AI assistant
Creades — Earnings Release 2016
Jan 24, 2017
2904_10-k_2017-01-24_29846f22-23ee-4532-a358-1ce718803477.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké Creades AB (publ) 1 januari – 31 december 2016
- Substansvärdet har ökat med 12 procent på helårsbasis. Six Return Index har ökat med 10 procent under samma period
- Utdelning med 14,00 kronor per aktie föreslås
- Förvärv av 10 procent av Kitron ASA i november
- Förvärv av ytterligare 11 procent i NOTE i december
- John Hedberg tillträdde som ny VD den 1 november
Substansvärdets fördelning den 31 december 2016
| Antal | Marknadsvärde, Mkr1 ) |
Kr/aktie | Andel, % | |
|---|---|---|---|---|
| Noterade tillgångar | ||||
| Avanza | 3 040 000 | 1 122 | 9 0 |
3 5 |
| Lindab | 7 870 782 | 575 | 4 6 |
1 8 |
| Transcom | 2 822 196 | 247 | 2 0 |
8 |
| NOTE | 7 780 915 | 132 | 1 1 |
4 |
| Kitron | 17 769 300 | 113 | 9 | 3 |
| Övriga noterade värdepapper | 254 | 2 0 |
8 | |
| Summa noterade tillgångar | 2 443 | 196 | 7 5 |
|
| Onoterade tillgångar | ||||
| Acne Studios | 258 | 2 1 |
8 | |
| Röhnisch | 8 5 |
7 | 3 | |
| Inet | 7 5 |
6 | 2 | |
| Global Batterier | 4 4 |
4 | 1 | |
| Tink | 3 7 |
3 | 1 | |
| Övriga onoterade värdepapper | 2 | 0 | 0 | |
| Summa onoterade tillgångar | 501 | 4 0 |
1 5 |
|
| Övriga tillgångar och skulder 2 ) |
304 | 2 5 |
1 0 |
|
| Totalt | 3 248 | 261 | 100 | |
| 1 ) Endast Creades ekonomiska andel redovisas i tabellen. |
2) Varav 308 Mkr avser likvida medel i moderbolaget.
Kommentarer från VD
Bästa aktieägare,
I ett större perspektiv blev 2016 ett händelserikt år med oväntade utfall av såväl den brittiska EU-omröstningen som det amerikanska presidentvalet. Etablerade sanningar och världsordningar har ifrågasatts till den grad att även begreppet "sanning" hamnat under lupp. Årets ord "postsanning" har lanserats för att beskriva en ny verklighet där det är viktigare vad en person vill skall vara sant än vad som faktiskt är sant utifrån objektiva, kontrollerbara fakta. På Creades har vi valt att hålla fast vid det mer traditionella sanningsbegreppet och konstaterar därför att Stockholmsbörsen (Six Return Index) under året steg med 10%, den oroliga omvärlden till trots. Utifrån samma sanningsbegrepp är vi tillfreds med att vårt eget substansvärde per aktie under året ökade med 12% och att vi därmed överträffade vårt avkastningskrav.
Även för Creades har det gångna året präglats av en hög aktivitetsnivå där vi välkomnat tre nya portföljbolag i form av Tink, Röhnisch och Kitron som samtliga utvecklats väl. Vi har därtill ökat vårt innehav i NOTE som vi bedömer är väl positionerat för fortsatt tillväxt inom en växande marknad för nordisk elektronikbaserad kontraktstillverkning. I december presenterade Altor ett utköpserbjudande till Transcoms övriga aktieägare vilket Creades ställt sig positiv till. Vi är nöjda med den transformation Transcom genomgått under vår tid som ägare och om budet går igenom på nuvarande nivå kommer Creades investering i bolaget ha gett en total avkastning på 118 %.
Samtliga noterade portföljbolag har ökat i värde under året där i synnerhet NOTE (35%) och Lindab (19%) har bidragit med god avkastning. Avanza har under året stärkt sin marknadsposition och ökat takten i produktutveckling och serviceerbjudande och är väl positionerat för att fortsätta sin tillväxtresa under ledning av Johan Prom som tog vid som VD i november.
Utvecklingen har även varit god bland våra onoterade bolag. Acne Studios har under året ökat i värde med 24% drivet av fortsatt framgångsrik internationell expansion och en stark utveckling inom e-handel och egna butiker. Även Inet har fortsatt sin mycket starka tillväxt och krönte året genom att utses som vinnare i tävlingar arrangerade av Prisjakt, Pricerunner och Sweclockers – Ett utmärkt exempel på bolagets särställning hos sina kunder! Global är det enda bolaget med negativ värdeutveckling under året (-6%). Bolaget avslutade dock året starkt både på intäkts- och kostnadssidan och går in i 2017 med ett ökande momentum. Samtliga onoterade portföljbolag i vilka Creades är majoritetsägare konsolideras in i koncernen till bokfört värde. Det finns skäl att tro att en faktisk marknadsvärdering skulle överstiga den värdering som nu reflekteras i substansvärdet.
Det enskilt största bidraget till det ökade substansvärdet kommer från den aktiva förvaltningen inom Övriga noterade värdepapper. Här skapades under året 92 Mkr i värdeökning, motsvarande 27% avkastning på investerat kapital. En viktig källa till detta värdeskapande har varit Creades allt mer aktiva agerande i samband med börsintroduktioner där vi ser goda möjligheter att komma in som en långsiktig och aktiv ägare.
