AI assistant
Active Biotech — Annual Report 2014
Apr 7, 2014
3133_10-k_2014-04-07_11bc06b6-10ef-4628-8244-170b9e6ba3bc.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ÅRSREDOVISNING
Innehåll
| Active Biotech i korthet | 3 |
|---|---|
| VD har ordet | 4 |
| Förvaltningsberättelse | 6 |
| KONCERNEN | |
| Resultaträkning | 16 |
| Kassaflöden | 16 |
| Totalresultat | 16 |
| Finansiell ställning | 16 |
| Förändring i eget kapital | 17 |
| MODERBOLAGET | |
| Resultaträkning | 17 |
| Kassaflödesanalys | 17 |
| Rapport över totalresultat | 17 |
| Balansräkning | 18 |
| Förändring i eget kapital | 18 |
| Noter till de finansiella | |
| rapporterna | 19 |
| Revisionsberättelse | 38 |
| Finansiell utveckling | 39 |
| Aktien | 40 |
| Patent | 43 |
| Bolagsstyrningsrapport | 44 |
| Styrelse och revisor | 48 |
| Ledning | 49 |
| Ordlista | 50 |
| Affärsidé, mål och affärsstrategi | 50 |
Ekonomisk information
Delårsrapport, 3 mån 24 april 2014 Årsstämma 15 maj 2014 Delårsrapport, 6 mån 7 aug 2014 Delårsrapport, 9 mån 5 nov 2014 Bokslutsrapport för 2014 11 feb 2015 Ekonomisk information kan beställas från Active Biotech AB, Box 724, 220 07 Lund, telefon 046-19 20 00, fax 046-19 11 00. Information går också att hämta på vår hemsida www.activebiotech.com.
Denna årsredovisning innehåller viss framåtriktad information om Active Biotech. Även om vi anser att våra förväntningar baseras på rimliga antaganden kan framåtriktade kommentarer påverkas av faktorer som leder till att det faktiska resultatet och utvecklingen blir avsevärt annorlunda än vad som förutspåtts. De framåtriktade kommentarerna innefattar flera risker och osäkerheter. Det finns betydelsefulla faktorer som kan leda till att de faktiska resultaten avsevärt avviker från vad som uttryckts eller antytts i dessa framåtriktade kommentarer, varav vissa ligger utanför vår kontroll. Dessa inkluderar bland annat risken för att patenträttigheter löper ut eller förloras, valutakursfluktuationer, risker för att forsknings- och utvecklingsverksamheten inte resulterar i nya produkter som når kommersiell framgång, konkurrenspåverkan, skatterisker, påverkan av att tredje part misslyckas med att leverera varor och tjänster, svårigheter att erhålla och bibehålla myndigheters godkännande av produkter samt risker för miljöansvar.
Årsstämma
Årsstämma i Active Biotech AB (publ) hålles torsdagen den 15 maj 2014 klockan 17.00 på Elite Hotel Ideon, Scheelevägen 27 i Lund. Rätt att delta i stämman har den, som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena fredagen den 9 maj 2014, dels senast fredagen den 9 maj 2014 till bolaget anmäler sin avsikt att delta i stämman.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd senast fredagen den 9 maj 2014. Detta innebär att aktieägare i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom till förvaltaren.
Anmälan
Anmälan om deltagande i stämman kan ske skriftligen till Active Biotech AB (publ), Att: Susanne Jönsson, Box 724, 220 07 Lund, per fax 046-19 20 50, per telefon 046-19 20 00 eller via e-post [email protected]. Vid anmälan skall anges namn, person- eller organisationsnummer, antal aktier, telefon dagtid samt, i förekommande fall, det antal biträden (högst två) som avses medföras vid stämman.
Kallelsen till årsstämman kan läsas i sin helhet på bolagets hemsida www.activebiotech.com.
3
Active Biotech i korthet
Active Biotech har idag fem projekt i klinisk fas, av vilka tre är utlicensierade. Tre av projekten omfattar läkemedel avsedda för behandling av autoimmuna sjukdomar såsom multipel skleros (MS), Crohns sjukdom och systemisk skleros och två av projekten omfattar läkemedel för behandling av cancersjukdomar, i huvudsak prostatacancer och njurcancer. Därutöver bedriver Active Biotech ett prekliniskt projekt, ISI.
- Laquinimod (Nerventra®) är en substans i tablettform som utvecklas för behandling av autoimmuna sjukdomar, i första hand MS. Active Biotech har avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I Europa pågår sedan januari 2014 en omprövning gällande ett negativt utlåtande på registreringsansökan, besked väntas i mitten av 2014. Den för USA registreringsgrundande kliniska fas III-studien CONCERTO, vilken ska genomföras innan registreringsansökan inlämnas i USA, fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016. ●
- Utvecklingen av tasquinimod inriktas främst mot behandling av prostatacancer. Active Biotech har sedan 2011 ett samarbetsavtal med det franska läkemedelsbolaget Ipsen för gemensam utveckling och kommersialisering av tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, förutom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech behållit alla kommersialiserings- och marknadsrättigheter. Registreringsgrundande fas III-studier pågår och resultat förväntas kunna presenteras under 2014. Ipsen bedriver ytterligare kliniska studier med tasquinimod, dels som underhållsterapi, dels i fyra andra cancerformer. ●
- ANYARA är ett proteinläkemedel som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer. I en fas II/III-studie uppvisade en subgrupp, bestående av 25 % av patienterna, en fördubblad tid till sjukdomsförsämring ●
(PFS) och överlevnad (OS). Denna subgrupp bestod av patienter med låga nivåer av biomarkören IL-6 och normala nivåer anti-ANYARA-antikroppar och utgör 40-50% av patienterna med avancerad njurcancer i Västeuropa och USA. Nästa steg är en registreringsgrundande studie för att behandla en biomarkörsdefinierad grupp av njurcancerpatienter i andra linjens behandling, som startas först i samband med utlicensiering till en partner.
- Paquinimod är en quinolinsubstans som utvecklas för behandling av systemisk skleros. Paquinimod har erhållit särläkemedelsstatus för indikationen systemisk skleros i såväl EU (2011) som USA (2014). En explorativ klinisk studie i denna indikation har avslutats och resultaten visar på en god säkerhetsprofil och effekter på sjukdomsrelaterade biomarkörer i linje med paquinimods verkningsmekanism. Nästa steg i den kliniska utvecklingen är att verifiera dessa effekter i en kontrollerad fas II-studie som kan ligga till grund för en registreringsgrundande studie. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av paquinimod i egen regi. ●
- Active Biotech har ett licensavtal med det tyska läkemedelsbolaget MediGene som ger MediGene exklusiv rätt att vidareutveckla och marknadsföra RhuDex®, en substans primärt avsedd som läkemedel mot RA. MediGene genomför en klinisk studie i primär biliär cirrhos (PBC), en kronisk leversjukdom. Detta görs för att bekräfta RhuDex verkningsmekanism i autoimmuna sjukdomar och underlätta den fortsatta utvecklingen. ●
- ISI är ett prekliniskt projekt som syftar till att exploatera bolagets egna resultat som genererats kring en målmolekyl, S100A9, för quinolinsubstanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med S100A9 och de första patentansökningarna har skickats in. Val av en första läkemedelskandidat planeras under 2014. ●
*Hepatocellulär-, äggstocks-, njur-och magsäckscancer
2013 – Ett mellanår
4
Redogörelsen av år 2013 måste tyvärr inledas med den motgång som drabbade bolaget i januari 2014, en händelse som överskuggar alla de framsteg som gjordes under helåret 2013. Trots detta måste fokus nu ligga på att gå framåt och jag börjar med att konstatera att det som hänt laquinimodprojektet innebär en försening men projektet drivs vidare och har alltjämt en stor kommersiell potential. Under 2014 hoppas vi kunna presentera resultatet från vår fas III-studie i prostatacancerpatienter och även positiva händelser inom affärsutvecklingen.
Finansiering
Bolaget hade vid utgången av 2013 cirka 376 miljoner kronor i kassan. Den största utgiftsposten under det året var som tidigare fas III-prövningen med tasquinimod. Kostnadsnivån för denna prövning (10TASQ10) minskade med 18 procent under 2013 och kommer att minska ytterligare med drygt 25 procent under 2014. Utöver detta finns möjligheter till likviditetstillskott i form av engångsbetalningar från existerande partners och vid påbörjandet av nya licensavtal.
Laquinimod
Det är oundvikligt att inte inleda diskussionen om laquinimod med en händelse som inträffade i början av 2014; CHMPs ("Committee for Medicinal Products for Human Use") negativa bedömning av laquinimod för behandling av Relapsing Remitting Multipel Skleros (RRMS) i Europa.
CHMP drog slutsatsen att risk-nytta profilen för laquinimod inte var tillräcklig för att rekommendera ett godkännande för närvarande. De hänvisade till den modesta effekten vad gäller att reducera relapser på nytta-sidan och hänvisade sedan till pre-kliniska observationer i djur som gjorde att man inte helt kunde utesluta att långvarig behandling med laquinimod skulle leda till ökad cancerrisk eller risk för missbildningar på barn.
Att helt plötsligt säkerhetsproblem nämndes i anslutning till beslutet var förvånande. Det är ovanligt att CHMP hänvisar till pre-kliniska observationer i sina beslut. Det skall noteras att ingenting nämndes om den goda kliniska säkerhetsprofilen. I de omfattande djurstudier som ingår i underlaget för en registreringsansökan är det snarare regel än undantag att vissa fynd görs. Då gäller det att kunna förklara dessa för myndigheten vilket jag anser att Teva gjort på ett bra sätt. Det skall också påpekas att ingen av de potentiella riskerna bekräftats i
det omfattande kliniska materialet där ett antal patienter behandlats med laquinimod under mer än sju år.
Vår partner Teva beslutade sig för att begära en omprövning av denna bedömning; en process som pågår och där vi hoppas få ett slutgiltigt besked tidig sommar. Blir detta positivt kan vi hoppas på ett marknadsgodkännande under hösten detta år annars måste vi invänta resultatet av CONCERTO-studien vilket förväntas komma under år 2016.
I övrigt har laquinimod-projektet avancerat under 2013. En tredje fas III-studie, CONCERTO, inledde under året rekrytering av patienter. Denna studie är av speciellt intresse eftersom den designats i samarbete med den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA under ett s.k. "Special Protocol Assessment" (SPA). Detta innebär att det finns en överenskommelse om de krav som skall uppfyllas för ett godkännande när studien är färdig. Vad som även är intressant med CONCERTO-studien är att vi nu studerar två doser av laquinimod, 0,6 mg/dag som studerats tidigare, men även 1,2 mg/dag. Ytterligare att notera är att det primära målet med studien är att bromsa den ökade funktionsnedsättningen hos patienterna, mätt med den s.k. EDSS-skalan. Laquinimod har visat god effekt på denna parameter i de två tidigare fas IIIstudierna.
Under 2013 har vår partner Teva också presenterat resultat, från både pre-kliniska studier och kliniska prövningar, som visar på att laquinimod minskar skadorna på hjärnvävnad vid neurodegenerativa tillstånd. Dessa data stödjer också teorin att relapser och neurodegeneration i samband med MS-sjukdom är, i alla fall till viss del, frikopplade processer.
Teva har också under 2013 rapporterat lovande resultat med laquinimod i behandlingen av lupus nefrit. I februari 2014 meddelade vi att Teva beslutat med att avvakta med den
5
vidare kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom. Vidare stoppades en klinisk fas III-studie, Libretto, i RRMS då den inte längre passar in i utvecklingsprogrammet efter CHMPs initiala bedömning. Teva planerar att initiera nya kliniska studier under det kommande året i Primär Progressiv MS (PPMS) samt i Huntingtons sjukdom. Vi kommer att fortsätta att informera om nya planer så fort som dessa formellt har beslutats.
Tasquinimod
Tasquinimod-projektet för behandling av prostatacancer har under året framskridit enligt plan. Det ursprungliga kliniska protokollet togs fram under år 2010 och mycket har hänt inom området sedan dess. Ett antal nya behandlingar har blivit godkända; framförallt de så kallade "andra generationens hormonterapier" som på ett mycket effektivt sätt blockerar signalvägen för manliga könshormoner.
Eftersom patienterna i vår kliniska prövning med stor sannolikhet kommer behandlas med antingen cellgifter, någon av dessa nya hormonterapier eller andra preparat under utveckling, efter att de lämnat tasquinimod-studien kan det uppstå en komplexitet vid tolkningen av effekten av tasquinimod på totalöverlevnad. Myndigheterna är väl medvetna om denna problematik och vi har därför konsulterat FDA om att ändra strategin för avläsning av studien. I maj 2013 publicerade vi och vår partner Ipsen vår nya strategi. Fas III-studien kommer att hållas helt blind och inga effekt-analyser utförs förrän ett förutbestämt antal dödsfall inträffat. Då kommer en oberoende värderingsgrupp att analysera data och rekommendera om studien skall avblindas eller fortsätta som en blindad studie till nästa fördefinierade analystillfälle. Om studien avblindas i förtid baserat på en rekommendation från den oberoende kommittén, räknar vi med att någon gång under innevarande år kunna kommunicera resultatet från fas III-studien. För att stödja registreringsprocessen i Asien har Ipsen startat en fas III-studie som totalt kommer att omfatta cirka 300 asiatiska patienter med metastatisk prostatacancer som inte erhållit cytostatika.
Vår partner Ipsen driver även en annan klinisk fas II-studie i prostatacancerpatienter som behandlats med cytostatika. Målet här är att undersöka om tasquinimod-behandling kan förlänga tiden fram till dess sjukdomen återigen förvärras. Vidare studerar Ipsen tasquinimods effekt i andra cancersjukdomar. Active Biotech driver även en klinisk fas I-studie där tasquinimod kombineras med cellgifter för behandling av prostatacancer i sen fas av sjukdomen.
Vidare att notera under 2013 är att vi och Ipsen, tillsammans med externa samarbetspartners, publicerat resultat från studier med tasquinimod i såväl människor som försöksdjur i vetenskapliga tidskrifter och på möten. Tasquinimod-projektets framåtskridande genererade även en delmålsbetalning från vår partner Ipsen om 12 miljoner euro under fjärde kvartalet 2013.
ANYARA
I januari 2013 meddelade vi att fas II/III-prövningen med ANYARA för behandling av metastaserande njurcancer inte hade uppnått sitt primära mål; att förlänga överlevnaden av den behandlade patientgruppen. Vi blev givetvis besvikna över detta utfall. Vid vidare analys upptäckte vi att en delförklaring skulle kunna vara att ett ovanligt stort antal patienter hade antikroppar mot en del av ANYARA-molekylen; de var i princip "vaccinerade" mot behandlingen.
Anledningen till detta fenomen är att en del av ANYARAmolekylen kommer från bakterier som vanligtvis orsakar matförgiftning. Om man utsatts för ett antal sådana incidenter under livet är risken stor att man bygger upp antikroppar riktade mot ANYARA. Vi noterade även att ett immunhormon, IL-6, ett s.k. cytokin, som visat sig vara viktigt för effekten av andra immunterapier även påverkade effekten av ANYARA.
Vi har under 2013 haft möten med myndigheter i såväl Europa som USA för att ställa frågan om det är relevant att fortsätta utvecklingen av ANYARA för behandling av metastaserande njurcancer i patienter som har normala nivåer av de två biomarkörerna IL-6 och anti-ANYARA-antikroppar innan behandling påbörjas. Denna grupp utgör nära hälften av de tillgängliga behandlingsbara patienterna i västra Europa och Nordamerika. I en sådan studie avser vi att studera patienter som har fallerat på en första behandling; så kallade "second line" patienter som har en dålig prognos. Myndigheterna har ställt sig positiva till en sådan utvecklingsstrategi.
Active Biotech avser att under 2014 söka en kommersiell partner för att driva en sådan studie. Vi kommer inte att initiera vidare kliniska studier med ANYARA i egen regi.
I övrigt har vi publicerat data rörande ANYARA vid vetenskapliga kongresser och i publikationer som visar på de unika, immun-medierade effekter ANYARA kan erbjuda för cancerbehandling.
Paquinimod
Projektet med paquinimod för behandling av systemisk skleros har utvärderats under år 2013. En explorativ klinisk studie har genomförts. Slutsatsen av denna studie är att paquinimod uppvisar en bra säkerhetsprofil även i denna patientgrupp och har effekter på biomarkörer som är relevanta för sjukdomen systemisk skleros. De observerade effekterna är i linje med de pre-kliniska data som vi tagit fram och argumenterar för att paquinimod har förutsättningar att vara en effektiv behandling mot sjukdomen systemisk skleros.
Nästa steg i utvecklingen är tänkt att vara en fas II-studie som vi avser att initiera när vi etablerat ett samarbete med en kommersiell partner för detta projekt. Paquinimod hade sedan tidigare särläkemedelsstatus i Europa men erhöll i januari 2014 även denna status i USA.
RhuDex®
Vår partner MediGene fortsätter utvecklingen av molekylen för behandling av primär biliär cirrhos.
ISI
Vårt prekliniska projekt ISI ("Inhibitors of S100 Interactions") har under 2013 fortskridit enligt plan. Vi har skickat in två patentansökningar på olika molekylklasser som är kemiskt helt orelaterade till våra quinoliner men uppvisar en starkare bindning till S100A9 än dessa. Under 2013 har vi arbetat med att komplettera och ytterligare förstärka dessa ansökningar.
Vi går nu in i ett förberedelsearbete för att välja en första läkemedelskandidat för klinisk utveckling. Det är vår förhoppning att detta kommer att ske mot slutet av innevarande år eller början av 2015. Vi kommer initialt att sikta in oss på en cancerindikation för den första kliniska utvecklingen.
Slutord
Då återstår för mig bara att tacka alla aktieägare för ert stöd och vår personal för ett väl utfört arbete i turbulenta tider. Vi ser nu fram mot 2014; ett avgörande år.
I mars 2014, Tomas Leanderson, VD
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Active Biotech AB (publ), organisationsnummer 556223-9227, får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 1 januari 2013 - 31 december 2013. Bolaget Active Biotech bedriver verksamhet i associationsformen aktiebolag och har sitt säte i Lund i Sverige.
Verksamheten
Active Biotech är ett bolag fokuserat på forskning och utveckling av läkemedel inom medicinska områden där immunförsvaret är av central betydelse. Forskningsportföljen innefattar i huvudsak projekt för utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer.
Koncernen
Koncernens legala struktur är uppbyggd kring moderbolaget Active Biotech AB vars verksamhet innefattar läkemedelsutveckling, koncerngemensamma funktioner samt kapitalförvaltning. Därutöver innefattar koncernen det helägda dotterföretaget Active Forskaren 1 KB, Lund, som äger fastigheten i vilken verksamheten bedrivs.
Active Biotechs forskningsverksamhet
Active Biotechs forskningskompetens omfattar främst människans immunförsvar. Denna kunskap används för att utveckla läkemedel för behandling av autoimmuna/ inflammatoriska sjukdomar och cancer. Bolaget har för närvarande fem projekt i klinisk fas. Tre av projekten utvecklar potentiella läkemedel för behandling av autoimmuna/ inflammatoriska sjukdomar. I laquinimod-projektet utvecklas läkemedel mot indikationerna multipel skleros (MS), Crohns sjukdom och Lupus. Paquinimod utvecklas mot systemisk skleros (SSc) och RhuDex mot primär biliär cirrhos och reumatoid artrit (RA). Projektportföljen innehåller även två potentiella läkemedel för behandling av cancersjukdomar; njurcancer (ANYARA) och prostatacancer (tasquinimod). Förutom de fem kliniska projekten drivs ett prekliniskt projekt, benämnt ISI, som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats kring en målmolekyl för quinolin (Q)-substanserna och dess biologiska verkningsmekanism. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med en av Q-substansernas målmolekyler.
Utvecklingen för respektive projekt:
Laquinimod
Laquinimod är det projekt som ligger främst i den kliniska utvecklingen. Det är en ny immunmodulerande substans primärt avsedd att fungera som en bromsmedicin i kapselform mot MS.
Väsentliga händelser under perioden 2004 – 2012:
Efter att Active Biotech genomfört fas I- och fas II-studier i egen regi slöts i juni 2004 ett avtal med Teva Pharmaceutical Industries Ltd (Teva) för utveckling och kommersialisering av laquinimod.
Utvecklings- och kommersialiseringsavtal med Teva: Enligt avtalet genomför och finansierar Teva den kliniska utvecklingen av laquinimod. Under förutsättning att alla kliniska och kommersiella delmål uppnås kommer Teva att betala totalt 92 miljoner USD till Active Biotech, varav 22 miljoner USD utbetalats vid utgången av 2013. Utöver engångsbetalningar erhåller Active Biotech en trappstegsvis stigande royalty på försäljning. Royaltytrappan börjar på strax över tio procent och slutar strax under tjugo procent med undantag för försäljning av laquinimod i Norden/ Baltikum där Active Biotech erhåller mer än dubbelt så hög fast royalty som den högsta nivån i det globala avtalet.
Teva avslutade i september 2006 framgångsrikt en kompletterande fas II-studie inför registreringsgrundande fas III-studier. År 2007 inleddes den första kliniska fas IIIstudien, ALLEGRO, (assessment of oral laquinimod in preventing progression of multiple sclerosis), en global, registreringsgrundande, 24-månaders, dubbel-blind studie. Studien utvärderade effektiviteten, säkerheten och tolerabiliteten hos laquinimod jämfört med placebo, för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS). I december 2010 meddelade Teva att ALLEGRO-studien, som omfattade cirka 1 100 patienter, uppnått sitt kliniska mål samtidigt som en mycket god klinisk säkerhetsprofil bibehölls. Laquinimod uppvisade statistiskt signifikant färre antal relapser per år med 23 procent (p = 0,0024) (primärt kliniskt mål), samt en signifikant lägre, 36 procent (p = 0,0122), risk för funktionsnedsättning enligt EDSS-skalan jämfört med placebo.
Behandling med laquinimod gav dessutom signifikant mindre förstörd hjärnvävnad, 33 procent sänkt progression av hjärnatrofi (p < 0,0001). Under 2010 presenterades dessutom nya mekanistiska data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som antiinflammatoriska egenskaper. Bland annat visar studier att behandling med laquinimod är förenad med en ökning av "Brain Derived Neurotrophic Factor", ett protein som har en nyckelroll i utveckling och skydd av nervfibrer.
