AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2009
Nov 4, 2009
3151_10-q_2009-11-04_703cc493-a3ae-475c-9f6a-1a0a30fdd04e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari–september 2009
Kombinera möjligheter med försiktighet
Årets första nio månader har präglats av kraftigt fallande orderingång och kostnadsreduceringar. Investeringsklimatet har varit kärvt. Vi planerar för en fortsatt period av låga efterfrågenivåer. Flera av våra kunder har dock rapporterat ökad aktivitet på sina marknader i slutet av perioden. Genomförda kostnadsreduceringar har hittills i år gett besparingar på 45 Mkr, varav 20 Mkr avser det senaste kvartalet. Vi har god kostnadskontroll.
- Nettoomsättningen uppgick under delårsperioden till 291,4 Mkr (530,9). •
- Rörelseresultatet blev 2,2 Mkr (15,1). •
- Resultatet efter skatt blev 0,5 Mkr (12,3). •
- Resultatet per aktie blev 0,07 kronor (1,68). •
- Eget kapital/aktie var vid periodens utgång 34,5 kronor (35,4). •
- Soliditeten var 67 % (57). •
Tredje kvartalet
Nettoomsättningen uppgick under tredje kvartalet till 80,4 Mkr (163,5). •
DUROC
- Rörelseresultatet blev 0,1 Mkr (7,5). •
- Resultatet efter skatt blev –0,1 Mkr (5,9). •
- Resultatet per aktie blev –0,01 kronor (0,81). •
Duroc AB (publ) Organisationsnummer: 556446-4286 Box 340, SE-183 13 Täby. Besök: Reprovägen 15 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 www.duroc.se
Duroc-koncernen förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Koncernen omsatte under 2008 ca 700 Mkr och hade ca 270 medarbetare. Duroc är noterat på OMX Nordiska Börs Stockholm.
Vår uppfattning är att den närmaste framtiden alltmer kommer att handla om att kombinera möjligheter med försiktighet ''
0 50 100 150 200 250 0 150 300 450 600 750 07Q3 07Q4 08Q1 08Q2 08Q3 08Q4 09Q1 09Q2 09Q3 Mkr Rullande 12 mån
Omsättning koncernen
Vd-ord
Kostnadskontroll
Perioden har präglats av det kärva investeringsklimatet och fallande orderingång. Orderingången uppgick under perioden till 236,7 Mkr (454,0), en minskning med 48%. Omsättningen uppgick till 291,4 Mkr (530,9), en minskning med 45%.
Vi har genomfört kostnadsreduceringar som hittills i år genererat besparingar om 45 Mkr justerat för förvärv och avyttringar. Det ackumulerade rörelseresultatet blev 2,2 Mkr (15,1). Vi har god kostnadskontroll och vi har hanterat nedgången på ett tryggt sätt.
Tredje kvartalet
Kvartalets orderingång uppgick till 63,2 Mkr (87,9), en minskning med 28 %. Dock var orderingången i september för första gången på 12 månader i paritet med utfaktureringen inom båda affärsområdena. Den utgående orderstocken var 52,7 Mkr (165,5). Omsättningen uppgick till 80,4 Mkr (163,5), en minskning med 51 %. Rörelseresultatet blev 0,1 Mkr (7,5).
Inom affärsområde industrihandel har Vislanda Maskin haft en större efterfrågan på begagnade maskiner. Även försäljningen av nya maskiner har ökat under slutet av perioden. Vi ser att kunderna nu åter har fått finansieringen att fungera mer normalt. Även service har haft fler uppdrag under det tredje kvartalet än under andra kvartalet.
Inom affärsområde teknik/produktion har Duroc Special Steel haft en stigande orderingång från sina kunder under perioden, jämfört med första halvåret i år. En av Duroc Rails större kunder stoppade i slutet av perioden leveranserna tillfälligt, vilket påverkat omsättning och rörelseresultat negativt.
Framtiden öppnar nya möjligheter
Vår planering för en period av låga efterfrågenivåer ligger fast. Under september har dock flera av våra kunder glädjande rapporterat ökad aktivitet på sina marknader. Vår uppfattning är att den närmaste framtiden alltmer kommer att handla om att kombinera möjligheter med försiktighet. Vi fortsätter att utvärdera lämpliga förvärv.
