AI assistant
Comperia.pl S.A. — Interim / Quarterly Report 2019
May 24, 2019
5571_rns_2019-05-24_0a4ce29b-8807-4ae0-b7b7-5f4b54a47f61.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 01 STYCZNIA 2019 ROKU DO 31 MARCA 2019 ROKU
24 maja 2019 roku
1

SPIS TREŚCI
| A. | KOMENTARZ ZARZĄDU | 3 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. | WYBRANE DANE FINANSOWE | 4 | ||||
| C. | SKRÓCONE | ŚRÓDROCZNE KAPITAŁOWEJ COMPERIA.PL S.A. |
SKONSOLIDOWANE | SPRAWOZDANIE | FINANSOWE | GRUPY 5 |
| D. | INFORMACJE DODATKOWE | 9 | ||||
| E. | SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE COMPERIA.PL S.A. | 20 |
Dane finansowe zawarte w niniejszym sprawozdaniu zostały przedstawione w tys. zł, chyba, że zaznaczono inaczej.
A. KOMENTARZ ZARZĄDU
W pierwszym kwartale 2019 Spółka osiągnęła pozytywne wyniki EBITDA na poziomie skonsolidowanym jak i jednostkowym. W pierwszym kwartale udało się osiągnąć założone cele przez Zarząd zarówno w segmencie reklamy efektywnościowej oraz w segmencie dystrybucji ubezpieczeń.
Porównanie podstawowych wielkości z rachunku zysków i strat w podziale na segmenty działalności przedstawia się następująco:
| Segment operacyjny |
reklama efektywnościowa |
dystrybucja ubezpieczeń |
pośrednictwo kredytowe on-line |
dane skonsolidowane |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ['000 PLN] | Q1 2019 | Q1 018 | Q1 2019 | Q1 2018 | Q1 2019 | Q1 2018 | Q1 2019 | Q1 2018 | |
| Przychody | 5 089 | 5 876 | 1 461 | 813 | 0 | 0 | 6 509 | 6 675 | |
| EBITDA* | 395 | 1 338 | -15 | -287 | -224 | 0 | 151 | 1 076 |
* Zysk/strata z działalności operacyjnej + amortyzacja
W segmencie reklamy efektywnościowej zanotowaliśmy znaczny spadek EBITDA w pierwszym kwartale 2019 roku w porównaniu do pierwszego kwartału roku poprzedniego. Tak jak wspominaliśmy w poprzednich raportach okresowych, naszym zdaniem jest to spowodowane wprowadzeniem przepisów RODO. Zauważyliśmy mniejszą skłonność internautów do akceptowania wszystkich wymaganych przez przepisy RODO zgód na przetwarzanie danych osobowych. To zjawisko wpłynęło na niższą liczbę leadów, które mogliśmy pozyskać i negatywnie wpłynęło na przychody. Do pozytywnych zdarzeń należy zaliczyć to, że w odniesieniu do trzeciego i czwartego kwartału 2018 roku, czyli dwóch kwartałów w których obowiązywały nowe przepisy RODO, udało nam się odzyskać rentowność segmentu reklamy efektywnościowej. Działania adaptacyjne, które podjęliśmy i o których informowaliśmy w poprzednich raportach okresowych przyniosły pozytywny skutek. Prowadzimy szereg działań rozwojowych z zamierzeniem wzrostu przychodów i dalszej poprawy rentowności w tym segmencie w kolejnych kwartałach 2019 roku.
Zgodnie z naszymi założeniami segment ubezpieczeniowy w pierwszym kwartale był na granicy rentowności przy bardzo dynamicznym wzroście przychodów. W okresie pierwszego kwartału 2019 roku zanotowaliśmy 80% wzrost przychodów z tytułu dystrybucji ubezpieczeń w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W pierwszym kwartale 2019 roku kontynuowaliśmy prace związane z rozwojem projektu Fintech. W pierwszym kwartale 2019 roku ponieśliśmy wydatki na realizację projektu Fintech w łącznej kwocie 764 tysięcy złotych, z czego 540 tysięcy złotych zostało skapitalizowane a pozostała część wydatków tj. kwota 224 tysiące złotych została bezpośrednio odniesiona w rachunek zysków i strat za okres 1 kwartału 2019 roku, co wpłynęło na obniżenie EBITDA Grupy w pierwszym kwartale 2019 roku. Spodziewamy się, że produkcyjne uruchomienie projektu Fintech nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2019 roku. Monetyzacja projektu Fintech będzie miała istotny wpływ na nasze przyszłe wyniki.
