AI assistant
Duroc — Earnings Release 2021
Feb 4, 2022
3151_ir_2022-02-04_5850b2cc-3da1-475f-871c-496d6277c42c.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JULI-DECEMBER 2021
UTMANINGAR I FÖRSÖRJNINGSKEDJAN PRÄGLADE KVARTALET
Andra kvartalet oktober – december 2021
- Nettoomsättningen ökat med 12 procent till 825,1 MSEK (735,3).
- Justerad EBITDA* minskade med 63 procent och uppgick till 14,2 MSEK (37,9), motsvarande en justerad EBITDA*-marginal om 1,7 procent (5,2). Flertalet bolag uppvisar sammantaget goda resultat. Omfattande förluster i den franska delen av Cotting Group och svagt resultat i Drake Extrusion har dragit ner resultatet.
- Justerad EBIT uppgick till -10,7 MSEK (13,0).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -5,0 MSEK (13,0).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -59,0 MSEK (5,4). Höga materialpriser har drivit en högre kapitalbindning.
- Resultat efter skatt uppgick till -4,8 MSEK (6,3).
- Justerat resultat per aktie uppgick till -0,27 SEK (0,16).
- Resultat per aktie uppgick till -0,12 SEK (0,16).
- Eget Kapital uppgick vid periodens utgång till
- 1 108,5 MSEK (921,3) och soliditet till 54 procent (49).
Första halvåret juli-december 2021
- Nettoomsättningen ökade med 17 procent till 1 690,3 MSEK (1 439,0).
- Justerad EBITDA* minskade med 28 procent och uppgick till 61,5 MSEK (85,8), motsvarande en justerad EBITDA*-marginal om 3,6 procent (6,0).
- Justerad EBIT uppgick till 11,8 MSEK (35,5).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 17,5 MSEK (33,0).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -21,7 MSEK (59,8). Materialprisutvecklingen har drivit upp kapitalbindningen i framför allt lagret.
- Resultat efter skatt uppgick till 10,1 MSEK (17,5).
- Justerat resultat per aktie uppgick till 0,11 SEK (0,51).
- Resultat per aktie uppgick till 0,26 SEK (0,45).
- Likvida medel uppgick per sista december till 35,9 MSEK (120,1) och nettoskulden exkl. leasingskuld från IFRS 16 till 202,3 MSEK (97,3). Outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 215,4 MSEK.
| Koncernen (Mkr) | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2021/2022 R12 DEC |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825,1 | 735,3 | 1 690,3 | 1 439,0 | 3 505,8 | 3 254,5 |
| EBITDA | 19,9 | 37,9 | 67,1 | 83,3 | 173,8 | 189,9 |
| Justerad EBITDA* | 14,2 | 37,9 | 61,5 | 85,8 | 199,9 | 224,2 |
| Justerad EBITDA*-marginal, % | 1,7 | 5,2 | 3,6 | 6,0 | 5,7 | 6,9 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -5,0 | 13,0 | 17,5 | 33,0 | 73,1 | 88,6 |
| Justerad EBIT* | -10,7 | 13,0 | 11,8 | 35,5 | 102,1 | 125,8 |
| Resultat efter skatt | -4,8 | 6,3 | 10,1 | 17,5 | 48,0 | 55,4 |
| Resultat per aktie, SEK | -0,12 | 0,16 | 0,26 | 0,45 | 1,23 | 1,42 |
| Justerat resultat per aktie, SEK* | -0,27 | 0,16 | 0,11 | 0,51 | 1,97 | 2,37 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | -59,0 | 5,4 | -21,7 | 59,8 | -10,9 | 70,6 |
| Nettoskuld exkl. leasingskuld från IFRS 16 | 202,3 | 97,3 | 202,3 | 97,3 | 202,3 | 139,9 |
| Nettoskuld inkl. leasingskuld från IFRS 16 | 336,1 | 230,0 | 336,1 | 230,0 | 336,1 | 283,3 |
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 30 | 25 | 30 | 25 | 30 | 26 |
* Justerad för jämförelsestörande poster. Avstämning av belopp finns på sid 17
Duroc förvärvar, utvecklar och förvaltar företag med tyngdpunkt på industri och handel. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Duroc är noterat på Nasdaq Stockholm (kortnamn: DURC). www.duroc.se
VD-KOMMENTAR
Det andra kvartalet präglades av samma mönster som tidigare rapporterats med fortsatt kraftiga effekter av pandemin, vilka drog ner resultatet i delar av koncernen samtidigt som det noterades stark orderingång och goda resultat i andra delar. Duroc ökade omsättningen med 12 procent till 825,1 MSEK (735,3). Justerad EBIT uppgick till - 10,7 Mkr (13,0). Bilden är heterogen, med god lönsamhet i flertalet enheter, men omfattande förluster i Griffine, den franska delen av Cotting Group, och också ett svagt resultat i Drake Extrusion. Således uppvisar övriga bolag under det första halvåret ett positivt EBIT om 61,2 MSEK, medan förlusterna i Griffine och Drake Extrusion summerar till 43,7 MSEK. Ett åtgärdsprogram har satts in för att vända utvecklingen i Griffine, samtidigt som sjunkande priser på polypropylene och förbättrad tillgång på arbetskraft kommer att leda till successivt förbättrade resultat i Drake Extrusion.
Andra kvartalet oktober-december 2021
Konsekvenser av halvledarbrist och prishöjningar på råmaterial har varit svårförutsägbara och har påverkat Duroc i större utsträckning än vad som tidigare bedömts. Cotting Group levererar till fransk bilindustri som har påverkats mer av halvledarbristen än branschkollegor i exempelvis Tyskland och volymerna har minskat succesivt under första halvan av räkenskapsåret. Parallellt har det genomförts ett intensivt arbete för att bredda kundbasen både inom Automotive och andra segment för att minska sårbarheten.
Drake Extrusion i USA har drabbats av minskad orderingång inom stapelfiber drivet av ett högt kostnadsläge på råmaterial och halvledarbrist för automotive-relaterade kunder. Många amerikanska arbetsgivare, inkluderat Drake Extrusion, upplever svårigheter att hitta och behålla personal. Bemanningsproblemen i garnproduktionen har lett till leveransförseningar. Trots leveransläget har bolaget ej tappat marknadsandelar.
Övriga delar av koncernen har utvecklats tillfredsställande. IFG har, trots minskade volymer inom Automotive, förbättrat sitt resultat. Detta är ett direkt resultat av mixförändringen som fortlöper enligt plan. DMT Group, som säljer verktygsmaskiner och verktyg, har haft en stark orderingång och orderstocken ligger på "all-time high" vid kvartalets utgång. Cresco har växt med bibehållen lönsamhet och har ökat sin marknadsandel i Nordamerika där potentialen växer. Duroc Rail har fortsatt att förbättra både omsättning och lönsamhet drivet av kraftig efterfrågan. Tillväxten och lönsamheten i Small Company Portfolio har ökat trots leveransförseningar från vissa underleverantörer.
Förvärvsambitionerna kvarstår och aktiviteterna kopplat till detta har fortlöpt under kvartalet men har inte resulterat i något nytt tillskott till koncernen.
Störningarna i Cotting Group och Drake Extrusion har, som tidigare rapporterats tyngt resultatet i större utsträckning än vad som bedömdes under föregående kvartal. Duroc ökade omsättningen med 12 procent till 825,1 MSEK (735,3). Justerad EBIT uppgick till -10,7 Mkr (13,0).
Sammanfattningsvis konstaterar jag att låg efterfrågan från framför allt bilindustrin har varit den största utmaningen samtidigt som efterfrågan inom verkstad och metallbearbetning bidragit till kraftig ökning av orderingången.
