Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Duroc Interim / Quarterly Report 2009

Jul 17, 2009

3151_ir_2009-07-17_f213d979-01b0-490e-91dc-f884c8f2901a.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari–juni 2009

Första halvåret - förvärv och effektiva kostnadssänkningar

Investeringsklimatet på marknaden är fortsatt kärvt och koncernens orderingång och omsättning har fortsatt minska. Genom snabbt verkställda kostnadsanpassningar i våra verksamheter har vi lyckats nå besparingar om ca 25 Mkr redan under första halvåret. Samtidigt öppnar konjunkturläget nya möjligheter och i juni förvärvades Hard and Special Steels av SSAB Tunnplåt.

  • Nettoomsättningen uppgick under första halvåret till 211,0 Mkr (367,4). •
  • Rörelseresultatet blev 2,1 Mkr (7,6). •
  • Resultatet efter skatt blev 0,6 Mkr (6,4). •
  • Nettoresultatet per aktie blev 0,08 kronor (0,87). •
  • Eget kapital/aktie var vid periodens utgång 34,63 kronor (34,60). •
  • Soliditeten var 65 % (56). •

Andra kvartalet

  • Nettoomsättningen uppgick under andra kvartalet till 92,6 Mkr (209,3). •
  • Rörelseresultatet blev 6,2 Mkr (-0,2). •
  • Resultatet efter skatt blev 4,1 Mkr (1,0). •
  • Nettoresultatet per aktie blev 0,56 kronor (0,14). •
  • Förvärvet av Hard and Special Steels genererade en övrig rörelseintäkt om 6,2 Mkr i kvartalet. •

Duroc AB (publ)

Organisationsnummer: 556446-4286 Box 340, SE-183 13 Täby. Besök: Reprovägen 15 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 www.duroc.se

Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Koncernen omsatte under 2008 ca 700 Mkr och hade ca 270 medarbetare. Duroc är noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm.

Förändringar som nu tvingas fram på marknaden och i konkurrensbilden '' öppnar nya möjligheter

Vd-ord

Duroc står stadigt

Vi summerar första halvåret och kan konstatera att det blev precis så tufft som vi förväntat oss. Orderingången totalt i koncernen blev 173,3 Mkr (366,1), en minskning med 53 %. Den utgående orderstocken var 70,1 Mkr (241,1). Omsättningen uppgick till 211,0 Mkr (367,4), en minskning med 43 % jämfört med samma period föregående år.

Rörelseresultatet blev 2,1 Mkr (7,6). Genomfört besparingspaket har reducerat våra omkostnader med ca 25 Mkr första halvåret jämfört med samma period förra året. Vi bedömer att årsbesparingen kommer att överstiga 50 Mkr.

Andra kvartalet - kostnadssänkningar och förvärv

Under andra kvartalet uppgick omsättningen till 92,6 Mkr (209,3), en minskning med 56 %. Orderingången minskade med 60 % och uppgick under perioden till 77,5 Mkr ( 192,4). Rörelseresultatet blev 6,2 Mkr (-0,2) . I kvartalet uppgick kostnadssänkningarna jämfört med föregående år till ca 17 Mkr.

Duroc förvärvade i juni SSABs enhet Hard and Special Steels i Luleå och bildade bolaget Duroc Special Steel. Bolaget tillverkar och marknadsför bl a superstålen Hiloc och Boloc, högkolhaltiga stål och andra nischade specialstål och har omsatt drygt 50 Mkr på årsbasis. Duroc Special Steel kompletterar vår övriga verksamhet inom affärsområde teknik/produktion och vi ser stora möjligheter att kunna utveckla både produktutbud och marknad ytterligare .

