AI assistant
Catena — Interim / Quarterly Report 2011
Aug 10, 2011
2901_ir_2011-08-10_8e10d2a0-2640-4242-a7cc-43066c298bfc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2011
Torget'i'Stora'Frösunda'ska'erbjuda'aktivitetsmöjligheter'som'bidrar'till'ökad'gemenskap
Catena ska äga, effektivt förvalta och aktivt utveckla fastigheter som har förutsättningar att generera ett stabilt växande kassaflöde och en god värdetillväxt. Catenas övergripande mål är att i kraft av sin fokuserade inriktning ge aktieägarna en långsiktigt god totalavkastning.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2011
Kvarvarande verksamhet
- Periodens hyresintäkter uppgick till 13,8 Mkr (13,7).
- Periodens rörelseresultat uppgick till 31,5 Mkr (63,7),
- Periodens resultat före skatt uppgick till 32,6 Mkr (59,7).
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 24,4 Mkr (43,9) motsvarande 2,11 kr per aktie (3,80).
- Periodens orealiserade värdeförändringar för fastigheter uppgick till 30,3 Mkr (60,0)
- Investeringar i kvarvarande verksamhet uppgick till 1,7 Mkr (1,1)
Avvecklad verksamhet
Totalt resultat från avvecklad verksamhet efter skatt uppgick till 66,3 Mkr (151,2) motsvarande 5,73 kr per aktie (13,07)
Resultat från kvarvarande och avvecklade verksamheter
Periodens resultat efter skatt uppgick till 90,7 Mkr (195,1) motsvarande 7,84 kr per aktie (16,87)
VD Andreas Philipson kommenterar:
"Catena genomförde den 15 februari 2011 en försäljning av bolagets hela fastighetsportfölj, med undantag för fastighetsbeståndet i Stora Frösunda. Försäljningen genererade ett substantiellt likviditetsöverskott vilket föranledde bolagsstämman den 14 april 2011 att besluta om att förutom ordinarie utdelning till aktieägarna om SEK 6 per aktie, även genomföra en extra utdelning om SEK 53 per aktie. Sammantaget utdelades således SEK 59 per aktie, motsvarande SEK 682,305,500.
Catena fokuserar nu på att utveckla fastigheterna i Stora Frösunda vid Haga Norra. Marknadsläget är attraktivt och utvecklingen är gynnsam avseende demografi, ekonomisk tillväxt, byggnation, bostadspriser och hyresutveckling. Som en följd av Stockholmsregionens utveckling blir Solna alltmer en del av Stockholm. Kommunens demografiska sammansättning och flyttbeteende präglas inte längre av förortsstruktur utan snarare av tillväxt och expansion.
Catena planerar att etablera en ny stadsdel inom Haga Norra med en tydlig egen identitet. Denna skall präglas av tilltalande omgivningar innehållande parker och en attraktiv boendemiljö, goda kommunikationer och en omfattande servicestruktur. Planeringsarbetet är pågående och Catena räknar med att detaljplanen kommer att ställas ut under tredje kvartalet 2011. Efter behandling av Solna stad räknar vi med att påbörja byggnadsfasen under andra halvåret 2012. Projektet omfattar cirka 1,000 lägenheter och 2,500 - 3,000 arbetsplatser vilka alla kommer att hålla en hög standard. Uppförandet kommer att genomföras i etapper under 3 – 4 år.
Den totala byggkostnaden beräknas preliminärt att uppgå till cirka 4 Mdr kronor och kommer att leda till en väsentlig ökning av Catenas egna kapital.
Catenas nya organisation är optimerad för att driva projektet i dess nuvarande fas. Bolaget avser att genomföra hela projektet i egen regi då erforderliga resurser och kompetens kommer att finnas."
Catena ska äga, effektivt förvalta och aktivt utveckla fastigheter som har förutsättningar att generera ett stabilt växande kassaflöde och en god värdetillväxt. Catenas övergripande mål är att i kraft av sin fokuserade inriktning ge aktieägarna en långsiktigt god totalavkastning.
Catena AB (publ) – Delårsrapport januari-juni 2011 1(14)
SAMMANFATTNING AV STRATEGI OCH INRIKTNING
Catena ska:
- Aktivt förvalta fastighetsbeståndet med fokus på att stimulera långvariga kundrelationer genom att erbjuda attraktiva lokaler i nära samarbete med Catenas hyresgäster.
