Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

PZ Cormay S.A. Audit Report / Information 2020

Apr 23, 2021

5783_rns_2021-04-23_106bf2af-7386-4168-a3ab-22ac221d0c30.pdf

Audit Report / Information

Open in viewer

Opens in your device viewer

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku

Janusz Płocica Wojciech Suchowski Flavio Finotello Joanna Kamińska

Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

SPIS TREŚCI

WYBRANE DANE FINANSOWE 6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 10
ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 11
1. Informacje ogólne 11
2. Opis Grupy Kapitałowej CORMAY 11
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej 12
4. Notowania PZ CORMAY S.A. na rynku regulowanym 12
5. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 13
6. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego 13
6.1 Założenie kontynuowania działalności 13
6.3 Oświadczenie Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego15
6.4 Oświadczenie Zarządu w sprawie wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej 15
6.5 Oświadczenie o zgodności 15
6.6 Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych 16
7. Istotne zmiany zasad (polityki) rachunkowości 16
7.1 Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości 16
7.2 Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie 17
7.3 Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE 18
8. Korekty błędów poprzednich okresów 19
9. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 19
9.1 Profesjonalny osąd 20
9.2 Niepewność szacunków 20
10. Istotne zasady rachunkowości 21
10.1 Rzeczowe aktywa trwałe 21
10.2 Wartości niematerialne 22
10.3 Leasing 23
10.4 Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych 25
10.5 Koszty finansowania zewnętrznego 25
10.6 Aktywa finansowe 26
10.7 Utrata wartości aktywów finansowych 26
10.8 Zapasy 26
10.9 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 27
10.10 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 27
10.11 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne 27
10.12 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 27
10.13 Rezerwy 28
10.14 Świadczenia pracownicze – świadczenia urlopowe, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne 28
10.15 Płatności w formie akcji własnych 28
10.16 Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne 28
10.17 Dotacje 29
10.18 Przychody z umów z klientami 29
10.19 Podatki 29
10.20 Zysk netto na akcję 30
10.21 Kapitał własny 31
10.22 Rozliczenia międzyokresowe 31
10.23 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana 31
11. Sezonowość 31
12. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 31
13. Informacje dotyczące segmentów geograficznych 32
14. Przychody operacyjne według branż 32
15. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży 32
16. Przychody i koszty 33
16.1 Pozostałe przychody operacyjne 33
16.2 Pozostałe koszty operacyjne 35
16.3 Przychody finansowe 35
16.5 Koszty według rodzajów 36
17. Podatek dochodowy 36
17.1 Obciążenie podatkowe 36
17.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej 37
17.3 Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 37
18. Rzeczowe aktywa trwałe 38
19. Leasing 39
19.1 Grupa jako leasingobiorca – Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 39
19.2 Grupa jako leasingobiorca - Zobowiązania z tytułu umów leasingu 40
19.3 Grupa jako leasingodawca – Przyszłe opłaty z tytułu leasingu operacyjnego 40
19.4 Grupa jako leasingodawca - Należności z tytułu umów leasingu finansowego 41
20. Wartości niematerialne 41
20.1 Podsumowanie statusu kluczowych trwających prac rozwojowych 43
20.2 Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych 43
21. Udziały we wspólnych przedsięwzięciach 44
22. Połączenia jednostek gospodarczych, nabycia aktywów o znaczącej wartości i nabycia udziałów mniejszości
44
23. Zapasy 45
24. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 45

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (w tysiącach PLN)

25. Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe 46
26. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 47
27. Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych 48
28. Kapitał własny 49
28.1 Kapitał podstawowy 49
28.2 Prawa akcjonariuszy 49
28.3 Akcjonariusze o znaczącym udziale 49
28.4 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach Jednostki Dominującej 50
28.5 Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy 50
29. Rezerwy na świadczenia pracownicze 50
30. Rezerwy pozostałe 51
31. Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe 53
32. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe) 54
33. Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe 54
34. Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe 57
34.1 Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych 57
34.2 Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi 57
34.3 Gwarancje bankowe 57
34.4 Przyszłe zobowiązania umowne 57
34.5 Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania 58
35. Informacje o podmiotach powiązanych 59
35.1 Jednostka dominująca całej Grupy 60
35.2 Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę 60
35.3 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Jednostki
Dominującej oraz pozostałych spółek Grupy 60
35.4 Program motywacyjny dla członków Zarządu i wyższej kadry kierowniczej na lata 2018 – 2020 60
35.5 Inne transakcje z udziałem członków Zarządu 61
36. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym 61
36.1 Ryzyko stopy procentowej 61
36.2 Ryzyko walutowe 61
36.3 Ryzyko zmian cen papierów wartościowych 62
36.4 Ryzyko cen produktów, towarów 63
36.5 Ryzyko kredytowe 63
36.6 Ryzyko związane z płynnością 63
37. Pozostałe istotne czynniki ryzyka 65
37.1 Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji 65
38. Instrumenty finansowe 65
39. Zarządzanie kapitałem 65

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (w tysiącach PLN)

40. Struktura zatrudnienia 66
41. Umowa z firmą audytorską i wynagrodzenie firmy audytorskiej 66
42. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym 66
43. Pozostałe informacje do sprawozdania finansowego 66

WYBRANE DANE FINANSOWE

tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Przychody ze sprzedaży 65 290 68 410 14 593 15 903
Koszt własny sprzedaży 38 779 41 466 8 667 9 639
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (7 304) (34 680) (1 632) (8 062)
Zysk (strata) przed opodatkowaniem (12 701) (41 130) (2 839) (9 561)
Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy (12 821) (40 974) (2 866) (9 525)
EBITDA* (2 988) (30 726) (668) (7 143)
Przepływy pieniężne netto z działalności
operacyjnej
(161) (4 390) (36) (1 021)
Przepływy pieniężne netto z działalności
inwestycyjnej
154 19 369 34 4 503
Przepływy pieniężne netto z działalności
finansowej
2 130 (8 724) 476 (2 028)
Przepływy pieniężne razem przed skutkami
zmian kursów walut
2 123 6 255 475 1 454
Zysk (strata) na jedną akcję (w PLN) (0,150) (0,481) (0,034) (0,112)
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
93 740 102 475 20 313 24 064
5 118 3 432 1 109 806
25 306 25 225 5 484 5 923
63 316 73 818 13 720 17 334
84 205 84 205 18 247 19 773
84 205 84 205 84 205 84 205
0,75 0,88 0,16 0,21

* EBITDA została zdefiniowana przez Zarząd Grupy jako Zysk (strata) z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji za okres

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Przychody ze sprzedaży 13, 14, 15 65 290 68 410
Koszt własny sprzedaży 16.5 38 779 41 466
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 26 511 26 944
Pozostałe przychody operacyjne 16.1 2 769 19 034
Koszty sprzedaży 16.5 20 633 23 488
Koszty ogólnego zarządu 16.5 8 977 9 718
Pozostałe koszty operacyjne 16.2 6 974 47 452
Zysk (strata) z działalności operacyjnej (7 304) (34 680)
Przychody finansowe 16.3 1 176 637
Koszty finansowe 16.4 6 694 7 529
Koszty (przychody) z tytułu zawiązania (rozwiązania) odpisu z tytułu utraty
wartości należności
24 (121) (442)
Zysk (strata) brutto (12 701) (41 130)
Podatek dochodowy 17 120 (156)
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej (12 821) (40 974)
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej - -
Zysk (strata) netto za okres (12 821) (40 974)
Zysk (strata) netto za okres przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej (12 665) (40 535)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli (156) (439)
Podstawowy zysk netto na jedną akcję (0,150) (0,481)
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję (0,150) (0,481)
Zysk (strata) netto za okres (12 821) (40 974)
Inne całkowite dochody
Pozycje, które nie zostaną przeniesione do wyniku (20) -
Zyski (straty) aktuarialne (20) -
Pozycje, które mogą być przeniesione do wyniku 2 963 2 003
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych 2 963 2 003
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem 2 943 2 003
Podatek dochodowych dot. innych całkowitych dochodów - -
Inne całkowite dochody netto 2 943 2 003
Całkowity dochód netto za okres (9 878) (38 971)
Całkowity dochód netto przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej (9 614) (38 880)
Akcjonariuszom niesprawującym kontroli (264) (91)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
AKTYWA
Aktywa trwałe 29 823 31 336
Rzeczowe aktywa trwałe 13, 18 11 038 14 372
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 13, 19.1 3 692 3 138
Wartości niematerialne 13, 20 14 085 12 803
Wartość firmy - -
Należności długoterminowe 235 177
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 17 773 846
Aktywa obrotowe 63 917 71 139
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży 63 917 71 139
Zapasy 23 15 168 19 523
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 24 12 864 13 221
Pozostałe aktywa finansowe 25 26 148 31 135
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 26 9 737 7 260
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży - -
SUMA AKTYWÓW 93 740 102 475
PASYWA
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 62 436 72 162
Kapitał podstawowy 28.1 84 205 84 205
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów 92 811 92 811
Pozostałe kapitały rezerwowe 3 330 279
Zyski zatrzymane / (niepokryte straty) (117 910) (105 133)
Udziały niekontrolujące 880 1 656
Kapitał własny ogółem 63 316 73 818
Zobowiązania długoterminowe 5 118 3 432
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 29 199 145
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 17 612 626
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 31 3 071 1 211
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe 33 1 236 1 450
Zobowiązania krótkoterminowe 25 306 25 225
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład
grup przeznaczonych do sprzedaży
25 306 25 225
Rezerwy z tyt. świadczeń pracowniczych 29 673 552
Rezerwy pozostałe 30 12 547 10 417
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 32 10 496 13 324
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 31 1 574 919
Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 33 16 13
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży - -
Zobowiązania razem 30 424 28 657
SUMA PASYWÓW 93 740 102 475

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto (12 821) (40 974)
Korekty: 12 606 35 307
Podatek dochodowy 120 (156)
Zmiana stanu odpisów aktualizujących 5 480 39 034
Amortyzacja 4 316 3 954
Wycena aktywów do wartości godziwej 1 950 6 193
(Zysk) / strata z działalności inwestycyjnej - pozostałe (292) (2 899)
Koszty finansowe 1 258 128
Zmiana stanu zapasów 27 1 481 (3 027)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności 27 188 1 597
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych 27 (211) (10 112)
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań 27 (2 169) (1 095)
Zmiana stanu rezerw 1 075 1 653
Inne korekty (590) 37
Przepływy pieniężne z działalności (215) (5 667)
(Zapłacony) / zwrócony podatek dochodowy (54) 1 277
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (161) (4 390)
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 221 5 726
Wpływy ze sprzedaży innych aktywów trwałych zaklasyfikowane jako działalność
inwestycyjna
11 596 -
Wpływ ze zbycia udziałów w spółkach współkontrolowanych - 58 813
Dotacje otrzymane na realizowane prace badawcze i rozwojowe 743 1 371
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych (4 480) (9 752)
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych (183) (1 398)
Wydatki na nabycie instrumentów kapitałowych lub instrumentów dłużnych innych
jednostek
(7 000) (31 189)
Inne wpływy (wypływy) z działalności inwestycyjnej (743) (4 202)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 154 19 369
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy z kredytów, pożyczek i leasingu zwrotnego 3 747 458
Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli Orphee SA (178) -
Odsetki (126) (602)
Spłaty kredytów i pożyczek - część kapitałowa - (1 743)
Spłaty zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego - część kapitałowa (938) (1 169)
Wydatki z tytułu zmian udziałów w jednostkach zależnych, nie prowadzących do
utraty kontroli
(375) (5 668)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej 2 130 (8 724)
Przepływy pieniężne razem przed skutkami zmian kursów walut 2 123 6 255
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych 354 (1 341)
Przepływy pieniężne razem 2 477 4 914
Środki pieniężne na początek okresu 7 260 2 346
Środki pieniężne na koniec okresu 9 737 7 260

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Kapitał
podstawo
wy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalne
j udziałów
Pozostałe
kapitały
rezer
wowe
Zyski
zatrzy
mane/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrol
ujące
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2020 84 205 92 811 279 (105 133) 72 162 1 656 73 818
Zysk (strata) za okres - - - (12 665) (12 665) (156) (12 821)
Inne całkowite dochody - - 3 051 - 3 051 (108) 2 943
Całkowite dochody za okres ogółem - - 3 051 (12 665) (9 614) (264) (9 878)
Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów
własnościowych w jednostkach zależnych, które nie
prowadzą do utraty kontroli (opisano w nocie 22)
- - - (112) (112) (311) (423)
Dywidenda wypłacona przez Orphée SA dla udziałowców
niesprawujących kontroli
- - - - - (201) (201)
Inne zmiany - - - - - - -
Zmiany w kapitale w okresie - - 3 051 (12 777) (9 726) (776) (10 502)
Na dzień 31 grudnia 2020 84 205 92 811 3 330 (117 910) 62 436 880 63 316
Kapitał
podstawo
wy
Nadwyżka
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalne
j udziałów
Pozostałe
kapitały
rezer
wowe
Zyski
zatrzyman
e/
niepokryte
straty
Razem Udziały
niekontrol
ujące
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2019 84 205 92 811 (1 376) (63 907) 111 733 6 967 118 700
Zysk (strata) za okres - - - (40 535) (40 535) (439) (40 974)
Inne całkowite dochody - - 1 655 - 1 655 348 2 003
Całkowite dochody za okres ogółem - - 1 655 (40 535) (38 880) (91) (38 971)
Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów
własnościowych w jednostkach zależnych, które nie
prowadzą do utraty kontroli (opisano w nocie 22)
- - - (691) (691) (5 220) (5 911)
Dywidenda wypłacona przez Orphée SA dla udziałowców
niesprawujących kontroli
- - - - - - -
Inne zmiany - - - - - - -
Zmiany w kapitale w okresie - - 1 655 (41 226) (39 571) (5 311) (44 882)
Na dzień 31 grudnia 2019 84 205 92 811 279 (105 133) 72 162 1 656 73 818

ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. INFORMACJE OGÓLNE

Grupa Kapitałowa CORMAY (dalej: "Grupa"; "Grupa Kapitałowa", "GK CORMAY") składa się na dzień 31 grudnia 2020 roku z Jednostki Dominującej PZ CORMAY S.A. (dalej: "Jednostka Dominująca", "Spółka") i z następujących jednostek zależnych: Orphée SA, Kormej Diana Sp. z o.o., Kormiej Rusland Sp. z o.o. oraz Orphee Technics Sp. z o.o., które tworzą grupę kapitałową niższego szczebla – Grupę Kapitałową Orphée.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej (In Vitro Diagnostics, IVD). Głównym miejscem prowadzenia działalności Jednostki Dominującej jest Polska, a spółek zależnych: Orphée SA – Szwajcaria, Kormej Diana – Białoruś, Kormiej Rusland – Rosja, Orphee Technics Sp. z o. o. – Polska.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.

Nazwa Jednostki Dominującej PZ CORMAY Spółka Akcyjna
Siedziba ul. Wiosenna 22, 05-092 Łomianki
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo rejestracji Polska
Sąd rejonowy Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydz.
Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców 0000270105
Nr Identyfikacji Podatkowej 1181872269
REGON 140777556
Rodzaj podstawowej działalności wg PKD 20.59.Z - produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana
Waluta, w jakiej spółka sporządza sprawozdanie Polski złoty (PLN)
Nazwa jednostki najwyższego szczebla PZ CORMAY S.A.
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki brak zmian

2. OPIS GRUPY KAPITAŁOWEJ CORMAY

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku PZ CORMAY S.A. jest Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej CORMAY.

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2021 roku PZ CORMAY S.A. posiada udziały w spółce Orphée SA, która jest spółką dominującą dla Grupy Kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 97,9% kapitału akcyjnego:

Nazwa Udział
PZ CORMAY S.A.
w kapitale i głosach
na dzień 31 grudnia
2020
Charakter
zależności
Metoda konsolidacji
Orphée SA 97,9% Zależny Pełna

Na dzień 31 grudnia 2020 roku, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:

Nazwa Udział Orphée SA w
kapitale i głosach
na dzień 31 grudnia
2020
Charakter
zależności
Metoda konsolidacji
Kormej Diana Sp. z o.o. 98,5% Zależny Pełna
Kormiej Rusland Sp. z o.o. 100,0% Zależny Pełna
Orphee Technics Sp. z o. o. 100,0% Zależny Pełna

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2020 roku PZ CORMAY S.A. posiadała bezpośrednio 1,5% udziałów w spółce zależnej Kormej Diana Sp. z o.o. Łącznie z 98,5% udziałem w tej spółce posiadanym przez Orphée SA (jednostką dominującą niższego rzędu) Grupa Kapitałowa posiadała 100,0% udziałów w Kormej Diana Sp. z o.o.

Do dnia 13 maja 2019 roku Grupa Kapitałowa poprzez spółkę Orphée SA posiadała 45% udział w kapitale spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. (Diesse) - włoskiego producenta testów oraz aparatury w obszarze immunologii, mikrobiologii i hematologii, dystrybutora sprzętu medycznego - i zgodnie z postanowieniami statutu 50% praw głosu w tej spółce i traktowała tę spółkę jako jednostkę współkontrolowaną wycenianą metodą praw własności. W dniu 13 maja 2019 roku Orphée SA zawarła umowę sprzedaży całości posiadanych akcji w Diesse i na tę datę dokonano wyłączenia udziałów w Diesse ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej.

Głównym przedmiotem działalności podmiotów Grupy jest:

    1. Orphée SA sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
    1. Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami;
    1. Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
    1. Kormiej Rusland import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej.

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku w Grupie Kapitałowej CORMAY nie występują jednostki, gdzie mimo posiadania większości głosów uznano, że jednostki te nie są kontrolowane przez Grupę.

3. SKŁAD ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

Skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 przedstawiał się następująco:

  • Janusz Płocica Prezes Zarządu
  • Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu
  • Flavio Finotello Członek Zarządu

Skład Zarządu nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiał się następująco:

  • Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Tadeusz Wesołowski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • Piotr Augustyniak Członek Rady Nadzorczej
  • Tomasz Markowski Członek Rady Nadzorczej
  • Andrzej Trznadel Członek Rady Nadzorczej

Skład Zarządu nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.

Skład Komitetu Audytu na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiał się następująco:

  • Piotr Augustyniak Przewodniczący Komitetu Audytu
  • Tadeusz Wesołowski Członek Komitetu Audytu
  • Tomasz Markowski Członek Komitetu Audytu

Skład Komitetu Audytu nie uległ zmianie w trakcie roku 2020.

4. NOTOWANIA PZ CORMAY S.A. NA RYNKU REGULOWANYM

    1. Informacje ogólne: Giełda: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.; ul. Książęca 4 00-498 Warszawa. Symbol na GPW: CORMAY / CRM / PLCMRAY00029 Rynek Równoległy. Sektor GPW: Produkcja leków. Przynależność do indeksów GPW: WIG-Leki, sWIG80, sWIG80TR, InvestorMS, WIG-Poland, WIG
    1. System depozytowo rozliczeniowy: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW); ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa
    1. Kontakty z inwestorami: Błażej Dowgielski, MakMedia Group, +48 692 823 744, e-mail: [email protected]

5. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd PZ CORMAY S.A. w dniu 22 kwietnia 2021 roku. Właściciele jednostki oraz inne osoby nie mają prawa do wprowadzania zmian w sprawozdaniu finansowym po jego zatwierdzeniu.

6. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

6.1 Założenie kontynuowania działalności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Grupy na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2020 roku.

W szczególności, opisana w nocie 6.2 "Wpływ Pandemii COVID-19 na działalność Grupy" pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w ocenie Zarządu nie wskazuje na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2020 roku.

6.2 Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan zidentyfikowano nowy rodzaj koronawirusa SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W dniu 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii.

Pandemia koronawirusa stała się w 2020 roku głównym czynnikiem powodującym zakłócenia w aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu rząd w Polsce wprowadził pakiety pomocowe (tzw. Tarcze Antykryzysowe), skierowanie głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Od połowy marca 2020 Grupa podjęła szereg działań w celu dostosowania się do sytuacji kryzysowej oraz zapewnienia ciągłości działalności. Polegały one m.in. na wprowadzeniu zaleceń służb sanitarnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVD-19 i zapewnieniu, w jak największym stopniu, bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnym umożliwieniu im nieprzerwanej pracy.

Sprzedaż analizatorów i testów do diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wpływ pandemii na obniżenie sprzedaży analizatorów i odczynników niezwiązanych z diagnostyką koronawirusa SARS-CoV-2

Wpływ pandemii na sprzedaż Grupy jest dwojaki. Z jednej strony Grupa dostarcza testy i odczynniki do diagnostyki obecności koronawirusa, z drugiej strony Grupa obserwuje w Polsce oraz na świecie ograniczenie działalności szpitali i przychodni oraz laboratoriów medycznych, w zakresie niezwiązanym z diagnostyką i leczeniem COVID-19.W skład oferty PZ CORMAY S.A. związanej z diagnostyką koronawirusa wchodzą:

  • analizatory Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi przeznaczone do analizatorów Maglumi 800 oraz Chorus Trio,
  • odczynniki kasetkowe, które nie wymagają aparatu, tzw. Rapid Testy (wykrywające przeciwciała IgG/IgM oraz antygenowe),
  • w 2021 roku Spółka wprowadziła na rynek testy PCR wykrywające wirusa SARS-CoV-2.

Analizatory Maglumi oraz Chorus Trio to analizatory immunologiczne, które już wcześniej były w ofercie Grupy. Pozostałe produkty są wyłącznie związane z diagnostyką koronawirusa.

