AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 22, 2021
3133_10-q_2021-04-22_aeccec10-68e0-4021-8984-954949884619.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

DELÅRSRAPPORT Q1 2021 | ACTIVE BIOTECH AB
Q1 Q2 Q3 Q4 Q1
Finansiering slutförd och goda framsteg i projekten
HÄNDELSER UNDER KVARTAL 1
- Avtal tecknat för tillverkning av kliniskt studiematerial av ögondroppsformulering och kapslar av laquinimod
- Aktiviteter pågår enligt plan för projekten naptumomab och tasquinimod
Företaget
- Prospekt för nyemission offentliggjordes den 5 januari
- Företrädesemission övertecknad med 175% och tillförde 76,2 MSEK före emissionskostnader
HÄNDELSER EFTER KVARTAL 1
• Active Biotech och NeoTX tillkännager IND-godkännande från FDA för klinisk fas II-studie med naptumomab
EKONOMISK ÖVERSIKT
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Nettoomsättning | - | 0,5 | 6,7 |
| Rörelseresultat | -9,7 | -9,7 | -32,3 |
| Resultat efter skatt | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Resultat per aktie (SEK) | -0,05 | -0,06 | -0,19 |
| Likvida medel (vid periodens slut) | 92,0 | 47,9 | 26,2 |
Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, den 22 april 2021, kl. 08.30.

Helén Tuvesson
VD
För laquinimod pågår förberedelser för att under året säkra starten av den kliniska utvecklingen
VD HAR ORDET
Under förra året lade vi grunden för en ny riktning för Active Biotech. För 2021 har vi ett omfattande program för våra projekt inom cancer och inflammation, med flera kliniska milstolpar som vi förväntas uppnå under året. Hittills har året börjat bra där projekten utvecklades väl under det första kvartalet.
I januari genomförde vi en nyemission i syfte att finansiera utvecklingsprogrammen fram till 2022. Nyemissionen, med företrädesrätt för Active Biotechs aktieägare, övertecknades med 175%, och cirka 76,2 miljoner kronor tillfördes bolagets likviditet före avdrag av emissionskostnader.
I naptumomab-projektet fick vi och vår samarbetspartner NeoTX nyligen FDAs godkännande av en tillståndsansökan för läkemedelsprövning (Investigational New Drug Application, IND) för en klinisk fas IIa-studie med naptumomab i kombination med docetaxel i patienter med lungcancer. Studien, som kommer att utföras i USA, beräknas att rekrytera sin första patient under andra halvåret i år. Godkännandet är ett viktigt steg för naptumomab i breddningen av det kliniska utvecklingsprogrammet.
Parallellt pågår slutförandet av säkerhetsutvärderingen i fas Ib/II-studien i kombination med durvalumab samt förberedelser för att initiera nya studier med denna kombination, först och främst en kohortexpansion för den maximalt tolererbara dosen, men också ytterligare studier i utvalda cancerindikationer baserat på resultatet av den pågående studien. Under det första halvåret i år förväntar vi oss resultaten från doseskaleringsfasen, som inkluderar förbehandling med obinutuzumab, en B-cellterapi, för att eliminera antidrog-antikroppar till naptumomab.
I projektet tasquinimod pågår fas Ib/IIa-studien i multipelt myelom planenligt, och vi förväntar oss att få de första säkerhetsresultaten från utvärderingen av tasquinimod som monoterapi under andra halvan av 2021. Vi förbereder också för nästa steg av tasquinimod i multipelt myelom.
För laquinimod pågår förberedelser för att under året säkra starten av den kliniska utvecklingen i den inflammatoriska ögonsjukdomen uveit. Vi har tecknat avtal för tillverkning av läkemedel för kliniskt bruk, både avseende den nya ögondroppsformuleringen av laquinimod och kapslar för oral dosering. Arbetet pågår och vi räknar med att starta den kliniska utvecklingen under andra halvåret i år.
Vi har ett spännande år framför oss och jag ser fram emot att uppdatera er allt eftersom aktiviteterna fortlöper.
