AI assistant
BTS Group — Interim / Quarterly Report 2023
Nov 10, 2023
3018_10-q_2023-11-10_4f15dc03-3b49-4428-93c3-604c3ad0432a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI–30 SEPTEMBER 2023
Bibehållen prognos för helåret trots avvaktande marknad och lägre marginaler i kvartalet
Q3
1 januari – 30 september 2023
- • Nettoomsättningen uppgick till 1 915 (1 805) MSEK. Rensat för valutaeffekter var nettoomsättningen oförändrad.
- • EBITA minskade med 12 procent till 207 (234) MSEK.
- • EBITA-marginalen var 10,8 (13,0) procent.
- • Resultatet efter skatt minskade med 20 procent till 105 (131) MSEK.
- • Resultatet per aktie minskade med 20 procent till 5,42 (6,75) SEK.
Tredje kvartalet 2023
- • Nettoomsättningen uppgick till 633 (617) MSEK. Rensat för valutaeffekter minskade nettoomsättningen med 1 procent.
- • EBITA minskade med 19 procent till 53 (66) MSEK.
- • EBITA-marginalen var 8,4 (10,7) procent.
- • Resultatet efter skatt minskade med 37 procent till 22 (34) MSEK.
- • Resultatet per aktie minskade med 37 procent till 1,12 (1,78) SEK.

Bibehållen prognos för helåret trots avvaktande marknad och lägre marginaler i kvartalet

Tredje kvartalet hade stora likheter med det andra kvartalet. Kunderna var fortsatt försiktiga och det tog längre tid att komma till avslut med nya affärer. Den mer återhållsamma inställningen vi upplevde hos nordamerikanska kunder i början av året ser vi nu, med vissa undantag, på samtliga marknader. Trots detta var den totala omsättningen under det tredje kvartalet i princip oförändrad i jämförelse med samma period förra året, rensat för valutaeffekter.
I Nordamerika var nettoomsättningen oförändrad jämfört med samma period föregående år. Under året har vi medvetet valt att öka diversifieringen utanför tekniksektorn för att fokusera på utvalda branscher med starkare efterfrågan på BTS erbjudanden. Därför var det glädjande att konstatera att försäljningsökningen var speciellt stor inom sektorerna energi, bioteknik, läkemedel, finansiella tjänster och konsumentprodukter. Vi förväntar oss att våra ökade försäljnings- och diversifieringsinsatser kommer att ha en ännu starkare effekt på intäktsutvecklingen under det fjärde kvartalet.
I BTS Europa var marknaden fortsatt avvaktande på grund av senareläggningar av projekt och kostnadsbesparingar hos våra kunder. Denna avvaktande marknad i kombination med att ett stort projekt ställdes in, förklarar den fyraprocentiga omsättningsminskningen i kvartalet för BTS Europa. Precis som i Nordamerika var läkemedel och finansiella tjänster de starkare branscherna, medan utvecklingen var fortsatt dämpad inom tillverkning och teknik. Vi noterade ökad priskänslighet på den europeiska marknaden, men i både BTS Europa och resten av koncernen fortsatte vi att vara disciplinerade när det gäller såväl prissättning som kundprojektens omfattning och innehåll.
BTS Övriga marknader upplevde en viss inbromsning, men lyckades ändå växa med 3 procent. Vi uppnådde tillväxt i Mellanöstern, Sydostasien, Italien och Spanien, och genomförde en omfördelning av resurser till kundprojekt eller länder med högre efterfrågan.
Koncernens EBITA-marginal minskade till 8,4 (10,7) procent under tredje kvartalet. EBITA-marginalen sjönk i alla operativa enheter; i BTS Nordamerika till 8,9 (10,3) procent, i BTS Europa till 2,8 (8,3) procent och i BTS Övriga marknader till 11,6 (14,2) procent.
I BTS Nordamerika berodde den minskade marginalen framför allt på den mer avvaktande marknaden. Marginalminskningen för BTS Europa berodde på lägre försäljning, högre lönekostnadsnivåer samt en projektmix som temporärt krävde fler externa konsulter. Den minskade marginalen i BTS Övriga marknader berodde på engångskostnader, främst i samband med avvecklingen av ett kontor i Spanien som en del av effektivitetsåtgärderna.
Operativ effektivitet
De effektiviseringsinitiativ som inleddes i början av året fortsätter enligt plan i samtliga operativa enheter och väntas ge full effekt under det fjärde kvartalet. Dessa åtgärder som omfattar performance management, bättre kompetens- och uppdragsmix samt resursdelning över gränserna, bidrar inte bara till förbättrad lönsamhet på kort sikt, utan ger oss även bättre förutsättningar för skalbarhet på längre sikt. Produktivitetshöjningar från aktiviteter inom generativ AI (GAI) under året ingår i vår planering för 2024 i alla verksamhetsområden och funktioner.
