AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2016
Feb 16, 2017
3133_10-k_2017-02-16_9fbcd89b-5888-4f0a-9696-d25f04d0e176.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Active Biotech AB Bokslutsrapport januari – december 2016
Laquinimod
- De kliniska studierna CONCERTO, ARPEGGIO och LEGATO-HD fortgår enligt plan
- Studieresultat från den registreringsgrundande kliniska fas 3-studien CONCERTO i relapserande remitterande MS (RRMS) förväntas under H1 2017
- Studieresultat från fas 2-studien ARPEGGIO, som utvärderar laquinimod för behandling av primärprogressiv MS (PPMS), förväntas under H2 2017
- Särläkemedelsstatus ("Orphan Drug Designation") för laquinimod för behandling av Huntingtons sjukdom beviljad av FDA ("US Food and Drug Administration")
ANYARA
• Licensavtal har ingåtts med NeoTX Therapeutics Ltd
Tasquinimod, Paquinimod samt SILC
- Utlicensieringsaktiviteter pågår
- Användarpatent avseende tasquinimod för behandling av multipelt myelom beviljat av Europeiska Patentverket
- Produktpatent för SILC-substanser beviljat av Europeiska Patentverket
Nyemission
• Företrädesemission genomförd under Q4 vilket tillförde bolaget 53,7 MSEK efter emissionskostnader
Ekonomisk översikt
| MSEK | Q4 | Q1 - Q4 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Nettoomsättning | 7,1 | 5,0 | 19,0 | 16,3 | |
| Rörelseresultat | -13,5 | -28,2 | -55,1 | -177,9 | |
| Resultat efter skatt | -14,8 | -40,8 | -59,6 | -193,5 | |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | -0,16 | -0,45 | -0,65 | -2,13 | |
| Likvida medel (vid periodens slut) | 77,7 | 103,6 |
- Operativa kostnader reducerade med 62 % (120,1 MSEK) för helåret 2016 jämfört med motsvarande period 2015
- Verksamheten löper planenligt i avvaktan på fas 3 resultat för laquinimod under första halvåret 2017
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Tomas Leanderson, VD Tfn 046-19 20 95
Hans Kolam, CFO Tfn 046-19 20 44
Active Biotech AB (org.nr 556223-9227) Box 724, 220 07 Lund Tfn 046-19 20 00
Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com.
VDs lägesrapport
Bolagets primära fokus är fortsatt samarbete med våra partners Teva i utvecklingen av laquinimod-projektet och NeoTX Therapeutics i utvecklingen av ANYARA. Beträffande projekten tasquinimod, paquinimod och SILC pågår aktiviteter som krävs för att Active Biotech skall hitta en kommersiell partner för vidare utveckling av desamma. Status för sådana diskussioner kommenteras ej.
| PROJECT | PRIMARY INDICATION | DISCOVERY PHASE PRECINICAL DEV. CLINICAL PHASE CLINICAL PHASE PARTNER | |||
|---|---|---|---|---|---|
| RRMS (Allegro/Bravo) RRMS (Concerto) |
|||||
| PPMS (Arpeggio) | |||||
| Laquinimod | Huntingtons disease | n de la provinsionelle de la versionelle de la volgende de la volgende de la volgende de la volgende de la volgende de la volgende de la volgende de la volgende de la volgend | |||
| (Legato-HD) | |||||
| Crohns disease | |||||
| Lupus | |||||
| ANYARA | Oncology | NeoTX |
| PROJECT | PRIMARY INDICATION | DISCOVERY PHASE | PRECLINICAL DEV. | CLINICAL PHASE I | |
|---|---|---|---|---|---|
| Prostate cancer | |||||
| Tasquinimod | |||||
| Multiple Myeloma | |||||
| Paquinimod | Systemic Sclerosis | ||||
| ડાા C | Oncology | ||||
Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av neurodegenerativa/inflammatoriska sjukdomar
Laquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av multipel skleros (MS) och Huntingtons sjukdom. Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd sedan 2004 avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod.
I december 2010 presenterades positiva resultat från fas 3-studien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser (skov) per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från den andra fas 3-studien BRAVO. Resultaten från BRAVOstudien bekräftade laquinimods direkta effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas 3-studien av laquinimod, ALLEGRO, men uppnådde ej statistisk signifikans avseende det primära kliniska målet.
