AI assistant
PZ Cormay S.A. — Annual Report 2015
Mar 30, 2017
5783_rns_2017-03-30_e0284163-234b-4d96-9817-78662bcf98e6.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
BYŁO na stronie tytułowej:
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 wraz z opinią niezależnego Biegłego Rewidenta
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Katarzyna Żuk Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Łomianki, 21 marca 2016 roku
JEST na stronie tytułowej:
GRUPA KAPITAŁOWA PZ CORMAY S.A.
Sprawozdanie Finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2015 wraz z opinią niezależnego Biegłego Rewidenta
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Katarzyna Żuk Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu Osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Łomianki, 30 marca 2017 roku
BYŁO:
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2015 ROKU
| 31.12.2014 | |||
|---|---|---|---|
| w tysiącach złotych | Nota | 31.12.2015 | (dane przekształcone) |
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 150 601 | 142 589 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 26 | 22 928 | 36 435 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 28 | 1 143 | 0 |
| Wartości niematerialne | 29 | 643 | 3738 |
| Wartość firmy | 16 | 4 160 | |
| Inwestycje w jedn. współkontr. i stow. wycen. met. praw własności | 33 | 73 667 | 61 981 |
| Inne aktywa długoterminowe | 1 249 | 697 | |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 1 388 | 2 340 | |
| Nakłady na trwające prace rozwojowe | 48 656 | 32 760 | |
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe) | 98 | 0 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 813 | 478 | |
| Aktywa obrotowe | 76 539 | 102 713 | |
| Zapasy | 35 | 22 568 | 28 619 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 36 | 25 661 | 19 645 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 37 | 177 | 323 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 38 | 24 005 | 52 943 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 1 183 | |
| Aktywa związane z działalnością zaniechaną | 4 128 | 0 | |
| SUMA AKTYWÓW | 227 141 | 245 302 | |
| Kapitał własny (przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej) | 108 670 | 96 011 | |
| Kapitał podstawowy | 40.1 | 63 724 | 31 862 |
| Kapitał zapasowy | 40.2 | 51 365 | 103 495 |
| Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | 40.3 | 16 004 | 4 914 |
| Skumulowane inne całkowite dochody | 0 | 0 | |
| Wynik okresu bieżącego | -22 423 | -42 427 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 0 | -1 833 |
| Udziały niekontrolujące | 65 475 | 71 597 | |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny ogółem | 174 145 | 167 608 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 19 005 | 25 641 | |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 14 453 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 42.1 | 1 692 | 1 581 |
| Rezerwy pozostałe | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 42.1 | 91 | 78 |
| Pozostałe zobowiązania | 582 | 603 | |
| Otrzymane dotacje | 43.3 | 8 761 | 8 926 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 33 991 | 52 053 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: | 33 991 | 52 053 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 43 | 17 115 | 29 553 |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 41.1 | 0 | 9 958 |
| Pozostałe zobowiązania | 382 | 1949 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 42.1 | 3 251 | 10 160 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 42.1 | 678 | 433 |
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
0 | 0 | |
| Otrzymane dotacje | 64 | 0 | |
| Zobowiązania związane z działalnością zaniechaną | 12 500 | 0 | |
| Zobowiązania razem | 52 996 | 77 694 | |
| SUMA PASYWÓW | 227 141 | 245 302 |
JEST:
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2015 ROKU
| 31.12.2014 | |||
|---|---|---|---|
| w tysiącach złotych | Nota | 31.12.2015 | (dane przekształcone) |
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe | 150 601 | 142 589 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 26 | 22 928 | 36 435 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 28 | 1 143 | 0 |
| Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe | 48 656 | 32 760 | |
| Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych | 1 388 | 2 340 |
| Wartości niematerialne - pozostałe | 29 | 643 | 3738 |
|---|---|---|---|
| Wartość firmy | 16 | 4 160 | |
| Inwestycje w jedn. współkontr. i stow. wycen. met. praw własności | 33 | 73 667 | 61 981 |
| Inne aktywa długoterminowe | 1 249 | 697 | |
| Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe) | 98 | 0 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 813 | 478 | |
| Aktywa obrotowe | 76 539 | 102 713 | |
| Zapasy | 35 | 22 568 | 28 619 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 36 | 25 661 | 19 645 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 37 | 177 | 323 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 38 | 24 005 | 52 943 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 1 183 | |
| Aktywa związane z działalnością zaniechaną | 4 128 | 0 | |
| SUMA AKTYWÓW | 227 141 | 245 302 | |
| Kapitał własny (przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej) | 108 670 | 96 011 | |
| Kapitał podstawowy | 40.1 | 63 724 | 31 862 |
| Kapitał zapasowy | 40.2 | 51 365 | 103 495 |
| Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | 40.3 | 16 004 | 4 914 |
| Skumulowane inne całkowite dochody | 0 | 0 | |
| Wynik okresu bieżącego | -22 423 | -42 427 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 0 | -1 833 | |
| Udziały niekontrolujące | 65 475 | 71 597 | |
| Kapitał własny ogółem | 174 145 | 167 608 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 19 005 | 25 641 | |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 14 453 | |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 42.1 | 1 692 | 1 581 |
| Rezerwy pozostałe | 0 | 0 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 42.1 | 91 | 78 |
| Pozostałe zobowiązania | 582 | 603 | |
| Otrzymane dotacje | 43.3 | 8 761 | 8 926 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 33 991 | 52 053 |
| Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, w tym: | 33 991 | 52 053 | |
|---|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 43 | 17 115 | 29 553 |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 41.1 | 0 | 9 958 |
| Pozostałe zobowiązania | 382 | 1949 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 42.1 | 3 251 | 10 160 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 42.1 | 678 | 433 |
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
0 | 0 | |
| Otrzymane dotacje | 64 | 0 | |
| Zobowiązania związane z działalnością zaniechaną | 12 500 | 0 | |
| Zobowiązania razem | 52 996 | 77 694 | |
| SUMA PASYWÓW | 227 141 | 245 302 |
BYŁO:
7.1. Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych
Grupa zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Grupy. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Spółki w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję ojej ujęciu jako nieruchomości inwestycyjnej lub środek trwały.
Przeniesienie aktywów bądź grupy aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży
Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Na dzień bilansowy Zarząd ocenia prawdopodobieństwo zakończenie transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.
Wycena zapasów
Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych, niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich. Zapasy produktów, materiałów i towarów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO. Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej odokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania.
Na każdy dzień bilansowy dokonuje się oceny składników zapasów pod kątem utraty ich wartości, dokonując, jeśli zajdą ku temu przesłanki, odpisu aktualizującego ich wartość.
W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody. Kwotę wszelkich odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmuje się jako koszt okresu, w którym odpis lub strata miały miejsce.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu oocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Koszty rozwoju
Koszty rozwoju są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze skapitalizowanie kosztów wynika z osądu kierownictwa dotyczącego potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanych wpływów z projektu, stopy dyskontowej oraz prognozowanego okresu uzyskiwania korzyści. Wartość bilansowa skapitalizowanych niezakończonych kosztów rozwoju na 31 grudnia 2015 roku wynosiła 48 656 tys. zł (2014: 32 760 tys. zł).
Konsolidacja jednostek, w których Grupa posiada mniej niż większość praw głosu
Grupa ocenia, że sprawuje kontrolę nad Orphee S.A, mimo że posiada mniej niż 50% praw głosu. W ocenie Zarządu posiadanie przez PZ Cormay S.A. 23% udziału w kapitale Orphee S.A pozwala wypełnić wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli na tą jednostką, tzn.:
- Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
- Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,
- Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 - B18:
- kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
- większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.
JEST:
7.1 Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Przeniesienie aktywów z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych
Grupa zmienia klasyfikację nieruchomości z nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania i nieruchomości te w większym niż nieistotnym stopniu są wykorzystywane dla własnych celów Grupy. Zarząd ocenia na dzień bilansowy istotność udziału własnego Spółki w użytkowaniu danej nieruchomości i podejmuje decyzję ojej ujęciu jako nieruchomość inwestycyjna lub środek trwały.
Przeniesienie aktywów bądź grupy aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży
Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Na dzień bilansowy Zarząd ocenia prawdopodobieństwo zakończenie transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.
Wycena zapasów
Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych, niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich. Zapasy produktów, materiałów i towarów są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO. Zapasy wykazywane są w wartości netto pomniejszonej odokonane odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące zapasy tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania.
Na każdy dzień bilansowy dokonuje się oceny składników zapasów pod kątem utraty ich wartości, dokonując, jeśli zajdą ku temu przesłanki, odpisu aktualizującego ich wartość.
W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody. Kwotę wszelkich odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmuje się jako koszt okresu, w którym odpis lub strata miały miejsce.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu oocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Nakłady na trwające prace rozwojowe, zakończone prace rozwojowe.
Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Pierwsze skapitalizowanie kosztów jako wartości niematerialnych wynika z osądu kierownictwa dotyczącego stwierdzenia, że składnik aktywów spełnił kryteria ujmowania zgodnie z MSR 38 oraz potwierdzenia istnienia technicznych i ekonomicznych możliwości kontynuacji projektu. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy projekt osiągnął pewien etap zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanych wpływów z projektu, stopy dyskontowej oraz prognozowanego okresu uzyskiwania korzyści. Wartość bilansowa skapitalizowanych niezakończonych kosztów rozwoju na 31 grudnia 2015 roku wynosiła 48 656 tys. zł (2014: 32 760 tys. zł).
Grupa przeprowadza co roku test sprawdzający, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Aby udowodnić, w jaki sposób dany składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, Grupa ocenia przyszłe korzyści ekonomiczne, które ma uzyskać z tego składnika na podstawie zasad określonych w MSR 36 "Utrata wartości aktywów". Kierownictwo Grupy oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem.
Konsolidacja jednostek, w których Grupa posiada mniej niż większość praw głosu
Grupa ocenia, że sprawuje kontrolę nad Orphee SA, mimo że posiada mniej niż 50% praw głosu. W ocenie Zarządu posiadanie przez PZ Cormay S.A. 23% udziału w kapitale Orphee SA pozwala wypełnić wszystkie wymagania określone w MSSF 10 par.7 dotyczące stwierdzenia sprawowania kontroli na tą jednostką, tzn.:
- Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
- Spółka z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych ,
- Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Ponadto w ocenie Zarządu dodatkowo spełnione są warunki określone MSSF 10 par. B18:
- kluczowy personel kierowniczy jednostki, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem (przykładowo dyrektor wykonawczy jednostki, w której dokonano inwestycji i dyrektor wykonawczy inwestora to ta sama osoba).
- większość członków organu zarządzającego jednostką, w której dokonano inwestycji, to osoby powiązane z inwestorem.
Ośrodek wypracowujący środki pieniężne
Zgodnie z definicją zawartą w paragrafie 6 MSR 36 ośrodek wypracowujący środki pieniężne jest najmniejszym dającym się określić zespołem aktywów, który wypracowuje wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Z określeniem, co stanowi ośrodek wypracowujący środki pieniężne, wiąże się subiektywna ocena. Jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, Grupa identyfikuje najmniejszy zbiór aktywów, który wypracowuje w znacznym stopniu niezależne wpływy pieniężne.
BYŁO:
7.2 Niepewność szacunków
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu ozmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.
Wycena rezerw pozostałych
Pozostałe rezerwy szacowane są na podstawie przewidywanych kosztów jakie Grupa z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała ponieść w okresach następnych. Szacunki dokonywane są w oparciu oprzewidywane podstawy przyszłych roszczeń z uwzględnieniem dodatkowych kosztów np. procesowych bądź kosztów odsetek w oparciu oaktualnie obowiązujące taryfy do ich ustalenia.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
JEST:
7.2 Niepewność szacunków
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu ozmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. W razie stwierdzenia istnienia przesłanek, że wartość bilansowa tych aktywów może nie być możliwa do odzyskania, Grupa przeprowadza test z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) ustalane są na podstawie wewnętrznych szacunków i są one aktualizowane na koniec każdego roku obrotowego. Z racji tego, że mają one charakter szacunków, choć najlepszych w ocenie kierownictwa, może być z nimi związana niepewność.
Wycena rezerw pozostałych
Pozostałe rezerwy szacowane są na podstawie przewidywanych kosztów jakie Grupa z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała ponieść w okresach następnych. Szacunki dokonywane są w oparciu oprzewidywane podstawy przyszłych roszczeń z uwzględnieniem dodatkowych kosztów np. procesowych bądź kosztów odsetek w oparciu oaktualnie obowiązujące taryfy do ich ustalenia.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości godziwej instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Wycena aktywów i zobowiązań dotyczących działalności zaniechanej
W momencie, w którym Grupa ma wystarczające przekonanie, co do tego, że działalność będzie (lub jest już) zaniechana, dokonuje reklasyfikacji aktywów, zobowiązań i wyników tej działalności do działalności zaniechanej. W takiej sytuacji aktywa są wyceniane w wartości likwidacyjnej i wykazywane w osobnej pozycji bilansu "aktywa dotyczące działalności zaniechanej", a zobowiązania są wyceniane w wartości godziwej i wykazywane w osobnej pozycji "zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej". Grupa wykorzystuje szacunki w celu określenia wartości likwidacyjnej aktywów dotyczących działalności zaniechanej, będące najlepszą oceną kierownictwa, co do wartości odzyskiwalnej tych aktywów w warunkach likwidacji (wymuszonej sprzedaży).
BYŁO:
8.1.3 Oświadczenie zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF – UE. Sprawozdanie jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. jest sporządzane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Sprawozdania pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są wg lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSR/MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy, wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 roku.
Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych - metodą pośrednią.
JEST:
8.1.3 Oświadczenie zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE, za wyjątkiem odstępstwa od zastosowania wymogu określonego w paragrafie 12 MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" w celu osiągnięcia bardziej rzetelnej, w ocenie kierownictwa jednostki, prezentacji. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej ("KIMSF").
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest kolejnym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF – UE. Sprawozdanie jednostki dominującej PZ CORMAY S.A. jest sporządzane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") oraz MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Sprawozdania pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy sporządzane są wg lokalnych standardów, a następnie podlegają przekształceniu na MSR/MSSF. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy, wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa przestrzegała tych samych zasad rachunkowości, co przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2014 roku.
Rachunek zysków i strat został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym, a rachunek przepływów pieniężnych - metodą pośrednią.
BYŁO:
14.4 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac badawczych i rozwojowych), pomniejszonych oodpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz oodpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Każdorazowo Grupa ocenia, czy dana wartość niematerialna ma ograniczony czy nieokreślony okres użytkowania.
Wartości niematerialne oograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych oograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych
oograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne onieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku roku obrotowego właśnie zakończonego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:
-
- nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 25 lat, oprogramowanie komputerów - nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat,
-
- pozostałe wartości niematerialne i prawne nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat. Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w rachunku zysków i strat jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione,
-
- koszty prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych oskumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Wartość firmy
Wartość firmy powstaje z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej spełniającej definicję "przedsięwzięcia" w rozumieniu MSSF 3 i stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej owszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast na koniec każdego roku obrotowego podlega ona testowi z tytułu utraty wartości.
JEST:
14.4 Wartości niematerialne
Definicja i kryteria ujmowania wartości niematerialnych
Składnik wartości niematerialnych to możliwy do zidentyfikowania niepieniężny składnik aktywów, nieposiadający postaci fizycznej, pozostający pod kontrolą jednostki w wyniku zdarzeń zaistniałych w przeszłości, z którego, według przewidywań, jednostka osiągnie w przyszłości korzyści ekonomiczne.
Składnik aktywów jest możliwy do zidentyfikowania, jeżeli:
a) jest możliwy do wyodrębnienia, tzn. można go wyodrębnić lub oddzielić od jednostki i sprzedać, przenieść, udzielić na niego licencji, wynająć lub wymienić, osobno albo razem z odnośną umową, innym możliwym do zidentyfikowania składnikiem aktywów lub zobowiązaniem niezależnie od tego, czy jednostka zamierza tak uczynić lub
b) powstaje na skutek praw wynikających z umowy lub z innych tytułów prawnych, niezależnie od tego, czy prawa te można przenieść lub oddzielić od jednostki lub od innych praw i obowiązków.
Jednostka kontroluje składnik aktywów, jeżeli jest uprawniona do uzyskiwania przyszłych korzyści ekonomicznych powstających za przyczyną danego środka i jest w stanie ograniczyć dostęp do tych korzyści osobom trzecim. Zdolność jednostki do kontrolowania przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika wartości niematerialnych zazwyczaj wynika z tytułu prawnego, który może podlegać egzekucji na drodze sądowej. Przy braku tytułu prawnego trudniej jest udowodnić sprawowanie kontroli. Jednak możliwość prawnego wyegzekwowania tytułu nie jest warunkiem koniecznym kontroli, ponieważ jednostka może kontrolować przyszłe korzyści ekonomiczne również w inny sposób.
Przyszłe korzyści ekonomiczne osiągane ze składnika wartości niematerialnych mogą obejmować przychody ze sprzedaży produktów lub usług, oszczędności kosztów lub inne korzyści wynikające z używania składnika aktywów przez jednostkę.
Składnik wartości niematerialnych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy:
a) jest prawdopodobne, że jednostka osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów; oraz
b) można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.
Prawdopodobieństwo osiągnięcia przyszłych korzyści ekonomicznych ocenia się, stosując rozsądne i udokumentowane założenia, które stanowią odzwierciedlenie dokonanej przez kierownictwo jak najwłaściwszej oceny całokształtu uwarunkowań ekonomicznych, występujących w ciągu okresu użytkowania składnika aktywów.