- Aktivt förädla och utveckla fastighetsbeståndet genom att identifiera och genomföra värdehöjande åtgärder som ökar fastigheternas attraktivitet och avkastning med beaktande av risk.
- Avyttra fastigheter där möjligheten att skapa ytterligare värdetillväxt bedöms som begränsade.
FINANSIELLA MÅL
Catena ska över en konjunkturcykel uppvisa en:
- Räntabilitet på eget kapital som överstiger den riskfria räntan med minst 5 procentenheter.1
- Räntetäckningsgrad som ej understiger 1,75.
- Soliditet om lägst 25 och högst 35 procent.
UTDELNINGSPOLICY
Catenas utdelning ska långsiktigt utgöra 75 procent av resultatet före skatt2 men exklusive realiserade och orealiserade värdeförändringar på fastigheter och exklusive orealiserade värdeförändringar på derivat.
INTÄKTER, KOSTNADER OCH RESULTAT
Jämförelser angivna inom parentes avser motsvarande period föregående år.
KONCERNEN
Kvarvarande verksamheter
Nedanstående uppgifter avser förutom moderbolaget endast fastigheterna Stora Frösunda 2/ Hagalund 2:2 i Solna samt verksamheten i Catena Byggnads AB.
Hyresintäkter
Hyresintäkterna uppgick till 13,8 Mkr (13,7).
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick till 3,3 Mkr (3,5).
Driftsöverskott
Periodens driftsöverskott uppgick till 10,5 Mkr (10,2).
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter uppgick till 0,0 Mkr (0,3).
Övriga rörelsekostnader
Övriga rörelsekostnader uppgick till 0,0 Mkr (0,3).
Centraladministration
Kostnaderna för centraladministration uppgick till 9,3 Mkr (6,5). Posten omfattar kostnader för koncernledning samt övriga centrala funktioner. Ökningen beror främst på poster av engångskaraktär i samband med pensionering av del av bolagets personal.
1 Riskfri ränta är definierad som räntan för en 5-åri svensk statsobligation
2 Resultat före skatt belastat med 26,3 procent schablonskatt
Värdeförändringar
Fastigheter
Tillämpad värdemetod
En kombination av ortsprismetod och avkastningsbaserad metod. Vid värdebedömningen har en kalkylteknik tillämpats som innebär att framtida kassaflöden har bedömts för värderingsobjektet. Dessa kassaflöden har diskonterats till nuvärde. Ortsprismetoden har tillämpats för att bedöma storleken på riskpremien i det direktavkastningskrav som används vid restvärdebedömning i kassaflödeskalkylen samt vid bedömning av storleken på diskonteringsräntan vilken använts för att nuvärdesberäkna bedömda framtida kassaflöden i kassaflödeskalkylen. Värdebedömningen har skett i samarbete med auktoriserad fastighetsvärderare vid ett externt värderingsföretag, Forum Fastighetsekonomi. Värdebedömningen har gjorts genom att dels bedöma verkliga värdet av värderingsobjektet utifrån en tänkt situation där den pågående användningen utgör högsta och bästa nytta för innehavaren. Därefter har ett värdetillskott tillförts fastigheterna baserad på de potentiella byggrätter som kan möjliggöras genom det detaljplanearbete som pågår. Värdet av byggrätterna har bedömts genom jämförelser med markanvisningsavtal och avtal om överlåtelser av byggrätter i Stockholms förorter. Därefter har avdrag gjorts med hänsyn till kostnader, väntetider, osäkerheter med mera förknippade med byggrätterna.
Totalt verkligt värde för fastigheterna inklusive bedömt värdetillskott för byggrätter uppgår till 552 MSEK. Värdetillskottet som är förknippade med byggrätterna har bedömts till 172 MSEK. Bland annat mot bakgrund av att detaljplanearbetet inte är avslutat, är kvantifieringen av dessa bedömningar gjorda med stor försiktighet. När detaljplanen blir fastställd finns en väsentlig potential i värdet av byggrätterna.
| Förändring av fastigheternas redovisade värde | ||
|---|---|---|
| 2011 | 2010 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | jan-juni | jan-juni | ||||
| Redovisat värde vid ingången av perioden | 520 | 2 472 | ||||
| Värdeförändringar kvarvarande fastigheter | 30 | 62 | ||||
| Investeringar i befintligt bestånd | 2 | 9 | ||||
| Avyttrade fastigheter | - | -604 | ||||
| Redovisat värde vid utgången av perioden | 552 | 1 939 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet uppgick till 31,5 Mkr (63,7).
