Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Addtech AB Interim / Quarterly Report 2020

Feb 5, 2020

7327_10-q_2020-02-05_8b78ffab-b30b-43b5-9384-397648e519ff.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

ADDTECH

DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019

TREDJE KVARTALET (1 OKTOBER - 31 DECEMBER 2019)

  • Nettoomsättningen ökade med 12 procent och uppgick till 2 846 MSEK (2 551).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) minskade med 4 procent och uppgick till 236 MSEK (246) motsvarande en EBITA-marginal om 8,3 procent (9,7).
  • Rörelseresultatet minskade med 7 procent och uppgick till 188 MSEK (203) motsvarande en rörelsemarginal om 6,6 procent (7,9).
  • Resultat efter skatt minskade med 9 procent och uppgick till 142 MSEK (156) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 2,05 SEK (2,25).
  • Den cyberattack som drabbade koncernen i oktober 2019 beräknas ha påverkat nettoomsättningen med cirka 130 MSEK och EBITA med cirka 90 MSEK under tredje kvartalet.

PERIODEN (1 APRIL - 31 DECEMBER 2019)

  • Nettoomsättningen ökade med 19 procent och uppgick till 8 697 MSEK (7 284).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) ökade med 23 procent och uppgick till 957 MSEK (776) motsvarande en EBITA-marginal om 11,0 procent (10,7).
  • Rörelseresultatet ökade med 24 procent och uppgick till 809 MSEK (650) motsvarande en rörelsemarginal om 9,3 procent (8,9).
  • Resultat efter skatt ökade med 23 procent och uppgick till 608 MSEK (492) och resultat per aktie före utspädning uppgick till 8,95 SEK (7,20).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 54 procent (53).
  • Avkastning på eget kapital uppgick till 31 procent (29) och soliditeten uppgick till 34 procent (35).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 667 MSEK (320), varav tillämpningen av IFRS 16 har medfört en ökning med 112 MSEK. För den senaste tolv månadersperioden uppgick kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie till 11,30 SEK (7,05).
  • Sedan verksamhetsårets början har nio förvärv genomförts, varav ett efter periodens slut, med en total årsomsättning om cirka 600 MSEK.
Koncernen i sammandrag 3 månader 9 månader Rullande 12 månader
31 dec 2019 31 dec 2018 Δ 31 dec 2019 31 dec 2018 Δ 31 dec 2019* 31 mar 2019
Belopp i MSEK
Nettoomsättning 2 846 2 551 12% 8 697 7 284 19% 11 561 10 148
EBITA 236 246 -4% 957 776 23% 1 262 1 085
EBITA-marginal % 8,3 9,7 11,0 10,7 10,9 10,7
Resultat efter finansiella poster 179 193 -7% 772 619 25% 1 020 865
Periodens resultat 142 156 -9% 608 492 23% 790 672
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2,05 2,25 -9% 8,95 7,20 24% 11,60 9,85
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 2,05 2,30 -11% 8,90 7,20 24% 11,55 9,80
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK - - - - 11,30 7,80
Avkastning eget kapital, % 31 29 31 29 31 29
Soliditet, % 34 35 34 35 34 36

*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16.

Jämförelser inom parentes avser motsvarande period föregående år om inget annat anges.

Samtliga siffror i denna rapport kan ha påverkats av införandet av IFRS 16 Leasingavtal. Läs mer om hur Addtech tillämpat denna nya standard, samt hur införandet påverkar siffrorna och övrig presentation i rapporten under Övriga upplysningar på sidan 9.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


VD-KOMMENTAR

TREDJE KVARTALET – GOD UTVECKLING TROTS OMFATTANDE CYBERATTACK

Det tredje kvartalet präglades av den cyberattack som den 30 oktober drabbade 80 av Addtechs 130 bolag. Trots att attacken haft en väsentlig påverkan på de drabbade bolagens effektivitet så ökade vi försäljningen i kvartalet med 12 procent, varav 5 procent organiskt. Som tidigare meddelats har attacken påverkat EBITA negativt med uppskattningsvis 90 miljoner SEK i kvartalet, bestående av engångskostnader samt intäktsbortfall. Rensat för denna effekt var vår underliggande resultattillväxt fortsatt mycket god under kvartalet. Vi får vara mycket nöjda med att det endast blev en marginell minskning på EBITA jämfört med tredje kvartalet föregående år.

Cyberattacken drabbade bolagen i olika stor utsträckning, men samtliga kunde ändå bedriva sina verksamheter i hög grad med hjälp av olika alternativa metoder. Våra medarbetare demonstrerade verkligen den styrka som finns i Addtechs decentraliserade modell. Jag blir både enormt stolt och tacksam över den kreativitet och laganda bolagen visat upp för att kunna fortsätta leverera till våra kunder trots att vi drabbades av en kriminell attack av denna omfattning. All vänlighet och förståelse som vi mött från kunderna har också gett oss extra motivation i arbetet. Stort tack! Vår övertygelse är att vi kan vända erfarenheterna till vår fördel, och att attacken på sikt blir en parentes i vår historia.

Efterfrågan på Addtechs produkter och lösningar var fortsatt god. Precis som föregående kvartal så varierar bilden beroende på geografi och kundsegment. Inom segmenten verkstadsindustri och specialfordon var efterfrågan alltjämt utplanande på en hög nivå. Vi hade en stabil efterfrågan på elrelaterade produkter från bygg- och installationskunder medan försäljningen till telekommarknaden var sammantaget svagare än väntat. Marknadssegment med fortsatt god utveckling var bland annat insatskomponenter och lösningar inom energi, såsom vindkraft, olja och gas, infrastrukturinvesteringar samt elektronik där försäljningen ökade.

Försäljningen av våra produkter och tjänster till miljöförbättrande lösningar har fortsatt varit mycket stark. Vi upplevde en fortsatt avvaktande hållning från våra kunder vad gäller efterfrågan på nya projekt inom skrubberlösningar och hänförlig orderstock har därmed minskat under kvartalet. Utifrån vår kunddialog så är dock vår bedömning att efterfrågan tar fart igen framöver.

Ur ett geografiskt perspektiv hade Finland och Norge det bästa marknadsläget medan vår försäljning i Sverige och Danmark var stabil. Våra verksamheter utanför Norden hade sammantaget ett något dämpat marknadsläge.

FÖRVÄRV

Sedan verksamhetsårets början har vi genomfört nio förvärv på sex olika geografiska marknader. Vi utvärderar löpande ett stort antal förvärvsmöjligheter, både fristående bolag och kompletterande förvärv till befintliga bolag. Många privatägda bolag ser Addtech som en attraktiv köpare då de får behålla sitt decentraliserade ansvar och samtidigt får stöd att utvecklas genom en aktiv och långsiktig ägare. Vi ser fortsatt goda möjligheter att bibehålla en hög förvärvstakt framgent.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


UTBLICK

Under det gångna kvartalet har vi fortsatt vårt arbete med att stärka kopplingen mellan vårt hållbarhetsarbete och FNs globala hållbarhetsmål. Vi har under året kartlagt all vår affärsverksamhet mot de globala målen och kan konstatera att vi redan har positionerat oss väldigt bra i många nischer som drivs av just hållbarhetsutvecklingen. Sådana positioner borgar för att vi både kan fortsätta vår lönsamma tillväxt och samtidigt bidra till ett mer hållbart samhälle. Vi ser stora möjligheter att framöver positionera oss ännu mer inom hållbara nischer. Inom ramen för hållbarhet ryms också säkerhetsfrågor – till exempel frågan om cyberkriminalitet. Under kvartalet som gick fick vi verkligen uppleva hur sårbart det digitala näringslivet har blivit, och hur svårt det är att skydda sig mot angrepp. Vår övertygelse är att en viktig del i att stoppa denna typ av brott är ökad öppenhet och fler samarbeten, både inom näringslivet och med relevanta myndigheter. Framöver kommer vi därför att i olika forum dela med oss till andra av våra erfarenheter.

