AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2007
Aug 17, 2007
3151_ir_2007-08-17_1dbbf106-0793-48d2-9750-db8fbae7929a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Väsentliga händelser
- Under perioden har Duroc expanderat kraftigt via förvärv och koncernens omsättning på årsbasis har trefaldigats.
- Duroc har genomfört förvärv av Swedish Tool Holding, Ernst Gerber och Lamitec Tools.
- Duroc-koncernen omsätter därmed ca 600 Mkr på årsbasis och har närmare 300 medarbetare.
- Duroc har genomfört en nyemission om 2 000 000 B-aktier i samband med förvärvet av Swedish Tool Holding.
- Efter periodens utgång har Duroc erhållit kreditlöften om 50 Mkr att nyttja för framtida förvärv.
Finansiell utveckling första halvåret
- Koncernens omsättning uppgick till 186,3 Mkr (109,4)
- Rörelseresultatet blev 7,4 Mkr (1,7)
- Resultatet efter skatt blev 6,0 Mkr (19,2)
- Nettoresultatet per aktie blev 0,95 kronor (3,60)
- Nettoresultatet per utestående aktie vid periodens utgång var 0,82 kronor (3,60)
- Soliditeten vid periodens utgång var 62 % (78)
Finansiell utveckling andra kvartalet
- Koncernens omsättning uppgick till 132,0 Mkr (49,9)
- Rörelseresultatet blev 4,6 Mkr (-0,1)
- Resultatet efter skatt blev 3,8 Mkr (0,3)
Första halvåret med vidgad strategi
Koncernens omsättning uppgick under första halvåret till 186,3 Mkr (109,4) och resultatet efter skatt blev 6,0 Mkr (19,2). För jämförelseåret 2006 ingår reavinst om ca 16 Mkr avseende försäljning av aktier i intresseföretag. Rörelseresultatet blev 7,4 Mkr (1,7).
Duroc har vidgat sin strategi till att äga och utveckla industri- och handelsverksamheter. Under första halvåret har tre förvärv genomförts och därmed uppnåddes en kraftig expansion av Duroc-koncernen. Omsättningen på årsbasis når ca 600 Mkr och koncernen har nu närmare 300 medarbetare.
Duroc är från och med andra kvartalet verksamt inom fem affärsområden: de sedan tidigare i Duroc ingående verksamheterna Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail och Micor samt nu även maskinhandelsverksamheten Swedish Tool.
Andra kvartalet präglades av förvärv
Under andra kvartalet uppgick koncernens omsättning till 132,0 Mkr (49,9). Resultatet efter skatt blev 3,8 Mkr (0,3). Rörelseresultatet blev 4,6 Mkr (-0,1).
Durocs hittills största förvärv genomfördes under andra kvartalet då maskinhandelsgruppen Swedish Tool Holding AB, bestående av företagen Swedish Tool, Wikman Tool, Tool Center och Vislanda Maskin, förvärvades. Eftersom Durocs största ägare AB Traction var ägare i Swedish Tool Holding AB både direkt och indirekt via Bricad Holding AB, inhämtades en så kallad Fairness Opinion av PricewaterhouseCoopers samt underställdes förvärvsbeslutet med sammanhängande apportemission, Durocs årsstämma den 9 maj.
Duroc förvärvade Swedish Tool för 51 Mkr kontant samt 2 000 000 nyemitterade B-aktier i Duroc. Swedish Tool konsoliderades in i Durockoncernen per den 1 april. Den 29 juni genomförde Swedish Tool förvärvet av rörelsen i maskinhandelsföretaget, Ernst Gerber AB. Swedish Tool erlägger för rörelsen 8,7 Mkr kontant, vilket betalas i juli månad, samt en villkorad tilläggsköpeskilling om maximalt 2 Mkr. Förvärvet stärker Swedish Tools position som maskinleverantör ytterligare och konsolideras in i räkenskaperna per den 1 juli. Swedish Tool omsätter därefter omkring 400 Mkr.
