AI assistant
CI Games S.A. — Audit Report / Information 2019
Mar 29, 2020
5562_rns_2020-03-29_32dc06bc-dc48-4a1b-806d-dd2075f3fcd2.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

r.
bbbbbbbbbbbbbbbbbb

| SPIS TREŚCI 2 | ||||
|---|---|---|---|---|
| I. | WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA OKRES OD 01.01.2019 R. DO 31.12.2019 R 3 |
|||
| 1. | INFORMACJE O SPÓŁCE 3 | |||
| 2. | UDZIAŁY W INNYCH PODMIOTACH 3 | |||
| 3. | SKŁAD ORGANÓW EMITENTA 4 | |||
| 4. | PODSTAWA PREZENTACJI I PRZYGOTOWANIE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 4 | |||
| 5. | ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI 5 | |||
| 6. | OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI 5 | |||
| 7. | WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI 5 | |||
| 8. | PROFESJONALNY OSĄD, ZAŁOŻENIA I OSZACOWANIA 6 | |||
| 9. | KOREKTY BŁĘDÓW 7 | |||
| 10. | ZASTOSOWANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI 9 | |||
| 11. | ZMIANA ZASAD RACHUNKOWOŚCI (PRZEKSZTAŁCENIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH) 24 | |||
| II. | WYBRANE DANE FINANSOWE27 | |||
| III. | DANE FINANSOWE CI GAMES ZA OKRES OD 01.01.2019 R. DO 31.12.2019 R29 | |||
| IV. | INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO CI GAMES S.A. 34 |

I. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego za okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
1. Informacje o Spółce
- CI Games S.A. ("Jednostka dominująca", "Emitent", "Spółka") została zarejestrowana w dniu 01.06.2007 r. jako City Interactive S.A. Spółka powstała z przekształcenia City Interactive Sp. z o.o. (stwierdzonego aktem notarialnym pod nr Rep. A 2682/2007 z dnia 16.05.2007 r.). W dniu 7 sierpnia 2013 roku Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę firmy Spółki z dotychczasowej na CI Games S.A. Siedziba Spółki mieści się w Warszawie przy ulicy Twardej 18.
- Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000282076. Wpisu dokonał Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy wynosi 1 619 430,15 zł.
- NIP: 118-15-85-759.
- REGON: 017186320.
- Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
- Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja, wydawnictwo oraz dystrybucja gier komputerowych.
- Spółka jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
2. Udziały w innych podmiotach
Na dzień 31.12.2019 CI Games S.A. miała udziały i akcje w następujących podmiotach:
- CI Games S.A. (poprzednio pod firmą City Interactive S.A.) z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 1 619 430,15 zł. Jednostka dominująca.
- United Label S.A. z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 100 000 zł. 100% akcji w posiadaniu CI Games S.A.
- CI Games USA, Inc. z siedzibą w stanie Delaware, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Kapitał zakładowy 50 000 USD. 100% akcji w posiadaniu CI Games S.A.
- Business Area sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy: 5 000 zł. 100% udziałów w posiadaniu CI Games S.A.
- Business Area sp. z o.o. sp.j. z siedzibą w Warszawie. 99,99% udziałów w posiadaniu CI Games S.A.; pozostałe 0,01% w posiadaniu Business Area sp. z o.o.
- CI Games S.A. sp.j. z siedzibą w Warszawie (przekształcona ze spółki CI Games IP sp. z o.o. z dniem 19 września 2015 r.). 99,99% udziałów w posiadaniu Business Area sp. z o.o.; pozostałe 0,01% udziałów w posiadaniu CI Games S.A.
- CI Games UK Ltd. z siedzibą w Uxbridge, Wielka Brytania. 100% udziałów w posiadaniu CI Games S.A.
- W 2019 r. nastąpiła likwidacja spółki CI Games Cyprus Ltd. z likwidacji z siedzibą w Nikozji, Cypr. 100% udziałów było w posiadaniu CI Games S.A.

3. Skład organów Emitenta
W ciągu 2019 r. Członkami Zarządu Spółki byli:
| Marek Tymiński | Prezes Zarządu | przez cały 2019 rok |
|---|---|---|
| Monika Rumianek | Członek Zarządu | przez cały 2019 rok |
Rada Nadzorcza Spółki w 2019 r. działała w składzie:
| Ryszard Bartkowiak | Przewodniczący Rady Nadzorczej | przez cały 2019 rok |
|---|---|---|
| Grzegorz Leszczyński | Członek Rady Nadzorczej | przez cały 2019 rok |
| Tomasz Litwiniuk | Członek Rady Nadzorczej | przez cały 2019 rok |
| Norbert Biedrzycki | Członek Rady Nadzorczej | przez cały 2019 rok |
| Marcin Garliński | Członek Rady Nadzorczej | przez cały 2019 rok |
4. Podstawa prezentacji i przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe CI Games obejmuje okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. Dane porównywalne obejmują okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r., a dane bilansowe prezentują stan na 31.12.2019 r. i 31.12.2018 r.
Zakres sprawozdania finansowego jest zgodny z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. 2018 r. poz.757) ("Rozporządzenie").

5. Założenie kontynuacji działalności
Jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd CI Games S.A. stoi na stanowisku, że Spółka jest w stanie:
- prowadzić bieżącą działalność i regulować zobowiązania,
- kontynuować produkcję kolejnych tytułów gier.
W związku z sytuacją związaną z epidemią COVID-19 (koronawirusa) i niepewnością gospodarczą w Polsce i na świecie, Zarząd stoi na stanowisku, że obecna sytuacja nie stanowi zdarzenia powodującego korekty w sprawozdaniu finansowym za rok 2019. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego sytuacja ulega ciągłym zmianom i Zarząd jednostki uważa, że nie jest możliwe przedstawienie szacunków potencjalnego wpływu obecnej sytuacji na Spółkę. Zarząd na bieżąco monitoruje potencjalny wpływ i podejmie wszelkie możliwe kroki, aby złagodzić wszelkie negatywne skutki dla Spółki.
6. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31.12.2019 zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej przyjętymi przez Unię Europejską (MMSF UE). Spółka zastosowała spójne zasady rachunkowości przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok zakończony 31.12.2019 r. z zasadami stosowanymi przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2018 za wyjątkiem Standardów i Interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się od 01.01.2019 r. Standardy i interpretacje które weszły życie od 01.01.2019 r. prezentowane są w Rozdziale I punkt 11 .
Prezentowane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Spółki na dzień 31.12.2019 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy, zakończony dnia 31.12.2019 roku.
7. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Dane w sprawozdaniu finansowym w notach do sprawozdania finansowego zostały podane w tysiącach złotych, które są walutą prezentacji i walutą funkcjonalną.
Dane bilansowe przeliczono według średniego kursu ogłoszonego przez Prezesa NBP na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, który na dzień bilansowy wynosił:
- na dzień 31/12/2018 4,3000 zł/ EUR
- na dzień 31/12/2019 4,2585 zł/ EUR

Dane rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych przeliczono na EURO według kursu ustalonego jako średnia arytmetyczna średnich kursów ogłaszanych przez Prezesa NBP na ostatni dzień każdego miesiąca roku:
- 2018 4,2669 zł/ EUR
- 2019 4,3018 zł/ EUR
8. Profesjonalny osąd, założenia i oszacowania
Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu zastosowania osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady rachunkowości oraz wartość aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł.
Zarząd na bieżąco weryfikuje szacunki i założenia, i ujmuje ich zmiany w okresie w którym je dokonano. Rzeczywista wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Kluczowe obszary co do których zastosowano profesjonalny osąd, szacunki i założenia:
Amortyzacja prac rozwojowych – podstawą do naliczania amortyzacji naturalnej zakończonych prac rozwojowych jest założenie dotyczące przewidywanej liczby sprzedanych gier w przyszłości. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętej stawki amortyzacji.
Aktywo z tytułu podatku odroczonego – Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Zarząd Spółki analizuje i weryfikuje przyjęte szacunki dotyczące prawdopodobieństwa odzyskania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu.
Utrata wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne oraz pojedynczych składników rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych Stwierdzenie utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Do istotnych założeń uwzględnianych przy szacunkach tej wartości należą takie zmienne jak: stopa dyskontowa oraz szacowane ilości sprzedanych gier. Na dzień 31.12.2019 roku, po przeprowadzeniu analiz przepływów pieniężnych dla poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne i wykonaniu stosownych testów na utratę wartości dla aktywów, które tego wymagały.
Stopa dyskonta leasigobiorcy – stopa dyskonta zastosowana przy umowie najmu zdefiniowana jako stopa procentowana leasingu ujęta jako stopa wolna od ryzyka i premia za ryzyko kredytowe.
Odpisy aktualizujące wartość należności – oszacowane jako oczekiwane straty kredytowe dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych rozrachunków.
Odpis aktualizujący wartość zapasów – oszacowany na podstawie wiekowania zapasów i wartości odzyskiwalnej netto jako szacowana cena sprzedaży.

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi – regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności Spółki mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania kar i grzywien. Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy oraz KIMSF 23 w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi. Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Spółka ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
9. Korekty błędów
W raportowanym okresie sprawozdawczym dokonano korekty istotnych błędów dotyczących sprawozdań finansowych z poprzednich okresów. Korekta ta dotyczyła skorygowania części aktywa z tytułu podatku odroczonego wyliczonego na podstawie strat podatkowych za lata 2013-2017 (opisane w Nocie 6).
Zgodnie ze standardem MSR 8, Spółka skorygowała błędy okresu poprzedniego poprzez skorygowanie informacji porównawczych prezentowanych w sprawozdaniach finansowych późniejszego okresu w którym błąd wykryto tj. skorygowała salda aktywa z tytułu podatku odroczonego i salda kapitałów własnych za poprzednie okresy.

| AKTYWA | stan na 31.12.2018 | ||
|---|---|---|---|
| tys. zł |
|||
| przed | korekta | po korekcie | |
| AKTYWA TRWAŁE | 77 157 | (12 494) | 64 663 |
| Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 19 151 | (12 494) | 6 657 |
| AKTYWA OBROTOWE | 17 283 | - | 17 283 |
| AKTYWA RAZEM | 94 440 | (12 494) | 81 946 |
| PASYWA | stan na 31.12.2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| tys. zł |
||||
| przed | korekta | po korekcie | ||
| KAPITAŁ WŁASNY | 68 416 | (12 944) | 55 472 | |
| Zyski zatrzymane | 9 300 | (12 944) | (3 644) | |
| ZOBOWIĄZANIA | 26 024 | 450 | 26 474 | |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | 450 | 450 | |
| PASYWA RAZEM | 94 440 | (12 494) | 81 946 | |
| Wartość księgowa (w tys. zł) | 68 416 | (12 944) | 55 472 | |
| Liczba akcji (w tys. szt.) | 151 110 | 151 110 | 151 110 | |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 0,45 | (0,09) | 0,37 |
| Pozycja sprawozdania | Wpływ na zyski zatrzymane 31.12.2018 |
||
|---|---|---|---|
| (-) | (-) | tys. zł |
|
| Błąd dotyczył ujęcia strat podatkowych za lata 2013- 2017 (wynikających z transakcji znakowych) do wyliczenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
Zysk (strata z lat ubiegłych |
(12 944) |
Korekta błędu poprzednich okresów nie miała wpływu na wskaźnik zysku/straty netto na 1 akcję w 2018 r.
| za okres od 1.01 | ||
|---|---|---|
| do 31.12.2018 | ||
| tys. zł | ||
| Zysk (strata) netto (w tys. zł) | (21 508) | |
| Liczba akcji (w tys. szt.) | 151 110 | |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) | (0,14) |

10. Zastosowane zasady rachunkowości
a) Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Roczne sprawozdanie finansowe jest sporządzane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przyjętymi przez Unię Europejską ("UE") oraz interpretacjami przyjętymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i Komitet ds. Integracji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (KIMSR) mającymi zastosowanie do prowadzonej przez Spółkę działalności i obowiązujące w rocznych okresach sprawozdawczych rozpoczynających się od 1 stycznia 2007 roku oraz wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. nr 33 poz. 259).
Sprawozdanie finansowe za okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. jest kolejnym skonsolidowanym rocznym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSR/MSSF. Dane porównywalne za okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. pochodzą ze skonsolidowanego sprawozdania sporządzonego zgodnie z MSR/MSSF. Datą przejścia na MSR/MSSF był dzień 01.01.2007 r.
b) Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Dane w sprawozdaniu finansowym w notach do sprawozdania finansowego zostały podane w tysiącach złotych, które są walutą prezentacji i walutą funkcjonalną.
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w przedłożonym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jak również przy sporządzaniu zgodnego z MSR/MSSF bilansu otwarcia na dzień 01.01.2007 r. dla celów przejścia z polskich zasad rachunkowości na sprawozdawczość zgodną z MSR/MSSF.
Dla sprawozdań finansowych Spółka za rok obrotowy rozpoczynający się z dniem 1 stycznia 2019 r. efektywne są następujące nowe standardy i zmiany do istniejących standardów, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską:
- MSSF 16 Leasing;
- Interpretacja KIMSF 23 Niepewność Związana z Ujęciem Podatku Dochodowego;
- Zmiany do MSSF 9 Instrumenty Finansowe;
- Zmiany do MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach;
- Zmiany do MSR 19 Świadczenia pracownicze;
- Zmiany do MSSF Ulepszenia 2015-2017.
Zastosowanie powyższych zmian do standardów nie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Spółki z wyjątkiem zmian wynikających z wdrożenia MSSF 16 (opisanego w punkcie e) poniżej).
c) Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach towarów i świadczeniu usług, w celu oddania do używania innym

podmiotom na podstawie umowy najmu oraz którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden okres.
Koszty poniesione w terminie późniejszym ujmuje się w wartości bilansowej składnika aktywów lub wykazuje jako oddzielny składnik aktywów tylko wówczas, gdy prawdopodobne jest, że Spółka uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tym składnikiem aktywów, a cenę nabycia danej pozycji można zmierzyć w sposób wiarygodny. Wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat okresu obrotowego, w którym zostały poniesione. Koszt wytworzenia zwiększany jest o opłaty oraz dla określonych aktywów o koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z zasadami określonymi w zasadach rachunkowości Spółki.
Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości.
Amortyzacja dotycząca tych środków trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania. Dla każdego nowego przyjmowanego na stan środka trwałego służby techniczne mają obowiązek, jeśli jest to możliwe, wydzielić istotną część składową i określić sposób amortyzacji.
Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych, jak również dla celów jeszcze nieokreślonych, prezentowane są w bilansie wg kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:
- urządzenia techniczne i maszyny 20-60%,
- pozostałe środki trwałe 20%.
Od 01.01.2020 Spółka zwiększyła wartość środków trwałych rozpoznawanych na bilansie o wartości początkowej z 1.000 zł na 5.000 zł.
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty mające na celu wymianę ujmowanych odrębnie części składnika rzeczowych aktywów trwałych. Inne koszty są kapitalizowane jedynie, gdy można je wiarygodnie zmierzyć i zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane ze składnikiem majątku rzeczowego. Pozostałe nakłady są rozpoznawane na bieżąco w rachunku zysków i strat jako koszty.
d) Wartości niematerialne
(i) Wartości niematerialne
Składnik wartości niematerialnych Spółka ujmuje tylko wtedy, gdy:
a) jest prawdopodobne, że Spółka osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów oraz
b) można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.
Do wartości niematerialnych zalicza się wartości niematerialne o wartości początkowej wynoszącej co najmniej 1.000 zł. Od dnia 01.01.2020 kwota ta została zwiększona do 5.000 zł. Wartości składników majątku mających cechy wartości niematerialnych o wartości nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł zalicza się do kosztów bieżącej działalności operacyjnej.

Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:
- licencje 20%-90%,
- oprogramowanie komputerowe 50%.
(ii) Prace rozwojowe
Wydatki na prace badawcze są odnoszone w koszty w momencie ich poniesienia.
Spółka zalicza nakłady na tworzenie gier do pozycji Prac rozwojowych.
Koszty prac rozwojowych poniesione przed rozpoczęciem produkcji lub zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych zaliczane są do wartości niematerialnych, jeżeli Spółka jest w stanie udowodnić:
- możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży,
- zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
- zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne korzyści ekonomiczne. Między innymi, Spółka powinna udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik, lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych,
- dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które maja służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszty prac rozwojowych, o z góry założonym okresie użytkowania, dla których możliwe jest określenie szacunków dotyczących ilości sprzedaży podlegają amortyzacji metodą naturalną proporcjonalnie do zrealizowanej sprzedaży. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych kończy się w momencie, gdy dany składnik aktywów został zakwalifikowany do sprzedaży lub przestał być ujmowany w księgach.
Okres amortyzacji równy jest okresowi ekonomicznej użyteczności posiadanego zasobu. Koszty prac rozwojowych są amortyzowane w ciągu przewidywanego okresu osiągania przychodów ze sprzedaży, jednak nie dłuższego niż 5 lat.
Spółka nie amortyzuje kosztów prac rozwojowych o nieokreślonym okres użytkowania.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają corocznemu testowi na utratę wartości, przy zastosowaniu wytycznych MSR 36 "Utrata wartości aktywów".
Koszty finansowania zewnętrznego (np. odsetki od kredytów i pożyczek oraz różnice kursowe od kredytów i pożyczek w walutach obcych), które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu lub wytworzeniu składnika aktywów powiększają cenę nabycia lub koszt wytworzenia tego składnika.
Koszty finansowania netto obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia ustalone w oparciu o efektywną stopę procentową, odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Spółkę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski i straty z tytułu różnic kursowych oraz zyski i straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.
(iii) Utrata wartości
Na dzień bilansowy Spółka dokonuje przeglądu składników aktywów w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości.

W przypadku gdyby stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależne od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.
W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania test na utratę wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości. Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów (lub grupy aktywów), wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej.
Strata z tytułu utraty wartości jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym wystąpiła, z wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów ujmowany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).
W momencie, gdy utrata wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej wyszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów, jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich latach.
Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w przychodach, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku odwrócenie utraty wartości odnoszone jest na kapitał z aktualizacji wyceny.
e) Prawa do użytkowania aktywów i zobowiązania leasignowe – MSSF 16
MSSF 16 "Leasing" został opublikowany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w dniu 13 stycznia 2016 roku, a zatwierdzony w Unii Europejskiej 31 października 2017 roku. Obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie. Spółka zdecydowała o wdrożeniu standardu MSSF 16 z dniem 1 stycznia 2019 roku, retrospektywnie (tzw. zmodyfikowane podejście retrospektywne, Załącznik C par. C5 MSSF 16). W efekcie dane porównawcze za rok 2018 nie zostaną przekształcone.
Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Zgodnie z MSSF 16 umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę.
Ujęcie aktywa z tytułu prawa do użytkowania składników majątku
W wyniku analizy umów Spółka zidentyfikowała i ujęła prawo do użytkowania powierzchni biurowej jako składnik aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Spółka ujęła wycenione w wartości bieżącej

opłaty leasingowe pozostające do zapłaty przy użyciu krańcowej stopy procentowej Spółki na dzień 1 stycznia 2019 roku.
Spółka zastosowała następujące praktyczne rozwiązania oraz szacunki:
- Ustalenie umów objętych MSSF 16;
- Ustalenie stopy procentowej stosowanej do dyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych;
- Ustalenie stawki amortyzacji;
- Umowy z tytułu leasingu operacyjnego o okresie krótszym niż 12 miesięcy od dnia pierwszego zastosowania potraktowane były jako leasing krótkoterminowy;
- Nieujmowanie umów dotyczących składników o niskiej wartości;
- Spółka wykluczyła początkowe koszty bezpośrednie z wyceny składnika aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dniu pierwszego zastosowania;
- Spółka nie wydzieliła elementów leasingowych i nieleasingowych.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są ujmowane początkowo po koszcie, a następnie pomniejszane o odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne straty z tytułu utraty wartości a także odpowiednio korygowane o dokonywane przeliczenia zobowiązania z tytułu leasingu.
Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów.
Nastąpiła również reklasyfikacja składników leasingu finansowego z Rzeczowych aktywów trwałych do pozycji Prawo do użytkowania składnika majątku w kwocie 705 tys. zł, które do dnia 31 grudnia 2018 roku ujmowane były jako aktywa użytkowane w ramach leasingu finansowego zgodnie z MSR 17.
Wszelkie zmienne opłaty leasingowe, w tym opłaty serwisowe i eksploatacyjne dotyczące wynajmowanej powierzchni biurowej oraz najmu samochodów, ujmowane są w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w okresie ich poniesienia.
Ujęcie zobowiązania z tytułu leasingu
Po przyjęciu MSSF 16 Spółka ujęła w dniu pierwszego zastosowania zobowiązanie z tytułu leasingu w przypadku leasingów wcześniej klasyfikowanych jako leasingi operacyjne zgodnie z MSR 17, wycenione jako wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty. Opłaty leasingowe są dyskontowane z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej.
Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie finansowe
Zastosowanie MSSF 16 wypływa na strukturę bilansu i sumę bilansową oraz strukturę kosztów prezentowanych w sprawozdaniu z wyniku finansowego i innych całkowitych dochodów. Część kosztów, która była prezentowana w kosztach sprzedaży i zarządu, będzie prezentowana kosztach finansowych (część odsetkowa).
W wyniku wdrożenia MSSF 16 na dzień 1 stycznia 2019 roku nastąpił wzrost wartości aktywów w kwocie 4 457 tys. zł oraz wzrost wartości zobowiązań w kwocie 4 457 tys. zł. Dodatkowo nastąpiła reklasyfikacja

składników leasingu finansowego z Rzeczowych aktywów trwałych do pozycji Prawo do użytkowania składnika majątku w kwocie 705 tys. zł, które do dnia 31 grudnia 2018 roku ujmowane były jako aktywa użytkowane w ramach leasingu finansowego zgodnie z MSR 17.
| Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej | Stan na | Reklasyfikacja na | Wpływ MSSF 16 na | Stan na |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2018 | 01.01.2019 | 01.01.2019 | 01.01.2019 | |
| Aktywa | ||||
| Aktywa trwałe | ||||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 1 083 | (705) | - | 378 |
| Prawo do użytkowania składnika majątku | - | 705 | 4 457 | 5 162 |
| Zobowiązania | ||||
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
| Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu | 303 | - | 4 146 | 4 449 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu | 224 | - | 311 | 535 |
W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ MSSF 16 na pozycje bilansowe Spółki:
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku na skutek zastosowania MSSF 16 łączne koszty amortyzacji dla aktywów z tytułu prawa do użytkowania wykazane w 2019 roku wyniosły 952 tys. złotych dla Grupy Kapitałowej.
W grudniu 2019 r. Spółka odstąpiła w całości od umowy najmu z EP Office 1 Sp. z o.o., EP Office 2 Sp. z o.o., EP Apartments Sp. z o.o., EP Retail Sp. z o.o. i wstąpiła na drogę sądową (szczegóły sprawy opisane w Rozdziale IV, Nota 36). Przyczyną odstąpienia od umowy było niezachowanie przez wynajmującego terminu dostosowania i wydania na rzecz Spółki pozostałej powierzchni najmu. Z punktu widzenia działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę tylko najem całości pomieszczeń ma ekonomiczny sens. W konsekwencji powyższego Spółka wyksięgowała prawo do użytkowania aktywa i zobowiązania z tytułu umowy najmu na dzień 11.12.2019 r. Różnica pomiędzy zobowiązaniem a aktywem z tytułu umowy najmu wyniosła 956 tys. zł i powiększyła pozostałe przychody operacyjne.
Spółka rozpoznała nową umowę najmu biura, której warunki spełniają kryteria rozpoznania jej zgodnie z MSSF 16. Początkowa wartość prawa do użytkowania lokalu oraz zobowiązania z tego tytułu ujęte w księgach wyniosły 634 tys. zł.
Tabela ruchu prezentująca zwiększenia i zmniejszenia praw do użytkowania aktywa jest prezentowana w Rozdziale IV, Nocie 3.
Poniżej prezentujemy alokację amortyzacji prawa do użytkowania składników aktywów w 2019 r.:
| Alokacja amortyzacji prawa do użytkowania składników aktywów | Stan na 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| tys. zł | ||
| Koszty sprzedaży | 40 | |
| Koszty zarządu | 861 | |
| Koszty produkcji | 6 | |
| Prace rozwojowe (koszt skapitalizowany) | 217 | |
| Razem | 1 124 |

Zastosowanie MSSF 16 spowodowało również wzrost kosztów finansowych, tj. odsetek z tytułu uwzględnienia zobowiązania leasingowego. Kwota odsetek w 2019 roku wyniosła 303 tys. zł.
f) Inwestycje
Inwestycje, inne niż nieruchomości, wartości niematerialne i prawne oraz aktywa finansowe, ujmowane są według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Inwestycje ujęte według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej na dzień bilansowy wycenianie są przy zastosowaniu średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień bilansowy.
g) Instrumenty finansowe
Od 1 stycznia 2018, Spółka kwalifikuje aktywa i zobowiązania finansowe do jednej z kategorii:
- − wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- − wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- − wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- − wycena instrumentów finansowych zabezpieczeń. Spółka nie stosuje zasad rachunkowości zabezpieczeń, dlatego regulacje MSSF 9 w tym zakresie nie mają zastosowania.
Spółka kwalifikuje aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Spółka jako zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredyty, pożyczki oraz obligacje.
Tabela poniżej prezentuje wpływ wdrożenia MSSF 9 na klasyfikację i wycenę aktywów finansowych Spółki:
| Klasy instrumentów finansowych | MSSF 9 |
|---|---|
| Akcje i udziały nienotowane | Wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
| Należności z tytułu dostaw i usług | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
| Pożyczki udzielone | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu |
| Zobowiązania finansowe | Zobowiązania finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu |

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Spółka jako aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Spółka do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 6 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe są wyceniane w kwocie wymagającej zapłaty, o ile efekt naliczenia odsetek nie jest znaczący. W przeciwnym przypadku należności są ujmowane początkowo w ich wartości godziwej, a następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Zgodnie z zasadą przyjętą przez Spółkę, należności o okresie płatności powyżej 180 dni podlegają dyskontowaniu.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie. Krótkoterminowe inwestycje, które nie podlegają istotnym zmianom wartości i które mogą być łatwo zamienione w określoną kwotę środków pieniężnych i stanowią część polityki zarządzania płynnością Spółki, są ujmowane jako środki pieniężne i ich ekwiwalenty dla celów rachunku przepływu środków pieniężnych.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcję wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy
Zyski lub straty wynikające z wyceny składnika aktywów finansowych, kwalifikowanego jako wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy, ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek i dywidendy.
Utrata wartości aktywów finansowych
MSSF 9 zmienia sposób ustalania odpisów aktualizujących z modelu strat poniesionych na model strat oczekiwanych. Najistotniejszymi pozycjami aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Spółki, które podlegają zmienionym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności handlowe. Na każdy dzień bilansowy Spółka dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Spółka stosuje uproszczone podejście polegające na ocenie prawdopodobieństwa niespłacenia należności na podstawie danych historycznych biorąc pod uwagę przeterminowanie salda należności. Spółka dopuszcza również indywidualną możliwość określania oczekiwanych strat kredytowych biorąc pod uwagę status prawny dłużnika (likwidacja, upadłość) oraz inne czynniki. Odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych jest aktualizowany na każdy dzień sprawozdawczy.

