AI assistant
Creades — Interim / Quarterly Report 2017
Jul 14, 2017
2904_ir_2017-07-14_2992c662-7bd5-4ab7-8e9d-9fe9b2cf464f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Creades AB (publ)
1 januari – 30 juni 2017
- Substansvärdet har ökat med 12 procent. Six Return Index ökade under samma period med 11 procent
- Förvärv av 4,7% av Apotea för 121 Mkr
- Utdelning till aktieägare har lämnats med 175 Mkr
Substansvärdets fördelning den 30 juni 2017
| Antal aktier | Marknadsvärde, Mkr1 ) |
Kr/aktie | Andel, % | |
|---|---|---|---|---|
| Noterade tillgångar | ||||
| Avanza | 3 040 000 | 1 118 | 9 0 |
3 2 |
| Lindab | 7 929 322 | 729 | 5 8 |
2 1 |
| NOTE | 7 780 915 | 160 | 1 3 |
5 |
| Kitron | 17 769 300 | 142 | 1 1 |
4 |
| Övriga noterade värdepapper | 292 | 2 3 |
8 | |
| Summa noterade tillgångar | 2 441 | 196 | 7 0 |
|
| Onoterade tillgångar | ||||
| Acne Studios | 217 | 1 7 |
6 | |
| Apotea | 121 | 1 0 |
3 | |
| Röhnisch | 8 6 |
7 | 2 | |
| Inet | 8 0 |
6 | 2 | |
| Global Batterier | 4 1 |
3 | 1 | |
| Tink | 5 0 |
4 | 1 | |
| Kaching | 3 0 |
2 | 1 | |
| Övriga onoterade värdepapper | 3 7 |
3 | 1 | |
| Orealiserat övervärde i dotterbolag | 5 5 |
4 | 2 | |
| Summa onoterade tillgångar | 716 | 5 7 |
2 1 |
|
| Övriga tillgångar och skulder 2 ) |
312 | 2 6 |
9 | |
| Totalt | 3 470 | 278 | 100 |
1 ) Endast Creades ekonomiska andel redovisas i tabellen. Inklusive orealiserade övervärden i dotterbolag.
2) Varav 316 Mkr avser likvida medel i moderbolaget.
Kommentarer från VD
Bästa aktieägare,
Creades substansvärde hade en god utveckling under årets andra kvartal. Ökningen om 10% är mer än dubbelt så hög som de 4% Stockholmsbörsen (Six Return Index) levererade under samma period. Totalt har Creades substansvärde per aktie ökat med 12% sedan årsskiftet vilket är 5% över vårt absoluta avkastningskrav och även högre än de knappa 11% Stockholmsbörsen ökat med under samma period.
Den jämförelsevis goda utvecklingen under kvartalet förklaras främst av en stark utveckling för våra två största noterade innehav där Lindab ökade med 23% och Avanza tog igen en hel del mark som förlorades under årets inledning och steg med 9%. Även den aktiva förvaltningen inom Creades kapitalförsäkring hade en god utveckling och ökade med 23% under perioden, vilket bidrog till att den totala avkastningen för Creades noterade tillgångar landade på 15%.
Värdet på Creades onoterade tillgångar ökade med totalt 7% under kvartalet. De större onoterade innehaven hade en stabil underliggande utveckling och de marginella omvärderingar som gjorts drivs primärt av mindre rörelser hos de noterade jämförelsebolag vi använder för vår värdering. Bland de mindre onoterade innehaven har i synnerhet Tink utvecklats väl, både vad gäller bolagets konsument- och licensaffär, och vi har därför valt att uppvärdera vår investering i bolaget med SEK 13 miljoner (+34%).
Under perioden har Creades förvärvat knappt 5% av Sveriges ledande nätapotek Apotea som därmed utgör en av våra största onoterade investeringar tillsammans med Acnes Studios och Inet. Apotea uppfyller många egenskaper som vi letar efter i nya investeringar - En disruptiv affärsmodell med mycket starkt kundfokus under ledning av ett bevisat framgångsrikt grundarteam. Vi ser mycket fram emot att få vara med och bidra till bolagets fortsatta utveckling både som ägare och genom vår plats i bolagets styrelse.
Halvvägs genom året är vår bild är att marknaden och omvärlden i stora drag visar samma tendenser som under hösten 2016 där större geopolitiska händelser så som Macrons oväntade seger eller Mays oväntat svaga valresultat endast får kortlivade eller begränsade effekter på de finansiella marknaderna. I vår egen direkta omvärld upplever vi en fortsatt hög aktivitet på såväl de noterade och onoterade marknaderna och Creades investeringsteam utvärderar i skrivande stund flera intressanta investeringsmöjligheter som förhoppningsvis bär frukt till hösten. Till dess önskar vi er en god sommar med förhoppningar om högtryck på såväl stranden som marknaderna!
