AI assistant
Deceuninck NV — Interim / Quarterly Report 2016
Aug 26, 2016
3938_ir_2016-08-26_8d3fba32-1bc2-4db5-bebd-003926feb9fc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Financieel Halfjaarrapport 2016
www.deceuninck.com
INHOUDSTAFEL
-
- Verslag van het management 3
- 1.1. Kerncijfers 3
- 1.2. Analyse van de resultaten 4
- 1.3. Vooruitzichten voor 2016 5
- 1.4. Risico's en onzekerheden 5
2. Tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten — 6
- 2.1. Geconsolideerde resultatenrekening 6
- 2.2. Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten 7
- 2.3. Geconsolideerde balans 8
- 2.4. Geconsolideerd overzicht van mutaties in het eigen vermogen 9
- 2.5. Geconsolideerd kasstroomoverzicht 10
- 2.6. Toelichting bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten 12
-
- Verklaring van de raad van bestuur 16
-
- Verslag van de commissaris— 17
1. Verslag van het management
1.1. Kerncijfers
| Geconsolideerde resultatenrekening (in € miljoen) | 30 juni 2015 Niet-geauditeerd |
30 juni 2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|
| Omzet | 312,1 | 330,2 |
| EBITDA | 25,4 | 34,6 |
| EBITDA-marge (%) | 8,1% | 10,5% |
| REBITDA | 25,6 | 32,5 |
| REBITDA-marge (%) | 8,2% | 9,9% |
| EBIT | 12,0 | 21,2 |
| EBIT-marge (%) | 3,9% | 6,4% |
| EBT | 7,5 | 15,4 |
| EBT-marge (%) | 2,4% | 4,7% |
| Nettowinst | 4,7 | 13,1 |
| Nettowinst-marge (%) | 1,5% | 4,0% |
| Winst per aandeel (in €) | 0,04 | 0,10 |
| Geconsolideerde balans (in € miljoen) | 31 december 2015 Geauditeerd |
30 juni 2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|
| Vaste activa | 255,1 | 270,0 |
| Vlottende activa | 307,6 | 326,0 |
| Eigen vermogen | 269,3 | 279,0 |
| Langlopende voorzieningen | 25,1 | 25,9 |
| Uitgestelde belastingschulden | 4,5 | 3,7 |
| Langlopende rentedragende schulden | 143,5 | 141,5 |
| Kortlopende schulden | 120,2 | 146,0 |
| Balanstotaal | 562,6 | 596,1 |
| Werkkapitaal | 142,9 | 161,1 |
| Investeringen | 38,7 | 32,6 |
| Nettoschuld | 92,1 | 109,1 |
| Eigen vermogen / Balanstotaal (%) | 47,9% | 46,8% |
| Nettowinst / Eigen vermogen (%) | 5,0% | 4,7% |
| Nettoschuld op eigen vermogen (gearing) (%) | 34,2% | 39,1% |
| Personeel (Totaal voltijdsequivalenten inclusief tijdelijke krachten en externe medewerkers) | 31 december 2015 Geauditeerd |
30 juni 2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|
| Totaal voltijdsequivalenten (VTE) | 3.593 | 3.662 |
1.2. Analyse van de resultaten
Hoogtepunten H1 2016
- De toename van de omzet met 5,8% was voornamelijk het gevolg van een sterke ontwikkeling van de commerciële acliviteiten door een superieure kwaliteit en service en door investeringen in capaciteitsuitbreiding.
- De REBITDA-marge steeg tot 9,9% dankzij het operationele hefboomeffect en bijkomende efficiëntieverbeteringen. Bovendien werden bepaalde producten met een lage marge geleidelijk stopgezet. Prijsverhogingen compenseren de impact van negatieve wisselkoersverschillen en duurdere grondstofkosten in bepaalde regio's.
- Strategische projecten in Turkije (nieuwe fabriek in Menemen en de integratie, van de fabriek in Gebze) en in de VS (nieuwe fabriek aan de Westkust) zitten op schema. Beide, samen met de ambitie om verder te investeren in efficiëntie en nieuwe technologieën, zullen in 2016 en in 2017 resulteren in aanzienlijk hogere investeringsuitgaven.
Markten en omzet
De omzetstijging in H1 2016 in West-Europa met 7,4% tot € 94,7 miljoen (H1 2015: 88,2 miljoen) was vooral te danken aan de lancering van nieuwe producten, nieuwe klanten en een opbrengst uit een éénmalig project. Gemiddeld genomen was er een bescheiden marktgroei. Prijsverhogingen compenseren de hogere grondstofkosten en lagemargeproducten worden geleidelijk stopgezet.
In Centraal & Oost-Europa daalde de omzet van H1 2016 uitgedrukt in euro met 2,6% tot € 76,4 miljoen (H1 2015: € 78,5 miljoen). Het positieve effect van nieuwe omzetmogelijkheden en de lancering van nieuwe producten werd tenietgedaan door de stopzetting van een productlijn met lage marges en door de verdere inkrimping van de Russische markt en de devaluatie van de Russische roebel.