Jednostka, oceniając stopień pewności związany z osiągnięciem przyszłych korzyści ekonomicznych, które można przyporządkować użytkowaniu składnika aktywów, kieruje się własnym osądem opartym na dowodach dostępnych w momencie początkowego ujęcia, przypisując szczególne znaczenie dowodom zewnętrznym.
Spełnianie definicji składnika aktywów – wartości niematerialnych przez "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" w świetle MSR 38
W ocenie kierownictwa Grupy składniki aktywów - "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" spełniają definicję składnika aktywów w rozumieniu paragrafu 8 MSR 38 "Wartości niematerialne", gdyż:
a) pozostają pod kontrolą jednostki w wyniku zdarzeń zaistniałych w przeszłości; oraz
b) stanowią aktywo, z którego, według przewidywań, jednostka osiągnie w przyszłości korzyści ekonomiczne.
Powstanie w wyniku przeszłych zdarzeń
Odnosząc się do warunku "powstania w wyniku przeszłych zdarzeń", "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" wykazywane w aktywach bilansu spółki powstały w wyniku przeszłych zdarzeń polegających na realizacji tych prac i aktywowaniu kosztów z tym związanych (zużytych materiałów, wynagrodzeń, usług obcych, w tym wykonania i testowania prototypu, wykonania dokumentacji technicznej projektu, walidacji zewnętrznej, koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych wykorzystywanych do prowadzenia prac rozwojowych, ubezpieczenia analizatorów i innych środków trwałych wykorzystywanych do realizacji pracy rozwojowej itd.). Koszty te są odpowiednio udokumentowane i ujęte w ewidencji księgowej Grupy.
Kontrola
Odnosząc się do warunku "kontrolowania", zakończone prace rozwojowe pozostają pod kontrolą Grupy, gdyż na moment sprawozdawczy, a więc na dzień 31.12.2015 w wyniku inwentaryzacji rocznej potwierdzono, że prace zakończone są wykorzystywane przez Grupę i generują przychody ze sprzedaży opracowanych w ramach prac rozwojowych produktów. Dział handlowy określił również przyszłe prognozy sprzedaży produktów opracowanych w wyniku tych prac rozwojowych. Przychody ze sprzedaży pokrywają przynajmniej nakłady poniesione na ich wytworzenie. Zakończone prace rozwojowe, w wyniku których opracowano produkty, które nie przynoszą wystarczających przychodów ze sprzedaży, tj. nie pokrywają w pełni poniesionych nakładów na ich wytworzenie, zostały na dzień 31.12.2015 spisane w koszty (w 2015 roku była to wartość 883 tys. zł).
W przypadku "nakładów na trwające prace rozwojowe", pozostają one pod kontrolą jednostki, gdyż na moment sprawozdawczy, a więc na dzień 31.12.2015 roku w wyniku inwentaryzacji rocznej potwierdzono, iż Grupa po pozytywnym zakończeniu tych prac, planuje rozpocząć produkcję nowych analizatorów i odczynników oraz osiągać z tego tytułu przychody i zyski.
Co roku nakłady na trwające prace rozwojowe podlegają inwentaryzacji rocznej. Jeśli w wyniku inwentaryzacji rocznej nie da się potwierdzić, iż prace rozwojowe zostaną zakończone powodzeniem i przyniosą w przyszłości korzyści ekonomiczne, są one obejmowane odpisem aktualizującym. W sytuacji stwierdzenia, iż na podstawie dotychczasowych wyników prace nie będą kontynuowane, są one odpisywane w koszty.
Wartość odpisów aktualizujących nakłady na trwające prace rozwojowe na dzień 31.12.2015 wyniosła 44 tys. zł, na dzień 31.12.2014 wyniosła 68 tys. zł. W trakcie 2015 roku zostały wykorzystane odpisy utworzone na koniec 2014 roku w kwocie 24 tys. zł z powodu spisania niektórych prac rozwojowych.
Osiągnięcie korzyści ekonomicznych
Odnosząc się do warunku "osiągnięcia w przyszłości korzyści ekonomicznych" na dzień 31.12.2015 roku wykonano inwentaryzację zakończonych prac weryfikując realizowane przychody generowane przez opracowane w ramach prac produkty. Wyniki inwentaryzacji potwierdziły osiągnięcie w przyszłości planowanych korzyści ekonomicznych. W przypadku "nakładów na trwające prace rozwojowe" wykonano na dzień 31.12.2015 test na utratę wartości zgodnie z MSR 36, który stanowi iż bez względu na to, czy istnieją przesłanki, które wskazują, iż nastąpiła utrata wartości, jednostka jest zobowiązana do przeprowadzania corocznie testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Grupa przeprowadza taki test co roku na dzień bilansowy.
Test potwierdził, że wartość bilansowa "nakładów na trwające prace rozwojowe" jest niższa, niż wartość odzyskiwalna i nie ma konieczności tworzyć odpisów aktualizujących.
Możliwość do zidentyfikowania
Definicja wartości niematerialnej wymaga, aby była ona składnikiem możliwym do zidentyfikowania.
W myśl MSR 38 składnik aktywów jest możliwy do zidentyfikowania, jeżeli:
a) jest możliwy do wyodrębnienia, tzn. można go wyodrębnić lub oddzielić od jednostki i sprzedać, przenieść, udzielić na niego licencji, wynająć lub wymienić, osobno albo razem z odnośną umową, innym możliwym do zidentyfikowania składnikiem aktywów lub zobowiązaniem niezależnie od tego, czy jednostka zamierza tak uczynić lub
b) powstaje na skutek praw wynikających z umowy lub z innych tytułów prawnych, niezależnie od tego, czy prawa te można przenieść lub oddzielić od jednostki lub od innych praw i obowiązków.
Każda "zakończona praca rozwojowa" ma w ewidencji księgowej zgromadzone poniesione na jej opracowanie nakłady, ma ustalone produkty, które powstały w wyniku jej opracowania. Zakończone prace są przyjmowane na stan wartości niematerialnych i prawnych (zakończonych) niezwłocznie po ich zakończeniu, został określony okres ich ekonomicznej użyteczności, są one amortyzowane. Każdy z tych składników aktywów w ten sposób jest możliwy do wyodrębnienia, posiada przypisane koszty, opracowane produkty, opisaną technologię (dokumentacja w Dziale Badań i Rozwoju), dokumentację potwierdzającą wdrożenie do produkcji, dokumentację potwierdzającą rejestrację jako wyroby medyczne, znana jest wartość sprzedaży tych produktów oraz plany sprzedaży na przyszłość. Rejestracja produktów medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jest warunkiem koniecznym sprzedaży tych wyrobów w Polsce. Należy zawrócić uwagę na to, iż Grupa dokonuje sprzedaży produktów nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na zagraniczne rynki zbytu.
W przypadku niezakończonych jeszcze prac rozwojowych, opracowywane produkty nie są rejestrowane. Będą one objęte rejestracją dopiero po ich zakończeniu. Opracowywane w ramach prac rozwojowych nowe analizatory (Hermes Senior, Equisse Hermes Junior, BlueBox) zostaną zarejestrowane zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii. Rejestracja w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Produktów Medycznych i Biobójczych uprawomocnia się po 14 dniach od złożenia dokumentacji rejestracyjnej.
W szwajcarskim SwissMedic (Swiss Agency for Therapeutical Products) procedura wygląda analogicznie jak w Polsce. Datą rejestracji jest data złożenia oryginału wniosku w SwissMedic.
Dodatkowo producent składa deklarację zgodności CE (zgodności z dyrektywą 98/79/EC) – aby móc oferować nowe produkty na rynkach eksportowych. Deklaracja zgodności CE jest formą samodeklaracji w ramach której producent potwierdza spełnianie przez wyrób określonych wymogów. Wprowadzenie produktów na rynek nie jest uzależnione od decyzji administracyjnej.
Każda "trwająca praca rozwojowa" dotyczy opracowania nowego analizatora wraz z linią odczynnikową.
Spółka prowadzi działania związane z uzyskaniem ochrony wyników obecnie trwających prac rozwojowych w formie zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.
Na bazie podpisanych umów z twórcami rozwiązań technicznych zastosowanych w nowych analizatorach, Spółka ma prawo do korzystania z nich w pełni w zakresie planowanej sprzedaży nowych produktów.
Odnosząc się do kryterium "wyodrębnienia" składnika wartości niematerialnych należy stwierdzić, iż Grupa jest w stanie wyodrębnić nakłady na każdą pracę rozwojową, posiadane prototypy, analizatory preseryjne, posiadaną dokumentację, przygotowane instrukcje obsługi, przygotowane oprogramowanie, dokumenty potwierdzające wykonanie niezbędnych testów koniecznych do rejestracji, patenty i znaki towarowe. A więc nakłady na konkretną pracę rozwojową można wyodrębnić, oddzielić od jednostki, sprzedać lub udzielić licencji.
Podsumowując, w ocenie kierownictwa Grupy, "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" spełniają definicję składnika aktywów w rozumieniu par. 8 MSR 38 Wartości niematerialne.
Spełnienie przez "koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "nakłady na trwające prace rozwojowe" kryteriów określonych w par. 57 MSR 38 "Wartości niematerialne".
Spółka ujmuje składniki wartości niematerialnych powstałe w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie udowodnić spełnienie kryteriów zawartych lit. a-f par. 57 MSR 38 "Wartości niematerialne".
Spółka ma własny Dział Badań i Rozwoju, który zajmuje się realizacją prac rozwojowych, gromadzi dokumentację dotyczącą realizowanego projektu. W momencie zakończenia pracy rozwojowej przez Dział Badań i Rozwoju jest przygotowywana dokumentacja wdrażającą opracowane odczynniki do produkcji. Dział Badań i Rozwoju zgodnie z dokumentacją systemu ISO przygotowuje wniosek opozytywne zakończenie pracy. Dział produkcji uruchamia produkcję, a Dział Informacji Naukowej i Rejestracji rejestruje odczynniki jako wyroby medyczne. Po uzyskaniu rejestracji produkty mogą być sprzedawane w Polsce. W momencie zakończenia pracy rozwojowej są sumowane wszystkie koszty zgromadzone na koncie założonym dla danej pracy rozwojowej. Na wniosku opozytywne zakończenie pracy Dział Handlowy wyraża opinię, czy jest możliwym uzyskanie przychodów ze sprzedaży pozwalających na pokrycie poniesionych kosztów. Dział Handlowy wskazuje również okres w jakim jednostka będzie czerpać korzyści ekonomiczne (produkować i sprzedawać opracowane w ramach pracy produkty). Jest to okres ekonomicznej użyteczności, w jakim zgodnie z polityką rachunkowości zakończona praca rozwojowa jest amortyzowana. W razie pozytywnej opinii Działu Handlowego i po zatwierdzeniu przez Zarząd praca jest przyjmowana do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowana w okresie ekonomicznej użyteczności.
W odniesieniu do zakończonych prac rozwojowych kryteria zawarte w par. 57 lit. a-f MSR 38 są spełnione, ponieważ:
a) istnieje możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży – kryterium to jest spełnione w momencie zakończenia pracy rozwojowej,
b) istnieje zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży – w przypadku zakończonej pracy rozwojowej technologia już jest opracowana i wdrożona do produkcji, a więc użytkowana, produkty są sprzedawane, co roku jest przeprowadzana inwentaryzacja polegająca na sprawdzeniu czy przychody pokrywają poniesione nakłady,
c) istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonej pracy rozwojowej kryterium zdolności do użytkowania jest spełnione w momencie zakończenia, natomiast kryterium zdolności do sprzedaży jest co roku weryfikowane w trakcie inwentaryzacji,
d) istnieje sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub - jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę - użyteczność składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonych prac rozwojowych produkty są sprzedawane na dotychczasowych rynkach (rynek diagnostyki laboratoryjnej) w kraju i zagranicą. Na tych rynkach Grupa jest obecna od lat, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych imprezach targowo-wystawienniczych, podczas których informuje klientów onowych produktach. Na całym świecie Grupa posiada sieć dystrybutorów zagranicznych do których kieruje nowo opracowywane produkty. Sposobem, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne jest sprzedaż opracowanych w ramach pracy rozwojowej produktów. Co roku podczas inwentaryzacji jest weryfikowana sprzedaż generowana przez opracowywane produkty, a Dział Handlowy określa prognozy sprzedaży na przyszłość.
e) istnieje dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w przypadku zakończonych prac rozwojowych nie istnieje zapotrzebowanie na środki służące ukończeniu prac, jedynie istnieje zapotrzebowanie na środki konieczne do wykorzystywania opracowanych technologii do produkcji i sprzedaży. Produkcja odczynników odbywa się w zakładzie produkcyjnym położonym w Maryninie pod Lublinem w ramach rutynowej działalności. Produkcja nowo opracowywanych odczynników nie wymaga dodatkowych, niż dotychczas posiadanych linii i urządzeń produkcyjnych, dotychczas zatrudnianych wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych, pracowników laboratoriów kontroli międzyoperacyjnej, działu zapewnienia jakości, rutynowo nabywanych i wykorzystywanych do produkcji surowców i opakowań itd.
f) istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych – koszty ponoszone na realizację pracy rozwojowej są ewidencjonowane na wyodrębnionym koncie księgowym. W taki sposób każda praca ma wiarygodnie ustalone koszty. Grupa posiada instrukcję księgową ujmowania kosztów prac rozwojowych. Koszt wytworzenia pracy rozwojowej obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.
W odniesieniu do trwających prac rozwojowych kryteria zawarte w par. 57 lit. a-f MSR 38 są spełnione, gdyż:
a) istnieje możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży – podczas inwentaryzacji rocznej komisja inwentaryzacyjna przy udziale Kierownika Działu Badań i Rozwoju oraz kierownika projektu odpowiadającego za daną realizowaną pracę rozwojową weryfikuje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, aby można było produkować i sprzedawać analizatory wraz z liniami odczynnikowymi. Na dzień bilansowy 31.12.2015 roku niemal wszystkie prace rozwojowe były na etapie opracowania działającego prototypu (nazwy robocze Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior, BlueBox). W przypadku pracy rozwojowej onazwie roboczej Hermes Junior prototyp jest planowany na 2016 rok. Na 2016 rok jest planowane opracowanie preseryjnych analizatorow Equisse i Hermes Senior. Fakt działania prototypów potwierdza, że kryterium możliwości technicznego ukończenia jest spełnione. Linie odczynnikowe do niektórych opracowywanych analizatorów już są opracowane i ich prawidłowe działanie jest testowane.
b) istnieje zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży – kierownictwo Grupy deklaruje zamiar ukończenia prac rozwojowych, wdrożenia do produkcji i sprzedaży nowych analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W tym celu Grupa pozyskała środki z emisji oraz dotacje UE.
c) istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – w opinii kierownictwa Grupy po zakończeniu prac, będzie możliwa produkcja i sprzedaż opracowanych w ramach prac analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi.
d) istnieje sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub - jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę - użyteczność składnika wartości niematerialnych.
Sposobem, w jaki trwające prace rozwojowe będą generować korzyści ekonomiczne jest produkcja i sprzedaż analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W opinii kierownictwa Grupy będzie to możliwe po zakończeniu prac rozwojowych.
Rynki, na których Grupa będzie sprzedawała nowe produkty (analizatory Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior wraz z liniami odczynnikowymi) to te same rynki, na których Spółka jest obecna od lat, oferując m.in. takie produkty jak Mythic 22OT i 22 AL oraz Accent 200 i 220S – sprzedawane pod markami własnymi Emitenta. Obecnie realizujemy sprzedaż bezpośrednią do laboratoriów w Polsce i w Rosji oraz na rynki eksportowe poprzez sieć dystrybutorów. Nowe produkty będą lokowane na tych samych rynkach poprzez dotychczasowych i nowych dystrybutorów, którzy już dziś zgłaszają zainteresowanie nowymi produktami.
Analizator BlueBox będzie kierowany na rynek POCT (point of care, badań realizowanych blisko pacjenta). Według danych Ims Health rynek POCT wzrósł w roku 2015 o7% i stanowił ok. 10% globalnego rynku IVD, szacowanego na ponad 54mld USD. To samo źródło przewiduje, że rynek POCT wzrośnie w 2020 do 12,5% całego rynku IVD, który ma wtedy wynosić ok 67mld USD. Te dane, jak również inne dostępne Emitentowi, wskazują, że rynek POCT jest bardzo atrakcyjny i będzie rozwijał się szybciej niż klasyczne rynki IVD, takie jak testy hematologiczne i biochemiczne.
Dodatkowo do wspomnianych powyżej danych rynkowych Grupa przeprowadziła badania rynkowe dla kilku krajów, aby określić rynki, na których można rozpocząć sprzedaż eksportową i jakie są specyficzne uwarunkowania dla POCT. Emitent analizuje również dostępne, konkurencyjne urządzenia pod względem ich funkcjonalności i ceny dla użytkowników końcowych. Wszystkie te informacje są brane pod uwagę przy finalnej specyfikacji funkcjonalnej BlueBox. Wszystkie dostępne Emitentowi dane rynkowe wskazują, że rynek POCT ma duży potencjał wzrostu i dzięki BlueBox Emitent będzie mógł z powodzeniem uczestniczyć we wzroście tego rynku.
Analizator BlueBox wykorzystuje nowe podejście do sposobu podania i obróbki próbki, wykorzystania ciekłych odczynników oraz zlecenia samego badania biochemicznego. Wszystkie te i pozostałe cechy mają pozwolić wykreować unikalne cechy rynkowe tego produktu. W związku z powyższym opracowanie ostateczniej wersji analizatora wymaga dłuższego okresu prac badawczo-rozwojowych, zaangażowania środków finansowych oraz często współpracy z kontrahentami zewnętrznymi dysponującymi odpowiednimi kompetencjami technicznymi w projektowaniu, podzespołów oraz elementów zużywalnych.