Kvartalet som gick har inneburit både utmaningar och möjligheter. Med den starka entreprenöriella kulturen vi har tillsammans med goda tillväxtmöjligheter i flertalet intressanta utvecklingsområden ser jag mycket positivt på framtiden. Vår breda exponering både vad gäller geografi och nischmarknader gör mig övertygad om att vi kommer fortsätta utvecklas stabilt även framöver, trots ett avvaktande konjunkturläge.

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

img-0.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


KONCERNENS UTVECKLING

Försäljningsutveckling

Addtechkoncernens nettoomsättning i det tredje kvartalet ökade med 12 procent till 2 846 MSEK (2 551). Den organiska tillväxten uppgick till 5 procent och den förvärvade tillväxten uppgick till 6 procent.

Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen positivt med 1 procent, motsvarande 34 MSEK.

Addtechkoncernens nettoomsättning under perioden ökade med 19 procent till 8 697 MSEK (7 284). Den organiska tillväxten uppgick till 11 procent, den förvärvade tillväxten uppgick till 8 procent och avyttring påverkade med -1 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen positivt med 1 procent, motsvarande 99 MSEK.

Resultatutveckling

Rörelseresultatet minskade under kvartalet med 7 procent till 188 MSEK (203) och rörelsemarginalen uppgick till 6,6 procent (7,9). Finansnettot uppgick till -9 MSEK (-10) och resultat efter finansiella poster minskade med 7 procent till 179 MSEK (193).

Resultatet efter skatt minskade med 9 procent till 142 MSEK (156) motsvarande ett resultat per aktie före utspädning om 2,05 SEK (2,25).

EBITA uppgick för perioden till 957 MSEK (776), vilket innebär en ökning med 23 procent. Införandet av IFRS 16 påverkade EBITA positivt med 4 MSEK. Rörelseresultatet ökade under perioden med 24 procent till 809 MSEK (650) och rörelsemarginalen uppgick till 9,3 procent (8,9). Finansnettot uppgick till -37 MSEK (-31) och resultat efter finansiella poster ökade med 25 procent till 772 MSEK (619). Införandet av IFRS 16 påverkade finansnettot negativt med -6 MSEK.

Resultat efter skatt för perioden ökade med 23 procent till 608 MSEK (492) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (20). IFRS 16-effekten på resultatet efter skatt uppgick till -2 MSEK. Resultat per aktie före utspädning för perioden uppgick till 8,95 SEK (7,20). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultatet per aktie före utspädning till 11,60 SEK (9,15).

img-1.jpeg

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE

AUTOMATION

Automations nettoomsättning ökade i det tredje kvartalet med 22 procent till 588 MSEK (481) och EBITA ökade med 6 procent till 51 MSEK (48). Nettoomsättningen under perioden ökade med 24 procent till 1 731 MSEK (1 397) och EBITA ökade med 18 procent till 168 MSEK (142).

Marknad

Affärsområde Automation upplevde fortsatt en god underliggande efterfrågan som dock har planat ut på en hög nivå. Affärsläget var fortsatt positivt och efterfrågan stabil inom affärsområdets största segment, mekanisk industri och medicinteknik, avseende leveranser av insatskomponenter och automationslösningar. Bra marknadsläge var det också för verksamheter exponerade mot försvarsindustrin medan efterfrågan inom data- och telekom fortsatt varierade utifrån geografisk marknad.

COMPONENTS

Components nettoomsättning ökade i det tredje kvartalet med 2 procent till 489 MSEK (482) och EBITA uppgick till 41 MSEK (45). Nettoomsättningen under perioden ökade med 7 procent till 1 504 MSEK (1 407) och EBITA uppgick till 153 MSEK (156).

Marknad

Efterfrågan på insatskomponenter från nordiska tillverkningsföretag låg kvar på en bra nivå under kvartalet, trots fortsatt starka jämförelsetal från föregående år. Marknadsläget i Norge och Finland var bra, och höll sig stabilt i Danmark och Sverige. Bolagen i affärsområdet kände alltjämt av en utplanande efterfrågan inom mekanisk industri medan marknadsläget för specialfordon var stabilt. Affärsläget var bra inom elektronikindustrin liksom inom vindkraft, försvar, olja och gas samt havsnäring.

ENERGY

Energys nettoomsättning i det tredje kvartalet uppgick till 596 MSEK (607) och EBITA ökade med 14 procent till 62 MSEK (54). Nettoomsättningen under perioden ökade med 6 procent till 1 808 MSEK (1 713) och EBITA ökade med 17 procent till 204 MSEK (174).

Marknad

Marknadsläget var fortsatt positivt för affärsområdet som helhet. Efterfrågan på infrastrukturprodukter till stam- och regionnät låg kvar på höga nivåer. Våra enheter verksamma inom försäljning av nischade produkter för elkraftsdistribution kände av en lägre efterfrågan. En viss avmattning noterades också från enheter verksamma mot fiberutbyggnad samt bygg och installation. Arbetet med kundfokus och effektiviseringar gav fortsatt goda effekter på rörelsemarginalerna.

INDUSTRIAL PROCESS

Industrial Process nettoomsättning ökade i det tredje kvartalet med 33 procent till 800 MSEK (603) och EBITA ökade med 100 procent till 95 MSEK (48). Nettoomsättningen under perioden ökade med 55 procent till 2 472 MSEK (1 598) och EBITA ökade med 124 procent till 332 MSEK (148).

Marknad

Försäljningen av produkter och tjänster till miljöförbättrande lösningar inom det marina segmentet var fortsatt på mycket hög nivå medan efterfrågan på nya projekt var betydligt lägre i kvartalet. Den organiska tillväxten gav bra hävstång på marginalerna även i tredje kvartalet. Efterfrågan inom tillverkningsindustrin såsom mekanisk industri och specialfordon samt inom skogsindustrin var något lägre under kvartalet medan affärsläget i övrig processindustri var stabilt.

POWER SOLUTIONS

Power Solutions nettoomsättning i det tredje kvartalet uppgick till 377 MSEK (384) och EBITA uppgick till 36 MSEK (56). Nettoomsättningen under perioden ökade med 1 procent till 1 196 MSEK (1 183) och EBITA uppgick till 163 MSEK (169).