Vanuit de regio Turkije & Emerging Markets belevert Deceuninck hoofdzakelijk klanten in de lokale markt in Turkije. Dit vertegenwoordigt ± 90% van de totale omzet van de regio. De omzet in H1 2016 steeg, uitgedrukt in euro, met 10,5% tot € 103,2 miljoen (H1 2015: € 93,3 miljoen), door een uitzonderlijk sterke ontwikkeling van de commerciële activiteiten, ondanks de inkrimping van de Turkse markt. Prijsverhogingen compenseerden de devaluatie van de Turkse lira die zorgde voor een stijging van de grondstofkosten die in USD worden aangekocht. Bij constante wisselkoersen steeg de omzet met 25,3%.
De omzet van Deceuninck North America steeg jaar-op-jaar, uitgedrukt in euro, met 7,2% tot € 55,9 miljoen (H1 2015: € 52,1 miljoen) ondanks het afstoten van de divisie terrasplanken in januari 2016. De stijging is het gevolg van een sterke commerciële activiteit door een superieure kwaliteit en service in een markt die naar schatting 4% à 6% groeit. De impact van de wisselkoers was verwaarloosbaar.
| % van omzet | Totaal H1 |
West Europa |
Centraal & Oost Europa |
Turkije en Emerging Markets |
Noord Amerika |
|---|---|---|---|---|---|
| Omzet (in € miljoen) 2015 | 312,1 | 88,2 | 78,5 | 93,3 | 52,1 |
| Volume | 5,3% | 1,9% | (2,4%) | 11,3% | 11,8% |
| Wiselkoers | (5,6%) | (1,0%) | (3,5%) | (14,9%) | 0 ,0% |
| Overige (prijs, mix) | 6,2% | 6,6% | 3,3% | 14,2% | (4,6%) |
| Totaal | 5,8% | 7,4% | (2,6%) | 10,5% | 7,2% |
| Omzet (in € miljoen) 2016 | 330,2 | 94,7 | 76,4 | 103,2 | 55,9 |
H1 2016 resultaten
De brutomarge verhoogde tot 31,4% (H1 2015: 29,1%). Een verbeterd operationeel hefboomeffect en het stopzetten van geselecteerde lagemargeproducten zorgden voor een verbetering van de brutomarge. Prijsverhogingen compenseren negatieve wisselkoersschommelingen en duurdere grondstoffen.
De REBITDA1 steeg tot € 32,5 miljoen of 9,9% op omzet (H1 2015: € 25,6 miljoen of 8,2% op omzet) door een betere brutomarge en een beter operationeel hefboomeffect. In combinatie met de éénmalige opbrengst van € 3,0 miljoen uit de verkoop de terrasplankenafdeling resulteerde dit in een stijging van de EBITDA tot € 34,6 miljoen (H1 2015: € 25,4 miljoen).
Het operationele resultaat (EBIT) bedroeg € 21,2 miljoen (H1 2015: € 12,0 miljoen). De afschrijvingen bedragen € 13,5 miljoen tegenover € 13,3 miljoen in H1 2015.
Het financieel resultaat bedroeg € (5,8) miljoen (H1 2015: € (4,6) miljoen). De rentelasten waren € 1 miljoen hoger, hoofdzakelijk door de hogere nettoschuld.
De winstbelastingen bedroegen € 2,3 miljoen (H1 2015: € 2,7 miljoen). De winstbelastingen zijn jaar-op-jaar lager omdat de hogere winstgevendheid gecompenseerd wordt door een gunstigere landenmix en door een fiscale gunstmaatregel verbonden met de nieuwe fabriek in Menemen (TR).
De nettowinst van H1 2016 bedroeg € 13,1 miljoen tegenover € 4,7 miljoen in H1 2015.
Balans
Het handelswerkkapitaal bedroeg op 30 juni 2016 24,3% van de LTMomzet (LTM: Laatste Twaalf Maanden) in vergelijking met 22,2% op de omzet van 2015 per 31 december 2015. De stijging is het resultaat van seizoenschommelingen en de voorafbetaling van bepaalde investeringen. De totale factoring bedroeg € 34,8 miljoen op 30 juni 2016.
De investeringsuitgaven bedroegen in H1 2016 € 32,6 miljoen in vergelijking met € 12,5 miljoen in H1 2015, wat de impact weergeeft van de grote strategische investeringen in Turkije en de Verenigde Staten.
De netto financiële schuld bedroeg op 30 juni 2016 € 109,1 miljoen tegenover € 92,1 miljoen op 31 december 2015. De stijging wordt verklaard door het feit dat de gestegen winstgevendheid en de opbrengst van € 6 miljoen uit de verkoop van de terrasplankenafdeling in de VS gecompenseerd werd door het hogere werkkapitaal en de lopende strategische investeringen.
1.3. Vooruitzichten voor 2016
Er van uitgaand dat er zich in onze kernregio's geen macro-economische verstoringen voordoen, zal de groei zich naar verwachting voortzetten door de lancering van innovatieve producten en een superieure kwaliteit en service.
1.4. Risico's en onzekerheden
Met betrekking tot de risico's en onzekerheden refereert het management naar de volgende hoofdstukken in het Jaarverslag 2015:
- Interne controle- en risicoheheerssystemen (pp. 51 56)
- Geconsolideerde jaarrekening en toelichtingen: Toelichting 24. Risico's en onzekerheden (pp. 124 - 128)
Deze risico's en onzekerheden blijven geldig voor het eerste semester van het financiële jaar 2016.
