AI assistant
CI Games S.A. — Audit Report / Information 2020
Apr 20, 2021
5562_rns_2021-04-20_1cdd76c2-de24-4ce2-9c86-588aa55bfd6b.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

Grupa Kapitałowa CI GAMES Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2020
Warszawa, 19 kwietnia 2021 r.

Spis Treści
| I. | PODSTAWOWE DANE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ CI GAMES 4 | |
|---|---|---|
| ---- | --------------------------------------------------------- | -- |
- II. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO .............. 9
- III. INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ........................................................................... 27

WYBRANE DANE FINANSOWE
| Skosolidowany rachunek zysków i strat | za okres od 1.01 do 31.12.2020 |
za okres od 1.01 do 31.12.2019 |
||
|---|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. EUR | tys. zł | tys. EUR | |
| Przychody netto ze sprzedaży | 46 010 | 10 283 | 47 47 8 |
11 037 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 8 7 29 |
1 951 | 1 047 | 243 |
| Zysk (strata) brutto | 8 532 | 1 907 | 219 | 5 1 |
| Zysk (strata) netto | 7 097 | 1 586 | (2 877) | (669) |
| Średnia ważona liczba akcji (w tys. szt.) | 167 7 54 |
167 7 54 |
155 414 | 155 414 |
| Zysk (strata) przypisana podmiotowi dominującemu na jedną akcję zwykłą (w zł) |
0,04 | 0,01 | (0,02) | 0,00 |
| za okres od 1.01 do 31.12.2020 |
za okres od 1.01 do 31.12.2019 |
|||
|---|---|---|---|---|
| Skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych | ||||
| tys. zł | tys. EUR | tys. zł | tys. EUR | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 40 609 | 9 076 | (1 494) | (347) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (22 892) | (5 116) | (20 314) | (4 722) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 3 847 | 860 | 15 855 | 3 686 |
| Przepływy pieniężne netto | 21 564 | 4 820 | (5 953) | (1 384) |
| Skonsolidowany bilans stan na 31.12.2020 |
stan na 31.12.2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. EUR | tys. zł | tys. EUR | |
| Aktywa trwałe | 69 137 | 14 982 | 62 297 | 14 629 |
| Aktywa obrotowe | 41 150 | 8 917 | 34 803 | 8 17 3 |
| Aktywa razem | 110 287 | 23 899 | 97 100 | 22 801 |
| Kapitał własny | 96 544 | 20 921 | 60 318 | 14 164 |
| Kapitał zakładowy | 1 829 | 396 | 1 619 | 380 |
| Zobowiązania | 13 743 | 2 978 | 36 782 | 8 637 |
| Zobowiązania długoterminowe | 8 17 3 |
1 7 7 1 |
6 47 4 |
1 520 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 5 57 0 |
1 207 | 30 308 | 7 117 |
| Pasywa razem | 110 287 | 23 899 | 97 100 | 22 801 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Nota | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | ||
| AKTYWA TRWAŁE | 69 137 | 62 297 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 1 | 437 | 376 |
| Wartości niematerialne | 2 | 55 749 | 52 885 |
| Zaliczki na wartości niematerialne | 3 238 | 1 943 | |
| Prawo do użytkowania składników majatku | 3 | 6 484 | 1 133 |
| Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 4 | 3 229 | 5 949 |
| Pozostałe aktywa trwałe | - | 11 | |
| AKTYWA OBROTOWE | 41 150 | 34 803 | |
| Zapasy | 5 | 1 576 | 3 118 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 6 | 431 | - |
| Zaliczki udzielone | 67 | 25 | |
| Należności handlowe | 7 | 6 833 | 19 921 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 432 | - | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 | 28 207 | 6 659 |
| Pozostałe aktywa obrotowe | 9 | 3 604 | 5 080 |
| AKTYWA RAZEM | 110 287 | 97 100 |
| PASYWA | Nota | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | ||
| KAPITAŁ WŁASNY | 96 544 | 60 318 | |
| Kapitał akcyjny | 10 | 1 829 | 1 619 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości | 11 | 78 653 | 49 759 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji | 12 | 16 000 | 16 000 |
| Kapitał dywidendowy | 1 017 | 1 017 | |
| Kapitał rezerwowy | (5) | - | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 412 | 413 | |
| Zyski zatrzymane | (1 531) | (8 490) | |
| w tym zysk/strata okresu | 6 959 | (2 877) | |
| Kapitał jednostki dominującej | 96 375 | 60 318 | |
| Kapitał jednostek niekontrolujących | 169 | - | |
| ZOBOWIĄZANIA | 13 743 | 36 782 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 8 173 | 6 474 | |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych | |||
| instrumentów dłużnych | 14 | - | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 14 | 5 867 | 269 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 4 | 2 306 | 6 205 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 5 570 | 30 308 | |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych | |||
| instrumentów dłużnych | 14 | 33 | 24 051 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | - | |
| Zobowiązania handlowe | 15 | 3 169 | 4 675 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 14 | 324 | 634 |
| Pozostałe zobowiązania | 16 | 586 | 176 |
| Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 17 | 862 | 682 |
| Przychody przyszłych okresów | 596 | 90 | |
| PASYWA RAZEM | 110 287 | 97 100 |

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
ORAZ SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
(wariant kalkulacyjny)
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | ||
|---|---|---|---|
| Nota | do 31.12.2020 | do 31.12.2019 | |
| tys. zł | tys. zł | ||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody netto ze sprzedaży | 21 | 46 010 | 47 478 |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 46 010 | 47 478 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | - | - | |
| Koszty sprzedanej produkcji, towarów i usług | 22 | (26 683) | (29 013) |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | (26 683) | (29 013) | |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | - | - | |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 19 327 | 18 465 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 23 | 1 332 | 4 729 |
| Koszty sprzedaży | (5 777) | (13 551) | |
| Koszty ogólnego zarządu | (5 479) | (5 806) | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 24 | (674) | (2 790) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 8 729 | 1 047 | |
| Przychody finansowe | 25 | 141 | 10 |
| Koszty finansowe | 25 | (338) | (838) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 8 532 | 219 | |
| Podatek dochodowy | (1 435) | (3 096) | |
| podatek dochodowy bieżący | (2 614) | (137) | |
| podatek odroczony | 1 179 | (2 959) | |
| Zysk (strata) z działalności kontynuowanej | 7 097 | (2 877) | |
| Działalność zaniechana | - | - | |
| Strata z działalności zaniechanej | - | - | |
| ZYSK (STRATA) NETTO, w tym: | 7 097 | (2 877) | |
| - zysk (strata) netto przypisana podmiotowi dominującemu | 6 959 | (2 877) | |
| - zysk (strata) netto przypisana podmiotowi niekontrolującemu | 138 | - | |
| Inne całkowite dochody ogółem, w tym: | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | (1) | 46 | |
| CAŁKOWITE DOCHODY ZA ROK OBROTOWY | 7 096 | (2 831) | |
| - zysk (strata) netto przypisana podmiotowi dominującemu | 6 958 | (2 831) | |
| - zysk (strata) netto przypisana podmiotowi niekontrolującemu | 138 | - | |
| Zysk (strata) netto przypisana podmiotowi dominującemu | 6 959 | (2 877) | |
| Średnia ważona liczba akcji w danym okresie (w tys. szt.) | 167 754 | 155 414 | |
| Zysk (strata) przypisana podmiotowi dominującemu na jedną akcję zwykłą (w zł) | 0,04 | (0,02) |

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
(metoda pośrednia)
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | |
|---|---|---|
| do 31.12.2020 | do 31.12.2019 | |
| tys. zł | tys. zł | |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| Zysk (strata) brutto | 8 532 | 219 |
| Korekty razem | 32 077 | (1 713) |
| Amortyzacja | 19 100 | 19 467 |
| Utworzenie (odwrócenie) odpisów aktualizujących | 181 | (22) |
| Zysk (strata) z różnic kursowych | 28 | (13) |
| Odsetki | 114 | 476 |
| Prowizje od kredytów | 201 | - |
| Zyski (straty) ze sprzedaży środków trwałych | - | (956) |
| Zysk (strata) z tytułu działalności inwestycyjnej | 11 | - |
| Zmiana stanu należności | 12 680 | (16 816) |
| Zmiana stanu zapasów i przedpłat | 1 301 | (404) |
| Zmiana stanu zobowiązań handlowych oraz pozostałych | (2 163) | 717 |
| Zmiana stanu rezerw i zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych | 180 | (107) |
| Zmiana stanu pozostałych aktywów obrotowych | 1 487 | (4 055) |
| Podatek zapłacony | (1 547) | (136) |
| Przychody przyszłych okresów | 506 | 90 |
| Pozostałe korekty | (2) | 46 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 40 609 | (1 494) |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| Wpływy ze spłaty udzielonych pożyczek | - | - |
| Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | - | 41 |
| Wydatki na zakup wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | (2 597) | (2 100) |
| Wydatki na prace rozwojowe | (19 864) | (18 255) |
| Wydatki na nabycie aktywów finansowych | - | - |
| Wydatki z tytułu udzielenia pożyczek | (431) | - |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (22 892) | (20 314) |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| Wpływy netto z emisji akcji i innych instrumentów kapitałowych | ||
| oraz dopłat do kapitału | 29 124 | 9 279 |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 3 809 | 9 403 |
| Wydatki z tytulu spłaty otrzymanych kredytów i pożyczek | (27 827) | (1 700) |
| Wydatki z tytułu płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (667) | (517) |
| Wydatki z tytułu odsetek | (391) | (574) |
| Inne wydatki finansowe | (201) | (36) |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 3 847 | 15 855 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | 21 564 | (5 953) |
| RÓŻNICE KURSOWE OD ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | 16 | - |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | 21 548 | (5 953) |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 6 659 | 12 612 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU | 28 207 | 6 659 |