Erik Albinsson
Vd och koncernchef
Omsättning
Affärsområde industrihandel
Affärsområde industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Swedish Tool Holding-gruppen med industrihandelsverksamheterna Swedish Tool, Wikman Gerber, Tool Center, Vislanda Maskin, norska Wikman Tool Center, danska Madsen & Hansen samt bolag i Baltikum. Medelantalet anställda är 90 (106).
Investeringsklimatet i Skandinavien och Baltikum är fortsatt kärvt och försäljningen av verktygsmaskiner har fallit kraftigt de sista fem kvartalen. Orderingången för Swedish Tool-gruppen uppgick under tredje kvartalet till 30,0 Mkr (46,9) , en minskning med 36% jämfört med föregående år. Vår bedömning är att gruppens marknadsandel trots detta inte har minskat. Orderstocken var vid periodens slut 30,1 Mkr (118,0). Omsättningen uppgick i kvartalet till 42,6 Mkr (118,0), en minskning med 64% och rörelseresultatet uppgick till –1,0 Mkr (7,0). Det genomförda kostnadsreduktionsprogrammet har fallit väl ut.
| Industrihandel | 2007 Q3 | 2007 Q4 | 2008 Q1 | 2008 Q2 | 2008 Q3 | 2008 Q4 | 2009 Q1 | 2009 Q2 | 2009 Q3 | 2008 Helår | 12-mån rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 126,4 | 142,3 | 96,9 | 149,0 | 118,0 | 115,7 | 68,2 | 49,5 | 42,6 | 479,6 | 276,0 |
| Rörelseresultat | 5,0 | 9,6 | 3,7 | 8,0 | 7,0 | –2,6 | –4,8 | 1,1 | –1,0 | 16,1 | –7,3 |
| Orderingång | 137,0 | 244,0 | 112,8 | 118,6 | 46,9 | 70,9 | 50,2 | 36,9 | 30,0 | 349,2 | 188,0 |
| Orderstock | 101,9 | 203,6 | 219,4 | 189,0 | 118,0 | 73,2 | 55,2 | 42,7 | 30,1 | 73,2 | - |
Under fjärde kvartalet 2008 genomfördes en koncernintern omstrukturering varvid marginella förändringar skett avseende dotterbolagens segmentstillhörighet. Jämförelsetalen har justerats med hänsyn till detta.
Affärsområde teknik/produktion
Affärsområde teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Engineering i Umeå och Göteborg, Duroc Tooling i Robertsfors och Olofström samt Duroc Rail, Duroc Special Steel och Micor. Medelantalet anställda är 128 (165).
Duroc Special Steel har under perioden integrerats i koncernen och förvärvet har mottagits väl av såväl anställda som kunder. Företaget har vidareutvecklat produkt- och logistiklösningar för att höja servicenivån och fördjupa samarbetet med kunderna. Vi kan se ett direkt ökat engagemang från kunderna och en ökad orderingång med större volymer, jämfört med det första halvåret i år.
Efter en tågurspårning i norra Italien har en av Duroc Rails större kunder infört skärpta kvalitetsrutiner för samtliga sina leverantörer. Tills dessa är införda fullt ut är Duroc Rails utleveranser till denna kund tillfälligt stoppade. Dessa beräknas kunna återupptas under fjärde kvartalet. Det skall dock noteras att varken Duroc Rail eller kunden var inblandade i olyckan.
Omsättningen i teknik/produktion uppgick under kvartalet till 38,0 Mkr (45,7), en minskning med 17% jämfört med föregående år. Orderingången var i kvartalet 33,2 Mkr (41,0), en minskning med 19% och den utgående orderstocken var 22,6 Mkr (47,5). Rörelseresultatet blev 1,7 Mkr (1,3). Det genomförda kostnadsreduktionsprogrammet har fungerat väl.
| Teknik/produktion | 2007 Q3 | 2007 Q4 | 2008 Q1 | 2008 Q2 | 2008 Q3 | 2008 Q4 | 2009 Q1 | 2009 Q2 | 2009 Q3 | 2008 Helår | 12-mån rullande |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45,9 | 59,1 | 62,9 | 58,4 | 45,7 | 53,0 | 50,5 | 43,1 | 38,0 | 220,0 | 184,6 |
| Rörelseresultat | –0,7 | 0,3 | 4,9 | –6,0 | 1,3 | –6,1 | 1,7 | 6,5 | 1,7 | –5,9 | 3,8 |
| Orderingång | 38,9 | 51,8 | 60,9 | 73,8 | 41,0 | 40,1 | 45,8 | 40,6 | 33,2 | 215,8 | 159,7 |
| Orderstock | 46,1 | 38,8 | 40,2 | 52,1 | 47,5 | 34,6 | 29,9 | 27,4 | 22,6 | 34,6 | - |
Under fjärde kvartalet 2008 genomfördes en koncernintern omstrukturering varvid marginella förändringar skett avseende dotterbolagens segmentstillhörighet. Jämförelsetalen har justerats med hänsyn till detta.
