Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Catena Interim / Quarterly Report 2012

Aug 15, 2012

2901_ir_2012-08-15_03c87b66-cd71-474d-97fd-6226338e11cf.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2012

Catena introducerar Urban gardening i det nya Haga Norra, vilket gör det möjligt för hushåll och lokala restauranger att närodla grönsaker

DELÅRSRAPPORT JANUARI - JUNI 2012

Andra kvartalet

  • Hyresintäkter 6,6 Mkr (6,9)
  • Rörelseresultat 3,8 Mkr (1,5)
  • Resultat före skatt 1,4 Mkr (0,8)
  • Orealiserade värdeförändringar för fastigheter -0,5 Mkr (1,3)
  • Investeringar i kvarvarande verksamhet 0,5 Mkr (1,3)
  • Resultat efter skatt 1,1 Mkr (-0,3)

Perioden januari-juni

  • Hyresintäkter 13,3 Mkr (13,8)
  • Rörelseresultat 22,6 Mkr (31,5)
  • Resultat före skatt 17,9 Mkr (32,6)
  • Orealiserade värdeförändringar för fastigheter 14,3 Mkr (30,3)
  • Investeringar i kvarvarande verksamhet 0,7 Mkr (1,7)
  • Resultat efter skatt 13,3 Mkr (90,7)

Kommentar av VD Andreas Philipson

Under andra kvartalet fortsatte vi att fokusera på färdigställandet av detaljplanen samt exploateringsavtalet för Haga Norra. Arbetet innebar därmed inga stora förändringar jämfört med årets inledning. Detaljplanen ställdes ut under försommaren och väntas slutligen bli antagen av Solna Stad i höst. Processen utgör en viktig komponent för att vi ska kunna förverkliga framtidens Haga Norra med nya bostäder och arbetsplatser.

Responsen har varit positiv i det uthyrningsarbete som pågår för att finna hyresgäster till området. Vi har en fortsatt stark tro på att Haga Norra är attraktivt. Området är centralt beläget i det nya Solna-Stockholm som håller på att växa fram mellan Hagastaden, Frösunda, Mall of Scandinavia och Nationalarenan.

Vidare har vi har stärkt organisationen och utsett Lars Lindvall till ny CFO. Lars har tidigare bland annat varit ekonomi- och företagskonsult samt innehaft ledande positioner inom Norsk Hydrokoncernen.

I övrigt utvecklades den löpande verksamheten enligt plan med fortsatt stabila kassaflöden från hyresgästerna. Resultatet före skatt uppgick till 17,9 Mkr, jämfört med 32,6 Mkr motsvarande period i fjol. Skillnaden ligger i huvudsak i lägre värdeökning på fastigheterna. Vi har ett oförändrat värde på våra fastigheter, jämfört med första kvartalet. Jämfört med för ett år sedan är skillnaden en uppgång med 73 Mkr.

KONCERNENS INTÄKTER, KOSTNADER OCH RESULTAT

Andra kvartalet

Under det andra kvartalet uppgick hyresintäkterna till 6,6 Mkr (6,9). Fastighetskostnaderna var 0,8 Mkr (1,7) medan driftsöverskottet blev 5,9 Mkr (5,2). Kostnaderna för administration uppgick till 1,6 Mkr (5,0).

Värdeförändringarna på fastigheterna uppgick till -0,5 Mkr (1,3) under kvartalet. Fastigheterna värderades till totalt 625 Mkr. I värdet ingår investeringar på 0,5Mkr. Värderingen gjordes av Forum Fastighetsekonomi med värdedatum 30 juni.

Rörelseresultatet uppgick till 3,8 Mkr (1,5) medan finansnettot var -2,4 Mkr (-0,7).

Aktuell skatt uppgick till -0,4 Mkr (-0,2) och uppskjuten skatt till 0,1 Mkr (-0,1).

Fastigheter

Koncernens fastighetsbestånd utgörs av två fastigheter i Haga Norra i Solna.

Fastigheterna har en uthyrningsbar yta på 40 723 kvm. Det totala hyresvärdet per den 30 juni 2012

uppgick till 28,7 Mkr (28,7). Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96,9% (96,9).

