AI assistant
Duroc — Interim / Quarterly Report 2007
Nov 1, 2007
3151_10-q_2007-11-01_28df277b-0859-484b-a88e-27796f71935f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsperioden januari - september
- Under perioden genomfördes förvärven av Swedish Tool Holding AB, Lamitec Tools AB och verksamheten i Ernst Gerber AB.
- Koncernens omsättning uppgick till 358,9 Mkr (151,4)
- Rörelseresultatet blev 11,6 Mkr (2,2)
- Resultatet efter skatt blev 9,0 Mkr (22,4)*
- Nettoresultatet per aktie blev 1,35 kr (4,20)*
- Nettoresultatet per utestående aktie vid periodens utgång var 1,23 kr (4,20)*
- Soliditeten vid periodens utgång var 56 % (79)
Tredje kvartalet
- Från och med det tredje kvartalet ingår verksamheten i Ernst Gerber AB i Duroc-koncernen.
- Duroc indelar verksamheten i två övergripande affärsområden:
- Industrihandel (Swedish Tool)
- Teknik/produktion (Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail och Micor)
- Koncernens omsättning uppgick till 172,6 Mkr (42,0)
- Rörelseresultatet blev 4,2 Mkr (0,5)
- Resultatet efter skatt blev 3,0 Mkr (3,2)
*) I jämförelsetalet för 2006 ingår realisationsvinst om 16 Mkr avseende försäljning av intressebolagsaktier.
Januari-september präglat av förvärv
Durocs första nio månader 2007 har präglats av genomförandet och integrationen av ett antal förvärv. I syfte att förenkla och förtydliga verksamheten redovisar Duroc från och med tredje kvartalet 2007 verksamheten i två affärsområden:
- Industrihandel, som omfattar Swedish Tool Holding-gruppen.
- Teknik/produktion, som innehåller de tidigare affärsområdena Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail och Micor.
Under årets första nio månader har Duroc-koncernen omsatt 358,9 Mkr (151,4). Resultatet efter skatt blev 9,0 Mkr (22,4) och rörelseresultatet blev 11,6 Mkr (2,2).
Utvecklingen tredje kvartalet
Under tredje kvartalet uppgick omsättningen i koncernen till 172,6 Mkr (42,0). Resultatet efter skatt blev 3,0 Mkr (3,2) och rörelseresultatet blev 4,2 Mkr (0,5).
Industrihandel
Affärsområde Industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner och automation inklusive verktyg, service, support och finansiering, till verkstadsindustrin.
Omsättningen inom affärsområdet uppgick till 126,4 Mkr (0) och rörelseresultatet blev 5,9 Mkr (0).
Orderingången har varit fortsatt god under det tredje kvartalet, bland annat drivet av en god konjunktur. Verksamheten i Ernst Gerber förvärvades per den 1 juli. Integrationsarbetet inom hela Swedish Tool Holding-gruppen beräknas fortgå året ut.
Teknik/produktion
Affärsområde Teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstad-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin.
Omsättningen inom affärsområdet uppgick till 45,9 Mkr (41,6) och rörelseresultatet blev -0,1 Mkr (2,3).
Duroc Engineering-bolagen omsatte 9,2 Mkr (7,6) och hade ett rörelseresultat om -1,2 Mkr (-0,9). Den mobila lasern flyttades under kvartalet till Umeå för slutkvalificeringar som beräknas pågå året ut.
Duroc Tooling-bolagen har utvecklats väl under kvartalet och har utnyttjat sin utbyggda kapacitet. Duroc Tooling omsatte 10,7 Mkr (7,6) och hade ett rörelseresultat om 0,9 Mkr (0,4)
Duroc Rail omsatte 12,1 Mkr (16,2) och hade ett rörelseresultat om 0,7 Mkr (1,8). Fortfarande ligger omsättningen, till följd av produktmixen, på en lägre nivå jämfört med föregående år.
Micor omsatte 15,0 Mkr (11,4) och rörelseresultatet blev -0,5 Mkr (1,0). Förvärvet av Lamitec har mottagits väl av kunder, distributörer och övriga samarbetspartners. Samordning av bolagens verksamheter kommer att fortgå under det närmaste halvåret och ska ge en förbättrad intjäning genom ett mer rationellt flöde och en förbättrad kapacitet.
Moderbolaget
Duroc ABs (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys.