1 (R)EBITDA definitie werd gewijzigd. EBITDA is EBIT exclusief afschrijvingen/waardeverminderingen op vaste activa alsook exclusief amortisatie/waardevermindering van goodwill en het effect van negatieve goodwill. REBITDA is gedefinieerd als EBITDA exclusief niet-recurrente kosten/ voordelen, bijv. herstructureringskosten
2. Tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten
2.1. Geconsolideerde resultatenrekening
| Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni (in € duizend) |
Toelichting | 2015 Niet-geauditeerd |
2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|---|
| Omzet | 2 | 312.114 | 330.187 |
| Kostprijs verkochte goederen | (221.426) | (226.590) | |
| Brutowinst | 90.688 | 103.597 | |
| Marketing-, verkoop- en distributiekosten | (54.732) | (55.449) | |
| Onderzoeks- en ontwikkelingskosten | (4.131) | (4.356) | |
| Administratiekosten en algemene kosten | (21.358) | (22.844) | |
| Overig netto bedrijfsresultaat | 1.581 | 227 | |
| Bedrijfswinst (EBIT) | 12.048 | 21.176 | |
| Financiële kosten | (16.200) | (11.380) | |
| Financiële opbrengsten | 11.629 | 5.588 | |
| Winst voor belastingen (EBT) | 7.478 | 15.383 | |
| Winstbelastingen | 4 | (2.745) | (2.256) |
| Nettowinst | 4.732 | 13.127 |
| Nettowinst toewijsbaar aan: | 2015 | 2016 |
|---|---|---|
| Aandeelhouders van de moedermaatschappij | 4.748 | 13.036 |
| Minderheidsbelangen | (16) | 90 |
| Winst per aandeel toewijsbaar aan de gewone aandeelhouders van de moedermaatschappij (in €): | 2015 | 2016 |
|---|---|---|
| Gewone winst per aandeel | 0,04 | 0,10 |
| Verwaterde winst per aandeel | 0,03 | 0,09 |
2.2. Geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten
| Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni (in € duizend) |
2015 Niet-geauditeerd |
2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|
| Nettowinst | 4.732 | 13.127 |
| Omrekeningsverschillen | (3.069) | 957 |
| Winst / (verlies) op indekkingsinstrumenten | 43 | |
| Effect van winstbelastingen | (7) | |
| Overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten die mogelijk worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening in volgende periodes |
(3.033) | 957 |
| Actuariële winst/(verlies) op toegezegde pensioenregeling | 324 | (1.833) |
| Effect van winstbelastingen | (54) | 465 |
| Overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten die niet kunnen worden opgenomen in de geconsolideerde resultatenrekening in volgende periodes |
270 | (1.368) |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten, na winstbelastingen | (2.763) | (412) |
| Totaal gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten | 1.969 | 12.715 |
| Is als volgt toewijsbaar aan: | 2015 | 2016 |
|---|---|---|
| Aandeelhouders van de moedermaatschappij | 1.985 | 12.625 |
| Minderheidsbelangen | (16) | 90 |
2.3. Geconsolideerde balans
| (in € duizend) |
Toelichting | 31 december 2015 Geauditeerd |
30 juni 2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|---|
| Activa | |||
| Immateriële vaste activa | 5.392 | 5.071 | |
| Goodwill | 10.741 | 10.739 | |
| Materiële vaste activa | 218.802 | 234.786 | |
| Financiële vaste activa | 65 | 65 | |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 18.962 | 18.128 | |
| Overige vaste activa | 1.105 | 1.219 | |
| Vaste activa | 255.066 | 270.009 | |
| Voorraden | 95.454 | 109.700 | |
| Handelsvorderingen | 121.484 | 137.585 | |
| Overige vorderingen | 16.424 | 19.705 | |
| Liquide middelen | 5 | 70.720 | 56.192 |
| Vaste activa aangehouden voor verkoop | 3.473 | 2.864 | |
| Vlottende activa | 307.553 | 326.046 | |
| Totaal activa | 562.620 | 596.055 | |
| Passiva | |||
| Geplaatst kapitaal | 53.257 | 53.314 | |
| Uitgiftepremies | 86.777 | 86.884 | |
| Geconsolideerde reserves | 180.969 | 190.911 | |
| Reserve voor kasstroomindekkingen | (91) | (91) | |
| Actuariële winsten / (verliezen) | (2.634) | (4.002) | |
| Eigen aandelen | (261) | (261) | |
| Omrekeningsverschillen | (52.765) | (51.808) | |
| Eigen vermogen exclusief minderheidsbelangen | 265.253 | 274.949 | |
| Minderheidsbelangen | 3.999 | 4.030 | |
| Eigen vermogen inclusief minderheidsbelangen | 269.252 | 278.978 | |
| Rentedragende schulden | 143.486 | 141.479 | |
| Langlopende voorzieningen | 25.119 | 25.950 | |
| Uitgestelde belastingschulden | 4.529 | 3.693 | |
| Langlopende schulden | 173.134 | 171.122 | |
| Rentedragende schulden | 19.324 | 23.764 | |
| Handelsschulden | 74.070 | 86.186 | |
| Belastingschulden | 6.933 | 9.806 | |
| Personeelsgerelateerde schulden | 12.434 | 15.159 | |
| Kortlopende voorzieningen | 1.127 | 787 | |
| Overige schulden | 6.345 | 10.252 | |
| Kortlopende schulden | 120.233 | 145.955 | |
| Totaal passiva | 562.620 | 596.055 |
2.4. Geconsolideerd overzicht van mutaties in het eigen vermogen
| (in € duizend) |
Geplaatst kapitaal |
Uitgifte premies |
Geconsoli deerde reserves |
Reserve voor kas stroom indekkingen |
Actuariële winsten / (verliezen) |
Eigen aandelen |
Omrekenings verschillen |
Eigen vermogen toerekenbaar aan aandeel houders van de moeder maatschappij |
