AI assistant
PZ Cormay S.A. — Audit Report / Information 2020
Apr 23, 2021
5783_rns_2021-04-23_b5979f36-d1ee-4dc8-91a3-4efe96807d5d.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU PZ CORMAY S.A. Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2020 ROKU
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu

Spis treści
| 1. | Zasady sporządzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółki 5 | |
|---|---|---|
| 2. | Zasady sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego5 | |
| 3. | Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na działalność PZ CORMAY S.A. i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte przez Spółkę zyski lub poniesione straty w roku obrotowym5 |
|
| 3.1. | Rachunek zysków i strat5 | |
| 3.2. | Aktywa i pasywa Spółki 6 | |
| 3.3. | Rachunek przepływów pieniężnych6 | |
| 3.4. | Analiza podstawowych wskaźników7 | |
| 4. | Informacje o przyjętej strategii rozwoju PZ CORMAY S.A. i Grupy oraz działaniach podjętych w ramach jej realizacji w okresie objętym raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności Spółki co najmniej w najbliższym roku obrotowym 8 |
|
| 4.1. | Strategia rozwoju Spółki i Grupy8 |
4.2. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju oraz perspektywy rozwoju Spółki i Grupy ................................8
5. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem, w jakim stopniu PZ CORMAY S.A. jest na nie narażona ...............................................................................................................................................................10
6. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności PZ CORMAY S.A. lub jej jednostki zależnej, ze wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Spółki .....................12
7. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług - jeżeli są istotne - albo ich grup w sprzedaży PZ CORMAY S.A. ogółem, a także zmianach w tym zakresie w danym roku obrotowym ............14
| 7.1. | Sytuacja Spółki na tle branży i gospodarki 14 | |
|---|---|---|
| 7.2. | Podstawowe obszary działalności 14 | |
| 7.3. | Rzeczowa struktura sprzedaży15 |
8. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne, oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku, gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z PZ CORMAY S.A. ................................................16
8.1. Struktura odbiorców..................................................................................................................................16 8.2. Główni dostawcy.......................................................................................................................................16
9. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności PZ CORMAY S.A., w tym znanych Spółce umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji.........17
10. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych PZ CORMAY S.A. z innymi podmiotami oraz określenie jej głównych inwestycji krajowych i zagranicznych, w szczególności papierów wartościowych, instrumentów finansowych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości, w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jej grupą jednostek powiązanych, oraz opis metod ich finansowania...........17
| 10.1. | Grupa Kapitałowa CORMAY 17 | |
|---|---|---|
| 10.2. | Inwestycje18 |
11. Informacje o transakcjach zawartych przez PZ CORMAY S.A. lub jednostkę od niej zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji; obowiązek uznaje się za spełniony przez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym....................................................................................................................................18
12. Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności...............................................................................................................................................18
13. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym PZ CORMAY S.A. z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności ................................................................................................................................19
14. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym PZ CORMAY S.A. .......................................................................................19
15. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem - opis wykorzystania przez PZ CORMAY S.A. wpływów z emisji do chwili sporządzenia sprawozdania z działalności................................19
16. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.................................................................................................20
17. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi, z uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie PZ CORMAY S.A. podjęła lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.....................................20
17.1. Zarządzanie ryzykiem kursowym..............................................................................................................20 17.2. Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych................................................................................................21 17.3. Zarządzanie ryzykiem kredytowym...........................................................................................................21
17.4. Zarządzanie ryzykiem związanym z płynnością .......................................................................................22
18. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej działalności.................................................................................................................................................................23
19. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik........................23
20. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstwa PZ CORMAY S.A.........................................................................................................................................................24
21. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem PZ CORMAY S.A. i Grupą............24
22. Wszelkie umowy zawarte między PZ CORMAY S.A. a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie .........................24
23. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale PZ CORMAY S.A., w szczególności opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych, w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie, wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających, nadzorujących albo członków organów administrujących Spółki w przedsiębiorstwie Spółki, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy wynikały z podziału zysku, a w przypadku gdy Spółka jest jednostką dominującą, znaczącym inwestorem, wspólnikiem jednostki współzależnej lub odpowiednio jednostką będącą stroną wspólnego ustalenia umownego w rozumieniu obowiązujących Spółkę przepisów o rachunkowości - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym....................................................................................................................................24
24. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym ...........................................................................................................................................................................25
25. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji PZ CORMAY S.A oraz akcji i udziałów odpowiednio w podmiotach powiązanych Spółki, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Spółki, oddzielnie dla każdej osoby ...............................................................................................25
| 26. | Informacje o znanych PZ CORMAY S.A. umowach, w tym zawartych po dniu bilansowym, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy 25 |
|---|---|
| 27. | Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych25 |
| 28. | Wskazanie: (i) daty zawarcia przez PZ CORMAY S.A. umowy z firmą audytorską o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa, (ii) czy Spółka korzystała z usług wybranej firmy audytorskiej, a jeżeli tak, to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług, (iii) organu, który dokonał wyboru firmy audytorskiej, (iv) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i poprzedni rok obrotowy, odrębnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa podatkowego i pozostałe usługi, z tym że obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane miejsce zamieszczenia tych informacji w sprawozdaniu finansowym 26 |
| 29. | Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o rzetelności sprawozdań26 |
| 30. | Informacja Zarządu PZ CORMAY S.A. o wyborze firmy audytorskiej26 |
| 31. | Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o stosowaniu ładu korporacyjnego 28 |
| 31.1. | Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega PZ CORMAY S.A., oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny28 |
| 31.2. | W zakresie, w jakim PZ CORMAY S.A. odstąpiła od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego - wskazanie tych postanowień oraz wyjaśnienie przyczyn tego odstąpienia28 |
| 31.3. | Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie PZ CORMAY S.A. systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych 35 |
| 31.4. | Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu35 |
| 31.5. | Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień35 |
| 31.6. | Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych36 |
| 31.7. | Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych PZ CORMAY S.A36 |
| 31.8. | Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji 36 |
| 31.9. | Opis zasad zmiany statutu PZ CORMAY S.A. 36 |
| 31.10. | Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa36 |
| 31.11. | Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących PZ CORMAY S.A. oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego 36 |
| 31.12. | Informacje dotyczące Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A37 |
1. Zasady sporządzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółki
Niniejsze sprawozdanie Zarządu PZ CORMAY S.A. z działalności PZ CORMAY S.A. ("Spółka") w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku zostało sporządzone zgodnie z § 49 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości ( Dz. U. z 2021 roku, poz. 217, z późn. zm.) oraz z § 70 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. 2018 poz. 757).
PZ CORMAY S.A. wraz jednostkami zależnymi określana jest w dalszej części sprawozdania jako "Grupa".
2. Zasady sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego
Podstawowe zasady sporządzania rocznego sprawozdania finansowego zostały przedstawione w notach 6 – 10 sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
3. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych ujawnionych w rocznym sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na działalność PZ CORMAY S.A. i sprawozdanie finansowe, w tym na osiągnięte przez Spółkę zyski lub poniesione straty w roku obrotowym
3.1. Rachunek zysków i strat
Wybrane dane z rachunku zysków i strat przedstawiają się następująco:
| Pozycja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody netto | 43 146 | 43 444 | (298) |
| Koszt własny sprzedaży | 30 602 | 30 751 | (149) |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 12 544 | 12 693 | (149) |
| Koszty sprzedaży | 8 915 | 9 735 | (820) |
| Koszty zarządu | 5 071 | 5 469 | (398) |
| EBIT | (4 731) | (36 997) | 32 266 |
| EBITDA1 | (723) | (33 385) | 33 662 |
| Zysk (strata) netto | 1 153 | (37 444) | 38 597 |
W 2020 roku przychody ze sprzedaży PZ CORMAY S.A. wyniosły 43 146 tys. PLN, co stanowi nieznaczny spadek (-298 tys. PLN) w porównaniu do roku poprzedniego. Wystąpienie pandemii koronawirusa COVID-19 wpłynęło w 2020 roku na 9% spadek sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Dzięki poszerzeniu oferty na rynku polskim o testy i odczynniki pozwalające na wykrywanie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, sprzedaż na rynku krajowym odnotowała 24% wzrost r/r, który niemal w pełni zrekompensował gorsze wyniki na rynkach międzynarodowych.
Koszty sprzedaży i zarządu poniesione przez Spółkę w 2020 roku były sumarycznie o 1 218 tys. PLN niższe niż w roku poprzednim. Niższe koszty sprzedaży i zarządu wynikają przede wszystkim z mniejszej liczby delegacji, spotkań biznesowych i targów (efekt pandemii COVID-19) obniżonego wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzeń w Spółce.
Wynik EBIT wyniósł w 2020 roku -4 731 tys. PLN, wobec -36 997 tys. PLN w roku poprzednim – po korekcie o wartość amortyzacji wynik EBITDA w 2020 roku wyniósł -723 tys. PLN, wobec -33 385 tys. PLN w roku 2019. Zarówno wynik EBIT jak i EBITDA uwzględniają wartość pozostałych przychodów i pozostałych kosztów operacyjnych, które w dużym stopniu zniekształcają wynik z działalności operacyjnej Spółki – w roku 2019 aktualizacja wartości prac rozwojowych obciążyła wspomniane wyniki kwotą 36 984 tys. PLN, zaś w roku 2020 – 2 583 tys. PLN.
Z uwagi na to, że na wynik EBITDA mają wpływ zdarzenia o charakterze jednorazowym, które zaburzają obraz generowanego przez Spółkę powtarzalnego wyniku z działalności operacyjnej powiększonego o amortyzację, Spółka rozpoznaje dodatkowy wskaźnik wyników, którym jest znormalizowana EBITDA. Jest to EBITDA skorygowana o koszty/przychody, które wynikają ze zdarzeń o charakterze jednorazowym.
Poniższa tabela przedstawia wartość wyniku EBITDA, korekty o charakterze jednorazowym oraz wartości znormalizowanego wyniku EBITDA dla Spółki w roku 2020 oraz 2019:
1 EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd Spółki jako zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres. EBITDA nie jest wskaźnikiem płynności lub wyników działalności obliczanym zgodnie z MSSF. EBITDA należy postrzegać jako dodatek, a nie zastępstwo dla wyników działalności przedstawionych zgodnie z MSSF. Należy również zachować uwagę przy porównywaniu EBITDA z EBITDA innych spółek.
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| EBITDA | (723) | (33 385) |
| Zdarzenia jednorazowe, w tym: | 2 004 | 34 021 |
| Aktualizacja wartości prac rozwojowych nad analizatorami HS, HJ, BB, EQ | 2 583 | 36 984 |
| Spisanie nakładów na środki trwałe w budowie | 874 | - |
| Umorzenie pożyczki PFR | (510) | - |
| Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP | (943) | - |
| Wynik na sprzedaży nieruchomości w SSE | - | (2 963) |
| EBITDA znormalizowana | 1 281 | 636 |
Znormalizowany wynik EBITDA w roku 2020 wyniósł 1 281 tys. PLN, co stanowi istotną poprawę w porównaniu do roku 2019.
3.2. Aktywa i pasywa Spółki
Wybrane dane z bilansu Spółki:
| Pozycja | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 76 815 | 90 805 | (13 990) |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 6 187 | 9 327 | (3 140) |
| Wartości niematerialne | 13 900 | 12 651 | 1 249 |
| Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne |
53 079 | 65 824 | (12 745) |
| Aktywa obrotowe | 29 779 | 21 579 | 8 200 |
| Zapasy | 7 509 | 10 083 | (2 574) |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 10 739 | 9 325 | 1 414 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 5 906 | - | 5 906 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 625 | 2 171 | 3 454 |
| Kapitał własny ogółem | 64 194 | 81 052 | (16 858) |
| Zobowiązania długoterminowe | 14 465 | 15 866 | (1 401) |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 27 935 | 15 466 | 12 469 |
Zmiana aktywów trwałych wynika głównie z nabycia akcji Orphée SA (5 245 tys. PLN) oraz z ich wyceny do wartości godziwej (-17 990 tys. PLN). Największa zmiana w aktywach obrotowych to pojawienie się pozycji "Pozostałych aktywów finansowych", w których spółka prezentuje nabyte akcje Scope Fluidics S.A. (5 906 tys. PLN). Wzrost zobowiązań Spółki wynika głównie z zaciągnięcia w roku 2020 dwóch pożyczek od Orphée SA na łączną kwotę 10 000 tys. PLN.
3.3. Rachunek przepływów pieniężnych
Wybrane dane z rachunku przepływów pieniężnych przedstawiają się następująco:
| Pozycja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | (971) | 5 254 | (6 225) |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | (8 142) | (13 937) | 5 795 |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | 12 704 | 10 084 | 2 620 |
| Przepływy pieniężne razem | 3 454 | 1 405 | 2 049 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 2 171 | 766 | 1 405 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 5 625 | 2 171 | 3 454 |
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w roku 2020 wyniosły -971 tys. PLN i były o 6 225 tys. PLN niższe niż w roku poprzednim. Głównymi czynnikami kształtującymi wspomnianą wielkość były:
• spadek kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu – zwiększenie przepływów pieniężnych o 1 218 w stosunku do roku 2019,
• odwrotny kierunek zmian rozrachunków handlowych netto pomiędzy PZ CORMAY S.A. a spółkami z Grupy w roku 2020 w stosunku do roku 2019. Rozrachunki handlowe netto (należności handlowe pomniejszone o zobowiązania handlowe) pomiędzy PZ CORMAY S.A. a spółkami z Grupy wzrosły w roku 2020 o 1 914 tys. PLN (ujemny wpływ na rachunek przepływów pieniężnych), natomiast w roku 2019 spadły o 3 272 tys. PLN (dodatni wpływ na rachunek przepływów pieniężnych). Łączny wpływ to zmniejszenie przepływów pieniężnych w roku 2020 w stosunku do roku 2019 o 5 183 tys. PLN.
Należy zwrócić uwagę, że sytuacja opisana w punkcie drugim powyżej nie miała wpływu na skonsolidowane przepływy pieniężne w Grupie, gdzie wzajemne transakcje między spółkami z Grupy są wyłączane (por. punkt 3.3 "Rachunek przepływów pieniężnych" sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej CORMAY za rok zakończony 31 grudnia 2020).
Mimo spadku przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w roku 2020 w stosunku do roku 2019 należy podkreślić, że spadek ten był spowodowany głównie zmianami w kapitale obrotowym Spółki, po eliminacji których można stwierdzić, że sytuacja Spółki się poprawiła. W szczególności, jak opisano w punkcie 2.1 "Rachunek zysków i strat" powyżej, wartość znormalizowanego wyniku EBITDA w 2020 roku była dodatnia i wyniosła 1 281 tys. PLN, wobec 982 tys. PLN w roku 2019 (+299 tys. PLN r/r), co świadczy o dodatnim i powtarzalnym wyniku wypracowywanym przez Spółkę w ramach działalności operacyjnej.
