Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Addtech AB Interim / Quarterly Report 2020

Oct 23, 2020

7327_ir_2020-10-23_753eff83-0af1-4b57-b822-910aa43a88fc.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

ADDTECH

DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020

ANDRA KVARTALET (1 JULI - 30 SEPTEMBER 2020)

  • Nettoomsättningen minskade med 7 procent och uppgick till 2 723 MSEK (2 917). Covid-19 beräknas ha påverkat nettoomsättningen negativt med cirka 8 procent.
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) minskade med 19 procent och uppgick till 306 MSEK (380) motsvarande en EBITA-marginal om 11,2 procent (13,0).
  • Rörelseresultatet minskade med 26 procent och uppgick till 242 MSEK (329) motsvarande en rörelsemarginal om 8,9 procent (11,2).
  • Resultat efter skatt minskade med 24 procent och uppgick till 181 MSEK (240) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 0,65 SEK (0,85).
  • Antalet aktier i bolaget har ökats genom att varje aktie, oavsett serie, delats upp på fyra aktier (så kallad aktiesplit 4:1).

PERIODEN (1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020)

  • Nettoomsättningen minskade med 6 procent och uppgick till 5 528 MSEK (5 851). Covid-19 beräknas ha påverkat nettoomsättningen negativt med cirka 7 procent.
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) minskade med 15 procent och uppgick till 612 MSEK (721) motsvarande en EBITA-marginal om 11,1 procent (12,3).
  • Rörelseresultatet minskade med 22 procent och uppgick till 485 MSEK (621) motsvarande en rörelsemarginal om 8,8 procent (10,6).
  • Resultat efter skatt minskade med 22 procent och uppgick till 365 MSEK (466) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,30 SEK (1,70). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie före utspädning till 2,80 SEK (2,90).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 51 procent (56).
  • Avkastning på eget kapital uppgick till 26 procent (33) och soliditeten uppgick till 32 procent (32).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 567 MSEK (519). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie till 4,35 SEK (3,10).
  • Sedan verksamhetsårets början har nio förvärv genomförts, varav två efter periodens slut, med en total årsomsättning om ca 775 MSEK.
Koncernen i sammandrag 3 månader 6 månader Rullande 12 månader
30 sep 2020 30 sep 2019 Δ 30 sep 2020 30 sep 2019 Δ 30 sep 2020 31 mar 2020
Belopp i MSEK
Nettoomsättning 2 723 2 917 -7% 5 528 5 851 -6% 11 412 11 735
EBITA 306 380 -19% 612 721 -15% 1 255 1 364
EBITA-marginal % 11,2 13,0 11,1 12,3 11,0 11,6
Resultat efter finansiella poster 227 307 -26% 460 593 -22% 972 1 105
Periodens resultat 181 240 -24% 365 466 -22% 772 873
Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,65 0,85 -24% 1,30 1,70 -24% 2,80 3,20
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 0,65 0,85 -24% 1,30 1,70 -24% 2,80 3,20
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK - - - - 4,35 4,15
Avkastning eget kapital, % 26 33 26 33 26 32
Soliditet, % 32 32 32 32 32 36

Alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020.

Jämförelser inom parentes avser motsvarande period föregående år om inget annat anges.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


VD-KOMMENTAR

ANDRA KVARTALET – FOKUS PÅ EFFEKTIVITET OCH EN STARK AVSLUTNING

Utfallet under det andra kvartalet blev något bättre än vi befarade, tack vare en mycket stark avslutande septembermånad. Omsättningen minskade med 7 procent, varav den organiska minskningen var 10 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Även om Covid-19 påverkade flera för oss viktiga marknadssegment i kvartalet, så är en väsentlig del av den organiska effekten relaterad till försäljningen av lösningar till skrubberinstallationer. Denna försäljning har minskat successivt sedan fjärde kvartalet föregående räkenskapsår och fick ytterligare kraftigt negativ påverkan av Covid-19 pandemin. Vårt fokuserade arbete med att anpassa våra rörelsekostnader till lägre affärsvolymer i våra bolag inom de drabbade marknadssegmenten, resulterade i att cirka 200 medarbetare dessvärre blev uppsagda under de första sex månaderna. Dessa åtgärder, i kombination med effekter från kortsiktiga kostnadsminskningar samt goda bidrag från förvärv, resulterade i en EBITA-marginal på 11,2 procent, vilket var bra givet den tuffa jämförelsen mot ett mycket starkt kvartal föregående år. Vår likviditet är fortsatt god och kassaflödet är stabilt.

Affärsläget varierade mellan olika geografiska marknader, kundsegment och produktnischer. Försäljningen av insatskomponenter till mekanisk industri samt specialfordon var svag och även om vi upplevde en återhämtning i efterfrågan i slutet av kvartalet så ser vi en försiktighet hos kunderna med kortare visibilitet än vanligt som följd. Den ökade efterfrågan inom medicinteknik som vi upplevde i början av pandemin avtog under kvartalet. Marknadsläget inom skogsindustrin, vindkraft och infrastrukturprodukter till stam- och regionnät var starkt och försäljningen inom elektronik och försvar var stabil.

När det gäller vår geografiska närvaro så hade vi den starkaste återhämtningen under andra kvartalet i Danmark och i övriga europeiska länder utanför Norden, även om efterfrågan där ökade från mycket låga nivåer. Affärsläget utvecklades stabilt i Sverige, medan Finland och Norge hade kraftigt negativ utveckling, till största delen förklarat av de minskade skrubberaffärerna. Underliggande var marknadsläget stabilt i Finland och fortsatt avvaktande i Norge.

FÖRVÄRV

Förvärv av framgångsrika och marknadsledande bolag är en viktig komponent för vår tillväxtstrategi och vår ambition är att göra genomtänkta förvärv även i tuffare tider. Under kvartalet har vi genomfört fyra förvärv och i början av oktober har vi genomfört ytterligare två. Sammantaget har vi sedan räkenskapsårets början förvärvat nio bolag med en årlig omsättning om cirka 775 MSEK. Vi har fortsatt flera pågående projekt igång i olika faser på olika geografiska marknader.

UTBLICK – FORTSATT ANPASSNING TILL DET NYA NORMALA

Den stabiliserande trenden i efterfrågan som vi upplevde under september har fortsatt in i oktober men pandemins påverkan på utvecklingen i efterfrågan framgent förblir osäker. Vi förväntar oss därtill en fortsatt låg aktivitet på marknaden för skrubberinstallationer kommande period. Vi följer utvecklingen noga och fortsätter löpande att genomföra vårt kostnadsanpassningsprogram samtidigt som vi fokuserar på att säkerställa vår långsiktiga lönsamma tillväxt.

