AI assistant
PZ Cormay S.A. — Audit Report / Information 2020
Apr 23, 2021
5783_rns_2021-04-23_23c2d013-311f-4075-92fd-22cc263fddbf.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

PZ CORMAY S.A. Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Joanna Kamińska Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

| WYBRANE DANE FINANSOWE 5 | ||
|---|---|---|
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 6 | ||
| SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 7 | ||
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH8 | ||
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM9 | ||
| ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE10 | ||
| 1. | Informacje ogólne10 | |
| 2. | Opis Grupy Kapitałowej CORMAY10 | |
| 3. | Skład Zarządu i Rady Nadzorczej11 | |
| 4. | Notowania PZ CORMAY S.A. na rynku regulowanym11 | |
| 5. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 11 | |
| 6. | Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego12 | |
| 6.1 | Założenie kontynuowania działalności 12 | |
| 6.2 | Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Spółki12 | |
| 6.3 | Oświadczenia Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania finansowego14 | |
| 6.4 | Oświadczenie Zarządu w sprawie wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej14 | |
| 6.5 | Oświadczenie o zgodności14 | |
| 6.6 | Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego 15 | |
| 7. | Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 15 | |
| 7.1 | Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości15 | |
| 7.2 | Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie 15 | |
| 7.3 | Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE16 | |
| 8. | Korekty błędów poprzednich okresów18 | |
| 9. | Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 18 | |
| 9.1 | Profesjonalny osąd18 | |
| 9.2 | Niepewność szacunków19 | |
| 10. | Istotne zasady rachunkowości 20 | |
| 10.1 | Rzeczowe aktywa trwałe20 | |
| 10.2 | Wartości niematerialne20 | |
| 10.3 | Leasing21 | |
| 10.4 | Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych23 | |
| 10.5 | Koszty finansowania zewnętrznego 23 | |
| 10.6 | Aktywa finansowe 23 | |
| 10.7 | Utrata wartości aktywów finansowych24 | |
| 10.8 | Zapasy 24 | |
| 10.9 | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 25 | |
| 10.10 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty25 | |
| 10.11 | Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne 25 | |
| 10.12 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania25 | |
| 10.13 | Rezerwy 25 | |
| 10.14 | Świadczenia pracownicze – świadczenia urlopowe, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne 26 | |
| 10.15 | Płatności w formie akcji własnych 26 | |
| 10.16 | Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne 26 | |
| 10.17 | Dotacje 26 | |
| 10.18 | Przychody z umów z klientami 26 |
| 10.19 | Podatki 27 | |
|---|---|---|
| 10.20 | Zysk netto na akcję 28 | |
| 10.21 | Kapitał własny 28 | |
| 10.22 | Rozliczenia międzyokresowe 28 | |
| 10.23 | Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana 29 | |
| 11. | Sezonowość29 | |
| 12. | Informacje dotyczące segmentów operacyjnych29 | |
| 13. | Informacje dotyczące segmentów geograficznych29 | |
| 14. | Przychody ze sprzedaży według branż30 | |
| 15. | Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży 30 | |
| 16. | Przychody i koszty 30 | |
| 16.1 | Pozostałe przychody operacyjne 30 | |
| 16.2 | Pozostałe koszty operacyjne33 | |
| 16.3 | Przychody finansowe 33 | |
| 16.4 | Koszty finansowe 33 | |
| 16.5 | Koszty według rodzajów33 | |
| 17. | Podatek dochodowy34 | |
| 17.1 | Obciążenie podatkowe34 | |
| 17.2 | Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej 34 | |
| 17.3 | Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 34 | |
| 18. | Rzeczowe aktywa trwałe35 | |
| 19. | Leasing36 | |
| 19.1 | Spółka jako leasingobiorca – Aktywa z tytułu prawa do użytkowania36 | |
| 19.2 | Spółka jako leasingobiorca – Zobowiązania z tytułu umów leasingu37 | |
| 19.3 | Spółka jako leasingodawca – Przyszłe opłaty z tytułu leasingu operacyjnego 37 | |
| 19.4 | Spółka jako leasingodawca – Należności z tytułu umów leasingu finansowego38 | |
| 20. | Wartości niematerialne38 | |
| 20.1 | Podsumowanie statusu kluczowych trwających prac rozwojowych 39 | |
| 20.2 | Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych 40 | |
| 21. | Udziały we wspólnych przedsięwzięciach41 | |
| 22. | Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki zależne 41 | |
| 23. | Pozostałe aktywa finansowe - krótkoterminowe41 | |
| 24. | Zapasy 42 | |
| 25. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 42 | |
| 26. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty43 | |
| 27. | Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych43 | |
| 28. | Kapitał własny 44 | |
| 28.1 | Kapitał podstawowy 44 | |
| 28.2 | Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty; pokrycie straty 45 | |
| 29. | Rezerwy na świadczenia pracownicze45 | |
| 30. | Rezerwy pozostałe46 | |
| 31. | Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 47 | |
| 32. | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe)48 | |
| 33. | Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe 48 | |
| 34. | Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe51 | |
| 34.1 | Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytów i pożyczek 51 | |
| 34.2 | Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych 51 | |
|---|---|---|
| 34.3 | Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi51 | |
| 34.4 | Gwarancje bankowe52 | |
| 34.5 | Przyszłe zobowiązania umowne 52 | |
| 34.6 | Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji52 |
|
| 35. | Informacje o podmiotach powiązanych 53 | |
| 35.1 | Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę 54 | |
| 35.2 | Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. 54 |
|
| 35.3 | Program motywacyjny dla członków Zarządu i wyższej kadry kierowniczej na lata 2018-2020 55 | |
| 35.4 | Inne transakcje z udziałem członków Zarządu55 | |
| 36. | Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym55 | |
| 36.1 | Ryzyko stopy procentowej 55 | |
| 36.2 | Ryzyko walutowe 56 | |
| 36.3 | Ryzyko cen produktów, towarów57 | |
| 36.4 | Ryzyko kredytowe 57 | |
| 36.5 | Ryzyko związane z płynnością57 | |
| 37. | Pozostałe istotne czynniki ryzyka58 | |
| 37.1 | Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji 58 | |
| 38. | Instrumenty finansowe 59 | |
| 38.1 | Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych59 | |
| 39. | Zarządzanie kapitałem59 | |
| 40. | Struktura zatrudnienia 60 | |
| 41. | Umowa z firmą audytorską i wynagrodzenie firmy audytorskiej60 | |
| 42. | Zdarzenia następujące po dniu bilansowym 60 | |
| 43. | Pozostałe informacje do sprawozdania finansowego 60 | |
WYBRANE DANE FINANSOWE
| tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | |
|---|---|---|---|---|
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
| Przychody ze sprzedaży | 43 146 | 43 444 | 9 643 | 10 099 |
| Koszt własny sprzedaży | 30 602 | 30 751 | 6 840 | 7 148 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (4 731) | (36 997) | (1 057) | (8 600) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 1 244 | (37 385) | 278 | (8 691) |
| Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy | 1 153 | (37 444) | 258 | (8 704) |
| EBITDA* | (723) | (33 385) | (162) | (7 761) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (971) | 5 254 | (217) | 1 221 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(8 142) | (13 937) | (1 820) | (3 240) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 12 704 | 10 084 | 2 839 | 2 344 |
| Przepływy pieniężne netto razem | 3 591 | 1 401 | 803 | 326 |
| Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) | 0,014 | (0,445) | 0,003 | (0,103) |
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
| Aktywa razem | 106 594 | 112 384 | 23 098 | 26 391 |
| Zobowiązania długoterminowe | 14 465 | 15 866 | 3 134 | 3 726 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 27 935 | 15 466 | 6 053 | 3 632 |
| Kapitał własny | 64 194 | 81 052 | 13 910 | 19 033 |
| Kapitał akcyjny | 84 205 | 84 205 | 18 247 | 19 773 |
| Liczba akcji w tys. sztuk | 84 205 | 84 205 | 84 205 | 84 205 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN) | 0,76 | 0,96 | 0,17 | 0,23 |
* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd Spółki jako Zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres
| PZ CORMAY S.A. |
|---|
| Sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku |
| (w tysiącach PLN) |
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 13,14,15 | 43 146 | 43 444 |
| Koszt własny sprzedaży | 16.5 | 30 602 | 30 751 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 12 544 | 12 693 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 16.1 | 2 319 | 12 356 |
| Koszty sprzedaży | 16.5 | 8 915 | 9 735 |
| Koszty ogólnego zarządu | 16.5 | 5 071 | 5 469 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 16.2 | 5 608 | 46 842 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (4 731 ) | (36 997) | |
| Przychody finansowe | 16.3 | 8 999 | 59 |
| Koszty finansowe | 16.4 | 2 921 | 793 |
| Koszty (przychody) z tytułu zawiązania (rozwiązania) odpisu z tytułu utraty wartości należności |
103 | (346) | |
| Zysk (strata) brutto | 1 244 | (37 385) | |
| Podatek dochodowy | 17 | 91 | 59 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 153 | (37 444) | |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | |
| Zysk (strata) netto za okres | 1 153 | (37 444) | |
| Podstawowy zysk netto na jedną akcję | 0,014 | (0,445) | |
| Podstawowy zysk netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 0,014 | (0,445) | |
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję | 0,014 | (0,445) | |
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 0,014 | (0,445) | |
| Zysk (strata) netto za okres | 1 153 | (37 444) | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku | (18 010) | 23 031 | |
| Zysk (strata) z tytułu wyceny inwestycji w jedn. zależne wyceniane w wartości | 22 | (17 990) | 23 031 |
| godziwej przez inne całkowite dochody | |||
| Zyski (straty) aktuarialne | (20) | - | |
| Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku | - | - | |
| Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | (18 010) | 23 031 | |
| Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów | - | - | |
| Inne całkowite dochody netto | (18 010) | 23 031 | |
| Całkowity dochód netto za okres | (16 857) | (14 413) |
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 76 815 | 90 805 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 13,18 | 6 187 | 9 327 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 13,19 | 3 559 | 2 920 |
| Wartości niematerialne | 13,20 | 13 900 | 12 651 |
| Należności długoterminowe | 90 | 83 | |
| Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne | 22 | 53 079 | 65 824 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 17 | - | - |
| Aktywa obrotowe | 29 779 | 21 579 | |
| Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 29 779 | 21 579 | |
| Zapasy | 24 | 7 509 | 10 083 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 25 | 10 739 | 9 325 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 23 | 5 906 | - |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 26 | 5 625 | 2 171 |
| Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | - | - | |
| SUMA AKTYWÓW | 106 594 | 112 384 | |
| PASYWA | |||
| Kapitał własny | 64 194 | 81 052 | |
| Kapitał podstawowy | 28 | 84 205 | 84 205 |
| Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | 92 811 | 92 811 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | (11 138) | 6 872 | |
| Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | (101 684) | (102 836) | |
| Zobowiązania długoterminowe | 14 465 | 15 866 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 29 | 199 | 145 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 17 | - | - |
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 31 | 13 030 | 14 271 |
| Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 33 | 1 236 | 1 450 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 27 935 | 15 466 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
27 935 | 15 466 | |
| Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych | 29 | 673 | 552 |
| Rezerwy pozostałe | 30 | 2 392 | 2 085 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 32 | 9 206 | 11 917 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 31 | 15 648 | 899 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 33 | 16 | 13 |
| Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | - | - | |
| Zobowiązania razem | 42 400 | 31 332 | |
| SUMA PASYWÓW | 106 594 | 112 384 |
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | |||
| Zysk (strata) netto | 1 153 | (37 444) | |
| Korekty: | (2 124) | 42 192 | |
| Podatek dochodowy | 91 | 59 | |
| Zmiana stanu odpisów aktualizujących | 5 480 | 45 491 | |
| Amortyzacja | 4 008 | 3 612 | |
| Wycena aktywów do wartości godziwej | 137 | (4) | |
| (Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe | (8 752) | (2 911) | |
| Koszty finansowe | 1 053 | 403 | |
| Zmiana stanu zapasów | 27 | - | (1 193) |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | 27 | (1 512) | 1 847 |
| Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | 27 | (211) | (10 112) |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | 27 | (2 358) | 3 306 |
| Zmiana stanu rezerw | 461 | 1 649 | |
| Inne korekty | (521) | 45 | |
| Przepływy pieniężne z działalności | (971) | 4 748 | |
| (Zapłacony) / zwrócony podatek dochodowy | - | 506 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (971) | 5 254 | |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | |||
| Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych | 2 | - | |
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 192 | 5 726 | |
| Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe | 743 | 1 371 | |
| Dywidendy otrzymane zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna | 8 473 | - | |
| Nabycie wartości niematerialnych i prawnych | (4 389) | (9 752) | |
| Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (176) | (1 169) | |
| Wydatki na nabycie instrumentów kapitałowych lub instrumentów dłużnych innych jednostek |
(12 244) | (5 911) | |
| Zwrot dotacji | (743) | (4 202) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (8 142) | (13 937) | |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | |||
| Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego | 13 747 | 13 579 | |
| Odsetki | (126) | (602) | |
| Spłaty kredytów i pożyczek - część kapitałowa | - | (1 743) | |
| Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa | (917) | (1 150) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 12 704 | 10 084 | |
| Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut | 3 591 | 1 401 | |
| Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych | (137) | 4 | |
| Przepływy pieniężne razem | 3 454 | 1 405 | |
| Środki pieniężne na początek okresu | 26 | 2 171 | 766 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 26 | 5 625 | 2 171 |
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2020 | 84 205 | 92 811 | 6 872 | (102 836) | 81 052 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | 1 153 | 1 153 |
| Inne całkowite dochody | - | - | (18 010) | - | (18 010) |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | (18 010) | 1 153 | (16 857) |
| Inne zmiany | - | - | - | (1) | (1) |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | (18 010) | 1 152 | (16 858) |
| Na dzień 31 grudnia 2020 | 84 205 | 92 811 | (11 138) | (101 684) | 64 194 |
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2019 | 84 205 | 92 811 | (16 159) | (65 392) | 95 465 |
| Zysk (strata) za okres | - | - | - | (37 444) | (37 444) |
| Inne całkowite dochody | - | - | 23 031 | - | 23 031 |
| Całkowite dochody za okres ogółem | - | - | 23 031 | (37 444) | (14 413) |
| Inne zmiany | - | - | - | - | - |
| Zmiany w kapitale w okresie | - | - | 23 031 | (37 444) | (14 413) |
| Na dzień 31 grudnia 2019 | 84 205 | 92 811 | 6 872 | (102 836) | 81 052 |
ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. INFORMACJE OGÓLNE
Sprawozdanie finansowe PZ CORMAY S.A. (dalej: "Spółka") obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (IVD). Głównym miejscem prowadzenia działalności Spółki jest Polska.
Siedziba Spółki mieści się w Łomiankach.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
| Nazwa Spółki | PZ CORMAY Spółka Akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Ul. Wiosenna 22, 05-092 Łomianki |
| Forma prawna | Spółka akcyjna |
| Państwo rejestracji | Polska |
| Sąd rejonowy | Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego |
| Nr Rejestru Przedsiębiorców | 0000270105 |
| Nr Identyfikacji Podatkowej | 1181872269 |
| REGON | 140777556 |
| Rodzaj podstawowej działalności wg PKD | 20.59.Z - produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana |
| Waluta, w jakiej Spółka sporządza sprawozdanie | Polski złoty (PLN) |
2. OPIS GRUPY KAPITAŁOWEJ CORMAY
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku PZ CORMAY S.A. jest Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY (dalej "Grupa Kapitałowa").
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2021 roku PZ CORMAY S.A. posiada udziały w spółce Orphée SA, która jest spółką dominującą dla Grupy Kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 97,9% kapitału akcyjnego:
| Nazwa | Udział PZ CORMAY S.A. w kapitale i głosach na dzień 31 grudnia 2020 |
Charakter zależności |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| Orphée SA | 97,9% | Zależny | Pełna |
Na dzień 31 grudnia 2020 roku, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:
| Nazwa | Bezpośredni udział Orphée SA w kapitale na dzień 31 grudnia 2020 |
Bezpośredni udział Orphée SA w głosach na dzień 31 grudnia 2019 |
Charakter zależności |
|---|---|---|---|
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 98,5% | 98,5% | Zależny |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. | 100,0% | 100,0% | Zależny |
| Orphee Technics Sp. z o. o. | 100,0% | 100,0% | Zależny |
Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2021 roku PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio 1,5% udziałów w spółce zależnej Kormej Diana Sp. z o.o. Łącznie z 98,5% udziałem w tej spółce posiadanym przez Orphée SA (jednostką dominującą niższego rzędu) Grupa Kapitałowa posiadała 100,0% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o.
Do dnia 13 maja 2019 roku Grupa Kapitałowa poprzez spółkę Orphée SA posiadała 45% udział w kapitale spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. (dalej "Diesse") - włoskiego producenta testów oraz aparatury w obszarze immunologii, mikrobiologii i hematologii, dystrybutora sprzętu medycznego - i zgodnie z postanowieniami statutu 50% praw głosu w tej spółce i traktowała tę spółkę jako jednostkę współkontrolowaną wycenianą metodą praw własności. W dniu 13 maja 2019 roku Orphée SA zawarła umowę sprzedaży całości posiadanych akcji w Diesse i na tę datę Diesse zostało wyłączone z Grupy Kapitałowej CORMAY.
Głównym przedmiotem działalności podmiotów jest:
-
- Orphée SA sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
-
- Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami;
-
- Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
-
- Kormiej Rusland import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej;
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku w Grupie Kapitałowej CORMAY nie występują jednostki, gdzie mimo posiadania większości głosów uznano, że jednostki te nie są kontrolowane przez Spółkę.
3. SKŁAD ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ
Skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiał się następująco:
- Janusz Płocica Prezes Zarządu
- Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu
- Flavio Finotello Członek Zarządu
Skład Zarządu nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.
Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiał się następująco:
- Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Piotr Augustyniak Członek Rady Nadzorczej
- Tomasz Markowski Członek Rady Nadzorczej
- Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej
Skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.
Skład Komitetu Audytu na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiał się następująco:
- Piotr Augustyniak Przewodniczący Komitetu Audytu
- Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu
- Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu
Skład Komitetu Audytu nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.
4. NOTOWANIA PZ CORMAY S.A. NA RYNKU REGULOWANYM
-
- Informacje ogólne:
- Giełda: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.; ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa Symbol na GPW: PZ CORMAY / CRM / PLCMRAY00029 Rynek Równoległy Sektor GPW: Produkcja leków Przynależność do indeksów GPW: WIG-Leki, sWIG80, sWIG80TR, InvestorMS, WIG-Poland, WIG
-
- System depozytowo rozliczeniowy: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW); ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa
-
- Kontakty z inwestorami: Błażej Dowgielski; MakMedia Group; tel.: +48 692 823 744; e-mail: [email protected]
5. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd PZ CORMAY S.A. w dniu 22 kwietnia 2021 roku. Właściciele jednostki oraz inne osoby nie mają prawa do wprowadzania zmian w sprawozdaniu finansowym po jego zatwierdzeniu.
6. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
6.1 Założenie kontynuowania działalności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2020 roku.
W szczególności, opisana w nocie 6.2 "Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Spółki" pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2020 roku.
6.2 Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Spółki
W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan zidentyfikowano nowy rodzaj koronawirusa SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W dniu 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii.
Pandemia koronawirusa stała się w 2020 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu rząd w Polsce wprowadził pakiety pomocowe (tzw. Tarcze Antykryzysowe), skierowanie głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Od połowy marca 2020 Spółka podjęła szereg działań w celu dostosowania się do sytuacji kryzysowej oraz zapewnienia ciągłości działalności. Polegały one m.in. na wprowadzeniu zaleceń służb sanitarnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVD-19 i zapewnieniu, w jak największym stopniu, bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnym umożliwieniu im nieprzerwanej pracy.
Sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wpływ pandemii na obniżenie sprzedaży analizatorów i odczynników niezwiązanych z diagnostyką koronawirusa SARS-CoV-2
Wpływ pandemii na sprzedaż w Spółki jest dwojaki. Z jednej strony Spółka dostarcza testy i odczynniki do diagnostyki obecności koronawirusa, z drugiej strony obserwuje w Polsce oraz na świecie ograniczenie działalności szpitali i przychodni oraz laboratoriów medycznych, w zakresie niezwiązanym z diagnostyką i leczeniem COVID-19. W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:
- analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
- odczynniki wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
- odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG/IgM oraz antygenowe),
- w 2021 roku Spółka wprowadziła na rynek testy PCR wykrywające wirusa SARS-CoV-2.
Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Spółki. Pozostałe produkty są wyłącznie związane z diagnostyką koronawirusa.
Poniżej podsumowano przychody oraz marże ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2020 roku oraz dane porównawcze z analogicznego okresu roku 2019.
| Rok zakończony | Rok zakończony | |
|---|---|---|
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
| Przychody ze sprzedaży - asortyment COVID | 3 239 | - |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment COVID | 1 992 | - |
| Marża procentowa - asortyment COVID | 62% | nd. |
| Przychody ze sprzedaży - asortyment nie-COVID | 39 907 | 43 444 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment nie-COVID | 10 552 | 12 693 |
| Marża procentowa - asortyment nie-COVID | 26% | 29% |
| Przychody ze sprzedaży - całość | 43 146 | 43 444 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - całość | 12 544 | 12 693 |
| Marża procentowa - całość | 29% | 29% |
Wpływ pandemii na działalność operacyjną Spółki
Pomimo utrudnień w pierwszym kwartale 2020 roku w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Spółki, w trakcie trwania pandemii działalność operacyjna przebiegała bez istotnych zakłóceń. Spółka realizowała zamówienia bez opóźnień. W związku z pandemią koronawirusa powołany został zespół koordynacyjny na bieżąco monitorujący ryzyka związane z pandemią oraz opracowane zostały instrukcje postępowania pracowników Spółki na wypadek kontaktu z wirusem. Wdrożono dodatkowe mechanizmy wzmacniające bezpieczeństwo pracowników: system dezynfekcji, ograniczenia kontaktu między pracownikami, praca w systemie home office.
Obserwowany od września 2020 roku wysoki poziom zakażeń COVID-19, zarówno w Polsce jak i na świecie, ponownie przełożył się na aktywność gospodarczą Spółki.
Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone w Polsce i na świecie pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych odmian koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdownów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa, utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.
Wpływ pandemii na sytuację płynnościową Spółki
Pandemia koronawirusa nie miała istotnego wpływu na sytuację płynnościową Spółki. Spółka na bieżąco analizuje wpływ pandemii na sytuację rynkową oraz sygnały mogące świadczyć o pogarszającej się sytuacji finansowej kontrahentów.
Poniżej zaprezentowano kształtowanie się kapitału obrotowego na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku.
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 10 739 | 9 325 |
| Zapasy | 7 509 | 10 083 |
| Środki pieniężne | 5 625 | 2 171 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 5 906 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | (9 206) | (11 917) |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | (15 648) | (899) |
| Kapitał obrotowy netto | 4 925 | 8 763 |
Biorąc pod uwagę fakt, że na dzień 31 grudnia 2020 roku w skład pozycji Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe (15 648 tys. PLN) wchodziły zobowiązania z tytułu pożyczek wobec jednostki zależnej Orphée SA (14 094 tys. PLN) mające charakter finansowania wewnątrzgrupowego, których termin spłaty może ulec wydłużeniu, można stwierdzić, że sytuacja płynnościowa Spółki jest stabilna i bezpieczna. Wprawdzie zakres krótko- i długoterminowych skutków koronawirusa jest trudny do przewidzenia, jednak Zarząd Spółki nie stwierdza obecnie zagrożenia dla jej płynności i dla możliwości kontynuacji działalności.
Opis programów, z których skorzystała Spółka w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej"
Poniżej podsumowano otrzymane przez Spółkę wsparcie w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej" w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa.
-
- Pożyczka w ramach Tarczy Finansowej PFR dla MŚP
- Otrzymana kwota pożyczki: 2 042 tys. PLN (prezentowana w pozycji innych zobowiązań finansowych długoterminowych – 1 148 tys. PLN, w pozycji innych zobowiązań finansowych krótkoterminowych – 383 tys. PLN, a w części, dla której umorzenie jest wystarczająco pewne w pozostałych przychodach operacyjnych z tytułu otrzymanych dotacji – 510 tys. PLN).
- Brak oprocentowania pożyczki.
- Warunki umorzenia: 25% pożyczki umarzane za kontynuowanie działalności, do 25% umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia, do 25% umarzane przy spadku przychodów, 25% należy bezwarunkowo spłacić.
- Spłata po 1 roku przez 24 miesiące.
Szczegóły pożyczki opisano w nocie 31 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe".
-
Odroczenie płatności składek ZUS
-
Odroczenie płatności ZUS za kwiecień, maj, czerwiec oraz październik i listopad 2020 roku (łącznie 1 619 tys. PLN) do 15 stycznia, do 16 lutego, do 16 marca do 16 kwietnia oraz 1 września 2021 roku.
-
- Dotacje do wynagrodzenia z tytułu obniżonego czasu pracy z FGŚP
- Dotacja bezzwrotna w kwocie 943 tys. PLN z uwagi na spadek przychodów o więcej niż 25% i obniżenie wymiaru czasu pracy o 10% w okresie czerwiec – sierpień 2020. Cała kwota otrzymanego dofinansowania została wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
-
- Odroczenie i wydłużenie spłaty zobowiązań z tyt. leasingu w Santander Leasing S.A.
- Odroczenie istniejącego zobowiązania na 31 maja 2020 (51 tys. PLN) o 6 miesięcy bez odsetek.
- Wakacje kredytowe zawieszenie spłaty rat leasingowych w części kapitałowej (część odsetkowa nie była zawieszona) w okresie 6 miesięcy (czerwiec – listopad 2020) – odroczona kwota 229 tys. PLN.
6.3 Oświadczenia Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania finansowego
Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi PZ CORMAY S.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Spółki, a Sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji PZ CORMAY S.A., w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.
6.4 Oświadczenie Zarządu w sprawie wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej
Zarząd PZ CORMAY S.A., na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej, informuje że:
a) firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej;
b) są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji;
c) Spółka posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz Spółki przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
Firmą audytorską przeprowadzającą badanie rocznego sprawozdania finansowego Spółki za 2020 rok jest BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
6.5 Oświadczenie o zgodności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (dalej: "MSSF-UE"). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE.
Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego Spółka przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku, za wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po dniu 1 stycznia 2020 roku.
Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.
6.6 Waluta pomiaru i waluta sprawozdania finansowego
Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Spółki jest złoty polski (PLN). Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).
7. ISTOTNE ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI
Za wyjątkiem zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2019 rok.
7.1 Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości
• Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF
Zmiany zostały opublikowana w dniu 29 marca 2018 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Spółka zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.
Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany w MSSF 3 "Połączenia jednostek": Definicja przedsięwzięcia
Zmiany zostały opublikowane w dniu 22 października 2018 roku i obowiązują w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Spółka zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.
Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów": Definicja istotności
Zmiany zostały opublikowane w dniu 31 października 2018 mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Spółka zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.
Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" i MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji": Reforma wskaźników stóp procentowych
Zmiany zostały opublikowane w dniu 26 września 2019 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Spółka zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.
Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
7.2 Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Spółka nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
• MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i pierwotnie miał mieć zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). Zmiany do MSSF 17 zostały opublikowane 25 czerwca 2020 roku. Odroczono termin pierwszego zastosowania standardu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest wcześniejsze zastosowanie standardu (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9).
Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany w MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach": Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku. Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) postanowiła odroczyć datę wejścia w życie poprawek, bez wskazania daty początkowej, dopóki nie sfinalizuje ewentualnych zmian wynikających z projektu badawczego dotyczącego wyceny metodą praw własności.
Z uwagi na powyższe Komisja Europejska postanowiła również odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów. Spółka zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
• Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych": klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe
Zmiany zostały opublikowane w dniu 23 stycznia 2020 i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.
Spółka zastosuje poprawki od 1 stycznia 2023 roku.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSSF 16 "Leasing" – ulgi w opłatach leasingowych związane z COVID-19
Zmiany w MSSF 16 zostały opublikowane 28 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych zaczynających się od 1 czerwca 2020 roku lub po tej dacie.
Spółka stosuje poprawki od 1 stycznia 2021 roku.
Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" – odroczenie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Zmiany opublikowano 25 czerwca 2020 roku. Zmiany przesuwają ustaloną datę wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia zawartego w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" ze stosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe", tak aby jednostki musiały stosować MSSF 9 w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSSF 9"Instrumenty finansowe", MSR 39"Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7"Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy": Reforma wskaźników stóp procentowych – faza druga
Zmiany opublikowane 27 sierpnia 2020 roku i będą miały zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany dotyczą fazy drugiej reformy wskaźnika stóp procentowych.
Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
7.3 Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE.
• MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"
Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku, gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.
Spółka zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.
Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" – Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych
Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.
Zmiany aktualizują przestarzałe odniesienie do Założeń koncepcyjnych w MSSF 3 bez znaczącej zmiany wymagań standardu.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania
Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.
Zmiany zabraniają odliczania od kosztu wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych wszelkich wpływów ze sprzedaży przedmiotów wytworzonych w trakcie doprowadzenia tego składnika aktywów do miejsca i stanu niezbędnego do tego, aby mógł on funkcjonować w sposób zamierzony przez kierownictwo. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich przedmiotów oraz koszt ich wytworzenia w rachunku zysków i strat.
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych.
Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.
Zmiany precyzują, że "koszt wykonania" umowy obejmuje "koszty bezpośrednio związane z umową". Koszty, które odnoszą się bezpośrednio do umowy, mogą być albo przyrostowymi kosztami wykonania tej umowy (przykładami mogą być bezpośrednia robocizna, materiały) lub alokacją innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wykonania umów (przykładem może być alokacja odpisu amortyzacyjnego na pozycji rzeczowych aktywów trwałych służących do realizacji umowy).
Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
• Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020
Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.
Zmiany odnoszą się do:
MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". Zmiana zezwala jednostce zależnej, która stosuje paragraf D16 (a) MSSF 1, na wycenę łącznych różnic kursowych przy użyciu kwot zgłoszonych przez jej jednostkę dominującą, na podstawie daty przejścia na MSSF przez jednostkę dominującą.
MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Zmiana wyjaśnia, jakie opłaty uwzględnia jednostka, stosując test "10 procent" w paragrafie B3.3.6 MSSF 9 przy ocenie, czy należy zaprzestać ujmowania zobowiązania finansowego. Jednostka uwzględnia jedynie opłaty zapłacone lub otrzymane między jednostką (pożyczkobiorcą) a pożyczkodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez jednostkę lub pożyczkodawcę w imieniu drugiej strony.
MSSF 16 "Leasing". Zmiana do przykładu ilustracyjnego 13 towarzyszącego MSSF 16 usuwa z przykładu ilustrację zwrotu kosztów ulepszeń leasingu przez leasingodawcę w celu rozwiązania wszelkich potencjalnych niejasności dotyczących traktowania zachęt leasingowych, które mogą powstać z powodu sposobu zilustrowania zachęt leasingowych w tym przykładzie.
MSR 41 "Rolnictwo". Zmiana usuwa wymóg z paragrafu 22 MSR 41, zgodnie z którym jednostki powinny wyłączać przepływy pieniężne z tytułu opodatkowania przy wycenie wartości godziwej składnika aktywów biologicznych metodą wartości bieżącej.
8. KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW
Nie wystąpiły.
9. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH
Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wycenić, lecz tylko oszacować. Proces szacowania wymaga dokonania własnego osądu na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji. Wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności. Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.
Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym oraz w informacjach objaśniających do tego sprawozdania. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zamierzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji przez Zarząd. Zgodnie z MSSF do zmian wartości szacunkowych stosowane jest podejście prospektywne, które oznacza, że skorygowane zostają wartości dotyczące transakcji, innych zdarzeń i warunków od momentu, w którym nastąpiła zmiana. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
- a) okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu; lub
- b) okresu, w którym nastąpiła zmiana, i okresów przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy wszystkich tych okresów.
9.1 Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Spółki wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych
Spółka zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Spółki. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Spółki w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję o jej ujęciu jako nieruchomości inwestycyjnej lub jako środka trwałego.
Nakłady na trwające prace rozwojowe, zakończone prace rozwojowe
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez Spółkę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 kryteria dotyczące ujmowania pozycji. Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Spółki. Pierwsze skapitalizowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem.
Spółka przeprowadza co roku test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Aby udowodnić, w jaki sposób dany składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, Spółka ocenia przyszłe korzyści ekonomiczne, które ma uzyskać z tego składnika na podstawie zasad określonych w MSR 36 Utrata wartości aktywów. Kierownictwo Spółki oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem.
Ośrodek wypracowujący środki pieniężne
Zgodnie z definicją zawartą w paragrafie 6 MSR 36 ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym dającym się określić zespołem aktywów, który wypracowuje wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Z określeniem, co stanowi ośrodek wypracowujący środki pieniężne, wiąże się subiektywna ocena. Jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, Spółka identyfikuje najmniejszy zbiór aktywów, który wypracowuje w znacznym stopniu niezależne wpływy pieniężne.
9.2 Niepewność szacunków
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów niefinansowych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Spółka ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Spółka przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych. Dodatkowo, zgodnie z wymogami MSR 36, Spółka przeprowadza raz do roku test na utratę wartości składników wartości niematerialnych i prawnych, które jeszcze nie są dostępne do użytkowania (nakłady na trwające prace rozwojowe).
Odpisy aktualizujące wartość należności
Spółka oblicza odpis aktualizujący wartość należności zgodnie z metodologią określoną w MSSF 9. Ponieważ należności występujące w Spółce nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Spółka stosuje metodę uproszczoną opisaną w p. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności.
W celu obliczenia odpisu Spółka stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Spółka analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych. Stawki są wyliczane osobno dla klientów krajowych i zagranicznych.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania, Spółka dokonuje odpisu w wysokości 100% wartości na odczynniki, dla których minął termin ważności. Dodatkowo Spółka analizuje rotację wszystkich zapasów i dla każdego indeksu dokonuje odpisu w 100% na nadwyżkę stanu magazynowego ponad rotację w okresie 2 ostatnich lat.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.
Wycena pozostałych rezerw
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania. Szacunków dokonuje się na podstawie wzorów wyprowadzonych na podstawie dotychczasowego doświadczenia. Z szacunkami, choć najlepszymi w ocenie kierownictwa, może być związana niepewność.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W przypadku, gdy w ocenie Zarządu Spółki prawdopodobnym jest, że składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie zostanie w pełni zrealizowany, Spółka dokonuje jego odpisania, jednak nie więcej niż do poziomu rozpoznanej rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Spółka wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
10. ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
10.1 Rzeczowe aktywa trwałe
Środki trwałe są wykazywane w cenie nabycia (powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania) lub koszcie wytworzenia, pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe są amortyzowane liniowo począwszy od miesiąca, w którym jest on dostępny do użytkowania. Stawki amortyzacji wynikają z okresów ekonomicznej użyteczności aktywów.
Stawki amortyzacyjne w Spółce kształtują się na następującym poziomie:
- budynki i budowle 1% 10%,
- urządzenia techniczne i maszyny 12,5% 20%,
- sprzęt komputerowy 20% 33%,
- środki transportu 15% 20%,
- pozostałe środki trwałe 10% 25%,
- wartości niematerialne i prawne 10% 50%.
Wartość końcową rzeczowych aktywów trwałych oraz poprawność stosowanych stawek amortyzacyjnych weryfikuje się raz w roku i w razie konieczności koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Inwestycje w obce obiekty wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Długość amortyzacji odpowiada okresowi najmu takiego obcego obiektu lub okresowi jego użyteczności, jeżeli ten jest krótszy.
Każdorazowo, po wykonaniu istotnej modernizacji, koszt ten ujmowany jest w wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, jeżeli kryteria ujmowania są spełnione.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści ekonomiczne wynikające z dalszego użytkowania lub sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu, obliczone jako różnica między wpływami ze sprzedaży a wartością bilansową usuwanego składnika aktywu, ujmowane są w rachunku zysków i strat okresu, w którym dokonywana jest operacja gospodarcza.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie.
Jednostka wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę) zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia i prezentuje jako osobną linię w aktywach obrotowych.
10.2 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac badawczych i rozwojowych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Każdorazowo Spółka ocenia, czy dana wartość niematerialna ma ograniczony czy nieokreślony okres użytkowania.
Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie zostały jeszcze przyjęte do używania, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W Spółce występują nakłady na trwające prace rozwojowe zaliczane do składników wartości niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku kolejnego roku obrotowego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:
- nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 25 lat, oprogramowanie komputerów - nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 7 lat,
- pozostałe wartości niematerialne i prawne nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 7 lat. Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w rachunku zysków i strat jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione,
- koszty prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności, jednak nie dłużej niż 15 lat. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe, wykonane w ramach danego przedsięwzięcia, są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
10.3 Leasing
Spółka jako leasingobiorca
Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Spółka ocenia czy dana umowa jest leasingiem lub zawiera leasing na początku umowy lub jeśli warunki umowy ulegną zmianie.
W dacie, w której przedmiot leasingu jest dostępny do wykorzystania, Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Zgodnie z pkt. 4 MSSF 16 Spółka nie stosuje tego standardu dla wartości niematerialnych.