Den 1 augusti 2011 offentliggjordes de första resultaten från fas III-studien BRAVO, (benefit-risk assessment of Avonex® and laquinimod) vilken var utformad för att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av laquinimod jämfört med placebo, samt göra en risk/nytta ("risk/ benefit")-jämförelse mellan laquinimod och en referenssubstans, interferon-beta-1a (Avonex®). BRAVO-studien var en 24-månaders, global, multi-center, randomiserad, placebokontrollerad studie med parallella grupper, där effekterna av laquinimod jämfördes med placebo. Resultaten från BRAVOstudien bekräftade laquinimods skyddande effekt på det centrala nervsystemet (CNS) och var i linje med resultaten från den första fas III-studien av laquinimod, ALLEGRO. BRAVO-studien uppvisade en trend men uppnådde inte statistisk signifikans vad gällde det primära kliniska målet att, jämfört med placebo, minska antalet relapser per år (p=0,075). Minskningen av funktionsnedsättningen mätt med EDSS uppvisade även den en trend till behandlingseffekt men uppvisade heller ej statistisk signifikans. Däremot visades en statistisk signifikant bromsning av förlusten av hjärnvävnad när laquinimod jämfördes med placebo. Randomiseringsprocessen i BRAVO skedde på ett korrekt sätt och enligt studieprotokoll. Dock skiljde sig placebo respektive behandlingsgruppen åt vad gällde ingångsvärdena vid två magnetkamera-mätningar (MRI) som gjordes omedelbart före studiestart (base line). När denna obalans korrigerades i enlighet med en standardmässig och i förväg definierad analys, enligt den statistiska analysplanen (SAP) i studie-
7
protokollet, uppvisade laquinimod en statistisk signifikant minskning av antalet relapser per år (21,3 procent, p=0,026), liksom en statistiskt signifikant minskad risk för funktionsnedsättning mätt med EDSS-skalan (Expanded Disability Status Scale) (33,5 procent, p=0,044). Laquinimod bromsade förlusten av hjärnvävnad också i denna analys (27,5 procent, p<0,0001). Utöver detta uppvisade laquinimod i BRAVOstudien, precis som i ALLEGRO, god säkerhet och tolerabilitet. Teva meddelade i november 2011 att de, efter diskussioner med FDA, beslutat att genomföra ytterligare en klinisk studie innan registreringsansökan inlämnas i USA. FDA erbjöd sin hjälp för att tillsammans med Teva hitta den bästa designen för denna studie.
I mars 2012 publicerades resultaten från ALLEGROstudien i The New England Journal of Medicine. Data från den genomförda fas III-studien visar att laquinimod minskade den inflammatoriska sjukdomsutvecklingen mätt dels som relapser, dels med magnetkamera. Laquinimod bromsade även sjukdomsutvecklingen och minskade förlusten av hjärnvävnad, med bibehållen säkerhet och tolerabilitet i patienter med RRMS.
Den 17 juli 2012 meddelades att det europeiska läkemedelsverket (EMA) accepterat registreringsansökan av laquinimod för behandling av RRMS och att utvärderingsprocessen därmed börjat. Myndighetens godkännande av registreringsansökan innebar en delmålsbetalning om 5 MUSD från Teva. Registreringsansökan baseras på en sammanslagen analys av data från ALLEGRO- och BRAVO-studierna med tillsammans 2400 behandlade patienter under 2 år.
Teva meddelade i augusti 2012 att en tredje fas IIIprövning med laquinimod för behandling av RRMS påbörjas. Studien, CONCERTO, kommer att utvärdera två doser (0,6 mg och 1,2 mg) laquinimod och omfatta 1800 patienter som behandlas upp till 24 månader. Det primära målet med studien kommer att vara säkerställd funktionsnedsättning mätt enligt EDSS-skalan. Designen av denna studie har arbetats fram av Teva tillsammans med den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA under ett så kallat "Special Protocol Assessment" (SPA). Detta innebär att ett avtal slutits mellan parterna som innebär att studiens design möter de nuvarande vetenskapliga och regulatoriska kraven för en registreringsansökan.
Den 22 oktober 2012 meddelades positiva fas II-data för laquinimod vid behandling av aktiv Crohns sjukdom (CD) på 20:e United European Gastroenterology (UEG) Week. Data visade att behandling med 0,5 mg/dag laquinimod gav en stark, snabb och jämn effekt på minskning av sjukdomssymptom (48.3 procent respektive 15.9 procent av patienterna) och att patienterna, med måttlig till svår CD, svarade bra på behandlingen (62.1 procent respektive 34.9 procent).
Väsentliga händelser under 2013:
Den 3 mars 2013 meddelades att den första patienten rekryterats till CONCERTO – den tredje placebokontrollerade fas III-studien utformad för att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av laquinimod för behandling av RRMS. Den 21 mars 2013 presenterades data på "the 65th Annual Meeting of the American Academy of Neurology" (AAN) som visade att det är en avsevärd fördel att påbörja behandlingen med laquinimod tidigt för att bromsa funktionsnedsättning, jämfört med en fördröjd behandlingsstart. Presenterade data baserades på en uppföljningsstudie av fas III-studien ALLEGRO, som jämförde effekten av laquinimod i patienter som behandlats med laquinimod i 36 månader (tidig behandlingsstart) respektive de som fått 24 månaders behandling (fördröjd behandlingsstart). Av 864 patienter med RRMS som deltog i ALLEGRO-studien, deltog 97 procent i uppföljningsstudien och 87 procent fullföljde ett års uppföljning. Genom hela studien var patienter med tidig behandlingsstart mindre benägna till sjukdomsförsämring än de som fått fördröjd behandlingsstart (11.8 procent risk för bekräftad funktionsnedsättning jämfört med 16.7 procent, HR =0.62, p<0.0038). Studien visade även en fördelaktig säkerhets- och tolerabilitetsprofil för laquinimod. Den 12 juni 2013 rapporterades positiva resultat från en fas IIa-studie av laquinimod i aktiv lupus nefrit. Studien var utformad för att utvärdera säkerhet, tolerabilitet och klinisk effekt i 46 patienter med aktiv lupus nefrit. Den kliniska studien var en multicenter, dubbel-blind, placebokontrollerad explorativ studie med 46 patienter med aktiv lupus nefrit, vilken utvärderade laquinimod (0.5 mg och 1.0 mg/dag) jämfört med placebo, i kombination med standardbehandling. Studien visade att vid 24 veckor svarade 62.5 procent av de patienter som fått 0.5 mg/dag laquinimod jämfört med 33.3 procent av de patienter som fått placebo, vad gäller förbättrad njurfunktion. Rapporterade biverkningar var jämförbara mellan de patientgrupper som fått aktiv behandling respektive placebo.
I oktober 2013 presenterades en förplanerad analys av över 1000 patienter, publicerad online i " the Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry " (JNNP), som påvisade fördelarna med laquinimod-behandling vid neurodegeneration. Patienter som behandlats med laquinimod, jämfört med placebo, fick signifikant färre neurodegenerativa skador på hjärnvävnad mätt med magnetkamera (MRI).
Den 4 oktober meddelades att post hoc-analyser av fas III-studierna ALLEGRO och BRAVO presenterats på "the 29th Congress of the European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis" (ECTRIMS). Analyserna av samlade data från ovanstående studier stödjer att laquinimod kan ha effekt på såväl inflammation som bredare underliggande mekanismer bakom sjukdomsutveckling vid RRMS.
Den 4 november 2013 meddelades att Teva avsåg starta ytterligare en klinisk studie, LIBRETTO, för att utvärdera effekten, säkerheten och tolerabiliteten av två doser laquinimod (0.6 mg och 1.2 mg/dag), jämfört med interferon beta-1a, i patienter med RRMS. Studiens primära målparameter var hjärnatrofi.
Den 20 december 2013 meddelades att det europeiska läkemedelsverkets (EMA) vetenskapliga kommitté (CHMP) inte nått ett slutligt besked gällande laquinimod för behandling av RRMS och att utlåtande förväntades vid kommitténs möte i januari 2014.
Väsentliga händelser efter balansdagen
Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 24 januari 2014 en negativ rekommendation för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP). CHMPs bedömning var att laquinimods positiva effekt på att reducera antalet relapser inte uppvägde riskerna. CHMP konstaterade att laquinimod har en positiv effekt på att bromsa funktionsnedsättningen hos MS-patienter men detta förändrade ej beslutet. I riskbedömningen har CHMP fokuserat på observationer i djurstudier, utförda parallellt med de registreringsgrundande kliniska studierna, rörande potentiella risker för fosterskador och potentiellt ökad cancerrisk. Inga sådana effekter har noterats i det omfattande patientmaterialet om totalt 7490 patientår, där ett antal patienter varit exponerade i över sju år och tolererat behandlingen väl.
Teva har begärt en förnyad prövning av CHMPs bedömning, en process som enligt CHMPs regelverk förväntas ta 120 dagar.
Den registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016. Teva har beslutat att för närvarande avvakta med den fortsatta kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom tills en tydligare klinisk strategi definierats. Den 2 februari 2014 meddelade Teva att inte gå vidare med randomisering av patienter till den planerade studien LIBRETTO för behandling av RRMS då nuvarande studiedesign inte är i enlighet med den regulatoriska strategin. Vidare meddelades att beslutet inte påverkar pågående studier såsom CONCERTO eller på TEVAs planerade studier i PPMS.
Tasquinimod
Väsentliga händelser under 2004 – 2012:
I tasquinimod-projektet utvecklar Active Biotech en immunmodulerande, anti-metastaserande substans, tasquinimod, som indirekt påverkar tumörens möjlighet att växa och sprida sig. Tasquinimod är avsedd att ges i kapselform för behandling av bland annat prostatacancer.
Efter att en inledande klinisk fas I-studie med friska frivilliga försökspersoner avslutats 2004 inleddes i slutet av samma år ett fas I-doseskaleringsprogram med prostatacancerpatienter med målet att studera säkerheten för tasquinimod. Patienterna fortsatte behandlingen i en uppföljningsstudie avsedd att dokumentera långtidstolerans och säkerhet. I september 2009 publicerades resultaten från fas I-studien i British Journal of Cancer. Det amerikanska läkemedelsverkets (FDAs) granskning av IND (Investigational New Drug) - ansökan slutfördes i augusti 2007, och en fas II "-proof of concept"- studie inleddes senare samma år. Studien var en 2:1 randomiserad, placebokontrollerad, dubbel-blind fas II-studie av 1 mg/dag tasquinimod jämfört med placebo. Studien omfattade 206 symptomfria patienter i USA, Kanada och Sverige med metastaserad, hormonresistent prostatacancer. Det primära kliniska målet i denna studie var att reducera andelen patienter som försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod jämfört med placebo. Sekundära mål, viktiga för denna grupp av patienter, innefattar tiden fram till sjukdomsförsämring. I december 2009 meddelades att dessa mål hade uppnåtts. Resultaten från studien presenterades den 4–8 juni 2010 på den vetenskapliga konferensen 46th Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology (ASCO). Studien visade att 31 procent av de patienter som behandlats med tasquinimod försämrades i sin sjukdom, jämfört med 66 procent i placebo-gruppen (p < 0,0001). Mediantiden fram till sjukdomsförsämring var 7,6 månader för tasquinimod-gruppen jämfört med 3,2
månader för placebogruppen (p=0,0009). En registreringsgrundande fas III-prövning inleddes i mars 2011. Studien (10TASQ10) är en global, randomiserad, dubbelblind, placebo-kontrollerad fas III-studie i patienter med metastaserad hormon-resistent prostatacancer (CRPC). Studiens syfte är att bekräfta tasquinimods effekt på sjukdomen med radiologisk sjukdomsförsämring "Progression Free Survival" (PFS) som primärt kliniskt mål och överlevnad (OS) som sekundärt kliniskt mål.
Den 18 april 2011 offentliggjordes ett brett samarbetsavtal mellan Active Biotech och Ipsen för en gemensam utveckling och kommersialisering av tasquinimod. Avtalet ger Ipsen exklusiva rättigheter till kommersialisering av tasquinimod globalt, utom i Nord- och Sydamerika och Japan där Active Biotech behåller alla kommersialiseringsoch marknadsrättigheter. Bolagen kommer gemensamt att utveckla tasquinimod för behandling av prostatacancer med möjligheten att utveckla tasquinimod även mot andra cancerindikationer. Active Biotech ansvarar för genomförande och finansiering av den registreringsgrundande fas III-studien. Förutom den initiala ersättningen om 25 MEUR kan Active Biotech erhålla 175 MEUR kopplade till kliniska, regulatoriska samt kommersiella delmål. Därtill kommer Ipsen att betala stegvis ökande tvåsiffriga royaltyersättningar på sin nettoförsäljning samt genomföra och bekosta en kompletterande europeisk studie i prostatacancer. Kostnaderna för en eventuell utveckling av tasquinimod mot andra cancerindikationer delas lika mellan bolagen.
I september 2011 publicerades de kompletta resultaten från fas II-studien av tasquinimod i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology. Tasquinimod bromsar signifikant sjukdomsutvecklingen och förlänger tiden till sjukdomsförsämring (PFS) för patienter med CRPC, med bibehållen gynnsam säkerhetsprofil. Av 201 evaluerbara patienter var andelen patienter som inte försämrades i sin sjukdom efter sex månaders behandling med tasquinimod 69 procent jämfört med 37 procent i placebogruppen (p<0,0001). Mediantiden fram till sjukdomsförsämring (mPFS) var 7,6 månader för tasquinimod-gruppen, jämfört med 3,3 månader (p=0,0042) för placebogruppen.
I januari 2012 meddelade Active Biotech att en prövarledd fas I-studie (CATCH-studien) inletts av Dr Andrew Armstrong vid Duke University Hospital, USA. Det primära målet med studien är att fastställa rekommenderad dos tasquinimod i kombination med cabazitaxel (Jevtana) i patienter med CRPC. Sekundära mål inkluderar effekt mätt genom PFS och OS. Studien omfattar cirka 30 patienter. Active Biotech och Ipsen presenterade i februari 2012 på EAU (European Association of Urology) långtidssäkerhetsdata från fas II-studien med tasquinimod. Biverkningarna av behandlingen var milda till måttliga, hanterbara och mindre förekommande efter två månaders behandling Den 21 maj 2012 rapporterades att 600 patienter randomiserats i fas III-studien med tasquinimod i patienter med metastaserande kastratresistent prostatacancer. Avtalsenligt erhöll Active Biotech därmed en delmålsbetalning från Ipsen uppgående till 10 MEUR.
I juni 2012 rapporterade Active Biotech och Ipsen överlevnadsdata från fas II-studien med tasquinimod på 2012 ASCO Annual Meeting. Det presenterade abstractet visade
att överlevnaden efter behandling med tasquinimod är längre än vad som tidigare rapporterats för denna patientgrupp. Mediantiden till dödsfall (OS) var 33,4 vs. 30,4 månader (tasquinimod jämfört placebo). En preliminär subgruppsanalys visade att mediantid till dödsfall i den grupp med patienter som hade skelettmetastaser var 34,2 jämfört med 27,1 månader (tasquinimod jämfört placebo).
Under oktober 2012 presenterades biomarkörsdata från fas II-studien med tasquinimod på kongressen ESMO 2012. Resultaten från analysen stödjer en effekt av tasquinimod på såväl immunomodulering som angiogenes, vilket positionerar tasquinimod som ett unikt behandlingsalternativ. Ipsen meddelade den 3 oktober att bolaget inleder en underhållsterapi fas II-studie med tasquinimod i CRPC-patienter och den 19 oktober meddelade bolaget att de avser starta en "proof-of-concept"-studie i fyra cancerformer, i avancerad eller metastaserad lever-, äggstocks-, njur- och magsäckscancer.
Active Biotech och Ipsen kunde den 10 december 2012 meddela att fas III-studien med tasquinimod var fullrekryterad, totalt 1245 patienter på 240 sjukhus i 37 länder, vilket utlöste en avtalsbunden delmålsutbetalning från Ipsen om 10 MEUR.
Väsentliga händelser under 2013:
Den 25 april 2013 meddelade Active Biotech och Ipsen att analysplanen för den pågående fas III-studien (10TASQ10) uppdaterats. I den uppdaterade analysplanen planerar bolagen att göra den primära PFS-analysen (Progression Free Survival, tid till sjukdomsförsämring) för studien 10TASQ10 under 2014, vid samma tidpunkt som den första interimsanalysen för överlevnad (Overall Survival, OS).
Den 3 juni 2013 presenterade Dr Andrew J. Armstrong, the Duke Cancer Institute på den vetenskapliga kongressen "2013 ASCO Annual Meeting" i Chicago, USA uppföljningsdata från den genomförda fas-II studier med tasquinimod i prostatacancer.
Genom att använda en automatiserad mjukvara för analys av "bone scan index"(BSI), ett kvantitativt mått på tumörbörda i skelett, analyserades förhållandet mellan BSI och andra prognostiska biomarkörer samt överlevnad, med data från den sedan tidigare avslutade fas II-studien med tasquinimod. Behandling med tasquinimod fördröjde radiologisk sjukdomsförsämring mätt med BSI vilket kan ha en korrelation till förlängd överlevnad.
Den 9 oktober 2013 meddelades att Active Biotech enligt utvecklings- och kommersialiseringsavtalet med Ipsen för läkemedelskandidaten tasquinimod erhållit en delmålsbetalning om 12 miljoner EUR.
Händelser efter balansdagen
I februari 2014 inledde Ipsen en randomiserad, dubbelblind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.
ANYARA
Inom projektet ANYARA utvecklar Active Biotech en immunologisk målsökande cancerbehandling som stimulerar immunförsvaret att avdöda tumörceller.
Väsentliga händelser 2006–2012:
Under 2006 avslutades framgångsrikt tre kliniska fas I-studier med ANYARA för behandling av avancerad icke-småcellig lungcancer, njurcancer och cancer i bukspottkörteln. Den med ANYARA observerade medianöverlevnaden 26,2 månader för patienter med avancerad njurcancer var längre än förväntad. Resultat från två fas I-studier med ANYARA är publicerade i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel (Taxotere). Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombinationsbehandling.
I juli 2007 erhöll ANYARA särläkemedelsstatus för indikationen njurcancer från det europeiska läkemedelsverket EMAs expertkommitté. En kombinerad fas II/III-studie för behandling av njurcancer inleddes i slutet av 2006 vid cirka 50 kliniker i Europa. Studien var en randomiserad studie med ANYARA i kombination med interferon-alfa, i jämförelse med enbart interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet för studien var förlängd överlevnad och den omfattade totalt 513 patienter. I maj 2008, efter att cirka 250 patienter rekryterats till studien, genomfördes en interimsanalys med positivt utfall varefter studien fullrekryterades i juni 2009.
Väsentliga händelser 2013:
I januari 2013 rapporterades de första resultaten från den avslutade fas II/III-studien. Resultaten visade att fas II/IIIstudien ej nådde sitt primära mål att visa en förlängd överlevnad för ITT (Intention To Treat)-populationen.
I en subgruppsanalys, omfattande de cirka 25 procent av patienterna som vid studiestart hade låga/normala nivåer av biomarkören IL-6 och förväntade nivåer av antikroppar mot superantigenet, gav behandlingen med ANYARA en statistiskt signifikant fördel både vad gäller förlängd överlevnad samt tid till sjukdomsförsämring (PFS). OS för ANYARA-gruppen var 63.3 månader jämfört med 31.1 månader för dem som fått ANYARA i kombination med interferon-alfa (p=0,020, HR=0,59) och PFS 13.7 jämfört med 5.8 månader (p=0,016, HR=0,62). I Nordamerika och Västeuropa svarar denna grupp för 40–50 procent av det totala antalet patienter med avancerad njurcancer. Säkerhetsprofilen var god och i linje med vad som observerats tidigare.
Den 3 juni 2013 meddelades att data från den genomförda fas II/III-studien med ANYARA presenterats av den koordinerande prövningsledaren professor Robert Hawkins på "2013 ASCO Annual Meeting i Chicago, USA.
Den 12 september 2013 meddelades att professor Tim Eisen, Department of Oncology Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust, UK på den vetenskapliga kongressen "European Cancer Congress 2013" (ECCO), Amsterdam, Holland presenterat en ny och mer detaljerad analys som ger ytterligare stöd åt de tidigare resultaten att låga nivåer av antikroppar mot ANYARA eller låga nivåer av cytokinen IL-6, oberoende av varandra, kan prediktera antitumöreffekten vid behandling med ANYARA+IFN-alfa. Analysen visade en tydlig trend mot förlängd överlevnad i patienter med minskande IL-6 eller antikroppar mot ANYARA.
Baserat på resultaten från den avslutade fas III-studien där ANYARA uppvisade överlevnadsfördel i en subgrupp av patienter har Active Biotech under 2013 diskuterat den fortsatta utvecklingen av ANYARA med FDA och EMA. Baserat på dessa möten har en utvecklingsplan framtagits, där nästa steg är en registreringsgrundande studie för att behandla en biomarkörs-definierad grupp av njurcancerpatienter i andra linjens behandling. ANYARA kommer i denna studie kombineras med registrerad standardterapi och därmed har nästa steg i diskussioner med potentiella partners inletts. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av ANYARA i egen regi.
Händelser efter balansdagen
I januari 2014 publicerades review-artikeln "Naptumomab Estafenatox: Targeted Immunotherapy with a Novel Immunotoxin", Eisen et al., i den vetenskapliga tidskriften Current Oncology Reports (2014) 16:370.
Paquinimod
Med paquinimod (57-57) utvecklas en ny immunmodulerande substans för behandling av systemisk skleros.
Väsentliga händelser 2004–2013:
En första klinisk fas I-doseskaleringsstudie, omfattande 30 friska frivilliga försökspersoner, påbörjades vid Karolinska sjukhuset i Stockholm i slutet av 2004 och avslutades framgångsrikt 2005. Resultatet visade att paquinimod tolererades väl i samtliga dosnivåer med såväl en som flera doser och att substansen lämpar sig väl för en oral, daglig behandling. Det kliniska utvecklingsprogrammet fortsatte med en fas Ib-studie med SLE-patienter, vilken inleddes i december 2005. Studien dokumenterade i huvudsak säkerhet och farmakokinetik, men studerade även ett antal biologiska markörer för att ge en uppfattning om paquinimods påverkan på sjukdomsförloppet. Studien avslutades under 2008 och studieresultatet bekräftade den sedan tidigare uppvisade goda säkerhetsprofilen samt visade effekt på markörer för sjukdomen SLE. Under 2008 och 2009 har uppföljande data från den avslutade fas Ib-studien presenterats vid vetenskapliga kongresser. I november 2011 publicerades artikeln "Pharmacokinetics, tolerability, and preliminary efficacy of ABR-215757, a new quinoline-3-carboxamide derivative, in murine and human SLE", i nätupplagan av tidskriften Arthritis & Rheumatism (2012 May; 64(5):1579-88. Den under 2009 inledda explorativa kliniska studien, omfattande 13 SLE-patienter i Sverige och Danmark, slutfördes under 2010 och minskad sjukdomsaktivitet observerades i flera patienter.
Under 2010 beslutade Active Biotech att inleda utvecklingen av paquinimod mot systemisk skleros, en ovanlig autoimmun sjukdom för vilken paquinimod i februari 2011 erhöll särläkemedelsstatus ("orphan medicinal products"-status) i Europa. En explorativ klinisk studie i systemisk skleros inleddes i december 2011 och innefattade 9 patienter. Det primära målet med studien är effekt på sjukdomsrelaterade biomarkörer.
Den kliniska studien i systemisk skleros avslutades under senare delen av 2012.
Utvärdering av den kliniska studien i systemisk skleros visade en god säkerhetsprofil och effekter på sjukdomsrelaterade biomarkörer i linje med paquinimods verkningsmekanism. Nästa steg i den kliniska utvecklingen är att verifiera dessa effekter i en kontrollerad fas II-studie som kan ligga till grund för en registreringsgrundande studie i denna patientgrupp. Active Biotech har inlett diskussioner med potentiella partners för den fortsatta kliniska utvecklingen av paquinimod. Bolaget kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av paquinimod i egen regi.
