Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

PZ Cormay S.A. Management Reports 2021

Apr 23, 2021

5783_rns_2021-04-23_cb14c680-d629-44d6-9c51-828127c5ee3d.pdf

Management Reports

Open in viewer

Opens in your device viewer

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2020 ROKU

Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu

Spis treści

1. Zasady sporządzenia sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej 6
2. Zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego6
3. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym sprawozdaniu
finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący
wpływ na działalność Grupy Kapitałowej CORMAY i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte przez Grupę
zyski lub poniesione straty w roku obrotowym 6
3.1. Rachunek zysków i strat6
3.2. Aktywa i pasywa Grupy 7
3.3. Rachunek przepływów pieniężnych7
3.4. Analiza podstawowych wskaźników8
4. Informacje o przyjętej strategii rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY oraz działaniach podjętych
w ramach jej realizacji w okresie objętym raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności Grupy co
najmniej w najbliższym roku obrotowym9
4.1. Strategia rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY9
4.2. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju oraz perspektywy rozwoju Grupy 9
5. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem, w jakim stopniu Grupa Kapitałowa CORMAY
jest na nie narażona 11
6. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym
i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług - jeżeli są istotne - albo ich grup
w sprzedaży Grupy Kapitałowej CORMAY ogółem, a także zmianach w tym zakresie w danym roku obrotowym
13
6.1. Sytuacja Grupy na tle branży i gospodarki 13
6.2. Podstawowe obszary działalności 13
6.3. Rzeczowa struktura sprzedaży15
7.
Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne, oraz informacje
o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego
lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku, gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co
najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w
sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z Grupą Kapitałową CORMAY 15
7.1. Struktura odbiorców15
7.2. Główni dostawcy15
8. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Grupy Kapitałowej CORMAY, w tym
znanych Grupie umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami) umowach ubezpieczenia,
współpracy lub kooperacji 16
9. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych Grupy Kapitałowej CORMAY z innymi
podmiotami oraz określenie jej głównych inwestycji krajowych i zagranicznych, w szczególności papierów
wartościowych, instrumentów finansowych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości, w tym
inwestycji kapitałowych dokonanych poza jej grupą jednostek powiązanych, oraz opis metod ich finansowania
17
9.1. Grupa Kapitałowa CORMAY 17
9.2. Inwestycje17
10. Informacje o transakcjach zawartych przez Grupę Kapitałową CORMAY z podmiotami powiązanymi na
innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji;
obowiązek uznaje się za spełniony przez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu
finansowym18

11. Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności...............................................................................................................................................18

12. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym Grupy Kapitałowej CORMAY z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności .........................................................................................................18

13. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym Grupy Kapitałowej CORMAY ....................................................................19

14. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem - opis wykorzystania przez Grupę Kapitałową CORMAY wpływów z emisji do chwili sporządzenia sprawozdania z działalności..............19

15. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.................................................................................................19

16. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi, z uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie Grupa Kapitałowa CORMAY podjęła lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.........................19

16.1. Zarządzanie ryzykiem kursowym19
16.2. Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych20
16.3. Zarządzanie ryzykiem kredytowym20
16.4. Zarządzanie ryzykiem związanym z płynnością 21

17. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej działalności.................................................................................................................................................................22

18. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik........................22

19. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstw spółek Grupy Kapitałowej CORMAY.....................................................................................................................................23

20. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą Kapitałową CORMAY.........................................23

21. Wszelkie umowy zawarte między Grupą Kapitałową CORMAY a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia spółek Grupy przez przejęcie.............23

22. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale spółek Grupy Kapitałowej CORMAY, w szczególności opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych, w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie, wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających, nadzorujących albo członków organów administrujących spółek Grupy w przedsiębiorstwach spółek Grupy, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy wynikały z podziału zysku, a w przypadku gdy spółki Grupy są jednostkami dominującymi, znaczącymi inwestorami, wspólnikami jednostki współzależnej lub odpowiednio jednostkami będącymi stroną wspólnego ustalenia umownego w rozumieniu obowiązujących spółki Grupy przepisów o rachunkowości - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym ..................................24

23. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym

...........................................................................................................................................................................24

24. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji PZ CORMAY S.A oraz akcji i udziałów odpowiednio w podmiotach powiązanych Spółki, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących spółek Grupy Kapitałowej CORMAY, oddzielnie dla każdej osoby.............................................24

25. Informacje o znanych Grupie Kapitałowej CORMAY umowach, w tym zawartych po dniu bilansowym,
w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez
dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy24
26. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych25
27. Wskazanie: (i) daty zawarcia przez spółki Grupy Kapitałowej CORMAY umowy z firmą audytorską o
dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania
finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa, (ii) czy spółki Grupy korzystały z usług wybranej
firmy audytorskiej, a jeżeli tak, to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług, (iii) organu, który dokonał wyboru
firmy audytorskiej, (iv) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i
poprzedni rok obrotowy, odrębnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi atestacyjne,
w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa podatkowego i pozostałe usługi, z tym że
obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane miejsce zamieszczenia tych informacji w
sprawozdaniu finansowym25
28. Charakterystyka struktury aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, w tym z punktu widzenia
płynności Grupy Kapitałowej CORMAY 25
29. Ważniejsze zdarzenia mające znaczący wpływ na działalność oraz wyniki finansowe Grupy Kapitałowej
CORMAY w roku obrotowym lub których wpływ jest możliwy w następnych latach26
30. Opis struktury głównych lokat kapitałowych lub głównych inwestycji kapitałowych dokonanych
w ramach Grupy Kapitałowej CORMAY w danym roku obrotowym26
31. Opis organizacji Grupy Kapitałowej CORMAY ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji oraz
opis zmian w organizacji Grupy wraz z podaniem ich przyczyn 26
32. Charakterystyka polityki w zakresie kierunków rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY 26
33. Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym 26
34. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o rzetelności sprawozdań 27
35. Informacja Zarządu PZ CORMAY S.A. o wyborze firmy audytorskiej27
36. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o stosowaniu ładu korporacyjnego 29
36.1. Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega PZ CORMAY S.A., oraz miejsca, gdzie
tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny29
36.2. W zakresie, w jakim PZ CORMAY S.A. odstąpiła od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego -
wskazanie tych postanowień oraz wyjaśnienie przyczyn tego odstąpienia 29
36.3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie PZ CORMAY S.A. systemów kontroli wewnętrznej
i
zarządzania
ryzykiem
w
odniesieniu
do
procesu
sporządzania
sprawozdań
finansowych
i skonsolidowanych sprawozdań finansowych37
36.4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze
wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale
zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na
walnym zgromadzeniu37
36.5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne,
wraz z opisem tych uprawnień37
36.6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie
wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe
dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z
papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych 38
36.7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych
PZ CORMAY S.A38
36.8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień,
w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji 38

1. Zasady sporządzenia sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej

Niniejsze sprawozdanie Zarządu PZ CORMAY S.A. ("Spółka") z działalności Grupy Kapitałowej CORMAY ("Grupa") w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku zostało sporządzone zgodnie z § 49 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2021 roku, poz. 217, z późn. zm.) oraz z § 71 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. 2018 poz. 757).

2. Zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Podstawowe zasady sporządzania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przedstawione w notach 6 – 10 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

3. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na działalność Grupy Kapitałowej CORMAY i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte przez Grupę zyski lub poniesione straty w roku obrotowym

3.1. Rachunek zysków i strat

Wybrane dane z rachunku zysków i strat Grupy przedstawiają się następująco:

Pozycja Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Zmiana
Przychody netto 65 290 68 410 (3 120)
Koszt własny sprzedaży 38 779 41 466 (2 687)
Zysk brutto ze sprzedaży 26 511 26 944 (433)
Koszty sprzedaży 20 633 23 488 (2 855)
Koszty zarządu 8 977 9 718 (741)
EBIT (7 304) (34 680) 27 376
EBITDA1 (2 988) (30 726) 27 738
Zysk (strata) netto (12 821) (40 974) 28 153

W 2020 roku Grupa odnotowała spadek przychodów o 5% w porównaniu do roku ubiegłego, osiągając poziom 65 290 tys. PLN. Na finalną wartość przychodów ze sprzedaży w roku 2020 złożyła się zarówno większa sprzedaż na rynku polskim (+24% r/r) jak również spadek sprzedaży na rynkach eksportowych (-11%). Niższa sprzedaż na rynkach międzynarodowych wynikała ze zmniejszonego popytu na asortyment Grupy spowodowanego trwającą pandemią COVID-19. Dzięki poszerzeniu oferty na rynku polskim o testy i odczynniki pozwalające na wykrywanie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, Grupie udało się zanotować znaczący wzrost sprzedaży w tym segmencie rynku, który częściowo zrekompensował niższe przychody na rynkach eksportowych.

Pomimo spadku przychodów ze sprzedaży, sprzedaż wysokomarżowych testów i odczynników związanych z COVID-19 wpłynęła na wyższą niż w roku poprzednim marżę brutto w ujęciu procentowym (+1,2 p.p.) – 40,6%, wobec 39,4% w roku 2019, co w efekcie spowodowało, że zysk brutto ze sprzedaży w roku 2020 był na zbliżonym poziome do roku 2019 (-2%).

Koszty sprzedaży i zarządu poniesione przez Grupę w 2020 roku były sumarycznie o 3 596 tys. PLN niższe niż w roku poprzednim. Znacząco niższe koszty sprzedaży i zarządu wynikają z mniejszej liczby delegacji, spotkań biznesowych oraz targów (efekt pandemii COVID-19), obniżonego wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzeń w Spółce, jak również dalszej optymalizacji kosztów działalności Orphée SA.

Wynik EBIT wyniósł w 2020 roku -7 304 tys. PLN, wobec -34 680 tys. PLN w roku poprzednim. Wynik EBIT skorygowany o wartość amortyzacji wynik EBITDA w 2020 roku wyniósł -2 988 tys. PLN, wobec -30 726 tys. PLN w roku 2019. Zarówno wynik EBIT jak i EBITDA uwzględniają wartość pozostałych przychodów i pozostałych kosztów operacyjnych, które w dużym stopniu zniekształcają wynik z działalności operacyjnej Grupy – w roku 2019 aktualizacja wartości prac rozwojowych obciążyła wspomniane wyniki kwotą 36 984 tys. PLN, zaś w roku 2020 - 2 583 tys. PLN.

1 EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres. EBITDA nie jest wskaźnikiem wyników działalności obliczanym zgodnie z MSSF. EBITDA należy postrzegać jako dodatek, a nie zastępstwo dla wyników działalności przedstawionych zgodnie z MSSF. Należy również zachować ostrożność przy porównywaniu EBITDA z EBITDA innych spółek.

Z uwagi na to, że na wynik EBITDA mają wpływ zdarzenia o charakterze jednorazowym, które zaburzają obraz generowanego przez Grupę powtarzalnego wyniku z działalności operacyjnej powiększonego o amortyzację, Grupa rozpoznaje dodatkowy wskaźnik wyników, którym jest znormalizowana EBITDA. Jest to EBITDA skorygowana o koszty/przychody, które wynikają ze zdarzeń o charakterze jednorazowym.

Poniższa tabela przedstawia wartość wyniku EBITDA, korekty o zdarzenia o charakterze jednorazowym oraz wartości znormalizowanego wyniku EBITDA dla Grupy w roku 2020 oraz 2019:

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
EBITDA (2 988) (30 726)
Zdarzenia jednorazowe, w tym: 2 004 27 787
Aktualizacja wartości prac rozwojowych nad analizatorami HS, HJ, BB, EQ 2 583 36 984
Spisanie nakładów na środki trwałe w budowie 874 -
Umorzenie pożyczki PFR (510) -
Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP (943) -
Podatek stamp tax związany ze sprzedażą akcji Diesse Diagnostica Sense S.p.A. - 192
Wynik na sprzedaży nieruchomości w SSE - (2 963)
Rozwiązanie odpisu na udziały w Diesse Diagnostica Sense S.p.A. w związku ze sprzedażą
akcji spółki
- (6 426)
EBITDA znormalizowana (984) (2 939)

Znormalizowany wynik EBITDA za rok 2020 wyniósł -984 tys. PLN, co stanowi istotną poprawę w stosunku do roku 2019.

3.2. Aktywa i pasywa Grupy

Wybrane dane z bilansu Grupy:

Pozycja 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019 Zmiana
Aktywa trwałe 29 823 31 336 (1 513)
Rzeczowe aktywa trwałe 11 038 14 372 (3 334)
Wartości niematerialne 14 085 12 803 1 282
Aktywa obrotowe 63 917 71 139 (7 222)
Zapasy 15 168 19 523 (4 355)
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 12 864 13 221 (357)
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 9 737 7 260 2 477
Pozostałe aktywa finansowe - krótkoterminowe 26 148 31 135 (4 987)
Kapitał własny ogółem 62 436 72 162 (9 726)
Zobowiązania długoterminowe 5 118 3 432 1 686
Zobowiązania krótkoterminowe 25 306 25 225 81

Główne zmiany w bilansie Grupy w analizowanym okresie dotyczą aktywów obrotowych. Odnoszą się one do zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO (11 596 tys. PLN), nabycia akcji Scope Fluidics S.A. (7 000 tys. PLN) oraz do znaczącego zmniejszenia poziomu zapasów (głownie towary) – efekt relatywnie wysokiej sprzedaży w IV kwartale 2020 roku.

Spadek kapitału własnego netto był w głównej mierze wynikiem wygenerowanej w roku 2020 straty.

3.3. Rachunek przepływów pieniężnych

Wybrane dane z rachunku przepływów pieniężnych Grupy przedstawiają się następująco:

Pozycja Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Zmiana
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (161) (4 390) 4 229
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej 154 19 369 (19 215)
Przepływy pieniężne z działalności finansowej 2 130 (8 724) 10 854
Przepływy pieniężne razem 2 477 4 914 (2 437)
Środki pieniężne na początek okresu 7 260 2 346 4 914
Środki pieniężne na koniec okresu 9 737 7 260 2 477

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w roku 2020 wyniosły -161 tys. PLN, wobec -4 390 tys. PLN w roku poprzednim (+4 229 tys. PLN). Znacząco wyższy poziom przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej jest wynikiem istotnie niższych kosztów sprzedaży i zarządu, jak również stabilnego poziomu kapitału obrotowego netto z wyłączeniem środków pieniężnych w roku 2020, podczas, gdy w roku 2019 obserwowany był wzrost kapitału obrotowego netto z wyłączeniem środków pieniężnych, głównie za sprawą zatowarowania pod koniec roku.

