AI assistant
Duroc — Earnings Release 2020
Feb 5, 2021
3151_ir_2021-02-05_8d0c4fad-e4e8-4a1a-b5a9-270360e04dbc.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JULI-DECEMBER 2020
STARKT DUROC INVESTERAR FÖR LÅNGSIKTIG VÄRDETILLVÄXT
Covid-19 gav under andra kvartalet störningar i vissa enheter
Andra kvartalet oktober-december 2020
- Nettoomsättningen minskade med 14 procent till 735,3 MSEK (853,0).
- Justerad EBITDA* minskade med 19 procent och uppgick till 37,9 MSEK (47,0), motsvarande en justerad EBITDA* marginal om 5,2 procent (5,5).
- Rörelseresultatet uppgick till 13,0 MSEK (15,8).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 5,4 MSEK (4,6).
- Resultat efter skatt uppgick till 6,3 MSEK (8,9).
- Resultat per aktie uppgick till 0,16 SEK (0,23).
- Covid-19 har fortsatt påverkat produktion och försäljning i delar av koncernen. I slutet av kvartalet har läget dock stabiliserats.
Första halvåret juli-december 2020
- Nettoomsättningen minskade med 16 procent till 1 439,0 MSEK (1 719,2).
- Justerad EBITDA* minskade med 15 procent och uppgick till 85,8 MSEK (100,9), motsvarande en justerad EBITDA* marginal om 6,0 procent (5,9).
- Rörelseresultatet uppgick till 33,0 MSEK (43,6, exklusive 66,9 MSEK från upplösning av negativ goodwill).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 59,8 MSEK (118,1).
- Resultat efter skatt uppgick till 17,5 MSEK (25,5, exklusive 66,9 MSEK från upplösning av negativ goodwill).
- Resultat per aktie uppgick till 0,45 SEK (2,37).
- Likvida medel uppgick per sista december till 120,1 MSEK (192,9) och nettoskulden exkl. leasingskuld från IFRS 16 till 97,3 MSEK (249,5). Outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 275 MSEK.
| Koncernen (Mkr) | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2020/2021 R12 DEC |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735,3 | 853,0 | 1 439,0 | 1 719,2 | 2 878,0 | 3 158,2 |
| EBITDA | 37,9 | 42,2 | 83,3 | 161,5 | 190,9 | 269,1 |
| Justerad EBITDA* | 37,9 | 47,0 | 85,8 | 100,9 | 197,6 | 212,7 |
| Justerad EBITDA*-marginal, % | 5,2 | 5,5 | 6,0 | 5,9 | 6,9 | 6,7 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 13,0 | 15,8 | 33,0 | 110,5 | 84,4 | 161,8 |
| Justerad EBIT* | 13,0 | 20,6 | 35,5 | 49,9 | 96,5 | 110,9 |
| Resultat efter skatt | 6,3 | 8,9 | 17,5 | 92,4 | 41,6 | 116,5 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | 0,16 | 0,23 | 0,45 | 2,37 | 1,07 | 2,99 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 5,4 | 4,6 | 59,8 | 118,1 | 264,0 | 322,3 |
| Nettoskuld exkl. leasingskuld från IFRS 16 | 97,3 | 249,5 | 97,3 | 249,5 | 97,3 | 117,8 |
| Nettoskuld inkl. leasingskuld från IFRS 16 | 230,0 | 388,0 | 230,0 | 388,0 | 230,0 | 257,0 |
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 25 | 37 | 25 | 37 | 25 | 27 |
* Justerad för jämförelsestörande poster. Avstämning av belopp finns på sid 17
Duroc förvärvar, utvecklar och förvaltar företag med tyngdpunkt på industri och handel. Med djup kunskap om teknik och marknad siktar koncernens företag på en ledande position i sina respektive branscher. Som ägare bidrar Duroc aktivt till utvecklingen. Duroc är noterat på Nasdaq Stockholm (kortnamn: DURC). www.duroc.se
VD-KOMMENTAR
Duroc är ett investeringsföretag med målet att skapa maximal värdetillväxt för aktieägarna genom att förvärva företag och verksamheter till ett bedömt attraktivt pris, samt utveckla och vidareförädla dessa med ett långsiktigt perspektiv. Verksamheterna är inte beroende av moderbolag eller andra systerföretag för sin dagliga drift. Idén är att systematiskt satsa på produkt- och affärsutveckling. Det skall leda till en portfölj av konkurrenskraftiga, hållbara företag med god avkastning på sysselsatt kapital och långsiktig värdetillväxt för ägarna. I moderbolaget finns en central resurs som proaktivt bidrar i värdeskapandet i befintliga bolag samt aktivt arbetar med potentiella förvärv. Investeringshorisonten är bred och potentialen i affärsmöjligheten är det viktigaste att ta hänsyn till. Vi är inte begränsade till specifika branscher eftersom vi tillför extern kompetens i styrelserna i den mån det behövs. Duroc strävar efter att våra portföljbolag skall uppvisa såväl goda kassaflöden som stabila reala värden i sina respektive balansräkningar.
I Durocs portfölj finns idag ett antal väl presterande företag som under de senaste åren förbättrats väsentligt genom anpassningar och betydande investeringsprogram. Av denna rapport framgår att dessa enheter i vissa fall genererar exceptionellt hög avkastning på sysselsatt kapital. Denna grupp, som inkluderar Cresco, Duroc Rail, DMT Group, Drake Extrusion och DLC, representerar tillsammans drygt 40 % av den totala omsättningen i våra portföljbolag.
IFG respektive Cotting Group är bolag som är inne i en fas där resultaten ska lyftas genom solida förändringsprogram. IFG noterar nu i enlighet med fastlagd strategi, tydligt ett skifte i produktmixen mot mer lönsamma, tekniska produkter samtidigt som möjligheterna att konsolidera och effektivisera produktionskapaciteten övervägs. Förväntningarna är att de senaste årens kraftiga investeringsprogram i nya, mer miljömässigt hållbara fibermaterial, skall nå ett kommersiellt genombrott under innevarande räkenskapsår. Intresset från kunderna inom t.ex. livsmedelsindustrin har intensifierats och nås förväntningarna kan det komma att innebära betydande möjligheter.
Cotting Group har en gedigen produktutvecklingsplan och har nyligen stärkt sin försäljningsorganisation i Frankrike, Italien och Tyskland. Målet är att bredda kundbasen och ta nya marknadsandelar inom framförallt modeprodukter och bilindustri. Under förra räkenskapsåret investerades betydande belopp i utökad produktionskapacitet och ny R&D utrustning och förutsättningarna för lönsam tillväxt är goda.
Andra kvartalet oktober-december 2020
Sysselsättningen i industrin är generellt god. I flertalet, men inte i alla, segment har en återhämtning av efterfrågan skett. I skuggan av Covid-pandemin och dess inverkningar på vår omvärld, har råmaterialbrist, störningar i bemanning, ökade transportkostnader och begränsade möjligheter för dotterbolagen att genomföra kundbesök begränsat tillväxtmöjligheterna och kortsiktigt påverkat det sammantagna koncern-resultatet negativt. Duroc omsatte 735 Mkr (853) och gör ett rörelseresultat om 13 Mkr (20).
DMT gruppen noterar en minskad utfakturering men samtidigt en rekordstor orderstock i utgången av kvartalet. Även Cresco
och Rail gick starkt under kvartalet och har fulla orderböcker. Drake Extrusion minskade nettoomsättningen något men försäljningen av de mer lönsamma garnprodukterna ökade kraftigt. I februari förvärvades Michael Becker Inc som vidareförädlar garner. Bolaget är lokaliserat i Burlington, North Carolina och omsätter ca 4 MUSD på årsbasis. Förvärvet innebär att Drake, som fortsätter att investera betydande belopp i kapacitetsförstärkning, kan utvidga och komplettera sitt produktsortiment och därmed adressera en större del av marknaden, vilken är i kraftig tillväxt.
Första halvåret juli-december 2020
Nettoomsättningen sjönk sammantaget till 1 439 MSEK (1 719). Justerat rörelseresultat minskade till 36 MSEK (50). Periodens kassaflöde var starkt och nettoskulden, exklusive leasing enligt IFRS 16, minskade till 97 MSEK (249). Tillväxten i efterfrågan som sågs i slutet på första kvartalet mattades av något då vi gick in det andra kvartalet. Vi såg en varierad ökning av efterfrågan runt om i koncernen beroende bransch och geografi.
Framtidsutsikter
Närmaste halvåret är fortsatt osäkert och svårbedömt. Duroc kommer fortsätta att göra såväl offensiva och långsiktiga satsningar, som lönsamhetsbefrämjande strukturåtgärder i bolagen. Vi gasar och bromsar, beroende på rådande omständigheter och möjligheter.
Tilläggsförvärv likt Becker, nämnt ovan, är exempel på hur vi kontinuerligt satsar på komplettering av befintliga bolag genom s.k. bolt-ons. Vi lägger till nya byggstenar till en redan befintlig struktur och skapar därmed synergier genom bättre utnyttjande av resurser. Vi fortsätter satsningarna i bolagen även i kärvare klimat.
Under det tredje kvartalet tillsätter vi extern kompetens i merparten av dotterbolagens styrelser. Syftet är att tillföra specifikt kunnande för att accelerera förändringar och initiativ som leder bolagen framåt i sin utveckling, och därmed sitt värdeskapande.
Duroc har klarat sig väl genom denna besvärliga period och är i ett gott finansiellt skick. Under våren 2021 kommer vi att intensifiera ambitionerna avseende förvärv inom befintliga såväl som nytillkommande affärsområden. En outnyttjad kreditfacilitet, lågt belånade fastigheter samt en i övrigt stark finansiell ställning medför god förmåga att finansiera potentiella tillskott i investeringsportföljen.
John Häger Verkställande Direktör
UTVECKLING DUROCS PORTFÖLJBOLAG
Durocs portföljbolag utgörs av International Fibres Group (IFG), Drake Extrusion, Cresco, Cotting Group, Duroc Machine Tool Group (DMT Group), Duroc Rail och Smaller Company Portfolio, som består av Universal Power Nordic (UPN), Herber och Duroc Laser Coating (DLC). Nedan anges respektive portföljbolags andel av nettoomsättning och EBIT för den senaste 12-månaders perioden, januari 2020 – december 2020. Läs mer om utvecklingen i respektive bolag på sidorna 4-7 samt i Durocs segmentredovisning på sid 16 i denna rapport.