Omsättningen under kvartalet uppgick till 0 Mkr (0). Resultatet efter finansiella poster blev 18,7 Mkr (-0,9). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0). Investeringar i finansiella tillgångar uppgick till 0 Mkr (0). De disponibla likvida medlen uppgick vid periodens utgång 16,6 Mkr (48,9). Medelantalet anställda i moderbolaget var 3 (4) personer.
Under november kommer moderbolaget att flytta till Swedish Tool Holdings lokaler i Täby.
Investeringar
Koncernen har under kvartalet investerat 12,1 Mkr (2,7). Investeringarna avser i huvudsak förvärvet av verksamheten i Ernst Gerber AB.
Kassaflöde
Under kvartalet var koncernens kassaflöde 14,7 Mkr (-1,0).
Finansiell ställning
L I K V I D A ME D E L
Koncernens likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens utgång till 75,0 Mkr (60,0). Utöver kassan har Duroc-koncernen kreditlöfte om ytterligare 25 Mkr att nyttja för företagsförvärv.
S O L I D I T E T
Koncernens egna kapital uppgick vid periodens slut till 251,6 Mkr (173,5). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 56 % (79). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 40,0 Mkr (7,8). Koncernen har ökat sin upplåning med 20 Mkr, i samband med genomförda förvärv.
Förvärv
Avtalet avseende förvärvet av Swedish Tool Holding AB undertecknades den 30 mars 2007 och godkändes av Durocs årsstämma den 9 maj. Total förvärvskostnad inklusive de nyemitterade aktierna uppgick till 115,0 Mkr. En provisorisk förvärvsanalys är upprättad där det förvärvade kapitalet i enlighet med IFRS'
principer uppgår till 41,2 Mkr. Marknadsvärdesjusteringar har gjorts med 4,0 Mkr avseende övervärde av fastighet på 1,0 Mkr samt värdering av varumärke på 3,0 Mkr. Resterande del om 69,8 Mkr är redovisat som goodwill baserat på det förvärvade bolagets struktur, bolagets innehav av maskinagenturer samt personalens kunskap och kompetensnivå. Goodwill-värdet och varumärkets värde kommer kontinuerligt att omprövas vid varje bokslutstillfälle enligt reglerna för IFRS. Swedish Tool Holding-koncernen har under perioden januari-september haft en omsättning på 256,5 Mkr och ett rörelseresultat om 14,2 Mkr.
Förvärvet av Lamitec Tools AB genomfördes den 1 juni 2007. Total förvärvskostnad var 11,2 Mkr inklusive eventuell tilläggsköpeskilling om maximalt 2,2 Mkr. En provisorisk förvärvsanalys är upprättad där det förvärvade kapitalet i enlighet med IFRS' principer uppgår till 6,1 Mkr. Resterande del om 5,1 Mkr är redovisat som en immateriell tillgång baserat på det förvärvade bolagets struktur, personalens kunskap och kompetensnivå samt framtida synergieffekter med Micor AB. Goodwill-värdet kommer kontinuerligt att omprövas vid varje bokslutstillfälle enligt reglerna för IFRS. Lamitec har under perioden januari-september haft en omsättning på 18,8 Mkr och ett rörelseresultat om 1,1 Mkr.
Förvärvet av Ernst Gerber AB genomfördes den 1 juli 2007 genom en inkråmsaffär där bolagets tillgångar och skulder köptes av det nybildade bolaget Wikman Gerber AB. Total förvärvskostnad var 10,7 Mkr inklusive eventuell tilläggsköpeskilling om maximalt 2,0 Mkr. En rörelsegoodwill för Duroc-koncernen inklusive tilläggsköpeskilling uppstod om 7,7 Mkr och en uppskjuten skattefordran om 3,0 Mkr.
