AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2014
Apr 24, 2014
3133_rns_2014-04-24_f647e6b0-0316-477a-85db-ceb566dd091f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Active Biotech AB Delårsrapport januari – mars 2014
Laquinimod
- Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 24:e januari en negativ rekommendation för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP).
- Teva har begärt en förnyad prövning av CHMPs bedömning.
- Teva beslutade i februari 2014 att inte gå vidare med randomisering till den planerade studien Libretto för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS), då nuvarande studiedesign inte längre är i enlighet med den regulatoriska strategin.
- Den för USA registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016.
Tasquinimod
- I februari 2014 inledde Ipsen en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter, som inte behandlats med kemoterapi, i Asien.
- Fas III-studien 10TASQ10 fortskrider enligt plan; primär analys vad gäller tid till sjukdomsförsämring (PFS) och överlevnad (OS) förväntas under 2014.
Paquinimod (57-57)
• I januari 2014 erhöll paquinimod, för behandling av systemisk skleros, särläkemedelsstatus i USA av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Särläkemedelsstatus i USA ger fördelar såsom sju års marknadsexklusivitet vid ett godkännande.
Ekonomisk översikt
| MSEK | Q1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Nettoomsättning | 2,1 | 2,4 | 116,0 |
| Rörelseresultat | -59,2 | -77,0 | -209,0 |
| Resultat efter skatt | -60,2 | -78,0 | -212,1 |
| Resultat per aktie (SEK) | -0,80 | -1,10 | -2,87 |
För ytterligare information, vänligen kontakta:
| Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com | |
|---|---|
| Tfn 046-19 20 44 | Fax 046-19 11 00 |
| Hans Kolam, CFO | Tfn 046-19 20 00 |
| Box 724, 220 07 Lund | |
| Tfn 046-19 20 95 | (org.nr 556223-9227) |
| Tomas Leanderson, VD | Active Biotech AB |
Projektöversikt
Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av autoimmuna sjukdomar
Laquinimod (NERVENTRA® ) är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av bland annat multipel skleros (MS). Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I september 2009 presenterades första gången data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som antiinflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas III-studien ALLEGRO. Laquinimod uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser (skov) per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från den andra fas III-studien BRAVO. Resultaten från BRAVO-studien bekräftade laquinimods skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas III-studien av laquinimod, ALLEGRO, men uppnådde ej det primära kliniska målet. Fas III-studien CONCERTO pågår med det primära målet att mäta tiden fram till bekräftad funktionsnedsättning. Denna studie kommer även att undersöka laquinimods påverkan på andra parametrar såsom procentuell ändring av hjärnvolym, samt andra kliniska markörer och MRI (magnetkamera)-parametrar för sjukdomsaktivitet. Utöver de pågående kliniska studierna i MS, har laquinimod genomgått kliniska fas II-studier för behandling av Crohns sjukdom och Lupus nefrit.
– Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 24 januari en negativ rekommendation för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP). CHMPs bedömning var att laquinimods positiva effekt på att reducera antalet relapser inte uppvägde riskerna. CHMP konstaterade att laquinimod har en positiv effekt på att bromsa funktionsnedsättningen hos MS-patienter men detta förändrade ej beslutet. I riskbedömningen har CHMP fokuserat på fynd i djurstudier, utförda parallellt med de registreringsgrundande kliniska studierna, rörande potentiella risker för fosterskador och potentiellt ökad cancerrisk. Inga sådana effekter har noterats i det
omfattande patientmaterialet om totalt 7490 patientår, där ett antal patienter varit exponerade i över sju år och tolererat behandlingen väl.
– Teva har begärt en förnyad prövning av CHMPs bedömning, en process som enligt CHMPs regelverk förväntas ta 120 dagar.