Grupa będzie sprzedawać analizator BlueBox za pomocą sieci dystrybutorów. Dział Handlowy dokonał analizy możliwości dotychczasowych dystrybutorów. Częściowo będą to dotychczasowi dystrybutorzy –partnerzy odobrej kondycji finansowej, którzy realizują sprzedaż nie tylko do laboratoriów, ale również do aptek i do przychodni lekarskich. W pozostałych krajach Emitent będzie potrzebował rozpocząć współpracę z nowymi dystrybutorami.
e) istnieje dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych – co roku Grupa przeprowadza test na utratę wartości trwających prac rozwojowych zgodnie z MSR 36. W celu wykonania testu są określane potrzeby na środki techniczne, finansowe i inne które są konieczne do ukończenia prac oraz rozpoczęcia produkcji i sprzedaży nowych analizatorów wraz z liniami odczynnikowymi. W opracowaniu są określane źródła finansowania tych nakładów. W ocenie kierownictwa Grupa jest w stanie zapewnić konieczne środki służące ukończeniu prac i rozpoczęciu produkcji i sprzedaży nowych produktów.
f) istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych - koszty ponoszone na realizację pracy rozwojowej są ewidencjonowane na wyodrębnionym koncie księgowym. W taki sposób każda praca ma wiarygodnie ustalone koszty. Grupa posiada instrukcję księgową ujmowania kosztów prac rozwojowych. Koszt wytworzenia pracy rozwojowej obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.
Wycena składników wartości niematerialnych
Składnik wartości niematerialnych początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Po początkowym ujęciu wartości niematerialne wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (jeżeli spełniają kryteria rozpoznawania dla prac rozwojowych), pomniejszonych oumorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Okres użytkowania wartości niematerialnych
Każdorazowo Grupa ocenia, czy okres użytkowania składnika wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony, a w przypadku gdy jest określony - jaka jest jego długość lub liczba jednostek produkcji lub podobnych jednostek tworząca ten okres. Uznaje się, że składnik wartości niematerialnych posiada nieokreślony okres użytkowania, jeżeli z analizy wszystkich istotnych czynników wynika, że nie istnieje żadne dające się przewidzieć ograniczenie okresu, w którym można spodziewać się, że składnik aktywów będzie generował wpływy pieniężne netto dla jednostki.
Określając długość okresu użytkowania składnika wartości niematerialnych, Grupa bierze pod uwagę wiele czynników, obejmujących między innymi:
a) oczekiwane wykorzystanie składnika aktywów przez jednostkę oraz to, czy składnik aktywów mógłby być wydajnie zarządzany przez inny zespół kierowniczy;
b) typowe cykle życia dla danego składnika aktywów oraz powszechnie dostępne informacje na temat szacunkowych okresów użytkowania aktywów opodobnym charakterze, użytkowanych w podobny sposób;
c) utratę przydatności z przyczyn natury technicznej, technologicznej, handlowej lub innej;
d) stabilność branży, w której dany składnik aktywów jest wykorzystywany, i zmiany popytu na produkty wytwarzane lub usługi świadczone z zastosowaniem tego składnika aktywów;
e) przewidywane działania konkurentów i potencjalnych konkurentów;
f) poziom późniejszych nakładów niezbędnych do uzyskania oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów oraz możliwość i zamiar zapewnienia przez jednostkę takiego poziomu tych nakładów;
g) okres sprawowania kontroli nad składnikiem aktywów oraz ograniczenia prawne i ograniczenia do nich podobne odnoszące się do użytkowania składnika aktywów (takie, jak data wygaśnięcia odnośnej umowy leasingowej); oraz
h) czy okres użytkowania składnika aktywów jest zależny od okresu użytkowania innych aktywów jednostki.
Na okres użytkowania składnika wartości niematerialnych mogą wpływać czynniki zarówno ekonomiczne, jak i prawne. Czynniki ekonomiczne określają okres, w którym będą osiągane przyszłe korzyści ekonomiczne. Czynniki prawne mogą ograniczać okres, w ciągu którego jednostka kontroluje dostęp do tych korzyści. Okresem użytkowania jest krótszy spośród okresów określonych przez te czynniki.
Jeśli koszt uzyskania odnowienia przez jednostkę jest znaczący w porównaniu z przyszłymi korzyściami ekonomicznymi, oczekiwanymi przez jednostkę z tego przedsięwzięcia, koszt "odnowienia" stanowi w istocie koszt nabycia nowego składnika wartości niematerialnych w dniu odnowienia.
Okres użytkowania wartości niematerialnych – prac rozwojowych
Kierownictwo Grupy dokonało analizy wszystkich istotnych czynników wpływających na kwalifikowanie składników wartości niematerialnych jako składników onieograniczonym okresie użytkowania. Z tej analizy wynika, iż istnieje dające się przewidzieć ograniczenie okresu, w którym można spodziewać się, że składnik aktywów (praca rozwojowa) będzie generował wpływy pieniężne netto dla Grupy. Dotyczy to zarówno zakończonych prac rozwojowych, jak również prac rozwojowych w okresie trwania. Zwyczajowo okres ekonomicznej użyteczności nie przekracza 15 lat.
Podsumowując, Grupa uważa, iż wartości niematerialne – nakłady na trwające prace rozwojowe oraz koszty zakończonych prac rozwojowych są składnikami aktywów ookreślonym okresie użytkowania.
Na określenie okresu użytkowania prac rozwojowych, w którym będą osiągane przyszłe korzyści ekonomiczne, mają wpływ czynniki ekonomiczne, typowy cykl życia produktu, stabilność branży, poziom późniejszych nakładów niezbędnych do uzyskania oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów oraz spodziewane działania konkurencji.
Prace rozwojowe aktualnie prowadzone przez Grupę stanowią nakłady ponoszone na nowe analizatory diagnostyczne wraz z liniami odczynnikowymi. Typowym cyklem życia produktu - analizatora diagnostycznego wraz z linią odczynnikową - jest okres około 15 lat. Klienci nabywają analizator, albo go wydzierżawiają. Okres używania analizatora przez użytkownika np. szpital, przychodnię, laboratorium diagnostyczne to okres 5-6 lat. W tym czasie użytkownik analizatora w celu prawidłowego działania sprzętu musi nabywać odczynniki i materiały zużywalne. Z uwagi na to, że wszystkie opracowywane w Grupie analizatory będą działać w tzw. "systemie zamkniętym", użytkownicy będą mogli nabywać wyłącznie odczynniki produkowane przez Grupę. Analizatory posiadają zabezpieczenia przed użyciem "zamienników" innych producentów. Tak więc sprzedany analizator zapewnia zbyt na odczynniki i materiały zużywalne, a także części zamienne na okres 5-6 lat, co wzmacnia stabilność przychodów Grupy.
Grupa w swojej ofercie ma analizatory pod marką szwajcarskiej Spółki Orphee SA – "MYTHIC". Doświadczenie dotyczące okresu, w jakim analizator jest sprzedawany na rynku wynika z doświadczenia Orphee S.A. w sprzedaży analizatorów Mythic. Od momentu wprowadzenia na rynek oferowane analizatory diagnostyczne są już sprzedawane przez kilkanaście lat, sprzedaż co roku osiąga wzrosty i w najbliższych latach przewidywany jest dalszy wzrost ich sprzedaży. Tak więc 15 letni okres czerpania korzyści ekonomicznych jest typowym dla producentów branży diagnostyki laboratoryjnej.
W branży diagnostyki laboratoryjnej, po około 15-letnim okresie użytkowania, producenci wprowadzają na rynek analizatory nowszej generacji, bardziej ergonomiczne, nowoczesne, wydajne. Koszty opracowania i wprowadzenia na rynek analizatora nowszej generacji z uwagi na wielkość są w istocie kosztami nabycia nowego składnika wartości niematerialnych.
Grupa przyjmuje 15 letni okres korzyści ekonomicznych również z uwagi na stabilny rozwój branży diagnostyki laboratoryjnej. Grupa nie przewiduje dłuższego, niż 15 letni, okresu czerpania korzyści ekonomicznych z uwagi na potencjalne działania konkurencji, która również wprowadza do oferty nowe analizatory diagnostyczne
Amortyzacja wartości niematerialnych
Składniki wartości niematerialnych onieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji. Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała składników wartości niematerialnych onieokreślonym okresie użytkowania.
Wartości niematerialne oograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych oograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych oograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne onieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne zgodnie z MSR 36.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku roku obrotowego właśnie zakończonego. Okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi jak poniżej:
nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje - nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 25 lat,
oprogramowanie komputerów - nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat,
koszty zakończonych prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności – jest to od 5 do 15 lat. W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
pozostałe wartości niematerialne i prawne - nie krócej niż 4 lata i nie dłużej niż 7 lat
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.
Grupa nie posiada wartości niematerialnych, do których tytuł prawny jednostki podlega ograniczeniom oraz wartości niematerialnych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa prezentuje wartości niematerialne stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie są prezentowane w pozycjach "Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych" oraz "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe". W pozycji "pozostałe wartości niematerialne" Grupa ujmuje nabyte prawa majątkowe, licencje i koncesje, patenty, wynalazki, oprogramowanie komputerowe. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa prezentuje również "Wartość firmy".
Grupa wyróżnia grupę wartości niematerialnych w toku wytwarzania i zalicza do nich "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe".
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Proces powstawania aktywów dzieli się na dwa etapy: etap prac badawczych i etap prac rozwojowych. Przyjęto następujące definicje:
– Prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej.
Na etapie prac badawczych prowadzonego przedsięwzięcia jednostka nie jest w stanie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych, który będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. W związku z tym nakłady zawsze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia.
– Prace rozwojowe są praktycznym zastosowaniem odkryć badawczych lub też osiągnięć innej wiedzy w planowaniu lub projektowaniu produkcji nowych lub znacznie udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów technologicznych, systemów lub usług, które ma miejsce przed rozpoczęciem produkcji seryjnej lub zastosowaniem.
Do prac badawczych zalicza się m.in.:
– działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy;
– poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju;
– poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług; oraz
– formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.
Prace rozwojowe są składnikami wartości niematerialnych wytworzonymi we własnym zakresie.
Do prac rozwojowych zalicza się m.in.:
– projektowanie, wykonanie i testowanie prototypów i modeli doświadczalnych (przed ich wdrożeniem do produkcji seryjnej lub użytkowania);
– projektowanie narzędzi, przyrządów do obróbki, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii;
– projektowanie, wykonanie i funkcjonowanie linii pilotażowej, której wielkość nie umożliwia prowadzenia ekonomicznie uzasadnionej produkcji przeznaczonej na sprzedaż; oraz
– projektowanie, wykonanie i testowanie wybranych rozwiązań w zakresie nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.
Na etapie prac rozwojowych przedsięwzięcia można zidentyfikować składnik wartości niematerialnych i udowodnić, że składnik ten będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Dzieje się tak dlatego, że etap prac rozwojowych jest etapem bardziej zaawansowanym niż etap prac badawczych.
Tylko koszty wynikające z etapu prac rozwojowych mogą być aktywowane. Ze względu na istotność nakłady na trwające prace rozwojowe są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w aktywach trwałych w osobnej pozycji "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe", natomiast prace zakończone w pozycji "Wartości niematerialne koszty zakończonych prac rozwojowych".
Prace niezakończone pozytywnym rezultatem są spisywane w pozostałe koszty operacyjne.
Koszty etapu prac badawczych są ujmowane jako koszt okresu i są wykazywane w osobnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów jako "Koszty prac badawczych".
Jeśli nie istnieje możliwość oddzielenia etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, nakłady na to przedsięwzięcie traktuje się, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych.
Spełnienie kryteriów ujmowania jako wartości niematerialne
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy jednostka jest w stanie udowodnić:
– możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;
– zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;
– zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
– sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych;
– dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
– możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszt wytworzenia składników wartości niematerialnych – prac rozwojowych
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych przez jednostkę we własnym zakresie jest sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełni zawarte w MSR 38 kryteria dotyczące ujmowania pozycji.
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych – prac rozwojowych - przez jednostkę we własnym zakresie obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo. Do takich nakładów bezpośrednich zalicza się:
– nakłady na materiały i usługi wykorzystane lub zużyte przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych;
– koszty z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające bezpośrednio z wytworzenia składnika wartości niematerialnych;
– opłaty za rejestrację tytułu prawnego;
– amortyzację patentów i licencji, które są wykorzystywane przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych.
Do kosztu wytworzenia składnika wartości niematerialnych – prac rozwojowych - przez jednostkę we własnym zakresie nie zalicza się:
– kosztów sprzedaży, administracji oraz innych kosztów ogólnozakładowych, chyba że można je bezpośrednio przyporządkować do przystosowania składnika aktywów do użytkowania;
– wyraźnie zidentyfikowanych braków wydajności oraz początkowych strat operacyjnych poniesionych przed osiągnięciem planowanej wydajności; oraz
– nakładów na szkolenie przygotowujące pracowników do obsługiwania danego składnika aktywów.
Nie są aktywowane nakłady poprzednio ujęte w kosztach.
Koszty odsetek nie są ujmowane jako element realizowanych prac rozwojowych.
W wartości bilansowej składnika wartości niematerialnych przestaje się ujmować nakłady, kiedy składnik ten znajduje się w stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo.
Następujących nakładów nie ujmuje się w wartości bilansowej składnika wartości niematerialnych:
a) nakładów poniesionych w okresie, w którym składnik aktywów gotowy do wykorzystania w sposób zamierzony przez kierownictwo nie był jeszcze użytkowany; oraz
b) początkowych strat operacyjnych, takich jak te, które poniesiono w okresie budowania popytu na produkty powstałe dzięki składnikowi wartości niematerialnych.
Przynajmniej raz do roku weryfikuje się dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, potrzebnych do ukończenia, użytkowania i pozyskiwania korzyści z prac rozwojowych. Sporządza się w tym celu prognozy finansowe (nakłady niezbędne na dokończenie istotnych prac rozwojowych, źródła ich finansowania, planowane przychody i marże na sprzedaży nowych produktów, a także zdolność jednostki do zapewnienia tych środków). Na podstawie tych prognoz dokonuje się również weryfikacji prac rozwojowych pod kątem utraty wartości na dzień bilansowy.
Zmiany prezentacyjne w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zakresie prezentacji wartości niematerialnych
Grupa dokonała korekty prezentacyjnej danych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wyróżniając pozycje – "Wartości niematerialne – pozostałe", "Wartości niematerialne - nakłady na trwające prace rozwojowe", "Wartości niematerialne - koszty zakończonych prac rozwojowych". Zmiany te mają na celu podkreślenie, że te składniki aktywów stanowią wartości niematerialne i nie powinny być przyporządkowywane do innych pozycji aktywów.
Definicje prac rozwojowych zgodnie z polityką rachunkowości przyjętą przez Grupę
Na potrzeby ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa rozgranicza zakończone prace rozwojowe i prace rozwojowe w okresie ich trwania (prowadzenia prac rozwojowych). Zgodnie z podziałem stosowanym w paragrafach 10-11 MSR 36 "Utrata wartości aktywów" prace rozwojowe w okresie trwania stanowią składnik wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, natomiast zakończone prace rozwojowe stanowią składnik wartości niematerialnych już dostępny do użytkowania. Zgodnie z paragrafem 11 MSR 36 zdolność wypracowywania wystarczających przyszłych korzyści gospodarczych przez składnik wartości niematerialnych, które pozwolą na odzyskanie jego wartości bilansowej, jest zwykle bardziej niepewna w sytuacji, gdy składnik ten nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, niż gdy jest on już dostępny do użytkowania.
Biorąc pod uwagę kryterium "trwania prac" Grupa definiuje prace rozwojowe w sposób następujący:
Nakłady na trwające prace rozwojowe - to nakłady ponoszone od momentu, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych spełnił kryteria ujmowania zgodnie z MSR 38 do momentu zakończenia pracy rozwojowej. Przez moment zakończenia rozumie się moment, w którym składnik aktywów jest gotowy do użycia, tzn. kiedy składnik ten znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo. Wartości niematerialne – "nakłady na trwające prace rozwojowe" - nie są amortyzowane w trakcie ich prowadzenia, aż do momentu ich zakończenia. Pomimo tego, iż "Wartości niematerialne – nakłady na trwające prace rozwojowe" nie są amortyzowane w okresie ich prowadzenia, Grupa uważa, że stanowią one składniki aktywów oograniczonym okresie użytkowania.
Koszty zakończonych prac rozwojowych – są to nakłady poniesione na składnik wartości niematerialnych, który jest już gotowy do użycia, czyli znajduje się w miejscu i stanie umożliwiającym użytkowanie go w sposób zamierzony przez kierownictwo. W przypadku prac rozwojowych ten moment jest rozumiany jako zakończenie prac polegających na opracowaniu nowego produktu np. analizatora, nowej linii odczynnikowej, nowej technologii. Mają one ograniczony okres użytkowania.
Koszty zakończonych prac rozwojowych podlegają równomiernej amortyzacji na przestrzeni okresu ich użytkowania w okresie od 5 do 15 lat.
Grupa prowadzi odrębną ewidencję księgową prac rozwojowych w okresie trwania oraz odrębną ewidencję dla zakończonych prac rozwojowych.
Grupa prezentuje trwające i zakończone prace rozwojowe w odrębnych pozycjach sprawozdania finansowego, z uwagi na to, że czas trwania prac zazwyczaj wykracza poza okres bilansowy (12 miesięcy kalendarzowych). W ocenie kierownictwa Grupy, taki podział zwiększa przejrzystość i jasność sprawozdania finansowego, w którym czytelnik jest w stanie ocenić ile prac rozwojowych jest w trakcie realizacji, a ile prac zostało już zakończonych i przyczynia się do osiągania korzyści ekonomicznych w bieżących okresach sprawozdawczych.
