AI assistant
PZ Cormay S.A. — Interim / Quarterly Report 2023
Nov 10, 2023
5783_rns_2023-11-10_d3b60a59-9369-4289-b101-827c358e85ec.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CORMAY oraz śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe PZ CORMAY S.A. za III kwartał 2023 roku
Flavio Finotello Wojciech Suchowski Witold Rębacz Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

SPIS TREŚCI
| LIST ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY 5 | ||
|---|---|---|
| I. | WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE 7 | |
| II. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT 8 | |
| III. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 9 | |
| IV. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 10 | |
| V. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 11 | |
| VI. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 12 | |
| VII. | ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 13 | |
| 1. | Informacje ogólne 13 | |
| 2. | Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej 13 | |
| 3. | Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej 14 | |
| 4. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 15 | |
| 5. | Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 15 | |
| 5.1. | Założenie kontynuowania działalności 15 | |
| 5.2. | Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 15 |
|
| 5.3. | Oświadczenie o zgodności 15 | |
| 5.4. | Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji sprawozdania finansowego 16 | |
| 6. | Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 16 | |
| 6.1. | Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości 16 | |
| 6.2. | Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie 17 | |
| 6.3. | Standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, ale nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania przez UE 17 |
|
| 7. | Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 19 | |
| 7.1. | Profesjonalny osąd 19 | |
| 7.2. | Niepewność szacunków 20 | |
| 8. | Korekty błędów poprzednich okresów 20 | |
| 9. | Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupę 21 |
|
| 10. | Sezonowość 22 | |
| 11. | Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 22 | |
| 12. | Informacje dotyczące segmentów geograficznych 23 | |
| 13. | Przychody ze sprzedaży według branż 23 | |
| 14. | Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży 24 | |
| 15. | Przychody finansowe 24 | |
| 16. | Koszty finansowe 24 | |
| 17. | Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) 24 | |
|---|---|---|
| 18. | Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych 25 | |
| 19. | Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 27 |
|
| 20. | Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej 27 |
|
| 21. | Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Jednostkę Dominującą 28 |
|
| 22. | Rezerwy pozostałe 28 | |
| 23. | Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji 29 |
|
| 24. | Zobowiązania warunkowe 29 | |
| 25. | Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 30 | |
| 26. | Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 30 | |
| 27. | Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 30 | |
| I. | WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE 32 | |
| II. | JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT 33 | |
| III. | JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 34 | |
| IV. | JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 35 | |
| V. | JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 36 | |
| VI. | JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 37 | |
| VII. | DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 38 | |
| 1. | Informacje ogólne 38 | |
| 2. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 38 | |
| 3. | Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego 38 | |
| 3.1. | Założenie kontynuowania działalności 38 | |
| 3.2. | Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego 38 |
|
| 3.3. | Oświadczenie o zgodności 38 | |
| 3.4. | Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji sprawozdania finansowego 39 | |
| 4. | Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 39 | |
| 5. | Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 40 | |
| 6. | Korekty błędów poprzednich okresów 40 | |
| 7. | Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę 41 |
|
| 8. | Sezonowość 41 |
| 9. | Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 41 |
|---|---|
| 10. | Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne 42 |
| 11. | Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych 42 |
| 12. | Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki 43 |
| 13. | Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę 43 |
| 14. | Rezerwy pozostałe 43 |
| 15. | Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji 44 |
| 16. | Zobowiązania warunkowe 45 |
| 17. | Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 45 |
| 18. | Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 46 |
| 19. | Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 46 |
LIST ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY

Warszawa, 10 listopada 2023 roku
Szanowni Państwo,
przekazujemy na Państwa ręce raport Grupy Kapitałowej CORMAY i PZ CORMAY S.A. prezentujący wyniki finansowe oraz najważniejsze informacje dotyczące działalności Grupy i Spółki za okres 9 miesięcy 2023 roku.
W okresie trzech kwartałów 2023 roku Grupa osiągnęła 62,3 mln zł przychodów wobec 63,6 mln zł w analogicznym okresie 2022 roku. W analizowanym okresie Grupa wypracowała 0,25 mln zł EBITDA (1,15 mln zł rok wcześniej), odnotowując 3,86 mln zł straty netto (5,41 mln zł straty w okresie trzech kwartałów 2022 roku).
W minionym kwartale konsekwentnie kontynuowaliśmy realizację planu transformacji Grupy, której docelowym efektem ma być istotny wzrost skali działalności. Stawiamy na rozwój potencjału dystrybucji bezpośredniej w Polsce, przyspieszenie wzrostu sprzedaży za granicą w oparciu o zmodernizowaną ofertę hematologiczną, rozwijaną ofertę biochemiczną i wdrażaną immunochemiczną oraz na jak najpełniejsze wykorzystanie operacyjnych zdolności Grupy, m.in. dzięki partnerstwu w obszarze produkcji odczynników hematologicznych i biochemicznych dla podmiotów trzecich.
Transformacja Grupy przynosi już pierwsze pozytywne efekty, m.in. w postaci wzrostu sprzedaży bezpośredniej w Polsce czy rosnących wyników sprzedaży produktów z linii biochemicznej Accent. W minionym kwartale zakończyliśmy złożony projekt modernizacji Zakładu Produkcyjnego w Maryninie istotnie zwiększający nasz potencjał produkcyjny.
Zwracamy uwagę na mnogość wyzwań z jakimi przychodzi nam się mierzyć, m.in. w postaci konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę czy zmian w otoczeniu prawnym rynku diagnostyki in vitro generujących dodatkowe istotne koszty. Działamy na wymagającym i konkurencyjnym rynku. Dla osiągnięcia celów strategicznych Grupy potrzeba nie tylko wytężonej pracy, konsekwencji w działaniu, niemałych inwestycji, ale i czasu.
Mamy jasno określone plany biznesowe, które realizujemy przy zachowaniu dużej dyscypliny kosztowej i ograniczeniu wydatków w obszarach niestrategicznych. W najbliższych miesiącach będziemy m.in. koncentrować się na kontynuacji kluczowych inicjatyw, takich jak skuteczniejsze dotarcie do klientów ze zmodernizowanym portfelem produktów hematologicznych, jak i wdrożenie na rynek nowej oferty w segmencie immunochemii. Liczymy, że w perspektywie roku wkroczymy na ścieżkę znaczącego wzrostu sprzedaży, a celem średnioterminowym jest istotny wzrost rentowności operacyjnej.
W imieniu całego zespołu Spółki zachęcamy Państwa do lektury raportu.
Z wyrazami szacunku,
Flavio Finotello, Wiceprezes Zarządu PZ CORMAY S.A.
Wojciech Suchowski, Wiceprezes Zarządu PZ CORMAY S.A.
GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 9 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY 30 WRZEŚNIA 2023 ROKU
I. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE
| tys. PLN | tys. EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
|
| Przychody ze sprzedaży | 62 252 | 63 552 | 13 600 | 13 556 |
| Koszt własny sprzedaży | 37 235 | 37 709 | 8 135 | 8 044 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (3 338) | (2 257) | (729) | (481) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | (3 067) | (5 166) | (670) | (1 102) |
| Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy | (3 860) | (5 408) | (843) | (1 154) |
| EBITDA* | 248 | 1 150 | 54 | 245 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (4 481) | (7 750) | (979) | (1 653) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 5 069 | 7 576 | 1 107 | 1 616 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 10 | (843) | 2 | (180) |
| Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut | 598 | (1 017) | 131 | (217) |
| Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) | (0,046) | (0,063) | (0,010) | (0,013) |
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
| Aktywa razem | 93 872 | 101 975 | 20 250 | 21 744 |
| Zobowiązania długoterminowe | 5 010 | 4 395 | 1 081 | 937 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 31 687 | 35 824 | 6 836 | 7 639 |
| Kapitał własny | 57 175 | 61 756 | 12 334 | 13 168 |
| Kapitał akcyjny | 84 205 | 84 205 | 18 165 | 17 955 |
| Liczba akcji w tys. sztuk | 84 205 | 84 205 | 84 205 | 84 205 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) | 0,68 | 0,73 | 0,15 | 0,16 |
* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd PZ CORMAY S.A. jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres.
