Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

PZ Cormay S.A. Audit Report / Information 2016

Apr 29, 2017

5783_rns_2017-04-29_46d1e517-5db4-4ad9-ac2c-55c726db28c2.pdf

Audit Report / Information

Open in viewer

Opens in your device viewer

PZ CORMAY S.A.

Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 wraz z opinią niezależnego Biegłego Rewidenta

Janusz Płocica Wojciech Suchowski Katarzyna Żuk Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

Łomianki, 28 kwietnia 2017 roku

WYBRANE DANE FINANSOWE6
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 17
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 28
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2016 ROK 9
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM13
ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE14
1. Informacje ogólne14
2. Opis Grupy Kapitałowej PZ CORMAY 14
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej16
4. Notowania na rynku regulowanym16
5. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego17
6. Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości realizacji wcześniej publikowanych prognoz wyników na 2016 rok17
7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach17
7.1 Profesjonalny osąd 17
7.2 Niepewność szacunków18
8. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego19
8.1 Oświadczenia Zarządu 20
8.2 Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych20
9. Nowe standardy, interpretacje i zmiany do istniejących standardów, które obowiązują w 2016 r20
10. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie 22
11. Wcześniejsze zastosowanie standardów i interpretacji25
12. Wprowadzenie nowych zasad rachunkowości25
13. Korekta błędu 25
14. Korekty związane z retrospektywnym przekształceniem danych porównawczych poprzednich okresów 25
14.1 Korekty w sprawozdaniu za rok zakończony 31 grudnia 2015 r. 25
15. Zmiana szacunków27
16. Istotne zasady rachunkowości27
16.2 Rzeczowe aktywa trwałe28
16.3 Nieruchomości inwestycyjne 28
16.4 Wartości niematerialne29
16.5 Leasing 40
16.6 Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych40
16.7 Koszty finansowania zewnętrznego41
16.8 Aktywa finansowe41
16.9 Utrata wartości aktywów finansowych42
16.10 Wbudowane instrumenty pochodne43
16.11 Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia43
16.12 Zapasy 44
16.13 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 44
16.14 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty44
16.15 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne45
16.16 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania45
16.17 Rezerwy46
16.18 Świadczenia pracownicze - odprawy emerytalne, urlopy i nagrody jubileuszowe46
16.19 Płatności w formie akcji własnych46
16.20 Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne46
16.21 Dotacje46
16.22 Przychody 46
16.23 Podatki47
16.24 Zysk netto na akcję48
16.25 Kapitał własny 48
16.26 Rozliczenia międzyokresowe 48
17. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 49
18. Informacje dotyczące segmentów geograficznych49
19. Przychody operacyjne według branż 49
20. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży towarów i produktów50
21. Przychody i koszty50
21.1 Pozostałe przychody operacyjne (w tym dotacje)50
21.2 Pozostałe koszty operacyjne51
21.3 Przychody finansowe51
21.4 Koszty finansowe51
21.5 Koszty według rodzajów52
21.6 Koszty świadczeń pracowniczych52
22. Podatek dochodowy 53
22.1 Obciążenie podatkowe53
22.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej 53
22.3 Odroczony podatek dochodowy 54
23. Działalność zaniechana 54
24. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS54
25. Zysk przypadający na jedną akcję55
26. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty 55
27. Rzeczowe aktywa trwałe55
28. Leasing 57
28.1 Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingobiorca57
28.2 Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca57
28.3 Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Spółka jako
leasingobiorca57
28.4 Należności z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa jako
leasingodawca57
29. Nieruchomości inwestycyjne 57
30. Wartości niematerialne58
31. Udziały we wspólnych przedsięwzięciach 61
32. Połączenia jednostek gospodarczych, nabycia aktywów o znaczącej wartości i nabycia udziałów mniejszości.61
33. Informacje o dodatnich i ujemnych różnicach pomiędzy wartością godziwą aktywów dostępnych do sprzedaży a
ich ceną nabycia ujętych w innych całkowitych dochodach 61
34. Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności 62
35.1 Programy akcji pracowniczych 62
36. Zapasy 62
37. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 62
38. Nakłady na prace rozwojowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz inne aktywa krótkoterminowe63
39. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty64
40. Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych 64
41. Kapitał własny 65
41.1 Kapitał podstawowy65
41.2 Pozostałe kapitały zapasowe i rezerwowe, kapitał z aktualizacji wyceny67
41.3 Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty; pokrycie straty 68
42. Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki oraz papiery dłużne 68
42.1 Oprocentowane kredyty i pożyczki 68
42.2 Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych 69
42.3 Nabyte dłużne papiery wartościowe69
42.4 Udzielone pożyczki69
43. Rezerwy69
43.1 Zmiany stanu rezerw69
43.2 Inne rezerwy69
43.3 Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty70
44. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe)70
44.1 Zobowiązania z tytułu zaliczek 70
44.2 Zobowiązania pozostałe70
44.3 Otrzymane dotacje oraz pozostałe zobowiązania71
45. Zobowiązania warunkowe72
45.1 Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytu 72
45.2 Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych72
45.3 Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi 72
45.4 Gwarancje bankowe 72
45.5 Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji 72
45.6 Rozliczenia podatkowe 74
45.7 Zobowiązania inwestycyjne75
46. Informacje o podmiotach powiązanych 75
46.1 Jednostka dominująca całej Grupy 75
46.2 Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę75
46.3 Jednostka współkontrolowana oraz transakcje z jednostką współkontrolowaną. 75
46.4 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi 76
46.5 Pożyczka udzielona członkowi Zarządu76
46.6 Inne transakcje z udziałem członków Zarządu 76
46.7 Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej76
47. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym76
47.1 Ryzyko stopy procentowej77
47.2 Ryzyko walutowe77
47.3 Ryzyko cen produktów, towarów 79
47.4 Ryzyko kredytowe79
47.5 Ryzyko związane z płynnością 79
48. Instrumenty finansowe81
48.1 Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych 81
48.2 Ryzyko stopy procentowej82
48.3 Zabezpieczenia 83
49. Zarządzanie kapitałem83
50. Struktura zatrudnienia83
51. Sezonowość83
52. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym84
53. Wynagrodzenie wynikające z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych84
54. Pozostałe informacje do sprawozdania finansowego84
55. Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte
wyniki finansowe85
56. Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Spółki w okresie, którego dotyczy raport, wraz z wykazem
najważniejszych zdarzeń dotyczących Spółki85

WYBRANE DANE FINANSOWE

31.12.2016 31.12.2015 31.12.2015
Wybrane dane finansowe w tys. EUR i PLN EUR EUR
I. Przychody ze sprzedaży produktów towarów i materiałów 50 503 11 542 45 004 10 754
II. Zysk(strata) z działalności operacyjnej -4 932 -1 127 -9 589 -2 291
III. Zysk ( strata) brutto -4 831 -1 104 -10 020 -2 394
IV. Zysk (strata) netto -4 708 -1 076 -9 707 -2 320
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 7 259 1 659 -5 271 -1 260
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -26 721 -6 107 -10 443 -2 495
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -724 -165 35 489 8 480
VIII. Przepływy pieniężne netto razem -20 186 -4 613 19 775 4 725
IX. Aktywa razem 126 730 28 646 145 671 34 183
XI. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania 25 965 5 869 41 095 9 643
XII. Zobowiązania długoterminowe 11 426 2 583 10 370 2 433
XIII. Zobowiązania krótkoterminowe 14 539 3 286 30 725 7 210
XIV. Kapitał własny 100 765 22 777 104 576 24 540
XV. Kapitał zakładowy 63 724 14 404 63 724 14 953
XVI. Liczba akcji w tys. szt. 63 724 63 724 63 724 63 724
XVII. Zysk(strata) na jedna akcje zwykłą przypadający akcjonariuszom jednostki
dominującej
-0,07 -0,02 -0,15 -0,04
XVIII. Wartość księgowa na jedna akcję 1,58 0,36 1,64 0,38
Kurs wymiany PLN w stosunku do EUR na koniec okresu (kurs bilansowy) 4,4240 4,2615
Średni kurs wymiany PLN w stosunku do EUR w okresie (kurs RZiS) 4,3757 4,1848

SPRAWOZDANIE FINANSOWE PZ CORMAY S.A. SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 1

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku

w tysiącach złotych Okres 12 miesięcy
zakończony
Okres 12 miesięcy
zakończony
Nota 31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 20. 50 503 45 004
Koszt własny sprzedaży 21.5 36 913 33 732
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 13 590 11 272
Pozostałe przychody operacyjne 21.1 273 3 326
Otrzymane dotacje 44.3 98 346
Koszty sprzedaży 11 504 11 187
Koszty ogólnego zarządu 4 833 9 150
Pozostałe koszty operacyjne 21.2 2 556 4 072
Koszty prac badawczych 0 124
Zysk (strata) z działalności operacyjnej -4 932 -9 589
Przychody finansowe 21.3 251 370
Koszty finansowe 21.4 150 801
Zysk (strata) brutto -4 831 -10 020
Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem -4 831 -10 020
Podatek dochodowy 22. -123 -313
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej -4 708 -9 707
Działalność zaniechana
Zysk (strata) z działalności zaniechanej 0 0
Zysk (strata) netto za okres -4 708 -9 707
Średnioważona liczba akcji na koniec okresu(w tys. szt.) 63 724 63 724
Średnioważona liczba akcji/ rozwodniona na koniec okresu (w tys. szt.) 65 138 58 428
Podstawowy zysk netto na jedną akcję według średnioważonej liczby akcji -0,07 -0,24
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję według średnioważonej liczby akcji -0,07 -0,17

SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 2

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2016

w tysiącach złotych Okres 12 miesięcy
zakończony
Okres 12 miesięcy
zakończony
31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Zysk (strata) okresu -4 708 -9 707
Inne całkowite dochody netto, w tym: 897 -6 449
Pozycje, które w przyszłości nie zostaną zreklasyfikowane do rachunku zysków i strat 0 0
Pozycje, które w przyszłości mogą zostać zreklasyfikowane do rachunku zysków i strat 897 -6 449
Zysk (strata) z wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży 897 -6 449
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów 0 0
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych 0 0
Całkowite dochody za okres -3 811 -16 156

SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2016 ROK

w tysiącach złotych NOTA 31.12.2016 31.12.2015
(dane przekształcone)
AKTYWA
Aktywa trwałe 101 707 81 441
Rzeczowe aktywa trwałe 27. 21 714 20 551
Nieruchomości inwestycyjne 29. 1083 1143
Wartości niematerialne i prawne, w tym: 30. 54 542 46 374
- nakłady na trwające prace rozwojowe 52 788 44 575
- koszty zakończonych prac rozwojowych 1 315 1 388
- pozostałe 439 411
Wartość firmy 0 0
Inne długoterminowe aktywa finansowe 22 212 11 311
Należności długoterminowe 87 0
Inne aktywa długoterminowe 1 146 1 249
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 22.3 923 813
Aktywa obrotowe 25 023 64 230
Zapasy 36. 13 349 12 574
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 37. 9 034 29 259
Rozliczenia międzyokresowe 38. 602 173
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 39. 2 038 22 224
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży 0 0
SUMA AKTYWÓW 126 730 145 671
PASYWA
Kapitał własny 100 765 104 576
Kapitał podstawowy 41.1 63 724 63 724
Kapitał zapasowy 41.2 46 768 51 365
Pozostałe kapitały rezerwowe 41.2 0 0
Zyski zatrzymane/Niepokryte straty 533 5 643
Skumulowane inne całkowite dochody -5 552 -6 449
Wynik okresu bieżącego -4 708 -9 707
Kapitał własny ogółem 100 765 104 576
Zobowiązania długoterminowe 11 426 10 370
Oprocentowane kredyty i pożyczki 42.1 0 0
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 22.3 923 936
Rezerwy pozostałe 43.2 0 0
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 43.1 96 91
Pozostałe zobowiązania 44.2 922 582
Otrzymane dotacje 44.3 9 485 8 761
Zobowiązania krótkoterminowe 14 539 30 725
Zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek 44.1 0 0
Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: 14 539 30 725
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 44. 12 816 28 197
Oprocentowane kredyty i pożyczki 42.1 0 0
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 0 0
Rozliczenia międzyokresowe 38. 0 0
Rezerwy 43. 1 205 1 786
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 43.1 481 678
Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi
jako przeznaczone do sprzedaży
0 0
Otrzymane dotacje 44.3 37 64
Zobowiązania razem 25 965 41 095
SUMA PASYWÓW 126 730 145 671

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za okres zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku

w tysiącach złotych okres 12 miesięcy
zakończony
okres 12 miesięcy
zakończony
31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk (strata) netto -4 708 -9 707
Korekty: 11 967 4 436
Amortyzacja 4 125 4 047
(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych 0 0
Zysk / (strata) z działalności inwestycyjnej 239 1 290
Odsetki 112 811
Program opcji menadżerskich 0 0
Zmiana stanu należności 10 056 512
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów -1 747 2 061
Zmiana stanu rezerw -786 -1 880
Zmiana stanu zapasów -17 -1 308
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych -187 -1 293
Zmiana stanu innych aktywów 0 0
(Zapłacony) zwrócony podatek dochodowy 0 0
Inne korekty 172 196
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 7259 -5 271
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA 0
I. Wpływy 1 338 20 322
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych 1037 80
Wpływy ze sprzedaży inwestycji w nieruchomości 0 0
Wpływy ze sprzedaży jednostek powiązanych 0 13 616
Wpływy ze sprzedaży papierów wartościowych 0 0
Wpływy z tytułu spłaty pożyczek 0 0
Wpływy z tytułu spłaty odsetek 0 0
Inne wpływy inwestycyjne 0 0
Dotacje otrzymane na realizowane prace rozwojowe 301 6626
Sprzedaż jednostek zależnych i innych podmiotów 0 0
II. Wydatki 28 059 30 765
Wydatki na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne 5 888 5 387
Wydatki na inwestycje w nieruchomości 0 0
Wydatki na nabycie podmiotów powiązanych 4 0
Wydatki na nabycie papierów wartościowych 0 0
Wydatki na nabycie akcji w jednostkach stowarzyszonych 0 0
Wydatki na udzielone pożyczki 0 0
Inne wydatki inwestycyjne 8 343 13 020
- wydatki na trwające prace rozwojowe 8 343 13 020
Przejęcia jednostek zależnych i innych podmiotów 0 0
Zwrot dotacji 0 12 358
Zwrot zaliczki na zorg 13 824 0
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -26 721 -10 443
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
I. Wpływy 0 46 480
Wpływy z emisji akcji i rozliczenie wydatków związanych z emisja 0 46 480
Wpływy z udzielonych kredytów, pożyczek 0 0
Wpływy z dotacji 0 0
Wpływy z emisji dłużnych papierów wartościowych 0 0
Inne wpływy 0 0
II. Wydatki 724 10 991
Wykup akcji własnych 0 0
Wydatki z tytułu kredytów / pożyczek 0 9 958
Wykup dłużnych papierów wartościowych 0 0
Wydatki z tytułu odsetek i prowizji 112 811
Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli 0 0
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego i innych zobowiązań
finansowych
612 222
Inne wydatki finansowe 0 0
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -724 35 489
Przepływy pieniężne razem -20 186 19 775
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów -20 186 19 775
Środki pieniężne na początek okresu 22 224 2449
Środki pieniężne na koniec okresu 2 038 22 224
w tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania 0 0

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku

Kapitał
podstawowy
Kapitał
zapasowy
Skumulowane
inne całkowite
dochody
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2016 roku (przed korektą) 63 724 51 365 -6 449 -4 597 104 043
Korekta błędów podstawowych (zwrot podatku dochodowego za rok
2009 i 2010)
- - - 533 533
Na dzień 1 stycznia 2016 roku (po korekcie) 63 724 51 365 -6 449 -4 064 104 576
Zysk / strata za okres - - - -4 708 -4 708
Inne całkowite dochody - - 897 - 897
Całkowite dochody za okres ogółem - - 897 -4 708 -3 811
Uchwała WZA o pokryciu straty z lat ubiegłych - -4 597 - 4 597 -
Pozostałe zmiany - - - - -
Na dzień 31 grudnia 2016 roku 63 724 46 768 -5 552 -4 175 100 765

za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku

Kapitał
podstawowy
Kapitał
zapasowy
Skumulowane
inne całkowite
dochody
Zyski
zatrzymane/
niepokryte
straty
Kapitał
własny
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2015 roku 31 862 78 895 - -42 147 68 610
Korekta błędów podstawowych - - - 5 643 5 643
Na dzień 1 stycznia 2015 roku (po korekcie) 31 862 78 895 - -36 504 74 253
Zysk / strata za okres - - - -9 707 -9 707
Inne całkowite dochody - - -6 449 - -6 449
Całkowite dochody za okres ogółem 31 862 78 895 -6 449 -46 211 58 097
Wpływy z emisji akcji serii K 31 862 15 931 - - 47 793
Pozostałe zmiany (koszty emisji akcji serii K) - -1 313 - - -1 313
Uchwała WZA o pokryciu straty z lat ubiegłych - -42 148 - 42 148 -
Na dzień 31 grudnia 2015 roku 63 724 51 365 -6 449 -4 064 104 576

ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. INFORMACJE OGÓLNE

Sprawozdanie finansowe PZ CORMAY S.A. obejmuje rok zakończony dnia 31.12.2016 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31.12.2015 roku.

PZ CORMAY S.A. jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Warszawie pod numerem KRS 0000270105. Spółce nadano REGON140777556 oraz NIP 1181872269. Siedziba Spółki mieści się w Łomiankach.

Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.

Podstawowym przedmiotem działalności PZ CORMAY S.A. według klasyfikacji PKD jest produkcja pozostałych wyrobów chemicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana (20.59.Z).

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Według klasyfikacji przyjętej przez ten rynek reprezentuje "Sektor Farmaceutyczny: ogólne."

Nazwa jednostki PZ CORMAY Spółka Akcyjna
Siedziba Łomianki
Sąd rejonowy Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydz.
Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców 0000270105
Nr Identyfikacji Podatkowej 1181872269
REGON 140777556
Rodzaj podstawowej działalności wg PKD 20.59.Z -produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej
niesklasyfikowana
Waluta w jakiej spółka sporządza sprawozdanie Polski złoty (zł)

PZ CORMAY S.A. z siedzibą w Łomiankach, przy ul. Wiosennej 22, działalność prowadzi w kilku lokalizacjach: w Warszawie, Lublinie oraz Maryninie k/Lublina. W Warszawie zlokalizowane są biura Zarządu, dyrekcja sprzedaży krajowej, dział zamówień publicznych, marketing, dział eksportu i współpracy zagranicznej oraz dział serwisu technicznego. W Maryninie k/Lublina ulokowany jest zakład produkcyjny, laboratorium kontrolne i dział zapewnienia jakości. Z kolei w Lublinie mieści się dział badań i rozwoju, dział logistyki wraz z magazynem wyrobów gotowych, biuro obsługi klienta oraz księgowość.

2. OPIS GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 roku PZ CORMAY S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej PZ CORMAY.

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień publikacji, tj. 28 kwietnia 2017 roku PZ CORMAY S.A. posiada udziały w spółce Orphée SA, która jest spółką dominującą dla Grupy Kapitałowej niższego szczebla, reprezentujące 35,95 % kapitału akcyjnego:

Nazwa Udział w kapitale na dzień 31.12.2016 Udział w głosach na dzień 31.12.2015 Charakter
zależności
Metoda konsolidacji
Orphée S.A. 35,95% 23% Zależny pełna

W ocenie Zarządu posiadanie przez PZ Cormay S.A. 35,95% udziału w kapitale Orphée SA pozwala wypełnić wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli na tą jednostką, tzn.:

  • Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
  • Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,

Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 par. B18:

  • kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
  • większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.

Na dzień 31 grudnia 2016 roku, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:

Nazwa Bezpośredni udział
PZ Cormay S.A.
w kapitale
Bezpośredni udział
PZ Cormay S.A.
w głosach
Bezpośredni
udział
Orphée SA w
kapitale
Bezpośredni
udział
Orphée SA w
głosach
Metoda
konsolidacji
Orphée SA 35,95% 35,95% - - pełna
Kormej Diana Sp. z o.o. 1,50% 1,50% 98,50% 98,50% pełna
Kormiej Rusłand Sp. z o.o. 0,00% - 100% 100% pełna
Orphée Technics Sp. z o. o. 0,00% - 100% 100% pełna
Diesse Diagnostica Senese S.p.A. 0,00% - 45% 50% pr. własności

Głównym przedmiotem działalności podmiotów jest:

    1. Orphée S.A. sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
    1. Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami,
    1. Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
    1. Kormiej Rusłand import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej;
    1. Diesse Diagnostica Senese S.p.A. producent testów oraz aparatury w obszarze immunologii, mikrobiologii i ESR, dystrybutor sprzętu medycznego (jednostka współkontrolowana)

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2016 r. w Grupie Kapitałowej PZ CORMAY nie występują jednostki, gdzie mimo posiadania większości głosów uznano, że jednostki te nie są kontrolowane przez Grupę.

Poniżej zaprezentowano graficzny schemat obrazujący strukturę Grupy Kapitałowej PZ CORMAY S.A. (bez uwzględniania spółki współkontrolowanej Diesse Diagnostica Senese S.p.A.).

3. SKŁAD ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ

Skład Zarządu na dzień 31.12.2015 i 31.12.2016 roku przedstawiał się następująco:

  • Janusz Płocica Prezes Zarządu
  • Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu

W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31.12.2016 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31.12.2015 roku przedstawiał się następująco:

  • Marek Warzecha Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Janusz Koczyk Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • Piotr Augustyniak
  • Stefan Grzywnowicz
  • Adam Jankowski
  • Wojciech Wrona

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZ CORMAY S.A. w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęło uchwałę o odwołaniu ze składu Rady Nadzorczej Spółki następujących jej członków: Pana Janusza Koczyka pełniącego funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej, Pana Adama Jana Jankowskiego, Pana Stefana Grzywnowicza oraz Pana Wojciecha Wronę. W tym samym dniu Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZ CORMAY S.A. powołało do składu Rady Nadzorczej Spółki Pana Konrada Łapińskiego, Pana Tadeusza Wesołowskiego oraz Pana Tomasza Markowskiego. W dniu 9 sierpnia br. Rada Nadzorcza dokonała zmian przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady, a także uzupełniła skład Komitetu Audytu.

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31.12.2016 roku przedstawiał się następująco:

  • Konrad Łapiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Marek Warzecha Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • Piotr Augustyniak
  • Tadeusz Wesołowski
  • Tomasz Markowski

Skład Komitetu Audytu na dzień 31.12.2015 roku przedstawiał się następująco:

  • Piotr Augustyniak przewodniczący Komitetu Audytu,
  • Wojciech Wrona członek Komitetu Audytu,
  • Janusz Koczyk członek Komitetu Audytu.

Skład Komitetu Audytu na dzień 31.12.2016 roku przedstawiał się następująco:

  • Piotr Augustyniak przewodniczący Komitetu Audytu,
  • Tadeusz Wesołowski członek Komitetu Audytu,
  • Tomasz Markowski członek Komitetu Audytu

4. NOTOWANIA NA RYNKU REGULOWANYM

    1. Informacje ogólne: Giełda: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.; ul. Książęca 4 00-498 Warszawa Symbol na GPW: PZ CORMAY / CRM / PLCMRAY00029 Rynek Równoległy Sektor na GPW: Przemysł farmaceutyczny, WIG-Poland, InvestorMS, sWIG80, WIG
    1. System depozytowo rozliczeniowy: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW); ul. Książęca 4 00-498 Warszawa
    1. Kontakty z inwestorami: Michał Makarczyk-Rodkiewicz; MakMedia Group; tel.: +48 602 280 858; e-mail: [email protected]

5. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd PZ CORMAY S.A. w dniu 28 kwietnia 2017 roku. Akcjonariusze Spółki lub inne osoby, po zatwierdzeniu sprawozdania do publikacji przez Zarząd, nie mają prawa do wprowadzania zmian w sprawozdaniu finansowym.

6. STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI REALIZACJI WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW NA 2016 ROK

Spółka nie publikowała prognoz wyników za 2016 r.

7. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wycenić, lecz tylko oszacować. Proces szacowania wymaga dokonania własnego osądu na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji. Wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności. Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.

Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym oraz w informacjach objaśniających do tego sprawozdania. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zamierzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.

Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji przez Zarząd. Zgodnie z MSSF do zmian wartości szacunkowych stosowane jest podejście prospektywne, które oznacza, że skorygowane zostają wartości dotyczące transakcji, innych zdarzeń i warunków od momentu, w którym nastąpiła zmiana. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w sprawozdania z całkowitych dochodów:

  • a) okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu; lub
  • b) okresu, w którym nastąpiła zmiana, i okresów przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy wszystkich tych okresów.

7.1 Profesjonalny osąd

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości PZ Cormay S.A. wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.

Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych

Spółka zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Spółki. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Spółki w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję o jej ujęciu jako nieruchomości inwestycyjnej lub jako środka trwałego.

Przeniesienie aktywów bądź grupy aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży

Spółka klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Na dzień bilansowy Zarząd ocenia prawdopodobieństwo zakończenia transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.

Wycena zapasów

Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych, niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń

bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich. Zapasy produktów, materiałów i towarów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO. Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania.

Na każdy dzień bilansowy dokonuje się oceny składników zapasów pod kątem utraty ich wartości, dokonując, jeśli zajdą ku temu przesłanki, odpisu aktualizującego ich wartość.

W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody. Kwotę wszelkich odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmuje się jako koszt okresu, w którym odpis lub strata miały miejsce.

Klasyfikacja umów leasingowych

Spółka dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.

Nakłady na trwające prace rozwojowe, zakończone prace rozwojowe

Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Spółki. Pierwsze skapitalizowanie kosztów jako wartości niematerialnych wynika z osądu kierownictwa dotyczącego stwierdzenia, że składnik aktywów spełnił kryteria ujmowania zgodnie z MSR 38 oraz potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanych wpływów z projektu, stopy dyskontowej oraz prognozowanego okresu uzyskiwania korzyści. Wartość bilansowa skapitalizowanych niezakończonych kosztów rozwoju na 31 grudnia 2016 roku wynosiła 52 788 tys. PLN (2015: 48 656 tys. PLN).

Spółka przeprowadza co roku test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Aby udowodnić, w jaki sposób dany składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, Spółka ocenia przyszłe korzyści ekonomiczne, które ma uzyskać z tego składnika na podstawie zasad określonych w MSR 36 "Utrata wartości aktywów". Kierownictwo Spółki oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem.

Ośrodek wypracowujący środki pieniężne

Zgodnie z definicją zawartą w paragrafie 6 MSR 36 ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym dającym się określić zespołem aktywów, który wypracowuje wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Z określeniem, co stanowi ośrodek wypracowujący środki pieniężne, wiąże się subiektywna ocena. Jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, Spółka identyfikuje najmniejszy zbiór aktywów, który wypracowuje w znacznym stopniu niezależne wpływy pieniężne.

7.2 Niepewność szacunków

Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.

Utrata wartości aktywów niefinansowych

Spółka ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Spółka przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych.

