AI assistant
Duroc — Audit Report / Information 2009
Apr 16, 2010
3151_10-k_2010-04-16_1773f761-fd2d-4709-a7e7-428a37a3be6e.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2009
DUROC
Tydligare Effektivare
Det har varit ett tufft år för hela industrisektorn. För Duroc har 2009 till stor del präglats av kraftigt fallande volymer som har mötts av effektiviseringar och kostnadsanpassningar. Under slutet av året har vi kunnat se en viss återhämtning och de åtgärder vi vidtagit har gett gott resultat. Det har skapat en god plattform för resultatförbättringar genom kommande volymökningar. Duroc går in i 2010 som en effektivare industrigrupp med ett tydligare erbjudande.
■ Årets nettoomsättning uppgick till 384,7 Mkr (698,0) ■ Rörelseresultatet blev –58,4 Mkr (5,5) ■ Nedskrivningar av immateriella tillgångar om 56,7 Mkr (-) ■ Rörelseresultatet före nedskrivningar blev –1,7 Mkr (5,5) ■ Resultatet efter skatt uppgick till –54,6 Mkr (5,7) ■ Resultatet per aktie blev –7,45 kronor (0,78) ■ Eget kapital/aktie var vid årets utgång 27,06 kronor (34,56) ■ Soliditeten var 63% (56)
Kallelse till stämma
Årsstämma hålls den 4 maj 2010 kl 16.00 i Duroc Machine Tools lokaler, Reprovägen 15 i Täby. Efter stämman bjuds till visning av verktygsmaskiner från Duroc Machine Tool, enklare förtäring samt presentation av Duroc Special Steel.
Aktieägare som önskar deltaga i årsstämman ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB) förda aktieboken senast den 27 april, dels till Duroc anmäla sin avsikt att deltaga senast den 29 april kl 16.00.
Anmälan
Anmälan om deltagande på årsstämman ska ske per brev, fax, telefon eller e-post till: Duroc AB (publ) Box 340, 183 13 Täby telefax +46 8-789 11 31 telefon +46 8-789 11 30 [email protected]
Vid anmälan uppges namn, person-/ organisationsnummer, adress samt telefonnummer.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att äga rätt att deltaga på årsstämman, begära att tillfälligt registreras i den av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB) förda aktieboken. Sådan omregistrering måste vara verkställd senast den 27 april.
Ärenden
På stämman upptas ärenden som enligt lag och bolagsordning ska förekomma.
Utdelning
Styrelsen har föreslagit att ingen utdelning ska lämnas för verksamhetsåret 2009.
Ekonomisk information 2010
Delårsrapport januari–mars 29 april
Årsstämma 4 maj
Delårsrapport januari–juni 16 juli
Delårsrapport januari–september 28 oktober
Innehållsförteckning
| Flerårsöversikt 2 | |
|---|---|
| Definition av nyckeltal 2 | |
| Strategi och affärsidé 3 | |
| Aktien 4 | |
| Förvaltningsberättelse 6 | |
| Bolagsstyrningsrapport 8 | |
| Resultaträkning för koncernen 10 | |
| Balansräkning för koncernen 11 | |
| Rapport avseende förändringar | |
| i koncernens eget kapital 12 | |
| Kassaflödesanalys för koncernen 13 | |
| Resultaträkning för moderbolaget 14 | |
| Balansräkning för moderbolaget 15 | |
| Rapport avseende förändringar | |
| i moderbolagets eget kapital 16 | |
| Kassaflödesanalys för moderbolaget 17 | |
| Noter 18 | |
| Styrelsens intygande 40 | |
| Revisionsberättelse 41 | |
13
14
Flerårsöversikt
| Nyckeltal (belopp i Mkr) | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 384,7 | 698,0 | 560,4 | 199,5 | 203,7 | 192,5 |
| Rörelseresultat | –58,4 | 5,5 | 21,7 | 1,2 | –5,5 | –14,0 |
| Rörelseresultat exkl nedskrivningar | –1,7 | 5,5 | 21,7 | 1,2 | –0,5 | –7,6 |
| Årets resultat efter skatt | –54,6 | 5,7 | 16,0 | 28,0 | 8,3 | 20,0 |
| Avkastning på eget kapital i % | –24,2 | 2,2 | 7,2 | 16,9 | 5,7 | 11,4 |
| Avkastning på sysselsatt kapital i % | –22,1 | 3,3 | 7,0 | 14,1 | 4,4 | 0 |
| Genomsnittligt antal aktier st | 7 328 900 | 7 328 900 | 6 402 873 | 5 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Utestående aktier vid periodens utgång st | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Nettoresultat / aktie kr | –7,45 | 0,78 | 2,50 | 5,25 | 1,57 | 3,76 |
| Balansräkning | ||||||
| Balansomslutning | 314,9 | 448,9 | 463,5 | 233,7 | 207,5 | 199,9 |
| Eget kapital | 198,3 | 253,3 | 258,5 | 178,9 | 151,2 | 142,5 |
| Soliditet i % | 63 | 56 | 56 | 77 | 73 | 71 |
| Skuldsättningsgrad | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Kassaflöde | ||||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändringar av rörelsekapital | –1,9 | 18,2 | 32,7 | 10,1 | 11,9 | 8,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –15,7 | 29,2 | 24,9 | 8,4 | 15,8 | 9,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3,7 | –17,3 | –49,8 | 50,6 | –13,2 | –8,8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –9,5 | –11,4 | 19,6 | –4,8 | –0,6 | –2,4 |
| Årets kassaflöde | –28,9 | 0,5 | –5,3 | 54,5 | 3,1 | –2,1 |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 226 | 277 | 238 | 163 | 185 | 187 |
| Omsättning / medelantal anställda | 1,7 | 2,5 | 2,4 | 1,2 | 1,1 | 1,0 |
| Förädlingsvärde / medelantal anställda | 0,9 | 0,8 | 1,0 | 0,8 | 0,7 | 0,6 |
Definition av nyckeltal
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
P/e-tal
Börskurs dividerat med nettoresultat per aktie.
Eget kapital
Summan av aktiekapital, bundna reserver och fritt eget kapital inklusive årets resultat.
Förädlingsvärde/ medelantal anställda
Nettoomsättning minskat med materialkostnader dividerat med medelantal anställda.
Nettoresultat per aktie
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Marknadsvärde Börskurs vid årets slut multipli-
cerat med antalet aktier.
Nettokassa Räntebärande tillgångar reducerat med räntebärande skulder.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital dividerat med balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning reducerat med räntefria skulder.
Medelantal anställda
Summan av antalet arbetade timmar dividerat med normal årsarbetstid.
Vinstmarginal
Resultat efter finansnetto dividerat med omsättningen.
Strategi
Duroc ska bedriva en diversifierad verksamhet med låg riskprofil. Inom ägda verksamheter ska det finnas en ledning med stort kunnande om verksamhetens teknik och marknad. I den mån synergier kan förekomma mellan olika verksamheter ska dessa utnyttjas. Duroc ska vara en aktiv ägare som ska bidra till utvecklingen av respektive verksamhet.
- Duroc ska ständigt utvärdera verksamheterna i syfte att öka produktivitet och marginaler inom de olika verksamhetsområdena.
- Duroc ska växa organiskt genom ökade marknads- och försäljningssatsningar inom marknadssegment med tillväxtpotential.
- Duroc ska aktivt söka efter och utvärdera förvärvsobjekt som har potential att utvecklas med Duroc eller något av Durocs dotterbolag som ägare.
Affärsidé
Duroc ska genom förvärv, utveckling och försäljning av främst industri- och industrihandelsverksamheter generera kapitaltillväxt.
Nettoomsättning Duroc-koncernen 2004–2009
Rörelseresultat Duroc-koncernen 2004–2009*
Rörelseresultat exklusive nedskrivningar
Duroc-aktien
Durocs B-aktie är noterad på NASDAQ OMX, Stockholm, Small Cap. Under 2009 omsattes totalt 3,2 (1,8) miljoner aktier till ett värde av 50 Mkr (42). Den dagliga genomsnittsomsättningen var 12 918 aktier (8 357) eller 199 tkr (192). Aktiekursen var vid inledningen av året 14,90 kronor och vid årets slut 17,70 kronor. Årshögsta för Duroc-aktien var 21,90 kronor och noterades den 18 september medan årslägsta var 10,10 kronor och noterades den 12 februari. Antalet aktieägare vid årets utgång uppgick till 2 568 (2 386).
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Duroc AB (publ) uppgick vid 2009 års utgång till 7 328 900 kronor, fördelat på 7 328 900 aktier, varav 350 000 utgjordes av A-aktier och 6 978 900 av B-aktier. Varje A-aktie motsvarar tio röster, medan varje B-aktie motsvarar en röst. Kvotvärdet per aktie är en krona. Det totala antalet röster uppgick till 10 478 900.
Utdelning
Durocs aktieägare ska kunna förvänta sig en rimlig utdelning i förhållande till bolagets resultat, men även rimlig i förhållande till bolagets kapitalbehov. Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska lämnas för räkenskapsåret 2009. Förslaget är baserat på en avvägning mellan koncernens kapitalstruktur och framtida expansionsmöjligheter.
Duroc-aktien (kronor om ej annat anges)
| För definitioner se sid 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| (kronor om ej annat anges) | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |
| Antal aktier vid periodens slut | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Genomsnittligt antal aktier | 7 328 900 | 7 328 900 | 6 402 873 | 5 328 900 | 5 328 900 |
| Rörelseresultat/aktie | –8,00 | 0,75 | 3,39 | 0,22 | –1,03 |
| Nettoresultat/aktie | –7,45 | 0,78 | 2,49 | 5,25 | 1,57 |
| Eget kapital/aktie | 27,06 | 34,56 | 35,27 | 33,56 | 28,37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten/aktie |
–2,14 | 3,98 | 3,89 | 1,64 | 2,96 |
| Årets kassaflöde/aktie | –3,94 | 0,07 | –0,83 | 10,23 | 0,58 |
| Börskurs vid årets slut | 17,70 | 14,90 | 27,00 | 29,40 | 29,50 |
| Börskurs/eget kapital per aktie % | 65 | 43 | 77 | 88 | 104 |
| Utdelning/aktie | 0* | 0 | 1,50 | 0 | 0 |
| Marknadsvärde vid årets slut (Mkr) | 129,7 | 109,2 | 197,9 | 156,7 | 157,2 |
| Nettokassa | 26,1 | 44,6 | 45,2 | 78,2 | 27,5 |
| Eget kapital | 198,3 | 253,3 | 258,5 | 178,9 | 151,2 |
*Styrelsens förslag till utdelning
Aktiekapitalets utveckling
| År | Transaktion | Nominellt värde per aktie kronor |
Förändring av aktie kapital kronor |
Totalt aktiekapital kronor |
Antal aktier A |
Antal aktier B |
Totalt antal aktier |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1992 | Bildande av bolaget | 100 | 50 000 | 50 000 | 500 | 0 | 500 |
| 1993 | Nyemission | 100 | 600 000 | 650 000 | 6 500 | 0 | 6 500 |
| 1995 | Nyemission | 100 | 34 200 | 684 200 | 6 500 | 342 | 6 842 |
| 1995 | Split | 1 | 0 | 684 200 | 650 000 | 34 200 | 684 200 |
| 1996 | Nyemission | 1 | 300 000 | 984 200 | 650 000 | 334 200 | 984 200 |
| 1996* | Nyemission | 1 | 200 000 | 1 184 200 | 250 000 | 934 200 | 1 184 200 |
| 1997 | Nyemission | 1 | 592 100 | 1 776 300 | 375 000 | 1 401 300 | 1 776 300 |
| 1998 | Fondemission | 1 | 1 776 300 | 3 552 600 | 750 000 | 2 802 600 | 3 552 600 |
| 1999 | Nyemission | 1 | 1 776 300 | 5 328 900 | 750 000 | 4 578 900 | 5 328 900 |
| 2006* | - | 1 | 0 | 5 328 900 | 350 000 | 4 978 900 | 5 328 900 |
| 2007 | Nyemission | 1 | 2 000 000 | 7 328 900 | 350 000 | 6 978 900 | 7 328 900 |
*Omstämpling från A- till B-aktier har skett.
Bemyndiganden
Årsstämman den 7 maj 2009 beslutade att styrelsen ska inneha ett bemyndigande att besluta om nyemission om maximalt 3 000 000 aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Styrelsen har ej nyttjat bemyndigandet. Årsstämman beslutade även att styrelsen ska inneha ett bemyndigande att besluta om återköp av egna aktier serie B, högst så många att bolagets innehav vid var tid inte överstiger 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har ej nyttjat bemyndigandet.
Optioner
Inga optioner finns utställda av bolaget.
Största aktieägarna per 2009-12-31
| Ägare | A-aktier | B-aktier | % Kapitalandel |
% Röstandel |
|---|---|---|---|---|
| AB Traction | 125 000 | 1 625 300 | 23,88 | 27,44 |
| Niveau Holding AB | 155 000 | 50 696 | 2,81 | 15,28 |
| Bricad Holding AB | 70 000 | 584 035 | 8,92 | 12,25 |
| Naeco AB | 0 | 539 980 | 7,37 | 5,15 |
| Licon AB | 0 | 284 457 | 3,88 | 2,71 |
| Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension | 0 | 279 656 | 3,82 | 2,67 |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 0 | 167 866 | 2,29 | 1,60 |
| Andersson, Anders | 0 | 142 667 | 1,95 | 1,36 |
| Theorén, Olov | 0 | 138 619 | 1,89 | 1,32 |
| Albinsson, Erik | 0 | 110 000 | 1,50 | 1,05 |
| Rebell Affärsutveckling AB | 0 | 93 300 | 1,27 | 0,89 |
| Östlund, Artur Stefan | 0 | 76 500 | 1,04 | 0,73 |
| Sound Invest | 0 | 55 000 | 0,75 | 0,52 |
| Euroclear Bank S.A/N.V, W8imy | 0 | 51 500 | 0,70 | 0,49 |
| HSBC PRIVAT BK (MONACO)S.A. | 0 | 50 000 | 0,68 | 0,48 |
| ÖVRIGA AKTIEÄGARE | 0 | 2 729 324 | 37,25 | 26,06 |
| Summa | 350 000 | 6 978 900 | 100,00 | 100,00 |
Innehav antal aktier
| Antal aktier | Antal aktieägare | A-aktier | B-aktier | % Kapitalandel |
% Röstandel |
|---|---|---|---|---|---|
| 1– 500 | 1755 | 0 | 347 870 | 4,75 | 3,32 |
| 501 – 1000 | 331 | 0 | 287 496 | 3,92 | 2,74 |
| 1001 – 5000 | 363 | 0 | 871 828 | 11,90 | 8,32 |
| 5001 – 10000 | 71 | 0 | 529 756 | 7,23 | 5,06 |
| 10001 – 15000 | 15 | 0 | 195 260 | 2,66 | 1,86 |
| 15001 – 20000 | 6 | 0 | 111 400 | 1,52 | 1,06 |
| 20001 – | 27 | 350 000 | 4 635 290 | 68,02 | 77,64 |
| Totalt | 2 568 | 350 000 | 6 978 900 | 100,00 | 100,00 |
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Duroc AB (publ) 556446-4286 med säte i Stockholm, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2009.
Verksamheten
Duroc-koncernen ska förvärva, utveckla och sälja industri- och industrihandelsverksamheter. Gemensamt för koncernens bolag är att de är stabila företag med långsiktig intjäningsförmåga och utvecklingspotential.
Bolagen bygger sin verksamhet på djup kunskap om både teknik och marknad. Duroc tar som ägare en aktiv roll och bidrar till utvecklingen av respektive verksamhet. Genom att hitta synergier mellan bolagen och genom förvärv och samarbeten skapar Duroc-koncernen värdetillväxt för sina aktieägare. Duroc AB (publ)´s B-aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholm.
Affärside och strategi
Idag är Duroc en etablerad industrigrupp med en omsättning på 400 Mkr. Koncernen är indelad i affärsområdena teknik/produktion och industrihandel. Durocs dotterbolag är rustade att drivas självständigt. De har förfinats och anpassats utifrån sina egna marknadsförutsättningar vilket har gett en intjäningskurva i rätt riktning. Duroc fungerar som en stark och aktiv ägare med uppgift att göra rätt affärer och coacha dotterbolagen.
Duroc ska vara en långsiktig ägare till lönsamma industriverksamheter. Genom att göra rätt affärer har Duroc byggt upp en stabil industrigrupp med allt starkare marknadsposition. En sund affärsverksamhet, teknisk höjd i produkterna och utvecklingspotential är avgörande egenskaper hos de företag som Duroc vill växa med. Duroc bevakar och utvärderar ständigt potentiella förvärvsobjekt – företag som precis som Duroc har förmågan och viljan att växa.
Ägarförhållanden
Antalet aktieägare uppgick vid årets slut till 2 568 (2 386). Största ägare var vid räkenskapsårets utgång AB Traction med 27% av röstetalet, följt av Niveau Holding AB med 15% och Bricad Holding AB med 12% av rösterna.
Väsentliga händelser under året
2009 har till stor del präglats av kraftigt fallande volymer som mötts av effektiviseringar och kostnadsanpassningar. En viss återhämtning har skett under fjärde kvartalet och vidtagna åtgärder har skapat en god plattform för resultatförbättringar genom kommande volymökningar. Framförallt drabbades affärsområde industrihandel hårt av de låga investeringsnivåerna inom verkstads- och automotiveindustrin. Nettoomsättningen för koncernen uppgick till 384,7 Mkr (698,0). Rörelseresultatet blev –58,4 Mkr (5,5) och resultatet efter skatt blev –54,6 Mkr (5,7). Exklusive nedskrivningar var rörelseresultatet -1,7 Mkr (5,5). Orderstocken var vid årets utgång 65,0 Mkr (107,8).
Den 16 mars 2009 har Micor Slipcenter i Furuvik Holding sålts. Försäljningen var ett led i Micors renodling mot tillverkning av sågklingor.
Den 15 juni 2009 förvärvade Duroc inkråmet i SSAB Hard and Special Steels i Luleå. Förvärvet innefattade maskininventarier, varulager och ett 20-tal anställda.
Verksamheten utför kallvalsning och slittning av specialstål. Med ett unikt mångvalsverk erbjuds bred, tunn, plan plåt i bredder upp till 1080 mm. De flesta aktörer på marknaden erbjuder upp till 600 mm. Duroc Special Steel kompletterar övrig verksamhet inom affärsområde teknik/produktion, såväl kompetens- som marknadsmässigt. Verksamheten ska utvecklas genom ytterligare marknadsbearbetning samt breddat produktutbud. Investeringar för ökad kapacitet och förbättrad kvalitet kommer att genomföras.
Under året har kostnaderna sänkts med 74 Mkr, justerat för förvärv och avyttringar. Dessa är till mycket stor del varaktiga kostnadssänkningar och organisationen har anpassats, utan att erodera kunnandet eller säljkraften. Koncernen har god kostnadskontroll.
Under fjärde kvartalet beslutades efter prövning, impairment test, att skriva ned värdet på immateriella och materiella tillgångar med 56,7 Mkr. Nedskrivningen avser huvudsakligen goodwill hänförlig till affärsområde industrihandel.
Affärsområde Industrihandel
Affärsområde Industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inklusive automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Machine Tool-gruppen med industrihandelsverksamheter i Sverige, Norge, Danmark och Baltikum. Medelantalet anställda var 87.
Försäljningen av verktygsmaskiner har fallit kraftigt sedan slutet av 2008. Gruppen omsatte under året 210,7 Mkr (479,6) och rörelseresultatet före nedskrivningar av goodwill uppgick till –7,3 Mkr (16,1). Orderstocken var vid årets utgång 24,2 Mkr (73,2).
De kostnadssänkningar och effektiviseringar som genomfördes under 2009 har gett bolaget en god plattform att bygga vidare på. Industrihandelsgruppen ska bli Nordens största leverantör av verktygsmaskiner och i slutet av året påbörjades en konsolidering av gruppens verksamheter för att kunna utveckla ett tydligare och mer samlat erbjudande till kunderna. De svenska bolagen har gått samman till en juridisk enhet och samtliga verksamheter i Skandinavien och Baltikum, med undantag för Vislanda Maskin AB i Småland, har tagit det gemensamma namnet Duroc Machine Tool. Förstärkning och strukturering av försäljning och marknad kommer att fortgå under 2010.
Affärsområde Teknik/produktion
Affärsområde Teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin. I affärsområdet ingår Duroc Engineering i Umeå och Göteborg, Duroc Tooling i Robertsfors och Olofström samt Duroc Rail, Duroc Special Steel och Micor. Medelantalet anställda var 135.
Omsättningen för året uppgick till 174,5 Mkr (220,0) och rörelseresultatet blev 9,7 Mkr (–5,9). Orderstocken var vid årets utgång 40,8 Mkr (34,6).
Den 15 juni förvärvade Duroc Special Steel inkråmet i SSAB Hard and Special Steels.
De under året genomförda effektiviseringarna och kostnadsanpassningarna kommer att ge en god effekt på resultatet när volymerna och produktionstakten ökar.
Under tredje kvartalet stoppade Duroc Rail tillfälligt utleveranserna till en större europeisk kund som infört skärpta kvalitetsrutiner. Efter införande av nya rutiner och installation av ny utrustning certifierades Duroc Rail och utleveranserna återupptogs under fjärde kvartalet.
Resultat och ställning
Nedan återfinns resultat och ställning för koncernen under en femårsperiod.
Känslighet och risker
Duroc AB (publ) och de i Duroc-koncernen ingående företagen är genom sina verksamheter utsatta för risker av både finansiell karaktär och rörelsekaraktär, vilka bolagen själva kan påverka i större eller mindre omfattning. Inom bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. Bolagens verksamhet, lönsamhet och finansiella ställning är direkt beroende av investeringar inom industrin i Sverige.
Med den senaste tidens utveckling av den globala konjunkturen följer en allmän osäkerhet, vilket även på kort sikt medför en ökad risk och osäkerhet med avseende på Durocs försäljning och lönsamhet.
Finansiella instrument och riskhantering
Duroc är finansiellt starkt med en soliditet om 63% (56). Av den totala balansomslutningen om 314,9 Mkr är 10% räntebärande finansiering. Huvuddelen av koncernens likviditet finns placerad i bank. Likvida medel och korta placeringar uppgick vid årets utgång till 58,1 Mkr. Investeringar i tillväxt finansieras i huvudsak genom koncernens eget kassaflöde. Koncernens kunder består till stor del av större industriföretag varför risken för kundförluster är låg. Trots detta arbetar alla dotterbolag systematiskt med att kontinuerligt minimera risker för kundförluster.
Huvuddelen av koncernens verksamhet bedrivs i Sverige. Micors försäljning till dotterbolagen sker i lokal valuta för att på så sätt centralisera valutahanteringen och minimera kontaktpunkterna. Därutöver sker en betydande del av exportförsäljningen i utländsk valuta. Vid offerering i utländsk valuta används för dagen gällande avistakurs tillsammans med valutaklausul. För investeringar och andra avtal görs enskilda valutasäkringar med löptider matchande respektive projekts betalningsströmmar. I Duroc Machine Tool Holding-gruppen sker faktureringen
KONCERNEN
| Mkr | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 384,7 | 698,0 | 560,4 | 199,5 | 203,7 |
| Resultat före skatt | –60,3 | 6,8 | 22,8 | 30,6 | 8,3 |
| Balansomslutning | 314,9 | 448,9 | 463,5 | 233,7 | 207,5 |
| Soliditet, % | 63 | 56 | 56 | 77 | 73 |
| Medeltal anställda | 226 | 277 | 238 | 167 | 185 |
i stor utsträckning i svensk valuta, medan inköpen sker i utländsk valuta. Valutarisken hanteras framförallt genom valutaklausuler samt valutaterminsavtal för kontrakterade flöden. Det relativt få antalet kunder inom Duroc Machine Tool innebär även en koncentration av kreditrisken, det vill säga risken att en kund inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Denna risk minimeras genom att i så hög utsträckning som möjligt begära förskottsfinansiering från kunder samt att i samband med affärer begära remburser eller andra säkerheter. De valutor som hanteras är främst EUR, NOK, DKK och CHF. För mer information om finansiella risker se not 22.
Verksamhetsrisker
Stor andel fasta kostnader, i form av personal samt anläggningar och maskiner, utgör en stor riskfaktor vid lågkonjunktur. Denna risk begränsas dock av att verksamheten bedrivs i separata bolag.
Duroc Machine Tool Holding-gruppen har ett stort beroende av utländska leverantörer, vars eventuella leveransförseningar eller andra underlåtelser påverkar gruppens verksamhet.
Maskinhaveri
För alla viktiga maskinresurser och byggnader finns erforderliga brand-, maskinskade- och avbrottsförsäkringar. För vissa maskinresurser finns även upparbetade underleverantörskontakter. Avseende laserutrustning så finns dessa i viss mån dubblerade inom koncernen.
Råvarubrist
För alla viktiga råvaror och komponenter är ambitionen att ha minst två godkända leverantörer.
Kunskapsförlust vid sjukdom eller avgångar
De kvalitetssystem som finns i bolagen säkerställer kunskap som är avgörande för drift och know-how.
Miljöinformation
Koncernen bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt miljöbalken i Duroc Rail AB och Duroc Special Steel, samt anmälningspliktig verksamhet i Duroc Tooling i Robertsfors AB, Duroc Engineering i Göteborg AB och Micor AB.
Duroc Rail AB använder lågaromatisk nafta vid rengöring av komponenter. Användning av nafta kan påverka mark, vatten och luft. Hanteringen av naftan sker i samarbete med RagnSell AB, vilket minimerar risken för miljöfarliga utsläpp.
Duroc Special Steels tillstånd avser valsoljeemulsion och ammoniak.
Verksamheten i Duroc Tooling i Robertsfors AB genererar inga utsläpp till vatten och mark. Utsläppen till luft är mycket ringa, främst små mängder av stoff från bearbetning av verktygsstål. Företaget är miljöcertifierade enligt ISO 14001.
I Duroc Engineering i Göteborg AB förekommer utsläpp till luft i samband med termisk sprutning. Metoden används i begränsad omfattning med totalt sett ringa utsläpp.
Micor AB är certifierat enligt SS-EN ISO 14001. Miljöcertifiering innebär att bolaget har godkända miljöledningssystem för identifiering och reducering av extern miljöpåverkan och förbrukning av ändliga naturresurser.
I övrigt bedriver Duroc ingen verksamhet som kan innebära annat än ringa utsläpp av miljöfarliga ämnen.
Bolagsstyrning
Duroc tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning, se separat bolagsstyrningsrapport.
Offentliga uppköpserbjudanden
Duroc har 7 328 900 aktier, varav 350 000 utgör A-aktier och resterande 6 978 900 utgör B-aktier. Varje B-aktie ger en röst och varje A-aktie ger tio röster. Största ägare var vid räkenskapsårets utgång AB Traction med 27% av röstetalet, följt av Niveau Holding AB med 15% och Bricad Holding AB med 12% av rösterna. Det finns inga särskilda begränsningar i aktiernas överlåtbarhet enligt lag, bolagsordning eller i av bolaget kända avtal, ej heller några begränsningar i hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma.
Årsstämman 2009 gav styrelsen ett bemyndigande att fram till nästa årsstämma återköpa upp till 10% av bolagets aktier. Under året har inga aktier återköpts. Stämman beslutade även att styrelsen ska inneha ett bemyndigande att besluta om nyemission om maximalt 3 000 000 aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Styrelsen har ej nyttjat bemyndigandet.
Duroc AB eller övriga i Duroc-koncernen ingående bolag har inga väsentliga avtal som skulle få verkan, ändras eller upphöra att gälla om kontrollen av bolaget ändras till följd av ett offentligt uppköpserbjudande. Duroc AB eller övriga i Duroc-koncernen ingående bolag har heller inga avtal med styrelseledamöter eller anställda om ersättningar i fall deras anställning upphör.
Framtiden
Bolaget har en tydlig målsättning att växa. Detta ska ske dels genom organisk tillväxt men framförallt genom förvärv. Duroc utvärderar löpande potentiella förvärvsobjekt.
Inom affärsområde industrihandel är målsättningen att bli störst i Norden. Under året inleddes en översyn av verksamheterna för att kunna erbjuda marknaden ett starkare och tydligare erbjudande. En del i detta är att ta in industrihandel under varumärket Duroc och byta namn på bolagen i industrihandelsgruppen till Duroc Machine Tool. Ur ett marknadsperspektiv är det en stor styrka att agera under gemensamt namn och bolaget kommer under 2010 att arbeta vidare med att stärka säljkapaciteten samt öka samarbetet och applikationskunnandet över gränserna såväl inom som mellan Durocs affärsområden.
Med de effektiviseringar och kostnadssänkningar som genomförts under 2009, är bolaget väl positionerade för en resultatförbättring genom kommande högre försäljningsvolymer.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Personal
Medelantalet anställda under året uppgick till 226 (277). Rätt kompetens är avgörande för Durocs framgång. Inom Duroc finns en tydlig entrepenörsanda som tar sig uttryck i medarbetarnas förmåga att se möjligheterna och skapa affärer. Duroc måste ständigt fortsätta attrahera kreativa medarbetare som kan driva utvecklingen framåt. Det är också viktigt att medarbetarna ges möjlighet till vidareutveckling och utbildning. Durocs organisation är decentraliserad. Det gör att besluten fattas nära kunden och skapar ett stort utrymme för varje enskild medarbetare, både vad gäller ökat ansvar och möjligheter att påverka den egna organisationen. Dotterbolagens medarbetare har stor kunskap om sina produkter och sin bransch. Många har lång erfarenhet från sitt verksamhetsområde. Andra tillför ny kunskap från forsknings- och akademiska miljöer.
Denna kompetensmix ger Duroc en intressant utväxling. I den mån det finns synergier mellan Durocs dotterbolag sker samarbeten och utbyte av kompetens och erfarenheter mellan bolagen och dess medarbetare. Affärsområde Industrihandel består till största del av försäljningspersonal medan affärsområde Teknik/produktion har sin tyngd på produktionssidan.
Utrymme för individen
Respekt för individen är en grundläggande värdering hos Duroc. Vi uppmuntrar mångfald och har skapat en dynamisk organisation. Oavsett kön, etnisk tillhörighet eller religiös bakgrund, civilstånd eller sexuell läggning ska alla ges samma möjligheter till utveckling. Duroc ser varje individ utifrån dennes potential och förmåga.
Investeringar
Koncernen har under helåret totalt investerat 6,2 Mkr (9,3) i materiella anläggningstillgångar exklusive förvärv av rörelse.
Moderbolaget
Duroc AB (publ) huvudsakliga funktioner är affärsutveckling, förvärv, finansiering, styrning och analys. Moderbolaget hade i medelantal 4 (4) anställda. Verksamheten utgörs förutom av koncerngemensamma funktioner även av ägande och finansierande av dotterbolagen. Moderbolaget har under verksamhetsåret 2009 fakturerat serviceavgift till dotterbolagen som en ersättning för utförda tjänster.
Omsättningen för helåret uppgick till 5,9 Mkr (7,3). Resultatet efter skatt blev för helåret –64,9 Mkr (–5,9). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 Mkr (0,0) och investeringar i finansiella anläggningstillgångar uppgick till 6,5 Mkr (0). De disponibla likvida medlen uppgick vid periodens utgång till 29,7 Mkr (35,7).
Förslag till resultatdisposition
Moderbolaget
| Kronor | 142 729 991 |
|---|---|
| Årets resultat | –64 981 257 |
| Balanserat resultat | 146 311 248 |
| Överkursfond | 61 400 000 |
| Till bolagsstämmans behandling står följande medel: |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att bolagets fria vinstmedel disponeras enligt följande:
| Kronor | 142 729 991 |
|---|---|
| Att balanseras i ny räkning | 142 729 991 |
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommentarer.
Bolagsstyrningsrapport
Denna bolagsstyrningsrapport för 2009 jämte styrelsens rapport över den interna kontrollen har inte granskats av bolagets externa revisorer. Rapporterna utgör inte en del av de formella årsredovisningshandlingarna.
Bolagsstyrning
Duroc AB är ett svenskt publikt aktiebolag, vars aktier av serie B är noterade på NASDAQ OMX Stockholm. Duroc AB och Duroc-koncernen följer den svenska aktiebolagslagen, NASDAQ OMX Stockholms regelverk för emittenter, övriga tillämpliga lagar och förordningar samt från och med den 1 juli 2008 Svensk kod för bolagsstyrning ("koden"). Koden är ett led i självregleringen inom det svenska näringslivet och bygger på principen följ eller förklara. Det innebär att ett bolag som tillämpar koden kan avvika från enskilda regler, så länge bolaget i bolagsstyrningsrapporten, för varje regel i koden som det har avvikit ifrån, redovisar denna avvikelse, anger skälen för detta samt beskriver den lösning som valts istället. Till grund för bolagets styrning ligger också bolagsordningen. Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och fastställs av årsstämman. Durocs bolagsordning finns tillgänglig på Durocs hemsida, www.duroc.com.
Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid bolagsstämman, som är bolagets högsta beslutande organ. Här beslutar aktieägarna i Duroc i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, ändringar i bolagsordningen, val av revisor och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolagsstämman ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsättningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett aktivt och välinformerat sätt.
Aktieägare som är införda i aktieboken på avstämningsdagen och som anmäler sitt deltagande i stämman har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat av årsstämman.
Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Durocs hemsida senast i samband med tredje kvartalsrapporten. Där finns också upplysningar om hur aktieägarna ska förfara för att få ett ärende behandlat av stämman. Vid stämman ska verkställande direktören, minst en representant från valberedningen samt en revisor närvara. Styrelsens ordförande ska närvara och så många av styrelseledamöterna så att styrelsen är beslutsför, om möjligt samtliga styrelseledamöter.
Valberedning
Duroc har en valberedning som tillvaratar aktieägarnas intressen och som förbereder stämmans beslut avseende val av styrelseordförande, styrelseledamöter och revisorer samt arvodering av desamma. Duroc föreslår årsstämman 2010 att fastställa följande riktlinjer avseende val av valberedning.
Valberedningen ska bestå av minst tre representanter utsedda av de per den 30 september före stämman tre största ägarna. Sammansättningen av representanterna ska vara i enlighet med kodens regelverk. För det fall någon av aktieägarna upphör att vara en av de tre största, ska ledamot utsedd av sådan aktieägare ställa sin plats till förfogande och den eller de aktieägare som trätt i sådan aktieägares ställe utse ledamot.
Valberedningens ledamöter presenteras senast sex månader innan årsstämman. På hemsidan lämnas uppgift om hur aktieägare kan lämna förslag till valberedningen. Valberedningens förslag offentliggörs sedan i samband med kallelsen till årsstämman. För 2009 har följande ledamöter suttit i valberedningen; Anders Ekborg ordförande (AB Traction), Petter Stillström styrelsens ordförande, Bo Lindahl (Bricad Holding AB) och Sture Wikman (Naeco AB).
Styrelsen
Durocs styrelse består av fem ledamöter. Vid årsstämman 2009 omvaldes fyra ledamöter, Sten-Åke Aronsson, Lennart Pihl, Bo Richter och Petter Stillström. Petter Stillström valdes till styrelsens ordförande. Sture Wikman nyvaldes som ordinarie styrelseledamot.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Styrelsen beslutar om koncernens övergripande mål, strategier, förvärv, avyttringar och investeringar samt fastställer den finansiella rapporteringen och fattar beslut rörande koncernens finansiella struktur. Styrelsen är ansvarig för att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets efterlevnad av lagar och andra regler samt att bolagets informationsgivning är öppen, korrekt, relevant och tillförlitlig.
Styrelsens arbetsordning och instruktioner om arbetsfördelningen mellan styrelse och verkställande direktören utvärderas, uppdateras och fastställs årligen. Om styrelsen inom sig inrättar utskott, ska det av styrelsens arbetsordning framgå vilka arbetsuppgifter och vilken beslutanderätt styrelsen har delegerat till utskott samt hur utskotten ska rapportera till styrelsen. Styrelsen ska årligen utvärdera styrelsens arbetsformer och effektivitet. Resultatet ska i relevanta delar redovisas för valberedningen. Minst en gång per år ska styrelsen särskilt utvärdera verkställande direktörens arbete. När denna fråga behandlas får ingen från bolagets ledning närvara.
Styrelsen har fyra ordinarie sammanträden och ett konstituerande sammanträde per år. De ordinarie sammanträdena äger rum i samband med avgivande av delårs- eller helårsbokslut. Därutöver hålls extra styrelsesammanträden vid behov. Inför varje möte skickas förslag till dagordning, inklusive dokumentation, ut till samtliga styrelseledamöter.
Under 2009 hölls fyra ordinarie sammanträden, ett strategimöte, samt ett möte kring konjunkturläget och ett konstituerande möte i samband med årsstämman. På samtliga ordinarie sammanträden behandlades strategiska frågor, bolagets och koncernens finansiella ställning och utveckling, den ekonomiska rapporteringen och kontrollen, personal- och organisationsfrågor, legala frågor samt utvecklingen på finansmarknaden. Vid två av mötena har bolagets revisor närvarat, varvid vid ett av dem presenterades revisionsrapporten. Vid ett möte utvärderades verkställande direktörens arbete, vid ett möte utvärderade styrelsen sitt eget arbete och vid ett möte behandlades särskilt konjunkturutvecklingen, bolagets framtida strategi och budget 2010. Under 2009 har samtliga beslut varit enhälliga.
Sten-Åke Aronsson
Åsensbruk. Född 1945. Ledamot sedan 2007. Arméingenjör. Tidigare chef för Volvo Powertrain Nordamerika samt innehaft ledande befattningar inom bland annat Saab-Scania och SKF. Eget konsultbolag, främst som managementkonsult. Antal aktier: 0.
Lennart Pihl
Helsingborg. Född 1950. Ledamot sedan 2006. Civilekonom. Tidigare vd i Bong-Ljungdahl AB och Acrimo/ Metallhyttan. Managementkonsult i eget bolag bland annat som Senior Advisor till investmentbanken EVLI. Styrelseordförande i MultiQ AB, styrelseledamot i Readsoft AB, Formpipe AB, Heatex AB, RYA Golf AB och SIHK Nordvästra Skåne. Antal aktier: 0.
Bo Richter
Täby. Född 1948. Ledamot sedan 2007. Huvudägare och vd i Bricad Holding AB. Antal aktier via delägt bolag: 70 000 A, 584 035 B.
Petter Stillström
Danderyd. Född 1972.
Ledamot och ordförande sedan 2007. Ekonomie Magister.
Vd för AB Traction. Ledamot i AB Traction, PartnerTech AB, Drillcon AB, Nilörngruppen AB och Softronic AB samt i ett antal onoterade bolag i Tractions intressesfär. Antal aktier via bolag: Delägare i Niveau Holding AB som äger 155 000 A, 50 696 B, samt i AB Traction som äger 125 000 A, 1 625 300 B.
Sture Wikman
Stockholm. Född 1954.
Ledamot sedan 2009. Civilingenjör. Ledande befattning inom Duroc Machine Tool Holdinggruppen samt tidigare vd för Wikman Malmkjell AB. Antal aktier via bolaget Naeco AB: 539 980 B.
Verkställande direktören
Verkställande direktören, tillika koncernchefen, ansvarar för den löpande förvaltningen och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finansiella resurser samt ansvara för finansiering och riskhantering. Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören. Styrelsen utvärderar verkställande direktörens arbete en gång varje år vid ett möte där ingen annan från bolagets ledning deltar.
Erik Albinsson
Danderyd. Född 1961. Anställd 2004. Civilingenjör. Tidigare vd för Mettler-Toledo AB. Antal aktier: 110 000 B.
| 2009 | Närvaro | Oberoende | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ledamot | Invald | Arvode | Styrelse möten |
Konstituerande styrelsemöten |
Revisions utskott |
I förhållande till bolag och ledning |
I förhållande till större aktieägare |
| Sten-Åke Aronsson | 2007 | 75 000 | 6/6 | 1/1 | - | X | X |
| Lennart Pihl | 2006 | 75 000 | 6/6 | 1/1 | 2/3 | X | X |
| Bo Richter | 2007 | 75 000 | 6/6 | 1/1 | - | X | - |
| Petter Stillström, ordförande | 2007 | 150 000 | 6/6 | 1/1 | 3/3 | X | - |
| Sture Wikman | 2009 | - | 4/4 | 1/1 | - | - | X |
| Klas Åström | 2007 | 25 000 | 1/2 | - | 1/1 | X | - |
| 400 000 |
Andra ledande befattningshavare
Jürgen Engelbrecht
Chef för affärsområde industrihandel Österåker. Född 1958. Anställd 1993. Tidigare vd för Bricad Maskin AB. Antal aktier: 40 675 B.
Håkan Cranning
CFO Täby. Född 1967. Anställd 2010. Civilekonom. Tidigare CFO på Ortivus AB (publ). Antal aktier: 500 B.
Ersättningar
Principerna för ersättningar till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare föreslås av styrelsen och reglerar fast årslön, rörlig ersättning, pension och andra förmåner. Dessa principer ska sedan fastställas av årsstämman. Durocs styrelse har valt att inte utse ett särskilt ersättningsutskott, utan bedömer det som ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör ersättningsutskottets uppgifter.
Inför 2010 föreslås inga principförändringar jämfört med vad som fastställdes för 2009. För en mer utförlig redogörelse för de principer som gällt för 2009 och de som föreslås gälla för 2010 hänvisas till not 7 och 27.
Beslut om ersättning och andra anställningsvillkor avseende verkställande direktören fattas av styrelsen. Ersättning och andra anställningsvillkor för övriga ledande befattningshavare förhandlas och avtalas med verkställande direktören.
Revision
Revisor väljs av bolagsstämman på fyra år. Nuvarande revisor är Per Gustafsson, KPMG, invald 2006. Revisorssuppleant är Ulf Sundborg, KPMG, invald 2006. Revisorn granskar Duroc ABs årsredovisning, koncernredovisning och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Revisorns arvode fastställs av bolagsstämman. Vid stämman 2009 fastställdes att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Styrelsen utser årligen inom sig ett revisionsutskott. Revisionsutskottet ska enligt koden bestå av tre ledamöter. Majoriteten av utskottets ledamöter ska vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Minst en av de ledamöter som är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen ska även vara oberoende i förhållande till bolagets större ägare och ha redovisnings- eller revisionskompetens. Utskottets ledamöter får inte vara anställda av bolaget.
Durocs revisionsutskott består av styrelseledamöterna Lennart Pihl och styrelsens ordförande Petter Stillström. Klas Åström ingick i revisionsutskottet under första delen av 2009 men avgick i samband med stämman 2009.
Revisionsutskottets huvuduppgift är att utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt att övervaka bolagets finansiella rapportering med avseende på den finansiella rapporteringen övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll, internrevision och riskhantering, hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster, och biträda vid upprättande av förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval.
Styrelsen ska tillse att bolagets halvårs- eller niomånadersrapport granskas av bolagets revisor. Minst en gång per år träffar styrelsen, utan närvaro av verkställande direktören eller annan person från bolagsledningen, bolagets revisor.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen för räkenskapsåret 2009
Styrelsen ansvarar enligt svenska aktiebolagslagen för den interna kontrollen och styrningen av bolaget. Styrelsen har utvärderat behovet av att inrätta en särskild internrevisionsfunktion och gjort bedömningen att Durocs enkla juridiska och operativa struktur tillsammans med styrprocesser och kontrollsystem inte kräver någon särskild funktion och internrevision. Styrelsen i sin helhet ansvarar för styrning och kontroll av bolaget och verkställande direktören ansvarar för den löpande styrningen och kontrollen av koncernens strategier och affärsprocesser samt den ekonomiska rapporteringen och planeringen. Denne rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Styrelsen ska säkerställa kontroll och styrning av bolaget genom att tillse att verkställande direktör och andra nyckelpersoner i bolagets ledning har rätt kompetens och att organisationen är ändamålsenlig för koncernens behov. Organisationen i sig med beslutsvägar, befogenheter och ansvar tillsammans med den kultur som finns i företaget och som uttrycks i interna policies och rutiner är viktiga för styrningen.
Styrelsen har fastställt en skriftlig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar och reglerar styrelsen och dess utskotts inbördes arbetsfördelning. I styrelsens arbetsordning regleras även arbetsfördelningen mellan verkställande direktören och styrelse samt finns instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen. Styrelsen har utsett ett revisionsutskott, vars huvuduppgift är att säkerställa att de av styrelsen fastlagda principer för den finansiella rapporteringen och interna kontrollen efterlevs samt att ändamålsenlig dialog med bolagets revisor upprätthålls.
Företagsledningen analyserar löpande bolagens affärsprocesser, effektivitet och risker. En väsentlig del i den interna kontrollen utgörs av den finansiella rapporteringen. Durocs ekonomifunktion rapporterar enligt fastställda rutiner i tillförlitliga rapporterings- och affärssystem. Här utgör även styrelsens revisionsutskott samt styrelsens löpande dialog med bolagets revisor en viktig del. Styrelsen får månadsvis rapporter och bedömningar av det ekonomiska läget i koncernens bolag. I samband med kvartalsrapporteringen görs prognoser och analyser i syfte att säkerställa att den ekonomiska rapporteringen är korrekt samt sker utvärdering av bolagens strategier.
Duroc har en fastställd informationspolicy som säkerställer att Durocs interna och externa informationshantering sker på ett korrekt sätt. Vad gäller Durocs externa kommunikation av finansiell information och annan information som kan påverka bolagets marknadsvärde, finns fastställda rutiner och distributionskanaler som garanterar efterlevnad av NASDAQ OMX Stockholms regelverk för emittenter.
Avvikelse från svensk kod för bolagsstyrning
Bolaget följer koden med följande undantag: Durocs revisionsutskott består sedan 2009 av två ledamöter sedan en ledamot avgick i samband med att han lämnade styrelsen 2009. Styrelsen har utvärderat sitt och revisionsutskottets arbete och bedömer att någon ytterligare ledamot inte behöver väljas med tanke på den erfarenhet och kompetens de två befintliga
ledamöterna besitter. Stockholm i april 2010
Styrelsen i Duroc AB (publ)
Resultaträkning för koncernen
| 1 januari–31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| Nettoomsättning | 2 | 384,7 | 698,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 9,2 | 2,7 |
| Förändring av varulager | 9,3 | –4,0 | |
| Råvaror och förnödenheter | –62,7 | –70,9 | |
| Handelsvaror | –126,9 | –342,7 | |
| Övriga externa kostnader | –66,1 | –95,7 | |
| Personalkostnader | –134,9 | –167,3 | |
| Avskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg | –13,4 | –13,4 | |
| Nedskrivningar på materiella och immateriella anl.tillg | –56,7 | - | |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | –0,9 | –1,2 |
| Rörelseresultat | 3,7,8,11,12,24,27 | –58,4 | 5,5 |
| Finansiella intäkter | 0,4 | 4,4 | |
| Finansiella kostnader | –2,3 | –3,1 | |
| Finansnetto | 9 | –1,9 | 1,3 |
| Resultat före skatt | –60,3 | 6,8 | |
| Skatt | 10 | 5,7 | –1,1 |
| Årets resultat | –54,6 | 5,7 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | –54,6 | 5,7 | |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 0,0 | |
| –54,6 | 5,7 | ||
| Resultat per aktie | |||
| före utspädning (kr) | 17 | –7,45 | 0,78 |
| efter utspädning (kr) | –7,45 | 0,78 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| Årets resultat | –54,6 | 5,7 |
|---|---|---|
| Övriga totalresultat | ||
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,1 |
| Skatt relaterat till övrigt totalresultat | - | - |
| Summa övrigt totalresultat | 0,0 | 0,1 |
| SUMMA TOTALRESULTAT FÖR ÅRET | –54,6 | 5,8 |
| Varav totalresultatet tillhörigt: | ||
| Moderbolagets aktieägare | –54,6 | 5,8 |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 0,0 |
| ÅRETS TOTALRESULTAT | –54,6 | 5,8 |
Balansräkning för koncernen
| Per den 31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 11 | 33,5 | 86,1 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | 4,1 | 9,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 52,6 | 61,7 |
| Långfristiga fordringar | 0,7 | - | |
| Uppskjutna skattefordringar | 10 | 28,7 | 22,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 119,6 | 179,9 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 13 | 71,7 | 67,0 |
| Förskott till leverantörer | 1,5 | 6,4 | |
| Kundfordringar | 14 | 54,4 | 94,3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 7,8 | 4,9 |
| Övriga fordringar | 1,8 | 9,5 | |
| Likvida medel | 16 | 58,1 | 86,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 195,3 | 269,0 | |
| Summa till gån gar |
314,9 | 448,9 | |
| Eget kapital och skulder |
|||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 7,3 | 7,3 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 61,4 | 61,4 | |
| Reserver | 0,3 | 0,3 | |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 129,2 | 183,8 | |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 198,2 | 252,8 | |
| Minoritetsintresse | 0,1 | 0,5 | |
| Summa eget kapital | 198,3 | 253,3 | |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 18 | 24,2 | 35,1 |
| Övriga långfristiga skulder | 20 | - | 3,7 |
| Garantiavsättningar | 19 | 1,2 | 3,6 |
| Uppskjutna skatteskulder | 10 | 2,9 | 2,1 |
| Summa långfristiga skulder | 28,3 | 44,5 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 18 | 7,8 | 7,2 |
| Förskott från kunder | 2,3 | 12,4 | |
| Leverantörsskulder | 38,8 | 79,0 | |
| Övriga skulder | 20 | 12,4 | 18,1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 27,0 | 34,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 88,3 | 151,1 | |
| Summa skulder | 116,6 | 195,6 | |
| Summa eget kapital och skulder |
314,9 | 448,9 |
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 25.
Rapport avseende förändringar i koncernens eget kapital
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Omräk ningsreserv |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat |
Summa | Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7,3 | 61,4 | 0,2 | 189,1 | 258,0 | 0,5 | 258,5 |
| - | - | 0,1 | 5,7 | 5,8 | 0,0 | 5,8 |
| - | - | 0,1 | 5,7 | 5,8 | 0,0 | 5,8 |
| –11,0 | –11,0 | –11,0 | ||||
| 7,3 | 61,4 | 0,3 | 183,8 | 252,8 | 0,5 | 253,3 |
| 7,3 | 61,4 | 0,3 | 183,8 | 252,8 | 0,5 | 253,3 |
| 0,0 | 0,0 | 0,0 | –54,6 | –54,6 | 0,0 | –54,6 |
| 0,0 | 0,0 | 0,0 | –54,6 | –54,6 | 0,0 | –54,6 |
| –0,4 | –0,4 | |||||
| 7,3 | 61,4 | 0,3 | 129,2 | 198,2 | 0,1 | 198,3 |
Se not 30 för ytterligare information.
Kassaflödesanalys för koncernen
| 1 januari–31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| 29 | |||
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat före skatt | –60,3 | 6,8 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 61,1 | 14,2 | |
| 0,8 | 21,0 | ||
| Betald inkomstskatt | –2,7 | –2,8 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
–1,9 | 18,2 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
|||
| Ökning (–)/Minskning (+) av varulager | 8,8 | –9,4 | |
| Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 43,9 | 31,0 | |
| Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder | –66,5 | –10,6 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –15,7 | 29,2 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | –6,2 | –9,3 | |
| Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 2,3 | 2,1 | |
| Förvärv av dotterföretag | - | –0,6 | |
| Avyttring av dotterföretag | 0,2 | - | |
| Förvärv av rörelse | 0,0 | –9,5 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3,7 | –17,3 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna lån | - | 13,6 | |
| Amortering av lån | –9,5 | –14,0 | |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | –11,0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –9,5 | –11,4 | |
| Årets kassaflöde | –28,9 | 0,5 | |
| Likvida medel vid årets början | 86,9 | 86,8 | |
| Likvida medel i förvärvade dotterföretag | - | - | |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 0,1 | –0,4 | |
| Likvida medel vid årets slut | 16 | 58,1 | 86,9 |
Resultaträkning för moderbolaget
| 1 januari–31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| Nettoomsättning | 2, 26 | 5,9 | 7,3 |
| Bruttoresultat | 5,9 | 7,3 | |
| Övriga externa kostnader | –4,6 | –5,6 | |
| Personalkostnader | –5,6 | –6,2 | |
| Avskrivningar | –0,1 | –0,2 | |
| Övriga rörelseintäkter | 0,3 | - | |
| Rörelseresultat | 7, 8, 11, 12, 24, 27 | –4,1 | –4,7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | –67,1 | –4,0 | |
| Ränteintäkter och liknande poster | 4,6 | 3,7 | |
| Räntekostnader och liknande poster | –0,1 | - | |
| Finansnetto | 9 | –62,6 | –0,3 |
| Resultat före skatt | –66,7 | –5,0 | |
| Skatt | 10 | 1,8 | –0,9 |
| Årets resultat | –64,9 | –5,9 |
Balansräkning för moderbolaget
| Per den 31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 | 0,1 | 0,1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 0,1 | 0,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 28 | 54,8 | 115,5 |
| Uppskjutna skattefordringar | 10 | 22,3 | 18,6 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 77,1 | 134,1 | |
| Summa anläggningstillgångar | 77,3 | 134,3 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar på koncernföretag | 27 | 59,1 | 59,5 |
| Övriga fordringar | 0,3 | 0,3 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 0,3 | 0,4 |
| Kassa och bank | 16 | 29,7 | 35,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 89,4 | 95,9 | |
| Summa till gån gar |
166,7 | 230,2 | |
| Eget kapital och skulder |
|||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 7,3 | 7,3 | |
| Reservfond | 1,1 | 1,1 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 61,4 | 61,4 | |
| Balanserat resultat | 146,3 | 157,7 | |
| Årets resultat | –64,9 | –5,9 | |
| Summa eget kapital | 151,2 | 221,6 | |
| Skulder | |||
| Leverantörsskulder | 0,8 | 0,5 | |
| Skulder till koncernföretag | 12,6 | 5,2 | |
| Övriga skulder | 20 | 0,3 | 0,3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 1,8 | 2,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 15,5 | 8,6 | |
| Summa eget kapital och skulder |
166,7 | 230,2 | |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Ställda säkerheter | 25 | - | - |
| Eventualförpliktelser | 25 | 10,0 | 7,0 |
Rapport avseende förändringar i moderbolagets eget kapital
| Bundet eget kapital | Fritt eget kapital | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktie kapital |
Reserv fond |
Överkurs fond |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt eget kapital |
|
| Ingående eget kapital 2008-01-01 | 7,3 | 1,1 | 61,4 | 149,0 | 18,5 | 237,3 | |
| Disposition av föregående års resultat | 18,5 | –18,5 | - | ||||
| Lämnade koncernbidrag | –8,6 | –8,6 | |||||
| Erhållna koncernbidrag | 10,4 | 10,4 | |||||
| Skatt på koncernbidrag | –0,6 | –0,6 | |||||
| Årets resultat | –5,9 | –5,9 | |||||
| Summa förändringar för året exkl transaktioner med ägare |
- | - | - | 19,7 | –24,4 | –4,7 | |
| Lämnad utdelning | –11,0 | –11,0 | |||||
| Utgående eget kapital 2008-12-31 | 7,3 | 1,1 | 61,4 | 157,7 | –5,9 | 221,6 | |
| Ingående eget kapital 2009-01-01 | 7,3 | 1,1 | 61,4 | 157,7 | –5,9 | 221,6 | |
| Disposition av föregående års resultat | –5,9 | 5,9 | - | ||||
| Lämnade koncernbidrag | –17,4 | –17,4 | |||||
| Erhållna koncernbidrag | 10,0 | 10,0 | |||||
| Skatt på koncernbidrag | 1,9 | 1,9 | |||||
| Årets resultat | –64,9 | –64,9 | |||||
| Summa förändringar för året exkl transaktioner med ägare |
- | - | - | –11,4 | –59,0 | –70,4 | |
| Utgående eget kapital 2009-12-31 | 7,3 | 1,1 | 61,4 | 146,3 | –64,9 | 151,2 |
Se not 30 för ytterligare information.
Kassaflödesanalys för moderbolaget
| 1 januari–31 december | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2009 | 2008 |
| Den löpande verksamheten |
29 | ||
| Resultat före skatt | –66,7 | –5,0 | |
| Justering av poster som inte ingår i kassaflödet | 67,2 | 4,2 | |
| 0,5 | –0,8 | ||
| Betald inkomstskatt | 0,0 | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
0,5 | –0,8 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
|||
| Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 0,6 | 0,4 | |
| Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder | –0,7 | 0,7 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 0,4 | 0,3 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Försäljning av dotterföretag, internt | 0,1 | - | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 0,0 | - | |
| Lämnade aktieägartillskott | –6,5 | - | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –6,4 | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna lån | - | 17,9 | |
| Erhållna koncernbidrag | - | 10,4 | |
| Lämnade koncernbidrag | - | –8,6 | |
| Utdelning | - | –11,0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | 8,7 | |
| Årets kassaflöde | –6,0 | 9,0 | |
| Kassa och bank vid årets början | 35,7 | 26,7 | |
| Kassa och bank vid årets slut | 16 | 29,7 | 35,7 |
Not 1 VÄSENTLIGA Redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivande lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har Rådet för finansiell rapportering rekommendation RFR 1.2 Kompletterande redovisningsregler för Koncernen tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet "Moderbolagets redovisningsprinciper". De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen den 15 april 2010. Koncernens resultat- och balansräkningen samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämma den 4 maj 2010.
Värderingsgrunder tillämpade vid upprättandet av
moderbolagets och koncernens finansiella rapporter Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde består av derivatinstrument, finansiella tillgångar klassificerade som finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen eller finansiella tillgångar som kan säljas. Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som innehas för försäljning redovisas till det lägsta av det tidigare redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag för försäljningskostnader.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste miljontal med en decimal.
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och bedömningarna ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkar denna period, eller i den period ändringen görs och i framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 32.
Klassificering m m
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Ändrade redovisningsprinciper
Utformning av de finansiella rapporterna
Sedan 1 januari 2009 tillämpar koncernen ändrade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (2007). Ändringen har medfört att intäkter och kostnader som tidigare redovisats direkt i eget kapital nu istället redovisas i övrigt totalresultat, som Duroc presenterar i en separat resultatrapport benämnd rapport över totalresultat vilken presenteras direkt efter resultaträkningen.
Jämförelseperioder har genomgående ändrats i årsredovisningen så att de följer den nya utformningen. Då ändringarna endast påverkar utformningen har inga belopp ändrats, varken avseende resultat per aktie eller andra poster i de finansiella rapporterna.
Upplysningar om segment
Sedan 1 januari 2009 tillämpar koncernen nya IFRS 8 Rörelsesegment, som ersätter IAS 14 Segmentrapportering. IFRS 8 inför ett ledningsperspektiv på hur rörelsesegment ska delas in och presenteras. Standarden har tillämpats i enlighet med dess övergångsbestämmelser, genom att jämförelseårets uppgifter anpassats till kraven i IFRS 8.
Tillämpningen av IFRS 8 har för Duroc inte inneburit någon ändring av segmentindelningen, eftersom de segment som identifierades i enlighet med IAS 14 sammanföll med de som koncernledningen följer upp. Duroc fortsätter att tillämpa samma redovisningsprinciper i rörelsesegmenten som i koncernredovisningen, d.v.s. IFRS. Följaktligen har inga av de belopp som redovisas förändrats jämfört med tidigare redovisade belopp.
Upplysningar om finansiella instrument
Ändringar i IFRS 7 Finansiella instrument: Upplysningar med tillämpning från 1 januari 2009 påverkar Durocs finansiella rapportering från och med årsredovisningen för 2009. Ändringarna medför huvudsakligen nya upplysningskrav om finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning. Instrumenten delas in i tre nivåer beroende på kvaliteten på indata i värderingen. Indelningen i nivåer avgör hur och vilka upplysningar som ska lämnas om instrumenten; där nivå 3 med lägst kvalitet på indata omfattas av mer upplysningskrav än de andra nivåerna. Dessa upplysningskrav har främst påverkat not 23 nedan. Därutöver medför ändringen av IFRS 7 några förändringar avseende upplysningar om likviditetsrisk.
Enligt övergångsbestämmelserna i IFRS 7 behöver under första tillämpningsåret jämförande upplysningar inte lämnas för de upplysningar som krävs av ändringarna. Eftersom ändringarna inte påverkar hur redovisade belopp ska fastställas, har inga justeringar gjorts av belopp i de finansiella rapporterna.
Låneutgifter
Sedan 1 januari 2009 tillämpar koncernen ändrade IAS 23 Låneutgifter. Ändringen medför att i anskaffningsvärdet för kvalificerade tillgångar som har ett påbörjandedatum 1 januari 2009 eller senare aktiverar koncernen låneutgifter. Tidigare har låneutgifter belastat resultatet i den period till vilken de är hänförliga istället för att aktiveras. Ändringen tillämpas, i enlighet med övergångsbestämmelserna i IAS 23, framåtriktat. Ändringen har inte haft någon effekt på Duroc's finansiella rapporter.
Kommande standarder, tillägg och tolkningar
Nya IFRS och tolkningar som ännu inte börjat tillämpas:
Ett antal nya eller ändrade IFRS träder ikraft först under kommande räkenskapsår och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter. Nyheter eller ändringar med framtida tillämpning planeras inte att förtidstillämpas.
Omarbetad IFRS 3 Rörelseförvärv och ändrad IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter medför bland annat följande ändringar: definitionen av rörelse ändras, transaktionsutgifter vid rörelseförvärv ska kostnadsföras, villkorade köpeskillingar ska fastställas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten och effekter av omvärdering av skulder relaterade till villkorade köpeskillingar redovisas som en intäkt eller kostnad i årets resultat. Andra nyheter är att det kommer att finnas två alternativa sätt att redovisa minoritet och goodwill, antingen till verkligt värde, det vill säga goodwill inkluderas i minoriteten eller alternativt att minoriteten utgörs av andel av nettotillgångarna. Val mellan dessa två metoder kommer att göras individuellt för varje förvärv. Vidare betraktas ytterligare förvärv som sker efter att det bestämmande inflytandet erhållits som ägartransaktioner och redovisas direkt i eget kapital, vilket utgör en ändring av Durocs nuvarande princip som är att redovisa överskjutande belopp som goodwill. De omarbetade och ändrade standarderna kommer att tillämpas från och med nästa räkenskapsår, d.v.s. från och med 1 januari 2010. Ändringarna kommer endast att ha framåtriktade effekter för Duroc. Följande ändringar av redovisningsprinciper med framtida tillämpning bedöms
- inte komma att ha någon effekt på koncernens redovisning:
- Ändringar av IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar med avseende på kontantreglerade koncerninterna ersättningar.
- Ändringar i IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering med avseende på poster berättigade för säkringsredovisning.
- IFRIC 12 Koncessioner för samhällsservice
- IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter
- IFRIC 16 Säkringar av nettoinvesteringar i en utlandsverksamhet
- IFRIC 17 Distribution of Non-cash Assets to Owners
- IFRIC 18 Transfers of Assets from Customers
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Duroc AB. Bestämmande inflytande innebär direkt eller indirekt rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, ska potentiella röstberättigande aktier, som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras, beaktas.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning till rörelseförvärvet. I analysen fastställs dels anskaffningsvärdet för andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet av förvärvade identifierbara tillgångar samt övertagna skulder och eventualförpliktelser.
Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterföretagsaktierna och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser utgör koncernmässig goodwill.
Dotterföretags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör.
Utländska dotterföretag
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas till svenska kronor till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. Vid avyttring av en utlandsverksamhet omklassificeras de ackumulerade omräkningsdifferenserna hänförliga till den avyttrade utlandsverksamheten från eget kapital till årets resultat som en omklassificeringsjustering vid tidpunkten som vinst eller förlust på försäljningen redovisas.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från interna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Intäktsredovisning
Intäkter från försäljning av varor redovisas i resultaträkningen när väsentliga risker och förmåner som är förknippade med varornas ägande har överförts till köparen. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas i resultaträkningen baserat på färdigställandegraden på balansdagen. Färdigställandegraden fastställs genom en bedömning av utfört arbete på basis av gjorda undersökningar. Intäkter redovisas inte om det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna inte kommer att tillfalla koncernen. Om det råder betydande osäkerhet avseende betalning, vidhängande kostnader eller risk för returer, samt om säljaren behåller ett engagemang i den löpande förvaltningen som vanligtvis förknippas med ägandet, sker ingen intäktsföring.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel, fordringar och räntebärande värdepapper, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, orealiserade och realiserade vinster och förluster på finansiella placeringar samt derivatinstrument som används inom den finansiella verksamheten. Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som gör att nuvärdet av alla uppskattade in- och utbetalningar under den förväntade räntebindningstiden blir lika med det redovisade värdet av fordran eller skulden.
Ränteintäkter respektive räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra skillnader mellan det ursprungligen redovisade värdet av fordran respektive skuld och det belopp som reglerats vid förfall.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts. Resultat från försäljning av finansiella placeringar redovisas då de risker och fördelar förknippade med ägandet av instrumenten i allt väsentligt överförts till köparen och koncernen inte längre har kontroll över instrumenten.
Räntekostnader belastar resultatet i den period till vilken de hänförs förutom i de fall de upplånade medlen har använts till förvärv av kvalificerade tillgångar. I dessa fall aktiveras räntekostnaden i anskaffningsvärdet.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer där bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde. Valutakursförändringen redovisas sedan på samma sätt som övrig värdeförändring avseende tillgången eller skulden. Fordringar och skulder i utländsk valuta har värderats till balansdagens kurs. Inga upplysningar om valutakursdifferenser som påverkat periodens resultat har lämnats då dessa är marginella i förhållande till koncernens intäkter och kostnader.
Statligt stöd
Ett villkorslöst statligt bidrag hänförligt till en tillgång redovisas som övrig rörelseintäkt när en fordran på staten erhålls. Bidrag periodiseras systematiskt i resultaträkningen på samma sätt och över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att kompensera för.
Statliga bidrag relaterade till tillgångar redovisas i balansräkningen som en förutbetald intäkt och periodiseras som övrig rörelseintäkt över tillgångens nyttjandeperiod.
Forskning och utveckling
Kostnader för forskning och utveckling redovisas i enlighet med IAS 38, Immateriella tillgångar. Detta innebär att utvecklingskostnader som uppfyller kriterierna för aktivering enligt IAS 38 redovisas som immateriella anläggningstillgångar medan övriga forsknings- och utvecklingskostnader belastar resultatet allt eftersom de uppstår.
Ersättningar till anställda
Duroc har avgiftsbestämda pensionsplaner, vilket innebär att förpliktelsen redovisas som kostnad i resultaträkningen när den uppstår.
Avgiften för pensionen är definierad i anställningsavtalet. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkar årets resultat. För samtliga anställda i koncernen är pensionsåldern 65 år.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar baseras på den förväntade nyttjandeperioden för respektive tillgång. Avskrivning görs linjärt under nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas:
| Projekt- och utvecklingskostnader: | 5 år |
|---|---|
| Balanserade utgifter för datorprogram: | 5 år |
| Patent och varumärken: | 0–5 år |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar: | 2–5 år |
| Byggnader: | 25 år |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar: | 5–10 år |
| Inventarier: | 5 år |
| Datorer: | 3 år |
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar prövas vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov.
Om någon indikation på nedskrivning finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod och immateriella tillgångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet årligen.
Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång ska tillgångarna, vid prövning av nedskrivningsbehov grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden (en så kallad kassagenererande enhet). En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet.
Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten. En nedskrivning belastar resultaträkningen.
Återvinningsvärdet på lånefordringar och kundfordringar vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas som nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med den effektiva ränta som gällde då tillgången redovisades första gången. Tillgångar med en kort löptid diskonteras inte.
Återvinningsvärdet på övriga tillgångar är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden och som är väsentligen oberoende av andra tillgångar så beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
En nedskrivning reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig.
En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överskrider det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
Resultat per aktie
Beräkning av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella stamaktier.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital eller i övrigt totalresultat, varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital eller i övrigt totalresultat.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som uppkommit vid första redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktig resultat.
Vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid.
Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar avser aktiverade kostnader för varumärken, patent samt utvecklade datorprogram. Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärvet och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Goodwill har obestämbar nyttjandeperiod, varför ingen linjär avskrivning sker. Goodwill fördelas till kassagenererande enher och prövas minst årligen för nedskrivningsbehov. Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, lagfarter, konsulttjänster och juristtjänster.
Leasingavtal
Leasingkontrakt redovisas i koncernen i enlighet med IAS 17; Leasingavtal. Denna innebär att objekt som innehas enligt ett finansiellt leasingavtal redovisas som anläggningstillgång med avdrag för årlig värdeminskning och förpliktelsen att betala framtida leasingavgifter har redovisats som skuld värderat till leasingobjektets verkliga värde eller till nuvärde av minimileasingavgifterna om detta är lägre. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med ägandet i allt väsentligt är överförda till leasingtagaren, om så ej är fallet är det fråga om operationell leasing. Leasingavgifter avseende operationella leasingavtal kostnadsförs linjärt över leasingperioden.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserad på en normal kapacitet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar lånefodringar, kundfordringar, finansiella placeringar, likvida medel, leverantörsskulder och låneskulder.
Finansiella tillgångar och skulder tas upp i balansräkningen när bolaget blir part enligt avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skuld tas upp i balansräkningen när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsfaktura tas upp när faktura mottagits. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förloras kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. En finansiell tillgång och skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger en avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgångar förutom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar noterade värdepapper, då likviddagsredovisning tillämpas.
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella instrument förutom avseende de som tillhör kategorin finansiell tillgång som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader.
LÅNE- OCH KUNDFORDRINGAR
Kundfordringar klassificeras i kategorin lånefordringar och kundfordringar. Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas inflyta efter avdrag för osäkra fordringar som bedömts individuellt.
Kundfordrans förväntade löptid är kort, varför värdet redovisats till nominellt belopp utan diskontering. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i rörelsens kostnader.
Likvida medel OCH FINANSIELLA PLACERINGAR
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader, vilka endast är utsatta för en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Derivat
De derivatainstrument som finns utgörs av försäljning av exportvaluta på termin, vilka redovisas till marknadsvärde. Terminskontrakten ingås enligt standardiserade villkor och innehas uteslutande fram till leverans för samtliga valutor.
Skulder
Finansiella skulder som värderas till upplupet anskaffningsvärde
Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektiva ränta som beräknades när skulden togs upp. Det innebär att över- och undervärden liksom direkta emissionskostnader periodiseras över skuldens löptid. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år. Finansiella skulder redovisas i kategorin andra finansiella skulder och värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten av när i tiden en betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.
Eventualförpliktelser (ansvarsförbindelser)
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser, alternativt när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
moderbolaget
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2.2 "Redovisning för juridisk person". RFR 2.2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som skall göras från IFRS.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändringar av IFRS 1 Första gången IFRS tillämpas och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter avseende 'Cost of an Investment in a Subsidiary, Jointly-Cotrolled Entity or Associate' tillämpas sedan 1 januari 2009. Dessa ändringar har medfört att moderbolaget nu alltid redovisar utdelning från dotterföretag till sin helhet som intäkt i årets resultat. Tidigare har utdelningar som är större än vinster som upparbetats efter förvärvet av dotterföretaget reducerat det redovisade värdet på andelarna i dotterföretaget. Ändringen har inga beloppseffekter på poster i moderbolagets finansiella rapporter.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt årsredovisningslagens scheman. Skillnaden mot IAS 1 Utformning av finansiella rapporter som tillämpas vid utformningen av koncernens finansiella rapporter är främst redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av borgensförbindelser till förmån för dotterföretag. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Redovisningsrådet tillåten lättnadsregel jämfört med reglerna i IAS 39. Lättnadsregeln avser finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterföretag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Not 2 Intäkternas fördelning
Intäkter per väsentligt intäktsslag
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Varuförsäljning | 341,6 | 654,6 | - | - |
| Provisionsersättningar | 23,3 | 18,2 | - | - |
| Fakturerade kostnader | 8,1 | 7,3 | 0,5 | 1,1 |
| Tjänsteuppdrag | 8,6 | 10,3 | 5,4 | 6,2 |
| Leasing och hyresintäkter | 1,0 | 1,1 | - | - |
| Övrigt | 2,1 | 6,5 | - | - |
| Nettoomsättning | 384,7 | 698,0 | 5,9 | 7,3 |
Moderbolaget fakturerar serviceavgift till dotterbolagen som en ersättning för utförda tjänster. Serviceavgiften är redovisad som tjänsteuppdrag i ovanstående sammanställning.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag i moderbolaget redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden.
Försäljning av varor och utförande av tjänsteuppdrag
I moderbolaget resultatredovisas tjänsteuppdrag enligt ÅRL 2 kap 4 § när tjänsten är färdigställd. Fram till dess redovisas pågående arbeten för annans räkning avseende tjänsteuppdrag till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar ej värderingsreglerna i IAS 39. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Företaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med uttalandet från rådet för finansiell rapportering (UFR 2).
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras. Koncernbidrag redovisas enligt ekonomisk innebörd. Det innebär att koncernbidrag som lämnats och erhållits i syfte att minimera koncernens totala skatt redovisas direkt mot balanserade vinstmedel efter avdrag för dess aktuella skatteeffekt.
Not 3 Segmentsrapportering
Koncernens olika affärsområden leds och organiseras var för sig med utgångspunkt i karaktären på de produkter och tjänster som erbjuds, där varje rörelsegren representerar en strategisk affärsenhet som erbjuder olika produkter. Koncernens primära segment är organiserade i självständiga affärsområden. Det interna rapporteringssystemet är uppbyggt utifrån uppföljning av avkastningen på koncernens varor och tjänster varför rörelsegrenar är den primära indelningsgrunden. Verksamheten för respektive affärsområde består av:
Industrihandel: Affärsområde Industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner inkl automatlösningar, verktyg, service, support och finansiering, till verkstadsindustrin.
Teknik/produktion: Affärsområdet bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstad-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin.
Internprissättning mellan affärsområdena sker med en marknadsanpassad prissättning. Internförsäljning sker i huvudsak mellan moderbolaget och affärsområdena samt inom affärsområdena.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och tillförlitligt sätt.
Rörelsegrenar
| Koncernen | Industrihandel | Teknik/produktion | Moderbolag/Elimineringar | Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Nettoomsättning | 210,7 | 479,6 | 174,5 | 220,0 | –0,5 | –1,6 | 384,7 | 698,0 |
| varav extern | 210,1 | 478,1 | 174,5 | 220,0 | 0,1 | –0,1 | 384,7 | 698,0 |
| varav intern | 0,6 | 1,5 | 0,0 | 0,0 | -0,6 | –1,5 | 0,0 | 0,0 |
| Rörelseresultat | –57,2 | 19,6 | 2,9 | –3,5 | –4,1 | –10,6 | –58,4 | 5,5 |
| Finansnetto | –1,9 | 1,3 | ||||||
| Årets skattekostnad | 5,7 | –1,1 | ||||||
| Årets resultat | –54,6 | 5,7 | ||||||
| Tillgångar | 160,7 | 191,5 | 120,7 | 132,2 | 33,5 | 125,2 | 314,9 | 448,9 |
| Skulder | 73,0 | 131,7 | 99,8 | 119,5 | –56,2 | –55,6 | 116,6 | 195,6 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | –15,7 | 29,2 | ||||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3,7 | –17,3 | ||||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –9,5 | –11,4 | ||||||
| Investeringar | 0,5 | 2,2 | 5,7 | 7,0 | - | 0,1 | 6,2 | 9,3 |
| Avskrivningar | 2,7 | 1,9 | 10,6 | 11,3 | 0,1 | 0,2 | 13,4 | 13,4 |
| Nedskrivningar | 49,9 | - | 6,8 | - | - | - | 56,7 | - |
Rörelsegrenarna består av enbart kvarvarande verksamheter. I posten moderbolag/elimineringar ingår Duroc AB vars verksamhet till viss del avser att serva övriga bolag i koncernen. Duroc AB fakturerar en serviceavgift till dotterbolagen som ersättning för utförda tjänster. Under året har Duroc AB lämnat aktieägartillskott till Duroc Produktion om 6,5 Mkr vilka sedan skrivits ned med 6,0 Mkr. Inga återföringar av nedskrivningar har skett under året.
Geografiska områden
| Koncernen | Sverige | Övriga Norden | Europa | Övriga marknader | Koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Nettoomsättning | 312,8 | 496,8 | 45,1 | 108,8 | 20,6 | 81,9 | 6,2 | 10,5 | 384,7 | 698,0 |
| Anläggningstillgångar | 79,2 | 142,0 | 10,3 | 13,6 | 0,7 | 1,9 | - | - | 90,2 | 157,5 |
| Investeringar | 5,8 | 8,4 | 0,4 | 0,7 | 0,0 | 0,2 | - | - | 6,2 | 9,3 |
Den geografiska uppdelningen är i väsentlig del hänförlig till Micor Holdings och till Duroc Machine Tool Holdings utländska dotterföretag samt dess exportförsäljning till direktkunder och agenter. Intäkterna baseras på de områden efter var kunderna är lokaliserade samt att tillgångarna redovisas efter var tillgångarna är lokaliserade.
Not 4 Övriga rörelseintäkter
| Koncernen | Moderbo | laget | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| EU-bidrag / Statliga bidrag | 0,9 | 0,6 | - | - |
| Vinst vid avyttring av anläggningstillgångar | 0,8 | 0,2 | - | - |
| Valutakursvinster | 0,7 | 0,4 | - | - |
| Upplösning av negativ goodwill vid förvärv | 6,2 | - | - | - |
| Övrigt | 0,6 | 1,5 | 0,3 | - |
| Summa | 9,2 | 2,7 | 0,3 | - |
Not 5 Övriga rörelsekostnader
| Koncernen | Moderbo | laget | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Förlust vid avyttring av anläggningstillgångar | 0,2 | 0,8 | - | - |
| Valutakursförluster | 0,7 | 0,1 | - | - |
| Övrigt | - | 0,3 | - | - |
| Summa | 0,9 | 1,2 | - | - |
Not 6 Förvärv av rörelse
Den 15 juni förvärvade Duroc Special Steel inkråmet i SSAB Hard and Special Steels för 1 krona. Omsättningen i Duroc Special Steel uppgick under perioden 15 juni–31 december till 20,6 Mkr och verksamhetens bidrag till koncernens nettoresultat var 9,7 Mkr inklusive negativ goodwill. Det är inte praktiskt genomförbart att få fram historiska uppgifter. Vid inkråmsförvärvet har en verkligt värde justering gjorts och i samband med förvärvet har negativ goodwill beräknats enligt nedan.
| Mkr | Redovisade värden i koncernen |
|---|---|
| Lager | 8,8 |
| Rörelseskulder | –3,6 |
| Rörelsekapital | 5,2 |
| Maskiner och inventarier | 1,0 |
| Summa nettotillgångar | 6,2 |
| Identifierade nettotillgångar | 6,2 |
| Negativ goodwill redovisad som övrig rörelseintäkt | –6,2 |
| Erlagd köpeskilling | 0,0 |
| Effekt på kassaflödet | |
| Erlagd köpeskilling | 0,0 |
| Kassa och bank i den förvärvade verksamheten | - |
| 0,0 |
Not 7 Anställda och personalkostnader
Kostnader för ersättningar till anställda
| Koncernen | Moderbo laget |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | Varav styrelse och VD |
2008 | Varav styrelse och VD |
|
| Löner och ersättningar mm | 92,5 | 115,7 | 3,3 | 2,1 | 3,6 | 1,9 | |
| Sociala avgifter | 29,6 | 38,1 | 1,3 | 0,8 | 1,6 | 0,8 | |
| Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 10,3 | 10,5 | 0,7 | 0,3 | 0,7 | 0,3 | |
| 132,4 | 164,3 | 5,3 | 3,2 | 5,9 | 3,0 |
Medelantalet anställda
| MODERBOLAGET | 2009 | varav män | 2008 | varav män |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 4 | 2 | 4 | 3 |
| Dotterbolag | 2009 | varav män | 2008 | varav män |
| Sverige | 191 | 130 | 245 | 208 |
| Norge | 6 | 5 | 9 | 7 |
| Danmark | 11 | 10 | 6 | 6 |
| Estland | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Lettland | 4 | 3 | 4 | 3 |
| England | 4 | 3 | 4 | 3 |
| Spanien | 2 | 1 | 2 | 1 |
| Totalt dotterbolag | 222 | 156 | 273 | 231 |
| Koncernen | 226 | 158 | 277 | 234 |
Könsfördelning i företagsledningen
| MODERBOLAGET | 2009 | varav män | % | 2008 | varav män | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsen | 5 | 5 | 100% | 5 | 5 | 100% |
| Ledande befattningshavare | 2 | 2 | 100% | 2 | 2 | 100% |
| KONCERNEN | ||||||
| Övriga ledande befattningshavare | 4 | 4 | 100% | 4 | 4 | 100% |
Pensionsförsäkringar i Alecta
Åtagande för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 3, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsår för vilket bolaget inte haft tillgång till en sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan, ska en pensionsplan enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas som en avgiftsbestämd plan. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/ eller de försäkrade. Vid utgången av 2009 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 141,0 procent (112,0 procent). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknas enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsåtaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledamöter m.fl
Micors utländska dotterbolags styrelser består av VD från Micor AB. VD för Micor AB är tillika VD för dotterbolaget i England. Duroc Machine Tool Holding AB's utländska dotterbolags styrelse består av VD från Duroc Machine Tool Holding AB. Ingen särskild ersättning utgår för styrelsearbetet i respektive bolag.
Sjukfrånvaro i moderbolaget
Moderbolaget består av 4 (4) personer i medeltal. Bolaget är undantaget från upplysningskravet.
Principer för ersättning till ledande befattningshavare
Bolaget skall sträva efter att erbjuda sina ledande befattningshavare marknadsmässig ersättning. Samtliga ledande befattningshavare har fast årslön, samt i vissa fall rörlig ersättning. Till grund för den rörliga ersättningen ligger kvantitativt mått för gjorda prestationer. Den rörliga ersättningen är maximerad till ett belopp motsvarande åtta månadslöner. Inga ledande befattningshavare har optioner eller konvertibler utställda av bolaget. Uppsägningstiden är högst sex månader och avgångsvederlag utgår ej. I övrigt skall bolagets ledning åtnjuta sedvanliga icke-monetära förmåner.
Ersättningar till ledande befattningshavare
| Tkr | Period | Styrelse arvode |
Lön och förmåner |
Rörlig ersättning |
Konsult arvode |
Pensions kostnader |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | |||||||
| Petter Stillström | jan–dec | 150 | 150 | ||||
| Styrelsens ledamöter | |||||||
| Sten-Åke Aronsson | jan–dec | 75 | 75 | ||||
| Lennart Pihl | jan–dec | 75 | 75 | ||||
| Bo Richter | jan–dec | 75 | 75 | ||||
| Klas Åström | jan–apr | 25 | 25 | ||||
| Sture Wikman | maj-dec | - | 660 | - | - | 165 | 825 |
| Verkställande direktör | |||||||
| Erik Albinsson | jan–dec | - | 1 472 | 230 | - | 345 | 2 047 |
| Andra ledande befattningshavare (5 st) | jan–dec | - | 4 889 | 222 | - | 1 165 | 6 276 |
| Totalt | 400 | 7 021 | 452 | - | 1 675 | 9 548 |
Kommentarer till tabellen
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagstämmans beslut. För anställda inom koncernen utgår ej arvoden för styrelsearbeten i dotterbolag. Förmåner avser tjänstebil.
Sture Wikman sitter i styrelsen sedan maj 2009. Han har uppburit lön för sitt arbete i Tool Center Försäljnings AB för helåret 2009 som redovisas ovan och har därför inte erhållit något styrelsearvode enligt stämmobeslut i maj 2009.
Pensioner
Koncernen har endast avgiftbestämda pensionsplaner samt pensionsplaner hos Alecta vilka också redovisas som avgiftsbestämda. Avgiften för pensionen är definierad i anställningsavtalet. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkar årets resultat. För samtliga ledande befattningshavare är pensionsåldern 65 år.
Uppsägningstid
Mellan bolaget och verkställande direktören samt andra ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om sex månader. Uppsägningslönen avräknas mot andra inkomster.
Lån till ledande befattningshavare
Inom Duroc existerar inte några lån, ställda panter och andra säkerheter samt ingångna ansvarsförbindelser till förmån för styrelseledamot, VD eller motsvarande befattningshavare.
Not 8 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| KPMG | ||||
| Revision | 1,2 | 1,2 | 0,4 | 0,4 |
| Andra uppdrag | 0,2 | 0,3 | 0,1 | 0,1 |
| Övriga revisorer | ||||
| Revision | 0,0 | 0,2 | - | - |
| Andra uppdrag | 0,0 | 0,1 | - | - |
| Summa | 1,4 | 1,8 | 0,5 | 0,5 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och redovisningen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag.
Övriga revisorer är revisionsuppdrag hos Micor Holding ABs brittiska dotterbolag samt Duroc Machine Tool Holdings baltiska dotterbolag.
Not 9 Finansnetto
| Koncernen | Moderbo laget |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Finansiella intäkter | |||||
| Ränteintäkter på banktillgodohavanden | 0,3 | 2,8 | 0,1 | 1,0 | |
| Valutakursvinster | 0,1 | 1,6 | - | - | |
| Ränteintäkter koncernföretag | 4,5 | 2,7 | |||
| Summa | 0,4 | 4,4 | 4,6 | 3,7 | |
| Finansiella kostnader | |||||
| Räntekostnader på finansiella skulder | –1,7 | –2,4 | –0,1 | - | |
| Derivat | 0,4 | - | - | - | |
| Övriga finansiella kostnader | –0,5 | –0,3 | - | - | |
| Valutakursförluster | –0,5 | –0,4 | - | - | |
| Räntekostnader koncernföretag | - | - | |||
| Summa | –2,3 | –3,1 | –0,1 | - | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | |||||
| Nedskrivning på andelar i koncernföretag | - | - | –67,1 | –4,0 | |
| Summa | - | - | –67,1 | –4,0 |
Samtliga ränteintäkter och räntekostnader är relaterade till finansiella intrument som inte värderas till verkligt värde. Derivat avser valutaterminer och dessa har värderats till verkligt värde.
Not 10 Skatter
Redovisad i resultaträkningen
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Aktuell skattekostnad (–)/skatteintäkt (+) | ||||
| Periodens skattekostnad/skatteintäkt | 0,2 | –1,0 | –1,9 | 0,6 |
| 0,2 | –1,0 | –1,9 | 0,6 | |
| Uppskjuten skattekostnad (–) /skatteintäkt (+) | ||||
| Temporära skillnader | –0,9 | –0,1 | - | - |
| Aktiverat skattevärde i underskottsavdrag | 6,4 | - | 3,7 | - |
| Utnyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag | - | - | - | –1,5 |
| 5,5 | –0,1 | 3,7 | –1,5 | |
| Totalt redovisad skattekostnad | 5,7 | –1,1 | 1,8 | –0,9 |
Avstämning av effektiv skatt
| Koncernen | Moderbo laget |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | (%) | 2008 | (%) | 2009 | (%) | 2008 | (%) |
| Resultat före skatt | –60,3 | 6,8 | –66,7 | –5,0 | ||||
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | 15,9 26,3% | –1,9 | 28% | 17,5 26,3% | 1,4 | 28% | ||
| Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag | –0,5 | –1% | 0,7 | –10% | - | - | ||
| Nedskrivningar | –13,7 | –23% | - | –17,6 | –26% | - | ||
| Ej avdragsgilla kostnader | –0,5 | –1% | –0,4 | 6% | –0,1 | 0% | –1,1 | –22% |
| Ej skattepliktiga intäkter | 2,8 | 5% | 0,0 | 0% | - | |||
| Skatt hänförlig till tidigare år | 2,0 | 3% | 0,4 | –6% | 2,0 | 3% | ||
| Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt | –0,3 | 0% | –0,2 | 3% | - | |||
| Omvärdering av aktiverat underskottsavdrag till 26,3% | - | –1,2 | 18% | - | –1,2 | –24% | ||
| Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | - | 1,5 | –22% | - | ||||
| Summa redovisad skattekostnad(–)/skatteintäkt(+) | 5,7 | 10% | –1,1 | 16% | 1,8 | 3% | –0,9 | –18% |
Specifikation av uppskjutna skatter
| Koncernen | Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2,7 | 2,9 | 2,7 | 2,9 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,2 | –1,9 | –1,9 | –1,6 | –1,7 |
| Underskottsavdrag | 25,7 | 19,3 | 25,7 | 19,3 | ||
| Obeskattade reserver | –1,0 | –0,2 | –1,0 | –0,2 | ||
| Summa | 28,7 | 22,4 | –2,9 | –2,1 | 25,8 | 20,3 |
| moderbolaget | Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld | Netto | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Underskottsavdrag | 22,3 | 18,6 | 22,3 | 18,6 |
Uppskjutna skattefordringar redovisas för outnyttjade underskottsavdrag i den mån de med största sannolikhet beräknas utnyttjas inom en överskådlig framtid. Duroc AB förutses kunna nyttja sina underskottsavdrag genom koncernbidrag från dotterbolag. Aktiverat belopp är föremål för löpande värdering. Samtliga underskottsavdrag är hänförliga till svenska, norska och danska bolag, varför ingen begränsningen i tiden finns för deras utnyttjande. Duroc har under 2009 effektiviserat och kostnadsanpassat organisationen och med tanke på den återhämtning som har skett under fjärde kvartalet och vidtagna åtgärder har en god plattform för resultatförbättringar skapats genom kommande volymökningar.
Avstämning av uppskjuten skatt 2009
| Koncernen Mkr |
Belopp vid årets ingång |
Redovisat över resultat räkningen |
Redovisat över eget kapital |
Belopp vid årets utgång |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 2,9 | –0,2 | 0,0 | 2,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | –1,7 | 0,1 | 0,0 | –1,6 |
| Underskottsavdrag | 19,3 | 6,4 | 25,7 | |
| Obeskattade reserver | –0,2 | –0,8 | –1,0 | |
| Summa | 20,3 | 5,5 | 0,0 | 25,8 |
| Moderbolaget Mkr |
Belopp vid årets ingång |
Redovisat över resultat räkningen |
Redovisat över eget kapital |
Belopp vid årets utgång |
|---|---|---|---|---|
| Underskottsavdrag | 18,6 | 3,7 | 22,3 |
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i resultat- och balansräkningen uppgår till 3,9 (3,7) Mkr i koncernen.
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
| Koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Goodwill | Utvecklings kostnader |
Patent och varumärken |
Övriga immate riella tillgångar |
Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
| Ingående balans 2008 | 86,6 | 4,8 | 4,1 | - | 95,5 |
| Rörelseförvärv | –0,5 | - | 0,7 | 6,2 | 6,4 |
| Försäljning/utrangering | - | –4,3 | - | - | –4,3 |
| Utgående balans 2008 | 86,1 | 0,5 | 4,8 | 6,2 | 97,6 |
| Ingående balans 2009 | 86,1 | 0,5 | 4,8 | 6,2 | 97,6 |
| Försäljning/utrangering | –0,4 | - | - | - | –0,4 |
| Valutakursdifferenser | 0,0 | - | - | –0,1 | –0,1 |
| Utgående balans 2009 | 85,7 | 0,5 | 4,8 | 6,1 | 97,1 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
| Ingående balans 2008 | - | –4,5 | –1,1 | - | –5,6 |
| Försäljning/utrangering | - | 4,3 | - | - | 4,3 |
| Årets avskrivningar | - | –0,1 | - | –0,4 | –0,5 |
| Utgående balans 2008 | - | –0,3 | –1,1 | –0,4 | –1,8 |
| Ingående balans 2009 | - | –0,3 | –1,1 | –0,4 | –1,8 |
| Årets avskrivningar | –0,1 | –0,0 | –1,6 | –1,7 | |
| Valutakursdifferenser | - | - | - | –0,1 | –0,1 |
| Utgående balans 2009 | - | –0,4 | –1,1 | –2,1 | –3,6 |
| Nedskrivningar | |||||
| Årets nedskrivningar | –52,2 | - | –3,7 | - | –55,9 |
| Utgående balans 2009 | –52,2 | - | –3,7 | - | –55,9 |
| Redovisade värden | |||||
| Utgående balans 2008 | 86,1 | 0,2 | 3,7 | 5,8 | 95,8 |
| Utgående balans 2009 | 33,5 | 0,1 | 0,0 | 4,0 | 37,6 |
| Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Goodwill | Utvecklings kostnader |
Patent och varumärken |
Övriga immate riella tillgångar |
Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
| Ingående balans 2008 | - | 0,2 | 1,1 | - | 1,3 |
| Utgående balans 2008 | - | 0,2 | 1,1 | - | 1,3 |
| Ingående balans 2009 | - | 0,2 | 1,1 | - | 1,3 |
| Utgående balans 2009 | - | 0,2 | 1,1 | - | 1,3 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
| Ingående balans 2008 | - | –0,1 | –1,1 | - | –1,2 |
| Årets avskrivningar | - | –0,0 | –0,0 | - | –0,0 |
| Utgående balans 2008 | - | –0,1 | –1,1 | - | –1,2 |
| Ingående balans 2009 | - | –0,1 | –1,1 | - | –1,2 |
| Årets avskrivningar | - | –0,0 | –0,0 | - | –0,0 |
| Utgående balans 2009 | - | –0,1 | –1,1 | - | –1,2 |
| Redovisade värden | |||||
| Utgående balans 2008 | - | 0,1 | 0,0 | - | 0,1 |
| Utgående balans 2009 | - | 0,1 | 0,0 | - | 0,1 |
Immateriella anläggningstillgångar består av externt förvärvade tillgångar.
Nedskrivningsprövningar för kassagenererande enheter innehållande goodwill
Följande kassagenererande enheter som utgör delar av segmenten för Industrihandel respektive Teknik/produktion har betydande redovisade goodwillvärden i förhållande till koncernens totala redovisade goodwillvärden:
| 33,5 | 86,1 | |
|---|---|---|
| Enheter utan betydande goodwillvärden, sammantagna |
- | 1,6 |
| 33,5 | 84,5 | |
| Micor Holding gruppen | - | 5,7 |
| Duroc Machine Tool Holding gruppen | 33,5 | 78,8 |
| Mkr | 2009 | 2008 |
Nedskrivningsprövningen baserades på beräkning av nyttjandevärde baserad på kassaflödesprognoser som utgår från faktiska resultat i rörelsen för 2009 och budget för 2010. Budget 2010 sattes utifrån ett nytt marknadsläge och vidtagna kostnadsbesparingar. Viktiga antaganden som vid förändringar får stor effekt på kassaflödena, är främst antaganden om framtida volymutveckling och tillväxt. 10 års framtida kassaflöden har extrapolerats med en årlig tillväxttakt på 4% och med ett terminalvärde. De prognostiserade kassaflödena har nuvärdeberäknats med en diskonteringsränta på 8,3% efter skatt avseende Duroc Machine Tool Holding gruppen och med en diskonteringsränta på 8,5% resp 6,4% efter skatt avseende Duroc Engineering Göteborg och Micor-gruppen.
Prövningarna visade att nyttjandevärdet understeg redovisade värden för goodwill om 52,2 Mkr och varumärken om 3,7 Mkr. Nedskrivningarna redovisades i fjärde kvartalet 2009. För mer information om nedskrivningarna se not 3 segmentsrapportering.
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
koncernen
| Mkr | Byggnader och mark |
Maskiner och andra tekniska anläggningar |
Finansiell leasing |
Inventarier, verktyg och installationer |
Pågående nyanläggningar |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
| Ingående balans 2008 | 14,0 | 130,6 | 23,2 | 20,2 | 0,2 | 188,2 |
| Rörelseförvärv | 5,5 | - | - | 0,8 | - | 6,3 |
| Årets investeringar | 0,1 | 4,3 | - | 2,7 | 2,2 | 9,3 |
| Omklassificering | - | –4,5 | - | 4,9 | –0,4 | 0,0 |
| Avyttringar och utrangering | - | –16,7 | –11,9 | –2,8 | - | –31,4 |
| Valutakursdifferenser | 0,4 | –0,6 | - | 0,1 | - | –0,1 |
| Utgående balans 2008 | 20,0 | 113,1 | 11,3 | 25,9 | 2,0 | 172,3 |
| Ingående balans 2009 | 20,0 | 113,1 | 11,3 | 25,9 | 2,0 | 172,3 |
| Rörelseförvärv | - | 1,0 | - | - | - | 1,0 |
| Årets investeringar | - | 1,4 | - | 2,2 | 2,6 | 6,2 |
| Omklassificering | 0,0 | 1,9 | - | 1,7 | –3,6 | 0,0 |
| Avyttringar och utrangering | –1,6 | –4,3 | - | –7,0 | –0,1 | –13,0 |
| Valutakursdifferenser | –0,4 | –0,1 | - | 0,1 | –0,4 | |
| Utgående balans 2009 | 18,0 | 113,0 | 11,3 | 22,9 | 0,9 | 166,1 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 2008 | –3,0 | –91,4 | –7,9 | –12,8 | - | –115,1 |
| Årets avskrivningar | –0,4 | –8,5 | –1,7 | –2,3 | - | –12,9 |
| Omklassificering | - | 4,1 | - | –4,1 | - | 0,0 |
| Avyttringar och utrangering | - | 8,4 | 6,9 | 1,5 | - | 16,8 |
| Valutakursdifferenser | - | 0,6 | - | - | - | 0,6 |
| Utgående balans 2008 | –3,4 | –86,8 | –2,7 | –17,7 | - | –110,6 |
| Ingående balans 2009 | –3,4 | –86,8 | –2,7 | –17,7 | - | –110,6 |
| Årets avskrivningar | –0,6 | –7,2 | –1,6 | –2,4 | - | –11,8 |
| Avyttringar och utrangering | 0,3 | 3,8 | - | 5,7 | - | 9,8 |
| Valutakursdifferenser | 0,0 | –0,1 | - | - | - | –0,1 |
| Utgående balans 2009 | –3,7 | –90,3 | –4,3 | –14,4 | - | –112,7 |
| Nedskrivningar | ||||||
| Årets nedskrivningar | –0,8 | - | - | - | - | –0,8 |
| Utgående balans 2009 | –0,8 | - | - | - | - | –0,8 |
| Redovisade värden | ||||||
| Utgående balans 2008 | 16,6 | 26,3 | 8,6 | 8,2 | 2,0 | 61,7 |
| Utgående balans 2009 | 13,5 | 22,7 | 7,0 | 8,5 | 0,9 | 52,6 |
Nedskrivning 0,8 Mkr är hänförlig till mark i Lettland.