Framtiden – skarpt läge

2009 fortsätter att utmana. Vi har planerat för en lång period av låga efterfrågenivåer, men vi tänker även fortsätta dra nytta av de möjligheter som uppstår i konjunkturens kölvatten. Vi effektiviserar våra verksamheter för att öka konkurrenskraften och lönsamheten och på ett bättre sätt kunna möta framtidens marknad. Förändringar som nu tvingas fram på marknaden och i konkurrensbilden öppnar nya möjligheter. Duroc är finansiellt starkt. Med viss ödmjukhet vill jag säga att inslagen väg gäller.

Erik Albinsson

Vd och koncernchef

Affärsområde industrihandel

Affärsområde industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Swedish Tool Holding-gruppen med industrihandelsverksamheterna Swedish Tool, Wikman Gerber, Tool Center, Vislanda Maskin, norska Wikman Tool Center, danska Madsen & Hansen samt bolag i Baltikum. Medelantalet anställda är 95 (107).

Investeringsklimatet i Skandinavien och Baltikum är fortsatt kärvt och försäljningen av verktygsmaskiner har fallit kraftigt de sista fyra kvartalen. Orderingången för Swedish Tool-gruppen uppgick under andra kvartalet till 36,9 Mkr (118,6) , en minskning med 69 % jämfört med föregående år. Vår bedömning är att gruppens marknadsandel trots detta inte har minskat. Orderstocken uppgick vid periodens slut till 42,7 Mkr (189,0). Omsättningen uppgick i kvartalet till 49,5 Mkr (148,9), en minskning med 67 % och rörelseresultatet uppgick till 1,1 Mkr (8,0). Det genomförda kostnadsreduktionsprogrammet har fallit väl ut.

Industrihandel 2007 Q1 2007 Q2 2007 Q3 2007 Q4 2008 Q1 2008 Q2 2008 Q3 2008 Q4 2009 Q1 2009 Q2 2008 Helår 12-mån
rullande
Omsättning - 76,9 126,4 142,3 97,0 149,0 118,0 115,7 68,2 49,5 479,6 351,4
Rörelseresultat - 4,3 5,0 9,6 3,8 8,0 7,2 –2,9 –4,8 1,1 16,0 0,6
Orderingång - 109,5 137,0 244,0 112,8 118,6 46,9 70,9 50,2 36,9 349,2 205
Orderstock - 91,3 101,9 203,6 219,4 189,0 118,0 73,2 55,2 42,7 73,2 -

Under fjärde kvartalet 2008 genomfördes en koncernintern omstrukturering varvid marginella förändringar skett avseende dotterbolagens segmentstillhörighet. Jämförelsetalen har justerats med hänsyn till detta.

Affärsområde teknik/produktion

Affärsområde teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Engineering i Umeå och Göteborg, Duroc Tooling i Robertsfors och Olofström samt Duroc Rail, Duroc Special Steel och Micor. Medelantalet anställda är 128 (161).

Den 15 juni förvärvade Duroc inkråmet i SSAB Hard and Special Steels i Luleå. Förvärvet innefattade maskininventarier, varulager och ett 20-tal anställda. Verksamheten utför kallvalsning och slittning av specialstål. Med ett unikt mångvalsverk erbjuds bred, tunn, plan plåt i bredder upp till 1080 mm. De flesta aktörer på marknaden erbjuder upp till 600 mm. Duroc Special Steel kompletterar vår övriga verksamhet inom affärsområde teknik/produktion, såväl kompetens- som marknadsmässigt. Verksamheten ska utvecklas genom ytterligare marknadsbearbetning samt breddat produktutbud. Investeringar för ökad kapacitet och förbättrad kvalitet kommer att genomföras.

Omsättningen i teknik/produktion uppgick under kvartalet till 43,1 Mkr (61,9), en minskning med 30 % jämfört med föregående år. Orderingången var i kvartalet 40,6 Mkr (73,8), en minskning med 45 % och den utgående orderstocken var 27,4 Mkr (52,1). Rörelseresultatet blev 6,5 Mkr (-6,0). Det genomförda kostnadsreduktionsprogrammet har fungerat väl. Förvärvet av Hard and Special Steels gav en engångseffekt, vilket redovisas som en övrig rörelseintäkt i kvartalet om 6,2 Mkr.