Poniżej podsumowano przychody oraz marże ze sprzedaży asortymentu dedykowanego diagnostyce koronawirusa oraz ze sprzedaży pozostałego asortymentu w 2020 roku oraz dane porównawcze z analogicznego okresu roku 2019.

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Przychody ze sprzedaży - asortyment COVID 3 239 -
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment COVID 1 992 -
Marża procentowa - asortyment COVID 62% nd.
Przychody ze sprzedaży - asortyment nie-COVID 62 051 68 410
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - asortyment nie-COVID
Marża procentowa - asortyment nie-COVID
24 519
40%
26 944
39%
Przychody ze sprzedaży - całość 65 290 68 410
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży - całość 26 511 26 944
Marża procentowa - całość 41% 39%

Wpływ pandemii na działalność operacyjną Grupy Kapitałowej

Pomimo utrudnień w pierwszym kwartale 2020 roku w zakresie dostaw surowców do produkcji, towarów handlowych oraz dystrybucji produktów Grupy, w trakcie trwania pandemii działalność operacyjna Grupy Kapitałowej przebiegała bez istotnych zakłóceń. Grupa realizowała zamówienia bez opóźnień. W związku z pandemią koronawirusa powołany został zespół koordynacyjny na bieżąco monitorujący ryzyka związane z pandemią oraz opracowane zostały instrukcje postępowania pracowników Grupy na wypadek kontaktu z wirusem. Wdrożono dodatkowe mechanizmy wzmacniające bezpieczeństwo pracowników: system dezynfekcji, ograniczenia kontaktu między pracownikami, praca w systemie home office.

Obserwowany od września 2020 roku wysoki poziom zakażeń COVID-19, zarówno w Polsce jak i na świecie, ponownie przełożył się na aktywność gospodarczą Grupy.

Nadzieję na zakończenie pandemii przyniosły wprowadzone w Polsce i na świecie pod koniec roku 2020 szczepionki, jednak niższe niż się spodziewano tempo szczepienia populacji oraz nasilenie pandemii związane z pojawianiem się coraz to nowych odmian koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzanie nowych obostrzeń może powodować wyhamowanie tempa odbicia koniunktury w roku 2021. Wprowadzanie kolejnych lockdown-ów, zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, zmniejszenie mobilności społeczeństwa, utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej mogą w dalszym ciągu powodować wyhamowanie konsumpcji, również dotyczącej usług medycznych.

Wpływ pandemii na sytuację płynnościową Grupy Kapitałowej

Pandemia koronawirusa nie miała istotnego wpływu na sytuację płynnościową Grupy. Grupa na bieżąco analizuje wpływ pandemii na sytuację rynkową oraz sygnały mogące świadczyć o pogarszającej się sytuacji finansowej kontrahentów.

Poniżej zaprezentowano kształtowanie się kapitału obrotowego w GK CORMAY na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku.

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe 12 864 13 221
Zapasy 15 168 19 523
Środki pieniężne 9 737 7 260
Pozostałe aktywa finansowe 26 148 31 135
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe (10 496) (13 324)
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe (1 574) (919)
Kapitał obrotowy netto 51 847 56 896

Z powyższego wynika, że sytuacja płynnościowa Spółki i Grupy Kapitałowej jest stabilna i bezpieczna. Wprawdzie zakres krótko- i długoterminowych skutków pandemii koronawirusa jest trudny do przewidzenia, jednak Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza obecnie zagrożenia dla jej płynności i dla możliwości kontynuacji działalności.

Opis programów, z których skorzystała Grupa Kapitałowa w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej"

Poniżej podsumowano otrzymane przez Grupę Kapitałową wsparcie w ramach pomocy z tzw. "Tarczy Antykryzysowej" w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa.

    1. Pożyczka w ramach Tarczy Finansowej PFR dla MŚP
    2. Otrzymana kwota pożyczki: 2 042 tys. PLN (prezentowana w pozycji innych zobowiązań finansowych długoterminowych – 1 148 tys. PLN, w pozycji innych zobowiązań finansowych krótkoterminowych – 383 tys. PLN, a w części, dla której umorzenie jest wystarczająco pewne w pozostałych przychodach operacyjnych z tytułu otrzymanych dotacji – 510 tys. PLN).
    3. Brak oprocentowania pożyczki.
    4. Warunki umorzenia: 25% pożyczki umarzane za kontynuowanie działalności, do 25% umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia, do 25% umarzane przy spadku przychodów, 25% należy bezwarunkowo spłacić.

• Spłata po 1 roku przez 24 miesiące.

Szczegóły pożyczki opisano w nocie 31 "Inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe".

    1. Odroczenie płatności składek ZUS
    2. Odroczenie płatności ZUS za kwiecień, maj, czerwiec oraz październik i listopad 2020 roku (łącznie 1 619 tys. PLN) do 15 stycznia, do 16 lutego, do 16 marca do 16 kwietnia oraz 1 września 2021 roku.
    1. Dotacje do wynagrodzenia z tytułu obniżonego czasu pracy z FGŚP
    2. Dotacja bezzwrotna w kwocie 943 tys. PLN z uwagi na spadek przychodów o więcej niż 25% i obniżenie wymiaru czasu pracy o 10% w okresie czerwiec – sierpień 2020. Cała kwota otrzymanego dofinansowania została wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
    1. Odroczenie i wydłużenie spłaty zobowiązań z tyt. leasingu w Santander Leasing S.A.
    2. Odroczenie istniejącego zobowiązania na 31 maja 2020 (51 tys. PLN) o 6 miesięcy bez odsetek.
    3. Wakacje kredytowe zawieszenie spłaty rat leasingowych w części kapitałowej (część odsetkowa nie była zawieszona) w okresie 6 miesięcy (czerwiec – listopad 2020) – odroczona kwota 229 tys. PLN.

6.3 Oświadczenie Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę Kapitałową CORMAY zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy Kapitałowej CORMAY, a Sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej CORMAY, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyk.

6.4 Oświadczenie Zarządu w sprawie wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej

Zarząd PZ CORMAY S.A., na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej PZ CORMAY S.A. o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej, informuje że:

a) firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej;

b) są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji;

c) Grupa Kapitałowa CORMAY posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz Grupy przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.

Firmą audytorską przeprowadzającą badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej CORMAY za 2020 rok jest BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

6.5 Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską (dalej: "MSSF-UE"). Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między MSSF, które weszły w życie, a MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF-UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF-UE. Sprawozdania spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są wg lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy, wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

Przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku za wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po dniu 1 stycznia 2020 roku.

Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią.

6.6 Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych

Walutą pomiaru oraz walutą sprawozdawczą Jednostki Dominującej jest złoty polski (PLN). Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach złotych polskich (PLN).

Do przeliczenia danych finansowych zagranicznych jednostek zależnych, których walutą funkcjonalną jest inna waluta niż złoty polski, Grupa stosuje zasady określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 21. Dane finansowe tych jednostek zostały przeliczone na złote polskie w następujący sposób:

  • poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przez Narodowy Bank Polski,
  • poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.
Kurs średni w okresie
sprawozdawczym
Kurs średni w okresie
sprawozdawczym
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczego
Kurs na koniec okresu
sprawozdawczego
Waluta 12 miesięcy 2020 12 miesięcy 2019 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
EUR/PLN 4,4742 4,3018 4,6148 4,2585
CHF/PLN 4,1772 3,8731 4,2641 3,9213
RUB/PLN 0,0535 0,0596 0,0501 0,0611
BYN/PLN 1,5952 1,8394 1,4295 1,8005

W związku z powyższym zastosowane zostały następujące kursy:

Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane bezpośrednio w kapitale własnym jako odrębny składnik. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, skumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.

7. ISTOTNE ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI

Za wyjątkiem zmian, które wynikają z zastosowania nowych standardów rachunkowości i ich interpretacji, zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2019 rok.

7.1 Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości

Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF

Zmiany zostały opublikowana w dniu 29 marca 2018 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Grupa zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.

Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSSF 3 "Połączenia jednostek": Definicja przedsięwzięcia

Zmiany zostały opublikowane w dniu 22 października 2018 roku i obowiązują w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Grupa zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.

Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów": Definicja istotności

Zmiany zostały opublikowane w dniu 31 października 2018 mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Grupa zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.

Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" i MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji": Reforma wskaźników stóp procentowych

Zmiany zostały opublikowane w dniu 26 września 2019 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

Grupa zastosowała zmieniony standard od 1 stycznia 2020 roku.

Zastosowanie zmienionego standardu nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

7.2 Standardy i interpretacje, które jeszcze nie weszły w życie

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i pierwotnie miał mieć zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). Zmiany do MSSF 17 zostały opublikowane 25 czerwca 2020 roku. Odroczono termin pierwszego zastosowania standardu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest wcześniejsze zastosowanie standardu (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9).

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany w MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach": Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem

Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku. Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) postanowiła odroczyć datę wejścia w życie poprawek, bez wskazania daty początkowej, dopóki nie sfinalizuje ewentualnych zmian wynikających z projektu badawczego dotyczącego wyceny metodą praw własności.

Z uwagi na powyższe Komisja Europejska postanowiła również odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów. Spółka zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.

Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych": klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe

Zmiany zostały opublikowane w dniu 23 stycznia 2020 i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.

Grupa zastosuje poprawki od 1 stycznia 2023 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 16 "Leasing" – ulgi w opłatach leasingowych związane z COVID-19

Zmiany w MSSF 16 zostały opublikowane 28 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych zaczynających się od 1 czerwca 2020 roku lub po tej dacie.

Grupa zastosuje poprawki od 1 stycznia 2021 roku.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" – odroczenie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe"

Zmiany opublikowano 25 czerwca 2020 roku. Zmiany przesuwają ustaloną datę wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia zawartego w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" ze stosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe", tak aby jednostki musiały stosować MSSF 9 w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 9"Instrumenty finansowe", MSR 39"Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7"Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy": Reforma wskaźników stóp procentowych – faza druga

Zmiany opublikowane 27 sierpnia 2020 roku i będą miały zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany dotyczą fazy drugiej reformy wskaźnika stóp procentowych.

Zastosowanie zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

7.3 Standardy i interpretacje, które weszły w życie, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE.

MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe"

Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku, gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.

Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską, jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.

Zastosowanie nowego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" – Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany aktualizują przestarzałe odniesienie do Założeń koncepcyjnych w MSSF 3 bez znaczącej zmiany wymagań standardu.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany zabraniają odliczania od kosztu wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych wszelkich wpływów ze sprzedaży przedmiotów wytworzonych w trakcie doprowadzenia tego składnika aktywów do miejsca i stanu niezbędnego do tego, aby mógł on funkcjonować w sposób zamierzony przez kierownictwo. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich przedmiotów oraz koszt ich wytworzenia w rachunku zysków i strat.

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych.

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i mają one zastosowanie w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany precyzują, że "koszt wykonania" umowy obejmuje "koszty bezpośrednio związane z umową". Koszty, które odnoszą się bezpośrednio do umowy, mogą być albo przyrostowymi kosztami wykonania tej umowy (przykładami mogą być bezpośrednia robocizna, materiały) lub alokacją innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wykonania umów (przykładem może być alokacja odpisu amortyzacyjnego na pozycji rzeczowych aktywów trwałych służących do realizacji umowy).

Zastosowanie zmian do standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020

Zmiany opublikowano 14 maja 2020 roku i będą obowiązywały w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub po tej dacie.

Zmiany odnoszą się do:

MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". Zmiana zezwala jednostce zależnej, która stosuje paragraf D16 (a) MSSF 1, na wycenę łącznych różnic kursowych przy użyciu kwot zgłoszonych przez jej jednostkę dominującą, na podstawie daty przejścia na MSSF przez jednostkę dominującą.

MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Zmiana wyjaśnia, jakie opłaty uwzględnia jednostka, stosując test "10 procent" w paragrafie B3.3.6 MSSF 9 przy ocenie, czy należy zaprzestać ujmowania zobowiązania finansowego. Jednostka uwzględnia jedynie opłaty zapłacone lub otrzymane między jednostką (pożyczkobiorcą) a pożyczkodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez jednostkę lub pożyczkodawcę w imieniu drugiej strony.

MSSF 16 "Leasing". Zmiana do przykładu ilustracyjnego 13 towarzyszącego MSSF 16 usuwa z przykładu ilustrację zwrotu kosztów ulepszeń leasingu przez leasingodawcę w celu rozwiązania wszelkich potencjalnych niejasności dotyczących traktowania zachęt leasingowych, które mogą powstać z powodu sposobu zilustrowania zachęt leasingowych w tym przykładzie.

MSR 41 "Rolnictwo". Zmiana usuwa wymóg z paragrafu 22 MSR 41, zgodnie z którym jednostki powinny wyłączać przepływy pieniężne z tytułu opodatkowania przy wycenie wartości godziwej składnika aktywów biologicznych metodą wartości bieżącej.

Zastosowanie powyższych zmian do standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

8. KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW

Nie wystąpiły.

9. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wycenić, lecz tylko oszacować. Proces szacowania wymaga dokonania własnego osądu na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji. Wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności. Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.

Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym oraz w informacjach objaśniających do tego sprawozdania. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zamierzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji przez Zarząd. Zgodnie z MSSF do zmian wartości szacunkowych stosowane jest podejście prospektywne, które oznacza, że skorygowane zostają wartości dotyczące transakcji, innych zdarzeń i warunków od momentu, w którym nastąpiła zmiana. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:

  • a) okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu; lub
  • b) okresu, w którym nastąpiła zmiana, i okresów przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy wszystkich tych okresów.

9.1 Profesjonalny osąd

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.

Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych

Grupa zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Grupy. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Grupy w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję o jej ujęciu jako nieruchomość inwestycyjna lub środek trwały.

Nakłady na trwające prace rozwojowe, zakończone prace rozwojowe

Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez Grupę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 kryteria dotyczące ujmowania pozycji. Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze skapitalizowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Grupa przeprowadza co roku test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Aby udowodnić, w jaki sposób dany składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, Grupa ocenia przyszłe korzyści ekonomiczne, które ma uzyskać z tego składnika na podstawie zasad określonych w MSR 36 Utrata wartości aktywów. Kierownictwo Grupy oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem.

Ośrodek wypracowujący środki pieniężne

Zgodnie z definicją zawartą w paragrafie 6 MSR 36 ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym dającym się określić zespołem aktywów, który wypracowuje wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Z określeniem, co stanowi ośrodek wypracowujący środki pieniężne, wiąże się subiektywna ocena. Jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, Grupa identyfikuje najmniejszy zbiór aktywów, który wypracowuje w znacznym stopniu niezależne wpływy pieniężne.

9.2 Niepewność szacunków

Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.

Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych. Dodatkowo, zgodnie z wymogami MSR 36, Grupa przeprowadza raz do roku test na utratę wartości składników wartości niematerialnych i prawnych, które jeszcze nie są dostępne do użytkowania (nakłady na trwające prace rozwojowe).

Odpisy aktualizujące wartość należności

Grupa oblicza odpis aktualizujący wartość należności zgodnie z metodologią określoną w MSSF 9. Ponieważ należności występujące w Grupie nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Grupa stosuje metodę uproszczoną opisaną w p. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności.

W celu obliczenia odpisu Grupa stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Grupa analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych. Stawki są wyliczane osobno dla każdej spółki Grupy oraz, w przypadku PZ CORMAY S.A., osobno dla klientów krajowych i zagranicznych.

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

Celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania, Grupa dokonuje odpisu w wysokości 100% wartości na odczynniki, dla których minął termin ważności. Dodatkowo Grupa analizuje rotację wszystkich zapasów i dla każdego indeksu dokonuje odpisu w 100% na nadwyżkę stanu magazynowego ponad rotację w okresie 2 ostatnich lat lub jeżeli termin ważności danego indeksu upływa wcześniej, w okresie do terminu ważności tego indeksu.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.

Wycena pozostałych rezerw

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania. Szacunków dokonuje się na podstawie wzorów wyprowadzonych na podstawie dotychczasowego doświadczenia. Z szacunkami, choć najlepszymi w ocenie kierownictwa, może być związana niepewność.

Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

W przypadku, gdy w ocenie Zarządu Grupy prawdopodobnym jest, że składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie zostanie w pełni zrealizowany, Grupa dokonuje jego odpisania, jednak nie więcej niż do poziomu rozpoznanej rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odpisy takie przeprowadzane są na poziomie pojedynczych spółek wchodzących w skład Grupy, przy uwzględnieniu prawa podatkowego krajów, w których te spółki działają, a w szczególności okresu, w jakim można odpisać straty podatkowe za lata ubiegłe od bieżących dochodów podatkowych.

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

10. ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

10.1 Rzeczowe aktywa trwałe

Środki trwałe są wykazywane w cenie nabycia (powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania) lub koszcie wytworzenia, pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe są amortyzowane liniowo począwszy od miesiąca, w którym jest on dostępny do użytkowania. Stawki amortyzacji wynikają z okresów ekonomicznej użyteczności aktywów.

Stawki amortyzacyjne w Spółce kształtują się na następującym poziomie:

  • budynki i budowle 1% 10%,
  • urządzenia techniczne i maszyny 12,5% 20%,
  • sprzęt komputerowy 20% 33%,
  • środki transportu 15% 20%,
  • pozostałe środki trwałe 10% 25%,
  • wartości niematerialne i prawne 10% 50%.

Wartość końcową rzeczowych aktywów trwałych oraz poprawność stosowanych stawek amortyzacyjnych weryfikuje się raz w roku i w razie konieczności koryguje z efektem od początku nowego roku obrotowego.

Inwestycje w obce obiekty wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Długość amortyzacji odpowiada okresowi najmu takiego obcego obiektu lub okresowi jego użyteczności, jeżeli ten jest krótszy.

Każdorazowo, po wykonaniu istotnej modernizacji, koszt ten ujmowany jest w wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, jeżeli kryteria ujmowania są spełnione.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści ekonomiczne wynikające z dalszego użytkowania lub sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu, obliczone jako różnica między wpływami ze sprzedaży a wartością bilansową usuwanego składnika aktywu, ujmowane są w rachunku zysków i strat okresu, w którym dokonywana jest operacja gospodarcza.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Jednostka klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie.

Jednostka wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę) zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia i prezentuje jako osobną linię w aktywach obrotowych.

10.2 Wartości niematerialne

Wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac badawczych i rozwojowych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.

Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Każdorazowo Grupa ocenia, czy dana wartość niematerialna ma ograniczony czy nieokreślony okres użytkowania.

Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie zostały jeszcze przyjęte do używania, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W Grupie Kapitałowej CORMAY występują nakłady na trwające prace rozwojowe zaliczane do składników wartości niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania.

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku kolejnego roku obrotowego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:

  • nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 25 lat, oprogramowanie komputerów - nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 7 lat,
  • pozostałe wartości niematerialne i prawne nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 7 lat. Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w rachunku zysków i strat jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione,
  • koszty prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności, jednak nie dłużej niż 15 lat. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.

Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.

Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.

Wartość firmy

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa prezentuje "Wartość firmy".

Wartość firmy powstaje z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej spełniającej definicję "przedsięwzięcia" w rozumieniu MSSF 3 i stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast na koniec każdego roku obrotowego podlega ona testowi z tytułu utraty wartości.

Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

  • odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze, oraz
  • jest nie większy niż jeden segment działalności zgodnie z definicją podstawowego lub uzupełniającego wzoru sprawozdawczości finansowej Grupy określonego na podstawie MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości firmy nie jest odwracany w kolejnym okresie.

W celu obniżenia wartości bilansowej aktywów należących do ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości przypisuje się do poniższych składników aktywów ośrodka w następującej kolejności:

a) w pierwszej kolejności, w celu obniżenia kwoty wartości firmy, która została przypisana do ośrodka wypracowującego środki pieniężne, oraz

b) następnie, do innych aktywów należących do ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku wartość firmy wykazana w sprawozdaniu finansowym jest równa zero. Została ona całkowicie odpisana w poprzednich okresach sprawozdawczych.

10.3 Leasing

Grupa jako leasingobiorca

Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Grupa ocenia, czy dana umowa jest leasingiem lub zawiera leasing na początku umowy lub jeśli warunki umowy ulegną zmianie.

W dacie, w której przedmiot leasingu jest dostępny do wykorzystania, Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Zgodnie z pkt. 4 MSSF 16 Grupa nie stosuje tego standardu dla wartości niematerialnych.

Okres leasingu stanowi długość nieodwołalnego okresu korzystania ze składnika aktywów i określa się go, biorąc pod uwagę:

  • opcje przedłużenia lub skrócenia, jeżeli są one zasadniczo pewne;
  • istotne inwestycje w przedmiocie leasingu podejmowane w okresie obowiązywania umowy, które zgodnie z przewidywaniami mają przynieść znaczne korzyści ekonomiczne dla Grupy, na podstawie których podjęte zostaną decyzje czy przedłużyć umowę bądź wypowiedzieć;
  • koszty związane z wypowiedzeniem leasingu, takie jak koszty negocjacji, koszty relokacji, koszty poszukiwania innego lokalu/nieruchomości odpowiadającego potrzebom biznesowym Grupy, kary za wypowiedzenie umowy oraz koszty związane z dostosowaniem zwracanego przedmiotu umowy do określonego stanu;
  • znaczenie składnika aktywów dla działalności Grupy, biorąc pod uwagę czy jest to wyspecjalizowany składnik aktywów, jego umiejscowienie i dostępność odpowiednich rozwiązań alternatywnych;
  • uwarunkowania związane ze skorzystaniem z opcji (tj. jeżeli można skorzystać z opcji w sytuacji, w której spełniono jeden lub większą liczbę warunków) i prawdopodobieństwo, że te warunki zaistnieją.