Händelser efter balansdagen
Den 17 januari 2014 erhöll paquinimod, för behandling av systemisk skleros, särläkemedelsstatus även i USA av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Särläkemedelsstatus i USA ger fördelar såsom sju års marknads-exklusivitet vid ett godkännande.
RhuDex®
RhuDex är en oralt tillgänglig substans för behandling av autoimmuna sjukdomar och har sitt ursprung i Active Biotechs patenterade CD80- antagonister, som 2002 utlicensierades till MediGene AG (MediGene). MediGene är ansvarig för utvecklingen och kostnaderna för det kliniska programmet.
Väsentliga händelser 2004 – 2012:
Efter prekliniskt utvecklingsarbete valdes 2004 en läkemedelskandidat med namnet RhuDex, en oralt administrerad småmolekyl primärt avsedd för behandling av RA. Fas I-studier med RhuDex påbörjades under våren 2005, vilket gav Active Biotech en mindre delmålsbetalning. I mars 2006 kunde bolaget rapportera att MediGene framgångsrikt avslutat två fas I-studier där man studerat säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga. En fas IIa-doseskaleringsstudie i 35 RA-patienter startade under 2007 och kunde under 2008 avrapporteras med positiva resultat. Under 2010 genomfördes ytterligare prekliniska prövningar. MediGene avser slutföra RhuDex kliniska utvecklingsplan då de prekliniska resultaten är analyserade. Om projektet löper vidare till lansering kan delmålsintäkterna uppgå till totalt 5,8 miljoner brittiska pund. Till detta ska läggas royalties på eventuell framtida försäljning.
Väsentliga händelser under 2013:
MediGene meddelade i februari 2013 att den planerade kliniska fas IIa-studien i primär biliär cirrhos (PBC), en kronisk leversjukdom, utvidgas med fler patienter och längre behandlingstid. Detta görs för att bekräfta RhuDex verkningsmekanism i autoimmuna sjukdomar och underlätta den fortsatta utvecklingen.
ISI-projektet
Väsentliga händelser 2008 – 2012:
Active Biotechs ISI-projekt startades under 2008. Tidigare arbete har visat att quinolin-substanserna hämmar interaktionen mellan en definierad målmolekyl, S100A9, och minst två pro-inflammatoriska receptorer. Ett eget och ett kom-
11
mersiellt tillgängligt bibliotek av substanser har screenats för bindning till denna målmolekyl. Nya intressanta tänkbara substanser i flera olika icke-quinolinbaserade klasser av substanser har identifierats. Målet med ISI är att definiera nya, patenterbara molekyler som binder till samma målmolekyl men med farmakologiska egenskaper som är överlägsna dem för de existerande quinolinerna.
Väsentliga händelser 2013:
Under 2013 fokuserades projektarbetet på att bygga upp en stark patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och under året inlämnades en första patentansökan. Val av en första läkemedelskandidat förväntas under 2014.
Kommentarer till resultaträkningen
Koncernens nettoomsättning uppgick till 116,0 (227,9) MSEK och inkluderade 104,1 MSEK i delmålsbetalning från Ipsen. Motsvarande period föregående år erhölls totalt 177,7 MSEK i två delmålsbetalningar från Ipsen, kopplade till patientrekryteringen i den pågående fas III-prövningen med tasquinimod i prostatacancer samt 35,1 MSEK i delmålsbetalning från Teva vid EMAs mottagande av registreringsansökan för laquinimod i RRMS. Därutöver erhölls 7,0 (7,9) MSEK i hyresintäkter och 4,9 (7,3) MSEK i övriga intäkter.
Fördelning av nettoomsättning (MSEK)
| 2013 jan–dec |
2012 jan–dec |
|
|---|---|---|
| Intäkter från utlicensierings- och samarbetsavtal | 104,1 | 212,8 |
| Hyresintäkter | 7,0 | 7,9 |
| Övriga intäkter | 4,9 | 7,3 |
| Summa | 116,0 | 227,9 |
Rörelsekostnaderna uppgick till 325,0 (391,1) MSEK varav forskning- och utvecklingskostnaderna uppgick till 308,0 (375,3) MSEK, en minskning med 67,3 MSEK (18 procent). Det kliniska utvecklingsprogrammet omfattade vid utgången av året totalt fem projekt; laquinimod och RhuDex finansierades till fullo av samarbetspartners, medan tasquinimod, ANYARA och paquinimod finansierades helt eller delvis av Active Biotech. Därutöver finansierar Active Biotech det prekliniska projektet ISI i egen regi.
Av totalt 308,0 (375,3) MSEK i forskningskostnader 2013 uppgick kostnaderna för köpta tjänster från företag som är specialiserade på att driva klinisk utveckling, tillverka kliniskt material etc. till 215,1 (267,1) MSEK och kostnader för personal, lokaler, förbrukningsmaterial i verksamheten etc. till 93,0 (108,2) MSEK. Kostnadsminskningen mellan 2013 och 2012, totalt 67,3 MSEK, förklaras till fullo av planenligt lägre kostnader i fas III-studien med tasquinimod i prostatacancer då studien färdigrekryterades i december 2012 och alla patienter färdigbehandlades under 2013. Därutöver har forskningskostnaderna 2013 påverkats av de under 2012 genomförda personalreduktionerna.
Fördelning av köpta forskningstjänster 2013 och 2012 (SEK-000)
Av totalt 308,0 MSEK i forskningskostnader uppgick tasquinimods andel 2013 till 76 procent, att jämföras med 81 procent 2012. Utvecklingsprogrammet är omfattande med en global fas III-studie inledd under 2011 och som planeras slutföras 2015. Studien är färdigrekryterad sedan december 2012 och inkluderar totalt 1245 patienter på 240 sjukhus i 37 länder. Kostnaderna för studien var som högst under 2012 och kostnaderna kommer att sjunka i takt med att patienterna färdigbehandlas och lämnar studien. Active Biotech har sedan 2011 ett utvecklings- och samarbetsavtal med Ipsen som erlägger delmålsbetalningar vid definierade kliniska, regulatoriska och kommersiella mål. Under förutsättning att kliniska- och regulatoriska delmål infrias finansierar Ipsen fas III-studien till fullo. Vid utgången av 2013 har en initial betalning vid kontraktets undertecknande och tre delmålsbetalningar intäktsförts, totalt 57 MEUR.
Fördelning av forsknings- och utvecklingskostnader 2013: 308,0 MSEK
Fördelning av forsknings- och utvecklingskostnader 2012: 375,3 MSEK
Fas II/III-studien med ANYARA i njurcancer inleddes 2007. Under 2008 genomfördes en interimsanalys med fokus på effekt och säkerhet innan beslut fattades om att gå vidare i den kliniska utvecklingen. Totalt ingick 513 njurcancerpatienter i studien och den färdigrekryterades 2009. Studieresultaten från fas II/III-studien i njurcancer avrapporterades i januari 2013 och därefter har arbetet fokuserats på analys av studieresultat och avrapportering av studien. Därutöver har en strategi för den fortsatta kliniska utvecklingen etablerats efter diskussioner med FDA och EMA. Nästa steg i utvecklingen är en registreringsgrundande studie för att behandla en bio-markörsdefinierad grupp av njurcancerpatienter i andra linjens behandling. Active Biotech avser inte påbörja vidare klinisk utveckling av ANYARA i egen regi.
Den explorativa kliniska studien med paquinimod i indikationen systemisk skleros som inleddes i december 2011 avslutades under 2012. Studien inkluderade 9 patienter i Sverige, Schweiz och Tyskland. Under 2013 utvärderades data från den explorativa studien som visade en god säkerhetsprofil och effekter på sjukdomsrelaterade biomarkörer i linje med paquinimods verkningsmekanism. Nästa steg i den kliniska utvecklingen är att verifiera dessa effekter i en kontrollerad fas II-studie. Active Biotech kommer inte att påbörja vidare klinisk utveckling av paquinimod i egen regi.
Förutom det kliniska utvecklingsprogrammet drivs även det prekliniska forskningsprojektet, ISI, som syftar till att exploatera de egna forskningsresultaten som genererats kring en målmolekyl för Q-substanserna samt dess biologiska verkningsmekanism. Projektet har under 2013 fokuserats på att bygga upp en stark patentportfölj runt substanser som interagerar med S100-proteiner och de första patentansökningarna har skickats in. Val av en första läkemedelskandidat planeras under 2014.
Administrationskostnaderna uppgick till 17,0 MSEK jämfört med 15,8 MSEK föregående år.
Koncernens rörelseresultat uppgick till -209,0 (-163,2) MSEK. Resultatförändringen förklaras av 111,9 MSEK lägre intäkter och 66,1 MSEK lägre kostnader under 2013 jämfört med 2012.
Koncernens finansiella netto uppgick till -5,3 (-8,7) MSEK. De finansiella intäkterna uppgick till 9,9 (7,1) MSEK. Av totalt 15,1 (15,8) MSEK i finansiella kostnader uppgick räntekostnader till 8,8 (9,5) MSEK, ränteswap till 4,8 (2,1) MSEK samt valutakursförändringar till 1,5 (4,2) MSEK.
Kommentarer till balansräkningen
Koncernens totala tillgångar vid utgången av 2013 uppgick till 767,8 (696,7) MSEK, varav materiella anläggningstillgångar till 381,0 (381,5) MSEK. Marknadsvärde på bolagets fastighet Forskaren 1, uppgick till 375,0 (375,0) MSEK. Värdet på inventarier, verktyg och installationer uppgick till 6,0 (6,5) MSEK. Likvida medel samt finansiella placeringar uppgick vid årsskiftet till 376,2 (216,7) MSEK.
Kommentarer till kassaflödesanalysen
Koncernens kassaflöde för helåret 2013 uppgick till 159,5 (-248,5) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -102,3 (-240,4) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -0,1 (0,0) MSEK samt kassaflödet från finansieringsverksamheten till 261,8 (-8,1) MSEK, en effekt av den under första kvartalet 2013 genomförda emissionen av 6 miljoner aktier till Investor. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 2,4 (1,8) MSEK, varav 2,3 (1,8) MSEK finansierades genom finansiella leasingavtal.
Likvida medel och finansiell ställning
Likvida medel uppgick per årsskiftet till 376,2 (216,7) MSEK. Active Biotechs styrelse har fastställt en policy för placering av koncernens likvida medel vilken medger att dessa placeras med låg kreditrisk, främst i svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränte- och obligationsfonder med hög likviditet. Vid utgången av året placerades 264,3 MSEK av de likvida medlen i svenska räntepapper med kort löptid.
Räntebärande skulder uppgick till 230,9 (236,5) MSEK, varav fastighetslån representerar 225,7 (231,2) MSEK och skuld till leasingbolag 5,2 (5,3) MSEK. Koncernens egna kapital vid utgången av året uppgick till 405,4 (339,9) MSEK. Koncernens soliditet vid utgången av året uppgick till 52,8 procent, att jämföras med 48,8 procent vid utgången av 2012.
Active Biotech-aktien
Aktiekapital och ägarstruktur
Active Biotech ABs aktiekapital uppgick vid årsslutet 2013 till 282,4 MSEK uppdelat på 74 923 582 aktier. Enbart ett aktieslag förekommer. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar och utdelning. För information om bolagets större ägare, se sidan 41 i denna årsredovisning.
Riktad emission
Den 6 mars 2013 offentliggjordes att bolagets styrelse, med stöd av årsstämmans bemyndigande 2012, beslutat att emittera 6 000 000 aktier till Investor. Aktierna emitterades till en teckningskurs om 45 kr per aktie, en total emissionslikvid om ca 270 MSEK. Kapitaltillskottet avses användas för att stärka kapitalbasen och möjliggöra den fortsatta utvecklingen och värdetillväxten i projektportföljen.
Bolagsstyrning
Active Biotech ABs bolagsordning anger att val av styrelse alltid ska äga rum på årsstämman. Frånsett detta innehåller bolagsordningen inte några bestämmelser om hur styrelseledamöter tillsätts eller avsätts eller om ändringar av bolagsordningen.
En aktieägare kan rösta för det fulla antalet av honom eller henne ägda eller företrädda aktierna på bolagsstämma i Active Biotech. De utgivna aktierna är fritt överlåtbara, utan begränsningar till följd av lag eller Active Biotechs bolagsordning. Bolaget känner inte till några avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier i bolaget. För en utförligare beskrivning av hur Active Biotech hanterar bolagsstyrningsfrågor samt information om av bolagsstämman lämnat bemyndigande, hänvisas till bolagsstyrningsrapporten på sidorna 44-47.
Moderbolaget
Verksamheten i moderbolaget Active Biotech AB består av koncernens forskningsverksamhet, koncernsamordnande administrativa funktioner samt kapitalförvaltning. Moderbolagets nettoomsättning för perioden uppgick till 125,4 (234,9) MSEK. Rörelsekostnaderna uppgick under perioden till 356,4 (422,7) MSEK. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 (0,0) MSEK under perioden. Moderbolagets likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 370,5 MSEK, att jämföras med 208,9 MSEK vid årets början. Resultatet efter skatt uppgick till -227,3 (-185,3) MSEK.
Riskpåverkande faktorer
Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för en kommersiell framgång. Risken är högre ju tidigare i utvecklingskedjan projekten befinner sig, men minskar successivt i takt med att de olika definierade utvecklingsfaserna passeras och sannolikheten för att nå marknaden ökar. Risknivån i projekten ska bedömas mot den potential projekten har att utvecklas till läkemedel inom de stora indikationsområden som de riktar sig mot. Active Biotech är inriktat på utvecklingen av läkemedel men har ännu inte erhållit några godkännanden av produkter för försäljning. Verksamheten har därmed hittills gått med förlust. Tidigast 2015 kan någon av dessa produkter ha nått fram till möjlig registrering med åtföljande försäljningstillstånd. Active Biotech kan därmed komma att visa ett negativt rörelseresultat under ytterligare ett antal år framöver med risk att bolaget aldrig kommer att visa vinst.
Verksamhetsrisk
Även om hittills genomförda prekliniska och kliniska studier av Active Biotechs läkemedelskandidater utfallit positivt, finns det inga garantier för att fortsatta nödvändiga kliniska studier kommer att utfalla så positivt att godkännande erhålls. Det finns inga garantier för att bolaget kommer att finna nödvändiga samarbetspartners eller att dessa samarbeten i slutänden kommer att utfalla som planerat. Om godkännande erhålls finns det heller ingen garanti för att den godkända produkten kan nå en framgångsrik försäljning.
Konkurrerande produkter med bättre egenskaper kan ha introducerats på marknaden eller bolaget kan visa sig ha otillräcklig förmåga att själv eller via partner marknadsföra sin produkt. Även om Active Biotech hela tiden arbetar på att förbättra sitt patentskydd av såväl substanser, metoder som användning finns det ingen garanti för att patenten verkligen kommer att ge nödvändigt skydd eller att inte konkurrenter lyckas kringgå patenten eller på annat sätt utnyttja forskningsresultat eller andra immateriella tillgångar som bolaget byggt upp. Såväl storleken som tidpunkten för koncernens framtida kapitalbehov beror på ett antal faktorer, däribland möjligheterna att ingå samarbetsavtal och graden av framgång i utvecklingsprojekten.
Myndighetskrav
Active Biotech har i dag alla erforderliga tillstånd för verksamhetens bedrivande. Verksamheten bedrivs enligt gällande lagar men också med hänsyn till höga miljömässiga och etiska krav. Det finns dock ingen garanti för att nya krav från myndigheter inte kan komma att försvåra verksamhetens bedrivande eller att i dag gällande tillstånd kommer att förnyas på samma villkor som tidigare eller att koncernens i dag bedömda adekvata försäkringsskydd kommer att vara tillräckligt.
Finansiella risker
Koncernen har en valutaexponering då den operativa verksamheten bedrivs i Sverige och forskningstjänster upphandlas internationellt. Resultatet exponeras för valutakursförändringar för inköp av kliniska prövningstjänster, forskningsuppdrag och produktion av kliniskt material. Rörelsens kostnader uppgick under verksamhetsåret till 325,0 MSEK, varav cirka 55 procent representerade kostnader i utländsk valuta. Andelen kostnader i utländsk valuta, huvudsakligen USD och EUR, kan komma att fluktuera då projekten efter hand kommer att befinna sig i senare utvecklingsfaser med potentiellt fler kliniska studier i utlandet. Eftersom koncernen ej använder terminer eller optioner för att säkra valutarisker kan valutakurseffekter få genomslag i resultaträkningen.
Kreditriskerna i bolaget är marginella, då bolagets verksamhet har en låg faktureringsnivå på grund av att det för närvarande i huvudsak innefattar forskning och utveckling. Finansiella risker behandlas vidare i not 17 på sidan 33–34.
Organisation
Genomsnittligt antal anställda i koncernen uppgick till 61 (76), varav 30 (43) kvinnor. Genomsnittsåldern hos de anställda uppgick till 51 (51) år med en genomsnittlig anställningstid om 19,5 (19,3) år. Personalens utbildningsnivå är hög, 19 är disputerade och 29 har en universitets-/högskoleutbildning.
Koncernen hade under året en genomsnittlig utbildningskostnad per anställd om 5 846 SEK. Antalet anställda vid utgången av 2013 var 59 (64) varav 44 (48) i forsknings- och utvecklingsverksamheten.
Incitamentsprogram
Det finns inga utestående incitamentsprogram.
Miljöinformation
Active Biotech bedriver sin verksamhet enligt de tillstånd som myndigheter har utfärdat för företaget. Bolaget har bland annat tillstånd från Statens strålskyddsinstitut för hantering av radioaktivt material samt från Jordbruksverket och Arbetsmiljöverket när det gäller genetiskt modifierade organismer. Företaget har anmält sin verksamhet till länsstyrelsen enligt miljöbalken. Inspektioner från Arbetsmiljöverket,
Lunds miljöförvaltning och Statens strålskyddsinstitut har utfallit till full belåtenhet. Active Biotech har ett väl utarbetat program för källsortering och destruktion av miljöfarligt avfall och arbetar aktivt för att minska energiförbrukningen och användningen av miljöfarliga ämnen. Active Biotech är inte involverat i någon miljötvist.
Förslag till behandling av bolagets ansamlade förlust
Styrelsen och verkställande direktören föreslår ingen utdelning för verksamhetsåret 2013. Förslag till behandling av bolagets ansamlade förlust framgår av sidan 15.
Redogörelse för styrelsens arbete
Styrelsen beslutar om koncernens övergripande strategi, koncernens organisation och förvaltning enligt aktiebolagslagen. Styrelsen bestod vid årets slut av sex ledamöter valda av årsstämman, två arbetstagarrepresentanter samt två arbetstagarsuppleanter.
Andra tjänstemän i bolaget deltar vid behov i styrelsens sammanträden som föredragande eller i administrativa funktioner. Under året har sju protokollförda styrelsemöten hållits. VD har löpande informerat såväl styrelsens ordförande som övriga styrelseledamöter om utvecklingen i bolaget.
Viktiga frågor som behandlats av styrelsen inkluderar
- finansiering av verksamheten ●
- utveckling av forskningsprojekten ●
- affärsutvecklingsprojekt ●
- strategisk inriktning ●
- bokslutsinformation ●
- budget och prognoser för verksamheten ●
- partnerskapsstrategi och partnerskapsdiskussioner ●
Styrelsens arbete och hur Active Biotech styrs beskrivs utförligt i avsnittet "Bolagsstyrningsrapport" på sidan 44–47. Vad beträffar koncernens och moderbolagets resultat och ställning hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommentarer.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att årsstämman den 15 maj 2014 beslutar om följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna överensstämmer väsentligen med de principer som hittills har tillämpats. Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören och övriga personer i koncernledningen. Riktlinjerna ska gälla för anställningsavtal som ingås efter stämmans beslut om riktlinjer liksom för det fall ändringar görs i befintliga villkor efter stämmans beslut: Active Biotech ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt övriga förmåner. Om styrelsen därutöver bedömer att nya aktierelaterade incitament (till exempel personaloptioner) bör införas, ska förslag därom föreläggas bolagsstämman för beslut. En beskrivning av 2013 års riktlinjer och ersättningar finns i not 5 på sidan 23.
Fast lön
Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Omprövning bör ske årligen.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska, i förekommande fall, vara beroende av individens uppfyllelse av kvantitativa och kvalitativa mål. För verkställande direktören får den rörliga lönen uppgå till högst 50 procent av den fasta lönen. För övriga ledande befattningshavare får den rörliga lönen uppgå till högst 25 procent av den fasta lönen, varvid den individuella högstanivån bör fastställas bland annat mot bakgrund av vederbörandes befattning.
Pension
Pensionsförmåner ska vara avgiftsbestämda. För de ledande befattningshavare som omfattas av ITP-planen ska pensionspremien motsvara vad som gäller enligt ITP-planen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionspremien motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Avgångsvederlag med mera
De ledande befattningshavarnas uppsägningstid ska vara högst tolv månader. Avgångsvederlag ska ej utgå. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.
Övriga förmåner
De ledande befattningshavarna får tillerkännas sedvanliga förmåner i övrigt, såsom tjänstebil, företagshälsovård med mera.
Beredning och beslut
Verkställande direktörens ersättningar ska beredas och beslutas av styrelsen. Övriga ledande befattningshavares ersättningar ska beredas av verkställande direktören, som ska förelägga styrelsen ett förslag för godkännande. Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det.
Tidigare beslutade ersättningar
Verkställande direktören har en sådan rätt till extra ersättning som avses ovan under rubriken "Avgångsvederlag med mera". Det finns i övrigt inga tidigare beslutade ersättningar som inte har förfallit till betalning.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Laquinimod
Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 24 januari en negativ rekommendation för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP). CHMPs bedömning var att laquinimods positiva effekt på att reducera antalet relapser inte uppvägde riskerna. CHMP konstaterade att laquinimod har en positiv effekt på att bromsa funktionsnedsättningen hos MS-patienter men detta förändrade ej beslutet. I riskbedömningen har CHMP fokuserat på observationer i djurstudier, utförda parallellt
med de registreringsgrundande kliniska studierna, rörande potentiella risker för fosterskador och potentiellt ökad cancerrisk. Inga sådana effekter har noterats i det omfattande patientmaterialet om totalt 7490 patientår, där ett antal patienter varit exponerade i över sju år och tolererat behandlingen väl.
Teva har begärt en förnyad prövning av CHMPs bedömning, en process som enligt CHMPs regelverk förväntas ta 120 dagar.
Den för USA registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016.
Teva har beslutat att för närvarande avvakta med den fortsatta kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom tills en tydligare klinisk strategi definierats.
Tasquinimod
I februari 2014 inledde Ipsen en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPCpatienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.
Paquinimod
Den 17 januari 2014 erhöll paquinimod (57-57), för behandling av systemisk skleros, särläkemedelsstatus i USA av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Särläkemedelsstatus i USA ger fördelar såsom sju års marknadsexklusivitet vid ett godkännande.
ANYARA
I januari 2014 publicerades review-artikeln "Naptumomab Estafenatox: Targeted Immunotherapy with a Novel Immunotoxin", Eisen et al., i den vetenskapliga tidskriften Current Oncology Reports (2014) 16:370.