B. WYBRANE DANE FINANSOWE
| tys. PLN | tys. EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| za okres | za okres | za okres | za okres | za okres | za okres | ||
| od 2019-01-01 | od 2018-01-01 | od 2018-01-01 | od 2019-01-01 | od 2018-01-01 | od 2018-01-01 | ||
| do 2019-03-31 | do 2018-12-31 | do 2018-03-31 | do 2019-03-31 | do 2018-12-31 | do 2018-03-31 | ||
| Przychody netto ze sprzedaży | 6 509 | 26 385 | 6 458 | 1 515 | 6 184 | 1 546 | |
| Zysk (strata) ze sprzedaży | 42 | -4 463 | -160 | 10 | -1 046 |
-38 | |
| EBITDA (skorygowana)* | 151 | 168 | 1 076 | 35 | 39 | 257 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 32 | -7 403 | 6 | 7 | -1 735 | 1 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 21 | -7 700 | -83 | 5 | -1 805 | -20 | |
| Zysk (strata) netto | 20 | -7 538 | -86 | 5 | -1 767 | -21 | |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Comperia.pl | 20 | -7 538 | -86 | 5 | -1 767 | -21 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 759 | -1 947 | -403 | 177 | -456 | -96 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -666 | -1 985 | -211 | -155 | -465 | -51 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -198 | 6 736 | 2 251 | -46 | 1 579 | 539 | |
| Przepływy pieniężne netto – razem |
-105 | 2 803 | 1 637 | -24 | 657 | 392 | |
| Aktywa/Pasywa razem | 13 325 | 13 672 | 17 956 | 3 098 | 3 180 | 4 267 | |
| Aktywa trwałe | 4 930 | 4 384 | 9 791 | 1 146 | 1 020 | 2 155 | |
| Aktywa obrotowe | 8 395 | 9 288 | 8 165 | 1 952 | 2 160 | 1 940 | |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Comperia.pl | 9 302 | 9 282 | 9 122 | 2 163 | 2 159 | 2 168 | |
| Zobowiązania razem | 4 023 | 4 390 | 8 834 | 935 | 1 021 | 2 099 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 106 | 106 | 1 425 | 25 | 25 | 339 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 3 917 | 4 285 | 7 409 | 911 | 996 | 1 760 | |
| Liczba akcji (szt.) | 3 491 225 |
3 491 225 |
2 157 891 | 3 491 225 |
3 491 225 |
2 157 891 |
|
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR ) | 0,01 | -2,16 | -0,04 | 0,00 | -0,51 | -0,01 | |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR ) |
0,01 | -2,16 | -0,04 | 0,00 | -0,51 | -0,01 | |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł /EUR ) | 2,66 | 2,66 | 4,24 | 0,62 | 0,62 | 1,01 |
* EBITDA (skorygowana) - oznacza zysk operacyjny powiększony o amortyzację i skorygowany o wartość odpisów aktualizujących na wartości niematerialne
Wybrane pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej zaprezentowane w raporcie w walucie EURO zostały przeliczone według, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, średniego kursu euro z dnia 29 marca 2019 r. 4,3013 PLN/EURO, dnia 31 grudnia 2018 r. 4,3000 PLN/EURO oraz dnia 30 marca 2018 r. 4,2085 PLN/EURO.
Wybrane pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczono na EURO według, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów dla EURO, obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 marca 2019 roku oraz , od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku, oraz od 1 stycznia 2018 roku do 31 marca 2018 roku (odpowiednio: 4,2978 PLN/EURO, 4,2669 PLN/EURO i 4,1784 PLN/EURO).
C. SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ COMPERIA.PL S.A.
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZADANIE Z ZYSKÓW I STRAT ORAZ POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| od 2019-01-01 | od 2018-01-01 | ||
|---|---|---|---|
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | do 2019-03-31 | do 2018-03-31 | |
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody | 6 509 | 6 675 | |
| Przychody ze sprzedaży | 6 509 | 6 458 | |
| Pozostałe przychody | - | 217 | |
| Koszty działalności operacyjnej | 6 478 | 6 669 | |
| Usługi obce | 4 709 | 4 021 | |
| Wynagrodzenia | 1 231 | 1 108 | |
| Amortyzacja | 119 | 1 070 | |
| Podatki i opłaty | 75 | 132 | |
| Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia | 183 | 165 | |
| Zużycie materiałów i surowców | 37 | 75 | |
| Pozostałe koszty | 123 | 99 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 32 | 6 | |
| Zysk na okazyjnym nabyciu | - | - | |
| Przychody finansowe | - | - | |
| Koszty finansowe | 11 | 89 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 21 | -83 | |
| Podatek dochodowy | 1 | 3 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 20 | -86 | |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | |
| Inne całkowite dochody | - | - | |
| Całkowite dochody ogółem | 20 | -86 | |
| przypadające jednostce dominującej | 20 | -86 | |
| przypadające udziałom niedającym kontroli | - | - | |
| Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję |
3 491 225 | 2 157 891 | |
| Zysk netto na jedną akcję zwykłą akcjonariuszy jednostki dominującej z działalności kontynuowanej |
0,01 | -0,04 | |
| Zysk netto na jedną akcję zwykłą akcjonariuszy jednostki dominującej z działalności zaniechanej |
- | - |
| AKTYWA | 31.03.2019 | 31.12.2018 | 31.03.2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 4 930 | 4 384 | 9 791 | |
| Wartości niematerialne | 4 436 | 3 960 | 9 071 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 156 | 85 | 148 | |
| Udziały w jednostce zależnej | - | - | - | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 338 | 340 | 572 | |
| Aktywa obrotowe | 8 395 | 9 288 | 8 165 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 4 303 | 5 064 | 5 073 | |
| Należności pozostałe | 49 | 143 | 33 | |
| Należność z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 828 | 3 932 | 2 766 | |
| Pozostałe aktywa | 215 | 149 | 292 | |
| Aktywa razem | 13 325 | 13 672 | 17 956 |
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| PASYWA | 31.03.2019 | 31.12.2018 | 31.03.2018 |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej | 9 302 | 9 282 | 9 122 |
| Kapitał akcyjny | 349 | 349 | 216 |
| Kapitał zapasowy | 20 868 | 20 868 | 16 715 |
| Kapitał z wyceny opcji menedżerskich | 197 | 197 | 197 |
| Zyski zatrzymane | -12 112 | -12 132 | -8 006 |
| - w tym zysk (strata) netto | 20 | -7 538 | -86 |
| Udziały niedające kontroli | - | - | - |