Finansnetto
Periodens finansnetto uppgick till 1,1 Mkr (-4,0). Den årliga genomsnittliga räntan inklusive derivatinstrument uppgick på bokslutsdagen till 3,95 procent (2,15). De finansiella instrumenten begränsar räntefluktuationernas inverkan på koncernens upplåningskostnad. Under perioden har inga räntor aktiverats (få. 0) i pågående byggnationer.
Finansnetto, kvarvarande verksamheter
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Mkr | jan-juni | jan-juni |
| Ränteintäkter | 10,2 | 1,8 |
| Räntekostnader | -11,6 | -10,7 |
| Fin. derivat, oreal. värdeförändr. | 2,5 | 4,9 |
| Summa finansnetto | 1,1 | -4,0 |
Finansiella derivat
För att erhålla den räntestruktur som koncernens finanspolicy stadgar, använder sig Catena av ränteswappar. Värdet på dessa ränteswappar ökar eller minskar i takt med att den avtalade räntan avviker från motsvarande marknadsränta samt med återstående förfallotid. Det orealiserade värdet på nämnda ränteswappar uppgick till -1,1 Mkr (-8,5) på bokslutsdagen, varav periodens värdeförändring uppgick till 2,5 Mkr (3,5). Säkringsredovisning tillämpas ej. Den orealiserade värdeförändringen har ingen inverkan på koncernens kassaflöde.
Skatt
Aktuell skatt för perioden uppgick till -1,2 Mkr (0,0) och uppskjuten skatt till -7,0 Mkr (- 15,8).
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande verksamheter
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande verksamheter uppgick till 24,4 Mkr (43,9).
Avvecklade verksamheter
Avvecklade verksamheter avser för innevarande år alla verksamheter inom segmenten Göteborg, Öresund samt Stockholm (försålda till Balder) förutom verksamheten på fastigheterna i Solna (Haga Norra). För föregående år avser den avvecklade verksamheten samtliga fastigheter i Osloregionen samt en fastighet i Danmark.
Resultat från rörelsen i de avvecklade verksamheterna efter skatt
Resultat från de avvecklade verksamheterna uppgick till -0,8 Mkr (25,3), varav skatt utgjorde 0,3 Mkr (-17,8).
Resultat vid omvärdering till verkligt värde
Resultat vid omvärdering till verkligt värde för ovanstående verksamhet utgjorde 0,0 Mkr (5,9) varav skatt utgjorde 0,0 Mkr (-2,1).
Resultat efter skatt vid avyttring av de avvecklade verksamheterna
Resultat vid avyttring av de avvecklade verksamheterna, som för 2011 avser försäljning till Balder och för 2010 ovannämnda fastigheter i Osloregionen samt en fastighet i Danmark, uppgick till 67,1 Mkr (120,0) varav skatt utgjorde 65,0 Mkr (44,6).
Totalt resultat från avvecklade verksamheter efter skatt
Totalt resultat från avvecklade verksamheter efter skatt uppgick till 66,3 Mkr (151,2)
Kvarvarande och avvecklade verksamheter
Periodens resultat efter skatt
Periodens resultat efter skatt uppgick till 90,7 Mkr (195,1).
Periodens övriga totalresultat
Periodens övriga totalresultat uppgick till 6,0 Mkr (-10,3) och utgjordes av förändring av omräkningsreserv med 0,0 Mkr (-5,4) samt omräkningsreserv överförd till årets resultat med 6,0 Mkr (-4,9).
Periodens totalresultat
Periodens totalresultat uppgick till 96,7 Mkr (184,8).