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 1,6 Mkr (1,5). Resultatet efter finansiella poster blev 0,7 Mkr (-0,2). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0) och investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0 Mkr (0). De disponibla likvida medlen var vid periodens utgång 31,3 Mkr (26,2). Medelantalet anställda i moderbolaget var 4 (4) personer.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 1,1 Mkr (0,5) exklusive förvärv.
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten var under kvartalet –12,8 Mkr (–0,8).
Finansiell ställning
Likvida medel
Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 57,1 Mkr (71,0).
Soliditet
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 253,0 Mkr (259,8). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 67% (57). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 38,4 Mkr (34,8).
Personal
Medelantalet anställda var under perioden 222 (275).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i framförallt Sverige.
Med den senaste tidens dramatiska utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet. En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering ges i Durocs årsredovisning 2008 och specifikt på sidan 2 och 31.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats. Delårsrapporten för moderbolaget är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2.2 Redovisning för juridisk person. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats av både koncernen och moderbolaget som i den senaste årsredovisningen.
Från och med den 1 januari 2009 tillämpas den omarbetade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter. Ändringarna har påverkat Durocs redovisning genom att vissa intäkter och kostnader som tidigare redovisats i eget kapital numera redovisas som totalresultat i en särskild rapport efter koncernens resultaträkning. Ändringarna har fått retroaktiv effekt från 31 december 2007. Från och med 1 januari 2009 tillämpas IFRS 8, Rörelsesegment, vilket innebär att segment skall presenteras på samma sätt som de presenteras i den interna rapporteringen. Detta har inte påverkat Durocs antal redovisade segment eller presentationen av dessa. Inga ytterligare standarder eller reviderade standarder har trätt i kraft som påverkar Durocs ställning eller resultat.
Genom de företagsförvärv Duroc har genomfört under senare år har koncernens huvudsakliga inriktning avsevärt påverkats. Då en kostnadsslagsindelad resultaträkning numera bättre belyser koncernens verksamhet har bolaget beslutat att från och med 2009-01-01 ändra resultaträkningen till denna uppställningsform.
Rapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 4 november 2009
| Petter Stillström Styrelseordförande |
Sten-Åke Aronsson Styrelseledamot |
Lennart Pihl Styrelseledamot |
|---|---|---|
| Bo Richter | Sture Wikman | Erik Albinsson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Verkställande direktör |
För ytterligare information
Kontakta Erik Albinsson, 070-492 78 33.
Revisorns granskningsrapport
Till styrelsen i Duroc AB (publ) Org nr 556446-4286
Inledning
Jag har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Duroc AB (publ) per den 30 september 2009 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Mitt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på min översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Jag har utfört min översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för mig att skaffa mig en sådan säkerhet att jag blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på min översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger mig anledning att anse att den bifogade delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 4 november 2009
Per Gustafsson Auktoriserad revisor
Kommande informationstillfällen
| Bokslutskommuniké | 11 februari 2010 |
|---|---|
| Delårsrapport januari–mars | 29 april 2010 |
| Årsstämma | 4 maj 2010 |
