AI assistant
Active Biotech — Interim / Quarterly Report 2014
Aug 7, 2014
3133_rns_2014-08-07_93348ea6-3aff-44dc-9bcf-2fd4eadf28e3.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Active Biotech AB Delårsrapport januari – juni 2014
Laquinimod
- Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 23 maj fortsatt avslag för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP)
- CHMP bekräftade att de risker som observerats i djurstudier ej förhindrar en registrering för behandling av människa
- Den för USA registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016
Tasquinimod
• Fas III-studien 10TASQ10 fortskrider enligt plan
ANYARA
- Utvecklingsplan för vidare klinisk utveckling framtagen i samarbete med regulatoriska myndigheter
- Alla projektaktiviteter kommer tillsvidare vara vilande
Paquinimod (57-57)
• I juni 2014 presenterades data rörande läkemedelskandidaten paquinimod för behandling av systemisk skleros, på den vetenskapliga konferensen "EULAR Annual European Congress of Rheumatology"
ISI
- Utvidgning av patentportföljen
- CD-val förväntas 2015
Ekonomisk översikt
| MSEK | 2Q | januari - juni | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
| Nettoomsättning | 2,7 | 2,5 | 4,9 | 5,0 | 116,0 |
| Rörelseresultat | -57,9 | -79,5 | -117,2 | -156,5 | -209,0 |
| Resultat efter skatt | -57,7 | -81,2 | -117,9 | -159,2 | -212,1 |
| Resultat per aktie (SEK) | -0,77 | -1,08 | -1,57 | -2,18 | -2,87 |
För ytterligare information, vänligen kontakta:
| Tomas Leanderson, VD | Active Biotech AB |
|---|---|
| Tfn 046-19 20 95 | (org.nr 556223-9227) |
| Box 724, 220 07 Lund | |
| Hans Kolam, CFO | Tfn 046-19 20 00 |
| Tfn 046-19 20 44 | Fax 046-19 11 00 |
Rapporten finns även tillgänglig på www.activebiotech.com
Projektöversikt
Laquinimod – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av autoimmuna sjukdomar
Laquinimod (NERVENTRA® ) är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av multipel skleros (MS). Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva Pharmaceutical Industries Ltd (juni 2004) avseende utveckling och kommersialisering av NERVENTRA. I september 2009 presenterades första gången data som visar att NERVENTRA har såväl skyddande effekt på nervfibrer som anti-inflammatoriska egenskaper. I december 2010 presenterades positiva resultat från fas III-studien ALLEGRO. NERVENTRA uppnådde det primära kliniska målet att minska antalet relapser (skov) per år och bromsade signifikant funktionsnedsättningen. Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från den andra fas IIIstudien BRAVO. Resultaten från BRAVO-studien bekräftade NERVENTRAs skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas III-studien av NERVENTRA, ALLEGRO, men uppnådde ej det primära kliniska målet. Fas III-studien CONCERTO pågår med det primära målet att mäta tiden fram till bekräftad funktionsnedsättning. Denna studie kommer även att undersöka NERVENTRAs påverkan på andra parametrar såsom procentuell ändring av hjärnvolym, samt andra kliniska markörer och MRI (magnetkamera)-parametrar för sjukdomsaktivitet. Utöver de pågående kliniska studierna i MS, har NERVENTRA genomgått kliniska fas II-studier för behandling av Crohns sjukdom och Lupus nefrit.
– Den 23 maj meddelades att det europeiska läkemedelsverkets (EMA) rådgivande utskott "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP), vidhållit sin risk/nytta-bedömning av NERVENTRA® från den 23 januari, 2014 och kunde därför ej rekommendera ett godkännande för behandling av relapserande remitterande former av multipel skleros (RRMS) i EU. CHMP bekräftade även att de risker som observerats i djurstudier ej förhindrar en registrering för behandling av människa. Active Biotech och Teva fortsätter att med full kraft driva den kliniska utvecklingsplanen för NERVENTRA för behandling av MS och utvärderar CHMPs feed-back för att besluta om eventuella korrigeringar och tillägg till den nuvarande utvecklingsplanen.
