Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Addtech AB Interim / Quarterly Report 2020

May 18, 2021

7327_10-k_2021-05-18_03596db5-3dcb-4ebc-a9fd-870ed92f60b3.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

ADDTECH

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 - 31 MARS 2021

FJÄRDE KVARTALET (1 JANUARI - 31 MARS 2021)

  • Nettoomsättningen uppgick till 2 927 MSEK (3 038).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) uppgick till 335 MSEK (407) motsvarande en EBITA-marginal om 11,4 procent (13,4).
  • Rörelseresultatet uppgick till 266 MSEK (352) motsvarande en rörelsemarginal om 9,1 procent (11,6).
  • Resultat efter skatt uppgick till 190 MSEK (265) och resultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 0,65 SEK (0,95).

HELÅR (1 APRIL 2020 - 31 MARS 2021)

  • Nettoomsättningen uppgick till 11 336 MSEK (11 735).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) uppgick till 1 251 MSEK (1 364) motsvarande en EBITA-marginal om 11,0 procent (11,6).
  • Rörelseresultatet uppgick till 989 MSEK (1 161) motsvarande en rörelsemarginal om 8,7 procent (9,9).
  • Resultat efter skatt uppgick till 729 MSEK (873) och resultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 2,60 SEK (3,20).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 52 procent (56).
  • Avkastning på eget kapital uppgick till 23 procent (32) och soliditeten uppgick till 35 procent (36).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 1 503 MSEK (1 117). Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie uppgick till 5,60 (4,15).
  • Under året har vi genomfört 14 förvärv samt tillträtt ytterligare fyra efter räkenskapsårets utgång. Totalt medför detta en total årsomsättning om cirka 1 450 MSEK.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 1,20 SEK (1,00) per aktie.
Konzernen i sammandrag 3 månader Rullande 12 månader
Belopp i MSEK 31 mar 2021 31 mar 2020 Δ 31 mar 2021 31 mar 2020 Δ
Nettoomsättning 2 927 3 038 -4% 11 336 11 735 -3%
EBITA 335 407 -18% 1 251 1 364 -8%
EBITA-marginal % 11,4 13,4 11,0 11,6
Resultat efter finansiella poster 251 333 -24% 937 1 105 -15%
Periodens resultat 190 265 -28% 729 873 -17%
Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,65 0,95 -32% 2,60 3,20 -19%
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 0,65 0,95 -32% 2,60 3,20 -19%
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK - - 5,60 4,15
Avkastning eget kapital, % 23 32 23 32
Soliditet, % 35 36 35 36

Alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020.

Jämförelser inom parentes avser motsvarande period föregående år om inget annat anges.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


VD-KOMMENTAR

Verksamhetsåret 2020/2021 har på många sätt varit ett extraordinärt år i huvudsak påverkat av Covid-19-pandemin. Totalt sett kan vi konstatera att Addtech haft god motståndskraft och att vi tack vare högt affärstempo och bra kostnadskontroll har lyckats bibehålla en god rörelsemarginal. Dessutom har vi trots osäkerheten genomfört 14 framgångsrika förvärv i attraktiva nischer. Detta sammantaget visar återigen på styrkan och stabiliteten i vår långsiktiga affärsmodell. Efter två år, kraftigt påverkade av yttre faktorer, då våra medarbetare verkligen har visat förmågan att hitta nya möjligheter och att anpassa sig snabbt till nya omständigheter, ser vi nu fram emot ett nytt år. Bättre rustade än någonsin och med en god orderstock i bagaget.

FJÄRDE KVARTALET - Fortsatt god efterfrågan

Återhämtningen i efterfrågan fortsatte i det fjärde kvartalet med en positiv utveckling inom de flesta viktiga segment. Det goda marknadsläget inom segment som skogsindustri och vindkraft samt en fortsatt tydlig återhämtning inom verkstadsindustri och specialfordon påverkade mest positivt. Det stärkta marknadsläget motverkades, enligt förväntan, av färre projektleveranser under kvartalet, vilket främst påverkade affärsområdet Automation. Inom affärsområdet Energy minskade inflödet av nya projekt avseende infrastrukturprodukter till stam- och regionnät, från mycket höga nivåer, vilket också var väntat. Vår tilltro till att denna marknad förblir gynnsam under lång tid framöver kvarstår. Sammantaget utvecklades samtliga affärsområden enligt plan även om omsättningen var något lägre jämfört med ett mycket starkt fjärde kvartal förra året.

Med bibehållen kostnadskontroll och långsiktiga effektiviseringsåtgärder lyckades vi uppnå en rörelsemarginal i kvartalet nästan i linje med förra årets starka avslutning rensat för omvärderingar av tilläggsköpeskillingar vilka påverkade årets kvartal negativt med 15 MSEK och föregående år positivt med 30 MSEK.

HELÅRET – Stabilt utfall tack vare bra affärsspridning

Affärsklimatet på flera av koncernens marknader har under året varit svagt på grund av pandemin men efterfrågan återhämtade sig sekventiellt. Totalt sett har omsättningen och resultatet för jämförbara enheter minskat för helåret. Rensat för den kraftiga inbromsningen i skrubberrelaterad försäljning, samt med tillskott av omsättning och resultat från genomförda förvärv, har dock både omsättning och resultat ökat med även förbättrad marginal.

Pandemin har framförallt inneburit utmaningar för våra enheter verksamma inom segmenten marin, specialfordon och mekanisk industri. Samtidigt har andra segment med stor utvecklingspotential haft en stark utveckling såsom transmission, vindkraft samt skogs- och sågverksindustrin. Affärsläget har överlag varit stabilt inom elektronik, data- och telekom samt medicinteknik. Mot slutet av verksamhetsåret har affärsläget normaliserats och efterfrågan ökat inom de flesta av koncernens viktiga marknadssegment.

Geografiskt har Sverige och Danmark, sett över helåret, haft en stabil utveckling. Finland har påverkats negativt av försämrat affärsläge inom framförallt mekanisk industri och Norge av den bristande investeringsviljan inom olja och gas. Länderna utanför Norden är de som drabbats hårdast av pandemins nedstängningar och restriktioner. Marknadsläget har dock förbättrats sekventiellt för våra bolag med verksamhet på dessa marknader under verksamhetsårets sista halvår.

Koncernen har under hela året arbetat aktivt med kostnads- och rörelsekapitalåtgärder i de verksamheter som har haft ett försämrat affärsläge. Aktiviteterna fortsätter och sammantaget har anpassningarna omfattat cirka 250 medarbetare. Åtgärderna innebär en kostnadsnivå som är bättre anpassad till nuvarande försäljningsvolymer och kommer att kompensera för de kostnader som väntas återkomma då bolagens marknadsaktiviteter gradvis kommer att öka i takt med att volymerna förbättras.

På helåret var kassaflödet väsentligt bättre än föregående år, 1 503 MSEK (1 117), tack vare stabila marginaler samt åtgärder för ett effektivare rörelsekapital. Vi lyckades uppnå en R/RK på 52% trots att årets ackumulerade rörelseresultat har minskat. Vår likviditet är fortsatt god och vi har ett tillfredsställande kredituprymme för fortsatta investeringsmöjligheter.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021

FÖRVÄRV - Bra förvärvstempo

Vi har bibehållit ett högt förvärvstempo vilket visar på styrkan i vår förvärvsstrategi. Totalt har fjorton förvärv genomförts under året och ytterligare fyra efter årets slut. Sammanlagt adderar dessa arton förvärv cirka 1 450 MSEK till omsättningen samt cirka 420 nya medarbetare till gruppen.

