Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

PZ Cormay S.A. Interim / Quarterly Report 2021

May 14, 2021

5783_rns_2021-05-14_8fafb79e-a16f-4132-959e-d3fce637ec76.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CORMAY oraz śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe PZ CORMAY S.A. za I kwartał 2021 roku

Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Joanna Kamińska Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

14 maja 2021 roku

SPIS TREŚCI

I. LIST PREZESA ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY 5
II. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE 7
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 8
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 9
V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 10
VI. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 11
VII. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 12
1. Informacje ogólne 12
2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej 12
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej 13
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 13
5. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 13
5.1. Założenie kontynuowania działalności 13
5.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania
finansowego 14
5.3. Oświadczenie o zgodności 14
5.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych 14
6. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 15
6.1. Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości. 15
6.2. Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie 15
6.3. Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE 16
7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 17
7.1. Profesjonalny osąd 18
7.2. Niepewność szacunków 19
8. Korekty błędów poprzednich okresów 20
9. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 3 miesięcy zakończonym
31 marca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej,
majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości
realizacji zobowiązań przez Grupę 20
10. Sezonowość 21
11. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 21
12. Informacje dotyczące segmentów geograficznych 21
13. Przychody ze sprzedaży według branż 22
14. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży 22
15. Przychody finansowe 22
16. Koszty finansowe 23
17. Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) 23
18. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
zapasów, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości
netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 24
19. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby
głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej 24
20. Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i
nadzorujące Jednostkę Dominującą 25
21. Rezerwy pozostałe 25
22. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji 25
23. Zobowiązania warunkowe 26
24. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 26
25. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 27
25.1. Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę 27
25.2. Transakcje z udziałem członków Zarządu 27
26. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 27
I. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE 30
II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 31
III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 32
IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 33
V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 34
VI. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 35
1. Informacje ogólne 35
2. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 35
3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego 35
3.1. Założenie kontynuowania działalności 35
3.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania
finansowego 35
3.3. Oświadczenie o zgodności 35
3.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego 36
4. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 36
5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 36
6. Korekty błędów poprzednich okresów 36
7. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 3 miesięcy zakończonym
31 marca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej,
majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości
realizacji zobowiązań przez Spółkę 36
8. Sezonowość 36
9. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
należności oraz innych aktywów finansowych oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących
wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 37
10. Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne 37
11. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby
głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki 38
12. Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę
38
13. Rezerwy pozostałe 38
14. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji 38
15. Zobowiązania warunkowe 39
16. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 39
17. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 40
18. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 40

I. LIST PREZESA ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY

Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu PZ CORMAY S.A. przekazuję na Państwa ręce raport Spółki i Grupy Kapitałowej CORMAY prezentujący wyniki finansowe za I kwartał oraz najważniejsze informacje dotyczące działalności Spółki i Grupy w 2021 roku.

Grupa zakończyła I kwartał 2021 roku z 15% wzrostem skonsolidowanych przychodów (do 19 mln zł), z blisko 0,9 mln zł EBITDA (wzrost o 2,1 mln zł) oraz z 0,9 mln zł zysku netto, wobec 7,5 mln zł straty rok wcześniej.

Pozytywna zmiana wyników sprzedażowych i finansowych w I kwartale jest kontynuacją trendu zapoczątkowanego w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Na uzyskaną dodatnią dynamikę złożyło się szereg czynników. Do najważniejszych z nich należą pozytywne efekty poszerzenia oferty produktowej Spółki i Grupy o nowe analizatory biochemiczne oraz hematologiczne, które uzyskują rejestracje w kolejnych krajach, otwierając drogę do sprzedaży samych urządzeń, a w ślad za tym odczynników. Poszerzenie oferty o produkty nowej generacji spowodowało, że w minionym kwartale sprzedaliśmy więcej analizatorów, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Bazując na już posiadanych wstępnych zamówieniach na analizatory od naszych dystrybutorów możemy zakładać, że wzrostowy trend sprzedaży urządzeń będzie utrzymany. Co warte podkreślenia - nasza sprzedaż rośnie, pomimo iż sytuacja pandemiczna na świecie niezmiennie negatywnie wpływa na podstawowe dla nas segmenty diagnostyki - hematologię i chemię kliniczną. Pozytywny wpływ na wyniki ma również rozwój działalności związanej z diagnostyką COVID-19. Nasza aktywność w tym segmencie do niedawna opierała się głównie na sprzedaży testów do wykrywania przeciwciał i przeciwciał neutralizujących. Testy te nabierają coraz większego znaczenia diagnostycznego w związku z postępującym programem szczepień. W ostatnim okresie do naszej oferty sprzedażowej dodaliśmy też testy realizowane w technologii RT-PCR, stawiając pierwszy biznesowy krok w segmencie biologii molekularnej.

W ostatnich tygodniach podjęliśmy decyzję o zaniechaniu prac nad projektami Hermes oraz BlueBox. Decyzja została podjęta w oparciu o gruntowną analizę ww. projektów, ich otoczenia rynkowego i potencjału biznesowego. Spółka ponad 10 lat temu przyjęła bardzo ambitny program opracowania od zera grupy własnych urządzeń diagnostycznych. Cel ten nie został w pełni osiągnięty, ale jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach programu - analizator biochemiczny Equisse przechodzi dziś ostatnie testy przed wprowadzeniem go na rynek. Ogromna wiedza i doświadczenie zdobyte przez Grupę w trakcie realizacji programu jest wykorzystywana, m.in., przy rozbudowie oferty o analizatory produkowane na nasze zlecenie. W 2021 roku zamierzamy poszerzyć naszą ofertę o cztery nowe modele aparatów, w tym także analizatory kierowane na coraz istotniejszy dla nas rynek weterynaryjny. Oczekujemy, iż krok ten będzie kolejnym impulsem do wzrostu skali naszego biznesu.

W imieniu Zarządu Spółki i całego jej zespołu zachęcam Państwa do lektury raportu.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Płocica

Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A.

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY

ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 3 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 31 MARCA 2021 ROKU

II. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Przychody ze sprzedaży 19 030 16 570 4 162 3 769
Koszt własny sprzedaży 11 698 10 017 2 559 2 279
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (150) (2 288) (33) (520)
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 966 (7 476) 211 (1 701)
Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy 933 (7 470) 204 (1 699)
EBITDA* 864 (1 244) 189 (283)
Przepływy pieniężne netto z działalności
operacyjnej
(559) (3 168) (122) (721)
Przepływy pieniężne netto z działalności
inwestycyjnej
(1 052) (66) (230) (15)
Przepływy pieniężne netto z działalności
finansowej
(368) (240) (80) (55)
Przepływy pieniężne razem przed skutkami
zmian kursów walut
(1 979) (3 474) (433) (790)
Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) 0,011 (0,087) 0,002 (0,020)
31 marca 2021 31 grudnia 2020 31 marca 2021 31 grudnia 2020
Aktywa razem 94 565 93 740 20 292 20 313
Zobowiązania długoterminowe 4 734 5 118 1 016 1 109
Zobowiązania krótkoterminowe 25 884 25 306 5 554 5 484
Kapitał własny 63 947 63 316 13 722 13 720
Kapitał akcyjny 84 205 84 205 18 069 18 247
Liczba akcji w tys. sztuk 84 205 84 205 84 205 84 205
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) 0,76 0,75 0,16 0,16

* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd PZ CORMAY S.A. jako Zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres

III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Przychody ze sprzedaży 12,13,14 19 030 16 570
Koszt własny sprzedaży 11 698 10 017
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 7 332 6 553
Pozostałe przychody operacyjne 269 569
Koszty sprzedaży 5 292 6 114
Koszty ogólnego zarządu 1 947 2 075
Pozostałe koszty operacyjne 512 1 221
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (150) (2 288)
Przychody finansowe 15 1 394 52
Koszty finansowe 16 264 5 258
Koszty (przychody) z tytułu zawiązania (rozwiązania) odpisu z tytułu utraty
wartości należności
14 (18)
Zysk (strata) brutto 966 (7 476)
Podatek dochodowy 33 (6)
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 933 (7 470)
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej - -
Zysk (strata) netto za okres 933 (7 470)
Zysk (strata) netto za okres przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej 912 (7 328)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli 21 (142)
Podstawowy zysk netto na jedną akcję 0,011 (0,087)
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję 0,011 (0,087)
Zysk (strata) netto za okres 933 (7 470)
Inne całkowite dochody
Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku - -
Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku (303) 3 660
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych (303) 3 660
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem (303) 3 660
Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów - -
Inne całkowite dochody netto (303) 3 660
Całkowity dochód netto za okres 630 (3 810)
Całkowity dochód netto przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej 615 (3 770)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli 15 (40)

(w tysiącach PLN)

IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 31 marca 2021 31 grudnia 2020
AKTYWA
Aktywa trwałe 31 653 29 823
Rzeczowe aktywa trwałe 12,18 12 786 11 038
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 12 3 335 3 692
Wartości niematerialne 12,18 14 504 14 085
Wartość firmy - -
Należności długoterminowe 137 235
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 891 773
Aktywa obrotowe 62 912 63 917
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 62 912 63 917
Zapasy 18 15 448 15 168
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 18 13 303 12 864
Pozostałe aktywa finansowe 17 26 873 26 148
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 7 288 9 737
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży - -
SUMA AKTYWÓW 94 565 93 740
PASYWA
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 63 052 62 436
Kapitał podstawowy 84 205 84 205
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów 92 811 92 811
Pozostałe kapitały rezerwowe 3 033 3 330
Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) (116 997) (117 910)
Udziały niekontrolujące 895 880
Kapitał własny ogółem 63 947 63 316
Zobowiązania długoterminowe 4 734 5 118
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 199 199
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 607 612
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 24 2 745 3 071
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe 1 183 1 236
Zobowiązania krótkoterminowe 25 884 25 306
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład
grup przeznaczonych do sprzedaży
25 884 25 306
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 673 673
Rezerwy pozostałe 21 12 222 12 547
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 11 408 10 496
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 24 1 565 1 574
Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 16 16
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży - -
Zobowiązania razem 30 618 30 424
SUMA PASYWÓW 94 565 93 740

V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto 933 (7 470)
Korekty: (1 454) 4 314
Podatek dochodowy 33 (6)
Zmiana stanu odpisów aktualizujących 218 672
Amortyzacja 1 014 1 044
Wycena aktywów do wartości godziwej (539) 3 006
(Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe 1 (56)
Koszty finansowe (253) 1 277
Zmiana stanu zapasów (2 252) (1 607)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (321) (1 761)
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych (4) (55)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań 839 1 434
Zmiana stanu rezerw (202) 377
Inne korekty 12 (11)
Przepływy pieniężne z działalności (521) (3 156)
(Zapłacony) / zwrócony podatek dochodowy 38 12
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (559) (3 168)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 18 67
Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe - 743
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych (740) (872)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych (330) (4)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (1 052) (66)
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego - 402
Odsetki (41) (26)
Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa (327) (246)
Wydatki z tytułu zmian udziałów w jednostkach zależnych, nie prowadzących do
utraty kontroli
- (370)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (368) (240)
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut (1 979) (3 474)
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych (470) 266
Przepływy pieniężne razem (2 449) (3 208)
Środki pieniężne na początek okresu 9 737 7 260
Środki pieniężne na koniec okresu 7 288 4 052

VI. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalnej
udziałów
Pozostałe
kapitały
rezerwowe i
zapasowy
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrolują
ce
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2021 84 205 92 811 3 330 (117 910) 62 436 880 63 316
Zysk (strata) za okres - - - 912 912 21 933
Inne całkowite dochody - - (297) - (297) (6) (303)
Całkowite dochody za okres
ogółem
- - (297) 912 615 15 630
Inne zmiany - - 1 - 1 - 1
Zmiany w kapitale w okresie - - (296) 912 616 15 631
Na dzień 31 marca 2021 84 205 92 811 3 034 (116 998) 63 052 895 63 947
Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalnej
udziałów
Pozostałe
kapitały
rezerwowe i
zapasowy
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrolują
ce
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2020 84 205 92 811 279 (105 132) 72 163 1 656 73 819
Zysk (strata) za okres - - - (7 470) (7 470) - (7 470)
Inne całkowite dochody - - 3 558 142 3 700 (40) 3 660
Całkowite dochody za okres
ogółem
- - 3 558 (7 328) (3 770) (40) (3 810)
Zwiększenie (zmniejszenie)
wynikające ze zmian udziałów
własnościowych w jednostkach
zależnych, które nie prowadzą do
utraty kontroli
- - - (88) (88) (282) (370)
Zmiany w kapitale w okresie - - 3 558 (7 416) (3 858) (322) (4 180)
Na dzień 31 marca 2020 84 205 92 811 3 837 (112 548) 68 305 1 334 69 639

VII. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. Informacje ogólne

Grupa Kapitałowa CORMAY (dalej: "Grupa"; "Grupa Kapitałowa", "GK CORMAY") składa się na dzień 31 marca 2021 roku z Jednostki Dominującej PZ CORMAY S.A. (dalej: "Jednostka Dominująca", "Spółka") i z następujących jednostek zależnych: Orphée SA, Kormej Diana Sp. z o.o., Kormiej Rusland Sp. z o.o., Orphee Technics Sp. z o.o., które tworzą grupę kapitałową niższego szczebla – Grupę Kapitałową Orphée.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD). Głównym miejscem prowadzenia działalności Jednostki Dominującej jest Polska, a spółek zależnych: Orphée SA – Szwajcaria, Kormej Diana – Białoruś, Kormiej Rusland – Rosja, Orphee Technics Sp. z o. o. – Polska.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2020 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.

Nazwa Jednostki Dominującej PZ CORMAY Spółka Akcyjna
Siedziba ul. Wiosenna 22, 05-092 Łomianki
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo rejestracji Polska
Sąd rejonowy Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydział
Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców 0000270105
Nr Identyfikacji Podatkowej 1181872269
REGON 140777556
Rodzaj podstawowej działalności wg PKD 20.59.Z - produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana
Waluta, w jakiej spółka sporządza sprawozdanie Polski złoty (PLN)
Nazwa jednostki najwyższego szczebla PZ CORMAY S.A.
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki brak zmian

2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej

Na dzień bilansowy 31 marca 2021 roku PZ CORMAY S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY.

Na dzień bilansowy 31 marca 2021 roku oraz na dzień publikacji, tj. 14 maja 2021 roku PZ CORMAY S.A. posiadała udziały w spółce Orphée SA, która jest spółką dominującą dla Grupy Kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 97,9% kapitału akcyjnego:

Nazwa Udział
PZ CORMAY S.A.
w kapitale i głosach
na dzień 31 marca
2021
Charakter
zależności
Metoda konsolidacji
Orphée SA 97,9% Zależny Pełna

Na dzień 31 marca 2021 roku, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:

Nazwa Udział Orphée SA w
kapitale i głosach
na dzień 31 marca
2021
Charakter
zależności
Metoda konsolidacji
Kormej Diana Sp. z o.o. 98,5% Zależny Pełna
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 100,0% Zależny Pełna
Orphee Technics Sp. z o. o. 100,0% Zależny Pełna

Na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, tj. 14 maja 2021 roku PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio 1,5% udziałów w spółce zależnej Kormej Diana Sp. z o.o. Łącznie z 98,5% udziałem w tej spółce posiadanym przez Orphée SA (jednostką dominującą niższego rzędu) Grupa Kapitałowa posiadała 100,0% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o.

Głównym przedmiotem działalności podmiotów Grupy jest:

    1. Orphée SA sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
    1. Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami;
    1. Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
    1. Kormiej Rusland import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej.