Minderheids belangen |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Per 31 december 2014 (Geauditeerd) | 52.912 | 85.927 | 169.423 | (91) | (3.864) | (261) | (44.316) | 259.731 | 4.758 | 264.489 |
| Nettowinst | 4.748 | 4.748 | (16) | 4.732 | ||||||
| Overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten |
36 | 270 | (3.069) | (2.763) | (2.763) | |||||
| Totaal gerealiseerde en (niet-gerealiseerde) resultaten |
- | - | 4.748 | 36 | 270 | - | (3.069) | 1.985 | (16) | 1.969 |
| Kapitaalsverhoging | 66 | 147 | 213 | 213 | ||||||
| Op aandelen gebaseerde vergoedingen | 270 | 270 | 270 | |||||||
| Uitgekeerde dividenden | (2.679) | (2.679) | (2.679) | |||||||
| Per 30 juni 2015 (Niet-geauditeerd) | 52.978 | 86.073 | 171.762 | (55) | (3.594) | (261) | (47.385) | 259.520 | 4.743 | 264.262 |
| (in € duizend) |
Geplaatst kapitaal |
Uitgifte premies |
Geconsoli deerde reserves |
Reserve voor kas stroom indekkingen |
Actuariële winsten / (verliezen) |
Eigen aandelen |
Omrekenings verschillen |
Eigen vermogen toerekenbaar aan aandeel houders van de moeder maatschappij |
Minderheids belangen |
Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Per 31 december 2015 (Geauditeerd) | 53.257 | 86.777 | 180.969 | (91) | (2.634) | (261) | (52.765) | 265.253 | 3.999 | 269.252 |
| Nettowinst | 13.036 | 13.036 | 90 | 13.127 | ||||||
| Overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten |
(1.368) | 957 | (412) | (412) | ||||||
| Totaal gerealiseerde en (niet-gerealiseerde) resultaten |
- | - | 13.036 | - | (1.368) | - | 957 | 12.625 | 90 | 12.715 |
| Kapitaalsverhoging | 57 | 108 | 165 | 165 | ||||||
| Op aandelen gebaseerde vergoedingen | 276 | 276 | 276 | |||||||
| Minderheidsbelang | - | (59) | (59) | |||||||
| Uitgekeerde dividenden | - | (3.371) | (3.371) | - | (3.371) | |||||
| Per 30 juni 2016 (Niet-geauditeerd) | 53.314 | 86.884 | 190.911 | (91) | (4.002) | (261) | (51.808) | 274.948 | 4.030 | 278.978 |
2.5. Geconsolideerd kasstroomoverzicht
| Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni (in € duizend) |
Toelichting | 2015 Niet-geauditeerd |
2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|---|
| Operationele activiteiten | |||
| Nettowinst | 4.732 | 13.127 | |
| Afschrijvingen op (im)materiële vaste activa | 12.756 | 12.719 | |
| Bijzondere waardeverminderingen op (im)materiële vaste activa | 590 | 752 | |
| Voorzieningen voor pensioenen en overige risico's en kosten | 687 | (1.222) | |
| Waardeverminderingen op vlottende activa | 1.093 | 921 | |
| Netto financiële kosten | 4.571 | 5.793 | |
| Meerwaarde op realisatie materiële vaste activa | (1.610) | (1.469) | |
| Minwaarde op realisatie materiële vaste activa | 147 | 955 | |
| Winstbelastingen | 4 | 2.745 | 2.256 |
| In eigen vermogen afgewikkelde op aandelen gebaseerde betalingstransacties | 270 | 276 | |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten voor mutatie in werkmiddelen en voorzieningen | 25.982 | 34.108 | |
| Afname / (toename) in handelsvorderingen en overige vorderingen | (17.026) | (20.281) | |
| Afname / (toename) in voorraden | (15.270) | (15.698) | |
| Toename / (afname) in handelsschulden | (140) | 13.295 | |
| Afname / (toename) in andere vaste activa | (89) | (125) | |
| Afname / (toename) in andere vlottende activa | (8.269) | 2.200 | |
| Toename / (afname) in andere langlopende schulden | 7 | 340 | |
| Toename / (afname) in andere kortlopende schulden | 8.355 | 5.361 | |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten | (6.450) | 19.200 | |
| Ontvangen intresten | 584 | 614 | |
| Betaalde belastingen | (447) | (222) | |
| KASSTROMEN UIT OPERATIONELE ACTIVITEITEN | (6.313) | 19.592 | |
| Investeringsactiviteiten | |||
| Kasontvangsten bij verkoop van materiële vaste activa | 5.510 | 3.639 | |
| Aanschaffingen van materiële vaste activa | (11.874) | (32.358) | |
| Aanschaffingen van immateriële vaste activa | (647) | (238) | |
| Overige mutaties | 1 | - | |
| KASSTROMEN UIT INVESTERINGSACTIVITEITEN | (7.010) | (28.957) |
| Financieringsactiviteiten | |||
|---|---|---|---|
| Kapitaalsverhoging | 213 | 172 | |
| Nieuwe / (terugbetaling) langlopende schulden | 11.272 | 1.353 | |
| Nieuwe/ (terugbetaling) kortlopende schulden | 11.363 | 1.201 | |
| Betaalde intresten | (4.471) | (2.320) | |
| Uitgekeerde dividenden | (2.679) | (3.371) | |
| Overige financiële items | (2.735) | (1.665) | |
| KASSTROMEN UIT FINANCIERINGSACTIVITEITEN | 12.963 | (4.629) | |
| Netto toename/ (afname) van de liquide middelen | (360) | (13.994) | |
| Liquide middelen per 1 januari | 5 | 29.046 | 70.720 |
| Wisselkoersfluctuaties | 49 | (534) | |
| Liquide middelen per 30 juni | 5 | 28.735 | 56.192 |
2.6. Toelichting bij de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten
1. Presentatiebasis
Deze tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten werden opgesteld in overeenstemming met de International Financial Reporting Standards (IFRS) zoals aangenomen voor gebruik in de Europese Unie. Deze tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten stemmen overeen met IAS34, Tussentijdse Financiële Verslaggeving.