Saldo przepływów pieniężnych z działalności inwestycyjnej w 2020 roku wyniosło -8 142 tys. PLN. Wśród wydatków główną pozycję stanowiły te na nabycie instrumentów kapitałowych innych jednostek (12 244 tys. PLN, z czego 7 000 tys. PLN dotyczyło zakupu akcji Scope Fluidics S.A., natomiast 5 244 tys. PLN dotyczyło zakupu akcji Orphée SA) oraz wydatki na trwające prace rozwojowe (4 122 tys. PLN). Do głównych wpływów należy zaliczyć otrzymaną dywidendę od Orphée SA (8 473 tys. PLN).
Przepływy pieniężne z działalności finansowej wyniosły 12 704 tys. PLN. Na ich wielkość złożyły się przede wszystkim wpływy z tytułu zaciągniętej pożyczki od Orphée SA na łączną wartość 10 000 tys. PLN, z tytułu otrzymanej pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach Tarczy Antykryzysowej 2 042 tys. PLN, wpływy z tytułu leasingu zwrotnego środków trwałych 1 705 tys. PLN oraz spłaty leasingów 917 tys. PLN.
3.4. Analiza podstawowych wskaźników
| Wskaźnik | Definicja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|
| Rentowność sprzedaży netto | Zysk netto / przychody | 3% | (86%) |
| Rentowność sprzedaży na poziomie EBIT | Zysk operacyjny / przychody | (11%) | (84%) |
| Rentowność kapitału własnego (ROE) | Zysk netto / średni kapitał własny | 2% | (42%) |
| Rentowność kapitału ogółem (ROA) | Zysk netto / średnie aktywa | 1% | (31%) |
| Wskaźnik płynności bieżącej | Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe | 1,1 | 1,4 |
| Wskaźnik płynności szybkiej | (Aktywa obrotowe – zapasy - RMK krótkoterminowe) / zobowiązania krótkoterminowe |
0,8 | 0,7 |
| Kapitał obrotowy netto | Aktywa obrotowe – zobowiązania krótkoterminowe | 1 844 | 6 113 |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | Wartość średnia zapasów x 365 / koszt własny sprzedaży |
105 | 119 |
| Cykl rotacji należności handlowych w dniach |
Wartość średnia należności handlowych x 365 / przychody |
70 | 68 |
| Cykl rotacji zobowiązań handlowych w dniach |
Wartość średnia zobowiązań handlowych x 365 / zakupy* |
115 | 96 |
| Cykl konwersji gotówki | Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności – cykl rotacji zobowiązań |
60 | 91 |
Poniżej przedstawiono podstawowe wskaźniki rentowności, płynności oraz sprawności działania odnoszące się do wyników PZ CORMAY S.A. za rok 2020 wraz z danymi porównawczymi za rok 2019:
*zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów.
Z uwagi na wyższy niż w roku ubiegłym wynik EBIT oraz wynik netto, wszystkie przedstawione wskaźniki rentowności wykazywały wyższe poziomy niż w roku poprzednim.
Poziom kapitału obrotowego netto na koniec roku 2020 wyniósł 1 844 tys. PLN wobec 6 113 tys. PLN na koniec roku 2019. Należy zwrócić uwagę, że spadek kapitału obrotowego netto był w dużej mierze związany z reklasyfikacją części zobowiązań z tytułu pożyczek wobec spółki zależnej - Orphée SA z pozycji zobowiązań długoterminowych do zobowiązań krótkoterminowych w związku ze zbliżającym się terminem spłaty tych pożyczek (14 094 tys. PLN). Pożyczki te mają charakter finansowania wewnątrzgrupowego, a ich termin spłaty może ulec wydłużeniu i w ocenie Zarządu płynność Spółki nie jest zagrożona.
W stosunku do 2019 roku wskaźnik płynności szybkiej uległ nieznacznemu polepszeniu w 2020 roku, natomiast pogorszeniu uległ wskaźnik płynności bieżącej.
Cykl rotacji zapasów skrócił się o 14 dni w porównaniu z 2019 rokiem, co wynika głównie ze zwiększenia efektywności zarządzania zapasami oraz relatywnie wysokiej sprzedaży w IV kwartale 2020 roku.
Cykl rotacji należności kształtował się w roku 2020 na podobnym poziomie co w roku wcześniejszym. Cykl rotacji zobowiązań uległ wydłużeniu o 19 dni w porównaniu z rokiem poprzednim.
W efekcie powyższych zmian cykl konwersji gotówki uległ skróceniu o 31 dni.
4. Informacje o przyjętej strategii rozwoju PZ CORMAY S.A. i Grupy oraz działaniach podjętych w ramach jej realizacji w okresie objętym raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności Spółki co najmniej w najbliższym roku obrotowym
4.1. Strategia rozwoju Spółki i Grupy
Strategia Spółki i Grupy zakłada poszerzanie oferty analizatorów o aparaty własnej i obcej konstrukcji, które przeprowadzając testy diagnostyczne używają odczynników dostarczanych przez spółki Grupy.
Strategia Spółki i Grupy zakłada stabilny wzrost core biznesu, obejmującego:
- produkcję i dystrybucję odczynników diagnostycznych,
- dystrybucję aparatury do diagnostyki laboratoryjnej,
- prowadzenie działalności R&D w zakresie nowych technologii diagnostycznych, zmierzającej do poszerzania oferty produktowej Grupy,
- zwiększanie skali działalności poprzez wejście na nowe segmenty produktowe oraz nowe rynki i powiększanie sieci dystrybucji, w tym wykorzystanie kanałów sprzedaży OEM.
- 4.2. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju oraz perspektywy rozwoju Spółki i Grupy
W 2020 roku Spółka kontynuowała działania mające na celu wprowadzenie do sprzedaży własnych analizatorów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej: analizatora biochemicznego Equisse, hematologicznego analizatora Hermes Senior oraz analizatora POCT BlueBox.
Equisse
W wyniku przeprowadzonych prac Spółka zleciła wyprodukowanie pierwszych 10 preseryjnych sztuk urządzeń nowej generacji. Pierwszy z tych analizatorów trafił do Spółki w końcu października 2019 roku. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych 5 aparatów z nowej serii. Na dostępnych aparatach, na przestrzeni 2020 roku, przeprowadzono szereg testów sprawdzających ich parametry, zgodność ze specyfikacją produktu i powtarzalność produkcji. Wyniki tych testów pozwoliły na dokonanie dodatkowych usprawnień technicznych. Usprawnienia te zostały zrealizowane i przetestowane pomimo utrudnień w funkcjonowaniu niektórych działów Spółki i ograniczonego dostępu do próbek krwi, co wynikało z pandemii COVID-19. Wyniki testów weryfikacyjnych potwierdziły spełnienie wymagań specyfikacyjnych i pozwoliły na rozpoczęcie pod koniec sierpnia 2020 roku powtórnej walidacji wewnętrznej aparatu i linii odczynnikowej. Walidacja ta zakończyła się pozytywnie w lutym 2021 roku i objęła 37 podstawowych testów biochemicznych, które zostały wybrane na pierwszy etap komercjalizacji linii odczynnikowej dedykowanej do aparatu Equisse. Na dzień publikacji niniejszego raportu prowadzona jest walidacja zewnętrzna aparatu i linii odczynnikowej, dzięki czemu nowa wersja aparatu Equisse będzie spełniała wymagania znaku CE. Spółka weryfikuje obecnie plan działań promocyjnych dla aparatu Equisse, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiologiczną.
Hermes Senior
Projekt dotyczy opracowania analizatora hematologicznego klasy 5-diff.
W roku 2020 opracowano i przetestowano szereg modyfikacji i usprawnień w konstrukcji Hermes Senior. Na przestrzeni września i października 2020 roku przeprowadzono weryfikację aparatu na dwóch egzemplarzach najnowszej generacji. Weryfikacja została wykonana w lubelskim laboratorium Spółki, a otrzymane wyniki potwierdziły osiągnięcie wymagań specyfikacyjnych urządzenia. Równolegle do wspomnianej weryfikacji zmodernizowano dwa dodatkowe egzemplarze aparatu, tak aby móc prowadzić dalsze prace testowe i weryfikacyjne na 4 urządzeniach.
W grudniu rozpoczęto przygotowania do rozszerzonych testów liniowości parametrów, jednak moment ich rozpoczęcia uległ przesunięciu z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
BlueBox
Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (Point-of-Care Testing) wraz z linią odczynników w jednorazowych kasetach oraz jednorazową kapilarą do pobierania krwi włośniczkowej.
W latach 2019 – 2020, na podstawie uzyskanych wcześniej wyników prac testowych i opracowań konstruktorskich wykonano trzy prototypy nowej generacji oraz opracowano i uruchomiono proces produkcji elementów zużywalnych. Na przestrzeni roku 2020 trwał proces testowania całej platformy, tj. analizatora i elementów zużywalnych. W efekcie przeprowadzonych testów weryfikacyjnych uzyskano pozytywne wyniki pracy analizatora oraz kapilary. Kontynuowano również testy stabilności odczynników oraz prowadzono prace nad nowo wyprodukowanym detalem triplet (zestaw kuwet odczynnikowych i kuwety reakcyjnej). Testy platformy na natywnej krwi włośniczkowej zostały przesunięte w czasie z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych
Zgodnie z wymogami MSR 36, par. 10a, Spółka przeprowadza na koniec każdego roku test na utratę wartości trwających prac rozwojowych jako wartości niematerialnych i prawnych niedostępnych jeszcze do użytkowania.
W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów Spółka podjęła decyzję o częściowym odwróceniu odpisu aktualizującego wartość projektu Equisse. W ramach przeprowadzonych testów dokonano porównania wartości składników aktywów z ich wartością odzyskiwalną, która została oszacowana jako ich wartość użytkowa na podstawie modelu prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Okres prognoz wyniósł 5 lat. Do prognoz po tym okresie zastosowano prognozy z roku 5 z zerową stopą wzrostu. Głównym powodem odwrócenia odpisu było zmniejszenie przyjętej stopy dyskonta w modelu wyceny, co było wynikiem zmniejszenia stopy wolnej od ryzyka oraz zmianie założeń co do skorelowania stóp zwrotu branży, w której działa Spółka (rynek produktów związanych z ochroną zdrowia) ze stopą zwrotu dla całego rynku (tzw. beta w modelu Capital Asset Pricing Model). Było to częściowo wynikiem pandemii koronawirusa, w trakcie której można było zaobserwować, że branża ochrony zdrowia była bardziej odporna na kryzys niż całość rynku (mniejsza korelacja z rynkiem i mniejsza beta). Z drugiej strony, z uwagi na opóźnienie zakończenia projektu, dokonano przesunięcia w czasie i obniżenia szacunków przewidywanej liczby sprzedanych aparatów w przyjętym modelu wyceny.
Analogicznie, jak w poprzednim roku, w teście na utratę wartości dokonano zwiększenia stopy dyskonta w stosunku do wyliczonej stopy WACC dla branży i rynku, na którym działa Spółka, aby odzwierciedlić zwiększone ryzyko realizacji prognoz. Zastosowana stopa dyskonta to 17,31% (w 2019 wyniosła ona 20,87%), stopa dyskonta, przy której wartość użytkowa byłaby równa wartości księgowej to 11,72% (w 2019 14,77%).
Z uwagi na przedłużające się prace nad wdrożeniem pozostałych analizatorów, tj. Hermes Senior, Hermes Junior oraz BlueBox, a co za tym idzie relatywnie wysokie w ocenie Spółki ryzyko nieosiągnięcia w przyszłości przychodów pokrywających konieczne jeszcze do poniesienia nakłady, Spółka zdecydowała w roku 2019 o dokonaniu odpisów na całość nakładów poniesionych na te prace. Jednocześnie Spółka w roku 2020 ponosiła nakłady na te projekty. Z uwagi jednak na w dalszym ciągu wysokie ryzyko, Spółka zdecydowała o objęciu odpisem całości nakładów poniesionych w roku 2020.
Poniżej podsumowano (rozpoznane) oraz rozwiązane na 31 grudnia 2020 odpisy.
| Projekt | Kwoty obciążające rachunek wyników roku 2020 (dodatnie kwoty - przychody, ujemne - koszty) |
|
|---|---|---|
| Odpis rozpoznany w ciągu roku |
Wpływ na wynik | |
| Equisse | 179 | 179 |
| Hermes Senior | (1 495) | (1 495) |
| Hermes Junior | (220) | (220) |
| BlueBox | (1 047) | (1 047) |
| Razem | (2 583) | (2 583) |
Prace badawcze prowadzone przez Dział Badań i Rozwoju
Funkcjonujący w Spółce Dział Badań i Rozwoju prowadził aktywne prace nad opracowywaniem nowych technologii odczynnikowych oraz implementacji posiadanych formulacji do nowych analizatorów. Efekty prowadzonych prac mają poszerzyć zakres oferowanych produktów, zaś klientom dać możliwość uzyskiwania większej ilości oznaczeń przy zastosowaniu posiadanych analizatorów.
W 2020 roku rozpoczęto prace, m.in., nad:
- wdrożeniem testów kasetkowych do oznaczania przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko SARS-Co-OV-2,
- wdrożeniem płynu myjącego Acid Washing Solution N do linii Prestige 24i,
- technologiczną mapą drogową dotyczącą wdrożenia nowych analizatorów hematologicznych,
- zmianą dedykowanych poziomów kalibratorów ETHANOL CALIBRATOR,
- wdrożeniem do oferty testów kasetkowych do oznaczania antygenów SARS-CoV-2,
- podmianą substancji triton w technologiach produkcji wybranych odczynników Spółki, w związku z wejściem w życie od 2021 roku ograniczeń w stosowaniu substancji triton w odczynnikach do diagnostyki in-vitro wynikających z rozporządzenia 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (Rozporządzenie REACH).
oraz zakończono prace nad:
- opracowaniem nowych odczynników do analizatorów hematologicznych Mythic 22 oraz Mythic 60,
- podmianą substancji triton w technologiach produkcji wybranych odczynników Spółki,
- wdrożeniem testów kasetkowych do oznaczania przeciwciał IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2,
- wdrożeniem do oferty testów kasetkowych do oznaczania antygenów SARS-CoV-2.
5. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem, w jakim stopniu PZ CORMAY S.A. jest na nie narażona
Ryzyko związane z ogólną sytuacją makroekonomiczną
Produkty oferowane przez Spółkę przeznaczone są dla laboratoriów medycznych funkcjonujących w ramach zakładów opieki zdrowotnej. O ile nie jest możliwe, aby popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych uległ zmniejszeniu poniżej minimalnego poziomu gwarantującego zabezpieczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób, to kształtowanie się popytu na aparaty diagnostyczne oferowane przez Spółkę jest bezpośrednio związane z tempem wzrostu gospodarczego, które przekłada się na sytuację finansową podmiotów służby zdrowia, a tym samym skłonność laboratoriów medycznych do inwestowania w nową aparaturę.
Spadek tempa wzrostu produktu krajowego brutto może wpłynąć na pogorszenie sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej i może uszczuplić ich budżety przeznaczone na inwestycje, między innymi w zakresie aparatury medycznej, co mogłoby się przyczynić do spadku popytu na towary z oferty Spółki. Spółka posiada ograniczony wpływ na rozwój rynku, jednakże negatywne skutki ewentualnych zmian koniunktury stara się minimalizować poprzez geograficzną dywersyfikację swojej sprzedaży i zwiększanie udziału sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach ze sprzedaży.
Na sytuacje makroekonomiczną istotny wpływ będzie miał kryzys spowodowany przez pandemię wirusa SARS-CoV-2. O tym, z jakiej skali kryzysem będziemy mieć do czynienia, zależy od tego, jak szybko uda się pandemię wygasić. Analitycy przewidują zarówno scenariusz pozytywny (sezonowość wirusa i opanowanie pandemii), jak i negatywny (dalszy wzrost zachorowań i pogłębienie kryzysu ekonomicznego). W obecnej sytuacji nie ma modeli ekonometrycznych, które pozwoliłyby z wysokim prawdopodobieństwem prognozować konsekwencje tego kryzysu. Spółka ocenia stopień zagrożenia jako średni.
Ryzyko zmiany przepisów prawnych i ich interpretacji
Przepisy prawa obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także w krajach, w których działa Grupa ulegają zmianom, a ich wpływ na działalność Spółki i Grupy może mieć charakter negatywny. Z uwagi na fakt, iż Spółka i Grupa działają w obszarze ściśle uregulowanym przepisami prawa, należy też wskazać na ryzyko związane ze zmianami przepisów w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów medycznych. W 2022 roku wchodzą w życie regulacje UE w zakresie IVD, które wymagać będą od Spółki i Grupy znaczącego zaangażowania w celu dostosowania się do nich. Prace dostosowawcze rozpoczęły się w 2020 roku i będą trwać przez cały 2021 rok. Zagrożenie - średnie
Ryzyko rozwoju technologii w zakresie diagnostyki laboratoryjnej
Postępujący rozwój światowej diagnostyki laboratoryjnej powoduje, iż sukces rynkowy Spółki uzależniony jest od jej zdolności do stałej obserwacji zachodzących zmian technologicznych oraz szybkości w dostosowaniu swoich produktów do oczekiwań rynku. Tym samym, możliwość skutecznego konkurowania na rynku wymaga ciągłego prowadzenia prac badawczorozwojowych oraz dokonywania inwestycji w nowe linie produktowe. Działalność prowadzona przez Spółkę i Grupę, w szczególności w aspekcie skutecznego rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, wykazuje wysoką skuteczność adaptowania portfela produktowego do zmian w oczekiwaniach odbiorców. Niemniej jednak nie można wykluczyć pojawienia się na rynku nowych technologii, które spowodują, iż odczynniki produkowane przez Spółkę wymagać będą dostosowania do zmieniających się wymogów aparatów diagnostycznych, gdyż w innym przypadku popyt na nie ulegnie ograniczeniu, prowadząc tym samym do zmniejszenia wpływów ze sprzedaży. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Spółka i Grupa aktywnie kreują nowe produkty i technologie na rynku diagnostyki in vitro, tworząc we własnym zakresie nowe produkty. Jest to element zmniejszający skalę powyższego ryzyka. Zagrożenie – średnie.
Ryzyko walutowe
Spółka realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym Spółka osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie Spółka pozyskuje większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Spółkę na ryzyko zmian kursów walut.
Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut. Zagrożenie - średnie.
Ryzyko związane z dużą koncentracją sprzedaży na rynkach zagranicznych
Spółka realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach eksportowych. Jednym z głównych rynków sprzedaży Spółki pozostaje Federacja Rosyjska. Mając na uwadze historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Federacją Rosyjską, nie można wykluczyć wprowadzenia ograniczeń w wymianie handlowej w zakresie produktów oferowanych przez Spółkę, w skrajnym przypadku nie można wykluczyć wprowadzenia przez Federację Rosyjską zakazu importu analizatorów oraz odczynników do badań laboratoryjnych z terenu UE, co mogłoby doprowadzić do istotnego spadku przychodów ze sprzedaży, a tym samym mogłoby negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe. Spółka zmniejsza omawiane ryzyko poprzez dywersyfikację geograficzną oraz opracowanie alternatywnych możliwości dostarczania produktów do odbiorców na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zagrożenie - niskie.
Ryzyko związane z działalnością w niszy rynkowej i możliwością nasilenia się konkurencji
Specyfika oferowanych produktów powoduje, iż oferta handlowa kierowana jest do stosunkowo wąskiej grupy klientów. Tym samym działalność Spółki ma charakter niszowy. Spółka jest, w ocenie Zarządu Spółki, największym polskim producentem odczynników do badań laboratoryjnych, niemniej jednak zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych produkty Spółki konkurują z ofertą szeregu innych producentów, których działalność ma w wielu przypadkach charakter globalny. Mając na uwadze skalę prowadzonej działalności, rozwój kształtowany jest w oparciu o jak najwyższą jakość obsługi klientów, która stanowi podstawę budowy długoterminowej współpracy z odbiorcami. Niemniej jednak nie można wykluczyć wzrostu konkurencyjności rynku, na którym działa Spółka, co może znaleźć swoje odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu uzyskiwanych marż ze sprzedaży oferowanych produktów i pogorszeniem wyników finansowych. Zagrożenie - niskie.
Ryzyko związane z sytuacją finansową publicznych zakładów opieki zdrowotnej
Spółka generuje znaczną część przychodów ze sprzedaży krajowej do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w wielu przypadkach znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, wynikającej zarówno z ograniczonej ilości środków pozyskiwanych ze źródeł publicznych, jak i braku stosownych działań restrukturyzacyjnych. Trudna sytuacja niektórych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przekłada się w wielu przypadkach na trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Spółka przykłada szczególną staranność w zakresie wyboru swoich odbiorców pod kątem ewentualnych zagrożeń w zakresie regulowania płatności za dostarczane produkty bądź towary. Jednocześnie, w celu zwiększenia efektywności polityki zarządzania płynnością, prowadzona jest bieżącą współpraca z firmami windykacyjnymi. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka, iż skutki prowadzonych działań w tym zakresie nie będą przynosić oczekiwanych efektów, co skutkować może pogorszeniem się wskaźników płynności. Zagrożenie - niskie.
Ryzyko stopy procentowej
Spółka częściowo finansuje swoją działalność umowami leasingowymi, w związku z czym jest narażona na ryzyko zmiany stopy procentowej. Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Spółkę w zależności od aktualnych potrzeb. Zagrożenie - niskie.
Ryzyko kredytowe
Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.
W celu ograniczania ryzyka kredytowego Spółka na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy. Dla części klientów Spółki stosowany jest od 2020 roku faktoring pełny. Należności zabezpieczone w ramach faktoringu pełnego wyniosły na dzień 31 grudnia 2020 roku 174 tys. PLN. Dla pozostałych należności nie zostały ustanowione zabezpieczenia ich spłaty. Zagrożenie - niskie.
Ryzyko związane z płynnością
Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Spółki jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Spółka stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Spółka zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy. Zagrożenie - niskie.
6. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności PZ CORMAY S.A. lub jej jednostki zależnej, ze wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Spółki
Sprawy sądowe przeciwko Spółce
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 915/14)
W dniu 21 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Spółce, objęte pozwem złożonym przez byłego członka Zarządu Spółki, Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej ("Uchwała NWZ").
Sąd stwierdził, że pozew nie zasługiwał na uwzględnienie, gdyż nie było podstaw do uznania, że Uchwały NWZA zostały podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, bądź też, że są sprzeczne z dobrymi obyczajami i godzą w interesy Spółki lub jego akcjonariuszy. W szczególności, w ocenie Sądu, nie są zasadne zarzuty pozwu co do rzekomego podjęcia zaskarżonych Uchwał NWZA głosami akcjonariuszy Spółki, którzy zawarli między sobą rzekome porozumienie co do prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki lub zgodnego głosowania na jej walnym zgromadzeniu. W tym stanie rzeczy, przedmiotowy wyrok rozstrzyga jednoznacznie, że Uchwały NWZA zostały prawidłowo podjęte niepodlegającą kwestionowaniu większością głosów, wobec czego doszło ówcześnie do skutecznych zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki, a tym samym zachowują ważność wszelkie późniejsze decyzje i czynności tych organów.
W dniu 23 lutego 2017 roku Pan Tomasz Tuora złożył apelację od wyroku. W dniu 25 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił oddalić apelację oraz zasądzić od powoda na rzecz pozwanego zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny. Pozytywny dla Spółki wyrok Sądu Apelacyjnego daje podstawy do podjęcia dwóch innych opisanych poniżej postępowań: postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 1020/14) oraz postępowania z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 410/15).
W dniu 13 marca 2019 roku Tomasz Tuora zainicjował postępowanie ze skargi kasacyjnej, która została doręczona Spółce w dniu 10 lipca 2020 roku. W dniu 24 lipca 2020 roku Spółka złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną. W chwili obecnej oczekiwane jest postanowienie Sądu Najwyższego w przedmiocie odmowy lub przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 1020/14)
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w przedmiocie wyboru członków Zarządu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 915/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku, postępowanie w niniejszej zostało wznowione w dniu 25 maja 2020 roku. W dniu 15 września 2020 roku Spółka skierowała do Sądu odpowiedź na pozew.
Postępowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 410/15)
Postepowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. o ustalenie nieistnienia uchwał, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 2 kwietnia 2015 roku w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisje akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru w stosunku do dotychczasowych akcjonariuszy, oznaczenia dnia prawa poboru oraz zmiany statutu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 12 października 2015 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 1020/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku postępowanie w niniejszej sprawie może zostać wznowione.
Sprawy sądowe z powództwa Spółki
Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi Tuorze (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt: XXVI GC 330/15 (uprzednio: XXVI GNc 181/15))
Postępowanie dowodowe z powództwa PZ CORMAY S.A. o zapłatę środków pobranych przez Tomasza Tuorę ze Spółki w latach 2011 — 2012 w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN toczy się przed Sądem I instancji. Podstawą żądania pozwu jest zwrot nienależnego świadczenia w postaci pobranych ze Spółki środków pieniężnych w okresie pełnienia przez pozwanego funkcji Prezesa Zarządu Spółki. Pozwany w tym czasie m.in. wystawiał dokumenty księgowe opiewające na nienależne i niemające pokrycia w rzeczywistych świadczeniach kwoty i kwoty te od Spółki otrzymywał. Postanowieniem z dnia 18 października 2017 roku sprawę przekazano do zaopiniowania przez biegłego. Opinia biegłego została doręczona Spółce w dniu 6 lipca 2020 roku. W dniu 20 lipca 2020 roku Spółka skierowała do sądu pismo, obejmujące uwagi co do treści opinii oraz wnioski o wezwanie biegłego na rozprawę w celu umożliwienia jej wyjaśnienia wątpliwości co do treści opinii. W następstwie wniosku biegła została przesłuchana przez Sąd. W najbliższym czasie planowane jest skierowanie wniosku do Sądu o zawieszenie postępowania w związku z zakończeniem postępowania karnego oznaczonego sygnaturą XVIII K 17/18.
Postępowanie z zawiadomienia PZ CORMAY S.A. (obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt XVIII K 17/18, wcześniej Prokurator Rejonowy Warszawa-Żoliborz sygn. akt 3 Ds. 605/15/IV)
Postępowanie toczy się na skutek dokonanego przez Spółkę w dniu 24 marca 2015 roku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki, polegającego na tym, że w okresie pomiędzy 6 czerwca 2011 roku a 8 września 2012 roku, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, sprawca doprowadził do pozbawionych uzasadnienia ekonomicznego wypłat środków z kasy Spółki oraz do przelewów środków pieniężnych z rachunków Spółki w łącznej kwocie 2 522 tys.. PLN na rzecz swoją oraz osób trzecich, które to kwoty polecał księgować na poczet wystawionych przez siebie (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej) faktur VAT, stwierdzających wykonanie fikcyjnych usług na rzecz Spółki, czym wyrządził Spółce szkodę majątkową wielkich rozmiarów. W dniu 3 lipca 2015 roku Spółce doręczono zawiadomienie o wszczęciu śledztwa. W dniu 19 maja 2016 roku prokurator prowadzący wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania z uwagi na konieczność uzyskania opinii biegłego z zakresu rachunkowości. Postępowanie to zostało podjęte, a następnie prokurator postawił zarzuty oskarżonemu. W dniu 30 stycznia 2018 roku prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego przeciwko oskarżonemu o przestępstwa: przywłaszczenia kwoty 2 522 tys. PLN i działania na szkodę Spółki oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT. W dniu 18 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie XVIII Wydział Karny uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów i: (i) wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 5 i karę grzywny w wysokości 250 tys. PLN, (ii) zobowiązał go do naprawienia w całości szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zwrócenie Spółce pieniędzy w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN, (iii) orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania przez okres 5 lat funkcji prezesa zarządu, członka zarządu lub członka rady nadzorczej w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz (iv) zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 50 tys. PLN tytułem opłaty i koszty postępowania w sprawie w kwocie 16 tys. PLN oraz umorzył postępowanie w zakresie wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Od wyroku przysługuje apelacja.
Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom prowadzone przez Prokuraturę w Genewie
W dniu 10 listopada 2015 roku Spółka zainicjowała postępowanie karne przeciwko panom Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom, byłym członkom Rady Dyrektorów Orphee z tytułu niezgodnego z prawem pełnienia przez nich funkcji zarządu nad Orphee w latach 2014 – 2015. Śledztwo prowadzone jest przez prokuratora w Genewie w Szwajcarii (sygn.: P/21097/2015 DRJ) i na dzień publikacji niniejszego sprawozdania jest w toku.
7. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług - jeżeli są istotne - albo ich grup w sprzedaży PZ CORMAY S.A. ogółem, a także zmianach w tym zakresie w danym roku obrotowym
7.1. Sytuacja Spółki na tle branży i gospodarki
Spółka i Grupa działają na rynku diagnostyki laboratoryjnej (in vitro diagnostics - IVD). Spółka i Grupa specjalizują się w produkcji i dystrybucji testów oraz aparatury do diagnostyki laboratoryjnej.
