AI assistant
Deceuninck NV — Earnings Release 2010
Feb 23, 2011
3938_er_2011-02-23_2fec2cf5-96eb-41f8-8dc8-231379523e1a.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Persbericht Persbericht
Gereglementeerde Informatie – Jaarresultaten 2010
Onder embargo tot woensdag 23 februari 2011 om 7u30 CET
Deceuninck maakt maaktopnieuw winst (netto opnieuw winst € 8,5 miljoen) € miljoen)
1. Hoogtepunten 2010
- Omzet stijgt 10 Omzet 10,1% tot€ 557,8miljoen; REBITDA stijgt m iljoen; REBITDA stijgt mmet 28,2% tot et € 57,7 miljoen of 10,4% miljoen of 10,4%
- Omzet: v Omzet: volume: +6,4%; valuta: +4,2%; mix 2%; mixmixeffecten effecten effecten: -0,4%
- Brutomarge: 29 Brutomarge: 29,3% (2009: 30 3% (2009: 303% 30,5%) € 20,4miljoenhogere uitgaven voor grondstoffen hogere uitgaven voor grondstoffen grotendeels gecompenseerd door verbeterde productiviteit en gestegen verkoopprijzen iteit verkoopprijzen
- EBITDA stijgt tot € 57,3 miljoen of 10,3% (2009: € EBITDA stijgt tot € 57,3 miljoen of 10,3% (2009: € 20,9 miljoen of 4, 20,9 miljoen of 4,1%), dankzij de 1%), dankzij de efficiëntieverbeteringen na de herstructurering van 2009
- EBITverhoogt tot verhoogt tottot€24,4miljoen of 4,4% (2009 % (2009: €-11,3miljoen of-2,2%)
- Nettoresultaat: €8,5miljoen (2009: €-16,9miljoen)
- Eigen vermogen stijgt van € 197,4 miljoen in 2009 to Eigen € 197,4 miljoen in 2009 tot miljoen in tot€ 212miljoen
- Daling van de nettoschuld tot Daling tot€100,7miljoenvan € 112,5miljoeneind 2009
- € 76,1miljoen terugbetaling van langetermijnschulden iljoen terugbetaling van langetermijnschulden iljoen terugbetaling van langetermijnschuldenvanaf september vanaf september vanaf september 2009tot en met tot en met januari januari 2011
| In miljoen € | 2009 | 2010 | % verschil | H1 2010 | H2 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Netto omzet | 506,4 | 557,8 | 10,1% | 265,3 | 292,5 |
| Brutowinst | 154,6 | 163,7 | 5,9% | 83,3 | 80,4 |
| Brutomarge | 30,5% | 29,3% | 31,4% | 27,5% | |
| REBITDA | 45,0 | 57,7 | 28,2% | 29,0 | 28,7 |
| EBITDA | 20,9 | 57,3 | 174,2% | 28,6 | 28,7 |
| EBITDA-marge | 4,1% | 10,3% | 10,8% | 9,8% | |
| REBIT | 8,7 | 25,7 | 195,4% | 14,0 | 11,7 |
| EBIT | -11,3 | 24,4 | 12,7 | 11,7 | |
| EBIT-marge | -2,2% | 4,4% | 4,8% | 4,0% | |
| Net result result | -16,9 | 8,5 | 3,8 | 4,7 | |
| Nettomarge | -3,3% | 1,5% | 1,4% | 1,6% | |
| Eigen vermogen | 197,4 | 212,0 | |||
| Nettoschuld | 112,5 | 100,7 | |||
| Gearing | 57% | 47,5% |
Tom Debusschere, CEO van Deceuninck:
"Sinds de herstructurering van 2009 focuste Deceuninck zich op 3 doelstellingen: schulden terugbetalen, de omzet verhogen en het bedrijf opnieuw winstgevend maken in 2010. De resultaten van het eerste volledige jaar sinds de herstructurering van 2009 bevestigen dat we deze doelstellingen realiseerden."
- De omzet van Deceuninck steeg met 10 % tot € 557,8 miljoen. Dit omvat een beter dan verwachte stijging van het volume met 6,4 %.