Bij de opstelling van de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten werd gebruik gemaakt van dezelfde boekhoudkundige standaarden en methodes zoals voor de financiële jaarrekening per 31 december 2015, behalve voor de nieuwe standaarden en interpretaties die in voege getreden zijn op 1 januari 2016 (zie Gewijzigde IFRS standaarden en IFRIC interpretaties hierbij aansluitend). Geen van deze nieuwe standaarden hebben een significante impact op de geconsolideerde tussentijdse financiële halfjaarrekeningen.
De Groep heeft bepaalde standaarden en wijzigingen voor de eerste keer toegepast in 2016. Deze hebben geen impact op de geconsolideerde financiële staten /tussentijdse geconsolideerde halfjaarresultaten van de Groep:
- Wijzigingen in IFRS 10, IFRS 12 en IAS 28 Beleggingsinstellingen: Het toepassen van de consolidatievrijstelling, van toepassing per 1 januari 2016
- Wijzigingen in IFRS 11 Gezamenlijke overeenkomsten Verwerking van verkregen belangen in gezamenlijke bedrijfsactiviteiten, van toepassing per 1 januari 2016
- Wijzigingen in IAS 1 Presentatie van de jaarrekening Initiatief op het gebied van de informatieverschaffing, van toepassing per 1 januari 2016
- Wijzigingen in IAS 16 Materiële vaste activa en IAS 38 Immateriële activa – Verduidelijking omtrent aanvaardbare afschrijvingsmethoden, van toepassing per 1 januari 2016
- Wijzigingen in IAS 16 Materiële vaste activa en IAS 41 Landbouw Dragende planten, van toepassing per 1 januari 2016
- Wijzigingen in IAS 19 Personeelsbeloningen Toegezegd-pensioenregelingen: Werknemersbijdragen, van toepassing per 1 februari 2015
Standaarden uitgegeven maar nog niet van toepassing zijn
De onderstaande nieuwe en gewijzigde standaarden en interpretaties waren op de datum van publicatie van de jaarrekening van de Groep uitgegeven maar nog niet van toepassing. Hier zijn alleen de standaarden en interpretaties opgesomd waarvan de groep een redelijke verwachting heeft dat deze bij toekomstige toepassing een impact zullen hebben op de toelichtingen, de financiële positie of de resultaten van de Groep. De Groep is van plan deze standaarden en interpretaties toe te passen zo gauw deze van toepassing zijn.
- Wijzigingen in IFRS 2 Op aandelen gebaseerde betalingen Classificatie en waardering van op aandelen gebaseerde betalingstransacties, van toepassing per 1 januari 2018
- IFRS 9 Financiële instrumenten, van toepassing per 1 januari 2018
- IFRS 15 Opbrengsten uit contracten met klanten, waaronder wijzigingen in IFRS 15: Ingangsdatum van IFRS 15, van toepassing per 1 januari 2018
- IFRS 16 Leases, van toepassing per 1 januari 2019
- Wijzigingen in IAS 7 Kasstroomoverzicht Initiatief op het gebied van de informatieverschaffing6, van toepassing per 1 januari 2017
- Wijzigingen in IAS 12 Winstbelastingen Opname van uitgestelde belastingvorderingen voor niet-gerealiseerde verliezen6, van toepassing per 1 januari 2017
De Groep heeft de standaarden bestudeerd en beoordeelt momenteel de gevolgen ervan. De Groep verwacht dat deze veranderingen niet van materiele invloed zullen zijn op de jaarrekening.
2. Segmentinformatie
Een operationeel segment is een goed afgelijnd onderdeel van de Groep dat individuele goederen voortbrengt of individuele diensten verleent binnen een bepaalde economische omgeving en dat een van andere segmenten afwijkend rendement en risicoprofiel heeft.