| Zobowiązanie długoterminowe | 106 | 106 | 1 425 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 106 | 106 | 503 |
| Pozostałe rezerwy | - | - | - |
| Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | - | - | 500 |
| Dotacje | - | - | 423 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 3 917 | 4 285 | 7 409 |
| Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | 479 | 666 | 3 254 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 675 | 2 806 | 2 923 |
| Zobowiązania pozostałe | 621 | 569 | 617 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | - | - | - |
| Pozostałe rezerwy | 142 | 243 | - |
| Dotacje | - | - | 615 |
| Pasywa razem | 13 325 | 13 672 | 17 956 |
| od 2019-01-01 | od 2018-01-01 | |
|---|---|---|
| do 2019-03-31 | do 2018-03-31 | |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| I. Zysk / strata brutto | 21 | -83 |
| II. Korekty | 737 | -320 |
| 1. Amortyzacja | 119 | 1 070 |
| 2. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 10 | 89 |
| 3. Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | - |
| 4. Zmiana stanu rezerw | -100 | - |
| 5. Zmiana stanu należności | 854 | -848 |
| 6. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | -79 | -328 |
| 7. Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dotacji | - | -186 |
| 8. Podatek dochodowy zapłacony | - | - |
| 9. Zmiana stanu pozostałych aktywów | -66 | -117 |
| 10. Koszty programu motywacyjnego | - | - |
| 11. Utrata wartości przez aktywa niefinansowe | - | - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (l±ll) | 759 | -403 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| I. Wpływy | - | - |
| II. Wydatki | 666 | 211 |
| 1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych | 666 | 211 |
| 2. Nabycie udziałów w jednostce zależnej | - | - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) | -666 | -211 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| I. Wpływy | - | 2 500 |
| 1. Dopłaty do kapitału | - | - |
| 2. Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | - | 2 500 |
| 3. Inne wpływy finansowe | - | - |
| II. Wydatki | 198 | 249 |
| 1. Spłata kredytów bankowych i pożyczek zaciągniętych | 188 | 188 |
| 2. Odsetki | 10 | 25 |
| 3. Inne wydatki finansowe | - | 37 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) | -198 | 2 251 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | -105 | 1 637 |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, W TYM | -105 | 1 637 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | - | - |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 3 932 | 1 129 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU (F +/- D), W TYM | 3 828 | 2 766 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | - | - |
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Za okres od dnia 01.01.2019 roku do 31.03.2019 roku
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM |
Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2019 roku | 349 | 20 868 | 197 | - | -12 132 | 9 282 |
| Całkowite dochody: | - | - | - | - | 20 | 20 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | - | 20 | 20 |
| Podział wyniku finansowego | - | - | - | - | - | - |
| Korekta podatku za rok poprzedni | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami: | - | - | - | - | - | - |
| Zawarcie umowy opcji menedżerskich na akcje |
- | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji/wydanie udziałów | - | - | - | - | - | - |
| Koszty emisji akcji | - | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2019 roku | 349 | 20 868 | 197 | - | -12 112 | 9 302 |
Za okres od dnia 01.01.2018 roku do 31.12.2018 roku
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 roku | 216 | 16 715 | 197 | - | -8 085 | 9 042 |
| Całkowite dochody: | - | -3 490 | - | - | -4 048 | -7 538 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | -7 538 | -7 538 | |
| Podział wyniku finansowego | - | -3 490 | - | - | 3 490 | - |
| Korekta podatku za rok poprzedni | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami: | 133 | 7 644 | - | - | - | 7 777 |
| Zawarcie umowy opcji menedżerskich na akcje |
- | - | - | - | - | |
| Emisja akcji/wydanie udziałów | 133 | 7 867 | - | - | - | 8 000 |
| Koszty emisji akcji | - | -223 | - | - | - | -223 |
| Stan na 31 grudnia 2018 roku | 349 | 20 868 | 197 | - | -12 132 | 9 282 |
Za okres od dnia 01.01.2018 roku do 31.03.2018 roku
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 roku | 216 | 16 715 | 197 | - | -7 919 | 9 208 |
| Całkowite dochody: | - | - | - | - | -86 | -86 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | - | -86 | -86 |
| Podział wyniku finansowego | - | - | - | - | - | - |
| Korekta podatku za rok poprzedni | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami: | - | - | - | - | - | - |
| Zawarcie umowy opcji menedżerskich na akcje |
- | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji/wydanie udziałów | - | - | - | - | - | - |
| Koszty emisji akcji | - | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 216 | 16 715 | 197 | - | -8 006 | 9 122 |
D. INFORMACJE DODATKOWE
1. Jednostka Dominująca
Comperia.pl S.A. (Jednostka Dominująca, Spółka) powstała z przekształcenia spółki Comperia.pl spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Przekształcenie Comperia.pl spółki z o.o. w spółkę akcyjną nastąpiło na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Grupy z dnia 8 czerwca 2011 roku (akt notarialny Rep A nr 9827/2011).
Jednostka Dominująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Krajowego Rejestru Gospodarczego pod numerem KRS 0000390656 w dniu 4 lipca 2011 roku. Spółka posiada numer NIP 9512209854 oraz symbol REGON 140913752.
Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Warszawie (kod pocztowy: 02-673), przy ulicy Konstruktorskiej 13.
Czas trwania Jednostki Dominującej jest nieoznaczony.
Podstawowym przedmiotem działalności jest pośrednictwo finansowe.
Istotą powstania Comperia.pl było stworzenie możliwości błyskawicznego i co ważne – darmowego porównania i wyboru w jednym miejscu najlepszych produktów w obszarze finansów, ubezpieczeń i telekomunikacji po to, by oszczędzać czas oraz pieniądze naszych klientów.