- Deceuninck werd in 2010 opnieuw winstgevend, met een EBITDA-marge van 10,3 % (€ 57,3 miljoen), een EBIT-marge van 4,4 % (€ 24,4 miljoen) en een nettowinst van € 8,5 miljoen. Het gecombineerde effect van efficiëntieverbeteringen, een nauwgezette kostenbeheersing en prijsstijgingen ondersteunde de brutomarge (29,3 %), ondanks € 20,4 miljoen hogere grondstofkosten.
- Tussen september 2009 en eind januari 2011 betaalde Deceuninck € 76,1 miljoen langetermijnschulden terug aan zijn kredietverleners.
Vooruitzichten 2011:
"2011 wordt een jaar van stabilisatie. De afbouw van de schuld, de stijging van de omzet en de verbetering van de marges blijven onze topprioriteiten. Ondertussen kondigt Deceuninck opnieuw een stijging van de verkoopprijzen aan om zijn marges in 2011 veilig te stellen. In het begin van 2011 bleven de grondstofprijzen stijgen, in uiterst competitieve marktomstandigheden. De recente geopolitieke ontwikkelingen en de gevolgen voor olie- en pvc-prijzen worden op de voet gevolgd. In de eerste weken van het jaar waren de bestellingen volgens onze verwachtingen en weerspiegelen ze de geleidelijke stopzetting van overheidspremies voor isolatiewerken. De gemengde tekenen van herstel in de bouwsector en de verdere stijging van de grondstofkosten blijven aanzetten tot voorzichtigheid. We verwachten echter dat in de huidige omstandigheden de omzet en de winst in 2011 verder zullen stijgen."
Vooruitzichten op lange termijn:
"Bij Deceuninck geloven we in 'de bouw van een duurzame 'de bouw van een duurzame 'de bouw duurzame (t)huis (t)huis (t)huis'. Voor kunststoffen wordt slechts4 % niet-hernieuwbare fossiele brandstoffen op basis van olie en gas gebruikt. Voor pvc is dat minder dan 1 %. 40 % wordt opgebrand voor de verwarming van gebouwen. Plastic bouwproducten zijn licht en onderhoudsvrij en bieden superieure isolatie. Pvc en Twinsonhoutcomposiet zijn onderhoudsvrije materialen die tijdens hun hele levenscyclus van meer dan 50 jaar energie besparen en op het einde van hun levensduur gerecycleerd kunnen worden. Vorig jaar werd in het kader van het 'Vinyl2010'-initiatief van de pvc-sector 250.000 ton pvc-afval van oude pvc-bouwtoepassingen ingezameld en gerecycleerd. Deceuninck blijft zijn R&Dinspanningen focussen op duurzame bouwproducten die gemakkelijk geïnstalleerd kunnen worden, licht zijn en superieure isolatiewaarden bieden. In overeenstemming met zijn businessplan zal Deceuninck zijn investeringsuitgaven verdubbelen om de duurzaamheidsdoelstellingen te realiseren op het vlak van energiebesparing, pvc-recyclage en ontwikkeling van nieuwe producten.
Duurzaam en energie-efficiënt bouwen en renoveren zal verder aan belang winnen als drijfkracht voor de bouwsector. Voor energiebesparingen bieden pvc-ramen 'best value for money'."
2. Markten en omzet
| In miljoen € | 2009 | 2010 | % verschil |
|---|---|---|---|
| West-Europa | 208,4 | 207,5 | -0,5% |
| Centraal & Oost-Europa | 161,5 | 172,1 | +6,6% |
| Turkije | 80,6 | 108,0 | +34,0% |
| Verenigde Staten | 55,9 | 70,2 | +25,6% |
| Totaal | 506,4 | 557,8 | +10,1% |
De omzet voor het volledige jaar 2010 bedroeg € 557,8 miljoen (2009: € 506,4 miljoen) (+10,1%). De impact van het verkochte volume bedroeg +6,4%; valuta:+4,2% en mixeffecten:- 0,4%.
West-Europa: Voor het volledige jaar 2010 daalde de omzet met 0,5% tot € 207,5 miljoen (2009: € 208,4 miljoen). Een stijging van de omzet in België, Frankrijk en Italië contrasteerde met een daling van het zakencijfer in Spanje, Nederland en het Verenigd Koninkrijk.