PRELIMINÄR FÖRVÄRVSKALKYL
| Redovisade värden i förvärvade | Justeringar till | Redovisade värden | |
|---|---|---|---|
| företag/verksamhet | verkligt värde | i koncernen | |
| Fordringar | 70,7 | 0,0 | 70,7 |
| Lager | 37,6 | 0,0 | 37,6 |
| Rörelseskulder | -90,0 | 0,0 | -90,0 |
| Rörelsekapital | 18,3 | 0,0 | 18,3 |
| Immateriella tillgångar | 0,3 | 3,0 | 3,3 |
| Maskiner och inventarier | 7,1 | 0,0 | 7,1 |
| Fastighet | 4,3 | 1,0 | 5,3 |
| Total | 30,0 | 4,0 | 34,0 |
| Avgår: | |||
| Lån | -3,4 | 0,0 | -3,4 |
| Avsättningar | -5,4 | 0,0 | -5,4 |
| Uppskjuten skatt | -0,7 | -1,1 | -1,8 |
| Kassa/Bank | 25,0 | 0,0 | 25,0 |
| Identifierade tillgångar | 45,5 | 2,9 | 48,4 |
| Goodwill | 83,7 | ||
| Uppskjuten skattefordran | 3,0 | ||
| Köpeskilling inkl nyemission | 135,1 | ||
| Effekt på kassaflödet | |||
| Köpeskilling inkl nyemission av aktier | 135,1 | ||
| Avgår nyemission | -63,4 | ||
| Avgår ej utbetald tilläggsköpeskilling | -4,2 | ||
| Likvida medel i de förvärvade bolagen | -25,0 | ||
| 42,5 |
Personal
Medelantalet anställda var under perioden delårsperioden 215 (177). Vid periodens utgång uppgick antalet anställda till 270 (169). Ökningen är hänförlig till förvärven av Swedish Tool, Lamitec samt Ernst Gerber.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för moderföretag och koncern
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i Sverige.
Swedish Tool Holding-gruppen har ett stort beroende av utländska huvudmän, vars eventuella leveransförseningar eller andra underlåtelser påverkar gruppens verksamhet.
Den främsta finansiella risken är valutarisken. Faktureringen sker i stor utsträckning i svensk valuta, emedan inköpen i framför allt Swedish Tool Holding-gruppen sker i utländsk valuta. Valutarisken hanteras framför allt genom att valutaterminsavtal tecknas för kontrakterade flöden. Det relativt få antalet kunder inom Swedish Tool innebär även en koncentration av kreditrisken, det vill säga risken att en kund inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Denna risk minimeras genom att i så hög utsträckning som möjligt begära förskottsfinansiering från kunder samt att i samband med affärer begära remburser eller andra säkerheter.
Inom Durocs producerande bolag, främst Duroc Engineering, Duroc Tooling samt Micor, finns en risk i att produktionsmaskiner och utrustning havererar. Duroc har som policy att ha flera utrustningar för att minska denna risk, dock gällande Duroc Engineerings mobila laserutrustning finns ingen back-up. Detta innebär att vid ett totalhaveri kan stilleståndstiden motsvara leveranstiden av en ny utrustning, ca 9 månader. Duroc har avbrottsförsäkringar som minskar den ekonomiska skadan.
I övrigt hänvisas till Durocs årsredovisning 2006.
Framtid
Duroc arbetar alltjämt för att öka försäljning och lönsamhet inom befintliga dotterbolag.
Årets sista kvartal kommer fortsatt att präglas av integration och av att identifiera och realisera synergierna i årets gjorda förvärv.
Duroc kommer alltjämt att utvärdera fortsatta förvärv eller eventuellt försäljningar som syftar till att öka Durocs lönsamhet och intjäningsförmåga.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad i enlighet med IAS 34 – delårsrapportering. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU.
I syfte att förtydliga och avspegla den organisatoriska strukturen i koncernen, redovisar Duroc från och med det tredje kvartalet 2007 två primära affärssegment, nämligen Industrihandel och Teknik/produktion. Industrihandel utgörs av den under året förvärvade Swedish Tool-gruppen och Teknik/produktion är en sammanslagning av de tidigare affärsområdena Duroc Engineering, Duroc Tooling, Duroc Rail och Micor.
Stockholm 1 november 2007
Erik Albinsson Verkställande direktör
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION Kontakta Erik Albinsson, 070-492 78 33.
Denna delårsrapport har ej blivit föremål för revisorns granskning.
Årsstämma
Durocs årsstämma kommer att hållas i Stockholm den 6 maj. Duroc har inte utsett någon särskild valberedning. Förslag på styrelseledamöter och synpunkter på styrelsens sammansättning kan lämnas till Petter Stillström, AB Traction, tel 08-506 289 00.