John Hedberg Verkställande direktör
Creadesaktiens substansvärde
Dotterbolagen i Creades har tidigare redovisats till bokfört värde vid beräkning av substansvärdet. För att ge en bättre bild av koncernens verkliga värde redovisas från och med delårsrapporten januari-mars 2017 även rörelsedrivande dotterbolag till bedömt marknadsvärde vid beräkning av substansvärdet. Värdering av dotterbolagen görs utifrån samma principer som värdering av övriga onoterade innehav. För värderingsprinciper hänvisas till Not 2 Klassificering av finansiella instrument samt till de redovisningsprinciper som angivits i bolagets årsredovisning för 2016.
Under kvartalet ökade substansvärdet med 179 Mkr efter genomförd utdelning om 174 Mkr. För hela perioden var ökningen 222 Mkr. Substansvärdeförändringen justerat för utdelning uppgick till 10 (-3) procent för kvartalet och 12 (-3) procent för perioden. Motsvarande utveckling för SIXRX var 4 (0) procent för kvartalet och 11 (-4) procent för hela perioden.
| 2017-06-30 | 2016-12-31 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Creades ekonomiska andel av marknadsvärde i dotterbolag |
Ägarandel | Bokfört värde |
Orealiserat övervärde |
Substansvärde | Värderingsmodell | Bokfört värde |
Orealiserat övervärde |
Substansvärde |
| Röhnisch | 69% | 86 | 6 | 93 | EV/EBITA | 85 | 0 | 85 |
| Inet | 70% | 80 | 42 | 123 | EV/EBITA | 75 | 0 | 75 |
| Global Batterier | 100% | 41 | 6 | 47 | EV/EBITA | 44 | 0 | 44 |
| SUMMA | 207 | 55 | 262 | 204 | 0 | 204 | ||
Förvaltningsresultat inklusive orealiserat övervärde i dotterbolagen, hänförligt till moderbolagets
aktieägare
Förvaltningsresultat för kvartalet och perioden rensat för minoritetens andel uppgick till 370 (-108) respektive 415 (-94)Mkr. Noterade värdepapper avkastade 323 (-109) Mkr för kvartalet och 342 (-125) Mkr för hela perioden.
Onoterade värdepapper bidrog med 47 (1) Mkr för kvartalet och 73 (31) Mkr för perioden. I föregående års siffror visades inte orealiserade övervärden i dotterbolag. Acne Studios utvecklades svagt under början av året och har värderats ned med netto 32 Mkr, varav 25 Mkr första kvartalet efter utdelning med 9 Mkr. Övriga onoterade innehav har utvecklats positivt och haft en värdeökning om 42 Mkr för kvartalet och året.
| Förvaltningsresultat hänförligt till | Apr-jun 2017 | Jan-jun 2017 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| moderbolagets aktieägare | Mkr | % | Mkr | % | |
| Noterade tillgångar | |||||
| Avanza | 94 | 9 % |
29 | 3 % |
|
| Lindab | 136 | 23% | 160 | 28% | |
| NOTE | 13 | 8 % |
34 | 25% | |
| Kitron | 26 | 22% | 34 | 30% | |
| Övriga noterade värdepapper | 54 | 23% | 86 | 32% | |
| Resultat noterade tillgångar | 323 | 15% | 342 | 14% | |
| Onoterade tillgångar | |||||
| Acne Studios | -7 | -3% | -32 | -12% | |
| Apotea | 0 | 0 % |
0 | 0 % |
|
| Röhnisch1 ) |
1 | 1 % |
8 | 9 % |
|
| Inet1 ) |
3 | 3 % |
48 | 64% | |
| Global Batterier1 ) |
7 | 15% | 7 | 15% | |
| Tink | 13 | 34% | 13 | 34% | |
| Övriga onoterade värdepapper | 29 | 29 | |||
| Resultat onoterade tillgångar | 47 | 7 % |
73 | 11% | |
| SUMMA | 370 | 10% | 415 | 12% |
Koncernen
Resultat
Koncernens resultat för kvartalet uppgick till 338 (-110) Mkr och för perioden till 345 (-101) Mkr varav 340 (-111) Mkr är hänförligt till Creades aktieägare för kvartalet och 342 (-103) för hela perioden. Detta motsvarar 27 (-9) kronor per aktie för kvartalet och 27 (-8) kronor för perioden.
Skatt
Creades är ett förvaltningsbolag och därför inte skattepliktigt för värdeförändring och utdelning från innehav i onoterade bolag eller från innehav av näringsbetingade aktier i noterade bolag.
Likviditet och soliditet
Koncernens likvida medel uppgick per den 30 juni till 339 Mkr jämfört med 355 Mkr den 31 december 2016. Periodens kassaflöde var -16 Mkr, varav 135 Mkr avser nettoförsäljning av värdepapper och -175 Mkr avser utdelning till aktieägare.