Helén Tuvesson, VD
PROJEKT
Active Biotechs projektportfölj innefattar projekt för utveckling av läkemedel mot cancer och inflammatoriska sjukdomar.

Naptumomab estafenatox
Naptumomab estafenatox (naptumomab) är en tumörriktad immunterapi som förstärker immunsystemets förmåga att känna igen och döda tumören. Sedan oktober 2016 har Active Biotech ett licensavtal med NeoTX Therapeutics Ltd (NeoTX) för den globala utvecklingen och kommersialiseringen av naptumomab för behandling av cancer.
Naptumomab ökar immunsystemets förmåga att upptäcka och angripa tumörer, och prekliniska data från olika experimentella modeller visar synergistiska antitumöreffekter och förlängd total överlevnad när naptumomab kombineras med checkpoint-hämmare. Checkpoint-hämmare är en ny grupp av cancerläkemedel som fungerar genom att förstärka immunförsvarets förmåga att angripa tumören. Trots de senaste årens framgångar med dessa immunterapier är det fortfarande en utmaning för kroppens immunförsvar att känna igen tumörcellerna och det finns ett behov av att optimera behandlingseffekten av checkpoint-hämmare.
Tidigare kliniska prövningar har visat att naptumomab tolereras väl och visade preliminära effektsignaler.
Pågående klinisk utveckling med naptumomab
För närvarande pågår en öppen multicenter-, dosundersökande klinisk fas Ib/II-studie med naptumomab i kombination med checkpoint-hämmaren durvalumab. Den kliniska studien rekryterar patienter som tidigare behandlats för avancerade eller metastaserande, 5T4-positiva solida tumörer och syftar till att fastställa den maximalt tolererade dosen i fas Ib-studien innan studien avancerar till utvidgade kohortstudier i fas II. Studien inleddes under H2-2019 och genomförs enligt ett avtal med AstraZeneca. Ytterligare information om studiens design finns på ClinicalTrials.gov (NCT03983954). Resultaten från doseskaleringen i fas Ib väntas första halvåret av 2021. Fas II-studier i kombination med durvalumab i utvalda tumörindikationer, s k kalla tumörer med dålig respons på enbart checkpoint-hämmare, och en fas II-studie i kombination med docetaxel i icke-småcellig lungcancer förväntas att inledas under H2-2021.
HÄNDELSER EFTER KVARTAL 1
• Active Biotech och NeoTX tillkännager IND-godkännande från FDA för klinisk fas II-studie med naptumomab
Tasquinimod
Tasquinimod är en oral immunmodulerande substans, avsedd för daglig dosering, som påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig.
Tasquinimod har studerats i både friska personer och cancerpatienter. Klinisk effekt och övergripande god tolerans har visats hos 1500 patienter, vilket motsvarar mer än 650 patientårs exponering för tasquinimod.
Idag riktar sig utvecklingsprogrammet för tasquinimod mot hematologiska cancerformer med ett särskilt fokus på behandling av multipelt myelom, en sällsynt form av blodcancer med stort medicinskt behov. Tasquinimods verkningsmekanism är ny och skiljer sig från de fyra huvudklasserna av standardterapi som används idag vid multipelt myelom. Det finns ett akut behov av effektiva och säkra kombinationsbehandlingar inklusive läkemedel med nya verkningsmekanismer för att minska läkemedelsresistens.
Prekliniska data från experimentella modeller av multipelt myelom, som visar effekt av tasquinimod som monoterapi och i kombination med standard multipel myelom-behandling, presenterades i juni 2020 vid det virtuella årliga kongressmöte av 25:e European Hematology Association (EHA). Patent på de stora marknaderna har beviljats, inklusive i Kina, som ger skydd för användning av tasquinimod vid multipelt myelom, fram till 2035. Vidare har den amerikanska livsmedels- och läkemedelsadministrationen (FDA) beviljat särläkemedelsstatus för tasquinimod för behandling av multipelt myelom, vilket ger sju års marknadsexklusivitet vid framtida registrering.