Do (strat)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości instrumentów finansowych zalicza się głównie (straty)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz (straty)/odwrócenia strat z tytułu utraty wartości udzielonych pożyczek.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe obejmują zobowiązania finansowe wyceniane po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu obejmują zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek, zobowiązania handlowe, zobowiązania z tytułu obligacji, pozostałe oraz zobowiązania z tytułu leasingu. Koszty z tytułu odsetek od powyższych zobowiązań są rozpoznawane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i ujęte w pozycji koszty finansowe.
Zobowiązania finansowe wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują instrumenty pochodne nieobjęte polityką rachunkowości zabezpieczeń.
Ewidencję zobowiązań prowadzi się w sposób umożliwiający rozgraniczenie rozrachunków pomiędzy jednostkami powiązanymi i pozostałymi oraz w podziale na okresy wymagalności obejmujące:
- Okres do 12 miesięcy,
- Okres powyżej 12 miesięcy.
Zobowiązania dotyczące budowy środków trwałych i środków trwałych oraz rozpoczętych prac rozwojowych zalicza się "zobowiązania z tytułu dostaw i usług". Wartość usług, które zostały wyświadczone na rzecz Spółki, a do których do dnia bilansowego nie otrzymano faktur prezentowane są jako "zobowiązania z tytułu dostaw i usług".
h) Zapasy
Wartość początkowa (koszt) zapasów obejmuje wszystkie koszty (nabycia, wytworzenia i inne) poniesione w związku z doprowadzeniem zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Cena nabycia zapasów obejmuje cenę zakupu, powiększoną o cła importowe i inne podatki (niemożliwe do późniejszego odzyskania od władz podatkowych), koszty transportu, załadunku, wyładunku i inne koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem zapasów, pomniejszane o opusty, rabaty i inne podobne zmniejszenia.
Zapasy wycenia się w wartości początkowej (cenie nabycia lub koszcie wytworzenia) lub w cenie sprzedaży netto w zależności od tego, która z nich jest niższa.
W odniesieniu do pozostałych zapasów koszt ustala się, stosując metodę "pierwsze weszło, pierwsze wyszło" (FIFO).
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy dokonywane są w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi (MSR2).
Spółka dokonuje odpisów aktualizujących wartość zapasów do wartości netto możliwych do uzyskania. Wartość netto możliwa do uzyskania jest to cena sprzedaży ustalona w toku zwyklej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów, wynikające ze zwiększenia ich wartości netto możliwej do uzyskania, zostaje ujęte jako zmniejszenie kwoty zapasów ujętych jako pozostałe przychody operacyjne, w którym odwrócenie odpisu wartości miało miejsce.
Na dzień bilansowy zapasy wycenia się po cenach ich nabycia lub zakupu, z tym że cena taka nie może być wyższa niż cena sprzedaży netto danego składnika zapasów.
Udzielone w walucie obcej zaliczki na dostawy ujmuje się w księgach rachunkowych po kursie sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta Spółka.
Spółka wycenia zaliczki na dostawy w wartości nominalnej i prezentuje w sprawozdaniu po kursie historycznym, pomniejszając je o ewentualne odpisy aktualizujące wartość zaliczek. Spółka inwentaryzuje udzielone zaliczki drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości stanu zaliczek wykazanych w księgach pomocniczych, do kont księgi głównej "Rozrachunki z dostawcami" oraz dokonuje wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.
i) Kapitał akcyjny
Kapitał akcyjny wykazano w wartości nominalnej wyemitowanych i opłaconych akcji.
(i) Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi transakcji, wykazywana jest jako zmiana w kapitale własnym. Zakupione akcje wykazywane są jako zmniejszenie kapitału własnego.
(ii) Koszty związane z emisją i publiczną ofertą akcji
Koszty związane z emisją nowych akcji ujmowane są w kapitale, natomiast koszty związane z publiczną ofertą istniejących akcji są ujmowane bezpośrednio w kosztach.
(iii) Nadwyżka wartości emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał ten obejmuje nadwyżkę wartości emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną pomniejszoną o koszty emisji akcji i jest ujmowany w kapitale zapasowym.
(iv) Dywidendy
Dywidendy ujmuje się jako zobowiązania w okresie, w którym zostały uchwalone.
j) Rezerwy
Rezerwy są to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Spółka tworzy rezerwy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- na spółkach ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,
- prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,
- można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Spółka tworzy rezerwy na zobowiązania według następujących tytułów:
▪ rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona w związku z występowaniem dodatnich różnic pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową,

- rezerwy na świadczenia pracownicze rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe kalkulowane są w oparciu o własne szacunki, jednakże ze względu na niski średni wiek pracowników i wynikającą z tego nieznaczącą wartość rezerwy nie jest ona aktualnie tworzona,
- pozostałe rezerwy.
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw następuje na dzień, na który okazały się zbędne.
k) Zobowiązania, w tym z tytułu dostaw i usług
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania dzieli się na zobowiązania długo i krótkoterminowe, stosując kryteria:
- wymagające zapłaty w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego zaliczane są do zobowiązań krótkoterminowych,
- wszystkie zobowiązania, niebędące ani zobowiązaniami z tytułu dostaw i usług, ani niespełniające kryteriów zaliczania do krótkoterminowych, stanowią zobowiązania długoterminowe.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, o terminie zapadalności do 180 dni, wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, powiększonej o ewentualne należne na dzień wyceny odsetki za zwłokę.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, o terminie zapadalności powyżej 180 dni, wyceniane są na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu (tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej).
Wszelkie obroty i salda kont księgowych winny być uzgodnione, a ewentualne korekty wprowadzone do ksiąg, a tym samym ujęte w sprawozdaniu finansowym jednostki. W przypadku rozbieżności stanowisk, co do uzgodnienia salda, pomiędzy jednostką a kontrahentem, przyjmuje się rację sprzedającego, a po zamknięciu roku wprowadza się ewentualną korektę do ksiąg roku bieżącego.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań nie są naliczane w przypadku, gdy podmiot uprawniony złoży pisemne oświadczenie o zaniechaniu ich naliczenia. W pozostałych przypadkach odsetki są naliczane i ewidencjonowane według poniższych zasad:
- bieżąco, na podstawie otrzymanych not odsetkowych,
- w oszacowanej wartości, przy czym szacunek jest oparty o dane historyczne odzwierciedlające kwoty naliczonych odsetek przez poszczególnych kontrahentów, w stosunku do stanu zadłużenia wobec nich.
W każdym przypadku należy uwzględnić przy naliczaniu odsetek inne istotne ryzyka powodujące, że takie odsetki mogą zostać naliczone.
W informacji dodatkowej należy ujawnić fakt, występowania zobowiązań przeterminowanych oraz związane z tym ryzyko naliczenia odsetek przez wierzycieli.
l) Przychody - MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" i objaśnienia do MSSF 15.
Standard ten określa sposób rozliczania przychodów ze sprzedaży dóbr i świadczenia usług klientom wg. zasady że jednostka ujmuje przychód w taki sposób aby odzwierciedlać transakcję przeniesienia na klienta przyrzeczonych dóbr i usług w kwocie odzwierciedlającą wartość wynagrodzenia, które jednostka

oczekuje otrzymać w zamian za te dobra i usługi. Nowy standard ustanawia "Model Pięciu Kroków" rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami.
Przychody ze sprzedaży produktów i usług obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Spółkę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję oraz świadczone przez Spółkę usługi na rzecz innych podmiotów.
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów obejmują sprzedaż produktów, które zostały zakupione i w stanie nieprzetworzonym są przeznaczone do odsprzedaży a także sprzedaż materiałów służących do produkcji.
Przychody ze sprzedaży produktów i towarów ujmuje się, jeśli zostały spełnione następujące warunki:
- Spółka przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności do towarów lub produktów,
- Spółka przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami lub produktami w stopniu, w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec towarów i produktów, do których ma się prawo własności, ani też nie sprawuje się nad nimi efektywnej kontroli,
- kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób,
- istnieje prawdopodobieństwo, że Spółka uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu transakcji,
- koszty poniesione oraz te, które zostaną poniesione przez Spółkę w związku z transakcją, można wycenić w wiarygodny sposób.
Jednostka dominująca dokonała analizy zawieranych umów z klientami pod kątem zastosowania MSSF 15 w następujących kategoriach:
Sprzedaż tantiem ze sprzedaży licencji na dystrybucję gier
Nowy standard stanowi, iż jednostka udzielająca licencji na swoja własność intelektualną musi ustalić, czy jednostka ma prawo do licencji w określonym przedziale czasowym czy też jednorazowo w momencie jej udzielenia. W przypadku Spółki rozpoznanie przychodu następuję w momencie transferu własności intelektualnej zrealizowanej przez dystrybutora w danym okresie sprawozdawczym. Oznacza to, że przychód zrealizowany ze sprzedaży licencji jest ujmowany w okresie sprzedaży nie wcześniej niż po rozpoczęciu faktycznej dystrybucji gry. W związku z tym nie ma różnicy rozpoznawania przychodów z tantiem wg. dotychczasowego standardu MSR 18 i nowego standardu MSSF 15.
Sprzedaż z prawem zwrotu
Standard MSSF 15 zawiera również wytyczne dotyczące sprzedaży z prawem zwrotu, w sytuacjach gdzie klient przejął kontrolę nad produktem ale ma również prawo zwrotu tego produktu. Prawo zwrotu dotyczy niektórych umów z dystrybutorami nośników fizycznych i w konsekwencji wpływa na zmienność przychodów ponieważ uzyskane ze sprzedaży wpływy mogą ulec zmianie. W związku z tym Spółka ujmuje przychody ze sprzedaży w kwocie prawdopodobnej biorąc pod uwagę dane historyczne. Ujęcie skutków umowy uwzgledniającej prawo do zwrotu lub oczekiwań lub oczekiwań do realizacji tego prawa przez klienta obejmuje następującą ewidencję:

- przychodu z tytułu przekazanych produktów w wartości wynagrodzenia, do którego zgodnie z oczekiwaniami jednostki będzie ona uprawniona (czyli po korekcie w części dotyczącej przychodów z tytułu produktów, które zgodnie z oczekiwaniami mogą być zwrócone);
- zobowiązania do zwrotu zapłaty stanowiącej część lub całość otrzymanej już kwoty lub należności płatnej w przyszłości, co do której jednostka oczekuje, że nie będzie uprawniona z tytułu zwrotu;
- składnika aktywów z tytułu prawa zwrotu w pierwotnej wartości bilansowej tego aktywa (produktu, towaru) pomniejszonej o spodziewane koszty zwrotu i ewentualną utratę wartości.
Spółka przeanalizowała skutki zastosowania MSSF 15 i kwoty aktywów i zobowiązań nie różnią się istotnie od kwot odpisów pomniejszających sprzedaż w 2018 r., Spółka odstąpiła od korekty salda początkowego zysków zatrzymanych Spółki z tytułu wdrożenia MSSF15.
Zaliczki otrzymane od klientów
Spółka otrzymuje krótkoterminowe zaliczki od klientów na poczet przyszłej sprzedaży gier pudełkowych. Spółka ujmowała te zaliczki jako pomniejszenie należności i w momencie wystawienia faktury sprzedaży pro-forma rozpoznawała przychód z tytułu sprzedaży. W odniesieniu do tego rodzaju zaliczek mających charakter krótkoterminowy Spółka skorzystała z uproszczenia przewidzianego przez MSSF 15 i nie będzie rozpoznawała elementu finansowania.
m) Koszty
Spółka sporządza rachunek wyników w wersji kalkulacyjnej. Koszty są klasyfikowane zgodnie z ich funkcją.
Koszty finansowania netto obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia ustalone w oparciu o efektywną stopę procentową, odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Spółkę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski i straty z tytułu różnic kursowych oraz zyski i straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w rachunku zysków i strat na zasadzie memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w rachunku zysków i strat w momencie, kiedy Spółka nabywa prawa do jej otrzymania. Część stanowiąca koszt finansowania powstała w związku z opłatami leasingu finansowego wykazuje się w rachunku zysków i strat przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
n) Podatek
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Podatek za bieżący okres i poprzednie okresy ujmuje się jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej nie został zapłacony.
Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązują prawnie lub obowiązują faktycznie na dzień bilansowy.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis. Aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie dyskontuje się.
Podatek odroczony jest ujmowany w rachunku zysków i strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne. Spółki w Spółce kompensują ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiadają możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
o) Transakcje wyrażone w walutach obcych
Transakcje przeprowadzane w walutach obcych przeliczane są na walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursów wymiany obowiązujących w dniu zawarcia tych transakcji w sposób następujący:
- w przypadku sprzedaży walut obcych i transakcji spłaty należności według kursu zakupu stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka,
- w przypadku zakupu walut obcych i transakcji spłaty zobowiązań według kursu sprzedaży stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka,
- w przypadku innych transakcji według średniego kursu określonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, o ile dokumenty celne nie podają innego kursu.
Pozycje pieniężne ujęte według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są na dzień bilansowy przy zastosowaniu średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień bilansowy. Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia przeprowadzenia transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w czasie ustalania wartości godziwej.
Dodatnie i ujemne różnice kursowe wynikające z rozliczania transakcji w walutach obcych oraz z przeliczenia aktywów i zobowiązań pieniężnych według kursów średnich NBP na koniec roku wykazuje się w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem przypadków rozliczania w kapitale własnym spełniających kryteria ujęcia zabezpieczeń przepływów pieniężnych.

p) Raportowanie segmentów działalności
Zgodnie z MSSF 8, segment działalności jest wyodrębnioną częścią Spółki, która zajmuje się dostarczaniem określonych produktów lub usług (segment branżowy) lub dostarczaniem produktów lub usług w określonym środowisku ekonomicznym (segment geograficzny), który podlega ryzykom i czerpie korzyści odmienne niż inne segmenty.
Zgodnie z MSSF 8, Spółka ujawnia odrębne informacje dotyczące segmentów, jeżeli przychody, wynik finansowy lub aktywa segmentu stanowią 10% lub więcej sumarycznych wartości dotyczących wszystkich segmentów. Sprawozdawczość dotycząca segmentów obejmuje co najmniej 75% przychodów jednostki.
CI Games S.A. identyfikuje segmenty operacyjne w przypadku spełnienia jednoczesnego następujących warunków:
- dany komponent Jednostki angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty;
- wyniki działalności tego komponentu są regularnie przeglądane przez głównego decydenta operacyjnego Spółki w celu podjęcia decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i oceny wyników działalności segmentu;
- w przypadku analizowanego komponentu są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Spółka identyfikuje następujące segmenty:
- Działalność produkcyjna gier i ich sprzedaż;
- Działalność wydawnicza prowadzona przez podmiot zależny United Label SA.
Dodatkowo, CI Games S.A. prezentuje podział przychodów ze sprzedaży w podziale na następujące segmenty:
- branżowy obejmujący sprzedaż w podziale na: produkty, towary i usługi
- geograficzny obejmujący sprzedaż w podziale na następujące obszary: Europa, Ameryka Północna i Południowa oraz Azja i Afryka.
Przychody ze sprzedaży produktów obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Grupę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję.
Przychody ze sprzedaży usług obejmują przychody z tytułu świadczonych przez Spółkę usług na rzecz innych podmiotów.
Przychody ze sprzedaży towarów obejmują sprzedaż produktów, które zostały zakupione i w stanie nieprzetworzonym są przeznaczone do odsprzedaży a także sprzedaż materiałów służących do produkcji.
Koszty działalności operacyjnej dzielą się na koszty:
- bezpośrednie, które można przypisać do danego produktu lub usługi albo jest to wartość sprzedanych towarów lub materiałów w cenie nabycia,
- koszty pośrednie tzn. takie których nie można bezpośrednio przypisać do określonego produktu np. koszty ogólnego zarządu, koszty sprzedaży, pozostałe koszty operacyjne.

