AI assistant
Budimex S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 27, 2021
5547_rns_2021-10-27_e12ee6bb-7cfd-41cc-9d2b-2fcb30b1c54e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA BUDIMEX
SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
za III kwartały 2021 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Indeks do skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 2 | ||
|---|---|---|
| Skonsolidowany rachunek zysków i strat 4 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów 5 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 6 | ||
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 8 | ||
| 1. | Opis organizacji Grupy Budimex oraz zmian w strukturze Grupy 10 | |
| 1.1. | Jednostka Dominująca 10 | |
| 1.2. | Jednostki podlegające konsolidacji 10 | |
| 1.3. | Opis zmian w strukturze Grupy wraz ze wskazaniem ich skutków 11 | |
| 2. | Akcjonariusze Jednostki Dominującej 13 | |
| 3. | Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu 14 | |
| 3.1. | Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania | |
| finansowego Grupy Budimex 14 | ||
| 3.2. | Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych 15 | |
| 4. | Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu a rentowność 15 | |
| 5. | Pozostałe przychody i koszty operacyjne 16 | |
| 6. | Przychody i koszty finansowe 17 | |
| 7. | Pozostałe istotne informacje dotyczące działalności Grupy Budimex w okresie III kwartałów 2021 roku 18 | |
| 8. | Informacje dotyczące segmentów operacyjnych 19 | |
| 9. | Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale na kategorie 21 | |
| 9.1. | Przychody według rodzaju dobra lub usługi 21 | |
| 9.2. | Przychody według rejonu geograficznego 21 | |
| 9.3. | Przychody segmentu "Działalność budowlana" według rodzajów obiektów 22 | |
| 10. | Transakcje z podmiotami powiązanymi 22 | |
| 11. | Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej | |
| kolejnego kwartału 23 | ||
| 12. | Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Grupy Budimex w okresie 9 miesięcy 2021 roku, | |
| najważniejsze zdarzenia dotyczące działalności Grupy oraz znaczące zdarzenia po dniu 30 września | ||
| 2021 roku 24 | ||
| 13. | Informacje dotyczące emisji, wykupu oraz spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych 24 | |
| 14. | Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników | |
| na dany rok, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników | ||
| prognozowanych 25 | ||
| 15. | Zestawienie stanu posiadania akcji Budimex SA lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby | |
| zarządzające i nadzorujące Budimex SA na dzień przekazania raportu wraz ze wskazaniem zmian | ||
| w stanie posiadania w III kwartale 2021 roku 25 | ||
| 16. | Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub | |
| organem administracji publicznej według stanu na dzień 30 września 2021 roku 25 | ||
| 17. | Należności i zobowiązania warunkowe 27 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|---|
| nieaudytowane | audytowane | ||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 544 536 | 548 812 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | - | 9 876 | |
| Wartości niematerialne | 151 768 | 162 030 | |
| Wartość firmy jednostek podporządkowanych | 168 508 | 168 508 | |
| Inwestycje w jednostkach wycenianych metodą praw własności | 2 299 | 2 221 | |
| Inwestycje w instrumenty kapitałowe | 8 170 | 6 922 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 84 989 | 40 843 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 29 419 | 28 550 | |
| Należności z tytułu umowy koncesyjnej | 46 638 | 46 654 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 4 | - | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 572 332 | 521 851 | |
| Aktywa trwałe (długoterminowe) ogółem | 1 608 663 | 1 536 267 | |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | |||
| Zapasy | 425 496 | 1 998 255 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 062 683 | 918 039 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 99 821 | 28 770 | |
| Wycena kontraktów budowlanych | 875 500 | 594 315 | |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 435 | 338 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 1 021 | 1 858 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 996 185 | 2 384 398 | |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) ogółem | 5 461 141 | 5 925 973 | |
| SUMA AKTYWÓW | 7 069 804 | 7 462 240 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej (cd.)
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|---|
| nieaudytowane | audytowane | ||
| Kapitał własny | |||
| Kapitał podstawowy | 145 848 | 145 848 | |
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 87 163 | 87 163 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | (139) | (139) | |
| Różnice kursowe z przeliczenia oddziałów i podmiotów zagranicznych | 3 111 | 6 473 | |
| Zyski zatrzymane | 925 548 | 910 006 | |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej | 1 161 531 | 1 149 351 | |
| Kapitał własny przypisany udziałom niedającym kontroli | 38 059 | 37 920 | |
| Kapitał własny ogółem | 1 199 590 | 1 187 271 | |
| Zobowiązania | |||
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Kredyty, pożyczki i inne zewnętrzne źródła finansowania | 166 682 | 261 663 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 233 946 | 240 263 | |
| Rezerwy na zobowiązania długoterminowe i inne obciążenia | 563 157 | 593 398 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 17 620 | 18 505 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 20 252 | 21 264 | |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 703 | 4 642 | |
| Zobowiązania długoterminowe ogółem | 1 002 360 | 1 139 735 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Kredyty, pożyczki i inne zewnętrzne źródła finansowania | 87 069 | 189 067 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 2 050 626 | 1 371 850 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 200 929 | 216 458 | |
| Rezerwy na straty na kontraktach budowlanych | 560 484 | 310 441 | |
| Wycena kontraktów budowlanych | 1 274 921 | 1 302 164 | |
| Przychody przyszłych okresów | 255 805 | 1 469 626 | |
| Rezerwy na zobowiązania krótkoterminowe i inne obciążenia | 284 277 | 227 111 | |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 149 218 | 44 815 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 1 611 | 1 623 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 914 | 2 079 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe ogółem | 4 867 854 | 5 135 234 | |
| Zobowiązania ogółem | 5 870 214 | 6 274 969 | |
| SUMA KAPITAŁU WŁASNEGO I ZOBOWIĄZAŃ | 7 069 804 | 7 462 240 |

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nota | 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | |
| przekształcone | przekształcone | ||||
| nieaudytowane | nieaudytowane | ||||
| Działalność kontynuowana | |||||
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów |
4, 9 | 5 533 832 | 5 616 598 | 2 292 740 | 2 156 433 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów |
(4 944 776) | (5 165 044) | (2 079 329) | (1 958 005) | |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 589 056 | 451 554 | 213 411 | 198 428 | |
| Koszty sprzedaży | 4 | (7 790) | (7 567) | (2 704) | (2 249) |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 | (182 316) | (158 641) | (62 306) | (48 080) |
| Pozostałe przychody operacyjne | 5 | 61 486 | 80 667 | 17 579 | 29 680 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 5 | (44 060) | (113 265) | (25 994) | (24 718) |
| Zysk z działalności operacyjnej | 416 376 | 252 748 | 139 986 | 153 061 | |
| Przychody finansowe | 6 | 7 644 | 12 254 | 2 373 | (3 618) |
| Koszty finansowe | 6 | (34 879) | (35 303) | (12 749) | (10 855) |
| Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
96 | 73 | 29 | 31 | |
| Zysk brutto | 389 237 | 229 772 | 129 639 | 138 619 | |
| Podatek dochodowy | 7 | (76 310) | (62 722) | (25 156) | (36 391) |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 312 927 | 167 050 | 104 483 | 102 228 | |
| Działalność zaniechana | |||||
| Zysk z działalności zaniechanej | 1.3.1 | 520 508 | 97 610 | - | 47 941 |
| Zysk netto za okres | 833 435 | 264 660 | 104 483 | 150 169 | |
| z tego przypadający: | |||||
| akcjonariuszom Jednostki Dominującej, w tym: | 822 292 | 257 061 | 101 087 | 146 487 | |
| z działalności kontynuowanej | 301 784 | 159 451 | 101 087 | 98 546 | |
| z działalności zaniechanej | 520 508 | 97 610 | - | 47 941 | |
| udziałom niedającym kontroli, w tym: | 11 143 | 7 599 | 3 396 | 3 682 | |
| z działalności kontynuowanej | 11 143 | 7 599 | 3 396 | 3 682 | |
| z działalności zaniechanej | - | - | - | - |
| Podstawowy i rozwodniony zysk przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej na akcję (w złotych), z czego: |
32,21 | 10,07 | 3,96 | 5,74 |
|---|---|---|---|---|
| z działalności kontynuowanej | 11,82 | 6,25 | 3,96 | 3,86 |
| z działalności zaniechanej | 20,39 | 3,82 | - | 1,88 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku przekształcone |
2021 roku | 2020 roku przekształcone |
||
| nieaudytowane | nieaudytowane | ||||
| Zysk netto za okres | 833 435 | 264 660 | 104 483 | 150 169 | |
| Inne całkowite dochody, które: | |||||
| Zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków: |
|||||
| Różnice kursowe z wyceny oddziałów i podmiotów zagranicznych | (3 362) | 166 | (329) | (209) | |
| Podatek dochodowy dotyczący składników innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - | |
| Nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty: | - | - | - | - | |
| Zyski/(straty) aktuarialne | - | - | - | - | |
| Podatek dochodowy dotyczący składników innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - | |
| Inne całkowite dochody netto | (3 362) | 166 | (329) | (209) | |
| Całkowite dochody za okres, w tym: | 830 073 | 264 826 | 104 154 | 149 960 | |
| Całkowite dochody z działalności kontynuowanej za okres | 309 565 | 167 216 | 104 154 | 102 019 | |
| Całkowite dochody z działalności zaniechanej za okres | 520 508 | 97 610 | - | 47 941 | |
| z tego przypadające: | |||||
| akcjonariuszom Jednostki Dominującej, w tym: | 818 930 | 257 227 | 100 758 | 146 278 | |
| z działalności kontynuowanej | 298 422 | 159 617 | 100 758 | 98 337 | |
| z działalności zaniechanej | 520 508 | 97 610 | - | 47 941 | |
| udziałom niedającym kontroli, w tym: | 11 143 | 7 599 | 3 396 | 3 682 | |
| z działalności kontynuowanej | 11 143 | 7 599 | 3 396 | 3 682 | |
| z działalności zaniechanej | - | - | - | - |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kapitał przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej | Udziały niedające kontroli |
Kapitał własny ogółem |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nadwyżka | Pozostałe kapitały rezerwowe | Różnice | |||||||
| Kapitał podstawowy |
ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Płatności w formie akcji |
Zyski (straty) aktuarialne |
kursowe z przeliczenia oddziałów i podmiotów zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Razem | |||
| Stan na 1 stycznia 2021 roku audytowane |
145 848 | 87 163 | 7 171 | (7 310) | 6 473 | 910 006 | 1 149 351 |
37 920 | 1 187 271 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | - | 822 292 | 822 292 | 11 143 | 833 435 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | - | (3 362) |
- | (3 362) |
- | (3 362) |
| Całkowite dochody za okres | - | - | - | - | (3 362) |
822 292 | 818 930 | 11 143 | 830 073 |
| Wypłata dywidendy przez Budimex SA |
- | - | - | - | - | (426 352) | (426 352) | - | (426 352) |
| Wypłata dywidendy dla udziałowców nieposiadających kontroli |
- | - | - | - | - | - | - | (11 004) | (11 004) |
| Zaliczka na poczet wypłaty dywidendy za 2021 rok |
- | - | - | - | - | (380 398) |
(380 398) |
- | (380 398) |
| Stan na 30 września 2021 roku nieaudytowane |
145 848 | 87 163 | 7 171 | (7 310) | 3 111 | 925 548 | 1 161 531 |
38 059 | 1 199 590 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (cd.)