Under andra kvartalet förvärvade Durocs dotterföretag Micor Holding AB sågklingetillverkaren Lamitec Tools AB. Micor blir därmed norra Europas största sågklingetillverkare med en årsproduktion om ca 150 000 klingor. Lamitec omsätter ca 30 Mkr. Köpeskillingen uppgick till 11,2 Mkr kontant och företaget konsoliderades in i räkenskaperna från den 1 juni.
Förändrad aktie- och ägarstruktur
Efter den genomförda nyemissionen om 2 000 000 aktier uppgår antalet aktier i Duroc till 7 328 900 varav 350 000 A-aktier och 6 978 900 B-aktier. Förvärvet av Swedish Tool innebär även en förändring av Durocs ägarstruktur.
| Ägare | Antal aktier A Antal aktier B Kapital i % Röster i % | |||
|---|---|---|---|---|
| AB Traction | 125 000 | 1 236 650 | 18,6% | 23,7% |
| Niveau Holding AB | 155 000 | 50 696 | 2,8% | 15,3% |
| Bricad Holding AB | 70 000 | 584 035 | 8,9% | 12,3% |
| U Wikman Instrument AB | 0 | 539 980 | 7,4% | 5,2% |
| Licon AB | 0 | 327 255 | 4,5% | 3,1% |
| Länsförsäkringar Småbolagsfond | 0 | 167 000 | 2,3% | 1,6% |
| Andersson, Anders | 0 | 158 332 | 2,2% | 1,5% |
| Theorén, Olov | 0 | 150 000 | 2,0% | 1,4% |
| Försäkrings AB Avanza Pension | 0 | 116 600 | 1,6% | 1,1% |
| Albinsson, Erik | 0 | 100 000 | 1,4% | 1,0% |
| Övriga | 0 | 3 548 352 | 48,3% | 33,8% |
| Totalt | 350 000 | 6 978 900 | 100,0% | 100,0% |
Tabell Durocs tio största ägare.
Uppgifterna baseras på VPC's register per den 2007-06-29 justerat för nyemitterade aktier/tillkomna ägare i samband med förvärvet av Swedish Tool Holding AB. (Registrering av de nyemitterade aktierna pågår).
Duroc Engineering
Omsättningen under kvartalet uppgick till 10,0 Mkr (9,5) och rörelseresultatet blev -0,9 Mkr (0).
Basverksamheten inom laserytbehandling har utvecklats väl med en stadigt ökande orderingång. Processkvalificeringarna avseende den mobila lasern i Ringhals har pågått under kvartalet och fortsätter under tredje kvartalet. Parallellt med detta förbereds anläggningen för kunduppdrag.
Duroc Rail
Omsättningen under kvartalet uppgick till 15,4 Mkr (16,9) och rörelseresultatet blev 1,0 Mkr (1,3).
Under kvartalet erhölls en order från ett europeiskt banverk avseende tester med ytbehandlad räl för reducering av så kallade skrikljud i spår. Projektet skall levereras under 2007.
Affärsområde Duroc Welding har fortsatt god orderingång. Under andra kvartalet ökade omsättningen kraftigt jämfört med första kvartalet, men affärsområdet belastas fortfarande med för hög kostnadsmassa och ytterligare produktivitetshöjande åtgärder pågår.
Duroc Tooling
Omsättningen under kvartalet uppgick till 14,3 Mkr (10,1) och rörelseresultatet blev 1,5 Mkr (1,2).
Duroc Tooling i Robertfors har haft fortsatt god beläggning i andra kvartalet och en stark orderstock ger god beläggning även framöver.
Även Duroc Tooling i Olofström har haft god beläggning och fakturering avseende laserhärdning även under andra kvartalet. Befintligt avtal avseende verktygshantering med tillhörande logistiktjänster har förlängts till och med augusti 2008.
Micor
Omsättningen under kvartalet uppgick till 15,5 Mkr (15,2) och rörelseresultatet blev 0,1 Mkr (-0,3).