– För att ytterligare bekräfta fördelarna med NERVENTRA avseende minskad funktionsnedsättning genomför Teva CONCERTO-studien, den största MS-studien med funktionsnedsättning som primärt kliniskt mål ("primary endpoint"). Den pågående CONCERTO-studien är den tredje fas III-studien i RRMS och undersöker 0.6 mg och 1.2 mg daglig dos av NERVENTRA. Vidare undersöker Teva NERVENTRAs potential i progressiva former av MS. Den första studien för denna indikation förväntas starta inom kort.
Tasquinimod – immunmodulerande, metastashämmande substans för behandling av prostatacancer
Utvecklingen av tasquinimod inriktas mot behandling av prostatacancer. Tasquinimod är en immunmodulerande, metastashämmande substans som indirekt påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig. I december 2009 meddelades att det primära kliniska målet, att reducera andelen patienter som försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod, uppnåddes i en klinisk fas II-studie. I april 2011 tecknade Active Biotech och Ipsen (Euronext: IPN; ADR: IPSEY) ett brett samarbetsavtal för gemensam utveckling och kommersialisering av Active Biotechs substans tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech har alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Bolagen utvecklar gemensamt tasquinimod för behandling av kastratresistent prostatacancer (CRPC) med möjligheten att utveckla tasquinimod även i andra cancerindikationer. I december 2012 var patientrekryteringen till den pågående kliniska fas III-studien med tasquinimod slutförd efter protokollenlig rekrytering av 1 245 patienter. Den primära analysen av PFS (progressionsfri överlevnad) för fas III-studien görs vid tidpunkten för den första interimsanalysen för överlevnad (Overall Survival, OS). Ipsen inledde i oktober 2012 en fas II "proof of concept" klinisk studie för att utvärdera den kliniska effekten då tasquinimod ges som underhållsbehandling till patienter med metastaserad kastratresistent prostatacancer (mCRPC), som ej har försämrats i sin sjukdom efter behandling med docetaxel-baserad kemoterapi. Ipsen inledde i februari 2014 en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. Dessutom driver Ipsen en fas IIa-studie med tasquinimod för att utvärdera säkerheten och effekten av tasquinimod i avancerad eller metastaserad lever-, äggstocks-, njur- eller magsäckscancer hos patienter som erhållit standardbehandling men ändå försämrats i sin sjukdom. Därutöver pågår en prövarledd fas I klinisk studie (CATCH) med målet att fastställa rekommenderad dos tasquinimod i kombination med cabazitaxel, i patienter med mCRPC. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.
– Den pågående kliniska fas III-studien 10TASQ10 är en global, randomiserad, dubbelblind, placebokontrollerad studie i patienter med mCRPC. Studien är avsedd att bekräfta tasquinimods effekt på sjukdomen med radiologisk PFS som primärt kliniskt mål och överlevnad som sekundärt kliniskt mål. Studien fortskrider enligt plan. Resultatet från studien beräknas kunna kommuniceras före årets slut eller senast under Q1 2015.
ANYARA – fusionsprotein för immunologisk behandling av njurcancer
ANYARA är en så kallad TTS (Tumor Targeted Superantigen)-substans som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. Positiva data har uppvisats, dels vid interimsanalys i fas II/III, dels i kliniska fas I-prövningar i lungcancer, njurcancer och bukspottkörtelcancer. I juli 2009 publicerades resultat från två fas I-studier av ANYARA i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel - docetaxel (Taxotere®) - i patienter med avancerad cancer. Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombination med docetaxel. I juni 2013 presenterades överlevnadsdata (OS) och resultat avseende tid till sjukdomsförsämring (PFS), från ANYARA fas II/III-studien i patienter med njurcancer. Studien omfattade 513 patienter och var utformad för att utvärdera effekten av ANYARA (naptumomab estafenatox) i kombination med interferon-alfa, jämfört med endast interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet var förlängd överlevnad, vilket inte uppnåddes i hela studiepopulationen, men väl i en biomarkör-definierad subgrupp av 130 patienter. I denna subgrupp var medianöverlevnaden för dem som behandlats med ANYARA respektive placebo 63.3 respektive 31.1 månader (HR: 0.59; p=0.020). Mediantiden till sjukdomsförsämring var 13.7 (ANYARA) respektive 5.8 (placebo) månader (HR: 0.62; p=0.016).