Eget kapital hänförligt till Creades AB:s aktieägare uppgick till 3 415 Mkr per 30 juni, en ökning med 167 Mkr sedan 31 december 2016. Soliditeten är 95 procent vilket är något bättre än den sista december 2016.
Värdepappersportfölj
Värdet av värdepappersportföljen uppgick den 30 juni till 2 896 Mkr vilket är en ökning med 156 Mkr sedan årsskiftet. Värdepappersportföljens värde inkluderar 290 Mkr avseende orealiserade värdändringar.
Större förvärv och avyttringar första halvåret 2017
Under mars slutförde Altor det offentliga uppköpserbjudandet av Transcom och Creades avyttrade hela sitt innehav i bolaget till köpeskillingen 247 Mkr.
I april förvärvade Creades knappt 5 % av Apotea till en köpeskilling om 121 Mkr.
| Nettoförvärv Mkr | Q1 | Q2 | 2017 | Nettoavyttring Mkr | Q1 | Q2 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | - | ||||||
| Apotea | 121 | 121 | Transcom WW | 247 | 247 - |
||
| Summa | - | 121 | 121 | Summa | 247 | - | 247 |
Totalt uppgick nettoförvärven till 160 Mkr för perioden och 140 Mkr för kvartalet. Nettoavyttringarna uppgick till 295 Mkr för perioden och 31 Mkr för kvartalet.
Offentliggjorda meddelanden och förvärv under kvartalet
Den 28 april meddelade bolaget följande:
Creades förvärvar aktier i Apotea
Creades AB (publ) ("Creades") har köpt 4,9% av aktierna i Apolea Holding AB som i sin tur äger 96,5 % av aktierna i Sveriges ledande nätapotek Apotea AB ("Apotea"). Aktierna köps från befintliga ägare och Creades investerar totalt SEK 120,5 Mkr. I samband med investeringen kommer Creades även tillsätta en representant i Apoteas styrelse.
2011 tog entreprenörerna bakom nätbokhandlaren Adlibris över Familjeapoteket vilket utgjorde grunden för Apotea som lanserades ett år senare. Sedan dess har bolaget levererat såväl lönsamhet som kraftig tillväxt och omsatte 2016 SEK 968 Mkr. Bolaget levererar ett fullt apotekssortiment – receptbelagda och receptfria produkter – från lagret i Morgongåva till hela Sverige, vanligen med leverans samma eller nästföljande dag.
Creades VD John Hedberg säger i en kommentar: "Vi har följt och imponerats av Apotea och dess ledning under en längre tid. Bolaget uppfyller alla de kriterier vi letar efter i våra investeringar – En disruptiv affärsmodell med mycket starkt kundfokus under ledning av ett bevisat framgångsrikt grundarteam. Vi ser mycket fram emot att få vara med och bidra till bolagets fortsatta utveckling"
Apoteas VD Pär Svärdson säger i en kommentar: "Vi är mycket glada över att få Creades som delägare. Deras kompetens och erfarenhet kommer att gynna Apotea och vi ser fram emot ett nära samarbete"
Grundarkollektivet kommer även efter Creades investering vara bolagets största ägare med över 50% av aktierna. Andra större ägare, utöver Creades, inkluderar Sjätte AP-fonden och Ernström & C:O.
Moderbolaget
Moderbolagets resultat för kvartalet uppgick till 354 (-112) Mkr och för perioden till 346 (-108) Mkr. Per den sista juni uppgick eget kapital till 3 391 att jämföra med 3 219 Mkr per sista december 2016. De likvida medlen uppgick till 316 vilket motsvarar en ökning med 8 Mkr sedan årsskiftet.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Creades verksamhet är utsatt för ett antal risker associerade med substansrabatt/premie, beroende av nyckelpersoner, ägare med betydande inflytande, makroekonomiska förhållanden, specifika onoterade innehav, finansiering, likviditet, valutakursförändringar, ränta, kredit, tvister samt regulatoriska krav. Situationen med risker och osäkerhetsfaktorer har inte förändrats sedan årsredovisningen för 2016 lämnats. För ytterligare upplysningar om bolagets hantering av väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till bolagets årsredovisning för 2016.
Transaktioner med närstående
Under första kvartalet sålde Creades köpoptioner avseende aktier i intressebolaget NOTE AB till ledande personer i NOTE. Creades ställde ut totalt 577 453 köpoptioner till ett lösenpris om 17,58 kronor kontant att gälla under perioden 25 oktober-8 november 2017. Priset för köpoptionerna fastställdes enligt Black & Scholes-modellen. Total optionspremie uppgick till 0,5 Mkr. Under april löste Creades tillbaka optioner motsvarande 317 599 aktier, från den avgående verkställande direktören till ett pris om 1,91 sek per aktie. Dessa optioner såldes sedan till kvarvarande personer i ledningen samt tillträdande verkställande direktören, till samma pris.
