Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

PZ Cormay S.A. Interim / Quarterly Report 2021

Sep 10, 2021

5783_rns_2021-09-10_e31718c0-b368-4dfd-9b82-50fd3a2b970b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CORMAY oraz śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe PZ CORMAY S.A. za I półrocze 2021 roku

Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Joanna Kamińska Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

SPIS TREŚCI

I. LIST PREZESA ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY 5
II. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE 7
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 8
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 9
V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 10
VI. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 11
VII. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 12
1. Informacje ogólne 12
2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej 12
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej 13
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 13
5. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego 14
5.1. Założenie kontynuowania działalności 14
5.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania
finansowego 14
5.3. Oświadczenie o zgodności 14
5.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych 14
6. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 15
6.1. Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości. 15
6.2. Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie 15
6.3. Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE 18
7. Korekty błędów poprzednich okresów 18
8. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 6 miesięcy zakończonym
30 czerwca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej,
majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości
realizacji zobowiązań przez Grupę 18
8.1. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 18
8.2. Dofinansowanie projektu badawczo-rozwojowego 20
9. Sezonowość 20
10. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 20
11. Informacje dotyczące struktury geograficznej przychodów ze sprzedaży i aktywów trwałych Grupy 20
12. Przychody ze sprzedaży według branż 21
13. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży towarów i produktów 21
14. Przychody finansowe 21
15. Koszty finansowe 21
16. Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) 22
17. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto
możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 23
18. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe 23
18.1. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby
głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej 23
18.2. Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i
nadzorujące Jednostkę Dominującą 24
18.3. Podział zysku / pokrycie straty za poprzedni rok obrotowy przez Jednostkę Dominującą 24
19. Pozostałe rezerwy 24
20. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji 25
21. Zobowiązania warunkowe 25
22. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 26
23. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 26
23.1. Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę 26
23.2. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi 26
23.3. Transakcje z udziałem członków Zarządu 26
24. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 26
I. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE 29
II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 30
III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 31
IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 32
V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH 33
VI. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 34
1. Informacje ogólne 34
2. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 34
3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego 34
3.1. Założenie kontynuowania działalności 34
3.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania
finansowego 34
3.3. Oświadczenie o zgodności 34
3.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego 35
4. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 35
5. Korekty błędów poprzednich okresów 35
6. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 6 miesięcy zakończonym 30
czerwca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej,
finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji
zobowiązań przez Spółkę 35
7. Sezonowość 35
8. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
należności oraz innych aktywów finansowych oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość
zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu 35
9. Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne 36
10. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby
głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki 37
11. Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę 37
12. Podział zysku / pokrycie straty za poprzedni rok obrotowy 37
13. Rezerwy pozostałe 37
14. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji 38
15. Zobowiązania warunkowe 38
16. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 38
17. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi 39
18. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym 40

I. LIST PREZESA ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. DO AKCJONARIUSZY

Warszawa, 9 września 2021 roku

Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu PZ CORMAY S.A. przekazuję na Państwa ręce raport Grupy Kapitałowej CORMAY prezentujący wyniki finansowe za I półrocze 2021 r. oraz najważniejsze informacje dotyczące działalności Spółki i Grupy w tym okresie.

Grupa zakończyła pierwszą połowę 2021 r. z 30% wzrostem skonsolidowanych przychodów, do 39,5 mln zł, wypracowując 3,2 mln zł EBITDA (wzrost o 4,7 mln zł) oraz 2,7 mln zł zysku netto, wobec 6,8 mln zł straty rok wcześniej. W II kwartale br. Grupa zwiększyła sprzedaż o blisko połowę rdr., do 20,5 mln zł, wskaźnik EBITDA Grupy za ten okres wyniósł 2,3 mln zł (wzrost o 2,5 mln zł w porównaniu z II kwartałem 2020 r.), a zysk netto przekroczył 1,8 mln zł (157% wzrost rdr.).

Wartym podkreślenia jest, że wzrost sprzedaży nastąpił zarówno w stosunku do wyników za I półrocze 2020 r., na które negatywny wpływ miała pandemia COVID-19, ale także w porównaniu do sprzedaży zrealizowanej w I półroczu 2019 r. nieobciążonym wpływem COVID-19 (o 25%).

Dynamiczny wzrost sprzedaży, jej rentowności oraz zysków Grupy w stosunku do I półrocza 2020 r. i I półrocza 2019 r. są efektem strategicznej transformacji biznesu Grupy, w tym wprowadzenia do sprzedaży nowych analizatorów biochemicznych i hematologicznych oraz zmianom w obszarze marketingu i sprzedaży. Dzięki bogatszej ofercie produktowej oraz coraz efektywniejszym działaniom komunikacyjnym i prosprzedażowym umacniamy naszą pozycję na szeregu strategicznych dla Grupy rynków. Dynamiczny wzrost sprzedaży analizatorów nie tylko wpływa zdecydowanie pozytywnie na bieżące wyniki Grupy, ale przede wszystkim poszerza rynek zbytu na produkowane przez Grupę odczynniki do analizatorów.

Wypracowane w minionym półroczu wyniki potwierdzają wagę jaką dla wyników ma wprowadzanie do oferty nowych analizatorów. W samym segmencie hematologicznym dzięki wprowadzeniu do sprzedaży tylko jednego nowego analizatora – Mythic 60, w minionym półroczu odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o ponad 60% rdr. i o ponad 33% w porównaniu z I półroczem 2019 r., nieobciążonym wpływem COVID-19. Liczymy, że planowane wprowadzenie do oferty, na przestrzeni najbliższych 6 kwartałów, czterech nowych analizatorów hematologicznych, analizatora biochemicznego Equisse oraz poszerzenie oferty w segmencie weterynaryjnym stanie się kolejnym impulsem wzrostu naszego biznesu.

W imieniu Zarządu Spółki i całego jej zespołu zachęcam Państwa do lektury raportu.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Płocica Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A. GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY

ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 6 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 30 CZERWCA 2021 ROKU

II. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Przychody ze sprzedaży 39 507 30 271 8 688 6 816
Koszt własny sprzedaży 23 732 17 682 5 219 3 981
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 1 147 (3 595) 252 (809)
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 2 893 (6 706) 636 (1 510)
Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy 2 748 (6 759) 604 (1 522)
EBITDA* 3 195 (1 487) 703 (335)
Przepływy pieniężne netto z działalności
operacyjnej
(1 482) (7 207) (326) (1 623)
Przepływy pieniężne netto z działalności
inwestycyjnej
(1 985) 3 374 (437) 760
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (165) 1 828 (36) 412
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian
kursów walut
(3 632) (2 005) (799) (451)
Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) 0,033 (0,079) 0,007 (0,018)
30 czerwca 2021 31 grudnia 2020 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Aktywa razem 95 004 93 740 21 015 20 313
Zobowiązania długoterminowe 4 639 5 118 1 026 1 109
Zobowiązania krótkoterminowe 25 571 25 306 5 656 5 484
Kapitał własny 64 794 63 316 14 332 13 720
Kapitał akcyjny 84 205 84 205 18 626 18 247
Liczba akcji w tys. sztuk 84 205 84 205 84 205 84 205
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) 0,77 0,75 0,17 0,16

* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd PZ CORMAY S.A. jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres

III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Przychody ze sprzedaży 11, 12, 13 20 477 13 701 39 507 30 271
Koszt własny sprzedaży 12 034 7 665 23 732 17 682
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 8 443 6 036 15 775 12 589
Pozostałe przychody operacyjne 768 656 1 037 1 225
Koszty sprzedaży 5 495 4 480 10 787 10 594
Koszty ogólnego zarządu 1 980 2 449 3 927 4 524
Pozostałe koszty operacyjne 439 1 070 951 2 291
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 1 297 (1 307) 1 147 (3 595)
Przychody finansowe 14 887 741 2 281 793
Koszty finansowe 15 103 (1 169) 367 4 089
Koszty (przychody) z tytułu zawiązania
(rozwiązania) odpisu z tytułu utraty
wartości należności
154 (167) 168 (185)
Zysk (strata) brutto 1 927 770 2 893 (6 706)
Podatek dochodowy 112 59 145 53
Zysk (strata) netto z działalności
kontynuowanej
1 815 711 2 748 (6 759)
Zysk (strata) netto z działalności
zaniechanej
- - - -
Zysk (strata) netto za okres 1 815 711 2 748 (6 759)
Zysk (strata) netto za okres
przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej
1 781 694 2 693 (6 634)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli 34 17 55 (125)
Podstawowy zysk netto na jedną akcję 0,021 0,008 0,033 (0,079)
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję 0,021 0,008 0,033 (0,079)
Zysk (strata) netto za okres 1 815 711 2 748 (6 759)
Inne całkowite dochody
Pozycje, które nie zostaną przeniesione
do wyniku
- - - -
Pozycje, które mogą być przeniesione
do wyniku
(968) (967) (1 271) 2 693
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek
zależnych
(968) (967) (1 271) 2 693
Inne całkowite dochody przed
opodatkowaniem
(968) (967) (1 271) 2 693
Podatek dochodowych dot. innych
całkowitych dochodów
- - - -
Inne całkowite dochody netto (968) (967) (1 271) 2 693
Całkowity dochód netto za okres 847 (256) 1 477 (4 066)
Całkowity dochód netto przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej 833 (254) 1 448 (4 024)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli 14 (2) 29 (42)

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku

(w tysiącach PLN)

IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
AKTYWA
Aktywa trwałe 31 975 29 823
Rzeczowe aktywa trwałe 11, 17 12 627 11 038
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 11, 17 3 598 3 692
Wartości niematerialne 11, 17 14 715 14 085
Wartość firmy - -
Należności długoterminowe 133 235
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 902 773
Aktywa obrotowe 63 029 63 917
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 63 029 63 917
Zapasy 17 16 075 15 168
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 17 14 528 12 864
Pozostałe aktywa finansowe 16 26 919 26 148
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 5 507 9 737
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży - -
SUMA AKTYWÓW 95 004 93 740
PASYWA
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 63 885 62 436
Kapitał podstawowy 84 205 84 205
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów 92 811 92 811
Pozostałe kapitały rezerwowe 2 085 3 330
Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) (115 216) (117 910)
Udziały niekontrolujące 909 880
Kapitał własny ogółem 64 794 63 316
Zobowiązania długoterminowe 4 639 5 118
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 199 199
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 603 612
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 22 2 713 3 071
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe 1 124 1 236
Zobowiązania krótkoterminowe 25 571 25 306
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład
grup przeznaczonych do sprzedaży
25 571 25 306
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 673 673
Rezerwy pozostałe 19 12 033 12 547
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 11 441 10 496
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 22 1 408 1 574
Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 16 16
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży - -
Zobowiązania razem 30 210 30 424
SUMA PASYWÓW 95 004 93 740

V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto 2 748 (6 759)
Korekty: (4 064) (394)
Podatek dochodowy 145 53
Zmiana stanu odpisów aktualizujących 215 19
Amortyzacja 2 048 2 108
Wycena aktywów do wartości godziwej (601) 2 124
(Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe (1 017) 1 345
(Przychody) / koszty finansowe (735) 303
Zmiana stanu zapasów (2 937) (4 350)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (1 690) 1 552
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych (112) (107)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań 1 242 (3 238)
Zmiana stanu rezerw (175) 313
Inne korekty (447) (516)
Przepływy pieniężne z działalności (1 316) (7 153)
Zapłacony / (zwrócony) podatek dochodowy 166 54
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (1 482) (7 207)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 18 71
Wpływy ze sprzedaży innych aktywów trwałych zaklasyfikowane jako działalność
inwestycyjna
- 4 840
Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe - 743
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych (1 152) (2 233)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych (851) (47)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (1 985) 3 374
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego 598 2 746
Odsetki (81) (53)
Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa (682) (490)
Wydatki z tytułu zmian udziałów w jednostkach zależnych, nie prowadzących do
utraty kontroli
- (375)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (165) 1 828
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut (3 632) (2 005)
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych (598) 202
Przepływy pieniężne razem (4 230) (1 803)
Środki pieniężne na początek okresu 9 737 7 260
Środki pieniężne na koniec okresu 5 507 5 457

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku

(w tysiącach PLN)

VI. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalnej
udziałów
Pozostałe
kapitały
rezerwowe i
zapasowy
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrolują
ce
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2021 84 205 92 811 3 330 (117 910) 62 436 880 63 316
Zysk (strata) za okres - - - 2 693 2 693 55 2 748
Inne całkowite dochody - - (1 245) - (1 245) (26) (1 271)
Całkowite dochody za okres
ogółem
- - (1 245) 2 693 1 448 29 1 477
Inne zmiany - - - 1 1 - 1
Zmiany w kapitale w okresie - - (1 245) 2 694 1 449 29 1 478
Na dzień 30 czerwca 2021 84 205 92 811 2 085 (115 216) 63 885 909 64 794
Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalnej
udziałów
Pozostałe
kapitały
rezerwowe i
zapasowy
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrolują
ce
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2020 84 205 92 811 279 (105 132) 72 163 1 656 73 819
Zysk (strata) za okres - - - (6 759) (6 759) - (6 759)
Inne całkowite dochody - - 2 610 125 2 735 (42) 2 693
Całkowite dochody za okres
ogółem
- - 2 610 (6 634) (4 024) (42) (4 066)
Zwiększenie (zmniejszenie)
wynikające ze zmian udziałów
własnościowych w jednostkach
zależnych, które nie prowadzą do
utraty kontroli
- - - (76) (76) (299) (375)
Inne zmiany - - - - - - -
Zmiany w kapitale w okresie - - 2 610 (6 710) (4 100) (341) (4 441)
Na dzień 30 czerwca 2020 84 205 92 811 2 889 (111 842) 68 063 1 315 69 378

VII. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. Informacje ogólne

Grupa Kapitałowa CORMAY (dalej: "Grupa"; "Grupa Kapitałowa", "GK CORMAY") składa się na dzień 30 czerwca 2021 roku z Jednostki Dominującej PZ CORMAY S.A. (dalej: "Jednostka Dominująca", "Spółka") i z następujących jednostek zależnych: Orphée SA, Kormej Diana Sp. z o.o., Kormiej Rusland Sp. z o.o., Orphee Technics Sp. z o.o., które tworzą grupę kapitałową niższego szczebla – Grupę Kapitałową Orphée.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD). Głównym miejscem prowadzenia działalności Jednostki Dominującej jest Polska, a spółek zależnych: Orphée SA – Szwajcaria, Kormej Diana – Białoruś, Kormiej Rusland – Rosja, Orphee Technics Sp. z o. o. – Polska.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2020 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.

Nazwa Jednostki Dominującej PZ CORMAY Spółka Akcyjna
Siedziba ul. Wiosenna 22, 05-092 Łomianki
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo rejestracji Polska
Sąd Rejonowy Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydział
Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców 0000270105
Nr Identyfikacji Podatkowej 1181872269
REGON 140777556
Rodzaj podstawowej działalności wg PKD 20.59.Z - produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana
Waluta, w jakiej spółka sporządza sprawozdanie Polski złoty (PLN)
Nazwa jednostki najwyższego szczebla PZ CORMAY S.A.
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki brak zmian

2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY oraz zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej

Na dzień bilansowy 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. 9 września 2021 roku, PZ CORMAY S.A. jest Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY.

