AI assistant
Budimex S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 27, 2021
5547_rns_2021-10-27_bd6da79b-8e43-4709-8a7c-36a54963573c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
SKRÓCONE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
za III kwartały 2021 roku
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Indeks do skróconego sprawozdania finansowego
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej 2 | ||
|---|---|---|
| Rachunek zysków i strat 4 | ||
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów 4 | ||
| Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym 5 | ||
| Sprawozdanie z przepływów pieniężnych 7 | ||
| 1. | Informacje ogólne 9 | |
| 2. | Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu 9 | |
| 2.1. | Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego Spółki 9 | |
| 2.2. | Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych 11 | |
| 2.3. | Założenie kontynuacji działalności 11 | |
| 3. | Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu a rentowność 11 | |
| 4. | Pozostałe przychody i koszty operacyjne 12 | |
| 5. | Przychody i koszty finansowe 13 | |
| 6. | Pozostałe istotne informacje dotyczące działalności Budimex SA za III kwartały 2021 roku 13 | |
| 7. | Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale na kategorie 14 | |
| 8. | Transakcje z podmiotami powiązanymi 15 | |
| 9. | Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Spółki w okresie trzech kwartałów 2021 roku, najważniejsze | |
| zdarzenia dotyczące działalności oraz znaczące zdarzenia po dniu 30 września 2021 roku 16 | ||
| 10. | Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub | |
| organem administracji publicznej według stanu na dzień 30 września 2021 roku 17 | ||
| 11. | Należności i zobowiązania warunkowe 18 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|---|
| nieaudytowane | audytowane | ||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 200 448 | 226 165 | |
| Wartości niematerialne | 35 092 | 36 177 | |
| Inwestycje w podmiotach zależnych | 375 148 | 1 047 419 | |
| Inwestycje w podmiotach stowarzyszonych | 191 | 191 | |
| Inwestycje w innych podmiotach | 3 266 | 3 266 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 37 681 | 1 773 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 29 374 | 27 944 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 81 416 | 84 551 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 565 386 | 497 680 | |
| Aktywa trwałe (długoterminowe) ogółem | 1 328 002 | 1 925 166 | |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | |||
| Zapasy | 405 746 | 423 874 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 833 171 | 795 674 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 89 622 | 40 756 | |
| Wycena kontraktów budowlanych | 835 160 | 580 227 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 2 882 | 1 396 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 795 860 | 1 648 390 | |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) ogółem | 4 962 441 | 3 490 317 | |
| SUMA AKTYWÓW | 6 290 443 | 5 415 483 |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej (cd.)
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|---|
| nieaudytowane | audytowane | ||
| Kapitał własny | |||
| Kapitał podstawowy | 145 848 | 145 848 | |
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 80 199 | 80 199 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | 49 993 | 49 993 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego | 2 568 | 5 998 | |
| Zyski / (straty) zatrzymane | 624 779 | 588 020 | |
| Kapitał własny ogółem | 903 387 | 870 058 | |
| Zobowiązania | |||
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Kredyty, pożyczki i inne zewnętrzne źródła finansowania | 78 955 | 108 191 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 223 477 | 224 501 | |
| Rezerwy na zobowiązania długoterminowe i inne obciążenia | 513 268 | 507 774 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 14 476 | 14 476 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 473 | - | |
| Zobowiązania długoterminowe ogółem | 830 649 | 854 942 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Kredyty, pożyczki i inne zewnętrzne źródła finansowania | 57 340 | 62 266 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 1 849 270 | 1 161 969 | |
| Kaucje z tytułu umów o budowę | 193 970 | 201 526 | |
| Rezerwy na straty na kontraktach budowlanych | 559 893 | 310 432 | |
| Wycena kontraktów budowlanych | 1 264 592 | 1 307 913 | |
| Przychody przyszłych okresów | 248 661 | 394 681 | |
| Rezerwy na zobowiązania krótkoterminowe i inne obciążenia | 245 797 | 216 672 | |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 134 663 | 33 489 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych | 1 305 | 1 305 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 916 | 230 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe ogółem | 4 556 407 | 3 690 483 | |
| Zobowiązania ogółem | 5 387 056 | 4 545 425 | |
| SUMA KAPITAŁU WŁASNEGO I ZOBOWIĄZAŃ | 6 290 443 | 5 415 483 |

(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Rachunek zysków i strat
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | ||
| Nota | nieaudytowane | nieaudytowane | |||
| Działalność kontynuowana | |||||
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów |
3, 7 | 4 950 409 | 5 318 949 | 2 031 530 | 2 067 632 |
| Koszty sprzedanych produktów i usług oraz towarów i materiałów |
(4 550 103) | (4 945 041) | (1 861 016) | (1 907 630) | |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 400 306 | 373 908 | 170 514 | 160 002 | |
| Koszty sprzedaży | 3 | (7 988) | (7 918) | (2 785) | (2 658) |
| Koszty ogólnego zarządu | 3 | (153 674) | (143 512) | (50 727) | (45 914) |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 54 320 | 75 712 | 15 845 | 28 210 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | (30 414) | (103 724) | (23 062) | (19 979) |
| Zysk z działalności operacyjnej | 262 550 | 194 466 | 109 785 | 119 661 | |
| Przychody finansowe | 5 | 762 104 | 74 007 | 1 107 | 703 |
| Koszty finansowe | 5 | (29 341) | (27 418) | (10 896) | (9 102) |
| Zysk brutto | 995 313 | 241 055 | 99 996 | 111 262 | |
| Podatek dochodowy | 6 | (151 804) | (53 729) | (18 266) | (32 588) |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 843 509 | 187 326 | 81 730 | 78 674 | |