ZESTAWIENIE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM
| za okres od 1.01 do 31.12.2020 | Kapitał akcyjny tys. zł |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tys. zł |
Kapitał rezerwowy na wykup akcji własnych tys. zł |
Kapitał dywidendowy tys. zł |
Różnice z przeliczenia tys. zł |
Kapitał rezerwowy tys. zł |
Zyski zatrzymane tys. zł |
Kapitał własny jednostki dominującej tys. zł |
Kapitał własny jednostkek niekontrolujących tys. zł |
Kapitał własny razem tys. zł |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STAN NA 1.01.2020 | 1 619 | 49 759 | 16 000 | 1 017 | 413 | - | (8 490) | 60 318 | - | 60 318 |
| STAN NA 1.01.2020, PO PRZEKSZTAŁCENIU | 1 619 | 49 759 | 16 000 | 1 017 | 413 | - | (8 490) | 60 318 | - | 60 318 |
| ZMIANY W KAPITALE WŁASNYM | ||||||||||
| Zyski i straty w okresie | - | - | - | - | - | - | 6 959 | 6 959 | 138 | 7 097 |
| Pozostałe | - | - | - | - | - | (5) | - | (5) | 31 | 26 |
| Emisja akcji | 210 | 28 894 | - | - | - | - | - | 29 104 | - | 29 104 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | - | (1) | - | - | - | - | - |
| STAN NA 31.12.2020 | 1 829 | 78 653 | 16 000 | 1 017 | 412 | (5) | (1 531) | 96 375 | 169 | 96 544 |
| za okres od 1.01 do 31.12.2019 | Kapitał akcyjny tys. zł |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tys. zł |
Kapitał rezerwowy na wykup akcji własnych tys. zł |
Kapitał dywidendowy tys. zł |
Różnice z przeliczenia tys. zł |
Kapitał rezerwowy tys. zł |
Zyski zatrzymane tys. zł |
Kapitał własny jednostki dominującej tys. zł |
Kapitał własny jednostkek niekontrolujących tys. zł |
Kapitał własny razem tys. zł |
| STAN NA 1.01.2019 | 1 511 | 40 588 | 16 000 | - | 367 | - | 8 348 | 66 814 | - | 66 814 |
| Korekta wyniku lat poprzednich | - | - | - | - | - | - | (12 944) | (12 944) | - | (12 944) |
| Zmiana prezentacji | - | - | - | 1 017 | - | - | (1 017) | - | - | - |
| STAN NA 1.01.2019, PO PRZEKSZTAŁCENIU | 1 511 | 40 588 | 16 000 | 1 017 | 367 | - | (5 613) | 53 870 | - | 53 870 |
| ZMIANY W KAPITALE WŁASNYM | ||||||||||
| Zyski i straty w okresie | - | - | - | - | - | - | (2 877) | (2 877) | - | (2 877) |
| Emisja akcji | 108 | 9 171 | - | - | - | - | - | 9 279 | - | 9 279 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | - | 46 | - | - | 46 | - | 46 |
| STAN NA 31.12.2019 | 1 619 | 49 759 | 16 000 | 1 017 | 413 | - | (8 490) | 60 318 | - | 60 318 |
II. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
1. Informacje ogólne: nazwa, siedziba, przedmiot działalności
- CI Games S.A. ("Emitent", "Jednostka dominująca", "Spółka") została zarejestrowana w dniu 01.06.2007 r. jako City Interactive S.A. Spółka powstała z przekształcenia City Interactive sp. z o.o. W dniu 07.08.2013 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę firmy Spółki z dotychczasowej, tj. City Interactive S.A. na obecną, CI Games S.A. Siedziba Spółki mieści się w Warszawie przy ulicy Twardej 18.
- Spółka jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000282076. Wpisu dokonał Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Sądem rejestrowym Spółki jest obecnie Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
- Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja, wydawnictwo oraz dystrybucja gier komputerowych.
- NIP: 1181585759.
- REGON: 017186320.
- Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
2. Skład Grupy Kapitałowej i zasady konsolidacji
W skład Grupy Kapitałowej CI Games na dzień 31.12.2020 r. wchodziły następujące podmioty, które podlegały konsolidacji metodą pełną:
- CI Games S.A. z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 1 829 430,15 zł. Jednostka dominująca. Spółka jest notowana na rynku regulowanym, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
- United Label S.A. z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 127 500 zł. 78,43% akcji w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A. Pozostałe akcje w posiadaniu akcjonariuszy będących osobami fizycznymi. Spółka ta jest notowana na rynku NewConnect (Alternatywny System Obrotu), prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
- CI Games USA Inc. z siedzibą w stanie Delaware, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Kapitał zakładowy: 50 000 USD. 100% akcji w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A.
- Business Area sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 5 000 zł. 100% udziałów w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A.
- Business Area sp. z o.o. sp.j. z siedzibą w Warszawie. 99,99% udziałów w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A.; pozostałe 0,01% w posiadaniu Business Area sp. z o.o.
- CI Games S.A. sp.j. z siedzibą w Warszawie. 99,99% udziałów w posiadaniu Business Area sp. z o.o.; pozostałe 0,01% udziałów w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A.
- CI Games UK Ltd. z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Kapitał zakładowy: 100 GBP; 100% udziałów w posiadaniu CI Games S.A.
- CI Games Mediterranean Projects S.L. z siedzibą w Barcelonie, w Hiszpanii. Kapitał zakładowy: 3 000 EUR. 75% udziałów w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A., 25% udziałów w posiadaniu spółki Mclex Trust Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

▪ CI Games Bucharest Studio S.R.L. z siedzibą w Bukareszcie, w Rumunii. Kapitał zakładowy: 200 LEI. 100% udziałów w bezpośrednim posiadaniu CI Games S.A.
Jednostki zależne to jednostki kontrolowane przez Jednostkę dominującą. Kontrola występuje w przypadku, gdy Jednostka dominująca:
- posiada władzę nad podmiotem inwestycji;
- jest narażona na ekspozycję lub posiada prawo do zmiennych zwrotów wypracowanych w wyniku zaangażowania w dany podmiot inwestycji;
- posiada zdolność do sprawowania władzy inwestora w celu wpłynięcia na wysokość zwrotów wypracowywanych przez podmiot inwestycji.
Jednostka dominująca obejmuje konsolidacją jednostki zależne, które – o ile spełniają kryteria istotności – podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Jednostkę dominującą.
Następujące spółki nie podlegają konsolidacji ze względu na poziom istotności:
- CI Games UK Ltd. oraz
- CI Games Bucharest Studio S.R.L.
3. Podstawa prezentacji i przygotowania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CI Games ("Grupa", "Grupa CI Games", "Grupa Kapitałowa CI Games") obejmuje okres od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. Dane porównywalne obejmują okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r., a dane bilansowe prezentują stan na 31.12.2020 r. i 31.12.2019 r.
Zakres sprawozdania finansowego jest zgodny z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. 2018 r. poz. 757) ("Rozporządzenie").
4. Założenie kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Emitenta stoi na stanowisku, że Grupa jest w stanie:
- prowadzić bieżącą działalność i regulować zobowiązania,
- kontynuować produkcję kolejnych tytułów gier.
Mając na uwadze trwającą epidemię COVID-19 (koronawirusa SARS-CoV-2) i niepewność gospodarczą w Polsce oraz na świecie a także ich potencjalne implikacje, w ocenie Zarządu Spółki nie stanowią one – łącznie ani każde z osobna – zdarzenia powodującego korekty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2020. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego ogólna sytuacja wywołana powyższymi czynnikami ulega ciągłym zmianom. Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje ich potencjalny wpływ na Spółkę oraz Grupę, aby móc podjąć wszelkie możliwe kroki w celu złagodzenia negatywnych skutków nimi wywołanych.

5. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31.12.2020 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej przyjętymi przez Unię Europejską ("MSSF UE"). Grupa zastosowała spójne zasady rachunkowości przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok zakończony 31.12.2020 r. z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2019. Standardy i interpretacje, które weszły w życie od 01.01.2020 r., przedstawiono w Rozdziale I, punkt 11.
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy na dzień 31.12.2020 r, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy, zakończony dnia 31.12.2020 r.
6. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w notach do sprawozdania finansowego zostały podane w tysiącach złotych, które są walutą prezentacji i walutą funkcjonalną.
Dane bilansowe przeliczono według średniego kursu ogłoszonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, który na dzień bilansowy wynosił:
- na dzień 31/12/2020 -4,6148 zł/ EUR
- na dzień 31/12/2019 -4,2585 zł / EUR.
Dane rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych przeliczono na EURO według kursu ustalonego jako średnia arytmetyczna średnich kursów ogłaszanych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na ostatni dzień każdego miesiąca roku:
- 2020 4,4742 zł/ EUR
- 2019 4,2880 zł/ EUR.
7. Profesjonalny osąd, założenia i oszacowania
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Spółki zastosowania osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady rachunkowości oraz wartość aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł.
Zarząd na bieżąco weryfikuje szacunki i założenia oraz ujmuje ich zmiany w okresie, w którym je dokonano. Rzeczywista wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Kluczowe obszary, co do których zastosowano profesjonalny osąd, szacunki i założenia:
- Amortyzacja prac rozwojowych podstawą do naliczania amortyzacji naturalnej zakończonych prac rozwojowych jest założenie dotyczące przewidywanej liczby sprzedanych gier w przyszłości. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętej stawki amortyzacji.
- Aktywo z tytułu podatku odroczonego Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Zarząd Spółki analizuje i weryfikuje przyjęte szacunki dotyczące prawdopodobieństwa odzyskania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu.
- Utrata wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne oraz pojedynczych składników rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych – stwierdzenie utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Do istotnych założeń uwzględnianych przy szacunkach tej wartości należą takie zmienne jak: stopa dyskontowa oraz szacowane ilości sprzedanych gier.

Na dzień 31.12.2020 r., po przeprowadzeniu analiz przepływów pieniężnych dla poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne i wykonaniu stosownych testów na utratę wartości dla aktywów, które tego wymagały, nie zidentyfikowano utraty wartości aktywów.
- Stopa dyskonta leasingobiorcy stopa dyskonta zastosowana przy umowie najmu zdefiniowana jako stopa procentowana leasingu ujęta jako stopa wolna od ryzyka i premia za ryzyko kredytowe.
- Odpisy aktualizujące wartość należności oszacowane jako oczekiwane straty kredytowe dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych rozrachunków.
- Odpis aktualizujący wartość zapasów oszacowany na podstawie wiekowania zapasów i wartości odzyskiwalnej netto jako szacowana cena sprzedaży.
- Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności Grupy mogą być przedmiotem kontroli organów, które są uprawnione do nakładania sankcji. Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy oraz KIMSF 23 w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi. Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Spółka ujmuje te rozliczenia, uwzględniając ocenę niepewności.
8. Korekty błędów i zmiany prezentacyjne
W raportowanym okresie sprawozdawczym nie dokonano korekty istotnych błędów dotyczących sprawozdań finansowych z poprzednich okresów.
Od 01.01.2020 r. Grupa prezentuje kapitał dywidendowy jako osobą pozycję w kapitałach własnych, w poprzednich okresach kapitał dywidendowy był ujęty w zyskach zatrzymanych.
Zmiana ta ma charakter prezentacyjny i nie wpływa na wartość wyniku finansowego oraz kapitału własnego Grupy.
9. Wpływ pandemii COVID-19 na wyniki finansowe Grupy
W roku 2020 wybuch pandemii COVID-19 nie miał znaczącego wpływu na Sprawozdanie finansowe Grupy.
Grupa nie zidentyfikowała utraty wartości aktywów trwałych, oczekiwanych strat kredytowych i związanymi z nimi odpisami aktualizującymi należności, oraz konieczności odpisów zapasów wynikających z wpływu pandemii na Grupę.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa zachowuje płynność, utrzymując jednocześnie finansowanie działalności operacyjnej i inwestycyjnej.
Spółka nie korzystała ze wsparcia ze środków publicznych w ramach tarcz antykryzysowych i pomocowych oferowanych przez Rząd Polski.
Spółka zależna, CI Games USA Inc., otrzymała w maju 2020 r. dofinasowanie w wysokości 37 102 USD w ramach Paycheck Protection Program, dotyczącego ochrony miejsc pracy. W ramach tego programu, spółka ta była zobowiązana do sfinansowania co najmniej 75% kosztów wynagrodzeń ze środków pomocowych. Spółka CI Games USA Inc. całą uzyskaną kwotę wykorzystała na dofinansowanie wynagrodzeń. Na dzień 31.12.2020 r. ww. kwota jest zaprezentowana jako przychody przyszłych okresów zgodnie z MSR 20 i zostanie ujęta jako przychód w następnym roku finansowym.
W wyniku uchwalonego w 2020 r. CARES ACT [the Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act (H.R. 748)], CI Games USC Inc., przyznano ulgę z tytułu zapłaconego w przeszłości podatku dochodowego

w wysokości 178 tys. USD. Spółka otrzymała gotówkę, która w skonsolidowanym rachunku zysków i strat jest ujęta w pozostałych przychodach operacyjnych.
10. Zastosowane zasady rachunkowości
a) Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest sporządzane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) i MSSF UE oraz interpretacjami przyjętymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i Komitet ds. Integracji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (KIMSR) mającymi zastosowanie do prowadzonej przez Spółkę działalności i obowiązującymi w rocznych okresach sprawozdawczych rozpoczynających się od 01.012007 r. oraz wymogami Rozporządzenia.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. jest kolejnym skonsolidowanym rocznym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSR/MSSF UE. Dane porównywalne za okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. pochodzą ze skonsolidowanego sprawozdania sporządzonego zgodnie z MSR/MSSF UE. Datą przejścia na MSR/MSSF UE był dzień 01.01.2007 r.
b) Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w notach do sprawozdania finansowego zostały podane w tysiącach złotych, które są walutą prezentacji i walutą funkcjonalną.
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w przedłożonym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jak również przy sporządzaniu zgodnego z MSR/MSSF UE bilansu otwarcia na dzień 01.01.2007 r. dla celów przejścia z polskich zasad rachunkowości na sprawozdawczość zgodną z MSR/MSSF UE.
- c) Zasady konsolidacji
- (i) Jednostki zależne
Zgodnie z MSSF 10, Jednostka dominująca kontroluje przedmiot inwestycji, jeżeli ma nad nim kontrolę, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CI Games sporządzono, stosując metodę nabycia jako sposób rozliczenia przejęcia na datę transakcji nabycia udziałów (metoda pełna konsolidacji). Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Jednostka dominująca łączy sprawozdania finansowe Jednostki dominującej oraz jednostek zależnych poprzez sumowanie poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, udziału w kapitałach własnych, przychodów oraz kosztów.
W celu zapewnienia prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym informacji finansowych na temat Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą, dokonuje się wyłączenia wartości bilansowej inwestycji Jednostki dominującej w jednostce zależnej oraz tej części kapitału własnego spółki zależnej, która odpowiada udziałowi Jednostki dominującej.
Metoda stosowana do przeliczania sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą zależy od sposobu ich finansowania oraz rodzaju działalności prowadzonej w odniesieniu do jednostki sporządzającej skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Z tego względu jednostki działające za granicą, zgodnie z MSR 21, dzieli się na: "jednostki działające za granicą, których działalność stanowi integralną część działalności jednostki sporządzającej skonsolidowane sprawozdanie finansowe" oraz na "podmioty zagraniczne".
Do przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zależnych działających za granicą w/w jednostki zgodnie z MSR 21 zostały zaklasyfikowane jako "podmioty zagraniczne". Przy przeliczaniu sprawozdań finansowych podmiotów zagranicznych, w celu włączenia ich do własnego sprawozdania finansowego, Jednostka dominująca na potrzeby sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zastosowała następujące zasady:
▪ aktywa i pasywa, zarówno pieniężne jak i niepieniężne, przeliczono po kursie zamknięcia,