Utarta wartości aktywów finansowych

Spółka ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów finansowych. Przeprowadzanie testów na utratę wartości aktywów finansowych (np. udziałów i akcji) nie notowanych na rynkach regulowanych zlecane jest do zewnętrznym profesjonalnym podmiotom.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.

Wycena rezerw pozostałych

Pozostałe rezerwy szacowane są na podstawie przewidywanych kosztów jakie Spółka z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała ponieść w okresach następnych. Szacunki dokonywane są w oparciu o przewidywane podstawy przyszłych roszczeń z uwzględnieniem dodatkowych kosztów np. procesowych bądź kosztów odsetek w oparciu o aktualnie obowiązujące taryfy do ich ustalenia.

Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Spółka wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

8. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

Zarząd Spółki dokonał oceny pod względem zagrożenia dla kontynuowania działalności między innymi poniżej opisanych zagadnień.

Zwrot zaliczki od Orphée SA w kwocie 15.494 tys. PLN

W dniu 15 lipca 2014 roku PZ Cormay S.A. zawarła ze spółką zależną Orphée SA umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej zwanej "ZCP"). Zgodnie z umową, warunkiem zawarcia do dnia 31 października 2014 roku umowy przyrzeczonej dotyczącej sprzedaży ZCP, było posiadanie przez PZ Cormay S.A. akcji Orphée SA stanowiących co najmniej 50% plus 1 ogólnej liczby akcji Orphée SA oraz zawarcie przez Orphée SA i PZ Cormay S.A. umów regulujących bieżące rozliczenia pomiędzy stronami. W terminie do dnia 31 października 2014 roku nie nastąpiło spełnienie się warunków w postaci zawarcia przez Orphée SA oraz PZ Cormay S.A. umów regulujących bieżące rozliczenia pomiędzy stronami. Zgodnie z umową z Orphée SA przysługiwał zwrot zaliczki do dnia 31 grudnia 2015 roku w kwocie 15 494 tys. PLN W dniu 17 grudnia 2015 r. PZ Cormay S.A. zawarła z Orphée SA Porozumienie Zmieniające do Umowy Przedwstępnej Sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa z dnia 15 lipca 2014 r., na mocy którego zmianie uległ termin zwrotu zaliczki na rzecz Orphée SA na termin określony na dzień 31 grudnia 2016 r. W dniu 16 grudnia 2016 r. Spółka zawarła Porozumienie Zmieniające Porozumienie do umowy przedwstępnej sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na mocy którego zmianie uległ termin zwrotu zaliczki na rzecz Orphée z terminu określonego na dzień 31 grudnia 2016 r. na termin określony na dzień 30 czerwca 2017 r. Inne postanowienia Umowy pozostały bez zmian.

Na dzień 31.12.2016 roku PZ Cormay S.A. spłaciła łącznie 13 824 tys. PLN. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zaliczka została spłacona w całości.

8.1 Oświadczenia Zarządu

8.1.1 Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi PZ CORMAY S.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy PZ CORMAY S.A. a Sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz sytuacji PZ CORMAY S.A., w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.

8.1.2 Oświadczenie w sprawie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci dokonujący badania spełniali warunki do wydania bezstronnej i niezależnej opinii z badania zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.

Podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy kapitałowej PZ CORMAY za 2016 rok jest BDO Sp. z o.o.

8.1.3 Oświadczenie o zgodności

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.

MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").

Spółka dokonała korekty prezentacyjnej danych w bilansie, wyróżniając pozycje – "Wartości niematerialne – pozostałe", "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe". Zmiany te mają na celu podkreślenie, że te składniki aktywów stanowią wartości niematerialne i nie powinny być przyporządkowywane do innych pozycji aktywów.

8.2 Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych

Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

9. NOWE STANDARDY, INTERPRETACJE I ZMIANY DO ISTNIEJĄCYCH STANDARDÓW, KTÓRE OBOWIĄZUJĄ W 2016 R.

Następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej obowiązują od 1 stycznia 2016 roku:

  • Zmiany w MSSF 11 Ujmowanie nabycia udziałów we wspólnych działaniach
  • Zmiany w MSR 16 i MSR 38 Wyjaśnienia w zakresie akceptowanych metod ujmowania umorzenia i amortyzacji
  • Zmiany w MSR 16 i MSR 41 Rolnictwo: Rośliny Produkcyjne
  • Zmiany w MSR 27: Metoda praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych
  • Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28: Jednostki inwestycyjne: zastosowanie wyjątku z konsolidacji
  • Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2012-2014)

Zmiany w MSR 1: Inicjatywa w sprawie ujawnień

Ich zastosowanie nie miało wpływu na wyniki działalności i sytuację finansową Spółki, a skutkowało jedynie zmianami stosowanych zasad rachunkowości lub ewentualnie rozszerzeniem zakresu niezbędnych ujawnień czy też zmianą używanej terminologii.

Główne konsekwencje zastosowania nowych regulacji:

Zmiany w MSSF 11 Ujmowanie nabycia udziałów we wspólnych działaniach

Zmiany w MSSF 11 zostały opublikowane w dniu 6 maja 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Celem zmian jest przedstawienie szczegółowych wytycznych wyjaśniających sposób ujęcia transakcji nabycia udziałów we wspólnych działaniach, które stanowią przedsięwzięcie. Zmiany wymagają, aby stosować zasady identyczne do tych, które stosowane są w przypadku połączeń jednostek.

Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany w MSR 16 i MSR 38 Wyjaśnienia w zakresie akceptowanych metod ujmowania umorzenia i amortyzacji

Zmiany w MSSF 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 38 Wartości niematerialne zostały opublikowane w dniu 12 maja 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiana stanowi dodatkowe wyjaśnienia w stosunku do dozwolonych do stosowania metod amortyzacji. Celem zmian jest wskazanie, że metoda naliczania umorzenia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych oparta na przychodach nie jest właściwa, jednak w przypadku wartości niematerialnych metoda ta może być zastosowana w określonych okolicznościach.

Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany w MSR 16 i MSR 41 Rolnictwo: Rośliny Produkcyjne

Zmiany w MSSF 16 i 41 zostały opublikowane w dniu 30 czerwca 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiana ta wskazuje, że rośliny produkcyjne powinny być ujmowane w taki sam sposób jak rzeczowe aktywa trwałe w zakresie MSR 16. W związku z powyższym rośliny produkcyjne należy rozpatrywać poprzez pryzmat MSR 16, zamiast MSR 41. Produkty rolne wytwarzane przez rośliny produkcyjne nadal podlegają pod zakres MSR 41.

Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany w MSR 27: Metoda praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych

Zmiany w MSR 27 zostały opublikowane w dniu 12 sierpnia 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiany przywracają w MSSF opcję ujmowania w jednostkowych sprawozdaniach finansowych inwestycji w jednostki zależne, wspólne przedsięwzięcia i jednostki stowarzyszone za pomocą metody praw własności. W przypadku wyboru tej metody należy ją stosować dla każdej inwestycji w ramach danej kategorii.

Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28: Jednostki inwestycyjne: zastosowanie wyjątku z konsolidacji

Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 18 grudnia 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Ich celem jest doprecyzowanie wymogów w zakresie rachunkowości jednostek inwestycyjnych.

Spółka zastosowała te zmiany z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu – tj. 1 stycznia 2016 roku.

Zastosowanie zmienionych standardów nie ma wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2012-2014)

W dniu 25 września 2014 r. w wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono drobne poprawki do następujących 4 standardów:

  • MSSF 5 Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, w zakresie przeklasyfikowania aktywów lub grupy do zbycia z "przeznaczonych do sprzedaży" do "posiadanych w celu przekazania właścicielom" i odwrotnie,
  • MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienia, m.in. w zakresie zastosowania zmian do MSSF 7 odnośnie kompensowania aktywów i zobowiązań finansowych do śródrocznych skróconych sprawozdań finansowych,
  • MSR 19 Świadczenia pracownicze, w zakresie waluty "obligacji korporacyjnych wysokiej jakości" wykorzystywanych do ustalenia stopy dyskonta,
  • MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa, w zakresie doprecyzowania, w jaki sposób wskazać, że ujawnienia wymagane przez par. 16A MSR 34 zostały zamieszczone w innym miejscu raportu śródrocznego.

Mają one zastosowanie przeważnie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 r. lub później. Spółka ocenia, że zastosowanie zmienionych standardów nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki, z wyjątkiem poprawki do MSR 34, która może skutkować dodatkowymi ujawnieniami w śródrocznych sprawozdaniach finansowych Spółki.

Zmiany w MSR 1: Inicjatywa w sprawie ujawnień

W dniu 18 grudnia 2014 roku w ramach dużej inicjatywy mającej na celu poprawę prezentacji i ujawnień w raportach finansowych opublikowano zmiany do MSR 1. Zmiany te mają służyć dalszemu zachęcaniu jednostek do stosowania profesjonalnego osądu w określaniu jakie informacje ujawnić w ich sprawozdaniach finansowych. Przykładowo, zmiany doprecyzowują, że istotność dotyczy całości sprawozdań finansowych oraz, że zawarcie nieistotnych informacji może zredukować użyteczność ujawnień stricte finansowych. Ponadto, zmiany doprecyzowują, że jednostki powinny stosować profesjonalny osąd przy określaniu w jakim miejscu i w jakiej kolejności prezentować informacje przy ujawnianiu informacji finansowych.

Opublikowanym zmianom towarzyszą też zmiany w MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych, który zwiększa wymogi ujawnień odnośnie przepływów z działalności finansowej oraz środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jednostki (szczegóły poniżej).

Spółka ocenia, że zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

10. NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE, A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Spółka nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.

Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:

1) MSSF 9 Instrumenty finansowe

Nowy standard został opublikowany w dniu 24 lipca 2014 roku i roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Celem standardu jest uporządkowanie klasyfikacji aktywów finansowych oraz wprowadzenie jednolitych zasad podejścia do oceny utraty wartości dotyczących wszystkich instrumentów finansowych. Standard wprowadza również nowy model rachunkowości zabezpieczeń w celu ujednolicenia zasad ujmowania w sprawozdaniach finansowych informacji o zarządzaniu ryzykiem.

Spółka zastosuje nowy standard od 1 stycznia 2018 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Spółka rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.

2) MSSF 14 Regulatory Deferral Accounts

Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.

Spółka zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.

Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

3) MSSF 15 Przychody z umów z klientami

Nowy ujednolicony standard został opublikowany w dniu 28 maja 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku (pierwotnie 2017 roku) lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie. Standard ustanawia jednolite ramy ujmowania przychodów i zawiera zasady, które zastąpią większość szczegółowych wytycznych w zakresie ujmowania przychodów istniejących obecnie w MSSF, w szczególności, w MSR 18 Przychody, MSR 11 Umowy o usługę budowlaną oraz związanych z nimi interpretacjach. W dniu 11 września 2015 roku Rada Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości opublikowała projekt zmian w przyjętym standardzie odraczający o rok datę wejścia w życie tego standardu.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Spółka rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.

4) MSSF 16 Leasing

Nowy standard został opublikowany w dniu 13 stycznia 2016 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (ale pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące leasingu (m.in. MSR 17) i diametralnie zmienia podejście do umów leasingowych o różnym charakterze, nakazując leasingobiorcą wykazywanie w bilansach aktywów i zobowiązań z tytułu zawartych umów leasingowych, niezależnie od ich rodzaju.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Spółka rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.

5) Zmiany w MSR 12: Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu niezrealizowanych strat.

Zmiany w MSR 12 zostały opublikowane w dniu 19 stycznia 2016 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub później. Ich celem jest doprecyzowanie wymogów w zakresie ujmowania aktywów z tytułu podatku odroczonego dotyczących dłużnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.

Spółka ocenia, że zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

6) Zmiany do MSR 7 "Sprawozdanie z przepływów pieniężnych"

Wydane w styczniu 2016 r. zmiany do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych stanowią odpowiedź RMSR na postulaty inwestorów co do zwiększenia zakresu ujawnień na temat zadłużenia netto (niezdefiniowanego w MSSF). Omawiane zmiany wprowadzają wymóg dokonania ujawnień, które umożliwiłyby użytkownikom sprawozdań finansowych ocenę zmian sald zobowiązań jednostki powstałych w związku z działalnością finansową; zmian zarówno o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym.

Wymogi te mogą zostać spełnione na przykład poprzez przedstawienie uzgodnienia pomiędzy saldami otwarcia i zamknięcia zobowiązań z działalności finansowej. Cel ten może jednak być osiągnięty również w inny sposób, co stanowi ułatwienie dla instytucji finansowych oraz innych jednostek, które już obecnie przedstawiają rozbudowane ujawnienia w tym zakresie.

Chociaż dopuszczalne jest także ujawnienie informacji na temat zmian pozostałych aktywów i zobowiązań, tego typu dodatkowe ujawnienia powinny zostać zaprezentowane odrębnie od zmian zobowiązań powstałych na skutek działalności finansowej.

Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

7) Zmiany do MSSF 2 "Płatności oparte na akcjach" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później z możliwością ich wcześniejszego zastosowania)

Obecnie nie jest jasne jak spółki powinny ujmować niektóre rodzaje umów dotyczących płatności na bazie akcji. W odpowiedzi na powyższe wątpliwości Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała szereg zmian do MSSF 2. Zmiany te zawierają wymogi odnośnie ujęcia:

efektów warunków nabycia uprawnień i warunków innych niż warunki nabycia uprawnień na wycenę praw rozliczanych w środkach pieniężnych;

  • transakcji płatności na bazie akcji z cechą rozliczenia netto dla zobowiązań z tytułu podatku pobieranego u źródła;
  • modyfikacji warunków transakcji płatności na bazie akcji, które zmieniają klasyfikację transakcji z rozliczanej w środkach pieniężnych na rozliczaną w instrumentach kapitałowych.

Aktualnie obowiązujący IFRS 2 nie wyjaśnia jak należy określać wartość godziwą zobowiązania powstałego w wyniku transakcji płatności na bazie akcji rozliczanej w środkach pieniężnych. W rezultacie w praktyce występują dwa odmienne podejścia do jego wyceny: wycena przy użyciu takiego samego podejścia jak dla płatności na bazie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych lub wycena w wartości godziwej. Zmiany wyjaśniają, że transakcje płatności na bazie akcji rozliczane w środkach pieniężnych wyceniać należy przy zastosowaniu takiego samego podejścia, jak w przypadku płatności na bazie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych – tj. metody zmodyfikowanego dnia przyznania. Zatem przy wycenie zobowiązania:

  • warunki rynkowe i warunki inne niż warunki nabycia uprawnień są uwzględniane w wycenie wartości godziwej;
  • ilość praw do otrzymania środków pieniężnych jest korygowana w celu odzwierciedlenia najlepszego szacunku co do ilości praw, które będą przyznane na skutek spełnienia warunków świadczenia usług i innych niż rynkowe warunków związanych z dokonaniami jednostki.

Nowe wymogi nie zmieniają łącznej kwoty kosztów do ujęcia, ponieważ łączne wynagrodzenie z tytułu transakcji płatności na bazie akcji rozliczanych w środkach pieniężnych jest w dalszym ciągu równe wartości środków pieniężnych płatnych w momencie rozliczenia.

Zmiany wprowadzają również wyjątek, zgodnie z którym dla celów klasyfikacji transakcje płatności na bazie akcji zawierane z pracownikami są ujmowane jako rozliczane w instrumentach kapitałowych, jeżeli:

  • warunki programu dopuszczają lub wymagają od jednostki rozliczenia transakcji w kwocie netto poprzez odliczenie określonej liczby instrumentów kapitałowych w celu sprostania ustawowym wymogom związanym z podatkiem pobieranym u źródła (cecha rozliczenia netto);
  • cała transakcja klasyfikowana byłaby jako rozliczana w instrumentach kapitałowych, gdyby nie zawierała ona cechy rozliczenia netto.

Wyjątek nie dotyczy instrumentów, które jednostka odlicza ponad ilość niezbędną do spełnienia wymogu podatkowego w związku z transakcją płatności na bazie akcji.

Ponadto ze względu na fakt, że MSSF 2 nie zawiera specyficznych wytycznych w zakresie ujęcia w sytuacji, gdy dochodzi do modyfikacji transakcji płatności na bazie z rozliczanej w środkach pieniężnych na rozliczaną w instrumentach kapitałowych, omawiane zmiany precyzują, że jednostki powinny zastosować następujące podejście:

  • o na dzień modyfikacji zaprzestać ujęcia zobowiązania z tytułu oryginalnej transakcji płatności na bazie akcji rozliczanej w środkach pieniężnych oraz wycenić i ująć w wartości godziwej z dnia modyfikacji transakcję płatności na bazie akcji rozliczaną w instrumentach kapitałowych w zakresie, w jakim dobra lub usługi zostały otrzymane do tej daty;
  • o różnicę pomiędzy wartością bilansową zobowiązania na dzień modyfikacji i kwotą ujętą na ten dzień w kapitałach ująć niezwłocznie w zysku lub stracie.

Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

8) Zmiany do MSSF 4: Zastosowanie MSSF 9 "instrumenty finansowe" wraz z MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później)

W dniu 12 września 2016 roku RMSR opublikowała zmiany do standardu MSSF 4 o umowach ubezpieczeniowych.

Zmiany wprowadzają dwa opcjonalne podejścia: nakładkowe i odraczające.

Zmiany standardu:

dadzą wszystkim spółkom będącym wystawcą umów ubezpieczeniowych opcję ujęcia w innych całkowitych dochodach (zamiast w zysku lub stracie) zmienności wyników wynikającej z zastosowania MSSF 9 zanim wydany zostanie nowy standard na temat umów ubezpieczeniowych;

dadzą spółkom, których działalność jest związana głównie z ubezpieczeniami, przejściowe zwolnienie z zastosowania MSSF 9 do 2021 roku. Jednostki, które odroczą zastosowanie MSSF 9, będą nadal stosować obecnie stosowany standard o instrumentach finansowych – MSR 39.

Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.

11. WCZEŚNIEJSZE ZASTOSOWANIE STANDARDÓW I INTERPRETACJI.

Spółka nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania jakichkolwiek standardów, zmian do standardów i interpretacji.

12. WPROWADZENIE NOWYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI.

W roku 2016 nie wprowadzono nowych zasad rachunkowości, a także nie dokonano zmian zasad już istniejących, za wyjątkiem tych, które wynikają z zastosowania nowych standardów i interpretacji.

W celu zwiększenia czytelności sprawozdania finansowego oraz uporządkowania pozycji w bilansie tak, aby były bardziej zrozumiałe i adekwatne do działalności jednostki, zmieniono prezentację wybranych pozycji w sposób następujący:

  1. zaprezentowano wartości niematerialne jako jedną pozycję z wyodrębnionymi podpozycjami w następujący sposób:

"Wartości niematerialne, w tym:

  • nakłady na trwające prace rozwojowe,
  • koszty zakończonych prac rozwojowych,
  • pozostałe."
    1. połączono dotychczas prezentowane jako dwie pozycje "Aktywa trwałe zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży" i "Aktywa związane z działalnością zaniechaną" w jedną pozycję "Aktywa przeznaczone do zbycia". W tej pozycji są prezentowane aktywa ujmowane i wyceniane zgodnie z wymogami MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana. W pasywach zmieniono pozycję "Zobowiązania związane z działalnością zaniechaną" na odpowiadającą zmianom w aktywach pozycję "Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do zbycia".

Zmiana sposobu prezentacji nastąpiła również w okresie porównawczym.

13. KOREKTA BŁĘDU

W okresie dwunastu miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2016 roku Spółka ujęła korekty błędu podstawowego wynikające z korekt dokonanych w księgach i sprawozdaniu finansowym PZ CORMAY S.A. Korekty te dotyczyły zwrotu podatku dochodowego za 2009 rok w kwocie 151 tys. PLN i za 2010 rok w kwocie 382 tys. PLN, razem 533 tys. PLN.

14. KOREKTY ZWIĄZANE Z RETROSPEKTYWNYM PRZEKSZTAŁCENIEM DANYCH PORÓWNAWCZYCH POPRZEDNICH OKRESÓW

14.1 Korekty w sprawozdaniu za rok zakończony 31 grudnia 2015 r.

Niniejsza nota przedstawia korekty błędów lat ubiegłych opisane w nocie 13.

Korekty aktywów

Opis korekt błędów dotyczących aktywów

Korekta 1 – zwrotu podatku dochodowego za rok 2009 w kwocie 151 tys. PLN, za rok 2010 w kwocie 382 tys. PLN

31.12.2015
dane
przekształcone
31.12.2015
dane
opublikowane
numer
korekty
kwota
korekty
AKTYWA
Aktywa trwałe 81 441 81 441
Rzeczowe aktywa trwałe 20 551 20 551
Nieruchomości inwestycyjne 1 143 1 143
Wartości niematerialne, w tym: 46 374 46 374
- nakłady na twrające prace rozwojowe 44 575 44 575
- koszty zakończonych prac rozwojowcyh 1 388 1 388
- pozostałe 411 411
Wartość firmy 0 0
Inne długoterminowe aktywa finansowe 11 311 11 311
Inne aktywa długoterminowe 1 249 1 249
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 813 813
Aktywa obrotowe 64 230 63 697 1 533
Zapasy 12 574 12 574
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 29 259 28 726 1 533
Rozliczenia międzyokresowe 173 173
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 22 224 22 224
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży 0 0
SUMA AKTYWÓW 145 671 145 138 1 533

Korekty pasywów

PASYWA
Kapitał własny 104 576 104 043 1 533
Kapitał podstawowy 63 724 63 724 -
Kapitał zapasowy 51 365 51 365 -
Pozostałe kapitały rezerwowe 0 0 -
Zyski zatrzymane/Niepokryte straty 5 643 5 110 1 533
Skumulowane inne całkowite dochody -6 449 -6 449 -
Wynik okresu bieżącego -9 707 -9 707 -
Kapitał własny ogółem 104 576 104 043 1 533
Zobowiązania długoterminowe 10 370 10 370 -
Oprocentowane kredyty i pożyczki 0 0 -
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 936 936 -
Rezerwy pozostałe 0 -
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 91 91 -
Pozostałe zobowiązania 582 582 -
Otrzymane dotacje 8 761 8 761 -
Zobowiązania krótkoterminowe 30 725 30 725 -
Zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek 0 0 -
Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: 30 725 30 725 -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
28 197 28 197 -
Oprocentowane kredyty i pożyczki 0 0 -
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego 0 0 -
Rozliczenia międzyokresowe 0 0 -
Rezerwy 1 786 1 786 -
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 678 678 -
Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi
zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży
0 0 -
Otrzymane dotacje 64 64 -
Zobowiązania razem 41 095 41 095
SUMA PASYWÓW 145 671 145 138 1 533

Opis korekt błędów dotyczących pasywów

Korekta 1 – zwrotu podatku dochodowego za rok 2009 w kwocie 151 tys. PLN, za rok 2010 w kwocie 382 tys. PLN

15. ZMIANA SZACUNKÓW

W okresie bieżącym nie miała miejsca zmiana metod dokonywania szacunków, która miałaby wpływ na okres bieżący lub na okresy przyszłe.

16. ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI

16.1.1 Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Dane finansowe przeliczono według następujących zasad:

  • poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 31.12.2016 roku oraz 31.12.2015 roku przez Narodowy Bank Polski,
  • poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych 01.01.2016 – 31.12.2016 oraz 01.01.2015– 31.12.2015.

Do przeliczenia wybranych danych finansowych na EUR, CHF, BYR i RUB przyjęte zostały następujące kursy dla potrzeb wyceny bilansowej:

DATA 1 EUR 1 CHF 1 RUB 1 BYN
euro frank szwajcarski rubel rosyjski rubel białoruski*
2016-12-30 4,424 4,1173 0,068 2,1589
Kurs średni 2016 4,3757 4,0133 0,0598 1,9969
DATA 1 EUR 1 CHF 1 RUB 100 BYR
euro frank szwajcarski rubel rosyjski rubel białoruski
2015-12-31 4,2615 3,9394 0,0528 0,021
Kurs średni 2015 4,1848 3,9341 0,0616 0,0238

16.2 Rzeczowe aktywa trwałe

Środki trwałe są wykazywane w cenie nabycia (powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania) lub koszcie wytworzenia, pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe są amortyzowane liniowo począwszy od miesiąca, w którym jest on dostępny do użytkowania. Stawki amortyzacji wynikają z okresów ekonomicznej użyteczności aktywów.

Stawki amortyzacyjne w Spółce kształtują się na następującym poziomie:

  • budynki i budowle 1% 10%,
  • urządzenia techniczne i maszyny 12,5% 20%,
  • sprzęt komputerowy 20% -33%,
  • środki transportu 15% 20%,
  • pozostałe środki trwałe 1%- 10%,
  • wartości niematerialne i prawne 10%-50%.

Wartość końcową rzeczowych aktywów trwałych oraz poprawność stosowanych stawek amortyzacyjnych weryfikuje się raz w roku i w razie konieczności koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.

Inwestycje w obce obiekty wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Długość amortyzacji odpowiada okresowi najmu takiego obcego obiektu lub okresowi jego użyteczności, jeżeli ten jest krótszy.

Każdorazowo, po wykonaniu modernizacji, koszt ten ujmowany jest w wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, jeżeli kryteria ujmowania są spełnione. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia, lub gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści ekonomiczne wynikające z dalszego użytkowania lub sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu, obliczone jako różnica między wpływami ze sprzedaży a wartością bilansową usuwanego składnika aktywu, ujmowane są w rachunku zysków i strat okresu, w którym dokonywana jest operacja gospodarcza.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Jednostka klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie.

Jednostka wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę) zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia.

16.3 Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości inwestycyjne są ujmowane początkowo w wartości równej cenie nabycia, powiększonej o koszty transakcji. Wartość bilansowa składnika aktywów obejmuje koszt zastąpienia części nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości. Po początkowym ujęciu nieruchomości są wykazywane w wartości godziwej, która odzwierciedla warunki rynkowe na dzień bilansowy. Wartości godziwe są określane na dzień bilansowy na podstawie niezależnych wycen rzeczoznawców. Zyski lub straty wynikające ze zmiany wartości godziwej nieruchomości są ujmowane w rachunku zysków i strat tego okresu, w którym powstały.

Przeniesienie aktywów do nieruchomości inwestycyjnych (reklasyfikacja np. ze środków trwałych, lub środków trwałych w budowie) następuje tylko wtedy, gdy zmienia się sposób użytkowania przez właściciela, potwierdzone bądź przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, bądź rozpoczęcie użytkowania na podstawie umowy leasingu. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Spółka stosuje zasady opisane w części "Rzeczowe aktywa trwałe" aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.

Przeniesienie inwestycji z nieruchomości do aktywów trwałych i zapasów lub z zapasów do nieruchomości

W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, zakładany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.