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Allmänt
Catena är utsatt för ett antal risker som kan påverka företagets verksamhet, resultat och värde på fastigheter. Bland dessa risker kan nämnas risker i hyreskontrakt, förändringar i drifts- och underhållskostnader, ränte- och finansieringsrisker och skatter. Fastigheterna redovisas i balansräkningen till verkligt värde. Värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Detta innebär att effekterna på Catenas balans- och resultaträkning blir mer volatila och påverkar bland annat koncernens resultat, soliditet och belåningsgrad.
Värdeförändringar
Vid detta kvartalsbokslut har värderingen av koncernens förvaltningsfastighet skett genom att en extern fastighetsvärdering tagits in. Värdering av fastigheter är förknippad med antaganden om framtiden, vilket gör att värdeintervallet kan uppgå till +/- 5-10 procent på fastighetsnivå.
Värdet på koncernens ränteswappar inhämtas externt. Värdet på dessa instrument varierar med den avtalade räntan och marknadsräntan.
Utöver vad som framgår av denna delårsrapport, har inga väsentliga förändringar skett jämfört med redogörelsen i årsredovisningen.
För ytterligare information om risk- och osäkerhetsfaktorer, se Catenas årsredovisning för 2010, sidan 37 samt sidan 50.
Moderbolaget
Genom interna lån samt finansiella derivat är moderbolaget exponerat för ovanstående beskrivna risker.
MODERBOLAGET
Verksamheten i moderbolaget Catena AB utgörs i huvudsak av koncerngemensamma funktioner samt drift av koncernens dotterbolag. Moderbolagets rörelseintäkter avser till 100 procent (100) fakturering av internt utförda tjänster.
FASTIGHETER
Kvarvarande verksamhet
Koncernens fastighetsbestånd utgörs, efter genomförd avyttring till Balder, av två fastigheter i Solna (Haga Norra).
Fastigheterna har en uthyrningsbar yta på 40 723 kvm. Det redovisade värdet uppgick till 552 Mkr, vilket motsvarar fastigheternas bedömda marknadsvärde. Det totala hyresvärdet per den 1 juli 2011 uppgick till 28,7 Mkr. Kontrakterade hyresintäkter på årsbasis uppgick till 27,8 Mkr. Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 96,9 procent och den genomsnittliga kontraktstiden uppgick till 10,2 år.
Investeringar i fastigheter
Investeringar i de kvarvarande fastigheterna har gjorts med 1,7 Mkr.
FINANSIERING
Räntebärande skulder
Per den 30 juni 2011 hade Catena kreditavtal på 306 Mkr.
Vid periodens slut uppgick de räntebärande skulderna till 306 Mkr (1 052). Den genomsnittliga återstående kreditbindningstiden uppgick per 30 juni 2011 till 2,8 år (1,6).
Den genomsnittliga räntebindningstiden per 30 juni 2011 uppgick till 0,5 år (0,4). Den genomsnittliga räntan uppgick till 3,95 procent (2,15).
Räntebindningstiden har uppnåtts genom att utestående lån med kort räntebindning har förlängts genom swapavtal.
En förändring av marknadsräntan med ± 1% påverkar Catenas räntekostnader med ± 1,8 Mkr inklusive ränteswappar.
Catena har endast lån i svenska kronor.
Avsättningar
Av avsättningar om 58 Mkr (152) utgör avsättningar för uppskjuten skatt 50 Mkr (139).
Eget Kapital
Eget kapital per 30 juni 2011 uppgick till 261 Mkr (1 001) och soliditeten till 39,1 procent (43,5). Soliditeten ska långsiktigt ligga i intervallet 25 – 35 procent.
Likviditet
Likvida medel, som utgörs av kassa och bank, uppgick per 30 juni 2011 till 103 Mkr (359) varav spärrade medel utgör 20 Mkr (0).
Ränte- och låneförfallostruktur per 30 juni 2011
| Ränteförfall | Låneförfall | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förfall, år | Lånebelopp Mkr |
Snittränta % |
Andel % |
Kreditavtal Mkr |
Utnyttjat Mkr |
Andel % |
|
| Rörligt | 176,4 | 4,00 | 57,6 | - | - | - | |
| 2012 | 130,0 | 3,79 | 42,4 | - | - | - | |
| 2014 | - | - | - | 306,4 | 306,4 | 100,0 | |
| Summa | 306,4 | 3,95 | 100,0 | 306,4 | 306,4 | - 100,0 |
ORGANISATION
Legal struktur
Catena AB, organisationsnummer 556294-1715, är moderbolag i Catenakoncernen. De svenska fastigheterna ägs via ett helägt dotterbolag.
