AI assistant
Comcm SA Constanta — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 12, 2021
2347_ir_2021-10-12_c6f7ad96-a982-415c-aa99-088671c3a3fd.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer


RAPORTUL aferent semestrului I 2021 conform Legii nr. 24/2017 si Regulamentului A.S.F. NR. 5 / 2018 la 30.06.2021
SC COMCM SA CONSTANŢA
| Sediul social : |
Bulevardul Aurel Vlaicu 144, Constanţa |
|---|---|
| Numărul de telefon / fax : |
0241 617308, 0241 616023 |
| Numărul si data inregistrarii la Registrul Comerţului : |
J 13 / 613 / 1991 |
| Cod unic de inregistrare fiscală : |
RO 1868287 |
| Piaţa pe care se tranzacţionează valorile mobiliare: |
BVB Bucuresti; simbol CMCM |
| Capital social subscris si vărsat : |
23.631.667,80 ron |
| Principalele caracteristici ale valorilor imobiliare emise: | 236.316.678 acţiuni cu valoarea nominală de 0,1 lei/acţiune |
I. In semestrul 1 2021 societatea a desfasurat, urmatoarele activitati:
- activitati de inchiriere spatii
- vanzarea de produse reziduale.
Societatea obţine venituri şi din vânzarea de active reprezentând investitii imobiliare.
Pe parcursul perioadei societatea s-a preocupat de incasarea la scadenta a creantelor, o preocupare importanta fiind urmarirea derularii corespunzatoare a contractelor de vanzare imobile cu plata in rate.
Societatea nu are contractate credite si nu are datorii importante catre furnizori. Din acest punct de vedere nu exista un risc generat de imposibilitatea onorarii la timp a datoriilor.
In functie de evolutia proceselor cu ANAF, in ceea ce priveste anularea Deciziilor de Impunere nr. F-CT 26/28.02.2017 si F-CT 70/06.08.2018, societatea va adopta masurile necesare pentru evitatea oricarui risc care sa afecteze patrimoniul societatii.
Precizam ca in primele 6 luni ale anului 2021 nu s-au efectuat tranzacti cu partile afiliate.

II. Descrierea generala a pozitiei financiare si a performantelor emitentului si ale filialelor acestuia aferente perioadei de timp relevante
Rezultatele obtinute in semestrul I 2021sunt raportate conform prevederilor OMF 2844/2016 , pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu IFRS.
Situatiile financiare nu au fost auditate la 30.06.2021.
- Situatiile financiare pentru perioada 30.06.2020 -30.06.2021 sunt urmatoarele:
SITUATIA POZITIEI FINANCIARE
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|
| ACTIVE | 64.055.390 | |
| Imobilizări corporale | 65.007.117 | |
| Imobilizări necorporale | 0 | 0 |
| Active financiare | 7.844.805 | 7.799.893 |
| Active imobilizate - total |
72.851.922 | 71.855.283 |
| Stocuri | 174.949 | 22.665 |
| Creanţe comerciale si avansuri plătite | 5.175.460 | 4.716.147 |
| Alte creanţe | 8.715.491 | 9.470.195 |
| Numerar si conturi la bănci | 857.133 | 115.285 |
| Cheltuieli in avans | 496.976 | 440.412 |
| Active circulante - total |
15.420.009 | 14.764.704 |
| TOTAL ACTIVE | 88.271.931 | 86.619.987 |
| CAPITALURI PROPRII SI DATORII | ||
| Capital si rezerve | ||
| Capital social | 23.631.668 | 23.631.668 |
| Rezerve din reevaluare | 62.589.096 | 62.539.186 |
| Rezerve | 7.693.068 | 7.437.869 |
| Rezultat reportat | (12.389.850) | (14.464.266) |
| Rezultatul perioadei | (869.803) | (73.469) |
| Repartizare profit | - | - |
| Capitaluri proprii-total | 80.654.179 | 79.070.988 |
| Datorii | ||
| Datorii comerciale si avansuri încasate | 114.762 | 51.064 |
| Alte datorii | 7.502.990 | 7.497.935 |
| Datorii - Total |
7.617.752 | 7.548.999 |
| TOTAL CAPITALURI PROPRII SI | 88.271.931 | 86.619.987 |
| DATORII |
a) Elemente de bilanţ:



Analizand elementele bilantului contabil incheiat la 30.06. 2021 cu aceeasi perioada a anului trecut se constata urmatoarele:
- La 30.06.2021 societatea are in patrimoniu active imobilizate in valoare de 71.855.283 lei reprezentand 98,63 % din total active fata de 82,53% din aceeasi perioada a anului 2020 ;
- Stocurile sunt in valoare de 22.665 lei si reprezinta 0,03 % din total active, fata de 0,19% din aceeasi perioada a anului 2020 ;
- Creantele comerciale si avansuri platite sunt in valoare de 4.716.147 lei reprezentand 5,44% din total active fata de 5,86% la 30.06.2020;
- Total active curente (circulante) la 30.06.2021 sunt in valoare de 14.764.704 lei fata de 15.420.009 lei din aceeasi perioada a anului 2020;
- Total datorii curente la 30.06.2021 sunt in valoare de 7.548.999 lei fata de 7.617.752 lei din aceeasi perioada a anului 2020;
- Capitalul social este de 23.631.668 lei, nemodificat fata de 30.06.2020;
- Rezervele din reevaluare sunt la 30.06.2021 in suma de 62.539.186 lei;
- La 30.06.2021 societatea inregistreaza o pierdere neta de in valoare de 73.469 lei.
b) Situaţia rezultatului global
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 598.222 | 865.500 |
| Alte venituri din exploatare | 207.985 | 46.027 |
| Venituri din producţia de imobilizări | ||
| Variaţia stocurilor de produse finite - profit |
||
| Venituri din exploatare | 806.207 | 911.527 |
| Cheltuieli materiale si consumabile | 13.172 | 1.094 |
| Cheltuieli energie si apa | 17.486 | (28.503) |
| Cheltuieli privind mărfurile | ||
| Reduceri comerciale primite | ||
| Cheltuieli cu personalul | 104.027 | 76.060 |
| Cheltuieli cu prestaţii externe | 366.065 | 142.544 |
| Cheltuieli cu impozite si taxe | 409.590 | 454.279 |
| Cheltuieli cu protecţia mediului | ||
| Cheltuieli cu amortizarea | 489.195 | 344.332 |
| Ajustări de valoare privind activele | (19.008) | |
| circulante | ||
| Alte cheltuieli | 281.551 | 14.150 |
| Cheltuieli pentru exploatare | 1.681.086 | 984.948 |
| Rezultatul din exploatare | (874.879) | (73.421) |
| Venituri financiare | 13.169 | 9.275 |
| Cheltuieli financiare | 65 | 115 |
| Rezultatul financiar | 13.104 | (9.160) |
| VENITURI TOTALE | 819.376 | 920.802 |
| CHELTUIELI TOTALE | 1.681.151 | 985.063 |
| REZULTATUL INAINTE DE | (861.779) | (64.261) |
| IMPOZITARE | ||
| Alte impozite- microintreprindere |
8.028 | 9.208 |
| REZULTATUL GLOBAL | (869.803) | (73.469) |


Analizand contul de profit si pierdere se constata urmatoarele:
- La 30.06.2021 cifra de afaceri este de 865.500 lei, o crestere de 267.278 lei fata de aceeasi perioada a anului 2020.
c) Lichiditate (disponibil in cont):
| -lei | ||
|---|---|---|
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
| Disponibilităţi la bănci în lei | 826.843 | 91.089 |
| Disponibilităţi la bănci în monedă străină |
81 | 1.343 |
| Casa in lei | 826.843 | 22.853 |
| Alte valori | ||
| Total | 857.133 | 115.285 |
2. ANALIZA ACTIVITATII SOCIETATII COMERCIALE
2.1 Tendintele, elementele, evenimentele sau factorii de incertitudine ce afecteaza sau ar putea afecta lichiditatae societatii comerciale, comparativ cu aceiasi perioada a anului trecut
In semestrul I 2021 capacitatea de acoperire a a datoriilor curente din activele curente a fost pozitiva, indicile lichiditatii curente fiind 1,96.