Teknik/produktion 2007 Q1 2007 Q2 2007 Q3 2007 Q4 2008 Q1 2008 Q2 2008 Q3 2008 Q4 2009 Q1 2009 Q2 2008 Helår 12-mån
rullande
Omsättning 53,3 55,4 45,9 59,1 62,9 61,9 46,9 48,3 50,5 43,1 219,9 188,8
Rörelseresultat 3,8 1,5 –0,7 0,3 4,9 –6,0 0,8 –5,6 1,7 6,5 -5,9 3,4
Orderingång 51,4 61,3 38,9 51,8 60,9 73,8 41,0 40,1 45,8 40,6 215,8 167,5
Orderstock 46,5 53,1 46,1 38,8 40,2 52,1 47,5 34,6 29,9 27,4 34,6 -

Under fjärde kvartalet 2008 genomfördes en koncernintern omstrukturering varvid marginella förändringar skett avseende dotterbolagens segmentstillhörighet. Jämförelsetalen har justerats med hänsyn till detta.

Moderbolaget

Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys.

Omsättningen under kvartalet uppgick till 1,4 Mkr (1,3). Resultatet efter finansiella poster blev -0,4 Mkr (-0,6). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0) och investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0 Mkr (0). De disponibla likvida medlen var vid periodens utgång 33,4 Mkr (18,6). Medelantalet anställda i moderbolaget var 4 (3) personer.

Investeringar

Koncernen har under kvartalet investerat 0,8 Mkr (6,6) exklusive förvärv.

Kassaflöde

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet –3,8 Mkr (8,3).

Finansiell ställning

Likvida medel

Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 68,9 Mkr (73,3).

Soliditet

Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 253,9 Mkr (253,6). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 65% (56). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 36,8 Mkr (37,7).

Personal

Medelantalet anställda var under perioden 227 (271).

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern

Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i framförallt Sverige.

Med den senaste tidens dramatiska utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet. En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 2008 och specifikt på sidan 2 och 31.

Genomförda förvärv

Den 15 juni förvärvade Duroc Special Steel inkråmet i SSAB Hard and Special Steels för 1 krona.

(Mkr)
Preliminär Redovisade värden
förvärvskalkyl i koncernen
Lager 8,8
Rörelseskulder -3,6
Rörelsekapital 5,2
Maskiner och inventarier 1,0
Identifierade tillgångar 6,2
Redovisat som övrig rörelseintäkt 6,2

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovsningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats. Delårsrapporten för moderbolaget är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2.1 Redovisning för juridisk person. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats av både koncernen och moderbolaget som i den senaste årsredovisningen.

Från och med den 1 januari 2009 tillämpas den omarbetade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter. Ändringarna har påverkat Durocs redovisning genom att vissa intäkter och kostnader som tidigare redovisats i eget kapital numera redovisas som totalresultat i en särskild rapport efter koncernens resultaträkning. Ändringarna har fått retroaktiv effekt från 31 december 2007. Från och med 1 januari 2009 tillämpas IFRS 8, Rörelsesegment, vilket innebär att segment skall presenteras på samma sätt som de presenteras i den interna rapporteringen. Detta har inte påverkat Durocs antal redovisade segment eller presentationen av dessa. Inga ytterligare standarder eller reviderade standarder har trätt i kraft som påverkar Durocs ställning eller resultat.

Genom de företagsförvärv Duroc har genomfört under senare år har koncernens huvudsakliga inriktning avsevärt påverkats. Då en kostnadsslagsindelad resultaträkning numera bättre belyser koncernens verksamhet har bolaget beslutat att från och med 2009-01-01 ändra resultaträkningen till denna uppställningsform.

Halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 17 juli 2009

Petter Stillström Sten-Åke Aronsson Lennart Pihl
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Bo Richter Sture Wikman Erik Albinsson
Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör

För ytterligare information

Kontakta Erik Albinsson, 070-492 78 33.

Denna delårsrapport har ej blivit föremål för revisorns granskning.

Delårsrapport januari–september 4 november 2009

Informationen är sådan som Duroc AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 17 juli 2009 kl 12.15.

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Belopp i mkr JAN–JUN
2009
JAN–JUN
2008
APR–JUN
2009
APR–JUN
2008
JAN–DEC
2008
Rullande
12 mån
Nettoomsättning 211,0 367,4 92,6 209,3 698,0 541,6
Övriga rörelseintäkter 8,0 1,0 6,8 0,4 2,7 9,7
Förändring av varulager –0,8 –3,2 1,9 –1,3 –4,0 –1,6
Råvaror och förnödenheter –32,3 –39,3 –16,5 –20,0 –70,9 –63,9
Handelsvaror –68,8 –170,3 –23,7 –108,7 –342,7 –241,2
Övriga externa kostnader –33,5 –50,6 –15,6 –26,9 –95,7 –78,6
Personalkostnader –73,8 –89,9 –35,4 –48,7 –167,3 –151,2
Avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar –7,1 –7,0 –3,5 –3,9 –13,4 –13,5
Övriga rörelsekostnader –0,6 –0,5 –0,4 –0,4 –1,2 –1,3
Rörelseresultat 2,1 7,6 6,2 –0,2 5,5 0,0
Finansiella intäkter 0,3 1,2 0,3 0,6 4,4 3,5
Finansiella kostnader –1,4 –1,3 –0,8 –0,5 –3,1 –3,2
Finansnetto –1,1 –0,1 –0,5 0,1 1,3 0,3
Resultat före skatt 1,0 7,5 5,7 –0,1 6,8 0,3
Skatt på periodens resultat –0,4 –1,1 –1,6 1,1 –1,1 –0,4
Periodens resultat 0,6 6,4 4,1 1,0 5,7 –0,1
Varav periodens resultat tillhörigt:
moderbolagets aktieägare 0,6 6,4 4,1 1,0 5,7 –0,1
minoritetsintressen 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Periodens resultat 0,6 6,4 4,1 1,0 5,7 –0,1
Resultat per aktie
före utspädning (kr) 0,08 0,87 0,56 0,14 0,78 –0,01
efter utspädning (kr) 0,08 0,87 0,56 0,14 0,78 –0,01
Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900
Periodens resultat 0,6 6,4 4,1 1,0 5,7 –0,1
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 0,4 –0,3 –0,1 –0,3 0,1 0,8
Skatt relaterat till övrigt totalresultat 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Summa övrigt totalresultat 0,4 –0,3 –0,1 –0,3 0,1 0,8
Summa
totalres
ultat för
peri
oden
1,0 6,1 4,0 0,7 5,8 0,7
Varav totalresultat tillhörigt:
moderbolagets aktieägare 1,0 6,1 4,0 0,7 5,8 0,7
minoritetsintressen 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
peri
odens totalres
ultat
1,0 6,1 4,0 0,7 5,8 0,7