I skarp kontrast till en omvärld som utvecklats i en allt mer orolig och oförutsägbar riktning har Creades under 2016 lagt ännu ett stabilt och framgångsrikt år till handlingarna. Creades strategi att kombinera långsiktiga investeringar i publika och privata bolag med möjligheten att agera snabbt och opportunistiskt när tillfälle dyker upp fungerar väl också i en mer turbulent och oförutsägbar marknad. Samtliga investeringsområden – Långsiktiga publika investeringar, Långsiktiga privata investeringar och den Aktiva förvaltningen av mindre finansiella investeringar – har bidragit till årets substansvärdesökning vilket vi tar som ett kvitto på en väl balanserad portfölj och en god bärighet i vår strategi.
Vi går in i 2017 med dryga 300 Mkr i kassan och ett förväntat ytterligare tillskott om 247 Mkr vid en försäljning av Transcom. Vi står med andra ord väl rustade att tillvarata de möjligheter marknaden bjuder. Som vi tidigare kommunicerat är avsikten att framgent lämna utdelning till aktieägarna istället för det tidigare förfarandet med inlösen. Utdelningens storlek föreslås bli 14,00 Kr per aktie. Under året kommer vi fortsätta utveckla vårt arbetssätt med fokus på att bli mer effektiva i att sålla och välja i det stora investeringsflöde vår strategi möjliggör. Genom att fortsätta vara en långsiktig, engagerad ägare med vilja och förmåga att agera snabbfotat avser vi skapa en unik exponering och en god riskjusterad avkastning åt våra aktieägare.
Som relativt nytillträdd VD vill jag avslutningsvis tacka min företrädare Per Frankling som tillsammans Creades starka investeringsteam skapat utmärkta förutsättningar för en fortsatt god utveckling för Creades – En förhoppning vi avser konvertera till en sanning under 2017!
John Hedberg Verkställande direktör
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultat koncernen
Förvaltningsresultatet (resultat före administrationskostnader) för koncernen som helhet uppgick till 149 (191) Mkr för kvartalet och 355 (584) Mkr för hela perioden. Av detta avsåg 118 (163) Mkr noterade värdepapper för kvartalet och 277 (513) Mkr för hela perioden. Under kvartalet har alla noterade innehav utom Lindab utvecklats positivt. För hela perioden har alla noterade innehaven utvecklats positivt.
Onoterade värdepapper bidrog med 31 (28) Mkr för kvartalet och 78 (71) Mkr för hela perioden. Acne Studios, Inet och nyförvärvet Röhnisch har utvecklats positivt och bidragit till koncernens resultat med 78 Mkr under året varav 70 Mkr är hänförligt till Creades aktieägare. För kvartalet har bidraget varit 29 Mkr varav 27 Mkr hänförligt till Creades aktieägare.
Förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
Förvaltningsresultat rensat för minoritetens andel (8 Mkr för kvartalet och 2 Mkr för perioden) uppgick till 147 (189) Mkr för kvartalet och 347 (580) Mkr för hela perioden.
| Förvaltningsresultat hänförligt till | Okt-dec 2016 | Jan-dec 2016 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| moderbolagets aktieägare | Mkr | % | Mkr | % | |
| Noterade tillgångar | |||||
| Avanza | 90 | 9 % |
36 | 3 % |
|
| Lindab | -88 | -13% | 91 | 19% | |
| Transcom | 71 | 43% | 15 | 6 % |
|
| NOTE | 15 | 13% | 35 | 35% | |
| Kitron | 8 | 7 % |
8 | 7 % |
|
| Övriga noterade värdepapper | 23 | 8 % |
92 | 27% | |
| Resultat noterade tillgångar | 118 | 6 % |
277 | 12% | |
| Onoterade tillgångar | |||||
| Acne Studios | 25 | 11% | 51 | 24% | |
| Röhnisch | 2 | 2 % |
5 | 6 % |
|
| Inet | 3 | 3 % |
13 | 15% | |
| Global Batterier | 0 | 0 % |
-3 | -6% | |
| Tink | 0 | 0 % |
3 | 9 % |
|
| Övriga onoterade värdepapper | -1 | -9% | 0 | 0 % |
|
| Resultat onoterade tillgångar | 29 | 6 % |
70 | 15% | |
| SUMMA | 147 | 6 % |
347 | 13% |
Resultat
Koncernens resultat för kvartalet uppgick till 126 (182) Mkr och för hela perioden till 315 (551) Mkr varav 307 (548) Mkr är hänförligt till Creades aktieägare. Detta motsvarar 24 (40) kronor per aktie. Justerat för inlösen var avkastningen för perioden 12 procent. Six Return Index ökade med 10 procent under motsvarande tid.
Skatt
Creades är ett förvaltningsbolag och därför inte skattepliktigt för värdeförändring och utdelning från innehav i onoterade bolag eller från innehav av näringsbetingade aktier i noterade bolag.
Likviditet och soliditet
Koncernens likvida medel uppgick per den 31 december till 355 Mkr jämfört med 759 Mkr den 31 december 2015. Periodens kassaflöde var -404 Mkr, varav 179 Mkr avser indragning av aktier, 387 Mkr avser nettoförvärv av värdepapper och 152 avser nettoavyttringar av värdepapper. I och med förvärv av dotterbolag och upptagande av lån i dotterbolagen har kassaflödet från löpande verksamheten bundit 93 Mkr och ökningen av långfristiga lån bidragit med 73 Mkr till kassaflödet. Minoritetens andel i nyemissioner i dotterbolag bidrog med 32 Mkr till kassaflödet.