Första halvåret juli-december 2021
Samtliga portföljbolag utom Cotting Group ökade sin omsättning. I IFG och Drake Extrusion var tillväxten i huvudsak driven av prisökningar. Efterfrågan har varit stark inom de flesta segmenten utom bilindustrin.
Kraftiga resultatförbättringar har skett i IFG, DMT Group, Duroc Rail och Small Company Portfolio. Inom IFG pågår sedan länge ett mixskifte till produkter med högre värdeinnehåll och därmed bättre marginaler som starkt bidrar till resultatförbättringen.
Nettoomsättningen ökade med 17 procent till 1 690,3 MSEK (1439,0). Rörelseresultatet uppgick till 17,5 MSEK (33,0). Cotting Group och Drake tillsammans, belastade rörelseresultatet med -43,7 MSEK. Övriga portföljbolag har således bidragit positivt med 61,2 MSEK.
Framtidsutsikter
Efterfrågan under nästkommande kvartal bedöms vara god för samtliga bolag utom för Cotting Group i det korta perspektivet. Fransk bilindustri signalerar en förbättring av sin situation gällande tillgången på kritiska komponenter och prognostiserar ett normaliserat läge vid halvårsskiftet, men situationen är svårbedömd. Åtgärder har vidtagits för att minska kostnaderna och en betydande order från en nyckelkund inom Automotive har, som tidigare kommunicerats, nyligen säkrats. Även om kommande månader kommer att vara svaga resultatmässigt för Cotting Group, görs bedömningen att bolaget i ett medel/långfristigt perspektiv kommer att uppvisa positiva resultat och kassaflöden.
För Drake Extrusion är min bedömning att omständigheterna förbättras succesivt i inledningen av 2022 och att verksamheten genererar positiva resultat kommande månader. Priser på råmaterial i USA är på väg ner samtidigt som personalomsättningen har minskat under slutet på 2021 och förutsättningarna för nyrekrytering har förbättrats.
Även om det andra kvartalet blev dystert så går merparten av portföljbolagen bra. Bolagen har lyckats att parera för utmaningar som funnits och har alla förutsättningar att fortsätta att växa. Duroc är trots de temporära motgångarna i gott skick. Soliditeten är hög, koncernen har väsentliga outnyttjade kreditfaciliteter och är redo att ta sig an utmaningarna i nästkommande kvartal.
UTVECKLING DUROCS PORTFÖLJBOLAG
Durocs portföljbolag utgörs av International Fibres Group (IFG), Drake Extrusion, Cresco, Cotting Group, Duroc Machine Tool Group (DMT Group), Duroc Rail och Smaller Company Portfolio, som består av Universal Power Nordic (UPN), Herber och Duroc Laser Coating (DLC). Nedan anges respektive portföljbolags andel av nettoomsättning och justerad EBIT för den senaste 12-månaders perioden, januari 2021 – december 2021. Läs mer om utvecklingen i respektive bolag på sidorna 4–7 samt i Durocs segmentredovisning på sid 16 i denna rapport.
Andra kvartalet juli-december 2021
Nettoomsättningen ökade med 12 procent till 825,1 MSEK (735,3) Den organiska tillväxten uppgick till 11 procent. Samtliga portföljbolag växte organiskt med undantag för Cotting Group. DMT Group och Small Company Portfolio stod för höga tillväxttal om närmare 50 procent. I IFG och Drake Extrusion är tillväxten huvudsakligen driven av prisökningar som kompenserar för högre material- och transportkostnader, inom Drake även högre kostnader för arbetskraft. Cotting Group är fortsatt påverkat av låga volymer till fordonsindustrin, hänförligt till halvledarbristen. Även volymerna inom IFG och Drake Extrusion har påverkats av detta i kombination med avvaktande kunder som inväntar lägre priser på polypropylen. Justerad EBITDA minskade till 14,2 MSEK (37,9), tyngt av resultaten i Cotting Group och Drake Extrusion. Övriga portföljbolag förbättrade sina resultat. Den justerade EBITDA-marginalen uppgick till 1,7 procent (5,2). Justerad EBIT uppgick till -10,7 MSEK (13,0) och resultat efter skatt till -4,8 MSEK (6,3).
ANDEL AV NETTOOMSÄTTNING (R12) JUSTERAD EBIT PER PORTFÖLJBOLAG (R12)
Första halvåret juli till december 2021
Nettoomsättningen ökade med 17 procent till 1 690,3 MSEK (1 439,0) Den organiska tillväxten uppgick till 17 procent, drivet av alla bolag i portföljen utom Cotting Group där volymerna är låga med anledning av halvledarbristen. DMT Group, Duroc Rail och Small Company Portfolio har haft en stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under det första halvåret trots utmaningar i försörjningsledet. Inom IFG är tillväxten till stor del driven av prisökningar som kompenserar för högre materialpriser, men högre andel nischprodukter har också drivit lönsamheten uppåt. Drake Extrusion har påverkats negativt av volymtapp inom stapelfiber samt en arbetskraftssituation i USA, som inneburit att den höga efterfrågan inom det lönsamma garnsegmentet inte kunnat mötas fullt ut. Förväntan är att situationen ska förbättras betydligt i kommande kvartal. Justerad EBITDA uppgick till 61,5 MSEK (85,8) och den justerade EBITDA-marginalen uppgick till 3,6 procent (6,0). Justerad EBIT uppgick till 11,8 MSEK (35,5) och resultat efter skatt till 10,1 MSEK (17,5)
UTVECKLING DUROCS NETTOOMSÄTTNING UTVECKLING DUROCS RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Rörelseresultatet Q1och Q2 2019/2020 inkluderar 65,7 respektive 1,2 MSEK negativ goodwill från rörelseförvärv. Q3 2020/2021 är påverkat av omstruktureringskostnader om 35,5 MSEK.
International Fibres Group (IFG) är en av Europas ledande tillverkare av polypropylenbaserade stapelfibrer, en insatsvara med stärkande, isolerande, separerande eller dränerande egenskaper. Fibern används vid tillverkning av bland annat golv, mattor, möbler, filter, livsmedelsförpackningar, bilinredning och fiberdukar, vilket innebär en diversifierad kundportfölj. IFG har produktionsanläggningar i Belgien, Storbritannien och Österrike.
- Omställningen av produktmixen mot nischprodukter och strategiska kapacitetsanpassningar i UK stärkte justerad EBITDA i kvartalet, trots att volymerna är 21 procent lägre. Omsättningstillväxten är utöver produktmixen också påverkad av de ökade råmaterialpriserna*.
- De minskade volymerna är i stor utsträckning hänförbara till halvledarbristen inom automotive. IFG mötte därtill en avvaktande marknad, där kunderna inväntar lägre pppriser*.
- De höga råmaterialpriserna har dröjt sig kvar även i det andra kvartalet, bland annat på grund av de höga transportkostnaderna från Asien. Förväntan på den europeiska marknaden är emellertid att priserna ska vara på väg nedåt kommande kvartal.
- EBITDA och EBIT inkluderar 5,7 MSEK från upplösning av den omstruktureringsreserv som bokades i Q3 2020/2021 avseende nedläggningen av produktionsanläggning i UK.