Działalność inwestycyjna Grupy w roku 2020 wygenerowała 154 tys. PLN, wobec 19 369 tys. PLN w roku 2019. Do głównych przepływów w ramach działalności inwestycyjnej w roku 2020 należy zaliczyć: zbycie jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO (11 596 tys. PLN), nabycie akcji Scope Fluidics S.A. (-7 000 tys. PLN) oraz nakłady na trwające prace rozwojowe (-4 122 tys. PLN).

Przepływy pieniężne z działalności finansowej wyniosły 2 130 tys. PLN. Na ich wielkość złożyły się przede wszystkim wpływy z tytułu kredytów i pożyczek i leasingu zwrotnego (3 747 tys. PLN) oraz spłat zobowiązań z tytułu leasingu (938 tys. PLN).

3.4. Analiza podstawowych wskaźników

Poniżej przedstawiono podstawowe wskaźniki rentowności, płynności oraz sprawności działania odnoszące się do wyników Grupy Kapitałowej CORMAY za rok 2020 wraz z danymi porównawczymi za rok 2019:

Wskaźnik Definicja Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Rentowność sprzedaży netto Zysk netto / przychody (20%) (60%)
Rentowność sprzedaży na poziomie EBIT Zysk operacyjny / przychody (11%) (50%)
Rentowność kapitału własnego (ROE) Zysk netto / średni kapitał własny (19%) (45%)
Rentowność kapitału ogółem (ROA) Zysk netto / średnie aktywa (13%) (31%)
Wskaźnik płynności bieżącej Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe 2,5 2,8
Wskaźnik płynności szybkiej (Aktywa obrotowe – zapasy – rozliczenia m/o
krótkoterminowe) / zobowiązania krótkoterminowe
1,9 2,0
Kapitał obrotowy netto (KON) Aktywa obrotowe – zobowiązania krótkoterminowe 38 611 45 914
Cykl rotacji zapasów w dniach Wartość średnia zapasów x 365 / koszt własny
sprzedaży
163 161
Cykl rotacji należności handlowych w dniach Wartość średnia należności handlowych x 365 /
przychody
58 57
Cykl rotacji zobowiązań handlowych w dniach Wartość średnia zobowiązań handlowych
krótkoterminowych x 365 / zakupy*
80 72
Cykl konwersji gotówki Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności – cykl
rotacji zobowiązań
141 146

*zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów.

Z uwagi na istotnie niższą stratę na poziomie netto w roku 2020, wszystkie wskaźniki rentowności wskazują wyższe poziomy niż w roku poprzednim.

Pomimo spadku poziomu kapitału obrotowego netto na koniec roku 2020 (-7 303 tys. PLN), w dalszym ciągu pozostaje on na wysokim poziomie. Ponadto stabilne i znacznie przekraczające poziom 1,0 wskaźniki płynności za rok 2020 potwierdzają zdolność Grupy do terminowej realizacji wymagalnych zobowiązań.

Długość cyklów rotacji na koniec roku 2020 pozostała na względnie stabilnym poziomie – dłuższy cykl konwersji zapasów (+2 dni), dłuższy cykl konwersji należności handlowych (+1 dzień) i dłuższy cykl konwersji zobowiązań handlowych (+8 dni). Powyższe zmiany wpłynęły finalnie na skrócenie cyklu konwersji gotówki do 141 dni (-5 dni).

4. Informacje o przyjętej strategii rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY oraz działaniach podjętych w ramach jej realizacji w okresie objętym raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności Grupy co najmniej w najbliższym roku obrotowym

4.1. Strategia rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY

Strategia Grupy zakłada poszerzanie oferty analizatorów o aparaty własnej i obcej konstrukcji, które przeprowadzając testy diagnostyczne używają odczynników dostarczanych przez spółki Grupy.

Strategia Grupy zakłada stabilny wzrost core biznesu, obejmującego:

  • produkcję i dystrybucję odczynników diagnostycznych,
  • dystrybucję aparatury do diagnostyki laboratoryjnej,
  • prowadzenie działalności R&D w zakresie nowych technologii diagnostycznych, zmierzającej do poszerzania oferty produktowej Grupy,
  • zwiększanie skali działalności poprzez wejście na nowe segmenty produktowe oraz nowe rynki i powiększanie sieci dystrybucji, w tym wykorzystanie kanałów sprzedaży OEM.
  • 4.2. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju oraz perspektywy rozwoju Grupy

W 2020 roku Spółka kontynuowała działania mające na celu wprowadzenie do sprzedaży własnych analizatorów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej: analizatora biochemicznego Equisse, hematologicznego analizatora Hermes Senior oraz analizatora POCT BlueBox.

Equisse

W wyniku przeprowadzonych prac Spółka zleciła wyprodukowanie pierwszych 10 preseryjnych sztuk urządzeń nowej generacji. Pierwszy z tych analizatorów trafił do Spółki w końcu października 2019 roku. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych 5 aparatów z nowej serii. Na dostępnych aparatach, na przestrzeni 2020 roku, przeprowadzono szereg testów sprawdzających ich parametry, zgodność ze specyfikacją produktu i powtarzalność produkcji. Wyniki tych testów pozwoliły na dokonanie dodatkowych usprawnień technicznych. Usprawnienia te zostały zrealizowane i przetestowane pomimo utrudnień w funkcjonowaniu niektórych działów Spółki i ograniczonego dostępu do próbek krwi, co wynikało z pandemii COVID-19. Wyniki testów weryfikacyjnych potwierdziły spełnienie wymagań specyfikacyjnych i pozwoliły na rozpoczęcie pod koniec sierpnia 2020 roku powtórnej walidacji wewnętrznej aparatu i linii odczynnikowej. Walidacja ta zakończyła się pozytywnie w lutym 2021 roku i objęła 37 podstawowych testów biochemicznych, które zostały wybrane na pierwszy etap komercjalizacji linii odczynnikowej dedykowanej do aparatu Equisse. Na dzień publikacji niniejszego raportu prowadzona jest walidacja zewnętrzna aparatu i linii odczynnikowej, dzięki czemu nowa wersja aparatu Equisse będzie spełniała wymagania znaku CE. Spółka weryfikuje obecnie plan działań promocyjnych dla aparatu Equisse, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiologiczną.

Hermes Senior

Projekt dotyczy opracowania analizatora hematologicznego klasy 5-diff.

W roku 2020 opracowano i przetestowano szereg modyfikacji i usprawnień w konstrukcji Hermes Senior. Na przestrzeni września i października 2020 roku przeprowadzono weryfikację aparatu na dwóch egzemplarzach najnowszej generacji. Weryfikacja została wykonana w lubelskim laboratorium Spółki, a otrzymane wyniki potwierdziły osiągnięcie wymagań specyfikacyjnych urządzenia. Równolegle do wspomnianej weryfikacji zmodernizowano dwa dodatkowe egzemplarze aparatu, tak aby móc prowadzić dalsze prace testowe i weryfikacyjne na 4 urządzeniach.

W grudniu rozpoczęto przygotowania do rozszerzonych testów liniowości parametrów, jednak moment ich rozpoczęcia uległ przesunięciu z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

BlueBox

Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (Point-of-Care Testing) wraz z linią odczynników w jednorazowych kasetach oraz jednorazową kapilarą do pobierania krwi włośniczkowej.

W latach 2019 – 2020, na podstawie uzyskanych wcześniej wyników prac testowych i opracowań konstruktorskich wykonano trzy prototypy nowej generacji oraz opracowano i uruchomiono proces produkcji elementów zużywalnych. Na przestrzeni roku 2020 trwał proces testowania całej platformy, tj. analizatora i elementów zużywalnych. W efekcie przeprowadzonych testów weryfikacyjnych uzyskano pozytywne wyniki pracy analizatora oraz kapilary. Kontynuowano również testy stabilności odczynników oraz prowadzono prace nad nowo wyprodukowanym detalem triplet (zestaw kuwet odczynnikowych i kuwety reakcyjnej). Testy platformy na natywnej krwi włośniczkowej zostały przesunięte w czasie z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych

Zgodnie z wymogami MSR 36, par. 10a, Spółka przeprowadza na koniec każdego roku test na utratę wartości trwających prac rozwojowych jako wartości niematerialnych i prawnych niedostępnych jeszcze do użytkowania.

W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów Spółka podjęła decyzję o częściowym odwróceniu odpisu aktualizującego wartość projektu Equisse. W ramach przeprowadzonych testów dokonano porównania wartości składników aktywów z ich wartością odzyskiwalną, która została oszacowana jako ich wartość użytkowa na podstawie modelu prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Okres prognoz wyniósł 5 lat. Do prognoz po tym okresie zastosowano prognozy z roku 5 z zerową stopą wzrostu. Głównym powodem odwrócenia odpisu było zmniejszenie przyjętej stopy dyskonta w modelu wyceny, co było wynikiem zmniejszenia stopy wolnej od ryzyka oraz zmianie założeń co do skorelowania stóp zwrotu branży, w której działa Spółka (rynek produktów związanych z ochroną zdrowia) ze stopą zwrotu dla całego rynku (tzw. beta w modelu Capital Asset Pricing Model). Było to częściowo wynikiem pandemii koronawirusa, w trakcie której można było zaobserwować, że branża ochrony zdrowia była bardziej odporna na kryzys niż całość rynku (mniejsza korelacja z rynkiem i mniejsza beta). Z drugiej strony, z uwagi na opóźnienie zakończenia projektu, dokonano przesunięcia w czasie i obniżenia szacunków przewidywanej liczby sprzedanych aparatów w przyjętym modelu wyceny.

Analogicznie, jak w poprzednim roku, w teście na utratę wartości dokonano zwiększenia stopy dyskonta w stosunku do wyliczonej stopy WACC dla branży i rynku, na którym działa Spółka, aby odzwierciedlić zwiększone ryzyko realizacji prognoz. Zastosowana stopa dyskonta to 17,31% (w 2019 wyniosła ona 20,87%), stopa dyskonta, przy której wartość użytkowa byłaby równa wartości księgowej to 11,72% (w 2019 14,77%).

Z uwagi na przedłużające się prace nad wdrożeniem pozostałych analizatorów, tj. Hermes Senior, Hermes Junior oraz BlueBox, a co za tym idzie relatywnie wysokie w ocenie Spółki ryzyko nieosiągnięcia w przyszłości przychodów pokrywających konieczne jeszcze do poniesienia nakłady, Spółka zdecydowała w roku 2019 o dokonaniu odpisów na całość nakładów poniesionych na te prace. Jednocześnie Spółka w 2020 roku ponosiła nakłady na te projekty. Z uwagi jednak na w dalszym ciągu wysokie ryzyko, Spółka zdecydowała o objęciu odpisem całości nakładów poniesionych w roku 2020.

Projekt - koszty) Kwoty obciążające rachunek wyników roku
2020 (dodatnie kwoty - przychody, ujemne
Odpis rozpoznany w
ciągu roku
Wpływ na wynik

Poniżej podsumowano (rozpoznane) oraz rozwiązane na 31 grudnia 2020 odpisy.

Equisse 179 179 Hermes Senior (1 495) (1 495) Hermes Junior (220) (220) BlueBox (1 047) (1 047) Razem (2 583) (2 583)

Prace badawcze i rozwojowe prowadzone przez Dział Badań i Rozwoju

Funkcjonujący w Grupie Dział Badań i Rozwoju prowadził aktywne prace nad opracowywaniem nowych technologii odczynnikowych oraz implementacji posiadanych formulacji do nowych analizatorów. Efekty prowadzonych prac mają poszerzyć zakres oferowanych produktów, zaś klientom dać możliwość uzyskiwania większej ilości oznaczeń przy zastosowaniu posiadanych analizatorów.

W 2020 roku rozpoczęto prace, m.in., nad:

  • wdrożeniem testów kasetkowych do oznaczania przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2,
  • wdrożeniem płynu myjącego Acid Washing Solution N do linii Prestige 24i,
  • technologiczną mapą drogową dotyczącą wdrożenia nowych analizatorów hematologicznych,
  • zmianą dedykowanych poziomów kalibratorów ETHANOL CALIBRATOR,
  • wdrożeniem do oferty testów kasetkowych do oznaczania antygenów SARS-CoV-2,
  • podmianą substancji triton w technologiach produkcji wybranych odczynników Spółki, w związku z wejściem w życie od 2021 roku ograniczeń w stosowaniu substancji triton w odczynnikach do diagnostyki in-vitro wynikających z rozporządzenia 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (Rozporządzenie REACH).

oraz zakończono prace nad:

  • opracowaniem nowych odczynników do analizatorów hematologicznych Mythic 22 oraz Mythic 60,
  • podmianą substancji triton w technologiach produkcji wybranych odczynników Spółki,
  • wdrożeniem testów kasetkowych do oznaczania przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2,
  • wdrożeniem do oferty testów kasetkowych do oznaczania antygenów SARS-CoV-2.

5. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem, w jakim stopniu Grupa Kapitałowa CORMAY jest na nie narażona

Ryzyko związane z ogólną sytuacją makroekonomiczną

Produkty oferowane przez Grupę przeznaczone są dla laboratoriów medycznych funkcjonujących w ramach zakładów opieki zdrowotnej. O ile nie jest możliwe, aby popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych uległ zmniejszeniu poniżej minimalnego poziomu gwarantującego zabezpieczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób, to kształtowanie się popytu na aparaty diagnostyczne oferowane przez Grupę jest bezpośrednio związane z tempem wzrostu gospodarczego, które przekłada się na sytuację finansową podmiotów służby zdrowia, a tym samym skłonność laboratoriów medycznych do inwestowania w nową aparaturę.