In België en Frankrijk overschreed de omzet de niveaus van voor de crisis, met nooit eerder geziene records in beide landen. In het VK werd de afname van de omzet ook beïnvloed door de stopzetting van een productlijn.
Centraal & Oost- Centraal Oost-Europa: De omzet voor het volledige jaar 2010 steeg met 6,6% tot € 172,1 miljoen. Het herstel was sterk in Rusland en Duitsland en een aantal kleinere markten uit de regio. De stijging van de omzet in Duitsland werd aangewakkerd door de beëindiging van economische steunmaatregelen op het einde van 2010.
Bovenop de gestegen vraag hadden gunstige wisselkoersen, voornamelijk de Poolse zloty, de Tsjechische kroon en de Russische roebel een positieve impact op de omzet.
Turkije Turkije: Voor het volledige jaar bedroeg de omzet € 108 miljoen, een stijging van 34% (+21% bij gelijkblijvende valuta). De omzetstijging werd verder gunstig beïnvloed door een sterke Turkse lira tegenover een zwakke euro. Zowel de vraag in Turkije zelf als in de Turkse exportmarkten bleef sterk. Deceuninck heeft verder zijn marktpositie uitgebouwd door een doorgedreven aandacht voor de relaties met de Klanten en door merknaamcampagnes gericht op de eindconsument.
Verenigde Staten: Verenigde Staten: De omzet voor het volledige jaar 2010 steeg met 25,6% tot € 70,2 miljoen (+15% bij gelijkblijvende valuta). De vraag in het residentiële renovatiesegment bleef sterk onder impuls van de stopzetting van de energiebesparende maatregelen uit "the American Recovery and Reinvestment Act (ARRA)". In april 2010 werd de fiscale gunstmaatregel voor de aankoop van een eerste eigen huis stopgezet en eind december gebeurde dit ook met de subsidie - ter waarde van \$ 1.500 - voor de vervanging van oude ramen door de nieuwste generatie sterk isolerende ramen. De omzetstijging uitgedrukt in euro werd verder gunstig beïnvloed door een sterke US dollar.
3. Resultaten 2010
Brutomarge Brutomarge
De brutomarge bedroeg 29,3 % (2009: 30,5 %). De hogere grondstofkosten, zowel voor pvcharsen als voor additieven, werden grotendeels gecompenseerd door een betere productiviteit en stijgingen van de verkoopprijzen.
REBITDA REBITDA
De recurrente operationele cashflow (REBITDA)bedroeg € 57,7 miljoen (2009: € 45 miljoen). Dat resulteert in een REBITDA-marge van 10,4 % (2009: 8,9 %). De daling van de brutomarge werd gedeeltelijk gecompenseerd door lagere operationele kosten.
De EBITDA bedroeg € 57,3 miljoen (2009: € 20,9 miljoen). In 2009 werd de EBITDA beïnvloed door € 24,1 miljoen niet-recurrente uitgaven met betrekking tot de kosten van financiële en operationele herstructureringen.
REBIT
Het recurrente operationele resultaat (REBIT) bedroeg € 25,7 miljoen (2009: € 8,7 miljoen). Dat resulteert in een REBIT-marge van 4,6 % (2009: 1,7 %). De niet-kaskosten bedroegen € 32,9 miljoen (2009: € 32,2 miljoen). De afschrijvingen daalden met € 3 miljoen als gevolg van het lagere niveau van de investeringsuitgaven tijdens de voorbije twee jaar. De voorziening voor dubieuze vorderingen steeg als gevolg van de aanhoudend krappe kredietsituatie.
Financiële resultaten & belastingen Financiële belastingen
Het financiële resultaat bedroeg € -15,0 miljoen (2009: € -14,2 miljoen). De rentekosten daalden van € 14,3 miljoen tot € 12,4 miljoen als gevolg van de schuldafbouw. De wisselkoerskosten gerelateerd aan de financiële schuld hadden een grote impact op het financiële resultaat, wegens de sterkere US dollar ten opzichte van de euro.
Deceuninck heeft het wisselkoersrisico op zijn in dollar uitgedrukte leningen afgedekt tegen 1,25.