3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Skład Zarządu na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień publikacji przedstawiał się następująco:

  • Janusz Płocica Prezes Zarządu
  • Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu
  • Flavio Finotello Członek Zarządu

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień publikacji przedstawiał się następująco:

  • Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • Piotr Augustyniak Członek Rady Nadzorczej
  • Tomasz Markowski Członek Rady Nadzorczej
  • Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej

Skład Komitetu Audytu na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień publikacji przedstawiał się następująco:

  • Piotr Augustyniak Przewodniczący Komitetu Audytu,
  • Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu,
  • Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu

W okresie 3 miesięcy zakończonym dnia 31 marca 2021 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie wystąpiły zmiany w składzie organów Spółki.

4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd PZ CORMAY S.A. w dniu 14 maja 2021 roku.

5. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

5.1. Założenie kontynuowania działalności

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Grupy na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 marca 2021 roku.

W szczególności, opisana w nocie 9 pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 marca 2021 roku.

5.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę Kapitałową CORMAY zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy Kapitałowej CORMAY.

5.3. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (MSSF-UE). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE. Sprawozdania spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są według lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

Przy sporządzeniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej CORMAY za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.

Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 marca 2021 nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

5.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych

Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Jednostki Dominującej jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).

Do przeliczenia danych finansowych zagranicznych jednostek zależnych, których walutą funkcjonalną jest inna waluta niż złoty polski, Grupa stosuje zasady określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 21. Dane finansowe tych jednostek zostały przeliczone na złote polskie w następujący sposób:

  • poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku przez Narodowy Bank Polski,
  • poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku oraz od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku.

W związku z powyższym zastosowane zostały następujące kursy:

Kurs średni w okresie
sprawozdawczym
Kurs średni w okresie
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczym
sprawozdawczego
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczego
Waluta 3 miesięcy 2021 3 miesięcy 2020 31 marca 2021 31 grudnia 2020
EUR/PLN 4,5721 4,3963 4,6603 4,6148
CHF/PLN 4,1813 4,1310 4,2119 4,2641
RUB/PLN 0,0505 0,0575 0,0525 0,0501
BYN/PLN 1,4625 1,7455 1,5141 1,4295

Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane bezpośrednio w kapitale własnym jako odrębny składnik. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, skumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.

6. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości

Za wyjątkiem zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres trzech miesięcy zakończony dnia 31 marca 2021 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2020 rok. Szczegółowy opis zasad rachunkowości przyjętych przez Grupę Kapitałową CORMAY został przedstawiony w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2020 rok, opublikowanym w dniu 23 kwietnia 2021 roku.

6.1. Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości.

Zmiany do MSSF 16 "Leasing" – ulgi w opłatach leasingowych związane z COVID-19.

Zmiany w MSSF 16 zostały opublikowane 28 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych zaczynających się od 1 czerwca 2020 roku lub po tej dacie.

Grupa zastosowała zmiany do standardu od 1 stycznia 2021 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 9"Instrumenty finansowe", MSR 39"Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7"Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy": Reforma wskaźników stóp procentowych – faza druga

Zmiany zostały opublikowane 27 sierpnia 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany dotyczą fazy drugiej reformy wskaźnika stóp procentowych.

Grupa zastosowała zmiany do standardów od 1 stycznia 2021 roku.

Zastosowanie zmian do standardów nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

6.2. Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i pierwotnie miał mieć zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). Zmiany do MSSF 17 zostały opublikowane 25 czerwca 2020 roku. Odroczono termin pierwszego zastosowania standardu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest wcześniejsze zastosowanie standardu (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9).

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach": Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem.

Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku. Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) postanowiła odroczyć datę wejścia w życie poprawek, bez wskazania daty początkowej, dopóki nie sfinalizuje ewentualnych zmian wynikających z projektu badawczego dotyczącego wyceny metodą praw własności.

Z uwagi na powyższe Komisja Europejska postanowiła również odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów. Grupa zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu.

Zastosowanie zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe.

Zmiany w MSR 1 zostały opublikowane w dniu 23 stycznia 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie. Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.

Grupa zastosuje poprawki od 1 stycznia 2023 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" – odroczenie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe".

Zmiany opublikowano 25 czerwca 2020 roku. Zmiany przesuwają ustaloną datę wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia zawartego w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" ze stosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe", tak aby jednostki musiały stosować MSSF 9 w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

6.3. Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE.

MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku, gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.

Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" – Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany aktualizują przestarzałe odniesienie do Założeń koncepcyjnych w MSSF 3 bez znaczącej zmiany wymagań standardu.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany zabraniają odliczania od kosztu wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych wszelkich wpływów ze sprzedaży przedmiotów wytworzonych w trakcie doprowadzenia tego składnika aktywów do miejsca i stanu niezbędnego do tego, aby mógł on funkcjonować w sposób zamierzony przez kierownictwo. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich przedmiotów oraz koszt ich wytworzenia w rachunku zysków i strat.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych.

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany precyzują, że "koszt wykonania" umowy obejmuje "koszty bezpośrednio związane z umową". Koszty, które odnoszą się bezpośrednio do umowy, mogą być albo przyrostowymi kosztami wykonania tej umowy (przykładami mogą być bezpośrednia robocizna, materiały) lub alokacją innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wykonania umów (przykładem może być alokacja odpisu amortyzacyjnego na pozycji rzeczowych aktywów trwałych służących do realizacji umowy).

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany odnoszą się do:

MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". Zmiana zezwala jednostce zależnej, która stosuje paragraf D16 (a) MSSF 1, na wycenę łącznych różnic kursowych przy użyciu kwot zgłoszonych przez jej jednostkę dominującą, na podstawie daty przejścia na MSSF przez jednostkę dominującą.

MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Zmiana wyjaśnia, jakie opłaty uwzględnia jednostka, stosując test "10 procent" w paragrafie B3.3.6 MSSF 9 przy ocenie, czy należy zaprzestać ujmowania zobowiązania finansowego. Jednostka uwzględnia jedynie opłaty zapłacone lub otrzymane między jednostką (pożyczkobiorcą) a pożyczkodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez jednostkę lub pożyczkodawcę w imieniu drugiej strony.

MSSF 16 "Leasing". Zmiana do przykładu ilustracyjnego 13 towarzyszącego MSSF 16 usuwa z przykładu ilustrację zwrotu kosztów ulepszeń leasingu przez leasingodawcę w celu rozwiązania wszelkich potencjalnych niejasności dotyczących traktowania zachęt leasingowych, które mogą powstać z powodu sposobu zilustrowania zachęt leasingowych w tym przykładzie.

MSR 41 "Rolnictwo". Zmiana usuwa wymóg z paragrafu 22 MSR 41, zgodnie z którym jednostki powinny wyłączać przepływy pieniężne z tytułu opodatkowania przy wycenie wartości godziwej składnika aktywów biologicznych metodą wartości bieżącej.

Zastosowanie powyższych zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wycenić, lecz tylko oszacować. Proces szacowania wymaga dokonania własnego osądu na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji. Wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności. Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.

Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym oraz w informacjach objaśniających do tego sprawozdania. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zamierzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji przez Zarząd. Zgodnie z MSSF do zmian wartości szacunkowych stosowane jest podejście prospektywne, które oznacza, że skorygowane zostają wartości dotyczące transakcji, innych zdarzeń i warunków od momentu, w którym nastąpiła zmiana. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:

  • a) okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu; lub
  • b) okresu, w którym nastąpiła zmiana, i okresów przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy wszystkich tych okresów.

7.1. Profesjonalny osąd

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.

Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych

Grupa zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Grupy. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Grupy w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję o jej ujęciu jako nieruchomość inwestycyjna lub środek trwały.

