AI assistant
PZ Cormay S.A. — Audit Report / Information 2015
May 16, 2016
5783_rns_2016-05-16_1d9a62cb-a333-4136-8af7-36b1bbabf87d.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 wraz z opinią niezależnego Biegłego Rewidenta
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Katarzyna Żuk Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Łomianki, 21 marca 2016 roku
(w tysiącach zł)
SPIS TREŚCI
| Spis treści | |||
|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE 6 | |||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY S.A. 7 | |||
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 1 7 | |||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 2 8 | |||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2015 ROKU 9 | |||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 10 | |||
| SKONSOLIDOWNAE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 12 | |||
| ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 13 | |||
| 1. 2. |
Informacje ogólne 13 Opis Grupy Kapitałowej PZ CORMAY 13 |
||
| 2.1. | Opis Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31.12.2015 13 | ||
| 2.2.1. Utrata kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A. 15 | |||
| 2.2.2. Odzyskanie kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A. 15 | |||
| 2.2.3. Likwidacja Spółki Innovation Enterprises 16 | |||
| 3. | Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej 16 | ||
| 4. | Notowania na rynku regulowanym 17 | ||
| 4.1. | PZ CORMAY S.A. 17 | ||
| 4.2. | Orphée S.A 17 | ||
| 5. | Zatwierdzenie sprawozdania finansowego 17 | ||
| 6. | Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości realizacji wcześniej publikowanych prognoz wyników na 2015 rok 17 | ||
| 7. | Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 17 | ||
| 7.1. | Profesjonalny osąd 18 | ||
| 7.2. | Niepewność szacunków 19 | ||
| 8. | Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego 19 | ||
| 8.1. | Oświadczenia Zarządu 20 | ||
| 8.1.1 | Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego 20 | ||
| 8.1.2 | Oświadczenie w sprawie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych 20 | ||
| 8.1.3 | Oświadczenie zgodności 20 | ||
| 8.1.4 | Objaśnienia do zastosowania MSSF/MSR po raz pierwszy przez jednostkę dominującą 20 | ||
| 8.2. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych 22 | |||
| 9. | Zmiany stosowanych zasad rachunkowości 22 | ||
| 10. Nowe standardy i interpretacje, które nie weszły jeszcze w życie 23 | |||
| 11. Korekta błędu 26 | |||
| 12. Korekty na dzień 31 grudnia 2014 27 | |||
| 12.1. | Korekty aktywów na dzień 31 grudnia 2014 r 27 | ||
| 12.2. | Korekty pasywów na dzień 31 grudnia 2014 r 27 | ||
| 12.3. | Korekty sprawozdania z całkowitych dochodów za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku 28 |
||
| 12.4. | Korekty w rachunku przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku30 | ||
| 13. Zmiana szacunków 31 | |||
| 14. Istotne zasady rachunkowości 31 | |||
| 14.1. | Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej 31 | ||
| 14.2. | Rzeczowe aktywa trwałe 31 | ||
| 14.3. | Nieruchomości inwestycyjne 32 | ||
| 14.4. | Wartości niematerialne 33 | ||
| 14.5. | Leasing 34 | ||
| 14.6. | Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych 34 | ||
| 14.7. | Koszty finansowania zewnętrznego 35 | ||
| 14.8. | Aktywa finansowe 35 | |
|---|---|---|
| 14.9. | Utrata wartości aktywów finansowych 36 | |
| 14.10. Wbudowane instrumenty pochodne 36 | ||
| 14.11. Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia 37 | ||
| 14.12. Zapasy 37 | ||
| 14.13. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 37 | ||
| 14.14. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 38 | ||
| 14.15. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne 38 | ||
| 14.16. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 38 | ||
| 14.17. Rezerwy 39 | ||
| 14.18. Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe 39 | ||
| 14.19. Płatności w formie akcji własnych 39 | ||
| 14.20. Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne 39 | ||
| 14.21. Dotacje 39 | ||
| 14.22. Przychody 39 | ||
| 14.23. Podatki 40 | ||
| 14.24. Zysk netto na akcję 41 | ||
| 14.25. Kapitał własny 41 | ||
| 14.26. Rozliczenia międzyokresowe 41 15. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 42 |
||
| 17. Informacje dotyczące segmentów geograficznych 42 | ||
| 18. Przychody operacyjne według branż 43 | ||
| 19. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży towarów i produktów 43 | ||
| 20. Przychody i koszty 44 | ||
| 20.1. | Pozostałe przychody operacyjne (w tym dotacje) 44 | |
| 20.2. | Pozostałe koszty operacyjne 44 | |
| 20.3. | Przychody finansowe 45 | |
| 20.4. | Koszty finansowe 45 | |
| 20.5. | Koszty według rodzajów 46 | |
| 20.6. | Koszty świadczeń pracowniczych 47 | |
| 21. Podatek dochodowy 47 | ||
| 21.1. | Obciążenie podatkowe 47 | |
| 21.2. | Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej 47 | |
| 21.3. | Odroczony podatek dochodowy 48 | |
| 22. Działalność zaniechana 48 | ||
| 23. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS 49 | ||
| 24. Zysk przypadający na jedną akcję 50 | ||
| 25. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty 50 | ||
| 26. Rzeczowe aktywa trwałe 50 | ||
| 27. Leasing 52 | ||
| 27.1. | Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingobiorca 52 | |
| 27.2. | Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca 52 | |
| 27.3. | Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa jako leasingobiorca 52 |
|
| 27.4. | Należności z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa 52 | |
| 28. Nieruchomości inwestycyjne 52 | ||
| 29. Wartości niematerialne 53 | ||
| 30. Udziały we wspólnych przedsięwzięciach 54 31. Połączenia jednostek gospodarczych, nabycia aktywów o znaczącej wartości i nabycia udziałów mniejszości 54 |
||
| 32. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży 54 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
(w tysiącach zł)
| 33. Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności 54 | ||
|---|---|---|
| 34. Świadczenia pracownicze 56 | ||
| 34.1. | Programy akcji pracowniczych 56 | |
| 35. Zapasy 56 | ||
| 36. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 56 37. Nakłady na prace rozwojowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz inne aktywa krótkoterminowe 57 |
||
| 38. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 57 | ||
| 40. Kapitał własny 58 | ||
| 40.1. | Kapitał podstawowy 58 | |
| 40.1.1 Prawa akcjonariuszy 59 | ||
| 40.1.2 Akcjonariusze o znaczącym udziale 59 | ||
| 40.1.3 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach jednostki dominującej 60 | ||
| 40.2. | Pozostałe kapitały zapasowe i rezerwowe, kapitał z aktualizacji wyceny 60 | |
| 40.3. | Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy 60 | |
| 41. Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki oraz papiery dłużne 61 | ||
| 41.1. | Oprocentowane kredyty i pożyczki 61 | |
| 41.2. | Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych 62 | |
| 41.3. | Nabyte dłużne papiery wartościowe 62 | |
| 41.4. | Udzielone pożyczki 62 | |
| 42. Rezerwy 62 | ||
| 42.1. | Zmiany stanu rezerw 62 | |
| 42.2. | Inne rezerwy 63 | |
| 42.3. | Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty 63 | |
| 43. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe) 63 | ||
| 43.1. | Zobowiązania z tytułu zaliczek 63 | |
| 43.2. | Zobowiązania pozostałe 63 | |
| 43.3. | Otrzymane dotacje oraz pozostałe zobowiązania 64 | |
| 44. Zobowiązania warunkowe 65 | ||
| 44.1. | Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytu 65 | |
| 44.2. | Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych 65 | |
| 44.3. | Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi 65 | |
| 44.4. | Gwarancje bankowe 65 | |
| 44.5. | Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania | |
| arbitrażowego lub organem administracji 65 | ||
| 44.5.1. Postępowania dotyczące PZ CORMAY S.A 65 | ||
| 44.5.2. Postępowania dotyczące ORPHEE S.A 66 | ||
| 44.6. | Rozliczenia podatkowe 67 | |
| 44.7. | Zobowiązania inwestycyjne 67 | |
| 45. Informacje o podmiotach powiązanych 67 | ||
| 45.1. | Jednostka dominująca całej Grupy 67 | |
| 45.2. | Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę 67 | |
| 45.3. | Jednostka współkontrolowana 68 | |
| 45.4. | Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi 68 | |
| 45.5. | Pożyczka udzielona członkowi Zarządu 68 | |
| 45.6. | Inne transakcje z udziałem członków Zarządu 68 | |
| 45.7. | Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej 68 | |
| 45.7.1 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej 68 | ||
| 45.7.2 Udziały wyższej kadry kierowniczej (w tym członków Zarządu i Rady Nadzorczej) w programie akcji | ||
| pracowniczych 69 |
| 46. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym 69 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 46.1. | Ryzyko stopy procentowej 69 | ||||
| 46.2. | Ryzyko walutowe 69 | ||||
| 46.3. | Ryzyko cen produktów, towarów 71 | ||||
| 46.4. | Ryzyko kredytowe 71 | ||||
| 46.5. | Ryzyko związane z płynnością 71 | ||||
| 47. Instrumenty finansowe 72 | |||||
| 47.1. | Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych 72 | ||||
| 47.2. | Ryzyko stopy procentowej 72 | ||||
| 47.3. | Zabezpieczenia 73 | ||||
| 48. Zarządzanie kapitałem 73 | |||||
| 49. Struktura zatrudnienia 74 | |||||
| 50. Sezonowość 74 | |||||
| 51. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym 74 | |||||
| 51.1. | Likwidacja spółki zależnej 74 | ||||
| 51.2. | Pozostałe zdarzenia następujące po dniu bilansowym 75 | ||||
| 52. Wynagrodzenie wynikające z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych Jednostki | |||||
| Dominującej 75 | |||||
| 53. Pozostałe informacje do sprawozdania finansowego 75 |
WYBRANE DANE FINANSOWE
| Wybrane dane finansowe w EUR i zł | 31.12.2015 | 31.12.2014 | 31.12.2014 | |
|---|---|---|---|---|
| EUR | zł | EUR | ||
| I. Przychody ze sprzedaży produktów towarów i materiałów | 45 004 | 10 754 | 99 201 | 23 680 |
| II. Zysk(strata) z działalności operacyjnej | -9 589 | -2 291 | -30 500 | -7 280 |
| III. Zysk ( strata) brutto | -22 736 | -5 433 | -62 713 | -14 970 |
| IV. Zysk (strata) netto | -22 423 | -5 358 | -63 557 | -15 171 |
| V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -5 271 | -1 260 | 6 194 | 1 479 |
| VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -10 443 | -2 495 | -23 935 | -5 713 |
| VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 35 489 | 8 480 | 16 953 | 4 047 |
| VIII. Przepływy pieniężne netto razem | 19 775 | 4 725 | -788 | -188 |
| IX. Aktywa razem | 227 141 | 53 301 | 245 302 | 57 552 |
| XI. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 52 996 | 12 436 | 77 694 | 18 228 |
| XII. Zobowiązania długoterminowe | 19 005 | 4 460 | 25 641 | 6 016 |
| XIII. Zobowiązania krótkoterminowe | 33 991 | 7 976 | 52 053 | 12 212 |
| XIV. Kapitał własny | 174 145 | 40 865 | 167 608 | 39 323 |
| XV. Kapitał zakładowy | 63 724 | 14 953 | 31 862 | 7 475 |
| XVI. Liczba akcji w tys. szt. | 63 724 | 63 724 | 31 862 | 31 862 |
| XVII. Zysk(strata) na jedna akcje zwykłą przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | -0,35 | -0,08 | -1,33 | -0,32 |
| XVIII. Wartość księgowa na jedną akcję przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej | 1,71 | 0,40 | 3,01 | 0,71 |
| Kurs bilansowy | 4,2615 | 4,2623 | ||
| kurs RZiS | 4,1848 | 4,1893 |
(w tysiącach zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY S.A.
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 1 za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
| okres 12 miesięcy zakończony |
okres 12 miesięcy zakończony |
||
|---|---|---|---|
| w tysiącach zł | Nota | 31.12.2015 | 31 grudnia 2014 |
| (dane przekształcone) |
|||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 45 004 | 99 201 | |
| Koszt własny sprzedaży | 20.5 | 33 732 | 60 279 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 11 272 | 38 922 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 20.1 | 3 326 | 214 |
| Otrzymane dotacje | 346 | 1 788 | |
| Koszty sprzedaży | 11 187 | 27 306 | |
| Koszty ogólnego zarządu | 9 150 | 18 594 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 20.2 | 4 072 | 23 275 |
| Koszty prac badawczych | 124 | 2249 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -9 589 | -30 500 | |
| Przychody finansowe | 20.3 | 370 | 14612 |
| Wynik na okazyjnym nabyciu | 8246 | 0 | |
| Koszty finansowe | 20.4 | 7250 | 45 336 |
| Udział w zyskach jednostek współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności | 0 | -1 489 | |
| Wynik na dekonsolidacji | -14 513 | 0 | |
| Zysk (strata) brutto | -22 736 | -62 713 | |
| Podatek dochodowy | 21 | -313 | 844 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -22 423 | -63 557 | |
| Działalność zaniechana | |||
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 | |
| Zysk (strata) netto za okres | -22 423 | -63 557 | |
| Przypadający: | |||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | -22 423 | -42 427 | |
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | 0 | -21 130 | |
| średnioważona liczba akcji (w tys. szt.) | 40 417 | 31 862 | |
| średnioważona liczba akcji/rozwodniona (w tys. szt.) | 58 428 | 39 602 | |
| Liczba akcji na koniec okresu(w tys. szt.) | 63 724 | 31 862 | |
| Podstawowy zysk netto na jedną akcję przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej według średnioważonej liczby akcji w PLN |
-0,55 | -1,33 | |
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej według średnioważonej liczby akcji w PLN |
-0,38 | -1,07 |
(w tysiącach zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW CZ. 2 za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2015
| okres 12 miesięcy zakończony |
okres 12 miesięcy zakończony |
|
|---|---|---|
| 31.12.2015 | 31.12.2014 | |
| dane przekształcone |
||
| Zysk (strata) okresu | -22 423 | -63 557 |
| Inne całkowite dochody netto, w tym: | 1 833 | 0 |
| Pozycje, które w przyszłości nie zostaną zreklasyfikowane do rachunku zysków i strat | 0 | 0 |
| Pozycje, które w przyszłości mogą zostać zreklasyfikowane do rachunku zysków i strat | 1 833 | -602 |
| Zysk/strata z tytułu alokacji ceny nabycia udziałów w TTM Sp. z o.o. (Orphee Technics Sp. z o.o.) | 2 280 | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych | 1 833 | -2 882 |
| Całkowite dochody za okres | -20 590 | -64 159 |
| Podział innych całkowitych dochodów netto za okres | ||
| Przypadający: | ||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 833 | -301 |
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | 0 | -301 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
(w tysiącach zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2015 ROKU
| w tysiącach złotych | Nota | 31.12.2015 | 31.12.2014 (dane przekształcone) |
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 150 601 | 142 589 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 26 | 22 928 | 36 435 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 28 | 1 143 | 0 |
| Wartości niematerialne | 29 | 643 | 3738 |
| Wartość firmy | 16 | 4 160 | |
| Inwestycje w jedn. współkontr. i stow. wycen. met. praw własności | 33 | 73 667 | 61 981 |
| Inne aktywa długoterminowe | 1 249 | 697 | |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 1 388 | 2 340 | |
| Nakłady na trwające prace rozwojowe | 48 656 | 32 760 | |
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe) | 98 | 0 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 813 | 478 | |
| Aktywa obrotowe | 76 539 | 102 713 | |
| Zapasy | 35 | 22 568 | 28 619 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 36 | 25 661 | 19 645 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 37 | 177 | 323 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 38 | 24 005 | 52 943 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 1 183 | |
| Aktywa związane z działalnością zaniechaną | 4 128 | 0 | |
| SUMA AKTYWÓW | 227 141 | 245 302 | |
| Kapitał własny (przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej) | 108 670 | 96 011 | |
| Kapitał podstawowy | 40.1 | 63 724 | 31 862 |
| Kapitał zapasowy | 40.2 | 51 365 | 103 495 |
| Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | 40.3 | 16 004 | 4 914 |
| Skumulowane inne całkowite dochody | 0 | 0 | |
| Wynik okresu bieżącego | -22 423 | -42 427 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 0 | -1 833 | |
| Udziały niekontrolujące | 65 475 | 71 597 | |
| Kapitał własny ogółem | 174 145 | 167 608 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 19 005 | 25 641 | |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 14 453 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 42.1 | 1 692 | 1 581 |
| Rezerwy pozostałe | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 42.1 | 91 | 78 |
| Pozostałe zobowiązania | 582 | 603 | |
| Otrzymane dotacje | 43.3 | 8 761 | 8 926 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 33 991 | 52 053 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: | 33 991 | 52 053 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 43 | 17 115 | 29 553 |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 41.1 | 0 | 9 958 |
| Pozostałe zobowiązania | 382 | 1949 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 42.1 | 3 251 | 10 160 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi jako przeznaczone |
42.1 | 678 0 |
433 0 |
| do sprzedaży Otrzymane dotacje |
64 | 0 | |
| Zobowiązania związane z działalnością zaniechaną | 12 500 | 0 | |
| Zobowiązania razem | 52 996 | 77 694 | |
| SUMA PASYWÓW | 227 141 | 245 302 |
(w tysiącach zł)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
| okres 12 miesięcy zakończony |
okres 12 miesięcy zakończony |
||
|---|---|---|---|
| NOTY | 31 grudnia 2015 |
31 grudnia 2014 roku dane przekształcone |
|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | |||
| Zysk (strata) netto | -22 423 | -63 557 | |
| Korekty: | 17 152 | 69 751 | |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności | 0 | 1 489 | |
| Amortyzacja | 4 047 | 4 820 | |
| (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | |
| Zysk / (strata) z działalności inwestycyjnej | 1 290 | 0 | |
| Odsetki | 811 | 785 | |
| Program opcji menadżerskich | 0 | 0 | |
| Zmiana stanu należności | 512 | 8 669 | |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 23 | 2 061 | 15 918 |
| Zmiana stanu rezerw | 23 | -1 880 | 10 682 |
| Zmiana stanu zapasów | 23 | -1 308 | 9 230 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 23 | -1 293 | 1 089 |
| Zmiana stanu innych aktywów | 0 | 3 646 | |
| (Zapłacony) zwrócony podatek dochodowy | 0 | 0 | |
| Wynik na dekonsolidacji | 14 513 | 0 | |
| Wynik na okazyjnym nabyciu | -8 246 | 0 | |
| Odpis aktualizujący inwestycje do wartości godziwej | 6 449 | 0 | |
| Inne korekty | 23 | 196 | 13 423 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -5 271 | 6 194 | |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | 0 | 0 | |
| I. Wpływy | 20 322 | 2 794 | |
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych | 80 | 18 | |
| Wpływy ze sprzedaży inwestycji w nieruchomości | 0 | 0 | |
| Wpływy ze sprzedaży jednostek powiązanych | 13 616 | 0 | |
| Wpływy ze sprzedaży papierów wartościowych | 0 | 0 | |
| Wpływy z tytułu spłaty pożyczek | 0 | 0 | |
| Wpływy z tytułu spłaty odsetek | 0 | 217 | |
| Inne wpływy inwestycyjne | 0 | 0 | |
| Dotacje otrzymane na realizowane prace rozwojowe | 6 626 | 2 559 | |
| Sprzedaż jednostek zależnych i innych podmiotów | 0 | 0 | |
| II. Wydatki | 30 765 | 26 729 | |
| Wydatki na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne | 5 387 | 5 333 | |
| Wydatki na inwestycje w nieruchomości | 0 | 0 | |
| Wydatki na nabycie podmiotów powiązanych | 0 | 0 | |
| Wydatki na nabycie papierów wartościowych | 0 | 0 | |
| Wydatki na nabycie akcji w jednostkach stowarzyszonych | 0 | 0 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
| (w tysiącach zł) | ||
|---|---|---|
| Wydatki na udzielone pożyczki | 0 | 0 |
| Inne wydatki inwestycyjne | 13 020 | 12 860 |
| - wydatki na trwające prace rozwojowe | 13 020 | 12 860 |
| Przejęcia jednostek zależnych i innych podmiotów | 0 | 8 536 |
| Zwrot dotacji | 12 358 | 0 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -10 443 | -23 935 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | 0 | 0 |
| I. Wpływy | 46 480 | 29 620 |
| Wpływy z emisji akcji i rozliczenie wydatków związanych z emisja | 46 480 | 29 620 |
| Wpływy z udzielonych kredytów, pożyczek | 0 | 0 |
| Wpływy z emisji dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Inne wpływy | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 10 991 | 12 667 |
| Wykup akcji własnych | 0 | 0 |
| Wydatki z tytułu kredytów / pożyczek | 9 958 | 7 750 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Wydatki z tytułu odsetek i prowizji | 811 | 1 002 |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego i innych zobowiązań finansowych | 222 | 120 |
| Inne wydatki finansowe | 0 | 3 795 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 35 489 | 16 953 |
| Przepływy pieniężne razem | 19 775 | -788 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -28 938 | -788 |
| w tym zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów GK ORPHEE | -48 713 | 0 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 52 943 | 53 731 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 24 005 | 52 943 |
| w tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 0 | 2 300 |
Rachunek przepływów pieniężnych za 2014 rok został przekształcony prezentacyjnie w sposób umożliwiający porównanie 2015 i 2014 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
(w tysiącach zł)
SKONSOLIDOWNAE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
| Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Różnice z przeliczeń kursowych |
Razem | Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku (przed korektą) |
31 862 | 103 495 | -37 213 | -1 833 | 96 311 | 71 597 | 167 908 |
| Korekta błędów podstawowych | 0 | -300 | -300 | -300 | |||
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku (po korekcie) |
31 862 | 103 495 | -37 513 | -1 833 | 96 011 | 71 597 | 167 608 |
| Zysk / strata za okres | -22 423 | -22 423 | 0 | -22 423 | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych |
1 833 | 1 833 | 1 833 | ||||
| Całkowite dochody za okres ogółem | 0 | 0 | -22 423 | 1 833 | -20 590 | 0 | -20 590 |
| utrata kontroli i wynik dekonsolidacji GK | -24 600 | 11 369 | -13 231 | -6 122 | -19 353 | ||
| Wpływy z emisji akci serii K | 31 862 | 15 931 | 47 793 | 47 793 | |||
| Pozostałe zmiany (koszty emisji akcji serii K) | -1 313 | -1 313 | -1 313 | ||||
| Uchwała WZW o pokryciu straty z lat ubiegłych |
-42 148 | 42 148 | 0 | 0 | |||
| Na dzień 31 GRUDNIA 2015 roku | 63 724 | 51 365 | -6 419 | 0 | 108 670 | 65 475 | 174 145 |
Za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 roku
| Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Zyski zatrzymane/ niepokryte straty |
Różnice z przeliczeń kursowych |
Razem | Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2014 roku (przed korektą) | 31 862 | 97 636 | 43 295 | -1 501 | 171 292 | 56 698 | 227 990 |
| Korekta błędów podstawowych | 0 | 5 859 | -23 547 | 2 550 | -15 138 | 0 | -15 138 |
| Na dzień 1 stycznia 2014 roku (po korekcie) | 31 862 | 103 495 | 19 748 | 1 049 | 156 154 | 56 698 | 212 852 |
| Zysk / strata za okres | -42 427 | -42 427 | -21 130 | -63 557 | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych | -2 882 | -2 882 | -2 882 | ||||
| Zysk/strata z tytułu alokacji ceny nabycia udziałów w Orphee Technics Sp. z o.o. |
-1 140 | -1 140 | -1 140 | -2 280 | |||
| Całkowite dochody za okres ogółem | 0 | 0 | -43 567 | -2 882 | -46 449 | -22 270 | -68 719 |
| Emisja akcji /podział UNK | 0 | 30 362 | 30 362 | ||||
| Przeszacowanie nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży |
-528 | -528 | -528 | ||||
| Zmiana struktury udziału niekontrolującego w ORP w kapitale |
-1 683 | -1 683 | 1 683 | 0 | |||
| Nabycie udziałów mniejszości w Innovation Enetrprises, pokrycie ujemnego kapitału |
-15 579 | -15 579 | -15 579 | ||||
| Rozliczenie marży w zapasie w Grupie | 2 246 | 2 246 | 2 246 | ||||
| Zmnijeszenie kapitału - podatek odroczony z przeszacowania śr. trwałych |
-670 | -670 | -670 | ||||
| Pozostałe zmiany | 2 520 | 2 520 | 5 124 | 7 644 | |||
| Na dzień 31 GRUDNIA 2014 roku | 31 862 | 103 495 | -37 513 | -1 833 | 96 011 | 71 597 | 167 608 |
ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa PZ CORMAY S.A. ("Grupa"; "Grupa Kapitałowa", "GK PZ CORMAY") składa się z PZ CORMAY S.A. ("jednostka dominująca", "Spółka") i z jednostek zależnych: Orphée S.A., Kormej Diana Sp. z o.o., Kormiej Rusłand Sp. z o.o., Innovation Enterprises Ltd., Orphee Technics Sp. z o.o., Diesse Diagnostica Senese S.p.A. które tworzą Grupę Kapitałową niższego szczebla Orphée S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY S.A. obejmuje rok zakończony dnia 31.12.2015 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31.12.2014 roku.