(w tysiącach PLN)
II. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 12, 13, 14 | 18 478 | 21 846 | 62 252 | 63 552 |
| Koszt własny sprzedaży | 11 359 | 12 641 | 37 235 | 37 709 | |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 7 119 | 9 205 | 25 017 | 25 843 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 197 | 178 | 1 039 | 1 217 | |
| Koszty sprzedaży | 5 334 | 6 617 | 17 755 | 18 958 | |
| Koszty ogólnego zarządu | 2 397 | 2 027 | 7 347 | 6 569 | |
| Koszty badań i rozwoju | 1 072 | 816 | 3 067 | 2 599 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 312 | 326 | 1 225 | 1 191 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (1 799) | (403) | (3 338) | (2 257) | |
| Przychody finansowe | 15 | (630) | 2 036 | 2 100 | 2 073 |
| Koszty finansowe | 16 | 869 | 854 | 1 789 | 4 735 |
| Strata (zysk) netto z tytułu utraty wartości należności |
19 | 76 | 203 | 40 | 247 |
| Zysk (strata) brutto | (3 374) | 576 | (3 067) | (5 166) | |
| Podatek dochodowy | 119 | 121 | 793 | 242 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
(3 493) | 455 | (3 860) | (5 408) | |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | - | - | |
| Zysk (strata) netto za okres | (3 493) | 455 | (3 860) | (5 408) | |
| Zysk (strata) netto za okres przypadający: | |||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | (3 473) | 501 | (3 833) | (5 325) | |
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | (20) | (46) | (27) | (83) | |
| Podstawowy zysk (strata) netto na jedną akcję | (0,041) | 0,006 | (0,046) | (0,063) | |
| Rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję | (0,041) | 0,006 | (0,046) | (0,063) |
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto za okres | (3 493) | 455 | (3 860) | (5 408) | |
| Inne całkowite dochody | |||||
| Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku |
- | - | - | - | |
| Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku | 550 | 1 885 | (718) | 5 333 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych | 550 | 1 885 | (718) | 5 333 | |
| Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | 550 | 1 885 | (718) | 5 333 | |
| Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - | |
| Inne całkowite dochody netto | 550 | 1 885 | (718) | 5 333 | |
| Całkowity dochód netto za okres | (2 943) | 2 340 | (4 578) | (75) | |
| Całkowity dochód netto przypadający: | |||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | (2 933) | 2 366 | (4 526) | (91) | |
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | (10) | (26) | (52) | 16 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku
(w tysiącach PLN)
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 45 948 | 43 074 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12, 19 | 19 539 | 17 463 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 12 | 4 375 | 3 823 |
| Wartości niematerialne | 12, 19 | 21 142 | 20 555 |
| Wartość firmy | - | - | |
| Należności długoterminowe | 53 | 52 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 839 | 1 181 | |
| Aktywa obrotowe | 47 924 | 58 901 | |
| Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 47 924 | 58 901 | |
| Zapasy | 19 | 24 048 | 26 793 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 19 | 15 458 | 17 161 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 17 | 6 474 | 13 655 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 944 | 1 292 | |
| Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | - | - | |
| SUMA AKTYWÓW | 93 872 | 101 975 | |
| PASYWA | |||
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 56 732 | 61 260 | |
| Kapitał podstawowy | 84 205 | 84 205 | |
| Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | 92 811 | 92 811 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | 6 746 | 7 439 | |
| Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) | (127 030) | (123 195) | |
| Udziały niekontrolujące | 443 | 496 | |
| Kapitał własny ogółem | 57 175 | 61 756 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 5 010 | 4 395 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 192 | 192 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 653 | 705 | |
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 25 | 3 409 | 2 862 |
| Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 756 | 636 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 31 687 | 35 824 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
31 687 | 35 824 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 641 | 641 | |
| Rezerwy pozostałe | 22 | 13 425 | 13 165 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 16 443 | 20 648 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 25 | 1 140 | 1 212 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 38 | 158 | |
| Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | - | - | |
| Zobowiązania razem | 36 697 | 40 219 | |
| SUMA PASYWÓW | 93 872 | 101 975 |
(w tysiącach PLN)
V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Nota | Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | |||
| Zysk (strata) netto | (3 860) | (5 408) | |
| Korekty: | 86 | (2 313) | |
| Podatek dochodowy | 793 | 242 | |
| Zmiana stanu odpisów aktualizujących | 158 | (26) | |
| Amortyzacja | 3 586 | 3 407 | |
| Wycena aktywów do wartości godziwej | 51 | 2 009 | |
| (Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej | (1 987) | (2 095) | |
| (Przychody) / koszty finansowe | 41 | 2 464 | |
| Zmiana stanu zapasów | 18 | (881) | (3 312) |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | 18 | 1 165 | (2 612) |
| Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | 18 | (168) | (340) |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | 18 | (2 808) | (924) |
| Zmiana stanu rezerw | 18 | 192 | (974) |
| Inne korekty | (56) | (152) | |
| Przepływy pieniężne z działalności | (3 774) | (7 721) | |
| Zapłacony / (zwrócony) podatek dochodowy | 707 | 29 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (4 481) | (7 750) | |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | |||
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 19 | 72 | |
| Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna |
5 384 | 13 182 | |
| Otrzymane dywidendy | 3 744 | - | |
| Dotacje otrzymane | 168 | 161 | |
| Nabycie wartości niematerialnych | (1 515) | (4 433) | |
| Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (2 731) | (1 406) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 5 069 | 7 576 | |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | |||
| Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego | 1 434 | 493 | |
| Odsetki | (352) | (267) | |
| Spłaty kredytów i pożyczek - część kapitałowa | (312) | (401) | |
| Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa | (760) | (668) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 10 | (843) | |
| Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut | 598 | (1 017) | |
| Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych | 54 | (307) | |
| Przepływy pieniężne razem | 652 | (1 324) | |
| Środki pieniężne na początek okresu | 1 292 | 2 506 | |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 1 944 | 1 182 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku
(w tysiącach PLN)
VI. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2023 | 84 205 | 92 811 | 7 439 | (123 195) | 61 260 | 496 | 61 756 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | (3 833) | (3 833) | (27) | (3 860) |
| Inne całkowite dochody | - | - | (693) | - | (693) | (25) | (718) |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | (693) | (3 833) | (4 526) | (52) | (4 578) |
| Inne zmiany | - | - | - | (2) | (2) | (1) | (3) |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | (693) | (3 835) | (4 528) | (53) | (4 581) |
| Na dzień 30 września 2023 | 84 205 | 92 811 | 6 746 | (127 030) | 56 732 | 443 | 57 175 |
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2022 | 84 205 | 92 811 | 4 110 | (116 626) | 64 500 | 851 | 65 351 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | (5 325) | (5 325) | (83) | (5 408) |
| Inne całkowite dochody | - | - | 5 234 | - | 5 234 | 99 | 5 333 |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | 5 234 | (5 325) | (91) | 16 | (75) |
| Dywidenda wypłacona przez Orphée SA dla udziałowców niesprawujących kontroli |
- | - | - | - | - | (331) | (331) |
| Inne zmiany | - | - | - | (1) | (1) | - | (1) |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | 5 234 | (5 326) | (92) | (315) | (407) |
| Na dzień 30 września 2022 | 84 205 | 92 811 | 9 344 | (121 952) | 64 408 | 536 | 64 944 |
VII. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa CORMAY (dalej: "Grupa", "Grupa Kapitałowa") składa się z PZ CORMAY S.A. (dalej: "Jednostka Dominująca") i z jej jednostek zależnych.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD).
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku i dane porównawcze za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Siedziba statutowa Jednostki Dominującej mieści się w Łomiankach.
Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
| Nazwa Jednostki Dominującej | PZ CORMAY Spółka Akcyjna | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Siedziba statutowa | ul. Wiosenna 22, 05-092 Łomianki | |||||
| Forma prawna | spółka akcyjna | |||||
| Państwo rejestracji | Polska | |||||
| Sąd rejonowy | Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego |
|||||
| Nr rejestru przedsiębiorców | 0000270105 | |||||
| Rodzaj podstawowej działalności wg PKD | 20.59.Z - produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana |
|||||
| Nazwa jednostki najwyższego szczebla | PZ CORMAY Spółka Akcyjna | |||||
| Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki | brak zmian |
2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej
Na dzień 30 września 2023 roku PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio udziały w spółce Orphée SA, jednostce dominującej dla grupy kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 97,9% kapitału akcyjnego i udziału w głosach:
| Nazwa jednostki (kraj siedziby) | Udział PZ CORMAY S.A. w kapitale i głosach na dzień 30 września 2023 |
Charakter zależności |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| Orphée SA (Szwajcaria) | 97,9% | Zależny | Pełna |
Na dzień 30 września 2023 roku PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio, poprzez udział w Orphée SA, w następujących spółkach:
| Nazwa jednostki (kraj siedziby) | Udział Orphée SA w kapitale i głosach na dzień 30 września 2023 |
Charakter zależności |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| Kormej Diana Sp. z o.o. (Białoruś) | 98,5% | Zależny | Pełna |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. (Rosja) | 100,0% | Zależny | Pełna |
| Orphee Technics Sp. z o.o. (Polska) | 100,0% | Zależny | Pełna |
Dodatkowo na dzień 30 września 2023 roku PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio 1,5% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o. Łącznie z 98,5% udziałem w tej spółce, posiadanym przez Orphée SA, Grupa Kapitałowa posiadała 100,0% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o.
Głównym przedmiotem działalności podmiotów Grupy jest:
-
- PZ CORMAY S.A. produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej;
-
- Orphée SA dystrybucja odczynników, testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej;
-
- Orphee Technics Sp. z o.o. zarządzanie nieruchomościami wykorzystywanymi w działalności operacyjnej Grupy;
-
- Kormej Diana Sp. z o.o. import oraz dystrybucja na terenie Białorusi odczynników, testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej;
-
- Kormiej Rusland Sp. z o.o. import oraz dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej odczynników, testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej.
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej
Skład Zarządu na dzień 30 września 2023 roku przedstawiał się następująco:
- Marcin Sieczek Prezes Zarządu,
- Flavio Finotello Wiceprezes Zarządu,
- Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu.
W dniu 4 listopada 2022 roku Rada Nadzorcza powołała pana Marcina Sieczek do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu bieżącej kadencji ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2023 roku.
W dniu 24 października 2023 roku pan Marcin Sieczek złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie ze skutkiem na dzień 8 listopada 2023 roku.
Skład Rady Nadzorczej na dzień 30 września 2023 roku przedstawiał się następująco:
- Tomasz Markowski Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Kamil Gewartowski Członek Rady Nadzorczej,
- Bartosz Marczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Marcin Murawski Członek Rady Nadzorczej.
- Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 31 maja 2023 roku pan Paweł Małyska złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej ze skutkiem na dzień 22 czerwca 2023 roku.
W dniu 22 czerwca 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej bieżącej kadencji pana Kamila Gewartowskiego.
W dniu 5 września 2023 roku pan Tadeusz Wesołowski złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej ze skutkiem na dzień 19 września 2023 roku.
W dniu 19 września 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej bieżącej kadencji pana Marcina Murawskiego.
W dniu 18 października 2023 roku pan Andrzej Trznadel złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej ze skutkiem na dzień 8 listopada 2023 roku.
W dniu 8 listopada 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej bieżącej kadencji pana Marcina Sieczek.
Skład Komitetu Audytu na dzień 30 września 2023 roku przedstawiał się następująco:
- Bartosz Marczuk Przewodniczący Komitetu Audytu,
- Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu,
- Marcin Murawski Członek Komitetu Audytu.
Z uwagi na opisaną powyżej rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej pana Tadeusza Wesołowskiego, z dniem 19 września 2023 roku przestał on pełnić również funkcję Członka Komitetu Audytu.
W dniu 29 września 2023 roku Rada Nadzorcza powołała w skład Komitetu Audytu pana Marcina Murawskiego.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie wystąpiły inne niż opisane powyżej zmiany w składzie organów Jednostki Dominującej.
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 9 listopada 2023 roku.
5. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5.1. Założenie kontynuowania działalności
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 września 2023 roku.
W szczególności, pomimo istotnego zaangażowania Grupy na rynkach rosyjskim, białoruskim oraz ukraińskim, w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej na takie zagrożenie nie wskazuje opisana w nocie 9 wojna Rosji przeciwko Ukrainie.
5.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zarząd Jednostki Dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy.
5.3. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (MSSF-UE). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMS).
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE. Sprawozdania spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są według lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Przy sporządzaniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku z wyjątkiem zastosowania zmian opisanych w nocie 6 "Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości", jak również zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się po lub w dniu 1 stycznia 2023 roku.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej CORMAY za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat zostało sporządzone w wariancie kalkulacyjnym, a skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych metodą pośrednią.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 30 września 2023 roku nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
5.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (tys. PLN).