Utsikter för 2014
Avgörande för Active Biotechs långsiktiga finansiella styrka och uthållighet är bolagets förmåga att utveckla läkemedelsprojekt till den tidpunkt då samarbetsavtal kan ingås och partnern tar över den fortsatta utvecklingen och kommersialiseringen av projektet. Betalningar från existerande avtal, utvecklings- och kommersialiseringsavtalet med Teva avseende laquinimod och samarbetsavtalet runt tasquinimod med Ipsen samt befintliga likvida medel förväntas finansiera verksamheten. Väsentliga händelser under året förväntas bli resultatet från fas III-studien med tasquinimod i prostatacancer samt den av Teva inlämnade begäran om omprövning av CHMPs negativa rekommendation avseende registreringsansökan för laquinimod.
Då tidpunkten för tecknande av ytterligare samarbetsavtal och erhållandet av delmålsersättningar från redan ingångna avtal ej kan preciseras lämnas ingen resultatprognos för 2014.
Förslag till behandling av bolagets ansamlade förlust
Till årsstämmans behandling finns följande belopp i kronor:
| Överkursfond | 247 134 944 |
|---|---|
| Balanserat resultat | -112 628 307 |
| Årets resultat | -227 281 107 |
| Summa | -92 774 470 |
Styrelsen föreslår att ovan ansamlade förlustmedel om SEK 92 747 470 balanseras i ny räkning.
Resultaträkning för koncernen
| 1 JANUARI–31 DECEMBER | ||
|---|---|---|
| TSEK not |
2013 | 2012 |
| Nettoomsättning 2 |
115 970 | 227 908 |
| Administrationskostnader 3,4 Forsknings- och utvecklingskostnader 3 |
-16 976 -308 019 |
-15 847 -375 277 |
| Rörelseresultat 5 |
- 209 025 | -163 216 |
| Finansiella intäkter Finansiella kostnader |
9 855 -15 124 |
7 110 -15 847 |
| Finansnetto 6 |
-5 269 | -8 737 |
| Resultat före skatt | -214 294 | -171 953 |
| Skatt 7 |
2 208 | -3 062 |
| Årets resultat | -212 086 | -175 015 |
| Årets resultat hänförligt till: Moderbolagets aktieägare Innehav utan bestämmande inflytande |
-212 086 – |
-175 015 – |
| Resultat per aktie 12 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| 1 JANUARI–31 DECEMBER | |
|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Årets resultat | -212 086 | -175 015 |
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | ||
| Förändring av omvärderingsreserv | 7 179 | 7 179 |
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | -1 579 | 3 773 |
| Årets övriga totalresultat | 5 600 | 10 952 |
| Årets totalresultat | -206 486 | -164 063 |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
| Moderbolagets aktieägare | -206 486 | -164 063 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | – | – |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| 1 JANUARI – 31 DECEMBER | ||
|---|---|---|
| TSEK not 20 |
2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat före skatt | -214 294 | -171 953 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 12 898 | 12 870 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| före förändringar av rörelsekapital | -201 396 | -159 083 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 87 999 | -87 897 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | 11 147 | 6 584 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -102 250 | -240 396 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -53 | -17 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -53 | -17 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Nyemission | 270 000 | – |
| Emissionskostnader | -249 | – |
| Amortering av lån | -5 463 | -5 659 |
| Amortering av leasingskuld | -2 451 | -2 441 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 261 837 | -8 100 |
| Årets kassaflöde | 159 534 | -248 513 |
| Likvida medel vid årets början | 216 661 | 465 173 |
| LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT | 376 195 | 216 661 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| PER DEN 31 DECEMBER | ||
|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Byggnader och mark 9 |
375 000 | 375 000 |
| Inventarier, verktyg och installationer 9 |
6 034 | 6 499 |
| Långfristiga fordringar | 1 | 1 |
| Summa anläggningstillgångar | 381 035 | 381 500 |
| Kundfordringar | 2 703 | 88 323 |
| Skattefordringar | 2 457 | 1 901 |
| Övriga fordringar | 1 279 | 1 625 |
| Förutbetalda kostnader | ||
| och upplupna intäkter 10 |
4 138 | 6 727 |
| Likvida medel 20 |
376 195 | 216 661 |
| Summa omsättningstillgångar | 386 772 | 315 237 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 767 807 | 696 737 |
| PER DEN 31 DECEMBER | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | not | 2013 | 2012 |
| EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital | 282 413 | 259 797 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 3 070 266 | 2 823 131 | |
| Reserver | 108 289 | 102 689 | |
| Balanserat resultat inkl. årets resultat | -3 055 557 | -2 845 699 | |
| Summa eget kapital | 11 | 405 411 | 339 918 |
| SKULDER | |||
| Skulder till kreditinstitut | 13 | 220 823 | 225 703 |
| Övriga långfristiga räntebärande skulder | 13 | 3 223 | 2 776 |
| Summa långfristiga skulder | 224 046 | 228 479 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 13 | 6 899 | 8 036 |
| Leverantörsskulder | 34 353 | 42 081 | |
| Skatteskulder | 34 | 34 | |
| Övriga skulder | 14 | 6 386 | 11 074 |
| Upplupna kostnader och | |||
| förutbetalda intäkter | 15 | 90 678 | 67 115 |
| Summa kortfristiga skulder | 138 350 | 128 340 | |
| SUMMA SKULDER | 362 396 | 356 819 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 767 807 | 696 737 |
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 18.
Rapport över förändring i eget kapital för koncernen
| TSEK | Not 11 | Aktie- kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Omvärderings- reserv |
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 2012-01-01 | 259 797 | 2 823 131 | 91 737 | -2 672 675 | 501 990 | |
| Årets totalresultat Överföring från omvärderingsreserv |
– – |
– – |
10 952 – |
-175 015 1 991 |
-164 063 1 991 |
|
| Utgående eget kapital 2012-12-31 | 259 797 | 2 823 131 | 102 689 | -2 845 699 | 339 918 | |
| Ingående eget kapital 2013-01-01 | 259 797 | 2 823 131 | 102 689 | -2 845 699 | 339 918 | |
| Årets totalresultat Överföring från omvärderingsreserv Nyemmission1) |
_ – 22 616 |
_ – 247 135 |
5 600 – – |
-212 086 2 228 – |
-206 486 2 228 269 751 |
|
| Utgående eget kapital 2013-12-31 | 282 413 | 3 070 266 | 108 289 | -3 055 557 | 405 411 |
1) Nyemissionsbeloppet 2013 redovisas netto efter avdrag för transaktionskostnader 249 TSEK.
Resultaträkning för moderbolaget
| 1 JANUARI–31 DECEMBER | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | not | 2013 | 2012 |
| Nettoomsättning | 2 | 125 397 | 234 896 |
| Administrationskostnader | 3,4 | -34 225 | -33 096 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 3 | -322 216 | -389 575 |
| Rörelseresultat | 5 | -231 044 | -187 775 |
| Resultat från finansiella poster: | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 5 249 | 6 698 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | -1 487 | -4 186 |
| Resultat efter finansiella poster | -227 281 | -185 263 | |
| Resultat före skatt | -227 281 | -185 263 | |
| Skatt | 7 | – | – |
| Årets resultat | -227 281 | -185 263 | |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| 2013 | 2012 |
|---|---|
| -227 281 | -185 263 |
| – | – |
| -227 281 | -185 263 |
Kassaflödesanalys för moderbolaget
| 1 JANUARI – 31 DECEMBER | ||
|---|---|---|
| TSEK not 20 |
2013 | 2012 |
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat efter finansiella poster | -227 281 | -185 263 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 16 355 | 16 383 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| före förändringar av rörelsekapital | -210 926 | -168 880 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 87 010 | -86 276 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | 15 818 | 7 214 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -108 098 | -247 942 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -53 | -17 |
| Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 29 | 266 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -24 | 249 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Nyemission | 270 000 | – |
| Emissionskostnader | -249 | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 269 751 | – |
| Årets kassaflöde | 161 629 | -247 693 |
| Likvida medel vid årets början | 208 875 | 456 568 |
| LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT | 370 504 | 208 875 |
Balansräkning för moderbolaget
| PER DEN 31 DECEMBER | |
|---|---|
| TSEK | not | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 8 | 113 048 | 129 197 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 113 048 | 129 197 | |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 616 | 798 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 616 | 798 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 19 | 40 550 | 40 550 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 | 1 | |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 40 551 | 40 551 | |
| Summa anläggningstillgångar | 154 215 | 170 546 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 2 365 | 88 211 | |
| Fordringar på koncernföretag | 11 642 | 10 425 | |
| Skattefordringar | 2 457 | 1 902 | |
| Övriga fordringar | 1 279 | 1 626 | |
| Förutbetalda kostnader och | |||
| upplupna intäkter | 10 | 4 138 | 6 727 |
| Summa kortfristiga fordringar | 21 881 | 108 891 | |
| Kortfristiga placeringar | 20 | 264 306 | 189 456 |
| Kassa och bank | 20 | 106 198 | 19 419 |
| Summa omsättningstillgångar | 392 385 | 317 766 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 546 600 | 488 312 | |
| PER DEN 31 DECEMBER | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | not | 2013 | 2012 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 282 413 | 259 797 | |
| Uppskrivningsfond | 113 048 | 161 497 | |
| Reservfond | 118 871 | 118 871 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 247 135 | 24 185 | |
| Balanserat resultat | -112 629 | – | |
| Årets resultat | -227 281 | -185 263 | |
| Summa eget kapital | 11 | 421 557 | 379 087 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 34 353 | 42 081 | |
| Övriga skulder | 14 | 1 089 | 1 076 |
| Upplupna kostnader och | |||
| förutbetalda intäkter | 15 | 89 601 | 66 068 |
| Summa kortfristiga skulder | 125 043 | 109 225 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 546 600 | 488 312 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser för moderbolaget
| PER DEN 31 DECEMBER | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | not | 2013 | 2012 |
| Ställda säkerheter | 18 | 18 606 | 17 895 |
| Eventualförpliktelse | 18 | 225 703 | 231 166 |
Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget
| TSEK | Aktie- Not 11 kapital |
Bundet eget kapital Uppskrivnings- fond |
Reserv- fond |
Överkurs- fond |
Fritt eget kapital Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 2012-01-01 | 259 797 | 161 497 | 118 871 | 378 569 | -241 079 | -113 305 | 564 350 |
| Årets totalresultat Behandling av föregående års resultat |
– – |
– – |
– – |
– -354 384 |
– 241 079 |
-185 263 113 305 |
-185 263 – |
| Utgående eget kapital 2012-12-31 | 259 797 | 161 497 | 118 871 | 24 185 | – | -185 263 | 379 087 |
| Ingående eget kapital 2013-01-01 | 259 797 | 161 497 | 118 871 | 24 185 | – | -185 263 | 379 087 |
| Nyemission 1) | 22 616 | – | – | 247 135 | – | – | 269 751 |
| Förskjutning mellan bundet och fritt kapital 2) | – | -48 449 | – | – | 48 449 | – | – |
| Årets totalresultat Behandling av föregående års resultat |
– – |
– – |
– – |
– -24 185 |
– -161 078 |
-227 281 185 263 |
-227 281 – |
| Utgående eget kapital 2013-12-31 | 282 413 | 113 048 | 118 871 | 247 135 | -112 629 | -227281 | 421 557 |
1) Nyemissionsbeloppet 2013 redovisas netto efter avdrag för transaktionskostnader 249 TSEK.
2) Den omföring från bundet till fritt eget kapital som gjorts under 2013 är hänförlig till avskrivningar av inkråmsgoodwill. Årets omföring på 48 449 TSEK inkluderar
en korrigering för uteblivna omföringar under 2011 och 2012 med totalt 32 300 TSEK.
T
Noter till de finansiella rapporterna
Not 1 Redovisningsprinciper ●
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet "Moderbolagets redovisningsprinciper".
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelse och VD den 4 april 2014. Koncernens resultaträkning och rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 15 maj 2014.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor, SEK. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste tusental. Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom koncernens fastighet Forskaren1 samt vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde består av derivat samt kortfristiga placeringar.
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 21.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag och dotterföretag.
Ändrade redovisningsprinciper
Under 2013 har inga ändringar av IFRS med tillämpning från och med 2013 haft någon väsentlig effekt på koncernens redovisning. Ett antal nya eller ändrade IFRS träder ikraft först under kommande räkenskapsår och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter. Nyheter eller ändringar med framtida tillämpning planeras inte att förtidstillämpas. Bolaget bedömer inte att de framtida nyheter och ändringar som publicerats kommer att ha någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning.
Segmentsrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Då verksamheten i Active Biotech-koncernen är organiserad som en sammanhållen verksamhet, med likartade risker och möjligheter för de varor och tjänster som produceras, utgör hela koncernens verksamhet ett rörelsesegment. Hela verksamheten bedrivs i Sverige.
Klassificering med mera
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Active Biotech AB. Bestämmande inflytande innebär direkt eller indirekt en rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras.
Transaktioner som ska elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
Redovisning av intäkter
Active Biotech erhåller för närvarande intäkter för utlicensiering av forskningsprojekt, för utförande av forskningstjänster samt hyresintäkter.
Intäkter vid utlicensiering av forskningsprojekt består av en licensavgift, delmålsvederlag samt royalties på försäljning av läkemedlet. Den initiala licensavgiften (så kallade upfront payment) erhålls när samarbetsavtalet ingås. Denna ersättning intäktsförs i sin helhet vid samarbetsavtalets ingående, under förutsättning att bolaget uppfyllt samtliga åtaganden enligt avtalet. Eventuella delmålsbetalningar intäktsredovisas om och när avtalsparterna uppfyllt överenskomna kriterier och överenskommelse med motparten erhållits. Eventuella framtida royaltyintäkter intäktsredovisas i enlighet med avtalens ekonomiska innebörd.
Forskningstjänster intäktsförs i den redovisningsperiod som arbetet utförs. Hyresintäkter intäktsförs i enlighet med hyresavtalen.
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och kostnader
Operationella leasingavtal
Kostnader avseende operationella leasingavtal redovisas i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.
Finansiella leasingavtal
Minimileaseavgifterna fördelas mellan räntekostnad och amortering på den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Variabla avgifter kostnadsförs i de perioder de uppkommer.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar, samt värdeförändring på derivat.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Räntekomponenten i finansiella leasingbetalningar är redovisad i resultaträkningen genom tillämpning av effektivräntemetoden. Ränteintäkter inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra skillnader mellan det ursprungliga värdet av fordran och det belopp som erhålls vid förfall.
Ränta inkluderas inte i nettovinst respektive nettoförlust på finansiella instrument som värderas till verkligt värde via resultatet.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställning inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andra egetkapitalinstrument, lånefordringar och obligationsfordringar. Bland skulder återfinns leverantörsskulder, låneskulder, samt derivat med negativt verkligt värde.
Redovisning i och borttagande från rapporten över finansiell ställning
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapporten över finansiell ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i rapporten över finansiell ställning när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från rapporten över finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från rapporten
över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet fullgörs. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången. Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Klassificering och värdering
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella instrument förutom avseende de som tillhör kategorin finansiell tillgång som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader. Redovisning sker därefter beroende av hur de har klassificerats enligt nedan.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Dessa tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid anskaffningstidpunkten. Tillgångar med kort löptid diskonteras inte. Denna kategori omfattar kundfordringar, långfristiga fordringar, övriga fordringar samt kassa och bank. Kundfordran redovisas till det belopp som beräknas inflyta, dvs. efter avdrag för osäkra fordringar som bedömts individuellt. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i rörelsens kostnader. Övriga fordringar klassificeras som långfristiga fordringar om innehavstiden är längre än ett år och om de är kortare, som övriga fordringar. Eventuella nedskrivningar på långfristiga lånefordringar redovisas som en finansiell post.
Investeringar som hålles till förfall
Investeringar som hålles till förfall är finansiella tillgångar som omfattar räntebärande värdepapper med fasta eller fastställbara betalningar och fastställd löptid som företaget har en uttrycklig avsikt och förmåga att inneha till förfall. Tillgångar i denna kategori värderas till upplupet avskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Denna kategori består av undergruppen Finansiella tillgångar och skulder som innehas för handel. I kategorin redovisas koncernens derivat med positiva eller negativa verkliga värden samt andra finansiella instrument som löpande värderas till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i årets resultat.
Andra finansiella skulder
Lån samt övriga finansiella skulder, t.ex. leverantörsskulder, ingår i denna kategori. Skulderna värderas till upplupet anskaffningsvärde. Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga skulder har en löptid kortare än ett år. Derivat och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att ekonomiskt säkra de risker för ränteexponeringar som koncernen är utsatt för. För säkring av osäkerheten i mycket sannolika prognostiserade ränteflöden avseende upplåning till rörlig ränta används ränteswapar där företaget erhåller rörlig ränta och betalar fast ränta. Derivat redovisas initialt till verkligt värde innebärande att transaktionskostnader belastar periodens resultat. Koncernen har valt att inte tillämpa säkringsredovisning, vilket innebär att löpande förändringar i derivatens verkliga värde redovisas i årets resultat. Räntekuponger på ränteswapar redovisas som ränteintäkt alternativt räntekostnad beroende på om ränta erhålles eller betalas, medan övrig värdeförändring inkluderas i nettovinst alternativt nettoförlust på finansiella tillgångar och finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Koncernen värderar de materiella anläggningstillgångarna enligt anskaffningsvärdemetoden med undantag för koncernens fastighet som värderas enligt omvärderingsmetoden. Materiella anläggningstillgångar som redovisas enligt anskaffningsmetoden redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara utgifter som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, lagfarter, konsulttjänster och juristtjänster.
Koncernens fastighet redovisas till verkligt värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och justering på grund av omvärdering. Omvärdering görs med den regelbundenhet som krävs för att det redovisade värdet inte ska avvika väsentligt från vad som fastställs som verkligt värde på balansdagen. Det verkliga värdet på fastigheten baseras på värdering som är utförd av oberoende externa värderingsmän. När en tillgångs redovisade belopp ökar redovisas ökningen i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omvärderingsreserv. Om ökningen utgör en återföring av tidigare redovisad värdenedgång avseende samma tillgång redovisas ökningen som en minskad kostnad i resultaträkningen. När en tillgångs redovisade belopp minskar som en följd av en omvärdering redovisas minskningen som en kostnad i resultaträkningen. Om det finns ett saldo i omvärderingsreserven hänförligt till tillgången redovisas värdenedgången i övrigt totalresultat som en minskning av omvärderingsreserven.
Skillnaden mellan avskrivningen baserat på det omvärderade värdet och avskrivning enligt ursprungligt anskaffningsvärde överförs från omvärderingsreserven till balanserade vinstmedel.
Ackumulerade avskrivningar vid tidpunkten för omvärderingen elimineras mot tillgångens anskaffningsvärde (eller i förekommande fall omvärderade anskaffningsvärde) varefter det återstående nettobeloppet justeras för att nå överensstämmelse med det belopp som tillgången omvärderats till (tillgångens verkliga värde).
När en tillgång avyttras överförs omvärderingsreserven till balanserade vinstmedel utan att påverka resultaträkningen eller övrigt totalresultat.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/kostnad.
Leasade tillgångar
Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med ägandet i allt väsentligt är överförda till leasetagaren, om så ej är fallet är det fråga om operationell leasing.
Tillgångar som förhyrs enligt finansiella leasingavtal redovisas som tillgång i koncernens rapport över finansiell ställning. Förpliktelsen att betala framtida leasingavgifter redovisas som lång- och kortfristiga skulder. De leasade tillgångarna avskrivs över den avtalade leasingtiden medan leasingbetalningarna redovisas som ränta och amortering av skulderna.
Operationell leasing innebär att leasingavgiften kostnadsförs över löptiden med utgångspunkt från nyttjandet, vilket kan skilja sig åt från vad som de facto erlagts som leasingavgift under året.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Avgörande för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till anskaffningsvärdet är om utgiften avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid sådana utgifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften till anskaffningsvärdet. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter, eller delar av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med utbytet. Reparationer kostnadsförs löpande.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
| Beräknade nyttjandeperioder; | |
|---|---|
| – byggnader, rörelsefastigheter | 35–100 år |
|---|---|
| – inventarier, verktyg och installationer | 3–10 år |
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegränsad. Byggnaderna består emellertid av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar.
Nyttjandeperioderna har bedömts variera mellan 35–100 år på dessa komponenter.
Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskrivningen på byggnader
| – Stomme | 100 år |
|---|---|
| – Stomkompletteringar, innerväggar m.m. | 50 år |
| – Glastak | 40 år |
| – Brandtätning | 40 år |
| – Installationer; värme, el, VVS, ventilation m.m. | 50 år |
| – Hissar | 35 år |
Bedömning av en tillgångs restvärde, nyttjandeperiod och avskrivningsmetod görs årligen.
Immateriella tillgångar
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap redovisas som kostnad då de uppkommer.
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter eller processer, redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning, om produkten eller processen är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Övriga utgifter för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer.
Då perioden när bolagets forsknings- och utvecklingsprojekt förväntas bli registrerade som läkemedel ligger långt fram i tiden, är osäkerheten hög när eventuella framtida ekonomiska fördelar tillfaller företaget. Aktivering av utvecklingsutgifter sker endast under förutsättning att det är tekniskt och finansiellt möjligt att färdigställa tillgången, avsikten är och förutsättning finns att tillgången kan användas i verksamheten eller säljas samt kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Utgifter avseende patent-, teknologi- samt varumärkesrättigheter och andra liknade tillgångar som utgör del av forsknings- och utvecklingsverksamheten aktiveras inte utan kostnadsförs löpande mot resultatet.
Inga tillgångar av denna karaktär har förvärvats.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar kontrolleras vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsprövning för materiella och immateriella tillgångar samt andelar i dotterföretag och intresseföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas enligt IAS 36 tillgångens återvinningsvärde (se nedan). Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång ska tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar
Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget om det finns objektiva bevis på att en finansiell tillgång eller grupp av tillgångar är i behov av nedskrivning. Objektiva bevis utgörs av observerbara förhållanden som inträffat och som har en negativ inverkan på möjligheten att återvinna anskaffningsvärdet.
Återvinningsvärdet för tillgångar tillhörande kategorin lånefordringar och kundfordringar vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas som nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med den effektiva ränta som gällde då tillgången redovisades första gången. Tillgångar med en kort löptid diskonteras inte. En nedskrivning belastar resultaträkningen.
Återföring av nedskrivningar
En nedskrivning reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
Nedskrivningar av investeringar som hålles till förfall eller lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde återförs om en senare ökning av återvinningsvärdet objektivt kan hänföras till en händelse som inträffat efter det att nedskrivningen gjordes.
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Inom koncernen finns såväl förmånsbestämda som avgiftsbestämda pensionsplaner. I förmånsbestämda planer utgår ersättningar till anställda och före detta anställda
baserat på lön vid pensioneringen och antalet tjänsteår. Koncernen bär risken för att de utfästa ersättningarna utbetalas. I avgiftsbestämda planer betalar bolaget pensionspremier till separata juridiska enheter och har inte någon rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare premier (om dessa inte har tillräckliga tillgångar att utbetala utfästa ersättningar). Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en period.