| Kapitał przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej | Udziały niedające kontroli |
Kapitał własny ogółem |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe kapitały rezerwowe | Różnice | ||||||||
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Płatności w formie akcji |
Zyski (straty) aktuarialne |
kursowe z przeliczenia oddziałów i podmiotów zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Razem | |||
| Stan na 1 stycznia 2020 roku audytowane |
145 848 | 87 163 | 7 171 | (5 991) | 7 000 | 566 958 | 808 149 | 28 491 | 836 640 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | - | 257 061 | 257 061 | 7 599 | 264 660 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | - | 166 | - | 166 | - | 166 |
| Całkowite dochody za okres | - | - | - | - | 166 | 257 061 | 257 227 | 7 599 | 264 826 |
| Wypłata dywidendy przez Budimex SA |
- | - | - | - | - | (116 417) | (116 417) | - | (116 417) |
| Wypłata dywidendy dla udziałowców nieposiadających kontroli |
- | - | - | - | - | - | - | (2 500) | (2 500) |
| Stan na 30 września 2020 roku nieaudytowane |
145 848 | 87 163 | 7 171 | (5 991) | 7 166 | 707 602 | 948 959 | 33 590 | 982 549 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | - | 202 404 | 202 404 | 4 330 | 206 734 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | (1 319) | (693) | - | (2 012) | - | (2 012) |
| Całkowite dochody za okres | - | - | - | (1 319) | (693) | 202 404 | 200 392 | 4 330 | 204 722 |
| Stan na 31 grudnia 2020 roku audytowane |
145 848 | 87 163 | 7 171 | (7 310) | 6 473 | 910 006 | 1 149 351 |
37 920 | 1 187 271 |
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| 2021 roku | okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 roku |
|
|---|---|---|
| nieaudytowane | ||
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| Zysk brutto | 1 025 538 | 350 430 |
| z działalności kontynuowanej | 389 237 | 229 772 |
| z działalności zaniechanej | 636 301 | 120 658 |
| Korekty o: | ||
| Amortyzację | 110 952 | 100 252 |
| Udział w (zyskach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
(96) | (73) |
| Stratę z tytułu różnic kursowych | 349 | 1 205 |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 4 633 | 6 384 |
| (Zysk) z działalności inwestycyjnej | (600 761) | (1 335) |
| Zmianę wyceny pochodnych instrumentów finansowych | 332 | 461 |
| Zmianę stanu rezerw oraz zobowiązań z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 56 514 | 107 479 |
| Inne korekty | (3 405) | 546 |
| Wynik operacyjny przed zmianami w kapitale obrotowym | 594 056 | 565 349 |
| Zmiana stanu należności i kaucji z tytułu umów o budowę | (271 772) | 218 055 |
| Zmiana stanu zapasów | (110 569) | 50 761 |
| Zmiana stanu kaucji z tytułu umów o budowę oraz zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
404 093 | 223 932 |
| Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów | (76 054) | 153 716 |
| Zmiana stanu wyceny kontraktów budowlanych oraz rezerwy na straty na kontraktach budowlanych |
(58 385) | (63 999) |
| Zmiana stanu środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania | 237 747 | (1 075) |
| Środki pieniężne z działalności operacyjnej | 719 116 | 1 146 739 |
| Zapłacony podatek dochodowy | (144 280) | (135 024) |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | 574 836 | 1 011 715 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych (cd.)
| okres 9 miesięcy zakończony 30 września | ||
|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | |
| nieaudytowane | ||
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 16 345 | 5 381 |
| Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | 30 000 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | (74 949) | (42 253) |
| Nabycie udziałów w jednostkach zależnych niekonsolidowanych | (3 394) | (230) |
| Wpływy ze sprzedaży jednostki zależnej | 918 434 | - |
| Dywidendy otrzymane | 18 | - |
| Nabycie obligacji emitowanych przez banki | - | (269 079) |
| Wpływy z wykupu obligacji emitowanych przez banki | - | 388 667 |
| Odsetki otrzymane | - | 1 333 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | 856 454 | 113 819 |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| Spłaty kredytów i pożyczek | (8 431) | (29 524) |
| Kredyty i pożyczki otrzymane | - | 4 359 |
| Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Jednostki Dominującej | (426 352) | (116 417) |
| Dywidendy wypłacone udziałowcom niemającym kontroli | (11 004) | (2 500) |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | (129 149) | (60 213) |
| Odsetki zapłacone | (5 903) | (10 498) |
| Inne wydatki finansowe | (627) | (492) |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO WYKORZYSTANE W DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | (581 466) | (215 285) |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | 849 824 | 910 249 |
| Różnice kursowe netto | (290) | 985 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA POCZĄTEK OKRESU (nota 3.2) | 2 081 498 | 1 340 215 |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA KONIEC OKRESU (nota 3.2) | 2 931 032 | 2 251 449 |
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
1. Opis organizacji Grupy Budimex oraz zmian w strukturze Grupy
1.1. Jednostka Dominująca
Jednostką dominującą Grupy Budimex jest spółka Budimex SA ("Jednostka Dominująca"), której podstawowym przedmiotem działalności są szeroko rozumiane usługi budowlano-montażowe oraz świadczenie usług zarządczych i doradczych na rzecz spółek Grupy Budimex.
Przedmiotem działalności Grupy są szeroko rozumiane usługi budowlano–montażowe świadczone w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz działalność usługowa i produkcyjna. Budimex SA pełni w Grupie rolę centrum doradczego, zarządzającego i finansowego. Realizacja tych trzech funkcji ma na celu:
- szybki przepływ informacji w ramach struktury Grupy,
- wzmocnienie efektywności gospodarki finansowo–pieniężnej poszczególnych spółek,
- umacnianie pozycji rynkowej Grupy.
1.2. Jednostki podlegające konsolidacji
Na dzień 30 września 2021 roku, 31 grudnia 2020 roku oraz 30 września 2020 roku konsolidacji podlegały następujące jednostki:
| Nazwa jednostki | Siedziba | Udział na dzień | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
31 grudnia 2020 roku |
30 września 2020 roku |
|||
| Jednostka dominująca | |||||
| Budimex SA | Warszawa / Polska | ||||
| Jednostki zależne | |||||
| Mostostal Kraków SA | Kraków / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| Mostostal Kraków Energetyka Sp. z o.o. | Kraków / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| Budimex Bau GmbH | Kolonia/ Niemcy | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| Budimex Budownictwo Sp. z o.o. | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| Budimex Kolejnictwo SA | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis SA | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis A Sp. z o.o. | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis B Sp. z o.o. | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis Karpatia Sp. z o.o. | Tarnów / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis Wrocław Sp. z o.o. | Bielany Wrocławskie / Polska |
100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis Dolny Śląsk Sp. z o.o. | Ścinawka Dolna / Polska | 100,00% | 100,00% | 100,00% | |
| FBSerwis Odbiór Sp. z o.o. | Warszawa / Polska | 100,00% | 100,00% | - | |
| FBSerwis Paliwa Alternatywne Sp. z o.o. 1 | Warszawa / Polska | 100,00% | - | - | |
| JZE Sp. z o.o. 1 | Warszawa / Polska | 100,00% | - | - | |
| FBSerwis Kamieńsk Sp. z o.o. | Kamieńsk / Polska | 80,00% | 80,00% | 80,00% | |
| Budimex Parking Wrocław Sp. z o.o. | Warszawa / Polska | 51,00% | 51,00% | 51,00% | |
| Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. 2 | Warszawa / Polska | - | 100,00% | 100,00% |
1 ) Spółki objęte konsolidacją pełną od sierpnia 2021 roku.