Wartość firmy
Wartość firmy powstaje z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej spełniającej definicję "przedsięwzięcia" w rozumieniu MSSF 3 i stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej owszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast na koniec każdego roku obrotowego podlega ona testowi z tytułu utraty wartości.
BYŁO:
20.3. Przychody finansowe
| Rok zakończony | Rok zakończony | |
|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
| Wynik na okazyjnym nabyciu | 8 246 | |
| Przychody z tytułu odsetek bankowych | 370 | 106 |
| Różnice kursowe | 1 264 | |
| Zysk ze zbycia inwestycji oraz odpisy aktualizujące | 12 956 | |
| Inne | 286 | |
| Przychody finansowe ogółem | 8 616 | 14 612 |
Wynik na okazyjnym nabyciu
| Wynik na okazyjnym nabyciu | |
|---|---|
| aktywa netto GK Orphee na 31.12.2015 | 85 032 |
| aktywa netto przynależne PZ CORMAY | 19 557 |
| cena nabycia (wartość rynkowa posiadanych akcji Orphee na 31.12.2015) | 11 311 |
| wynik na okazyjnym nabyciu | -8 246 |
JEST:
20.3. Przychody finansowe
20.3.1. Główne pozycje przychodów finansowych
| Rok zakończony | Rok zakończony | |
|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
| Wynik na okazyjnym nabyciu | 8 246 | |
| Przychody z tytułu odsetek bankowych | 370 | 106 |
| Różnice kursowe | 1 264 | |
| Zysk ze zbycia inwestycji oraz odpisy aktualizujące | 12 956 | |
| Inne | 286 | |
| Przychody finansowe ogółem | 8 616 | 14 612 |
20.3.2. Ustalenie wyniku na okazyjnym nabyciu
Grupa w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu rozliczyła transakcję przejęcia (odzyskania) kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową Orphée, które miało miejsce w dniu 2.12.2015 roku. Rozliczenie nastąpiło w oparciu odane wynikające ze skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej Orphée na dzień 31.12.2015 roku. Sprawozdanie skonsolidowane Grupy Orphée za 2015 rok zostało zbadane przez specjalnego biegłego rewidenta - BTFG Audit Sp. z o.o. Sprawozdania jednostkowe spółek Orphee SA, Cormay Rusland, Cormay Diana, za 2015 rok zostały zbadane przez lokalnych biegłych rewidentów (w krajach, w których te spółki mają siedzibę).
W związku z rozliczeniem odzyskania kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową Orphée na dzień 31.12.2015 roku skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów zawiera wynik na okazyjnym nabyciu.
Kwotę zysku na okazyjnym nabyciu ujęto w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "wynik na okazyjnym nabyciu". Zysk przypisano do jednostki przejmującej, czyli do jednostki dominującej w Grupie.
Przed ujęciem zysku na okazyjnym nabyciu jednostka przejmująca ponownie oceniła, czy poprawnie zidentyfikowała wszystkie nabyte aktywa i wszystkie przejęte zobowiązania. Jednostka przejmująca dokonała przeglądu procedur stosowanych do określenia kwot, których ujęcie na dzień przejęcia jest wymagane przez MSSF 3 dla wszystkich następujących pozycji:
a) możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa i przejęte zobowiązania,
b) niekontrolujące udziały w jednostce przejmowanej, oile występują,
c) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, należący uprzednio do jednostki przejmującej udział kapitałowy w jednostce przejmowanej oraz
d) przekazana zapłata.
Celem przeglądu było zapewnienie, że wycena odpowiednio odzwierciedla wszystkie informacje dostępne na dzień przejęcia.
Wynik na okazyjnym nabyciu
| Wynik na okazyjnym nabyciu | |
|---|---|
| aktywa netto GK Orphee na 31.12.2015 | 85 032 |
| aktywa netto przynależne PZ CORMAY (23% x 85 032) | 19 557 |
| cena nabycia (wartość rynkowa posiadanych akcji Orphee na 31.12.2015)* | 11 311 |
| wynik na okazyjnym nabyciu (19 557 – 11 311) | 8 246 |
Wynik na okazyjnym nabyciu (8 246 tys. zł) stanowi różnicę pomiędzy ceną nabycia (11 310 tys. zł) a wartością przynależnych PZ CORMAY S.A. aktywów netto GK Orphée (19 557 tys. zł).
Aktywa netto GK Orphée w przeliczeniu na PLN na 31.12.2015 wyniosły 85 032 tys. zł. Na dzień 31.12.2015 roku Spółka PZ CORMAY S.A. posiadała 23% udziałów w Orphée SA, a więc wartość aktywów netto przynależna PZ CORMAY S.A. wyniosła 19 557 tys. zł. Natomiast udziały niekontrolujące na dzień 31.12.2015 wyniosły 85 032 – 19 557 = 65 475 tys. zł.
*Na dzień przejęcia kontroli nie miało miejsca przekazanie zapłaty, gdyż PZ CORMAY S.A. odzyskała kontrolę, którą utraciła w lutym 2015 roku (szczegóły zawarte są w nocie 2.2.2. Odzyskanie kontroli nad Orphée SA i Grupą Kapitałową ORPHÉE). W związku z tym uznano, że wartość godziwa "zapłaty", czyli cena nabycia to wartość rynkowa posiadanych akcji Orphee na 31.12.2015 (11 311 tys. zł).
Ze względu na zawieszenie notowań akcji Orphée SA na dzień 31 grudnia 2015 roku, do wyceny posiadanych akcji w celu ustalenia wartości godziwej akcji, zastosowano średni kurs zamknięcia z notowań w styczniu 2016 roku, który wynosił 1,2738 zł/akcję (wszystkich akcji Orphée SA było 38 608 500, przynależnych PZ CORMAY S.A. - 23%). Poniższa tabela przedstawia wyliczenie średniego kursu notowań, wynoszącego 1,2738 zł/akcję.
Notowania akcji Orphée SA na rynku NEWCONNECT w okresie
| 20 styczeń 2016 - 29 styczeń 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Data | Otwarcie | Najwyższy | Najniższy | Zamkniecie | Wolumen |
| 2016-01-20 | 1,26 | 1,26 | 1,26 | 1,26 | 157 375 |
| 2016-01-21 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 175 715 |
| 2016-01-22 | 1,28 | 1,37 | 1,23 | 1,32 | 193 558 |
| 2016-01-25 | 1,30 | 1,36 | 1,28 | 1,30 | 54 867 |
| 2016-01-26 | 1,28 | 1,28 | 1,23 | 1,26 | 189 350 |
| 2016-01-27 | 1,25 | 1,27 | 1,20 | 1,26 | 131 195 |
| 2016-01-28 | 1,27 | 1,27 | 1,09 | 1,20 | 150 546 |
| 2016-01-29 | 1,23 | 1,31 | 1,20 | 1,29 | 87 879 |
| Kurs średni | 1,2738 | ||||
| Źródło: http://stooq.pl/q/d/?s=orp&c=0&d1=20160101&d2=20160202 |
Wycena akcji Orphee posiadanych przez PZ CORMAY S.A. na dzień 31.12.2015 roku: 8 880 tys. akcji x 1,2738 zł/akcję = 11 311 tys. zł.
Przyczyną, która doprowadziła do powstania "wyniku na okazyjnym nabyciu" w wysokości 8 246 tys. zł było z jednej strony ustalenie ceny nabycia w oparciu okurs notowań akcji Orphée SA wynoszący 1,2738 zł/akcję (średni kurs zamknięcia z notowań w styczniu 2016). Z drugiej zaś strony, aktywa netto GK Orphée uwzględniały na dzień 31.12.2015 roku aktywa jednostki zależnej Innovation Enterprises wycenionej według wartości odzyskiwalnej oraz odnotowaną w 2015 roku stratę na działalności zaniechanej.
BYŁO:
22. Działalność zaniechana
Z uwagi na rozpoczęty w styczniu 2016 proces likwidacji spółki Innovation EtnerprisesLtd z siedzibą w Irlandii na dzień 31.12.2015 roku Grupa wykazała aktywa i zobowiązania tej spółki jako aktywa i zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej. Wynik uzyskany na działalności zaniechanej (Innovation Etnerprises Ltd) wykazano w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako zysk (strata) netto z działalności zaniechanej.
Szczegóły dotyczące procesu likwidacji są opisane w nocie 51.1. LIKWIDACJA SPÓŁKI ZALEŻNEJ.
Grupa uznała, że zaprzestanie działalności tej spółki ma wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji, a więc odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazała odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej już w sprawozdaniu za 2015 rok.
Aktywa zostały wycenione według wartości odzyskiwanej. Nieruchomość położoną w Carrigtwohill Business & Technology Park wyceniono według wartości rynkowej określonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy z dnia 6.11.2015 - firmy ESTATE AGENTS & VALUERS Cohalan Downing, 88 South Mall, Cork.
Frima Cohalan Downing działa na rynku rzeczoznawców nieruchomości od 1979 roku, nieustannie rozwija się i w ostatnich latach stała się jedną z najbardziej prosperujących firm zajmujących się nieruchomościami w Munster. Jej działalność dotyczy wszystkich aspektów rynku nieruchomości w całym regionie Cork i Munster w Irlandii. Cohalan Downing jest członkiem Towarzystwa Rzeczoznawców Irlandii. Cohalan Downing jest strategicznym partnerem międzynarodowej Colliers International, globalnej firmy doradczej działającej w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych, posiadającej sieć 502 biur w 67 krajach na świecie. Współpraca ta przynosi swoje niezrównane korzyści z połączenia doświadczenia międzynarodowego i znajomości lokalnego rynku nieruchomości.
Wycena nieruchomości położonej w Carrigtwohill Business & Technology Park opiera się na analizie ostatnich transakcji rynkowych oraz ocenie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i profesjonalnym osądzie (ograniczona aktywność transakcji nieruchomości komercyjnych, brak zaufania konsumentów oraz brak finansowania bankowego które prowadzą do spadku popytu na nieruchomości komercyjne, a tym samym obniżenie osiąganych wartości przy sprzedaży).
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została obliczona przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniono przy zastosowaniu procedury szacowania opartej otransakcje porównawcze.
Pozostałe składniki aktywów likwidowanej spółki wyceniono według szacunków Rady Dyrektorów. Zobowiązania zostały wycenione w wartości godziwej.
W przypadku gdy Grupa przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.
W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku Grupa PZ CORMAY nie wykazywała działalności zaniechanej.
Aktywa dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
| AKTYWA | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 wycenione do wartości likwidacyjnej |
|
|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 3 431 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 3 431 | |
| Aktywa obrotowe | 697 | |
| Zapasy | 587 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
106 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 | |
| SUMA AKTYWÓW | 4 128 | |
Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
| Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 |
korekty konsolidacyjne |
2015 dane po korektach |
|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 24 818 | - 17 712 | 7 106 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
3 846 | 3 846 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 548 | 1 548 | |
| Razem zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | 30 211 | - 17 712 | 12 500 |
JEST:
22. Działalność zaniechana
Z uwagi na rozpoczęty w styczniu 2016 proces likwidacji spółki Innovation Etnerprises Ltd z siedzibą w Irlandii na dzień 31.12.2015 roku Grupa wykazała aktywa i zobowiązania tej spółki jako aktywa i zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej.
Grupa wyceniła aktywa związane z działalnością zaniechaną (grupę do zbycia) zgodnie z paragrafem 15 MSSF 5 w wartości godziwej pomniejszonej okoszty doprowadzenia do sprzedaży (nieruchomość według wyceny rzeczoznawcy, pozostałe składniki aktywów w wartości godziwej według szacunków Zarządu), która to wartość była niższa, niż wartość bilansowa.
Grupa uznała, iż w myśl paragrafu 32 MSSF 5 spółka Innovation Etnerprises Ltd spełnia definicję działalności zaniechanej, gdyż stanowi element Grupy Kapitałowej zakwalifikowany do zbycia, stanowi odrębny geograficzny obszar działalności, jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia geograficznego obszaru działalności. Element ten zgodnie z paragrafem 31 MSSF 5 stanowi działalność i przepływy środków pieniężnych, które mogą zostać wyraźnie wydzielone, operacyjnie lub dla celów sprawozdawczości finansowej, z całości Grupy Kapitałowej.
Należy zwrócić uwagę na to, iż zgodnie z MSSF 5 "grupa do zbycia" jest definiowana jako grupa aktywów, które zostają w całości przeznaczone do zbycia w drodze pojedynczej transakcji sprzedaży lub transakcji oinnym charakterze, wraz z bezpośrednio powiązanymi z tymi aktywami zobowiązaniami, które zostaną również przekazane w tej transakcji. A więc przez zbycie rozumiana jest nie tylko sprzedaż, ale również transakcja oinnym charakterze. W przypadku Spólki Innovation Etnerprises Ltd przez "zbycie" rozumiana jest rozpoczęta likwidacja. Kierownictwo Grupy uznało, iż w 2016 roku utraciło kontrolę nad jednostką zależną. Stało się tak w związku ze złożeniem w dniu 28 stycznia 2016 roku do Wysokiego Sądu w Dublinie, Republika Irlandii wniosku owszczęcie procedury likwidacji Innovation Etnerprises Ltd oraz wydaniem postanowienia w dniu 22 lutego 2016 r., w którym Sąd orzekł, że Spółka Zależna objęta zostanie likwidacją oraz w związku z tym, że wyznaczeni przez Sąd Likwidatorzy poinformowali oddzielnymi pismami każdego z dotychczasowych członków Rady Dyrektorów Innovation Enterprises Ltd., że ich wszelkie relacje umowne ze Spółką wygasły i nie mają prawa reprezentować Spółki. W skutek utraty kontroli, można uznać, że Grupa "zbyła" wszelkie prawa i obowiązki dotyczące Innovation Etnerprises Ltd.
Szczegóły dotyczące procesu likwidacji są opisane w nocie
51.1. LIKWIDACJA SPÓŁKI ZALEŻNEJ.
Grupa uznała, iż w myśl MSR 10 "Zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego" (paragraf 3) likwidacja spółki Innovation Etnerprises Ltd, która rozpoczęła się w styczniu 2016, jest zdarzeniem, które dostarcza dowodów na istnienie określonego stanu na koniec okresu sprawozdawczego (zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego wymagające dokonania korekt).
Grupa uznała, iż w myśl MSR 10 paragraf 14, jeżeli po zakończeniu okresu sprawozdawczego kierownictwo jednostki postanowiło orozpoczęciu likwidacji jednostki Innovation Etnerprises Ltd oraz ozaprzestaniu przez nią prowadzenia działalności, a także nie występuje realna alternatywa dla likwidacji jednostki lub zaprzestania działalności, nie sporządza się sprawozdania finansowego przy założeniu kontynuacji działalności Innovation Etnerprises Ltd. W myśl MSR 10 paragraf 15, jeżeli założenie kontynuacji działalności w stosunku do likwidowanej jednostki Innovation Etnerprises Ltd przestaje być zasadne, konsekwencje tego faktu są tak doniosłe, że na mocy standardu konieczna jest fundamentalna zmiana przyjętych zasad (polityki) rachunkowości.
Kierownictwo Grupy uznało, iż rozpoczęcie likwidacji jednostki Innovation Etnerprises Ltd jest zdarzeniem istotnym, które może wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez użytkowników na podstawie sprawozdania finansowego. Wobec tego w niniejszym sprawozdaniu zaprezentowano działalność tej jednostki odrębnie od działalności kontynuowanej.
Aktywa zostały wycenione według wartości odzyskiwalnej. Zgodnie z definicją zawartą w MSSF 5 wartość odzyskiwalna to wyższa z wartości godziwej składnika aktywów pomniejszonej okoszty doprowadzenia do sprzedaży i jego wartości użytkowej. Nieruchomość położoną w Carrigtwohill Business & Technology Park wyceniono według wartości rynkowej określonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy z dnia 6.11.2015 - firmy ESTATE AGENTS & VALUERS Cohalan Downing, 88 South Mall, Cork.
Firma Cohalan Downing działa na rynku rzeczoznawców nieruchomości od 1979 roku, nieustannie rozwija się i w ostatnich latach stała się jedną z najbardziej prosperujących firm zajmujących się nieruchomościami w Munster. Jej działalność dotyczy wszystkich aspektów rynku nieruchomości w całym regionie Cork i Munster w Irlandii. Cohalan Downing jest członkiem Towarzystwa Rzeczoznawców Irlandii. Cohalan Downing jest strategicznym partnerem międzynarodowej Colliers International, globalnej firmy doradczej działającej w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych, posiadającej sieć 502 biur w 67 krajach na świecie. Współpraca ta przynosi korzyści z połączenia doświadczenia międzynarodowego i znajomości lokalnego rynku nieruchomości.
Wycena nieruchomości położonej w Carrigtwohill Business & Technology Park opiera się na analizie ostatnich transakcji rynkowych oraz ocenie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i profesjonalnym osądzie (ograniczona aktywność transakcji nieruchomości komercyjnych, brak zaufania konsumentów oraz brak finansowania bankowego, które prowadzą do spadku popytu na nieruchomości komercyjne, a tym samym obniżenie osiąganych wartości przy sprzedaży).
Rzeczoznawca w swoim operacie szacunkowym stwierdził, że nieruchomość jest utrzymana w dobrym stanie, jest dobrze wykończona. Rzeczoznawca stwierdza, że nie ma żadnych ograniczeń oraz konieczności ponoszenia nietypowych wydatków. Wobec tego przyjęto, iż nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych nakładów w celu doprowadzenia do sprzedaży nieruchomości, jedynie koszty transakcji handlowej.