*Sedan andra halvan av räkenskapsåret 2020/2021 har råvarupriserna inom IFG stigit. Prismekanismer i kundavtalen innebär att omsättningen ökar i takt med högre råmaterialpriser och minskar när priset går ned. Eftersom råvarupriserna påverkar både försäljningspris och kostnad för råmaterial förblir bruttovinsten oförändrad, dock med viss eftersläpning.
| Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 R12 DEC Belopp i Mkr Nettoomsättning 293,9 239,8 632,6 495,1 1 293,3 Omsättningstillväxt % 22,6 -4,4 27,8 -13,7 30,8 Organisk tillväxt % 22,6 0,9 27,9 -10,2 33,4 EBITDA 17,3 9,7 38,8 22,2 60,1 EBITDA-marginal % 5,9 4,0 6,1 4,5 4,6 Justerad EBITDA 11,6 9,7 33,1 24,7 77,6 Justerad EBITDA-marginal, % 3,9 4,0 5,2 5,0 6,0 EBIT 11,0 2,3 26,2 7,3 32,4 EBIT-marginal % 3,7 1,0 4,1 1,5 2,5 Nettoskuld/Nettokassa (-) 105,0 23,4 105,0 23,4 105,0 varav leasingskuld från IFRS 16 65,0 68,4 65,0 68,4 65,0 Sysselsatt kapital 454,2 345,0 454,2 345,0 454,2 Avkastning på sysselsatt kapital % 8,2 0,6 8,2 0,6 8,2 Justerad avkastning på sysselsatt kapital % 13,1 3,2 13,1 3,2 13,1 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
Drake Extrusion är Nordamerikas ledande tillverkare av polypropylenbaserat färgat filamentgarn och stapelfiber. Filamentgarn används främst till kunder som tillverkar tyger för möbelindustrin. Stapelfibern används vid tillverkning av en mängd områden, bland annat golv, mattor, möbler, tekniska filter, bilinredning och fiberdukar. Verksamheten är belägen i Virginia, USA.
Andel av Durocs omsättning (R12)
- Försäljningsvolymerna minskade med 30 procent i kvartalet och ökningen i omsättning är i sin helhet hänförlig till prisökningar, vilka kompenserar för ökade råmaterialpriser och ökade kostnader för arbetskraft. Efterfrågan på stapelfiber från automotive är fortsatt låg som konsekvens av halvledarbristen och den starka efterfrågan inom garnaffären har inte kunnat mötas i full utsträckning då bemanningssituationen i USA varit alltjämt utmanande.
- De höga priserna på polypropylen har nu börjat trenda nedåt och utsikterna för bemanningen i kommande kvartal är bättre, vilket förväntas driva upp resultatet betydligt.
- EBITDA uppgick till -4,1 MSEK (12,4) huvudsakligen påverkat av försäljningsvolymerna, men även de höga priserna på material.
| 2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 161,8 | 138,6 | 352,7 | 282,6 | 692,3 |
| Omsättningstillväxt % | 16,7 | -13,4 | 24,8 | -11,6 | 36,7 |
| Organisk tillväxt % | 7,3 | -3,4 | 19,0 | -3,0 | 38,4 |
| EBITDA | -4,1 | 12,4 | 3,7 | 30,6 | 17,7 |
| EBITDA-marginal % | -2,5 | 8,9 | 1,0 | 10,8 | 2,5 |
| EBIT | -10,9 | 6,0 | -9,7 | 17,7 | -7,0 |
| EBIT-marginal % | -6,7 | 4,3 | -2,7 | 6,3 | -1,0 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 34,7 | -7,4 | 34,7 | -7,4 | 34,7 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 11,8 | 11,9 | 11,8 | 11,9 | 11,8 |
| Sysselsatt kapital | 292,4 | 228,1 | 292,4 | 228,1 | 292,4 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | -2,6 | 16,7 | -2,6 | 16,7 | -2,6 |
Cresco utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för professionell odling av grödor och är en av de ledande aktörerna på världsmarknaden. Produkterna bidrar till gynnsamma miljöer i växthus och för svampodlingar samt komposteringsanläggningar. Den viktigaste produkten är klimatväv för växthus som styr klimatet för odlingen, vilket bidrar till en effektivare process med lägre energianvändning. Cresco har sin produktionsanläggning i Belgien.
Andel av Durocs omsättning (R12)
2020/
2021/
- Nettoomsättningen ökade med 6 procent organiskt i det andra kvartalet, trots att en stor order på klimatväv med hög marginal blivit framskjuten till nästkommande kvartal.
- EBITDA ökade och EBITDA-marginalen stärktes. Att marginalen ändå varit förhållandevis låg i kvartalet är hänförligt till en produktmix, som påverkats av uppskjutna projekt till vilka Cresco levererar klimatväven.
- Crescos affär är till stor del beroende av framdriften i de växthusprojekt, till vilka man levererar. Således är omsättning och resultat i ett kvartal beroende av vilka projekt som faller in under perioden och utfallet kan variera kraftigt.
- Orderstocken vid periodens utgång uppgick till 11 MEUR, en minskning från föregående kvartals rekord (13,6), men fortsatt på en hög nivå.
- Cresco är väl positionerat för att fortsätta växa affären på en gynnsam marknad. Bolaget har börjat ta marknadsandelar i Nordamerika, ett första steg i ett utvidgat geografiskt avtryck.
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 71,0 | 68,1 | 140,0 | 136,0 | 300,8 |
| Omsättningstillväxt % | 4,3 | 16,0 | 2,9 | 6,7 | 12,6 |
| Organisk tillväxt % | 5,8 | 20,3 | 4,5 | 10,2 | 16,0 |
| EBITDA | 5,5 | 4,7 | 14,3 | 15,1 | 46,0 |
| EBITDA-marginal % | 7,7 | 6,8 | 10,2 | 11,1 | 15,3 |
| EBIT | 4,1 | 3,5 | 11,6 | 12,7 | 40,7 |
| EBIT-marginal % | 5,8 | 5,1 | 8,3 | 9,3 | 13,5 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 25,5 | 39,5 | 25,5 | 39,5 | 25,5 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 5,6 | 4,6 | 5,6 | 4,6 | 5,6 |
| Sysselsatt kapital | 182,9 | 170,4 | 182,9 | 170,4 | 182,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 24,1 | 16,2 | 24,1 | 16,2 | 24,1 |
2021/
2020/
2021/
Cotting Group är sedan mer än 60 år etablerat på den internationella marknaden för belagda textilier. Produkterna utgörs av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika områden, bland annat modeindustrin, skyddskläder, sjukhussängar, bilinredningar, tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad. Cotting har produktionsanläggningar i Frankrike och i Belgien
Andel av Durocs
omsättning (R12)
13%
- Nettoomsättningen i Cotting Group är fortsatt kraftigt påverkad av låga volymer i den franska verksamheten. Halverade volymer inom automotive hänförligt till halvledarbristen.
- I slutet av kvartalet noterades en viss ökning av volymerna till automotive och även om förväntansbilden är att de lägre volymerna dröjer sig kvar resten av räkenskapsåret har ett aktivt säljarbete tydliggjort ett flertal goda affärsmöjligheter på lite längre sikt.
- Höga priser för råmaterial, vilka på grund av avtal inte fullt ut kunnat täckas med prishöjningar till kund, har haft negativ effekt på EBITDA. Även den belgiska verksamheten, som motsvarar cirka 30 procent av omsättningen har påverkats av höga råmaterialpriser och därtill stigande energipriser.