– Teva meddelade den 19 februari beslutet att inte gå vidare med randomisering till den planerade studien Libretto för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS), då nuvarande studiedesign inte längre är i enlighet med den regulatoriska strategin. Beslutet har ingen inverkan på pågående studier såsom CONCERTO, vilken fortskrider enligt plan, eller på Teva Pharmaceuticals planer att inleda kliniska studier i primär progressiv multipel skleros (PPMS).
– Teva har beslutat att för närvarande avvakta med den fortsatta kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom tills en tydligare klinisk strategi definierats.
– I februari 2014 publicerades resultaten från fas III-studien BRAVO i den vetenskapliga tidskriften Journal of Neurology (2014) 261:773–783: A randomized placebo-controlled phase III trial of oral laquinimod for multiple sclerosis; T. L. Vollmer et al (DOI 10.1007/s00415-014-7264-4).
Tasquinimod – immunmodulerande, metastashämmande substans för behandling av prostatacancer
Utvecklingen av tasquinimod inriktas främst mot behandling av prostatacancer. Tasquinimod är en immunmodulerande, metastashämmande substans som indirekt påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att reducera andelen patienter som försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod, uppnåddes i en klinisk fas II-studie. I april 2011 tecknade Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech har alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen utvecklar gemensamt tasquinimod för behandling av kastratresistent prostatacancer (CRPC) med möjligheten att utveckla tasquinimod även i andra cancerindikationer. I december 2012 var patientrekryteringen till den pågående kliniska fas III-studien med tasquinimod slutförd efter protokollenlig rekrytering av 1 245 patienter. Den primära analysen av PFS (progressionsfri överlevnad) för fas III-studien kommer att göras 2014, vid tidpunkten för den första interimsanalysen för överlevnad (Overall Survival, OS). Ipsen inledde i oktober 2012 en fas II "proof of concept" klinisk studie för att utvärdera den kliniska effekten då tasquinimod ges som underhållsbehandling till patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC), som ej har försämrats i sin sjukdom efter behandling med docetaxel-baserad kemoterapi. Dessutom har Ipsen inlett en "proof of concept" fas II-studie med tasquinimod för att utvärdera säkerheten och effekten av tasquinimod i avancerad eller metastaserad lever-, äggstocks-, njur- eller magsäckscancer hos patienter som erhållit standardbehandling men ändå försämrats i sin sjukdom. Därutöver pågår en prövarledd fas I klinisk studie (CATCH) med målet att fastställa rekommenderad dos tasquinimod i kombination med cabazitaxel, i patienter med mCRPC.
– Ipsen inledde i februari 2014 en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.
– Den pågående kliniska fas III-studien 10TASQ10 är en global, randomiserad, dubbelblind, placebokontrollerad studie i patienter med mCRPC. Studien är avsedd att bekräfta tasquinimods effekt på sjukdomen med radiologisk PFS som primärt kliniskt mål och överlevnad som sekundärt kliniskt mål. Studien fortskrider enligt plan och primär analys vad gäller tid till sjukdomsförsämring och överlevnad förväntas under 2014.
– Övriga kliniska studier med tasquinimod fortlöper enligt plan.
ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer
ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeted Superantigen)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats, dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. I juni 2013 presenterades överlevnadsdata (OS) och resultat avseende tid till sjukdomsförsämring (PFS), från ANYARA fas II/III-studien i patienter med njurcancer. Studien omfattade 513 patienter och var utformad för att utvärdera effekten av ANYARA (naptumomab estafenatox) i kombination med interferon-alfa, jämfört med endast interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet var förlängd överlevnad, vilket inte uppnåddes i hela studiepopulationen, men väl i en biomarkör-definierad subgrupp av 130 patienter. I denna subgrupp var medianöverlevnaden för dem som behandlats med ANYARA respektive placebo 63.3 respektive 31.1 månader (HR: 0.59; p=0.020). Mediantiden till sjukdomsförsämring var 13.7 (ANYARA) respektive 5.8 (placebo) månader (HR: 0.62; p=0.016).
– I januari 2014 publicerades review-artikeln "Naptumomab Estafenatox: Targeted Immunotherapy with a Novel Immunotoxin", Eisen et al., i den vetenskapliga tidskriften Current Oncology Reports (2014) 16:370 (DOI 10.1007/s11912-013-0370-0).
– Active Biotech har diskuterat den fortsatta utvecklingen av ANYARA med FDA och EMA, baserat på resultaten från den avslutade fas II/III-studien där ANYARA uppvisade överlevnadsfördel i en subgrupp av patienter. Baserat på dessa möten är nu en utvecklingsplan framtagen, där nästa steg är en registreringsgrundande studie för att behandla en biomarkörs-definierad grupp av njurcancerpatienter i andra linjens behandling. ANYARA kommer i denna studie kombineras med etablerad standardterapi och därmed har nästa steg i diskussioner med potentiella partners inletts. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av ANYARA i egen regi.
Paquinimod (57-57) – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros
Paquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). I februari 2011 erhöll paquinimod "orphan medicinal product-status" i Europa för indikationen systemisk skleros. EMA:s benämning av "orphan medicinal products" - särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Enligt EMA:s anvisningar kan särläkemedelsstatus potentiellt ge 10 års marknadsexklusivitet om läkemedelskandidaten blir godkänd för behandling i EU.
– Den 17 januari 2014 erhöll paquinimod, för behandling av systemisk skleros, särläkemedelsstatus i USA av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Särläkemedelsstatus i USA ger fördelar såsom sju års marknadsexklusivitet vid ett godkännande.
– Utvärdering av den kliniska studien i systemisk skleros visar en god säkerhetsprofil och effekter på sjukdomsrelaterade biomarkörer i linje med paquinimods verkningsmekanism. Nästa steg i den kliniska utvecklingen är att verifiera dessa effekter i en kontrollerad fas II-studie som kan ligga till grund för en registreringsgrundande studie i denna patientgrupp. Active Biotech har inlett diskussioner med potentiella partners för den fortsatta kliniska utvecklingen av paquinimod. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av paquinimod i egen regi.
ISI (Inhibition of S100 interactions) – prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism
Active Biotech bedriver ett forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för quinolin(Q)-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visade att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9, vilken uttrycks på vita blodkroppar involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("Toll Like Receptor 4" (TLR4) och "Receptor of Advanced Glycation End products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med en av Q-substansernas målmolekyl.
– Projektet fortlöper enligt plan. Arbetet är fokuserat på att bygga upp en patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och de första patentansökningarna har skickats in. Val av en första läkemedelskandidat planeras i slutet av 2014.
RhuDex® – en ny oral substans för behandling av ledgångsreumatism
I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av ledgångsreumatism, reumatoid artrit (RA). I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga.
– MediGene meddelade den 18 mars att ett globalt licensavtal tecknats med bolaget Dr. Falk Pharma GmbH för utveckling och kommersialisering av RhuDex inom indikationsområdena hepatologi och gastroenterologi. För vidare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.
Finansiell information
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – mars, 2014
Nettoomsättningen uppgick till 2,1 (2,4) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 61,4 (79,4) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 56,9 (75,2) MSEK. Den 23-procentiga kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas III-prövningen med tasquinimod mot prostatacancer. Enligt samarbetsavtalet med Ipsen erhåller Active Biotech kliniska, regulatoriska och kommersiella delmålsbetalningar vid definierade mål. Under förutsättning att dessa delmål infrias finansieras fas III-studien till fullo av Ipsen. De övriga projekten; njurcancerprojektet ANYARA, den explorativa studien för projektet 57-57 samt det prekliniska projektet ISI har endast haft en marginell påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren. De utlicensierade projekten med laquinimod och RhuDex finansieras av respektive samarbetspartner.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -59,2 (-77,0) MSEK. Resultatförändringen jämfört med föregående år förklaras av lägre forskningskostnaderna då den pågående fas III-studien med tasquinimod är fullrekryterad sedan december 2012 och patienterna befinner sig i behandlingsfas. Administrationskostnaderna uppgick till 4,5 (4,2) MSEK, periodens finansiella netto till -1,5 (-1,6) MSEK och resultatet efter skatt till - 60,2 (-78,0) MSEK.
Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 298,5 MSEK, att jämföras med 376,2 MSEK vid utgången av 2013.
Kassaflödet för perioden uppgick till -77,7 (254,7) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -80,5 (- 13,1) MSEK. Motsvarande period 2013 erhölls en delmålsbetalning om 86,1 MSEK från Ipsen. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 2,9 (267,8) MSEK, motsvarande period föregående år genomfördes en riktad emission till Investor vilket tillförde cirka 270 MSEK.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,1 (0,0) MSEK.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari-mars, 2014
Nettoomsättning för perioden uppgick till 5,0 (5,3) MSEK och rörelsekostnaderna till 69,5 (87,3) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -64,5 (-82,0) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 0,7 (0,1) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -63,9 (-81,9) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 288,6 MSEK jämfört med 370,5 MSEK vid årets början.
Eget kapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 347,2 MSEK, att jämföras med 405,4 MSEK vid utgången av föregående år. Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 74 923 582. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 50,3 %, att jämföras med 52,8 % vid utgången av 2013. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 77,5 % respektive 77,1 %.
Organisation
Medelantalet anställda uppgick till 59 (63), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 46 (50). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 59.
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Betalningar från existerande avtal och befintliga likvida medel förväntas finansiera verksamheten.
Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2013. Då koncernens verksamhet i huvudsak bedrivs i moderbolaget avser risk- och osäkerhetsfaktorerna både moderbolaget och koncernen.
| Resultaträkning för koncernen i sammandrag | Q1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 |
| Nettoomsättning | 2,1 | 2,4 | 116,0 |
| Administrationskostnader | -4,5 | -4,2 | -17,0 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -56,9 | -75,2 | -308,0 |
| Rörelseresultat | -59,2 | -77,0 | -209,0 |
| Finansnetto | -1,5 | -1,6 | -5,3 |
| Resultat före skatt | -60,8 | -78,6 | -214,3 |
| Skatt | 0,6 | 0,6 | 2,2 |
| Periodens resultat | -60,2 | -78,0 | -212,1 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -60,2 | -78,0 | -212,1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens resultat | -60,2 | -78,0 | -212,1 |
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -0,80 | -1,10 | -2,87 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -0,80 | -1,10 | -2,87 |
| Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag | Q1 | Helår | |
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 |
| Periodens resultat | -60,2 | -78,0 | -212,1 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | |||
| Förändring av omvärderingsreserv | 1,8 | 1,8 | 7,2 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat | -0,4 | -0,4 | -1,6 |
| Periodens totalresultat | -58,8 | -76,6 | -206,5 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -58,8 | -76,6 | -206,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -58,8 | -76,6 | -206,5 |
| Avskrivningar ingår med | 3,1 | 3,2 | 12,9 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 0,1 | – | 0,1 |
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 74 924 | 70 990 | 73 954 |
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 74 924 | 70 990 | 73 954 |
| Antal aktier vid periodens slut, (tusental) | 74 924 | 74 924 | 74 924 |
| Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag | 31 mars | 31 dec | |
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 |
| Materiella anläggningstillgångar | 381,0 | 380,8 | 381,0 |
| Långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 381,0 | 380,8 | 381,0 |
| Kortfristiga fordringar | 10,9 | 13,1 | 10,6 |
| Likvida medel | 298,5 | 471,3 | 376,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 309,5 | 484,4 | 386,8 |
| Summa tillgångar | 690,5 | 865,2 | 767,8 |
| Eget kapital | 347,2 | 533,7 | 405,4 |
| Långfristiga skulder | 227,4 | 226,5 | 224,0 |
| Kortfristiga skulder | 115,9 | 105,0 | 138,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 690,5 | 865,2 | 767,8 |
| Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag | 31 mars | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 | |||
| Belopp vid periodens ingång | 405,4 | 339,9 | 339,9 | |||
| Överföring från omvärderingsreserv | 0,6 | 0,6 | 2,2 | |||
| Nyemission | - | 269,9 | 269,8 | |||
| Periodens totalresultat | -58,8 -76,6 |
|||||
| Belopp vid periodens utgång | 347,2 | 405,4 | ||||
| Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag | Q1 | Helår | ||||
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 | |||
| Resultat före skatt | -60,8 | -78,6 | -214,3 | |||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 3,1 | 3,2 | 12,9 | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||||
| förändringar av rörelsekapital | -57,6 | -75,4 | -201,4 | |||
| Förändringar i rörelsekapital | -22,9 | 62,3 | 99,1 | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -80,5 | -13,1 | -102,3 | |||
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -0,1 | – | -0,1 | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,1 | – | -0,1 | |||
| Nyemission | – | 269,9 | 269,8 | |||
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | 2,9 | -2,1 | -7,9 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 2,9 | 267,8 | 261,8 | |||
| Periodens kassaflöde | -77,7 | 254,7 | 159,5 | |||
| Likvida medel vid periodens början | 376,2 | 216,7 | 216,7 | |||
| Likvida medel vid periodens slut | 298,5 | 471,3 | 376,2 |
| 31 mars | 31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | 2014 | 2013 | 2013 | |
| Eget kapital, MSEK | 347,2 | 533,7 | 405,4 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 4,63 | 7,12 | 5,41 | |
| Soliditet i moderbolaget | 77,5% | 86,6% | 77,1% | |
| Soliditet i koncernen | 50,3% | 61,7% | 52,8% | |
| Medelantal anställda | 59 | 63 | 61 |
| Resultaträkning för koncernen i sammmandrag per kvartal | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | |||||||||||||
| MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 |
| Nettoomsättning | 2,8 | 3,4 | 2,3 | 2,9 | 2,7 | 226,1 | 2,6 | 3,3 | 2,6 | 94,0 | 39,8 | 91,5 | 2,4 | 2,5 | 107,0 | 4,0 | 2,1 |
| Administrationskostnader | -4,6 | -7,1 | -4,0 | -7,3 | -5,3 | -4,4 | -3,2 | -4,0 | -3,8 | -4,2 | -3,2 | -4,7 | -4,2 | -4,6 | -3,8 | -4,4 | -4,5 |
| Forsknings- och utvecklingskos -49,1 | -47,6 | -45,6 | -74,9 | -68,3 | -80,1 | -76,2 | -93,9 | -99,4 -109,7 -84,8 | -81,3 | -75,2 | -77,5 | -75,3 | -80,0 | -56,9 | |||
| Rörelseresultat | -51,0 | -51,4 | -47,3 | -79,3 | -70,9 | 141,5 | -76,8 | -94,7 -100,7 -19,9 | -48,2 | 5,5 | -77,0 | -79,5 | 27,9 | -80,4 | -59,2 | ||
| Finansnetto | -2,5 | -3,3 | -1,2 | 2,4 | 1,6 | 4,3 | -2,8 | -5,7 | 1,0 | -5,3 | -4,1 | -0,4 | -1,6 | -2,2 | 0,8 | -2,2 | -1,5 |
| Resultat före skatt | -53,5 | -54,8 | -48,5 | -76,8 | -69,3 | 145,8 | -79,6 -100,4 -99,6 | -25,1 | -52,3 | 5,1 | -78,6 | -81,7 | 28,7 | -82,6 | -60,8 | ||
| Skatt | - | - | - | 12,6 | - | 1,2 | 0,6 | 7,2 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | -5,0 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
| Periodens resultat | -53,5 | -54,8 | -48,5 | -64,3 | -69,3 | 147,0 | -79,0 | -93,2 | -99,0 | -24,5 | -51,6 | 0,1 | -78,0 | -81,2 | 29,2 | -82,1 | -60,2 |
| Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag | Q1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 |
| Nettoomsättning | 5,0 | 5,3 | 125,4 |
| Administrationskostnader | -8,9 | -8,5 | -34,2 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -60,6 | -78,8 | -322,2 |
| Rörelseresultat | -64,5 | -82,0 | -231,0 |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,9 | 1,0 | 5,2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -0,2 | -0,9 | -1,5 |
| Resultat efter finansiella poster | -63,9 | -81,9 | -227,3 |
| Skatt | – | – | – |
| Periodens resultat | -63,9 | -81,9 | -227,3 |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag | |||
| Periodens resultat | -63,9 | -81,9 | -227,3 |
| Övrigt totalresultat | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -63,9 | -81,9 | -227,3 |
| Balansräkning i sammandrag för moderbolaget MSEK |
2014 | 31 mars 2013 |
31 dec. 2013 |
| Goodwill | 109,0 | 125,2 | 113,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,6 | 0,7 | 0,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40,6 | 40,6 | 40,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 150,2 | 166,5 | 154,2 |
| Kortfristiga fordringar | 22,6 | 25,4 | 21,9 |
| Kortfristiga placeringar | 225,2 | 420,2 | 264,3 |
| Kassa och bank | 63,4 | 42,4 | 106,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 311,2 | 488,0 | 392,4 |
| Summa tillgångar | 461,4 | 654,4 | 546,6 |
| Eget kapital | 357,7 | 567,0 | 421,6 |
| Kortfristiga skulder | 103,8 | 87,4 | 125,0 |
Summa eget kapital och skulder 461,4 654,4 546,6 Eventuella summeringsfel beror på avrundning.
Not 1: Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Not 2: Verkligt värde på finansiella instrument
| 31 mar 2014 | 31 dec 2013 | |
|---|---|---|
| MSEK | Nivå 2 | Nivå 2 |
| Kortfristiga placeringar | 225,2 | 264,3 |
| Kortfristig skuld, derivat | 3,1 | 4,3 |
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen. Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2 såsom definierat enligt IFRS 7.27 A, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2013, Not 16. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.
Årsstämma 2014
Årsstämma i Active Biotech AB (publ) hålles torsdagen den 15 maj 2014 klockan 17.00 på Elite Hotel Ideon, Scheelevägen 27 i Lund. Rätt att delta i stämman har den, som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena fredagen den 9 maj 2014, dels senast fredagen den 9 maj 2014 till bolaget anmäler sin avsikt att delta i stämman. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd senast fredagen den 9 maj 2014. Detta innebär att aktieägare i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom till förvaltaren.
Anmälan om deltagande i stämman kan ske skriftligen till Active Biotech AB (publ),
Att: Susanne Jönsson, Box 724, 220 07 Lund, per fax 046-19 20 50, per telefon 046-19 20 00 eller via e-post [email protected]. Vid anmälan skall anges namn, person- eller organisationsnummer, antal aktier, telefon dagtid samt, i förekommande fall, det antal biträden (högst två) som avses medföras vid stämman. Kallelsen till årsstämman kan läsas i sin helhet på bolagets hemsida www.activebiotech.com.
Juridisk friskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapporter 2014: 7 augusti och 5 november Bokslutsrapport 2014: 11 februari, 2015 Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.
Lund den 24 april 2014
Active Biotech AB (publ)
Tomas Leanderson Verkställande direktör
Active Biotech AB (NASDAQ OMX NORDIC: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod (NERVENTRA® ), en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper, för behandling av multipel skleros, tasquinimod för prostatacancer samt ANYARA för behandling av i första hand njurcancer. Därutöver har kliniska fas II-studier för Crohns sjukdom och Lupus med laquinimod avslutats. Företaget har ytterligare ett projekt i klinisk utveckling; paquinimod (57-57) för systemisk skleros, även den i tablettform. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 24 april 2014, kl. 08.30.