2.2 Efectele cheltuielilor de capital, curente sau anticipate asupra situatiei financiare a societatii
In semestrul I 2021 nu au fost achizitionate imobilizari corporale.
Modernizari
Nu s-au efectuat modernizari in semestrul I 2021.
2.3 Evenimentele, tranzactiile, schimbarile economice care afecteaza semnificativ veniturile din activitatea de baza
Activitatea preponderent desfasurata este inchiriere si subinchiriere bunuri imobile proprii- cod CAEN 6820.

3. SCHIMBARI CARE AFECTEAZA CAPITALUL SI ADMINISTRAREA SOCIETATII
3.1 In perioada analizata nu au aparut modificari ale capitalului social. Structura actionariatului la 30.06.2021 este urmatoarea:
| Denumire detinator | Numar detineri | Procent(%) |
|---|---|---|
| SIF TRANSILVANIA SA BRASOV |
134.049.930 | 56,72 |
| FRATILA CONSTANTIN | 27.534.518 | 11,65 |
| FRATILA MIHAELA | 23.651.000 | 10,01 |
| COCIU MARIANA ALEXANDRA |
23.646.408 | 10,01 |
| CONSULTING & CONSTRUCTION INVESTMENTS SA |
23.632.000 | 10,00 |
| ALTI ACTIONARI | 3.802.822 | 1,61 |
| TOTAL | 263.316.678 | 100,00 |
Conform Actului Constitutiv, la 30.06.2021 societatea este administrata de un Consiliu de Administratie.
TRANZACTII SEMNIFICATIVE
Tranzactii majore incheiate de emitent cu persoanele cu care actioneaza in mod concertat sau in care au fost implicate aceste persoane nu s-au inregistrat.
Indicatori economico – financiari
| Nr. | Denumirea indicatorului | 30.06.2021 | |
|---|---|---|---|
| crt. | |||
| 1. | Lichiditatea curenta | Active curente / | 1,96 |
| (optim = > 2) | Datorii curente | ||
| 2. | Gradul de îndatorare | Cap. impumutat/ | 0 |
| Cap. propriu | |||
| 3. | Viteza de rotaţie a | Sold mediu clienţi/ | 1.167 zile |
| debitelor clienţi (zile) | CA x 181 | ||
| 4. | Viteza de rotaţie a | CA / | 0,01 |
| activelor imobilizate | Active imobilizate | ||
| (rotaţii) |
Societatea COMCM S.A. cu sediul in Constanta, b-dul Aurel Vlaicu nr. 144, judetul Constanta, J13/613/191. CIF RO 186287, in conformitate cu reglementarile Legii 24/2017 privind emitentii de



instrumente financiare si operatiuni de piata, Regulamentului ASF nr. 5/2018 informeaza actionarii si investitorii ca Raportul pentru semestrul I 2021 este disponibil in format electronic, pe website-ul societatii www.comcm.ro la rubrica "INFORMATII"- sectiunea " COMUNICATE, RAPOARTARI 2021" si la sediul societatii.
Versiunea raportului este disponibila si in link-ul de mai jos.
PRESEDINTE CONSILIU DE ADMINISTRATIE,
ALEXE GABRIELA
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
NOTE EXPLICATIVE privind situaţiile financiare individuale la 30.06.2021
- a. Situaţia poziţiei financiare
- b. Situaţia rezultatului global
- c. Situaţia modificărilor capitalului propriu
- d. Situaţia fluxurilor de trezorerie
Note la situaţiile financiare individuale individuale
-
- Entitatea care raportează si Declaraţia de conformitate
-
- Principii, politici si metode contabile
-
- Administrarea riscurilor semnificative
-
- Active imobilizate
-
- Stocuri
-
- Provizioane
-
- Rezultatul pe acţiune
-
- Analiza rezultatului din exploatare
-
- Situaţia creanţelor si datoriilor
-
- Participaţii si surse de finanţare
-
- Informaţii privind salariaţii si membrii organelor de administraţie, conducere şi supraveghere
-
- Analiza principalilor indicatori economico-financiari
-
- Numerar şi echivalente de numerar
-
- Descrierea veniturilor si cheltuielilor societăţii
-
- Părţi afiliate şi tranzacţii cu părţi afiliate
-
- Evenimente ulterioare bilantului
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
a) Situaţia poziţiei financiare
| Nota | 31.12.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|---|
| ACTIVE | 64.402.465 | 64.055.390 | |
| Imobilizări corporale | 4 | ||
| Imobilizări necorporale | 4 | 0 | 0 |
| Active financiare | 4 | 7.799.893 | 7.799.893 |
| Active imobilizate - total |
4 | 72.202.358 | 71.855.283 |
| Stocuri | 5 | 22.665 | 22.665 |
| Creanţe comerciale si avansuri plătite | 9 | 4.799.886 | 4.716.147 |
| Alte creanţe | 9 | 8.333.630 | 9.470.195 |
| Numerar si conturi la bănci | 13 | 1.367.776 | 115.285 |
| Cheltuieli in avans | 2.136 | 440.412 | |
| Active circulante - total |
14.526.093 | 14.764.704 | |
| TOTAL ACTIVE | 86.728.451 | 86.619.987 | |
| CAPITALURI PROPRII SI DATORII | |||
| Capital si rezerve | |||
| Capital social | 10 b | 23.631.668 | 23.631.668 |
| Rezerve din reevaluare | 62.539.186 | 62.539.186 | |
| Rezerve | 7.437.869 | 7.437.869 | |
| Rezultat reportat | (12.134.652) | (14.464.266) | |
| Rezultatul perioadei | 14 f | (2.329.615) | (73.469) |
| Repartizare profit | 2.2.s. | - | - |
| Capitaluri proprii-total | c | 79.144.456 | 79.070.988 |
| Datorii | |||
| Datorii comerciale si avansuri încasate | 9 | 134.369 | 51.064 |
| Alte datorii | 9 | 7.449.626 | 7.497.935 |
| Datorii - Total |
7.583.995 | 7.548.999 | |
| TOTAL CAPITALURI PROPRII SI | 86.728.451 | 86.619.987 | |
| DATORII |
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
b) Situaţia rezultatului global
| Nota | 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 14 a | 598.222 | 865.500 |
| Alte venituri din exploatare | 14 b | 207.985 | 46.027 |
| Venituri din producţia de imobilizări | 14 b | ||
| Variaţia stocurilor de produse finite - profit |
14 b | ||
| Venituri din exploatare | 806.207 | 911.527 | |
| Cheltuieli materiale si consumabile | 14 c | 13.172 | 1.094 |
| Cheltuieli energie si apa | 14 c | 17.486 | (28.503) |
| Cheltuieli privind mărfurile | 14 c | ||
| Reduceri comerciale primite | 14 c | ||
| Cheltuieli cu personalul | 14 c | 104.027 | 76.060 |
| Cheltuieli cu prestaţii externe | 14 c | 366.065 | 142.544 |
| Cheltuieli cu impozite si taxe | 14 c | 409.590 | 454.279 |
| Cheltuieli cu protecţia mediului | 14 c | ||
| Cheltuieli cu amortizarea | 14 c | 489.195 | 344.332 |
| Ajustări de valoare privind activele circulante | 14 c | (19.008) | |
| Alte cheltuieli | 14 c | 281.551 | 14.150 |
| Cheltuieli pentru exploatare | 1.681.086 | 984.948 | |
| Rezultatul din exploatare | 8/14 c | (874.879) | (73.421) |
| Venituri financiare | 14 d | 13.169 | 9.275 |
| Cheltuieli financiare | 14 d | 65 | 115 |
| Rezultatul financiar | 14 d | 13.104 | (9.160) |
| VENITURI TOTALE | 14 f | 819.376 | 920.802 |
| CHELTUIELI TOTALE | 14 f | 1.681.151 | 985.063 |
| REZULTATUL INAINTE DE IMPOZITARE | (861.779) | (64.261) | |
| Impozitul pe microintreprindere | 14 e | 8.028 | 9.208 |
| REZULTATUL GLOBAL | 14 f | (869.803) | (73.469) |
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
c) Situaţia modificării capitalurilor proprii
