Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Catena Interim / Quarterly Report 2021

Jul 6, 2021

2901_ir_2021-07-06_a10279f2-33b0-4fb4-8a6f-41851bc6383f.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari – juni 2021

  • Hyresintäkterna ökade med 8 procent till 672,8 Mkr (622,3).
  • Driftsöverskottet ökade med 7 procent till 537,5 Mkr (500,3).
  • Förvaltningsresultatet ökade med 11 procent till 399,2 Mkr (358,5).
  • Periodens resultat ökade till 1 102,6 Mkr (323,5) motsvarande ett resultat per aktie om 27,87 kr (8,58), varav värdeförändringar ingår med 990,0 Mkr (52,8).
  • Långsiktigt substansvärde EPRA NRV per aktie ökade till 278,40 kr (207,79).

Väsentliga händelser under andra kvartalet

  • Catena har fått BBB- rating från Nordic Credit Rating med stabila utsikter.
  • Catena har upprättat eget MTN-program och under det emitterat gröna obligationer om totalt 1,4 Mdkr.

Catena i korthet

Catena ska genom samarbete och på ett hållbart sätt utveckla, äga, och effektivt förvalta strategiskt placerade logistikanläggningar som försörjer Skandinaviens storstadsregioner och har förutsättningar att generera ett stabilt växande kassaflöde och god värdetillväxt.

Vision

Catenas goda insikter om framtidens gods- och varuflöden är helt avgörande för förmågan att erbjuda rätt lägen, rätt lokaler och rätt service. Genom att generera starka kassaflöden sker utveckling mot visionen – Catena länkar Skandinaviens godsflöden.

Affärsidé

Catena erbjuder logistikanläggningar för dagens och morgondagens varuflöden längs de viktigaste transportlederna och vid de viktigaste knutpunkterna. I nära samverkan med kunderna och med god kännedom om marknaden utvecklar Catena sin del i kedjan. Affärsidén tydliggör uppdraget – Catena ska på ett hållbart sätt och genom samarbete utveckla effektiva logistikanläggningar som försörjer storstadsregioner i Skandinavien.

Kunderbjudandet

Logistikanläggningar är ett samlingsbegrepp för fastigheter vars uppgift är att samla, lagra och distribuera varor. För att möta kraven på tidsleverans, klimatavtryck och kostnad kan logistikanläggningar med olika funktioner samspela i ett mer eller mindre komplext nätverk.

CONTAINERS FRÅN FLYG, HAMN, JÄRNVÄG OCH LASTBIL

Catenakoncernen i siffror
2021, apr–jun 2020, apr–jun 2021, jan–jun 2020, jan–jun Rullande 12 mån 2020, jan–dec
Hyresintäkter, Mkr 343,4 307,2 672,8 622,3 1 314,4 1 263,9
Driftsöverskott, Mkr 278,8 251,2 537,5 500,3 1 041,0 1 003,8
Överskottsgrad, % 81,2 81,8 79,9 80,4 79,2 79,4
Förvaltningsresultat, Mkr 211,4 181,1 399,2 358,5 759,3 718,6
Periodens/årets resultat, Mkr 346,2 179,7 1 102,6 323,5 2 306,2 1 527,1
Resultat per aktie, kr 8,40 4,77 27,87 8,58 59,69 40,51
Soliditet, % 41,5 34,0 41,5 34,0 41,5 37,2
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 94,9 95,9 94,9 95,9 94,9 96,2
Belåningsgrad, %* 45,1 54,7 45,1 54,7 45,1 50,1

Århus

Kolding Orter där Catena har fastigheter

Luleå

* Historiska siffror är justerade utifrån nuvarande definition.

Viktigt att ta ansvar över tid

Catena visar ett starkt resultat för första halvåret 2021. Kassaflödesutvecklingen är fortsatt positiv och förvaltningsresultatet har ökat med 11 procent.

Med ett förvaltningsresultat om 399 Mkr, kan vi konstatera en 11 procentig ökning jämfört med föregående år. Våra hyresintäkter ökade med 8 procent och driftsöverskottet med 7 procent.

Vi får återkommande kvitton på att det vi levererar är bra. Under maj månad tilldelades vi kreditbetyget BBB- med stabila utsikter från kreditvärderingsinstitutet Nordic Credit Rating (NCR). Det stora intresset för vårt MTN-program och vårt nyligen lanserade gröna ramverk bekräftar ytterligare att vår affärsidé och vårt sätt att arbeta uppskattas. Med en första emission i juni om totalt 1,4 Mdkr utökas inte bara våra finansieringsalternativ framåt, våra hållbarhetsambitioner avspeglas också genom att vi nu erbjuder gröna obligationer. När vi summerar aktiviteter och resultat för första halvåret 2021 kan vi konstatera att vi taktar med den plan vi har och levererar på ett sätt som skapar förutsättningar för framtiden.

Logistik är hett

Intresset från investerare och den efterfrågeökning vi ser på marknaden är gynnsam för Catena. Marknadens avkastningskrav får dessutom en positiv effekt på vårt befintliga bestånd. Orealiserade värdeförändringar på Catenas fastigheter uppgår till 880 Mkr om man ser till det första halvåret 2021 – en effekt av lägre direktavkastningskrav, väl genomförda projekt och ett bra uthyrnings- och förvaltningsarbete.

Att logistiksektorn är het går inte att ta miste på och det gör att vi som logistikfastighetsägare i ännu högre grad vill framhålla vikten av att stå för långsiktighet, stabilitet och djupa kunskaper inom logistikområdet. Framtidens logistiknätverk kommer att ställa helt andra krav på fastighetsägarna utifrån alla aspekter – byggnadsmaterial, byggnadssätt, möjlighet till hållbara transporter, energioptimering, yteffektivitet, kapacitet att klara klimatförändringar, en god arbetsmiljö och förmåga att bidra till fler cirkulära flöden är bara några exempel. Vi tror att logistik är framtiden men våra hyresgäster ska aldrig behöva tvivla på att vi finns vid deras sida oberoende av konjunktur, investerarintresse eller pandemier. Det vi gör måste hålla över tid – kortsiktiga lösningar gagnar varken hyresgäster eller utvecklingen i stort.

Marktillgångar för fortsatt värdeskapande

I de långa tidsperspektiven är marktillgången helt central. En strukturerad process och löpande dialoger med lokala aktörer,

samarbetspartners och kommuner gör att Catenas potentiella landbank idag omfattar cirka 5 miljoner kvm. Det borgar för fortsatt värdeskapande och möjliggör också de logistikbyggnader som framtidens samhälle är beroende av. Marktillgången är det som gör att aktuella utvecklingsplaner för Stockholm Syd, Logistikposition Landvetter och Logistikposition Sunnanå ens är tänkbara. Det känns därför otroligt bra när långa planeringstider och hårt arbete slutligen går över i genomförande. Just det händer på Logistikposition Sunnanå som har etablerat sig som ett centralt och attraktivt logistiknav för skandinaviska varuflöden. På området har Catena sedan 2016 uppfört cirka 80 000 kvm logistikyta och med en ny detaljplan på plats kan vi nu erbjuda ytterligare 110 000 kvm mark i området. Vår målsättning är att bygga ytterligare logistikanläggningar om cirka 55 000 kvm på den byggrätt vi har, anläggningarna kommer att miljöcertifieras med ambitionen att skapa nära-nollenergibyggnader. Mark är en ändlig resurs som vi måste se till att förvalta på bästa sätt.

Värderingsstyrda

Vår verksamhet är en av de som har påverkats positivt av de konsumtions- och beteendeförändringar som coronapandemin burit med sig. Ingen kunde exakt förutspå vad som skulle ske när allt drog i gång för ett och ett halvt år sedan men det stod snabbt tydligt att pandemin innebär stora påfrestningar för samhälle och människor. Därför är vi, precis som alla andra, lättade att nu äntligen se ljuset i tunneln. För oss är närheten till våra kunder viktig, med lättade restriktioner kan vi återigen mötas på plats ute i våra fastigheter och det gör det enklare att visa vårt engagemang i de frågor som våra hyresgäster brottas med. Samtidigt ser vi att det vore sunt om samhälle och företag också kan ta med några lärdomar från pandemin när vi slutligen kommer ur den. Förutom behov av framtida krisberedskap (vilket också bör innebära fler lagerfastigheter) har vi sett att värdestyrda organisationer har visat sin styrka när omvärlden är turbulent.

Min övertygelse är att Catenas förmåga att fortsätta leverera och överträffa kunders och marknadens förväntningar till stor del har sin grund i att vi är överens om vad vi står för och hur vi ska arbeta tillsammans.

Helsingborg i juni 2021 Jörgen Eriksson, VD

Intäkter och resultat

Covid-19

Coronaviruset och Covid-19 överraskade världen under 2020 och har påverkat såväl folkhälsa som ekonomier och finansiella marknader. För Catena har coronaviruset inneburit påfrestningar i vardagen men också affärsmässiga möjligheter.

Majoriteten av Catenas hyresgäster har fortsatt sin verksamhet mer eller mindre som tidigare. Ett stort antal har e-handelsverksamhet och uppskattningsvis 1 miljon kvm av Catenas totala bestånd utgörs av kunder med samhällsbärande funktioner som spelar en viktig roll för att säkra fungerande varuflöden.

Kundbasen omfattar ett mindre antal hyresgäster som påverkats mer av Covid-19, framförallt underleverantörer till restaurang- och servicesektorn samt event- och aktivitetsverksamheter.