Pågående klinisk utveckling av tasquinimod
Baserat på prekliniska data och tidigare erhållen klinisk erfarenhet av tasquinimod har en klinisk studie inletts och första patienten doserades i augusti 2020, ClinicalTrials.gov (NCT04405167). Studien rekryterar patienter med relapserat refraktärt multipelt myelom som genomgått åtminstone en tidigare myelombehandling och genomförs i två steg: den första delen (A) bedömer effekten av tasquinimod som monoterapi och den andra delen (B) består av en kombination av tasquinimod och en oral standardbehandling för myelom (IRd; ixazomib, lenalidomide, dexametason). De primära målen i båda stegen är säkerhet och tolerabilitet och viktigt sekundärt mål är preliminär effekt mätt som tumörrespons. Studien genomförs i ett akademiskt samarbete med Abramson Cancer Center, Philadelphia, USA, med Dr. Dan Vogl som huvudprövare. Den kliniska studiedesignen med tasquinimod i multipelt myelom presenterades vid en muntlig postersession vid det virtuella ASH 2020-mötet.
Fas Ib/IIa-studien pågår enligt plan och Active Biotech förväntar sig för närvarande den första säkerhetsavläsningen under H2-2021. Efter etablerad säkerhet kommer en kohortexpansion vid maximal tolererad dos (MTD) liksom doseskalering i del B, som utgör en kombinationsdel av studien, att inledas. Den slutliga avläsningen av tasquinimod som monoterapi förväntas under H2-2022. Viktiga korrelativa analyser av studiens bioprover kommer att genomföras vid Wistar Institute, Philadephia. Dessa analyser syftar till att skapa ytterligare förståelse för tasquinimods biologiska effekter i sjukdomen.
Laquinimod
Laquinimod i icke-infektiös uveit
Laquinimod är en first-in-class immunmodulator med en ny verkningsmekanism jämfört med behandlingar som idag finns tillgängliga för uveit. I experimentella modeller för autoimmuna/ inflammatoriska sjukdomar har det visats att laquinimod aktiverar aryl hydrocarbon receptorn (AhR) som finns i antigenpresenterande celler och är involverad i regleringen av dessa celler. Genom att påverka AhR omprogrammeras antigenpresenterande celler till att bli tolerogena, vilket innebär att i stället för att aktivera pro-inflammatoriska T-celler aktiveras de reglerande T-cellerna med anti-inflammatoriska egenskaper, vilket leder till att inflammationen i ögat dämpas.
Omfattande dataunderlag stöder att laquinimod hämmar uveit i prekliniska uveit-modeller. Några av dessa studier har gjorts i samarbete med Dr. Rachel Caspis team vid National Eye Institute (NEI) vid The National Institutes of Health (NIH). Dr. Caspi och hennes team är världsledande inom detta område och de publicerade under förra året ett abstrakt i The Journal of Immunology där de beskrev en uttalad effekt av laquinimod på sjukdomen i en experimentell autoimmun uveit-modell, när laquinimod gavs oralt. Resultat från ytterligare prekliniska studier stöder att experimentell uveit kan behandlas effektivt med laquinimod, även när behandlingen ges med en topikal ögondroppsformulering.
Klinisk utveckling av laquinimod
Eftersom fullständig regulatorisk dokumentation med omfattande säkerhetsdata från tidigare kliniska studier finns tillgänglig kommer det kliniska programmet för laquinimod att avancera direkt till en klinisk fas II-studie, en så kallad proof-of-principle-studie, med oralt laquinimod för behandling av icke-infektiös uveit i bakre delen av ögat.
Dessutom har en ögondroppsformulering av laquinimod tagits fram, och ett avtal har tecknats med en leverantör för tillverkning av denna formulering för kliniskt bruk. Efter preklinisk toleransstudie kommer en klinisk säkerhetsstudie (fas I) av den aktuella ögondroppsformuleringen att genomföras.
De kliniska studierna är avsedda att påbörjas under H2-2021. Resultaten från fas I-studien bedöms vara tillgängliga under H2-2022. För fas II-studien (proof-of-principle), som företaget avser att genomföra i ett akademiskt partnerskap, är avläsning beräknad till 2023.