Under april sålde Creades, efter godkännande av årsstämman, 4 aktier i Inet Holding AB till en styrelseledamot i bolaget. Priset sattes till marknadsvärde och uppgick till 0,9 Mkr.
För övrigt har inga väsentliga transaktioner med närstående gjorts under perioden.
Återköp av egna aktier
Årsstämman den 19 april 2017 beslutade att bemyndigandet styrelsen att genomföra återköp av egna aktier upp till 10 procent av kvarvarande ännu ej indragna aktier. Inga egna aktier har återköpts under perioden.
Utdelning
Årsstämman den 19 april beslutade om utdelning med 14,00 kr per aktie, totalt 175 Mkr, vilket har utbetalts under kvartalet.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser att rapportera har skett efter balansdagen.
5(18)
Uppgifter avseende koncernen
Denna delårsrapport omfattar moderbolaget Creades AB (publ) samt dotterbolagen IABÖ Global Holding AB (100 procent), Inet Holding AB (69,5 procent) och Röhnisch Holding AB (68,5 procent). I koncernen för IABÖ Global Holding AB ingår dotterbolaget Global Batterier AB med 100 procent och i koncernen för Inet Holding AB ingår dotterbolaget Inet AB med 100 procent. Koncernen Röhnisch Holding består av ett antal rörelsedrivande och vilande svenska och norska bolag.
Största aktieägare
Bolagets enskilt största aktieägare per 30 juni 2017 är Sven Hagströmer med familj, genom bolag Biovestor AB, med 64,3 procent av kapitalet och 48,4 procent av rösterna. Antalet aktier i Creades uppgår till 12 465 128 aktier, varav 8 199 253 A-aktier (1 röst per aktie) och 4 265 875 B-aktier (1/10 röst per aktie), med totalt 8 625 840,5 röster.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport januari-september 2017 | 12 oktober 2017 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké 2017 | 30 januari 2018 |
Creades redovisar aktuellt substansvärde per månadsskiftet den tredje arbetsdagen i nästkommande månad. Detta gäller inte vid kvartalsskiften då delårsrapporter eller bokslutskommuniké lämnas enligt ovan. Substansvärdet avseende juli 2017 kommer att redovisas den 10 augusti 2017. Alla rapporter offentliggörs klockan 08:30 CET.
______________________________________________
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Denna delårsrapport har varit föremål för bolagets revisors översiktliga granskning.
Stockholm den 14 juli 2017
Ordförande Ledamot Ledamot
Sven Hagströmer Marianne Brismar Cecilia Hermansson
Hans Karlsson Jane Walerud Hans Toll Ledamot Ledamot Ledamot
John Hedberg Verkställande direktör
Frågor besvaras av John Hedberg, telefon 08 – 412 011 00.
Creades är listat på Nasdaq OMX Stockholm.
Denna information är sådan information som Creades AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 juli 2017, klockan 08:30 CET.
Revisors granskningsrapport
Creades AB (publ), org.nr 556866-0723
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Creades AB (publ) per 30 juni 2017 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 14 juli 2017
Ernst & Young AB
Jesper Nilsson Auktoriserad revisor
Finansiella rapporter
Resultaträkningar i sammandrag, koncernen
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Erhållna utdelningar | 21 | 50 | 62 | 58 |
| Övriga intäkter | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Värdeförändring värdepapper | 338 | -161 | 290 | -160 |
| Varuförsäljning (avser dotterbolag) | 203 | 161 | 450 | 359 |
| Varu- och försäljningskostnader (avser dotterbolag) | -206 | -157 | -433 | -349 |
| Administrationskostnader 1) | -21 | -3 | -23 | -10 |
| Övriga kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 335 | -109 | 346 | -101 |
| Resultat från finansiella investeringar | ||||
| Finansnetto | -1 | -1 | -2 | -1 |
| Resultat före skatt | 334 | -110 | 345 | -102 |
| Skatt2 ) |
5 | 0 | 1 | 1 |
| Periodens resultat | 338 | -110 | 345 | -101 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 340 | -111 | 342 | -103 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 1 | 3 | 2 |
| Periodens resultat | 338 | -110 | 345 | -101 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | - | - |
| Periodens totalresultat | ||||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 340 | -111 | 342 | -103 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 1 | 3 | 2 |
| Periodens totalresultat | 338 | -110 | 345 | -101 |
| Resultat per aktie (kr) hänförlig till moderbolagets | ||||
| aktieägare, såväl före som efter utspädning | 27,25 kr | -8,66 kr | 27,45 kr | -7,98 kr |
Genomsnittligt antal utestående aktier 12 465 128 12 777 625 12 465 128 12 930 477
1 ) I administrationsomkostnaderna ingår förändring av reserven för kostnader för personalbonusar.