Marknad

Sammantaget var efterfrågan stabil under kvartalet, men affärsläget varierade mellan olika kund- och produktsegment. Marknaden för kundanpassade batterier var fortsatt mycket positiv medan efterfrågan inom specialfordon, alltjämt upplevs något avtagande från tidigare mycket höga nivåer. Försäljningen av produkter inom kraftförsörjning var lägre i tredje kvartalet medan efterfrågan på komponenter till vindkraftsindustrin var stabil. Produktmix och omstruktureringskostnader under kvartalet påverkade marginalerna negativt.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION

Lönsamhet, finansiell ställning och kassaflöde

Avkastning på eget kapital uppgick vid periodens utgång till 31 procent (29) och avkastning på sysselsatt kapital till 20 procent (21). Avkastning på rörelsekapital, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 54 procent (53).

Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 34 procent (35). Tillämpningen av IFRS 16 innebar en negativ effekt då balansomslutningen ökade med 527 MSEK. Eget kapital per aktie, exklusive innehav utan bestämmande inflytande, uppgick till 39,60 SEK (33,05). Koncernens nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 2 389 MSEK (1 808) exklusive pensionsskuld om 373 MSEK (252), inklusive leasingskulder från tillämpningen av IFRS 16 om 529 MSEK. Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån nettoskulden exklusive avsättningar till pensioner men inklusive leasingskuld enligt IFRS 16, uppgick till 0,9 (0,8).

Likvida medel bestående av kassa- och bankmedel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 861 MSEK (477) per 31 december 2019.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 667 MSEK (320). Tillämpningen av IFRS 16 har medfört en ökning av kassaflödet från den löpande verksamheten med 112 MSEK medan kassaflödet från finansieringsverksamheten minskat med motsvarande belopp till följd av att leasingavgifternas amorteringsdel i och med införandet av IFRS 16 redovisas som en utbetalning i finansieringsverksamheten. Företagsförvärv och avyttringar inklusive reglering av villkorad köpeskilling avseende under tidigare år genomförda förvärv uppgick till 310 MSEK (555). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 78 MSEK (49) och avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 4 MSEK (10). Utdelning från intressebolag uppgick till 1 MSEK (2). Återköp av egna aktier uppgick till 42 MSEK (38) och återköp av köpoptioner uppgick till 23 MSEK (11). Inlösta och utfärdade köpoptioner uppgick till 31 MSEK (27). Utdelning till moderbolagets aktieägare uppgick till 336 MSEK (269), vilket motsvarar 5,00 SEK (4,00) per aktie. Utdelningen betalades under det andra kvartalet.

Medarbetare

Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till 2 931, vilket kan jämföras med 2 759 vid räkenskapsårets ingång. Under perioden har genomförda förvärv ökat antalet medarbetare med 135. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 2 849.

Aktiestruktur

Aktiekapitalet uppgick vid periodens utgång till 51,1 MSEK.

Aktieslag Antal aktier Antal röster Andel i % av kapital Andel i % av röster
A-aktie, 10 röster per aktie 3 229 500 32 295 000 4,7% 33,2%
B-aktie, 1 röst per aktie 64 968 996 64 968 996 95,3% 66,8%
Totalt antal aktier före återköp 68 198 496 97 263 996 100,0% 100,0%
Varav återköpta B-aktier -1 104 918 1,6% 1,1%
Totalt antal aktier efter återköp 67 093 578

Addtech har fyra utestående köpoptionsprogram om totalt 1 062 000 aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier medför en utspädningseffekt på cirka 0,2 procent under den senaste tolvmånadersperioden. Addtechs eget innehav av aktier matchar fullt ut behovet i de utestående köpoptionsprogrammen.

Utestående program Antal optioner Motsvarande antal aktier Andel av tot. aktier Lösenkurs Lösenperiod
2019/2023 300 000 300 000 0,4% 321,80 5 sep 2022 - 2 jun 2023
2018/2022 300 000 300 000 0,4% 232,90 6 sep 2021 - 3 jun 2022
2017/2021 300 000 300 000 0,4% 178,50 14 sep 2020 - 4 jun 2021
2016/2020 162 000 162 000 0,2% 159,00 16 sep 2019 - 5 jun 2020
Totalt 1 062 000 1 062 000

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


Förvärv och avyttring

Under perioden 1 april till 30 september 2019 har följande förvärv genomförts; Omni Ray AG, Thiim A/S och Promector Oy till affärsområdet Automation, Thurne Teknik AB, AB N.O. Rönne och BKC Products Ltd. till affärsområdet Industrial Process, Best Seating Systems Walter Tausch GmbH till affärsområdet Power Solutions samt Profelec Oy till affärsområdet Energy.

Under det tredje kvartalet har inga företagsförvärv genomförts.

Förvärvskalkylerna för de förvärv som ingick i perioden 1 april - 31 december 2018 har fastställts slutgiltigt. Inga väsentliga justeringar har gjorts i kalkylerna. De från och med räkenskapsåret 2018/2019 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande:

Förvärv (avyttring) Tillträde Nettoomsättning, MSEK* Antal anställda* Affärsområde
Synthecs-gruppen, Nederländerna ** April, 2018 145 50 Automation
Xi Instrument AB, Sverige April, 2018 13 2 Energy
KRV AS, Norge April, 2018 55 27 Industrial Process
Scanwill Fluid Power ApS och Willtech ApS, Danmark April, 2018 15 4 Components
Duelco A/S, Danmark Juli, 2018 150 30 Energy
Prisma Teknik AB och Prisma Light AB, Sverige Juli, 2018 70 27 Energy
Fibersystem AB, Sverige ** Juli, 2018 140 12 Automation
TLS Energimätning AB, Sverige Juli, 2018 50 9 Industrial Process
Diamond Point International (Europe) Ltd, Storbritannien ** Juli, 2018 40 9 Automation
Power Technic ApS, Danmark Juli, 2018 50 6 Power Solutions
(Solar Supply Sweden AB, Sverige) (Augusti, 2018) (80) (5) (Power Solutions)
Nordautomation Oy, Finland September, 2018 155 85 Industrial Process
Wood Recycling Sweden AB, Sverige Oktober, 2018 7 2 Industrial Process
Nylund Industrial Electronics (inkräm), Finland Januari, 2019 35 3 Components
Birepo A/S, Danmark Januari, 2019 35 10 Components
Omni Ray AG, Schweiz April, 2019 330 65 Automation
Thurne Teknik AB, Sverige April, 2019 100 19 Industrial Process
AB N.O. Rönne, Sverige April, 2019 8 4 Industrial Process
Best Seating Systems Walter Tausch GmbH, Österrike Maj, 2019 23 5 Power Solutions
Thiim A/S, Danmark Juni, 2019 70 15 Automation
Profelec Oy, Finland Juli, 2019 6 2 Energy
BKC Products Ltd., Storbritannien Augusti, 2019 12 5 Industrial Process
Promector Oy, Finland Augusti, 2019 24 20 Automation
Wireco-NB Oy, Finland Februari, 2020 23 6 Energy
  • Avser bedömd situation på helårsbasis vid förvärvs- respektive avyttringstidpunkten.
    ** Före 1 april 2019 tillhörde bolaget affärsområdet Components.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


Om samtliga förvärv med tillträde under perioden hade genomförts 1 april 2019 skulle de uppskattningsvis ha påverkat koncernens nettoomsättning med 390 MSEK, rörelseresultat med 10 MSEK och periodens resultat efter skatt med 7 MSEK.