Nieruchomości przeznaczone na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki ujmowane są w pozycji zapasy.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Nabycie nieruchomości przeznaczonej do modernizacji

W przypadku gdy Spółka nabywa nieruchomość inwestycyjną, która wymaga poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych, jej początkową wartość wycenia się w cenie nabycia. Wartość nakładów adaptacyjnych zostaje aktywowana w wartości początkowej nieruchomości, do czasu zakończenia prac modernizacyjnych. Nieruchomość na czas niezbędnych robót pozostaje nieruchomością inwestycyjną i nie jest przeklasyfikowywana do nieruchomości zajmowanych przez właściciela (środki trwałe w budowie). Wycena takiej nieruchomości w trakcie modernizacji, jak również po jej zakończeniu odbywa się zgodnie z MSR 40, tj. wartość nieruchomości podlega każdorazowo wycenie na dzień bilansowy do wartości godziwej poprzez rachunek zysków i strat.

Nieruchomość inwestycyjna w budowie

Spółka prezentuje nieruchomości inwestycyjne w trakcie budowy jako nieruchomości inwestycyjne. Nieruchomości te w czasie trwania budowy wyceniane są według wartości godziwej od momentu, gdy jest możliwe wiarygodne ustalenie tej wartości.

16.4 Wartości niematerialne

Definicja I kryteria ujmowania wartości niematerialnych i prawnych

Składnik wartości niematerialnych to możliwy do zidentyfikowania niepieniężny składnik aktywów, nieposiadający postaci fizycznej, pozostający pod kontrolą jednostki w wyniku zdarzeń zaistniałych w przeszłości, z którego, według przewidywań, jednostka osiągnie w przyszłości korzyści ekonomiczne.

Składnik aktywów jest możliwy do zidentyfikowania, jeżeli:

a) jest możliwy do wyodrębnienia, tzn. można go wyodrębnić lub oddzielić od jednostki i sprzedać, przenieść, udzielić na niego licencji, wynająć lub wymienić, osobno albo razem z odnośną umową, innym możliwym do zidentyfikowania składnikiem aktywów lub zobowiązaniem niezależnie od tego, czy jednostka zamierza tak uczynić lub

b) powstaje na skutek praw wynikających z umowy lub z innych tytułów prawnych, niezależnie od tego, czy prawa te można przenieść lub oddzielić od jednostki lub od innych praw i obowiązków.

Jednostka kontroluje składnik aktywów, jeżeli jest uprawniona do uzyskiwania przyszłych korzyści ekonomicznych powstających za przyczyną danego środka i jest w stanie ograniczyć dostęp do tych korzyści osobom trzecim. Zdolność jednostki do kontrolowania przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika wartości niematerialnych zazwyczaj wynika z tytułu prawnego, który może podlegać egzekucji na drodze sądowej. Przy braku tytułu prawnego trudniej jest udowodnić sprawowanie kontroli. Jednak możliwość prawnego wyegzekwowania tytułu nie jest warunkiem koniecznym kontroli, ponieważ jednostka może kontrolować przyszłe korzyści ekonomiczne również w inny sposób.

Przyszłe korzyści ekonomiczne osiągane ze składnika wartości niematerialnych mogą obejmować przychody ze sprzedaży produktów lub usług, oszczędności kosztów lub inne korzyści wynikające z używania składnika aktywów przez jednostkę.

Składnik wartości niematerialnych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy:

a) jest prawdopodobne, że jednostka osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów; oraz

b) można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.

Prawdopodobieństwo osiągnięcia przyszłych korzyści ekonomicznych ocenia się, stosując rozsądne i udokumentowane założenia, które stanowią odzwierciedlenie dokonanej przez kierownictwo jak najwłaściwszej oceny całokształtu uwarunkowań ekonomicznych, występujących w ciągu okresu użytkowania składnika aktywów.

Jednostka, oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem opartym na dowodach dostępnych w momencie początkowego ujęcia, przypisując szczególne znaczenie dowodom zewnętrznym.

Spełnianie definicji składnika aktywów – wartości niematerialnych przez "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" w świetle MSR 38

W ocenie kierownictwa Spółki składniki aktywów - "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" spełniają definicję składnika aktywów w rozumieniu paragrafu 8 MSR 38 "Wartości niematerialne", gdyż:

a) pozostają pod kontrolą jednostki w wyniku zdarzeń zaistniałych w przeszłości; oraz

b) stanowią aktywo, z którego, według przewidywań, jednostka osiągnie w przyszłości korzyści ekonomiczne.

Powstanie w wyniku przeszłych zdarzeń

Odnosząc się do warunku "powstania w wyniku przeszłych zdarzeń", "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" wykazywane w aktywach bilansu Spółki powstały w wyniku przeszłych zdarzeń polegających na realizacji tych prac i aktywowaniu kosztów z tym związanych (zużytych materiałów, wynagrodzeń, usług obcych, w tym wykonania i testowania prototypu, wykonania dokumentacji technicznej projektu, walidacji zewnętrznej, koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych wykorzystywanych do prowadzenia prac rozwojowych, ubezpieczenia analizatorów i innych środków trwałych wykorzystywanych do realizacji pracy rozwojowej itd.). Koszty te są odpowiednio udokumentowane i ujęte w ewidencji księgowej Spółki.

Kontrola

Odnosząc się do warunku "kontrolowania", zakończone prace rozwojowe pozostają pod kontrolą Spółki, gdyż na moment sprawozdawczy, a więc na dzień 31.12.2016 w wyniku inwentaryzacji rocznej potwierdzono, że prace zakończone są wykorzystywane przez Grupę i generują przychody ze sprzedaży opracowanych w ramach prac rozwojowych produktów. Dział handlowy określił również przyszłe prognozy sprzedaży produktów opracowanych w wyniku tych prac rozwojowych. Przychody ze sprzedaży pokrywają przynajmniej nakłady poniesione na ich wytworzenie. Zakończone prace rozwojowe, w wyniku których opracowano produkty, które nie przynoszą wystarczających przychodów ze sprzedaży, tj. nie pokrywają w pełni poniesionych nakładów na ich wytworzenie, zostały na dzień 31.12.2016 spisane w koszty

W przypadku "nakładów na trwające prace rozwojowe", pozostają one pod kontrolą jednostki, gdyż na moment sprawozdawczy, a więc na dzień 31.12.2016 roku w wyniku inwentaryzacji rocznej potwierdzono, iż Spółka po pozytywnym zakończeniu tych prac, planuje rozpocząć produkcję nowych analizatorów i odczynników oraz osiągać z tego tytułu przychody i zyski.

Co roku nakłady na trwające prace rozwojowe podlegają inwentaryzacji rocznej. Jeśli w wyniku inwentaryzacji rocznej nie da się potwierdzić, iż prace rozwojowe zostaną zakończone powodzeniem i przyniosą w przyszłości korzyści ekonomiczne, są one obejmowane odpisem aktualizującym. W sytuacji stwierdzenia, iż na podstawie dotychczasowych wyników prace nie będą kontynuowane, są one odpisywane w koszty.

Osiągnięcie korzyści ekonomicznych

Odnosząc się do warunku "osiągnięcia w przyszłości korzyści ekonomicznych" na dzień 31.12.2016 roku wykonano inwentaryzację zakończonych prac weryfikując realizowane przychody generowane przez opracowane w ramach prac produkty. Wyniki inwentaryzacji potwierdziły osiągnięcie w przyszłości planowanych korzyści ekonomicznych. W przypadku "nakładów na trwające prace rozwojowe" wykonano na dzień 31.12.2016 test na utratę wartości zgodnie z MSR 36, który stanowi iż bez względu na to, czy istnieją przesłanki, które wskazują, iż nastąpiła utrata wartości, jednostka jest zobowiązana do przeprowadzania corocznie testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Spółka przeprowadza taki test co roku na dzień bilansowy.

Test potwierdził, że wartość bilansowa "nakładów na trwające prace rozwojowe" jest niższa, niż wartość odzyskiwalna i nie ma konieczności tworzyć odpisów aktualizujących.

Możliwość do zidentyfikowania

Definicja wartości niematerialnej wymaga, aby była ona składnikiem możliwym do zidentyfikowania.

W myśl MSR 38 składnik aktywów jest możliwy do zidentyfikowania, jeżeli:

a) jest możliwy do wyodrębnienia, tzn. można go wyodrębnić lub oddzielić od jednostki i sprzedać, przenieść, udzielić na niego licencji, wynająć lub wymienić, osobno albo razem z odnośną umową, innym możliwym do zidentyfikowania składnikiem aktywów lub zobowiązaniem niezależnie od tego, czy jednostka zamierza tak uczynić lub

b) powstaje na skutek praw wynikających z umowy lub z innych tytułów prawnych, niezależnie od tego, czy prawa te można przenieść lub oddzielić od jednostki lub od innych praw i obowiązków.

Każda "zakończona praca rozwojowa" ma w ewidencji księgowej zgromadzone poniesione na jej opracowanie nakłady, ma ustalone produkty, które powstały w wyniku jej opracowania. Zakończone prace są przyjmowane na stan wartości niematerialnych i prawnych (zakończonych) niezwłocznie po ich zakończeniu, został określony okres ich ekonomicznej użyteczności, są one amortyzowane. Każdy z tych składników aktywów w ten sposób jest możliwy do wyodrębnienia, posiada przypisane koszty, opracowane produkty, opisaną technologię (dokumentacja w Dziale Badań i Rozwoju), dokumentację potwierdzającą wdrożenie do produkcji, dokumentację potwierdzającą rejestrację jako wyroby medyczne, znana jest wartość sprzedaży tych produktów oraz plany sprzedaży na przyszłość. Rejestracja produktów medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jest warunkiem koniecznym sprzedaży tych wyrobów w Polsce (oraz stosowania stawki VAT 8%). Należy zawrócić uwagę na to, iż Spółka dokonuje sprzedaży produktów nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na zagraniczne rynki zbytu.

W przypadku niezakończonych jeszcze prac rozwojowych, opracowywane produkty nie są rejestrowane. Będą one objęte rejestracją dopiero po ich zakończeniu. Opracowywane w ramach prac rozwojowych nowe analizatory (Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior, BlueBox) zostaną zarejestrowane zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii. Rejestracja w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Produktów Medycznych I Biobójczych uprawomocnia się po 14 dniach od złożenia dokumentacji rejestracyjnej.

Dodatkowo producent składa deklarację zgodności CE (zgodności z dyrektywą 98/79/EC) – aby móc oferować nowe produkty na rynkach eksportowych. Deklaracja zgodności CE jest formą samodeklaracji w ramach której producent potwierdza spełnianie przez wyrób określonych wymogów. Wprowadzenie produktów na rynek nie jest uzależnione od decyzji administracyjnej.

Każda "trwająca praca rozwojowa" dotyczy opracowania nowego analizatora wraz z linią odczynnikową.

Do obecnie trwających prac rozwojowych nad nowymi analizatorami Spółka posiada następujące patenty, wzory przemysłowe, znaki towarowe:

  1. postepowanie patentowe przed EPO dotyczące analizatora Hermes Senior (nazwa: Method and device for delivering fluid sample to analyzing apparatus, nr zgłoszenia PCT/EP/2012/069060; EPO: 12778637.4)

    1. 3 wzory przemysłowe (jeden do analizatora Equisse oraz dwa do analizatora Hermes Senior)
    1. znak towarowy Dual Diff System dotyczący rozwiązania w analizatorze Hermes Senior
    1. znak towarowy Equisse
    1. znak towarowy Bluebox

Spółka planuje w przyszłości objąć zgłoszeniami kolejne analizatory i znaki towarowe.

Spółka prowadzi działania związane z uzyskaniem ochrony wyników obecnie trwających prac rozwojowych w formie zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.

Na bazie podpisanych umów z twórcami rozwiązań technicznych zastosowanych w nowych analizatorach, Spółka ma prawo do korzystania z nich w pełni w zakresie planowanej sprzedaży nowych produktów.

Odnosząc się do kryterium "wyodrębnienia" składnika wartości niematerialnych należy stwierdzić, iż Spółka jest w stanie wyodrębnić nakłady na każdą pracę rozwojową, posiadane prototypy, analizatory preseryjne, posiadaną dokumentację, przygotowane instrukcje obsługi, przygotowane oprogramowanie, dokumenty potwierdzające wykonanie niezbędnych testów

koniecznych do rejestracji, patenty i znaki towarowe. A więc nakłady na konkretną pracę rozwojową można wyodrębnić, oddzielić od jednostki, sprzedać lub udzielić licencji.

Podsumowując, w ocenie kierownictwa Spółki, "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" spełniają definicję składnika aktywów w rozumieniu par. 8 MSR 38 Wartości niematerialne.

Spełnienie przez "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" kryteriów określonych w par. 57 MSR 38 "Wartości niematerialne".

Spółka ujmuje składniki wartości niematerialnych powstałe w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie udowodnić spełnienie kryteriów zawartych lit. a-f par. 57 MSR 38 "Wartości niematerialne".

Spółka ma własny Dział Badań i Rozwoju, który zajmuje się realizacją prac rozwojowych, gromadzi dokumentację dotyczącą realizowanego projektu. W momencie zakończenia pracy rozwojowej przez Dział Badań i Rozwoju jest przygotowywana dokumentacja wdrażającą opracowane odczynniki do produkcji. Dział Badań i Rozwoju zgodnie z dokumentacją systemu ISO przygotowuje wniosek o pozytywne zakończenie pracy. Dział produkcji uruchamia produkcję, a Dział Informacji Naukowej i Rejestracji rejestruje odczynniki jako wyroby medyczne. Po uzyskaniu rejestracji produkty mogą być sprzedawane w Polsce. W momencie zakończenia pracy rozwojowej są sumowane wszystkie koszty zgromadzone na koncie założonym dla danej pracy rozwojowej. Na wniosku o pozytywne zakończenie pracy Dział Handlowy wyraża opinię, czy jest możliwym uzyskanie przychodów ze sprzedaży pozwalających na pokrycie poniesionych kosztów. Dział Handlowy wskazuje również okres w jakim jednostka będzie czerpać korzyści ekonomiczne (produkować i sprzedawać opracowane w ramach pracy produkty). Jest to okres ekonomicznej użyteczności, w jakim zgodnie z polityką rachunkowości zakończona praca rozwojowa jest amortyzowana. W razie pozytywnej opinii Działu Handlowego i po zatwierdzeniu przez Zarząd praca jest przyjmowana do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowana w okresie ekonomicznej użyteczności.

W odniesieniu do zakończonych prac rozwojowych kryteria zawarte w par. 57 lit. a-f MSR 38 są spełnione, ponieważ:

a) istnieje możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży – kryterium to jest spełnione w momencie zakończenia pracy rozwojowej,

b) istnieje zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży – w przypadku zakończonej pracy rozwojowej technologia już jest opracowana i wdrożona do produkcji, a więc użytkowana, produkty są sprzedawane, co roku jest przeprowadzana inwentaryzacja polegająca na sprawdzeniu czy przychody pokrywają poniesione nakłady,

c) istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonej pracy rozwojowej kryterium zdolności do użytkowania jest spełnione w momencie zakończenia, natomiast kryterium zdolności do sprzedaży jest co roku weryfikowane w trakcie inwentaryzacji,

d) istnieje sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub - jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę - użyteczność składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonych prac rozwojowych produkty są sprzedawane na dotychczasowych rynkach (rynek diagnostyki laboratoryjnej) w kraju i zagranicą. Na tych rynkach Spółka jest obecna od lat, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych imprezach targowo-wystawienniczych, podczas których informuje klientów o nowych produktach. Na całym świecie Spółka posiada sieć dystrybutorów zagranicznych do których kieruje nowo opracowywane produkty. Sposobem, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne jest sprzedaż opracowanych w ramach pracy rozwojowej produktów. Co roku podczas inwentaryzacji jest weryfikowana sprzedaż generowana przez opracowywane produkty, a Dział Handlowy określa prognozy sprzedaży na przyszłość.

e) istnieje dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonych prac rozwojowych nie istnieje zapotrzebowanie na środki służące ukończeniu prac, jedynie istnieje zapotrzebowanie na środki konieczne do wykorzystywania opracowanych technologii do produkcji i sprzedaży. Produkcja odczynników odbywa się w zakładzie produkcyjnym położonym w Maryninie pod Lublinem w ramach rutynowej działalności. Produkcja nowo opracowywanych odczynników nie wymaga dodatkowych, niż dotychczas posiadanych linii i urządzeń produkcyjnych, dotychczas zatrudnianych wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych, pracowników laboratoriów kontroli międzyoperacyjnej, działu zapewnienia jakości, rutynowo nabywanych i wykorzystywanych do produkcji surowców i opakowań itd.

f) istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych – koszty ponoszone na realizację pracy rozwojowej są ewidencjonowane na wyodrębnionym koncie księgowym. W taki sposób każda praca ma wiarygodnie ustalone koszty. Spółka posiada instrukcję księgową ujmowania kosztów prac rozwojowych. Koszt wytworzenia pracy rozwojowej obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.

W odniesieniu do trwających prac rozwojowych kryteria zawarte w par. 57 lit. a-f MSR 38 są spełnione, gdyż:

a) istnieje możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży – podczas inwentaryzacji rocznej komisja inwentaryzacyjna przy udziale Kierownika Działu Badań i Rozwoju oraz kierownika projektu odpowiadającego za daną realizowaną pracę rozwojową weryfikuje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, aby można było produkować i sprzedawać analizatory wraz z liniami odczynnikowymi. Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku niemal wszystkie prace rozwojowe były na etapie opracowania działającego prototypu (nazwy robocze Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior, BlueBox). W przypadku pracy rozwojowej o nazwie roboczej Hermes Junior prototyp jest planowany na 2016 rok. Na 2016 rok jest planowane opracowanie preseryjnych analizatorów Equisse i Hermes Senior. Fakt działania prototypów potwierdza, że kryterium możliwości technicznego ukończenia jest spełnione. Linie odczynnikowe do niektórych opracowywanych analizatorów już są opracowane i ich prawidłowe działanie jest testowane.

W ramach prac rozwojowych nad analizatorem BlueBox przeprowadzono badania korelacji obecnie testowanych prototypów BlueBox z wysokiej klasy japońskim aparatem Biolis 24i. Wyniki te pokazują wysoką i bardzo wysoką korelacje wyników otrzymywanych na wybranych panelach testów. Ponadto przeprowadzone zostały testy liniowości oraz czułości i otrzymywane wyniki potwierdzają, że przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiają osiągnięcie założonych celów projektowych, a zatem możliwości ukończenia rozwoju produktu. Równolegle do testów analizatora BlueBox zostały przeprowadzone badania i testy laboratoryjne chipu do pobierania i separowania krwi, element ten jest w pełni funkcjonalny i spełnia wszelkie oczekiwania projektowe. Podobne testy są realizowane z drugim jednorazowym elementem plastikowym, czyli panelem odczynnikowym – osiągane wyniki są również zadawalające. Powyższe pokazuje zasadność prowadzenia dalszych prac rozwojowych nad analizatorem BlueBox i możliwość jego komercjalizacji.

b) istnieje zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży – kierownictwo Spółki deklaruje zamiar ukończenia prac rozwojowych, wdrożenia do produkcji i sprzedaży nowych analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W tym celu Spółka pozyskała środki z emisji oraz dotacje UE.

c) istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w opinii kierownictwa Spółki po zakończeniu prac, będzie możliwa produkcja i sprzedaż opracowanych w ramach prac analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi.

Spółka ma wyłączne prawo do korzystania z efektów prac w zakresie komercjalizacji wypracowanych rozwiązań w obszarach rynku IVD, na które będą dedykowane nowe analizatory. Podmioty należące do Spółki mają prawa do składania wniosków patentowych do wynalazków, które mogą powstać w trakcie trwania umów o świadczenie usług podczas opracowywania Instrumentów przez zewnętrzne podmioty.

Odnosząc się do kryterium "wyodrębnienia" składnika wartości niematerialnych należy stwierdzić, iż:

1) Spółka jest w stanie wyodrębnić nakłady na każdą pracę rozwojową,

2) w ramach prowadzonych prac powstaje kompletna dokumentacja techniczna prezentująca wypracowane rozwiązania techniczne oraz wyniki osiągane na posiadanych prototypach i urządzeniach preseryjnych,

3) Spółka posiada prototypy i urządzenia preseryjne, które prezentują bieżący stan prac.

W oparciu o wyżej wymienione składniki można w każdej chwili zaprezentować osiągane wyniki prac rozwojowych dla ewentualnych nabywców – należy zaznaczyć, iż Spółka nie ma takich intencji – a tym samym nakłady na konkretną pracę rozwojową można wyodrębnić, oddzielić od jednostki i sprzedać lub udzielić licencji.

d) istnieje sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub - jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę - użyteczność składnika wartości niematerialnych.

Sposobem, w jaki trwające prace rozwojowe będą generować korzyści ekonomiczne jest produkcja i sprzedaż analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W opinii kierownictwa Spółki będzie to możliwe po zakończeniu prac rozwojowych.

Spółka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki realizacji prac rozwojowych, czyli analizatorów z liniami odczynnikowymi.

Rynki, na których Spółka będzie sprzedawała nowe produkty (analizatory Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior wraz z liniami odczynnikowymi) to te same rynki, na których Spółka jest obecna od lat, oferując m.in. takie produkty jak Mythic 22OT i 22 AL oraz Accent 200 i 220S – sprzedawane pod markami własnymi Spółki. Obecnie realizujemy sprzedaż bezpośrednią do laboratoriów w Polsce i w Rosji oraz na rynki eksportowe poprzez sieć dystrybutorów. Nowe produkty będą lokowane na tych samych rynkach poprzez dotychczasowych i nowych dystrybutorów, którzy już dziś zgłaszają zainteresowanie nowymi produktami.

Analizator BlueBox jest analizatorem do którego technologia wymaga szerszych działań rozwojowych, aniżeli w przypadku klasycznego podejście do chemii klinicznej. To klasyczne podejście to jedynie powielenie rozwiązań już istniejących z unowocześnieniem technologii. Natomiast w przypadku BlueBoxa jest to całkowicie nowe podejście do sposobu podania próbki do analizatora oraz zlecenia samego badania biochemicznego. Z tego powodu opracowanie ostateczniej precyzyjnie działającej wersji analizatora wymaga dłuższego okresu przygotowań, zaangażowania znacznych środków finansowych oraz również zaangażowania kontrahentów zewnętrznych specjalizujących się w prowadzeniu działalność B+R, produkujących prototypy, podzespoły oraz elementy zużywalne. Prowadzenie prac nad analizatorem BlueBox wymaga wzmożonego nakładu pracy własnego zespołu badawczo-rozwojowego w wymiarze zarówno czasowym, jak i jakościowym.

Analizator BlueBox będzie kierowany na rynek POCT (point of care, badań realizowanych blisko pacjenta). Według danych Ims Health rynek POCT wzrósł w roku 2015 o7% i stanowił ok. 10% globalnego rynku IVD, szacowanego na ponad 54mld USD. To samo źródło przewiduje, że rynek POCT wzrośnie w 2020 do 12,5% całego rynku IVD, który ma wtedy wynosić ok 67 mld USD. Te dane, jak również inne dostępne Grupie, wskazują, że rynek POCT jest bardzo atrakcyjny i będzie rozwijał się szybciej niż klasyczne rynki IVD, takie jak testy hematologiczne i biochemiczne.

Dodatkowo do wspomnianych powyżej danych rynkowych Spółka przeprowadziła badania rynkowe dla kilku krajów, aby określić rynki, na których można rozpocząć sprzedaż eksportową i jakie są specyficzne uwarunkowania dla POCT. Spółka analizuje również dostępne, konkurencyjne urządzenia pod względem ich funkcjonalności i ceny dla użytkowników końcowych. Wszystkie te informacje są brane pod uwagę przy finalnej specyfikacji funkcjonalnej BlueBox. Wszystkie dostępne Spółce dane rynkowe wskazują, że rynek POCT ma duży potencjał wzrostu i dzięki BlueBox Spółka będzie mógł z powodzeniem uczestniczyć we wzroście tego rynku.

Analizator BlueBox wykorzystuje nowe podejście do sposobu podania i obróbki próbki, wykorzystania ciekłych odczynników oraz zlecenia samego badania biochemicznego. Wszystkie te i pozostałe cechy mają pozwolić wykreować unikalne cechy rynkowe tego produktu. W związku z powyższym opracowanie ostateczniej wersji analizatora wymaga dłuższego okresu prac badawczo-rozwojowych, zaangażowania środków finansowych oraz często współpracy z kontrahentami zewnętrznymi dysponującymi odpowiednimi kompetencjami technicznymi w projektowaniu, podzespołów oraz elementów zużywalnych.

Spółka będzie sprzedawać analizator BlueBox za pomocą sieci dystrybutorów. Dział Handlowy dokonał analizy możliwości dotychczasowych dystrybutorów. Częściowo będą to dotychczasowi dystrybutorzy –partnerzy o dobrej kondycji finansowej, którzy realizują sprzedaż nie tylko do laboratoriów, ale również do aptek i do przychodni lekarskich. W pozostałych krajach Spółka będzie potrzebowała rozpocząć współpracę z nowymi dystrybutorami. Część potencjalnych dystrybutorów jest już ustalona, m.in. wskutek obecności Spółki na międzynarodowych imprezach targowych. W dużej mierze są to firmy dystrybucyjne posiadające doświadczenie w zakresie dystrybucji analizatorów w segmencie POCT.

e) istnieje dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – co roku Spółka przeprowadza test na utratę wartości trwających prac rozwojowych zgodnie z MSR 36. W celu wykonania testu są określane potrzeby na środki techniczne, finansowe i inne które są konieczne do ukończenia prac oraz rozpoczęcia produkcji i sprzedaży nowych analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W opracowaniu są określane źródła finansowania tych nakładów. W ocenie kierownictwa Spółka jest w stanie zapewnić konieczne środki służące ukończeniu prac i rozpoczęciu produkcji i sprzedaży nowych produktów.

f) istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych - koszty ponoszone na realizację pracy rozwojowej są ewidencjonowane na wyodrębnionym koncie księgowym. W taki sposób każda praca ma wiarygodnie ustalone koszty. Spółka posiada instrukcję księgową ujmowania kosztów prac rozwojowych. Koszt wytworzenia pracy rozwojowej obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.

Wycena składników wartości niematerialnych

Składnik wartości niematerialnych początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Po początkowym ujęciu wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac rozwojowych), pomniejszonych o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.

Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Okres użytkowania wartości niematerialnych

Każdorazowo Spółka ocenia, czy okres użytkowania składnika wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony, a w przypadku gdy jest określony - jaka jest jego długość lub liczba jednostek produkcji lub podobnych jednostek tworząca ten okres. Uznaje się, że składnik wartości niematerialnych posiada nieokreślony okres użytkowania, jeżeli z analizy wszystkich istotnych czynników wynika, że nie istnieje żadne dające się przewidzieć ograniczenie okresu, w którym można spodziewać się, że składnik aktywów będzie generował wpływy pieniężne netto dla jednostki.

