Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Addtech AB Interim / Quarterly Report 2020

Jul 14, 2020

7327_10-q_2020-07-14_bfc8250a-e922-4e0c-aa56-3632e041e75b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

ADDTECH

DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020

FÖRSTA KVARTALET

  • Nettoomsättningen minskade med 4 procent och uppgick till 2 805 MSEK (2 934).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) minskade med 10 procent och uppgick till 306 MSEK (341) motsvarande en EBITA-marginal om 10,9 procent (11,6).
  • Rörelseresultatet minskade med 17 procent och uppgick till 243 MSEK (292) motsvarande en rörelsemarginal om 8,7 procent (10,0).
  • Resultat efter skatt minskade med 19 procent och uppgick till 184 MSEK (226) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 2,65 SEK (3,35). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie före utspädning till 12,15 SEK (10,85).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 54 procent (54)
  • Avkastning på eget kapital uppgick till 29 procent (31) och soliditeten uppgick till 34 procent (35).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 324 MSEK (253). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie till 17,70 SEK (10,30).
  • Sedan verksamhetsårets början har vi genomfört tre förvärv, med en total årsomsättning om cirka 465 MSEK.
  • Covid-19 beräknas ha påverkat nettoomsättningen negativt med cirka 7 procent.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 4,00 SEK (5,00) per aktie.
  • Styrelsen föreslår att antalet aktier i bolaget ökas genom att varje aktie, oavsett serie, delas upp på fyra aktier (så kallad aktiesplit 4:1).

| Koncernen i sammandrag
Belopp i MSEK | 3 månader | | | Rullande 12 månader | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 30 jun 2020 | 30 jun 2019 | Δ | 30 jun 2020 | 31 mar 2020 |
| Nettoomsättning | 2 805 | 2 934 | -4% | 11 606 | 11 735 |
| EBITA | 306 | 341 | -10% | 1 329 | 1 364 |
| EBITA-marginal % | 10,9 | 11,6 | | 11,5 | 11,6 |
| Resultat efter finansiella poster | 233 | 286 | -19% | 1 052 | 1 105 |
| Periodens resultat | 184 | 226 | -19% | 831 | 873 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 2,65 | 3,35 | -21% | 12,15 | 12,85 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,65 | 3,35 | -21% | 12,10 | 12,80 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK | - | - | | 17,70 | 16,65 |
| Avkastning eget kapital, % | 29 | 31 | | 29 | 32 |
| Soliditet, % | 34 | 35 | | 34 | 36 |

Jämförelser inom parentes avser motsvarande period föregående år om inget annat anges.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


VD-KOMMENTAR

FÖRSTA KVARTALET – GOD KOSTNADSKONTROLL GAV EN STABIL MARGINAL TROTS TUFFA MARKNADSFÖRUTSÄTTNINGAR

Verksamhetsårets första kvartal präglades starkt av effekterna från den världsomspännande covid-19-pandemin. Eftersom kvartalet dessutom hade mycket starka jämförelsetal så hade vi relativt försiktiga förväntningar, men utfallet blev något bättre än vi befarade i inledningen av kvartalet. Omsättningen sjönk med 4 procent, varav den organiska minskningen var 7 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Våra bolag har återigen visat prov på sin förmåga att agera snabbt och effektivt och vidtagit åtgärder för att anpassa kostnaderna efter en lägre affärsvolym. En kombination av långsiktiga besparingsåtgärder och effekter från kortsiktiga kostnadsreduceringar i form av korttidspermitteringar och minskade resekostnader resulterade i en EBITA-marginal på 10,9 procent, en minskning med endast 0,7 procentenheter jämfört med motsvarande period föregående år. Ser man till utvecklingen under kvartalet så var april svagast, en viss förbättring i maj och en tydlig stabilisering under juni månad som en effekt av att fler kunder startat sin produktion igen.

Affärsläget var inte entydigt utan varierade mellan både geografier och segment. Vad gäller kundsegment var den negativa påverkan av pandemin tydligast avseende efterfrågan på insatskomponenter till mekanisk industri samt specialfordon, där många kunder stängde ner sin produktion under kvartalet. Även om flera kunder i segmentet börjat öppna upp tillverkning igen i slutet av kvartalet så är det med en lägre produktionstakt och med fortsatt svag efterfrågan. Inom andra segment upplevde vi snarare en ökad efterfrågan, särskilt inom medicinteknik, men även inom elektronik, vindkraft, försvar och infrastrukturprodukter till stam- och regionnät. Det marina segmentet befann sig redan i starten av pandemin i ett avvaktande läge och efterfrågan på nya skrubberinstallationer minskade kraftigt jämfört med motsvarande period föregående år då efterfrågan var som starkast. Vår bedömning är fortfarande att den långsiktiga underliggande efterfrågan på skrubberinstallationer finns kvar, men stor osäkerhet råder kring när och i vilken omfattning efterfrågan tar fart igen. Efterfrågan inom skogsindustrin, framför allt sågverk, var mycket god under kvartalet.

Till glädjeämnen hör också att vi i mycket hög utsträckning lyckats hantera våra leverantörskedjor under kvartalet, vilket i sin tur gjort att vi kunnat bibehålla en god leveransprecision till våra kunder.

När det gäller vår geografiska närvaro så såg vi bäst affärsläge i Danmark, medan affärsläget i övriga nordiska länder var svagt. Vi hade en genomgående svag utveckling i Schweiz, Benelux, Storbritannien och USA som påverkats mycket av omfattande lock-downs.

Vi lyckas behålla ett R/RK på 54 procent trots ett minskat rörelseresultat tack vare en bättre utveckling av rörelsekapitalet. Likviditeten är god och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 324 MSEK vilket är en förbättring jämfört med föregående år. Vi har än så länge inte påverkats av några problem med kundförluster och lägger stort fokus på att jobba aktivt med vårt rörelsekapital för att fortsatt generera ett bra kassaflöde.