Na dzień bilansowy 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji PZ CORMAY S.A. posiadała udziały w spółce Orphée SA, która jest spółką dominującą dla grupy kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 97,9% kapitału akcyjnego:

Nazwa Udział PZ CORMAY S.A.
w kapitale i głosach na dzień
30 czerwca 2021 oraz na
dzień zatwierdzenia do
publikacji
Charakter
zależności
Metoda
konsolidacji
Orphée SA 97,9% Zależny Pełna

Na dzień 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku

(w tysiącach PLN)

Nazwa Udział Orphée SA
w kapitale i głosach na dzień
30 czerwca 2021 oraz na
dzień zatwierdzenia do
publikacji
Charakter
zależności
Metoda
konsolidacji
Kormej Diana Sp. z o.o. 98,5% Zależny Pełna
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 100,0% Zależny Pełna
Orphee Technics Sp. z o. o. 100,0% Zależny Pełna

Na dzień 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji, PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio 1,5% udziałów w spółce zależnej Kormej Diana Sp. z o.o. Łącznie z 98,5% udziałem w tej spółce posiadanym przez Orphée SA (jednostką dominującą niższego rzędu) Grupa Kapitałowa posiada 100,0% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o.

Głównym przedmiotem działalności podmiotów Grupy jest:

    1. Orphée SA sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
    1. Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami;
    1. Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
    1. Kormiej Rusland import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej.

3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Skład Zarządu na dzień 30 czerwca 2021 oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji przedstawiał się następująco:

  • Janusz Płocica Prezes Zarządu
  • Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu
  • Flavio Finotello Członek Zarządu

Skład Rady Nadzorczej na dzień 30 czerwca 2021 oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji przedstawiał się następująco:

  • Tomasz Markowski Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • Paweł Małyska Członek Rady Nadzorczej
  • Bartosz Marczuk Członek Rady Nadzorczej
  • Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej

Skład Komitetu Audytu na dzień 30 czerwca 2021 oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji przedstawiał się następująco:

  • Bartosz Marczuk Przewodniczący Komitetu Audytu,
  • Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu,
  • Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu

W dniu 17 czerwca 2021 roku pan Konrad Łapiński oraz w dniu 18 czerwca 2021 roku pan Piotr Augustyniak złożyli rezygnacje z członkostwa w Radzie Nadzorczej ze skutkiem na dzień 21 czerwca 2021 roku. W dniu 22 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej pana Pawła Małyskę oraz pana Bartosza Marczuka. W dniu 30 czerwca 2021 roku Rada Nadzorcza powołała pana Tomasza Markowskiego do pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz pana Bartosza Marczuka do pełnienia funkcji Przewodniczącego Komitetu Audytu.

W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania nie wystąpiły inne zmiany w składzie organów Spółki.

4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd PZ CORMAY S.A. w dniu 9 września 2021 roku.

5. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

5.1. Założenie kontynuowania działalności

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Grupy na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 czerwca 2021 roku.

W szczególności, opisana w nocie 8.1 pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 czerwca 2021 roku.

5.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę Kapitałową CORMAY zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy Kapitałowej CORMAY, a Sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej CORMAY, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyk.

5.3. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (MSSF-UE). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF – UE. Sprawozdania spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są według lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

Przy sporządzeniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2021 roku.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej CORMAY za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.

Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 30 czerwca 2021 nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

5.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych

Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Jednostki Dominującej jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).

Do przeliczenia danych finansowych zagranicznych jednostek zależnych, których walutą funkcjonalną jest inna waluta niż złoty polski, Grupa stosuje zasady określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 21. Dane finansowe tych jednostek zostały przeliczone na złote polskie w następujący sposób:

  • poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku przez Narodowy Bank Polski,
  • poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku oraz od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku.

W związku z powyższym zastosowane zostały następujące kursy:

Kurs średni w okresie
sprawozdawczym
Kurs średni w okresie
sprawozdawczym
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczego
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczego
Waluta 6 miesięcy 2021 6 miesięcy 2020 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
EUR/PLN 4,5472 4,4413 4,5208 4,6148
CHF/PLN 4,1495 4,1726 4,1212 4,2641
RUB/PLN 0,0507 0,0572 0,0520 0,0501
BYN/PLN 1,4723 1,7155 1,5015 1,4295

Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane bezpośrednio w kapitale własnym jako odrębny składnik. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, skumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.

6. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości

Za wyjątkiem zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres sześciu miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2020 rok. Szczegółowy opis zasad rachunkowości przyjętych przez Grupę Kapitałową CORMAY został przedstawiony w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2020 rok, opublikowanym w dniu 23 kwietnia 2021 roku.

6.1. Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości.

Zmiany do MSSF 16 "Leasing" – ulgi w opłatach leasingowych związane z COVID-19.

Zmiany w MSSF 16 zostały opublikowane 28 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych zaczynających się od 1 czerwca 2020 roku lub po tej dacie.

Grupa zastosowała zmiany do standardu od 1 stycznia 2021 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 9"Instrumenty finansowe", MSR 39"Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7"Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy": Reforma wskaźników stóp procentowych – faza druga

Zmiany zostały opublikowane 27 sierpnia 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany dotyczą fazy drugiej reformy wskaźnika stóp procentowych.

Grupa zastosowała zmiany do standardów od 1 stycznia 2021 roku.

Zastosowanie zmian do standardów nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

6.2. Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i pierwotnie miał mieć zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). Zmiany do MSSF 17 zostały opublikowane 25 czerwca 2020 roku. Odroczono termin pierwszego zastosowania standardu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest wcześniejsze zastosowanie standardu (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9).

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach": Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem.

Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku. Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) postanowiła odroczyć datę wejścia w życie poprawek, bez wskazania daty początkowej, dopóki nie sfinalizuje ewentualnych zmian wynikających z projektu badawczego dotyczącego wyceny metodą praw własności.

Z uwagi na powyższe Komisja Europejska postanowiła również odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów. Grupa zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu.

Zastosowanie zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Klasyfikacja zobowiązań na krótko- i długoterminowe.

Zmiany w MSR 1 zostały opublikowane w dniu 23 stycznia 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie. Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.

Grupa zastosuje poprawki od 1 stycznia 2023 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" – Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych

Zmiany zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany aktualizują przestarzałe odniesienie do Założeń koncepcyjnych w MSSF 3 bez znaczącej zmiany wymagań standardu.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania

Zmiany zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany zabraniają odliczania od kosztu wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych wszelkich wpływów ze sprzedaży przedmiotów wytworzonych w trakcie doprowadzenia tego składnika aktywów do miejsca i stanu niezbędnego do tego, aby mógł on funkcjonować w sposób zamierzony przez kierownictwo. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich przedmiotów oraz koszt ich wytworzenia w sprawozdaniu z zysków i strat.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych.

Zmiany zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany precyzują, że "koszt wykonania" umowy obejmuje "koszty bezpośrednio związane z umową". Koszty, które odnoszą się bezpośrednio do umowy, mogą być albo przyrostowymi kosztami wykonania tej umowy (przykładami mogą być bezpośrednia robocizna, materiały) lub alokacją innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wykonania umów (przykładem może być alokacja odpisu amortyzacyjnego na pozycji rzeczowych aktywów trwałych służących do realizacji umowy).

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020

Zmiany zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany odnoszą się do:

MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". Zmiana zezwala jednostce zależnej, która stosuje paragraf D16 (a) MSSF 1, na wycenę łącznych różnic kursowych przy użyciu kwot zgłoszonych przez jej jednostkę dominującą, na podstawie daty przejścia na MSSF przez jednostkę dominującą.

MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Zmiana wyjaśnia, jakie opłaty uwzględnia jednostka, stosując test "10 procent" w paragrafie B3.3.6 MSSF 9 przy ocenie, czy należy zaprzestać ujmowania zobowiązania finansowego. Jednostka uwzględnia jedynie opłaty zapłacone lub otrzymane między jednostką (pożyczkobiorcą) a pożyczkodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez jednostkę lub pożyczkodawcę w imieniu drugiej strony.

MSSF 16 "Leasing". Zmiana do przykładu ilustracyjnego 13 towarzyszącego MSSF 16 usuwa z przykładu ilustrację zwrotu kosztów ulepszeń leasingu przez leasingodawcę w celu rozwiązania wszelkich potencjalnych niejasności dotyczących traktowania zachęt leasingowych, które mogą powstać z powodu sposobu zilustrowania zachęt leasingowych w tym przykładzie.