Kostnadsreserven uppgår i år till 15 Mkr, motsvarande period förra året gjordes ingen reservering.
2 )Skattekostnad i dotterbolagen föregående år uppgick i kvartal 1 och 2 till 2 Mkr och redovisades under Varu- och försäljningskostnader.
Balansräkningar i sammandrag, koncernen
| Mkr | 2017-06-30 | 2016-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 247 | 248 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar värderade till verkligt | ||
| värde via resultatet | ||
| Aktier och andelar | 2 896 | 2 740 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager (avser dotterbolag) | 118 | 104 |
| Övriga omsättningstillgångar | 78 | 58 |
| Likvida medel | 339 | 355 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 684 | 3 519 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital hänförlig till Creades AB:s aktieägare | 3 415 | 3 248 |
| Eget kapitalandel i innehav utan bestämmande | ||
| inflytande | 75 | 71 |
| Totalt eget kapital | 3 490 | 3 319 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande långfristiga skulder | 43 | 54 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Övriga skulder | 150 | 146 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 684 | 3 519 |
Förändringar i eget kapital i sammandrag, koncernen
| Mkr | 2017-06-30 | 2016-12-31 | 2016-06-30 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital vid årets början | 3 319 | 3 151 | 3 151 |
| Förändring av eget kapitalandel i innehav utan | |||
| bestämmande inflytande | 0 | 32 | |
| Indragning, aktier1 ) |
-179 | -179 | |
| Utdelning | -175 | ||
| Periodens resultat | 345 | 315 | -101 |
| Eget kapital vid periodens slut | 3 490 | 3 319 | 2 871 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 75 | 71 | 33 |
| 1 ) Avser på stämma beslutat inlösenerbjudande och indragning av syntetiskt återköpta aktier. |
Kassaflödesanalyser i sammandrag, koncernen
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 341 | -109 | 352 | -101 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | -329 | 158 | -282 | 162 |
| Betalda och erhållna räntor, netto | -1 | 0 | -1 | 0 |
| Betald och erhållen skatt, netto | -1 | -2 | -8 | -16 |
| Kassaflöde löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 10 | 47 | 61 | 44 |
| Förändring av rörelsekapitalet | 14 | -47 | -28 | -68 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 24 | 0 | 34 | -24 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Förvärv av aktier och andelar | -142 | -41 | -161 | -80 |
| Försäljning av aktier och andelar | 32 | 55 | 296 | 55 |
| Minskning av långfristiga skulder | -5 | - | -8 | - |
| Investering i och försäljning av anläggningstillgångar | -2 | - | -2 | - |
| Kassaflöde från förvaltningsverksamheten | -117 | 14 | 125 | -25 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Utdelning | -175 | - | -175 | - |
| Indragning aktier | 0 | -179 | - | -179 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -175 | -179 | -175 | -179 |
| Periodens kassaflöde | -268 | -165 | -16 | -228 |
| Likvida medel vid periodens början | 606 | 695 | 355 | 759 |
| Likvida medel vid periodens slut | 339 | 530 | 339 | 530 |
| Periodens kassaflöde | -268 | -165 | -16 | -228 |
Nyckeltal
| 2017-06-30 | 2016-12-31 | |
|---|---|---|
| Antal registrerade aktier | 12 465 128 | 12 465 128 |
| -varav A-aktier, 1/1 | 8 199 253 | 8 199 253 |
| -varav B-aktier, 1/10 | 4 265 875 | 4 265 875 |
| Genomsnittligt utestående aktier | 12 465 128 | 12 696 531 |
| Eget kapital hänförligt till Creades AB:s aktieägare, Mkr | 3 415 | 3 248 |
| Substansvärde1 ), Mkr |
3 470 | 3 248 |
| Börsvärde (baserat på senaste betalkurs), Mkr | 3 316 | 2 923 |
| Substansvärde per aktie1 ), kronor |
278 | 261 |
| Senaste betalkurs, kronor | 266 | 235 |
| Substansvärdesrabatt(+)/premie(-), % | 4 | 1 0 |
| H1 2017 | Helår 2016 | |
| Värdeförändring på noterade värdepapper, % | 1 4 |
1 2 |
| Värdeförändring på onoterade värdepapper, % | 1 1 |
1 5 |
| Totalavkastning per aktie, % | 1 2 |
1 2 |
| Medeltal anställda koncernen totalt | 168 | 176 |
Medeltal anställda moderbolaget 6 6
1 )Inklusive orealiserat övervärde dotterbolag från och med 2017
För information se separat specifikation "Creadesaktiens substansvärde".