Nakłady na trwające prace rozwojowe, zakończone prace rozwojowe

Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez Grupę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 kryteria dotyczące ujmowania pozycji. Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze skapitalizowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Grupa przeprowadza co roku test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Aby udowodnić, w jaki sposób dany składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, Grupa ocenia przyszłe korzyści ekonomiczne, które ma uzyskać z tego składnika na podstawie zasad określonych w MSR 36 Utrata wartości aktywów. Kierownictwo Grupy oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem.

Niezależnie od powyższego rocznego testu na utratę wartości Grupa przeprowadza test na utratę wartości nakładów na trwające prace rozwojowe na każdy dzień bilansowy, jeżeli wystąpiły opisane w MSR 36 przesłanki świadczące o tym, że mogła nastąpić utrata wartości składnika aktywów. W szczególności Grupa uważa, że takie przesłanki występują dla nakładów na prace rozwojowe objętych w całości odpisem z tytułu utraty wartości na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, dla których w bieżącym okresie sprawozdawczym nastąpiło zwiększenie ich wartości brutto w wyniku ponoszenia dalszych nakładów na te prace.

Ośrodek wypracowujący środki pieniężne

Zgodnie z definicją zawartą w paragrafie 6 MSR 36 ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym dającym się określić zespołem aktywów, który wypracowuje wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Z określeniem, co stanowi ośrodek wypracowujący środki pieniężne, wiąże się subiektywna ocena. Jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, Grupa identyfikuje najmniejszy zbiór aktywów, który wypracowuje w znacznym stopniu niezależne wpływy pieniężne.

7.2. Niepewność szacunków

Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnych okresach sprawozdawczych.

Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych. Dodatkowo, zgodnie z wymogami MSR 36, Grupa przeprowadza raz do roku test na utratę wartości składników wartości niematerialnych i prawnych, które jeszcze nie są dostępne do użytkowania (nakłady na trwające prace rozwojowe).

Odpisy aktualizujące wartość należności

Grupa oblicza odpis na należności zgodnie z metodologią określoną w MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Ponieważ należności występujące w Grupie nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Grupa stosuje metodę uproszczoną opisaną w p. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności.

W celu obliczenia odpisu Grupa stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Grupa analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych. Stawki są wyliczane osobno dla każdej spółki Grupy oraz, w przypadku PZ CORMAY S.A., osobno dla klientów krajowych i zagranicznych.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

Celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania, Grupa dokonuje odpisu w wysokości 100% wartości na odczynniki, dla których minął termin ważności. Dodatkowo Grupa analizuje rotację wszystkich zapasów i dla każdego indeksu dokonuje odpisu w 100% na nadwyżkę stanu magazynowego ponad rotację w okresie 2 ostatnich lat lub jeżeli termin ważności danego indeksu upływa wcześniej, w okresie do terminu ważności tego indeksu.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.

Wycena pozostałych rezerw

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania. Szacunków dokonuje się na podstawie wzorów wyprowadzonych na podstawie dotychczasowego doświadczenia. Z szacunkami, choć najlepszymi w ocenie kierownictwa, może być związana niepewność.

Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

W przypadku, gdy w ocenie Zarządu Grupy prawdopodobnym jest, że składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie zostanie w pełni zrealizowany, Grupa dokonuje jego odpisania, jednak nie więcej niż do poziomu rozpoznanej rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odpisy takie przeprowadzane są na poziomie pojedynczych spółek wchodzących w skład Grupy, przy uwzględnieniu prawa podatkowego krajów, w których te spółki działają, a w szczególności okresu, w jakim można odpisać straty podatkowe za lata ubiegłe od bieżących dochodów podatkowych.

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

8. Korekty błędów poprzednich okresów

Nie wystąpiły.

9. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupę

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2

Pandemia koronawirusa stała się w 2020 oraz w 2021 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych odmian koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdown-ów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa, utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.

W okresie sprawozdawczym Grupa kontynuowała działania mające na celu dostosowanie się do sytuacji kryzysowej, zapewnienia ciągłości działalności oraz bezpieczeństwa pracownikom. Jednocześnie Grupa rozwijała sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2.

Sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2

Wpływ pandemii na sprzedaż Grupy jest dwojaki. Z jednej strony Grupa dostarcza testy i odczynniki do diagnostyki obecności koronawirusa, z drugiej strony Grupa obserwuje w Polsce oraz na świecie ograniczenie działalności szpitali i przychodni oraz laboratoriów medycznych, w zakresie niezwiązanym z diagnostyką i leczeniem COVID-19.W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:

  • analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki wykrywające zarówno antygen, jak i przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG / IgM oraz antygeny),
  • testy PCR wykrywające specyficzne DNA wirusa SARS-CoV-2.

Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Grupy. Pozostałe produkty są wyłącznie związane z diagnostyką koronawirusa.

Poniżej podsumowano przychody oraz marże ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2021 roku oraz dane porównawcze z analogicznego okresu roku 2020.

Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Przychody ze sprzedaży - asortyment COVID 1 096 60
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment COVID 566 47
Marża procentowa - asortyment COVID 52% 78%
Przychody ze sprzedaży - asortyment nie-COVID 17 934 16 510
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment nie-COVID 6 766 6 506
Marża procentowa - asortyment nie-COVID 38% 39%
Przychody ze sprzedaży - całość 19 030 16 570
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - całość 7 332 6 553

Marża procentowa - całość 39% 40%

Wpływ pandemii na działalność operacyjną Grupy Kapitałowej

W trakcie trwania pandemii zarówno w 2020 jak i 2021 roku, pomimo początkowych utrudnień w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Grupy, działalność operacyjna Grupy Kapitałowej przebiegała bez istotnych zakłóceń.

Wpływ pandemii na sytuację płynnościową Grupy Kapitałowej

Pandemia koronawirusa nie miała istotnego wpływu na sytuację płynnościową Grupy. Grupa na bieżąco analizuje wpływ pandemii na sytuację rynkową oraz sygnały mogące świadczyć o pogarszającej się sytuacji finansowej kontrahentów.

Poniżej zaprezentowano kształtowanie się kapitału obrotowego w GK CORMAY na dzień 31 marca 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku.

31 marca 2021 31 grudnia 2020
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe 13 303 12 864
Zapasy 15 448 15 168
Środki pieniężne 7 288 9 737
Pozostałe aktywa finansowe 26 873 26 148
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe (11 408) (10 496)
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe (1 565) (1 574)
Kapitał obrotowy netto 49 939 51 847

Z powyższego wynika, że sytuacja płynnościowa Spółki i Grupy Kapitałowej jest stabilna i bezpieczna. Wprawdzie zakres krótko- i długoterminowych skutków pandemii koronawirusa jest trudny do przewidzenia, jednak Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza obecnie zagrożenia dla jej płynności i dla możliwości kontynuacji działalności.

Opis programów, z których skorzystała Grupa Kapitałowa w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej"

Opis programów, z których skorzystała Grupa w ramach pomocy z "Tarczy Antykryzysowej" w roku 2020 opisano w nocie 6.2 skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

W 2021 roku Grupa nie otrzymała wsparcia w ramach programów na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

10. Sezonowość

W segmencie działalności, na którym działają spółki Grupy (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółki Grupy realizują nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

11. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych

Działalność Grupy opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.

Zgodnie z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd Grupy dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.