- pozycje przychodów i kosztów podmiotów zagranicznych przeliczono po kursie wymiany na dzień zawarcia transakcji, za wyjątkiem sytuacji gdy podmiot zagraniczny sporządza sprawozdanie w warunkach gospodarki hiperinflacyjnej. Wówczas pozycje przeliczono by po kursie zamknięcia,
- wszystkie powstałe różnice kursowe odniesiono do kapitału własnego aż do momentu zbycia inwestycji netto.
Wyniki finansowe jednostek nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu, odpowiednio, ich nabycia lub zbycia, jeżeli stanowią one istotne wartości dla prezentowanych sprawozdań finansowych.
W przypadkach, gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych bądź stowarzyszonych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez jednostkę z zasadami stosowanymi przez Jednostkę dominującą. Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty między podmiotami objętymi konsolidacją podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym.
(ii) Korekty konsolidacyjne
Salda rozrachunków wewnętrznych między jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski lub straty, a także przychody oraz koszty Grupy są eliminowane w trakcie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Niezrealizowane zyski wynikające z transakcji z jednostkami stowarzyszonymi oraz współzależnymi są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania proporcjonalnie do wysokości udziału Grupy w tych jednostkach. Niezrealizowane straty są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego na tej samej zasadzie co niezrealizowane zyski, do momentu wystąpienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.
d) Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach towarów i świadczeniu usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu oraz którym towarzyszy oczekiwanie, że będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden okres.
Koszty poniesione w terminie późniejszym ujmuje się w wartości bilansowej składnika aktywów lub wykazuje jako oddzielny składnik aktywów tylko wówczas, gdy prawdopodobne jest, że Spółka uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tym składnikiem aktywów, a cenę nabycia danej pozycji można zmierzyć w sposób wiarygodny. Wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat okresu obrotowego, w którym zostały poniesione. Koszt wytworzenia zwiększany jest o opłaty oraz dla określonych aktywów o koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z zasadami określonymi w zasadach rachunkowości Spółki.
Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości.
Amortyzacja dotycząca tych środków trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania. Dla każdego nowego przyjmowanego na stan środka trwałego służby techniczne mają obowiązek, jeśli jest to możliwe, wydzielić istotną część składową i określić sposób amortyzacji.
Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych, jak również dla celów jeszcze nieokreślonych, prezentowane są w bilansie według kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica między przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:
- urządzenia techniczne i maszyny 20-60%,
- pozostałe środki trwałe 20%.

Od 01.01.2020 r. Grupa zwiększyła wartość środków trwałych rozpoznawanych na bilansie o wartości początkowej z 1.000 zł na 5.000 zł.
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty mające na celu wymianę ujmowanych odrębnie części składnika rzeczowych aktywów trwałych. Inne koszty są kapitalizowane jedynie wtedy, gdy można je wiarygodnie zmierzyć i zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane ze składnikiem majątku rzeczowego. Pozostałe nakłady są rozpoznawane na bieżąco w rachunku zysków i strat jako koszty.
- e) Wartości niematerialne
- (i) Wartości niematerialne
Składnik wartości niematerialnych Grupa ujmuje tylko wtedy, gdy:
- jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów oraz
- można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.
Do wartości niematerialnych zalicza się wartości niematerialne o wartości początkowej wynoszącej co najmniej 1 000 zł. Od dnia 01.01.2020 r. kwota ta została zwiększona do 5.000 zł. Wartość składników majątku mających cechy wartości niematerialnych o wartości nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł zalicza się do kosztów bieżącej działalności operacyjnej.
Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:
- licencje 20%-90%,
- oprogramowanie komputerowe 50%.
- (ii) Prace rozwojowe
Wydatki na prace badawcze są odnoszone w koszty w momencie ich poniesienia.
Grupa zalicza nakłady na tworzenie gier do pozycji "Prac rozwojowych".
Koszty prac rozwojowych poniesione przed rozpoczęciem produkcji lub zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych zaliczane są do wartości niematerialnych, jeżeli Grupa jest w stanie udowodnić:
- możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży,
- zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
- zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne korzyści ekonomiczne. Między innymi, Spółka powinna udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik, lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych,
- dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszty prac rozwojowych, o z góry założonym okresie użytkowania, dla których możliwe jest określenie szacunków dotyczących ilości sprzedaży, podlegają amortyzacji metodą naturalną proporcjonalnie do zrealizowanej sprzedaży. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych kończy się w momencie, gdy dany składnik aktywów został zakwalifikowany do sprzedaży lub przestał być ujmowany w księgach.
Okres amortyzacji równy jest okresowi ekonomicznej użyteczności posiadanego zasobu. Koszty prac rozwojowych są amortyzowane w ciągu przewidywanego okresu osiągania przychodów ze sprzedaży, jednak nie dłuższego niż 5 lat.
Grupa nie amortyzuje kosztów prac rozwojowych o nieokreślonym okresie użytkowania.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają corocznemu testowi na utratę wartości, przy zastosowaniu wytycznych MSR 36 "Utrata wartości aktywów".
Koszty finansowania zewnętrznego (np. odsetki od kredytów i pożyczek oraz różnice kursowe od kredytów i pożyczek w walutach obcych), które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu lub wytworzeniu składnika aktywów, powiększają cenę nabycia lub koszt wytworzenia tego składnika.
Koszty finansowania netto obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia ustalone w oparciu o efektywną stopę procentową, odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Spółkę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski i straty z tytułu różnic kursowych oraz zyski i straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.
(iii) Prawa do dystrybucji gier
Koszty prac dotyczących działalności wydawniczej (prawa do dystrybucji gier) ujmowane są w bilansie w pozycji "Zaliczki na wartości niematerialne i prawne". Po dniu premiery ujmowane są w wartościach niematerialnych i prawnych jako prawo do dystrybucji gier i amortyzowane liniowo w okresie 3 lat.
(iv) Utrata wartości
Na dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu składników aktywów w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości.
W przypadku gdyby stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależne od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.
W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania test na utratę wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości. Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów (lub grupy aktywów), wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej.
Strata z tytułu utraty wartości jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym wystąpiła, z wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów ujmowany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).
W momencie, gdy utrata wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej wyszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów, jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich latach.
Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w przychodach, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku odwrócenie utraty wartości odnoszone jest na kapitał z aktualizacji wyceny.
f) Prawa do użytkowania aktywów i zobowiązania leasingowe
Zgodnie z MSSF 16 umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty.
Spółka zidentyfikowała i ujęła prawo do użytkowania powierzchni biurowej jako składnik aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Spółka ujęła wycenione w wartości bieżącej opłaty leasingowe pozostające do zapłaty przy użyciu krańcowej stopy procentowej Spółki. W dniu 21.12.2020 r. Spółka zawarła z Ghelamco GP 11 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością THE HUB spółka komandytowo-

akcyjna z siedzibą w Warszawie umowę najmu nowego biura na 60 miesięcy. Aktywo i zobowiązanie z tego tytułu zostało ujęte na dzień 31.12.2020 r. w pozycji "Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie leasingowe" – amortyzacja tego aktywa rozpocznie się w momencie rozpoczęcia najmu powierzchni biura.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są ujmowane początkowo po koszcie, a następnie pomniejszane o odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne straty z tytułu utraty wartości a także odpowiednio korygowane o dokonywane przeliczenia zobowiązania z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania amortyzowany jest liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ekonomicznego użytkowania danego aktywa
Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów.
g) Inwestycje
Inwestycje, inne niż nieruchomości, wartości niematerialne i prawne oraz aktywa finansowe, ujmowane są według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Inwestycje ujęte według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej na dzień bilansowy wycenianie są przy zastosowaniu średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy.
h) Instrumenty finansowe
Grupa kwalifikuje aktywa i zobowiązania finansowe do jednej z kategorii:
- − wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- − wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- − wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- − wycena instrumentów finansowych zabezpieczeń. Spółka nie stosuje zasad rachunkowości zabezpieczeń, dlatego regulacje MSSF 9 w tym zakresie nie mają zastosowania.
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Grupa jako zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredyty, pożyczki oraz obligacje.
Tabela poniżej prezentuje klasyfikację i wycenę aktywów finansowych Grupy według MSSF 9
| Klasy instrumentów finansowych | MSSF 9 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Akcje i udziały nienotowane | Wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | ||||
| Pożyczki udzielone | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | ||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
||||
| Zobowiązania finansowe | Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Grupa jako aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 6 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe są wyceniane w kwocie wymagającej zapłaty, o ile efekt naliczenia odsetek nie jest znaczący. W przeciwnym przypadku należności są ujmowane początkowo w ich wartości godziwej, a następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Zgodnie z zasadą przyjętą przez Spółkę, należności o okresie płatności powyżej 180 dni podlegają dyskontowaniu.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie. Krótkoterminowe inwestycje, które nie podlegają istotnym zmianom wartości i które mogą być łatwo zamienione w określoną kwotę środków pieniężnych i stanowią część polityki zarządzania płynnością Grupy, są ujmowane jako środki pieniężne i ich ekwiwalenty dla celów rachunku przepływu środków pieniężnych.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcję wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy
Zyski lub straty wynikające z wyceny składnika aktywów finansowych, kwalifikowanego jako wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy, ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek i dywidendy.
Utrata wartości aktywów finansowych
Najistotniejszymi pozycjami aktywów finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, które podlegają zmienionym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych, są należności handlowe. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Grupa stosuje uproszczone podejście polegające na ocenie prawdopodobieństwa niespłacenia należności na podstawie danych historycznych, biorąc pod uwagę przeterminowanie salda należności. Grupa dopuszcza również indywidualną możliwość określania oczekiwanych strat kredytowych, biorąc pod uwagę status prawny dłużnika (likwidacja, upadłość) oraz inne czynniki. Odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych jest aktualizowany na każdy dzień sprawozdawczy.
Do (strat)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości instrumentów finansowych zalicza się głównie (straty)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz (straty)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości udzielonych pożyczek.
Zobowiązania finansowe
- Zobowiązania finansowe obejmują zobowiązania finansowe (wyceniane po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu) z tytułu kredytów i pożyczek, zobowiązania handlowe, zobowiązania z tytułu obligacji, pozostałe oraz zobowiązania z tytułu leasingu. Koszty z tytułu odsetek od powyższych zobowiązań są rozpoznawane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i ujęte w pozycji koszty finansowe.
- Zobowiązania finansowe wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują instrumenty pochodne nieobjęte polityką rachunkowości zabezpieczeń.