Den pågående CONCERTO-studien är Tevas tredje fas 3-studie i relapserande remitterande MS (RRMS) och är utformad för att undersöka 0.6 och 1.2 mg daglig dos av laquinimod. Studien är avsedd att bekräfta fördelarna med laquinimod avseende fördröjning av ytterligare funktionsnedsättning (mätt enligt skalan EDSS – Expanded Disability Status Scale) och har detta som primärt kliniskt mål ("primary endpoint"). Studien kommer även att undersöka laquinimods påverkan på andra parametrar såsom procentuell förändring av hjärnvolym, samt andra kliniska markörer och MRI (magnetkamera)-parametrar för sjukdomsaktivitet. Den 25 juni 2015 meddelades att CONCERTO var fullrekryterad med 2 199 patienter.
I november 2014 screenades den första patienten till den kliniska fas 2-studien LEGATO-HD, som utvärderar en daglig dos (0.5,1.0 eller 1.5 mg/dag) laquinimod som en möjlig behandling för vuxna med Huntingtons sjukdom. Det primära målet med LEGATO-HD är förändring från studiestart enligt skalan "Unified Huntington's Disease Rating Scale-Total Motor Scale" (UHDRS-TMS), definierad som summan av graderingen på samtliga nivåer av denna skala, efter 12 månaders behandling. Studien planeras innefatta cirka 400 patienter i USA, Kanada och Europa.
I april 2015 meddelades att den första patienten rekryterats till studien "A Randomized Placebo-controlled Trial Evaluating Laquinimod in PPMS, Gauging Gradations In MRI and Clinical Outcomes" (ARPEGGIO), som kommer att utvärdera laquinimods potential för behandling av primärprogressiv multipel skleros (PPMS). ARPEGGIO är en multinationell, multicenter, randomiserad, dubbel-blind, placebokontrollerad klinisk fas 2-studie med parallella grupper. Studien kommer att utvärdera laquinimod (0.6 och 1.2 mg/dag) jämfört med placebo i patienter med PPMS. Det primära målet med studien är hjärnatrofi, definierad som procentuell förändring av hjärnvolym (PBVC) mätt med magnetkamera, MRI.
Den 4 januari 2016 meddelades att de studiearmar som studerar en högre dos laquinimod avbryts i två pågående studier i multipel skleros (MS) (CONCERTO och ARPEGGIO), efter att kardiovaskulära biverkningar observerats i åtta patienter, ingen med dödlig utgång. Ändringen skedde på rekommendation av den säkerhetskommitté, "Data Monitoring Committee" (DMC) som övervakar de två kliniska studierna i MS. DMC identifierade en obalans i antalet kardiovaskulära biverkningar i studierna. Vidare analys av dessa biverkningar pågår. Studierna fortgår enligt plan med behandling av patienter på 0.6 mg/dag. Den 11 januari 2016 meddelades att även studiedesignen för en fas 2 studie (LEGATO-HD) med laquinimod för behandling av Huntingtons sjukdom ändras. Ändringen innebär att den högsta (1.5 mg/dag) av de tre dosnivåerna i studien tas bort medan de andra två aktiva dosnivåerna (0.5 och 1.0 mg/dag) är oförändrade. Detta görs med hänsyn till patientsäkerhet och av försiktighetsskäl som Teva framfört till den oberoende säkerhetskommittén DMC för studien LEGATO-HD. Kardiovaskulära biverkningar har inte observerats på någon av dosnivåerna i studien LEGATO-HD.
Förlängningsstudier med patienter från såväl en klinisk fas 2-studie som från fas 3-studierna ALLEGRO och BRAVO pågår. Dessa studier omfattar över 1000 patienter med en sammanlagd exponering på mer än 11.000 patient-år.
-
De kliniska studierna CONCERTO, ARPEGGIO och LEGATO-HD fortgår enligt plan.
-
Studieresultat från den registreringsgrundande fas 3-studien CONCERTO förväntas vara tillgängliga under första halvåret 2017.
ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av cancer
ANYARA (naptumomab estafenatox) är en så kallad TTS (Tumor Targeted Superantigen)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats, dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. I juni 2013 presenterades överlevnadsdata (OS) och resultat avseende tid till sjukdomsförsämring (PFS), från ANYARA fas II/III-studien i patienter med njurcancer. Studien omfattade 513 patienter och var utformad för att utvärdera effekten av ANYARA i kombination med interferon-alfa, jämfört med endast interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet var förlängd överlevnad, vilket inte uppnåddes i hela studiepopulationen, men väl i en biomarkör-definierad subgrupp av 130 patienter. I denna subgrupp var medianöverlevnaden för dem som behandlats med ANYARA respektive placebo 63.3 respektive 31.1 månader (HR: 0.59; p=0.020). Mediantiden till sjukdomsförsämring var 13.7 (ANYARA) respektive 5.8 (placebo) månader (HR: 0.62; p=0.016).
-
Den 26 oktober meddelade Active Biotech att ett licensavtal hade ingåtts med NeoTX Therapeutics Ltd (NeoTX) avseende Active Biotechs läkemedelssubstans Naptumumab estafenatox (ANYARA) för immunterapi vid cancer. NeoTX kommer att ansvara för och finansiera den kliniska utvecklingen och kommersialiseringen av ANYARA globalt. Avtalets totala värde uppgår till 71 miljoner USD vilket är beroende av att kliniska, regulatoriska och kommersiella delmål uppnås. Active Biotech erhåller 250,000 USD som en initial betalning. Dessutom kommer NeoTX att till Active Biotech betala trappstegsvis ökande tvåsiffrig royalty på framtida marknadsförsäljning.
-
Projektet fortskrider enligt plan.
Händelser efter balansdagen
Den 9 januari 2017 meddelade Active Biotech att det Europeiska Patentverket har beslutat att bevilja Active Biotechs patentansökan om skydd för tasquinimod avseende behandling av multipelt myelom. Patentet beviljades 1 februari 2017 som det europeiska patentet nr. 3041472 och har en skyddstid som löper till år 2035.
Det Europeiska Patentverket har även beslutat att bevilja Active Biotechs patentansökan om skydd för en substansgrupp inom SILC-projektet. Patentet beviljades 1 februari 2017 som det europeiska patentet nr. 2991990 och har en skyddstid som löper till år 2035. Bolaget har nu patentskydd för två av de tre kemiskt oberoende substansklasserna inom projektet.
Den 31 januari 2017 meddelade den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA ("Food and Drug Administration") att laquinimod erhållit särläkemedsstatus ("Orphan Drug Designation") i USA för behandling av Huntingtons sjukdom.
Finansiell information
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – december, 2016
Nettoomsättningen uppgick till 19,0 (16,3) MSEK och omfattade 2,3 MSEK (0,0) i initial betalning från NeoTX vid utlicensieringen av ANYARA samt 16,7 (16,3) MSEK i service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 74,1 (194,2) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 58,2 (176,2) MSEK. Forskningskostnaderna reducerades med 118,0 MSEK vilket förklaras av ett lägre kostnadsutfall för den under 2015 avslutade fas 3-studien för tasquinimod mot prostatacancer. De övriga projekten; njurcancerprojektet ANYARA, paquinimod mot sklerodermi samt det prekliniska projektet SILC har endast haft en begränsad påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren. De sedan tidigare utlicensierade projekten, laquinimod och RhuDex, finansieras till fullo av respektive samarbetspartner. Den fortsatta utvecklingen av ANYARA finansieras sedan utlicensieringen i oktober 2016 av NeoTX.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -55,1 (-177,9) MSEK. Resultatförbättringen, 122,8 MSEK, jämfört med föregående år förklaras av lägre kostnader för den under 2015 avslutade fas 3-studien med tasquinimod. Administrationskostnaderna uppgick till 15,9 (18,0) MSEK, periodens finansiella netto till -6,7 (-6,8) MSEK och resultatet efter skatt till -59,6 (-193,5) MSEK.