12. Informacje dotyczące segmentów geograficznych

Przychody ze sprzedaży w podziale geograficznym

Kraj Przychody ze
sprzedaży w
okresie 3 miesięcy
zakończonym
31 marca 2021
Udział w
przychodach
ogółem
Kraj Przychody ze
sprzedaży w
okresie 3 miesięcy
zakończonym
31 marca 2020
Udział w
przychodach
ogółem
Polska 4 025 21,2% Polska 2 784 16,8%
Rosja 2 283 12,0% Rosja 2 570 15,5%
Iran 1 728 9,1% Algieria 1 133 6,8%
Filipiny 887 4,7% Bangladesz 1 041 6,3%

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 3 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2021 roku

Razem 19 030 100,0% Razem 16 570 100,0%
Pozostałe (85 krajów) 7 143 37,4% Pozostałe (77 krajów) 6 034 36,5%
Indie 390 2,0% Libia 338 2,0%
Liberia 397 2,1% Panama 354 2,1%
Szwajcaria 425 2,2% Meksyk 368 2,2%
Bangladesz 469 2,5% Filipiny 490 3,0%
Ukraina 600 3,2% Chiny 716 4,3%
Nigeria 683 3,6% Ukraina 742 4,5%

(w tysiącach PLN)

Niefinansowe aktywa trwałe w podziale geograficznym

Poniższa tabela zawiera podział geograficzny niefinansowych aktywów trwałych, które obejmują rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz wartości niematerialne i prawne, w tym nakłady na prace rozwojowe.

Kraj 31 marca 2021 31 grudnia 2020
Polska 30 181 28 424
Rosja 214 144
Szwajcaria 223 239
Białoruś 7 8
Razem 30 625 28 815

13. Przychody ze sprzedaży według branż

Branża Przychody ze
sprzedaży w
okresie 3
miesięcy
zakończonym
31 marca 2021
Udział w
przychodach
ogółem
Branża Przychody ze
sprzedaży w
okresie 3
miesięcy
zakończonym
31 marca 2020
Udział w
przychodach
ogółem
Hematologia 9 111 47,9% Hematologia 7 886 47,6%
Biochemia 6 412 33,7% Biochemia 6 566 39,6%
Immunologia 1 978 10,4% Serwis 333 2,0%
Serwis 245 1,3% Immunologia 670 4,0%
Koagulologia 217 1,1% Analityka Ogólna 265 1,6%
Analityka Ogólna 223 1,2% Vacutest 148 0,9%
Vacutest 113 0,6% Koagulologia 110 0,7%
Pozostałe 731 3,8% Pozostałe 592 3,6%
Razem 19 030 100,0% Razem 16 570 100,0%

14. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży

31 marca 2021 31 marca 2020
Sprzedaż wyrobów 6 170 7 107
Sprzedaż towarów 12 039 8 858
Sprzedaż usług 821 605
Razem 19 030 16 570

Okres zakończony

15. Przychody finansowe

Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Różnice kursowe 648 -
Wycena akcji Scope Fluidics S.A. 569 -
Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 147 -
Inne przychody finansowe 30 52

Okres zakończony

Przychody finansowe ogółem 1 394 52

Wycena akcji Scope Fluidics S.A.

Wycenę akcji Scope Fluidics S.A. opisano w nocie 17 "Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)".

16. Koszty finansowe

Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Różnice kursowe 87 4 865
Odsetki i prowizje bankowe 59 38
Rezerwa na odsetki od sprawy sądowej na roszczenia z tytułu pożyczki 31 277
Odsetki od zwrotu dotacji 29 29
Pozostałe 58 49
Koszty finansowe ogółem 264 5 258

17. Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)

Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe na dzień 31 marca 2021 i na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiały się następująco:

31 marca 2021 31 grudnia 2020
Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 20 398 20 242
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - wartość potwierdzona przez
kontrahenta
4 572 4 474
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - odpis (4 572) (4 474)
Akcje Scope Fluidics S.A. 6 475 5 906
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) ogółem 26 873 26 148

Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO

W pozycji tej Grupa prezentuje nabyte przez Orphée SA w roku 2019 denominowane w złotych polskich (PLN) jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO. W ramach tego funduszu Grupa posiada jednostki uczestnictwa w subfunduszach QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy, QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Agresywny.

Earn-Out

W pozycji tej Grupa prezentuje wartość godziwą wynagrodzenia warunkowego ("Earn-Out") przysługującego Orphée SA zgodnie z zawartą w dniu 13 maja 2019 roku umową sprzedaży spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. ("Diesse"). Pozycję tę szczegółowo opisano w nocie 25. "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

Akcje Scope Fluidics S.A.

W dniu 30 października 2020 roku PZ CORMAY S.A. podpisała ze spółką Scope Fluidics S.A. umowę objęcia przez Spółkę 43 750 akcji zwykłych na okaziciela serii H Scope Fluidics S.A., o wartości nominalnej 0,10 PLN każda za cenę 160,00 PLN za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 7 000 tys. PLN. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na fakt, że zgodnie z modelem biznesowym Grupa zamierza zrealizować wartość z tych aktywów poprzez ich sprzedaż w przyszłości. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie 1 hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku. Różnicę pomiędzy wyceną na 31 marca 2021 roku a wyceną na 31 grudnia 2020 roku, tj. kwotę 569 tys. PLN odniesiono w przychody finansowe.

18. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, zapasów, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu

Odpis aktualizujący wartość środków trwałych Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 043 112
Zwiększenia 47 -
Zmniejszenia 11 1
Różnice kursowe z przeliczenia - -
Na dzień 31 marca 1 079 111
Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 67 635 65 052
Zwiększenia 266 672
Zmniejszenia - -
Różnice kursowe z przeliczenia - -
Na dzień 31 marca
67 901
65 724
Odpis aktualizujący wartość zapasów Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 6 472
6 561
Różnice kursowe z przeliczenia 242 (265)
Zwiększenie - 157
Rozwiązanie 223 165
Na dzień 31 marca 6 580 6 199
Odpis aktualizujący wartość należności Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 2 651 3 258
Różnice kursowe z przeliczenia 14 (22)
Zwiększenie 17 45
Wykorzystanie 82 78
Rozwiązanie 4 63

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenie odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.

19. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej

Wykaz znaczących akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu znajduje się w poniższej tabeli:

Stan na dzień 31 marca 2021 oraz na dzień publikacji

Wyszczególnienie Ilość akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 16 000 000 19,00% 16 000 000 19,00%
Pozostali 68 205 008 81,00% 68 205 008 81,00%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%
Stan na dzień 31 grudnia 2020
Wyszczególnienie Ilość akcji kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ (wraz z podmiotami powiązanymi) 18 000 000 21,38% 18 000 000 21,38%

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 3 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2021 roku

(w tysiącach PLN)

Pozostali 66 205 008 78,62% 66 205 008 78,62%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%

Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje posiadane przez Zarząd.

20. Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Jednostkę Dominującą

Akcjonariusz Funkcja Ilość akcji na
31 marca 2021
oraz na dzień publikacji
14 maja 2021
Ilość akcji na
31 grudnia 2020
Janusz Płocica Prezes Zarządu 2 235 578 2 235 578
Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu 100 000 100 000
Tadeusz Wesołowski* Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej 2 454 232 2 454 232

* wraz z podmiotem powiązanym

21. Rezerwy pozostałe

Zmiany wartości bilansowej rezerw pozostałych w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku oraz w analogicznym okresie roku 2020 przedstawiały się następująco:

Rezerwa na
roszczenie z
tytułu
pożyczki
Rezerwa na
koszty
sądowe dot.
pozwu
Diagnostica
Holding
Rezerwy na
pozostałe
sprawy
sądowe
Rezerwa na
zwrot dotacji
"Umowa
Demonstrator
"
Inne rezerwy Suma
Na dzień 1 stycznia 2021 roku 9 850 230 104 1 785 578 12 547
Zwiększenie (ujęte w koszty
okresu)
33 - - 28 38 99
Wykorzystanie - 75 95 - - 170
Rozwiązanie - - - - 131 131
Różnice kursowe z przeliczenia (120) (3) - - - (123)
Na dzień 31 marca 2021 roku 9 763 152 9 1 813 485 12 222
Krótkoterminowe na dzień 31
marca 2021 roku
9 763 152 9 1 813 485 12 222
Długoterminowe na dzień 31
marca 2021 roku
- - - - - -
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 8 254 - 100 1 669 394 10 417
Zwiększenie (ujęte w koszty
okresu)
277 - 2 29 74 382
Rozwiązanie - - - - 1 1
Różnice kursowe z przeliczenia 809 - - - (3) 806
Na dzień 31 marca 2020 roku 9 340 - 102 1 698 464 11 604
Krótkoterminowe na dzień 31
marca 2020 roku
9 340 - 102 1 698 464 11 604
Długoterminowe na dzień 31
marca 2020 roku
- - - - - -

22. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji

Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiono w notach 30 "Rezerwy pozostałe" oraz 34.5 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

W okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku oraz do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie pojawiły się nowe istotne fakty w innych toczących się postępowaniach ani nie pojawiły się nowe istotne postępowania.