ANDEL AV NETTOOMSÄTTNING (R12) EBIT PER PORTFÖLJBOLAG (R12)
Andra kvartalet oktober-december 2020
Nettoomsättningen minskade med 14 procent till 735,3 MSEK (853,0). Den organiska tillväxten uppgick till -9 procent. Vissa av koncernens bolag har varit påverkade av effekter från covid-19 också i räkenskapsårets andra kvartal. Justerad EBITDA uppgick till 37,9 MSEK (47,0). Ökade EBITDAmarginaler i IFG, Cresco, DMT Group och Duroc Rail reducerades av minskning i de övriga bolagen och den justerade EBITDA-marginalen för koncernen minskade något till 5,2 procent (5,5). Rörelseresultatet uppgick till 13,0 MSEK (15,8). Justerad EBIT uppgick till 13,0 MSEK (20,6) till följd av den minskade omsättningen.

Första halvåret juli-december 2020
Nettoomsättningen minskade med 16 procent till 1 439,0 MSEK (1 719,2). Den organiska tillväxten uppgick till -13 procent. Utöver covid-19 har även lägre råvarupriser inom IFG bidragit till den lägre omsättningen (läs mer om hur råvarupriserna påverkar IFGs omsättning på sid 4). Justerad EBITDA uppgick till 85,8 MSEK (100,9), men med en bibehållen justerad EBITDA-marginal, 6,0 procent (5,9). Markanta förbättringar av EBITDA i IFG, Drake, Cresco och Duroc Rail i linje med bolagens utvecklingsplaner. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 33,0 MSEK (43,6, exklusive 66,9 MSEK avseende upplösning av negativ goodwill från förvärvet av Cotting Group). Justerad EBIT uppgick till 35,5 MSEK (49,9).

UTVECKLING KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING UTVECKLING KONCERNENS RÖRELSERESULTAT (EBIT)

Rörelseresultatet Q1och Q2 2019/2020 inkluderar 65,7 och 1,2 MSEK negativ goodwill från rörelseförvärv.

International Fibres Group (IFG) är en av Europas ledande tillverkare av polypropylenbaserade stapelfibrer, en insatsvara med stärkande, isolerande, separerande eller dränerande egenskaper. Fibern används vid tillverkning av bland annat golv, mattor, möbler, filter, livsmedelsförpackningar, bilinredning och fiberdukar, vilket innebär en diversifierad kundportfölj. IFG har produktionsanläggningar i Belgien, Storbritannien och Österrike.


2019/
2020/
- Volymerna ökade med 12 procent trots att marknad och produktion har varit påverkad av covid-19 också i det andra kvartalet.
- Den organiska tillväxten uppgick till 1 procent. Att tillväxten inte var större är relaterat till råvarupriserna*, vilka minskade med mer än 10 procent i förhållande till föregående år.
- De ökade volymerna tillsammans med omställning i produktmixen mot technical bidrog till en avsevärd förbättring av EBITDA. Området technical innefattar en mer avancerad och specialiserad fiber med högre marginal.
- Sysselsatt kapital påverkas av lägre råvarupriser, då både kundfordringar och lagervärden minskar. Bolaget har också arbetat med att minska sin kapitalbindning, vilket gett resultat.
* Under det senaste året har råvarupriserna inom IFG gått ner. Prismekanismer i kundavtalen innebär att omsättningen minskar i takt med de lägre priserna. Eftersom råvarupriserna påverkar både försäljningspris och kostnad för råmaterial förblir bruttovinsten oförändrad, dock med viss eftersläpning.