q) Działalność w trakcie zaniechania oraz aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do przeznaczonych do sprzedaży, wycena aktywów (lub wszystkich aktywów i zobowiązań stanowiących grupę przeznaczoną do zbycia) jest uaktualniana zgodnie z odpowiednim MSSF. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Utrata wartości rozpoznana przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w rachunku zysków i strat, nawet w przypadku przeszacowania wartości. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości.
Działalność zaniechana jest częścią działalności Spółki, która stanowi oddzielną główną linię działalności lub segment geograficzny lub jest jednostką zależną nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.
Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się w wyniku sprzedaży lub w momencie, kiedy działalność spełnia kryteria zakwalifikowania do grupy przeznaczonych do sprzedaży.
11. Zmiana zasad rachunkowości (przekształcenia sprawozdań finansowych)
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2018 roku, z wyjątkiem zmiany w polityce rachunkowości Spółki dotyczącej następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2018 r. z wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2018 roku:
Pozostałe i zmienione standardy obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019 r.
- MSSF 16 – leasing – wpływ na sprawozdania finansowe Spółki został przedstawiony w punkcie f) Polityki rachunkowości.
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" - prawo wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem.
Standard ten nie miał istotnego wpływu na bieżące sprawozdania finansowe Spółki.
▪ Zmiany do MSR 19 "Świadczenia pracownicze" – zmiany do programu określonych świadczeń
Standard ten nie ma wpływu na bieżące sprawozdania finansowe Spółki.
▪ Zmiany do MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych" - wycena inwestycji długoterminowych.
Standard ten nie ma istotnego wpływu na bieżące sprawozdania finansowe Spółki.
▪ Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2015-2017 (MSSF 3 "Połączenie jednostek", MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne", MSR 12 "Podatek dochodowy", MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego) -

mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2017 roku lub później, Zmiany te ukierunkowane są głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa.
Standard ten nie ma istotnego wpływu na bieżące sprawozdania finansowe Spółki.
▪ KIMSF 23 "Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego" - ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 r. lub później. Celem interpretacji jest wyjaśnienie kwestii związanych z ujęciem w sprawozdaniu finansowym niepewności dotyczącej zatwierdzenia przez organy podatkowe określonego rozliczenia podatkowego, które jednostka zastosowała w deklaracji podatkowej.
Standard ten nie ma istotnego wpływu na bieżące sprawozdania finansowe Spółki.
Zmiany prezentacyjne – porównywalność danych
W 2019 r. nie było zmian prezentacyjnych.
Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane a nie weszły jeszcze w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Spółka nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Standardy i interpretacje zatwierdzone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) do stosowania po dniu 1 stycznia 2020 r. i po 1 stycznia 2021 r. (ale jeszcze nie zatwierdzone przez Unię Europejską):
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia Przedsięwzięć". definicja przedsięwzięcia (obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później).
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" oraz MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowania błędów". Zmiany dotyczą definicji istotności (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później).
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe". Standard ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.
- MSSF 14 "Odroczone salda z regulowanej działalności" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji właściwego pełnego standardu MSSF 14.
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności).
Wskazane powyżej daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w

momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego ww. standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana lecz nie weszła dotychczas w życie. Według szacunków Spółki, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Spółka jest w trakcie analizy szacunków jak istotny wpływ na sprawozdania finansowe Spółka będą miały wyżej wymienione standardy.

II. Wybrane dane finansowe
Dane bilansowe przeliczono według średniego kursu ogłoszonego przez Prezesa NBP na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, który na dzień bilansowy wynosił:
- na dzień 31/12/2018 ─ 4,3000 zł/ EUR,
- na dzień 31/12/2019 ─ 4,2585 zł/ EUR.
Dane rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych przeliczono na EURO według kursu ustalonego jako średnia arytmetyczna średnich kursów ogłaszanych przez Prezesa NBP na ostatni dzień każdego miesiąca roku:
- za rok 2018 ─ 4,2669 zł/ EUR
- za rok 2019 ─ 4,3018 zł/ EUR.
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | |||
|---|---|---|---|---|
| Jednostkowy rachunek zysków i strat | do 31.12.2019 | do 31.12.2018 | ||
| tys. zł | tys. EUR | tys. zł | tys. EUR | |
| Przychody netto ze sprzedaży | 47 045 | 10 936 | 21 003 | 4 922 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 5 643 | 1 312 | (21 018) | (4 926) |
| Zysk (strata) brutto | 4 631 | 1 077 | (20 563) | (4 819) |
| Zysk (strata) netto | 2 007 | 467 | (21 508) | (5 041) |
| Liczba akcji (w tys. szt.)* | 155 414 | 155 414 | 151 110 | 151 110 |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (PLN/szt) | 0,01 | 0,00 | (0,14) | (0,03) |
**średnioważona liczba akcji w danym roku
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Jednostkowy rachunek przepływów pieniężnych | do 31.12.2019 | do 31.12.2018 | |||
| tys. zł | tys. EUR | tys. zł | tys. EUR | ||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 4 384 | 1 019 | 6 828 | 1 600 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (20 924) | (4 864) | (25 545) | (5 987) | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 15 855 | 3 686 | 15 739 | 3 689 | |
| Przepływy pieniężne netto | (685) | (159) | (2 978) | (698) |

| stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018* | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Jednostkowy bilans | tys. zł tys. zł tys. EUR |
tys. EUR | |||
| Aktywa trwałe | 67 713 | 15 901 | 64 663 | 15 038 | |
| Aktywa obrotowe | 34 031 | 7 991 | 17 283 | 4 020 | |
| Aktywa razem | 101 744 | 23 892 | 81 946 | 19 058 | |
| Kapitał własny | 66 758 | 15 676 | 55 472 | 12 900 | |
| Kapitał zakładowy | 1 619 | 380 | 1 511 | 351 | |
| Zobowiązania | 34 986 | 8 216 | 26 474 | 6 157 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 6 474 | 1 520 | 17 209 | 4 002 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 28 512 | 6 695 | 9 265 | 2 155 | |
| Pasywa razem | 101 744 | 23 892 | 81 946 | 19 058 |
* dane przekształcone

III. Dane finansowe CI Games za okres od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
| AKTYWA | Nota | stan na 31.12.2019 tys. zł |
stan na 31.12.2018* tys. zł |
|---|---|---|---|
| A. AKTYWA TRWAŁE | 67 713 | 64 663 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 1 | 376 | 1 083 |
| Wartości niematerialne | 2 | 52 885 | 52 161 |
| Prawo do użytkowania składników majatku | 3 | 1 133 | - |
| Udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych | 4 | 4 495 | 4 604 |
| Inwestycje długoterminowe | 5 | 2 599 | 121 |
| Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 6 214 | 6 657 |
| Pozostałe aktywa trwałe | 11 | 37 | |
| B . AKTYWA OBROTOWE |
34 031 | 17 283 | |
| Zapasy | 7 | 3 118 | 2 687 |
| Inwestycje krótkoterminowe | - | - | |
| Zaliczki udzielone | - | 13 | |
| Należności handlowe | 8 | 21 894 | 8 772 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | - | - | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 9 | 4 306 | 4 991 |
| Pozostałe aktywa obrotowe | 10 | 4 713 | 820 |
| AKTYWA RAZEM | 101 744 | 81 946 |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
* dane przekształcone

| PASYWA | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018* | |
|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | ||
| A. KAPITAŁ WŁASNY | 66 758 | 55 472 | |
| Kapitał akcyjny | 11 | 1 619 | 1 511 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 12 | 49 759 | 40 588 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji | 13 | 16 000 | 16 000 |
| Kapitał dywidendowy | 1 017 | 1 017 | |
| Zyski zatrzymane | (1 637) | (3 644) | |
| w tym zysk/strata okresu | 2 007 | (21 508) | |
| Kapitał jednostki dominującej | 66 758 | 55 472 | |
| Kapitał mniejszościowy | - | - | |
| . ZOBOWIĄZANIA B |
34 986 | 26 474 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 6 474 | 17 209 | |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych | 15 | - | 12 744 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 15 | 269 | 303 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 6 205 | 4 162 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 28 512 | 9 265 | |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych | 15 | 24 053 | 3 468 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 16 | - | 450 |
| Zobowiązania handlowe | 20 | 3 365 | 4 340 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 15 | 634 | 224 |
| Pozostałe zobowiązania | 22 | 144 | 303 |
| Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 23 | 316 | 480 |
| Przychody przyszłych okresów | - | - | |
| PASYWA RAZEM | 101 744 | 81 946 | |
| Wartość księgowa (w tys. zł) | 66 758 | 55 472 | |
| Liczba akcji (w tys. szt.) | 161 943 | 151 110 | |
| Liczba akcji średnioważona w ciągu roku (w tys. szt) | 155 414 | 151 110 | |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł)** | 0,43 | 0,37 |
* dane przekształcone
**średnioważona liczba akcji w danym roku

Zestawienie całkowitych dochodów
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | ||
|---|---|---|---|
| do 31.12.2019 | do 31.12.2018 | ||
| tys. zł | tys. zł | ||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody netto ze sprzedaży | 24 | 47 045 | 21 003 |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 47 045 | 21 003 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | - | - | |
| Koszty sprzedanej produkcji, towarów i usług | (29 083) | (17 217) | |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 25 | (29 083) | (17 217) |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 25 | - | - |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 17 962 | 3 786 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 27 | 4 779 | 420 |
| Koszty sprzedaży | 25 | (8 961) | (2 610) |
| Koszty ogólnego zarządu | 25 | (5 374) | (4 633) |
| Pozostałe koszty operacyjne | 28 | (2 763) | (17 981) |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 5 643 | (21 018) | |
| Przychody finansowe | 29 | 65 | 844 |
| Koszty finansowe | 29 | (1 077) | (389) |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4 631 | (20 563) | |
| Podatek dochodowy | 30 | (2 624) | (945) |
| Zysk (strata) z działalności kontynuowanej | 2 007 | (21 508) | |
| Działalność zaniechana | - | - | |
| Strata z działalności zaniechanej | - | - | |
| ZYSK (STRATA) NETTO | 2 007 | (21 508) | |
| Inne całkowite dochody ogółem, w tym: | |||
| CAŁKOWITE DOCHODY ZA ROK OBROTOWY | 2 007 | (21 508) | |
| Zysk (strata) netto (w tys. zł) | 2 007 | (21 508) | |
| Liczba akcji (w tys. szt.)* | 155 414 | 151 110 | |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) | 0,01 | (0,14) |
* liczba akcji śreniodważona

Zestawienie zmian w kapitałach własnych
| za okres od 1.01 do 31.12.2019 | Kapitał akcyjny tys. zł |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tys. zł |
Kapitał rezerwowy na wykup akcji własnych tys. zł |
Pozostałe kapitały rezerwowe tys. zł |
Kapitał dywidendowy tys. zł |
Zyski zatrzymane tys. zł |
Kapitał własny razem tys. zł |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STAN NA 1.01.2019 | 1 511 | 40 588 | 16 000 | - | 1 017 | 9 300 | 68 416 |
| Korekta wyniku lat poprzednich | - | - | - | - | - | (12 944) | (12 944) |
| STAN NA 1.01.2019, PO PRZEKSZTAŁCENIU | 1 511 | 40 588 | 16 000 | - | 1 017 | (3 644) | 55 472 |
| ZMIANY W KAPITALE WŁASNYM | |||||||
| Zyski i straty w okresie | - | - | - | - | - | 2 007 | 2 007 |
| Emisja akcji | 108 | 9 171 | - | - | - | - | 9 279 |
| STAN NA 31.12.2019 | 1 619 | 49 759 | 16 000 | - | 1 017 | (1 637) | 66 758 |
| za okres od 1.01 do 31.12.2018 | Kapitał akcyjny tys. zł |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tys. zł |
Kapitał rezerwowy na wykup akcji własnych tys. zł |
Pozostałe kapitały rezerwowe tys. zł |
Kapitał dywidendowy tys. zł |
Zyski zatrzymane tys. zł |
Kapitał własny razem tys. zł |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STAN NA 1.01.2018 | 1 511 | 40 568 | 16 000 | - | 1 017 | 30 808 | 89 904 |
| Korekta wyniku lat poprzednich | - | - | - | - | - | (12 944) | (12 944) |
| STAN NA 1.01.2018, PO PRZEKSZTAŁCENIU | 1 511 | 40 568 | 16 000 | - | 1 017 | 17 864 | 76 960 |
| ZMIANY W KAPITALE WŁASNYM | |||||||
| Zyski i straty w okresie | - | - | - | - | - | (21 508) | (21 508) |
| Emisja akcji | - | 20 | - | - | - | - | 20 |
| STAN NA 31.12.2018 | 1 511 | 40 588 | 16 000 | - | 1 017 | (3 644) | 55 472 |

Rachunek przepływów pieniężnych
| za okres od 1.01 | za okres od 1.01 | |
|---|---|---|
| do 31.12.2019 | do 31.12.2018 | |
| tys. zł | tys. zł | |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| Zysk (strata) brutto | 4 631 | (20 563) |
| Korekty razem | (247) | 27 391 |
| Amortyzacja | 19 467 | 11 506 |
| Utworzenie (odwrócenie) odpisów aktualizujących | 85 | 15 231 |
| Zysk (strata) z różnic kursowych | (6) | 8 |
| Odsetki | 426 | 33 |
| Prowizje od kredytów | - | 37 |
| Zyski (straty) ze sprzedaży środków trwałych | (956) | 320 |
| Zmiana stanu należności | (13 858) | (1 075) |
| Zmiana stanu zapasów i przedpłat | (405) | 2 388 |
| Zmiana stanu zobowiązań handlowych oraz pozostałych | (1 577) | 1 626 |
| Zmiana stanu rezerw i zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych | (164) | (3 356) |
| Zmiana stanu pozostałych aktywów obrotowych | (3 122) | 1 882 |
| Podatek zapłacony | (137) | - |
| Przychody przyszłych okresów | - | (1 209) |
| Pozostałe korekty | - | - |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 4 384 | 6 828 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| Wpływy ze spłaty udzielonych pożyczek | - | 16 |
| Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 41 | 87 |
| Wydatki na zakup wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | (278) | (1 107) |
| Wydatki na prace rozwojowe | (18 255) | (24 265) |
| Wydatki na nabycie aktywów finansowych | - | (109) |
| Wydatki z tytułu udzielenia pożyczek | (2 432) | (167) |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (20 924) | (25 545) |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| Wpływy netto z emisji akcji i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 9 279 | 20 |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 9 403 | 16 212 |
| Wydatki z tytulu spłaty otrzymanych kredytów i pożyczek | (1 700) | - |
| Wydatki z tytułu płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (517) | (230) |
| Wydatki z tytułu odsetek | (574) | (151) |
| Inne wydatki finansowe | (36) | (112) |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 15 855 | 15 739 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | (685) | (2 978) |
| RÓŻNICE KURSOWE OD ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | - | - |
| BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | (685) | (2 978) |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | 4 991 | 7 969 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU | 4 306 | 4 991 |