Określając długość okresu użytkowania składnika wartości niematerialnych, Spółka bierze pod uwagę wiele czynników, obejmujących między innymi:

a) oczekiwane wykorzystanie składnika aktywów przez jednostkę oraz to, czy składnik aktywów mógłby być wydajnie zarządzany przez inny zespół kierowniczy;

b) typowe cykle życia dla danego składnika aktywów oraz powszechnie dostępne informacje na temat szacunkowych okresów użytkowania aktywów o podobnym charakterze, użytkowanych w podobny sposób;

c) utratę przydatności z przyczyn natury technicznej, technologicznej, handlowej lub innej;

d) stabilność branży, w której dany składnik aktywów jest wykorzystywany, i zmiany popytu na produkty wytwarzane lub usługi świadczone z zastosowaniem tego składnika aktywów;

e) przewidywane działania konkurentów i potencjalnych konkurentów;

f) poziom późniejszych nakładów niezbędnych do uzyskania oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów oraz możliwość i zamiar zapewnienia przez jednostkę takiego poziomu tych nakładów;

g) okres sprawowania kontroli nad składnikiem aktywów oraz ograniczenia prawne i ograniczenia do nich podobne odnoszące się do użytkowania składnika aktywów (takie, jak data wygaśnięcia odnośnej umowy leasingowej); oraz

h) czy okres użytkowania składnika aktywów jest zależny od okresu użytkowania innych aktywów jednostki.

Na okres użytkowania składnika wartości niematerialnych mogą wpływać czynniki zarówno ekonomiczne, jak i prawne. Czynniki ekonomiczne określają okres, w którym będą osiągane przyszłe korzyści ekonomiczne. Czynniki prawne mogą ograniczać okres, w ciągu którego jednostka kontroluje dostęp do tych korzyści. Okresem użytkowania jest krótszy spośród okresów określonych przez te czynniki.

Jeśli koszt uzyskania odnowienia przez jednostkę jest znaczący w porównaniu z przyszłymi korzyściami ekonomicznymi, oczekiwanymi przez jednostkę z tego przedsięwzięcia, koszt "odnowienia" stanowi w istocie koszt nabycia nowego składnika wartości niematerialnych w dniu odnowienia.

Okres użytkowania wartości niematerialnych – prac rozwojowych

Kierownictwo Spółki dokonało analizy wszystkich istotnych czynników wpływających na kwalifikowanie składników wartości niematerialnych jako składników o nieograniczonym okresie użytkowania. Z tej analizy wynika, iż istnieje dające się przewidzieć ograniczenie okresu, w którym można spodziewać się, że składnik aktywów (praca rozwojowa) będzie generował wpływy pieniężne netto dla Spółki. Dotyczy to zarówno zakończonych prac rozwojowych, jak również prac rozwojowych w okresie trwania. Zwyczajowo okres ekonomicznej użyteczności nie przekracza 15 lat.

Podsumowując, Spółka uważa, iż wartości niematerialne – nakłady na trwające prace rozwojowe oraz koszty zakończonych prac rozwojowych są składnikami aktywów o określonym okresie użytkowania.

Na określenie okresu użytkowania prac rozwojowych, w którym będą osiągane przyszłe korzyści ekonomiczne, mają wpływ czynniki ekonomiczne, typowy cykl życia produktu, stabilność branży, poziom późniejszych nakładów niezbędnych do uzyskania oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów oraz spodziewane działania konkurencji.

Prace rozwojowe aktualnie prowadzone przez Spółkę stanowią nakłady ponoszone na nowe analizatory diagnostyczne wraz z liniami odczynnikowymi. Typowym cyklem życia produktu - analizatora diagnostycznego wraz z linią odczynnikową - jest okres około 15 lat. Klienci nabywają analizator, albo go wydzierżawiają. Okres używania analizatora przez użytkownika np. szpital, przychodnię, laboratorium diagnostyczne to okres 5-6 lat. W tym czasie użytkownik analizatora w celu prawidłowego działania sprzętu musi nabywać odczynniki i materiały zużywalne. Z uwagi na to, że wszystkie opracowywane w Spółce analizatory będą działać w tzw. "systemie zamkniętym", użytkownicy będą mogli nabywać wyłącznie odczynniki produkowane przez Grupę. Analizatory posiadają zabezpieczenia przed użyciem "zamienników" innych producentów. Tak więc sprzedany analizator zapewnia zbyt na odczynniki i materiały zużywalne, a także części zamienne na okres 5-6 lat, co wzmacnia stabilność przychodów Spółki.

Spółka w swojej ofercie ma analizatory pod marką szwajcarskiej Spółki Orphee SA – "MYTHIC". Doświadczenie dotyczące okresu, w jakim analizator jest sprzedawany na rynku wynika z doświadczenia Orphee SA w sprzedaży analizatorów Mythic. Od momentu wprowadzenia na rynek oferowane analizatory diagnostyczne są już sprzedawane przez kilkanaście lat, sprzedaż co roku osiąga wzrosty i w najbliższych latach przewidywany jest dalszy wzrost ich sprzedaży. Tak więc 15-letni okres czerpania korzyści ekonomicznych jest typowym dla producentów branży diagnostyki laboratoryjnej.

W branży diagnostyki laboratoryjnej, po około 15-letnim okresie użytkowania, producenci wprowadzają na rynek analizatory nowszej generacji, bardziej ergonomiczne, nowoczesne, wydajne. Koszty opracowania i wprowadzenia na rynek analizatora nowszej generacji z uwagi na wielkość są w istocie kosztami nabycia nowego składnika wartości niematerialnych.

Spółka przyjmuje 15 letni okres korzyści ekonomicznych również z uwagi na stabilny rozwój branży diagnostyki laboratoryjnej. Spółka nie przewiduje dłuższego, niż 15 letni, okresu czerpania korzyści ekonomicznych z uwagi na potencjalne działania konkurencji, która również wprowadza do oferty nowe analizatory diagnostyczne

Amortyzacja wartości niematerialnych

Składniki wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji. Na dzień bilansowy Spółka nie posiadała składników wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.

Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne zgodnie z MSR 36.

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku roku obrotowego właśnie zakończonego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:

    1. nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 25 lat,
    1. oprogramowanie komputerów nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat,
    1. koszty zakończonych prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności – jest to od 5 do 15 lat. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
    1. pozostałe wartości niematerialne i prawne nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat

Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.

Spółka nie posiada wartości niematerialnych, do których tytuł prawny jednostki podlega ograniczeniom oraz wartości niematerialnych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań.

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółka prezentuje wartości niematerialne stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie są prezentowane w pozycjach "Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe". W pozycji "pozostałe wartości niematerialne" Spółka ujmuje nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje, patenty, wynalazki, oprogramowanie komputerowe. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółka prezentuje również "Wartość firmy".

Spółka wyróżnia grupę wartości niematerialnych w toku wytwarzania i zalicza do nich "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe".

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Proces powstawania aktywów dzieli się na dwa etapy: etap prac badawczych i etap prac rozwojowych. Przyjęto następujące definicje:

– Prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej.

Na etapie prac badawczych prowadzonego przedsięwzięcia jednostka nie jest w stanie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych, który będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. W związku z tym nakłady zawsze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia.

– Prace rozwojowe są praktycznym zastosowaniem odkryć badawczych lub też osiągnięć innej wiedzy w planowaniu lub projektowaniu produkcji nowych lub znacznie udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów technologicznych, systemów lub usług, które ma miejsce przed rozpoczęciem produkcji seryjnej lub zastosowaniem.

Do prac badawczych zalicza się m.in.:

– działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy;

– poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju;

– poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług; oraz

– formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

Prace rozwojowe są składnikami wartości niematerialnych wytworzonymi we własnym zakresie.

Do prac rozwojowych zalicza się m.in.:

– projektowanie, wykonanie i testowanie prototypów i modeli doświadczalnych (przed ich wdrożeniem do produkcji seryjnej lub użytkowania);

– projektowanie narzędzi, przyrządów do obróbki, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii;

– projektowanie, wykonanie i funkcjonowanie linii pilotażowej, której wielkość nie umożliwia prowadzenia ekonomicznie uzasadnionej produkcji przeznaczonej na sprzedaż; oraz

– projektowanie, wykonanie i testowanie wybranych rozwiązań w zakresie nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

Na etapie prac rozwojowych przedsięwzięcia można zidentyfikować składnik wartości niematerialnych i udowodnić, że składnik ten będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Dzieje się tak dlatego, że etap prac rozwojowych jest etapem bardziej zaawansowanym niż etap prac badawczych.

Tylko koszty wynikające z etapu prac rozwojowych mogą być aktywowane. Ze względu na istotność nakłady na trwające prace rozwojowe są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w aktywach trwałych w osobnej pozycji "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe", natomiast prace zakończone w pozycji "Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych".

Prace niezakończone pozytywnym rezultatem są spisywane w pozostałe koszty operacyjne.

Koszty etapu prac badawczych są ujmowane jako koszt okresu i są wykazywane w osobnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów jako "Koszty prac badawczych".

Jeśli nie istnieje możliwość oddzielenia etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, nakłady na to przedsięwzięcie traktuje się, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych.

Spełnienie kryteriów ujmowania jako wartości niematerialne

Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy jednostka jest w stanie udowodnić:

– możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;

– zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;

– zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

– sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych;

– dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

– możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Koszt wytworzenia składników wartości niematerialnych – prac rozwojowych

Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez jednostkę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 kryteria dotyczące ujmowania pozycji.

Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych – prac rozwojowych - przez jednostkę we własnym zakresie obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo. Do takich nakładów bezpośrednich zalicza się:

– nakłady na materiały i usługi wykorzystane lub zużyte przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych;

– koszty z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające bezpośrednio z wytworzenia składnika wartości niematerialnych;

– opłaty za rejestrację tytułu prawnego;

– amortyzację patentów i licencji, które są wykorzystywane przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych.

Do kosztu wytworzenia składnika wartości niematerialnych – prac rozwojowych - przez jednostkę we własnym zakresie nie zalicza się:

– kosztów sprzedaży, administracji oraz innych kosztów ogólnozakładowych, chyba że można je bezpośrednio przyporządkować do przystosowania składnika aktywów do użytkowania;

– wyraźnie zidentyfikowanych braków wydajności oraz początkowych strat operacyjnych poniesionych przed osiągnięciem planowanej wydajności; oraz

– nakładów na szkolenie przygotowujące pracowników do obsługiwania danego składnika aktywów.

Nie są aktywowane nakłady poprzednio ujęte w kosztach.

Koszty odsetek nie są ujmowane jako element realizowanych prac rozwojowych.

W wartości bilansowej składnika wartości niematerialnych przestaje się ujmować nakłady, kiedy składnik ten znajduje się w stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo.

Następujących nakładów nie ujmuje się w wartości bilansowej składnika wartości niematerialnych:

a) nakładów poniesionych w okresie, w którym składnik aktywów gotowy do wykorzystania w sposób zamierzony przez kierownictwo nie był jeszcze użytkowany; oraz

b) początkowych strat operacyjnych, takich jak te, które poniesiono w okresie budowania popytu na produkty powstałe dzięki składnikowi wartości niematerialnych.

Przynajmniej raz do roku weryfikuje się dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, potrzebnych do ukończenia, użytkowania i pozyskiwania korzyści z prac rozwojowych. Sporządza się w tym celu prognozy finansowe (nakłady niezbędne na dokończenie istotnych prac rozwojowych, źródła ich finansowania, planowane przychody i marże na sprzedaży nowych produktów, a także zdolność jednostki do zapewnienia tych środków). Na podstawie tych prognoz dokonuje się również weryfikacji prac rozwojowych pod kątem utraty wartości na dzień bilansowy.

Wykonywanie testów na utratę wartości składników aktywów, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego jest przeprowadzana ocena, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników wartości niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, szacuje się wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Test taki jest przeprowadzany także, każdorazowo, w momencie wystąpienia przesłanek utraty wartości, w trakcie trwania roku obrotowego. Spółka/ Spółka nie określa dokładnie terminów przeprowadzania tych testów, gdyż ocena przesłanek utraty wartości jest dokonywana na bieżąco, w trakcie trwania prac oraz w wyniku otrzymywania różnych informacji pochodzących z wewnętrznych analiz, jak również z rynków zewnętrznych.

Bez względu na to, czy istnieją przesłanki, które wskazują, iż nastąpiła utrata wartości, corocznie jest przeprowadzany test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Powyższy test sprawdzający może zostać przeprowadzony w dowolnym terminie w ciągu okresu rocznego, pod warunkiem, że jest on przeprowadzany każdego roku w tym samym terminie. Różne składniki wartości niematerialnych mogą być poddawane testom na utratę wartości w różnych terminach. Jednakże, jeżeli taki składnik wartości niematerialnych został wstępnie ujęty w ciągu bieżącego okresu rocznego, składnik ten poddaje się testowi sprawdzającemu, czy nie nastąpiła utrata jego wartości przed końcem bieżącego okresu rocznego.

Zmiany prezentacyjne w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zakresie prezentacji wartości niematerialnych

Spółka dokonała korekty prezentacyjnej danych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wyróżniając pozycje – "Wartości niematerialne – pozostałe", "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe", "Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych". Zmiany te mają na celu podkreślenie, że te składniki aktywów stanowią wartości niematerialne i nie powinny być przyporządkowywane do innych pozycji aktywów.

Definicje prac rozwojowych zgodnie z polityką rachunkowości przyjętą przez Grupę

Na potrzeby ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółka rozgranicza zakończone prace rozwojowe i prace rozwojowe w okresie ich trwania (prowadzenia prac rozwojowych). Zgodnie z podziałem stosowanym w paragrafach 10-11 MSR 36 "Utrata wartości aktywów" prace rozwojowe w okresie trwania stanowią składnik wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, natomiast zakończone prace rozwojowe stanowią składnik wartości niematerialnych już dostępny do użytkowania. Zgodnie z paragrafem 11 MSR 36 zdolność wypracowywania wystarczających przyszłych korzyści gospodarczych przez składnik wartości niematerialnych, które pozwolą na odzyskanie jego wartości bilansowej, jest zwykle bardziej niepewna w sytuacji, gdy składnik ten nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, niż gdy jest on już dostępny do użytkowania.

Biorąc pod uwagę kryterium "trwania prac" Spółka definiuje prace rozwojowe w sposób następujący:

Nakłady na trwające prace rozwojowe - to nakłady ponoszone od momentu, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełnił kryteria ujmowania zgodnie z MSR 38 do momentu zakończenia pracy rozwojowej. Przez moment zakończenia rozumie się moment, w którym składnik aktywów jest gotowy do użycia, tzn. kiedy składnik ten znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo. Wartości niematerialne – "nakłady na trwające prace rozwojowe" - nie są amortyzowane w trakcie ich prowadzenia, aż do momentu ich zakończenia.

Pomimo tego, iż "Wartości niematerialne – nakłady na trwające prace rozwojowe" nie są amortyzowane w okresie ich prowadzenia, Spółka uważa, że stanowią one składniki aktywów o ograniczonym okresie użytkowania.

Koszty zakończonych prac rozwojowych – są to nakłady poniesione na składnik wartości niematerialnych, który jest już gotowy do użycia, czyli znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo. W przypadku prac rozwojowych ten moment jest rozumiany jako zakończenie prac polegających na opracowaniu nowego produktu np. analizatora, nowej linii odczynnikowej, nowej technologii. Mają one ograniczony okres użytkowania.

Koszty zakończonych prac rozwojowych podlegają równomiernej amortyzacji na przestrzeni okresu ich użytkowania w okresie od 5 do 15 lat.

Spółka prowadzi odrębną ewidencję księgową prac rozwojowych w okresie trwania oraz odrębną ewidencję dla zakończonych prac rozwojowych.

Spółka prezentuje trwające i zakończone prace rozwojowe w odrębnych pozycjach sprawozdania finansowego, z uwagi na to, że czas trwania prac zazwyczaj wykracza poza okres bilansowy (12 miesięcy kalendarzowych). W ocenie kierownictwa Spółki, taki podział zwiększa przejrzystość i jasność sprawozdania finansowego, w którym czytelnik jest w stanie ocenić ile prac rozwojowych jest w trakcie realizacji, a ile prac zostało już zakończonych i przyczynia się do osiągania korzyści ekonomicznych w bieżących okresach sprawozdawczych.

Wartość firmy

Wartość firmy powstaje z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej spełniającej definicję "przedsięwzięcia" w rozumieniu MSSF 3 i stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast na koniec każdego roku obrotowego podlega ona testowi z tytułu utraty wartości.

16.5 Leasing

Spółka jako leasingobiorca

Umowy leasingu finansowego, które przenoszą na Spółkę zasadniczo całe ryzyko i korzyści wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są ujmowane w bilansie na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu, w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w ciężar rachunku zysków i strat.

Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego oraz późniejsze raty leasingowe ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Spółka jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Spółka zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

16.6 Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w

razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalną składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

16.7 Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych i zapasów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.

16.8 Aktywa finansowe

Aktywa finansowe objęte standardem MSR 39 klasyfikuje się do następujących kategorii:

  • aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (zasadniczo przeznaczone do obrotu, nabyte w celu odsprzedaży),
  • pożyczki i należności (aktywa finansowe nie będące instrumentami pochodnymi, z ustalonymi lub możliwymi do ustalenia płatnościami, które nie są przedmiotem obrotu na aktywnym rynku),
  • inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności (posiadające stałe, lub dające się określić terminy wymagalności lub zapadalności i w zamierzeniu Spółki mają być utrzymywane do tego terminu),
  • aktywa finansowe dostępne do sprzedaży (nie zaliczone do żadnej z powyższych kategorii).

Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności są to inwestycje o określonych lub możliwych do określenia płatnościach oraz ustalonym terminie wymagalności, które Spółka zamierza i ma możliwość utrzymać w posiadaniu do tego czasu. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Aktywa finansowe nabyte w celu generowania zysku dzięki krótkoterminowym wahaniom ceny są klasyfikowane jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany wartości tych instrumentów finansowych ujmowane są w rachunku zysków i strat jako przychody lub koszty finansowe. Jeżeli kontrakt zawiera jeden lub

więcej wbudowanych instrumentów pochodnych, cały kontrakt może zostać zakwalifikowany do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Nie dotyczy to przypadków, gdy wbudowany instrument pochodny nie wpływa istotnie na przepływy pieniężne z kontraktu lub wydzielenie wbudowanych instrumentów pochodnych jest wyraźnie zakazane. Aktywa finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) aktywa są częścią grupy aktywów finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) aktywa finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane. Na dzień 31 grudnia 2014 roku oraz na dzień 31 grudnia 2013 roku żadne aktywa finansowe nie zostały zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Pożyczki udzielone i należności zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki udzielone i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych.

Wszystkie pozostałe aktywa finansowe są aktywami finansowymi dostępnymi do sprzedaży. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są ujmowane według wartości godziwej, bez potrącania kosztów transakcji sprzedaży, z uwzględnieniem wartości rynkowej na dzień bilansowy. W przypadku braku notowań giełdowych na aktywnym rynku i braku możliwości wiarygodnego określenia ich wartości godziwej metodami alternatywnymi, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wyceniane są w cenie nabycia skorygowanej o odpis z tytułu utraty wartości. Dodatnią i ujemną różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów dostępnych do sprzedaży (jeśli istnieje cena rynkowa ustalona na aktywnym rynku albo których wartość godziwa może być ustalona w inny wiarygodny sposób), a ich ceną nabycia, po pomniejszeniu o podatek odroczony, ujmuje się w innych całkowitych dochodach. Spadek wartości aktywów dostępnych do sprzedaży spowodowany utratą wartości odnosi się do rachunku zysków i strat jako koszt finansowy.

Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniony w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.

Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Spółka traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.

Spółka dokonuje klasyfikacji w momencie początkowego ujęcia, a tam gdzie jest to dopuszczalne i odpowiednie, dokonuje weryfikacji tej klasyfikacji na koniec okresu obrotowego.

16.9 Utrata wartości aktywów finansowych

Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.

Aktywa ujmowane według zamortyzowanego kosztu

Jeżeli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek udzielonych i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych z zastosowaniem pierwotnej (tj. ustalonej przy początkowym ujęciu) efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansową składnika aktywów obniża się bezpośrednio lub poprzez odpis aktualizujący. Kwotę straty ujmuje się w rachunku zysków i strat.

Spółka ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Spółka włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub

uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.

Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.

Aktywa finansowe wykazywane według kosztu

Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nienotowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nienotowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych i tak ustalonych strat z tytułu utraty wartości nie poddaje się odwróceniu poprzez rachunek zysków i strat.

Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży

Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i odsetki) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w rachunku zysków i strat, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przeniesiona do rachunku zysków i strat. Nie można ujmować w rachunku zysków i strat odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w rachunku zysków i strat, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w rachunku zysków i strat.

16.10 Wbudowane instrumenty pochodne

Wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli spełnione są następujące warunki:

  • charakter ekonomiczny i ryzyko wbudowanego instrumentu nie są ściśle związane z ekonomicznym charakterem i ryzykiem umowy, w którą dany instrument jest wbudowany;
  • samodzielny instrument z identycznymi warunkami realizacji jak instrument wbudowany spełniałby definicję instrumentu pochodnego;
  • instrument hybrydowy (złożony) nie jest wykazywany w wartości godziwej, a zmiany jego wartości godziwej nie są odnoszone do rachunku zysków i strat.

Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w podobny sposób jak samodzielne instrumenty pochodne, które nie są uznane za instrumenty zabezpieczające.

Zakres, w którym zgodnie z MSR 39 cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej są ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu) obejmuje również sytuacje, gdy waluta umowy zasadniczej jest walutą zwyczajową dla kontraktów zakupu lub sprzedaży pozycji niefinansowych na rynku dla danej transakcji.

Oceny, czy dany wbudowany instrument pochodny podlega wydzieleniu Spółka dokonuje na moment jego początkowego ujęcia. W przypadku instrumentów wbudowanych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych Spółka dokonuje oceny wbudowanych instrumentów pochodnych na dzień połączenia, który to dzień jest dniem ich początkowego ujęcia przez Spółkę.

16.11 Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.

16.12 Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Rozchód zapasów wycenia się metodą FIFO.

Spółka klasyfikuje zapasy na następujące składniki : materiały, półprodukty, produkty oraz towary. W PZ CORMAY S.A. rozróżnia się materiały do produkcji odczynników, półwyroby w procesie produkcyjnym oraz wyroby i towary handlowe.

Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.). Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania.

Odpisu w wysokości 100% wartości dokonuje się na odczynniki, których okres składowania przekracza rok i do daty sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie dokonano wiarygodnego uprawdopodobnienia przedłużenia daty ważności. Odpisem w 100% obejmuje się również pozostałe surowce, wyroby i towary, których okres składowania przekracza dwa lata. Doprecyzowanie to wynika ze zwiększenia ostrożności wyceny aktywów w zakresie prezentacji wartości zapasów.

W 2016 roku Spółka nie dokonała zmiany metodologii liczenia odpisów aktualizujących zapasy w porównaniu do 31.12.2015 roku.

16.13 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na wątpliwe należności. Odpis na należności oszacowywany jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.

Odpisy aktualizujące tworzy się według następujących zasad:

  • należności przeterminowane powyżej 360 dni -100% wartości należności,
  • należności sądowe odpis 100% wartości należności.

Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty, oprócz powyższych kryteriów stosuje się do wybranych należności podejście indywidualne w przypadku posiadania pewności spłaty pomimo istnienia przeterminowanych należności.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe. Ze względu na nieistotność kwoty korekty w związku z dyskontowaniem należności związanych ze sprzedażą ratalną nie podlega ona ujawnieniu.

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz zapasów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

16.14 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne to środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności.

Środki pieniężne wycenia się w wartości nominalnej, z tym że wartość środków na rachunkach bankowych obejmuje także skapitalizowane, dopisane do stanu środków na rachunku bankowym odsetki.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

16.15 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

16.16 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane. Na dzień 31 grudnia 2016 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe.

Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami, Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnie wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.

Spółka ujmuje zobowiązanie z tytułu opcji udzielonych udziałowcom mniejszościowym według wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Na każdy dzień bilansowy kapitał udziałowców mniejszościowych, którym udzielono opcji, przestaje być ujmowany tak jakby nastąpiło nabycie udziałów mniejszości. Różnica pomiędzy wartością kapitału mniejszości, który na dzień bilansowy przestaje być ujmowany, a wartością ujętego zobowiązania z tytułu opcji jest ujmowana w kapitałach własnych.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Dywidendy

Dywidendy na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie do momentu wypłaty.

16.17 Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowy wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz gdy jest prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych i można wiarygodnie oszacować ich wartość. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

W przypadku, gdy wypływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

16.18 Świadczenia pracownicze - odprawy emerytalne, urlopy i nagrody jubileuszowe

Spółka prezentuje rezerwy na wypłatę odpraw emerytalnych. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów zarządu w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów odpraw emerytalnych na cały okres zatrudnienia pracowników. Rezerwy są szacowane przez niezależnego aktuariusza i przeszacowywane w przypadku wystąpienia istotnych przesłanek mających wpływ na ich wysokość z uwzględnieniem m.in. rotacji zatrudnienia i planowanego wzrostu wynagrodzeń.

Na niewykorzystane urlopy pracowników Spółka tworzy rezerwę wg zasad ogólnych. Świadczenia z tego tytułu, jako płatne nieobecności, stanowią krótkoterminowe świadczenia pracownicze. Wycenia się je w wielkości przewidywanych wynagrodzeń pracowników za ten urlop. Wartość rezerw obejmuje również składki ZUS w części obciążającej pracodawcę oraz inne obciążenia pracodawcy wynikające z prawa albo regulaminów i układów zbiorowych. Wysokość rezerwy urlopowej aktualizowana jest raz w roku – na koniec danego roku obrotowego.

16.19 Płatności w formie akcji własnych

W Spółce nie występują płatności w formie akcji własnych.

16.20 Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne

Spółka nie przeznacza zysku na cele pracownicze lub fundusze specjalne. Zysk przeznaczany jest na zwiększenie kapitału zapasowego, pokrycie strat z lat ubiegłych, bądź na wypłatę dywidendy.

16.21 Dotacje

Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Spółka spełni warunki związane z daną dotacją oraz, że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. W przypadku, gdy dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Natomiast w przypadku, gdy dotacja dotyczy określonego składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie jest stopniowo ujmowana w rachunku zysków i strat jako przychód proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów.

W przypadku otrzymanych dotacji dla których istnieje istotne ryzyko zwrotu tzn. niespełnienia warunków umownych związanych z otrzymaną dotacją (zarówno wydatkowanych jak również otrzymanych a nie wydatkowanych), Spółka wykazuje zagrożone zwrotem dotacje jako pozostałe zobowiązania.

16.22 Przychody

Przychody ze sprzedaży usług

Przychody ze sprzedaży pozostałych towarów i usług są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.

Przychody z tytułu odsetek

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

Przychody z tytułu wynajmu

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.

16.23 Podatki

Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych.

Podatek wykazany w rachunku zysków i strat to podatek bieżący obciążający wynik okresu sprawozdawczego Grupy oraz część odroczona, stanowiąca zmianę stanu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie.

Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym. Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

  • z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
  • w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu,

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać w/w różnice, aktywa i straty.

  • z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
  • w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą w innych całkowitych dochodach dotyczących pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczącym pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
  • należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęte w bilansie jako część należności lub zobowiązań.