| Situaţia | modificării | capitalurilor proprii la 30.06.2021 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital social subscris vărsat |
Ajustări ale capitalulu i social |
Alte elemente de capitaluri proprii |
Rezerve din reevaluare |
Rezerve legale |
Alte rezerve |
Rezultatul reportat |
Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile |
Rezultatul reportat provenit din adoptarea pentru prima data a IAS 29 |
Rezultatul anului |
Repartizarea profitului |
Total capitaluri proprii |
|
| Sold la 31.12.2020 | 23.631.668 | 62.539.186 | 1.176.143 | 6.261.726 | (15.248.025) | 3.113.373 | (2.329.615) | 79.144.456 | ||||
| Profitul net al anului | 73.469 | (73.469) | ||||||||||
| Alte elemente ale rezultatului global din care |
||||||||||||
| Surplus din reevaluarea imobilizărilor corporale |
||||||||||||
| Total alte elemente ale rezultatului global |
2.329.615 | 2.329.615 | ||||||||||
| Total rezultat global al perioadei |
||||||||||||
| Transferul rezervelor din reevaluare in rezultatul reportat |
||||||||||||
| Alte elemente | ||||||||||||
| Total alte elemente | ||||||||||||
| Tranzacţii cu acţionarii recunoscute direct in capitalurile proprii |
||||||||||||
| Contribuţii de la si distribuiri către acţionari |
||||||||||||
| Distribuirea dividendelor |
||||||||||||
| Sold la 30 .06.2021 | 23.631.668 | 62.539.186 | 1.176.143 | 6.261.726 | (17.577.640) | 3.113.373 | 73.469 | 79.070.987 |
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
d) Situaţia fluxurilor de trezorerie
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|
| FLUXURI DE TREZORERIE DIN ACTIVITATI DE EXPLOATARE | ||
| INCASARI CLIENTI(+) | 1.038.101 | 1.120.082 |
| PLATI CATRE FURNIZORI , ANGAJATI, IMPOZITE (-) |
1.140.741 | 3.446.458 |
| DOBANZI PLATITE(-) | ||
| IMPOZIT PE VENIT PLATIT(-) | 6.365 | 9.173 |
| ALTE INCASARI (+) | 920.456 | |
| TREZORERIA NETA DIN ACTIVITATEA DE EXPLOATARE | (109.005) | (1.415.093) |
| FLUXURI DE TREYORERIE DIN ACTIVITATEA DE INVESTIŢII | ||
| PLĂŢI PENTRU ACTIVITATEA DE ACŢIUNI(-) | ||
| PLATI PENTRU ACHIZITIONAREA DE IMOBILIZARI CORPORALEI(-) | ||
| INCASARI DIN VANZAREA DE IMOBILIZARI CORPORALE(+) | 496.751 | 162.073 |
| DOBANZI INCASATE(+) | 564 | 529 |
| DIVIDENDE INCASATE(+) | ||
| TREZORERIA NETA DIN ACTIVITATEA DE INVESTITIE | 497.315 | 162.602 |
| FLUXURI DE TREZORERIE DIN ACTIVITATI FINANCIARE | ||
| FLUXURI DIN EMISIUNEA DE ACTIUNI(+) | ||
| FLUXURI DIN OPERATIUNI CU ACTIUNI(+) | ||
| INCASARI DIN IMPRUMUTURI PE TERMEN LUNG(+) | ||
| PLATA DATORIILOR AFERENTE CREDITELOR(RATE+DOBANZI)(-) | ||
| DIVIDENDE PLATITE(-) | ||
| FLUXURI DIN OPERATIUNI CU ACTIUNI(-) | ||
| TREZORERIA NETA DIN ACTIVITATI DE FINANTARE | ||
| FLUX DE NUMERAR TOTAL | 388.310 | (1.252.491) |
| TREZORERIE SI ECHIVALENTE DE TREZORERIE LA INCEPUTUL SEMESTRUL 1 | 1.132.555 | 1.367.776 |
| TREZORERIE SI ECHIVALENTE DE TREZORERIE LA SFARSITUL SEMESTRULUI 1 | 1.520.865 | 115.285 |
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Nota 1. Entitatea care raportează şi Declaraţia de conformitate
a) Entitatea care raportează
Prezentele situaţii financiare sunt situaţii financiare încheiate la 30.06.2021.
Societatea COMCM SA Constanţa este o societate cu sediul în România, Constanţa, B-dul Aurel Vlaicu nr. 144. Societatea este înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului cu număr de ordine J13/613/1991, Cod Unic de Înregistrare 1868287.
Societatea are declarata ca activitate principala, fabricarea betonului, iar ca activitati auxiliare: producţia industriala pentru construcţii, construcţii civile si de geniu, produse proprii de cariera, armaturi si prefabricate, inchiriere si subinchiriere, comercializarea materialelor de construcţii, cazare in cămine si alimentaţie publica. Legislaţia aplicabila societarii este: Legea 31/1990 privind societăţile comerciale cu modificările si completările ulterioare, Legea 24/2017 privind piata de capital, Regulamentele CNVM/ASF si ale Bursei de Valori Bucureşti, alte reglementari cu aplicabilitate in domeniul valorilor mobiliare.
Este o societate cu capital integral privat, acţiunile societăţii fiind cotate si tranzacţionate pe BVB având simbolul "CMCM".
b) Declaraţia de conformitate
Prezentele situaţii financiare au fost întocmite pe baza principiului continuităţii activităţii. Sumele sunt exprimate in lei, în toate componentele situaţiilor financiare. Sitatiile financiare la data de 30.06.2021 nu au fost auditate. Aceste situaţii financiare au fost întocmite în conformitate cu cerinţele Standardelor Internaţionale de Raportare Financiară (IFRS) prevăzute de Regulamentul (CE) NR.1126/2008 de adoptare a anumitor Standarde Internaţionale de Contabilitate, cu modificările şi completările ulterioare, adoptate în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1606/2002 al Parlamentului European şi al Consiliului din 19 iulie 2002 privind aplicarea Standardelor Internaţionale de Contabilitate.
Nota 2. Principii, politici si metode contabile
Cele mai importante politici contabile adoptate in întocmirea situaţiilor financiare sunt prezentate in cele ce urmează:
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
2.1. Bazele întocmirii situaţiilor financiare
a) Informaţii generale
Situaţiile financiare la 30.06.2021 au fost întocmite in conformitate cu
-
Legea 31/90 – legea societăţilor comerciale republicata cu modificările si completările ulterioare;
-
Legea 82/91- legea contabilităţii republicata cu modificările si completările ulterioare;
-
Ordinul Ministerului Finanţelor Publice nr. 881/2012 privind aplicarea de către societăţile comerciale ale căror valori sunt admise la tranzacţionare pe o piaţa reglementata;
-
Ordinul Ministerului Finanţelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiara, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţa reglementata;
-
Standardele internaţionala de raportare financiara aşa cum au fost adoptate la nivelul Uniunii Europene si publicate in Jurnalul oficial al Uniunii Europene potrivit prevederilor Regulamentului nr. 1606/2002 al Parlamentului European si al Consiliului privind aplicarea Standardelor Internaţionale de Contabilitate.
b) Prezentarea situaţiilor financiare
Societatea a adoptat o prezentare bazata pe lichiditate in cadrul situaţiei poziţiei financiare si o prezentare a veniturilor si cheltuielilor in funcţie de natura lor in cadrul situaţiei rezultatului global, considerând ca aceste metode de prezentare oferă informaţii care sunt credibile si relevante decât cele care ar fi fost prezentate in baza altor metode permise de IAS 1 "Prezentarea situaţiilor financiare".