IV. Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego CI Games S.A.
Nota 1 Zmiany środków trwałych wg grup rodzajowych
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 01.01.2019 | - | 1 678 | 999 | 48 | 1 | 2 726 |
| Reklas zg. z MSSF16 | - | - | (856) | - | - | (856) |
| Zwiększenia: | - | 263 | - | 4 | 6 | 273 |
| - nabycie | - | 263 | - | 4 | 267 | |
| - przeniesienie | - | - | - | - | - | - |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Zmniejszenia: | - | (10) | (143) | - | - | (153) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (10) | (143) | - | - | (153) |
| - przeniesienie | - | - | - | - | - | - |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | - | 1 931 | - | 52 | 7 | 1 990 |
| Umorzenie na 01.01.2019 | - | 1 368 | 249 | 26 | - | 1 643 |
| Reklas zg. z MSSF16 | (151) | (151) | ||||
| Zwiększenia: | - | 217 | 3 | 13 | - | 233 |
| - amortyzacja | - | 217 | 3 | 13 | - | 233 |
| Zmniejszenia: | - | (10) | (101) | - | - | (111) |
| - likwidacja, sprzedaż | - | (10) | (101) | - | - | (111) |
| - inne | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie na 31.12.2019 | - | 1 575 | - | 39 | - | 1 614 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 01.01.2019 | - | 310 | 750 | 22 | 1 | 1 083 |
| Stan na 01.01.2019 po rekl. zg. z MSSF 16 | - | 310 | 45 | 22 | - | 378 |
| Stan na 31.12.2019 | - | 356 | - | 13 | 7 | 376 |
| Budynki, lokale i obiekty | Urządzenia techniczne i | Inne środki trwałe | Środki trwałe w | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2018 | inżynierii lądowej i wodnej | maszyny | Środki transportu | budowie | ||
| Wartość brutto na 01.01.2018 | 999 | 2 436 | 391 | 167 | 22 | 4 015 |
| Zwiększenia: | - | 91 | 633 | 3 | 769 | 1 496 |
| - nabycie | - | - | - | - | 769 | 769 |
| - przeniesienie | - | 91 | 633 | 3 | - | 727 |
| Zmniejszenia: | (999) | (845) | - | (101) | (791) | (2 736) |
| - likwidacja | (999) | (845) | - | (95) | - | (1 939) |
| - przeniesienie | - | - | - | (6) | (721) | (727) |
| - inne | - | - | - | - | (70) | (70) |
| Wartość brutto na 31.12.2018 | - | 1 682 | 1 024 | 69 | - | 2 775 |
| Umorzenie na 01.01.2018 | 908 | 1 963 | 114 | 117 | - | 3 102 |
| Zwiększenia: | 85 | 232 | 153 | 17 | - | 487 |
| - amortyzacja | 85 | 232 | 153 | 17 | - | 487 |
| Zmniejszenia: | (993) | (817) | - | (87) | - | (1 897) |
| - likwidacja | (993) | (817) | - | (87) | - | (1 897) |
| Umorzenie na 31.12.2018 | - | 1 378 | 267 | 47 | - | 1 692 |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 01.01.2018 | 91 | 473 | 277 | 50 | 22 | 913 |
| Stan na 31.12.2018 | - | 304 | 757 | 22 | - | 1 083 |

Nota 2 Zmiany wartości niematerialnych wg grup rodzajowych
Wszystkie wartości niematerialne Emitenta są o określonym czasie użytkowania i podlegają amortyzacji. Wartość odzyskiwalna użytkowanych wartości niematerialnych na dzień bilansowy jest wyższa od ich wartości nieumorzonej. Prowadzone prace rozwojowe wykazywane jako składnik wartości niematerialnych zostaną, w ocenie Zarządu, ukończone i przyniosą spodziewane efekty ekonomiczne za wyjątkiem tych, w stosunku do których utworzono odpisy aktualizujące.
| wyjątkiem tych, w stosunku do których utworzono odpisy aktualizujące. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 r. | Koszty prac rozwojowych |
Autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje |
Prawa do tytułów prasowych |
Inne wartości niematerialne i prawne |
Razem | |
| Wartość brutto na 1.01.2019 | 192 773 | 200 | 51 | 2 074 | 195 098 | |
| Zwiększenia: | 19 042 | - | - | 3 | 19 045 | |
| - nabycie | - | - | - | 3 | 3 | |
| - wytworzone we własnym zakresie | 19 042 | - | - | - | 19 042 | |
| Zmniejszenia: | - | - | - | - | - | |
| - likwidacja | - | - | - | - | - | |
| - odpis z tyt. trw. utraty wart. | - | - | - | - | - | |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | 211 815 | 200 | 51 | 2 077 | 214 143 | |
| Umorzenie na 1.01.2019 | 141 780 | 200 | 51 | 906 | 142 937 | |
| Zwiększenia: | 17 903 | - | - | 418 | 18 321 | |
| - amortyzacja | 17 903 | - | - | 418 | 18 321 | |
| Zmniejszenia: | - | - | - | - | - | |
| - likwidacja | - | - | - | - | - | |
| Umorzenie na 31.12.2019 | 159 683 | 200 | 51 | 1 324 | 161 258 | |
| Wartość netto | ||||||
| Stan na 1.01.2019 | 50 993 | - | - | 1 168 | 52 161 | |
| Stan na 31.12.2019 | 52 132 | - | - | 753 | 52 885 |

| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2018 r. | Koszty prac rozwojowych | Autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje |
Prawa do tytułów prasowych |
Inne wartości niematerialne i prawne |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na 1.01.2018 | 183 690 | 200 | 51 | 2 442 | 186 383 |
| Zwiększenia: | 24 127 | - | - | 973 | 25 100 |
| - nabycie | - | - | - | 973 | 973 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 24 127 | - | - | - | 24 127 |
| Zmniejszenia: | (15 044) | - | - | (1 341) | (16 385) |
| - likwidacja | - | - | - | (1 341) | (1 341) |
| - odpis z tyt. trw. utraty wart. | (15 044) | - | - | - | (15 044) |
| Wartość brutto na 31.12.2018 | 192 773 | 200 | 51 | 2 074 | 195 098 |
| Umorzenie na 1.01.2018 | 131 101 | 200 | 51 | 2 237 | 133 593 |
| Zwiększenia: | 10 679 | - | - | 339 | 11 018 |
| - amortyzacja | 10 679 | - | - | 339 | 11 018 |
| Zmniejszenia: | - | - | - | (1 670) | (1 670) |
| - likwidacja | - | - | - | (1 670) | (1 670) |
| Umorzenie na 31.12.2018 | 141 780 | 200 | 51 | 906 | 142 937 |
| Wartość netto | |||||
| Stan na 1.01.2018 | 52 589 | - | - | 205 | 52 790 |
| Stan na 31.12.2018 | 50 993 | - | - | 1 168 | 52 161 |
Wartość nakładów na koszty prac rozwojowych w wyniosła w bieżącym okresie 19 mln zł i dotyczyły nakładów związanych z produkcją "Lords of the Fallen 2" i "Sniper Ghost Warrior Contracts".
W 2019 r. Spółka przyjęła na Wartości niematerialne zakończone prace rozwojowe związane z ukończeniem produkcji gry "Sniper Ghost Warrior Contracts".
Na dzień 31.12.2019 r. Spółka przeprowadziła test na trwałą utratę wartości prac rozwojowych. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne były dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedlała bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów.

Nota 3 Prawo do użytkowania składników majątku
| Budynki, lokale i | |||
|---|---|---|---|
| ZA OKRES OD 1.01 DO 31.12.2019 r. | obiekty inżynierii | Środki transportu | Razem |
| lądowej i wodnej | |||
| Wartość brutto na 1.01.2019 | 4 456 | 856 | 5 312 |
| Zwiększenia: | 634 | - | 634 |
| - zawarcie nowej umowy | 634 | - | 634 |
| Zmniejszenia: | (4 456) | - | (4 456) |
| - rozwiązanie umowy | (4 456) | - | (4 456) |
| Wartość brutto na 31.12.2019 | 634 | 856 | 1 490 |
| Umorzenie na 1.01.2019 | 150 | 150 | |
| Zwiększenia: | 952 | 172 | 1 124 |
| - amortyzacja | 952 | 172 | 1 124 |
| Zmniejszenia: | (917) | 0 | (917) |
| - rozwiązanie, zerwanie umowy | (917) | - | (917) |
| Umorzenie na 31.12.2019 | 35 | 322 | 357 |
| Wartość netto | |||
| Stan na 1.01.2019 | 4 456 | 706 | 5 162 |
| Stan na 31.12.2019 | 599 | 534 | 1 133 |
Nota 4 Udziały i akcje w jednostkach
| UDZIAŁY I AKCJE | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| City Interactive PERU | 2 489 | 2 489 |
| City Interactive USA | 109 | 109 |
| City Interactive BRAZIL | 106 | 106 |
| City Interactive MEXICO | 11 | 11 |
| CI Games Cyprus | 5 | 5 |
| Business Area Sp. z o.o. | 9 | 9 |
| Business Area Sp. z o.o. Sp. j. | 4 384 | 4 384 |
| CI Games S.A. Sp. j. | 2 | 2 |
| United Label | 100 | 100 |
| Inwestycje w jednostkach zależnych brutto | 7 215 | 7 215 |
| Odpisy aktualizujące | (2 720) | (2 611) |
| Inwestycje netto | 4 495 | 4 604 |
Na dzień 31.12.2019 Spółka utworzyła odpis aktualizujący w wysokości 109 tys. zł na wartość udziałów w spółce zależnej CI Games USA, Inc.

Nota 5 Inwestycje długoterminowe
Inwestycje długoterminowe dotyczą pożyczki udzielonej spółce zależnej United Label S.A. Saldo na dzień 31.12.2019 wyniosło 2 599 tys. zł.
Pożyczka została opisana w Sprawozdaniu z działalności CI Games S.A. (punkt 3.6).

Nota 6 Aktywa i rezerwa z tytułu podatku odroczonego
| PODATEK ODROCZONY | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018* |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | ||
| Stan na początek okresu | 6 657 | 12 704 |
| W tym aktywa odniesione na wynik finansowy | 6 657 | 12 704 |
| Zwiększenia odniesione na wynik finansowy | 6 214 | 6 657 |
| rezerwa na koszty | 60 | 105 |
| odpisy aktualizujące należności | - | 249 |
| rezerwa na zwroty | 780 | - |
| odpisy aktualizujące zapasy | 3 | 36 |
| wycena zapsów | - | - |
| wycena należności | 104 | - |
| wycena rachunków bankowych | 5 | |
| strata podatkowa | 5 261 | 6 265 |
| wartość nabytych znaków towarowych | - | - |
| leasing środków trwałych | 1 | 2 |
| Zmniejszenia odniesione na wynik finansowy | 6 657 | 12 704 |
| Stan na koniec okresu | 6 214 | 6 657 |
| Rezerwy z tytułu podatku odroczonego | ||
| Stan na początek okresu | 4 162 | 9 263 |
| W tym aktywa odniesione na wynik finansowy | 4 162 | 9 263 |
| Zwiększenia odniesione na wynik finansowy | 6 205 | 4 162 |
| wycena rezerwy na zwroty | 27 | - |
| leasing samochodów | 44 | - |
| wycena należności | - | 46 |
| wycena zobowiązań | 1 | 6 |
| inne | 10 | - |
| odszkodowania | 523 | - |
| różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych | 5 600 | 4 110 |
| Zmniejszenia odniesione na wynik | 4 162 | 9 263 |
| Stan na koniec okresu | 6 205 | 4 162 |
W wyniku decyzji Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie z kontroli celnoskarbowej z dnia 21.10.2019, Spółka złożyła korektę deklaracji podatkowej CIT-8 za rok 2013 korygując ujęcie przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem transakcji znakowych tj. obniżyła koszty podatkowe o kwotę odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych w wysokości 6 464 tys. złotych

i opłat licencyjnych w wysokości 718 tys. złotych oraz obniżyła przychody podatkowe o opłaty licencyjne w wysokości 172 tys. złotych. W wyniku tej decyzji Spółka skorygowała wartość strat podatkowych za lata 2013-2017, w wyniku czego zmniejszyła się wartość aktywa z tytułu podatku odroczonego o kwotę 12 494 tys. zł. Korekta ta została ujęta jako błąd poprzednich okresów (opisane w Rozdziale I, punkcie 9). W grudniu 2019 Spółka zapłaciła podatek w wysokości 450 tys. zł wraz z odsetkami (133 tys. zł) w wyniku złożonej korekty CIT-8 za lata 2013-2017.
| Nota 7 Zapasy – podział i wiekowanie | ||
|---|---|---|
| ZAPASY | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
| tys. zł |
tys. zł |
|
| Materiały | 215 | 687 |
| Wyroby gotowe | 3 061 | 2 186 |
| Towary | - | - |
| Zapasy razem brutto | 3 276 | 2 873 |
| Odpis aktualizacyjny | (158) | (186) |
| Zapasy razem netto | 3 118 | 2 687 |
Nota 7 Zapasy – podział i wiekowanie
| ZAPASY - WIEKOWANIE | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
|
| 0 - 90 dni | 2155 | 360 |
| 91 - 180 dni |
2 | 131 |
| 181 - 360 dni | 221 | 824 |
| pow. 360 dni | 898 | 1 558 |
| Odpis aktualizacyjny | (158) | (186) |
| Zapasy razem netto | 3 118 | 2 687 |
Wzrost salda zapasów na 31.12.2019 w porównaniu do salda na koniec 2018 r. wynika ze wzrostu produktów gotowych SGWC.
W ocenie Zarządu Emitenta wszystkie zapasy nieobjęte odpisem z tytułu utraty wartości reprezentują wartość odzyskiwalną wyższą do ich wartości księgowej.