| Zysk netto za okres | 843 509 | 187 326 | 81 730 | 78 674 | |
| Podstawowy i rozwodniony zysk przypadający akcjonariuszom na akcję (w złotych) |
33,04 | 7,34 | 3,20 | 3,08 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Okres 3 miesięcy zakończony 30 września |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | |
| nieaudytowane | nieaudytowane | |||
| Zysk netto za okres | 843 509 | 187 326 | 81 730 | 78 674 |
| Inne całkowite dochody, które: | ||||
| Zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków: |
||||
| Różnice kursowe z wyceny oddziału zagranicznego | (3 430) | (396) | (639) | (343) |
| Podatek odroczony dotyczący składników innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - |
| Nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty: | ||||
| Zyski/(straty) aktuarialne | - | - | - | - |
| Podatek odroczony dotyczący składników innych całkowitych dochodów |
- | - | - | - |
| Inne całkowite dochody netto | (3 430) | (396) | (639) | (343) |
| Całkowite dochody za okres | 840 079 | 186 930 | 81 091 | 78 331 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego |
Zyski zatrzymane |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2021 roku audytowane |
145 848 | 80 199 | 49 993 | 5 998 | 588 020 | 870 058 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | 843 509 | 843 509 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | (3 430) | - | (3 430) |
| Całkowite dochody za okres | - | - | - | (3 430) | 843 509 | 840 079 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | (426 352) | (426 352) |
| Zaliczka na poczet wypłaty dywidendy za 2021 rok |
- | - | - | - | (380 398) |
(380 398) |
| Stan na 30 września 2021 roku nieaudytowane |
145 848 | 80 199 | 49 993 | 2 568 | 624 779 | 903 387 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (cd.)
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przeliczenia oddziału zagranicznego |
Zyski zatrzymane |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2020 roku audytowane |
145 848 | 80 199 | 51 165 | 7 293 | 393 896 | 678 401 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | 187 326 | 187 326 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | (396) | - | (396) |
| Całkowite dochody za okres | - | - | - | (396) | 187 326 | 186 930 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | (116 417) | (116 417) |
| Stan na 30 września 2020 roku nieaudytowane |
145 848 | 80 199 | 51 165 | 6 897 | 464 805 | 748 914 |
| Zysk za okres | - | - | - | - | 123 215 | 123 215 |
| Inne całkowite dochody | - | - | (1 172) | (899) | - | (2 071) |
| Całkowite dochody za okres | - | - | (1 172) |
(899) | 123 215 | 121 144 |
| Stan na 31 grudnia 2020 roku audytowane |
145 848 | 80 199 | 49 993 | 5 998 | 588 020 | 870 058 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września | |||
|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | ||
| nieaudytowane | |||
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | |||
| Zysk brutto | 995 313 | 241 055 | |
| Korekty o: | |||
| Amortyzację | 63 220 | 58 193 | |
| (Zyski) / straty z tytułu różnic kursowych | 372 | 874 | |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | (188 893) | (61 584) | |
| (Zysk) / stratę z działalności inwestycyjnej | (572 335) | (1 432) | |
| Zmianę wyceny pochodnych instrumentów finansowych | 1 530 | (2 019) | |
| Zmianę stanu rezerw oraz zobowiązań z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych |
20 736 | 118 745 | |
| Inne korekty | (3 468) | (403) | |
| Wynik operacyjny przed zmianami w kapitale obrotowym | 316 475 | 353 429 | |
| Zmiana stanu należności i kaucji z tytułu umów o budowę | (81 959) | 199 673 | |
| Zmiana stanu zapasów | 18 128 | 40 469 | |
| Zmiana stanu kaucji z tytułu umów o budowę oraz zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
275 438 | 213 715 | |
| Zmiana stanu wyceny kontraktów budowlanych oraz rezerw na straty na kontraktach budowlanych |
(48 793) | (57 511) | |
| Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów | (146 020) | (44 062) | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania | (54 026) | (40 946) | |
| Środki pieniężne z / (wykorzystane) w działalności operacyjnej | 279 243 | 664 767 | |
| (Zapłacony) / zwrócony podatek dochodowy | (118 336) | (94 412) | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | 160 907 | 570 355 | |
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | |||
| Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 14 747 | 1 659 | |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | (19 177) | (17 483) | |
| Sprzedaż aktywów finansowych w jednostkach powiązanych | 1 321 772 | - | |
| Wydatki na udziały i akcje w podmiotach powiązanych | (47 389) | (225) | |
| Nabycie obligacji emitowanych przez banki | - | (269 079) | |
| Wpływy z wykupu obligacji emitowanych przez banki | - | 388 667 | |
| Dywidendy otrzymane | 188 250 | - | |
| Pożyczki udzielone | (81 834) | - | |
| Spłata udzielonych pożyczek | 44 000 | 43 | |
| Odsetki otrzymane | 441 | 4 962 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | 1 420 810 | 108 544 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych)
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych (cd.)
| Okres 9 miesięcy zakończony 30 września | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | |||
| nieaudytowane | ||||
| PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||||
| Dywidendy wypłacone | (426 352) | (116 417) | ||
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | (59 655) | (46 641) | ||
| Odsetki zapłacone | (1 976) | (2 808) | ||
| ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO WYKORZYSTANE W DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
(487 983) | (165 866) | ||
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | 1 093 734 | 513 033 | ||
| Różnice kursowe netto | (290) | 985 | ||
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA POCZĄTEK OKRESU (nota 2.2) 1 644 210 1 168 231 ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA KONIEC OKRESU (nota 2.2) 2 737 654 1 682 249
1. Informacje ogólne
Budimex SA ("Spółka", "Emitent") z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Siedmiogrodzkiej 9, jest spółką akcyjną wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS 0000001764.