Samtliga förmånsbestämda pensionsplaner tryggas genom försäkring i Alecta, som är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåren 2013 och 2012 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för bonusbetalningar när koncernen har en gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.
Redovisning av resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Under rapporterade perioder fanns inga potentiella stamaktier som kunde ge upphov till utspädningseffekter.
Avsättningar
En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen, hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte; temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Eventuellt tillkommande inkomstskatt som uppkommer vid utdelning redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas som en skuld.
Eventualförpliktelser (ansvarsförbindelser)
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper för 2013 är oförändrade jämfört med föregående år.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultat- och balansräkning är uppställda enligt årsredovisningslagens scheman. Skillnaden mellan IAS 1 Utformning av finansiella rapporter som tillämpas för koncernens finansiella rapporter är främst redovisning av finansiella intäkter och kostnader, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag direkt i resultatet när dessa uppkommer.
Moderbolaget redovisar alltid utdelning från dotterföretag som intäkt i årets resultat.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgensförbindelser till förmån för dotterföretag. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta
innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Rådet för finansiell rapportering tillåten lättnadsregel jämfört med reglerna i IAS 39 när det gäller finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterföretag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.
Immateriella anläggningstillgångar
Forskning och utveckling
I moderföretaget redovisas samtliga utgifter för utveckling som kostnad i resultaträkningen.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod, vilket motsvarar den period under vilken den kommer att förbrukas. För goodwill är nyttjandeperioden tio år.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Not 2 Intäkternas fördelning ●
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Licensintäkter | 104 108 | 212 781 | 104 108 | 212 781 |
| Forskningstjänster | 4 012 | 6 311 | 4 012 | 6 311 |
| Hyres - och serviceintäkter | 7 825 | 8 816 | 825 | 961 |
| Fastighetsservice | – | – | 16 427 | 14 843 |
| Övrigt | 25 | – | 25 | – |
| Summa | 115 970 | 227 908 | 125 397 | 234 896 |
Not 3 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag ●
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Personalkostnader | 65 039 | 80 622 | 65 039 | 80 622 | |
| Avskrivningar | 12 893 | 12 870 | 16 379 | 16 383 | |
| Driftskostnader | 11 860 | 12 273 | 11 857 | 12 271 | |
| Fastighetskostnader | 17 229 | 15 125 | 4 5192 | 43 161 | |
| Förvaltningskostnader | 1 130 | 1 376 | 1 130 | 1 376 | |
| Externa FoU-tjänster | 214 973 | 267 098 | 214 973 | 267 098 | |
| Övriga externa tjänster | 1 871 | 1 760 | 1 871 | 1 760 | |
| Summa | 324 995 | 391 124 | 356 441 | 422 671 |
Not 4 Revisionsarvode ●
| Koncernen och Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 |
| KPMG AB | ||
| Revisionsuppdrag | 450 | 643 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | – | – |
| Skatterådgivning | – | 91 |
| Andra uppdrag | – | – |
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra (inklusive översiktlig granskning av delårsrapport).
Not 5 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares förmåner ●
| Kostnader för ersättningar till anställda | Koncernen | |||
|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Löner och ersättningar mm | 36 444 | 48 036 | 36 444 | 48 036 |
| Pensionskostnader avgiftsbaserade planer 1) 2) (se vidare nedan) | 10 204 | 11 020 | 10 204 | 11 020 |
| Sociala avgifter | 14 475 | 17 099 | 14 475 | 17 099 |
| Icke monetära ersättningar | 2 328 | 2 433 | ||
| Summa | 63 451 | 78 588 | 61 123 | 76 155 |
1) Av moderbolagets pensionskostnader avser 2 736 (2 097) TSEK gruppen styrelse och VD.
2) I koncernens pensionskostnader ingår 2,6 (3,3) MSEK avseende ITP-plan finansierad i Alecta, se vidare i avsnittet Ersättning till anställda efter avslutad anställning.
| Medelantalet anställda | 2013 | 2012 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | Varav kvinnor | Antal anställda | Varav kvinnor | |||
| Moderbolag | ||||||
| Sverige | 61 | 30 (49%) | 76 | 43 (57%) | ||
| Totalt moderbolaget | 61 | 30 (49%) | 76 | 43 (57%) | ||
| Dotterföretag | ||||||
| Sverige | 0 | 0 (0%) | 0 | 0 (0%) | ||
| Koncernen totalt | 61 | 30 (49%) | 76 | 43 (57%) |
| Könsfördelning i företagsledningen | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Andel kvinnor | ||
| Moderbolag | ||
| Styrelsen | 38% | 44% |
| Övriga ledande befattningshavare | 25% | 25% |
| Koncernen totalt | ||
| Styrelsen | 38% | 44% |
| Övriga ledande befattningshavare | 25% | 25% |
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan ledande befattningshavare och övriga anställda
| samt sociala kostnader i moderbolaget | 2013 | 2012 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ledande befattningshavare |
Övriga | Ledande befattningshavare |
Övriga | |||
| TSEK | (10 personer) | anställda | Summa | (11 personer) | anställda | Summa |
| Löner och andra ersättningar | ||||||
| Sverige | 8 081 | 30 726 | 38 807 | 7 733 | 38 304 | 46 037 |
| (varav tantiem o.d) | – | – | – | – | – | – |
| Moderbolaget totalt | 8 081 | 30 726 | 38 807 | 7 733 | 38 304 | 46 037 |
| (varav tantiem o.d) | – | – | – | – | – | – |
| Sociala kostnader 1) | 7 421 | 17 323 | 24 744 | 6 632 | 21 486 | 28 118 |
| 1) varav pensionskostnader | 4 381 | 5 823 | 10 204 | 3 732 | 7 288 | 11 020 |
Löner och andra ersättningar, pensionskostnader för
| ledande befattningshavare i koncernen | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Koncernen | Ledande befattningshavare |
Ledande befattningshavare |
| TSEK | (10 personer) | (11 personer) |
| Löner och andra ersättningar (varav tantiem o.d) |
8 081 – |
7 733 – |
| Pensionskostnader | 4 381 | 3 732 |
Avgångsvederlag, lån till ledande befattningshavare samt andra villkor
Det finns inga avtal om avgångsvederlag eller några lån till styrelseledamöter. För VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om tolv månader från bolagets och från VD:s sida. Något avgångsvederlag utgår ej samt några lån finns ej. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om högst tolv månader från bolagets och från den anställdes sida. Något avgångsvederlag utgår ej samt några lån finns ej. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.
Ersättning till anställda efter avslutad anställning Förmånsbestämda planer
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta, vilken är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåren 2013 och 2012 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 2,6 (3,3) MSEK. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2013 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 148 (129) procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Riktlinjer beslutade på årsstämman den 15 maj 2013
Active Biotech ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt övriga förmåner. Om styrelsen därutöver bedömer att nya aktierelaterade incitament (till exempel personaloptioner) bör införas, ska förslag därom föreläggas bolagsstämman för beslut.
Fast lön
Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Omprövning bör ske årligen.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska, i förekommande fall, vara beroende av individens uppfyllelse av kvantitativa och kvalitativa mål. För verkställande direktören får den rörliga lönen uppgå till högst 50 procent av den fasta lönen. För övriga ledande befattningshavare får den rörliga lönen uppgå till högst 25 procent av den fasta lönen, varvid den individuella högstanivån bör fastställas bland annat mot bakgrund av vederbörandes befattning. Pension
Pensionsförmåner ska vara avgiftsbestämda. För de ledande befattningshavare som omfattas av ITP-planen ska pensionspremien motsvara vad som gäller enligt ITP-
planen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionspremien motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Avgångsvederlag m m
De ledande befattningshavarnas uppsägningstid ska vara högst tolv månader. Avgångsvederlag ska ej utgå. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.
Övriga förmåner
De ledande befattningshavarna får tillerkännas sedvanliga förmåner i övrigt, såsom tjänstebil, företagshälsovård med mera.
Beredning och beslut
Verkställande direktörens ersättningar ska beredas och beslutas av styrelsen. Övriga ledande befattningshavares ersättningar ska beredas av verkställande direktören, som ska förelägga styrelsen ett förslag för godkännande. Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det.
Tidigare beslutade ersättningar
Verkställande direktören har en sådan rätt till extra ersättning som avses ovan under rubriken "Avgångsvederlag med mera". Det finns i övrigt inga tidigare beslutade ersättningar som inte har förfallit till betalning.
Ersättningar och övriga förmåner 2013
| TSEK | Grundlön /styrelsearvode |
Rörlig ersättning |
Löne- växling |
Pensions- kostnad |
Aktierelaterad ersättning |
Övrig ersättning |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande; Mats Arnhög 1) | 250 | – | – | – | – | – | 250 |
| Styrelseledamot; Magnhild Sandberg-Wollheim 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Rolf Kiessling 1) | 63 | – | – | – | – | – | 63 |
| Styrelseledamot; Peter Sjöstrand 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Peter Hofvenstam 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Peter Thelin 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Verkställande direktör, Tomas Leanderson | 3 551 | – | 1 403 | 1 333 | – | – | 6 287 |
| Andra ledande befattningshavare (3 st) | 3 717 | – | 515 | 1 130 | – | – | 5 362 |
| Summa | 8 081 | – | 1 918 | 2 463 | – | – | 12 462 |
1) Inga ersättningar har utbetalats utöver styrelsearvode till styrelsemedlemmar.
Ersättningar och övriga förmåner 2012
| TSEK | Grundlön /styrelsearvode |
Rörlig ersättning |
Löne- växling |
Pensions- kostnad |
Aktierelaterad ersättning |
Övrig ersättning |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande; Mats Arnhög 1) | 250 | – | – | – | – | – | 250 |
| Styrelseledamot; Magnhild Sandberg-Wollheim 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Klas Kärre 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Peter Sjöstrand 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Mef Nilbert 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Peter Hofvenstam 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Styrelseledamot; Peter Thelin 1) | 125 | – | – | – | – | – | 125 |
| Verkställande direktör, Tomas Leanderson | 3 093 | – | 1 020 | 1 077 | – | – | 5 190 |
| Andra ledande befattningshavare (3 st) | 3 640 | – | 515 | 1 120 | – | – | 5 275 |
| Summa | 7 733 | – | 1 535 | 2 197 | – | – | 11 465 |
1) Inga ersättningar har utbetalats utöver styrelsearvode till styrelsemedlemmar.
Not 6 Finansnetto ●
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Ränteintäkter | |||||
| - Ränteintäkter från banktillgodohavanden | 198 | 462 | 134 | 335 | |
| - Ränteintäkter från kortfristiga placeringar | 259 | 564 | 259 | 564 | |
| - Övriga ränteintäkter | 6 | 1 | 6 | 1 | |
| Nettovinst på finansiella tillgångar och skulder | |||||
| värderade till verkligt värde via resultatet | |||||
| - Innehas för handel: Ränteswap | 4 542 | 285 | – | – | |
| - Innehas för handel: Kortfristiga placeringar | 4 850 | 5 798 | 4 850 | 5 798 | |
| Finansiella intäkter/Ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 855 | 7 110 | 5 249 | 6 698 | |
| Räntekostnader | |||||
| - Räntekostnader avseende banklån | -8 487 | -9 170 | – | – | |
| - Räntekostnader avseende finansiell leasing | -301 | -385 | – | – | |
| - Kupongränta på ränteswap | -4 849 | -2 106 | – | – | |
| - Övriga räntekostnader | -8 | -13 | -8 | -13 | |
| Netto valutakursförändringar | -1 479 | -4 173 | -1 479 | -4 173 | |
| Finansiella kostnader/Räntekostnader och liknande resultatposter | -15 124 | -15 847 | -1 487 | -4 186 | |
| Finansnetto | -5 269 | -8 737 | 3 762 | 2 512 | |
| Varav: | |||||
| Ränteintäkter från instrument värderade till | |||||
| upplupet anskaffningsvärde | 457 | 1 026 | |||
| Räntekostnader från instrument värderade till | |||||
| upplupet anskaffningsvärde | -8 796 | -9 568 | |||
| Valutakursdifferenser som påverkat resultatet | |||||
| Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet | 27 | 21 | 27 | 21 | |
| Finansiella valutakursdifferenser | -1 479 | -4 173 | -1 479 | -4 173 | |
| Summa | -1 452 | -4 152 | -1 452 | -4 152 |
Not 7 Skatter ●
| Redovisad i resultaträkningen | Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) | |||||
| Periodens skattekostnad/skatteintäkt | – | – | – | – | |
| Justering av skatt hänförlig till tidigare år | – | – | – | – | |
| Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) | |||||
| Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande | |||||
| av tidigare aktiverat värde i underskottsavdrag Uppskjuten skatteintäkt i under året |
-629 | -710 | – | – | |
| aktiverat skattevärde i underskottsavdrag Uppskjuten skattekostnad till följd av förändring |
2 208 | 2 598 | – | – | |
| av skattesats | – | -5 660 | – | – | |
| Uppskjuten skatteintäkt hänförlig till avskrivning | |||||
| av omvärdering av fastighet | 629 | 710 | – | – | |
| Totalt redovisad skattekostnad/intäkt | 2 208 | -3 062 | – | – | |
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Avstämning av effektiv skatt | |||||
| Resultat före skatt | -214 294 | -171 953 | -227 281 | -185 263 | |
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget, 22 % | 47 145 | 45 224 | 50 002 | 48 724 | |
| Ej avdragsgilla kostnader | -642 | -609 | -642 | -609 | |
| Ej skattepliktiga intäkter | 134 | 169 | 134 | 169 | |
| Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande | |||||
| aktivering av uppskjuten skatt | -49 494 | -48 284 | -49 494 | -48 284 | |
| Avdragsgilla kostnader/skattepliktiga intäkter | |||||
| ej med i redovisat resultat | 3 553 | 4 248 | – | – | |
| Ökning/minskning av temporära skillnader för vilka | |||||
| uppskjuten skatt ej redovisats | -696 | -748 | – | – | |
| Omvärdering av uppskjuten skatt | 2 208 | 2 598 | – | – | |
| Effekt av ändrad skattesats | – | -5 660 | – | – | |
| Redovisad effektiv skatt | 2 208 | -3 062 | – | – |
| Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2012 | |||||
| Skatt hänförlig till förändring av omvärderingsreserv | -1 579 | 3 772 | 2013 – |
– | ||||
| Skatteposter som redovisats direkt i eget kapital | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||||
| Skatt hänförlig till förändring av omvärderingsreserv | -629 | -710 | – | – | ||||
| Redovisad i rapport över finansiell ställning Uppskjutna skattefordringar och -skulder |
Koncernen | Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld Koncernen |
Netto Koncernen |
||||
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Materiella anläggningstillgångar Underskottsavdrag |
– 30 543 |
– 28 964 |
-30 543 – |
-28 964 – |
-30 543 30 543 |
-28 964 28 964 |
||
| Skattefordringar/-skulder Kvittning |
30 543 -30 543 |
28 964 -28 964 |
-30 543 30 543 |
-28 964 28 964 |
– – |
– – |
||
| Skattefordringar/-skulder, netto | – | – | – | – | – | – | ||
| Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag | ||||||||
| TSEK | Balans per 2013-01-01 |
Redovisat över resultaträkningen |
Redovisat i övrigt totalresultat |
Redovisat i eget kapital |
Balans per 2013-12-31 |
|||
| Materiella anläggningstillgångar Underskottsavdrag |
-28 964 28 964 |
629 1 579 |
-1 579 – |
-629 – |
-30 543 30 543 |
|||
| – | 2 208 | -1 579 | -629 | – | ||||
| Balans per | Redovisat över | Redovisat i övrigt | Redovisat i | Balans per |
| TSEK | Balans per 2012-01-01 |
Redovisat över resultaträkningen |
Redovisat i övrigt totalresultat |
Redovisat i eget kapital |
Balans per 2012-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | -32 736 | 710 | 3 772 | -710 | -28 964 |
| Underskottsavdrag | 32 736 | -3 772 | – | – | 28 964 |
| – | -3 062 | 3 772 | -710 | – |
Beroende av koncernens aktiviteter med stora forsknings- och utvecklingskostnader, är koncernen inte i skatteposition. Koncernens ackumulerade underskottsavdrag vid utgången av år 2013 uppgår till 2 678 MSEK och avser koncernens svenska bolag. Moderbolagets underskottsavdrag uppgår till 2 677 MSEK. Då tidpunkten för moderbolagets och de svenska dotterföretagens förväntade intäkter ännu inte kan definieras har endast så stor del av den skattemässiga effekten av underskottsavdragen redovisats som motsvarar uppskjuten skatteskuld. Underskottsavdrag för vilka uppskjuten skattefordran inte redovisats uppgår till 2 539 (2 321) MSEK.
Not 8 ● Immateriella anläggningstillgångar
Moderbolaget
| TSEK | Goodwill | Totalt |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde Ingående balans 1 januari 2012 Övriga förvärv |
161 497 – |
161 497 – |
| Utgående balans 31 december 2012 | 161 497 | 161 497 |
| Ingående balans 1 januari 2013 Övriga förvärv |
161 497 – |
161 497 – |
| Utgående balans 31 december 2013 | 161 497 | 161 497 |
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| TSEK | Goodwill | Totalt |
| Av- och nedskrivningar | ||
| Ingående balans 1 januari 2012 | -16 150 | -16 150 |
| Årets avskrivningar | -16 150 | -16 150 |
| Utgående balans 31 december 2012 | -32 300 | -32 300 |
| Ingående balans 1 januari 2013 | -32 300 | -32 300 |
| Årets avskrivningar | -16 149 | -16 149 |
| Utgående balans 31 december 2013 | -48 449 | -48 449 |
| Redovisade värden | ||
| 1 januari 2012 | 145 347 | 145 347 |
| 31 december 2012 | 129 197 | 129 197 |
| 1 januari 2013 | 129 197 | 129 197 |
| 31 december 2013 | 113 048 | 113 048 |
Not 9 Materiella anläggningstillgångar ●
Koncernen
| Inventarier, verktyg | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | Byggnader och mark | och installationer | |
| Redovisat enligt omvärderingsmetoden | Redovisat enligt anskaffn metod | Totalt | |
| Anskaffningsvärde | |||
| Ingående balans 1 januari 2012 | 429 281 | 139 039 | 568 320 |
| Övriga förvärv | – | 1 826 | 1 826 |
| Omvärdering | 9 880 | – | 9 880 |
| Utgående balans 31 december 2012 | 439 161 | 140 865 | 580 026 |
| Ingående balans 1 januari 2013 | 439 161 | 140 865 | 580 026 |
| Övriga förvärv | – | 2 396 | 2 396 |
| Försäljning | – | -12 | -12 |
| Omvärdering | 10 036 | – | 10 036 |
| Utgående balans 31 december 2013 | 449 197 | 143 249 | 592 446 |
| Av- och nedskrivningar | |||
| Ingående balans 1 januari 2012 | - 54 281 | -131 376 | -185 657 |
| Årets avskrivningar | -7 179 | -2 990 | -10 169 |
| Omvärdering | -2 701 | – | -2 701 |
| Utgående balans 31 december 2012 | -64 161 | -134 366 | -198 527 |
| Ingående balans 1 januari 2013 | -64 161 | -134 366 | -198 527 |
| Årets avskrivningar | -7 179 | -2 856 | -10 035 |
| Försäljning | – | 7 | 7 |
| Omvärdering | -2 857 | – | -2 857 |
| Utgående balans 31 december 2013 | -74 197 | -137 215 | -211 412 |
Koncernen
| TSEK | Byggnader och mark Redovisat enligt omvärderingsmetoden |
Inventarier, verktyg och installationer Redovisat enligt anskaffn metod |
Totalt | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Redovisade värden 1 januari 2012 31 december 2012 |
375 000 375 000 |
7 663 6 499 |
382 663 381 499 |
|||
| 1 januari 2013 31 december 2013 |
375 000 375 000 |
6 499 6 034 |
381 499 381 034 |
|||
| Taxeringsvärden Koncernen |
2013-12-31 | 2012-12-31 | ||||
| Taxeringsvärden, byggnader (Forskaren 1, Lunds kommun) Taxeringsvärden, mark (Forskaren 1, Lunds kommun) |
68 400 13 652 |
74 000 8 191 |
||||
| Byggnader och mark redovisade enligt omvärderingsmetoden |
Historiskt redovisat värde 2013-12-31 |
Redovisat värde efter omvärderingar 2013-12-31 |
redovisat värde 2012-12-31 |
Historiskt | Redovisat värde efter omvärderingar 2012-12-31 |
|
| Anskaffningsvärde Ackumulerade avskrivningar |
296 461 -60 293 |
449 197 -74 197 |
296 461 -53 114 |
439 161 -64 161 |
Värdering av fastigheten Forskaren 1
Koncernen redovisar fastigheten till marknadsvärde. Fastigheten värderades per den 31 december 2013 av PwC Sverige till 375 MSEK. Värdebedömningen förutsätter att Active Biotech nyttjar cirka 80 procent av lokalerna i egen verksamhet resterande ca 20 procent uthyrda till externa hyresgäster. Värdet av laboratorieutrustning och annan specialutrustning beaktas inte i värderingen. Värdebedömningen genomfördes med stöd av marknadssimulering via avkastningsbaserad marknadsvärdebedömning och via ortsprismetod.
Redovisat värde 236 168 375 000 243 347 375 000
Förutsättningar och antaganden vid värderingen:
- Inflationsantagande 2,0 procent för kalkylperioden på 15 år
- Hyresökning för uthyrda lokaler enligt avtalade hyresvillkor
- Hyresökning för interna lokaler, 100 procent av KPI
- Årlig ökning av drift/underhåll, 100 procent av KPI
- Direktavkastning sista årets driftnetto, 8,25 procent
- Nominell kalkylränta,10,42 procent
Finansiell leasing inom koncernen
Koncernen leasar maskiner och andra tekniska anläggningar under olika finansiella leasingavtal där de huvudsakliga villkoren är följande: hyrestid 36-60 månader, slutrestvärde 10 procent av anskaffningskostnaden och en räntesats som är kopplad till en rörlig marknadsränta. Egendom leasad genom ovan nämnda avtal redovisas i koncernens balansräkning under inventarier, verktyg och installationer. Per 2013-12-31 uppgår bokfört värde avseende den egendom som omfattas av finansiella leasingavtal till 4 067 TSEK. Se även not 13, räntebärande skulder.
Operationell leasing inom koncernen
Koncernen har operationella leasingavtal för personbilar, telefonväxel och kopieringsapparater. Betalning avseende dessa operationella leasingavtal kommer att ske enligt följande: inom ett år 1 106 TSEK, mellan ett och fem år 2 212 TSEK och efter fem år 0 TSEK.