(c) Continuitatea activităţii
Societatea a întocmit acest set de situaţii financiare în baza principiului continuităţii activităţii.
(d) Bazele evaluării
Situaţiile financiare sunt întocmite folosind metoda costului, cu excepţia terenurilor si clădirilor care sunt reevaluate la valoarea justa. Metoda valorii juste este aplicata, cu excepţia activelor sau datoriilor pentru care valoarea justa nu poate fi stabilita. Pentru recunoaşterea ulterioara a imobilizărilor corporale la nivelul societăţii s-a adoptat modelul reevaluării.
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016 COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363 Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
(e) Moneda funcţională şi de prezentare
Conducerea Societarii considera ca moneda funcţionala, aşa cum este definita aceasta de IAS 21 "Efectele variaţiei cursului de schimb valutar", leul romanesc. Situaţiile financiare sunt prezentate in lei, moneda pe care conducerea Societarii a ales-o ca moneda de prezentare.
(f) Utilizarea estimărilor şi raţionamentelor profesionale
Pregătirea situaţiilor financiare în conformitate cu IFRS presupune utilizarea de către conducere a unor raţionamente profesionale, estimări şi ipoteze care afectează aplicarea politicilor contabile şi valoarea raportată a activelor, datoriilor, veniturilor şi cheltuielilor. Rezultatele efective pot diferi de valorile estimate.
Estimările şi ipotezele care stau la baza acestora sunt revizuite periodic.
2.2. Politici contabile semnificative
Politicile contabile prezentate mai jos au fost aplicate în mod consecvent pentru toate perioadele prezentate în aceste situaţii financiare.
(a) Tranzacţii în monedă străină
Tranzacţiile în monedă străină sunt convertite în moneda funcţională a Societăţii, leul, la cursurile de schimb valutar de la data tranzacţiei. Activele şi datoriile monetare care la data raportării sunt exprimate în valută sunt convertite în moneda funcţională la cursul de schimb valutar din data respectivă.
(b) Numerar şi echivalente de numerar
Numerarul cuprinde disponibilul în casă şi la bănci.
Echivalentele de numerar sunt investiţiile financiare pe termen scurt, foarte lichide, care sunt uşor convertibile în numerar şi care sunt supuse unui risc nesemnificativ de modificare a valorii.
La întocmirea situaţiei fluxurilor de trezorerie, s-au considerat ca numerar şi echivalente de numerar: numerarul efectiv, conturile curente la bănci.
(c) Active si datorii financiare
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Societatea clasifică instrumentele financiare deţinute în următoarele categorii: Active sau datorii financiare evaluate la valoare justă prin contul de profit şi pierdere. Această categorie include active financiare sau datorii financiare deţinute pentru tranzacţionare şi instrumente financiare clasificate la valoare justă prin contul de profit şi pierdere la momentul recunoaşterii iniţiale (d) Creanţe
Creanţele sunt active financiare nederivate cu plaţi fixe sau determinabile care nu sunt cotate pe o piaţa activa.
(e) Alte active şi datorii financiare
Alte active şi datorii financiare sunt evaluate la cost amortizat utilizând metoda dobânzii efective, minus orice pierderi din depreciere.
(f) Imobilizări corporale
Recunoaştere şi evaluare
Imobilizările corporale recunoscute ca active sunt evaluate iniţial la cost. Costul unui element de imobilizări corporale este format din preţul de cumpărare, inclusiv taxele nerecuperabile, după deducerea oricăror reduceri de preţ de natură comercială şi oricăror costuri care pot fi atribuite direct aducerii activului la locaţia şi în condiţia necesară pentru ca acesta să poată fi utilizat în scopul dorit de conducere, cum ar fi: cheltuielile cu angajaţii care rezultă direct din construcţia sau achiziţionarea activului, costurile de amenajare a amplasamentului, costurile iniţiale de livrare şi manipulare, costurile de instalare şi asamblare, onorariile profesionale.
Imobilizările corporale sunt clasificate de către Societate în următoarele clase de active de aceeaşi natură şi cu utilizări similare:
Terenuri si construcţii;
Instalaţii tehnice si maşini;
Alte instalaţii, utilaje si mobilier
Evaluarea după recunoaştere
Imobilizările corporale sunt evaluate de către Societate la cost minus amortizarea cumulată şi pierderile din depreciere cumulate. Costul include cheltuielile direct atribuibile achiziţiei activului.
Costurile ulterioare
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363
Costurile întreţinerii zilnice (cheltuielile cu reparaţiile şi întreţinerea) aferente imobilizărilor corporale nu sunt capitalizate; ele sunt recunoscute drept costuri ale perioadei în care se produc. Aceste costuri constau în principal în cheltuieli cu forţa de muncă şi cu consumabilele şi pot include şi costul componentelor de valoare mică.
Cheltuielile cu întreţinerea şi reparaţiile imobilizărilor corporale se înregistrează în contul de profit şi pierdere atunci când apar, iar îmbunătăţirile semnificative aduse imobilizărilor corporale, care cresc valoarea sau durata de viaţă a acestora, sau care măresc semnificativ capacitatea de generare a unor beneficii economice de către acestea, sunt capitalizate.
Amortizarea
Amortizarea este calculată pentru costul activului sau o altă valoarea care substituie costul, minus valoarea reziduală. Amortizarea este recunoscută în contul de profit sau pierdere utilizând metoda liniară pentru durata de viaţă utilă estimată pentru imobilizările corporale, de la data la care sunt disponibile pentru utilizare; această modalitate reflectând cel mai fidel modul preconizat de consumare a beneficiilor economice încorporate în activ. Duratele de viaţă utile estimate pentru perioada curentă şi pentru perioadele comparative sunt următoarele:
| Construcţii | 48 -50 ani |
|---|---|
| Instalaţii tehnice si maşini |
5 ani |
| Alte instalaţii, utilaje si mobilier | 5-15 ani |
Metodele de amortizare, duratele utile de viaţă estimate precum şi valorile reziduale sunt revizuite de către conducerea Societăţii la fiecare dată de raportare.
Vânzarea/ casarea imobilizărilor corporale
Valoarea contabilă a unui element de imobilizări corporale este derecunoscută (eliminată din situaţia poziţiei financiare) la cedare sau atunci când nu se mai aşteaptă nici un beneficiu economic viitor din utilizarea sau cedarea sa.
Imobilizările corporale care sunt casate sau vândute sunt eliminate din bilanţ împreună cu amortizarea cumulată corespunzătoare. Orice profit sau pierdere rezultate dintr-o asemenea operaţiune sunt incluse în contul de profit şi pierdere curent.
(g) Imobilizări necorporale
Imobilizările necorporale sunt evaluate iniţial la cost. După recunoaşterea iniţială, o imobilizare necorporală este contabilizată la cost minus amortizarea cumulată şi orice pierderi din depreciere cumulate.
Cheltuieli ulterioare
Cheltuielile ulterioare sunt capitalizate numai atunci când acestea cresc valoarea beneficiilor economice viitoare încorporate în activul căruia îi sunt destinate.
Amortizarea imobilizărilor necorporale
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Amortizarea este calculată pentru costul activului sau o altă valoarea care substituie costul, minus valoarea reziduală. Amortizarea este recunoscută în contul de profit sau pierdere utilizând metoda liniară pentru durata de viaţă utilă estimată pentru imobilizările necorporale, de la data la care sunt disponibile pentru utilizare; această modalitate reflectând cel mai fidel modul preconizat de consumare a beneficiilor economice încorporate în activ. Duratele de viaţă utile estimate pentru perioada curentă şi pentru perioadele comparative sunt următoarele: Alte imobilizări necorporale 1- 5 ani
Metodele de amortizare, duratele de viaţă utilă şi valorile reziduale sunt revizuite la fiecare sfârşit de an financiar şi sunt ajustate corespunzător.