HÄNDELSER UNDER KVARTAL 1
• Avtal tecknades med leverantör för tillverkning av topikal ögondroppsformulering och kapslar av laquinimod för kliniskt bruk
FINANSIELL INFORMATION
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari - mars, 2021
Bolaget hade ingen omsättning under första kvartalet 2021. Motsvarande period föregående år inkluderade 0,5 MSEK hänförlig till anläggningsservice.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 9,7 (10,2) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 6,4 (6,8) MSEK, en 5-procentig kostnadsreduktion.
Under rapportperioden har företagets forskningsverksamhet fokuserats på att komplettera befintliga och nya prekliniska resultat för tasquinimod och laquinimod och etablera kliniska partnerskap för vidare utveckling av programmen.
- En fas Ib/IIa klinisk studie med tasquinimod för behandling av multipelt myelom initierades i augusti 2020 i samarbete med Penn University, USA. Studien pågår enligt plan
- Laquinimod utvecklas som en ny produktklass för behandling av inflammatoriska ögonsjukdomar. En topikal oftalmologisk formulering har utvecklats. En klinisk fas I säkerhetsstudie för topikal behandling och en klinisk fas IIa "proof-of-principle" studie med laquinimod-kapslar förbereds för behandling av icke-infektiös uveit. De kliniska studierna är avsedda att påbörjas under H2-2021
- Naptumomab, i samarbete med NeoTX, är i fas Ib/II-studie för behandliga av solida tumörer och fortskrider enligt plan
Administrationskostnaderna för perioden uppgick till 3.3 (3.4) MSEK.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -9,7 (-9,7) MSEK, periodens finansiella netto uppgick till 0,0 (-0,4) MSEK och resultatet efter skatt till -9,8 (-10,1) MSEK.
Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning för perioden januari – mars, 2021
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 92,0 MSEK, att jämföras med 26,2 MSEK vid utgången av 2020. Kassaflödet för perioden uppgick till 65,8 (-11,8) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -8,0 (-11,5) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 0,0 (0,0) MSEK. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 73,8 (-0,3) MSEK som en följd av den under kvartalet genomförda nyemissionen som tillförde 74,1 MSEK efter emissionskostnader.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 (0,0) MSEK.
Kommentarer till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari – mars, 2021
Nettoomsättning för perioden uppgick till 0 (0,5) MSEK och rörelsekostnaderna till 9,7 (10,2) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -9,7 (-9,7) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 0,0 (-0,4) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -9,8 (-10,1) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 91,8 MSEK jämfört med 26,1 MSEK vid årets början.
Eget kapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 86,5 MSEK, att jämföras med 22,1 MSEK vid utgången av föregående år.
Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 217 971 720. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 89,0%, att jämföras med 68,8% vid utgången av 2020. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 48,0% respektive 1,2%.
Långsiktigt incitamentsprogram
Bolagsstämman den 19 maj, 2020 beslutade att implementera två långsiktiga incitamentsprogram, Plan 2020/2024 för anställda i Active Biotech koncernen och Board Plan 2020/2023 för styrelsemedlemmar i Active Biotech.
Anställda och styrelsemedlemmar förvärvade på marknaden totalt 361 756 aktier (Sparaktier) under den fastlagda tidsperioden i respektive program. Totalkostnader, inklusive sociala avgifter, från det att programmet initierades till utgången av mars 2021 uppgick till 726 KSEK varav 13 KSEK är hänförliga till perioden januari – mars, 2021.
Detaljerade villkor för båda programmen finns tillgängliga på bolagets hemsida.
Organisation
Medelantalet anställda under rapportperioden uppgick till 9 (11), varav andelen anställda i forskningsoch utvecklingsverksamheten uppgick till 5 (5). Vid periodens slut uppgick antalet anställda relaterade till företagets nya inriktning till 8 varav 5 inom forskning och utveckling.
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den tidpunkt då samarbetsavtal kan ingås och samarbetspartnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet.