Addtech använder vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpeskilling och villkorad köpeskilling. Utfallet av villkorade köpeskillingar är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen och har en fastställd maxnivå. Av ännu ej utbetalda villkorade köpeskillingar för förvärv under perioden uppgår diskonterat värde till 31 MSEK. De villkorade köpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och utfallet kan maximalt bli 43 MSEK.

Transaktionskostnader för förvärv med tillträde under perioden uppgår till 3 MSEK (6) och redovisas i posten försäljningskostnader.

Omvärdering av villkorade köpeskillingar har påverkat perioden positivt med 22 MSEK (11). Resultateffekten redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.

De tillgångar och skulder som ingick i periodens förvärv uppgår enligt de preliminära förvärvsanalyserna till följande:

Redovisat värde vid förvärvstidpunkten Anpassning till verkligt värde Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 0 132 132
Övriga anläggningstillgångar 10 - 10
Varulager 68 - 68
Övriga omsättningstillgångar 127 - 127
Uppskjuten skatteskuld/skattefordran 0 -17 -17
Övriga skulder -87 -52 -139
Förvärvade nettotillgångar 118 63 181
Goodwill 129
Innehav utan bestämmande inflytande -3
Köpeskilling 1) 307
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet -31
Avgår ej utbetald köpeskilling -40
Påverkan på koncernens likvida medel 236

1) Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärven.

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning under perioden uppgick till 47 MSEK (45) och resultatet efter finansiella poster uppgick till -41 MSEK (-12). Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid periodens utgång till 328 MSEK (150).

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


ÖVRIGA UPPLYSNINGAR

Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i senaste årsredovisningen har tillämpats för delårsrapporten med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper.

Från och med 1 januari 2019 ersatte IFRS 16 Leasingavtal den tidigare standarden IAS 17 Leasingavtal samt tillhörande tolkningar IFRIC 4, SIC 15 och SIC 27. IFRS 16 innebär att en majoritet av alla leasingavtal redovisas i balansräkningen.

Addtech tillämpade vid standardens ikraftträdande den förenklade övergångsmetoden vilket innebär att jämförande information i tidigare perioder inte presenteras. Den ingående leasingskulden utgörs av de diskonterade återstående leasingavgifterna per 1 april 2019. Den ingående nyttjanderättstillgången uppgår för samtliga avtal till ett belopp som motsvarar leasingskulden justerat för förutbetalda eller upplupna leasingavgifter redovisade i balansräkningen vid första tillämpningsdagen. Övergången till IFRS 16 medförde därmed inte någon effekt på eget kapital.

Addtechs leasingavtal består av hyrda lokaler i all väsentlighet samt fordon och övriga leasingavtal, t.ex. leasing av produktionsutrustning och kontorsinventarier. Till följd av övergången till IFRS 16 ökade koncernens balansomslutning på grund av tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder. De leasingavgifter som tidigare redovisats som rörelsekostnader försvinner och kostnader uppstår istället hänförligt till avskrivningskostnader på nyttjanderättarna vilka redovisas i rörelseresultatet och ränta på leasingskulden som redovisas som en finansiell kostnad. Leasingavgiften fördelas mellan amortering på leasingskulden och betalning av ränta.

Addtech valde att tillämpa lättnadsreglerna avseende korttidsleasingavtal och för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde. Dessa leasingavtal ingår inte i de belopp som redovisas i balansräkningen, utan redovisas som rörelsekostnader i resultaträkningen. Vid bedömning av avtalslängd när det finns förlängnings- och uppsägningsmöjligheter övervägs både affärsstrategi och avtalsspecifika förutsättningar för att fastställa om koncernen är rimligt säker att nyttja dem.

Vid övergången till IFRS 16 nuvärdesberäknades samtliga återstående leasingavgifter med den marginella låneräntan. Övergångseffekten på balansräkningen per 1 april 2019 innebar att nyttjanderättstillgångar på 550 MSEK uppkom på tillgångssidan. På skuldsidan tillkom leasingskulder på totalt 550 MSEK, varav långfristiga skulder uppgick till 408 MSEK och kortfristiga skulder till 142 MSEK.

IFRS 16 har under perioden medfört att avskrivningar för materiella anläggningstillgångar ökat med cirka 114 MSEK och räntekostnader ökat med cirka 6 MSEK. Tidigare redovisades leasingkostnaderna som externa rörelsekostnader.

I de resultatbaserade siffrorna för rullande 12 månader har effekten från IFRS 16 exkluderats för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden. I koncernens balansräkning, samt i nyckeltalstabellen presenteras även resultatbaserade siffror för rullande 12 månader så väl som tillgångar och skulder som om IFRS 16 ännu ej hade tillämpats för att åskådliggöra effekten av införandet.

Alternativa nyckeltal

Bolaget presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner och avstämningstabeller av de nyckeltal som Addtech använder se sid 18-21.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Addtechs resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Addtech styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De riskfaktorer som har störst betydelse är konjunkturläget i kombination med strukturförändringar och konkurrens situationen.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


Addtech har fyra rörelsedrivande dotterbolag i Storbritannien samt ett fåtal dotterbolag i andra länder som handlar med Storbritannien. Eventuella följdeffekter av Brexit är fortfarande inte klarlagda, men samtliga dessa bolag håller sig väl uppdaterade kring utvecklingen. Addtechkoncernens totala exponering mot negativa effekter av Brexit bedöms som marginell. I övrigt är risk- och osäkerhetsfaktorerna desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer i förvaltningsberättelsen (sid 38-40) i årsredovisningen 2018/2019. Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner mellan Addtech och närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat har ägt rum under perioden.

Säsongseffekter

Addtechs försäljning av högteknologiska produkter och lösningar inom tillverkande industri och infrastruktur har ingen väsentlig säsongsvariation. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och investeringsvilja kan dock variera mellan kvartalen.

Valberedning

Vid årsstämman 2019 beslöts att bemyndiga styrelsens ordförande att bland representanter för de fem röstmässigt största aktieägarna per 31 december 2019 utse ledamöter, att jämte ordföranden utgöra valberedning inför kommande styrelseval. I enlighet härmed har följande personer utsetts till ledamöter av valberedningen; Anders Börjesson, styrelsens ordförande, Tom Hedelius, Åsa Nisell (utsedd av Swedbank Robur Fonder), Per Trygg (utsedd av SEB Investment Management) och Mats Gustafsson (utsedd av Lannebo Fonder). Information om hur man kontaktar valberedningen finns på Addtechs hemsida.

Händelser efter periodens utgång

Den 3 februari förvärvades Wireco-NB Oy, Finland, till affärsområdet Energy. Wireco är en leverantör av specialkabel och kabeltillbehör för industri- och gruvapplikationer främst i Finland. Bolaget omsätter cirka 2,2 MEUR och har 6 anställda.

Preliminär förvärvsanalys för detta förvärv har ännu inte upprättats.

Stockholm den 5 februari 2020

Niklas Stenberg
VD och koncernchef

Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.

ÖVRIG INFORMATION

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Addtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 5 februari 2020 kl. 08.15 CET.