Under perioden har Catena gjort överenskommelser om att gå från kvartals- till månadsbetalningar för hyresbetalningar om cirka 10,5 Mkr. Därtill har 2,8 Mkr netto efter statligt stöd lämnats i rabatter relaterade till Covid-19. Samtliga hyresaviseringar, där överenskommelser gjorts, har betalts enligt plan. Under kommande kvartal räknar Catena med fortsatta likviditetslättnader i motsvarande omfattning.

Hyresintäkter

Hyresintäkterna under perioden ökade med 8 procent till 672,8 Mkr (622,3) vilket motsvarar 661 kr/kvm (661). Med beaktning av engångseffekter ökade hyresintäkterna med 9 procent. I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna 0,5 procent mot föregående period. Resterande hyresökning avser färdigställda projekt samt effekten av förvärv.

Av Catenas kontrakterade årshyra utgör intäkter från avtal med en löptid överstigande tre år drygt 75 procent av den totala årshyran. Detta innebär stabila intäkter som inte varierar nämnvärt mellan perioder, förutom vid förvärv, färdigställda

projekt och försäljning. Den genomsnittliga kvarvarande hyresavtalstiden uppgår till drygt fem år.

Löptider för hyreskontrakt Förfalloår Antal kontrakt Kontrakterad årshyra, Mkr Kontrakterad årshyra, % 2021 97 21 117 1 2022 152 200 875 14 2023 65 126 727 9 2024 50 164 702 12 2025 40 178 101 13 2026 27 170 736 12 2027+ 63 549 094 39 Totalt 494 1 411 352 100

Fastighetskostnader

Fastighetskostnaderna ökade till -135,3 Mkr (-122,0), vilket motsvarar 133 kr/kvm (131). Planerat underhåll har i viss omfattning fått skjutas på framtiden på grund av att hyresgäster har begränsat tillgången till lokaler för att begränsa spridning av Covid-19.

Det förekommer säsongsvariationer inom drift och underhåll av fastigheter. Vintrar med mycket kyla och snö innebär högre kostnader för värme och snöröjning. En varm sommar kan innebära ökade kostnader för nedkylning. Dessa variationer, som påverkar mest under vinter- och sommarmånaderna, uppvägs till viss del av en förändring av vidarefakturerade kostnader till hyresgästerna. Vintern 2021 har varit kallare än normalt och även det höga elpriset har påverkat resultatet.

Finansiella kostnader

De finansiella kostnaderna exklusive kostnader för leasingtillgångar uppgick till -120,5 Mkr (-116,8) under perioden.

Resultat

Förvaltningsresultatet för perioden ökade med 40,7 Mkr till 399,2 Mkr jämfört med föregående år, vilket är en ökning med 11 procent. Den största anledningen till det förbättrade förvaltningsresultatet är ett ökat driftsöverskott.

Periodens resultat uppgick till 1 102,6 Mkr, vilket är 779,1 Mkr högre än föregående år. De orealiserade värdeförändringarna på fastigheter uppgick till 879,9 Mkr (76,7). Värdeförändringen på derivat uppgick till 110,1 Mkr (-23,9).

De orealiserade värdeförändringarna är av redovisningskaraktär och påverkar inte kassaflödet.

Närstående

I årets resultat ingår mindre närståendetransaktioner med Hansan AB samt Evidens BLW AB.

Driftsöverskott regioner
Mkr 2021,
apr-jun
2020,
apr-jun
2021,
jan-jun
2020,
jan-jun
Rullande
12 mån
2020,
jan-dec
Göteborg 36,6 36,1 67,4 69,6 137,8 140,0
Helsingborg 51,4 42,9 102,9 82,7 191,1 170,9
Jönköping 20,5 20,6 41,2 38,0 80,0 76,8
Malmö 53,8 39,2 100,0 76,1 178,6 154,7
Stockholm 116,5 112,4 226,0 233,9 453,5 461,4
Totalt 278,8 251,2 537,5 500,3 1 041,0 1 003,8
Hyresintäkter regioner
2021, apr-jun 2020, apr-jun 2021, jan-jun 2020, jan-jun Rullande 12 mån 2020, jan-dec
Mkr Intäkt Varav
vidarfakt. *
Intäkt Varav
vidarfakt. *
Intäkt Varav
vidarfakt. *
Intäkt Varav
vidarfakt. *
Intäkt Varav
vidarfakt.*
Intäkt Varav
vidarfakt.*
Göteborg 43,9 2,5 41,2 1,9 81,7 4,6 80,9 4,3 166,1 9,3 165,3 9,0
Helsingborg 64,7 4,1 54,6 3,8 130,6 8,4 108,1 7,5 246,0 15,5 223,5 14,6
Jönköping 28,0 3,3 27,5 3,7 55,8 6,7 52,8 6,9 109,9 12,5 106,9 12,7
Malmö 70,9 10,8 52,4 9,4 133,9 21,4 103,9 19,1 247,1 42,1 217,1 39,8
Stockholm 135,9 9,6 131,5 10,7 270,8 20,0 276,6 21,4 545,3 41,7 551,1 43,1
Totalt 343,4 30,3 307,2 29,5 672,8 61,1 622,3 59,2 1 314,4 121,1 1 263,9 119,2

* Varav vidarefakturerade kostnader.

10 största hyresgästerna, kontraktsvärde

Rapport över totalresultat
2021, 2020, 2021, 2020, Rullande 2020,
Mkr apr–jun apr–jun jan–jun jan–jun 12 mån jan–dec
Hyresintäkter 343,4 307,2 672,8 622,3 1 314,4 1 263,9
Fastighetskostnader -64,6 -56,0 -135,3 -122,0 -273,4 -260,1
Driftsöverskott 278,8 251,2 537,5 500,3 1 041,0 1 003,8
Central administration -9,2 -8,3 -17,5 -17,0 -35,7 -35,2
Övriga rörelseintäkter 0,3 0,3 0,5 0,6 3,6 3,7
Övriga rörelsekostnader -0,1 -0,1 -1,5 -0,6 -2,0
Andel i resultat från intresseföretag -1,0 -1,2 -1,4 -3,5 -2,3 -4,4
Finansiella intäkter 5,1 0,3 5,6 1,3 6,4 2,1
Finansiella kostnader -60,1 -58,8 -120,5 -116,8 -243,2 -239,5
Finansiella kostnader avseende
nyttjanderättstillgångar
-2,4 -2,4 -4,9 -4,9 -9,9 -9,9
Förvaltningsresultat 211,4 181,1 399,2 358,5 759,3 718,6
Realiserade värdeförändringar
från förvaltningsfastigheter
8,0 8,0
Orealiserade värdeförändringar
från förvaltningsfastigheter
200,0 65,8 879,9 76,7 1 962,0 1 158,8
Värdeförändringar derivat 24,9 -18,4 110,1 -23,9 172,1 38,1
Resultat före skatt 436,3 228,5 1 389,2 411,3 2 901,4 1 923,5
Periodens/Årets skatt -90,1 -48,8 -286,6 -87,8 -595,2 -396,4
Periodens/Årets resultat 346,2 179,7 1 102,6 323,5 2 306,2 1 527,1
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferens -12,7 -14,2 3,6 -0,7 -5,4 -9,7
Periodens/Årets totalresultat 333,5 165,5 1 106,2 322,8 2 300,8 1 517,4
Periodens/Årets totalresultat fördelat
på moderbolagets aktieägare
333,5 165,5 1 106,2 322,8 2 300,8 1 517,4
Nyckeltal
Eget kapital, kr per aktie 234,26 169,66 234,26 169,66 234,26 201,34
Långsiktigt substansvärde EPRA NRV per aktie, kr 278,40 207,79 278,40 207,79 278,40 245,08
Periodens/Årets resultat, kr per aktie1) 8,40 4,77 27,87 8,58 59,69 40,51
Antal utestående aktier, miljoner 41,2 37,7 41,2 37,7 41,2 37,7

1) Före och efter utspädning

Driftsöverskott
Q
R12
Mkr Mkr
400 1 600

Kvartal Rullande 12 mån

Kvartal Rullande 12 mån

Finansiell ställning

Kassaflöde
Mkr 2021,
jan–jun
2020,
jan–jun
2020,
jan–dec
Resultat före skatt 1 389,2 411,3 1 923,5
Justering för poster som inte ingår
i kassaflödet
-988,0 -47,0 -1 197,0
Betald skatt -15,2 -5,8 -13,8
Kassaflöde före förändringar
av rörelsekapital
386,0 358,5 712,7
Förändring av rörelsefordringar -26,3 -35,6 -13,2
Förändring av rörelseskulder 54,4 -119,3 44,8
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
414,1 203,6 744,3
Förvärv av tillgångar via dotterföretag -366,5 -142,3 -172,4
Investeringar i förvaltningsfastigheter -468,1 -570,8 -969,1
Avyttring av förvaltningsfastigheter 157,0
Förvärv av materiella anläggnings
tillgångar
-1,5 -0,4
Avyttring av materiella anläggnings
tillgångar
0,6
Förändring av finansiella tillgångar -81,2 -15,8 -16,6
Kassaflöde från investerings
verksamheten
-917,3 -728,9 -1 000,9
Nyemission 1 070,5
Förändring av lån -187,1 804,3 781,7
Utbetald utdelning -154,6 -245,0 -245,0
Kassaflöde från finansierings
verksamheten
728,8 559,3 536,7
Periodens kassaflöde 225,6 34,0 280,1
Likvida medel vid periodens början 411,1 131,2 131,2
Kursdifferens i likvida medel 0,1 -0,2
Likvida medel vid periodens slut 636,8 165,2 411,1
Rapport över finansiell ställning
2021, 2020, 2020,
Mkr 30 jun 30 jun 31 dec
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Goodwill 503,0 503,0 503,0
Förvaltningsfastigheter 21 174,1 17 222,5 18 612,4
Materiella anläggningstillgångar 2,6 2,3 1,5
Nyttjanderättstillgångar 334,5 334,5 334,5
Finansiella anläggningstillgångar 173,4 172,6 172,1
Uppskjuten skattefordran 55,6 90,1 75,0
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 419,0 307,5 289,0
Likvida medel 636,8 165,2 411,1
Summa tillgångar 23 299,0 18 797,7 20 398,6
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
9 657,9 6 395,8 7 590,4
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 8 790,7 7 371,0 6 090,4
Uppskjuten skatteskuld 2 145,5 1 625,9 1 884,0
Leasingsskuld 332,0 332,0 332,0
Övriga långfristiga skulder 237,5 408,6 347,4
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 1 402,0 2 220,5 3 644,6
Övriga kortfristiga skulder 733,4 443,9 509,8
Summa eget kapital och skulder 23 299,0 18 797,7 20 398,6