Eget kapital hänförligt till Creades AB:s aktieägare uppgick till 3 248 Mkr per 31 december, en ökning med 128 Mkr sedan 31 december 2015. Soliditeten är 94 procent vilket är samma som den sista december 2015.
Värdepappersportfölj
Värdet av värdepappersportföljen uppgick den 31 december till 2 740 (2 311) Mkr.
Offentliggjorda förvärv under kvartalet
Kitron
Den 17 november offentliggjorde Creades förvärv av 10 procent av Kitron ASA till en köpeskilling om 104 Mkr.
Kitron är en av Nordens ledande kontraktstillverkare med kunder inom försvar, medicinteknik samt generell industri. Under 2015 uppgick omsättningen till ca 1 950 MNOK. Huvudkontoret ligger utanför Oslo och bolaget är noterat på Oslo Börs.
NOTE
Den 14 december offentliggjorde Creades förvärv av 3 167 088 aktier i NOTE AB till en köpeskilling om 46 Mkr.
Creades innehav i NOTE uppgår därefter till 27 procent av kapitalet och rösterna i bolaget.
Större förvärv och avyttringar 2016
I augusti förvärvades 68,5 procent av Röhnisch för 79 Mkr och 10 procent av Tink för 34 Mkr. Under november och december förvärvades 10 procent av Kitron ASA för sammanlagt 105 Mkr. Under december investerades i ytterligare 11 procent i NOTE för 46 Mkr. För övrigt har inga stora nettoförvärv eller nettoavyttringar gjorts under perioden januari till december 2016.
| Nettoförvärv Mkr | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Röhnisch | 79 | 79 | |||
| Tink | 34 | 34 | |||
| Kitron | 105 | 105 | |||
| Note | 46 | 46 | |||
| Summa | - | - | 113 | 151 | 264 |
Totalt uppgick nettoförvärven till 230 Mkr för kvartalet och 387 Mkr för hela perioden. Nettoavyttringarna uppgick till 48 Mkr för kvartalet och 152 Mkr för hela perioden.
Intressebolag
Under december förvärvades ytterligare 11 procent av kapitalet och rösterna i NOTE AB. Totala innehavet uppgår därefter till 27 procent varför NOTE uppfyller kriterierna för att vara ett intressebolag till Creades.
NOTE är ett noterat bolag och värderas därför till verkligt värde via resultaträkningen så som övriga finansiella innehav förutom dotterbolag.
Utöver NOTE har Creades inte något intressebolag.
Övriga offentliggjorda meddelanden under kvartalet
Innehav i Transcom
I början av oktober meddelade Creades att innehavet i Transcom understigit 10 procent till följd av att nyemission gjorts i Transcom för att uppfylla internt optionsprogram. Den 21 oktober förvärvade Creades 150 000 aktier i Transcom och därefter överstiger innehavet åter 10 procent.
Creades ingår optionsavtal med Avanzas VD Johan Prom
Den 8 november meddelade bolaget följande.
Avanza Holding AB's ("Avanzas") incitamentsprogram för anställda som stängdes i september 2016 övertecknades. Avanzas VD Johan Prom, som ännu ej var anställd vid den tidpunkten, hade inte möjlighet att delta. Creades har därför ingått ett optionsavtal med Johan Prom, som ska löpa fram till det är möjligt att delta i Avanzas nästa officiella incitamentsprogram för anställda, vilket beräknas ske i augusti 2017. Avtalet har ingåtts på marknadsmässiga villkor och innebär att Creades ställer ut 5 000 köpoptioner i aktier i Avanza Bank Holding AB. Varje option ger rättighet att köpa en Avanzaaktie till ett lösenpris om 349,29 kronor per aktie under perioden 17 - 31 augusti 2017. Priset på optionen är fastställt enligt Black & Scholesmodellen och är i linje med Avanzas officiella program, men med kortare löptid.
Avanzas näst största ägare Biovestor, som också är störste ägare i Creades, har ingått ett motsvarande optionsavtal med Johan Prom.
Sammanlagt har Johan Prom köpt 10 000 köpoptioner i Avanza från Creades och Biovestor.
Bud på aktier i Transcom
Den 21 december meddelade Creades att Altor meddelat att de lägger ett publikt bud på Transcom Worldwide AB motsvarande 87,50 kr per aktie, innebärande en premie om 36 procent jämfört med föregående dags stängningskurs. Creades har under vissa förutsättningar accepterat att lämna in sina aktier i enlighet med det föreslagna budet. Skulle budet slutgiltigt accepteras tillförs Creades en likviditet om 247 Mkr. Jämfört med bolagets stängningskurs uppgår premien till 51 Mkr, motsvarande 4 kr i ökad substans per Creadesaktie.
Moderbolaget
Moderbolagets resultat för kvartalet uppgick till 114 (176) Mkr och för hela perioden till 287 (539) Mkr. Per den sista december uppgick eget kapital till 3 219 (3 111) Mkr. De likvida medlen uppgick till 308 (733) Mkr.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Creades verksamhet är utsatt för ett antal risker associerade med substansrabatt, beroende av nyckelpersoner, ägare med betydande inflytande, makroekonomiska förhållanden, specifika onoterade innehav, finansiering, likviditet, valutakursförändringar, ränta, kredit, tvister samt regulatoriska krav. Situationen med risker och osäkerhetsfaktorer har inte förändrats sedan årsredovisningen för 2015 lämnats. För ytterligare upplysningar om bolagets hantering av väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till bolagets årsredovisning för 2015.