Kommentar till koncernens resultat för perioden oktober – december, 2016
Nettoomsättningen uppgick till 7,1 (5,0) MSEK och omfattade 2,3 (0,0) MSEK i initial betalning från NeoTX vid utlicensieringen av ANYARA samt 4,8 (5,0) MSEK i service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 20,6 (33,2) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 16,7 (29,0) MSEK. Forskningskostnaderna minskade med 12,3 MSEK vilket förklaras av ett lägre kostnadsutfall för den under 2015 avslutade fas 3-studien för tasquinimod mot prostatacancer. Perioden belastades med 3,4 MSEK avseende en sedan 2013 pågående patenttvist som avslutades under perioden. De övriga projekten; njurcancerprojektet ANYARA, paquinimod mot sklerodermi samt det prekliniska projektet SILC har endast haft en begränsad påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -13,5 (-28,2) MSEK. Resultatförbättringen jämfört med föregående år förklaras av lägre forskningskostnader. Administrationskostnaderna uppgick till 3,9 (4,2) MSEK, periodens finansiella netto till -1,9 (-2,1) MSEK och resultatet efter skatt till -14,8 (-40,8) MSEK.
Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning för perioden januari – december, 2016
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 77,7 MSEK, att jämföras med 103,6 MSEK vid utgången av 2015. Kassaflödet för perioden uppgick till -25,9 (-224,8) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -50,0 (-172,7) MSEK och kassaflödet från finansieringsverksamheten till 47,2 (-7,0) MSEK. I december 2016 genomfördes en företrädesemission om 6 916 022 aktier till existerande ägare, emissionen tillförde 53,7 MSEK efter emissionskostnader. Emissionen registrerades hos Bolagsverket den 19 december, 2016.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 (0,0) MSEK.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari-december, 2016
Nettoomsättning för perioden uppgick till 25,1 (26,0) MSEK och rörelsekostnaderna till 94,1 (226,8) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -69,0 (-200,8) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 0,5 (0,1) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -68,6 (-200,7) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 73,2 MSEK jämfört med 88,7 MSEK vid årets början.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden oktober-december, 2016
Nettoomsättning för perioden uppgick till 8,6 (7,2) MSEK och rörelsekostnaderna till 25,4 (41,5) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -16,9 (-34,3) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 0,0 (-0,4) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -16,9 (-34,7) MSEK.
Eget kapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 182,6 MSEK, att jämföras med 180,6 MSEK vid utgången av föregående år.
Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 96 824 320. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 44,2 %, att jämföras med 40,2 % vid utgången av 2015. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 92,7 % respektive 81,4 %.
Organisation
Medelantalet anställda under rapportperioden uppgick till 28 (55), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 24 (44). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 17. Bolaget fokuserar bolagets verksamhet till laquinimod- och ANYARA-projekten och bedriver enbart utlicensieringsaktiviteter för övriga projekt.
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
På lång sikt har det existerande samarbetsavtalen med Teva Pharmaceuticals och NeoTX en avgörande påverkan på bolagets framtida intäkter och finansiella ställning. Befintlig likviditet, finansiella och reala tillgångar skall finansiera verksamheten fram till dess att ett eventuellt marknadsgodkännande för laquinimod och ANYARA erhållits. Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. En detaljerad redovisning av dessa risker och osäkerhetsfaktorer framgår i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2015. Då koncernens verksamhet i huvudsak bedrivs i moderbolaget avser risk- och osäkerhetsfaktorerna både moderbolaget och koncernen.