Medarbetare
Antalet anställda uppgick till 3 personer (10), varav 0 kvinnor (2).
Företagsledningen samt ekonomifunktionen är numera placerad i Stockholm.
CATENAAKTIEN
Catenaaktien är registrerad på Nasdaq OMX Stockholm – Nordiska listan Small Cap.
Senast betalt 30 juni 2011 var 111,00 kronor/aktie, vilket motsvarar ett börsvärde om ca 1 284 Mkr
Per 30 juni 2011 var antalet aktier i Catena 11 564 500 st., fördelade på 16 972 ägare.
| Aktieägare per 30 juni 2011 | Antal aktier Röster (%) | |
|---|---|---|
| Endicott Sweden AB (CLS Holding plc) | 3 389 000 | 29,3 |
| Erik Selin gruppen | 2 359 063 | 20,4 |
| PEAB AB | 2 310 000 | 20,0 |
| Livförsäkrings AB Skandia (publ) | 279 400 | 2,4 |
| Banque Carnegie Luxembourg SA | 212 778 | 1,8 |
| CBNY-DFA-INT SML CAP V | 77 854 | 0,7 |
| Swedbank Robur fonder | 60 208 | 0,5 |
| Mellon US Tax Exempt Account | 59 300 | 0,5 |
| CBNY-DFA-CNTL SML CO S | 56 762 | 0,5 |
| Handelsbanken fonder | 50 969 | 0,4 |
| Summa 10 största | 8 855 334 | 76,5 |
| Övriga | 2 709 166 | 23,5 |
| Totalt | 11 564 500 | 100,0 |
REDOVISNINGSPRINCIPER
Catena följer de av EU antagna IFRSstandarderna och tolkningar av dessa (IFRIC). Denna delårsrapport är för koncernen upprättad i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen och för moderbolaget i enlighet med Årsredovisningslagen. IFRS 5, som behandlar avvecklade verksamheter, har tillämpats. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder överensstämmer med dem som tilllämpades i den senaste årsredovisningen.
KALENDARIUM
Delårsrapporter 2011 Januari–september 27 oktober 2011 Bokslutskommuniké 2011 Februari 2012
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Stockholm den 10 augusti 2011
Catena AB (publ)
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Henry Klotz Jan Johansson Christer Sandberg
Lennart Schönning Erik Selin Styrelseledamot Styrelseledamot
Informationen i denna rapport är sådan som Catena AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen har lämnats till media för offentliggörande den 10 augusti 2011, klockan 08.00.
Resultaträkningar i sammandrag, koncernen
| Utfall | Utfall | Utfall | Utfall | Utfall | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Mkr | apr-juni | apr-juni | jan-jun | jan-jun | jan-dec |
| Kvarvarande verksamheter | |||||
| Hyresintäkter | 6,9 | 6,6 | 13,8 | 13,7 | 27,4 |
| Driftkostnader | -0,2 | -0,1 | -0,2 | -0,2 | -0,2 |
| Reparations- och underhållskostnader | -0,1 | -0,2 | -0,2 | -0,4 | -0,9 |
| Fastighetsskatt | -0,6 | -0,7 | -1,3 | -1,3 | -2,7 |
| Tomträttsavgäld | - | - | - | - | - |
| Fastighetsadministration | -0,8 | -0,7 | -1,6 | -1,6 | -3,2 |
| Driftsöverskott | 5,2 | 4,9 | 10,5 | 10,2 | 20,4 |
| - | |||||
| Övriga rörelseintäkter | - | 0,2 | - | 0,3 | 0,2 |
| Övriga rörelsekostnader | - | -0,2 | - | -0,3 | -0,2 |
| Centraladministration | -5,0 | -3,3 | -9,3 | -6,5 | -12,9 |
| Fastigheter, orealiserade värdeförändringar | 1,3 | 60,0 | 30,3 | 60,0 | 130,0 |
| Rörelseresultat | 1,5 | 61,6 | 31,5 | 63,7 | 137,5 |
| - | |||||
| Finansnetto | -0,7 | -1,7 | 1,1 | -4,0 | -9,3 |
| Resultat före skatt | 0,8 | 60,0 | 32,6 | 59,7 | 128,2 |
| Aktuell skatt | -0,2 | 0,6 | -1,2 | - | -1,5 |
| Uppskjuten skatt | -0,1 | -17,0 | -7,0 | -15,8 | -33,4 |
| Periodens resultat efter skatt från | |||||
| kvarvarande verksamheter | 0,5 | 43,6 | 24,4 | 43,9 | 93,3 |
| Avvecklade verksamheter | |||||
| Resultat från rörelsen i de avvecklade | |||||
| verksamheterna | |||||