Oceniając prawdopodobieństwo wykonania opcji, o których mowa powyżej, uwzględnia się wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do tego, aby skorzystać z opcji przedłużenia leasingu lub nie skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony Grupa wyznacza uwzględniając czynniki ekonomiczne, dotychczasową praktykę i dostępne informacje, które mogą być pomocne w określeniu czasu korzystania ze składnika aktywów. Dla wyznaczenia okresu leasingu Grupa stosuje profesjonalny osąd.

Na moment początkowego ujęcia:

  • zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty, w tym stałych opłat leasingowych pomniejszonych o należne zachęty leasingowe, zmiennych opłat leasingowych, które zależą od indeksu lub stawki, kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej, ceny wykonania opcji kupna, jeżeli jest prawdopodobne, że zostanie ona wykorzystana oraz kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli istnieje możliwość skorzystania z takiej opcji;
  • aktywa z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu, obejmującego kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty poniesione przez leasingobiorcę oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione w związku z demontażem i usunięciem składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, jeżeli wynika to z umowy leasingowej.

Opłaty leasingowe dyskontuje się stopą procentową leasingu, jeżeli można ją łatwo ustalić lub krańcową stopą procentową leasingobiorcy.

W późniejszych okresach:

  • składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się modelem kosztu pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości,
  • składnik zobowiązań według zamortyzowanego kosztu.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się metodą liniową od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wykazuje się w oddzielnej pozycji Aktywa z tytułu prawa do użytkowania, natomiast zobowiązania z tytułu leasingu – jako pozostałe zobowiązania.

Zmiany w opłatach leasingowych (wynikające m. in. ze zmian w indeksie, stawce, okresie leasingu), uwzględnia się, dokonując aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu i odpowiedniej korekty aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Okres leasingu aktualizowany jest w przypadku:

  • wystąpienia znaczącego zdarzenia, albo znaczącej zmiany w okolicznościach, które Spółka kontroluje i które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach;
  • zmiany dotyczącej nieodwołalnego okresu leasingu albo ponownego określenia okresu leasingu w przypadku zmiany umowy, jeśli zmiana ta nie została ujęta jako osobny leasing.

Leasing krótkoterminowy

W przypadku leasingów, które według MSSF 16 zostały zaklasyfikowane jako leasingi krótkoterminowe (leasingi, które w dacie rozpoczęcia mają okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy, z wyjątkiem leasingów, w których wprowadzono opcję kupna), Grupa stosuje uproszczenie określone w p. 6 MSSF 16 ujmując opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

Grupa jako leasingodawca

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa klasyfikuje daną umowę leasingową jako:

  • leasing finansowy jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów lub jako
  • leasing operacyjny jeżeli powyższe warunki nie zostały spełnione.

Ustalając klasyfikację danej umowy leasingowej bierze się pod uwagę m. in. fakt, czy okres leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów.

Leasing finansowy

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje należność w kwocie równej inwestycji leasingowej netto, czyli bieżącej wartości minimalnych opłat leasingowych oraz ewentualnej niegwarantowanej wartości końcowej przypisanej Grupie. W okresie leasingu Grupa ujmuje przychody odsetkowe od należności leasingowej.

Leasing operacyjny

Opłaty leasingowe z tytułu umów leasingu operacyjnego ujmuje się w rachunku zysków i strat jako przychody metodą liniową przez okres trwania leasingu.

10.4 Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy. Dodatkowo, niezależnie od istnienia przesłanek, Grupa przeprowadza corocznie test z tytułu trwałej utraty wartości w przypadku wartości firmy oraz wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz tych, które nie zostały jeszcze przyjęte do używania.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

10.5 Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych i zapasów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.

10.6 Aktywa finansowe

Aktywa finansowe objęte standardem MSSF 9 klasyfikuje się do jednej z trzech kategorii (aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody oraz aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy). Przypisanie składnika aktywów finansowych do danej kategorii jest uzależnione od modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych. Zgodnie z wymogami MSSF 9:

  • Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
    • składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
    • warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
  • Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
    • składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
    • warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
  • Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, chyba że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Jednostki mogą jednak w momencie początkowego ujęcia dokonać nieodwołalnego wyboru odnośnie do określonych inwestycji w instrumenty kapitałowe, które w przeciwnym razie byłyby wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, aby ujmować późniejsze zmiany wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniony w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.

Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.

Grupa dokonuje klasyfikacji w momencie początkowego ujęcia, a tam gdzie jest to dopuszczalne i odpowiednie, dokonuje weryfikacji tej klasyfikacji na koniec okresu obrotowego.

10.7 Utrata wartości aktywów finansowych

W skład aktywów finansowych Grupy wchodzą środki pieniężne, pozostałe aktywa finansowe oraz należności.

Środki pieniężne oraz pozostałe aktywa finansowe są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy i nie podlegają odpisowi z tytułu utraty wartości. Odpisowi z tytułu utraty wartości podlegają natomiast należności.

Ponieważ należności występujące w Grupie nie zawierają istotnego komponentu finansowania, Grupa stosuje metodę uproszczoną opisaną w p. 5.5.15 MSSF 9 polegającą na wycenie odpisu w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności.

W celu obliczenia odpisu Grupa stosuje tzw. macierz rezerw. Metoda ta polega na przemnożeniu należności w ustalonych przedziałach wiekowych przez obliczone stawki nieściągalności należności. W celu obliczenia stawek nieściągalności Grupa analizuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych w odpowiednich przedziałach wiekowych.

10.8 Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.

Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Rozchód zapasów wycenia się metodą FIFO.

Spółki Grupy klasyfikują zapasy na następujące składniki: materiały, półprodukty, produkty oraz towary handlowe.

Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.). Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania. Sposób liczenia odpisów aktualizujących wartość zapasów opisano w sekcji 9.2 "Niepewność szacunków".

10.9 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości należności.

Sposób liczenia odpisów z tytułu utraty wartości należności opisano w sekcji 10.7 "Utrata wartości aktywów finansowych" powyżej.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe. Ze względu na nieistotność kwoty korekty w związku z dyskontowaniem należności związanych ze sprzedażą ratalną nie podlega ona ujawnieniu.

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz zapasów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

10.10 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne to środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności.

Środki pieniężne wycenia się w wartości nominalnej, z tym że wartość środków na rachunkach bankowych obejmuje także skapitalizowane, dopisane do stanu środków na rachunku bankowym odsetki.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

10.11 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

10.12 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty lub jeżeli termin zapłaty przekracza jeden rok według metody zamortyzowanego kosztu.

Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego wycenia się według metody zamortyzowanego kosztu.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Dywidendy na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie do momentu wypłaty.

10.13 Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowy wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz gdy jest prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych i można wiarygodnie oszacować ich wartość. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

10.14 Świadczenia pracownicze – świadczenia urlopowe, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne

Grupa ujmuje rezerwy na wypłatę świadczeń urlopowych oraz odpraw emerytalnych, rentowych i pośmiertnych.

Zgodnie z wymaganiami MSR 19 Grupa ujmuje koszt urlopów w momencie, gdy pracownicy wykonywali pracę, która zwiększa ich uprawnienia do przyszłych płatnych nieobecności. W związku z tym na koniec okresu sprawozdawczego Grupa tworzy rezerwę w kwocie wynagrodzenia przysługującego za niewykorzystany urlop. Wartość rezerw obejmuje również składki na ubezpieczenia społeczne w części obciążającej pracodawcę oraz inne obciążenia pracodawcy wynikające z prawa albo regulaminów i układów zbiorowych. Wysokość rezerwy urlopowej aktualizowana jest raz w roku – na koniec danego roku obrotowego.

Zgodnie z wymaganiami MSR 19 w celu obliczenia rezerw na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, Grupa stosuje tzw. metodę prognozowanych świadczeń jednostkowych. Metoda ta polega na przyporządkowaniu świadczenia do okresów, w których powstaje zobowiązanie do zapewnienia świadczeń po okresie zatrudnienia. Zobowiązanie powstaje w miarę wykonywania pracy przez pracownika w zamian za świadczenia po okresie zatrudnienia, których wypłaty Grupa spodziewa się w przyszłych okresach sprawozdawczych. Rezerwy są szacowane przez Grupę i przeszacowywane w przypadku wystąpienia istotnych przesłanek mających wpływ na ich wysokość z uwzględnieniem m.in. rotacji zatrudnienia i planowanego wzrostu wynagrodzeń. Wysokość rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne aktualizowana jest raz w roku – na koniec danego roku obrotowego.

10.15 Płatności w formie akcji własnych

Przyznane pracownikom nagrody w formie akcji własnych, rozliczane w instrumentach kapitałowych, są ujmowane jako koszt według wartości godziwej przyznanych instrumentów na dzień przyznania w okresie nabywania uprawnień do tych instrumentów, z odpowiadającym wzrostem kapitału własnego, z uwzględnieniem szacowanej liczby instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień. Grupa dokonuje, jeśli to konieczne, korekty tych szacunków, jeśli późniejsze informacje wskazują, że liczba instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień, różni się od wcześniejszych oszacowań. Na dzień nabycia uprawnień Grupa koryguje szacunek do poziomu liczby instrumentów kapitałowych, do których ostatecznie zostały nabyte uprawnienia.

Warunki rynkowe, takie jak osiągnięcie określonej ceny rynkowej akcji, od których uzależnione jest nabycie uprawnień do instrumentów, powinny zostać uwzględnione w procesie szacowania wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Z tego względu w przypadku przyznania instrumentów kapitałowych z warunkami rynkowymi Grupa ujmuje koszt, jeżeli pracownicy spełniają inne warunki nabycia uprawnień niezależnie od tego, czy warunek rynkowy został spełniony.

W przypadku, gdy nagrody w formie akcji własnych są rozliczane w środkach pieniężnych, Grupa rozpoznaje koszt w wartości godziwej zobowiązania, z uwzględnieniem szacowanej liczby instrumentów kapitałowych, do których nastąpi nabycie uprawnień oraz narastająco przez okres nabywania tych uprawnień. Do czasu, gdy zobowiązanie zostanie uregulowane, Grupa na każdy dzień sprawozdawczy, a także na dzień rozliczenia wycenia zobowiązanie w wartości godziwej, a ewentualne zmiany wartości ujmuje w zysku lub stracie danego okresu.

10.16 Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne

Grupa nie przeznacza zysku na cele pracownicze lub fundusze specjalne. Zysk przeznaczany jest na zwiększenie kapitału zapasowego, pokrycie strat z lat ubiegłych, bądź na wypłatę dywidendy.

10.17 Dotacje

Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. W przypadku, gdy dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Natomiast w przypadku, gdy dotacja dotyczy określonego składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana w pasywach w pozycji przychodów przyszłych okresów, a następnie jest stopniowo ujmowana w rachunku zysków i strat jako przychód proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów.

W przypadku otrzymanych dotacji, dla których istnieje istotne ryzyko zwrotu tzn. niespełnienia warunków umownych związanych z otrzymaną dotacją (zarówno wydatkowanych jak również otrzymanych a nie wydatkowanych), Grupa wykazuje zagrożone zwrotem dotacje jako rezerwy na zobowiązania.

10.18 Przychody z umów z klientami

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

W ramach prowadzonej działalności operacyjnej Grupa generuje przychody przede wszystkim ze sprzedaży odczynników i analizatorów medycznych.

Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży w momencie spełnienia (lub w trakcie spełnienia) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów) w kwocie, które odzwierciedla kwotę wynagrodzenia przysługującego Grupie w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Przychody ze sprzedaży ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia. W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią praktyki handlowe.

Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Grupa nie stosuje wydłużonych terminów płatności i nie dyskontuje ceny transakcyjnej. Terminy płatności udzielane przez Grupę w znacznej większości przypadków nie przekraczają 90 dni.

W zawieranych umowach nie jest stosowane wynagrodzenie zmienne ani wynagrodzenie w formie niepieniężnej.

Opierając się na warunkach dostaw obowiązujących dla poszczególnych klientów, Grupa stwierdza, że moment przeniesienia kontroli na klienta następuje po dostarczeniu dóbr do klienta lub przekazaniu ich przewoźnikowi.

Przychody ze sprzedaży innych usług takich jak usługa najmu, dzierżawy, usługi serwisowe Grupa ujmuje w miarę realizacji swoich zobowiązań do wykonania świadczenia, ponieważ klienci jednocześnie otrzymują i czerpią korzyści ekonomiczne płynące ze świadczenia a Grupa ma bezwarunkowe prawo do wynagrodzenia.

Grupa nie udziela gwarancji ani rękojmi na sprzedawane produkty z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Grupę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowoserwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Grupa nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej.

W ramach zawieranych umów klientom nie przysługuje prawo do zwrotu towarów.

10.19 Podatki

Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych.

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat to podatek bieżący obciążający wynik okresu sprawozdawczego Grupy oraz część odroczona, stanowiąca zmianę stanu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie.

Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

  • z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji niestanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
  • w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać w/w różnice, aktywa i straty:

  • z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania, czy stratę podatkową, oraz
  • w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji 9.2"Niepewność szacunków".

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą w innych całkowitych dochodach dotyczących pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczącym pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej, oraz
  • należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.

10.20 Zysk netto na akcję

Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom Jednostki Dominującej za dany okres przez średnioważoną liczbę akcji w okresie.

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom Jednostki Dominującej przez średnioważoną liczbę akcji w okresie powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane w momencie konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.

10.21 Kapitał własny

Kapitał własny to aktywa pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa oraz postanowieniami statutu Jednostki Dominującej.

10.22 Rozliczenia międzyokresowe

Czynne rozliczenia międzyokresowe

Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.

Bierne rozliczenia międzyokresowe

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy.

10.23 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Sklasyfikowanie aktywów trwałych do grupy przeznaczonych do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa Grupy do zakończenia transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.

W momencie reklasyfikacji składnika aktywów trwałych na aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży zaprzestaje się jego amortyzacji i wykazuje w kwocie niższej z jego wartości bilansowej na dzień reklasyfikacji i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży prezentuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako oddzielny składnik aktywów obrotowych.

Wszelkie przychody i koszty związane z utrzymywaniem aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży, prezentowane są w pozostałych kosztach bądź przychodach operacyjnych.

Działalność zaniechana

W przypadku gdy Grupa przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.

Momentem reklasyfikacji aktywów, zobowiązań i wyników do działalności zaniechanej jest moment, w którym Grupa ma wystarczające przekonanie co do tego, że działalność będzie zaniechana. W sytuacji zaniechania działalności po dniu bilansowym, jednak przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego do publikacji, Grupa reklasyfikuje działalność jako zaniechaną na dzień bilansowy. W takiej sytuacji aktywa są wyceniane w wartości likwidacyjnej i wykazywane w osobnej pozycji bilansu "aktywa dotyczące działalności zaniechanej", a zobowiązania są wyceniane w wartości godziwej i wykazywane w osobnej pozycji "zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej". Przychody i koszty dotyczące działalności zaniechanej nie są ujmowane razem z przychodami i kosztami działalności kontynuowanej, lecz wykazywane w osobnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów "Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej".

11. SEZONOWOŚĆ

W segmencie działalności, na którym działa Grupa (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Grupa realizuje nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w sierpniu, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

12. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW OPERACYJNYCH

Działalność Grupy opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.

Zgodne z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.

13. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW GEOGRAFICZNYCH

Przychody ze sprzedaży w podziale geograficznym

Kraj Przychody ze
sprzedaży w 2020
Udział w
przychodach ogółem
Kraj Przychody ze
sprzedaży w 2019
Udział w
przychodach ogółem
Polska 13 601 20,8% Rosja 12 037 17,8%
Rosja 10 535 16,1% Polska 10 947 16,5%
Bangladesz 2 541 3,9% Bangladesz 3 549 4,4%
Iran 2 474 3,8% Czechy 2 809 4,1%
Ukraina 2 452 3,8% Iran 2 547 3,4%
Chiny 2 140 3,3% Białoruś 2 361 3,2%
Szwajcaria 1 513 2,3% Filipiny 2 038 3,0%
Panama 1 468 2,2% Szwajcaria 1 923 3,0%
Nigeria 1 462 2,2% Chiny 1 825 3,0%
Indie 1 351 2,1% Panama 1 614 3,0%
Pozostałe (85) 25 753 39,5% Pozostałe (89 krajów) 26 760 38,6%
Razem 65 290 100,0% Razem 68 410 100,0%

Niefinansowe aktywa trwałe w podziale geograficznym

Poniższa tabela zawiera podział geograficzny niefinansowych aktywów trwałych, które obejmują rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania, wartości niematerialne i prawne, w tym nakłady na prace rozwojowe, oraz nieruchomości inwestycyjne.

Kraj 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Polska 28 424 29 818
Rosja 144 239
Szwajcaria 239 239
Białoruś 8 17
Razem 28 815 30 313

14. PRZYCHODY OPERACYJNE WEDŁUG BRANŻ

Branża Przychody ze
sprzedaży w 2020
Udział w
przychodach
ogółem
Branża Przychody ze
sprzedaży w 2019
Udział w
przychodach
ogółem
Hematologia 29 836 45,7% Hematologia 31 844 46,5%
Biochemia 23 637 36,2% Biochemia 26 766 39,1%
Immunologia COVID-19 3 239 5,0% Serwis 2 793 4,1%
Immunologia pozostałe 3 215 4,9% Immunologia 2 037 3,0%
Serwis 1 007 1,5% Koagulologia 1 048 1,5%
Koagulologia 981 1,5% Analityka Ogólna 901 1,3%
Analityka Ogólna 751 1,2% Vacuette/Vacutest 661 1,0%
Vacutest 401 0,6% Pozostałe 2 360 3,5%
Pozostałe 2 223 3,4% Razem 68 410 100,0%
Razem 65 290 100,0%
Branża Przychody ze
sprzedaży w 2019
Udział w
przychodach
ogółem

15. STRUKTURA RZECZOWA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Sprzedaż wyrobów 26 537 29 655
Sprzedaż towarów 36 324 36 282
Sprzedaż usług 2 429 2 473
Razem 65 290 68 410

16. PRZYCHODY I KOSZTY

16.1 Pozostałe przychody operacyjne

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Przychody z tytułu otrzymanych dotacji 1 668 8 790
Otrzymane odszkodowania 194 233
Rozwiązanie odpisu aktualizującego prace rozwojowe 179 -
Umorzenie zobowiązań 167 -
Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 149 2 973
Rozwiązanie odpisu aktualizującego zapasy 104 -
Rozwiązanie odpisu na udziały w Diesse Diagnostica Senese S.p.A. - 6 445
Otrzymane zadośćuczynienia w wyniku wygranych spraw sądowych - 315
Inne 308 278
Pozostałe przychody operacyjne ogółem 2 769 19 034

Przychody z tytułu otrzymanych dotacji

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP 943 -
Umorzenie pożyczki PFR 510 -
Dotacje otrzymane na prace rozwojowe i środki trwałe rozliczane równolegle do amortyzacji tych
pozycji
212 168
Rozliczenie dotacji "Umowa Hermes Senior" z przychodów przyszłych okresów w przychody
bieżącego okresu w związku z objęciem w całości odpisem pracy badawczej Hermes Senior
- 6 746
Rozliczenie dotacji "Umowa BlueBox" z przychodów przyszłych okresów w przychody bieżącego
okresu w związku z objęciem w całości odpisem pracy badawczej BlueBox
- 1 749
Pozostałe dotacje związane z bieżącą działalnością 3 127
Przychody z tytułu otrzymanych dotacji ogółem 1 668 8 790

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

W wyniku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego wywołanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w okresie czerwiec - sierpień 2020 roku spółka PZ CORMAY S.A. dokonała obniżenia wymiaru czasu pracy i płacy o 10%, w związku z czym Spółka otrzymała dofinansowanie wynagrodzeń w wysokości 943 tys. PLN w ramach programu rządowego tzw. Tarczy Antykryzysowej. Dotacja była bezzwrotna.

Umorzenie pożyczki z PFR

W pozycji ujęto przychody z tytułu umorzenia pożyczki otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju z tytułu kontynuowania działalności, co szczegółowo opisano w nocie 31. "inne zobowiązania finansowe długo- i krótkoterminowe".

Rozliczenie dotacji "Umowa Hermes Senior" oraz dotacji "Umowa BlueBox" z przychodów przyszłych okresów w przychody bieżącego okresu w 2019 roku

Rozliczenie jest wynikiem dokonania w roku 2019 odpisów aktualizujących prac rozwojowych, na które zostały przyznane dotacje. Odpisy na prace rozwojowe zostały opisane w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".

Zgodnie z MSR 20 Grupa rozpoznaje przychody równolegle do poniesionych kosztów. Ponieważ odpisy zostały utworzone na całą wartość prac rozwojowych na które zostały przyznane te dotacje, dokonano jednocześnie rozliczenia całości salda pozostającego na pozycji pasywów – przychody przyszłych okresów z tytułu tych dotacji na przychody bieżącego okresu.

Przychody rozpoznano przy tym jedynie dla dotacji, dla których w ocenie Zarządu ryzyko ich zwrotu było niskie. Dla dotacji przyznanych na objęte odpisem prace rozwojowe, dla których ryzyko zwrotu w ocenie Zarządu było podwyższone, dokonano ich reklasyfikacji z pozycji przychodów przyszłych okresów na pozycję rezerw. Podsumowanie dotacji rozliczonych w przychody oraz reklasyfikowanych na rezerwy zawarto w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".

Rozwiązanie odpisu aktualizującego prace rozwojowe

W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości Grupa podjęła decyzję o zmniejszeniu odpisu aktualizującego wartość nakładów na trwające prace rozwojowe nad analizatorem Equisse. Szczegóły dotyczące zmniejszenia tego odpisu przedstawiono w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".