Kassaflöde före förändring av rörelsekapital

Q R12
Mkr Mkr
400 1 600

Kvartal Rullande 12 mån

Belåningsgrad

Räntebärande nettoskuld, Mkr Förvaltningsfastigheter, Mkr Belåningsgrad, %

Kassaflöde före förändring
Belåningsgrad
av rörelsekapital
Förändring i eget kapital
Q R12 Mkr 2021,
30 jun
2020,
30 jun
2020,
31 dec
Mkr Mkr
1 600
Mkr
22 000
%
100
Ingående balans 7 590,4 6 318,0 6 318,0
Utdelning till aktieägare -309,2 -245,0 -245,0
16 500 75 Nyemission 1 270,5
800 11 000 50 Periodens/Årets totalresultat hänförligt
till moderbolagets aktieägare
1 106,2 322,8 1 517,4
5 500 25 Utgående balans 9 657,9 6 395,8 7 590,4
Hänförligt till:
0 0 0 0 Moderbolagets aktieägare 9 657,9 6 395,8 7 590,4

Fastighetsbeståndet

Fastighetsbestånd Mkr Verkligt värde Antal fastigheter Fastighetsbestånd vid årets ingång 18 612,4 113 Förvärv* 1 224,7 10 Investeringar i befintliga fastigheter 445,6 Omräkningsdifferens 11,5 Orealiserade värdeförändringar 879,9 Totalt förvaltningsfastigheter 21 174,1 123

* Fastighetsvärde efter avdrag för uppskjuten skatt och med tillägg för transaktionskostnader.

Förändringar i fastighetsbeståndet

Catena har under perioden förvärvat tio fastigheter varav fem är belägna i Danmark och fem i Sverige till ett sammanlagt värde om 1 224,7 Mkr.

Härutöver har investeringar i ny-, om- och tillbyggnader i befintliga fastigheter gjorts med 445,6 Mkr. Den största investeringen i befintliga fastigheter under perioden har skett i Åstorp utanför Helsingborg där Catena uppfört ett kyl- och fryslager till Seafrigo Nordic om 10 800 kvm som kunden nyligen flyttat in i.

Catena uppför ett logistiklager om 38 000 kvm med Babyland som hyresgäst i Morgongåva utanför Uppsala. Inflyttning beräknas ske under första kvartalet av 2022.

På Lagret 4 i Nässjö har en tillbyggnad om 6 000 kvm till Höglands Logistik nyligen färdigställts.

Större hyresgästanpassningar har även bland annat gjorts på fastigheterna Frukthallen 3 i södra Stockholm och på Mappen 3 i Linköping.

Fastighetsvärdering

Catena genomför varje kvartal en intern värdering av samtliga förvaltningsfastigheter, som ligger till grund för de verkliga värden som finns upptagna i balansräkningen. Under perioden har cirka 15,5 Mdkr av fastighetsbeståndet värderats externt. De externvärderingar som Catena tar in för att säkerställa sina interna värderingar visar en sänkning av marknadens direktavkastningskrav.

Eftersom alla fastighetsvärderingar innehåller bedömningsfaktorer med olika grader av osäkerhet anges vanligen ett visst osäkerhetsintervall i beräknade värden, detta bedöms till +/-10 procent.

Orealiserade värdeförändringar på Catenas fastigheter har under kvartalet främst uppstått som en effekt av lägre direktavkastningskrav, väl genomförda projekt och ett bra uthyrnings- och förvaltningsarbete och uppgick under perioden till 879,9 Mkr. Detta motsvarar 4,3 procent av värdet före justering.

En av de parametrar som väsentligt påverkar värdet på en fastighet är direktavkastningskravet och dess utveckling. En förändring på +/- 1 procentenhet för nedanstående parametrar påverkar beräknat verkligt värde.

Känslighetsanalys
Påverkan
värde, Mkr
Belånings
grad, %
Avkastningskrav +1% -3 384 53,7
-1% 4 411 37,3
Antagen årlig hyresutveckling +1% 859 43,4
-1% -945 47,2

Samtliga koncernens förvaltningsfastigheter bedöms vara i nivå 3 i värderingshierarkin. Läs gärna en utförligare beskrivning av värderingsprinciperna i Catenas årsredovisning för 2020, sidorna 103-104.

8

Fastigheter per region
Regioner Antal
fastigheter
Uthyrbar
yta, tkvm
Verkligt
värde, Mkr
Hyresvärde,
Mkr
Ekonomisk
uthyrningsgrad, %
Kontrakterad
årshyra, Mkr
Överskottsgrad,
%
Göteborg 18 297,1 2 876,0 208,7 88 183,2 82
Helsingborg 24 450,0 4 123,5 273,9 97 265,3 79
Jönköping 12 228,2 1 382,7 129,2 96 123,9 74
Malmö 24 345,8 4 311,0 291,2 98 284,8 75
Stockholm 45 779,5 8 480,9 584,7 95 554,2 83
Totalt 123 2 100,6 21 174,1 1 487,7 95 1 411,4 80

Fastighetsförvärv

Fastighetsbeteckning Tillträde Region Kommun Yta, kvm Fastighets
värde, Mkr *
Hyresintäkt/
år, Mkr
Åre 92 2021-02-01 Göteborg Borås 38 293 272,0 17,4
Morgongåva 15:33 2021-03-01 Stockholm Heby mark 31,6 0,0
Hammerholmen 47–49 2021-03-01 Malmö Hvidovre, DK 16 489 218,0 11,5
Kokbjerg 15 2021-03-01 Malmö Kolding, DK 15 327 201,1 10,7
Norddigesvej 3 2021-03-01 Malmö Risskov, DK 4 497 42,8 2,7
Bavnevej 13 2021-03-01 Malmö Vamdrup, DK 26 752 192,9 10,5
Kokmose 2–6 2021-03-01 Malmö Kolding, DK 10 686 78,5 4,8
Hevea 3 2021-03-01 Göteborg Borås 19 519 75,7 7,4
Björröd 1:208 2021-04-12 Göteborg Härryda 7 550 79,0 4,9
Kärra 1:9 2021-04-20 Helsingborg Ängelholm mark 21,4 0,0
Totalt 139 113 1 213,0 69,9

* Förvärv av danska fastigheter till preliminär valutakurs.

Hållbara fastigheter

Catena arbetar för att skapa hållbara fastigheter genom att titta på byggnadens hela livscykel. Med hjälp av energiprojekt och miljöcertifieringar säkerställer Catena att byggnaderna har en effektiv förbrukning i driften, en hälsosam inomhusmiljö och att krav på val av material vid projekt höjs. Verksamheten arbetar aktivt för att öka kunskapen kring utsläppen som uppstår vid byggprojekt och lösningar som leder till minskning av dessa. Alla Catenas nybyggnationer certifieras med minst Miljöbyggnad Silver och under 2021 har ytterligare fem byggnader certifierats med Miljöbyggnad Silver. Totalt är 209 700 kvm av Catenas bestånd certifierat, vilket motsvarar 10 procent av total uthyrningsbar yta. Certifieringsprocessen pågår för ytterligare tio byggnader med en total yta om 194 400 kvm.

Under andra kvartalet 2021 har två nya solcellsanläggningar installerats och satts i drift. Tillsammans med de anläggningarna som redan finns på Catenas tak, beräknas dessa uppnå en årlig produktion om cirka 4 700 MWh.

Affärs- och
projektutveckling
Region Göteborg
Region Helsingborg
VD Region Jönköping
Ekonomi/Finans, HR, Region Malmö
Kommunikation,
Hållbarhet
Region Stockholm

Regionchef Göteborg & Jönköping Jonas Arvidsson, telefon 073-070 22 60 [email protected]

Regionchef Helsingborg Göran Jönsson, telefon 042-449 22 66 [email protected]

Regionchef Malmö Fredrik Renå, telefon 072-743 45 44 [email protected]

Regionchef Stockholm Tobias Karlsson, telefon 073-070 22 36 [email protected]

Projekt

Projektportfölj

Catena har en hög ambition att växa genom investeringar i projekt, dels genom att förädla de befintliga fastigheterna men framförallt genom att utveckla den potentiella markreserv bolaget har om cirka 5 miljoner kvm mark. I projektportföljen finns på balansdagen kvarvarande investeringar om 374 Mkr som berör såväl större projekt och nybyggnationer som hyresgästsanpassningar i befintliga fastigheter.