Förvärv av framgångsrika och marknadsledande bolag i olika tekniska nischer är en viktig del av vår tillväxtstrategi. Flera av årets förvärv har också en tydlig hållbarhetsprofil och passar därmed väl in i vår långsiktiga hållbarhetsvision. Vi ser fortsatt goda förvärvsmöjligheter, både i Norden och i valda delar av Europa.

UTBLICK – Katalysator för hållbar tillväxt

Vår decentraliserade organisationsstruktur och entreprenörsdrivna kultur med besluten nära kunden har än en gång visat sin styrka och även det gångna verksamhetsåret är ett tydligt bevis på styrkan i vår affärsmodell. Utgångsläget för innevarande år är bra, orderstocken är välfylld med fortsatt god efterfrågan under april. Vi är dock ödmjuka inför situationen kring pandemins utveckling. Dessutom finns en osäkerhet kring hur de pågående störningarna i leverantörskedjan kommer att påverka våra bolags leveranskapacitet de närmaste kvartalen.

Vår utveckling mot det nya normala fortsätter, där hållbara tekniklösningar och digitalisering blir alltmer i fokus. Vi är mycket väl positionerade för att tillvarata tillväxtmöjligheterna i valda segment och nischer inom strukturellt drivna utvecklingsområden. Genom att balansera organisk tillväxt och förvärv med god kostnadskontroll kommer vi fortsätta vara en katalysator för hållbar tillväxt.

I år är det 20 år sedan Addtech knoppades av som självständigt börsbolag. Vår genomsnittliga årliga resultattillväxt har varit 18 procent, vilket visar på vår förmåga att leverera långsiktig hållbar tillväxt och god avkastning till aktieägarna. För oss som koncern har vi formulerat en ny vision som ledstjärna för vår fortsatt framgångsrika tillväxt – Ledande tekniklösningar för en hållbar framtid. Denna vision ger inspiration åt hela koncernen samtidigt som vi självklart fortsätter värna om vår starkt entreprenöriella kultur med utgångspunkt i det decentraliserade ansvaret.

Slutligen vill jag rikta ett stort tack till alla engagerade medarbetare för ovärderliga insatser under året. Vi ser med stor tillförsikt fram emot kommande år och fortsatt hållbar lönsam tillväxt.

img-0.jpeg

Niklas Stenberg
VD och koncernchef


KONCERNENS UTVECKLING

Försäljningsutveckling

Addtechkoncernens nettoomsättning i det fjärde kvartalet uppgick till 2 927 MSEK (3 038).

Den organiska effekten uppgick till -10 procent och den förvärvade tillväxten uppgick till 9 procent.

Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 3 procent, motsvarande 81 MSEK.

Addtechkoncernens nettoomsättning under verksamhetsåret uppgick till 11 336 MSEK (11 735).

Den organiska effekten uppgick till -8 procent och den förvärvade tillväxten uppgick till 7 procent.

Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 2 procent, motsvarande 298 MSEK.

Resultatutveckling

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 266 MSEK (352) och rörelsemarginalen uppgick till 9,1 procent (11,6). Finansnettot uppgick till -15 MSEK (-19) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 251 MSEK (333).

Resultatet efter skatt i kvartalet uppgick till 190 MSEK (265) motsvarande ett resultat per aktie före utspädning om 0,65 SEK (0,95).

EBITA uppgick för verksamhetsåret till 1 251 MSEK (1 364). Rörelseresultatet uppgick till 989 MSEK (1 161) och rörelsemarginalen uppgick till 8,7 procent (9,9). Finansnettot uppgick till -52 MSEK (-56) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 937 MSEK (1 105).

Resultat efter skatt för verksamhetsåret uppgick till 729 MSEK (873) och effektiv skattesats uppgick till 22 procent (21). Resultat per aktie före utspädning för verksamhetsåret uppgick till 2,60 SEK (3,20).

img-1.jpeg
Nettoomsättning och EBITA-marginal, rullande 12 månader

img-2.jpeg
Omsättning per kundsegment

img-3.jpeg
Omsättning per geografisk marknad

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE

AUTOMATION

Automations nettoomsättning i det fjärde kvartalet uppgick till 614 MSEK (694) och EBITA uppgick till 77 MSEK (99). Nettoomsättningen under verksamhetsåret uppgick till 2 384 MSEK (2 425) och EBITA uppgick till 245 MSEK (267).

Marknad

Affärsområdet Automation påverkades totalt sett marginellt negativt av Covid-19. Mycket tuffa jämförelser mot förra årets avslutande kvartal samt färre planerade leveranser av projekt gjorde att försäljningen minskade sekventiellt från tredje kvartalet. Efterfrågan var god inom verkstadsindustrin medan affärsläget var stabilt inom övriga viktiga segment såsom medicinteknik, försvarsindustrin samt data- och telekom. Marknadsläget för bolagen verksamma på marknaderna utanför Norden påverkades fortfarande av nedstängningar och restriktioner även om marknadsläget förbättrades sekventiellt. Resultatet påverkades positivt av en omvärdering av tilläggsköpeskillingar med cirka 10 MSEK i kvartalet och marginalen påverkades också positivt som en följd av årets effektiviseringsåtgärder.

img-4.jpeg
Automation - Omsättning per kundsegment

  • Bygg & Installation (4%)
  • Data & Telekommunikation (12%)
  • Elektronik (3%)
  • Energi (8%)
  • Fordon (4%)
  • Medicinsk teknik (20%)
  • Mekanisk industri (21%)
  • Skog & Process (12%)
  • Transport (6%)
  • Övrigt (10%)

img-5.jpeg
Automation - Omsättning per geografisk marknad

  • Sverige (23%)
  • Danmark (21%)
  • Finland (17%)
  • Norge (11%)
  • Övriga Europa (23%)
  • Övriga länder (5%)

COMPONENTS

Components nettoomsättning i det fjärde kvartalet uppgick till 534 MSEK (578) och EBITA uppgick till 59 MSEK (65). Nettoomsättningen under verksamhetsåret uppgick till 2 015 MSEK (2 082) och EBITA uppgick till 196 MSEK (218).

Marknad

Affärsområdet Components påverkades marginellt negativt av Covid-19 och avslutade affärsåret stabilt trots tuffa jämförelser mot föregående års fjärde kvartal. Marknadsläget i Danmark var bra under kvartalet och stabilt i Sverige och Finland medan affärsläget i Norge var svagt på grund av den låga investeringsviljan inom olja och gas. Efterfrågan var fortsatt god inom vindkraftsmarknaden samt inom elektronik och inom specialfordons- och verkstadsindustrin fortsatte återhämtningen. Årets kostnadsbesparingar har gett effekt på marginalutvecklingen som nu är tillbaka på normala nivåer i kvartalet.

img-6.jpeg
Components - Omsättning per kundsegment

  • Bygg & Installation (6%)
  • Data & Telekommunikation (3%)
  • Elektronik (15%)
  • Energi (15%)
  • Fordon (16%)
  • Medicinsk teknik (7%)
  • Mekanisk industri (17%)
  • Skog & Process (3%)
  • Transport (4%)
  • Övrigt (14%)

img-7.jpeg
Components - Omsättning per geografisk marknad

  • Sverige (30%)
  • Danmark (20%)
  • Finland (16%)
  • Norge (12%)
  • Övriga Europa (15%)
  • Övriga länder (7%)

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021

ENERGY

Energys nettoomsättning i det fjärde kvartalet uppgick till 593 MSEK (604) och EBITA ökade med 4 procent till 82 MSEK (78). Nettoomsättningen under verksamhetsåret ökade med 6 procent till 2 566 MSEK (2 412) och EBITA ökade med 16 procent till 329 MSEK (282).