Spadek tempa wzrostu produktu krajowego brutto może wpłynąć na pogorszenie sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej i może uszczuplić ich budżety przeznaczone na inwestycje, między innymi w zakresie aparatury medycznej, co mogłoby się przyczynić do spadku popytu na towary z oferty Grupy. Grupa posiada ograniczony wpływ na rozwój rynku, jednakże negatywne skutki ewentualnych zmian koniunktury stara się minimalizować poprzez geograficzną dywersyfikację swojej sprzedaży i zwiększanie udziału sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach ze sprzedaży.

Na sytuacje makroekonomiczną istotny wpływ będzie miał kryzys spowodowany przez pandemię wirusa SARS-CoV-2. O tym, z jakiej skali kryzysem będziemy mieć do czynienia, zależy od tego, jak szybko uda się pandemię wygasić. Analitycy przewidują zarówno scenariusz pozytywny (sezonowość wirusa i opanowanie pandemii), jak i negatywny (dalszy wzrost zachorowań i pogłębienie kryzysu ekonomicznego). W obecnej sytuacji nie ma modeli ekonometrycznych, które pozwoliłyby z wysokim prawdopodobieństwem prognozować konsekwencje tego kryzysu. Spółka ocenia stopień zagrożenia jako średni.

Ryzyko zmiany przepisów prawnych i ich interpretacji

Przepisy prawa obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także w krajach, w których działa Grupa ulegają zmianom, a ich wpływ na działalność Grupy może mieć charakter negatywny. Z uwagi na fakt, iż Grupa działa w obszarze ściśle uregulowanym przepisami prawa, należy też wskazać na ryzyko związane ze zmianami przepisów w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów medycznych. W 2022 roku wchodzą w życie regulacje UE w zakresie IVD, które wymagać będą od Spółki i Grupy znaczącego zaangażowania w celu dostosowania się do nich. Prace dostosowawcze rozpoczęły się w 2020 roku i będą trwać przez cały 2021 rok. Zagrożenie - średnie.

Ryzyko rozwoju technologii w zakresie diagnostyki laboratoryjnej

Postępujący rozwój światowej diagnostyki laboratoryjnej powoduje, iż sukces rynkowy Grupy uzależniony jest od jej zdolności do stałej obserwacji zachodzących zmian technologicznych oraz szybkości w dostosowaniu swoich produktów do oczekiwań rynku. Tym samym, możliwość skutecznego konkurowania na rynku wymaga ciągłego prowadzenia prac badawczorozwojowych oraz dokonywania inwestycji w nowe linie produktowe. Działalność prowadzona przez Grupę, w szczególności w aspekcie skutecznego rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, wykazuje wysoką skuteczność adaptowania portfela produktowego do zmian w oczekiwaniach odbiorców. Niemniej jednak nie można wykluczyć pojawienia się na rynku nowych technologii, które spowodują, iż odczynniki produkowane przez Spółkę wymagać będą dostosowania do zmieniających się wymogów aparatów diagnostycznych, gdyż w innym przypadku popyt na nie ulegnie ograniczeniu, prowadząc tym samym do zmniejszenia wpływów ze sprzedaży. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Grupa aktywnie kreuje nowe produkty i technologie na rynku diagnostyki in vitro, tworząc we własnym zakresie nowe produkty. Jest to element zmniejszający skalę powyższego ryzyka. Zagrożenie - średnie.

Ryzyko walutowe

Spółki Grupy realizują przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiągają istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie spółki pozyskują większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Dodatkowo spółki Grupy ponoszą koszty wynagrodzeń i usług obcych w walutach krajów, w których działają. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Grupę Kapitałową na ryzyko zmian kursów walut.

Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Grupę Kapitałową CORMAY przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut. Zagrożenie - średnie.

Ryzyko związane z dużą koncentracją sprzedaży na rynkach zagranicznych

Grupa realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach eksportowych. Jednym z głównych rynków sprzedaży Grupy pozostaje Federacja Rosyjska. Mając na uwadze historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Federacją Rosyjską, nie można wykluczyć wprowadzenia ograniczeń w wymianie handlowej w zakresie produktów oferowanych przez Grupę, w skrajnym przypadku nie można wykluczyć wprowadzenia przez Federację Rosyjską zakazu importu analizatorów oraz odczynników do badań laboratoryjnych z terenu UE, co mogłoby doprowadzić do istotnego spadku przychodów ze sprzedaży, a tym samym mogłoby negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe. Grupa zmniejsza omawiane ryzyko poprzez dywersyfikację geograficzną oraz opracowanie alternatywnych możliwości dostarczania produktów do odbiorców na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zagrożenie - niskie.

Ryzyko związane z działalnością w niszy rynkowej i możliwością nasilenia się konkurencji

Specyfika oferowanych produktów powoduje, iż oferta handlowa kierowana jest do stosunkowo wąskiej grupy klientów. Tym samym działalność Grupy ma charakter niszowy. Spółka jest, w ocenie Zarządu Spółki, największym polskim producentem odczynników do badań laboratoryjnych, niemniej jednak zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych produkty Grupy konkurują z ofertą szeregu innych producentów, których działalność ma w wielu przypadkach charakter globalny. Mając na uwadze skalę prowadzonej działalności, rozwój kształtowany jest w oparciu o jak najwyższą jakość obsługi klientów, która stanowi podstawę budowy długoterminowej współpracy z odbiorcami. Niemniej jednak nie można wykluczyć wzrostu konkurencji na rynku, na którym działa Grupa, co może znaleźć swoje odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu uzyskiwanych marż ze sprzedaży oferowanych produktów i pogorszeniem wyników finansowych. Zagrożenie - niskie.

Ryzyko związane z sytuacją finansową publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Grupa generuje znaczną część przychodów ze sprzedaży krajowej do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w wielu przypadkach znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, wynikającej zarówno z ograniczonej ilości środków pozyskiwanych ze źródeł publicznych, jak i braku stosownych działań restrukturyzacyjnych. Trudna sytuacja niektórych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przekłada się w wielu przypadkach na trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Grupa przykłada szczególną staranność w zakresie wyboru swoich odbiorców pod kątem ewentualnych zagrożeń w zakresie regulowania płatności za dostarczane produkty bądź towary. Jednocześnie, w celu zwiększenia efektywności polityki zarządzania płynnością, prowadzona jest bieżącą współpraca z firmami windykacyjnymi. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka, iż prowadzone działania nie będą przynosić oczekiwanych efektów, co skutkować może pogorszeniem się wskaźników płynności. Zagrożenie - niskie.

Ryzyko stopy procentowej

Grupa częściowo finansuje swoją działalność umowami leasingowymi, w związku z czym jest narażona na ryzyko zmiany stopy procentowej. Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. Zagrożenie - niskie.

Ryzyko kredytowe

Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Grupę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.

W celu ograniczania ryzyka kredytowego Grupa na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy. Dla części klientów Grupy stosowany jest od 2020 roku faktoring pełny. Należności zabezpieczone w ramach faktoringu pełnego wyniosły na dzień 31 grudnia 2020 roku 174 tys. PLN. Dla pozostałych należności nie zostały ustanowione zabezpieczenia ich spłaty. Zagrożenie - niskie.

Ryzyko związane z płynnością

Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Grupy jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Grupa stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Grupa zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy. Zagrożenie - niskie.

6. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług - jeżeli są istotne - albo ich grup w sprzedaży Grupy Kapitałowej CORMAY ogółem, a także zmianach w tym zakresie w danym roku obrotowym

6.1. Sytuacja Grupy na tle branży i gospodarki

Grupa Kapitałowa CORMAY działa na rynku diagnostyki laboratoryjnej (in vitro diagnostics - IVD). Grupa specjalizuje się w produkcji i dystrybucji testów oraz aparatury do diagnostyki laboratoryjnej.

Oczekuje się, że rynek IVD osiągnie w 2025 roku wielkość 96 mld USD, przy 84,5 mld USD w roku 2020 i prognozowanym średnim rocznym wzroście na poziomie 2,6%. Głównym czynnikiem wpływającym na wspomniany wzrost jest zwiększający się dochód w przeliczeniu na osobę w rozwijających się i rozwiniętych gospodarkach, jak również postęp technologiczny w rozwoju metod oraz urządzeń diagnostycznych.

Rynek diagnostyki IVD podzielony jest obecnie w dużej części między największe globalne koncerny farmaceutyczne tj. Roche Diagnostics (Szwajcaria), Abbott Diagnostics (USA), Beckman Coulter (USA), BD Diagnostics (USA) i Siemens Diagnostics (Niemcy). Oferta Grupy jest porównywalna, jeśli chodzi o jakość i różnorodność, zaś ceny jej produktów są konkurencyjne w porównaniu z największymi graczami na rynku IVD. Grupa jest dystrybutorem aparatury diagnostycznej oraz producentem dedykowanych do tej aparatury testów, zatem obecność tej aparatury w laboratoriach generuje naturalny popyt na jej produkty. Rynek diagnostyki in vitro obejmuje cały zakres testów, przeprowadzanych na płynach ustrojowych i tkankach. Grupa oferuje szeroką gamę aparatury analitycznej, odczynników oraz akcesoriów wraz z częściami zamiennymi.

Kraje, w których Grupa koncentruje swoją działalność handlową, charakteryzują się z reguły rosnącym rynkiem IVD. Podstawowe rynki eksportowe to kraje Europy Wschodniej, kraje Bliskiego Wschodu, kraje Afryki Północnej oraz Azji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba wykonywanych badań laboratoryjnych w/w krajach wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach zachodnich, a wyraźna tendencja wzrostowa stwarza możliwość zwiększania sprzedaży. Problemy budżetowe Federacji Rosyjskiej, jak również sytuacja polityczna i ekonomiczna na Ukrainie negatywnie wpływają na możliwości generowania dynamicznych wzrostów sprzedaży na tych rynkach.

Atutem Spółki i Grupy jest dostęp do wysoko wyspecjalizowanej kadry oraz zlokalizowanie znaczącej wartości produkcji w Polsce – kraju o relatywnie niższych kosztach wytworzenia. Polska traktowana jest przez PZ CORMAY S.A. również jako centrum usług wspólnych dla wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej CORMAY, co pozwala na korzystanie z efektów synergii wynikających z działań wspólnej struktury funkcjonalnej dla Grupy.

6.2. Podstawowe obszary działalności

Głównymi branżami, w których Grupa prowadzi działalność są: biochemia oraz hematologia. Grupa prowadzi także działalność w obszarach immunologii, parazytologii oraz koagulologii.

Obecnie przedmiot działalności Grupy obejmuje:

    1. produkcję i dystrybucję odczynników diagnostycznych,
    1. dystrybucję aparatury do diagnostyki laboratoryjnej,
    1. działalność badawczo rozwojową w zakresie technologii diagnostycznych B+R,
    1. usługi serwisowe dystrybuowanych urządzeń,
    1. dystrybucję próżniowego systemu pobierania krwi,
    1. dystrybucję akcesoriów do urządzeń diagnostycznych, drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz środków myjących, przeznaczonych do oferowanej aparatury.

Produkcja i dystrybucja odczynników diagnostycznych

Grupa jest producentem i eksporterem odczynników diagnostycznych. Produkcja odczynników odbywa się w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w miejscowości Marynin pod Lublinem.

Grupa produkuje oraz sprzedaje następujące kategorie odczynników:

  • odczynniki do badań biochemicznych (Grupa posiada 85 własne technologie z zakresu odczynników biochemicznych),
  • odczynniki do badań hematologicznych (Grupa posiada 39 własne technologie hematologiczne).

Odczynniki te produkowane są z surowców dostarczanych przez polskich i zagranicznych dostawców.

Dodatkowo, Grupa dystrybuuje testy diagnostyczne produkowane przez zewnętrznych producentów.

Grupa uzyskała zatwierdzone przez Lloyd's Register Quality Assurance Limited certyfikat Zatwierdzenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością PZ CORMAY S.A. zgodnego z normą EN ISO 13485:2016 - Wyroby Medyczne oraz normą ISO 9001:2015, nr 10168229. Obejmuje on projektowanie, wytwarzanie i dystrybucję odczynników do diagnostyki in vitro dla laboratoriów medycznych, przemysłowych i naukowych oraz projektowanie, wytwarzanie, sprzedaż i serwis aparatów medycznych do diagnostyki in vitro.

Dystrybucja aparatury do diagnostyki laboratoryjnej

Grupa jest dystrybutorem aparatury do diagnostyki laboratoryjnej, w tym aparatury zlecanej do produkcji podmiotom zewnętrznym. Grupa oferuje sprzęt przeznaczony do użytku profesjonalnego m.in. w laboratoriach medycznych, diagnostycznych, przemysłowych i naukowych.

Głównymi urządzeniami dystrybuowanymi przez Grupę są:

    1. analizatory biochemiczne, m.in.:
    2. analizatory: Accent 200; Accent 220S, Accent S120, Accent MC240, Accent M320 (produkowane przez podmiot zewnętrzny na zlecenie Spółki) oraz analizatory BS-400, BS-480, BS-800 (dystrybuowane pod marką Mindray),
    3. półautomatyczny analizator biochemiczny Multi+,
    1. analizatory hematologiczne, m.in.:
    2. analizatory: Mythic 18, Mythic 18 Vet, Mythic 22 AL, Mythic 22 OT oraz Mythic 60 produkowane przez podmiot zewnętrzny na zlecenie Orphée SA,
    3. do planów Zarządu na rok 2021 należy, m.in., poszerzenie oferty analizatorów hematologicznych o analizatory: Mythic 90 Pro, Mythic X, Mythic 3CRP oraz Mythic 5VET Pro. Na rok 2022 planowana jest komercjalizacja analizatora Mythic 70.
    1. analizatory immunologiczne:
    2. analizatory: Chorus, produkowane przez podmiot zewnętrzny,
    3. analizatory Maglumi produkowane przez podmiot zewnętrzny,
    4. analizatory z linii CL produkowane przez podmiot zewnętrzny,
    1. analizatory do analizy ogólnej, m.in.:
    2. analizatory: Uryxxon, Uri-Tex, Uri-Tex Vet, Uri-Tex 300,
    1. system do analizy parazytologicznej,
    1. system próżniowego pobierania krwi.