Logistikposition Sunnanå

På Logistikposition Sunnanå utanför Malmö har Catena de senaste åren uppfört 81 000 kvm lager och logistik fördelat på sex byggnader. Logistikpostionen ligger mitt i Greater

Copenhagen området med sina 4,4 miljoner invånare och med cirka 30 minuter in till Köpenhamn och dess flygplats samt med bra infrastruktur för att transportera gods norrut dels mot Göteborg och Oslo, dels mot Mälardalsregionen och Stockholm. Området är fullt uthyrt till bland annat DHL, Chefs Culinar och Svensk Cater. Catena har under de senaste åren arbetat med att få fram mer detaljplanelagd mark för att kunna fortsätta bygga ut Logistikpositionen. Ett arbete som Catena nyligen blivit klara med och som har resulterat i en ny detaljplan för området där bolaget har möjlighet att bygga 55 000 kvm nya hållbara logistikanläggningar. På 22 000 kvm av byggrätten finns dessutom möjlighet att bygga med hela 40 meter i takhöjd vilket är optimalt för ett helautomatiserat lager.

Större projekt under kvartalet 1

Projekt Fastighet Kommun Uthyr
ningsbar
yta, kvm
Bedömt
driftsöver
skott, Mkr
Uppskattad
investering,
Mkr
Upparbetat
tom Q2 2021,
Mkr
Uthyrnings
grad på
balansdag, %
Klart 2
Pågående större
ny- och tillbyggnad
Seafrigo Nordic Del av Broby 57:1 Åstorp 10 800 9,0 147 147 100 2021-07-01
Morgongåva Morgongåva 15:33 Heby 38 000 17,8 300 128 100 Q1 2022
Kyl och Frys
expressen Nord
Storheden 2:1 Luleå 4 500 4,9 75 33 100 Q4 2021
Totalt pågående
större projekt
53 300 31,7 522 308

1 Mindre hyresgästanpassningar och projekt tillkommer utöver de större projekt som redovisas i tabellen.

2 Ett projekt anses av Catena som färdigställt när vi erhåller slutbevis och/eller när hyresgäst erlägger första hyresbetalning.

Tillbyggnad i Jönköping

I Jönköping, med dess näst intill perfekta läge mitt emellan de tre storstadsregionerna i Sverige, äger Catena lager- och logistikfastigheter om 42 000 kvm.

En av Catenas fastigheter, Tahe 1:64, är belägen på Målövägen intill E6an strax söder om Jönköping. Fastigheten har nyligen byggts ut med 12 600 kvm då största hyresgästen Procurator fått behov av ökade ytor. Nu är det dags att göra en ny utbyggnad av Procurators 39 000 kvm stora lokal med ytterligare en tillbyggnad om 1 300 kvm då bolaget återigen har behov av att expandera på området. I området arbetar Catena med att få fram mer detaljplanerad mark för att kunna bygga nya klimatsmarta lager- och logistikanläggningar.

Utveckling av kvarteret Mappen i Linköping

På kvarteret Mappen i Linköping har Catena tre byggnader om drygt 57 000 kvm. En av byggnaderna uppförde Catena 2018 och de två andra byggnaderna har under de senaste åren genomgått åtskilliga ombyggnader för att anpassas till kundernas krav på moderna logistikfastigheter.

Fokus just nu ligger på Mappen 3 (det gula huset på bilden). I den byggnaden pågår hyresgästanpassningar om dryga 10 000 kvm till hyresgästerna Tage Lindblom, Bring och Dagab.

I kvarteret har Catena nu färdigställt en investering av en geoenergianläggning. Investeringen kopplar ihop de tre byggnadernas värmesystem och gör dem självförsörjande på värme. Detta tack vare att den värme som skapas av frysarna i den ena byggnaden lagras i ett geoenergilager bestående av

50 borrhål på 300 meters djup och kan hämtas upp när det är behov av att värma upp byggnaderna. Systemet kan även hämta kyla från hålen en varm sommardag när byggnaderna behöver kylas. Detta är ett system som byggs på ytterligare två fastigheter i Catenas bestånd och som genererar både minskade kostnader och minskad klimatpåverkan.

I detta nu pågår även installationen av kvarterets andra solcellsanläggning och samtidigt förbereds även byggnadens energisystem för att kunna hantera ett ökat strömbehov för exempelvis laddning av bilar och lastbilar.

Catena har även en byggrätt på området och uthyrningsarbetet pågår för fullt. Bolaget hoppas kunna påbörja nybyggnation inom en snar framtid.

Hållbarhet

Catenas hållbarhetsarbete

Hållbarhet är ett prioriterat område och en strategisk horisont som Catena verkar utifrån. Hållbarhetsarbetet utgår från tre fokusområden: Hållbar logistik och samhällsutveckling, Hållbara fastigheter samt Ansvarsfull och attraktiv arbetsgivare. Det Catena levererar ska vara hållbart över tid. Av bolagets målsättningar framgår exempelvis att alla nybyggda fastigheter ska miljöcertifieras, energianvändningen ska minska samt att bolaget arbetar för ökad jämställdhet och mångfald. Catenas hållbarhetsarbete bedrivs inom ramen för Agenda 2030, bolaget är medlemmar i FN:s Global Compact och bolagets klimatmål är godkända av SBTi.

Framträdande insatser under kvartalet

EU taxonomin är ett verktyg för att nå EU:s hållbarhetsmål. Investeringar som är miljömässigt hållbara klassas i taxonomin enligt sex definierade miljömål, varav två träder i kraft redan 1 januari 2022. Syftet är gemensamma riktlinjer för vilka investeringar som får kallas gröna samt styrningen av kapital i en mer hållbar riktning. Kriterierna i taxonomin är objektiva, vetenskapligt underbyggda samt återspeglar måluppfyllelse av de hållbarhetsmål som EU:s medlemsstater ställt sig bakom. Catena har flera sektorer som inkluderas i taxonomin, bland annat energi, vatten, avlopp, avfallshantering, transport och konstruktion av byggnader. Catena kommer påbörja arbetet under 2021 att redovisa andel av omsättningen Capex (investeringar) och Opex (driftutgifter) som härrör från produkter eller tjänster som anses vara miljömässigt hållbara enligt taxonomin. En stor del av verksamheten omfattas och ska bedö-

mas och redovisas som antingen hållbar eller icke-hållbar i framtida rapporteringar.

Den 19 maj tog riksdagen beslut om att höja gränsen för befrielse från energiskatt för egenproducerad solcellsel från 255 kW till 500 kW. Flertalet av Catenas anläggningar ligger på 255 kW. Nu finns möjlighet att dubbla effekten på både nya och befintliga anläggningar utan att bli skattepliktig. Catena har under andra kvartalet installerat två nya solcellsanläggningar i Helsingborg om totalt 509 kW och har nu en beräknad årlig produktion om 4 700 MWh, vilket motsvarar uppvärmning av 944 villor där fjärrvärme eller annan värmekälla än el används.

Catena har lanserat ett ramverk för grön finansiering som gör det möjligt att emittera gröna obligationer under det nyligen upptagna MTN-programmet. Ramverket har granskats av det oberoende klimat- och miljöforskningsinstitutet Cicero, som tilldelat Catena betyget Cicero Medium Green. Tillsammans har en kravspecifikation tagits fram på vilka investeringar/ fastigheter som kan kvalificerar sig.

Energiintensitet, 2017–2020

tkvm kWh/kvm

2 500

Energiintensitet
kWh/kvm 2021,
jan–maj
2020,
jan–dec
2019,
jan–dec
2018,
jan–dec
2017,
jan–dec
El* 30 70 75 78 79
Bränsle,
normalårskorrigerad
6 10 31 46 57
Fjärrvärme,
normalårskorrigerad
27 44 43 44 42
Total energiintensitet 51 107 114 121 122

* I elanvändning ingår både fastighetsel och verksamhetsel.

Växthusgasutsläpp (market-based)
Ton, CO2e 2021,
jan–maj
2020,
jan–dec
2019,
jan–dec
2018,
jan–dec
Scope 1 46 67 637 1 195
Scope 2 635 1 201 1 199 1 163
Scope 3 2 667 7 233 7 168 6 411
Totala utsläpp 3 348 8 501 9 004 8 769

Tabellen visar enbart utsläpp som har uppstått i samband med energianvändning i Catenas fastigheter.