Marknad

Affärsområdet Energy påverkades marginellt negativt av Covid-19. Marknadsläget inom infrastrukturprodukter till om- och utbyggnad av stam- och regionnät är fortsatt god även om inflödet av nya projekt som väntat minskade från mycket höga nivåer. Långa tillståndstider och brist på konsultkapacitet påverkar hur snabbt utbyggnaden kan ske. Efterfrågan inom vindkraft låg kvar på höga nivåer och marknadsläget fortsatte att återhämta sig för enheterna verksamma inom försäljning av nischade produkter för elkraftsdistribution samt bygg och installation. En mindre omvärdering av tilläggsköpeskillingar samt valutadifferenser påverkar marginalen positivt i kvartalet.

img-8.jpeg
Energy - Omsättning per kundsegment

  • Bygg & Installation (21%)
  • Data & Telekommunikation (6%)
  • Elektronik (5%)
  • Energi (47%)
  • Fordon (1%)
  • Medicinsk teknik (1%)
  • Mekanisk industri (7%)
  • Skog & Process (3%)
  • Transport (4%)
  • Övrigt (5%)

img-9.jpeg
Energy - Omsättning per geografisk marknad

  • Sverige (33%)
  • Danmark (16%)
  • Finland (9%)
  • Norge (22%)
  • Övriga Europa (14%)
  • Övriga länder (6%)

INDUSTRIAL PROCESS

Industrial Process nettoomsättning i det fjärde kvartalet uppgick till 729 MSEK (732) och EBITA uppgick till 52 MSEK (113). Nettoomsättningen under verksamhetsåret uppgick till 2 785 MSEK (3 204) och EBITA uppgick till 288 MSEK (445).

Marknad

Affärsområdet Industrial Process påverkades kraftigt negativt av effekter från Covid-19 framförallt på grund av den fortsatt låga efterfrågan på lösningar till skrubberinstallationer där försäljningen minskade med cirka 80 procent jämfört med samma period föregående år. Marknadsläget för bolagen inom specialfordon och verkstadsindustrin fortsatte utvecklas positivt och affärsläget inom processindustrin samt efterfrågan på projekt inom skogsindustrin var fortsatt bra. Resultatet påverkades negativt av en omvärdering av tilläggsköpeskillingar med cirka 31 MSEK i kvartalet.

img-10.jpeg
Industrial Process - Omsättning per kundsegment

  • Bygg & Installation (4%)
  • Data & Telekommunikation (0%)
  • Elektronik (0%)
  • Energi (10%)
  • Fordon (4%)
  • Medicinsk teknik (5%)
  • Mekanisk industri (16%)
  • Skog & Process (38%)
  • Transport (18%)
  • Övrigt (5%)

img-11.jpeg
Industrial Process - Omsättning per geografisk marknad

  • Sverige (30%)
  • Danmark (13%)
  • Finland (16%)
  • Norge (12%)
  • Övriga Europa (18%)
  • Övriga länder (11%)

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021

POWER SOLUTIONS

Power Solutions nettoomsättning ökade i det fjärde kvartalet med 6 procent till 462 MSEK (434) och EBITA uppgick till 63 MSEK (68). Nettoomsättningen under verksamhetsåret uppgick till 1 606 MSEK (1 630) och EBITA uppgick till 209 MSEK (231).

Marknad

Affärsområdet Power Solutions påverkades måttligt negativt av effekter från Covid-19. Försäljningen av produkter inom specialfordon utvecklades positivt även under fjärde kvartalet och efterfrågan fortsatte att öka. Efterfrågan var god för kundanpassade batterilösningar liksom inom data och telekom, medicinteknik och försvar. Affärsläget inom vindkraft var stabilt under kvartalet medan försäljningen minskade för bolagen verksamma inom strömförsörjning. Marginalerna har återhämtat sig till normala nivåer tack vare kostnadsbesparingar och återhämtningen inom specialfordon.

img-12.jpeg
Power Solutions - Omsättning per kundsegment

  • Bygg & Installation (8%)
  • Data & Telekommunikation (9%)
  • Elektronik (13%)
  • Energi (14%)
  • Fordon (33%)
  • Medicinsk teknik (9%)
  • Mekanisk industri (4%)
  • Skog & Process (0%)
  • Transport (4%)
  • Övrigt (6%)

img-13.jpeg
Power Solutions - Omsättning per geografisk marknad

  • Sverige (25%)
  • Danmark (8%)
  • Finland (14%)
  • Norge (6%)
  • Övriga Europa (35%)
  • Övriga länder (12%)

ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION

Lönsamhet, finansiell ställning och kassaflöde

Avkastning på eget kapital uppgick vid räkenskapsårets utgång till 23 procent (32) och avkastning på sysselsatt kapital till 15 procent (21). Avkastning på rörelsekapital, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 52 procent (56).

Soliditeten uppgick vid räkenskapsårets utgång till 35 procent (36). Eget kapital per aktie, exklusive innehav utan bestämmande inflytande, uppgick till 11,95 SEK (11,25). Koncernens nettoskuld uppgick vid räkenskapsårets utgång till 2 798 MSEK (2 253) exklusive pensionsskuld om 336 MSEK (332). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån nettoskulden exklusive avsättningar till pensioner uppgick till 0,8 (0,7).

Likvida medel bestående av kassa- och bankmedel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 2 119 MSEK (2 407) per 31 mars 2021.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under verksamhetsåret till 1 503 MSEK (1 117). Företagsförvärv och avyttringar inklusive reglering av villkorad köpeskilling avseende under tidigare år genomförda förvärv uppgick till 1 219 MSEK (430). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 90 MSEK (109) och avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 11 MSEK (6). Återköp av egna aktier uppgick till 0 MSEK (42) och återköp av köpoptioner uppgick till 23 MSEK (23). Inlösta och utfärdade köpoptioner uppgick till 48 MSEK (39). Utdelning till moderbolagets aktieägare uppgick till 269 MSEK (336), vilket motsvarar 1,00 SEK (1,25) per aktie. Utdelningen betalades under det andra kvartalet.

Medarbetare

Vid räkenskapsårets utgång uppgick antalet medarbetare till 3 133, vilket kan jämföras med 2 981 vid räkenskapsårets ingång. Under räkenskapsåret har genomförda förvärv ökat antalet medarbetare med 321. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 3 068.

Aktiestruktur

Aktiekapitalet uppgick vid räkenskapsårets utgång till 51,1 MSEK.

Aktieslag Antal aktier Antal röster Andel i % av kapital Andel i % av röster
A-aktie, 10 röster per aktie 12 885 744 128 857 440 4,7% 33,1%
B-aktie, 1 röst per aktie 259 908 240 259 908 240 95,3% 66,9%
Totalt antal aktier före återköp 272 793 984 388 765 680 100,0% 100,0%
Varav återköpta B-aktier -3 519 272 1,3% 0,9%
Totalt antal aktier efter återköp 269 274 712

Addtech har fyra utestående köpoptionsprogram om totalt 3 590 000 aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier medför en utspädningseffekt på cirka 0,3 procent under den senaste tolvmånadersperioden. Addtechs eget innehav av aktier beräknas matcha behovet i de utestående köpoptionsprogrammen.