Oczekuje się, że rynek IVD osiągnie w 2025 roku wielkość 96 mld USD, przy 84,5 mld USD w roku 2020 i prognozowanym średnim rocznym wzroście na poziomie 2,6%. Głównym czynnikiem wpływającym na wspomniany wzrost jest zwiększający się dochód w przeliczeniu na osobę w rozwijających się i rozwiniętych gospodarkach, jak również postęp technologiczny w rozwoju metod oraz urządzeń diagnostycznych.
Rynek diagnostyki IVD podzielony jest obecnie w dużej części między największe globalne koncerny farmaceutyczne tj. Roche Diagnostics (Szwajcaria), Abbott Diagnostics (USA), Beckman Coulter (USA), BD Diagnostics (USA) i Siemens Diagnostics (Niemcy). Oferta Grupy jest porównywalna, jeśli chodzi o jakość i różnorodność, zaś ceny jej produktów są konkurencyjne w porównaniu z największymi graczami na rynku IVD. Spółka jest dystrybutorem aparatury diagnostycznej oraz producentem dedykowanych do tej aparatury testów, zatem obecność tej aparatury w laboratoriach generuje naturalny popyt na jej produkty. Rynek diagnostyki in vitro obejmuje cały zakres testów, przeprowadzanych na płynach ustrojowych i tkankach. Spółka oferuje szeroką gamę aparatury analitycznej, odczynników oraz akcesoriów wraz z częściami zamiennymi.
Kraje, w których Spółka koncentruje swoją działalność handlową, charakteryzują się z reguły rosnącym rynkiem IVD. Podstawowe rynki eksportowe to kraje Europy Wschodniej, kraje Bliskiego Wschodu, kraje Afryki Północnej oraz Azji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba wykonywanych badań laboratoryjnych w/w krajach wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach zachodnich, a wyraźna tendencja wzrostowa stwarza możliwość zwiększania sprzedaży. Problemy budżetowe Federacji Rosyjskiej, jak również sytuacja polityczna i ekonomiczna na Ukrainie negatywnie wpływają na możliwości generowania dynamicznych wzrostów sprzedaży na tych rynkach.
Atutem Grupy jest dostęp do wysoko wyspecjalizowanej kadry oraz zlokalizowanie znaczącej wartości produkcji w Polsce – kraju o relatywnie niższych kosztach wytworzenia. Polska traktowana jest przez PZ CORMAY S.A. również jako centrum usług wspólnych dla wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej CORMAY, co pozwala na korzystanie z efektów synergii wynikających z działań wspólnej struktury funkcjonalnej dla Grupy.
7.2. Podstawowe obszary działalności
Głównymi branżami, w których Spółka i Grupa prowadzą działalność są: biochemia oraz hematologia. Spółka i Grupa prowadzą także działalność w obszarach immunologii, parazytologii oraz koagulologii.
Obecnie przedmiot działalności Spółki obejmuje:
-
- produkcję i dystrybucję odczynników diagnostycznych,
-
- dystrybucję aparatury do diagnostyki laboratoryjnej,
-
- działalność badawczo rozwojową w zakresie technologii diagnostycznych B+R,
-
- usługi serwisowe dystrybuowanych urządzeń,
-
- dystrybucję próżniowego systemu pobierania krwi,
-
- dystrybucję akcesoriów do urządzeń diagnostycznych, drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz środków myjących, przeznaczonych do oferowanej aparatury.
Produkcja i dystrybucja odczynników diagnostycznych
Spółka jest producentem i eksporterem odczynników diagnostycznych. Produkcja odczynników odbywa się w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w miejscowości Marynin pod Lublinem.
Spółka produkuje oraz sprzedaje następujące kategorie odczynników:
- odczynniki do badań biochemicznych (Spółka posiada 85 własne technologie z zakresu odczynników biochemicznych),
- odczynniki do badań hematologicznych (Spółka posiada 39 własne technologie hematologiczne).
Odczynniki te produkowane są z surowców dostarczanych przez polskich i zagranicznych dostawców.
Dodatkowo, Spółka dystrybuuje testy diagnostyczne produkowane przez zewnętrznych producentów.
Spółka uzyskała zatwierdzone przez Lloyd's Register Quality Assurance Limited certyfikat Zatwierdzenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością PZ CORMAY S.A. zgodnego z normą EN ISO 13485:2016 - Wyroby Medyczne oraz normą ISO 9001:2015, nr 10168229. Obejmuje on projektowanie, wytwarzanie i dystrybucję odczynników do diagnostyki in vitro dla laboratoriów medycznych, przemysłowych i naukowych oraz projektowanie, wytwarzanie, sprzedaż i serwis aparatów medycznych do diagnostyki in vitro.
Dystrybucja aparatury do diagnostyki laboratoryjnej
Spółka jest dystrybutorem aparatury do diagnostyki laboratoryjnej, w tym aparatury zlecanej do produkcji podmiotom zewnętrznym. Spółka oferuje sprzęt przeznaczony do użytku profesjonalnego m.in. w laboratoriach medycznych, diagnostycznych, przemysłowych i naukowych.
Głównymi urządzeniami dystrybuowanymi przez Spółkę i Grupę są:
-
- analizatory biochemiczne, m.in.:
- analizatory: Accent 200; Accent 220S, Accent S120, Accent MC240, Accent M320 (produkowane przez podmiot zewnętrzny na zlecenie Spółki) oraz analizatory BS-400, BS-480, BS-800 (dystrybuowane pod marką Mindray),
- półautomatyczny analizator biochemiczny Multi+,
-
- analizatory hematologiczne, m.in.:
- analizatory: Mythic 18, Mythic 18 Vet, Mythic 22 AL, Mythic 22 OT oraz Mythic 60 produkowane przez podmiot zewnętrzny na zlecenie Orphée SA,
- do planów Zarządu na rok 2021 należy, m.in., poszerzenie oferty analizatorów hematologicznych o analizatory: Mythic 90 Pro, Mythic X, Mythic 3CRP oraz Mythic 5VET Pro. Na rok 2022 planowana jest komercjalizacja analizatora Mythic 70.
-
- analizatory immunologiczne:
- analizatory: Chorus, produkowane przez podmiot zewnętrzny,
- analizatory Maglumi produkowane przez podmiot zewnętrzny,
- analizatory z linii CL produkowane przez podmiot zewnętrzny,
-
- analizatory do analizy ogólnej, m.in.:
- analizatory: Uryxxon, Uri-Tex, Uri-Tex Vet, Uri-Tex 300,
-
- system do analizy parazytologicznej,
-
- system próżniowego pobierania krwi.
Usługi serwisowe dystrybuowanych urządzeń, akcesoria do urządzeń diagnostycznych, drobny sprzęt laboratoryjny oraz środki myjące przeznaczone do oferowanej aparatury
W okresie udzielonej gwarancji na dystrybuowane urządzenia Spółka zapewnia klientom (w Polsce i za granicą) bezpłatne usługi serwisowe świadczone przez własny zespół serwisantów, szkolony przez producentów urządzeń. Po upływie okresu gwarancji Spółka zapewnia odpłatny serwis.
Do oferowanych urządzeń Spółka oferuje dodatkowe odpowiednio dobrane akcesoria (lampy, drukarki, ekrany, drobny sprzęt laboratoryjny) kupowane we własnym zakresie od ich producentów oraz części zamienne producentów oferowanych urządzeń, które sprzedaje na zasadzie dystrybucji.
Spółka częściowo nabywa od podmiotów zewnętrznych, a częściowo produkuje we własnym zakresie, specjalistyczne środki myjące przeznaczone do dystrybuowanych urządzeń (w tym na podstawie własnych technologii).
7.3. Rzeczowa struktura sprzedaży
Struktura rzeczowa sprzedaży przedstawiała się następująco:
| Struktura rzeczowa sprzedaży | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Sprzedaż wyrobów | 20 866 | 23 214 |
| Sprzedaż towarów | 16 048 | 14 113 |
| Sprzedaż usług | 6 232 | 6 117 |
| Razem | 43 146 | 43 444 |
| PZ CORMAY S.A. |
|---|
| Sprawozdanie Zarządu z działalności za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku |
| (w tysiącach PLN) |
W roku 2020 wyroby pozostawały największą grupą w strukturze rzeczowej sprzedaży obejmując 48% ogólnej sprzedaży (spadek o 5 p.p. r/r). Drugą największą grupą były towary z 37% udziałem w roku 2020 – wzrost o 5 p.p. r/r (efekt sprzedaży asortymentu COVID-19). Sprzedaż usług pozostała w 2020 roku na względnie stałym poziomie zarówno w ujęciu nominalnym oraz jako % sprzedaży ogółem (14%).
8. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne, oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku, gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z PZ CORMAY S.A.
8.1. Struktura odbiorców
Zestawienie największych rynków geograficznych PZ CORMAY S.A (w tys. PLN):
| Kraj | Przychody ze sprzedaży w 2020 |
Udział w przychodach ogółem |
Kraj | Przychody ze sprzedaży w 2019 |
Udział w przychodach ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Polska | 13 601 | 32% | Polska | 10 947 | 25% |
| Szwajcaria | 7 971 | 18% | Szwajcaria | 8 619 | 20% |
| Rosja | 5 430 | 13% | Rosja | 5 732 | 13% |
| Ukraina | 2 452 | 6% | Czechy | 2 618 | 6% |
| Chiny | 1 948 | 5% | Iran | 1 483 | 3% |
| Pozostałe | 11 744 | 26% | Pozostałe | 14 045 | 33% |
| Razem | 43 146 | 100% | Razem | 43 444 | 100% |
W 2020 roku najważniejszymi trzema rynkami geograficznymi Spółki pozostały Polska, Szwajcaria i Rosja.
Rynek polski, na którym Spółka prowadzi sprzedaż bezpośrednio do szpitali i laboratoriów, zanotował 24% procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2019 oraz wzrost udziału w strukturze sprzedaży ogółem do 32% (+6 p.p.). Przyczyną tak dynamicznego wzrostu sprzedaży na rynku krajowym było poszerzenie oferty o testy i odczynniki pozwalające na wykrywanie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
W 2020 oraz 2019 roku sprzedaż do dwóch odbiorców przekroczyła 10% przychodów ze sprzedaży Spółki, były to:
- Orphée SA (Szwajcaria, spółka zależna PZ CORMAY S.A.) ze sprzedażą równą 18% oraz 20% przychodów ze sprzedaży Spółki ogółem w roku odpowiednio 2020 oraz 2019, oraz
- Kormiej Rusland Sp. z o.o. (Rosja, spółka zależna PZ CORMAY S.A.) ze sprzedażą równą 13% przychodów ze sprzedaży Spółki ogółem zarówno w roku 2020 jak i w roku 2019.
8.2. Główni dostawcy
PZ CORMAY S.A. posiada dość zróżnicowaną bazę dostawców, szczególnie w zakresie dostaw materiałów do produkcji. W ujęciu nominalnym Spółka realizuje najwięcej zakupów surowców i odczynników. W strukturze łącznych kosztów zakupu towarów i materiałów największymi dostawcami Spółki są:
| Surowce / odczynniki OEM | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Lp. | Dostawcy | Kraj dostawcy | |||
| 1. | DENKA SEIKEN | Japonia | |||
| 2. | SNIBE | Chiny | |||
| 3. | TOYOBO | Japonia |
| Analizatory | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Lp. | Dostawcy | Kraj dostawcy | |||
| 1. | MR GLOBAL | Chiny | |||
| 2. | ORPHEE | Szwajcaria | |||
| 3. | SNIBE | Chiny |
W 2020 oraz 2019 roku obroty z żadnym dostawcą nie przekroczyły 10% przychodów ze sprzedaży Spółki.
9. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności PZ CORMAY S.A., w tym znanych Spółce umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji
W następstwie przeprowadzenia przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego ("CPL") na działce gruntu położonej w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin ("Działka") Zarząd Spółki podjął decyzję o sprzedaży Działki oraz o przeniesieniu planowanej inwestycji CPL do nowej lokalizacji. W związku z powyższym w dniu 15 lutego 2019 roku Spółka zawarła umowę sprzedaży Działki za cenę netto 5 700 tys. PLN. Wydanie Działki kupującemu nastąpiło w dniu zapłaty pełnej ceny, tj. w dniu 1 lipca 2019 roku. W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku ("Nieruchomość Docelowa") za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia Nieruchomości Docelowej zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej, a Nieruchomość Docelowa przeznaczona będzie na realizację przez Spółkę inwestycji CPL.
W dniu 28 października 2020 roku Spółka zawarła z Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ("Curiosity") podmiotem zależnym Scope Fluidics S.A. z siedzibą w Warszawie, list intencyjny w sprawie ustalenia warunków przyszłej ewentualnej współpracy w zakresie dystrybucji przez Spółkę na terenie Polski posiadanego przez Curiosity innowacyjnego systemu diagnostyki medycznej o nazwie PCR|ONE opartego na biologii molekularnej, służącego do szybkiego wykrywania bakterii i wirusów ("List Intencyjny").Szczegółowe warunki ewentualnej współpracy Spółki i Curiosity zostaną ustalone w umowie lub umowach, które mogą zostać zawarte w wyniku negocjacji prowadzonych na podstawie Listu Intencyjnego i regulować będą, m. in., podjęcie przez dystrybutora następujących działań: (i) budowania bazy potencjalnych klientów i określania ich potencjalnego zapotrzebowania w odniesieniu do mocy produkcyjnych Curiosity, (ii) pozyskiwania klientów na PCR|ONE, w tym prowadzenia kompleksowej obsługi procesu sprzedażowego, (iii) prowadzenia działań marketingowych i promocji w celu zwiększenia sprzedaży PCR|ONE, (iv) sprzedaży oraz dostawy do klientów części niezbędnych do korzystania z PCR|ONE, w tym analizatorów i kartridżów oraz (v) prowadzenia na rzecz klientów serwisu posprzedażowego, w szczególności w zakresie rozpatrywania reklamacji oraz zapewniania serwisu technicznego.
W dniu 30 października 2020 roku Spółka zawarła: (i) ze Scope Fluidics S.A. z siedzibą w Warszawie ("Scope") umowę objęcia 43.750 akcji Scope nowej emisji za łączną cenę emisyjną 7 000 tys. PLN ("Akcje"), (ii) z jednostką zależną Spółki - Orphee SA z siedzibą w Genewie, umowę pożyczki na rzecz Spółki w kwocie 7 000 tys. PLN udzielanej na warunkach nieodbiegających od rynkowych, z dwuletnim terminem spłaty i przeznaczeniem na sfinansowanie objęcia Akcji.