Działalność Spółki polega na prowadzeniu internetowych porównywarek produktów finansowych (w tym oddziałów bankowych i bankomatów), niefinansowych oraz GSM, a także portalu telekomunikacyjnego TELEPOLIS.PL. Na stronach tych internauci mają możliwość porównywania produktów finansowych (produkty kredytowe, lokacyjne i ubezpieczeniowe) oraz niefinansowych (np. telekomunikacyjne), oferowanych przez partnerów spółki i wybór najkorzystniejszej dla siebie oferty. Najpopularniejsze portale należące do Spółki to:
- Comperia.pl pierwsza w Polsce porównywarka produktów finansowych,
- eHipoteka.com internetowa wyszukiwarka kredytów hipotecznych,
- Banki.pl lokalizator placówek bankowych oraz bankomatów ze zintegrowaną porównywarką ofert bankowych,
- TELEPOLIS.PL portal zajmujący się tematyką ofert GSM i telekomunikacji.
Spółka rozwija także program partnerski o nazwie ComperiaLead. Program "ComperiaLead" polega na udostępnieniu przez Spółkę właścicielom witryn internetowych oprogramowania w celu stworzenia przez nich na swoich stronach internetowych sekcji prezentującej porównania produktów finansowych. Sekcje te są firmowane przez markę "Comperia" oraz koherentne z porównywarkami produktów finansowych dostępnych na portalu "Comperia.pl". Dzięki programowi "ComperiaLead" internauci mogą korzystać z porównywarek stworzonych przez Spółkę nie tylko na swoich własnych portalach, ale również na portalach partnerów programu "ComperiaLead".
W przypadku zainteresowania konkretnym produktem oferowanym przez partnera współpracującego z Comperią (np. instytucję finansową), internauta poprzez formularz ma możliwość pozostawienia swoich danych kontaktowych (tzw. "lead"), co umożliwi temu partnerowi, kontakt z internautą i sfinalizowanie transakcji. Partnerzy Spółki, bezpośrednio lub za pośrednictwem domów mediowych, za otrzymywanie leadów płacą Spółce prowizję. W przypadku zdecydowania się przez internautę na wybraną ofertę produktu finansowego i pozostawieniu przez niego swoich danych kontaktowych w ramach programu ComperiaLead Spółka dzieli się z tym uczestnikiem programu ComperiaLead wynagrodzeniem, które otrzymuje z tego tytułu od sprzedawcy danego produktu finansowego
Działalność Spółki, polegająca na generowaniu leadów, związana jest z rynkiem internetowej reklamy efektywnościowej. Spółka osiąga również przychody z umieszczania na swoich portalach reklam wizerunkowych instytucji finansowych i pośrednictwa ubezpieczeniowego.
ZARZĄD COMPERIA.PL S.A.
Na dzień 31 marca 2019 roku Zarząd Comperia.pl S.A działał w następującym składzie:
- Wojciech Małek Członek Zarządu
- Szymon Fiecek Członek Zarządu
W okresie od 01 stycznia do 31 marca 2019 roku miały następujące zmiany w Zarządzie Spółki.
W dniu 17 stycznia 2019 roku Pan Grzegorz Długosz złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu z dniem 17 stycznia 2019 roku.
Wszyscy członkowie Zarządu powołani są na wspólną kadencję.
Rada Nadzorcza Comperia.pl S.A.
Na dzień 30 września 2018 roku Rada Nadzorcza Comperia.pl S.A działała w następującym składzie:
- Marek Dojnow Przewodniczący Rady Nadzorczej;
- Derek Alexander Christopher Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej;
- Adam Jabłoński Członek Rady Nadzorczej;
- Krzysztof Mędrala Członek Rady Nadzorczej;
- Michał Piwowarczyk Członek Rady Nadzorczej.
W okresie od 01 stycznia do 31 marca 2019 roku nie nastąpiły zmiany w Radzie Nadzorczej Spółki.
2. Jednostka zależna
Comperia Ubezpieczenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została założona dnia 17 maja 2013 roku (akt notarialny Rep A nr 3273/2013).
Została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego rejestru Sadowego prowadzonego przez Sad Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000465027 w dniu 7 czerwca 2013 roku. Spółka posiada numer NIP 5213649980 oraz symbol REGON 146713965.
Siedziba Jednostki Zależnej mieści się w Warszawie (kod pocztowy: 02-673), przy ulicy Konstruktorska 13.
Czas trwania Jednostki Zależnej jest nieoznaczony.
Podstawową działalnością Comperia Ubezpieczenia sp. z o.o. jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (sprzedaż produktów ubezpieczeniowych online, za pośrednictwem call center, a także za pośrednictwem sieci współpracujących agentów ubezpieczeniowych) oraz prowadzenie serwisów comperiaagent.pl oraz comperiaubezpieczenia.pl.
CU prowadzi działalność w zakresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowych jako agent ubezpieczeniowy uzyskując prowizje ze sprzedaży od towarzystw ubezpieczeniowych, a także w zakresie sprzedaży w formie licencji w formule SaaS (software as a service) aplikacji do zarządzania multiagencją ubezpieczeniową, zarządzania portfelem klientów, porównywania i sprzedaży produktów ubezpieczeniowych Comperiaagent.pl. Dodatkowo spółka ta generuje również przychody pochodzące z reklamy internetowej i jak i sprzedaży leadów do instytucji finansowych.
3. Struktura Grupy kapitałowej Comperia.pl
W skład Grupy Kapitałowej Comperia.pl (Grupa) wchodzi Comperia.pl S.A. oraz Comperia Ubezpieczenia sp. z o.o. Comperia.pl S.A. jest porównywarką produktów finansowych. Comperia Ubezpieczenia sp.z o.o. (wobec, której podmiotem dominującym jest Comperia.pl S.A.) została założona w maju 2013 roku.

Jednostka Zależna podlega konsolidacji metodą pełną.
4. Wskazanie skutków zmian w strukturze jednostki gospodarczej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej emitenta, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
W okresie od 1 stycznia 2019 roku do dnia sporządzenia niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wystąpiły zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Comperia.pl.