Utsikter
Generellt ser vi en fortsatt avvaktande marknad, vilket tillsammans med den rådande finansiella och geopolitiska oron, gör framtiden svårbedömd.
Samtidigt kan vi se att de effektivitetsåtgärder vi inledde i början av året har haft avsedd effekt och att de kommer att ge full effekt som planerat under fjärde kvartalet. Vi förväntar oss också en förbättrad omsättningstillväxt under fjärde kvartalet i Nordamerika och i Övriga marknader. Sammantaget betyder detta att vi behåller vår prognos om att resultatet för 2023 förväntas bli i linje med 2022 års utfall.
Stockholm den 10 november 2023
Jessica Skon
VD för BTS Group AB (publ)
VERKSAMHETEN
Omsättning
BTS nettoomsättning uppgick under niomånadersperioden till 1 915 (1 805) MSEK. Justerat för valutaeffekter var nettoomsättningen oförändrad. Tillväxten varierade mellan enheterna: BTS Övriga marknader 6 procent, BTS Europa 2 procent, BTS Nordamerika –2 procent och APG –13 procent.
Resultat
EBITA minskade under niomånadersperioden med 12 procent till 207 (234) MSEK. EBITA-marginalen var 10,8 (13,0) procent.
EBIT minskade under niomånadersperioden med 17 procent till 166 (200) MSEK. EBIT-marginalen var 8,7 (11,1) procent. EBIT har under niomånadersperioden belastats med –41,1 (–33,7) MSEK för avskrivning av immateriella tillgångar hänförliga till förvärv.
Koncernens resultat före skatt minskade under niomånadersperioden med 20 procent till 152 (190) MSEK.
Koncernens resultat har påverkats positivt av ett förbättrat resultat i BTS Övriga marknader, men negativt av försämrade resultat i övriga operativa enheter, jämfört med samma period föregående år.
Tredje kvartalet
BTS nettoomsättning under tredje kvartalet uppgick till 633 (617) MSEK. Justerat för valutaeffekter minskade nettoomsättningen med 1 procent.
EBITA minskade under tredje kvartalet med 19 procent till 53 (66) MSEK. EBITA-marginalen var 8,4 (10,7) procent.
EBIT minskade under tredje kvartalet med 30 procent till 38 (54) MSEK. EBIT-marginalen var 5,9 (8,8) procent. EBIT har under tredje kvartalet belastats med –15,8 (–11,7) MSEK för avskrivning av immateriella tillgångar hänförliga till förvärv.
Koncernens resultat före skatt minskade under tredje kvartalet med 37 procent till 31 (50) MSEK.
Koncernens resultat har påverkats negativt av försämrade resultat i samtliga operativa enheter, jämfört med samma period föregående år.

NETTOOMSÄTTNING OCH EBITA RULLANDE 12 MÅNADER
INTÄKTER PER KVARTAL



0
20
40
60
80
100
RESULTAT FÖRE SKATT OCH EBITA-MARGINAL PER KVARTAL

Marknadsutveckling
Generellt var marknaden oförändrad under det tredje kvartalet jämfört med det andra kvartalet. Den geopolitiska och ekonomiska osäkerheten har fått företagen att bli mer försiktiga i sina investeringar i humankapital, vilket har lett till en avmattning i efterfrågan på konsult- och företagsutbildningstjänster. Att många kunder hade en avvaktande inställning noterades i BTS Nordamerika redan under första kvartalet 2023, och denna spred sig till såväl BTS Europa som vissa länder i BTS Övriga marknader under det andra kvartalet.
BTS Nordamerika påverkades fortsatt i kvartalet av inbromsningen i tekniksektorn genom senareläggningar av projekt samt längre tid för att stänga affärer. Dock noterades en viss ökad efterfrågan på BTS tjänster mot slutet av kvartalet från ett antal kunder. Vi såg också en ökning av vår försäljningspipeline då några av våra teknikoch programvarukunder började planera för 2024. Det totala budgetstoppet verkar ha övergått till en prioritering av vissa utvalda initiativ. Tillsammans med minskad inflation och starkare ekonomi i Nordamerika inger detta viss optimism, även om det fortfarande finns en försiktig inställning till kortsiktiga investeringar.
BTS Europa fortsatte att märka av en kombination av avvaktande kunder och priskänslighet, framför allt inom branscherna teknik och tillverkning.
BTS Övriga marknader uppvisar en blandning av starka och svaga marknader. Geografiska områden som Sydostasien, Mellanöstern, Sydafrika och Italien hade en stark marknadstillväxt och normal efterfrågan från kunderna med ett fåtal undantag, främst i Asien, inklusive Kina.
Operativ utveckling
Som nämndes i VD-ordet har BTS under detta utmanande år gjort framsteg inom operationell effektivitet. Framsteg har även gjorts inom följande tre områden:
-
- Ökad konkurrenskraft, diversifiering och försäljningsdisciplin.
-
- Innovation.