(h) Capitalul social
Acţiunile nominative sunt recunoscute în capitalul social.
(i) Provizioane pentru riscuri şi cheltuieli
Provizioanele sunt recunoscute în situaţia poziţiei financiare atunci când pentru Societate se naşte o obligaţie legată de un eveniment trecut şi este probabil ca în viitor să fie necesară consumarea unor resurse economice care să stingă această obligaţie şi se poate face o estimare rezonabilă a valorii obligaţiei. Valoarea recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielilor necesare pentru decontarea obligaţiei actuale la finalul perioadei de raportare.
(j) Vânzarea bunurilor
Veniturile din vânzarea bunurilor în cursul activităţilor curente sunt evaluate la valoarea justă a contraprestaţiei încasate sau de încasat. Veniturile sunt recunoscute atunci când există dovezi convingătoare, de regulă sub forma unui contract de vânzare executat, iar riscurile şi avantajele ce decurg din proprietatea bunurilor sunt transferate în mod semnificativ cumpărătorului, recuperarea contraprestaţiei este probabilă, costurile aferente şi retururile posibile de bunuri pot fi estimate credibil, entitatea nu mai este implicată în gestionarea bunurilor vândute, iar mărimea veniturilor poate fi evaluată în mod credibil.
Principalele surse de venituri sunt reprezentate de:
Venituri din vânzarea produselor finite si din vânzarea de mărfuri.
(k) Prestarea serviciilor, venituri din inchirieri
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016
COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Veniturile din serviciile prestate si venituri din inchirieri sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere in perioada in care sunt furnizate serviciile respective.
(l) Venituri şi cheltuieli financiare
Veniturile financiare cuprind venituri din dobânzi aferente disponibilităţilor bancare, venituri din diferenţe de curs valutar si venituri din tranzacţii pe piaţa de capital.
Veniturile din dobânzi sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere în baza contabilităţii de angajamente, utilizând metoda dobânzii efective. Rata dobânzii efective reprezintă rata care actualizează exact plăţile şi încasările în numerar preconizate în viitor pe durata de viaţă aşteptată a activului sau datoriei financiare (sau, acolo unde este cazul, pe o durata mai scurtă) la valoarea contabilă a activului sau datoriei financiare.
Veniturile din dividende sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere la data la care se stabileşte dreptul Societarii de a încasa dividendele.
În cazul dividendelor primite sub forma acţiunilor ca alternativă la plata în numerar, veniturile din dividende sunt recunoscute la nivelul numerarului ce ar fi fost primit, în corespondenţă cu creşterea participaţiei aferente. Societatea nu înregistrează venituri din dividende aferente acţiunilor primite fără contraprestaţie in bani atunci când acestea sunt distribuite proporţional tuturor acţionarilor.
Veniturile din dividende sunt înregistrate la valoarea brută ce include impozitul pe dividende.
Cheltuielile financiare cuprind cheltuieli privind dobânzile de la credite angajate de societate, cheltuieli privind diferenţe de curs valutar.
(m) Beneficiile angajaţilor
Beneficii pe termen scurt
Obligaţiile cu beneficiile pe termen scurt acordate angajaţilor nu se actualizează şi sunt recunoscute în situaţia rezultatului global pe măsură ce serviciul aferent este prestat. Beneficiile pe termen scurt ale angajaţilor includ salariile, primele şi contribuţiile la asigurările sociale. Beneficiile pe termen scurt ale angajaţilor sunt recunoscute ca şi cheltuială atunci când serviciile sunt prestate. Se recunoaşte un provizion pentru sumele ce se aşteaptă a fi plătite cu titlu de prime în numerar pe termen scurt sau scheme de participare a personalului la profit în condiţiile în care Societatea ar avea o obligaţie legală sau implicită de a plăti acele sume ca rezultat al serviciilor trecute prestate de către angajaţi şi dacă obligaţia respectivă poate fi estimată în mod credibil. Societatea nu este angajată în nici un sistem de pensii independent şi, în consecinţă, nu are nici un fel de alte obligaţii în acest sens. Societatea nu este angajată în nici un alt sistem de beneficii post pensionare.
(n) Impozitul pe microintreprindere
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016
COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Societatea plateste impozit pe microintreprindere. Impozitul pe microintreprindere aferent exerciţiului cuprinde impozitul curent. Impozitul curent este impozitul de plătit aferent cifrei de afaceri în perioada curentă, determinat în baza procentelor aplicate la data bilanţului şi a tuturor ajustărilor aferente perioadelor precedente.
(o) Rezultatul pe acţiune
Societatea prezintă rezultatul pe acţiune de bază şi diluat pentru acţiunile nominative. Rezultatul pe acţiune de bază se determină prin divizarea profitului sau pierderii atribuibile acţionarilor Societăţii la numărul de acţiuni nominative aferente perioadei de raportare.
(p) Dividende
Dividendele sunt tratate ca o distribuire a profitului în perioada în care au fost declarate şi aprobate de către Adunarea Generala a Acţionarilor. Profitul disponibil pentru repartizare este profitul anului înregistrat în situaţiile financiare întocmite în conformitate cu Reglementările Contabile Româneşti ("RCR").
(r) Raportarea pe segmente
Un segment este o componentă distinctă a Societăţii care furnizează anumite produse sau servicii (segment de activitate) sau furnizează produse şi servicii într-un anumit mediu geografic (segment geografic) şi care este supus la riscuri şi beneficii diferite de cele ale celorlalte segmente.
Activitatea societăţii s-a desfăşurat pe următoarele segmente de activitate:
- inchireri spatii
Total venituri pe segmente de activitate:
| VENITURI | 30.06.2020 | 30.06.2021 |
|---|---|---|
| Venituri din inchireri spatii | 598.222 | 684.956 |
| Venituri vanzare produse reziduale | 0 | 180.544 |
2.3. Standarde si interpretari emise de IASB fara a fi alicabile in prezentele situatii financiare.
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
- IFRS 9 care inlocuieste IAS 39 Instrumente financiare: Recunoastere si evaluare;
- IFRS 16 Contractele de leasing cu aplicare de la 01.01.2020 nu este cazul aplicarii acestui standard;
- Diverse alte amendamente la standarde care se aplica dupa 1 ianuarie 2018.
Nota 3. Administrarea riscurilor semnificative
Prin natura obiectului de activitate, Societatea este expusă la diferite tipuri de riscuri. Principalele tipuri de riscuri la care este expusă Societatea sunt: riscul de credit, riscul de lichiditate, riscul de piaţa, riscul operaţional, riscul aferent mediului economic, riscul aferent impozitării.
Administrarea riscurilor are în vedere maximizarea profitului Societăţii raportat la nivelul de risc la care este expusa.
Politicile Societarii de gestionare a riscului sunt definite astfel încât sa asigure identificarea si analiza riscurilor cu care se confrunta Societatea, stabilirea limitelor si controalelor adecvate, precum si monitorizarea riscurilor si a respectării limitelor stabilite. Politicile si sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite in mod regulat pentru a reflecta modificările survenite in condiţiile de piaţa si in activităţile Societăţii.
Cadrul general privind gestionarea riscurilor
Conducerea efectivă a Societarii este asigurată de către Directorul General care este numit de către Consiliul de Administraţie în conformitate cu reglementările Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale cu modificările si completările ulterioare si cu Actul Constitutiv al Societarii.
Consiliul de Administraţie al Societarii numeşte Directorul General, ale cărui atribuţii sunt stabilite prin regulamentele Societăţii, prin decizia de numire şi contractul de mandat, precum si prin deciziile Consiliului de Administraţie.
Directorul General în limitele de competentă, coordonează activitatea zilnică a societăţii, urmăreşte respectarea regulilor şi procedurilor interne.
Politicile Societarii de gestionare a riscului sunt definite astfel încât sa asigure identificarea si analiza riscurilor cu care se confrunta Societatea, stabilirea limitelor si controalelor adecvate, precum si monitorizarea riscurilor si a respectării limitelor stabilite. Politicile si sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite in mod regulat pentru a reflecta modificările survenite in condiţiile de piaţa si in activităţile Societarii.