FÖRVÄRV

Under inledningen av räkenskapsåret har vi genomfört tre förvärv vilka tillför en årsomsättning om cirka 465 MSEK. Vi har som alltid ett stort antal förvärvsprocesser igång i olika faser. På grund av osäkerheten till följd av pandemin har vi valt att inte slutföra fler förvärv under kvartalet, men vi ser goda möjligheter att fortsätta vår framgångsrika förvärvsresa under kommande kvartal.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


UTBLICK – FORTSATT TUFFT MEN GOD FART FRAMÅT

Det är oerhört svårt att sia om pandemins framtida förlopp och dess långsiktiga effekter på våra marknader. Vi arbetar med olika scenarier och reviderar våra konsekvensanalyser löpande. Som jag tidigare nämnt så vidtar våra enheter löpande åtgärder för att hantera situationen och balansgången mellan kostnadsbesparingar och långsiktig lönsam tillväxt är en fråga vi diskuterar dagligen. Jag tror att vi måste ställa in oss på att det kommer att ta tid att återgå till normala nivåer, åtminstone inom vissa för oss viktiga kundsegment såsom specialfordon. Vår bästa bedömning i nuläget är att vi kommer att få en större negativ volympåverkan i det andra kvartalet mot jämförande period än i det första, givet den orderingång vi har haft och de sommarmånader som ligger framför oss med nedstängningar i större omfattning än normalt, hos både kunder och leverantörer.

Vår syn på framtiden är trots all osäkerhet i grunden positiv. Vårt fokus på att växa inom nischmarknader ger oss möjligheter inom en rad intressanta segment, även i den djupa ekonomiska svacka som världen just nu befinner sig i. Pandemin kommer sannolikt att påskynda flera redan pågående megatrender där vi har goda positioner som till exempel miljöförbättrande teknik, elektrifiering och infrastruktur. Vi har stor tilltro till vår egen kapacitet och våra strategier, och fortsätter långsiktigt att sikta mot våra ambitiösa mål.

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

img-0.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


KONCERNENS UTVECKLING

Försäljningsutveckling

Addtechkoncernens nettoomsättning under perioden minskade med 4 procent till 2 805 MSEK (2 934). Den organiska tillväxten uppgick till -7 procent och den förvärvade tillväxten uppgick till 4 procent.

Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 1 procent, motsvarande 46 MSEK.

Resultatutveckling

EBITA uppgick för perioden till 306 MSEK (341), vilket innebär en minskning med 10 procent. Rörelseresultatet minskade under perioden med 17 procent till 243 MSEK (292) och rörelsemarginalen uppgick till 8,7 procent (10,0). Finansnettot uppgick till -10 MSEK (-6) och resultat efter finansiella poster minskade med 19 procent till 233 MSEK (286).

Resultat efter skatt för perioden minskade med 19 procent till 184 MSEK (226) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (21). Resultat per aktie före utspädning för perioden uppgick till 2,65 SEK (3,35).

För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultatet per aktie före utspädning till 12,15 SEK (10,85).

img-1.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE

AUTOMATION

Automations nettoomsättning minskade med 1 procent till 583 MSEK (591) och EBITA minskade med 17 procent till 50 MSEK (60).

Marknad

Affärsområdet Automation påverkades något negativt av covid-19. Den största negativa påverkan var avseende efterfrågan från nordisk verkstadsindustri, särskilt i de enheter som är exponerade mot små och medelstora kunder. Enheterna utanför Norden upplevde stora utmaningar vad gällde restriktioner och nedstängningar. Positiv utveckling hade enheterna exponerade mot medicinteknik, försvarsindustri samt data- och telekom.

COMPONENTS

Components nettoomsättning minskade med 2 procent till 496 MSEK (504) och EBITA minskade med 6 procent till 50 MSEK (54).

Marknad

Affärsområdet Components påverkades måttligt negativt av covid-19 totalt sett. Störst negativ påverkan upplevde enheterna inom specialfordon och verkstadsindustrin. Positiv utveckling hade enheterna exponerade mot medicinteknik och elektronik, genom försäljning av komponenter och lösningar som hade ökad efterfrågan på grund av pandemin. Geografiskt hade Finland det bästa marknadsläget och Sverige de största utmaningarna. Danmark och Norge upplevde trots allt ett stabilt affärsläge inom de marknadssegment där bolagen är verksamma.

ENERGY

Energys nettoomsättning ökade med 10 procent till 683 MSEK (619) och EBITA ökade med 21 procent till 81 MSEK (67).

Marknad

Affärsområdet Energy hade mycket positivt affärsläge under första kvartalet och påverkades marginellt av covid-19. Försäljningen av infrastrukturprodukter till stam- och regionnät samt vindkraft låg kvar på höga nivåer och marknadsläget var stabilt hela kvartalet. Enheterna verksamma inom försäljning av nischade produkter för elkraftsdistribution samt bygg och installation kände av tydliga effekter av pandemin genom en minskad efterfrågan.

INDUSTRIAL PROCESS

Industrial Process nettoomsättning minskade med 17 procent till 669 MSEK (807) och EBITA minskade med 29 procent till 73 MSEK (103).

Marknad

Affärsområdet Industrial Process påverkades kraftigt negativt av effekter från covid-19. Marknadsläget för bolagen inom skogsindustrin var mycket positivt men i övrigt minskade efterfrågan inom flertalet marknadssegment, framförallt inom specialfordon, verkstadsindustrin samt inom det marina segmentet. Efterfrågan på lösningar till skrubberinstallationer var fortsatt låg beroende på osäkerheten runt oljepriset samt rådande pandemi och försäljningen minskade med cirka 50 procent jämfört med samma period föregående år.