Okres leasingu stanowi długość nieodwołalnego okresu korzystania ze składnika aktywów i określa się go, biorąc pod uwagę:
- opcje przedłużenia lub skrócenia, jeżeli są one zasadniczo pewne;
- istotne inwestycje w przedmiocie leasingu podejmowane w okresie obowiązywania umowy, które zgodnie z przewidywaniami mają przynieść znaczne korzyści ekonomiczne dla Spółki, na podstawie których podjęte zostaną decyzje czy przedłużyć umowę bądź wypowiedzieć;
- koszty związane z wypowiedzeniem leasingu, takie jak koszty negocjacji, koszty relokacji, koszty poszukiwania innego lokalu/nieruchomości odpowiadającego potrzebom biznesowym Spółki, kary za wypowiedzenie umowy oraz koszty związane z dostosowaniem zwracanego przedmiotu umowy do określonego stanu;
- znaczenie składnika aktywów dla działalności Spółki, biorąc pod uwagę czy jest to wyspecjalizowany składnik aktywów, jego umiejscowienie i dostępność odpowiednich rozwiązań alternatywnych;
• uwarunkowania związane ze skorzystaniem z opcji (tj. jeżeli można skorzystać z opcji w sytuacji, w której spełniono jeden lub większą liczbę warunków) i prawdopodobieństwo, że te warunki zaistnieją.
Oceniając prawdopodobieństwo wykonania opcji, o których mowa powyżej, uwzględnia się wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do tego, aby skorzystać z opcji przedłużenia leasingu lub nie skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.
Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony Spółka wyznacza uwzględniając czynniki ekonomiczne, dotychczasową praktykę i dostępne informacje, które mogą być pomocne w określeniu czasu korzystania ze składnika aktywów. Dla wyznaczenia okresu leasingu Spółka stosuje profesjonalny osąd.
Na moment początkowego ujęcia:
- zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty, w tym stałych opłat leasingowych pomniejszonych o należne zachęty leasingowe, zmiennych opłat leasingowych, które zależą od indeksu lub stawki, kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej, ceny wykonania opcji kupna, jeżeli jest prawdopodobne, że zostanie ona wykorzystana oraz kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli istnieje możliwość skorzystania z takiej opcji;
- aktywa z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu, obejmującego kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty poniesione przez leasingobiorcę oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione w związku z demontażem i usunięciem składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, jeżeli wynika to z umowy leasingowej.
Opłaty leasingowe dyskontuje się stopą procentową leasingu, jeżeli można ją łatwo ustalić lub krańcową stopą procentową leasingobiorcy.
W późniejszych okresach:
- składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się modelem kosztu pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości,
- składnik zobowiązań według zamortyzowanego kosztu.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się metodą liniową od miesiąca następującego po dacie rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wykazuje się w oddzielnej pozycji Aktywa z tytułu prawa do użytkowania, natomiast zobowiązania z tytułu leasingu – jako pozostałe zobowiązania.
Zmiany w opłatach leasingowych (wynikające m. in. ze zmian w indeksie, stawce, okresie leasingu), uwzględnia się, dokonując aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu i odpowiedniej korekty aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Okres leasingu aktualizowany jest w przypadku:
- wystąpienia znaczącego zdarzenia, albo znaczącej zmiany w okolicznościach, które Spółka kontroluje i które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach;
- zmiany dotyczącej nieodwołalnego okresu leasingu albo ponownego określenia okresu leasingu w przypadku zmiany umowy, jeśli zmiana ta nie została ujęta jako osobny leasing.
Leasing krótkoterminowy
W przypadku leasingów, które według MSSF 16 zostały zaklasyfikowane jako leasingi krótkoterminowe (leasingi, które w dacie rozpoczęcia mają okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy, z wyjątkiem leasingów, w których wprowadzono opcję kupna), Spółka stosuje uproszczenie określone w p. 6 MSSF 16 ujmując opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Spółka jako leasingodawca
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka klasyfikuje daną umowę leasingową jako:
- leasing finansowy jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów; lub jako
- leasing operacyjny jeżeli powyższe warunki nie zostały spełnione.
Ustalając klasyfikację danej umowy leasingowej bierze się pod uwagę m. in. fakt, czy okres leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów.
Leasing finansowy
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka ujmuje należność w kwocie równej inwestycji leasingowej netto, czyli bieżącej wartości minimalnych opłat leasingowych oraz ewentualnej niegwarantowanej wartości końcowej przypisanej Spółce. W okresie leasingu Spółka ujmuje przychody odsetkowe od należności leasingowej.
Leasing operacyjny
Opłaty leasingowe z tytułu umów leasingu operacyjnego ujmuje się w rachunku zysków i strat jako przychody metodą liniową przez okres trwania leasingu.
10.4 Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy. Dodatkowo, niezależnie od istnienia przesłanek, Spółka przeprowadza corocznie test z tytułu trwałej utraty wartości w przypadku wartości firmy oraz wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz tych, które nie zostały jeszcze przyjęte do używania.
Wartość odzyskiwalną składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
10.5 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych i zapasów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
10.6 Aktywa finansowe
Aktywa finansowe objęte standardem MSSF 9 klasyfikuje się do jednej z trzech kategorii (aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody oraz aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy). Przypisanie składnika aktywów finansowych do danej kategorii jest uzależnione od modelu biznesowego Spółki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych. Zgodnie z wymogami MSSF 9:
- Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
• Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
• Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, chyba że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Jednostki mogą jednak w momencie początkowego ujęcia dokonać nieodwołalnego wyboru odnośnie do określonych inwestycji w instrumenty kapitałowe, które w przeciwnym razie byłyby wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, aby ujmować późniejsze zmiany wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniony w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Spółka traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.
Spółka dokonuje klasyfikacji w momencie początkowego ujęcia, a tam gdzie jest to dopuszczalne i odpowiednie, dokonuje weryfikacji tej klasyfikacji na koniec okresu obrotowego.
10.7 Utrata wartości aktywów finansowych
W skład aktywów finansowych Spółki wchodzą inwestycje w jednostki zależne, środki pieniężne oraz należności.
Inwestycje w jednostki zależne stanowią instrumenty kapitałowe wyceniane, zgodnie z wyborem Spółki w momencie początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody i nie podlegają odpisowi z tytułu utraty wartości.
Środki pieniężne również nie podlegają odpisowi z tytułu utraty wartości.
Aktywami finansowymi podlegającymi odpisowi z tytułu utraty wartości są natomiast należności. Ponieważ należności występujące w Spółce nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Spółka stosuje metodę uproszczoną opisaną w p. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności.
W celu obliczenia odpisu Spółka stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Spółka analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych.
10.8 Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Rozchód zapasów wycenia się metodą FIFO.
Spółka klasyfikuje zapasy na następujące składniki: materiały, półprodukty, produkty oraz towary handlowe.
Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.). Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania. Sposób liczenia odpisów aktualizujących wartość zapasów opisano w sekcji 9.2 "Niepewność szacunków".
10.9 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości należności.
Sposób liczenia odpisów z tytułu utraty wartości należności opisano w sekcji 10.7 "Utrata wartości aktywów finansowych".
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe. Ze względu na nieistotność kwoty korekty w związku z dyskontowaniem należności związanych ze sprzedażą ratalną nie podlega ona ujawnieniu.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz zapasów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
10.10 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne to środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności.
Środki pieniężne wycenia się w wartości nominalnej, z tym że wartość środków na rachunkach bankowych obejmuje także skapitalizowane, dopisane do stanu środków na rachunku bankowym odsetki.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
10.11 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
10.12 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty lub jeżeli termin zapłaty przekracza jeden rok według metody zamortyzowanego kosztu.
Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego wycenia się według metody zamortyzowanego kosztu.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Dywidendy na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie do momentu wypłaty.
10.13 Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowy wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz gdy jest prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych i można wiarygodnie oszacować ich wartość. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
10.14 Świadczenia pracownicze – świadczenia urlopowe, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne
Spółka ujmuje rezerwy na wypłatę świadczeń urlopowych oraz odpraw emerytalnych, rentowych i pośmiertnych.
Zgodnie z wymaganiami MSR 19 Spółka ujmuje koszt urlopów w momencie, gdy pracownicy wykonywali pracę, która zwiększa ich uprawnienia do przyszłych płatnych nieobecności. W związku z tym na koniec okresu sprawozdawczego Spółka tworzy rezerwę w kwocie wynagrodzenia przysługującego za niewykorzystany urlop. Wartość rezerw obejmuje również składki na ubezpieczenia społeczne w części obciążającej pracodawcę oraz inne obciążenia pracodawcy wynikające z prawa albo regulaminów i układów zbiorowych. Wysokość rezerwy urlopowej aktualizowana jest raz w roku – na koniec danego roku obrotowego.
Zgodnie z wymaganiami MSR 19, w celu obliczenia rezerw na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, Spółka stosuje tzw. metodę prognozowanych świadczeń jednostkowych. Metoda ta polega na przyporządkowaniu świadczenia do okresów, w których powstaje zobowiązanie do zapewnienia świadczeń po okresie zatrudnienia. Zobowiązanie powstaje w miarę wykonywania pracy przez pracownika w zamian za świadczenia po okresie zatrudnienia, których wypłaty Spółka spodziewa się w przyszłych okresach sprawozdawczych. Rezerwy są szacowane przez Spółkę i przeszacowywane w przypadku wystąpienia istotnych przesłanek mających wpływ na ich wysokość z uwzględnieniem m.in. rotacji zatrudnienia i planowanego wzrostu wynagrodzeń. Wysokość rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne aktualizowana jest raz w roku – na koniec danego roku obrotowego.
10.15 Płatności w formie akcji własnych
Przyznane pracownikom nagrody w formie akcji własnych, rozliczane w instrumentach kapitałowych, są ujmowane jako koszt według wartości godziwej przyznanych instrumentów na dzień przyznania w okresie nabywania uprawnień do tych instrumentów, z odpowiadającym wzrostem kapitału własnego, z uwzględnieniem szacowanej liczby instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień. Spółka dokonuje, jeśli to konieczne, korekty tych szacunków, jeśli późniejsze informacje wskazują, że liczba instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień, różni się od wcześniejszych oszacowań. Na dzień nabycia uprawnień Spółka koryguje szacunek do poziomu liczby instrumentów kapitałowych, do których ostatecznie zostały nabyte uprawnienia.
Warunki rynkowe, takie jak osiągnięcie określonej ceny rynkowej akcji, od których uzależnione jest nabycie uprawnień do instrumentów, powinny zostać uwzględnione w procesie szacowania wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Z tego względu, w przypadku przyznania instrumentów kapitałowych z warunkami rynkowymi, Spółka ujmuje koszt, jeżeli pracownicy spełniają inne warunki nabycia uprawnień niezależnie od tego, czy warunek rynkowy został spełniony.
W przypadku, gdy nagrody w formie akcji własnych są rozliczane w środkach pieniężnych, Spółka rozpoznaje koszt w wartości godziwej zobowiązania, z uwzględnieniem szacowanej liczby instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień oraz narastająco przez okres nabywania tych uprawnień. Do czasu, gdy zobowiązanie zostanie uregulowane, Spółka na każdy dzień sprawozdawczy, a także na dzień rozliczenia, wycenia zobowiązanie w wartości godziwej, a ewentualne zmiany wartości ujmuje w zysku lub stracie danego okresu.
10.16 Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne
Spółka nie przeznacza zysku na cele pracownicze lub fundusze specjalne. Zysk przeznaczany jest na zwiększenie kapitału zapasowego, pokrycie strat z lat ubiegłych bądź na wypłatę dywidendy.
10.17 Dotacje
Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Spółka spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. W przypadku, gdy dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Natomiast w przypadku, gdy dotacja dotyczy określonego składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana w pasywach w pozycji przychodów przyszłych okresów, a następnie jest stopniowo ujmowana w rachunku zysków i strat jako przychód proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów.
W przypadku otrzymanych dotacji, dla których istnieje istotne ryzyko zwrotu tzn. niespełnienia warunków umownych związanych z otrzymaną dotacją (zarówno wydatkowanych jak również otrzymanych a nie wydatkowanych), Spółka wykazuje zagrożone zwrotem dotacje jako rezerwy na zobowiązania.
10.18 Przychody z umów z klientami
Spółka stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
W ramach prowadzonej działalności operacyjnej Spółka generuje przychody przede wszystkim ze sprzedaży odczynników i analizatorów medycznych.
Spółka ujmuje przychody ze sprzedaży w momencie spełnienia (lub w trakcie spełnienia) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów) w kwocie, które odzwierciedla kwotę wynagrodzenia przysługującego Grupie w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Przychody ze sprzedaży ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia. W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią praktyki handlowe.
Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Spółka nie stosuje wydłużonych terminów płatności i nie dyskontuje ceny transakcyjnej. Terminy płatności udzielane przez Spółkę w znacznej większości przypadków nie przekraczają 90 dni.
W zawieranych umowach nie jest stosowane wynagrodzenie zmienne ani wynagrodzenie w formie niepieniężnej.
Opierając się na warunkach dostaw obowiązujących dla poszczególnych klientów, Spółka stwierdza, że moment przeniesienia kontroli na klienta następuje po dostarczeniu dóbr do klienta lub przekazaniu ich przewoźnikowi.
Przychody ze sprzedaży innych usług takich jak usługa najmu, dzierżawy, usługi serwisowe Spółka ujmuje w miarę realizacji swoich zobowiązań do wykonania świadczenia, ponieważ klienci jednocześnie otrzymują i czerpią korzyści ekonomiczne płynące ze świadczenia a Spółka ma bezwarunkowe prawo do wynagrodzenia.
Spółka nie udziela gwarancji ani rękojmi na sprzedawane produkty z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Spółkę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowoserwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Spółka nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej.
W ramach zawieranych umów klientom nie przysługuje prawo do zwrotu towarów.
10.19 Podatki
Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych.
Podatek wykazany w rachunku zysków i strat to podatek bieżący obciążający wynik okresu sprawozdawczego Spółki oraz część odroczona, stanowiąca zmianę stanu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać w/w różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji 9.2 "Niepewność szacunków".
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą w innych całkowitych dochodach dotyczących pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczącym pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Podatek od towarów i usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej, oraz
- należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
10.20 Zysk netto na akcję
Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom Spółki za dany okres przez średnioważoną liczbę akcji w okresie.
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego akcjonariuszom Spółki przez średnioważoną liczbę akcji w okresie powiększoną o średnią ważoną liczby akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane w momencie konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
10.21 Kapitał własny
Kapitał własny to aktywa pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa oraz postanowieniami statutu Spółki.
10.22 Rozliczenia międzyokresowe
Czynne rozliczenia międzyokresowe
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
Bierne rozliczenia międzyokresowe
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy.
10.23 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Spółka klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Sklasyfikowanie aktywów trwałych do grupy przeznaczonych do sprzedaży zakłada zamiar Zarządu Spółki do zakończenia transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.
W momencie reklasyfikacji składnika aktywów trwałych na aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży zaprzestaje się jego amortyzacji i wykazuje w kwocie niższej z jego wartości bilansowej na dzień reklasyfikacji i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży prezentuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako oddzielny składnik aktywów obrotowych.
Wszelkie przychody i koszty związane z utrzymywaniem aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży, prezentowane są w pozostałych kosztach bądź przychodach operacyjnych.
Działalność zaniechana
W przypadku gdy Spółka przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.
Momentem reklasyfikacji aktywów, zobowiązań i wyników do działalności zaniechanej jest moment, w którym Spółka ma wystarczające przekonanie co do tego, że działalność będzie zaniechana. W sytuacji zaniechania działalności po dniu bilansowym, jednak przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego do publikacji, Spółka reklasyfikuje działalność jako zaniechaną na dzień bilansowy. W takiej sytuacji aktywa są wyceniane w wartości likwidacyjnej i wykazywane w osobnej pozycji bilansu "aktywa dotyczące działalności zaniechanej", a zobowiązania są wyceniane w wartości godziwej i wykazywane w osobnej pozycji "zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej". Przychody i koszty dotyczące działalności zaniechanej nie są ujmowane razem z przychodami i kosztami działalności kontynuowanej, lecz wykazywane w osobnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów "Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej".
11. SEZONOWOŚĆ
W segmencie działalności, na którym działa Spółka (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w sierpniu, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.
12. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW OPERACYJNYCH
Działalność Spółki opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.
Zgodnie z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.
13. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW GEOGRAFICZNYCH
Przychody ze sprzedaży w podziale geograficznym
| Kraj | Przychody ze sprzedaży w 2020 |
Udział w przychodach ogółem |
Kraj | Przychody ze sprzedaży w 2019 |
Udział w przychodach ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Polska | 13 601 | 31,5% | Polska | 10 947 | 25,2% |
| Szwajcaria | 7 971 | 18,5% | Szwajcaria | 8 619 | 19,8% |
| Rosja | 5 430 | 12,6% | Rosja | 5 732 | 13,2% |
| Ukraina | 2 452 | 5,7% | Czechy | 2 618 | 6,0% |
| Chiny | 1 948 | 4,5% | Iran | 1 483 | 3,4% |
| Iran | 926 | 2,1% | Chiny | 1 292 | 3,0% |
| Kazachstan | 853 | 2,0% | Meksyk | 1 182 | 2,7% |
| Wietnam | 814 | 1,9% | Białoruś | 1 088 | 2,5% |
| Arabia Saudyjska | 761 | 1,8% | Wietnam | 858 | 2,0% |
|---|---|---|---|---|---|
| Meksyk | 542 | 1,3% | Libia | 678 | 1,6% |
| Pozostałe (54 kraje) | 7 848 | 18,1% | Pozostałe (60 krajów) | 8 947 | 20,6% |
| Razem | 43 146 | 100,0% | Razem | 43 444 | 100,0% |
Niefinansowe aktywa trwałe w podziale geograficznym
Poniższa tabela zawiera podział geograficzny niefinansowych aktywów trwałych, które obejmują rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, wartości niematerialne i prawne, w tym nakłady na prace rozwojowe, oraz nieruchomości inwestycyjne.
| Kraj | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Polska | 23 646 | 24 898 |
| Razem | 23 646 | 24 898 |
14. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY WEDŁUG BRANŻ
| Branża | Przychody ze sprzedaży w 2020 |
Udział w przychodach ogółem |
Branża | Przychody ze sprzedaży w 2019 |
Udział w przychodach ogółem |
|---|---|---|---|---|---|
| Biochemia | 20 654 | 47,9% | Biochemia | 22 698 | 52,2% |
| Hematologia | 8 223 | 19,1% | Hematologia | 10 558 | 24,3% |
| Immunologia COVID-19 | 3 239 | 7,5% | Immunologia | 1 380 | 3,2% |
| Immunologia pozostałe | 2 611 | 6,1% | Analityka Ogólna | 901 | 2,1% |
| Serwis | 872 | 2,0% | Serwis | 883 | 2,0% |
| Analityka Ogólna | 751 | 1,7% | Vacutest | 661 | 1,5% |
| Koagulologia | 628 | 1,5% | Koagulologia | 620 | 1,4% |
| Vacutest | 385 | 0,9% | Parazytologia | 240 | 0,6% |
| Parazytologia | 164 | 0,4% | Elektroforeza | 6 | 0,0% |
| Pozostałe | 5 619 | 12,9% | Pozostałe | 5 497 | 12,7% |
| Razem | 43 146 | 100,0% | Razem | 43 444 | 100,0% |
15. STRUKTURA RZECZOWA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Sprzedaż wyrobów | 20 866 | 23 214 |
| Sprzedaż towarów | 16 048 | 14 113 |
| Sprzedaż usług | 6 232 | 6 117 |
| Razem | 43 146 | 43 444 |
16. PRZYCHODY I KOSZTY
16.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Przychody z tytułu otrzymanych dotacji | 1 668 | 8 790 |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego prace rozwojowe | 179 | - |
| Zysk na sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 136 | 2 973 |
| Otrzymane odszkodowania | 48 | 55 |
| Otrzymane zadośćuczynienia w wyniku wygranych spraw sądowych | - | 315 |
| Inne | 288 | 223 |
| Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 2 319 | 12 356 |
Przychody z tytułu otrzymanych dotacji
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP | 943 | - |
| Umorzenie pożyczki PFR | 510 | - |
| Dotacje otrzymane na prace rozwojowe i środki trwałe rozliczane równolegle do amortyzacji tych pozycji |
212 | 168 |
| Rozliczenie dotacji "Umowa Hermes Senior" z przychodów przyszłych okresów w przychody bieżącego okresu w związku z objęciem w całości odpisem pracy badawczej Hermes Senior |
- | 6 746 |
| Rozliczenie dotacji "Umowa BlueBox" z przychodów przyszłych okresów w przychody bieżącego okresu w związku z objęciem w całości odpisem pracy badawczej BlueBox |
- | 1 749 |
| Pozostałe dotacje związane z bieżącą działalnością | 3 | 127 |
| Przychody z tytułu otrzymanych dotacji ogółem | 1 668 | 8 790 |
Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP
W wyniku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego wywołanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w okresie czerwiec - sierpień 2020 roku spółka PZ CORMAY S.A. dokonała obniżenia wymiaru czasu pracy i płacy o 10%, w związku z czym Spółka otrzymała dofinansowanie wynagrodzeń w wysokości 943 tys. PLN w ramach programu rządowego tzw. Tarczy Antykryzysowej. Dotacja była bezzwrotna.