Auditul intern al Societarii supraveghează modul in care conducerea monitorizează respectarea politicilor si procedurilor de gestionare a riscului si revizuieşte adecvarea cadrului de gestionare a riscului in relaţie cu riscurile cu care se confrunta entitatea.
Riscul de credit
Riscul de credit este riscul ca societatea, datorita unor elemente conjuncturale, sa nu-si poată onora obligaţiile fata de bănci.
Riscul de lichiditate
Riscul de lichiditate este riscul ca Societatea sa întâmpine dificultăţi în îndeplinirea obligaţiilor care decurg din datoriile financiare pe termen scurt, care se sting prin plata in numerar sau prin alte mijloace financiare, sau că asemenea obligaţii sa fie stinse intr-o manieră nefavorabilă pentru Societate.
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Societatea urmăreşte evoluţia nivelului lichidităţilor pentru a-şi putea achita obligaţiile la data la care acestea devin scadente şi analizează permanent activele şi datoriile, în funcţie de perioada rămasă până la scadenţele contractuale. In scopul gestionării riscului de lichiditate, fluxurile de trezorerie operaţionale şi bugetare sunt monitorizate şi analizate lunar în vederea stabilirii nivelului estimat al modificărilor nete în lichiditate.
| In lei | Valoare | Fluxuri de | Intre 3 si 12 |
Mai mare de 1 an |
Fără maturitate prestabilita |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30-Iunie-21 | contabila | numerar contractuale |
Sub 3 luni | luni | ||
| Active | ||||||
| Stocuri | 22.665 | 22.665 | 5.600 | 17.065 | ||
| Creanţe comerciale si avansuri plătite |
4.716.146 | 4.716.146 | 1.180.000 | 3.534.146 | ||
| Alte creanţe | 9.470.195 | 9.470.195 | 2.070.000 | 7.400.195 | ||
| Numerar si echivalente de numerar |
115.285 | 115.285 | 28.800 | 86.485 | ||
| Cheltuieli in avans | 440.412 | 440.412 | 115.000 | 325.412 | ||
| Active circulante-total | 14.764.704 | 14.764.704 | 3.399.400 | 11.365.304 | ||
| Alte datorii | 7.497.935 | 7.497.935 | 1.800.000 | 5.697.935 | ||
| Datorii comerciale si avansuri încasate |
51.064 | 51.064 | 12.700 | 38.364 | ||
| Total datorii | 7.548.999 | 7.548.999 | 1.812.700 | 5.736.299 | ||
| Excedent de lichiditate | 7.215.705 | 7.215.705 | 1.586.700 | 5.629.005 |
Riscul de piaţă
Societatea prin Consiliul de Administraţie monitorizează permanent modul de realizare a gestionarii riscului de piaţă. Societatea nu este expusă riscului valutar dar este expusă riscului de preţ, drept pentru care ajustează preţul cu oferta de pe piaţă.
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Riscul operaţional
Riscul operaţional este riscul producerii unor pierderi directe sau indirecte provenind dintr-o gama larga de cauze asociate proceselor, personalului, tehnologiei si infrastructurii Societăţii, precum si din factori externi, alţii decât riscul de credit, de piaţa si de lichiditate, cum ar fi cele provenind din cerinţe legale si de reglementare si din standardele general acceptate privind comportamentul organizaţional. Riscurile operaţionale provin din toate operaţiunile Societăţii. Responsabilitatea principala a dezvoltării si implementării controalelor legate de riscul operaţional revine conducerii fiecărei unităţi. Responsabilitatea este sprijinita de dezvoltarea standardelor generale ale Societăţii de gestionare a riscului operaţional pe următoarele arii:
- Cerinţe de separare a responsabilităţilor, inclusiv autorizarea independenta a tranzacţiilor
- Alinierea la cerinţele de reglementare si legale
- Documentarea controalelor si procedurilor
- Cerinţe de analiza periodica a riscului operaţional la care este expusa Societatea si adecvarea controalelor si procedurilor pentru a preveni riscurile identificate
- Cerinţe de raportare a pierderilor operaţionale si propuneri de remediere a cauzelor care le-au generat
- Elaborarea unor planuri de continuitate operaţionala
- Dezvoltare si instruire profesionala
- Stabilirea unor standarde de etica
- Prevenirea riscului de litigii, inclusiv asigurare acolo unde se aplica
- Diminuarea riscurilor, inclusiv utilizarea eficienta a asigurărilor unde este cazul.
Riscul aferent mediului economic
Identificarea şi evaluarea investiţiilor influenţate de o piaţa de creditare lipsita de lichiditate, analiza respectării contractelor de creditare si a altor obligaţii contractuale, evaluarea incertitudinilor semnificative, inclusiv a incertitudinilor legate de capacitatea unei entităţi de a continua sa funcţioneze pentru o perioada rezonabila de timp, toate acestea ridica la rândul lor alte provocări.
Efectele acestora asupra pieţei financiare din România au fost scăderi de preturi si lichiditate pe pieţele de capital si creşteri ale ratelor de dobânda pe termen lung datorate condiţiilor de lichiditate la nivel internaţional.
Conducerea nu poate estima credibil efectele asupra situaţiilor financiare ale Societăţii rezultate din deteriorarea lichidităţii pieţei financiare, deprecierea activelor financiare influenţate de condiţii de piaţa nelichide si volatilitatea ridicata a monedei naţionale si a pieţelor financiare. Conducerea Societăţii considera ca ia toate masurile necesare pentru a sprijini creşterea activităţii Societăţii in condiţiile de piaţa curente prin:
- elaborarea strategiilor de gestionare a lichidităţii si stabilirea unor masuri specifice de management al lichidităţii in situaţii de criza;
- previzionări ale lichidităţii curente;
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016
COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
examinarea atenta a condiţiilor si clauzelor incluse in angajamentele de compensare si decontare, in prezent si in viitorul apropiat.
Riscul aferent impozitării
Începând cu 1 ianuarie 2007, urmare aderării României la Uniunea Europeană, Societatea a trebuit să se supună reglementărilor Uniunii Europene, şi în consecinţă s-a pregătit pentru aplicarea schimbărilor aduse de legislaţia europeană. Societatea a implementat aceste schimbări, dar modul de implementare al acestora rămâne deschis auditului fiscal timp de 5 ani.
Interpretarea textelor şi implementarea practică a procedurilor noilor reglementări fiscale aplicabile, ar putea varia şi există riscul ca în anumite situaţii autorităţile fiscale să adopte o poziţie diferită faţă de cea a Societăţii.
Adecvarea capitalurilor
Politica conducerii in ceea ce priveşte adecvarea capitalului se concentrează in menţinerea unei baze solide de capital, in scopul susţinerii dezvoltării continue a Societăţii si atingerii obiectivelor investiţionale.
Nota 4. Active imobilizate
| Imobilizări necorporale |
Terenuri | Construcţii | Instalaţii tehnice si maşini |
Alte instalaţii utilaje si mobilier |
Investitii Imobiliare |
Active de expl. si evaluare resurse minerale |
Imobilizări corporale in curs |
Imobilizări financiare |
Total active imobilizate |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sold la 01.01.2021 |
118.521 | 54.033.828 | 10.478.341 | 10.501.251 | 18.393 | 4.306.872 | 844.333 | 2.323.098 | 7.799.893 | 90.424.530 |
| Creşteri | ||||||||||
| Reduceri | 875.775 | 875.775 | ||||||||
| Sold la 30.06.2021 |
118.521 | 54.033.828 | 10.478.341 | 9.625.476 | 18.393 | 4.306.872 | 844.333 | 2.323.098 | 7.799.893 | 89.548.755 |
| Amortizare cumulata |
||||||||||
| Sold la 01.01.2021 |
118.521 | 5.149.663 | 10.366.700 | 18.393 | 1.639.012 | 828.157 | 18.130.446 | |||
| Creşteri | 275.968 | 99.918 | 62.053 | 862 | 438.801 | |||||
| Reduceri | 875.775 | 875.775 | ||||||||
| Sold la 30.06.2021 |
0 | 0 | 5.425.631 | 9.590.843 | 18.393 | 1.701.065 | 839.019 | 2.323.098 | 7.799.893 | 17.693.472 |
| Valoare contabila neta |
0 | 54.033.828 | 5.052.710 | 34.633 | 0 | 2.605.806 | 5.314 | 2.323.098 | 7.799.893 | 71.855.283 |
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016
COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
In viitor, societatea analizeaza oportunitatea realizarii reevaluarii imobilizarilor financiare de catre un evaluator autorizat ANEVAR.