Spółka PZ CORMAY S.A. jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Warszawie pod numerem KRS 0000270105. Spółce nadano REGON140777556 oraz NIP 1181872269. Siedziba Spółki mieści się w Łomiankach.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony (z wyjątkiem Innovation Enterproses Ltd, która jest w likwidacji).
Podstawowym przedmiotem działalności PZ CORMAY S.A. według klasyfikacji PKD jest produkcja pozostałych wyrobów chemicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana (20.59.Z).
Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie notowań ciągłych. Według klasyfikacji przyjętej przez ten rynek reprezentuje "Sektor Farmaceutyczny: ogólne."
| Nazwa jednostki | PZ CORMAY Spółka Akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Łomianki |
| Sąd rejonowy | Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIV Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego |
| Nr Rejestru Przedsiębiorców | 0000270105 |
| Nr Identyfikacji Podatkowej | 1181872269 |
| REGON | 140777556 |
| Rodzaj podstawowej działalności wg PKD | 20.59.Z -produkcja pozostałych wyrobów chemicznych gdzie indziej niesklasyfikowana |
| Waluta w jakiej spółka sporządza sprawozdanie | Polski złoty (zł) |
PZ CORMAY S.A. z siedzibą w Łomiankach, przy ul. Wiosennej 22, działalność prowadzi w kilku lokalizacjach: w Warszawie, Lublinie oraz Maryninie k/Lublinia. W Warszawie zlokalizowana są biura Zarządu, dyrekcja sprzedaży krajowej, dział zamówień publicznych, marketing, dział eksportu i współpracy zagranicznej oraz dział serwisu technicznego. W Maryninie k/Lublina ulokowany jest zakład produkcyjny, laboratorium kontrolne i dział zapewnienia jakości. Z kolei w Lublinie mieści się dział badań i rozwoju, dział logistyki wraz z magazynem wyrobów gotowych, biuro obsługi klienta oraz księgowość.
Głównym miejscem prowadzenia działalności dla podmiotu dominującego jest Polska, a dla spółek zależnych: Orphée SA – Szwajcaria, Kormej Diana Sp. z. o.o. – Białoruś, Kormiej Rusłand Sp. z o.o. – Rosja, Innovation Enterprises Ltd.- Irlandia, Orphee Technics Sp. z o.o. – Polska.
2. Opis Grupy Kapitałowej PZ CORMAY
2.1. Opis Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31.12.2015
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2015 roku PZ CORMAY S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej PZ CORMAY SA.
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2015 roku oraz na dzień publikacji, tj. 21 marca 2016 roku PZ CORMAY S.A. posiada udziały w spółce Orphée S.A., która jest spółką dominującą dla Grupy Kapitałowej Orphee S.A., grupy niższego szczebla, reprezentujące 23% kapitału akcyjnego:
| Nazwa | Udział w kapitale na dzień 31.12.2015 |
Udział w głosach na dzień 31.12.2015 |
Charakter zależności | Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|
| Orphée S.A. | 23% | 23% | Zależny | pełna |
W ocenie Zarządu posiadanie przez PZ Cormay S.A. 23% udziału w kapitale Orphee S.A pozwala wypełnić wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli na tą jednostką, tzn.:
- Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
- Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,
- Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 - B18:
- kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
- większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.
Na dzień 31 grudnia 2015 roku, PZ CORMAY S.A. posiadała udziały pośrednio poprzez udział w spółce Orphée SA w następujących spółkach:
| Nazwa | Bezpośredni udział Orphée S.A w kapitale |
Bezpośredni udział Orphée S.A. w głosach |
Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 98,50% | 98,50% | pełna |
| Kormiej Rusłand Sp. z o.o. | 100% | 100% | pełna |
| Innovation Enterprises Ltd.- spółka w likwidacji | 99,88% | 99,98% | pełna |
| Diesse Diagnostica Senese S.p.A. | 45% | 50% | praw własności |
Głównym przedmiotem działalności podmiotów jest:
-
- Orphée S.A. sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro;
-
- Orphee Technics Sp. z o. o. zarządzanie nieruchomościami,
-
- Kormej Diana import na Białoruś sprzętu medycznego, materiałów eksploatacyjnych i odczynników, dystrybucja na terenie Białorusi;
-
- Kormiej Rusłand import do Federacji Rosyjskiej sprzętu medycznego i odczynników, dystrybucja na terenie Federacji Rosyjskiej;
-
- Innovation Enterprises Ltd. produkcja i dystrybucja rozwiązań z zakresu diagnostyki medycznej stosowanej w biochemii, immunologii, cytologii oraz w badaniach POCT na rynku IVD, (po dniu bilansowym została rozpoczęta procedura postawienia spółki Innovation Enterprises Ltd. w stan likwidacji)
-
- Diesse Diagnostica Senese S.p.A. producent testów oraz aparatury w obszarze immunologii, mikrobiologii i ESR, dystrybutor sprzętu medycznego (jednostka współkontrolowana)
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2015 r. w Grupie Kapitałowej PZ CORMAY nie występują jednostki, gdzie mimo posiadania większości głosów uznano, że jednostki te nie są kontrolowane przez Grupę.
Poniżej zaprezentowano graficzny schemat obrazujący strukturę Grupy Kapitałowej PZ CORMAY S.A. (bez uwzględniania spółki współkontrolowanej Diesse Diagnostica Senese S.p.A.).
2.2. Zdarzenia istotnie wpływające na działalność Grupy kapitałowej PZ Cormay S.A., jakie nastąpiły w okresie sprawozdawczym oraz po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego
2.2.1. Utrata kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A.
W związku ze sprzedażą w dniu 26 lutego 2015 roku kontrolnego pakietu akcji Orphée S.A., PZ CORMAY S.A. straciła kontrolę nad tą spółką a co się z tym wiążę nad całą Grupą Kapitałową ORPHÉE . W wyniku transakcji sprzedaży, których przedmiotem było zbycie 10.424.295 akcji Orphée S.A., udział PZ CORMAY S.A. w kapitale Orphée S.A. zmniejszył się z 50%+1 akcja do 23%. PZ Cormay S.A uznała, że jako akcjonariusz posiadający 23% udziału w kapitale ma możliwość wywierania znaczącego wpływu, wobec powyższego Orphée S.A. stała się dla PZ Cormay S.A. jednostką stowarzyszoną. Transakcje były uzasadnione potrzebą pozyskania środków finansowych w celu kontynuacji procesu inwestycyjnego prowadzonego przez PZ CORMAY S.A.
Zarząd PZ CORMAY S.A. dokonał w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu rozliczenia transakcji zbycia akcji mającej miejsce w dniu 26 lutego 2015 r. w oparciu o jednostkowe dane wszystkich spółek wcześniej zależnych, według stanu na dzień 31.12.2014 r. bazując na otrzymanych ostatecznych sprawozdaniach finansowych przekazanych przez spółki Grupy Kapitałowej Orphée SA. Sprawozdanie skonsolidowane Grupy Orphee za 2014 rok zostało zbadane przez specjalnego biegłego rewidenta BTFG Audit Sp. z o.o. Sprawozdania jednostkowe spółek Orphee S.A., Cormay Rusland, Cormay DiAna, Innovation Interprises, Diesse za 2014 rok zostały zbadane przez biegłych rewidentów.
2.2.2. Odzyskanie kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A.
W dniu 2 grudnia 2015 Spółka powzięła informację o zarejestrowaniu we właściwym dla Orphée S.A. Rejestrze Handlowym w Genewie zmian w składzie Rady Dyrektorów. W skład Rady Dyrektorów zarejestrowane zostały następujące osoby: Pan Janusz Płocica jako Przewodniczący Rady Dyrektorów, Panowie Domingo Dominguez, Krzysztof Rudnik, Piotr Skrzyński oraz Wojciech Suchowski jako Członkowie Rady Dyrektorów.
Odzyskanie kontroli opiera się na następujących przesłankach:
- co najmniej trzech z pięciu członków Rady Dyrektorów jest wskazana przez PZ CORMAY S.A. (członkowie Zarządu PZ CORMAY S.A. – Pan Janusz Płocica oraz Pan Wojciech Suchowski są członkami Rady Dyrektorów Orphée SA)
- Działalność operacyjna Orphée S.A. całkowicie uzależniona jest od PZ Cormay S.A.
W ocenie Zarządu PZ Cormay S.A. spełnione są wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli tj. PZ Cormay S.A.:
- sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
- z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 - B18:
- kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
- większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.
W dniu 3 grudnia 2015 roku Zarząd PZ Cormay S.A. poinformował w formie komunikatu bieżącego o zamiarze konsolidacji z Orphée. Ponadto poinformowano, że PZ CORMAY S.A. w ramach konsolidacji będzie dążyć do osiągnięcia pełnej kontroli kapitałowej nad Orphée. W komunikacje członkowie Zarządu PZ Cormay S.A. będący jednocześnie członkami Rady Dyrektorów Orphée SA jednoznacznie określają przyszłe kierunki funkcjonowania Orphée S.A. a co za tym idzie Grupy Kapitałowej Orphée S.A. "Rejestracja Rady Dyrektorów w nowym składzie formalnie kończy wielomiesięczny okres destabilizacji w relacjach pomiędzy PZ Cormay i Orphée. Tak jak wcześniej sygnalizowaliśmy – odzyskanie kontroli operacyjnej nad szwajcarską spółką oznacza, że docelowo Grupa Kapitałowa będzie mogła w sposób spójny, optymalny pod względem operacyjnym i kosztowym, realizować codzienne zadania biznesowe oraz wspólne projekty strategiczne. Oczekujemy efektów synergii związanych m.in. z wdrożeniem jednolitych dla całej Grupy procedur i wprowadzeniem wspólnej, globalnej polityki sprzedażowej i marketingowej. Aby móc to osiągnąć i w pełni wykorzystać efekty synergii uznajemy za zasadne dokonanie konsolidacji PZ Cormay i Orphée również na poziomie kapitałowym. Już blisko 1,5 roku temu, jako nowy wówczas zarząd Cormay zapowiadaliśmy, że utrzymywanie dwóch notowanych spółek nie ma docelowo biznesowego sensu – zarówno biorąc pod uwagę koszty z tym związane, jak i kwestie czysto organizacyjne. Naszym zdaniem Grupa Cormay powinna mieć jednolity Akcjonariat, Radę Nadzorczą i Zarząd i właśnie wykonaliśmy pierwszy krok na drodze do osiągnięcia tego celu (…). Zdaniem Zarządu dokonanie konsolidacji PZ Cormay i Orphée pozwoliłoby na osiągnięcie synergii mającej istotny i pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki. Jednym z rozważanych kierunków konsolidacji byłoby dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego PZ Cormay z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w drodze oferty publicznej akcji i zaoferowanie ich akcjonariuszom Orphée (z wyłączeniem PZ Cormay, który obecnie posiada 8.879.956 akcji, stanowiących 23,00% udziału w kapitale zakładowym i głosach Orphée) w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Orphée. W konsekwencji, intencją Spółki byłoby także podjęcie w przyszłości działań zmierzających do wycofania Orphée z obrotu na NewConnect."
Zarząd PZ CORMAY S.A. dokonał w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu rozliczenia transakcji odzyskania kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A., które miało miejsce w dniu 2.12.2015 w oparciu o dane wynikające ze skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej Orphee na dzień 31.12.2015. Sprawozdanie skonsolidowane Grupy Orphee za 2015 rok zostało zbadane przez specjalnego biegłego rewidenta BTFG Audit Sp. z o.o. Sprawozdania jednostkowe spółek Orphee S.A., Cormay Rusland, Cormay DiAna, za 2015 rok zostały zbadane przez biegłych rewidentów.
W związku z rozliczeniem odzyskania kontroli na 31.12.2015 skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów oraz skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku zawiera dane PZ CORMAY S.A. oraz korekty wynikające z dekonsolidacji z tytułu utraty kontroli w dniu 26.02.2015 oraz wynik na okazyjnym nabyciu w związku z odzyskaniem kontroli 2.12.2015.
2.2.3. Likwidacja Spółki Innovation Enterprises
Zmiany w składzie Grupy po dniu bilansowym
Likwidacja Spółki Innovation Enterprises
Rada Dyrektorów Innovation Enterprises Limited z siedzibą w Carrigtwohill, Republika Irlandii (Spółka zależna), na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r. podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu jej likwidacji. Wniosek o wszczęcie procedury likwidacji i wyznaczenie na łącznych tymczasowych likwidatorów Pana Neila Hughes i Pana Josepha Walsh z Hughes Blake, Chartered Accountants of Joyce House, Holies Street, Dublin 2, został złożony w dniu 28 stycznia 2016 r. do Wysokiego Sądu w Dublinie, Republika Irlandii.
3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej
Skład Zarządu na dzień 31.12.2014 i 31.12.2015 roku przedstawiał się następująco:
- Janusz Płocica Prezes Zarządu
- Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31.12.2015 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Skład Rady Nadzorczej na dzień 31.12.2014 i 31.12.2015 roku przedstawiał się następująco:
- Marek Warzecha Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Janusz Koczyk Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Piotr Augustyniak
- Stefan Grzywnowicz
- Adam Jankowski
- Wojciech Wrona
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31.12.2015 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
Skład Komitetu Audytu na dzień 31.12.2014 i 31.12.2015 roku przedstawiał się następująco:
- Piotr Augustyniak przewodniczący Komitetu Audytu,
- Wojciech Wrona członek Komitetu Audytu,
- Janusz Koczyk członek Komitetu Audytu.
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31.12.2015 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Komitetu Audytu.
4. Notowania na rynku regulowanym
4.1. PZ CORMAY S.A.
- 1. Informacje ogólne: Giełda: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.; ul. Książęca 4 00-498 Warszawa Symbol na GPW: PZ CORMAY / CRM / PLCMRAY00029 Rynek Równoległy Sektor na GPW: Przemysł farmaceutyczny, WIG-Poland, InvestorMS, sWIG80, WIG
-
- System depozytowo rozliczeniowy: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW); ul. Książęca 4 00-498 Warszawa
-
- Kontakty z inwestorami: Katarzyna Sadowska; CC Group Sp. zoo; tel.: +48 22 440 1 440; e-mail: [email protected]
4.2. Orphée S.A
- 1. Informacje ogólne: Rynek GPW: Alternatywnego Systemu Obrotu Newconnect Symbol: ORP Sektor na NewConnect: ochrona zdrowia
-
- System depozytowo rozliczeniowy: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW); ul. Książęca 4 00-498 Warszawa
-
- Kontakty z inwestorami: Katarzyna Sadowska; CC Group Sp. zoo; tel.: +48 22 440 1 440; e-mail: [email protected]
5. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd PZ ORMAY S.A. w dniu 21 marca 2016 roku.
6. Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości realizacji wcześniej publikowanych prognoz wyników na 2015 rok
Grupa nie publikowała prognoz wyników za 2015 r.
7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wycenić, lecz tylko oszacować. Proces szacowania wymaga dokonania własnego osądu na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji. Wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności. Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym oraz w informacjach objaśniających do tego sprawozdania. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zamierzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji przez Zarząd. Zgodnie z MSSF do zmian wartości szacunkowych stosowane jest podejście prospektywne, które oznacza, że skorygowane zostają wartości dotyczące transakcji, innych zdarzeń i warunków od momentu, w którym nastąpiła zmiana. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w sprawozdania z całkowitych dochodów:
- a) okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu; lub
- b) okresu, w którym nastąpiła zmiana, i okresów przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy wszystkich tych okresów.
7.1. Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych
Grupa zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Grupy. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Spółki w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję o jej ujęciu jako nieruchomości inwestycyjnej lub środek trwały.
Przeniesienie aktywów bądź grupy aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży
Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Na dzień bilansowy Zarząd ocenia prawdopodobieństwo zakończenie transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.
Wycena zapasów
Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych, niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich. Zapasy produktów, materiałów i towarów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO. Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania.
Na każdy dzień bilansowy dokonuje się oceny składników zapasów pod kątem utraty ich wartości, dokonując, jeśli zajdą ku temu przesłanki, odpisu aktualizującego ich wartość.
W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody. Kwotę wszelkich odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmuje się jako koszt okresu, w którym odpis lub strata miały miejsce.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Koszty rozwoju
Koszty rozwoju są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze skapitalizowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanych wpływów z projektu, stopy dyskontowej oraz prognozowanego okresu uzyskiwania korzyści. Wartość bilansowa skapitalizowanych niezakończonych kosztów rozwoju na 31 grudnia 2015 roku wynosiła 48 656 tys. zł (2014: 32 760 tys. zł).
Konsolidacja jednostek, w których Grupa posiada mniej niż większość praw głosu
Grupa ocenia, że sprawuje kontrolę nad Orphee S.A, mimo że posiada mniej niż 50% praw głosu. W ocenie Zarządu posiadanie przez PZ Cormay S.A. 23% udziału w kapitale Orphee S.A pozwala wypełnić wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli na tą jednostką, tzn.:
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego
- Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
- Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,
- Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 - B18:
- kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
- większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.
7.2. Niepewność szacunków
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.
Wycena rezerw pozostałych
Pozostałe rezerwy szacowane są na podstawie przewidywanych kosztów jakie Grupa z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała ponieść w okresach następnych. Szacunki dokonywane są w oparciu o przewidywane podstawy przyszłych roszczeń z uwzględnieniem dodatkowych kosztów np. procesowych bądź kosztów odsetek w oparciu o aktualnie obowiązujące taryfy do ich ustalenia.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
8. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Zarząd Jednostki Dominującej dokonał oceny pod względem zagrożenia dla kontynuowania działalności między innymi poniżej opisanych zagadnień.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego
skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności, jednakże nie wywarły istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Po dniu bilansowym została rozpoczęta procedura postawienia spółki Innovation Enterprises Ltd. w stan likwidacji, co nie będzie miało wpływu na kontynuowanie działalności przez pozostałe spółki Grupy w tym jednostkę dominującą.
Biorąc powyższe pod uwagę w ocenie Zarządu działalność Grupy będzie kontynuowana w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres co najmniej 12 miesięcy po dniu 31 grudnia 2015 roku.
8.1. Oświadczenia Zarządu
8.1.1 Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę Kapitałową PZ CORMAYS.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy Kapitałowej PZ CORMAY S.A. a Sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz sytuacji Grupy Kapitałowej PZ CORMAY S.A., w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.
8.1.2 Oświadczenie w sprawie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Zarząd PZ CORMAY S.A. oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci dokonujący badania spełniali warunki do wydania bezstronnej i niezależnej opinii z badania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia badania jednostkowego sprawozdania finansowego PZ CORMAY S.A. i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy PZ CORMAY S.A.za 2015 rok jest BDO Sp. z o.o.
8.1.3 Oświadczenie zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF – UE. Sprawozdanie jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. jest sporządzane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Sprawozdania pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są wg lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSR/MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy, wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 roku.
Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych - metodą pośrednią.
8.1.4 Objaśnienia do zastosowania MSSF/MSR po raz pierwszy przez jednostkę dominującą
Sprawozdanie finansowe jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2015 roku jest pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") zatwierdzonymi przez Unie Europejska.
Datą przejścia na MSSF dla PZ CORMAY S.A. jest 1 stycznia 2014 roku zgodnie z Uchwałą Nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki PZ CORMAY S. A. z dnia 19 grudnia 2014 roku i na ten dzień sporządzono bilans otwarcia. Data sprawozdawcza niniejszego sprawozdania finansowego jest - 31 grudnia 2015 roku.
8.1.5 Stosowane zasady konsolidacji z uwzględnieniem definicji kontroli w MSSF 10
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej, sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych oraz udziały w jednostce współkontrolowanej sporządzone na dzień 31 grudnia 2015 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Grupa sprawuje kontrolę w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji. Tak więc Grupa sprawuje kontrolę nad inwestycją wtedy i tylko wtedy gdy Grupa:
• Sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji (np. istnieje zapis, który daje jej bieżącą możliwość kierowania działalnością jednostki, w której dokonano inwestycji);
• Z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych;
• Posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Dokonując oceny czy Jednostka Dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonała inwestycji zarząd Jednostki Dominującej bierze pod uwagę wszystkie fakty i okoliczności. Grupa dokonuje ponownej oceny, czy sprawuje kontrolę nad daną jednostką, jeżeli fakty i okoliczności wskazują, iż nastąpiła zmiana jednego bądź więcej z trzech elementów kontroli wymienionych powyżej.
W sytuacji, gdy Grupa nie posiada większości głosów bądź podobnych praw w jednostce, w której dokonano inwestycji, Grupa rozważa wszystkie fakty i okoliczności mające zastosowanie do oceny czy sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, w tym:
• Ustalenia umowne z posiadaczami pozostałych głosów w jednostce, w której dokonano inwestycji;
- Prawa wynikające z innych ustaleń umownych;
- Prawa głosu Grupy oraz potencjalne prawa głosu.
Grupa dokonuje ponownej oceny czy sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, czy też nie, w sytuacji, gdy fakty i okoliczności wskazują, że zmienił się jeden bądź kilka elementów kontroli. Konsolidacja jednostki zależnej zaczyna się, gdy Grupa zyskuje kontrolę nad jednostką zależną i kończy się, gdy Grupa traci nad nią kontrolę.
Aktywa, zobowiązania, przychody i koszty jednostki zależnej nabytej bądź sprzedanej w trakcie roku są włączane do sprawozdania z całkowitych dochodów od dnia, w którym Grupa uzyskała kontrolę nad jednostką zależną do dnia, w którym tę kontrolę utraciła.
Zysk lub strata oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów są przypisane do właścicieli jednostki dominującej oraz do udziałów niekontrolujących, nawet gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przyjmują wartość ujemną. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, wprowadza się korekty w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych w celu doprowadzenia ich polityk rachunkowości do zgodności z politykami rachunkowości Grupy. Wszystkie wewnątrzgrupowe aktywa i zobowiązania, kapitały, przychody, koszty i przepływy pieniężne wynikające z transakcji pomiędzy członkami.