Kvartalsöversikt
| 2017-06-30 | 2017-03-31 | 2016-12-31 | 2016-09-30 | 2016-06-30 | 2016-03-31 | 2015-12-31 | 2015-09-30 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal registrerade aktier | 12 465 128 | 12 465 128 | 12 465 128 | 12 465 128 | 12 465 128 | 13 083 329 | 13 083 329 | 13 083 329 |
| - varav A-aktier, 1/1 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 817 454 | 8 817 454 | 8 817 454 |
| - varav B-aktier, 1/10 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 |
| Genomsnittligt utestående aktier | 12 465 128 | 12 465 128 | 12 696 531 | 12 465 128 | 12 777 625 | 13 083 329 | 13 552 393 | 13 710 466 |
| Antal syntetiskt återköpta aktier | - | - | - | - | - | 104 898 | 89 050 | 73673 |
| Eget kapital hänförligt till Creades AB:s | ||||||||
| aktieägare, Mkr | 3415 | 3 250 | 3 248 | 3 124 | 2 838 | 3 127 | 3120 | 2 940 |
| Börsvärde (baserat på senaste betalkurs), Mkr | 3316 | 3 690 | 2 923 | 2 661 | 2 375 | 2 676 | 2689 | 2 433 |
| Senaste betalkurs, kronor | 266 | 296 | 235 | 214 | 191 | 205 | 206 | 185 |
| Substansvärde per aktie1 ), kronor |
278 | 264 | 261 | 251 | 228 | 239 | 239 | 225 |
| Substansvärdesrabatt(+)/premie(-), % | 4 | -12 | 1 0 |
1 5 |
1 6 |
1 5 |
1 4 |
1 7 |
| Antal anställda i Creades AB | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| 1 )Inklusive orealiserat övervärde dotterbolag från och med 2017 |
Resultaträkningar i sammandrag, moderbolaget
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Erhållna utdelningar | 21 | 50 | 62 | 5 8 |
| Övriga intäkter | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Värdeförändring värdepapper | 349 | -159 | 302 | -157 |
| Resultat förvaltningsverksamheten | 371 | -108 | 365 | -98 |
| Administrationskostnader 1 | -21 | -3 | -23 | -10 |
| Rörelseresultat | 350 | -111 | 342 | -108 |
| Resultat från finansiella investeringar | ||||
| Finansnetto | 0 | -1 | 0 | -1 |
| Resultat före skatt | 350 | -112 | 341 | -109 |
| Skatt | 4 | 0 | 4 | 1 |
| Periodens resultat | 354 | -112 | 346 | -108 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | - | - |
| Periodens totalresultat | 354 | -112 | 346 | -108 |
1 ) I administrationsomkostnaderna ingår förändring av reserven för kostnader för personalbonusar. Kostnadsreserven uppgår i år till 15 Mkr, motsvarande period förra året gjordes ingen reservering.
13(18)
Balansräkningar i sammandrag, moderbolaget
| Mkr | 2017-06-30 | 2016-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Inventarier | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Aktier i dotterbolag | 172 | 170 |
| Aktier och andelar | 2 896 | 2 740 |
| Långfristiga fordringar, dotterbolag | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Övriga omsättningstillgångar | 30 | 15 |
| Likvida medel | 316 | 308 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 425 | 3 244 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 3 391 | 3 219 |
| Långfristiga skulder | ||
| Långfristig skuld | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristig skuld dotterbolag | - | 5 |
| Övriga skulder | 34 | 19 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 425 | 3 244 |
Förändringar i eget kapital i sammandrag, moderbolaget
| Mkr | 2017-06-30 | 2016-12-31 | 2016-06-30 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid årets början | 3 219 | 3 111 | 3111 | |||
| Indragning aktier1 ) |
0 | -179 | -179 | |||
| Utdelning | -175 | |||||
| Periodens resultat | 346 | 287 | -108 | |||
| Eget kapital vid periodens slut | 3 391 | 3 219 | 2824 | |||
| 1 ) Avser på stämma beslutade inlösenerbjudande och indragninga av syntetiskt återköpta aktier. |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderföretaget är upprättad enligt årsredovisningslagen. Samtliga belopp är angivna i Mkr om annat inte anges varför avrundningsdifferenser kan förekomma.
Tidigare har dotterbolagens alla kostnader redovisats under rubriken "Varu- och försäljningskostnader". Från och med 2017 redovisas dotterbolagens finansiella kostnader och skatt under respektive rubrik och inkluderas inte längre i koncernens Rörelseresultat. Övriga kostnader redovisas som tidigare under rubriken Varu- och försäljningskostnader. Då påverkan på föregående års siffror inte är väsentlig i jämförelse med om denna princip använts föregående år har jämförelsesiffrorna inte justerats utan upplysning lämnas i not till koncernens resultaträkning.
Redovisningsprinciperna i övrigt är desamma som de som anges i Årsredovisningen för 2016.