Ewidencję zobowiązań prowadzi się w sposób umożliwiający rozgraniczenie rozrachunków między jednostkami powiązanymi i pozostałymi oraz w podziale na okresy wymagalności obejmujące:
- Okres do 12 miesięcy,
- Okres powyżej 12 miesięcy.
Zobowiązania dotyczące budowy środków trwałych i środków trwałych oraz rozpoczętych prac rozwojowych zalicza się "zobowiązania z tytułu dostaw i usług". Wartość usług, które zostały wyświadczone na rzecz spółek z Grupy, a do których do dnia bilansowego nie otrzymano faktur, prezentowane są jako "zobowiązania z tytułu dostaw i usług".
i) Zapasy
Wartość początkowa (koszt) zapasów obejmuje wszystkie koszty (nabycia, wytworzenia i inne) poniesione w związku z doprowadzeniem zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Cena nabycia zapasów obejmuje cenę zakupu, powiększoną o cła importowe i inne podatki (niemożliwe do późniejszego odzyskania od władz podatkowych), koszty transportu, załadunku, wyładunku i inne koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem zapasów, pomniejszane o opusty, rabaty i inne podobne zmniejszenia.
Zapasy wycenia się w wartości początkowej (cenie nabycia lub koszcie wytworzenia) lub w cenie sprzedaży netto w zależności od tego, która z nich jest niższa.
W odniesieniu do pozostałych zapasów koszt ustala się, stosując metodę "pierwsze weszło, pierwsze wyszło" (FIFO).
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy dokonywane są w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi (MSR2).
Spółka dokonuje odpisów aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwych do uzyskania. Wartość netto możliwa do uzyskania jest to cena sprzedaży ustalona w toku zwyklej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów, wynikające ze zwiększenia ich wartości netto możliwej do uzyskania, zostaje ujęte jako zmniejszenie kwoty zapasów ujętych jako pozostałe przychody operacyjne, w którym odwrócenie odpisu wartości miało miejsce.
Na dzień bilansowy zapasy wycenia się po cenach ich nabycia lub zakupu, z tym że cena taka nie może być wyższa niż cena sprzedaży netto danego składnika zapasów.
Udzielone w walucie obcej zaliczki na dostawy ujmuje się w księgach rachunkowych po kursie sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta Grupa.
Grupa wycenia zaliczki na dostawy w wartości nominalnej i prezentuje w sprawozdaniu po kursie historycznym, pomniejszając je o ewentualne odpisy aktualizujące wartość zaliczek. Grupa inwentaryzuje udzielone zaliczki drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości stanu zaliczek wykazanych w księgach pomocniczych, do kont księgi głównej "Rozrachunki z dostawcami" oraz dokonuje wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.
j) Kapitał akcyjny
Kapitał akcyjny wykazano w wartości nominalnej wyemitowanych i opłaconych akcji.
(i) Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi transakcji, wykazywana jest jako zmiana w kapitale własnym. Zakupione akcje wykazywane są jako zmniejszenie kapitału własnego.

(ii) Koszty związane z emisją i publiczną ofertą akcji
Koszty związane z emisją nowych akcji ujmowane są w kapitale, natomiast koszty związane z publiczną ofertą istniejących akcji są ujmowane bezpośrednio w kosztach.
(iii) Nadwyżka wartości emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał ten obejmuje nadwyżkę wartości emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną pomniejszoną o koszty emisji akcji i jest ujmowany w kapitale zapasowym.
(iv) Dywidendy
Dywidendy ujmuje się jako zobowiązania w okresie, w którym zostały uchwalone.
k) Rezerwy
Rezerwy są to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Spółki z Grupy tworzą rezerwy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- na spółkach ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,
- prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,
- można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Grupa tworzy rezerwy na zobowiązania według następujących tytułów:
- rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona w związku z występowaniem dodatnich różnic między wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową,
- rezerwy na świadczenia pracownicze rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe kalkulowane są w oparciu o własne szacunki, jednakże ze względu na niski średni wiek pracowników i wynikającą z tego nieznaczącą wartość rezerwy nie jest ona aktualnie tworzona,
- pozostałe rezerwy.
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw następuje na dzień, na który okazały się zbędne.
l) Zobowiązania, w tym z tytułu dostaw i usług
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania dzieli się na zobowiązania długoi krótkoterminowe, stosując kryteria:
- wymagające zapłaty w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego zaliczane są do zobowiązań krótkoterminowych,
- wszystkie zobowiązania, niebędące ani zobowiązaniami z tytułu dostaw i usług, ani niespełniające kryteriów zaliczania do krótkoterminowych, stanowią zobowiązania długoterminowe.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, o terminie zapadalności do 180 dni, wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, powiększonej o ewentualne należne na dzień wyceny odsetki za zwłokę.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, o terminie zapadalności powyżej 180 dni, wyceniane są na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu (tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej).
Wszelkie obroty i salda kont księgowych winny być uzgodnione, a ewentualne korekty wprowadzone do ksiąg, a tym samym ujęte w sprawozdaniu finansowym jednostki. W przypadku rozbieżności stanowisk odnośnie do uzgodnienia salda między jednostką a kontrahentem, przyjmuje się rację sprzedającego, a po zamknięciu roku wprowadza się ewentualną korektę do ksiąg roku bieżącego.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań nie są naliczane w przypadku, gdy podmiot uprawniony złoży pisemne oświadczenie o zaniechaniu ich naliczenia. W pozostałych przypadkach odsetki są naliczane i ewidencjonowane według poniższych zasad:
- bieżąco, na podstawie otrzymanych not odsetkowych,
- w oszacowanej wartości, przy czym szacunek jest oparty o dane historyczne odzwierciedlające kwoty naliczonych odsetek przez poszczególnych kontrahentów, w stosunku do stanu zadłużenia wobec nich.
W każdym przypadku należy uwzględnić przy naliczaniu odsetek inne istotne ryzyka powodujące, że takie odsetki mogą zostać naliczone.
W informacji dodatkowej należy ujawnić fakt, występowania zobowiązań przeterminowanych oraz związane z tym ryzyko naliczenia odsetek przez wierzycieli.
m) Przychody
Przychody ze sprzedaży dóbr i świadczenia usług klientom ujmowane są wg. zasady że jednostka ujmuje przychód w taki sposób aby odzwierciedlać transakcję przeniesienia na klienta przyrzeczonych dóbr i usług w kwocie odzwierciedlającą wartość wynagrodzenia, które jednostka oczekuje otrzymać w zamian za te dobra i usługi.
Przychody ze sprzedaży produktów i usług obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Spółkę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję oraz świadczone przez Grupę usługi na rzecz innych podmiotów.
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów obejmują sprzedaż produktów, które zostały zakupione i w stanie nieprzetworzonym są przeznaczone do odsprzedaży a także sprzedaż materiałów służących do produkcji.
Przychody ze sprzedaży produktów i towarów ujmuje się, jeśli zostały spełnione następujące warunki:
- Grupa przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności do towarów lub produktów,
- Grupa przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami lub produktami w stopniu, w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec towarów i produktów, do których ma się prawo własności, ani też nie sprawuje się nad nimi efektywnej kontroli,
- kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób,
- istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu transakcji,
- koszty poniesione oraz te, które zostaną poniesione przez Grupę w związku z transakcją, można wycenić w wiarygodny sposób.
Jednostka dominująca dokonała analizy zawieranych umów z klientami pod kątem zastosowania MSSF 15 w następujących kategoriach:
Sprzedaż tantiem ze sprzedaży licencji na dystrybucję gier
Standard stanowi, że jednostka udzielająca licencji na swoją własność intelektualną musi ustalić, czy jednostka ma prawo do licencji w określonym przedziale czasowym, czy też jednorazowo w momencie jej udzielenia. W przypadku Grupy rozpoznanie przychodu następuje w momencie transferu własności intelektualnej zrealizowanej przez dystrybutora w danym okresie sprawozdawczym. Oznacza to, że przychód zrealizowany ze sprzedaży licencji jest ujmowany w okresie sprzedaży nie wcześniej niż po rozpoczęciu faktycznej dystrybucji gry.
Sprzedaż z prawem zwrotu
Standard MSSF 15 zawiera również wytyczne dotyczące sprzedaży z prawem zwrotu, w sytuacjach, w których klient przejął kontrolę nad produktem, zachowując jednocześnie prawo zwrotu tego produktu.

Prawo zwrotu dotyczy niektórych umów z dystrybutorami nośników fizycznych i w konsekwencji wpływa na zmienność przychodów, ponieważ uzyskane ze sprzedaży wpływy mogą ulec zmianie. W związku z tym Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży w kwocie prawdopodobnej, biorąc pod uwagę dane historyczne. Ujęcie skutków umowy uwzględniającej prawo do zwrotu lub oczekiwań do realizacji tego prawa przez klienta obejmuje następującą ewidencję:
- przychodu z tytułu przekazanych produktów w wartości wynagrodzenia, do którego zgodnie z oczekiwaniami jednostki będzie ona uprawniona (czyli po korekcie w części dotyczącej przychodów z tytułu produktów, które zgodnie z oczekiwaniami mogą być zwrócone);
- zobowiązania do zwrotu zapłaty stanowiącej część lub całość otrzymanej już kwoty lub należności płatnej w przyszłości, co do której jednostka oczekuje, że nie będzie uprawniona z tytułu zwrotu;
- składnika aktywów z tytułu prawa zwrotu w pierwotnej wartości bilansowej tego aktywa (produktu, towaru) pomniejszonej o spodziewane koszty zwrotu i ewentualną utratę wartości.
Zaliczki otrzymane od klientów
Grupa otrzymuje krótkoterminowe zaliczki od klientów na poczet przyszłej sprzedaży gier pudełkowych. Grupa ujmowała te zaliczki jako pomniejszenie należności i w momencie wystawienia faktury sprzedaży pro-forma rozpoznawała przychód z tytułu sprzedaży. W odniesieniu do tego rodzaju zaliczek mających charakter krótkoterminowy Grupa skorzystała z uproszczenia przewidzianego przez MSSF 15 i nie będzie rozpoznawała elementu finansowania.
n) Koszty
Spółka sporządza rachunek wyników w wersji kalkulacyjnej. Koszty są klasyfikowane zgodnie z ich funkcją.
Koszty finansowania netto obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia ustalone w oparciu o efektywną stopę procentową, odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Spółkę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski i straty z tytułu różnic kursowych oraz zyski i straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w rachunku zysków i strat na zasadzie memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w rachunku zysków i strat w momencie, w którym Grupa nabywa prawa do jej otrzymania. Część stanowiącą koszt finansowania powstała w związku z opłatami leasingu finansowego wykazuje się w rachunku zysków i strat przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
o) Podatek
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Podatek za bieżący okres i poprzednie okresy ujmuje się jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej nie został zapłacony.
Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach między wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązują prawnie lub obowiązują faktycznie na dzień bilansowy.