23. Zobowiązania warunkowe

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 31 marca 2021 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 10 141 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 17 405 tys. PLN.

Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 31 marca 2021 roku wyniosła 2 154 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 roku 2 350 tys. PLN.

Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 15 grudnia 2021 roku.

Na dzień 31 marca 2021 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 11 tys. CHF.

Przyszłe zobowiązania umowne

Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku PZ CORMAY S.A. zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Nieruchomość przeznaczona ma być na realizację przez Spółkę PZ CORMAY S.A. inwestycji związanej z budową centrum produkcyjno-logistycznego.

Umowy o dofinansowanie

Grupa Kapitałowa CORMAY posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33."Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

24. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe

31 marca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część długoterminowa 957 1 148
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa 1 788 1 923
Długoterminowe zobowiązania finansowe 2 745 3 071
31 marca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa 574 383
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa 991 1 191
Długoterminowe zobowiązania finansowe 1 565 1 574

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka PZ CORMAY S.A. otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana po roku w 24 równych ratach kapitałowych. Pożyczka może zostać w części umorzona przy spełnieniu poniższych warunków:

  • 25% środków umarzane za kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
  • 25% środków umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki, od 0% do 25% kwoty pożyczki zwracane proporcjonalnie do redukcji zatrudnienia (redukcja zatrudnienia o 10% to zwiększenie zwrotu o 5% kwoty pożyczki),

• 25% środków umarzane przy spadku przychodów w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży. Kwotę pożyczki pomniejsza się o wykazaną stratę (nie więcej niż 25% pożyczki i nie więcej niż wykazana skumulowana strata gotówkowa). Stratę gotówkową oblicza się za okres 12 miesięcy jako wynik na sprzedaży netto z wyłączeniem amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.

Ponieważ warunek utrzymania działalności przez 12 miesięcy od dnia otrzymania pożyczki był na dzień 31 grudnia 2020 roku wystarczająco pewny, zgodnie z p. 10 MSR 20 "Dotacje rządowe" 25% kwoty pożyczki (510 tys. PLN), umarzane pod warunkiem utrzymania działalności, rozpoznano na 31 grudnia 2020 roku jako dotację rządową, a ponieważ z umorzeniem tej części pożyczki nie wiążą się już inne warunki, kwotę tę rozpoznano jako przychody z tytułu otrzymanych dotacji i zaprezentowano w pozostałych przychodach operacyjnych.

W zakresie pozostałych warunków umorzenia na dzień 31 marca 2021 roku nie było wystarczającej pewności ich spełnienia i dlatego pozostała kwota pożyczki pozostaje rozpoznana jako zobowiązania finansowe (długo- i krótkoterminowe).

25. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi

Nie występują jednostki powiązane ze spółkami z Grupy Kapitałowej, które nie wchodziłyby w jej skład. Transakcje z podmiotami powiązanymi z Grupy Kapitałowej zawarte przez PZ CORMAY S.A. opisano w nocie 17 "Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A.

25.1. Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę

Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę i Grupę Kapitałową CORMAY pozostaje TOTAL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będący na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego największym akcjonariuszem PZ CORMAY S.A., posiadającym 19,00% udziału w kapitale Spółki.

25.2. Transakcje z udziałem członków Zarządu

W okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku jedynymi transakcjami z członkami Zarządu były wypłaty należnych im wynagrodzeń.

26. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Podjęcie decyzji o niekontynuowaniu prac rozwojowych nad analizatorami Hermes oraz BlueBox

W dniu 7 maja 2021 roku Zarząd Spółki podjął decyzję o niekontynuowaniu prac rozwojowych nad analizatorami Hermes oraz BlueBox ("Analizatory").

Powodem podjęcia powyższej decyzji były przedłużające się, o trudnym do określenia horyzoncie czasowym, prace nad wdrożeniem Analizatorów do produkcji i sprzedaży, a co za tym idzie zwiększone, w stosunku do wcześniejszych szacunków, ryzyko nieosiągnięcia w przyszłości przychodów pokrywających nakłady już poniesione oraz konieczne jeszcze do poniesienia, m. in. na dostosowanie Analizatorów do rosnących wymagań rynkowych przejawiających się w poszerzaniu funkcjonalności wprowadzanych na rynek analizatorów konkurencyjnych przy niższych niż możliwe do zaoferowania przez Grupę, bez poniesienia kolejnych nakładów finansowych w celu obniżenia kosztów wytwarzania, cenach sprzedaży urządzeń.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko nieosiągnięcia zakładanych celów technicznych oraz wydłużenia czasu wprowadzenia Analizatorów na rynek była pandemia COVID-19. Sytuacja służby zdrowia w Polsce oraz na świecie miała negatywny wpływ na harmonogram i przebieg prac walidacyjnych, w tym dostępność miejsc odpowiednich do walidacji zewnętrznej i dostępność próbek krwi pacjentów wykorzystywanych do testowania oraz na rozmowy handlowe.

Doświadczenie i know-how zdobyte w trakcie prac nad Analizatorami będzie wykorzystane zarówno w bieżącej działalności, jak i przyszłych projektach rozwojowych, a także w bliskim komercjalizacji projekcie Equisse.

Jednocześnie, jak wskazano w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy za 2019 rok, zwiększające się ryzyko opóźnień we wprowadzeniu Analizatorów na rynek spowodowało podjęcie przez Grupę decyzji o modyfikacji strategii opartej na rozwoju działalności tylko w oparciu o własne analizatory będące efektem prowadzonych przez Grupę prac badawczo-rozwojowych.

Grupa aktywnie realizuje działania związane ze zmodyfikowaną strategią rozwoju. Jako producent odczynników Grupa szybko poszerza ofertę sprzedażową o systemy składające się z własnych odczynników i analizatorów produkowanych we współpracy z wyspecjalizowanymi dostawcami. Od 2019 roku Grupa wprowadziła do sprzedaży trzy modele analizatorów biochemicznych z linii Accent oraz nowy model analizatora hematologicznego Mythic. Urządzenia te, pracujące z produkowanymi i sprzedawanymi przez Grupę odczynnikami, znacząco zwiększają ofertę produktową Grupy, a tym samym jej możliwości przychodowe. W 2021 i 2022 roku Grupa wprowadzi na rynek kolejne systemy do badań biochemicznych i hematologicznych przeznaczone zarówno do diagnostyki ludzkiej, jak i weterynaryjnej. Jednocześnie, odpowiadając na potrzeby związane z Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 3 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2021 roku

(w tysiącach PLN)

pandemią COVID-19, Grupa wprowadziła do oferty testy wykrywające przeciwciała, testy antygenowe, testy laboratoryjne służące do wykrywania przeciwciał neutralizujących, a w ostatnim czasie testy PCR, w tym testy liofilizowane.

Decyzja o zakończeniu prac nad projektami Hermes i Blue Box nie będzie miała negatywnego wpływu na osiągnięte w 2020 i 2021 roku wyniki Grupy. Ze względu na przedłużający się proces wdrożenia Analizatorów do sprzedaży, w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości, Grupa w latach 2018-2019 dokonała już odpisów na całość nakładów poniesionych w ramach projektów Hermes i BlueBox, a ponoszone od początku 2020 roku koszty prac rozwojowych dotyczące tych analizatorów rozpoznawane były jako koszty okresu w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych. Zakończenie prac nad Analizatorami oznacza, że koszty z tego tytułu nie będą już ponoszone w przyszłości.