| Resultaträkning för koncernen i sammandrag | Q4 | Q1 - Q4 | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Nettoomsättning | 7,1 | 5,0 | 19,0 | 16,3 |
| Administrationskostnader | -3,9 | -4,2 | -15,9 | -18,0 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -16,7 | -29,0 | -58,2 | -176,2 |
| Rörelseresultat | -13,5 | -28,2 | -55,1 | -177,9 |
| Finansnetto | -1,9 | -2,1 | -6,7 | -6,8 |
| Resultat före skatt | -15,4 | -30,3 | -61,8 | -184,7 |
| Skatt | 0,6 | -10,4 | 2,2 | -8,8 |
| Periodens resultat | -14,8 | -40,8 | -59,6 | -193,5 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -14,8 | -40,8 | -59,6 | -193,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – |
| Periodens resultat | -14,8 | -40,8 | -59,6 | -193,5 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -0,16 | -0,45 | -0,65 | -2,13 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -0,16 | -0,45 | -0,65 | -2,13 |
| Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag | Q4 Q1 - Q4 |
|||
| MSEK | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Periodens resultat | -14,8 | -40,8 | -59,6 | -193,5 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | ||||
| Förändring av omvärderingsreserv | 1,8 | -48,2 | 7,2 | -42,8 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat | -0,4 | 10,6 | -1,6 | 9,4 |
| Periodens totalresultat | -13,4 | -78,4 | -54,0 | -226,9 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -13,4 | -78,4 | -54,0 | -226,9 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -13,4 | -78,4 | -54,0 | -226,9 |
| Avskrivningar ingår med | 2,9 | 3,0 | 11,8 | 12,0 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 91625 | 90845 | 91041 | 90845 |
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 91625 | 90845 | 91041 | 90845 |
| Antal aktier vid periodens slut, (tusental) | 96824 | 89908 | 96824 | 89908 |
| Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag | 31 dec. | |||
| MSEK | 2016 | 2015 |
| Materiella anläggningstillgångar | 328,1 | 329,8 |
|---|---|---|
| Långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 328,1 | 329,8 |
| Kortfristiga fordringar | 7,1 | 16,0 |
| Likvida medel | 77,7 | 103,6 |
| Summa omsättningstillgångar | 84,8 | 119,6 |
| Summa tillgångar | 412,9 | 449,4 |
| Eget kapital | 182,6 | 180,6 |
| Långfristiga skulder | 207,0 | 216,3 |
| Kortfristiga skulder | 23,4 | 52,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 412,9 | 449,4 |
| Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag | 31 dec. | |
|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 |
| Belopp vid periodens ingång | 180,6 | 405,3 |
| Överföring från omvärderingsreserv | 2,2 | 2,2 |
| Nyemission | 53,7 | - |
| Periodens totalresultat | -54,0 | -226,9 |
| Belopp vid periodens utgång | 182,6 | 180,6 |
| Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag | Q1 - Q4 | |
| MSEK | 2016 | 2015 |
| Resultat före skatt | -61,8 | -184,7 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 11,8 | 12,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändringar av rörelsekapital | -50,0 | -172,7 |
| Förändringar i rörelsekapital | -23,1 | -45,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -73,2 | -217,9 |
| Nyemission | 53,7 | - |
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | -6,5 | -7,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 47,2 | -7,0 |
| Periodens kassaflöde | -25,9 | -224,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 103,6 | 328,5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 77,7 | 103,6 |
| 31 dec. | |||
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | 2016 | 2015 | |
| Eget kapital, MSEK | 182,6 | 180,6 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 1,89 | 2,01 | |
| Soliditet i moderbolaget | 92,7% | 81,4% | |
| Soliditet i koncernen | 44,2% | 40,2% | |
| Medelantal anställda | 28 | 55 |
Soliditet presenteras eftersom det är ett nyckeltal som Active Biotech anser vara relevant för investerare som vill bedöma bolagets förmåga att möta sina finansiella åtaganden. Nyckeltalet beräknas som redovisat eget kapital dividerat med redovisad balansomslutning.