Budimex SA jest jednostką dominującą Grupy Budimex, w której pełni rolę centrum doradczego, zarządzającego i finansowego.
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
Przedmiotem działalności Spółki są szeroko rozumiane usługi budowlano – montażowe wykonywane w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz w niewielkim zakresie działalność handlowa i produkcyjna.
Spółka należy do Grupy Ferrovial, której jednostką dominującą jest Ferrovial SA z siedzibą w Madrycie, Hiszpania.
2. Zasady przyjęte przy sporządzaniu raportu
2.1. Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego Spółki
Niniejsze skrócone śródroczne sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości ("MSR") 34 – Śródroczna Sprawozdawczość Finansowa ("MSR 34") oraz zgodnie z odpowiednimi standardami rachunkowości mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej przyjętymi przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania śródrocznego sprawozdania finansowego przy zastosowaniu tych samych zasad dla okresu bieżącego i porównywalnego. Szczegółowe zasady rachunkowości przyjęte przez Spółkę zostały opisane w sprawozdaniu finansowym Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, opublikowanym w dniu 25 marca 2021 roku.
Na dzień 30 września 2021 roku, 31 grudnia 2020 roku oraz 30 września 2020 roku dane jednostkowe Spółki, jako wspólnika konsorcjów (traktowanych jako wspólne działanie zgodnie z MSSF 11), obejmują również udział w aktywach, zobowiązaniach, przychodach i kosztach następujących wspólnych działań:
| Nazwa wspólnego działania | Udział w kapitale zakładowym oraz w liczbie głosów | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
31 grudnia 2020 roku |
30 września 2020 roku |
||
| Budimex SA Cadagua SA III s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | |
| Budimex SA Cadagua SA IV s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | |
| Budimex SA Cadagua SA V s.c. | 99,90% | 99,90% | 99,90% | |
| Budimex SA Ferrovial Agroman SA 2 s.c. | 95,00% | 95,00% | 95,00% | |
| Budimex SA Sygnity SA sp. j. | 67,00% | 67,00% | 67,00% | |
| Budimex SA Ferrovial Construccion SA sp. j. | 50,00% | 50,00% | 50,00% | |
| Budimex SA Tecnicas Reunidas SA Turów s.c. | 50,00% | 50,00% | 50,00% |
Zmiany do standardów zastosowane po raz pierwszy w roku 2021
Spółka zastosowała po raz pierwszy poniższe zmiany do standardów:
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 reforma IBOR Faza 2,
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" odroczenie MSSF 9,
- Zmiany do MSSF 16 "Leasing": Ulgi w opłatach leasingowych związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku.
Powyższe zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości Spółki.
Zmiany do standardów, jakie zostały już opublikowane, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe Spółka nie zastosowała następujących zmian do innych standardów, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie:
• Zmiany do MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych", MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" i MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe"; Roczne Poprawki 2018-2020 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie).
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:
- MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe" zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie),
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdanie finansowe" i MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony,
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe oraz Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i Kodeks Praktyki MSSF 2: Ujawnianie zasad rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
- Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy": Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie).
Wyżej wymienione standardy oraz zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
2.2. Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach środków pieniężnych i ich ekwiwalentów Spółka wykazuje środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, obejmujące głównie środki pieniężne konsorcjów w części przypadającej na współkonsorcjantów oraz środki na rachunkach płatności podzielonej. Na potrzeby sprawozdania z przepływów pieniężnych stan środków pieniężnych na początek i koniec okresu pomniejszany jest o środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, a ich zmiana bilansowa ujmowana jest w ramach przepływów z działalności operacyjnej.
| 30 września 2021 roku |
31 grudnia 2020 roku |
30 września 2020 roku |
|
|---|---|---|---|
| Środki pieniężne wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 2 795 860 | 1 648 390 | 1 737 618 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty o ograniczonej możliwości dysponowania | (58 206) | (4 180) | (55 369) |
| Środki pieniężne dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych | 2 737 654 | 1 644 210 | 1 682 249 |
2.3. Założenie kontynuacji działalności
Sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuacji działalności przez Spółkę po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia przez nią dotychczasowej działalności. Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na założenie kontynuacji działalności Spółki.
3. Przychody ze sprzedaży, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu a rentowność
Sprzedaż usług budowlano-montażowych w Polsce charakteryzuje się sezonowością związaną przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi, a najwyższe przychody osiągane są zwykle w drugim i trzecim kwartale, podczas gdy najniższe – w kwartale pierwszym.