| Belopp i Mkr | 2021 Q2 |
2020 Q2 |
2021 Q1-Q2 |
2020 | 2021 Q1-Q2 R12 DEC |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 239,8 | 250,7 | 495,1 | 573,9 | 988,7 |
| Omsättningstillväxt % | -4,4 | -6,8 | -13,7 | -1,8 | -21,7 |
| Organisk tillväxt % | 0,9 | -10,9 | -10,2 | -4,9 | -20,9 |
| EBITDA | 9,7 | 3,2 | 22,2 | 11,5 | 37,0 |
| EBITDA-marginal % | 4,0 | 1,3 | 4,5 | 2,0 | 3,7 |
| Justerad EBITDA | 9,7 | 3,3 | 24,7 | 11,8 | 42,0 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 4,0 | 1,3 | 5,0 | 2,1 | 4,3 |
| EBIT | 2,3 | -4,8 | 7,3 | -4,5 | 2,2 |
| EBIT-marginal % | 1,0 | -1,9 | 1,5 | -0,8 | 0,2 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 23,4 | 72,2 | 23,4 | 72,2 | 23,4 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 68,4 | 78,6 | 68,4 | 78,6 | 68,4 |
| Sysselsatt kapital | 345,0 | 451,0 | 345,0 | 451,0 | 345,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 0,6 | -1,3 | 0,6 | -1,3 | 0,6 |
| Justerad avkastning på sysselsatt | 3,2 | -1,2 | 3,2 | -1,2 | 3,2 |
2020/
2019/
2020/
Drake Extrusion är Nordamerikas ledande tillverkare av polypropylenbaserat färgat filamentgarn och stapelfiber. Filamentgarn används främst till kunder som tillverkar tyger för möbelindustrin. Stapelfibern används vid tillverkning av en mängd områden, bland annat golv, mattor, möbler, tekniska filter, bilinredning och fiberdukar. Verksamheten är belägen i Virginia, USA.
Andel av koncernens omsättning (R12)
18%
- Volymerna var i nivå med föregående år. Filamentgarn ökade med 33 procent medan stapelfiber backade. Minskad omsättningen är hänförlig till förändrad produktmix där andelen filamentgarn med lägre bearbetningsgrad ökat.
- Växande volymer inom den lönsamma garnaffären är i linje med bolagets utvecklingsplan. Tillfälligt höga råvarupriser har emellertid medfört minskad EBITDA i det andra kvartalet.
- Försvagad USD har påverkat EBIT negativt i förhållande till föregående år, 0,8 MSEK i andra kvartalet och 1,7 MSEK i första halvåret
- Pandemin har även medfört viss fördröjning i leverans och installation av planerad utökad produktionskapacitet. Efterfrågan från kunderna på de aktuella produkterna är alltjämt stark och volymerna väntas öka successivt under kommande kvartal i takt med att maskinerna sätts i drift.
- I februari 2021 förvärvades Becker Inc. för 1,1 MUSD. Becker omsätter 4 MUSD och förvärvet innebär att Drake kan utvidga och komplettera sortimentet och därmed adressera en större del av marknaden för garner, som är i kraftig tillväxt.
| 2020/ | 2019/ | 2020/ | 2019/ | 2020/ | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | |
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 138,6 | 160,0 | 282,6 | 319,8 | 506,5 |
| Omsättningstillväxt % | -13,4 | -13,0 | -11,6 | -10,0 | -21,2 |
| Organisk tillväxt % | -3,4 | -18,3 | -3,0 | -15,8 | -18,7 |
| EBITDA | 12,4 | 15,7 | 30,6 | 28,6 | 65,5 |
| EBITDA-marginal % | 8,9 | 9,8 | 10,8 | 8,9 | 12,9 |
| EBIT | 6,0 | 9,4 | 17,7 | 16,0 | 40,1 |
| EBIT-marginal % | 4,3 | 5,9 | 6,3 | 5,0 | 7,9 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | -7,4 | 11,9 | -7,4 | 11,9 | -7,4 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 11,9 | 2,0 | 11,9 | 2,0 | 11,9 |
| Sysselsatt kapital | 228,1 | 245,0 | 228,1 | 245,0 | 228,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 16,7 | 13,7 | 16,7 | 13,7 | 16,7 |


Cresco utvecklar, tillverkar och säljer textilbaserade lösningar för professionell odling av grödor och är en av de ledande aktörerna på världsmarknaden. Produkterna bidrar till gynnsamma miljöer i växthus och för svampodlingar samt komposteringsanläggningar. Den viktigaste produkten är klimatväv för växthus som styr klimatet för odlingen, vilket bidrar till en effektivare process med lägre energianvändning. Cresco har sin produktionsanläggning i Belgien.

Andel av koncernens omsättning (R12)
- Cresco har haft en fortsatt bra orderingång under kvartalet. Orderstocken vid periodens utgång var oförändrat hög och uppgick till 8,3 MEUR, en ökning med 45 procent i förhållande till föregående år.
- EBITDA och EBITDA-marginal har ökat i jämförelse med föregående år. Det andra kvartalet har emellertid legat på en lägre nivå i förhållande till årets övriga kvartal.
- Covid-19 har endast haft marginell påverkan på Crescos verksamhet.
- Ett flertal aktiviteter riktade mot expansion pågår i Cresco, som fortsätter att stärka säljstyrkan och öka sitt geografiska avtryck genom representation på fler marknader. I det första kvartalet etablerades ett dotterbolag i USA.
- Insatserna för att hitta potentiella tilläggsförvärv har också intensifierats.
| 2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 68,1 | 58,7 | 136,0 | 127,5 | 267,0 |
| Omsättningstillväxt % | 16,0 | -24,7 | 6,7 | -13,4 | -4,9 |
| Organisk tillväxt % | 20,3 | -27,2 | 10,2 | -15,9 | -4,0 |
| EBITDA | 4,7 | 3,6 | 15,1 | 10,6 | 33,6 |
| EBITDA-marginal % | 6,8 | 6,1 | 11,1 | 8,3 | 12,6 |
| EBIT | 3,5 | 2,4 | 12,7 | 8,4 | 28,8 |
| EBIT-marginal % | 5,1 | 4,0 | 9,3 | 6,6 | 10,8 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 39,5 | 71,1 | 39,5 | 71,1 | 39,5 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 4,6 | 6,7 | 4,6 | 6,7 | 4,6 |
| Sysselsatt kapital | 170,4 | 180,8 | 170,4 | 180,8 | 170,4 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 16,2 | 21,8 | 16,2 | 21,8 | 16,2 |
Duroc Machine Tool Group (DMT Group) är
en av Nordens och Baltikums största leverantörer av verktygsmaskiner, verktyg, maskinservice och support till verkstadsföretag. Kunderna återfinns bl.a. inom fordons- och skogsindustrin, anläggningsmaskiner samt kraftgenerering. Den viktigaste produkten är bearbetningsmaskiner från Doosan, ett av de världsledande märkena på marknaden. DMT Group representerar ett 60 tal internationellt kända fabrikat och är ensamma om att verka på sju marknader: Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Lettland och Litauen.
Andel av koncernens omsättning (R12)

- Stark orderingång under kvartalet, 103,9 MSEK. Orderstocken uppgick vid periodens utgång till 119,5 MSEK, en ökning med 44 procent i förhållande till samma tidpunkt föregående år.
- Industrisektorn har visat på en snabb återhämtning från det dystra läge som rådde under våren och försommaren 2020 och marknadsutsikterna för den närmaste tiden är goda.
- Den lägre nettoomsättningen i kvartalet var hänförlig till den lägre orderingången i fjärde kvartalet 2019/2020, en följd av Covid-19.
- EBITDA minskade till följd av den lägre omsättningen.
- Lägre rörliga kostnader genom god kostnadskontroll samt en effekt av mindre resande och inställda fysiska marknadsaktiviteter, ledde till en förbättrad EBITDA-marginal.
| 2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 75,9 | 104,7 | 148,0 | 207,8 | 321,7 |
| Omsättningstillväxt % | -27,5 | -3,7 | -28,8 | -3,8 | -27,9 |
| Organisk tillväxt % | -25,3 | -5,6 | -26,7 | -5,5 | -27,2 |
| EBITDA | 5,2 | 6,8 | 10,6 | 19,3 | 27,3 |
| EBITDA-marginal % | 6,9 | 6,5 | 7,2 | 9,3 | 8,5 |
| EBIT | 4,0 | 5,6 | 8,3 | 16,7 | 22,3 |
| EBIT-marginal % | 5,3 | 5,4 | 5,6 | 8,0 | 6,9 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | -16,8 | 18,3 | -16,8 | 18,3 | -16,8 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 5,2 | 5,3 | 5,2 | 5,3 | 5,2 |
| Sysselsatt kapital | 31,4 | 49,4 | 31,4 | 49,4 | 31,4 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 62,0 | 67,3 | 62,0 | 67,3 | 62,0 |

Cotting Group är sedan mer än 60 år etablerat på den internationella marknaden för belagda textilier. Produkterna utgörs av PVC- och PU-belagda textilier som används inom en rad olika områden, bland annat modeindustrin, skyddskläder, sjukhussängar, bilinredningar, tandläkarstolar, möbler och väggbeklädnad. Cotting har produktionsanläggningar i Frankrike och i Belgien.


- Minskad nettoomsättning i kvartalet. Efterfrågan i flera kundsegment, såsom möbler och mode, är fortsatt påverkade av effekter från covid-19. Efterfrågan inom automotive har i stor utsträckning kommit tillbaka under kvartalet och i den franska verksamheten har produktionen åter skalats upp till treskift
- Inga störningar från covid-19 i den belgiska verksamheten, där volymerna är fortsatt höga och lönsamheten stärktes i kvartalet.
- Ökade kostnader för temporär personal i omställningen från två- till treskift har belastat resultatet.
- De lägre försäljningsvolymerna och tillfälligt ökade kostnaderna medförde att justerad EBITDA minskade betydligt.
- Cotting Group har under kvartalet genomfört ett flertal organisationsförändringar och tillfört resurser för att öka försäljningen, bland annat genom närvaro på fler geografiska marknader.
| 2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 154,4 | 186,6 | 272,4 | 327,4 | 526,3 |
| Omsättningstillväxt % | -17,3 | - | -16,8 | - | - |
| Organisk tillväxt % | -14,3 | - | -14,1 | - | - |
| EBITDA | 7,7 | 12,2 | 6,2 | 85,9 | 14,2 |
| EBITDA-marginal % | 5,0 | 6,5 | 2,3 | 26,2 | 2,7 |
| Justerad EBITDA | 7,7 | 16,9 | 6,2 | 24,9 | 15,6 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 5,0 | 9,0 | 2,3 | 7,6 | 3,0 |
| EBIT | 3,4 | 7,7 | -2,3 | 78,3 | -3,0 |
| EBIT-marginal % | 2,2 | 4,1 | -0,9 | 23,9 | -0,6 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 25,0 | 0,8 | 25,0 | 0,8 | 25,0 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 6,1 | 4,7 | 6,1 | 4,7 | 6,1 |
| Sysselsatt kapital | 298,6 | 290,2 | 298,6 | 290,2 | 298,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | -1,0 | 27,6 | -1,0 | 27,6 | -1,0 |
| Justerad avkastning på sysselsatt | -0,5 | 6,1 | -0,5 | 6,1 | -0,5 |
Duroc Rail levererar kompletta, effektiva och högkvalitativa underhåll på järnvägshjul för lok samt person- och godsvagnar. Från Luleå tillgodoser Duroc Rail främst norra Sveriges behov av underhåll på järnvägshjul.
Andel av koncernens omsättning (R12)

- Duroc Rail, som har inlett sin högsäsong under kvartalet hade en stark nettoomsättning, i nivå med föregående år, drivet av höga volymer.
- EDITDA förbättrades då jämförelsekvartalet innehöll en reserverad kostnad av engångskaraktär som återlades i efterföljande kvartal. Underliggande EBITDA är i nivå med föregående år.
- Ett nytt avtal gällande underhåll av personvagnar tecknades under kvartalet. Avtalet medför en årlig omsättning på cirka 10 MSEK och breddar verksamheten, som tidigare varit fokuserad på enbart godstrafik.
| 2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 R12 DEC | |
| Nettoomsättning | 27,3 | 27,8 | 49,5 | 53,4 | 123,5 |
| Omsättningstillväxt % | -2,0 | -22,8 | -7,3 | 13,9 | 3,4 |
| Organisk tillväxt % | -2,0 | -22,8 | -7,3 | 13,9 | 3,4 |
| EBITDA | 4,7 | 3,9 | 8,8 | 8,2 | 31,1 |
| EBITDA-marginal % | 17,1 | 14,0 | 17,9 | 15,4 | 25,2 |
| EBIT | 2,7 | 1,9 | 5,1 | 4,5 | 23,4 |
| EBIT-marginal % | 10,0 | 6,8 | 10,3 | 8,4 | 19,0 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 26,0 | 36,6 | 26,0 | 36,6 | 26,0 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 14,2 | 17,8 | 14,2 | 17,8 | 14,2 |
| Sysselsatt kapital | 43,1 | 53,4 | 43,1 | 53,4 | 43,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | 51,4 | 27,3 | 51,4 | 27,3 | 51,4 |

Smaller Company Portfolio
Universal Power Nordic (UPN) erbjuder dieselmotorer för industriellt och marint bruk i Sverige och Norge, samt tillhörande reservdelar, service, reparationer. Bolaget representerar välkända varumärken såsom Perkins, Kubota, Kohler och Nanni. Herber Engineering tillverkar avancerade rörbockningsmaskiner för kallformning av rör och profiler. Kunderna återfinns globalt inom bland annat bil-, flyg- och möbelindustrin samt inom området för HVAC. Duroc Laser Coating (DLC) är Sveriges ledande företag inom laserytbehandling. Bolaget erbjuder renovering och nytillverkning av industrikomponenter.
Andel av koncernens omsättning (R12)

- UPN och Herber var fortsatt kraftigt påverkade av ett utmanande marknadsläge till följd av covid-19, vilket föranledde en låg nettoomsättning och ett lågt EBITDAresultat.
- UPN har haft leveransförseningar från leverantörer och en låg efterfrågan på motorer framför allt på den norska marknaden.
- Reserestriktioner till följd av covid-19 har inneburit en lägre fysisk marknadsnärvaro för Herber och försäljningen har minskat kraftigt. Ökat användande av digitala lösningar och alternativa försäljningskanaler har medfört bättre framtidsutsikter.
- Duroc Laser Coating har utvecklats positivt under kvartalet och förbättrade såväl nettoomsättning som EBITDA. Även orderingången förbättrades.
- Statligt stöd för permitteringsåtgärder uppgick i kvartalet till 0,6 MSEK och för första halvåret till 1,5 MSEK.
| Belopp i Mkr | 2020/ 2021 Q2 |
2019/ 2020 Q2 |
2020/ 2021 Q1-Q2 |
2019/ 2020 |
2020/ 2021 Q1-Q2 R12 DEC |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31,6 | 64,7 | 55,7 | 109,7 | 144,9 |
| Omsättningstillväxt % | -51,2 | 54,2 | -49,3 | 53,7 | -25,3 |
| Organisk tillväxt % | -51,2 | -3,6 | -49,3 | 0,7 | -19,8 |
| EBITDA | 0,2 | 3,4 | 0,5 | 5,5 | 3,4 |
| EBITDA-marginal % | 0,6 | 5,3 | 0,8 | 5,0 | 2,3 |
| EBIT | -2,0 | 0,6 | -4,2 | -0,1 | -6,8 |
| EBIT-marginal % | -6,2 | 0,9 | -7,5 | -0,1 | -4,7 |
| Nettoskuld/Nettokassa (-) | 32,0 | 47,6 | 32,0 | 47,6 | 32,0 |
| varav leasingskuld från IFRS 16 | 20,8 | 30,8 | 20,8 | 30,8 | 20,8 |
| Sysselsatt kapital | 46,7 | 62,5 | 46,7 | 62,5 | 46,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital % | -11,8 | -3,7 | -11,8 | -3,7 | -11,8 |
FINANSIELL INFORMATION
RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Nettoomsättningen under det första halvåret uppgick till 1 439,0 MSEK (1 719,2). Rörelseresultatet uppgick till 33,0 MSEK (110,5) och resultat efter skatt till 17,5 MSEK (92,4), där föregående års siffror inkluderar en positiv effekt från negativ goodwill om 66,9 MSEK hänförlig till förvärvet av Cotting Group. Övrigt totalresultat uppgick till -44,5 MSEK (-1,7), där framförallt omvärderingseffekter har påverkat.
Koncernens egna kapital uppgick vid perioden slut till 921,3 MSEK (1 037,6) och soliditeten till 49,1 procent (48,1). Om likvida medel och räntebärande skulder skulle nettoredovisas skulle koncernens justerade soliditet uppgå till 52,5 procent (52,8).
FINANSIERING
Duroc AB har ett banklån uppgående till 102 MSEK per den 31 december som enligt amorteringsplanen ska vara fullt återbetalt per mars månad år 2024. Därutöver finns lokala fastighetslån i Österrike och Belgien samt en central kontokredit kopplad till en koncernövergripande cash pool. Per den sista december uppgick koncernen outnyttjade kreditfaciliteter till 275 MSEK.
Durocs finansieringavtal inkluderar två finansiella kovenanter, nettoskuld i förhållande till EBITDA samt soliditet. Ledning och styrelse följer regelbundet prognoser i förhållande till gränsvärdena i kovenanterna. På så sätt säkerställs att Duroc uppfyller sina åtaganden gentemot kreditgivarna och likviditetsoch finansieringsrisk minimeras. Per den 31 december 2020 var lånevillkoren uppfyllda med god marginal i kovenanterna.
Aktierna i koncernens holdingbolag International Fibres Group AB, Duroc Machine Tool Holding AB och Duroc Produktion AB är pantförskrivna som säkerhet för nyttjade krediter under låneavtalet.
INVESTERINGAR
Koncernen har under räkenskapsåret gjort investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar om totalt 40,0 MSEK (46,5).
KASSAFLÖDE
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick under halvåret till 59,8 MSEK (118,1). Negativ förändring av rörelsekapitalet från ökade fordringar. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -39,4 MSEK (-214,6), där föregående års siffra inkluderar förvärvet av Cotting Group om -168,3 MSEK.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till -34,6 MSEK (-62,9)
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick vid rapportperiodens utgång till 120,1 MSEK (192,9). De räntebärande skulderna uppgick till 350,1 MSEK (580,9), inklusive leasingskuld från IFRS 16 om 132,7 MSEK (138,5), och koncernens nettoskuld uppgick till 230,0 MSEK (388,0). Durocs belåning minskade i och med införandet av den koncernövergripande cash pool som påbörjades under det sista kvartalet föregående räkenskapsår.
MODERBOLAGET
Duroc ABs huvudsakliga funktioner är förvärv, uppföljning av utvecklingen i koncernbolagen, affärsutveckling samt ekonomisk rapportering. Omsättningen utgörs av internt fakturerade tjänster och uppgick för räkenskapsåret till 2,6 MSEK (2,7). Resultat efter skatt uppgick till -8,1 MSEK (24,5), där föregående års resultat inkluderar utdelning från dotterbolag om 30,9 MSEK. Utöver andelar i koncernföretag består tillgångarna i moderbolaget främst av fordringar på koncernföretag och banktillgodohavanden. Soliditeten i Duroc AB uppgick vid periodens utgång till 78,3 procent (84,3). Soliditeten har påverkats av den centraliserade lånestruktur som implementerats under andra halvan av räkenskapsåret 2019/2020, där den externa finansieringen främst sker i moderbolaget.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var under det första halvåret 1 112 (1 196). Medelantalet anställda i moderbolaget var 6 (5) för samma period.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER FÖR MODERBOLAG OCH KONCERN
Duroc AB och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. En utförlig beskrivning av moderföretagets och dotterbolagens risker och riskhantering gavs i Durocs årsredovisning för räkenskapsåret 1 juli 2019 - 30 juni 2020.
Den omfattande spridningen av covid-19 har påverkat produktion och försäljning i Duroc-koncernens bolag från mitten av mars 2020 och har medfört negativa effekter på resultatet sedan sista kvartalet 2019/2020. Läget förbättrades betydligt redan under andra halvan av det fjärde kvartalet med återkommande försäljningsvolymer och en produktion som åter är igång. Läget har sedermera förbättrats ytterligare under räkenskapsårets första halvår och ett flertal länder har kommit igång med vaccinering. Det finns emellertid fortsatt en risk att ett mer utmanande företagsklimat kan komma att påverka verksamheten negativt under innevarande räkenskapsår. Det råder alltjämt en viss osäkerhet kring de långsiktiga ekonomiska följderna och överblicken över kommande påverkan på Duroc är begränsad, även om situationen för närvarande är stabil.
Duroc står väl rustat för att möta eventuella ytterligare utmaningar från covid-19. Koncernen är inte verksam inom segment vilka kan komma att drabbas av mer strukturella och långsiktiga skador, såsom t.e.x. flygindustrin, turist- och eventnäringen.
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Brexit
Storbritannien lämnade EU den 31 januari 2020 och från den 1 januari 2021 är Storbritannien inte längre en del av EU:s regelverk, vilket bland annat innebär att den så kallade fria rörligheten upphört att gälla. Relationen mellan EU och Storbritannien regleras nu av ett nytt avtal – EU-UK Trade and Cooperation Agreement – som signerades den 30 december 2020. Som framgår av namnet innehåller detta avtal ett omfattande frihandelsavtal. Brexit innebär således inga extra kostnader för Durocs bolag i form av tullar eller andra skatter relaterade till import eller export av varor. De av Durocs dotterbolag som påverkas av Brexit har sedan länge vidtagit adekvata förberedelser, men en ökad administrativ börda från utökade krav på dokumentation kan emellertid medföra förseningar i leveranser.
Inom IFG utgör cirka 20 procent av omsättningen export från Storbritannien till EU eller andra delar av världen. Övriga bolag har ingen verksamhet i Storbritannien och mängden varor som köps in från Storbritannien är begränsad. Eventuellt försenade leveranser på grund av Brexit bedöms inte få någon väsentlig inverkan på Durocs resultat.