Het financiële resultaat van 2009 werd beïnvloed door de kosten van financiële herstructureringen.
Het feit dat de onderneming opnieuw winst boekte, resulteerde in € 0,9 miljoen belastingkosten.
Nettoresultaat
Deceuninck voltooide zijn herstructurering. Het nettoresultaat voor 2010 bedraagt € 8,5 miljoen (2009: nettoverlies van € 16,9 miljoen).
Investeringsuitgaven Investeringsuitgaven vesteringsuitgaven
De investeringsuitgaven bedroegen in 2010 € 15,6 miljoen (2009: € 16 miljoen). De uitgaven hebben betrekking op werktuigen, productiviteitsverbeteringen en onderhoud.
De vroegere investeringsuitgaven in geavanceerde productiecapaciteit en nieuwe
productplatformen boden de mogelijkheid om de investeringsuitgaven verder op een laag niveau te houden.
4/10
Werkkapitaal Werkkapitaal
Het werkkapitaal bedroeg op 31 december 2010 19,9 % van de omzet (2009: 19,6 % van de omzet).
De strenge kredietcontrole werd voortgezet. Het factoringbedrag kon beperkt worden tot € 5,8 miljoen dankzij een beter cash- en kredietbeheer.
Voor leveranciersschulden werd actief gebruik gemaakt van kortingen bij contante betaling.
De voorraad steeg met 9,2 % als gevolg van het hogere verkoopvolume en de hogere voorraadwaardering als resultaat van de gestegen grondstofkosten.
Kasstroomoverzicht Kasstroomoverzicht overzicht
De netto kasstroom uit operationele activiteiten steeg in 2010 tot € 42,4 miljoen dankzij de hogere EBITDA en de strikte opvolging van het werkkapitaal.
De kasstroom uit normale investeringsactiviteiten hield hetzelfde niveau aan als in 2009. De opbrengsten uit de verkoop van niet-strategische activa waren lager.
De kasstroom uit financieringsactiviteiten werd beïnvloed door € 28,1 miljoen schuldterugbetalingen.
Nettoschuld Nettoschuld
De nettoschuld daalde tot € 100,7 miljoen (2009: € 112,5 miljoen) als resultaat van de gegenereerde vrije kasstroom.
Eigen vermogen Eigen vermogen
Het eigen vermogen steeg met € 14,6 miljoen tot € 212 miljoen. Dat is gelijk aan 45 % van de totale balans. De gearing verbeterde in 2010 tot 47,5 % (2009: 57 %).
Dividend Dividend
Tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering op 10 mei 2011 zal de Raad van Bestuur adviseren om geen dividend uit te keren voor het boekjaar 2010.
Personeel Personeel
Eind 2010 stelde de Groep Deceuninck 2821 voltijdse equivalenten te werk (inclusief tijdelijke krachten en geoutsourcete voltijdse equivalenten), in vergelijking met 2816 (inclusief tijdelijke krachten) eind 2009.
4. Wijzigingen in de Raad van Bestuur
Tijdens de jaarlijkse algemene aandeelhoudersvergadering op 10 mei 2011 zal de herverkiezing van Willy Deceuninck voor een periode van 4 jaar ter goedkeuring worden voorgelegd.
Daarnaast zal ook het statuut van onafhankelijk bestuurder van Marcel Klepfisch voor een periode van 3 jaar ter goedkeuring worden voorgelegd. De Raad van Bestuur kondigt aan dat Herwig Bamelis, Clement De Meersman en Ger Rooze niet kandidaat staan voor herverkiezing. Pierre Alain De Smedt, Voorzitter: "We danken de aftredende bestuurders voor hun jarenlange inzet en toewijding voor de onderneming."
Op de jaarlijkse algemene vergadering van 2011 zal het bezoldigings- en benoemingscomité de Raad van Bestuur adviseren om Paul Thiers aan te stellen als onafhankelijk bestuurder.