Miljö- och certifieringsansvarig Anna Wallander, telefon 072-510 03 00 [email protected]

150

Övriga hållbarhetsnyckeltal
2021,
30 jun
2020,
31 dec
2019,
31 dec
Installerade solcellsanläggningar 15 13 6
Toppeffekt solceller (kWp) 5 134 4 335 2 771
Certifierad Miljöbyggnad, kvm 209 706 120 500 0
Certifierad Miljöbyggnad, % av total yta 10 6 0

Hållbarhetsansvarig Tove Palm, telefon 073-070 22 94 [email protected]

Marknadsutsikter

Medan den ekonomiska återhämtningen globalt och i Sverige fortsätter i takt med pågående vaccinationsprogram kvarstår en osäkerhet om hastigheten och vilka länder och sektorer som reparerar sig bäst. Pandemin har förändrat människans vanor och belyst logistikens nyckelroll i samhället. Transformationen av försörjningskedjan och dess effekter på logistikfastigheter har haft och kommer fortsatt ha en mycket intressant utveckling. Den växande e-handeln som just nu uppgår till cirka 15 procent av den totala detaljhandeln i Sverige skapar ett efterfrågetryck på ändamålsenliga lokaler nära slutkund. Närmast stadskärnor finns oftast äldre bestånd av logistikfastigheter som långt ifrån uppfyller de krav kunder, myndigheter och samhälle ställer på funktion och effektivitet. Den digitala handeln har bidragit till att förändra utseendet på den traditionella logistikfastigheten. Fastigheterna har generellt sett blivit större och gått från produktförvaring till flödesfastigheter. Dessutom är kraven på bra infrastruktur viktigare än någonsin. Parallellt ser vi att tillgången på detaljplanerad industrimark på bra lägen är begränsad. För att möta den stora efterfrågan från kunder kommer det krävas ett innovativt angreppssätt i samspel med politiska initiativ. Sammantaget upplever Catena att efterfrågan kommer överstiga utbudet på nyutvecklade lokaler under lång tid framöver. Tillväxten inom segment för kylda varor och paketleveranser är särskilt gynnsam framöver. Under det första kvartalet i år växte e-handeln för matvaror med över 120 procent (PostNord E-barometern). Kombinationen av en begränsad tillgång på planlagd mark och moderna logistiklokaler utmanar tillväxttakten men ger samtidigt utrymme för en högre hyresnivå på sikt.

Konjunkturutsikterna ser ljusare ut än tidigare under året och de flesta makroekonomiska indikatorer pekar uppåt. I linje med ECB förväntas Riksbanken lämna reporäntan oförändrad på noll procent till 2023 och man avser att fortsätta stödköpa värdepapper inom ramen för sitt åtgärdsprogram om 700 Mdkr. Den svenska staten är lågt belånad ur ett internationellt perspektiv och har därför gott om finansiella muskler för att stötta en eventuell sämre konjunktur. Under kvartal två har det stora samtalsämnet handlat om inflationen som, driven av flaskhalsar på utbudssidan och överskottssparande under pandemin, börjat röra sig uppåt. Det är oklart om

stegringen i priser är temporär. På kapitalmarknaderna har det under samma period varit hög aktivitet och tillgången på kapital har varit fortsatt god. Den tio åriga statsobligationsräntan som rört sig uppåt med cirka 0,3 procent under året har för stunden stabiliserat sig kring 0,35 procent. Sammantaget förväntar sig Catena fortsatt stabila och gynnsamma förutsättningar på kreditmarknaden men är samtidigt vakna för oförutsedda händelser.

Kvartalsöversikt
2021,
kv 2
2021,
kv 1
2020,
kv 4
2020,
kv 3
2020,
kv 2
2020,
kv 1
2019,
kv 4
2019,
kv 3
Hyresintäkter, Mkr 343,4 329,4 326,4 315,2 307,2 315,1 297,8 300,1
Driftsöverskott, Mkr 278,8 258,7 250,7 252,8 251,2 249,1 220,9 226,8
Överskottsgrad, % 81,2 78,5 76,8 80,2 81,8 79,1 74,2 75,6
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 94,9 93,9 96,2 96,1 95,9 95,4 95,0 96,0
Förvaltningsresultat, Mkr 211,4 187,8 176,1 184,0 181,1 177,4 148,8 160,1
Periodens resultat, Mkr 346,2 756,4 722,0 481,6 179,7 143,8 372,0 344,3
Avkastning på eget kapital, % 3,6 8,8 10,0 7,3 2,8 2,3 6,1 6,0
Soliditet, % 41,5 41,1 37,2 34,9 34,0 35,1 35,6 33,7
Börskurs vid periodens slut, kr 458,20 385,00 385,00 397,50 367,00 289,50 413,50 323,00
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital per aktie, kr 5,16 4,57 4,53 4,86 4,84 4,67 3,75 4,29
Resultat per aktie, kr 8,40 19,95 19,15 12,77 4,77 3,81 9,87 9,13
Långsiktigt substansvärde EPRA NRV per aktie, kr 278,40 276,29 245,08 223,34 207,79 208,16 202,87 194,07

Finansiering

Kapital och räntebindning
Kapitalbindning Räntebindning inklusive derivat
År Mkr Andel, % Ränta, inkl marginal, % Mkr Andel, % Ränta, inkl marginal, %*
0-1 1 344,8 13,2 1,1 4 167,0 40,9 2,0
1-2 3 284,0 32,2 1,1 408,0 4,0 2,8
2-3 3 086,0 30,3 1,4 500,0 4,9 3,0
3-4 1 776,0 17,4 1,4 1 657,2 16,3 2,6
4-5 0,0 0,0 0,0 1 127,6 11,0 2,5
5- 701,9 6,9 1,0 2 332,9 22,9 2,2
Totalt 10 192,7 100,0 1,2 10 192,7 100,0 2,3

* Marginalen är jämnt fördelad över förfallostrukturen på rörliga lån med effekt av swapportföljen.

Att utveckla, äga och förvalta logistikfastigheter ställer krav på god tillgång till kapital. Kombinationen av en väl diversifierad finansiering och en attraktiv fastighetsportfölj som genererar starka kassaflöden skapar utrymme för fortsatt kontrollerad tillväxt till bra villkor. Catena arbetar kontinuerligt med att uppnå en ändamålsenlig finansiering samt risk- och avkastningsprofil vilken styrs av en finanspolicy som beslutas av styrelsen.

Styrning

Catena styr sin finansiella ställning genom att följa upp utvalda nyckeltal som på olika sätt bidrar till att hantera finansiella risker såsom ränterisk, refinansieringsrisk och likviditetsrisk. Läs mer om finansiella risker i Catenas årsredovisning för 2020, sidorna 49-51 samt not 20.

Räntebärande skulder och belåningsgrad

Catena har under perioden förhandlat/omförhandlat finansieringsavtal med totala ramar om 4 113,7 Mkr. Under det andra kvartalet mottog Catena AB en BBB- rating med stabila utsikter från Nordic Credit Rating (NCR) vilket motsvarar Investment grade.

Vid periodens utgång uppgick räntebärande skulder till 10 192,7 Mkr (9 591,5) varav 14 procent karaktäriseras som grön finansiering enligt Catenas nyligen upprättade gröna ramverk för finansiering. Catenas målsättning är att uppnå

en andel om 50 procent grön finansiering senast till 2025. De räntebärande skulderna med avdrag för likvida medel uppgick till 45 procent (55) av fastigheternas värde. Där de säkerställda räntebärande skulderna uppgick till 37 procent av fastigheternas värde. Vid tidpunkten uppgick likvida medel till 636,8 Mkr samt bekräftade och ej utnyttjade kreditlöften från bank till 2,1 Mdkr. Sammantaget uppgick de räntebärande skuldernas viktade och genomsnittliga kapitalbindning till 3,3 år (2,4) och under det närmaste året ska cirka 13 procent av portföljen refinansieras enligt gällande avtal.

Finansiell position – en sammanställning

2021,
30 jun
Finans
policy
2021,
31 mar
Räntebärande skulder, Mkr 10 192,7 10 524,6
Andel grön finansiering, % 13,7 >50* 0,0
Soliditet, % 41,5 >40 41,1
Räntetäckningsgrad, ggr 4,3 >2,0 4,1
Genomsnittlig kapitalbindning, år 3,3 >2,5 2,2
Antal kreditgivare 11 >7 10
Belåningsgrad, % 45,1 <50 49,7
Genomsnittlig räntebindning, år 3,0 2,7
Räntesäkringsgrad, % 71,3 60,7
Snittränta, % 2,3 2,3
Kassa och outnyttjad kredit, Mkr 2 736,8 1 640,0

* Mål till 2025.

Kapitalstruktur

Bankfinansiering

Traditionella och bilaterala kreditavtal med banker utgör Catenas huvudsakliga finansieringskälla och de fördelade sig på balansdagen mellan 7 (7) olika banker.

Obligationsfinansiering

Under det andra kvartalet upprättade Catena ett seniort icke säkerställt MTN-program med en total ram om 5 Mdkr och emitterade även sina första obligationer uppgående till 1,4 Mdkr. Emisionen fördelade sig på ett FRN-lån på 950 Mkr och ett fast lån på 450 Mkr. Obligationerna är klassificerade som gröna och är upptagna till handel på Stockholm Nasdaq.

Catena har också en indirekt möjlighet att låna säkerställd kapitalmarknadsfinansiering genom Svensk FastighetsFinansiering (SFF) som till lika delar ägs av Catena, Diös, Fabege, Platzer och Wihlborgs. På balansdagen uppgick den utestående volymen till 1 605 Mkr. MTN-programmet under SFF uppgår i sin helhet till 12 Mdkr. SFF innehar en kreditrating motsvarande BBB+ från NCR. Mer om SFF finns att läsa på Svenskfastighetsfinansiering.se

Certifikatsfinansiering

Catena har ett företagscertifikatsprogram med en ram om 2 Mdkr. Programmets certifikat har en löptid på maximalt 364 dagar. Arrangör av programmet är Swedbank AB som även fungerar som emissionsinstitut tillsammans med Danske Bank. För att hantera refinansieringsrisken har programmet säkerställda (via pantbrev i fastigheter) backupfaciliteter. På balansdagen var utestående volym nominellt 920 Mkr, vilka ryms inom ramen för outnyttjade kreditlöften från bank.