Grupy są w całości eliminowane na poziomie konsolidacji.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. Jeśli jednostka dominująca utraci kontrolę nad jednostką zależną, to:
• wyłącza aktywa (w tym wartość firmy) oraz zobowiązania jednostki zależnej,
- wyłącza wartość bilansową udziałów niekontrolujących,
- wyłącza zagregowane różnice kursowe z przeliczenia jednostek ujęte w kapitale,
- ujmuje wartość godziwą otrzymanej zapłaty,
- ujmuje inwestycje utrzymane w byłej jednostce zależnej w ich wartości godziwej,
- ujmuje powstałe różnice w zysku lub stracie,
• kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach związane z jednostką zależną przeklasyfikowuje odpowiednio do zysku lub straty lub do zysków zatrzymanych, tak jak byłoby to wymagane w sytuacji, gdyby Grupa dokonała bezpośredniego zbycia odpowiednich aktywów i zobowiązań.
Udziały w jednostkach współkontrolowanych, gdzie Grupa sprawuje współkontrolę są ujmowane metodą praw własności. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto wspólnego przedsięwzięcia dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.
Ocena inwestycji w spółki współkontrolowane pod kątem utraty wartości ma miejsce, kiedy istnieją przesłanki wskazujące na to, że nastąpiła utrata wartości lub odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich już nie jest wymagany.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
8.2. Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych
Walutą pomiaru PZ CORMAY S.A. uwzględnioną w niniejszym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego sprawozdania finansowego jest polski złoty (zł).
9. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
W okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2015 dokonano zmiany polityki rachunkowości. W związku z tym, że Grupa przestała uznawać, że koszty pozyskania dotacji spełniają warunki definicji określone dla aktywów, bowiem istnieje niepewność, że przyniosą one korzyści ekonomiczne w przyszłości oraz, że są zasobami kontrolowanymi przez jednostkę, wprowadzono zmianę w polityce rachunkowości w zakresie zmiany ujmowania i prezentacji kosztów pozyskania dotacji. Zaprzestano aktywowania kosztów wynagrodzenia dotyczących pozyskania dotacji UE jako składników aktywów (środków trwałych, prac rozwojowych) sfinansowanych z uzyskanych dotacji. Koszty te są odnoszone do rachunku zysków i strat jako koszty okresu. Skutki zmian polityki rachunkowości są opisane w notach 11-12.
Grupa dokonała korekty prezentacyjnej danych porównywalnych na dzień 31 grudnia 2014 roku.
Korekty przedstawiają się następująco:
Z pozycji "wartości niematerialne" prezentowanej w aktywach bilansu wyodrębniono koszty zakończonych prac rozwojowych i aprezentowano w osobnej pozycji. W pozycji "wartości niematerialne" są prezentowane pozostałe wartości niematerialne, takie jak licencje, programy komputerowe.
Niniejsze sprawozdanie sporządzono przy zastosowaniu tych samych zasad dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Od dnia 1 stycznia 2015 roku Grupę obowiązują następujące standardy i interpretacje:
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej obowiązują od 1 stycznia 2015 roku:
- 1) Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2010-2012)
- 2) Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2011-2013)
- 3) Zmiana do MSR 19 Plany określonych świadczeń składki pracowników
- 4) Interpretacja KIMSF 21 Daniny publiczne
Ich zastosowanie nie miało wpływu na wyniki działalności i sytuację finansową Grupy, a skutkowało jedynie zmianami stosowanych zasad rachunkowości lub ewentualnie rozszerzeniem zakresu niezbędnych ujawnień czy też zmianą używanej terminologii.
Główne konsekwencje zastosowania nowych regulacji:
1) Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2010-2012)
W dniu 12 grudnia 2013 roku zostały opublikowane kolejne zmiany do siedmiu standardów wynikające z projektu proponowanych zmian do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej opublikowanego w maju 2012 roku. Mają one zastosowanie przeważnie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później.
W wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono następujące drobne poprawki do 7 standardów:
- w MSSF 2 Płatności w formie akcji skorygowano definicje "warunki nabycia uprawnień" oraz "warunku rynkowego" oraz wprowadzono dwie nowe definicje "warunku wykonania" oraz "warunku usługi – w MSSF 3 Połączenia jednostek gospodarczych doprecyzowano, że ujęte zobowiązanie z tytułu zapłaty warunkowej spełniające definicję zobowiązania finansowego, podlega wycenie na dzień kończący okres sprawozdawczy do wartości godziwej a skutek wyceny ujmuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat,
- w MSSF 8 Segmenty operacyjne wprowadza m.in. wymóg ujawniania informacji na temat osądu kierownictwa zastosowanych do kryteriów łączenia segmentów operacyjnych, o których mowa w par. 12 MSSF 8, łącznie z krótkim opisem tych segmentów oraz wykorzystanych wskaźników wskazujących na podobne cechy gospodarcze połączonych na tej podstawie segmentów,
- w MSSF 13 Wartość godziwa wprowadzono uściślenie do Uzasadnienia Wniosków do MSSF 13, wyjaśniające że usunięcie z MSSF 9 i MSR 39 odpowiednio paragrafów B5.4.12 and AG79, nie powinno być błędnie interpretowane
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
jako zamiar Rady usunięcia możliwości wyceny krótkoterminowych należności i zobowiązań handlowych wycenianych obecnie w wartości nominalnej, wynikającej z faktury,
- w MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 38 Wartości niematerialne doprecyzowano informację nt. sposobu korygowania wartości bilansowej i umorzenia składników aktywów trwałych wycenianych na kolejne dni kończące okresy sprawozdawcze,
- w MSR 24 Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych dodano zapis doprecyzowujący definicję ustalania powiązań pomiędzy podmiotami.
Zastosowanie zmienionych standardów nie ma istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
2) Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2011-2013)
W dniu 12 grudnia 2013 roku zostały opublikowane kolejne zmiany do czterech standardów wynikające z projektu proponowanych zmian do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej opublikowanego w listopadzie 2012 roku. Mają one zastosowanie przeważnie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później.
W wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono drobne poprawki do następujących standardów:
- MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy,
- MSSF 3 Połączenia jednostek gospodarczych
- MSSF 13 Wartość godziwa,
- MSR 40 Nieruchomości inwestycyjne.
Zastosowanie zmienionych standardów nie ma istotnego wpływu naskonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
3) Zmiana do MSR 19 Plany określonych świadczeń – składki pracowników
Zmiana została opublikowana w dniu 21 listopada 2013 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 lipca 2014 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, i w niektórych przypadkach, upraszczają, zasady rachunkowości dla składek pracowników (lub innych stron trzecich) wnoszonych do planów określonych świadczeń.
Zastosowanie zmienionego standardu nie ma istotnego wpływu naskonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy ze względu na brak planów określonych świadczeń, które wiązałyby się ze składkami pracowników.
4) Interpretacja KIMSF 21 Daniny publiczne
Interpretacja zawiera wytyczne w zakresie identyfikacji momentu powstania obowiązku ujęcia w księgach rachunkowych jednostki zobowiązań z tytułu poniesienia niektórych opłat na rzecz Państwa, innych niż objętych obecnymi MSSF, np. MSR 12 Podatek dochodowy. W niektórych jurysdykcjach, uregulowania dotyczące wybranych opłat wskazują na istnienie zależności pomiędzy powstaniem obowiązku do zapłaty podatku a wystąpieniem konkretnych zdarzeń. Ze względu na złożony charakter tych uregulowań, jednostki nie zawsze miały jasność co do właściwego momentu rozpoznania w księgach rachunkowych odnośnego zobowiązania. Zgodnie z nową interpretacją jako zdarzenie obligujące do rozpoznania zobowiązania do poniesienia opłaty na rzecz Państwa należy traktować działanie, które bezpośrednio wywołuje taki obowiązek. Jeśli np. obowiązek poniesienia opłaty jest uzależniony od uzyskania przychodów w bieżącym okresie, to działaniem wywołującym ten obowiązek jest generowanie przychodu w okresie bieżącym. Jak wskazał Komitet ds. Interpretacji, jednostka nie ma bowiem zwyczajowego obowiązku do zapłaty zobowiązania w związku ze swoimi przyszłymi działaniami, pomimo tego, że jednostka nie ma realnej możliwości zaprzestania prowadzenia danej działalności w przyszłości. Podkreślono, że zobowiązanie do poniesienia opłaty należy ujmować sukcesywnie, jeśli zdarzenie wywołujące obowiązek zachodzi przez jakiś okres czasu.
Zastosowanie powyższych standardów, zmian do standardów i interpretacji nie miało istotnego wpływu na politykę rachunkowości Grupy w odniesieniu do aktywów i zobowiązań posiadanych przez Grupę na koniec okresu sprawozdawczego i okresów porównywalnych oraz transakcji zrealizowanych przez Grupę w trakcie okresu sprawozdawczego i okresów porównywalnych, ani na niniejsze sprawozdania finansowe.
10. Nowe standardy i interpretacje, które nie weszły jeszcze w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
1) MSSF 9 Instrumenty finansowe
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Nowy standard został opublikowany w dniu 24 lipca 2014 roku i roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Celem standardu jest uporządkowanie klasyfikacji aktywów finansowych oraz wprowadzenie jednolitych zasad podejścia do oceny utraty wartości dotyczących wszystkich instrumentów finansowych. Standard wprowadza również nowy model rachunkowości zabezpieczeń w celu ujednolicenia zasad ujmowania w sprawozdaniach finansowych informacji o zarządzaniu ryzykiem.
Grupa zastosuje nowy standard od 1 stycznia 2018 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Grupa rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.
2) MSSF 14 Regulatory Deferral Accounts
Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.
Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
3) MSSF 15 Przychody z umów z klientami
Nowy ujednolicony standard został opublikowany w dniu 28 maja 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku (pierwotnie 2017 roku) lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie. Standard ustanawia jednolite ramy ujmowania przychodów i zawiera zasady, które zastąpią większość szczegółowych wytycznych w zakresie ujmowania przychodów istniejących obecnie w MSSF, w szczególności, w MSR 18 Przychody, MSR 11 Umowy o usługę budowlaną oraz związanych z nimi interpretacjach. W dniu 11 września 2015 roku Rada Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości opublikowała projekt zmian w przyjętym standardzie odraczający o rok datę wejścia w życie tego standardu.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Grupa rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.
4) MSSF 16 Leasing
Nowy standard został opublikowany w dniu 13 stycznia 2016 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (ale pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące leasingu (m.in. MSR 17) i diametralnie zmienia podejście do umów leasingowych o różnym charakterze, nakazując leasingobiorcą wykazywanie w bilansach aktywów i zobowiązań z tytułu zawartych umów leasingowych, niezależnie od ich rodzaju.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu. Grupa rozpoczęła analizę skutków wdrożenia nowego standardu.
5) Zmiany w MSSF 11 Ujmowanie nabycia udziałów we wspólnych działaniach
Zmiany w MSSF 11 zostały opublikowane w dniu 6 maja 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Celem zmian jest przedstawienie szczegółowych wytycznych wyjaśniających sposób ujęcia transakcji nabycia udziałów we wspólnych działaniach, które stanowią przedsięwzięcie. Zmiany wymagają, aby stosować zasady identyczne do tych, które stosowane są w przypadku połączeń jednostek.
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
6) Zmiany w MSR 16 i MSR 38 Wyjaśnienia w zakresie akceptowanych metod ujmowania umorzenia i amortyzacji Zmiany w MSSF 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 38 Wartości niematerialne zostały opublikowane
w dniu 12 maja 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiana stanowi dodatkowe wyjaśnienia w stosunku do dozwolonych do stosowania metod amortyzacji. Celem zmian jest wskazanie, że metoda naliczania umorzenia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych oparta na przychodach nie jest właściwa, jednak w przypadku wartości niematerialnych metoda ta może być zastosowana w określonych okolicznościach.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
7) Zmiany w MSR 16 i MSR 41 Rolnictwo: Rośliny Produkcyjne Zmiany w MSSF 16 i 41 zostały opublikowane w dniu 30 czerwca 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiana ta wskazuje, że rośliny produkcyjne powinny być ujmowane w taki sam sposób jak rzeczowe aktywa trwałe w zakresie MSR 16. W związku z powyższym rośliny produkcyjne należy rozpatrywać poprzez pryzmat MSR 16, zamiast MSR 41. Produkty rolne wytwarzane przez rośliny produkcyjne nadal podlegają pod zakres MSR 41.
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
8) Zmiany w MSR 27: Metoda praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych
Zmiany w MSR 27 zostały opublikowane w dniu 12 sierpnia 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Zmiany przywracają w MSSF opcję ujmowania w jednostkowych sprawozdaniach finansowych inwestycji w jednostki zależne, wspólne przedsięwzięcia i jednostki stowarzyszone za pomocą metody praw własności. W przypadku wyboru tej metody należy ją stosować dla każdej inwestycji w ramach danej kategorii.
Zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
9) Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później (termin wejścia w życie obecnie został odroczony bez wskazania daty początkowej). Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, która nie stanowi "biznesu" zgodnie z definicją określoną w MSSF 3 "Połączenia jednostek", w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.
Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu. Aktualnie Komisja Europejska postanowiła odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia standardu.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
10) Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2012-2014) W dniu 25 września 2014 r. w wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono drobne poprawki do następujących 4
standardów:
-
MSSF 5 Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, w zakresie przeklasyfikowania aktywów lub Grupy do zbycia z "przeznaczonych do sprzedaży" do "posiadanych w celu przekazania właścicielom" i odwrotnie,
-
MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienia, m.in. w zakresie zastosowania zmian do MSSF 7 odnośnie kompensowania aktywów i zobowiązań finansowych do śródrocznych skróconych sprawozdań finansowych,
-
MSR 19 Świadczenia pracownicze, w zakresie waluty "obligacji korporacyjnych wysokiej jakości" wykorzystywanych do ustalenia stopy dyskonta,
-
MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa, w zakresie doprecyzowania, w jaki sposób wskazać, że ujawnienia wymagane przez par. 16A MSR 34 zostały zamieszczone w innym miejscu raportu śródrocznego.
Mają one zastosowanie przeważnie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 r. lub później. Spółka zastosuje zmienione standardy w zakresie dokonanych zmian od 1 stycznia 2016 r., chyba że przewidziano inny okres ich wejścia w życie. Grupa ocenia, że zastosowanie zmienionych standardów nie będzie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy, z wyjątkiem poprawki do MSR 34, która może skutkować dodatkowymi ujawnieniami w śródrocznych sprawozdaniach finansowych Grupy.
11) Zmiany w MSR 1: Inicjatywa w sprawie ujawnień
W dniu 18 grudnia 2014 roku w ramach dużej inicjatywy mającej na celu poprawę prezentacji i ujawnień w raportach finansowych opublikowano zmiany do MSR 1. Zmiany te mają służyć dalszemu zachęcaniu jednostek do stosowania profesjonalnego osądu w określaniu jakie informacje ujawnić w ich sprawozdaniach finansowych. Przykładowo, zmiany
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
doprecyzowują, że istotność dotyczy całości sprawozdań finansowych oraz, że zawarcie nieistotnych informacji może zredukować użyteczność ujawnień stricte finansowych. Ponadto, zmiany doprecyzowują, że jednostki powinny stosować profesjonalny osąd przy określaniu w jakim miejscu i w jakiej kolejności prezentować informacje przy ujawnianiu informacji finansowych.
Opublikowanym zmianom towarzyszy też projekt zmian do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych, który zwiększa wymogi ujawnień odnośnie przepływów z działalności finansowej oraz środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jednostki.
Zmiany mogą być zastosowane niezwłocznie, a obowiązkowo dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Grupa zastosuje zmiany od 1 stycznia 2016 roku, a ich skutkiem może być zmiana zakresu i/lub formy ujawnień prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.
12) Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28: Jednostki inwestycyjne: zastosowanie wyjątku z konsolidacji Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 18 grudnia 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Ich celem jest doprecyzowanie wymogów w zakresie rachunkowości jednostek inwestycyjnych.
Grupa ocenia, że zastosowanie zmienionych standardów nie będzie miało wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
13) Zmiany w MSR 12: Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu niezrealizowanych strat. Zmiany w MSR 12 zostały opublikowane w dniu 19 stycznia 2016 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub później. Ich celem jest doprecyzowanie wymogów w zakresie ujmowania aktywów z tytułu podatku odroczonego dotyczących dłużnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Grupa ocenia, że zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez UE:
- 1) MSSF 9 Instrumenty finansowe opublikowany w dniu 24 lipca 2014 roku,
- 2) MSSF 14 Regulatory Deferral Accounts opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku,
- 3) MSSF 15 Przychody z umów z klientami opublikowany w dniu 28 maja 2014 roku,
- 4) MSSF 16 Leasing opublikowany w dniu 13 stycznia 2016 roku,
- 5) Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem opublikowane w dniu 11 września 2014 roku,
- 6) Zmiany w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 28: Jednostki inwestycyjne: zastosowanie wyjątku z konsolidacji opublikowane w dniu 18 grudnia 2014 roku,
- 7) Zmiany w MSR 12: Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu niezrealizowanych strat opublikowany w dniu 19 stycznia 2016 roku.
11. Korekta błędu
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2015 roku Grupa ujęła korekty błędu podstawowego wynikające z korekt dokonanym w księgach i sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. Korekty dotyczyły zmiany polityki rachunkowości – zaprzestanie aktywowania kosztów uzyskania dotacji.
Skutki tych zdarzeń zostały ujęte retrospektywnie. Łączna kwota korekt odniesionych na błąd podstawowy (-) 892 tys. zł. Korekty obciążające wynik 2014 roku wyniosły (-) 300 tys. zł, korekty dotyczące lat wcześniejszych (-) 592 tys. zł.
Dodatkowo w celu lepszej prezentacji składników aktywów dokonano korekty prezentacyjnej. Z pozycji "wartości niematerialne" wyodrębniono koszty zakończonych prac rozwojowych i zaprezentowano w osobnej pozycji. W pozycji "wartości niematerialne" są prezentowane pozostałe wartości niematerialne, takie jak licencje, programy komputerowe.
12. Korekty na dzień 31 grudnia 2014
12.1. Korekty aktywów na dzień 31 grudnia 2014 r.
Korekty aktywów
| korekty | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dane na dzień 31.12.2014 po korektach |
Dane na dzień 31.12.2014 opublikowane |
korekty wynikające z otrzymania zbadanych sprawozdań od spółek grupy |
zmiana polityki rachunkowości - zaprzestanie aktywowania kosztów pozyskania dotacji dot. 2010-2014 |
korekta prezentacyjna - koszty zakończonych prac rozwojowych |
Korekty razem |
|
| AKTYWA | ||||||
| Aktywa trwałe | 142 589 | 151 657 | -8 176 | -892 | -9 068 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 36 435 | 36 876 | -91 | -350 | -441 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Wartości niematerialne | 3 738 | 7 023 | -945 | -2 340 | -3 285 | |
| Wartość firmy | 4 160 | 4 160 | 0 | 0 | ||
| Inwestycje w jedn. współkontr. wycen. met. praw własności |
61 981 | 69 122 | -7 141 | -7 141 | ||
| Inne aktywa długoterminowe | 697 | 696 | 1 | 1 | ||
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 2 340 | 2 340 | 2 340 | |||
| Nakłady na trwające prace rozwojowe | 32 760 | 33 302 | 0 | -542 | -542 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 478 | 478 | 0 | 0 | ||
| Aktywa obrotowe | 102 713 | 102 363 | 350 | 350 | ||
| Zapasy | 28 619 | 29 937 | -1 318 | -1 318 | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
19 645 | 17 555 | 2 090 | 2 090 | ||
| Rozliczenia międzyokresowe | 323 | 600 | -277 | -277 | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 52 943 | 53 088 | -145 | -145 | ||
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
1 183 | 1 183 | 0 | 0 | ||
| SUMA AKTYWÓW | 245 302 | 254 020 | -7 826 | -7 826 |
12.2. Korekty pasywów na dzień 31 grudnia 2014 r.
Korekty pasywów
| korekty | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dane na dzień 31.12.2014 po korektach |
Dane na dzień 31.12.2014 opublikowane |
korekty wynikające z otrzymania zbadanych sprawozdań od spółek grupy |
zmiana polityki rachunkowości - zaprzestanie aktywowania kosztów pozyskania dotacji dot. 2010-2014 |
korekta prezentacyjna - koszty zakończonych prac rozwojowych |
Korekty razem |
|
| PASYWA | ||||||
| Kapitał własny (przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej) |
96 011 | 98 386 | -1 483 | -892 | -2 375 | |
| Kapitał podstawowy | 31 862 | 31 862 | 0 | 0 |
| Kapitał zapasowy | 103 495 | 102 150 | 1 345 | 1 345 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | 4 914 | 9 887 | -4 381 | -592 | -4 973 |
| Wynik okresu bieżącego | -42 427 | -47 357 | 5 230 | -300 | 4 930 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -1 833 | 1 844 | -3 677 | -3 677 | |
| Udziały niekontrolujące | 71 597 | 88 345 | -16 748 | -16 748 | |
| Kapitał własny ogółem | 167 608 | 186 731 | -18 231 | -892 | -19 123 |
| Zobowiązania długoterminowe | 25 641 | 25 980 | -339 | -339 | |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 14 453 | 14 792 | -339 | -339 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 581 | 1 581 | 0 | 0 | |
| Rezerwy pozostałe | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 78 | 78 | 0 | 0 | |
| Pozostałe zobowiązania | 603 | 603 | 0 | 0 | |
| Otrzymane dotacje | 8 926 | 8 926 | 0 | 0 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 52 053 | 41 309 | 10 744 | 10 744 | |
| Zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek | 0 | 0 | 0 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: | 52 053 | 41 309 | 10 744 | 10 744 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
29 553 | 24 190 | 5 363 | 5 363 | |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 9 958 | 9 958 | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Pozostałe zobowiązania | 1 949 | 1 400 | 549 | 549 | |
| Rezerwy | 10 160 | 5 328 | 4 832 | 4 832 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 433 | 433 | 0 | 0 | |
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| Otrzymane dotacje | 0 | 0 | |||
| Zobowiązania razem | 77 694 | 67 289 | 10 405 | 10 405 | |
| SUMA PASYWÓW | 245 302 | 254 020 | -7 826 | -892 | -8 718 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
12.3. Korekty sprawozdania z całkowitych dochodów za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku
Zmiany retrospektywne sprawozdania z całkowitych dochodów za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku Korekty - SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW cz. 1
| korekty | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 dane po korektach |
Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 dane opublikowane |
korekty wynikające z otrzymania zbadanych sprawozdań od spółek grupy |
zmiana polityki rachunkowości - zaprzestanie aktywowania kosztów pozyskania dotacji dot. 2010-2014 |
korekta prezentacyjna - koszty zakończonych prac rozwojowych |
Korekty razem |
|
| Działalność kontynuowana | ||||||
| Przychody ze sprzedaży | 99 201 | 100 111 | -910 | -910 | ||
| Koszt własny sprzedaży | 60 279 | 57 244 | 3 035 | 3 035 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 38 922 | 42 867 | -3 945 | -3 945 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe przychody operacyjne | 214 | 241 | -27 | -27 | ||
| Otrzymane dotacje | 1 788 | 1 788 | 0 | 0 | ||
| Koszty sprzedaży | 27 306 | 33 311 | -6 005 | -6 005 | ||
| Koszty ogólnego zarządu | 18 594 | 10 470 | 7 824 | 300 | 8 124 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 23 275 | 43 080 | -19 805 | -19 805 | ||
| Koszty prac badawczych | 2 249 | 2 249 | 0 | 0 | ||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -30 500 | -44 214 | 14 014 | -300 | 13 714 | |
| Przychody finansowe | 14 612 | 1 771 | 12841 | 12 841 | ||
| Koszty finansowe | 45 336 | 8 269 | 37 067 | 37 067 | ||
| Udział w zyskach jednostek współkontrolowanych | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| wycenianych metodą praw własności | -1 489 | 2 594 | -4 083 | -4 083 | ||
| Zysk (strata) brutto | -62 713 | -48 118 | -14 295 | -300 | -14 595 | |
| Podatek dochodowy | 844 | 1 178 | -334 | -334 | ||
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -63 557 | -49 296 | -13 961 | -300 | -14 261 | |
| Działalność zaniechana | 0 | |||||
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | |||||
| Zysk (strata) netto za okres | -63 557 | -49 296 | -13 961 | -300 | -14 261 | |
| Przypadający: | 0 | 0 | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | -42 427 | -47 357 | 5 230 | -300 | 4 930 | |
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | -21 130 | -1 939 | -19 191 | -19 191 | ||
| Liczba akcji na koniec okresu(w tys. szt.) | 31 862 | 31 862 | ||||
| Liczba akcji rozwodniona na koniec okresu (w tys. szt.) | 39 602 | 63 724 | ||||
| Podstawowy zysk netto na jedną akcję według średnioważonej liczby akcji |
-1,33 | -1,49 | ||||
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję według średnioważonej liczby akcji |
-1,07 | -0,74 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
Korekty – SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW cz. 2
| okres 12 miesięcy zakończony |
okres 12 miesięcy zakończony |
||
|---|---|---|---|
| w tysiącach zł | 31.12.2014 | 31.12.2014 | korekty |
| dane po korektach |
dane opublikowane |
||
| Zysk (strata) netto za okres | -63 557 | -49 296 | -14 261 |
| Inne całkowite dochody | -602 | 4 124 | -4 726 |
| Zysk/strata z tytułu alokacji ceny nabycia udziałów w TTM Sp. z o.o. | 2 280 | 2 280 | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zależnych | -2 882 | 1 844 | -4 726 |
| Inne całkowite dochody netto | -64 159 | 4 124 | -68 283 |
| Podział innych całkowitych dochodów netto za okres |
Przypadający:
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | -301 | 2 090 | -2 391 |
|---|---|---|---|
| Akcjonariuszom niesprawującym kontroli | -301 | 2 034 | -2 335 |
12.4. Korekty w rachunku przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku
Korekty w rachunku przepływów pieniężnych
| Okres 12 | Okres 12 | ||
|---|---|---|---|
| miesięcy zakończony 31 |
miesięcy zakończony |
||
| grudnia 2014 | 31 grudnia | Korekty | |
| dane po | 2014 dane | ||
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | korektach | opublikowane | |
| Zysk (strata) netto | -63 557 | -49 296 | -14 261 |
| Korekty: Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności |
0 1 489 |
0 -2 594 |
0 4 083 |
| Amortyzacja | 4 820 | 4 820 | 0 |
| (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | 0 |
| Odsetki | 785 | 785 | 0 |
| Program opcji menadżerskich | 0 | 0 | 0 |
| Zmiana stanu należności | 8 669 | 10 759 | -2 090 |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 15 918 | 10 006 | 5 912 |
| Zmiana stanu rezerw | 10 682 | 5 850 | 4 832 |
| Zmiana stanu zapasów | 9 230 | 7 912 | 1 318 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 1 089 | 812 | 277 |
| Zmiana stanu innych aktywów | 3 646 | -3 494 | 7 140 |
| (Zapłacony) zwrócony podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 |
| Inne korekty | 13 423 | 22 368 | -8 945 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 6 194 | 7 928 | -1 734 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | 0 | 0 | 0 |
| I. Wpływy | 2 794 | 2 794 | 0 |
| Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych | 18 | 18 | 0 |
| Wpływy ze sprzedaży inwestycji w nieruchomości | 0 | 0 | 0 |
| Wpływy ze sprzedaży jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| Wpływy ze sprzedaży papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 |
| Wpływy z tytułu spłaty pożyczek | 0 | 0 | 0 |
| Wpływy z tytułu spłaty odsetek | 217 | 217 | 0 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 0 | 0 | 0 |
| Dotacje otrzymane na realizowane prace rozwojowe | 2 559 | 2 559 | 0 |
| Sprzedaż jednostek zależnych i innych podmiotów | 0 | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 26 729 | 28 657 | -1 928 |
| Wydatki na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne | 5 333 | 6 719 | -1 386 |
| Wydatki na inwestycje w nieruchomości | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki na nabycie podmiotów powiązanych | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki na nabycie papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki na nabycie akcji w jednostkach stowarzyszonych | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki na udzielone pożyczki | 0 | 0 | 0 |
| Inne wydatki inwestycyjne | 0 | 0 | 0 |
| - wydatki na trwające prace rozwojowe | 12 860 | 13 402 | -542 |
| Przejęcia jednostek zależnych i innych podmiotów | 8 536 | 8 536 | 0 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -23 935 | -25 863 | 1 928 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | 0 | 0 | 0 |
| I. Wpływy | 29 620 | 29 620 | 0 |
| Wpływy z emisji akcji i rozliczenie wydatków związanych z emisja | 29 620 | 29 620 | 0 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| Wpływy z udzielonych kredytów, pożyczek | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|
| Wpływy z dotacji | 0 | 0 | 0 |
| Wpływy z emisji dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 |
| Inne wpływy | 0 | 0 | 0 |
| II. Wydatki | 12 667 | 12 328 | 339 |
| Wykup akcji własnych | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki z tytułu kredytów / pożyczek | 7 750 | 7 411 | 339 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 | 0 |
| Wydatki z tytułu odsetek i prowizji | 1 002 | 1 002 | 0 |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 | 0 |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego i innych zobowiązań finansowych | 120 | 120 | 0 |
| Inne wydatki finansowe | 3 795 | 3 795 | 0 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 16 953 | 17 292 | -339 |
| Przepływy pieniężne razem | -788 | -643 | -145 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -788 | -643 | -145 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 53 731 | 53 731 | 0 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 52 943 | 53 088 | -145 |
13. Zmiana szacunków
W okresie bieżącym nie miała miejsca zmiana metod dokonywania szacunków, która miałaby wpływ na okres bieżący lub na okresy przyszłe.
14. Istotne zasady rachunkowości
14.1. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej
Dane finansowe przeliczono według następujących zasad:
- poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średnich kursów ogłoszonych na dzień 31.12.2015 roku oraz 31.12.2014 roku przez Narodowy Bank Polski,
- poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca, następujących w okresach sprawozdawczych 01.01.2015 – 31.12.2015 oraz 01.01.2014– 31.12.2014.
Do przeliczenia wybranych danych finansowych na EUR, CHF, BYR i RUB przyjęte zostały następujące kursy dla potrzeb wyceny bilansowej:
| DATA | 1 EUR | 1 USD | 1 CHF | 1 RUB | 100 BYR |
|---|---|---|---|---|---|
| euro | dolar amerykański | frank szwajcarski | rubel rosyjski | rubel białoruski | |
| 2015-12-31 | 4,2615 | 3,9011 | 3,9394 | 0,0528 | 0,02 |
| Kurs średni 2015 | 4,1848 | 3,7928 | 3,9341 | 0,0616 | 0,02 |
| 1 EUR | 1 USD | 1 CHF | 1 RUB | 100 BYR | |
| DATA | euro | dolar amerykański | frank szwajcarski | rubel rosyjski | rubel białoruski |
| 2014-12-31 | 4,2623 | 3,5072 | 3,5447 | 0,0602 | 0,0319 |
| Kurs średni 2014 | 4,1893 | 3,17835 | 3,4542 | 0,0821 | 0,0308 |
14.2. Rzeczowe aktywa trwałe
Środki trwałe są wykazywane w cenie nabycia (powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania) lub koszcie wytworzenia, pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe są amortyzowane liniowo począwszy od miesiąca, w którym jest on dostępny do użytkowania. Stawki amortyzacji wynikają z okresów ekonomicznej użyteczności aktywów.
Stawki amortyzacyjne w Spółce kształtują się na następującym poziomie:
- budynki i budowle 1% 10%,
- urządzenia techniczne i maszyny 12,5% 20%,
- sprzęt komputerowy 20% -33%,
- środki transportu 15% 20%,
- pozostałe środki trwałe 1%- 10%,
- wartości niematerialne i prawne 10%-50%.
Wartość końcową rzeczowych aktywów trwałych oraz poprawność stosowanych stawek amortyzacyjnych weryfikuje się raz w roku i w razie konieczności koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Inwestycje w obce obiekty wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Długość amortyzacji odpowiada okresowi najmu takiego obcego obiektu lub okresowi jego użyteczności, jeżeli ten jest krótszy.
Każdorazowo, po wykonaniu modernizacji, koszt ten ujmowany jest w wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, jeżeli kryteria ujmowania są spełnione. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia, lub gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści ekonomiczne wynikające z dalszego użytkowania lub sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu, obliczone jako różnica między wpływami ze sprzedaży a wartością bilansową usuwanego składnika aktywu, ujmowane są w rachunku zysków i strat okresu, w którym dokonywana jest operacja gospodarcza.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie.
Jednostka wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę) zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia.
14.3. Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne są ujmowane początkowo w wartości równej cenie nabycia, powiększonej o koszty transakcji. Wartość bilansowa składnika aktywów obejmuje koszt zastąpienia części nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości. Po początkowym ujęciu nieruchomości są wykazywane w wartości godziwej, która odzwierciedla warunki rynkowe na dzień bilansowy. Wartości godziwe są określane na dzień bilansowy na podstawie niezależnych wycen rzeczoznawców. Zyski lub straty wynikające ze zmiany wartości godziwej nieruchomości są ujmowane w rachunku zysków i strat tego okresu, w którym powstały.
Przeniesienie aktywów do nieruchomości inwestycyjnych (reklasyfikacja np. ze środków trwałych, lub środków trwałych w budowie) następuje tylko wtedy, gdy zmienia się sposób użytkowania przez właściciela, potwierdzone bądź przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, bądź rozpoczęcie użytkowania na podstawie umowy leasingu. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części "Rzeczowe aktywa trwałe" aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.
Przeniesienie inwestycji z nieruchomości do aktywów trwałych i zapasów lub z zapasów do nieruchomości
W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, zakładany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
Nieruchomości przeznaczone na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki ujmowane są w pozycji zapasy.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Nabycie nieruchomości przeznaczonej do modernizacji
W przypadku gdy Grupa nabywa nieruchomość inwestycyjną, która wymaga poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych, jej początkową wartość wycenia się w cenie nabycia. Wartość nakładów adaptacyjnych zostaje aktywowana
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
w wartości początkowej nieruchomości, do czasu zakończenia prac modernizacyjnych. Nieruchomość na czas niezbędnych robót pozostaje nieruchomością inwestycyjną i nie jest przeklasyfikowywana do nieruchomości zajmowanych przez właściciela (środki trwałe w budowie). Wycena takiej nieruchomości w trakcie modernizacji, jak również po jej zakończeniu odbywa się zgodnie z MSR 40, tj. wartość nieruchomości podlega każdorazowo wycenie na dzień bilansowy do wartości godziwej poprzez rachunek zysków i strat.
Nieruchomość inwestycyjna w budowie
Spółka prezentuje nieruchomości inwestycyjne w trakcie budowy jako nieruchomości inwestycyjne. Nieruchomości te w czasie trwania budowy wyceniane są według wartości godziwej od momentu, gdy jest możliwe wiarygodne ustalenie tej wartości.
14.4. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac badawczych i rozwojowych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Każdorazowo Grupa ocenia, czy dana wartość niematerialna ma ograniczony czy nieokreślony okres użytkowania.
Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku roku obrotowego właśnie zakończonego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:
-
- nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 25 lat, oprogramowanie komputerów - nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat,
-
- pozostałe wartości niematerialne i prawne nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat. Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w rachunku zysków i strat jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione,
-
- koszty prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Wartość firmy
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego
Wartość firmy powstaje z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej spełniającej definicję "przedsięwzięcia" w rozumieniu MSSF 3 i stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast na koniec każdego roku obrotowego podlega ona testowi z tytułu utraty wartości.
14.5. Leasing
Grupa jako leasingobiorca
Umowy leasingu finansowego, które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i korzyści wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są ujmowane w bilansie na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu, w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w ciężar rachunku zysków i strat.
Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.
Umowy leasingowe, zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego oraz późniejsze raty leasingowe ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Grupa jako leasingodawca
Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Spółka zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.
14.6. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalną składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
14.7. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych i zapasów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
14.8. Aktywa finansowe
Aktywa finansowe objęte standardem MSR 39 klasyfikuje się do następujących kategorii:
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (zasadniczo przeznaczone do obrotu, nabyte w celu odsprzedaży),
- pożyczki i należności (aktywa finansowe nie będące instrumentami pochodnymi, z ustalonymi lub możliwymi do ustalenia płatnościami, które nie są przedmiotem obrotu na aktywnym rynku),
- inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności (posiadające stałe, lub dające się określić terminy wymagalności lub zapadalności i w zamierzeniu Grupy mają być utrzymywane do tego terminu),
- aktywa finansowe dostępne do sprzedaży (nie zaliczone do żadnej z powyższych kategorii).
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności są to inwestycje o określonych lub możliwych do określenia płatnościach oraz ustalonym terminie wymagalności, które Grupa zamierza i ma możliwość utrzymać w posiadaniu do tego czasu. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Aktywa finansowe nabyte w celu generowania zysku dzięki krótkoterminowym wahaniom ceny są klasyfikowane jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany wartości tych instrumentów finansowych ujmowane są w rachunku zysków i strat jako przychody lub koszty finansowe. Jeżeli kontrakt zawiera jeden lub więcej wbudowanych instrumentów pochodnych, cały kontrakt może zostać zakwalifikowany do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Nie dotyczy to przypadków, gdy wbudowany instrument pochodny nie wpływa istotnie na przepływy pieniężne z kontraktu lub wydzielenie wbudowanych instrumentów pochodnych jest wyraźnie zakazane. Aktywa finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) aktywa są częścią grupy aktywów finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) aktywa finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane. Na dzień 31 grudnia 2014 roku oraz na dzień 31 grudnia 2013 roku żadne aktywa finansowe nie zostały zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Pożyczki udzielone i należności zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki udzielone i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych.
Wszystkie pozostałe aktywa finansowe są aktywami finansowymi dostępnymi do sprzedaży. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są ujmowane według wartości godziwej, bez potrącania kosztów transakcji sprzedaży, z uwzględnieniem wartości rynkowej na dzień bilansowy. W przypadku braku notowań giełdowych na aktywnym rynku i braku możliwości wiarygodnego określenia ich wartości godziwej metodami alternatywnymi, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wyceniane są w cenie nabycia skorygowanej o odpis z tytułu utraty wartości. Dodatnią i ujemną różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów dostępnych do sprzedaży (jeśli istnieje cena rynkowa ustalona na aktywnym rynku albo których wartość godziwa może być ustalona w inny wiarygodny sposób), a ich ceną nabycia, po pomniejszeniu o podatek odroczony, ujmuje się w innych całkowitych dochodach. Spadek wartości aktywów dostępnych do sprzedaży spowodowany utratą wartości odnosi się do rachunku zysków i strat jako koszt finansowy.
Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniony w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.
Spółka dokonuje klasyfikacji w momencie początkowego ujęcia, a tam gdzie jest to dopuszczalne i odpowiednie, dokonuje weryfikacji tej klasyfikacji na koniec okresu obrotowego.
14.9. Utrata wartości aktywów finansowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.
Aktywa ujmowane według zamortyzowanego kosztu
Jeżeli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek udzielonych i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych z zastosowaniem pierwotnej (tj. ustalonej przy początkowym ujęciu) efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansową składnika aktywów obniża się bezpośrednio lub poprzez odpis aktualizujący. Kwotę straty ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Grupa ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Grupa włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.
Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.
Aktywa finansowe wykazywane według kosztu
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nienotowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nienotowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych i tak ustalonych strat z tytułu utraty wartości nie poddaje się odwróceniu poprzez rachunek zysków i strat.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i odsetki) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w rachunku zysków i strat, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przeniesiona do rachunku zysków i strat. Nie można ujmować w rachunku zysków i strat odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w rachunku zysków i strat, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w rachunku zysków i strat.
14.10. Wbudowane instrumenty pochodne
Wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli spełnione są następujące warunki:
- charakter ekonomiczny i ryzyko wbudowanego instrumentu nie są ściśle związane z ekonomicznym charakterem i ryzykiem umowy, w którą dany instrument jest wbudowany;
- samodzielny instrument z identycznymi warunkami realizacji jak instrument wbudowany spełniałby definicję instrumentu pochodnego;
– instrument hybrydowy (złożony) nie jest wykazywany w wartości godziwej, a zmiany jego wartości godziwej nie są odnoszone do rachunku zysków i strat.
Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w podobny sposób jak samodzielne instrumenty pochodne, które nie są uznane za instrumenty zabezpieczające.
Zakres, w którym zgodnie z MSR 39 cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej są ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu) obejmuje również sytuacje, gdy waluta umowy zasadniczej jest walutą zwyczajową dla kontraktów zakupu lub sprzedaży pozycji niefinansowych na rynku dla danej transakcji.
Oceny, czy dany wbudowany instrument pochodny podlega wydzieleniu Grupa dokonuje na moment jego początkowego ujęcia. W przypadku instrumentów wbudowanych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych grupa dokonuje oceny wbudowanych instrumentów pochodnych na dzień połączenia, który to dzień jest dniem ich początkowego ujęcia przez Grupę.
14.11. Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia
Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
14.12. Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Rozchód zapasów wycenia się metodą FIFO.
Spółka klasyfikuje zapasy na następujące składniki : materiały do produkcji odczynników, półprodukty (półwyroby w procesie produkcyjnym), produkty oraz towary handlowe.
Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.). Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o dokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania. W 2014 roku doprecyzowano sposób dokonywania odpisów w związku z trwałą utratą wartości zapasów. Odpisu w wysokości 100% wartości dokonuje się na odczynniki, których okres składowania przekracza rok i do daty sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie dokonano wiarygodnego uprawdopodobnienia przedłużenia daty ważności. Odpisem w 100% obejmuje się również pozostałe surowce, wyroby i towary, których okres składowania przekracza dwa lata. Doprecyzowanie to wynika ze zwiększenia ostrożności wyceny aktywów w zakresie prezentacji wartości zapasów.
14.13. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na wątpliwe należności. Odpis na należności oszacowywany jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.
Odpisy aktualizujące tworzy się według następujących zasad:
- 1) należności przeterminowane powyżej 360 dni -100% wartości należności,
- 2) należności sądowe odpis 100% wartości należności.
Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty, oprócz powyższych kryteriów stosuje się do wybranych należności podejście indywidualne w przypadku posiadania pewności spłaty pomimo istnienia przeterminowanych należności.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe. Ze względu na nieistotność kwoty korekty w związku z dyskontowaniem należności związanych ze sprzedażą ratalną nie podlega ona ujawnieniu.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz zapasów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
14.14. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne to środki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności.
Środki pieniężne wycenia się w wartości nominalnej, z tym że wartość środków na rachunkach bankowych obejmuje także skapitalizowane, dopisane do stanu środków na rachunku bankowym odsetki.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
14.15. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
14.16. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane. Na dzień 31 grudnia 2015 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami, Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnie wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu opcji udzielonych udziałowcom mniejszościowym według wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Na każdy dzień bilansowy kapitał udziałowców mniejszościowych, którym udzielono opcji, przestaje być ujmowany tak jakby nastąpiło nabycie udziałów mniejszości. Różnica pomiędzy wartością kapitału mniejszości, który na dzień bilansowy przestaje być ujmowany, a wartością ujętego zobowiązania z tytułu opcji jest ujmowana w kapitałach własnych.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Dywidendy
Dywidendy na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie do momentu wypłaty.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
14.17. Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowy wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz gdy jest prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje wypływ korzyści ekonomicznych i można wiarygodnie oszacować ich wartość. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wypływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
14.18. Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe
grupa prezentuje rezerwy na wypłatę odpraw emerytalnych. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów zarządu w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów odpraw emerytalnych na cały okres zatrudnienia pracowników. Rezerwy są szacowane przez niezależnego aktuariusza i przeszacowywane w przypadku wystąpienia istotnych przesłanek mających wpływ na ich wysokość z uwzględnieniem m.in. rotacji zatrudnienia i planowanego wzrostu wynagrodzeń.
14.19. Płatności w formie akcji własnych
W Grupie nie występują płatności w formie akcji własnych.
14.20. Podział zysku na cele pracownicze oraz fundusze specjalne
Grupa nie przeznacza zysku na cele pracownicze lub fundusze specjalne. Zysk przeznaczany jest na zwiększenie kapitału zapasowego, pokrycie strat z lat ubiegłych, bądź na wypłatę dywidendy.
14.21. Dotacje
Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Spółka spełni warunki związane z daną dotacją oraz, że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. W przypadku, gdy dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Natomiast w przypadku, gdy dotacja dotyczy określonego składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie jest stopniowo ujmowana w rachunku zysków i strat jako przychód proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów.
W przypadku otrzymanych dotacji dla których istnieje istotne ryzyko zwrotu tzn. niespełnienia warunków umownych związanych z otrzymaną dotacją (zarówno wydatkowanych jak również otrzymanych a nie wydatkowanych), Grupa wykazuje zagrożone zwrotem dotacje jako pozostałe zobowiązania.
14.22. Przychody
Przychody ze sprzedaży usług
Przychody ze sprzedaży pozostałych towarów i usług są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Przychody z tytułu odsetek
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Przychody z tytułu wynajmu
Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.
14.23. Podatki
Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych.
Podatek wykazany w rachunku zysków i strat to podatek bieżący obciążający wynik okresu sprawozdawczego Grupy oraz część odroczona, stanowiąca zmianę stanu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym. Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu,
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać w/w różnice, aktywa i straty.
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą w innych całkowitych dochodach dotyczących pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczącym pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Podatek od towarów i usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego
należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług. Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęte w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
14.24. Zysk netto na akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez liczbę akcji na koniec okresu sprawozdawczego. Każda emisja akcji zwykłych w trakcie roku obrotowego uprawnia do dywidendy od początku roku obrotowego. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez prawdopodobną liczbę akcji uwzględniająca przyszłe emisje.
14.25. Kapitał własny
Kapitał własny to aktywa pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu jednostki dominującej.
14.26. Rozliczenia międzyokresowe
Czynne rozliczenia międzyokresowe
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Począwszy od 1.01.2014 roku Grupa zaprzestała rozliczania w czasie poniesionych kosztów udziału w targach, w postaci czynnych rozliczeń międzyokresowych. Koszty te, ujęte na dzień 31 grudnia 2013 roku jako czynne rozliczenia międzyokresowe odniesiono jako korektę niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych, zaś koszty dotyczące roku bieżącego obciążyły w całości koszty sprzedaży w rachunku zysków i strat. Spółka przestała uznawać, że koszty udziału w targach spełniają warunki definicji określone dla aktywów, bowiem istnieje niepewność, że przyniosą one korzyści ekonomiczne w przyszłości oraz, że są zasobami kontrolowanymi przez jednostkę.
Bierne rozliczenia międzyokresowe
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy (obejmują przychody przyszłych okresów).
Spółka prezentuje w rozliczeniach międzyokresowych biernych m.in.:
- nadwyżkę wartości zafakturowanej na odbiorców w związku z realizacją kontraktu nad przychodami ze sprzedaży rozpoznanymi wg zasad określonych w polityce rachunkowości,
- otrzymane od odbiorców zaliczki na poczet realizowanych kontraktów rozliczanych metodą stopnia zaawansowania.
14.27. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana
Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Sklasyfikowanie aktywów trwałych do grupy przeznaczonych do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa jednostki do zakończenia transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.
Grupa wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę aktywów do zbycia) zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży. W momencie przeznaczenia składnika aktywów trwałych do grupy do zbycia zaprzestaje się jego amortyzacji.
Wszelkie przychody i koszty związane z utrzymywaniem aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży, prezentowane są w pozostałych kosztach bądź przychodach operacyjnych.
W przypadku gdy Grupa przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.