Nota 8 Należności handlowe oraz zaliczki udzielone
| NALEŻNOŚCI - PODZIAŁ | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Należności handlowe od jednostek powiązanych | 7 456 | 6 177 |
| Należności handlowe od jednostek pozostałych | 16 172 | 4 326 |
| do 12 m-cy | 16 172 | 4 326 |
| powyżej 12 m-cy | - | - |
| Należności handlowe | 23 628 | 10 503 |
| Odpis aktualizujący wartość należności handlowych | (1 734) | (1 731) |
| Należności handlowe netto | 21 894 | 8 772 |
| Zaliczki udzielone | - | 13 |
| NALEŻNOŚCI - WIEKOWANIE | ||
| stan na 31.12.2019 tys. zł |
stan na 31.12.2018 tys. zł |
|
| w terminie | 9 970 | 3 244 |
| po terminie: | 13 658 | 7 259 |
| 1 - 30 dni |
11 125 | 283 |
| 31 - 90 dni | 149 | 404 |
| 91 - 180 dni | 297 | 445 |
| pow. 180 dni | 2 087 | 6 127 |
| Odpis aktualizacyjny | (1 734) | (1 731) |
| Należności handlowe netto | 21 894 | 8 772 |
| NALEŻNOŚCI (NETTO) STRUKTURA WALUTOWA | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
| PLN | 321 | 281 |
|---|---|---|
| EUR | 2 387 | 243 |
| GBP | 19 | 9 |
Należności handlowe są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia. Odpis na należności oszacowywany jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.
Spółka wycenia należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania, w ich cenie transakcyjnej. Emitent stosuje uproszczone metody wyceny należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu spłaty należności nie jest

długi. Należności wyceniane według zamortyzowanego kosztu, w odniesieniu do których Spółka stosuje uproszczenia, są wyceniane w momencie początkowego ujęcia w kwocie wymaganej zapłaty, a w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego w kwocie wymaganej zapłaty pomniejszonej o odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Spółka wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności oraz odzysków z należności od kontrahentów.
Wzrost salda należności na dzień 31.12.2019 r. w porównaniu do salda na koniec 2019 wynika z listopadowej premiery gry 22.11.2019 r. i zawiera głównie należności z grudniowej sprzedaży cyfrowej, oraz częściowej sprzedaży na nośnikach fizycznych. Większość tych należności skonwertowała się na gotówkę w miesiącu styczeń i luty 2020 r.
Nota 9 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I EKWIWALENTY | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
|
| Rachunki bankowe | 4 298 | 4 977 |
| Lokaty krótkoterminowe | - | - |
| Środki pieniężne w kasie | 8 | 14 |
| Razem środki pieniężne i ekwiwalenty | 4 306 | 4 991 |
Nota 10 Pozostałe aktywa
| POZOSTAŁE AKTYWA | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Należności z tytułu podatków (bez podatku dochodowego) | 385 | 403 |
| Pozostałe rozrachunki z pracownikami | 29 | 94 |
| Kaucje i depozyty | 464 | 1 |
| Pozostałe rozrachunki | 3 488 | - |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | 358 | 359 |
| Ubezpieczenia | 128 | 129 |
| Licencje | 195 | 158 |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 35 | 72 |
| Razem pozostałe aktywa | 4 724 | 857 |
| w tym długoterminowe: | 11 | 37 |
| Pozostałe | 11 | 37 |
Należności z tytułu podatków zawierają VAT do zwrotu.
Kaucje i depozyty dotyczą głównie depozytu na najem biura.

Na dzień 31.12.2019 r. Pozostałe rozrachunki zawierają głównie:
- saldo z EP Office 1 Sp. z o.o. dotyczące nienależnie pobranych gwarancji (opisane w Nocie 35) w łącznej kwocie 735 tys. zł (172 tys. EUR). Zarząd stoi na stanowisku, że zebrane dowody, dokumentacja procesowa i argumentacja prawna pozwalają przyjąć szacunki, iż prawdopodobieństwo wygrania tej sprawy jest wysokie w konsekwencji utworzenie odpisu na tę należność nie jest zasadne.
- Saldo w wysokości 2 753 tys. zł (725 tys. USD) z Original Force, Ltd. Opis sprawy znajduje się w Nocie 27.
Nota 11 Kapitał akcyjny
Na dzień 31.12.2019 r. kapitał akcyjny składał się z ośmiu serii akcji o następujących parametrach:
| SERIA AKCJI | LICZBA | WARTOŚĆ NOMINALNA | REJESTRACJA |
|---|---|---|---|
| (PLN) | |||
| A - zwykłe na okaziciela / opłacone |
100 000 000 | 1 000 | 01.06.2007 |
| B - zwykłe na okaziciela / opłacone |
400 000 | 4 | 10.08.2008 |
| C - zwykłe na okaziciela / opłacone |
25 000 000 | 250 | 17.12.2008 |
| D - zwykłe na okaziciela / opłacone |
1 100 000 | 11 | 09.10.2009 |
| E - zwykłe na okaziciela / opłacone |
12 649 990 | 126 | 09.01.2014 |
| G - zwykłe na okaziciela / opłacone |
11 000 000 | 110 | 06.12.2016 |
| F - zwykłe na okaziciela / opłacone |
960 000 | 10 | 30.11.2017 |
| H - zwykłe na okaziciela / opłacone |
10 833 025 | 108 | 09.08.2019 |
| Razem | 161 943 015 | 1 619 |
W okresie sprawozdawczym CI Games S.A. wyemitowała 10 833 025 akcji zwykłych na okaziciela serii H w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w granicach kapitału docelowego. Akcje serii H zostały emitowane (obejmowane) po cenie 0,90 zł każda. Wszystkie wyemitowane akcje serii H, w łącznej liczbie 10 833 025 zostały w pełni opłacone. Wartość brutto tej emisji wyniosła 9 750 tys. zł., wpływy netto wyniosły 9 280 tys. zł. Nadwyżka nad wartością nominalna akcji w wysokości 9 641 tys. zł została odniesiona na kapitał zapasowy.
Struktura własności kapitału akcyjnego na dzień podpisania niniejszego sprawozdania finansowego była następująca:
| KAPITAL AKCYJNY - STRUKTURA | Ilość akcji | % głosów |
|---|---|---|
| Marek Tymiński | 52 663 570 | 32,52% |
| Pozostali akcjonariusze | 109 279 445 | 67,48% |
| Wszyscy akcjonariusze łącznie | 161 943 015 | 100% |

Nota 12 Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
| SERIA AKCJI | LICZBA | NADWYŻKA |
|---|---|---|
| B - zwykłe na okaziciela / opłacone | 400 000 | 36 |
| C - zwykłe na okaziciela / opłacone | 25 000 000 | 22 250 |
| D - zwykłe na okaziciela / opłacone | 1 100 000 | 99 |
| E - zwykłe na okaziciela / opłacone | 12 649 990 | 11 259 |
| G - zwykłe na okaziciela / opłacone | 11 000 000 | 24 860 |
| F - zwykłe na okaziciela / opłacone | 960 000 | 663 |
| H - zwykłe na okaziciela / opłacone | 10 833 025 | 9 641 |
| RAZEM | 61 943 015 | 68 808 |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii C | (1 829) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii E | (285) | |
| Przeniesienie na kapitał rezerwowy | (16 000) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii G | (416) | |
| Zmniejszenie z tytułu kosztów emisji serii F | (49) | |
| Zmiejszenie z tytułu kosztów emisji serii H | (470) | |
| Stan na dzień 31 grudnia 2019 | 49 759 |
Nota 13 Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych
Utworzony uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki CI Games S.A. z dnia 08.11.2010 r. w związku z uchwałą z tego samego dnia w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Spółkę akcji własnych. Kapitał utworzono przez przeniesienie z kapitału zapasowego Spółki kwot, które zgodnie z art. 348 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych mogą zostać przeznaczone do podziału pomiędzy akcjonariuszy.
Wysokość kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych na 31.12.2019 r.: 16 000 000 zł. (31.12.2018 r.: 16 000 000 zł)
Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego nie miało miejsca nabycie akcji własnych przez Emitenta.
Nota 14 Kapitał z aktualizacji wyceny
Spółka w okresie rozliczeniowym nie posiadała Kapitału z aktualizacji wyceny ani otwartych pozycji w kontraktach terminowych.
Nota 15 Zobowiązania kredytowe, pożyczkowe i z tytułu leasingu finansowego
| ZOBOWIĄZANIA POŻYCZKOWE | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część krótkoterminowa | 634 | 224 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - część dlugoterminowa | 269 | 303 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, w tym w rachunku bieżącym | 24 053 | 16 212 |
| RAZEM | 24 956 | 16 739 |

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego dotyczy umów na leasing 3 samochodów (300 tys. zł), oraz umowy najmu biura (603 tys. zł), której przyszłe zdyskontowane raty prezentowane są jako zobowiązane z tytułu leasingu.
Nota 16 Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
| ROZRACHUNKI Z TYTUŁU PODATKU DOCHODOWEGO | stan na 31.12.2019 tys. zł |
stan na 31.12.2018* tys. zł |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | 450 |
| - od osób prawnych |
- | 450 |
* dane przekształcone
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego na 31.12.2018 dotyczy korekty CIT za lata 2013-2017. Podatek ten został zapłacony w grudniu 2019 r.
Nota 17 Informacja o zaciągniętych kredytach oraz zobowiązaniach z tytułu dłużnych papierów wartościowych
W dniu 09.01.2018 r. CI Games S.A. zawarła z mBank S.A. dwie umowy kredytu:
1) Umowa kredytu w rachunku bieżącym zawarta jest na czas oznaczony do dnia 29.01.2020 r. do wysokości 5 mln zł.
Zabezpieczeniem ww. umowy kredytu na rachunku bieżącym jest: i) gwarancja spłaty kredytu udzielona w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis; ii) weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową; iii) cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności wynikających z umów z wybranymi kontrahentami Spółki; iv) zastaw rejestrowy na akcjach Spółki w łącznej liczbie 15 000 000 sztuk, stanowiących własność Pana Marka Tymińskiego – akcjonariusza Spółki.
Na dzień 31.12.2019 saldo tego kredytu wynosiło 4 971 tys. zł. Kredyt ten został w całości spłacony w styczniu 2020 r.
2) Umowa kredytu odnawialnego w walucie polskiej o łącznej wartości 30 mln zł. Celem tego kredytu było finansowanie produkcji i kosztów marketingu gier.
Umowa kredytu zawarta jest na czas oznaczony do dnia 30.06.2020 r.
Zabezpieczeniem ww. umowy kredytu odnawialnego jest: i) zastaw rejestrowy na akcjach Spółki w łącznej liczbie 15 000 000 sztuk, stanowiących własność Pana Marka Tymińskiego – akcjonariusza Spółki; ii) weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową; iii) cesja globalna na rzecz mBanku wierzytelności wynikających z umów z wybranymi kontrahentami Spółki.
W związku z wypowiedzeniem umowy z Defiant na produkcję gry "Lords of the Fallen 2", która była finansowana kredytem bankowym na podstawie umowy powyżej, w dniu 28.06.2019 r. Stosownie do Aneksu Spółka zobowiązała się do niedokonywania od dnia 26.06.2019 r. dalszych ciągnień kredytu udzielonego na podstawie Umowy Kredytu Odnawialnego. Powodem zawarcia Aneksu jest wypowiedzenie przez Spółkę umowy z Defiant, gdyż jednym z głównych celów Umowy Kredytu Odnawialnego było finansowanie współpracy Spółki z Defiant.

Na dzień 31.12.2019 r. saldo z tytułu kredytu odnawialnego wynosiło 19 077 tys. zł. Zarząd Spółki rozpoczął rozmowy z mBankiem na temat znaczącego wydłużeniu finansowania Spółki przez Bank w ramach dwóch z trzech projektów, na które było przeznaczone finansowanie w ramach Kredytu Odnawialnego.
Nota 18 Rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują kwoty ekwiwalentu związane z urlopami niewykorzystanymi na dzień 31.12.2019 r.
Rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe ze względu na niski średni wiek pracowników i wynikającą z tego nieznaczącą wartość rezerwy nie zostały utworzone.
Nota 19 Aktywa i zobowiązania finansowe – klasyfikacja i wycena
Po analizie poszczególnych klas instrumentów finansowych, Zarząd stwierdził, że wartość bilansowa instrumentów nie odbiega istotnie od ich wartości godziwej zarówno na dzień 31.12.2019 i 31.12.2018 r.
Spółka jest narażona na następujące rodzaje ryzyka wynikające z korzystania z instrumentów finansowych:
Ryzyko kredytowe, przepływów pieniężnych
Ryzyko kredytowe związane jest z ryzykiem poniesienia straty finansowej w sytuacji, gdy druga strona kontraktu o instrument finansowy nie spełni obowiązków wynikających z umowy. Ryzyko to jest związane głównie z należnościami handlowymi i udzielonymi pożyczkami.
Spółka nie stosuje obecnie ubezpieczenia należności handlowych. Zabezpieczeniem przed ryzykiem z tytułu utraty wartości tych instrumentów finansowych jest współpraca z kontrahentami posiadającymi stabilną sytuację finansową oraz bieżące jej monitorowanie. Nie występują też istotne opóźnienia w regulowaniu należności Spółki.
Ryzyko walutowe
Zobowiązania oraz należności będące rezultatem bieżącej działalności powstawały w większości w walutach innych niż polski złoty, który jest walutą funkcjonalną i prezentacji. Emitent wykorzystuje zobowiązania w walutach innych niż funkcjonalna jako zabezpieczenie ryzyka kursowego z tytułu należności walutowych. Spółka nie zabezpiecza ryzyka walutowego przez zawieranie terminowych kontraktów walutowych.
W 2019 r. większość przychodów Spółki generowanych było głównie w dwóch walutach: euro i dolarach amerykańskich. Spółka zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym, zaciągając zobowiązania w tych walutach.
Ryzyko stopy procentowej
Spółka jest stroną kredytu bankowego o zmiennej stopie procentowej opartej na WIBOR ON marża banku oraz udzieliła pożyczki opartej o WIBOR 3M powiększonej o marżę, w związku z tym jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych.