| Resultaträkning för koncernen | ||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ||||||||||||||||
| MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 |
| Nettoomsättning | 2,6 | 94,0 | 39,8 | 91,5 | 2,4 | 2,5 107,0 | 4,0 | 2,1 | 2,7 | 2,6 | 2,9 | 2,9 | 3,2 | 5,2 | 5,0 | 3,9 | 3,9 | 4,1 | 7,1 | |
| Administrationskostnader | -3,8 | -4,2 | -3,2 | -4,7 | -4,2 | -4,6 | -3,8 | -4,4 | -4,5 | -5,3 | -3,7 | -3,5 | -5,3 | -4,7 | -3,8 | -4,2 | -4,4 | -4,1 | -3,5 | -3,9 |
| Forskning- & utvecklingskostn. -99,4 -109,7 | -84,8 | -81,3 | -75,2 | -77,5 | -75,3 | -80,0 | -56,9 | -55,3 | -54,6 | -55,1 | -55,0 | -68,7 | -23,6 | -29,0 | -15,6 | -14,3 | -11,7 | -16,7 | ||
| Rörelseresultat | -100,7 | -19,9 | -48,2 | 5,5 | -77,0 | -79,5 | 27,9 | -80,4 | -59,2 | -57,9 | -55,7 | -55,6 | -57,4 | -70,1 | -22,2 | -28,2 | -16,1 | -14,5 | -11,1 | -13,5 |
| Finansnetto | 1,0 | -5,3 | -4,1 | -0,4 | -1,6 | -2,2 | 0,8 | -2,2 | -1,5 | -0,3 | -1,5 | -1,9 | -1,1 | -1,8 | -1,8 | -2,1 | -1,3 | -1,6 | -1,9 | -1,9 |
| Resultat före skatt | -99,6 | -25,1 | -52,3 | 5,1 | -78,6 | -81,7 | 28,7 | -82,6 | -60,8 | -58,2 | -57,2 | -57,6 | -58,5 | -71,9 | -23,9 | -30,3 | -17,4 | -16,1 | -13,0 | -15,4 |
| Skatt | 0,6 | 0,6 | 0,6 | -5,0 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | -10,4 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
| Periodens resultat | -99,0 | -24,5 | -51,6 | 0,1 | -78,0 | -81,2 | 29,2 | -82,1 | -60,2 | -57,7 | -56,6 | -57,0 | -58,0 | -71,4 | -23,4 | -40,8 | -16,8 | -15,5 | -12,4 | -14,8 |
| Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag | Q4 | Q1 - Q4 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Nettoomsättning | 8,6 | 7,2 | 25,1 | 26,0 | |
| Administrationskostnader | -8,0 | -8,6 | -32,4 | -35,6 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -17,4 | -32,9 | -61,7 | -191,2 | |
| Rörelseresultat | -16,9 | -34,3 | -69,0 | -200,8 | |
| Resultat från finansiella poster: | |||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,0 | -0,3 | 0,5 | 0,2 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | |
| Resultat efter finansiella poster | -16,9 | -34,7 | -68,6 | -200,7 | |
| Skatt | – | – | – | – | |
| Periodens resultat | -16,9 | -34,7 | -68,6 | -200,7 | |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag | |||||
| Periodens resultat | -16,9 | -34,7 | -68,6 | -200,7 | |
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | |
| Periodens totalresultat | -16,9 | -34,7 | -68,6 | -200,7 | |
| Balansräkning i sammandrag för moderbolaget MSEK |
31 dec. 2016 2015 |
||||
| Goodwill | 64,6 | 80,7 | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,5 | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 40,6 | 40,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 105,6 | 121,8 |
|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 14,9 | 28,4 |
| Kortfristiga placeringar | 68,7 | 76,6 |
| Kassa och bank | 4,5 | 12,1 |
| Summa omsättningstillgångar | 88,1 | 117,0 |
| Summa tillgångar | 193,7 | 238,8 |
| Eget kapital | 179,6 | 194,4 |
| Kortfristiga skulder | 14,1 | 44,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 193,7 | 238,8 |
Eventuella summeringsfel beror på avrundning.
Not 1: Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Not 2: Verkligt värde på finansiella instrument
| Dec. 31, 2016 | Dec. 31, 2015 | |
|---|---|---|
| MSEK | Nivå 2 | Nivå 2 |
| Kortfristiga placeringar | 68,7 | 76,6 |
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2015, Not 17. I förhållande till värderingen per den 31 december 2015 har inga väsentliga förändringar skett.
Juridisk friskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapporter 2017: 27 april, 10 augusti och 9 november Årsstämma 2017: 15 juni, 2017 Bokslutsrapport 2017: 15 februari, 2018
Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.
Lund den 16 februari 2017
Active Biotech AB (publ)
Tomas Leanderson Verkställande direktör
Active Biotech AB (publ) (NASDAQ Stockholm: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel för behandling av neurodegenerativa/inflammatoriska sjukdomar och cancer. Laquinimod, en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper, är i registreringsgrundande fas 3-prövning för behandling av relapserande remitterande multipel skleros. Laquinimod är även i fas 2-prövningar för behandling av primärprogressiv multipel skleros och Huntingtons sjukdom. Vidare bedrivs kommersiella aktiviteter för projekten tasquinimod, SILC och paquinimod. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna bokslutsrapport enligt EU´s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 februari 2017, kl. 08.30 CET.