Danska realkreditobligationer

Genom det danska realkreditsystemet lånar Catena på balansdagen 800,5 Mkr (262,0) vilket motsvarar 8 procent av Catenas totala räntebärande skulder, i huvudsak som lån för det danska beståndet.

Finanschef Peter Andersson, telefon 042-449 22 44 [email protected]

Räntekostnader och känslighet

På balansdagen uppgick den genomsnittliga räntan inklusive kostnad för derivat och outnyttjade kreditlöften till 2,3 procent (2,4). Den lägre snitträntan beror i huvudsak på lägre upplåningskostnader.

Om marknadsräntan definierad som Stibor 3 mån ökar med en procentenhet, allt annat lika, ökar räntekostnaderna med cirka 17 Mkr. Om marknadsräntan sjunker med en procentenhet ökar räntekostnaderna med cirka 30 Mkr. En förklaring till effekten av känsligheten ligger bland annat i att majoriteten av koncernens lån är belastade med räntegolv som begränsar ränteförändringar på nedsidan genom att marknadsräntan exempelvis inte kan bli negativ, samtidigt som kostnaden för utestående och köpta räntederivat kan öka med negativa marknadsräntor.

Hantering av ränterisker

Räntekostnader utgör en betydande del av Catenas resultat. De påverkas i huvudsak av förändringar i marknadsräntan men också av förändrade regler och förutsättningar på kreditmarknaden som i sin tur kan förändra kreditmarginaler.

För att begränsa koncernens ränterisk använder sig Catena huvudsakligen av fasträntelån och räntederivat för att sprida räntebindningen över tiden. På balansdagen uppgick det bokförda värdet av räntederivat till -233,1 Mkr (-405,0) och värdeförändringen till 110,1 Mkr (-23,9). Värdeförändringen av derivaten påverkar inte kassaflödet, när derivatens löptid gått ut är värdet alltid noll. Fasträntelån värderas till nominellt värde.

Vid periodens slut uppgick fasträntelånen exklusive företagscertifikat till 1 559,8 Mkr (698,9) och den nominella volymen av utestående köpta ränteswappar till 5 711,1 Mkr (5 718,1). Tillsammans utgjorde de en räntesäkring av den totala låneportföljen på 71 procent (64). Cirka 41 procent (36) av portföljen hade vid periodens utgång en räntebindning kortare än ett år och den viktade genomsnittliga räntebindningen i hela portföljen inklusive derivat var 3,0 år (3,4).

Finanscontroller / IR David Silvesjö, telefon 042-449 22 22 [email protected]

Väsentliga händelser

Catena förvärvar mer i Morgongåva – investerar 300 Mkr i nybyggnation för Babyland 2021-01-14

Catena investerar ytterligare 300 Mkr i företags-

parken Morgongåva efter att idag tecknat avtal med Morgongåva Företagspark om nybyggnationsprojekt av ytterligare en e-handelsanläggning i området.

Catena expanderar ytterligare i Danmark och emitterar nya aktier

2021-02-22

Catena förvärvar sex logistikfastigheter till ett fastighetsvärde om cirka 815 Mkr efter avdrag för latent skatt. Köpeskillingen kommer delvis att betalas via nyemitterade Catena-aktier.

Catena tillträder fastighetsportfölj och genomför riktad nyemission

2021-03-01

Catena har, i enlighet med bolagets tidigare pressmeddelande den 22 februari 2021, tillträtt sex logistikfastigheter till ett värde av 815 Mkr efter avdrag för latent skatt. Med stöd av det bemyndigande som styrelsen erhöll på årsstämman 2020, emitteras nu 527 911 nya Catena-aktier.

Valberedningens förslag till styrelse i Catena AB

2021-03-11

Inför årsstämman i Catena AB (publ) den 29 april 2021 offentliggör bolagets valberedning sitt förslag gällande styrelseordförande och övriga styrelseledamöter.

Catena offentliggör ökning av antalet aktier och röster

2021-03-31

Enligt tidigare offentliggjord information har antalet aktier och röster i Catena AB (publ) ökat.

Catena offentliggör avsikt att genomföra en riktad nyemission av aktier

2021-03-31

Catena AB (publ) avser att genomföra en nyemission om upp till 3 miljoner aktier ("Nyemissionen") riktad till svenska och internationella institutionella investerare genom ett accelererat book building-förfarande och har anlitat ABG Sundal Collier och Kempen & Co som Joint Bookrunners i samband med Nyemissionen.

Catena genomför en riktad nyemission av aktier och tillförs därigenom 1 080 miljoner kronor

2021-03-31

Styrelsen i Catena AB (publ) har, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 april 2020, beslutat om en riktad kontant nyemission av 3 000 000 aktier till en teckningskurs om 360 kronor per aktie.

Catena uppdaterar finansiella mål 2021-04-09

Catenas styrelse har fattat beslut om uppdatering av fyra av målen i bolagets finanspolicy. De nya, uppdaterade målsättningarna innebär att solidi-

teten bör uppgå till lägst 40 procent, räntetäckningsgraden ska uppgå till lägst 2 gånger, den genomsnittliga kapitalbindningen ska uppgå till lägst 2,5 år och nettobelåningsgraden ska uppgå till högst 50 procent.

Catena offentliggör ökning av antalet aktier och röster 2021-04-30

Enligt tidigare offentliggjord information har antalet aktier och röster i Catena AB (publ) ökat. Ökningen sker mot bakgrund av den riktade nyemission av aktier som, med stöd av årsstämmans bemyndigande, beslutades av styrelsen den 31 mars 2021. Det ökade aktiekapitalet till följd av nyemissionen registrerades av Bolagsverket den 6 april 2021. Det totala antalet aktier i Catena har ökat med 3 000 000 aktier och röster. Catenas registrerade aktiekapital per den 30 april 2021 uppgår till 181 397 761,60 kronor fördelat på 41 226 764 aktier.

Samtliga aktier är av samma aktieslag och varje aktie berättigar till en (1) röst vid bolagsstämma i Catena.

Catena erhåller kreditbetyget BBB- från Nordic Credit Rating

2021-05-03

Catena har tilldelats ett "investment grade" kreditbetyg, BBB- med stabila utsikter från kreditvärderingsinstitutet Nordic Credit Rating (NCR). Kreditbetyget är så kallad investment grade-klass där bland annat bolagets stabilitet tillsammans med finansiella mål och genomförd emission har haft betydelse för tilldelningen.

Catena AB offentliggör prospekt för MTN-program om fem miljarder kronor och lanserar grönt ramverk 2021-05-31

Catena upprättar ett grundprospekt för MTN-programmet som Finansinspektionen godkänt och registrerat. Prospektet finns tillgängligt på Catenas webbplats www.catenafastigheter.se samt på www.fi.se. Vidare lanserar Catena ett ramverk för grön finansiering som gör det möjligt att emittera gröna obligationer under MTN-programmet. För att säkerställa att ramverket uppfyller högt ställda miljökrav har det granskats av det oberoende klimat- och miljöforskningsinstitutet Cicero, som tilldelat ramverket betyget Cicero Medium Green. Information om Catenas gröna ramverk finns tillgängligt på Catenas webbplats.

Catena har framgångsrikt genomfört sin första emission av gröna obligationer

2021-06-09

Catena har, inom ramen för det MTN-program som etablerats i maj 2021, emitterat seniora icke-säkerställda gröna obligationslån om totalt 1,4 Mdkr med en löptid om fyra år. Obligationslånen fördelar sig på ett fast lån uppgående till 450 Mkr med räntevillkor MS +1,35 procent och ett rörligt lån uppgående till 950 Mkr med räntevillkor 3-månaders Stibor +1,35 procent. Båda lånen har en löptid om fyra år med slutförfall den 16 juni 2025. Emissionslikviden kommer att användas i enlighet med Catenas gröna ramverk.

Väsentliga händelser efter perioden Inga väsentliga händelser efter periodens utgång.

Aktie och ägare

Aktien

Catena-aktien var på bokslutsdagen registrerad på Nasdaq Stockholm – Nordiska listan Large Cap. Stängningskursen den 30 juni 2021 var 458,20 kronor mot stängningskursen den 30 december 2020 som var 385,00 kronor, vilket innebär att aktiekursen stigit med 19 procent under perioden. Under perioden har Catenaaktien som högst noterats i 496,60 kronor och som lägst i 363,00 kronor. Catenas aktie ingår sedan hösten 2017 i det internationella fastighetsindexet EPRA.

Under perioden har Catena genomfört två nyemissioner. I samband med förvärv av fem fastigheter i Danmark och en i Borås den 1 mars från det danska företaget H5 Properties A/S genomfördes en riktad nyemission om 527 911 nya aktier till teckningskursen 379 kronor per aktie, som användes som delbetalning i förvärvet. Nyemissionen beslutades av Catenas styrelse med stöd av det bemyndigande styrelsen erhöll på bolagets årsstämma 2020.

Den 31 mars genomfördes ytterligare en riktad nyemission som tillförde bolaget 1 080 Mkr. Med stöd av bemyndigande från årsstämman 2020, beslutade Catena om en riktad kontant nyemission av 3 000 000 aktier. Teckningskursen i nyemissionen, 360 kronor per aktie, fastställdes genom ett accelererat book building-förfarande och motsvarade en rabatt om 6,5 procent mot stängningskursen den 31 mars. Nyemissionen riktades till ett stort antal svenska och internationella institutionella investerare och likviden ska användas för fortsatt tillväxt genom investeringar i projektutveckling och förvärv, samt för att upprätthålla en stabil kapitalstruktur.