2 ) Spółka została sprzedana 24 maja 2021 roku. Szczegóły w nocie 1.3.
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
Na dzień 30 września 2021 roku, 31 grudnia 2020 roku oraz 30 września 2020 roku dane jednostkowe Budimeksu SA oraz pozostałych spółek z Grupy, jako wspólników konsorcjów (traktowanych jako wspólne działanie zgodnie z MSSF 11), obejmują również udział w aktywach, zobowiązaniach, przychodach i kosztach następujących wspólnych działań:
| Nazwa wspólnego działania | Udział w kapitale zakładowym oraz w liczbie głosów | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
31 grudnia 2020 roku |
30 września 2020 roku |
|||
| Budimex SA Cadagua SA III s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | ||
| Budimex SA Cadagua SA IV s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | ||
| Budimex SA Cadagua SA V s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | ||
| Budimex SA Ferrovial Agroman SA 2 s.c. | 95,00% | 95,00% | 95,00% | ||
| Budimex SA Sygnity SA Sp.j. | 67,00% | 67,00% | 67,00% | ||
| Budimex SA Ferrovial Construccion SA Sp.j. | 50,00% | 50,00% | 50,00% | ||
| Budimex SA Tecnicas Reunidas SA Turów s.c. | 50,00% | 50,00% | 50,00% |
Na dzień 30 września 2021 roku, 31 grudnia 2020 roku oraz 30 września 2020 roku metodą praw własności konsolidowana była następująca jednostka stowarzyszona:
| Nazwa jednostki stowarzyszonej | Udział | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | 30 września 2020 roku | ||
| Promos Sp. z o.o. | 26,31% | 26,31% | 26,31% |
1.3. Opis zmian w strukturze Grupy wraz ze wskazaniem ich skutków
W dniu 13 maja 2021 roku FBSerwis SA, w której Budimex SA posiada 100% akcji, założyła spółkę JZE Sp. z o.o., z kapitałem zakładowym w wysokości 5 tysięcy złotych. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 8 czerwca 2021 roku. Spółka ta została objęta konsolidacją pełną od sierpnia 2021 roku.
Dnia 5 lipca 2021 roku Budimex SA, jako jedyny udziałowiec, założył spółkę Budimex Slovakia s.r.o., z siedzibą w Bratysławie na Słowacji. Kapitał zakładowy w kwocie 5 tysięcy euro został opłacony również w lipcu 2021 roku. Spółka została zarejestrowana w odpowiednim sądzie rejestrowym w dniu 17 września 2021 roku. Spółka ta nie została objęta konsolidacją na dzień 30 września 2021 roku ze względu na brak istotnej działalności operacyjnej.
Dnia 20 lipca 2021 roku FBSerwis SA, w której Budimex SA posiada 100% akcji, założyła spółkę FBSerwis Paliwa Alternatywne Sp. z o.o., z kapitałem zakładowym w wysokości 5 tysięcy złotych. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 19 sierpnia 2021 roku. Spółka ta została objęta konsolidacją pełną od sierpnia 2021 roku.
Dnia 4 sierpnia 2021 roku Budimex SA, jako jedyny udziałowiec, założył spółkę Budimex Construction Prague s.r.o., z siedzibą w Pradze w Czechach. Kapitał zakładowy w kwocie 200 tysięcy koron czeskich został opłacony również w sierpniu 2021 roku. Spółka została zarejestrowana w odpowiednim sądzie rejestrowym w dniu 2 września 2021 roku. Spółka ta nie została objęta konsolidacją na dzień 30 września 2021 roku ze względu na brak istotnej działalności operacyjnej.
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie wystąpiły żadne inne zmiany w strukturze Grupy poza tą opisaną poniżej.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
1.3.1 Działalność zaniechana
W dniu 22 lutego 2021 roku Budimex SA zawarł warunkową umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce zależnej Budimex Nieruchomości Sp. z o.o., z nabywcą, spółką CP Developer S.a.r.l. Przedmiotem zbycia było 1 314 666 udziałów, o wartości nominalnej 500 złotych każdy, stanowiących 100% w kapitale zakładowym Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o., uprawniających do 100% głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki. Z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Budimex oznaczało to sprzedaż całego segmentu "działalność deweloperska i zarządzanie nieruchomościami". Tym samym segment ten został wyłączony z noty 8, prezentującej segmenty operacyjne Grupy.
Od dnia zawarcia warunkowej umowy sprzedaży Grupa rozpoczęła prezentację całego segmentu "działalność deweloperska i zarządzanie nieruchomościami" jako działalności zaniechanej (grupy do zbycia) w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z zasadami wynikającymi z MSSF 5, ponieważ uznała, że był to moment, kiedy spełnione zostały wszystkie warunki do takiej klasyfikacji. Ze względu na wyżej opisane zmiany zgodnie z MSSF 5 dokonano przekształcenia danych porównawczych w rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z całkowitych dochodów, a także przekształcono dane dotyczące segmentów operacyjnych.
Na dzień przekwalifikowania do działalności zaniechanej Grupa dokonała wyceny aktywów netto Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o. (jedyna spółka wchodząca w skład segmentu) w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży. Ponieważ oczekiwana cena zbycia była znacznie wyższa niż wartość bilansowa aktywów netto, a koszty doprowadzenia do sprzedaży były nieznaczne przy ogólnej wartości transakcji, niższą wartością była wartość bilansowa. Tym samym Grupa nie rozpoznała żadnych odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w odniesieniu do aktywów netto Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o.
W dniu 24 maja 2021 roku Budimex SA sprzedał wszystkie udziały w spółce Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. Szczegóły transakcji opisano w nocie 1.3.2 skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2021 roku, opublikowanego w dniu 3 września 2021 roku.
Dane Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o. (po uwzględnieniu korekt konsolidacyjnych przypisanych do segmentu) za okres 1 stycznia 2021 roku – 24 maja 2021 roku oraz za przekształcony okres 9 miesięcy 2020 roku:
| 1 stycznia – 24 maja 2021 roku |
1 stycznia – 30 września 2020 roku przekształcone* |
|
|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów | 255 342** | 552 748*** |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów | (197 178)** | (402 507)*** |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 58 164 | 150 241 |
| Koszty sprzedaży | (6 881) | (13 407) |
| Koszty ogólnego zarządu | (10 011) | (23 040) |
| Pozostałe przychody operacyjne netto | 9 | 2 741 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 41 281 | 116 535 |
| Przychody/ (koszty) finansowe netto | (406) | 4 123 |
| Zysk brutto | 40 875 | 120 658 |
| Podatek dochodowy | (7 818) | (23 048) |
| Zysk po opodatkowaniu działalności deweloperskiej (zaniechanej) | 33 057 | 97 610 |
| Zysk ze sprzedaży jednostki zależnej po opodatkowaniu | 487 451 | - |
| Zysk netto z działalności zaniechanej | 520 508 | 97 610 |
*dane obejmują również dane spółki SPV-PIM1 Sp. z o.o., połączonej z Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. 26 maja 2020 roku
**przychody ze sprzedaży oraz koszt wytworzenia w wartościach po eliminacjach obrotów wewnątrzgrupowych z tytułu konsolidacji w wysokości 11 tysięcy złotych
***przychody ze sprzedaży oraz koszt wytworzenia w wartościach po eliminacjach obrotów wewnątrzgrupowych z tytułu konsolidacji w wysokości 423 tysiące złotych
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
| Przepływy działalności zaniechanej | 1 stycznia – 24 maja 2021 roku |
1 stycznia – 30 września 2020 roku przekształcone* |
|---|---|---|
| Przepływy z działalności operacyjnej | 86 863 | 302 893 |
| Przepływy z działalności inwestycyjnej, z tego: | 918 065 | 28 680 |
| Przepływy z / (wykorzystane w) działalności inwestycyjnej wygenerowane przez Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. |
(369) | 28 680 |
| Przepływy netto ze sprzedaży jednostki zależnej | 918 434 | - |
| Przepływy wykorzystane w działalności finansowej | (189 355) | (26 524) |
| Przepływy pieniężne netto działalności zaniechanej, razem | 815 573 | 305 049 |
| Środki pieniężne działalności zaniechanej dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych, bilans otwarcia |
506 199 | 201 496 |
| Środki pieniężne działalności zaniechanej dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych, bilans zamknięcia |
- | 506 545 |
*dane obejmują również dane spółki SPV-PIM1 Sp. z o.o., połączonej z Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. 26 maja 2020 roku
| Działalność deweloperska i zarządzanie nieruchomościami | 1 stycznia – 24 maja 2021 roku |
1 stycznia – 30 września 2020 roku przekształcone* |
|
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży pozostałych usług | 1 860 | 3 967 | |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych | 253 482 | 532 531 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | - | 16 250 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem | 255 342 | 552 748 |
*dane obejmują również dane spółki SPV-PIM1 Sp. z o.o., połączonej z Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. 26 maja 2020 roku
Przychody osiągnięto na terytorium Polski.