Paul Thiers (1957) studeerde af aan de Katholieke Universiteit Leuven als Master in de Rechten (1980) en in het Notariaat (1981). Hij is een alumnus (PUB) van de Vlerick Management School. Van 1982 tot 2005 was hij co-CEO en lid van de Raad van Bestuur van de Groep Unilin. Momenteel is hij lid van de Raad van Bestuur van Pentahold nv, Origis nv, Altior cvba, Accent nv, Vergokan nv, Grada nv en het Museum Dhondt-Dhaenens.
Pierre Alain De Smedt, Voorzitter: "Het verheugt ons dat Paul Thiers aanvaard heeft om lid te worden van de Raad van Bestuur. Paul is een gerespecteerd en uiterst ervaren bedrijfsleider die onze Raad van Bestuur nieuwe inzichten en internationale managementervaring zal aanreiken."
5. Verklaring van de verantwoordelijke personen 5. Verklaring van de verantwoordelijke personen. van de verantwoordelijke personen
De ondergetekenden verklaren dat:
- de jaarrekeningen, die zijn opgesteld overeenkomstig de toepasselijke standaarden voor jaarrekeningen, een getrouw beeld geven van het vermogen, van de financiële toestand en van de resultaten van de emittent en de in de consolidatie opgenomen ondernemingen.
- het jaarverslag een getrouw overzicht geeft van de ontwikkeling en de resultaten van het bedrijf en van de positie van de emittent en de in de consolidatie opgenomen ondernemingen, evenals een beschrijving van de voornaamste risico's en onzekerheden waarmee zij geconfronteerd worden.
Namens de Raad van Bestuur
Tom Debusschere Pierre Alain De Smedt CEO Voorzitter van de Raad van Bestuur
6. Verklaring van de Commissaris 6. van de Commissaris . Commissaris
De commissaris heeft bevestigd dat zijn controlewerkzaamheden van de geconsolideerde jaarrekening te gronde zijn afgewerkt en dat deze geen betekenisvolle correcties aan het licht hebben gebracht die in de boekhoudkundige gegevens, opgenomen in dit persbericht, zouden moeten doorgevoerd worden.
Financiële kalender Financiële kalender
| 4 | april 2011 april 2011 |
Jaarverslag online |
|---|---|---|
| 10 | mei 2011 mei 2011 |
Activiteitenverslag 1e kwartaal 2011 |
| 10 | mei 2011 mei 2011 |
Jaarlijkse algemene vergadering van |
| aandeelhouders om 11u00 CET | ||
| 14 | juli 2011 juli 2011 |
Activiteitenverslag 2e kwartaal 2011 |
| 26 | augustus 2011 augustus 2011 |
Halfjaarresultaten 2011 |
| 20 | oktober 2011 oktober 2011 |
Activiteitenverslag 3e kwartaal 2011 |
Over Deceuninck Over Deceuninck
Deceuninck is een internationaal toonaangevende designer & producent van hoogkwalitatieve kunststof systemen voor ramen & deuren, gevelbekleding & dakoversteken, interieur- & tuintoepassingen. De basistechnologie van het bedrijf is de extrusie van PVC en het geoctrooieerde Twinson-composietmateriaal. Het hoogtechnologische productieproces is sterk geïntegreerd en omvat compounding, matrijzenbouw, extrusie van dichtingen en profielen, bedrukking, PVC-bekleving en de geoctrooieerde Decoroc coatingtechnologie.
De Groep is actief in meer dan 75 landen, telt 35 filialen (productie en/of verkoop) verspreid over Europa, Noord-Amerika en Azië en stelt 2821 VTE (inclusief tijdelijke werknemers) tewerk, waarvan 670 in België. In 2010 behaalde Deceuninck een omzet van € 558 miljoen.