5. Zwięzły opis istotnych dokonań lub niepowodzeń emitenta w okresie, którego dotyczy raport, wraz z wykazem najważniejszych zdarzeń ich dotyczących.
Patrz Komentarz Zarządu zamieszczony we wstępie do niniejszego raportu.
6. Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.
Patrz Komentarz Zarządu zamieszczony we wstępie do niniejszego raportu.
7. Przyjęte zasady rachunkowości
Oświadczenie o zgodności oraz ogólne zasady sporządzania
Prezentowane śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w szczególności w zgodności z MSR 34
"Śródroczne sprawozdania finansowe" oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz zgodnie z odpowiednimi standardami rachunkowości mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej przyjętymi przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową Grupy Kapitałowej Comperia.pl S.A. na dzień 31 marca 2019 roku, 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień 31 marca 2018, wyniki jej działalności za okres 3 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2019 roku i 31 marca 2017 roku oraz przepływy pieniężne i zestawienie zmian w kapitale własnym za okres 3 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2019 roku i 31 marca 2018 roku.
Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w okresie, co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym. Zarząd jednostki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności przez Grupę w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia przez nie dotychczasowej działalności.
Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera wszystkich informacji, które ujawniane są w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF. Niniejsze skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe należy czytać łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Comperia.pl za rok 2018.
Przy sporządzaniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przestrzegano tych samych zasad (polityki) rachunkowości i metod obliczeniowych co w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym. Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji wszystkich pozycji sprawozdania finansowego jest PLN.
Skrócone śródroczne sprawozdanie finansowe i wszystkie dane objaśniające są podawane w tysiącach PLN, o ile nie wskazano inaczej.
Niniejsze skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 24 maja 2019 roku.
Nowe standardy, interpretacje i zmiany opublikowanych standardów
W niniejszym skróconym śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, dokonane przez Zarząd jednostki dominującej osądy w zakresie stosowanych przez Grupę Kapitałową Comperia.pl zasad rachunkowości i głównych źródeł szacowania niepewności, były takie same jak opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2018.
8. Istotne zmiany wielkości szacunkowych.
Sprawozdanie finansowe będące częścią niniejszego raportu uwzględnia szacowane wartości kosztów 210 tys. zł w odniesieniu do działań wykonanych w I kwartale 2019 roku, które zostaną rozliczone w okresach późniejszych, a także rozliczenie szacunków dla działań wykonanych w IV kwartale 2018 roku w łącznej kwocie netto 35 tys. zł, czyli po stronie przychodów 53,5 tys. zł, a po stronie kosztów 18,5 tys. zł.
9. Przychody ze sprzedaży, w tym informacja o segmentach
Grupa w działalności wyodrębnia 3 segmenty działalności – segment reklamy efektywnościowej, segment dystrybucji produktów ubezpieczeniowych oraz powstający segment dystrybucji kredytów gotówkowych on-line. Grupa działa na terenie Polski, wszystkie przychody ze sprzedaży osiąga na rynku krajowym. Zarząd jednostki dominującej nie wyodrębnia segmentów geograficznych.
Stan na 31.03.2019
| Segment operacyjny | reklama efektywnościowa |
dystrybucja ubezpieczeń |
pośrednictwo kredytowe on-line |
korekty konsolidacyjne |
RAZEM dane skonsolidowane |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | 5 089 | 1 461 | 0 | -40 | 6 509 |
| Koszty działalności | 4 795 | 1 500 | 224 | -41 | 6 477 |
| zysk operacyjny | 294 | -39 | -224 | 1 | 32 |
| +amortyzacja | 101 | 24 | 0 | -6 | 119 |
| +odpisy aktualizacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| EBITDA | 395 | -15 | -224 | -5 | 151 |
| koszty i przychody finansowe niealokowane na segmenty | -11 | ||||
| zysk przed opodatkowaniem | 294 | -39 | -224 | 1 | 21 |
| Aktywa trwałe | 2 836 | 239 | 1 854 | 4 930 | |
| Należności | 3 622 | 729 | 0 | 4 352 | |
Stan na 31.03.2018
| Segment operacyjny | reklama efektywnościowa |
dystrybucja ubezpieczeń |
pośrednictwo kredytowe on-line |
korekty konsolidacyjne |
RAZEM dane skonsolidowane |
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | 5 876 | 813 | 0 | -14 | 6 675 |
| Koszty działalności | 5 359 | 1 364 | 0 | -54 | 6 669 |
| zysk operacyjny | 517 | -551 | 0 | 40 | 6 |
| +amortyzacja | 822 | 263 | 0 | -15 | 1 070 |
| +odpisy aktualizacyjne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EBITDA | 1 338 | -287 | 0 | 25 | 1 076 |
| koszty i przychody finansowe niealokowane na segmenty | 0 | 0 | 0 | 0 | -89 |
| zysk przed opodatkowaniem | 517 | -551 | 0 | 40 | -83 |
| Aktywa trwałe | 7 125 | 2 629 | 37 | 9 791 | |
| Należności | 4 693 | 413 | 0 | 5 106 |
10. Pozycje wpływające na aktywa, zobowiązania, kapitał własny, wynik netto lub przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na ich rodzaj, wartość lub częstotliwość.
Nie wystąpiły w okresie I kwartału 2019 roku.
11. Informacje o odpisach aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania i odwróceniu odpisów z tego tytułu.
Nie wystąpiły.
12. Informacje o odpisach aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów oraz odwróceniu takich odpisów.
Nie wystąpiły.
13. Informacje o utworzeniu, zwiększeniu, wykorzystaniu i rozwiązaniu rezerw.
Nie wystąpiły.
14. Informacje o rezerwach i aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
W I kwartale 2019 roku nie było zmian.