2. Akcjonariusze Jednostki Dominującej
Według posiadanych przez Budimex SA informacji, struktura akcjonariatu Budimeksu SA na dzień sporządzenia raportu przedstawia się w sposób następujący:
| Akcjonariusz | rodzaj akcji |
liczba akcji |
% udział w kapitale zakładowym |
liczba głosów |
% udział w głosach na WZA |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferrovial Construction International SE | zwykłe | 12 801 654 | 50,14% | 12 801 654 | 50,14% |
| Nationale-Nederlanden OFE | zwykłe | 2 353 000 | 9,22% | 2 353 000 | 9,22% |
| Aviva OFE Aviva Santander | zwykłe | 2 170 000 | 8,50% | 2 170 000 | 8,50% |
| Pozostali akcjonariusze | zwykłe | 8 205 444 | 32,14% | 8 205 444 | 32,14% |
| Ogółem | 25 530 098 | 100,00% | 25 530 098 | 100,00% |
Powyższe dane prezentują strukturę akcjonariatu według stanu z ostatniego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (WZA) z dnia 20 maja 2021 roku.
Według posiadanych przez Budimex SA informacji, struktura akcjonariatu Budimeksu SA na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiała się w sposób następujący:
| Akcjonariusz | Rodzaj akcji |
Liczba akcji |
% udział w kapitale zakładowym |
Liczba głosów |
% udział w głosach na WZA |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferrovial Construction International SE | zwykłe | 12 801 654 | 50,14% | 12 801 654 | 50,14% |
| Aviva OFE Aviva Santander | zwykłe | 2 552 000 | 10,00% | 2 552 000 | 10,00% |
| Nationale-Nederlanden OFE | zwykłe | 1 618 000 | 6,34% | 1 618 000 | 6,34% |
| Pozostali akcjonariusze | zwykłe | 8 558 444 | 33,52% | 8 558 444 | 33,52% |
| Ogółem | 25 530 098 | 100,00% | 25 530 098 | 100,00% |
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
3. Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu
3.1. Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Budimex
Niniejsze skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości ("MSR") 34 – Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa ("MSR 34") oraz zgodnie z odpowiednimi standardami rachunkowości mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej przyjętymi przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przy zastosowaniu tych samych zasad dla okresu bieżącego i porównywalnego. Szczegółowe zasady rachunkowości przyjęte przez Grupę zostały opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, opublikowanym w dniu 25 marca 2021 roku.
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Jednostkę Dominującą oraz wszystkie jednostki wchodzące w skład Grupy Budimex w dającej się przewidzieć przyszłości. W okresie sprawozdawczym oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie odnotowano żadnych innych przesłanek wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności.
Zmiany do standardów zastosowane po raz pierwszy w roku 2021
Grupa zastosowała po raz pierwszy poniższe zmiany do standardów:
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 reforma IBOR Faza 2,
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" odroczenie MSSF 9,
- Zmiany do MSSF 16 "Leasing": Ulgi w opłatach leasingowych związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku.
Powyższe zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości Grupy.
Zmiany do standardów, jakie zostały już opublikowane, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe Grupy nie zastosowano następujących zmian do innych standardów, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie:
• Zmiany do MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych", MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" i MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe"; Roczne Poprawki 2018-2020 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie).
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:
- MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe" zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie),
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdanie finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony,
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe oraz Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i Kodeks Praktyki MSSF 2: Ujawnianie zasad rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy": Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie).
Wyżej wymienione standardy oraz zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.
3.2. Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych
Grupa wykazuje środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania (obejmujące przede wszystkim środki pieniężne konsorcjów w części przypadającej na współkonsorcjantów, środki stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowych, środki gromadzone na rachunkach powierniczych w spółkach deweloperskich oraz środki na rachunkach płatności podzielonej) w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Na potrzeby sprawozdania z przepływów pieniężnych stan środków pieniężnych na początek i koniec okresu pomniejszany jest o środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, a ich zmiana bilansowa ujmowana jest w ramach przepływów z działalności operacyjnej.
| 30 września 2021 roku |
31 grudnia 2020 roku |
30 września 2020 roku |
|
|---|---|---|---|
| Środki pieniężne wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 2 996 185 | 2 384 398 | 2 428 286 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty o ograniczonej możliwości dysponowania | (65 153) | (302 900) | (176 837) |
| Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych | 2 931 032 | 2 081 498 | 2 251 449 |
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o ograniczonej możliwości dysponowania w okresie 9 miesięcy 2021 roku, wynikająca ze sprzedaży Budimex Nieruchomości Sp. z o.o., wyniosła 191 934 tysięcy złotych.
4. Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu a rentowność
Sprzedaż usług budowlano-montażowych w Polsce charakteryzuje się sezonowością związaną przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi, a najwyższe przychody osiągane są zwykle w drugim i trzecim kwartale, podczas gdy najniższe – w kwartale pierwszym.
W okresie 9 miesięcy 2021 roku produkcja budowlano-montażowa w Polsce wyrażona w cenach bieżących wzrosła o 4,9% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (wzrost o 1,4% w cenach stałych), natomiast sprzedaż segmentu budowlanego Grupy Budimex na rynku krajowym spadła w porównywalnych okresach o 6,3%.
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
Przychody i rentowność
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
Zmiana % | 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
Zmiana % | |
| Przychody ogółem | 5 533 832 | 5 616 598 | (1,47%) | 2 292 740 | 2 156 433 | 6,32% |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 589 056 | 451 554 | 30,45% | 213 411 | 198 428 | 7,55% |
| Rentowność sprzedaży brutto | 10,64% | 8,04% | 2,60 p.p. | 9,31% | 9,20% | 0,11 p.p. |
| Zysk operacyjny | 416 376 | 252 748 | 64,74% | 139 986 | 153 061 | (8,54%) |
| Rentowność operacyjna | 7,52% | 4,50% | 3,02 p.p. | 6,11% | 7,10% | (0,99 p.p.) |
| Zysk operacyjny segmentu budowlanego |
278 208 | 210 674 | 32,06% | 117 036 | 126 625 | (7,57%) |
| Rentowność operacyjna segmentu budowlanego |
5,44% | 3,82% | 1,62 p.p. | 5,60% | 5,94% | (0,34 p.p.) |
| Zysk operacyjny segmentu usługowego | 78 210 | 53 978 | 44,89% | 22 993 | 24 603 | (6,54%) |
| Rentowność operacyjna segmentu usługowego |
13,87% | 12,51% | 1,36 p.p. | 11,28% | 15,98% | (4,70 p.p.) |
| Zysk brutto | 389 237 | 229 772 | 69,40% | 129 639 | 138 619 | (6,48%) |
| Rentowność brutto | 7,03% | 4,09% | 2,94 p.p. | 5,65% | 6,43% | (0,78 p.p.) |
| Zysk netto | 833 435 | 264 660 | 214,91% | 104 483 | 150 169 | (30,42%) |
| Rentowność netto | 15,06% | 4,71% | 10,35 p.p. | 4,56% | 6,96% | (2,40 p.p.) |
Koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
Zmiana % | 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
Zmiana % | |
| Koszty sprzedaży | (7 790) | (7 567) | 2,95% | (2 704) | (2 249) | 20,23% |
| Koszty ogólnego zarządu | (182 316) | (158 641) | 14,92% | (62 306) | (48 080) | 29,59% |
| RAZEM koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
(190 106) | (166 208) | 14,38% | (65 010) | (50 329) | 29,17% |
| Udział kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu w przychodach ze sprzedaży ogółem |