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | Byggnader | Inventarier, verktyg och | |
| och mark | installationer | Totalt | |
| Anskaffningsvärde | |||
| Ingående balans 1 januari 2012 | 564 | 138 429 | 138 993 |
| Övriga förvärv | – | 17 | 17 |
| Överföring till Active Forskaren 1KB | -564 | – | -564 |
| Utgående balans 31 december 2012 | – | 138 446 | 138 446 |
| Ingående balans 1 januari 2013 | – | 138 446 | 138 446 |
| Övriga förvärv | – | 53 | 53 |
| Försäljning | – | -12 | -12 |
| Utgående balans 31 december 2013 | – | 138 487 | 138 487 |
| Av- och nedskrivningar | |||
| Ingående balans 1 januari 2012 | -298 | -137 415 | -137 713 |
| Årets avskrivningar | – | -233 | -233 |
| Överföring till Active Forskaren 1KB | 298 | – | 298 |
| Utgående balans 31 december 2012 | – | -137 648 | -137 648 |
| Ingående balans 1 januari 2013 | – | -137 648 | -137 648 |
| Årets avskrivningar | – | -230 | -230 |
| Försäljning | – | 7 | 7 |
| Utgående balans 31 december 2013 | – | -137 871 | -137 871 |
| Redovisade värden | |||
| 1 januari 2012 | 266 | 1 014 | 1 280 |
| 31 december 2012 | – | 798 | 798 |
| 1 januari 2013 | – | 798 | 798 |
| 31 december 2013 | – | 616 | 616 |
● Not 10 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Räntor | – | 339 | – | 339 |
| Förutbetald hyra | 27 | 83 | 27 | 83 |
| Förutbetalda försäkringar | 945 | 1 097 | 945 | 1 097 |
| Upplupna intäkter | 401 | 294 | 401 | 294 |
| Förutbetalda kliniska studier | 460 | 1 092 | 460 | 1 092 |
| Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 305 | 3 822 | 2 305 | 3 822 |
| Summa | 4 138 | 6 727 | 4 138 | 6 727 |
Not 11 Eget kapital ●
Koncernens eget kapital
Specifikation av eget kapitalposten Reserver
Omvärderingsreserv
| TSEK | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Ingående omvärderingsreserv | 102 689 | 91 737 |
| Omvärdering fastighet | 10 036 | 9 880 |
| Skatteeffekt av omvärdering fastighet | -2 208 | -2 598 |
| Överföring till balanserat resultat | -2 857 | -2 701 |
| Skatteeffekt överföring till balanserat resultat | 629 | 710 |
| Effekt av ändrad skattesats | – | 5 661 |
| Utgående omvärderingsreserv | 108 289 | 102 689 |
| Aktiekapital | Stamaktier | |
|---|---|---|
| Anges i tusental aktier | 2013 | 2012 |
| Emitterade per 1 januari | 68 924 | 68 924 |
| Kontantemission | 6 000 | – |
| Emitterade per 31 december - betalda | 74 924 | 68 924 |
Per den 31 december 2013 omfattade det registrerade aktiekapitalet 74 923 582 stamaktier, med kvotvärde 3,77 SEK och ges ut i en serie. Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en röst per aktie.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna utöver aktiekapital. Här ingår bland annat överkursfonden som förts över till reservfond per den 31 december 2005. Avsättningar till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas också som tillskjutet kapital.
Reserver
Omvärderingsreserv
Omvärderingsreserven innefattar värdeförändringar hänförliga till materiella anläggningstillgångar.
Balanserat resultat inklusive årets resultat
I balanserat resultat inklusive årets resultat ingår ackumulerade resultat i moderbolaget och dess dotterföretag och intresseföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Utdelning
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2013.
Kapitalhantering
Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en god kapitalstruktur och finansiell stabilitet och därigenom bibehålla marknadens förtroende hos investerare och kreditgivare, samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten. Kapital definieras som totalt eget kapital. Med hänsyn till verksamhetens inriktning definieras ej ett specifikt mål för skuldsättningsgrad. Varken moderbolaget eller något av dotterföretagen står under externa kapitalkrav.
Moderbolagets eget kapital
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för täckning av balanserad förlust. Belopp som före 1 januari 2006 tillförts överkursfonden, har överförts till och ingår i reservfonden.
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr. o. m. 1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året lämnad vinstutdelning.
Not 12 Resultat per aktie ●
| Före utspädning | Efter utspädning | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Resultat per aktie | -2,87 | -2,54 | -2,87 | -2, 54 |
Beräkningen av de täljare och nämnare som använts i ovanstående beräkningar av resultat per aktie anges nedan.
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie för 2013 har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare uppgående till -212 086 (-175 015) TSEK och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under 2013 uppgående till 73 953 719 (68 923 582). De två komponenterna har beräknats på följande sätt:
Resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare, före utspädning
| TSEK | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | -212 086 | -175 015 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning | ||
| I tusental aktier | 2013 | 2012 |
| Totalt antal stamaktier 1 januari | 68 924 | 68 924 |
| Effekt av nyemission | 5 030 | – |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, före utspädning | 73 954 | 68 924 |
Resultat per aktie efter utspädning
Resultat och antal aktier vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning är detsamma som vid beräkningen av resultat per aktie före utspädning, eftersom det inte finns några potentiella stamaktier som kan ge upphov till en utspädande effekt.
Not 13 Räntebärande skulder ●
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 |
| Långfristiga skulder | ||
| Banklån | 220 823 | 225 703 |
| Finansiella leasingskulder | 3 223 | 2 776 |
| Summa | 224 046 | 228 479 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristig del av banklån | 4 880 | 5 463 |
| Kortfristig del av finansiella leasingskulder | 2 019 | 2 573 |
| Summa | 6 899 | 8 036 |
Finansiell leasing
Den del av långfristiga räntebärande skulder som avser finansiella leasingavtal i koncernen består av framtida leasingavgifter hänförliga till avtal under finansiell leasing. Förpliktelser avseende finansiell leasing förfaller till betalning enligt följande:
| TSEK | Amortering | Ränta | Total betalning |
|---|---|---|---|
| Inom ett år | 2 019 | 192 | 2 211 |
| Mellan ett och fem år | 3 223 | 347 | 3 570 |
| Senare än fem år | – | – | – |
| 5 242 | 539 | 5 781 |
Amortering som förfaller inom ett år redovisas som kortfristig skuld. Räntan på de finansiella leasingavtalen är kopplad till rörlig marknadsränta. Se vidare not 17 för information angående räntor och förfallostruktur.
Not 14 Övriga kortfristiga skulder ●
| TSEK | Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Personalens källskatt | 1 089 | 1 076 | 1 089 | 1 076 |
| Moms | 973 | 1 132 | – | – |
| Derivat som innehas för säkring | 4 324 | 8 866 | – | – |
| Summa | 6 386 | 11 074 | 1 089 | 1 076 |
Not 15 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ●
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Upplupen semesterskuld inkl. sociala kostnader | 7 027 | 7 687 | 7 027 | 7 687 |
| Upplupen arbetsgivaravgift | 979 | 969 | 979 | 969 |
| Upplupet avgångsvederlag | – | 2 042 | – | 2 042 |
| Övriga upplupna personalkostnader | 4 137 | 4 544 | 4 137 | 4 544 |
| Upplupet styrelsearvode inkl. sociala kostnader | 1 084 | 1 275 | 1 084 | 1 275 |
| Upplupet revisionsarvode | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Upplupen ränta | 1 053 | 1 047 | – | – |
| Upplupen kostnad, kliniska studier | 74 398 | 47 915 | 74 398 | 47 915 |
| Upplupna fastighetskostnader | 877 | 1 160 | 877 | 1 160 |
| Förutbetalda hyresintäkter | 24 | – | – | – |
| Övriga poster | 799 | 176 | 799 | 176 |
| Summa | 90 678 | 67 115 | 89 601 | 66 068 |
Not 16 Kategoriindelning av finansiella tillgångar och finansiella skulder samt upplysningar om verkligt värde ●
Enligt Active Biotechs bedömning utgör redovisat värde en rimlig approximation av verkligt värde för samtliga koncernens finansiella tillgångar och finansiella skulder. Koncernens skulder till kreditinstitut samt skulder avseende finansiell leasing löper med rörlig ränta, vilket gör att skuldernas värde inte påverkas av förändringar i basräntan. Active Biotech bedömer inte heller det har skett någon förändring av kreditmarginaler som på ett väsentligt sätt skulle kunna påverka skuldernas verkliga värde. Koncernens kortfristiga placeringar samt derivat värderas till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning, vilket gör att redovisat värde är detsamma som verkligt värde för dessa poster. Utöver kortfristiga placeringar består koncernens finansiella tillgångar i allt väsentligt av kassa och bank samt av fordringar med kort löptid som redovisas efter avdrag för eventuell nedskrivning. Redovisat värde anses därför även för dessa poster vara en rimlig approximation av verkligt värde. I tabellerna nedan anges redovisat värde för finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingskategori.
Koncernen 2013
| TSEK | Finansiella tillgångar/ | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| skulder värderade | Andra | Summa | |||
| Kund- och | till verkligt värde | Investeringar som | finansiella | redovisat | |
| lånefordringar | via resultatet | hålles till förfall | skulder | värde | |
| Andra långfristiga fordringar | 1 | – | – | – | 1 |
| Kundfordringar | 2 703 | – | – | – | 2 703 |
| Upplupna intäkter | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 264 306 | – | – | 264 306 |
| Kassa och bank | 111 889 | – | – | – | 111 889 |
| Summa | 114 593 | 264 306 | – | – | 378 899 |
| Långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | 224 046 | 224 046 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | 6 899 | 6 899 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 34 353 | 34 353 |
| Upplupna kostnader | – | – | – | 1 053 | 1 053 |
| Övriga skulder | – | 4 324 | – | – | 4 324 |
| Summa | – | 4 324 | – | 266 351 | 270 675 |
Koncernen 2012
| TSEK | Finansiella tillgångar/ | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| skulder värderade | Andra | Summa | |||
| Kund- och | till verkligt värde | Investeringar som | finansiella | redovisat | |
| lånefordringar | via resultatet | hålles till förfall | skulder | värde | |
| Andra långfristiga fordringar | 1 | – | – | – | 1 |
| Kundfordringar | 88 323 | – | – | – | 88 323 |
| Upplupna intäkter | 339 | – | – | – | 339 |
| Kortfristiga placeringar | – | 169 456 | 20 000 | – | 189 456 |
| Kassa och bank | 27 205 | – | – | – | 27 205 |
| Summa | 115 868 | 169 456 | 20 000 | – | 305 324 |
| Långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | 228 480 | 228 480 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | 8 036 | 8 036 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 42 081 | 42 081 |
| Upplupna kostnader | – | – | – | 1 047 | 1 047 |
| Övriga skulder | – | 8 866 | – | – | 8 866 |
| Summa | – | 8 866 | – | 279 644 | 288 510 |
Upplysningar om hur verkligt värde bestämts
| Koncernen 2013 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | |
| Kortfristiga placeringar, jämställda med likvida medel | 264 306 | 264 306 | ||
| Kortfristig skuld - derivat | 4 324 | 4 324 | ||
Koncernen 2012
| Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga placeringar, jämställda med likvida medel | 169 456 | 169 456 | ||
| Kortfristig skuld - derivat | 8 866 | 8 866 |
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
Beräkning av verkligt värde
Derivatinstrument
Det verkliga värdet av koncernens ränteswap baseras på förmedlande kreditinstituts värdering, vars rimlighet prövas genom en diskontering av framtida kassaflöden med aktuell marknadsränta på balansdagen.
Kortfristiga placeringar
De kortfristiga placeringarna består av andelar i en korträntefond. Andelarnas värde baseras på värdering som erhålls från det institut som förvaltar fonden.
Moderbolaget 2013
| TSEK | Finansiella tillgångar/ | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| skulder värderade | Andra | Summa | |||
| Kund- och | till verkligt värde | Investeringar som | finansiella | redovisat | |
| lånefordringar | via resultatet | hålles till förfall | skulder | värde | |
| Långfristiga fordringar | 1 | – | – | – | 1 |
| Kundfordringar | 2 365 | – | – | – | 2 365 |
| Upplupna intäkter | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 264 306 | – | – | 264 306 |
| Kassa och bank | 106 198 | – | – | – | 106 198 |
| Summa | 108 564 | 264 306 | – | – | 372 870 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 34 353 | 34 353 |
| Summa | – | – | – | 34 353 | 34 353 |
Moderbolaget 2012
| TSEK | Finansiella tillgångar/ | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| skulder värderade | Andra | Summa | |||
| Kund- och | till verkligt värde | Investeringar som | finansiella | redovisat | |
| lånefordringar | via resultatet | hålles till förfall | skulder | värde | |
| Långfristiga fordringar | 1 | – | – | – | 1 |
| Kundfordringar | 88 211 | – | – | – | 88 211 |
| Upplupna intäkter | 339 | – | – | – | 339 |
| Kortfristiga placeringar | – | 169 456 | 20 000 | – | 189 456 |
| Kassa och bank | 19 419 | – | – | – | 19 419 |
| Summa | 107 970 | 169 456 | 20 000 | – | 297 426 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 42 081 | 42 081 |
| Summa | – | – | – | 42 081 | 42 081 |
Not 17 Finansiella risker och finanspolicies ●
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd av förändringar i valutakurser, räntenivåer, refinansierings- och kreditrisker.
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer och regler i form av riskmandat och limiter för finansverksamheten. Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moderbolagets finansfunktion. Den övergripande målsättningen för finansfunktionen är att tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncernens resultat genom marknadsfluktuationer. Active Biotechs styrelse har fastställt en placeringspolicy för koncernens likvida medel som med hänsyn till verksamhetens operativa risk medger en försiktig och konservativ placeringspolicy. Koncernens likvida medel ska placeras i likvida tillgångar med låg kreditrisk, främst svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränteoch obligationsfonder med hög likviditet.
Ränterisk
Ränterisk avseende likvida medel
Koncernens likviditet som uppgick till 376 195 (216 661) TSEK per den 31 december var placerad med rörlig ränta som under året fluktuerat mellan 0,3-2,3 (1,6–2,6) procent. Med likviditetsrisk avses risken att koncernen kan få problem med att fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Koncernen har för den kortsiktiga planeringen en rullande 12 månaders likviditetsplan som uppdateras löpande. För den medellånga planeringen prognostiseras löpande framtida intäkts- och kostnadsflöden baserat på projektens förväntade utvecklingsfas. Därutöver presenteras en långsiktig likviditetsprognos löpande för styrelsen. Ränterisk avseende upplåning
Ränterisken hänför sig till risken att Active Biotechs exponering för förändringar i marknadsräntan kan påverka nettoresultatet negativt. Räntebindningstiden på koncernens finansiella tillgångar och skulder är den mest betydande faktorn som inverkar på ränterisken. Active Biotechs uppfattning är att en kort räntebindning är riskmässigt förenlig med bolagets verksamhetsinriktning men styrelsen kan välja att förlänga räntebindningen i syfte att begränsa effekten av en eventuell ränteuppgång. Bolagets lån löper med 3 månaders räntebindning.
Koncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av eget kapital, banklån för finansiering av fastighetsinnehav samt skulder för finansiella leasingåtaganden. Utestående räntebärande skulder redovisas i not 13 och en löptidsanalys för finansiella skulder redovisas nedan.
Derivatinstrument
Derivatinstrument i form av ränteswapar används för att styra räntebindningen utan att underliggande lån förändras. Förändringen i marknadsvärdet på ränteswapar rapporteras i finansnettot. Active Biotech har ingått en stängningsbar ränteswap som är ett avtal enligt vilket bolaget och Nordea Bank enas om att betala (erhålla) en fast ränta under en viss period mot erhållande (betalning) av en rörlig ränta i samma valuta och under samma period.
Känslighetsanalys: En ränteförändring uppgående till plus/minus en procentenhet skulle påverka räntenettot med plus/minus 5 MSEK , varav effekten av ränteswapen motsvarar plus/minus 3 MSEK.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av Active Biotechs kapitalbehov samt refinansieringen av utestående lån försvåras eller fördyras. Genom att Active Biotech har lån som förfaller vid olika tidpunkter kan finansieringsrisken minskas.
Skulderna består av ett långfristigt fastighetslån, finansiella leasingskulder samt ett kortfristigt derivatinstrument, vilket utgörs av en stängningsbar ränteswap. Bolaget har ingen kortfristig lånefinansiering i form av checkkrediter.
Active Biotech säkerställer den kortsiktiga betalningsberedskapen genom att ha god likviditetsberedskap i form av kassamedel.
Löptidsanalysen nedan visar de avtalade odiskonterade kassaflödena för koncernens finansiella skulder fördelade på de angivna tidsintervallen. Banklånet löper tills vidare, men kan av kreditgivaren sägas upp till betalning med en uppsägningstid av två månader. I enlighet med kraven i IFRS 7 har därför skulden hänförts till tidsintervallet 1-3 månader. Bolaget förväntar sig dock inte behöva betala tillbaka skulden inom detta tidsintervall.
| Nom belopp | Inom | 1–3 | 3 mån | 5 år och | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | original valuta | Totalt | 1 mån | mån | – 1 år | 1 – 5 år | längre |
| Banklån, SEK | 225 703 | – | 225 703 | – | – | – | |
| Finansiella leasingskulder, SEK | 5 781 | 197 | 440 | 1 382 | 3 762 | – | |
| Kortfristig skuld, derivat | 4 324 | – | 1 324 | 3 000 | – | – | |
| Leverantörsskulder, SEK | 19 302 | 19 119 | 183 | – | – | – | |
| Leverantörsskulder, EUR | 1 501 | 13 425 | 13 425 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder, NOK | 29 | 31 | 31 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder, DKK | 13 | 15 | 15 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder, USD | 243 | 1 580 | 1 573 | 7 | – | – | – |
| Summa | 270 161 | 34 360 | 227 657 | 4 382 | 3 762 | – |
Koncernen 2012
| Nom belopp | Inom | 1–3 | 3 mån | 5 år och | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | original valuta | Totalt | 1 mån | mån | – 1 år | 1 – 5 år | längre |
| Banklån, SEK | 233 349 | – | 233 349 | – | – | – | |
| Finansiella leasingskulder, SEK | 5 991 | 214 | 640 | 1 718 | 3 419 | – | |
| Kortfristig skuld, derivat | 8 969 | – | 1 032 | 3 917 | 4 020 | – | |
| Leverantörsskulder, SEK | 6 768 | 6 287 | 481 | – | – | – | |
| Leverantörsskulder, EUR | 3 848 | 33 159 | 33 154 | 5 | – | – | – |
| Leverantörsskulder, NOK | 27 | 32 | 32 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder, USD | 326 | 2 122 | 2 065 | 57 | – | – | – |
| Summa | 290 390 | 41 752 | 235 564 | 5 635 | 7 439 | – |
Valutarisker
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar negativt påverkar koncernens resultaträkning, balansräkning och/eller kassaflöden.
Koncernen har en valutaexponering då den operativa verksamheten huvudsakligen bedrivs i Sverige. Resultatet exponeras för valutakursförändringar då både intäkter och kostnader till stor del utgörs av utländsk valuta, huvudsakligen EUR och USD. Intäkterna utgjordes 2013 till 91 procent av utländsk valuta och motsvarande siffra för rörelsens kostnader var 55 procent.
Känslighetsanalys: En förändring av valutakurserna med plus/minus tio procent skulle innebära en resultateffekt på plus/minus 6 MSEK avseende EUR och plus/minus 1 MSEK avseende USD.
Kreditrisker
Koncernen är exponerad för risken att inte få betalt av kunder. Koncernen har en begränsad kreditrisk för den löpande verksamheten då verksamheten har en låg faktureringsnivå på grund av att den i nuläget i huvudsak innefattar forskning och utveckling. Kreditrisken för fordringar relaterade till betalningar från ingångna
Åldersanalys, förfallna ej nedskrivna
| kundfordringar | 2013 | 2012 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | Redovisat värde Säkerhet ej nedskr fordran |
Redovisat värde Säkerhet ej nedskr fordran |
|||
| Ej förfallna kundfordringar | 2 304 | – | 86 767 | – | |
| Förfallna kundfordringar 0 – 30 dgr | – | – | 1 411 | – | |
| Förfallna kundfordringar >30 dgr – 90 dgr | 156 | – | 145 | – | |
| Förfallna kundfordringar >90 dgr – 180 dgr | 239 | – | – | – | |
| Förfallna kundfordringar >360 dgr | 4 | – | – | – | |
| 2 703 | – | 88 323 | – |
samarbetsavtal bedöms som låg. Kreditförluster eller nedskrivning för befarade kreditförluster belastar resultatet med 0,0 (0,0) MSEK.
Kreditrisker uppkommer också vid placering av likvida medel. Placering av likviditeten sker främst i svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränte- och obligationsfonder med hög likviditet hos väletablerade banker.
Not 18 Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och eventualtillgångar ●
| Ställda säkerheter | Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar | ||||||
| Fastighetsinteckning | 260 000 | 260 000 | – | – | ||
| Tillgångar med äganderättsförbehåll | 6 988 | 7 081 | 6 988 | 7 081 | ||
| Summa | 266 988 | 267 081 | 6 988 | 7 081 | ||
| Övriga ställda panter och säkerheter | ||||||
| Pensionsförsäkringar | 11 618 | 10 814 | 11 618 | 10 814 | ||
| Summa ställda säkerheter | 278 606 | 277 895 | 18 606 | 17 895 | ||
| Eventualförpliktelser | Koncernen | Moderbolaget | ||||
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Borgensförbindelser till förmån för koncernföretag | – | – | 225 703 | 231 166 | ||
| Summa eventualförpliktelser | – | – | 225 703 | 231 166 |
Not 19 Koncernföretag ●
| Innehav i dotterföretag | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (TSEK) | Org.nr. | Säte | Antal / Andel | Nom. värde | Bokfört värde | Bokfört värde |
| 2013-12-31 | 2012-12-31 | |||||
| Active Forskaren 1 KB | 969646-4677 | Lund | 40 000 | 40 000 | ||
| Actinova AB | 556532-8860 | Lund | 1 000 / 100% | 100 | 100 | 100 |
| Active Security Trading AB | 556092-7096 | Lund | 400 / 100% | 400 | 450 | 450 |
| Summa | 40 550 | 40 550 |
Förändring av bokförda värden aktier i dotterföretag
| TSEK | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 40 550 | 40 550 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 40 550 | 40 550 |
| Utgående bokfört värde | 40 550 | 40 550 |
Not 20 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys ●
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Betalda räntor och erhållen utdelning | ||||||
| Erhållen ränta | 5 652 | 6 564 | 5 588 | 6 437 | ||
| Erlagd ränta | -13 640 | -11 478 | -8 | -13 | ||
| Summa | -7 988 | - 4 914 | 5 580 | 6 424 | ||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | ||||||
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | 12 898 | 12 870 | 16 355 | 16 383 | ||
| Summa | 12 898 | 12 870 | 16 355 | 16 383 | ||
| Transaktioner som inte medför betalningar | ||||||
| Förvärv av tillgång genom finansiell leasing | 2 344 | 1 809 | ||||
| Likvida medel | ||||||
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||||||
| Kassa och bank | 111 889 | 27 205 | 106 198 | 19 419 | ||
| Kortfristiga placeringar | 264 306 | 189 456 | 264 306 | 189 456 | ||
| Summa | 376 195 | 216 661 | 370 504 | 208 875 |
Not 21 Viktiga uppskattningar och bedömningar ●
Redovisade värden baserar sig delvis på bedömningar och uppskattningar. Det område där uppskattningar och bedömningar skulle kunna innebära justeringar i redovisade värden under kommande räkenskapsår är framförallt värderingen av fastigheten Forskaren 1 i vilken bolagets verksamhet bedrivs. På bolagets uppdrag genomförde PwC Sverige vid utgången av 2013 en värdering av fastigheten (se not 9). Bedömt marknadsvärde är baserat på antagande om framtida intäkter, kostnader, vakansgrad samt värdeutveckling av liknande fastigheter. Fastighetens marknadsvärde bedöms per den 31 december 2013 till 375 MSEK.