Under kvartalet genomförde Micor förvärvet av Lamitec i Kalmar. Företaget kompletterar Micors verksamhet både vad gäller marknad och produktmix och genom samordning av de båda verksamheterna kommer ett rationellare flöde och ett bättre kapacitetsutnyttjande att erhållas. Lamitec konsoliderades in per den 1 juni.
Marknaderna i Sydamerika och Europa har utvecklats väl under perioden. I Europa har framförallt efterfrågan i England och Sverige förbättrats under andra kvartalet.
I maj deltog Micor som utställare på den stora branschmässan Ligna i Hannover.
Swedish Tool
Omsättningen under kvartalet uppgick till 76,9 Mkr och rörelseresultatet blev 5,3 Mkr. Swedish Tools samtliga marknader har utvecklats väl drivet av en stark investeringskonjunktur.
Perioden har i övrigt präglats av integrationen och den fysiska flytten av de hopslagna verksamheterna Swedish Tool, Wikman Tool och Tool Center, samt genomförandet av förvärvet av rörelsen i Ernst Gerber AB. Gerber konsolideras in per den 1 juli och integrationen av verksamheten med övriga gruppen har påbörjats med gott resultat.
Moderbolaget
Omsättningen under kvartalet uppgick till 0,8 Mkr (0,1). Resultatet efter finansiella poster blev -1,7 Mkr (27,2). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0). Investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 115,2 Mkr (0). De disponibla likvida medlen uppgick vid periodens utgång till 7,9 Mkr (47,5). Medelantalet anställda i moderbolaget var 3 (4) personer.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 133,9 Mkr (1,9). Investeringarna avser förvärv av Swedish Tool Holding AB, Lamitec Tools AB samt maskininvesteringar i huvudsak till Duroc Tooling i Robertsfors AB.
Kassaflöde
Under kvartalet var koncernens kassaflöde -29,7 Mkr (-2,4).
Finansiell ställning
L I K V I D A ME D E L
Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 60,2 Mkr (61,0).
S O L I D I T E T
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 248,6 Mkr (170,2). Andelen eget kapital i förhållande till skulderna är efter genomförda förvärv fortsatt god. Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 62 % (78). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 20,4 Mkr (8,8).
Personal
Medelantalet anställda var under första halvåret 208 (177). Vid periodens utgång uppgick antalet anställda till 270 personer. Ökningen är hänförlig till förvärven av Swedish Tool och Lamitec.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34 – delårsrapportering och Redovisningsrådets rekommendation – RR 3 Delårsrapporter för koncerner. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU.
Förvärvsavtalet avseende förvärvet av Swedish Tool Holding AB undertecknades den 30 mars 2007 och godkändes av Durocs årsstämma den 9 maj. Total förvärvskostnad inklusive de nyemitterade aktierna uppgick till 114,9 Mkr. En provisorisk förvärvsanalys är upprättad där det förvärvade kapitalet i enlighet med IFRS' principer uppgår till 41,3 Mkr. Resterande del om 73,6 Mkr är redovisat som en immateriell tillgång baserat på det förvärvade bolagets struktur, bolagets innehav av maskinagenturer samt personalens kunskap och kompetensnivå. Den immateriella tillgångens värde kommer kontinuerligt att omprövas vid varje bokslutstillfälle enligt reglerna för IFRS. Swedish Tool har under första halvåret haft en omsättning på 157,7 Mkr och ett rörelseresultat på 8,6 Mkr.
Förvärvet av Lamitec Tools AB genomfördes den 1 juni 2007. Total förvärvskostnad var 11,2 Mkr. En provisorisk förvärvsanalys är upprättad där det förvärvade kapitalet i enlighet med IFRS principer uppgår till 6,2 Mkr. Resterande del om 5,0 Mkr är redovisat som en immateriell tillgång baserat på det förvärvade bolagets struktur, personalens kunskap och kompetensnivå samt framtida synergieffekter med Micor AB. Den immateriella tillgångens värde kommer kontinuerligt att omprövas vid varje bokslutstillfälle enligt reglerna för IFRS. Lamitec har under första halvåret haft en omsättning på 13,9 Mkr och ett rörelseresultat på 1,0 Mkr.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom Duroc pågår en kontinuerlig process för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras.
Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i Sverige. Swedish Tool har ett stort beroende av utländska huvudmän, vars eventuella leveransförseningar eller andra underlåtelser påverkar Swedish Tools verksamhet.
Den främsta finansiella risken är valutarisken. Faktureringen sker i stor utsträckning i svensk valuta, emedan inköpen i framför allt Swedish Tool sker i utländsk valuta. Valutarisken hanteras framför allt genom att valutaterminsavtal tecknas för kontrakterade flöden. Det relativt få antalet kunder inom Swedish Tool innebär även en koncentration av kreditrisken, det vill säga risken att en kund inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Denna risk minimeras genom att i så hög utsträckning som möjligt begära förskottsfinansiering från kunder samt att i samband med affärer begära remburser eller andra säkerheter.
Inom Durocs producerande bolag, främst Duroc Engineering, Duroc Tooling samt Micor, finns en risk i att produktionsmaskiner och utrustning havererar. Duroc har som policy att ha flera utrustningar för att minska denna risk, dock gällande Duroc Engineerings mobila laserutrustning finns ingen back-up. Detta innebär att vid ett totalhaveri kan stilleståndstiden motsvara leveranstiden av en ny utrustning, ca 9 månader. Duroc har avbrottsförsäkringar som minskar den ekonomiska skadan.
I övrigt hänvisas till Durocs årsredovisning 2006.
Väsentliga händelser efter kvartalets utgång
Duroc-koncernen har erhållit kreditlöften om 50 Mkr att nyttjas för framtida förvärv.
Framtid
För Duroc-koncernens bolag gäller alltjämt att fortsätta arbetet med att öka försäljningen och lönsamheten som fortfarande är på för låg nivå.
Duroc-koncernen är under omvandling. Integrationen av de förvärvade bolagen Swedish Tool Holding, Ernst Gerber och Lamitec pågår. Mycket arbete kommer att läggas på att identifiera och realisera de synergier som finns. Synergierna finns främst på marknadssidan, där säljorganisationerna samordnar och representerar fler produkter och därigenom ökar säljeffektiviteten, samt även inom produktionssidan, där viss produktion kan flyttas mellan enheterna för att optimera effektiviteten.
Halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm 17 augusti 2007
| Petter Stillström Styrelseordförande |
Sten-Åke Aronsson Lennart Pihl Styrelseledamot |
Styrelseledamot |
|---|---|---|
| Bo Richter | Klas Åström | Erik Albinsson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Verkställande direktör |
Denna delårsrapport har ej blivit föremål för revisorns granskning.
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION
Kontakta Erik Albinsson, 070-492 78 33.