Efter beslut om en ny inriktning av forsknings- och utvecklingsaktiviteter under 2020 består bolagets projektportfölj av:
- naptumomab, som utvecklas i samarbete med NeoTX, är en tumörriktad immunterapi som är i klinisk fas Ib/II utveckling
- tasquinimod, som utvecklas för behandling av hematologiska cancerformer är i klinisk fas Ib/IIa för behandling av multipelt myelom
- laquinimod utvecklas för behandling av inflammatoriska ögonsjukdomar. En klinisk fas I-studie med en topikal formulering och en fas II-studie med oral laquinimod för behandling av patienter med icke-infektiös uveit förbereds. Studierna planeras att starta H2-2021
Det sedan 2016 ingångna samarbetsavtalet med NeoTX kommer att ha inverkan på bolagets framtida intäkter och finansiella ställning om naptumomab utvecklas positivt. NeoTX inledde den kliniska utvecklingen av naptumomab i kombination med en checkpoint-hämmare under 2019. En fas Ib/II-studie pågår och resultat från fas Ib-delen förväntas under första halvåret 2021.
Under 2020 ingick Active Biotech ett akademiskt samarbete med Penn University för utveckling av tasquinimod för behandling av multipelt myelom, en fas Ib/IIa-studie inleddes i augusti 2020 och en första säkerhetsutvärdering förväntas under andra halvåret 2021.
Active Biotech fokuserar verksamheten på att säkerställa värdetillväxt samt bedriva kommersiella aktiviteter med syfte att ingå samarbetsavtal för tasquinimod i multipelt myelom och laquinimod i uveit.
En företrädesemission slutfördes framgångsrikt under januari 2020 när 74,1 MSEK efter emissionskostnader tillfördes bolaget. Företrädesemissionen syftar till att ge Active Biotech den finansiella stabilitet som krävs för att invänta resultatet av de pågående kliniska studierna och för att inleda förhandlingar med samarbetspartners.
Den befintliga likviditeten samt intäkter från befintliga och förväntade partnerskapsavtal, förväntas finansiera verksamheten i enlighet med befintliga planer.
Ett forskningsföretag som Active Biotech kännetecknas av hög operativ och finansiell risk, eftersom de projekt som företaget är involverat i har både utvecklings-, registrerings- och kommersialiseringsrisker. Dessutom är företagets förmåga att attrahera och behålla nyckelpersoner med både insikt inom forskningsområdet och relevanta erfarenheter av produktutveckling en betydande risk.
Verksamheten är förknippad med risker relaterade till faktorer som läkemedelsutveckling, konkurrens, tekniska framsteg, patent, lagstadgade krav, kapitalkrav, valutor och räntor. En detaljerad redogörelse för dessa risker och osäkerhetsfaktorer presenteras i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen för 2019. När det gäller den rådande situationen för COVID-19 är det osäkert hur globala åtgärder mot COVID-19, och prioritering av vårdresurser, kan påverka tidslinjerna för projektet och de pågående och planerade prekliniska och kliniska aktiviteterna kan försenas med möjliga konsekvenser för risken att finansiera bolagets verksamhet. Koncernens verksamhet bedrivs främst i moderbolaget, varför risker och osäkerhetsfaktorer avser både koncernen och moderbolaget.