MSR 41 "Rolnictwo". Zmiana usuwa wymóg z paragrafu 22 MSR 41, zgodnie z którym jednostki powinny wyłączać przepływy pieniężne z tytułu opodatkowania przy wycenie wartości godziwej składnika aktywów biologicznych metodą wartości bieżącej.

Zastosowanie powyższych zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" Odroczenie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe".

Zmiany opublikowano 25 czerwca 2020 roku. Zmiany przesuwają ustaloną datę wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia zawartego w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" ze stosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe", tak aby jednostki musiały stosować MSSF 9 w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości

Zmiany zostały opublikowane 12 lutego 2021 roku i będą miały zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zawierają wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad (polityki) rachunkowości.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" Definicja wartości szacunkowych

Zmiany opublikowano 12 lutego 2021 roku i będą miały zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Wyjaśniają, w jaki sposób zasady rachunkowości i wartości szacunkowe odnoszą się do siebie, wyjaśniając, że szacunki księgowe są stosowane przy stosowaniu zasad rachunkowości.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji

Zmiany opublikowano 7 maja 2021 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 lub po tej dacie.

Celem zmiany jest zmniejszenie istniejącej w praktyce różnorodności w zakresie tego, czy zwolnienie z ujmowania określone w paragrafach 15 i 24 MSR 12 ma zastosowanie do transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie równych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

6.3. Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE.

MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku, gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.

Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

7. Korekty błędów poprzednich okresów

Nie wystąpiły.

8. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Grupy są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupę

8.1. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2

Pandemia koronawirusa stała się w 2020 oraz w 2021 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych mutacji koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdown-ów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa, utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.

W okresie sprawozdawczym Grupa kontynuowała działania mające na celu dostosowanie się do sytuacji kryzysowej, zapewnienia ciągłości działalności oraz bezpieczeństwa pracownikom. Jednocześnie Grupa rozwijała sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2.

Sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2

W okresie pandemii Grupa rozpoczęła dostarczanie testów i odczynników do diagnostyki obecności koronawirusa. W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:

• analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku (w tysiącach PLN)

  • odczynniki wykrywające zarówno antygen, jak i przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG / IgM oraz antygeny),
  • testy PCR wykrywające specyficzne DNA wirusa SARS-CoV-2.

Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Grupy. Pozostałe produkty są związane wyłącznie z diagnostyką koronawirusa.

Poniżej podsumowano przychody oraz marże ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2021 roku oraz dane porównawcze z analogicznego okresu roku 2020.

Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Przychody ze sprzedaży - asortyment COVID 1 728 1 965
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment COVID 895 1 286
Marża procentowa - asortyment COVID 52% 65%
Przychody ze sprzedaży - asortyment nie-COVID 37 779 28 306
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment nie-COVID 14 880 11 303
Marża procentowa - asortyment nie-COVID 39% 40%
Przychody ze sprzedaży - całość 39 507 30 271
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - całość 15 775 12 589
Marża procentowa - całość 40% 42%

Wpływ pandemii na działalność operacyjną Grupy

W trakcie trwania pandemii zarówno w 2020 jak i 2021 roku, pomimo początkowych utrudnień w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Grupy, działalność operacyjna Grupy przebiegała bez istotnych zakłóceń.

Wpływ pandemii na sytuację płynnościową Grupy

Pandemia koronawirusa nie miała istotnego wpływu na sytuację płynnościową Grupy. Grupa na bieżąco analizuje wpływ pandemii na sytuację rynkową oraz sygnały mogące świadczyć o pogarszającej się sytuacji finansowej kontrahentów.

Poniżej zaprezentowano kształtowanie się kapitału obrotowego w Grupie na dzień 30 czerwca 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku

30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe 14 528 12 864
Zapasy 16 075 15 168
Środki pieniężne 5 507 9 737
Pozostałe aktywa finansowe 26 919 26 148
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe (11 441) (10 496)
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe (1 408) (1 574)
Kapitał obrotowy netto 50 180 51 847

Z powyższego wynika, że sytuacja płynnościowa Spółki i Grupy jest stabilna i bezpieczna. Wprawdzie zakres krótko- i długoterminowych skutków pandemii koronawirusa jest trudny do przewidzenia, jednak Zarząd Spółki nie stwierdza obecnie zagrożenia dla jej płynności i dla możliwości kontynuacji działalności.

Opis programów, z których skorzystała Grupa Kapitałowa w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej"

Opis programów, z których skorzystała Grupa w ramach pomocy z "Tarczy Antykryzysowej" w roku 2020 opisano w nocie 6.2 skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

W dniu 13 lipca 2021 roku PZ CORMAY S.A. otrzymała decyzję w sprawie częściowego umorzenia pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Kwota otrzymanej pożyczki w 2020 roku to 2 042 tys. PLN, wartość umorzenia wyniosła 973 tys. PLN, do spłaty pozostaje na dzień umorzenia 1 069 tys. PLN w 24 równych ratach do 25 lipca 2023 roku. Umorzenie w wysokości 25% pożyczki (kwota 511 tys. PLN), wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w całym okresie 12 miesięcy od dnia przyznania subwencji zostało rozpoznane jako pozostałe przychody operacyjne jeszcze w roku 2020, natomiast pozostała kwota, tj. 462 tys. PLN została rozpoznana jako pozostałe przychody operacyjne już w roku 2021.

W 2021 roku Grupa nie otrzymała innego wsparcia w ramach programów na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

8.2. Dofinansowanie projektu badawczo-rozwojowego

W dniu 22 czerwca 2021 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu I Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zakwalifikowała do dofinansowania wniosek Spółki złożony w ramach trzeciej rundy konkursu 5/1.1.1/2020 Działanie 1.1 "Projekty B+R przedsiębiorstw", Poddziałanie 1.1.1 "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" dotyczący projektu "Opracowanie nowatorskiego odczynnika do oznaczania stężenia ludzkiej prokalcytoniny z wykorzystaniem aptamerów oraz cząsteczek lateksowych, przeznaczonego do diagnozowania koinfekcji bakteryjnych oraz prognozowania przeżywalności pacjentów z COVID-19". Koszt Projektu szacowany jest na 2 826 tys. PLN, a kwota dofinansowania wynieść ma 1 611 tys. PLN i odpowiada kwocie, o którą wnioskowała Spółka. W perspektywie kilkuletniej Projekt przynieść ma Spółce wiedzę i doświadczenie w opracowywaniu formulacji i technologii produkcji odczynników nowej generacji, wykorzystywanych w diagnostyce IVD.

9. Sezonowość

W segmencie działalności, na którym działają spółki Grupy (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółki Grupy realizują nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

10. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych

Działalność Grupy opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.

Zgodnie z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd Grupy dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.

11. Informacje dotyczące struktury geograficznej przychodów ze sprzedaży i aktywów trwałych Grupy

Przychody ze sprzedaży w podziale geograficznym

Kraj Przychody ze
sprzedaży w okresie
6 miesięcy
zakończonym
30 czerwca 2021
Udział w
przychodach ogółem
Kraj Przychody ze
sprzedaży w okresie
6 miesięcy
zakończonym
30 czerwca 2020
Udział w
przychodach ogółem
Polska 7 944 20,1% Polska 6 810 16,8%
Rosja 4 891 12,4% Rosja 5 261 15,5%
Iran 3 152 8,0% Algieria 1 145 6,8%
Nigeria 1 595 4,0% Iran 1 085 6,3%
Ukraina 1 534 3,9% Bangladesz 1 053 4,5%
Bangladesz 1 347 3,4% Ukraina 986 4,3%
Filipiny 1 206 3,1% Chiny 849 3,0%
Indie 886 2,2% Filipiny 817 2,2%
Republika Korei 849 2,1% Panama 739 2,1%
Szwajcaria 826 2,1% Szwajcaria 612 2,0%
Pozostałe (84 kraje) 15 275 38,7% Pozostałe (84 kraje) 10 914 36,5%
Razem 39 507 100,0% Razem 30 271 100,0%

Niefinansowe aktywa trwałe w podziale geograficznym

Poniższa tabela zawiera podział geograficzny niefinansowych aktywów trwałych, które obejmują rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz wartości niematerialne i prawne, w tym nakłady na prace rozwojowe.