Vårt ökade fokus på hållbarhet som påbörjades under föregående räkenskapsår fortsätter i oförändrad takt. Vidare har våra erfarenheter från cyberattacken varit till god hjälp i omställningen mot ökad digitalisering som påskyndats av pandemin.

Sammantaget känner jag stor tilltro till våra tillväxtstrategier, skalbara affärsmodell och starka entreprenöriella företagskultur. Jag vill återigen ta tillfället i akt att tacka alla medarbetare för ert fantastiska engagemang och insatser.

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

img-0.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


KONCERNENS UTVECKLING

Försäljningsutveckling

Addtechkoncernens nettoomsättning i det andra kvartalet minskade med 7 procent till 2 723 MSEK (2 917). Den organiska effekten uppgick till -10 procent, den förvärvade tillväxten uppgick till 6 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 3 procent, motsvarande 80 MSEK.

Addtechkoncernens nettoomsättning under perioden minskade med 6 procent till 5 528 MSEK (5 851). Den organiska effekten uppgick till -9 procent, den förvärvade tillväxten uppgick till 5 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 2 procent, motsvarande 126 MSEK.

Resultatutveckling

Rörelseresultatet minskade under kvartalet med 26 procent till 242 MSEK (329) och rörelsemarginalen uppgick till 8,9 procent (11,2). Finansnettot uppgick till -15 MSEK (-22) och resultatet efter finansiella poster minskade med 26 procent till 227 MSEK (307).

Resultatet efter skatt minskade med 24 procent till 181 MSEK (240) motsvarande ett resultat per aktie före utspädning om 0,65 SEK (0,85).

EBITA uppgick för perioden till 612 MSEK (721), vilket innebär en minskning med 15 procent. Rörelseresultatet minskade under perioden med 22 procent till 485 MSEK (621) och rörelsemarginalen uppgick till 8,8 procent (10,6). Finansnettot uppgick till -25 MSEK (-28) och resultatet efter finansiella poster minskade med 22 procent till 460 MSEK (593).

Resultat efter skatt för perioden minskade med 22 procent till 365 MSEK (466) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (21). Resultat per aktie före utspädning för perioden uppgick till 1,30 SEK (1,70). För den senaste tolv månadersperioden uppgick resultat per aktie före utspädning till 2,80 SEK (2,90).

img-1.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE

AUTOMATION

Automations nettoomsättning ökade i det andra kvartalet med 2 procent till 562 MSEK (552) och EBITA ökade med 7 procent till 60 MSEK (57). Nettoomsättningen under perioden ökade marginellt till 1 145 MSEK (1 143) och EBITA minskade med 6 procent till 110 MSEK (117).

Marknad

Affärsområdet Automation påverkades totalt sett marginellt negativt av covid-19. Affärsläget inom medicinteknik, försvarsindustri samt data- och telekom var bra. Det var fortsatt låg aktivitet för de bolag som är exponerade mot nordisk verkstadsindustri, framförallt mot större OEM kunder som har avvaktat med nyinvesteringar, dock märktes en återhämtning under september. Affärsläget för bolagen verksamma på marknaderna utanför Norden påverkades fortfarande av nedstängningar och restriktioner.

COMPONENTS

Components nettoomsättning minskade i det andra kvartalet med 5 procent till 487 MSEK (511) och EBITA minskade med 15 procent till 50 MSEK (58). Nettoomsättningen under perioden minskade med 3 procent till 983 MSEK (1 015) och EBITA minskade med 11 procent till 100 MSEK (112).

Marknad

Affärsområdet Components påverkades mättligt negativt av covid-19 totalt sett. Affärsläget i Danmark var stabilt medan verksamheterna i Norge påverkades negativt av både valutaeffekter och det låga oljepriset med påföljande låg investeringstakt inom marknadssegmentet olja och gas. Marknadsläget i Finland och Sverige var negativt, framförallt påverkat av fordons- och verkstadsindustrin men med viss återhämtning under kvartalets avslutande del.

ENERGY

Energys nettoomsättning ökade i det andra kvartalet med 7 procent till 633 MSEK (593) och EBITA ökade med 5 procent till 79 MSEK (75). Nettoomsättningen under perioden ökade med 9 procent till 1 316 MSEK (1 212) och EBITA ökade med 12 procent till 160 MSEK (142).

Marknad

Affärsområdet Energy hade fortsatt mycket positivt affärsläge under andra kvartalet och påverkades marginellt negativt av covid-19. Försäljningen av infrastrukturprodukter till om- och utbyggnad av stam- och regionnät samt vindkraft låg kvar på höga nivåer och marknadsläget var stabilt hela kvartalet. Enheterna verksamma inom försäljning av nischade produkter för elkraftsdistribution samt bygg och installation kände fortsatt av minskad efterfrågan på grund av pandemin.

INDUSTRIAL PROCESS

Industrial Process nettoomsättning minskade i det andra kvartalet med 21 procent till 680 MSEK (865) och EBITA minskade med 42 procent till 77 MSEK (134). Nettoomsättningen under perioden minskade med 19 procent till 1 349 MSEK (1 672) och EBITA minskade med 37 procent till 150 MSEK (237).

Marknad

Affärsområdet Industrial Process påverkades kraftigt negativt av effekter från covid-19. Efterfrågan på lösningar till skrubberinstallationer var fortsatt låg beroende på det låga oljepriset samt rådande pandemi och denna försäljning minskade med cirka 75 procent jämfört med samma period föregående år. Marknadsläget för bolagen inom specialfordon och verkstadsindustrin upplevdes alltjämt som svagt även under andra kvartalet, men med viss återhämtning under kvartalets senare del. Efterfrågan på projekt inom skogsindustrin var hög.

POWER SOLUTIONS

Power Solutions nettoomsättning minskade i det andra kvartalet med 9 procent till 365 MSEK (402) och EBITA minskade med 25 procent till 46 MSEK (62). Nettoomsättningen under perioden minskade med 9 procent till 746 MSEK (819) och EBITA minskade med 24 procent till 96 MSEK (127).

Marknad

Affärsområdet Power Solutions påverkades kraftigt negativt av effekter från covid-19. Det var fortsatt den vikande marknaden för specialfordon som påverkade affärsområdet som helhet, med en försäljningsminskning om cirka 30 procent hänförligt till rådande situation även om en tydlig återhämtning märktes i september. Marknadsläget var stabilt för kundanpassade batterilösningar och för bolagen verksamma inom strömförsörjning. Affärsläget inom vindkraft samt data och telekom var fortsatt positivt under kvartalet.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION

Lönsamhet, finansiell ställning och kassaflöde

Avkastning på eget kapital uppgick vid periodens utgång till 26 procent (33) och avkastning på sysselsatt kapital till 17 procent (22). Avkastning på rörelsekapital, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 51 procent (56).

Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 32 procent (32). Eget kapital per aktie, exklusive innehav utan bestämmande inflytande, uppgick till 10,40 SEK (9,60). Koncernens nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 3 148 MSEK (2 543) exklusive pensionsskuld om 359 MSEK (374). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån nettoskulden exklusive avsättningar till pensioner uppgick till 1,0 (1,0).

Likvida medel bestående av kassa- och bankmedel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 1 676 MSEK (773) per 30 september 2020.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 567 MSEK (519). Företagsförvärv och avyttringar inklusive reglering av villkorad köpeskilling avseende under tidigare år genomförda förvärv uppgick till 888 MSEK (295). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 33 MSEK (61) och avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 4 MSEK (3). Återköp av egna aktier uppgick till 0 MSEK (42). Återköp av köpoptioner uppgick till 22 MSEK (23) och lösen av köpoptioner uppgick till 17 MSEK (23). Under andra kvartalet utbetalades utdelning med 1,00 SEK (1,25) per aktie, vilket motsvarar 269 MSEK (336).

Medarbetare

Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till 3 090, vilket kan jämföras med 2 981 vid räkenskapsårets ingång. Under perioden har genomförda förvärv ökat antalet medarbetare med 187. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolv månadersperioden till 2 990.

Aktiestruktur

Aktiekapitalet uppgick vid periodens utgång till 51,1 MSEK.

Aktieslag Antal aktier Antal röster Andel i % av kapital Andel i % av röster
A-aktie, 10 röster per aktie 12 885 744 128 857 440 4,7% 33,1%
B-aktie, 1 röst per aktie 259 908 240 259 908 240 95,3% 66,9%
Totalt antal aktier före återköp 272 793 984 388 765 680 100,0% 100,0%
Varav återköpta B-aktier -3 771 672 1,4% 1,0%
Totalt antal aktier efter återköp 269 022 312

Vid årsstämman den 28 augusti 2020 beslutades om en uppdelning av aktien (så kallad aktiesplit) med villkor 4:1. Uppdelningen medförde att antalet aktier ökade till 272 793 984, varav 12 885 744 A-aktier och 259 908 240 B-aktier. De nya aktierna registrerades på aktieägarnas konton den 17 september 2020.

Efter beslut av årsstämman i augusti 2020 riktades ett erbjudande till 25 ledningspersoner om att förvärva 250 000 köpoptioner på återköpta B-aktier. Programmet blev fulltecknat. Addtech har fyra utestående köpoptionsprogram om totalt 3 842 400 aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier medför en utspädningseffekt på cirka 0,2 procent under den senaste tolv månadersperioden. Under kvartalet har inga egna aktier återköpts. Addtechs eget innehav av aktier beräknas matcha behovet i de utestående köpoptionsprogrammen.

Utestående program Antal optioner Motsvarande antal aktier Andel av tot. aktier Lösenkurs per option Lösenkurs per aktie Lösenperiod
2020/2024 250 000 1 000 000 0,4% 538,10 134,53 4 sep 2023 - 5 juni 2024
2019/2023 300 000 1 200 000 0,4% 321,80 80,45 5 sep 2022 - 2 juni 2023
2018/2022 300 000 1 200 000 0,4% 232,90 58,23 6 sep 2021 - 3 juni 2022
2017/2021 110 600 442 400 0,2% 178,50 44,62 14 sep 2020 - 4 juni 2021
Totalt 960 600 3 842 400

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


Förvärv och avyttring

Under perioden 1 april till 30 juni 2020 har följande förvärv genomförts; Elkome Group Oy, Finland, till affärsområdet Automation, Peter Andersson AB, Sverige, till affärsområdet Energy samt Valutec Group AB, Sverige, till affärsområdet Industrial Process.

Under det andra kvartalet har fyra företagsförvärv genomförts:

Den 1 september förvärvades Fluidcontrol Oy, Finland, till affärsområdet Components. Fluidcontrol utvecklar, levererar och installerar lösningar av ställdon och ventiler i applikationer hos främst maskinbyggare och processindustri. Bolaget omsätter cirka 4 MEUR och har 20 anställda.

Den 1 september förvärvades Kaptas Oy, Finland, till affärsområdet Automation. Kaptas utvecklar och levererar kompletta automationssystem till kunder främst inom läkemedelsindustri, metall, plast, elektronik och livsmedelsindustri. Bolaget omsätter cirka 4 MEUR och har 27 anställda.

Den 1 september förvärvades Elsystem i Perstorp AB, Sverige, till affärsområdet Automation. Elsystem levererar helhetslösningar inom industriautomation och elteknik främst riktade mot industriella processer, automatiserade lager, processindustri och värmeanläggningar. Bolaget omsätter cirka 40 MSEK och har 18 anställda.

Den 7 september förvärvades Martin Bruusgaard AS, Norge, till affärsområdet Industrial Process. Bruusgaard levererar en unik nyckelfärdig portabel gasdetekteringslösning som ger kunder inom den marina industrin ökad säkerhet, lägre kostnader och minskad transport genom standardiserade instrument, rutiner, utbildning och inköp. Bolaget omsätter cirka 110 MNOK och har 30 anställda.

Förvärvskalkylerna för de förvärv som ingick i perioden 1 april till 30 september 2019 har fastställts slutgiltigt. Inga väsentliga justeringar har gjorts i kalkylerna. De från och med räkenskapsåret 2019/2020 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande:

Förvärv (avyttring) Tillträde Nettoomsättning, MSEK* Antal anställda* Affärsområde
Omni Ray AG, Schweiz April, 2019 330 65 Automation
Thume Teknik AB, Sverige April, 2019 100 19 Industrial Process
AB N.O. Rönne, Sverige April, 2019 8 4 Industrial Process
Best Seating Systems Walter Tausch GmbH, Österrike Maj, 2019 23 5 Power Solutions
Thiim A/S, Danmark Juni, 2019 70 15 Automation
Profelec Oy, Finland Juli, 2019 6 2 Energy
BKC Products Ltd., Storbritannien Augusti, 2019 12 5 Industrial Process
Promector Oy, Finland Augusti, 2019 24 20 Automation
Wireco-NB Oy, Finland Februari, 2020 23 6 Energy
Caligo Industria Oy, Finland Februari, 2020 70 9 Industrial Process
DMC Digital Motor Control GmbH, Tyskland Mars, 2020 30 10 Power Solutions
Q-tronic B.V, Nederländerna Mars, 2020 45 10 Power Solutions
Elkome Group Oy, Finland April, 2020 85 38 Automation
Peter Andersson AB, Sverige April, 2020 30 9 Energy
Valutec Group AB, Sverige April, 2020 350 45 Industrial Process
Fluidcontrol Oy, Finland September, 2020 41 20 Components
Kaptas Oy, Finland September, 2020 41 27 Automation
Elsystem i Perstorp AB, Sverige September, 2020 40 18 Automation
Martin Bruusgaard AS, Norge September, 2020 108 30 Industrial Process
Satco Komponent AB, Sverige Oktober, 2020 18 2 Components
Skyltar & Märken Gruppen AB, Sverige Oktober, 2020 60 23 Energy
  • Avser bedömd situation på helårsbasis vid förvärvs- respektive avyttringstidpunkten.