Utestående program Antal optioner Motsvarande antal aktier Andel av tot. aktier Lösenkurs per option Lösenkurs per aktie Lösenperiod
2020/2024 250 000 1 000 000 0,4% 538,10 134,53 4 sep 2023 - 5 jun 2024
2019/2023 300 000 1 200 000 0,4% 321,80 80,45 5 sep 2022 - 2 jun 2023
2018/2022 300 000 1 200 000 0,4% 232,90 58,23 6 sep 2021 - 3 jun 2022
2017/2021 47 500 190 000 0,1% 178,50 44,62 14 sep 2020 - 4 jun 2021
Totalt 897 500 3 590 000

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


Förvärv och avyttring

Under perioden 1 april till 31 december 2020 har följande förvärv genomförts: Elkome Group Oy, Kaptas Oy och Elsystem i Perstorp AB till affärsområdet Automation, Fluidcontrol Oy och Satco Komponent AB till affärsområdet Components, Peter Andersson AB och Skyltar & Märken Gruppen AB till affärsområdet Energy, Valutec Group AB och Martin Bruusgaard AS till affärsområdet Industrial Process samt OF-Beteiligungs AG till affärsområdet Power Solutions.

Den 4 januari förvärvades Synective Labs AB, Sverige, till affärsområdet Automation. Synective Labs är specialiserade i högpresterande systemlösningar och skapar optimerade hårdvaru- och programvarudesigner inom FPGA och ASIC. Bolaget har 27 anställda och omsätter cirka 30 MSEK.

Den 5 januari förvärvades Powernor AS, Norge, till affärsområdet Power Solutions. Powernor är baserat i Norge och dimensionerar, projekterar och levererar kompletta UPS-system med batteribackup till krävande applikationer inom sjukvård, infrastruktur och industri. Powernor omsätter cirka 35 MNOK och har 6 anställda.

Den 21 januari förvärvades Impact Air Systems Ltd. och Impact Technical Services Ltd., Storbritannien, till affärsområdet Industrial Process. Impact levererar avfallshanteringssystem till industrin och återvinningsanläggningar runt om i världen. Bolagets kundanpassade lösningar bidrar till en mer hållbar hantering av avfall och en cirkulär ekonomi. Bolaget har 33 anställda och omsätter cirka 8 MGBP.

Den 2 mars förvärvades Fairfield Trading Company Ltd., Storbritannien, till affärsområdet Power Solutions. Fairfield Trading Company Ltd. är en distributör som är specialiserade på leverans av batterier till ett brett spektrum av marknader. Bolaget omsätter cirka 3 MGBP och har 8 anställda.

Förvärvskalkylerna för de förvärv som ingick i perioden 1 april 2019 till 31 mars 2020 har fastställts slutgiltigt. Inga väsentliga justeringar har gjorts i kalkylerna. De från och med räkenskapsåret 2019/2020 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande:

Förvärv (avyttring) Tillträde Nettoomsättning, MSEK* Antal anställda* Affärsområde
Omni Ray AG, Schweiz April, 2019 330 65 Automation
Thume Teknik AB, Sverige April, 2019 100 19 Industrial Process
AB N.O. Rönne, Sverige April, 2019 8 4 Industrial Process
Best Seating Systems Walter Tausch GmbH, Österrike Maj, 2019 23 5 Power Solutions
Thiim A/S, Danmark Juni, 2019 70 15 Automation
Profelec Oy, Finland Juli, 2019 6 2 Energy
BKC Products Ltd., Storbritannien Augusti, 2019 12 5 Industrial Process
Promector Oy, Finland Augusti, 2019 24 20 Automation
Wireco-NB Oy, Finland Februari, 2020 23 6 Energy
Caligo Industria Oy, Finland Februari, 2020 70 9 Industrial Process
DMC Digital Motor Control GmbH, Tyskland Mars, 2020 30 10 Power Solutions
Q-tronic B.V., Nederländerna Mars, 2020 45 10 Power Solutions
Elkome Group Oy, Finland April, 2020 85 38 Automation
Peter Andersson AB, Sverige April, 2020 30 9 Energy
Valutec Group AB, Sverige April, 2020 350 45 Industrial Process
Fluidcontrol Oy, Finland September, 2020 41 20 Components
Kaptas Oy, Finland September, 2020 41 27 Automation
Elsystem i Perstorp AB, Sverige September, 2020 40 18 Automation
Martin Bruusgaard AS, Norge September, 2020 108 30 Industrial Process
Satco Komponent AB, Sverige Oktober, 2020 18 2 Components
Skyltar & Märken Gruppen AB, Sverige Oktober, 2020 60 23 Energy
OF-Beteiligungs AG, Schweiz December, 2020 170 35 Power Solutions
Powernor AS, Norge Januari, 2021 35 6 Power Solutions
Synective Labs AB, Sverige Januari, 2021 30 27 Automation
Impact Air Systems Ltd. och Impact Technical Services Ltd., Storbritannien Januari, 2021 95 33 Industrial Process
Fairfield Trading Company Ltd., Storbritannien Mars, 2021 37 8 Power Solutions
Hydro-Material Oy, Finland April, 2021 52 5 Components
ESi Controls Ltd., Storbritannien April, 2021 93 15 Power Solutions
IETV Elektroteknik AB, Sverige Maj, 2021 80 38 Energy
AVT Industriteknik AB, Sverige Maj, 2021 70 42 Automation
  • Avser bedömd situation på helårsbasis vid förvärvs- respektive avyttringstidpunkten.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


Om samtliga förvärv med tillträde under räkenskapsåret hade genomförts 1 april 2020 skulle de uppskattningsvis ha påverkat koncernens nettoomsättning med 1 080 MSEK, rörelseresultat med 100 MSEK och periodens resultat efter skatt med 80 MSEK.

Addtech använder vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad köpeskilling. Utfallet av villkorade köpeskillingar är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen och har en fastställd maxnivå. Av ännu ej utbetalda villkorade köpeskillingar för förvärv under räkenskapsåret uppgår diskonterat värde till 205 MSEK. De villkorade köpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 263 MSEK.

Transaktionskostnader för förvärv med tillträde under räkenskapsåret uppgår till 12 MSEK (7) och redovisas i posten försäljningskostnader.

Omvärdering av villkorade köpeskillingar har netto påverkat räkenskapsåret negativt med -9 MSEK (52).

Resultateffekten redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.

De tillgångar och skulder som ingick i årets förvärv uppgår enligt de fastställda förvärvsanalyserna till följande:

MSEK Redovisat värde vid förvärvstidpunkten Anpassning till verkligt värde Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 26 778 804
Övriga anläggningstillgångar 35 - 35
Varulager 138 - 138
Övriga omsättningstillgångar 444 - 444
Uppskjuten skatteskuld/skattefordran -5 -156 -161
Övriga skulder -236 -31 -267
Förvärvade nettotillgångar 402 591 993
Goodwill 1) 773
Innehav utan bestämmande inflytande 2) -163
Köpeskilling 3) 1 603
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet -285
Avgår ej utbetald köpeskilling -199
Påverkan på koncernens likvida medel 1 119

1) Goodwill motiveras av förväntad framtida försäljningsutveckling och lönsamhet samt den personal som ingår i de förvärvade bolagen.
2) Innehav utan bestämmande inflytande har redovisats till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill.
3) Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärvet.

I förvärvet av Valutec Group AB finns ett åtagande att förvärva återstående 14 procent av bolaget och detta åtagande är värderat till 111 MSEK. I förvärvet av Martin Bruusgaard AS finns ett åtagande att förvärva återstående 20 procent av bolaget och detta åtagande är värderat till 27 MSEK. Dessa åtaganden redovisas som långfristiga räntebärande skulder.