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została obliczona przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniono przy zastosowaniu procedury szacowania opartej otransakcje porównawcze.
Pozostałe składniki aktywów likwidowanej spółki wyceniono według szacunków Rady Dyrektorów. Zobowiązania zostały wycenione w wartości godziwej.
W przypadku gdy Grupa przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.
W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2014 roku Grupa PZ CORMAY nie wykazywała działalności zaniechanej.
| AKTYWA | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 wycenione do wartości likwidacyjnej |
|
|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 3 431 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 3 431 | |
| Aktywa obrotowe | 697 | |
| Zapasy | 587 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
106 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 | |
| SUMA AKTYWÓW | 4 128 | |
Aktywa dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej na 31.12.2015 w tys. zł
| Zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | dane spółki Audit ze sprawozdania 2015 |
korekty konsolidacyjne |
2015 dane po korektach |
|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 24 818 | - 17 712 | 7 106 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
3 846 | 3 846 | |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 548 | 1 548 | |
| Razem zobowiązania dotyczące działalności zaniechanej | 30 211 | - 17 712 | 12 500 |
Uzasadnienie prezentacji działalności zaniechanej w sprawozdaniu za 2015 rok
Grupa rozpoznała aktywa i zobowiązania związane z działalnością zaniechaną w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2015, pomimo że formalnie proces likwidacji jednostki zależnej Innovation Enterprises Ltd rozpoczął się po dniu bilansowym.
Na dzień 31.12.2015 kierownictwo Grupy było zdecydowane na "zbycie" polegające na likwidacji Innovation Enterprises Ltd, z którym wiąże się utrata kontroli nad jednostką zależną. W związku z tym, na podstawie paragrafu 8A MSSF 5 wszystkie aktywa i zobowiązania tej likwidowanej jednostki zależnej klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli kryteria zawarte w paragrafach 6-8 MSSF 5 zostały spełnione. Kryteria określone w paragrafie 6 MSSF 5 dotyczą klasyfikacji składnika aktywów trwałych (lub grupy do zbycia) jako przeznaczonego do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie. Kryterium to było spełnione w stosunku do likwidowanej jednostki.
Kryteria określone w paragrafach 7-8 MSSF 5 zostały spełnione w momencie rozpoczęcia procesu likwidacji.
Paragraf 7 MSSF 5 został spełniony, gdyż w opinii kierownictwa Grupy z uwagi na podjęcie decyzji olikwidacji oraz z uwagi na rozpoczęty proces likwidacji składniki aktywów związane z likwidowaną Spółką Innovation Enterprises Ltd (grupa do zbycia) są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w bieżącym stanie, z uwzględnieniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków dla sprzedaży tego typu aktywów (lub grup do zbycia) oraz sprzedaż składników aktywów przez Likwidatora jest wysoce prawdopodobna.
Paragraf 8 MSSF 5 został spełniony, gdyż w opinii kierownictwa Grupy likwidacja jest wysoce prawdopodobna, ponieważ przedstawiciele odpowiedniego poziomu kierownictwa są zdecydowani do wypełnienia planu likwidacji składnika aktywów (grupy do zbycia) oczym świadczy fakt, iż w styczniu 2016 złożyli wniosek olikwidację do Sądu.
Ponadto, majątek Innovation Enterprises Ltd jest aktywnie oferowany przez Likwidatora na sprzedaż po cenie, która jest racjonalna w odniesieniu do jego bieżącej wartości godziwej. W ocenie kierownictwa Grupy na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2015 rok, należało oczekiwać, że sprzedaż zostanie ujęta jako sprzedaż zakończona w czasie jednego roku od dnia klasyfikacji. Grupa nie posiadała informacji, z których wynikałoby, iż zostaną poczynione znaczące zmiany w planie sprzedaży albo że plan zostanie zarzucony. Do zbycia majątku przez Likwidatora nie jest potrzebne podjęcie uchwały przez udziałowców. Natomiast proces likwidacji rozpoczął się w związku z podjęciem przez Radę Dyrektorów Innovation Enterprises Limited z siedzibą w Carrigtwohill, Republika Irlandii (Spółka zależna) na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 roku decyzji orozpoczęciu procesu jej likwidacji.
Paragraf 12 MSSF 5 stanowi, iż jeżeli kryteria zawarte w paragrafach 7 i 8 zostają spełnione po zakończeniu okresu sprawozdawczego, jednostka nie klasyfikuje składnika aktywów trwałych (lub grupy do zbycia) jako przeznaczonego do sprzedaży w tym sprawozdaniu.
Zgodnie z paragrafami 19-20 MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" kierownictwo Grupy uznało, iż spełnienie wymogu MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" paragraf 12 stanowiący onie klasyfikowaniu składnika aktywów trwałych (lub grupy do zbycia) jako przeznaczonego do sprzedaży w tym sprawozdaniu, jeżeli kryteria zostają spełnione po zakończeniu okresu sprawozdawczego, może być na tyle mylące, iż spowoduje, że sprawozdanie finansowe nie spełni swojego celu określonego w Założeniach koncepcyjnych. Celem sprawozdania finansowego jest dostarczanie informacji na temat sytuacji finansowej, efektywności finansowej i przepływów pieniężnych jednostki, które są użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych. Zdaniem kierownictwa Grupy ujawnianie aktywów, zobowiązań i wyników Innovation Enterprises Ltd jako działalności kontynuowanej na dzień 31.12.2015 byłoby bardzo mylące dla czytelnika sprawozdania finansowego. Pomimo decyzji Rady Dyrektorów opostawieniu spółki w stan likwidacji w styczniu 2016 roku, faktycznie spółka zakończyła działalność operacyjną w 2015 roku. W roku 2016 spółka nie prowadziła już aktywnie sprzedaży, nie dokonywano zakupu materiałów, nie wznowiono produkcji. Z tego powodu kierownictwo Grupy odstąpiło od zastosowania wymogu określonego w MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" paragraf 12 i zaprezentowało działalność likwidowanej jednostki jako działalność zaniechaną Innovation Etnerprises Ltd już w sprawozdaniu za 2015 rok.
Odstępując od zastosowania wymogu określonego w MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" paragraf 12 kierownictwo Grupy uznało, iż:
a) sprawozdanie finansowe rzetelnie przedstawia sytuację finansową jednostki, efektywność finansową i przepływy pieniężne,
b) sprawozdanie jest zgodne z mającymi zastosowanie MSSF, z wyjątkiem odstępstwa od zastosowania wymogu określonego w MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" paragraf 12 w celu osiągnięcia rzetelności prezentacji.
Odstępstwo od zastosowania paragrafu 12 MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" dotyczy danych zaprezentowanych za okres roku zakończonego w dniu 31.12.2015.
Finansowy wpływ odstępstwa na każdą pozycję sprawozdania finansowego, która byłaby przedstawiona zgodnie z wymogiem paragrafu 12 MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana":
a) w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w aktywach:
-
wartość rzeczowych aktywów trwałych byłaby wyższa o3 431 tys. zł
-
wartość zapasów byłaby wyższa o587 tys. zł
-
wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności byłaby wyższa o106 tys. zł
-
wartość środków pieniężnych byłaby wyższa o4 tys. zł
-
nie pojawiłaby się pozycja aktywa związane z działalnością zaniechaną w kwocie 4 128 tys. zł
b) w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pasywach:
-
wartość oprocentowanych kredytów i pożyczek byłaby wyższa o7 106 tys. zł
-
wartość zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań byłaby wyższa o3 846 tys. zł
-
wartość rozliczeń międzyokresowych byłaby wyższa o1 548 tys. zł
-
nie pojawiłaby się pozycja zobowiązania związane z działalnością zaniechaną w kwocie 12 500 tys. zł
Poza ujawnionym wpływem na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej odstępstwo od zastosowania paragrafu 12 MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" nie ma wpływu na sprawozdanie finansowe.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Grupy wobec zagadnienia "przeniesienia aktywów bądź grupy aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży" największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
BYŁO:
29. Wartości niematerialne
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy |
Inne | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 39 406 |
| Nabycia, poniesienie nakładów | 0 | 22 | 0 | 0 | 22 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 942 | 0 | 0 | 0 | 942 |
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 202 | 0 | 0 | 0 | 202 |
| Przekazanie na stan prac rozwojowych WNIP |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -2 297 | 0 | -2 386 | -4 683 |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) |
27 722 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 0 | 0 | 697 | 0 | 697 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 1 754 | 1 006 | 697 | 3 523 | 6 980 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2015 roku |
154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 079 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 271 | 94 | 0 | 175 | 281 |
| Odpis aktualizujący | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 59 | 0 | 0 | 0 | 59 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -858 | 0 | -915 | 0 |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) |
23 562 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 681 | ||||
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2015 roku |
366 | 415 | 681 | 3 444 | 638 |
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 1 stycznia 2015 |
-32 | -57 | -89 | ||
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 31 grudnia 2015 |
-27 | -27 | |||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 10 238 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 1 388 | 591 | 16 | 52 | 2 047 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy |
Inne | Ogółem | |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 2 474 | 3 164 | 27 722 | 5 909 | 39 269 |
| Nabycia | 0 | 184 | 0 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 0 | 67 | 0 | 0 | 67 |
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 20 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 39 406 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2014 roku |
132 | 1 083 | 0 | 2 568 | 3 784 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 22 | 121 | 0 | 1 616 | 32 |
| Odpis aktualizujący | 0 | 0 | 23 562 | 0 | 0 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likwidacja | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2014 roku |
154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 079 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | -32 | -57 | -89 | ||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 2 342 | 2 080 | 27 722 | 3 341 | 35 485 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 10 238 |
JEST:
29. Wartości niematerialne
Grupa ujawnia informacje w podziale na grupy wartości niematerialnych, stosując rozróżnienie na wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i pozostałe wartości niematerialne. Do wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie Grupa zalicza "nakłady na trwające prace rozwojowe" oraz "koszty zakończonych prac rozwojowych". Do pozostałych wartości niematerialnych są zaliczane patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne. Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, jak również patenty, licencje, oprogramowanie komputerowe i inne są składnikami aktywów ookreślonym okresie użytkowania.
Grupa wyróżnia grupę wartości niematerialnych w toku wytwarzania i zalicza do nich "Nakłady na trwające prace rozwojowe".
| Nakłady na trwające prace rozwojowe |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy |
Inne | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 32 828 | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 72 234 |
| Nabycia, poniesienie nakładów | 16 718 | 0 | 22 | 0 | 0 | 16740 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Likwidacja | 644 | 942 | 0 | 0 | 0 | 1586 |
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 202 | 0 | 0 | 0 | 202 | |
| Przekazanie na stan prac rozwojowych WNIP |
202 | 0 | 0 | 0 | 0 | 202 |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -2 297 | 0 | -2 386 | -4 683 | |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) |
27 722 | 27 722 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 0 | 0 | 697 | 0 | 697 | |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2015 roku |
48 700 | 1 754 | 1 006 | 697 | 3 523 | 55 680 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2015 roku |
68 | 154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 147 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 0 | 271 | 94 | 0 | 175 | 540 |
| Odpis aktualizujący | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| wykorzystanie odpisu | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Likwidacja | 59 | 0 | 0 | 0 | 59 | |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | -858 | 0 | -915 | -1773 | |
| Zmniejszenie wartości firmy z 2014 (dekonsolidacja) |
23 562 | 23 562 | ||||
| Wartość firmy z konsolidacji Orphee 2015 | 681 | 681 | ||||
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2015 roku |
44 | 366 | 415 | 681 | 3 444 | 4 950 |
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 1 stycznia 2015 |
-32 | -57 | -89 | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia na dzień 31 grudnia 2015 |
-27 | -27 | ||||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2015 roku | 32 760 | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 42 998 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2015 roku | 48 656 | 1 388 | 591 | 16 | 52 | 50 703 |
| Nakłady na trwające prace rozwojowe |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Patenty i licencje |
Wartość firmy |
Inne | Ogółem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 20 432 | 2 474 | 3 164 | 27 722 | 5 909 | 59 701 |
| Nabycia | 12 396 | 0 | 184 | 0 | 0 | 12580 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Likwidacja | 0 | 67 | 0 | 0 | 67 | |
| Przyjęcie prac rozwojowych na stan WNiP | 20 | 0 | 0 | 0 | 20 | |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2014 roku |
32 828 | 2 494 | 3 281 | 27 722 | 5 909 | 72 234 |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2014 roku |
0 | 132 | 1 083 | 0 | 2 568 | 3 783 |
| Odpis amortyzacyjny za okres | 0 | 22 | 121 | 0 | 1 616 | 1759 |
| Odpis aktualizujący | 68 | 0 | 0 | 23 562 | 0 | 23630 |
| Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Likwidacja | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 | |
| Inne (działalność zaniechana) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Amortyzacja i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2014 roku |
68 | 154 | 1 179 | 23 562 | 4 184 | 29 147 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | -32 | -57 | -89 | |||
| Wartość netto na dzień 1 stycznia 2014 roku | 20 432 | 2 342 | 2 080 | 27 722 | 3 341 | 55 917 |
| Wartość netto na dzień 31 grudnia 2014 roku | 32 760 | 2 340 | 2 070 | 4 160 | 1 668 | 42 998 |
Grupa ujęła nakłady na prace badawcze jako koszt w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "koszty prac badawczych" w 2015 roku w kwocie 124 tys. zł, w 2014 roku 2 249 tys. zł.
Amortyzację wartości niematerialnych zawarto w następujących pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów: koszt własny sprzedaży, koszty zarządu i koszty sprzedaży.
Badanie utraty wartości w odniesieniu do wartości składników niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania.
Składniki wartości niematerialnych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania występują w Jednostce Dominujuącej I stanowią nakłady na trwające prace rozwojowe. Wartość nakładów na dzień 31.12.2015 wynosiła 48 656 tys. PLN.
Grupa przeprowadziła test na utratę wartości nakładów na trwające prace rozwojowe związane z pracami nad nowymi analizatorami Hermes Senior, Equisse, Hermes Junior, BlueBox. Na podstawie wyników testu na dzień 31 grudnia 2015 r. nie stwierdzono utraty wartości tych prac rozwojowych. Grupa przeprowadziła również analizę wrażliwości wartości prac rozwojowych na zmianę kluczowych założeń przyjętych do ustalania wartości odzyskiwalnej. Wyniki testu wykazują największą wrażliwość na zmiany założeń dotyczących prognozowanych przychodów ze sprzedaży analizatorów oraz uzyskiwanych marż.
Hermes Senior
Przedmiotem projektu jest opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff z dedykowaną linią odczynnikową w technologii bezcyjankowej owydajności 120 oznaczeń na godzinę.
Projekt znajduje się w końcowej fazie walidacji i rejestracji. Na dzień 31 grudnia 2015 roku w ramach prac nad analizatorem hematologicznym zakończono montaż 3 sztuk modułu podajnika (pre-seria), rozpoczęto prace związane z montażem trzech sztuk pierwszych aparatów seryjnych na potrzeby testów i rejestracji, trwają prace nad dokumentacją produktową – instrukcja użytkownika. Źródłem nowych przychodów będzie sprzedaż i dzierżawa analizatorów a także sprzedaż dedykowanych odczynników (system zamknięty).
Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2015 wyniosła 12 684 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 12,5% przed opodatkowaniem.
Hermes Junior
Przedmiotem projektu jest opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff z dedykowaną linią odczynnikową w technologii bezcyjankowej owydajności 80 oznaczeń na godzinę. Na dzień bilansowy 31 grudnia 2015 roku w ramach prac nad analizatorem hematologicznym wykonano firmware (1 generacji) i zaimplementowano do istniejących prototypów, wykonano w technologii 3D dwie sztuki kompletnych obudów urządzeń, rozpoczęto prace nad graficznym interfejsem użytkowania, zintegrowano wszystkie komponenty urządzenia (hydraulika, elektronika, zasilacz) i zaprojektowano podajnik aparatu wraz z jego walidacją. Analizator podobnie jak w przypadku Hermesa Seniora w pierwszej kolejności zostanie zaoferowany odbiorcom krajowym. Źródłem nowych przychodów będzie sprzedaż i dzierżawa analizatorów a także sprzedaż dedykowanych odczynników (system zamknięty).
Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2015 wyniosła 6 682 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 12,5% przed opodatkowaniem.
Equisse
Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego owydajności 400 oznaczeń na godzinę z dedykowaną linią odczynnikową. W ramach prac nad na analizatorem została zakończona faza prototypowania analizatora. Powstał model aparatu oraz dwa funkcjonalne prototypy na których wykonano badania testowe oraz częściowo walidacyjne. Zaprojektowano oraz wykonano serie próbne unikatowych butelek odczynnikowych oraz wyprodukowano serię dedykowanych kuwet reakcyjnych, które przechodzą proces walidacji. Trwają pracę nad instrukcją użytkowania dla analizatora. Analizator w pierwszej kolejności zostanie zaoferowany odbiorcom krajowym. Źródłem nowych przychodów będzie sprzedaż i dzierżawa analizatorów a także sprzedaż dedykowanych odczynników (system zamknięty).
Wartość bilansowa składnika aktywów wyniosła 11 551 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 12,5% przed opodatkowaniem.
BlueBox
Przedmiotem projektu jest opracowanie analizatora biochemicznego POCT (point of care testing) wraz z dedykowaną linią odczynników oraz kaset. W ramach prac nad analizatorem zakończono fazę prototypowania w ramach której powstały 3 prototypy na potrzeby testów i walidacji wewnętrznej, kontynuowane są badania nad optymalizacją aplikacji, przetestowano sposoby heparynizacji elementów. Ponadto trwają prace nad ostateczną wersją kapilary do pobierania i separacji krwi. W chili obecnej trwają prace industrializacyjne.