Finansiell kalender

2020-05-13 Bokslutskommuniké 1 april 2019 - 31 mars 2020
2020-07-14 Delårsrapport 1 april - 30 juni 2020
2020-08-28 Årsstämma 2020 kommer att hållas på IVA, Grev Turegatan 16, Stockholm kl 14.00

Koncernens årsredovisning för 2019/2020 kommer publiceras på Addtechs hemsida i juli 2020.

För ytterligare information kontakta

Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00
Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


AFFÄRSOMRÄDEN

| Nettoomsättning per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2019/2020 | | | | 2018/2019 | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 588 | 552 | 591 | 549 | 481 | 444 | 472 |
| Components | 489 | 511 | 504 | 553 | 482 | 451 | 474 |
| Energy | 596 | 593 | 619 | 644 | 607 | 571 | 535 |
| Industrial Process | 800 | 865 | 807 | 707 | 603 | 497 | 498 |
| Power Solutions | 377 | 402 | 417 | 414 | 384 | 380 | 419 |
| Koncernposter | -4 | -6 | -4 | -3 | -6 | -5 | -3 |
| Addtechkoncernen | 2 846 | 2 917 | 2 934 | 2 864 | 2 551 | 2 338 | 2 395 |
| EBITA per affärsområde
Kvartalsdata, MSEK | 2019/2020 | | | | 2018/2019 | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Automation | 51 | 57 | 60 | 52 | 48 | 45 | 49 |
| Components | 41 | 58 | 54 | 64 | 45 | 53 | 58 |
| Energy | 62 | 75 | 67 | 70 | 54 | 64 | 56 |
| Industrial Process | 95 | 134 | 103 | 71 | 48 | 50 | 50 |
| Power Solutions | 36 | 62 | 65 | 54 | 56 | 56 | 57 |
| Koncernposter | -49 | -6 | -8 | -2 | -5 | 2 | -10 |
| EBITA | 236 | 380 | 341 | 309 | 246 | 270 | 260 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -48 | -51 | -49 | -49 | -43 | -44 | -39 |
| - varav förvärv | -47 | -49 | -47 | -47 | -42 | -42 | -38 |
| Rörelseresultat | 188 | 329 | 292 | 260 | 203 | 226 | 221 |
| Nettoomsättning | 3 månader | | 9 månader | | Rullande 12 månader | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 dec | 31 mar |
| MSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2019 | 2019 |
| Automation | 588 | 481 | 1 731 | 1 397 | 2 280 | 1 946 |
| Components | 489 | 482 | 1 504 | 1 407 | 2 057 | 1 960 |
| Energy | 596 | 607 | 1 808 | 1 713 | 2 452 | 2 357 |
| Industrial Process | 800 | 603 | 2 472 | 1 598 | 3 179 | 2 305 |
| Power Solutions | 377 | 384 | 1 196 | 1 183 | 1 610 | 1 597 |
| Koncernposter | -4 | -6 | -14 | -14 | -17 | -17 |
| Addtechkoncernen | 2 846 | 2 551 | 8 697 | 7 284 | 11 561 | 10 148 |
| EBITA och EBITA-marginal | 3 månader | | | | 9 månader | | | | Rullande 12 månader | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 dec 2019 | | 31 dec 2018 | | 31 dec 2019 | | 31 dec 2018 | | 31 dec 2019 | | 31 mar 2019 | |
| | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % | MSEK | % |
| Automation | 51 | 8,7 | 48 | 10,0 | 168 | 9,7 | 142 | 10,2 | 219 | 9,6 | 194 | 10,0 |
| Components | 41 | 8,3 | 45 | 9,4 | 153 | 10,2 | 156 | 11,1 | 216 | 10,5 | 220 | 11,2 |
| Energy | 62 | 10,3 | 54 | 8,9 | 204 | 11,3 | 174 | 10,1 | 273 | 11,1 | 244 | 10,4 |
| Industrial Process | 95 | 11,9 | 48 | 7,9 | 332 | 13,4 | 148 | 9,3 | 402 | 12,6 | 219 | 9,5 |
| Power Solutions | 36 | 9,7 | 56 | 14,7 | 163 | 13,6 | 169 | 14,3 | 217 | 13,5 | 223 | 14,0 |
| Koncernposter | -49 | | -5 | | -63 | | -13 | | -65 | | -15 | |
| EBITA | 236 | 8,3 | 246 | 9,7 | 957 | 11,0 | 776 | 10,7 | 1 262 | 10,9 | 1 085 | 10,7 |
| Avskr. på immateriella A.T. | -48 | | -43 | | -148 | | -126 | | -197 | | -175 | |
| - varav förvärv | -47 | | -42 | | -143 | | -122 | | -190 | | -169 | |
| Rörelseresultat | 188 | 6,6 | 203 | 7,9 | 809 | 9,3 | 650 | 8,9 | 1 065 | 9,2 | 910 | 9,0 |

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


INTÄKTERNAS FÖRDELNING

Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
31 dec 2019
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 194 188 202 183 229 -1 995
Danmark 135 130 134 108 22 -3 526
Finland 82 110 41 160 28 0 421
Norge 48 57 147 176 27 0 455
Europa 122 1 66 61 47 - 297
Övriga länder 7 3 6 112 24 0 152
Total 588 489 596 800 377 -4 2 846
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 9 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 dec 2019
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 514 598 600 590 736 -4 3 034
Danmark 404 402 418 421 70 -8 1 707
Finland 246 332 135 492 86 -1 1 290
Norge 166 164 440 540 79 -1 1 388
Europa 390 5 208 190 151 - 944
Övriga länder 11 3 7 239 74 0 334
Total 1 731 1 504 1 808 2 472 1 196 -14 8 697
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 3 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 dec 2018
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 175 213 208 187 248 -2 1 029
Danmark 116 132 125 134 21 -2 526
Finland 92 86 44 92 28 0 342
Norge 49 49 158 97 27 -1 379
Europa 47 2 72 65 39 - 225
Övriga länder 2 - - 28 21 -1 50
Total 481 482 607 603 384 -6 2 551
Nettoomsättning per dotterbolagens geografiska hemvist 9 månader
--- --- --- --- --- --- --- ---
31 dec 2018
MSEK Automation Components Energy Industrial Process Power Solutions Koncern-poster Addtech koncernen
Sverige 468 616 578 529 786 -6 2 971
Danmark 349 388 335 379 49 -6 1 494
Finland 275 247 119 217 80 0 938
Norge 162 148 465 221 74 -1 1 069
Europa 138 8 216 185 133 - 680
Övriga länder 5 - - 67 61 -1 132
Total 1 397 1 407 1 713 1 598 1 183 -14 7 284

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader 9 månader Rullande 12 månader
31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 mar 2019
Nettoomsättning 2 846 2 551 8 697 7 284 11 561 10 148
Kostnad för sålda varor -1 984 -1 763 -6 006 -5 028 -8 005 -7 025
Bruttoresultat 862 788 2 691 2 256 3 556 3 123
Försäljningskostnader -480 -447 -1 386 -1 220 -1 844 -1 677
Administrationskostnader -204 -151 -536 -410 -692 -565
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 10 13 40 24 45 29
Rörelseresultat 188 203 809 650 1 065 910
- i % av nettoomsättning 6,6 7,9 9,3 8,9 9,2 9,0
Finansiella intäkter och kostnader -9 -10 -37 -31 -45 -45
Resultat efter finansiella poster 179 193 772 619 1 020 865
- i % av nettoomsättning 6,3 7,5 8,9 8,5 8,8 8,5
Skatt -37 -37 -164 -127 -230 -193
Periodens resultat 142 156 608 492 790 672
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 139 152 600 483 779 660
Innehav utan bestämmande inflytande 3 4 8 9 11 12
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, SEK 2,05 2,25 8,95 7,20 11,60 9,85
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, SEK 2,05 2,30 8,90 7,20 11,55 9,80
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 67 086 66 990 67 128 67 051 67 104 67 047
Antal aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 67 094 67 009 67 094 67 009 67 094 67 057