– Active Biotech har diskuterat den fortsatta utvecklingen av ANYARA med de regulatoriska myndigheterna FDA och EMA, baserat på resultaten från den avslutade fas II/III-studien där ANYARA uppvisade överlevnadsfördel i en subgrupp av patienter. Baserat på dessa möten är nu en utvecklingsplan framtagen, där nästa steg är en registreringsgrundande studie för att behandla en biomarkörs-definierad grupp av njurcancerpatienter i andra linjens behandling. ANYARA kommer i denna studie kombineras med etablerad standardterapi. Diskussioner med potentiella partners fortsätter.
– Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av ANYARA i egen regi utan endast tillsammans med en samarbetspartner. Alla projektaktiviteter kommer tillsvidare att vara vilande.
Paquinimod (57-57) – en ny oral immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros
Paquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). Under 2011 och 2014 erhöll paquinimod "orphan medicinal product-status" i Europa respektive USA för indikationen systemisk skleros. Benämning av "orphan medicinal products" - särläkemedel - är inrättat för att främja utvecklingen av läkemedel som kan göra väsentlig nytta för patienter som lider av ovanliga, livshotande, allvarligt funktionsnedsättande sjukdomar. Särläkemedelsstatus kan potentiellt ge 10 respektive 7 års marknadsexklusivitet om läkemedelskandidaten blir godkänd för behandling.
– I juni 2014 presenterades data från en klinisk studie i systemisk skleros på den vetenskapliga konferensen EULAR (EUropean League Against Rheumatism). Resultaten visade att paquinimod tolererades väl och effekter på biomarkörer relevanta för systemisk skleros observerades under behandling. Även data från en pre-klinisk studie, som visade att paquinimod minskar utvecklingen av hudfibros i en experimentell sjukdomsmodell för systemisk skleros, presenterades.
– Nästa steg i den kliniska utvecklingen är att verifiera dessa effekter i en kontrollerad fas II-studie som kan ligga till grund för en registreringsgrundande studie i denna patientgrupp. Active Biotech har inlett diskussioner med potentiella partners för den fortsatta kliniska utvecklingen av paquinimod. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av paquinimod i egen regi.
ISI (Inhibition of S100 interactions) – prekliniskt projekt som bygger på quinolinsubstansernas verkningsmekanism
Active Biotech bedriver ett forskningsprojekt som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats avseende en målmolekyl för quinolin(Q)-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. I april 2009 publicerades resultaten kring en målmolekyl för Q-substanserna i PLoS Biology (Volume 7, Issue 4, s. 800-812). Studien visade att Q-substanserna binder till en molekyl kallad S100A9, vilken uttrycks på vita blodkroppar involverade i regleringen av immunförsvaret. Vidare visas att S100A9 interagerar med två kända inflammationsfrämjande receptorer ("Toll Like Receptor 4" (TLR4) och "Receptor of Advanced Glycation End products" (RAGE)), och att denna interaktion hämmas av Q-substanserna. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med en av Q-substansernas målmolekyl.
– Projektet fortlöper enligt plan. Arbetet är fokuserat på att bygga upp en patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och de första patentansökningarna har skickats in. Nya möjligheter för att utöka patentportföljen har identifierats under perioden vilket medfört att val av en första läkemedelskandidat nu planeras ske under 2015.
RhuDex® – en ny oral substans för behandling av ledgångsreumatism
I projektet med Active Biotechs patenterade CD80-antagonister utvecklas läkemedelskandidaten RhuDex för behandling av ledgångsreumatism, reumatoid artrit (RA). I april 2002 ingick Active Biotech ett licensavtal med Avidex Ltd, numera helägt dotterbolag till det tyska bioteknikföretaget MediGene AG, enligt vilket MediGene har exklusiv rätt att vidareutveckla CD80-antagonisterna samt marknadsföra produkter där dessa substanser ingår. Två fas I-studier har sedan tidigare framgångsrikt genomförts där man studerat läkemedelskandidaten RhuDex med avseende på säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga.
– MediGene meddelade den 18 mars att ett globalt licensavtal tecknats med bolaget Dr. Falk Pharma GmbH för utveckling och kommersialisering av RhuDex inom indikationsområdena hepatologi och gastroenterologi. För vidare information och senaste nytt kring RhuDex, se www.medigene.com.