Usługi serwisowe dystrybuowanych urządzeń, akcesoria do urządzeń diagnostycznych, drobny sprzęt laboratoryjny oraz środki myjące przeznaczone do oferowanej aparatury

W okresie udzielonej gwarancji na dystrybuowane urządzenia Grupa zapewnia klientom (w Polsce i za granicą) bezpłatne usługi serwisowe świadczone przez własny zespół serwisantów, szkolony przez producentów urządzeń. Po upływie okresu gwarancji Grupa zapewnia odpłatny serwis.

Do oferowanych urządzeń Grupa oferuje dodatkowe odpowiednio dobrane akcesoria (lampy, drukarki, ekrany, drobny sprzęt laboratoryjny) kupowane we własnym zakresie od ich producentów oraz części zamienne producentów oferowanych urządzeń, które sprzedaje na zasadzie dystrybucji.

Grupa częściowo nabywa od podmiotów zewnętrznych, a częściowo produkuje we własnym zakresie, specjalistyczne środki myjące przeznaczone do dystrybuowanych urządzeń (w tym na podstawie własnych technologii).

6.3. Rzeczowa struktura sprzedaży

Struktura rzeczowa sprzedaży przedstawiała się następująco:

Struktura rzeczowa sprzedaży Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Sprzedaż wyrobów 26 537 29 655
Sprzedaż towarów 36 324 36 282
Sprzedaż usług 2 430 2 473
Razem 65 290 68 410

W roku 2020 towary pozostawały największą grupą w strukturze rzeczowej sprzedaży, obejmując 56% sprzedaży ogółem (wzrost o 3 p.p. r/r). Drugą największą grupą były wyroby ze sprzedażą równą 41% sprzedaży Grupy ogółem (spadek o 3 p.p.). Udział sprzedaży usług w sprzedaży Grupy ogółem w roku 2020 pozostał na stabilnym poziomie (4%).

7. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne, oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku, gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z Grupą Kapitałową CORMAY

7.1. Struktura odbiorców

Zestawienie największych rynków geograficznych Grupy Kapitałowej Cormay:

Kraj Przychody
ze sprzedaży w
2020 roku
Udział w przychodach
ogółem
Kraj Przychody
ze sprzedaży w
2019 roku
Udział w przychodach
ogółem
Polska 13 601 21% Rosja 12 037 18%
Rosja 10 535 16% Polska 10 947 16%
Bangladesz 2 541 4% Bangladesz 3 549 5%
Iran 2 474 4% Czechy 2 809 4%
Ukraina 2 452 4% Iran 2 547 4%
Pozostałe 33 688 51% Pozostałe 36 521 53%
Razem 65 290 100% Razem 68 410 100%

W roku 2020 trzema największymi rynkami zbytu dla Grupy pozostawały: Polska, Rosja oraz Bangladesz. W porównaniu do roku 2019 doszło jednak do zmiany największego rynku, którym obecnie jest Polska – ze sprzedażą w wysokości 13 601 tys. PLN w roku 2020 (+2 654 tys. PLN). Rynek polski, na którym Grupa prowadzi sprzedaż bezpośrednio do szpitali i laboratoriów, zanotował 24% procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2019 oraz wzrost udziału w strukturze sprzedaży ogółem do 21% (+5 p.p.). Przyczyną tak dynamicznego wzrostu sprzedaży na rynku krajowym było poszerzenie oferty o testy i odczynniki pozwalające na wykrywanie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Drugim największym rynkiem zbytu Grupy w 2020 roku była Rosja, na terenie której działalność prowadzi spółka zależna Kormiej Rusland Sp. z o.o. Sprzedaż na rynku rosyjskim była niższa niż w roku 2019, wynosząc 10 535 tys. PLN (-1 502 tys. PLN r/r).

W 2019 roku obroty z żadnym odbiorcą nie przekroczyły 10% przychodów ze sprzedaży Grupy.

7.2. Główni dostawcy

Grupa posiada dość zróżnicowaną bazę dostawców, szczególnie w zakresie dostaw materiałów do produkcji. Do największych dostawców zaliczają się producenci aparatury laboratoryjnej, co związane jest z relatywnie wyższym kosztem zakupu aparatury niż materiałów do produkcji odczynników. W strukturze łącznych kosztów zakupu towarów i materiałów przez Grupę największymi dostawcami są:

Analizatory
Lp. Dostawca Kraj dostawcy
1. BIT FRANCE Francja
2. MR GLOBAL Chiny
3. SNIBE Chiny
Surowce / odczynniki OEM
Lp. Dostawca Kraj dostawcy
1. DENKA SEIKEN Japonia
2. SNIBE Chiny
3. TOYOBO Japonia

W 2020 roku jedynym dostawcą, z którym obroty przekroczyły 10% przychodów ze sprzedaży Grupy, była spółka BIT FRANCE (podmiot niepowiązany z Grupą) z obrotem na poziomie 18% przychodów ze sprzedaży Grupy.

8. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Grupy Kapitałowej CORMAY, w tym znanych Grupie umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami) umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji

W następstwie przeprowadzenia przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego ("CPL") na działce gruntu położonej w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin ("Działka") Zarząd Spółki podjął decyzję o sprzedaży Działki oraz o przeniesieniu planowanej inwestycji CPL do nowej lokalizacji. W związku z powyższym w dniu 15 lutego 2019 roku Spółka zawarła umowę sprzedaży Działki za cenę netto 5 700 tys. PLN. Wydanie Działki kupującemu nastąpiło w dniu zapłaty pełnej ceny, tj. w dniu 1 lipca 2019 roku. W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku ("Nieruchomość Docelowa") za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia Nieruchomości Docelowej zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej, a Nieruchomość Docelowa przeznaczona będzie na realizację przez Spółkę inwestycji CPL.

W dniu 28 października 2020 roku Spółka zawarła z Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ("Curiosity") podmiotem zależnym Scope Fluidics S.A. z siedzibą w Warszawie, list intencyjny w sprawie ustalenia warunków przyszłej ewentualnej współpracy w zakresie dystrybucji przez Spółkę na terenie Polski posiadanego przez Curiosity innowacyjnego systemu diagnostyki medycznej o nazwie PCR|ONE opartego na biologii molekularnej, służącego do szybkiego wykrywania bakterii i wirusów ("List Intencyjny").Szczegółowe warunki ewentualnej współpracy Spółki i Curiosity zostaną ustalone w umowie lub umowach, które mogą zostać zawarte w wyniku negocjacji prowadzonych na podstawie Listu Intencyjnego i regulować będą, m. in., podjęcie przez dystrybutora następujących działań: (i) budowania bazy potencjalnych klientów i określania ich potencjalnego zapotrzebowania w odniesieniu do mocy produkcyjnych Curiosity, (ii) pozyskiwania klientów na PCR|ONE, w tym prowadzenia kompleksowej obsługi procesu sprzedażowego, (iii) prowadzenia działań marketingowych i promocji w celu zwiększenia sprzedaży PCR|ONE, (iv) sprzedaży oraz dostawy do klientów części niezbędnych do korzystania z PCR|ONE, w tym analizatorów i kartridżów oraz (v) prowadzenia na rzecz klientów serwisu posprzedażowego, w szczególności w zakresie rozpatrywania reklamacji oraz zapewniania serwisu technicznego.

W dniu 30 października 2020 roku Spółka zawarła: (i) ze Scope Fluidics S.A. z siedzibą w Warszawie ("Scope") umowę objęcia 43 750 akcji Scope nowej emisji za łączną cenę emisyjną 7 000 tys. PLN ("Akcje"), (ii) z jednostką zależną Spółki – Orphée SA z siedzibą w Genewie, umowę pożyczki na rzecz Spółki w kwocie 7 000 tys. PLN udzielanej na warunkach nieodbiegających od rynkowych, z dwuletnim terminem spłaty i przeznaczeniem na sfinansowanie objęcia Akcji.

Zawarcie List Intencyjnego oraz Objęcie Akcji są efektami dokonanego przez Zarząd Spółki przeglądu opcji strategicznych Spółki i podjęciem wstępnych aktywności zmierzających do wejścia na rynek diagnostyki medycznej opartej na biologii molekularnej, którego potencjał rozwoju został potwierdzony podczas trwającej pandemii COVID-19.

W dniu 17 listopada 2020 roku Spółka zawarła umowę nabycia przez Spółkę 3.859.118 akcji własnych jednostki zależnej Spółki - Orphée SA z siedzibą w Genewie, Szwajcaria ("Akcje Własne") za łączną cenę 1 158 tys. CHF ("Umowa"). Umowa została wykonana w dniu 17 listopada 2020 roku. Nabycie Akcji Własnych Orphée SA przez Spółkę stanowi ostatni etap konsolidacji Spółki i Orphée SA na poziomie kapitałowym, kończąc proces porządkowania organizacyjnego Grupy.

W dniu 4 grudnia 2020 roku Spółka zawarła z SensDx S.A. z siedzibą w Warszawie ("SensDx") list intencyjny w sprawie ustalenia warunków przyszłej ewentualnej współpracy związanej z dystrybucją przez Spółkę na terenie Polski oraz z wyłączną dystrybucją przez Spółkę na trzech innych rynkach posiadanego przez SensDx systemu diagnostyki medycznej do szybkiego wykrywania zakażeń wirusami, w tym SARS–CoV–2 ("Produkty"), a także z inwestycjami kapitałowymi. Szczegółowe warunki ewentualnej współpracy Spółki i SensDx zostaną ustalone w umowie lub umowach, które mogą zostać zawarte w wyniku negocjacji prowadzonych na podstawie Listu Intencyjnego, w szczególności zdefiniują trzy rynki, na których Spółka dystrybuować będzie Produkty na zasadach wyłączności. Zawarcie Listu Intencyjnego, podobnie jak zawarcie listu intencyjnego z jednostką zależną Scope Fluidics S.A. - Curiosity Diagnostics Sp. z o.o., o którym mowa powyżej, są efektami dokonanego przez Zarząd Spółki przeglądu opcji strategicznych Spółki i podjęciem wstępnych aktywności zmierzających do poszerzenia oferty Spółki o kolejne innowacyjne produkty służące diagnostyce zakażeń bakteriami i wirusami, w tym SARS-CoV-2.

Spółka nie posiada wiedzy na temat umów pomiędzy akcjonariuszami Spółki.

9. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych Grupy Kapitałowej CORMAY z innymi podmiotami oraz określenie jej głównych inwestycji krajowych i zagranicznych, w szczególności papierów wartościowych, instrumentów finansowych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości, w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jej grupą jednostek powiązanych, oraz opis metod ich finansowania

9.1. Grupa Kapitałowa CORMAY

Wg stanu na 31 grudnia 2020 roku, jak również na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, PZ CORMAY S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY.

W skład Grupy Kapitałowej CORMAY wchodzą: (i) Spółka oraz podmioty zależne w stosunku do Spółki, należące do Grupy Kapitałowej Orphée, tj. (ii) Orphée SA z siedzibą w Genewie (spółka akcyjna prawa Konfederacji Szwajcarskiej, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania 97,95% kapitału zakładowego; jednocześnie podmiot dominujący Grupy Kapitałowej Orphée), (iii) Kormiej Rusland Sp. z o.o. z siedzibą w Moskwie (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa Federacji Rosyjskiej, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania poprzez Orphée SA 100% kapitału zakładowego), (iv) Kormej Diana Sp. z o.o. z siedzibą w Mińsku (zagraniczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa Republiki Białorusi, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania bezpośrednio 1,5%, a poprzez Orphée SA 98,5% kapitału zakładowego) oraz (v) Orphee Technics Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania poprzez Orphée SA 100% kapitału zakładowego).

Konsolidacją objęte były sprawozdania finansowe wszystkich spółek zależnych PZ CORMAY S.A.

W 2020 roku nie zaszły zmiany w organizacji Grupy.

Orphée SA

Orphée SA działa na rynku IVD w segmencie hematologii.

Przedmiotem działalności Orphée SA jest międzynarodowa dystrybucja pod własną marką analizatorów (głównie hematologicznych) wraz z dedykowanymi odczynnikami, których produkcję zleca podmiotom zewnętrznym, w tym PZ CORMAY S.A.

Kormej Diana Sp. z o.o.

Kormej Diana Sp. z o.o. dystrybuuje na terenie Białorusi odczynniki i aparaty diagnostyczne, świadczy usługi serwisowania sprzętu laboratoryjnego oraz dokonuje sprzedaży części zamiennych do aparatów.

Kormiej Rusland Sp. z o.o.

Kormiej Rusland Sp. z o.o. prowadzi na terenie Federacji Rosyjskiej dystrybucję sprzętu medycznego dostarczanego przez podmioty Grupy, m.in. zestawów diagnostycznych na potrzeby chemii klinicznej i hematologii, odczynników dla różnych modeli analizatorów i zestawów testów.

Orphee Technics Sp. z o.o.

Orphee Technics Sp. z o.o. jest spółką zarządzającą nieruchomościami Grupy.

9.2. Inwestycje

Wg stanu na 31 grudnia 2020 roku oraz dzień publikacji niniejszego sprawozdania:

  • Grupa posiadała poprzez Orphée SA inwestycje w jednostki uczestnictwa w Specjalnym Funduszu Inwestycyjnym Otwartym QUERCUS Parasolowy, których wycena bilansowa wynosiła na dzień 31 grudnia 2020 roku 20 242 tys. PLN,
  • Spółka posiadała akcje spółki Scope Fluidics S.A, których wycena bilansowa wynosiła na dzień 31 grudnia 2020 roku 5 906 tys. PLN,
  • Spółka posiadała nieruchomość w Maryninie pod Lublinem, gdzie mieści się zakład produkcyjny Spółki,
  • Orphee Technics Sp. z o.o. posiada nieruchomość inwestycyjną położoną w Lublinie, w której mieści się biuro oraz magazyn Spółki.
  • 10. Informacje o transakcjach zawartych przez Grupę Kapitałową CORMAY z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji; obowiązek uznaje się za spełniony przez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym

Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi zostały zawarte w nocie 35 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

11. Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana po roku w 24 równych ratach kapitałowych. Pożyczka może zostać w części umorzona przy spełnieniu poniższych warunków:

  • 25% środków umarzane za kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
  • 25% środków umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki, od 0% do 25% kwoty pożyczki zwracane proporcjonalnie do redukcji zatrudnienia (redukcja zatrudnienia o 10% to zwiększenie zwrotu o 5% kwoty pożyczki),
  • 25% środków umarzane przy spadku przychodów w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży. Kwotę pożyczki pomniejsza się o wykazaną stratę (nie więcej niż 25% pożyczki i nie więcej niż wykazana skumulowana strata gotówkowa). Stratę gotówkową oblicza się za okres 12 miesięcy jako wynik na sprzedaży netto z wyłączeniem amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.