Kommande informationstillfällen
| Delårsrapport jan-sep | 1 november |
|---|---|
| Bokslutskommuniké | 12 februari 2008 |
Koncernens resultaträkning
| Belopp i tkr | JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | APR-JUN 2007 | APR-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 347 | 109 447 | 131 992 | 49 945 | 199 480 |
| Kostnad sålda varor | -137 954 | -86 613 | -97 458 | -40 087 | -161 231 |
| Bruttoresultat | 48 393 | 22 834 | 34 534 | 9 858 | 38 249 |
| Övriga rörelseintäkter | 587 | 1 006 | 208 | 632 | 3 040 |
| Försäljningskostnader | -23 001 | -9 350 | -17 592 | -4 716 | -16 270 |
| Administrationskostnader | -18 509 | -12 622 | -12 549 | -5 968 | -23 592 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 0 | -125 | 0 | 87 | -125 |
| Övriga rörelsekostnader | -38 | -23 | -7 | 28 | -113 |
| Rörelseresultat* | 7 432 | 1 720 | 4 594 | -79 | 1 189 |
| Finansiella intäkter** | 1 310 | 16 140 | 694 | -666 | 25 780 |
| Finansiella kostnader | -420 | -213 | -237 | -78 | -434 |
| Andelar i intresseföretags resultat | 0 | 1 514 | 0 | 1 101 | 4 045 |
| Finansnetto | 890 | 17 441 | 457 | 357 | 29 391 |
| Resultat före skatt | 8 322 | 19 161 | 5 051 | 278 | 30 580 |
| Skatt på periodens resultat | -2 293 | 0 | -1 227 | 0 | -2 598 |
| PERIODENS RESULTAT | 6 029 | 19 161 | 3 824 | 278 | 27 982 |
| varav tillhörigt: | |||||
| -moderbolagets aktieägare | 5 982 | 19 065 | 3 794 | 196 | 27 844 |
| -minoritetsintressen | 47 | 96 | 30 | 82 | 138 |
| PERIODENS RESULTAT | 6 029 | 19 161 | 3 824 | 278 | 27 982 |
| * avskrivningarna uppgår till | 4 639 | 5 458 | 2 179 | 2 900 | 10 092 |
| ** Under perioden Jan-Jun 2006 samt helåret 2006 | |||||
| ingår realisationsvinster för försäljning av | |||||
| intressebolagsaktier uppgående till 16 Mkr resp 24 Mkr. | |||||
| Resultat per aktie före utspädning (kr) | 0,95 | 3,60 | 0,52 | 0,05 | 5,25 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr) | 0,95 | 3,60 | 0,52 | 0,05 | 5,25 |
| Resultat per utestående aktie vid periodens utgång (kr) | 0,82 | 3,60 | 0,52 | 0,05 | 5,25 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 6 328 900 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 6 328 900 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång (st) | 7 328 900 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
Koncernens balansräkning
| Belopp i tkr | 2007-06-30 | 2006-06-30 | 2006-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 82 189 | 1 857 | 2 304 |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 139 | 46 732 | 50 323 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 24 403 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 214 | 0 | 2 706 |
| Uppskjutna skattefordringar | 20 878 | 23 828 | 21 648 |
| Summa anläggningstillgångar | 174 420 | 96 820 | 76 981 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 62 289 | 18 647 | 22 593 |
| Kundfordringar | 91 361 | 32 238 | 34 410 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 343 | 9 264 | 4 209 |
| Övriga fordringar | 6 781 | 836 | 3 942 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 25 055 | 40 000 |
| Likvida medel | 60 211 | 35 924 | 51 578 |
| Summa omsättningstillgångar | 227 985 | 121 964 | 156 732 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 402 405 | 218 784 | 233 713 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 248 036 | 169 713 | 178 370 |
| Minoritetsintressen | 545 | 469 | 486 |
| Summa eget kapital | 248 581 | 170 182 | 178 856 |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 18 272 | 8 325 | 10 442 |
| Övriga långfristiga skulder | 2 525 | 249 | 275 |
| Övriga avsättningar | 2 624 | 0 | 55 |
| Uppskjutna skatteskulder | 2 164 | 0 | 219 |