Zawarcie List Intencyjnego oraz Objęcie Akcji są efektami dokonanego przez Zarząd Spółki przeglądu opcji strategicznych Spółki i podjęciem wstępnych aktywności zmierzających do wejścia na rynek diagnostyki medycznej opartej na biologii molekularnej, którego potencjał rozwoju został potwierdzony podczas trwającej pandemii COVID-19.
W dniu 17 listopada 2020 roku Spółka zawarła umowę nabycia przez Spółkę 3.859.118 akcji własnych jednostki zależnej Spółki - Orphée SA z siedzibą w Genewie, Szwajcaria ("Akcje Własne") za łączną cenę 1 158 tys. CHF ("Umowa"). Umowa została wykonana w dniu 17 listopada 2020 roku. Nabycie Akcji Własnych Orphée SA przez Spółkę stanowi ostatni etap konsolidacji Spółki i Orphée SA na poziomie kapitałowym, kończąc proces porządkowania organizacyjnego Grupy.
W dniu 4 grudnia 2020 roku Spółka zawarła z SensDx S.A. z siedzibą w Warszawie ("SensDx") list intencyjny w sprawie ustalenia warunków przyszłej ewentualnej współpracy związanej z dystrybucją przez Spółkę na terenie Polski oraz z wyłączną dystrybucją przez Spółkę na trzech innych rynkach posiadanego przez SensDx systemu diagnostyki medycznej do szybkiego wykrywania zakażeń wirusami, w tym SARS–CoV–2 ("Produkty"), a także z inwestycjami kapitałowymi. Szczegółowe warunki ewentualnej współpracy Spółki i SensDx zostaną ustalone w umowie lub umowach, które mogą zostać zawarte w wyniku negocjacji prowadzonych na podstawie Listu Intencyjnego, w szczególności zdefiniują trzy rynki, na których Spółka dystrybuować będzie Produkty na zasadach wyłączności. Zawarcie Listu Intencyjnego, podobnie jak zawarcie listu intencyjnego z jednostką zależną Scope Fluidics S.A. - Curiosity Diagnostics Sp. z o.o., o którym mowa powyżej, są efektami dokonanego przez Zarząd Spółki przeglądu opcji strategicznych Spółki i podjęciem wstępnych aktywności zmierzających do poszerzenia oferty Spółki o kolejne innowacyjne produkty służące diagnostyce zakażeń bakteriami i wirusami, w tym SARS-CoV-2.
Spółka nie posiada wiedzy na temat umów pomiędzy akcjonariuszami Spółki.
10. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych PZ CORMAY S.A. z innymi podmiotami oraz określenie jej głównych inwestycji krajowych i zagranicznych, w szczególności papierów wartościowych, instrumentów finansowych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości, w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jej grupą jednostek powiązanych, oraz opis metod ich finansowania
10.1. Grupa Kapitałowa CORMAY
Wg stanu na 31 grudnia 2020 roku, jak również na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, PZ CORMAY S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY.
W skład Grupy Kapitałowej CORMAY wchodzą: (i) Spółka oraz podmioty zależne w stosunku do Spółki, należące do Grupy Kapitałowej Orphée, tj. (ii) Orphée SA z siedzibą w Genewie (spółka akcyjna prawa Konfederacji Szwajcarskiej, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania 97,95% kapitału zakładowego; jednocześnie podmiot dominujący Grupy Kapitałowej Orphée), (iii) Kormiej Rusland Sp. z o.o. z siedzibą w Moskwie (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa Federacji Rosyjskiej, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania poprzez Orphée SA 100% kapitału zakładowego), (iv) Kormej Diana Sp. z o.o. z siedzibą w Mińsku (zagraniczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa Republiki Białorusi, w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania bezpośrednio 1,5%, a poprzez Orphée SA 98,5% kapitału zakładowego) oraz (v) Orphee Technics Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (w której Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania poprzez Orphée SA 100% kapitału zakładowego).
Konsolidacją objęte były sprawozdania finansowe wszystkich spółek zależnych PZ CORMAY S.A.
W 2020 roku nie zaszły zmiany w organizacji Grupy.
Orphée SA
Orphée SA działa na rynku IVD w segmencie hematologii.
Przedmiotem działalności Orphée SA jest międzynarodowa dystrybucja pod własną marką analizatorów (głównie hematologicznych) wraz z dedykowanymi odczynnikami, których produkcję zleca podmiotom zewnętrznym, w tym PZ CORMAY S.A.
Kormej Diana Sp. z o.o.
Kormej Diana Sp. z o.o. dystrybuuje na terenie Białorusi odczynniki i aparaty diagnostyczne, świadczy usługi serwisowania sprzętu laboratoryjnego oraz dokonuje sprzedaży części zamiennych do aparatów.
Kormiej Rusland Sp. z o.o.
Kormiej Rusland Sp. z o.o. prowadzi na terenie Federacji Rosyjskiej dystrybucję sprzętu medycznego dostarczanego przez podmioty Grupy, m.in. zestawów diagnostycznych na potrzeby chemii klinicznej i hematologii, odczynników dla różnych modeli analizatorów i zestawów testów.
Orphee Technics Sp. z o.o.
Orphee Technics Sp. z o.o. jest spółką zarządzającą nieruchomościami Grupy.
10.2. Inwestycje
Wg stanu na 31 grudnia 2020 roku oraz dzień publikacji niniejszego sprawozdania:
- Spółka posiadała akcje spółki Scope Fluidics S.A, których wycena bilansowa wynosiła na dzień 31 grudnia 2020 roku 5 906 tys. PLN,
- Spółka posiadała nieruchomość w Maryninie pod Lublinem, gdzie mieści się zakład produkcyjny Spółki.
- 11. Informacje o transakcjach zawartych przez PZ CORMAY S.A. lub jednostkę od niej zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji; obowiązek uznaje się za spełniony przez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym
Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi zostały zawarte w nocie 35 sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
12. Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności
| Saldo kredytu/pożyczki na 31 grudnia 2020 w tys. PLN |
Saldo kredytu/pożyczki na 31 grudnia 2019 w tys. PLN |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredytodawca/pożyczkodawca | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem | |
| PFR | 383 | 1 148 | 1 531 | - | - | - | |
| Orphée SA | 14 094 | 10 086 | 24 180 | - | 13 253 | 13 253 | |
| Razem | 14 477 | 11 234 | 25 711 | - | 13 253 | 13 253 |
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR
W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana po roku w 24 równych ratach kapitałowych. Pożyczka może zostać w części umorzona przy spełnieniu poniższych warunków:
- 25% środków umarzane za kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
- 25% środków umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki, od 0% do 25% kwoty pożyczki zwracane proporcjonalnie do redukcji zatrudnienia (redukcja zatrudnienia o 10% to zwiększenie zwrotu o 5% kwoty pożyczki),
- 25% środków umarzane przy spadku przychodów w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży. Kwotę pożyczki pomniejsza się o wykazaną stratę (nie więcej niż 25% pożyczki i nie więcej niż wykazana skumulowana strata gotówkowa). Stratę gotówkową oblicza się za okres 12 miesięcy jako wynik na sprzedaży netto z wyłączeniem amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.
Ponieważ warunek utrzymania działalności przez 12 miesięcy od dnia otrzymania pożyczki jest na dzień 31 grudnia 2020 roku wystarczająco pewny, zgodnie z p. 10 MSR 20 "Dotacje rządowe" 25% kwoty pożyczki (510 tys. PLN), umarzane pod warunkiem utrzymania działalności, rozpoznano na 31 grudnia 2020 roku jako dotację rządową, a ponieważ z umorzeniem tej części pożyczki nie wiążą się już inne warunki, kwotę tę rozpoznano jako przychody z tytułu otrzymanych dotacji i zaprezentowano w pozostałych przychodach operacyjnych.
W zakresie pozostałych warunków umorzenia na dzień 31 grudnia 2020 roku nie ma wystarczającej pewności ich spełnienia i dlatego pozostała kwota pożyczki pozostaje rozpoznana jako zobowiązania finansowe (długo- i krótkoterminowe).
Pożyczki od Orphée SA
Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:
- umowa z dnia 16 lipca 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 1,2 mln EUR, z terminem wymagalności 15 lipca 2021 rok i rocznym oprocentowaniem 1,9%,
- umowa z dnia 4 września 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 8,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 września 2021 roku i rocznym oprocentowaniem 3,8%,
- umowa z dnia 4 czerwca 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 3,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 czerwca 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 3,25%,
- umowa z dnia 30 października 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 7,0 mln PLN, z terminem wymagalności 29 października 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 2,5%.
W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.
13. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym PZ CORMAY S.A. z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności
PZ CORMAYS.A. nie udzielała w 2020 roku żadnych pożyczek.
14. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym PZ CORMAY S.A.
Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązywała do 25 lutego 2020 roku. W dniu 14 lutego 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy zlecenia udzielenia gwarancji bankowej, na mocy którego bank wystawił gwarancję na kwotę 20 tys. EUR z okresem obowiązywania do 15 grudnia 2021 roku.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 34 tys. CHF.
15. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem - opis wykorzystania przez PZ CORMAY S.A. wpływów z emisji do chwili sporządzenia sprawozdania z działalności
W 2020 roku Spółka nie emitowała papierów wartościowych.
16. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok
PZ CORMAY S.A. nie publikowała prognoz finansowych na 2020 roku.
17. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi, z uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie PZ CORMAY S.A. podjęła lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom
17.1. Zarządzanie ryzykiem kursowym
Spółka realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie Spółka pozyskuje większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Spółkę na ryzyko zmian kursów walut.
Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut.
W 2020 roku Spółka nie była stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward, kontrakty swap). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto przy założeniu, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%:
| Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | ||||||
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku | n/d | - | 851 | - | 353 | 18 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku | 4 032 | - | 3 927 | - | 13 | 92 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 202 | - | 196 | - | 1 | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (202) | - | (196) | - | (1) | (5) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | ||||||
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku | n/d | - | 349 | 108 | 2 012 | 1 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku | 2 095 | - | 1 611 | 406 | 73 | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (105) | - | (81) | (20) | (4) | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 105 | - | 81 | 20 | 4 | - |
| Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto | ||||||
| Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2020 roku w tys. PLN | 1 937 | - | 2 316 | (406) | (60) | 87 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 97 | - | 115 | (20) | (3) | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (97) | - | (115) | 20 | 3 | (5) |
| Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | ||||||
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku | n/d | - | 1 038 | 287 | - | 19 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku | 5 605 | - | 4 420 | 1 090 | - | 95 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 281 | - | 221 | 55 | - | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (281) | - | (221) | (55) | - | (5) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | ||||||
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku | n/d | - | 569 | 806 | 11 254 | - |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku | 5 878 | - | 2 423 | 3 061 | 394 | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (294) | - | (121) | (153) | (20) | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 294 | - | 121 | 153 | 20 | - |
| Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto |
| Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2019 roku w tys. PLN | (273) | - | 1 997 | (1 971) | (394) | 95 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (13) | - | 100 | (98) | (20) | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 13 | - | (100) | 98 | 20 | (5) |
Podane w tabelach liczby wyrażone są w tysiącach jednostki waluty. Wpływ na wynik jest wyrażony w tysiącach PLN. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.
17.2. Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych
Narażenie Spółki na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych z tytułu leasingów – oprocentowanie leasingów jest zmienne. W przypadku zobowiązań z tytułu pożyczek grupowych oprocentowanie jest stałe.
Spółka gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stóp procentowych. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych, może stanowić utrudnienie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Spółkę w zależności od aktualnych potrzeb. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Spółka nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka posiadała zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 1 531 tys. PLN (1 148 tys. PLN część długoterminowa oraz 383 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana począwszy od lipca 2021 roku w 24 równych ratach. Z uwagi na brak oprocentowania ryzyko stopy procentowej nie występuje.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania z tytułu pożyczek grupowych wynosiły 24 180 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 zobowiązania z tytułu tych pożyczek wynosiły 13 253 tys. PLN. Wszystkie umowy pożyczek grupowych są oparte o oprocentowanie stałe i w ocenie Zarządu Spółki Spółka nie jest w związku z nimi narażona na istotne ryzyko zmiany stopy procentowej.
Zobowiązania z tytułu leasingów
Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania Spółki z tytułu leasingu wynosiły 2 966 tys. PLN (1 796 tys. PLN część długoterminowa oraz 1 170 tys. PLN część krótkoterminowa), natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 1 917 tys. PLN (1 018 tys. PLN część długoterminowa oraz 899 tys. PLN część krótkoterminowa). Umowy leasingowe są oparte o oprocentowanie zmienne.
17.3. Zarządzanie ryzykiem kredytowym
Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.
W celu ograniczania ryzyka kredytowego Spółka na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy.
Analizę wiekową przeterminowanych należności oraz informację o wysokości utworzonego odpisu aktualizującego ich wartość przedstawiono w nocie 25 "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności" sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
Jako część systemu zarządzania ryzykiem kredytowym, Spółka analizuje poziom wskaźnika rotacji należności. Poniższa tabela przedstawia wskaźnik rotacji należności w roku 2020 oraz w roku 2019.
| Wskaźnik | Definicja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|
| Cykl rotacji należności handlowych | Wartość średnia należności handlowych x 365 / przychody | 70 | 68 |
Wskaźnik rotacji należności w ostatnich latach wykazywał tendencję spadkową, co wynikało ze zintensyfikowania przez Spółkę działań windykacyjnych, a w analizowanych latach utrzymuje się na podobnym poziomie.
17.4. Zarządzanie ryzykiem związanym z płynnością
Spółka zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Spółki jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Spółka stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Spółka zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi pożyczki czy leasing finansowy.
Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jak również wymagalności należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności wraz z podsumowaniem pozycji netto (należności pomniejszone o zobowiązania) w każdym okresie wymagalności.
| 31 grudnia 2020 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania | |||||
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 12 845 | 185 | 13 030 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 337 | 15 311 | - | - | 15 648 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 8 998 | 208 | - | - | 9 206 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | - | - |
| Łącznie | 9 335 | 15 519 | 12 845 | 185 | 37 884 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 10 630 | 109 | - | - | 10 739 |
| Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) | 1 295 | (15 410) | (12 845) | (185) | (27 145) |
| 31 grudnia 2019 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania | |||||
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 14 210 | 61 | 14 271 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 225 | 674 | 899 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 11 214 | 703 | - | - | 11 917 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | - | - |
| Łącznie | 11 439 | 1 377 | 14 210 | 61 | 27 087 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 9 300 | 25 | - | - | 9 325 |
| Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) | (2 139) | (1 352) | (14 210) | (61) | (17 762) |
Z powyższej analizy wynika, że na dzień 31 grudnia 2020 roku pozycja płynnościowa Spółki związana z bieżącymi należnościami w okresie w okresie do 3 miesięcy jest dodatnia i znacząco poprawiła się w porównaniu z 2019 rokiem. Pozycja płynnościowa do 12 miesięcy jest ujemna, głównie ze względu na zobowiązania z tytułu pożyczek wobec jednostki zależnej Orphée SA (14 094 tys. PLN) mające charakter finansowania wewnątrzgrupowego, których termin spłaty może ulec wydłużeniu. Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić, że sytuacja płynnościowa Spółki jest stabilna i bezpieczna.