(Einde persbericht)
* * *
Noot aan de redactie: voor meer informatie, gelieve Noot aan redactie: voor informatie, gelieve contact o op te nemen met p nemen met:
DECEUNINCK, Ludo Debever, Investor Relations Manager Telefoon: +32 51 23 92 48 Mobiel: +32 473 55 23 35 E-mail: [email protected]
Bijlage 1: Geconsolideerde Resultatenrekening Deceuninck Bijlage 2: Geconsolideerde Balans Deceuninck Bijlage 3: Geconsolideerd Kasstroomoverzicht Deceuninck
Bijlage 1: geconsolideerde resultatenrekening Deceu Bijlage geconsolideerde resultatenrekening Deceuninck Deceuninck
| In duizend € € | 2009 | 2010 |
|---|---|---|
| Netto-omzet | 506.377 | 557.758 |
| Kostprijs verkochte goederen | -351.804 | -394.093 |
| Brutowinst | 154.573 | 163.665 |
| Marketing-, verkoop- & distributiekosten | -92.748 | -92.545 |
| Onderzoeks- en ontwikkelingskosten | -4.663 | -5.177 |
| Administratiekosten en algemene kosten | -43.043 | -40.852 |
| Andere netto bedrijfskosten | -25.442 | -686 |
| Bedrijfswinst (+)/verlies (- (-) | -11.323 -11.323 | 24.405 |
| Financiële kosten | -48.118 | -30.685 |
| Financiële opbrengsten | 33.924 | 15.709 |
| Winst (+) /verlies (- /verlies (-) voor belastingen ) voor belastingen ) voor |
-25.517 | 9.429 |
| Winstbelastingen | 8.568 | -881 |
| Winst (+) /verlies (- /verlies (-) van het boekjaar van het boekjaar |
-16.949 | 8.548 |
| Winst (+) /verlies (- /verlies (-) van het boekjaar van het boekjaar toewijsbaar aan: toewijsbaar |
||
| Aandeelhouders van de moedermaatschappij | -17.090 | 8.378 |
| Minderheidsbelangen | 141 | 170 |
| Winst (+) /verlies (- /verlies (-) per aandeel ) per aandeel ) toewijsbaar aan de gewone toewijsbaar aan de gewone |
||
| aandeelhouders van de moedermaatschappij (in € de moedermaatschappij (in €): |
Gewone winst (+) /verlies (-) per aandeel -0,16 0,08 Verwaterde winst (+) /verlies (-) per aandeel -0,16 0,08
Bijlage 2: geconsolideerde balans Deceuninck
| In duizend € In € |
2009 | 2010 |
|---|---|---|
| ACTIVA | ||
| Immateriële vaste activa | 5.442 | 4.733 |
| Goodwill | 10.843 | 10.860 |
| Materiële vaste activa | 219.569 | 204.574 |
| Financiële vaste activa | 1.274 | 1.310 |
| Uitgestelde belastingvorderingen | 9.459 | 14.475 |
| Overige vaste activa | 2.047 | 1.670 |
| Vaste activa Vaste activa aste activa |
248.634 | 237.622 |
| Voorraden | 59.732 | 65.171 |
| Handelsvorderingen | 96.720 | 107.619 |
| Overige vorderingen | 9.705 | 8.433 |
| Liquide middelen | 50.902 | 43.856 |
| Vaste activa aangehouden voor verkoop | 4.143 | 8.693 |
| Vlottende activa Vlottende |
221.202 | 233.772 |
| Totaal ACTIVA Totaal ACTIVA |
469.836 | 471.394 |
| PASSIVA PASSIVA | ||
| Geplaatst kapitaal | 42.495 | 42.495 |
| Uitgiftepremies | 46.355 | 46.355 |
| Geconsolideerde reserves | 131.512 | 141.495 |
| Eigen aandelen | -651 | -651 |
| Omrekeningsverschillen | -23.497 | -19.134 |
| Eigen vermogen exclusief minderheidsbelangen Eigen exclusief minderheidsbelangen |
196.214 | 210.560 |
| Minderheidsbelangen | 1.221 | 1.466 |
| Eigen vermogen inclusief minderheidsbelangen Eigen minderheidsbelangen |
197.435 | 212.026 |
| Rentedragende schulden | 129.883 | 93.551 |
| Langlopende voorzieningen | 18.716 | 21.247 |
| Uitgestelde belastingschulden | 4.980 | 5.063 |
| Langlopende schulden Langlopende |
153.579 | 119.861 |
| Rentedragende schulden | 33.549 | 51.054 |