| Aktywa i zobowiązania finansowe - klasyfikacja i wycena | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Aktywa finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 21 894 | 8 772 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 306 | 4 991 |
| Aktywa finansowe wycenioane wg. wartości godziwej | ||
| Akcje i udziały nienotowane | 4 495 | 4 604 |
| Razem aktywa finansowe | 30 695 | 18 367 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 3 365 | 4 340 |
| Zobowiązania finansowe | 24 956 | 16 739 |
| Razem zobowiązania finansowe | 28 321 | 21 079 |
Analiza wrażliwości
Tabela poniżej prezentuje wpływ 10% zmiany kursu walut EUR i USD na salda należności, zobowiązań i gotówki na dzień 31.12.19.
| WRAŻLIWOŚĆ | stan na 31.12.2018 | +/- 10% PLN/EUR | +/- 10% PLN/USD |
|---|---|---|---|
| Należności | 21 894 | 1 017 | 1 131 |
| Zobowiązania | 3 365 | 136 | 105 |
| Gotówka | 4 305 | 146 | 283 |
* wpływ na salda kapitału obrotowego i saldo gotówki w przypadku zmian kursu walut o +/- 10%
Ryzyko stopy procentowej
Wysokość stóp procentowych uzależniona była od stóp międzybankowych LIBOR i WIBOR i tym samym od ryzyka stopy procentowej całych systemów gospodarczych.
Spółka nie stosuje instrumentów zabezpieczających ten rodzaj ryzyka.
Ryzyko cenowe
Spółka zabezpiecza się przed możliwością spadku wartości instrumentów finansowych oraz przed ryzykiem zmniejszenia wielkości przepływów środków pieniężnych związanych z nimi, prowadząc sprzedaż w wielu krajach i systemach gospodarczych. Zabezpiecza to przed wahaniami koniunktury na jednym rynku. Spółka wprowadza do swojej oferty nowe lepsze produkty oraz na nowe konsole, rozszerzając ofertę i wzmacniając swoją przewagę konkurencyjną. Staranny dobór dystrybutorów i ocena ich kondycji finansowej wpływa również na obniżenie ryzyka cenowego.
Ryzyko nowych tytułów gier
Działalność Spółki skupiona jest na produkcji gier komputerowych. Produkcja gier komputerowych wymaga ponoszenia znaczących nakładów na koszty prac rozwojowych oraz znaczących nakładów

marketingowych, co ogranicza możliwość dywersyfikowania ryzyka i rozkładania go na różne produkty (tytuły). W rezultacie następuje koncentracja ryzyka na stosunkowo niewielu tytułach gier, które w danym momencie oczekują na debiut. Taka koncentracja ryzyka powoduje, iż w przypadku niepowodzenia w sprzedaży gry Spółka narażona jest na znaczący spadek przychodów ze sprzedaży, wyników netto oraz na problemy płynnościowe.
Nota 20 Zobowiązania handlowe
| ZOBOWIĄZANIA - PODZIAŁ | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek powiązanych | 66 | 966 |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek pozostałych | 3 299 | 3 374 |
| do 12 m-cy | 3 299 | 3 374 |
| powyżej 12 m-cy | - | - |
| Zobowiązania handlowe | 3 365 | 4 340 |
| ZOBOWIĄZANIA - STRUKTURA WALUTOWA* | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| PLN | 625 | 1 531 |
| EUR | 319 | 242 |
| GBP | 66 | 5 |
| USD | 277 | 464 |
*zobowiązania walutowe zaprezentowane w walucie oryginalnej.
Nota 21 Wiekowanie zobowiązań handlowych
| ZOBOWIĄZANIA - WIEKOWANIE | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
|
| w terminie | 2 824 | 2 178 |
| po terminie: | 541 | 2 162 |
| 1 - 30 dni |
71 | 572 |
| 31 - 90 dni | 52 | 283 |
| 91 - 180 dni | - | - |
| pow. 180 dni | 418 | 1 307 |
| Zobowiązania handlowe | 3 365 | 4 340 |

Nota 22 Pozostałe zobowiązania
| POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
|
| Zobowiązania z tyt.podatków bez podatku doch. od os. prawnych | 143 | 298 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 | 4 |
| Zobowiązania handlowe | 144 | 302 |
Nota 23 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe
| POZOSTAŁE REZERWY | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Rezerwa na koszty badania bilansu | - | 23 |
| Rezerwa na koszty niezafakturowane | 106 | 267 |
| Rezerwa na koszty marketingowe | 92 | - |
| Rezerwa urlopowa | 118 | 190 |
| Razem | 316 | 480 |
Nota 24 Przychody netto ze sprzedaży produktów
| Struktura sprzedaży | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Gry na konsole | 75% | 65% |
| Gry na PC | 25% | 35% |
Struktura sprzedaży w ujęciu wartościowym pokazuje wzrost udziału sprzedaży gier na konsole z 65% w 2018 na 74% 2019 w całości sprzedaży w wyniku większej sprzedaży gier na konsole w kanale dystrybucji fizycznej, gdzie cena jednostkowa gry na konsole jest wyższa niż na PC.
Struktura terytorialna
Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w ujęciu wartościowym (dane w tys. zł).
| Przychody | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Zagranica | 45 311 | 21 332 |
| Udział (%) | 96% | 102% |
| Kraj | 1 735 | (329) |
| Udział (%) | 4% | -2% |
| RAZEM | 47 045 | 21 003 |

Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w ujęciu wartościowym (ilość sprzedanych sztuk).
| Przychody | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Zagranica | 2 037 254 | 1 709 217 |
| Udział (%) | 97% | 99% |
| Kraj | 68 613 | 18 987 |
| Udział (%) | 3% | 1% |
| RAZEM | 2 105 867 | 1 728 204 |
Struktura przychodów ze sprzedaży w ujęciu wartościowym (dane w tys. zł)
| Przychody | 2019 | Udział % | 2018 | Udział % |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na nośnikach fizycznych | 25 270 | 55% | 2 592 | 12% |
| Licencje | - | - | - | - |
| Sprzedaż cyfrowa | 21 159 | 45% | 18 410 | 88% |
| Pozostała sprzedaż | 616 | - | 1 | - |
| RAZEM | 47 045 | 100% | 21 003 | 100% |
Wzrost udziału sprzedaży na nośnikach fizycznych z 12% w 2018 na 55% w 2019 wynika z premiery gry SGWC w listopadzie 2019 r. gdzie największa sprzedaż gier w sklepach ma miejsce kilka miesięcy po premierze gry.
Struktura przychodów ze sprzedaży w ujęciu ilościowym (ilość sprzedanych sztuk).
| Przychody | 2019 | Udział % | 2018 | Udział % |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na nośnikach fizycznych | 465 266 | 22% | 145 929 | 8% |
| Licencje | - | - | - | - |
| Sprzedaż cyfrowa | 1 640 601 | 78% | 1 582 275 | 92% |
| Pozostała sprzedaż | - | - | - | - |
| RAZEM | 2 105 867 | 100% | 1 728 204 | 100% |
Również wzrost ilościowy sprzedaży na nośnikach fizycznych powiązany jest z premierą nowej gry. Równocześnie wzrost udziału % sprzedaży ilościowej z 2019 na 2018 jest mniejszy niż w przypadku sprzedaży w ujęciu wartościowym ze względu na znaczącą sprzedaż starych gier, które mają niższą jednostkową cenę sprzedaży.

Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży (dane w tys. zł).
| Przychody | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Europa | 18 969 | 3 462 |
| Udział % | 40% | 16% |
| Ameryka Pólnocna i Południowa | 24 132 | 16 028 |
| Udział % | 51% | 76% |
| Azja i Afryka | 3 945 | 1 512 |
| Udział % | 8% | 7% |
| RAZEM | 47 045 | 21 003 |
Rynek Ameryki Północnej i Południowej cały czas stanowią przeważającą część sprzedaży Spółki. Przy czym wzrost udziału Europy, kosztem głównie Ameryki, wynika głównie ze znaczącej sprzedaży na nośnikach fizycznych gry SGWC w większości krajów Europy.
Nota 25 Koszty według rodzaju
| KOSZTY WEDŁUG RODZJAU | 2019 r. | 2018 r. | |
|---|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
||
| Amortyzacja | 19 467 | 11 506 | |
| Zużycie materiałów i energii | 242 | 401 | |
| Usługi obce | 7 335 | 5 626 | |
| Podatki i opłaty | 78 | 27 | |
| Świadczenia pracownicze | 1 998 | 2 430 | |
| Pozostałe koszty | 5 456 | 1 063 | |
| Koszty według rodzaju | 34 576 | 21 053 | |
| Koszt sprzedaży | (8 961) | (2 610) | |
| Koszty ogólne | (5 374) | (4 633) | |
| Wartość sprzedanych produktów | 8 842 | 3 407 | |
| Koszt sprzedanych produktów | 29 083 | 17 217 |
Koszty amortyzacji znacząco wzrosły głównie w wyniku amortyzacji nowej gry ("SGWC") oraz wdrożenia MSSF 16 (koszt czynszów jest rozpoznawany jako koszt amortyzacji.
Usługi obce wzrosły o 1,7 mln w 2019 r. (30%) w porównaniu do 2018 r. ze względu na ujęcie w tej kategorii częściowo usług marketingowych i usług związanych z organizacją targów.
Świadczenia pracownicze są na niższym poziomie w 2019, ponieważ koszty w roku 2018 dotyczą większej liczby osób zatrudnionych zwłaszcza w I kwartale 2018 r.

Wzrost Pozostałych kosztów w 2019 r. wynika z premiery gry SGWC – pozycja ta zawiera m.in. koszty reklamy, produkcji trailera, muzyki do gry, podróży służbowych.
Nota 26 Świadczenia pracownicze
| KOSZTY WEDŁUG RODZJAU | 2019 r. | 2018 r. | |
|---|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
||
| Wynagrodzenia | 1 443 | 1 868 | |
| Ubezpieczenia społeczne | 296 | 290 | |
| Inne świadczenia na rzecz pracowników | 259 | 272 | |
| Razem świadczenia pracownicze | 1 998 | 2 430 |
Nota 27 Pozostałe przychody operacyjne
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | 2019 r. | 2018 r. |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 1 | 7 |
| Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów | 29 | - |
| Odszkodowania | 2 764 | 6 |
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | 39 |
| Spisane zobowiązania | 697 | 7 |
| Refaktury | 150 | 296 |
| Różnice inwentaryzacyjne | 16 | - |
| Najem | 161 | 65 |
| Pozostałe | 961 | - |
| Razem pozostałe przychody operacyjne | 4 779 | 420 |
Pozycja "Odszkodowania" dotyczy rozpoznania przychodu z tytułu wygranej sprawy w sądzie arbitrażowym w Stanach Zjednoczonych z Original Force, Ltd. w 2018 r. Kwota zasądzonego odszkodowania wyniosła 1 023 tys. USD plus odsetki 10%.p.a. Spółka negocjowała z Original Force, Ltd. ugodę, której celem jest porozumienie dotyczące wysokości i terminów spłat. Zarząd Spółki stoi na stanowisku, że w związku z negocjacjami między stronami odzyska istotnie większą część powyższej kwoty w formie odszkodowania i zgodnie z MSR 37, par. 35. Spółka na podstawie komunikacji pomiędzy stronami z grudnia 2019 rozpoznała kwotę 725 tys. USD jako składnik aktywów (pozycja "Pozostałe rozrachunki") i jako przychód ujęty w pozycji Pozostałych przychodów operacyjnych w 2019 r.
Pozycja "Pozostałe" w 2019 r. dotyczy ujęcia zakończeniu umowy najmu na ul. Zajęczej 2B (szczegóły są zaprezentowane w Nocie 3).

Nota 28 Pozostałe koszty operacyjne
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 2019 r. | 2018 r. |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Odpis aktualizujący wartość należności | 15 | 283 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | - | 123 |
| Likwidacja zapasów i środków trwałych | 1 000 | 33 |
| Odpis aktualizujący wartość wartości niematerialnych i prawnych | - | 15 044 |
| Spisane należności | 200 | 21 |
| Refaktury | 140 | 308 |
| Różnice inwentaryzacyjne | 33 | - |
| Koszty sądowe | 789 | 24 |
| Podatek u źródła jako koszt | 534 | 792 |
| Pozostałe | 52 | 1 353 |
| Razem pozostałe koszty operacyjne | 2 763 | 17 981 |
Nota 29 Przychody/Koszty finansowe
| PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE | 2019 r. tys. zł |
2018 r. tys. zł |
|---|---|---|
| Odsetki otrzymane | 65 | 4 |
| Różnice kursowe netto dodatnie | - | 824 |
| Pozostałe | - | 16 |
| Razem przychody finansowe | 65 | 844 |
| Odsetki naliczone | 626 | 42 |
| Różnice kursowe netto ujemne | 300 | - |
| Odpis aktualizujący wartość aktywów finansowych | 109 | 292 |
| Prowizje i inne opłaty | 42 | 55 |
| Razem koszty finansowe | 1 077 | 389 |

Nota 30 Podatek dochodowy
| PODATEK DOCHODOWY | 2019 r. | 2018 r. |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Podatek dochodowy bieżący | 137 | - |
| Podatek odroczony | 2 487 | 945 |
| Razem podatek dochodowy | 2 624 | 945 |
Podatek odroczony jest niegotówkową różnicą między saldami rezerwy i aktywa z tytułu podatku odroczonego na koniec 2019 i 2018 r.
Nota 31 Efektywna stopa podatkowa
| EFEKTYWNA STOPA OPODATKOWANIA | 2019 r. | 2018 r. |
|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |
| Zysk/strata przed opodatkowaniem | 4 631 | (20 563) |
| Podatek w oparciu o stopę podatkową 19% | 880 | - |
| Przychody nie podlegające opodatkowaniu, wartość podatkowa | (1 097) | (1 998) |
| Przychody/koszty spółek jawnych gdzie CI GAMES S.A. / Business Area Sp.zo.o. jest płatnikiem |
5 | (278) |
| Koszty nie podlegające odliczeniu, wartość podatkowa | ||
| 4 490 | 5 368 | |
| Koszty stanowiące koszt podatkowy nie zaliczone do kosztow bilansowych | (3 225) | - |
| Podatek u źrodła | (137) | - |
| Podatek dochodowy | 917 | 3 092 |
| Efektywna stopa opodatkowania | 20% | -15% |