Zbycie udziałów w Diesse Diagnostica Senese S.p.A. w 2019 roku

Grupa posiadała poprzez spółkę Orphée SA udziały w jednostce współkontrolowanej Diesse Diagnostica Senese S.p.A. (Diesse).

W wyniku negocjacji prowadzonych od września 2018 roku, w dniu 13 maja 2019 roku Orphée SA zawarła umowę sprzedaży akcji z Diesse Newco S.r.l. z siedzibą w Mediolanie, Włochy, podmiotem kontrolowanym przez ArchiMed SAS z siedzibą w Lyonie, Francja. Cena sprzedaży została ustalona w kwocie 13,3 mln EUR. Zgodnie z umową sprzedaży, Orphée SA przysługuje dodatkowo wynagrodzenie warunkowe ("Earn-Out"), którego wysokość wyniesie od 0 do 1,2 mln EUR, w zależności od osiągniętych przez Diesse przychodów ze sprzedaży w roku 2019.

Poniżej podsumowano wycenę wartości godziwej otrzymanego wynagrodzenia z tytułu transakcji na dzień 13 maja 2019 roku. Wycenę przedstawiono we frankach szwajcarskich (CHF) – walucie funkcjonalnej Orphée SA i dokonano przeliczenia na złote polskie według średniego kursu przyjętego do przeliczenia rachunku zysków i strat.

13 maja 2019
(dane w tys. CHF)
13 maja 2019
(dane w tys. PLN wg
kursu przeliczenia
rachunku zysków i
strat)
Wartość w CHF wynagrodzenia otrzymanego w gotówce (13 300 tys. EUR) 15 185 58 813
Wartość godziwa Earn-Out 1 089 4 218
Wartość godziwa kosztów transakcyjnych (321) (1 243)
15 953 61 788

Wartość godziwa Earn-Out została ustalona na poziomie 3 hierarchii ustalania wartości godziwej. Na podstawie historycznych wartości przychodów ze sprzedaży osiąganych przez Diesse w poprzednich latach, Grupa dokonała oszacowania rozkładu prawdopodobieństwa przychodów ze sprzedaży w roku 2019 i dokonała wyliczenia wartości godziwej Earn-Out jako oczekiwanej wartości wypłaty. Zmiana wartości godziwej Earn-Out po dacie zbycia Diesse jest ujmowana jako przychody/koszty finansowe. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji ostateczna kwota Earn-Out nie została ustalona. Oszacowanie wartości godziwej Earn-Out na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiono w nocie 25 "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".

Grupa do dnia 28 września 2018 roku traktowała Diesse jako jednostkę współkontrolowaną i wyceniała ją metodą praw własności. Od 28 września 2018 roku, tj. od dnia podpisania listu intencyjnego, do dnia sprzedaży 13 maja 2019 roku, Grupa traktowała udziały w spółce jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.

Zgodnie z wyceną metodą praw własności cenę nabycia 18 750 tys. CHF skorygowano o udział w wyniku spółki za rok 2013 (od dnia przejęcia) i w uzyskiwanym przez spółkę wyniku oraz w zmianach w kapitałach własnych w kolejnych latach aż do dnia 28 września 2018 roku, a także o odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości.

Po zmianie klasyfikacji udziałów na aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży, wartość tej pozycji ustala się w kwocie niższej z jej wartości bilansowej na dzień reklasyfikacji i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży. W przypadku, gdy wartość bilansowa składnika aktywów została wcześniej objęta odpisem z tytułu trwałej utraty wartości, a jego wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży przekracza wartość bilansową, dokonuje się odpowiedniego zwiększenia wartości bilansowej tego składnika aktywów, jednak nie więcej niż o kwotę rozpoznanego wcześniej odpisu z tytułu trwałej utraty wartości. Wartości udziałów zaklasyfikowanych jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży nie zwiększa się natomiast, jak w przypadku metody praw własności, o udział w zyskach za okres.

Poniżej dokonano podsumowania zmiany wartości wykazanych w pozycji aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży udziałów w Diesse. Wycenę przedstawiono we frankach szwajcarskich (CHF) – walucie funkcjonalnej Orphée SA i dokonano przeliczenia na złote polskie wg średniego kursu przyjętego do przeliczenia rachunku zysków i strat.

13 maja 2019
(dane w tys. CHF)
13 maja 2019
(dane w tys. PLN wg
kursu przeliczenia
rachunku zysków i
strat)
Wartość brutto udziałów w Diesse wg ceny nabycia 18 750 72 621
Odpis rozpoznany do dnia 31 grudnia 2018 (4 461) (17 278)
Wartość aktywów przeznaczonych do sprzedaży na 31 grudnia 2018 14 289 55 343
Odwrócenie odpisu w okresie od 1 stycznia do 13 maja 2019 1 664 6 445
Wartość aktywów przeznaczonych do sprzedaży na dzień zbycia udziałów, tj. 13 maja 2019 15 953 61 788

Ponieważ wycena aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży w wyniku odwrócenia odpisu z tytułu trwałej utraty wartości odpowiadała wartości godziwej otrzymanego wynagrodzenia na samej transakcji sprzedaży udziałów nie rozpoznano już wyniku.

Sprzedaż nieruchomości w specjalnej strefie ekonomicznej w 2019 roku

W następstwie przeprowadzenia przeglądu opcji strategicznych związanych z realizacją budowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego (CP-L) na działce zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, podstrefa Lublin, będącej własnością Spółki, Zarząd podjął decyzję o sprzedaży działki oraz o przeniesieniu planowanej Inwestycji CP-L do nowej lokalizacji na terenie Lublina lub okolicznych powiatów. W związku z powyższym w dniu 15 lutego 2019 roku Spółka zawarła umowę sprzedaży warunkowej działki za cenę netto 5 700 tys. PLN, a następnie w dniu 27 czerwca 2019 roku umowę przeniesienia własności nieruchomości. Spółka otrzymała całość zapłaty za ww. nieruchomość w kwocie netto 5 700 tys. PLN. Zysk na sprzedaży nieruchomości wyniósł 2 962 tys. PLN.

16.2 Pozostałe koszty operacyjne

Rok zakończony Rok zakończony
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Aktualizacja wartości prac rozwojowych 2 762 45 479
Spisanie/utylizacja zapasów 1 038 585
Aktualizacja wartości środków trwałych 950 14
Spisanie nakładów na środki trwałe w budowie 874 -
Utworzenie odpisu na zapasy 624 556
Utworzenie rezerwy na koszty sądowe arbitrażu z Diesse 418 -
Rozliczenie inwentaryzacji 52 110
Likwidacja środków trwałych 1 194
Podatek "Stamp tax" związany ze zbyciem Diesse - 194
Inne 255 320
Pozostałe koszty operacyjne ogółem 6 974 47 452

Aktualizacja wartości prac rozwojowych

W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości Grupa podjęła decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość nakładów na trwające prace rozwojowe nad analizatorami Hermes Senior, Hermes Junior i BlueBox, a więc nakładów na prace rozwojowe objęte na 31 grudnia 2019 roku w całości odpisem. Odpisy w roku 2020 to wartość nakładów poniesionych na te prace w roku 2020. Szczegóły dotyczące dokonanych odpisów przedstawiono w nocie 20.2 "Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych".

16.3 Przychody finansowe

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Ochrony Kapitału 1 044 310
Różnice kursowe 80 261
Przychody z tytułu odsetek 52 59
Inne - 7
Przychody finansowe ogółem 1 176 637

Wycena jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Ochrony Kapitału

Grupa posiadała w roku 2020 jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym QUERCUS Ochrony Kapitału. Podsumowanie zmiany wartości jednostek uczestnictwa przedstawiono w nocie 25 "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".

16.4 Koszty finansowe

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Różnice kursowe 5 137 2 605
Wycena posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. do wartości godziwej 1 094 -
Odsetki od umów leasingu 126 99
Odsetki związane z rezerwą na roszczenie z tytułu pożyczki 125 -
Odsetki od zwrotu dotacji "Umowa Demonstrator" 115 220
Odsetki i prowizje bankowe 58 226
Wycena Earn-Out do wartości godziwej - 4 206
Odsetki od zwrotu dotacji "Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów" - 125
Pozostałe 39 48
Koszty finansowe ogółem 6 694 7 529

Wycena posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. do wartości godziwej

Wycenę posiadanych akcji Scope Fluidics S.A. do wartości godziwej opisano w nocie 25 "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".

Wycena Earn-Out do wartości godziwej

Wycenę Earn-Out do wartości godziwej opisano w nocie 25 "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".

16.5 Koszty według rodzajów

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Amortyzacja 4 350 4 423
Zużycie materiałów i energii 9 837 16 021
Usługi obce 13 059 16 838
Podatki i opłaty 1 162 1 275
Koszty świadczeń pracowniczych 20 049 21 094
Pozostałe koszty rodzajowe 400 1 197
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 22 402 24 356
Zmiana stanu produktów (2 870) (10 532)
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki - -
Koszty według rodzajów ogółem 68 389 74 672
Koszt własny sprzedaży 38 779 41 466
Koszt sprzedaży 20 633 23 488
Koszty ogólnego zarządu 8 977 9 718
Razem koszty według miejsca powstawania 68 389 74 672

17. PODATEK DOCHODOWY

17.1 Obciążenie podatkowe

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku przedstawiały się następująco:

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (w tysiącach PLN)

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Bieżący podatek dochodowy
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego 152 138
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych 68 (646)
Odroczony podatek dochodowy
Związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych (100) 352
Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat 120 (156)

17.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

Poniżej zaprezentowano uzgodnienie podatku dochodowego wyliczonego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym faktycznie wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku.

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem (12 701) (41 130)
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej Jednostkę Dominującą (19%) (2 413) (7 815)
Różnice pomiędzy podatkiem wg statutowej stawki podatkowej a podatkiem wykazanym w
skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów 353 239
Przychody trwale niestanowiące przychodów podatkowych (2 448) (499)
Nierozpoznanie aktywów z tytułu podatku dochodowego na odpisach aktualizujących inwestycje w
jednostki współzależne (MSR 12, par. 44)
- -
Podatek od kapitałów własnych ujęty w podatku dochodowym (Szwajcaria) 104 97
Przedawnienie nierozliczonej straty z lat ubiegłych 336 700
Korekta podatku bieżącego za lata poprzednie, w części nieuwzględnionej w podatku odroczonym w
poprzednich latach
2 (266)
Różnica między średnią stawką podatkową a stawką lokalną 100 (53)
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych (1) (2)
Odpis aktualizujący aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 4 087 7 443
Pozostałe - -
Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat 120 (156)

17.3 Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Główne pozycje aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiały się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego związane z różnicami przejściowymi pomiędzy
wartością bilansową i podatkową aktywów i zobowiązań
15 706 16 186
Nierozliczona strata z lat ubiegłych 21 952 19 700
Odpis aktualizujący aktywa z tytułu podatku (36 700) (33 036)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 958 2 850
Kompensata aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniach
jednostkowych spółek Grupy Kapitałowej
(185) (2 004)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazana w sprawozdaniu finansowym 773 846
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego związana z różnicami przejściowymi pomiędzy
wartością bilansową i podatkową aktywów i zobowiązań
797 2 630
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 797 2 630
Kompensata aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniach
jednostkowych spółek Grupy Kapitałowej
(185) (2 004)

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazana w sprawozdaniu finansowym 612 626

18. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

Zmiany wartości bilansowej środków trwałych w roku 2020 i 2019 przedstawiały się następująco:

Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku Budynki,
budowle i
grunty
Urządzenia
techniczne
i maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe
Środki
trwałe w
budowie
Razem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 9 138 4 294 831 19 215 876 34 354
Zwiększenia - 128 - 2 658 2 856 5 642
Nabycia bezpośrednie - 8 - 7 225 240
Przeniesienie ze STwB na ST - 120 - 2 651 - 2 771
Przeniesienie z zapasów - - - - 2 631 2 631
Zmniejszenia - 18 266 2 071 3 645 6 000
Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) - - - 386 - 386
Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) - - 266 1 673 - 1 939
Likwidacja - 18 - 7 - 25
Spisanie nakładów na środki trwałe - - - 5 - 5
Transfer ze środków trwałych w budowie - - - - 2 771 2 771
Inne - - - - 874 874
Różnice kursowe z przeliczenia - 4 (48) 42 - (2)
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 9 138 4 408 517 19 844 87 33 994
Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2020 - - - 112 - 112
Zwiększenia - 470 9 471 - 950
Zmniejszenia - - 9 11 - 20
Różnice kursowe z przeliczenia - - - - - -
Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2020 - 470 - 572 - 1 042
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 1 937 3 271 664 13 998 - 19 870
Korekta prezentacji bilansu otwarcia (pozostałe) - (23) 24 - - 1
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 po korekcie 1 937 3 248 688 13 998 - 19 871
Zwiększenia - amortyzacja w okresie 345 311 48 2 064 - 2 768
Zmniejszenia - 18 266 452 - 736
Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) - - - 329 - 329
Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) - - 266 112 - 378
Likwidacja - 18 - 7 - 25
Inne - - - 4 - 4
Różnice kursowe z przeliczenia - 5 (36) 42 - 11
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 2 282 3 546 434 15 652 - 21 914
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 7 201 1 023 167 5 105 876 14 372
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 6 856 392 83 3 620 87 11 038
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku Budynki,
budowle i
grunty
Urządzenia
techniczne
i maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe
Środki
trwałe w
budowie
Razem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 11 684 4 813 2 637 22 072 1 266 42 472
Korekta prezentacji bilansu otwarcia - (629) (1 811) (2 447) - (4 887)
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie 11 684 4 184 826 19 625 1 266 37 585
Zwiększenia 72 123 73 2 016 2 210 4 494
Nabycia bezpośrednie - 6 66 - 1 012 1 084
Przeniesienie ze STwB na ST 72 117 7 2 016 - 2 212
Przeniesienie z zapasów - - - - 1 198 1 198
Zmniejszenia 2 618 82 90 2 439 2 600 7 829
GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku
(w tysiącach PLN)
Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) - - 36 759 - 795
Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) 2 618 - 54 465 38 3 175
Likwidacja - 82 - 1 186 - 1 268
Transfer ze środków trwałych w budowie - - - - 2 212 2 212
Inne - - - 29 350 379
Różnice kursowe z przeliczenia - 69 22 13 - 104
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 9 138 4 294 831 19 215 876 34 354
Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 - - - 98 350 448
Zwiększenia - - - 215 - 215
Zmniejszenia - - - 201 350 551
Różnice kursowe z przeliczenia - - - - - -
Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2019 - - - 112 - 112
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 1 597 3 482 1 712 14 131 - 20 922
Korekta prezentacji bilansu otwarcia - (561) (1 028) (680) - (2 269)
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie 1 597 2 921 684 13 451 - 18 653
Zwiększenia - amortyzacja w okresie 340 366 55 2 188 - 2 949
Zmniejszenia - 82 90 1 653 - 1 825
Sprzedaż (po reklasyfikacji na towary) - - - 593 - 593
Sprzedaż (bezpośrednio ze środków trwałych) - - 90 46 - 136
Likwidacja - 82 - 992 - 1 074
Inne - - - 22 - 22
Różnice kursowe z przeliczenia - 66 15 12 - 93
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 1 937 3 271 664 13 998 - 19 870
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 10 087 1 331 925 7 843 916 21 102
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 7 201 1 023 167 5 105 876 14 372

19. LEASING

19.1 Grupa jako leasingobiorca – Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Od dnia 1 stycznia 2019 roku Grupa wydzieliła aktywa z tytułu prawa do użytkowania prezentowane poprzednio w pozycji rzeczowych aktywów trwałych. Zmiany wartości bilansowej aktywów z tytułu prawa do użytkowania w roku 2020 oraz 2019 przedstawiały się następująco:

Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku Budynki,
budowle i
grunty
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe
Razem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 868 639 1 825 2 905 6 237
Zwiększenia 7 - 207 1 705 1 919
Przeniesienie ze STwB na AzTPdU - - 207 1 705 1 912
Aktualizacja wyceny 7 - - - 7
Zmniejszenia - - 424 68 492
Sprzedaż - - 424 68 492
Różnice kursowe z przeliczenia - - (9) - (9)
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 875 639 1 599 4 542 7 655
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 297 593 1 049 1 160 3 099
Amortyzacja w okresie 300 6 326 636 1 268
Sprzedaż - - 365 44 409
Różnice kursowe z przeliczenia - - 5 - 5
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 597 599 1 015 1 752 3 963
GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku
(w tysiącach PLN)
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 571 46 776 1 745 3 138
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 278 40 584 2 790 3 692
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku Budynki,
budowle i
grunty
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe
Razem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą - - - - -
Korekta bilansu otwarcia - pierwotne rozpoznanie MSSF
16
854 629 1 811 2 447 5 741
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie 854 629 1 811 2 447 5 741
Zwiększenia 14 10 309 458 791
Nabycia bezpośrednie - - 127 - 127
Przeniesienie ze STwB na AzTPdU - 10 182 458 650
Aktualizacja wyceny 14 - - - 14
Zmniejszenia - - 307 - 307
Sprzedaż - - 55 - 55
Likwidacja - - 252 - 252
Różnice kursowe z przeliczenia - - 12 - 12
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 868 639 1 825 2 905 6 237
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą -
-
- - - -
Korekta bilansu otwarcia - pierwotne rozpoznanie MSSF
16
- 561 1 028 680 2 269
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie - 561 1 028 680 2 269
Amortyzacja w okresie 297 32 320 480 1 129
Sprzedaż - - 53 - 53
Likwidacja - - 252 - 252
Różnice kursowe z przeliczenia - - 6 - 6
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 297 593 1 049 1 160 3 099
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą - - - - -
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie 854 68 783 1 767 3 472
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 571 46 776 1 745 3 138

19.2 Grupa jako leasingobiorca - Zobowiązania z tytułu umów leasingu

Spółka PZ CORMAY S.A. jest stroną umów leasingu zwrotnego analizatorów, które nie są sprzedawane, lecz dzierżawione do klientów. Spółki z Grupy Kapitałowej są stroną umów leasingu samochodów osobowych. Umowy leasingu zawierają opcję wykupu poniżej wartości rynkowej po zakończeniu umowy. Umowy leasingu nie zawierają kowenantów finansowych.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku wymagalność zobowiązań z tytułu leasingów przedstawiała się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Do 1 roku 1 191 919
Od 1 roku do 5 lat 1 923 1 211
Powyżej 5 lat - -
Razem 3 114 2 130

19.3 Grupa jako leasingodawca – Przyszłe opłaty z tytułu leasingu operacyjnego

Spółki Grupy Kapitałowej występują w roli leasingodawców w leasingu operacyjnym z tytułu umów dzierżawy analizatorów do klientów. Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku łączne kwoty przyszłych minimalnych opłat leasingowych z tytułu nieodwoływalnego leasingu operacyjnego przedstawiały się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Do 1 roku 34 30
Od 1 roku do 5 lat - -
Powyżej 5 lat - -
Razem 34 30

19.4 Grupa jako leasingodawca - Należności z tytułu umów leasingu finansowego

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku spółki Grupy nie występowały w roli leasingodawców w leasingu finansowym.

20. WARTOŚCI NIEMATERIALNE

Grupa ujawnia informacje w podziale na grupy wartości niematerialnych, stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Do wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie Grupa zalicza "nakłady na trwające prace rozwojowe" oraz "koszty zakończonych prac rozwojowych". Do pozostałych wartości niematerialnych są zaliczane patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne. Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, jak również patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne są składnikami aktywów o określonym okresie użytkowania.