Do przeliczenia danych finansowych zagranicznych jednostek zależnych, których walutą funkcjonalną jest inna waluta niż złoty polski, Grupa stosuje zasady określone w MSR 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych". Dane finansowe tych jednostek zostały przeliczone na złote polskie w następujący sposób:
- poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 30 września 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku przez Narodowy Bank Polski,
- poszczególne pozycje sprawozdania z zysków i strat oraz sprawozdania z innych całkowitych dochodów, jak również sprawozdania z przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia do 30 września 2023 roku oraz od 1 stycznia do 30 września 2022 roku.
| Kurs średni w okresie sprawozdawczym | Kurs na koniec okresu sprawozdawczego | |||
|---|---|---|---|---|
| Waluta | 9 miesięcy 2023 | 9 miesięcy 2022 | 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 |
| EUR/PLN | 4,5773 | 4,6880 | 4,6356 | 4,6899 |
| CHF/PLN | 4,6744 | 4,6612 | 4,8030 | 4,7679 |
| RUB/PLN | 0,0515 | 0,0671 | 0,0452 | 0,0618 |
| BYN/PLN | 1,2955 | 1,3489 | 1,2955 | 1,2955 |
W związku z powyższym zastosowane zostały następujące kursy:
Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane bezpośrednio w kapitale własnym jako odrębny składnik. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego skumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w sprawozdaniu z zysków i strat.
6. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości
Za wyjątkiem zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku. Szczegółowy opis zasad rachunkowości przyjętych przez Grupę został przedstawiony w nocie 10 "Istotne zasady rachunkowości" tego sprawozdania.
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości zastosowana przy sporządzaniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego dotycząca wyceny udziałów w jednostkach zależnych opisana w nocie 4 "Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości" tego sprawozdania nie miała wpływu na dane zaprezentowane w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
6.1. Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości
• MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" w tym zmiany do MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i pierwotnie miał mieć zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). Zmiany do MSSF 17 zostały opublikowane 25 czerwca 2020 roku. Odroczono termin pierwszego zastosowania standardu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Standard nie ma zastosowania do działalności Grupy.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku (w tysiącach PLN)
• Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości
Zmiany zostały opublikowane 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zawierają wytyczne odnoszące się do stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad (polityki) rachunkowości.
Grupa zastosowała zmiany do standardu od 1 stycznia 2023 roku.
Zastosowanie zmian do standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów": Definicja wartości szacunkowych
Zmiany opublikowano 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Przedstawiają, w jaki sposób zasady rachunkowości i wartości szacunkowe odnoszą się do siebie, wyjaśniając, że szacunki księgowe są stosowane przy stosowaniu zasad rachunkowości.
Grupa zastosowała zmiany do standardu od 1 stycznia 2023 roku.
Zastosowanie zmian do standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy": Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji
Zmiany opublikowano 7 maja 2021 roku i mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 lub później.
Celem zmiany jest zmniejszenie istniejącej w praktyce różnorodności w zakresie tego, czy zwolnienie z ujmowania określone w paragrafach 15 i 24 MSR 12 ma zastosowanie do transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie równych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.
Grupa zastosowała zmiany do standardu od 1 stycznia 2023 roku.
Zastosowanie zmian do standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
6.2. Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego brak jest standardów i interpretacji oraz mian do nich, które zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMS) oraz zostały zatwierdzone do stosowania przez UE, a które nie weszły jeszcze w życie w odniesienie do niniejszego sprawozdania finansowego.
6.3. Standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, ale nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania przez UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMS), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE.
• MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"
Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku, gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.
Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.
Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych": Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe
Zmiany zostały opublikowane w dniu 23 stycznia 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później. Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 1 dotyczące długoterminowych zobowiązań z kowenantami
Zmiany opublikowano 31 października 2022 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie.
Zmiany mają na celu wyjaśnienie, że kowenanty, których warunki mają być spełnione przez jednostkę po dniu kończącym okres sprawozdawczy, a które odnoszą się do prawa jednostki do odroczenia terminu wymagalności zobowiązania o co najmniej dwanaście miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego, nie wpływają na klasyfikację zobowiązań jako krótkolub długoterminowe na dzień kończący okres sprawozdawczy. Wymagane będzie jednak ujawnienie informacji o takich kowenantach w notach do sprawozdania finansowego w celu umożliwienia użytkownikom sprawozdań finansowych zrozumienia ryzyka, że dane zobowiązanie mogłoby stać się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. W takiej sytuacji Standard wymaga ujawnienia opisu kowenantu, wartości zobowiązań, których dotyczy oraz faktów i okoliczności, jeśli wystąpią, wskazujących na istnienie ryzyka niewywiązania się przez jednostkę z warunków kowenantu w terminie wskazanym po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 7 "Sprawozdanie z przepływów pieniężnych" oraz MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji" – Ustalenia dotyczące finansowania dostawców
Zmiany zostały opublikowane w dniu 25 maja 2023 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później. Zmiany dodają wymogi dotyczące ujawniania informacji oraz "drogowskazy" w ramach istniejących wymogów dotyczących ujawniania informacji, które zobowiązują podmioty do dostarczania informacji jakościowych i ilościowych na temat ustaleń dotyczących finansowania dostawców.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" – tymczasowe zwolnienie od obowiązku ujmowania odroczonego podatku wynikającego z wdrożenia reformy międzynarodowego systemu podatkowego (tzw. drugi filar BEPS 2.0)
Zmiany opublikowano 23 maja 2023 roku. Przewidują one tymczasowy wyjątek od wymogów dotyczących aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z podatkiem dochodowym drugiego filaru BEPS 2.0.
Zastosowanie wyjątku i ujawnienie tego faktu następują ze skutkiem natychmiastowym, pozostałe obowiązki informacyjne obowiązują dla rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później, ale nie są wymagane w żadnym śródrocznym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.
Zastosowanie zmian do standardu będzie wiązało się z koniecznością dokonania dodatkowych ujawnień wymaganych przez zmiany do standardu, poza tym nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSR 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych" – Brak wymienialności
Zmiany zostały opublikowane w dniu 15 sierpnia 2023 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 roku lub później. Zmiany zawierają wytyczne określające, kiedy dana waluta jest wymienialna i w jaki sposób ustalać kurs wymiany, gdy tak nie jest.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany w MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach": Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku. Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) postanowiła odroczyć datę wejścia w życie poprawek, bez wskazania daty początkowej, dopóki nie sfinalizuje ewentualnych zmian wynikających z projektu badawczego dotyczącego wyceny metodą praw własności.
Z uwagi na powyższe Komisja Europejska postanowiła również odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów. Grupa zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu.
Zastosowanie zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
• Zmiany do MSSF 16 "Leasing" – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego
Zmiany opublikowano 22 września 2022 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie.
Zmiana do MSSF 16 określa wymogi, które sprzedawca-leasingobiorca stosuje przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu wynikającego z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, aby zapewnić, że sprzedawca-leasingobiorca nie rozpoznaje żadnej kwoty zysku lub straty związanej z aktywami z tytułu prawa do korzystania, które zachowuje.
Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Zarząd Jednostki Dominującej weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na dzień 30 września 2023 roku mogą w przyszłości ulec zmianie. Oprócz szacunków w procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy największe znaczenie miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach opisano w poniższych punktach.
7.1. Profesjonalny osąd
Aktywowanie kosztów prac rozwojowych jako wartości niematerialnych
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez Grupę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 "Wartości niematerialne" kryteria dotyczące ujmowania pozycji. Koszty prac rozwojowych są aktywowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze aktywowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem.
Ocena istnienia przesłanek utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych oraz wybór właściwego modelu wyceny w przypadku konieczności przeprowadzenia testu na utratę wartości
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją opisane w MSR 36 "Utrata wartości aktywów" przesłanki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test na utratę wartości tych aktywów.
Niezależnie od powyższego, zgodnie z wymogami MSR 36, Grupa przeprowadza raz do roku test na utratę wartości składników wartości niematerialnych, które jeszcze nie są dostępne do użytkowania (nakłady na trwające prace rozwojowe).
Poza samą weryfikacją przesłanek utraty wartości aktywów od profesjonalnego osądu zależy wybór właściwego modelu wyceny wartości odzyskiwalnej aktywów, w przypadku konieczności przeprowadzenia dla nich testu z tytułu trwałej utraty wartości.
7.2. Niepewność szacunków
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych
W razie stwierdzenia istnienia przesłanek utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych lub każdorazowo na koniec roku w przypadku wartości niematerialnych, które jeszcze nie są dostępne do użytkowania (nakłady na trwające prace rozwojowe) Grupa przeprowadza test na utratę wartości tych aktywów.
Główne wartości szacunkowe przyjmowane w testach na utratę wartości to szacunki przyszłych przychodów możliwe do osiągnięcia z tych aktywów i odpowiadające im koszty, stopy dyskontowe oraz stopy wzrostu.
Odpisy z tytułu utraty wartości wartość należności
Grupa oblicza odpis z tytułu utraty wartości należności zgodnie z metodologią określoną w MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Ponieważ należności występujące w Grupie nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Grupa stosuje metodę uproszczoną opisaną w par. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie trwania należności.
W celu obliczenia odpisu Grupa stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Grupa analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych. Stawki są wyliczane osobno dla każdej spółki Grupy oraz, w przypadku PZ CORMAY S.A., osobno dla klientów krajowych i zagranicznych.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania, Grupa dokonuje odpisu w wysokości 100% wartości zapasów na odczynniki, których termin przydatności do użycia upłynął na dzień bilansowy. Dodatkowo Grupa analizuje rotację wszystkich składników zapasów i dla każdego indeksu dokonuje odpisu w 100% na nadwyżkę stanu magazynowego ponad przewidywaną rotację w okresie 2 lat po dniu bilansowym lub, jeżeli termin przydatności do użycia danego indeksu upływa wcześniej, w okresie od dnia bilansowego do terminu jego przydatności do użycia. Szacując przewidywaną rotację Grupa bazuje na rotacji historycznej danego indeksu, chyba że inne okoliczności wskazują na niewłaściwość takiego założenia.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.
Wycena pozostałych rezerw
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania. Szacunków dokonuje się na podstawie wzorów wyprowadzonych na podstawie dotychczasowego doświadczenia. Z szacunkami, choć najlepszymi w ocenie kierownictwa, może być związana niepewność.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W przypadku, gdy w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej prawdopodobnym jest, że składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie zostanie w pełni zrealizowany, Grupa dokonuje jego odpisania, jednak nie więcej niż do poziomu rozpoznanej rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odpisy takie przeprowadzane są na poziomie pojedynczych spółek wchodzących w skład Grupy, przy uwzględnieniu prawa podatkowego krajów, w których te spółki działają, a w szczególności okresu, w jakim można odpisać straty podatkowe za lata ubiegłe od bieżących dochodów podatkowych.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
8. Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
9. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupę
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie
W dniu 24 lutego 2022 roku Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa zareagowała wprowadzeniem sankcji przeciwko Rosji i Białorusi, jednocześnie udzielając wsparcia Ukrainie w obronie przed agresorem.