3,44% | 2,96% | 0,48 p.p. | 2,84% | 2,33% | 0,51 p.p. |
5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
||
| Odwrócenie odpisów aktualizujących należności | 13 879 | 2 447 | 3 884 | 709 | |
| Rozwiązanie rezerw na odszkodowania i kary umowne | 2 208 | 44 657 | - | 18 649 | |
| Otrzymane kary / odszkodowania | 32 258 | 25 251 | 11 463 | 8 507 | |
| Odpis przedawnionych i umorzonych zobowiązań | 2 205 | 638 | 1 737 | 213 | |
| Zysk z pochodnych instrumentów finansowych | - | 1 781 | (2 097) | 1 132 | |
| Otrzymane dotacje | 1 262 | 127 | 3 | 127 | |
| Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych | 6 928 | 1 958 | 1 294 | 223 | |
| Rozwiązanie pozostałych rezerw | - | 2 000 | - | - | |
| Pozostałe | 2 746 | 1 808 | 1 295 | 120 | |
| Ogółem | 61 486 | 80 667 | 17 579 | 29 680 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
Pozostałe koszty operacyjne
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
|
| Utworzenie odpisów aktualizujących należności | (24 709) | (33 495) | (21 366) | (8 583) |
| Utworzenie odpisów zapasów | - | (2 923) | - | (2 923) |
| Wypłacone odszkodowania i kary umowne | (11 884) | (20 448) | (788) | (2 607) |
| Strata z pochodnych instrumentów finansowych | (2 136) | - | (2 062) | 227 |
| Opłaty sądowe i egzekucje, koszty postępowania sądowego | (1 843) | (912) | (316) | (378) |
| Utworzenie rezerw na odszkodowania i kary umowne | (922) | (50 455) | (922) | (9 363) |
| Utworzenie rezerw na sprawy sądowe | (538) | (1 376) | (72) | (705) |
| Przekazane darowizny | (1 447) | (3 042) | (264) | (158) |
| Pozostałe | (581) | (614) | (204) | (228) |
| Ogółem | (44 060) | (113 265) | (25 994) | (24 718) |
6. Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
||
| Odsetki | 3 020 | 9 293 | 1 453 | 1 241 | |
| Wycena należności z tytułu umowy koncesyjnej | 2 160 | 2 158 | 720 | 724 | |
| Zysk z pochodnych instrumentów finansowych | 1 751 | - | 638 | - | |
| Dodatnie różnice kursowe | - | 525 | (655) | (812) | |
| Spisanie zobowiązania za zakup spółek FBSerwis Karpatia i FBSerwis Wrocław |
- | 278 | - | (4 748) | |
| Pozostałe | 713 | - | 217 | (23) | |
| Ogółem | 7 644 | 12 254 | 2 373 | (3 618) |
Koszty finansowe
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku przekształcone |
|
| Odsetki | (6 748) | (7 638) | (1 731) | (2 535) |
| Dyskonto długoterminowych należności i zobowiązań z tytułu kaucji |
(3 468) | (5 091) | (1 203) | (1 174) |
| Koszty prowizji i gwarancji bankowych | (21 529) | (20 508) | (7 304) | (7 155) |
| Strata z pochodnych instrumentów finansowych | (627) | (1 935) | (211) | (32) |
| Ujemne różnice kursowe | (97) | - | (97) | - |
| Odpis aktualizujący wartość udziałów w spółkach zależnych |
(2 141) | - | (2 141) | - |
| Pozostałe | (269) | (131) | (62) | 41 |
| Ogółem | (34 879) | (35 303) | (12 749) | (10 855) |
Wszystkie wycenione instrumenty pochodne (prezentowane zarówno w działalności operacyjnej, jak i finansowej), zostały sklasyfikowane jako poziom 2 hierarchii wartości godziwej. W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku nie wystąpiły przesunięcia pomiędzy Poziomem 1 i Poziomem 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej oraz nie nastąpiły przesunięcia z/do Poziomu 3. Wartość godziwa posiadanych przez Grupę instrumentów finansowych jest zbliżona do wartości bilansowej.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
7. Pozostałe istotne informacje dotyczące działalności Grupy Budimex w okresie III kwartałów 2021 roku
Rezerwy na zobowiązania i inne obciążenia
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|
| Rezerwy na sprawy sądowe | 31 274 | 33 129 |
| Rezerwy na kary i inne sankcje | 83 587 | 125 770 |
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne | 635 977 | 591 478 |
| Rezerwy na rekultywację | 49 865 | 47 200 |
| Pozostałe rezerwy | 46 731 | 22 932 |
| Ogółem | 847 434 | 820 509 |
| w tym: | ||
| - długoterminowe | 563 157 | 593 398 |
| - krótkoterminowe | 284 277 | 227 111 |
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku przekształcone |
||
|---|---|---|---|
| Podatek dochodowy – część bieżąca | (142 445) | (162 356) | |
| Podatek dochodowy – część odroczona | 66 135 | 99 634 | |
| Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | (76 310) | (62 722) |
Pozostałe informacje
| 9 miesięcy zakończonych | ||||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku | |||
| Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów | 247 | 20 | ||
| Wartość składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych nabytych i przyjętych w leasing |
79 436 | 111 652 | ||
| - w tym: urządzenia techniczne i maszyny | 22 775 | 45 341 |
Na dzień 30 września 2021 roku umowne zobowiązania na rzecz zakupu i wzięcia w leasing rzeczowych aktywów trwałych wynosiły 14 666 tysięcy złotych. Na dzień 31 grudnia 2020 roku umowne zobowiązania na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych, działek pod projekty deweloperskie oraz z tytułu wniesienia wkładu do nowo założonej spółki wynosiły 92 108 tysięcy złotych.
Na dzień 30 września 2021 roku w związku ze zmianą zakresu konsolidacji w wyniku sprzedaży udziałów spółki Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. istotnie zmniejszyło się saldo zapasów, kredytów, pożyczek i innych zewnętrznych źródeł finansowania oraz przychodów przyszłych okresów w stosunku do porównywalnego okresu.
Ponadto na dzień 30 września 2021 roku odnotowano cykliczny wzrost salda wyceny kontraktów budowlanych po stronie aktywów w porównaniu do stanu na koniec 2020 roku, związany z wyższą skalą wykonanych i niezafakturowanych robót.
Jednocześnie Grupa odnotowała wzrost krótkoterminowych zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań w porównaniu do stanu na 31 grudnia 2020 roku, który wynikał głównie z podjętej uchwały o wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2021 rok w kwocie 380 398 tysięcy złotych oraz z sezonowości prac budowlanych i związanych z nimi rozliczeniami z podwykonawcami. Wzrost rezerw na straty na kontraktach spowodowany jest zidentyfikowaniem ryzyk na nowych kontraktach. W ciągu 9 miesięcy 2021 roku odnotowano również spadek przychodów przyszłych okresów, który wynika z rozliczenia dotychczasowych zaliczek, a ze względu na fakt, iż część kontraktów infrastrukturalnych jest w fazie projektowania, nowe zaliczki nie są pobierane. Znaczny wzrost zobowiązań z tytułu bieżącego podatku dochodowego wynika ze sprzedaży udziałów w spółce Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. oraz z wyboru uproszczonego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
8. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
Dla celów zarządczych Grupa została podzielona na segmenty w oparciu o oferowane produkty i usługi. Grupa prowadzi działalność w ramach następujących segmentów operacyjnych:
- działalność budowlana,
- działalność usługowa.
Działalność budowlana obejmuje świadczenie szeroko rozumianych usług budowlano-montażowych wykonywanych w kraju i za granicą i jest prowadzona przez następujące spółki Grupy:
- Budimex SA
- Mostostal Kraków SA
- Mostostal Kraków Energetyka Sp. z o.o.
- Budimex Bau GmbH
- Budimex Budownictwo Sp. z o.o.
- Budimex Kolejnictwo SA
Segment działalności usługowej obejmuje kompleksowe usługi w zakresie gospodarki odpadami, utrzymania infrastruktury drogowej, rozbudowy i zarządzania infrastrukturą oświetleniową oraz zarządzania i utrzymania technicznego nieruchomości, również w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Do tego segmentu zakwalifikowano poniższe podmioty:
- Budimex Parking Wrocław Sp. z o.o.
- FBSerwis SA
- FBSerwis A Sp. z o.o.
- FBSerwis B Sp. z o.o.
- FBSerwis Dolny Śląsk Sp. z o.o.
- FBSerwis Wrocław Sp. z o.o.
- FBSerwis Karpatia Sp. z o.o.
- FBSerwis Kamieńsk Sp. z o.o.
- FBSerwis Odbiór Sp. z o.o. (objęta konsolidacją metodą pełną od października 2020 roku)
- FBSerwis Paliwa Alternatywne Sp. z o.o. (objęta konsolidacją metodą pełną od sierpnia 2021 roku)
- JZE Sp. z o.o. (objęta konsolidacją metodą pełną od sierpnia 2021 roku).
W ramach działalności zaniechanej został ujęty segment "działalność deweloperska i zarządzanie nieruchomościami". Szczegóły zostały opisane w nocie 1.3.1.
Ocena wyników segmentów dokonywana jest na podstawie przychodów ze sprzedaży, zysku (straty) brutto ze sprzedaży, zysku (straty) z działalności operacyjnej oraz zysku (straty) netto.