Przychody i rentowność
| 9 miesięcy zakończonych 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
Zmiana % | 3 miesiące zakończone 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 4 950 409 | 5 318 949 | (6,93%) | 2 031 530 | 2 067 632 | (1,75%) |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 400 306 | 373 908 | 7,06% | 170 514 | 160 002 | 6,57% |
| Rentowność brutto | 8,09% | 7,03% | 1,06 p.p. | 8,39% | 7,74% | 0,65 p.p. |
| Zysk operacyjny | 262 550 | 194 466 | 35,01% | 109 785 | 119 661 | (8,25%) |
| Rentowność operacyjna | 5,30% | 3,66% | 1,64 p.p. | 5,40% | 5,79% | (0,39 p.p.) |
| Zysk brutto | 995 313 | 241 055 | 312,90% | 99 996 | 111 262 | (10,13%) |
| Rentowność brutto | 20,11% | 4,53% | 15,58 p.p. | 4,92% | 5,38% | (0,46 p.p.) |
| Zysk netto | 843 509 | 187 326 | 350,29% | 81 730 | 78 674 | 3,88% |
| Rentowność netto | 17,04% | 3,52% | 13,52 p.p. | 4,02% | 3,81% | 0,21 p.p. |
Koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
Zmiana % | 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
Zmiana % | |
| Koszty sprzedaży | (7 988) | (7 918) | 0,88% | (2 785) | (2 658) | 4,78% |
| Koszty ogólnego zarządu | (153 674) | (143 512) | 7,08% | (50 727) | (45 914) | 10,48% |
| RAZEM koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
(161 662) | (151 430) | 6,76% | (53 512) | (48 572) | 10,17% |
| Udział kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu w przychodach ze sprzedaży ogółem |
3,27% | 2,85% | 0,42 p.p. | 2,63% | 2,35% | 0,28 p.p. |
4. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
|
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 6 376 | 1 390 | 1 297 | 381 |
| Odwrócenie odpisów aktualizujących należności | 11 899 | 2 406 | 2 399 | 709 |
| Rozwiązanie rezerw na kary i inne sankcje | 339 | 44 657 | - | 18 649 |
| Rozwiązanie rezerw na sprawy sądowe | 753 | - | 753 | - |
| Otrzymane kary / odszkodowania | 30 364 | 21 721 | 10 925 | 6 304 |
| Odpis przedawnionych i umorzonych zobowiązań | 2 205 | 638 | 1 737 | 211 |
| Zysk z pochodnych instrumentów finansowych | - | 3 142 | (1 691) | 1 779 |
| Otrzymane dotacje | 1 262 | 127 | 3 | 127 |
| Pozostałe | 1 122 | 1 631 | 422 | 50 |
| Ogółem | 54 320 | 75 712 | 15 845 | 28 210 |
Pozostałe koszty operacyjne
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
|
| Utworzenie odpisów aktualizujących należności | (22 614) | (27 410) | (20 276) | (5 991) |
| Utworzenie odpisów aktualizujących zapasy | - | (2 923) | - | (2 923) |
| Wypłacone odszkodowania i kary umowne | (2 740) | (17 890) | (651) | (598) |
| Przekazane darowizny | (1 268) | (3 038) | (127) | (158) |
| Opłaty sądowe | (1 526) | (618) | (236) | (239) |
| Utworzenie rezerwy na odszkodowania i kary umowne | (922) | (50 455) | (922) | (9 363) |
| Utworzenie rezerwy na sprawy sądowe | (538) | (1 376) | (72) | (705) |
| Strata z pochodnych instrumentów finansowych | (771) | - | (771) | - |
| Pozostałe | (35) | (14) | (7) | (2) |
| Ogółem | (30 414) | (103 724) | (23 062) | (19 979) |
Wycenione instrumenty pochodne zostały sklasyfikowane jako poziom 2 hierarchii wartości godziwej. W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2021 roku oraz 30 września 2020 roku nie wystąpiły przesunięcia pomiędzy Poziomem 1 i Poziomem 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej oraz nie nastąpiły przesunięcia z/do Poziomu 3. Wartość godziwa posiadanych przez Spółkę instrumentów finansowych jest zbliżona do wartości bilansowej.
5. Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
|
| Dywidendy | 190 515 | 63 192 | 18 | - |
| Odsetki | 3 158 | 9 070 | 1 498 | 1 247 |
| Dodatnie różnice kursowe | 140 | 1 743 | (409) | (546) |
| Zysk ze sprzedaży udziałów * | 568 291 | - | - | - |
| Pozostałe | - | 2 | - | 2 |
| Ogółem | 762 104 | 74 007 | 1 107 | 703 |
*) 24 maja 2021 roku Spółka sprzedała wszystkie udziały w spółce Budimex Nieruchomości Sp. z o. o.. Szczegóły transakcji zostały opisane w skróconym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2021 roku, opublikowanym 3 września 2021 roku.