Wartość bilansowa składnika aktywów na dzień 31.12.2015 wyniosła 13 378 tys. PLN. W wyniku przeprowadzonego testu dla tego składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania ustalona wartość odzyskiwalna przekroczyła wartość bilansową, co nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
Do szacunków przepływów pieniężnych przyjęto stopę dyskontową ustaloną na poziomie średnioważonego kosztu kapitału i wynosi 12,5% przed opodatkowaniem.
BYŁO:
36. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 13 165 | 17 776 |
| Należności od jednostek stowarzyszonych | 0 | 0 |
| Należności z tytułu sprzedaży aktywów trwałych | 10 083 | 0 |
| Należności budżetowe ( w tym podatek VAT do zwrotu od nabytych aktywów) |
1 522 | 1 781 |
| Pozostałe należności | 891 | 88 |
| Należności ogółem (netto) | 25 661 | 19 645 |
| Odpis aktualizujący należności | 3 784 | 5 616 |
| Należności brutto | 29 445 | 25 261 |
Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności od dnia bilansowego na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Razem | Terminowe | <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | > 360 dni | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 16 949 | 5 810 | 2 122 | 2 166 | 2 096 | 918 | 3 836 |
| 31 grudnia 2014 | 23 392 | 3 691 | 542 | 9 287 | 3 490 | 566 | 5 816 |
Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Odpis aktualizacyjny na dzień 1 stycznia | 7 808 | 513 |
| Zwiększenie | 2 600 | 5 274 |
| Wykorzystanie | 87 | 171 |
| Rozwiązanie | 447 | 0 |
| Aktywa przeniesione do działalności zaniechanej | 6 090 | 0 |
| Odpis aktualizacyjny na dzień 31 grudnia | 3 784 | 5 616 |
JEST:
36. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| 31 grudnia 2014 31 grudnia 2015 (dane przekształcone) Należności z tytułu dostaw i usług 13 165 17 776 Należności od jednostek stowarzyszonych 0 0 Należności z tytułu sprzedaży aktywów trwałych 10 083 0 Należności budżetowe ( w tym podatek VAT do zwrotu od 1 522 1 781 nabytych aktywów) Pozostałe należności 891 88 Należności ogółem (netto) 25 661 19 645 Odpis aktualizujący należności 3 784 5 616 Należności brutto 29 445 25 261 |
||
|---|---|---|
Tabela poniżej przedstawia terminy wymagalności należności na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Razem należności brutto |
Należności terminowe brutto |
Należności przeterminowa ne brutto |
Odpisy | Razem należności netto |
Należności terminowe netto |
Należności przeterminow ane netto |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 29 445 | 18 306 | 11 139 | 3 784 | 25 661 | 18 306 | 7 355 |
| 31 grudnia 2014 | 25 261 | 5 560 | 19 701 | 5 616 | 19 645 | 5 560 | 14 085 |
Grupa stosuje podział należności biorąc pod uwagę stopień ich wymagalności na należności prawidłowe (terminowe) i przeterminowane:
-
należności terminowe to takie, których termin płatności określony na fakturze bądź wynikający z umowy jeszcze nie minął,
-
należności przeterminowane to takie, których termin wymagalności już minął.
Okres przeterminowania wierzytelności to czas, jaki upłynął od wyznaczonego terminu zapłaty.
Analiza wiekowa należności netto, które są przeterminowane na dzień sprawozdawczy, lecz w przypadku których nie nastąpiła utrata wartości:
| <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | > 360 dni | Razem przeterminowane należności netto |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 2 122 | 2 166 | 2 096 | 918 | 52 | 7 355 |
| 31 grudnia 2014 | 542 | 9 287 | 3 490 | 566 | 200 | 14 085 |
Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Odpis aktualizacyjny na dzień 1 stycznia | 7 808 | 513 |
| Zwiększenie | 2 600 | 5 274 |
|---|---|---|
| Wykorzystanie | 87 | 171 |
| Rozwiązanie | 447 | 0 |
| Aktywa przeniesione do działalności zaniechanej | 6 090 | 0 |
| Odpis aktualizacyjny na dzień 31 grudnia | 3 784 | 5 616 |
Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała składników aktywów finansowych, w przypadku których indywidualnie wykazano utratę wartości na dzień sprawozdawczy.
Tabela poniżej przedstawia analizę zapadalności należności terminowych na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem należności terminowe |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 18 306 | 0 | 0 | 0 | 18 306 |
| 31 grudnia 2014 | 5 560 | 0 | 0 | 0 | 5 560 |
BYŁO:
37. Nakłady na prace rozwojowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz inne aktywa krótkoterminowe
Grupa prowadzi prace badawcze i rozwojowe w sektorze diagnostyki laboratoryjnej (analizatory diagnostyczne wraz z liniami odczynnikowymi).
Koszty badań i rozwoju, które nie spełniają warunków kapitalizacji, zostały ujęte w kosztach prac badawczych w okresie, w którym zostały poniesione. W 2015 roku była to kwota 124 tys. zł (2014: 2 249 tys. zł).
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych, poniższa tabela zawiera ich zestawienie.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe czynne: | ||
| Aktywo na podatek odroczony | 813 | 478 |
| Prace rozwojowe | 48 656 | 32 760 |
| Uruchomienia nowej produkcji | 1 095 | 460 |
| Nakłady na patenty, wynalazki | 154 | 237 |
| 50 718 | 33 935 | |
| Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe czynne: | ||
| Ubezpieczenia majątkowe, prenumeraty | 177 | 320 |
| Znak towarowy | 0 | 3 |
| 177 | 323 |
|---|---|
| ----- | ----- |
JEST:
37. Aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz rozliczenia międzyokresowe
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych, poniższa tabela zawiera ich zestawienie.
| 31 grudnia 2014 | ||
|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | (dane przekształcone) | |
| Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe czynne: | ||
| Aktywo na podatek odroczony | 813 | 478 |
| Uruchomienie nowej produkcji | 1 095 | 460 |
| Nakłady na patenty, wynalazki | 154 | 237 |
| 2 062 | 1 175 | |
| Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe czynne: | ||
| Ubezpieczenia majątkowe, prenumeraty | 177 | 320 |
| Znak towarowy | 0 | 3 |
| 177 | 323 |
Rozliczenia międzyokresowe kosztów nie obejmują prac rozwojowych w trakcie ponoszenia nakładów, jak i po zakończeniu, gdyż prace rozwojowe stanowią składniki aktywów kwalifikowane jako wartości niematerialne.
BYŁO:
42. Rezerwy
42.1 Zmiany stanu rezerw
| Rezerwy na świadczenia pracownicze |
Rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
Inne rezerwy | Rezerwy ogółem | |
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 769 | 2 884 | 3 826 | 7 479 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 8 558 | 8 558 |
| Rozwiązanie | 511 | 2 773 | 2 176 | 5 460 |
| Na dzień 31 grudnia 2015 roku | 769 | 1 692 | 3 251 | 5 712 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku | 678 | 0 | 3 251 | 3 929 |
|---|---|---|---|---|
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku | 91 | 1 692 | 0 | 1 783 |
| Na dzień 1 stycznia 2014 roku | 367 | 587 | 616 | 1 570 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 144 | 994 | 10 275 | 11 413 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 731 | 731 |
| Rozwiązanie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Na dzień 31 grudnia 2014 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku | 433 | 0 | 10 160 | 10 593 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku | 78 | 1 581 | 0 | 1 659 |
42.2 Inne rezerwy
W pozycji inne rezerwy GK PZ CORMAY S.A. wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2015 r.:
| - rezerwa na spór z Diesse | 1 300 |
|---|---|
| - rezerwa z inwentaryzacji sald | 650 |
| - rezerwa na koszt własny sprzedaży zrealizowanej w 2015 r. | 484 |
| - rezerwa na prowizje od sprzedaży zrealizowanej w 2015 roku | 217 |
| - rezerwa na przyszłe umorzenie wierzytelności | 208 |
| - rezerwa na koszty postępowania sądowego | 174 |
| - rezerwa na koszty związane ze sprawozdawczością finansową (koszty badania sprawozdania, wykonanie testu na utratę wartości) |
75 |
| - rezerwa na zobowiązania handlowe | 75 |
| - rezerwa na szacowane odsetki związane z ryzykiem zwrotu dotacji | 68 |
42.3 Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Grupę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Grupa nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.
JEST:
42. Rezerwy
42.1 Zmiany stanu rezerw
| Rezerwy na świadczenia pracownicze |
Rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
Inne rezerwy | Rezerwy ogółem |
|
|---|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2015 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 769 | 2 884 | 3 826 | 7 479 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 8 558 | 8 558 |
| Rozwiązanie | 511 | 2 773 | 2 176 | 5 460 |
| Na dzień 31 grudnia 2015 roku | 769 | 1 692 | 3 251 | 5 712 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku | 678 | 0 | 3 251 | 3 929 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2015 roku | 91 | 1 692 | 0 | 1 783 |
| Na dzień 1 stycznia 2014 roku | 367 | 587 | 616 | 1 570 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 144 | 994 | 10 275 | 11 413 |
| Wykorzystanie | 0 | 0 | 731 | 731 |
| Rozwiązanie | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Na dzień 31 grudnia 2014 roku | 511 | 1 581 | 10 160 | 12 252 |
| Krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku | 433 | 0 | 10 160 | 10 593 |
| Długoterminowe na dzień 31 grudnia 2014 roku | 78 | 1 581 |
0 | 1 659 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują rezerwę na niewykorzystane urlopy wyliczone przez Grupę, a także rezerwę na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, których wysokości wyliczeń dokonało niezależne biuro aktuarialne.
Na dzień 31.12.2015 wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy wyniosła 667 tys. zł, zaś rezerwa na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne wyniosła 102 zł (w tym część długoterminowa 91 tys. zł, krótkoterminowa 11 tys. zł).
Na dzień 31.12.2014 wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy wyniosła 423 tys. zł, zaś rezerwa na odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne wyniosła 88 zł (w tym część długoterminowa 78 tys. zł, krótkoterminowa 10 tys. zł).
42.2 Inne rezerwy
W pozycji inne rezerwy GK PZ CORMAY S.A. wykazuje rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze zdarzeń mających miejsce w roku 2015 r.:
| - rezerwa na spór z Diesse | 1 300 |
|---|---|
| ---------------------------- | ------- |
| - rezerwa z inwentaryzacji sald | 650 |
|---|---|
| - rezerwa na koszt własny sprzedaży zrealizowanej w 2015 r. | 484 |
| - rezerwa na prowizje od sprzedaży zrealizowanej w 2015 roku | 217 |
| - rezerwa na przyszłe umorzenie wierzytelności | 208 |
| - rezerwa na koszty postępowania sądowego | 174 |
| - rezerwa na koszty związane ze sprawozdawczością finansową (koszty badania sprawozdania, wykonanie testu na utratę wartości) |
75 |
| - rezerwa na zobowiązania handlowe | 75 |
| - rezerwa na szacowane odsetki związane z ryzykiem zwrotu dotacji | 68 |
a. Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Rezerwa na naprawy gwarancyjne nie jest tworzona z uwagi na fakt, że aparaty oferowane przez Grupę na eksport są sprzedawane do dystrybutorów na danym rynku. Dystrybutorzy to firmy, które mają zaplecze marketingowo-serwisowe zdolne do obsługi końcowych użytkowników aparatów na danym rynku. Do tej obsługi należy również gwarancyjna obsługa serwisowa. W związku z tym, Grupa nie ponosi ciężaru obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Nie odnotowuje z tego tytułu również istotnych kosztów.
BYŁO:
43. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe) 43.1. Zobowiązania z tytułu zaliczek
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
43.2. Zobowiązania pozostałe
Zobowiązania wykazane w bilansie są w przeważającej mierze płatne w terminie 30 – 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 (dane przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 14 911 | 27 960 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych | 789 | 1 059 |
| Podatek VAT i pozostałe obciążenia podatkowe | 58 | 1059 |
| Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 558 | 0 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 173 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 416 | 534 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 663 | 506 |
| Zobowiązania z tytułu dotacji | 447 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 245 | 0 |
| Zobowiązanie z tytułu kaucji | 52 | 0 |
| Inne zobowiązania | 9 | 28 |
| Razem | 17 115 | 29 553 |
|---|---|---|
JEST:
43. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe) 43.1. Zobowiązania z tytułu zaliczek
Pozycja nie występuje w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
43.2. Zobowiązania pozostałe
Zobowiązania wykazane w bilansie są w przeważającej mierze płatne w terminie 30 – 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego.
| 31 grudnia 2015 | 31 grudnia 2014 | |
|---|---|---|
| (dane przekształcone) | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 14 911 | 27 960 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych | 789 | 1 059 |
| Podatek VAT i pozostałe obciążenia podatkowe | 58 | 1059 |
| Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 558 | 0 |
| Podatek dochodowy od osób fizycznych | 173 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 416 | 534 |
| Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 663 | 506 |
| Zobowiązania z tytułu dotacji | 447 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 245 | 0 |
| Zobowiązanie z tytułu kaucji | 52 | 0 |
| Inne zobowiązania | 9 | 28 |
| Razem | 17 115 | 29 553 |
Tabela poniżej przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz na dzień 31 grudnia 2014 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
| 31 grudnia 2015 roku | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 7 879 | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 17 115 |
| 43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 7 879 | 24 994 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2014 roku (dane przekształcone) | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 9 958 | 14 453 | 24 411 | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 286 | 11 507 | 6 761 | 29 553 | ||
| 11 286 | 21 465 | 6 761 | 14 453 | 53 964 |
Przez zobowiązania "na żądanie" rozumie się otrzymane przez klientów przedpłaty.
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, leasing finansowy.
BYŁO:
46.4. Ryzyko kredytowe
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami odobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu ozatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu ozatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez spółki Grupy kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracje ryzyka kredytowego.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, należności oraz pożyczek ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
JEST:
46.4. Ryzyko kredytowe
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami odobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu ozatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. W oparciu ozatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez spółki Grupy kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, należności oraz pożyczek ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
W celu ograniczania ryzyka kredytowego Grupa na bieżąco monitoruje płatność należności oraz stosuje wczesną windykację. Informacja opoziomie zadłużenia jest cyklicznie przekazywana do osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z odbiorcami celem ustalenia możliwości ściągnięcia wierzytelności oraz rokowań co do dalszej współpracy.
Poniższa tabela przedstawia wskaźnik rotacji należności za okres 2014-2015
| 2014 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| WSKAŹNIK | DEFINICJA | 2015 | dane przekształcone | ||
| cykl rotacji należności handlowych | wartość średnia należności x 365/ przychody | 184 | 88 |
Wskaźnik cyklu rotacji należności uległ zwiększeniu w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 głównie ze względu na nieporównywalne wartości przyjęte do wyliczenia wskaźnika w roku 2015 w porównaniu do wskaźnika dla roku 2014. Mianowicie dla roku 2015 przychody netto ze sprzedaży ujęte w mianowniku omawianego wskaźnika obejmowały dane sprzedażowe jednostkowe PZ Cormay S.A. (brak konsolidacji metodą pełną w rachunku zysków i strat z uwagi na przejęcie kontroli nad Grupą kapitałową Orphee dopiero w grudniu 2015), natomiast należności ujęte w liczniku wskaźnika pochodziły ze skonsolidowanego bilansu, czyli stanowiły sumę należności we wszystkich spółkach grupy kapitałowej po dokonaniu wyłączeń konsolidacyjnych (konsolidacja metodą pełną na 31.12.2015 – odzyskanie kontroli w grudniu 2015).
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wykazane w skonsolidowanym bilansie (konsolidacja metodą pełną) w 2015 roku wyniosły 25 661 tys. zł, natomiast w 2014 wyniosły 19 645 tys. zł. W obydwu okresach były to dane dotyczące wszystkich spółek w grupie kapitałowej.
Przychody wykazane w rachunku zysków i strat wyniosły w 2015 roku 45 004 tys. zł (jest to sprzedaż wyłącznie Spółki PZ CORMAY S.A.), natomiast przychody w 2014 roku wyniosły 99 201 tys. zł (jest to sprzedaż wszystkich spółek w grupie kapitałowej).
W ocenie kierownictwa Grupy nie wystąpiło zagrożenie związane z wydłużeniem się w stosunku do poprzedniego roku obrotowego cyklu rotacji należności.
BYŁO:
46.5 Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, leasing finansowy.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz na dzień 31 grudnia 2014 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
| 31 grudnia 2015 roku | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 7 879 | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
15 193 | 1 919 | 3 | 17 115 | ||
| 15 193 | 1 919 | 3 | 24 994 | |||
| 31 grudnia 2014 roku (dane przekształcone) | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 9 958 | 14 453 | 24 411 | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 286 | 11 507 | 6 761 | 29 553 | ||
| 11 286 | 21 465 | 6 761 | 14 453 | 53 964 |
JEST:
46.5 Ryzyko związane z płynnością
Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności.
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Grupa stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Grupa zabezpiecza się przed trudnościami w wywiązywaniu się z zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, leasing finansowy. Zarządzając płynnością Grupa przygotowuje plan wpływów i wydatków na rok z podziałem na miesiące oraz najbliższy miesiąc z podziałem na tygodnie. Plan jest na bieżąco systematycznie aktualizowany.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku oraz na dzień 31 grudnia 2014 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
| 31 grudnia 2015 roku | Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 879 | 7 879 | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 17 115 | |
| 43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 7 879 | 24 994 | |
| 31 grudnia 2014 roku (dane przekształcone) |
Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 9 958 | 14 453 | 24 411 | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 286 | 11 507 | 6 761 | 29 553 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 286 | 21 465 | 6 761 | 14 453 | 53 964 |
Przez zobowiązania "na żądanie" rozumie się przedpłaty dokonane przez klientów.