Vier segmenten werden bepaald op basis van locatie van legale entiteiten. Zij omvatten de volgende landen:
-
West-Europa: Benelux, Frankrijk, Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk;
-
- Centraal- & Oost-Europa: Bosnië en Herzegovina, Bulgarije, Duitsland, Kroatië, Litouwen, Polen, Roemenië, Rusland, Servië en Tsjechische Republiek;
-
- Noord-Amerika;
-
- Turkije & Emerging Markets: Turkije, Australië, Brazilië, Chili, India en Thailand.
Er zijn geen operationele segmenten geaggregeerd om tot bovenstaande segmenten te komen.
De transferprijzen tussen de operationele segmenten zijn gebaseerd op een "at arm's length" basis in een gelijkaardige wijze als bij transacties met derden. De waarderingsbasis voor de operationele segmenten is dezelfde als bij de geconsolideerde financiële staten.
De Groep identificeerde het executive team als haar hoofdverantwoordelijke voor operationele beslissingen ("chief operating decision maker") en definieerde de bovenstaande segmenten op basis van de informatie die verschaft wordt aan het executive team.
Het executive team evalueert de prestaties van haar operationele segmenten voornamelijk door het meten van de omzet en de EBITDA per segment. De gesegmenteerde informatie omvat resultaten, activa en passiva die rechtstreeks aan een segment kunnen worden toegewezen.
| Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni |
West-Europa | Centraal- & Oost-Europa | Noord-Amerika | Turkije & Emerging Markets |
Intersegment eliminaties |
Geconsolideerd | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (in € duizend) |
2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 |
| Externe omzet | 88.155 | 94.714 | 78.474 | 76.398 | 52.144 | 55.913 | 93.341 | 103.162 | - | - | 312.114 | 330.187 |
| Intersegment omzet | 9.918 | 9.639 | 3.131 | 7.461 | 408 | 112 | 2.625 | 3.740 | (16.083) | (20.953) | 0 | (0) |
| Totale omzet | 98.074 | 104.354 | 81.605 | 83.859 | 52.552 | 56.024 | 95.966 | 106.902 | (16.083) | (20.953) | 312.114 | 330.187 |
| EBITDA | 11.629 | 12.486 | 1.723 | 1.710 | 5.486 | 9.398 | 8.958 | 12.542 | (2.401) | (1.488) | 25.395 | 34.647 |
| REBITDA | 13.320 | 12.319 | 1.724 | 1.710 | 5.486 | 6.484 | 7.492 | 13.513 | (2.401) | (1.488) | 25.621 | 32.538 |
| Financieel resultaat | - | - | - | - | - | - | - | - | (0) | 16 | (4.571) | (5.793) |
| Winstbelastingen | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | (2.745) | (2.256) |
| Afschrijvingen (im)materiële vaste activa | (4.640) | (4.743) | (3.540) | (3.135) | (2.193) | (2.617) | (2.592) | (2.444) | 209 | 220 | (12.756) | (12.719) |
| Bijzondere waardeverminderingen (im)materiële vaste activa |
(475) | (313) | (2) | (2) | (1) | - | (113) | (438) | - | - | (590) | (752) |
| Overige niet-kaskosten | 75 | (866) | 69 | (215) | 388 | 193 | (2.663) | 1.189 | 350 | - | (1.780) | 301 |
| (in € duizend) |
West-Europa | Centraal- & Oost-Europa | Noord-Amerika | Turkije & Emerging Markets |
Intersegment eliminaties |
Geconsolideerd | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dec 2015 | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 Jun 2016 | |
| Activa | 521.119 | 535.633 | 116.152 | 124.611 | 77.175 | 87.795 | 208.255 | 224.439 | (360.083) | (376.422) | 562.620 | 596.055 |
| Passiva | 521.120 | 535.633 | 116.152 | 124.611 | 77.175 | 87.795 | 208.255 | 224.439 | (360.083) | (376.422) | 562.620 | 596.055 |
| Investeringen | 10.320 | 13.554 | 4.810 | 1.611 | 9.120 | 4.548 | 16.245 | 13.855 | (1.751) | (973) | 38.745 | 32.596 |
Reconciliatie tussen de totale activa van de segmenten en de totale activa van de Groep:
| geconsolideerd | ||
|---|---|---|
| (in € duizend) |
31 dec 2015 | 30 juni 2016 |
| Totaal activa - Segmenten | 564.945 | 580.994 |
| Liquide middelen | 70.720 | 56.192 |
| Intersegmenteliminaties | (73.045) | (41.130) |
| Totaal activa - Groep | 562.620 | 596.055 |
Reconciliatie tussen de totale passiva van de segmenten en de totale passiva van de Groep:
| geconsolideerd | ||||
|---|---|---|---|---|
| (in € duizend) |
31 dec 2015 | 30 juni 2016 | ||
| Totaal passiva - Segmenten | 922.703 | 972.477 | ||
| Eigen vermogen incl. minderheidsbelangen | 269.252 | 278.979 | ||
| Langlopende rentedragende schulden | 143.486 | 141.479 | ||
| Langlopende voorzieningen | 25.119 | 25.950 | ||
| Uitgestelde belastingschulden | 4.529 | 3.693 | ||
| Kortlopende rentedragende schulden | 19.324 | 23.764 | ||
| Intersegmenteliminaties | (30.392) | (35.106) | ||
| Totaal passiva - Groep | 562.620 | 596.055 |
Samenstelling van de omzet per productgroep is voorgesteld in
onderstaande tabel (%):
Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni (in € duizend) West-Europa Centraal- & Oost-Europa Noord-Amerika Turkije & Emerging Markets Geconsolideerd 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 Raam- en deursystemen 76,8% 76,5% 86,2% 87,2% 83,8% 85,2% 96,1% 97,4% 86,1% 87,8% Bouwproducten 23,2% 23,5% 13,8% 12,8% 16,2% 14,8% 3,9% 2,6% 13,9% 12,2% Totaal 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0%
Er is geen significante concentratie van de omzet (>10%) bij één of enkele klanten.