Om samtliga förvärv med tillträde under perioden hade genomförts 1 april 2020 skulle de uppskattningsvis ha påverkat koncernens nettoomsättning med 320 MSEK, rörelseresultat med 20 MSEK och periodens resultat efter skatt med 10 MSEK.

Addtech använder vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad köpeskilling. Utfallet av villkorade köpeskillingar är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen och har en fastställd maxnivå. Av ännu ej utbetalda villkorade köpeskillingar för förvärv under perioden uppgår diskonterat värde till 127 MSEK. De villkorade köpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 202 MSEK.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


Transaktionskostnader för förvärv med tillträde under perioden uppgår till 5 MSEK (3) och redovisas i posten försäljningskostnader.

Omvärdering av villkorade köpeskillingar har påverkat perioden positivt med 7 MSEK (16). Resultateffekten redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.

De tillgångar och skulder som ingick i periodens förvärv uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:

Redovisat värde vid förvärvs-tidpunkten Anpassning till verkligt värde Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 24 613 637
Övriga anläggningstillgångar 30 - 30
Varulager 88 - 88
Övriga omsättningstillgångar 229 - 229
Uppskjuten skatteskuld/skattefordran -3 -131 -134
Övriga skulder -154 - -154
Förvärvade nettotillgångar 214 482 696
Goodwill 1) 607
Innehav utan bestämmande inflytande -163
Köpeskilling 2) 1 140
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet -146
Avgår ej utbetald köpeskilling -140
Påverkan på koncernens likvida medel 854

1) Goodwill motiveras av förväntad framtida försäljningsutveckling och lönsamhet samt den personal som ingår i de förvärvade bolagen.
2) Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärven.

I förvärvet av Valutec Group AB finns ett åtagande att förvärva återstående 14 procent av bolaget och detta åtagande är värderat till 98 MSEK. I förvärvet av Martin Bruusgaard AS finns ett åtagande att förvärva återstående 20 procent av bolaget och detta åtagande är värderat till 24 MSEK. Dessa åtaganden redovisas som långfristiga räntebärande skulder.

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning under perioden uppgick till 36 MSEK (30) och resultatet efter finansiella poster uppgick till -1 MSEK (-15). Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 654 MSEK (310).

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


ÖVRIGA UPPLYSNINGAR

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS såsom de antagits av EU med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i senaste årsredovisningen har tillämpats för delårsrapporten med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper.

Nya och ändrade standarder för räkenskapsåret 2020/2021

Nya eller ändrade IFRS förväntas inte få några väsentliga effekter för Addtechkoncernen.

Statliga stöd

De statliga stöd som erhållits eller kommer att erhållas till följd av covid-19 pandemin redovisas mot resultatet när det är rimligt säkert att villkor för att erhålla stödet uppfyllts eller kommer att uppfyllas.

Alternativa nyckeltal

Bolaget presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner och avstämningstabeller av de nyckeltal som Addtech använder se sid 17-20.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Addtechs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Addtech styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombination med strukturförändringar och konkurrenssituationen.

Covid-19-pandemin som bröt ut under början av 2020 påverkar hela världsmarknaden och därmed också Addtech. Addtech fortsätter att följa relevanta myndigheters rekommendationer och vidtar relevanta hälsomässiga försiktighetsåtgärder för att skydda personal och minska smittspridningen i samhället. Utmaningar finns inom försörjningskedjan och osäkerheter föreligger runt våra kunders möjligheter att hålla sina verksamheter igång med full kapacitet. Addtech förbereder och vidtar åtgärder löpande för att kunna agera snabbt och möta en minskad försäljning. Samtliga bolag i koncernen har förberett handlingsplaner och kostnadsbesparingsprogram redo att exekveras för att skydda resultat, likviditet och kassaflöde.

Addtech har fyra rörelse drivande dotterbolag i Storbritannien samt ett fåtal dotterbolag i andra länder som handlar med Storbritannien. Eventuella följdeffekter av Brexit är fortfarande inte klarlagda, men samtliga dessa bolag håller sig väl uppdaterade kring utvecklingen. Addtechkoncernens totala exponering mot negativa effekter av Brexit bedöms som marginell.

I övrigt är risk- och osäkerhetsfaktorerna desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer i förvaltningsberättelsen (sid 41-43) i årsredovisningen 2019/2020.

Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Effekter av covid-19 pandemin

Efter Covid-19 pandemins utbrott har Riksdagen fattat beslut om ett flertal statliga stödpaket i Sverige. Stödpaket har även beslutats i andra länder där Addtechkoncernen har dotterföretag. Addtech har analyserat förutsättningarna för dessa stöd och sökt personalrelaterade stöd där kriterierna bedöms vara uppfyllda.

Vid utgången av räkenskapsårets andra kvartal hade cirka 200 av koncernens totalt cirka 3 000 medarbetare blivit uppsagda och ytterligare cirka 260 medarbetare berörs av korttidspermitteringar. Totalt i koncernen har EBITA påverkats positivt i perioden med cirka 35 MSEK till följd av statliga stöd eller effekter från andra statliga åtgärdsprogram.

Omsättningen under andra kvartalet 2020/2021 beräknas ha påverkats negativt med cirka 8 procent jämfört mot omsättningen föregående år på grund av rådande pandemi. Inga väsentliga nedskrivningar har skett på grund av rådande pandemi.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner mellan Addtech och närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat har ägt rum under perioden.

Säsongseffekter

Addtechs försäljning av högteknologiska produkter och lösningar inom tillverkande industri och infrastruktur har ingen väsentlig säsongsvariation. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och investeringsvilja kan dock variera mellan kvartalen.

Händelser efter periodens utgång

Den 1 oktober förvärvades Satco Komponent AB, Sverige, till affärsområdet Components. Satco Komponent säljer högteknologiska elektronikkomponenter såsom elektromekanik, RF- och kylningskomponenter m.m. Bolaget har två anställda och har en årsomsättning på ca 18 MSEK.

Den 2 oktober förvärvades Skyltar & Märken Gruppen AB, Sverige, till affärsområdet Energy. Skyltar & Märken är marknadsledande i sin nisch där man levererar innovativa och kundanpassade skylt- och trafiksäkerhetslösningar på den svenska marknaden. Skyltar & Märken har en omfattande kunskap och erfarenhet inom hela värdekedjan från design och konstruktion, till produktion och montage inom allt ifrån skyltbeställningar till omfattande, nischade trafiksäkerhetsprojekt. Gruppen har 23 anställda och har en årsomsättning på cirka 60 MSEK.

Intygande

Styrelsen och verkställande direktören anser att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 23 oktober 2020

| Johan Sjö
Styrelsens ordförande | Eva Elmstedt
Styrelseledamot | Kenth Eriksson
Styrelseledamot |
| --- | --- | --- |
| Henrik Hedelius
Styrelseledamot | Ulf Mattsson
Styrelseledamot | Malin Nordesjö
Styrelseledamot |
| Niklas Stenberg
Styrelseledamot och
Verkställande direktör | | |

Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.

ÖVRIG INFORMATION

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Addtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 23 oktober 2020 kl. 08.15 CET.

Finansiell kalender

2021-02-04 Delårsrapport 1 april - 31 december 2020
2021-05-18 Bokslutskommuniké 1 april 2020 - 31 mars 2021
2021-07-16 Delårsrapport 1 april - 30 juni 2021

För ytterligare information kontakta

Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00
Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473


AFFÄRSOMRÄDEN

| Nettoomsättning per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2020/2021 | | | 2019/2020 | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 562 | 583 | 694 | 588 | 552 | 591 |
| Components | 487 | 496 | 578 | 489 | 511 | 504 |
| Energy | 633 | 683 | 604 | 596 | 593 | 619 |
| Industrial Process | 680 | 669 | 732 | 800 | 865 | 807 |
| Power Solutions | 365 | 381 | 434 | 377 | 402 | 417 |
| Koncernposter | -4 | -7 | -4 | -4 | -6 | -4 |
| Addtechkoncernen | 2 723 | 2 805 | 3 038 | 2 846 | 2 917 | 2 934 |
| EBITA per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2020/2021 | | | 2019/2020 | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 60 | 50 | 99 | 51 | 57 | 60 |
| Components | 50 | 50 | 65 | 41 | 58 | 54 |
| Energy | 79 | 81 | 78 | 62 | 75 | 67 |
| Industrial Process | 77 | 73 | 113 | 95 | 134 | 103 |
| Power Solutions | 46 | 50 | 68 | 36 | 62 | 65 |
| Koncernposter | -6 | 2 | -16 | -49 | -6 | -8 |
| EBITA | 306 | 306 | 407 | 236 | 380 | 341 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -64 | -63 | -55 | -48 | -51 | -49 |
| - varav förvärv | -61 | -60 | -49 | -47 | -49 | -47 |
| Rörelseresultat | 242 | 243 | 352 | 188 | 329 | 292 |
| Nettoomsättning | 3 månader | | 6 månader | | Rullande 12 månader | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 sep | 30 sep | 30 sep | 30 sep | 30 sep | 31 mar |
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2020 |
| Automation | 562 | 552 | 1 145 | 1 143 | 2 427 | 2 425 |
| Components | 487 | 511 | 983 | 1 015 | 2 050 | 2 082 |
| Energy | 633 | 593 | 1 316 | 1 212 | 2 516 | 2 412 |
| Industrial Process | 680 | 865 | 1 349 | 1 672 | 2 881 | 3 204 |
| Power Solutions | 365 | 402 | 746 | 819 | 1 557 | 1 630 |
| Koncernposter | -4 | -6 | -11 | -10 | -19 | -18 |
| Addtechkoncernen | 2 723 | 2 917 | 5 528 | 5 851 | 11 412 | 11 735 |
| EBITA och EBITA-marginal | 3 månader | | | | 6 månader | | | | Rullande 12 månader | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 sep 2020 | | 30 sep 2019 | | 30 sep 2020 | | 30 sep 2019 | | 30 sep 2020 | | 31 mar 2020 | |
| | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % |
| Automation | 60 | 10,8 | 57 | 10,3 | 110 | 9,6 | 117 | 10,2 | 260 | 10,7 | 267 | 11,0 |
| Components | 50 | 10,2 | 58 | 11,4 | 100 | 10,2 | 112 | 11,0 | 206 | 10,0 | 218 | 10,5 |
| Energy | 79 | 12,4 | 75 | 12,6 | 160 | 12,1 | 142 | 11,7 | 300 | 11,9 | 282 | 11,7 |
| Industrial Process | 77 | 11,4 | 134 | 15,4 | 150 | 11,1 | 237 | 14,2 | 358 | 12,4 | 445 | 13,9 |
| Power Solutions | 46 | 12,6 | 62 | 15,3 | 96 | 12,9 | 127 | 15,5 | 200 | 12,9 | 231 | 14,2 |
| Koncernposter | -6 | | -6 | | -4 | | -14 | | -69 | | -79 | |
| EBITA | 306 | 11,2 | 380 | 13,0 | 612 | 11,1 | 721 | 12,3 | 1 255 | 11,0 | 1 364 | 11,6 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -64 | | -51 | | -127 | | -100 | | -230 | | -203 | |
| - varav förvärv | -61 | | -49 | | -121 | | -96 | | -217 | | -192 | |
| Rörelseresultat | 242 | 8,9 | 329 | 11,2 | 485 | 8,8 | 621 | 10,6 | 1 025 | 9,0 | 1 161 | 9,9 |

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


INTÄKTERNAS FÖRDELNING

Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
30 sep 2020
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 148 181 228 223 218 -2 996
Danmark 147 136 138 102 22 -1 544
Finland 94 110 48 147 38 -1 436
Norge 55 50 133 119 20 - 377
Europa 111 4 74 55 49 0 293
Övriga länder 7 6 12 34 18 0 77
Total 562 487 633 680 365 -4 2 723
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 6 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
30 sep 2020
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 306 382 465 455 456 -6 2 058
Danmark 288 266 285 221 45 -4 1 101
Finland 187 216 111 287 67 -1 867
Norge 118 98 302 219 46 0 783
Europa 232 9 130 99 99 0 569
Övriga länder 14 12 23 68 33 0 150
Total 1 145 983 1 316 1 349 746 -11 5 528
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
30 sep 2019
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 148 194 205 196 242 -2 983
Danmark 142 133 139 146 25 -2 583
Finland 64 126 46 186 30 -1 451
Norge 61 56 133 199 25 -1 473
Europa 135 2 70 67 55 0 329
Övriga länder 2 0 0 71 25 0 98
Total 552 511 593 865 402 -6 2 917
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 6 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
30 sep 2019
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 320 410 398 407 507 -3 2 039
Danmark 269 272 284 313 48 -5 1 181
Finland 164 222 94 332 58 -1 869
Norge 118 107 293 364 52 -1 933
Europa 268 4 142 129 104 - 647
Övriga länder 4 0 1 127 50 0 182
Total 1 143 1 015 1 212 1 672 819 -10 5 851

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader 6 månader Rullande 12 månader
30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 31 mar 2020
Nettoomsättning 2 723 2 917 5 528 5 851 11 412 11 735
Kostnad för sålda varor -1 904 -1 993 -3 863 -4 022 -7 929 -8 088
Bruttoresultat 819 924 1 665 1 829 3 483 3 647
Försäljningskostnader -421 -447 -868 -906 -1 831 -1 869
Administrationskostnader -154 -161 -304 -332 -679 -707
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -2 13 -8 30 52 90
Rörelseresultat 242 329 485 621 1 025 1 161
- i % av nettoomsättning 8,9 11,2 8,8 10,6 9,0 9,9
Finansiella intäkter och kostnader -15 -22 -25 -28 -53 -56
Resultat efter finansiella poster 227 307 460 593 972 1 105
- i % av nettoomsättning 8,3 10,5 8,3 10,1 8,5 9,4
Skatt -46 -67 -95 -127 -200 -232
Periodens resultat 181 240 365 466 772 873
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 176 237 355 461 756 862
Innehav utan bestämmande inflytande 5 3 10 5 16 11
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, SEK 0,65 0,85 1,30 1,70 2,80 3,20
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, SEK 0,65 0,85 1,30 1,70 2,80 3,20
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 269 022 268 740 268 906 268 594 268 649 268 493
Antal aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 269 022 268 344 269 022 268 344 269 022 268 594

Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.

KONCERNENS TOTALRESULTAT

3 månader 6 månader Rullande 12 månader
30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 31 mar 2020
MSEK
Periodens resultat 181 240 365 466 772 873
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar -1 1 -2 2 -3 1
Periodens omräkningsdifferenser 5 40 -153 66 -160 59
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Aktuariella effekter av nettopensionsförpliktelsen -24 -46 -24 -46 13 -9
Övrigt totalresultat -20 -5 -179 22 -150 51
Periodens totalresultat 161 235 186 488 622 924
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 157 231 180 481 609 910
Innehav utan bestämmande inflytande 4 4 6 7 13 14

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 30 sep 2020 30 sep 2019 31 mar 2020
Goodwill 2 553 1 917 1 997
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 725 1 246 1 243
Materiella anläggningstillgångar 883 873 936
Finansiella anläggningstillgångar 66 62 64
Summa anläggningstillgångar 5 227 4 098 4 240
Varulager 1 810 1 632 1 642
Kortfristiga fordringar 2 053 2 150 2 261
Likvida medel 467 258 363
Summa omsättningstillgångar 4 330 4 040 4 266
Summa tillgångar 9 557 8 138 8 506
Eget kapital 3 028 2 627 3 076
Räntebärande avsättningar 359 374 332
Icke räntebärande avsättningar 375 340 284
Räntebärande långfristiga skulder 2 326 1 411 2 154
Icke räntebärande långfristiga skulder 2 6 2
Summa långfristiga skulder 3 062 2 131 2 772
Icke räntebärande avsättningar 64 47 46
Räntebärande kortfristiga skulder 1 289 1 390 462
Icke räntebärande kortfristiga skulder 2 114 1 943 2 150
Summa kortfristiga skulder 3 467 3 380 2 658
Summa eget kapital och skulder 9 557 8 138 8 506

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 30 sep 2020 30 sep 2019 31 mar 2020
Ingående balans 3 076 2 520 2 520
Inlösta, utfärdade och återköpta optioner -5 0 16
Återköp av egna aktier - -42 -42
Utdelning, ordinarie -269 -336 -336
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande -1 -7 -10
Förändring innehav utan bestämmande inflytande 163 4 4
Optionsskuld, förvärv -122 - -
Periodens totalresultat 186 488 924
Utgående balans 3 028 2 627 3 076

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader 6 månader Rullande 12 månader
30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 31 mar 2020
Resultat efter finansiella poster 227 307 460 593 972 1 105
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 138 111 267 185 436 354
Betald inkomstskatt -79 -71 -139 -116 -296 -273
Förändringar i rörelsekapital -43 -81 -21 -143 53 -69
Kassaflöde från den löpande verksamheten 243 266 567 519 1 165 1 117
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -14 -26 -29 -57 -74 -102
Företagsförvärv och avyttringar -158 -46 -888 -295 -1 023 -430
Kassaflöde från investeringsverksamheten -172 -72 -917 -352 -1 097 -532
Utdelning till moderbolagets aktieägare -269 -336 -269 -336 -269 -336
Återköp av egna aktier/förändring av optioner -22 -48 -5 -42 11 -26
Övrig finansieringsverksamhet 236 207 749 167 437 -145
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -55 -177 475 -211 179 -507
Periodens kassaflöde 16 17 125 -44 247 78
Likvida medel vid periodens ingång 453 233 363 295 258 295
Valutakursdifferens i likvida medel -2 8 -21 7 -38 -10
Likvida medel vid periodens slut 467 258 467 258 467 363

VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK 30 sep 2020 31 mar 2020
Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3 Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 1 1 - 6 6 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 2 2 - 5 5 -
Summa finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå 3 3 - 11 11 -
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 1 1 - 1 1 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 3 3 - 4 4 -
Villkorade köpeskillingar - verkligt värde via resultatet 245 - 245 151 - 151
Summa finansiella skulder till verkligt värde per nivå 249 4 245 156 5 151

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1.

Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori.

För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2.

För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.

För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.

Villkorade köpeskillingar 30 sep 2020 31 mar 2020
Ingående balans 151 198
Årets förvärv 125 63
Återförda via resultaträkningen -7 -52
Utbetalda köpeskillingar -23 -65
Räntekostnader 5 3
Valutakursdifferenser -6 4
Utgående balans 245 151

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


NYCKELTAL

12 månader t.o.m.
30 sep 2020 31 mar 2020 30 sep 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Nettoomsättning, MSEK 11 412 11 735 11 266 10 148 8 022
EBITDA, MSEK 1 489 1 579 1 329 1 137 881
EBITA, MSEK 1 255 1 364 1 274 1 085 838
EBITA-Marginal, % 11,0 11,6 11,3 10,7 10,5
Rörelseresultat, MSEK 1 025 1 161 1 082 910 701
Rörelsemarginal, % 9,0 9,9 9,6 9,0 8,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 972 1 105 1 034 865 665
Periodens resultat, MSEK 772 873 804 672 526
Rörelsekapital 2 468 2 415 2 267 2 029 1 591
Avkastning rörelsekapital (R/RK), % 51 56 56 53 53
Avkastning eget kapital, % 26 32 33 29 28
Avkastning sysselsatt kapital, % 17 21 22 21 22
Soliditet, % 32 36 32 36 39
Finansiell nettoskuld, MSEK 3 507 2 585 2 917 1 960 1 405
Skuldsättningsgrad, ggr 1,2 0,8 1,1 0,8 0,7
Finansiell nettoskuld/EBITDA, ggr 2,4 1,6 2,2 1,7 1,6
Nettoskuld exkl. pensioner, MSEK 3 148 2 253 2 543 1 700 1 176
Nettoskuldsättningsgrad, exkl. pensioner, ggr 1,0 0,7 1,0 0,7 0,6
Räntetäckningsgrad, ggr 16,9 20,5 24,5 22,1 22,7
Medelantal anställda 2 990 2 913 2 790 2 590 2 283
Antal anställda vid periodens slut 3 090 2 981 2 941 2 759 2 358

NYCKELTAL PER AKTIE

SEK 12 månader t.o.m.
30 sep 2020 31 mar 2020 30 sep 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Resultat per aktie före utspädning 2,80 3,20 2,90 2,45 1,90
Resultat per aktie efter utspädning 2,80 3,20 2,90 2,45 1,90
Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie 4,35 4,15 3,10 1,95 2,00
Eget kapital per aktie 10,40 11,25 9,60 9,20 7,80
Aktiekurs vid periodens slut 117,60 61,13 64,00 48,25 42,00
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 268 649 268 493 268 321 268 187 267 799
Genomsnittligt antal aktier efter återköp justerat för utspädning, '000 269 184 269 200 268 721 268 755 268 710
Antal utestående aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 269 022 268 594 268 344 268 228 267 969

Antalet aktier har omräknats med hänsyn till den delning av aktien (4:1) som genomfördes i september 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för SEK/aktie.

*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16.

För nyckeltalsdefinitioner, se sidan 17-19

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

MSEK 3 månader 6 månader Rullande 12 månader
30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 30 sep 2019 30 sep 2020 31 mar 2020
Nettoomsättning 18 15 36 30 77 71
Administrationskostnader -18 -21 -34 -45 -97 -108
Rörelseresultat 0 -6 2 -15 -20 -37
Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter -5 -6 -3 0 -7 -4
Resultat efter finansiella poster -5 -12 -1 -15 -27 -41
Bokslutsdispositioner - - - - 310 310
Resultat före skatt -5 -12 -1 -15 283 269
Skatt 1 3 0 3 -63 -60
Periodens resultat -4 -9 -1 -12 220 209
Periodens totalresultat -4 -9 -1 -12 220 209

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

MSEK 30 sep 2020 30 sep 2019 31 mar 2020
Immateriella anläggningstillgångar 1 - 1
Materiella anläggningstillgångar 0 1 0
Finansiella anläggningstillgångar 3 677 2 643 2 808
Summa anläggningstillgångar 3 678 2 644 2 809
Kortfristiga fordringar 441 690 563
Kassa och bank - - -
Summa omsättningstillgångar 441 690 563
Summa tillgångar 4 119 3 334 3 372
Eget kapital 230 269 506
Obeskattade reserver 131 447 131
Avsättningar 14 14 15
Långfristiga skulder 1 919 996 1 727
Kortfristiga skulder 1 825 1 608 993
Summa eget kapital och skulder 4 119 3 334 3 372

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


DEFINITIONER

Avkastning på eget kapital²

Resultat efter skatt dividerat med eget kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna. Avkastning på eget kapital mäter ur ett ägarperspektiv den avkastningen som ges på ägarnas investerade kapital.

Avkastning på rörelsekapital (R/RK)¹

EBITA dividerat med rörelsekapital.

R/RK används för att analysera lönsamhet och är ett mått som premierar högt EBITA resultat och lågt rörelsekapitalbehov.

Avkastning på sysselsatt kapital¹

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av sysselsatt kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.

Avkastning på sysselsatt kapital visar koncernens lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital, se avstämningstabell på sida 20.

EBITA¹

Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.

EBITA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.

EBITA-marginal¹

EBITA i procent av nettoomsättningen.

EBITA-marginal används för att visa den löpande verksamhetens lönsamhetsgrad.

EBITDA¹

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.

Eget kapital per aktie¹

Eget kapital dividerat med antal utestående aktier på balansdagen.

Måttet mäter hur mycket eget kapital som är hänförligt till respektive aktie och presenteras för att underlätta investerares analyser och beslut.

Finansiell nettoskuld¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel.

Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen, analysera koncernens skuldsättning samt dess förmåga att återbetala sina skulder med likvida medel genererade från koncernens löpande verksamhet om samtliga skulder förföll idag och eventuell nödvändig återfinansiering.

Finansiell nettoskuld/EBITDA¹

Den finansiella nettoskulden dividerat med EBITDA.

Finansiell nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenerande resultat i rörelsen, det vill säga ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används allmänt av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdigheten.

Finansnetto¹

Finansiella intäkter minus finansiella kostnader.

Används för att beskriva utvecklingen av koncernens finansiella aktiviteter.

Förvärvad tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till rörelseförvärv jämfört med samma period föregående år. Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, avyttringar samt valutakurseffekter, se avstämningstabell på sida 20.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie¹

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp.

Måttet används för att investerare enkelt ska kunna analysera hur stort överskott från den löpande verksamheten som genereras per aktie.

Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar¹

Investeringar i anläggningstillgångar minus försäljningar av anläggningstillgångar.

Måttet används för att analysera koncernens investeringar i förnyelse och utveckling av materiella anläggningstillgångar.

Nettoskuld exklusive pensioner¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar exklusive pensioner minus likvida medel.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 20.

Nettoskuldsättningsgrad, exklusive pensioner¹²

Nettoskuld exklusive pensioner dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 20.

Organisk tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud och pris för liknande produkter mellan olika perioder, se avstämningstabell på sida 20.

Resultat efter finansiella poster¹

Periodens resultat före skatt.

Används för att analysera verksamhetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.

Resultat per aktie

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal aktier under perioden.

Resultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier, justerat för tillkommande antal aktier vid nyttjande av utestående optioner.

Räntetäckningsgrad¹

Resultat efter finansnetto plus räntekostnader och bankavgifter dividerat med räntekostnader och bankavgifter.

Nyckeltalet mäter koncernens kapacitet att via sin verksamhet och finansiella intäkter generera ett tillräckligt stort överskott för att täcka sina finansiella kostnader, se avstämningstabell på sida 20.

Rörelsekapital¹

Rörelsekapital (RK) mäts genom ett årsgenomsnitt definierat som varulager plus kundfordringar minus leverantörsskulder.

Rörelsekapital används för att analysera hur mycket rörelsekapital som är bundet i verksamheten, se avstämningstabell på sida 20.

Rörelsemarginal¹

Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.

Måttet används för att ange hur stor andel i procent av omsättningen som blir kvar för att täcka räntor och skatt samt ge vinst, efter att företagets kostnader har betalats.

Rörelseresultat¹

Rörelseintäkter minus rörelsekostnader.

Används för att beskriva koncernens resultat före räntor och skatter.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020

Skuldsättningsgrad¹²

Finansiell nettoskuld dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk.

Soliditet¹²

Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.

Sysselsatt kapital¹

Balansomslutning minus icke räntebärande skulder och avsättningar.

Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som lånats ut av företagets ägare eller som har lånats ut av långivare, se avstämningstabell på sida 20.

Utestående antal aktier

Totalt antal aktier reducerat med av bolaget återköpta egna aktier.

¹Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer.

²Minoriteten ingår i eget kapital när nyckeltalen beräknas.

19


AVSTÄMNINGTABELLER ALTERNATIVA NYCKELTAL

| EBITA och EBITDA
Koncernen, MSEK | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | 30 sep 2019 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Rörelseresultat enligt kvartalsrapporten | 1 025 | 1 161 | 1 082 | 910 | 701 |
| Avskrivningar, immateriella anläggningstillgångar (+) | 230 | 203 | 192 | 175 | 137 |
| EBITA | 1 255 | 1 364 | 1 274 | 1 085 | 838 |
| Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar (+) | 234 | 215 | 55 | 52 | 43 |
| EBITDA | 1 489 | 1 579 | 1 329 | 1 137 | 881 |
| Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK) | | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | 30 sep 2019
| 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| EBITA (rullande 12 månader) | 1 255 | 1 364 | 1 274 | 1 085 | 838 |
| Varulager, årsgenomsnitt (+) | 1 681 | 1 594 | 1 482 | 1 304 | 1 037 |
| Kundfordring, årsgenomsnitt (+) | 1 819 | 1 854 | 1 725 | 1 542 | 1 231 |
| Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) | 1 032 | 1 033 | 940 | 817 | 677 |
| Rörelsekapital (årsgenomsnitt) | 2 468 | 2 415 | 2 267 | 2 029 | 1 591 |
| Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) | 51% | 56% | 56% | 53% | 53% |
| Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt | | | | | | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 3 månader | | | 6 månader | | | 12 månader | | | |
| Koncernen | 30 sep 2020 | 30 sep 2019 | | 30 sep 2020 | 30 sep 2019 | | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | | |
| Förvärvad tillväxt (MSEK,%) | 173 | (6%) | 182 | (8%) | 303 | (5%) | 438 | (9%) | 639 | (6%) |
| Organisk tillväxt (MSEK,%) | -286 | (-10%) | 389 | (17%) | -498 | (-9%) | 672 | (14%) | -405 | (-4%) |
| Avyttringar (MSEK,%) | -1 | (0%) | -20 | (-1%) | -2 | (0%) | -57 | (-1%) | -4 | (0%) |
| Valutakurseffekter (MSEK,%) | -80 | (-3%) | 28 | (1%) | -126 | (-2%) | 65 | (2%) | -84 | (-1%) |
| Total tillväxt (MSEK,%) | -194 | (-7%) | 579 | (25%) | -323 | (-6%) | 1 118 | (24%) | 146 | (1%) |
| Räntetäckningsgrad | | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | 30 sep 2019 | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 972 | 1 105 | 1 034 | 865 | 665 |
| Räntekostnader och bankavgifter, MSEK (+) | 61 | 57 | 44 | 41 | 31 |
| Total | 1 033 | 1 162 | 1 078 | 906 | 696 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 16,9 | 20,5 | 24,5 | 22,1 | 22,7 |
| Nettoskuld exkl. pensioner och nettoskuldsättningsgrad exkl. pensioner | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | 30 sep 2019
| 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Finansiell nettoskuld, MSEK | 3 507 | 2 585 | 2 917 | 1 960 | 1 405 |
| Pensioner, MSEK (-) | -359 | -332 | -374 | -260 | -229 |
| Nettoskuld exklusive pensioner, MSEK | 3 148 | 2 253 | 2 543 | 1 700 | 1 176 |
| Eget kapital, MSEK | 3 028 | 3 076 | 2 627 | 2 520 | 2 131 |
| Nettoskuldsättningsgrad exklusive pensioner, ggr | 1,0 | 0,7 | 1,0 | 0,7 | 0,6 |
| Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 30 sep 2020 | 31 mar 2020 | 30 sep 2019* | 31 mar 2019 | 31 mar 2018 |
| Resultat efter finansiella poster | 972 | 1 105 | 1 034 | 865 | 665 |
| Finansiella kostnader (+) | 85 | 79 | 66 | 62 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader | 1 057 | 1 184 | 1 100 | 927 | 736 |
| Balansomslutning, årsgenomsnitt (+) | 8 709 | 7 926 | 7 233 | 6 324 | 4 996 |
| Icke räntebärande skulder, årsgenomsnitt (-) | -2 039 | -1 947 | -1 771 | -1 604 | -1 319 |
| Icke räntebärande avsättningar, årsgenomsnitt (-) | -390 | -379 | -393 | -378 | -335 |
| Sysselsatt kapital | 6 280 | 5 600 | 5 069 | 4 342 | 3 342 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 17% | 21% | 22% | 21% | 22% |

*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020


img-2.jpeg

Detta är Addtech

Addtech är en svensk, börsnoterad teknikhandelskoncern som förenar det lilla bolagets flexibilitet och snabbhet med det stora bolagets resurser. Vi förvärvar, äger och utvecklar självständiga dotterbolag som säljer olika högteknologiska produkter och lösningar till kunder inom framför allt industri och infrastruktur. Med djup kompetens inom en rad olika nischer skapar våra dotterbolag tekniska, ekonomiska och hållbara mervärden för både kunder och leverantörer, och bidrar på så sätt till ökad effektivitet och konkurrenskraft för alla parter. Idag har vi cirka 130 bolag i 20 länder, och en lång historik av uthållig, lönsam tillväxt.

Vår vision

Vi ska vara ledande inom värdeskapande teknikhandel och uppfattas som den mest kompetenta och långsiktiga samarbetspartnern av våra kunder, leverantörer och medarbetare.

Affärsidén i korthet

Addtech erbjuder högteknologiska produkter och lösningar till företag inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde genom att vara en kompetent och affärsmässig samarbetspartner för kunder och tillverkare.

Vi driver aktieägarvärde genom:

  • de 130 dotterbolagen och deras förmåga att skapa vinsttillväxt
  • bolagsstyrning som får bolagen att nå ännu bättre resultat och utveckling
  • förvärv som tillför nya medarbetare, kunder och leverantörer

ADDTECH AB (PUBL.) Org.nr: 556302-9726, Box 5112, 102 43 Stockholm, Besöksadress: Birger Jarlsgatan 43 Tel: +46 8 470 49 00, [email protected]

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 SEPTEMBER 2020