| Delårsrapport januari–juni | 16 juli 2010 |
| Delårsrapport januari–september | 28 oktober 2010 |
Informationen är sådan som Duroc AB (publ) kan vara skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 november 2009 kl 12.30.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Belopp i mkr | JAN–SEP 2009 |
JAN–SEP 2008 |
JUL–SEP 2009 |
JUL–SEP 2008 |
JAN–DEC 2008 |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 291,4 | 530,9 | 80,4 | 163,5 | 698,0 | 458,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 8,4 | 1,5 | 0,4 | 0,5 | 2,7 | 9,6 |
| Förändring av varulager | 2,5 | –5,4 | 3,3 | –2,2 | –4,0 | 3,9 |
| Råvaror och förnödenheter | –45,7 | –49,4 | –13,4 | –10,1 | –70,9 | –67,2 |
| Handelsvaror | –95,7 | –260,2 | –26,9 | –89,9 | –342,7 | –178,2 |
| Övriga externa kostnader | –47,5 | –66,3 | –14,0 | –15,7 | –95,7 | –76,9 |
| Personalkostnader | –99,9 | –125,0 | –26,1 | –35,1 | –167,3 | –142,2 |
| Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg | –10,5 | –10,5 | –3,4 | –3,5 | –13,4 | –13,4 |
| Övriga rörelsekostnader | –0,8 | –0,5 | –0,2 | 0,0 | –1,2 | –1,5 |
| Rörelseresultat | 2,2 | 15,1 | 0,1 | 7,5 | 5,5 | –7,4 |
| Finansiella intäkter | 0,8 | 2,1 | 0,5 | 0,9 | 4,4 | 3,1 |
| Finansiella kostnader | –1,9 | –2,1 | -0,5 | –0,8 | –3,1 | –2,9 |
| Finansnetto | –1,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 1,3 | 0,2 |
| Resultat före skatt | 1,1 | 15,1 | 0,1 | 7,6 | 6,8 | –7,2 |
| Skatt på periodens resultat | –0,6 | –2,8 | –0,2 | –1,7 | –1,1 | 1,1 |
| Periodens resultat | 0,5 | 12,3 | –0,1 | 5,9 | 5,7 | –6,1 |
| Varav periodens resultat tillhörigt: | ||||||
| moderbolagets aktieägare | 0,5 | 12,2 | –0,1 | 5,8 | 5,7 | –6,0 |
| minoritetsintressen | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | -0,1 |
| Periodens resultat | 0,5 | 12,3 | –0,1 | 5,9 | 5,7 | –6,1 |
| Resultat per aktie | ||||||
| före utspädning (kr) | 0,07 | 1,68 | –0,01 | 0,81 | 0,78 | –0,83 |
| efter utspädning (kr) | 0,07 | 1,68 | –0,01 | 0,81 | 0,78 | –0,83 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Rapport över tota lresultat et för koncernen i sammandrag |
||||||
| Periodens resultat | 0,5 | 12,3 | –0,1 | 5,9 | 5,7 | –6,1 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | –0,4 | 0,0 | –0,8 | 0,3 | 0,1 | –0,3 |
| Skatt relaterat till övrigt totalresultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa övrigt totalresultat | –0,4 | 0,0 | –0,8 | 0,3 | 0,1 | –0,3 |
| Summa totalres ultat för peri oden |
0,1 | 12,3 | –0,9 | 6,2 | 5,8 | –6,4 |
| Varav totalresultat tillhörigt: | ||||||
| moderbolagets aktieägare | 0,1 | 12,2 | –0,9 | 6,1 | 5,8 | –6,3 |
| minoritetsintressen | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | -0,1 |
| peri odens totalres ultat |
0,1 | 12,3 | –0,9 | 6,2 | 5,8 | –6,4 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| Belopp i mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 93,8 | 90,3 | 95,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 53,4 | 57,1 | 61,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andra långfristiga fordringar | 0,7 | 0,2 | 0,0 |
| Uppskjutna skattefordringar | 30,0 | 26,5 | 22,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 177,9 | 174,1 | 179,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 69,9 | 61,4 | 67,0 |
| Förskott till leverantörer | 1,4 | 6,3 | 6,4 |
| Kundfordringar | 58,8 | 122,7 | 94,3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11,9 | 7,9 | 4,9 |
| Övriga fordringar | 2,3 | 11,8 | 9,5 |
| Likvida medel | 57,1 | 71,0 | 86,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 201,4 | 281,1 | 269,0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 379,3 | 455,2 | 448,9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 252,9 | 259,3 | 252,8 |
| Minoritetsintressen | 0,1 | 0,5 | 0,5 |
| Summa eget kapital | 253,0 | 259,8 | 253,3 |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 33,1 | 29,2 | 35,1 |
| Övriga långfristiga skulder | 0,0 | 1,0 | 3,7 |
| Garantiavsättning | 1,7 | 4,5 | 3,6 |