16.24 Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez liczbę akcji na koniec okresu sprawozdawczego. Każda emisja akcji zwykłych w trakcie roku obrotowego uprawnia do dywidendy od początku roku obrotowego. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez prawdopodobną liczbę akcji uwzględniająca przyszłe emisje.

16.25 Kapitał własny

Kapitał własny to aktywa pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu.

16.26 Rozliczenia międzyokresowe

Czynne rozliczenia międzyokresowe

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów są dokonywane, jeżeli poniesione koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych. Do kosztów spełniających te kryteria zalicza się m.in.: składki ubezpieczeń majątkowych, opłacone z góry prenumeraty.

Bierne rozliczenia międzyokresowe

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy (obejmują przychody przyszłych okresów).

Spółka prezentuje w rozliczeniach międzyokresowych biernych m.in.:

  • nadwyżkę wartości zafakturowanej na odbiorców w związku z realizacją kontraktu nad przychodami ze sprzedaży rozpoznanymi wg zasad określonych w polityce rachunkowości,
  • otrzymane od odbiorców zaliczki na poczet realizowanych kontraktów rozliczanych metodą stopnia zaawansowania.

17. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW OPERACYJNYCH

W niniejszym sprawozdaniu finansowym Zarząd uznał, że działalność Spółki opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.

Zgodnie z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.

18. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW GEOGRAFICZNYCH

Podział geograficzny przychodów ze sprzedaży

KRAJ PRZYCHODY ZE
SPRZEDAŻY W
2016
UDZIAŁ W
PRZYCHODACH
OGÓŁEM
KRAJ PRZYCHODY
ZE SPRZEDAŻY
W 2015
UDZIAŁ W
PRZYCHODACH
OGÓŁEM
POLSKA 15 856 31,4% POLSKA 15 515 34,5%
SZWAJCARIA 6 778 13,4% ROSJA 6 435 14,3%
ROSJA 6 525 12,9% SZWAJCARIA 2 531 5,6%
BIAŁORUŚ 1 910 3,8% IRAN 2 059 4,6%
KAZACHSTAN 1 776 3,5% BIAŁORUŚ 1 716 3,8%
CHINY 1 589 3,1% UKRAINA 1 693 3,8%
TURCJA 1 530 3,0% KAZACHSTAN 1 319 2,9%
IRAN 1 329 2,6% TURCJA 1 137 2,5%
UKRAINA 1 268 2,5% CHINY 1 078 2,4%
WIELKA BRYTANIA 1 134 2,2% FILIPINY 980 2,2%
POZOSTAŁE (65
krajów)
10 808 21,4% POZOSTAŁE (63
kraje)
10 541 23,4%
RAZEM 50 503 100,0% RAZEM 45 004 100,0%

Podział geograficzny aktywów trwałych

31.12.2016 31.12.2015
(po korektach)
POLSKA 24 551 23 493
*Aktywa trwałe w podziale geograficznym obejmują rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz

*Aktywa trwałe w podziale geograficznym obejmują rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości inwestycyjne

19. PRZYCHODY OPERACYJNE WEDŁUG BRANŻ

BRANŻA PRZYCHODY ZE
SPRZEDAŻY W 2016
UDZIAŁ W
PRZYCHODACH
OGÓŁEM
BRANŻA PRZYCHODY ZE
SPRZEDAŻY W 2015
UDZIAŁ W
PRZYCHODACH
OGÓŁEM
Biochemia 25 541 50,6% Biochemia 23 562 52,4%
Hematologia 8 666 17,2% Hematologia 8 204 18,2%
Vacuette 5 137 10,2% Vacuette 4 345 9,7%
Parazytologia 1 610 3,2% Parazytologia 2 550 5,7%
Serwis 1 090 2,2% Elektroforeza 1 367 3,0%
Immunologia 965 1,9% Immunologia 870 1,9%
Koagulologia 690 1,4% Analityka Ogólna 626 1,4%
Elektroforeza 662 1,3% Serwis 608 1,4%
Analityka Ogólna 489 1,0% Koagulologia 510 1,1%
Pozostałe, w tym: 5 653 11,2% ESR 46 0,1%
usługi wspólne 4 743 9,4% Cytologia 20 0,0%
transport 817 1,6% Pozostałe 2 296 5,1%
inne 93 0,2%
RAZEM 50 503 100,0% RAZEM 45 004 100,0%

20. STRUKTURA RZECZOWA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I PRODUKTÓW

31.12.2016 31.12.2015
Sprzedaż usług 6 171 2 731
Sprzedaż materiałów 0 0
Sprzedaż towarów 19 744 22 606
Sprzedaż wyrobów 24 588 19 667
Inne przychody ze sprzedaży 0 0
RAZEM w tym: 50 503 45 004
Sprzedaż dla odbiorców krajowych, w tym: 15 855 15 515
wyroby 4 893 4 890
towary 10 343 9 950
osługi, w tym: 619 675
usługi serwisowe 203 184
czynsz dzierżawny 400 477
usługi transportowo-spedycyjne 11 10
usługi pozostałe 5 4
Sprzedaż eksportowa w tym: 34 648 29 489
wyroby 19 695 14 777
towary 9 401 12 657
usługi, w tym: 5 552 2 055
usługi serwisowe 0 0
czynsz dzierżawny 0 0
usługi transportowo-spedycyjne 804 846
usługi pozostałe 4 747 1 209
RAZEM SPRZEDAŻ 50 503 45 004

21. PRZYCHODY I KOSZTY

21.1 Pozostałe przychody operacyjne (w tym dotacje)

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Inne, w tym refakturowane koszty napraw, usług prawnych 44 2144
Odszkodowania, kary otrzymane 91 1107
Dotacje 98 346
Rozliczenie inwentaryzacji 138 75
Pozostałe przychody ogółem 371 3 672

21.2 Pozostałe koszty operacyjne

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych 239 1 215
Inne koszty operacyjne 616 911
Koszty spisanych wynalazków 6 620
Rezerwy 183 476
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych 0 215
Koszty egzekucji należności, należności nieściągalne 20 200
Odpis aktualizujący środki trwałe 107 196
Odpis aktualizujący wartość należności 570 182
Odpis aktualizujący wartości niematerialne 62 0
Odpis aktualizujący wartość wynalazków 106 0
Koszty prac badawczych 0 124
Odpis aktualizujący wartość zapasów 639 30
Darowizny 7 18
Kary umowne i odszkodowania pozostałe 1 9
Pozostałe koszty ogółem 2 556 4 196

21.3 Przychody finansowe

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Przychody z tytułu odsetek bankowych 232 370
Różnice kursowe * 19
Przychody finansowe ogółem 251 370

*Różncie kursowe pokazane per saldo.

21.4 Koszty finansowe

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Odsetki 122 328
Prowizje bankowe 28 -
Pozostałe 0 274
Różnice kursowe * 0 161
Strata związana ze zbyciem akcji 0 38
Koszty finansowe ogółem 150 801
*Różncie kursowe pokazane per saldo.

21.5 Koszty według rodzajów

Rok zakończony Rok zakończony
31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Amortyzacja 4 125 4 047
Zużycie materiałów i energii i surowców do produkcji 17 476 13 426
Usługi obce, 16 538 22 415
Podatki i opłaty 118 231
Koszty świadczeń pracowniczych 12 982 12 090
Pozostałe koszty rodzajowe 1 159 1 033
Koszty według rodzajów ogółem : 52 398 53 242
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów 21 476 16 074
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży 11 504 11 187
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu 4 833 9 150
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych 10 929 6 179
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki 3 656 10 652
Wartość sprzedanych towarów i materiałów 15 437 17 658

Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w rachunku zysków i strat

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w rachunku zysków i strat
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży:
Amortyzacja środków trwałych 2 265 2 233
Amortyzacja wartości niematerialnych 209 203
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży:
Amortyzacja środków trwałych 1 174 1 232
Amortyzacja wartości niematerialnych 14 15
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu:
Amortyzacja środków trwałych 108 83
Amortyzacja wartości niematerialnych 20 14
Pozycje ujęte w wartości trwających prac rozwojowych
Amortyzacja środków trwałych 311 217
Amortyzacja wartości niematerialnych 24 50

21.6 Koszty świadczeń pracowniczych

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Wynagrodzenia 10 695 9 943
Koszty ubezpieczeń społecznych 2 287 2 147
Koszty świadczeń pracowniczych ogółem 12 982 12 090

22. PODATEK DOCHODOWY

22.1 Obciążenie podatkowe

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony dnia 31.12.2016 roku i 31.12.2015 roku przedstawiają się następująco:

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Rachunek zysków i strat
Bieżący podatek dochodowy -805 -2 453
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego -805 -2 453
Odroczony podatek dochodowy -123 -313
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych -123 -313
W tym rozliczony z kapitałem własnym 0 0
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat -123 -313

22.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej za rok zakończony dnia 31.12. 2016 roku i 31.12.2015 roku przedstawia się następująco:

Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej -4 831 -10 020
Zysk /(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej 0 0
Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem -4 831 -10 020
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce 19% -918 -1 904
Nieujęte straty podatkowe 687 -
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów 253 6 127
Zyski niebędące podstawą do opodatkowania -163 -4 881
Nierozpoznane wcześniej aktywo podatkowe - -
Pozostałe 19 332
Podatek według efektywnej stawki podatkowej -123 -313
Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w rachunku zysków i strat -123 -313

Na dzień 31 grudnia 2016 roku jednostka posiadała ujemne różnice przejściowe oraz niewykorzystane straty podatkowe w kwocie 580 tys. PLN, w odniesieniu do których w sprawozdaniu finansowym nie ujęto żadnych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z powodu braku pewności odnośnie możliwości rozliczenia ich w przyszłości.

Jednostka nie posiada różnic przejściowych związanych z inwestycjami w jednostkach zależnych, oddziałach i jednostkach stowarzyszonych oraz z udziałami we wspólnych przedsięwzięciach, w odniesieniu do których nie ujęto żadnych zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

22.3 Odroczony podatek dochodowy

Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:

Bilans Rachunek zysków i strat za rok
zakończony
31 grudnia
2016
31 grudnia
2015
31 grudnia 2016 31 grudnia
2015
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu 936 914 -22 -327
Zwiększenia:
Przyśpieszona amortyzacja podatkowa i wycena środków trwałych 918 904 - -
Przychody niepodatkowe w okresie (niezrealizowane różnice kursowe i
naliczone odsetki)
5 32 - -
Zmniejszenia:
Przyśpieszona amortyzacja podatkowa i wycena środków trwałych 904 914 - -
Przychody niepodatkowe w okresie (niezrealizowane różnice kursowe i
naliczone odsetki)
32 - - -
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu 923 936 13 -22
Aktywa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu 813 478 -335 -327
Zwiększenia:
Utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze 110 146 - -
Rezerwy na koszty handlowe i pozostałe rezerwy 229 326 - -
Przeterminowane zobowiązania 0 94 - -
Odpisy aktualizujące składniki majątku 370 188 - -
Pozostałe 214 59 - -
Zmniejszenia:
Rezerwy na koszty handlowe i pozostałe rezerwy 326 478 - -
Utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze 146 - - -
Utworzone rezerwy i odpisy aktualizujące 188 - - -
Koszty niepodatkowe w okresie (przeterminowane płatności, składki ZUS,
niezrealizowane różnice kursowe)
153 - - -
Aktywa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu 923 813 -110 -335
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego (per saldo) 0 -123 -123 -313
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w
bilansie
923 813 0 -335
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w
bilansie
923 936 0 -22

23. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

W okresie 12 miesięcy 2016 roku PZ CORMAY nie wykazywała działalności zaniechanej.

24. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Działając na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.

U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w ramach porozumienia z pracownikami Spółka ustaliła kwotę corocznego odpisu w wysokości odpowiadającej należnym świadczeniom wypłaconym ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w trakcie roku obrotowego. Na koniec roku obrotowego 2016 zarówno saldo Zakładowego Funduszu Socjalnego jak również saldo rachunku funduszu równe jest zero złotych.

25. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez liczbę akcji zwykłych uwzględniającą prawdopodobne przyszłe emisje.

Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Zysk/ Strata netto z działalności kontynuowanej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej -4 708 -9 707
Zysk / Strata na działalności zaniechanej 0 0
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia podstawowego
zysku na jedną akcję
-4 708 -9 707
Wpływ obligacji zamiennych na akcje 0 0
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia
rozwodnionego zysku na jedną akcję
-4 708 -9 707
Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w zł przypisany akcjonariuszom jednostki
dominującej
-0,07 -0,15
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej
według liczby akcji uwzględniających przyszłą emisję
-0,07 -0,15
Liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję 63 723 954 63 723 954
Prawdopodobne przyszłe emisje 0 0

26. DYWIDENDY WYPŁACONE I ZAPROPONOWANE DO WYPŁATY

W związku z poniesioną przez Spółkę w roku 2016 stratą nie wypłacono dywidendy.

27. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

Grunty
i budynki
Maszyny i
urządzenia
Środki
transportu i
pozostałe
Ogółem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2016 roku 6 117 2 096 26 880 35 093
Zwiększenia:
Nabycia 40 1 333 5 473 6 846
Zwiększenia z tytułu nabycia w ramach połączeń przedsięwzięć - - - -
Nakłady na środki trwałe w budowie - - 7 231 7 231
Z tytułu przeszacowania ujęte lub odwrócone bezpośrednio w kapitale
własnym
- - - -
Zmniejszenia:
Sprzedaż - - -
2 991
-
2 991
Likwidacja - - 107 -
1 714
-
1 821
Transfer ze środków trwałych w budowie - - -
8 032
-
8 032
Zmniejszenia z tytułu przeszacowania i utraty wartości
ujęte/odwrócone bezpośrednio w kapitale własnym
- - - -
Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu - - - -
Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży - - - -
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2016 roku 6 157 3 322 26 847 36 326
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2016 roku 583 1 209 12 750 14 542
Odpis amortyzacyjny za okres 201 311 3 346 3 858
Odpis aktualizujący, w tym: - - -
1 055
-
1 055
* zawiązanie odpisu w trakcie okresu - - 277 277
* wykorzystanie odpisu w trakcie okresu - - -
974
-
974
* rozwiązanie/odwrócenie odpisu w trakcie okresu - - -
358
-
358
Sprzedaż - - -
1 734
-
1 734
Likwidacja - -
108
-
891
-
999
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2016 roku 784 1 412 12 416 14 612
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2016 roku 5 534 887 14 130 20 551
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2016 roku 5 373 1 910 14 431 21 714
Grunty i
budynki
Maszyny i
urządzenia
Środki
transportu i
pozostałe
Ogółem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku 6 110 1 966 28 993 37 069
Zwiększenia:
Nabycia 7 190 3 573 8 851
Zwiększenia z tytułu nabycia w ramach połączeń przedsięwzięć - - - -
Nakłady na środki trwałe w budowie - - 4 062 4 062
Z tytułu przeszacowania ujęte lub odwrócone bezpośrednio w kapitale
własnym
- - - -
Zmniejszenia:
Sprzedaż - 6 677 683
Likwidacja - 57 4 124 4 181
Transfer ze środków trwałych w budowie - 3 5 215 5 218
Zmniejszenia z tytułu przeszacowania i utraty wartości
ujęte/odwrócone bezpośrednio w kapitale własnym
- - - -
Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu - - - -
Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży - - - -
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku 6 117 2 096 26 880 35 093
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2015 roku 382 980 12 224 13 586
Odpis amortyzacyjny za okres 201 285 3 280 3 766
Odpis aktualizujący, w tym: - - 32 32
* zawiązanie odpisu w trakcie okresu - - 156 156
* wykorzystanie odpisu w trakcie okresu - - -
124
-
124
* rozwiązanie/odwrócenie odpisu w trakcie okresu - - - -
Sprzedaż - 5 393 398
Likwidacja - 51 2 393 2 444
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2015 roku 583 1 209 12 750 14 542
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku 5 728 986 16 769 23 483
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku 5 534 887 14 130 20 551

28. LEASING

28.1 Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingobiorca

Spółka nie posiada środków trwałych na dzień 31 grudnia 2016, ani na dzień 31 grudnia 2015 roku przyjętych do użytkowania na mocy umów leasingu operacyjnego.

28.2 Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca

Spółka nie jest stroną żadnych umów leasingowych jako leasingodawca. Spółka udostępnia na podstawie umów dzierżawy lub wynajmu analizatory diagnostyczne. Wartość bilansowa analizatorów (środków trwałych) przekazanych innym podmiotom według stanu na dzień

31 grudnia 2016 roku wynosi 5 727 tys. PLN,

31 grudnia 2015 roku wynosi 6 824 tys. PLN.

28.3 Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Spółka jako leasingobiorca

Spółka jest stroną umów leasingowych, na podstawie których przyjmuje do odpłatnego używania lub pobierania pożytków obce środki trwałe przez uzgodniony okres, jak również następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i potencjalnych korzyści. Opłaty leasingowe są dzielone między koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania.

Na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 roku przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów leasingu finansowego w wartości nominalnej przedstawiają się następująco:

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
W okresie 1 roku 621 245
W okresie od 1 do 5 922 582
Powyżej 5 lat 0 0
Razem 1543 827

28.4 Należności z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa jako leasingodawca

Spółka nie posiada środków trwałych na dzień 31 grudnia 2016 roku oddanych do użytkowania na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu.

29. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

Spółka posiada nieruchomość inwestycyjną położoną w Łomiankach, którą stanowi działka gruntu. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnej na dzień bilansowy wynosi 1 083 tys. PLN, zaś na dzień 31.12.2015 r. wynosiła 1 143 tys. PLN.

. Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej ma charakter powtarzalny i jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została obliczona przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.

Nieruchomość inwestycyjną stanowi działka gruntu, którą wyceniono przy zastosowaniu procedury szacowania opartej o transakcje porównawcze. Wynik z przeszacowanie nieruchomości inwestycyjnej wyniósł (-) 60 tys. PLN na dzień 31.12.2016 r.

30. WARTOŚCI NIEMATERIALNE

Spółka ujawnia informacje w podziale na grupy wartości niematerialnych, stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Do wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie jednostka zalicza "nakłady na trwające prace rozwojowe" oraz "koszty zakończonych prac rozwojowych". Do pozostałych wartości niematerialnych są zaliczane patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne. Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, jak również patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne są składnikami aktywów o określonym okresie użytkowania.

Spółka wyróżnia grupę wartości niematerialnych w toku wytwarzania i zalicza do nich "Nakłady na trwające prace rozwojowe".

Nakłady na
trwające
prace
rozwojowe
Koszty
zakończonych
prac
rozwojowych
Patenty i
licencje
Wartość
firmy
Programy
komputer
owe
Ogółem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2016 roku 44 619 1 754 563 0 120 2 437
Nabycia, poniesienie nakładów 8 745 0 41 0 0 41
Sprzedaż 0 0 0 0 0 0
Likwidacja 333 0 0 0 0 0
Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP 0 243 0 0 0 243
Przekazanie na stan prac rozwojowych WNIP 243 0 0 0 0 0
Inne (działalność zaniechana) 0 0 0 0 0 0
korekta błędnie aktywowanych prace B&R 0 0 0 0 0 0
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2016 roku 52 788 1 997 604 0 120 2 721
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1
stycznia 2016 roku
44 366 165 0 107 638
Odpis amortyzacyjny za okres 0 254 2 0 11 267
Odpis aktualizujący 0 62 0 0 0 62
Wykorzystanie odpisu 44 0 0 0 0 0
Sprzedaż 0 0 0 0 0 0
Likwidacja 0 0 0 0 0 0
Inne (działalność zaniechana) 0 0 0 0 0 0
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31
grudnia 2016 roku
0 682 167 0 118 967
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2016 roku 44 575 1 388 398 0 13 1 799
Nakłady na
trwające
prace
rozwojowe
Koszty
zakończonych
prac
rozwojowych
Patenty i
licencje
Wartość
firmy
Inne Ogółem
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku 32 828 2 494 541 0 120 3 155
Nabycia, poniesienie nakładów 12 612 0 22 0 0 22
Sprzedaż 0 0 0 0 0 0

Wartość netto na dzień 31 grudnia 2016 roku 52 788 1 315 437 0 2 1 754

Likwidacja 619 942 0 0 0 942
Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP 0 202 0 0 0 202
Przekazanie na stan prac rozwojowych WNIP 202 0 0 0 0 0
Inne (działalność zaniechana) 0 0 0 0 0 0
korekta błędnie aktywowanych prace B&R 0 0 0 0 0 0
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku 44 619 1 754 563 0 120 2 437
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1
stycznia 2015 roku
68 154 165 0 97 416
Odpis amortyzacyjny za okres 0 271 0 0 10 281
Odpis aktualizujący 14 0 0 0 0 0
Wykorzystanie odpisu 38 0 0 0 0 0
Sprzedaż 0 0 0 0 0 0
Likwidacja 0 59 0 0 0 59
Inne (działalność zaniechana) 0 0 0 0 0 0
Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31
grudnia 2015 roku
44 366 165 0 107 638
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku 32 760 2 340 376 0 23 2 739
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku 44 575 1 388 398 0 13 1 799

Spółka ujęła nakłady na prace badawcze jako koszt w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "koszty prac badawczych" w 2016 – nie wystąpiły, w 2015 roku w kwocie 124 tys. PLN.

Amortyzację wartości niematerialnych zawarto w następujących pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów: koszt własny sprzedaży, koszty zarządu i koszty sprzedaży.

Badanie utraty wartości w odniesieniu do wartości składników niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania.

W Spółce występują składniki wartości niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania i stanowią nakłady na trwające prace rozwojowe. Wartość nakładów na dzień 31.12.2016 r. wyniosła 52 788 tys. PLN, (na dzień 31.12.2015 wynosiła 44 575 tys. PLN).

Spółka przeprowadziła test na utratę wartości nakładów na trwające prace rozwojowe związane z pracami nad nowymi analizatorami Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior oraz BlueBox. Na podstawie wyników testu na dzień 31 grudnia 2016 nie stwierdzono utraty wartości tych prac rozwojowych. Jednostka przeprowadziła również analizę wrażliwości wartości prac rozwojowych na zmianę kluczowych założeń przyjętych do ustalania wartości odzyskiwalnej. Wyniki testu wykazują największą wrażliwość na zmiany założeń dotyczących prognozowanych przychodów ze sprzedaży analizatorów oraz uzyskiwanych marż.

Hermes Senior

Jednym z dwóch najbardziej zaawansowanych nowych produktów jest analizator hematologiczny "Hermes Senior". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora hematologicznego klasy 3 oraz 5-diff o wydajności 120 oznaczeń na godzinę. Aparat jest w stanie wykonywać pomiar 35 parametrów krwi. Aparat jest wyposażony w automatyczny podajnik o pojemności 110 próbek.

W IV kwartale 2016 roku przeprowadzono testy walidacyjne w laboratorium Działu Badań i Rozwoju Spółki, w efekcie których wykryto wady oprogramowania sterującego i interfejsu urządzenia, głównie w trybie automatycznym obsługi analizatora. W I kwartale 2017 roku wykryte wady zostały usunięte, co przyniosło znacząco poprawę stabilności pracy urządzenia oraz dodatkowo pozwoliło na podniesienie precyzji pomiarowej. W I kwartale 2017 roku zakończył się proces montażu 10 sztuk analizatora, które służą do dalszych testów weryfikacyjnych i walidacyjnych. Zakończono również testy bezpieczeństwa elektrycznego, uzyskując niezbędną certyfikację.

Przy założeniu zadowalającego postępu prac przy poprawie działania oprogramowania walidacja wewnętrzna urządzenia zostanie zakończona w II kwartale 2017 roku. Zakończenie walidacji zewnętrznej, zgodnie z dzisiejszym zaawansowaniem prac nad projektem, powinno nastąpić w III kw. 2017 roku. Po zakończeniu walidacji zewnętrznej Spółka przystąpi niezwłocznie do złożenia deklaracji zgodności CE analizatora i jego rejestracji w URPL.

Aktualny harmonogram prac nad projektem zakłada wprowadzenie urządzenia do sprzedaży w III kwartale 2017 roku. Równocześnie Zarząd Spółki pragnie podkreślić, że ze względu na złożoność procesów i mnogość niezależnych od Spółki czynników wpływających na realizację obu projektów, niezmiennie istnieje niskie prawdopodobieństwo zmian harmonogramów projektów.

Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2016 wyniosła 14 716 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 17,72% przed opodatkowaniem.

Equisse

Kolejnym produktem, w którym prace projektowe są zaawansowane, jest aparat biochemiczny "Equisse". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego o wydajności 400 oznaczeń na godzinę z linią odczynnikową.

W przypadku tego produktu, powstało sześć finalnych prototypów, na których wykonano badania weryfikacyjne oraz częściowo walidacyjne. Obecnie trwają prace nad montażem kolejnych dwóch sztuk, które poddane będą testom walidacyjnym.

W listopadzie 2016 roku pozytywnie zakończono testy transportowe, a w grudniu 2016 roku testy EMC. Aktualnie prowadzone prace polegają na udoskonaleniu pracy kilku modułów, w tym systemu zasilania energią oraz dopracowaniu elementów obudowy. W efekcie przeprowadzonych testów zidentyfikowano potrzebę wdrożenia zmian konstrukcyjnych obudowy oraz modyfikacji systemu zasilania energią. W I kwartale 2017 roku wprowadzono szereg modyfikacji mających na celu doprecyzowanie pracy kilku modułów i zostały one przetestowane z sukcesem przez Dział Badań i Rozwoju.

Grupa przewiduje, że do końca II kwartału 2017 roku zostanie ukończona walidacja zewnętrzna urządzeń, co następne umożliwi złożenie deklaracji zgodności CE analizatora i jego rejestrację w URPL. Rozpoczęcie komercjalizacji planowane jest w III kwartale 2017 roku.

Podobnie jak w przypadku projektu "Hermes Senior", projekt "Equisse" znajduje się na ostatnim etapie przed rejestracją. Wytworzone egzemplarze analizatora poddawane są kompleksowym testom, które mają potwierdzić niezawodność i poprawność funkcjonowania. Uzyskiwane wyniki testów stanowią podstawę do zastosowania usprawnień, wprowadzenia korekt zarówno w zakresie oprogramowania jak również optymalizacji pracy analizatora. Realizacja kompleksowych testów jest procesem czasochłonnym, ale niezbędnym do poprawnego funkcjonowania analizatora i może spowodować przesunięcie czasowe harmonogramu związanego z rejestracją wyrobu.

Wartość bilansowa składnika aktywów wyniosła 14 949 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 17,87% przed opodatkowaniem.

Hermes Junior

Kolejnym produktem w trakcie opracowania jest analizator hematologiczny "Hermes Junior". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora hematologicznego klasy 3 oraz 5-diff, o wydajności 80 oznaczeń na godzinę. Podobnie jak Hermes Senior aparat Hermes Junior jest w stanie wykonywać pomiar 35 parametrów krwi. Aparat jest wyposażony we wbudowany pojemnik o pojemności 80 próbek. Analizator będzie przeznaczony do średnich i średnio dużych laboratoriów.