Transaktioner med närstående
Extrastämma i Inet Holding den 22 september beslutade om utdelning på bolagets preferensaktier samt att därefter göra indragning av preferensaktierna med återbetalning till aktieägarna. Creades andel av utdelningen uppgick till 3 Mkr. Indragningen registrerades under oktober och innebar en återbetalning till Creades om 23 Mkr.
Under kvartal 2 förvärvade Creades en mindre del i Tink från Biovestor vilket presenterades mer i detalj i rapporten för första halvåret.
Inet Holding har under året sålt syntetiska optioner i Inet Holding till ledningen i Inet AB för en optionspremie om totalt 340 Tsek.
Ett koncernbidrag om 5 Mkr har lämnats till dotterbolaget Global Holding.
För övrigt har inga väsentliga transaktioner med närstående gjorts under perioden.
Syntetiska återköp
Årsstämman den 7 april 2016 beslutade att förnya bemyndigandet till styrelsen att syntetiskt återköpa aktier upp till 10 procent av kvarvarande aktier. Inga syntetiska aktier har återköpts under perioden.
Årsstämma
Årsstämma kommer att hållas den 19 april 2017, i Finlandshuset, Snickarbacken 4, Stockholm , kl 16.00.
Aktieägare som önskar få en fråga behandlad på årsstämman skall begära det skriftligen. Sådan begäran ska ha inkommit i god tid innan kallelsen till årsstämman offentliggörs, dock senast den 28 februari 2017. Handlingarna skickas till följande adress:
Creades AB Att: Styrelseordförande Box 55900 102 16 Stockholm
Utdelning
Styrelsen har under året beslutat att justera bolagets utdelningspolicy enligt följande: Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktieägare genom antingen utdelning, aktieåterköp eller inlösen.
Avsikten framöver är att utdelning ska lämnas istället för förfarandet med inlösen. Utdelningens storlek beräknas vara i linje med tidigare års direktavkastning.
För 2016 föreslås en utdelning om 14,00 kronor per aktie motsvarande 6 procents direktavkastning.
Valberedningen
Den 18:e oktober offentliggjordes Creades valberedningen inför årsstämman 2017.
Valberedningen har bildats enligt de principer som beslutades på Creades årsstämma 2016: De fyra största ägarna enligt bolagets kännedom som önskar utse en representant till valberedningen utgörs av Sven Hagströmer med familj via bolag (Biovestor AB), H & Q Särskilda Pensionsstiftelse, Spiltan Fonder AB och Staffan Malmer. Dessa fyra ägare har beslutat att valberedningen skall bestå av:
- Sven Hagströmer, som representerar Sven Hagströmer med familj via bolag (Biovestor AB),
- Sven Hagströmer som representant för H & Q Särskilda Pensionsstiftelse,
- Erik Brändström, som representerar Spiltan Fonder AB och
- Staffan Malmer, som representerar sig själv.
Sven Hagströmer, som representerar den största aktieägaren, har utsetts till ordförande i valberedningen. Valberedningen avviker därmed från "Svensk kod för bolagsstyrning" såtillvida att bolagets ordförande även är
ordförande för valberedningen. Anledningen till denna avvikelse är att deltagande i valberedningen är en central del i utövandet av ägande.
Valberedningen har för avsikt att i god tid före årsstämman 2017, som avses hållas den 19 april 2017, presentera:
- förslag till styrelseordförande och övriga ledamöter i styrelsen
- förslag till styrelsearvoden och revisorsarvoden
- förslag till revisor
- principer för utseende av valberedning
- förslag till ordförande vid årsstämman
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till: [email protected] eller med vanlig post till: Valberedningen, Creades AB, Box 55900, 102 16 Stockholm.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser att rapportera har skett efter balansdagen.
Uppgifter avseende koncernen
Denna delårsrapport omfattar moderbolaget Creades AB (publ) samt dotterbolagen IABÖ Global Holding AB (100 procent), Inet Holding AB (70 procent) och Röhnisch Holding AB (68,5 procent). I koncernen för IABÖ Global Holding AB ingår dotterbolaget Global Batterier AB med 100 procent och i koncernen för Inet Holding AB ingår dotterbolaget Inet AB med 100 procent. Koncernen Röhnisch Holding består av ett antal rörelsedrivande och vilande svenska och norska bolag.
Största aktieägare
Bolagets enskilt största aktieägare per 31 december 2016 är Sven Hagströmer med familj, genom bolag Biovestor AB, med 64,6 procent av kapitalet och 48,8 procent av rösterna. Antalet aktier i Creades uppgår till 12 465 128 aktier, varav 8 199 253 A-aktier (1 röst per aktie) och 4 265 875 B-aktier (1/10 röst per aktie), med totalt 8 625 840,5 röster.
Kommande rapporttillfällen
| Årsredovisning 2016 | vecka 12 2017 |
|---|---|
| Delårsrapport januari-mars 2017 | 18 april 2017 |
| Delårsrapport januari-juni 2017 | 14 juli 2017 |
| Delårsrapport januari-september 2017 | 12 oktober 2017 |
| Bokslutskommuniké 2017 | 30 januari 2018 |
Kommande stämma
Årsstämma 2017 19 april 2017
Creades redovisar aktuellt substansvärde per månadsskiftet den tredje arbetsdagen i nästkommande månad. Detta gäller inte vid kvartalsskiften då delårsrapporter eller bokslutskommuniké lämnas enligt ovan. Substansvärdet avseende juli 2017 kommer att redovisas den 10 augusti 2017. Alla rapporter offentliggörs klockan 08:30 CET.