Nota 5. Stocuri
La 30.06.2021 societatea deţinea stocuri in valoare de 22.665 lei din care valoarea cea mai mare o deţin produsele finite. Stocurile au fost înregistrate la cost de achiziţie respectiv la cost de producţie pentru produsele finite. Metoda de evaluare la ieşirea din gestiune a bunurilor de natura stocurilor utilizate la 30.06.2021 a fost metoda FIFO.
Nota. 6. Provizioane
In cursul semestrului I 2021 nu au fost constituite provizioane.
Nota 7. Rezultatul pe acţiune (IAS 33)
Valoarea per acţiune determinata in funcţie de activul net la data de 30.06.2021
| - | 86.619.989 |
|---|---|
| Total active | lei |
| - | 7.659.001 |
| Total datorii | lei |
| - | 79.070.988 |
| Capitaluri proprii | lei |
| - Număr acţiuni |
236.316.678 |
| - | 0,33 |
| Valoarea per acţiune | lei / acţiune |
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Nota 8. Analiza rezultatului din exploatare
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 598.222 | 865.500 |
| Alte venituri din exploatare | 207.985 | 46.027 |
| Venituri din producţia de imobilizări | ||
| Variaţia stocurilor de produse finite | ||
| Venituri din exploatare | 806.207 | 911.527 |
| Cheltuieli materiale si consumabile | 13.172 | 1.094 |
| Cheltuieli energie si apa | 17.486 | (28.503) |
| Cheltuieli privind mărfurile | ||
| Reduceri comerciale primite | ||
| Cheltuieli cu personalul | 104.027 | 76.060 |
| Cheltuieli cu prestaţii externe | 366.065 | 142.544 |
| Cheltuieli cu impozite si taxe | 409.590 | 454.279 |
| Cheltuieli cu protecţia mediului | ||
| Cheltuieli cu amortizarea | 489.195 | 344.332 |
| Ajustări de valoare privind activele circulante | (19.008) | |
| Ajustări privind provizioanele | ||
| Alte cheltuieli | 281.551 | 14.150 |
| Cheltuieli pentru exploatare | 1.681.086 | 984.948 |
| Rezultatul din exploatare | (874.879) | (73.421) |
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
| Cod CAEN : | 2363 |
|---|---|
| CIFF | : 1868287 |
| Simbol | :CMCM |
Nota 9. Situaţia creanţelor si datoriilor
| 30.06.2021 | Sub 1 an | Peste 1 an |
|---|---|---|
| Total creanţe | 14.186.342 | |
| 1. Creanţe comerciale | 4.716.147 | |
| - clienţi si clienţi incerţi |
5.533.567 | |
| - avansuri plătite |
219.323 | |
| - provizioane clienţi |
1.036.743 | |
| 2. Alte creanţe |
9.470.195 | |
| - creanţe buget |
1.573.260 | |
| - alte creanţe |
7.896.935 | |
| Datorii 30.06.2021 | Sold la | Sub 1 an | 1-5 ani | peste 5 ani |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | ||||
| Total datorii din care | 7.548.999 | 7.548.999 | ||
| 1. Clienţi creditori | 33.071 | 33.071 | ||
| 2. Datorii comerciale | 17.993 | 17.993 | ||
| -furnizori interni | 17.993 | 17.993 | ||
| -furnizori facturi nesosite | 0 | 0 | ||
| 3. Alte datorii | 7.497.935 | 7.497.935 | ||
| - obligaţii fata de personal |
17.747 | 17.747 | ||
| - contribuţii sociale si impozit pe venit |
9.761 | 9.761 | ||
| - alte datorii |
7.290.879 | 7.290.879 | ||
| - alte provizioane, venituri in avans |
179.548 | 179.548 |
Nota 10. Participaţii şi surse de finanţare
a) Certificate de participare, valori mobiliare, obligaţii convertibile
Societatea nu a emis certificate de participare, obligaţiuni sau alte valori mobiliare, in afara de pârtile sociale proprii existente la momentul de fata in baza situaţiilor primite de la Depozitarul Central de la Bucureşti.
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
b) Capitalul social
Valoarea capitalului subscris la 30.06. 2021 era de 23.631.668 lei fiind divizat in 236.316.668 actiuni nominative având valoarea nominala de 0,10 lei / acţiune.
La data de 30.06.2021, structura acţionariatului se prezintă astfel :
| SIF TRANSILVANIA | – 134.049.930 ACTIUNI – 56,7247 % |
|---|---|
| FRATILA CONSTANTIN | – 27.534.518 ACTIUNI – 11,6515 % |
| FRATILA MIHAELA | – 23.651.000 ACTIUNI – 10,0082 % |
| COCIU MARIA ALEXANDRA | – 23.646.408 ACTIUNI – 10,0062 % |
| CONSULTING & CONSTRUCTION INVESTMENTS SRL – 23.632.000 ACTIUNI – | 10,0001 % |
| Alti actionari | – 3.802.822 ACTIUNI – 1,6092 % |
TOTAL 236.316.678 ACTIUNI – 100,0000 %
Nota 11. Informaţii privind salariaţii şi membrii organelor de administraţie, conducere şi supraveghere
Conform actului constitutiv al societarii societatea este constituita ca societate pe acţiuni, având un consiliu de administraţie alcătuit din 4 membrii. Componenta Consiliului de administraţie la data de 30.06.2021 este următoarea:
-
- ALEXE GABRIELA Presedinte CA
-
- ARION IRINA-ELENA administrator
-
- ROSU BOGDAN administrator
-
- FILIP BOGDAN administrator
Conducerea executiva este asigurată de Director General.
Nu s-au acordat avansuri si credite directorilor si administratorilor.
Numărul total de salariaţi existenţi la 30.06.2020 era de 0
Indemnizaţii plătite CA si directorilor in anul 2021 au fost in suma de 74.386 lei.
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Nota 12. Analiza principalilor indicatori economico – financiari
Calculul si analiza a principalilor indicatori economico-financiari
1. Indicatori de lichiditate şi solvabilitate
a. Indicatori de lichiditate curente (indicatorul capitalului circulant)
Active curente 14.764.704 ------------------- = ----------------- = 1,96 Datorii curente 7.548.999
Acest indicator oferă garanţia acoperirii datoriilor curente ale societăţii din activele curente, cu condiţia încasării la termen a creanţelor, deşi el are o valoarea mai mare decât valoarea recomandat acceptabila in jurul valorii de 2.
b. Indicatorul lichidităţii imediate (testul acid)
| Active curente – Stocuri |
14.764.704 - 22.665 |
|---|---|
| -------------------------------- | = ----------------------------------- = 1,95 |
| Datorii curente | 7.548.999 |
Activele monetare si asimilate oferă o plata pe termen scurt a datoriilor societăţii, coeficientul de 1,95 garantând acoperirii datoriilor.
c. Indicatorul lichidităţii la vedere
Disponibilitatea băneşti 115.285 ------------------------------ = ------------------ = 0,02 Datorii curente 7.548.999
Acest indicator este la un nivel foarte scăzut, demonstrând ca societatea are nevoie de surse lichide.