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis. Aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie dyskontuje się.
Podatek odroczony jest ujmowany w rachunku zysków i strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne. Spółki w Grupie kompensują między sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiadają możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
p) Transakcje wyrażone w walutach obcych
Transakcje przeprowadzane w walutach obcych przeliczane są na walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursów wymiany obowiązujących w dniu zawarcia tych transakcji w sposób następujący:
- w przypadku sprzedaży walut obcych i transakcji spłaty należności według kursu zakupu stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka,
- w przypadku zakupu walut obcych i transakcji spłaty zobowiązań według kursu sprzedaży stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka,
- w przypadku innych transakcji według średniego kursu określonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, o ile dokumenty celne nie podają innego kursu.
Pozycje pieniężne ujęte według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są na dzień bilansowy przy zastosowaniu średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy. Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia przeprowadzenia transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w czasie ustalania wartości godziwej.
Dodatnie i ujemne różnice kursowe wynikające z rozliczania transakcji w walutach obcych oraz z przeliczenia aktywów i zobowiązań pieniężnych według kursów średnich Narodowego Banku Polskiego na koniec roku wykazuje się w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem przypadków rozliczania w kapitale własnym spełniających kryteria ujęcia zabezpieczeń przepływów pieniężnych.
q) Raportowanie segmentów działalności
Zgodnie z MSSF 8, segment działalności jest wyodrębnioną częścią spółki, która zajmuje się dostarczaniem określonych produktów lub usług (segment branżowy) lub dostarczaniem produktów lub usług w określonym środowisku ekonomicznym (segment geograficzny), który podlega ryzykom i czerpie korzyści odmienne niż inne segmenty.
Emitent identyfikuje segmenty operacyjne w przypadku jednoczesnego spełnienia następujących warunków:
- dany komponent Jednostki dominującej angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty;
- wyniki działalności tego komponentu są regularnie przeglądane przez głównego decydenta operacyjnego Spółki w celu podjęcia decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i oceny wyników działalności segmentu;
- w przypadku analizowanego komponentu są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Grupa identyfikuje następujące segmenty:
- działalność produkcyjna gier i ich sprzedaż;
- działalność wydawnicza prowadzona przez spółkę zależną, United Label S.A.
Zgodnie z par. 13 MSSF 8, Grupa prezentuje wyniki per segmenty, w przypadku, gdy co najmniej jeden z poniższych warunków jest spełniony tj.: (i) przychody segmentu nie przekroczyły 10% łącznych

przychodów segmentu pochodzące zarówno ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych jak i transferów pomiędzy segmentami, (ii) wynik finansowy segmentu wyrażony w wartości bezwzględnej nie stanowił co najmniej 10% wartości bezwzględnych połączonego zysku wszystkich segmentów operacyjnych, które nie wykazały straty lub połączonej straty wszystkich segmentów operacyjnych, które wykazały stratę, (iii) aktywa segmentu stanowią 10% lub więcej ogółu aktywów wszystkich segmentów operacyjnych.
Ponadto, Grupa Kapitałowa CI Games prezentuje podział przychodów ze sprzedaży w podziale na następujące segmenty:
- branżowy obejmujący sprzedaż w podziale na: produkty, towary i usługi,
- geograficzny obejmujący sprzedaż w podziale na następujące obszary: Europa, Ameryka Północna i Południowa oraz Azja i Afryka.
Przychody ze sprzedaży produktów obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Grupę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję.
Przychody ze sprzedaży usług obejmują przychody z tytułu świadczonych przez Grupę usług na rzecz innych podmiotów.
Przychody ze sprzedaży towarów obejmują sprzedaż produktów, które zostały zakupione i w stanie nieprzetworzonym są przeznaczone do odsprzedaży a także sprzedaż materiałów służących do produkcji.
Koszty działalności operacyjnej dzielą się na koszty:
- bezpośrednie, które można przypisać do danego produktu lub usługi albo jest to wartość sprzedanych towarów lub materiałów w cenie nabycia,
- koszty pośrednie, tzn. takie, których nie można bezpośrednio przypisać do określonego produktu, np. koszty ogólnego zarządu, koszty sprzedaży, pozostałe koszty operacyjne.
- r) Działalność w trakcie zaniechania oraz aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Wycena aktywów (lub wszystkich aktywów i zobowiązań stanowiących grupę przeznaczoną do zbycia) jest uaktualniana zgodnie z odpowiednim MSSF UE bezpośrednio przed jej przeklasyfikowaniem do "przeznaczonych do sprzedaży". Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Utrata wartości rozpoznana przy początkowej klasyfikacji jako "przeznaczone do sprzedaży" jest ujmowana w rachunku zysków i strat, nawet w przypadku przeszacowania wartości. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości.
Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi oddzielną główną linię działalności lub segment geograficzny lub jest jednostką zależną nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.
Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się w wyniku sprzedaży lub w momencie, kiedy działalność spełnia kryteria zakwalifikowania do grupy przeznaczonych do sprzedaży.
11. Nowe standardy i interpretacje
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które zostały przyjęte przez Unię Europejską ("UE"):
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2020 roku lub później).
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" oraz MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowania błędów". Zmiany dotyczą definicji istotności (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2020 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji" – Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2020 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia Przedsięwzięć". Definicja przedsięwzięcia (obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 01.01.2020 roku lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później).
- Zmiany do MSSF 16 "Leasing" ulgi w spłatach czynszu w związku z COVID-19 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.06.2020 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" odroczenie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2021 roku lub później).
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które nie zostały przyjęte przez Unię Europejską:
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe". Standard ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 01.01.2023 roku lub później.
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji właściwego pełnego standardu MSSF 14.
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności).
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych: klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe oraz klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe – odroczenie terminu wejścia w życie" (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2023 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć", MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe", MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe", zmiany do różnych standardów "Poprawki do MSSF (cykl 2018–2020)" (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2022 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 16 "Leasing" – Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej – Faza 2 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 01.01.2021 roku lub później).
Wskazane powyżej daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego ww. standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana lecz nie weszła dotychczas w życie. Według szacunków Spółki, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki i Grupy.

12. Informacje dotyczące sezonowości
Informacje dotyczące sezonowości zostały opisane w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej CI Games (Rozdział I, punkt 5).
Nota 1: Zmiany środków trwałych wg grup rodzajowych
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2020 | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu | Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 01.01.2020 | - | 1 931 | - | 52 | 7 | 1 990 |
| Zwiększenia: | - | 302 | - | - | 3 | 305 |
| - nabycie | - | 302 | - | - | 3 | 305 |
| - przeniesienie | - | - | - | - | - | - |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Zmniejszenia: | - | (116) | - | (20) | (7) | (143) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (116) | - | (20) | - | (136) |
| - przeniesienie | - | - | - | - | (7) | (7) |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2020 | - | 2 117 | - | 32 | 3 | 2 152 |
| Umorzenie na 01.01.2020 | - | 1 575 | - | 39 | - | 1 614 |
| Zwiększenia: | - | 217 | - | 9 | - | 226 |
| - amortyzacja | - | 217 | - | 9 | - | 226 |
| Zmniejszenia: | - | (105) | - | (20) | - | (125) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (105) | - | (20) | - | (125) |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na 31.12.2020 | - | 1 687 | - | 28 | - | 1 715 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 01.01.2020 | - | 356 | - | 13 | 7 | 376 |
| Stan na 31.12.2020 | - | 430 | - | 4 | 3 | 437 |
W 2020 r. Grupa nie poniosła znaczących nakładów na środki trwałe; zwiększenia dotyczyły głównie zakupu komputerów dla nowych pracowników.

| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 01.01.2019 | - | 1 678 | 999 | 48 | 1 | 2 726 |
| Reklas zg. z MSSF16 | - | - | (856) | - | - | (856) |
| Zwiększenia: | - | 263 | - | 4 | 6 | 273 |
| - nabycie | - | 263 | - | 4 | 6 | 273 |
| - przeniesienie | - | - | - | - | - | - |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Zmniejszenia: | - | (10) | (143) | - | - | (153) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (10) | (143) | - | - | (153) |
| - przeniesienie | - | - | - | - | - | - |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | - | 1 931 | - | 52 | 7 | 1 990 |
| Umorzenie na 01.01.2019 | - | 1 368 | 249 | 26 | - | 1 643 |
| Reklas zg. z MSSF16 | - | - | (150) | - | - | (150) |
| Zwiększenia: | - | 217 | 3 | 13 | - | 233 |
| - amortyzacja | - | 217 | 3 | 13 | - | 233 |
| Zmniejszenia: | - | (10) | (102) | - | - | (112) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (10) | (102) | - | - | (112) |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na 31.12.2019 | - | 1 575 | - | 39 | - | 1 614 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 01.01.2019 | - | 310 | 750 | 22 | 1 | 1 083 |
| Stan na 01.01.2019 po rekl. zg. z MSSF 16 | - | 310 | 44 | 22 | 1 | 377 |
| Stan na 31.12.2019 | - | 356 | - | 13 | 7 | 376 |
Nota 2: Zmiany wartości niematerialnych według grup rodzajowych
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2020 r. | Koszty prac rozwojowych | Autorskie prawa majątkowe, licencje, |
Prawa do tytułów prasowych, Prawa do |
Inne wartości | Zaliczki na wartości | Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| koncesje | dystrybucji | niematerialne | niematerialne | |||
| Wartość brutto na 1.01.2020 | 211 691 | 200 | 51 | 2 207 | 1 943 | 216 092 |
| Zwiększenia: | 20 577 | - | 915 | 90 | 2 209 | 23 791 |
| - nabycie | - | - | 915 | 90 | 2 209 | 3 214 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 20 577 | - | - | - | - | 20 577 |
| Zmniejszenia: | - | - | - | (2) | (915) | (917) |
| - likwidacja | - | - | - | (2) | - | (2) |
| - przeniesienie | - | - | - | - | (915) | (915) |
| - odpis z tyt. trw. utraty wart. | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2020 | 232 268 | 200 | 966 | 2 295 | 3 237 | 238 966 |
| Umorzenie na 1.01.2020 | 159 682 | 200 | 51 | 1 331 | - | 161 264 |
| Zwiększenia: | 18 208 | - | 127 | 382 | - | 18 717 |
| - amortyzacja | 18 208 | - | 127 | 382 | - | 18 717 |
| Zmniejszenia: | - | - | - | 2 | - | 2 |
| - likwidacja | - | - | - | 2 | - | 2 |
| Umorzenie na 31.12.2020 | 177 890 | 200 | 178 | 1 711 | - | 179 979 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 1.01.2020 | 52 009 | - | - | 876 | 1 943 | 54 828 |
| Stan na 31.12.2020 | 54 378 | - | 788 | 584 | 3 237 | 58 987 |
W 2020 r. zwiększenia na prace rozwojowe wyniosły 20 577 tys. zł i związane były z nakładami na gry Sniper Ghost Warrior Contracts 2 i Lords of the Fallen 2.

| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 r. | Koszty prac rozwojowych |
Autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje |
Prawa do tytułów prasowych |
Inne wartości niematerialne |
Zaliczki na wartości niematerialne |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 1.01.2019 | 192 649 | 200 | 51 | 2 204 | 121 | 195 225 |
| Zwiększenia: | 19 042 | - | - | 3 | 1 822 | 20 867 |
| - nabycie | - | - | - | 3 | 1 822 | 1 825 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 19 042 | - | - | - | - | 19 042 |
| Zmniejszenia: | - | - | - | - | - | - |
| - likwidacja | - | - | - | - | - | - |
| - odpis z tyt. trw. utraty wart. | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | 211 691 | 200 | 51 | 2 207 | 1 943 | 216 092 |
| Umorzenie na 1.01.2019 | 141 779 | 200 | 51 | 913 | - | 142 943 |
| Zwiększenia: | 17 903 | - | - | 418 | - | 18 321 |
| - amortyzacja | 17 903 | - | - | 418 | - | 18 321 |
| Zmniejszenia: | - | - | - | - | - | - |
| - likwidacja | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na 31.12.2019 | 159 682 | 200 | 51 | 1 331 | - | 161 264 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 1.01.2019 | 50 870 | - | - | 1 291 | 121 | 52 282 |
| Stan na 31.12.2019 | 52 009 | - | - | 876 | 1 943 | 54 828 |
Nota 3: Prawo do użytkowania składników majątku
Poniżej tabele ruchu środków trwałych ujętych według MSSF 16.
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2020 r. | Umowa najmu biura | Środki transportu | Razem |
|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 1.01.2020 | 634 | 856 | 1 490 |
| Zwiększenia: | 5 945 | - | 5 945 |
| - zawarcie nowej umowy | 5 945 | - | - |
| Zmniejszenia: | - | - | - |
| - rozwiązanie umowy | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2020 | 6 579 | 856 | 7 435 |
| Umorzenie na 1.01.2020 | 35 | 322 | 357 |
| Zwiększenia: | 423 | 171 | 594 |
| - amortyzacja | 423 | 171 | 594 |
| Zmniejszenia: | - | - | - |
| - rozwiązanie, zerwanie umowy | - | - | - |
| Umorzenie na 31.12.2020 | 458 | 493 | 951 |
| Wartość netto | |||
| Stan na 1.01.2020 | 599 | 534 | 1 133 |
| Stan na 31.12.2020 | 6 121 | 363 | 6 484 |
Na dzień 31.12.2020 r. wzrost wartości prawa do użytkowania aktywów wynika z faktu zawarcia przez Spółkę z Ghelamco GP 11 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością THE HUB spółka komandytowoakcyjna z siedzibą w Warszawie umowy najmu nowego biura na okres 60 miesięcy. Amortyzacja tego aktywa rozpocznie się w momencie rozpoczęcia najmu.
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 r. | Umowa najmu biura | Środki transportu | Razem |
|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 1.01.2019 | 4 456 | 856 | 5 312 |
| Zwiększenia: | 634 | - | 634 |
| - zawarcie nowej umowy | 634 | - | 634 |
| Zmniejszenia: | (4 456) | - | (4 456) |
| - rozwiązanie umowy | (4 456) | - | (4 456) |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | 634 | 856 | 1 490 |
| Umorzenie na 1.01.2019 | - | 150 | 150 |
| Zwiększenia: | 952 | 172 | 1 124 |
| - amortyzacja | 952 | 172 | 1 124 |
| Zmniejszenia: | (917) | - | (917) |
| - rozwiązanie, zerwanie umowy | (917) | - | (917) |
| Umorzenie na 31.12.2019 | 35 | 322 | 357 |
| Wartość netto | |||
| Stan na 1.01.2019 | 4 456 | 706 | 5 162 |
| Stan na 31.12.2019 | 599 | 534 | 1 133 |
Nota 4: Aktywa i rezerwa z tytułu podatku odroczonego
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i podlega odpisowi w przypadku, kiedy zachodzi wątpliwość osiągnięcia przez Spółkę korzyści ekonomicznych związanych z wykorzystaniem aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest od dodatnich różnic przejściowych między wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.
Spółka na bieżąco monitoruje prognozy sprzedaży wraz z prognozą dochodu podatkowego, umożliwiającego wykorzystanie strat podatkowych w przyszłości.
| 11 | |
|---|---|
| GAMES |
| tys. zł | tys. zł | |
|---|---|---|
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | ||
| Stan na początek okresu | 5 949 | 6 859 |
| W tym aktywa odniesione na wynik finansowy | 5 949 | 6 859 |
| Zwiększenia odniesione na wynik finansowy | 3 229 | 5 949 |
| rezerwa na koszty | 2 0 |
6 0 |
| odpisy aktualizujące należności | 4 8 |
- |
| rezerwa na zwroty | 5 9 |
516 |
| odpisy aktualizujące zapasy | - | 3 |
| wycena zobowiązań | 2 1 |
- |
| wycena należności | 8 4 |
103 |
| wycena rachunków bankowych | 3 | 5 |
| strata podatkowa | 2 994 | 5 261 |
| leasing środków trwałych | - | 1 |
| Zmniejszenia odniesione na wynik finansowy | 5 949 | 6 859 |
| Stan na koniec okresu | 3 229 | 5 949 |
| Rezerwy z tytułu podatku odroczonego | ||
| Stan na początek okresu | 6 205 | 4 162 |
| W tym aktywa odniesione na wynik finansowy | 6 205 | 4 162 |
| Zwiększenia odniesione na wynik finansowy | 2 306 | 6 205 |
| wycena rezerwy na zwroty | 6 | 2 7 |
| leasing samochodów | 5 2 |
4 4 |
| wycena pozostałych należności | 12 | - |
| wycena kaucji | 3 | - |
| odsetki od pozyczki | 2 4 |
10 |
| odszkodowania | 6 1 |
523 |
| różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych | 2 148 | 5 600 |
| inne | - | 1 |
| Zmniejszenia odniesione na wynik | 6 205 | 4 162 |
Stan na koniec okresu 2 306 6 205

Nota 5: Zapasy – podział i wiekowanie
| ZAPASY | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Materiały | 393 | 215 |
| Wyroby gotowe | 1 403 | 3 061 |
| Towary | - | - |
| Zapasy razem brutto | 1 796 | 3 276 |
| Odpis aktualizacyjny | (220) | (158) |
| Zapasy razem netto | 1 576 | 3 118 |
| ZAPASY - WIEKOWANIE | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| 0 - 90 dni | 592 | 2 155 |
| 91 - 180 dni | 128 | 2 |
| 181 - 360 dni | 288 | 221 |
| pow. 360 dni | 788 | 898 |
| Odpis aktualizacyjny | (220) | (158) |
| Zapasy razem netto | 1 576 | 3 118 |
W ocenie Zarządu Emitenta wszystkie zapasy nieobjęte odpisem z tytułu utraty wartości reprezentują wartość odzyskiwalną wyższą od ich wartości księgowej.
Nota 6: Inwestycje krótkoterminowe
W dniu 29.09.2020 r. Emitent zawarł umowę pożyczki ze spółką zależną CI Games Bucharest Studio S.R.L. w wysokości do 170 tys. EUR. Termin spłaty pożyczki upływa 30.04.2021 r. Oprocentowanie pożyczki wynosi 3M EURIBOR powiększonej o marżę. Na dzień 31.12.2020 r. saldo pożyczki (razem z odsetkami) wyniosło 431 tys. zł.

Nota 7: Należności handlowe oraz zaliczki udzielone
| NALEŻNOŚCI - PODZIAŁ | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Należności handlowe od jednostek powiązanych | 119 | 13 |
| Należności handlowe od jednostek pozostałych | 6 969 | 21 882 |
| do 12 m-cy | 6 969 | 21 882 |
| powyżej 12 m-cy | - | - |
| Należności handlowe | 7 088 | 21 895 |
| Odpis aktualizujący wartość należności handlowych | (255) | (1 974) |
| Należności handlowe netto | 6 833 | 19 921 |
| Zaliczki udzielone | 67 | 25 |
| NALEŻNOŚCI - WIEKOWANIE | stan na 31.12.2020 tys. zł |
stan na 31.12.2019 tys. zł |
|---|---|---|
| bieżące | 4 738 | 10 913 |
| po terminie: | 2 350 | 10 982 |
| 1 - 30 dni |
67 | 7 888 |
| 31 - 90 dni | 191 | 578 |
| 91 - 180 dni | 149 | 116 |
| pow. 180 dni | 1 943 | 2 400 |
| Odpis aktualizacyjny | (255) | (1 974) |
| Należności handlowe netto | 6 833 | 19 921 |
| NALEŻNOŚCI (NETTO) STRUKTURA WALUTOWA | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| PLN | 1 109 | 1 842 |
| EUR | 538 | 2 387 |
| GBP | 24 | 19 |
| USD | 830 | 2 059 |
Nota 8: Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I EKWIWALENTY | stan na 31.12.2020 tys. zł |
stan na 31.12.2019 tys. zł |
|---|---|---|
| Rachunki bankowe | 28 205 | 6 651 |
| Lokaty krótkoterminowe | - | - |
| Środki pieniężne w kasie | 2 | 8 |
| Razem środki pieniężne i ekwiwalenty | 28 207 | 6 659 |
Nota 9: Pozostałe aktywa
| POZOSTAŁE AKTYWA | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Należności z tytułu podatków (bez podatku dochodowego) | 1 834 | 747 |
| Pozostałe rozrachunki z pracownikami | 1 | 31 |
| Kaucje i depozyty | 228 | 467 |
| Pozostałe rozrachunki | 1 126 | 3 488 |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | 415 | 358 |
| Ubezpieczenia | 132 | 128 |
| Licencje | 224 | 195 |
| Koszty dostosowania gry na platformy | 36 | - |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 23 | 35 |
| Razem pozostałe aktywa | 3 604 | 5 091 |
| w tym długoterminowe: | - | 11 |
| Pozostałe | - | 11 |
Na dzień 31.12.2020 r. pozostałe aktywa składały się głównie z:
- Należności z tytułu podatków (1 169 tys. zł); zawierają VAT należny;
- Pozostałych rozrachunków (1 126 tys. zł), w tym:
- saldo z EP Office 1 sp. z o.o. dotyczące nienależnie pobranych gwarancji w łącznej kwocie 798 tys. zł (173 tys. EUR). Zarząd Spółki stoi na stanowisku, że zebrane dowody, dokumentacja procesowa i argumentacja prawna pozwalają przyjąć, że prawdopodobieństwo wygrania tej sprawy jest wysokie, a w konsekwencji utworzenie odpisu na tę należność nie jest zasadne.
- saldo w wysokości 319 tys. zł (85 tys. USD) z Original Force Ltd. Opis sprawy znajduje się w Sprawozdaniu Zarządu z Działalności Grupy za rok 2020 (Rozdział IV, punkt 12). Na podstawie zawartej ugody z Original Force Ltd. Spółka otrzymała wszystkie płatności w lutym 2021 r. i w związku z tym sprawa ugody jest zamknięta, a należność Spółki od Original Force Ltd. została w całości spłacona.
Nota 10: Kapitał akcyjny Jednostki dominującej
Na dzień 31.12.2020 r. kapitał akcyjny Jednostki dominującej składał się z dziewięciu serii akcji o następujących parametrach:
| WARTOŚĆ NOMINALNA | |||
|---|---|---|---|
| SERIA AKCJI | LICZBA | (tys. zł) | REJESTRACJA |
| A - zwykłe na okaziciela / opłacone | 100 000 000 | 1 000 | 01.06.2007 |
| B - zwykłe na okaziciela / opłacone | 400 000 | 4 | 10.08.2008 |
| C - zwykłe na okaziciela / opłacone | 25 000 000 | 250 | 17.12.2008 |
| D - zwykłe na okaziciela / opłacone | 1 100 000 | 11 | 09.10.2009 |
| E - zwykłe na okaziciela / opłacone | 12 649 990 | 126 | 09.01.2014 |
| G - zwykłe na okaziciela / opłacone | 11 000 000 | 110 | 06.12.2016 |
| F - zwykłe na okaziciela / opłacone | 960 000 | 10 | 30.11.2017 |
| H - zwykłe na okaziciela / opłacone | 10 833 025 | 108 | 09.08.2019 |
| I - zwykłe na okaziciela/ opłacone | 21 000 000 | 210 | 21.09.2020 |
| Razem | 182 943 015 | 1 829 |

Struktura własności kapitału akcyjnego na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego jest następująca:
| KAPITAL AKCYJNY - STRUKTURA | Ilość akcji | % głosów |
|---|---|---|
| Marek Tymiński | 53 083 570 | 29,02% |
| Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. | 15 718 357 | 8,59% |
| Pozostali akcjonariusze | 114 141 088 | 62,39% |
| Wszyscy akcjonariusze łącznie | 182 943 015 | 100% |
Nota 11: Kapitał zapasowy Jednostki dominującej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
| SERIA AKCJI | LICZBA | NADWYŻKA (tys. zł) |
|---|---|---|
| B - zwykłe na okaziciela / opłacone | 400 000 | 36 |
| C - zwykłe na okaziciela / opłacone | 25 000 000 | 22 250 |
| D - zwykłe na okaziciela / opłacone | 1 100 000 | 99 |
| E - zwykłe na okaziciela / opłacone | 12 649 990 | 11 259 |
| G - zwykłe na okaziciela / opłacone | 11 000 000 | 24 860 |
| F - zwykłe na okaziciela / opłacone | 960 000 | 663 |
| H - zwykłe na okaziciela / opłacone | 10 833 025 | 9 641 |
| I - zwykłe na okaziciela/ opłacone | 21 000 000 | 24 990 |
| RAZEM | 82 943 015 | 93 798 |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii C | (1 829) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii E | (285) | |
| Przeniesienie na kapitał rezerwowy | (16 000) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii G | (416) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii F | (49) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii H | (470) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii I | (265) | |
| Stan na dzień 31 grudnia 2020 | 74 484 |
Nota 12: Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych
Utworzony uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki CI Games S.A. z dnia 08.11.2010 r. w związku z uchwałą z tego samego dnia w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Spółkę akcji własnych. Kapitał utworzono przez przeniesienie z kapitału zapasowego Spółki kwot, które zgodnie z art. 348 §1 Kodeksu Spółek Handlowych mogą zostać przeznaczone do podziału między akcjonariuszy.
Wysokość kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych na 31.12.2020 r.: 16 000 000 zł. (31.12.2019 r.: 16 000 000 zł).
Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie miało miejsca nabycie akcji własnych przez Emitenta.