15. Informacje o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
W okresie pierwszego kwartału 2019 roku nabyto środki trwałe oraz środki trwałe w budowie na kwotę 77 tys. zł.
16. Informacje o istotnym zobowiązaniu z tytułu dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
Nie występują.
17. Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych.
Nie wystąpiły istotne rozliczenia z tytułu spraw sądowych.
18. Wskazanie korekt błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
19. Informacje o niespłaceniu kredytu lub pożyczki lub naruszeniu istotnych postanowień umowy kredytu lub pożyczki, w odniesieniu do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego.
Nie wystąpiły.
20. Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności emitenta w prezentowanym okresie.
Nie dotyczy.
21. Informacja dotycząca emisji, wykupu i spłaty nieudziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
Nie dotyczy.
22. Wypłacona lub zadeklarowana dywidenda.
W okresie I kwartale 2019 roku nie wypłacano ani nie zadeklarowano wypłaty dywidendy.
23. Wskazanie zdarzeń, które wystąpiły po dniu, na który sporządzono skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe, nieujętych w tym sprawozdaniu, a mogących w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe emitenta.
W dniu 25 kwietnia 2019 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie alokacji programu menedżerskiego wprowadzonego uchwałą NWZA z dnia 6 kwietnia 2018 roku, opublikowanej w RB 26/2018. Na podstawie tych uchwał zostały podpisane z uczestnikami programu umowy o uczestnictwo. Spółka dokona wyceny alokowanego programu opcyjnego i zgodnie z MSSF 2 będzie ujmować koszty programu w koszty operacyjne oraz w kapitały spółki. Koszty programu opcyjnego nie powodują odpływu środków pieniężnych ze Spółki.
24. Zmiany zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Nie wystąpiły.
25. Stanowisko zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników prognozowanych.
Zarząd Spółki nie publikował prognoz na rok 2019.
26. Akcjonariusze posiadający co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu emitenta
Na dzień przekazania niniejszego raportu kwartalnego następujący akcjonariusze posiadali, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki:
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % akcji | Wartość nominalna (w PLN) |
Liczba głosów na walnym zgromadzeniu |
% udział głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|---|
| Talnet Holding Limited | 744 890 | 21,34% | 74 489,00 | 1 089 890 | 26,09% |
| Marek Dojnow | 632 378 | 18,11% | 63 237,80 | 836 809 | 20,03% |
| Adam Jabłoński | 417 768 | 11,97% | 41 776,80 | 554 054 | 13,26% |
| TFI Investors | 270 403 | 7,75% | 27 040,30 | 270 403 | 6,47% |
| Porozumienie akcjonariuszy Comperia |
255 642 | 7,32% | 25 564,20 | 255 642 | 6,12% |
| Quercus TFI S.A. | 274 657 | 7,87% | 27 465,70 | 274 657 | 6,58% |
| Pozostali | 895 487 | 25,65% | 89 548,70 | 895 487 | 21,44% |
| SUMA | 3 491 225 | 100% | 349 122,50 | 4 176 942 | 100% |
Zestawienie stanu posiadania akcji emitenta lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące emitenta.
Stan posiadania akcji Spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące na dzień przekazania niniejszego raportu kwartalnego przedstawia się następująco:
| Akcjonariusz | Liczba akcji |
% akcji |
Wartość nominalna (w PLN) |
Liczba głosów na walnym zgromadzeniu |
% udział głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|---|
| Marek Dojnow | 632 378 | 18,11% | 63 237,80 | 836 809 | 20,03% |
| Adam Jabłoński | 417 768 | 11,97% | 41 776,80 | 554 054 | 13,26% |
| Szymon Fiecek | 17 000 | 0,49% | 1 700,00 | 17 000 | 0,41% |
| Wojciech Małek | 14 022 | 0,40% | 1 402,20 | 14 022 | 0,34% |
Osoby zarządzające i nadzorujące Comperia.pl S.A. nie posiadały udziałów w jednostkach powiązanych ze Spółką.
27. Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej. Informacje o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych.
Na dzień 31 marca 2019 roku oraz na dzień przekazania niniejszego raportu kwartalnego żadna ze spółek Grupy kapitałowej Comperia.pl nie była stroną istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym
dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, których wartość stanowiła co najmniej 10 % kapitałów własnych spółki (odrębnie bądź łącznie).
28. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Spółki Grupy kapitałowej Comperia.pl nie zawierały w okresie I kwartału 2019 roku transakcji z podmiotami powiązanymi, które pojedynczo lub łącznie są istotne i zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe.
29. Udzielone i otrzymane poręczenia i gwarancje
Spółka otrzymała dwie gwarancje de minimis od Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. jedną do kwoty 900 tysięcy złotych na kredyt nieodnawialny, drugą do kwoty 300 tysięcy złotych na kredyt w rachunku bieżącym. Obie gwarancje są zabezpieczeniem kredytów w Alior Banku S.A., szerzej opisanych w Nocie 34.
30. Instrumenty finansowe, w tym informacje na temat wartości godziwej
Do głównych instrumentów finansowych, które posiada Grupa, należą aktywa finansowe, takie jak należności z tytułu dostaw i usług, środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
W okresie objętym sprawozdaniem Grupa nie prowadziła obrotu instrumentami finansowymi.
Grupa nie stosuje pochodnych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym.
| Kategoria zgodnie z |
Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSSF 9/ 31.03.2019 MSR 39 |
31.12.2018 | 31.03.2019 | 31.12.2018 | |||
| Aktywa finansowe | ||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | AZK/PiN | 4 303 | 5 064 | 4 303 | 5 064 | |
| Należności pozostałe | AZK/PiN | 49 | 143 | 49 | 143 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AZK/PiN | 3 828 | 3 932 | 3 828 | 3 932 | |
| Zobowiązania finansowe | ||||||
| Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | ZZK/ZZK | 479 | 666 | 479 | 666 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | ZZK/ZZK | 2 675 | 2 806 | 2 675 | 2 806 | |
| Zobowiązania pozostałe | ZZK/ZZK | 621 | 569 | 621 | 569 |
Wartość bilansowa i wartość godziwa klas instrumentów finansowych.