Jako część systemu zarządzania ryzykiem płynności, Spółka analizuje poziom wskaźników płynności oraz rotacji. Wskaźniki te za rok 2020 oraz rok 2019 przedstawiono w poniższej tabeli:
| Wskaźnik | Definicja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik płynności bieżącej | Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe | 1,1 | 1,4 |
| Wskaźnik płynności szybkiej | (Aktywa obrotowe – zapasy – RMK krótkoterminowe) / zobowiązania krótkoterminowe |
0,8 | 0,7 |
| Cykl rotacji zapasów | Wartość średnia zapasów x 365 / koszt własny sprzedaży |
105 | 119 |
| Cykl rotacji należności handlowych | Wartość średnia należności handlowych x 365 / przychody |
70 | 68 |
|---|---|---|---|
| Cykl rotacji zobowiązań handlowych | Wartość średnia zobowiązań handlowych x 365 / zakupy* |
115 | 96 |
| Cykl konwersji gotówki | Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności – cykl rotacji zobowiązań |
60 | 91 |
*zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów
W stosunku do 2019 roku wskaźnik płynności szybkiej uległ nieznacznemu polepszeniu w 2020 roku natomiast pogorszeniu uległ wskaźnik płynności bieżącej.
Cykl rotacji zapasów skrócił się o 14 dni w porównaniu z 2019 rokiem co wynika głównie ze zwiększenia efektywności zarządzania zapasami oraz relatywnie wysokiej sprzedaży w IV kwartale 2020 roku.
Cykl rotacji należności kształtował się w roku 2020 na podobnym poziomie co w roku wcześniejszym. Cykl rotacji zobowiązań uległ wydłużeniu o 19 dni w porównaniu z rokiem poprzednim.
W efekcie powyższych zmian cykl konwersji gotówki uległ skróceniu o 31 dni.
18. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej działalności
Spółka prowadzi obecnie działania zmierzające do zakończenia w 2021 roku prac rozwojowych nad analizatorem biochemicznym Equisse i wdrożenia go do produkcji.
Spółka i Grupa posiadają wystarczające zasoby finansowe do dokończenia projektu.
W szczególności Spółka posiadała na 31 grudnia 2020 roku płynne aktywa finansowe, w tym, m.in. akcje Scope Fluidics S.A. (5 906 tys. PLN) i w razie konieczności może finansować się pożyczkami od podmiotów z Grupy.
19. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Spółki
W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan zidentyfikowano nowy rodzaj koronawirusa SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W dniu 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii.
Pandemia koronawirusa stała się w 2020 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu rząd w Polsce wprowadził pakiety pomocowe (tzw. Tarcze Antykryzysowe), skierowanie głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Pomimo utrudnień w pierwszym kwartale 2020 roku w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Spółki, w trakcie trwania pandemii działalność operacyjna Spółki przebiegała bez istotnych zakłóceń. Spółka realizowała zamówienia bez opóźnień. W związku z pandemią koronawirusa powołany został zespół koordynacyjny na bieżąco monitorujący ryzyka związane z pandemią oraz opracowane zostały instrukcje postępowania pracowników Spółki na wypadek kontaktu z wirusem. Wdrożono dodatkowe mechanizmy wzmacniające bezpieczeństwo pracowników: system dezynfekcji, ograniczenia kontaktu między pracownikami, praca w systemie home office.
Obserwowany od września 2020 roku wysoki poziom zakażeń COVID-19, zarówno w Polsce jak i na świecie, ponownie przełożył się na aktywność gospodarczą Spółki.
Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone w Polsce i na świecie pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych odmian koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń, może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdownów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa oraz utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.
Wpływ pandemii na sprzedaż Spółki jest dwojaki. Z jednej strony Spółka dostarcza testy i odczynniki do diagnostyki obecności koronawirusa, z drugiej strony Spółka obserwuje w Polsce oraz na świecie ograniczenie działalności szpitali i przychodni oraz laboratoriów medycznych, w zakresie niezwiązanym z diagnostyką i leczeniem COVID-19.W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:
- analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
- odczynniki wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
- odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG / IgM oraz antygenowe),
- w 2021 roku Spółka wprowadziła na rynek testy PCR wykrywające wirusa SARS-CoV-2.
Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Spółki. Pozostałe produkty są wyłącznie związane z diagnostyką koronawirusa.
Nota 6.2. sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zawiera szczegółowe informacje odnośnie przychodów oraz marży ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2020 roku oraz dane porównawcze do analogicznego okresu roku 2019.
20. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstwa PZ CORMAY S.A.
Rynek diagnostyki laboratoryjnej determinują czynniki zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Głównymi czynnikami wewnętrznymi negatywnie wpływającymi na rozwój Spółki są: niska świadomość społeczeństwa dotycząca badań laboratoryjnych, niskie nakłady na służbę zdrowia, a więc i na badania laboratoryjne, konkurencja ze strony liderów branży, przejawiająca się koncentracją sprzedaży przez 5 do 7 podmiotów, generujących ok. 70 % sprzedaży na rynku.
W odniesieniu do warunków zewnętrznych, podstawowy wpływ na rynek ma stan gospodarki kraju, czyli również stan zamożności społeczeństwa, który jest skorelowany z liczbą wykonywanych badań. Nie bez znaczenia są możliwości finansowania wyposażenia laboratoriów klinicznych jak i weterynaryjnych ze środków pomocowych funduszy europejskich. Środki te wpływają na poprawę diagnostyki laboratoryjnej w Polsce i nowych krajach Unii Europejskiej. Pomimo okresowych zmian dynamiki, rynek ten jest rynkiem trwale wzrostowym.
Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój Spółki należy zaliczyć: trend starzejącego się społeczeństwa, wzrost dbałości o zdrowie i świadomości zdrowotnej, ogólnoświatowy trend postępu technologicznego w zakresie rozwoju nowych metod i narzędzi diagnostyki jak również trendy epidemiologiczne (np. wzrost zachorowalności na nowotwory, cukrzycę).
W Polsce popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych gwarantowany jest przez minimalny poziom zabezpieczający świadczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób i pozostaje w miarę stabilny. Zakupy aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (np. analizatorów) są skorelowane z tempem wzrostu gospodarczego, który warunkuje sytuację finansową podmiotów służby zdrowia.
Pozostałe kraje, w których Spółka lokuje swoją działalność handlową, charakteryzują się z reguły rosnącym rynkiem IVD. Podstawowe rynki eksportowe Spółki to kraje: Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Azji. Wymienione rynki stanowią ok. 20 % światowego rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba wykonywanych badań laboratoryjnych w w/w krajach wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach zachodnich, a wyraźna tendencja wzrostowa stwarza możliwość zwiększania sprzedaży.
21. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem PZ CORMAY S.A. i Grupą
W roku 2020 nie wystąpiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Spółki i jej grupą kapitałową.
22. Wszelkie umowy zawarte między PZ CORMAY S.A. a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie
W 2020 roku Spółka nie zawierała tego typu umów.
23. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale PZ CORMAY S.A., w szczególności opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych, w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie, wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających, nadzorujących albo członków organów administrujących Spółki w przedsiębiorstwie Spółki, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy wynikały z podziału zysku, a w przypadku gdy Spółka jest jednostką dominującą, znaczącym inwestorem, wspólnikiem jednostki współzależnej lub odpowiednio jednostką będącą stroną wspólnego ustalenia umownego w rozumieniu obowiązujących Spółkę przepisów o rachunkowości - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym
Informacje o wynagrodzeniach osób zarządzających i nadzorujących PZ CORMAY S.A. zostały zawarte w nocie 35.2 sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku oraz w nocie 35.3 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
24. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym
W 2020 roku w Spółce nie istniały zobowiązania wynikające ze świadczeń emerytalnych lub podobnych dla byłych osób zarządzających i nadzorujących Spółki.
25. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji PZ CORMAY S.A oraz akcji i udziałów odpowiednio w podmiotach powiązanych Spółki, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Spółki, oddzielnie dla każdej osoby
Stan posiadanych akcji PZ CORMAY S.A. przez, odpowiednio, członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:
| Członek Zarządu | Liczba akcji na dzień publikacji niniejszego sprawozdania (w szt.) |
Wartość nominalna (w PLN) |
Ilość akcji na dzień 31 grudnia 2020 (w szt.) |
Wartość nominalna (w PLN) |
|---|---|---|---|---|
| Janusz Płocica | 2 235 578 | 2 235 578 | 2 235 578 | 2 235 578 |
| Wojciech Suchowski | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Członek Rady Nadzorczej | Liczba akcji na dzień publikacji niniejszego sprawozdania (w szt.) |
Wartość nominalna (w PLN) |
Ilość akcji na dzień 31 grudnia 2020 (w szt.) |
Wartość nominalna (w PLN) |
|---|---|---|---|---|
| Tadeusz Wesołowski* | 2 454 232 | 2 454 232 | 2 454 232 | 2 454 232 |
*wraz z podmiotem powiązanym
Osoby zarządzające i nadzorujące Spółki nie posiadają akcji i udziałów jednostek zależnych Spółki.
26. Informacje o znanych PZ CORMAY S.A. umowach, w tym zawartych po dniu bilansowym, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy
Zarządu Spółki nie posiada informacji o umowach, które mogą zmienić proporcje posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, za wyjątkiem programu motywacyjnego opisanego poniżej.
W dniu 27 czerwca 2018 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia programu motywacyjnego dla członków Zarządu Spółki oraz kluczowych pracowników Spółki na lata 2018 – 2020 ("Program Motywacyjny").
Program Motywacyjny był realizowany w oparciu o wyniki działalności Spółki za trzy kolejne lata obrotowe, to jest lata 2018, 2019 i 2020, pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę celów wyznaczanych corocznie przez Radę Nadzorczą Spółki.
W ramach Programu Motywacyjnego miały być przyznawane warranty subskrypcyjne Spółki z wyłączeniem prawa poboru, przy czym 1 warrant miał uprawniać do objęcia 1 akcji Spółki. W ramach Programu Motywacyjnego Spółka miała wyemitować nieodpłatnie nie więcej niż 3 860 250 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia nie więcej niż 3 860 250 akcji serii N. Emisja warrantów subskrypcyjnych serii A oraz warunkowe podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji serii N zostały uchwalone w dniu 7 sierpnia 2018 roku przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki.
Z uwagi na niespełnienie warunków jakościowych za rok 2018 i 2019 oraz ich nieustalenie na rok 2020 warranty subskrypcyjne serii A nie zostały przyznane.
27. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych
W 2020 roku w Spółce nie funkcjonowały programy akcji pracowniczych.
28. Wskazanie: (i) daty zawarcia przez PZ CORMAY S.A. umowy z firmą audytorską o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa, (ii) czy Spółka korzystała z usług wybranej firmy audytorskiej, a jeżeli tak, to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług, (iii) organu, który dokonał wyboru firmy audytorskiej, (iv) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i poprzedni rok obrotowy, odrębnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa podatkowego i pozostałe usługi, z tym że obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane miejsce zamieszczenia tych informacji w sprawozdaniu finansowym.
Na postawie § 20 lit. g) Statutu Spółki Rada Nadzorcza PZ CORMAY S.A. uchwałą z dnia 24 kwietnia 2020 roku wybrała BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (02-676) przy ul. Postępu 12, wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych prowadzoną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod nr 3355 jako podmiot dokonujący przeglądu i badania jednostkowych sprawozdań finansowych Spółki oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Spółki za odpowiednie okresy obrotowe mieszczące się w terminie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.
W dniu 24 czerwca 2020 roku Spółka zawarła z BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. stosowną umowę.
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie firmy audytorskiej należne za bieżący i poprzedni rok obrotowy:
| Rodzaj usługi | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego | 37 | 37 |
| Przegląd półrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego | 23 | 23 |
| Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 24 | 24 |
| Przegląd półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 23 | 23 |
| Inne usługi | - | - |
| Razem | 107 | 107 |
29. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o rzetelności sprawozdań
Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy:
- sprawozdanie finansowe Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską ("MSSF-UE"). Na dzień publikacji w/w sprawozdania, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF-UE.
MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku Spółka przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku, za wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po dniu 1 stycznia 2020 roku.
-
- sprawozdanie, o którym mowa powyżej, odzwierciedla w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Spółki oraz jej wynik finansowy,
-
- niniejsze sprawozdanie z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Spółki, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
30. Informacja Zarządu PZ CORMAY S.A. o wyborze firmy audytorskiej
Zarząd PZ CORMAY S.A., na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej Spółki o dokonaniu wyboru BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. jako firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, informuje, że:
-
- firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej,
-
- są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji,
-
Spółka posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz Spółki przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
31. Oświadczenie Zarządu PZ CORMAY S.A. o stosowaniu ładu korporacyjnego
31.1. Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega PZ CORMAY S.A., oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny
PZ CORMAY S.A. podlega "Dobrym Praktykom Spółek Notowanych na GPW 2016" ("Dobre Praktyki") Tekst Dobrych Praktyk dostępny jest, m. in., na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. poświęconej zagadnieniom ładu korporacyjnego - https://www.gpw.pl/dobre-praktyki
31.2. W zakresie, w jakim PZ CORMAY S.A. odstąpiła od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego - wskazanie tych postanowień oraz wyjaśnienie przyczyn tego odstąpienia
Zarząd PZ CORMAY S.A. informuje, że podzielając idee oraz założenia będące podstawą poszczególnych rekomendacji i zasad Dobrych Praktyk - wobec ustalonej w Spółce praktyki, wymagającej odejścia od modelu zarządzania i nadzoru przewidzianego przez niektóre reguły ładu korporacyjnego - nie może stosować w sposób trwały oraz w pełnym zakresie rekomendacji i zasad przedstawionych poniżej.