Finansiell information
Kommentar till koncernens resultat för perioden januari – juni, 2014
Nettoomsättningen uppgick till 4,9 (5,0) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 122,0 (161,5) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 112,2 (152,7) MSEK. Den 27-procentiga kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas III-prövningen med tasquinimod mot prostatacancer. Enligt samarbetsavtalet med Ipsen erhåller Active Biotech kliniska, regulatoriska och kommersiella delmålsbetalningar vid definierade mål. Under förutsättning att dessa delmål infrias finansieras fas III-studien till fullo av Ipsen. De övriga projekten; njurcancerprojektet ANYARA, den explorativa studien för projektet 57-57 samt det prekliniska projektet ISI har endast haft en marginell påverkan på kostnadsutvecklingen mellan åren. De utlicensierade projekten med laquinimod och RhuDex finansieras av respektive samarbetspartner.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -117,2 (-156,5) MSEK. Resultatförändringen jämfört med föregående år förklaras av lägre forskningskostnader då den pågående fas III-studien med tasquinimod är fullrekryterad sedan december 2012 och patienterna befinner sig i behandlingsfas. Administrationskostnaderna uppgick till 9,8 (8,8) MSEK, periodens finansiella netto till -1,8 (-3,8) MSEK och resultatet efter skatt till -117,9 (-159,2) MSEK.
Kommentar till koncernens resultat för perioden april – juni, 2014
Nettoomsättningen uppgick till 2,7 (2,5) MSEK och omfattade service- och hyresintäkter.
Rörelsens forsknings- och administrationskostnader uppgick till 60,6 (82,1) MSEK, varav forskningskostnaderna uppgick till 55,3 (77,5) MSEK. Kostnadsminskningen förklaras av planenligt lägre kostnader för den pågående kliniska fas III-prövningen med tasquinimod i patienter med prostatacancer.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -57,9 (-79,5) MSEK, en förbättring med 21,6 MSEK som förklaras av lägre forskningskostnader. Administrationskostnaderna uppgick till 5,3 (4,6) MSEK, periodens finansiella netto till -0,3 (-2,2) MSEK och resultatet efter skatt till -57,7 (-81,2) MSEK.
Koncernens kassaflöde, likviditet och finansiella ställning
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 227,7 MSEK, att jämföras med 376,2 MSEK vid utgången av 2013.
Kassaflödet för perioden januari – juni uppgick till -148,5 (172,4) MSEK varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -149,7 (-93,1) MSEK. Motsvarande period 2013 erhölls en delmålsbetalning om 86,1 MSEK från Ipsen. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 1,2 (265,5) MSEK, motsvarande period föregående år genomfördes en riktad emission till Investor vilket tillförde cirka 270 MSEK.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,1 (0,1) MSEK.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden januari-juni, 2014
Nettoomsättning för perioden uppgick till 9,6 (9,9) MSEK och rörelsekostnaderna till 137,8 (177,4) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -128,3 (-167,5) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 2,0 (1,6) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -126,3 (-165,9) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 218,7 MSEK jämfört med 370,5 MSEK vid årets början.
Kommentar till moderbolagets resultat och finansiella ställning för perioden april-juni, 2014
Nettoomsättning för perioden uppgick till 4,6 (4,5) MSEK och rörelsekostnaderna till 68,3 (90,1) MSEK. Moderbolagets rörelseresultat för perioden uppgick till -63,8 (-85,5) MSEK. Det finansiella nettot uppgick till 1,3 (1,6) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -62,4 (-83,9) MSEK.
Eget kapital
Koncernens egna kapital vid periodens utgång uppgick till 291,4 MSEK, att jämföras med 405,4 MSEK vid utgången av föregående år. Antalet utestående aktier uppgick vid utgången av perioden till 74 923 582. Koncernens soliditet vid utgången av perioden uppgick till 47,1 %, att jämföras med 52,8 % vid utgången av 2013. Motsvarande siffror för moderbolaget Active Biotech AB uppgick till 76,5 % respektive 77,1 %.
Organisation
Medelantalet anställda uppgick till 59 (62), varav andelen anställda i forsknings- och utvecklingsverksamheten uppgick till 46 (50). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 58.