Kraj 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Polska 29 055 28 424

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku (w tysiącach PLN)

Rosja 1 608 144
Szwajcaria 272 239
Białoruś 5 8
Razem 30 940 28 815

12. Przychody ze sprzedaży według branż

Branża Przychody ze
sprzedaży w okresie
6 miesięcy
zakończonym
30 czerwca 2021
Udział w
przychodach ogółem
Branża Przychody ze
sprzedaży w okresie
6 miesięcy
zakończonym
30 czerwca 2020
Udział w
przychodach ogółem
Hematologia 19 600 49,6% Hematologia 12 082 39,9%
Biochemia 13 211 33,4% Biochemia 11 683 38,6%
Immunologia
pozostałe
1 822 4,6% Immunologia COVID-19 1 965 6,5%
Immunologia
COVID-19
1 626 4,1% Serwis 1 421 4,7%
Serwis 556 1,4% Immunologia pozostałe 1 351 4,5%
Analityka Ogólna 467 1,2% Analityka Ogólna 334 1,1%
Koagulologia 380 1,0% Koagulologia 282 0,9%
Vacutest 232 0,6% Vacutest 206 0,7%
Pozostałe 1 613 4,1% Pozostałe 947 3,1%
Razem 39 507 100,0% Razem 30 271 100,0%

13. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży towarów i produktów

Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Sprzedaż wyrobów 12 794 12 420
Sprzedaż towarów 25 035 16 727
Sprzedaż usług 1 678 1 124
Razem 39 507 30 271

14. Przychody finansowe

Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Różnice kursowe 1 475 -
Wycena akcji Scope Fluidics S.A. 403 -
Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 385 723
Odsetki otrzymane 18 25
Inne przychody finansowe - 45
Przychody finansowe ogółem 2 281 793

Wycena akcji Scope Fluidics S.A.

Wycenę akcji Scope Fluidics S.A. opisano w nocie 16 "Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)".

15. Koszty finansowe

Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Różnice kursowe 119 3 614
Odsetki i prowizje bankowe 113 93
Rezerwa na odsetki od sprawy sądowej na roszczenia z tytułu pożyczki 62 280
Odsetki od zwrotu dotacji 57 57
Pozostałe 16 45
Koszty finansowe ogółem 367 4 089

16. Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe)

Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe na dzień 30 czerwca 2021 i na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiały się następująco:

30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 20 610 20 242
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - wartość potwierdzona przez
kontrahenta
4 547 4 474
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - odpis (4 547) (4 474)
Akcje Scope Fluidics S.A. 6 309 5 906
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) ogółem 26 919 26 148

Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO

W pozycji tej Grupa prezentuje nabyte przez Orphée SA w roku 2019 denominowane w złotych polskich (PLN) jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO. W ramach tego funduszu Grupa posiada jednostki uczestnictwa w subfunduszach QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy, QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Agresywny.

Poniżej przedstawiono zmiany wartości posiadanych jednostek uczestnictwa w trakcie okresu 6 miesięcy zakończonego 30 czerwca 2021 oraz analogicznego okresu roku poprzedniego:

Subfundusz
QUERCUS
Ochrony
Kapitału
Subfundusz
QUERCUS
Dłużny
Krótkotermin
owy
Subfundusz
QUERCUS
Obligacji
Skarbowych
Subfundusz
QUERCUS
Agresywny
Łącznie
fundusz
QUERCUS
Parasolowy
SFIO
Stan na dzień 1 stycznia 2021 1 20 239 2 - 20 242
Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku - - - - -
Transfer pomiędzy subfunduszami w ramach
funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO
- (4 000) 3 000 1 000 -
Wycena jednostek uczestnictwa - 158 18 192 368
Stan na dzień 30 czerwca 2021 1 16 397 3 020 1 192 20 610
Stan na dzień 1 stycznia 2020 31 135 - - - 31 135
Nabycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku - - - - -
Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku (900) - (4 000) - (4 900)
Transfer pomiędzy subfunduszami w ramach
funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO
(30 299) 167 30 133 - 1
Wycena jednostek uczestnictwa 85 (167) 785 - 703
Różnice kursowe z przeliczenia (20) 5 11 - (4)
Stan na dzień 30 czerwca 2020 1 5 26 929 - 26 935

Earn-Out

W pozycji tej Grupa prezentuje wartość godziwą wynagrodzenia warunkowego ("Earn-Out") przysługującego Orphée SA zgodnie z zawartą w dniu 13 maja 2019 roku umową sprzedaży spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. ("Diesse"). Pozycję tę szczegółowo opisano w nocie 25. "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

Akcje Scope Fluidics S.A.

W dniu 30 października 2020 roku PZ CORMAY S.A. podpisała ze spółką Scope Fluidics S.A. umowę objęcia przez Spółkę 43 750 akcji zwykłych na okaziciela serii H Scope Fluidics S.A., o wartości nominalnej 0,10 PLN każda za cenę 160,00 PLN za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 7 000 tys. PLN. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na fakt, że zgodnie z modelem biznesowym Grupa zamierza zrealizować wartość z tych aktywów poprzez ich sprzedaż w przyszłości. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie pierwszym hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku. Różnicę pomiędzy wyceną na 30 czerwca 2021 roku a wyceną na 31 grudnia 2020 roku, tj. kwotę 403 tys. PLN odniesiono w przychody finansowe.

17. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, należności oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu

Odpis aktualizujący wartość środków trwałych Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 042 112
Zwiększenie 12 21
Wykorzystanie - -
Rozwiązanie - 1
Różnice kursowe z przeliczenia - -
Na dzień 30 czerwca 1 054 132
Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 67 635 65 052
Zwiększenie 204 1 417
Wykorzystanie 54 326 -
Rozwiązanie - -
Różnice kursowe z przeliczenia - -
Na dzień 30 czerwca 13 513 66 469
Odpis aktualizujący wartość należności Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 2 651 3 258
Zwiększenie 196 43
Wykorzystanie 87 388
Rozwiązanie 29 228
Różnice kursowe z przeliczenia 5 (13)
Na dzień 30 czerwca 2 736 2 672
Odpis aktualizujący wartość zapasów Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 6 561 6 472
Zwiększenie 174 104
Wykorzystanie - -
Rozwiązanie 210 133
Różnice kursowe z przeliczenia 178 (119)
Na dzień 30 czerwca 6 703 6 324

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenie odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.

18. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe

18.1.Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej

Wykaz znaczących akcjonariuszy (posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu) znajduje się w poniższej tabeli:

Stan na dzień zatwierdzenia do publikacji

Wyszczególnienie Liczba akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 16 000 000 19,00% 16 000 000 19,00%
Pozostali 68 205 008 81,00% 68 205 008 81,00%
Razem 84 205 008 100,00 84 205 008 100,00%
Stan na dzień 30 czerwca 2021
Wyszczególnienie Liczba akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 16 000 000 19,00% 16 000 000 19,00%
Pozostali 68 205 008 81,00% 68 205 008 81,00%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%
Stan na dzień 31 grudnia 2020
Wyszczególnienie Liczba akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 18 000 000 21,38% 18 000 000 21,38%
Pozostali 66 205 008 78,62% 66 205 008 78,62%

Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje przekazane przez akcjonariuszy.

18.2. Zestawienie stanu posiadanych akcji Jednostki Dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Jednostkę Dominującą

Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%

Akcjonariusz Funkcja Ilość akcji na
30 czerwca 2021
oraz na dzień
zatwierdzenia
9 września 2021
Ilość akcji na
31 grudnia 2020
Janusz Płocica Prezes Zarządu 2 235 578 2 235 578
Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu 100 000 100 000
Bartosz Marczuk Członek Rady Nadzorczej od 22 czerwca 2021 roku 81 652 -
Tadeusz Wesołowski* Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej 2 454 232 2 454 232

* wraz z podmiotem powiązanym

18.3.Podział zysku / pokrycie straty za poprzedni rok obrotowy przez Jednostkę Dominującą

W dniu 22 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanowiło zysk netto Spółki za rok obrotowy 2020 w wysokości 1 152 tys. PLN przeznaczyć na pokrycie strat z lat ubiegłych.