3. Seizoensgebonden activiteiten
Activiteiten in de bouw zij onderhevig aan seizoensschommelingen waarbij er traditioneel een grotere vraag is in de lente- en zomerperiode.
4. Winstbelastingen
De opsplitsing van de belastinglast wordt weergegeven in de volgende tabel:
| Cijfers over 6 maanden eindigend op 30 juni (in € duizend) |
2015 Niet geauditeerd |
2016 Niet geauditeerd |
|---|---|---|
| Huidig boekjaar | (2.944) | (1.678) |
| Uitgestelde belastingen | 199 | (578) |
| Totale belastingkost in de resultatenrekening | (2.745) | (2.256) |
| Belastingen in de overige gerealiseerde en niet-gereal iseerde resultaten |
(61) | 465 |
| Belastingen in de overige gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten |
(61) | 465 |
| Totaal | (2.806) | (1.791) |
5. Liquide middelen
| (in € duizend) |
31 december 2015 Geauditeerd |
30 juni 2016 Niet-geauditeerd |
|---|---|---|
| Kas en lopende rekeningen bij kredietinstellingen |
43.655 | 49.963 |
| Geldbeleggingen op korte termijn | 27.065 | 6.229 |
| Totaal | 70.720 | 56.192 |
6. Overige financiële activa en passiva
De Groep gebruikt de onderstaande hiërarchische classificatie voor het bepalen en toelichten van de reële waarde van financiële instrumenten door middel van een waarderingstechniek:
- Niveau 1: genoteerde (niet-aangepaste) prijzen op liquide markten voor identieke activa of passiva.
- Niveau 2: andere technieken waarvoor alle input met een significante weerslag op de opgenomen reële waarde hetzij direct, hetzij indirect kan waargenomen worden.
- Niveau 3: technieken die gebruik maken van input met een significante weerslag op de opgenomen reële waarde die niet gebaseerd is op waarneembare marktgegevens.
Voor de periode die eindigt op 30 juni 2016 waren er geen transfers tussen de waardering van reële waarde van Niveau 1 en Niveau 2, en geen transfers naar en uit de waardering van de reële waarde van Niveau 3.
Op 31 december 2015 hield de Groep de volgende financiële instrumenten:
| (in € duizend) |
31 december 2015 Geauditeerd |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 |
|---|---|---|---|---|
| Wisselkoerstermijn contracten |
1.278 | 1.278 | ||
| Activa gewaardeerd aan reële waarde |
1.278 | - | 1.278 | - |
| Renteswaps | 318 | 318 | ||
| Wisselkoerstermijn contracten |
(46) | (46) | ||
| Passiva gewaardeerd aan reële waarde |
271 | - | 271 | - |
Op 30 juni 2016 hield de Groep de volgende financiële instrumenten:
| (in € duizend) |
30 juni 2016 Niet geauditeerd |
Niveau 1 | Niveau 2 | Niveau 3 |
|---|---|---|---|---|
| Wisselkoerstermijn contracten |
229 | 229 | ||
| Activa gewaardeerd aan reële waarde |
229 | - | 229 | - |
| Renteswaps | - | |||
| Wisselkoerstermijn contracten |
1.008 | 1.008 | ||
| Passiva gewaardeerd aan reële waarde |
1.008 | - | 1.008 | - |
7. Pensioenen
Naar aanleiding van de nieuwe wet met betrekking tot het aanvullend pensioen, die op 18 december 2015 gepubliceerd werd, en de wijzigingen die een impact kunnen hebben op de boekhoudkundige verwerking van toegezegde bijdrageregelingen, heeft het management beslist om voor de boekhoudkundige verwerking van de toegezegde bijdrageregelingen de "Projected Unit Credit" (PUC)-methode te gebruiken, in plaats van de intrinsiekewaardemethode die tot het boekjaar afgesloten op 31 december 2015 werd gebruikt. Per 30 juni 2016 werd de impact van deze wijziging boekhoudkundig verwerkt in het overzicht van de niet-gerealiseerde resultaten.
8. Verbonden partijen
In 2016 heeft de Groep voor € 26 duizend (€ 28 duizend per 30 juni 2015) aangekocht tegen marktconforme prijzen bij ondernemingen waarvan bestuurders controlerende aandeelhouders zijn. Deze verrichtingen hebben betrekking op aankopen in verband met matrijzen en apparatuur, onderhoud van machines, het verlenen van diensten en het ter beschikking stellen van vergaderruimtes
9. Gebeurtenissen na balansdatum
Er zijn geen belangrijke gebeurtenissen na 30 juni te melden.