- Under kvartalet vann den franska verksamheten en viktig order inom automotive. Värdet är ca 52M€ under sex år från slutet på 2023. Ordern innebär investeringar i ny produktionsutrustning som kommer att förstärka konkurrensförmågan.
| 2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 111,7 | 154,4 | 208,5 | 272,4 | 471,7 |
| Omsättningstillväxt % | -27,6 | -17,3 | -23,4 | -16,8 | -10,4 |
| Organisk tillväxt % | -26,6 | -14,3 | -22,2 | -14,1 | -7,3 |
| EBITDA | -17,3 | 7,7 | -23,6 | 6,2 | -25,3 |
| EBITDA-marginal % | -15,5 | 5,0 | -11,3 | 2,3 | -5,4 |
| Justerad EBITDA | -17,3 | 7,7 | -23,6 | 6,2 | -19,1 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | -15,5 | 5,0 | -11,3 | 2,3 | -4,1 |
| EBIT | -22,1 | 3,4 | -33,2 | -2,3 | -43,3 |
| EBIT-marginal % | -19,8 | 2,2 | -15,9 | -0,9 | -9,2 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 100,0 | 25,0 | 100,0 | 25,0 | 100,0 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 3,8 | 6,1 | 3,8 | 6,1 | 3,8 |
| Sysselsatt kapital | 312,1 | 298,6 | 312,1 | 298,6 | 312,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % Justerad avkastning på sysselsatt |
-14,6 | -1,0 | -14,6 | -1,0 | -14,6 |
| kapital % | -12,5 | -0,5 | -12,5 | -0,5 | -12,5 |
Duroc Machine Tool Group (DMT Group) är en av Nordens och Baltikums största leverantörer av verktygsmaskiner, verktyg, maskinservice och support till verkstadsföretag. Kunderna återfinns bland annat inom fordons- och skogsindustrin, anläggningsmaskiner samt kraftgenerering. Den viktigaste produkten är bearbetningsmaskiner från Doosan Machine Tools, ett av de världsledande märkena på marknaden. DMT Group representerar ett 60-tal internationellt kända fabrikat och är ensamma om att verka på sju marknader: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Lettland och Litauen.
- Efterfrågan på verktygsmaskiner är fortsatt hög på samtliga marknader och orderstocken ökade till 244 MSEK. DMT Group fortsätter att öka sin marknadsandel på den nordiska marknaden.
- Den organiska tillväxten uppgick till 46 procent.
- Komponent, och containerbrist har präglat marknaden under kvartalet och försenade maskininleveranser har inneburit att delar av omsättningen förskjutits framåt i tiden.
- Lönsamheten har fortsatt utvecklats positivt, drivet av den högre nettoomsättningen samt högt kapacitetsutnyttjande.
- EBIT ökade med 110 procent till 8,4 MSEK (4,0). EBITmarginalen ökade till 7,6 procent (5,3).
| 2021/ | 2020/ | 2021/ | 2020/ | 2021/ | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2022 | |||
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |||
| Nettoomsättning | 110,2 | 75,9 | 224,4 | 148,0 | 455,4 | ||
| Omsättningstillväxt % | 45,2 | -27,5 | 51,6 | -28,8 | 41,6 | ||
| Organisk tillväxt % | 46,3 | -25,3 | 52,9 | -26,7 | 43,9 | ||
| EBITDA | 9,8 | 5,2 | 22,3 | 10,6 | 45,8 | ||
| EBITDA-marginal % | 8,8 | 6,9 | 9,9 | 7,2 | 10,1 | ||
| EBIT | 8,4 | 4,0 | 19,5 | 8,3 | 40,4 | ||
| EBIT-marginal % | 7,6 | 5,3 | 8,7 | 5,6 | 8,9 | ||
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | -27,0 | -16,8 | -27,0 | -16,8 | -27,0 | ||
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 6,6 | 5,2 | 6,6 | 5,2 | 6,6 | ||
| Sysselsatt kapital | 53,3 | 31,4 | 53,3 | 31,4 | 53,3 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 98,3 | 62,0 | 98,3 | 62,0 | 98,3 |
Duroc Rail levererar kompletta, effektiva och högkvalitativa underhåll på järnvägshjul för lok samt person- och godsvagnar. Från Luleå tillgodoser Duroc Rail främst norra Sveriges behov av underhåll på järnvägshjul.
Andel av Durocs omsättning (R12)
- Nettoomsättningen ökade med 8 procent. Det råder hög efterfrågan på underhållsarbeten till följd av väderomslag och låga temperaturer under november och december.
- Utöver den höga efterfrågan har en gynnsam produktmix, innefattandes en högre andel service och en mindre andel material, bidragit till den höga lönsamheten.
- EBIT och EBIT-marginalen fördubblades i jämförelse med föregående år.
- Högsäsongen inleddes starkt i december och orderstocken är välfylld även inför kommande kvartal som är det säsongsmässigt starkaste för Duroc Rail.
| 2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 29,4 | 27,3 | 55,2 | 49,5 | 135,4 |
| Omsättningstillväxt % | 7,7 | -2,0 | 11,4 | -7,3 | 9,6 |
| Organisk tillväxt % | 7,7 | -2,0 | 11,4 | -7,3 | 9,6 |
| EBITDA | 7,6 | 4,7 | 13,4 | 8,8 | 38,6 |
| EBITDA-marginal % | 25,8 | 17,1 | 24,4 | 17,9 | 28,5 |
| EBIT | 6,0 | 2,7 | 10,3 | 5,1 | 31,6 |
| EBIT-marginal % | 20,5 | 10,0 | 18,6 | 10,3 | 23,3 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 27,7 | 26,0 | 27,7 | 26,0 | 27,7 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 10,9 | 14,2 | 10,9 | 14,2 | 10,9 |
| Sysselsatt kapital | 49,8 | 43,1 | 49,8 | 43,1 | 49,8 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 67,9 | 51,4 | 67,9 | 51,4 | 67,9 |
Smaller Company Portfolio
Universal Power Nordic (UPN) erbjuder dieselmotorer för industriellt och marint bruk i Sverige och Norge, samt tillhörande reservdelar, service och reparationer. Bolaget representerar välkända varumärken såsom Perkins, Kubota, Kohler och Nanni. Herber Engineering tillverkar avancerade rörbockningsmaskiner för kallformning av rör och profiler. Kunderna återfinns globalt inom bland annat bil-, flyg- och möbelindustrin samt inom området för HVAC. Duroc Laser Coating (DLC) är Sveriges ledande företag inom laserytbehandling. Bolaget erbjuder renovering och nytillverkning av industrikomponenter.
Andel av Durocs omsättning (R12)
- Nettoomsättningen ökade med 50 procent i kvartalet och EBIT vände till plus. Jämförelsetalen var låga till följd av Covid-19.
- Herber visade en stark omsättningsutveckling med många utleveranser av maskinprojekt. Efterfrågan på rörbockningsmaskiner har varit fortsatt god vilket lett till en ökad orderingång.
- Trots fortsatta utmaningar med leveransförseningar från huvudleverantörer ökade UPN omsättningen. Därtill har kostnadsmassan anpassats, vilket tillsammans med avvecklingen av det norska dotterbolaget medfört att förlust vänts till vinst.
- DLC utvecklades fortsatt stabilt under kvartalet med ökad omsättning och förbättrat rörelseresultat (EBIT).
- Omställningsstöd om 0,3 MSEK (0,9) har erhållits i kvartalet och för halvåret 1,1 MSEK (1,5).
| 2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
2020/ 2021 |
2021/ 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 47,2 | 31,6 | 77,5 | 55,7 | 158,8 |
| Omsättningstillväxt % | 49,6 | -51,2 | 39,2 | -49,3 | 9,6 |
| Organisk tillväxt % | 49,6 | -51,2 | 39,2 | -49,3 | 9,6 |
| EBITDA | 6,4 | 0,2 | 7,7 | 0,5 | 10,5 |
| EBITDA-marginal % | 13,7 | 0,6 | 9,9 | 0,8 | 6,6 |
| Justerad EBITDA | 6,4 | 0,2 | 7,7 | 0,5 | 12,7 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 13,7 | 0,6 | 9,9 | 0,8 | 8,0 |
| EBIT | 4,0 | -2,0 | 2,9 | -4,2 | -1,0 |
| EBIT-marginal % | 8,4 | -6,2 | 3,7 | -7,5 | -0,7 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 30,3 | 32,0 | 30,3 | 32,0 | 30,3 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 29,5 | 20,8 | 29,5 | 20,8 | 29,5 |
| Sysselsatt kapital | 50,3 | 46,7 | 50,3 | 46,7 | 50,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % Justerad avkastning på sysselsatt |
-2,0 | -11,8 | -2,0 | -11,8 | -2,0 |
| kapital % | 3,6 | -11,5 | 3,6 | -11,5 | 3,6 |
FINANSIELL INFORMATION
RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Nettoomsättningen under det första halvåret uppgick till 1 690,3 MSEK (1 439,0). Rörelseresultatet uppgick till 17,5 MSEK (33,0) och resultat efter skatt till 10,1 MSEK (17,5). Övrigt totalresultat uppgick till 28,2 MSEK (-44,5), inkluderat 26,0 MSEK (-57,6) i omräkningsdifferenser.