Grupa prowadzi sprzedaż sprzętu medycznego oraz odczynników diagnostycznych na Białorusi, w Rosji oraz na Ukrainie. W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku sprzedaż na ww. rynkach odpowiadała za łącznie 21,1% przychodów Grupy, przy czym udział sprzedaży w Rosji w przychodach wyniósł 15,4%, na Ukrainie – 3,4%, na Białorusi – 2,2%. Na Ukrainie Grupa sprzedaje swoje produkty do niepowiązanego dystrybutora. Na rynkach białoruskim oraz rosyjskim Grupa prowadzi działalność poprzez spółki zależne: Kormej Diana Sp. z o.o. oraz Kormiej Rusland Sp. z o.o. Poniżej przedstawiono przychody ze sprzedaży na wymienionych rynkach w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku wraz z porównaniem do przychodów ze sprzedaży w analogicznym okresie roku 2022 oraz roku 2021 (ostatni porównywalny okres sprzed wybuchu wojny).
| Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2023 |
Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2022 |
Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2021 |
Zmiana w stosunku do roku 2022 |
Zmiana w stosunku do roku 2022 w % |
Zmiana w stosunku do roku 2021 |
Zmiana w stosunku do roku 2021 w % |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rosja | 9 602 | 11 956 | 8 380 | -2 354 | -20% | 1 222 | 15% |
| Ukraina | 2 146 | 1 647 | 2 050 | 499 | 30% | 96 | 5% |
| Białoruś | 1 361 | 858 | 573 | 503 | 59% | 788 | 138% |
| Razem | 13 109 | 14 461 | 11 003 | -1 352 | -9% | 2 106 | 19% |
Sytuacja na rynkach rosyjskim i białoruskim
Produkty i towary sprzedawane przez Grupę do Rosji z uwagi na ich zastosowanie do celów medycznych są wyłączone z sankcji towarowych nałożonych na Rosję przez Unię Europejską. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę Grupa odnotowała krótkotrwały wzrost sprzedaży zarówno na rynku rosyjskim jak i białoruskim. Pomimo wzrostu sprzedaży w początkowych miesiącach po inwazji, w drugiej połowie roku 2022 i na początku roku 2023 obserwowano osłabienie popytu na tych rynkach. Pomimo istotnego osłabienia się kursu rubla rosyjskiego w roku 2023, popyt w Rosji uległ jednak ponownie zwiększeniu w drugim i trzecim kwartale roku 2023. W stosunku do stanu sprzed wybuchu wojny Grupa obserwuje istotny wzrost kosztów i wydłużony czas transportu do Rosji i na Białoruś. Pomimo wykluczenia niektórych z działających w Rosji i na Białorusi banków z systemu SWIFT, płatności od spółek rosyjskiej i białoruskiej do Jednostki Dominującej przebiegały do czasu zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego bez istotnych zakłóceń, za pośrednictwem nieobjętych sankcjami oddziałów zagranicznych banków obecnych na tych rynkach.
Główne aktywa posiadane przez Grupę w spółkach w Rosji i na Białorusi to aktywa obrotowe: należności od klientów i zapasy oraz aktywa trwałe: analizatory wydzierżawiane do szpitali. Poniżej dokonano podsumowania wartości tych aktywów na dzień 30 września 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku:
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
|---|---|---|
| Rzeczowe aktywa trwałe | 1 409 | 1 640 |
| Zapasy | 2 010 | 2 702 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 2 046 | 1 850 |
| Razem | 5 465 | 6 192 |
Powyższe kwoty to wartości netto uwzględniające odpisy z tytułu utraty wartości aktywów oraz odpisy aktualizujące wartość aktywów. Odpis aktualizujący wartość zapasów został obliczony zgodnie z polityką Grupy opisaną w nocie 7.2 "Niepewność szacunków" bazując na zaktualizowanych na dzień bilansowy danych dotyczących rotacji zapasów. Z uwagi na wprowadzony zakaz eksportu wyrobów medycznych z Rosji, w przypadku braku sprzedaży analizatorów i odczynników na rynku rosyjskim brak jest obecnie możliwości sprzedaży tych wyrobów do klientów Grupy w innych krajach.
W przypadku należności nie zaobserwowano zwiększonych problemów z terminowym ich regulowaniem przez klientów w Rosji i na Białorusi i dlatego w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej nie było konieczności rozpoznania dodatkowego odpisu z tytułu utraty wartości należności w związku z prowadzoną przez Rosję wojną.
Sytuacja na rynku ukraińskim
W przeciwieństwie do rynków rosyjskiego i białoruskiego sprzedaż na rynku ukraińskim bezpośrednio po inwazji Rosji uległa istotnemu zmniejszeniu. Sprzedaż dość szybko jednak powróciła do poziomów zbliżonych do tych sprzed inwazji i za pierwsze dziewięć miesięcy roku 2023 sprzedaż na Ukrainę była o 5% wyższa od sprzedaży w analogicznym okresie roku 2021, tj. ostatnim porównywalnym okresie sprzed wybuchu wojny.
Saldo należności Grupy na rynku ukraińskim wyniosło na dzień 30 września 2023 roku 192 tys. PLN w porównaniu do 439 tys. PLN na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz do 985 tys. PLN na dzień 31 grudnia 2021 roku. Pomimo trwającej wojny kontrahenci z Ukrainy regularnie dokonują spłat należności, a całość salda należności na dzień 30 września 2023 roku była nieprzeterminowana. Z tego powodu Grupa nie utworzyła dodatkowych odpisów na należności od tych klientów.
Długoterminowe perspektywy prowadzenia działalności na rynkach rosyjskim, białoruskim i ukraińskim
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji Kormej Diana Sp. z o.o. oraz Kormiej Rusland Sp. z o.o. nadal prowadziły działalność.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji Zarząd Jednostki Dominującej nie był w stanie określić z wysokim prawdopodobieństwem długoterminowych perspektyw prowadzenia działalności na rynkach Białorusi, Rosji oraz Ukrainy. Równocześnie Zarząd Jednostki Dominującej zidentyfikował następujące ryzyka dla działalności Grupy w krótkim i średnim horyzoncie czasu związane z konfliktem:
-
- spadek sprzedaży do odbiorców z Ukrainy w związku z toczącą się w tym kraju wojną i jej konsekwencjami dla gospodarki oraz sektora ochrony zdrowia w tym kraju – ryzyko to aktualnie jest zmniejszone z uwagi na międzynarodową pomoc dla Ukrainy, która obejmuje poza wsparciem wojskowym również wsparcie humanitarne, w tym wsparcie dla sektora ochrony zdrowia,
-
- spadek sprzedaży na rynkach rosyjskim i białoruskim, m.in., w związku z:
- a. kolejnymi pakietami sankcji gospodarczych oraz ich wpływem na kondycję gospodarek Rosji i Białorusi, możliwością objęcia sankcjami również towarów przeznaczonych do celów medycznych, administracyjnymi ograniczeniami w rozliczeniach finansowych między podmiotami rosyjskimi i białoruskimi a zagranicznymi,
- b. zmniejszeniem wydatków na służbę zdrowia przez rządy Rosji i Białorusi w związku z coraz większym udziałem w budżetach tych krajów wydatków związanych z prowadzoną wojną,
- c. percepcją firm z krajów z tzw. "listy państw nieprzyjaznych Rosji", na której m.in. znajdują się Polska i Szwajcaria, przez publicznych odbiorców w Rosji i na Białorusi oraz lokalnych regulatorów,
- d. utrudnieniami w logistyce produktów oraz wzrostem kosztów transportu na te rynki,
-
- ograniczenie regulowania zobowiązań handlowych do Grupy przez dystrybutorów z terenu Ukrainy oraz utrudnienia w realizowaniu płatności w obrębie Grupy od spółek z Rosji, i Białorusi do innych podmiotów z Grupy.
Zarząd Jednostki Dominującej nie wyklucza, biorąc pod uwagę aktualną sytuację i jej rozwój, konieczności ograniczenia lub zawieszenia działalności na rynkach Białorusi, Rosji i Ukrainy.
10. Sezonowość
W segmencie działalności, na którym działają spółki Grupy (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółki Grupy realizują nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie wolumenu transakcji w tym okresie.
11. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
Działalność Grupy opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.
Zgodnie z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.
12. Informacje dotyczące segmentów geograficznych
Przychody ze sprzedaży w podziale geograficznym
| Kraj | Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2023 |
Udział w przychodach ogółem |
Kraj | Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2022 |
Udział w przychodach ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Polska | 12 675 | 20,4% | Rosja | 11 956 | 18,8% |
| Rosja | 9 602 | 15,4% | Polska | 10 550 | 16,6% |
| Bangladesz | 3 767 | 6,1% | Bangladesz | 4 940 | 7,8% |
| Panama | 2 242 | 3,6% | Filipiny | 2 090 | 3,3% |
| Ukraina | 2 146 | 3,4% | Panama | 1 892 | 3,0% |
| Meksyk | 2 050 | 3,3% | Meksyk | 1 792 | 2,8% |
| Iran | 1 795 | 2,9% | Ukraina | 1 647 | 2,6% |
| Filipiny | 1 594 | 2,6% | Indie | 1 103 | 1,7% |
| Arabia Saudyjska | 1 556 | 2,5% | Szwajcaria | 1 103 | 1,7% |
| Indie | 1 551 | 2,5% | Jordania | 1 084 | 1,7% |
| Pozostałe (85 kraje) | 23 274 | 37,3% | Pozostałe (88 krajów) | 25 395 | 40,0% |
| Razem | 62 252 | 100,0% | Razem | 63 552 | 100,0% |
Niefinansowe aktywa trwałe w podziale geograficznym
Poniższa tabela zawiera podział geograficzny niefinansowych aktywów trwałych, które obejmują rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz wartości niematerialne, w tym nakłady na prace rozwojowe.
| Kraj | 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 |
|---|---|---|
| Polska | 42 279 | 38 739 |
| Rosja | 2 059 | 2 331 |
| Szwajcaria | 716 | 768 |
| Białoruś | 2 | 3 |
| Razem | 45 056 | 41 841 |
13. Przychody ze sprzedaży według branż
| Branża | Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2023 |
Udział w przychodach ogółem |
Branża | Przychody ze sprzedaży w okresie zakończonym 30 września 2022 |
Udział w przychodach ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Hematologia | 30 317 | 48,7% | Hematologia | 32 583 | 51,3% |
| Biochemia | 21 439 | 34,4% | Biochemia | 21 890 | 34,4% |
| Immunologia | 5 185 | 8,3% | Immunologia | 2 877 | 4,5% |
| Analityka Ogólna | 1 117 | 1,8% | Diagnostyka COVID-19 | 648 | 1,0% |
| Serwis | 803 | 1,3% | Analityka Ogólna | 865 | 1,4% |
| Koagulologia | 661 | 1,1% | Serwis | 713 | 1,1% |
| Vacutest | 439 | 0,7% | Koagulologia | 608 | 1,0% |
| Parazytologia | 187 | 0,3% | Vacutest | 455 | 0,7% |
| Pozostałe | 2 104 | 3,4% | Pozostałe | 2 913 | 4,6% |
| Razem | 62 252 | 100,0% | Razem | 63 552 | 100,0% |
14. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|
| Sprzedaż wyrobów | 22 258 | 23 991 |
| Sprzedaż towarów | 37 209 | 36 262 |
| Sprzedaż usług | 2 785 | 3 299 |
| Razem | 62 252 | 63 552 |
15. Przychody finansowe
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|
| Zysk z posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. | 1 821 | 2 030 |
| Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO | 199 | - |
| Pozostałe | 80 | 43 |
| Przychody finansowe ogółem | 2 100 | 2 073 |
Zysk z posiadanych akcji Scope Fluidics S.A.