| Handelsschulden | 56.967 | 61.656 |
| Belastingschulden | 6.034 | 5.149 |
| Personeelsgerelateerde schulden | 10.646 | 12.130 |
| Overige schulden | 11.626 | 9.518 |
| Kortlopende schulden Kortlopende |
118.822 | 139.507 |
| Totaal PASSIVA Totaal |
469.836 | 471.394 |
Bijlage 3: geconsolideerd kasstroomoverzicht Deceun Bijlage geconsolideerd kasstroomoverzicht Deceuninck Deceuninck
| In duizend In € |
2009 | 2010 |
|---|---|---|
| OPERATIONELE ACTIVITEITEN OPERATIONELE |
||
| Nettowinst (+)/verlies(-) van het boekjaar | -16.949 | 8.548 |
| Afschrijvingen op (im)materiële vaste activa | 31.263 | 28.174 |
| Geboekte bijz. waardeverminderingen op (im)materiële vaste activa | 2.547 | 1.729 |
| Voorzieningen voor pensioenen, herstructureringen en overige risico's en kosten | -1.760 | 811 |
| Waardeverminderingen op vlottende activa | 250 | 2.208 |
| Netto financiële kosten | 14.194 | 14.976 |
| Meerwaarde op realisatie materiële vaste activa | -1.596 | -235 |
| Minderwaarde op realisatie materiële vaste activa | 883 | 127 |
| Winstbelastingen | -8.568 | 881 |
| In eigen vermogen afgewikkelde op aandelen gebaseerde betalingstransacties | 104 | 203 |
| Kasstromen uit bedrijfsactiviteiten voor mutatie in Kasstromen ten voor mutatie in werkmiddelen en voorzieningen in werkmiddelen en voorzieningen en voorzieningen |
20.368 | 57.422 |
| Afname/(toename) in handelsvorderingen en overige vorderingen | 7.646 | -11.429 |
| Afname/(toename) in voorraden | 20.547 | -4.875 |
| Toename/(afname) in handelsschulden | -53.093 | 4.689 |
| Afname/(toename) in andere vaste activa | -126 | 376 |
| Afname/(toename) in andere vlottende activa | 4.452 | -1.878 |
| Toename/(afname) in andere langlopende schulden | -1.484 | 349 |
| Toename/(afname) in andere kortlopende schulden | -4.064 | 414 |
| Kasstromen gegenereerd uit bedrijfsactiviteiten Kasstromen gegenereerd uit bedrijfsactiviteiten |
-5.754 | 45.068 |
| Ontvangen intresten | 3.011 | 1.862 |
| Betaalde belastingen | -3.464 | -4.579 |
| KASSTROMEN UIT OPERATIONELE KASSTROMEN UIT OPERATIONELE ACTIVITEITEN ACTIVITEITEN ACTIVITEITEN |
-6.207 | 42.351 |
| INVESTERINGSACTIVITEITEN INVESTERINGSACTIVITEITEN |
||
| Kasontvangsten bij verkoop van materiële vaste activa | 9.161 | 3.749 |
| Aanschaffingen van materiële vaste activa | -14.822 | -15.481 |
| Aanschaffingen van immateriële vaste activa | -847 | -162 |
| Overige mutaties | -44 | -392 |
| KASSTROMEN UIT INVESTERINGSACTIVITEITEN KASSTROMEN UIT INVESTERINGSACTIVITEITEN |
-6.552 | -12.286 |
| FINANCIERINGSACTIVITEITEN FINANCIERINGSACTIVITEITEN |
||
| Kapitaalverhoging | 80.351 | 0 |
| Terugbetaling van langlopende schulden | -39.182 | -21.976 |
| Terugbetaling van kortlopenden financieringen | -7.463 | -6.216 |
| Betaalde intresten | -13.459 | -7.629 |
| Netto financiële kosten, excl. intresten | -3.599 | 1.061 |
| KASSTROMEN KASSTROMEN UIT FINANCIERINGSACTIVITEITEN UIT FINANCIERINGSACTIVITEITEN |
16.648 | -34.760 |
| Netto toename Netto toename to toename (+) / afname (-) van de liquide middelen van de liquide middelen van de middelen |
3.889 | -4.695 |
| Netto liquide middelen per 1 Netto middelen per 1 januari Wisselkoersfluctuaties |
46.819 194 |
50.902 -2.351 |
| Netto liquide middelen op 31 december Netto middelen op december december |
50.902 | 43.856 |