Värdering och tillämpad värdemetod

Det verkliga värdet som redovisas i balansräkningen består i allt väsentligt av ett bedömt värde på potentiella byggrätter som kan möjliggöras genom det detaljplanearbete som pågår för fastigheten. De potentiella byggrätterna avser bostäder och kommersiella lokaler för fastigheten Stora Frösunda 2 och Hagalund 2:2 i Solna kommun.

Den tillämpade värderingsmetoden för de potentiella byggrätterna baserars på ortprismetod där värdet har bedömts genom jämförelser med markanvisningsavtal och avtal om överlåtelser av byggrätter i Stockholm och Stockholms förorter. Efter en bedömning där Catenas potentiella byggrätters läge i förhållande till jämförelseobjekten har invägts, har avdrag skett för bedömda kostnader avseende rivning, planläggning med mera. Vidare har avdrag skett för väntetider och bedömd risk förknippade med de potentiella byggrätterna. En mindre del av det totala bedömda verkliga värdet avser nuvärdet av driftnetton som genereras i den befintliga användningen av fastigheten.

Totalt bedömt verkligt värde för fastigheten uppgår till 625 Mkr. Mot bakgrund av att detaljplanearbetet inte är avslutat är kvantifieringen av gjorda bedömningar behäftade med relativt stor försiktighet. Osäkerheten förväntas dock minska med tiden efterhand som tidpunkt för fastställande av plan närmar sig.

Finansiering

Per den 30 juni 2012 hade Catenakoncernen kreditavtal på 306 Mkr.

Vid periodens slut uppgick de räntebärande skulderna till 306 Mkr (306).

Lånet förfaller till betalning 2014.

Den genomsnittliga räntebindningstiden per 30 juni 2012 uppgick till 0,3 år (0,3). Den genomsnittliga räntan uppgick till 3,01 procent (3,95).

Catena har endast lån i svenska kronor.

Eget Kapital

Eget kapital per 30 juni 2012 uppgick till 287 Mkr (261) och soliditeten till 40,4% (39,1). Soliditeten ska långsiktigt ligga i intervallet 25-35%.

Likviditet

Likvida medel, som utgörs av kassa och bank, uppgick per 30 juni 2012 till 72 Mkr (103) varav spärrade medel utgjorde 20,3 Mkr (20,3).

MODERBOLAGET

Verksamheten i moderbolaget Catena AB utgörs i huvudsak av koncerngemensamma funktioner samt drift av koncernens dotterbolag.

ORGANISATION

Catena AB, organisationsnummer 556294-1715, är moderbolag i Catenakoncernen. De svenska fastigheterna ägs via ett helägt dotterbolag.

Antalet anställda uppgick till 2 personer (5).

CATENAAKTIEN

Catenaaktien är registrerad på Nasdaq OMX Stockholm – Nordiska listan Small Cap.

Senast betalt 29 juni 2012 var 49,80 kronor per aktie, vilket motsvarar ett börsvärde om cirka 576 Mkr.

Per 29 juni 2012 var antalet aktier i Catena 11 564 500 stycken, fördelade på drygt 16 400 ägare.

Aktieägare per 29 juni 2012 Antal aktier Röster (%)
Endicott Sweden AB (CLS Holdings plc) 3 469 000 29,9
Erik Selin gruppen 2 344 642 20,3
PEAB AB 2 310 000 20,0
Livförsäkrings AB Skandia (publ) 277 374 2,4
Banque Carnegie Luxembourg SA 190 018 1,6
CBNY-DFA-INT SML CAP V 107 196 0,9
Swedbank Robur fonder 60 208 0,5
Mellon US Tax Exempt Account 59 300 0,5
CNBY-DFA-CNTL SML CO S 56 202 0,5
Handelsbanken fonder 52 125 0,4
Summa 10 största 8 926 065 77,0
Övriga 2 638 435 23,0
Totalt 11 564 500 100,0

REDOVISNINGSPRINCIPER

Catena följer de av EU antagna IFRS-standarderna och tolkningar av dessa (IFRIC). Denna delårsrapport är för koncernen upprättad i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen och för moderbolaget i enlighet med Årsredovisningslagen. IFRS 5, som behandlar avvecklade verksamheter, har tillämpats. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder överensstämmer med dem som tillämpades i den senaste årsredovisningen.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Catena är utsatt för ett antal risker som kan påverka företagets verksamhet, resultat och värde på fastigheter. Bland dessa risker kan nämnas risker i hyreskontrakt, förändringar i drifts- och underhållskostnader, ränte- och finansieringsrisker och skatter. Fastigheterna redovisas i balansräkningen till verkligt värde. Värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Detta innebär att effekterna på Catenas balans- och resultaträkning blir mer volatila och påverkar bland annat koncernens resultat, soliditet och belåningsgrad.

Värdeförändringar

Vid detta kvartalsbokslut har värderingen av koncernens förvaltningsfastighet skett genom att en extern fastighetsvärdering tagits in.

Utöver vad som framgår av denna delårsrapport har inga väsentliga förändringar skett jämfört med redogörelsen i årsredovisningen.

För ytterligare information om risk- och osäkerhetsfaktorer, se Catenas årsredovisning för 2011, not 25, sidan 42.

Moderbolaget

Genom interna lån samt finansiella derivat är moderbolaget exponerat för ovanstående beskrivna risker.

KALENDARIUM

Delårsrapport januari–september 25
oktober 2012
Bokslutskommuniké 2012 februari 2013

HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG

Det har inte inträffat några väsentliga händelser efter periodens utgång.

Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.

Solna den 8 augusti 2012 Catena AB (publ)

Styrelsen

Information i denna rapport är sådan som Catena AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden.

Informationen har lämnats till media för offentliggörande den 9 augusti 2012, kl.08:00

RESULTATRÄKNINGAR I SAMMANDRAG, KONCERNEN

2012 2011 2012 2011 2011
Mkr apr-juni apr-juni jan-juni jan-juni jan-dec
Kvarvarande verksamheter
Hyresintäkter 6,6 6,9 13,3 13,8 26,9
Driftkostnader -0,1 -0,2 -0,2 -0,2 -0,6
Reparations- och underhållskostnader - -0,1 -0,2 -0,2 -0,3
Fastighetsskatt -0,6 -0,6 -1,3 -1,3 -2,7
Fastighetsadministration - -0,8 - -1,6 -2,7
Driftsöverskott 5,9 5,2 11,6 10,5 20,6
Övriga rörelseintäkter - - - - 0,1
Övriga rörelsekostnader - - - - -
Centraladministration -1,6 -5,0 -3,3 -9,3 -12,9
Fastigheter, orealiserade värdeförändringar -0,5 1,3 14,3 30,3 86,7
Rörelseresultat 3,8 1,5 22,6 31,5 94,5
Finansnetto -2,4 -0,7 -4,7 1,1 -3,8
Resultat före skatt 1,4 0,8 17,9 32,6 90,7
Aktuell skatt -0,4 -0,2 -0,8 -1,2 -5,0
Uppskjuten skatt 0,1 -0,1 -3,8 -7,0 -24,7
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande verksamheter 1,1 0,5 13,3 24,4 61,0
Avvecklade verksamheter
Resultat från avvecklade verksamheter
Intäkter - - - - -
Kostnader - -1,1 - -1,1 -
Resultat före skatt - -1,1 - -1,1 -
Skatt - 0,3 - 0,3 -
Resultat efter skatt - -0,8 - -0,8 -
Resultat vid avyttring av de avvecklade verksamheterna
Fastigheter, realiserade värdeförändringar - - - 2,1 2,6
Skatt hänförlig till ovanstående värdeförändringar - - - 65,0 66,0
Resultat från avyttring efter skatt - - - 67,1 68,6
Totalt resultat från avvecklade verksamheter efter skatt - -0,8 - 66,3 68,6
Periodens resultat efter skatt 1,1 -0,3 13,3 90,7 129,6
Resultat per aktie* 0,09 -0,03 1,15 7,84 11,21
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter* 0,09 0,04 1,15 2,11 5,28

*) Någon utspädningseffekt finns ej, och inga potentiella aktier förekommer

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN

2012 2011 2012 2011 2011
Mkr apr-juni apr-juni jan-juni jan-juni jan-dec
Periodens resultat efter skatt 1,1 -0,3 13,3 90,7 129,6
Periodens övriga totalresultat -
Aktuariell vinst/förlust - - - - -2,1
Omräkningsreserv överförd till årets resultat - - - 6,0 7,5
Summa övrigt totalresultat - - - 6,0 5,4
Periodens totalresultat 1,1 -0,3 13,3 96,7 135,0

BALANSRÄKNINGAR I SAMMANDRAG, KONCERNEN

Utfall Utfall Utfall
30 juni 30 juni 31 dec
Mkr 2012 2011 2011
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter 625 552 610
Kortfristiga fordringar 33 13 7
Likvida medel/kortfristiga placeringar 52 103 94
Summa tillgångar 710 668 711
Eget kapital och skulder
Eget kapital 287 261 297
Avsättningar 85 59 82
Räntebärande skulder 306 306 307
Ej räntebärande skulder 32 42 25
Summa eget kapital och skulder 710 668 711
Ställda panter 30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec
2011
Spärrkonto 20 20 20
Fastighetsinteckningar 306 306 306
Summa ställda panter 326 326 326
Eventualförpliktelser
Garantiåtagande FPG/PRI
0,2 0,2 0,1

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG, KONCERNEN

Mkr Utfall
2012
jan-juni
Utfall
2011
jan-juni
Utfall
2011
jan-dec
Ingående eget kapital 297 847 844
Utdelning -23 -683 -682
Periodens totalresultat 13 97 135
Utgående eget kapital 287 261 297

KASSAFLÖDESANALYSER I SAMMANDRAG, KONCERNEN

Utfall
2012
Utfall
2011
Utfall
2011
Mkr jan-jun jan-jun jan-dec
Resultat före skatt 13 33 91
Justering av poster som ej ingår i kassaflödet -14 -35 -91
Betald skatt -1 - -5
Förändring rörelsekapital -17 -54 -32
Kassaflöde från den löpande verksamheten -19 -56 -37
Förändring förvaltningsfastigheter/materiella anläggningstillgångar - 1 526 -2
Kassaflöde från investeringsverksamheten - 1 526 -2
Utbetald utdelning -23 -683 -683
Förändring räntebärande skulder - -740 -680
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -23 -1 423 -1 363
Periodens kassaflöde kvarvarande verksamheter -42 47 -1 402
Netto kassaflöde från avvecklade verksamheter - -1 1 440
Summa periodens kassaflöden -42 46 38
Likvida medel vid periodens början 94 57 56
Likvida medel vid periodens slut 52 103 94

NYCKELTAL, KONCERNEN

Utfall Utfall
2012 2011
Mkr jan-jun jan-jun
Finansiella (inkl avvecklade verksamheter)
Avkastning på eget kapital, % 9,1 32,7
Avkastning på totalt kapital, % 6,7 5,3
Soliditet, % 40,4 39,1
Räntetäckningsgrad, ggr 1,7 1,1
Belåningsgrad fastigheter, % 49,0 55,4
Skuldsättningsgrad, ggr 1,1 1,2
Aktierelaterade
Periodens resultat per aktie, kvarvarande verksamheter, kr 1,16 2,11
Periodens resultat före skatt, kvarvarande verksamheter, per aktie, kr 1,55 2,82
Periodens rörelseresultat, kvarvarande verksamheter, per aktie, kr 1,95 2,72
Eget kapital per aktie, kr 24,82 22,57
Utdelning per aktie, kr 2,00 59,00
Antal aktier vid periodens slut, tusental 11 565 11 565
Genomsnittligt antal aktier, tusental 11 565 11 565
Någon utspädningseffekt finns ej, då inga potentiella aktier förekommer
Fastighetsrelaterade, kvarvarande verksamheter
Fastigheternas bokförda värde, mkr 625 552
Direktavkastning, % 3,7 3,8
Uthyrbar yta, kvm 40 723 40 723
Hyresintäkter, kr per kvm 661 678
Driftsöverskott, kr per kvm 570 516
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96,9 96,9
Överskottsgrad, % 87,2 76,1
Utfall Utfall Utfall Utfall Utfall
Mkr 2012
apr-jun
2011
apr-jun
2012
jan-juni
2011
jan-juni
2011
jan-dec
Hyresintäkter - - - - -
Driftkostnader - - - - -
Driftsöverskott - - - - -
Övriga rörelseintäkter 1,0 1,1 2,0 2,1 4,1
Övriga rörelsekostnader - -0,4 - -0,4 -
Centraladministration -1,6 -6,9 -3,3 -12,2 -16,6
Rörelseresultat -0,6 -6,2 -1,3 -10,5 -12,5
Resultat från försäljning av dotterföretag - - - -10,3 -10,8
Finansnetto 1,5 -0,9 2,5 1,0 22,3
Resultat efter finansiella poster 0,9 -7,1 1,2 -19,8 -1,0
Resultat före skatt 0,9 -7,1 1,2 -19,8 -1,0
Skatt -0,2 2,3 -0,3 2,9 -1,7
Periodens resultat 0,7 -4,8 0,9 -16,9 -2,7

RESULTATRÄKNINGAR I SAMMANDRAG, MODERBOLAGET

BALANSRÄKNINGAR I SAMMANDRAG, MODERBOLAGET

Utfall
2012
Utfall
2011
Utfall
2011
Mkr 30 juni 30 juni 31 dec
Tillgångar
Finansiella anläggningstillgångar 481 473 481
Omsättningstillgångar 9 2 2
Likvida medel/kortfristiga placeringar 44 103 85
Summa tillgångar 534 578 568
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 51 51 51
Reservfond 10 10 10
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 102 815 128
Periodens resultat 1 -12 -3
Summa eget kapital 164 172 186
Avsättningar 10 8 10
Kortfristiga skulder 360 398 372
Summa eget kapital och skulder 534 578 568
30 juni 30 juni 31 dec
Ställda panter 2012 2011 2011
Spärrkonto 20 20 20
Eventualförpliktelser
Garantiåtagande FPG/PRI 0,2 0,2 0,1

DEFINITIONER

Vid delårsbokslut omräknas avkastningen till helårsbasis utan hänsyn till säsongsvariationer.

Avkastning på eget kapital

Periodens resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital.

Avkastning på totalt kapital

Periodens resultat före skatt plus räntekostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning.

Belåningsgrad, fastigheter

Räntebärande skulder i förhållande till fastigheternas bokförda värde.

Direktavkastning

Driftsöverskott på årsbasis i procent av fastigheternas bokförda värde vid periodens slut.

Driftsöverskott per kvm

Driftsöverskott på årsbasis dividerat med uthyrbar yta.

Eget kapital per aktie

Eget kapital vid periodens slut i förhållande till antal aktier vid periodens slut.

Ekonomisk uthyrningsgrad

Hyresintäkter i procent av hyresvärde.

Fastighetskostnader

Driftskostnader, kostnader för reparationer och underhåll, tomträttsavgälder/arrenden, fastighetsskatt samt fastighetsadministration.

Fastigheternas bokförda värde

Bokfört värde på byggnader, mark, pågående nyanläggningar och fastighetsinventarier.

Hyresintäkter

Debiterade hyror jämte tillägg såsom ersättning för fastighetsskatt m.m.

Hyresintäkter per kvm

Hyresintäkter på årsbasis dividerat med uthyrbar yta.

Hyresvärde

Verkliga hyresintäkter samt av Catena bedömda potentiella hyresintäkter för vakanta lokaler.

Förvaltningsresultat efter schablonskatt per aktie

Periodens förvaltningsresultat minus 26,3 procents skatt härpå, dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie

Periodens förvaltningsresultat dividerat med antal aktier utestående vid årets slut.

Räntetäckningsgrad

Resultat före skatt plus finansiella kostnader samt plus/minus orealiserade värdeförändringar dividerat med finansiella kostnader.

Skuldsättningsgrad

Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet

Redovisat eget kapital i procent av balansomslutningen.

Uthyrbar yta Total yta som är tillgänglig för uthyrning.

Överskottsgrad Driftsöverskott i procent av hyresintäkter.

Catena offentliggör informationen i denna delårsrapport i enlighet med lagen om värdepappersmarknaden (2007:528).

CATENA AB (publ)

Org.nr:556294-1715 Box 3121 103 62 Stockholm Tel: 08-410 999 30 www.catenafastigheter.se

Siffror i denna delårsrapport har avrundats, medan beräkningar genomförts utan avrundning. Detta medför att vissa tabeller till synes inte summerar korrekt