Koncernens egna kapital uppgick vid perioden slut till 1 108,5 MSEK (921,3) och soliditeten till 54,0 procent (49,1). Om likvida medel och räntebärande skulder skulle nettoredovisas skulle koncernens justerade soliditet uppgå till 54,9 procent (52,5).
FINANSIERING
Duroc AB har ett banklån uppgående till 79,8 MSEK per den 31 december 2021 som enligt amorteringsplanen ska vara fullt återbetalt i februari 2025. Därutöver finns lokala fastighetslån i Österrike och Belgien, en lokal exportkredit i Österrike samt en central kontokredit kopplad till en koncernövergripande cash pool. Per den sista december 2021 uppgick koncernens outnyttjade kreditfaciliteter till 215,4 MSEK.
Durocs finansieringsavtal inkluderar två finansiella kovenanter, en avseende nettoskuld i förhållande till EBITDA och en avseende soliditet. Ledning och styrelse följer regelbundet prognoser i förhållande till gränsvärdena i kovenanterna. På så sätt säkerställs att Duroc uppfyller sina åtaganden gentemot kreditgivarna och likviditets- och finansieringsrisk minimeras. Per den 31 december 2021 var lånevillkoren uppfyllda med god marginal i kovenanterna.
Aktierna i koncernens holdingbolag International Fibres Group AB, Duroc Machine Tool Holding AB och Duroc Produktion AB är pantförskrivna som säkerhet för nyttjade krediter under låneavtalet.
INVESTERINGAR
Koncernen har under det första halvåret gjort investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar om totalt 33,9 MSEK (45,7), varav 3,3 MSEK (5,7) hänförs till avtal gällande leasing av materiella anläggningstillgångar i enlighet med IFRS 16. Kassaflöde från köp och försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgår till -28,0 MSEK (-39,7).
KASSAFLÖDE
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick under det första halvåret till -21,7 MSEK (59,8). Högre materialpriser har bidragit till högre lagernivåer. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -27,3 MSEK (-39,4). Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 23,7 MSEK (-34,6), där 57,2 MSEK (0,0) avsåg utnyttjade kreditfaciliteter och -14,3 MSEK (-15,0) avsåg betalning av leasingskulder enligt IFRS 16.
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick vid rapportperiodens utgång till 35,9 MSEK (120,1). De räntebärande skulderna uppgick till 372,2 MSEK (350,1), inklusive leasingskuld från IFRS 16 om 133,8 MSEK (132,7) och koncernens nettoskuld uppgick till 336,1 MSEK (230,0).
MODERBOLAGET
Duroc AB:s huvudsakliga funktioner är förvärv, uppföljning av utvecklingen i koncernbolagen, affärsutveckling samt ekonomisk rapportering. Omsättningen utgörs av internt fakturerade tjänster och uppgick för det första halvåret till 2,9 MSEK (2,6). Resultat efter skatt uppgick till 59,4 MSEK (-8,1), varav 65,3 MSEK avser utdelning från dotterbolagen. Utöver andelar i koncernföretag består tillgångarna i moderbolaget främst av fordringar på koncernföretag och banktillgodohavanden. Soliditeten i Duroc AB uppgick vid periodens utgång till 82,3 procent (78,3).
Duroc AB har ställt ut en moderbolagsgaranti till förmån för Griffine Enduction S.A, ett bolag inom Cotting Group. Garantin gäller till december 2022 med en beloppsgräns om 14 MEUR.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen uppgick under det första halvåret till 1 093 personer (1 112). Medelantalet anställda i moderbolaget var 6 (6) för samma period.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER FÖR MODERBOLAG OCH KONCERN
Duroc AB och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering gavs i Durocs årsredovisning för räkenskapsåret 1 juli 2020 - 30 juni 2021.
Den omfattande spridningen av covid-19 har påverkat produktion och försäljning i flera av Duroc-koncernens bolag från mitten av mars 2020 och har medfört negativa effekter på resultatet sedan sista kvartalet 2019/2020. Läget har sedan dess förbättrats betydligt med återkommande försäljning och en fungerande produktion. Under det tredje och fjärde kvartalet
2020/2021 påverkades flera av bolagen av stigande råmaterialpriser, ökade transportkostnader och längre ledtider. Bristen på halvledare har haft stor påverkan på försäljningen till automotive i Cotting Group. Även inom IFG har volymerna till automotive minskat märkbart. Det finns en risk att ett mer utmanande företagsklimat kan fortsätta att påverka verksamheten negativt. Det råder därtill alltjämt en osäkerhet kring de långsiktiga ekonomiska följderna av pandemin och överblicken över kommande påverkan på Duroc är begränsad.
Duroc står väl finansiellt rustat för att möta eventuella ytterligare utmaningar från covid-19 och förändrade ekonomiska förutsättningar.
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Denna rapport har inte varit föremål för revisorernas granskning
Stockholm den 3 februari 2022
Peter Gyllenhammar Carina Heilborn Styrelseordförande Styrelseledamot
Ola Hugosson Johan Öberg Styrelseledamot Styrelseledamot
Carl Östring John Häger
Styrelseledamot Verkställande direktör
Denna information är sådan som Duroc AB är skyldigt att offentliggöra enligt marknadsmissbruksförordningen EU/596/2014. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 februari 2022 kl. 08:30
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825,1 | 735,3 | 1 690,3 | 1 439,0 | 3 254,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 6,9 | 8,1 | 9,5 | 12,8 | 33,1 |
| Förändring av varulager | -11,3 | -0,7 | 2,8 | -18,7 | 3,7 |
| Råvaror och förnödenheter | -425,7 | -351,1 | -900,7 | -674,1 | -1 616,6 |
| Handelsvaror | -85,0 | -61,4 | -171,2 | -118,6 | -305,4 |
| Övriga externa kostnader | -123,5 | -121,5 | -241,2 | -233,2 | -489,9 |
| Personalkostnader Avskrivningar och nedskrivningar |
-165,8 | -170,0 | -321,0 | -321,5 | -686,3 |
| på materiella och immateriella anl.tillg. | -24,9 | -24,9 | -49,6 | -50,2 | -101,3 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,8 | -0,8 | -1,4 | -2,3 | -3,3 |
| Rörelseresultat | -5,0 | 13,0 | 17,5 | 33,0 | 88,6 |
| Finansnetto | -1,5 | -2,7 | -3,7 | -5,6 | -10,1 |
| Resultat före skatt | -6,6 | 10,3 | 13,8 | 27,4 | 78,5 |
| Aktuell skatt | -1,8 | -6,2 | -7,3 | -13,7 | -13,2 |
| Uppskjuten skatt | 3,6 | 2,1 | 3,6 | 3,7 | -9,9 |
| RESULTAT EFTER SKATT | -4,8 | 6,3 | 10,1 | 17,5 | 55,4 |
| Resultat efter skatt hänförligt till: | |||||
| moderbolagets aktieägare | -4,8 | 6,3 | 10,1 | 17,5 | 55,4 |
| Resultat per aktie | |||||
| före och efter utspädning (kr) | -0,12 | 0,16 | 0,26 | 0,45 | 1,42 |
| Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning (st) | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR KONCERNEN
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| PERIODENS RESULTAT | -4,8 | 6,3 | 10,1 | 17,5 | 55,4 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | 11,9 | -50,6 | 26,0 | -57,6 | -44,5 |
| Säkringsredovisning (netto) | -0,2 | -0,4 | 0,7 | -1,2 | 1,4 |
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen | |||||
| Omvärdering av strategiska innehav | - | -9,5 | - | 6,5 | 16,1 |
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | -0,0 | 4,6 | 1,5 | 7,7 | 93,3 |
| Summa övrigt totalresultat | 11,7 | -55,9 | 28,2 | -44,5 | 66,4 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 6,9 | -49,6 | 38,2 | -27,1 | 121,8 |
| Totalresultat för perioden hänförligt till: | |||||
| moderbolagets aktieägare | 6,9 | -49,6 | 38,2 | -27,1 | 121,8 |
| innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | - |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 120,4 | 93,3 | 119,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 712,4 | 689,5 | 710,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6,2 | 24,4 | 6,8 |
| Uppskjutna skattefordringar | 58,9 | 69,7 | 56,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 897,9 | 876,8 | 893,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 620,2 | 459,5 | 549,8 |
| Kundfordringar | 444,7 | 353,1 | 514,1 |
| Aktuella skattefordringar | 12,8 | 12,5 | 11,1 |
| Övriga fordringar | 27,7 | 35,8 | 37,2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15,3 | 18,3 | 20,4 |
| Likvida medel | 35,9 | 120,1 | 59,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 156,6 | 999,3 | 1 192,4 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 054,5 | 1 876,1 | 2 086,3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 39,0 | 39,0 | 39,0 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 260,5 | 260,5 | 260,5 |
| Reserver | 102,4 | 59,9 | 75,7 |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 706,6 | 561,9 | 695,1 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 108,5 | 921,3 | 1 070,3 |
| Summa eget kapital | 1 108,5 | 921,3 | 1 070,3 |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar för pensioner | 67,4 | 159,7 | 69,5 |
| Övriga avsättningar | 17,5 | 11,8 | 17,1 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 96,3 | 132,9 | 114,7 |
| Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 106,3 | 107,0 | 115,4 |
| Övriga långfristiga skulder | 2,9 | 3,5 | 2,8 |
| Uppskjutna skatteskulder | 41,2 | 37,7 | 40,8 |
| Summa långfristiga skulder | 331,5 | 452,7 | 360,3 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Övriga avsättningar | 8,1 | - | 22,5 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 142,1 | 84,5 | 85,1 |
| Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 27,5 | 25,6 | 28,0 |
| Förskott från kunder | 42,6 | 37,1 | 33,8 |
| Leverantörsskulder | 229,3 | 189,3 | 305,1 |
| Aktuella skatteskulder | 12,7 | 19,7 | 9,8 |
| Övriga skulder | 57,4 | 52,1 | 54,7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 94,7 | 94,0 | 116,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 614,4 | 502,2 | 655,8 |
| Summa skulder | 946,0 | 954,8 | 1 016,0 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 054,5 | 1 876,1 | 2 086,3 |
SAMMANDRAG AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 1 070,3 | 948,4 | 948,4 |
| Periodens resultat | 10,1 | 17,5 | 55,4 |
| Omräkningsdifferenser | 26,0 | -57,6 | -44,5 |
| Omvärdering av strategiska innehav | - | 6,5 | 16,1 |
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | 1,5 | 7,7 | 93,3 |
| Säkringsredovisning (netto) | 0,7 | -1,2 | 1,4 |
| Belopp vid periodens utgång | 1 108,5 | 921,3 | 1 070,3 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||||
| Resultat före skatt | -6,6 | 10,3 | 13,8 | 27,4 | 78,5 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 15,5 | 26,0 | 43,8 | 55,3 | 130,8 |
| Betald inkomstskatt | -3,3 | -6,4 | -6,2 | -5,7 | -7,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
5,6 | 29,9 | 51,4 | 77,0 | 201,6 |
| KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL | |||||
| Ökning/minskning av varulager | -41,5 | -11,8 | -65,8 | 0,1 | -86,3 |
| Ökning/Minskning av rörelsefordringar | 15,4 | 8,2 | 94,9 | -28,1 | -183,4 |
| Ökning/Minskning av rörelseskulder | -38,5 | -20,9 | -102,2 | 10,8 | 138,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -59,0 | 5,4 | -21,7 | 59,8 | 70,6 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Köp och försäljning av immateriella anläggningstillgångar | -0,6 | -0,5 | -2,3 | -0,6 | -7,4 |
| Köp och försäljning av materiella anläggningstillgångar | -6,9 | -24,0 | -25,7 | -39,2 | -86,7 |
| Kassaflöde från förvärv | - | - | - | - | -8,6 |
| Kassaflöde från finansiella tillgångar | 0,7 | 0,3 | 0,7 | 0,3 | 27,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -6,8 | -24,2 | -27,3 | -39,4 | -75,3 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Amortering av lån | -9,6 | -9,6 | -19,2 | -18,7 | -37,8 |
| Amortering av skulder avseende nyttjanderättstillgångar | -7,1 | -7,4 | -14,3 | -15,0 | -32,4 |
| Förändring i kortfristig rörelsefinansiering | 57,2 | 0,0 | 57,2 | -0,9 | -1,2 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 40,5 | -17,0 | 23,7 | -34,6 | -71,5 |
| Periodens kassaflöde | -25,2 | -35,8 | -25,3 | -14,2 | -76,1 |
| Likvida medel vid periodens början | 60,4 | 161,7 | 59,9 | 142,3 | 142,3 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0,8 | -5,9 | 1,3 | -8,0 | -6,1 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 35,9 | 120,1 | 35,9 | 120,1 | 59,9 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1,5 | 1,3 | 2,9 | 2,6 | 5,7 |
| Övriga externa kostnader | -1,8 | -2,7 | -3,3 | -5,1 | -8,8 |
| Personalkostnader | -4,0 | -3,2 | -7,3 | -6,1 | -13,2 |
| Avskrivningar | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,2 | -0,3 |
| Rörelseresultat | -4,3 | -4,7 | -7,7 | -8,8 | -16,7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 65,3 | - | 65,3 | - | - |
| Finansiella intäkter | 1,2 | 0,9 | 2,0 | 1,6 | 3,0 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 61,1 |
| Finansiella kostnader | -0,8 | -1,8 | -1,7 | -3,0 | -4,5 |
| Finansnetto | 65,7 | -0,9 | 65,6 | -1,4 | 59,6 |
| Erhållna/Lämnade koncernbidrag | - | - | - | - | 31,6 |
| Resultat före skatt | 61,4 | -5,6 | 57,9 | -10,2 | 74,4 |
| Skatt på periodens resultat | 0,8 | 1,1 | 1,5 | 2,1 | -9,7 |
| RESULTAT EFTER SKATT | 62,2 | -4,5 | 59,4 | -8,1 | 64,7 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| PERIODENS RESULTAT | 62,2 | -4,5 | 59,4 | -8,1 | 64,7 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omvärdering av strategiska innehav | - | -0,0 | - | -0,0 | 0,3 |
| Summa övrigt totalresultat | - | -0,0 | - | -0,0 | 0,3 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 62,2 | -4,5 | 59,4 | -8,1 | 65,0 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0,4 | 0,7 | 0,5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Andelar i koncernföretag | 1 190,6 | 1 117,5 | 1 190,6 |
| Övriga aktier och andelar | - | 0,1 | - |
| Fordringar på koncernbolag | 2,2 | 14,0 | 2,1 |
| Uppskjutna skattefordringar | 7,7 | 17,3 | 6,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 200,9 | 1 149,6 | 1 199,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 180,8 | 77,6 | 124,0 |
| Övriga fordringar | 1,8 | 1,2 | 1,4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1,2 | 1,2 | 1,7 |
| Kassa och bank | 0,6 | 55,7 | 27,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 184,3 | 135,6 | 154,4 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 385,2 | 1 285,2 | 1 353,9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 40,1 | 40,1 | 40,1 |
| Fritt eget kapital | 1 099,3 | 966,7 | 1 039,9 |
| Summa eget kapital | 1 139,4 | 1 006,8 | 1 080,0 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 56,6 | 81,7 | 69,2 |
| Derivat | - | 0,5 | - |
| Summa långfristiga skulder | 56,6 | 82,2 | 69,2 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 82,7 | 25,2 | 25,2 |
| Leverantörsskulder | 0,9 | 1,3 | 0,7 |
| Skulder till koncernföretag | 101,0 | 166,1 | 172,3 |
| Övriga skulder | 0,6 | 0,4 | 1,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3,9 | 3,2 | 5,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 189,2 | 196,2 | 204,7 |
| Summa skulder | 245,8 | 278,4 | 273,8 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 385,2 | 1 285,2 | 1 353,9 |
NOTER
NOT 1. REDOVISNINGSPRINCIPER
Durocs koncernredovisning upprättas i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) och tillhörande tolkningar (IFRIC) så som de antagits av EU. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. För moderbolaget tillämpas även RFR 2 Redovisning för juridisk person. Koncernens redovisningsprinciper beskrivs i not 2 i årsredovisningen 2020/2021.