Nota 13: Kapitał z aktualizacji wyceny
Spółka w raportowanym okresie nie posiadała kapitału z aktualizacji wyceny ani otwartych pozycji w kontraktach terminowych.
Nota 14: Zobowiązania kredytowe, pożyczkowe i z tytułu leasingu finansowego
| ZOBOWIĄZANIA POŻYCZKOWE | stan na 31.12.2020 tys. zł |
stan na 31.12.2019 tys. zł |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa | 324 | 634 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część dlugoterminowa | 5 867 | 269 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, w tym w rachunku bieżącym | 33 | 24 051 |
| RAZEM | 6 224 | 24 954 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego są głównie związane z wdrożeniem MSSF 16 i rozpoznaniem zarówno aktywa jak i zobowiązania wynikającego z umowy najmu powierzchni biurowej.
W 2020 r. nastąpiła spłata wszystkich zobowiązań kredytowych z tytułu umowy kredytu w rachunku bieżącym oraz z tytułu kredytu odnawialnego.
Na dzień 31.12.2020 r. Grupa nie posiadała zobowiązań z tytułu kredytów lub dłużnych papierów wartościowych. Zobowiązania z tytułu kredytów na koniec 2020 dotyczą salda służbowych kart kredytowych.
Nota 15: Zobowiązania handlowe
| ZOBOWIĄZANIA - PODZIAŁ | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek powiązanych | tys. zł - |
tys. zł - |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek pozostałych | 3 169 | 4 675 |
| do 12 m-cy | 3 169 | 4 675 |
| powyżej 12 m-cy | - | - |
| Zobowiązania handlowe | 3 169 | 4 675 |
| ZOBOWIĄZANIA - STRUKTURA WALUTOWA | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| tys. | tys. | ||
| PLN | 602 | 583 | |
| EUR | 235 | 319 | |
| GBP | 48 | 94 | |
| USD | 329 | 596 |
| ZOBOWIĄZANIA - WIEKOWANIE | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | ||
| bieżące | 3 223 | 3 908 | |
| po terminie: | (54) | 767 | |
| 1 - 30 dni |
(371) | 164 | |
| 31 - 90 dni | 92 | 60 | |
| 91 - 180 dni | 165 | - | |
| pow. 180 dni | 60 | 543 | |
| Zobowiązania handlowe | 3 169 | 4 675 |
Nota 16: Pozostałe zobowiązania
| POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zobowiązania z tyt.podatków (bez podatku doch. od os. prawnych) | 504 | 174 |
| Pozostałe zobowiązania | 82 | 2 |
| Pozostałe zobowiązania | 586 | 176 |
Nota 17: Pozostałe rezerwy krótkoterminowe
| POZOSTAŁE REZERWY | stan na 31.12.2020 tys. zł |
|
|---|---|---|
| Rezerwa na koszty badania bilansu | 119 | 84 |
| Rezerwa na koszty niezafakturowane | 460 | 209 |
| Rezerwa na koszty marketingowe | - | 92 |
| Rezerwa urlopowa | 103 | 118 |
| Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 180 | 180 |
| Razem | 862 | 682 |
Rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe nie są tworzone ze względu na niski średni wiek pracowników i wynikającą z tego nieznaczącą wartość rezerwy.
Nota 18: Aktywa i zobowiązania finansowe – klasyfikacja i wycena
Po analizie poszczególnych klas instrumentów finansowych Zarząd Spółki stwierdził, że wartość bilansowa instrumentów nie odbiega istotnie od ich wartości godziwej zarówno na dzień 31.12.2020 r., jak i 31.12.2019 r.
| Aktywa i zobowiązania finansowe - klasyfikacja i wycena | stan na 31.12.2020 tys. zł |
stan na 31.12.2019 tys. zł |
|---|---|---|
| Aktywa finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 6 833 | 19 921 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 28 207 | 6 659 |
| Aktywa finansowe wycenioane wg. wartości godziwej | ||
| Akcje i udziały nienotowane | - | - |
| Razem aktywa finansowe | 35 040 | 26 580 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 3 169 | 4 675 |
| Zobowiązania finansowe | 6 224 | 24 954 |
| Razem zobowiązania finansowe | 9 393 | 29 629 |
Grupa jest narażona na następujące rodzaje ryzyka wynikające z korzystania z instrumentów finansowych:
Ryzyko kredytowe, przepływów pieniężnych
Ryzyko kredytowe związane jest z ryzykiem poniesienia straty finansowej w sytuacji, gdy druga strona kontraktu o instrument finansowy nie wykona obowiązków wynikających z umowy. Ryzyko to jest związane głównie z należnościami handlowymi i udzielonymi pożyczkami.
Grupa nie stosuje obecnie ubezpieczenia należności handlowych. Zabezpieczeniem przed ryzykiem z tytułu utraty wartości tych instrumentów finansowych jest współpraca z kontrahentami posiadającymi stabilną sytuację finansową oraz bieżące jej monitorowanie. Nie występują też istotne opóźnienia w regulowaniu należności Grupy.
Ryzyko walutowe
Zobowiązania oraz należności będące rezultatem bieżącej działalności powstawały w większości w walutach innych niż polski złoty, który jest walutą funkcjonalną i prezentacji. Emitent wykorzystuje zobowiązania w walutach innych niż funkcjonalna jako zabezpieczenie ryzyka kursowego z tytułu należności walutowych.
W 2020 r. większość przychodów Grupy Kapitałowej generowanych było głównie w dwóch walutach: euro i dolarach amerykańskich. Jednostka dominująca zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym, zaciągając zobowiązania w tych walutach. W dniu 29.03.2021 r. Spółka zawarła pięć kontraktów terminowych typu forward na sprzedaż USD, na łączną kwotę 1,5 mln USD z terminem realizacji sierpień– grudzień 2021 r.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa obecnie nie jest stroną kredytów bankowych.
Analiza wrażliwości
Tabela poniżej prezentuje wpływ 10% zmiany kursu walut EUR i USD na salda należności, zobowiązań i gotówki na dzień 31.12.2020 r.
| INSTRUMENTY FINANSOWE - WRAŻLIWOŚĆ | stan na 31.12.2020 | +/- 10% PLN/EUR | +/- 10% PLN/USD |
|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | tys. zł | |
| Należności | 6 833 | 248 | 312 |
| Zobowiązania | 3 169 | 108 | 124 |
| Gotówka | 28 207 | 215 | 1 696 |
Ryzyko stopy procentowej
Wysokość stóp procentowych uzależniona była od stóp międzybankowych LIBOR i WIBOR i tym samym od ryzyka stopy procentowej całych systemów gospodarczych.
Grupa nie stosuje instrumentów zabezpieczających ten rodzaj ryzyka.
Ryzyko cenowe
Grupa zabezpiecza się przed możliwością spadku wartości instrumentów finansowych oraz przed ryzykiem zmniejszenia wielkości przepływów środków pieniężnych związanych z nimi, prowadząc sprzedaż w wielu krajach i systemach gospodarczych. Zabezpiecza to przed wahaniami koniunktury na jednym rynku. Grupa wprowadza do swojej oferty nowe lepsze produkty oraz na nowe konsole, rozszerzając ofertę i wzmacniając swoją przewagę konkurencyjną. Staranny dobór dystrybutorów i ocena ich kondycji finansowej wpływa również na obniżenie ryzyka cenowego.
Ryzyko nowych tytułów gier
Działalność Spółki skupiona jest na produkcji gier komputerowych. Produkcja gier komputerowych wymaga ponoszenia znaczących nakładów na koszty prac rozwojowych oraz znaczących nakładów marketingowych, co ogranicza możliwość dywersyfikowania ryzyka i rozkładania go na różne produkty (tytuły). W rezultacie następuje koncentracja ryzyka na stosunkowo niewielu tytułach gier, które w danym momencie oczekują na debiut. Taka koncentracja ryzyka powoduje, że w przypadku niepowodzenia w sprzedaży gry spółka narażona jest na znaczący spadek przychodów ze sprzedaży, wyników netto oraz na problemy płynnościowe.
Nota 19: Informacja o segmentach operacyjnych
Podstawowymi segmentami w działalności Grupy są produkcja i sprzedaż własnych gier oraz działalność wydawnicza, która została rozpoczęta w II połowie 2018 r. Ze względu na fakt, że w roku sprawozdawczym 2020 r. nie zostały spełnione progi ilościowe zgodnie z par. 13 MSSF 8, tj.: (i) przychody segmentu nie przekroczyły 10% łącznych przychodów segmentu pochodzące zarówno ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych jak i transferów pomiędzy segmentami, (ii) wynik finansowy segmentu wyrażony w wartości bezwzględnej nie stanowił co najmniej 10% wartości bezwzględnych połączonego zysku wszystkich segmentów operacyjnych, które nie wykazały straty lub połączonej straty wszystkich segmentów operacyjnych, które wykazały stratę, (iii) aktywa segmentu nie stanowią 10% lub więcej ogółu aktywów wszystkich segmentów operacyjnych, Grupa nie prezentuje informacji dotyczącej segmentu wydawniczego.
Nota 20: Przychody ze sprzedaży
Strukturę sprzedaży Grupy w podziale na dystrybucję na nośnikach i dystrybucję cyfrową oraz podział geograficzny zaprezentowano poniżej.
Struktura sprzedaży Grupy w ujęciu wartościowym:
| Struktura sprzedaży | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Gry na konsole | 67% | 76% |
| Gry na PC | 33% | 24% |
Poniżej przedstawiono strukturę przychodów ze sprzedaży produktów Grupy w ujęciu wartościowym:
| Przychody | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| tys. zł | Udział (%) | Udział (%) | ||
| Sprzedaż na nośnikach fizycznych | 11 617 | 25% | 26 143 | 55% |
| Licencje | - | - | 2 | - |
| Sprzedaż cyfrowa | 34 365 | 75% | 21 159 | 45% |
| Pozostała sprzedaż | 29 | - | 174 | - |
| Razem | 46 010 | 100% | 47 478 | 100% |
Struktura przychodów ze sprzedaży Grupy w ujęciu ilościowym:
| 2020 | 2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| Przychody | tys. zł | Udział (%) | Udział (%) | |
| Sprzedaż na nośnikach fizycznych | 183 250 | 11% | 454 131 | 22% |
| Lecencje | - | - | - | - |
| Sprzedaż cyfrowa | 1 507 571 | 89% | 1 640 601 | 78% |
| Pozostała sprzedaż | - | - | - | - |
| Razem | 1 690 821 | 100% | 2 094 732 | 100% |
Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży Grupy (w ujęciu wartościowym):
| Przychody | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zagranica | 45 800 | 46 234 |
| Udział (%) | 100% | 97% |
| Kraj | 210 | 1 244 |
| Udział (%) | 0% | 3% |
| Razem | 46 010 | 47 478 |
Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży Grupy (w ujęciu ilościowym):
| Przychody | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Zagranica | 1 673 967 | 2 026 511 |
| udział (%) | 99% | 97% |
| Kraj | 16 854 | 68 221 |
| udział (%) | 1% | 3% |
| Razem | 1 690 821 | 2 094 732 |

Nota 21: Koszty według rodzaju
| KOSZTY WEDŁUG RODZJAU | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Amortyzacja | 19 090 | 19 467 |
| Zużycie materiałów i energii | 242 | 255 |
| Usługi obce | 8 945 | 7 931 |
| Podatki i opłaty | 55 | 110 |
| Świadczenia pracownicze | 3 118 | 3 107 |
| Pozostałe koszty | 2 114 | 8 626 |
| Koszty według rodzaju | 33 564 | 39 496 |
| Koszt sprzedaży | (5 777) | (13 551) |
| Koszty ogólne | (5 479) | (5 806) |
| Wartość sprzedanych produktów | 4 375 | 8 874 |
| Koszt sprzedanych produktów | 26 683 | 29 013 |
| 2020 | 2019 | |
| ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE | tys. zł | tys. zł |
| Wynagrodzenia | 2 580 | 2 549 |
| Ubezpieczenia społeczne | 299 | 299 |
| Inne świadczenia na rzecz pracowników | 239 | 259 |
| Razem świadczenia pracownicze | 3 118 | 3 107 |
Nota 22: Pozostałe przychody operacyjne
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 18 | 1 |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów | - | 29 |
| Odszkodowania | - | 2 764 |
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - |
| Spisane zobowiązania | 412 | 697 |
| Refaktury | 49 | 127 |
| Różnice inwentaryzacyjne | - | 16 |
| Najem | 112 | 134 |
| Pozostałe | 741 | 961 |
| Razem pozostałe przychody operacyjne | 1 332 | 4 729 |