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
d. Solvabilitatea globala
Total active 86.619.987 -------------- = --------------- = 11,47 Total datorii 7.548.999
Valoarea acestui indicator arata ca societatea este solvabila, in sensul că îşi poate acoperi datoriile din totalul activelor.
2. Indicatorii de activitate (indicatori de gestiune)
a. Viteza de rotaţie a debitelor clienţi
Sold mediu clienţi 5.578.616 --------------------------- x 181= ---------------- x 181 = 1.167 zile
Cifra de afaceri 865.500
Acest indicator arata eficienta cu care societatea îşi colectează creanţele, se constata ca valoarea lui este mai mare decât viteza de rotaţie a creditelor furnizor.
b. Viteza de rotaţie a creditelor furnizor
Sold mediu furnizor 62.849 -------------------------- x 181 = ----------------x 181 = 13 zile Cifra de afaceri 865.500
Calculata la cifra de afaceri, indicatorul reprezintă numărul de zile de creditare pe care managementul le-a obţinut de la furnizorii şai. Valoarea lui demonstreze ca societatea îşi achita furnizorii sub valoarea recomandabila de 30 de zile.
c. Viteza de rotaţie a activelor imobilizate
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Cifra de afaceri 865.500 ---------------------- = ------------------ = 0,01 Active imobilizate 71.855.283
Acest indicator arata cifra de afaceri generata de activele imobilizate. d. Valoarea de rotaţie a activelor totale
Cifra de afaceri 865.500 ------------------ = ---------------- =0,01 Total active 86.619.987
Acest indicator arata cifra de afaceri generata de activele totale.
e. Perioada de rambursare a datoriilor
Datorii curente 7.548.999 -------------------- x 181 = ------------------ x 181 = 1.579 zile Cifra de afaceri 865.500
3. Indicatori de profitabilitate
a. Valoarea contabila a unei acţiuni
Capitalul propriu 86.619.987 --------------------- = ----------------- = 0,37 Număr de acţiuni 236.316.678
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Nota 13. Numerar şi echivalente de numerar
-lei-
| 30.06.2020 | 30.06.2021 | |
|---|---|---|
| Disponibilităţi la bănci în lei | 826.844 | 91.089 |
| Disponibilităţi la bănci în monedă străină | 81 | 1.343 |
| Casa in lei | 30.208 | 22.853 |
| Alte valori | ||
| Total | 857.133 | 115.285 |
Nota 14. Descrierea veniturilor si cheltuielilor societăţii
a) Venituri din vânzări
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Venituri din producţia vânduta/prestari servici |
684.956 | 598.222 | 471.859 |
| Venituri din marfa vânduta | |||
| Venituri din vanzare produse reziduale | 180.544 | ||
| Total | 865.500 | 598.222 | 471.859 |
b) Alte venituri
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Venituri din producţia stocata | - | - | 164.048 |
| Venituri din subventii de exploatare | - | 4.030 | - |
| Alte venituri din exploatare | 46.027 | 203.955 | 164.048 |
| Total | 46.027 | 207.985 | 164.048 |
C) Cheltuieli exploatare
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu personalul | 76.060 | 104.027 | 211.540 |
| Cheltuieli cu materialele si alte cheltuieli externe | (27.409) | 30.658 | 145.877 |
| Cheltuieli cu amortizarea/provizioane | 344.332 | 489.195 | 510.782 |
| Cheltuieli cu alte prestaţiile externe | 142.544 | 366.065 | 148.712 |
| -cheltuieli cu întreţinerea si reparaţiile | 10.736 | 6.369 | |
| -cheltuieli cu redevenţe si chirii | 1.938 | 4.845 | |
| -prime de asigurare | 2.059 | 1.707 | 2.902 |
| -cheltuieli cu colaboratorii | |||
| -cheltuieli cu comisioanele si onorariile | |||
| -cheltuieli cu transportul de bunuri si personal | 3.100 | ||
| -cheltuieli cu deplasări si detaşări | |||
| -cheltuieli poştale si telecomunicaţii | 123 | 268 | 652 |
| -cheltuieli cu serviciile bancare si asimilate | 1.846 | 2.469 | 3.620 |
| -alte cheltuieli operaţionale | 1.365.579 | 346.040 | 132.069 |
| Cheltuieli cu alte impozite, taxe si vărsăminte asimilate |
454.279 | 409.590 | 399.303 |
| Donaţii si activele cedate | 14.150 | 281.551 | 35.861 |
Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
| Total | 948.948 | 1.681.086 | 1.452.075 |
|---|---|---|---|
| ------- | --------- | ----------- | ----------- |
d) Venituri si cheltuieli financiare
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Venituri din imobilizări financiare | |||
| Venituri din investiţii financiare cedate | |||
| Venituri din diferenţe de curs valutar | 8.746 | 12.225 | 23.117 |
| Venituri din dobânzi | 529 | 944 | 564 |
| Venituri din sconturi obţinute | |||
| Alte venituri financiare | |||
| Venituri din acţiuni deţinute la filiale | |||
| Cheltuieli cu investiţiile financiare cedate | |||
| Cheltuieli din diferenţe de curs valutar | 115 | 65 | 26 |
| Cheltuieli privind dobânzile | |||
| Cheltuieli cu sconturi acordate | (143) | ||
| Rezultat financiar | 9.160 | 13.104 | 23.798 |
Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
e) Cheltuiala cu impozitul pe microintreprindere:
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Impozit microintreprindere/ impozit specific |
9.208 | 8.028 | 6.365 |
| Impozit microintreprindere/ impozit specific |
9.208 | 8.028 | 6.365 |
f) Rezultatul perioadei
| 30.06.2021 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| Venituri totale | 920.802 | 819.376 | 659.588 |
| Cheltuieli totale | 985.063 | 1.681.151 | 1.451.958 |
| Profit brut | (64.261) | (861.775) | (792.370) |
| Impozit microintreprindere/ profit/impozit specific |
9.208 | 8.028 | 6.365 |
| Profit net | (73.469) | (869.803) | (798.735) |
Nota 15. Părţi afiliate şi tranzacţii cu părţi afiliate
La 30.06.2021 societatea deţine un număr de 11.783.153 acţiuni la SC SCUT SA, reprezentând 40,2788% din capitalul social al SC SCUT SA.
Nu s-au efectuat tranzacţii în anul 2021.
Situaţii financiare individuale întocmite la 30.06.2021 în conformitate cu OMFP 2844/2016 COMCM SA CONSTANTA Cod CAEN : 2363 Adresa : Bd. AUREL VLAICU NR 144 CIF : 1868287 Cod Registrul Comerţului : J13/613/1991 Simbol :CMCM
Nota 16. Evenimente ulterioare bilantului
Societatea COMCM SA are suspedata definitiv executarea Deciziei de Impunere nr. F-CT 26/28.02.2017 emisa de organele fiscale prin Hotararea nr 400/2020 pronuntata de Inalta Curte de Casatie si Justitie in dosarul 229/36/2017 si deasemenea are suspendata si decizia de impunere F-CT 70/06.08.2018 emisa de organele fiscale, pana la solutionarea actiunii de fond. Conducerea societatii nu poate aprecia la aceasta data ce implicatii vor rezulta din actiunile sale, dar estimeaza un deznodamant favorabil.
DIRECTOR GENERAL, Gabriela Alexe
DECLARATIE
Subsemnata, Alexe Gabriela, in calitate de Director General al societatii COMCM S.A., cu privire la Situatiile financiare individuale pentru Semestrul I 2021, declar ca:
- situatia financiara-contabila anuala intocmita in conformitate cu standardele contabile aplicabile ofera o imagine corecta si conforma cu realitatea activelor, obligatiilor, pozitiei financiare, contului de profit si pierdere ale societatii;
- raportul consiliului de administratie cuprinde o analiza corecta a dezvoltarii si performantelor societatii, precum si o descriere a principalelor riscuri si incertitudini specifice activitatii desfasurate;
- societatea isi desfasoara activitatea in conditii de continuitate;