Zarząd Spółki pragnie podkreślić, że odejście od tego modelu lub wyrażenie pewnych zastrzeżeń w odniesieniu do określonych rekomendacji lub zasad nie wpływa negatywnie na przejrzystość reguł nadzoru oraz zarządzania PZ CORMAY S.A., jak również na implementację Dobrych Praktyk, a tym samym nie prowadzi do naruszenia założeń leżących u podstaw ładu korporacyjnego. Zarząd PZ CORMAY S.A. będzie na bieżąco dokonywać oceny zasad zarządzania oraz nadzoru wprowadzonych w Spółce, jak również będzie badać oczekiwania inwestorów, co do stanowiska Spółki w zakresie nieprzyjętych regulacji Dobrych Praktyk, a gdy zmiany zostaną uznane za potrzebne, to podjęta zostanie decyzja o przyjęciu określonych rekomendacji i zasad w brzmieniu zaproponowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W przypadku zaś, w którym zastosowanie takich rekomendacji lub zasad będzie wymagać decyzji innego organu Spółki, Zarząd Spółki zwróci się do niego z wnioskiem o podjęcie odpowiedniej decyzji.
| I. | Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami | |
|---|---|---|
| Spółka giełdowa dba o należytą komunikację z inwestorami i analitykami, prowadząc przejrzystą i skuteczną politykę informacyjną. W tym celu zapewnia łatwy i niedyskryminujący nikogo dostęp do ujawnianych informacji, korzystając z różnorodnych narzędzikomunikacji. |
||
| Rekomendacje | ||
| I.R.2. | Jeżeli spółka prowadzi działalność sponsoringową, charytatywną lub inną o zbliżonym charakterze, zamieszcza w rocznym sprawozdaniu z działalności informację na temat prowadzonej polityki w tym zakresie. |
|
| Rekomendacja nie ma zastosowania. |
||
| Komentarz: Spółka nie prowadzi działalności sponsoringowej, charytatywnej lub innej o zbliżonym charakterze. | ||
| Zasady szczegółowe | ||
| I.Z.1. | Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu, oprócz informacji wymaganych przepisami prawa: |
|
| I.Z.1.8. | zestawienia wybranych danych finansowych spółki za ostatnie 5 lat działalności, w formacie umożliwiającym przetwarzanie tych danych przez ich odbiorców, |
| Zasada nie jest stosowana. | |
|---|---|
| Komentarz: Spółka aktualnie publikuje zestawienie za ostatnie trzy lata i zamierza w przyszłości rozszerzyć horyzont czasowy prezentowanych danych do pięciu lat. |
|
| I.Z.1.10. | prognozy finansowe – jeżeli spółka podjęła decyzję o ich publikacji - opublikowane w okresie co najmniej ostatnich 5 lat, wraz z informacją o stopniu ich realizacji, |
| Zasada nie ma zastosowania. |
|
| Komentarz: Spółka nie publikuje prognoz finansowych. |
|
| I.Z.1.11. | informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, bądź też o braku takiej reguły, |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Spółka nie stosuje reguły określającej sposób zmiany podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, o zmianie takiego podmiotu decyduje Rada Nadzorcza Spółki kierując się głównie kryterium renomy, niezależności oraz ceny. W Spółce nie obowiązuje stała reguła dotycząca zmiany podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, niemniej Spółka stosuje przepisy ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. |
|
| I.Z.1.15. | informację zawierającą opis stosowanej przez spółkę polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów; opis powinien uwzględniać takie elementy polityki różnorodności, jak płeć, kierunek wykształcenia, wiek, doświadczenie zawodowe, a także wskazywać cele stosowanej polityki różnorodności i sposób jej realizacji w danym okresie sprawozdawczym; jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje politykiróżnorodności, zamieszcza na swojej stronie internetowej wyjaśnienie takiej decyzji, |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Spółka nie opracowała polityki różnorodności dot. władz Spółki oraz jej kluczowych menedżerów. Do podstawowych kryteriów wyboru danej osoby należą kompetencje i doświadczenie. Ponadto dane osób zasiadających w Zarządzie oraz Radzie Nadzorczej są podawane na stronie internetowej Spółki. |
|
| I.Z.1.16. | informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia - nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia, |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Spółka nie planuje transmisji obrad Walnego Zgromadzenia ze względu na trudności techniczne z tym związane oraz optymalizację kosztów swojej działalności. |
|
| I.Z.1.20. | zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo, |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Zasada nie jest stosowana, jednakże Spółka zamierza począwszy od najbliższego Walnego Zgromadzenia rozpocząć publikowanie zapisu w formie audio na swojej stronie internetowej. |
|
| I.Z.2. | Spółka, której akcje zakwalifikowane są do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu lub charakter i zakres prowadzonej działalności. |
| Zasada nie ma zastosowania. |
|
|---|---|
| Komentarz: Z uwagi na strukturę akcjonariatu, charakter i zakres prowadzonej działalności oraz fakt, że akcje Spółki nie są zakwalifikowane do indeksów WIG20 lub mWIG40, Spółka prowadzi stronę internetową w języku angielskim w ograniczonym zakresie. |
|
| II. | Zarząd i Rada Nadzorcza |
| Spółką giełdową kieruje zarząd, jego członkowie działają w interesie spółki i ponoszą odpowiedzialność za jej działalność. Do zarządu należy w szczególności przywództwo w spółce, zaangażowanie w wyznaczanie jej celów strategicznych i ich realizacja oraz zapewnienie spółce efektywności i bezpieczeństwa. Spółka jest nadzorowana przez skuteczną i kompetentną radę nadzorczą. Członkowie rady nadzorczej działają w interesie spółki i kierują się w swoim postępowaniu niezależnością własnych opinii i osądów. Rada nadzorcza w szczególności opiniuje strategię spółki i weryfikuje pracę zarządu w zakresie osiągania ustalonych celów strategicznych oraz monitoruje wyniki osiągane przez spółkę. |
|
| Zasady szczegółowe | |
| II.Z.2. | Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej. |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Spółka nie stosuje niniejszej zasady, jednakże Statut Spółki nakłada obowiązek niezwłocznego poinformowania Rady Nadzorczej o rozpoczęciu pełnienia funkcji lub o zajęciu stanowiska w organach innej spółki kapitałowej przez członka zarządu. |
|
| II.Z.3. | Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie II.Z.4. |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Decyzja o wyborze członków organu nadzoru leży w kompetencji Walnego Zgromadzenia, które decyduje o składzie osobowym Rady Nadzorczej. |
|
| II.Z.7. | W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej zastosowanie mają postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w zasadzie II.Z.4. W przypadku gdy funkcję komitetu audytu pełni rada nadzorcza, powyższe zasady stosuje się odpowiednio. |
| Zasada nie jest stosowana. | |
| Komentarz: Spółka stosuje postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w zasadzie II.Z.4. w ograniczonym zakresie, w szczególności ze względu na brak w Spółce komitetu ds. wynagrodzeń. |
|
| II.Z.10. | Poza czynnościami wynikającymi z przepisów prawa raz w roku rada nadzorcza sporządza i przedstawia zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu: |
| II.Z.10.2. | sprawozdanie z działalności rady nadzorczej, obejmujące co najmniej informacje na temat: |
| − składu rady i jej komitetów, |
|
| − spełniania przez członków rady kryteriów niezależności, |
| − liczby posiedzeń rady i jej komitetów w raportowanym okresie, |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| − dokonanej samooceny pracy rady nadzorczej; |
|||||
| Zasada nie jest stosowana. Komentarz: Zasada nie jest stosowana w części dotyczącej samooceny pracy Rady Nadzorczej z uwagi na fakt, iż oceny pracy Rady Nadzorczej dokonuje Walne Zgromadzenie. |
|||||
| III. | Systemy i funkcje wewnętrzne |
||||
| Spółka giełdowa utrzymuje skuteczne systemy: kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz nadzoru zgodności działalności z prawem (compliance), a także skuteczną funkcję audytu wewnętrznego, odpowiednie do wielkości spółki i rodzaju oraz skali prowadzonej działalności. |
|||||
| Zasady szczegółowe | |||||
| III.Z.2. | Z zastrzeżeniem zasady III.Z.3, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi zarządu, a także mają zapewnioną możliwość raportowania bezpośrednio do rady nadzorczej lub komitetu audytu. |
||||
| Zasada nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: Zarząd Spółki, ze względu na skalę działalności Spółki, nie wyodrębnił w strukturze organizacyjnej Spółki komórek odpowiedzialnych za realizację funkcji kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, audytu wewnętrznego i compliance, nie wyznaczył też osób odpowiedzialnych za te funkcje. Czynności te wykonywane są w ramach poszczególnych komórek organizacyjnych Spółki. |
|||||
| III.Z.3. | W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone w powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego. |
||||
| Zasada nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady III.Z.2. |
|||||
| III.Z.4. | Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna za audyt wewnętrzny (w przypadku wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd przedstawiają radzie nadzorczej własną ocenę skuteczności funkcjonowania systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, wraz z odpowiednim sprawozdaniem. |
||||
| Zasada nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady III.Z.2. |
|||||
| III.Z.6. | W przypadku gdy w spółce nie wyodrębniono organizacyjnie funkcji audytu wewnętrznego, komitet audytu (lub rada nadzorcza, jeżeli pełni funkcję komitetu audytu) co roku dokonuje oceny, czy istnieje potrzeba dokonania takiego wydzielenia. |
||||
| Zasada nie jest stosowana |
|||||
| Komentarz: zarówno Zarząd jak i Rada Nadzorcza na bieżąco monitorują funkcjonowanie Spółki dokonując jednocześnie oceny czy istnieje potrzeba wydzielenia dedykowanych |
| komórek audytu wewnętrznego. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| IV. | Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami | ||||
| Zarząd spółki giełdowej i jej rada nadzorcza i powinny zachęcać akcjonariuszy do zaangażowania się w sprawy spółki, wyrażającego się przede wszystkim aktywnym udziałem w walnym zgromadzeniu. Walne zgromadzenie powinno obradować z poszanowaniem praw akcjonariuszy i dążyć do tego, by podejmowane uchwały nie naruszały uzasadnionych interesów poszczególnych grup akcjonariuszy. Akcjonariusze biorący udział w walnym zgromadzeniu wykonują swoje uprawnienia w sposób nienaruszający dobrych obyczajów |
|||||
| Rekomendacje | |||||
| IV.R.2. | Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzeniawalnego zgromadzenia przywykorzystaniu środkówkomunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez: |
||||
| 1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym |
|||||
| 2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia, |
|||||
| 3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia |
|||||
| Rekomendacja nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady I.Z.1.16. | |||||
| IV.R.3. | Spółka dąży do tego, aby w sytuacji, gdy papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach) i w ramach różnych systemów prawnych, realizacja zdarzeń korporacyjnych związanych z nabyciem praw po stronie akcjonariusza następowała w tych samych terminach we wszystkich krajach, w których są one notowane. |
||||
| Rekomendacja nie dotyczy Spółki. | |||||
| Komentarz: papiery wartościowe wyemitowane przez Spółkę są notowane tylko w Polsce, na rynku prowadzonym przez GPW. |
|||||
| Zasady szczegółowe | |||||
| IV.Z.2. | Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. Zasada nie ma zastosowania. |
||||
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady I.Z.1.16. |
|||||
| IV.Z.9. | Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. |
| W przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Zasada nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: Powyższa zasada będzie stosowana w Spółce częściowo przez co należy rozumieć, iż Spółka będzie dokładać starań, aby przekazać akcjonariuszom uzasadnienia w szczególności do projektów uchwał w sprawach istotnych lub mogących budzić wątpliwości, dotyczących kwestii nietypowych lub rzadko występujących w Spółce. W ocenie Spółki uzasadnienie każdej uchwały walnego zgromadzenia, w tym uchwał, które podejmowane są standardowo na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych nie jest konieczne dla prawidłowego procesu podejmowania decyzji przez walne zgromadzenie. |
|||||
| V. | Konflikt interesów i transakcje z podmiotami powiązanymi | ||||
| Na potrzeby niniejszego rozdziału przyjmuje się definicję podmiotu powiązanego określoną wmiędzynarodowych standardach rachunkowości przyjętych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 roku w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości. |
|||||
| Zasady szczegółowe | |||||
| V.Z.6. | Spółka określa w regulacjach wewnętrznych kryteria i okoliczności, w których może dojść w spółce do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu interesów lub możliwości jego zaistnienia. Regulacje wewnętrzne spółki uwzględniają między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów. |
||||
| Zasada nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: Zarząd Spółki podejmie działania w celu przyjęcia wewnętrznych regulacji dotyczących kryteriów i okoliczności, w których może dojść w Spółce do konfliktu interesów. |
|||||
| VI. | Wynagrodzenia | ||||
| Spółka posiada politykę wynagrodzeń co najmniej dla członków organów spółki i kluczowych menedżerów. Polityka wynagrodzeń określa w szczególności formę, strukturę i sposób ustalania wynagrodzeń członków organów spółki i jej kluczowych menedżerów |
|||||
| Rekomendacje | |||||
| VI.R.1 | Wynagrodzenie członków organów spółki i kluczowych menedżerów powinno wynikać z przyjętej polityki wynagrodzeń. |
||||
| Rekomendacja nie jest stosowana. | |||||
| Komentarz: Spółka nie planuje wprowadzenia polityki wynagrodzeń dla kluczowych menedżerów. W zakresie polityki wynagrodzeń Spółka stosuje przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. |
|||||
| VI.R.2 | Polityka wynagrodzeń powinna być ściśle powiązana ze strategią spółki, jej celami krótko- i długoterminowymi, długoterminowymi interesami i wynikami, a także powinna uwzględniać rozwiązania służące unikaniu dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn. |
| Rekomendacja nie jest stosowana. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej rekomendacji zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu rekomendacji VI.R.1. |
||||||||
| VI.R.3 | Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7 | |||||||
| Rekomendacja nie ma zastosowania. |
||||||||
| Komentarz: W ramach Rady Nadzorczej Spółki nie funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń. | ||||||||
| Zasady szczegółowe | ||||||||
| VI.Z.2. | Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata. |
|||||||
| Zasada nie jest stosowana. | ||||||||
| Komentarz: W przypadku programu motywacyjnego obowiązującego w Spółce okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego warrantów subskrypcyjnych a datą, od której możliwa jest ich realizacja, wynosi mniej niż 2 lata |
||||||||
| VI.Z.4. | Spółka w sprawozdaniu z działalności przedstawia raport na temat polityki wynagrodzeń, zawierający co najmniej: | |||||||
| 1) ogólną informację na temat przyjętego w spółce systemu wynagrodzeń |
||||||||
| 2) informacje na temat warunków i wysokości wynagrodzenia każdego z członków zarządu, w podziale na stałe i zmienne składniki wynagrodzenia, ze wskazaniem kluczowych parametrów ustalania zmiennych składników wynagrodzenia i zasad wypłaty odpraw oraz innych płatności z tytułu rozwiązania stosunku pracy, zlecenia lub innego stosunku prawnego o podobnym charakterze – oddzielnie dla spółki i każdej jednostki wchodzącej w skład grupy kapitałowej |
||||||||
| 3) informacje na temat przysługujących poszczególnym członkom zarządu i kluczowym menedżerom pozafinansowych składników wynagrodzenia, |
||||||||
| 4) wskazanie istotnych zmian, które w ciągu ostatniego roku obrotowego nastąpiły w polityce wynagrodzeń, lub informację o ich braku, |
||||||||
| 5) ocenę funkcjonowania polityki wynagrodzeń z punktu widzenia realizacji jej celów, w szczególności długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa |
||||||||
| Zasada nie jest stosowana. | ||||||||
| Komentarz: przyczyny niestosowania w Spółce powyższej rekomendacji zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu rekomendacji VI.R.1. |
31.3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie PZ CORMAY S.A. systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych
System kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w procesie sporządzania sprawozdań finansowych w Spółce opiera się na:
- dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, obejmującej: (i) metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, (ii) Zakładowy Plan Kont i wykaz kont syntetycznych. Metody wyceny stosowane są w istotnych aspektach w sposób ciągły i zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa,
- wewnętrznych regulaminach określających obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność poszczególnych komórek organizacyjnych, w tym biorących udział w procesie sporządzania sprawozdań finansowych,
- wewnętrznych procedurach określających obieg dokumentów finansowo księgowych (w tym zasady kontroli dokumentów),
- działalności wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki Dział Controllingu, którego zadaniem jest, m.in., nadzór nad realizacją polityki kosztowej oraz rozbudowa i realizacja systemu kontroli wewnętrznej. Dzięki podejmowanym przez Dział Controllingu działaniom prewencyjnym oraz kontrolnym wśród pracowników i osób odpowiedzialnych za przebieg procesów zwiększa się świadomość skutków podejmowanych decyzji i działań oraz wzrasta dbałość o ich zgodność z obowiązującymi normami zewnętrznymi i regulacjami wewnętrznymi, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia nieprawidłowości,
- rzetelnym, bezbłędnym, sprawdzalnym i bieżącym prowadzeniu ksiąg rachunkowych w systemie informatycznym posiadającym strukturę modułową, która zapewnia przejrzystość i spójność zapisów. Dostęp do poszczególnych zasobów systemu informatycznego jest kontrolowany i ograniczony poprzez nadanie pracownikom odpowiednich uprawnień,
- działalności powołanego w ramach Rady Nadzorczej Spółki Komitetu Audytu, obejmującej: (i) analizowanie przedstawianych przez Zarząd Spółki informacji dotyczących istotnych zmian w rachunkowości lub sprawozdawczości finansowej oraz szacunkowych danych lub ocen, które mogą mieć istotne znaczenie dla sprawozdawczości finansowej Spółki, (ii) analizowanie, wspólnie z Zarządem Spółki i niezależnym biegłym rewidentem, sprawozdań finansowych Spółki oraz wyników badania tych sprawozdań, (iii) przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości finansowej, (iv) badanie adekwatność prowadzonych przez Zarząd Spółki systemów identyfikacji, monitorowania i zmniejszania zagrożeń dla działalności Spółki, (v) badanie systemów kontroli wewnętrznej w celu zapewnienia ich efektywności oraz zgodności z przepisami prawa i wewnętrznymi regulacjami Spółki, (vi) badanie funkcjonowania procedur redukujących możliwość powstania nieprawidłowych zjawisk w działalności Spółki,
- badaniu i przeglądzie sprawozdań finansowych przez niezależnego biegłego rewidenta, wyznaczanego przez Radę Nadzorczą Spółki na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu.