| Summa långfristiga skulder | 25 585 | 8 574 | 10 991 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 109 | 425 | 2 919 |
| Förskott från kunder | 26 831 | 420 | 2 256 |
| Leverantörsskulder | 45 294 | 14 038 | 15 414 |
| Övriga skulder | 19 328 | 6 127 | 4 389 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34 677 | 19 018 | 18 888 |
| Summa kortfristiga skulder | 128 239 | 40 028 | 43 866 |
| Summa skulder | 153 824 | 48 602 | 54 857 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 402 405 | 218 784 | 233 713 |
| Ställda säkerheter | 84 047 | 13 790 | 16 368 |
| Eventualförpliktelser | 11 017 | 3 247 | 1 023 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp i tkr | JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 178 856 | 151 191 | 151 191 |
| Omräkningsdifferens | 296 | -170 | -294 |
| Nyemission | 63 400 | 0 | 0 |
| Lämnad utdelning | 0 | 0 | -23 |
| Periodens resultat | 6 029 | 19 161 | 27 982 |
| Belopp vid periodens utgång | 248 581 | 170 182 | 178 856 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Belopp i tkr | JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | APR-JUN 2007 | APR-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat före skatt | 8 322 | 19 161 | 5 051 | 278 | 30 580 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 4 639 | 5 458 | 2 179 | 3 435 | -20 113 |
| Betald inkomstskatt | -103 | 0 | 0 | 0 | -344 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 12 858 | 24 619 | 7 230 | 3 713 | 10 123 |
| Förändring av rörelsekapital | -9 391 | 775 | -4 100 | 4 819 | -1 376 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 467 | 25 394 | 3 130 | 8 532 | 8 747 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -39 061 | -2 279 | -36 847 | -14 613 | 50 554 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 4 051 | 776 | 4 058 | 3 697 | -4 770 |
| Periodens kassaflöde | -31 543 | 23 891 | -29 659 | -2 384 | 54 531 |
| Likvida medel och kortfristiga fordringar | |||||
| vid periodens början | 91 578 | 37 088 | 89 694 | 63 363 | 37 088 |
| Kursdifferens i likvida medel | 176 | 0 | 176 | 0 | -41 |
| Likvida medel och kortfristiga fordringar | |||||
| vid periodens utgång | 60 211 | 60 979 | 60 211 | 60 979 | 91 578 |
Nettoomsättning och rörelseresultat fördelade per affärsområde
| Nettoomsättningen fördelar sig på affärsområde enligt följande: |
JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | APR-JUN 2007 | APR-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | |||||
| Duroc Engineering | 19 999 | 18 807 | 10 029 | 9 545 | 35 528 |
| Duroc Rail | 33 218 | 40 121 | 15 430 | 16 867 | 71 736 |
| Duroc Tooling | 28 651 | 19 881 | 14 341 | 10 087 | 38 217 |
| Micor | 28 790 | 33 515 | 15 479 | 15 160 | 58 506 |
| Swedish Tool | 76 897 | 0 | 76 897 | 0 | 0 |
| Moderbolag/Elimineringar | -1 208 | -2 877 | -184 | -1 714 | -4 507 |
| 186 347 | 109 447 | 131 992 | 49 945 | 199 480 | |
| Rörelseresultat* fördelar sig på | JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | APR-JUN 2007 | APR-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
| affärsområde enligt följande: | |||||
| Belopp i tkr | |||||
| Duroc Engineering | -1 356 | -781 | -921 | -29 | -3 440 |
| Duroc Rail | 4 027 | 5 290 | 970 | 1 297 | 8 861 |
| Duroc Tooling | 3 727 | 2 147 | 1 480 | 1 240 | 2 743 |
| Micor | 115 | 23 | 106 | -262 | 1 887 |
| Swedish Tool | 5 337 | 0 | 5 337 | 0 | 0 |
| Moderbolag/Elimineringar | -4 418 | -4 959 | -2 378 | -2 325 | -8 862 |
| 7 432 | 1 720 | 4 594 | -79 | 1 189 |
*Rörelseresultatet avser resultat efter avskrivningar men före finansiella intäkter och kostnader samt andelar i intresseföretagens resultat.