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning under räkenskapsåret uppgick till 58 MSEK (71) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 378 MSEK (-41). Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid årets utgång till 286 MSEK (341).

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


ÖVRIGA UPPLYSNINGAR

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS såsom de antagits av EU med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i senaste årsredovisningen har tillämpats för delårsrapporten med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper.

Nya och ändrade standarder för räkenskapsåret 2020/2021

Nya eller ändrade IFRS förväntas inte få några väsentliga effekter för Addtechkoncernen.

Statliga stöd

De statliga stöd som erhållits eller kommer att erhållas till följd av Covid-19 pandemin redovisas mot resultatet när det är rimligt säkert att villkor för att erhålla stödet uppfyllts eller kommer att uppfyllas.

Alternativa nyckeltal

Bolaget presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner och avstämningstabeller av de nyckeltal som Addtech använder se sid 22-25.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Addtechs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Addtech styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombination med strukturförändringar och konkurrenssituationen.

Covid-19-pandemin som bröt ut under början av 2020 påverkar hela världsmarknaden och därmed också Addtech. Addtech fortsätter att följa relevanta myndigheters rekommendationer och vidtar relevanta hälsomässiga försiktighetsåtgärder för att skydda personal och minska smittspridningen i samhället. Utmaningar finns inom försörjningskedjan och osäkerheter föreligger runt våra kunders möjligheter att hålla sina verksamheter igång med full kapacitet. Samtliga bolag i koncernen har handlingsplaner och kostnadsbesparingsprogram redo att exekveras för att skydda resultat, likviditet och kassaflöde om situationen skulle förändras ytterligare.

Addtech har ett fåtal rörelsedrivande dotterbolag i Storbritannien samt några dotterbolag i andra länder som handlar med Storbritannien. Addtechkoncernens totala exponering mot negativa effekter av Brexit bedöms som marginell.

I övrigt är risk- och osäkerhetsfaktorerna desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer i förvaltningsberättelsen (sid 41-43) i årsredovisningen 2019/2020.

Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Effekter av Covid-19 pandemin

Efter Covid-19 pandemins utbrott har Riksdagen fattat beslut om ett flertal statliga stödpaket i Sverige. Stödpaket har även beslutats i andra länder där Addtechkoncernen har dotterföretag. Addtech har analyserat förutsättningarna för dessa stöd och sökt personalrelaterade stöd där kriterierna bedöms vara uppfyllda.

Vid utgången av räkenskapsårets fjärde kvartal hade cirka 250 av koncernens totalt cirka 3 100 medarbetare blivit uppsagda och ytterligare cirka 120 medarbetare berörs av korttidspermitteringar. Totalt i koncernen har EBITA påverkats marginellt positivt under fjärde kvartalet och i perioden uppgår den positiva effekten till motsvarande cirka 0,4% av försäljningsvolymen till följd av statliga stöd eller effekter från andra statliga åtgärdsprogram. Stöden redovisas under övriga intäkter, eller som en minskning av personalkostnader, beroende på lokal hantering i olika länder.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


Omsättningen beräknas ha påverkats mättligt negativt under fjärde kvartalet och i perioden som helhet, med en successiv förbättring sedan den inledande sexmånadersperioden. Det är primärt försäljningen inom segmenten specialfordon, marin och mekanisk industri som har påverkats. Inga väsentliga nedskrivningar har skett på grund av rådande pandemi.

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner mellan Addtech och närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat har ägt rum under perioden.

Säsongseffekter

Addtechs försäljning av högteknologiska produkter och lösningar inom tillverkande industri och infrastruktur har ingen väsentlig säsongsvariation. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och investeringsvilja kan dock variera mellan kvartalen.

Årsredovisning 2020/2021

Årsredovisning för 2020/2021 kommer publiceras på Addtechs hemsida i juli 2021 på www.addtech.se. En tryckt redovisning kommer att distribueras till de aktieägare som begär detta.

Årsstämma 2021

Årsstämma i Addtech AB kommer att hållas torsdagen den 26 augusti 2021, klockan 14.00. Kallelse till årsstämman kommer att publiceras under juli 2021 och kommer också att vara tillgänglig på www.addtech.se.

Styrelsen föreslår en utdelning om 1,20 SEK (1,00) per aktie, vilket motsvarar en utdelning om cirka 323 MSEK (269), vilket är i linje med Addtechs utdelningspolicy med målsättning om en utdelning som överstiger 30 procent av koncernens genomsnittliga resultat efter skatt över en konjunkturcykel.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021
12


ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021

Händelser efter räkenskapsårets utgång

Den 1 april förvärvades ESi Controls Ltd., Storbritannien, till affärsområdet Power Solutions. ESi (Energy Saving Innovative) Controls är baserade i England och utvecklar och levererar energieffektiva system för styrning av uppvärmning och applikationer för smarta hus. ESi Controls Ltd. omsätter cirka 8 MGBP och har 15 anställda.

Den 1 april förvärvades Hydro-Material Oy, Finland, till affärsområdet Components. Hydro-Material levererar hydrauliklösningar och kylsystem till främst marknadssegmenten specialfordon och tillverkningsindustrin. Hydro-Material Oy omsätter cirka 5 MEUR och har 5 anställda.

Den 3 maj förvärvades IETV Elektroteknik AB, Sverige, till affärsområdet Energy. IETV Elektroteknik AB är ett kunskapsföretag som erbjuder kvalificerade tjänster inom kraftförsörjning till järnväg, vattenkraft och industri. IETV Elektroteknik AB har 38 anställda och en årsomsättning på cirka 80 MSEK.

Den 11 maj förvärvades AVT Industriteknik AB, Sverige, till affärsområdet Automation. AVT designar och tillverkar automationslösningar främst riktade mot tillverknings-, läkemedels- och fordonsindustrin. Lösningarna omfattar elektrisk och mekanisk konstruktion, programmering av PLC och industrirobotar, vision-system, montage och service. Bolaget har 42 anställda och omsätter cirka 70 MSEK.

Preliminära förvärvsanalyser för dessa förvärv har ännu inte upprättats.

Stockholm den 18 maj 2021

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

ÖVRIG INFORMATION

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Addtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 18 maj 2021 kl. 08.15 CET.

Finansiell kalender

2021-07-16 Delårsrapport 1 april - 30 juni 2021
2021-08-26 Årsstämma 2021 kommer att hållas kl 14.00
2021-10-28 Delårsrapport 1 april - 30 september 2021
2022-02-08 Delårsrapport 1 april - 31 december 2021

Koncernens årsredovisning för 2020/2021 kommer publiceras på Addtechs hemsida i juli 2021.