Händelser efter balansdagen
• Active Biotech och NeoTX tillkännager IND-godkännande från FDA för klinisk fas II-studie med naptumomab
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Nettoomsättning | – | 0,5 | 6,7 |
| Administrationskostnader | -3,3 | -3,4 | -13,5 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -6,4 | -6,8 | -25,5 |
| Rörelseresultat | -9,7 | -9,7 | -32,3 |
| Finansnetto | 0,0 | -0,4 | 0,1 |
| Resultat före skatt | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Skatt | – | – | – |
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -0,05 | -0,06 | -0,19 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -0,05 | -0,06 | -0,19 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Övrigt totalresultat | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Avskrivningar ingår med | 0,3 | 0,3 | 1,3 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | – | – | – |
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 199 322 | 168 606 | 168 606 |
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 199 322 | 168 606 | 168 606 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusental) | 217 972 | 145 236 | 145 236 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| 31 mar | 31 dec | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1,5 | 2,9 | 1,9 |
| Långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 1,5 | 2,9 | 1,9 |
| Kortfristiga fordringar | 3,5 | 3,4 | 4,1 |
| Likvida medel | 92,0 | 47,9 | 26,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 95,5 | 51,3 | 30,3 |
| Summa tillgångar | 97,1 | 54,2 | 32,2 |
| Eget kapital | 86,5 | 43,7 | 22,1 |
| Långfristiga skulder | 0,4 | 1,7 | 0,7 |
| Kortfristiga skulder | 10,2 | 8,8 | 9,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 97,1 | 54,2 | 32,2 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING AV TOTALT EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| 31 mar | 31 dec | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Belopp vid periodens ingång | 22,1 | 53,8 | 53,8 |
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Periodens övrigt totalresultat | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument, IFRS2 | 0,0 | – | 0,6 |
| Nyemission | 74,1 | – | – |
| Belopp vid periodens utgång | 86,5 | 43,7 | 22,1 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Resultat före skatt | -9,8 | -10,1 | -32,2 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 0,3 | 0,3 | 1,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | -9,4 | -9,8 | -30,3 |
| Förändringar i rörelsekapital | 1,5 | -1,7 | -1,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -8,0 | -11,5 | -32,2 |
| Nyemission | 74,1 | – | – |
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | -0,3 | -0,3 | -1,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 73,8 | -0,3 | -1,3 |
| Periodens kassaflöde | 65,8 | -11,8 | -33,5 |
| Likvida medel vid periodens början | 26,2 | 59,7 | 59,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 92,0 | 47,9 | 26,2 |
NYCKELTAL
| 31 mar | 31 dec | ||
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Eget kapital, MSEK | 86,5 | 43,7 | 22,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 0,40 | 0,30 | 0,15 |
| Soliditet i moderbolaget | 48,0% | 24,6% | 1,2% |
| Soliditet i koncernen | 89,0% | 80,6% | 68,8% |
| Medelantal anställda | 9 | 11 | 10 |
Soliditet och eget kapital per aktie presenteras eftersom de är alternativa nyckeltal som Active Biotech anser vara relevanta för investerare som vill bedöma bolagets förmåga att möta sina finansiella åtaganden. Soliditet beräknas som redovisat eget kapital dividerat med redovisad balansomslutning. Eget kapital per aktie beräknas som redovisat eget kapital dividerat med antal aktier.
| RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN | |||
|---|---|---|---|
| -- | -- | -- | ------------------------------- |
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 |
| Netto omsättning |
4,7 | 5,1 | 5,1 | 5,4 | 4,8 | 5,7 | 4,7 | 4,8 | 5,5 | 1,1 | 0,9 | 0,9 | 0,5 | – | – | 6,2 | – |
| Administra tionskostnader |
-4,1 | -10,2 | -2,5 | -3,3 | -2,9 | -2,6 | -2,5 | -2,5 | -2,8 | -3,6 | -2,7 | -3,2 | -3,4 | -3,8 | -2,9 | -3,4 | -3,3 |
| Forsknings och utveck lingskost. |
-15,2 | -14,6 | -9,1 | -10,4 | -10,5 | -10,4 | -9,1 | -9,4 | -9,1 | -5,2 | -5,3 | -8,8 | -6,8 | -6,3 | -5,5 | -7,0 | -6,4 |
| Övriga rörelse kostnader/ intäkter |