Not 22 Händelser efter balansdagen ●
Laquinimod
Laquinimod (Nerventra®) erhöll den 24 januari en negativ rekommendation för registreringsansökan från den Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) vetenskapliga kommitté "Committee for Medicinal Products for Human Use" (CHMP). CHMPs bedömning var att laquinimods positiva effekt på att reducera antalet relapser inte uppvägde riskerna. CHMP konstaterade att laquinimod har en positiv effekt på att bromsa funktionsnedsättningen hos MS-patienter men detta förändrade ej beslutet. I riskbedömningen har CHMP fokuserat på observationer i djurstudier, utförda parallellt med de registreringsgrundande kliniska studierna, rörande potentiella risker för fosterskador och potentiellt ökad cancerrisk. Inga sådana effekter har noterats i det omfattande patientmaterialet om totalt 7490 patientår, där ett antal patienter varit exponerade i över sju år och tolererat behandlingen väl. Teva har begärt en förnyad prövning av CHMPs bedömning, en process som enligt CHMPs regelverk förväntas ta 120 dagar.
Den för USA registreringsgrundande kliniska studien CONCERTO fortskrider enligt plan. Resultat förväntas år 2016.
Teva har beslutat att för närvarande avvakta med den fortsatta kliniska utvecklingen av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom tills en tydligare klinisk strategi definierats.
Tasquinimod
I februari 2014 inledde Ipsen en randomiserad, dubbel-blind, placebo-kontrollerad fas III-studie av tasquinimod i CRPC-patienter i Asien som inte fått behandling med kemoterapi. För vidare information se www.clinicaltrials.gov.
Paquinimod
Den 17 januari 2014 erhöll paquinimod (57-57), för behandling av systemisk skleros, särläkemedelsstatus i USA av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Särläkemedelsstatus i USA ger fördelar såsom sju års marknadsexklusivitet vid ett godkännande.
ANYARA
I januari 2014 publicerades review-artikeln "Naptumomab Estafenatox: Targeted Immunotherapy with a Novel Immunotoxin", Eisen et al., i den vetenskapliga tidskriften Current Oncology Reports (2014) 16:370.
Not 23 Transaktioner med närstående ●
Närståenderelationer
Av not 19 framgår koncernens och moderbolagets dotterföretag. Styrelsens sammansättning och uppgifter angående ledande befattningshavare återfinns på sidan 46 och 47.
Transaktioner med närstående
Under året har inga transaktioner med aktieägare eller styrelseledamöter ägt rum utöver de ersättningar avseende styrelsearvoden som redovisats i not 5. Information angående transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning återfinns i not 5. Moderbolagets försäljning av tjänster till koncernföretag under 2013 uppgår till 16 427 (14 843) TSEK. Moderbolagets inköp av tjänster från dotterföretag under 2013 uppgår
till 25 621 (25 621) TSEK. Moderbolagets fordringar och skulder till dotterföretag per 31 december 2013 framgår av moderbolagets balansräkning.
Not 24 Uppgifter om moderbolaget ●
Active Biotech AB är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade på NASDAQ OMX Nordic Exchange Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 22, Lund. Koncernredovisningen för år 2013 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd koncernen.
Godkännande och fastställelse
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande den 3 april 2014. Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 15 maj 2014.
Styrelsens intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 3 april 2014 Styrelsen i Active Biotech AB (publ)
MATS ARNHÖG Ordförande
PETER HOFVENSTAM Styrelseledamot
ROLF KIESSLING Styrelseledamot
MAGNHILD SANDBERG-WOLLHEIM Styrelseledamot
PETER SJÖSTRAND Styrelseledamot
PETER THELIN Styrelseledamot
KARIN HALLBECK Arbetstagarrepresentant
CAMILLA GUMMESSON Arbetstagarrepresentant
TOMAS LEANDERSON Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 4 april 2014
KPMG AB
DAVID OLOW Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Active Biotech AB, org. nr 556223-9227
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Active Biotech AB för år 2013. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 6–37.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncern-redovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revis-ionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över total-resultat och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Active Biotech AB för år 2013.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman behandlar förlusten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Malmö den 4 april 2014 KPMG AB
David Olow Auktoriserad revisor
Finansiell utveckling i sammandrag
| MSEK | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 116,0 | 227,9 | 234,6 | 11,4 | 10,8 |
| Rörelsens kostnader | -325,0 | -391,1 | -335,5 | -240,3 | -230,4 |
| (varav avskrivningar) | -13,0 | -12,9 | -12,0 | -9,8 | -9,6 |
| Rörelseresultat | -209,0 | -163,2 | -100,9 | -228,9 | -219,6 |
| Finansnetto | -5,3 | -8,7 | -2,6 | -4,7 | -4,4 |
| Resultat före skatt | -214,3 | -171,9 | -103,5 | -233,6 | -224,0 |
| Skatt | 2,2 | -3,1 | 9,0 | 12,5 | – |
| Årets resultat | -212,1 | -175,0 | -94,5 | -221,1 | -224,0 |
| Balansräkning | |||||
| Materiella anläggningstillgångar | 381,0 | 381,5 | 382,7 | 358,5 | 319,0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga omsättningstillgångar | 10,6 | 98,5 | 10,6 | 13,5 | 23,5 |
| Likvida medel | 376,2 | 216,7 | 465,2 | 131,1 | 156,0 |
| Summa tillgångar | 767,8 | 696,7 | 858,5 | 503,1 | 498,5 |
| Eget kapital | 405,4 | 339,9 | 502,0 | 181,8 | 188,6 |
| Räntebärande avsättningar och skulder | 230,9 | 236,5 | 242,8 | 249,5 | 255,5 |
| Icke räntebärande avsättningar och skulder | 131,5 | 120,3 | 113,7 | 71,8 | 54,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 767,8 | 696,7 | 858,5 | 503,1 | 498,5 |
| Kassaflödesanalys i sammandrag | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | -201,4 | -159,1 | -91,6 | -223,9 | -214,4 |
| Förändring av rörelsekapital | 99,1 | -81,3 | 44,6 | 27,6 | -10,3 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 0,0 | 0,0 | -0,5 | -0,1 | -0,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 261,8 | -8,1 | 381,5 | 171,5 | 242,1 |
| Årets kassaflöde | 159,5 | -248,5 | 334,0 | -24,9 | 17,3 |
| Nyckeltal | |||||
| Sysselsatt kapital, MSEK | 636,3 | 576,4 | 744,8 | 431,3 | 441,1 |
| Nettoskuldsättning, MSEK | -145,3 | 19,8 | -222,4 | 118,4 | 99,5 |
| Övervärden i kortfristiga placeringar, MSEK | – | – | – | – | – |
| Räntabilitet på eget kapital, % | -57 | -42 | -28 | -119 | -127 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | -33 | -24 | -15 | -52 | -49 |
| Soliditet, % |
53 | 49 | 58 | 36 | 38 |
| Andel riskbärande kapital, % | 53 | 49 | 58 | 36 | 38 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | neg | 0,06 | neg | 0,65 | 0,53 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | neg | neg | neg | neg | neg |
| Forsknings- och utvecklingskostnader, MSEK | -308,0 | -375,3 | -318,6 | -217,3 | -212,0 |
| Medelantal anställda Lönekostnader inkl. sociala avgifter, MSEK |
61 -65,0 |
76 -80,6 |
80 -70,0 |
87 -89,6 |
90 -84,3 |
| Data per aktie | |||||
| Resultat efter skatt, SEK | -2,87 | -2,54 | -1,38 | -3,38 | -3,81 |
| Eget kapital, SEK | 5,41 | 4,93 | 7,28 | 2,75 | 2,95 |
| Substansvärde, SEK | 5,41 | 4,93 | 7,28 | 2,75 | 2,95 |
| Disponibel likviditet, SEK | 5,02 | 3,14 | 6,75 | 1,99 | 2,44 |
| Aktiens börskurs vid årets slut, SEK | 69,50 | 55,0 | 22,10 | 169,00 | 100,75 |
| Utdelning, SEK | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kurs/eget kapital, % | 1 285 | 1 116 | 304 | 6 145 | 3 415 |
| Kurs/substansvärde, % | 1 285 | 1 116 | 304 | 6 145 | 3 415 |
| Antal aktier vid periodens utgång, tusental | 74 924 | 68 924 | 68 924 | 66 000 | 64 052 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier före utspädning, tusental | 73 954 | 68 924 | 68 597 | 65 465 | 58 753 |
| Max antal aktier vid lösen av utestående teckningsoptioner, tusental | 73 954 | 68 924 | 68 597 | 66 428 | 65 010 |
Aktien
Allmän information om Active Biotech-aktien
Active Biotechs aktie är noterad på NASDAQ OMX Nordiska börs Stockholm (Mid Cap). Aktien noterades den 1 december 1986 på Stockholmsbörsens dåvarande O-lista. Bolaget ombildades 1997 till ett renodlat bioteknikbolag. Aktuell kursinformation återfinns på NASDAQ OMX hemsida under beteckningen ACTI. Active Biotech-aktien ingår bland annat i NASDAQ OMX Nordiska börs i Stockholms index Pharmaceuticals, Biotech & Life Science. Diagrammet i detta avsnitt visar kursutvecklingen för Active Biotechaktien för perioden januari 2009–januari 2014.
Aktiekapital
Bolagets aktiekapital är uttryckt i svenska kronor (SEK) och fördelas på de av bolaget utgivna aktierna med ett kvotvärde som också uttrycks i svenska kronor. Aktiekapitalet i Active Biotech uppgick 31 december 2013 till 282 412 653 SEK fördelat på 74 923 582 aktier. Aktiens kvotvärde är således cirka 3,77 SEK.
Värdeutveckling
Den sista handelsdagen i december 2012 betalades aktien i 55,00 SEK och samma tidpunkt 2013 i 69,50 SEK. Som högst under året betalades aktien i 79,50 SEK (2 december 2013).
Aktiekapitalets utveckling
I tabellen på nästa sida redovisas förändringar i Active Biotechs aktiekapital sedan 2000 till och med den 31 december 2013.
Utdelningspolitik
Med hänsyn till Active Biotechs finansiella ställning och negativa resultat avser styrelsen inte föreslå att någon utdelning lämnas under de närmaste åren. Bolagets finansiella tillgångar kommer huvudsakligen att användas till att finansiera existerande och nya forskningsprojekt.
Analytiker som följer Active Biotech
- Carnegie ●
- Danske Bank ●
- Nordea ●
- Redeye ●
- SEB ●
- Pareto Securities ●
Aktieägare
Den 28 februari 2014 uppgick antalet aktieägare i Active Biotech till 11 246 st.
Aktieägare
Uppgifterna bygger på för bolaget kända uppgifter per 2014-02-28
| Ägare | Antal aktier | Andel, % |
|---|---|---|
| MGA Holding AB | 19 392 963 | 25,9 |
| Nordstjernan AB | 9 850 829 | 13,2 |
| Investor | 6 000 000 | 8,0 |
| Tredje AP-fonden | 2 537 878 | 3,4 |
| Avanza Pension | 1 991 766 | 2,7 |
| EFG Bank | 1 217 658 | 1,6 |
| JPM Chase | 1 195 022 | 1,6 |
| East Bay AB | 1 100 000 | 1,5 |
| JP Morgan Bank | 1 037 986 | 1,4 |
| Svenskt Näringsliv | 1 000 000 | 1,3 |
| 10 största ägarna | 45 324 102 | 60,5 |
| Totalt | 74 923 582 | 100 |
Ägarstatistik per 2014-02-28
| Aktieinnehav intervall |
Antal ägare |
I procent av alla aktieägare |
Antal aktier |
I procent av aktiekapital |
Medeltal per aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 – 1 000 | 8 977 | 79,8 | 2 473 594 | 3,3 | 276 |
| 1 001 – 10 000 | 1 931 | 17,2 | 5 795 701 | 7,7 | 3 001 |
| 10 001 – 100 000 | 279 | 2,5 | 7 499 160 | 10,0 | 26 879 |
| 100 001 – | 59 | 0,5 | 59 155 127 | 79,0 | 1 002 629 |
| Totalt | 11 246 | 100,0 | 74 923 582 | 100,0 | 6 662 |
Aktiekapitalets utveckling
| År | Transaktion | Förändring | Förändring | Totalt antal aktier | Totalt aktie- | Kvotvärde | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| antal aktier | aktiekapital | A-aktier | B-aktier | kapital SEK | SEK | ||
| Ingående balans | 1 963 745 | 9 282 547 | 281 157 300 | 25,00 | |||
| 2000 Omstämpling A till B | 0 | 0 | 1 287 531 | 9 958 761 | 281 157 300 | 25,00 | |
| 2001 Omstämpling A till B | 0 | 0 | 1 169 691 | 10 076 601 | 281 157 300 | 25,00 | |
| 2002 Omstämpling A till B | 0 | 0 | 1 145 024 | 10 101 268 | 281 157 300 | 25,00 | |
| 2003 Nedsättning (juni) | 0 | -168 694 380 | 1 145 024 | 10 101 268 | 112 462 920 | 10,00 | |
| 2003 Företrädesemission (juni) | 22 492 584 | 224 925 840 | 1 145 024 | 32 593 852 | 337 388 760 | 10,00 | |
| 2003 Omstämpling A till B | 0 | 0 | 1 128 174 | 32 610 702 | 337 388 760 | 10,00 | |
| 2003 Omvandling till ett aktieslag (dec) 2005 Konvertering (jan-maj) |
0 1 681 |
0 16 810 |
33 738 876 33 740 557 |
337 388 760 337 405 570 |
10,00 10,00 |
||
| 2005 Företrädesemission (juni / juli) | 5 623 426 | 56 234 260 | 39 363 983 | 393 639 830 | 10,00 | ||
| 2005 Konvertering (aug-sep) | 228 241 | 2 282 410 | 39 592 224 | 395 922 240 | 10,00 | ||
| 2006 Konvertering (jan-maj) | 160 644 | 1 606 440 | 39 752 868 | 397 528 680 | 10,00 | ||
| 2006 Nedsättning (maj) | 0 | -247 686 499 | 39 752 868 | 149 842 181 | 3,77 | ||
| 2006 Konvertering (juni-dec) | 42 553 | 160 397 | 39 795 421 | 150 002 578 | 3,77 | ||
| 2007 Konvertering (jan) | 204 579 | 771 128 | 40 000 000 | 150 773 706 | 3,77 | ||
| 2007 Företrädesemission (feb) | 4 000 000 | 15 077 371 | 44 000 000 | 165 851 077 | 3,77 | ||
| 2007 Konvertering (mars) | 3 300 115 | 12 439 264 | 47 300 115 | 178 290 341 | 3,77 | ||
| 2008 Företrädesemission (juni) | 3 941 676 | 14 857 527 | 51 241 791 | 193 147 869 | 3,77 | ||
| 2009 Företrädesemission (juni) | 12 810 447 | 48 286 964 | 64 052 238 | 241 434 833 | 3,77 | ||
| 2010 Riktad nyemission (april) | 1 418 000 | 5 344 928 | 65 470 238 | 246 779 761 | 3,77 | ||
| 2010 Personaloptioner | 529 682 | 1 996 553 | 65 999 920 | 248 776 314 | 3,77 | ||
| 2011 Riktad nyemission (jan) | 2 500 000 | 9 423 357 | 68 499 920 | 258 199 670 | 3,77 | ||
| 2011 Personaloptioner | 423 662 | 1 596 927 | 68 923 582 | 259 796 598 | 3,77 | ||
| 2013 Riktad nyemission (mars) | 6 000 000 | 22 616 055 | 74 923 582 | 282 412 653 | 3,77 |
Finansiella definitioner
Andel riskbärande kapital: Eget kapital plus minoritetsintressen samt uppskjutna skatteskulder i procent av balansomslutningen.
Disponibel likviditet per aktie: Likvida medel och kortfristiga placeringar dividerat med antal aktier vid årets slut.
Eget kapital per aktie: Redovisat eget kapital i koncernen dividerat med antalet aktier vid årets slut.
Nettoskuldsättning: Räntebärande nettoskulder, det vill säga räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel, kortfristiga placeringar och andra räntebärande långfristiga värdepappersinnehav.
Nettoskuldsättningsgrad: Räntebärande nettoskulder dividerat med eget kapital inklusive minoritets intressen.
Resultat efter skatt per aktie: Koncernens redovisade resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Räntabilitet på eget kapital: Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntetäckningsgrad: Rörelseresultat efter finansiella poster ökat med finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Soliditet: Eget kapital plus minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.
Substansvärde per aktie: Eget kapital plus övervärden i kortfristiga placeringar dividerat med antal aktier vid årets slut.
Sysselsatt kapital: Balansomslutningen minskad med icke räntebärande avsättningar och skulder.
Övervärden i kortfristiga placeringar: Skillnaden mellan de kortfristiga placeringarnas marknadsvärde och bokförda värde. Med hänsyn till koncernens skattesituation görs inget avdrag för uppskjuten skatt.
Patent
En viktig del av Active Biotechs strategi är att skydda sitt kunnande genom starka patent. Patentskyddet omfattar uppfinningar av kemiska substanser, biotekniska strukturer, målorgan, metoder och processer relaterade till bolagets verksamhet på viktiga marknader.
Active Biotech har byggt upp sin position på patentområdet genom strategiskt definierade patentfamiljer, främst inom områdena autoimmunitet/inflammation och cancer. Patent och patentansökningar avser främst de kommersiellt viktiga marknaderna som Europa, USA och Japan.
| Antal patentfamiljer | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| patent eller patentansökningar | Active Biotech innehav av, eller utlicensierade1 | , | laquinimod, tasquinimod, paquinimod, ANYARA, CD80/RhuDex®, ISI och övriga | 24 | |||
| Varav | ANYARA Övriga |
laquinimod, tasquinimod, paquinimod, ISI | 13 5 6 |
||||
| Patentskydd för laquinimod (utlicensierat till Teva1 |
) | Patentskydd för tasquinimod (utlicensierat till Ipsen1 | ) | ||||
| Patentfamilj | Prioriterat | Status | Utgångs | Patentfamilj Typ av skydd |
Prioriterat område |
Status | Utgångs år |
| Typ av skydd Substans |
område Europa USA |
Beviljat Beviljat |
år 2019 2019 |
Substans | Europa USA Japan |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2019 2019 2019 |
| Tillverkning | Japan Europa USA |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2019 2023 2023 |
Behandlingsmetod Europa | USA Japan |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2020 2020 2020 |
| Formulering | Japan Europa USA |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2023 2025 2027 |
Tillverkning | Europa USA Japan |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2023 2023 2023 |
| Tillverkning, förbättrad |
Japan Europa USA Japan |
Beviljat Behandlas Behandlas Behandlas |
2025 2031 2031 2031 |
Tillverkning, förbättrad |
Europa USA Japan |
Behandlas Behandlas Behandlas |
2031 2031 2031 |
| Patentskydd för paquinimod | Patentskydd för ANYARA | ||||||
| Patentfamilj Typ av skydd |
Prioriterat område |
Status | Utgångs år |
Patentfamilj Typ av skydd |
Prioriterat område |
Status | Utgångs år |
| Substans | Europa | Beviljat | 2019 | Substans | USA | Beviljat | 2024 |
| USA Japan |
Beviljat Beviljat |
2019 2019 |
Substans | Europa USA |
Beviljat Beviljat |
2017 2016 |
|
| Tillverkning | Europa USA Japan |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2023 2023 2023 |
Substans | Japan Europa USA |
Beviljat Behandlas Beviljat |
2017 2022 2021 |
| Formulering | Europa USA Japan |
Beviljat Beviljat Beviljat |
2025 2027 2025 |
Behandlingsmetod Europa | Japan USA |
Beviljat Behandlas Beviljat |
2022 2025 2025 |
| Tillverkning, förbättrad |
Europa USA Japan |
Behandlas Behandlas Behandlas |
2031 2031 2031 |
1) Utlicensierade patent & samarbetsavtal. Se Förvaltningsberättelsen sidan 6–15 för ytterligare information.
AKTIEN
Bolagsstyrningsrapport 2013
Active Biotech är ett publikt svenskt aktiebolag, vars aktier är upptagna till handel på NASDAQ OMX Stockholm, Mid Cap. Active Biotech ska enligt bolagsordningen bedriva forskning, utveckling, produktion, marknadsföring och försäljning av medicinska, kemiska och biotekniska produkter, utföra koncernadministrativa tjänster, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Denna bolagsstyrningsrapport beskriver Active Biotechs bolagsstyrning, vilket inkluderar ledning och förvaltning av bolagets verksamhet samt den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Bolagsstyrningen i Active Biotech utgår från gällande regler (främst aktiebolagslagen och redovisningsregelverket), bolagsordningen, NASDAQ OMX Stockholms emittentregelverk, interna riktlinjer och policies samt Svensk kod för bolagsstyrning.
Tillämpningen av koden och avvikelser
Active Biotech tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (koden). Information om koden finns på www.bolagsstyrning.se. Avvikelse från kodens punkt 2.4 första stycket andra meningen har gjorts under året. Valberedningen har således utsett styrelsens ordförande att vara ordförande i valberedningen. Skälet till detta är valberedningens bedömning att det är naturligt att den som indirekt är Active Biotechs största ägare också leder valberedningens arbete.
Aktieägare
Per den 31 december 2013 uppgick antalet aktieägare i Active Biotech till 10 632. För information om bolagets större ägare samt ägarstruktur, se sidan 41 i denna årsredovisning.
Bolagsstämman
Bolagsstämman är Active Biotechs högsta beslutande organ. Förutom vad som följer av lag beträffande aktieägares rätt att delta på bolagsstämman krävs enligt Active Biotechs bolagsordning föranmälan till bolagsstämman inom viss i kallelsen angiven tid, varvid i förekommande fall även ska anmälas om aktieägare avser ha med sig biträde. Vid bolagsstämma medför varje aktie en röst. Varje röstberättigad aktieägare får rösta för sitt fulla antal aktier. Varje aktie medför lika rätt till utdelning samt till eventuellt överskott vid likvidation av bolaget. Vid årsstämman, som hålls senast sex månader efter verksamhetsårets utgång, fastställs det gångna årets bokslut, väljs styrelse och i förekommande fall revisorer samt behandlas övriga lagstadgade ärenden. Mellan årsstämmorna är styrelsen bolagets högsta beslutande organ.
Vid årsstämman den 15 maj 2013 beslöts att bemyndiga styrelsen att, längst intill tiden för nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om emission av nya aktier och/eller konvertibler. Sådant emissionsbeslut ska även kunna fattas med bestämmelse om apport, kvittning eller annat villkor. Bemyndigandet får inte utnyttjas i större utsträckning än att totalt högst sju miljoner aktier utges och/eller kan tillkomma genom konvertering av konvertibler utgivna med stöd av bemyndigandet.