PZ CORMAY S.A.

ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 3 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 31 MARCA 2021 ROKU

I. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE

tys. PLN tys. EUR
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Przychody ze sprzedaży 11 093 10 160 2 426 2 311
Koszt własny sprzedaży 7 504 7 197 1 641 1 637
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (351) (1 538) (77) (350)
Zysk (strata) przed opodatkowaniem (121) (2 247) (26) (511)
Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy (121) (2 247) (26) (511)
EBITDA* 462 (589) 101 (134)
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (1 531) (530) (335) (121)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (956) (432) (209) (98)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (364) 134 (80) 30
Przepływy pieniężne netto razem (2 851) (828) (624) (188)
Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) (0,001) (0,027) (0,000) (0,006)
31 marca 2021 31 grudnia 2020 31 marca 2021 31 grudnia 2020
Aktywa razem 107 169 106 594 22 996 23 098
Zobowiązania długoterminowe 14 166 14 465 3 040 3 134
Zobowiązania krótkoterminowe 28 355 27 935 6 084 6 053
Kapitał własny 64 648 64 194 13 872 13 910
Kapitał akcyjny 84 205 84 205 18 069 18 247
Liczba akcji w tys. sztuk 84 205 84 205 84 205 84 205
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) 0,77 0,76 0,16 0,17

* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd Spółki jako Zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres

II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
Przychody ze sprzedaży 11 093 10 160
Koszt własny sprzedaży 7 504 7 197
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 3 589 2 963
Pozostałe przychody operacyjne 89 338
Koszty sprzedaży 2 384 2 720
Koszty ogólnego zarządu 1 254 1 320
Pozostałe koszty operacyjne 391 799
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (351) (1 538)
Przychody finansowe 583 20
Koszty finansowe 360 709
Koszty (przychody) z tytułu zawiązania (rozwiązania) odpisu z tytułu utraty wartości
należności
(7) 20
Zysk (strata) brutto (121) (2 247)
Podatek dochodowy - -
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej (121) (2 247)
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej - -
Zysk (strata) netto za okres (121) (2 247)
Podstawowy zysk netto na jedną akcję (0,001) (0,027)
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję (0,001) (0,027)
Zysk (strata) netto za okres (121) (2 247)
Inne całkowite dochody
Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku 575 (22 060)
Zysk (strata) z tytułu wyceny inwestycji w jedn. zależne wyceniane w wartości
godziwej przez inne całkowite dochody
575 (22 060)
Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku - -
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem 575 (22 060)
Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów - -
Inne całkowite dochody netto 575 (22 060)
Całkowity dochód netto za okres 454 (24 307)

III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 31 marca 2021 31 grudnia 2020
AKTYWA
Aktywa trwałe 77 805 76 815
Rzeczowe aktywa trwałe 9 6 524 6 187
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 3 210 3 559
Wartości niematerialne 9 14 326 13 900
Należności długoterminowe 91 90
Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne 10 53 654 53 079
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - -
Aktywa obrotowe 29 364 29 779
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 29 364 29 779
Zapasy 9 9 518 7 509
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 9 10 761 10 739
Pozostałe aktywa finansowe 6 475 5 906
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 2 610 5 625
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży - -
SUMA AKTYWÓW 107 169 106 594
PASYWA
Kapitał własny 64 648 64 194
Kapitał podstawowy 84 205 84 205
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów 92 811 92 811
Pozostałe kapitały rezerwowe (10 563) (11 138)
Zyski zatrzymane/Niepokryte straty (101 805) (101 684)
Zobowiązania długoterminowe 14 166 14 465
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 199 199
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - -
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 16 12 784 13 030
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe 1 183 1 236
Zobowiązania krótkoterminowe 28 355 27 935
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład
grup przeznaczonych do sprzedaży
28 355 27 935
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 673 673
Rezerwy pozostałe 13 2 232 2 392
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 9 638 9 206
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 16 15 796 15 648
Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 16 16
Zobowiązania razem 42 521 42 400
SUMA PASYWÓW 107 169 106 594

IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
31 marca 2020
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto (121) (2 247)
Korekty: (1 410) 1 717
Podatek dochodowy - -
Zmiana stanu odpisów aktualizujących 218 672
Amortyzacja 813 969
Wycena aktywów do wartości godziwej (422) (1)
(Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe 1 (68)
Koszty finansowe 265 484
Zmiana stanu zapasów (2 584) (1 256)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (23) (62)
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych (53) (55)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań 523 941
Zmiana stanu rezerw (160) 104
Inne korekty 12 (11)
Przepływy pieniężne z działalności (1 531) (530)
(Zapłacony) / zwrócony podatek dochodowy - -
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (1 531) (530)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 18 67
Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe - 743
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych (736) (1 139)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych (238) 267
Wydatki na nabycie instrumentów kapitałowych lub instrumentów dłużnych innych
jednostek
- (370)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (956) (432)
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego - 402
Odsetki (41) (26)
Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa (323) (242)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (364) 134
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut (2 851) (828)
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych (164) 1
Przepływy pieniężne razem (3 015) (827)
Środki pieniężne na początek okresu 5 625 2 171
Środki pieniężne na koniec okresu 2 610 1 344

V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka ceny
emisyjnej powyżej
wartości nominalnej
udziałów
Pozostałe kapitały
rezerwowe
Zyski zatrzymane/
niepokryte straty
Razem
Na dzień 1 stycznia 2021 84 205 92 811 (11 138) (101 684) 64 194
Zysk (strata) za okres - - - (121) (121)
Inne całkowite dochody - - 575 - 575
Całkowite dochody za okres ogółem - - 575 (121) 454
Zmiany w kapitale w okresie - - 575 (121) 454
Na dzień 31 marca 2021 84 205 92 811 (10 563) (101 805) 64 648
Kapitał
podstawowy
Nadwyżka ceny
emisyjnej powyżej
wartości nominalnej
udziałów
Pozostałe kapitały
rezerwowe
Zyski zatrzymane/
niepokryte straty
Razem
Na dzień 1 stycznia 2020 84 205 92 811 6 872 (102 836) 81 052
Zysk (strata) za okres - - - (2 247) (2 247)
Inne całkowite dochody - - (22 060) - (22 060)
Całkowite dochody za okres ogółem - - (22 060) (2 247) (24 307)
Zmiany w kapitale w okresie - - (22 060) (2 247) (24 307)
Na dzień 31 marca 2020 84 205 92 811 (15 188) (105 083) 56 745

VI. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. Informacje ogólne

Jednostkowe sprawozdanie finansowe spółki PZ CORMAY S.A. (dalej: "Spółka") obejmuje okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2020 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2020 roku.

PZ CORMAY S.A. jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Warszawie pod numerem KRS 0000270105. Spółce nadano REGON 140777556 oraz NIP 1181872269. Siedziba Spółki mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.

Podstawowym przedmiotem działalności PZ CORMAY S.A. jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD).

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Według klasyfikacji przyjętej przez ten rynek reprezentuje sektor "Produkcja leków".

PZ CORMAY S.A. z siedzibą w Łomiankach, przy ul. Wiosennej 22, prowadzi działalność w kilku lokalizacjach: w Warszawie, Lublinie oraz Maryninie k/Lublina. W Warszawie zlokalizowane są zarząd, dyrekcja sprzedaży krajowej, dział eksportu i współpracy zagranicznej, jak również dział projektów strategicznych. W Maryninie k/Lublina ulokowany jest zakład produkcyjny, laboratorium kontrolne i dział zapewnienia jakości. W Lublinie mieści się dział badań i rozwoju, dział serwisu technicznego, dział logistyki wraz z magazynem wyrobów gotowych, dział zakupów, biuro obsługi klienta, dział komunikacji marketingowej, dział finansowy oraz dział zarządzania zasobami ludzkimi.

2. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 14 maja 2021 roku.