Moderbolagets resultaträkning
| Belopp i tkr | JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | APR-JUN 2007 | APR-JUN 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 850 | 66 | 737 | 66 | 2 061 |
| Kostnad sålda varor | - | - | - | - | - |
| Bruttoresultat | 850 | 66 | 737 | 66 | 2 061 |
| Övriga rörelseintäkter | - | 7 | - | - | 5 |
| Administrationskostnader | -6 060 | -6 453 | -3 383 | -2 927 | -12 894 |
| Övriga rörelsekostnader | -1 | -13 | 0 | -13 | -12 |
| Rörelseresultat* | -5 211 | -6 393 | -2 646 | -2 874 | -10 840 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 600 | 14 200 | 1 600 | 14 200 | 14 200 |
| Resultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | - | 17 324 | - | 667 | 17 323 |
| Finansiella intäkter | 1 883 | 2 151 | 761 | 1 110 | 4 417 |
| Finansiella kostnader | -4 | -39 | - | 6 | -39 |
| Finansnetto | 3 479 | 33 636 | 2 361 | 15 983 | 35 901 |
| Resultat före skatt | -1 732 | 27 243 | -285 | 13 109 | 25 061 |
| Skatt på periodens resultat | 933 | 1 199 | 528 | 493 | 2 637 |
| PERIODENS RESULTAT | -799 | 28 442 | 243 | 13 602 | 27 698 |
Moderbolagets balansräkning
| 718 - - - 1 613 2 331 2 331 |
1 040 - - 1 113 1 860 4 013 4 013 |
- 1 132 43 184 2 593 3 952 3 952 |
|---|---|---|
| 211 944 | 138 337 | 149 343 |
| 211 944 | 138 337 | 149 343 |
| 214 275 | 142 350 | 153 295 |
| 57 238 | 99 593 | 113 145 |
| 7 934 | 47 504 | 47 281 |
| 261 | 224 | 47 |
| 497 | 1 126 | 803 |
| 48 546 | 50 739 | 65 014 |
| 157 037 | 42 757 | 40 150 |
| 22 581 | 24 780 | 21 648 |
| 134 083 | 17 369 | 18 006 |
| 256 | 434 | 352 |
| 117 | 174 | 144 |
Koncernens finansiella utveckling i sammandrag
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling för perioden 1 januari - 30 juni 2007, motsvarande period 2006 samt 2005. Tkr där inget annat anges. För definitioner se nedan.
| JAN-JUN 2007 | JAN-JUN 2006 | JAN-JUN 2005 | |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Omsättning | 186 347 | 109 447 | 106 791 |
| Rörelseresultat | 7 432 | 1 720 | -2 543 |
| Resultat före skatt | 8 322 | 19 161 | 121 |
| Avkastning på eget kapital i % | 2,8 | 11,9 | 0,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 2,7 | 9,1 | 0,0 |
| Balansräkning | |||
| Balansomslutning | 402 405 | 218 784 | 199 583 |
| Eget kapital | 248 581 | 170 182 | 143 269 |
| Soliditet i % | 62 | 78 | 72 |
| Skuldsättningsgrad | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Kassaflöde | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 12 858 | 24 619 | 6 806 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 467 | 25 394 | 4 273 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -39 061 | -2 279 | -8 603 |
| Kassflöde från finansieringsverksamheten | 4 051 | 776 | 2 343 |
| Årets kassaflöde | -31 543 | 23 891 | -1 987 |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 208 | 177 | 194 |
| Omsättning / medelantal anställda | 895 | 618 | 550 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 481 | 388 | 335 |
| Investeringar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 79 885 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 198 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 455 | 2 279 | 5 414 |
| Aktien | |||
| Nettoresultat / aktie (kr) | 0,95 | 3,60 | 0,03 |
| Nettoresultat / aktie efter full utspädning (kr) | 0,95 | 3,60 | 0,03 |
| Nettoresultat / utestående aktie vid periodens utgång | 0,82 | 3,60 | 0,03 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten / aktie | 0,55 | 4,77 | 0,80 |
| Periodens kassflöde / aktie (kr) | -4,98 | 4,48 | -0,37 |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier | 6 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Antalet utestående optioner | 0 | 0 | 0 |
| Börskurs vid periodens slut (kr) | 36,1 | 28,0 | 22,0 |
| Eget kapital / aktie (kr) | 33,9 | 31,9 | 26,8 |
Definition av nyckeltal
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt kapital. Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen. Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Nettoresultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. Förädlingsvärde/medelantal anställda Omsättning minskat med materialkostnder dividerat med medelantal anställda