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
Wyniki segmentów sprawozdawczych za 9 miesięcy 2021 roku przedstawiają się następująco:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Zarządzanie nieruchomościami i działalność deweloperska |
Działalność usługowa |
Wyłączenia | Skonsolidowane dane finansowe |
|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na zewnątrz | 4 971 859 | - | 561 973 | - | 5 533 832 |
| Sprzedaż między segmentami | 146 391 | 2 081 | (148 472) | - | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 118 250 | - | 564 054 | (148 472) | 5 533 832 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 423 629 | - | 113 068 | 52 359 | 589 056 |
| Koszty sprzedaży | (7 790) | - | - | - | (7 790) |
| Koszty ogólnego zarządu | (160 282) | - | (29 633) | 7 599 | (182 316) |
| Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne netto |
22 651 | - | (5 225) | - | 17 426 |
| Zysk z działalności operacyjnej | 278 208 | - | 78 210 | 59 958 | 416 376 |
| Pozostałe (koszty) finansowe netto | (27 278) | - | (117) | 160 | (27 235) |
| Udział w zyskach jednostek wycenianych metodą praw własności |
- | - | 96 | - | 96 |
| Podatek dochodowy | (47 521) | - | (17 367) | (11 422) | (76 310) |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej |
203 409 | - | 60 822 | 48 696 | 312 927 |
| Zysk netto z działalności zaniechanej | - | 520 508 | - | - | 520 508 |
| Zysk netto | 203 409 | 520 508 | 60 822 | 48 696 | 833 435 |
W okresie 9 miesięcy 2020 roku poszczególne segmenty uzyskały następujące wyniki:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Zarządzanie nieruchomościami i działalność deweloperska (przekształcone) |
Działalność usługowa |
Wyłączenia (przekształcone) |
Skonsolidowane dane finansowe (przekształcone) |
|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż na zewnątrz | 5 188 325 | - | 428 273 | - | 5 616 598 |
| Sprzedaż między segmentami | 323 251 | 3 061 | (326 312) | - | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 511 576 | - | 431 334 | (326 312) | 5 616 598 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 402 279 | - | 75 024 | (25 749) | 451 554 |
| Koszty sprzedaży | (7 567) | - | - | - | (7 567) |
| Koszty ogólnego zarządu | (149 364) | - | (23 122) | 13 845 | (158 641) |
| Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne netto |
(34 674) | - | 2 076 | - | (32 598) |
| Zysk z działalności operacyjnej | 210 674 | - | 53 978 | (11 904) | 252 748 |
| Pozostałe (koszty) finansowe netto | (19 809) | - | (3 520) | 280 | (23 049) |
| Udział w zyskach jednostek wycenianych metodą praw własności |
- | - | 73 | - | 73 |
| Podatek dochodowy | (57 443) | - | (7 488) | 2 209 | (62 722) |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej |
133 422 | - | 43 043 | (9 415) | 167 050 |
| Zysk netto z działalności zaniechanej | - | 97 610 | - | - | 97 610 |
| Zysk netto | 133 422 | 97 610 | 43 043 | (9 415) | 264 660 |
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
9. Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale na kategorie
9.1. Przychody według rodzaju dobra lub usługi
W okresie 9 miesięcy 2021 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rodzaju dobra lub usługi wyglądały następująco:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Działalność usługowa |
Wyłączenia | Skonsolidowane dane finansowe |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży robót budowlano montażowych |
5 060 549 | - | (139 541) | 4 921 008 |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych usług | 10 280 | 564 054 | (8 931) | 565 403 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych | 39 156 | - | - | 39 156 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 8 265 | - | - | 8 265 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 118 250 | 564 054 | (148 472) | 5 533 832 |
W okresie 9 miesięcy 2020 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rodzaju dobra lub usługi wyglądały następująco:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Działalność usługowa |
Wyłączenia (przekształcone) |
Skonsolidowane dane finansowe (przekształcone) |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży robót budowlano montażowych |
5 446 044 | - | (308 940) | 5 137 104 |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych usług | 8 539 | 431 334 | (17 372) | 422 501 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych | 39 533 | - | - | 39 533 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 17 460 | - | - | 17 460 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 511 576 | 431 334 | (326 312) | 5 616 598 |
9.2. Przychody według rejonu geograficznego
W okresie 9 miesięcy 2021 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rejonu geograficznego wyglądały następująco:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Działalność usługowa |
Wyłączenia | Skonsolidowane dane finansowe |
|---|---|---|---|---|
| Polska | 4 889 845 | 563 744 | (148 472) | 5 305 117 |
| Niemcy | 188 635 | 115 | - | 188 750 |
| Inne kraje UE | 39 770 | 195 | - | 39 965 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 118 250 | 564 054 | (148 472) | 5 533 832 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
W okresie 9 miesięcy 2020 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rejonu geograficznego wyglądały następująco:
| Nazwa segmentu | Działalność budowlana |
Działalność usługowa |
Wyłączenia (przekształcone) |
Skonsolidowane dane finansowe (przekształcone) |
|---|---|---|---|---|
| Polska | 5 219 742 | 431 173 | (326 312) | 5 324 603 |
| Niemcy | 186 787 | 160 | - | 186 947 |
| Inne kraje UE | 98 894 | 1 | - | 98 895 |
| Pozostałe kraje | 6 153 | - | - | 6 153 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem |
5 511 576 | 431 334 | (326 312) | 5 616 598 |
9.3. Przychody segmentu "Działalność budowlana" według rodzajów obiektów
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów segmentu operacyjnego "działalność budowlana", jako najbardziej istotnego w Grupie Budimex, zostały podzielone dodatkowo według rodzajów obiektów. Dane za 9 miesięcy 2021 roku oraz 9 miesięcy 2020 roku przedstawiają się następująco:
| Rodzaj obiektów | Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i usług za okres 9 miesięcy zakończony: |
||
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 | 30 września 2020 | ||
| Lądowo-inżynieryjne | 1 917 648 | 2 500 066 | |
| Kolejowe | 1 303 579 | 1 069 363 | |
| Kubaturowe, w tym: | 1 897 023 | 1 942 147 | |
| - niemieszkaniowe | 1 529 189 | 1 495 088 | |
| - mieszkaniowe | 367 834 | 447 059 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów – segment "Działalność budowlana" |
5 118 250 | 5 511 576 |
10. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi zawarte w okresie 9 miesięcy 2021 roku i 9 miesięcy 2020 roku oraz wysokość nierozliczonych sald należności i zobowiązań z tymi podmiotami na dzień 30 września 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku zostały zaprezentowane poniżej.
| Należności | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku 30 września 2021 roku 31 grudnia 2020 roku | |||
| Podmiot dominujący oraz spółki z nim powiązane (Grupa Ferrovial) |
34 | 1 864 | 212 294 | 25 734 |
| Podmioty współkontrolowane | 21 478 | 2 657 | 1 838 | 777 |
| Spółki stowarzyszone | 97 | 105 | 24 | 28 |
| Inne spółki powiązane – zależne niekonsolidowane** |
- | 62 | - | - |
| Inne spółki powiązane – pozostałe** |
3 | 11 005 | - | - |
| Inne spółki powiązane – poprzez kluczowy personel** |
- | 2 | - | 1 164 |
| Ogółem rozrachunki z podmiotami powiązanymi |
21 612 | 15 695 | 214 156 | 27 703 |
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
| Przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz pozostałe przychody operacyjne* Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Zakup towarów i usług oraz pozostałe koszty operacyjne * Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | |
| Podmiot dominujący oraz spółki z nim powiązane (Grupa Ferrovial) |
15 | - | (20 712) | (20 526) |
| Podmioty współkontrolowane | 18 585 | 5 342 | 37 | (36) |
| Spółki stowarzyszone | 17 | 15 | (957) | (973) |
| Inne spółki powiązane – zależne niekonsolidowane** |
1 | 16 | - | - |
| Inne spółki powiązane – pozostałe powiązane** | 1 | 10 | (44) | - |
| Inne spółki powiązane – poprzez kluczowy personel** |
262 | 888 | - | (211) |
| Ogółem transakcje z podmiotami powiązanymi |
18 881 | 6 271 | (21 676) | (21 746) |
*) wartości zaraportowane w nocie obejmują również dane ujęte w ramach działalności zaniechanej
**) Inne spółki powiązane to podmioty kontrolowane, współkontrolowane lub podmioty, na które znacząco wpływa lub posiada w nich znaczącą ilość głosów członek kluczowego personelu kierowniczego Jednostki Dominującej lub spółki zależnej Grupy Budimex albo jego bliski członek rodziny.
Spółki Grupy nie posiadały na dzień 30 września 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku pożyczek udzielonych lub dłużnych papierów wartościowych zakupionych od podmiotów powiązanych, ani pożyczek otrzymanych lub dłużnych papierów wartościowych sprzedanych tym podmiotom.
Transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane były na warunkach rynkowych.
11. Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału
Do najważniejszych czynników, mogących mieć wpływ na sytuację finansową Grupy w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału należy zaliczyć:
- wzrosty poziomu cen materiałów (przede wszystkim stali) i usług budowlanych wpływający na wysokość kosztów bezpośrednich realizowanych kontraktów,
- dostępność wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pracowniczej,
- dalszy rozwój pandemii koronawirusa i zmiany poziomu aktywności ekonomicznej,
- ryzyka związane z logistyką oraz transportem materiałów budowlanych,
- zmienność kursów walutowych, które wpływają na wysokość przychodów ze sprzedaży i kosztów działalności operacyjnej oraz wynik z wyceny i rozliczenia walutowych transakcji terminowych,
- wysokie zapotrzebowanie na usługi podwykonawców, mające wpływ na jakość i terminowość wykonywanych prac,
- poziom konkurencji w przetargach publicznych,
- intensyfikację działań zmierzających do odzyskania należności przeterminowanych, które zostały objęte odpisami aktualizującymi oraz wzmocnienia kontroli operacyjnej i finansowej w ramach realizowanych kontraktów,
- wyniki toczących się spraw sądowych, które szerzej opisane zostały w nocie 16 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego,
- zmiany przepisów podatkowych wpływających na branżę budowlaną.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
12. Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Grupy Budimex w okresie 9 miesięcy 2021 roku, najważniejsze zdarzenia dotyczące działalności Grupy oraz znaczące zdarzenia po dniu 30 września 2021 roku
Ze względu na podpisanie 24 maja 2021 roku umowy rozporządzającej dotyczącej zbycia udziałów Budimex Nieruchomości, od początku roku segment deweloperski prezentowany jest jako działalność zaniechana (zarówno w sprawozdaniu za 3 kwartały 2021 roku jaki i w danych porównywalnych za 3 kwartały 2020 roku) zgodnie z MSSF 5. Działalność kontynuowana Grupy obejmuje segmenty budowlany oraz usługowy.