19. Pozostałe rezerwy

Zmiany wartości bilansowej rezerw pozostałych w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku oraz w analogicznym okresie roku 2020 przedstawiały się następująco:

Rezerwa na
roszczenie z
tytułu
pożyczki
Rezerwa na
koszty
sądowe dot.
pozwu
Diagnostica
Holding
Rezerwy na
pozostałe
sprawy
sądowe
Rezerwa na
zwrot dotacji
"Umowa
Demonstra
tor"
Inne rezerwy Suma
Na dzień 1 stycznia 2021 roku 9 850 230 104 1 785 578 12 547
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) 62 - 6 57 151 276
Wykorzystanie - 207 96 - 52 355
Rozwiązanie - - - - 98 98
Różnice kursowe z przeliczenia (330) (7) - - - (337)
Na dzień 30 czerwca 2021 roku 9 582 16 14 1 842 579 12 033
Krótkoterminowe na dzień 30
czerwca 2021 roku
9 582 16 14 1 842 579 12 033

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku (w tysiącach PLN)

Długoterminowe na dzień 30
czerwca 2021 roku
- - - - - -
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 8 254 - 100 1 669 394 10 417
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) 309 - 4 58 133 504
Wykorzystanie - - - - 99 99
Rozwiązanie - - - - 107 107
Różnice kursowe z przeliczenia 520 - 29 - - 549
Na dzień 30 czerwca 2020 roku 9 083 - 133 1 727 321 11 264
Krótkoterminowe na dzień 30
czerwca 2020 roku
9 083 - 133 1 727 321 11 264
Długoterminowe na dzień 30
czerwca 2020 roku
- - - - - -

20. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji

Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiono w notach 30 "Rezerwy pozostałe" oraz 34.5 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

Zmiana w toczących się postępowaniach sądowych w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego dotyczy postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 1020/14).

Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w przedmiocie wyboru członków Zarządu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 915/14. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku, postępowanie w niniejszej zostało wznowione w dniu 25 maja 2020 roku. W dniu 15 września 2020 roku Spółka skierowała do Sądu odpowiedź na pozew. Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2021 roku Sąd oddalił powództwo Tomasza Tuory w całości.

21. Zobowiązania warunkowe

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 30 czerwca 2021 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 10 141 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 17 405 tys. PLN.

Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 30 czerwca 2021 roku wyniosła 2 564 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 roku 2 350 tys. PLN.

Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 15 grudnia 2021 roku.

Na dzień 30 czerwca 2021 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 11 tys. CHF.

Przyszłe zobowiązania umowne

Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku PZ CORMAY S.A. zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Do dnia zatwierdzenia sprawozdania do publikacji umowa ostateczna nie została zawarta.

Umowy o dofinansowanie

Grupa Kapitałowa CORMAY posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33. "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY za rok 2020.

22. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe

30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część długoterminowa 579 1 148
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa 2 134 1 923
Długoterminowe zobowiązania finansowe 2 713 3 071
30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa 490 383
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa 918 1 191
Długoterminowe zobowiązania finansowe 1 408 1 574

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka PZ CORMAY S.A. otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Po spełnieniu określonych przepisami ustawy warunków:

  • kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
  • utrzymanie zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki

Część pożyczki w kwocie 973 tys. PLN została umorzona w drodze decyzji PFR otrzymanej w dniu 13 lipca 2021 roku. Pozostała kwota, tj. 1 069 tys. PLN będzie spłacana zgodnie z harmonogramem w 24 równych ratach do dnia 25 lipca 2023 roku. Umorzenie pożyczki za kontynuowania działalności w kwocie 511 tys. PLN zostało rozpoznane jako pozostałe przychody operacyjne jeszcze w roku 2020, natomiast pozostała kwota, tj. 462 tys. PLN została rozpoznana jako pozostałe przychody operacyjne już w roku 2021.

23. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi

Nie występują jednostki powiązane ze spółkami z Grupy Kapitałowej, które nie wchodziłyby w jej skład. Transakcje z podmiotami powiązanymi z Grupy Kapitałowej zawarte przez PZ CORMAY S.A. opisano w nocie 17. "Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A.

23.1.Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę

Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę i Grupę Kapitałową CORMAY pozostaje TOTAL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będący na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego największym akcjonariuszem PZ CORMAY S.A., posiadającym 19,00% udziału w kapitale Spółki.

23.2.Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi w ciągu 6 miesięcy 2021 roku odbywały się na warunkach rynkowych.

23.3. Transakcje z udziałem członków Zarządu

W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku jedynymi transakcjami z członkami Zarządu były wypłaty należnych im wynagrodzeń.

24. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Decyzja o wypłacie dywidendy przez spółkę Orphée SA

W dniu 8 września 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orphée SA podjęło decyzję w sprawie wypłaty dywidendy w wysokości 0,09 CHF na akcję.

PZ CORMAY S.A.

ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 6 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 30 CZERWCA 2021 ROKU

I. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE

tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Przychody ze sprzedaży 23 388 20 404 5 143 4 594
Koszt własny sprzedaży 15 746 14 185 3 463 3 194
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 382 (1 823) 84 (410)
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 91 (2 610) 20 (588)
Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy 91 (2 610) 20 (588)
EBITDA* 2 124 153 467 34
Przepływy pieniężne netto z działalności
operacyjnej
(2 504) (956) (551) (215)
Przepływy pieniężne netto z działalności
inwestycyjnej
(1 632) (1 806) (359) (407)
Przepływy pieniężne netto z działalności
finansowej
(119) 5 216 (26) 1 174
Przepływy pieniężne netto razem (4 255) 2 454 (936) 553
Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) 0,001 (0,031) 0,000 (0,007)
30 czerwca 2021 31 grudnia 2020 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Aktywa razem 108 917 106 594 24 092 23 098
Zobowiązania długoterminowe 24 509 14 465 5 421 3 134
Zobowiązania krótkoterminowe 18 869 27 935 4 174 6 053
Kapitał własny 65 539 64 194 14 497 13 910
Kapitał akcyjny 84 205 84 205 18 626 18 247
Liczba akcji w tys. sztuk 84 205 84 205 84 205 84 205
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) 0,78 0,76 0,17 0,17

* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd PZ CORMAY S.A. jako Zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres

II. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota Okres 3 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 3 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
Przychody ze sprzedaży 12 295 10 244 23 388 20 404
Koszt własny sprzedaży 8 242 6 988 15 746 14 185
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 4 053 3 256 7 642 6 219
Pozostałe przychody operacyjne 742 571 831 909
Koszty sprzedaży 2 668 2 164 5 052 4 884
Koszty ogólnego zarządu 1 261 1 142 2 515 2 462
Pozostałe koszty operacyjne 133 806 524 1 605
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 733 (285) 382 (1 823)
Przychody finansowe (162) 5 421 25
Koszty finansowe 293 85 653 794
Koszty (przychody) z tytułu zawiązania
(rozwiązania) odpisu z tytułu utraty
wartości należności
66 (2) 59 18
Zysk (strata) brutto 212 (363) 91 (2 610)
Podatek dochodowy - - - -
Zysk (strata) netto z działalności
kontynuowanej
212 (363) 91 (2 610)
Zysk (strata) netto z działalności
zaniechanej
- - - -
Zysk (strata) netto za okres 212 (363) 91 (2 610)
Podstawowy zysk netto na jedną akcję 0,003 (0,004) 0,001 (0,031)
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję 0,003 (0,004) 0,001 (0,031)
Zysk (strata) netto za okres 212 (363) 91 (2 610)
Inne całkowite dochody
Pozycje, które nie zostaną przeniesione
do wyniku
679 5 442 1 254 (16 618)
Zysk (strata) z tytułu wyceny inwestycji w
jedn. zależne wyceniane w wartości
godziwej przez inne całkowite dochody
679 5 442 1 254 (16 618)
Pozycje, które mogą być przeniesione
do wyniku
- - - -
Inne całkowite dochody przed
opodatkowaniem
679 5 442 1 254 (16 618)
Podatek dochodowych dot. innych
całkowitych dochodów
- - - -
Inne całkowite dochody netto 679 5 442 1 254 (16 618)
Całkowity dochód netto za okres 891 5 079 1 345 (19 228)