Kommande informationstillfällen
| 12 februari 2008 |
|---|
| 24 april |
| april 2008 |
| 6 maj |
| 18 juli |
| 28 oktober |
Koncernens resultaträkning
| Belopp i tkr | JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JUL-SEP 2007 | JUL-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 358 926 | 151 421 | 172 579 | 41 974 | 199 480 |
| Kostnad sålda varor | -274 544 | -121 543 | -136 590 | -34 930 | -161 231 |
| Bruttoresultat | 84 382 | 29 878 | 35 989 | 7 044 | 38 249 |
| Övriga rörelseintäkter | 610 | 1 788 | 23 | 782 | 3 040 |
| Försäljningskostnader | -57 245 | -12 312 | -24 758 | -2 962 | -16 270 |
| Administrationskostnader | -15 951 | -16 904 | -6 928 | -4 282 | -23 592 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 0 | -125 | 0 | 0 | -125 |
| Övriga rörelsekostnader | -162 | -85 | -124 | -62 | -113 |
| Rörelseresultat* | 11 634 | 2 240 | 4 202 | 520 | 1 189 |
| Finansiella intäkter** | 1 619 | 16 486 | 309 | 346 | 25 780 |
| Finansiella kostnader | -939 | -286 | -519 | -73 | -434 |
| Andelar i intresseföretags resultat | 0 | 4 045 | 0 | 2 531 | 4 045 |
| Finansnetto | 680 | 20 245 | -210 | 2 804 | 29 391 |
| Resultat före skatt | 12 314 | 22 485 | 3 992 | 3 324 | 30 580 |
| Skatt på periodens resultat | -3 327 | -86 | -1 034 | -86 | -2 598 |
| PERIODENS RESULTAT | 8 987 | 22 399 | 2 958 | 3 238 | 27 982 |
| varav tillhörigt: | |||||
| -moderbolagets aktieägare | 8 931 | 22 297 | 2 949 | 3 232 | 27 844 |
| -minoritetsintressen | 56 | 102 | 9 | 6 | 138 |
| PERIODENS RESULTAT | 8 987 | 22 399 | 2 958 | 3 238 | 27 982 |
| * avskrivningarna uppgår till | 8 269 | 7 927 | 3 630 | 2 469 | 10 092 |
| ** Under perioden jan-sep 2006 samt helåret 2006 ingår realisationsvinster för försäljning av intressebolagsaktier uppgående till 16 Mkr resp 24 Mkr. |
|||||
| Resultat per aktie | |||||
| före utspädning (kr) | 1,35 | 4,20 | 0,40 | 0,61 | 5,25 |
| efter utspädning (kr) | 1,35 | 4,20 | 0,40 | 0,61 | 5,25 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (st) | 6 662 233 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (st) | 6 662 233 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång (st) | 7 328 900 | 5 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
Koncernens balansräkning
| TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar Immateriella anläggningstillgångar 89 686 2 091 2 304 Materiella anläggningstillgångar 68 174 46 925 50 323 Andelar i intresseföretag 0 26 934 0 Andra långfristiga fordringar 3 193 0 2 706 Uppskjutna skattefordringar 23 215 23 828 21 648 Summa anläggningstillgångar 184 268 99 778 76 981 Omsättningstillgångar Varulager 61 284 19 991 22 593 Kundfordringar 115 036 34 112 34 410 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6 580 5 264 4 209 Övriga fordringar 8 058 750 3 942 Kortfristiga placeringar 0 20 000 40 000 Likvida medel 75 030 39 953 51 578 Summa omsättningstillgångar 265 988 120 070 156 732 SUMMA TILLGÅNGAR 450 256 219 848 233 713 EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 250 969 173 064 178 370 Minoritetsintressen 593 475 486 Summa eget kapital 251 562 173 539 178 856 Skulder Långfristiga räntebärande skulder 37 374 7 350 10 442 Övriga långfristiga skulder 2 525 335 275 Övriga avsättningar 2 454 0 55 Uppskjutna skatteskulder 1 061 0 219 Summa långfristiga skulder 43 414 7 685 10 991 Kortfristiga räntebärande skulder 2 631 448 2 919 Förskott från kunder 30 253 2 033 2 256 Leverantörsskulder 65 484 13 993 15 414 Övriga skulder 23 841 5 529 4 389 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 33 071 16 621 18 888 Summa kortfristiga skulder 155 280 38 624 43 866 Summa skulder 198 694 46 309 54 857 SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 450 256 219 848 233 713 Ställda säkerheter 84 047 13 790 16 368 Eventualförpliktelser 12 184 764 1 023 |