Säkringsredovisning
Från och med 1 juli 2020 tillämpar koncernen säkringsredovisning enligt IFRS 9 avseende valutasäkring av nettoinvesteringar i utländska verksamheter. En mindre del av nettoinvesteringarna i EUR säkras genom lån i valutan. Periodens valutakursdifferenser på valutalån efter avdrag för skatteeffekter, redovisas, i den mån säkringen är effektiv i posten omräkningsdifferenser i övrigt totalresultat. Härigenom neutraliseras delvis de omräkningsdifferenser som uppkommer från de utländska verksamheterna. Därtill förekommer kassaflödessäkringar som i övrigt totalresultat redovisas i posten säkringsredovisning – netto.
Redovisning i juridisk person
Duroc har i enlighet med RFR 2 valt att inte tillämpa IFRS 16 i moderbolaget. Duroc AB redovisar ej uppsägningsbara leasingavtal som kostnad fördelat linjärt över nyttjandeperioden. Duroc har i enlighet med RFR 2 valt att inte tillämpa säkerhetsredovisning avseende nettoinvesteringar i utlandsverksamhet i juridisk person. Lånen redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Valutakursförändringarna på dessa lån redovisas som finansiella intäkter och kostnader.
Alternativa nyckeltal
För att underlätta jämförelse mellan olika perioder och uppföljning av utvecklingen i Duroc-koncernen och de olika bolagen, presenteras i denna rapport viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Dessa ska ses som ett komplement till den finansiella informationen. De alternativa nyckeltal som använts finns definierade i anslutning till där de presenterats, alternativt i slutet på denna rapport. Avstämningar återfinns i not 5.
Avrundningar
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) med en decimal om inte annat framgår. Avrundningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får till följd att angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de avrundade delbeloppen.
NOT 2. VALUTASÄKRING
Koncernen valutasäkrar del av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Per den 31 december 2021 hade koncernen exponeringar mot EUR, där en mindre del säkras med hjälp av lån i utländsk valuta. Från och med 1 juli 2020 tillämpas säkringsredovisning, vilket innebär att den effektiva delen av valutakursförändringarna redovisas i koncernens rapport över totalresultat. Vid ingången av rapporteringsperioden 1 juli – 31 december 2021 hade koncernen lån om 9,6 MEUR som vid utgången av perioden uppgick till 7,8 MEUR för vilka säkringsredovisning tillämpas. Relaterade valutakursförändringar om 0,9 MSEK före skatt har därmed redovisats i posten omräkningsdifferenser i koncernens rapport över totalresultat.
NOT 3. SEGMENTRAPPORTERING
Koncernens rörelsesegment motsvarar Durocs bolag. Segmenten överensstämmer med den indelning som koncernens högste verkställande beslutsfattare, styrelsen och den verkställande direktören, använder för att utvärdera resultat
och finansiella ställning samt fatta strategiska beslut och fördela resurser. Mer information om respektive bolag återfinns i denna rapport på sid 4–7.
| 2021/2022 | 2020/2021 | 2021/2022 | 2020/2021 | 2021/2022 | 2020/2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | R12 DEC | JUL-JUN |
| Nettoomsättning | ||||||
| IFG | 293,9 | 239,8 | 632,6 | 495,1 | 1 293,3 | 1 155,8 |
| Drake Extrusion | 161,8 | 138,6 | 352,7 | 282,6 | 692,3 | 622,2 |
| Cresco | 71,0 | 68,1 | 140,0 | 136,0 | 300,8 | 296,8 |
| Cotting Group | 111,7 | 154,4 | 208,5 | 272,4 | 471,7 | 535,6 |
| DMT Group | 110,2 | 75,9 | 224,4 | 148,0 | 455,4 | 379,0 |
| Duroc Rail | 29,4 | 27,3 | 55,2 | 49,5 | 135,4 | 129,7 |
| Small Company Portfolio | 47,2 | 31,6 | 77,5 | 55,7 | 158,8 | 137,0 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | 1,7 | 0,7 | 3,4 | 3,1 | 7,1 | 6,7 |
| Elimineringar | -1,8 | -0,8 | -4,1 | -3,4 | -8,9 | -8,2 |
| Total | 825,1 | 735,3 | 1 690,3 | 1 439,0 | 3 505,8 | 3 254,5 |
| EBITDA | ||||||
| IFG | 17,3 | 9,7 | 38,8 | 22,2 | 60,1 | 43,4 |
| Drake Extrusion | -4,1 | 12,4 | 3,7 | 30,6 | 17,7 | 44,6 |
| Cresco | 5,5 | 4,7 | 14,3 | 15,1 | 46,0 | 46,7 |
| Cotting Group | -17,3 | 7,7 | -23,6 | 6,2 | -25,3 | 4,5 |
| DMT Group | 9,8 | 5,2 | 22,3 | 10,6 | 45,8 | 34,1 |
| Duroc Rail | 7,6 | 4,7 | 13,4 | 8,8 | 38,6 | 34,0 |
| Small Company Portfolio | 6,4 | 0,2 | 7,7 | 0,5 | 10,5 | 3,3 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | -5,2 | -6,6 | -9,5 | -10,8 | -19,5 | -20,8 |
| Total | 19,9 | 37,9 | 67,1 | 83,3 | 173,8 | 189,9 |
| Rörelseresultat | ||||||
| IFG | 11,0 | 2,3 | 26,2 | 7,3 | 32,4 | 13,5 |
| Drake Extrusion | -10,9 | 6,0 | -9,7 | 17,7 | -7,0 | 20,3 |
| Cresco | 4,1 | 3,5 | 11,6 | 12,7 | 40,7 | 41,8 |
| Cotting Group | -22,1 | 3,4 | -33,2 | -2,3 | -43,3 | -12,4 |
| DMT Group | 8,4 | 4,0 | 19,5 | 8,3 | 40,4 | 29,1 |
| Duroc Rail | 6,0 | 2,7 | 10,3 | 5,1 | 31,6 | 26,4 |
| Small Company Portfolio | 4,0 | -2,0 | 2,9 | -4,2 | -1,0 | -8,1 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | -5,5 | -6,9 | -10,1 | -11,4 | -20,6 | -22,0 |
| Total | -5,0 | 13,0 | 17,5 | 33,0 | 73,1 | 88,6 |
| Finansnetto | -1,5 | -2,7 | -3,7 | -5,6 | -8,2 | -10,1 |
| Resultat före skatt | -6,6 | 10,3 | 13,8 | 27,4 | 64,9 | 78,5 |
| Nettoskuld | Sysselsatt kapital | Eget kapital | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 |
| IFG | 105,0 | 23,4 | 87,3 | 454,2 | 345,0 | 421,8 | 325,5 | 298,9 | 311,6 |
| Drake Extrusion | 34,7 | -7,4 | 26,1 | 292,4 | 228,1 | 278,6 | 234,3 | 212,5 | 227,6 |
| Cresco | 25,5 | 39,5 | 27,8 | 182,9 | 170,4 | 172,8 | 178,9 | 154,3 | 170,7 |
| Cotting Group | 100,0 | 25,0 | 33,9 | 312,1 | 298,6 | 292,7 | 183,9 | 240,7 | 230,5 |
| DMT Group | -27,0 | -16,8 | -17,6 | 53,3 | 31,4 | 46,9 | 143,9 | 113,9 | 130,1 |
| Duroc Rail | 27,7 | 26,0 | 29,4 | 49,8 | 43,1 | 41,4 | 31,7 | 27,7 | 23,7 |
| Small Company Portfoliio | 30,3 | 32,0 | 37,7 | 50,3 | 46,7 | 55,8 | 27,5 | 22,5 | 26,0 |
| Holdingbolag | 39,9 | 108,3 | 58,7 | 10,8 | 10,7 | 8,4 | -17,2 | -149,3 | -49,9 |
| Total | 336,1 | 230,0 | 283,3 | 1 405,6 | 1 174,0 | 1 318,5 | 1 108,5 | 921,3 | 1 070,3 |
NOT 4. ALTERNATIVA NYCKELTAL
I detta avsnitt presenteras en avstämning av alternativa nyckeltal, finansiell information vilken inte definierats i IFRS. Alternativa nyckeltal används löpande av ledningen i Duroc för att underlätta jämförelse mellan olika perioder, planering samt uppföljning av verksamhetens utveckling. De presenteras i Durocs finansiella
rapporter som ett stöd till investerare och andra intressenter som analyserar Durocs finansiella information. Definitioner återfinns i slutet på denna rapport. De alternativa nyckeltalen ska ses som ett komplement till den finansiella information som presenteras i enlighet med IFRS.