Umorzenie pożyczki z PFR
W pozycji ujęto przychody z tytułu umorzenia pożyczki otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju z tytułu kontynuowania działalności, co szczegółowo opisano w nocie 31 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe".
Rozliczenie dotacji "Umowa Hermes Senior" oraz dotacji "Umowa BlueBox" z przychodów przyszłych okresów w przychody bieżącego okresu w 2019 roku
Rozliczenie jest wynikiem dokonania w roku 2019 odpisów aktualizujących prac rozwojowych, na które zostały przyznane dotacje. Odpisy na prace rozwojowe zostały opisane w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".
Zgodnie z MSR 20 Spółka rozpoznaje przychody równolegle do poniesionych kosztów. Ponieważ odpisy zostały utworzone na całą wartość prac rozwojowych na które zostały przyznane te dotacje, dokonano jednocześnie rozliczenia całości kwoty dotacji z pozycji pasywów – przychody przyszłych okresów na przychody bieżącego okresu.
Przychody rozpoznano przy tym jedynie dla dotacji, dla których w ocenie Zarządu ryzyko ich zwrotu było niskie. Dla dotacji przyznanych na objęte odpisem prace rozwojowe, dla których ryzyko zwrotu w ocenie Zarządu było podwyższone, dokonano ich reklasyfikacji z pozycji przychodów przyszłych okresów na pozycję rezerw. Podsumowanie dotacji rozliczonych w przychody oraz reklasyfikowanych na rezerwy zawarto w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".
Rozwiązanie odpisu aktualizującego prace rozwojowe
W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości Grupa podjęła decyzję o zmniejszeniu odpisu aktualizującego wartość nakładów na trwające prace rozwojowe nad analizatorem Equisse. Szczegóły dotyczące zmniejszenia tego odpisu przedstawiono w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".
Sprzedaż nieruchomości w specjalnej strefie ekonomicznej w 2019 roku
W następstwie przeprowadzenia przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego (CP-L) na działce zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, podstrefa Lublin, będącej własnością Spółki, Zarząd podjął decyzję o sprzedaży działki oraz o przeniesieniu planowanej Inwestycji CP-L do nowej lokalizacji na terenie Lublina lub okolicznych powiatów. W związku z powyższym w dniu 15 lutego 2019 roku Spółka zawarła umowę sprzedaży warunkowej działki za cenę netto 5 700 tys. PLN, a następnie w dniu 27 czerwca 2019 roku umowę przeniesienia własności nieruchomości. Spółka otrzymała całość zapłaty za ww. nieruchomość w kwocie netto 5 700 tys. PLN. Zysk na sprzedaży nieruchomości wyniósł 2 962 tys. PLN.
Otrzymane zadośćuczynienia w wyniku wygranych spraw sądowych
Jak opisano w nocie 34.6.2 "Sprawy sądowe z powództwa Spółki", w dniu 27 listopada 2018 roku uprawomocnił się wyrok w postępowaniu prowadzonym przed Sądem Okręgowym w Warszawie, pod sygnaturą XVIII K 202/16. W postępowaniu tym oskarżony został uznany za winnego i skazany na zapłatę Spółce 301 tys. PLN z tytułu wyrządzonej Spółce szkody polegającej na pozbawieniu Spółki możliwości korzystania z jej środków, poprzez ich przelewanie na prywatne rachunki swoje lub spółek z nim powiązanych. W dniu 13 maja 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nakaz zapłaty przez skazanego na rzecz Spółki na kwotę 301 tys. PLN powiększonej o koszty procesowe – łącznie 315 tys. PLN. Cała kwota została zabezpieczona w postępowaniu egzekucyjnym i otrzymana przez Spółkę w październiku 2019 roku.
16.2 Pozostałe koszty operacyjne
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Aktualizacja wartości prac rozwojowych | 2 762 | 45 479 |
| Aktualizacja wartości środków trwałych | 950 | 14 |
| Spisanie nakładów na środki trwałe w budowie | 874 | - |
| Spisanie/utylizacja zapasów | 526 | 333 |
| Utworzenie odpisu na zapasy | 357 | 521 |
| Likwidacja środków trwałych | 1 | 194 |
| Inne | 138 | 301 |
| Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 5 608 | 46 842 |
Aktualizacja wartości prac rozwojowych
W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości Grupa podjęła decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość nakładów na trwające prace rozwojowe nad analizatorami Hermes Senior, Hermes Junior i BlueBox, a więc nakładów na prace rozwojowe objęte na 31 grudnia 2019 roku w całości odpisem. Odpisy w roku 2020 to wartość nakładów poniesionych na te prace w roku 2020. Szczegóły dotyczące dokonanych odpisów przedstawiono w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".
16.3 Przychody finansowe
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Otrzymane dywidendy od jednostek zależnych | 8 947 | - |
| Przychody z tytułu odsetek | 52 | 59 |
| Przychody finansowe ogółem | 8 999 | 59 |
16.4 Koszty finansowe
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Odpis z tytułu utraty wartości udziałów | 1 094 | - |
| Różnice kursowe | 1 042 | 142 |
| Odsetki i prowizje bankowe | 506 | 194 |
| Odsetki od umów leasingu | 126 | 99 |
| Odsetki od zwrotu dotacji "Umowa Demonstrator" | 115 | 220 |
| Odsetki od zwrotu dotacji "Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów" | - | 125 |
| Pozostałe | 38 | 13 |
| Koszty finansowe ogółem | 2 921 | 793 |
Wycena posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. do wartości godziwej
Wycenę posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. do wartości godziwej opisano w nocie 23 "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".
16.5 Koszty według rodzajów
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Amortyzacja | 4 043 | 4 080 |
| Zużycie materiałów i energii | 9 446 | 15 665 |
| Usługi obce | 8 071 | 10 674 |
| Podatki i opłaty | 191 | 220 |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 15 222 | 15 005 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 387 | 1 173 |
|---|---|---|
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 10 260 | 9 750 |
| Zmiana stanu produktów | (3 032) | (10 612) |
| Koszty według rodzajów ogółem | 44 588 | 45 955 |
| Koszt własny sprzedaży | 30 602 | 30 751 |
| Koszt sprzedaży | 8 915 | 9 735 |
| Koszty ogólnego zarządu | 5 071 | 5 469 |
| Razem koszty według miejsca powstawania | 44 588 | 45 955 |
17. PODATEK DOCHODOWY
17.1 Obciążenie podatkowe
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku przedstawiają się następująco:
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | ||
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | - | - |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 91 | (321) |
| Odroczony podatek dochodowy | ||
| Związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych | - | 380 |
| Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat | 91 | 59 |
17.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Poniżej zaprezentowano uzgodnienie podatku dochodowego wyliczonego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym faktycznie wykazanym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku.
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem | 1 244 | (37 385) |
| Podatek według stawki podatkowej obowiązującej Spółkę (19%) | 236 | (7 103) |
| Różnice pomiędzy podatkiem wg statutowej stawki podatkowej a podatkiem wykazanym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
||
| Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 292 | 150 |
| Przychody trwale niestanowiące przychodów podatkowych | (2 440) | (28) |
| Przedawnienie nierozliczonej straty z lat ubiegłych | 336 | 700 |
| Korekta podatku bieżącego za lata poprzednie, w części nieuwzględnionej w podatku odroczonym w poprzednich latach |
- | 59 |
| Odpis aktualizujący aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 667 | 6 281 |
| Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w rachunku zysków i strat | 91 | 59 |
17.3 Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Główne pozycje aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 prezentują się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego związane z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową i podatkową aktywów i zobowiązań |
14 958 | 14 179 |
| Nierozliczona strata z lat ubiegłych | 734 | 1 665 |
| Odpis aktualizujący aktywa z tytułu podatku | (15 507) | (13 840) |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 185 | 2 004 |
| Kompensata aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (185) | (2 004) |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazana w sprawozdaniu finansowym | - | - |
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego związana z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową i podatkową aktywów i zobowiązań |
185 | 2 004 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 185 | 2 004 |
| Kompensata aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (185) | (2 004) |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazana w sprawozdaniu finansowym | - | - |
18. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Zmiany wartości bilansowej środków trwałych w roku 2020 i 2019 przedstawiały się następująco:
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku | Budynki, budowle i grunty |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 | 3 671 | 2 973 | 565 | 18 731 | 876 | 26 816 |
| Zwiększenia | - | 120 | - | 2 658 | 2 856 | 5 634 |
| Nabycia bezpośrednie | - | - | - | 7 | 225 | 232 |
| Przeniesienie ze STwB na ST | - | 120 | - | 2 651 | - | 2 771 |
| Przeniesienie z zapasów | - | - | - | - | 2 631 | 2 631 |
| Zmniejszenia | - | 18 | 248 | 2 058 | 3 645 | 5 969 |
| Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) | - | - | - | 386 | - | 386 |
| Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) | - | - | 248 | 1 660 | - | 1 908 |
| Likwidacja | - | 18 | - | 7 | - | 25 |
| Spisanie nakładów na środki trwałe | - | - | - | 5 | - | 5 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie | - | - | - | - | 2 771 | 2 771 |
| Inne | - | - | - | - | 874 | 874 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 | 3 671 | 3 075 | 317 | 19 331 | 87 | 26 481 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2020 | - | - | - | 113 | - | 113 |
| Zwiększenia | - | 470 | 9 | 471 | - | 950 |
| Zmniejszenia | - | - | 9 | 11 | - | 20 |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2020 | - | 470 | - | 573 | - | 1 043 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 | 1 389 | 1 976 | 495 | 13 516 | - | 17 376 |
| Zwiększenia - amortyzacja w okresie | 208 | 292 | 20 | 2 060 | - | 2 580 |
| Zmniejszenia | - | 18 | 248 | 439 | - | 705 |
| Sprzedaż (reklasyfikacja na towary) | - | - | - | 329 | - | 329 |
| Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) | - | - | 248 | 99 | - | 347 |
| Likwidacja | - | 18 | - | 7 | - | 25 |
| Inne | - | - | - | 4 | - | 4 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 | 1 597 | 2 250 | 267 | 15 137 | - | 19 251 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 | 2 282 | 997 | 70 | 5 102 | 876 | 9 327 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 | 2 074 | 355 | 50 | 3 621 | 87 | 6 187 |
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku | Budynki, budowle i grunty |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 | 6 217 | 3 562 | 1 999 | 21 600 | 1 266 | 34 644 |
| Korekta bilansu otwarcia - pierwotne rozpoznanie MSSF 16 | - | (629) | (1 391) | (2 447) | (4 467) | |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | 6 217 | 2 932 | 608 | 19 154 | 1 266 | 30 177 |
| Zwiększenia | 72 | 117 | 7 | 2 016 | 2 210 | 4 422 |
| Nabycia bezpośrednie | - | - | - | - | 1 012 | 1 012 |
| Przeniesienie ze STwB na ST | 72 | 117 | 7 | 2 016 | - | 2 212 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przeniesienie z zapasów | - | - | - | - | 1 198 | 1 198 |
| Zmniejszenia | 2 618 | 76 | 50 | 2 439 | 2 600 | 7 783 |
| Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) | - | - | - | 759 | - | 759 |
| Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) | 2 618 | - | 50 | 465 | 38 | 3 171 |
| Likwidacja | - | 76 | - | 1 186 | - | 1 262 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie | - | - | - | - | 2 212 | 2 212 |
| Inne | - | - | - | 29 | 350 | 379 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 | 3 671 | 2 973 | 565 | 18 731 | 876 | 26 816 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 | - | - | - | 98 | 350 | 448 |
| Korekta prezentacji bilansu otwarcia | - | - | - | 1 | - | 1 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | - | - | - | 99 | 350 | 449 |
| Zwiększenia | - | - | - | 215 | - | 215 |
| Zmniejszenia | - | - | - | 201 | 350 | 551 |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2019 | - | - | - | 113 | - | 113 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 | 1 186 | 2 304 | 1 243 | 13 666 | - | 18 399 |
| Korekta bilansu otwarcia - pierowtne rozpoznanie MSSF 16 | - | (561) | (719) | (680) | - | (1 960) |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | 1 186 | 1 743 | 524 | 12 986 | - | 16 439 |
| Zwiększenia - amortyzacja w okresie | 203 | 309 | 21 | 2 184 | - | 2 717 |
| Zmniejszenia | - | 76 | 50 | 1 654 | - | 1 780 |
| Sprzedaż (reklasyfikacja na towary) | - | - | - | 593 | - | 593 |
| Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) | - | 50 | 46 | - | 96 | |
| Likwidacja | - | 76 | - | 992 | - | 1 068 |
| Inne | - | - | - | 23 | - | 23 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 | 1 389 | 1 976 | 495 | 13 516 | - | 17 376 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą | 5 031 | 1 258 | 756 | 7 836 | 916 | 15 797 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 | 2 282 | 997 | 70 | 5 102 | 876 | 9 327 |
19. LEASING
19.1 Spółka jako leasingobiorca – Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Od dnia 1 stycznia 2019 roku spółka wydzieliła aktywa z tytułu prawa do użytkowania prezentowane poprzednio w pozycji rzeczowych aktywów trwałych. Zmiany wartości bilansowej aktywów z tytułu prawa do użytkowania w roku 2020 oraz 2019 przedstawiały się następująco:
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku | Budynki, budowle i grunty |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 | 868 | 639 | 1 518 | 2 905 | 5 930 |
| Zwiększenia | 7 | - | 207 | 1 705 | 1 919 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie | - | - | 207 | 1 705 | 1 912 |
| Aktualizacja wyceny wartości ST (MSSF16) | 7 | - | - | - | 7 |
| Zmniejszenia | - | - | 357 | 68 | 425 |
| Sprzedaż | - | - | 357 | 68 | 425 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 | 875 | 639 | 1 368 | 4 542 | 7 424 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2020 | - | - | - | - | - |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2020 | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 | 297 | 593 | 960 | 1 160 | 3 010 |
| Amortyzacja w okresie | 300 | 6 | 268 | 636 | 1 210 |
| Sprzedaż | - | - | 311 | 44 | 355 |
|---|---|---|---|---|---|
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 | 597 | 599 | 917 | 1 752 | 3 865 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 | 571 | 46 | 558 | 1 745 | 2 920 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 | 278 | 40 | 451 | 2 790 | 3 559 |
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku | Budynki, budowle i grunty |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Razem |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą | - | - | - | - | - |
| Korekta bilansu otwarcia - pierwotne rozpoznanie MSSF 16 |
854 | 629 | 1 391 | 2 447 | 5 321 |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | 854 | 629 | 1 391 | 2 447 | 5 321 |
| Zwiększenia | 14 | 10 | 182 | 458 | 664 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie | - | 10 | 182 | 458 | 650 |
| Aktualizacja wyceny wartości ST (MSSF16) | 14 | - | - | - | 14 |
| Zmniejszenia | - | - | 55 | - | 55 |
| Sprzedaż | - | - | 55 | - | 55 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 | 868 | 639 | 1 518 | 2 905 | 5 930 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 | - | - | - | - | - |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2019 | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą | - | - | - | - | - |
| Korekta bilansu otwarcia - pierwotne rozpoznanie MSSF 16 |
- | 561 | 719 | 680 | 1 960 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | - | 561 | 719 | 680 | 1 960 |
| Amortyzacja w okresie | 297 | 32 | 294 | 480 | 1 103 |
| Sprzedaż | - | - | 53 | - | 53 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 | 297 | 593 | 960 | 1 160 | 3 010 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą | - | - | - | - | - |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie | 854 | 68 | 672 | 1 767 | 3 361 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 | 571 | 46 | 558 | 1 745 | 2 920 |
19.2 Spółka jako leasingobiorca – Zobowiązania z tytułu umów leasingu
Spółka jest stroną umów leasingu zwrotnego analizatorów, które nie są sprzedawane, lecz dzierżawione do klientów. Spółka jest również stroną umów leasingu samochodów osobowych. Umowy leasingu zawierają opcję wykupu poniżej wartości rynkowej po zakończeniu umowy. Umowy leasingu nie zawierają kowenantów finansowych.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku wymagalność zobowiązań z tytułu leasingów przedstawiała się następująco:
| 31 grudnia 2020 (MSSF 16) |
31 grudnia 2019 (MSSF 16) |
|
|---|---|---|
| Do 1 roku | 1 170 | 899 |
| Od 1 roku do 5 lat | 1 796 | 1 018 |
| Powyżej 5 lat | - | - |
| Razem | 2 966 | 1 917 |
19.3 Spółka jako leasingodawca – Przyszłe opłaty z tytułu leasingu operacyjnego
Spółka występuje w roli leasingodawcy w leasingu operacyjnym z tytułu umów dzierżawy analizatorów do klientów. Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku łączne kwoty przyszłych opłat leasingowych z tytułu nieodwoływalnego leasingu operacyjnego przedstawiały się następująco:
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
| Do 1 roku | 34 | 30 |
|---|---|---|
| Od 1 roku do 5 lat | - | - |
| Powyżej 5 lat | - | - |
| Razem | 34 | 30 |
19.4 Spółka jako leasingodawca – Należności z tytułu umów leasingu finansowego
Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka nie występowała w roli leasingodawcy w leasingu finansowym.
20. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Spółka ujawnia informacje w podziale na grupy wartości niematerialnych, stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Do wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie jednostka zalicza "nakłady na trwające prace rozwojowe" oraz "koszty zakończonych prac rozwojowych". Do pozostałych wartości niematerialnych są zaliczane patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne. Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, jak również patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne są składnikami aktywów o określonym okresie użytkowania.
Zmiany wartości bilansowej wartości niematerialnych i prawnych w roku 2020 i 2019 przedstawiały się następująco:
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku |
Koszty trwających prac rozwojowych |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty, licencje |
Inne wartości niematerialne i prawne |
Wartości niematerialne w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 | 76 481 | 1 891 | 888 | 110 | - | 79 370 |
| Zwiększenia | 3 834 | - | 19 | 249 | 267 | 4 369 |
| Nabycia bezpośrednie | 3 834 | - | - | - | 267 | 4 101 |
| Transfer z trwających na zakończone prace rozwojowe |
- | - | 19 | 249 | - | 268 |
| Zmniejszenia | - | - | 15 | - | 267 | 282 |
| Transfer z WNiP w budowie | - | - | - | - | 267 | 267 |
| Sprzedaż | - | - | 15 | - | - | 15 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 | 80 315 | 1 891 | 892 | 359 | - | 83 457 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2020 | 64 990 | 62 | - | - | - | 65 052 |
| Zwiększenia | 2 762 | - | - | - | - | 2 762 |
| Zmniejszenia | 179 | - | - | - | - | 179 |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2020 | 67 573 | 62 | - | - | - | 67 635 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 | - | 996 | 561 | 110 | - | 1 667 |
| Zwiększenia - amortyzacja w okresie | - | 153 | 102 | - | - | 255 |
| Zmniejszenia | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 | - | 1 149 | 663 | 110 | - | 1 922 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 | 11 491 | 833 | 327 | - | - | 12 651 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 | 12 742 | 680 | 229 | 249 | - | 13 900 |
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku |
Koszty trwających prac rozwojowych |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty, licencje |
Inne wartości niematerialne i prawne |
Wartości niematerialne w budowie |
Razem |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą |
68 600 | 2 018 | 623 | 120 | - | 71 361 |
| Korekta prezentacji bilansu otwarcia | - | (127) | 136 | (10) | - | (1) |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie |
68 600 | 1 891 | 759 | 110 | - | 71 360 |
| Zwiększenia | 7 881 | - | 129 | - | - | 8 010 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nabycia bezpośrednie | 7 881 | - | - | - | - | 7 881 |
| Transfer z trwających na zakończone prace rozwojowe |
- | - | 129 | - | - | 129 |
| Zmniejszenia | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 | 76 481 | 1 891 | 888 | 110 | - | 79 370 |
| Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 | 19 511 | 62 | - | - | - | 19 573 |
| Zwiększenia | 45 479 | - | - | - | - | 45 479 |
| Zmniejszenia | - | - | - | - | - | - |
| Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2019 | 64 990 | 62 | - | - | - | 65 052 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą |
- | 1 107 | 181 | 120 | - | 1 408 |
| Korekta prezentacji bilansu otwarcia | - | (303) | 312 | (10) | - | (1) |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie |
- | 804 | 493 | 110 | - | 1 407 |
| Zwiększenia - amortyzacja w okresie | - | 192 | 68 | - | - | 260 |
| Zmniejszenia | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 | - | 996 | 561 | 110 | - | 1 667 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą |
49 089 | 849 | 442 | - | - | 50 380 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie |
49 089 | 1 025 | 266 | - | - | 50 380 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 | 11 491 | 833 | 327 | - | - | 12 651 |
Wartość kosztów trwających prac rozwojowych w podziale na projekty przedstawiała się na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku następująco:
| Stan na 31 grudnia 2020 |
Stan na 31 grudnia 2019 |
Zmiana wartości netto w roku 2020 |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Projekt | Wartość brutto |
Odpis z tytułu utraty wartości |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Odpis z tytułu utraty wartości |
Wartość netto |
Poniesio ne nakłady |
Odpis rozpozna ny w ciągu roku |
Łącznie zmiana wartości netto |
| Equisse | 25 003 | 13 326 | 11 677 | 24 196 | 13 505 | 10 691 | 807 | 179 | 986 |
| Hermes Senior | 21 663 | 21 663 | - | 20 168 | 20 168 | - | 1 495 | (1 495) | - |
| Hermes Junior | 10 781 | 10 781 | - | 10 561 | 10 561 | - | 220 | (220) | - |
| BlueBox | 21 677 | 21 677 | - | 20 630 | 20 630 | - | 1 047 | (1 047) | - |
| Pozostałe | 1 191 | 126 | 1 065 | 926 | 126 | 800 | 265 | - | 265 |
| Razem | 80 315 | 67 573 | 12 742 | 76 481 | 64 990 | 11 491 | 3 834 | (2 583) | 1 251 |
20.1 Podsumowanie statusu kluczowych trwających prac rozwojowych
Equisse
W wyniku przeprowadzonych prac Spółka zleciła wyprodukowanie pierwszych 10 preseryjnych sztuk urządzeń nowej generacji. Pierwszy z tych analizatorów trafił do Spółki w końcu października 2019 roku. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych 5 aparatów z nowej serii. Na dostępnych aparatach, na przestrzeni 2020 roku, przeprowadzono szereg testów sprawdzających ich parametry, zgodność ze specyfikacją produktu i powtarzalność produkcji. Wyniki tych testów pozwoliły na dokonanie dodatkowych usprawnień technicznych. Usprawnienia te zostały zrealizowane i przetestowane pomimo utrudnień w funkcjonowaniu niektórych działów Spółki i ograniczonego dostępu do próbek krwi, co wynikało z pandemii COVID-19. Wyniki testów weryfikacyjnych potwierdziły spełnienie wymagań specyfikacyjnych i pozwoliły na rozpoczęcie pod koniec sierpnia 2020 roku powtórnej walidacji wewnętrznej aparatu i linii odczynnikowej. Walidacja ta zakończyła się pozytywnie w lutym 2021 roku i objęła 37 podstawowych testów biochemicznych, które zostały wybrane na pierwszy etap komercjalizacji linii odczynnikowej dedykowanej do aparatu Equisse. Na dzień publikacji niniejszego raportu prowadzona jest walidacja zewnętrzna aparatu i linii odczynnikowej, dzięki czemu nowa wersja aparatu Equisse będzie spełniała wymagania znaku CE. Spółka weryfikuje obecnie plan działań promocyjnych dla aparatu Equisse, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiologiczną.
Hermes Senior
Projekt dotyczy opracowania analizatora hematologicznego klasy 5-diff.
W roku 2020 opracowano i przetestowano szereg modyfikacji i usprawnień w konstrukcji Hermes Senior. Na przestrzeni września i października 2020 roku przeprowadzono weryfikację aparatu na dwóch egzemplarzach najnowszej generacji. Weryfikacja została wykonana w lubelskim laboratorium Spółki, a otrzymane wyniki potwierdziły osiągnięcie wymagań specyfikacyjnych urządzenia. Równolegle do wspomnianej weryfikacji zmodernizowano dwa dodatkowe egzemplarze aparatu, tak aby móc prowadzić dalsze prace testowe i weryfikacyjne na 4 urządzeniach.
W grudniu rozpoczęto przygotowania do rozszerzonych testów liniowości parametrów, jednak moment ich rozpoczęcia uległ przesunięciu z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
BlueBox
Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (Point-of-Care Testing) wraz z linią odczynników w jednorazowych kasetach oraz jednorazową kapilarą do pobierania krwi włośniczkowej.
W latach 2019 – 2020, na podstawie uzyskanych wcześniej wyników prac testowych i opracowań konstruktorskich wykonano trzy prototypy nowej generacji oraz opracowano i uruchomiono proces produkcji elementów zużywalnych. Na przestrzeni roku 2020 trwał proces testowania całej platformy, tj. analizatora i elementów zużywalnych. W efekcie przeprowadzonych testów weryfikacyjnych uzyskano pozytywne wyniki pracy analizatora oraz kapilary. Kontynuowano również testy stabilności odczynników oraz prowadzono prace nad nowo wyprodukowanym detalem triplet (zestaw kuwet odczynnikowych i kuwety reakcyjnej). Testy platformy na natywnej krwi włośniczkowej zostały przesunięte w czasie z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
20.2 Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych
Zgodnie z wymogami MSR 36, par. 10a, Spółka przeprowadza na koniec każdego roku test na utratę wartości trwających prac rozwojowych jako wartości niematerialnych i prawnych niedostępnych jeszcze do użytkowania.
W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów Spółka podjęła decyzję o częściowym odwróceniu odpisu aktualizującego wartość projektu Equisse. W ramach przeprowadzonych testów dokonano porównania wartości składników aktywów z ich wartością odzyskiwalną, która została oszacowana jako ich wartość użytkowa na podstawie modelu prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Okres prognoz wyniósł 5 lat. Do prognoz po tym okresie zastosowano prognozy z roku 5 z zerową stopą wzrostu. Głównym powodem odwrócenia odpisu w roku 2020 było zmniejszenie przyjętej stopy dyskonta w modelu wyceny, co było wynikiem zmniejszenia stopy wolnej od ryzyka oraz zmiany założeń co do skorelowania stóp zwrotu branży, w której działa Spółka (rynek produktów związanych z ochroną zdrowia) ze stopą zwrotu dla całego rynku (tzw. beta w modelu Capital Asset Pricing Model). Było to częściowo wynikiem pandemii koronawirusa, w trakcie której można było zaobserwować, że branża ochrony zdrowia była bardziej odporna na kryzys niż całość rynku (mniejsza korelacja z rynkiem i mniejsza beta). Z drugiej strony, z uwagi na opóźnienie zakończenia projektu, dokonano przesunięcia w czasie i obniżenia szacunków przewidywanej liczby sprzedanych aparatów w przyjętym modelu wyceny.
Analogicznie jak w poprzednim roku, w teście na utratę wartości dokonano zwiększenia stopy dyskonta w stosunku do wyliczonej stopy WACC dla branży i rynku, na którym działa Spółka, aby odzwierciedlić zwiększone ryzyko realizacji prognoz. Zastosowana stopa dyskonta to 17,31% (w 2019 wyniosła ona 20,87%). Stopa dyskonta, przy której wartość użytkowa byłaby równa wartości księgowej to 11,72% (w 2019 14,77%).
Z uwagi na przedłużające się prace nad wdrożeniem pozostałych analizatorów, tj. Hermes Senior, Hermes Junior oraz BlueBox, a co za tym idzie relatywnie wysokie w ocenie Spółki ryzyko nieosiągnięcia w przyszłości przychodów pokrywających konieczne jeszcze do poniesienia nakłady, Spółka zdecydowała w roku 2019 o dokonaniu odpisów na całość nakładów poniesionych na te prace. Jednocześnie Spółka w 2020 roku ponosiła nakłady na te projekty. Z uwagi jednak na w dalszym ciągu wysokie ryzyko, Spółka zdecydowała o objęciu odpisem całości nakładów poniesionych w roku 2020.
Poniżej podsumowano (rozpoznane) oraz rozwiązane na 31 grudnia 2020 odpisy.
Kwoty obciążające rachunek wyników roku 2020 (dodatnie kwoty - przychody, ujemne - koszty)
| Projekt | Odpis rozpoznany w ciągu roku |
Wpływ na wynik |
|---|---|---|
| Equisse | 179 | 179 |
| Hermes Senior | (1 495) | (1 495) |
| Hermes Junior | (220) | (220) |
| BlueBox | (1 047) | (1 047) |
| Razem | (2 583) | (2 583) |
21. UDZIAŁY WE WSPÓLNYCH PRZEDSIĘWZIĘCIACH
Spółka nie posiada udziałów we wspólnych przedsięwzięciach.
22. DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE – INWESTYCJE W JEDNOSTKI ZALEŻNE
W pozycji tej ujmowane są posiadane przez Spółkę akcje jednostki zależnej Orphée SA. Spółka ujmuje akcje Orphée SA zgodnie MSSF 9 i wycenia je w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Akcje Orphée SA do dnia 5 czerwca 2020 roku notowane były na aktywnym rynku – Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect, a wartość godziwa ustalana była w oparciu o ceny rynkowe (poziom 1 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13). Z uwagi na delisting spółki w czerwcu 2020 roku i brak możliwości wyceny akcji spółki w oparciu o ceny rynkowe, na dzień 31 grudnia 2020 wycenę akcji przyjęto na poziomie wartości księgowej aktywów netto spółki (poziom 3 hierarchii wyceny, o której mowa w MSSF 13), tj. 12 708 tys. CHF, co odpowiadało 0,33 CHF na 1 akcję.
Za przyjęciem takiej wyceny przemawiają w szczególności następujące fakty:
- spółka Orphée od 3 lat ponosiła straty na poziomie wyniku operacyjnego spółki z wyłączeniem amortyzacji i dokonanych odpisów (EBITDA), w związku z tym brak jest możliwości wiarygodnego oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych, aby można było zastosować model dochodowy wyceny,
- znaczna część aktywów spółki to inwestycje finansowe (udzielone pożyczki lub jednostki uczestnictwa w funduszu Quercus) o wysokim stopniu płynności, których wartość księgowa jest albo identyczna. albo zbliżona do wartości godziwej.
Wartość księgowa aktywów netto nie odbiega w sposób istotny od wartości godziwej aktywów netto.
Zmiana stanu inwestycji w jednostki zależne w okresie sprawozdawczym przedstawiała się następująco:
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 65 824 | 36 882 |
| Nabycie akcji Orphée SA | 5 245 | 5 911 |
| Przeszacowanie akcji Orphée SA do wartości rynkowej odniesione na inne całkowite dochody | (17 990) | 23 031 |
| Na dzień 31 grudnia | 53 079 | 65 824 |
Nabycia akcji Orphée SA w roku 2020
W roku 2020 PZ CORMAY S.A. nabyła wszystkie 3 859 118 szt. posiadanych przez Orphée SA akcji własnych za kwotę 4 870 tys. PLN oraz nabyła 199 217 szt. akcji Orphée SA od pozostałych akcjonariuszy za kwotę 375 tys. PLN.
W wyniku przeprowadzonych transakcji PZ CORMAY S.A. zwiększyła swoje zaangażowanie w Orphée SA z 87,4% (bezpośrednie) oraz 97,1% (pośrednie uwzględniające akcje własne posiadane przez Orphée SA) na 31 grudnia 2019 roku do 97,9% (bezpośrednie i pośrednie) na 31 grudnia 2020 roku.
Nabycia akcji w Orphée SA w roku 2019
W okresie wrzesień – listopad 2019 PZ CORMAY S.A. dokonała zakupów pakietów akcji Orphée SA. Zakupy te stanowiły realizację jednego z elementów strategii Grupy, tj. zakończenie konsolidacji PZ CORMAY S.A. i Orphée SA na poziomie kapitałowym oraz uporządkowanie organizacyjne Grupy Kapitałowej CORMAY, obejmujące m.in. delisting Orphée SA.
PZ CORMAY S.A. nabyła łącznie w okresie wrzesień – listopad 2019 roku 3 025 791 akcji Orphée SA za łączną kwotę 5 911 tys. PLN i zwiększyła swoje bezpośrednie zaangażowanie w tej spółce z 79,6% do 87,4%, natomiast zaangażowanie pośrednie, uwzględniające akcje własne posiadane przez Orphée SA z 88,4% do 97,1%.
23. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE - KRÓTKOTERMINOWE
Zmiana stanu pozostałych aktywów finansowych krótkoterminowych w ciągu roku 2020 i 2019 przedstawiała się następująco:
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | - | - |
| Nabycie akcji Scope Fluidics S.A. | 7 000 | - |
| Przeszacowanie akcji Scope Fluidics S.A. do wartości rynkowej | (1 094) | - |
| Na dzień 31 grudnia | 5 906 | - |
Akcje Scope Fluidics S.A.
W dniu 30 października 2020 roku PZ CORMAY S.A. podpisała ze spółką Scope Fluidics S.A. umowę objęcia przez Spółkę 43 750 akcji zwykłych na okaziciela serii H Scope Fluidics S.A., o wartości nominalnej 0,10 PLN każda za cenę 160,00 PLN za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 7 000 tys. PLN. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na fakt, że zgodnie z modelem biznesowym Spółka zamierza zrealizować wartość z tych aktywów poprzez ich sprzedaż w przyszłości. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie 1 hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku. Różnicę pomiędzy wyceną na 31 grudnia 2020 roku a ceną nabycia, tj. kwotę 1 094 tys. PLN odniesiono w koszty finansowe.
24. ZAPASY
Struktura rzeczowa zapasów na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Materiały | 2 058 | 2 468 |
| Produkcja w toku | 251 | 260 |
| Produkty gotowe | 1 170 | 1 344 |
| Towary | 4 030 | 6 011 |
| Zapasy ogółem | 7 509 | 10 083 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów były następujące:
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 1 531 | 1 010 |
| Zwiększenie | 357 | 521 |
| Na dzień 31 grudnia | 1 888 | 1 531 |
25. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
Struktura należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Należności od jednostek powiązanych | 4 660 | 2 761 |
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek niepowiązanych | 4 971 | 4 180 |
| Należności budżetowe | 668 | 2 008 |
| Pozostałe należności od jednostek niepowiązanych | 284 | 87 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 156 | 289 |
| Należności ogółem (netto) | 10 739 | 9 325 |
| Odpis aktualizujący należności | 2 221 | 2 502 |
| Należności brutto | 12 960 | 11 827 |
Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień 31 grudnia 2019:
| Razem należności brutto |
Należności terminowe brutto |
Należności przeterminowane brutto |
Odpisy | Razem należności netto |
Należności terminowe netto |
Należności przeterminowane netto |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2020 | 12 960 | 8 243 | 4 717 | 2 221 | 10 739 | 8 079 | 2 660 |
| 31 grudnia 2019 | 11 827 | 8 093 | 3 734 | 2 502 | 9 325 | 8 079 | 1 246 |
Spółka stosuje podział należności biorąc pod uwagę stopień ich wymagalności na należności terminowe i przeterminowane:
- należności terminowe to takie, których termin płatności określony na fakturze bądź wynikający z umowy jeszcze nie minął,
- należności przeterminowane to takie, których termin wymagalności już minął.