Nota 32 Segmenty działalności
Podstawowymi segmentami w działalności Spółki są produkcja i sprzedaż własnych gier oraz działalność wydawnicza, która została rozpoczęta w II połowie 2018 r. Ze względu na fakt, iż w roku 2019 nie było jeszcze sprzedaży w ramach tego segmentu a jedynie były odnotowane koszty (głównie wynagrodzenia, poszukiwania nowych projektów, usługi zewnętrzne i koszty podróży), których poziom wyniósł 1 076 tys. zł, Spółka nie spełniła wymogu MSSF 8 i w związku z tym nie prezentuje wyników w podziale na te segmenty.
Podział sprzedaży w podziale na dystrybucję na nośnikach i dystrybucję cyfrową oraz podział geograficzny zostały zaprezentowany w Nocie 24.
Nota 33 Zysk/strata na 1 akcję
Strata netto na 1 akcję pozostającą w obrocie na dzień 31.12.2019 r. wynosi 0,01 zł. (liczba akcji została policzona jako średnioważona liczba akcji w obrocie w roku 2019).
Nota 34 Pokrycie straty za rok 2019 oraz rozliczenie straty za rok 2018
W dniu 28.06.2019 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na mocy uchwały nr 8/1/2019 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CI Games S.A., postanowiło pokrycie straty w roku obrotowym 2018 w wysokości netto -21 507 852,38 zł pokryć z zysków Spółki lat przyszłych.
Rekomendacje dotyczące pokrycia straty z 2019 r.
Stratę roku bieżącego Zarząd Emitenta rekomenduje pokryć zyskami osiągniętymi w latach przyszłych.
Nota 35 Zobowiązania i należności warunkowe
Na dzień 31.12.2019 r. Spółka posiadała następujące zobowiązania warunkowe:
- weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony w dniu 09.01.2018 r. na zabezpieczenie wierzytelności mBank S.A. z tytułu umów kredytu (kredytu w rachunku bieżącym oraz kredytu odnawialnego w łącznej wysokości 35 mln zł);
- gwarancję bankową wystawioną przez mBank S.A. w dniu 23.10.2019 r. do kwoty 58 tys. EUR na rzecz EP Office 1 Sp. z o.o., EP Office 2 Sp. z o.o., EP Apartments Sp. z o.o., EP Retail Sp. z o.o. z tytułu najmu powierzchni biurowej przy ul. Zajęczej 2B. Gwarancja jest ważna do 14.10.2020 r.;
- weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową z dnia 15.10.2019 r. na zabezpieczenie wierzytelności mBank S.A. z tytułu realizacji gwarancji bankowej, o której mowa powyżej;
- Umowę Ramową dla transakcji rynku finansowego zawartą z mBank S.A. w dniu 09.08.2018 r.;
- weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową z dnia 09.08.2018 r. na zabezpieczenie wierzytelności mBank S.A. z tytułu zabezpieczenia Umowy Ramowej dla transakcji rynku finansowego, o której mowa powyżej.
- w dniu 26.06.2019 r., do mBanku wpłynął wniosek dokonania wypłaty gwarancji bankowej wystawionej przez mBank S.A. r. do kwoty 113 762,62 EUR na rzecz EP Office 1 Sp. z o. o., EP Office 2 Sp. z o.o., EP Apartments Sp. z o.o. oraz EP Retail sp. z o.o. stanowiącej zabezpieczenie spłaty należności z umowy najmu przy ul. Zajęczej 2B. Spółka kwestionuje zasadność dokonanej przez mBank S.A. wypłaty i podjęła w tym zakresie kroki prawne zmierzające m.in. do zwrotu środków nienależnie wypłaconych z gwarancji bankowej, o której mowa.
- w dniu 01.08.2019 r. mBank S.A. wystawił gwarancję bankową do wysokości kwoty 58.023,48 EUR na rzecz EP Office 1 Sp. z o.o., EP Office 2 Sp. z o.o., EP Apartments Sp. z o.o., EP Retail Sp. z o.o. z tytułu umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. Zajęczej 2B w Warszawie. W dniu 02.09.2019 wpłynęło do mBanku S.A. żądanie dokonania wypłaty

z tej gwarancji bankowej i w dniu 08.09.2019 r. Bank wypłacił kwotę z tytułu ww. gwarancji. Spółka kwestionuje zasadność dokonanej przez mBank S.A. wypłaty i podjęła w tym zakresie kroki prawne zmierzające m.in. do zwrotu środków nienależnie wypłaconych z gwarancji bankowej, o której mowa.
Na dzień 31.12.2019 r. Spółka nie posiadała innych zobowiązań warunkowych.
Nota 36 Toczące się postępowania sądowe
Na dzień przygotowanie sprawozdania brak jest sporów, których łączna wartość stanowi odpowiednio co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta.
W dniu 17.10.2019 CI Games S.A. złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko EP Retail Sp. z o.o., EP Office 2 Sp. z o.o., EP Office 1 Sp. z o.o. i EP Apartments Sp. z o.o. (zwanymi dalej łącznie "Pozwanymi") o zapłatę tytułem bezprawnie pobranych środków z tytułu gwarancji bankowej, nadpłaconych kosztów operacyjnych i nadpłaconego czynszu najmu. Wartość przedmiotu sporu wynosi 823 tys. zł (180 tys. EUR i 48 tys. zł).
CI Games zawarła z Pozwanymi umowę najmu powierzchni biurowej przy ul. Zajęczej 2B w Warszawie, która następnie została zmieniona Aneksem nr 1, w ten sposób, że CI Games mogła warunkowo zmniejszyć powierzchnię najmu. CI Games zgodnie z postanowieniami umowy najmu, dostarczyła Wynajmującemu (Pozwanym) kaucję gwarancyjną tytułem zabezpieczenia prawidłowej realizacji Umowy Najmu.
W dniu 30.04.2019 r. CI Games złożyła zgodnie z postanowieniami Aneksu nr 1 do umowy najmu oświadczenie o skorzystaniu z przyznanego jej uprawnienia do wynajęcia całej powierzchni biurowej będącej przedmiotem Umowy Najmu. Pozwani stoją na stanowisku, że oświadczenie CI Games z dnia 30.04.2019 r. było bezskuteczne, a CI Games powinna ponieść koszty prac adaptacyjnych. Po odmowie zapłaty tych kosztów przez CI Games, Pozwani pociągnęli kwotę gwarancji bankowej.
Zdaniem CI Games oświadczenie z dnia 30.04.2019 r. było skuteczne, a pociągnięcie gwarancji bankowej przez Pozwanych było bezprawne. Ponieważ nie udało się rozwiązać sporu polubownie, złożenie pozwu okazało się niezbędne dla obrony praw Spółki. Na dzień niniejszego raportu, sprawa sądowa nie jest rozstrzygnięta i nie jest znany jest wynik. Zarząd Spółki stoi na stanowisku, iż są duże szanse na wygranie sporu.
Nota 37 Transakcje z podmiotami powiązanymi
Wszystkie transakcje zostały zawarte na warunkach rynkowych.
| Transakcje w 2019 i salda na 31.12.2019 | KOSZTY | PRZYCHODY | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA |
|---|---|---|---|---|
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| CI Games USA Inc. | - | 8 232 | 1 909 | - |
| Business Area Sp. z o.o. | - | 2 | - | - |
| Business Area Sp. z o.o. Sp.J. | - | 962 | - | 521 |
| CI Games S.A. Sp. J. | 102 | 2 | - | 66 |
| United Label S.A. | - | 639 | 3 313 | - |
| RAZEM | 102 | 9 837 | 5 222 | 587 |

Transakcje ze spółkami powiązanymi osobowo z Panem Markiem Tymińskim – głównym akcjonariuszem Spółki, który bezpośrednio lub pośrednio kontroluje następujące podmioty:
| Transakcje w 2019 i salda na 31.12.2019 | KOSZTY | PRZYCHODY | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA |
|---|---|---|---|---|
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| Onimedia Sp. z o.o. | - | 2 | - | - |
| Premium Restaurants Sp. z o.o. | - | - | - | 9 |
| Premium Food Restaurants S.A. | 1 | - | 85 | 1 |
| Fine Dining Sp. z o.o. | 2 | 4 | 2 | 176 |
| RAZEM | 3 | 6 | 87 | 186 |
Transakcje z Członkami Rady Nadzorczej i członkami Zarządu w tym ze spółkami powiązanymi z nimi osobowo:
| Transakcje w 2019 i salda na 31.12.2019 | KOSZTY | PRZYCHODY | NALEŻNOŚCI | ZOBOWIĄZANIA |
|---|---|---|---|---|
| Podmiot | tys. zł | tys. zł | tys. zł | tys. zł |
| Marek Tymiński | 60 | 5 | - | 15 |
| BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak | ||||
| Springer SPÓŁKA JAWNA | 115 | - | - | 17 |
| RAZEM | 175 | 5 | - | 32 |
Nota 38 Struktura środków pieniężnych
| STRUKTURA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| tys. zł |
tys. zł |
|||||
| Środki pieniężne w kasie | 8 | 14 | ||||
| Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 4 298 | 4 977 | ||||
| Razem | 4 306 | 4 991 | ||||
| Razem środki pieniężne dla potrzeb rachunku przepływów pieniężnych | 4 306 | 4 991 |
Nota 39 Informacje o zatrudnieniu
| STRUKTURA ZATRUDNIENIA | stan na 31.12.2019 | stan na 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|
| Pracownicy produkcyjni | 41* | 37* | |
| Administracja i sprzedaż | 15 | 11 | |
| Zatrudnienie łącznie | 56 | 48 |
* Podane dane liczbowe obejmują stałych współpracowników Spółki, którzy bezpośrednio i osobiście przyczyniają się do jej funkcjonowania, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, inne stosunki prawne o podobnym charakterze) oraz długości planowanego okresu współpracy (czas nieokreślony, czas określony, okres próbny).
Nota 40 Wysokość wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej
| 1 002 000 |
|---|
| 162 641 |
| 1 164 641 |
| Wysokość wynagrodzenia wypłaconego Członkom Rady Nadzorczej w 2019 r.: |
| 8 000 |
| 6 000 |
| 6 000 |
| 6 000 |
| 6 000 |
| 32 000 |
Nota 41 Liczba akcji w posiadaniu Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej
| Osoba | Funkcja | Stan na 31.12.2018 | Zwięksszenie stauu posiadania w okresie od dnia 01.01.2019 do dnia 31.12.2019 |
Zmniejszenie stau posiadania w okresie od dnia 01.01.2019 do dnia 31.12.2019 |
Stan na 27.03.2020 (dzień publikacji raportu) |
|---|---|---|---|---|---|
| Marek Tymiński | Prezes Zarządu CI Games SA | 59 663 570 | 7 000 000 | 52 663 570 | |
| Monika Rumianek | Członek Zarządu CI Games SA | 150 000 | 150 000 |
Członkowie Rady Nadzorczej nie posiadali na 31.12.2019 akcji Spółki.
Nota 42 Zdarzenia po dniu bilansowym
Spółka spłaciła w całości kredyt bieżący - szczegóły zostały opisane w Rozdziale IV, Nocie 17. Zarząd Spółki rozpoczął rozmowy z mBankiem na temat znaczącego wydłużeniu finansowania Spółki przez Bank w ramach dwóch z trzech projektów, na które było przeznaczone finansowanie w ramach Kredytu Odnawialnego.
W pierwszych miesiącach 2020 r. epidemia COVID-19 (koronawirus) rozprzestrzenił się na całym świecie, a jego negatywny wpływ objął wiele krajów. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz zapewnienia ciągłości prac, Zarząd podjął decyzję o wdrożeniu pracy zdalnej od dnia 16.03.2020. Pracownicy mają zapewnioną infrastrukturę oraz ustalone zasady komunikacji między poszczególnymi zespołami. Zarząd uważa taką sytuację za zdarzenie nie powodujące korekt w sprawozdaniu finansowym za rok 2019, lecz za zdarzenie po dacie bilansu wymagające dodatkowych ujawnień. Zdaniem Zarządu nie jest możliwe przedstawienie szacunków potencjalnego długoterminowego wpływu obecnej sytuacji na Spółkę, aczkolwiek został odnotowany pozytywny wpływ na sprzedaż w pierwszym kwartale wzrost sprzedaży w Chinach szczególnie w styczniu i w lutym br. po przez platformę Steam. Zarząd spodziewa się, że epidemia wirusa w Europie i USA przełoży się na wzrost sprzedaży w kanałach cyfrowych na tych rynkach w drugim kwartale szczególnie w kwietniu i maju. Zarząd na bieżąco monitoruje potencjalny wpływ i podejmie wszelkie możliwe kroki, aby złagodzić wszelkie negatywne skutki dla Spółki.

W pierwszym kwartale 2020 Spółka istotnie ograniczyła koszt działalności swojej spółki zależnej w USA, która jest odpowiedzialna za dystrybucję fizyczną gier na rynkach Północnej i Południowej Ameryki.
Spółka zleciła na początku stycznia istotne prace rozwojowe do jednego z partnerów w zakresie dalszego rozwoju serii SGW wykraczającego poza SGWC2.

Oświadczenie Zarządu CI Games S.A.
W sprawie rzetelności sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego
Stosownie do postanowień par. 70 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 757) w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim Zarząd CI Games S.A. oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy roczne sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową oraz finansową CI Games S.A. oraz jej wynik finansowy jak również, że roczne sprawozdanie z działalności CI Games S.A. zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji CI Games S.A., w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
W sprawie podmiotu uprawnionego do badania jednostkowego sprawozdania finansowego CI Games S.A. i skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej CI Games
W dniu 16 maja 2019 r. Rada Nadzorcza CI Games S.A. dokonała wyboru rekomendowanej przez Komitet Audytu firmy UHY ECA Audyt Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Krakowie na audytora dokonującego przeglądu półrocznych oraz badania rocznych sprawozdań finansowych Spółki na rok 2019 i 2020. Wybrany podmiot jest wpisany na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, prowadzoną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod numerem ewidencyjnym 3115.
Zarząd CI Games S.A.

Prezes Zarządu Członek Zarządu


Elektronicznie podpisany przez Katarzyna Milewska Data: 2020.03.27 20:53:57 +01'00'
Warszawa, 27 marca 2020 roku