3. Verklaring van de raad van bestuur
Verklaring met betrekking tot de informatie gegeven in dit tussentijds financieel verslag voor de periode van 6 maanden, eindigend op 30 juni 2016.
De ondergetekenden verklaren dat:
- de verkorte financiële overzichten, die zijn opgesteld overeenkomstig de toepasselijke standaarden voor jaarrekeningen, een getrouw beeld geven van het vermogen, van de financiële toestand en van de resultaten van de emittent en de in de consolidatie opgenomen ondernemingen;
- het financieel halfjaarrapport een getrouw overzicht geeft van de belangrijke gebeurtenissen en transacties met verbonden partijen die zich de eerste zes maanden van het boekjaar hebben voorgedaan en het effect daarvan op de verkorte financiële overzichten, alsmede een beschrijving van de voornaamste risico's en onzekerheden voor de resterende maanden van het boekjaar.
De raad van bestuur Deceuninck NV
4. Verslag van de commissaris
Verslag van de commissaris aan de aandeelhouders van Deceuninck NV over het beperkt nazicht van de tussentijdse verkorte geconsolideerde financiële staten voor de periode van 6 maanden afgesloten per 30 juni 2016.
Inleiding
Wij hebben de bijgevoegde tussentijdse verkorte financiële toestand van het geconsolideerd geheel ("de balans") van Deceuninck NV (de "Vennootschap") en haar dochterondernemingen (samen "de Groep") per 30 juni 2016 nagekeken, alsook de bijhorende tussentijdse verkorte geconsolideerde resultatenrekening, het geconsolideerd overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resultaten, het geconsolideerde mutatieoverzicht van het eigen vermogen en het geconsolideerd kasstroomoverzicht voor de periode van 6 maanden afgesloten op deze datum, en de toelichtingen, gezamenlijk, de "Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten". Deze staten tonen een geconsolideerd balanstotaal van € 596.055 duizend en een geconsolideerde nettowinst voor de periode van 6 maanden maanden afgesloten op deze datum van € 13.127 duizend. Het bestuursorgaan is verantwoordelijk voor het opstellen en het voorstellen van deze Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten in overeenstemming met de International Financial Reporting Standard IAS 34 Tussentijdse Financiële Verslaggeving ("IAS 34") zoals goedgekeurd voor toepassing in de Europese Unie. Onze verantwoordelijkheid bestaat erin een conclusie te formuleren over deze Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten op basis van ons beperkt nazicht.
Draagwijdte van ons nazicht
Wij hebben ons beperkt nazicht uitgevoerd in overeenstemming met de Internationale Standaard voor Beoordelingsopdrachten 2410 "Beoordeling van tussentijdse financiële informatie uitgevoerd door de onafhankelijke auditor van de entiteit". Een beperkt nazicht van tussentijdse financiële informatie bestaat uit het bekomen van informatie, hoofdzakelijk van personen verantwoordelijk voor financiële en boekhoudkundige aangelegenheden, en uit het toepassen van analytische en andere werkzaamheden. Een beperkt nazicht is aanzienlijk minder uitgebreid dan een audit uitgevoerd in overeenstemming met de Internationale Controlestandaarden (ISA's). Bijgevolg waarborgt een beperkt nazicht niet dat wij kennis zouden krijgen van alle belangrijke elementen die bij een volledige controle aan het licht zouden komen. Daarom onthouden wij ons van een auditopinie.
Conclusie
Op basis van ons beperkt nazicht wijst niets erop dat de bijgevoegde Tussentijdse Verkorte Geconsolideerde Financiële Staten geen getrouw beeld geven van de financiële toestand van de Groep per 30 juni 2016, en van haar resultaat en kasstromen voor de periode van 6 maanden afgesloten op die datum, in overeenstemming met IAS 34.
Gent, 25 augustus 2016
Ernst & Young Bedrijfsrevisoren BCVBA Commissaris Vertegenwoordigd door
Marnix Van Dooren Vennoot*
*Handelend in naam van een BVBA
LEXICON
| 1 REBITDA | Recurring earnings before interest, taxes, depreciation/ impairments of fixed assets as well as amortisation/ |
|---|---|
| impairment of goodwill and effect of negative goodwill | |
| Courant resultaat voor financieel resultaat, belastingen, afschrijvingen/waardeverminderingen op vaste activa | |
| alsook afschrijving/waardevermindering op goodwill en effect van negatieve goodwill | |
| 2 EBITDA | Earnings before interest, taxes, depreciation/ impairments of fixed assets as well as amortisation/impairment of |
| goodwill and effect of negative goodwill = operating cash flow. | |
| Resultaat voor financieel resultaat, belastingen, afschrijvingen, afschrijvingen/waardeverminderingen op vaste | |
| activa alsook afschrijving/waardevermindering op goodwill en effect van negatieve goodwill | |
| 3 EBITA | Earnings before interest, taxes and amortization. |
| Resultaat voor financieel resultaat, belastingen en waardeverminderingen op goodwill | |
| 4 EBIT | Earnings before interest and taxes |
| Resultaat voor belastingen en financieel resultaat = operationeel resultaat of bedrijfsresultaat | |
| 5 EBT | Earnings before taxes |
| Resultaat voor belastingen |