-
- Talangtillväxt.
Ökad konkurrenskraft, diversifiering och försäljningsdisciplin
Alla enheter har fokuserat på att bearbeta branscher och företag där efterfrågan på BTS tjänster är speciellt god
och därmed diversifiera utanför branscherna teknik och programvara. Andelen vunna affärer var oförändrad i Nordamerika och Övriga marknader. Hittills i år har BTS Nordamerika vunnit 41 nya kunder, BTS Övriga marknader 91 nya kunder och BTS Europa 18 nya kunder.
Infrastruktur är en, för BTS, ny sektor där vi under kvartalet har vunnit flera och betydligt större affärer än tidigare. BTS Europa, BTS Nordamerika och BTS verksamhet i Mellanöstern har alla slutit konkurrenskraftiga kontrakt i infrastruktursektorn under det tredje kvartalet.
Innovation
Nya tjänster som bidragit till tillväxt under tredje kvartalet kan delas in i två kategorier:
-
- Omstrukturering av funktioner med fokus på utveckling: Enheter som arbetar med kompetensutveckling, ledarskapsutveckling och försäljningsfrämjande aktiviteter omvärderar just nu sina verksamheter och ser över hur de genomför omfattande beteendeförändringar samt vid behov, mer individanpassade utvecklingsprogram. BTS får förfrågningar att hjälpa kunder att omstrukturera dessa funktioner så att de på ett bättre sätt kan stötta tiotusentals människor under året, då specifika behov uppstår, vilket ger en förbättrad effekt på verksamheten.
-
- Utbildning av generativ AI och förändringsstöd: Införandet av GAI är betydligt enklare än traditionell programvaruimplementering, men den kulturella omställningen som krävs för att företag ska kunna agera snabbt och dra nytta av produktivitetsfördelarna, bör inte underskattas. BTS tjänster inom storskalig förändringsledning och företagskultur verkar vara väl lämpade för den här typen av anpassningar och metoder för att genomföra förändringar.
Talangtillväxt
Vi har påbörjat ett arbete med att stärka våra medarbetares kompetens genom koncernöverskridande konsult- och offertutbildning, bättre performance management, rekrytering av nya medarbetare samt förbättring av vårt kunskapshanteringssystem som är organiserat efter kunders utmaningar.
SEGMENTSRAPPORTERING
Effekter av IFRS 16 ingår inte i rapporteringen för BTS operativa enheter, varför effekterna redovisas som koncernjusteringar.
Operativa enheter
BTS Nordamerika omfattar BTS verksamhet i USA (exklusive APG), Kanada och Schweiz.
BTS Europa omfattar verksamheterna i Frankrike, Nederländerna, Storbritannien, Sverige och Tyskland.
BTS Övriga marknader omfattar verksamheterna i Argentina, Australien, Brasilien, Costa Rica, Förenade Arabemiraten, Indien, Indonesien, Italien, Japan, Kina, Malaysia, Mexiko, Singapore, Spanien, Sydafrika, Sydkorea, Taiwan och Thailand.
APG omfattar verksamheten i Advantage Performance Group i USA.
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2023 (2022)

NETTOOMSÄTTNING PER OPERATIV ENHET 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2023 (2022)

NETTOOMSÄTTNING PER OPERATIV ENHET
| MSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BTS Nordamerika | 315 | 308 | 946 | 900 | 1 299 | 1 254 |
| BTS Europa | 104 | 100 | 344 | 319 | 484 | 459 |
| BTS Övriga marknader | 176 | 167 | 514 | 466 | 709 | 661 |
| APG | 39 | 42 | 111 | 120 | 148 | 156 |
| Totalt | 633 | 617 | 1 915 | 1 805 | 2 640 | 2 530 |
EBITA PER OPERATIV ENHET
| MSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BTS Nordamerika | 28,0 | 31,8 | 104,9 | 120,0 | 155,0 | 170,2 |
| BTS Europa | 2,9 | 8,3 | 39,1 | 54,7 | 66,8 | 82,4 |
| BTS Övriga marknader | 20,4 | 23,8 | 57,7 | 51,3 | 93,1 | 86,7 |
| APG | 0,1 | 0,3 | –0,3 | 2,4 | –0,4 | 2,3 |
| EBITA per operativ enhet | 51,4 | 64,1 | 201,4 | 228,4 | 314,6 | 341,5 |
| Effekter av IFRS 16 | 2,0 | 1,6 | 5,4 | 5,4 | 6,8 | 6,8 |
| Totalt | 53,4 | 65,7 | 206,9 | 233,9 | 321,3 | 348,3 |
BTS Nordamerika
Nettoomsättningen för BTS verksamhet i Nordamerika uppgick under niomånadersperioden till 946 (900) MSEK. Rensat för valutaeffekter minskade intäkterna med 2 procent. EBITA uppgick under niomånadersperioden till 104,9 (120,0) MSEK. EBITA-marginalen var 11,1 (13,3) procent.
Nettoomsättningen uppgick under tredje kvartalet till 315 (308) MSEK. Rensat för valutaeffekter var intäkterna oförändrade. EBITA uppgick under det tredje kvartalet till 28,0 (31,8) MSEK. EBITA-marginalen var 8,9 (10,3) procent.
I likhet med andra kvartalet var BTS Nordamerikas omsättning oförändrad under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Inbromsningen i tekniksektorn och generellt avvaktande kunder i hela Nordamerika vägdes upp av intäkter från nyförvärvade Boda samt intäkter från BTS fokusbranscher: energi, bioteknik, läkemedel, finansiella tjänster samt konsumentprodukter.
BTS Nordamerikas EBITA-marginal minskade, framför allt på grund av lägre omsättning i kärnverksamheten. Kostnadsbesparingsåtgärderna som kommunicerades i delårsrapporten för första kvartalet började ge effekt under det tredje kvartalet och merparten kommer att ge effekt under det fjärde kvartalet 2023. Kostnadsbesparingarna i kombination med ökad omsättning förväntas ge förbättrad EBITA under det fjärde kvartalet.
BTS Europa
Nettoomsättningen för BTS Europa uppgick under niomånadersperioden till 344 (319) MSEK. Rensat för valutaeffekter ökade intäkterna med 2 procent. EBITA uppgick under niomånadersperioden till 39,1 (54,7) MSEK. EBITA-marginalen var 11,4 (17,1) procent.
Nettoomsättningen för BTS Europa uppgick under tredje kvartalet till 104 (100) MSEK. Rensat för valutaeffekter minskade intäkterna med 4 procent. EBITA uppgick under tredje kvartalet till 2,9 (8,3) MSEK. EBITA-marginalen var 2,8 (8,3) procent.
Omsättningsminskningen i BTS Europa berodde på en kombination av att stora projekt har blivit inställda samtidigt som andra har senarelagts. BTS Europa har vunnit affärer i infrastruktur-, läkemedels- och finansiella tjänstebranscherna. BTS Europa vann inte tillräckligt många nya projekt under andra kvartalet för att väga upp det stora inställda projektet. Affärsflödet har ökat för BTS Europa under tredje kvartalet, men de utdragna säljprocesserna och senarelagda projektstarterna fortsätter. Vi förväntar oss att dessa svårigheter på marknaden fortsätter under det fjärde kvartalet.
Minskningen i EBITA beror främst på en förändrad tjänstemix och temporärt högre personalkostnader. Den förbättrade personalplaneringen och effektivitetsinitiativen förväntas börja ge effekt under det fjärde kvartalet 2023.
BTS Övriga marknader
Nettoomsättningen för BTS Övriga marknader uppgick under niomånadersperioden till 514 (466) MSEK. Justerat för valutaeffekter ökade intäkterna med 6 procent. EBITA uppgick under niomånadersperioden till 57,7 (51,3) MSEK. EBITA-marginalen var 11,2 (11,0) procent.
Nettoomsättningen för BTS Övriga marknader uppgick under tredje kvartalet till 176 (167) MSEK. Rensat för valutaeffekter ökade intäkterna med 3 procent. EBITA uppgick under andra kvartalet till 20,4 (23,8) MSEK. EBITA-marginalen var 11,6 (14,2) procent.
BTS Övriga marknaders minskning i EBITA och EBITAmarginal berodde på engångskostnader hänförliga till de operativa effektiviseringsinitiativen. Kostnadsnivåerna justeras och anpassas fortlöpande och förväntas hållas på en oförändrad lägre nivå efter effektiviseringsåtgärderna. Effektiviseringen i kombination med förbättrad tillväxt förväntas ge en högre marginal under årets sista kvartal.
APG
Nettoomsättningen för APG uppgick under niomånadersperioden till 111 (120) MSEK. Rensat för valutaeffekter minskade intäkterna med 13 procent. EBITA uppgick under niomånadersperioden till –0,3 (2,4) MSEK. EBITAmarginalen var –0,3 (2,0) procent.
Nettoomsättningen för APG uppgick under tredje kvartalet till 39 (42) MSEK. Justerat för valutaeffekter minskade intäkterna med 10 procent. EBITA uppgick under tredje kvartalet till 0,1 (0,3) MSEK. EBITA-marginalen var 0,4 (0,8) procent.
Förseningarna och den avvaktande inställningen på de nordamerikanska marknaderna hade en fortsatt negativ inverkan på APG, vars genomsnittliga affärer var mindre än normalt och påverkade av utdragna beslutsprocesser. Den negativa utvecklingen av EBITA beror på minskningen i omsättning.
ÖVRIG INFORMATION Finansiell ställning
BTS kassaflöde har normalt relativt kraftiga säsongsvariationer, med ett svagare kassaflöde under det första halvåret och ett starkare kassaflöde under det andra halvåret. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under niomånadersperioden till –59 (12) MSEK. Kassaflödet före förändring av rörelsekapital uppgick till 198 (247) MSEK under niomånadersperioden, där det svagare kassaflödet jämfört med föregående år hänförde sig uteslutande till det lägre resultatet under niomånadersperioden, samt till en ökning av betalda skatter. Kassaflödet från förändring av rörelsekapital uppgick till –258 (–235) MSEK under niomånadersperioden, där det lägre kassaflödet förklaras av en större minskning av kortfristiga skulder under det första kvartalet 2023, jämfört med samma period föregående år.
BTS kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick under det tredje kvartalet till 40 (76) MSEK. Kassaflödet före förändring av rörelsekapital uppgick till 49 (69) MSEK, minskningen förklaras av det lägre resultatet under kvartalet. Kassaflödet från förändring av rörelsekapital uppgick till –9 (7) MSEK, minskningen förklaras av en ökad rörelsekapitalbindning till följd av att en relativt stor del av leveranser och fakturering skett under den senare delen av kvartalet.
Tillgängliga likvida medel uppgick vid periodens slut till 396 (517) MSEK. Bolagets räntebärande lån uppgick vid periodens slut till 284 (260) MSEK.
BTS soliditet var 47 (47) procent vid periodens slut. Bolaget har på balansdagen inga utestående konverteringslån.
Medarbetare
Antalet medarbetare inom BTS per den 30 september 2023 var 1 123 (1 165). Jämfört med halvårsskiftet har antalet medarbetare minskat med 34 personer till följd av effektiviseringsåtgärderna.
Genomsnittligt antal anställda under niomånadersperioden var 1 162 (1 114).
BTS KONTOR I VÄRLDEN

Moderbolaget
Bolagets nettoomsättning uppgick under niomånadersperioden till 3,0 (3,3) MSEK och resultatet före skatt till 33,2 (30,8) MSEK. Likvida medel uppgick till 1,0 (0,7) MSEK.
Händelser efter periodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer består av bland annat marknads- och affärsmässiga risker, operationella risker samt finansiella risker. Till affärsmässiga risker hör stora exponeringar mot enskilda kunder eller marknader liksom negativ inverkan av konjunkturförändringar. Operationella risker omfattar bland annat kritiska personberoenden, otillräcklig kompetensförsörjning och bristande affärsmässig fördel av disponibel immateriell egendom, samt om BTS inte lever upp till uppdragsgivarnas högt ställda kvalitetskrav. Finansiella risker avser främst valuta- och kreditrisker. Hanteringen av risker och osäkerhetsfaktorer finns beskrivet i Årsredovisningen för 2022.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta finansiella rapporter enligt IFRS krävs att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Verkligt utfall kan komma att avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU, RFR 1 Kompletterande redovisningsnormer för koncerner och Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2, Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen.
Kommande rapporttillfällen
Bokslutskommuniké 2023 22 februari 2024 Delårsrapport jan–mar 2024 3 maj 2024
Stockholm den 10 november 2023
Jessica Skon Verkställande direktör
Denna rapport har ej varit föremål för särskild granskning av BTS revisorer.
Kontaktinformation
| Jessica Skon | VD | Tel: 08 58 70 70 00 |
|---|---|---|
| Stefan Brown | CFO | Tel: 08 58 70 70 62 |
| Michael Wallin | IR-chef | Tel: 08 58 70 70 02 |
| Mobil: 070 878 80 19 |
För ytterligare information besök www.bts.com
BTS Group AB (publ) Grevgatan 34 114 53 Stockholm
Tel: 08 58 70 70 00 Organisationsnummer: 556566-7119
Om BTS Group AB (publ)
BTS är ett tjänsteföretag med huvudkontor i Stockholm, Sverige. BTS har cirka 1 100 anställda vid 36 kontor i sex världsdelar. Vi erbjuder tjänster inom både talang- och ledarutveckling samt rådgivning inom strategi, förändring, kultur och ledarskap. I mer än 35 år har BTS fokuserat på individerna och ledarna i förändringsprocesser. Vi har utvecklat effektfulla metoder för simulering, lärande, coachning och bedömning, för att skapa bättre resultat. BTS är partner till närmare 1 200 organisationer, inklusive fler än 40 av världens 100 största multinationella företag.
BTS Group AB (publ.) är noterat på Nasdaq Stockholm och handlas under symbolen BTS B.
För mer information, besök oss på www.bts.com.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| KSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 383 | 617 074 | 1 914 916 | 1 804 688 | 2 639 862 | 2 529 634 |
| Rörelsekostnader | –561 641 | –533 368 | –1 654 701 | –1 516 586 | –2 247 803 | –2 109 688 |
| Avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
–18 372 | –17 960 | –53 352 | –54 245 | –70 737 | –71 630 |
| EBITA | 53 370 | 65 746 | 206 863 | 233 857 | 321 322 | 348 316 |
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
–15 752 | –11 742 | –41 084 | –33 694 | –52 455 | –45 065 |
| EBIT | 37 618 | 54 004 | 165 779 | 200 164 | 268 866 | 303 251 |
| Finansnetto Intressebolag, resultat efter skatt |
–5 709 –482 |
–3 657 –390 |
–13 455 –39 |
–10 162 –384 |
–17 173 639 |
–13 879 295 |
| Resultat före skatt | 31 428 | 49 957 | 152 285 | 189 618 | 252 333 | 289 667 |
| Beräknad skatt | –9 743 | –15 476 | –47 208 | –58 776 | –79 694 | –91 261 |
| Periodens resultat | 21 685 | 34 481 | 105 076 | 130 842 | 172 639 | 198 405 |
| varav hänförligt till moderbolagets aktieägare |
21 685 | 34 481 | 105 076 | 130 842 | 172 639 | 198 405 |
| Resultat per aktie, SEK 1) | 1,12 | 1,78 | 5,42 | 6,75 | 8,91 | 10,24 |
| Antal aktier vid periodens slut 1) | 19 396 819 | 19 374 347 | 19 396 819 | 19 374 347 | 19 396 819 | 19 374 347 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning |
19 389 247 | 19 374 347 | 19 379 368 | 19 374 347 | 19 378 103 | 19 374 347 |
| Utdelning per aktie, SEK | 5,40 |
1) Före och efter utspädning.
Koncernens rapport över totalresultat
| KSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 21 685 | 34 481 | 105 076 | 130 842 | 172 639 | 198 405 |
| Poster som ej kommer att omklassas | ||||||
| till resultaträkning | – | – | – | – | – | – |
| – | – | – | – | – | – | |
| Poster som kan komma att omklassas till resultaträkning |
||||||
| Omräkningsdifferenser i eget kapital | –12 689 | 71 163 | 47 963 | 180 528 | –7 989 | 124 576 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto | –12 689 | 71 163 | 47 963 | 180 528 | –7 989 | 124 576 |
| Summa totalresultat för perioden | 8 996 | 105 644 | 153 039 | 311 370 | 164 650 | 322 981 |
| varav hänförligt till moderbolagets aktieägare |
8 996 | 105 644 | 153 039 | 311 370 | 164 650 | 322 981 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| KSEK | 30 sep 2023 |
30 sep 2022 |
31 dec 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 1 129 955 | 931 499 | 908 882 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 172 956 | 120 145 | 120 564 |
| Materiella anläggningstillgångar | 146 578 | 188 417 | 186 405 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 889 | 24 453 | 27 682 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 478 379 | 1 264 514 | 1 243 533 |
| Kundfordringar | 607 921 | 578 634 | 723 145 |
| Övriga omsättningstillgångar | 328 154 | 311 673 | 214 780 |
| Likvida medel | 396 215 | 517 041 | 577 061 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 332 291 | 1 407 348 | 1 514 986 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 810 670 | 2 671 862 | 2 758 519 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 323 547 | 1 247 275 | 1 213 930 |
| Långfristiga skulder | 582 974 | 554 643 | 508 196 |
| Kortfristiga skulder | 904 149 | 869 944 | 1 036 393 |
| Summa skulder | 1 487 122 | 1 424 587 | 1 544 589 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 810 670 | 2 671 862 | 2 758 519 |
Koncernens kassaflödesanalys
| KSEK | Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | 198 250 | 246 996 | 350 572 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | –257 574 | –235 186 | –151 558 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –59 324 | 11 810 | 199 014 |
| Förvärvsrelaterat | –70 088 | –15 126 | –14 968 |
| Förvärv av anläggningstillgångar | –31 139 | –39 822 | –60 946 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –101 227 | –54 949 | –75 914 |
| Utdelning | –52 311 | –46 498 | –92 997 |
| Förändring av räntebärande skulder | 63 023 | –20 794 | –60 204 |
| Övrigt 1) | –41 141 | –44 199 | –55 080 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –30 429 | –111 491 | –208 280 |
| Periodens kassaflöde | –190 980 | –154 630 | –85 181 |
| Likvida medel vid periodens början | 577 061 | 594 435 | 594 435 |
| Omräkningsdifferenser i likvida medel | 10 134 | 77 236 | 67 807 |
| Likvida medel vid periodens slut | 396 215 | 517 041 | 577 061 |
1) Amortering av leasingskuld, enligt IFRS 16.
Förändring i koncernens eget kapital
| KSEK | 30 sep 2023 |
30 sep 2022 |
31 dec 2022 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari | 1 213 930 | 983 250 | 983 250 |
| Utdelning till aktieägarna | –52 311 | –46 498 | –92 997 |
| Nyemision | 6 315 | – | – |
| Övrigt | 2 574 | –848 | 695 |
| Totalresultat för perioden | 153 039 | 311 370 | 322 981 |
| Utgående balans vid periodens slut | 1 323 547 | 1 247 275 | 1 213 930 |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| KSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 395 | 935 | 2 995 | 3 265 | 3 990 | 4 260 |
| Rörelsekostnader | –3 600 | –2 762 | –264 | –6 111 | 3 091 | –2 755 |
| EBIT | –2 205 | –1 827 | 2 731 | –2 846 | 7 081 | 1 505 |
| Finansnetto | 5 807 | –1 767 | 30 486 | 33 666 | 110 457 | 113 637 |
| Resultat före skatt | 3 602 | –3 593 | 33 217 | 30 821 | 117 539 | 115 142 |
| Beräknad skatt | – | – | – | – | –3 631 | –3 631 |
| Periodens resultat | 3 602 | –3 593 | 33 217 | 30 821 | 113 908 | 111 512 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| KSEK | 30 sep 2023 |
30 sep 2022 |
31 dec 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 438 479 | 434 916 | 436 222 |
| Övriga omsättningstillgångar | 94 223 | 92 886 | 83 996 |
| Kassa | 956 | 654 | 685 |
| Summa tillgångar | 533 658 | 528 457 | 520 904 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 191 947 | 170 533 | 204 726 |
| Långfristiga skulder | 132 776 | 158 963 | 132 776 |
| Kortfristiga skulder | 208 936 | 198 961 | 183 402 |
| Summa eget kapital och skulder | 533 658 | 528 457 | 520 904 |
Nyckeltal för koncernen
| KSEK | Jul–sep 2023 |
Jul–sep 2022 |
Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
Okt–sep 2022/23 |
Jan–dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 383 | 617 074 | 1 914 916 | 1 804 688 | 2 639 862 | 2 529 634 |
| EBITA | 53 370 | 65 746 | 206 863 | 233 857 | 321 322 | 348 316 |
| EBITA-marginal, % | 8,4 | 10,7 | 10,8 | 13,0 | 12,2 | 13,8 |
| EBIT | 37 618 | 54 004 | 165 779 | 200 164 | 268 866 | 303 251 |
| EBIT-marginal, % | 5,9 | 8,8 | 8,7 | 11,1 | 10,2 | 12,0 |
| Periodens resultat | 21 685 | 34 481 | 105 076 | 130 842 | 172 639 | 198 405 |
| Vinstmarginal, % | 3,4 | 5,6 | 5,5 | 7,3 | 6,5 | 7,8 |
| Operativt kapital 1) | 1 211 013 | 857 527 | ||||
| Avkastning på operativt kapital, % | 26 | 36 | ||||
| Avkastning på eget kapital, % | 14 | 18 | ||||
| Soliditet, % | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 | 44 |
| Periodens kassaflöde | 4 251 | 37 615 | –190 980 | –154 630 | –121 531 | –85 181 |
| Likvida medel vid periodens slut | 396 215 | 517 041 | 396 215 | 517 041 | 396 215 | 577 061 |
| Antal medarbetare i medeltal | 1 141 | 1 150 | 1 162 | 1 114 | 1 165 | 1 129 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 1 123 | 1 165 | 1 123 | 1 165 | 1 123 | 1 180 |
| Årsbaserad nettoomsättning per anställd |
2 266 | 2 241 |
1) I beräkningen ingår posten icke räntebärande skulder per den 30 september 2023, uppgående till 1 203 (1 165) KSEK.
Nettoomsättning enligt affärsmodell
| MSEK | Jan–sep 2023 |
Jan–sep 2022 |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BTS Nord amerika |
BTS Europa |
BTS Övriga marknader |
APG | Totalt | BTS Nord amerika |
BTS Europa |
BTS Övriga marknader |
APG | Totalt | |
| Program | 564 | 227 | 364 | 84 | 1 240 | 516 | 204 | 343 | 90 | 1 154 |
| Kundanpassningar | 228 | 86 | 128 | 0 | 443 | 233 | 85 | 105 | 0 | 424 |
| Licenser | 132 | 26 | 11 | 27 | 196 | 141 | 26 | 11 | 29 | 207 |
| Övriga intäkter | 22 | 4 | 11 | 0 | 37 | 10 | 4 | 6 | 0 | 20 |
| TOTALT | 946 | 344 | 514 | 111 | 1 915 | 900 | 319 | 466 | 120 | 1 805 |
DEFINITIONER
Periodens resultat per aktie
Resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier före utspädning.
EBITA
Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella tillgångar, finansiella poster och skatt.
EBITA-marginal
EBITA i procent av nettoomsättningen.
EBIT
Rörelseresultatet före finansiella poster och skatt.
EBIT-marginal
EBIT i procent av nettoomsättningen.
Vinstmarginal
Periodens resultat i procent av nettoomsättningen.
Operativt kapital
Balansomslutning minskad med likvida medel och andra räntebärande tillgångar samt minskat med icke räntebärande skulder.
Avkastning på operativt kapital
EBIT i procent av genomsnittligt operativt kapital.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Sverige HUVUDKONTOR Grevgatan 34 114 53 Stockholm Tel: 08 58 70 70 00
Argentina
Reconquista 657 PB 3 CP1003 CABA. Buenos Aires Tel: +54 911 5795 5721
Australien
Level 6 607 Bourke Street Melbourne VIC 3000 Tel: +61 3 7001 1811
Level 6 10 Barrack Street Sydney NSW 2000 Tel: +61 02 8243 0900
Brasilien
Rua Geraldo Flausino Gomes, 85, cj 42 04575-060 São Paulo – SP Tel: +55 (11) 5505 2070
Frankrike
57 Rue de Seine 75006 Paris Tel: +33 1 40 15 07 43
Förenade Arabemiraten
Reef Tower, Cluster O, Jumeirah Lakes Towers 5th floor, unit 503, Dubai Tel: +971 4 589 6143
Indien
1701, 17th floor, DLH Park Near MTNL Staff quarters, S.V. Road, Goregaon (West). Mumbai - 400062 Tel: +91 22 6196 6800
10th floor, Parinee Crescenzo, G block, Bandra Kurla Complex, Bandra East, Mumbai - 400051 Tel: +91 98 1993 4615
Indonesien Pondok Indah Office Tower 3, 17th Floor Jalan Sultan Iskandar Muda Kav V-TA, Pondok Indah Jakarta Selatan, 12310 Tel: +62 21 2953 8932
Italien Corso Venezia 7 20121 Milano Tel: +39 02 6611 6364
Viale Abruzzi, 13 20131 Milano Tel: +39 02 69015719
Japan
TS Kojimachi Bldg. 3F 6-4-6 Kojimachi Chiyoda-ku Tokyo 102-0083 Tel: +81 (3) 6272 9973
Kanada 460 Richmond Street W.
Suite 700 Toronto, ON M5V 1Y1 Tel: +1 416 848 3744
Kina
Suite 531, East Office Tower Shanghai Center 1376 West Nanjing Road Shanghai Tel: +86 21 6289 8688
Malaysia
Suite 8 & 9 Level 23, NU Tower 2, Jalan Tun Sambanthan, KL Sentral, 50470 Kuala Lumpur Tel: +603-2727 1616
Mexiko
Edificio Torre Moliere Calle Moliere 13 – PH Col Chapultepec Polanco C.P. 11560 México, D.F. Tel: +52 (55) 52 81 69 72
Nederländerna Barbara Strozzilaan 201 1083 HN Amsterdam Tel: + 31 (0)20 615 15 14
Schweiz Winkelriedstrasse 35 9000 St. Gallen Tel: +41 71 845 5936
Singapore 1 Finlayson Green Suite 16-01 Singapore 049246 Tel: +65 63043032
Spanien
Simon Bolivar 27-1, Office No. 4 48013 Bilbao Tel: +34 94 423 5594
Paseo de la Castellana 91 5th floor 28046 Madrid Tel: +34 91 417 5327
Netmind SL. Carrer dels Almogàvers 123 08018 Barcelona Tel: +34 93 304 1720
Storbritannien
1 Queen Caroline Street London W6 9YN Tel: +44 20 7368 4180
Unit 307 East Wing Building 1000 Lakeside North Harbour Western Road Portsmouth PO6 3EN Tel: +44 2393 162686
Sydafrika
267 West Avenue, 1st floor Centurion 0046, Gauteng Tel: +27 12 663 6909
Sydkorea
2nd floor, Golden Nugget 3 Itaewon-ro 55ga-gil Yongsan-gu, Seoul 04348 Tel: +82 2 539 7676
Taiwan
5F., No. 129, Changchun Rd., Zhongshan Dist., Taipei City 104088 , Tel: +886 2 8712 3665
Thailand
Phayathai Plaza Building, 4th floor, Room D-128/38, Phayathai Road, Thungphayathai Sub-District, Ratchathewi District, Bangkok Metropolis 10400 Tel: +66 2 216 5974
Tyskland
Ritterstraße 12 D-50668 Köln Tel: +49 221 270 70 763
USA
200 South Wacker Drive Suite 850 Chicago, IL 60606 Tel: +1 312 509 4750
350 Fifth Avenue Suite 5020 New York, NY 10118 Tel: +1 646 378 3730
4742 N. 24th Street Suite 120 Phoenix, AZ 85016 Tel: +1 480 948 2777
222 Kearny Street Suite 1000 San Francisco, CA 94108 Tel: +1 415 362 4200
Rapid Learning Institute 435 Devon Park Drive, Bldg. 510, Wayne, PA 19087 Tel: (toll free) +1 877 792 2172
Advantage
Performance Group 100 Smith Ranch Road, Suite 306 San Rafael, CA 94903 USA Tel: +1 800 494 6646
Strategy made