Momentem reklasyfikacji aktywów, zobowiązań i wyników do działalności zaniechanej jest moment, w którym Grupa ma wystarczające przekonanie co do tego, że działalność będzie zaniechana. W sytuacji zaniechania działalności po dniu bilansowym, jednak przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, Grupa reklasyfikuje działalność jako zaniechaną na dzień bilansowy. W takiej sytuacji aktywa są wyceniane w wartości likwidacyjnej i wykazywane w osobnej pozycji bilansu
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
"aktywa dotyczące działalności zaniechanej", a zobowiązania są wyceniane w wartości godziwej i wykazywane w osobnej pozycji "zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej". Przychody i koszty dotyczące działalności zaniechanej nie są ujmowane razem z przychodami i kosztami działalności kontynuowanej, lecz wykazywane w osobnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów "Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej".
15. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Zarząd jednostki dominującej uznał, że działalność Grupy opiera się o jeden segment operacyjny – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dotyczą więc tego segmentu.
Zgodne z wewnętrzną sprawozdawczością zarządczą, Zarząd dokonuje systematycznej analizy wyników oraz alokowanych zasobów wyłącznie w tym segmencie operacyjnym.
16. Opis różnic w zakresie podstawy wyodrębniania segmentów operacyjnych w porównaniu z ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym
W ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym w Grupie Kapitałowej wyróżniano segmenty sprawozdawcze zbieżne z branżami w segmencie IVD (in vitro diagnostics). W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Zarząd Grupy uznał, że Grupa prowadzi jednorodną działalność w segmencie – produkcja i dystrybucja odczynników i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. W takim układzie wyniki działalności są przeglądane przez Zarząd na potrzeby rachunkowości zarządczej.
17. Informacje dotyczące segmentów geograficznych
| KRAJ | PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY W 2015 |
UDZIAŁ W PRZYCHODACH OGÓŁEM |
KRAJ | PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY W 2014 (przekształcone) |
UDZIAŁ W PRZYCHODACH OGÓŁEM |
|---|---|---|---|---|---|
| POLSKA | 15 515 | 34,5% | POLSKA | 23 377 | 23,6% |
| ROSJA | 6 435 | 14,3% | ROSJA | 23 889 | 24,1% |
| SZWAJCARIA | 2 531 | 5,6% | CHINY | 5 736 | 5,8% |
| IRAN | 2 059 | 4,6% | SZWAJCARIA | 2 269 | 2,3% |
| BIAŁORUŚ | 1 716 | 3,8% | BIAŁORUŚ | 3 786 | 3,8% |
| UKRAINA | 1 693 | 3,8% | UKRAINA | 2 034 | 2,1% |
| KAZACHSTAN | 1 319 | 2,9% | IRAN | 1 953 | 2,0% |
| TURCJA | 1 137 | 2,5% | CZECHY | 1 909 | 1,9% |
| CHINY | 1 078 | 2,4% | KAZACHSTAN | 1 843 | 1,9% |
| FILIPINY | 980 | 2,2% | UK | 1 361 | 1,4% |
| POZOSTAŁE (63 kraje) | 10 541 | 23,4% | TURCJA | 1 198 | 1,2% |
| RAZEM | 45 004 | 100,0% | PANAMA | 990 | 1,0% |
| POZOSTAŁE (70 krajów) | 28 856 | 29,1% | |||
| RAZEM | 99 201 | 100,00% |
PODZIAŁ GEOGRAFICZNY PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY
PODZIAŁ GEOGRAFICZNY AKTYWÓW TRWAŁYCH
| 31.12.2014 | ||
|---|---|---|
| 31.12.2015 | (dane przekształcone) | |
| POLSKA | 23 958 | 28 923 |
| SZWAJCARIA | 347 | 393 |
| IRLANDIA | 10 297 | |
| BIAŁORUŚ | 39 | 64 |
| ROSJA | 370 | 496 |
| SUMA | 24 714 | 40 173 |
*Aktywa trwałe w podziale geograficznym obejmują rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne oraz nieruchomości inwestycyjne
18. Przychody operacyjne według branż
PRZYCHODY WG BRANŻ
| BRANŻA | PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY W 2015 |
UDZIAŁ W PRZYCHODACH OGÓŁEM |
BRANŻA | PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY W 2014 (przekształcone) |
UDZIAŁ W PRZYCHODACH OGÓŁEM |
|---|---|---|---|---|---|
| Biochemia | 23 562 | 52,4% | Biochemia | 41 303 | 41,6% |
| Hematologia | 8 204 | 18,2% | Hematologia | 32 136 | 32,4% |
| Analityka Ogólna | 626 | 1,4% | Analityka Ogólna | 604 | 0,6% |
| Parazytologia | 2 550 | 5,7% | Parazytologia | 4 492 | 4,5% |
| Elektroforeza | 1 367 | 3,0% | Elektroforeza | 2 240 | 2,3% |
| Koagulologia | 510 | 1,1% | Koagulologia | 1 445 | 1,5% |
| Cytologia | 20 | 0,0% | Cytologia | 335 | 0,3% |
| Vacuette | 4 345 | 9,7% | Vacuette | 6 398 | 6,4% |
| Immunologia | 870 | 1,9% | Immunologia | 2 497 | 2,5% |
| ESR | 46 | 0,1% | ESR | 594 | 0,6% |
| Serwis | 608 | 1,4% | Serwis | 2 460 | 2,5% |
| Pozostałe | 2 296 | 5,1% | Pozostałe | 4 697 | 4,7% |
| RAZEM | 45 004 | 100,0% | RAZEM | 99 201 | 100,0% |
19. Struktura rzeczowa przychodów ze sprzedaży towarów i produktów
STRUKTURA RZECZOWA I TERYTORIALNA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I PRODUKTÓW
| 31.12.2015 | 31.12.2014 (przekształcone) |
|
|---|---|---|
| 1. Sprzedaż usług | 2 731 | 4 875 |
| 2. Sprzedaż materiałów | 0 | 0 |
| 3. Sprzedaż towarów | 22 607 | 48 620 |
| 4. Sprzedaż wyrobów | 19 667 | 45 706 |
| 5. Inne przychody ze sprzedaży | 0 | 0 |
| RAZEM | 45 004 | 99 201 |
| w tym: | ||
| Sprzedaż dla odbiorców krajowych | 15 515 | 23 377 |
| w tym: | ||
| wyroby | 4 890 | 6 743 |
| towary | 9 950 | 15 728 |
| usługi | 675 | 906 |
| w tym: |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| usługi serwisowe | 184 | 150 |
|---|---|---|
| czynsz dzierżawny | 477 | 518 |
| usługi transportowo-spedycyjne | 10 | 14 |
| usługi pozostałe | 4 | 4 |
| Sprzedaż eksportowa w tym: | 29 489 | 75 824 |
| wyroby | 14 777 | 37 417 |
| towary | 12 657 | 34 337 |
| usługi | 2 055 | 4 070 |
| w tym: | 0 | |
| usługi serwisowe | 0 | 0 |
| czynsz dzierżawny | 0 | 0 |
| usługi transportowo-spedycyjne | 846 | 2 418 |
| usługi pozostałe | 1 209 | 1 652 |
| RAZEM SPRZEDAŻ | 45 004 | 99 201 |
20. Przychody i koszty
20.1. Pozostałe przychody operacyjne (w tym dotacje)
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Inne, w tym refakturowane koszty napraw, usług prawnych | 2144 | 214 |
| Odszkodowania, kary otrzymane | 1107 | 0 |
| Dotacje | 346 | 1 788 |
| Rozliczenie inwentaryzacji | 75 | 0 |
| Pozostałe przychody ogółem | 3 672 | 2 002 |
20.2. Pozostałe koszty operacyjne
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 1 215 | 311 |
| Inne koszty operacyjne | 911 | 2 055 |
| Koszty spisanych wynalazków | 620 | 199 |
| Rezerwy | 476 | 1 711 |
| Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 215 | 493 |
| Koszty egzekucji należności, należności nieściągalne | 200 | 60 |
| Odpis aktualizujący środki trwałe | 196 | 370 |
| Odpis aktualizujący wartość należności | 182 | 5 886 |
| Koszty prac badawczych | 124 | 2 249 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | 30 | 9 904 |
| Darowizny | 18 | 17 |
| Wycena nieruchomości inwestycyjnej | 0 | 2 198 |
| Kary umowne i odszkodowania pozostałe | 9 | 71 |
| Pozostałe koszty ogółem | 4 196 | 25 524 |
20.3. Przychody finansowe
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony | ||
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|||
| Wynik na okazyjnym nabyciu | 8 246 | ||
| Przychody z tytułu odsetek bankowych | 370 106 |
||
| Różnice kursowe | 1 264 | ||
| Zysk ze zbycia inwestycji oraz odpisy aktualizujące | 12 956 | ||
| Inne | 286 | ||
| Przychody finansowe ogółem | 8 616 | 14 612 |
Wynik na okazyjnym nabyciu
| Wynik na okazyjnym nabyciu | |
|---|---|
| aktywa netto GK Orphee na 31.12.2015 | 85 032 |
| aktywa netto przynależne PZ CORMAY | 19 557 |
| cena nabycia (wartość rynkowa posiadanych akcji Orphee na 31.12.2015) | 11 311 |
| wynik na okazyjnym nabyciu | -8 246 |
20.4. Koszty finansowe
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Przeniesienie odpisu PZ Cormay na akcje Orphee z innych całkowitych dochodów na wynik okresu | 6 449 | |
| Odsetki od kredytów bankowych i otrzymanych pożyczek | 328 | 1 775 |
| Pozostałe | 274 | 1 284 |
| Różnice kursowe | 161 | 5 388 |
| Odpis aktualizujący sprzedaż pakietu akcji Orphee SA | 38 | |
| Odsetki od innych zobowiązań | 38 | |
| Straty związane z nabyciem akcji Innovation Enerprises i zmniejszeniem udziału % w kapitale Orphee S.A. |
23 895 | |
| Strata związana ze zbyciem akcji | 12 956 | |
| Koszty finansowe ogółem | 7 250 | 45 336 |
Ustalenie wyniku na dekonsolidacji
| wartość akcji Orphee w tym: | 41 496 |
|---|---|
| Kwota uzyskana ze sprzedaży pakietu 27% kapitału akcji Orphee SA | 23 736 |
| Wartość godziwa pakietu akcji Orphee SA (23% kapitału) pozostających w posiadaniu PZ CORMAY S.A. | 17 760 |
| Aktywa netto spółek wg. stanu na dzień 31.12.2014 r. - Orphee, Diana, Rusland, Innovation Enerprises, Orphee Technics | - 104 714 |
| Wartość udziałów w spółkach ujętych w aktywach netto Orphee SA (bez Diesse) | 11 100 |
| Cofnięcie odpisu firmy obciążającego inne aktywa | 427 |
| Korekta wartości aktywów w TTM/rezerwa pod odr | - 2 897 |
| Wartość bilansowa udziałów niesprawujących kontroli wg stanu na dzień 31.12.2014 r. | 55 984 |
| Wartość firmy | - 4 160 |
| Różnice kursowe z wyceny DIESSE | 4 482 |
| Wyłączenie rozrachunków | - 131 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| Rozliczenie skumulowanych różnic kursowych | - | 1 833 1 934 |
|---|---|---|
| Korekta niezrealizowanej marży | - | 16 201 |
| Odwrócenie odpisu na pożyczkę z Orphee do Innovation Interprises Wynik na dekonsolidacji |
- | 14 513 |
20.5. Koszty według rodzajów
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Amortyzacja | 4 047 | 4 820 |
| Zużycie materiałów i energii i surowców do produkcji | 13 426 | 30 028 |
| Usługi obce, | 22 415 | 25 162 |
| Podatki i opłaty | 231 | 2 641 |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 12 090 | 18 424 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 033 | 25 104 |
| Koszty według rodzajów ogółem : | 53 242 | 106 179 |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 16 074 | 60 279 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 11 187 | 27 306 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 9 150 | 18 594 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | 6 179 | |
| Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki | 10 652 | |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 17 658 | 23 355 |
Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w rachunku zysków i strat
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 2 233 | 1 852 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 203 | 3 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży: | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 1 232 | 2 863 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 15 | |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 83 | 102 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 14 | |
| Pozycje ujęte w wartości trwających prac rozwojowych | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 217 | |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 50 | |
20.6. Koszty świadczeń pracowniczych
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 9 943 | 16 266 |
| Koszty ubezpieczeń społecznych | 2 147 | 2 158 |
| Koszty świadczeń pracowniczych ogółem | 12 090 | 18 424 |
21. Podatek dochodowy
21.1. Obciążenie podatkowe
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony dnia 31.12.2014 roku i 31.12.2013 roku przedstawiają się następująco:
| Rok zakończony | Rok zakończony | |
|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
| Rachunek zysków i strat | ||
| Bieżący podatek dochodowy | -4 320 | 844 |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | -4 320 | 844 |
| Odroczony podatek dochodowy | -313 | 0 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | -313 | 0 |
| W tym rozliczony z kapitałem własnym | 0 | 0 |
| Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat | -313 | 0 |
21.2. Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31.12. 2015 roku i 31.12.2014 roku przedstawia się następująco:
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 | Rok zakończony 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | -22 736 | -62 713 |
| Zysk /(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem | -22 736 | -62 713 |
| Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce 19% | -4 320 | -11 915 |
| Nieujęte straty podatkowe | 682 | 0 |
| Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 2 389 | 12 759 |
| Zyski niebędące podstawą do opodatkowania | -2 494 | 0 |
| Nierozpoznane wcześniej aktywo podatkowe | 2 757 | 0 |
| Pozostałe | 672 | 0 |
| Podatek według efektywnej stawki podatkowej | -313 | 844 |
| Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w rachunku zysków i strat | -313 | 844 |
21.3. Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu | 1 581 | 914 |
| Zwiększenia: | ||
| Przyśpieszona amortyzacja podatkowa i wycena środków trwałych | 904 | 3 218 |
| Przychody niepodatkowe w okresie (niezrealizowane różnice kursowe i naliczone odsetki) |
121 | |
| Zmniejszenia: | ||
| Przyśpieszona amortyzacja podatkowa i wycena środków trwałych | 914 | 2 470 |
| Przychody niepodatkowe w okresie (niezrealizowane różnice kursowe i naliczone odsetki) |
81 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu | 1 692 | 1 581 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu | 478 | 151 |
| Zwiększenia: | ||
| Utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze | 146 | |
| Rezerwy na koszty handlowe i pozostałe rezerwy | 326 | 478 |
| Przeterminowane zobowiązania | 94 | |
| Odpisy aktualizujące składniki majątku | 188 | |
| Pozostałe | 59 | |
| Zmniejszenia: | ||
| Rezerwy na koszty handlowe i pozostałe rezerwy | 478 | |
| Utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze | 8 | |
| Utworzone rezerwy i odpisy aktualizujące | 76 | |
| Koszty niepodatkowe w okresie (przeterminowane płatności, składki ZUS) | 67 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu | 813 | 478 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego (per saldo) | -879 | -1 103 |
| Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w bilansie | 813 | 478 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w bilansie | 1 692 | 1 581 |
22. Działalność zaniechana
Z uwagi na rozpoczęty w styczniu 2016 proces likwidacji spółki Innovation EtnerprisesLtd z siedzibą w Irlandii na dzień 31.12.2015 roku Grupa wykazała aktywa i zobowiązania tej spółki jako aktywa i zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej. Wynik uzyskany na działalności zaniechanej (Innovation Etnerprises Ltd) wykazano w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako zysk (strata) netto z działalności zaniechanej.
Szczegóły dotyczące procesu likwidacji są opisane w nocie 51.1. LIKWIDACJA SPÓŁKI ZALEŻNEJ.
Grupa uznała, że zaprzestanie działalności tej spółki ma wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji, a więc odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazała odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej już w sprawozdaniu za 2015 rok.
Aktywa zostały wycenione według wartości odzyskiwanej. Nieruchomość położoną w Carrigtwohill Business & Technology Park wyceniono według wartości rynkowej określonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy z dnia 6.11.2015 - firmy ESTATE AGENTS & VALUERS Cohalan Downing, 88 South Mall, Cork.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Frima Cohalan Downing działa na rynku rzeczoznawców nieruchomości od 1979 roku, nieustannie rozwija się i w ostatnich latach stała się jedną z najbardziej prosperujących firm zajmujących się nieruchomościami w Munster. Jej działalność dotyczy wszystkich aspektów rynku nieruchomości w całym regionie Cork i Munster w Irlandii. Cohalan Downing jest członkiem Towarzystwa Rzeczoznawców Irlandii. Cohalan Downing jest strategicznym partnerem międzynarodowej Colliers International, globalnej firmy doradczej działającej w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych, posiadającej sieć 502 biur w 67 krajach na świecie. Współpraca ta przynosi swoje niezrównane korzyści z połączenia doświadczenia międzynarodowego i znajomości lokalnego rynku nieruchomości.
Wycena nieruchomości położonej w Carrigtwohill Business & Technology Park opiera się na analizie ostatnich transakcji rynkowych oraz ocenie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i profesjonalnym osądzie (ograniczona aktywność transakcji nieruchomości komercyjnych, brak zaufania konsumentów oraz brak finansowania bankowego które prowadzą do spadku popytu na nieruchomości komercyjne, a tym samym obniżenie osiąganych wartości przy sprzedaży).
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została obliczona przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniono przy zastosowaniu procedury szacowania opartej o transakcje porównawcze.
Pozostałe składniki aktywów likwidowanej spółki wyceniono według szacunków Rady Dyrektorów. Zobowiązania zostały wycenione w wartości godziwej.
W przypadku gdy Grupa przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.
W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku Grupa PZ CORMAY nie wykazywała działalności zaniechanej.
Aktywa dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
| AKTYWA | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 wycenione do wartości likwidacyjnej |
|---|---|
| Aktywa trwałe | 3 431 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 3 431 |
| Aktywa obrotowe | 697 |
| Zapasy | 587 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 106 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 |
| SUMA AKTYWÓW | 4 128 |
Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
| Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 |
korekty konsolidacyjne |
2015 dane po korektach |
|
|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 24 818 | - | 17 712 | 7 106 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 3 846 | 3 846 | ||
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 548 | 1 548 | ||
| Razem zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | 30 211 | - | 17 712 | 12 500 |
23. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tworzony w jednostce dominującej. Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Działając na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w ramach porozumienia z pracownikami Spółka ustaliła kwotę corocznego odpisu w wysokości odpowiadającej należnym świadczeniom
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
wypłaconym ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w trakcie roku obrotowego. Na koniec roku obrotowego 2015 zarówno saldo Zakładowego Funduszu Socjalnego jak również saldo rachunku funduszu równe jest zero złotych.
24. Zysk przypadający na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez liczbę akcji zwykłych uwzględniającą prawdopodobne przyszłe emisje.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
| Rok zakończony | ||
|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
| (dane przekształcone) | ||
| Zysk netto z działalności kontynuowanej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | -22 423 | -42 427 |
| Zysk / Strata na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję |
-22 423 | -42 427 |
| Wpływ obligacji zamiennych na akcje | 0 | 0 |
| Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
-22 423 | -42 427 |
| Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w zł przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
-0,35 | -1,33 |
| Rozwodniony zysk netto na jedną akcję przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej według liczby akcji uwzględniających przyszłą emisję |
-0,35 | -0,67 |
| Liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję |
63 723 954 | 31 861 977 |
| Prawdopodobne przyszłe emisje | 0 | 31 861 977 |
| Liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję uwzględniająca przyszłe emisje |
63 723 954 | 63 723 954 |
25. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
W związku z poniesioną przez jednostkę dominującą w roku 2014 stratą nie wypłacono dywidendy, jednocześnie Zarząd nie wnioskuje do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wypłatę dywidendy za rok 2015.
26. Rzeczowe aktywa trwałe
| Grunty i budynki | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu i pozostałe |
Razem | |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 16 321 | 11 204 | 32 050 | 59 575 |
| Zwiększenia, w tym: - nabycie jednostek |
7 | 236 | 7 789 | 8 032 |
| - przeszacowanie do wartości godziwej |
| GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A. | |
|---|---|
| --------------------------------- | -- |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| - Transfer ze środków trwałych w budowie | 3 | 134 | ||
|---|---|---|---|---|
| - Nakłady na środki trwałe w budowie | 4 062 | |||
| - przemieszczenie wewnętrzne | ||||
| - nabycie | 7 | 233 | 3 593 | 3 833 |
| Zmniejszenia, w tym: | 7 749 | 8 056 | 5 727 | 21 532 |
| - likwidacja | 57 | 4 124 | ||
| - aktualizacja wartości | ||||
| - sprzedaż | 6 | 677 | ||
| -przeklasyfikowanie do aktywów z działalności | 7 749 | 7 993 | 926 | 16 668 |
| zaniechanej - przemieszczenie wewnętrzne |
||||
| - inne | ||||
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 r. | 8 579 | 3 384 | 29 031 | 40 994 |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2015 | 1 803 | 8 496 | 14 816 | 25 115 |
| Zwiększenia, w tym: | 362 | 671 | 3 403 | 4 436 |
| Umorzenia bieżące - zwiększenia | 362 | 671 | 3 403 | 4 436 |
| Umorzenie śr trwałych w nabytych spółkach | ||||
| Zmniejszenia, w tym: | 973 | 7 111 | 3 645 | 11 729 |
| - likwidacja | 51 | 2 393 | ||
| - sprzedaż | 5 | 393 | ||
| -przeklasyfikowanie do aktywów z działalności | 973 | 7 055 | 859 | 8 887 |
| zaniechanej - przemieszczenie wewnętrzne |
||||
| - inne | ||||
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2015 | 1 192 | 2 056 | 14 574 | 17 822 |
| Różnice kursowe na dzień 31 grudnia 2015 | -118 | -126 | -244 | |
| Wartość księgowa netto na dzień1 stycznia 2015 | 14 518 | 3 684 | 18 234 | 36 435 |
| Wartość księgowa netto na dzień 31 grudnia 2015 | 7 387 | 1 210 | 14 331 | 22 928 |
| Grunty i budynki | Maszyny i urządzenia |
Środki transportu i pozostałe |
Ogółem | |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 11 215 | 8 502 | 25 055 | 47 599 |
| Nabycia | 1 529 | 1 060 | 4 791 | 7 479 |
| Nabycie jednostki zależnej Orphee Technics | 5 973 | 268 | 214 | 6 455 |
| Sprzedaż | 683 | |||
| Likwidacja | 27 | 282 | 2 094 | 2 403 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie | ||||
| Nakłady na środki trwałe w budowie | 3 545 | 3 545 | ||
| Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu | 234 | 234 | ||
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 16 321 | 11 204 | 32 050 | 59 575 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2014 roku | 908 | 6 790 | 11 346 | 18 503 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 148 | 457 | 5 377 | 5 982 |
| Odpis aktualizujący | ||||
| Sprzedaż | ||||
| Likwidacja | ||||
| Nabycie jednostki zależnej Orphee Technics | 579 | 252 | 210 | 1 041 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2014 roku | 1 803 | 8 496 | 14 816 | 25 525 |
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 10 348 | 1 912 | 16 796 | 29 056 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 14 518 | 3 684 | 18 234 | 36 435 |
27. Leasing
27.1. Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingobiorca
Grupa nie posiada środków trwałych na dzień 31 grudnia 2015, ani na dzień 31 grudnia 2014 roku przyjętych do użytkowania na mocy umów leasingu operacyjnego.
27.2. Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca
Grupa nie jest stroną żadnych umów leasingowych jako leasingodawca. Spółka udostępnia na podstawie umów dzierżawy lub wynajmu analizatory diagnostyczne. Wartość bilansowa analizatorów (środków trwałych) przekazanych innym podmiotom według stanu na dzień
31 grudnia 2015 roku wynosi 6.824 tysiące zł,
31 grudnia 2014 roku wynosi 7.732 tysiące zł.
27.3. Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa jako leasingobiorca
Spółka jest stroną umów leasingowych, na podstawie których przyjmuje do odpłatnego używania lub pobierania pożytków obce środki trwałe przez uzgodniony okres, jak również następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i potencjalnych korzyści. Opłaty leasingowe są dzielone między koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania.
Na dzień 31 grudnia 2015roku oraz na dzień 31 grudnia 2014 roku przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów leasingu finansowego w wartości nominalnej przedstawiają się następująco:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| W okresie 1 roku | 1 049 | 1 112 |
| W okresie od 1 do 5 | 2 544 | 3 057 |
| Powyżej 5 lat | 2 147 | 3 063 |
| 5 740 | 7 232 |
27.4. Należności z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu – Grupa jako leasingodawca
Grupa nie posiada środków trwałych na dzień 31 grudnia 2015 roku oddanych do użytkowania na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu.
28. Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomość inwestycyjna Grupy położona w Łomiankach stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu poprzez ustanowienie na niej hipoteki. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obciążonych zabezpieczeniem hipotecznym na dzień bilansowy wynosi 1.143 tys. zł , zaś na dzień 31.12.2014 r. wynosiła 1.183 tys. zł.
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej ma charakter powtarzalny i jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została obliczona przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.
Wartość godziwa tej nieruchomości została oszacowana na podstawie operatu szacunkowego na dzień 31 grudnia 2015 roku sporządzonego przez Estim Consulting z określenia wartości rynkowej prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Firma ESTIM CONSULTING działa od 2004 roku zajmując się szeroko pojętą obsługą rynku nieruchomości, w tym wyceną rynkową nieruchomosci komercyjnych. Firma zatrudnia doświadczonych rzeczoznawców majątkowych i inżynierów budowlanych. Ze względu na rodzaj przedmiotu wyceny, cel i wyniki analizy rynku lokalnego nieruchomości podobnych, do określenia wartości rynkowej prawa własności przedmiotowej nieruchomości, zastosowano podejście porównawcze, metodę porównywania parami. W tym celu, spośród kilku transakcji sprzedaży odnotowanych na wybranym rynku lokalnym w okresie badania, do dalszej analizy wybrano trzy, które najbardziej zbliżone były do nieruchomości przedmiotowej pod względem analizowanych cech rynkowych. Podejście porównawcze stosuje się, jeżeli są znane ceny i cechy nieruchomości
podobnych do nieruchomości wycenianej (czyli porównywalnych ze względu na położenie, stan prawny, przeznaczenie, sposób korzystania oraz inne cechy wpływające na jej wartość).
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego
Nieruchomości inwestycyjne stanowią działki gruntu, które wyceniono przy zastosowaniu procedury szacowania opartej o transakcje porównawcze. Wynik z przeszacowanie nieruchomości inwestycyjnych wyniósł (-) 40 tys. zł na dzień 31.12.2015 r.
29. Wartości niematerialne
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy | Inne | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 39 406 |
| Nabycia, poniesienie nakładów | 0 | 22 | 0 | 0 | 22 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 942 | 0 | 0 | 0 | 942 |
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 202 | 0 | 0 | 0 | 202 |
| Przekazanie na stan prac rozwojowych WNIP | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -2 297 | 0 | -2 386 | -4 683 |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) | 27 722 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 0 | 0 | 697 | 0 | 697 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 1 754 | 1 006 | 697 | 3 523 | 6 980 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2015 roku |
154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 079 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 271 | 94 | 0 | 175 | 281 |
| Odpis aktualizujący | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 59 | 0 | 0 | 0 | 59 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -858 | 0 | -915 | 0 |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) | 23 562 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 681 | ||||
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2015 roku |
366 | 415 | 681 | 3 444 | 638 |
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 1 stycznia 2015 | -32 | -57 | -89 | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 31 grudnia 2015 | -27 | -27 | |||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 10 238 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 1 388 | 591 | 16 | 52 | 2 047 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy | Inne | Ogółem | |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 2 474 | 3 164 | 27 722 | 5 909 | 39 269 |
| Nabycia | 0 | 184 | 0 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 0 | 67 | 0 | 0 | 67 |
| Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 20 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 39 406 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2014 roku |
132 | 1 083 | 0 | 2 568 | 3 784 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 22 | 121 | 0 | 1 616 | 32 |
| Odpis aktualizujący | 0 | 0 | 23 562 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2014 roku |
154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 079 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | -32 | -57 | -89 | ||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 2 342 | 2 080 | 27 722 | 3 341 | 35 485 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 10 238 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
30. Udziały we wspólnych przedsięwzięciach
Grupa nie posiada udziałów we wspólnych przedsięwzięciach.
31. Połączenia jednostek gospodarczych, nabycia aktywów o znaczącej wartości i nabycia udziałów mniejszości
Nie wystąpiły
32. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Pozycja nie występuje w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
33. Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| Udziały w jednostkach współkontrolowanych – Diesse Diagnostica Senese S.p.A | 73 667 | 69 122 |
| 73 667 | 69 122 |
Skonsolidowane sprawozdanie Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na 31.12.2015 powstało w skutek konsolidacji jednostkowego sprawozdania PZ CORMAY i skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej Orphee S.A. Udziały w jednostkach współkontrolowanych – Diesse Diagnostica Senese S.p.A posiada Spółka Orphee S.A.
Wzrost wyceny wartości akcji w Spółce Diesse Diagnostica Senese S.p.A jest skutkiem uwzględnienia zysku osiągniętego przez Spółkę w roku 2015 – kwota korekty 559 tys. zł oraz różnic kursowych korygujących dodatnio wartość inwestycji z przeliczenia sprawozdania Orphée S.A. na walutę prezentacji sprawozdania – kwota korekty 3 986 tys. zł.
Pomimo braku jednoznacznych przesłanek wskazujących na utratę wartości udziałów, postanowiono przeprowadzić test na utratę wartości, zgodnie z zasadą ostrożności oraz z uwagi na wewnętrzną potrzebę oszacowania wartości użytkowej.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Badanie utraty wartości w odniesieniu do wartości inwestycji w jednostce współkontrolowanej
Wartość inwestycji wykazana w skonsolidowanym bilansie na dzień 31 grudnia 2015 roku wynosiła 73 667tys. zł i została ujęta według metody praw własności.
Wartość odzyskiwalną inwestycji, ustalono na podstawie jej wartości użytkowej. Wyliczenie wartości użytkowej oparte jest na projekcjach przepływów pieniężnych z tytułu udziału w tej inwestycji będących pochodną posiadanych przez PZ Cormay S.A. danych finansowych spółki, prognoz finansowych dla tej spółki otrzymanych od Rady Dyrektorów Orphée S.A. i danych makroekonomicznych.
W wyliczeniach zostały przyjęte następujące założenia dla okresu prognozy (lata 2016 – 2020) otrzymane od Rady Dyrektorów Orphée S.A.:
- zmiana rok do roku przychodów ze sprzedaży w ujęciu realnym wyniesie w okresie 2016-2020: 3%;
- prognozowana marża EBITDA wyniesie w 2016 roku: 21%, w każdym z lat w okresie 2017-2020: 22%;
- zmiana rok do roku kapitału obrotowego netto w ujęciu realnym wyniesie 1% (w latach w okresie 2016-2020);
- zmiana rok do roku amortyzacji i inwestycji utrzymaniowych w ujęciu realnym wyniesie 0%.
W ujęciu nominalnym średni wzrost przychodów ze sprzedaży w latach 2016-2020 założono na poziomie 4,11%.
Dla okresu po 2020 roku obliczono wartość rezydualną przy zastosowaniu nominalnej stopy wzrostu na poziomie 2,35%. W celu zachowania spójności metodologicznej modelu w celu oszacowania znormalizowanego przepływu gotówkowego będącego podstawą dla obliczenia wartości rezydualnej założono, że inwestycje odtworzeniowe w każdym roku po wyraźnie określonym okresie prognozy (tj. po 2020 roku) będą równe amortyzacji w tym samym roku. Po wyraźnie określonym okresie prognozy przyjęto zmianę kapitału obrotowego (nominalną) na poziomie z ostatniego roku prognozy.
Stopa dyskonta ustalona została na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wyniosła w roku 2016: 7,41%, w każdym z lat w okresie 2017-2020: 7,46%.
Na podstawie testu na utratę wartości inwestycji, przeprowadzonego na dzień 31 grudnia 2015 roku stwierdzono, że wartość odzyskiwalna inwestycji jest większa, niż jej wartość bilansowa i nie powinna zostać objęta odpisem z tytułu trwałej utraty wartości.
Ponadto, Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości w odniesieniu do przeprowadzonego testu na utratę wartości inwestycji w spółce Diesse Diagnostica Senese S.p.A. Grupa stwierdziła, iż obliczenie wartości użytkowej inwestycji, jest najbardziej wrażliwe na zmianę stopy dyskonta (wzrost stopy dyskonta o 0,47 p.p. spowodowałby zrównanie wartości użytkowej z wartością bilansową inwestycji).
W analizie wrażliwości badano wpływ zmian zmiennych na wartość odzyskiwalną inwestycji. W wyniku powyższej analizy stwierdzono, że spadek każdego ze wskazanych paramentów odrębnie (przy pozostałych parametrach niezmienionych) spowodowałby zrównanie wartości użytkowej z wartością bilansową inwestycji: spadek zmiany rok do roku przychodów ze sprzedaży w okresie prognozy (lata 2016-2020) o 1,20 p.p., obniżenie o 1,13 p.p. marży EBITDA w okresie prognozy, spadek stopy wzrostu w okresie rezydualnym o 0,60 p.p.
Wynik testu nie wykazał podstaw do dokonania odpisu ze względu na utratę wartości, ponieważ wartość bilansowa inwestycji nie przekroczyła jej wartości odzyskiwalnej.
Poniższa tabela wskazuje na kluczowe założenia, które posłużyły do wyliczeń w teście na utratę wartości
| Założenia | Diesse - Diagnostica Senese S.p.A. |
|---|---|
| Średni nominalny wzrost przychodów ze sprzedaży w latach 2016-2020 | 4,11% |
| Średnia marża EBITDA w latach 2016-2020 | 21,8% |
| Stopa dyskonta w roku 2016 | 7,41% |
| Stopa dyskonta w latach 2017-2020 | 7,46% |
| Wzrost w okresie rezydualnym (po 2020 roku) | 2,35% |
34. Świadczenia pracownicze
34.1. Programy akcji pracowniczych
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
35. Zapasy
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Materiały (według ceny nabycia) | 2 573 | 4 151 |
| Półprodukty i produkcja w toku | 42 | 651 |
| Produkty gotowe | 1 285 | 9 787 |
| Towary | 18 665 | 13 487 |
| Inne | 4 | 543 |
| 22 568 | 28 619 |
Na zapasach ustanowiono zastaw rejestrowy do kwoty 6.800 tys. zł jako zabezpieczenie kredytu obrotowego w rachunku bieżącym (limit do 5 milionów PLN, termin spłaty 29 kwietnia 2016 rok).
36. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 13 165 | 17 776 |
| Należności od jednostek stowarzyszonych | 0 | 0 |
| Należności z tytułu sprzedaży aktywów trwałych | 10 083 | 0 |
| Należności budżetowe ( w tym podatek VAT do zwrotu od nabytych aktywów) | 1 522 | 1 781 |
| Pozostałe należności | 891 | 88 |
| Należności ogółem (netto) | 25 661 | 19 645 |
| Odpis aktualizujący należności | 3 784 | 5 616 |
| Należności brutto | 29 445 | 25 261 |
Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności od dnia bilansowego na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Razem | Terminowe | <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | > 360 dni | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 16 949 | 5 810 | 2 122 | 2 166 | 2 096 | 918 | 3 836 |
| 31 grudnia 2014 | 23 392 | 3 691 | 542 | 9 287 | 3 490 | 566 | 5 816 |
Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Odpis aktualizacyjny na dzień 1 stycznia | 7 808 | 513 |
| Zwiększenie | 2 600 | 5 274 |
| Wykorzystanie | 87 | 171 |
| Rozwiązanie | 447 | 0 |
| Aktywa przeniesione do działalności zaniechanej | 6 090 | 0 |
| Odpis aktualizacyjny na dzień 31 grudnia | 3 784 | 5 616 |
37. Nakłady na prace rozwojowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz inne aktywa krótkoterminowe
Grupa prowadzi prace badawcze i rozwojowe w sektorze diagnostyki laboratoryjnej (analizatory diagnostyczne wraz z liniami odczynnikowymi).
Koszty badań i rozwoju, które nie spełniają warunków kapitalizacji, zostały ujęte w kosztach prac badawczych w okresie, w którym zostały poniesione. W 2015 roku była to kwota 124 tys. zł (2014: 2 249 tys. zł).
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych, poniższa tabela zawiera ich zestawienie.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe czynne: | ||
| Aktywo na podatek odroczony | 813 | 478 |
| Prace rozwojowe | 48 656 | 32 760 |
| Uruchomienia nowej produkcji | 1 095 | 460 |
| Nakłady na patenty, wynalazki | 154 | 237 |
| 50 718 | 33 935 | |
| Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe czynne: | ||
| Ubezpieczenia majątkowe, prenumeraty | 177 | 320 |
| Znak towarowy | 0 | 3 |
| 177 | 323 |
38. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w banku i w kasie Lokaty krótkoterminowe |
24 005 0 |
52 943 0 |
| 24 005 | 52 943 |
Spółka prezentuje środki na lokatach overnight w pozycji "środki pieniężne". W pozycji "Lokaty" Spółka prezentuje lokaty zawarte na okres 3 miesięcy. Kwoty kredytów w rachunku bieżącym zostały zaprezentowane w nocie 41.
39. Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych
| Należności krótkoterminowe | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015* |
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 dane przekształcone |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Bilansowa zmiana stanu należności | -9 570 | 8 669 | |||
| Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| różnica: należności z tytułu sprzedaży akcji Orphée |
10 082 | |
|---|---|---|
| Zmiana stanu należności w rachunku przepływów pieniężnych | 512 | 8 669 |
| Zobowiązania bez pożyczek i kredytów | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015* |
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 dane przekształcone |
| Bilansowa zmiana stanu zobowiązań bez pożyczek i kredytów | -7 598 | 17 617 |
| różnice: | ||
| zmiana stanu zobowiązań dotycząca wydatków inwestycyjnych, na prace badawcze i rozwojowe |
3 809 | -1 699 |
| korekta o zmianę zobowiązań z tytułu przekwalifikowania kaucji gwarancyjnej | -52 | |
| zmiana stanu zobowiązań dotycząca otrzymanych dotacji prezentowanych w pozostałych zobowiązaniach |
5 902 | |
| Zmiana stanu w rachunku przepływów pieniężnych | 2 061 | 15 918 |
| Zapasy | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015* |
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 dane przekształcone |
| Bilansowa zmiana stanu zapasów | -2 759 | 9 230 |
| różnica: | ||
| przekwalifikowanie analizatorów (środki trwałe) na towary, czści zamienne | 1 451,00 | |
| Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | -1308 | 9 230 |
| rozliczenia międzyokresowe | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015* |
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 dane przekształcone |
| Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | -1 123 | 2 867 |
| różnice: korekta o koszty prac badawczych i rozwojowych korekta o dotacje |
-170 | -1 778 |
| Zmiana stanu w rachunku przepływów pieniężnych | -1293 | 1089 |
* Zarząd PZ CORMAY S.A. dokonał w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu rozliczenia transakcji odzyskania kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE S.A., które miało miejsce w dniu 2.12.2015 w oparciu o dane wynikające ze skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej Orphee na dzień 31.12.2015. W związku z rozliczeniem odzyskania kontroli na 31.12.2015 dane w notach za rok zakończony 31 grudnia 2015 zawierają dane jednostkowe PZ CORMAY S.A.
40. Kapitał własny
40.1. Kapitał podstawowy
Na dzień 31 grudnia 2015 roku kapitał akcyjny (podstawowy) jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. wynosi 63.724 tys. PLN i jest podzielony na 63.723.954 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda (wszystkie akcje zostały w pełni opłacone) Na dzień 31 grudnia 2014 roku kapitał akcyjny (podstawowy) PZ CORMAY S.A wynosi 31 862 tys. PLN i jest podzielony na 31 861 977akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda.
Szczegółowe zmiany w kapitale własnym Grupy przedstawia zestawienie zmian w kapitale własnym Grupy Kapitałowej PZ CORMAY, stanowiące integralny element niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| 1. Wysokość kapitału podstawowego | 63.724 | 31 862 |
| 2. Ilość udziałów/akcji tworzących kapitał, w tym: | 63.724 | 31 862 |
| akcje zwykłe - nominał 1 złoty |
63.724 | 31 862 |
| akcje uprzywilejowane |
0 | 0 |
| 3. Struktura emisyjna, w tym: | 63.724 | 31 862 |
| Nr Serii A na okaziciela, brak uprzywilejowania | 6 882 | 6 882 |
| Nr Serii B na okaziciela, brak uprzywilejowania | 2 500 | 2 500 |
| Nr serii C na okaziciela, brak uprzywilejowania | 495 | 495 |
| Nr serii D na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 985 | 1 985 |
| Nr serii E na okaziciela, brak uprzywilejowania | 10 000 | 10 000 |
| Nr serii F na okaziciela, brak uprzywilejowania | 3 000 | 3 000 |
| Nr serii G na okaziciela, brak uprzywilejowania | 4 000 | 4 000 |
| Nr serii H na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 500 | 1 500 |
| Nr serii I na okaziciela, brak uprzywilejowania | 200 | 200 |
| Nr serii J na okaziciela, brak uprzywilejowania | 1 300 | 1 300 |
| Nr serii K na okaziciela, brak uprzywilejowania | 31 862 |
W dniu 2 kwietnia 2015 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie mniejszą niż 1 zł (jeden złoty) oraz nie większą niż 31.861.977 zł (trzydzieści jeden milionów osiemset sześćdziesiąt jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt siedem złotych) poprzez emisję nie mniej niż 1 (jednej) akcji oraz nie więcej niż 31.861.977 (trzydziestu jeden milionów ośmiuset sześćdziesięciu jeden tysięcy dziewięciuset siedemdziesięciu siedmiu) akcji zwykłych na okaziciela serii K o wartości nominalnej 1 zł (jeden złoty). Akcje serii K będą uczestniczyć w dywidendzie począwszy od 1 stycznia 2015 roku, tj. za cały rok obrotowy 2015, na równi z pozostałymi akcjami Spółki. W wyniku przeprowadzonej emisji akcji, dnia 25 września 2015 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu do KRS zmiany wysokości i struktury kapitału zakładowego Spółki. Kapitał zakładowy PZ CORMAY S.A. został podwyższony z kwoty 31.861.977 zł do kwoty 63.723.954 zł w drodze subskrypcji zamkniętej, w ramach realizacji prawa poboru 31.861.977 (trzydzieści jeden milionów osiemset sześćdziesiąt jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt siedem) akcji zwykłych na okaziciela serii K. Ogólna liczba głosów wynikających ze wszystkich wyemitowanych przez PZ CORMAY S.A. akcji po zarejestrowaniu zmiany kapitału zakładowego wynosi 63.723.954 głosów. Od dnia 19 października 2015 roku akcje serii K zostały dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A..
40.1.1 Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich emisji maja prawo do dywidendy od początku roku, w którym nastąpiła emisja. Żadne akcje nie są uprzywilejowane i posiadają prawo do głosu w stosunku 1szt akcji – 1 głos na walnym zgromadzeniu.
40.1.2 Akcjonariusze o znaczącym udziale
Wykaz znaczących akcjonariuszy (posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu) znajduje się w tabelach poniżej.
Stan na dzień 31.12.2015 roku (i na dzień publikacji)
| Wyszczególnienie | Ilość akcji | % kapitału | Ilość głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ | 14 632 286 | 22,96% | 14 632 286 | 22,96% |
| Nationale-Nederlanden OFE | 4 904 819 | 7,70% | 4 904 819 | 7,70% |
| Allianz Polska OFE | 4 227 982 | 6,63% | 4 227 982 | 6,63% |
| Pozostali | 39 958 867 | 62,71% | 39 958 867 | 62,71% |
| RAZEM | 63 723 954 | 100,00% | 63 723 954 | 100,00% |
Zestawienie oparte o raporty bieżące z uwzględnieniem raportów publikowanych przez powszechne towarzystwa emerytalne tj. informacji rocznych o wartości i udziale poszczególnych kategorii lokat w aktywach OFE (na dzień 31.12.2015 roku)
Stan na dzień 31.12.2014 roku
| Wyszczególnienie | Ilość akcji | % kapitału | Ilość głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOTAL FIZ, bezpośrednio oraz pośrednio, poprzez podmiot zależny TTL 1 Sp. z o.o |
7 950 000 | 24,95% | 7 950 000 | 24,95% |
| QXB Sp. z o.o. | 2 904 301 | 9,12% | 2 904 301 | 9,12% |
| ING OFE I DFE | 2 502 022 | 7,85% | 2 502 022 | 7,85% |
| TFI PZU SA | 1 919 755 | 6,03% | 1 919 755 | 6,03% |
| PTE ALLIANZ | 2 136 926 | 6,71% | 2 136 926 | 6,71% |
| Pozostali | 14 448 973 | 45,35% | 14 448 973 | 45,35% |
| Razem | 31 861 977 | 100% | 31 861 977 | 100% |
40.1.3 Akcje posiadane przez osoby zasiadające w organach jednostki dominującej
Na dzień 31.12.2015 roku oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A. Pan Janusz Płocica posiadał 428.178 akcji spółki PZ CORMAY S.A.
Na dzień 31.12.2014 roku Prezes Zarządu PZ CORMAY S.A. Pan Janusz Płocica posiadał 214.096 akcji spółki PZ CORMAY S.A., w tym 206.000 akcji nabytych po objęciu stanowiska Prezesa Zarządu Spółki.
Inne osoby zasiadające w organach PZ CORMAY S.A. nie deklarują posiadania akcji Spółki.
40.2. Pozostałe kapitały zapasowe i rezerwowe, kapitał z aktualizacji wyceny
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | Zyski zatrzymane | Kapitał zapasowy | Zyski zatrzymane | |
| Na początek okresu | 103 495 | 4 914 | 97 636 | 36 442 |
| Korekta błędów podstawowych | 5 859 | -15 510 | ||
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku (po korekcie) | 103 495 | 4 914 | 103 495 | 20 932 |
| Zysk / strata rozliczenie | -42 148 | |||
| Zysk/strata z tytułu alokacji ceny nabycia udziałów w Orphee Technics |
-1 140 | |||
| Utrata kontroli i wynik dekonsolidacji GK | -24 600 | 14 513 | ||
| Wpływy z emisji akcji serii K | 15 931 | |||
| Przeszacowanie nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży | -528 | |||
| Zmiana struktury udziału niekontrolującego w ORP w kapitale | -1 683 | |||
| Nabycie udziałów mniejszości w Innovation Enterprises | -4 552 | |||
| Rozliczenie marży w zapasie w Grupie | -2 246 | |||
| Zmniejszenie kapitału - podatek odroczony z przeszacowania środków trwałych |
-670 | |||
| Zmiana polityki rachunkowości - zaprzestanie aktywowania kosztów pozyskania dotacji |
-592 | |||
| Korekta wartości nieruchomości inwestycyjnej | -3 619 | |||
| Pozostałe zmiany | -1 313 | 196 | -4 607 | |
| Na koniec okresu | 51 365 | 16 004 | 103 495 | 4 914 |
40.3. Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy
Skonsolidowany zysk (także strata) Grupy Kapitałowej nie podlega podziałowi, a jedynie zatwierdzeniu. Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich Spółek w Grupie Kapitałowej są przygotowywane zgodnie z lokalnymi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym
sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych. Podziałowi podlega wynik jednostkowy PZ CORMAY S.A.
41. Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki oraz papiery dłużne
| Nazwa spółki w | Kredytodawca /pożyczkodawc a |
Saldo kredytu/pożyczki na 31.12.2015 w tys. zł |
Saldo kredytu/pożyczki na 31.12.2014 w tys. zł |
zmiana | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grupie | Krótko- | Długo | Krótko- | Długo | stanu | |||
| terminowe | terminowe | Razem | terminowe | terminowe | Razem | |||
| Orphée SA | J.E. Robert | 7 879 | 7 879 | 6 834 | 6 834 | 1 045 | ||
| Innovation Enterprises Ltd. |
Bank of Ireland | 6 001 | 6 001 | -167 | ||||
| Innovation Enterprises Ltd. |
Bank of Ireland | przeniesiono do działalności zaniechanej | 1 956 | 1 956 | -110 | |||
| Innovation Enterprises Ltd. |
Bank of Ireland | 0 | -764 | |||||
| PZ CORMAY S.A. | BANK BZWBK | 0 | 9 958 | 9 958 | -3 868 | |||
| RAZEM | 7 879 | 7 879 | 9 958 | 14 792 | 24 750 | -16 871 |
41.1. Oprocentowane kredyty i pożyczki
Informacja o zabezpieczeniach:
Kredyt w BANK BZWBK
Jako zabezpieczenie wierzytelności banku dla kredytu obrotowego zaciągniętego przez PZ CORMAY S.A. (kwota zabezpieczonego kredytu wynosi na dzień 31.12.2015 roku 5 mln PLN) ustanowiono :
- hipoteka umowna łączna do kwoty najwyższej 21.000.000,00 zł (dwadzieścia jeden milionów złotych 00/100) ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomościach wpisanych w księdze wieczystej nr WA4M/00006062/9, LU1I/00093818/3, LU1I/00246899/2, LU1I/00019024/8,
- hipoteka umowna do kwoty najwyższej 18.000.000,00 zł (osiemnaście milionów złotych 00/100) ustanowiona na rzecz Banku na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr LU1S/0009632/9,
- przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia nieruchomości wpisanych w księdze wieczystej nr LU1I/00246899/2, LU1I/00019024/8
- zastaw rejestrowy do kwoty 6.800.000,00 zł (sześć milionów osiemset tysięcy złotych 00/100) ustanowiony na zapasach magazynowych Spółki,
- zastaw rejestrowy do kwoty 7.200.000,00 zł (siedem milionów dwieście złotych 00/100) ustanowiony na towarach handlowych, ustanowiony przez spółkę Orphee S.A. z siedzibą w Genewie,
- zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Spółki,
- zastaw rejestrowy na zbiorze praw wchodzących w skład przedsiębiorstwa Spółki,
- przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia majątku Spółki,
- przelew wierzytelności (cesja globalna niepotwierdzona) od kontrahentów Spółki,
- zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach bankowych Spółki
- poręczenie cywilne Orphée SA
- zastaw rejestrowy i finansowy na 8.879.956 akcjach spółki Orphée SA
W dniu 12 sierpnia 2015 r. Spółka zawarła z Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym i walutowym nr KWWA0024/13 z dnia 5 czerwca 2013 r. Zgodnie z zawartym aneksem limit kredytu w rachunku bieżącym wynosi 5 milionów złotych, zaś termin wymagalności określono na dzień 29 kwietnia 2016 r.
Pożyczka J.E. Robert
Brak zabezpieczeń.
Kredyt Bank Of Ireland
Zabezpieczenia - hipoteka na nieruchomości w Carrigtwohill w Irlandii oraz poręczenie od M.O'Donovan w kwocie 190 461 EUR, 6 349 EUR i 50 790 EUR.
Zobowiązania Innovation Interprise z tytułu kredytów wobec Bank Of Ireland są pokazane w nocie dotyczącej działalności zaniechanej (nota 22).
W związku z likwidacją Spółki Innovation Intersprises, Bank of Ireland dokona zaspokojenia z hipoteki ustanowionej na nieruchomości Spółki, w tym celu zostali wyznaczeni łączni syndycy masy upadłościowej: Pan Luke Charleton oraz Pan Marcus Purcell z Ernst & Young.
Zgodnie z aktualną wiedzą Spółki, Bank dokona zaspokojenia swojej wierzytelności z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, co ma mieć miejsce w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Z pozostałej po zaspokojeniu roszczeń Banku kwoty zostaną zespojone roszczenia pozostałych wierzycieli, co zgodnie z informacjami, które posiada Spółka potrwa ok 12 m-cy.
Oprocentowanie kredytów w zł oparte jest na stopie WIBOR plus marża banku. Kredyty walutowe natomiast na stopie EURIBOR plus marża banku. 2 mln CHF jako udzielona pożyczka od J.E. Robert są oprocentowane 3% rocznie. Data spłaty - nie wcześniej niż wtedy, gdy Grupa PZ Cormay SA osiągnie zysk w wysokości 3 000 tys. CHF oraz po 1 stycznia 2013 roku kwoty spłat pożyczki nie mogą w żadnym roku przekroczyć rocznie 20% zysku netto Grupy Kapitałowej PZ Cormay S.A.
41.2. Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
41.3. Nabyte dłużne papiery wartościowe
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
41.4. Udzielone pożyczki
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
42. Rezerwy
42.1. Zmiany stanu rezerw
| Rezerwy na świadczenia pracownicze |
Rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
Inne rezerwy | Rezerwy ogółem | |
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 769 | 2 884 | 3 826 | 7 479 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 8 558 | 8 558 |
| Rozwiązanie | 511 | 2 773 | 2 176 | 5 460 |
| Na dzień 31 grudnia 2015 roku | 769 | 1 692 | 3 251 | 5 712 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku |
678 | 0 | 3 251 | 3 929 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku | 91 | 1 692 | 0 | 1 783 |
| Na dzień 1 stycznia 2014 roku | 367 | 587 | 616 | 1 570 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 144 | 994 | 10 275 | 11 413 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 731 | 731 |
| Rozwiązanie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Na dzień 31 grudnia 2014 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku |
433 | 0 | 10 160 | 10 593 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku | 78 | 1 581 | 0 | 1 659 |
42.2. Inne rezerwy
W pozycji inne rezerwy GK PZ CORMAY S.A. wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2015 r.:
| - rezerwa na spór z Diesse | 1 300 |
|---|---|
| - rezerwa z inwentaryzacji sald | 650 |
| - rezerwa na koszt własny sprzedaży zrealizowanej w 2015 r. | 484 |
| - rezerwa na prowizje od sprzedaży zrealizowanej w 2015 roku | 217 |
| - rezerwa na przyszłe umorzenie wierzytelności | 208 |
| - rezerwa na koszty postępowania sądowego | 174 |
| - rezerwa na koszty związane ze sprawozdawczością finansową (koszty badania sprawozdania, wykonanie testu na utratę wartości) |
75 |
| - rezerwa na zobowiązania handlowe | 75 |
| - rezerwa na szacowane odsetki związane z ryzykiem zwrotu dotacji | 68 |
42.3. Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Grupę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Grupa nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.
43. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe)
43.1. Zobowiązania z tytułu zaliczek
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
43.2. Zobowiązania pozostałe
Zobowiązania wykazane w bilansie są w przeważającej mierze płatne w terminie 30 – 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 14 911 | 27 960 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych | 789 | 1 059 |
| Podatek VAT i pozostałe obciążenia podatkowe | 58 | 1059 |
| Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 558 | 0 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 173 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 416 | 534 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 663 | 506 |
| Zobowiązania z tytułu dotacji | 447 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 245 | 0 |
| Zobowiązanie z tytułu kaucji | 52 | 0 |
| Inne zobowiązania | 9 | 28 |
| Razem | 17 115 | 29 553 |
43.3. Otrzymane dotacje oraz pozostałe zobowiązania
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
||
|---|---|---|---|
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu: | |||
| otrzymanych dotacji na prace rozwojowe | 8 825 | 8 926 | |
| Razem | 8 825 | 8 926 | |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 | 64 | 0 | |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 | 8 761 | 8 926 |
Dotacje występują w sprawozdaniu jednostki dominującej PZ CORMAY.
Pismami z dnia 30 września 2015 roku Spółka złożyła oświadczenia o odstąpieniu od następujących umów o dofinansowanie zawartych z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości :
1/ nr UDA-POIG.04.04.00-06-011/13-00 dotyczącej projektu inwestycyjnego wdrożenia analizatora hematologicznego Hermes Junior do produkcji,
2/ nr UDA-POIG.04.06.00-06-002/12-00 dotyczącej projektu inwestycyjnego wdrożenia do produkcji analizatora biochemicznego POCT BlueBox,
Umowy uległy rozwiązaniu po upływie 30 dniowego okresu wypowiedzenia Podstawą do odstąpienia od Umów przez Spółkę było:
- 1) pozyskanie przez Spółkę w dniu 25 września 2015 roku informacji o terminie rejestracji podwyższenia kapitału Spółki oraz informacji o terminie wpływu środków finansowych z emisji akcji serii K, który to termin określony został na dzień 30 września 2015 roku. Tym samym Spółka stwierdziła brak możliwości dotrzymania terminu zakończenia projektów będących przedmiotem wymienionych wyżej Umów do dnia 31 grudnia 2015 roku oraz niemożliwość osiągnięcia wskaźników rezultatu projektów;
- 2) istnienie znaczącego ryzyka wypowiedzenia Umów, ze skutkiem natychmiastowym oraz następstwa postanowień umownych w postaci wykluczenia możliwości ubiegania się i otrzymania przez Spółkę dofinansowania ze środków POIG oraz innych programów realizowanych przez PARP w okresie 3 lat od dnia rozwiązania Umów. Zamiarem Spółki jest uczestnictwo w konkursach o dofinasowanie projektów inwestycyjnych z programów na lata 2014 – 2020 w celu pozyskania części finansowania dla realizowanego programu inwestycyjnego.
W następstwie wypowiedzenia wyżej wymienionych umów Spółka zwróciła 11.808 tys. dotacji oraz 431 tys. odsetek (z czego 7.800 tys. złotych znajdowało się na dotacyjnych kontach zaliczkowych). Rozwiązanie powyższych umów nie będzie miało wpływu na termin realizacji prac dotyczących opracowywania i industrializacji konstruowanych przez Spółkę analizatorów Hermes Junior oraz BlueBox.
Przedmiotem projektu roboczo nazwanego BlueBox jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (point of care testing) wraz z dedykowaną linią odczynników oraz kaset. W ramach prac nad analizatorem zakończono fazę prototypowania w ramach której powstały 3 prototypy na potrzeby testów i walidacji wewnętrznej, kontynuowane są badania nad optymalizacją aplikacji, przetestowano sposoby heparynizacji elementów. Ponadto trwają prace nad ostateczną wersją kapilary do pobierania i separacji krwi.
W październiku 2015 r. Spółka podjęła decyzję o zakończeniu współfinansowano ze środków dotacyjnych projektu Pt. "Opracowanie innowacyjnego analizatora biochemicznego POC oraz dedykowanych odczynników". Decyzja o zakończeniu projektu wynika z nieosiągnięcia, dwóch założonych w biznes planie projektu, parametrów opracowanego analizatora oraz z braku akceptacji zmian w biznes planie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
W związku z powyższymi trudnościami niemożliwe było spełnienie założeń projektu. W czwartym kwartale 2015 roku Spółka podjęła decyzję o złożeniu wniosku o płatność końcową (zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie). Spółka nie identyfikuje znacznego ryzyka utraty już przyznanego dofinansowania na zrealizowane prace badawczo-rozwojowe.
Do dnia 31 grudnia 2015 r. w ramach realizacji projektu spółka otrzymała 4,3 miliona złotych dofinansowania na prace badawcze oraz 1,6 miliona złotych na prace rozwojowe. Biorąc pod uwagę brzmienie umowy dotacyjnej w ocenie Zarządu istnieje niskie prawdopodobieństwo obowiązku zwrotu części otrzymanych dotacji, jednakże z uwagi na zasadę ostrożności, nierozliczoną zaliczkę w kwocie 446 tys. złotych Spółka zaprezentowała w niniejszym sprawozdaniu jako zobowiązania. Ponadto utworzono rezerwę na odsetki w kwocie 68 tys. złotych.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
Pomimo zakończenia korzystania ze współfinansowania z programów pomocowych, projekt jest kontynuowany w oparciu o finansowanie środkami własnymi. W chili obecnej trwają prace industrializacyjne. Przewidywany termin rozpoczęcia wprowadzenia na rynek gotowego produktu to połowa 2017 roku.
44. Zobowiązania warunkowe
44.1. Zobowiązania warunkowe wynikające z kredytu
Na dzień 31 grudnia2015 roku na majątku Spółek Grupy Kapitałowej ustanowiono następujące zabezpieczenia:
-
- na majątku PZ CORMAY S.A. ustanowiono zabezpieczenia zabezpieczające udzielony przez Bank Zachodni BZ WBK kredyt obrotowy do kwoty 5 milionów PLN (zabezpieczenia opisane w nocie 40.1)
-
- Hipoteka umowna łączna do kwoty najwyższej 21.000 tys. zł, ustanowiona m.in. na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości w Lublinie, ul Rapackiego 19abc, której właścicielem jest spółka Orphee Technics Sp. z o.o.
-
- Zastaw rejestrowy na zapasach Spółki Orphée S.A. ustanowiono do kwoty 7.200 tys. zł, jako zabezpieczenie kredytu obrotowego dla spółki PZ CORMAY S.A.
-
- Hipoteka na nieruchomości w Carrigtwohill w Irlandii oraz poręczenie od M.O'Donovan w kwocie 241 251 EUR oraz 6 349 EUR.
W związku z likwidacją Spółki Innovation Intersprises Ltd. Bank of Ireland dokona zaspokojenia z hipoteki ustanowionej na nieruchomości Spółki w Carrigtwohill w Irlandii stanowiącą zabezpieczenie kredytu. W tym celu zostali wyznaczeni łączni syndycy masy upadłościowej: Pan Luke Charleton oraz Pan Marcus Purcell z Ernst & Young.
Zgodnie z aktualną wiedzą Spółki, Bank dokona zaspokojenia swojej wierzytelności z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, co ma mieć miejsce w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Z pozostałej po zaspokojeniu roszczeń Banku kwoty zostaną zespojone roszczenia pozostałych wierzycieli, co zgodnie z informacjami, które posiada Spółka potrwa około 12 miesięcy.
44.2. Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotacyjnych
Na dzień 31 grudnia 2015 roku wartość umów dotacyjnych zabezpieczona wekslami in blanco dotycząca zakończonych projektów w okresie zabezpieczenia utrzymania ich trwałości wynosi 23.920 tys. złotych.
44.3. Weksle związane z trwającymi umowami leasingowymi
Weksle zabezpieczające wywiązanie się ze zobowiązań dotyczących leasingów, wartość zobowiązań leasingowych na dzień 31.12.2015 r. 827 tys. złotych.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd nie widzi zagrożenia realizacji przedmiotowych weksli.
44.4. Gwarancje bankowe
Po dniu bilansowym Bank Zachodni WBK S.A. na zlecenie Spółki PZ CORMAY S.A. wystawił gwarancję zabezpieczającą wywiązanie się przez Spółkę ze zobowiązań wynikających z umowy najmu. Wartość gwarancji 19.558,48 EUR. Termin obowiązywania: 15 stycznia 2019 roku.
44.5. Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji
44.5.1. Postępowania dotyczące PZ CORMAY S.A.
Sprawy sądowe – Tomasz Tuora przeciwko PZ CORMAY S.A.
Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 26 sierpnia 2014 r. w przedmiocie odwołania i powołania członków Rady Nadzorczej (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 915/14). Trwa postępowanie dowodowe przed Sądem I instancji.
Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał / uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał Rady Nadzorczej z dnia 26.08.2014 r. w przedmiocie wyboru członków Zarządu (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 1020/14). Postępowanie zawieszone postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 r. do czasu rozstrzygnięcia postępowania pod. sygn. akt: XXVI GC 915/14.
Sprawy sądowe - QXB Sp. z o.o. przeciwko PZ CORMAY S.A.
Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwał, ewentualnie stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 2 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisje akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru w stosunku do dotychczasowych akcjonariuszy, oznaczenia
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
dnia prawa poboru oraz zmiany statutu Spółki. Postępowanie zawieszone postanowieniem z dnia 12 października 2015 r. do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie XXVI GC 1020/14.
Sprawy sądowe – PZ CORMAY S.A. przeciwko Tomasz Tuora
Postępowanie o zapłatę środków pobranych przez Tomasza Tuora ze Spółki w latach 2011 — 2012 w łącznej kwocie 2.521.500,00 zł. (SO w Warszawie, XXVI Wydział Gospodarczy XXVI GC 330/15 (uprzednio: XXVI GNc 181/15)). Podstawą żądania pozwu jest zwrotu nienależnego świadczenia w postaci pobranych ze Spółki środków pieniężnych w okresie pełnienia przez Pozwanego funkcji Prezesa Zarządu Spółki. Pozwany w tym czasie m.in. wystawiał dokumenty księgowe opiewające na nienależne i niemające pokrycia w rzeczywistych świadczeniach kwoty i kwoty te otrzymywał od Spółki. Trwa postępowanie dowodowe przed Sądem I instancji
Postępowania prokuratorskie wszczęte na wniosek PZ CORMAY S.A.
Postępowanie przed Prokuratorem Rejonowym Warszawa-Żoliborz, prowadzone pod sygnaturą 1 Ds. 666/14, z wniosku PZ Cormay S.A. Spółka złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 296 5 1 w zw. z art. 296 2 w zw. z art. 296 S 3 w zw. z art. 12 k.k. polegającego na tym, że sprawca w okresie pomiędzy 10 września 2010 r. a 14 marca 2014 r., będąc zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień wyrządził Spółce szkodę majątkową w wysokości nie mniejszej niż 1.972.705,50 zł, w ten sposób, że w dniu 10 września 2010 r. zawarł w imieniu Spółki niekorzystne, nieuzasadnione ekonomicznie i niezabezpieczające interesów Spółki porozumienie z TT Management sp. z o.o., zmienione następnie w dniu 15 września 2012 r., a następnie, w związku z tym porozumieniem, doprowadził do nieuzasadnionego ekonomicznie przekazania przez Spółkę na rzecz spółek Cormay AG z siedzibą w Liechtensteinie oraz Planezza Ltd. z siedzibą w Nikozji (Cypr), a także na rzecz sprawcy, łącznej kwoty 39.469.900,00, co stanowiło w istocie udzielenie wyżej wymienionym podmiotom nieoprocentowanej pożyczki, w wyniku czego Spółka została pozbawiona możliwości korzystania z wyżej wymienionych środków pieniężnych, w tym możliwości pobierania odsetek od przelanych kwot w wysokości łącznej nie mniejszej niż 1.206.437,96 zł, oraz w wyniku czego Spółka zawarła umowy kredytu na łączną kwotę przekraczająca 20.000.000,00 zł i poniosła koszty z tego tytułu w wysokości nie mniejszej niż 766.267,54 zł - W dniu 30 listopada 2015 r. prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa. Na wyżej wymienione postanowienie zostało złożone zażalenie w dniu 16 grudnia 2015 r.
Postępowanie przed Prokuratorem Rejonowym Warszawa Żoliborz prowadzone pod sygnaturą Ds. 605/15/IV. Postępowanie toczy się na skutek dokonanego przez Spółkę w dniu 24 marca 2015 r. zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki, polegającego na tym, że w okresie pomiędzy 6 czerwca 2011 r. a 8 września 2012 r., działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień, sprawca doprowadził do pozbawionych uzasadnienia ekonomicznego wypłat środków z kasy spółki oraz do przelewów środków pieniężnych z rachunków Spółki — w łącznej kwocie 2.521.500,00zł — na rzecz swoją oraz osób trzecich, które to kwoty polecał księgować na poczet wystawionych przez siebie (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej) faktur VAT, stwierdzających wykonanie fikcyjnych usług na rzecz Spółki, czym wyrządził Spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. W dniu 3 lipca 2015 r. doręczono zawiadomienie o wszczęciu śledztwa.
Inne
Postępowanie prowadzone przez Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu RKR-91/15. Postępowanie na skutek zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 303 § 1 w zw. z art. 303 § 2 k.k. oraz z art. 77 pkt 1 Ustawy o rachunkowości w zw. z art. 11 § 2 k.k. dotyczącego dopuszczenia do prowadzenia ksiąg Spółki w sposób sprzeczny z przepisami ustawy oraz do podawania w księgach rachunkowych nierzetelnych danych w zakresie wykazywanego przez Spółkę wyniku finansowego. W dniu 4 grudnia 2015 r. organ prowadzący postępowanie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Na wyżej wymienione postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia złożono zażalenie w dniu 23 grudnia 2015 r.
44.5.2. Postępowania dotyczące ORPHEE S.A.
Spór z Diagnostica Holding S.R.L.
Orphee S.A. była w okresie sprawozdawczym stroną postępowania arbitrażowego, dotyczącego akwizycji spółki Diesse Diagnostica Senese S.p.A.W styczniu 2014 roku Diagnostica Holding s.r.l., zarzuciła Orphée S.A. naruszenie umowy przyznającej Orphée S.A. prawo do nabycia, a Diagnostica Holding s.r.l prawo do sprzedaży dalszych 50% praw do głosów w spółce DiesseDiagnostica Senese S.p.A. W wyniku wydanego Wyroku zostały potwierdzone następujące okoliczności:
- Umowa Sprzedaży Akcji Diesse z dnia 14 lutego 2013 roku (ang. Shares Purchase Agreement) i Porozumienie Akcjonariuszy pozostają w mocy,
- Umowa Opcji uległa rozwiązaniu. Spółka zobowiązana jest do poniesienia kosztów proceduralnych i prawnych, nie jest natomiast zobowiązana do zapłaty odszkodowania na rzecz Diagnostica Holding S.r.l. w żądanej wysokości 6,75 mln Euro.
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
W dniu 25 stycznia 2016 roku do Spółki wpłynął pozew przekazany za pośrednictwem Tribunal De Premere Instance (Sąd I Instancji) w Genewie wniesiony przez Diagnostica Holding s.r.l. ("Diagnostica") do U.N.E.P. Coste d'Appello di Milano (Sąd Apelacyjny w Mediolanie). Otrzymany pozew dotyczy zakwestionowania Wyroku Sądu Arbitrażowego w Mediolanie z dnia 30 grudnia 2014 roku w zakresie roszczeń odszkodowawczych. Żądana w pozwie kwota odszkodowania na rzecz Diagnostica wynosi 6,75 mln Euro. Grupa utworzyła rezerwę na koszty sporu w kwocie 330 tys. CHF.
44.6. Rozliczenia podatkowe
Rozliczenia podatkowe, jak również inne obszary działalności podlegające regulacjom prawnym (m.in. sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, uprawnionych do nakładania kar i sankcji. Jednakże obowiązujący system prawa nie jest doskonały, posiada luki i sprzeczności aksjologiczne i logiczne. Obszar ten obejmuje zarówno stanowienie prawa, jak i jego stosowanie. Niestabilność i niejasność wielu przepisów prawnych skutkuje rozbieżnością w ich interpretacji, co z kolei przekłada się na zajmowanie odmiennych stanowisk w relacjach organ podatkowy – przedsiębiorstwo.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Wedle najlepszej wiedzy Zarządu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2015 roku nie było konieczności tworzenia rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
44.7. Zobowiązania inwestycyjne
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
45. Informacje o podmiotach powiązanych
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi na dzień 31.12.2015 roku oraz na dzień 31.12.2014 roku.
| Zakupy od podmiotów powiązanych |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Podmiot powiązany kapitałowo | |||||
| Orphée S.A. | 2015 | 3 323 | 2 520 | 15 494 | 9 017 |
| 2014 | 7 711 | 3 535 | 15 494 | 6 809 | |
| Innovation Enterprises Ltd | 2015 | 169 | 629 | 0 | 63 |
| 2014 | 1 947 | 556 | 47 | 2 | |
| Kormej Diana Sp. z o.o. | 2015 | 0 | 859 | 0 | 327 |
| 2014 | 0 | 1 240 | 0 | 507 | |
| Kormiej Rusłand Sp. z o.o. | 2015 | 10 | 6 435 | 41 | 529 |
| 2014 | 0 | 11 484 | 0 | 2 220 | |
| Orphee Technics Sp. z o. o | 2015 | 656 | 68 | 150 | 1 |
| 2014 | 663 | 23 | 134 | 0 |
45.1. Jednostka dominująca całej Grupy
PZ CORMAY S.A. jest podmiotem dominującym w Grupie.
45.2. Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę
Podmiotem mającym znaczący wpływ na Spółkę i Grupę Kapitałową PZ CORMAY S.A. pozostaje Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wraz z podmiotami powiązanymi będący na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego największym akcjonariuszem PZ Cormay S.A. – 25%. Total FIZ jest jednocześnie największym akcjonariuszem Orphée S.A. i posiada w tej spółce 35%.
45.3. Jednostka współkontrolowana
Na dzień 31 grudnia 2014 roku oraz 31 grudnia 2015 roku jednostka dominująca za pośrednictwem Orphee S.A. posiada udziały w jednostce współkontrolowanej – Diesse Diagnostica Senese S.p.A.
45.4. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
45.5. Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
W okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2015 roku Grupa nie udzielała pożyczek członkom zarządu spółek Grupy lub innych organów.
45.6. Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
W 2015 roku nie było innych transakcji z Członkami Zarządu niż wypłaty wynagrodzenia i zwroty poniesionych kosztów zgodnie z umową (szczegóły wypłat 200 tys. CHF przez Tomasza i Tadeusza Tuora zawarte są w nocie 20.2.).
45.7. Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej
45.7.1 Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej
| Rok zakończony 31 grudnia 2015 |
Rok zakończony 31 grudnia 2014 |
|
|---|---|---|
| Wynagrodzenie Zarządu Jednostki Dominującej, w tym | 1 200 | 560 |
| Janusz Płocica | 840 | 294 |
| Wojciech Suchowski - Wicperezes Zarządu | 360 | 126 |
| Tomasz Tuora | 120 | |
| Barbara Tuora-Wysocka | 20 | |
| Rada Nadzorcza jednostki dominującej | 222 | 157 |
| Marek Warzecha – Przewodniczący Rady Nadzorczej | 48 | 17 |
| Janusz Koczyk – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej | 42 | 11 |
| Piotr Augustyniak | 42 | 11 |
| Stefan Grzywnowicz | 24 | 8 |
| Adam Jankowski | 24 | 8 |
| Wojciech Wrona | 42 | 11 |
| Jackowski Stefan | 21 | |
| Jaworski Włodzimierz | 17 | |
| Nowak Paweł | 17 | |
| Rejman Radosław | 7 | |
| Rudnik Krzysztof | 15 | |
| Tuora Tadeusz | 8 | |
| Łapiński Konrad | 6 | |
| Wynagrodzenie Zarządu jednostek zależnych | 8 801 | 1 972 |
| Rada Nadzorcza jednostek zależnych | 0 | 0 |
| 10 223 | 2 689 |
Dodatkowo Panowie Tomasz Tuora i Tadeusz Tuora oraz Piotr Skrzyński pobierali wynagrodzenie w spółce Diesse, które nie zostało uwzględnione w nocie powyżej.
W 2015 roku członkowie Rady Dyrektorów – Tomasz Tuora I Tadeusz Tuora wypłacili z rachunków bankowych Spółki Orphée S.A. 1.915 tys. CHF bez podstawy prawnej, bez akceptacji Walnego Zgromadzenia Spółki. Wypłacone nielegalnie kwoty stanowią przedmiot postępowania prawnego, którego celem jest odzyskanie nienależnie pobranych kwot.
Grupa nie udzielała w latach sprawozdawczych 2015 oraz 2014 pożyczek, ani innych świadczeń członkom Zarządu. Nie występowały także programy motywacyjne, ani premiowe.
45.7.2 Udziały wyższej kadry kierowniczej (w tym członków Zarządu i Rady Nadzorczej) w programie akcji pracowniczych
W spółkach Grupy Kapitałowej nie występują programy akcji pracowniczych.
46. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe i środki pieniężne. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność. Spółka posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Zasadą stosowaną przez Grupę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko związane z płynnością oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
46.1. Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych. Grupa zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie z zobowiązań o oprocentowaniu zmiennym. Na dzień 31 grudnia 2015 roku wszystkie umowy kredytowe oparte były o zmienne oprocentowanie. Oprocentowanie zadłużenia w umowach kredytowych zawieranych przez Grupę jest oparte stawkach EURIBOR dla EUR oraz WIBOR dla kredytu w PLN powiększonym o marżę banku, która jest każdorazowo negocjowana.
Grupa gromadzi i analizuje bieżące informacje z rynku na temat aktualnej ekspozycji na ryzyko zmiany stopy procentowej. Niepewność co do przyszłego poziomu stóp procentowych, a w konsekwencji do wysokości przyszłych kosztów finansowych stanowi istotną przeszkodę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. W 2015 roku Grupa nie zawierała kontraktów zabezpieczających ryzyko stopy procentowej. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Spółka nie była stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej).
| Zwiększenie/zmniejszenie o punkty procentowe | Wpływ na wynik finansowy brutto | ||
|---|---|---|---|
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku | |||
| Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR | 1,00% | 0 | |
| Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR | 1,00% | 0 | |
| Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR | -0,50% | 0 | |
| Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR | -0,50% | 0 | |
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 roku | |||
| Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR | 1,00% | 80 | |
| Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR | 1,00% | 0 | |
| Kredyty w zł oparte o stopę WIBOR | 1,00% | 100 | |
| Kredyty w EUR oparte o stopę EURIBOR | -0,50% | -40 | |
| Kredyty w CHF oparte o stopę LIBOR | -0,50% | 0 | |
| Kredyty w zł oparte o stopę WIBOR | -0,50% | -50 |
Nota dotyczy wyłącznie ryzyka stopy procentowej instrumentów które w swojej konstrukcji zawierają możliwość zmiany stopy procentowej w zależności od stawek referencyjnych np. WIBOR, LIBOR, EURIBOR.
46.2. Ryzyko walutowe
Spółki Grupy realizują przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiągają istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie spółki pozyskują większość materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały głównie w walucie EUR oraz USD. Niewielka część zakupów prowadzona jest w jenie japońskim oraz funcie
brytyjskim. Tym samym, zarówno sprzedaż realizowana na rynku polskim, jak i większość przychodów ze sprzedaży realizowanych na rynkach eksportowych, związana jest z ryzykiem kursowym, które może powodować obniżenie rentowności sprzedaży w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut, w których są dokonywane zakupy towarów i materiałów, jak i kursów walut, w których są osiągane przychody ze sprzedaży.
Należy jednak mieć na uwadze, iż osiągane przez Grupę Kapitałową PZ CORMAY S.A. przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach o charakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację swojej polityki cenowej w przypadku zmian kursów walut powodujących wzrost ceny zakupu surowców.
W 2015 roku Spółki Grupy nie były stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward). Stosuje się w możliwej do osiągnięcia skali hedging naturalny ryzyka kursowego.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe wahania kursu euro oraz rubla białoruskiego i rosyjskiego przy założeniu niezmienności innych czynników.
Do analizy wrażliwości wyniku finansowego brutto przyjęto założenie, że kursy walutowe mogą spaść lub wzrosnąć o 5%. Po analizie zmian kursów walut zdecydowano przyjąć taką wartość.
| 31.12.2015 | Razem | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 2 352 | 30 954 | 6 817 | 364 | 136 | 11 | |
| po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015 | 13 756 | 10 023 | 1 634 | 143 | 1 420 | 536 | 0 |
| wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% | 688 | 501 | 82 | 7 | 71 | 27 | 0 |
| wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% | -688 | -501 | -82 | -7 | -71 | -27 | 0 |
| 31.12.2015 | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 657 | 11 504 | 611 | 539 | 574 | 20 202 | |
| po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015 | 12 700 | 7 061 | 607 | 13 | 2 103 | 2 261 | 655 |
| wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% | -635 | -353 | -30 | -1 | -105 | -113 | -33 |
| wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% | 635 | 353 | 30 | 1 | 105 | 113 | 33 |
| Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 53 | 148 | 51 | 7 | -34 | -86 | -33 |
| wpływy na wynik finansowy brutto- spadek kursu o 5% | -53 | -148 | -51 | -7 | 34 | 86 | 33 |
| 31.12.2014 (dane przekształcone) | Razem | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 2 646 | 30 576 | 227 231 | 319 | 0 | 0 | |
| po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015 | 14 310 | 11 278 | 1 841 | 72 | 1 119 | 0 | 0 |
| wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% | 716 | 564 | 92 | 4 | 56 | 0 | 0 |
| wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% | -716 | -564 | -92 | -4 | -56 | 0 | 0 |
| 31.12.2014 (dane przekształcone) | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 814 | 0 | 0 | 452 | 11 | 13 069 | |
| po przeliczeniu na PLN wg stanu na 31.12.2015 | 14 008 | 11 994 | 0 | 0 | 1 585 | 39 | 390 |
| wpływy na wynik finansowy - wzrost kursu o 5% | -701 | -600 | 0 | 0 | -79 | -2 | -20 |
| wpływy na wynik finansowy - spadek kursu o 5% | 701 | 600 | 0 | 0 | 79 | 2 | 20 |
| Ekspozycja bilansowa na ryzyko kursowe | W walucie EUR |
W walucie RUB |
W walucie BYR |
W walucie USD |
W walucie CHF |
W walucie JPY |
|
| wpływy na wynik finansowy brutto - wzrost kursu o 5% | 15 | -36 | 92 | 4 | -23 | -2 | -20 |
| wpływy na wynik finansowy brutto- spadek kursu o 5% | -15 | 36 | -92 | -4 | 23 | 2 | 20 |
Wpływ na wynik jest wyrażony w tys. zł. Różnica pomiędzy kwotą należności i zobowiązań wykazanych w tabelach, a kwotą należności i zobowiązań wykazaną w bilansie, jest wynikiem nieujmowania w obliczeniach ryzyka walutowego zobowiązań w polskich złotych.
46.3. Ryzyko cen produktów, towarów
Poziom przychodów z działalności Grupy jest w istotnym stopniu powiązany z nakładami na służbę zdrowia w państwach, w których Grupa realizuje przychody. Jest to ogólnie powiązane z sytuacją gospodarczą w tych państwach, a także wzrostem PKB. Zarząd przeprowadził analizę, jak wyglądałby wpływ zmiany cen produktów i towarów na sytuację finansową Grupy – zmianę przychodów oraz dochodu brutto.
| Zwiększenie/ | ||
|---|---|---|
| zmniejszenie cen o punkty procentowe |
Wpływ na wynik finansowy brutto* | |
| Przyrost ceny oferowanych produktów | 5% | 2 250 |
| Spadek ceny oferowanych produktów | -5% | -2 250 |
| Przyrost ceny oferowanych produktów | 10% | 4 500 |
| Spadek ceny oferowanych produktów | -10% | -4 500 |
46.4. Ryzyko kredytowe
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu o zatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu o zatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez spółki Grupy kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracje ryzyka kredytowego.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, należności oraz pożyczek ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
46.5. Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, leasing finansowy.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz na dzień 31 grudnia 2014 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
| 31 grudnia 2015 roku | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 7 879 | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 15 193 | 1 919 | 3 | 17 115 | ||
| 15 193 | 1 919 | 3 | 24 994 |
| 31 grudnia 2014 roku (dane przekształcone) | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 9 958 | 14 453 | 24 411 | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 11 286 | 11 507 | 6 761 | 29 553 | ||
| 11 286 | 21 465 | 6 761 | 14 453 | 53 964 |
47. Instrumenty finansowe
47.1. Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| wartość bilansowa | wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| zgodnie z MSR 39 |
31 grudnia 2015 |
31 grudnia 2014 |
31 grudnia 2015 |
31 grudnia 2014 |
|
| Aktywa finansowe | |||||
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | PiN | 25 661 | 19 645 | 25 661 | 19 645 |
| Środki pieniężne ich ekwiwalenty | WwWGpWF | 24 005 | 52 943 | 24 005 | 52 943 |
| Suma | 49 666 | 72 588 | 49 666 | 72 588 | |
| Zobowiązania finansowe | |||||
| Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | PZFwgZK | 7 879 | 24 411 | 7 879 | 24 411 |
| - długoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | PZFwgZK | 7 879 | 14 453 | 7 879 | 14 453 |
| - długoterminowe oprocentowane wg stałej stopy procentowej | PZFwgZK | ||||
| - kredyt w rachunku bieżącym | PZFwgZK | 9 958 | 9 958 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | PZFwgZK | 17 115 | 29 553 | 17 115 | 29 553 |
| Suma | 24 994 | 53 964 | 24 994 | 53 964 |
| Użyte skróty: | |
|---|---|
| UdtW | – Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, |
| WwWGpWF | – Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, |
| PiN | – Pożyczki udzielone i należności, |
| DDS | – Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, |
| PZFwgZK | – Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Wartość godziwa nie różni się od wartości bilansowych, gdyż wycena tych pozycji do wartości godziwych nie miałaby istotnego wpływu na wynik finansowy.
Szacowanie wartości godziwej
Zgodnie z przyjętymi w roku 2009 zmianami do MSSF 7 w zakresie instrumentów finansowych, które są wyceniane w sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej, co wymaga ujawnienia metod pomiaru wartości godziwej, pogrupowanych według następującej hierarchii:
- poziom 1 ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach,
- poziom 2 na bazie wartości obserwowanych na rynku, ustalane przez odniesienie bezpośrednie (tj. do cen) lub pośrednie(tj. pochodne cen) do podobnych instrumentów istniejących na rynku,
- poziom 3 ceny niepochodzące z aktywnych rynków (na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe).
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym instrumenty finansowe rozliczane przez wynik finansowy nie występują.
47.2. Ryzyko stopy procentowej
W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
| 31 grudnia 2015 roku | <1rok | 1–2 lat | 2-3 lat | 3-4 lat | 4-5 lat | >5 lat | Ogółem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowanie stałe | |||||||
| Weksle objęte | 0 | ||||||
| Pożyczki otrzymane | 7879 | 7879 |
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające (w tysiącach zł)
| Pożyczki udzielone | 0 | |
|---|---|---|
| Oprocentowanie zmienne | ||
| Pożyczki udzielone | 0 | |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 0 | |
| Kredyty bankowe | 0 | |
| 31 grudnia 2014 roku | ||
| Oprocentowanie stałe | ||
| Weksle objęte | 0 | |
| Pożyczki otrzymane | 0 | |
| Pożyczki udzielone | 0 | |
| Oprocentowanie zmienne | ||
| Pożyczki udzielone | 0 | |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 9 958 | 9 958 |
| Kredyty bankowe | 0 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
47.3. Zabezpieczenia
Informacja dotycząca zabezpieczeń spłaty kredytów udzielonych spółkom Grupy znajduje się w nocie 41. Oprocentowane kredyty i pożyczki.
48. Zarządzanie kapitałem
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom (np. poprzez skup akcji własnych w celu ich umorzenia) lub wyemitować nowe akcje. W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2015 roku i 31 grudnia 2014 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady przyjęte przez Grupę stanowią, by wskaźnik ten mieścił się w przedziale do 50%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 24 411 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 17115 | 29 553 |
| Zobowiązania z tytułu wyemitowanych papierów dłużnych | ||
| Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 24 005 | 52 943 |
| Zadłużenie netto | 989 | 1 021 |
| Zamienne akcje uprzywilejowane Kapitał własny |
174 145 | 167 608 |
| Kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto | ||
| Kapitał razem | 174 145 | 167 608 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 175 134 | 168 629 |
|---|---|---|
| Wskaźnik dźwigni (%) | 1% | 1% |
| Wskaźnik dźwigni (%) bez uwzględnienia gotówki na inwestycje | 13% | 24% |
49. Struktura zatrudnienia
Zatrudnienie w Spółkach Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku i 31 grudnia 2014 roku kształtowało się następująco:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| Pracownicy umysłowi | 201 | 144 |
| Pracownicy fizyczni | 67 | 94 |
| Razem | 268 | 238 |
50. Sezonowość
W segmencie działalności na którym działają Grupa (IVD – in vitro diagnostics) brak jest zjawiska sezonowości. Spółka realizuje nieznacznie mniejsze przychody w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w sierpniu, z uwagi na ogólnoświatowe obniżenie ilości transakcji w tym okresie.
51. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym
Po dniu bilansowym (tj. 31 grudnia 2015 roku) miały miejsce następujące, istotne zdarzenia, mogące mieć wpływ na ocenę sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej PZ Cormay S.A.:
51.1. Likwidacja spółki zależnej
Po dniu bilansowym została rozpoczęta procedura postawienia spółki Innovation Enterprises Ltd. w stan likwidacji, co nie będzie miało wpływu na kontynuowanie działalności przez pozostałe spółki Grupy PZ CORMAY S.A. w tym jednostkę dominującą.
Rada Dyrektorów Innovation Enterprises Limited z siedzibą w Carrigtwohill, Republika Irlandii (Spółka zależna), na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 roku podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu jej likwidacji. Wniosek o wszczęcie procedury likwidacji i wyznaczenie na łącznych tymczasowych likwidatorów Pana Neila Hughes i Pana Josepha Walsh z Hughes Blake, Chartered Accountants of Joyce House, Holies Street, Dublin 2, został złożony w dniu 28 stycznia 2016 r. do Wysokiego Sądu w Dublinie, Republika Irlandii. W dniu 29 stycznia 2016 roku Spółka powzięła informację o przychyleniu się Wysokiego Sądu w Dublinie do wskazanego wniosku w zakresie powołania tymczasowych likwidatorów w osobie Pana Neila Hughes i Pana Josepha Walsh. W ocenie Zarządu proces likwidacji spółki zależnej nie spowoduje obciążenia wyniku finansowego Grupy dodatkowymi kosztami. Sporządzone dotychczas sprawozdania za rok 2014 i 2015 uwzględniają całkowitą utratę wartości udziałów spółki zależnej, jak również brak możliwości spłaty udzielonej przez Orphée S.A. spółce zależnej pożyczki (sprawozdania zawierają wszelkie niezbędne odpisy i rezerwy).
W dniu 9 marca 2016 roku Spółka powzięła informację o wydaniu przez Wysoki Sąd w Dublinie, Republika Irlandii w dniu 22 lutego 2016 roku postanowienia w postępowaniu w przedmiocie wniosku z dnia 28 stycznia 2016 roku o wszczęcie procedury likwidacji spółki Innovation Enterprises Limited z siedzibą w Carrigtwohill, Republika Irlandii i wyznaczenie na łącznych tymczasowych likwidatorów Pana Neila Hughes i Pana Josepha Walsh z Hughes Blake, Chartered Accountants of Joyce House, Holies Street. W Postanowieniu Sąd orzekł, że Spółka Zależna objęta zostanie likwidacją w trybie przepisów ustawy o spółkach kapitałowych z 2014 roku w ramach postępowania głównego zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia Rady _WE_ nr 1346/2000. Kolejno Sąd uznał, iż Likwidatorzy Spółki Zależnej – Neil Hughes i Joseph Walsh z Hughes & Blake of Joyce House, HolIes Street, Dublin 2, spełnili wszystkie wymogi przewidziane prawem związane ze sprawowaniem funkcji likwidatorów Spółki Zależnej oraz przesłanki ustanowienia ich likwidatorami, a także ustanowił Łącznych Likwidatorów Spółki Zależnej w osobie pana Neila Hughesa i pana Josepha Walsha, postanawiając jednocześnie, że każdy z Łącznych Likwidatorów Spółki Zależnej może działać samodzielnie.
5 lutego 2016 r, w związku umową kredytu hipotecznego pomiędzy Innovation Enterprises Limited a Bankiem Irlandii, Pan Luke Charleton oraz Pan Marcus Purcell Z Ernst & Young (Cork) zostali wyznaczeni przez Bank Irlandii na " łącznych syndyków masy upadłościowej" (ang. joint receiver) Innovation Enterprises Limited. Zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym
Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 13 do 75 stanowią jego integralną część
przez Bank Irlandii, syndycy są uprawnieni do objęcia i zarządzania majątkiem Spółki obciążonym kredytem hipotecznym wraz z około-kredytowymi opłatami.
Zgodnie z aktualną wiedzą Zarządu, Bank dokona zaspokojenia swojej wierzytelności z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, co ma mieć miejsce w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Z pozostała po zaspokojeniu roszczeń Banku kwoty zostaną zespojone roszczenia pozostałych wierzycieli, co zgodnie z informacjami, które posiada Spółka potrwa ok 12 m-cy.
Spółka Orphee S.A. jako właściciel Spółki Innovation Enterprises Limited nie odpowiada za jej zobowiązania przed wierzycielami.
51.2. Pozostałe zdarzenia następujące po dniu bilansowym
- 1. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w dniu 16 lutego 2016 roku podjął uchwałę zgodnie z którą do obrotu giełdowego na rynku równoległym dopuszczonych zostaje 2.500.000 (dwa miliony pięćset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki oraz 60.189 (sześćdziesiąt tysięcy sto osiemdziesiąt dziewięć) akcji zwykłych na okaziciela serii H Spółki o wartości nominalnej 1,00 zł jeden złoty każda, z dniem 22 lutego 2016 roku, przedmiotowe akcje wprowadzono do obrotu giełdowego.
-
- Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 4 lutego 2016 r. na wniosek Orphée S.A. podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie o zatwierdzenie prospektu emisyjnego Orphée SA wszczętego na podstawie wniosku złożonego w dniu 25 listopada 2013 r. w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na ryku regulowanym akcji Spółki.
-
- W dniu 25 stycznia 2016 roku spółka zależna Orphee S.A. otrzymała pozew przekazany za pośrednictwem Tribunal De Premere Instance (Sąd I Instancji) w Genewie wniesiony przez Diagnostica Holding s.r.l. ("Diagnostica") do U.N.E.P. Coste d'Appello di Milano (Sąd Apelacyjny w Mediolanie) dotyczący zakwestionowania Wyroku Sądu Arbitrażowego w Mediolanie z dnia 30 grudnia 2014 roku w zakresie roszczeń odszkodowawczych. Żądana w pozwie kwota odszkodowania na rzecz Diagnostica wynosi 6 750 000 Euro. Na koszty sporu Orphee S.A. utworzyła rezerwę w kwocie 330 tys. CHF.
52. Wynagrodzenie wynikające z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych Jednostki Dominującej
Podmiot z którym zawarto umowy na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych w roku 2015 BDO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 3355.
Umowa z dn. 10 sierpnia 2015 roku na usługi audytorskie - przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego spółki PZ CORMAY S.A. oraz przeprowadzenie badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31 grudnia 2015 roku.
Podmiot z którym zawarto umowy na przegląd śródroczny i badanie sprawozdań rocznych w roku 2014: BTFG Audit sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 3105.
Umowa z dn. 28 października2014 roku na usługi audytorskie - przeprowadzenie badania go sprawozdania finansowego spółki PZ CORMAY S.A. oraz przeprowadzenie badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZ CORMAY na dzień 31 grudnia 2014 roku
Umowy zawarte na czas realizacji przedmiotu umowy.
| 2015 | 2014 | |
|---|---|---|
| Wynagrodzenie audytora | 110 | 172 |
| Badanie rocznych sprawozdań finansowych: PZ CORMAY S.A. i Grupy PZ CORMAY | 84 | 68 |
| Przeglądy sprawozdań finansowych | 26 | 36 |
| Usługi pokrewne | 0 | 68 |
53. Pozostałe informacje do sprawozdania finansowego
Pozostałe informacje pomocne w pełnym zrozumieniu sytuacji majątkowej i finansowej Grupy zawarte zostały w Sprawozdaniu Zarządu Grupy Kapitałowej PZ CORMAY S.A. z działalności.