Koncernens balansräkning i sammandrag

Belopp i mkr 2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 94,5 90,9 95,8
Materiella anläggningstillgångar 55,8 60,6 61,7
Andra långfristiga fordringar 0,7 0,3 0,0
Uppskjutna skattefordringar 28,0 26,1 22,4
Summa anläggningstillgångar 179,0 177,9 179,9
Omsättningstillgångar
Varulager 71,5 58,0 67,0
Förskott till leverantörer 0,8 10,0 6,4
Kundfordringar 58,0 116,3 94,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 12,8 9,5 4,9
Övriga fordringar 2,5 11,9 9,5
Likvida medel 68,9 73,3 86,9
Summa omsättningstillgångar 214,5 279,0 269,0
SUMMA TILLGÅNGAR 393,5 456,9 448,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 253,8 253,2 252,8
Minoritetsintressen 0,1 0,4 0,5
Summa eget kapital 253,9 253,6 253,3
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder 31,5 31,2 35,1
Övriga långfristiga skulder 0,0 1,0 3,7
Garantiavsättning 1,1 4,7 3,6
Uppskjutna skatteskulder 8,1 7,3 2,1
Summa långfristiga skulder 40,7 44,2 44,5
Kortfristiga räntebärande skulder 5,3 6,5 7,2
Förskott från kunder 5,4 24,6 12,4
Leverantörsskulder 36,5 54,9 79,0
Övriga skulder 18,1 24,4 18,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 33,6 48,7 34,4
Summa kortfristiga skulder 98,9 159,1 151,1
Summa skulder 139,6 203,3 195,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 393,5 456,9 448,9

Sammandrag avseende förändringar i eget kapital

1,0 6,4
5,8
0,0 –11,0 –11,0
–0,4 –0,3 0,0
253,3 258,5 258,5
2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31

Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag

Belopp i mkr JAN–JUN
2009
JAN–JUN
2008
APR–JUN
2009
APR–JUN
2008
JAN–DEC
2008
Den
löpande
verksamheten
Resultat före skatt 1,0 7,5 5,7 –0,1 6,8
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet –1,3 8,0 –5,0 4,8 14,2
Betald inkomstskatt –0,6 0,0 –0,6 0,0 –2,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
–0,9 15,5 0,1 4,7 18,2
Förändring av rörelsekapital –12,0 –9,8 –3,9 3,6 11,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten –12,9 5,7 –3,8 8,3 29,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten –0,3 –5,1 –0,8 –6,6 –17,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten(exkl utdelning) –5,2 –3,0 –1,2 1,3 –0,4
Utdelning 0,0 –11,0 0,0 –11,0 –11,0
Periodens kassaflöde –18,4 –13,4 –5,8 –8,0 0,5
Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens början 86,9 86,8 73,7 81,1 86,8
Kursdifferens i likvida medel 0,4 –0,1 1,0 0,2 –0,4
Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens utgång 68,9 73,3 68,9 73,3 86,9

Segmentsrapportering

Belopp i mkr JAN–JUN
2009
JAN–JUN
2008
APR–JUN
2009
APR–JUN
2008
JAN–DEC
2008
Rullande
12 mån
Nettoomsättning
Industrihandel 117,7 245,9 49,5 148,9 479,6 351,4
Teknik/Produktion 93,6 124,8 43,1 61,9 220,0 188,8
Moderbolag/Elimineringar –0,3 –3,3 0,0 –1,5 –1,6 1,4
Summa nettoomsättning 211,0 367,4 92,6 209,3 698,0 541,6
Rörelseresultat
Industrihandel –3,7 11,8 1,1 8,0 16,1 0,6
Teknik/Produktion 8,2 –1,1 6,5 –6,0 –5,9 3,4
Moderbolag/Elimineringar –2,4 –3,1 –1,4 –2,2 –4,7 –4,0
Summa rörelseresultat 2,1 7,6 6,2 –0,2 5,5 0,0
Rörelsemarginal
Industrihandel –3,1% 4,8% 2,2% 5,4% 3,4% 0,2%
Teknik/Produktion 8,8% –0,9% 15,1% –9,7% –2,7% 1,8%
Total 1,0% 2,1% 6,7% –0,1% 0,8% 0,0%