Moderbolaget
| Mkr | Byggnader och mark |
Maskiner och andra tekniska anläggningar |
Finansiell leasing |
Inventarier, verktyg och installationer |
Pågående nyanläggningar |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
| Ingående balans 2008 | - | - | - | 1,9 | - | 1,9 |
| Avyttringar och utrangering | - | - | - | –1,2 | - | –1,2 |
| Utgående balans 2008 | - | - | - | 0,7 | - | 0,7 |
| Ingående balans 2009 | - | - | - | 0,7 | - | 0,7 |
| Utgående balans 2009 | - | - | - | 0,7 | - | 0,7 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 2008 | - | - | - | –1,6 | - | –1,6 |
| Avyttringar och utrangering | - | - | - | 1,2 | - | 1,2 |
| Årets avskrivningar | - | - | - | –0,2 | - | –0,2 |
| Utgående balans 2008 | - | - | - | –0,6 | - | –0,6 |
| Ingående balans 2009 | - | - | - | –0,6 | - | –0,6 |
| Årets avskrivningar | - | - | - | 0,0 | - | 0,0 |
| Utgående balans 2009 | - | - | - | –0,6 | - | –0,6 |
| Redovisade värden | ||||||
| Utgående balans 2008 | - | - | - | 0,1 | - | 0,1 |
| Utgående balans 2009 | - | - | - | 0,1 | - | 0,1 |
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Taxeringsvärden | ||||
| Byggnader (i Sverige) | 5,4 | 6,0 | - | - |
| Mark (i Sverige) | 0,8 | 1,0 | - | - |
| Summa | 6,2 | 7,0 | - | - |
| Finansiella leasingbetalningar | ||||
| Inom ett år | 3,9 | 2,4 | - | - |
| Senare än ett, men inom fem år | 0,5 | 5,4 | - | - |
| Senare än 5 år | - | - | - | - |
| Summa | 4,4 | 7,8 | - | - |
Not 13 Varulager
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Råvaror och förnödenheter | 20,3 | 16,6 | - | - |
| Varor under tillverkning | 3,0 | 4,2 | - | - |
| Färdiga varor och handelsvaror | 48,4 | 46,2 | - | - |
| Summa | 71,7 | 67,0 | - | - |
Not 14 Kundfordringar
Kundfordringarna uppgår per 2009-12-31 till 54,4 (94,3) Mkr. Koncernen har kundförluster under året på 1,0 (0,7) Mkr. Under året och föregående år har inga äldre kundförluster återvunnits.
| Åldersfördelning kundfordringar, Mkr | 2009 |
|---|---|
| Ej förfallna kundfordringar | 38,4 |
| 1–30 dagar förfallna | 10,6 |
| 31–60 dagar förfallna | 2,7 |
| 61–90 dagar förfallna | 1,0 |
| 91–120 dagar förfallna | 0,0 |
| 121–180 dagar förfallna | 0,2 |
| 181–365 dagar förfallna | 1,5 |
| mer än 365 dagar förfallna | 0,0 |
| Summa kundfordringar | 54,4 |
Avsättning för osäkra kundfordringar har gjorts med 1,5 (0,3) Mkr under året. Avsättningar för osäkra kundfordringar görs på specifikt konto i redovisningen. Utgående avsättning per 31 december 2009 för osäkra kundfordringar utgör 1,5 (0,3) Mkr. Moderbolaget har under året och föregående år inte haft några kundförluster. Bolagen gör löpande bedömningar av kundfordringars nedskrivningsbehov. Vid befarad risk för kundförlust sker reservering för osäkra kundfordringar.
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | laget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | ||
| Upplupna intäkter | 3,2 | 0,1 | - | - | ||
| Förutbetalda hyror | 1,4 | 1,2 | - | - | ||
| Förutbetalda leasingavgifter | 0,5 | 0,6 | - | - | ||
| Förutbetalda försäkringar | 1,2 | 0,4 | 0,2 | 0,2 | ||
| Förutbetalda kostnader för maskinorder | 0,0 | - | - | - | ||
| Övrigt | 1,5 | 2,6 | 0,1 | 0,2 | ||
| Summa | 7,8 | 4,9 | 0,3 | 0,4 |
Not 16 Likvida medel
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Kassa och bank | 58,1 | 86,9 | 29,7 | 35,7 |
| Summa | 58,1 | 86,9 | 29,7 | 35,7 |
Not 17 Resultat per aktie
| Före utspädning | Efter utspädning | |||
|---|---|---|---|---|
| MKr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Resultat per aktie | –7,45 | 0,78 | –7,45 | 0,78 |
| Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter | –7,45 | 0,78 | –7,45 | 0,78 |
| Årets resultat efter skatt | –54,6 | 5,7 | –54,6 | 5,7 |
| Genomsnittligt antal aktier, st | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
| Antalet aktier vid periodens utgång, st | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 | 7 328 900 |
Not 18 Räntebärande skulder
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Långfristiga räntebärande skulder | ||||
| Skulder till kreditinstitut | 11,2 | 16,9 | - | - |
| Finansiella leasingskulder | 0,5 | 5,0 | - | - |
| Checkräkningskredit | 12,5 | 13,2 | - | - |
| Summa | 24,2 | 35,1 | - | - |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||||
| Skulder till kreditinstitut | 4,3 | 5,1 | - | - |
| Finansiella leasingskulder | 3,5 | 2,1 | - | - |
| Summa | 7,8 | 7,2 | - | - |
| Summa räntebärande skulder | 32,0 | 42,3 | - | - |
Skulder till kreditinstitut
Skulder till kreditinstitut avser i huvudsak upptagna krediter i samband med förvärv av Duroc Machine Tool Holding AB och Lamitec Tools AB.
Förfallotid
Samtliga långfristiga skulder förfaller till betalning inom fem år från balansdagen. De skulder som förfaller till betalning inom ett år från balansdagen redovisas som kortfristig skuld.
Finansiella leasingskulder
Koncernen leasar ett antal verktygsmaskiner i Duroc Tooling i Robertsfors AB samt mobil laserutrustning i Duroc Engineering i Umeå AB.
Checkräkningskredit
Checkräkningskrediten avser upptagen kredit hos Vislanda Maskin AB, Duroc Machine Tool AB, Duroc Machine Tool A/S samt Micor AB.
Not 19 garantiavsättningar
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2009 | 2008 | |
| Redovisat värde vid periodens ingång | 3,6 | 3,4 |
| Avsättningar som gjorts under perioden | 1,3 | 4,6 |
| Belopp som tagits i anspråk under perioden | –1,0 | –2,8 |
| Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | –2,7 | –1,6 |
| Redovisat värde vid periodens utgång | 1,2 | 3,6 |
Garantiavsättningar avser utställda garantiförpliktelser i samband med genomförda maskinleveranser.
Not 20 Övriga skulder
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Långfristiga skulder | ||||
| Tilläggsköpeskilling vid förvärv | - | 3,7 | - | - |
| Summa | - | 3,7 | - | - |
| Kortfristiga skulder | ||||
| Skatteskuld | 0,8 | 4,8 | - | - |
| Mervärdeskatt | 4,6 | 5,6 | - | - |
| Personalskatter | 2,8 | 4,4 | 0,3 | 0,3 |
| Övrigt | 4,2 | 3,3 | - | - |
| Summa | 12,4 | 18,1 | 0,3 | 0,3 |
| Summa övriga skulder | 12,4 | 21,8 | 0,3 | 0,3 |
Det finns inga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen.
Not 21 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | Moderbo 2009 |
laget 2008 |
| Förutbetalda intäkter | 0,1 | 0,1 | - | - |
| Semesterlöneskuld | 12,1 | 13,8 | 0,4 | 0,5 |
| Sociala avgifter | 5,3 | 4,7 | 0,3 | 0,3 |
| Avsättningar för serviceavtal | 0,9 | 1,9 | - | - |
| Övrigt | 8,6 | 13,9 | 1,1 | 1,8 |
| Summa | 27,0 | 34,4 | 1,8 | 2,6 |
Not 22 Finansiella risker och finanspolicies
Finansiell riskhantering
Duroc-koncernen är i sin verksamhet exponerad för olika finansiella risker. Riskhanteringen är decentraliserad till de enskilda bolagen. Koncerngemensamma policies, som fastställes av styrelsen, ligger till grund för hanteringen av dessa risker på olika nivåer i koncernen. Målen med dessa policies är att få en samlad bild av risksituationen, att minimera negativa resultateffekter samt att klargöra ansvar och befogenheter inom koncernen. Uppföljning av att fastställda policies följs löpande på lokal och central nivå och avrapporteras till styrelsen.
Valutarisker
Micor ABs försäljning till dotterbolagen sker i lokal valuta för att på så sätt centralisera valutahanteringen och minimera kontaktpunkterna. Därutöver sker en betydande del av exportförsäljningen i utländsk valuta. De valutor som hanteras är främst EUR, GBP och USD. Eventuella nettoöverskott i utländsk valuta handlas till aktuell dagskurs enligt beslut av VD. Vid offerering i utländsk valuta används för dagen gällande avistakurs tillsammans med valutaklausul. För investeringar och andra avtal görs enskilda valutasäkringar med löptider matchande respektive projekts betalningsströmmar. Vid försäljning av valuta skall VD avgöra om transaktionen skall göras mot den löpande terminen eller som dagshandel. Om behov uppstår skall ytterligare kurssäkringar göras.
I Duroc Machine Tool Holding-gruppen sker faktureringen i stor utsträckning i svensk valuta, emedan inköpen sker i utländsk valuta. Valutarisken hanteras framför allt via valutaklausul i avtalen och undantagsvis genom att valutaterminsavtal tecknas för kontrakterade flöden. Valutaklausul innebär att utanför ett visst givet intervall på valutakursen justeras priset i motsvarande mån. Valutarisk säkras via valutatermin vid större inköp.
Valutafluktuationer
Valutafluktuationer påverkar marginalerna och även förmåga att sälja till kunder. Vid årsskiftet finns säljterminer om 1,0 MEUR med säljkurs 10,74 som löper till juni 2010.
Koncernens inköp och försäljning per år i större valutor. Beloppen är i Mkr.
| Valuta | Inköp | Försäljning |
|---|---|---|
| EUR | 60,1 | 22,0 |
| NOK | 12,5 | 19,9 |
| DKK | 13,0 | 18,6 |
| CHF | 12,8 | 1,2 |
| Övriga valutor | 13,1 | 8,3 |
Resultatet och eget kapital skulle påverkas med 4,2 Mkr om nettot av utländska valutor skulle gå upp eller ner med 10%. Beräkning har skett utifrån tabell ovan.
Omräkningsexponering
Duroc redovisar resultat- och balansräkning i SEK. Micor Holdings och Duroc Machine Tool Holdings utländska dotterbolag har sin redovisning i annan valuta. Detta innebär att koncernens resultat och eget kapital exponeras vid koncernkonsolideringen när främmande valutor omräknas till SEK. Denna exponering påverkar främst koncernens egna kapital och benämns omräkningsreserv. Denna exponering säkras inte. Summa eget kapital i utländska bolag uppgår per 31 december till motsvarande 10,7 Mkr.
Verksamhetsrisker
Maskinhaveri
För alla viktiga maskinresurser och byggnader finns erforderliga brand-, maskinskade- och avbrottsförsäkringar. För vissa maskinresurser finns även upparbetade underleverantörskontakter. Avseende laserutrustning så finns dessa i viss mån dubblerade inom koncernen, vilka kan träda in i varandras ställe vid långvariga störningar.
Råvarubrist
För alla viktiga råvaror och komponenter finns minst två godkända leverantörer.
Kunskapsförlust vid sjukdom eller avgångar
De kvalitetssystem som finns i bolagen säkerställer all kunskap som är avgörande för drift och know-how.
Kreditrisker
All kreditrisk är normalt hänförlig till den löpande verksamheten. Koncernens kunder består till stor del av större industriföretag varför risken för kundförluster bedöms som måttlig. Trots detta arbetar alla dotterbolag systematiskt med att kontinuerligt minimera risker för kundförluster.
Det relativt få antalet kunder inom Duroc Machine Tool innebär även en koncentration av kreditrisken, det vill säga risken att en kund inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden. Denna risk minimeras genom att i så hög utsträckning som möjligt begära förskottsfinansiering från kunder samt att i samband med affärer begära remburser eller andra säkerheter. De 10 största kunderna i koncernen står för ca 20% av omsättningen 2009.
Ränterisk
Durocs finansnetto och resultat påverkas av fluktuationer i räntenivåerna. Indirekt påverkas koncernen också av räntenivåernas inverkan på ekonomin i stort. Vissa maskininvesteringar är finansierade via leasing hos skilda finansbolag. Vissa enheter är finansierade från moderbolaget Duroc AB.
All upplåning sker till rörlig ränta och om räntenivåerna förändrades med 5% upp eller ner skulle resultatet och eget kapital påverkas med 1,9 Mkr. Beräkning har skett utifrån aktuell lånebild 2009. Nettokassan per 31 december uppgår till 26,1 Mkr.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är risken att koncernen kan få problem att fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Koncernen gör löpande likviditetsprognoser. Likviditetsplaneringen används för att hantera likviditetsrisken och kostnaderna för finansieringen av koncernen. Målsättningen är att koncernen skall klara sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl som nedgångar utan betydande oförutsebara kostnader.
Koncernen har en nettokassa vilket möjliggör att alla krediter kan återbetalas med mycket kort varsel.
Försäkringar
Koncernen tecknar erforderliga försäkringar för verksamheten. Förutom företagsförsäkringar för verksamheten tecknas transportförsäkring, VD- och styrelseansvar samt tjänstereseförsäkring.
Not 23 Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 2008 |
2009 2008 |
|||||||
| Kund- och lånefordringar | Redovisat värde |
Verkligt värde |
Redovisat värde |
Verkligt värde |
Redovisat värde |
Verkligt värde |
Redovisat värde |
Verkligt värde |
|
| Långfristiga fordringar | 0,7 | 0,7 | - | - | - | - | - | - | |
| Kundfordringar | 54,4 | 54,4 | 94,3 | 94,3 | - | - | - | - | |
| Övriga fordringar | 1,4 | 1,4 | 9,5 | 9,5 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | |
| Fordringar på koncernföretag | - | - | - | - | 59,1 | 59,1 | 59,5 | 59,5 | |
| Likvida medel | 58,1 | 58,1 | 86,9 | 86,9 | 29,7 | 29,7 | 35,7 | 35,7 | |
| Summa | 114,6 | 114,6 | 190,7 | 190,7 | 89,1 | 89,1 | 95,5 | 95,5 | |
| Derivat | |||||||||
| Valutaterminer | 0,4 | 0,4 | - | - | - | - | - | - | |
| Summa | 0,4 | 0,4 | - | - | - | - | - | - | |
| Övriga skulder | |||||||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 24,2 | 24,2 | 35,1 | 35,1 | - | - | - | - | |
| Övriga långfristiga skulder | - | - | 3,7 | 3,7 | - | - | - | - | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 7,8 | 7,8 | 7,2 | 7,2 | - | - | - | - | |
| Leverantörskulder | 38,8 | 38,8 | 79,0 | 79,0 | 0,8 | 0,8 | 0,5 | 0,5 | |
| Övriga skulder | 12,4 | 12,4 | 18,1 | 18,1 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | |
| Summa | 83,2 | 83,2 | 143,1 | 143,1 | 1,1 | 1,1 | 0,8 | 0,8 |
Kortfristiga fordringar och skulder har kort löptid varför redovisat värde bedöms motsvara verkligt värde. För långfristiga fordringar och skulder är dessa till rörlig ränta varför bedömningen är att verkligt värde motsvaras av redovisat värde. Durocs valutaterminer tillhör nivå 2 och värdering sker till verkligt värde i redovisningen.
Not 24 Operationell leasing
Leasingavtal där företaget är leasetagare
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till:
| Koncernen | laget | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Inom ett år | 9,8 | 10,6 | - | - |
| Mellan ett år och fem år | 20,1 | 18,7 | - | - |
| Längre än fem år | - | - | - | - |
| Summa | 29,9 | 29,3 | - | - |
Koncernen hyr ett antal produktionsenheter med tillhörande kontor. Omförhandlingar sker kontinuerligt allt efter att avtalsperioden går ut. Inga avtal innebär krav på förlängning. Inga variabla leasingavgifter finns.
Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Ställda säkerheter | ||||
| Företagsinteckningar | 61,7 | 76,6 | - | - |
| Fastighetsinteckningar | 7,0 | 7,7 | - | - |
| Pantsatta tillgångar | 2,8 | 3,2 | - | - |
| Summa ställda säkerheter | 71,5 | 87,5 | - | - |
| Eventualförpliktelser | ||||
| Borgensförbindelser till förmån för dotterföretag | - | - | 10,0 | 7,0 |
| Övriga borgensförbindelser | 2,3 | 4,5 | - | - |
| Utvecklingsbidrag | 0,8 | 0,9 | - | - |
| Summa eventualförpliktelser | 3,1 | 5,4 | 10,0 | 7,0 |
Not 26 Moderbolagets Inköp och försäljning mellan koncernbolag
| Mkr | 2009 | 2008 |
|---|---|---|
| Inköp från dotterföretag | - | - |
| Försäljning till dotterföretag | 5,9 | 7,3 |
Duroc AB har fakturerat en serviceavgift om 5,9 Mkr (5,9) till dotterbolagen. Övrig försäljning är utfakturering av vissa gemensamma kostnader. Debitering har skett utifrån marknadsmässiga villkor eller som en ren kostnadsfördelning utan vinstpåslag.
Not 27 Närstående
Sammanställning över närstående transaktioner
| 2009 | 2008 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Försäljning av varor och tjänster till närstående |
Inköp av varor och tjänster från närstående |
Skuld till närstående |
Fordran på närstående |
Försäljning av varor och tjänster till närstående |
Inköp av varor och tjänster från närstående |
Skuld till närstående |
Fordran på närstående |
| KONCERNEN | ||||||||
| Närståenderelation | ||||||||
| Nyckelpersoner i ledande ställning | - | 3,0 | - | - | - | - | - | - |
| MODERBOLAGET | ||||||||
| Närståenderelation | ||||||||
| Nyckelpersoner i ledande ställning | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Dotterföretag | 5,9 | 0,2 | 12,6 | 59,1 | 7,3 | - | 5,2 | 59,5 |
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
| Summa | 9 548 | 9 704 |
|---|---|---|
| Övriga ledande befattningshavare | 8 323 | 9 254 |
| Styrelseledamöter | 1 225 | 450 |
| Tkr | 2009 | 2008 |
Närstående transaktioner sker till marknadsmässiga villkor eller som ren kostnadsfördelning utan vinstpåslag.
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut. Beträffande moderbolagets försäljning till dotterföretag, se not 2. De sammanlagda ersättningarna ingår i "personalkostnader" se not 7.
Duroc Machine Tool AB hyr lokaler (inklusive uppvärmning) för 3,0 Mkr under 2009 av fastighetsbolaget Naeco Fastighet AB vilket ägs av styrelseledamoten Sture Wikman.
Not 28 Koncernföretag
| Innehav i dotterföretag | Org. nummer | Land | Dotterföretagets säte | Ägarandel i % |
|---|---|---|---|---|
| Duroc Produktion AB | 556618-5178 | Sverige | Täby | 100 |
| Duroc Rail AB | 556562-8442 | Sverige | Umeå | 100 |
| Duroc Rail Försäljnings AB | 556293-9925 | Sverige | Umeå | 100 |
| Duroc Special Steel AB | 556732-9064 | Sverige | Luleå | 100 |
| Duroc Engineering i Umeå AB | 556619-9328 | Sverige | Umeå | 100 |
| Duroc Engineering i Göteborg AB | 556253-4213 | Sverige | Göteborg | 100 |
| Duroc Tooling i Robertsfors AB | 556479-8436 | Sverige | Umeå | 100 |
| Duroc Tooling i Olofström AB | 556606-9034 | Sverige | Olofström | 100 |
| Fabriken 3 AB | 556536-8692 | Sverige | Umeå | 100 |
| Micor Holding AB | 556169-0156 | Sverige | Laholm | 100 |
| Micor AB | 556557-7862 | Sverige | Laholm | 100 |
| Lamitec Tools AB | 556598-8440 | Sverige | Kalmar | 100 |
| Gomex Tools Ltd | 007 739 07 | England | Wellingborough | 100 |
| Normigo Iberica, S.L. | B 205 139 82 | Spanien | Tejeria | 93 |
| Duroc Machine Tool Holding AB | 556716-0782 | Sverige | Täby | 100 |
| Duroc Machine Tool AB | 556282-7633 | Sverige | Täby | 100 |
| Maxitech Elektronik AB | 556215-7346 | Sverige | Täby | 100 |
| Duroc Machine Tool Oü | 10981571 | Estland | Tartu | 100 |
| Duroc Machine Tool SIA | 40003716495 | Lettland | Riga | 100 |
| Swedish Tool AB | 556330-8575 | Sverige | Täby | 100 |
| Vislanda Maskin AB | 556586-8394 | Sverige | Alvesta | 100 |
| Wikman Gerber AB | 556732-8702 | Sverige | Täby | 100 |
| Duroc Machine Tool A/S | 27919243 | Danmark | Randers | 100 |
| Tool Center Försäljnings AB | 556196-2027 | Sverige | Täby | 100 |
| Duroc Machine Tool AS | 956346215 | Norge | Ski | 100 |
| MT Consult AS | 991797300 | Norge | Ski | 100 |
| Duroc Lager 3 AB | 556732-9213 | Sverige | Täby | 100 |
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
| Ingående balans | 133,4 | 172,2 |
| Koncernintern omstrukturering | –0,1 | –43,8 |
| Lämnade aktieägartillskott | 6,5 | 5,0 |
| Utgående balans | 139,8 | 133,4 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
| Ingående balans | –17,9 | –36,1 |
| Koncernintern omstrukturering | - | 22,2 |
| Årets nedskrivningar | –67,1 | –4,0 |
| Utgående balans | –85,0 | –17,9 |
| Redovisat värde | 54,8 | 115,5 |
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterföretag
| Redovisat värde | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Dotterföretag | Org. nummer | Antal andelar | Andel i % | 2009 | 2008 |
| Duroc Produktion AB | 556618-5178 | 1 000 | 100 | 0,6 | 0,1 |
| Duroc Special Steel AB (under året namnändrat från Duroc Lager 2 AB) | 556732-9064 | 100 000 | 100 | - | 0,1 |
| Duroc Machine Tool Holding AB | 556716-0782 | 4 278 | 100 | 54,1 | 115,2 |
| Duroc Lager 3 AB | 556732-9213 | 100 000 | 100 | 0,1 | 0,1 |
| Utgående balans | 54,8 | 115,5 |
Not 29 Kassaflödesanalys
Likvida medel
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Kassa och bank | 58,1 | 86,9 | 29,7 | 35,7 |
| Summa enligt balansräkningen och kassaflödesanalysen | 58,1 | 86,9 | 29,7 | 35,7 |
Betalda räntor och erhållen utdelning
| Koncernen | Moderbo | laget | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Erhållen ränta | 0,3 | 2,8 | 0,1 | 1,0 |
| Erlagd ränta | –1,7 | –2,4 | –0,1 | - |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
| Koncernen | Moderbo laget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Avskrivningar | 13,4 | 13,4 | 0,1 | 0,2 |
| Nedskrivningar | 56,7 | - | 67,1 | 4,0 |
| Realisationsresultat vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | –0,6 | 0,6 | - | - |
| Övriga avsättningar | –2,4 | 0,2 | - | - |
| Övrigt | 0,2 | - | - | - |
| Summa | 67,3 | 14,2 | 67,2 | 4,2 |
Transaktioner som inte medför betalningar
| Koncernen | Moderbo | laget | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Förvärv av rörelse genom sk inkråmsförvärv | 6,2 | - | - | - |
Förvärv av dotterföretag och andra affärsenheter
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Förvärvade tillgångar och skulder, Mkr | 2009 | 2008 |
| Övriga immateriella tillgångar | - | 6,7 |
| Materiella tillgångar | 1,0 | 6,2 |
| Varulager | 8,8 | 3,4 |
| Rörelsefordringar | - | 0,2 |
| Likvida medel | - | 0,1 |
| Summa tillgångar | 9,8 | 16,6 |
| Avsättningar | –6,2 | –0,3 |
| Långfristiga räntebärande skulder | - | –2,6 |
| Rörelseskulder | –3,6 | –0,9 |
| Summa minoritet, avsättningar och skulder | –9,8 | –3,8 |
| Köpeskilling: | 0,0 | 12,8 |
| Avgår: Skuld till säljaren | - | –3,2 |
| Utbetald köpeskilling | 0,0 | 9,6 |
| Avgår: Likvida medel i den förvärvade verksamheten | - | –0,1 |
| Påverkan på likvida medel | 0,0 | 9,5 |
Avyttring av dotterföretag och andra affärsenheter – koncernen
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Avyttrade tillgångar och skulder, Mkr | 2009 | 2008 | |
| Goodwill | 0,5 | - | |
| Materiella tillgångar | 1,5 | - | |
| Varulager | 0,1 | - | |
| Rörelsefordringar | 0,8 | - | |
| Likvida medel | - | - | |
| Summa tillgångar | 2,9 | - | |
| Minoritet | –0,3 | - | |
| Avsättningar | –0,2 | - | |
| Långfristiga räntebärande skulder | –0,1 | - | |
| Rörelseskulder | –1,3 | - | |
| Summa minoritet, avsättningar och skulder | –1,9 | - | |
| Köpeskilling: | 1,0 | - | |
| Avgår: Skuld till säljaren | –0,8 | - | |
| Utbetald köpeskilling | 0,2 | - | |
| Avgår: Likvida medel i den avyttrade verksamheten | - | - | |
| Påverkan på likvida medel | 0,2 | - |
Not 30 Eget kapital
| Aktieslag | Utestående aktier |
|---|---|
| A-aktier | 350 000 |
| B-aktier | 6 978 900 |
| 7 328 900 |
Moderbolaget Duroc AB:s aktiekapital uppgick per 31 december 2009 till 7 328 900 kronor fördelat på 7 328 900 aktier, samtliga med ett kvotvärde på 1 krona. A-aktier berättigar innehavaren till rösträtt vid bolagsstämma med tio röster per aktie och B-aktier berättigar innehavaren till rösträtt med en röst per aktie.
Reserver
Koncernens eget kapital innefattar vissa reserver enligt vad som beskrivs nedan.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen av utlandsverksamheterna.
Reservfond
Moderbolagets reservfond utgör bundet eget kapital och är avsatt enligt tidigare gällande aktiebolagslag (1975:1385). Reservfonden är ej utdelningsbar.
Not 31 Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har skett efter balansdagens utgång.
Not 32 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Företagsledningen har med styrelsen diskuterat utvecklingen, valet och upplysningarna avseende koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och uppskattningar.
Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper Koncernens redovisade goodwill baseras på de förvärvade bolagens struktur, bolagens innehav av maskinagenturer samt personalens kunskap och kompetensnivå. Goodwill värdet och varumärkets värde omprövas vid varje bokslutstillfälle enligt reglerna för IFRS. Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill, har flera antaganden
Not 33 Uppgifter om moderbolaget
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag. Tidigare avsättning till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Kapitalhantering
Styrelsen i Duroc AB har inte något formellt krav på avkastning på koncernens egna kapital. Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en stark finansiell ställning som bidrar till att behålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende samt utgöra en stabil grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten.
Vinstdisposition
Styrelsen föreslår ingen utdelning för 2009. Föreslagen utdelningen är baserad på en avvägning mellan koncernens kapitalstruktur och framtida expansionsmöjligheter.
om framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar gjorts. En redogörelse av dessa återfinns i not 11. Det går inte att utesluta att förändringar under 2010 av förutsättningarna för dessa antaganden och uppskattningar skulle kunna påverka värdet av goodwill.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för outnyttjade underskottsavdrag. Styrelsen bedömer att koncernens framtida resultat kommer att vara tillräckliga för att kunna utnyttja befintliga underskottsavdrag. Samtliga underskottsavdrag är hänförliga till svenska, norska och danska bolag. Aktiverat belopp är föremål för löpande värdering.
Duroc AB (publ) är ett svensk registrerat aktiebolag med säte i Stockholm. Moderbolagets aktier är registrerade på NASDAQ OMX Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Box 340, SE-183 13 Täby. (www.duroc.com)
Koncernredovisningen för år 2009 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnda koncernen.
Styrelsens intygande
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen den 15 april 2010. Koncernens resultaträkning, rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 4 maj 2010.
STOCKHOLM DEN 15 APRIL 2010
Petter Stillström Sten-Åke Aronsson Lennart Pihl Bo Richter Sture Wikman Erik Albinsson Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör
MIN REVISIONSBERÄTTELSE HAR LÄMNATS DEN 15 APRIL 2010
Per Gustafsson Auktoriserad revisor
Till årsstämman i Duroc AB (publ) Org nr 556446-4286
Jag har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Duroc AB (publ) för år 2009. Revisionsberättelsen avser sidorna 6-7 samt 10-40 i detta dokument. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Mitt ansvar är att uttala mig om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av min revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att jag planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra mig om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som underlag för mitt uttalande om ansvarsfrihet har jag granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Jag har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Jag anser att min revision ger mig rimlig grund för mina uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Jag tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt resultaträkningen, rapport över totalresultat och balansräkningen för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 15 april 2010
Per Gustafsson Auktoriserad revisor
DUR O C
Duroc AB (publ)
Box 340, SE-183 13 Täby. Besök: Reprovägen 15 Tel: +46 8 789 11 30. Fax: +46 8 789 11 31 Vd Erik Albinsson www.duroc.com
Affärsområde industrihandel
Duroc Machine Tool AB Box 340 SE-183 13 Täby Tel: +46 8 514 307 00 Fax: +46 8 514 307 01
Vd Jürgen Engelbrecht Vislanda Maskin AB
Snedgatan 1 SE-342 50 Vislanda Tel: +46 472 360 00 Fax: +46 472 304 20 Vd Michael Håkansson
Duroc Machine Tool OÜ
Vöru 47 E, EE-501 11 Tartu Estland Tel: +372 508 37 20 Fax: +372 736 22 64 Landschef Peeter Sekavin
Duroc Machine Tool SIA
Tilta iela 12 k.2 LV-1005 Riga Lettland Tel: +371 673 55 175 Fax: +371 673 55 176 Landschef Raitis Dupužs
Duroc Machine Tool A/S
Ribevej 14 DK-8940 Randers SV Danmark Tel: +45 8641 2011 Fax: +45 8642 8102 Vd Allan Baagø
Duroc Machine Tool AS
Denna årsredovisning har distribuerats till de aktieägare som aktivt begärt det.
Postboks 1364 NO-1401 Ski Norge Tel: +47 6491 4880 Fax: +47 6491 4890 Landschef Jan Erik Stokkebek
Affärsområde teknik/produktion
Duroc Engineering
i Göteborg AB Importgatan 19-21 SE-422 46 Hisings Backa Tel: +46 31 742 09 80 Fax: +46 31 52 91 87 Vd Johan Suup
Duroc Engineering
i Umeå AB Industrivägen 8 SE-901 30 Umeå Tel: +46 90 71 17 00 Fax: +46 90 71 17 19 Vd Johan Suup
Duroc Rail AB
Kontorsgatan 37 SE-973 42 Luleå Tel: +46 920 354 04 Fax: +46 920 354 05 Vd Dan Bergman
Duroc Special Steel AB
SE-971 88 Luleå Tel: +46 920 43 22 00 Fax: +46 920 25 58 56 Vd Dan Bergman
Duroc Tooling
i Olofström AB Ingenjörsgatan 26 SE-293 39 Olofström Tel: +46 454 489 30 Fax: +46 454 489 33 Platschef Jan Kvist
Duroc Tooling
i Robertsfors AB Box 502 SE-915 23 Robertsfors Tel: +46 934 397 00 Fax: +46 934 397 20 Vd Johan Suup
Micor AB
Industrigatan 10 SE-312 34 Laholm Tel: +46 430 492 00 Fax: +46 430 492 01 Vd Björn Bernsfelt
Gomex Tools Ltd
Unit 1, Phoenix Court Denington I/E, Wellingborough GB-Northants NN8 2QE Storbritannien Tel: +44 1933228185 Fax: +44 1933229294 Landschef Peter Newiadomy
Normigo Iberica S.L.
Poligono Tejeria No 9 Apartado 81 ES-20749 Arroa-Zestoa Spanien Tel: +34 943148243 Fax: +34 943148259 Vd Marian Astilleros