Framtidsutsikter, inklusive väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den punkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Under denna utvecklingsfas förväntas en värdeökning i projekten. Utvecklingen av redan ingångna och tillkomsten av nya samarbetsavtal bedöms ha en betydande påverkan på framtida intäkter och kassabehållning. Betalningar från existerande avtal och befintliga likvida medel förväntas finansiera verksamheten.
Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för kommersiell framgång. Sammanfattningsvis är verksamheten förenad med risker relaterade till bland annat läkemedelsutveckling, konkurrens, teknologiutveckling, patent, myndighetskrav, kapitalbehov, valutor och räntor. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2013. Då koncernens verksamhet i huvudsak bedrivs i moderbolaget avser risk- och osäkerhetsfaktorerna både moderbolaget och koncernen.
| Resultaträkning för koncernen i sammandrag | Q2 | januari - juni | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Nettoomsättning | 2,7 | 2,5 | 4,9 | 5,0 | 116,0 | ||
| Administrationskostnader | -5,3 | -4,6 | -9,8 | -8,8 | -17,0 | ||
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -55,3 | -77,5 | -112,2 | -152,7 | -308,0 | ||
| Rörelseresultat | -57,9 | -79,5 | -117,2 | -156,5 | -209,0 | ||
| Finansnetto | -0,3 | -2,2 | -1,8 | -3,8 | -5,3 | ||
| Resultat före skatt | -58,2 | -81,7 | -119,0 | -160,3 | -214,3 | ||
| Skatt | 0,6 | 0,6 | 1,1 | 1,1 | 2,2 | ||
| Periodens resultat | -57,7 | -81,2 | -117,9 | -159,2 | -212,1 | ||
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | -57,7 | -81,2 | -117,9 | -159,2 | -212,1 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | ||
| Periodens resultat | -57,7 | -81,2 | -117,9 | -159,2 | -212,1 | ||
| Periodens resultat per aktie före utspädning (sek) | -0,77 | -1,08 | -1,57 | -2,18 | -2,87 | ||
| Periodens resultat per aktie efter utspädning (sek) | -0,77 | -1,08 | -1,57 | -2,18 | -2,87 |
| Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag | Q2 | januari - juni | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Periodens resultat | -57,7 | -81,2 | -117,9 | -159,2 | -212,1 | ||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | |||||||
| Förändring av omvärderingsreserv | 1,8 | 1,8 | 3,6 | 3,6 | 7,2 | ||
| Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat | -0,4 | -0,4 | -0,8 | -0,8 | -1,6 | ||
| Periodens totalresultat | -56,3 | -79,8 | -115,1 | -156,4 | -206,5 | ||
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | -56,3 | -79,8 | -115,1 | -156,4 | -206,5 | ||
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | ||
| Periodens totalresultat | -56,3 | -79,8 | -115,1 | -156,4 | -206,5 | ||
| Avskrivningar ingår med | 3,0 | 3,2 | 6,1 | 6,4 | 12,9 | ||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||
| Vägt antal utestående stamaktier före utspädning (tusental) | 74924 | 74924 | 74924 | 72968 | 73 954 | ||
| Vägt antal utestående stamaktier efter utspädning (tusental) | 74924 | 74924 | 74924 | 72968 | 73 954 | ||
| Antal aktier vid periodens slut, (tusental) | 74924 | 74924 | 74924 | 74924 | 74 924 |
| Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag | 30 juni | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 380,8 | 380,6 | 381,0 | ||
| Långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 380,8 | 380,6 | 381,0 | ||
| Kortfristiga fordringar | 9,9 | 9,0 | 10,6 | ||
| Likvida medel | 227,7 | 389,1 | 376,2 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 237,5 | 398,0 | 386,8 | ||
| Summa tillgångar | 618,3 | 778,6 | 767,8 | ||
| Eget kapital | 291,4 | 454,3 | 405,4 | ||
| Långfristiga skulder | 225,9 | 225,4 | 224,0 | ||
| Kortfristiga skulder | 100,9 | 98,9 | 138,3 | ||
| Summa eget kapital och skulder | 618,3 | 778,6 | 767,8 |
| Koncernens rapport över förändring av totalt eget kapital i sammandrag | 30 juni | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 | |
| Belopp vid periodens ingång | 405,4 | 339,9 | 339,9 | |
| Överföring från omvärderingsreserv | 1,1 | 1,1 | 2,2 | |
| Nyemission | - | 269,8 | 269,8 | |
| Periodens totalresultat | -115,1 | -156,4 | -206,5 | |
| Belopp vid periodens utgång | 291,4 | 454,3 | 405,4 | |
| Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag | januari - juni | Helår |
| MSEK | 2014 | 2013 | 2013 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | -119,0 | -160,3 | -214,3 | ||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 6,1 | 6,4 | 12,9 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||||
| förändringar av rörelsekapital | -112,8 | -153,9 | -201,4 | ||
| Förändringar i rörelsekapital | -36,8 | 60,8 | 99,1 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -149,7 | -93,1 | -102,3 | ||
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -0,1 | -0,1 | -0,1 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,1 | -0,1 | -0,1 | ||
| Nyemission | - | 269,8 | 269,8 | ||
| Upptagna lån/amortering av låneskulder | 1,2 | -4,2 | -7,9 | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 1,2 | 265,5 | 261,8 | ||
| Periodens kassaflöde | -148,5 | 172,4 | 159,5 | ||
| Likvida medel vid periodens början | 376,2 | 216,7 | 216,7 | ||
| Likvida medel vid periodens slut | 227,7 | 389,1 | 376,2 |
| 30 juni | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Eget kapital, MSEK | 291,4 | 454,3 | 405,4 | ||
| Eget kapital per aktie, SEK | 3,89 | 6,06 | 5,41 | ||
| Soliditet i moderbolaget | 76,5% | 85,5% | 77,1% | ||
| Soliditet i koncernen | 47,1% | 58,4% | 52,8% | ||
| Medelantal anställda | 59 | 62 | 61 |
| Resultaträkning för koncernen i sammmandrag per kvartal | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | ||||||||||||||
| MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 |
| Nettoomsättning | 2,8 | 3,4 | 2,3 | 2,9 | 2,7 226,1 | 2,6 | 3,3 | 2,6 | 94,0 | 39,8 | 91,5 | 2,4 | 2,5 107,0 | 4,0 | 2,1 | 2,7 | ||
| Administrationskostnader | -4,6 | -7,1 | -4,0 | -7,3 | -5,3 | -4,4 | -3,2 | -4,0 | -3,8 | -4,2 | -3,2 | -4,7 | -4,2 | -4,6 | -3,8 | -4,4 | -4,5 | -5,3 |
| Forsknings- och utvecklingskos -49,1 | -47,6 | -45,6 | -74,9 | -68,3 | -80,1 | -76,2 | -93,9 | -99,4 -109,7 | -84,8 | -81,3 | -75,2 | -77,5 | -75,3 | -80,0 | -56,9 | -55,3 | ||
| Rörelseresultat | -51,0 | -51,4 | -47,3 | -79,3 | -70,9 141,5 | -76,8 | -94,7 -100,7 | -19,9 | -48,2 | 5,5 | -77,0 | -79,5 | 27,9 | -80,4 | -59,2 | -57,9 | ||
| Finansnetto | -2,5 | -3,3 | -1,2 | 2,4 | 1,6 | 4,3 | -2,8 | -5,7 | 1,0 | -5,3 | -4,1 | -0,4 | -1,6 | -2,2 | 0,8 | -2,2 | -1,5 | -0,3 |
| Resultat före skatt | -53,5 | -54,8 | -48,5 | -76,8 | -69,3 145,8 | -79,6 -100,4 | -99,6 | -25,1 | -52,3 | 5,1 | -78,6 | -81,7 | 28,7 | -82,6 | -60,8 | -58,2 | ||
| Skatt | - | - | - | 12,6 | - | 1,2 | 0,6 | 7,2 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | -5,0 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
| Periodens resultat | -53,5 | -54,8 | -48,5 | -64,3 | -69,3 147,0 | -79,0 | -93,2 | -99,0 | -24,5 | -51,6 | 0,1 | -78,0 | -81,2 | 29,2 | -82,1 | -60,2 | -57,7 |
| Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag | 2Q | januari - juni | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | Helår 2013 |
|
| Nettoomsättning | 4,6 | 4,5 | 9,6 | 9,9 | 125,4 | |
| Administrationskostnader | -9,7 | -8,9 | -18,6 | -17,4 | -34,2 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -58,6 | -81,2 | -119,2 | -160,0 | -322,2 | |
| Rörelseresultat | -63,8 | -85,5 | -128,3 | -167,5 | -231,0 | |
| Resultat från finansiella poster: | ||||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,7 | 1,5 | 1,6 | 2,4 | 5,2 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,6 | 0,1 | 0,4 | -0,8 | -1,5 | |
| Resultat efter finansiella poster | -62,4 | -83,9 | -126,3 | -165,9 | -227,3 | |
| Skatt | – | – | – | – | – | |
| Periodens resultat | -62,4 | -83,9 | -126,3 | -165,9 | -227,3 | |
| Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag | ||||||
| Periodens resultat | -62,4 | -83,9 | -126,3 | -165,9 | -227,3 | |
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | – | |
| Periodens totalresultat | -62,4 | -83,9 | -126,3 | -165,9 | -227,3 | |
| Balansräkning i sammandrag för moderbolaget MSEK |
30 juni 2014 |
2013 | 31 dec. 2013 |
|||
| Goodwill | 105,0 | 121,1 | 113,0 | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0,6 | 0,7 | 0,6 | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 40,6 | 40,6 | 40,6 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 146,1 | 162,4 | 154,2 | |||
| Kortfristiga fordringar | 21,1 | 20,3 | 21,9 | |||
| Kortfristiga placeringar | 185,8 | 361,6 | 264,3 |
Summa eget kapital och skulder 386,0 564,8 546,6 Eventuella summeringsfel beror på avrundning. Not 1: Redovisningsprinciper Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga delar av årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste
Kassa och bank 32,9 20,6 106,2 Summa omsättningstillgångar 239,8 402,4 392,4 Summa tillgångar 386,0 564,8 546,6 Eget kapital 295,2 483,0 421,6 Kortfristiga skulder 90,7 81,8 125,0
Not 2: Verkligt värde på finansiella instrument
årsredovisningen.
| 30 juni 2014 | 31 dec. 2013 | |
|---|---|---|
| MSEK | Nivå 2 | Nivå 2 |
| Kortfristiga placeringar | 185,8 | 264,3 |
| Kortfristig skuld, derivat | 1,2 | 4,3 |
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen. Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2 såsom definierat enligt IFRS 7.27 A, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2013, Not 16. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.
Juridisk friskrivning
Denna finansiella rapport innehåller uttalanden som är framåtblickande och faktiska resultat kan komma att skilja sig väsentligt från de förutsedda. Utöver de faktorer som diskuteras, kan de faktiska utfallen påverkas av utvecklingen inom forskningsprogrammen, inklusive kliniska prövningar, påverkan av konkurrerande forskningsprogram, effekten av ekonomi- och konjunkturförhållanden, effektiviteten av patentskydd och hinder på grund av teknologisk utveckling, valutakurs- och räntefluktuationer och politiska risker.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport (Q3) 2014: 5 november Bokslutsrapport 2014: 11 februari, 2015 Rapporterna finns per dessa datum tillgängliga på www.activebiotech.com.
Lund den 7 augusti 2014
Active Biotech AB (publ)
Mats Arnhög Peter Hofvenstam Rolf Kiessling
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Magnhild Sandberg-Wollheim Peter Sjöstrand Peter Thelin Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ingela Fritzson Camilla Gummesson Anställdas representant/ Anställdas representant/ Styrelseledamot Styrelseledamot
Tomas Leanderson Verkställande direktör
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Active Biotech AB (NASDAQ OMX NORDIC: ACTI) är ett bioteknikföretag fokuserat på utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer. De projekt som är i registreringsgrundande fas är laquinimod (NERVENTRA® ), en substans i tablettform med unika immunmodulerande egenskaper, för behandling av multipel skleros, tasquinimod för prostatacancer samt ANYARA för behandling av i första hand njurcancer. Därutöver har kliniska fas II-studier för Crohns sjukdom och Lupus med laquinimod avslutats. Företaget har ytterligare ett projekt i klinisk utveckling; paquinimod (57-57) för systemisk skleros, även den i tablettform. För ytterligare information besök www.activebiotech.com.
Active Biotech är skyldigt att offentliggöra informationen i denna delårsrapport enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 7 augusti 2014, kl. 08.30.