III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
AKTYWA
Aktywa trwałe 78 762 76 815
Rzeczowe aktywa trwałe 8 6 294 6 187
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 8 3 490 3 559
Wartości niematerialne 8 14 557 13 900
Należności długoterminowe 88 90
Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne 9 54 333 53 079
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - -
Aktywa obrotowe 30 155 29 779
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 30 155 29 779
Zapasy 8 10 566 7 509
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 8 12 060 10 739
Pozostałe aktywa finansowe 6 309 5 906
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 1 220 5 625
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży - -
SUMA AKTYWÓW 108 917 106 594
PASYWA
Kapitał własny 65 539 64 194
Kapitał podstawowy 84 205 84 205
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów 92 811 92 811
Pozostałe kapitały rezerwowe (9 884) (11 138)
Zyski zatrzymane/Niepokryte straty (101 593) (101 684)
Zobowiązania długoterminowe 24 509 14 465
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 199 199
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - -
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 16 23 186 13 030
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe 1 124 1 236
Zobowiązania krótkoterminowe 18 869 27 935
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład
grup przeznaczonych do sprzedaży
18 869 27 935
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 673 673
Rezerwy pozostałe 13 2 308 2 392
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 10 658 9 206
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 16 5 214 15 648
Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 16 16
Zobowiązania razem 43 378 42 400
SUMA PASYWÓW 108 917 106 594

IV. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2021
Okres 6 miesięcy
zakończony
30 czerwca 2020
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto 91 (2 610)
Korekty: (2 595) 1 654
Podatek dochodowy - -
Zmiana stanu odpisów aktualizujących 215 19
Amortyzacja 1 742 1 976
Wycena aktywów do wartości godziwej 150 -
(Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe (1 017) 1 337
Koszty finansowe 302 512
Zmiana stanu zapasów (3 675) (3 633)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (1 320) 1 624
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych (112) (55)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań 1 642 399
Zmiana stanu rezerw (84) (8)
Inne korekty (438) (517)
Przepływy pieniężne z działalności (2 504) (956)
Zapłacony / (zwrócony) podatek dochodowy - -
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (2 504) (956)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 18 67
Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe - 743
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych (1 152) (2 233)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych (498) (9)
Wydatki na nabycie instrumentów kapitałowych lub instrumentów dłużnych innych
jednostek
- (374)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (1 632) (1 806)
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego 598 5 746
Odsetki (81) (53)
Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa (636) (477)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (119) 5 216
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut (4 255) 2 454
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych (150) 1
Przepływy pieniężne razem (4 405) 2 455
Środki pieniężne na początek okresu 5 625 2 171
Środki pieniężne na koniec okresu 1 220 4 626

V. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH

Kapitał
podstawowy
Nadwyżka ceny
emisyjnej powyżej
wartości nominalnej
udziałów
Pozostałe kapitały
rezerwowe
Zyski zatrzymane/
niepokryte straty
Razem
Na dzień 1 stycznia 2021 84 205 92 811 (11 138) (101 684) 64 194
Zysk (strata) za okres - - - 91 91
Inne całkowite dochody - - 1 254 - 1 254
Całkowite dochody za okres ogółem - - 1 254 91 1 345
Zmiany w kapitale w okresie - - 1 254 91 1 345
Na dzień 30 czerwca 2021 84 205 92 811 (9 884) (101 593) 65 539
Kapitał
podstawowy
Nadwyżka ceny
emisyjnej powyżej
wartości nominalnej
udziałów
Pozostałe kapitały
rezerwowe
Zyski zatrzymane/
niepokryte straty
Razem
Na dzień 1 stycznia 2020 84 205 92 811 6 872 (102 836) 81 052
Zysk (strata) za okres - - - (2 610) (2 610)
Inne całkowite dochody - - (16 618) - (16 618)
Całkowite dochody za okres ogółem - - (16 618) (2 610) (19 228)
Zmiany w kapitale w okresie - - (16 618) (2 610) (19 228)
Na dzień 30 czerwca 2020 84 205 92 811 (9 746) (105 446) 61 824

VI. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. Informacje ogólne

Jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki PZ CORMAY S.A. (dalej: "Spółka") obejmuje okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2020 roku oraz, w zakresie pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej, dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2020 roku.

PZ CORMAY S.A. jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Warszawie pod numerem KRS 0000270105. Spółce nadano REGON 140777556 oraz NIP 1181872269. Siedziba Spółki mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.

Podstawowym przedmiotem działalności PZ CORMAY S.A. jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (IVD).

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Według klasyfikacji przyjętej przez ten rynek reprezentuje sektor "Produkcja leków".

PZ CORMAY S.A. z siedzibą w Łomiankach, przy ul. Wiosennej 22, prowadzi działalność w kilku lokalizacjach: w Warszawie, Lublinie oraz Maryninie k/Lublina. W Warszawie zlokalizowane są biura zarządu, dyrekcja sprzedaży krajowej, dział eksportu i współpracy zagranicznej. W Maryninie k/Lublina ulokowany jest zakład produkcyjny, laboratorium kontrolne i dział zapewnienia jakości. W Lublinie mieści się dział badań i rozwoju, dział serwisu technicznego, dział logistyki wraz z magazynem wyrobów gotowych, dział zakupów, biuro obsługi klienta, dział komunikacji marketingowej, dział finansowy oraz dział zarządzania zasobami ludzkimi.

2. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 9 września 2021 roku.

3. Podstawa sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego

3.1. Założenie kontynuowania działalności

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 czerwca 2021 roku.

W szczególności, opisana w nocie 8.1 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 30 czerwca 2021 roku.

3.2. Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi PZ CORMAY S.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy PZ CORMAY S.A.

3.3. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (MSSF-UE). Na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF – UE.

Przy sporządzeniu śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego Spółka przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2021 roku.

Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z opublikowanym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.

Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.

Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe na dzień 30 czerwca 2021 roku nie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.

3.4. Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego

Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Spółki jest złoty polski (PLN). Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).

4. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości

Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości opisano w nocie 6 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

5. Korekty błędów poprzednich okresów

Nie wystąpiły.

6. Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę

Opis czynników i zdarzeń mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku oraz inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny jej sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę opisano w nocie 8 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

7. Sezonowość

W segmencie działalności, na którym działa Spółka (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

8. Informacje o odpisach z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, należności oraz innych aktywów finansowych oraz odwrócenie takich odpisów oraz o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwrócenia odpisów z tego tytułu

Odpis aktualizujący wartość środków trwałych Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 043 113
Zwiększenie 12 21
Wykorzystanie - -

PZ CORMAY S.A. Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku (w tysiącach PLN)

Rozwiązanie - 1
Na dzień 30 czerwca 1 055 133
Okres zakończony Okres zakończony
Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne 30 czerwca 2021 30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 67 635 65 052
Zwiększenie 204 1 417
Wykorzystanie 54 326 -
Rozwiązanie - -
Na dzień 30 czerwca 13 513 66 469
Odpis aktualizujący wartość należności Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 2 221 2 502
Zwiększenie 59 18
Wykorzystanie 87 388
Rozwiązanie - -
Na dzień 30 czerwca 2 193 2 132
Odpis aktualizujący wartość zapasów Okres zakończony
30 czerwca 2021
Okres zakończony
30 czerwca 2020
Na dzień 1 stycznia 1 888 1 531
Zwiększenie - -
Wykorzystanie - -
Rozwiązanie 3 121
Na dzień 30 czerwca 1 885 1 410

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły odpisy / odwrócenie odpisów aktualizujących wartość innych aktywów.

9. Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne

W pozycji tej ujmowane są posiadane przez Spółkę akcje jednostki zależnej Orphée SA. Spółka ujmuje akcje Orphée SA zgodnie MSSF 9 i wycenia je w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Akcje Orphée SA do dnia 5 czerwca 2020 roku notowane były na aktywnym rynku – Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect, a wartość godziwa ustalana była w oparciu o ceny rynkowe (poziom 1 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13). Z uwagi na delisting spółki w czerwcu 2020 roku i brak możliwości wyceny akcji spółki w oparciu o ceny rynkowe, na dzień 30 czerwca 2021 wycenę akcji przyjęto na poziomie wartości księgowej aktywów netto spółki (poziom 3 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13), tj. 13 183 tys. CHF, co odpowiadało 0,35 CHF na 1 akcję.

Za przyjęciem takiej wyceny przemawiają w szczególności następujące fakty:

  • spółka Orphée od 3 lat ponosiła straty na poziomie wyniku operacyjnego spółki z wyłączeniem amortyzacji i dokonanych odpisów (EBITDA), w związku z tym brak jest możliwości wiarygodnego oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych, aby można było zastosować model dochodowy wyceny,
  • znaczna część aktywów spółki to inwestycje finansowe (udzielone pożyczki lub jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO) o wysokim stopniu płynności, których wartość księgowa jest albo identyczna. albo zbliżona do wartości godziwej.

Wartość księgowa aktywów netto nie odbiega w sposób istotny od wartości godziwej aktywów netto.

Zmiana stanu inwestycji w jednostki zależne w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 oraz w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 przedstawiała się następująco:

Okres zakończony Okres zakończony
30 czerwca 2021 30 czerwca 2020
PZ CORMAY S.A.
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 30 czerwca 2021 roku
(w tysiącach PLN)
Na dzień 1 stycznia 53 079 65 824
Nabycie akcji Orphée SA - 375
Przeszacowanie akcji Orphée SA do wartości rynkowej odniesione na inne całkowite dochody 1 254 (16 618)
Na dzień 30 czerwca 54 333 49 581

10. Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio poprzez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki

Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki przedstawiono w nocie 18.1 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

11. Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę

Zestawienie stanu posiadanych akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę przedstawiono w nocie 18.2 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

12. Podział zysku / pokrycie straty za poprzedni rok obrotowy

Informację o podziale zysku / pokryciu straty za poprzedni rok obrotowy zawarto w nocie 18.3 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

13. Rezerwy pozostałe

Rezerwa na sprawy
sądowe
Rezerwa na
potencjalny zwrot
dotacji "Umowa
Demonstrator"
Inne rezerwy Suma
Na dzień 1 stycznia 2021 roku 104 1 785 503 2 392
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) 6 57 89 152
Zwiększenie (reklasyfikacja z innych pozycji
bilansu)
- - - -
Wykorzystanie 96 - 42 138
Rozwiązanie - - 98 98
Na dzień 30 czerwca 2021 roku 14 1 842 452 2 308
Krótkoterminowe na dzień 30 czerwca 2021
roku
14 1 842 452 2 308
Długoterminowe na dzień 30 czerwca 2021
roku
- - - -
Rezerwa na sprawy
sądowe
Rezerwa na
potencjalny zwrot
dotacji "Umowa
Demonstrator"
Inne rezerwy Suma
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 100 1 669 316 2 085
Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) 4 58 133 195
Zwiększenie (reklasyfikacja z innych pozycji
bilansu)
- - -
Wykorzystanie - - 99 99
Rozwiązanie - - 104 104
Na dzień 30 czerwca 2020 roku 104 1 727 246 2 077
Krótkoterminowe na dzień 30 czerwca 2020
roku
104 1 727 246 2 077
Długoterminowe na dzień 30 czerwca 2020
roku
- - - -

14. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji

Opis istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji na dzień 31 grudnia 2020 przedstawiono w nocie 34.6 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. za rok 2020.

W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego wydano wyrok w sprawie z powództwa Tomasza Tuory, co zostało opisane w nocie 20 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

15. Zobowiązania warunkowe

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 30 czerwca 2021 roku wartość dofinansowania zabezpieczona wekslami in blanco, wynikająca z zawartych umów o dofinansowanie projektów będących w okresie realizacji oraz w okresie trwałości wyniosła 10 141 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 17 405 tys. PLN.

Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczonych wekslami na dzień 30 czerwca 2021 roku wyniosła 2 564 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2020 roku 2 350 tys. PLN.

Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązuje do 15 grudnia 2021 roku.

Przyszłe zobowiązania umowne

Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Do dnia zatwierdzenia sprawozdania do publikacji umowa ostateczna nie została zawarta.

Umowy o dofinansowanie

Spółka posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w 33. "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. za rok 2020.

16. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe

30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część długoterminowa 579 1 148
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Orphée SA - część długoterminowa 20 542 10 086
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa 2 065 1 796
Długoterminowe zobowiązania finansowe 23 186 13 030
30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa 490 384
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Orphée SA - część krótkoterminowa 3 860 14 094
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa 864 1 170

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Szczegóły zobowiązania wynikającego z pożyczki zostały opisane w nocie 22 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe" śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY.

Pożyczki od Orphée SA

Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:

  • umowa z dnia 16 lipca 2019 roku aneksowana w dniu 30 czerwca 2021 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 2 mln EUR, z terminem wymagalności 15 lipca 2023 rok i rocznym oprocentowaniem w okresie do 15 lipca 2021 roku 1,9% a po tym dniu 2,42%, przy czym wykorzystana kwota pożyczki na dzień 30 czerwca 2021 wynosiła 1,2 mln EUR.
  • umowa z dnia 4 września 2019 roku aneksowana w dniu 30 czerwca 2021 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 8,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 września 2023 roku i rocznym oprocentowaniem w okresie do 3 września 2021 3,8% a po tym dniu 2,35%,
  • umowa z dnia 4 czerwca 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 3,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 czerwca 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 3,25%,
  • umowa z dnia 30 października 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 7,0 mln PLN, z terminem wymagalności 29 października 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 2,5%.

W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.

17. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi

Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji Spółki z podmiotami powiązanymi za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2021 roku, za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2020 roku oraz kwoty rozrachunków na 30 czerwca 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku.

Okres zakończony 30 czerwca 2021 Okres zakończony 30 czerwca 2020
Nazwa jednostki Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług,
towarów i
pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług,
towarów i
pozostałych
aktywów
Koszty
odsetkowe
Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług,
towarów i
pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług,
towarów i
pozostałych
aktywów
Koszty
odsetkowe
Orphée SA 4 678 867 338 3 580 1 235 210
Kormej Diana Sp. z o.o. 81 - - 165 - -
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 1 904 - - 2 734 - -
Orphee Technics Sp. z o. o. 2 331 - 5 327 -
Suma 6 665 1 198 338 6 484 1 562 210
30 czerwca 2021 31 grudnia 2020
Nazwa jednostki Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania
z tytułu
dostaw i usług
oraz pozostałe
zobowiązania
Zobowiązania
z tytułu
udzielonej
pożyczki
Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania
z tytułu
dostaw i usług
oraz pozostałe
zobowiązania
Zobowiązania
z tytułu
udzielonej
pożyczki
Orphée SA 2 882 1 780 24 402 2 443 1 326 24 180
Kormej Diana Sp. z o.o. 304 - - 372 - -
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 2 104 - - 1 968 - -

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi w ciągu 6 miesięcy 2021 roku odbywały się na warunkach rynkowych.

Orphee Technics Sp. z o. o. - 1 457 - 6 1 405 - Suma 5 290 3 237 24 402 4 789 2 731 24 180

18. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym

Decyzja o wypłacie dywidendy przez spółkę Orphée SA

Jak opisano w nocie 24 śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego GK CORMAY w dniu 8 września 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orphée SA podjęło decyzję w sprawie wypłaty dywidendy w wysokości 0,09 CHF na akcję. Wartość dywidendy przypadająca PZ CORMAY SA to 3 403 tys. CHF.

PZ CORMAY S.A.

Ursynów Business Park 02-785 Warszawa, ul. Puławska 303 tel. (22) 751 79 10, fax (22) 751 79 11 www.cormay.pl