Koszty finansowe
| 9 miesięcy zakończonych | 3 miesiące zakończone | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
30 września 2021 roku |
30 września 2020 roku |
|
| Odsetki | (3 407) | (3 436) | (685) | (1 237) |
| Dyskonto długoterminowych należności i zobowiązań z tytułu kaucji |
(3 278) | (4 826) | (1 107) | (1 130) |
| Koszty prowizji i gwarancji bankowych | (20 509) | (19 142) | (6 957) | (6 737) |
| Utworzenie odpisów aktualizujących wartość udziałów w spółkach zależnych |
(2 141) | - | (2 141) | - |
| Pozostałe | (6) | (14) | (6) | 2 |
| Ogółem | (29 341) | (27 418) | (10 896) | (9 102) |
6. Pozostałe istotne informacje dotyczące działalności Budimex SA za III kwartały 2021 roku
Rezerwy na zobowiązania i inne obciążenia
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|
| Rezerwy na sprawy sądowe | 31 274 | 31 489 |
| Rezerwy na kary i inne sankcje | 83 587 | 124 489 |
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne | 629 400 | 568 468 |
| Pozostałe rezerwy | 14 804 | - |
| Ogółem | 759 065 | 724 446 |
| w tym: | ||
| - długoterminowe | 513 268 | 507 774 |
| - krótkoterminowe | 245 797 | 216 672 |
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat
| 9 miesięcy zakończonych | |||
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku | ||
| Podatek dochodowy – część bieżąca | (219 511) | (147 487) | |
| Podatek dochodowy – część odroczona | 67 707 | 93 758 | |
| Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | (151 804) | (53 729) |
Pozostałe informacje
| 9 miesięcy zakończonych | |||
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku | ||
| Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów | 247 | - | |
| Wartość składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych nabytych i przyjętych w leasing, w tym: |
45 779 | 76 563 | |
| - urządzenia techniczne i maszyny | 11 356 | 37 705 |
Na dzień 30 września 2021 roku umowne zobowiązania Spółki na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych wynosiły 2 666 tysięcy złotych. Na dzień 31 grudnia 2020 roku umowne zobowiązania z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał nowo założonej spółki oraz na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych wynosiły 4 546 tysięcy złotych.
W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 roku Budimex SA odnotował wzrost poziomu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz spadek inwestycji w podmiotach zależnych, co jest wynikiem sprzedaży 100% udziałów w spółce Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. Z kolei wzrost krótkoterminowych zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań w porównaniu do stanu na 31 grudnia 2020 roku wynikał głównie z podjętej uchwały o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2021 rok w kwocie 380 398 tysięcy złotych oraz z sezonowości prac budowlanych i związanych z nimi rozliczeniami z podwykonawcami. Wzrost rezerw na straty na kontraktach spowodowany jest zidentyfikowaniem ryzyk na nowych kontraktach. W ciągu 9 miesięcy 2021 roku odnotowano również spadek przychodów przyszłych okresów, który wynika z rozliczenia dotychczasowych zaliczek, a ze względu na fakt, iż część kontraktów infrastrukturalnych jest w fazie projektowania, nowe zaliczki nie są pobierane. Znaczny wzrost zobowiązań z tytułu bieżącego podatku dochodowego wynika ze sprzedaży udziałów w spółce Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. oraz z wyboru uproszczonego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
7. Przychody ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale na kategorie
W okresie trzech kwartałów 2021 i 2020 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rodzaju dobra lub usługi wyglądały następująco:
| Rodzaj usług | Okres 9 miesięcy zakończony | ||
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku | ||
| Przychody ze sprzedaży robót budowlano-montażowych | 4 919 345 | 5 275 851 | |
| Przychody ze sprzedaży pozostałych usług | 22 664 | 25 703 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 8 400 | 17 395 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 4 950 409 | 5 318 949 |
W okresie trzech kwartałów 2021 i 2020 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów w podziale według rejonu geograficznego wyglądały następująco:
| Kraj | Okres 9 miesięcy zakończony | ||
|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku |
||
| Polska | 4 770 302 | 5 093 159 | |
| Niemcy | 145 654 | 137 929 | |
| Inne kraje UE | 34 453 | 87 861 | |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 4 950 409 | 5 318 949 |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty ujęte w tabelach wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
W okresie trzech kwartałów 2021 i 2020 roku przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów podzielone według rodzajów obiektów przedstawiają się następująco:
| Rodzaj obiektów | Okres 9 miesięcy zakończony | |
|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 30 września 2020 roku | |
| Lądowo-inżynieryjne | 1 942 048 | 2 502 724 |
| Kolejowe | 1 266 407 | 1 044 726 |
| Kubaturowe, w tym: | 1 710 890 | 1 728 401 |
| - niemieszkaniowe | 1 343 056 | 1 281 342 |
| - mieszkaniowe | 367 834 | 447 059 |
| Pozostałe | 31 064 | 43 098 |
| Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 4 950 409 | 5 318 949 |
8. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi zawarte w okresie trzech kwartałów 2021 roku i 2020 roku oraz wysokość nierozliczonych sald należności i zobowiązań z tymi podmiotami na dzień 30 września 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku zostały zaprezentowane poniżej.
Transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane były na warunkach rynkowych.
| Należności | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 roku września 2021 31 grudnia 2020 roku 30 września 2021 roku 31 grudnia 2020 roku | ||||
| Podmiot dominujący oraz spółki z nim powiązane (Grupa Ferrovial) |
34 | 1 864 | 211 765 | 25 281 |
| Podmioty zależne | 53 339 | 247 026 | 32 999 | 20 736 |
| Podmioty stowarzyszone | 48 | 48 | 1 | 1 |
| Podmioty współkontrolowane | 20 726 | 1 570 | 1 833 | 709 |
| Inne podmioty powiązane – pozostałe* |
3 | 11 005 | - | - |
| Ogółem | 74 150 | 261 513 | 246 598 | 46 727 |
| Pożyczki udzielone | Pożyczki otrzymane | |||
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | 30 września 2021 roku 31 grudnia 2020 roku | ||
| Podmioty zależne | 39 539 | 1 773 | - | - |
| Ogółem | 39 539 | 1 773 | - | - |
| Przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz pozostałe przychody operacyjne Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Zakup towarów i usług oraz pozostałe koszty operacyjne Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | |
| Podmiot dominujący oraz spółki z nim powiązane (Grupa Ferrovial) |
15 | - | (20 712) | (20 526) |
| Podmioty zależne | 510 309 | 697 949 | (85 764) | (62 612) |
| Podmioty stowarzyszone | - | - | (404) | (437) |
| Podmioty współkontrolowane | 16 228 | 412 | - | - |
| Inne podmioty powiązane – pozostałe* | 1 | 10 | (44) | - |
| Inne podmioty powiązane – poprzez kluczowy personel* |
- | - | - | (211) |
| Ogółem | 526 553 | 698 371 | (106 924) | (83 786) |
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty ujęte w tabelach wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
| Przychody finansowe Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
Koszty finansowe Okres 9 miesięcy zakończony 30 września |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2021 roku | 2020 roku | 2021 roku | 2020 roku | |
| Podmioty zależne | 190 851 | 63 256 | - | - |
| Podmioty stowarzyszone | 18 | - | - | - |
| Ogółem | 190 869 | 63 256 | - | - |
*) Inne spółki powiązane to podmioty kontrolowane, współkontrolowane lub podmioty, na które znacząco wpływa lub posiada w nich znaczącą ilość głosów członek kluczowego personelu kierowniczego Spółki albo jego bliski członek rodziny.
9. Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Spółki w okresie trzech kwartałów 2021 roku, najważniejsze zdarzenia dotyczące działalności oraz znaczące zdarzenia po dniu 30 września 2021 roku
Pomimo spadku przychodów ze sprzedaży, rentowność operacyjna Budimex SA w okresie trzech kwartałów 2021 roku wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Poprawa wynikała przede wszystkim ze stabilizacji marży na kontraktach we wszystkich segmentach budowlanych, a także z wyższego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej. Na spadek przychodów ze sprzedaży zauważalny wpływ miały niekorzystne warunki pogodowe utrzymujące się w pierwszym kwartale roku, rozkład harmonogramów prac na kontraktach kubaturowych, a także relatywnie wysoki udział nowo podpisanych kontraktów drogowych realizowanych w formule projektuj i buduj. W początkowej fazie trwania takich kontraktów generowana sprzedaż jest niska ze względu na trwające prace projektowe.
Spółka konsekwentnie pracuje nad utrzymaniem wysokiej wartości portfela zamówień zarówno w segmencie kolejowym, drogowym, kubaturowym, jak również energetycznym, co gwarantuje optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych w nadchodzących kwartałach. W ciągu trzech kwartałów 2021 roku Budimex SA pozyskał nowe kontrakty o łącznej wartości ponad 5,7 miliarda złotych. Dodatkowo, wartość kontraktów, w których oferty Spółki są najniższe lub zostały ocenione przez Zamawiających najwyżej, to ponad miliard złotych.
Informacja o najbardziej istotnych kontraktach podpisanych przez Spółkę lub takich, gdzie oferta Spółki została oceniona najwyżej, została ujawniona w formie raportów bieżących publikowanych na stronie internetowej Spółki.
Po okresie trzech kwartałów 2021 roku sytuacja gotówkowa Spółki uległa dalszej poprawie względem końca roku 2020, głównie ze względu na wpływ środków z tytułu sprzedaży udziałów w Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. Mając na uwadze wysoką pozycję gotówkową Zarząd Budimex SA podjął decyzję o zamiarze wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za 2021 rok. Rada Nadzorcza Budimex SA po zapoznaniu się z jednostkowym sprawozdaniem finansowym Budimex SA za pierwsze półrocze 2021 roku wyraziła zgodę na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy. Dywidenda zaliczkowa w wysokości 380 milionów złotych została wypłacona 18 października 2021 roku. Niezależnie, w celu zapewnienia stabilnej kondycji oraz płynności finansowej podwykonawców i dostawców Spółki, w dalszym ciągu oferowane są wcześniejsze płatności za wykonywane usługi i dostarczane materiały.
Trwający stan epidemii w Polsce nie miał istotnego wpływu na parametry finansowe Spółki osiągnięte w okresie trzech kwartałów 2021 roku. Spółka była także jednym z pracodawców, którzy przystąpili do organizacji akcji szczepień dla chętnych pracowników. Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie miała istotnego wpływu na działalność Spółki.
Dnia 5 lipca 2021 roku Budimex SA, jako jedyny udziałowiec, założył spółkę Budimex Slovakia s.r.o., z siedzibą w Bratysławie na Słowacji. Kapitał zakładowy w kwocie 5 tysięcy euro został opłacony również w lipcu 2021 roku. Spółka została zarejestrowana w odpowiednim sądzie rejestrowym.
Dnia 4 sierpnia 2021 roku Budimex SA, jako jedyny udziałowiec, założył spółkę Budimex Construction Prague s.r.o., z siedzibą w Pradze w Czechach. Kapitał zakładowy w kwocie 200 tysięcy koron czeskich został opłacony również w sierpniu 2021 roku. Spółka została zarejestrowana w odpowiednim sądzie rejestrowym.
W okresie po 30 września 2021 roku do dnia sporządzenia skróconego sprawozdania nie miały miejsca żadne inne istotne wydarzenia.
10. Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej według stanu na dzień 30 września 2021 roku
Łączna wartość postępowań dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności na dzień 30 września 2021 roku wynosiła 661 634 tysiące złotych. Nadwyżka wartości postępowań przeciwko Budimex SA nad sprawami z powództwa Spółki wynosiła 47 046 tysięcy złotych.
W oparciu o posiadane przez Budimex SA informacje, łączna wartość toczących się postępowań dotyczących zobowiązań Budimeksu SA według stanu na dzień 30 września 2021 roku wynosiła 354 340 tysięcy złotych. Toczące się postępowania dotyczące Budimeksu SA związane są z działalnością operacyjną Spółki.
Największym pod względem wartości przedmiotu sporu jest pozew złożony w dniu 24 lipca 2017 roku przez Muzeum Śląskie w Katowicach przeciwko Budimex SA oraz Ferrovial Agroman SA tworzących konsorcjum w związku z realizacją kontraktu "Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach" zawartego w dniu 7 czerwca 2011 roku. Powód domaga się zasądzenia solidarnie od Pozwanych albo kwoty 122 758 tysięcy złotych z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania wynikającego z Kontraktu albo ewentualnie zasądzenia roszczenia o obniżenie ceny o kwotę 34 675 tysięcy złotych tytułem zwrotu niesłusznie – zdaniem Powoda - zapłaconej części wynagrodzenia. Jako podstawa dochodzenia żądania głównego został wskazany art. 471 k.c., zaś żądania ewentualnego – przepisy o rękojmi za wady.
Zdaniem Zarządu Budimex SA roszczenia objęte powództwem są bezzasadne. Nieprawidłowości stanowiące zdaniem Powoda podstawę faktyczną roszczeń – o ile występują - nie są konsekwencją działań lub zaniechań konsorcjum. Ponadto należyte wykonanie obiektu przez konsorcjum zostało potwierdzone przez powoda wydanym Świadectwem Przejęcia i Świadectwem Wykonania dla obiektu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Rezerwy utworzone wcześniej na naprawy gwarancyjne pokrywają w ocenie Zarządu ryzyka związane z realizacją kontraktu. Odpowiedź Budimex SA na pozew została złożona 31 października 2017 roku, a następnie uzupełniono ją w styczniu 2018 roku. Sąd skutecznie doręczył odpis pozwu do Ferrovial Agroman SA w dniu 21 września 2018 roku. Ferrovial Agroman SA złożył odpowiedź na pozew w dniu 22 października 2018 roku. Pierwsza rozprawa miała miejsce 11 marca 2019 roku, podczas której sąd zobowiązał strony do wpłaty zaliczki na poczet wynagrodzenia instytutu naukowo-badawczego, który będzie sporządzał opinię w sprawie. Na dzień sporządzenia sprawozdania nie jest znany termin kolejnej rozprawy.
Kolejna co do wartości sprawa dotyczy wniosku o arbitraż wniesionego przez Steinmüller Babcock Environment GmbH ("Steinmüller") w dniu 20 grudnia 2019 roku do Sekretariatu Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Wniosek opiera się na zarzutach dotyczących naruszenia przez Budimex SA umowy konsorcjum zawartej pomiędzy Budimex SA i Steinmüller w związku ze wspólną realizacją przez obie spółki umowy o roboty budowlane dotyczące zamówienia publicznego pod nazwą "Budowa nowej elektrociepłowni w Wilnie – Lot 1" na rzecz UAB "Vilniaus kogeneracine jegaine" z siedzibą w Wilnie (Litwa) i obejmuje żądanie, żeby zespół orzekający ustalił wewnątrzkonsorcjalną odpowiedzialność Budimex SA wobec powoda za wszelkie szkody lub roszczenia, które powstały (lub mogą powstać) na skutek rzekomego opóźnionego lub niewłaściwego wykonania przez Budimex SA swoich zakresów prac, za które potencjalną odpowiedzialność może ponieść konsorcjum. Na potrzeby postępowania arbitrażowego Steinmüller określił wartość swoich roszczeń na kwotę 25 milionów euro, tj. 105 875 tysięcy złotych.
Zdaniem Zarządu Budimex SA roszczenia objęte Wnioskiem o Arbitraż są bezzasadne, a przede wszystkim przedwczesne. Konsorcjum zgłosiło do inżyniera kontraktu szereg roszczeń o wydłużenie czasu na ukończenie robót, z przyczyn zarówno niezależnych od stron kontraktu, jak i zależnych wyłączenie od zamawiającego.
W odpowiedzi Budimex SA w dniu 28 lutego 2020 roku złożył odpowiedź na wezwanie na arbitraż wraz z roszczeniami wzajemnymi wobec Steinmüller. Budimex SA domaga się od zespołu orzekającego oddalenia roszczeń Steinmüller w całości jako bezzasadnych, a także przedstawił roszczenia wzajemne w stosunku do Steinmüller, w szczególności o uznanie, że opóźnienia w realizacji umowy o roboty budowlane wynikają z przyczyn leżących po stronie Steinmüller. Szacowana wartość roszczeń wzajemnych Budimex SA wobec Steinmüller została określona na kwotę 26 537 tysięcy euro, tj. 114 904 tysiące złotych.
W dniu 27 maja 2020 roku strony oraz zespół orzekający podpisały akt misji. Zgodnie z uzgodnionym kalendarzem procedury Steinmüller wniósł pozew ("Statement of Claim") w dniu 18 grudnia 2020 roku. Na zgodny wniosek stron, w dniu 19 lutego 2021 roku zespół orzekający wyraził zgodę na modyfikację kalendarza procedury poprzez przesunięcie terminów poszczególnych czynności o ok. 6 miesięcy. Ponownie, na zgodny wniosek stron, w dniu 8 października 2021 roku zespół orzekający wyraził zgodę na kolejną modyfikację kalendarza procedury polegającą
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
(wszystkie kwoty ujęte w tabelach wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
w szczególności na zmianie terminu na wniesienie przez Budimex SA odpowiedzi na pozew i pozwu wzajemnego ("Statement of Defence and Counterclaim") w terminie do dnia 3 grudnia 2021 roku. Kolejne fazy arbitrażu będą miały miejsce w 2022 roku, a rozprawa odbędzie się w marcu 2023 roku. Wyrok w sprawie spodziewany jest do końca 2023 roku.