Not 2 Klassificering av finansiella instrument
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet indelas, i enlighet med IFRS 13, i tre hierarkiska nivåer beroende på vilken indata som används för värderingen. Nivå 1 avser tillgångar där indata kommer från noterade priser på aktiva marknader. Nivå 2 avser tillgångar där indata kommer från andra direkt eller indirekt observerbara indata än de som ingår i Nivå 1. Nivå 3 avser tillgångar där direkt eller indirekt observerbara indata saknas, vilket gäller för bolagets innehav i onoterade värdepapper.
Samtliga poster inom förvaltningsverksamheten, utom dotterbolagen IABÖ Global Holding, Inet Holding AB och Röhnisch Holding AB, härrör från kategorin finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen. De identifieras vid första redovisningstillfället till denna kategori. Värderingen till verkligt värde via resultaträkningen bedöms bäst återspegla verksamheten. Ingen post har redovisats direkt mot eget kapital. Värdering av finansiella instrument sker enligt avsnittet Värdering till verkligt värde, i Not 2 Redovisningsprinciper i bolagets årsredovisning för 2016. Någon förflyttning mellan nivåerna har inte skett under perioden.
För de räntebärande långfristiga skulderna anses den marknadsmässiga räntan inte väsentligt avvika från diskonteringsräntan varför det redovisade värdet bedöms i allt väsentligt motsvara det verkliga värdet.
Värdering av onoterade innehav görs med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines". Varje enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs då enligt följande:
I första hand används som värde det pris som erhållits om det nyligen genomförts en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer så att priset därför kan anses vara representativt för verkligt värde. Även likvärdiga representativa transaktioner kan användas.
Om ingen extern representativ transaktion finns görs värderingen antingen genom diskontering av framtida kassaflöden med diskonteringsränta baserad på jämförbara avkastningskrav på jämförbara företag och finansiella instrument, eller genom att relevanta multiplar appliceras på respektive bolags historiska och prognosticerade nyckeltal. Beroende på situationen används den multipel som ger bäst information. Använda multiplar är huvudsakligen P/E, EV/EBIT, EV/Sales, EV/EBITA och/eller EV/EBITDA. Nyckeltalen jämförs med nyckeltal för andra jämförbara bolag och justeras vid behov på grund av skillnader i till exempel storlek, historik eller marknad mellan aktuellt bolag och jämförelsegruppens bolag. Som underlag för prognosticerade nyckeltal används respektive bolags egna rapporter kompletterade med egna rimlighetsbedömningar baserade på samtal med ledningen för respektive bolag och analytiker på marknaden.
De syntetiska optionerna beräknas till verkligt värde i enlighet med Black-Scholes Option Pricing Model.
Antaganden kan i vissa fall vara förknippade med stor osäkerhet och förändringar av värderingsmodellernas ingående parametrar kan ha väsentlig påverkan på beräknat verkligt värde.
| Koncernen | 2017-06-30 | Nivå 1 | Nivå 3 1 ) |
2016-12-31 | Nivå 1 | Nivå 3 1 ) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar värderade | ||||||
| till verkligt värde via resultatet | 2 896 | 2 442 | 454 | 2 740 | 2 443 | 297 |
| Likvida medel | 339 | 339 | - | 355 | 355 | - |
| Långfristiga räntebärande skulder | -40 - |
40 | - | -51 - |
51 | - |
| Syntetiska optioner | -3 | - | 3 | -3 | - | - 3 |
| Totalt | 3 192 | 2 740 | 451 | 3 041 | 2 746 | 295 |
Nivå 1: Verkligt värde bestämt enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument. Nivå 3: Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden.
| Aktier och andelar | Syntetiska optioner | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017-01-01- | 2016-01-01- | 2017-01-01- | 2016-01-01- | ||
| 1) Nivå 3 | 2017-06-30 | 2016-12-31 | 2017-06-30 | 2016-12-31 | |
| Ingående balans | 297 | 227 | -3 | - | |
| Förvärv | 156 | 34 | - | - | |
| Avyttring | 0 | -10 | - | - | |
| Ränta/Utdelning | -9 | -8 | - | - | |
| Amortering | 0 | 0 | - | - | |
| Omvärdering | 1 0 |
5 4 |
0 | -2 | |
| Nyutgivna | - | - | 0 | -1 | |
| 454 | 297 | -3 | -3 |
| 2017-06-30 | 2016-12-31 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Onoterade värdepapper, Nivå 3 | Ägarandel | Marknadsvärde | Värderingsmodell | Marknadsvärde | Värderingsmodell |
| Acne Studios | 9 % |
217 | P/E | 258 | P/E |
| Apotea | 5 % |
121 | Senaste transaktion | 0 | ET |
| Tink | 10% | 50 | Senaste transaktion | 37 | Senaste transaktion |
| Kaching | 30% | 30 | Senaste transaktion | 0 | ET |
| Övriga | ET | 37 | P/E | 2 | |
| SUMMA | 454 | 297 |
Kort om bolaget
Creades är ett investeringsbolag som är långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora, noterade och onoterade bolag.
Affärsidé
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare, främst i mindre och medelstora noterade och onoterade svenska företag.
Målet med bolagets förvaltning är att:
■ maximera avkastningen på kapitalet,
■ genomföra investeringar i enlighet med den fastställda risknivån, samt
■ säkerställa en god betalningsberedskap i företaget.
Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus på att skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning av portföljinnehaven i enlighet med Creades affärsfilosofi, snarare än på utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen bedrivs således utan tidsgränser och Creades verksamhet har inte som huvudsakligt syfte att genomföra någon förutbestämd exit-strategi. Såväl nyinvesteringar som eventuella avyttringar sker baserat på varje investerings värdering och de möjliga alternativa investeringarna som finns tillgängliga.
Investeringskriterier
■ Potential: Creades söker investeringsmöjligheter som har betydande potential för omvärdering.
■ Bransch: Creades begränsar sig inte till investeringar i särskilda branscher eller verksamhetsområden, men fokuserar på verksamheter som är relativt sett förutsägbara, vad gäller till exempel kundernas beteenden, branschens struktur och teknikutveckling.
■ Storlek: En investering, inklusive tilläggsinvesteringar, måste vara så stor att den har en materiell påverkan på avkastningen för Creades aktieägare.
■ Ägarinflytande: Majoriteten av Creades investeringar i företag bör innebära att Creades får ett ägarinflytande i företaget och kan agera som engagerad ägare.
■ Geografi: Portföljens fokus ska vara på svenska företag.
Portföljen
Creades värdepappersportfölj består i dagsläget av ca 80 procent noterade tillgångar och 20 procent onoterade tillgångar.
Avkastningsmål
Creades strävar efter att erbjuda aktieägarna en god riskjusterad avkastning som över tid överstiger 7,5 procent per år samt överstiger Stockholmsbörsens totalavkastningsindex, SIXRX.
Utdelning, inlösen och återköp, policy
Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktieägare genom antingen utdelning, aktieåterköp eller inlösen.
Definitioner
Administrationskostnader – Kostnader för administration och personal (inklusive bonus), för Creades AB.
Avkastning per aktie – Aktiens värdeförändring under året inklusive övervärde i dotterbolag, återinvesterad utdelning och justerat för eventuell inlösen.
Finansiella intäkter och kostnader – Ränteintäkter och räntekostnader samt realiserat och orealiserat resultat för syntetiskt aktier och optioner.
Förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare – Koncernens rörelseresultat före administrationskostnader, minskat med finansiella kostnader och skatt i dotterbolagen och minoritetens andel av resultat i dotterbolagen samt ökat med orealiserat övervärde i dotterbolagen.
Marknadsvärde – Noterade innehav värderas till senaste avslutskurs på balansdagen. Fastställandet av marknadsvärde avseende onoterade innehav sker genom användning av olika värderingsmetoder som är lämpliga för det enskilda innehavet. Se under Not 2: Klassificering av finansiella instrument.
Resultat per aktie – Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Soliditet – Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Substansvärde – Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare, justerat för orealiserade övervärden i dotterbolag och för eventuell utdelning och inlösen som om detta återinvesterats i aktien. Anger i princip värdet av Creades nettotillgångar inklusive orealiserade övervärden.
Substansvärdesrabatt/premie – Skillnaden mellan börskursen och substansvärdet per aktie i förhållande till börskursen.
Syntetiskt återköp av egna aktier – I enlighet med beslut från årsstämman kan syntetiskt återköp av egna aktier ske under året, så kallade swap-avtal. Creades ingår då ett swap-avtal som innebär ett byte av avkastning. Motparten (vanligen en bank) erhåller ränta och visst courtage för det kapital som åtgår till att på marknaden förvärva Creades-aktien till marknadskurs. Creades erhåller avkastningen på Creades-aktien, det vill säga kursförändring samt eventuell utdelning s.k. utdelningskompensation. Dessa kursförändringar och eventuell utdelningskompensation redovisas i balansräkningen som kortfristiga fordringar/ skulder och i resultaträkningen som finansiella intäkter/kostnader. Creades äger aldrig sin egen aktie utan tar endast del i den ekonomiska utvecklingen av denna. Efter bolagsstämmobeslut kan dessa aktier bli föremål för inlösen.
Totalavkastning per aktie – Förändring av substansvärdet per aktie justerat för eventuell utdelning och inlösen som om detta återinvesterats i aktien.
Verkligt värde – Se Marknadsvärde.
Värdeförändring värdepapper – I begreppet värdeförändring värdepapper ingår både realiserade och orealiserade värdeförändringar inklusive eventuell utdelning.
Värdepappersportfölj – Samtliga aktierelaterade värdepapper såsom aktier och andelar och utställda optioner.