IFG, Drake och Cresco har ett brittiskt moderbolag. Utifrån den information som Duroc erhållit medför Brexit inte någon ökad kostnad i form av skatt på de finansiella transaktioner som förekommer mellan koncernbolagen, så som t.e.x utdelning.
DENNA RAPPORT HAR INTE VARIT FÖREMÅL FÖR REVISORERNAS GRANSKNING.
Stockholm den 5 februari 2021
John Häger Verkställande Direktör
Denna information är sådan som Duroc AB är skyldigt att offentliggöra enligt marknadsmissbruksförordningen EU/596/2014. Informationen lämnades för offentliggörande den 5 februari 2021 kl 08:30
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735,3 | 853,0 | 1 439,0 | 1 719,2 | 3 158,2 |
| Övriga rörelseintäkter | 8,1 | 4,2 | 12,8 | 74,4 | 119,3 |
| Förändring av varulager | -0,7 | 7,1 | -18,7 | -2,0 | 28,6 |
| Råvaror och förnödenheter | -351,1 | -406,5 | -674,1 | -851,6 | -1 546,1 |
| Handelsvaror | -61,4 | -96,8 | -118,6 | -181,6 | -331,2 |
| Övriga externa kostnader | -121,5 | -125,2 | -233,2 | -244,9 | -465,7 |
| Personalkostnader | -170,0 | -192,9 | -321,5 | -350,4 | -689,5 |
| Avskrivningar och nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. |
-24,9 | -26,4 | -50,2 | -51,0 | -107,3 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,8 | -0,7 | -2,3 | -1,6 | -4,5 |
| Rörelseresultat | 13,0 | 15,8 | 33,0 | 110,5 | 161,8 |
| Finansnetto | -2,7 | -3,1 | -5,6 | -7,3 | -16,2 |
| Resultat före skatt | 10,3 | 12,7 | 27,4 | 103,2 | 145,6 |
| Aktuell skatt | -6,2 | -3,6 | -13,7 | -12,6 | -14,1 |
| Uppskjuten skatt | 2,1 | -0,2 | 3,7 | 1,8 | -15,0 |
| RESULTAT EFTER SKATT | 6,3 | 8,9 | 17,5 | 92,4 | 116,5 |
| Resultat efter skatt hänförligt till: | |||||
| moderbolagets aktieägare | 6,3 | 8,9 | 17,5 | 92,4 | 116,5 |
| Resultat per aktie | |||||
| före och efter utspädning (kr) | 0,16 | 0,23 | 0,45 | 2,37 | 2,99 |
| Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning (st) | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 | 39 000 000 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR KONCERNEN
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| PERIODENS RESULTAT | 6,3 | 8,9 | 17,5 | 92,4 | 116,5 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | -50,6 | -28,9 | -57,6 | -2,3 | -0,6 |
| Säkringsredovisning (netto) | -0,4 | -1,2 | -1,2 | -1,2 | 0,2 |
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen | |||||
| Omvärdering av strategiska innehav | -9,5 | 9,4 | 6,5 | -1,0 | -14,3 |
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | 4,6 | 36,2 | 7,7 | 2,9 | -100,4 |
| Summa övrigt totalresultat | -55,9 | 15,5 | -44,5 | -1,7 | -115,0 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -49,6 | 24,4 | -27,1 | 90,7 | 1,5 |
| Totalresultat för perioden hänförligt till: | |||||
| moderbolagets aktieägare | -49,6 | 24,4 | -27,1 | 90,7 | 1,5 |
| innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | - |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 93,3 | 95,5 | 94,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 689,5 | 731,6 | 738,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24,4 | 32,4 | 18,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 69,7 | 77,8 | 73,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 876,8 | 937,2 | 924,6 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 459,5 | 523,9 | 479,3 |
| Kundfordringar | 353,1 | 435,1 | 355,3 |
| Aktuella skattefordringar | 12,5 | 15,7 | 14,7 |
| Övriga fordringar | 35,8 | 31,6 | 24,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18,3 | 22,8 | 20,7 |
| Likvida medel | 120,1 | 192,9 | 142,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 999,3 | 1 222,0 | 1 037,0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 876,1 | 2 159,2 | 1 961,6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 39,0 | 39,0 | 39,0 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 260,5 | 260,5 | 260,5 |
| Reserver | 59,9 | 115,6 | 118,8 |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 561,9 | 622,6 | 530,2 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 921,3 | 1 037,6 | 948,4 |
| Summa eget kapital | 921,3 | 1 037,6 | 948,4 |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar för pensioner | 159,7 | 72,6 | 171,6 |
| Övriga avsättningar | 11,8 | 36,6 | 14,5 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 132,9 | 72,1 | 163,0 |
| Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 107,0 | 110,3 | 112,7 |
| Övriga långfristiga skulder | 3,5 | 0,0 | 3,6 |
| Uppskjutna skatteskulder Summa långfristiga skulder |
37,7 452,7 |
39,1 330,7 |
45,5 511,0 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 84,5 | 370,3 | 97,2 |
| Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar | 25,6 | 28,2 | 26,5 |
| Förskott från kunder | 37,1 | 27,7 | 16,4 |
| Leverantörsskulder | 189,3 | 207,5 | 179,4 |
| Aktuella skatteskulder | 19,7 | 13,5 | 14,2 |
| Övriga skulder | 52,1 | 48,7 | 57,4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 94,0 | 95,1 | 111,0 |
| Summa kortfristiga skulder | 502,2 | 791,0 | 502,2 |
| Summa skulder | 954,8 | 1 121,6 | 1 013,2 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 876,1 | 2 159,2 | 1 961,6 |
SAMMANDRAG AVSEENDE FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 948,4 | 950,0 | 950,0 |
| Justering av ingående balans vid övergång till IFRS16 | - | -3,1 | -3,1 |
| Periodens resultat | 17,5 | 92,4 | 116,5 |
| Omräkningsdifferenser | -57,6 | -2,3 | -0,6 |
| Omvärdering av strategiska innehav | 6,5 | -1,0 | -14,3 |
| Aktuariella vinster och förluster (netto) | 7,7 | 2,9 | -100,4 |
| Säkringsredovisning (netto) | -1,2 | -1,2 | 0,2 |
| Belopp vid periodens utgång | 921,3 | 1 037,6 | 948,4 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||||
| Resultat före skatt | 10,3 | 12,7 | 27,4 | 103,2 | 145,6 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 26,0 | 28,3 | 55,3 | -16,6 | 13,0 |
| Betald inkomstskatt | -6,4 | -5,3 | -5,7 | -10,0 | -9,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
29,9 | 35,7 | 77,0 | 76,6 | 148,7 |
| KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL | |||||
| Ökning/minskning av varulager | -11,8 | -32,5 | 0,1 | -14,0 | 30,1 |
| Ökning/Minskning av rörelsefordringar | 8,2 | 56,0 | -28,1 | 125,4 | 213,3 |
| Ökning/Minskning av rörelseskulder | -20,9 | -54,6 | 10,8 | -69,9 | -69,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 5,4 | 4,6 | 59,8 | 118,1 | 322,3 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Köp och försäljning av immateriella anläggningstillgångar | -0,5 | -2,1 | -0,6 | -2,6 | -3,7 |
| Köp och försäljning av materiella anläggningstillgångar | -24,0 | -22,8 | -39,2 | -43,8 | -89,3 |
| Kassaflöde från förvärv | - | 1,8 | - | -168,3 | -168,3 |
| Kassaflöde från finansiella tillgångar | 0,3 | 0,1 | 0,3 | 0,1 | 0,3 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -24,2 | -22,9 | -39,4 | -214,6 | -260,9 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||||
| Upptagna lån | - | 9,5 | - | 10,6 | 142,8 |
| Amortering av lån | -17,0 | -15,9 | -33,7 | -58,5 | -283,4 |
| Förändring i kortfristig rörelsefinansiering | 0,0 | -14,4 | -0,9 | -15,0 | -121,6 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -17,0 | -20,8 | -34,6 | -62,9 | -262,2 |
| Periodens kassaflöde | -35,8 | -39,0 | -14,2 | -159,4 | -200,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 161,7 | 235,5 | 142,3 | 352,5 | 352,5 |
| Kursdifferens i likvida medel | -5,9 | -3,6 | -8,0 | -0,2 | -9,4 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 120,1 | 192,9 | 120,1 | 192,9 | 142,3 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1,3 | 1,3 | 2,6 | 2,7 | 5,6 |
| Övriga externa kostnader | -2,7 | -1,6 | -5,1 | -2,7 | -7,1 |
| Personalkostnader | -3,2 | -3,5 | -6,1 | -6,1 | -12,3 |
| Avskrivningar | -0,1 | -0,1 | -0,2 | -0,2 | -0,5 |
| Rörelseresultat | -4,7 | -3,9 | -8,8 | -6,4 | -14,3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | - | 30,9 | - | 30,9 | 58,7 |
| Finansiella intäkter | 0,9 | 1,4 | 1,6 | 1,9 | 1,9 |
| Finansiella kostnader | -1,8 | -2,2 | -3,0 | -3,9 | -6,2 |
| Finansnetto | -0,9 | 30,1 | -1,4 | 28,9 | 54,5 |
| Erhållna/Lämnade koncernbidrag | - | - | - | - | 22,1 |
| Resultat före skatt | -5,6 | 26,2 | -10,2 | 22,6 | 62,2 |
| Skatt på periodens resultat | 1,1 | 1,0 | 2,1 | 1,9 | -7,0 |
| RESULTAT EFTER SKATT | -4,5 | 27,2 | -8,1 | 24,5 | 55,3 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|
| PERIODENS RESULTAT | -4,5 | 27,2 | -8,1 | 24,5 | 55,3 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omvärdering av strategiska innehav | -0,0 | - | -0,0 | - | -0,3 |
| Summa övrigt totalresultat | -0,0 | - | -0,0 | - | -0,3 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | -4,5 | 27,2 | -8,1 | 24,5 | 55,0 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Belopp i Mkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0,7 | 1,1 | 0,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Andelar i koncernföretag | 1 117,5 | 1 067,5 | 1 104,7 |
| Övriga aktier och andelar | 0,1 | 0,6 | 0,1 |
| Fordringar på koncernbolag | 14,0 | 48,6 | 26,6 |
| Uppskjutna skattefordringar | 17,3 | 24,1 | 15,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 149,6 | 1 141,9 | 1 147,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernbolag | 77,6 | 14,4 | 99,8 |
| Övriga fordringar | 1,2 | 2,3 | 0,9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1,2 | 0,2 | 1,7 |
| Kassa och bank | 55,7 | 9,3 | 10,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 135,6 | 26,3 | 113,2 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 285,2 | 1 168,2 | 1 260,6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 40,1 | 40,1 | 40,1 |
| Fritt eget kapital | 966,7 | 944,4 | 974,9 |
| Summa eget kapital | 1 006,8 | 984,5 | 1 015,0 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 81,7 | - | 94,3 |
| Derivat | 0,5 | - | - |
| Summa långfristiga skulder | 82,3 | - | 94,3 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 25,2 | 180,0 | 25,2 |
| Leverantörsskulder | 1,3 | 0,6 | 1,2 |
| Skulder till koncernföretag | 166,1 | 0,3 | 120,0 |
| Övriga skulder | 0,4 | 0,1 | 0,3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3,2 | 2,7 | 4,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 196,2 | 183,7 | 151,3 |
| Summa skulder | 278,5 | 183,7 | 245,7 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 285,2 | 1 168,2 | 1 260,6 |
NOTER
NOT 1. REDOVISNINGSPRINCIPER
Durocs koncernredovisning upprättas i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) och tillhörande tolkningar (IFRIC) så som de antagits av EU. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. För moderbolaget tillämpas även RFR 2 Redovisning för juridisk person.
Koncernens redovisningsprinciper beskrivs i not 2 i årsredovisningen 2019/2020. Redovisnings- och värderingsprinciper är förutom tillämpning av säkringsredovisning enligt IFRS 9 som beskrivs nedan, oförändrade i förhållande till årsredovisningen för räkenskapsåret 1 juli 2019 – 30 juni 2020.
Säkringsredovisning
Från och med 1 juli 2020 tillämpar koncernen säkringsredovisning enligt IFRS 9 avseende valutasäkring av nettoinvesteringar i utländska verksamheter. En mindre del av nettoinvesteringarna i EUR säkras genom lån i valutan. Periodens valutakursdifferenser på valutalån efter avdrag för skatteeffekter, redovisas, i den mån säkringen är effektiv i posten omräkningsdifferenser i övrigt totalresultat. Härigenom neutraliseras delvis de omräkningsdifferenser som uppkommer från de utländska verksamheterna. Därtill förekommer kassaflödessäkringar som i övrigt totalresultat redovisas i posten säkringsredovisning – netto.
Redovisning i juridisk person
Duroc har i enlighet med RFR 2 valt att inte tillämpa IFRS 16 i moderbolaget. Duroc AB redovisar ej uppsägningsbara leasingavtal som kostnad fördelat linjärt över nyttjandeperioden.
Alternativa nyckeltal
För att underlätta jämförelse mellan olika perioder och uppföljning av utvecklingen i Duroc-koncernen och de olika bolagen, presenteras i denna rapport viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Dessa ska ses som ett komplement till den finansiella informationen. De alternativa nyckeltal som använts finns definierade i anslutning till där de presenterats, alternativt i slutet på denna rapport. Avstämningar återfinns i not 5.
Avrundningar
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) med en decimal om inte annat framgår. Avrundningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får till följd att angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de avrundade delbeloppen.
NOT 2. VALUTASÄKRING
Koncernen valutasäkrar del av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Per den 31 december 2020 hade koncernen exponeringar mot EUR, där en mindre del säkras med hjälp av lån i utländsk valuta. Från och med 1 juli 2020 tillämpas säkringsredovisning, vilket innebär att den effektiva delen av valutakursförändringarna redovisas i koncernens rapport över totalresultat. För jämförelseperioden redovisades valutakursförändringarna på dessa lån som finansiella intäkter och kostnader. Vid ingången av rapporteringsperioden 1 oktober - 31 december 2020 hade koncernen lån om 10,8 MEUR som vid utgången av perioden uppgick till 10,2 MEUR för vilka säkringsredovisning tillämpas. Relaterade valutakursförändringar om 5,2 MSEK före skatt har därmed redovisats i posten omräkningsdifferenser i koncernens rapport över totalresultat. För perioden 1 juli – 31 december uppgår valutakursförändringarna till 4,5 MSEK före skatt.
NOT 3. FÖRVÄRV
Under första halvåret har inga förvärv tillkommit.
I februari 2021 förvärvades Becker Inc. för 1,1 MUSD. Becker omsätter 4 MUSD och förvärvet innebär att Drake kan utvidga och komplettera sortimentet och därmed adressera en större del av marknaden för garner, som är i kraftig tillväxt. De förvärvade nettotillgångarna uppgick till 0,9 MUSD.
Koncernens rörelsesegment motsvarar Durocs bolag. Segmenten överensstämmer med den indelning som koncernens högste verkställande beslutsfattare, styrelsen och den verkställande direktören, använder för att utvärdera resultat
och finansiella ställning samt fatta strategiska beslut och fördela resurser. Mer information om respektive bolag återfinns i denna rapport på sid 4-7.
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2020/2021 R12 DEC |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | ||||||
| IFG | 239,8 | 250,7 | 495,1 | 573,9 | 988,7 | 1 067,5 |
| Drake Extrusion | 138,6 | 160,0 | 282,6 | 319,8 | 506,5 | 543,8 |
| Cresco | 68,1 | 58,7 | 136,0 | 127,5 | 267,0 | 258,5 |
| Cotting Group | 154,4 | 186,6 | 272,4 | 327,4 | 526,3 | 581,3 |
| DMT Group | 75,9 | 104,7 | 148,0 | 207,8 | 321,7 | 381,4 |
| Duroc Rail | 27,3 | 27,8 | 49,5 | 53,4 | 123,5 | 127,4 |
| Small Company Portfolio | 31,6 | 64,7 | 55,7 | 109,7 | 144,9 | 198,9 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | 0,7 | 0,8 | 3,1 | 3,6 | 5,9 | 6,5 |
| Elimineringar | -0,8 | -0,9 | -3,4 | -3,9 | -6,5 | -7,0 |
| Total | 735,3 | 853,0 | 1 439,0 | 1 719,2 | 2 878,0 | 3 158,2 |
| EBITDA | ||||||
| IFG | 9,7 | 3,2 | 22,2 | 11,5 | 37,0 | 26,3 |
| Drake Extrusion | 12,4 | 15,7 | 30,6 | 28,6 | 65,5 | 63,4 |
| Cresco | 4,7 | 3,6 | 15,1 | 10,6 | 33,6 | 29,1 |
| Cotting Group | 7,7 | 12,2 | 6,2 | 85,9 | 14,2 | 93,9 |
| DMT Group | 5,2 | 6,8 | 10,6 | 19,3 | 27,3 | 35,9 |
| Duroc Rail | 4,7 | 3,9 | 8,8 | 8,2 | 31,1 | 30,5 |
| Small Company Portfolio | 0,2 | 3,4 | 0,5 | 5,5 | 3,4 | 8,4 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | -6,6 | -6,6 | -10,8 | -8,0 | -21,2 | -18,5 |
| Total | 37,9 | 42,2 | 83,3 | 161,5 | 190,9 | 269,1 |
| Rörelseresultat | ||||||
| IFG | 2,3 | -4,8 | 7,3 | -4,5 | 2,2 | -9,6 |
| Drake Extrusion | 6,0 | 9,4 | 17,7 | 16,0 | 40,1 | 38,5 |
| Cresco | 3,5 | 2,4 | 12,7 | 8,4 | 28,8 | 24,4 |
| Cotting Group | 3,4 | 7,7 | -2,3 | 78,3 | -3,0 | 77,6 |
| DMT Group | 4,0 | 5,6 | 8,3 | 16,7 | 22,3 | 30,8 |
| Duroc Rail | 2,7 | 1,9 | 5,1 | 4,5 | 23,4 | 22,8 |
| Small Company Portfolio | -2,0 | 0,6 | -4,2 | -0,1 | -6,8 | -2,7 |
| Holdingbolag/koncerngemensamma funktioner | -6,9 | -7,0 | -11,4 | -8,7 | -22,6 | -20,0 |
| Total | 13,0 | 15,8 | 33,0 | 110,5 | 84,4 | 161,8 |
| Finansnetto | -2,7 | -3,1 | -5,6 | -7,3 | -14,5 | -16,2 |
| Resultat före skatt | 10,3 | 12,7 | 27,4 | 103,2 | 69,9 | 145,6 |
| Nettoskuld | Sysselsatt kapital | Eget kapital | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Mkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 |
| IFG | 23,4 | 72,2 | 24,4 | 345,0 | 451,0 | 388,3 | 298,9 | 355,5 | 340,8 |
| Drake Extrusion | -7,4 | 11,9 | -4,0 | 228,1 | 245,0 | 254,5 | 212,5 | 210,4 | 228,9 |
| Cresco | 39,5 | 71,1 | 51,3 | 170,4 | 180,8 | 175,4 | 154,3 | 131,8 | 151,9 |
| Cotting Group | 25,0 | 0,8 | 3,5 | 298,6 | 290,2 | 292,5 | 240,7 | 261,4 | 256,2 |
| DMT Group | -16,8 | 18,3 | -7,7 | 31,4 | 49,4 | 34,8 | 113,9 | 97,2 | 108,1 |
| Duroc Rail | 26,0 | 36,6 | 28,8 | 43,1 | 53,4 | 41,1 | 27,7 | 27,5 | 24,0 |
| Small Company Portfoliio | 32,0 | 47,6 | 32,3 | 46,7 | 62,5 | 51,9 | 22,5 | 22,8 | 26,9 |
| Holdingbolag | 108,3 | 129,4 | 128,4 | 10,7 | 13,4 | 11,6 | -149,3 | -69,0 | -188,4 |
| Total | 230,0 | 388,0 | 257,0 | 1 174,0 | 1 345,7 | 1 250,2 | 921,3 | 1 037,6 | 948,4 |
NOT 5. ALTERNATIVA NYCKELTAL
I detta avsnitt presenteras en avstämning av alternativa nyckeltal, finansiell information vilken inte definierats i IFRS. Alternativa nyckeltal används löpande av ledningen i Duroc för att underlätta jämförelse mellan olika perioder, planering samt uppföljning av verksamhetens utveckling. De presenteras i Durocs finansiella
rapporter som ett stöd till investerare och andra intressenter som analyserar Durocs finansiella information. Definitioner återfinns i slutet på denna rapport. De alternativa nyckeltalen ska ses som ett komplement till den finansiella information som presenteras i enlighet med IFRS.
Organisk tillväxt
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735,3 | 853,0 | 1439,0 | 1 719,2 |
| Valutakurseffekt | 36,8 | -2,7 | 65,4 | -55,1 |
| Organisk tillväxt | 772,1 | 850,3 | 1 504,4 | 1 664,1 |
| Organisk tillväxt (procent) | -9,2% | -12,5% |
EBITDA, justerad EBITDA och justerad EBIT
| Belopp i Mkr | 2020/2021 Q2 |
2019/2020 Q2 |
2020/2021 Q1-Q2 |
2019/2020 Q1-Q2 |
2019/2020 R12 DEC |
2019/2020 JUL-JUN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 13,0 | 15,8 | 33,0 | 110,5 | 84,4 | 161,8 |
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. |
24,9 | 26,4 | 50,2 | 51,0 | 106,5 | 107,3 |
| EBITDA | 37,9 | 42,2 | 83,3 | 161,5 | 190,9 | 269,1 |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Negativ goodwill | - | -1,2 | - | -66,9 | - | -66,9 |
| Omstruktureringskostnader | - | 6,0 | 2,5 | 6,3 | 10,6 | 14,4 |
| Resultat från försäljning av mark | - | - | - | - | -3,9 | -3,9 |
| Justerad EBITDA | 37,9 | 47,0 | 85,8 | 100,9 | 197,6 | 212,7 |
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg. |
-24,9 | -26,4 | -50,2 | -51,0 | -106,5 | -107,3 |
| Nedskrivning materiella anläggningstillgångar vid omstrukturering |
- | - | - | - | 5,4 | 5,4 |
| Justerad EBIT | 13,0 | 20,6 | 35,5 | 49,9 | 96,5 | 110,9 |
Nettoskuld
| Belopp i Mkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | 132,9 | 72,1 | 163,0 |
| Långfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar |
107,0 | 110,3 | 112,7 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 84,5 | 370,3 | 97,2 |
| Kortfristiga räntebärande skulder avseende nyttjanderättstillgångar |
25,6 | 28,2 | 26,5 |
| Derivatinstrument | - | - | -0,2 |
| Likvida medel | -120,1 | -192,9 | -142,3 |
| Nettoskuld | 230,0 | 388,0 | 257,0 |
| Sysselsatt kapital | |||
| Belopp i Mkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-06-30 |
| Eget Kapital | 921,3 | 1 037,6 | 948,4 |
| Nettoskuld | 230,0 | 388,0 | 257,0 |
| Immateriella tillgångar från förvärv | -85,1 | -85,7 | -85,4 |
| Pensionsskuld | 159,7 | 72,6 | 171,6 |
| Strategiska innehav | -19,9 | -28,1 | -14,0 |
| Uppskjuten skatt | -31,9 | -38,7 | -27,5 |
| Sysselsatt kapital | 1 174,0 | 1 345,7 | 1 250,2 |
NOT 6. VERKLIGT VÄRDE AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Det förekom inga överföringar mellan nivåer eller värderingskategorier under perioden. Verkligt värde på koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas vara lika med dess bokförda värden.
NOT 7.TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Under det första halvåret har Duroc köpt tjänster och sålt tjänster till bolag där Peter Gyllenhammar AB är majoritetsägare till ett belopp om 1,5 MSEK respektive 0,1 MSEK.
DEFINITION AV NYCKELTAL
.
NOT 8.HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
I februari 2021 förvärvades Becker Inc. för 1,1 MUSD. Becker omsätter 4 MUSD och förvärvet innebär att Drake kan utvidga och komplettera sortimentet och därmed adressera en större del av marknaden för garner, som är i kraftig tillväxt. De förvärvade nettotillgångarna uppgick till 0,9 MUSD.
| Organisk tillväxt | Nettoomsättningstillväxt justerad för förvärv och valutaomräkningseffekter |
|---|---|
| Eget kapital | Summan av aktiekapital, reserver och balanserade vinstmedel inkl. årets resultat |
| EBITDA | Resultat före av- och nedskrivningar (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation) |
| Justerad EBITDA | EBITDA justerat för jämförelsestörande poster |
| EBIT | Rörelseresultat |
| Justerad EBIT | EBIT justerat för jämförelsestörande poster |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med balansomslutningen |
| Justerad soliditet | Eget kapital dividerat med justerad balansomslutning där likvida medel och räntebärande skulder nettoredovisats |
| Jämförelsestörande poster | Poster i resultaträkningen, vilka om de ej lyfts fram, försvårar förståelsen för utvecklingen av den underliggande verksamheten |
| Resultat / aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier |
| +Nettoskuld/-Nettokassa | Räntebärande skulder, minus kassa |
| Nettoskuldsättningsgrad | Nettoskuld/Eget kapital |
| Sysselsatt kapital | Eget kapital plus nettoskuld, justerat för uppskjuten skatt, förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, pensionsskuld och |
| strategiska innehav. | |
| Avkastning på sysselsatt | EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital per månad. Med anledningen av övergången till |
| kapital | IFRS16 per 1 juli 2019 har avkastning på sysselsatt kapital som presenteras för jämförelseperioden beräknats med genomsnittligt sysselsatt kapital för den senaste sexmånadersperioden, dvs juli-december 2019. |
| Justerad avkastning på sysselsatt kapital |
Justerad EBIT rullande 12 månader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital per månad. Med anledningen av övergången till IFRS16 per 1 juli 2019 har justerad avkastning på sysselsatt kapital som presenteras för jämförelseperioden beräknats med genomsnittligt sysselsatt kapital för den senaste sexmånadersperioden, dvs juli-december 2019. |

KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN
Delårsrapport juli 2020 - mars 2021 7 maj 2021 Delårsrapport juli 2020 - juni 2021 20 augusti 2021

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION John Häger, vd, tel +46 70 248 72 99.

DUROC AB
Box 5277, SE-102 46 Stockholm. Besök: Linnégatan 18 Tel: +46 8 789 11 30. Organisationsnummer: 556446-4286