Nota 23: Pozostałe koszty operacyjne
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Odpis aktualizujący wartość należności | - | 19 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | 199 | - |
| Likwidacja zapasów i środków trwałych | 23 | 1 000 |
| Odpis aktualizujący wartość wartości niematerialnych i prawnych | - | - |
| Spisane należności | 30 | 200 |
| Refaktury | 81 | 117 |
| Różnice inwentaryzacyjne | - | 33 |
| Koszty sądowe | 254 | 789 |
| Podatek u źródła jako koszt | 29 | 543 |
| Pozostałe | 58 | 89 |
| Razem pozostałe koszty operacyjne | 674 | 2 790 |
Nota 24: Przychody i koszty finansowe
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE | tys. zł | tys. zł |
| Odsetki naliczone | 2 | 10 |
| Różnice kursowe netto dodatnie | 139 | - |
| Pozostałe | - | - |
| Razem przychody finansowe | 141 | 10 |
| Odsetki naliczone | 127 | 622 |
| Różnice kursowe netto ujemne | - | 174 |
| Odpis aktualizujący wartość aktywów finansowych | - | - |
| Prowizje i inne opłaty | 201 | 42 |
| Inne koszty finansowe | 10 | - |
| Razem koszty finansowe | 338 | 838 |
Nota 25: Podatek dochodowy
| PODATEK DOCHODOWY | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zysk brutto | 8 532 | 219 |
| Podatek dochodowy bieżący | (2 614) | (137) |
| Podatek odroczony: | 1 179 | (2 959) |
| Zmniejszenie/zwiększenie aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (2 721) | (916) |
| Zmniejszenie/zwiększenie rezerwy z tytułu podatku odroczonego | 3 900 | (2 043) |
| Razem podatek dochodowy | (1 435) | (3 096) |
| Zysk netto | 7 097 | (2 877) |
Obciążenie wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego składa się z podatku bieżącego i podatku odroczonego (pozycja niegotówkowa):
- Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji przychodów i kosztów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
- Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach między wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
W 2020 r. Spółka osiągnęła dochód podatkowy i w związku z tym rozliczyła stratę podatkową z lat ubiegłych.
Podatek odroczony Grupy składa się z następujących pozycji:
- zmniejszenie salda aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 2 721 tys. zł, głównie w wyniku wykorzystania strat podatkowych z lat ubiegłych; oraz
- zmniejszenia salda rezerwy z tytułu podatku odroczonego w wysokości 3 900 tys. zł wynikającego głównie z malejącej różnicy między wartością podatkową i księgową prac rozwojowych.
Wyliczenie aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego prezentowane jest w Nocie 4.
Nota 26: Efektywna stopa podatkowa
| EFEKTYWNA STOPA OPODATKOWANIA | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zysk/strata przed opodatkowaniem | 8 532 | 219 |
| Podatek w oparciu o stopę podatkową 19% | 1 621 | - |
| Przychody nie podlegające opodatkowaniu, wartość podatkowa | 171 | (1 097) |
| Przychody/koszty spółek jawnych gdzie CI GAMES S.A. / Business Area Sp.zo.o. jest płatnikiem | (25) | 5 |
| Przychody zwiększające podstawe opodatkowania | 10 | |
| Koszty nie podlegające odliczeniu, wartość podatkowa | 3 719 | 4 490 |
| Koszty stanowiące koszt podatkowy nie zaliczone do kosztow bilansowych | (76) | (3 225) |
| Podatek u źrodła | (1 499) | (137) |
| Podatek dochodowy | 1 437 | 37 |
| Efektywna stopa opodatkowania | 17% | 17% |

Nota 27: Transakcje z podmiotami powiązanymi
Wszystkie transakcje zostały zawarte na warunkach rynkowych.
| Transakcje za okres od 1.01 | PRZYCHODY | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA | |
|---|---|---|---|---|
| do 31.12.2020 i salda na 31.12.2020 | KOSZTY | |||
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| CI Games USA Inc. | - | 8 329 | 9 748 | - |
| Business Area Sp. z o.o. | - | 2 | - | - |
| Business Area Sp. z o.o. Sp.J. | 49 | 22 | - | 680 |
| CI Games S.A. Sp. J. | 104 | 2 | - | 193 |
| United Label S.A. | 912 | 230 | 4 791 | 584 |
| CI Games UK Limited | 56 | - | 119 | - |
| CI Games BUCHAREST STUDIO SRL | - | 2 | 431 | |
| CI Games Mediterranean Projects | - | 21 | 2 750 | - |
| RAZEM | 1 121 | 8 608 | 17 839 | 1 457 |
Transakcje ze spółkami powiązanymi osobowo z Panem Markiem Tymińskim – głównym akcjonariuszem Spółki, który bezpośrednio lub pośrednio kontroluje następujące podmioty:
| Transakcje za okres od 1.01 | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA | ||
|---|---|---|---|---|
| do 31.12.2020 i salda na 31.12.2020 | KOSZTY | PRZYCHODY | ||
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| Onimedia Sp. z o.o. | - | 2 | - | - |
| Premium Restaurants Sp. z o.o. | - | - | - | 9 |
| Premium Food Restaurants S.A. | - | - | 84 | - |
| Fine Dining Sp. z o.o. | - | - | 174 | - |
| RAZEM | - | 2 | 258 | 9 |
Transakcje z Członkami Rady Nadzorczej i Członkami Zarządu CI Games S.A., w tym ze spółkami powiązanymi z nimi osobowo:
| Transakcje za okres od 1.01 | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA | ||
|---|---|---|---|---|
| do 31.12.2020 i salda na 31.12.2020 | KOSZTY | PRZYCHODY | ||
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| Marek Tymiński | 60 | - | - | - |
| ADVISOR Rafał Berliński | 87 | - | - | - |
| BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer SPÓŁKA JAWNA | 143 | - | - | - |
| RAZEM | 290 | - | - | - |

Nota 29: Informacje o zatrudnieniu w Grupie CI Games
| STRUKTURA ZATRUDNIENIA | stan na 31.12.2020 | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Pracownicy produkcyjni* | 76 | 41 |
| Administracja i sprzedaż | 24 | 21 |
| Zatrudnienie łącznie | 100 | 62 |
* Podane dane liczbowe obejmują stałych współpracowników Spółki, którzy bezpośrednio i osobiście przyczyniają się do jej funkcjonowania, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, inne stosunki prawne o podobnym charakterze) oraz długości planowanego okresu współpracy (czas nieokreślony, czas określony, okres próbny).
Nota 30: Wysokość wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej CI Games S.A.
Wysokość wynagrodzenia Zarządu CI Games S.A. w Grupie w 2020 r.:
| Imię i nazwisko | Roczne wynagrodzenie | |
|---|---|---|
| Stanowisko | brutto w Grupie (zł) | |
| Marek Tymiński | Prezes Zarządu | 1 300 444 |
| Monika Rumanianek | Członek Zarządu | 242 600 |
Wysokość wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej CI Games S.A. w 2020 r.:
| Norbert Biedrzycki Marcin Garliński |
Członek RN do 14.10.2020 Członek RN |
9 000 15 000 |
|---|---|---|
| Grzegorz Leszczyński | Członek RN | 15 000 |
| Tomasz Litwiniuk | Członek RN do 25.05.2020 | 3 000 |
| Krzysztof Kaczmarczyk | Członek RN od 09.10.2020 | 6 000 |
| Rafał Berliński | Członek RN od 27.07.2020 | 12 000 |
Nota 31: Zdarzenia po dniu bilansowym
W dniu 29.03.2021 r. Spółka nabyła transakcje forward na sprzedaż 1,5 mln USD po kursie wymiany 3,94 PLN/USD z okresem realizacji sierpień–grudzień 2021.
Po dniu bilansowym, Zarząd CI Games S.A. podpisał:
▪ Oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. z dnia 09.032021 r., stosownie do umowy dotyczącej pokrycia kosztów i wydatków związanych z tzw. relokacją biura Spółki, zawartą z Ghelamco GP 11 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością THE HUB spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Warszawie zawartej w dniu 21.12.2020 r.

▪ Oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c. z dnia 23.03.2021 r., stosownie do umowy najmu krótkoterminowego lokalu biurowego zawartej ze Spektrum Tower spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zawartej w dniu 17.03.2021 r.
Nota 32: Zysk netto na 1 akcję
Skonsolidowany zysk netto na 1 akcję CI Games S.A. pozostającą w obrocie (liczba akcji została policzona jako średnioważona liczba akcji w obrocie w roku 2020) na dzień 31.12.2020 r. wynosi 0,04 zł.
Nota 33: Dystrybucja zysku netto za rok 2020 oraz za rok 2019
Zwyczajne Walne Zgromadzenie CI Games S.A. z dnia 27.07.2020 r. podjęło uchwałę o przeznaczeniu zysku osiągniętego w 2019 r. przez Spółkę w wysokości 2 007 435,33 zł na pokrycie strat z lat ubiegłych.
Rekomendacje dotyczące podziału zysku netto Spółki z 2020 r.: Zarząd Emitenta rekomenduje przeznaczyć zysk netto wypracowany w 2020 roku na pokrycie strat z lat ubiegłych.
Nota 34: Zobowiązania i należności warunkowe
Na dzień 31.12.2020 r. Grupa nie posiadała zobowiązań warunkowych.
Nota 35: Toczące się postępowania sądowe
Na dzień przygotowania / publikacji niniejszego sprawozdania brak jest sporów, których łączna wartość stanowi odpowiednio co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta.
Spółka informowała w Raporcie rocznym z dnia 27.03.2020 r. o wszczęciu w dniu 17.10.2019 r. postępowania sądowego z powództwa CI Games S.A. Spółka złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko EP Retail sp. z o.o., EP Office 2 sp. z o.o., EP Office 1 sp. z o.o. i EP Apartments sp. z o.o. (zwanym dalej łącznie "Pozwanymi") o zapłatę bezprawnie pobranych środków z tytułu gwarancji bankowej, nadpłaconych kosztów operacyjnych i nadpłaconego czynszu najmu. Wartość przedmiotu sporu wynosi 879 tys. zł (180 tys. EUR i 48 tys. zł). Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania postępowanie sądowe jest w toku.
Nota 36: Stanowisko Zarządu Spółki odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników za dany rok obrotowy, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie rocznym w stosunku do wyników prognozowanych
Zarząd Spółki nie opublikował prognoz dotyczących skonsolidowanych wyników Grupy Kapitałowej CI Games ani jednostkowych wyników CI Games S.A. zaprezentowanych w sprawozdaniach finansowych za rok 2020.
Oświadczenie Zarządu CI Games S.A.
W sprawie rzetelności sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Stosownie do postanowień par. 71 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 757) Zarząd CI Games S.A. oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową oraz finansową Grupy Kapitałowej CI Games oraz jej wynik finansowy, jak również, że roczne sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej CI Games zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
W sprawie podmiotu uprawnionego do badania jednostkowego sprawozdania finansowego CI Games S.A. i skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej CI Games
W dniu 16 maja 2019 r. Rada Nadzorcza CI Games S.A. dokonała wyboru rekomendowanej przez Komitet Audytu firmy UHY ECA Audyt sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Krakowie na audytora dokonującego przeglądu półrocznych oraz badania rocznych sprawozdań finansowych Spółki na rok 2019 i 2020. Wybrany podmiot jest wpisany na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, prowadzoną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod numerem ewidencyjnym 3115.
Zarząd CI Games S.A.



Elektronicznie
Prezes Zarządu Członek Zarządu

Anna Matyszkiewicz
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych