AI assistant
Addtech AB — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 16, 2021
7327_10-q_2021-07-16_32bcbeed-57cc-489e-a202-39dfe7d5d548.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ADDTECH
DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2021
FÖRSTA KVARTALET
- Nettoomsättningen ökade med 17 procent och uppgick till 3 279 MSEK (2 805).
- Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) ökade med 31 procent och uppgick till 402 MSEK (306) motsvarande en EBITA-marginal om 12,3 procent (10,9).
- Rörelseresultatet ökade med 37 procent och uppgick till 332 MSEK (243) motsvarande en rörelsemarginal om 10,1 procent (8,7).
- Resultat efter skatt ökade med 36 procent och uppgick till 250 MSEK (184) och resultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 0,90 SEK (0,65). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie före/efter utspädning till 2,85 SEK (3,00).
- Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 56 procent (54).
- Avkastning på eget kapital uppgick till 24 procent (29) och soliditeten uppgick till 35 procent (34).
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 208 MSEK (324). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie till 5,15 SEK (4,40).
- Sedan verksamhetsårets början har åtta förvärv genomförts, varav fyra efter periodens slut, med en total årsomsättning om cirka 565 MSEK.
| Konzernen i sammandrag
Belopp i MSEK | 3 månader | | | Rullande 12 månader | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | Δ | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 |
| Nettoomsättning | 3 279 | 2 805 | 17% | 11 810 | 11 336 |
| EBITA | 402 | 306 | 31% | 1 347 | 1 251 |
| EBITA-marginal % | 12,3 | 10,9 | | 11,4 | 11,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 233 | 37% | 1 022 | 937 |
| Periodens resultat | 250 | 184 | 36% | 795 | 729 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,90 | 0,65 | 38% | 2,85 | 2,60 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,90 | 0,65 | 38% | 2,85 | 2,60 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK | - | - | | 5,15 | 5,60 |
| Avkastning eget kapital, % | 24 | 29 | | 24 | 23 |
| Soliditet, % | 35 | 34 | | 35 | 35 |
Alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020.
Jämförelser inom parentes avser motsvarande period föregående år om inget annat anges.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
VD-KOMMENTAR
FÖRSTA KVARTALET – Mycket bra inledning på nya året
Marknaden var mycket stark under det första kvartalet och den organiska omsättningsökningen uppgick till 11 procent. Detta i kombination med en fortsatt hög förvärvstakt, god kostnadskontroll samt att våra bolag hanterat prisökningar från leverantörer på ett föredömligt sätt har givit en resultattillväxt på 31 procent med goda marginaler. Till följd av det starka marknadsläget har samtliga affärsområden haft en god utveckling under kvartalet, även med hänsyn taget till överlag lätta jämförelser.
MARKNADSUTVECKLING
Marknadsläget var mycket bra i de flesta kundsegment och geografier. Efterfrågan är delvis förstärkt av rådande läge med global komponentbrist och förlängda ledtider som leder till att många kunder bygger säkerhetslager. Den höga tillväxten skapar också utmaningar, dels i form av en ansträngd försörjningskedja, men också ökade priser på råmaterial och transporter. Försäljningen av insatskomponenter till tillverkningsföretag inom specialfordon och mekanisk industri ökade kraftigt och är tillbaka på samma nivåer som före pandemin. Marknadsläget var fortsatt bra inom vindkraft och elektronik medan läget inom infrastrukturprodukter till om- och utbyggnad av stam- och regionnät samt inom medicinteknik var stabilt. Efterfrågan på eftermarknadsprodukter till tillverkningsindustrin ökade och investeringstakten inom skogs- och sågverksindustrin var fortsatt stark. Den marina sektorn var oförändrat svag medan vi såg en positiv utveckling på el-relaterade produkter från bygg- och installationskunder.
Ur ett geografiskt perspektiv var marknadsläget i Sverige, Danmark och Finland mycket bra och vi såg en positiv trend i Norge. Våra verksamheter utanför Norden, som drabbades hårdast under pandemin, har generellt fått ett betydligt bättre marknadsläge under kvartalet.
FÖRVÄRV
Förvärvsaktiviteten har under inledningen av verksamhetsåret varit hög i samtliga affärsområden. Under kvartalet har vi genomfört fyra förvärv vilka tillför en total årsomsättning om cirka 300 MSEK. Efter kvartalets slut har vi undertecknat avtal om ytterligare fyra förvärv, varav tre har tillträtts. Med en stark balansräkning och en attraktiv pipeline av pågående projekt ser vi goda möjligheter att bibehålla en god förvärvstakt även framgent.
UTBLICK
Vi lämnar ett första kvartal med en mycket bra orderstock och förväntar oss att efterfrågan generellt håller i sig, men att den planar ut på en hög nivå i takt med att de globala försörjningskedjorna stabiliseras. Vi bedömer också att kostnadsnivåerna gradvis kommer att öka i takt med att aktivitetsnivån tilltar bland bolagen. Vår decentraliserade modell, där bolagens handlingskraft och närhet till kunder och leverantörer är helt avgörande, samt att vi har mycket goda positioner inom strukturellt drivna utvecklingsområden, gör att jag känner stor tillförsikt att Addtech kommer att fortsätta skapa lönsam tillväxt även under resterande del av verksamhetsåret.

Niklas Stenberg
VD och koncernchef
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
KONCERNENS UTVECKLING
Försäljningsutveckling
Addtechkoncernens nettoomsättning under perioden ökade med 17 procent till 3 279 MSEK (2 805). Den organiska tillväxten uppgick till 11 procent och den förvärvade tillväxten uppgick till 8 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 2 procent, motsvarande 61 MSEK.
Resultatutveckling
EBITA uppgick för perioden till 402 MSEK (306), vilket innebär en ökning med 31 procent. Rörelseresultatet ökade under perioden med 37 procent till 332 MSEK (243) och rörelsemarginalen uppgick till 10,1 procent (8,7). Finansnettot uppgick till -14 MSEK (-10) och resultatet efter finansiella poster ökade med 37 procent till 318 MSEK (233).
Resultat efter skatt för perioden ökade med 36 procent till 250 MSEK (184) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (21). Resultat per aktie före/efter utspädning för perioden uppgick till 0,90 SEK (0,65). För den senaste tolv månadersperioden uppgick resultat per aktie före/efter utspädning till 2,85 SEK (3,00).

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE
AUTOMATION
Automations nettoomsättning ökade med 13 procent till 657 MSEK (583) och EBITA ökade med 38 procent till 69 MSEK (50).
Marknad
Affärsområdet Automation hade mycket god efterfrågan inom samtliga för affärsområdet viktiga segment såsom verkstadsindustrin, medicinteknik, försvarsindustrin samt data- och telekom. Omsättningen ökade sekventiellt under kvartalet och tillväxten var god även jämfört med föregående år som endast var marginellt negativt påverkat av pandemin. Marknadsläget var gynnsamt på samtliga geografier med starkast återhämtning hos enheterna utanför Norden som drabbades hårdast av nedstängningar föregående år.
COMPONENTS
Components nettoomsättning ökade med 16 procent till 574 MSEK (496) och EBITA ökade med 31 procent till 66 MSEK (50).
Marknad
En mycket stark inledning på året för affärsområdet Components som i stort sett har relevanta jämförelser på totalen då det föregående år fanns en hel del positiva effekter från pandemin som påverkade utfallet. Marknadsläget var mycket bra i Danmark, Finland samt Sverige under kvartalet och utvecklades positivt även i Norge. Efterfrågan var god inom viktiga kundsegment såsom verkstadsindustrin, specialfordon, medicinteknik, vindkraft samt elektronik.
ENERGY
Energys nettoomsättning ökade med 2 procent till 700 MSEK (683) och EBITA ökade med 11 procent till 90 MSEK (81).
Marknad
Ett bra första kvartal för affärsområdet Energy. Marknadsläget inom infrastrukturprodukter till om- och utbyggnad av stam- och regionnät var stabilt på en hög nivå även om leveranser av nya projekt som väntat minskade från mycket höga nivåer. Efterfrågan inom vindkraft var fortsatt god och marknadsläget var gynnsamt för enheterna verksamma inom försäljning av nischade produkter för elkraftsdistribution samt bygg och installation.
INDUSTRIAL PROCESS
Industrial Process nettoomsättning ökade med 23 procent till 823 MSEK (669) och EBITA ökade med 56 procent till 114 MSEK (73).
Marknad
Affärsområdet Industrial Process hade en bra start på nya året, även med hänsyn taget till att stora delar av verksamheten drabbades kraftigt negativt av pandemin under föregående år. Affärsläget var mycket bra inom verkstadsindustrin, specialfordon och processindustrin som helhet. Efterfrågan på projekt inom skogsindustrin var fortsatt god medan det var fortsatt låg aktivitet för bolagen exponerade mot det marina segmentet.
POWER SOLUTIONS
Power Solutions nettoomsättning ökade med 39 procent till 529 MSEK (381) och EBITA ökade med 50 procent till 75 MSEK (50).
Marknad
Första kvartalet innebar en mycket positiv utveckling för affärsområdet Power Solutions totalt sett, även med hänsyn tagen till att stora delar av verksamheten drabbades kraftigt negativt av pandemin under föregående år. Affärsläget för produkter inom specialfordon var mycket bra och efterfrågan fortsatte att öka, medan det var stabilt inom vindkraft. Marknadsläget var gynnsamt för bolagen verksamma inom strömförsörjning samt inom kundanpassade batterilösningar.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION
Lönsamhet, finansiell ställning och kassaflöde
Avkastning på eget kapital uppgick vid periodens utgång till 24 procent (29) och avkastning på sysselsatt kapital till 16 procent (19). Avkastning på rörelsekapital, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 56 procent (54).
Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 35 procent (34). Eget kapital per aktie, exklusive innehav utan bestämmande inflytande, uppgick till 12,60 SEK (11,00). Koncernens nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 2 877 MSEK (2 855) exklusive pensionsskuld om 336 MSEK (328). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån nettoskulden exklusive avsättningar till pensioner uppgick till 0,8 (0,9).
Likvida medel bestående av kassa- och bankmedel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 1 999 MSEK (1 949) per 30 juni 2021.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 208 MSEK (324). Företagsförvärv och avyttringar inklusive reglering av villkorad köpeskilling avseende under tidigare år genomförda förvärv uppgick till 261 MSEK (730). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 14 MSEK (16) och avyttringar av anläggnings-tillgångar uppgick till 3 MSEK (1). Återköp av köpoptioner uppgick till 3 MSEK (0) och lösen av köpoptioner uppgick till 7 MSEK (17).
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till 3 230, vilket kan jämföras med 3 133 vid räkenskapsårets ingång. Under perioden har genomförda förvärv ökat antalet medarbetare med 100. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 3 109.
Aktiestruktur
Aktiekapitalet uppgick vid periodens utgång till 51,1 MSEK.
| Aktieslag | Antal aktier | Antal röster | Andel i % av kapital | Andel i % av röster |
|---|---|---|---|---|
| A-aktie, 10 röster per aktie | 12 885 744 | 128 857 440 | 4,7% | 33,1% |
| B-aktie, 1 röst per aktie | 259 908 240 | 259 908 240 | 95,3% | 66,9% |
| Totalt antal aktier före återköp | 272 793 984 | 388 765 680 | 100,0% | 100,0% |
| Varav återköpta B-aktier | -3 451 272 | 1,3% | 0,9% | |
| Totalt antal aktier efter återköp | 269 342 712 |
Addtech har tre utestående köpoptionsprogram om totalt 3 400 000 aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier medför en utspädningseffekt på cirka 0,4 procent under den senaste tolvmånadersperioden. Addtechs eget innehav av aktier matchar fullt ut behovet i de utestående köpoptionsprogrammen.
| Utestående program | Antal optioner | Motsvarande antal aktier | Andel av tot. aktier | Lösenkurs per option | Lösenkurs per aktie | Lösenperiod |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020/2024 | 250 000 | 1 000 000 | 0,4% | 538,10 | 134,53 | 4 sep 2023 - 5 jun 2024 |
| 2019/2023 | 300 000 | 1 200 000 | 0,4% | 321,80 | 80,45 | 5 sep 2022 - 2 jun 2023 |
| 2018/2022 | 300 000 | 1 200 000 | 0,4% | 232,90 | 58,23 | 6 sep 2021 - 3 jun 2022 |
| Totalt | 850 000 | 3 400 000 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Förvärv och avyttring
Den 1 april förvärvades ESi Controls Ltd., Storbritannien, till affärsområdet Power Solutions. ESi (Energy Saving Innovative) Controls är baserade i England och utvecklar och levererar energieffektiva system för styrning av uppvärmning och applikationer för smarta hus. ESi Controls Ltd. omsätter cirka 8 MGBP och har 15 anställda.
Den 1 april förvärvades Hydro-Material Oy, Finland, till affärsområdet Components. Hydro-Material levererar hydrauliklösningar och kylsystem till främst marknadssegmenten specialfordon och tillverkningsindustrin. Hydro-Material Oy omsätter cirka 5 MEUR och har 5 anställda.
Den 3 maj förvärvades IETV Elektroteknik AB, Sverige, till affärsområdet Energy. IETV Elektroteknik AB är ett kunskapsföretag som erbjuder kvalificerade tjänster inom kraftförsörjning till järnväg, vattenkraft och industri. IETV Elektroteknik AB har 38 anställda och en årsomsättning på cirka 80 MSEK.
Den 11 maj förvärvades AVT Industriteknik AB, Sverige, till affärsområdet Automation. AVT designar och tillverkar automationslösningar främst riktade mot tillverknings-, läkemedels- och fordonsindustrin. Lösningarna omfattar elektrisk och mekanisk konstruktion, programmering av PLC och industrirobotar, vision-system, montage och service. Bolaget har 42 anställda och omsätter cirka 70 MSEK.
De från och med räkenskapsåret 2020/2021 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande:
| Förvärv 2020/2021 | Tillträde | Nettoomsättning, MSEK* | Antal anställda* | Affärsområde |
|---|---|---|---|---|
| Elkome Group Oy, Finland | April, 2020 | 85 | 38 | Automation |
| Peter Andersson AB, Sverige | April, 2020 | 30 | 9 | Energy |
| Valutec Group AB, Sverige | April, 2020 | 350 | 45 | Industrial Process |
| Fluidcontrol Oy, Finland | September, 2020 | 41 | 20 | Components |
| Kaptas Oy, Finland | September, 2020 | 41 | 27 | Automation |
| Elsystem i Perstorp AB, Sverige | September, 2020 | 40 | 18 | Automation |
| Martin Bruusgaard AS, Norge | September, 2020 | 108 | 30 | Industrial Process |
| Satco Komponent AB, Sverige | Oktober, 2020 | 18 | 2 | Components |
| Skyltar & Märken Gruppen AB, Sverige | Oktober, 2020 | 60 | 23 | Energy |
| OF-Beteiligungs AG, Schweiz | December, 2020 | 170 | 35 | Power Solutions |
| Powernor AS, Norge | Januari, 2021 | 35 | 6 | Power Solutions |
| Synective Labs AB, Sverige | Januari, 2021 | 30 | 27 | Automation |
| Impact Air Systems Ltd. och Impact Technical Services Ltd., Storbritannien | Januari, 2021 | 95 | 33 | Industrial Process |
| Fairfield Trading Company Ltd., Storbritannien | Mars, 2021 | 37 | 8 | Power Solutions |
| Förvärv 2021/2022 | Tillträde | Nettoomsättning, MSEK* | Antal anställda* | Affärsområde |
| ESi Controls Ltd., Storbritannien | April, 2021 | 95 | 15 | Power Solutions |
| Hydro-Material Oy, Finland | April, 2021 | 50 | 5 | Components |
| IETV Elektroteknik AB, Sverige | Maj, 2021 | 80 | 38 | Energy |
| AVT Industriteknik AB, Sverige | Maj, 2021 | 70 | 42 | Automation |
| EK Power Solutions AB, Sverige | Juli, 2021 | 40 | 25 | Components |
| KZ moder AB, Sverige | Juli, 2021 | 100 | 29 | Industrial Process |
| Finnchain Oy, Finland | Juli, 2021 | 70 | 20 | Industrial Process |
| Tritech Solutions AB, Sverige | Augusti, 2021 | 60 | 8 | Automation |
- Avser bedömd situation på helårsbasis vid förvärvstidpunkten.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Om samtliga förvärv med tillträde under perioden hade genomförts 1 april 2021 skulle de uppskattningsvis ha påverkat koncernens nettoomsättning med 75 MSEK, rörelseresultat med 9 MSEK och periodens resultat efter skatt med 7 MSEK.
Addtech använder vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad köpeskilling. Utfallet av villkorade köpeskillingar är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen och har en fastställd maxnivå. Av ännu ej utbetalda villkorade köpeskillingar för förvärv under perioden uppgår diskonterat värde till 53 MSEK. De villkorade köpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 64 MSEK.
Transaktionskostnader för förvärv med tillträde under perioden uppgår till 3 MSEK (3) och redovisas i posten försäljningskostnader.
Omvärdering av villkorade köpeskillingar har netto påverkat perioden negativt med 4 MSEK (0). Resultateffekten redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.
De tillgångar och skulder som ingick i periodens förvärv uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:
| MSEK | Redovisat värde vid förvärvstidpunkten | Anpassning till verkligt värde | Verkligt värde |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | - | 140 | 140 |
| Övriga anläggningstillgångar | 3 | - | 3 |
| Varulager | 54 | - | 54 |
| Övriga omsättningstillgångar | 151 | - | 151 |
| Uppskjuten skatteskuld/skattefordran | -2 | -28 | -30 |
| Övriga skulder | -85 | - | -85 |
| Förvärvade nettotillgångar | 121 | 112 | 233 |
| Goodwill 1) | 140 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande 2) | - | ||
| Köpeskilling 3) | 373 | ||
| Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet | -71 | ||
| Avgår ej utbetald köpeskilling | -102 | ||
| Påverkan på koncernens likvida medel | 200 |
1) Goodwill motiveras av förväntad framtida försäljningsutveckling och lönsamhet samt den personal som ingår i de förvärvade bolagen.
2) Innehav utan bestämmande inflytande har redovisats till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill.
3) Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärvet.
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning under perioden uppgick till 16 MSEK (18) och resultatet efter finansiella poster uppgick till -5 MSEK (4). Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets finansiella nettotillgångar uppgick vid periodens utgång till 39 MSEK (-346).
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS såsom de antagits av EU med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i senaste årsredovisningen har tillämpats för delårsrapporten. De nya och reviderade IFRS-standarder och IFRIC-uttalanden, med tillämpning från räkenskapsår 2021/2022, har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
Statliga stöd
De statliga stöd som erhållits eller kommer att erhållas till följd av Covid-19 pandemin redovisas mot resultatet när det är rimligt säkert att villkor för att erhålla stödet uppfyllts eller kommer att uppfyllas. Stöden redovisas under övriga intäkter eller som en minskning av personalkostnader.
Alternativa nyckeltal
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner och avstämningstabeller av de nyckeltal som Addtech använder se sid 17-20.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Addtechs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Addtech styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombination med strukturförändringar och konkurrenssituationen.
För mer information hänvisas till avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer i förvaltningsberättelsen (sid 58-60) i årsredovisningen 2020/2021.
Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner mellan Addtech och närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat har ägt rum under perioden.
Säsongseffekter
Addtechs försäljning av högteknologiska produkter och lösningar inom tillverkande industri och infrastruktur har ingen väsentlig säsongsvariation. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och investeringsvilja kan dock variera mellan kvartalen.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Händelser efter periodens utgång
Den 1 juli förvärvades EK Power Solutions AB, Sverige, till affärsområdet Components. EK Power har en ledande position inom utveckling av kraftelektronik och elmotorstyrning. Kunderna är huvudsakligen högteknologiska OEM-kunder i främst Norden såsom maskinbyggare, specialfordon och försvar. Bolaget har 25 anställda och omsätter cirka 40 MSEK.
Den 1 juli förvärvades KZ moder AB ("KZ-gruppen"), Sverige, till affärsområdet Industrial Process. KZ-gruppen är en ledande leverantör av komponenter, utrustning och lösningar för vattennätet samt rening av vatten och avloppsvatten, vilket minskar vattenläckage och odebiterad vattenförsörjning och kontrollerar dricksvattenkvaliteten. KZ-gruppen har 29 anställda och omsätter cirka 100 MSEK.
Den 5 juli förvärvades Finnchain Oy, Finland, till affärsområdet Industrial Process. Finnchain är marknadsledande inom design, tillverkning och leverans av kedjedrivna slamtransportsystem som optimerar rengöring av avloppsvatten och avsaltning av havsvatten. Finnchain har 20 anställda och omsätter cirka 7 MEUR.
Den 7 juli tecknades avtal om förvärv av Tritech Solutions AB, Sverige, till affärsområdet Automation. Tritech Solutions levererar kundanpassade inbyggda datorsystem främst riktade till OEM-kunder inom industriautomation, medicinteknik, telekommunikation och transport. Bolaget har 8 anställda och omsätter cirka 60 MSEK. Tillträde beräknas ske i augusti 2021.
Preliminära förvärvsanalyser för dessa förvärv har ännu inte upprättats.
Stockholm den 16 juli 2021
Niklas Stenberg
VD och koncernchef
Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.
ÖVRIG INFORMATION
Offentliggörande
Denna information är sådan information som Addtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 16 juli 2021 kl. 08.15 CET.
Finansiell kalender
2021-08-26 Årsstämma 2021 kommer att hållas på IVA, Grev Turegatan 16, Stockholm kl 14.00
2021-10-28 Delårsrapport 1 april - 30 september 2021
2022-02-08 Delårsrapport 1 april - 31 december 2021
2022-05-17 Bokslutskommuniké 1 april 2021 - 31 mars 2022
För ytterligare information kontakta
Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00
Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473
AFFÄRSOMRÄDEN
| Nettoomsättning per affärsområde | 2021/2022 | 2020/2021 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Automation | 657 | 614 | 625 | 562 | 583 | |
| Components | 574 | 534 | 498 | 487 | 496 | |
| Energy | 700 | 593 | 657 | 633 | 683 | |
| Industrial Process | 823 | 729 | 707 | 680 | 669 | |
| Power Solutions | 529 | 462 | 398 | 365 | 381 | |
| Koncernposter | -4 | -5 | -4 | -4 | -7 | |
| Addtechkoncernen | 3 279 | 2 927 | 2 881 | 2 723 | 2 805 | |
| EBITA per affärsområde | 2021/2022 | 2020/2021 | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Automation | 69 | 77 | 58 | 60 | 50 | |
| Components | 66 | 59 | 37 | 50 | 50 | |
| Energy | 90 | 82 | 87 | 79 | 81 | |
| Industrial Process | 114 | 52 | 86 | 77 | 73 | |
| Power Solutions | 75 | 63 | 50 | 46 | 50 | |
| Koncernposter | -12 | 2 | -14 | -6 | 2 | |
| EBITA | 402 | 335 | 304 | 306 | 306 | |
| Avskr. på immateriella A.T. | -70 | -69 | -66 | -64 | -63 | |
| - varav förvärv | -67 | -64 | -62 | -61 | -60 | |
| Rörelseresultat | 332 | 266 | 238 | 242 | 243 | |
| Nettoomsättning | 3 månader | Rullande 12 månader | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- | ||
| MSEK | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | ||
| Automation | 657 | 583 | 2 458 | 2 384 | ||
| Components | 574 | 496 | 2 093 | 2 015 | ||
| Energy | 700 | 683 | 2 583 | 2 566 | ||
| Industrial Process | 823 | 669 | 2 939 | 2 785 | ||
| Power Solutions | 529 | 381 | 1 754 | 1 606 | ||
| Koncernposter | -4 | -7 | -17 | -20 | ||
| Addtechkoncernen | 3 279 | 2 805 | 11 810 | 11 336 | ||
| EBITA och EBITA-marginal | 3 månader | Rullande 12 månader | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | ||||
| MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | |
| Automation | 69 | 10,4 | 50 | 8,5 | 264 | 10,7 |
| Components | 66 | 11,5 | 50 | 10,2 | 212 | 10,1 |
| Energy | 90 | 12,9 | 81 | 11,9 | 338 | 13,1 |
| Industrial Process | 114 | 13,8 | 73 | 10,9 | 329 | 11,2 |
| Power Solutions | 75 | 14,2 | 50 | 13,1 | 234 | 13,3 |
| Koncernposter | -12 | 2 | -30 | |||
| EBITA | 402 | 12,3 | 306 | 10,9 | 1 347 | 11,4 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -70 | -63 | -269 | |||
| - varav förvärv | -67 | -60 | -254 | |||
| Rörelseresultat | 332 | 10,1 | 243 | 8,7 | 1 078 | 9,1 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
INTÄKTERNAS FÖRDELNING
| Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist | 3 månader | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | |||||||
| MSEK | Automation | Components | Energy | Industrial Process | Power Solutions | Koncernposter | Addtech koncernen |
| Sverige | 204 | 218 | 236 | 309 | 270 | -1 | 1 236 |
| Danmark | 154 | 156 | 175 | 102 | 30 | -2 | 615 |
| Finland | 104 | 135 | 57 | 147 | 33 | 0 | 476 |
| Norge | 54 | 53 | 149 | 128 | 29 | -1 | 412 |
| Övriga Europa | 134 | 7 | 73 | 113 | 137 | 0 | 464 |
| Övriga länder | 7 | 5 | 10 | 24 | 30 | 0 | 76 |
| Total | 657 | 574 | 700 | 823 | 529 | -4 | 3 279 |
| Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist | 3 månader | ||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 30 jun 2020 | |||||||
| MSEK | Automation | Components | Energy | Industrial Process | Power Solutions | Koncernposter | Addtech koncernen |
| Sverige | 158 | 201 | 237 | 232 | 238 | -4 | 1 062 |
| Danmark | 141 | 130 | 147 | 119 | 23 | -3 | 557 |
| Finland | 93 | 106 | 63 | 140 | 29 | 0 | 431 |
| Norge | 63 | 48 | 169 | 100 | 26 | 0 | 406 |
| Övriga Europa | 121 | 5 | 56 | 44 | 50 | - | 276 |
| Övriga länder | 7 | 6 | 11 | 34 | 15 | 0 | 73 |
| Total | 583 | 496 | 683 | 669 | 381 | -7 | 2 805 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | 3 månader | Rullande 12 månader | ||
|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | |
| Nettoomsättning | 3 279 | 2 805 | 11 810 | 11 336 |
| Kostnad för sålda varor | -2 275 | -1 959 | -8 179 | -7 863 |
| Bruttoresultat | 1 004 | 846 | 3 631 | 3 473 |
| Försäljningskostnader | -501 | -447 | -1 897 | -1 843 |
| Administrationskostnader | -175 | -150 | -662 | -637 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 4 | -6 | 6 | -4 |
| Rörelseresultat | 332 | 243 | 1 078 | 989 |
| - i % av nettoomsättning | 10,1 | 8,7 | 9,1 | 8,7 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -14 | -10 | -56 | -52 |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 233 | 1 022 | 937 |
| - i % av nettoomsättning | 9,7 | 8,3 | 8,7 | 8,3 |
| Skatt | -68 | -49 | -227 | -208 |
| Periodens resultat | 250 | 184 | 795 | 729 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 243 | 179 | 770 | 706 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 7 | 5 | 25 | 23 |
| Resultat efter skatt per aktie före utspädning, SEK | 0,90 | 0,65 | 2,85 | 2,60 |
| Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, SEK | 0,90 | 0,65 | 2,85 | 2,60 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 | 269 291 | 268 789 | 269 176 | 269 051 |
| Antal aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 | 269 343 | 269 022 | 269 343 | 269 275 |
Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.
KONCERNENS TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| MSEK | 3 månader | Rullande 12 månader | ||
|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | |
| Periodens resultat | 250 | 184 | 795 | 729 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||
| Kassaflödessäkringar | -2 | -1 | -4 | -3 |
| Periodens omräkningsdifferenser | -74 | -158 | -58 | -142 |
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen | ||||
| Aktuariella effekter av nettopensionsförpliktelsen | - | - | 15 | 15 |
| Övrigt totalresultat | -76 | -159 | -47 | -130 |
| Periodens totalresultat | 174 | 25 | 748 | 599 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 168 | 23 | 725 | 580 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 6 | 2 | 23 | 19 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2021 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 2 845 | 2 442 | 2 727 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1 827 | 1 673 | 1 769 |
| Materiella anläggningstillgångar | 957 | 900 | 1 008 |
| Övriga anläggningstillgångar | 59 | 61 | 60 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 688 | 5 076 | 5 564 |
| Varulager | 1 878 | 1 765 | 1 661 |
| Kortfristiga fordringar | 2 351 | 2 020 | 2 161 |
| Likvida medel | 524 | 453 | 420 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 753 | 4 238 | 4 242 |
| Summa tillgångar | 10 441 | 9 314 | 9 806 |
| Eget kapital | 3 627 | 3 150 | 3 450 |
| Räntebärande avsättningar | 336 | 328 | 336 |
| Icke räntebärande avsättningar | 398 | 371 | 388 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 2 228 | 1 972 | 2 056 |
| Icke räntebärande långfristiga skulder | 8 | 4 | 9 |
| Summa långfristiga skulder | 2 970 | 2 675 | 2 789 |
| Icke räntebärande avsättningar | 54 | 52 | 56 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 1 173 | 1 336 | 1 162 |
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | 2 617 | 2 101 | 2 349 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 844 | 3 489 | 3 567 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 441 | 9 314 | 9 806 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| MSEK | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2021 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 3 450 | 3 076 | 3 076 |
| Inlösta, utfärdade och återköpta optioner | 4 | 17 | 25 |
| Utdelning, ordinarie | - | - | -269 |
| Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | -1 | - | -4 |
| Förändring innehav utan bestämmande inflytande | - | 130 | 158 |
| Optionsskuld, förvärv | - | -98 | -135 |
| Periodens totalresultat | 174 | 25 | 599 |
| Utgående balans | 3 627 | 3 150 | 3 450 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| MSEK | 3 månader | Rullande 12 månader | ||
|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 233 | 1 022 | 937 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 131 | 129 | 553 | 551 |
| Betald inkomstskatt | -77 | -60 | -337 | -320 |
| Förändringar i rörelsekapital | -164 | 22 | 149 | 335 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 208 | 324 | 1 387 | 1 503 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -11 | -15 | -75 | -79 |
| Företagsförvärv och avyttringar | -261 | -730 | -750 | -1 219 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -272 | -745 | -825 | -1 298 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -269 | -269 |
| Återköp av egna aktier/förändring av optioner | 4 | 17 | 12 | 25 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 178 | 513 | -229 | 106 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 182 | 530 | -486 | -138 |
| Periodens kassaflöde | 118 | 109 | 76 | 67 |
| Likvida medel vid periodens ingång | 420 | 363 | 453 | 363 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -14 | -19 | -5 | -10 |
| Likvida medel vid periodens slut | 524 | 453 | 524 | 420 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
| MSEK | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Redovisat värde | Nivå 2 | Nivå 3 | Redovisat värde | Nivå 2 | Nivå 3 | |
| Derivat - verkligt värde, säkringsinstrument | 0 | 0 | - | 2 | 2 | - |
| Derivat - verkligt värde via resultatet | 4 | 4 | - | 2 | 2 | - |
| Summa finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå | 4 | 4 | - | 4 | 4 | - |
| Derivat - verkligt värde, säkringsinstrument | 6 | 6 | - | 3 | 3 | - |
| Derivat - verkligt värde via resultatet | 6 | 6 | - | 4 | 4 | - |
| Villkorade köpeskillingar - verkligt värde via resultatet | 264 | - | 264 | 267 | - | 267 |
| Summa finansiella skulder till verkligt värde per nivå | 276 | 12 | 264 | 274 | 7 | 267 |
Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.
För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1.
Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori.
För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2.
För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.
För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.
| Villkorade köpeskillingar | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 267 | 151 |
| Årets förvärv | 53 | 170 |
| Återförda via resultaträkningen | 4 | 9 |
| Utbetalda köpeskillingar | -60 | -64 |
| Räntekostnader | 2 | 9 |
| Valutakursdifferenser | -2 | -8 |
| Utgående balans | 264 | 267 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
NYCKELTAL
| 12 månader t.o.m. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 11 810 | 11 336 | 11 606 | 11 735 | 10 148 |
| EBITDA, MSEK | 1 601 | 1 501 | 1 557 | 1 579 | 1 137 |
| EBITA, MSEK | 1 347 | 1 251 | 1 329 | 1 364 | 1 085 |
| EBITA-Marginal, % | 11,4 | 11,0 | 11,5 | 11,6 | 10,7 |
| Rörelseresultat, MSEK | 1 078 | 989 | 1 112 | 1 161 | 910 |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 8,7 | 9,6 | 9,9 | 9,0 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 1 022 | 937 | 1 052 | 1 105 | 865 |
| Periodens resultat, MSEK | 795 | 729 | 831 | 873 | 672 |
| Rörelsekapital | 2 395 | 2 416 | 2 448 | 2 415 | 2 029 |
| Avkastning rörelsekapital (R/RK), % | 56 | 52 | 54 | 56 | 53 |
| Avkastning eget kapital, % | 24 | 23 | 29 | 32 | 29 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 16 | 15 | 19 | 21 | 21 |
| Soliditet, % | 35 | 35 | 34 | 36 | 36 |
| Finansiell nettoskuld, MSEK | 3 213 | 3 134 | 3 183 | 2 585 | 1 960 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,9 | 0,9 | 1,0 | 0,8 | 0,8 |
| Finansiell nettoskuld/EBITDA, ggr | 2,0 | 2,1 | 2,0 | 1,6 | 1,7 |
| Nettoskuld exkl. pensioner, MSEK | 2 877 | 2 798 | 2 855 | 2 253 | 1 700 |
| Nettoskuldssättningsgrad, exkl. pensioner, ggr | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,7 | 0,7 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 17,4 | 15,8 | 18,7 | 20,5 | 22,1 |
| Medelantal anställda | 3 109 | 3 068 | 2 959 | 2 913 | 2 590 |
| Antal anställda vid periodens slut | 3 230 | 3 133 | 3 022 | 2 981 | 2 759 |
NYCKELTAL PER AKTIE
| SEK | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | |
| Resultat per aktie före utspädning | 2,85 | 2,60 | 3,00 | 3,20 | 2,45 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 2,85 | 2,60 | 3,00 | 3,20 | 2,45 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie | 5,15 | 5,60 | 4,40 | 4,15 | 1,95 |
| Eget kapital per aktie | 12,60 | 11,95 | 11,00 | 11,25 | 9,20 |
| Aktiekurs vid periodens slut | 142,00 | 130,00 | 93,60 | 61,13 | 48,25 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 | 269 176 | 269 051 | 268 578 | 268 493 | 268 187 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp justerat för utspädning, '000 | 270 192 | 269 969 | 269 213 | 269 200 | 268 755 |
| Antal utestående aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 | 269 343 | 269 275 | 269 022 | 268 594 | 268 228 |
Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.
För nyckeltalsdefinitioner, se sidan 17-19.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| MSEK | 3 månader | Rullande 12 månader | ||
|---|---|---|---|---|
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | |
| Nettoomsättning | 16 | 18 | 56 | 58 |
| Administrationskostnader | -23 | -16 | -80 | -73 |
| Rörelseresultat | -7 | 2 | -24 | -15 |
| Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 393 | 393 |
| Resultat efter finansiella poster | -5 | 4 | 369 | 378 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 260 | 260 |
| Resultat före skatt | -5 | 4 | 629 | 638 |
| Skatt | 1 | -1 | -50 | -52 |
| Periodens resultat | -4 | 3 | 579 | 586 |
| Periodens totalresultat | -4 | 3 | 579 | 586 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| MSEK | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2021 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 394 | 3 679 | 4 243 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 395 | 3 680 | 4 244 |
| Kortfristiga fordringar | 528 | 466 | 819 |
| Kassa och bank | - | 3 | - |
| Summa omsättningstillgångar | 528 | 469 | 819 |
| Summa tillgångar | 4 923 | 4 149 | 5 063 |
| Bundet eget kapital | 69 | 69 | 69 |
| Fritt eget kapital | 779 | 457 | 779 |
| Summa eget kapital | 848 | 526 | 848 |
| Obeskattade reserver | 211 | 131 | 211 |
| Avsättningar | 13 | 15 | 14 |
| Långfristiga skulder | 1 846 | 1 462 | 1 618 |
| Kortfristiga skulder | 2 005 | 2 015 | 2 372 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 923 | 4 149 | 5 063 |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
DEFINITIONER
Avkastning på eget kapital¹²
Resultat efter skatt dividerat med eget kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.
Avkastning på eget kapital mäter ur ett ägarperspektiv den avkastningen som ges på ägarnas investerade kapital.
Avkastning på rörelsekapital (R/RK)¹
EBITA dividerat med rörelsekapital.
R/RK används för att analysera lönsamhet och är ett mått som premierar högt EBITA resultat och lågt rörelsekapitalbehov, se avstämningstabell på sida 20.
Avkastning på sysselsatt kapital¹
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av sysselsatt kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.
Avkastning på sysselsatt kapital visar koncernens lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital, se avstämningstabell på sida 20.
EBITA¹
Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.
EBITA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.
EBITA-marginal¹
EBITA i procent av nettoomsättningen.
EBITA-marginal används för att visa den löpande verksamhetens lönsamhetsgrad.
EBITDA¹
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.
Eget kapital per aktie¹
Eget kapital dividerat med antal utestående aktier på balansdagen.
Måttet mäter hur mycket eget kapital som är hänförligt till respektive aktie och presenteras för att underlätta investerares analyser och beslut.
Finansiell nettoskuld¹
Nettot av räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel.
Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen, analysera koncernens skuldsättning samt dess förmåga att återbetala sina skulder med likvida medel genererade från koncernens löpande verksamhet om samtliga skulder förföll idag och eventuell nödvändig återfinansiering.
Finansiell nettoskuld/EBITDA¹
Den finansiella nettoskulden dividerat med EBITDA.
Finansiell nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenererande resultat i rörelsen, det vill säga ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används allmänt av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdigheten.
Finansnetto¹
Finansiella intäkter minus finansiella kostnader.
Används för att beskriva utvecklingen av koncernens finansiella aktiviteter.
Förvärvad tillväxt¹
Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till rörelseförvärv jämfört med samma period föregående år.
Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, avyttringar samt valutakurseffekter, se avstämningstabell på sida 20.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie¹
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp. Måttet används för att investerare enkelt ska kunna analysera hur stort överskott från den löpande verksamheten som genereras per aktie.
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar¹
Investeringar i anläggningstillgångar minus försäljningar av anläggningstillgångar.
Måttet används för att analysera koncernens investeringar i förnyelse och utveckling av materiella anläggningstillgångar.
Nettoskuld exklusive pensioner¹
Nettot av räntebärande skulder och avsättningar exklusive pensioner minus likvida medel.
Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 20.
Nettoskuldsättningsgrad, exklusive pensioner¹²
Nettoskuld exklusive pensioner dividerat med eget kapital.
Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 20.
Organisk tillväxt¹
Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.
Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud och pris för liknande produkter mellan olika perioder, se avstämningstabell på sida 20.
Resultat efter finansiella poster¹
Periodens resultat före skatt.
Används för att analysera verksamhetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.
Resultat per aktie
Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal aktier under perioden.
Resultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier, justerat för tillkommande antal aktier vid nyttjande av utestående optioner.
Räntetäckningsgrad¹
Resultat efter finansnetto plus räntekostnader och bankavgifter dividerat med räntekostnader och bankavgifter.
Nyckeltalet mäter koncernens kapacitet att via sin verksamhet och finansiella intäkter generera ett tillräckligt stort överskott för att täcka sina finansiella kostnader, se avstämningstabell på sida 20.
Rörelsekapital¹
Rörelsekapital (RK) mäts genom ett årsgenomsnitt definierat som varulager plus kundfordringar minus leverantörsskulder.
Rörelsekapital används för att analysera hur mycket rörelsekapital som är bundet i verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.
Rörelsemarginal¹
Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
Måttet används för att ange hur stor andel i procent av omsättningen som blir kvar för att täcka räntor och skatt samt ge vinst, efter att företagets kostnader har betalats.
Rörelseresultat¹
Rörelseintäkter minus rörelsekostnader.
Används för att beskriva koncernens resultat före räntor och skatter.
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Skuldsättningsgrad¹²
Finansiell nettoskuld dividerat med eget kapital.
Ett mått som används för att analysera finansiell risk.
Soliditet¹²
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.
Sysselsatt kapital¹
Balansomslutning minus icke räntebärande skulder och avsättningar.
Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som lånats ut av företagets ägare eller som har lånats ut av långivare, se avstämningstabell på sida 20.
Utestående antal aktier
Totalt antal aktier reducerat med av bolaget återköpta egna aktier.
¹Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer.
²Minoriteten ingår i eget kapital när nyckeltalen beräknas.
19
AVSTÄMNINGSTABELLER ALTERNATIVA NYCKELTAL
| EBITA och EBITDA
Koncernen, MSEK | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 |
| Rörelseresultat enligt kvartalsrapporten | 1 078 | 989 | 1 112 | 1 161 | 910 |
| Avskrivningar, immateriella anläggningstillgångar (+) | 269 | 262 | 217 | 203 | 175 |
| EBITA | 1 347 | 1 251 | 1 329 | 1 364 | 1 085 |
| Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar (+) | 254 | 250 | 228 | 215 | 52 |
| EBITDA | 1 601 | 1 501 | 1 557 | 1 579 | 1 137 |
| Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK) | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 |
| EBITA (rullande 12 månader) | 1 347 | 1 251 | 1 329 | 1 364 | 1 085 |
| Varulager, årsgenomsnitt (+) | 1 746 | 1 722 | 1 643 | 1 594 | 1 304 |
| Kundfordring, årsgenomsnitt (+) | 1 773 | 1 756 | 1 843 | 1 854 | 1 542 |
| Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) | 1 124 | 1 062 | 1 038 | 1 033 | 817 |
| Rörelsekapital (årsgenomsnitt) | 2 395 | 2 416 | 2 448 | 2 415 | 2 029 |
| Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) | 56% | 52% | 54% | 56% | 53% |
| Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt
Koncernen | 3 månader | | | | 12 månader | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2021 | | 30 jun 2020 | | 30 jun 2021 | | 31 mar 2021 |
| Förvärvad tillväxt (MSEK,%) | 225 | (8%) | 130 | (4%) | 904 | (8%) | 809 |
| Organisk tillväxt (MSEK,%) | 313 | (11%) | -212 | (-7%) | -381 | (-3%) | -906 |
| Avyttringar (MSEK,%) | -3 | (0%) | -1 | (0%) | -6 | (0%) | -4 |
| Valutakurseffekter (MSEK,%) | -61 | (-2%) | -46 | (-1%) | -313 | (-3%) | -298 |
| Total tillväxt (MSEK,%) | 474 | (17%) | -129 | (-4%) | 204 | (2%) | -399 |
| Räntetäckningsgrad
Koncernen | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 1 022 | 937 | 1 052 | 1 105 | 865 |
| Räntekostnader och bankavgifter, MSEK (+) | 62 | 63 | 60 | 57 | 41 |
| Total | 1 084 | 1 000 | 1 112 | 1 162 | 906 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 17,4 | 15,8 | 18,7 | 20,5 | 22,1 |
| Nettoskuld exkl. pensioner och nettoskuldsättningsgrad exkl. pensioner
Koncernen | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 |
| Finansiell nettoskuld, MSEK | 3 213 | 3 134 | 3 183 | 2 585 | 1 960 |
| Pensioner, MSEK (-) | -336 | -336 | -328 | -332 | -260 |
| Nettoskuld exklusive pensioner, MSEK | 2 877 | 2 798 | 2 855 | 2 253 | 1 700 |
| Eget kapital, MSEK | 3 627 | 3 450 | 3 150 | 3 076 | 2 520 |
| Nettoskuldsättningsgrad exklusive pensioner, ggr | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,7 | 0,7 |
| Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 30 jun 2021 | 31 mar 2021 | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 022 | 937 | 1 052 | 1 105 | 865 |
| Finansiella kostnader (+) | 98 | 93 | 82 | 79 | 62 |
| Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader | 1 120 | 1 030 | 1 134 | 1 184 | 927 |
| Balansomslutning, årsgenomsnitt (+) | 9 696 | 9 309 | 8 380 | 7 926 | 6 324 |
| Icke räntebärande skulder, årsgenomsnitt (-) | -2 247 | -2 153 | -1 995 | -1 947 | -1 604 |
| Icke räntebärande avsättningar, årsgenomsnitt (-) | -437 | -413 | -383 | -379 | -378 |
| Sysselsatt kapital | 7 012 | 6 743 | 6 002 | 5 600 | 4 342 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 16% | 15% | 19% | 21% | 21% |
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021
Ledande tekniklösningar för en hållbar framtid
Detta är Addtech
Addtech är en svensk, börsnoterad tekniklösningskoncern som förenar det lilla bolagets flexibilitet och snabbhet med det stora bolagets resurser. Vi förvärvar, äger och utvecklar självständiga dotterbolag som säljer olika högteknologiska produkter och lösningar till kunder inom framför allt industri och infrastruktur. Med djup kompetens inom en rad olika nischer skapar våra dotterbolag tekniska, ekonomiska och hållbara mervärden för både kunder och leverantörer, och bidrar på så sätt till ökad effektivitet och konkurrenskraft för alla parter. Idag har vi cirka 140 bolag i 20 länder, och en lång historik av uthållig, lönsam tillväxt.
Vår vision
Vi ska vara ledande inom värdeskapande tekniklösningar för en hållbar framtid och uppfattas som den mest kompetenta och långsiktiga samarbetspartnern av våra kunder, leverantörer och medarbetare.
Affärsidén i korthet
Addtech erbjuder högteknologiska produkter och lösningar till företag inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde genom att vara en kompetent och affärsmässig samarbetspartner för kunder och tillverkare.
Vi driver aktieägarvärde genom:
- de 140 dotterbolagen och deras förmåga att skapa vinsttillväxt
- bolagsstyrning som får bolagen att nå ännu bättre resultat och utveckling
- förvärv som tillför nya medarbetare, kunder och leverantörer
ADDTECH AB (PUBL.) Org.nr: 556302-9726, Box 5112, 102 43 Stockholm, Besöksadress: Birger Jarlsgatan 43 Tel: +46 8 470 49 00, [email protected]
ADDTECH
ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2021