Per den 31 maj 2021 har Catena 14 941 registrerade aktieägare och antalet aktier i Catena uppgår till 41 226 764 stycken.

Utdelningspolicy

Catena ska långsiktigt utdela minst 50 procent av förvaltningsresultatet efter schablonberäknad skatt.

Ägarstruktur per 2021-05-31, största ägare
Antal aktier, tusental Röster, %
Backahill 11 221 27,2
PGGM Pensioenfonds 3 671 8,9
Länsförsäkringar Fonder 2 437 5,9
Gustaf Hermelin 1 310 3,2
Fjärde AP-fonden 1 218 3,0
Vanguard 1 024 2,5
SEB Fonder 878 2,1
Cohen & Steers 720 1,7
Norges Bank 574 1,4
BlackRock 566 1,4
H5 Properties A/S 528 1,3
Aberdeen Standard Investments 474 1,2
BMO Global Asset Management 368 0,9
Duff & Phelps Investment
Management 329 0,8
Övriga aktieägare 15 909 38,5
Totalt 41 227 100,0

Finansiell rapportering

2021-10-28 Delårsrapport januari–september 2021
2022-02-22 Bokslutskommuniké 2021
2022-04-28 Årsstämma 2022
2022-04-28 Delårsrapport januari–mars 2022

Presentation av Catenas delårsrapport för första halvåret 2021 webbsänds den 6 juli kl 10.00 CET – för deltagande se instruktioner på Catenas webbplats. Aktuell finansiell information finns alltid tillgänglig på svenska och engelska på Catenas webbplats.

Kursutveckling 2019-07-01–2021-06-30

Vice VD, CFO Sofie Bennsten, telefon 042-449 22 41 [email protected]

Finanscontroller / IR David Silvesjö, telefon 042-449 22 22 [email protected]

Aktuell intjäningsförmåga

Aktuell intjäningsförmåga
Mkr 2021,
30 jun
2021,
31 mar
2020,
31 dec
2020,
30 sep
2020,
30 jun
2020,
31 mar
2019,
31 dec
2019,
30 sep
Hyresintäkter 1 407,4 1 382,6 1 314,8 1 312,6 1 285,8 1 245,9 1 208,9 1 183,6
Fastighetskostnader -307,2 -302,0 -300,2 -299,8 -293,7 -284,5 -276,0 -272,4
Driftsöverskott 1 100,2 1 080,6 1 014,6 1 012,8 992,1 961,4 932,9 911,2
Central administration -36,5 -36,5 -36,5 -36,4 -36,4 -36,4 -36,4 -32,4
Andel i resultat från intresseföretag -5,0 -5,0 -5,0 -5,0 -5,0 -5,0 -5,0 -5,0
Finansnetto -229,9 -236,3 -226,0 -235,5 -235,6 -221,9 -223,4 -224,6
Tomträttsavgälder -9,9 -9,9 -9,9 -9,8 -9,8 -9,8 -9,8 -9,7
Förvaltningsresultat 818,9 792,9 737,2 726,1 705,3 688,3 658,3 639,5
Periodens skatt -168,7 -163,3 -151,9 -155,4 -150,9 -147,3 -140,9 -136,9
Periodens resultat 650,2 629,6 585,3 570,7 554,4 541,0 517,4 502,6
Nyckeltal
Periodens/Årets resultat, kr per aktie 15,8 15,3 15,5 15,1 14,7 14,4 13,7 13,3
Antal utestående aktier, miljoner 41,2 41,2 37,7 37,7 37,7 37,7 37,7 37,7

I tabellen presenterar Catena sin intjäningsförmåga på 12 månaders basis. Eftersom denna uppställningen inte är att likställa med en prognos, utan avser att återspegla ett normalår, kan faktiskt utfall komma att skilja sig på grund av såväl beslut som påverkar utfallet positivt som negativt i förhållande till normalår som oförutsedda händelser. Den presenterade intjäningsförmågan innehåller ingen bedömning av hyres-, vakans- eller ränteförändring. Catenas resultaträkning påverkas även av värdeförändring och förändringar i fastighetsbeståndet samt av värdeförändringar avseende derivatinstrument. Inget av detta har beaktats i den aktuella intjäningsförmågan. Driftsöverskottet baseras på per balansdagen kontrakterade hyresavtal och normaliserade fastighetskostnader för aktuellt bestånd. De finansiella kostnaderna baseras på Catenas genomsnittliga räntenivå inklusive säkringar för aktuell låneskuld med avdrag för aktiverad ränta i normal projektvolym. Skatten är schablonmässigt beräknad efter vid varje tidpunkt gällande skattesats.

Direktavkastning
% 2021,
30 jun
2021,
31 mar
2020,
31 dec
2020,
30 sep
2020,
30 jun
2020,
31 mar
2019,
31 dec
2019,
30 sep
EPRA NIY (initial direktavkastning) 5,3 5,3 5,5 5,7 5,9 5,9 5,8 6,0
EPRA "topped-up" NIY
(normaliserad direktavkastning)
5,4 5,4 5,7 6,0 6,1 6,1 6,1 6,3

Catena presenterar här direktavkastning i form av "Net Initial Yield (NIY)" och "Topped-up Net Initial Yield" i enlighet med EPRAs definitioner. Båda nyckeltalen beräknas utifrån Förvaltningsfastigheter enligt koncernens balansräkning med tillägg för ägd andel av förvaltningsfastigheter i joint ventures och efter avdrag för utvecklingsmark och ännu ej färdigställda projekt. Net initial yield (NIY) baseras på kontrakterad årshyra för fastigheter i egen portfölj samt vår andel av kontrakterad årshyra i fastigheter ägda i joint ventures efter avdrag för instegsrabatter. Från dessa årshyror görs avdrag för förväntade drifts- och underhållskostnader, fastighetsskatt och fastighetsadministration. Det på detta sätt beräknade driftsöverskottet skiljer sig från "Aktuell intjäningsförmåga" framförallt genom att kontrakterad årshyra och kostnader för ännu ej färdigställda projekt ej räknas med.

I beräkningen av EPRA "topped-up" NIY används kontrakterad årshyra utan avdrag för initiala rabatter.

Moderbolagets räkningar

Resultaträkning, moderbolaget
Mkr 2021, jan–jun 2020, jan–jun 2020, jan–dec
Nettoomsättning 28,6 26,9 55,5
Kostnad för utförda tjänster -47,3 -43,5 -88,2
Rörelseresultat -18,7 -16,6 -32,7
Finansiella intäkter och kostnader
Övriga ränteintäkter och liknande intäkter 214,5 102,9 240,6
Resultat från andelar i koncernbolag 85,8
Räntekostnader och liknande kostnader -71,8 -92,9 -144,9
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt 124,0 -6,6 148,8
Bokslutsdispositioner
Skatt på periodens/årets resultat -25,6 1,2 -59,5
Periodens/årets totalresultat 98,4 -5,4 89,3

I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med periodens/årets resultat.

Balansräkning, moderbolaget
Mkr 2021, 30 jun 2020, 30 jun 2020, 31 dec
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 2,0 0,8 0,9
Finansiella anläggningstillgångar 3 234,3 3 236,2 3 236,2
Uppskjuten skattefordran 51,2 84,0 71,4
Långfristiga fordringar 25,6 27,7 26,4
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 6 014,1 4 473,6 4 164,0
Fordringar på intresseföretag 37,2 39,4
Kortfristiga fordringar 8,1 9,4 7,9
Likvida medel 626,6 131,7 403,8
Summa tillgångar 9 999,1 8 002,8 7 910,6
Eget kapital och skulder
Eget kapital 3 965,9 2 657,0 2 751,7
Obeskattade reserver 24,1 24,1 24,1
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 318,2 1 749,9 1 298,8
Avsättningar 3,5 2,5 3,2
Övriga långfristiga skulder 232,9 405,0 343,0
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 3 399,2 3 111,9 3 421,4
Skulder till intresseföretag 28,4
Övriga kortfristiga skulder 55,3 52,4 40,0
Summa eget kapital och skulder 9 999,1 8 002,8 7 910,6

Finansiella mål, koncernens verksamhet

Q2

Redovisnings- och värderingsprinciper

Catena AB upprättar koncernredovisningen i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Financial Interpretations Committee (IFRIC) såsom de har godkänts av EGkommissionen för tillämpning inom EU.

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen dock med beaktande av rekommendationer från Rådet för finansiell rapportering: RFR 2, Redovisning för juridiska personer.

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering för koncernen och enligt årsredovisningslagen för moderbolaget. De tillämpade redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med årsredovisningen från föregående år.

Risker och osäkerhetsfaktorer

För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste företagsledningen göra bedömningar och antaganden som påverkar i bokslutet redovisade tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och kostnadsposter samt lämnad information i övrigt. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa bedömningar. Catenas finansiella risker beskrivs i årsredovisningen 2020 i not 20 på sidorna 107-108 samt 127-131. Inga väsentliga förändringar har uppstått därefter.

Styrelsen och verkställande direktören intygar att denna rapport ger en rättvisande bild av koncernens finansiella ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen och de företag som ingår i koncernen står inför.

Helsingborg 5 juli 2021 Catena AB

Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Catena AB per 30 juni 2021 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verk ställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning

som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisnings lagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 5 juli 2021 PricewaterhouseCoopers AB

Mats Åkerlund, Auktoriserad revisor

På fastigheten Åre 92 i Borås pågår arbetet med att göra den 38 300 kvm stora byggnaden klar för att ta emot Nelly.com som hyresgäst.