| Uppskjutna skatteskulder | 10,3 | 9,6 | 2,1 |
| Summa långfristiga skulder | 45,1 | 44,3 | 44,5 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5,3 | 5,6 | 7,2 |
| Förskott från kunder | 2,7 | 19,0 | 12,4 |
| Leverantörsskulder | 29,6 | 57,0 | 79,0 |
| Övriga skulder | 18,7 | 29,8 | 18,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24,9 | 39,7 | 34,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 81,2 | 151,1 | 151,1 |
| Summa skulder | 126,3 | 195,4 | 195,6 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 379,3 | 455,2 | 448,9 |
Sammandrag avseende förändringar i koncernens eget kapital
| Belopp i mkr | JAN-SEP 2009 |
JAN-SEP 2008 |
JAN-DEC 2008 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 253,3 | 258,5 | 258,5 |
| Avyttrat minoritetsintresse | –0,4 | 0,0 | 0,0 |
| Lämnad utdelning | 0,0 | –11,0 | –11,0 |
| Periodens totalresultat | 0,1 | 12,3 | 5,8 |
| Belopp vid periodens utgång | 253,0 | 259,8 | 253,3 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Belopp i mkr | JAN–SEP 2009 |
JAN–SEP 2008 |
JUL–SEP 2009 |
JUL–SEP 2008 |
JAN–DEC 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten |
|||||
| Resultat före skatt | 1,1 | 15,1 | 0,1 | 7,6 | 6,8 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2,0 | 11,2 | 3,3 | 3,2 | 14,2 |
| Betald inkomstskatt | –0,4 | –6,1 | 0,2 | –6,1 | –2,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
2,7 | 20,2 | 3,6 | 4,7 | 18,2 |
| Förändring av rörelsekapital | –28,4 | –15,3 | –16,4 | –5,5 | 11,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –25,7 | 4,9 | –12,8 | –0,8 | 29,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –1,4 | –4,3 | –1,1 | 0,8 | –17,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten (exkl utdelning) | –2,9 | –5,4 | 2,3 | –2,4 | –0,4 |
| Utdelning | 0,0 | –11,0 | 0,0 | 0,0 | –11,0 |
| Periodens kassaflöde | –30,0 | –15,8 | –11,6 | –2,4 | 0,5 |
| Likvida medel vid periodens början | 86,9 | 86,8 | 0,0 | 73,3 | 86,8 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0,2 | 0,0 | –0,2 | 0,1 | –0,4 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 57,1 | 71,0 | –11,8 | 71,0 | 86,9 |
Segmentsrapportering
| Belopp i mkr | JAN–SEP 2009 |
JAN–SEP 2008 |
JUL–SEP 2009 |
JUL–SEP 2008 |
JAN–DEC 2008 |
Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | ||||||
| Industrihandel | 160,3 | 363,9 | 42,6 | 118,0 | 479,6 | 276,0 |
| varav externa | 159,8 | 363,6 | 42,5 | 117,9 | 478,1 | 274,3 |
| varav interna | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | 1,5 | 1,7 |
| Teknik/Produktion | 131,6 | 167,0 | 38,0 | 45,7 | 220,0 | 184,6 |
| varav externa | 131,6 | 167,0 | 38,0 | 45,7 | 220,0 | 184,6 |
| varav interna | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Moderbolag/Elimineringar | –0,5 | 0,0 | –0,2 | –0,2 | –1,6 | –2,1 |
| Summa nettoomsättning | 291,4 | 530,9 | 80,4 | 163,5 | 698,0 | 458,5 |
| Rörelseresultat | ||||||
| Industrihandel | –4,7 | 18,8 | –1,0 | 7,0 | 16,1 | –7,4 |
| Teknik/Produktion | 9,9 | 0,2 | 1,7 | 1,3 | –5,9 | 3,8 |
| Moderbolag/Elimineringar | –3,0 | –3,9 | –0,6 | –0,8 | –4,7 | –3,8 |
| Summa rörelseresultat | 2,2 | 15,1 | 0,1 | 7,5 | 5,5 | –7,4 |
| Finansnetto | -1,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 1,3 | 0,2 |
| Resultat före skatt | 1,1 | 15,1 | 0,1 | 7,6 | 6,8 | -7,2 |
| Rörelsemarginal | ||||||
| Industrihandel | –2,9% | 5,2% | –2,3% | 5,9% | 3,4% | –2,7% |
| Teknik/Produktion | 7,5% | 0,1% | 4,5% | 2,8% | –2,7% | 2,1% |
| Total | 0,8% | 2,8% | 0,1% | 4,6% | 0,8% | –1,6% |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Belopp i mkr | JAN–SEP 2009 |
JAN–SEP 2008 |
JUL–SEP 2009 |
JUL–SEP 2008 |
JAN–DEC 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4,4 | 5,6 | 1,6 | 1,5 | 7,3 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga externa kostnader | –3,7 | –4,1 | –1,3 | –0,7 | –5,6 |
| Personalkostnader | –3,8 | –4,8 | –1,1 | –1,8 | –6,2 |
| Avskrivningar | –0,1 | –0,2 | 0,0 | –0,1 | –0,2 |