Ponieważ warunek utrzymania działalności przez 12 miesięcy od dnia otrzymania pożyczki jest na dzień 31 grudnia 2020 roku wystarczająco pewny, zgodnie z p. 10 MSR 20 "Dotacje rządowe" 25% kwoty pożyczki (510 tys. PLN), umarzane pod warunkiem utrzymania działalności, rozpoznano na 31 grudnia 2020 roku jako dotację rządową, a ponieważ z umorzeniem tej części pożyczki nie wiążą się już inne warunki, kwotę tę rozpoznano jako przychody z tytułu otrzymanych dotacji i zaprezentowano w pozostałych przychodach operacyjnych.

W zakresie pozostałych warunków umorzenia na dzień 31 grudnia 2020 roku nie ma wystarczającej pewności ich spełnienia i dlatego pozostała kwota pożyczki pozostaje rozpoznana jako zobowiązania finansowe (długo- i krótkoterminowe).

12. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym Grupy Kapitałowej CORMAY z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności

Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:

  • umowa z dnia 16 lipca 2019 roku., na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 1,2 mln EUR, z terminem wymagalności 15 lipca 2021 rok i rocznym oprocentowaniem 1,9%,
  • umowa z dnia 4 września 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 8,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 września 2021 roku i rocznym oprocentowaniem 3,8%,
  • umowa z dnia 4 czerwca 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 3,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 czerwca 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 3,25%,
  • umowa z dnia 30 października 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 7,0 mln PLN, z terminem wymagalności 29 października 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 2,5%.

W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.

13. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym Grupy Kapitałowej CORMAY

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązywała do 25 lutego 2020 roku. W dniu 14 lutego 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy zlecenia udzielenia gwarancji bankowej, na mocy którego bank wystawił gwarancję na kwotę 20 tys. EUR z okresem obowiązywania do 15 grudnia 2021 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 34 tys. CHF.

14. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem - opis wykorzystania przez Grupę Kapitałową CORMAY wpływów z emisji do chwili sporządzenia sprawozdania z działalności

W 2020 roku Grupa nie emitowała papierów wartościowych.

15. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok

Grupa nie publikowała prognoz finansowych na 2020 rok.

16. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi, z uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie Grupa Kapitałowa CORMAY podjęła lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom

16.1. Zarządzanie ryzykiem kursowym

Spółki Grupy realizują przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiągają istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie spółki pozyskują większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Dodatkowo spółki Grupy ponoszą koszty wynagrodzeń i usług obcych w walutach krajów, w których działają. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Grupę na ryzyko zmian kursów walut.

Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Grupę Kapitałową CORMAY przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut.

W 2020 roku spółki Grupy nie były stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward, kontrakty swap). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.

31 grudnia 2020 Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
Należności z tytułu dostaw i usług
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku n/d 7 1 617 30 306 17 - 353 18
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku 9 139 30 7 462 1 518 24 - 13 92
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 458 2 373 76 1 - 1 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (458) (2) (373) (76) (1) - (1) (5)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku n/d 95 943 6 734 6 113 2 012 1
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku 5 606 405 4 352 337 9 425 73 5
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% (280) (20) (218) (17) - (21) (4) -
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% 280 20 218 17 - 21 4 -
Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto
Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2020 roku w tys. PLN 3 533 (375) 3 110 1 181 15 (425) (60) 87
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 178 (18) 155 59 1 (21) (3) 5

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto przy założeniu, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%:

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY
Sprawozdanie Zarządu z działalności za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku
(w tysiącach PLN)
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (178) 18 (155) (59) (1) 21 3 (5)
31 grudnia 2019 Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
Należności z tytułu dostaw i usług
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku n/d 90 1 957 30 294 57 287 - 19
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku 11 826 353 8 334 1 851 103 1 090 - 95
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 593 18 417 93 5 55 - 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (593) (18) (417) (93) (5) (55) - (5)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku n/d 121 1 149 6 814 153 807 11 254 -
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku 9 517 474 4 893 416 275 3 065 394 -
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% (477) (24) (245) (21) (14) (153) (20) -
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% 477 24 245 21 14 153 20 -
Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto
Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2019 roku w tys. PLN 2 309 (121) 3 441 1 435 (172) (1 975) (394) 95
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 116 (6) 172 72 (9) (98) (20) 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (116) 6 (172) (72) 9 98 20 (5)

Podane w tabeli liczby wyrażone są w tysiącach jednostki waluty. Wpływ na wynik jest wyrażony w tysiącach PLN. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.

16.2. Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych

Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych z tytułu leasingów – oprocentowanie leasingów jest zmienne.

Grupa gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stóp procentowych. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych może stanowić utrudnienie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiadała zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 1 531 tys. PLN (1 148 tys. PLN część długoterminowa oraz 383 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana począwszy od lipca 2021 roku w 24 równych ratach. Z uwagi na brak oprocentowania ryzyko stopy procentowej nie występuje.

Na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiadała zobowiązań z tytułu kredytów lub pożyczek.

Zobowiązania z tytułu leasingów

Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania Grupy z tytułu leasingu wynosiły 3 114 tys. PLN (1 923 tys. PLN część długoterminowa oraz 1 191 tys. PLN cześć krótkoterminowa), natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 2 130 tys. PLN (1 211 tys. PLN część długoterminowa oraz 919 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Umowy leasingowe są oparte o oprocentowanie zmienne.

16.3. Zarządzanie ryzykiem kredytowym

Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Grupę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.

W celu ograniczania ryzyka kredytowego Grupa na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy.

Analizę wiekową przeterminowanych należności oraz informację o wysokości utworzonego odpisu aktualizującego ich wartość przedstawiono w nocie 24 "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności" skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

Jako część systemu zarządzania ryzykiem kredytowym, Grupa analizuje poziom wskaźnika rotacji należności. Poniższa tabela przedstawia wskaźnik rotacji należności w roku 2020 oraz w roku 2019.

Wskaźnik Definicja 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Cykl rotacji należności handlowych Wartość średnia należności handlowych x 365 / przychody 58 57

Wskaźnik rotacji należności w ostatnich latach wykazywał tendencję spadkową, co wynikało ze zintensyfikowania przez Grupę działań windykacyjnych, a w analizowanych latach utrzymuje się na wypracowanym stabilnym poziomie.

16.4. Zarządzanie ryzykiem związanym z płynnością

Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Grupy jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Grupa stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Grupa zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy.

Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jak również wymagalności należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności wraz z podsumowaniem pozycji netto (należności pomniejszone o zobowiązania) w każdym okresie wymagalności.

31 grudnia 2020 Poniżej 3
miesięcy
Od 3 do 12
miesięcy
Od 1 roku
do 5 lat
Powyżej
5 lat
Razem
Zobowiązania
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe - - 2 886 185 3 071
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 402 1 172 - - 1 574
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 7 575 2 722 199 - 10 496
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - - - - -
Zobowiązania łącznie 7 977 3 894 3 085 185 15 141
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 12 401 463 - - 12 864
Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) 4 424 (3 431) (3 085) (185) (2 277)
31 grudnia 2019 Poniżej 3
miesięcy
Od 3 do 12
miesięcy
Od 1 roku
do 5 lat
Powyżej
5 lat
Razem
Zobowiązania
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe - - 1 150 61 1 211
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 230 689 - - 919
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 13 310 14 - - 13 324
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - - - - -
Zobowiązania łącznie 13 540 703 1 150 61 15 454
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 12 749 472 - - 13 221
Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) (791) (231) (1 150) (61) (2 233)

Z powyższej analizy wynika, że na dzień 31 grudnia 2020 roku pozycja płynnościowa Grupy wynikająca z bieżących należności i zobowiązań w okresie w okresie do 3 miesięcy oraz w okresie do 1 roku jest dodatnia. Łączna wartość należności wymagalnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przewyższa łączną wartość zobowiązań wymagalnych w tym samym okresie.

Jako część systemu zarządzania ryzykiem płynności, Grupa analizuje poziom wskaźników płynności oraz rotacji. Wskaźniki te za rok 2020 oraz rok 2019 przedstawiono w poniższej tabeli:

Wskaźnik Definicja 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Wskaźnik płynności bieżącej Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe 2,53 2,82
Wskaźnik płynności szybkiej (Aktywa obrotowe – zapasy – RMK krótkoterminowe) /
zobowiązania krótkoterminowe
1,92 2,02
Cykl rotacji zapasów w dniach Wartość średnia zapasów x 365 / przychody 163 161
Cykl rotacji należności handlowych w
dniach
Wartość średnia należności handlowych x 365 /
przychody
58 57
Cykl rotacji zobowiązań handlowych w
dniach
Wartość średnia zobowiązań handlowych
krótkoterminowe x 365 / zakupy*
80 72
Cykl konwersji gotówki w dniach Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności – cykl
rotacji zapasów
141 146

*zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów

Wskaźniki płynności bieżącej i szybkiej utrzymują się na bezpiecznym poziomie i zarówno w roku 2020 jak i w roku 2019 znacząco przekraczają poziom 1,0 przy którym aktywa obrotowe, względnie skorygowane aktywa obrotowe, pokrywają bieżące zobowiązania. Cykle rotacji należności, zobowiązań i zapasów, jak również cykl konwersji gotówki kształtują się na podobnym poziomie w roku 2020, co w roku 2019.

Z uwagi na powyższe Zarząd nie stwierdza istotnych zagrożeń co do zdolności do wywiązywania się przez Grupę ze spłaty zobowiązań w perspektywie 12 miesięcy od daty bilansowej.

17. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej działalności

Grupa prowadzi obecnie działania zmierzające do zakończenia w 2021 roku prac rozwojowych nad analizatorem biochemicznym Equisse i wdrożenia go do produkcji.

Grupa posiada wystarczające zasoby finansowe do dokończenia projektu.

W szczególności Grupa posiadała na 31 grudnia 2020 roku płynne aktywa finansowe, w tym, m.in., jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Parasolowy (20 242 tys. PLN) oraz akcje Scope Fluidics S.A. (5 906 tys. PLN).

18. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik

Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan zidentyfikowano nowy rodzaj koronawirusa SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W dniu 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii.

Pandemia koronawirusa stała się w 2020 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu rząd w Polsce wprowadził pakiety pomocowe (tzw. Tarcze Antykryzysowe), skierowanie głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Pomimo utrudnień w pierwszym kwartale 2020 roku w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Grupy, w trakcie trwania pandemii działalność operacyjna Grupy Kapitałowej przebiegała bez istotnych zakłóceń. Grupa realizowała zamówienia bez opóźnień. W związku z pandemią koronawirusa powołany został zespół koordynacyjny na bieżąco monitorujący ryzyka związane z pandemią oraz opracowane zostały instrukcje postępowania pracowników Grupy na wypadek kontaktu z wirusem. Wdrożono dodatkowe mechanizmy wzmacniające bezpieczeństwo pracowników: system dezynfekcji, ograniczenia kontaktu między pracownikami, praca w systemie home office.

Obserwowany od września 2020 roku wysoki poziom zakażeń COVID-19, zarówno w Polsce jak i na świecie, ponownie przełożył się na aktywność gospodarczą Grupy.

Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone w Polsce i na świecie pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych odmian koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń, może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdownów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa oraz utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.

Wpływ pandemii na sprzedaż Grupy jest dwojaki. Z jednej strony Grupa dostarcza testy i odczynniki do diagnostyki obecności koronawirusa, z drugiej strony Grupa obserwuje w Polsce oraz na świecie ograniczenie działalności szpitali i przychodni oraz laboratoriów medycznych, w zakresie niezwiązanym z diagnostyką i leczeniem COVID-19.W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:

  • analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG / IgM oraz antygenowe),
  • w 2021 roku Spółka wprowadziła na rynek testy PCR wykrywające wirusa SARS-CoV-2.

Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Grupy. Pozostałe produkty są wyłącznie związane z diagnostyką koronawirusa.

Nota 6.2. skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku. zawiera szczegółowe informacje odnośnie przychodów oraz marży ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2020 roku oraz dane porównawcze do analogicznego okresu roku 2019.

19. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstw spółek Grupy Kapitałowej CORMAY

Rynek diagnostyki laboratoryjnej determinują czynniki zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Głównymi czynnikami wewnętrznymi negatywnie wpływającymi na rozwój Spółek Grupy są: niska świadomość społeczeństwa dotycząca badań laboratoryjnych, niskie nakłady na służbę zdrowia, a więc i na badania laboratoryjne, konkurencja ze strony liderów branży, przejawiająca się koncentracją sprzedaży przez 5 do 7 podmiotów, generujących ok. 70 % sprzedaży na rynku.

W odniesieniu do warunków zewnętrznych, podstawowy wpływ na rynek ma stan gospodarki kraju, czyli również stan zamożności społeczeństwa, który jest skorelowany z liczbą wykonywanych badań. Nie bez znaczenia są możliwości finansowania wyposażenia laboratoriów klinicznych jak i weterynaryjnych ze środków pomocowych funduszy europejskich. Środki te wpływają na poprawę diagnostyki laboratoryjnej w Polsce i nowych krajach Unii Europejskiej. Pomimo okresowych zmian dynamiki, rynek ten jest rynkiem trwale wzrostowym.

Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój Spółek Grupy należy zaliczyć: trend starzejącego się społeczeństwa, wzrost dbałości o zdrowie i świadomości zdrowotnej, ogólnoświatowy trend postępu technologicznego w zakresie rozwoju nowych metod i narzędzi diagnostyki jak również trendy epidemiologiczne (np. wzrost zachorowalności na nowotwory, cukrzycę).

W Polsce popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych gwarantowany jest przez minimalny poziom zabezpieczający świadczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób i pozostaje w miarę stabilny. Zakupy aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (np. analizatorów) są skorelowane z tempem wzrostu gospodarczego, który warunkuje sytuację finansową podmiotów służby zdrowia.