W I kwartale 2017 roku nastąpił odbiór pierwszego funkcjonalnego prototypu tego analizatora. Kolejnymi etapami prac będą testy finalnych pięciu prototypów oraz rozpoczęcie industrializacji.

Hermes Junior jest częściowo wykonany na komponentach i modułach zastosowanych w analizatorze Hermes Senior, tak więc końcowe prace polegające na walidacji, udoskonalaniu i przygotowaniu do produkcji powinny zakończyć się w czasie krótszym niż w przypadku analizatora Hermes Senior. Wewnętrzna walidacja oraz zewnętrzna walidacja w specjalistycznych

laboratoriach diagnostycznych planowana jest w II półroczu 2017 roku. Równolegle będzie trwał proces przygotowania dokumentacji rejestracyjnej, w tym m.in. instrukcji użytkownika i instrukcji serwisowej, co umożliwi zgłoszenie tego produktu w URPL.

Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2016 wyniosła 8 462 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 17,57% przed opodatkowaniem.

BlueBox

Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (point of care testing) wraz z linią odczynników zdeponowanych w jednorazowych kuwetach oraz kaset do pobierania krwi kapilarnej i do separacji osocza. W ramach prac nad analizatorem zakończono fazę prototypowania, w ramach której powstały 3 prototypy na potrzeby testów i walidacji wewnętrznej. "BlueBox" ma być kierowany do gabinetów lekarskich, przychodni, małych szpitali i innych placówek, gdzie jest ograniczony dostęp do diagnostyki krwi.

Na początku 2016 roku rozpoczęto prace związane z industrializacją aparatu "BlueBox" (transfer z laboratoryjnego prototypu do produktu przemysłowego, który może zostać wdrożony do seryjnej produkcji, uwzględniający optymalizację ostatecznego produktu pod względem kosztów produkcji i funkcjonalności). Równolegle Spółka kontynuuje testy posiadanych prototypów i opracowuje proces produkcji jednorazowych kuwet i kapilar na zakupionych do tego celu urządzeniach. Kontynuowane są także prace nad oprogramowaniem analizatora.

Na początku 2017 roku zostały przeprowadzone testy na kolejnej generacji prototypów, w efekcie których opracowano listę modyfikacji do wykonania. Następnym zaplanowanym etapem prac będzie przeprowadzenie testów prototypów w laboratorium Spółki w Lublinie. Na podstawie testów prototypów powstaną aparaty preseryjne, na których zostanie przeprowadzona finalna walidacja przewidziana na początek 2018 roku. Rejestracja w URPL planowana jest w 2018 roku.

Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2016 wyniosła 14 661 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.

Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 17,73% przed opodatkowaniem.

31. UDZIAŁY WE WSPÓLNYCH PRZEDSIĘWZIĘCIACH

Spółka nie posiada udziałów we wspólnych przedsięwzięciach.

32. POŁĄCZENIA JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH, NABYCIA AKTYWÓW O ZNACZĄCEJ WARTOŚCI I NABYCIA UDZIAŁÓW MNIEJSZOŚCI

Nie wystąpiły

33. INFORMACJE O DODATNICH I UJEMNYCH RÓŻNICACH POMIĘDZY WARTOŚCIĄ GODZIWĄ AKTYWÓW DOSTĘPNYCH DO SPRZEDAŻY A ICH CENĄ NABYCIA UJĘTYCH W INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODACH

Spółka kwalifikuje akcje ORPHEE jako aktywa finansowe dostępne do sprzedaży. Akcje te są notowane na NewConnect, wobec tego istnieje cena rynkowa ustalona na aktywnym rynku. Dodatnią i ujemną różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów dostępnych do sprzedaży a ich ceną nabycia, Spółka ujmuje w innych całkowitych dochodach. Spadek wartości aktywów dostępnych do sprzedaży spowodowany utratą wartości odnosi się do rachunku zysków i strat jako koszt finansowy.

12 miesiące zakończone
31.12.2016
12 miesiące zakończone
31.12.2015
Przeszacowanie akcji Orphee do wartości rynkowej odniesione na
inne całkowite dochody
-5 551 982,44 -6 449 068,08

34. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH WSPÓŁKONTROLOWANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

Pozycja nie występuje w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

35. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE

35.1 Programy akcji pracowniczych

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

36. ZAPASY

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Materiały (według ceny nabycia) 3 602 2 553
Półprodukty i produkcja w toku 23 42
Produkty gotowe 3 135 1 285
Towary 6 589 8 694
Zaliczki na zapasy 0 0
Razem 13 349 12 574

Na zapasach ustanowiono zastaw rejestrowy do kwoty 6 800 tys. PLN jako zabezpieczenie kredytu obrotowego w rachunku bieżącym (limit do kwoty 3 000 tys. PLN).

Odpisy aktualizujące wartość zapasów Rok zakończony
31 grudnia 2016
Rok zakończony
31 grudnia 2015
Na dzień 1 stycznia 916 1 343
Zwiększenie 803 30
Wykorzystanie 439 457
Rozwiązanie 164 0
Na dzień 31 grudnia 1 116 916

Wykazane w sprawozdaniu zapasy obejmują tylko część krótkoterminową, której realizacji oczekuje się do 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Wartość zapasów i odpisów aktualizujących ujęta jako koszty okresu w 2016 roku wyniosła 639 tys. PLN.

W 2016 roku jednostka dokonała rozwiązania odpisów aktualizujących zapasy w kwocie 164 tys. PLN. Powodem odwrócenia uprzednio zawiązanych odpisów było zwiększenie wartości netto zapasów możliwej do odzyskania.

37. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Należności z tytułu dostaw i usług 7 106 14 885
- od jednostek powiązanych 56 7 788
- od pozostałych jednostek 7 050 7 097
Należności z tytułu sprzedaży aktywów trwałych 0 10 083
Należności budżetowe ( w tym podatek VAT do zwrotu od nabytych aktywów) 1 881 2 055
Należności z tytułu refaktury kosztów usługi prawnej 0 2 192
Pozostałe należności 47 44
Należności ogółem (netto) 9 034 29 259
Odpis aktualizujący należności 1 974 1 286
Należności brutto 11 008 30 545

Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności na dzień 31 grudnia 2016 oraz na dzień 31 grudnia 2015:

Razem
należności
brutto
Należności
terminowe
brutto
Należności
przeterminowane
brutto
Odpisy Razem
należności
netto
Należności
terminowe
netto
Należności
przeterminowane
netto
31 grudnia 2016 11 008 7 129 3 879 1 974 9 034 7 129 1 905
31 grudnia 2015 30 545 26 805 3 740 1 286 29 259 26 805 2 454

Spółka stosuje podział należności biorąc pod uwagę stopień ich wymagalności na należności prawidłowe (terminowe) i przeterminowane:

  • należności terminowe to takie, których termin płatności określony na fakturze bądź wynikający z umowy jeszcze nie minął,

  • należności przeterminowane to takie, których termin wymagalności już minął.

Okres przeterminowania wierzytelności to czas, jaki upłynął od wyznaczonego terminu zapłaty.

Analiza wiekowa należności netto, które są przeterminowane na dzień sprawozdawczy, lecz w przypadku których nie nastąpiła utrata wartości:

<30 dni 30-90 dni 90-180 dni 180-360 dni > 360 dni Razem
przeterminowane
należności netto
31 grudnia 2016 790 684 277 154 0 1 905
31 grudnia 2015 668 748 690 348 0 2 454

Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Odpis aktualizacyjny na dzień 1 stycznia 1 286 1 127
Zwiększenie 1 113 693
Wykorzystanie 58 87
Rozwiązanie 367 447
Odpis aktualizacyjny na dzień 31 grudnia 1 974 1 286

Tabela poniżej przedstawia analizę zapadalności należności terminowych na dzień 31 grudnia 2016 oraz na dzień 31 grudnia 2015:

Poniżej 3 miesięcy Od 3 do 12 miesięcy Od 1 roku do 5 lat Powyżej 5 lat Razem należności terminowe
31 grudnia 2016 6 908 221 0 0 7 129
31 grudnia 2015 26 805 0 0 0 26 805

38. NAKŁADY NA PRACE ROZWOJOWE, AKTYWA Z TYTUŁU PODATKU ODROCZONEGO ORAZ INNE AKTYWA KRÓTKOTERMINOWE

Spółka prowadzi prace badawcze i rozwojowe w sektorze diagnostyki laboratoryjnej (analizatory diagnostyczne wraz z liniami odczynnikowymi).

Koszty badań i rozwoju, które nie spełniają warunków kapitalizacji, zostały ujęte w kosztach prac badawczych w okresie, w którym zostały poniesione. W 2016 roku była to kwota 0 tys. PLN a w 2015 124 tys. PLN.

Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych, poniższa tabela zawiera ich zestawienie.

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe czynne: 54 857 46 637
Aktywo na podatek odroczony 923 813
Prace rozwojowe 52 788 44 575
Uruchomienia nowej produkcji 1 095 1 095
Nakłady na patenty, wynalazki 51 154
Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe czynne: 602 173
Ubezpieczenia majątkowe, prenumeraty 602 173

Rozliczenia międzyokresowe kosztów nie obejmują prac rozwojowych w trakcie ponoszenia nakładów, jak i po zakończeniu, gdyż prace rozwojowe stanowią składniki aktywów kwalifikowane jako wartości niematerialne

39. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Środki pieniężne w banku i w kasie 2 038 22 224
Lokaty krótkoterminowe 0 0
Razem 2 038 22 224

Spółka prezentuje środki na lokatach overnight w pozycji "środki pieniężne".

W pozycji "Lokaty" Spółka prezentuje lokaty zawarte na okres 3 miesięcy.

Kwoty kredytów w rachunku bieżącym zostały zaprezentowane w nocie 42.

40. DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Struktura środków pieniężnych do sprawozdania z przepływów pieniężnych

(w tysiącach złotych) Rok zakończony dnia
31 grudnia 2016
Rok zakończony dnia
31 grudnia 2015
Środki pieniężne w banku, w tym: 2 034 22 209
rachunki bieżące 2 034 625
rachunki dotacji UE 0 0
lokata zabezpieczająca gwarancję bankową 0 0
lokaty bankowe 0 21 584
Środki pieniężne w kasie 2 15
Inne środki pieniężne 2 0
Środki pieniężne, razem 2 038 22 224

Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych

Należności krótkoterminowe Rok zakończony dnia
31 grudnia 2016
Rok zakończony dnia
31 grudnia 2015
Bilansowa zmiana stanu należności 20 138 -9 570
różnica: - -
należności z tytułu sprzedaży akcji Orphée -10 082 10 082
Zmiana stanu należności w rachunku przepływów pieniężnych 10 056 512
Zobowiązania bez pożyczek i kredytów Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2016
Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2015
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań bez pożyczek i kredytów -15 757 -7 598
Różnice:
otrzymana od Orphee zaliczka na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa 13824 -
zmiana stanu zobowiązań dotycząca wydatków inwestycyjnych, na prace
badawcze i rozwojowe
-261 3 809
korekta o zobowiązania i płatności z tytułu umów leasingu - -
zmiana stanu zobowiązań dotycząca otrzymanych dotacji - -
korekta o zmianę zobowiązań z tytułu przekwalifikowania kaucji gwarancyjnej 0 -52
zmiana stanu zobowiązań dotycząca otrzymanych dotacji prezentowanych w
pozostałych zobowiązaniach
447 5 902
Zmiana stanu w rachunku przepływów pieniężnych -1 747 2 061
Zapasy Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2016
Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2015
Bilansowa zmiana stanu zapasów -775 -2 759
Różnica:
przekwalifikowanie analizatorów (środki trwałe) na towary, części zamienne 758 1 451
Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych -17 -1 308
Rozliczenia międzyokresowe Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2016
Rok zakończony
dnia 31 grudnia 2015
Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych 260 -1 123
Różnice:
korekta o koszty prac badawczych i rozwojowych - -
korekta o dotacje -447 -170
Zmiana stanu w rachunku przepływów pieniężnych -187 -1 293

41. KAPITAŁ WŁASNY

41.1 Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2016 roku kapitał akcyjny (podstawowy) PZ CORMAY S.A. wynosi 63 724 tys. PLN i jest podzielony na 63.723.954 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda (wszystkie akcje zostały w pełni opłacone).

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015 1. Wysokość kapitału podstawowego 63 724 63 724 2. Ilość udziałów/akcji tworzących kapitał, w tym: 63 724 63 724 akcje zwykłe - nominał 1 złoty 63 724 63 724 akcje uprzywilejowane 0 0 3. Struktura emisyjna, w tym: 63.724 63.724 Nr Serii A na okaziciela, brak uprzywilejowania 6 882 6 882 Nr Serii B na okaziciela, brak uprzywilejowania 2 500 2 500 Nr serii C na okaziciela, brak uprzywilejowania 495 495 Nr serii D na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 985 1 985 Nr serii E na okaziciela, brak uprzywilejowania 10 000 10 000 Nr serii F na okaziciela, brak uprzywilejowania 3 000 3 000 Nr serii G na okaziciela, brak uprzywilejowania 4 000 4 000 Nr serii H na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 500 1 500 Nr serii I na okaziciela, brak uprzywilejowania 200 200 Nr serii J na okaziciela, brak uprzywilejowania 1 300 1 300 Nr serii K na okaziciela, brak uprzywilejowania 31 862 31 862

Szczegółowe zmiany w kapitale własnym Grupy przedstawia zestawienie zmian w kapitale własnym Grupy Kapitałowej PZ CORMAY, stanowiące integralny element niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

W dniu 2 kwietnia 2015 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie mniejszą niż 1 zł (jeden złoty) oraz nie większą niż 31.862.977 zł (trzydzieści jeden milionów osiemset sześćdziesiąt jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt siedem złotych) poprzez emisję nie mniej niż 1 (jednej) akcji oraz nie więcej niż 31.861.977 (trzydziestu jeden milionów ośmiuset sześćdziesięciu jeden tysięcy dziewięciuset siedemdziesięciu siedmiu) akcji zwykłych na okaziciela serii K o wartości nominalnej 1 zł (jeden złoty). W wyniku przeprowadzonej emisji akcji, dnia 25 września 2015 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu do KRS zmiany wysokości i struktury kapitału zakładowego Spółki. Kapitał zakładowy PZ CORMAY S.A. został podwyższony z kwoty 31.861.977 zł do kwoty 63.723.954 zł w drodze subskrypcji zamkniętej, w ramach realizacji prawa poboru 31.861.977 (trzydzieści jeden milionów osiemset sześćdziesiąt jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt siedem) akcji zwykłych na okaziciela serii K. Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych przez PZ CORMAY S.A. akcji po zarejestrowaniu zmiany kapitału zakładowego wynosi 63.723.954 głosów. Od dnia 19 października 2015 roku akcje serii K zostały dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

W dniu 8 września 2016 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZ CORMAY S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z kwoty 63.723.954 złotych, o kwotę nie mniejszą niż 1 złoty i nie większą niż 16.695.541 złotych, do kwoty nie mniejszej niż 63.723.955 złotych i nie większej niż 80.419.495 złotych, w drodze emisji nowych akcji zwykłych na okaziciela serii L w liczbie nie mniejszej niż 1 i nie większej niż 16.695.541 sztuk, o wartości nominalnej 1,00 zł każda akcja, o numerach od 1 (jeden) do nie więcej niż 16.695.541.

Objęcie Akcji Serii L nastąpi w drodze subskrypcji otwartej w rozumieniu art. 431 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych przeprowadzonej w drodze oferty publicznej w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej.

Akcje Serii L zostaną zaoferowane akcjonariuszom spółki Orphée SA z siedzibą w Plan-les-Ouates Genewa, Szwajcaria, wpisanej do rejestru handlowego w Genewie pod numerem CHE-109.605.227 na zasadach określonych w prospekcie emisyjnym przygotowanym zgodnie z przepisami Ustawy o Ofercie Publicznej oraz innych właściwych regulacjach. Akcje Serii L zostaną pokryte wkładami niepieniężnymi w postaci akcji Orphée o wartości nominalnej 0,10 CHF każda. Wniesienie wkładu niepieniężnego nastąpi na zasadach określonych w Dokumencie Ofertowym, zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do akcji spółek publicznych.

Cena emisyjna Akcji Serii L zostanie ustalona przez Zarząd za zgodą Rady Nadzorczej.

41.1.1 Prawa akcjonariuszy

Akcje wszystkich emisji maja prawo do dywidendy od początku roku, w którym nastąpiła emisja. Żadne akcje nie są uprzywilejowane i posiadają prawo do głosu w stosunku 1szt akcji – 1 głos na walnym zgromadzeniu.

41.1.2 Akcjonariusze o znaczącym udziale

Wykaz znaczących akcjonariuszy (posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu) znajduje się w tabelach poniżej.

Stan na dzień 31.12.2016 roku (i na dzień publikacji)

Wyszczególnienie Ilość akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 14 632 286 22,96% 14 632 286 22,96%
Nationale-Nederlanden OFE 4 948 224 7,77% 4 948 224 7,77%
Allianz Polska OFE 4 265 398 6,69% 4 265 398 6,69%
Pozostali 39 878 046 62,58% 39 878 046 62,58%
RAZEM 63 723 954 100,00% 63 723 954 100,00%

Stan na dzień 31.12.2015 roku

Wyszczególnienie Ilość akcji % kapitału Ilość głosów % głosów
TOTAL FIZ 14 632 286 22,96% 14 632 286 22,96%
Nationale-Nederlanden OFE 4 904 819 7,70% 4 904 819 7,70%
Allianz Polska OFE 4 227 982 6,63% 4 227 982 6,63%
Pozostali 39 958 867 62,71% 39 958 867 62,71%
RAZEM 63 723 954 100,00% 63 723 954 100,00%

Zestawienie struktury akcjonariatu opiera się o informacje posiadane przez Zarząd na dzień publikacji niniejszego raportu.

41.1.3 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach Spółki

Na dzień 31.12.2016 roku oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A. Pan Janusz Płocica posiadał 428 178 akcji spółki PZ CORMAY S.A.

Na dzień 31.12.2015 roku Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A. Pan Janusz Płocica posiadał 428 178 akcji spółki PZ CORMAY S.A.

Na dzień 31.12.2016 roku oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Przewodniczący Rady Nadzorczej PZ Cormay S.A. Pan Konrad Łapiński posiadał 867.357 akcji. Członek Rady Nadzorczej PZ Cormay S.A. Pan Tadeusz Wesołowski posiadał wraz z podmiotem powiązanym 1.514.809 akcji. Członek Rady Nadzorcze PZ Cormay S.A. Pan Tomasz Markowski posiadał wraz z osobą blisko związaną 28.480 akcji.

41.2 Pozostałe kapitały zapasowe i rezerwowe, kapitał z aktualizacji wyceny

31 grudnia 2016 31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
dane
przekształcone
31 grudnia 2015
dane
przekształcone
Kapitał zapasowy Zyski zatrzymane Kapitał zapasowy Zyski zatrzymane
Na dzień 1 stycznia 2016 roku (przed korektą) 51 365 -4 597 78 895 -19 511
Korekta błędów podstawowych - 533 - 4 777
Na dzień 1 stycznia 2016 roku (po korekcie) 51 365 -4 064 78 895 -14 734
Zysk / strata rozliczenie -4 597 4 597 -42 148 20 377
Rozliczenie podatku odroczonego - - - -
Całkowite dochody za okres ogółem - - - -
Emisja akcji /podział UNK - - 14 618 -
Przeszacowanie nieruchomości przeznaczonej do
sprzedaży
- - - -
Pozostałe zmiany - - - -
Na koniec okresu 46 768 533 51 365 5 643

Zgodnie z art. Art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega jednostka na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego. Kapitał zapasowy służy do pokrycia strat.

41.3 Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty; pokrycie straty

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZ CORMAY S.A. uchwałą z dnia 30 czerwca 2016 r. postanowiło stratę netto za rok obrotowy 2015 w wysokości 9 707 tys. PLN pokryć w całości z kapitału zapasowego, zaś rozpoznane w 2015 r. zyski dotyczące lat ubiegłych w wysokości 5 110 tys. PLN przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy.

42. OPROCENTOWANE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI ORAZ PAPIERY DŁUŻNE

42.1 Oprocentowane kredyty i pożyczki

Kredytodawca
pożyczkodawca
Saldo kredytu/pożyczki na 31-12-2016 w tys. PLN Saldo kredytu/pożyczki na 31-12-2015 w tys. PLN zmiana stanu
Krótkoterminowe Długoterminowe Razem Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Bank BZ WBK 0 0 0 0 0 0 0
Razem 0 0 0 0 0 0 0

Jako zabezpieczenie wierzytelności banku dla kredytu obrotowego zaciągniętego przez PZ CORMAY S.A. (kwota zabezpieczonego kredytu wynosi na dzień 31.12.2016 roku 3.000 tys. PLN ustanowiono:

  • hipoteka umowna do kwoty najwyższej 7.500 tys. PLN ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr LU1I/00093818/3,
  • hipoteka umowna do kwoty najwyższej 7.500 tys. PLN ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr LU1S/0009632/9,
  • przelew wierzytelności z umów ubezpieczenia nieruchomości ,
  • przelew wierzytelności (cesja globalna niepotwierdzona) od kontrahentów Spółki,
  • zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach bankowych Spółki
  • zastaw rejestrowy do kwoty 6.800.tys. PLN ustanowiony na zapasach magazynowych Spółki.

W dniu 28 kwietnia 2016 r. Spółka zawarła z Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym i walutowym nr KWWA0024/13 z dnia 5 czerwca 2013 r. Zgodnie z zawartym aneksem limit kredytu w rachunku bieżącym wynosi 3.000 tys. PLN, zaś termin wymagalności określono na dzień 30 kwietnia 2017 r.

W dniu 21 kwietnia 2017 roku Spółka zawarła Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu Aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym i walutowym nr KWWA0024/13 z dnia 5 czerwca 2013 roku. Zgodnie z zawartym aneksem, Bank udzielił Spółce kredytu w rachunku bieżącym i rachunku walutowym z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej do kwoty 3.000 tys. PLN. Strony ustaliły dzień spłaty kredytu na 30 kwietnia 2018 roku.

42.2 Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

42.3 Nabyte dłużne papiery wartościowe

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

42.4 Udzielone pożyczki

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

43. REZERWY

43.1 Zmiany stanu rezerw

Rezerwy na świadczenia
pracownicze
Rezerwy z tytułu podatku
odroczonego
Inne rezerwy Rezerwy
ogółem
Na dzień 1 stycznia 2016 roku 769 936 1 786 3 491
Utworzone w ciągu roku obrotowego 577 3 748 602 4 927
Wykorzystanie 0 0 436 436
Rozwiązanie 769 3 761 747 5 277
Na dzień 31 grudnia 2016 roku 577 923 1 205 2 705
Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2016 roku 486 0 1 205 1 691
Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2016 roku 91 923 0 1 014
Na dzień 1 stycznia 2015 roku 511 914 3946 5 371
Utworzone w ciągu roku obrotowego 769 2 795 2435 5 999
Wykorzystanie 0 0 2419 2 419
Rozwiązanie 511 2 773 2176 5 460
Na dzień 31 grudnia 2015 roku 769 936 1 786 3 491
Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku 678 0 1 786 2 464
Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku 91 936 0 1 027

Rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują rezerwę na niewykorzystane urlopy wyliczone przez Spółkę, a także rezerwę na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, których wysokości wyliczeń dokonało niezależne biuro aktuarialne.

Na dzień 31.12.2016 wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy wyniosła 460 tys. PLN, zaś rezerwa na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne wyniosła 116 tys. PLN (w tym część długoterminowa 96 tys. PLN, krótkoterminowa 20 tys. PLN).

Na dzień 31.12.2015 wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy wyniosła 667 tys. PLN, zaś rezerwa na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne wyniosła 102 tys. PLN (w tym część długoterminowa 91 tys. PLN, krótkoterminowa 11 tys. PLN).

43.2 Inne rezerwy

W pozycji inne rezerwy spółka PZ CORMAY S.A. wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2016 r.:

rezerwa z inwentaryzacji sald 688
rezerwa na stratę z tyt. aparatów Interlab 164
rezerwa na podatek od nieruchomości 2013-2016 Strefa Lublin 91
rezerwa na koszty związane ze sprawozdawczością finansową (koszty badania sprawozdania, wykonanie testu na utratę wartości, polityka
cen transferowych)
78
rezerwa na koszty postępowania sądowego 63
rezerwa na prowizje kwartalne 59
rezerwa na inne pozostałe koszty 47
rezerwa na utylizację przeterminowanych odczynników i aparatów 8
rezerwa na prowizje od sprzedaży zrealizowanej w 2016 roku 7
Razem: 1 205

43.3 Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Spółkę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Spółka nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.

44. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA (KRÓTKOTERMINOWE)

44.1 Zobowiązania z tytułu zaliczek

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

44.2 Zobowiązania pozostałe

Zobowiązania wykazane w bilansie są w przeważającej mierze płatne w terminie 30 – 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego.

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 9 001 10 510
- od jednostek powiązanych 483 910
- od pozostałych jednostek 8 518 9 600
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych 856 777
Zobowiązania z tytułu dotacji 0 0
Podatek VAT i pozostałe obciążenia podatkowe 90 46
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych 599 558
Podatek dochodowy od osób fizycznych 167 173
Pozostałe zobowiązania 2 959 16 910
Zaliczka na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa 1 670 15 494
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń 624 663
Zobowiązania z tytułu dotacji 0 447
Zobowiązania z tytułu leasingu 621 245
Zobowiązanie z tytułu kaucji 11 52
Inne zobowiązania 33 9
Razem 12 816 28 197

Tabela poniżej przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Spółki na dzień 31 grudnia 2016 oraz na dzień 31 grudnia 2015 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności:

31 grudnia 2016 roku Na żądanie Poniżej
3
miesięcy
Od 3 do
12
miesięcy
Od 1
roku do
5 lat
Powyżej
5 lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki - - - - - -
Pozostałe zobowiązania finansowe - - - - - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 334 10 343 2 139 0 0 12 816
Razem 334 10 343 2 139 0 0 12 816
31 grudnia 2015 roku Na żądanie Poniżej
3
miesięcy
Od 3 do
12
miesięcy
Od 1
roku do
5 lat
Powyżej
5 lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki - - - - - -
Pozostałe zobowiązania finansowe - - - - - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - 11 967 16 227 3 0 28 197
Razem 0 11 967 16 227 3 0 28 197

Przez zobowiązania "na żądanie" rozumie się otrzymane przez klientów przedpłaty.

Spółka monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Spółki jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, leasing finansowy.