3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego

3.1. Założenie kontynuowania działalności

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 marca 2021 roku.

W szczególności, opisana w nocie 9 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego "Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2", w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 marca 2021 roku.

3.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi PZ CORMAY S.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy PZ CORMAY S.A.

3.3. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (MSSF-UE). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE.

Przy sporządzeniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Spółka przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku.

Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.

Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.

Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe na dzień 31 marca 2021 roku nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

3.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego

Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Spółki jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).

4. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości

Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości opisano w nocie 6 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach opisano w nocie 7 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

6. Korekty błędów poprzednich okresów

Nie wystąpiły.

7. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę

Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę opisano w nocie 9 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

8. Sezonowość

W segmencie działalności, na którym działa Spółka (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

9. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, należności oraz innych aktywów finansowych oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu

Odpis aktualizujący wartość środków trwałych Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 042 113
Zwiększenia 47 -
Zmniejszenia 11 1
Na dzień 31 marca 1 078 112
Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 67 635 65 052
Zwiększenia 266 672
Zmniejszenia - -
Na dzień 31 marca 67 901 65 724
Odpis aktualizujący wartość zapasów Okres zakończony
31 marca 2020
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 888 1 531
Zwiększenie - -
Rozwiązanie 118 152
Na dzień 31 marca 1 770 1 379
Odpis aktualizujący wartość należności Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 2 221 2 502
Zwiększenie - 20
Wykorzystanie 82 78
Rozwiązanie 7 -
Na dzień 31 marca 2 132 2 444

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenie odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.

10. Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne

W pozycji tej ujmowane są posiadane przez Spółkę akcje jednostki zależnej Orphée SA. Spółka ujmuje akcje Orphée SA zgodnie MSSF 9 i wycenia je w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Akcje Orphée SA do dnia 5 czerwca 2020 roku notowane były na aktywnym rynku – Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect, a wartość godziwa ustalana była w oparciu o ceny rynkowe (poziom 1 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13). Z uwagi na delisting spółki w czerwcu 2020 roku i brak możliwości wyceny akcji spółki w oparciu o ceny rynkowe, na dzień 31 marca 2021 wycenę akcji przyjęto na poziomie wartości księgowej aktywów netto spółki (poziom 3 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13), tj. 12 738 tys. CHF, co odpowiadało 0,34 CHF na 1 akcję.

Za przyjęciem takiej wyceny przemawiają w szczególności następujące fakty:

  • spółka Orphée od 3 lat ponosiła straty na poziomie wyniku operacyjnego spółki z wyłączeniem amortyzacji i dokonanych odpisów (EBITDA), w związku z tym brak jest możliwości wiarygodnego oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych, aby można było zastosować model dochodowy wyceny,
  • znaczna część aktywów spółki to inwestycje finansowe (udzielone pożyczki lub jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO) o wysokim stopniu płynności, których wartość księgowa jest albo identyczna. albo zbliżona do wartości godziwej.

Wartość księgowa aktywów netto nie odbiega w sposób istotny od wartości godziwej aktywów netto.

Zmiana stanu inwestycji w jednostki zależne w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2021 oraz w okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 2020 przedstawiała się następująco:

Okres zakończony
31 marca 2021
Okres zakończony
31 marca 2020
Na dzień 1 stycznia 53 079 65 824
Nabycie akcji Orphée SA - 370
Przeszacowanie akcji Orphée SA do wartości rynkowej odniesione na inne całkowite dochody 575 (22 060)
Na dzień 31 marca 53 654 44 134

11. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki

Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki przedstawiono w nocie 19 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

12. Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę

Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę przedstawiono w nocie 20 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

13. Rezerwy pozostałe

Rezerwa na sprawy
sądowe
Rezerwa na
potencjalny zwrot
dotacji "Umowa
Demonstrator"
Inne rezerwy Suma
Na dzień 1 stycznia 2021 roku 104 1 785 503 2 392
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) - 28 38 66
Wykorzystanie 95 - - 95
Rozwiązanie - - 131 131
Na dzień 31 marca 2021 roku 9 1 813 410 2 232
Krótkoterminowe na dzień 31 marca 2021 roku 9 1 813 410 2 232
Długoterminowe na dzień 31 marca 2021 roku - - - -
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 100 1 669 316 2 085
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) 2 29 74 105
Wykorzystanie - - - -
Rozwiązanie - - 1 1
Różnice kursowe z przeliczenia - - - -
Na dzień 31 marca 2020 roku 102 1 698 389 2 189
Krótkoterminowe na dzień 31 marca 2020 roku 102 1 698 389 2 189
Długoterminowe na dzień 31 marca 2020 roku - - - -

14. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji

Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiono w nocie 34.6 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. za rok 2020.

W okresie 3 miesięcy zakończonym 31 marca 20201 roku oraz do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego nie pojawiły się nowe istotne fakty w innych toczących się postępowaniach ani nie pojawiły się nowe istotne postępowania.

15. Zobowiązania warunkowe

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 31 marca 2021 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 10 141 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 17 405 tys. PLN.

Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 31 marca 2021 roku wyniosła 2 154 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 roku 2 350 tys. PLN.

Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 15 grudnia 2021 roku.

Przyszłe zobowiązania umowne

Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Nieruchomość przeznaczona ma być na realizację przez Spółkę inwestycji związanej z budową centrum produkcyjno-logistycznego.

Umowy o dofinansowanie

Spółka posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w 33."Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. za rok 2020.

16. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe

31 marca 2021 31 grudnia 2020
957 1 148
10 153 10 086
1 674 1 796
12 784 13 030
31 marca 2021 31 grudnia 2020
574 383
14 252 14 094
970 1 171
15 796 15 648

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Szczegóły zobowiązania wynikającego z pożyczki zostały opisane w nocie 24 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe" śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

Pożyczki od Orphée SA

Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:

  • umowa z dnia 16 lipca 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 1,2 mln EUR, z terminem wymagalności 15 lipca 2021 rok i rocznym oprocentowaniem 1,9%,
  • umowa z dnia 4 września 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 8,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 września 2021 roku i rocznym oprocentowaniem 3,8%,
  • umowa z dnia 4 czerwca 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 3,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 czerwca 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 3,25%,
  • umowa z dnia 30 października 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 7,0 mln PLN, z terminem wymagalności 29 października 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 2,5%.

W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.

17. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi

Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji Spółki z podmiotami powiązanymi za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2021 roku, za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2020 roku oraz kwoty rozrachunków na 31 marca 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku.

Okres zakończony 31 marca 2021 Okres zakończony 31 marca 2020
Nazwa jednostki Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług, towarów
i pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług, towarów
i pozostałych
aktywów
Koszty
odsetkowe
Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług, towarów
i pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług, towarów
i pozostałych
aktywów
Koszty
odsetkowe
Orphée SA 1 906 343 168 1 773 822 102
Kormej Diana Sp. z o.o. 51 - - 104 - -
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 868 - - 1 097 - -
Orphee Technics Sp. z o. o. 1 165 - 5 162 -
Suma 2 826 508 168 2 979 984 102
31 marca 2021 31 grudnia 2020
Nazwa jednostki Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
zobowiązania
Zobowiązania z
tytułu
udzielonej
pożyczki
Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
zobowiązania
Zobowiązania z
tytułu
udzielonej
pożyczki
Orphée SA 2 373 1 723 24 180 2 443 1 326 24 180
Kormej Diana Sp. z o.o. 366 - - 372 - -
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 1 977 - - 1 968 - -
Orphee Technics Sp. z o. o. - 1 417 - 6 1 405 -

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi w zaprezentowanych okresach odbywały się na warunkach rynkowych.

18. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Istotne zdarzenia po dniu bilansowym (tj. 31 marca 2021 roku) opisano w nocie 26 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

PZ CORMAY S.A.

Ursynów Business Park 02-785 Warszawa, ul. Puławska 303 tel. (22) 751 79 10, fax (22) 751 79 11 www.cormay.pl