Pozostałe kraje, w których Grupa lokuje swoją działalność handlową, charakteryzują się z reguły rosnącym rynkiem IVD. Podstawowe rynki eksportowe Grupy to kraje: Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Azji. Wymienione rynki stanowią ok. 20 % światowego rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba wykonywanych badań laboratoryjnych w w/w krajach wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach zachodnich, a wyraźna tendencja wzrostowa stwarza możliwość zwiększania sprzedaży.

20. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą Kapitałową CORMAY

W roku 2020 nie wystąpiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą.

21. Wszelkie umowy zawarte między Grupą Kapitałową CORMAY a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia spółek Grupy przez przejęcie

W roku 2020 Grupa nie zawierała tego typu umów.

22. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale spółek Grupy Kapitałowej CORMAY, w szczególności opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych, w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie, wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających, nadzorujących albo członków organów administrujących spółek Grupy w przedsiębiorstwach spółek Grupy, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy wynikały z podziału zysku, a w przypadku gdy spółki Grupy są jednostkami dominującymi, znaczącymi inwestorami, wspólnikami jednostki współzależnej lub odpowiednio jednostkami będącymi stroną wspólnego ustalenia umownego w rozumieniu obowiązujących spółki Grupy przepisów o rachunkowości - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym

Informacje o wynagrodzeniach osób zarządzających i nadzorujących Grupy zostały zawarte w nocie 35.3 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

23. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym

W 2020 roku w Grupie nie istniały zobowiązania wynikające ze świadczeń emerytalnych lub podobnych dla byłych osób zarządzających i nadzorujących Spółki.

24. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji PZ CORMAY S.A oraz akcji i udziałów odpowiednio w podmiotach powiązanych Spółki, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących spółek Grupy Kapitałowej CORMAY, oddzielnie dla każdej osoby

Stan posiadanych akcji PZ CORMAY S.A. przez, odpowiednio, członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

Członek Zarządu Liczba akcji na dzień
publikacji niniejszego
sprawozdania
(w szt.)
Wartość nominalna
(w PLN)
Ilość akcji na dzień
31 grudnia 2020
(w szt.)
Wartość nominalna
(w PLN)
Janusz Płocica 2 235 578 2 235 578 2 235 578 2 235 578
Wojciech Suchowski 100 000 100 000 100 000 100 000
Członek Rady Nadzorczej Liczba akcji na dzień
publikacji niniejszego
sprawozdania
(w szt.)
Wartość nominalna
(w PLN)
Ilość akcji na dzień
31 grudnia 2020
(w szt.)
Wartość nominalna
(w PLN)
Tadeusz Wesołowski* 2 454 232 2 454 232 2 454 232 2 454 232

*wraz z podmiotem powiązanym

Osoby zarządzające i nadzorujące Grupy nie posiadają akcji i udziałów jednostek zależnych Spółki.

25. Informacje o znanych Grupie Kapitałowej CORMAY umowach, w tym zawartych po dniu bilansowym, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy

Zarządu Spółki nie posiada informacji o umowach, które mogą zmienić proporcje posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, za wyjątkiem programu motywacyjnego opisanego poniżej.

W dniu 27 czerwca 2018 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia programu motywacyjnego dla członków Zarządu Spółki oraz kluczowych pracowników Spółki na lata 2018 – 2020 ("Program Motywacyjny").

Program Motywacyjny był realizowany w oparciu o wyniki działalności Spółki za trzy kolejne lata obrotowe, to jest lata 2018, 2019 i 2020, pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę celów wyznaczanych corocznie przez Radę Nadzorczą Spółki.

W ramach Programu Motywacyjnego miały być przyznawane warranty subskrypcyjne Spółki z wyłączeniem prawa poboru, przy czym 1 warrant miał uprawniać do objęcia 1 akcji Spółki. W ramach Programu Motywacyjnego Spółka miała wyemitować nieodpłatnie nie więcej niż 3 860 250 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia nie więcej niż 3 860 250 akcji serii N. Emisja warrantów subskrypcyjnych serii A oraz warunkowe podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji serii N zostały uchwalone w dniu 7 sierpnia 2018 roku przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki.

Z uwagi na niespełnienie warunków jakościowych za rok 2018 i 2019 oraz ich nieustalenie na rok 2020 warranty subskrypcyjne serii A nie zostały przyznane.

26. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych

W 2020 roku w Grupie nie funkcjonowały programy akcji pracowniczych.

27. Wskazanie: (i) daty zawarcia przez spółki Grupy Kapitałowej CORMAY umowy z firmą audytorską o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa, (ii) czy spółki Grupy korzystały z usług wybranej firmy audytorskiej, a jeżeli tak, to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług, (iii) organu, który dokonał wyboru firmy audytorskiej, (iv) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i poprzedni rok obrotowy, odrębnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa podatkowego i pozostałe usługi, z tym że obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane miejsce zamieszczenia tych informacji w sprawozdaniu finansowym

Na postawie § 20 lit. g) Statutu Spółki Rada Nadzorcza PZ CORMAY S.A. uchwałą z dnia 24 kwietnia 2020 roku wybrała BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (02-676) przy ul. Postępu 12, wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych prowadzoną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod nr 3355 jako podmiot dokonujący przeglądu i badania jednostkowych sprawozdań finansowych Spółki oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Spółki za odpowiednie okresy obrotowe mieszczące się w terminie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.

W dniu 24 czerwca 2020 roku Spółka zawarła z BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. stosowną umowę.

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie firmy audytorskiej należne za bieżący i poprzedni rok obrotowy:

Rodzaj usługi Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego 37 37
Przegląd półrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego 23 23
Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 24 24
Przegląd półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 23 23
Inne usługi - -
Razem 107 107

28. Charakterystyka struktury aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, w tym z punktu widzenia płynności Grupy Kapitałowej CORMAY

Na koniec roku 2020 wartość aktywów Grupy zmniejszyła się o 9% w porównaniu do wartości na dzień 31 grudnia 2019 roku. Na koniec roku 2020 aktywa Grupy wykazywały wartość bilansową 93 740 tys. PLN, wobec 102 475 tys. PLN na koniec roku 2019. W analizowanym okresie doszło do nieznacznej zmiany struktury aktywów - na koniec roku 2020 aktywa trwałe stanowiły 32% aktywów ogółem, wobec 31% na koniec roku 2019.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku kapitały obce stanowiły 32% pasywów ogółem, co oznacza wzrost o 4 pp. w stosunku do roku 2019. Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego (liczony jako stosunek kapitałów obcych do kapitałów własnych) na koniec roku 2020 roku wyniósł 48% wobec 39% pod koniec roku 2019. Głównym źródłem finansowania działalności Grupy w roku 2020 pozostaje kapitał własny. Zobowiązania w części krótkoterminowej wyniosły na koniec roku 2020: 25 306 tys. PLN, co stanowi 27% sumy pasywów.

Kapitał obrotowy netto na koniec roku 2020 wyniósł 38 611 tys. PLN, wobec 45 914 tys. PLN na koniec roku 2019 (zmniejszenie o 7 303 tys. PLN). Pomimo zmniejszenia kapitału obrotowego netto o 16%, w dalszym ciągu pozostaje on na wysokim i bezpiecznym z punktu widzenia zapewnienia płynności poziomie – aktywa obrotowe pokrywają ponad dwukrotnie zobowiązania krótkoterminowe i Grupa posiada zdolność do terminowego regulowania wymagalnych zobowiązań.

29. Ważniejsze zdarzenia mające znaczący wpływ na działalność oraz wyniki finansowe Grupy Kapitałowej CORMAY w roku obrotowym lub których wpływ jest możliwy w następnych latach

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2

Wpływ pandemii koronawirusa na działalność Grupy Kapitałowej opisano w pkt. 18 niniejszego sprawozdania.

Działania mające na celu wprowadzenie do sprzedaży nowych analizatorów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej

Po koniec roku 2019 Grupa wprowadziła do oferty trzy nowe analizatory biochemiczne linii Accent oraz nowy model analizatora Mythic. Są to urządzenia znacząco rozszerzające ofertę, a dzięki swoim parametrom i rozwiązaniom technicznym czyniące ofertę konkurencyjną do innych światowych konkurentów. Pracują one tylko na produkowanych przez Grupę odczynnikach. Kilkudziesięciu dystrybutorów zarejestrowało już lub jest jeszcze w trakcie rejestracji nowych produktów w swoich krajach. Sprzedaż nowych analizatorów istotnie wzrosła w drugiej połowie roku 2020 i Grupa obserwuje rosnące zainteresowanie tymi produktami również w roku 2021.

W roku 2021 Grupa planuje znacząco rozszerzyć ofertę aparatów hematologicznych wprowadzając do oferty 4 nowe modele aparatów z linii Mythic: Mythic 90 Pro, Mythic X, Mythic 3CRP oraz Mythic 5VET. Na rok 2022 planowane jest wdrożenie do oferty kolejnego analizatora z linii Mythic: Mythic 70. Nowe analizatory powinny znacząco zwiększyć konkurencyjność produktów Grupy i przyczynić się w średnim i długim terminie do wzrostu sprzedaży odczynników dedykowanych do tych analizatorów.

Na rok 2021 przewidziana jest również komercjalizacja analizatora hematologicznego Equisse, będącego analizatorem, którego projekt została opracowany wewnętrznie przez Spółkę. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania prowadzona jest walidacja zewnętrzna urządzenia i dedykowanej do niego linii odczynnikowej. Spółka weryfikuje obecnie plan działań promocyjnych dla aparatu Equisse, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie.

30. Opis struktury głównych lokat kapitałowych lub głównych inwestycji kapitałowych dokonanych w ramach Grupy Kapitałowej CORMAY w danym roku obrotowym

Jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Parasolowy SFIO

Na koniec roku 2020 Spółka Orphée SA posiadała jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Parasolowy SFIO. W ramach tego funduszu Grupa posiadała jednostki uczestnictwa w subfunduszach QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy oraz QUERCUS Obligacji Skarbowych. Jednostki uczestnictwa są wycenianie w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy. Ich wartość wyniosła na dzień 31 grudnia 2020 roku 20 242 tys. PLN.

Nota 25 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zawiera podsumowanie zmian w ilości jednostek uczestnictwa w ramach poszczególnych subfunduszy w roku 2020, jak również podsumowanie ilości jednostek uczestnictwa na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Akcje Scope Fluidics S.A.

W dniu 30 października 2020 roku PZ CORMAY S.A. podpisała ze spółką Scope Fluidics S.A. umowę objęcie przez Spółkę 43 750 akcji zwykłych na okaziciela serii H Scope Fluidics S.A., o wartości nominalnej 0,10 PLN każda za cenę 160,00 PLN za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 7 000 tys. PLN. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy. Ich wartość wyniosła na dzień 31 grudnia 2020 roku 5 906 tys. PLN.

31. Opis organizacji Grupy Kapitałowej CORMAY ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji oraz opis zmian w organizacji Grupy wraz z podaniem ich przyczyn

Powyższe informacje zostały zawarte w pkt. 8.1 niniejszego sprawozdania.

32. Charakterystyka polityki w zakresie kierunków rozwoju Grupy Kapitałowej CORMAY

Powyższe informacje zostały zawarte w pkt. 3.1 niniejszego sprawozdania.

33. Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość umów dotacyjnych zabezpieczona wekslami in blanco dotycząca zakończonych projektów w okresie ich trwałości wynosiła 17 405 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 20 350 tys. PLN.

Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczona wekslami wynosiła 2 350 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 1 917 tys. PLN.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd nie widzi zagrożenia realizacji przedmiotowych weksli.

Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązywała do 25 lutego 2020 roku. W dniu 14 lutego 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy zlecenia udzielenia gwarancji bankowej, na mocy którego bank wystawił gwarancję na kwotę 20 tys. EUR z okresem obowiązywania do 15 grudnia 2021 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 34 tys. CHF.

Przyszłe zobowiązania umowne - Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2,7 mln PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Nieruchomość przeznaczona ma być na realizację przez Spółkę inwestycji związanej z budową centrum produkcyjno-logistycznego.

Przyszłe zobowiązania umowne - Umowy o dofinansowanie

Grupa Kapitałowa CORMAY posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33 "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

34. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o rzetelności sprawozdań

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy:

  1. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską ("MSSF-UE"). Na dzień publikacji w/w sprawozdania, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF-UE.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.

Przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku, za wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po dniu 1 stycznia 2020 roku.

    1. sprawozdanie, o którym mowa powyżej, odzwierciedla w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy oraz jej wynik finansowy,
    1. niniejsze sprawozdanie z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

35. Informacja Zarządu PZ CORMAY S.A. o wyborze firmy audytorskiej

Zarząd PZ CORMAY S.A., na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej Spółki o dokonaniu wyboru BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. jako firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, informuje, że:

    1. firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej,
    1. są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji,
  • Spółka posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz Spółki przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.

36. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o stosowaniu ładu korporacyjnego

36.1. Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega PZ CORMAY S.A., oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny

PZ CORMAY S.A. podlega "Dobrym Praktykom Spółek Notowanych na GPW 2016" ("Dobre Praktyki") Tekst Dobrych Praktyk dostępny jest, m. in., na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. poświęconej zagadnieniom ładu korporacyjnego - https://www.gpw.pl/dobre-praktyki

36.2. W zakresie, w jakim PZ CORMAY S.A. odstąpiła od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego - wskazanie tych postanowień oraz wyjaśnienie przyczyn tego odstąpienia

Zarząd PZ CORMAY S.A. informuje, że podzielając idee oraz założenia będące podstawą poszczególnych rekomendacji i zasad Dobrych Praktyk - wobec ustalonej w Spółce praktyki, wymagającej odejścia od modelu zarządzania i nadzoru przewidzianego przez niektóre reguły ładu korporacyjnego - nie może stosować w sposób trwały oraz w pełnym zakresie rekomendacji i zasad przedstawionych poniżej.