Zmiany wartości bilansowej wartości niematerialnych i prawnych w roku 2020 i 2019 przedstawiały się następująco:

Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku Koszty
trwających
prac
rozwojowych
Koszty
zakończonych
prac
rozwojowych
Patenty,
licencje
Inne wartości
niematerialne
i prawne
Wartości
niematerialne
i prawne -
WNiP w
budowie
Razem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 76 481 5 424 1 596 176 - 83 677
Zwiększenia 3 834 - 90 252 355 4 531
Nabycia bezpośrednie 3 834 - - 3 355 4 192
Transfer z trwających na zakończone prace
rozwojowe
- - 90 249 - 339
Zmniejszenia - - - - 355 355
Transfer z WNiP w budowie - - - - 355 355
Różnice kursowe z przeliczenia - 309 64 (11) - 362
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 80 315 5 733 1 750 417 - 88 215
Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2020 64 990 62 - - - 65 052
Zwiększenia 2 762 - - - - 2 762
Zmniejszenia 179 - - - - 179
Różnice kursowe z przeliczenia - - - - - -
Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2020 67 573 62 - - - 67 635
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2020 - 4 529 1 148 145 - 5 822
Zwiększenia - amortyzacja w okresie - 153 156 6 - 315
Zmniejszenia - - - - - -
Różnice kursowe z przeliczenia - 309 57 (8) - 358
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2020 - 4 991 1 361 143 - 6 495
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 11 491 833 448 31 - 12 803
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 12 742 680 389 274 - 14 085
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku Koszty
trwających
prac
rozwojowych
Koszty
zakończonych
prac
rozwojowych
Patenty,
licencje
Inne wartości
niematerialne
i prawne
Wartości
niematerialne
i prawne -
WNiP w
Razem

budowie

Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 przed
korektą
74 230 5 457 1 310 178 - 81 175
Korekta prezentacji bilansu otwarcia - (127) 136 (10) (1)
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2019 po
korekcie
74 230 5 330 1 446 168 81 174
Zwiększenia 7 881 - 129 - - 8 010
Nabycia bezpośrednie 7 881 - - - - 7 881
Transfer z trwających na zakończone prace
rozwojowe
- - 129 - - 129
Zmniejszenia 5 713 - - - - 5 713
Likwidacja 5 713 - - - - 5 713
Różnice kursowe z przeliczenia 83 94 21 8 - 206
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2019 76 481 5 424 1 596 176 - 83 677
Odpis wartości na dzień 1 stycznia 2019 25 141 62 - - - 25 203
Zwiększenia 45 479 - - - - 45 479
Zmniejszenia 5 713 - - - - 5 713
Różnice kursowe z przeliczenia 83 - - - - 83
Odpis wartości na dzień 31 grudnia 2019 64 990 62 - - - 65 052
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 przed korektą - 4 546 679 147 - 5 372
Korekta prezentacji bilansu otwarcia - (303) 312 (10) (1)
Umorzenie na dzień 1 stycznia 2019 po korekcie - 4 243 991 137 5 371
Zwiększenia - amortyzacja w okresie - 192 142 3 - 337
Zmniejszenia - - - - - -
Różnice kursowe z przeliczenia - 94 15 5 - 114
Umorzenie na dzień 31 grudnia 2019 - 4 529 1 148 145 - 5 822
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 przed
korektą
49 089 849 631 31 - 50 600
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2019 po
korekcie
49 089 1 025 455 31 - 50 600
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2019 11 491 833 448 31 - 12 803

Wartość kosztów trwających prac rozwojowych w podziale na projekty przedstawiała się na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku następująco:

Stan na 31
grudnia
2020
Stan na 31
grudnia
2019
Zmiana
wartości
netto w
roku 2020
Projekt Wartość
brutto
Odpis z
tytułu
utraty
wartości
Wartość
netto
Wartość
brutto
Odpis z
tytułu
utraty
wartości
Wartość
netto
Poniesion
e nakłady
Odpis
rozpozna
ny w ciągu
roku
Łącznie
zmiana
wartości
netto
Equisse 25 003 13 326 11 677 24 196 13 505 10 691 807 179 986
Hermes Senior 21 663 21 663 - 20 168 20 168 - 1 495 (1 495) -
Hermes Junior 10 781 10 781 - 10 561 10 561 - 220 (220) -
BlueBox 21 677 21 677 - 20 630 20 630 - 1 047 (1 047) -
Pozostałe 1 191 126 1 065 926 126 800 265 - 265
Razem 80 315 67 573 12 742 76 481 64 990 11 491 3 834 (2 583) 1 251

20.1 Podsumowanie statusu kluczowych trwających prac rozwojowych

Equisse

W wyniku przeprowadzonych prac Spółka zleciła wyprodukowanie pierwszych 10 preseryjnych sztuk urządzeń nowej generacji. Pierwszy z tych analizatorów trafił do Spółki w końcu października 2019 roku. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych 5 aparatów z nowej serii. Na dostępnych aparatach, na przestrzeni 2020 roku, przeprowadzono szereg testów sprawdzających ich parametry, zgodność ze specyfikacją produktu i powtarzalność produkcji. Wyniki tych testów pozwoliły na dokonanie dodatkowych usprawnień technicznych. Usprawnienia te zostały zrealizowane i przetestowane pomimo utrudnień w funkcjonowaniu niektórych działów Spółki i ograniczonego dostępu do próbek krwi, co wynikało z pandemii COVID-19. Wyniki testów weryfikacyjnych potwierdziły spełnienie wymagań specyfikacyjnych i pozwoliły na rozpoczęcie pod koniec sierpnia 2020 roku powtórnej walidacji wewnętrznej aparatu i linii odczynnikowej. Walidacja ta zakończyła się pozytywnie w lutym 2021 roku i objęła 37 podstawowych testów biochemicznych, które zostały wybrane na pierwszy etap komercjalizacji linii odczynnikowej dedykowanej do aparatu Equisse. Na dzień publikacji niniejszego raportu prowadzona jest walidacja zewnętrzna aparatu i linii odczynnikowej, dzięki czemu nowa wersja aparatu Equisse będzie spełniała wymagania znaku CE. Spółka weryfikuje obecnie plan działań promocyjnych dla aparatu Equisse, uwzględniając bieżącą sytuację epidemiologiczną.

Hermes Senior

Projekt dotyczy opracowania analizatora hematologicznego klasy 5-diff.

W roku 2020 opracowano i przetestowano szereg modyfikacji i usprawnień w konstrukcji Hermes Senior. Na przestrzeni września i października 2020 roku przeprowadzono weryfikację aparatu na dwóch egzemplarzach najnowszej generacji. Weryfikacja została wykonana w lubelskim laboratorium Spółki, a otrzymane wyniki potwierdziły osiągnięcie wymagań specyfikacyjnych urządzenia. Równolegle do wspomnianej weryfikacji zmodernizowano dwa dodatkowe egzemplarze aparatu, tak aby móc prowadzić dalsze prace testowe i weryfikacyjne na 4 urządzeniach.

W grudniu rozpoczęto przygotowania do rozszerzonych testów liniowości parametrów, jednak moment ich rozpoczęcia uległ przesunięciu z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

BlueBox

Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (Point-of-Care Testing) wraz z linią odczynników w jednorazowych kasetach oraz jednorazową kapilarą do pobierania krwi włośniczkowej.

W latach 2019 – 2020, na podstawie uzyskanych wcześniej wyników prac testowych i opracowań konstruktorskich wykonano trzy prototypy nowej generacji oraz opracowano i uruchomiono proces produkcji elementów zużywalnych. Na przestrzeni roku 2020 trwał proces testowania całej platformy, tj. analizatora i elementów zużywalnych. W efekcie przeprowadzonych testów weryfikacyjnych uzyskano pozytywne wyniki pracy analizatora oraz kapilary. Kontynuowano również testy stabilności odczynników, oraz prowadzono prace nad nowo wyprodukowanym detalem triplet (zestaw kuwet odczynnikowych i kuwety reakcyjnej). Testy platformy na natywnej krwi włośniczkowej zostały przesunięte w czasie z powodu ograniczeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

20.2 Utrata wartości kluczowych trwających prac rozwojowych

Zgodnie z wymogami MSR 36, par. 10a, Grupa przeprowadza na koniec każdego roku test na utratę wartości trwających prac rozwojowych, jako wartości niematerialnych i prawnych niedostępnych jeszcze do użytkowania.

W wyniku przeprowadzonych na 31 grudnia 2020 roku testów Grupa podjęła decyzję o częściowym odwróceniu odpisu aktualizującego wartość projektu Equisse. W ramach przeprowadzonych testów dokonano porównania wartości składników aktywów z ich wartością odzyskiwalną, która została oszacowana jako ich wartość użytkowa na podstawie modelu prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Okres prognoz wyniósł 5 lat. Do prognoz po tym okresie zastosowano prognozy z roku 5 z zerową stopą wzrostu. Głównym powodem odwrócenia odpisu w roku 2020 było zmniejszenie przyjętej stopy dyskonta w modelu wyceny, co było wynikiem zmniejszenia stopy wolnej od ryzyka oraz zmianie założeń co do skorelowania stóp zwrotu branży, w której działa Grupa (rynek produktów związanych z ochroną zdrowia) ze stopą wzrostu dla całego rynku (tzw. beta w modelu Capital Asset Pricing Model). Było to częściowo wynikiem pandemii koronawirusa, w trakcie której można było zaobserwować, że branża ochrony zdrowia była bardziej odporna na kryzys niż całość rynku (mniejsza korelacja z rynkiem i mniejsza beta). Z drugiej strony z uwagi na opóźnienie zakończenia projektu dokonano przesunięcia w czasie i obniżenia szacunków przewidywanej liczby sprzedanych aparatów w przyjętym modelu wyceny.

Analogicznie jak w poprzednim roku, w teście na utratę wartości dokonano zwiększenia stopy dyskonta w stosunku do wyliczonej stopy WACC dla branży i rynku, na którym działa Grupa, aby odzwierciedlić zwiększone ryzyko realizacji prognoz. Zastosowana stopa dyskonta to 17,31% (w 2019 wyniosła ona 20,87%). Stopa dyskonta, przy której wartość użytkowa byłaby równa wartości księgowej to 11,72% (w 2019 14,77%).

Z uwagi na przedłużające się prace nad wdrożeniem pozostałych analizatorów, tj. Hermes Senior, Hermes Junior oraz BlueBox, a co za tym idzie relatywnie wysokie w ocenie Grupy ryzyko nieosiągnięcia w przyszłości przychodów pokrywających konieczne jeszcze do poniesienia nakłady, Grupa zdecydowała w roku 2019 o dokonaniu odpisów na całość nakładów poniesionych na te prace. Jednocześnie Grupa w 2020 roku ponosiła nakłady na te projekty. Z uwagi jednak na w dalszym ciągu wysokie ryzyko, Grupa zdecydowała o objęciu odpisem całości nakładów poniesionych w roku 2020.

Poniżej podsumowano (rozpoznane) oraz rozwiązane na 31 grudnia 2020 roku odpisy.

Kwoty obciążające
rachunek zysków i
strat roku 2020
(dodatnie kwoty -
przychody, ujemne -
koszty)
Projekt Odpis rozpoznany w
ciągu roku
Wpływ na wynik
Equisse 179 179
Hermes Senior (1 495) (1 495)
Hermes Junior (220) (220)
BlueBox (1 047) (1 047)
Razem (2 583) (2 583)

21. UDZIAŁY WE WSPÓLNYCH PRZEDSIĘWZIĘCIACH

Grupa nie posiada udziałów we wspólnych przedsięwzięciach.

22. POŁĄCZENIA JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH, NABYCIA AKTYWÓW O ZNACZĄCEJ WARTOŚCI I NABYCIA UDZIAŁÓW MNIEJSZOŚCI

W roku 2020 i w 2019 roku PZ CORMAY S.A. dokonała nabycia akcji Orphée SA.

Poniżej przedstawiono rozliczenie transakcji zakupu dodatkowych akcji Orphée SA:

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Wydatki na nabycie akcji Orphée SA 423 5 911
Wartość księgowa odpowiadająca zakupionym akcjom Orphée SA - zmniejszenie udziałów
niesprawujących kontroli
311 5 220
Nadwyżka ceny nabycia nad zmniejszeniem wartości udziałów niesprawujących kontroli - transakcja
kapitałowa ujęta w stratach (zyskach) zatrzymanych
112 691

Nabycia akcji Orphée SA w roku 2020

W 2020 roku PZ CORMAY S.A. dokonała zakupu dodatkowych akcji spółki Orphée SA od udziałowców niesprawujących kontroli. Ponieważ Grupa przed transakcjami posiadała kontrolę nad Orphée SA, transakcje nabycia akcji zostały rozliczone zgodnie z wymogami MSSF jako transakcje kapitałowe pomiędzy akcjonariuszami jednostki dominującej a akcjonariuszami niesprawującymi kontroli. W wyniku dokonanych transakcji udział akcjonariuszy niesprawujących kontroli w kapitałach i aktywach netto Orphée SA spadł z 2,86% na koniec 2019 roku do 2,05% na 31 grudnia 2020 roku, co skutkowało spadkiem wartości księgowej aktywów netto przypadających akcjonariuszom niesprawującym kontroli o 311 tys. PLN. Łączna cena zakupu dodatkowych akcji wyniosła przy tym 423 tys. PLN.

Dodatkowo w roku 2020 PZ CORMAY S.A. nabyła wszystkie 3 859 118 szt. posiadanych przez Orphée SA akcji własnych za kwotę 4 870 tys. PLN, transakcja ta jednak została wyeliminowana jaka transakcja wewnątrzgrupowa i nie miała istotnego wpływu na zmianę wartości udziałów niesprawujących kontroli.

Nabycia akcji Orphée SA w roku 2019

W okresie wrzesień – listopad 2019 PZ CORMAY S.A. dokonała zakupów pakietów akcji Orphée SA. Zakupy te stanowiły realizację jednego z elementów strategii Grupy, tj. zakończenie konsolidacji PZ CORMAY S.A. i Orphée SA na poziomie kapitałowym oraz uporządkowanie organizacyjne Grupy Kapitałowej CORMAY, obejmujące m.in. delisting Orphée SA.

PZ CORMAY S.A. nabyła łącznie w okresie wrzesień – listopad 2019 roku 3 025 791 akcji Orphée SA za łączną kwotę 5 911 tys. PLN i zwiększyła swoje bezpośrednie zaangażowanie w tej spółce z 79,6% do 87,4%, natomiast zaangażowanie pośrednie, uwzględniające akcje własne posiadające przez Orphée SA, z 88,4% do 97,1%.

23. ZAPASY

Struktura rzeczowa zapasów na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Materiały 2 089 2 514
Produkcja w toku 251 260
Produkty gotowe 1 170 1 344
Towary 11 633 15 405
Inne 25 -
Zapasy ogółem 15 168 19 523

Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów były następujące:

Odpis aktualizujący wartość zapasów Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Na dzień 1 stycznia 6 472 5 514
Różnice kursowe z przeliczenia (430) 402
Zwiększenie 624 556
Rozwiązanie 105 -
Na dzień 31 grudnia 6 561 6 472

24. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

Struktura należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek niepowiązanych 10 660 10 081
Należności budżetowe 1 730 2 491
Pozostałe należności od jednostek niepowiązanych 284 87
Rozliczenia międzyokresowe czynne 190 562
Należności ogółem (netto) 12 864 13 221
Odpis aktualizujący należności 2 651 3 258
Należności brutto 15 515 16 479

Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności na dzień 31 grudnia 2020 oraz na dzień 31 grudnia 2019:

Razem
należności
brutto
Należności
terminowe
brutto
Należności
przeterminowane
brutto
Odpisy Razem
należności
netto
Należności
terminowe
netto
Należności
przeterminowane
netto
31 grudnia 2020 15 515 7 315 8 200 2 651 12 864 6 905 5 959
31 grudnia 2019 16 479 8 700 7 779 3 258 13 221 8 372 4 849

Grupa stosuje podział należności biorąc pod uwagę stopień ich wymagalności na należności terminowe i przeterminowane:

  • należności terminowe to takie, których termin płatności określony na fakturze bądź wynikający z umowy jeszcze nie minął,
  • należności przeterminowane to takie, których termin wymagalności już minął.

Okres przeterminowania wierzytelności to czas, jaki upłynął od wyznaczonego terminu zapłaty.

Analiza wiekowa należności, które są przeterminowane na dzień sprawozdawczy przedstawiono poniżej.

< 30 dni 30-90 dni 90-180 dni 180-360 dni > 360 dni Razem
przeterminowane
należności brutto
31 grudnia 2020 2 408 1 925 1 466 272 2 129 8 200
31 grudnia 2019 1 758 1 421 1 640 528 2 432 7 779

Zmiany odpisu aktualizującego należności w trakcie roku 2020 i 2019 były następujące:

Odpis aktualizujący wartość należności Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Na dzień 1 stycznia 3 258 3 672
Różnice kursowe z przeliczenia (52) 71
Zwiększenie 103 -
Wykorzystanie 434 43
Rozwiązanie 224 442
Na dzień 31 grudnia 2 651 3 258

Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała składników aktywów finansowych, w przypadku których indywidualnie wykazano utratę wartości na dzień sprawozdawczy.

25. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE – KRÓTKOTERMINOWE

Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 i na dzień 31 grudnia 2019 przedstawiały się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 20 242 31 135
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - wartość potwierdzona przez
kontrahenta
4 474 -
Aktywa z tytułu "Earn-Out" wynikające z umowy sprzedaży Diesse - odpis (4 474) -
Akcje Scope Fluidics S.A. 5 906 -
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) ogółem 26 148 31 135

Jednostki uczestnictwa w QUERCUS Parasolowy SFIO

W pozycji tej Grupa prezentuje nabyte przez Orphée SA w roku 2019 denominowane w złotych polskich (PLN) jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO. W ramach tego funduszu Grupa posiada jednostki uczestnictwa w subfunduszach QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy oraz QUERCUS Obligacji Skarbowych.

Celem subfunduszu QUERCUS Ochrony Kapitału jest osiąganie stabilnych zysków w ujęciu nominalnym przy jednoczesnej ochronie powierzonego kapitału. Subfundusz realizuje swoją politykę inwestycyjną poprzez lokowanie środków głównie w instrumenty dłużne.

Celem subfunduszu QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy jest wzrost wartości jego aktywów w wyniku wzrostu wartości lokat. Subfundusz realizuje swoją politykę inwestycyjną poprzez lokowanie środków głównie w instrumenty dłużne, w tym m.in. emitowane przez

  • Skarb Państwa lub bank centralny Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przedsiębiorstwa, w tym spółki notowane na GPW w Warszawie,
  • inne państwa należące do UE lub OECD lub ich banki centralne.

Celem subfunduszu QUERCUS Obligacji Skarbowych jest wzrost wartości jego aktywów w wyniku wzrostu wartości lokat. Subfundusz realizuje swoją politykę inwestycyjną poprzez lokowanie środków głównie w instrumenty dłużne emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski i zagraniczne instrumenty o podobnej charakterystyce.

Jednostki uczestnictwa wyceniane są w wartości godziwej przez wynik finansowy. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie 1 hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku.

Poniżej przedstawiono zmiany wartości posiadanych jednostek uczestnictwa w trakcie roku zakończonego 31 grudnia 2020 oraz 31 grudnia 2019 roku:

GRUPA KAPITAŁOWA CORMAY Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (w tysiącach PLN)

Subfundusz
QUERCUS
Ochrony
Kapitału
Subfundusz
QUERCUS
Dłużny
Krótkoterminowy
Subfundusz
QUERCUS
Obligacji
Skarbowych
Łącznie
fundusz
QUERCUS
Parasolowy
SFIO
Stan na dzień 1 stycznia 2020 31 135 - - 31 135
Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku (900) (7 000) (4 000) (11 900)
Transfer pomiędzy subfunduszami w ramach funduszu
QUERCUS Parasolowy SFIO
(30 299) 27 159 3 140 -
Wycena jednostek uczestnictwa 85 76 845 1 006
Różnice kursowe z przeliczenia (20) 4 17 1
Stan na dzień 31 grudnia 2020 1 20 239 2 20 242
Stan na dzień 1 stycznia 2019 - - - -
Nabycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku 38 800 - - 38 800
Zbycia jednostek uczestnictwa w ciągu roku (8 000) - - (8 000)
Wycena jednostek uczestnictwa 354 - - 354
Różnice kursowe z przeliczenia (19) - - (19)
Stan na dzień 31 grudnia 2019 31 135 - - 31 135

Earn-Out

W pozycji tej Grupa prezentuje wartość godziwą wynagrodzenia warunkowego ("Earn-Out") przysługującego Orphée SA zgodnie z zawartą w dniu 13 maja 2019 roku umową sprzedaży spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. ("Diesse"). Wysokość Earn-Out miała wynieść od 0 do 1,2 mln EUR, w zależności od poziomu osiągniętych przez Diesse przychodów ze sprzedaży w roku 2019.

Na dzień zbycia udziałów w Diesse, tj. na 13 maja 2019 roku wartość godziwa Earn-Out została ustalona na poziomie 3 hierarchii ustalania wartości godziwej. Na podstawie historycznych wartości przychodów ze sprzedaży osiąganych przez Diesse w poprzednich latach, Grupa dokonała oszacowania rozkładu prawdopodobieństwa przychodów ze sprzedaży w roku 2019 i dokonała wyliczenia wartości godziwej Earn-Out jako oczekiwanej wartości wypłaty.

Z uwagi na istniejącą w ocenie Zarządu niepewność co do ostatecznej kwoty Earn-Out, jaka miała być potwierdzona przez Diesse, Grupa na dzień 31 grudnia 2019 roku zastosowała podejście ostrożnościowe i rozpoznała Earn-Out w wartości zerowej.

W maju 2020 roku otrzymano od Nabywcy informację, że przychody Diesse za rok 2019 osiągnęły poziom uprawniający do wypłaty Earn-Out w kwocie 1,0 mln EUR. Nabywca odmówił jednak wypłaty Earn-Out zgłaszając jednocześnie wezwanie przystąpienia Orphée SA do arbitrażu i wysuwając roszczenia wobec Grupy na kwotę przewyższającą wartość Earn-Out, które, w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przez sąd arbitrażowy, zamierza rozliczyć ze zobowiązaniem z tytułu Earn-Out. Wezwanie do arbitrażu opisano w nocie 34.6 "Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania".

Z uwagi na powyższe utrzymano, do czasu rozstrzygnięcia sporu przed sądem arbitrażowym, wycenę Earn-Out w wartości zerowej.

Akcje Scope Fluidics S.A.

W dniu 30 października 2020 roku PZ CORMAY S.A. podpisała ze spółką Scope Fluidics S.A. umowę objęcia przez Spółkę 43 750 akcji zwykłych na okaziciela serii H Scope Fluidics S.A., o wartości nominalnej 0,10 PLN każda za cenę 160,00 PLN za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 7 000 tys. PLN. Akcje tej spółki są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej przez wynik finansowy z uwagi na fakt, że zgodnie z modelem biznesowym Grupa zamierza zrealizować wartość z tych aktywów poprzez ich sprzedaż w przyszłości. Wartość godziwa ustalana jest na poziomie 1 hierarchii ustalania wartości godziwej, tj. na podstawie danych obserwowalnych na aktywnym rynku. Różnicę pomiędzy wyceną na 31 grudnia 2020 roku a ceną nabycia, tj. kwotę 1 094 tys. PLN odniesiono w koszty finansowe.

26. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Bieżące rachunki bankowe 9 702 7 236
Środki pieniężne w kasie 2 4
Inne środki pieniężne 33 20
Środki pieniężne, razem 9 737 7 260

27. DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych:

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Bilansowa zmiana stanu należności
Aktywa trwałe - Należności długoterminowe (58) 63
Aktywa obrotowe -Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 357 1 316
Łącznie 299 1 379
Różnice:
Korekta deklaracji CIT za lata poprzednie (reklasyfikacja z aktywów/rezerwy z tytułu odroczonego
podatku dochodowego)
- 380
Korekta deklaracji CIT za lata poprzednie (nieujęte na aktywach/rezerwie z tytułu odroczonego
podatku dochodowego)
(91) (59)
Zwrot podatku dochodowego otrzymany w roku obrotowym - (506)
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej (3) 405
Inne (17) (2)
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności w rachunku
przepływów pieniężnych
188 1 597
Zobowiązania niefinansowe Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych
Zobowiązania długoterminowe - Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe (214) (9 758)
Zobowiązania krótkoterminowe - Inne krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe 3 (3)
Łącznie (211) (9 761)
Różnice:
Dotacje otrzymane prezentowane w przepływach z działalności inwestycyjnej (743) (1 371)
Zwrot zaliczki na dotację 743 1 020
Zmiana stanu zobowiązań niefinansowych w rachunku przepływów pieniężnych (211) (10 112)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Bilansowa zmiana stanu pozostałych zobowiązań
Zobowiązania krótkoterminowe - Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
(2 828) (1 474)
Różnice:
Zmiana stanu zobowiązań dotycząca wydatków inwestycyjnych, na prace rozwojowe 354 2 340
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej 14 (1 768)
Inne 291 (193)
Zmiana stanu pozostałych zobowiązań w rachunku przepływów pieniężnych (2 169) (1 095)
Zapasy Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Bilansowa zmiana stanu zapasów 4 355 (2 508)
Różnice:
Transfer analizatorów z zapasów na środki trwałe w wyniku przeznaczenia ich do dzierżawy (2 631) (1 198)
Transfer analizatorów będących do tej pory przeznaczonych do dzierżawy ze środków trwałych na
zapasy w związku z ich sprzedażą
57 166
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej (300) 517
Inne - (4)
Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych 1 481 (3 027)

28. KAPITAŁ WŁASNY

28.1 Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2020 roku kapitał akcyjny (podstawowy) jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. wynosił 84 205 tys. PLN i był podzielony na 84 205 008 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda (wszystkie akcje zostały w pełni opłacone).

Szczegółowe zmiany w kapitale własnym Grupy przedstawia zestawienie zmian w kapitale własnym Grupy Kapitałowej CORMAY, stanowiące integralny element niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Poniżej przedstawiono strukturę kapitału własnego na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku:

Struktura kapitału podstawowego 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
1. Wysokość kapitału podstawowego 84 205 84 205
2. Ilość udziałów/akcji tworzących kapitał, w tym: 84 205 84 205
- akcje zwykłe - nominał 1 złoty 84 205 84 205
- akcje uprzywilejowane - -
3. Struktura emisyjna, w tym: 84 205 84 205
Nr Serii A na okaziciela, brak uprzywilejowania 6 882 6 882
Nr Serii B na okaziciela, brak uprzywilejowania 2 500 2 500
Nr serii C na okaziciela, brak uprzywilejowania 495 495
Nr serii D na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 985 1 985
Nr serii E na okaziciela, brak uprzywilejowania 10 000 10 000
Nr serii F na okaziciela, brak uprzywilejowania 3 000 3 000
Nr serii G na okaziciela, brak uprzywilejowania 4 000 4 000
Nr serii H na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 500 1 500
Nr serii I na okaziciela, brak uprzywilejowania 200 200
Nr serii J na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 300 1 300
Nr serii K na okaziciela, brak uprzywilejowania 31 862 31 862
Nr serii L na okaziciela, brak uprzywilejowania 13 481 13 481
Nr serii M na okaziciela, brak uprzywilejowania 7 000 7 000

28.2 Prawa akcjonariuszy

Akcje wszystkich emisji mają prawo do dywidendy od początku roku, w którym nastąpiła emisja. Żadne akcje nie są uprzywilejowane i posiadają prawo do głosu w stosunku 1 szt. akcji – 1 głos na walnym zgromadzeniu.

28.3 Akcjonariusze o znaczącym udziale

Wykaz znaczących akcjonariuszy (posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu) znajduje się w tabelach poniżej.

Stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, tj. 22 kwietnia 2021 roku

Wyszczególnienie Liczba akcji % kapitału Liczba głosów % głosów
TOTAL FIZ 16 000 000 19,00% 16 000 000 19,00%
Pozostali 68 205 008 81,00% 68 205 008 81,00%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%

Stan na 31 grudnia 2020 roku

Wyszczególnienie Ilość akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 18 000 000 21,38% 18 000 000 21,38%
Pozostali 66 205 008 78,62% 66 205 008 78,62%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%

Stan na 31 grudnia 2019 roku

Wyszczególnienie Liczba akcji % kapitału Liczba głosów % głosów
TOTAL FIZ (wraz z podmiotami powiązanymi) 19 662 262 23,35% 19 662 262 23,35%
Pozostali 64 542 746 76,65% 64 542 746 76,65%
Razem 84 205 008 100,00% 84 205 008 100,00%

Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje posiadane przez Zarząd na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji.

28.4 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach Jednostki Dominującej

Poniższa tabela przedstawia liczbę akcji w Jednostce Dominującej posiadaną przez osoby zasiadające w jej Zarządzie i Radzie Nadzorczej:

Akcjonariusz Funkcja Ilość na dzień
zatwierdzenia
sprawozdania
do publikacji
22 kwietnia
2021
Ilość akcji na
31 grudnia
2020
Ilość akcji na
31 grudnia
2019
Janusz Płocica Prezes Zarządu 2 235 578 2 235 578 2 235 578
Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu 100 000 100 000 100 000
Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej - - 867 357
Tadeusz Wesołowski* Członek Rady Nadzorczej - do 14 września 2019
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej - od 14 września 2019
2 454 232 2 454 232 3 327 965
Tomasz Markowski** Członek Rady Nadzorczej - - 28 480

* wraz z podmiotem powiązanym

** wraz z osobą blisko związaną

28.5 Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy

Skonsolidowany zysk (także strata) Grupy Kapitałowej nie podlega podziałowi, a jedynie zatwierdzeniu. Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich Spółek w Grupie Kapitałowej są przygotowywane zgodnie z lokalnymi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym PZ CORMAY S.A. przygotowanym dla celów statutowych.

29. REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE

Zmiany wartości bilansowej rezerw na świadczenia pracownicze w roku 2020 oraz w roku 2019 przedstawiały się następująco:

Niewykorzystane
urlopy
Rezerwa na
odprawy
emerytalne,
rentowne i
pośmiertne
Suma
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 533 164 697
Zwiększenie 130 45 175
Na dzień 31 grudnia 2020 roku 663 209 872
Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku 663 10 673
Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 roku - 199 199
Na dzień 1 stycznia 2019 roku 536 152 688
Zwiększenie - 12 12
Rozwiązanie 3 - 3
Na dzień 31 grudnia 2019 roku 533 164 697
Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku 533 19 552
Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2019 roku - 145 145

30. REZERWY POZOSTAŁE

Zmiany wartości bilansowej pozostałych rezerw w roku 2020 oraz w roku 2019 przedstawiały się następująco:

Rezerwa
na
roszczenie
z tytułu
pożyczki
Rezerwa
na koszty
sądowe
dot.
arbitrażu z
Diesse
Rezerwy
na
pozostałe
sprawy
sądowe
Rezerwa
na zwrot
dotacji
"Umowa
Wdrożenie
do
produkcji
analizator
ów"
Rezerwa
na zwrot
dotacji
"Umowa
Demonstra
tor"
Inne
rezerwy
Suma
Na dzień 1 stycznia 2020 roku 8 254 - 100 - 1 669 394 10 417
Zwiększenie (ujęte w koszty
okresu)
856 226 9 - 116 356 1 563
Wykorzystanie - - - - - 164 164
Rozwiązanie - - 5 - - 8 13
Różnice kursowe z przeliczenia 510 4 230 - - - 744
Na dzień 31 grudnia 2020 roku 9 620 230 334 - 1 785 578 12 547
Krótkoterminowe na dzień 31
grudnia 2020 roku
9 620 230 334 - 1 785 578 12 547
Długoterminowe na dzień 31
grudnia 2020 roku
- - - - - - -
Na dzień 1 stycznia 2019 roku 8 034 - 66 3 513 - 452 12 065
Zwiększenie (ujęte w koszty
okresu)
- - 34 126 220 181 561
Zwiększenie (reklasyfikacja z
innych pozycji bilansu)
- - - - 1 449 - 1 449
Wykorzystanie - - - 3 639 - 225 3 864
Rozwiązanie - - - - - 14 14
Różnice kursowe z przeliczenia 220 - - - - - 220
Na dzień 31 grudnia 2019 roku 8 254 - 100 - 1 669 394 10 417
Krótkoterminowe na dzień 31
grudnia 2019 roku
8 254 - 100 - 1 669 394 10 417
Długoterminowe na dzień 31
grudnia 2019 roku
- - - - - - -

Rezerwa na roszczenie z tytułu pożyczki

Spółka Orphée SA jest pozwaną w dwóch sprawach sądowych związanych z roszczeniami wywodzonymi z umowy pożyczki z dnia 8 stycznia 2010 roku na kwotę 2 mln CHF.

W dniu 10 sierpnia 2016 roku pierwszy z dwóch pożyczkodawców wniósł pozew przeciwko spółce domagając się zapłaty połowy pożyczonej kwoty, to jest 1 mln CHF wraz z odsetkami w wysokości 3% rocznie licząc od 1 stycznia 2015 roku. W ocenie spółki otrzymane wezwanie do zapłaty jest bezzasadne. Spółka wskazuje, że zgodnie z umową – kwota pożyczki miała stać się wymagalna w przypadku osiągnięcia przez Orphée SA w okresie udzielenia pożyczki zysku netto w wysokości co najmniej 2 mln CHF. Równocześnie w przypadku nieosiągnięcia przez Grupę CORMAY zysku netto w wysokości 3 mln CHF w okresie 5 lat od dnia podpisania Umowy, pożyczka zgodnie z treścią tejże Umowy ulegała umorzeniu.

W ocenie Zarządu Grupy warunek powstania wymagalności zwrotu pożyczki nie został spełniony, zaś warunek umorzenia pożyczki został spełniony, przy czym z uwagi na zawyżone wyniki finansowe Grupy CORMAY w sprawozdaniach finansowych za kolejne okresy okoliczności powyższe nie są wprost odzwierciedlone, ponieważ sprawozdania te zawierają wyniki finansowe zawyżone w stosunku do rzeczywistych. Na wniosek Rady Dyrektorów, Zarząd jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. zlecił biegłemu rewidentowi dodatkowy audyt, który potwierdził faktyczne wyniki Grupy CORMAY w latach 2010-2014. W dniu 16 grudnia 2016 roku spółka Orphée SA wniosła o oddalenie roszczeń wskazanych w wezwaniu w całości.

W dniu 9 stycznia 2020 roku Sąd Cywilny w Genewie wydał wyrok, w którym odrzucił w całości roszczenie przeciwko Orphée SA i obciążył powoda kosztami procesowymi. Powód nie odwołał się od wyroku, przez co wyrok w dniu 12 lutego 2020 roku stał się prawomocny.

W dniu 11 listopada 2016 roku drugi z pożyczkodawców wniósł pozew przeciwko Orphée SA domagając się zapłaty odsetek od pożyczonej kwoty w wysokości 30 tys. CHF. W wyniku analizy toczących się postępowań oraz z uwagi na to, że obydwie sprawy dotyczą tego samego stanu faktycznego, przedstawiciel Orphée SA złożył w dniu 30 października 2017 roku wniosek o połączenie obydwu spraw. W dniu 26 lutego 2019 roku Sąd odrzucił wniosek spółki o połączenie spraw. Orphée SA postanowiła nie odwoływać się od decyzji Sądu.

W dniu 30 kwietnia 2020 roku Sąd Cywilny w Genewie wydał wyrok, w którym uznał roszczenie pożyczkodawcy dotyczące odsetek od pożyczki za rok 2015 na kwotę 30 tys. CHF, dodatkowo zasądzając odsetki za lata 2016-2018 w kwocie 30 tys. CHF za każdy rok. Łączna zasądzona kwota do zapłaty przez Orphée SA wraz z kosztami procesowymi to 134 tys. CHF. Wyrok nie jest prawomocny. W dniu 2 czerwca 2020 roku Orphée SA odwołała się od wyroku. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie zapadł wyrok w postępowaniu apelacyjnym.

Mimo pozytywnego dla Grupy wyroku w pierwszej sprawie, postanowiono o nierozwiązywaniu rezerwy również w części objętej pierwszym ze sporów, z uwagi na potencjalną możliwość dochodzenia całości kwoty przypadającej na pierwszego z pożyczkodawców przez drugiego z pożyczkodawców. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia drugiego sporu Grupa utworzyła rezerwę w wysokości całej kwoty pożyczki (2 mln CHF) powiększonej o kwotę odsetek zasądzonych wyrokiem z dnia 30 kwietnia za lata 2015-2018 wraz z kosztami procesowymi (134 tys. CHF) powiększonej o kwotę odsetek wyliczonych za rok 2019 i za rok 2020 (60 tys. CHF).

Wezwanie do arbitrażu od Diesse NewCo S.r.l.

W dniu 13 maja 2019 roku Orphée SA zawarła ze spółką Diesse NewCo S.r.l. z siedzibą w Mediolanie ("Nabywca") umowę sprzedaży ("Umowa") 13 500 000 akcji spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A. z siedzibą w Mediolanie ("Diesse") za łączną cenę 13 300 tys. EUR. Spółka Orphée SA w dniu 6 maja 2020 roku otrzymała od Nabywcy wezwanie do przystąpienia do arbitrażu w sprawie zarzucanych Orphée SA przez Nabywcę naruszeń oświadczeń i zapewnień zawartych w Umowie, dotyczących trzech zakładów produkcyjnych będących własnością Diesse. W wezwaniu Nabywca wycenił aktualne koszty likwidacji Naruszeń na kwotę 7 699 tys. EUR, powiększoną o podatki i inne daniny wymagane przepisami prawa oraz o nieokreśloną w wezwaniu kwotę utraconego w wyniku naruszeń zysku Diesse i wysunął w stosunku do Orphée SA roszczenie o wartości 50% tej łącznej kwoty. Arbitraż zostanie przeprowadzony przed Izbą Arbitrażową w Mediolanie, przez panel trzech arbitrów. Panel arbitrów składa się z arbitra powołanego przez Nabywcę, przez Orphée SA oraz Przewodniczącego, powołanego zgodnie przez arbitrów mianowanych przez Nabywcę i przez Orphée SA.

Grupa ocenia, że roszczenie jest bezzasadne i nieudokumentowane, a informacja o naruszeniach została przekazana przez Nabywcę z przekroczeniem terminu określonego w Umowie. Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z Umową, maksymalna wartość roszczeń Nabywcy wynikających ze stwierdzonych naruszeń oświadczeń i zapewnień Orphée SA zawartych w Umowie nie może być wyższa niż 1 860 tys. EUR, przy czym powyższe ograniczenie nie obowiązuje w przypadku stwierdzenia oszustwa lub rażącego zaniedbania spółki. Należy jednocześnie wskazać, że w dniu 6 maja 2020 roku Nabywca przedstawił Orphée SA informacje o przychodach Diesse w 2019 roku, na podstawie których, zgodnie z zapisami Umowy, Orphée SA przysługuje od Nabywcy dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zawarcia transakcji sprzedaży akcji Diesse (Earn-Out) w kwocie 1 000 tys. EUR, którego wypłata nastąpi po ostatecznym rozstrzygnięciu sporów pomiędzy Nabywcą a Spółką i które może zostać zbilansowane z kwotą uznanych roszczeń Nabywcy wobec Spółki. Postępowanie arbitrażowe, o którym mowa powyżej zostało rozszerzone z powództwa Grupy o wypłatę Earn-Out, tak aby obejmowało całość sporu i rozliczeń między Orphée SA i Diesse.

Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Zarządu Grupy jest mało prawdopodobne, aby Orphée SA została skazana przez sąd arbitrażowy na zapłatę odszkodowania w kwocie przekraczającej kwotę należnego spółce Earn-Out (należność z tytułu Earn-Out jest wykazana w niniejszym sprawozdaniu finansowym w kwocie zero, ze względu na fakt, że Kupujący odmówił zapłaty do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia arbitrażu). W rezultacie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie została ujęta rezerwa na żądaną przez Diesse NewCo kwotę, a jedynie rezerwa na koszty postępowania sądowego – 50 tys. EUR.

Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Demonstrator"

W dniu 29 lipca 2016 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników". Spółka złożyła wniosek o wydłużenie terminu realizacji tego projektu z 31 grudnia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku. W dniu 21 stycznia 2021 roku Spółka złożyła do NCBiR wniosek o płatność końcową wraz z pismem o zamknięciu projektu na podstawie zastosowania postanowienia §3 ust. 14 i ust. 15 umowy o dofinansowanie. Otrzymane wyniki badań zadań zrealizowanych w etapie II i III jak również analiza warunków dalszej kontynuacji projektu w kształcie opisanym we wniosku o dofinansowanie nie potwierdzają celowości kontynuowania zaplanowanych w projekcie prac. Wykorzystane dotychczas w ramach tego projektu dofinansowanie to 1 449 tys. PLN. Odsetki obliczone od całej kwoty dofinansowania według stanu na 31 grudnia 2020 roku, które Spółka musiałaby zapłacić w przypadku zwrotu całości otrzymanego dofinansowania to 336 tys. PLN.

Z uwagi na potencjalne ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (1 449 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2019 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe". Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Grupa musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczonych za okres od momentu przyznania dotacji do dnia 31 grudnia 2020 roku (336 tys. PLN).

Rezerwa na zwrot dotacji "Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów"

W dniu 7 października 2016 roku Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników" objętego wsparciem finansowym w ramach Poddziałania 3.2.1 Badania Na Rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z powodu braku możliwości przedłużenia terminu realizacji projektu wynikającego z umowy o dofinansowanie, tj. do 15 kwietnia 2019 roku i zidentyfikowania ryzyka braku możliwości wybudowania w tym terminie zakładu produkcyjnego i wdrożenia analizatora BlueBox do oferty, w celu minimalizacji ryzyka niezrealizowania w terminie wskaźników rezultatu i celów projektu, Spółka w dniu 16 maja 2018 roku złożyła wniosek do PARP o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 16 kwietnia 2019 roku, tj. już po zakończeniu realizacji projektu według zapisów umowy o dofinansowanie, Spółka otrzymała pismo z PARP informujące o negatywnym rozpatrzeniu przez PARP wniosku Spółki o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 24 kwietnia 2019 roku Spółka otrzymała z PARP oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia wraz z wezwaniem do zwrotu otrzymanych środków powiększonych o odsetki. W przesłanym do PARP w dniu 8 maja 2019 roku stanowisku wobec oświadczenia PARP o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie Spółka zakwestionowała podstawy oraz legalność tego oświadczenia i wniosła o jego wycofanie (uchylenie). Z uwagi na ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (3 181 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2018 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe", jako prawdopodobna kwota podlegająca zwrotowi. Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczone za okres od momentu przyznania dotacji do dnia bilansowego.

W dniu 17 lipca 2019 Spółka zwróciła całość otrzymanego dofinansowania (3 181 tys. PLN) wraz z odsetkami (471 tys. PLN) z zastrzeżeniem ich zwrotu na podstawie art. 411 pkt. 1 Kodeksu Cywilnego. Spółka podtrzymuje swoje stanowisko prawne wyrażone w postępowaniu przed PARP. Zarząd Spółki będzie prowadził działania w celu uzyskania najkorzystniejszego z punktu widzenia Spółki i akcjonariuszy rozstrzygnięcia kwestii zasadności obowiązku zwrotu ww. dofinansowania.

Inne rezerwy

W pozycji Inne rezerwy Grupa CORMAY wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2020 lub w latach wcześniejszych. Największa rezerwa składająca się na saldo tej pozycji na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku to rezerwa na premie i prowizje sprzedażowe dla pracowników – odpowiednio 409 tys. PLN oraz 266 tys. PLN.

Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Grupę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Grupa nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.

31. INNE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część długoterminowa 1 148 -
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część długoterminowa 1 923 1 211
Długoterminowe zobowiązania finansowe 3 071 1 211
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR - część krótkoterminowa 383 -
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa 1 191 919
Długoterminowe zobowiązania finansowe 1 574 919

Zobowiązania z tytułu pożyczki wobec PFR

W dniu 15 czerwca 2020 roku Spółka otrzymała środki z pożyczki udzielanej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 2 042 tys. PLN. Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana po roku w 24 równych ratach kapitałowych. Pożyczka może zostać w części umorzona przy spełnieniu poniższych warunków:

  • 25% środków umarzane za kontynuowanie działalności po 12 miesiącach od otrzymania pożyczki,
  • 25% środków umarzane przy utrzymaniu zatrudnienia po 12 miesiącach od uzyskania pożyczki, od 0% do 25% kwoty pożyczki zwracane proporcjonalnie do redukcji zatrudnienia (redukcja zatrudnienia o 10% to zwiększenie zwrotu o 5% kwoty pożyczki),
  • 25% środków umarzane przy spadku przychodów w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży. Kwotę pożyczki pomniejsza się o wykazaną stratę (nie więcej niż 25% pożyczki i nie więcej niż wykazana skumulowana strata gotówkowa). Stratę gotówkową oblicza się za okres 12 miesięcy jako wynik na sprzedaży netto z wyłączeniem amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.