| Intäkter | - | 32,3 | - | 77,0 | 140,6 |
| Kostnader | -1,1 | -24,1 | -1,1 | -33,9 | -26,4 |
| Resultat före skatt | -1,1 | 8,2 | -1,1 | 43,1 | 114,2 |
| Skatt | 0,3 | -8,6 | 0,3 | -17,8 | -35,2 |
| Resultat efter skatt | -0,8 | -0,4 | -0,8 | 25,3 | 79,0 |
| Resultat vid omvärdering till verkligt värde | |||||
| Fastigheter, orealiserade värdeförändringar | - | 3,4 | - | 8,0 | 90,7 |
| Skatt hänförlig till ovanstående | |||||
| värdeförändringar | - | -0,9 | - | -2,1 | -23,9 |
| Resultat från omvärdering efter skatt | - | 2,5 | - | 5,9 | 66,8 |
| Resultat vid avyttring av de avvecklade | |||||
| verksamheter | |||||
| Fastigheter, realiserade värdeförändringar | - | 35,8 | 2,1 | 75,4 | 55,0 |
| Skatt hänförlig till ovanstående | |||||
| värdeförändringar | - | -11,1 | 65,0 | 44,6 | 54,5 |
| Resultat från avyttring efter skatt | - | 24,7 | 67,1 | 120,0 | 109,5 |
| - | |||||
| Totalt resultat från avvecklade | |||||
| verksamheter efter skatt | -0,8 | 26,8 | 66,3 | 151,2 | 255,3 |
| - | |||||
| Periodens resultat efter skatt | -0,3 | 70,3 | 90,7 | 195,1 | 348,6 |
| Resultat per aktie | -0,03 | 6,08 | 7,84 | 16,87 | 30,14 |
| Resultat per aktie från kvarvarande | |||||
| verksamheter | 0,04 | 3,77 | 2,11 | 3,80 | 8,07 |
Rapport över totalresultat, koncernen
| Utfall | Utfall | Utfall | Utfall | Utfall | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Mkr | apr-juni | apr-juni | jan-jun | jan-jun | jan-dec |
| Periodens resultat efter skatt | -0,3 | 70,3 | 90,7 | 195,1 | 348,6 |
| Periodens övriga totalresultat | |||||
| Förändring omvärderingsreserv valuta | - | - | - | - | - |
| Förändring omräkningsreserv | - | - | - | -5,4 | -12,3 |
| Omräkningsreserv överförd till årets resultat | - | 6,0 | 6,0 | -4,9 | -4,9 |
| Skatt hänförlig till omräkningsreserv | - | - | - | - | - |
| Summa övrigt totalresultat | - | 6,0 | 6,0 | -10,3 | -17,2 |
| Periodens totalresultat | -0,3 | 76,4 | 96,7 | 184,8 | 331,4 |
Balansräkningar i sammandrag, koncernen
| Utfall | Utfall | Utfall | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 december 2010 |
| Tillgångar | |||
| Förvaltningsfastigheter | 552 | 1 939 | 520 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | - | 2 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 3 | 2 |
| Likvida medel/kortfristiga placeringar | 103 | 359 | 57 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | - | - | 1 593 |
| Summa tillgångar | 668 | 2 303 | 2 173 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 261 | 1 001 | 847 |
| Avsättningar | 59 | 152 | 54 |
| Räntebärande skulder | 306 | 1 052 | 987 |
| Ej räntebärande skulder | 42 | 98 | 56 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | - | - | 229 |
| Summa eget kapital och skulder | 668 | 2 303 | 2 173 |
Förändringar i eget kapital, koncernen
| Utfall 2011 |
Utfall 2010 |
Utfall 2010 |
|
|---|---|---|---|
| Mkr | jan-juni | jan-juni | jan-dec |
| Ingående eget kapital | 847 | 883 | 883 |
| Utdelning | -683 | -66 | -367 |
| Periodens totalresultat | 97 | 184 | 331 |
| Utgående eget kapital | 261 | 1 001 | 847 |
| Kassaflödesanalyser i sammandrag, koncernen |
|---|
| --------------------------------------------- |
| Utfall | Utfall | Utfall | |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Mkr | jan-jun | jan-jun | jan-dec |
| Resultat före skatt | 33 | 60 | 128 |
| Justering av poster som ej ingår i kassaflödet | -35 | -64 | -142 |
| Betald skatt | - | - | -5 |