______________________________________________
Creades AB (publ) TEL +46 8 412 011 00 FAX +46 8 412 011 11 ORGNR 556866-0723 POSTADRESS Box 55900 ● 102 16 Stockholm ● Sweden BESÖKSADRESS Ingmar Bergmans Gata 4, 7tr www.creades.se
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för bolagets revisors översiktliga granskning.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 24 januari 2017
Sven Hagströmer Marianne Brismar Ordförande Ledamot
Cecilia Hermansson Hans Karlsson Ledamot Ledamot
Hans Toll Jane Walerud Ledamot Ledamot
John Hedberg Verkställande direktör
Frågor besvaras av John Hedberg, telefon 08 – 412 011 00.
Creades är listat på Nasdaq OMX Stockholm.
Denna information är sådan information som Creades AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 januari 2017, klockan 08:30 CET.
Finansiella rapporter
Resultaträkningar i sammandrag, koncernen
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Erhållna utdelningar | 1 | 1 | 58 | 55 |
| Övriga intäkter | 0 | 2 | 1 | 9 |
| Värdeförändring värdepapper | 140 | 182 | 265 | 507 |
| Varuförsäljning (avser dotterbolag) | 276 | 222 | 889 | 584 |
| Varu- och försäljningskostnader (avser dotterbolag) | -269 | -216 | -858 | -571 |
| Resultat förvaltningsverksamheten | 149 | 191 | 355 | 584 |
| Administrationskostnader 1) | -11 | -7 | -30 | -52 |
| Rörelseresultat | 138 | 184 | 325 | 533 |
| Resultat från finansiella investeringar | ||||
| Finansnetto 2 ) |
0 | 1 | 0 | 15 |
| Resultat före skatt | 138 | 186 | 325 | 548 |
| Skatt | -12 | -4 | -10 | 4 |
| Periodens resultat | 126 | 182 | 315 | 551 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 124 | 180 | 307 | 548 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 2 | 8 | 3 |
| Periodens resultat | 126 | 182 | 315 | 551 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | - | - |
| Periodens totalresultat | ||||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 124 | 180 | 307 | 548 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 2 | 8 | 3 |
| Periodens totalresultat | 126 | 182 | 315 | 551 |
| Resultat per aktie (kr) hänförlig till moderbolagets |
| aktieägare, såväl före som efter utspädning | 9,94 kr | 13,74 kr | 24,16 kr | 40,42 kr | |
|---|---|---|---|---|---|
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 12 465 128 | 13 083 329 | 12 696 531 | 13 552 393 | |
| 1 ) I administrationsomkostnaderna ingår förändring av upplupna kostnader för personalbonusar. |
På balansdagen uppgår årets förändring av bonusreserven till 9 (33) Mkr.
2 ) I finansnettot ingår omvärdering och utfall av avtalen för de syntetiskt återköpta aktierna.
Balansräkningar i sammandrag, koncernen
| Mkr | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 248 | 147 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 3 |
| Finansiella anläggningstillgångar värderade till verkligt värde via resultatet |
||
| Aktier och andelar | 2 740 | 2 311 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 104 | 73 |
| Övriga omsättningstillgångar | 73 | 41 |
| Likvida medel | 355 | 759 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 525 | 3 334 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital hänförlig till Creades AB:s aktieägare Eget kapitalandel i innehav utan bestämmande |
3 248 | 3 120 |
| inflytande | 71 | 31 |
| Totalt eget kapital | 3 319 | 3 151 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande långfristiga skulder | 74 | - |
| Kortfristiga skulder | ||
| Övriga skulder | 132 | 184 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 525 | 3 334 |
Förändringar i eget kapital i sammandrag, koncernen
| Mkr | 2016-12-31 | 2015-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid årets början | 3 151 | 2 832 | ||
| Förändring av eget kapitalandel i innehav utan | ||||
| bestämmande inflytande | 32 | 15 | ||
| Indragning, aktier1 ) |
-179 | -248 | ||
| Periodens resultat | 315 | 551 | ||
| Eget kapital vid periodens slut | 3 319 | 3 151 | ||
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 71 | 31 | ||
| 1 ) Avser på stämma beslutat inlösenerbjudande och indragning av syntetiskt återköpta aktier. |
Kassaflödesanalyser i sammandrag, koncernen
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 138 | 184 | 325 | 533 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | -129 | -179 | -244 | -476 |
| Betalda och erhållna räntor, netto | 0 | 0 | -2 | 1 |
| Betald och erhållen skatt, netto | -2 | -1 | -21 | -4 |
| Kassaflöde löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 6 | 4 | 58 | 53 |
| Förändring av rörelsekapitalet | 34 | 6 | -151 | -41 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 39 | 10 | -93 | 12 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Förvärv av aktier och andelar i koncernbolag | 0 | - | -79 | -157 |
| Förvärv av aktier och andelar | -230 | - 21 |
-309 | -176 |
| Försäljning av aktier och andelar | 48 | 122 | 152 | 564 |
| Minskning långfristiga fordringar | 0 | 254 | 0 | 262 |
| Ökning av långfristiga skulder | 37 | - | 120 | 48 |
| Minskning av långfristiga skulder | -57 | -157 | -47 | -167 |
| Investering i och försäljning av anläggningstillgångar | -1 | - 0 |
-3 | -2 |
| Kassaflöde från förvaltningsverksamheten | -201 | 198 | -165 | 373 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Innehav utan bestämmande inflytandes andel i emission/kapitaltillskott-3 | - | 32 | 27 | |
| Indragning aktier | 0 | - | -179 | -235 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -3 | 0 | -146 | -207 |
| Periodens kassaflöde | -165 | 208 | -404 | 177 |
| Likvida medel vid periodens början | 520 | 551 | 759 | 582 |
| Likvida medel vid periodens slut | 355 | 759 | 355 | 759 |
| Periodens kassaflöde | -165 | 208 | -404 | 177 |
Nyckeltal
| 2016-12-31 | 2015-12-31 | |
|---|---|---|
| Antal registrerade aktier | 12 465 128 | 13 083 329 |
| -varav A-aktier, 1/1 | 8 199 253 | 8 817 454 |
| -varav B-aktier, 1/10 | 4 265 875 | 4 265 875 |
| Genomsnittligt utestående aktier | 12 696 531 | 13 552 393 |
| Antal syntetiskt återköpta aktier | - | 89 050 |
| Eget kapital hänförligt till Creades AB:s aktieägare, Mkr | 3 248 | 3 120 |
| Substansvärde, Mkr | 3 248 | 3 101 |
| Börsvärde (baserat på senaste betalkurs), Mkr | 2 923 | 2 689 |
| Substansvärde per aktie, kronor | 261 | 239 |
| Senaste betalkurs, kronor | 235 | 206 |
| Substansvärdesrabatt, % | 1 0 |
1 4 |
| Värdeförändring på noterade värdepapper, % | 1 2 |
2 0 |
| Värdeförändring på onoterade värdepapper, % | 1 5 |
1 0 |
| Totalavkastning per aktie, % | 1 2 |
2 0 |
| Förvaltningskostnader rörlig ersättning i förhållande till substansvärdet, bps | 2 8 |
107 |
| Förvaltningskostnader övrigt i förhållande till substansvärdet, bps | 6 5 |
6 1 |
| Medeltal anställda koncernen totalt | 176 | 103 |
| Medeltal anställda moderbolaget | 6 | 6 |
Kvartalsöversikt
| 2016-12-31 | 2016-09-30 | 2016-06-30 | 2016-03-31 | 2015-12-31 | 2015-09-30 | 2015-06-30 | 2015-03-31 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal registrerade aktier | 12 465 128 | 12 465 128 | 12 465 128 | 13 083 329 | 13 083 329 | 13 083 329 | 13 083 329 | 14 181 180 |
| - varav A-aktier, 1/1 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 199 253 | 8 817 454 | 8 817 454 | 8 817 454 | 8 817 454 | 9 915 305 |
| - varav B-aktier, 1/10 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 | 4 265 875 |
| Genomsnittligt utestående aktier | 12 696 531 | 12 465 128 | 12 777 625 | 13 083 329 | 13 552 393 | 13 710 466 | 14 029 231 | 14 181 180 |
| Antal syntetiskt återköpta aktier | - | - | - | 104 898 | 89 050 | 73673 | 24123 | 539 514 |
| Eget kapital hänförligt till Creades AB:s | ||||||||
| aktieägare, Mkr | 3 248 | 3 124 | 2 838 | 3 127 | 3120 | 2 940 | 2 904 | 3 153 |
| Börsvärde (baserat på senaste betalkurs), Mkr | 2 923 | 2 661 | 2 375 | 2 676 | 2689 | 2 433 | 2 414 | 2 737 |
| Senaste betalkurs, kronor | 235 | 214 | 191 | 205 | 206 | 185 | 185 | 193 |
| Substansvärde per aktie, kronor | 261 | 251 | 228 | 239 | 239 | 225 | 222 | 224 |
| Substansvärdesrabatt, % | 1 0 |
1 5 |
1 6 |
1 5 |
1 4 |
1 7 |
1 7 |
1 4 |
| Antal anställda i Creades AB | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Resultaträkningar i sammandrag, moderbolaget
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Förvaltningsverksamheten | ||||
| Erhållna utdelningar | 1 | 1 | 61 | 5 5 |
| Övriga intäkter | 0 | 3 | 1 | 1 3 |
| Värdeförändring värdepapper | 141 | 181 | 270 | 504 |
| Resultat förvaltningsverksamheten | 142 | 185 | 332 | 573 |
| Administrationskostnader 1 | -11 | -7 | -30 | -52 |
| Rörelseresultat | 131 | 178 | 302 | 521 |
| Resultat från finansiella investeringar | ||||
| Finansnetto 2 | -5 | 1 | -5 | 1 5 |
| Resultat före skatt | 127 | 180 | 297 | 536 |
| Skatt | -12 | -4 | -10 | 4 |
| Periodens resultat | 114 | 176 | 287 | 539 |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | - | - |
| Periodens totalresultat | 114 | 176 | 287 | 539 |
| 1 ) I administrationsomkostnaderna ingår förändring av upplupna kostnader för personalbonusar. |
På balansdagen uppgår årets förändring av bonusreserven till 9 (33) Mkr.
2 ) I finansnettot ingår omvärdering och utfall av avtalen för de syntetiskt återköpta aktierna samt koncernbidrag till dotterbolaget Global Holding.
Balansräkningar i sammandrag, moderbolaget
| Mkr | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Inventarier | 0 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Aktier i dotterbolag | 170 | 117 |
| Aktier och andelar | 2 740 | 2 311 |
| Långfristiga fordringar, dotterbolag | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Övriga omsättningstillgångar | 15 | 13 |
| Likvida medel | 308 | 733 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 244 | 3 184 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 3 219 | 3 111 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Övriga skulder | 24 | 73 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 244 | 3 184 |
Förändringar i eget kapital i sammandrag, moderbolaget
| Mkr | 2016-12-31 | 2015-12-31 | |
|---|---|---|---|
| Eget kapital vid årets början | 3 111 | 2 820 | |
| Indragning aktier1 ) |
-179 | -248 | |
| Periodens resultat | 287 | 539 | |
| Eget kapital vid periodens slut | 3 219 | 3 111 | |
| 1 ) Avser på stämma beslutade inlösenerbjudande och indragninga av syntetiskt återköpta aktier. |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för koncernen är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderföretaget är upprättad enligt årsredovisningslagen. Samtliga belopp är angivna i Mkr om annat inte anges varför avrundningsdifferenser kan förekomma.
Till följd av Nasdaq Stockholms ändrade rutiner för dagens avslut, där genomförda köp och säljordrar nettas varför senast ställda köpkurs inte framgår, så används senaste avslutskurs vid värdering till verkligt värde för noterade aktier.
Redovisningsprinciperna i övrigt är desamma som de som anges i Årsredovisningen för 2015.
Not 2 Klassificering av finansiella instrument
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet indelas, i enlighet med IFRS 13, i tre hierarkiska nivåer beroende på vilken indata som används för värderingen. Nivå 1 avser tillgångar där indata kommer från noterade priser på aktiva marknader. Nivå 2 avser tillgångar där indata kommer från andra direkt eller indirekt observerbara indata än de som ingår i Nivå 1. Nivå 3 avser tillgångar där direkt eller indirekt observerbara indata saknas, vilket gäller för bolagets innehav i onoterade värdepapper.
Samtliga poster inom förvaltningsverksamheten, utom dotterbolagen IÖAB Global Holding, Inet Holding AB och Röhnisch Holding AB, härrör från kategorin finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen. De identifieras vid första redovisningstillfället till denna kategori. Värderingen till verkligt värde via resultaträkningen bedöms bäst återspegla verksamheten. Ingen post har redovisats direkt mot eget kapital. Värdering av finansiella instrument sker enligt avsnittet Värdering till verkligt värde, i Not 2 Redovisningsprinciper i bolagets årsredovisning för 2015. Någon förflyttning mellan nivåerna har inte skett under perioden.
Värdering av onoterade innehav görs med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines". Varje enskilt innehav värderas för sig och värderingen görs då enligt följande:
I första hand används som värde det pris som erhållits om det nyligen genomförts en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer så att priset därför kan anses vara representativt för verkligt värde. Även likvärdiga representativa transaktioner kan användas.
Om ingen extern representativ transaktion finns görs värderingen antingen genom diskontering av framtida kassaflöden med diskonteringsränta baserad på jämförbara avkastningskrav på jämförbara företag och finansiella instrument, eller genom att relevanta multiplar appliceras på respektive bolags historiska och prognosticerade nyckeltal. Beroende på situationen används den multipel som ger bäst information. Använda multiplar är huvudsakligen P/E, EV/EBIT, EV/Sales och/eller EV/EBITDA. Nyckeltalen jämförs med nyckeltal för andra jämförbara bolag och justeras vid behov på grund av skillnader i till exempel storlek, historik eller marknad mellan aktuellt bolag och jämförelsegruppens bolag. Som underlag för prognosticerade nyckeltal används respektive bolags egna rapporter kompletterade med egna rimlighetsbedömningar baserade på samtal med ledningen för respektive bolag och analytiker på marknaden.
Antaganden kan i vissa fall vara förknippade med stor osäkerhet och förändringar av värderingsmodellernas ingående parametrar kan ha väsentlig påverkan på beräknat verkligt värde.
| Koncernen | 2016-12-31 | Nivå 1 | Nivå 3 1 ) |
2015-12-31 | Nivå 1 | Nivå 3 1 ) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||||
| verkligt värde via resultatet | 2 740 | 2 443 | 297 | 2 311 | 2 084 | 227 |
| Likvida medel | 355 | 355 | - | 759 | 759 | - |
| Långfristiga räntebärande skulder | -74 - |
74 | - | - | - | - |
| Totalt | 3 021 | 2 723 | 297 | 3 069 | 2 843 | 227 |
Nivå 1: Verkligt värde bestämt enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 3: Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden.
| 1) Nivå 3 | Utgående balans |
Ränta/ utdelning |
Förvärv/ Lån |
Avyttring/ Amortering |
Omvärderingar | Balans 2015-12-31 |
utdelning | Ränta/ Försäljning/ | återbetalt Omvärderingar | Ingående balans 2015-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktier och andelar | 297 | -8 | 34 | - 10 |
54 | 227 | -23 | -250 | 55 | 444 |
| Fordringar | - | - | - | - | - | - | -24 | -242 | 20 | 246 |
| Totalt nivå 3 | 297 | -8 | 34 | -10 | 54 | 227 | -47 | -492 | 75 | 691 |
Värderingsprinciper nivå 3
I värderingsnivå 3 ingår Acne Studios med 258 Mkr, Tink AB med 37 Mkr och övriga innehav med 2 Mkr. Summa 297 Mkr.
Acne Studios
Som relevant multipel för Acne Studios används P/E-tal. En förändring av använt P/E tal med 1 ger en förändring i värderingen med 7 procent.
Tink
Värderingen av Tink baseras på det värde till vilken nyemissionen gjordes under kvartal 3 2016.
Kort om bolaget
Creades är ett investeringsbolag som är långsiktig engagerad ägare i mindre och medelstora, noterade och onoterade bolag.
Affärsidé
Creades affärsidé är att ge en god riskjusterad avkastning till sina aktieägare genom att investera i verksamheter där Creades kan fungera som en engagerad ägare, främst i mindre och medelstora noterade och onoterade svenska företag.
Målet med bolagets förvaltning är att:
■ maximera avkastningen på kapitalet,
■ genomföra investeringar i enlighet med den fastställda risknivån, samt
■ säkerställa en god betalningsberedskap i företaget.
Creades har en långsiktig investeringshorisont, med fokus på att skapa uthålligt värde genom långsiktig förvaltning av portföljinnehaven i enlighet med Creades affärsfilosofi, snarare än på utfallet under enskilda kvartal. Förvaltningen bedrivs således utan tidsgränser och Creades verksamhet har inte som huvudsakligt syfte att genomföra någon förutbestämd exit-strategi. Såväl nyinvesteringar som eventuella avyttringar sker baserat på varje investerings värdering och de möjliga alternativa investeringarna som finns tillgängliga.
Investeringskriterier
■ Potential: Creades söker investeringsmöjligheter som har betydande potential för omvärdering.
■ Bransch: Creades begränsar sig inte till investeringar i särskilda branscher eller verksamhetsområden, men fokuserar på verksamheter som är relativt sett förutsägbara, vad gäller till exempel kundernas beteenden, branschens struktur och teknikutveckling.
■ Storlek: En investering, inklusive tilläggsinvesteringar, måste vara så stor att den har en materiell påverkan på avkastningen för Creades aktieägare.
■ Ägarinflytande: Majoriteten av Creades investeringar i företag bör innebära att Creades får ett ägarinflytande i företaget och kan agera som engagerad ägare.
■ Geografi: Portföljens fokus ska vara på svenska företag.
Portföljen
Creades värdepappersportfölj består i dagsläget av ca 85 procent noterade tillgångar och 15 procent onoterade tillgångar.
Avkastningsmål
Creades strävar efter att erbjuda aktieägarna en god riskjusterad avkastning som över tid överstiger 7,5 procent per år samt överstiger Stockholmsbörsens totalavkastningsindex, SIXRX.
Utdelning, inlösen och återköp, policy
Bolaget avser att löpande återföra värde till sina aktieägare genom antingen utdelning, aktieåterköp eller inlösen.
Definitioner
Administrationskostnader – Kostnader för administration och personal (inklusive bonus), för Creades AB.
Avkastning per aktie – Aktiens värdeförändring under året inklusive återinvesterad utdelning och justerat för eventuell inlösen och den effekt som skulle uppstått om de syntetiskt återköpta aktierna vore inlösta.
Finansiella intäkter och kostnader – Ränteintäkter, exklusive räntor från dotter- och portföljbolag vilka redovisas under förvaltningsresultatet, räntekostnader samt realiserat och orealiserat resultat för syntetiskt återköpta aktier.
Förvaltningskostnader – Se Administrationskostnader.
Förvaltningsresultat – Creades ABs resultat före administrationskostnader och finansiella intäkter och kostnader, samt hela resultatet för dotterbolagen.
Förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare – Creades förvaltningsresultat justerat för den del av dotterbolagens resultat som hänför sig till dotterbolagens minoritetsdelägare.
Marknadsvärde – Noterade innehav värderas till senaste avslutskurs på balansdagen. Fastställandet av marknadsvärde avseende onoterade innehav sker genom användning av olika värderingsmetoder som är lämpliga för det enskilda innehavet. Se under Not 2: Klassificering av finansiella instrument.
Resultat per aktie – Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Soliditet – Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Substansvärde – Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare, justerat för den effekt som skulle uppstått om eventuella syntetiskt återköpta aktier vore inlösta. Anger i princip värdet av Creades nettotillgångar.
Substansvärdesrabatt – Skillnaden mellan börskursen och substansvärdet per aktie i förhållande till börskursen.
Syntetiskt återköp av egna aktier – I enlighet med beslut från årsstämman kan syntetiskt återköp av egna aktier ske under året, så kallade swap-avtal. Creades ingår då ett swap-avtal som innebär ett byte av avkastning. Motparten (vanligen en bank) erhåller ränta och visst courtage för det kapital som åtgår till att på marknaden förvärva Creades-aktien till marknadskurs. Creades erhåller avkastningen på Creades-aktien, det vill säga kursförändring samt eventuell utdelning s.k. utdelningskompensation. Dessa kursförändringar och eventuell utdelningskompensation redovisas i balansräkningen som kortfristiga fordringar/ skulder och i resultaträkningen som finansiella intäkter/kostnader. Creades äger aldrig sin egen aktie utan tar endast del i den ekonomiska utvecklingen av denna. Efter bolagsstämmobeslut kan dessa aktier bli föremål för inlösen.
Totalavkastning per aktie – Förändring av substansvärdet per aktie justerat för eventuell utdelning och inlösen som om detta återinvesterats i aktien.
Verkligt värde – Se Marknadsvärde.
Värdeförändring värdepapper – I begreppet värdeförändring värdepapper ingår både realiserade och orealiserade värdeförändringar inklusive eventuell utdelning.
Värdepappersportfölj – Samtliga aktierelaterade värdepapper såsom aktier och andelar, konvertibla skuldebrev, förlagsbevis, innehavda och utställda optioner, aktieterminer samt skuld aktielån.