| Rörelseresultat | –3,0 | –3,5 | –0,6 | –1,1 | –4,7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | –4,0 |
| Finansiella intäkter | 3,8 | 2,7 | 1,3 | 0,9 | 3,7 |
| Finansiella kostnader | –0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Finansnetto | 3,7 | 2,7 | 1,3 | 0,9 | –0,3 |
| Resultat före skatt | 0,7 | –0,8 | 0,7 | –0,2 | –5,0 |
| Skatt på periodens resultat | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | -0,9 |
| PERIODENS RESULTAT | 0,8 | –0,6 | 0,8 | –0,1 | –5,9 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Belopp i mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 115,4 | 135,6 | 115,5 |
| Uppskjutna skattefordringar | 18,3 | 20,2 | 18,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 133,9 | 156,0 | 134,3 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 64,7 | 47,2 | 59,5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0,3 | 0,9 | 0,4 |
| Övriga fordringar | 0,3 | 0,2 | 0,3 |
| Likvida medel | 31,3 | 26,2 | 35,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 96,6 | 74,5 | 95,9 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 230,5 | 230,5 | 230,2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 8,4 | 8,4 | 8,4 |
| Fritt eget kapital | 214,0 | 217,3 | 213,2 |
| Summa eget kapital | 222,4 | 225,7 | 221,6 |
| Skulder | |||
| Leverantörsskulder | 0,3 | 0,2 | 0,5 |
| Skulder till koncernföretag | 4,5 | - | 5,2 |
| Övriga skulder | 0,2 | - | 0,3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3,1 | 4,6 | 2,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 8,1 | 4,8 | 8,6 |
| Summa skulder | 8,1 | 4,8 | 8,6 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 230,5 | 230,5 | 230,2 |
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Eventualförpliktelser | 7,0 | 10,6 | 7,0 |
Ekonomisk översikt
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling.
| (Mkr där inget annat anges) | JAN–SEP 2009 | JAN–SEP 2008 | JAN–SEP 2007 | JAN–DEC 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettomsättning | 291,4 | 530,9 | 358,9 | 698,0 |
| Rörelseresultat | 2,2 | 15,1 | 11,6 | 5,5 |
| Resultat efter finansnetto | 1,1 | 15,1 | 12,3 | 6,8 |
| Resultat efter skatt | 0,5 | 12,3 | 9,0 | 5,7 |
| Avkastning på eget kapital i % | 0,2 | 4,7 | 4,2 | 2,2 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 0,8 | 5,8 | 4,0 | 3,3 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 328 900 | 7 328 900 | 6 662 233 | 7 328 900 |
| Antalet utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Nettoresultat / aktie (kr) | 0,07 | 1,68 | 1,35 | 0,78 |
| Balansräkning | ||||
| Balansomslutning | 379,3 | 455,2 | 450,3 | 448,9 |
| Räntebärande skulder | 38,4 | 34,8 | 40,0 | 42,3 |
| Sysselsatt kapital | 291,4 | 294,6 | 291,6 | 295,6 |
| Eget kapital | 253,0 | 259,8 | 251,6 | 253,3 |
| Soliditet i % | 67 | 57 | 56 | 56 |
| Skuldsättningsgrad | 0,2 | 0,1 | 0,2 | 0,2 |
| Kassaflöde | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapital | 2,7 | 20,2 | 19,2 | 18,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –25,7 | 4,9 | 20,2 | 29,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –1,4 | –4,3 | –56,6 | –17,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –2,9 | –16,4 | 19,6 | –11,4 |
| Periodens kassaflöde | –30,0 | –15,8 | –16,8 | 0,5 |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 222 | 275 | 215 | 277 |
| Nettoomsättning / medelantal anställda | 1,3 | 1,9 | 1,7 | 2,5 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 0,7 | 0,8 | 0,7 | 1,0 |
Definition av nyckeltal:
| Eget kapital | Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat. |
|---|---|
| Sysselsatt kapital | Balansomslutningen minus räntefria skulder. |
| Avkastning på eget kapital | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med balansomslutningen. |
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. |
| Nettoresultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | Omsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda. |