Nyckeltal, koncernen

Nyckeltal 1) Definitioner
2021, 2020, Rullande 2020,
jan–jun jan–jun 12 mån jan–dec
Fastighetsrelaterade
Hyresintäkter, Mkr 672,8 622,3 1 314,4 1 263,9 Hyresintäkter enligt Rapport över totalresultat.
Driftsöverskott, Mkr 537,5 500,3 1 041,0 1 003,8 Hyresintäkter med avdrag för drifts- och underhålls
kostnader, fastighetsskatt och fastighetsadministration.
Överskottsgrad, % 79,9 80,4 79,2 79,4 Driftsöverskott i procent av hyresintäkterna.
Hyresvärde, Mkr 1 487,7 1 324,2 1 487,7 1 388,5 Utgående hyra på årsbasis, med tillägg för bedömd
marknadshyra för vakanta ytor.
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 94,9 95,9 94,9 96,2 Kontrakterad hyra för hyresavtal vilka löper vid årets
slut i procent av hyresvärde.
Belåningsgrad,% 45,1 54,7 45,1 50,1 Räntebärande skulder avseende fastigheter efter avdrag
för likvida medel, i procent av bokfört värde på fastigheter
vid periodens/årets slut.
Uthyrbar yta, tkvm 2 100,6 1 876,5 2 100,6 1 947,5 Total yta som är tillgänglig för uthyrning.
Finansiella
Förvaltningsresultat, Mkr 399,2 358,5 759,3 718,6 Resultat före skatt med återläggning av värdeförändringar.
Resultat före skatt, Mkr 1 389,2 411,3 2 901,4 1 923,5 Resultat före skatt enligt Rapport över totalresultat.
Periodens/Årets resultat, Mkr 1 102,6 323,5 2 306,2 1 527,1 Periodens/årets resultat enligt Rapport över totalresultat.
Balansomslutning, Mkr 23 299,0 18 797,7 23 299,0 20 398,6
Avkastning på eget kapital, % 12,8 5,1 28,7 22,0 Periodens/årets resultat i procent av genomsnittligt eget
kapital.
Avkastning på totalt kapital, % 6,4 3,0 14,1 11,1 Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i
procent av genomsnittlig balansomslutning.
Räntetäckningsgrad, ggr 4,3 4,1 4,1 4,0 Resultat före skatt med återläggning av finansiella kost
nader och orealiserade värdeförändringar i förhållande
till finansiella kostnader.
Genomsnittlig ränta, % 2,3 2,4 2,3 2,3 Genomsnittlig ränta på låneportföljen med hänsyn tagen
till derivat på balansdagen.
Räntebindning, år 3,0 3,4 3,0 3,1 Genomsnittlig återstående räntebindningstid på
låneportföljen med hänsyn tagen till derivat.
Kapitalbindning, år 3,3 2,4 3,3 2,2 Genomsnittlig återstående kapitalbindningstid på
låneportföljen.
Soliditet, % 41,5 34,0 41,5 37,2 Eget kapital inklusive minoritetsintressen i procent av
balansomslutningen.
Soliditet exklusive goodwill
och leasingtillgångar, %
43,0 35,6 43,0 38,8 Eget kapital inklusive minoritetsintressen i procent av
balansomslutningen med avdrag för goodwill och
leasingtillgångar.
Aktierelaterade
Börskurs vid periodens slut, kr 458,20 367,00 458,20 385,00
Kassaflöde före förändring
i rörelsekapital per aktie, kr 2)
9,76 9,51 19,16 18,91 Kassaflödeföre förändring i rörelsekapital enligt kassa
flödesanalys i förhållande till vägt genomsnittligt antal
utestående aktier vid periodens/årets slut.
Eget kapital per aktie, kr 234,26 169,66 234,26 201,34 Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare i för
hållande till antalet utestående aktier vid periodens/
årets slut.
Förvaltningsresultat
per aktie, kr 2)
10,09 9,51 19,65 19,06 Förvaltningsresultat i förhållande till vägt genomsnittligt
antal utestående aktier vid periodens/årets slut.
Resultat per aktie, kr 2) 27,87 8,58 59,69 40,51 Periodens/årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare i förhållande till vägt genomsnittligt antal
utestående aktier.
Antal utestående aktier, miljoner 41,2 37,7 41,2 37,7 Antal aktier per balansdagen.
P/E-tal 8 13 8 10 Aktiekurs vid periodens/årets slut i förhållande
till de senaste 12 månadernas rullande resultat.

1 För uppdelning i Kategori IFRS, alternativa och övriga nyckeltal hänvisas till Catenas årsredovisning för 2020 på sidan 147.

2 Före och efter utspädning.

EPRA Nyckeltal

EPRA European Public Real Estate Association är en intresseorganisation för börsnoterade fastighetsbolag och investerare i Europa som bland annat sätter standard för, till IFRS kompletterande, finansiell rapportering. EPRAs rekommendationer för redovisning och rapportering beskrivs i EPRA Best Practices Recommendation Guidelines (EPRA BPR). Rekommendationen syftar till att öka transparens och jämförbarhet mellan Europas börsnoterade fastighetsbolag. Catena rapporterar nedan nyckeltal i enlighet med denna rekommendation.

2021, jan–jun 2020, jan–jun 2020, jan–dec
Mkr Kr/aktie Mkr Kr/aktie Mkr Kr/aktie
EPRA Earnings
(Förvaltningsresultat efter aktuell skatt)
386,8 9,78 347,4 9,21 696,2 18,47
Förvaltningsresultat efter den teoretiska skatt hänförlig till förvaltningsresultat som Catena
skulle betala utan hänsyn till underskottsavdrag. För delårsperioder bygger skatten på bedöm
ning av förväntad skatt. EPRA Earnings per aktie (EPS) beräknas utifrån vägt genomsnittligt
antal utestående aktier.
EPRA NRV Långsiktigt substansvärde 11 477,7 278,40 7 833,6 207,79 9 239,4 245,08
Långsiktigt substansvärde är tänkt att visa nettotillgångarnas långsiktiga värde utan omsätt
ning av aktuell fastighetsportfölj. Detta innebär att tillgångar och skulder, som inte innebär
någon utbetalning i närtid, exkluderas. För Catenas del innebär det att EPRA NRV beräknas
utifrån eget kapital med återläggning av verkligt värde på derivat, uppskjuten skatt och good
will associerad med uppskjuten skatt.
EPRA NTA Aktuellt substansvärde 11 017,9 267,25 7 484,3 198,53 8 840,0 234,49
Antagandet bakom aktuellt substansvärde EPRA NTA är att det sker omsättning i fastighets
portföljen som innebär realisering av viss andel av de uppskjutna skatteskulderna. Catena har,
baserat på transaktionshistorik, gjort antagande att fastigheterna realiseras under 50 år där 10
procent görs som fastighetstransaktioner och 90 procent säljs indirekt via bolag där köparens
skatteavdrag är 5,15 procent. EPRA NTA beräknas som EPRA NRV med den skillnad att juste
ring görs för beräknad verklig uppskjuten skatt.
EPRA NDV Avyttringsvärde 9 154,9 222,06 5 892,8 156,31 7 087,4 188,00
EPRA NDV är tänkt att representera ett avyttringsvärde där samtliga tillgångar avyttras (som
fastighetstransaktioner) och inga skulder hålls till förfall. Avyttringsvärdet beräknas som eget
kapital med återläggning av goodwill samt justerad med verkligt värde på räntebärande skulder.
2021, jan–jun
%
2020, jan–jun
%
2020, jan–dec
%
EPRA NIY Direktavkastning 5,3 5,9 5,5
NIY baseras på kontrakterad årshyra för fastigheter i egen portfölj samt Catenas andel av års
hyra i fastigheter ägda i joint ventures, efter avdrag för instegsrabatter. Från dessa årshyror
görs avdrag för förväntade drifts- och underhållskostnader, fastighetsskatt och fastighetsadmi
nistration. Detta överskott ställs i relation till förvaltningsfastigheter enligt koncernens balans
räkning med tillägg för andel av förvaltningsfastigheter ägda i joint ventures och efter avdrag
för utvecklingsmark och ännu ej färdigställda projekt.
EPRA "Topped-up" NIY Direktavkastning 5,4 6,1 5,7
I beräkning av EPRA "topped-up" NIY används kontrakterad årshyra utan avdrag för initiala
rabatter.
EPRA Vacancy rate (Vakansgrad) 5,1 4,1 3,8
EPRA Vacancy rate visar hur stor del av hyresvärdet som inte erhålls på grund av vakanser.
EPRA Vakansgrad beräknas som hyresvärdet för outhyrda ytor vid periodens slut i procent
av hyresvärde för hela fastighetsportföljen.

Catena är ett börsnoterat fastighetsbolag som genom samarbete och på ett hållbart sätt utvecklar, äger och förvaltar effektiva logistikanläggningar. De strategiskt placerade fastigheterna försörjer Skandinaviens storstadsregioner och är anpassade för såväl dagens som morgondagens varuflöden. Det övergripande målet är att uppvisa ett starkt kassaflöde som möjliggör en stabil utveckling och ger aktieägarna en långsiktigt god totalavkastning. Catena-aktien handlas på NASDAQ Stockholm, Large Cap.

Bud/besöksadress: Landskronavägen 23 252 32 Helsingborg

Stockholm Gasverksvägen 1

Göteborg/Jönköping Tel vxl 042-449 22 00

Helsingborg Landskronavägen 23

catenafastigheter.se