W okresie trzech kwartałów roku 2021 rentowność operacyjna Grupy Budimex z działalności kontynuowanej była zauważalnie wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W ramach segmentu budowlanego poprawa rentowności wynikała przede wszystkim ze stabilizacji marż na kontraktach we wszystkich sektorach budownictwa, a także z wyższego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej. Na spadek przychodów ze sprzedaży istotny wpływ miał układ harmonogramów prac na kontraktach kubaturowych, niekorzystne warunki pogodowe utrudniające realizację kontraktów utrzymujące się w pierwszym kwartale, a także relatywnie wysoki udział nowo podpisanych kontraktów drogowych realizowanych w formule projektuj i buduj. W początkowej fazie trwania takich kontraktów generowana sprzedaż jest niska ze względu na trwające prace projektowe.
W okresie trzech kwartałów 2021 roku segment usługowy, którego filarem jest Grupa FBSerwis, kontynuował dynamiczny rozwój, zwiększając przychody ze sprzedaży o ponad 30% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednocześnie odnotowano istotny wzrost wypracowanego zysku operacyjnego oraz zysku brutto. Głównym czynnikiem wzrostowym były dobre wyniki w obszarze zarządzania odpadami komunalnymi.
Wynik w ramach działalności zaniechanej w okresie trzech kwartałów 2021 obejmuje zysk netto segmentu deweloperskiego za okres do momentu sprzedaży Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. oraz zysk netto wynikający z rozliczenia transakcji.
Portfel zamówień Grupy Budimex jest rentowny i zapewnia wysokie obłożenie prac na kolejne kwartały. Struktura portfela w ciągu ostatniego roku nie uległa znaczącej zmianie – portfel opiera się głównie na kontraktach infrastrukturalnych i kolejowych, stanowiących około 2/3 jego wartości.
Portfel zamówień Grupy Budimex na dzień 30 września 2021 roku wynosił 14 021 180 tysięcy złotych. Wartość kontraktów podpisanych w okresie styczeń – wrzesień 2021 roku wyniosła 5 878 646 tysięcy złotych. Dodatkowo, wartość kontraktów, w których oferty Spółki są najniższe lub zostały ocenione przez Zamawiających najwyżej to ponad miliard złotych.
Po okresie trzech kwartałów 2021 roku sytuacja gotówkowa Grupy uległa dalszej poprawie względem końca roku 2020, głównie ze względu na wpływ środków z tytułu sprzedaży udziałów w Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. Mając na uwadze wysoką pozycję gotówkową Zarząd Budimex SA podjął decyzję o zamiarze wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za 2021 rok. Rada Nadzorcza Budimex SA po zapoznaniu się z jednostkowym sprawozdaniem finansowym Budimex SA za pierwsze półrocze 2021 roku wyraziła zgodę na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy. Dywidenda zaliczkowa w wysokości 380 milionów złotych została wypłacona 18 października 2021 roku. Niezależnie, w celu zapewnienia stabilnej kondycji oraz płynności finansowej podwykonawców i dostawców Spółki, w dalszym ciągu oferowane są wcześniejsze płatności za wykonywane usługi i dostarczane materiały.
Trwający stan epidemii w Polsce nie miał istotnego wpływu na parametry finansowe Grupy Budimex osiągnięte w okresie trzech kwartałów 2021 roku. Budimex SA był także jednym z pracodawców, którzy przystąpili do organizacji akcji szczepień dla chętnych pracowników.
W okresie po 30 września 2021 roku do dnia sporządzenia skróconego sprawozdania skonsolidowanego nie miały miejsca żadne inne istotne wydarzenia.
13. Informacje dotyczące emisji, wykupu oraz spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku Budimex SA oraz spółki Grupy nie dokonywały emisji, wykupu lub spłaty kapitałowych papierów wartościowych oraz obligacji.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
14. Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok, w świetle wyników zaprezentowanych w raporcie kwartalnym w stosunku do wyników prognozowanych
Budimex SA nie publikował prognoz wyników.
15. Zestawienie stanu posiadania akcji Budimex SA lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące Budimex SA na dzień przekazania raportu wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania w III kwartale 2021 roku
Na dzień przekazania raportu członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Budimeksu SA posiadają następujące ilości akcji:
| Marcin Węgłowski | (członek Zarządu) | 2 830 akcji |
|---|---|---|
| Marek Michałowski | (przewodniczący RN) | 4 000 akcji |
Wyżej wymienieni członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej nie posiadają opcji na akcje Spółki. Pozostałe osoby zarządzające i nadzorujące Budimex SA na dzień przekazania raportu nie posiadają akcji lub opcji na akcje Spółki. Stan ten nie uległ zmianie od 31 grudnia 2020 roku.
16. Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej według stanu na dzień 30 września 2021 roku
Łączna wartość postępowań dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności na dzień 30 września 2021 roku wynosiła 693 909 tysięcy złotych. Nadwyżka wartości postępowań przeciwko spółkom Grupy nad sprawami z powództwa spółek Grupy wynosiła 54 881 tysięcy złotych.
W oparciu o posiadane przez Budimex SA informacje, łączna wartość toczących się postępowań dotyczących zobowiązań Budimeksu SA i spółek zależnych według stanu na dzień 30 września 2021 roku wynosiła 374 395 tysięcy złotych. Toczące się postępowania dotyczące Budimeksu SA i spółek zależnych związane są z działalnością operacyjną spółek Grupy.
Największym pod względem wartości przedmiotu sporu jest pozew złożony w dniu 24 lipca 2017 roku przez Muzeum Śląskie w Katowicach przeciwko Budimex SA oraz Ferrovial Agroman SA tworzących konsorcjum w związku z realizacją kontraktu "Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach" zawartego w dniu 7 czerwca 2011 roku. Powód domaga się zasądzenia solidarnie od Pozwanych albo kwoty 122 758 tysięcy złotych z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania wynikającego z Kontraktu albo ewentualnie zasądzenia roszczenia o obniżenie ceny o kwotę 34 675 tysięcy złotych tytułem zwrotu niesłusznie – zdaniem Powoda - zapłaconej części wynagrodzenia. Jako podstawa dochodzenia żądania głównego został wskazany art. 471 k.c., zaś żądania ewentualnego – przepisy o rękojmi za wady.
Zdaniem Zarządu Budimex SA roszczenia objęte powództwem są bezzasadne. Nieprawidłowości stanowiące zdaniem Powoda podstawę faktyczną roszczeń – o ile występują - nie są konsekwencją działań lub zaniechań konsorcjum. Ponadto należyte wykonanie obiektu przez konsorcjum zostało potwierdzone przez powoda wydanym Świadectwem Przejęcia i Świadectwem Wykonania dla obiektu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Rezerwy utworzone wcześniej na naprawy gwarancyjne pokrywają w ocenie Zarządu ryzyka związane z realizacją kontraktu. Odpowiedź Budimex SA na pozew została złożona 31 października 2017 roku, a następnie uzupełniono ją w styczniu 2018 roku. Sąd skutecznie doręczył odpis pozwu do Ferrovial Agroman SA w dniu 21 września 2018 roku. Ferrovial Agroman SA złożył odpowiedź na pozew w dniu 22 października 2018 roku. Pierwsza rozprawa miała miejsce 11 marca 2019 roku, podczas której sąd zobowiązał strony do wpłaty zaliczki na poczet wynagrodzenia instytutu naukowo-badawczego, który będzie sporządzał opinię w sprawie. Na dzień sporządzenia sprawozdania nie jest znany termin kolejnej rozprawy.
Kolejna co do wartości sprawa dotyczy wniosku o arbitraż wniesionego przez Steinmüller Babcock Environment GmbH ("Steinmüller") w dniu 20 grudnia 2019 roku do Sekretariatu Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Wniosek opiera się na zarzutach dotyczących naruszenia przez Budimex SA umowy konsorcjum zawartej pomiędzy Budimex SA i Steinmüller w związku ze wspólną realizacją przez obie spółki umowy o roboty budowlane dotyczące zamówienia publicznego pod nazwą "Budowa nowej elektrociepłowni w Wilnie – Lot 1" na rzecz UAB "Vilniaus kogeneracine jegaine" z siedzibą w Wilnie (Litwa) i obejmuje żądanie, żeby
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
zespół orzekający ustalił wewnątrzkonsorcjalną odpowiedzialność Budimex SA wobec powoda za wszelkie szkody lub roszczenia, które powstały (lub mogą powstać) na skutek rzekomego opóźnionego lub niewłaściwego wykonania przez Budimex SA swoich zakresów prac, za które potencjalną odpowiedzialność może ponieść konsorcjum. Na potrzeby postępowania arbitrażowego Steinmüller określił wartość swoich roszczeń na kwotę 25 milionów euro, tj. 105 875 tysięcy złotych.