- 31.4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu
Zgodnie z informacjami posiadanymi przez PZ CORMAY S.A. na podstawie zawiadomień akcjonariuszy, struktura własności kapitału zakładowego Spółki wg stanu na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia się następująco:
| Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania |
Na dzień 31 grudnia 2020 |
|||
|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusz | ilość akcji / głosów (w szt.) |
% kapitału / % głosów |
ilość akcji / głosów (w szt.) |
% kapitału / % głosów |
| TOTAL FIZ | 16 000 000 | 19,00 | 18 000 000 | 21,38 |
| Pozostali | 68 205 008 | 81,00 | 66 205 008 | 78,62 |
| Razem | 84 205 008 | 100,00 | 84 205 008 | 100,00 |
31.5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Właściciele papierów wartościowych PZ CORMAY S.A. nie posiadają specjalnych uprawnień kontrolnych w stosunku do Spółki.
31.6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych
Zgodnie z art. 411 ust. 1 i ust. 2 Kodeksu spółek handlowych jedna akcja PZ CORMAY S.A. daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki od dnia pełnego pokrycia akcji.
31.7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych PZ CORMAY S.A.
Zgodnie z art. 337 § 1 Kodeksu spółek handlowych akcjonariuszom PZ CORMAY S.A. przysługuje prawo zbywania akcji bez ograniczeń.
31.8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji
Zgodnie z § 12 Statutu PZ CORMAY S.A. w skład Zarządu Spółki wchodzi od 2 do 4 członków, w tym Prezes. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza Spółki. Członkowie Zarządu są powoływani na wspólną pięcioletnią kadencję.
Do kompetencji Zarządu Spółki należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie pracy Zarządu, uchwalonym przez Radę Nadzorczą Spółki.
Zarząd Spółki obecnie nie posiada uprawnienia do podwyższania kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego, o którym mowa w art. 444 Kodeksu spółek handlowych.
31.9. Opis zasad zmiany statutu PZ CORMAY S.A.
Zmiana Statutu Spółki wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia i wpisu do rejestru. Uchwała w sprawie zmiany Statutu wymaga większości 3/4 głosów.
31.10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa
Sposób działania Walnego Zgromadzenia oraz uprawnienia akcjonariuszy określają przepisy Kodeksu spółek handlowych, Statut Spółki oraz Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki.
31.11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących PZ CORMAY S.A. oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego
Zarząd
W roku obrotowym 2020 skład Zarządu PZ CORMAY S.A. był następujący:
-
- Janusz Płocica Prezes Zarządu,
-
- Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu,
-
- Flavio Finotello Członek Zarządu.
Zgodnie z § 13 Statutu Spółki do reprezentacji Spółki i składania oświadczeń w imieniu Spółki upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie lub członek Zarządu działający łącznie z prokurentem.
Do kompetencji Zarządu należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie pracy Zarządu Spółki. Zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę na zewnątrz.
Rada Nadzorcza
W roku obrotowym 2020 skład Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. był następujący:
-
- Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej,
-
- Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
-
- Piotr Augustyniak Członek Rady Nadzorczej,
-
- Tomasz Markowski Członek Rady Nadzorczej,
-
- Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej.
Zgodnie z § 18 Statutu PZ CORMAY S.A. w skład Rady Nadzorczej Spółki wchodzi od 5 do 8 członków. Członków Rady Nadzorczej Spółki powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie. Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są na okres wspólnej pięcioletniej kadencji. Do kompetencji Rady Nadzorczej należą sprawy przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, Statucie Spółki i Regulaminie Rady Nadzorczej, uchwalonym przez Walne Zgromadzenie Spółki. Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad wszystkimi obszarami działalności Spółki.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej
W roku obrotowym 2020 skład Komitet Audytu Rady Nadzorczej Spółki był następujący:
-
- Piotr Augustyniak Przewodniczący Komitetu Audytu,
-
- Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu,
-
- Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu.
Zgonie z § 2 Regulaminu Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. w skład Komitetu Audytu wchodzi co najmniej 3 członków, w tym Przewodniczący. Członków Komitetu Audytu powołuje ze swego grona i odwołuje Rada Nadzorcza Spółki. Członkowie Komitetu Audytu powoływani są na okres kadencji Rady Nadzorczej Spółki. Do kompetencji Komitetu Audytu należą sprawy przewidziane w Regulaminie Komitetu Audytu, uchwalonym przez Radę Nadzorczą Spółki oraz w ustawie z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 roku, poz. 1415, z późn. zm.).
31.12. Informacje dotyczące Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A.
Wskazanie osób spełniających ustawowe kryteria niezależności
Osobami spełniającymi kryteria niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 roku, poz. 1415, z późn. zm.) ("Ustawa") są wszyscy członkowie Komitetu Audytu.
Wskazanie osób posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, ze wskazaniem sposobu ich nabycia
Osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 129 ust. 1 Ustawy są Piotr Augustyniak oraz Tomasz Markowski.
Piotr Augustyniak jest absolwentem Wydziału Filologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1992 był zatrudniony w New York Times (Warszawa) na stanowisku tłumacza. W latach 1992-1993 był asystentem oficera finansowego w Fundacji Przekształceń Własnościowych przy Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1993-1994 kierował zespołem prywatyzacyjnym oraz był kierownikiem projektu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1994-2011 związany był z Enterprise Investors ("EI") jako partner. Od 2006 roku do 2011 roku był odpowiedzialny za monitoring, wprowadzanie spółek na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW"), transakcje sprzedaży znaczących pakietów akcji spółek portfela EI na rynku publicznym i prywatnym; był członkiem rad nadzorczych spółek portfela EI: Polfa Kutno, Energoaparatura, Elektrobudowa, Zakłady Chemiczne Wizów, Sfinks, CSS, Bauma, Comp, Comp Rzeszów (obecnie Asseco Poland), Agros Nova, Teta, Opoczno, AB, Siveco (Rumunia), STD Donivo (Słowacja), AVG Technologies (Holandia). Jego główne osiągnięcia w EI to udział w ponad 40 transakcjach związanych ze spółkami EI, w szczególności sprzedaż na rynku prywatnym kontrolnych pakietów akcji spółek: Bauma, Agros Nova, Opoczno oraz wprowadzenie na GPW takich spółek jak: Comp Rzeszów (obecnie Asseco Poland), PEP, Opoczno, Teta, Sfinks, AB, Magellan, zakończona sukcesem restrukturyzacja finansowa słowackiej spółki logistycznej STD Donivo (opracowanie i nadzór nad planem restrukturyzacji obejmującym negocjacje z grupą banków finansujących spółkę). Od czerwca do grudnia 2001 roku był Prezesem Zarządu Euroaparatura S.A. (oddelegowany w ramach pracy w EI do przeprowadzenia restrukturyzacji spółki – sprzedaży aktywów, dostosowania struktury i poziomu kosztów, zmian organizacji spółki). Obecnie Piotr Augustyniak jest członkiem licznych rad nadzorczych, w tym spółek notowanych na GPW oraz zajmuje się doradztwem finansowym i strategicznym dla firm.
Tomasz Markowski jest absolwentem Wydziału Finanse i Bankowość Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Liceum Ekonomicznego w Ełku o profilu Finanse i Rachunkowość. Karierę zawodową rozpoczął w 2007 roku w PTE Skarbiec-Emerytura S.A. na stanowisku analityka rynku akcji. W latach 2009-2011 zatrudniony w Skarbiec TFI S.A., najpierw na stanowisku analityk rynku akcji, a od września 2010 roku jako zarządzający funduszem. W latach 2012-2014 odpowiadał za zarządzanie Otwartym Funduszem Emerytalnym w PTE Warta S.A. Od października 2014 roku współuczestniczy w zarządzaniu funduszem inwestycyjnym Total FIZ. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego nr 326 oraz tytuł CFA (Chartered Financial Analyst) i CIIA (Certified International Investment Analyst).
Wskazanie osób posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka, ze wskazaniem sposobu ich nabycia
Osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka w rozumieniu art. 129 ust. 5 Ustawy są wszyscy członkowie Komitetu Audytu.
Piotr Augustyniak posiada wiedzę i umiejętności z branży, w której działa Spółka, przede wszystkim z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej PZ CORMAY S.A. (od sierpnia 2014 roku).
Tadeusz Wesołowski jest związany z rynkiem kapitałowym od ponad 15 lat. W tym okresie był prezesem i członkiem rad nadzorczych wielu spółek działających w branżach: dystrybucji farmaceutycznej, farmacji, produkcji leków, ochrony zdrowia i produkcji urządzeń medycznych. Założyciel i wieloletni Prezes Zarządu Prosper S.A., która po połączeniu z Torfarm S.A., od 2009 roku wchodzi w skład Grupy Kapitałowej NEUCA S.A., lidera rynku dystrybucji farmaceutycznej w Polsce. Zasiada w radach nadzorczych spółek notowanych GPW, m.in.: NEUCA S.A. (od 2009 roku) i Selvita S.A. (od 2011 roku).
Tomasz Markowski jest zawodowo związany z rynkiem kapitałowym od ponad 10 lat. W tym okresie zdobywał wiedzę i umiejętności z zakresu różnych branż gospodarki, w tym medycznej i jej segmentu - diagnostyki laboratoryjnej, tj. obszaru podstawowej działalności PZ CORMAY S.A., poprzez spotkania z analitykami branżowymi oraz zarządami spółek krajowych i zagranicznych, przeprowadzanie własnych analiz branży i poszczególnych spółek oraz wizytacje spółek wraz z obserwacją i oceną procesu produkcyjnego.
Wskazanie, czy na rzecz PZ CORMAY S.A. były świadczone przez firmę audytorską badającą jego sprawozdanie finansowe dozwolone usługi niebędące badaniem i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażano zgodę na świadczenie tych usług
W 2020 roku firma audytorska badająca sprawozdanie finansowe Spółki nie świadczyła na jej rzecz innych usług.
Wskazanie głównych założeń opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem
Głównymi założeniami polityki Spółki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania są: (i) niezależność w wyborze, (ii) zapewnienie zachowania wymogu bezstronności i niezależności firmy audytorskiej, (iii) zakaz klauzul umownych wpływających na wybór, (iv) zapewnienie zachowania jakości prac audytorskich i znajomości branży Spółki przez firmę audytorską, (v) zapewnienie zgodności z prawem okresu pracy danej firmy audytorskiej dla Spółki oraz (vi) zapewnienie przez firmę audytorską dogodnych dla Spółki warunków czasowych i kosztowych prac.
Głównymi założeniami polityki Spółki świadczenia usług dozwolonych są: (i) możliwość świadczenia wyłącznie usług niebędących usługami zabronionymi, wyłącznie pod warunkiem uzyskania każdorazowej zgody Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki, wydawanej po przeprowadzeniu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej oraz (ii) w stosownych przypadkach świadczenie usług zgodnie z wytycznymi Komitetu Audytu.
Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy o badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Spółkę procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria
Rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a wybór firmy audytorskiej dotyczył przedłużenia umowy o badanie.
Wskazanie liczby odbytych posiedzeń Komitetu Audytu
W 2020 roku Komitet Audytu Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. S.A. odbył 4 posiedzenia.