Użyte skróty:
AZK – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
ZZK – zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
PiN – pożyczki i należności
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa posiadała na dzień 31 marca 2019 roku i 31 grudnia 2018 roku nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniach finansowych.
Ze względu na brak istotności aktywów i zobowiązań finansowych w walutach obcych nie została przedstawiona szczegółowa struktura walutowa instrumentów finansowych.
31. Informacje o zmianie sposobu (metody) ustalenia wartości godziwej dla instrumentów finansowych wycenianych w ten sposób.
Nie wystąpiła.
32. Informacja dotyczącą zmiany w klasyfikacji aktywów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów.
Nie wystąpiła.
33. Informacje na temat zmian sytuacji gospodarczej i warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych jednostki, niezależnie od tego, czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej czy w skorygowanej cenie nabycia (koszcie zamortyzowanym).
Nie wystąpiły.
34. Inne informacje istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian, oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez emitenta.
W 2017 r Jednostka dominująca zaciągnęła w ALIOR Bank S.A. z siedzibą w Warszawie kredyt nieodnawialny w wysokości 1.500 tys. zł Termin spłaty ostatniej raty przypada na 14.11.2019 roku. Oprocentowanie kredytu (zmienne) wynosi WIBOR 3M + marża banku. Część długoterminowa tytułem tego zobowiązania wynosi 500 tys. zł.
W październiku 2018 r Jednostka dominująca przedłużyła w ALIOR Bank kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 500 tys. zł na finasowanie bieżącej działalności. Termin spłaty przypada na 15 października 2019 roku. Oprocentowanie kredytu (zmienne) wynosi WIBOR 3M + marża banku.
Zabezpieczeniem obu kredytów jest gwarancja de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. do kwoty 900 tysięcy złotych na kredyt nieodnawialny, gwarancja de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. do kwoty 300 tysięcy złotych na kredyt w rachunku bieżącym, niepotwierdzony przelew wierzytelności o wartości nie niższej niż 1 milion złotych, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego prowadzonego w Alior Bank S.A.
35. Wskazanie czynników, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.
W kolejnych kwartałach spółka zamierza zwiększać przychody zarówno w segmencie współpracy z bankami oraz w spółce zależnej Comperia Ubezpieczenia.
Spodziewamy się, że produkcyjne uruchomienie projektu Fintech nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2019 roku. Monetyzacja projektu Fintech będzie miała istotny wpływ na nasze przyszłe wyniki.
W segmencie reklamy efektywnościowej działania adaptacyjne, które podjęliśmy i o których informowaliśmy w poprzednich raportach okresowych przyniosły pozytywny skutek. Odzyskaliśmy rentowność tego semgmentu. Prowadzimy szereg dalszych działań rozwojowych z zamierzeniem wzrostu przychodów i dalszej poprawy rentowności w tym segmencie w kolejnych kwartałach 2019 roku.
E. SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE COMPERIA.PL S.A.
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT ORAZ POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | od 2019-01-01 | od 2018-01-01 |
|---|---|---|
| do 2019-03-31 | do 2018-03-31 | |
| Działalność kontynuowana | ||
| Przychody | 5 140 | 5 917 |
| Przychody ze sprzedaży | 5 140 | 5 737 |
| Pozostałe przychody | - | 180 |
| Koszty działalności operacyjnej | 4 876 | 5 241 |
| Usługi obce | 3 712 | 3 398 |
| Wynagrodzenia | 830 | 732 |
| Amortyzacja | 101 | 821 |
| Podatki i opłaty | 19 | 19 |
| Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia | 135 | 127 |
| Zużycie materiałów i surowców | 19 | 54 |
| Pozostałe koszty | 60 | 90 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 264 | 675 |
| Zysk na okazyjnym nabyciu | - | - |
| Przychody finansowe | 18 | 31 |
| Koszty finansowe | 11 | 28 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 271 | 678 |
| Podatek dochodowy | - | - |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 271 | 678 |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - |
| Inne całkowite dochody | - | - |
| Całkowite dochody ogółem | 271 | 678 |
| Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję |
3 491 225 | 2 157 891 |
| Zysk netto na jedną akcję zwykłą z działalności kontynuowanej | 0,08 | 0,31 |
| Zysk netto na jedną akcję zwykłą z działalności zaniechanej | - | - |
| SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA | 31.03.2019 | 31.12.2018 | 31.03.2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 19 083 | 15 000 | 19 518 | |
| Wartości niematerialne | 4 308 | 3 814 | 6 968 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 156 | 85 | 135 | |
| Udziały w jednostce zależnej | 12 291 | 9 291 | 9 291 | |
| Pożyczki dla jednostki zależnej | 2 065 | 1 547 | 2 763 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 263 | 263 | 362 | |
| Aktywa obrotowe | 7 700 | 11 717 | 5 993 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 3 961 | 4 693 | 5 057 | |
| Należności pozostałe | 46 | 58 | 13 | |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | - | - | - | |
| Pożyczki krótkoterninowe | 75 | 3 127 | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 409 | 3 694 | 485 | |
| Pozostałe aktywa | 209 | 146 | 438 | |
| Aktywa razem | 26 783 | 26 718 | 25 512 |
| PASYWA | 31.03.2019 | 31.12.2018 | 31.03.2018 |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej | 23 138 | 22 867 | 19 762 |
| Kapitał akcyjny | 349 | 349 | 216 |
| Kapitał zapasowy | 26 530 | 26 530 | 20 315 |
| Kapitał z wyceny opcji menedżerskich | 197 | 197 | 197 |
| Kapitał rezerwowy | - | - | - |
| Zyski zatrzymane | -3 938 | -4 209 | -966 |