För ytterligare information kontakta

Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00
Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473


GRANSKNINGSRAPPORT

INLEDNING

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (Bokslutskommunikén) för Addtech AB (publ.), orgnr. 556302-9726, per den 31 mars 2021 och den tolvmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

DEN ÖVERSIKTLIGA GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

SLUTSATS

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 18 maj 2021

KPMG AB

KPMG AB

Joakim Thilstedt

Auktoriserad revisor

Huvudansvarig

Johanna Hagström Jerkeryd

Auktoriserad revisor

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


AFFÄRSOMRÄDEN

| Nettoomsättning per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2020/2021 | | | | | | 2019/2020 | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 614 | 625 | 562 | 583 | 694 | 588 | 552 | 591 |
| Components | 534 | 498 | 487 | 496 | 578 | 489 | 511 | 504 |
| Energy | 593 | 657 | 633 | 683 | 604 | 596 | 593 | 619 |
| Industrial Process | 729 | 707 | 680 | 669 | 732 | 800 | 865 | 807 |
| Power Solutions | 462 | 398 | 365 | 381 | 434 | 377 | 402 | 417 |
| Koncemposter | -5 | -4 | -4 | -7 | -4 | -4 | -6 | -4 |
| Addtechkoncernen | 2 927 | 2 881 | 2 723 | 2 805 | 3 038 | 2 846 | 2 917 | 2 934 |
| EBITA per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2020/2021 | | | | | | 2019/2020 | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 77 | 58 | 60 | 50 | 99 | 51 | 57 | 60 |
| Components | 59 | 37 | 50 | 50 | 65 | 41 | 58 | 54 |
| Energy | 82 | 87 | 79 | 81 | 78 | 62 | 75 | 67 |
| Industrial Process | 52 | 86 | 77 | 73 | 113 | 95 | 134 | 103 |
| Power Solutions | 63 | 50 | 46 | 50 | 68 | 36 | 62 | 65 |
| Koncemposter | 2 | -14 | -6 | 2 | -16 | -49 | -6 | -8 |
| EBITA | 335 | 304 | 306 | 306 | 407 | 236 | 380 | 341 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -69 | -66 | -64 | -63 | -55 | -48 | -51 | -49 |
| - varav förvärv | -64 | -62 | -61 | -60 | -49 | -47 | -49 | -47 |
| Rörelseresultat | 266 | 238 | 242 | 243 | 352 | 188 | 329 | 292 |
| Nettoomsättning | 3 månader | | Rullande 12 månader | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| MSEK | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 |
| Automation | 614 | 694 | 2 384 | 2 425 |
| Components | 534 | 578 | 2 015 | 2 082 |
| Energy | 593 | 604 | 2 566 | 2 412 |
| Industrial Process | 729 | 732 | 2 785 | 3 204 |
| Power Solutions | 462 | 434 | 1 606 | 1 630 |
| Koncemposter | -5 | -4 | -20 | -18 |
| Addtechkoncernen | 2 927 | 3 038 | 11 336 | 11 735 |
| EBITA och EBITA-marginal | 3 månader | | | | Rullande 12 månader | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | | 31 mar 2020 | | 31 mar 2021 | | 31 mar 2020 | |
| | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % |
| Automation | 77 | 12,5 | 99 | 14,3 | 245 | 10,3 | 267 | 11,0 |
| Components | 59 | 11,1 | 65 | 11,2 | 196 | 9,7 | 218 | 10,5 |
| Energy | 82 | 13,8 | 78 | 13,0 | 329 | 12,8 | 282 | 11,7 |
| Industrial Process | 52 | 7,1 | 113 | 15,4 | 288 | 10,3 | 445 | 13,9 |
| Power Solutions | 63 | 13,5 | 68 | 15,7 | 209 | 13,0 | 231 | 14,2 |
| Koncemposter | 2 | | -16 | | -16 | | -79 | |
| EBITA | 335 | 11,4 | 407 | 13,4 | 1 251 | 11,0 | 1 364 | 11,6 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -69 | | -55 | | -262 | | -203 | |
| - varav förvärv | -64 | | -49 | | -247 | | -192 | |
| Rörelseresultat | 266 | 9,1 | 352 | 11,6 | 989 | 8,7 | 1 161 | 9,9 |

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


INTÄKTERNAS FÖRDELNING

Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
31 mar 2021
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 192 228 192 273 243 -2 1 126
Danmark 129 131 132 102 25 -3 516
Finland 101 112 51 115 39 0 418
Norge 59 53 141 126 27 0 406
Övriga Europa 127 5 68 92 108 0 400
Övriga länder 6 5 9 21 20 0 61
Total 614 534 593 729 462 -5 2 927
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 12 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 mar 2021
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 676 813 917 971 934 -9 4 302
Danmark 574 524 556 422 92 -9 2 159
Finland 410 440 211 531 141 -1 1 732
Norge 229 199 579 493 92 -1 1 591
Övriga Europa 469 18 261 254 272 0 1 274
Övriga länder 26 21 42 114 75 0 278
Total 2 384 2 015 2 566 2 785 1 606 -20 11 336
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 mar 2020
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 200 234 174 210 271 -2 1 087
Danmark 153 144 150 119 27 -2 591
Finland 101 129 52 137 31 0 450
Norge 79 63 153 146 28 0 469
Övriga Europa 155 5 69 78 58 - 365
Övriga länder 6 3 6 42 19 0 76
Total 694 578 604 732 434 -4 3 038
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 12 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 mar 2020
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 714 832 774 800 1 007 -6 4 121
Danmark 557 546 568 540 97 -10 2 298
Finland 347 461 187 629 117 -1 1 740
Norge 245 227 593 686 107 -1 1 857
Övriga Europa 545 10 277 268 209 - 1 309
Övriga länder 17 6 13 281 93 0 410
Total 2 425 2 082 2 412 3 204 1 630 -18 11 735

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2021 31 mar 2020
Nettoomsättning 2 927 3 038 11 336 11 735
Kostnad för sålda varor -2 016 -2 082 -7 863 -8 088
Bruttoresultat 911 956 3 473 3 647
Försäljningskostnader -497 -483 -1 843 -1 869
Administrationskostnader -162 -172 -637 -707
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 14 51 -4 90
Rörelseresultat 266 352 989 1 161
- i % av nettoomsättning 9,1 11,6 8,7 9,9
Finansiella intäkter och kostnader -15 -19 -52 -56
Resultat efter finansiella poster 251 333 937 1 105
- i % av nettoomsättning 8,6 11,0 8,3 9,4
Skatt -61 -68 -208 -232
Periodens resultat 190 265 729 873
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 183 262 706 862
Innehav utan bestämmande inflytande 7 3 23 11
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, SEK 0,65 0,95 2,60 3,20
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, SEK 0,65 0,95 2,60 3,20
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 269 234 268 441 269 051 268 493
Antal aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 269 275 268 594 269 275 268 594

Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.

KONCERNENS TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2021 31 mar 2020
Periodens resultat 190 265 729 873
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar 3 2 -3 1
Periodens omräkningsdifferenser 147 54 -142 59
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Aktuariella effekter av nettopensionsförpliktelsen 39 37 15 -9
Övrigt totalresultat 189 93 -130 51
Periodens totalresultat 379 358 599 924
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 369 353 580 910
Innehav utan bestämmande inflytande 10 5 19 14

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 mar 2021 31 mar 2020
Goodwill 2 727 1 997
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 769 1 243
Materiella anläggningstillgångar 1 008 936
Övriga anläggningstillgångar 60 64
Summa anläggningstillgångar 5 564 4 240
Varulager 1 661 1 642
Kortfristiga fordringar 2 161 2 261
Likvida medel 420 363
Summa omsättningstillgångar 4 242 4 266
Summa tillgångar 9 806 8 506
Eget kapital 3 450 3 076
Räntebärande avsättningar 336 332
Icke räntebärande avsättningar 388 284
Räntebärande långfristiga skulder 2 056 2 154
Icke räntebärande långfristiga skulder 9 2
Summa långfristiga skulder 2 789 2 772
Icke räntebärande avsättningar 56 46
Räntebärande kortfristiga skulder 1 162 462
Icke räntebärande kortfristiga skulder 2 349 2 150
Summa kortfristiga skulder 3 567 2 658
Summa eget kapital och skulder 9 806 8 506

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 31 mar 2021 31 mar 2020
Ingående balans 3 076 2 520
Inlösta, utfärdade och återköpta optioner 25 16
Återköp av egna aktier - -42
Utdelning, ordinarie -269 -336
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande -4 -10
Förändring innehav utan bestämmande inflytande 158 4
Optionsskuld, förvärv -135 -
Periodens totalresultat 599 924
Utgående balans 3 450 3 076