Valberedning
Vid årsstämman den 15 maj 2013 beslöts att bolagets ordförande, baserat på ägandet i slutet av september månad 2013, ska sammankalla en valberedning inför årsstämman 2014. Enligt beslutet ska valberedningen bestå av styrelsens ordförande samt en representant för var och en av de tre största aktieägarna i bolaget. Valberedningens ledamöter uppbär ingen ersättning från bolaget. Valberedningen ska utföra vad som åligger valberedningen enligt koden. Valberedningens sammansättning offentliggjordes den 11 november 2013. Inför 2014 års årsstämma har valberedningen sammanträtt vid två tillfällen, varvid samtliga ledamöter närvarade.
| Ledamöter | Representerar | Styrelseledamot eller ej |
|---|---|---|
| Mats Arnhög | Styrelsens ordförande | Ordförande |
| Johnny Sommarlund | MGA Holding AB | Ej ledamot |
| Tomas Billing | Nordstjernan AB | Ej ledamot |
| Lennart Johansson | Investor AB | Ej ledamot |
Styrelsen
Enligt bolagsordningen ska Active Biotechs styrelse bestå av lägst tre och högst nio ledamöter, med högst nio suppleanter. Två arbetstagarrepresentanter med två suppleanter utses årligen inför årsstämman genom beslut av de fackliga organisationerna på företaget. Årsstämman 2013 valde en styrelse bestående av sex ordinarie ledamöter utan suppleanter. Till styrelsens ordförande utsåg stämman Mats Arnhög. Rolf Kiessling valdes som ny styrelseledamot. Årsstämman beslutade att ersättning till styrelsens ordinarie ledamöter ska utgå med 125 000 kronor årligen till ledamot som inte är anställd i bolaget samt att ersättning till styrelsens ordförande ska utgå med 250 000 kronor per år. Samtliga ledamöter samt VD presenteras mer ingående på sidan 48–49 i denna årsredovisning. Av de av årsstämman 2013 valda ledamöterna är samtliga oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Fyra av de sex ledamöterna är oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Mats Arnhög är inte oberoende i förhållande till aktieägaren MGA Holding AB, vari han är styrelseordförande och ägare. Peter Hofvenstam är inte oberoende i förhållande till aktieägaren Nordstjernan AB, där han är vice VD.
| Närvaro | Ersättning | Oberoende/beroende | ||
|---|---|---|---|---|
| Ledamot | Styrelsemöten | (2013), kr | Bolag | Ägare |
| Mats Arnhög | 7/7 | 250 000 | oberoende | beroende |
| Peter Hofvenstam | 7/7 | 125 000 | oberoende | beroende |
| Rolf Kiessling | 3/3 | 63 000 | oberoende | oberoende |
| Magnhild Sandberg | 7/7 | 125 000 | oberoende | oberoende |
| Peter Sjöstrand | 7/7 | 125 000 | oberoende | oberoende |
| Peter Thelin | 7/7 | 125 000 | oberoende | oberoende |
Styrelsens arbete och arbetsordning
Styrelsen arbetar enligt en fastställd arbetsordning som beskriver det antal sammanträden styrelsen minst ska hålla varje år, processer för utarbetande av dagordning och protokoll samt distribution av material. Ett avsnitt i arbetsordningen reglerar arbetsfördelningen i styrelsen och beskriver styrelsens uppgifter, ordförandens uppgifter samt verkställande direktörens uppgifter. Styrelsen ska i första hand ägna sig åt övergripande och långsiktiga frågor samt frågor av osedvanlig beskaffenhet eller stor betydelse i övrigt. Ordföranden leder styrelsearbetet och representerar styrelsen såväl externt som internt. Arbetsordningen namnger även de styrelseledamöter som enligt särskilt beslut utsetts att vara ledningens kontaktpersoner i händelse av krissituation. Verkställande direktör rapporterar vid varje ordinarie styrelsemöte om verksamheten, innefattande projektutveckling, planer och framsteg inom forskningen, finansiell rapportering med prognoser samt affärsutveckling. Styrelsen beslutar i frågor där aktiebolagslagen och bolagsordningen fordrar styrelsens beslut samt i frågor såsom policyärenden, strategi, verksamhetsbeslut (till exempel forskningsplaner), budget, affärsplaner samt väsentliga avtal. Under 2013 hölls sju protokollförda möten. Viktiga frågor som behandlats av styrelsen inkluderar utveckling av forskningsprojekten, affärsutvecklingsprojekt, partnerstrategi och bokslutsinformation samt budget- och finansieringsfrågor. Protokoll har förts av styrelsens sekreterare vilken under året har varit bolagets finansdirektör Hans Kolam. Styrelsens ordförande tillser att en årlig utvärdering genomförs av styrelsens arbete där ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial, sina egna och övriga ledamöters insatser liksom uppdragets omfattning. Bedömningen är att styrelsens samlade kompetens svarar väl mot bolagets strategiska visioner och mål. Styrelsens arbete bedöms fungera mycket väl och samtliga ledamöter anses på ett konstruktivt sätt bidra till såväl den strategiska diskussionen som styrningen av bolaget. Dialogen mellan styrelse och ledning uppfattas också som god.
Ersättnings- och revisionsutskott
Bolaget har inte separata utskott för ersättnings- och revisionsfrågor. Dessa frågor behandlas istället av styrelsen i sin helhet. Löner, ersättningar, anställningsvillkor med mera för styrelse, verkställande direktör och bolagsledning framgår av not 5.
System för kontroll och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Active Biotechs arbete med intern kontroll utformas för att ge rimlig försäkran om att bolagets mål uppnås vad gäller ändamålsenlig och effektiv verksamhet, tillförlitlig finansiell rapportering och efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar.
Active Biotechs verksamhet bedrivs huvudsakligen vid ett driftställe och bedöms därmed vara av begränsad komplexitet.
Den interna kontrollmiljön inom Active Biotech följer det etablerade så kallade COSO-ramverket, som består av följande fem komponenter:
- 1. Kontrollmiljö
- 2. Riskbedömning
- 3. Kontrollaktiviteter
- 4. Information och kommunikation
- 5. Uppföljning
1. Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenteras och kommuniceras i styrande dokument såsom interna policies, riktlinjer och manualer.
Befogenheter och ansvar är dokumenterade, exempelvis arbetsfördelningen mellan styrelse och verkställande direktören.
Riktlinjerna för Active Biotechs verksamhet finns samlade på bolagets intranät, som bland annat innehåller:
- Koncernens affärsidé, vision, strategier och värderingar
- Organisationsstruktur
- Administrativa processer, riktlinjer och instruktioner såsom befogenheter, attestinstruktioner, inköps- och investeringspolicies, arbetsplatshälsa och säkerhet samt redovisnings- och rapporteringsinstruktioner m.m.
2. Riskbedömning
En strukturerad riskbedömning och riskhantering möjliggör identifiering av väsentliga risker som påverkar den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen och var dessa risker finns. Riskhanteringen syftar till att minimera antalet riskfaktorer inom den finansiella rapporteringen.
3. Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter syftar till att förebygga, upptäcka och korrigera fel och avvikelser i den finansiella rapporteringen.
Aktiviteterna omfattar bland annat analytisk uppföljning och jämförelse av resultatutveckling, kontoavstämningar
och balansspecifikationer, godkännande och redovisning av affärstransaktioner och samarbetsavtal, fullmakts- och attestinstruktioner samt redovisnings och värderingsprinciper.
4. Information och kommunikation
Active Biotech har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att säkerställa en effektiv och korrekt informationsgivning avseende den finansiella rapporteringen. Riktlinjer för den finansiella rapporteringen har fastställts i utarbetade policy-dokument. Inom bolaget hålls möten på ledningsgruppsnivå, därefter på den nivå som respektive avdelningschef finner lämplig, samt ett antal stormöten för alla anställda.
Styrelsen erhåller regelbundet finansiella rapporter avseende koncernens ställning och resultatutveckling inkluderande kommentarer och vid varje styrelsesammanträde behandlas koncernens ekonomiska situation.
Styrelsen i Active Biotech säkerställer kvaliteten i den finansiella rapporteringen genom att tillse att bolaget har en ändamålsenlig organisation samt rutiner och instruktioner för sitt arbete med den finansiella rapporteringen. Rutinerna för den externa informationsgivningen syftar till att förse marknaden med relevant, tillförlitlig och korrekt information om Active Biotechs utveckling och finansiella ställning. Active Biotech har en informationspolicy som uppfyller de krav som ställs på ett noterat bolag.
Finansiell information lämnas regelbundet i form av:
- Boksluts- och delårsrapporter, som publiceras som pressmeddelanden
- Årsredovisningar
- Pressmeddelanden om viktiga nyheter och händelser som väsentligt kan påverka värderingen av bolaget och aktiekursen
- Presentationer och telefonkonferenser för finansanalytiker, investerare och media
Alla rapporter, presentationer och pressmeddelanden publiceras på koncernens hemsida; www.activebiotech.com samtidigt som de kommuniceras till marknaden.
5. Uppföljning
Uppföljning av den interna kontrollen görs på olika nivåer i Active Biotech.
Styrelsen avhandlar samtliga kvartalsbokslut, bokslutskommunikéer samt årsredovisningar innan dessa publiceras. Bolagets externa revisorer rapporterar personligen sina iakttagelser och sin bedömning av den interna kontrollen till styrelsen.
Internrevision
Mot bakgrund av koncernens okomplicerade juridiska och operativa struktur samt utarbetade styr- och internkontrollsystem har styrelsen valt att inte ha en separat internrevisionsfunktion. Styrelsen utvärderar och följer fortlöpande upp frågan om ett eventuellt inrättande av en internrevisionsfunktion.
Revisor
Bolaget ska ha lägst en och högst två revisorer samt högst två revisorssuppleanter. Vid årsstämman den 15 maj 2013 valdes KPMG AB till bolagets revisor för tiden intill slutet av den årsstämma som hålls 2014. Auktoriserade revisorn David Olow är huvudansvarig revisor. Uppgifter om arvoden till revisorerna framgår av not 4 på sidan 23. Delårsrapporten för perioden januari–september 2013 är översiktligt granskad av revisorn.
Policies
Informationspolicy
I syfte att fastställa riktlinjer för bolagets kommunikation har styrelsen fastslagit en informationspolicy. Denna sammanfattar övergripande mål och ansvar för Active Biotechs externa informationsgivning. Informationen till aktiemarknaden har som mål att uppnå en korrekt värdering av företagets aktie som så stabilt som möjligt återspeglar företagets underliggande värden, tillväxt och vinstkapacitet. Ett ovillkorligt krav är att informationen till aktiemarknaden följer NASDAQ OMX Stockholms emittentregelverk samt tillämpliga lagar och föreskrifter. Det ska för aktiemarknadsinformation finnas erforderlig kompetens i bolagets styrelse, ledning och hos operativt ansvariga samt en organisation som möjliggör snabb och korrekt spridning av sådan information.
Miljöpolicy
Inom Active Biotech är miljö- och säkerhetsarbetet viktigt och bolaget har därför en fastställd miljöpolicy. Miljöansvaret är decentraliserat till de olika avdelningarna inom koncernen på så sätt att varje chef och medarbetare ansvarar för uppfyllandet av målen för såväl inre som yttre miljö samt säkerhet. Detta gäller allt från den egna forskningen till kontraktstillverkning av läkemedelskandidater samt produktion. Active Biotech lägger därtill stor vikt vid att externa samarbetspartners har egna miljö- och säkerhetskrav som överensstämmer med företagets värderingar.
47
Ansvarsfull användning av försöksdjur
Trots en snabb utveckling av icke djurbaserade modeller för medicinsk forskning kan ännu inget alternativ helt ersätta det komplexa system som en levande organism representerar. En ansvarsfull användning av försöksdjur i vetenskaplig forskning är därför etiskt försvarbar. Active Biotech strävar efter att ersätta, minska och förfina användningen av försöksdjur så långt detta är möjligt. När alternativ saknas ska försöken planeras ändamålsenligt och genomföras med hänsyn till etiska krav. Smärta, lidande och stress ska minimeras – helst elimineras. Alla som arbetar med försöksdjuren har utbildning och kompetens för det. Djuren behandlas med omsorg och största möjliga hänsyn tas till deras hälsa och välbefinnande i en noggrann avvägning mellan såväl etiska som vetenskapliga krav. Djurhållning och skötsel bedrivs därtill på ett sätt som maximerar trivsel och förhindrar smittspridning. Allt arbete som involverar djur följer strikt aktuella lokala rutiner samt nationell och internationell lagstiftning. Lagstiftning och andra etiska hänsyn till försöksdjurens omvårdnad och välbefinnande följs noga och är ständigt grund för revidering och harmonisering av försöksdjursverksamheten inom företaget.
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till årsstämman i Active Biotech AB
Org nr 556223-9227
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2013 på sidorna 44–47 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats, och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Malmö den 4 april 2014 KPMG AB
David Olow Auktoriserad revisor
Styrelse och revisor
Mats Arnhög, styrelseordförande
Född 1951. Styrelseledamot sedan 2000, styrelseordförande sedan 2003. Civilekonom, ekon.dr.h.c., Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i MGA Holding AB med dotterbolag och Rederi AB Sea-Link. Styrelseledamot i Ideella Föreningen PrimaGruppen. Ledamot i Advisory Board Handelshögskolan Stockholm.
Innehav: 19 392 963 aktier genom MGA Holding AB.
Peter Thelin
Född 1956. Styrelseledamot sedan 2011. Examen från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot Brummer& Partners AB, Brummer Life Försäkringsbolag, East Bay AB med dotterbolag och intressebolag samt Carve Capital AB.
Innehav: 150 000 aktier privat, 950 000 aktier via bolag.
Peter Hofvenstam
Född 1965. Styrelseledamot sedan 2011. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm. Vice VD Nordstjernan AB.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande i de finska börsnoterade bolagen Ramirent Oyj och Exel Composites
Oyj. Styrelseledamot i Nordstjernan Investment AB, Rostistella AB och Rosti A/S.
Innehav: Inget.
Magnhild Sandberg-Wollheim
Född 1937. Styrelseledamot sedan 2007. Docent i neurologi och överläkare vid neurologiska kliniken vid Universitetssjukhuset i Lund.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i MS-konsulten AB, European MS Foundation, Parkinson Research Foundation och Insamlingsstiftelsen för MS-forskning.
Innehav: Inget.
Rolf Kiessling
Född 1948. Styrelseledamot sedan 2013. Professor i experimentell onkologi, institutionen för onkologi-patologi vid Karolinska Institutet, Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: Clinical Laserthermia Systems AB och Svenska Sällskapet för Medicinsk Forskning.
Innehav: Inget.
Peter Sjöstrand
Född 1946. Styrelseledamot sedan 2000. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm och Läkarexamen, Karolinska Institutet i Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Byggnads AB S:t Erik och Stiftelsen Oscar Hirschs Minne. Styrelseledamot i Acturum AB, Ringens Varv AB och Calmark Sweden AB. Ledamot i strategiska rådet, Skolan för Teknik och Hälsa (Kungliga Tekniska Högskolan) samt Vatera Holding Advisory Board.
Innehav: 20 000 aktier.
Camilla Gummesson
Född 1973. Arbetstagarrepresentant sedan 2013, anställd i Active Biotech sedan 1998. M Sc Kemiteknik.
Övriga styrelseuppdrag: Inga.
Karin Hallbeck
Övriga styrelseuppdrag:
1998.
Inga. Innehav: 6 989 aktier.
Född 1956. Arbetstagarrepresentant sedan 2008, anställd i Active Biotech sedan
Laboratorieingenjör. Har genomgått PTKs utbildning för bolagsstyrelseledamöter.
Innehav: 4 500 aktier.
Tomas Leanderson
Verkställande direktör Född 1956. Tomas Leanderson är anställd i Active Biotech sedan 1999. Han har innehaft ett antal akademiska forskartjänster såväl i Sverige som utomlands. Sedan 1990 är Tomas Leanderson professor i immunologi vid Lunds Universitet.
Född 1963. Göran Forsberg är anställd i Active
Han har arbetat inom läkemedelsindustrin under 20 år i olika befattningar inom KabiGen, Pharmacia och University of Adelaide i
Innehav: 86 025 aktier.
Göran Forsberg Chef för Affärsutveckling
Biotech sedan 1998.
Australien. Innehav: 12 322 aktier. 49
49
Hans Kolam Ekonomi- och Finanschef Född 1951. Hans Kolam är anställd i Active Biotech sedan 2000. Han har mer än 30 års erfarenhet från läkemedelsindustrin med olika befattningar inom Pharmacia.
Innehav: 33 411 aktier.
Revisor KPMG AB med David Olow som huvudansvarig. Född 1963. Ordinarie revisor i Active Biotech sedan 2009. Auktoriserad revisor KPMG.
Helén Tuvesson
Forskningschef Född 1962. Helén Tuvesson är anställd i Active Biotech sedan 1998. Hon har arbetat inom läkemedelsindustrin nära 20 år i olika befattningar inom Pharmacia.
Innehav: 6 135 aktier.
Ordlista
Angiogenes: Tillväxt av blodkärl.
ANYARA: Active Biotechs läkemedelskandidat mot njurcancer.
Autoimmunitet: När kroppens immunförsvar reagerar mot kroppsegna strukturer. Autoimmuna sjukdomar uppstår när immunförsvaret börjar bekämpa den egna friska kroppen.
CHMP: Committee for Medicinal Products for Human Use, vetenskaplig kommitté inom EMA.
Crohns sjukdom: En kronisk, inflammatorisk sjukdom i magtarmkanalen.
EMA: European Medicines Agency, europeiska läkemedelsmyndigheten.
EDSS: Expanded Disability Status Scale, bedömningsskala för neurologisk funktionsnedsättning.
Farmakokinetik: Studier av hur ett läkemedel förändras i kroppen, från tillförsel till utsöndring; studerar hur och när ett läkemedel förs ut till sitt målorgan och hur det tas upp där.
Fas I-studier: de första studierna i människa utförs på en mindre grupp, normalt 20–80 friska och frivilliga personer. Syftet med dessa studier är främst att visa att substansen är säker för människor.
Fas II-studier: I fas II-studier testas substansen på patienter med den sjukdom det potentiella läkemedlet ska behandla. Normalt testas 100–300 patienter. Huvudsyftet med en fas II-studie är att visa att substansen har avsedd medicinsk effekt och att bestämma optimal dos.
Fas III-studier: I fas III testas substansen på ett stort antal patienter, ofta mellan 1 000 och 3 000 patienter. Huvudsyftet med fas IIIstudien är att visa att den nya substansen är minst lika bra eller bättre än tidigare godkända behandlingar.
FDA: Food and Drug Administration, läkemedelsmyndigheten i USA.
IND: Investigational New Drug; ansökan för att få tillstånd att inleda läkemedelsstudier i människa, vilken inges till läkemedelsmyndighet.
Inflammation: Kroppens svar på en lokal skada.
Ipsen: Ipsen SA, Active Biotechs samarbetspartner för tasquinimod.
Kliniska studier: Studier av hur ett läkemedel påverkar människor.
Laquinimod: Active Biotechs läkemedelskandidat mot MS, Crohns och Lupus.
Affärsidé
Active Biotechs affärsidé är att genom specialistkunskap inom immunförsvar och cancer ta fram läkemedel där ett stort medicinskt behov föreligger.
Mål
Active Biotechs mål är att skapa värden för aktieägarna genom en framgångsrik läkemedelsutveckling.
Affärsstrategi
De viktigaste delarna i företagets affärsstrategi innefattar att:
- Uppnå största möjliga värdetillväxt i varje projekt och att söka samarbeten med starka partners i för varje projekt rätt skede. Active Biotech har säkrat utvecklings- och kommersialiseringspartners för tre av sina fem projekt; Teva för laquinimod, som för närvarande är i fas III-studier för behandling av MS, Ipsen för tasquinimod, som för närvarande är i fas III- studier för behandling av prostatacancer och MediGene för RhuDex, som för närvarande är i kliniska studier för behandling av primär biliär cirrhos. Bolaget har för avsikt att selektivt välja partners för de andra projekten vid för varje projekt optimal tidpunkt. ●
- Driva den kliniska utvecklingen för företagets utvalda substanser. Företaget driver tasquinimod fas III-studie och utvecklar projekten ANYARA mot njurcancer och paquinimod mot systemisk skleros. ●
Lupus: Se SLE.
Läkemedelskandidat (Candidate Drug, CD): En viss bestämd substans som utses under preklinisk fas. Läkemedelskandidaten är den substans som ska gå vidare och prövas i människa i kliniska studier.
MediGene: MediGene AG, Active Biotechs samarbetspartner för RhuDex®.
MS: Multipel skleros, en kronisk autoimmun sjukdom.
Nerventra®: Se laquinimod.
Orphan Medicinal Designation: Särläkemedelsstatus, kan ge tio års exklusivitet på marknaden.
OS: Overall Survival, förlängd överlevnad.
Paquinimod: Active Biotechs läkemedelskandidat i projektet 57-57 mot systemisk skleros.
Patent: Ensamrätt till en uppfinning.
PBC: Primär biliär cirrhos, en kronisk leversjukdom.
PFS: Progression Free Survival, tid till sjukdomsförsämring.
Placebo: Verkningslöst medel; "sockerpiller". Används som jämförelse, till exempel när ett nytt läkemedels effekt studeras.
Preklinik: Den del av läkemedelsutvecklingen som äger rum innan medlet prövas på människor.
Proof of concept: Innebär att en läkemedelskandidat har bevisad biologisk effekt i människa.
Quinolin: Den substansklass till vilken laquinimod, tasquinimod och paquinimod tillhör.
RA: Reumatoid artrit, ledgångsreumatism.
SLE: Systemisk lupus erythematosus, en kronisk autoimmun sjukdom.
SSc: Systemisk skleros, en kronisk autoimmun sjukdom.
Tasquinimod: Active Biotechs läkemedelskandidat mot bland annat prostatacancer.
Teva: Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Active Biotechs samarbetspartner för laquinimod.
Tumörcell: En cell med okontrollerad celldelning.
Leda ytterligare substanser in i klinisk utveckling. Active Biotech har stor potential att kunna generera attraktiva produktkandidater för vidare utveckling inom företagets fokusområden. ●
Dessutom:
- Skapa intäkter från forskningssamarbeten, utlicensiering, produktförsäljning och royaltyströmmar. ●
- Begränsa kostnaderna genom samarbeten, användande av underleverantörer och extern kompetens. ●
- Eftersträva tillväxt, såväl organiskt som genom förvärv och allianser.
- Säkra och stärka kompetensen genom att vara en attraktiv arbetsgivare som erbjuder en kreativ atmosfär med möjlighet till individuell utveckling. ●
- Skapa en organisation som, utöver medicinsk specialistkunskap, professionellt kan driva forskningsprojekt från läkemedelskandidat till registrering. ●
- Med en aktiv patentstrategi skydda sitt kunnande genom starka patent. ●
- Skapa ekonomisk uthållighet via såväl starka partners som starka och aktiva ägare. ●
Active Biotech AB (publ)
Adress Scheelevägen 22 Box 724, 220 07 Lund