| - w tym zysk (strata) netto | 271 | -3 663 | 678 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 79 | 79 | 1 251 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 79 | 79 | 503 |
| Pozostałe rezerwy | - | - | - |
| Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | - | - | 500 |
| Dotacje | - | - | 248 |
| Pozostałe pasywa | - | - | - |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 3 566 | 3 771 | 4 499 |
| Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | 476 | 664 | 729 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 432 | 2 479 | 2 644 |
| Zobowiązania pozostałe | 517 | 464 | 509 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | - | - | - |
| Pozostałe rezerwy | 98 | 98 | - |
| Dotacje | - | - | 466 |
| Pozostałe pasywa | 42 | 67 | 150 |
| Pasywa razem | 26 783 | 26 718 | 25 512 |
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Za okres od dnia 01.01.2019 roku do 31.03.2019 roku
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM |
Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2019 roku | 349 | 26 530 | 197 | - | -4 209 | 22 867 |
| Całkowite dochody: | - | - | - | - | 271 | 271 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | - | 271 | 271 |
| Podział wyniku finansowego | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami: | - | - | - | - | - | - |
| Zawarcie umowy opcji menedżerskich na akcje |
- | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji/wydanie udziałów | - | - | - | - | - | - |
| Koszty emisji akcji | - | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2019 roku | 349 | 26 530 | 197 | - | -3 938 | 23 138 |
Za okres od dnia 01.01.2018 roku do 31.12.2018 roku
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapaso wy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 roku | 216 | 20 315 | 197 | - | -1 976 | 18 752 |
| Całkowite dochody: | - | -1 429 | - | - | -2 234 | -3 663 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | - | -3 663 | -3 663 |
| Podział wyniku finansowego | - | -1 429 | - | - | 1 429 | - |
| Korekta podatku za rok poprzedni | - | - | - | - | - | |
| Transakcje z właścicielami: Zawarcie umowy opcji menedżerskich na |
133 | 7 644 | - | - | 7 777 | |
| akcje | - | - | - | |||
| Emisja akcji/wydanie udziałów | 133 | 7 867 | - | - | 8 000 | |
| Koszty emisji akcji | - | -223 | - | - | -223 | |
| Stan na 31 grudnia 2018 roku | 349 | 26 530 | 197 | - | -4 209 | 22 867 |
Za okres od dnia 01.01.2018 roku do 31.03.2018 roku
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z wyceny opcji menedżerskich |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 roku | 216 | 20 315 | 197 | - | -1 643 | 19 085 |
| Całkowite dochody: | - | - | - | - | 678 | 678 |
| Zysk/strata netto roku obrotowego | - | - | - | - | 678 | 678 |
| Podział wyniku finansowego | - | - | - | - | - | - |
| Korekta podatku za rok poprzedni | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami: | - | - | - | - | - | - |
| Zawarcie umowy opcji menedżerskich na akcje |
- | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji/wydanie udziałów | - | - | - | - | - | - |
| Koszty emisji akcji | - | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 216 | 20 315 | 197 | -966 | 19 762 |
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | od 2019-01-01 | od 2018-01-01 |
|---|---|---|
| do 2019-03-31 | do 2018-03-31 | |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| I. Zysk / strata brutto | 271 | 678 |
| II. Korekty | 756 | -1 070 |
| 1. Amortyzacja | 101 | 821 |
| 2. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | -7 | -3 |
| 3. Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | - |
| 4. Zmiana stanu rezerw | - | - |
| 5. Zmiana stanu należności | 744 | -1 340 |
| 6. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 7 | -282 |
| 7. Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dotacji | -25 | -224 |
| 8. Podatek dochodowy zapłacony | - | - |
| 9. Zmiana stanu pozostałych aktywów | -63 | -41 |
| 10. Pozostałe koszty (w tym odpis na udziały) | - | - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (l±ll) | 1 027 | -392 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| I. Wpływy | 3 052 | - |
| 1. Zwrot udzielonych pożyczek | 3 052 | - |
| II. Wydatki | 4 166 | 211 |
| 1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych | 666 | 211 |
| 2. Nabycie udziałów w jednostce zależnej | 3 000 | - |
| 3. Dopłaty do kapitału w jednostce zależnej | - | - |
| 4. Pożyczki udzielone jednostce zależnej | 500 | - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) | -1 114 | -211 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| I. Wpływy | - | 405 |
| 1. Dopłaty do kapitału | - | - |
| 2. Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | - | 405 |
| 3. Inne wpływy finansowe | - | - |
| II. Wydatki | 198 | 212 |
| 1. Spłata kredytów bankowych i pożyczek zaciągniętych | 188 | 188 |
| 2. Odsetki | 10 | 25 |
| 3. Inne wydatki finansowe | - | - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) | -198 | 193 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | -285 | -411 |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, W TYM | -285 | -411 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | - | - |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 3 694 | 895 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU (F +/- D), W TYM | 3 409 | 485 |
| - o ograniczonej możliwości dysponowania | - |
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Niniejszy raport kwartalny został zatwierdzony przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 24 maja 2019 roku.
PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU SPÓŁKI
_________________________ Wojciech Małek Członek Zarządu Członek Zarządu
Szymon Fiecek
_________________________
Osoba której powierzono prowadzenie ksiąg Rachunkowych Spółki Wiesława Karwowska Polskie Centrum Audytu i Rachunkowości Sp zo.o.
Warszawa, 24 maja 2019 roku.
______________________________