44.3 Otrzymane dotacje oraz pozostałe zobowiązania

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu:
otrzymanych dotacji na prace rozwojowe 9 522 8 825
Razem 9 522 8 825
Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 37 64
Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 9 485 8 761

W latach 2009-2015 Spółka realizowała projekty badawczo-rozwojowe, które były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Po zakończeniu realizacji projektów, w zakresie jaki obowiązywał w umowach o dofinansowanie, Spółka zobowiązała się do utrzymania trwałości projektów przez okres 3 lat od dnia ich zakończenia oraz osiągnięcia w tym czasie wskaźników rezultatu dotyczących m.in. wprowadzenia na rynek nowych produktów, wzrostu przychodów ze sprzedaży oraz szerokiego rozpowszechniania wyników badań. Zagadnienie dotyczy Umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.01.04.00-06- 004/11-00 pt. "Opracowanie innowacyjnego analizatora biochemicznego POC oraz dedykowanych odczynników", Umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.01.04.00-06-011/09-00 pt. "Innowacyjny system biochemiczny – analizator z linią odczynnikową – respektujący potrzeby klientów", Umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.01.04.00-06-004/10-00 pt. "Opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff oraz dedykowanych odczynników", Umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.01.04.00-06-027/11-00 pt. "Opracowanie wysokowydajnego analizatora biochemicznego z dedykowanymi odczynnikami". Na podstawie wymienionych powyżej umów Spółka pozyskała łącznie ok. 18,6 mln PLN dofinansowania.

Należy wskazać, że w 2015 r. Spółka rozwiązała umowę o dofinansowanie nr UDA-POIG.04.06.00-06-002/12-00 dla projektu pt. "Pierwsze wdrożenie do produkcji nowej generacji analizatora biochemicznego krwi" zawarta w dniu 4 lipca 2013 r. w ramach Pilotażu Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku w 4 osi priorytetowej Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz umowę o dofinansowanie nr UDA-POIG.04.04.00-06- 011/13-00 dla projektu pt. "Pierwsze wdrożenie do produkcji nowej generacji analizatora hematologicznego klasy 5-diff" zawarta w dniu 5 czerwca 2014 r. w ramach działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym osi

priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Z uwagi na rozwiązanie wspomnianych umów, Spółka zwróciła kwotę otrzymanych na ich podstawie dotacji. Rozwiązanie umów spowodowane było stwierdzeniem przez Spółkę braku możliwości dotrzymania terminu projektów będących przedmiotem tych umów i brakiem możliwości osiągnięcia wskaźników rezultatów tych projektów. Kwota dotacji, jaka została zwrócona przez Spółkę w związku z rozwiązaniem umów wyniosła łącznie około 11,4 mln PLN.

Spółka kontynuowała realizację projektów finansowanych przy wsparciu środków dotacyjnych z Unii Europejskiej, obejmujących prace badawczo-rozwojowe oraz mające na celu wdrożenie nowych analizatorów.

W dniu 29 lipca 2016 r. Spółka zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie realizacji projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników". Dofinansowanie pochodzi ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Działanie 1.1. "Projekty B+R przedsiębiorstw" Poddziałanie 1.1.2 "Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej"). Całkowity koszt realizacji wspomnianego projektu wynosi 15 024 tys. PLN. Całkowita kwota dofinansowania w związku z realizacją projektu przyznana została w wysokości nieprzekraczającej 7 512 tys. PLN.

Ponadto w dniu 7 października 2016 r. Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników". Projekt ma zostać dofinansowany w ramach Poddziałania 3.2.1 Badania Na Rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 43 643 tys. PLN. Całkowita kwota dofinansowania w związku z realizacją projektu przyznana została w wysokości nieprzekraczającej 19 998 tys. PLN.

45. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

45.1 Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytu

Na dzień 31.12.2016 na majątku PZ CORMAY S.A. ustanowiono zabezpieczenia zabezpieczające udzielony przez Bank Zachodni BZ WBK kredyt obrotowy do kwoty 3 000 tys. PLN (zabezpieczenia opisane w nocie 42.1)

45.2 Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych

Na dzień 31 grudnia 2016 roku wartość umów dotacyjnych zabezpieczona wekslami in blanco dotycząca zakończonych projektów w okresie zabezpieczenia utrzymania ich trwałości wynosi 45 969 tys. PLN.

45.3 Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi

Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotyczących leasingów, wartość zobowiązań leasingowych na dzień 31.12.2016 r. wynosiła 1 543 tys. PLN.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd nie widzi zagrożenia realizacji przedmiotowych weksli.

45.4 Gwarancje bankowe

Bank Zachodni WBK S.A. na zlecenie Spółki wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji 19.558,48 EUR. Termin obowiązywania: 15 stycznia 2019 roku.

45.5 Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji

Sprawy sądowe – Tomasz Tuora przeciwko PZ CORMAY S.A.

Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 r. w przedmiocie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 915/14).

Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej z dnia 26.08.2014 r. w przedmiocie wyboru członków Zarządu (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 1020/14).

Postępowanie zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 r. do czasu rozstrzygnięcia postępowania pod. sygn. akt: XXVI GC 915/14.

W dniu 21.11.2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok oddalający w całości powództwo przeciwko Spółce, objęte pozwem złożonym przez byłego członka Zarządu Spółki, Pana Tomasza Tuorę, w przedmiocie stwierdzenia nieistnienia, alternatywnie stwierdzenia nieważności, alternatywnie uchylenia uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26.08.2014 r. w sprawie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej.

Sąd stwierdził, że pozew nie zasługiwał na uwzględnienie gdyż nie było podstaw do uznania, że Uchwały NWZA zostały podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, bądź też że są sprzeczne z dobrymi obyczajami i godzą w interesy Spółki lub jego akcjonariuszy. W szczególności, w ocenie Sądu, nie są zasadne zarzuty pozwu co do rzekomego podjęcia zaskarżonych Uchwał NWZA głosami akcjonariuszy Spółki, którzy zawarli między sobą rzekome porozumienie co do prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki lub zgodnego głosowania na jej walnym zgromadzeniu. W tym stanie rzeczy, przedmiotowy wyrok rozstrzyga jednoznacznie, że Uchwały NWZA zostały prawidłowo podjęte niepodlegającą kwestionowaniu większością głosów, wobec czego doszło ówcześnie do skutecznych zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki, a tym samym zachowują ważność wszelkie późniejsze decyzje i czynności tych organów.

Sprawy sądowe - QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A.

Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 2 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisje akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru w stosunku do dotychczasowych akcjonariuszy, oznaczenia dnia prawa poboru oraz zmiany statutu Spółki. Postępowanie zawieszone postanowieniem z dnia 12 października 2015 r. do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 1020/14.

Sprawy sądowe – PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomasz Tuora

Postępowanie o zapłatę środków pobranych przez Tomasza Tuora ze Spółki w latach 2011 — 2012 w łącznej kwocie 2.521.500,00 zł. (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 330/15 (uprzednio: XXVI GNc 181/15)). Podstawą żądania pozwu jest zwrotu nienależnego świadczenia w postaci pobranych ze Spółki środków pieniężnych w okresie pełnienia przez Pozwanego funkcji Prezesa Zarządu Spółki. Pozwany w tym czasie m.in. wystawiał dokumenty księgowe opiewające na nienależne i niemające pokrycia w rzeczywistych świadczeniach kwoty i kwoty te otrzymywał od Spółki. Trwa postępowanie dowodowe przed Sądem I instancji.

Postępowania prokuratorskie wszczęte na wniosek PZ CORMAY S.A.

Postępowanie przed Prokuratorem Rejonowym Warszawa-Żoliborz, prowadzone pod sygnaturą 1 Ds. 666/14, z wniosku PZ Cormay S.A.

Spółka złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 296 par. 1 w zw. z art. 296 2 w zw. z art. 296 par. 3 w zw. z art. 12 k.k. polegającego na tym, że sprawca w okresie pomiędzy 10 września 2010 r. a 14 marca 2014 r., będąc zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień wyrządził Spółce szkodę majątkową w wysokości nie mniejszej niż 1.972.705,50 PLN, w ten sposób, że w dniu 10 września 2010 r. zawarł w imieniu Spółki niekorzystne, nieuzasadnione ekonomicznie i niezabezpieczające interesów Spółki porozumienie z TT Management sp. z o.o., zmienione następnie w dniu 15 września 2012 r., a następnie, w związku z tym porozumieniem, doprowadził do nieuzasadnionego ekonomicznie przekazania przez Spółkę na rzecz spółek Cormay AG z siedzibą w Liechtensteinie oraz Planezza Ltd. z siedzibą w Nikozji (Cypr), a także na rzecz sprawcy, łącznej kwoty 39.469.900,00, co stanowiło w istocie udzielenie wyżej wymienionym podmiotom nieoprocentowanej pożyczki, w wyniku czego Spółka została pozbawiona możliwości korzystania z wyżej wymienionych środków pieniężnych, w tym możliwości pobierania odsetek od przelanych kwot w wysokości łącznej nie mniejszej niż 1.206.437,96 PLN, oraz w wyniku czego Spółka zawarła umowy kredytu na łączną kwotę przekraczająca 20.000.000,00 PLN i poniosła koszty z tego tytułu w wysokości nie mniejszej niż 766.267,54 PLN - W dniu 30 listopada 2015 r. prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa. Na wyżej wymienione postanowienie zostało złożone zażalenie w dniu 16 grudnia 2015 r.

W dniu 6 kwietnia 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o uwzględnieniu zażalenia i uchyleniu zaskarżonego postanowienia o umorzeniu śledztwa, w związku z czym śledztwo było kontynuowane. W dniu 29 lipca 2016 r., prokurator wydał ponownie postanowienie, w którym umorzył śledztwo.

Spółka zaskarżyła powyższe postanowienie zażaleniem w dniu 16 sierpnia 2016 r. Postanowieniem z dnia 26 października 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pozostawił zażalenie Spółki bez rozpoznania. Postanowienie to zostało zaskarżone

zażaleniem. W dniu 8 września 2016 r., został złożony przez Spółkę prywatny (subsydiarny) akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi Tuora o to, że w okresie pomiędzy 1 września 2010 r. a 14 marca 2014 r. oskarżony wyrządził Spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, nie mniejszą niż 44.794 tys. PLN poprzez zawarcie niekorzystnego, nieuzasadnionego ekonomicznie i niezabezpieczającego interesów Emitenta porozumienia oraz poprzez doprowadzenie do nieuzasadnionych ekonomicznie przelewów z rachunków Spółki na rachunki oskarżonego i podmiotów z nim powiązanych. W dniu 30 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. Postanowienie to zostało zaskarżone zażaleniem.

Postępowanie przed Prokuratorem Rejonowym Warszawa Żoliborz prowadzone pod sygnaturą Ds. 605/15/IV.

Postępowanie toczy się na skutek dokonanego przez Spółkę w dniu 24 marca 2015 r. zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki, polegającego na tym, że w okresie pomiędzy 6 czerwca 2011 r. a 8 września 2012 r., działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, sprawca doprowadził do pozbawionych uzasadnienia ekonomicznego wypłat środków z kasy spółki oraz do przelewów środków pieniężnych z rachunków Spółki — w łącznej kwocie 2.521.500,00 PLN — na rzecz swoją oraz osób trzecich, które to kwoty polecał księgować na poczet wystawionych przez siebie (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej) faktur VAT, stwierdzających wykonanie fikcyjnych usług na rzecz Spółki, czym wyrządził Spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. W dniu 3 lipca 2015 r. doręczono zawiadomienie o wszczęciu śledztwa.

Postępowanie z powództwa Tomasza Tuory przeciwko m.in. Spółce o ochronę dóbr osobistych

Tomasz Tuora wytoczył przed Sądem Okręgowym w Warszawie przeciwko członkom Zarządu oraz Spółce powództwo o ochronę jego dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, dobrej sławy zawodowej oraz godności osobistej poprzez publiczne rozpowszechnianie twierdzeń, komentarzy i sugestii na temat popełnienia przez powoda przestępstwa nadużycia zaufania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na szkodę Spółki. Powód domagał się złożenia przez pozwanych oświadczeń i przeprosin i ich publikację na stronie internetowej Spółki i w dziennikach "Parkiet" i "Puls Biznesu" oraz zasądzenia od pozwanych łącznej kwoty 20.000 PLN na cel społeczny. Pozwani żądali oddalenia powództwa w całości i zasądzenia kosztów. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok oddalający powództwo i zasądzający koszty. Powód wniósł apelację od powyższego wyroku. W dniu 11 kwietnia 2017 roku apelacja została oddalona. Wyrok jest prawomocny.

Inne

Postępowanie prowadzone przez Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu RKR-91/15. Postępowanie na skutek zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 303 § 1 w zw. z art. 303 § 2 k.k. oraz z art. 77 pkt 1 Ustawy o rachunkowości w zw. z art. 11 § 2 k.k. dotyczącego dopuszczenia do prowadzenia ksiąg Spółki w sposób sprzeczny z przepisami ustawy oraz do podawania w księgach rachunkowych nierzetelnych danych w zakresie wykazywanego przez Spółkę wyniku finansowego. W dniu 4 grudnia 2015 r. organ prowadzący postępowanie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Na wyżej wymienione postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia złożono zażalenie w dniu 23 grudnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XVIII Wydział Karny wydał w dniu 6 lipca 2016 r. postanowienie utrzymujące w mocy postanowienie Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 4 grudnia 2015 r. o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie złożonego przez Spółkę zawiadomienia o możliwości popełnienia na szkodę Spółki przestępstwa. Wydanie powyższego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie oznacza, że odmowa wszczęcia postępowania karnego w przedmiotowej sprawie stała się prawomocna.

45.6 Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe, jak również inne obszary działalności podlegające regulacjom prawnym (m.in. sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, uprawnionych do nakładania kar i sankcji. Jednakże obowiązujący system prawa nie jest doskonały, posiada luki i sprzeczności aksjologiczne i logiczne. Obszar ten obejmuje zarówno stanowienie prawa, jak i jego stosowanie. Niestabilność i niejasność wielu przepisów prawnych skutkuje rozbieżnością w ich interpretacji, co z kolei przekłada się na zajmowanie odmiennych stanowisk w relacjach organ podatkowy – przedsiębiorstwo.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Wedle najlepszej wiedzy Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2016 roku nie było konieczności tworzenia rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.

45.7 Zobowiązania inwestycyjne

Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

46. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH

Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi na dzień 31.12.2016 roku oraz na dzień 31.12.2015 roku.

Zakupy od
podmiotów
powiązanych
Sprzedaż na rzecz
podmiotów
powiązanych
Zobowiązania wobec
podmiotów
powiązanych
Należności od
podmiotów
powiązanych
Podmiot powiązany kapitałowo
2016 2 944 6 778 1 670 12
Orphée S.A. 2015 3 323 2 520 15 494 9 017
2016 0 0 0 0
Innovation Enterprises Ltd 2015 169 629 0 63
2016 0 876 0 44
Kormej Diana Sp. z o.o 2015 0 859 0 327
2016 0 6 525 0 0
Kormiej Rusłand Sp. z o.o. 2015 10 6 435 41 529
2016 663 0 483 0
Orphee Technics Sp. z o. o. 2015 656 68 150 1

46.1 Jednostka dominująca całej Grupy

PZ CORMAY S.A. jest podmiotem dominującym w Grupie.

46.2 Podmiot o znaczącym wpływie na Spółkę

Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę i Grupę Kapitałową PZ CORMAY pozostaje Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wraz z podmiotami powiązanymi będący na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego największym akcjonariuszem PZ Cormay S.A. – 23%. Total FIZ jest jednocześnie największym akcjonariuszem Orphée SA i posiada w tej spółce 19%.

46.3 Jednostka współkontrolowana oraz transakcje z jednostką współkontrolowaną.

Na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz 31 grudnia 2015 roku Spółka za pośrednictwem Orphee SA posiada udziały w jednostce współkontrolowanej – Diesse Diagnostica Senese S.p.A.

Tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z jednostką współkontrolowaną na dzień 31.12.2016 roku oraz na dzień 31.12.2015 roku.

Zakupy od jednostki
współkontrolowanej
Sprzedaż na rzecz
jednostki
współkontrolowanej
Zobowiązania
wobec jednostki
współkontrolowanej
Należności od
jednostki
współkontrolowanej
Odpis
aktualizujący
wartość
należności
Jednostka współkontrolowana:
Diesse Diagnostica 2016 489 0 210 0 45
Senese S.p.A. 2015 411 0 166 0 43

46.4 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.

46.5 Pożyczka udzielona członkowi Zarządu

W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2016 roku Spółka nie udzielała pożyczek członkom Zarządu.

46.6 Inne transakcje z udziałem członków Zarządu

W 2016 roku nie było innych transakcji z Członkami Zarządu niż wypłaty wynagrodzenia i zwroty poniesionych kosztów zgodnie z umową.

46.7 Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej

46.7.1 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej

Rok zakończony 31 grudnia 2016 Rok zakończony 31 grudnia 2015
Wynagrodzenie Zarządu Jednostki Dominującej, w tym: 1 016 1 200
Janusz Płocica – Prezes Zarządu 656 840
Wojciech Suchowski - Wiceprezes Zarządu 360 360
Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej, w tym: 205 222
Marek Warzecha – Przewodniczący Rady Nadzorczej 41 48
Janusz Koczyk – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej 25 42
Piotr Augustyniak 36 42
Stefan Grzywnowicz 14 24
Adam Jankowski 14 24
Wojciech Wrona 25 42
Konrad Łapiński 18 0
Tadeusz Wesołowski 16 0
Tomasz Markowski 16 0
Razem 1 221 1 422

46.7.2 Udziały wyższej kadry kierowniczej (w tym członków Zarządu i Rady Nadzorczej) w programie akcji pracowniczych

W spółkach Grupy Kapitałowej nie występują programy akcji pracowniczych.

47. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą kredyty bankowe i środki pieniężne. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność. Spółka posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Zasadą stosowaną przez Spółkę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółkę obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko związane z płynnością oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.

47.1 Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Spółki na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych. Spółka zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie z zobowiązań o oprocentowaniu zmiennym. Na dzień 31 grudnia 2016 roku wszystkie umowy kredytowe oparte były o zmienne oprocentowanie. Oprocentowanie zadłużenia w umowach kredytowych zawieranych przez Spółkę jest oparte stawkach EURIBOR dla EUR oraz WIBOR dla kredytu w PLN powiększonym o marżę banku, która jest każdorazowo negocjowana.

Spółka gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stopy procentowej. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych stanowi istotną przeszkodę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Spółkę w zależności od aktualnych potrzeb. W 2016 roku Spółka nie zawierała kontraktów zabezpieczających ryzyko stopy procentowej. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Spółka nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.

Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany

Na dzień 31 grudnia 2016 roku jak również na dzień 31 grudnia 2015 roku spółka nie posiadała zobowiązań kredytowych zatem wynik finansowy brutto nie był wrażliwy na zmiany stóp procentowych.

Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty
procentowe
Wpływ na wynik finansowy brutto
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku
Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR 1,00% 0
Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR 1,00% 0
Kredyty w PLN oparte o stopę WIBOR 1,00% 0
Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR -0,50% 0
Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR -0,50% 0
Kredyty w PLN oparte o stopę WIBOR -0,50% 0
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR 1,00% 0
Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR 1,00% 0
Kredyty w PLN oparte o stopę WIBOR 1,00% 0
Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR -0,50% 0
Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR -0,50% 0
Kredyty w PLN oparte o stopę WIBOR -0,50% 0

47.2 Ryzyko walutowe

Spółka realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie spółka pozyskuje większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały głównie w walucie EUR oraz USD. Niewielka część zakupów prowadzona jest w jenie japońskim oraz funcie brytyjskim. Tym samym, zarówno sprzedaż realizowana na rynku polskim, jak i większość przychodów ze sprzedaży realizowanych na rynkach eksportowych, związana jest z ryzykiem kursowym, które może powodować obniżenie rentowności sprzedaży w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut, w których są dokonywane zakupy towarów i materiałów, jak i kursów walut, w których są osiągane przychody ze sprzedaży.

Należy jednak mieć na uwadze, iż osiągane przez PZ CORMAY S.A. przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację swojej polityki cenowej w przypadku zmian kursów walut powodujących wzrost ceny zakupu surowców.

W 2016 roku Spółka nie była stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe wahania kursu euro, dolara amerykańskiego, jena japońskiego oraz rubla białoruskiego i rosyjskiego przy założeniu niezmienności innych czynników.

Do analizy wrażliwości wyniku finansowego brutto przyjęto założenie, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%. Po analizie zmian kursów walut zdecydowano przyjąć taką wartość.

31.12.2016 Raze
m
W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
należności
1 387 0 0 356 3 5
po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2016 7 636 6 136 0 0 1 488 12 0
wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% 382 307 0 0 74 1 0
wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% -382 -307 0 0 -74 -1 0
31.12.2016 Raze
m
W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 1 154 0 0 259 11 16 642
po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2016 6 828 5 105 0 0 1 082 45 595
wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% -341 -255 0 0 -54 -2 -30
wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% 341 255 0 0 54 2 30
Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o
5%
40 52 0 0 20 -2 -30
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o
5%
-40 -52 0 0 -20 2 30
31.12.2015 Raze
m
W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe 3 122 0 0 371 0 11
należności
po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015
14 752 13 304 0 0 1 447 0 0
wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% 738 665 0 0 72 0 0
wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% -738 -665 0 0 -72 0 0
31.12.2015 Raze
m
W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 1 091 0 0 534 124 20 202
po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015 7 876 4 649 0 0 2 083 488 655
wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% -394 -232 0 0 -104 -24 -33
wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% 394 232 0 0 104 24 33
Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe W walucie
EUR
W walucie
RUB
W walucie
BYN
W walucie
USD
W walucie
CHF
W
walucie
JPY
wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o
5%
wpływy na wynik finansowy brutto - spadek kursu o
344 433 0 0 -32 -24 -33

Wpływ na wynik jest wyrażony w tys. zł. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w bilansie, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.

47.3 Ryzyko cen produktów, towarów

Poziom przychodów z działalności Spółki jest w istotnym stopniu powiązany z nakładami na służbę zdrowia w państwach, w których Spółka realizuje przychody. Jest to ogólnie powiązane z sytuacją gospodarczą w tych Państwach, a także wzrostem PKB. Zarząd przeprowadził analizę, jak wyglądałby wpływ zmiany cen produktów i towarów na sytuację finansową Grupy – zmianę przychodów oraz dochodu brutto.

Zwiększenie/ zmniejszenie cen o punkty procentowe Wpływ na wynik finansowy brutto*
Przyrost ceny oferowanych produktów 5% 2 525
Spadek ceny oferowanych produktów -5% -2 525
Przyrost ceny oferowanych produktów 10% 5 050
Spadek ceny oferowanych produktów -10% -5 050

47.4 Ryzyko kredytowe

Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego.

Spółka zawiera transakcje skutkujące wystąpieniem kredytu kupieckiego wyłącznie z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracje ryzyka kredytowego.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, takich jak aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, należności oraz pożyczek ryzyko kredytowe Spółki powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.

W celu ograniczania ryzyka kredytowego Spółka na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja o poziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy.

Wskaźnik rotacji należności za okres 2015-2016.

WSKAŹNIK
DEFINICJA
2016 2015
dane przekształcone
cykl rotacji należności handlowych wartość średnia należności x 365/ przychody 79 131

Osiągnięty w 2016 roku poziom wskaźnika rotacji należności wskazuje na znaczne skrócenie cyklu oczekiwania firmy na uzyskanie należności za swoją sprzedaż.

47.5 Ryzyko związane z płynnością

Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Spółkę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności.

Spółka zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Spółki jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Spółka stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Spółka zabezpiecza się przed trudnościami w wywiązywanie się z zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy.

Analiza wymagalności zobowiązań finansowych Spółki na dzień 31 grudnia 2016 r. oraz na dzień 31 grudnia 2015 r.
31 grudnia 2016 roku Na
żądanie
Poniżej 3
miesięcy
Od 3 do
12
miesięcy
Od 1 roku
do 5 lat
Powyżej 5
lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki - - - - - -
Pozostałe zobowiązania finansowe - - - - - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
334 10 343 2 139 0 0 12 816
Razem 334 10 343 2 139 0 0 12 816
31 grudnia 2015 roku Na
żądanie
Poniżej 3
miesięcy
Od 3 do
12
miesięcy
Od 1 roku
do 5 lat
Powyżej 5
lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki - - - - - -
Pozostałe zobowiązania finansowe - - - - - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
- 11 967 16 227 3 0 28 197
Razem 0 11 967 16 227 3 0 28 197

Przez zobowiązania "na żądanie" rozumie się otrzymane od klientów przedpłaty.

Analiza zapadalności należności terminowych na dzień 31 grudnia 2016 r. oraz na dzień 31 grudnia 2015 r.:

Poniżej 3 miesięcy Od 3 do 12
miesięcy
Od 1 roku do 5
lat
Powyżej 5
lat
Razem
należności
terminowe
31 grudnia 2016 6 908 37 184 0 7 129
31 grudnia 2015 25 769 254 249 0 26 272

Zobowiązania zaciągane przez Spółkę w przeważającej mierze płatne są w terminie od 30 do 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego. Źródłem spłaty zobowiązań wymaganych w ciągu najbliższych 12 miesięcy Spółki będą przede wszystkim wpływy wynikające z prowadzonej działalności. Na dzień 31 grudnia 2016 roku Spółka posiada należności terminowe w wysokości 7 129 tys. PLN oraz należności przeterminowane poniżej 3 miesięcy w wysokości 1 474 tys. PLN. Dodatkowo Spółka przy sprzedaży do podmiotów w krajach rozwijających się często realizuje sprzedaż po dokonanej przedpłacie (zobowiązania płatne na żądanie w wysokości 334 tys. PLN).

Na dzień 31.12.2016 Spółka nie posiadała środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania.

Z analizy wymagalności zobowiązań i należności wynika, że na dzień 31.12.2016 kwota zobowiązań wymagalnych w okresie do 3 miesięcy wynosiła 10 667 tys. PLN i była wyższa niż kwota terminowych należności wymagalnych w okresie do 3 miesięcy oraz przeterminowanych do 3 miesięcy, która wynosiła 8 382 tys. PLN. Dodatkowo Spółka ma możliwość korzystania z kredytu w rachunku bieżącym w banku BZ WBK na kwotę 3 000 tys. PLN, którego saldo na 31.12.2016 wynosiło 0.

Podstawowe wskaźniki płynności oraz rotacji za okres 2015-2016

WSKAŹNIK DEFINICJA 2016 2015
dane
przekształcone
wskaźnik płynności bieżącej aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe 1,95 2,28
wskaźnik płynności szybkiej aktywa obrotowe-zapasy-RMK krót. / zobowiązania
krótkoterminowe
0,86 1,83
cykl rotacji zapasów wartość średnia zapasów x 365/ przychody 94 91
cykl rotacji należności
handlowych
wartość średnia należności x 365/ przychody 79 131
cykl rotacji zobowiązań
handlowych mierzony do
przychodów ze sprzedaży
wartość średnia zobowiązań handlowych krót. x 365/
przychody
69 91
cykl rotacji zobowiązań
handlowych mierzony do kosztu
własnego sprzedaży
wartość średnia zobowiązań handlowych krót. x 365/
koszt własny sprzedaży
94 122

Wskaźniki rotacji należności jak i zobowiązań uległy poprawie względem roku 2015 co potwierdza że Spółka posiada zdolność do regulowania zaciągniętych zobowiązań na określony termin.

Struktura majątku obrotowego na dzień 31.12.2016 wskazywała na bieżącą zdolność Spółki do obsługi krótkoterminowych zobowiązań.