POWER SOLUTIONS

Power Solutions nettoomsättning minskade med 9 procent till 381 MSEK (417) och EBITA minskade med 23 procent till 50 MSEK (65).

Marknad

Affärsområdet Power Solutions påverkades kraftigt negativt av effekter från covid-19. Det var framförallt den kraftigt vikande marknaden för specialfordon som påverkade affärsområdet som helhet, med en försäljningsminskning om cirka 25 procent hänförligt till rådande situation. Marknadsläget var i övrigt fortsatt positivt för kundanpassade batterilösningar och för bolagen verksamma inom strömförsörjning samt vindkraft. Affärsläget inom data och telekom utvecklades positivt under kvartalet.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION

Lönsamhet, finansiell ställning och kassaflöde

Avkastning på eget kapital uppgick vid periodens utgång till 29 procent (31) och avkastning på sysselsatt kapital till 19 procent (21). Avkastning på rörelsekapital, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 54 procent (54).

Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 34 procent (35). Eget kapital per aktie, exklusive innehav utan bestämmande inflytande, uppgick till 44,00 SEK (40,60). Koncernens nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 2 855 MSEK (2 282) exklusive pensionsskuld om 328 MSEK (313). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån nettoskulden exklusive avsättningar till pensioner uppgick till 0,9 (0,8).

Likvida medel bestående av kassa- och bankmedel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 1 949 MSEK (1 000) per 30 juni 2020.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 324 MSEK (253). Företagsförvärv och avyttringar inklusive reglering av villkorad köpeskilling avseende under tidigare år genomförda förvärv uppgick till 730 MSEK (249). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 16 MSEK (33) och avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 1 MSEK (2). Återköp av köpoptioner uppgick till 0 MSEK (12) och lösen av köpoptioner uppgick till 17 MSEK (18).

Medarbetare

Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till 3 022, vilket kan jämföras med 2 981 vid räkenskapsårets ingång. Under perioden har genomförda förvärv ökat antalet medarbetare med 92. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 2 959.

Aktiestruktur

Aktiekapitalet uppgick vid periodens utgång till 51,1 MSEK.

Aktieslag Antal aktier Antal röster Andel i % av kapital Andel i % av röster
A-aktie, 10 röster per aktie 3 229 500 32 295 000 4,7% 33,2%
B-aktie, 1 röst per aktie 64 968 996 64 968 996 95,3% 66,8%
Totalt antal aktier före återköp 68 198 496 97 263 996 100,0% 100,0%
Varav återköpta B-aktier -942 918 1,4% 1,0%
Totalt antal aktier efter återköp 67 255 578

Addtech har tre utestående köpoptionsprogram om totalt 900 000 aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier medför en utspädningseffekt på cirka 0,2 procent under den senaste tolvmånadersperioden. Addtechs eget innehav av aktier matchar fullt ut behovet i de utestående köpoptionsprogrammen.

Utestående program Antal optioner Motsvarande antal aktier Andel av tot. aktier Lösenkurs Lösenperiod
2019/2023 300 000 300 000 0,4% 321,80 5 sep 2022 - 2 jun 2023
2018/2022 300 000 300 000 0,4% 232,90 6 sep 2021 - 3 jun 2022
2017/2021 300 000 300 000 0,4% 178,50 14 sep 2020 - 4 jun 2021
Totalt 900 000 900 000

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


Förvärv och avyttring

Den 1 april förvärvades Elkome Group Oy, Finland, till affärsområdet Automation. Elkome utvecklar, integrerar och levererar lösningar för applikationer inom industriell IoT främst riktade mot industriell produktion, smarta lösningar för hållbara städer samt infrastruktur. Lösningarna omfattar kundanpassade datorsystem, infokiosker, testsystem, software, sensorer och industriell kommunikation. Bolaget omsätter cirka 8 MEUR och har 38 anställda.

Den 2 april förvärvades Peter Andersson AB, Sverige, till affärsområdet Energy. Andersson System levererar såväl handelsprodukter som egenutvecklade produkter inom eltilbehör för kontors- och köksmiljö till den svenska och norska marknaden. Produkterna säljs via återförsäljare inom handeln för kontorsmöbler, kontorsinredning, AV-utrustning, datatillbehör och köksinredning. Bolaget omsätter cirka 30 MSEK och har nio anställda.

Den 8 april förvärvades Valutec Group AB, Sverige, till affärsområdet Industrial Process. Valutec är en av världens ledande tillverkare av virkestorkar till skogsindustrin. Bolaget omsätter cirka 350 MSEK och har 45 anställda.

De från och med räkenskapsåret 2019/2020 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande:

Förvärv (avyttring) Tillträde Nettoomsättning, MSEK* Antal anställda* Affärsområde
Omni Ray AG, Schweiz April, 2019 330 65 Automation
Thume Teknik AB, Sverige April, 2019 100 19 Industrial Process
AB N.O. Rönne, Sverige April, 2019 8 4 Industrial Process
Best Seating Systems Walter Tausch GmbH, Österrike Maj, 2019 23 5 Power Solutions
Thiim A/S, Danmark Juni, 2019 70 15 Automation
Profelec Oy, Finland Juli, 2019 6 2 Energy
BKC Products Ltd., Storbritannien Augusti, 2019 12 5 Industrial Process
Promector Oy, Finland Augusti, 2019 24 20 Automation
Wireco-NB Oy, Finland Februari, 2020 23 6 Energy
Caligo Industria Oy, Finland Februari, 2020 70 9 Industrial Process
DMC Digital Motor Control GmbH, Tyskland Mars, 2020 30 10 Power Solutions
Q-tronic B.V, Nederländerna Mars, 2020 45 10 Power Solutions
Elkome Group Oy, Finland April, 2020 85 38 Automation
Peter Andersson AB, Sverige April, 2020 30 9 Energy
Valutec Group AB, Sverige April, 2020 350 45 Industrial Process
  • Avser bedömd situation på helårsbasis vid förvärvs- respektive avyttringstidpunkten.

Förvärv tillträdda under perioden har påverkat koncernens nettoomsättning med 87 MSEK, rörelseresultat med 0 MSEK och periodens resultat efter skatt med -2 MSEK.

Addtech använder vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad köpeskilling. Utfallet av villkorade köpeskillingar är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen och har en fastställd maxnivå. Av ännu ej utbetalda villkorade köpeskillingar för förvärv under perioden uppgår diskonterat värde till 99 MSEK. De villkorade köpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 169 MSEK.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


Transaktionskostnader för förvärv med tillträde under perioden uppgår till 3 MSEK (2) och redovisas i posten försäljningskostnader.

Omvärdering av villkorade köpeskillingar har påverkat perioden med 0 MSEK (12). Resultateffekten redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.

De tillgångar och skulder som ingick i periodens förvärv uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:

MSEK Redovisat värde vid förvärvs-tidpunkten Anpassning till verkligt värde Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 22 504 526
Övriga anläggningstillgångar 23 - 23
Varulager 46 - 46
Övriga omsättningstillgångar 159 - 159
Uppskjuten skatteskuld/skattefordran -2 -107 -109
Övriga skulder -90 - -90
Förvärvade nettotillgångar 158 397 555
Goodwill 1) 497
Innehav utan bestämmande inflytande -130
Köpeskilling 2) 922
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet -107
Avgår ej utbetald köpeskilling -99
Påverkan på koncernens likvida medel 716

1) Goodwill motiveras av förväntad framtida försäljningsutveckling och lönsamhet samt den personal som ingår i de förvärvade bolagen.
2) Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärven.

I förvärvet av Valutec Group AB finns ett åtagande att förvärva återstående 14 procent av bolaget. Detta åtagande är värderat till 98 MSEK och redovisas som en långfristig räntebärande skuld.

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning under perioden uppgick till 18 MSEK (15) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 4 MSEK (-3). Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 346 MSEK (+94).

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


ÖVRIGA UPPLYSNINGAR

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS såsom de antagits av EU med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i senaste årsredovisningen har tillämpats för delårsrapporten med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper.

Nya och ändrade standarder för räkenskapsåret 2020/2021

Nya eller ändrade IFRS förväntas inte få några väsentliga effekter för Addtechkoncernen.

Statliga stöd

De statliga stöd som erhållits eller kommer att erhållas till följd av covid-19 pandemin redovisas mot resultatet när det är rimligt säkert att villkor för att erhålla stödet uppfyllts eller kommer att uppfyllas.

Alternativa nyckeltal

Bolaget presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner och avstämningstabeller av de nyckeltal som Addtech använder se sid 18-21.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Addtechs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Addtech styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombination med strukturförändringar och konkurrenssituationen.

Covid-19-pandemin som bröt ut under början av 2020 påverkar hela världsmarknaden och därmed också Addtech. Addtech fortsätter att följa relevanta myndigheters rekommendationer och vidtar relevanta hälsomässiga försiktighetsåtgärder för att skydda personal och minska smittspridningen i samhället. Utmaningar finns inom försörjningskedjan och osäkerheter föreligger runt våra kunders möjligheter att hålla sina verksamheter igång med full kapacitet. Addtech förbereder och vidtar åtgärder löpande för att kunna agera snabbt och möta en minskad försäljning. Samtliga bolag i koncernen har förberett handlingsplaner och kostnadsbesparingsprogram redo att exekveras för att skydda resultat, likviditet och kassaflöde.

Addtech har fyra rörelse drivande dotterbolag i Storbritannien samt ett fåtal dotterbolag i andra länder som handlar med Storbritannien. Eventuella följdeffekter av Brexit är fortfarande inte klarlagda, men samtliga dessa bolag håller sig väl uppdaterade kring utvecklingen. Addtechkoncernens totala exponering mot negativa effekter av Brexit bedöms som marginell.

I övrigt är risk- och osäkerhetsfaktorerna desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer i förvaltningsberättelsen (sid 41-43) i årsredovisningen 2019/2020.

Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Effekter av covid-19 pandemin

Efter Covid-19 pandemins utbrott har Riksdagen fattat beslut om ett flertal statliga stödpaket i Sverige. Stödpaket har även beslutats i andra länder där Addtechkoncernen har dotterföretag. Addtech har analyserat förutsättningarna för dessa stöd och sökt personalrelaterade stöd där kriterierna bedöms vara uppfyllda.

Vid utgången av räkenskapsårets första kvartal hade cirka 120 av koncernens totalt cirka 3 000 medarbetare varslats om uppsägning och ytterligare cirka 800 medarbetare berörs av korttidspermitteringar. Totalt i koncernen har EBITA påverkats positivt med cirka 25 MSEK till följd av statliga stöd eller effekter från andra statliga åtgärdsprogram.

Omsättningen under första kvartalet 2020/2021 beräknas ha påverkats negativt med cirka 7 procent jämfört mot omsättningen föregående år på grund av rådande pandemi. Inga väsentliga nedskrivningar har skett på grund av rådande pandemi.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner mellan Addtech och närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat har ägt rum under perioden.

Säsongseffekter

Addtechs försäljning av högteknologiska produkter och lösningar inom tillverkande industri och infrastruktur har ingen väsentlig säsongsvariation. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och investeringsvilja kan dock variera mellan kvartalen.

Årsstämma 2020

Årsstämma i Addtech AB kommer att hållas fredagen den 28 augusti 2020, klockan 14.00 på IVA i Stockholm, Grev Turegatan 16.

Som en försiktighetsåtgärd för att minska risken för spridning av coronaviruset har Addtech beslutat att ingen dryck eller förtäring kommer att serveras, att sedvanliga anföranden kommer att minimeras samt att vissa begränsningar kommer att införas vad gäller antalet närvarande icke aktieägare. Antalet närvarande styrelseledamöter, revisorer, valberedningsledamöter, anställda och funktionärer vid stämman kommer att minimeras. Mot bakgrund av myndigheternas föreskrifter vill Addtech uppmana alla aktieägare att noga överväga möjligheten att istället för att närvara fysiskt vid stämman använda sig av möjligheten till poströstning eller att utöva sin rösträtt via fullmakt till en person som aktieägaren vet kommer att närvara på årsstämman. Addtech följer utvecklingen noga och kommer vid behov att uppdatera informationen.

Kallelse till årsstämman kommer att publiceras under andra halvan av juli 2020 och kommer också att vara tillgänglig på www.addtech.se.

Styrelsen föreslår en utdelning om 4,00 SEK (5,00) per aktie, vilket motsvarar en utdelning om cirka 269 MSEK (336). Addtechs utdelningspolicy innebär en målsättning att föreslå en utdelning som överstiger 30 procent av koncernens genomsnittliga resultat efter skatt över en konjunkturcykel. Vid förslag till utdelning beaktas koncernens eget kapital, långsiktiga finansierings- och investeringsbehov, tillväxtplaner och andra faktorer som bolagets styrelse anser vara av betydelse. Med detta i beaktande och med hänsyn till det rådande omvärldsläget på grund av coronapandemin har styrelsen beslutat om en utdelning om 4,00 SEK.

Styrelsen föreslår till årsstämman att antalet aktier i bolaget ökas genom att varje aktie, oavsett serie, delas upp på fyra aktier (så kallad aktiesplit 4:1).

Händelser efter periodens utgång

Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens utgång.

Stockholm den 14 juli 2020

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.

ÖVRIG INFORMATION

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Addtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 14 juli 2020 kl. 08.15 CET.

Finansiell kalender

2020-08-28 Årsstämma 2020 kommer att hållas på IVA, Grev Turegatan 16, Stockholm kl 14.00
2020-10-23 Delårsrapport 1 april - 30 september 2020
2021-02-04 Delårsrapport 1 april - 31 december 2020
2021-05-18 Bokslutskommuniké 1 april 2020 - 31 mars 2021

För ytterligare information kontakta

Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00
Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473


AFFÄRSOMRÄDEN

Nettoomsättning per affärsområde 2020/2021 2019/2020
Kvartalsdata, MSEK Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Automation 583 694 588 552 591
Components 496 578 489 511 504
Energy 683 604 596 593 619
Industrial Process 669 732 800 865 807
Power Solutions 381 434 377 402 417
Koncemposter -7 -4 -4 -6 -4
Addtechkoncernen 2 805 3 038 2 846 2 917 2 934
EBITA per affärsområde 2020/2021 2019/2020
--- --- --- --- --- ---
Kvartalsdata, MSEK Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Automation 50 99 51 57 60
Components 50 65 41 58 54
Energy 81 78 62 75 67
Industrial Process 73 113 95 134 103
Power Solutions 50 68 36 62 65
Koncemposter 2 -16 -49 -6 -8
EBITA 306 407 236 380 341
Avskr. på immateriella A.T. -63 -55 -48 -51 -49
- varav förvärv -60 -49 -47 -49 -47
Rörelseresultat 243 352 188 329 292
Nettoomsättning 3 månader Rullande 12 månader
--- --- --- --- ---
MSEK 30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020 31 mar 2020
Automation 583 591 2 417 2 425
Components 496 504 2 074 2 082
Energy 683 619 2 476 2 412
Industrial Process 669 807 3 066 3 204
Power Solutions 381 417 1 594 1 630
Koncemposter -7 -4 -21 -18
Addtechkoncernen 2 805 2 934 11 606 11 735
EBITA och EBITA-marginal 3 månader Rullande 12 månader
--- --- --- --- --- ---
30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020
MSEK % MSEK % MSEK
Automation 50 8,5 60 10,2 257
Components 50 10,2 54 10,7 214
Energy 81 11,9 67 10,9 296
Industrial Process 73 10,9 103 12,8 415
Power Solutions 50 13,1 65 15,7 216
Koncemposter 2 -8 -69
EBITA 306 10,9 341 11,6 1 329
Avskr. på immateriella A.T. -63 -49 -217
- varav förvärv -60 -47 -205
Rörelseresultat 243 8,7 292 10,0 1 112

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


INTÄKTERNAS FÖRDELNING

Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
30 jun 2020
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncernposter Addtech koncernen
Sverige 158 201 237 232 238 -4 1 062
Danmark 141 130 147 119 23 -3 557
Finland 93 106 63 140 29 0 431
Norge 63 48 169 100 26 0 406
Europa 121 5 56 44 50 - 276
Övriga länder 7 6 11 34 15 0 73
Total 583 496 683 669 381 -7 2 805
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
30 jun 2019
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncernposter Addtech koncernen
Sverige 172 216 193 211 265 -1 1 056
Danmark 127 139 145 167 23 -3 598
Finland 100 96 48 146 28 0 418
Norge 57 51 160 165 27 0 460
Europa 133 2 72 62 49 0 318
Övriga länder 2 0 1 56 25 0 84
Total 591 504 619 807 417 -4 2 934

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020 31 mar 2020
Nettoomsättning 2 805 2 934 11 606 11 735
Kostnad för sålda varor -1 959 -2 029 -8 018 -8 088
Bruttoresultat 846 905 3 588 3 647
Försäljningskostnader -447 -459 -1 857 -1 869
Administrationskostnader -150 -171 -686 -707
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -6 17 67 90
Rörelseresultat 243 292 1 112 1 161
- i % av nettoomsättning 8,7 10,0 9,6 9,9
Finansiella intäkter och kostnader -10 -6 -60 -56
Resultat efter finansiella poster 233 286 1 052 1 105
- i % av nettoomsättning 8,3 9,7 9,1 9,4
Skatt -49 -60 -221 -232
Periodens resultat 184 226 831 873
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 179 224 817 862
Innehav utan bestämmande inflytande 5 2 14 11
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, SEK 2,65 3,35 12,15 12,85
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, SEK 2,65 3,35 12,10 12,80
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 67 197 67 112 67 145 67 123
Antal aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 67 256 67 205 67 256 67 149

KONCERNENS TOTALRESULTAT

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020 31 mar 2020
Periodens resultat 184 226 831 873
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar -1 1 -1 1
Periodens omräkningsdifferenser -158 26 -125 59
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Aktuariella effekter av nettopensionsförpliktelsen - - -9 -9
Övrigt totalresultat -159 27 -135 51
Periodens totalresultat 25 253 696 924
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 23 250 683 910
Innehav utan bestämmande inflytande 2 3 13 14

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 30 jun 2020 30 jun 2019 31 mar 2020
Goodwill 2 442 1 896 1 997
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 673 1 272 1 243
Materiella anläggningstillgångar 900 816 936
Finansiella anläggningstillgångar 61 57 64
Summa anläggningstillgångar 5 076 4 041 4 240
Varulager 1 765 1 580 1 642
Kortfristiga fordringar 2 020 2 058 2 261
Likvida medel 453 233 363
Summa omsättningstillgångar 4 238 3 871 4 266
Summa tillgångar 9 314 7 912 8 506
Eget kapital 3 150 2 782 3 076
Räntebärande avsättningar 328 313 332
Icke räntebärande avsättningar 371 361 284
Räntebärande långfristiga skulder 1 972 1 170 2 154
Icke räntebärande långfristiga skulder 4 3 2
Summa långfristiga skulder 2 675 1 847 2 772
Icke räntebärande avsättningar 52 47 46
Räntebärande kortfristiga skulder 1 336 1 345 462
Icke räntebärande kortfristiga skulder 2 101 1 891 2 150
Summa kortfristiga skulder 3 489 3 283 2 658
Summa eget kapital och skulder 9 314 7 912 8 506

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 30 jun 2020 30 jun 2019 31 mar 2020
Ingående balans 3 076 2 520 2 520
Inlösta, utfärdade och återköpta optioner 17 6 16
Återköp av egna aktier - - -42
Utdelning, ordinarie - - -336
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande - 0 -10
Förändring innehav utan bestämmande inflytande 130 3 4
Optionsskuld, förvärv -98 - -
Periodens totalresultat 25 253 924
Utgående balans 3 150 2 782 3 076

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020 31 mar 2020
Resultat efter finansiella poster 233 286 1 052 1 105
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 129 74 409 354
Betald inkomstskatt -60 -45 -288 -273
Förändringar i rörelsekapital 22 -62 15 -69
Kassaflöde från den löpande verksamheten 324 253 1 188 1 117
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -15 -31 -86 -102
Företagsförvärv och avyttringar -730 -249 -911 -430
Kassaflöde från investeringsverksamheten -745 -280 -997 -532
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -336 -336
Återköp av egna aktier/förändring av optioner 17 6 -15 -26
Övrig finansieringsverksamhet 513 -40 408 -145
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 530 -34 57 -507
Periodens kassaflöde 109 -61 248 78
Likvida medel vid periodens ingång 363 295 233 295
Valutakursdifferens i likvida medel -19 -1 -28 -10
Likvida medel vid periodens slut 453 233 453 363

VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK 30 jun 2020 31 mar 2020
Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3 Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 2 2 - 6 6 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 7 7 - 5 5 -
Summa finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå 9 9 - 11 11 -
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 1 1 - 1 1 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 4 4 - 4 4 -
Villkorade köpeskillingar - verkligt värde via resultatet 233 - 233 151 - 151
Summa finansiella skulder till verkligt värde per nivå 238 5 233 156 5 151

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1.

Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori.

För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2.

För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.

För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.

Villkorade köpeskillingar 30 jun 2020 31 mar 2020
Ingående balans 151 198
Årets förvärv 99 63
Återförda via resultaträkningen 0 -52
Utbetalda köpeskillingar -14 -65
Räntekostnader 3 3
Valutakursdifferenser -6 4
Utgående balans 233 151

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


NYCKELTAL

12 månader t.o.m.
30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Nettoomsättning, MSEK 11 606 11 735 10 687 10 148 8 022
EBITDA, MSEK 1 557 1 579 1 216 1 137 881
EBITA, MSEK 1 329 1 364 1 165 1 085 838
EBITA-Marginal, % 11,5 11,6 10,9 10,7 10,5
Rörelseresultat, MSEK 1 112 1 161 980 910 701
Rörelsemarginal, % 9,6 9,9 9,2 9,0 8,7
Resultat efter finansiella poster, MSEK 1 052 1 105 947 865 665
Periodens resultat, MSEK 831 873 737 672 526
Rörelsekapital 2 448 2 415 2 159 2 029 1 591
Avkastning rörelsekapital (R/RK), % 54 56 54 53 53
Avkastning eget kapital, % 29 32 31 29 28
Avkastning sysselsatt kapital, % 19 21 21 21 22
Soliditet, % 34 36 35 36 39
Finansiell nettoskuld, MSEK 3 183 2 585 2 595 1 960 1 405
Skuldsättningsgrad, ggr 1,0 0,8 0,9 0,8 0,7
Finansiell nettoskuld/EBITDA, ggr 2,0 1,6 2,1 1,7 1,6
Nettoskuld exkl. pensioner, MSEK 2 855 2 253 2 282 1 700 1 176
Nettoskuldsättningsgrad, exkl. pensioner, ggr 0,9 0,7 0,8 0,7 0,6
Räntetäckningsgrad, ggr 18,7 20,5 22,6 22,1 22,7
Medelantal anställda 2 959 2 913 2 697 2 590 2 283
Antal anställda vid periodens slut 3 022 2 981 2 896 2 759 2 358

*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16.

NYCKELTAL PER AKTIE

SEK 12 månader t.o.m.
30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019 31 mar 2019 31 mar 2018
Resultat per aktie före utspädning, SEK 12,15 12,85 10,85 9,85 7,70
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 12,10 12,80 10,80 9,80 7,65
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK 17,70 16,65 10,30 7,80 8,05
Eget kapital per aktie 44,00 44,95 40,60 36,80 31,10
Aktiekurs vid periodens slut 374,40 244,50 282,00 193,00 168,00
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 67 145 67 123 67 061 67 047 66 950
Genomsnittligt antal aktier efter återköp justerat för utspädning, '000 67 303 67 300 67 157 67 189 67 178
Antal utestående aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 67 256 67 149 67 205 67 057 66 992

För nyckeltalsdefinitioner, se sidan 18-20.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

MSEK 3 månader Rullande 12 månader
30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020 31 mar 2020
Nettoomsättning 18 15 74 71
Administrationskostnader -16 -24 -100 -108
Rörelseresultat 2 -9 -26 -37
Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter 2 6 -8 -4
Resultat efter finansiella poster 4 -3 -34 -41
Bokslutsdispositioner - - 310 310
Resultat före skatt 4 -3 276 269
Skatt -1 0 -61 -60
Periodens resultat 3 -3 215 209
Periodens totalresultat 3 -3 215 209

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

MSEK 30 jun 2020 30 jun 2019 31 mar 2020
Immateriella anläggningstillgångar 1 - 1
Materiella anläggningstillgångar 0 1 0
Finansiella anläggningstillgångar 3 679 2 902 2 808
Summa anläggningstillgångar 3 680 2 903 2 809
Kortfristiga fordringar 466 639 563
Kassa och bank 3 - -
Summa omsättningstillgångar 469 639 563
Summa tillgångar 4 149 3 542 3 372
Eget kapital 526 663 506
Obeskattade reserver 131 447 131
Avsättningar 15 16 15
Långfristiga skulder 1 462 813 1 727
Kortfristiga skulder 2 015 1 603 993
Summa eget kapital och skulder 4 149 3 542 3 372

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


DEFINITIONER

Avkastning på eget kapital²

Resultat efter skatt dividerat med eget kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna. Avkastning på eget kapital mäter ur ett ägarperspektiv den avkastningen som ges på ägarnas investerade kapital.

Avkastning på rörelsekapital (R/RK)¹

EBITA dividerat med rörelsekapital.

R/RK används för att analysera lönsamhet och är ett mått som premierar högt EBITA resultat och lågt rörelsekapitalbehov.

Avkastning på sysselsatt kapital¹

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av sysselsatt kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.

Avkastning på sysselsatt kapital visar koncernens lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital, se avstämningstabell på sida 21.

EBITA¹

Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.

EBITA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

EBITA-marginal¹

EBITA i procent av nettoomsättningen.

EBITA-marginal används för att visa den löpande verksamhetens lönsamhetsgrad.

EBITDA¹

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

Eget kapital per aktie¹

Eget kapital dividerat med antal utestående aktier på balansdagen.

Måttet mäter hur mycket eget kapital som är hänförligt till respektive aktie och presenteras för att underlätta investerares analyser och beslut.

Finansiell nettoskuld¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel.

Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen, analysera koncernens skuldsättning samt dess förmåga att återbetala sina skulder med likvida medel genererade från koncernens löpande verksamhet om samtliga skulder förföll idag och eventuell nödvändig återfinansiering.

Finansiell nettoskuld/EBITDA¹

Den finansiella nettoskulden dividerat med EBITDA.

Finansiell nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenerande resultat i rörelsen, det vill säga ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används allmänt av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdigheten.

Finansnetto¹

Finansiella intäkter minus finansiella kostnader.

Används för att beskriva utvecklingen av koncernens finansiella aktiviteter.

Förvärvad tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till rörelseförvärv jämfört med samma period föregående år. Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, avyttringar samt valutakurseffekter, se avstämningstabell på sida 21.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie¹

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp.

Måttet används för att investerare enkelt ska kunna analysera hur stort överskott från den löpande verksamheten som genereras per aktie.

Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar¹

Investeringar i anläggningstillgångar minus försäljningar av anläggningstillgångar.

Måttet används för att analysera koncernens investeringar i förnyelse och utveckling av materiella anläggningstillgångar.

Nettoskuld exklusive pensioner¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar exklusive pensioner minus likvida medel.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 21.

Nettoskuldsättningsgrad, exklusive pensioner¹²

Nettoskuld exklusive pensioner dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 21.

Organisk tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud och pris för liknande produkter mellan olika perioder, se avstämningstabell på sida 21.

Resultat efter finansiella poster¹

Periodens resultat före skatt.

Används för att analysera verksamhetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.

Resultat per aktie

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal aktier under perioden.

Resultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier, justerat för tillkommande antal aktier vid nyttjande av utestående optioner.

Räntetäckningsgrad¹

Resultat efter finansnetto plus räntekostnader och bankavgifter dividerat med räntekostnader och bankavgifter.

Nyckeltalet mäter koncernens kapacitet att via sin verksamhet och finansiella intäkter generera ett tillräckligt stort överskott för att täcka sina finansiella kostnader, se avstämningstabell på sida 21.

Rörelsekapital¹

Rörelsekapital (RK) mäts genom ett årsgenomsnitt definierat som varulager plus kundfordringar minus leverantörsskulder.

Rörelsekapital används för att analysera hur mycket rörelsekapital som är bundet i verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

Rörelsemarginal¹

Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.

Måttet används för att ange hur stor andel i procent av omsättningen som blir kvar för att täcka räntor och skatt samt ge vinst, efter att företagets kostnader har betalats.

Rörelseresultat¹

Rörelseintäkter minus rörelsekostnader.

Används för att beskriva koncernens resultat före räntor och skatter.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020


ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020

Skuldsättningsgrad¹²

Finansiell nettoskuld dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk.

Soliditet¹²

Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.

Sysselsatt kapital¹

Balansomslutning minus icke räntebärande skulder och avsättningar.

Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som lånats ut av företagets ägare eller som har lånats ut av långivare, se avstämningstabell på sida 21.

Utestående antal aktier

Totalt antal aktier reducerat med av bolaget återköpta egna aktier.

¹Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer.

²Minoriteten ingår i eget kapital när nyckeltalen beräknas.

20


AVSTÄMNINGTABELLER ALTERNATIVA NYCKELTAL

EBITA och EBITDA
Konzernen, MSEK 12 månader t.o.m
30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Rörelseresultat enligt kvartalsrapporten 1 112 1 161 980 910 701
Avskrivningar, immateriella anläggningstillgångar (+) 217 203 185 175 137
EBITA 1 329 1 364 1 165 1 085 838
Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar (+) 228 215 51 52 43
EBITDA 1 557 1 579 1 216 1 137 881
Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK)
--- --- --- --- --- ---
Konzernen, MSEK 30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
EBITA (rullande 12 månader) 1 329 1 364 1 165 1 085 838
Varulager, årsgenomsnitt (+) 1 643 1 594 1 400 1 304 1 037
Kundfordring, årsgenomsnitt (+) 1 843 1 854 1 644 1 542 1 231
Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) 1 038 1 033 885 817 677
Rörelsekapital (årsgenomsnitt) 2 448 2 415 2 159 2 029 1 591
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) 54% 56% 54% 53% 53%
Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt
--- --- --- --- --- ---
3 månader 12 månader
Konzernen 30 jun 2020 30 jun 2019 30 jun 2020
Förvärvad tillväxt (MSEK, %) 130 (4%) 255 (11%) 649
Organisk tillväxt (MSEK, %) -212 (-7%) 283 (12%) 270
Avyttringar (MSEK, %) -1 (0%) -36 (-2%) -24
Valutakurseffekter (MSEK, %) -46 (-1%) 37 (1%) 24
Total tillväxt (MSEK, %) -129 (-4%) 539 (22%) 919
Räntetäckningsgrad 12 månader t.o.m
--- --- --- --- --- ---
Konzernen 30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Resultat efter finansiella poster, MSEK 1 052 1 105 947 865 665
Räntekostnader och bankavgifter, MSEK (+) 60 57 44 41 31
Total 1 112 1 162 991 906 696
Räntetäckningsgrad, ggr 18,7 20,5 22,6 22,1 22,7
Nettoskuld exkl. pensioner och nettoskuldsättningsgrad exkl. pensioner
--- --- --- --- --- ---
Konzernen 30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Finansiell nettoskuld, MSEK 3 183 2 585 2 595 1 960 1 405
Pensioner, MSEK (-) -328 -332 -313 -260 -229
Nettoskuld exklusive pensioner, MSEK 2 855 2 253 2 282 1 700 1 176
Eget kapital, MSEK 3 150 3 076 2 782 2 520 2 131
Nettoskuldsättningsgrad exklusive pensioner, ggr 0,9 0,7 0,8 0,7 0,6
Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital
--- --- --- --- --- ---
Konzernen, MSEK 30 jun 2020 31 mar 2020 30 jun 2019* 31 mar 2019 31 mar 2018
Resultat efter finansiella poster 1 052 1 105 947 865 665
Finansiella kostnader (+) 82 79 56 62 71
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader 1 134 1 184 1 003 927 736
Balansomslutning, årsgenomsnitt (+) 8 380 7 926 6 800 6 324 4 996
Icke räntebärande skulder, årsgenomsnitt (-) -1 995 -1 947 -1 695 -1 604 -1 319
Icke räntebärande avsättningar, årsgenomsnitt (-) -383 -379 -388 -378 -335
Sysselsatt kapital 6 002 5 600 4 717 4 342 3 342
Avkastning på sysselsatt kapital, % 19% 21% 21% 21% 22%

*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 30 JUNI 2020


img-2.jpeg

Detta är Addtech

Addtech är en svensk, börsnoterad teknikhandelskoncern som förenar det lilla bolagets flexibilitet och snabbhet med det stora bolagets resurser. Vi förvärvar, äger och utvecklar självständiga dotterbolag som säljer olika högteknologiska produkter och lösningar till kunder inom framför allt industri och infrastruktur. Med djup kompetens inom en rad olika nischer skapar våra dotterbolag tekniska, ekonomiska och hållbara mervärden för både kunder och leverantörer, och bidrar på så sätt till ökad effektivitet och konkurrenskraft för alla parter. Idag har vi cirka 130 bolag i 20 länder, och en lång historik av uthållig, lönsam tillväxt.

Vår vision

Vi ska vara ledande inom värdeskapande teknikhandel och uppfattas som den mest kompetenta och långsiktiga samarbetspartnern av våra kunder, leverantörer och medarbetare.

Affärsidén i korthet

Addtech erbjuder högteknologiska produkter och lösningar till företag inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde genom att vara en kompetent och affärsmässig samarbetspartner för kunder och tillverkare.

Vi driver aktieägarvärde genom:

  • de 130 dotterbolagen och deras förmåga att skapa vinsttillväxt
  • bolagsstyrning som får bolagen att nå ännu bättre resultat och utveckling
  • förvärv som tillför nya medarbetare, kunder och leverantörer

ADDTECH AB (PUBL.) Org.nr: 556302-9726, Box 5112, 102 43 Stockholm, Besöksadress: Birger Jarlsgatan 43 Tel: +46 8 470 49 00, [email protected]

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 30 JUNI 2020