Ponieważ warunek utrzymania działalności przez 12 miesięcy od dnia otrzymania pożyczki jest na dzień 31 grudnia 2020 roku wystarczająco pewny, zgodnie z p. 10 MSR 20 "Dotacje rządowe" 25% kwoty pożyczki (510 tys. PLN), umarzane pod warunkiem utrzymania działalności, rozpoznano na 31 grudnia 2020 roku jako dotację rządową, a ponieważ z umorzeniem tej części pożyczki nie wiążą się już inne warunki, kwotę tę rozpoznano jako przychody z tytułu otrzymanych dotacji i zaprezentowano w pozostałych przychodach operacyjnych.

W zakresie pozostałych warunków umorzenia na dzień 31 grudnia 2020 roku nie ma wystarczającej pewności ich spełnienia i dlatego pozostała kwota pożyczki pozostaje rozpoznana jako zobowiązania finansowe (długo- i krótkoterminowe).

32. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA (KRÓTKOTERMINOWE)

Struktura zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
6 958 11 059
2 614 914
805 802
119 549
10 496 13 324

33. INNE ZOBOWIĄZANIA NIEFINANSOWE DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE

W pozycji innych zobowiązań niefinansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujęte są przychody przyszłych okresów z tytułu otrzymanych dotacji do prac rozwojowych oraz środków trwałych rozliczane w przychody proporcjonalnie do ich amortyzacji. Wartość tej pozycji na 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiała się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Przychody
przyszłych okresów
(inne zobowiązania
niefinansowe)
Łączna kwota
otrzymanego
dofinansowania*
Przychody
przyszłych okresów
Łączna kwota
otrzymanego
dofinansowania*
Umowa Equisse 572 2 286 572 2 286
Umowa BlueBox ** - 5 897 - 5 897
Umowa Hermes Senior ** - 6 746 - 6 746
Umowa Wdrożenie do produkcji
analizatorów***
- - - -
Umowa Demonstrator **** - 1 449 - 1 449
Umowa Centrum Badań i Rozwoju 569 569 765 765
Pozostałe dotacje 111 111 126 126
Razem 1 252 17 058 1 463 17 269
w tym długoterminowe 1 236 Nd. 1 450 Nd.
w tym krótkoterminowe 16 Nd. 13 Nd.

* Łączna kwota dofinansowania obejmuje kwoty ujęte w pasywach w przychodach przyszłych okresów, jak również kwoty rozliczone już w przychody w bieżącym lub w poprzednich okresach (w szczególności z tytułu dotacji do prac badawczych). Nie obejmuje natomiast kwot dotacji zwróconych przez Grupę

** Dotacje z umów "BlueBox" oraz "Hermes Senior" zostały w roku 2019 w całości rozliczone w przychody z uwagi na objęcie odpisem prac rozwojowych, na które te dotacje zostały przyznane. Zgodnie z MSR 20 Grupa rozpoznaje przychody równolegle do poniesionych kosztów. Ponieważ całość prac została objęta odpisami, dokonano rozliczenia całości kwoty otrzymanych dotacji w przychody roku 2019.

*** Dotacja z umowy "Wdrożenie do produkcji analizatorów" została zwrócona w roku 2019 i nie widnieje w powyższym zestawieniu na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku.

**** Dotacja z umowy "Demonstrator" została zaprezentowana na 31 grudnia 2020 roku oraz na 31 grudnia 2019 roku w rezerwach pozostałych (krótkoterminowych) wraz z naliczonymi odsetkami z uwagi na podwyższone ryzyko jej zwrotu.

Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu dotacji do prac rozwojowych zaprezentowane w tabeli powyżej dotyczyły realizacji projektów:

    1. "Innowacyjny system biochemiczny analizator z linią odczynnikową respektujący potrzeby klientów" objętego wsparciem na podstawie umowy z 23 października 2009 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00-06-011/09-00 ("Umowa Equisse"),
    1. "Opracowanie innowacyjnego analizatora biochemicznego POC oraz dedykowanych odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 5 października 2011 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00-06-004/11-00 ("Umowa BlueBox"),
    1. "Opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff oraz dedykowanych odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 13 czerwca 2011 roku w ramach Działania 1.4 POIG numer UDA-POIG.01.04.00- 06-004/10-00 ("Umowa Hermes Senior"),
    1. "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 7 października 2016 roku w ramach Poddziałania 3.2.1 POIR numer POIR.03.02.01-06-0004/15-00 ("Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów"),
    1. "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników" objętego wsparciem na podstawie umowy z 29 lipca 2016 roku w ramach Poddziałania 1.1.2 POIR numer POIR.01.01.02-00-0109/16-00 ("Umowa Demonstrator"),
    1. "Stworzenie CBR PZ CORMAY S.A." objętego wsparciem na podstawie umowy z 15 grudnia 2017 roku w ramach Poddziałania 2.1 POIR numer POIR.02.01.00-00-0139/17-00 ("Umowa Centrum Badań i Rozwoju").

Umowy Equisse, BlueBox, Hermes Senior

W latach 2009 - 2015 Spółka realizowała projekty badawczo-rozwojowe, które były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Zgodnie z zawartymi umowami Spółka była zobowiązana do wdrożenia wyników badań w okresie trwałości projektów oraz osiągnięcia wskaźników rezultatu.

Umowa Equisse - Spółka utrzymała trwałość projektu przez okres 3 lat w zakresie jaki obowiązywał w umowie o dofinansowanie od zakończenia realizacji projektu do dnia 30 października 2018 roku. W tym czasie Spółka osiągnęła wymagane wskaźniki rezultatu. Spółka złożyła do PARP sprawozdanie z wdrożenia wyników badań tego projektu i w dniu 16 listopada 2018 roku otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 21 listopada 2019 roku Spółka złożyła w PARP "Informację o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych". W dniu 7 stycznia 2020 roku Spółka otrzymała z PARP akceptację tego sprawozdania, a w dniu 31 stycznia 2020 roku PARP zwróciła Spółce anulowany weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Wydanie przez PARP zabezpieczeń oznacza w świetle przepisów Rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) Nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 roku w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich – w szczególności zaś art. 4 ust. 1 tego Rozporządzenia – iż PARP nie stwierdziła wystąpienia nieprawidłowości w związku z realizacją projektu oraz że w związku z tym odpadła podstawa do utrzymywania lub skorzystania z zabezpieczenia.

W świetle art. 2 pkt 7 oraz art. 98 ust 2 Rozporządzenia Rady (WE) z dnia 11 lipca 2006 roku ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1260/1999, brak nieprawidłowości w projekcie oznacza, że nie istnieje podstawa do wezwania beneficjenta do zwrotu całości lub części wypłaconego mu uprzednio dofinansowania.

W ocenie Spółki powyższe okoliczności w istocie wyłączają ryzyko otrzymania wezwania do zwrotu dofinansowania otrzymanego przez Spółkę w ramach tego projektu. Otrzymane w ramach danego projektu dofinansowanie to 2 286 tys. PLN (z tego w przychodach przyszłych okresów 572 tys. PLN).

Umowa BlueBox - W dniu 18 czerwca 2019 roku Spółka otrzymała z PARP pismo informujące o przychyleniu się przez PARP do wniosku Spółki o odstąpienie od konieczności wdrożenia przez Spółkę wyników badań B+R uzyskanych w ramach realizacji projektu. W dniu 28 sierpnia 2019 roku Spółka otrzymała zwrot anulowanego weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. W ocenie Spółki powyższa sytuacja jest równoznaczna z eliminacją ryzyka zwrotu otrzymanego przez Spółkę w ramach danego projektu dofinansowania.

Cała kwota przychodów przyszłych okresów pozostająca na saldzie dotacji z umowy BlueBox (1 749 tys. PLN) została rozliczona w roku 2019 w przychody bieżącego okresu. Było to wynikiem objęcia odpisem prac rozwojowych, na które ta dotacja została przyznana, tj. prac nad projektem BlueBox i wymogami MSR 20 zgodnie z którymi przychody z tytułu dotacji rozpoznaje się równolegle do poniesionych kosztów. Rozpoznane przychody z tytułu dotacji podsumowano w nocie 16.1 "Pozostałe przychody operacyjne".

Umowa Hermes Senior – Spółka w przedłużonym do 31 grudnia 2018 roku terminie osiągnęła wymagane wskaźniki rezultatu. Spółka złożyła do PARP sprawozdanie z wdrożenia wyników badań tego projektu i w dniu 15 marca 2019 roku otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 17 marca 2020 roku Spółka złożyła w PARP "Informację o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych" i w dniu 29 czerwca 2020 otrzymała akceptację tego sprawozdania. W dniu 14 stycznia 2021 roku PARP zwróciła Spółce anulowany weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Wydanie przez PARP zabezpieczeń oznacza, analogicznie jak w przypadku Umowy Equisse, iż PARP nie stwierdziła wystąpienia nieprawidłowości w związku z realizacją projektu oraz że nie istnieje podstawa do wezwania beneficjenta do zwrotu całości lub części wypłaconego mu uprzednio dofinansowania. W ocenie Spółki powyższe okoliczności w istocie wyłączają ryzyko otrzymania wezwania do zwrotu dofinansowania otrzymanego przez Spółkę w ramach tego projektu. Otrzymane w ramach projektu dofinansowanie to 6 746 tys. PLN.

Cała kwota przychodów przyszłych okresów pozostająca na saldzie dotacji z umowy Hermes Senior (6 746 tys. PLN) została rozliczona w roku 2019 w przychody bieżącego okresu. Było to wynikiem objęcia odpisem prac rozwojowych, na które ta dotacja została przyznana, tj. prac nad projektem Hermes Senior i wymogami MSR 20 zgodnie z którymi przychody z tytułu dotacji rozpoznaje się równolegle do poniesionych kosztów. Rozpoznane przychody z tytułu dotacji podsumowano w nocie 16.1 "Pozostałe przychody operacyjne".

Umowa Wdrożenie do produkcji analizatorów

W dniu 7 października 2016 roku Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników". Z powodu braku możliwości przedłużenia terminu realizacji projektu wynikającego z umowy o dofinansowanie, tj. do 15 kwietnia 2019 roku i zidentyfikowania ryzyka braku możliwości wybudowania w tym terminie zakładu produkcyjnego i wdrożenia analizatora BlueBox do oferty, w celu minimalizacji ryzyka niezrealizowania w terminie wskaźników rezultatu i celów projektu, Spółka w dniu 16 maja 2018 roku złożyła wniosek do PARP o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 16 kwietnia 2019 roku, tj. już po zakończeniu realizacji projektu według zapisów umowy o dofinansowanie, Spółka otrzymała pismo z PARP informujące o negatywnym rozpatrzeniu przez PARP wniosku Spółki o ograniczenie zakresu projektu. W dniu 24 kwietnia 2019 roku Spółka otrzymała z PARP oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie . W przesłanym do PARP w dniu 8 maja 2019 roku stanowisku wobec oświadczenia PARP o wypowiedzeniu umowy o dofinansowanie Spółka zakwestionowała podstawy oraz legalność tego oświadczenia i wniosła o jego wycofanie (uchylenie). Z uwagi na ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (3 181 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2018 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe", jako prawdopodobna kwota podlegająca zwrotowi. Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Spółka musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczone za okres od momentu przyznania dotacji do dnia bilansowego.

W dniu 17 lipca 2019 Spółka zwróciła całość otrzymanego dofinansowania (3 181 tys. PLN) wraz z odsetkami (471 tys. PLN) z zastrzeżeniem ich zwrotu na podstawie art. 411 pkt. 1 Kodeksu Cywilnego. Spółka podtrzymuje swoje stanowisko prawne wyrażone w postępowaniu przed PARP. Zarząd Spółki będzie prowadził działania w celu uzyskania najkorzystniejszego z punktu widzenia Spółki i akcjonariuszy rozstrzygnięcia kwestii zasadności obowiązku zwrotu ww. dofinansowania.

Umowa Demonstrator

W dniu 29 lipca 2016 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników". Spółka złożyła wniosek o wydłużenie terminu realizacji tego projektu z 31 grudnia 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku. W dniu 21 stycznia 2021 roku Spółka złożyła do NCBiR wniosek o płatność końcową wraz z pismem o zamknięciu projektu na podstawie zastosowania postanowienia §3 ust. 14 i ust. 15 umowy o dofinansowanie. Otrzymane wyniki badań zadań zrealizowanych w etapie II i III jak również analiza warunków dalszej kontynuacji projektu w kształcie opisanym we wniosku o dofinansowanie nie potwierdzają celowości kontynuowania zaplanowanych w projekcie prac. Wykorzystane dotychczas w ramach tego projektu dofinansowanie to 1 449 tys. PLN. Odsetki obliczone od całej kwoty dofinansowania według stanu na 31 grudnia 2020 roku, które Spółka musiałaby zapłacić w przypadku zwrotu całości otrzymanego dofinansowania to 336 tys. PLN.

Z uwagi na potencjalne ryzyko zwrotu dotacji, otrzymana kwota (1 449 tys. PLN) została na dzień 31 grudnia 2019 roku zreklasyfikowana z pozycji zobowiązań długoterminowych "Przychody przyszłych okresów - otrzymane dotacje" na pozycję zobowiązań krótkoterminowych "Rezerwy pozostałe". Wartość rezerwy została zwiększona o kwotę odsetek, które Grupa musiałaby zapłacić, w przypadku zwrotu dotacji, obliczonych za okres od momentu przyznania dotacji do dnia 31 grudnia 2020 roku (336 tys. PLN).

Umowa Centrum Badań i Rozwoju

Dnia 15 grudnia 2017 roku Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Ministrem Rozwoju i Finansów. Przedmiotem umowy jest udzielenie dofinansowania na realizację projektu "Stworzenie CBR PZ CORMAY S.A." w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Działanie 2.1 "Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw"). Spółka w dniu 14 maja 2019 roku podpisała aneks wydłużający termin realizacji projektu do 30 listopada 2020 roku. W dniu 22 października 2020 roku Spółka skorzystała z możliwości przesunięcia terminu zakończenia realizacji projektu o 90 dni na podstawie art. 13 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku. W dniu 17 lutego 2021 roku Spółka wystąpiła o dodatkowe wydłużenie realizacji projektu do dnia 30 kwietnia 2021 roku. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji brak jest przesłanek mogących świadczyć o ryzyku zwrotu przedmiotowej dotacji.

Pozostałe dotacje

Łączna pozostała kwota składająca się na przychody przyszłych okresów z tytułu otrzymanych dotacji na 31 grudnia 2020 roku to 111 tys. PLN. Na kwotę tę składa się kilka innych umów dotacyjnych. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji w ocenie Zarządu ryzyko zwrotu tych dotacji nie występuje.

34. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE I AKTYWA WARUNKOWE

34.1 Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość umów dotacyjnych zabezpieczona wekslami in blanco dotycząca zakończonych projektów w okresie ich trwałości wynosiła 17 405 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 20 350 tys. PLN.

34.2 Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań leasingowych zabezpieczona wekslami wynosiła 2 350 tys. PLN, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 1 917 tys. PLN.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd nie widzi zagrożenia realizacji przedmiotowych weksli.

34.3 Gwarancje bankowe

Santander Bank Polska S.A. na zlecenie PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji to 20 tys. EUR. Gwarancja obowiązywała do 25 lutego 2020 roku. W dniu 14 lutego 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy zlecenia udzielenia gwarancji bankowej, na mocy którego bank wystawił Gwarancję na kwotę 20 tys. EUR z okresem obowiązywania do 15 grudnia 2021 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Orphée SA posiadała zobowiązania warunkowe związane z gwarancją bankową stanowiącą zabezpieczenie kosztów najmu na rzecz właściciela biura w wysokości 34 tys. CHF.

34.4 Przyszłe zobowiązania umowne

Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości

W dniu 17 września 2020 roku Spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości położonej w Świdniku za cenę 2 700 tys. PLN, przy czym ostateczna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w ciągu 12 miesięcy od daty umowy przedwstępnej. Nieruchomość przeznaczona ma być na realizację przez Spółkę inwestycji związanej z budową centrum produkcyjno-logistycznego.

Umowy o dofinansowanie

Grupa Kapitałowa CORMAY posiada zobowiązania umowne wynikające z zawartych umów o dofinansowanie. Szczegóły dotyczące podpisanych umów zostały opisane w nocie 33."Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe".

34.5 Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji innych niż ujęte jako rezerwy na zobowiązania

W punkcie tym opisano istotne sprawy sądowe, które nie zostały ujęte jako rezerwy. Sprawy sądowe, na które Grupa utworzyła rezerwy zostały opisane w nocie 30 "Rezerwy pozostałe".

34.5.1 Postępowania przeciwko spółkom z Grupy Kapitałowej

Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 915/14)

W dniu 21 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Spółce, objęte pozwem złożonym przez byłego członka Zarządu Spółki, Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej Spółki ("Uchwały NWZ").

Sąd stwierdził, że pozew nie zasługiwał na uwzględnienie, gdyż nie było podstaw do uznania, że Uchwały NWZ zostały podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, bądź też, że są sprzeczne z dobrymi obyczajami i godzą w interesy Spółki lub jej akcjonariuszy. W szczególności, w ocenie Sądu, nie są zasadne zarzuty pozwu co do rzekomego podjęcia zaskarżonych Uchwał NWZ głosami akcjonariuszy Spółki, którzy zawarli między sobą rzekome porozumienie co do prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki lub zgodnego głosowania na jej walnym zgromadzeniu. W tym stanie rzeczy, przedmiotowy wyrok rozstrzyga jednoznacznie, że Uchwały NWZ zostały prawidłowo podjęte niepodlegającą kwestionowaniu większością głosów, wobec czego doszło ówcześnie do skutecznych zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki, a tym samym zachowują ważność wszelkie późniejsze decyzje i czynności tych organów.

W dniu 23 lutego 2017 roku Tomasz Tuora złożył apelację od wyroku. W dniu 25 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił oddalić apelację oraz zasądzić od powoda na rzecz pozwanego zwrotu kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny. Pozytywny dla Spółki wyrok Sądu Apelacyjnego daje podstawy do podjęcia dwóch innych postępowań – opisanych poniżej postępowania z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 1020/14) oraz postępowania z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (sygn. akt.: XXVI GC 410/15).

W dniu 13 marca 2019 roku Tomasz Tuora zainicjował postępowanie ze skargi kasacyjnej, która została doręczona Spółce w dniu 10 lipca 2020 roku. W dniu 24 lipca 2020 roku Spółka złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną. W chwili obecnej oczekiwane jest postanowienie Sądu Najwyższego w przedmiocie odmowy lub przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 1020/14)

Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 roku w przedmiocie wyboru członków Zarządu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 915/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku, postępowanie w niniejszej zostało wznowione w dniu 25 maja 2020 roku. W dniu 15 września 2020 roku Spółka skierowała do Sądu odpowiedź na pozew.

Postępowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A. (Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt.: XXVI GC 410/15)

Postepowanie z powództwa QXB Sp. z o.o. o ustalenie nieistnienia uchwał, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 2 kwietnia 2015 roku w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisje akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru w stosunku do dotychczasowych akcjonariuszy, oznaczenia dnia prawa poboru oraz zmiany statutu Spółki zostało zawieszone postanowieniem z dnia 12 października 2015 roku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 1020/14 opisanej powyżej. Z uwagi na prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie XXVI GC 915/14 z dnia 25 marca 2019 roku postępowanie w niniejszej sprawie może zostać wznowione.

34.5.2 Postępowania z powództwa spółek z Grupy Kapitałowej

Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi Tuorze prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, pod sygnaturą XXVI GC 330/15 (uprzednio: XXVI GNc 181/15)

Postępowanie dowodowe z powództwa PZ CORMAY S.A. o zapłatę środków pobranych przez Tomasza Tuorę ze Spółki w latach 2011 — 2012 w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN toczy się przed Sądem I instancji. Podstawą żądania pozwu jest zwrot nienależnego świadczenia w postaci pobranych ze Spółki środków pieniężnych w okresie pełnienia przez pozwanego funkcji Prezesa Zarządu Spółki. Pozwany w tym czasie m.in. wystawiał dokumenty księgowe opiewające na nienależne i niemające pokrycia w rzeczywistych świadczeniach kwoty i kwoty te od Spółki otrzymywał. Postanowieniem z dnia 18 października 2017 roku sprawę przekazano do zaopiniowania przez biegłego. Opinia biegłego została doręczona Spółce w dniu 6 lipca 2020 roku. W dniu 20 lipca 2020 roku Spółka skierowała do sądu pismo, obejmujące uwagi co do treści opinii oraz wnioski o wezwanie biegłego na rozprawę w celu umożliwienia jej wyjaśnienia wątpliwości co do treści opinii. W następstwie wniosku biegła została przesłuchana przez Sąd. W najbliższym czasie planowane jest skierowanie wniosku do Sądu o zawieszenie postępowania w związku z zakończeniem postępowania karnego oznaczonego sygnaturą XVIII K 17/18.