Organisk tillväxt
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825,1 | 735,3 | 1 690,3 | 1 439,0 |
| Valutakurseffekt | 3,3 | 8,1 | ||
| Effekt från förvärv | -8,9 | -16,6 | ||
| Nettoomsättning justerad för förvärv och valutakurseffekter | 819,5 | 735,3 | 1 681,8 | 1 439,0 |
| Organisk tillväxt (procent) | 11,4% | 16,9% |
Alternativa resultatmått
| Belopp i Mkr | 2021/2022 Q2 |
2020/2021 Q2 |
2021/2022 Q1-Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2021/2022 R12 DEC |
2020/2021 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | -5,0 | 13,0 | 17,5 | 33,0 | 73,1 | 88,6 |
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. |
24,9 | 24,9 | 49,6 | 50,2 | 100,7 | 101,3 |
| EBITDA | 19,9 | 37,9 | 67,1 | 83,3 | 173,8 | 189,9 |
| Jämförelsestörande poster Omstruktureringskostnader/upplösning av |
||||||
| omstruktureringsreserv | -5,7 | - | -5,7 | 2,5 | 26,1 | 34,3 |
| Justerad EBITDA | 14,2 | 37,9 | 61,5 | 85,8 | 199,9 | 224,2 |
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. |
-24,9 | -24,9 | -49,6 | -50,2 | -100,7 | -101,3 |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Nedskrivning materiella anläggningstillgångar vid omstrukturering |
- | - | - | - | 3,0 | 3,0 |
| Justerad EBIT | -10,7 | 13,0 | 11,8 | 35,5 | 102,1 | 125,8 |
| Finansnetto | -1,5 | -2,7 | -3,7 | -5,6 | -8,2 | -10,1 |
| Skattenetto | 1,8 | -4,0 | -3,7 | -10,0 | -16,9 | -23,1 |
| Justerat resultat efter skatt | -10,5 | 6,3 | 4,4 | 20,0 | 77,0 | 92,6 |
| Justerat resultat per aktie (kr) | -0,27 | 0,16 | 0,11 | 0,51 | 1,97 | 2,37 |
| Genomsnittligt antal aktier (st) | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 |
Nettoskuld
| Belopp i Mkr | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | 96,3 | 132,9 | 114,7 |
| Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 106,3 | 107,0 | 115,4 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 142,1 | 84,5 | 85,1 |
| Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 27,5 | 25,6 | 28,0 |
| Derivatinstrument | -0,1 | 0,0 | - |
| Likvida medel | -35,9 | -120,1 | -59,9 |
| Nettoskuld | 336,1 | 230,0 | 283,3 |
Sysselsatt kapital
| Belopp i Mkr | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Eget Kapital | 1108,5 | 921,3 | 1070,3 |
| Nettoskuld | 336,1 | 230,0 | 283,3 |
| Immateriella tillgångar från förvärv | -87,3 | -85,1 | -87,3 |
| Pensionsskuld | 67,4 | 159,7 | 69,5 |
| Strategiska innehav | -1,5 | -19,9 | -1,5 |
| Uppskjuten skatt | -17,7 | -31,9 | -15,8 |
| Sysselsatt kapital | 1 405,6 | 1 174,0 | 1 318,5 |
NOT 5. VERKLIGT VÄRDE AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Det förekom inga överföringar mellan nivåer eller mellan värderingskategorier under perioden. Verkligt värde på koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värden.
NOT 6. TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Under det första halvåret har Duroc, av bolag där Peter Gyllenhammar AB är majoritetsägare, köpt tjänster till ett belopp om 1,5 MSEK (1,5) och sålt tjänster till ett belopp om 0,2 MSEK (0,1). Transaktionerna har genomförts utifrån marknadsmässiga villkor.
DEFINITION AV NYCKELTAL
| Organisk tillväxt | Nettoomsättningstillväxt justerad för förvärv och valutaomräkningseffekter |
|---|---|
| Eget kapital | Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl. årets resultat |
| EBITDA | Resultat före av- och nedskrivningar (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation) |
| Justerad EBITDA | EBITDA justerat för jämförelsestörande poster |
| EBIT | Rörelseresultat |
| Justerad EBIT | EBIT justerat för jämförelsestörande poster |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med balansomslutningen |
| Justerad soliditet | Eget kapital dividerat med justerad balansomslutning där likvida medel och räntebärande skulder nettoredovisats |
| Jämförelsestörande poster | Poster i resultaträkningen, vilka om de ej lyfts fram, försvårar förståelsen för utvecklingen av den underliggande verksamheten |
| Resultat / aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier |
| Justerat resultat per aktie | Resultat efter skatt justerat för jämförelsestörande poster dividerat med genomsnittligt antal utestående aktie |
| +Nettoskuld/-Nettokassa | Räntebärande skulder, minus kassa |
| Nettoskuldsättningsgrad | Nettoskuld/Eget kapital |
| Sysselsatt kapital | Eget kapital plus nettoskuld, justerat för uppskjuten skatt, förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, pensionsskuld och |
| strategiska innehav | |
| Avkastning på sysselsatt kapital EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 månaderna |
Justerad avkastning på sysselsatt kapital
.
Justerad EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital under de sista 12 månaderna
| KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Delårsrapport juli 2021 – mars 2022 | 6 maj 2022 | ||||
| Bokslutskommuniké juli 2021 – juni 2022 | 19 augusti 2022 | ||||
| Delårsrapport juli 2022 – september 2022 | 8 november 2022 |
FÖR YTTERLIGARE INFORMATION John Häger, vd, tel. +46 70 248 72 99.
DUROC AKTIEBOLAG
Box 5277, SE-102 46 Stockholm. Besöksadress: Linnégatan 18 Tel: +46 8 789 11 30. Organisationsnummer: 556446–4286