Tabela poniżej przedstawia analizę zapadalności należności terminowych na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem należności terminowe |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 18 306 | 0 | 0 | 0 | 18 306 |
| 31 grudnia 2014 | 5 560 | 0 | 0 | 0 | 5 560 |
Zobowiązania zaciągane przez Grupę w przeważającej mierze płatne są w terminie od 30 do 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego. Źródłem spłaty zobowiązań wymaganych w ciągu najbliższych 12 miesięcy Grupy będą przede wszystkim wpływy wynikające z prowadzonej działalności. Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa posiada należności terminowe w wysokości 18 306 tys. zł. Dodatkowo Grupa przy sprzedaży do podmiotów w krajach rozwijających się często realizuje sprzedaż po dokonanej przedpłacie.
Na dzień 31.12.2015 Grupa nie posiadała środków pieniężnych oograniczonej możliwości dysponowania, na dzień 31.12.2014 posiadała je w kwocie 2 300 tys. zł.
Z analizy wymagalności zobowiązań i należności wynika, że na dzień 31.12.2015 kwota zobowiązań wymagalnych w okresie do 3 miesięcy wynosiła 15 150 tys. zł i była niższa niż kwota terminowych należności wymagalnych w okresie do 3 miesięcy, która wynosiła 18 306 tys. zł. Dodatkowo Jednostka Dominująca Grupy miała możliwość korzystania z kredytu w rachunku bieżącym w banku BZ WBK na kwotę 5 mln zł, którego saldo na 31.12.2015 wynosiło 0.
| 2014 | |||
|---|---|---|---|
| WSKAŹNIK | DEFINICJA | 2015 | dane przekształcone |
| wskaźnik płynności bieżącej | aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe |
2,25 | 1,97 |
| wskaźnik płynności szybkiej | aktywa obrotowe-zapasy-RMK krót. / zobowiązania krótkoterminowe |
1,58 | 1,42 |
| cykl rotacji zapasów | wartość średnia zapasów x 365/ przychody |
208 | 122 |
| cykl rotacji należności handlowych |
wartość średnia należności x 365/ przychody |
184 | 88 |
| cykl rotacji zobowiązań handlowych mierzony do przychodów ze sprzedaży |
wartość średnia zobowiązań handlowych krót. x 365/ przychody |
189 | 76 |
| cykl rotacji zobowiązań handlowych mierzony do kosztu własnego sprzedaży |
wartość średnia zobowiązań handlowych krót. x 365/ koszt własny sprzedaży |
252 | 125 |
Poniższa tabela przedstawia podstawowe wskaźniki płynności oraz rotacji za okres 2014-2015
Wskaźnik cyklu rotacji zobowiązań uległ zwiększeniu w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 głównie ze względu na nieporównywalne wartości przyjęte do wyliczenia wskaźnika w roku 2015 w porównaniu do wskaźnika dla roku 2014. Mianowicie dla roku 2015 przychody netto ze sprzedaży ujęte w mianowniku omawianego wskaźnika obejmowały dane sprzedażowe jednostkowe PZ Cormay S.A. (brak konsolidacji metodą pełną w rachunku zysków i strat z uwagi na przejęcie kontroli nad Grupą kapitałową Orphee dopiero w grudniu 2015), natomiast zobowiązania ujęte w liczniku wskaźnika pochodziły ze skonsolidowanego bilansu, czyli stanowiły sumę zobowiązań we wszystkich spółkach grupy kapitałowej po dokonaniu wyłączeń konsolidacyjnych (konsolidacja metodą pełną na 31.12.2015 – odzyskanie kontroli w grudniu 2015).
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wykazane w skonsolidowanym bilansie (konsolidacja metodą pełną) w 2015 roku wyniosły 17 115 tys. zł, natomiast w 2014 wyniosły 29 553 tys. zł. W obydwu okresach były to dane dotyczące wszystkich spółek w grupie kapitałowej.
Przychody wykazane w rachunku zysków i strat wyniosły w 2015 roku 45 004 tys. zł (jest to sprzedaż wyłącznie Spółki PZ CORMAY S.A.), natomiast przychody w 2014 roku wyniosły 99 201 tys. zł (jest to sprzedaż wszystkich spółek w grupie kapitałowej).
Zobowiązania zaciągane przez Grupę w przeważającej mierze płatne są w terminie od 30 do 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego. Źródłem spłaty zobowiązań wymaganych w ciągu najbliższych 12 miesięcy Grupy będą przede wszystkim wpływy wynikające z prowadzonej działalności. Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa posiada należności terminowe w wysokości 18 306 tyś. zł. Dodatkowo Grupa przy sprzedaży do podmiotów w krajach rozwijających się często realizuje sprzedaż po dokonanej przedpłacie.
Ponadto Grupa stara się opozyskanie źródeł finansowania działalności inwestycyjno-rozwojowej ze środków unijnych ("Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników") w wysokości około 20 mln. zł. Inwestycja ta ma być realizowana w latach 2016-2018.
Zobowiązania wykazane w bilansie są w przeważającej mierze płatne w terminie 30 – 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego.
W ocenie Grupy nie wystąpiło zagrożenie związane z wydłużeniem się w stosunku do poprzedniego roku obrotowego cyklu rotacji zobowiązań.
BYŁO na stronie tytułowej:
Sprawozdanie Zarządu z działalności GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY S.A.
z siedzibą w Łomiankach za okres 01-01-2015 do 31-12-2015
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Łomianki, 21 marca 2016 roku
JEST na stronie tytułowej:
Sprawozdanie Zarządu z działalności GRUPY KAPITAŁOWEJ PZ CORMAY S.A.
z siedzibą w Łomiankach za okres 01-01-2015 do 31-12-2015
Janusz Płocica Wojciech Suchowski Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Łomianki, 30 marca 2017 roku
BYŁO:
11. Ocena ryzyka
Ryzyko związane z ogólną sytuacją makroekonomiczną
Produkty oferowane przez Grupę dedykowane są dla laboratoriów medycznych funkcjonujących w ramach zakładów opieki zdrowotnej. O ile nie jest możliwe, aby popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych uległ zmniejszeniu poniżej minimalnego poziomu gwarantującego zabezpieczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób, to kształtowanie się popytu na aparaty diagnostyczne oferowane przez Grupę jest bezpośrednio związane z tempem wzrostu gospodarczego, które przekłada się na sytuację finansową podmiotów służby zdrowia, a tym samym skłonność laboratoriów medycznych do inwestowania w nową aparaturę.
Spadek tempa wzrostu produktu krajowego brutto może wpłynąć na pogorszenie sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej i może uszczuplić ich budżety przeznaczone na inwestycje, między innymi w zakresie aparatury medycznej, co mogłoby się przyczynić do spadku popytu na towary z oferty Grupy. Grupa posiada ograniczony wpływ na rozwój rynku, jednakże negatywne skutki ewentualnych zmian koniunktury stara się minimalizować poprzez geograficzną dywersyfikację swojej sprzedaży i zwiększanie udziału sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach ze sprzedaży.
Ryzyko zmiany przepisów prawnych i ich interpretacji
Przepisy prawa obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także w krajach, w których działa Grupa ulegają zmianom, a ich wpływ na działalność Grupy może mieć charakter negatywny. Zmiany przepisów w zakresie prawa podatkowego mogą mieć niekorzystne konsekwencje dla Grupy, w szczególności zmiany ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku opodatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy z dnia 11 marca 2004 roku opodatku od towarów i usług. Przepisy podatkowe nie są tworzone w sposób precyzyjny, przez co pojawia się ryzyko związane z ich odmienną interpretacją przez przedsiębiorców i obywateli niż interpretacja stosowana przez organy administracji państwowej. Z uwagi na fakt, iż Grupa działa w obszarze ściśle uregulowanym przez przepisy prawa, należy też wskazać na ryzyko zmiany przepisów w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów medycznych, w szczególności ustawy z dnia 20 maja 2010 roku owyrobach medycznych. W przypadku różnic w interpretacji obowiązujących przepisów lub pojawienia się nowych regulacji Grupa może liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w zakresie prowadzonej przez niego działalności jak i ewentualnie wyniku finansowego.
Ryzyko rozwoju technologii w zakresie diagnostyki laboratoryjnej
Postępujący rozwój światowej diagnostyki laboratoryjnej powoduje, iż sukces rynkowy Grupy uzależniony jest od jego zdolności do stałej obserwacji zachodzących zmian technologicznych oraz szybkości w dostosowaniu swoich produktów do oczekiwań rynku. Tym samym, możliwość skutecznego konkurowania na rynku wymaga ciągłego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz dokonywania inwestycji w nowe linie produktowe. Działalność prowadzona przez Grupę, w szczególności w aspekcie skutecznego rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, wykazuje wysoką skuteczność adoptowania portfela produktowego do zmian w oczekiwaniach odbiorców. Niemniej jednak nie można wykluczyć pojawienia się na rynku nowych technologii, które spowodują, iż odczynniki produkowane przez Grupę wymagać będą dostosowania do zmieniających się wymogów aparatów diagnostycznych, gdyż w innym przypadku popyt na nie ulegnie ograniczeniu, prowadząc tym samym do zmniejszenia wpływów ze sprzedaży. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Grupa aktywnie kreuje nowe produkty i technologie na rynku diagnostyki in vitro, tworząc we własnym zakresie nowe produkty. Jest to element zmniejszający skalę powyższego ryzyka.
Ryzyko walutowe
Grupa realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie Grupa pozyskuje około 90% materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały głównie w EUR oraz USD. Niewielka część zakupów prowadzona jest w jenie japońskim oraz funcie brytyjskim. Tym samym, zarówno sprzedaż realizowana na rynku polskim, jak i większość przychodów ze sprzedaży realizowanych na rynkach eksportowych związana jest z ryzykiem kursowym, które może powodować obniżenie rentowności sprzedaży w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut, w których są dokonywane zakupy towarów i materiałów, jak i kursów walut, w których są osiągane przychody ze sprzedaży.
Należy jednak mieć na uwadze, iż osiągane przez Grupę przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach ocharakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację swojej polityki cenowej w przypadku zmian kursów walut powodujących wzrost ceny zakupu surowców W 2015 roku Grupa nie była stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward).
Ryzyko związane z dużą koncentracją sprzedaży na rynkach zagranicznych
Grupa realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach eksportowych. Jednym z głównych rynków sprzedaży dla spółek Grupy pozostaje Federacja Rosyjska. Mając na uwadze historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, nie można wykluczyć wprowadzenia ograniczeń w wymianie handlowej w zakresie produktów oferowanych przez Grupę. W skrajnym przypadku nie można wykluczyć wprowadzenie przez Federację Rosyjską zakazu importu analizatorów oraz odczynników do badań laboratoryjnych z terenu UE, co mogłoby doprowadzić do istotnego spadku przychodów ze sprzedaży, a tym samym mogłoby negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe. Grupa zmniejsza omawiane ryzyko poprzez dywersyfikację geograficzną oraz opracowanie alternatywnych możliwości dostarczania produktów do odbiorców na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko związane z działalnością w niszy rynkowej i możliwością nasilenia się konkurencji
Specyfika oferowanych produktów powoduje, iż oferta handlowa kierowana jest do stosunkowo wąskiej grupy klientów. Tym samym działalność Grupy ma charakter niszowy. Jednostka dominująca jest w ocenie Zarządu, największym polskim producentem odczynników do badań laboratoryjnych, niemniej jednak zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych produkty zarówno jednostki dominującej ja również pozostałych spółek Grupy konkurują z ofertą szeregu innych producentów, których działalność ma w wielu przypadkach charakter globalny. Mając na uwadze skalę prowadzonej działalności, rozwój kształtowany jest w oparciu ojak najwyższą jakość obsługi klientów, która stanowi podstawę budowy długoterminowej współpracy z odbiorcami. Niemniej jednak nie można wykluczyć wzrostu konkurencyjności rynku, na którym działa Grupa, co może znaleźć swoje odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu uzyskiwanych marż ze sprzedaży oferowanych produktów, skutkującym pogorszeniem się wielkości sprzedaży i wyników finansowych.
Ryzyko związane z sytuacją finansową publicznych zakładów opieki zdrowotnej
Grupa generuje znaczną część przychodów ze sprzedaży krajowej do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w wielu przypadkach znajdują się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej zarówno z ograniczonej ilości środków pozyskiwanych ze źródeł publicznych, jak i braku stosownych działań restrukturyzacyjnych. Trudna sytuacja niektórych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przekłada się w wielu przypadkach na trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Grupa przykłada szczególną staranność w zakresie wyboru swoich odbiorców pod kątem ewentualnych zagrożeń w zakresie regulowania płatności za dostarczane produkty bądź towary. Jednocześnie w celu zwiększenia efektywności polityki zarządzania płynnością, prowadzona jest bieżącą współpraca z firmą windykacyjną. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka, iż skutki prowadzonych działań w tym zakresie nie będą przynosić oczekiwanych efektów, co skutkować może pogorszeniem się wskaźników płynności.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa finansuje swoją działalność częściowo poprzez kredyty bankowe i umowy leasingowe, w związku z czym jest narażona na ryzyko zmiany stopy procentowej. Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. W 2015 roku nie zawierano kontraktów zabezpieczających ryzyko stopy procentowej. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie był stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Ryzyko kredytowe
Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu ozatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego. Grupa zawiera transakcje skutkujące wystąpieniem kredytu kupieckiego wyłącznie z firmami odobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu ozatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracje ryzyka kredytowego.
Ryzyko związane z płynnością
Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Grupy jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. Cel realizowany jest poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe.
Ryzyko związane z transakcjami na rynku kapitałowym
Akcjonariusze i potencjalni nabywcy akcji PZ Cormay S.A. i Orphée S.A. powinni wziąć pod uwagę czynniki ryzyka, towarzyszące transakcjom akcji na rynku kapitałowym. W skutek zmieniającej się relacji podaży i popytu na akcje poszczególnych spółek, krótkookresowych czynników spekulacyjnych, możliwości ograniczenia płynności transakcji zawieranych na giełdzie/rynku alternatywnym oraz ryzyka długotrwałej dekoniunktury na rynku kapitałowym - ceny akcji mogą ulegać znacznym wahaniom, niezależnie od bieżącej pozycji rynkowej i finansowej Grupy. Powyższe ryzyka, związane z transakcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych, odnoszą się do wszystkich notowanych spółek.
Ryzyko związane z finansowaniem działalności inwestycyjnej
Grupa prowadzi obecnie szeroką działalność inwestycyjną, obejmującą wdrożenie do produkcji nowych analizatorów i budowę własnego zakładu produkcyjnego, przy czym finansowanie tych inwestycji odbywało się przy współudziale środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Spółka finansuje pozostałe do poniesienia nakłady na inwestycje z wpływów z emisji Akcji serii K. W związku z ryzykiem braku pozyskania finansowania środków pozyskanych z Unii Europejskiej na finansowanie inwestycji lub kredytów, istnieje ryzyko, że czas realizacji inwestycji ulegnie wydłużeniu. Grupa zamierza realizować inwestycje w ten sposób, aby czas ich realizacji był dopasowany do posiadanych przez Grupę środków finansowych i aby ewentualny brak środków na realizację inwestycji nie wpływał na działalność operacyjną.
Ryzyko związane z budową nowego zakładu produkcyjno-logistycznego
W kwietnia 2013 roku jednostka dominująca rozpoczęła realizację inwestycję polegającą na stworzeniu nowego centrum produkcyjno-logistycznego na terenie SSE EURO-PARK MIELEC Podstrefa Lublin. W dniu 24.02.2015 roku PZ Cormay poinformowała, że odstąpił od umowy oGeneralne Wykonawstwo z Wielkopolskim Przedsiębiorstwem Inżynierii Przemysłowej Sp. z o. o. Sp. k., ze skutkiem na dzień 23.02.2015. Podstawą do odstąpienia od Umowy było opóźnienie Wykonawcy w realizacji prac objętych przedmiotem Umowy.
Termin ponoszenia dalszych nakładów na budowę zakładu produkcyjnego oraz jego wyposażenia jest uzależniony od ilości zabezpieczonych przez jednostkę dominującą środków finansowych oraz od terminu ich pozyskania. Założono, że pozyskane środki z emisji akcji serii K w pierwszym rzędzie skierowane zostaną na dokończenie finansowania projektów opracowania i wdrożenia własnych analizatorów (projekty Hermes Senior, Hermes Junior, Equisse i BlueBox).
W ocenie Zarządu Grupy niewybudowanie zakładu produkcyjnego w 2016 roku nie stanowi jednak znaczącego ryzyka dla wprowadzenia do sprzedaży nowych produktów z uwagi na zlecanie produkcji analizatorów do dostawców zewnętrznych, natomiast produkcję odczynników można prowadzić w dotychczasowym zakładzie produkcyjnym. Ewentualne ryzyko zwiększa się wraz ze zwiększaniem skali prowadzonej działalności. Z czasem może okazać się, że dotychczasowe zasoby nie są wystarczające do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na wyroby Grupy
Bezpośrednim skutkiem braku możliwości ukończenia budowy zakładu do końca 2015 roku było odstąpienie od umów dotacyjnych. Poza zwrotem dotacji nie przewiduje się otrzymania żadnych kar lub sankcji.
JEST:
11. Ocena ryzyka
Ryzyko związane z ogólną sytuacją makroekonomiczną
Produkty oferowane przez Grupę dedykowane są dla laboratoriów medycznych funkcjonujących w ramach zakładów opieki zdrowotnej. O ile nie jest możliwe, aby popyt na odczynniki do badań laboratoryjnych uległ zmniejszeniu poniżej minimalnego poziomu gwarantującego zabezpieczenie podstawowych potrzeb służby zdrowia w zakresie wykrywania i diagnostyki chorób, to kształtowanie się popytu na aparaty diagnostyczne oferowane przez Grupę jest bezpośrednio związane z tempem wzrostu gospodarczego, które przekłada się na sytuację finansową podmiotów służby zdrowia, a tym samym skłonność laboratoriów medycznych do inwestowania w nową aparaturę.