Okres przeterminowania wierzytelności to czas, jaki upłynął od wyznaczonego terminu zapłaty.
Analizę wiekową należności, które są przeterminowane na dzień sprawozdawczy przedstawiono poniżej:
| < 30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | > 360 dni | Razem przeterminowane należności brutto |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2020 | 839 | 1 222 | 380 | 337 | 1 939 | 4 717 |
| 31 grudnia 2019 | 871 | 310 | 79 | 181 | 2 293 | 3 734 |
Zmiany odpisu aktualizującego należności w trakcie roku 2020 i 2019 były następujące:
| Odpis aktualizujący wartość należności | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia | 2 502 | 2 891 |
| Zwiększenie | 103 | - |
| Wykorzystanie | 384 | 43 |
| Rozwiązanie | - | 346 |
| Na dzień 31 grudnia | 2 221 | 2 502 |
Na dzień bilansowy Spółka nie posiadała składników aktywów finansowych, w przypadku których indywidualnie wykazano utratę wartości na dzień sprawozdawczy.
26. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Bieżące rachunki bankowe | 5 590 | 2 147 |
| Środki pieniężne w kasie | 2 | 4 |
| Inne środki pieniężne | 33 | 20 |
| Środki pieniężne, razem | 5 625 | 2 171 |
27. DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych:
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | ||
| Aktywa trwałe - Należności długoterminowe | (7) | 1 |
| Aktywa obrotowe -Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | (1 414) | 2 029 |
| Łącznie | (1 421) | 2 030 |
| Różnice: | ||
| Korekta deklaracji CIT za poprzednie lata - należności z tytułu podatku do zwrotu | (91) | 321 |
| Zwrot podatku dochodowego otrzymany w roku obrotowym | - | (506) |
| Inne | - | 2 |
| Zmiana stanu należności w rachunku przepływów pieniężnych | (1 512) | 1 847 |
| Zobowiązania niefinansowe | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych |
| Zobowiązania długoterminowe - Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | (214) | (9 758) |
|---|---|---|
| Zobowiązania krótkoterminowe - Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 3 | (3) |
| Łącznie | (211) | (9 761) |
| Różnice: | ||
| Dotacje otrzymane prezentowane w przepływach z działalności inwestycyjnej | (743) | (1 371) |
| Zwrot zaliczki na dotację | 743 | 1 020 |
| Zmiana stanu należności handlowych w rachunku przepływów pieniężnych | (211) | (10 112) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązń | (2 711) | 1 055 |
| Różnice: | ||
| Zmiana stanu zobowiązań dotycząca wydatków inwestycyjnych, na prace badawcze i rozwojowe | 354 | 2 340 |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu leasingów ujętych w pozycji zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
- | (89) |
| Inne | (1) | - |
| Zmiana stanu pozostałych zobowiązań w rachunku przepływów pieniężnych | (2 358) | 3 306 |
| Zapasy | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
| Bilansowa zmiana stanu zapasów | 2 574 | (161) |
| Różnica: | ||
| Transfer analizatorów z zapasów na środki trwałe w wyniku przeznaczenia ich do dzierżawy | (2 631) | (1 198) |
| Transfer analizatorów będących do tej pory przeznaczonych do dzierżawy ze środków trwałych na zapasy w związku z ich sprzedażą |
57 | 166 |
| Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | - | (1 193) |
28. KAPITAŁ WŁASNY
28.1 Kapitał podstawowy
Na dzień 31 grudnia 2020 roku kapitał akcyjny (podstawowy) PZ CORMAY S.A. wynosił 84 205 tys. PLN i był podzielony na 84 205 008 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda (wszystkie akcje zostały w pełni opłacone).
Szczegółowe zmiany w kapitale własnym Spółki przedstawia zestawienie zmian w kapitale własnym Spółki PZ CORMAY S.A., stanowiące integralny element niniejszego sprawozdania finansowego.
Poniżej przedstawiono strukturę kapitału własnego na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku:
| Struktura kapitału podstawowego | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| 1. Wysokość kapitału podstawowego | 84 205 | 84 205 |
| 2. Ilość udziałów/akcji tworzących kapitał, w tym: | 84 205 | 84 205 |
| - akcje zwykłe - nominał 1 złoty | 84 205 | 84 205 |
| - akcje uprzywilejowane | - | - |
| 3. Struktura emisyjna, w tym: | 84 205 | 84 205 |
| Nr Serii A na okaziciela, brak uprzywilejowania | 6 882 | 6 882 |
| Nr Serii B na okaziciela, brak uprzywilejowania | 2 500 | 2 500 |
| Nr serii C na okaziciela, brak uprzywilejowania | 495 | 495 |
| Nr serii D na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 985 | 1 985 |
| Nr serii E na okaziciela, brak uprzywilejowania | 10 000 | 10 000 |
| Nr serii F na okaziciela, brak uprzywilejowania | 3 000 | 3 000 |
| Nr serii G na okaziciela, brak uprzywilejowania | 4 000 | 4 000 |
| Nr serii H na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 500 | 1 500 |
| Nr serii I na okaziciela, brak uprzywilejowania | 200 | 200 |
| Nr serii J na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 300 | 1 300 |
| Nr serii K na okaziciela, brak uprzywilejowania | 31 862 | 31 862 |
| Nr serii L na okaziciela, brak uprzywilejowania | 13 481 | 13 481 |
28.1.1 Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich emisji mają prawo do dywidendy od początku roku, w którym nastąpiła emisja. Żadne akcje nie są uprzywilejowane i posiadają prawo do głosu w stosunku 1 szt. akcji – 1 głos na walnym zgromadzeniu.
28.1.2 Akcjonariusze o znaczącym udziale
Wykaz znaczących akcjonariuszy (posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu) znajduje się w tabelach poniżej.
Stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2021
| Wyszczególnienie | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ | 16 000 000 | 19,00% | 16 000 000 | 19,00% |
| Pozostali | 68 205 008 | 81,00% | 68 205 008 | 81,00% |
| Razem | 84 205 008 | 100,00% | 84 205 008 | 100,00% |
Stan na 31 grudnia 2020
| Wyszczególnienie | Ilość akcji | % kapitału | Ilość głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ | 18 000 000 | 21,38% | 18 000 000 | 21,38% |
| Pozostali | 66 205 008 | 78,62% | 66 205 008 | 78,62% |
| Razem | 84 205 008 | 100,00% | 84 205 008 | 100,00% |
Stan na 31 grudnia 2019
| Wyszczególnienie | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ (wraz z podmiotami powiązanymi) | 19 662 262 | 23,35% | 19 662 262 | 23,35% |
| Pozostali | 64 542 746 | 76,65% | 64 542 746 | 76,65% |
| Razem | 84 205 008 | 100,00% | 84 205 008 | 100,00% |
Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje posiadane przez Zarząd na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji.
28.1.3 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach Spółki
Poniższa tabela przedstawia liczbę akcji Spółki posiadaną przez osoby zasiadające w jej Zarządzie i Radzie Nadzorczej:
| Akcjonariusz | Funkcja | Ilość na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji 22 kwietnia 2021 |
Ilość akcji na 31 grudnia 2020 |
Ilość akcji na 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Janusz Płocica | Prezes Zarządu | 2 235 578 | 2 235 578 | 2 235 578 |
| Wojciech Suchowski | Wiceprezes Zarządu | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Konrad Łapiński | Przewodniczący Rady Nadzorczej | - | - | 867 357 |
| Tadeusz Wesołowski * | Członek Rady Nadzorczej - do 14 września 2019 Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej - od 14 września 2019 |
2 454 232 | 2 454 232 | 3 327 965 |
| Tomasz Markowski** | Członek Rady Nadzorczej | - | - | 28 480 |
* wraz z podmiotem powiązanym
** wraz z osobą blisko związaną
28.2 Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty; pokrycie straty
W dniu 25 sierpnia 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZ CORMAY S.A. postanowiło część straty netto Spółki za rok obrotowy 2019 w wysokości 26 372 tys. PLN pokryć z kapitału zapasowego Spółki a pozostałą kwotę 11 071 tys. PLN z zysków lat przyszłych.
29. REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
Zmiany wartości bilansowej rezerw na świadczenia pracownicze w roku 2020 oraz w roku 2019 przedstawiały się następująco:
| Niewykorzystane urlopy | Rezerwa na odprawy emerytalne, rentowne i pośmiertne |
Suma | |
|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 533 | 164 | 697 |
| Zwiększenie | 130 | 45 | 175 |
| Na dzień 31 grudnia 2020 roku | 663 | 209 | 872 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku | 663 | 10 | 673 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku | - | 199 | 199 |
| Na dzień 1 stycznia 2019 roku | 536 | 152 | 688 |
| Zwiększenie | - | 12 | 12 |
| Rozwiązanie | 3 | - | 3 |
| Na dzień 31 grudnia 2019 roku | 533 | 164 | 697 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku | 533 | 19 | 552 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku | - | 145 | 145 |
30. REZERWY POZOSTAŁE
Zmiany wartości bilansowej pozostałych rezerw w roku 2020 oraz w roku 2019 przedstawiały się następująco:
| Rezerwa na sprawy sądowe |
Rezerwa na potencjalny zwrot dotacji "Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów" |
Rezerwa na potencjalny zwrot dotacji "Umowa Demonstrator" |
Inne rezerwy | Suma | |
|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2020 roku | 100 | - | 1 669 | 316 | 2 085 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) |
9 | - | 116 | 356 | 481 |
| Wykorzystanie | - | - | - | 164 | 164 |
| Rozwiązanie | 5 | - | - | 5 | 10 |
| Na dzień 31 grudnia 2020 roku | 104 | - | 1 785 | 503 | 2 392 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku |
104 | - | 1 785 | 503 | 2 392 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku |
- | - | - | - | - |
| Na dzień 1 stycznia 2019 roku | 66 | 3 513 | - | 377 | 3 956 |
| Zwiększenie (ujęte w koszty okresu) |
34 | 126 | 220 | 178 | 558 |
| Zwiększenie (reklasyfikacja z innych pozycji bilansu) |
- | - | 1 449 | - | 1 449 |
| Wykorzystanie | - | 3 639 | - | 225 | 3 864 |
| Rozwiązanie | - | - | - | 14 | 14 |
| Na dzień 31 grudnia 2019 roku | 100 | - | 1 669 | 316 | 2 085 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku |
100 | - | 1 669 | 316 | 2 085 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku |
- | - | - | - | - |
Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Demonstrator"
W dniu 29 lipca 2016 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników". Spółka złożyła wniosek o wydłużenie terminu realizacji tego projektu z 31 grudnia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku. W dniu 21 stycznia 2021 roku Spółka złożyła do NCBiR wniosek o płatność końcową wraz z pismem o zamknięciu projektu na podstawie zastosowania postanowienia §3 ust. 14 i ust. 15 umowy o dofinansowanie. Otrzymane wyniki badań zadań zrealizowanych w etapie II i III jak również analiza warunków dalszej kontynuacji projektu w kształcie opisanym we wniosku o dofinansowanie nie potwierdzają celowości kontynuowania zaplanowanych w projekcie prac. Wykorzystane dotychczas w ramach tego projektu dofinansowanie to 1 449 tys. PLN. Odsetki obliczone od całej kwoty dofinansowania według stanu na 31 grudnia 2020 roku, które Spółka musiałaby zapłacić w przypadku zwrotu całości otrzymanego dofinansowania to 336 tys. PLN.
Z uwagi na potencjalne ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (1 449 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2019 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe". Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczonych za okres od momentu przyznania dotacji do dnia 31 grudnia 2020 roku (336 tys. PLN).
Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów"
W dniu 7 października 2016 roku Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników" objętego wsparciem finansowym w ramach Poddziałania 3.2.1 Badania Na Rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z powodu braku możliwości przedłużenia terminu realizacji projektu wynikającego z umowy o dofinansowanie, tj. do 15 kwietnia 2019 roku i zidentyfikowania ryzyka braku możliwości wybudowania w tym terminie zakładu produkcyjnego i wdrożenia analizatora BlueBox do oferty, w celu minimalizacji ryzyka niezrealizowania w terminie wskaźników rezultatu i celów projektu, Spółka w dniu 16 maja 2018 roku złożyła wniosek do PARP o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 16 kwietnia 2019 roku, tj. już po zakończeniu realizacji projektu według zapisów umowy o dofinansowanie, Spółka otrzymała pismo z PARP informujące o negatywnym rozpatrzeniu przez PARP wniosku Spółki o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 24 kwietnia 2019 roku Spółka otrzymała z PARP oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia wraz z wezwaniem do zwrotu otrzymanych środków powiększonych o odsetki. W przesłanym do PARP w dniu 8 maja 2019 roku stanowisku wobec oświadczenia PARP o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie Spółka zakwestionowała podstawy oraz legalność tego oświadczenia i wniosła o jego wycofanie (uchylenie). Z uwagi na ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (3 181 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2018 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe", jako prawdopodobna kwota podlegająca zwrotowi. Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczone za okres od momentu przyznania dotacji do dnia bilansowego.
W dniu 17 lipca 2019 Spółka zwróciła całość otrzymanego dofinansowania (3 181 tys. PLN) wraz z odsetkami (471 tys. PLN) z zastrzeżeniem ich zwrotu na podstawie art. 411 pkt. 1 Kodeksu Cywilnego. Spółka podtrzymuje swoje stanowisko prawne wyrażone w postępowaniu przed PARP. Zarząd Spółki będzie prowadził działania w celu uzyskania najkorzystniejszego z punktu widzenia Spółki i akcjonariuszy rozstrzygnięcia kwestii zasadności obowiązku zwrotu ww. dofinansowania.
Inne rezerwy
W pozycji Inne rezerwy PZ CORMAY S.A. wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2020 lub latach wcześniejszych. Największa rezerwa składająca się na saldo tej pozycji na 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2019 roku to rezerwa na premie i prowizje sprzedażowe dla pracowników – odpowiednio 409 tys. PLN oraz 266 tys. PLN.
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Spółkę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Spółka nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.
31. INNE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część długoterminowa | 1 148 | - |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Orphée SA - część długoterminowa | 10 086 | 13 253 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa | 1 796 | 1 018 |
| Długoterminowe zobowiązania finansowe | 13 030 | 14 271 |
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa | 383 | - |
| Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Orphée SA - część krótkoterminowa | 14 094 | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa | 1 171 | 899 |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 15 648 | 899 |
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR
W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana po roku w 24 równych ratach kapitałowych. Pożyczka może zostać w części umorzona przy spełnieniu poniższych warunków:
- 25% środków umarzane za kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
- 25% środków umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki, od 0% do 25% kwoty pożyczki zwracane proporcjonalnie do redukcji zatrudnienia (redukcja zatrudnienia o 10% to zwiększenie zwrotu o 5% kwoty pożyczki),
- 25% środków umarzane przy spadku przychodów w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży. Kwotę pożyczki pomniejsza się o wykazaną stratę (nie więcej niż 25% pożyczki i nie więcej niż wykazana skumulowana strata gotówkowa). Stratę gotówkową oblicza się za okres 12 miesięcy jako wynik na sprzedaży netto z wyłączeniem amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.
Ponieważ warunek utrzymania działalności przez 12 miesięcy od dnia otrzymania pożyczki jest na dzień 31 grudnia 2020 roku wystarczająco pewny, zgodnie z p. 10 MSR 20 "Dotacje rządowe" 25% kwoty pożyczki (510 tys. PLN), umarzane pod warunkiem utrzymania działalności, rozpoznano na 31 grudnia 2020 roku jako dotację rządową, a ponieważ z umorzeniem tej części pożyczki nie wiążą się już inne warunki, kwotę tę rozpoznano jako przychody z tytułu otrzymanych dotacji i zaprezentowano w pozostałych przychodach operacyjnych.
W zakresie pozostałych warunków umorzenia na dzień 31 grudnia 2020 roku nie ma wystarczającej pewności ich spełnienia i dlatego pozostała kwota pożyczki pozostaje rozpoznana jako zobowiązania finansowe (długo- i krótkoterminowe).
Pożyczki od Orphée SA
Umowy pożyczek udzielonych PZ CORMAY S.A. przez Orphée SA:
- umowa z dnia 16 lipca 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki w kwocie 1,2 mln EUR, z terminem wymagalności 15 lipca 2021 rok i rocznym oprocentowaniem 1,9%,
- umowa z dnia 4 września 2019 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 8,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 września 2021 roku i rocznym oprocentowaniem 3,8%,
- umowa z dnia 4 czerwca 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 3,0 mln PLN, z terminem wymagalności 3 czerwca 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 3,25%,
- umowa z dnia 30 października 2020 roku, na mocy której Orphée SA udzieliła Spółce pożyczki 7,0 mln PLN, z terminem wymagalności 29 października 2022 roku i rocznym oprocentowaniem 2,5%.
W powyższych pożyczkach oprocentowanie zostało ustalone na warunkach rynkowych. Zabezpieczeniem spłaty pożyczek są weksle in blanco wystawione przez pożyczkobiorcę.
32. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA (KRÓTKOTERMINOWE)
Struktura zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wobec jednostek niepowiązanych | 3 089 | 7 654 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wobec jednostek powiązanych | 2 728 | 2 564 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń | 2 592 | 904 |
| Pozostałe zobowiązania | 797 | 795 |
| Razem | 9 206 | 11 917 |
33. INNE ZOBOWIĄZANIA NIEFINANSOWE DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE
W pozycji innych zobowiązań niefinansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujęte są przychody przyszłych okresów z tytułu otrzymanych dotacji do prac rozwojowych oraz środków trwałych rozliczane w przychody proporcjonalnie do ich amortyzacji. Wartość tej pozycji na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody przyszłych okresów |
Łączna kwota otrzymanego dofinansowania* |
Przychody przyszłych okresów |
Łączna kwota otrzymanego dofinansowania* |
||
| Umowa Equisse | 572 | 2 286 | 572 | 2 286 | |
| Umowa BlueBox ** | - | 5 897 | - | 5 897 | |
| Umowa Hermes Senior ** | - | 6 746 | - | 6 746 | |
| Umowa Demonstrator *** | - | 1 449 | - | 1 449 | |
| Umowa Centrum Badań i Rozwoju | 569 | 569 | 765 | 765 | |
| Pozostałe dotacje | 111 | 111 | 126 | 126 | |
| Razem | 1 252 | 17 058 | 1 463 | 17 269 | |
| w tym długoterminowe | 1 236 | Nd. | 1 450 | Nd. | |
| w tym krótkoterminowe | 16 | Nd. | 13 | Nd. |
* Łączna kwota dofinansowania obejmuje kwoty ujęte w przychodach przyszłych okresów, jak również kwoty rozliczone w przychody w poprzednich okresach (w szczególności z tytułu dotacji do prac badawczych). Nie obejmuje natomiast kwot dotacji zwróconych przez Spółkę.