| Förändring rörelsekapital | -54 | 22 | -31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -56 | 18 | -50 |
| Förändring materiella anläggningstillgångar | 1 526 | -1 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 526 | -1 | - |
| Utbetald utdelning | -683 | -67 | -367 |
| Förändring räntebärande skulder | -740 | - | -5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 423 | -67 | -372 |
| Periodens kassaflöde kvarvarande verksamheter | 47 | -50 | -422 |
| Kassaflöde från avvecklade verksamheter | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1 | 15 | 126 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | 594 | 550 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | -303 | -300 |
| Netto kassaflöden från avvecklad verksamhet | -1 | 306 | 376 |
| Summa periodens kassaflöden | 46 | 256 | -46 |
| Likvida medel vid periodens början | 57 | 103 | 103 |
| Kursdifferens i likvida medel | - | - | - |
| Likvida medel vid periodens slut | 103 | 359 | 57 |
Nyckeltal, koncernen
| Utfall | Utfall | |
|---|---|---|
| 2011 | 2010 | |
| Finansiella (inkl avvecklade verksamheter) | jan-jun | jan-jun |
| Avkastning på eget kapital, % | 32,7 | 41,4 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 5,3 | 16,4 |
| Soliditet, % | 39,1 | 43,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 1,1 | 4,9 |
| Belåningsgrad fastigheter, % | 55,4 | 54,3 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 1,2 | 1,1 |
| Aktierelaterade | ||
| Periodens resultat per aktie, kvarvarande verksamheter, kr | 2,11 | 3,80 |
| Periodens resultat före skatt, kvarvarande verksamheter, per aktie, kr | 2,82 | 5,16 |
| Periodens rörelseresultat, kvarvarande verksamheter, per aktie, kr | 2,72 | 5,51 |
| Eget kapital per aktie, kr | 22,57 | 86,56 |
| Utdelning per aktie, kr | 59,00 | 5,75 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 11 565 | 11 565 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 11 565 | 11 565 |
| Någon utspädningseffekt finns ej, då inga potentiella aktier förekommer | ||
| Fastighetsrelaterade, kvarvarande verksamheter | ||
| Fastigheternas bokförda värde, mkr | 552 | 450 |
| Direktavkastning, % | 3,8 | 4,5 |
| Uthyrbar yta, kvm | 40 723 | 40 689 |
| Hyresintäkter, kr per kvm | 678 | 673 |
| Driftsöverskott, kr per kvm | 516 | 501 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 96,9 | 96,9 |
| Överskottsgrad, % | 76,1 | 74,5 |
| Medarbetare | ||
| Antal anställda vid periodens slut | 3 | 10 |
Information per region/segment - kvarvarande verksamheter
| Hyresintäkter | Driftsöverskott | Bokfört värde | Investeringar | Uthyrbar yta, kvm | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | |
| Mkr | jan-juni | jan-juni | jan-juni | jan-juni | 30 juni | 30 juni | jan-juni | jan-juni | 30 juni | 30 juni |
| Stockholm | 13,8 | 13,7 | 10,5 | 10,2 | 552 | 450 | 1,4 | 1,1 | 40 723 | 40 689 |
| Totalt | 13,8 | 13,7 | 10,5 | 10,2 | 552 | 450 | 1,4 | 1,1 | 40 723 | 40 689 |
| Utfall | Utfall | |
|---|---|---|
| 2011 | 2010 | |
| Mkr | jan-juni | jan-juni |
| Hyresintäkter | - | 1,6 |
| Driftkostnader | - | -1,5 |
| Driftsöverskott | - | 0,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,1 | 10,3 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,4 | -0,1 |
| Centraladministration | -12,2 | -9,6 |
| Rörelseresultat | -10,5 | 0,7 |
| Finansnetto | 1,0 | 15,6 |
| Resultat efter finansiella poster | -9,5 | 16,3 |
| Resultat från försäljning av dotterföretag | -10,3 | 238,3 |
| Resultat före skatt | -19,8 | 238,3 |