Na zysk z posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. złożyły się przychody z tytułu dywidendy i wycena akcji w okresie.
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|
| Przychody z tytułu dywidendy z akcji Scope Fluidics S.A. | 3 744 | - |
| Wycena akcji Scope Fluidics S.A. | (1 923) | 2 030 |
| Zysk z posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. | 1 821 | 2 030 |
Zmianę wartości bilansowej akcji Scope Fluidics S.A. opisano w nocie 17 "Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)".
16. Koszty finansowe
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|
| Różnice kursowe | 826 | 3 362 |
| Odsetki i prowizje bankowe | 568 | 426 |
| Rezerwa na odsetki od sprawy sądowej na roszczenia z tytułu pożyczki | 176 | 105 |
| Odsetki dotyczące rezerwy z tyt. zwrotu dotacji | 174 | 137 |
| Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO | - | 661 |
| Pozostałe | 45 | 44 |
| Koszty finansowe ogółem | 1 789 | 4 735 |
Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO
Wycenę jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO opisano w nocie 17 "Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)".
17. Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe na dzień 30 września 2023 i na dzień 31 grudnia 2022 przedstawiały się następująco:
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
|---|---|---|
| Akcje Scope Fluidics S.A. | 6 473 | 9 078 |
| Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO | 1 | 4 577 |
| Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) ogółem | 6 474 | 13 655 |
Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO
W pozycji tej Grupa prezentuje nabyte przez Orphée SA w roku 2019 denominowane w złotych polskich (PLN) jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO. W ramach tego funduszu Grupa posiadała jednostki uczestnictwa w subfunduszach QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy, QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Agresywny.
Poniżej przedstawiono zmiany wartości posiadanych jednostek uczestnictwa w trakcie okresu 9 miesięcy zakończonego 30 września 2023 roku oraz analogicznego okresu roku poprzedniego:
| Subfundusz QUERCUS Ochrony Kapitału |
Subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkotermino wy |
Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych |
Subfundusz QUERCUS Agresywny |
Łącznie fundusz QUERCUS Parasolowy SFIO |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 1 stycznia 2023 | 1 | 1 946 | 1 607 | 1 023 | 4 577 |
| Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku | - | (1 991) | (1 715) | (1 069) | (4 775) |
| Wycena jednostek uczestnictwa | - | 45 | 108 | 46 | 199 |
| Stan na dzień 30 września 2023 | 1 | - | - | - | 1 |
| Subfundusz QUERCUS Ochrony Kapitału |
Subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkotermino wy |
Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych |
Subfundusz QUERCUS Agresywny |
Łącznie fundusz QUERCUS Parasolowy SFIO |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 1 stycznia 2022 | 1 | 15 341 | 1 821 | 1 209 | 18 372 |
| Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku | - | (9 500) | - | - | (9 500) |
| Wycena jednostek uczestnictwa | - | 12 | (304) | (369) | (661) |
| Stan na dzień 30 września 2022 | 1 | 5 853 | 1 517 | 840 | 8 211 |
Akcje Scope Fluidics S.A.
W pozycji tej Grupa wykazuje nabyte przez Grupę akcje notowanej na rynku NewConnect GPW w Warszawie S.A. spółki Scope Fluidics S.A. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na fakt, że zgodnie z modelem biznesowym Grupa zamierza zrealizować wartość z tych aktywów poprzez ich sprzedaż w przyszłości. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie 1 hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku.
Zmiana stanu tych aktywów w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w analogicznym okresie roku 2022 przedstawiała się następująco:
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 9 078 | 5 968 |
| Wypłata dywidendy | (3 744) | - |
| Zbycie akcji | (682) | - |
| Przeszacowanie akcji Scope Fluidics S.A. do wartości rynkowej | 1 821 | 2 030 |
| Na dzień 30 września | 6 473 | 7 998 |
18. Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Poniżej przedstawiono przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wykazanymi w rachunku przepływów pieniężnych.
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu należności | ||
| Aktywa trwałe - Należności długoterminowe | (1) | (7) |
| Aktywa obrotowe - Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 703 | (4 730) |
| Łącznie | 1 702 | (4 737) |
GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku (w tysiącach PLN)
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Różnice: | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | (537) | 2 122 |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności w rachunku przepływów pieniężnych |
1 165 | (2 612) |
| Zobowiązania niefinansowe | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | ||
| Zobowiązania długoterminowe - Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 120 | (162) |
| Zobowiązania krótkoterminowe - Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | (120) | (17) |
| Łącznie | - | (179) |
| Różnice: | ||
| Dotacje otrzymane prezentowane w przepływach z działalności inwestycyjnej | (168) | (161) |
| Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych w rachunku przepływów pieniężnych | (168) | (340) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych - zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
(4 205) | 1 351 |
Różnice: Zmiana stanu zobowiązań dotyczących wydatków inwestycyjnych 405 48 Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej 1 007 (2 323) Inne (15) - Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań w rachunku przepływów pieniężnych (2 808) (924)
| Zapasy | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu zapasów | 2 745 | (3 257) |
| Różnice: | ||
| Transfer analizatorów z zapasów na środki trwałe w wyniku przeznaczenia ich do dzierżawy | (3 458) | (1 739) |
| Transfer analizatorów będących do tej pory przeznaczonych do dzierżawy ze środków trwałych na zapasy w związku z ich sprzedażą |
57 | 187 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | (225) | 1 497 |
| Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | (881) | (3 312) |
| Rezerwy | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu rezerw | ||
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych - długoterminowe | - | - |
| Rezerwy pozostałe - długoterminowe | - | - |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych - krótkoterminowe | - | - |
| Rezerwy pozostałe - krótkoterminowe | 260 | 92 |
| Łącznie | 260 | 92 |
| Różnice: | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | (68) | (1 066) |
| Rozwiązanie rezerw w wyniku wypłaty odsetek | - | - |
| Zmiana stanu rezerw w rachunku przepływów pieniężnych | 192 | (974) |
19. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu
| Odpis z tytułu utraty wartości środków trwałych | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 757 | 729 |
| Zwiększenie | 158 | - |
| Wykorzystanie | 101 | 26 |
| Rozwiązanie | - | 6 |
| Na dzień 30 września | 814 | 697 |
| Odpis z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Na dzień 1 stycznia | 13 357 | 13 217 |
| Zwiększenie | - | - |
| Wykorzystanie | - | - |
| Rozwiązanie | - | - |
| Na dzień 30 września | 13 357 | 13 217 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Na dzień 1 stycznia | 8 411 | 6 926 |
| Zwiększenie | 440 | 900 |
| Wykorzystanie | 128 | - |
| Rozwiązanie | 510 | 471 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | (820) | 2 683 |
| Na dzień 30 września | 7 393 | 10 038 |
| Odpis z tytułu utraty wartości należności | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Na dzień 1 stycznia | 1 995 | 2 486 |
| Zwiększenie | 97 | 395 |
| Wykorzystanie | 41 | 349 |
| Rozwiązanie | 57 | 148 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | ||
| (65) | 180 |
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenia odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.
20. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej
Wykaz znaczących akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu znajduje się w poniższej tabeli:
Stan na dzień 30 września 2023 oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji
| Wyszczególnienie | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ | 16 000 000 | 19,0% | 16 000 000 | 19,0% |
| Pozostali | 68 205 008 | 81,0% | 68 205 008 | 81,0% |
| Razem | 84 205 008 | 100,0% | 84 205 008 | 100,0% |
GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku (w tysiącach PLN)
Stan na dzień 31 grudnia 2022
| Wyszczególnienie | Liczba akcji | kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ | 16 000 000 | 19,0% | 16 000 000 | 19,0% |
| Pozostali | 68 205 008 | 81,0% | 68 205 008 | 81,0% |
| Razem | 84 205 008 | 100,0% | 84 205 008 | 100,0% |
Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje posiadane przez Zarząd Jednostki Dominującej.
21. Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Jednostkę Dominującą
| Akcjonariusz | Funkcja | Liczba akcji na 30 września 2023 oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji |
Liczba akcji na 31 grudnia 2022 |
|---|---|---|---|
| Wojciech Suchowski | Wiceprezes Zarządu | 100 000 | 100 000 |
| Bartosz Marczuk | Członek Rady Nadzorczej | 81 652 | 81 652 |
22. Rezerwy pozostałe
Zmiany wartości bilansowej rezerw pozostałych w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w analogicznym okresie roku 2022 przedstawiały się następująco:
| Rezerwa na roszczenie z tytułu pożyczki |
Rezerwa na koszty sądowe dot. pozwu Diesse NewCo. |
Rezerwy na pozostałe sprawy sądowe |
Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Demonstrator" |
Rezerwa na premie |
Inne rezerwy |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2023 | 10 580 | - | 204 | 2 053 | 204 | 124 | 13 165 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) | 108 | - | - | 173 | 639 | 56 | 976 |
| Wykorzystanie | 528 | - | - | - | 204 | 52 | 784 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 66 | - | 2 | - | - | - | 68 |
| Na dzień 30 września 2023 | 10 226 | - | 206 | 2 226 | 639 | 128 | 13 425 |
| Krótkoterminowe na dzień 30 września 2023 roku |
10 226 | - | 206 | 2 226 | 639 | 128 | 13 425 |
| Długoterminowe na dzień 30 września 2023 roku |
- | - | - | - | - | - | - |
| Rezerwa na roszczenie z tytułu pożyczki |
Rezerwa na koszty sądowe dot. pozwu Diesse NewCo. |
Rezerwy na pozostałe sprawy sądowe |
Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Demonstrator" |
Rezerwa na premie |
Inne rezerwy |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2022 | 9 893 | 405 | 196 | 1 849 | 1 257 | 172 | 13 772 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) | 105 | - | 2 | 137 | 749 | 105 | 1 098 |
| Wykorzystanie | 163 | 429 | - | - | 1 750 | 159 | 2 501 |
| Rozwiązanie | - | - | - | - | - | - | - |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 1 380 | 24 | 23 | - | 59 | 9 | 1 495 |
| Na dzień 30 września 2022 | 11 215 | - | 221 | 1 986 | 315 | 127 | 13 864 |
| Krótkoterminowe na dzień 30 września 2022 |
11 215 | - | 221 | 1 986 | 315 | 127 | 13 864 |
| Długoterminowe na dzień 30 września 2022 |
- | - | - | - | - | - | - |
23. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji
Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiono w notach 30 "Rezerwy pozostałe" oraz 34.5 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania" skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Poza opisanymi poniżej postępowaniami w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie pojawiły się nowe istotne fakty w toczących się postępowaniach ani nie pojawiły się nowe istotne postępowania.
Sprawy sądowe przeciwko spółkom z Grupy
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 915/14)
W dniu 21 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Jednostce Dominującej, objęte pozwem złożonym przez byłego członka jej Zarządu, Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej.
W dniu 23 lutego 2017 roku Tomasz Tuora złożył apelację od wyroku. W dniu 25 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił oddalić apelację oraz zasądzić od powoda na rzecz pozwanego zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny. Pozytywny dla Jednostki Dominującej wyrok Sądu Apelacyjnego daje podstawy do podjęcia dwóch innych postępowań: postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 1020/14) oraz postępowania z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 410/15).
W dniu 13 marca 2019 roku Tomasz Tuora zainicjował postępowanie ze skargi kasacyjnej, która została doręczona Jednostce Dominującej w dniu 10 lipca 2020 roku. W dniu 24 lipca 2020 roku Jednostka Dominująca złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną. W dniu 5 stycznia 2022 roku Jednostka Dominująca otrzymała postanowienie o przyjęciu skargi kasacyjnej do rozpoznania przez Sąd. W dniu 8 kwietnia 2023 roku Jednostka Dominująca otrzymała wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2023 roku oddalający skargę kasacyjną.
Sprawy sądowe z powództwa spółek z Grupy
Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom prowadzone przez Prokuraturę w Genewie
W dniu 10 listopada 2015 roku Jednostka Dominująca zainicjowała postępowanie karne przeciwko panom Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom, byłym członkom Rady Dyrektorów Orphée SA z tytułu niezgodnego z prawem pełnienia przez nich funkcji zarządu nad Orphée SA w latach 2014 – 2015. Śledztwo prowadzone było przez prokuraturę w Genewie (sygn.: P/21097/2015 DRJ). W dniu 12 czerwca 2023 roku Jednostka Dominująca otrzymała postanowienie prokuratury o umorzeniu postepowania. W dniu 22 czerwca 2023 roku Jednostka Dominująca złożyła do Izby Karnej Odwoławczej Trybunału Sprawiedliwości w Genewie odwołanie od postanowienia prokuratury.
24. Zobowiązania warunkowe
Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych
Na dzień 30 września 2023 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 11 752 tys. PLN i nie uległa zmianie w stosunku do wartości na dzień 31 grudnia 2022.
Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi
Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 30 września 2023 roku wyniosła 3 829 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2022 roku 2 877 tys. PLN.
Gwarancje bankowe
Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez nią ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 13 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 16 grudnia 2023 roku.
Na dzień 30 września 2023 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 11 tys. CHF.
Przyszłe zobowiązania umowne
Umowy o dofinansowanie
Grupa Kapitałowa CORMAY posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33 "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
25. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa | 3 409 | 2 862 |
| Długoterminowe zobowiązania finansowe | 3 409 | 2 862 |
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa | - | 312 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa | 1 140 | 900 |
26. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotem o znaczącym wpływie na Grupę
Podmiotem mającym znaczący wpływ na Jednostkę Dominującą i Grupę Kapitałową pozostaje TOTAL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będący na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji największym akcjonariuszem PZ CORMAY S.A., posiadającym 19% udziałów w jej kapitale zakładowym i liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu. Pomimo posiadania mniej niż 20% udziałów w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej, znaczący wpływ na nią wynika z faktu zasiadania w jej Radzie Nadzorczej osoby posiadającej rzeczywiste i istotne powiązania z TOTAL FIZ.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku nie wystąpiły transakcje pomiędzy Grupą a TOTAL FIZ. Na dzień 30 września 2023 roku jak i na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała należności od ani zobowiązań wobec TOTAL FIZ.
Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku jedynymi transakcjami Grupy z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej były wypłaty należnych im wynagrodzeń.
27. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
Zawarcie umowy o dofinansowania projektu badawczo – rozwojowego przez Jednostkę Dominującą
W dniu 26 września 2023 roku Zarząd Województwa Lubelskiego zakwalifikował do dofinansowania wniosek Jednostki Dominującej złożony w ramach Działania 1.3 "Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw" Priorytetu I "Badania naukowe i innowacje" programu "Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027" dotyczący projektu "Realizacja prac badawczowdrożeniowych nad opracowaniem i wprowadzeniem na rynek nowego analizatora hematologicznego". Koszt projektu szacowany jest na 2 060 tys. PLN, a kwota dofinansowania wynieść ma 1 313 tys. PLN i odpowiada kwocie, o którą wnioskowała Jednostka Dominująca. W dniu 12 października 2023 roku Zarząd Województwa Lubelskiego zawarł z Jednostką Dominującą umowę na dofinansowanie projektu.
PZ CORMAY S.A.
ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 9 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY 30 WRZEŚNIA 2023 ROKU
I. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE
| tys. PLN | tys. EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
||
| Przychody ze sprzedaży | 39 172 | 37 814 | 8 558 | 8 066 | |
| Koszt własny sprzedaży | 27 002 | 25 970 | 5 899 | 5 540 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (2 477) | (1 859) | (541) | (397) | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | (1 635) | (1 009) | (357) | (215) | |
| Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy | (2 346) | (1 009) | (513) | (215) | |
| EBITDA* | 234 | 722 | 51 | 154 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 422 | (3 719) | 529 | (793) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 6 620 | (321) | 1 446 | (68) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (8 975) | 3 194 | (1 961) | 681 | |
| Przepływy pieniężne netto razem | 67 | (846) | 15 | (180) | |
| Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) | (0,028) | (0,012) | (0,006) | (0,003) |
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 (dane przekształcone) |
30 września 2023 | 31 grudnia 2022 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|---|---|
| Aktywa razem | 92 063 | 100 932 | 19 860 | 21 521 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 089 | 3 540 | 882 | 755 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 25 481 | 32 553 | 5 497 | 6 941 |
| Kapitał własny | 62 493 | 64 839 | 13 481 | 13 825 |
| Kapitał akcyjny | 84 205 | 84 205 | 18 165 | 17 955 |
| Liczba akcji w tys. sztuk | 84 205 | 84 205 | 84 205 | 84 205 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) | 0,74 | 0,77 | 0,16 | 0,16 |
* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd PZ CORMAY S.A. jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres
II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 10 472 | 13 601 | 39 172 | 37 814 |
| Koszt własny sprzedaży | 7 282 | 9 357 | 27 002 | 25 970 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 3 190 | 4 244 | 12 170 | 11 844 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 124 | 531 | 474 | 949 |
| Koszty sprzedaży | 2 319 | 2 524 | 7 661 | 7 586 |
| Koszty ogólnego zarządu | 1 481 | 1 221 | 4 262 | 4 111 |
| Koszty badań i rozwoju | 1 072 | 634 | 2 617 | 2 109 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 227 | 148 | 581 | 846 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (1 785) | 248 | (2 477) | (1 859) |
| Przychody finansowe | (558) | 2 095 | 1 921 | 2 162 |
| Koszty finansowe | 164 | (1 277) | 835 | 762 |
| Strata (zysk) netto z tytułu utraty wartości należności 9 |
168 | 425 | 244 | 550 |
| Zysk (strata) brutto | (2 675) | 3 195 | (1 635) | (1 009) |
| Podatek dochodowy | - | - | 711 | - |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | (2 675) | 3 195 | (2 346) | (1 009) |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | - | - |
| Zysk (strata) netto za okres | (2 675) | 3 195 | (2 346) | (1 009) |
| Podstawowy zysk (strata) netto na akcję | (0,032) | 0,038 | (0,028) | (0,012) |
| Rozwodniony zysk (strata) netto na akcję | (0,032) | 0,038 | (0,028) | (0,012) |
III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Nota | Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto za okres | (2 675) | 3 195 | (2 346) | (1 009) | |
| Inne całkowite dochody | |||||
| Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku |
- | - | - | - | |
| Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku | - | - | - | - | |
| Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | - | - | - | - | |
| Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - | |
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | - | |
| Całkowity dochód netto za okres | (2 675) | 3 195 | (2 346) | (1 009) | |
IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 63 166 | 59 688 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 9 | 12 668 | 10 442 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 4 251 | 3 645 | |
| Wartości niematerialne | 9 | 20 121 | 19 475 |
| Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne | 26 126 | 26 126 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | - | |
| Aktywa obrotowe | 28 897 | 41 244 | |
| Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 28 897 | 41 244 | |
| Zapasy | 9 | 12 155 | 11 459 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 9 | 9 696 | 20 201 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 6 473 | 9 078 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 573 | 506 | |
| SUMA AKTYWÓW | 92 063 | 100 932 | |
| PASYWA | |||
| Kapitał własny | 62 493 | 64 839 | |
| Kapitał podstawowy | 84 205 | 84 205 | |
| Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | 92 811 | 92 811 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | 19 | 19 | |
| Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) | (114 542) | (112 196) | |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 089 | 3 540 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 192 | 192 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | - | |
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 17 | 3 276 | 2 712 |
| Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 621 | 636 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 25 481 | 32 553 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
25 481 | 32 553 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 641 | 641 | |
| Rezerwy pozostałe | 14 | 2 921 | 2 308 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 13 653 | 11 856 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 17 | 8 245 | 17 590 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 21 | 158 | |
| Zobowiązania razem | 29 570 | 36 093 | |
| SUMA PASYWÓW | 92 063 | 100 932 |
V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Nota | Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | |||
| Zysk (strata) netto | (2 346) | (1 009) | |
| Korekty: | 5 479 | (2 710) | |
| Podatek dochodowy | 711 | - | |
| Zmiana stanu odpisów aktualizujących | 157 | (485) | |
| Amortyzacja | 2 711 | 2 581 | |
| Wycena aktywów do wartości godziwej | - | (9) | |
| (Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe | (1 986) | (2 108) | |
| (Przychody) / koszty finansowe | 83 | 981 | |
| Zmiana stanu zapasów | 11 | (3 527) | (1 647) |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | 11 | 4 723 | (496) |
| Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | 11 | (152) | (340) |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | 11 | 2 200 | (735) |
| Zmiana stanu rezerw | 11 | 613 | (443) |
| Inne korekty | (54) | (9) | |
| Przepływy pieniężne z działalności | 3 133 | (3 719) | |
| Zapłacony / (zwrócony) podatek dochodowy | 711 | - | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 422 | (3 719) | |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | |||
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 19 | 152 | |
| Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna |
682 | - | |
| Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe | - | 161 | |
| Otrzymane dywidendy i inne wypłaty z kapitałów zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna |
9 530 | 3 970 | |
| Nabycie wartości niematerialnych | (1 333) | (3 454) | |
| Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (2 278) | (1 150) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 6 620 | (321) | |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | |||
| Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego Odsetki |
1 434 (361) |
4 521 (267) |
|
| Spłaty kredytów i pożyczek - część kapitałowa | (9 306) | (401) | |
| Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa | (742) | (659) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (8 975) | 3 194 | |
| Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut | 67 | (846) | |
| Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych | - | 9 | |
| Przepływy pieniężne razem | 67 | (837) | |
| Środki pieniężne na początek okresu | 506 | 1 387 | |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 573 | 550 |
VI. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2023 | 84 205 | 92 811 | 19 | (112 196) | 64 839 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | (2 346) | (2 346) |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | - | - |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | - | (2 346) | (2 346) |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | - | (2 346) | (2 346) |
| Na dzień 30 września 2023 | 84 205 | 92 811 | 19 | (114 542) | 62 493 |
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2022 | 84 205 | 92 811 | (59) | (108 909) | 68 048 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | (1 009) | (1 009) |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | - | - |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | - | (1 009) | (1 009) |
| Inne zmiany | - | - | - | (1) | (1) |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | - | (1 010) | (1 010) |
| Na dzień 30 września 2022 | 84 205 | 92 811 | (59) | (109 919) | 67 038 |
VII. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Jednostkowe sprawozdanie finansowe spółki PZ CORMAY S.A. (dalej: "Spółka") obejmuje okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku i dane porównawcze za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000270105. Siedziba statutowa Spółki mieści się przy ul. Wiosennej 22 w Łomiankach.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD).
Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Według klasyfikacji przyjętej przez ten rynek reprezentuje sektor "Produkcja leków".
2. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 9 listopada 2023 roku.
3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego
3.1. Założenie kontynuowania działalności
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 września 2023 roku.
W szczególności, pomimo istotnego udziału w całości sprzedaży, sprzedaży na rynki rosyjski, białoruski i ukraiński, w ocenie Zarządu Spółki na takie zagrożenie nie wskazuje opisana w nocie 9 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wojna Rosji przeciwko Ukrainie.
3.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego
Zarząd Spółki oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Spółkę zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Spółki.
3.3. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską ("MSSF-UE"). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE.
Przy sporządzaniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Spółka przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku z wyjątkiem zastosowania zmian opisanych w nocie 4 "Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości", jak również zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się po lub w dniu 1 stycznia 2023 roku.
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Jednostkowe sprawozdanie z zysków i strat zostało sporządzone w wariancie kalkulacyjnym, a jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych metodą pośrednią.
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe na dzień 30 września 2023 roku nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
3.4. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną Spółki jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (tys. PLN).
4. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości
Zmiana sposobu wyceny udziałów w jednostkach zależnych
Zgodnie z MSR 28 "Jednostkowe sprawozdania finansowe" par. 10 jednostki mogą przyjąć jeden z następujących sposobów wyceny udziałów w jednostkach zależnych:
- a) wg kosztu historycznego,
- b) zgodnie z wymogami MSSF 9 "Instrumenty finansowe" w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- c) wg metody praw własności zgodnie z wymogami MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach".
Do roku 2022 Spółka wyceniała udziały w jednostkach zależnych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody zgodnie z wymogami MSSF 9. Wybór takiej metody wyceny wynikał historycznie z faktu notowania akcji największej jednostki zależnej Spółki, Orphée SA na rynku New Connect, przez co cena akcji była obserwowalna na aktywnym rynku i była możliwa wycena akcji Orphée SA do wartości godziwej zgodnie z hierarchią 1 ustalania wartości godziwej, o której mowa w MSSF 13 "Ustalanie wartości godziwej". Z uwagi na delisting spółki w czerwcu 2020 roku i brak możliwości wyceny akcji spółki w oparciu o ceny rynkowe, w latach 2020 – 2022 wycenę akcji przyjęto zgodnie z zastosowanym modelem wyceny na poziomie wartości księgowej aktywów netto spółki (poziom 3 hierarchii ustalania wartości godziwej o której mowa w MSSF 13).
Z uwagi na brak możliwości wyceny akcji Orphée SA do wartości godziwej w oparciu o obserwowalne ceny rynkowe oraz z uwagi na mniejszą użyteczność dla użytkowników sprawozdania finansowego wyceny wg modelu wyceny w hierarchii 3 ustalania wartości godziwej w porównaniu do wyceny wg hierarchii 1 w oparciu o obserwowalne ceny rynkowe oraz z uwagi na niepraktyczność i nieuzasadniony koszt dla Spółki stosowania tego modelu wyceny, Spółka zdecydowała o zmianie od roku 2023 polityki rachunkowości i wycenę udziałów w jednostkach zależnych wg kosztu historycznego.
Ponieważ wartość godziwa udziałów w jednostkach zależnych na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku była niższa niż historyczna cena nabycia udziałów w tych jednostkach, dokonano rozpoznania odpisu z tytułu trwałej utraty wartości tych udziałów na dzień 31 grudnia 2021 roku, na dzień 30 września 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku doprowadzając wartość udziałów w koszcie historycznym do niższej wartości wg wyceny do wartości godziwej. W rezultacie wartość udziałów w tych jednostkach została ustalona na dokładnie takim samym poziomie, jak w modelu wyceny wg wartości godziwej przez inne całkowite dochody zgodnie z MSSF 9. Zmianie natomiast uległ sposób rozpoznawania strat / odwrócenia strat z wyceny, odnoszonych poprzednio w inne całkowite dochody, natomiast wg nowych zasad rachunkowości odnoszonych bezpośrednio w odpowiednio pozostałe koszty lub przychody operacyjne sprawozdania z zysków i strat.
Poniżej przedstawiono wpływ zmiany wyceny udziałów w jednostkach zależnych na jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku jak również na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na jednostkowe sprawozdanie z zysków i strat oraz na jednostkowe sprawozdanie z innych całkowitych dochodów za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 roku jak również za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
| 31 grudnia 2022 | 31 grudnia 2021 | |
|---|---|---|
| PASYWA | ||
| Kapitał własny | - | - |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | (1 770) | (2 212) |
| Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) | 1 770 | 2 212 |
| SUMA PASYWÓW | - | - |
Sprawozdanie z zysków i strat
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
|
|---|---|---|
| Pozostałe przychody operacyjne | 458 | - |
| Pozostałe koszty operacyjne | - | 442 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 458 | (442) |
| Zysk (strata) brutto | 458 | (442) |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 458 | (442) |
Sprawozdanie z innych całkowitych dochodów
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 |
Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto za okres | 458 | (442) |
| Inne całkowite dochody | ||
| Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku | (458) | 442 |
| Zysk (strata) z tytułu wyceny inwestycji w jedn. zależne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
(458) | 442 |
| Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | (458) | 442 |
| Inne całkowite dochody netto | (458) | 442 |
| Całkowity dochód netto za okres | - | - |
Za wyjątkiem opisanej powyżej zmiany oraz zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku. Szczegółowy opis zasad rachunkowości przyjętych przez Spółkę został przedstawiony w nocie 10 "Istotne zasady rachunkowości" tego sprawozdania.
5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach opisano w nocie 7 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.
6. Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
7. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę
Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę opisano w nocie 9 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.
8. Sezonowość
W segmencie działalności, na którym działa Spółka (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje mniejsze przychody w okresie wakacyjnym z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie wolumenu transakcji w tym okresie.
9. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu
| Odpis z tytułu utraty wartości środków trwałych | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 698 | 729 |
| Zwiększenie | 158 | - |
| Wykorzystanie | 101 | 26 |
| Rozwiązanie | - | 6 |
| Na dzień 30 września | 755 | 697 |
| Odpis z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych | Okres zakończony | Okres zakończony |
| 30 września 2023 | 30 września 2022 | |
| Na dzień 1 stycznia | 13 357 | 13 217 |
| Zwiększenie | - | - |
| Wykorzystanie | - | - |
| Rozwiązanie | - | - |
| Na dzień 30 września | 13 357 | 13 217 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Na dzień 1 stycznia | 2 399 | 1 561 |
| Zwiększenie | 281 | 783 |
| Wykorzystanie | 128 | - |
| Rozwiązanie | - | - |
| Na dzień 30 września | 2 552 | 2 344 |
| Odpis z tytułu utraty wartości należności | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Na dzień 1 stycznia | 2 026 | 2 087 |
| Zwiększenie | 244 | 550 |
| Wykorzystanie | 188 | 201 |
| Rozwiązanie | - | - |
| Na dzień 30 września | 2 082 | 2 436 |
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenie odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.
10. Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne
W pozycji tej ujmowane są posiadane przez Spółkę udziały w jednostkach zależnych Orphée SA oraz Kormej Diana Sp. z o.o. Zgodnie ze zmianą w roku 2023 zasad (polityki) rachunkowości opisaną w nocie 4 "Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości" niniejszego sprawozdania Spółka wycenia udziały w jednostkach zależnych wg kosztu historycznego, uwzględniając przy tym odpis z tytułu trwałej utraty wartości aktywów. Zmiana zasad rachunkowości nastąpiła poprzez retrospektywne przekształcenie danych w okresach porównawczych.