KONCERNENS TOTALRESULTAT

MSEK 3 månader 9 månader Rullande 12 månader
31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 mar 2019
Periodens resultat 142 156 608 492 790 672
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Kassaflödessäkringar -3 0 -1 -1 0 0
Periodens omräkningsdifferenser -61 -50 5 -40 82 37
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Aktuariella effekter av nettopensionsförpliktelsen - - -46 -18 -52 -24
Övrigt totalresultat -64 -50 -42 -59 30 13
Periodens totalresultat 78 106 566 433 820 685
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 76 103 557 425 806 672
Innehav utan bestämmande inflytande 2 3 9 8 14 13

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 dec 2019 31 dec 2019* 31 dec 2018 31 mar 2019
Goodwill 1 896 1 896 1 716 1 767
Övriga immateriella anläggningstillgångar 1 183 1 183 1 169 1 186
Materiella anläggningstillgångar 824 298 255 270
Finansiella anläggningstillgångar 60 59 43 45
Summa anläggningstillgångar 3 963 3 436 3 183 3 268
Varulager 1 623 1 623 1 403 1 417
Kortfristiga fordringar 2 126 2 126 1 674 2 065
Likvida medel 316 316 238 295
Summa omsättningstillgångar 4 065 4 065 3 315 3 777
Summa tillgångar 8 028 7 501 6 498 7 045
Eget kapital 2 710 2 712 2 262 2 520
Räntebärande avsättningar 373 373 252 260
Icke räntebärande avsättningar 328 328 347 353
Räntebärande långfristiga skulder 1 354 978 704 719
Icke räntebärande långfristiga skulder 9 9 12 12
Summa långfristiga skulder 2 064 1 688 1 315 1 344
Icke räntebärande avsättningar 40 40 35 47
Räntebärande kortfristiga skulder 1 351 1 198 1 342 1 277
Icke räntebärande kortfristiga skulder 1 863 1 863 1 544 1 857
Summa kortfristiga skulder 3 254 3 101 2 921 3 181
Summa eget kapital och skulder 8 028 7 501 6 498 7 045

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 31 dec 2019 31 dec 2019* 31 dec 2018 31 mar 2019
Ingående balans 2 520 2 520 2 131 2 131
Inlösta, utfärdade och återköpta optioner 8 8 16 22
Återköp av egna aktier -42 -42 -38 -38
Utdelning, ordinarie -336 -336 -269 -269
Utdelning, innehav utan bestämmande inflytande -10 -10 -9 -9
Förändring innehav utan bestämmande inflytande 4 4 -2 -2
Periodens totalresultat 566 568 433 685
Utgående balans 2 710 2 712 2 262 2 520

*Siffrorna i balansräkningen exkluderar effekten från IFRS 16 för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK 3 månader 9 månader Rullande 12 månader
31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 mar 2019
Resultat efter finansiella poster 179 193 772 619 1 020 865
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 93 53 278 147 246 229
Betald inkomstskatt -71 -96 -187 -182 -235 -230
Förändringar i rörelsekapital -53 25 -196 -264 -272 -340
Kassaflöde från den löpande verksamheten 148 175 667 320 759 524
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -16 -16 -73 -37 -116 -80
Företagsförvärv och avyttringar -15 -55 -310 -555 -400 -645
Kassaflöde från investeringsverksamheten -31 -71 -383 -592 -516 -725
Utdelning till moderbolagets aktieägare - - -336 -269 -336 -269
Återköp av egna aktier/förändring av optioner 8 9 -34 -22 -28 -16
Övrig finansieringsverksamhet -64 -119 103 609 185 579
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -56 -110 -267 318 -179 294
Periodens kassaflöde 61 -6 17 46 64 93
Likvida medel vid periodens ingång 258 246 295 192 238 192
Valutakursdifferens i likvida medel -3 -2 4 0 14 10
Likvida medel vid periodens slut 316 238 316 238 316 295

VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK 31 dec 2019 31 mar 2019
Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3 Redovisat värde Nivå 2 Nivå 3
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 1 1 - 2 2 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 4 4 - 1 1 -
Summa finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå 5 5 - 3 3 -
Derivat - verkligt värde, särkringsinstrument 1 1 - 0 0 -
Derivat - verkligt värde via resultatet 2 2 - 2 2 -
Villkorade köpeskillingar - verkligt värde via resultatet 150 - 150 198 - 198
Summa finansiella skulder till verkligt värde per nivå 153 3 150 200 2 198

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1.

Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori.

För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2.

För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3.

För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.

Villkorade köpeskillingar 31 dec 2019 31 mar 2019
Ingående balans 198 215
Årets förvärv 30 84
Återförda via resultaträkningen -22 -8
Utbetalda köpeskillingar -62 -105
Räntekostnader 5 10
Valutakursdifferenser 1 2
Utgående balans 150 198

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


NYCKELTAL

12 månader t.o.m.
31 dec 2019* 31 dec 2019** 31 mar 2019 31 dec 2018 31 mar 2018 31 mar 2017
Nettoomsättning, MSEK 11 561 11 561 10 148 9 405 8 022 7 178
EBITDA, MSEK 1 318 1 318 1 137 1 047 881 755
EBITA, MSEK 1 262 1 262 1 085 997 838 715
EBITA-Marginal, % 10,9 10,9 10,7 10,6 10,5 10,0
Rörelseresultat, MSEK 1 065 1 065 910 834 701 604
Rörelsemarginal, % 9,2 9,2 9,0 8,9 8,7 8,4
Resultat efter finansiella poster, MSEK 1 020 1 020 865 787 665 580
Periodens resultat, MSEK 790 790 672 625 526 450
Rörelsekapital 2 348 2 348 2 029 1 899 1 591 1 362
Avkastning rörelsekapital (R/RK), % 54 54 53 53 53 53
Avkastning eget kapital, % 31 31 29 29 28 28
Avkastning sysselsatt kapital, % 20 22 21 21 22 23
Soliditet, % 34 36 36 35 39 39
Finansiell nettoskuld, MSEK 2 762 2 233 1 960 2 060 1 405 1 011
Skuldsättningsgrad, ggr 1,0 0,8 0,8 0,9 0,7 0,6
Finansiell nettoskuld/EBITDA, ggr 2,1 1,7 1,7 2,0 1,6 1,3
Nettoskuld exkl. pensioner, MSEK 2 389 1 860 1 700 1 808 1 176 801
Nettoskuldsättningsgrad, exkl. pensioner, ggr 0,9 0,7 0,7 0,8 0,6 0,5
Räntetäckningsgrad, ggr 23,9 23,9 22,1 21,4 22,7 23,9
Medelantal anställda 2 849 2 849 2 590 2 501 2 283 2 133
Antal anställda vid periodens slut 2 931 2 931 2 759 2 684 2 358 2 176