| Skatt | 2,9 | -1,5 |
| Periodens resultat | -16,9 | 236,8 |
Resultaträkningar i sammandrag, moderbolaget
Balansräkningar i sammandrag, moderbolaget
| Utfall | Utfall | |
|---|---|---|
| Mkr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 |
| Tillgångar | ||
| Fastigheter | - | 2 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 473 | 2 097 |
| Omsättningstillgångar | 2 | 2 |
| Likvida medel/kortfristiga placeringar | 103 | 357 |
| Summa tillgångar | 578 | 2 458 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 172 | 753 |
| Avsättningar | 8 | 13 |
| Långfristiga skulder | - | 988 |
| Kortfristiga skulder | 398 | 704 |
| Summa eget kapital och skulder | 578 | 2 458 |
Definitioner
Antal fastigheter
Totalt antal fastighetsobjekt som Catenakoncernen äger.
Antal aktier
Registrerat antal aktier vid en viss tidpunkt.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på totalt kapital
Periodens resultat före skatt plus räntekostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning.
Belåningsgrad, fastigheter
Räntebärande skulder i förhållande till fastigheternas bokförda värde.
Direktavkastning
Driftsöverskott på årsbasis i procent av fastigheternas bokförda värde vid periodens slut.
Driftsöverskott per kvm
Driftsöverskott på årsbasis dividerat med uthyrbar yta.
Eget kapital per aktie
Eget kapital vid periodens slut i förhållande till antal aktier vid periodens slut.
Ekonomisk uthyrningsgrad
Hyresintäkter i procent av hyresvärde.
Fastighetskostnader
Driftskostnader, kostnader för reparationer och underhåll, tomträttsavgälder/arrenden, fastighetsskatt samt fastighetsadministration.
Fastighetsobjekt
En eller flera registerfastigheter, som utgör en förvaltningsenhet.
Fastigheternas bokförda värde
Bokfört värde på byggnader, mark, pågående nyanläggningar och fastighetsinventarier.
Genomsnittligt antal aktier
Vägt genomsnitt av antal aktier vid periodens början och slut.
Hyresintäkter Debiterade hyror jämte tillägg såsom ersättning för fastighetsskatt m.m.
Hyresintäkter per kvm Hyresintäkter på årsbasis dividerat med uthyrbar yta.
Hyresvärde Verkliga hyresintäkter samt av Catena bedömda potentiella hyresintäkter för vakanta lokaler.
Nettouthyrning
Tecknade nyuthyrningar samt av Catena bedömda potentiella hyresintäkter för vakanta lokaler
Periodens förvaltningsresultat efter schablonskatt per aktie
Periodens förvaltningsresultat minus 28 procents skatt härpå, dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie
Periodens förvaltningsresultat dividerat med antal aktier utestående vid årets slut.
Periodens resultat före skatt per aktie
Periodens resultat före skatt dividerat med antal aktier utestående vid årets slut.
Periodens resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat med antal aktier utestående vid årets slut.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella kostnader samt plus/minus orealiserade värdeförändringar dividerat med finansiella kostnader.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
Redovisat eget kapital i procent av balansomslutningen.
Uthyrbar yta Total yta som är tillgänglig för uthyrning.
Överskottsgrad
Driftsöverskott i procent av hyresintäkter.
CATENA AB (publ)
Org.nr:556294-1715 Västmannagatan 10 111 24 Stockholm Tel:+46-(0) 8 410 999 30 www.catenafastigheter.se
Siffror i denna delårsrapport har avrundats, medan beräkningar genomförts utan avrundning. Detta medför att vissa tabeller till synes inte summerar korrekt