Belopp i tkr | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
|---|---|---|---|---|
Förändringar i eget kapital
| Belopp i tkr | JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 178 856 | 151 191 | 151 191 |
| Omräkningsdifferens | 269 | -51 | -294 |
| Förvärvad skuld till minoritetsägare | 50 | 0 | 0 |
| Nyemission | 63 400 | 0 | 0 |
| Lämnad utdelning | 0 | 0 | -23 |
| Periodens resultat | 8 987 | 22 399 | 27 982 |
| Belopp vid periodens utgång | 251 562 | 173 539 | 178 856 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Belopp i tkr | JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JUL-SEP 2007 | JUL-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat före skatt | 12 314 | 22 485 | 3 992 | 3 324 | 30 580 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 7 101 | -12 795 | 2 462 | 731 | -20 113 |
| Betald inkomstskatt | -187 | 0 | -84 | 0 | -344 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 19 228 | 9 690 | 6 370 | 4 055 | 10 123 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 024 | -5 126 | 10 415 | -1 806 | -1 376 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 20 252 | 4 564 | 16 785 | 2 249 | 8 747 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -56 641 | 20 842 | -17 580 | -2 050 | 50 554 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 19 583 | -2 541 | 15 532 | -1 225 | -4 770 |
| Periodens kassaflöde | -16 806 | 22 865 | 14 737 | -1 026 | 54 531 |
| Likvida medel och kortfristiga fordringar | |||||
| vid periodens början | 91 578 | 37 088 | 60 211 | 60 979 | 37 088 |
| Kursdifferens i likvida medel | 258 | 0 | 82 | 0 | -41 |
| Likvida medel och kortfristiga fordringar | |||||
| vid periodens utgång | 75 030 | 59 953 | 75 030 | 59 953 | 91 578 |
Nettoomsättning och rörelseresultat fördelade per affärsområde
| Nettoomsättningen fördelar sig på affärsområde enligt följande: |
JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JUL-SEP 2007 | JUL-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | |||||
| Industrihandel | 203 275 | 0 | 126 378 | 0 | 0 |
| Teknik/produktion | 154 620 | 150 687 | 45 857 | 41 630 | 198 403 |
| Moderbolag/Elimineringar | 1 031 | 734 | 344 | 344 | 1 077 |
| 358 926 | 151 421 | 172 579 | 41 974 | 199 480 | |
| Rörelseresultat* fördelar sig på affärsområde enligt följande: |
JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JUL-SEP 2007 | JUL-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
| Belopp i tkr | |||||
| Industrihandel | 11 196 | 0 | 5 859 | 0 | 0 |
| Teknik/produktion | 6 444 | 9 300 | -69 | 2 339 | 10 663 |
| Moderbolag/Elimineringar | -6 006 | -7 060 | -1 588 | -1 819 | -9 474 |
| 11 634 | 2 240 | 4 202 | 520 | 1 189 |
*Rörelseresultatet avser resultat efter avskrivningar men före finansiella intäkter och kostnader samt andelar i intresseföretagens resultat.