Zmiana stanu inwestycji w jednostki zależne w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku przedstawiała się następująco:
| Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia | 31 644 | 48 371 |
| Zwiększenia | - | - |
| Zmniejszenia (zadeklarowany zwrot wkładów do spółki) | - | 16 731 |
| Wartość brutto na dzień 30 września | 31 644 | 31 640 |
| Odpis z tytułu utraty wartości na dzień 1 stycznia | 5 518 | 5 076 |
| Zwiększenia | - | - |
| Zmniejszenia | - | 458 |
| Odpis z tytułu utraty wartości na dzień 30 września | 5 518 | 4 618 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia | 26 126 | 43 295 |
| Wartość netto na dzień 30 września | 26 126 | 27 022 |
11. Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Poniżej przedstawiono przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wykazanymi w rachunku przepływów pieniężnych.
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu należności | ||
| Aktywa trwałe - Należności długoterminowe | - | - |
| Aktywa obrotowe - Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 10 505 | (13 253) |
| Łącznie | 10 505 | (13 253) |
| Różnice: | ||
| Zmiana stanu należności z tytułu dywidendy | (5 786) | 12 757 |
| Inne | 4 | - |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności w rachunku przepływów pieniężnych |
4 723 | (496) |
| Zobowiązania niefinansowe | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | ||
| Zobowiązania długoterminowe - Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | (15) | (162) |
| Zobowiązania krótkoterminowe - Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | (137) | (17) |
| Łącznie | (152) | (179) |
| Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych w rachunku przepływów pieniężnych | (152) | (340) |
PZ CORMAY S.A. Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku (w tysiącach PLN)
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych - zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
1 797 | (783) |
| Różnice: | ||
| Zmiana stanu zobowiązań dotyczących wydatków inwestycyjnych | 403 | 48 |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań w rachunku przepływów pieniężnych |
2 200 | (735) |
| Zapasy | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Bilansowa zmiana stanu zapasów | (696) | 3 |
| Różnica: | ||
| Transfer analizatorów z zapasów na środki trwałe w wyniku przeznaczenia ich do dzierżawy | (2 888) | (1 739) |
| Transfer analizatorów będących do tej pory przeznaczonych do dzierżawy ze środków trwałych na zapasy w związku z ich sprzedażą |
57 | 89 |
| Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | (3 527) | (1 647) |
| Rezerwy | Okres zakończony 30 września 2023 |
Okres zakończony 30 września 2022 |
| Bilansowa zmiana stanu rezerw | ||
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych - długoterminowe | - | - |
| Rezerwy pozostałe - długoterminowe | - | - |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych - krótkoterminowe | - | - |
| Rezerwy pozostałe - krótkoterminowe | 613 | (443) |
| Łącznie | 613 | (443) |
| Różnice: | ||
| Rozwiązanie rezerw w wyniku wypłaty odsetek | - | - |
| Zmiana stanu rezerw w rachunku przepływów pieniężnych | 613 | (443) |
12. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki
Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki przedstawiono w nocie 20 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.
13. Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę
Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę przedstawiono w nocie 21 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.
14. Rezerwy pozostałe
Zmiany wartości bilansowej rezerw pozostałych w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w analogicznym okresie roku 2022 przedstawiały się następująco:
PZ CORMAY S.A. Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku
(w tysiącach PLN)
| Rezerwa na potencjalny zwrot dotacji "Umowa Demonstrator" |
Rezerwa na premie |
Inne rezerwy | Razem | |
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2023 | 2 053 | 204 | 51 | 2 308 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) | 173 | 639 | 56 | 868 |
| Wykorzystanie | - | 204 | 51 | 255 |
| Na dzień 30 września 2023 | 2 226 | 639 | 56 | 2 921 |
| Krótkoterminowe na dzień 30 września 2023 | 2 226 | 639 | 56 | 2 921 |
| Długoterminowe na dzień 30 września 2023 | - | - | - | - |
| Rezerwa na potencjalny zwrot dotacji "Umowa Demonstrator" |
Rezerwa na premie |
Inne rezerwy | Razem | |
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2022 | 1 849 | 906 | 40 | 2 795 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) | 137 | 750 | 105 | 992 |
| Wykorzystanie | - | 1 341 | 94 | 1 435 |
| Na dzień 30 września 2022 | 1 986 | 315 | 51 | 2 352 |
| Krótkoterminowe na dzień 30 września 2022 | 1 986 | 315 | 51 | 2 352 |
| Długoterminowe na dzień 30 września 2022 | - | - | - | - |
15. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji
Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2022 przedstawiono w notach 30 "Rezerwy pozostałe" oraz 34.6 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania" jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Poza opisanymi poniżej postępowaniami w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego nie pojawiły się nowe istotne fakty w toczących się postępowaniach ani nie pojawiły się nowe istotne postępowania.
Sprawy sądowe przeciwko Spółce
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 915/14)
W dniu 21 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Spółce, objęte pozwem złożonym przez byłego członka Zarządu Spółki, Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej.
W dniu 23 lutego 2017 roku Tomasz Tuora złożył apelację od wyroku. W dniu 25 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił oddalić apelację oraz zasądzić od powoda na rzecz pozwanego zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny. Pozytywny dla Spółki wyrok Sądu Apelacyjnego daje podstawy do podjęcia dwóch innych postępowań: postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 1020/14) oraz postępowania z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 410/15).
W dniu 13 marca 2019 roku Tomasz Tuora zainicjował postępowanie ze skargi kasacyjnej, która została doręczona Spółce w dniu 10 lipca 2020 roku. W dniu 24 lipca 2020 roku Spółka złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną. W dniu 5 stycznia 2022 roku Spółka otrzymała postanowienie o przyjęciu skargi kasacyjnej do rozpoznania przez Sąd. W dniu 8 kwietnia 2023 roku Spółka otrzymała wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2023 roku oddalający skargę kasacyjną.
Sprawy sądowe z powództwa Spółki
Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom prowadzone przez Prokuraturę w Genewie
W dniu 10 listopada 2015 roku Spółka zainicjowała postępowanie karne przeciwko panom Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom, byłym członkom Rady Dyrektorów Orphée SA z tytułu niezgodnego z prawem pełnienia przez nich funkcji zarządu nad Orphée SA w latach 2014 – 2015. Śledztwo prowadzone było przez prokuraturę w Genewie (sygn.: P/21097/2015 DRJ). W dniu 12 czerwca 2023 roku Spółka otrzymała postanowienie prokuratury o umorzeniu postepowania. W dniu 22 czerwca 2023 roku Spółka złożyła do Izby Karnej Odwoławczej Trybunału Sprawiedliwości w Genewie odwołanie od postanowienia prokuratury.
16. Zobowiązania warunkowe
Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych
Na dzień 30 września 2023 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 11 752 tys. PLN i nie uległa zmianie w stosunku do wartości na dzień 31 grudnia 2022.
Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi
Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 30 września 2023 roku wyniosła 3 829 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2022 roku 2 877 tys. PLN.
Gwarancje bankowe
Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez nią ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 13 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 16 grudnia 2023 roku.
Przyszłe zobowiązania umowne
Umowy o dofinansowanie
Spółka posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33 "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
17. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa | 3 276 | 2 712 |
| Długoterminowe zobowiązania finansowe | 3 276 | 2 712 |
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa | - | 312 |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Orphée SA - część krótkoterminowa | 7 129 | 16 402 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa | 1 116 | 876 |
| Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 8 245 | 17 590 |
Pożyczki od Orphée SA
Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:
- umowa z dnia 16 lipca 2019 roku aneksowana w dniu 30 czerwca 2021 roku i 29 września 2023 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 2 000 tys. EUR z terminem wymagalności 15 lipca 2024 roku i rocznym oprocentowaniem wynoszącym w pozostałym na dzień bilansowy okresie do terminu wymagalności 5,8%. Wykorzystana kwota pożyczki (kapitał) wyniosła na dzień 30 września 2023 roku 816 tys. EUR, natomiast na dzień 31 grudnia 2022 roku 1 810 tys. EUR.
- umowa z dnia 4 września 2019 roku aneksowana w dniu 30 czerwca 2021 roku i 29 września 2023 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 8 000 tys. PLN z terminem wymagalności 3 września 2024
roku i rocznym oprocentowaniem wynoszącym w pozostałym na dzień bilansowy okresie do terminu wymagalności 9,1%. Wykorzystana kwota pożyczki (kapitał) wyniosła na dzień 30 września 2023 roku 3 287 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2022 roku 7 237 tys. PLN.
W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało na dzień ich zawarcia i aneksowania ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.
18. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotem o znaczącym wpływie na Spółkę
Jak opisano w nocie 26 "Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi" śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę pozostaje TOTAL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku nie wystąpiły transakcje pomiędzy Spółką a TOTAL FIZ. Na dzień 30 września 2023 roku jak i na dzień 31 grudnia 2022 roku Spółka nie posiadała należności od ani zobowiązań wobec TOTAL FIZ.
Transakcje z podmiotami zależnymi Spółki
Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji Spółki z podmiotami zależnymi za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2023 roku, za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 roku oraz kwoty rozrachunków na dzień 30 września 2023 roku i na dzień 31 grudnia 2022 roku.
| Okres zakończony 30 września 2023 | Okres zakończony 30 września 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa jednostki | Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Zakup produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Koszty odsetkowe |
Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Zakup produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Koszty odsetkowe |
| Orphée SA | 8 941 | 2 697 | 192 | 9 213 | 1 785 | 289 |
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 509 | - | - | 582 | - | - |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. | 2 980 | - | - | 4 094 | - | - |
| Orphee Technics Sp. z o.o. | - | 638 | - | - | 572 | - |
| Razem | 12 430 | 3 335 | 192 | 13 889 | 2 357 | 289 |
| 30 września 2023 | 31 grudnia 2022 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa jednostki | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki |
| Orphée SA | 1 482 | 4 841 | 7 129 | 10 702 | 3 037 | 16 402 |
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 382 | - | - | 400 | - | - |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. | 1 662 | - | - | 1 765 | - | - |
| Orphee Technics Sp. z o.o. | - | 1 690 | - | - | 1 276 | - |
| Razem | 3 526 | 6 531 | 7 129 | 12 867 | 4 313 | 16 402 |
Transakcje Spółki z podmiotami zależnymi w zaprezentowanych okresach odbywały się na warunkach rynkowych.
Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2023 roku oraz w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2022 roku jedynymi transakcjami Spółki z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki były wypłaty należnych im wynagrodzeń.
19. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
Istotne zdarzenia po dniu bilansowym przedstawiono w nocie 27 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.

PZ CORMAY S.A.
Ursynów Business Park 02-785 Warszawa, ul. Puławska 303 tel. (22) 751 79 10, fax (22) 751 79 11 www.cormay.pl