Spadek tempa wzrostu produktu krajowego brutto może wpłynąć na pogorszenie sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej i może uszczuplić ich budżety przeznaczone na inwestycje, między innymi w zakresie aparatury medycznej, co mogłoby się przyczynić do spadku popytu na towary z oferty Grupy. Grupa posiada ograniczony wpływ na rozwój rynku, jednakże negatywne skutki ewentualnych zmian koniunktury stara się minimalizować poprzez geograficzną dywersyfikację swojej sprzedaży i zwiększanie udziału sprzedaży eksportowej w łącznych przychodach ze sprzedaży.
Ryzyko zmiany przepisów prawnych i ich interpretacji
Przepisy prawa obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także w krajach, w których działa Grupa ulegają zmianom, a ich wpływ na działalność Grupy może mieć charakter negatywny. Zmiany przepisów w zakresie prawa podatkowego mogą mieć niekorzystne konsekwencje dla Grupy, w szczególności zmiany ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku opodatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy z dnia 11 marca 2004 roku opodatku od towarów i usług. Przepisy podatkowe nie są tworzone w sposób precyzyjny, przez co pojawia się ryzyko związane z ich odmienną interpretacją przez przedsiębiorców i obywateli niż interpretacja stosowana przez organy administracji państwowej. Z uwagi na fakt, iż Grupa działa w obszarze ściśle uregulowanym przez przepisy prawa, należy też wskazać na ryzyko zmiany przepisów w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów medycznych, w szczególności ustawy z dnia 20 maja 2010 roku owyrobach medycznych. W przypadku różnic w interpretacji obowiązujących przepisów lub pojawienia się nowych regulacji Grupa może liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w zakresie prowadzonej przez niego działalności jak i ewentualnie wyniku finansowego.
Ryzyko rozwoju technologii w zakresie diagnostyki laboratoryjnej
Postępujący rozwój światowej diagnostyki laboratoryjnej powoduje, iż sukces rynkowy Grupy uzależniony jest od jego zdolności do stałej obserwacji zachodzących zmian technologicznych oraz szybkości w dostosowaniu swoich produktów do oczekiwań rynku. Tym samym, możliwość skutecznego konkurowania na rynku wymaga ciągłego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz dokonywania inwestycji w nowe linie produktowe. Działalność prowadzona przez Grupę, w szczególności w aspekcie skutecznego rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, wykazuje wysoką skuteczność adoptowania portfela produktowego do zmian w oczekiwaniach odbiorców. Niemniej jednak nie można wykluczyć pojawienia się na rynku nowych technologii, które spowodują, iż odczynniki produkowane przez Grupę wymagać będą dostosowania do zmieniających się wymogów aparatów diagnostycznych, gdyż w innym przypadku popyt na nie ulegnie ograniczeniu, prowadząc tym samym do zmniejszenia wpływów ze sprzedaży. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Grupa aktywnie kreuje nowe produkty i technologie na rynku diagnostyki in vitro, tworząc we własnym zakresie nowe produkty. Jest to element zmniejszający skalę powyższego ryzyka.
Ryzyko walutowe
Grupa realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tym samym osiąga istotną część swoich przychodów w walutach obcych. Jednocześnie Grupa pozyskuje około 90% materiałów do produkcji odczynników do badań laboratoryjnych oraz towarów na rynkach zagranicznych, realizując płatności za powyższe towary i materiały głównie w EUR oraz USD. Niewielka część zakupów prowadzona jest w jenie japońskim oraz funcie brytyjskim. Tym samym, zarówno sprzedaż realizowana na rynku polskim, jak i większość przychodów ze sprzedaży realizowanych na rynkach eksportowych związana jest z ryzykiem kursowym, które może powodować obniżenie rentowności sprzedaży w przypadku niekorzystnych zmian kursów walut, w których są dokonywane zakupy towarów i materiałów, jak i kursów walut, w których są osiągane przychody ze sprzedaży.
Należy jednak mieć na uwadze, iż osiągane przez Grupę przychody ze sprzedaży nie bazują na umowach ocharakterze długoterminowym, co pozwala na modyfikację swojej polityki cenowej w przypadku zmian kursów walut powodujących wzrost ceny zakupu surowców. W 2015 roku Grupa nie była stroną żadnych transakcji dotyczących instrumentów finansowych służących zabezpieczaniu ryzyka kursowego (np. opcje walutowe, kontrakty forward).
Ryzyko związane z dużą koncentracją sprzedaży na rynkach zagranicznych
Grupa realizuje przeważającą część swoich przychodów ze sprzedaży na rynkach eksportowych. Jednym z głównych rynków sprzedaży dla spółek Grupy pozostaje Federacja Rosyjska. Mając na uwadze historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, nie można wykluczyć wprowadzenia ograniczeń w wymianie handlowej w zakresie produktów oferowanych przez Grupę. W skrajnym przypadku nie można wykluczyć wprowadzenie przez Federację Rosyjską zakazu importu analizatorów oraz odczynników do badań laboratoryjnych z terenu UE, co mogłoby doprowadzić do istotnego spadku przychodów ze sprzedaży, a tym samym mogłoby negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe. Grupa zmniejsza omawiane ryzyko poprzez dywersyfikację geograficzną oraz opracowanie alternatywnych możliwości dostarczania produktów do odbiorców na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko związane z działalnością w niszy rynkowej i możliwością nasilenia się konkurencji
Specyfika oferowanych produktów powoduje, iż oferta handlowa kierowana jest do stosunkowo wąskiej grupy klientów. Tym samym działalność Grupy ma charakter niszowy. Jednostka dominująca jest w ocenie Zarządu, największym polskim producentem odczynników do badań laboratoryjnych, niemniej jednak zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych produkty zarówno jednostki dominującej ja również pozostałych spółek Grupy konkurują z ofertą szeregu innych producentów, których działalność ma w wielu przypadkach charakter globalny. Mając na uwadze skalę prowadzonej działalności, rozwój kształtowany jest w oparciu ojak najwyższą jakość obsługi klientów, która stanowi podstawę budowy długoterminowej współpracy z odbiorcami. Niemniej jednak nie można wykluczyć wzrostu konkurencyjności rynku, na którym działa Grupa, co może znaleźć swoje odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu uzyskiwanych marż ze sprzedaży oferowanych produktów, skutkującym pogorszeniem się wielkości sprzedaży i wyników finansowych.
Ryzyko związane z sytuacją finansową publicznych zakładów opieki zdrowotnej
Grupa generuje znaczną część przychodów ze sprzedaży krajowej do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w wielu przypadkach znajdują się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej zarówno z ograniczonej ilości środków pozyskiwanych ze źródeł publicznych, jak i braku stosownych działań restrukturyzacyjnych. Trudna sytuacja niektórych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przekłada się w wielu przypadkach na trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Grupa przykłada szczególną staranność w zakresie wyboru swoich odbiorców pod kątem ewentualnych zagrożeń w zakresie regulowania płatności za dostarczane produkty bądź towary. Jednocześnie w celu zwiększenia efektywności polityki zarządzania płynnością, prowadzona jest bieżącą współpraca z firmą windykacyjną. Niemniej jednak nie można wykluczyć ryzyka, iż skutki prowadzonych działań w tym zakresie nie będą przynosić oczekiwanych efektów, co skutkować może pogorszeniem się wskaźników płynności.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa finansuje swoją działalność częściowo poprzez kredyty bankowe i umowy leasingowe, w związku z czym jest narażona na ryzyko zmiany stopy procentowej. Głównym celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest zabezpieczanie kosztów odsetkowych przed ich zwiększeniem wskutek wzrostu stóp procentowych. Możliwości zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są analizowane i oceniane przez Grupę w zależności od aktualnych potrzeb. W 2015 roku nie zawierano kontraktów zabezpieczających ryzyko stopy procentowej. W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie był stroną żadnych transakcji zabezpieczających, w tym nie nabywała instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Ryzyko kredytowe
Ryzykiem kredytowym zarządza się w oparciu ozatwierdzoną politykę udzielania kredytu kupieckiego.
Grupa zawiera transakcje skutkujące wystąpieniem kredytu kupieckiego wyłącznie z firmami odobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. W oparciu ozatwierdzone kryteria i zasady przyznawane są indywidualne limity kredytowe. Wykorzystanie przyznanych limitów podlega regularnemu monitorowaniu i kontroli. Udzielone przez Spółkę kredyty kupieckie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem i rozproszeniem ryzyka, ponieważ udzielane są znacznej liczbie niejednolitych podmiotów. Nie występuje istotna koncentracje ryzyka kredytowego.
Ryzyko związane z płynnością
Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności.
Grupa zarządza ryzykiem związanym z płynnością finansową poprzez monitorowanie bieżących oraz prognozowanie przyszłych przepływów pieniężnych, a także poprzez analizę poziomu płynnych aktywów. Celem Grupy jest utrzymanie ciągłości i elastyczności finansowania oraz zapewnienie odpowiednich źródeł finansowania. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej Grupa stale monitoruje i nadzoruje poziom zadłużenia. Grupa zabezpiecza się przed trudnościami w wywiązywanie się z zobowiązań, odpowiednio kształtując cykle rotacji należności i zobowiązań. Cel jest również realizowany poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty bankowe czy leasing finansowy. Zarządzając płynnością Grupa przygotowuje plan wpływów i wydatków na rok z podziałem na miesiące oraz najbliższy miesiąc z podziałem na tygodnie. Plan jest na bieżąco systematycznie aktualizowany.
Tabela poniżej przedstawia analizę wymagalności zobowiązań finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2015 roku.
| 31 grudnia 2015 roku | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki |
7 879 | 7 879 | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe |
0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 17 115 | |
| 43 | 15 150 | 1 919 | 3 | 7 879 | 24 994 | |
| 31 grudnia 2014 roku (dane przekształcone) |
Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki |
9 958 | 14 453 | 24 411 | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe |
0 | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 286 | 11 507 | 6 761 | 29 553 | ||
| 11 286 | 21 465 | 6 761 | 14 453 | 53 964 |
Tabela poniżej przedstawia analizę zapadalności należności terminowych na dzień 31 grudnia 2015 oraz na dzień 31 grudnia 2014:
| Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem należności terminowe |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2015 | 18 306 | 0 | 0 | 0 | 18 306 |
| 31 grudnia 2014 | 5 560 | 0 | 0 | 0 | 5 560 |
Przez zobowiązania "na żądanie" rozumie się otrzymane od klientów przedpłaty.
Zobowiązania zaciągane przez Grupę w przeważającej mierze płatne są w terminie od 30 do 90 dni od daty dokumentu obciążeniowego. Źródłem spłaty zobowiązań wymaganych w ciągu najbliższych 12 miesięcy Grupy będą przede wszystkim wpływy wynikające z prowadzonej działalności. Na dzień 31 grudnia 2015 roku Grupa posiada należności terminowe w wysokości 18 306 tys. zł. Dodatkowo Grupa przy sprzedaży do podmiotów w krajach rozwijających się często realizuje sprzedaż po dokonanej przedpłacie.
Na dzień 31.12.2015 Grupa nie posiadała środków pieniężnych oograniczonej możliwości dysponowania, na dzień 31.12.2014 posiadała w kwocie 2 300 tys. zł.
Z analizy wymagalności zobowiązań i należności wynika, że na dzień 31.12.2015 kwota zobowiązań wymagalnych w okresie do 3 miesięcy wynosiła 15 150 tys. zł i była niższa niż kwota terminowych należności wymagalnych w okresie do 3 miesięcy, która wynosiła 18 306 tys. zł. Dodatkowo Jednostka Dominująca Grupy miała możliwość korzystania z kredytu w rachunku bieżącym w banku BZ WBK na kwotę 5 mln zł, którego saldo na 31.12.2015 wynosiło 0.
Struktura majątku obrotowego na dzień 31.12.2015 wskazywała na bieżącą zdolność Grupy do obsługi krótkoterminowych zobowiązań.
Ponadto Grupa stara się opozyskanie źródeł finansowania działalności inwestycyjno-rozwojowej ze środków unijnych ("Pierwsze wdrożenie do produkcji analizatorów diagnostycznych (hematologicznych i biochemicznych) nowej generacji z dedykowaną linią odczynników") w wysokości około 20 mln. zł. Inwestycja ta ma być realizowana w latach 2016-2018.
W 2015 roku nie wystąpiły zagrożenia związane z wywiązywaniem się z zaciągniętych zobowiązań.
Zarząd ocenia, że zdolność do wywiązywania się ze spłaty zobowiązań w perspektywie 12 miesięcy do daty bilansowej będzie dobra, co potwierdzać może wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 2,25, wyższym o0,28 względem roku 2014.
Ryzyko związane z transakcjami na rynku kapitałowym
Akcjonariusze i potencjalni nabywcy akcji PZ Cormay S.A. i Orphée SA powinni wziąć pod uwagę czynniki ryzyka, towarzyszące transakcjom akcji na rynku kapitałowym. W skutek zmieniającej się relacji podaży i popytu na akcje poszczególnych spółek, krótkookresowych czynników spekulacyjnych, możliwości ograniczenia płynności transakcji zawieranych na giełdzie/rynku alternatywnym oraz ryzyka długotrwałej dekoniunktury na rynku kapitałowym - ceny akcji mogą ulegać znacznym wahaniom, niezależnie od bieżącej pozycji rynkowej i finansowej Grupy. Powyższe ryzyka, związane z transakcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych, odnoszą się do wszystkich notowanych spółek.
Ryzyko związane z finansowaniem działalności inwestycyjnej
Grupa prowadzi obecnie szeroką działalność inwestycyjną, obejmującą wdrożenie do produkcji nowych analizatorów i budowę własnego zakładu produkcyjnego, przy czym finansowanie tych inwestycji odbywało się przy współudziale środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Spółka finansuje pozostałe do poniesienia nakłady na inwestycje z wpływów z emisji Akcji serii K. W związku z ryzykiem braku pozyskania finansowania środków pozyskanych z Unii Europejskiej na finansowanie inwestycji lub kredytów, istnieje ryzyko, że czas realizacji inwestycji ulegnie wydłużeniu. Grupa zamierza realizować inwestycje w ten sposób, aby czas ich realizacji był dopasowany do posiadanych przez Grupę środków finansowych i aby ewentualny brak środków na realizację inwestycji nie wpływał na działalność operacyjną.
Na dzień 31.12.2015 wartość zobowiązań inwestycyjnych w Grupie dotyczących prowadzonych prac rozwojowych wyniosła 1 444 tys. zł (w jednostce Dominującej 1 229 tys. zł, w Orphee SA 215 tys. zł). Zobowiązania w Jednostce Dominującej zostaną sfinansowane z wpływów z emisji Akcji serii K, która miała miejsce w 2015 roku (wpływy z emisji akcji i rozliczenie wydatków związanych z emisja wyniosły 46 480 tys. zł). Szczegółowy opis emisji akcji serii K znajduje się w punkcie 3. Orphee SA finansuje zobowiązania inwestycyjne ze środków własnych pochodzących z wpływów z działalności operacyjnej. Dodatkowym źródłem finansowania zobowiązań w Orphee SA są środki pieniężne pochodzące ze spłaty przez PZ CORMAY S.A. zobowiązania z tytułu zwrotu zaliczki otrzymanej od Orphee SA na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa (umowa z 15 lipca 2014 roku). Szczegóły dotyczące tej umowy są zawarte w punkcie 6.9. Reorganizacja Grupy Kapitałowej PZ Cormay.
Ryzyko związane z budową nowego zakładu produkcyjno-logistycznego
W kwietnia 2013 roku jednostka dominująca rozpoczęła realizację inwestycję polegającą na stworzeniu nowego centrum produkcyjno-logistycznego na terenie SSE EURO-PARK MIELEC Podstrefa Lublin. W dniu 24.02.2015 roku PZ Cormay S.A. poinformowała, że odstąpiła od umowy oGeneralne Wykonawstwo z Wielkopolskim Przedsiębiorstwem Inżynierii Przemysłowej Sp. z o. o. Sp. k., ze skutkiem na dzień 23.02.2015. Podstawą do odstąpienia od Umowy było opóźnienie Wykonawcy w realizacji prac objętych przedmiotem Umowy.
Termin ponoszenia dalszych nakładów na budowę zakładu produkcyjnego oraz jego wyposażenia jest uzależniony od ilości zabezpieczonych przez jednostkę dominującą środków finansowych oraz od terminu ich pozyskania. Założono, że pozyskane środki z emisji akcji serii K w pierwszym rzędzie skierowane zostaną na dokończenie finansowania projektów opracowania i wdrożenia własnych analizatorów (projekty Hermes Senior, Hermes Junior, Equisse i BlueBox).
W ocenie Zarządu Grupy niewybudowanie zakładu produkcyjnego w 2016 roku nie stanowi jednak znaczącego ryzyka dla wprowadzenia do sprzedaży nowych produktów z uwagi na zlecanie produkcji analizatorów do dostawców zewnętrznych, natomiast produkcję odczynników można prowadzić w dotychczasowym zakładzie produkcyjnym. Ewentualne ryzyko zwiększa się wraz ze zwiększaniem skali prowadzonej działalności. Z czasem może okazać się, że dotychczasowe zasoby nie są wystarczające do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na wyroby Grupy
Bezpośrednim skutkiem braku możliwości ukończenia budowy zakładu do końca 2015 roku było odstąpienie od umów dotacyjnych. Poza zwrotem dotacji nie przewiduje się otrzymania żadnych kar lub sankcji.