Zdaniem Zarządu Budimex SA roszczenia objęte Wnioskiem o Arbitraż są bezzasadne, a przede wszystkim przedwczesne. Konsorcjum zgłosiło do inżyniera kontraktu szereg roszczeń o wydłużenie czasu na ukończenie robót, z przyczyn zarówno niezależnych od stron kontraktu, jak i zależnych wyłączenie od zamawiającego.
W odpowiedzi Budimex SA w dniu 28 lutego 2020 roku złożył odpowiedź na wezwanie na arbitraż wraz z roszczeniami wzajemnymi wobec Steinmüller. Budimex SA domaga się od zespołu orzekającego oddalenia roszczeń Steinmüller w całości jako bezzasadnych, a także przedstawił roszczenia wzajemne w stosunku do Steinmüller, w szczególności o uznanie, że opóźnienia w realizacji umowy o roboty budowlane wynikają z przyczyn leżących po stronie Steinmüller. Szacowana wartość roszczeń wzajemnych Budimex SA wobec Steinmüller została określona na kwotę 26 537 tysięcy euro, tj. 114 904 tysiące złotych.
W dniu 27 maja 2020 roku strony oraz zespół orzekający podpisały akt misji. Zgodnie z uzgodnionym kalendarzem procedury Steinmüller wniósł pozew ("Statement of Claim") w dniu 18 grudnia 2020 roku. Na zgodny wniosek stron, w dniu 19 lutego 2021 roku zespół orzekający wyraził zgodę na modyfikację kalendarza procedury poprzez przesunięcie terminów poszczególnych czynności o ok. 6 miesięcy. Ponownie, na zgodny wniosek stron, w dniu 8 października 2021 roku zespół orzekający wyraził zgodę na kolejną modyfikację kalendarza procedury polegającą w szczególności na zmianie terminu na wniesienie przez Budimex SA odpowiedzi na pozew i pozwu wzajemnego ("Statement of Defence and Counterclaim") w terminie do dnia 3 grudnia 2021 roku. Kolejne fazy arbitrażu będą miały miejsce w 2022 roku, a rozprawa odbędzie się w marcu 2023 roku. Wyrok w sprawie spodziewany jest do końca 2023 roku.
Inna istotna co do wartości sprawa dotyczy pozwu złożonego w dniu 5 marca 2008 roku przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy Sp. z o.o. o zasądzenie solidarne od konsorcjum, w skład którego wchodziły spółki Budimex SA i Budimex Dromex SA, łącznej kwoty 25 252 tysiące złotych. Roszczenie dotyczy kosztów wykonawstwa zastępczego poniesionych przez zamawiającego w związku z odstąpieniem przez konsorcjum od umowy. Udział spółek w konsorcjum wynosił 90%, w związku z czym wartość roszczenia przypadająca obecnie na Budimex SA wynosi 22 727 tysięcy złotych. W dniu 12 lipca 2017 roku sąd I instancji wydał wyrok, w którym zasądził od Budimex SA jedynie kwotę 22 tysięcy złotych (tytułem zwrotu kosztów ekspertyz przeprowadzonych przez powoda), zaś w całym pozostałym zakresie powództwo oddalił. Apelacja od wyroku została wniesiona zarówno przez powoda (co do całości orzeczenia), jak i pozwanego (co do części orzeczenia - tj. kwoty 22 tysięcy złotych). Obecnie Strony czekają na wyznaczenie terminu rozprawy przed sądem II instancji.
Na dzień sporządzenia sprawozdania nie są znane wyniki końcowe pozostałych postępowań. Na wszystkie sprawy sądowe, które w ocenie Grupy mogą zakończyć się dla niej niekorzystnie, zostały utworzone rezerwy w wysokości uwzględniającej oszacowane przez Grupę ryzyko.
Łączna wartość toczących się postępowań dotyczących roszczeń Budimeksu SA i spółek zależnych według stanu na dzień 30 września 2021 roku wynosi 319 514 tysięcy złotych. Oprócz opisanej powyżej sprawy z powództwa Budimex SA przeciw Steinmüller Babcock Environment GmbH pozostałe postępowania dotyczą głównie odzyskania przeterminowanych należności od kontrahentów oraz dodatkowych roszczeń z tytułu wykonanych prac budowlanych.
Na dzień sporządzenia sprawozdania nie są znane ich wyniki końcowe.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
17. Należności i zobowiązania warunkowe
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|
| Należności warunkowe | ||
| Od pozostałych jednostek, z tytułu: | ||
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 680 141 | 615 095 |
| - otrzymanych weksli jako zabezpieczenie | 5 429 | 11 237 |
| Od pozostałych jednostek ogółem | 685 570 | 626 332 |
| Należności warunkowe ogółem | 685 570 | 626 332 |
| Zobowiązania warunkowe | ||
| Na rzecz pozostałych jednostek, z tytułu: | ||
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 4 316 930 | 4 333 352 |
| - wystawionych weksli jako zabezpieczenie | 11 077 | 12 797 |
| Na rzecz pozostałych jednostek ogółem | 4 328 007 | 4 346 149 |
| Pozostałe zobowiązania warunkowe | 181 | 181 |
| Zobowiązania warunkowe ogółem | 4 328 188 | 4 346 330 |
| Pozycje warunkowe razem | (3 642 618) | (3 719 998) |
Należności warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń obejmują wystawione przez banki lub inne podmioty na rzecz spółek Grupy Budimex gwarancje i poręczenia stanowiące zabezpieczenie roszczeń Grupy w stosunku do kontrahentów z tytułu wykonywanych kontraktów budowlanych.
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń na rzecz pozostałych jednostek to przede wszystkim gwarancje wystawione przez banki na rzecz kontrahentów spółek Grupy na zabezpieczenie ich roszczeń w stosunku do spółek Grupy z tytułu wykonywanych kontraktów budowlanych. Bankom przysługuje roszczenie zwrotne z tego tytułu wobec spółek Grupy. Gwarancje udzielane zleceniodawcom Grupy stanowią alternatywny, w odniesieniu do zatrzymywanych kaucji gwarancyjnych, sposób zabezpieczenia ewentualnych roszczeń zleceniodawców z tytułu realizacji kontraktów budowlanych. Jednocześnie ryzyko dotyczące napraw gwarancyjnych oszacowane przez spółki Grupy jako prawdopodobne zostało odpowiednio odzwierciedlone w rezerwie na naprawy gwarancyjne, co zostało ujawnione w nocie nr 7 skróconego skonsolidowanego sprawozdania.
Wystawione weksle własne stanowią zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec strategicznych dostawców spółek Grupy, natomiast otrzymane weksle ujęte w należnościach warunkowych stanowią zabezpieczenie zapłaty należności przez inwestorów / odbiorców spółek Grupy.
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
Udzielone przez Budimex SA poręczenia oraz gwarancje według stanu na dzień 30 września 2021 roku:
| Spółka udzielająca poręczenia lub udzielająca gwarancji |
Podmiot, któremu zostały udzielone poręczenia lub gwarancje |
Łączna wartość udzielonych poręczeń lub gwarancji |
Maksymalny okres, na jaki zostały udzielone poręczenia lub gwarancje |
Warunki finansowe, na jakich poręczenia lub gwarancje zostały udzielone |
Charakter powiązań istniejących pomiędzy Budimex SA a podmiotem, który otrzymał poręczenie lub gwarancję |
|---|---|---|---|---|---|
| Budimex SA | Mostostal Kraków SA | 112 419 | 2027-12-31 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Mostostal Kraków Energetyka Sp. z o.o. |
141 | 2023-11-21 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Budownictwo Sp. z o.o. |
203 191* | 2029-10-15 | nieodpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Kolejnictwo SA |
19 827 | 2027-12-31 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | FBSerwis SA | 23 408 | 2030-07-12 | odpłatnie | zależna |
| OGÓŁEM | 358 986 |
*poręczenie zostało udzielone na kontrakty realizowane przez Budimex SA
Udzielone przez Budimex SA poręczenia oraz gwarancje według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku:
| Spółka udzielająca poręczenia lub udzielająca gwarancji |
Podmiot, któremu zostały udzielone poręczenia lub gwarancje |
Łączna wartość udzielonych poręczeń lub gwarancji |
Maksymalny okres, na jaki zostały udzielone poręczenia lub gwarancje |
Warunki finansowe, na jakich poręczenia lub gwarancje zostały udzielone |
Charakter powiązań istniejących pomiędzy Budimex SA a podmiotem, który otrzymał poręczenie lub gwarancję |
|---|---|---|---|---|---|
| Budimex SA | Mostostal Kraków SA | 98 130 | 2027-06-28 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Mostostal Kraków Energetyka Sp. z o.o. |
141 | 2023-11-21 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Kolejnictwo SA | 74 264 | 2029-11-30 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Bau GmbH | 47 | 2021-12-31 | nieodpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Budownictwo Sp. z o.o. |
279 554* | 2029-10-15 | nieodpłatnie | zależna |
| Budimex SA | Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. |
6 | 2023-03-18 | odpłatnie | zależna |
| Budimex SA | FBSerwis SA | 31 887 | 2030-07-12 | odpłatnie | zależna |
| OGÓŁEM | 484 029 |
*poręczenie zostało udzielone na kontrakty realizowane przez Budimex SA
Prezes Zarządu Członek Zarządu
Artur Popko Marcin Węgłowski
Warszawa, dnia 27 października 2021 roku