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2021 31 mar 2020
Resultat efter finansiella poster 251 333 937 1 105
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 151 76 551 354
Betald inkomstskatt -81 -86 -320 -273
Förändringar i rörelsekapital 132 127 335 -69
Kassaflöde från den löpande verksamheten 453 450 1 503 1 117
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -34 -29 -79 -102
Företagsförvärv och avyttringar -165 -120 -1 219 -430
Kassaflöde från investeringsverksamheten -199 -149 -1 298 -532
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -269 -336
Återköp av egna aktier/förändring av optioner 5 8 25 -26
Övrig finansieringsverksamhet -328 -248 106 -145
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -323 -240 -138 -507
Periodens kassaflöde -69 61 67 78
Likvida medel vid periodens ingång 454 316 363 295
Valutakursdifferens i likvida medel 35 -14 -10 -10
Likvida medel vid periodens slut 420 363 420 363

VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK 31 mar 2021 31 mar 2020
Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3 Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 2 2 - 6 6 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 2 2 - 5 5 -
Summa finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå 4 4 - 11 11 -
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 3 3 - 1 1 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 4 4 - 4 4 -
Villkorade köpeskillingar - verkligt värde via resultatet 267 - 267 151 - 151
Summa finansiella skulder till verkligt värde per nivå 274 7 267 156 5 151

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1.

Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori.

För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2.

För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.

För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.

Villkorade köpeskillingar 31 mar 2021 31 mar 2020
Ingående balans 151 198
Årets förvärv 170 63
Återförda via resultaträkningen 9 -52
Utbetalda köpeskillingar -64 -65
Räntekostnader 9 3
Valutakursdifferenser -8 4
Utgående balans 267 151

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


NYCKELTAL

12 månader t.o.m.
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2019 31 mar 2018
Nettoomsättning, MSEK 11 336 11 735 10 148 8 022
EBITDA, MSEK 1 501 1 579 1 137 881
EBITA, MSEK 1 251 1 364 1 085 838
EBITA-Marginal, % 11,0 11,6 10,7 10,5
Rörelseresultat, MSEK 989 1 161 910 701
Rörelsemarginal, % 8,7 9,9 9,0 8,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 937 1 105 865 665
Periodens resultat, MSEK 729 873 672 526
Rörelsekapital 2 416 2 415 2 029 1 591
Avkastning rörelsekapital (R/RK), % 52 56 53 53
Avkastning eget kapital, % 23 32 29 28
Avkastning sysselsatt kapital, % 15 21 21 22
Soliditet, % 35 36 36 39
Finansiell nettoskuld, MSEK 3 134 2 585 1 960 1 405
Skuldsättningsgrad, ggr 0,9 0,8 0,8 0,7
Finansiell nettoskuld/EBITDA, ggr 2,1 1,6 1,7 1,6
Nettoskuld exkl. pensioner, MSEK 2 798 2 253 1 700 1 176
Nettoskuldsättningsgrad, exkl. pensioner, ggr 0,8 0,7 0,7 0,6
Räntetäckningsgrad, ggr 15,8 20,5 22,1 22,7
Medelantal anställda 3 068 2 913 2 590 2 283
Antal anställda vid periodens slut 3 133 2 981 2 759 2 358

NYCKELTAL PER AKTIE

SEK 12 månader t.o.m.
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2019 31 mar 2018
Resultat per aktie före utspädning 2,60 3,20 2,45 1,90
Resultat per aktie efter utspädning 2,60 3,20 2,45 1,90
Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie 5,60 4,15 1,95 2,00
Eget kapital per aktie 11,95 11,25 9,20 7,80
Aktiekurs vid periodens slut 130,00 61,13 48,25 42,00
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 269 051 268 493 268 187 267 799
Genomsnittligt antal aktier efter återköp justerat för utspädning, '000 269 969 269 200 268 755 268 710
Antal utestående aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 269 275 268 594 268 228 267 969

Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.

För nyckeltalsdefinitioner, se sidan 22-24.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
31 mar 2021 31 mar 2020 31 mar 2021 31 mar 2020
Nettoomsättning 11 24 58 71
Administrationskostnader -18 -17 -73 -108
Rörelseresultat -7 7 -15 -37
Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter 396 -7 393 -4
Resultat efter finansiella poster 389 0 378 -41
Bokslutsdispositioner 260 310 260 310
Resultat före skatt 649 310 638 269
Skatt -54 -68 -52 -60
Periodens resultat 595 242 586 209
Periodens totalresultat 595 242 586 209

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

MSEK 31 mar 2021 31 mar 2020
Immateriella anläggningstillgångar 1 1
Materiella anläggningstillgångar 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 4 243 2 808
Summa anläggningstillgångar 4 244 2 809
Kortfristiga fordringar 819 563
Kassa och bank - -
Summa omsättningstillgångar 819 563
Summa tillgångar 5 063 3 372
Bundet eget kapital 69 69
Fritt eget kapital 779 437
Summa eget kapital 848 506
Obeskattade reserver 211 131
Avsättningar 14 15
Långfristiga skulder 1 618 1 727
Kortfristiga skulder 2 372 993
Summa eget kapital och skulder 5 063 3 372

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


DEFINITIONER

Avkastning på eget kapital¹²

Resultat efter skatt dividerat med eget kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna. Avkastning på eget kapital mäter ur ett ägarperspektiv den avkastningen som ges på ägarnas investerade kapital.

Avkastning på rörelsekapital (R/RK)¹

EBITA dividerat med rörelsekapital.

R/RK används för att analysera lönsamhet och är ett mått som premierar högt EBITA resultat och lågt rörelsekapitalbehov, se avstämningstabell på sida 25.

Avkastning på sysselsatt kapital¹

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av sysselsatt kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.

Avkastning på sysselsatt kapital visar koncernens lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital, se avstämningstabell på sida 25.

EBITA¹

Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.

EBITA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 25.

EBITA-marginal¹

EBITA i procent av nettoomsättningen.

EBITA-marginal används för att visa den löpande verksamhetens lönsamhetsgrad.

EBITDA¹

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 25.

Eget kapital per aktie¹

Eget kapital dividerat med antal utestående aktier på balansdagen.

Måttet mäter hur mycket eget kapital som är hänförligt till respektive aktie och presenteras för att underlätta investerares analyser och beslut.

Finansiell nettoskuld¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel.

Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen, analysera koncernens skuldsättning samt dess förmåga att återbetala sina skulder med likvida medel genererade från koncernens löpande verksamhet om samtliga skulder förföll idag och eventuell nödvändig återfinansiering.

Finansiell nettoskuld/EBITDA¹

Den finansiella nettoskulden dividerat med EBITDA.

Finansiell nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenerande resultat i rörelsen, det vill säga ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används allmänt av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdigheten.

Finansnetto¹

Finansiella intäkter minus finansiella kostnader.

Används för att beskriva utvecklingen av koncernens finansiella aktiviteter.

Förvärvad tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till rörelseförvärv jämfört med samma period föregående år. Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, avyttringar samt valutakurseffekter, se avstämningstabell på sida 25.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie¹

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp.

Måttet används för att investerare enkelt ska kunna analysera hur stort överskott från den löpande verksamheten som genereras per aktie.

Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar¹

Investeringar i anläggningstillgångar minus försäljningar av anläggningstillgångar.

Måttet används för att analysera koncernens investeringar i förnyelse och utveckling av materiella anläggningstillgångar.

Nettoskuld exklusive pensioner¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar exklusive pensioner minus likvida medel.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 25.

Nettoskuldsättningsgrad, exklusive pensioner¹²

Nettoskuld exklusive pensioner dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 25.

Organisk tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud och pris för liknande produkter mellan olika perioder, se avstämningstabell på sida 25.

Resultat efter finansiella poster¹

Periodens resultat före skatt.

Används för att analysera verksamhetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.

Resultat per aktie

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal aktier under perioden.

Resultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier, justerat för tillkommande antal aktier vid nyttjande av utestående optioner.

Räntetäckningsgrad¹

Resultat efter finansnetto plus räntekostnader och bankavgifter dividerat med räntekostnader och bankavgifter.

Nyckeltalet mäter koncernens kapacitet att via sin verksamhet och finansiella intäkter generera ett tillräckligt stort överskott för att täcka sina finansiella kostnader, se avstämningstabell på sida 25.

Rörelsekapital¹

Rörelsekapital (RK) mäts genom ett årsgenomsnitt definierat som varulager plus kundfordringar minus leverantörsskulder.

Rörelsekapital används för att analysera hur mycket rörelsekapital som är bundet i verksamheten, se avstämningstabell på sida 25.

Rörelsemarginal¹

Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.

Måttet används för att ange hur stor andel i procent av omsättningen som blir kvar för att täcka räntor och skatt samt ge vinst, efter att företagets kostnader har betalats.

Rörelseresultat¹

Rörelseintäkter minus rörelsekostnader.

Används för att beskriva koncernens resultat före räntor och skatter.

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021

Skuldsättningsgrad¹²

Finansiell nettoskuld dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk.

Soliditet¹²

Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.

Sysselsatt kapital¹

Balansomslutning minus icke räntebärande skulder och avsättningar.

Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som lånats ut av företagets ägare eller som har lånats ut av långivare, se avstämningstabell på sida 25.

Utestående antal aktier

Totalt antal aktier reducerat med av bolaget återköpta egna aktier.

¹Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer.

²Minoriteten ingår i eget kapital när nyckeltalen beräknas.

24


AVSTÄMNINGTABELLER ALTERNATIVA NYCKELTAL

| EBITA och EBITDA
Koncernen, MSEK | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Rörelseresultat enligt kvartalsrapporten | 989 | 1 161 | 910 | 701 |
| Avskrivningar, immateriella anläggningstillgångar (+) | 262 | 203 | 175 | 137 |
| EBITA | 1 251 | 1 364 | 1 085 | 838 |
| Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar (+) | 250 | 215 | 52 | 43 |
| EBITDA | 1 501 | 1 579 | 1 137 | 881 |
| Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK)
Koncernen, MSEK | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| EBITA (rullande 12 månader) | 1 251 | 1 364 | 1 085 | 838 |
| Varulager, årsgenomsnitt (+) | 1 722 | 1 594 | 1 304 | 1 037 |
| Kundfordring, årsgenomsnitt (+) | 1 756 | 1 854 | 1 542 | 1 231 |
| Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) | 1 062 | 1 033 | 817 | 677 |
| Rörelsekapital (årsgenomsnitt) | 2 416 | 2 415 | 2 029 | 1 591 |
| Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) | 52% | 56% | 53% | 53% |
| Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt
Koncernen | 3 månader | | | | 12 månader | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | | 31 mar 2020 | | 31 mar 2021 | | 31 mar 2020 | |
| Förvärvad tillväxt (MSEK,%) | 281 | (9%) | 193 | (7%) | 809 | (7%) | 774 | (8%) |
| Organisk tillväxt (MSEK,%) | -310 | (-10%) | -25 | (-1%) | -906 | (-8%) | 765 | (8%) |
| Avyttringar (MSEK,%) | -1 | (0%) | -2 | (0%) | -4 | (0%) | -59 | (-1%) |
| Valutakurseffekter (MSEK,%) | -81 | (-3%) | 8 | (0%) | -298 | (-2%) | 107 | (1%) |
| Total tillväxt (MSEK,%) | -111 | (-4%) | 174 | (6%) | -399 | (-3%) | 1 587 | (16%) |
| Räntetäckningsgrad
Koncernen | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 937 | 1 105 | 865 | 665 |
| Räntekostnader och bankavgifter, MSEK (+) | 63 | 57 | 41 | 31 |
| Total | 1 000 | 1 162 | 906 | 696 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 15,8 | 20,5 | 22,1 | 22,7 |
| Nettoskuld exkl. pensioner och nettoskuldsättningsgrad exkl. pensioner
Koncernen | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Finansiell nettoskuld, MSEK | 3 134 | 2 585 | 1 960 | 1 405 |
| Pensioner, MSEK (-) | -336 | -332 | -260 | -229 |
| Nettoskuld exklusive pensioner, MSEK | 2 798 | 2 253 | 1 700 | 1 176 |
| Eget kapital, MSEK | 3 450 | 3 076 | 2 520 | 2 131 |
| Nettoskuldsättningsgrad exklusive pensioner, ggr | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,6 |
| Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital
Koncernen, MSEK | 31 mar 2021 | 31 mar 2020 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Resultat efter finansiella poster | 937 | 1 105 | 865 | 665 |
| Finansiella kostnader (+) | 93 | 79 | 62 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader | 1 030 | 1 184 | 927 | 736 |
| Balansomslutning, årsgenomsnitt (+) | 9 309 | 7 926 | 6 324 | 4 996 |
| Icke räntebärande skulder, årsgenomsnitt (-) | -2 153 | -1 947 | -1 604 | -1 319 |
| Icke räntebärande avsättningar, årsgenomsnitt (-) | -413 | -379 | -378 | -335 |
| Sysselsatt kapital | 6 743 | 5 600 | 4 342 | 3 342 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 15% | 21% | 21% | 22% |

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021


img-14.jpeg

Detta är Addtech

Addtech är en svensk, börsnoterad tekniklösningskoncern som förenar det lilla bolagets flexibilitet och snabbhet med det stora bolagets resurser. Vi förvärvar, äger och utvecklar självständiga dotterbolag som säljer olika högteknologiska produkter och lösningar till kunder inom framför allt industri och infrastruktur. Med djup kompetens inom en rad olika nischer skapar våra dotterbolag tekniska, ekonomiska och hållbara mervärden för både kunder och leverantörer, och bidrar på så sätt till ökad effektivitet och konkurrenskraft för alla parter. Idag har vi cirka 140 bolag i 20 länder, och en lång historik av uthållig, lönsam tillväxt.

Vår vision

Vi ska vara ledande inom värdeskapande tekniklösningar för en hållbar framtid och uppfattas som den mest kompetenta och långsiktiga samarbetspartnern av våra kunder, leverantörer och medarbetare.

Affärsidén i korthet

Addtech erbjuder högteknologiska produkter och lösningar till företag inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde genom att vara en kompetent och affärsmässig samarbetspartner för kunder och tillverkare.

Vi driver aktieägarvärde genom:

  • de 140 dotterbolagen och deras förmåga att skapa vinsttillväxt
  • bolagsstyrning som får bolagen att nå ännu bättre resultat och utveckling
  • förvärv som tillför nya medarbetare, kunder och leverantörer

ADDTECH AB (PUBL.) Org.nr: 556302-9726, Box 5112, 102 43 Stockholm, Besöksadress: Birger Jarlsgatan 43 Tel: +46 8 470 49 00, [email protected]

ADDTECH AB (PUBL.) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 APRIL 2020 – 31 MARS 2021