– | -3,3 | – | -50,0 | – | – | – | – | – | 2,2 | -2,2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelse resultat |
-14,6 -23,1 | -6,5 -58,4 | -8,5 | -7,3 | -6,9 | -7,1 | -6,4 | -5,4 | -9,3 -11,2 | -9,7 -10,1 | -8,3 | -4,1 | -9,7 | ||||
| Finansnetto | -1,8 | -1,8 | -1,9 | -1,8 | -1,7 | -1,7 | -1,8 | -1,8 | -1,7 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Resultat före skatt |
-16,4 -24,9 | -8,4 -60,1 -10,2 | -9,1 | -8,7 | -8,9 | -8,1 | -5,5 | -9,3 -11,2 -10,1 | -9,8 | -8,2 | -4,1 | -9,8 | |||||
| Skatt | 0,6 | 0,6 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat |
-15,8 -24,4 | -8,4 -60,1 -10,2 | -9,1 | -8,7 | -8,9 | -8,1 | -5,5 | -9,3 -11,2 -10,1 | -9,8 | -8,2 | -4,1 | -9,8 |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Nettoomsättning | – | 0,5 | 6,7 |
| Administrationskostnader | -3,3 | -3,4 | -13,5 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -6,4 | -6,8 | -25,5 |
| Rörelseresultat | -9,7 | -9,7 | -32,3 |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,0 | – | 0,2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,0 | -0,4 | -0,1 |
| Resultat efter finansiella poster | -9,8 | -10,1 | -32,1 |
| Skatt | – | – | – |
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,1 |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag | |||
| Periodens resultat | -9,8 | -10,1 | -32,1 |
| Övrigt totalresultat | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -9,8 | -10,1 | -32,1 |
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| 31 mar | 31 dec | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40,5 | 40,5 | 40,5 |
| Summa anläggningstillgångar | 40,5 | 40,5 | 40,5 |
| Kortfristiga fordringar | 3,5 | 3,2 | 3,9 |
| Kortfristiga placeringar | 90,8 | 42,3 | 22,8 |
| Kassa och bank | 1,0 | 4,8 | 3,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 95,3 | 50,3 | 30,1 |
| Summa tillgångar | 135,8 | 90,8 | 70,6 |
| Eget kapital | 65,2 | 22,3 | 0,9 |
| Kortfristiga skulder | 70,6 | 68,5 | 69,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 135,8 | 90,8 | 70,6 |
Eventuella summeringsfel beror på avrundning.
NOT 1: REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
NOT 2: INTÄKTERNAS FÖRDELNING
| jan-mar | Helår | ||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Licensintäkter | – | – | 6,2 |
| Serviceintäkter | – | 0,5 | 0,5 |
| Övrigt | – | – | – |
| Summa | – | 0,5 | 6,7 |
NOT 3: VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
| 31 mar, 2021 | 31 dec, 2020 | |
|---|---|---|
| MSEK | Nivå 2 | Nivå 2 |
| Kortfristiga placeringar | 90,8 | 22,8 |
JURIDISK FRISKRIVNING
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer samt politiska risker.
FINANSIELL KALENDER
- 19 maj 2021, Årsstämma
- 5 augusti 2021, delårsrapport
- 4 november 2021, delårsrapport
- 9 februari 2022, bokslutsrapport
Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com
Delårsrapporten för perioden januari – mars 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför.
Lund 22 april 2021 Active Biotech AB (publ)
Helén Tuvesson Verkställande direktör
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Active Biotech AB (publ) (NASDAQ Stockholm: ACTI) är ett bioteknikföretag som använder sin omfattande kompetensbas och projektportfölj för att utveckla unika immunmodulerande behandlingar för specialiserade onkologi- och immunologiska indikationer med stort medicinskt behov och betydande kommersiell potential. Efter beslut om en ny inriktning av forsknings- och utvecklingsverksamheten syftar Active Biotechs affärsmodell till att driva projekt till klinisk utvecklingsfas för att sedan vidareutveckla dessa internt eller i externa partnerskap. Active Biotech har för närvarande tre projekt i projektportföljen: Naptumomab, som utvecklas i samarbete med NeoTX Therapeutics, är en tumörriktad immunterapi. Ett kliniskt fas Ib/II-program i patienter med avancerade solida tumörer pågår. Tasquinimod och laquinimod, som är immunomodulerande småmolekyler med en verkningsmekanism som innefattar modulering av funktionen hos myeloida immunceller, avses att användas för behandling av hematologiska cancerformer respektive inflammatoriska ögonsjukdomar. Tasquinimod är i klinisk fas Ib/IIa för behandling av multipelt myelom. En klinisk fas II för behandling av patienter med icke-infektiös uveit med laquinimod förbereds och planeras starta under andra halvåret 2021. Besök www.activebiotech.com för mer information.