NYCKELTAL PER AKTIE

SEK 12 månader t.o.m.
31 dec 2019* 31 mar 2019 31 dec 2018 31 mar 2018 31 mar 2017
Resultat per aktie före utspädning 11,60 9,85 9,15 7,70 6,60
Resultat per aktie efter utspädning 11,55 9,80 9,15 7,65 6,55
Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie 11,30 7,80 7,05 8,05 8,25
Eget kapital per aktie 39,60 36,80 33,05 31,10 25,45
Aktiekurs vid periodens slut 303,00 193,00 158,20 168,00 148,50
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, '000 67 104 67 047 67 033 66 950 66 824
Genomsnittligt antal aktier efter återköp justerat för utspädning, '000 67 243 67 189 67 170 67 178 67 008
Antal utestående aktier efter återköp vid periodens utgång, '000 67 094 67 057 67 009 66 992 66 824

Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16 för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden.
*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader så väl som siffrorna i balansräkningen exkluderar effekten från IFRS 16 för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden.

För nyckeltalsdefinitioner, se sidan 18-20.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

MSEK 3 månader 9 månader Rullande 12 månader
31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2019 31 mar 2019
Nettoomsättning 17 15 47 45 64 62
Administrationskostnader -46 -20 -91 -65 -110 -84
Rörelseresultat -29 -5 -44 -20 -46 -22
Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter 3 4 3 8 1 6
Resultat efter finansiella poster -26 -1 -41 -12 -45 -16
Bokslutsdispositioner - - - - 278 278
Resultat före skatt -26 -1 -41 -12 233 262
Skatt 5 0 8 2 -53 -59
Periodens resultat -21 -1 -33 -10 180 203
Periodens totalresultat -21 -1 -33 -10 180 203

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

MSEK 31 dec 2019 31 dec 2018 31 mar 2019
Materiella anläggningstillgångar 1 1 1
Finansiella anläggningstillgångar 2 648 3 057 2 988
Summa anläggningstillgångar 2 649 3 058 2 989
Kortfristiga fordringar 724 194 821
Kassa och bank - - 0
Summa omsättningstillgångar 724 194 821
Summa tillgångar 3 373 3 252 3 810
Eget kapital 255 439 659
Obeskattade reserver 447 431 447
Avsättningar 15 15 15
Långfristiga skulder 1 005 745 864
Kortfristiga skulder 1 651 1 622 1 825
Summa eget kapital och skulder 3 373 3 252 3 810

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


DEFINITIONER

Avkastning på eget kapital²

Resultat efter skatt dividerat med eget kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna. Avkastning på eget kapital mäter ur ett ägarperspektiv den avkastningen som ges på ägarnas investerade kapital.

Avkastning på rörelsekapital (R/RK)¹

EBITA dividerat med rörelsekapital.

R/RK används för att analysera lönsamhet och är ett mått som premierar högt EBITA resultat och lågt rörelsekapitalbehov.

Avkastning på sysselsatt kapital¹

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av sysselsatt kapital. Komponenterna beräknas som snittet av de senaste 12 månaderna.

Avkastning på sysselsatt kapital visar koncernens lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital, se avstämningstabell på sida 21.

EBITA¹

Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar.

EBITA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

EBITA-marginal¹

EBITA i procent av nettoomsättningen.

EBITA-marginal används för att visa den löpande verksamhetens lönsamhetsgrad.

EBITDA¹

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

Eget kapital per aktie¹

Eget kapital dividerat med antal utestående aktier på balansdagen.

Måttet mäter hur mycket eget kapital som är hänförligt till respektive aktie och presenteras för att underlätta investerares analyser och beslut.

Finansiell nettoskuld¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel.

Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen, analysera koncernens skuldsättning samt dess förmåga att återbetala sina skulder med likvida medel genererade från koncernens löpande verksamhet om samtliga skulder förföll idag och eventuell nödvändig återfinansiering.

Finansiell nettoskuld/EBITDA¹

Den finansiella nettoskulden dividerat med EBITDA.

Finansiell nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenerande resultat i rörelsen, det vill säga ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används allmänt av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdigheten.

Finansnetto¹

Finansiella intäkter minus finansiella kostnader.

Används för att beskriva utvecklingen av koncernens finansiella aktiviteter.

Förvärvad tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till rörelseförvärv jämfört med samma period föregående år. Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, avyttringar samt valutakurseffekter, se avstämningstabell på sida 21.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie¹

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp.

Måttet används för att investerare enkelt ska kunna analysera hur stort överskott från den löpande verksamheten som genereras per aktie.

Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar¹

Investeringar i anläggningstillgångar minus försäljningar av anläggningstillgångar.

Måttet används för att analysera koncernens investeringar i förnyelse och utveckling av materiella anläggningstillgångar.

Nettoskuld exklusive pensioner¹

Nettot av räntebärande skulder och avsättningar exklusive pensioner minus likvida medel.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 21.

Nettoskuldsättningsgrad, exklusive pensioner¹²

Nettoskuld exklusive pensioner dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk, se avstämningstabell på sida 21.

Organisk tillväxt¹

Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud och pris för liknande produkter mellan olika perioder, se avstämningstabell på sida 21.

Resultat efter finansiella poster¹

Periodens resultat före skatt.

Används för att analysera verksamhetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.

Resultat per aktie

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal aktier under perioden.

Resultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av periodens resultat efter skatt, dividerat med ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier, justerat för tillkommande antal aktier vid nyttjande av utestående optioner.

Räntetäckningsgrad¹

Resultat efter finansnetto plus räntekostnader och bankavgifter dividerat med räntekostnader och bankavgifter.

Nyckeltalet mäter koncernens kapacitet att via sin verksamhet och finansiella intäkter generera ett tillräckligt stort överskott för att täcka sina finansiella kostnader, se avstämningstabell på sida 21.

Rörelsekapital¹

Rörelsekapital (RK) mäts genom ett årsgenomsnitt definierat som varulager plus kundfordringar minus leverantörsskulder.

Rörelsekapital används för att analysera hur mycket rörelsekapital som är bundet i verksamheten, se avstämningstabell på sida 21.

Rörelsemarginal¹

Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.

Måttet används för att ange hur stor andel i procent av omsättningen som blir kvar för att täcka räntor och skatt samt ge vinst, efter att företagets kostnader har betalats.

Rörelseresultat¹

Rörelseintäkter minus rörelsekostnader.

Används för att beskriva koncernens resultat före räntor och skatter.

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019


ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019

Skuldsättningsgrad¹²

Finansiell nettoskuld dividerat med eget kapital.

Ett mått som används för att analysera finansiell risk.

Soliditet¹²

Eget kapital i procent av balansomslutningen.

Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.

Sysselsatt kapital¹

Balansomslutning minus icke räntebärande skulder och avsättningar.

Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som lånats ut av företagets ägare eller som har lånats ut av långivare, se avstämningstabell på sida 21.

Utestående antal aktier

Totalt antal aktier reducerat med av bolaget återköpta egna aktier.