Ponadto Spółka podpisała umowę o dofinansowanie działalności inwestycyjno-rozwojowej ze środków unijnych ("Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników") w wysokości około 20 mln. zł. Inwestycja ta ma być realizowana w latach 2016-2019 i rozliczana jest zgodnie z harmonogramem płatności, który stanowi załącznik do niniejszej umowy.

Spółka podpisała także umowę o dofinansowanie projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników" w wysokości około 7,5 mln. zł., który rozliczany jest zgodnie z harmonogramem płatności, który stanowi załącznik do niniejszej umowy.

W 2016 roku nie wystąpiły zagrożenia związane z wywiązywaniem się z zaciągniętych zobowiązań.

Zarząd ocenia, że zdolność do wywiązywania się ze spłaty zobowiązań w perspektywie 12 miesięcy do daty bilansowej będzie dobra, co potwierdzać może wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,95.

48. INSTRUMENTY FINANSOWE

48.1 Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych

Porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.

wartość bilansowa wartość godziwa
zgodnie z
MSR 39
31 grudnia
2016
31 grudnia
2015
31 grudnia
2016
31 grudnia
2015
Aktywa finansowe
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży DDS 22 212 11 311 22 212 11 311
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
należności
PiN 9 034 29 260 9 034 29 260
Środki pieniężne ich ekwiwalenty WwWGpWF 2 038 22 224 2 038 22 224
Razem 33 284 62 795 33 284 62 795
Zobowiązania finansowe
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: PZFwgZK - - - -
- długoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy
procentowej
PZFwgZK - - - -
- długoterminowe oprocentowane wg stałej stopy
procentowej
PZFwgZK - - - -
- kredyt w rachunku bieżącym PZFwgZK - - - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania
PZFwgZK 12 816 28 197 12 816 28 197
Razem 12 816 28 197 12 816 28 197
Użyte skróty:
UdtW – Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności,
WwWGpWF – Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
PiN – Pożyczki udzielone i należności,
DDS – Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży,
PZFwgZK – Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Wartość godziwa nie różni się od wartości bilansowych, gdyż wycena tych pozycji do wartości godziwych nie miałaby istotnego wpływu na wynik finansowy.

Szacowanie wartości godziwej

Zgodnie z przyjętymi w roku 2009 zmianami do MSSF 7 w zakresie instrumentów finansowych, które są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej, co wymaga ujawnienia metod pomiaru wartości godziwej, pogrupowanych według następującej hierarchii:

  • poziom 1 ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach,
  • poziom 2 na bazie wartości obserwowanych na rynku, ustalane przez odniesienie bezpośrednie (tj. do cen) lub pośrednie(tj. pochodne cen) do podobnych instrumentów istniejących na rynku,
  • poziom 3 ceny niepochodzące z aktywnych rynków (na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe).

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym instrumenty finansowe rozliczane przez wynik finansowy nie występują.

48.2 Ryzyko stopy procentowej

W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Spółki narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.

<1rok 1–2 lat 2-3 lat 3-4 lat 4-5 lat >5 lat Ogółem
31 grudnia 2016 roku
Oprocentowanie stałe - - - - - - 0
Weksle objęte - - - - - - 0
Pożyczki otrzymane - - - - - - 0
Pożyczki udzielone - - - - - - 0
Oprocentowanie zmienne - - - - - - 0
Pożyczki udzielone - - - - - - 0
Kredyty w rachunku bieżącym - - - - - - 0
Kredyty bankowe - - - - - - 0
31 grudnia 2015 roku
Oprocentowanie stałe - - - - - - 0
Weksle objęte - - - - - - 0
Pożyczki otrzymane - - - - - - 0
Pożyczki udzielone - - - - - - 0
Oprocentowanie zmienne - - - - - - 0
Pożyczki udzielone - - - - - - 0
Kredyty w rachunku bieżącym - - - - - - 0
Kredyty bankowe - - - - - - 0

Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Pozostałe instrumenty finansowe Spółki, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.

48.3 Zabezpieczenia

Informacja dotycząca zabezpieczeń spłaty kredytów udzielonych Spółki znajduje się w nocie 42.1. Oprocentowane kredyty i pożyczki.

49. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom (np. poprzez skup akcji własnych w celu ich umorzenia) lub wyemitować nowe akcje. W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2016 roku i 31 grudnia 2015 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Spółka monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady przyjęte przez Spółkę stanowią, by wskaźnik ten mieścił się w przedziale do 50%. Do zadłużenia netto Spółka wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015 (po korektach)
Oprocentowane kredyty i pożyczki - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 12 816 28 197
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych papierów dłużnych - -
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 2 038 22 224
Zadłużenie netto 10 778 5 973
Zamienne akcje uprzywilejowane - -
Kapitał własny 100 765 104 576
Kapitały rezerwowe z tytułu nierealizowanych zysków netto - -
Kapitały razem 100 765 104 576
Kapitał i zadłużenie netto 111 543 110 549
Wskaźnik dźwigni (%) 10% 5%
Wskaźnik dźwigni (%) bez uwglednienia gotówki na inwestycje 11% 21%

50. STRUKTURA ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w Spółce na dzień 31 grudnia 2016 roku i 31 grudnia 2015 roku kształtowało się następująco:

31 grudnia 2016 31 grudnia 2015
Pracownicy umysłowi 143 136
Pracownicy fizyczni 44 44
Razem 187 180

51. SEZONOWOŚĆ

W segmencie działalności na którym działają Spółka (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w sierpniu, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.

52. ZDARZENIA NASTĘPUJĄCE PO DNIU BILANSOWYM

Po dniu bilansowym (tj. 31 grudnia 2016 roku) miały miejsce następujące, istotne zdarzenia, mogące mieć wpływ na ocenę sytuacji finansowej Spółki PZ Cormay S.A.:

Rozwiązanie umowy dystrybucyjnej przez Greiner Bio-One GmbH

Zarząd PZ Cormay S.A. otrzymał w dniu 21 marca 2017 r. oświadczenie Greiner Bio-One GmbH (dalej: "GBO") o rozwiązaniu przez GBO ze skutkiem na 20 marca 2017 r. umowy dystrybucyjnej łączącej GBO ze Spółką, dotyczącej dystrybucji przez Spółkę produkowanego przez GBO systemu próżniowego pobierania krwi. Na podstawie zapisów ww. Umowy GBO będzie nadal, pomimo jej rozwiązania dostarczał Spółce swoje produkty w zakresie potrzebnym do realizacji przez Spółkę zobowiązań wynikających z dotychczas zawartych umów w tym wynikających z zamówień publicznych. W okresie 12 miesięcy 2016 r. udział przychodów ze sprzedaży ww. próżniowego systemu produkcji GBO w łącznych przychodach ze sprzedaży Spółki ukształtował się na poziomie 9,8%. System próżniowy pobierania krwi jest towarem handlowym dystrybuowanym przez Spółkę wyłącznie na terenie kraju, a uzyskiwane z tytułu jego sprzedaży marże są istotnie niższe w stosunku do marż realizowanych przez Spółkę z tytułu sprzedaży innych grup asortymentowych towarów handlowych oraz produktów Spółki.

Spółka od dłuższego czasu prowadzi działania zmierzające do zwiększenia generowanej marży na rynku polskim poprzez przebudowę portfela produktowego i większej koncentracji na sprzedaży i obsłudze rynku w zakresie najważniejszych dla Spółki grup produktowych, w szczególności tych, których produkcję sama prowadzi. W związku z otrzymaniem ww. oświadczenia od firmy GBO, działania te ulegną odpowiedniemu przyspieszeniu tak, aby rezultaty osiągane przez Spółkę na rynku polskim nie odbiegały od wcześniej zaplanowanych.

53. WYNAGRODZENIE WYNIKAJĄCE Z UMOWY Z PODMIOTEM UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

Podmiot, z którym zawarto umowy na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych w roku 2016 BDO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 3355.

Umowa z dn. 12 czerwca 2016 roku na usługi audytorskie - przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego spółki PZ CORMAY S.A. oraz przeprowadzenie badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31 grudnia 2016 roku.

Podmiot z którym zawarto umowy na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych w roku 2015: BDO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 3355.

Umowa z dn. 10 sierpnia 2015 roku na usługi audytorskie - przeprowadzenie badania go sprawozdania finansowego spółki PZ CORMAY S.A. oraz przeprowadzenie badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31 grudnia 2015 roku.

Umowy zawarte na czas realizacji przedmiotu umowy.

2016 2015
Wynagrodzenie audytora 139 110
Badanie rocznych sprawozdań finansowych: PZ CORMAY S.A. i Grupy PZ CORMAY 50 84
Przeglądy sprawozdań finansowych 40 26
Inne usługi 49 0

54. POZOSTAŁE INFORMACJE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Pozostałe informacje pomocne w pełnym zrozumieniu sytuacji majątkowej i finansowej Spółki zawarte zostały w Sprawozdaniu Zarządu PZ CORMAY S.A. z działalności.

55. OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE, MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI FINANSOWE

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły zdarzenia o nietypowym charakterze, które miałyby znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.

56. OPIS ISTOTNYCH DOKONAŃ LUB NIEPOWODZEŃ SPÓŁKI W OKRESIE, KTÓREGO DOTYCZY RAPORT, WRAZ Z WYKAZEM NAJWAŻNIEJSZYCH ZDARZEŃ DOTYCZĄCYCH SPÓŁKI

W okresie sprawozdawczym PZ CORMAY S.A. kontynuowała działania, mające na celu wprowadzenie do sprzedaży własnych analizatorów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, m.in. analizatora biochemicznego Equisse, hematologicznych analizatorów Hermes Senior i Hermes Junior oraz analizatora POCT dedykowanego do gabinetów lekarskich BlueBox.

Hermes Senior

Jednym z dwóch najbardziej zaawansowanych nowych produktów jest analizator hematologiczny "Hermes Senior". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora hematologicznego klasy 3 oraz 5-diff o wydajności 120 oznaczeń na godzinę. Aparat jest w stanie wykonywać pomiar 35 parametrów krwi. Aparat jest wyposażony w automatyczny podajnik o pojemności 110 próbek.

W IV kwartale 2016 roku przeprowadzono testy walidacyjne w laboratorium Działu Badań i Rozwoju Spółki, w efekcie których wykryto wady oprogramowania sterującego i interfejsu urządzenia, głównie w trybie automatycznym obsługi analizatora. W I kwartale 2017 roku wykryte wady zostały usunięte, co przyniosło znacząco poprawę stabilności pracy urządzenia oraz dodatkowo pozwoliło na podniesienie precyzji pomiarowej. W I kwartale 2017 roku zakończył się proces montażu 10 sztuk analizatora, które służą do dalszych testów weryfikacyjnych i walidacyjnych. Zakończono również testy bezpieczeństwa elektrycznego, uzyskując niezbędną certyfikację.

Przy założeniu zadowalającego postępu prac przy poprawie działania oprogramowania walidacja wewnętrzna urządzenia zostanie zakończona w II kwartale 2017 roku. Zakończenie walidacji zewnętrznej, zgodnie z dzisiejszym zaawansowaniem prac nad projektem, powinno nastąpić w III kw. 2017 roku. Po zakończeniu walidacji zewnętrznej Spółka przystąpi niezwłocznie do złożenia deklaracji zgodności CE analizatora i jego rejestracji w URPL.

Aktualny harmonogram prac nad projektem zakłada wprowadzenie urządzenia do sprzedaży w III kwartale 2017 roku. Równocześnie Zarząd Spółki pragnie podkreślić, że ze względu na złożoność procesów i mnogość niezależnych od Spółki czynników wpływających na realizację obu projektów, niezmiennie istnieje niskie prawdopodobieństwo zmian harmonogramów projektów.

Equisse

Kolejnym produktem, w którym prace projektowe są zaawansowane, jest aparat biochemiczny "Equisse". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego o wydajności 400 oznaczeń na godzinę z linią odczynnikową.

W przypadku tego produktu, powstało sześć finalnych prototypów, na których wykonano badania weryfikacyjne oraz częściowo walidacyjne. Obecnie trwają prace nad montażem kolejnych dwóch sztuk, które poddane będą testom walidacyjnym.

W listopadzie 2016 roku pozytywnie zakończono testy transportowe, a w grudniu 2016 roku testy EMC. Aktualnie prowadzone prace polegają na udoskonaleniu pracy kilku modułów, w tym systemu zasilania energią oraz dopracowaniu elementów obudowy. W efekcie przeprowadzonych testów zidentyfikowano potrzebę wdrożenia zmian konstrukcyjnych obudowy oraz modyfikacji systemu zasilania energią. W I kwartale 2017 roku wprowadzono szereg modyfikacji mających na celu doprecyzowanie pracy kilku modułów i zostały one przetestowane z sukcesem przez Dział Badań i Rozwoju.

Grupa przewiduje, że do końca II kwartału 2017 roku zostanie ukończona walidacja zewnętrzna urządzeń, co następne umożliwi złożenie deklaracji zgodności CE analizatora i jego rejestrację w URPL. Rozpoczęcie komercjalizacji planowane jest w III kwartale 2017 roku.

Podobnie jak w przypadku projektu "Hermes Senior", projekt "Equisse" znajduje się na ostatnim etapie przed rejestracją. Wytworzone egzemplarze analizatora poddawane są kompleksowym testom, które mają potwierdzić niezawodność i poprawność funkcjonowania. Uzyskiwane wyniki testów stanowią podstawę do zastosowania usprawnień, wprowadzenia korekt zarówno w zakresie oprogramowania jak również optymalizacji pracy analizatora. Realizacja kompleksowych testów

jest procesem czasochłonnym, ale niezbędnym do poprawnego funkcjonowania analizatora i może spowodować przesunięcie czasowe harmonogramu związanego z rejestracją wyrobu.

Hermes Junior

Kolejnym produktem w trakcie opracowania jest analizator hematologiczny "Hermes Junior". Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora hematologicznego klasy 3 oraz 5-diff, o wydajności 80 oznaczeń na godzinę. Podobnie jak Hermes Senior aparat Hermes Junior jest w stanie wykonywać pomiar 35 parametrów krwi. Aparat jest wyposażony we wbudowany pojemnik o pojemności 80 próbek. Analizator będzie przeznaczony do średnich i średnio dużych laboratoriów.

W I kwartale 2017 roku nastąpił odbiór pierwszego funkcjonalnego prototypu tego analizatora. Kolejnymi etapami prac będą testy finalnych pięciu prototypów oraz rozpoczęcie industrializacji.

Hermes Junior jest częściowo wykonany na komponentach i modułach zastosowanych w analizatorze Hermes Senior, tak więc końcowe prace polegające na walidacji, udoskonalaniu i przygotowaniu do produkcji powinny zakończyć się w czasie krótszym niż w przypadku analizatora Hermes Senior. Wewnętrzna walidacja oraz zewnętrzna walidacja w specjalistycznych laboratoriach diagnostycznych planowana jest w II półroczu 2017 roku. Równolegle będzie trwał proces przygotowania dokumentacji rejestracyjnej, w tym m.in. instrukcji użytkownika i instrukcji serwisowej, co umożliwi zgłoszenie tego produktu w URPL.

BlueBox

Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (point of care testing) wraz z linią odczynników zdeponowanych w jednorazowych kuwetach oraz kaset do pobierania krwi kapilarnej i do separacji osocza. W ramach prac nad analizatorem zakończono fazę prototypowania, w ramach której powstały 3 prototypy na potrzeby testów i walidacji wewnętrznej. "BlueBox" ma być kierowany do gabinetów lekarskich, przychodni, małych szpitali i innych placówek, gdzie jest ograniczony dostęp do diagnostyki krwi.

Na początku 2016 roku rozpoczęto prace związane z industrializacją aparatu "BlueBox" (transfer z laboratoryjnego prototypu do produktu przemysłowego, który może zostać wdrożony do seryjnej produkcji, uwzględniający optymalizację ostatecznego produktu pod względem kosztów produkcji i funkcjonalności). Równolegle Spółka kontynuuje testy posiadanych prototypów i opracowuje proces produkcji jednorazowych kuwet i kapilar na zakupionych do tego celu urządzeniach. Kontynuowane są także prace nad oprogramowaniem analizatora.

Na początku 2017 roku zostały przeprowadzone testy na kolejnej generacji prototypów, w efekcie których opracowano listę modyfikacji do wykonania. Następnym zaplanowanym etapem prac będzie przeprowadzenie testów prototypów w laboratorium Spółki w Lublinie. Na podstawie testów prototypów powstaną aparaty preseryjne, na których zostanie przeprowadzona finalna walidacja przewidziana na początek 2018 roku. Rejestracja w URPL planowana jest w 2018 roku.

Aktualne finansowanie bieżących prac badawczo-rozwojowych ze środków dotacyjnych

Spółka zawarła 12 października 2016 r. (data otrzymania podpisanego egzemplarza umowy) z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości Umowę o Dofinansowanie Projektu w Ramach Poddziałania 3.2.1 Badania Na Rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację Projektu "Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników" ze środków publicznych oraz określenie praw i obowiązków stron umowy związanych z realizacją Projektu. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 43.643 tys. PLN. Całkowita kwota kosztów kwalifikowalnych związanych z realizacją Projektu wynosi 33.496 tys. PLN. Całkowita kwota dofinansowania w związku z realizacją Projektu przyznana została w wysokości nieprzekraczającej 19.997 tys. PLN. Spółka jest zobowiązana do sfinansowania kosztu realizacji projektu w wysokości przekraczającej maksymalny poziom dofinansowania, w tym wynikającego ze wzrostu całkowitego kosztu realizacji projektu po zawarciu umowy. Dofinansowanie może być przekazane w formie zaliczki lub refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych, z tym że dofinansowanie w formie zaliczki nie może przekroczyć 40% całkowitej wysokości dofinansowania.

W dniu 29 lipca 2016 r. Spółka zawarła umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem umowy jest udzielenie Spółce dofinansowania na realizację projektu "Prace rozwojowe nad demonstratorami innowacyjnych technologii nowej generacji analizatorów diagnostycznych wraz z dedykowanymi liniami odczynników" ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Działanie 1.1. "Projekty B+R przedsiębiorstw" Poddziałanie 1.1.2 "Prace B+R związane z

wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej") oraz określenie prawa i obowiązków stron umowy związanych z realizacją projektu w zakresie zarządzania, rozliczania, monitorowania, sprawdzania i kontroli, a także w zakresie informacji i promocji. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 15.024 tys. PLN. Całkowita kwota wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, związanych z realizacją projektu wynosi 15.024 tys. PLN. Całkowita kwota dofinansowania w związku z realizacją projektu przyznana została w wysokości nieprzekraczającej 7.512 tys. PLN, co stanowi 50% kwoty całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Informacja o wyborze projektu do dofinansowania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

W dniu 21 października 2016 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała na swojej stronie internetowej listę projektów które zostały wybrane do dofinansowania w ramach Poddziałania 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand POIR. Wśród projektów wybranych do dofinansowania znajduje się projekt PZ CORMAY S.A. pt. "Ekspansja eksportowa producenta urządzeń medycznych i materiałów diagnostycznych podmiotu PZ Cormay S.A. na wybranych rynkach w "Programie promocji branży sprzętu medycznego"".

Przedmiotem projektu jest wsparcie niżej wymienionych działań w celu:

  • ekspansji eksportowej związanej z pozyskaniem i intensyfikacją udziału gospodarczego produktów na rynkach zbytu, azjatyckim, arabskim i europejskim oraz ze zwiększeniem wolumenu sprzedaży produktów analizatorów i materiałów odczynnikowych do urządzeń diagnostyki laboratoryjnej producenta PZ Cormay S.A. na wyżej wymienionych rynkach eksportowych,
  • ekspansji technologii medyczno-diagnostycznych i marki produktów/producenta PZ Cormay S.A. w środowisku zagranicznym branżowym,
  • zwiększenia relacji gospodarczych mających na celu pozyskanie nowych dystrybutorów oraz zwalidowanie metod intensyfikacji lub wejścia udziałem sprzedaży na dany rynek,
  • ekspansji na rynki perspektywiczne Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Działania w zakresie niniejszego projektu:

  • udział PZ Cormay S.A. w referencyjnych rynkowo imprezach branżowych/targowych związanych z diagnostyką medyczną i laboratoryjną na rynku europejskim, azjatyckim i arabskim,
  • aktywny udział w programie promocji w tzw. działaniach ogólnych promujących polską branżę sprzętu medycznego,
  • zintegrowanie działań strategii PZ Cormay S.A. wejścia na rynki ze strategią eksportową RP, zwiększenia ekspansji eksportowej, ekspansji technologii promowania w ramach branżowego programu promocji sprzętu medycznego oraz udział w targach branżowych w kilku państwach na świecie.

Całkowity koszt projektu wynosi 1 305 tys. PLN, z czego kwota dofinansowania wynosi 500 tys. PLN.

Prace badawcze prowadzone przez Dział Badań i Rozwoju

Funkcjonujący w Spółce Dział Badań i Rozwoju (dalej "DBiR") prowadził aktywne prace nad opracowywaniem nowych technologii odczynnikowych oraz implementacji posiadanych formulacji do nowych analizatorów. Efekty prowadzonych prac mają poszerzyć zakres oferowanych produktów, zaś klientom dać możliwość uzyskiwania większej ilości oznaczeń przy zastosowaniu posiadanych analizatorów.

Do końca 2016 zakończono prace nad:

  • opracowaniem 38 parametrów z grupy białek specyficznych na analizatorze BS 800
  • poszerzeniem linii Accent 200 o aplikacje do analizatora Accent 220S (52 parametry)
  • poszerzeniem oferty o nowe numery katalogowe dla parametrów Total IgE, Bilirubin Total i Bilirubin Direct (Malloy Evelyn) - rozszerzenie dotyczyło linii open (zestaw 500 oraz bulk)
  • badaniami podstawieniowymi surowców szczawianu diamonu, winianu sodowo-potasowowego, bezwodnegp węglanu sodu, bezwodnego siarczanu sodu w technologiach odczynników hematologicznych
  • sprawdzeniem funkcjonalności blokady odczynników dedykowanych do analizatora Mythic 22
  • sprawdzeniem możliwości zastosowania nakrętek dedykowanych do butelek z linii open od nowego dostawcy (reaktywność z odczynnikami biochemicznymi)

W 2016 rozpoczęto prace nad wdrożeniem systemu Easy Para z Servibio oraz Mini System Paragreen z Biolife Italiana (probówki do zagęszczania kału, wykorzystywane w diagnostyce parazytologicznej) oraz nad podmianą surowców w technologii:

  • diluentu dedykowanego do analizatorów Mythic 22,
  • w technologii cleranera, dedykowanego do analizatorów Mythic 22,
  • w technologiach Tg, Tg mono, UA, UA plus, Ca Ars.

Budowa zakładu produkcyjnego w Lublinie

Spółka kontynuuje realizację projektu budowy zakładu produkcyjnego w SSE Euro-Park Mielec, przy czym w związku z rozszerzeniem planowanego obszaru działalności Spółki teren Stanów Zjednoczonych, konieczne jest dostosowanie procesu wytwarzania wyrobów medycznych do wymaganych standardów FDA (Food & Drug Administration), dotyczących produkcji wyrobów medycznych. Wobec powyższego aktualnie prowadzone są prace projektowe polegające na zmianie projektu technologii zakładu produkcyjnego w SSE Euro-Park Mielec, co pociąga za sobą zmianę całego projektu budowlanego.

W lutym i marcu 2016 r. zostało opracowane studium koncepcyjne w celu przygotowania nowej wizji zakładu produkcyjnego zgodnego z wymaganiami FDA i oszacowania kosztów budowy. W dniu 11 lipca 2016 r. została podpisana umowa na wykonanie prac projektowych oraz na przygotowanie projektu technologii zgodnego z wymaganiami FDA.

W dniu 22 lutego 2017 roku Spółka uzyskała prawomocne zamienne pozwolenie na budowę. Wybór generalnego wykonawcy w trybie przetargu planowany jest na II półrocze 2017 roku, zakończenie prac budowlanych planowane jest w I półroczu 2019 roku.

W dniu 28.02.2017 r. wypełniając postanowienia Umowy zawartej pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Spółką o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 3.2.1. Badania na Rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020, Spółka złożyła dokumenty w postaci wypełnionego formularza "Analiza zgodności projektu z polityką ochrony środowiska" wraz z dokumentacją wynikającą z wypełnionego formularza, w tym kopię ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oraz kopię ostatecznego pozwolenia na budowę sporządzonych zgodnie z ustawą OOŚ oraz ustawą Prawo budowlane. W następstwie złożenia wskazanych dokumentów warunek rozwiązujący Umowę nie zostanie spełniony, a co za tym idzie Umowę uznaje się za obowiązującą od dnia zawarcia.

Potencjalne opóźnienia w budowie zakładu produkcyjnego nie stanowią znaczącego ryzyka dla wprowadzenia do sprzedaży nowych produktów z uwagi na możliwość produkcji odczynników w dotychczasowym zakładzie produkcyjnym oraz możliwość zlecania elementów procesu produkcyjnego dotyczącego analizatorów do podmiotów zewnętrznych.

Posiadane przez Spółkę zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE EURO-PARK MIELEC Podstrefa Lublin, zmienione decyzją nr 103/WP/16 z dnia 17 maja 2016 r. ustaliło między innymi takie warunki prowadzenia działalności w SSE EURO-PARK MIELEC Podstrefa Lublin jak: zobowiązanie do poniesienia wydatków inwestycyjnych w wysokości co najmniej 25.590 tys. PLN w terminie do 28 lutego 2018 r. oraz zakończenie inwestycji (budowy zakładu produkcyjnego) w terminie do dnia 28 lutego 2018 r.

Podpisanie aneksu do umowy kredytowej

W dniu 28 kwietnia 2016 roku Spółka zawarła z Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu Aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym i walutowym nr KWWA0024/13 z dnia 5 czerwca 2013 roku. Zgodnie z zawartym aneksem, Bank udzielił Spółce kredytu w rachunku bieżącym i rachunku walutowym z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej do kwoty 3.000 tys. PLN. Strony ustaliły dzień spłaty kredytu na 30 kwietnia 2017 roku.

Zabezpieczeniami wierzytelności Banku są:

  • hipoteka umowna do kwoty najwyższej 7.500 tys. PLN ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr LU1I/00093818/3,
  • hipoteka umowna do kwoty najwyższej 7.500 tys. PLN ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr LU1S/0009632/9,
  • przelew wierzytelności z umów ubezpieczenia nieruchomości ,
  • przelew wierzytelności (cesja globalna niepotwierdzona) od kontrahentów Spółki,
  • zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach bankowych Spółki

Pozostałe warunki nie odbiegają od warunków standardowych dla tego typu umów.

W dniu 21 kwietnia 2017 roku Spółka zawarła Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu Aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym i walutowym nr KWWA0024/13 z dnia 5 czerwca 2013 roku. Zgodnie z zawartym aneksem, Bank udzielił Spółce kredytu w rachunku bieżącym i rachunku walutowym z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej do kwoty 3.000 tys. PLN. Strony ustaliły dzień spłaty kredytu na 30 kwietnia 2018 roku.