Zarząd Spółki pragnie podkreślić, że odejście od tego modelu lub wyrażenie pewnych zastrzeżeń w odniesieniu do określonych rekomendacji lub zasad nie wpływa negatywnie na przejrzystość reguł nadzoru oraz zarządzania PZ CORMAY S.A., jak również na implementację Dobrych Praktyk, a tym samym nie prowadzi do naruszenia założeń leżących u podstaw ładu korporacyjnego. Zarząd PZ CORMAY S.A. będzie na bieżąco dokonywać oceny zasad zarządzania oraz nadzoru wprowadzonych w Spółce, jak również będzie badać oczekiwania inwestorów, co do stanowiska Spółki w zakresie nieprzyjętych regulacji Dobrych Praktyk, a gdy zmiany zostaną uznane za potrzebne, to podjęta zostanie decyzja o przyjęciu określonych rekomendacji i zasad w brzmieniu zaproponowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W przypadku zaś, w którym zastosowanie takich rekomendacji lub zasad będzie wymagać decyzji innego organu Spółki, Zarząd Spółki zwróci się do niego z wnioskiem o podjęcie odpowiedniej decyzji.

I. Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami
Spółka giełdowa dba o należytą komunikację z inwestorami i analitykami, prowadząc przejrzystą i skuteczną politykę informacyjną. W
tym celu zapewnia łatwy
i
niedyskryminujący nikogo
dostęp do ujawnianych informacji, korzystając z różnorodnych narzędzi komunikacji.
Rekomendacje
I.R.2. Jeżeli spółka prowadzi działalność sponsoringową, charytatywną lub inną o zbliżonym charakterze, zamieszcza w rocznym sprawozdaniu z działalności informację na temat
prowadzonej polityki w tym zakresie.
Rekomendacja nie ma zastosowania.
Komentarz: Spółka nie prowadzi działalności sponsoringowej, charytatywnej lub innej o zbliżonym charakterze.
Zasady szczegółowe
I.Z.1. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu, oprócz informacji wymaganych przepisami prawa:
I.Z.1.8. zestawienia wybranych danych finansowych spółki za ostatnie 5 lat działalności, w formacie umożliwiającym przetwarzanie tych danych przez ich odbiorców,
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka aktualnie publikuje zestawienie za ostatnie trzy lata i zamierza w przyszłości rozszerzyć horyzont czasowy prezentowanych danych do pięciu lat.
I.Z.1.10. prognozy finansowe –
jeżeli spółka podjęła decyzję o ich publikacji -
opublikowane w okresie co najmniej ostatnich 5 lat, wraz z
informacją o stopniu ich realizacji,
Zasada nie ma zastosowania.
Komentarz:
Spółka nie publikuje prognoz finansowych.
I.Z.1.11. informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, bądź też o braku takiej reguły,
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka nie stosuje reguły określającej sposób zmiany podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, o zmianie takiego
podmiotu decyduje Rada
Nadzorcza Spółki kierując się głównie kryterium renomy, niezależności oraz ceny. W Spółce nie obowiązuje stała reguła dotycząca zmiany podmiotu uprawnionego do badania
sprawozdań finansowych, niemniej Spółka stosuje przepisy ustawy z dnia 11 maja 2017
roku
o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
I.Z.1.15. informację zawierającą opis stosowanej przez spółkę polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów;
opis powinien uwzględniać takie
elementy polityki różnorodności, jak płeć, kierunek wykształcenia, wiek, doświadczenie zawodowe, a
także wskazywać cele stosowanej polityki różnorodności i sposób jej
realizacji w danym okresie sprawozdawczym; jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje polityki różnorodności, zamieszcza na
swojej stronie internetowej wyjaśnienie takiej
decyzji,
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka nie opracowała polityki różnorodności dot. władz Spółki oraz jej kluczowych menedżerów. Do podstawowych kryteriów wyboru danej osoby należą
kompetencje i doświadczenie. Ponadto dane osób zasiadających w Zarządzie oraz Radzie Nadzorczej są podawane na stronie internetowej Spółki.
I.Z.1.16. informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia -
nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia,
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka
nie planuje transmisji obrad Walnego Zgromadzenia ze względu na trudności techniczne z tym związane oraz optymalizację kosztów swojej działalności.
I.Z.1.20. zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo,
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Zasada nie jest stosowana, jednakże Spółka zamierza począwszy od najbliższego Walnego Zgromadzenia rozpocząć publikowanie zapisu w formie audio na swojej
stronie internetowej.
I.Z.2. Spółka, której akcje zakwalifikowane są do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej
w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu
lub charakter i zakres prowadzonej działalności.
Zasada nie ma zastosowania.
Komentarz:
Z uwagi na strukturę akcjonariatu, charakter i zakres prowadzonej działalności oraz fakt, że akcje Spółki nie są zakwalifikowane do indeksów WIG20 lub mWIG40,
Spółka prowadzi stronę internetową w języku angielskim w ograniczonym zakresie.
II. Zarząd i Rada Nadzorcza
Spółką giełdową kieruje zarząd, jego członkowie działają w interesie spółki i ponoszą odpowiedzialność za jej działalność. Do zarządu należy w szczególności przywództwo
w
spółce, zaangażowanie w wyznaczanie jej celów strategicznych i ich realizacja oraz zapewnienie spółce efektywności i bezpieczeństwa. Spółka jest nadzorowana przez
skuteczną i kompetentną radę nadzorczą. Członkowie rady nadzorczej działają w interesie spółki i
kierują się w swoim postępowaniu niezależnością własnych opinii i osądów.
Rada nadzorcza w szczególności opiniuje strategię spółki i weryfikuje pracę zarządu w zakresie osiągania ustalonych celów strategicznych oraz monitoruje wyniki osiągane
przez spółkę.
Zasady szczegółowe
II.Z.2. Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady
nadzorczej.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka nie stosuje niniejszej zasady, jednakże Statut Spółki nakłada obowiązek niezwłocznego poinformowania Rady Nadzorczej o
rozpoczęciu pełnienia funkcji
lub o zajęciu stanowiska w organach innej spółki kapitałowej przez członka zarządu.
II.Z.3. Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie II.Z.4.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Decyzja o wyborze członków organu nadzoru leży w kompetencji Walnego Zgromadzenia, które decyduje o składzie osobowym Rady Nadzorczej.
II.Z.7. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej zastosowanie mają postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym
mowa w zasadzie II.Z.4. W przypadku gdy funkcję komitetu audytu pełni rada nadzorcza, powyższe zasady stosuje się odpowiednio.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Spółka stosuje postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w zasadzie II.Z.4. w
ograniczonym zakresie, w
szczególności ze
względu na brak w Spółce komitetu ds. wynagrodzeń.
II.Z.10. Poza czynnościami wynikającymi z przepisów prawa raz w roku rada nadzorcza sporządza i przedstawia zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu:
II.Z.10.2. sprawozdanie z działalności rady nadzorczej, obejmujące co najmniej informacje na temat:

składu rady i jej komitetów,

spełniania przez członków rady kryteriów niezależności,

liczby posiedzeń rady i jej komitetów w raportowanym okresie,

dokonanej samooceny pracy rady nadzorczej;
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Zasada nie jest stosowana w części dotyczącej samooceny pracy Rady Nadzorczej z uwagi na fakt, iż oceny pracy Rady Nadzorczej dokonuje Walne Zgromadzenie.
III. Systemy i funkcje wewnętrzne
Spółka giełdowa utrzymuje skuteczne systemy: kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz nadzoru zgodności działalności z
prawem (compliance), a także skuteczną
funkcję audytu wewnętrznego, odpowiednie do wielkości spółki i rodzaju oraz skali prowadzonej działalności.
Zasady szczegółowe
III.Z.2. Z zastrzeżeniem zasady III.Z.3, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi
zarządu, a także mają zapewnioną możliwość raportowania bezpośrednio do rady nadzorczej lub komitetu audytu.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Zarząd Spółki, ze względu na skalę działalności Spółki, nie wyodrębnił w strukturze organizacyjnej Spółki komórek odpowiedzialnych za realizację funkcji kontroli
wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, audytu
wewnętrznego i compliance, nie wyznaczył też osób odpowiedzialnych za te funkcje. Czynności te wykonywane są w ramach
poszczególnych komórek organizacyjnych Spółki.
III.Z.3. W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone
w
powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady III.Z.2.
III.Z.4. Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna za audyt wewnętrzny (w przypadku wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd przedstawiają radzie nadzorczej własną ocenę
skuteczności funkcjonowania systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, wraz z odpowiednim sprawozdaniem.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady
III.Z.2.
III.Z.6. W przypadku gdy w spółce nie wyodrębniono organizacyjnie funkcji audytu wewnętrznego, komitet audytu (lub rada nadzorcza, jeżeli pełni funkcję komitetu audytu) co roku
dokonuje oceny, czy istnieje potrzeba dokonania takiego wydzielenia.
Zasada nie jest stosowana
Komentarz:
zarówno Zarząd jak i Rada Nadzorcza na bieżąco monitorują funkcjonowanie Spółki dokonując jednocześnie oceny czy istnieje potrzeba wydzielenia dedykowanych
komórek audytu wewnętrznego.
IV. Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami
Zarząd spółki giełdowej i jej rada nadzorcza i powinny zachęcać akcjonariuszy do zaangażowania się w sprawy spółki, wyrażającego się przede wszystkim aktywnym udziałem
w
walnym zgromadzeniu. Walne zgromadzenie powinno obradować z poszanowaniem praw akcjonariuszy i dążyć do tego, by podejmowane uchwały nie naruszały
uzasadnionych interesów poszczególnych grup akcjonariuszy. Akcjonariusze biorący udział w walnym zgromadzeniu wykonują swoje uprawnienia w sposób nienaruszający
dobrych obyczajów
Rekomendacje
IV.R.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną
niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym
zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez:
1)
transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym
2)
dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym
niż miejsce obrad walnego zgromadzenia,
3)
wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady I.Z.1.16.
IV.R.3. Spółka dąży do tego, aby w sytuacji, gdy papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach) i
w ramach różnych
systemów prawnych, realizacja zdarzeń korporacyjnych związanych z nabyciem praw po stronie akcjonariusza następowała w tych samych terminach we wszystkich krajach,
w
których są one notowane.
Rekomendacja nie dotyczy Spółki.
Komentarz:
papiery wartościowe wyemitowane przez Spółkę są notowane tylko w Polsce, na rynku prowadzonym przez GPW.
Zasady szczegółowe
IV.Z.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Zasada nie ma zastosowania.
Komentarz:
przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady I.Z.1.16.
IV.Z.9. Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
W
przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący
walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka
przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz: Powyższa zasada będzie stosowana w Spółce częściowo przez co należy rozumieć, iż Spółka będzie dokładać starań, aby przekazać akcjonariuszom uzasadnienia
w szczególności do projektów uchwał w sprawach istotnych lub mogących budzić wątpliwości, dotyczących kwestii nietypowych lub rzadko występujących w Spółce. W ocenie
Spółki uzasadnienie każdej uchwały walnego zgromadzenia, w tym uchwał, które podejmowane są standardowo na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych nie jest
konieczne dla prawidłowego procesu podejmowania decyzji przez walne zgromadzenie.
V. Konflikt interesów i transakcje z podmiotami powiązanymi
Na potrzeby niniejszego rozdziału przyjmuje się definicję podmiotu powiązanego określoną w międzynarodowych standardach rachunkowości przyjętych zgodnie z
rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002
roku
w
sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości.
Zasady szczegółowe
V.Z.6. Spółka określa w regulacjach wewnętrznych kryteria i okoliczności, w których może dojść w spółce do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu
interesów lub możliwości jego zaistnienia. Regulacje wewnętrzne spółki uwzględniają między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów,
a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
Zarząd Spółki podejmie działania w celu przyjęcia wewnętrznych regulacji dotyczących kryteriów i okoliczności, w
których może dojść w Spółce do konfliktu
interesów.
VI. Wynagrodzenia
Spółka posiada politykę wynagrodzeń co najmniej dla członków organów spółki i kluczowych menedżerów. Polityka wynagrodzeń określa w szczególności formę, strukturę i
sposób ustalania wynagrodzeń członków organów spółki i jej kluczowych menedżerów
Rekomendacje
VI.R.1 Wynagrodzenie członków organów spółki i kluczowych menedżerów powinno wynikać z przyjętej polityki wynagrodzeń.
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz: Spółka nie planuje wprowadzenia polityki wynagrodzeń dla kluczowych menedżerów. W zakresie polityki wynagrodzeń Spółka stosuje przepisy ustawy z dnia 29
lipca 2005
roku
o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
VI.R.2 Polityka wynagrodzeń powinna być ściśle powiązana ze strategią spółki, jej celami krótko-
i długoterminowymi, długoterminowymi interesami i wynikami, a także powinna
uwzględniać rozwiązania służące unikaniu dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn.
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz:
przyczyny niestosowania w Spółce powyższej rekomendacji zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu rekomendacji VI.R.1.
VI.R.3 Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7
Rekomendacja nie ma zastosowania.
Komentarz: W ramach Rady Nadzorczej Spółki nie funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń.
Zasady szczegółowe
VI.Z.2. Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach
programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata.
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz:
W przypadku programu motywacyjnego obowiązującego w Spółce okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego warrantów subskrypcyjnych
a
datą, od której możliwa jest ich realizacja, wynosi mniej niż 2 lata
VI.Z.4. Spółka w sprawozdaniu z działalności przedstawia raport na temat polityki wynagrodzeń, zawierający co najmniej:
1)
ogólną informację na temat przyjętego w spółce systemu wynagrodzeń
2)
informacje na temat warunków i wysokości wynagrodzenia każdego z członków zarządu, w podziale na stałe i zmienne składniki wynagrodzenia, ze wskazaniem kluczowych
parametrów ustalania zmiennych składników wynagrodzenia i zasad wypłaty odpraw oraz innych płatności z tytułu rozwiązania stosunku pracy, zlecenia lub innego stosunku
prawnego o podobnym charakterze –
oddzielnie dla spółki i każdej jednostki wchodzącej w skład grupy kapitałowej
3)
informacje na temat przysługujących poszczególnym członkom zarządu i kluczowym menedżerom pozafinansowych składników wynagrodzenia,
4)
wskazanie istotnych zmian, które w ciągu ostatniego roku obrotowego nastąpiły w polityce wynagrodzeń, lub informację o ich braku,

5) ocenę funkcjonowania polityki wynagrodzeń z punktu widzenia realizacji jej celów, w szczególności długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa

Zasada nie jest stosowana.

Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej rekomendacji zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu rekomendacji VI.R.1.

36.3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie PZ CORMAY S.A. systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych

Polska traktowana jest przez PZ CORMAY S.A. jako centrum usług wspólnych dla wszystkich spółek Grupy Kapitałowej CORMAY, co pozwala na korzystanie z efektów synergii wynikających z działań wspólnej struktury funkcjonalnej dla Grupy.

System kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w procesie sporządzania sprawozdań finansowych w Grupie opiera się na:

  • dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, obejmującej: (i) metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, (ii) Zakładowy Plan Kont i wykaz kont syntetycznych. Metody wyceny stosowane są w istotnych aspektach w sposób ciągły i zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa,
  • wewnętrznych regulaminach określających obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność poszczególnych komórek organizacyjnych, w tym biorących udział w procesie sporządzania sprawozdań finansowych,
  • wewnętrznych procedurach określających obieg dokumentów finansowo księgowych (w tym zasady kontroli dokumentów),
  • działalności wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki Działu Controllingu, którego zadaniem jest, m.in., nadzór nad realizacją polityki kosztowej oraz rozbudowa i realizacja systemu kontroli wewnętrznej. Dzięki podejmowanym przez Dział Controllingu działaniom prewencyjnym oraz kontrolnym wśród pracowników i osób odpowiedzialnych za przebieg procesów zwiększa się świadomość skutków podejmowanych decyzji i działań oraz wzrasta dbałość o ich zgodność z obowiązującymi normami zewnętrznymi i regulacjami wewnętrznymi, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia nieprawidłowości,
  • rzetelnym, bezbłędnym, sprawdzalnym i bieżącym prowadzeniu ksiąg rachunkowych Spółki w systemie informatycznym posiadającym strukturę modułową, która zapewnia przejrzystość i spójność zapisów. Dostęp do poszczególnych zasobów systemu informatycznego jest kontrolowany i ograniczony poprzez nadanie pracownikom odpowiednich uprawnień,
  • działalności powołanego w ramach Rady Nadzorczej Spółki Komitetu Audytu, obejmującej: (i) analizowanie przedstawianych przez Zarząd Spółki informacji dotyczących istotnych zmian w rachunkowości lub sprawozdawczości finansowej oraz szacunkowych danych lub ocen, które mogą mieć istotne znaczenie dla sprawozdawczości finansowej Spółki, (ii) analizowanie, wspólnie z Zarządem Spółki i niezależnym biegłym rewidentem, sprawozdań finansowych Spółki oraz wyników badania tych sprawozdań, (iii) przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości finansowej, (iv) badanie adekwatność prowadzonych przez Zarząd Spółki systemów identyfikacji, monitorowania i zmniejszania zagrożeń dla działalności Spółki, (v) badanie systemów kontroli wewnętrznej w celu zapewnienia ich efektywności oraz zgodności z przepisami prawa i wewnętrznymi regulacjami Spółki, (vi) badanie funkcjonowania procedur redukujących możliwość powstania nieprawidłowych zjawisk w działalności Spółki,
  • badaniu i przeglądzie sprawozdań finansowych przez niezależnego biegłego rewidenta, wyznaczanego przez Radę Nadzorczą Spółki na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu.
  • 36.4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu

Zgodnie z informacjami posiadanymi przez PZ CORMAY S.A. na podstawie zawiadomień akcjonariuszy, struktura własności kapitału zakładowego Spółki wg stanu na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:

Na dzień publikacji
niniejszego sprawozdania
Na dzień
31 grudnia 2020
Akcjonariusz ilość akcji / głosów
(w szt.)
% kapitału /
% głosów
ilość akcji / głosów
(w szt.)
% kapitału /
% głosów
TOTAL FIZ 16 000 000 19,00 18 000 000 21,38
Pozostali 68 205 008 81,00 66 205 008 78,62
Razem 84 205 008 100,00 84 205 008 100,00

36.5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień

Właściciele papierów wartościowych PZ CORMAY S.A. nie posiadają specjalnych uprawnień kontrolnych w stosunku do Spółki.

36.6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych

Zgodnie z art. 411 ust. 1 i ust. 2 Kodeksu spółek handlowych jedna akcja PZ CORMAY S.A. daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki od dnia pełnego pokrycia akcji.

36.7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych PZ CORMAY S.A.

Zgodnie z art. 337 § 1 Kodeksu spółek handlowych akcjonariuszom PZ CORMAY S.A. przysługuje prawo zbywania akcji bez ograniczeń.

36.8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji

Zgodnie z § 12 Statutu PZ CORMAY S.A. w skład Zarządu Spółki wchodzi od 2 do 4 członków, w tym Prezes. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza Spółki. Członkowie Zarządu są powoływani na wspólną pięcioletnią kadencję.

Do kompetencji Zarządu Spółki należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie pracy Zarządu, uchwalonym przez Radę Nadzorczą Spółki.

Zarząd Spółki nie posiada uprawnienia do podwyższania kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego, o którym mowa w art. 444 Kodeksu spółek handlowych.

36.9. Opis zasad zmiany statutu PZ CORMAY S.A.

Zmiana Statutu Spółki wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia i wpisu do rejestru. Uchwała w sprawie zmiany Statutu wymaga większości 3/4 głosów.

36.10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa

Sposób działania Walnego Zgromadzenia oraz uprawnienia akcjonariuszy określają przepisy Kodeksu spółek handlowych, Statut Spółki oraz Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki.

36.11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących PZ CORMAY S.A. oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego

Zarząd

W roku obrotowym 2020 skład Zarządu PZ CORMAY S.A. był następujący:

    1. Janusz Płocica Prezes Zarządu,
    1. Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu,
    1. Flavio Finotello Członek Zarządu.

Zgodnie z § 13 Statutu Spółki do reprezentacji Spółki i składania oświadczeń w imieniu Spółki upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie lub członek Zarządu działający łącznie z prokurentem.

Do kompetencji Zarządu należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie pracy Zarządu Spółki. Zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę na zewnątrz.

Rada Nadzorcza

W roku obrotowym 2020 skład Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. był następujący:

    1. Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej,
    1. Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
    1. Piotr Augustyniak Członek Rady Nadzorczej,
    1. Tomasz Markowski Członek Rady Nadzorczej,
    1. Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej.

Zgodnie z § 18 Statutu PZ CORMAY S.A. w skład Rady Nadzorczej Spółki wchodzi od 5 do 8 członków. Członków Rady Nadzorczej Spółki powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie. Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są na okres wspólnej pięcioletniej kadencji. Do kompetencji Rady Nadzorczej należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie Rady Nadzorczej, uchwalonym przez Walne Zgromadzenie Spółki. Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad wszystkimi obszarami działalności Spółki.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej

W roku obrotowym 2020 skład Komitet Audytu Rady Nadzorczej Spółki był następujący:

    1. Piotr Augustyniak Przewodniczący Komitetu Audytu,
    1. Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu,
    1. Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu.

Zgodnie z § 2 Regulaminu Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. w skład Komitetu Audytu wchodzi co najmniej 3 członków, w tym Przewodniczący. Członków Komitetu Audytu powołuje ze swego grona i odwołuje Rada Nadzorcza Spółki. Członkowie Komitetu Audytu powoływani są na okres kadencji Rady Nadzorczej Spółki. Do kompetencji Komitetu Audytu należą sprawy przewidziane w Regulaminie Komitetu Audytu, uchwalonym przez Radę Nadzorczą Spółki oraz w ustawie z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 roku, poz. 1415, z późn. zm.).

36.12. Informacje dotyczące Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A.

Wskazanie osób spełniających ustawowe kryteria niezależności

Osobami spełniającymi kryteria niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 roku, poz. 1415, z późn. zm.) ("Ustawa") są wszyscy członkowie Komitetu Audytu.

Wskazanie osób posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, ze wskazaniem sposobu ich nabycia

Osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 129 ust. 1 Ustawy są Piotr Augustyniak oraz Tomasz Markowski.

Piotr Augustyniak jest absolwentem Wydziału Filologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1992 był zatrudniony w New York Times (Warszawa) na stanowisku tłumacza. W latach 1992-1993 był asystentem oficera finansowego w Fundacji Przekształceń Własnościowych przy Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1993-1994 kierował zespołem prywatyzacyjnym oraz był kierownikiem projektu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1994-2011 związany był z Enterprise Investors ("EI") jako partner. Od 2006 roku do 2011 roku był odpowiedzialny za monitoring, wprowadzanie spółek na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW"), transakcje sprzedaży znaczących pakietów akcji spółek portfela EI na rynku publicznym i prywatnym; był członkiem rad nadzorczych spółek portfela EI: Polfa Kutno, Energoaparatura, Elektrobudowa, Zakłady Chemiczne Wizów, Sfinks, CSS, Bauma, Comp, Comp Rzeszów (obecnie Asseco Poland), Agros Nova, Teta, Opoczno, AB, Siveco (Rumunia), STD Donivo (Słowacja), AVG Technologies (Holandia). Jego główne osiągnięcia w EI to udział w ponad 40 transakcjach związanych ze spółkami EI, w szczególności sprzedaż na rynku prywatnym kontrolnych pakietów akcji spółek: Bauma, Agros Nova, Opoczno oraz wprowadzenie na GPW takich spółek jak: Comp Rzeszów (obecnie Asseco Poland), PEP, Opoczno, Teta, Sfinks, AB, Magellan, zakończona sukcesem restrukturyzacja finansowa słowackiej spółki logistycznej STD Donivo (opracowanie i nadzór nad planem restrukturyzacji obejmującym negocjacje z grupą banków finansujących spółkę). Od czerwca do grudnia 2001 roku był Prezesem Zarządu Euroaparatura S.A. (oddelegowany w ramach pracy w EI do przeprowadzenia restrukturyzacji spółki – sprzedaży aktywów, dostosowania struktury i poziomu kosztów, zmian organizacji spółki). Obecnie Piotr Augustyniak jest członkiem licznych rad nadzorczych, w tym spółek notowanych na GPW oraz zajmuje się doradztwem finansowym i strategicznym dla firm.

Tomasz Markowski jest absolwentem Wydziału Finanse i Bankowość Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Liceum Ekonomicznego w Ełku o profilu Finanse i Rachunkowość. Karierę zawodową rozpoczął w 2007 roku w PTE Skarbiec-Emerytura S.A. na stanowisku analityka rynku akcji. W latach 2009-2011 zatrudniony w Skarbiec TFI S.A., najpierw na stanowisku analityk rynku akcji, a od września 2010 roku jako zarządzający funduszem. W latach 2012-2014 odpowiadał za zarządzanie Otwartym Funduszem Emerytalnym w PTE Warta S.A. Od października 2014 roku współuczestniczy w zarządzaniu funduszem inwestycyjnym Total FIZ. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego nr 326 oraz tytuł CFA (Chartered Financial Analyst) i CIIA (Certified International Investment Analyst).

Wskazanie osób posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka, ze wskazaniem sposobu ich nabycia

Osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka w rozumieniu art. 129 ust. 5 Ustawy są wszyscy członkowie Komitetu Audytu.

Piotr Augustyniak posiada wiedzę i umiejętności z branży, w której działa Spółka, przede wszystkim z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej PZ CORMAY S.A. (od sierpnia 2014 roku).

Tadeusz Wesołowski jest związany z rynkiem kapitałowym od ponad 15 lat. W tym okresie był prezesem i członkiem rad nadzorczych wielu spółek działających w branżach: dystrybucji farmaceutycznej, farmacji, produkcji leków, ochrony zdrowia i produkcji urządzeń medycznych. Założyciel i wieloletni Prezes Zarządu Prosper S.A., która po połączeniu z Torfarm S.A., od 2009 roku wchodzi w skład Grupy Kapitałowej NEUCA S.A., lidera rynku dystrybucji farmaceutycznej w Polsce. Zasiada w radach nadzorczych spółek notowanych GPW, m.in.: NEUCA S.A. (od 2009 roku) i Selvita S.A. (od 2011 roku).

Tomasz Markowski jest zawodowo związany z rynkiem kapitałowym od ponad 10 lat. W tym okresie zdobywał wiedzę i umiejętności z zakresu różnych branż gospodarki, w tym medycznej i jej segmentu - diagnostyki laboratoryjnej, tj. obszaru podstawowej działalności PZ CORMAY S.A., poprzez spotkania z analitykami branżowymi oraz zarządami spółek krajowych i zagranicznych, przeprowadzanie własnych analiz branży i poszczególnych spółek oraz wizytacje spółek wraz z obserwacją i oceną procesu produkcyjnego.

Wskazanie, czy na rzecz PZ CORMAY S.A. były świadczone przez firmę audytorską badającą jego sprawozdanie finansowe dozwolone usługi niebędące badaniem i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażano zgodę na świadczenie tych usług

W 2020 roku firma audytorska badająca sprawozdanie finansowe Spółki nie świadczyła na jej rzecz innych usług.

Wskazanie głównych założeń opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem

Głównymi założeniami polityki Spółki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania są: (i) niezależność w wyborze, (ii) zapewnienie zachowania wymogu bezstronności i niezależności firmy audytorskiej, (iii) zakaz klauzul umownych wpływających na wybór, (iv) zapewnienie zachowania jakości prac audytorskich i znajomości branży Spółki przez firmę audytorską, (v) zapewnienie zgodności z prawem okresu pracy danej firmy audytorskiej dla Spółki oraz (vi) zapewnienie przez firmę audytorską dogodnych dla Spółki warunków czasowych i kosztowych prac.

Głównymi założeniami polityki Spółki świadczenia usług dozwolonych są: (i) możliwość świadczenia wyłącznie usług niebędących usługami zabronionymi, wyłącznie pod warunkiem uzyskania każdorazowej zgody Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki, wydawanej po przeprowadzeniu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej oraz (ii) w stosownych przypadkach świadczenie usług zgodnie z wytycznymi Komitetu Audytu.

Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy o badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Spółkę procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria

Rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a wybór firmy audytorskiej dotyczył przedłużenia umowy o badanie.

Wskazanie liczby odbytych posiedzeń Komitetu Audytu

W 2020 roku Komitet Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. odbył 4 posiedzenia.