Moderbolagets resultaträkning
| Belopp i tkr | JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JUL-SEP 2007 | JUL-SEP 2006 | JAN-DEC 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 874 | 118 | 24 | 52 | 2 061 |
| Kostnad sålda varor | - | - | - | - | - |
| Bruttoresultat | 874 | 118 | 24 | 52 | 2 061 |
| Övriga rörelseintäkter | - | 7 | - | - | 5 |
| Administrationskostnader | -8 178 | -8 526 | -2 118 | -2 073 | -12 894 |
| Övriga rörelsekostnader | -1 | -13 | 0 | 0 | -12 |
| Rörelseresultat | -7 305 | -8 414 | -2 094 | -2 021 | -10 840 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 21 600 | 14 200 | 20 000 | 0 | 14 200 |
| Resultat vid försäljning av andelar i intresseföretag | - | 17 324 | - | 0 | 17 323 |
| Finansiella intäkter | 2 662 | 3 291 | 779 | 1 140 | 4 417 |
| Finansiella kostnader | -5 | -39 | - | 0 | -39 |
| Finansnetto | 24 257 | 34 776 | 20 778 | 1 140 | 35 901 |
| Resultat före skatt | 16 952 | 26 362 | 18 684 | -881 | 25 061 |
| Skatt på periodens resultat | 1 301 | 1 445 | 368 | 246 | 2 637 |
| PERIODENS RESULTAT | 18 253 | 27 807 | 19 052 | -635 | 27 698 |
Moderbolagets balansräkning
| Belopp i tkr | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 106 | 408 | 144 |
| Materiella anläggningstillgångar | 210 | 403 | 352 |
| Andelar i koncernföretag | 135 141 | 17 369 | 18 006 |
| Uppskjutna skattefordringar | 24 395 | 23 581 | 21 648 |
| Summa anläggningstillgångar | 159 852 | 41 761 | 40 150 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 57 424 | 48 022 | 65 014 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 673 | 559 | 803 |
| Övriga fordringar | 413 | 149 | 47 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 16 603 | 48 901 | 47 281 |
| Summa omsättningstillgångar | 75 113 | 97 631 | 113 145 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 234 965 | 139 392 | 153 295 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 232 442 | 136 257 | 149 343 |
| Summa eget kapital | 232 442 | 136 257 | 149 343 |
| Skulder | |||
| Leverantörsskulder | 548 | 600 | - |
| Skulder till koncernföretag | - | - | 1 132 |
| Skatteskulder | - | - | 43 |
| Övriga skulder | 104 | 597 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 871 | 1 938 | 2 593 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 523 | 3 135 | 3 952 |
| Summa skulder | 2 523 | 3 135 | 3 952 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 234 965 | 139 392 | 153 295 |
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Eventualförpliktelser | 944 | 944 | 944 |
Koncernens finansiella utveckling i sammandrag
Nedan sammanfattas Duroc-koncernens finansiella utveckling för perioden 1 januari - 30 september 2007, 2006 samt 2005. (Tkr där inget annat anges). För definitioner se nedan.
| JAN-SEP 2007 | JAN-SEP 2006 | JAN-SEP 2005 | |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Omsättning | 358 926 | 151 421 | 150 372 |
| Rörelseresultat | 11 634 | 2 240 | -2 174 |
| Resultat före skatt | 12 314 | 22 485 | 1 265 |
| Avkstning på eget kapital i % | 4,2 | 13,8 | 0,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | 4,0 | 9,7 | 0,9 |
| Balansräkning | |||
| Balansomslutning | 450 256 | 219 848 | 199 286 |
| Eget kapital | 251 562 | 173 539 | 144 126 |
| Soliditet i % | 56 | 79 | 72 |
| Skuldsättningsgrad | 0,16 | 0 | 0,1 |
| Kassaflöde | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 19 228 | 9 690 | 9 328 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 20 252 | 4 564 | 5 967 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -56 641 | -20 842 | -13 332 |
| Kassflöde från finansieringsverksamheten | 19 583 | -2 541 | 2 129 |
| Årets kassaflöde | -16 806 | 22 865 | -5 236 |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 215 | 177 | 189 |
| Omsättning / medelantal anställda | 1 669 | 855 | 796 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 757 | 536 | 483 |
| Investeringar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 90 379 | 750 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 589 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 082 | 4 272 | 6 743 |
| Aktien | |||
| Nettoresultat / aktie (kr) | 1,35 | 4,20 | 0,24 |
| Nettoresultat / aktie efter full utspädning (kr) | 1,35 | 4,20 | 0,24 |
| Nettoresultat / utestående aktier vid periodens utgång | 1,23 | 4,20 | 0,24 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten / aktie | 3,04 | 0,86 | 1,12 |
| Periodens kassflöde / aktie (kr) | -2,52 | 4,29 | -1,00 |
| Antalet utestående aktier vid periodens utgång | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier | 6 662 233 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Antalet utestående optioner | 0 | 0 | 0 |
| Börskurs vid periodens slut (kr) | 31,70 | 27,50 | 20,00 |
| Eget kapital / aktie (kr) | 34,30 | 32,60 | 27,00 |
Definition av nyckeltal
Eget kapital Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl årets resultat. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt kapital. Soliditet Eget kapital dividerat med balansomslutningen. Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Nettoresultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. Förädlingsvärde/medelantal anställda Omsättning minskat med materialkostnder dividerat med medelantal anställda