¹Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer.

²Minoriteten ingår i eget kapital när nyckeltalen beräknas.

20


AVSTÄMNINGTABELLER ALTERNATIVA NYCKELTAL

| EBITA och EBITDA
Koncernen, MSEK | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 dec 2019 | 31 mar 2019 | 31 dec 2018 | 31 mar 2018 | 31 mar 2017 |
| Rörelseresultat enligt kvartalsrapporten | 1 065 | 910 | 834 | 701 | 604 |
| Avskrivningar, immateriella anläggningstillgångar (+) | 197 | 175 | 163 | 137 | 111 |
| EBITA | 1 262 | 1 085 | 997 | 838 | 715 |
| Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar (+) | 56 | 52 | 50 | 43 | 40 |
| EBITDA | 1 318 | 1 137 | 1 047 | 881 | 755 |
| Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK) | | 12 månader t.o.m | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 31 dec 2019
| 31 mar 2019 | 31 dec 2018 | 31 mar 2018 | 31 mar 2017 |
| EBITA (rullande 12 månader) | 1 262 | 1 085 | 997 | 838 | 715 |
| Varulager, årsgenomsnitt (+) | 1 551 | 1 304 | 1 227 | 1 037 | 941 |
| Kundfordring, årsgenomsnitt (+) | 1 782 | 1 542 | 1 436 | 1 231 | 1 043 |
| Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) | 985 | 817 | 764 | 677 | 622 |
| Rörelsekapital (årsgenomsnitt) | 2 348 | 2 029 | 1 899 | 1 591 | 1 362 |
| Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) | 54% | 53% | 53% | 53% | 53% |
| Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt | | | | | | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 3 månader | | | 9 månader | | | 12 månader | | | |
| Koncernen | 31 dec 2019 | 31 dec 2018 | | 31 dec 2019 | | 31 dec 2018 | | 31 dec 2019 | | 31 mar 2019 |
| Förvärvad tillväxt (MSEK,%) | 143 | (6%) | 295 | (15%) | 581 | (8%) | 763 | (13%) | 817 | (9%) |
| Organisk tillväxt (MSEK,%) | 118 | (5%) | 180 | (9%) | 790 | (11%) | 444 | (8%) | 1 249 | (13%) |
| Avyttringar (MSEK,%) | 0 | (0%) | -19 | (-1%) | -57 | (-1%) | -48 | (-1%) | -74 | (-1%) |
| Valutakurseffekter (MSEK,%) | 34 | (1%) | 65 | (3%) | 99 | (1%) | 224 | (3%) | 164 | (2%) |
| Total tillväxt (MSEK,%) | 295 | (12%) | 521 | (26%) | 1 413 | (19%) | 1 383 | (23%) | 2 156 | (23%) |
| Räntetäckningsgrad | | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen | 31 dec 2019 | 31 mar 2019 | 31 dec 2018 | 31 mar 2018 | 31 mar 2017 | |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 1 020 | 865 | 787 | 665 | 580 | |
| Räntekostnader och bankavgifter, MSEK (+) | 45 | 41 | 39 | 31 | 25 | |
| Total | 1 065 | 906 | 826 | 696 | 605 | |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 23,9 | 22,1 | 21,4 | 22,7 | 23,9 | |
| Nettoskuld exkl. pensioner och nettoskuldsättningsgrad exkl. pensioner | | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 31 dec 2019
| 31 dec 2019 | 31 mar 2019 | 31 dec 2018 | 31 mar 2018 | 31 mar 2017 |
| Koncernen | | | | | | |
| Finansiell nettoskuld, MSEK | 2 762 | 2 233 | 1 960 | 2 060 | 1 405 | 1 011 |
| Pensioner, MSEK (-) | -373 | -373 | -260 | -252 | -229 | -210 |
| Nettoskuld exklusive pensioner, MSEK | 2 389 | 1 860 | 1 700 | 1 808 | 1 176 | 801 |
| Eget kapital, MSEK | 2 710 | 2 712 | 2 520 | 2 262 | 2 131 | 1 741 |
| Nettoskuldsättningsgrad exklusive pensioner, ggr | 0,9 | 0,7 | 0,7 | 0,8 | 0,6 | 0,5 |
| Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital | | 12 månader t.o.m | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncernen, MSEK | 31 dec 2019* | 31 dec 2019
| 31 mar 2019 | 31 dec 2018 | 31 mar 2018 | 31 mar 2017 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 020 | 1 020 | 865 | 787 | 665 | 580 |
| Finansiella kostnader (+) | 59 | 59 | 62 | 80 | 71 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader | 1 079 | 1 079 | 927 | 867 | 736 | 619 |
| Balansomslutning, årsgenomsnitt (+) | 7 524 | 7 197 | 6 324 | 5 967 | 4 996 | 4 143 |
| Icke räntebärande skulder, årsgenomsnitt (-) | -1 828 | -1 828 | -1 604 | -1 501 | -1 319 | -1 167 |
| Icke räntebärande avsättningar, årsgenomsnitt (-) | -389 | -389 | -378 | -368 | -335 | -268 |
| Sysselsatt kapital | 5 307 | 4 980 | 4 342 | 4 098 | 3 342 | 2 708 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 20% | 22% | 21% | 21% | 22% | 23% |

Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader exkluderar effekten från IFRS 16 för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden
*Resultatbaserade siffror för rullande 12 månader så väl som siffrorna i balansräkningen exkluderar effekten från IFRS 16 för att bidra med en rättvisande bild i relation till jämförelseperioden

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL - 31 DECEMBER 2019


img-2.jpeg

Detta är Addtech

Addtech är en svensk, börsnoterad teknikhandelskoncern som förenar det lilla bolagets flexibilitet och snabbhet med det stora bolagets resurser. Vi förvärvar, äger och utvecklar självständiga dotterbolag som säljer olika högteknologiska produkter och lösningar till kunder inom framför allt industri och infrastruktur. Med djup kompetens inom en rad olika nischer skapar våra dotterbolag tekniska, ekonomiska och hållbara mervärden för både kunder och leverantörer, och bidrar på så sätt till ökad effektivitet och konkurrenskraft för alla parter. Idag har vi cirka 130 bolag i 20 länder, och en lång historik av uthållig, lönsam tillväxt.

Vår vision

Vi ska vara ledande inom värdeskapande teknikhandel och uppfattas som den mest kompetenta och långsiktiga samarbetspartnern av våra kunder, leverantörer och medarbetare.

Affärsidén i korthet

Addtech erbjuder högteknologiska produkter och lösningar till företag inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde genom att vara en kompetent och affärsmässig samarbetspartner för kunder och tillverkare.

Vi driver aktieägarvärde genom:

  • de 130 dotterbolagen och deras förmåga att skapa vinsttillväxt
  • bolagsstyrning som får bolagen att nå ännu bättre resultat och utveckling
  • förvärv som tillför nya medarbetare, kunder och leverantörer

ADDTECH AB (PUBL.) Org.nr: 556302-9726, Box 5112, 102 43 Stockholm, Besöksadress: Birger Jarlsgatan 43 Tel: +46 8 470 49 00, [email protected]

ADDTECH AB (PUBL.) DELÅRSRAPPORT 1 APRIL – 31 DECEMBER 2019