Postępowanie z zawiadomienia PZ CORMAY S.A. (obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt XVIII K 17/18, wcześniej Prokurator Rejonowy Warszawa-Żoliborz sygn. akt 3 Ds. 605/15/IV)

Postępowanie toczy się na skutek dokonanego przez Spółkę w dniu 24 marca 2015 roku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki, polegającego na tym, że w okresie pomiędzy 6 czerwca 2011 roku a 8 września 2012 roku, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, sprawca doprowadził do pozbawionych uzasadnienia ekonomicznego wypłat środków z kasy Spółki oraz do przelewów środków pieniężnych z rachunków Spółki w łącznej kwocie 2 522 tys.. PLN na rzecz swoją oraz osób trzecich, które to kwoty polecał księgować na poczet wystawionych przez siebie (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej) faktur VAT, stwierdzających wykonanie fikcyjnych usług na rzecz Spółki, czym wyrządził Spółce szkodę majątkową wielkich rozmiarów. W dniu 3 lipca 2015 roku Spółce doręczono zawiadomienie o wszczęciu śledztwa. W dniu 19 maja 2016 roku prokurator prowadzący wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania z uwagi na konieczność uzyskania opinii biegłego z zakresu rachunkowości. Postępowanie to zostało podjęte, a następnie prokurator postawił zarzuty oskarżonemu. W dniu 30 stycznia 2018 roku prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego przeciwko oskarżonemu o przestępstwa: przywłaszczenia kwoty 2 522 tys. PLN i działania na szkodę Spółki oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT. W dniu 18 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie XVIII Wydział Karny uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów i: (i) wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 5 i karę grzywny w wysokości 250 tys. PLN, (ii) zobowiązał go do naprawienia w całości szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zwrócenie Spółce pieniędzy w łącznej kwocie 2 522 tys. PLN, (iii) orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania przez okres 5 lat funkcji prezesa zarządu, członka zarządu lub członka rady nadzorczej w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz (iv) zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 50 tys. PLN tytułem opłaty i koszty postępowania w sprawie w kwocie 16 tys. PLN oraz umorzył postępowanie w zakresie wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Od wyroku przysługuje apelacja.

Postępowanie z powództwa PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom prowadzone przez Prokuraturę w Genewie

W dniu 10 listopada 2015 roku Spółka zainicjowała postępowanie karne przeciwko panom Tomaszowi i Tadeuszowi Tuorom, byłym członkom Rady Dyrektorów Orphee z tytułu niezgodnego z prawem pełnienia przez nich funkcji zarządu nad Orphee w latach 2014 – 2015. Śledztwo prowadzone jest przez prokuratora w Genewie w Szwajcarii (sygn.: P/21097/2015 DRJ) i na dzień publikacji niniejszego sprawozdania jest w toku.

35. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.

Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku jak również łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku.

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Nazwa
jednostki
Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług, towarów i
pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług, towarów i
pozostałych
aktywów
Przychody
odsetkowe
Przychody ze
sprzedaży
produktów,
usług, towarów i
pozostałych
aktywów
Zakup
produktów,
usług, towarów i
pozostałych
aktywów
Przychody
odsetkowe
Diesse
Diagnostica
Senese S.p.A.*
- - 31 282
Suma - - 31 282
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Nazwa
jednostki
Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
zobowiązania
Należności z
tytułu udzielonej
pożyczki
Należności z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
należności
Zobowiązania z
tytułu dostaw i
usług oraz
pozostałe
zobowiązania
Należności z
tytułu udzielonej
pożyczki
Diesse
Diagnostica
Senese S.p.A.*
Nd. Nd. Nd. Nd.
Suma Nd. Nd. Nd. Nd.

* Grupa traktuje spółkę Diesse Diagnostica Senese S.p.A (Diesse) jako jednostkę powiązaną do dnia zbycia udziałów w tej spółce, tj. do dnia 13 maja 2019 roku. Przychody ze sprzedaży i zakupy od Diesse wykazane powyżej za rok 2019 obejmują okres od 1 stycznia do 13 maja 2019 roku.

35.1 Jednostka dominująca całej Grupy

PZ CORMAY S.A. jest podmiotem dominującym w Grupie.

35.2 Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę

Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę i Grupę Kapitałową CORMAY pozostaje Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wraz z podmiotami powiązanymi, będący na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji największym akcjonariuszem PZ CORMAY S.A., posiadającym 19,00% udział w kapitale i prawach głosu.

35.3 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej oraz pozostałych spółek Grupy

Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Wynagrodzenie Zarządu Jednostki Dominującej, w tym: 1 522 1 590
Janusz Płocica - Prezes Zarządu 645 691
Wojciech Suchowski - Wiceprezes Zarządu 350 359
Flavio Finotello - Członek Zarządu 527 540
Wynagrodzenie Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej, w tym: 258 233
Konrad Łapiński - Przewodniczący Rady Nadzorczej 60 55
Tadeusz Wesołowski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej od 14 czerwca 2019 roku 54 49
Marek Warzecha - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej do 14 czerwca 2019 roku - 11
Piotr Augustyniak - Przewodniczący Komitetu Audytu 54 49
Tomasz Markowski 54 49
Andrzej Trznadel 36 20
Wynagrodzenia Zarządów jednostek zależnych 1 029 2 079
Wynagrodzenie Rady Nadzorczej jednostek zależnych - -
Razem 2 809 3 902

Grupa nie udzielała w latach sprawozdawczych 2020 oraz 2019 pożyczek, ani innych świadczeń członkom Zarządu.

35.4 Program motywacyjny dla członków Zarządu i wyższej kadry kierowniczej na lata 2018 – 2020

W dniu 27 czerwca 2018 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia programu motywacyjnego dla członków Zarządu Spółki oraz kluczowych pracowników Spółki na lata 2018 – 2020 ("Program Motywacyjny").

Program Motywacyjny był realizowany w oparciu o wyniki działalności Spółki za trzy kolejne lata obrotowe, to jest lata 2018, 2019 i 2020, pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę celów wyznaczonych corocznie przez Radę Nadzorczą.

W ramach Programu Motywacyjnego jego uczestnikom przyznawane miały być warranty subskrypcyjne Spółki z wyłączeniem prawa poboru, przy czym jeden warrant miał uprawniać do objęcia 1 akcji Spółki. W ramach Programu Spółka miała wyemitować nieodpłatnie nie więcej niż 3 860 250 warrantów subskrypcyjnych serii A inkorporujących prawa do objęcia nie więcej niż 3 860 250 akcji serii N. Emisja warrantów subskrypcyjnych serii A oraz warunkowe podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji serii N zostały zatwierdzone w dniu 7 sierpnia 2018 roku przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki.

Z uwagi na niespełnienie warunków jakościowych za lata 2018-2019 oraz nieustalenie warunków na rok 2020, warranty nie zostały przyznane i w związku z tym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie został rozpoznany koszt z tytułu programu motywacyjnego ani nie zostało rozpoznane zwiększenie kapitałów własnych.

35.5 Inne transakcje z udziałem członków Zarządu

W 2020 i 2019 roku nie było innych transakcji z Członkami Zarządu niż wypłaty wynagrodzenia i zwroty poniesionych kosztów zgodnie z umowami.

36. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą środki pieniężne, jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym oraz należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez Grupę działalności.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko zmiany ceny, ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko związane z płynnością oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.

36.1 Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych z tytułu leasingów – oprocentowanie leasingów jest zmienne.

Grupa gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stóp procentowych. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych może stanowić utrudnienie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiadała zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju dla Małych i Średnich przedsiębiorstw w wysokości 1 531 tys. PLN (1 148 tys. PLN część długoterminowa oraz 383 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Pożyczka jest nieoprocentowana i będzie spłacana począwszy od lipca 2021 roku w 24 równych ratach. Z uwagi na brak oprocentowania ryzyko stopy procentowej nie występuje.

Na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiadała zobowiązań z tytułu kredytów lub pożyczek.

Zobowiązania z tytułu leasingów

Na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania Grupy z tytuły leasingu wynosiły 3 114 tys. PLN (1 923 tys. PLN część długoterminowa oraz 1 191 tys. PLN cześć krótkoterminowa), natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku 2 130 tys. PLN (1 211 tys. PLN część długoterminowa oraz 919 tys. PLN cześć krótkoterminowa). Umowy leasingowe są oparte o oprocentowanie zmienne.

36.2 Ryzyko walutowe

Spółki Grupy realizują przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiągają istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie spółki pozyskują większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały również w istotnej mierze w walutach obcych. Dodatkowo spółki Grupy ponoszą koszty wynagrodzeń i usług obcych w walutach krajów, w których działają. Istotna sprzedaż jak i zakupy w walutach narażają więc Grupę Kapitałową na ryzyko zmian kursów walut.

Należy jednak mieć na uwadze, iż znaczna część ryzyka kursowego związanego ze sprzedażą jest zminimalizowana faktem dokonywania zakupów również w walutach obcych. Dodatkowo osiągane przez Grupę Kapitałową CORMAY przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację polityki cenowej w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut.

W 2020 roku spółki Grupy nie były stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward, kontrakty swap). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto przy założeniu, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%:

Należności z tytułu dostaw i usług Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku n/d 7 1 617 30 306 17 - 353 18
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku 9 139 30 7 462 1 518 24 - 13 92
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 458 2 373 76 1 - 1 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (458) (2) (373) (76) (1) - (1) (5)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2020 roku n/d 95 943 6 734 6 113 2 012 1
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku 5 606 405 4 352 337 9 425 73 5
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% (280) (20) (218) (17) - (21) (4) -
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% 280 20 218 17 - 21 4 -
Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2020 roku w tys. PLN 3 533 (375) 3 110 1 181 15 (425) (60) 87
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 178 (18) 155 59 1 (21) (3) 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (178) 18 (155) (59) (1) 21 3 (5)
Należności z tytułu dostaw i usług Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku n/d 90 1 957 30 294 57 287 - 19
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku 11 826 353 8 334 1 851 103 1 090 - 95
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 593 18 417 93 5 55 - 5
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% (593) (18) (417) (93) (5) (55) - (5)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
w walucie (w tys.) na dzień 31 grudnia 2019 roku n/d 121 1 149 6 814 153 807 11 254 -
w tys. PLN na dzień 31 grudnia 2019 roku 9 517 474 4 893 416 275 3 065 394 -
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% (477) (24) (245) (21) (14) (153) (20) -
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o 5% 477 24 245 21 14 153 20 -
Łączna ekspozycja na ryzyko kursowe netto Łącznie CHF EUR RUB BYN USD JPY GBP
Rozrachunki na dzień 31 grudnia 2019 roku w tys. PLN 2 309 (121) 3 441 1 435 (172) (1 975) (394) 95
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% 116 (6) 172 72 (9) (98) (20) 5

Podane w tabeli liczby wyrażone są w tysiącach jednostki waluty. Wpływ na wynik jest wyrażony w tysiącach PLN. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.

36.3 Ryzyko zmian cen papierów wartościowych

Ryzyko dotyczy posiadanych przez Grupę Kapitałową jednostek uczestnictwa w Specjalistycznym Funduszu Inwestycyjnym Otwartym (SFIO) QUERCUS Parasolowy. Jednostki te są prezentowane w pozycji pozostałych aktywów finansowych (krótkoterminowych) i wyceniane są w wartości godziwej przez wynik finansowy. Na dzień 31 grudnia 2020 prawie całość jednostek uczestnictwa była alokowana do subfunduszu QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy – podsumowanie alokacji na subfundusze przedstawiono w nocie 25. "Pozostałe aktywa finansowe – krótkoterminowe".

Fundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy jest funduszem denominowanym w PLN i charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka inwestycyjnego. Zgodnie z informacją w karcie funduszu, fundusz realizuje swoją politykę inwestycyjną poprzez lokowanie środków głównie w instrumenty dłużne, w tym m.in. emitowane przez:

  • Skarb Państwa lub bank centralny Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przedsiębiorstwa, w tym spółki notowane na GPW w Warszawie,
  • inne państwa należące do UE lub OECD lub ich banki centralne.

W 2020 roku spółka nabyła także akcje w spółce Scope Fluidics S.A., które również są prezentowane w pozycji pozostałych aktywów finansowych (krótkoterminowych) i wyceniane są w wartości godziwej przez wynik finansowy. Spółka Scope Fluidics S.A. jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ryzyko zmian cen należy określić jako wysokie.

Poniżej podsumowano wartość posiadanych papierów wartościowych:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Jednostki uczestnictwa w funduszu QUERCUS Parasolowy SFIO 20 242 31 135
Akcje Scope Fluidics S.A. 5 906 -
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) ogółem 26 148 31 135

36.4 Ryzyko cen produktów, towarów

Poziom przychodów z działalności Grupy jest w istotnym stopniu powiązany z nakładami na służbę zdrowia w państwach, w których Grupa realizuje przychody. Jest to ogólnie powiązane z sytuacją gospodarczą w tych państwach, a także wzrostem PKB. Zarząd przeprowadził analizę, jak wyglądałby wpływ zmiany cen produktów i towarów na wynik finansowy brutto Grupy.

Zwiększenie/
(zmniejszenie) cen o
punkty procentowe
Wpływ na wynik
finansowy brutto
Przyrost ceny oferowanych produktów 5% 3 265
Spadek ceny oferowanych produktów (5%) (3 265)
Przyrost ceny oferowanych produktów 10% 6 529
Spadek ceny oferowanych produktów (10%) (6 529)

36.5 Ryzyko kredytowe

Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Grupę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.

W celu ograniczania ryzyka kredytowego Grupa na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy. Dla części klientów Grupy stosowany jest od 2020 roku faktoring pełny. Należności zabezpieczone w ramach faktoringu pełnego wyniosły na dzień 31 grudnia 2020 roku 174 tys. PLN. Dla pozostałych należności nie zostały ustanowione zabezpieczenia ich spłaty.

Analizę wiekową przeterminowanych należności oraz informację o wysokości utworzonego odpisu aktualizującego ich wartość przedstawiono w nocie 24 "Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności".

Jako część systemu zarządzania ryzykiem kredytowym, Grupa analizuje poziom wskaźnika rotacji należności. Poniższa tabela przedstawia wskaźnik rotacji należności w roku 2020 oraz w roku 2019.

Wskaźnik Definicja Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Cykl rotacji należności handlowych Wartość średnia należności x 365 / przychody 58 57

Wskaźnik rotacji należności w ostatnich latach wykazywał tendencję spadkową, co wynikało ze zintensyfikowania przez Grupę działań windykacyjnych, a w analizowanych latach utrzymuje się na wypracowanym stabilnym poziomie.

36.6 Ryzyko związane z płynnością

Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Grupy jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Grupa stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Grupa zabezpiecza się przed ewentualnymi trudnościami w wywiązywaniu się ze zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy.

Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku jak również wymagalności należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności wraz z podsumowaniem pozycji netto (należności pomniejszone o zobowiązania) w każdym okresie wymagalności.

31 grudnia 2020 Poniżej 3
miesięcy
Od 3 do 12
miesięcy
Od 1 roku do
5 lat
Powyżej 5 lat Razem
Zobowiązania
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe - - 2 886 185 3 071
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 402 1 172 - - 1 574
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 7 575 2 722 199 - 10 496
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - - - - -
Łącznie 7 977 3 894 3 085 185 15 141
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 12 401 463 - - 12 864
Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) 4 424 (3 431) (3 085) (185) (2 277)
31 grudnia 2019 Poniżej 3 Od 3 do 12 Od 1 roku do
miesięcy miesięcy 5 lat Powyżej 5 lat Razem
Zobowiązania
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe - - 1 150 61 1 211
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 230 689 - - 919
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 13 310 14 - - 13 324
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - - - - -
Łącznie 13 540 703 1 150 61 15 454
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 12 749 472 - - 13 221
Pozycja netto (należności pomniejszone o zobowiązania) (791) (231) (1 150) (61) (2 233)

Z powyższej analizy wynika, że na dzień 31 grudnia 2020 roku pozycja płynnościowa Grupy wynikająca z bieżących należności i zobowiązań w okresie w okresie do 3 miesięcy oraz w okresie do 1 roku jest dodatnia. Łączna wartość należności wymagalnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przewyższa łączną wartość zobowiązań wymagalnych w tym samym okresie.

Jako część systemu zarządzania ryzykiem płynności, Grupa analizuje poziom wskaźników płynności oraz rotacji. Wskaźniki te za rok 2020 oraz rok 2019 przedstawiono w poniższej tabeli:

Wskaźnik Definicja Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Wskaźnik płynności bieżącej Aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe 2,53 2,82
Wskaźnik płynności szybkiej (Aktywa obrotowe – zapasy – RMK krótkoterminowe) / zobowiązania
krótkoterminowe
1,92 2,02
Cykl rotacji zapasów w dniach Wartość średnia zapasów x 365 / koszt własny sprzedaży 163 161
Cykl rotacji należności handlowych w
dniach
Wartość średnia należności x 365 / przychody 58 57
Cykl rotacji zobowiązań handlowych
w dniach
Wartość średnia zobowiązań handlowych krótkoterminowych x 365 /
zakupy*
80 72
Cykl konwersji gotówki w dniach Cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności - cykl rotacji zobowiązań 141 146

* zakupy zdefiniowano jako: usługi obce + zużycie materiałów i energii + wartość sprzedanych towarów i materiałów + zmiana stanu materiałów + zmiana stanu towarów

Wskaźniki płynności bieżącej i szybkiej utrzymują się na bezpiecznym poziomie i zarówno w roku 2020 jak i w roku 2019 znacząco przekraczają poziom 1, przy którym aktywa obrotowe, względnie skorygowane aktywa obrotowe, pokrywają bieżące zobowiązania. Cykle rotacji należności, zobowiązań i zapasów, jak również cykl konwersji gotówki kształtują się na podobnym poziomie w roku 2020, co w roku 2019.

Z uwagi na powyższe Zarząd nie stwierdza istotnych zagrożeń co do zdolności do wywiązywania się przez Grupę ze spłaty zobowiązań w perspektywie 12 miesięcy od daty bilansowej.

37. POZOSTAŁE ISTOTNE CZYNNIKI RYZYKA

37.1 Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji

Ryzyko zwrotu otrzymanych dotacji opisano w nocie 33 "Inne zobowiązania niefinansowe długo- i krótkoterminowe" oraz w nocie 30 "Rezerwy pozostałe".

38. INSTRUMENTY FINANSOWE

Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne kategorie aktywów i zobowiązań.

Wartość
bilansowa
Wartość
godziwa
Kategoria
wg MSSF 9
31 grudnia 2020 31 grudnia 2019 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Aktywa finansowe
Należności długoterminowe AFwgZK 235 177 235 177
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
należności
AFwgZK 12 864 13 221 12 864 13 221
Pozostałe aktywa finansowe AFwgWGprzWF 26 148 31 135 26 148 31 135
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty AFwgWGprzWF 9 737 7 260 9 737 7 260
Suma 48 984 51 793 48 984 51 793
Zobowiązania finansowe
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe ZFwgZK 3 071 1 211 3 071 1 211
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
ZFwgZK 10 496 13 324 10 496 13 324
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe ZFwgZK 1 574 919 1 574 919
Suma 15 141 15 454 15 141 15 454

Legenda

AFwgZK - aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

AFwgWGprzWF - aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

ZFwgZK - zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Wartość godziwa nie różni się od wartości bilansowych, gdyż wycena tych pozycji do wartości godziwych nie miałaby istotnego wpływu na wynik finansowy.

235

Szacowanie wartości godziwej

Zgodnie z MSSF 13 dla aktywów i zobowiązań wycenianych w wartości godziwej należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym poziom hierarchii wyceny tych aktywów i zobowiązań:

  • poziom 1 ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach,
  • poziom 2 na bazie wartości obserwowanych na rynku, ustalane przez odniesienie bezpośrednie (tj. do cen) lub pośrednie (tj. pochodne cen) do podobnych instrumentów istniejących na rynku,
  • poziom 3 ceny niepochodzące z aktywnych rynków (na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe).

Grupa wycenia poniższe aktywa i zobowiązania w wartości godziwej:

  • Środki pieniężne poziom 1 wyceny
  • Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe) poziom 1 wyceny.

W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii.

39. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom (np. poprzez skup akcji własnych w celu ich umorzenia) lub wyemitować nowe akcje. W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten nie był większy niż 50%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom Jednostki Dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Inne długoterminowe zobowiązania finansowe 3 071 1 211
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 10 496 13 324
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego - -
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe 1 574 919
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty 9 737 7 260
Zadłużenie netto 5 404 8 194
Kapitał razem 63 316 73 818
Kapitał i zadłużenie netto 68 720 82 012
Wskaźnik dźwigni (%) 8% 10%
Wskaźnik dźwigni (%) bez uwzględnienia gotówki na inwestycje 22% 19%

40. STRUKTURA ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w Spółkach Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku kształtowało się następująco:

31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Pracownicy umysłowi (na stanowiskach nierobotniczych) 150 177
Pracownicy fizyczni (na stanowiskach robotniczych) 59 62
Suma 209 239

41. UMOWA Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ I WYNAGRODZENIE FIRMY AUDYTORSKIEJ

Spółka zawarła w dniu 24 czerwca 2020 roku umowę z firmą audytorską BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych za lata 2020 - 2021.

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie firmy audytorskiej w roku 2020 oraz 2019.

Rodzaj usługi Rok zakończony
31 grudnia 2020
Rok zakończony
31 grudnia 2019
Obowiązkowe badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego 60 60
Badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego 47 47
Inne usługi - -
Razem 107 107

42. ZDARZENIA NASTĘPUJĄCE PO DNIU BILANSOWYM

Po dniu bilansowym (tj. 31 grudnia 2020 roku) nie wystąpiły zdarzenia, mogące mieć istotny wpływ na ocenę sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej CORMAY.

43. POZOSTAŁE INFORMACJE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Pozostałe informacje pomocne w pełnym zrozumieniu sytuacji majątkowej i finansowej Grupy zawarte zostały w Sprawozdaniu Zarządu PZ CORMAY S.A. z działalności Grupy Kapitałowej CORMAY w 2020 roku.

PZ CORMAY S.A.

Ursynów Business Park 02-785 Warszawa, ul. Puławska 303 tel. (22) 751 79 10, fax (22) 751 79 11 www.cormay.pl