Inna istotna co do wartości sprawa dotyczy pozwu złożonego w dniu 5 marca 2008 roku przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy Sp. z o.o. o zasądzenie solidarne od konsorcjum, w skład którego wchodziły spółki Budimex SA i Budimex Dromex SA, łącznej kwoty 25 252 tysiące złotych. Roszczenie dotyczy kosztów wykonawstwa zastępczego poniesionych przez zamawiającego w związku z odstąpieniem przez konsorcjum od umowy. Udział spółek w konsorcjum wynosił 90%, w związku z czym wartość roszczenia przypadająca obecnie na Budimex SA wynosi 22 727 tysięcy złotych. W dniu 12 lipca 2017 roku sąd I instancji wydał wyrok, w którym zasądził od Budimex SA jedynie kwotę 22 tysięcy złotych (tytułem zwrotu kosztów ekspertyz przeprowadzonych przez powoda), zaś w całym pozostałym zakresie powództwo oddalił. Apelacja od wyroku została wniesiona zarówno przez powoda (co do całości orzeczenia), jak i pozwanego (co do części orzeczenia - tj. kwoty 22 tysięcy złotych). Obecnie Strony czekają na wyznaczenie terminu rozprawy przed sądem II instancji.
Na dzień sporządzenia sprawozdania nie są znane wyniki końcowe pozostałych postępowań. Na wszystkie sprawy sądowe, które w ocenie Spółki mogą zakończyć się dla niej niekorzystnie, zostały utworzone rezerwy w wysokości uwzględniającej oszacowane przez Spółkę ryzyko.
Łączna wartość toczących się postępowań dotyczących roszczeń Budimeksu SA według stanu na dzień 30 września 2021 roku wynosi 307 294 tysiące złotych. Oprócz opisanej powyżej sprawy z powództwa Budimex SA przeciw Steinmüller Babcock Environment GmbH pozostałe postępowania dotyczą głównie odzyskania przeterminowanych należności od kontrahentów oraz dodatkowych roszczeń z tytułu wykonanych prac budowlanych. Na dzień sporządzenia sprawozdania nie są znane ich wyniki końcowe.
11. Należności i zobowiązania warunkowe
| 30 września 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
|---|---|---|
| Należności warunkowe | ||
| Od jednostek powiązanych, z tytułu: | 3 359 | 3 359 |
| - otrzymanych weksli jako zabezpieczenie | 3 359 | 3 359 |
| Od pozostałych jednostek, z tytułu: | 655 616 | 595 865 |
| - otrzymanych gwarancji i poręczeń | 650 733 | 584 694 |
| - otrzymanych weksli jako zabezpieczenie | 4 883 | 11 171 |
| Należności warunkowe ogółem | 658 975 | 599 224 |
| Zobowiązania warunkowe | ||
| Na rzecz jednostek powiązanych, z tytułu: | 358 987 | 484 029 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 358 987 | 484 029 |
| Na rzecz pozostałych jednostek, z tytułu | 3 941 967 | 3 894 898 |
| - udzielonych gwarancji i poręczeń | 3 933 708 | 3 886 639 |
| - wystawionych weksli jako zabezpieczenie | 8 259 | 8 259 |
| Pozostałe zobowiązania warunkowe | 181 | 181 |
| Zobowiązania warunkowe ogółem | 4 301 135 | 4 379 108 |
| Pozycje pozabilansowe razem | (3 642 160) | (3 779 884) |
Należności warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń obejmują gwarancje i poręczenia, wystawione na rzecz Spółki przez banki lub inne podmioty, stanowiące zabezpieczenie roszczeń Spółki w stosunku do kontrahentów z tytułu wykonywanych kontraktów budowlanych.
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń na rzecz pozostałych jednostek to przede wszystkim gwarancje wystawione przez banki na rzecz kontrahentów Spółki na zabezpieczenie ich roszczeń w stosunku do Spółki z tytułu wykonywanych kontraktów budowlanych. Bankom przysługuje roszczenie zwrotne z tego tytułu wobec Spółki. Gwarancje udzielane zleceniodawcom Spółki stanowią alternatywny, w odniesieniu do zatrzymywanych kaucji gwarancyjnych, sposób zabezpieczenia ewentualnych roszczeń zleceniodawców z tytułu
Skrócone sprawozdanie finansowe za III kwartały 2021 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

(wszystkie kwoty ujęte w tabelach wyrażone są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej)
realizacji kontraktów budowlanych. Jednocześnie ryzyko dotyczące napraw gwarancyjnych oszacowane przez Zarząd Spółki jako prawdopodobne zostało odpowiednio odzwierciedlone w rezerwie na naprawy gwarancyjne, co zostało ujawnione w nocie nr 6 skróconego sprawozdania.
Wystawione weksle własne stanowią zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec strategicznych dostawców Spółki, natomiast otrzymane weksle ujęte w należnościach warunkowych stanowią zabezpieczenie zapłaty należności przez inwestorów / odbiorców Spółki.
Prezes Zarządu Członek Zarządu
Artur Popko Marcin Węgłowski
Warszawa, dnia 27 października 2021 roku