** Dotacje z umów "BlueBox" oraz "Hermes Senior" zostały w roku 2019 w całości rozliczone w przychody z uwagi na objęcie odpisem prac rozwojowych, na które te dotacje zostały przyznane. Zgodnie z MSR 20 Spółka rozpoznaje przychody równolegle do poniesionych kosztów. Ponieważ całość prac została objęta odpisami, dokonano rozliczenia całości kwoty otrzymanych dotacji w przychody w 2019 roku.
*** Dotacja z umowy "Demonstrator" została zaprezentowana na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku w rezerwach pozostałych (krótkoterminowych) wraz z naliczonymi odsetkami z uwagi na wysokie ryzyko jej zwrotu.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu dotacji do prac rozwojowych zaprezentowane w tabeli powyżej dotyczyły realizacji projektów:
-
- "Innowacyjny system biochemiczny analizator z linią odczynnikową respektujący potrzeby klientów" objętego wsparciem na podstawie umowy z 23 października 2009 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00-06-011/09-00 ("Umowa Equisse"),
-
- "Opracowanie innowacyjnego analizatora biochemicznego POC oraz dedykowanych odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 5 października 2011 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00-06-004/11-00 ("Umowa BlueBox"),
-
- "Opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff oraz dedykowanych odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 13 czerwca 2011 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00- 06-004/10-00 ("Umowa Hermes Senior"),
-
- "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 7 października 2016 roku w ramach Poddziałania 3.2.1 POIR numer POIR.03.02.01-06-0004/15-00 ("Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów"),
-
- "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 29 lipca 2016 roku w ramach Poddziałania 1.1.2 POIR numer POIR.01.01.02-00-0109/16-00 ("Umowa Demonstrator"),
-
- "Stworzenie CBR PZ CORMAY S.A." objętego wsparciem na podstawie umowy z 15 grudnia 2017 roku w ramach Poddziałania 2.1 POIR numer POIR.02.01.00-00-0139/17-00 ("Umowa Centrum Badań i Rozwoju").
Umowy Equisse, BlueBox, Hermes Senior
W latach 2009 - 2015 Spółka realizowała projekty badawczo-rozwojowe, które były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Zgodnie z zawartymi umowami Spółka była zobowiązana do wdrożenia wyników badań w okresie trwałości projektów oraz osiągnięcia wskaźników rezultatu.
Umowa Equisse - Spółka utrzymała trwałość projektu przez okres 3 lat w zakresie jaki obowiązywał w umowie o dofinansowanie od zakończenia realizacji projektu do dnia 30 października 2018 roku. W tym czasie Spółka osiągnęła wymagane wskaźniki rezultatu. Spółka złożyła do PARP sprawozdanie z wdrożenia wyników badań tego projektu i w dniu 16 listopada 2018 roku otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 21 listopada 2019 roku Spółka złożyła w PARP "Informację o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych". W dniu 7 stycznia 2020 roku Spółka otrzymała z PARP akceptację tego sprawozdania, a w dniu 31 stycznia 2020 roku PARP zwróciła Spółce anulowany weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Wydanie przez PARP zabezpieczeń oznacza w świetle przepisów Rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) Nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 roku w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich – w szczególności zaś art. 4 ust. 1 tego Rozporządzenia – iż PARP nie stwierdziła wystąpienia nieprawidłowości w związku z realizacją projektu oraz że w związku z tym odpadła podstawa do utrzymywania lub skorzystania z zabezpieczenia.
W świetle art. 2 pkt 7 oraz art. 98 ust 2 Rozporządzenia Rady (WE) z dnia 11 lipca 2006 roku ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1260/1999, brak nieprawidłowości w projekcie oznacza, że nie istnieje podstawa do wezwania beneficjenta do zwrotu całości lub części wypłaconego mu uprzednio dofinansowania.
W ocenie Spółki powyższe okoliczności w istocie wyłączają ryzyko otrzymania wezwania do zwrotu dofinansowania otrzymanego przez Spółkę w ramach tego projektu. Otrzymane w ramach danego projektu dofinansowanie to 2 286 tys. PLN (z tego w przychodach przyszłych okresów 572 tys. PLN).
Umowa BlueBox - W dniu 18 czerwca 2019 roku Spółka otrzymała z PARP pismo informujące o przychyleniu się przez PARP do wniosku Spółki o odstąpienie od konieczności wdrożenia przez Spółkę wyników badań B+R uzyskanych w ramach realizacji projektu. W dniu 28 sierpnia 2019 roku Spółka otrzymała zwrot anulowanego weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. W ocenie Spółki powyższa sytuacja jest równoznaczna z eliminacją ryzyka zwrotu otrzymanego przez Spółkę w ramach danego projektu dofinansowania.
Cała kwota przychodów przyszłych okresów pozostająca na saldzie dotacji z umowy BlueBox (1 749 tys. PLN) została rozliczona w roku 2019 w przychody bieżącego okresu. Było to wynikiem objęcia odpisem prac rozwojowych, na które ta dotacja została przyznana, tj. prac nad projektem BlueBox i wymogami MSR 20 zgodnie z którymi przychody z tytułu dotacji rozpoznaje się równolegle do poniesionych kosztów. Rozpoznane przychody z tytułu dotacji podsumowano w nocie 16.1"Pozostałe przychody operacyjne".
Umowa Hermes Senior – Spółka w przedłużonym do 31 grudnia 2018 roku terminie osiągnęła wymagane wskaźniki rezultatu. Spółka złożyła do PARP sprawozdanie z wdrożenia wyników badań tego projektu i w dniu 15 marca 2019 roku otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 17 marca 2020 roku Spółka złożyła w PARP "Informację o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych" i w dniu 29 czerwca 2020 otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 14 stycznia 2021 roku PARP zwróciła Spółce anulowany weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Wydanie przez PARP zabezpieczeń oznacza, analogicznie jak w przypadku Umowy Equisse, iż PARP nie stwierdziła wystąpienia nieprawidłowości w związku z realizacją projektu oraz że nie istnieje podstawa do wezwania beneficjenta do zwrotu całości lub części wypłaconego mu uprzednio dofinansowania. W ocenie Spółki powyższe okoliczności w istocie wyłączają ryzyko otrzymania wezwania do zwrotu dofinansowania otrzymanego przez Spółkę w ramach tego projektu. Otrzymane w ramach projektu dofinansowanie to 6 746 tys. PLN.
Cała kwota przychodów przyszłych okresów pozostająca na saldzie dotacji z umowy Hermes Senior (6 746 tys. PLN) została rozliczona w roku 2019 w przychody bieżącego okresu. Było to wynikiem objęcia odpisem prac rozwojowych, na które ta dotacja została przyznana, tj. prac nad projektem Hermes Senior i wymogami MSR 20 zgodnie z którymi przychody z tytułu dotacji rozpoznaje się równolegle do poniesionych kosztów. Rozpoznane przychody z tytułu dotacji podsumowano w nocie 16.1 "Pozostałe przychody operacyjne".
Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów
W dniu 7 października 2016 roku Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników". Z powodu braku możliwości przedłużenia terminu realizacji projektu wynikającego z umowy o dofinansowanie, tj. do 15 kwietnia 2019 roku i zidentyfikowania ryzyka braku możliwości wybudowania w tym terminie zakładu produkcyjnego i wdrożenia analizatora BlueBox do oferty, w celu minimalizacji ryzyka niezrealizowania w terminie wskaźników rezultatu i celów projektu, Spółka w dniu 16 maja 2018 roku złożyła wniosek do PARP o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 16 kwietnia 2019 roku, tj. już po zakończeniu realizacji projektu według zapisów umowy o dofinansowanie, Spółka otrzymała pismo z PARP informujące o negatywnym rozpatrzeniu przez PARP wniosku Spółki o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 24 kwietnia 2019 roku Spółka otrzymała z PARP oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie. W przesłanym do PARP w dniu 8 maja 2019 roku stanowisku wobec oświadczenia PARP o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie Spółka zakwestionowała podstawy oraz legalność tego oświadczenia i wniosła o jego wycofanie (uchylenie). Z uwagi na ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (3 181 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2018 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe", jako prawdopodobna kwota podlegająca zwrotowi. Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczone za okres od momentu przyznania dotacji do dnia bilansowego.
W dniu 17 lipca 2019 Spółka zwróciła całość otrzymanego dofinansowania (3 181 tys. PLN) wraz z odsetkami (471 tys. PLN) z zastrzeżeniem ich zwrotu na podstawie art. 411 pkt. 1 Kodeksu Cywilnego. Spółka podtrzymuje swoje stanowisko prawne wyrażone w postępowaniu przed PARP. Zarząd Spółki będzie prowadził działania w celu uzyskania najkorzystniejszego z punktu widzenia Spółki i akcjonariuszy rozstrzygnięcia kwestii zasadności obowiązku zwrotu ww. dofinansowania.
Umowa Demonstrator
W dniu 29 lipca 2016 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników". Spółka złożyła wniosek o wydłużenie terminu realizacji tego projektu z 31 grudnia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku. W dniu 21 stycznia 2021 roku Spółka złożyła do NCBiR wniosek o płatność końcową wraz z pismem o zamknięciu projektu na podstawie zastosowania postanowienia §3 ust. 14 i ust. 15 umowy o dofinansowanie. Otrzymane wyniki badań zadań zrealizowanych w etapie II i III jak również analiza warunków dalszej kontynuacji projektu w kształcie opisanym we wniosku o dofinansowanie nie potwierdzają celowości kontynuowania zaplanowanych w projekcie prac. Wykorzystane dotychczas w ramach tego projektu dofinansowanie to 1 449 tys. PLN. Odsetki obliczone od całej kwoty dofinansowania według stanu na 31 grudnia 2020 roku, które Spółka musiałaby zapłacić w przypadku zwrotu całości otrzymanego dofinansowania to 336 tys. PLN.
Z uwagi na potencjalne ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (1 449 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2019 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe". Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczonych za okres od momentu przyznania dotacji do dnia 31 grudnia 2020 roku (336 tys. PLN).
Umowa Centrum Badań i Rozwoju
Dnia 15 grudnia 2017 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Ministrem Rozwoju i Finansów. Przedmiotem umowy jest udzielenie dofinansowania na realizację projektu "Stworzenie CBR PZ CORMAY S.A." w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Działanie 2.1 "Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw"). Spółka w dniu 14 maja 2019 roku podpisała aneks wydłużający termin realizacji projektu do 30 listopada 2020 roku. W dniu 22 października 2020 roku Spółka skorzystała z możliwości przesunięcia terminu zakończenia realizacji projektu o 90 dni na podstawie art. 13 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku. W dniu 17 lutego 2021 roku Spółka wystąpiła o dodatkowe wydłużenie realizacji projektu do dnia 30 kwietnia 2021 roku. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji brak jest przesłanek mogących świadczyć o ryzyku zwrotu przedmiotowej dotacji.
Pozostałe dotacje
Łączna pozostała kwota składająca się na przychody przyszłych okresów z tytułu otrzymanych dotacji na 31 grudnia 2020 roku to 111 tys. PLN. Na kwotę tę składa się kilka innych umów dotacyjnych. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji w ocenie Zarządu ryzyko zwrotu tych dotacji nie występuje.
34. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE I AKTYWA WARUNKOWE
34.1 Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytów i pożyczek
Pożyczki od Orphée SA
Jak opisano w nocie 33 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe" na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka wykazywała saldo zaciągniętych pożyczek od Orphée SA w kwocie 24 180 tys. PLN. Na spłatę tych pożyczek zostało ustanowione zabezpieczenie w postaci weksli własnych in blanco.
34.2 Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych
Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość umów dotacyjnych zabezpieczona wekslami in blanco dotycząca zakończonych projektów w okresie ich trwałości wynosiła 17 405 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 20 350 tys. PLN.
34.3 Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi
Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczona wekslami wynosiła 2 350 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 1 917 tys. PLN.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd nie widzi zagrożenia realizacji przedmiotowych weksli.
34.4 Gwarancje bankowe
Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązywała do 25 lutego 2020 roku. W dniu 14 lutego 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy zlecenia udzielenia gwarancji bankowej, na mocy którego bank wystawił Gwarancję na kwotę 20 tys. EUR z okresem obowiązywania do 15 grudnia 2021 roku.
34.5 Przyszłe zobowiązania umowne
Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości
W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Nieruchomość przeznaczona ma być na realizację przez Spółkę inwestycji związanej z budową centrum produkcyjno-logistycznego.
Umowy o dofinansowanie
Spółka PZ CORMAY S.A. posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33. "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe".
34.6 Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji
W punkcie tym opisano istotne sprawy sądowe, które nie zostały ujęte jako rezerwy. Sprawy sądowe, na które Spółka utworzyła rezerwy zostały przedstawione w nocie 30 "Rezerwy pozostałe".
34.6.1 Sprawy sądowe przeciwko Spółce
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 915/14)
W dniu 21 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Spółce, objęte pozwem złożonym przez byłego członka Zarządu Spółki, Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej ("Uchwała NWZ").
Sąd stwierdził, że pozew nie zasługiwał na uwzględnienie, gdyż nie było podstaw do uznania, że Uchwały NWZA zostały podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, bądź też że są sprzeczne z dobrymi obyczajami i godzą w interesy Spółki lub jego akcjonariuszy. W szczególności, w ocenie Sądu, nie są zasadne zarzuty pozwu co do rzekomego podjęcia zaskarżonych Uchwał NWZA głosami akcjonariuszy Spółki, którzy zawarli między sobą rzekome porozumienie co do prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki lub zgodnego głosowania na jej walnym zgromadzeniu. W tym stanie rzeczy, przedmiotowy wyrok rozstrzyga jednoznacznie, że Uchwały NWZA zostały prawidłowo podjęte niepodlegającą kwestionowaniu większością głosów, wobec czego doszło ówcześnie do skutecznych zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki, a tym samym zachowują ważność wszelkie późniejsze decyzje i czynności tych organów.
W dniu 23 lutego 2017 roku Pan Tomasz Tuora złożył apelację od wyroku. W dniu 25 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił oddalić apelację oraz zasądzić od powoda na rzecz pozwanego zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny. Pozytywny dla Spółki wyrok Sądu Apelacyjnego daje podstawy do podjęcia dwóch innych opisanych poniżej postępowań: postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 1020/14) oraz postępowania z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 410/15).
W dniu 13 marca 2019 roku Tomasz Tuora zainicjował postępowanie ze skargi kasacyjnej, która została doręczona Spółce w dniu 10 lipca 2020 roku. W dniu 24 lipca 2020 roku Spółka złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną. W chwili obecnej oczekiwane jest postanowienie Sądu Najwyższego w przedmiocie odmowy lub przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 1020/14)
Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w przedmiocie wyboru członków Zarządu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 915/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku, postępowanie w niniejszej zostało wznowione w dniu 25 maja 2020 roku. W dniu 15 września 2020 roku Spółka skierowała do Sądu odpowiedź na pozew.
Postępowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 410/15)
Postepowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. o ustalenie nieistnienia uchwał, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 2 kwietnia 2015 roku w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisje akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru w stosunku do dotychczasowych akcjonariuszy, oznaczenia dnia prawa poboru oraz zmiany statutu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 12 października 2015 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 1020/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku postępowanie w niniejszej sprawie może zostać wznowione.
34.6.2 Sprawy sądowe z powództwa Spółki
Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi Tuorze prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, pod sygnaturą XXVI GC 330/15 (uprzednio: XXVI GNc 181/15)
Postępowanie dowodowe z powództwa PZ CORMAY S.A. o zapłatę środków pobranych przez Tomasza Tuorę ze Spółki w latach 2011 — 2012 w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN toczy się przed Sądem I instancji. Podstawą żądania pozwu jest zwrot nienależnego świadczenia w postaci pobranych ze Spółki środków pieniężnych w okresie pełnienia przez pozwanego funkcji Prezesa Zarządu Spółki. Pozwany w tym czasie m.in. wystawiał dokumenty księgowe opiewające na nienależne i niemające pokrycia w rzeczywistych świadczeniach kwoty i kwoty te od Spółki otrzymywał. Postanowieniem z dnia 18 października 2017 roku sprawę przekazano do zaopiniowania przez biegłego. Opinia biegłego została doręczona Spółce w dniu 6 lipca 2020 roku. W dniu 20 lipca 2020 roku Spółka skierowała do sądu pismo, obejmujące uwagi co do treści opinii oraz wnioski o wezwanie biegłego na rozprawę w celu umożliwienia jej wyjaśnienia wątpliwości co do treści opinii. W następstwie wniosku biegła została przesłuchana przez Sąd. W najbliższym czasie planowane jest skierowanie wniosku do Sądu o zawieszenie postępowania w związku z zakończeniem postępowania karnego oznaczonego sygnaturą XVIII K 17/18.
Postępowanie z zawiadomienia PZ CORMAY S.A. (obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt XVIII K 17/18, wcześniej Prokurator Rejonowy Warszawa-Żoliborz sygn. akt 3 Ds. 605/15/IV)
Postępowanie toczy się na skutek dokonanego przez Spółkę w dniu 24 marca 2015 roku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki, polegającego na tym, że w okresie pomiędzy 6 czerwca 2011 roku a 8 września 2012 roku, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, sprawca doprowadził do pozbawionych uzasadnienia ekonomicznego wypłat środków z kasy Spółki oraz do przelewów środków pieniężnych z rachunków Spółki w łącznej kwocie 2 522 tys.. PLN na rzecz swoją oraz osób trzecich, które to kwoty polecał księgować na poczet wystawionych przez siebie (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej) faktur VAT, stwierdzających wykonanie fikcyjnych usług na rzecz Spółki, czym wyrządził Spółce szkodę majątkową wielkich rozmiarów. W dniu 3 lipca 2015 roku Spółce doręczono zawiadomienie o wszczęciu śledztwa. W dniu 19 maja 2016 roku prokurator prowadzący wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania z uwagi na konieczność uzyskania opinii biegłego z zakresu rachunkowości. Postępowanie to zostało podjęte, a następnie prokurator postawił zarzuty oskarżonemu. W dniu 30 stycznia 2018 roku prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego przeciwko oskarżonemu o przestępstwa: przywłaszczenia kwoty 2 522 tys. PLN i działania na szkodę Spółki oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT. W dniu 18 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie XVIII Wydział Karny uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów i: (i) wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 5 i karę grzywny w wysokości 250 tys. PLN, (ii) zobowiązał go do naprawienia w całości szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zwrócenie Spółce pieniędzy w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN, (iii) orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania przez okres 5 lat funkcji prezesa zarządu, członka zarządu lub członka rady nadzorczej w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz (iv) zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 50 tys. PLN tytułem opłaty i koszty postępowania w sprawie w kwocie 16 tys. PLN oraz umorzył postępowanie w zakresie wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Od wyroku przysługuje apelacja.
35. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku jak również łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku.
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 | Rok zakończony 31 grudnia 2019 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa jednostki | Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Zakup produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Koszty odsetkowe |
Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Zakup produktów, usług, towarów i pozostałych aktywów |
Koszty odsetkowe |
|
| Orphée SA | 8 560 | 2 402 | 494 | 9 303 | 1 789 | 47 | |
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 210 | - | - | 623 | - | - | |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. | 5 463 | - | - | 5 840 | 43 | - | |
| Orphee Technics Sp. z o. o. | 12 | 658 | - | 21 | 661 | - | |
| Diesse Diagnostica Senese S.p.A.* |
Nd. | Nd. | Nd. | - | 230 | - | |
| Suma | 14 245 | 3 060 | 494 | 15 787 | 2 723 | 47 | |
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa jednostki | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki |
| Orphée SA | 2 443 | 1 326 | 24 180 | 1 507 | 1 400 | 13 253 |
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 372 | - | - | 19 | - | - |
| Kormiej Rusland Sp. z o.o. | 1 968 | - | - | 1 243 | 44 | - |
| Orphee Technics Sp. z o. o. | 6 | 1 405 | - | - | 1 181 | - |
| Diesse Diagnostica Senese S.p.A.* |
Nd. | Nd. | Nd. | Nd. | Nd. | Nd. |
| Suma | 4 789 | 2 731 | 24 180 | 2 769 | 2 625 | 13 253 |
* Spółka traktuje spółkę Diesse Diagnostica Senese S.p.A (Diesse) jako jednostkę powiązaną do dnia zbycia przez Grupę PZ CORMAY udziałów w tej spółce, tj. do dnia 13 maja 2019 roku. Przychody ze sprzedaży i zakupy od Diesse wykazane powyżej za rok 2019 obejmują okres od 1 stycznia do 13 maja 2019 roku.
35.1 Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę
Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę pozostaje Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wraz z podmiotami powiązanymi, będący na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, największym akcjonariuszem PZ CORMAY S.A., posiadającym 19,00% udziałów w kapitale i prawach głosu.
35.2 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A.
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|
|---|---|---|
| Wynagrodzenie Zarządu Spółki, w tym: | 1 522 | 1 590 |
| Janusz Płocica - Prezes Zarządu | 645 | 691 |
| Wojciech Suchowski - Wiceprezes Zarządu | 350 | 359 |
| Flavio Finotello - Członek Zarządu | 527 | 540 |
| Wynagrodzenie Rady Nadzorczej Spółki, w tym: | 258 | 233 |
| Konrad Łapiński - Przewodniczący Rady Nadzorczej | 60 | 55 |
| Tadeusz Wesołowski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej od 14 czerwca 2019 roku | 54 | 49 |
| Marek Warzecha - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej do 14 czerwca 2019 roku | - | 11 |
| Piotr Augustyniak - Przewodniczący Komitetu Audytu | 54 | 49 |
| Tomasz Markowski | 54 | 49 |
| Andrzej Trznadel | 36 | 20 |
| Razem | 1 780 | 1 823 |
Spółka nie udzielała w latach sprawozdawczych 2020 oraz 2019 pożyczek, ani innych świadczeń członkom Zarządu.
35.3 Program motywacyjny dla członków Zarządu i wyższej kadry kierowniczej na lata 2018-2020
W dniu 27 czerwca 2018 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia programu motywacyjnego dla członków Zarządu Spółki oraz kluczowych pracowników Spółki na lata 2018 – 2020 ("Program Motywacyjny").
Program Motywacyjny był realizowany w oparciu o wyniki działalności Spółki za trzy kolejne lata obrotowe, to jest lata 2018, 2019 i 2020, pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę celów wyznaczonych corocznie przez Radę Nadzorczą.
W ramach Programu Motywacyjnego jego uczestnikom przyznawane miały być warranty subskrypcyjne Spółki z wyłączeniem prawa poboru, przy czym jeden warrant miał uprawniać do objęcia 1 akcji Spółki. W ramach Programu Spółka miała wyemitować nieodpłatnie nie więcej niż 3 860 250 warrantów subskrypcyjnych serii A inkorporujących prawa do objęcia nie więcej niż 3 860 250 akcji serii N. Emisja warrantów subskrypcyjnych serii A oraz warunkowe podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji serii N zostały zatwierdzone w dniu 7 sierpnia 2018 roku przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki.
Z uwagi na niespełnienie warunków jakościowych za lata 2018-2019 oraz nieustalenie warunków na rok 2020, warranty nie zostały przyznane i w związku z tym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie został rozpoznany koszt z tytułu programu motywacyjnego ani nie zostało rozpoznane zwiększenie kapitałów własnych.
35.4 Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
W 2020 i 2019 roku nie było innych transakcji z Członkami Zarządu niż wypłaty wynagrodzenia i zwroty poniesionych kosztów zgodnie z umowami.
36. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą środki pieniężne i kredyty bankowe oraz należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez Spółkę działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko związane z płynnością oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
36.1 Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Spółki na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych z tytułu leasingów – oprocentowanie leasingów jest zmienne. W przypadku zobowiązań z tytułu pożyczek grupowych oprocentowanie jest stałe
Spółka gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stóp procentowych. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych może stanowić utrudnienie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Spółkę w zależności od aktualnych potrzeb. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Spółka nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka posiadała zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 1 531 tys. PLN (1 148 tys. PLN część długoterminowa oraz 383 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana począwszy od lipca 2021 roku w 24 równych ratach. Z uwagi na brak oprocentowania ryzyko stopy procentowej nie występuje.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania z tytuły pożyczek grupowych wynosiły 24 180 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 zobowiązania z tytułu tych pożyczek wynosiły 13 253 tys. PLN. Wszystkie umowy pożyczek grupowych są oparte o oprocentowanie stałe i w ocenie Zarządu Spółka nie jest w związku z nimi narażona na istotne ryzyko zmiany stopy procentowej.
Zobowiązania z tytułu leasingów
Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania Spółki z tytuły leasingu wynosiły 2 966 tys. PLN (1 796 tys. PLN część długoterminowa oraz 1 170 tys. PLN część krótkoterminowa), natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 1 917 tys. PLN (1 018 tys. PLN część długoterminowa oraz 899 tys. PLN część krótkoterminowa). Umowy leasingowe są oparte o oprocentowanie zmienne.
36.2 Ryzyko walutowe
Spółka realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym Spółka osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie Spółka pozyskuje większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Spółkę na ryzyko zmian kursów walut.
Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut.
W 2020 roku Spółka nie była stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward, kontrakty swap). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto przy założeniu, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%:
| Należności z tytułu dostaw i usług | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku | n/d | - | 851 | - | 353 | 18 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku | 4 032 | - | 3 927 | - | 13 | 92 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 202 | - | 196 | - | 1 | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (202) | - | (196) | - | (1) | (5) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku | n/d | - | 349 | 108 | 2 012 | 1 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku | 2 095 | - | 1 611 | 406 | 73 | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (105) | - | (81) | (20) | (4) | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 105 | - | 81 | 20 | 4 | - |
| Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
| Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2020 roku w tys. PLN | 1 937 | - | 2 316 | (406) | (60) | 87 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 97 | - | 115 | (20) | (3) | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (97) | - | (115) | 20 | 3 | (5) |
| Należności z tytułu dostaw i usług | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku | n/d | - | 1 038 | 287 | - | 19 |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku | 5 605 | - | 4 420 | 1 090 | - | 95 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 281 | - | 221 | 55 | - | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | (281) | - | (221) | (55) | - | (5) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
| w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku | n/d | - | 569 | 806 | 11 254 | - |
| w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku | 5 878 | - | 2 423 | 3 061 | 394 | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (294) | - | (121) | (153) | (20) | - |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 294 | - | 121 | 153 | 20 | - |
| Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto | Łącznie | CHF | EUR | USD | JPY | GBP |
| Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2019 roku w tys. PLN | (273) | - | 1 997 | (1 971) | (394) | 95 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | (13) | - | 100 | (98) | (20) | 5 |
| wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% | 13 | - | (100) | 98 | 20 | (5) |
Podane w tabeli liczby wyrażone są w tysiącach jednostki waluty. Wpływ na wynik jest wyrażony w tysiącach PLN. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.
36.3 Ryzyko cen produktów, towarów
Poziom przychodów z działalności Spółki jest w istotnym stopniu powiązany z nakładami na służbę zdrowia w państwach, w których Spółka realizuje przychody. Jest to ogólnie powiązane z sytuacją gospodarczą w tych państwach, a także wzrostem PKB. Zarząd przeprowadził analizę, jak wyglądałby wpływ zmiany cen produktów i towarów na wynik finansowy brutto Spółki.
| Zwiększenie/ (zmniejszenie) cen o punkty procentowe |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
|
|---|---|---|
| Przyrost ceny oferowanych produktów | 5% | 2 157 |
| Spadek ceny oferowanych produktów | (5%) | (2 157) |
| Przyrost ceny oferowanych produktów | 10% | 4 315 |
| Spadek ceny oferowanych produktów | (10%) | (4 315) |
36.4 Ryzyko kredytowe
Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.
W celu ograniczania ryzyka kredytowego Spółka na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy. Dla części klientów Spółki stosowany jest od 2020 roku faktoring pełny. Należności zabezpieczone w ramach faktoringu pełnego wyniosły na dzień 31 grudnia 2020 rok 174 tys. PLN. Dla pozostałych należności nie zostały ustanowione zabezpieczenia ich spłaty.
Analizę wiekową przeterminowanych należności oraz informację o wysokości utworzonego odpisu aktualizującego ich wartość przedstawiono w nocie 25 "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności".
Jako część systemu zarządzania ryzykiem kredytowym, Spółka analizuje poziom wskaźnika rotacji należności. Poniższa tabela przedstawia wskaźnik rotacji należności w roku 2020 oraz w roku 2019.
| Wskaźnik | Definicja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|
| Cykl rotacji należności handlowych | Wartość średnia należności x 365/ przychody | 70 | 68 |
Wskaźnik rotacji należności w ostatnich latach wykazywał tendencję spadkową, co wynikało ze zintensyfikowania przez Spółkę działań windykacyjnych a w analizowanych latach utrzymuje się na podobnym poziomie.
36.5 Ryzyko związane z płynnością
Spółka zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Spółki jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Spółka stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Spółka zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi pożyczki czy leasing finansowy.
Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jak również wymagalności należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności wraz z podsumowaniem pozycji netto (należności pomniejszone o zobowiązania) w każdym okresie wymagalności.
| 31 grudnia 2020 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat | Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania | |||||
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 12 845 | 185 | 13 030 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 337 | 15 311 | - | - | 15 648 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
8 998 | 208 | - | - | 9 206 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | - | - |
| Łącznie | 9 335 | 15 519 | 12 845 | 185 | 37 884 |
|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
10 630 | 109 | - | - | 10 739 |
| Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) |
1 295 | (15 410) | (12 845) | (185) | (27 145) |
| 31 grudnia 2019 | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat | Razem |
| Zobowiązania | |||||
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 14 210 | 61 | 14 271 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 225 | 674 | 899 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 214 | 703 | - | - | 11 917 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | - | - |
| Łącznie | 11 439 | 1 377 | 14 210 | 61 | 27 087 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
9 300 | 25 | - | - | 9 325 |
| Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) |
(2 139) | (1 352) | (14 210) | (61) | (17 762) |
Z powyższej analizy wynika, że na dzień 31 grudnia 2020 roku pozycja płynnościowa Spółki wynikająca z bieżących należności w okresie w okresie do 3 miesięcy jest dodatnia i znacząco poprawiła się w porównaniu z 2019 rokiem. Pozycja płynnościowa do 12 miesięcy jest ujemna, głównie ze względu na zobowiązania z tytułu pożyczek wobec jednostki zależnej Orphée SA (14 094 tys. PLN) mające charakter finansowania wewnątrzgrupowego, których termin spłaty może ulec wydłużeniu. Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić, że sytuacja płynnościowa Spółki jest stabilna i bezpieczna.
Jako część systemu zarządzania ryzykiem płynności, Spółka analizuje poziom wskaźników płynności oraz rotacji. Wskaźniki te za rok 2020 oraz rok 2019 przedstawiono w poniższej tabeli:
| Wskaźnik | Definicja | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik płynności bieżącej | Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe | 1,07 | 1,40 |
| Wskaźnik płynności szybkiej | (Aktywa obrotowe – zapasy – RMK krótkoterminowe) / zobowiązania krótkoterminowe |
0,79 | 0,72 |
| Cykl rotacji zapasów w dniach | Wartość średnia zapasów x 365 / koszt własny sprzedaży | 105 | 119 |
| Cykl rotacji należności handlowych w dniach | Wartość średnia należności x 365 / przychody | 70 | 68 |
| Cykl rotacji zobowiązań handlowych w dniach |
Wartość średnia zobowiązań handlowych krótkoterminowych x 365 / zakupy* |
115 | 96 |
| Cykl konwersji gotówki w dniach | Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności - cykl rotacji zobowiązań |
60 | 91 |
* zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów
W stosunku do 2019 roku wskaźnik płynności szybkiej uległ nieznacznemu polepszeniu w 2020 roku, natomiast pogorszeniu uległ wskaźnik płynności bieżącej.
Cykl rotacji zapasów skrócił się o 14 dni w porównaniu z 2019 rokiem co wynika głównie ze zwiększenia efektywności zarządzania zapasami oraz relatywnie wysokiej sprzedaży w IV kwartale 2020 roku.
Cykl rotacji należności kształtował się w roku 2020 na podobnym poziomie co w roku wcześniejszym. Cykl rotacji zobowiązań uległ wydłużeniu o 19 dni w porównaniu z rokiem poprzednim.
W efekcie powyższych zmian cykl konwersji gotówki uległ skróceniu o 31 dni.
37. POZOSTAŁE ISTOTNE CZYNNIKI RYZYKA
37.1 Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji
Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji opisano w nocie 33 "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" oraz w nocie 30 "Rezerwy pozostałe".
38. INSTRUMENTY FINANSOWE
38.1 Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kategoria wg MSSF 9 |
31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
| Aktywa finansowe | |||||
| Należności długoterminowe | AFwgZK | 90 | 83 | 90 | 83 |
| Długoterminowe aktywa finansowe - inwestycje w jednostki zależne |
AFwgWGprzICD | 53 079 | 65 824 | 53 079 | 65 824 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
AFwgZK | 10 739 | 9 325 | 10 739 | 9 325 |
| Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe | AFwgWGprzWF | 5 906 | - | 5 906 | - |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AFwgWGprzWF | 5 625 | 2 171 | 5 625 | 2 171 |
| Suma | 75 439 | 77 403 | 75 439 | 77 403 | |
| Zobowiązania finansowe | |||||
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | ZFwgZK | 13 030 | 14 271 | 13 030 | 14 271 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
ZFwgZK | 9 206 | 11 917 | 9 206 | 11 917 |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | ZFwgZK | 15 648 | 899 | 15 648 | 899 |
| Suma | 37 884 | 27 087 | 37 884 | 27 087 |
Legenda
AFwgZK - aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
AFwgWGprzWF - aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
AFwgWGprzICD - aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
ZFwgZK - zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Wartość godziwa nie różni się od wartości bilansowych, gdyż wycena tych pozycji do wartości godziwych nie miałaby istotnego wpływu na wynik finansowy.
Szacowanie wartości godziwej
Zgodnie z MSSF 13 dla aktywów i zobowiązań wycenianych w wartości godziwej należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym poziom hierarchii wyceny tych aktywów i zobowiązań:
- poziom 1 ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach,
- poziom 2 na bazie wartości obserwowanych na rynku, ustalane przez odniesienie bezpośrednie (tj. do cen) lub pośrednie (tj. pochodne cen) do podobnych instrumentów istniejących na rynku,
- poziom 3 ceny niepochodzące z aktywnych rynków (na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe).
Spółka wycenia poniższe aktywa i zobowiązania w wartości godziwej:
- Środki pieniężne poziom 1 wyceny,
- Długoterminowe aktywa finansowe inwestycje w jednostki zależne (akcje Orphée SA) poziom 1 wyceny.
W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii.
39. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom (np. poprzez skup akcji własnych w celu ich umorzenia) lub wyemitować nowe akcje. W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Spółka monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Spółki stanowią, by wskaźnik ten nie był większy niż 50%. Do zadłużenia netto Spółka wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Inne długoterminowe zobowiązania finansowe | 13 030 | 14 271 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 9 206 | 11 917 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - |
| Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 15 648 | 899 |
| Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 625 | 2 171 |
| Zadłużenie netto | 32 259 | 24 916 |
| Kapitał razem | 64 194 | 81 052 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 96 453 | 105 968 |
| Wskaźnik dźwigni (%) | 33% | 24% |
| Wskaźnik dźwigni (%) bez uwzględnienia gotówki na inwestycje | 39% | 26% |
40. STRUKTURA ZATRUDNIENIA
Zatrudnienie w Spółce na dzień 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku kształtowało się następująco:
| 31 grudnia 2020 | 31 grudnia 2019 | |
|---|---|---|
| Pracownicy umysłowi (na stanowiskach nierobotniczych) | 119 | 128 |
| Pracownicy fizyczni (na stanowiskach robotniczych) | 54 | 56 |
| Suma | 173 | 184 |
41. UMOWA Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ I WYNAGRODZENIE FIRMY AUDYTORSKIEJ
Spółka zawarła w dniu 24 czerwca 2020 roku umowę z firmą audytorską BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych za lata 2020 - 2021.
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie firmy audytorskiej w roku 2020 oraz 2019.
| Rodzaj usługi | Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
Rok zakończony 31 grudnia 2019 |
|---|---|---|
| Obowiązkowe badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego | 60 | 60 |
| Badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 47 | 47 |
| Inne usługi | - | - |
| Razem | 107 | 107 |
42. ZDARZENIA NASTĘPUJĄCE PO DNIU BILANSOWYM
Po dniu bilansowym (tj. 31 grudnia 2020 roku) nie wystąpiły zdarzenia, mogące mieć wpływ na ocenę sytuacji finansowej Spółki.
43. POZOSTAŁE INFORMACJE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Pozostałe informacje pomocne w pełnym zrozumieniu sytuacji majątkowej i finansowej Spółki zawarte zostały w Sprawozdaniu Zarządu PZ CORMAY S.A. z działalności.

PZ CORMAY S.A.
Ursynów Business Park 02-785 Warszawa, ul. Puławska 303 tel. (22) 751 79 10, fax (22) 751 79 11 www.cormay.pl