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag

Belopp i mkr JAN–JUN
2009
JAN–JUN
2008
APR–JUN
2009
APR–JUN
2008
JAN–DEC
2008
Nettoomsättning 2,8 4,1 1,4 1,3 7,3
Övriga externa kostnader –2,4 –3,4 –1,5 –1,2 –5,6
Personalkostnader –2,7 –3,0 –1,4 –1,5 –6,2
Avskrivningar –0,1 –0,1 –0,1 0,0 –0,2
Rörelseresultat –2,4 –2,4 –1,6 –1,4 –4,7
Resultat från andelar i koncernföretag 0,0 0,0 0,0 0,0 –4,0
Finansiella intäkter 2,5 1,8 1,3 0,8 3,7
Finansiella kostnader –0,1 0,0 –0,1 0,0 0,0
Finansnetto 2,4 1,8 1,2 0,8 –0,3
Resultat före skatt 0,0 –0,6 –0,4 –0,6 –5,0
Skatt på periodens resultat 0,0 0,1 0,0 0,1 0,4
PERIODENS RESULT
AT
0,0 –0,5 –0,4 –0,5 –4,6

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

Belopp i mkr 2009-06-30 2008-06-30 2008-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 0,1 0,1 0,1
Materiella anläggningstillgångar 0,1 0,2 0,1
Andelar i koncernföretag 115,4 134,6 115,5
Uppskjutna skattefordringar 18,5 20,2 18,6
Summa anläggningstillgångar 134,1 155,1 134,3
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernbolag 63,4 56,4 59,5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0,3 0,7 0,4
Övriga fordringar 0,8 0,3 0,3
Likvida medel 33,4 18,6 35,7
Summa omsättningstillgångar 97,9 76,0 95,9
SUMMA TILLGÅNGAR 232,0 231,1 230,2
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 8,4 8,4 8,4
Fritt eget kapital 213,5 217,4 213,2
Summa eget kapital 221,9 225,8 221,6
Skulder
Leverantörsskulder 0,6 0,2 0,5
Skulder till koncernföretag 4,6 0,0 5,2
Övriga skulder 0,3 0,0 0,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4,6 5,1 2,6
Summa kortfristiga skulder 10,1 5,3 8,6
Summa skulder 10,1 5,3 8,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 232,0 231,1 230,2
Ställda säkerheter - - -
Eventualförpliktelser 7,0 10,6 7,0

Ekonomisk översikt

Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling.

(Mkr där inget annat anges) JAN–JUN 2009 JAN–JUN 2008 JAN–JUN 2007 JAN–DEC 2008
Resultaträkning
Nettoomsättning 211,0 367,4 186,3 698,0
Rörelseresultat 2,1 7,6 7,4 5,5
Resultat efter finansnetto 1,0 7,5 8,3 6,8
Resultat efter skatt 0,6 6,4 6,0 5,7
Avkastning på eget kapital i % 0,2 2,5 2,8 2,2
Avkastning på sysselsatt kapital i % 0,8 3,0 2,7 3,3
Genomsnittligt antal aktier 7 328 900 7 328 900 6 328 900 7 328 900
Antalet utestående aktier vid periodens utgång 7 328 900 7 328 900 7 328 900 7 328 900
Nettoresultat / aktie (kr) 0,08 0,87 0,95 0,78
Balansräkning
Balansomslutning 393,5 456,9 402,4 448,9
Räntebärande skulder 36,8 37,7 20,4 42,3
Sysselsatt kapital 290,7 291,3 269,0 295,6
Eget kapital 253,9 253,6 248,6 253,3
Soliditet i % 65 56 62 56
Skuldsättningsgrad 0,1 0,1 0,1 0,2
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital –0,9 15,5 12,9 18,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten –12,9 5,7 3,5 29,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten –0,3 –5,1 –39,1 –17,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –5,2 –14,0 4,1 –11,4
Periodens kassaflöde –18,4 –13,4 –31,5 0,5
Personal
Medelantal anställda 227 271 208 277
Nettoomsättning / medelantal anställda 0,9 1,4 0,9 2,5
Förädlingsvärde / medelantal anställda 0,5 0,6 0,5 1,0

Definition av nyckeltal:

Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat.
Sysselsatt kapital Balansomslutningen minus räntefria skulder.
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Nettoresultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Förädlingsvärde / medelantal anställda Omsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda.