Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Active Biotech Annual Report 2011

Apr 6, 2011

3133_10-k_2011-04-06_7fbfbd67-ceaa-4b0c-bd1c-5c8794acaf31.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}
Årsredovisning 2010

Innehåll

Active Biotech i korthet 3
VD har ordet 4
Förvaltningsberättelse 6
Ko n c e r n e n
Resultaträkning 13
Kassaflöden 13
Totalresultat 13
Finansiell ställning 13
Förändring i eget kapital 14
M ode rbolag et
Resultaträkning 14
Kassaflödesanalys 14
Rapport över totalresultat 14
Balansräkning 15
Förändring i eget kapital 15
Noter till de finansiella
rapporterna 16
Revisionsberättelse 35
Finansiell utveckling 36
Aktien 37
Patent 40
Bolagsstyrningsrapport 2010 41
Styrelse och revisor 44
Ledning 45
Ordlista 46
Affärsidé, mål och affärsstrategi 46

Ek onomisk information

Delårsrapport, 3 mån 28 april 2011
Årsstämma 5 maj 2011
Delårsrapport, 6 mån 11 aug 2011
Delårsrapport, 9 mån 3 nov 2011
Bokslutsrapport för 2011 16 feb 2012

Ekonomisk information kan beställas från Active Biotech AB, Box 724, 220 07 Lund, telefon 046-19 20 00, fax 046-19 11 00. Information går också att hämta på vår hemsida www.activebiotech.com.

Denna årsredovisning innehåller viss framåtriktad information om Active Biotech. Även om vi anser att våra förväntningar baseras på rimliga antaganden kan framåtriktade kommentarer påverkas av faktorer som leder till att det faktiska resultatet och utvecklingen blir avsevärt annorlunda än vad som förutspåtts. De framåtriktade kommentarerna innefattar flera risker och osäkerheter. Det finns betydelsefulla faktorer som kan leda till att de faktiska resultaten avsevärt avviker från vad som uttryckts eller antytts i dessa framåtriktade kommentarer, varav vissa ligger utanför vår kontroll. Dessa inkluderar bland annat risken för att patenträttigheter löper ut eller förloras, valutakursfluktuationer, risker för att forsknings- och utvecklingsverksamheten inte resulterar i nya produkter som når kommersiell framgång, konkurrenspåverkan, skatterisker, påverkan av att tredje part misslyckas med att leverera varor och tjänster, svårigheter att erhålla och bibehålla myndigheters godkännande av produkter samt risker för miljöansvar.

Årsstämma

Årsstämma i Active Biotech AB (publ) hålles torsdagen den 5 maj 2011 klockan 17.00 på Scandic Star Hotel Lund, Glimmervägen 5 i Lund. Rätt att delta i stämman har den, som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC AB) förda aktieboken avseende förhållandena torsdagen den 28 april 2011, dels senast torsdagen den 28 april 2011 kl.16.00 till bolaget anmäler sin avsikt att delta i stämman.

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd senast torsdagen den 28 april 2011. Detta innebär att aktieägare i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom till förvaltaren.

Anmälan

Anmälan om deltagande i stämman kan ske skriftligen till Active Biotech AB (publ), Att: Susanne Jönsson, Box 724, 220 07 Lund, per fax 046-19 20 50, per telefon 046-19 20 00 eller via e-post [email protected]. Vid anmälan skall anges namn, person- eller organisationsnummer, antal aktier, telefon dagtid samt, i förekommande fall, det antal biträden (högst två) som avses medföras vid stämman.

Kallelsen till årsstämman kan läsas i sin helhet på bolagets hemsida www.activebiotech.com.

Active Biotech i korthet

Active Biotech har idag fem projekt i klinisk fas, av vilka två är utlicensierade. Tre av projekten omfattar läkemedel avsedda för behandling av autoimmuna sjukdomar såsom MS, SLE, Crohns sjukdom, systemisk skleros samt RA och två av projekten omfattar läkemedel för behandling av cancersjukdomar, i huvudsak njurcancer och prostatacancer. Därutöver bedriver Active Biotech ett prekliniskt projekt, ISI.

  • n Laquinimod är en substans i tablettform som utvecklas för behandling av autoimmuna sjukdomar, i första hand MS. Active Biotech har träffat avtal med det israeliska läkemedelsbolaget Teva avseende utveckling och kommersialisering av laquinimod. I december 2010 presenterades positiva resultat från en fas III-studie, ALLEGRO. En andra global klinisk fas III-studie, BRAVO, pågår för närvarande och resultat förväntas under tredje kvartalet 2011. Kliniska fas II-prövningar för behandling av Crohns sjukdom och Lupus pågår i Tevas regi.
  • n I TASQ-projektet utvecklar Active Biotech en så kallad anti-angiogen substans, som angriper tumörens sätt att växa genom att hämma bildandet av blodkärl i tumören. Utvecklingen av TASQ inriktas främst mot behandling av prostatacancer. I juni 2010 presenterades kompletta resultat från en klinisk fas II-studie vilken omfattade drygt 200 patienter. Det primära kliniska målet, att uppvisa en ökad andel patienter som ej försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med TASQ, uppnåddes. Registreringsgrundande fas III-studier inleddes i mars 2011.
  • n ANYARA är ett proteinläkemedel som gör behandlingen av cancer tumörspecifik. Utvecklingen av ANYARA inriktas primärt mot njurcancer, men substansen har även visat goda resultat vid bland annat icke-småcellig lungcancer. För närvarande pågår en registreringsgrundande fas III-studie som omfattar drygt 500 njurcancerpatienter. Studieresultatet beräknas kunna presenteras under 2012.
  • n 57-57 är en quinolinsubstans avsedd för behandling av bland annat systemisk lupus erythematosus (SLE), en sjukdom som orsakar inflammation och skador på bindväv i hela kroppen med allvarliga sekundära symptom, som till exempel njursvikt. Bolaget beslutade i augusti 2010 att initiera utveckling av 57-57 även för behandling av systemisk skleros/sklerodermi. Denna sällsynta sjukdom är en så kallad särläkemedelsindikation ("orphan drug indication"). En explorativ studie i denna indikation planeras starta under 2011.
  • n ISI är ett projekt som inleddes under 2008. Syftet med projektet är att exploatera bolagets egna prekliniska resultat som genererats kring en målmolekyl, S100A9, för quinolin-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med S100A9. Val av läkemedelskandidat förväntas under 2011/2012.
  • n RhuDexTM är en substans primärt avsedd som läkemedel mot RA. Active Biotech har ett licensavtal med det tyska läkemedelsbolaget MediGene som ger MediGene exklusiv rätt att vidareutveckla och marknadsföra produkten. En klinisk fas II-studie har genomförts. Prekliniska studier har skett under 2009/2010 för att optimera det fortsatta kliniska utvecklingsprogrammet.

h k r th e t

År 2010 var ett mycket positivt år för Active Biotechs aktieägare. Den sista handelsdagen 2009 värderades bolaget till 6,4 miljarder kronor. Ett år senare var bolaget värt nästan 11,2 miljarder – en ökning med 73 procent.

Även om bolagets värde ökat signifikant under året så går Active Biotech fortfarande med förlust. Enligt nuvarande plan förväntas bolaget på helårsbasis leverera svarta siffror under år 2012.

Under år 2010 har vi hyrt ut lokaler och sålt forskningstjänster som gett intäkter i storleksordningen 11 miljoner. I april 2010 gjorde vi en riktad nyemission till fonder som förvaltas av Sectoral Asset Management och som förstärkte kassan med 149 miljoner. Denna riktade emission var viktig för Active Biotech i och med att den innebar att en extern, specialiserad investerare validerade bolagets forskningsportfölj. Vi har vidare emitterat 529 682 aktier som en konsekvens av inlösen av personaloptioner enligt det optionsprogram som beslutades år 2003, vilket tillfört bolaget cirka 30 miljoner. I början av 2011 genomförde Active Biotech ytterligare en riktad nyemission, vilken tillförde 375 miljoner från svenska institutioner och utländska specialiserade investerare.

Då Active Biotech räknar med att laquinimod kommer att lanseras under andra halvåret 2012 och därmed generera ett stabilt intäktsflöde, ser jag inte något ytterligare finansieringsbehov under rådande affärsplan.

Positiva besked för laquinimod

Vårt huvudprojekt laquinimod fortskrider enligt plan. Den stora nyheten under 2010 var när vi i december kunde meddela att den första fas III-studien ("ALLEGRO") uppnått sitt primära mål: att minska antalet skov per år hos patienter som behandlats med laquinimod. Vi och vår partner Teva kunde också kommunicera att den sedan tidigare dokumenterade mycket fördelaktiga säkerhetsprofilen för laquinimod bibehölls även i fas III-studien. Ytterligare ett positivt besked var att laquinimod även bromsade sjukdomsutvecklingen mätt som ökande funktionsnedsättning (EDSS-skalan). Vi ser givetvis fram emot att fullständiga data för denna mycket spännande fas III-studie ska redovisas, vilket kommer att ske vid ett vetenskapligt möte under första halvåret 2011.

Den andra fas III-studien ("BRAVO") fortskrider enligt plan. Den sista patienten här kommer att vara färdigbehandlad

Ett unikt år

Active Biotech har ånyo haft ett framgångsrikt år, vilket gläder oss. Jag vill dock liksom i fjol upprepa att framgången bygger på ett mycket långsiktigt arbete från våra medarbetare och ett lika långsiktigt stöd från våra aktieägare. Det är detta som möjliggjort att våra projekt nu närmar sig marknaden och som i sin tur resulterar i att bolagets värde ökar. Lyckas vi sedan med vår intention att ta fram bra, nya behandlingsalternativ för patienter med svåra sjukdomar finns goda förutsättningar för att bolagets värde kan öka ytterligare i framtiden.

runt halvårsskiftet 2011 och vi förväntar oss därför att se resultat någon gång under tredje kvartalet i år. Det positiva beskedet från ALLEGRO-studien innebär också att risken i BRAVO-studien reducerats signifikant. Det är mycket ovanligt att två fas III-studier med så likartad design uppvisar diametralt olika resultat.

Till marknaden 2012

Baserat på dessa två fas III-studier kommer Teva att lämna in registreringsansökningarna för laquinimod för behandling av relapserande remitterande MS. Vår förväntan är därmed att laquinimod kan finnas på marknaden under 2012. Detta är givetvis en vändpunkt för Active Biotech, som i och med detta kan se fram emot en stabil intäktsström som kan finansiera verksamheten.

Teva bedriver även andra kliniska studier med laquinimod. En av dessa är en fas II-studie för behandling av Crohns sjukdom som fortskrider enligt plan. Under 2010 har patientrekryteringen påbörjats för två fas II-studier också på patienter med systemisk lupus erythematosus (SLE) med antingen nefritsymptom eller artritsymptom (för ytterligare information se www.clinicaltrials.gov).

Alla dessa sjukdomar är kroniska inflammatoriska sjukdomar med en underliggande autoimmun komponent. Teva, liksom Active Biotech, utgår alltså ifrån att laquinimod kan angripa ett gemensamt steg för uppkomst och utveckling av autoimmuna sjukdomar. Vi ser fram emot att få ta del av kommande resultat från dessa kliniska prövningar.

I februari 2010 utökade Active Biotech sitt samarbete med Teva genom att sälja tillbaka de marknads- och distributionsrättigheter som bolaget hade i Norden/Baltikum. Vi uppnådde en mycket bra royaltynivå i detta territorium vilket gör det kommersiellt mycket attraktivt att även här ha Teva som partner i stället för att sköta försäljningen i egen regi. Dessutom undviker Active Biotech att öka sina kostnader för att bygga upp en egen säljorganisation.

Teva har under det gångna året även publicerat data från en klinisk extensionsstudie, en fortsättning på den fas II-studie som avslutades 2007. Här återfinns sålunda patienter som behandlats med laquinimod under många års tid och som bidrar till att stärka den "safety data base" som man vill bygga upp runt läkemedel avsedda för kronisk behandling. Data

5

indikerar att den positiva effekten på MS-sjukdomens framåtskridande bibehålls under långtidsbehandling.

Vidare har Teva under året publicerat prekliniska studier som visar på att laquinimod kan ha nervskyddande effekter, vilka bland annat förhindrar demyelinisering av nervfibrerna. En ytterligare observation av stort intresse är att laquinimod gav en signifikant ökning av serumnivåerna av proteinet "Brain Derived Neurotrophic Factor" (BDNF), ett protein som har en nyckelroll i underhåll och skydd av nervfibrer.

57-57 mot två sjukdomar

Active Biotechs projekt 57-57 har genomgått en fas Ib-studie i SLE-patienter, och resultaten från denna kommer att publiceras under 2011. Under 2010 gjordes en uppföljningsstudie, en så kallad explorativ studie, i fler SLE-patienter där intressanta fynd gjordes. Även denna studie kommer så småningom att publiceras på ett vetenskapligt möte eller i litteraturen.

Eftersom Teva nu fokuserar en del av sin utveckling av laquinimod mot stora grupper av SLE-patienter, har Active Biotech beslutat att fortsättningsvis utveckla 57-57 mot indikationen systemisk skleros. Det är en sjukdom som är närliggande SLE men oerhört sällsynt, vilket medför att den har fått "Orphan Drug"-status. Detta innebär att den som lyckas utveckla ett läkemedel ända till marknad, av myndigheterna får marknadsexklusivitet i tio år i Europa respektive sju år i USA. Härmed är man inte lika känslig för patentutgångar. Detta är nödvändigt när man utvecklar behandlingar mot sällsynta sjukdomar, då det tar längre tid att rekrytera patienter till kliniska prövningar. Det ska också noteras att det finns ett mycket stort medicinskt behov av behandlingsalternativ för patienter med systemisk skleros.

Nya kliniska studier av RhuDexTM

Vårt projekt RhuDex som utvecklas av vår samarbetspartner MediGene har under året genomgått ytterligare prekliniska studier, och MediGene avser att återuppta kliniska studier med RhuDex under år 2011.

Fas III-studien av ANYARA fortsätter

Projektet ANYARA för behandling av njurcancer framskrider enligt plan. I november kommunicerade vi att resultatet av den pågående fas III-studien kommer att offentliggöras i mitten av 2012. Tidpunkten kan dock komma att ytterligare korrigeras vid ett senare tillfälle.

Den pågående kliniska studien har överlevnad som primärt slutmål. Detta betyder att den är händelsedriven och inte tidsavgränsad. Vi har vid några tillfällen varit tvungna att justera vår uppskattning av hur lång tid den kan ta. Det finns åtskilliga skäl till varför en sådan här studie kan dra ut längre i tiden än beräknat. Diagnos och omvårdnad av cancerpatienter förbättras ständigt. Det betyder att patienter diagnostiseras tidigare och får bättre omvårdnad, vilket gör att deras förväntade genomsnittliga överlevnad ökar. Innan man har data från sin egen studie är man hänvisad till historiska resultat för en uppskattning av studiens längd, och det är därför inte ovanligt att en första uppskattning måste korrigeras.

Active Biotech har under året även publicerat ett antal prekliniska studier av ANYARA, både i den vetenskapliga litteraturen och på olika kongresser.

God effekt av TASQ

Även vad gäller vårt projekt för behandling av prostatacancer, TASQ, har vi publicerat prekliniska data i en vetenskaplig artikel. Här kunde vi visa att TASQs anti-angiogena effekt förmedlades av ett kroppseget protein (Trombospondin 1), vilket är en ny mekanism.

Kompletta data från fas II-studien för TASQ presenterades på den stora vetenskapliga ASCO-konferensen i juni 2010. Vi kunde visa att medan enbart 31 procent av de patienter som behandlades med TASQ försämrades i sin sjukdom under en sexmånadersperiod, försämrades hela 66 procent i placebogruppen. TASQ uppvisade en mycket robust effekt även hos de patienter som har sämst prognos.

Under 2010 har alla nödvändiga förberedelser för att initiera en fas III-studie utförts och i skrivande stund har de första patienterna påbörjat sin behandling. Active Biotech har initierat och kommer att driva denna fas III-studie själv. Detta innebär att vi bygger ytterligare framtida värden i projektet, men också inom bolaget då vi nu ökar vår kompetensbas till att omfatta även registreringsgrundande fas III-prövningar. Vi planerar i dag att ha partnerskap för projektet säkrat innan lansering på marknaden, men slutgiltigt beslut om detta behöver ej fattas innan 2013.

Enligt den plan som föreligger ska TASQ vara på marknaden i slutet av 2014.

Ny generation småmolekyler

Vårt prekliniska projekt ISI har framskridit enligt plan. I detta projekt har vi tagit fram en ny generation småmolekyler som binder till S100A9 och förhindrar dess interaktion med receptorerna RAGE och TLR-4. Active Biotech avser här att välja en läkemedelskandidat under 2011 eller 2012 för att sedan påbörja kliniska studier mot en onkologiindikation cirka ett år senare. Vi kommer att ge mer detaljerad information om såväl indikationsval som tidslinjer senare under 2011.

Ett unikt år

Sammanfattningsvis har 2010 varit ett unikt år för Active Biotech. Vi har kunnat redovisa ett positivt resultat i en registreringsgrundande prövning för första gången i bolagets historia. Många av oss har följt detta projekt från det att det först gick in i människa år 1999 och det har varit en spännande och omtumlande resa.

Det återstår bara för mig att tacka alla medarbetare för deras insatser under året, den entusiasm de visar för såväl våra projekt som för bolaget som helhet, samt alla aktieägare som har fortsatt förtroende för Active Biotechs förmåga att ta fram nya, innovativa läkemedel.

Lund i april 2011 Tomas Leanderson, VD

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören för Active Biotech AB (publ), organisationsnummer 556223-9227, får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 1 januari 2010–31 december 2010. Bolaget Active Biotech bedriver verksamhet i associationsformen aktiebolag och har sitt säte i Lund i Sverige.

Verksamheten

Active Biotech är ett bolag fokuserat på forskning och utveckling av läkemedel inom medicinska områden där immunförsvaret är av central betydelse. Forskningsportföljen innefattar i huvudsak projekt för utveckling av läkemedel mot autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar och cancer.

Koncernen

Koncernens legala struktur är uppbyggd kring moderbolaget Active Biotech AB vars verksamhet sedan 23 december 2010, då Active Biotech AB och Active Biotech Research AB fusionerades, innefattar läkemedelsutveckling, koncerngemensamma funktioner samt kapitalförvaltning. Därutöver innefattar koncernen det helägda dotterföretaget Active Forskaren 1 KB, Lund, som äger fastigheten i vilken verksamheten bedrivs.

Active Biotechs forskningsverksamhet

Active Biotechs forskningskompetens omfattar främst människans immunförsvar. Denna kunskap används för att utveckla läkemedel för behandling av autoimmuna/ inflammatoriska sjukdomar och cancer.

Bolaget har för närvarande fem projekt i klinisk fas. Tre av projekten utvecklar potentiella läkemedel för behandling av autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar. I laquinimod-projektet utvecklas läkemedel mot indikationerna multipel skleros (MS), Crohns sjukdom och lupus. I projektet 57-57 utvecklas läkemedel mot systemisk lupus erythematosus (SLE) och systemisk skleros (SSc) och i RhuDex-projektet ett läkemedel mot reumatoid artrit (RA). Projektportföljen innehåller även två potentiella läkemedel för behandling av cancersjukdomar; njurcancer (ANYARA) och prostatacancer (TASQ).

Förutom de fem kliniska projekten drivs ett prekliniskt projekt, benämnt ISI, som syftar till att exploatera de egna prekliniska resultat som genererats kring en målmolekyl för quinolin (Q)-substanserna och deras biologiska verkningsmekanism. Projektet har som mål att ta fram nya, patenterbara kemiska substanser som interagerar med Qsubstansernas målmolekyl.

Sammanfattningsvis har forskningsverksamheten utvecklats mycket positivt under 2010.

Utvecklingen i korthet för respektive projekt: Laquinimod

Laquinimod är det projekt som ligger främst i den kliniska utvecklingen. Det är en ny immunmodulerande substans avsedd att fungera som en bromsmedicin i tablettform mot MS. Efter att Active Biotech genomfört fas I- och fas II-studier i egen regi slöts i juni 2004 ett avtal med Teva Pharmaceutical Industries Ltd (Teva) för utveckling och kommersialisering av laquinimod. Enligt avtalet genomför och finansierar Teva den kliniska utvecklingen av laquinimod. Under förutsättning att alla kliniska och kommersiella delmål uppnås kommer

Teva att betala totalt 92 miljoner USD till Active Biotech, varav 17 miljoner hittills utbetalts. Utöver engångsbetalningarna erhåller Active Biotech en trappstegsvis stigande royalty på global försäljning exklusive Norden/Baltikum. Royaltytrappan börjar på strax över tio procent och slutar strax under tjugo procent. I februari 2010 meddelade Active Biotech att Teva förvärvat de återstående kommersiella rättigheterna till laquinimod i Norden/Baltikum. Avtalet innebär att Active Biotech, på försäljning av laquinimod i Norden/Baltikum, kommer att erhålla mer än dubbelt så hög royalty som den högsta nivån i det globala avtalet.

Teva avslutade i september 2006 framgångsrikt en kompletterande fas II-studie inför registreringsgrundande fas IIIstudier. Syftet med studien var att ytterligare utvärdera säkerheten och effektiviteten av laquinimod samt att välja dos inför fas III-studier. 2007 inleddes den kliniska fas IIIstudien Allegro (assessment of oral laquinimod in preventing progression of multiple sclerosis), en global, registreringsgrundande, 24-månaders, dubbel-blind studie. Studien utvärderade effektiviteten, säkerheten och tolerabiliteten hos laquinimod jämfört med placebo, för behandling av relapserande remitterande multipel skleros (RRMS). I december 2010 meddelade Teva att studien, som omfattade cirka 1 100 patienter, uppnått sitt kliniska mål samtidigt som en mycket god säkerhetsprofil bibehölls.

Effektiviteten, säkerheten och tolerabiliteten hos laquinimod studeras även i en andra fas III-studie i RRMSpatienter, BRAVO (benefit-risk assessment of Avonex® and laquinimod). BRAVO-studien är en 24-månaders, global, multi-center, randomiserad, placebokontrollerad studie med parallella grupper, där effekterna av laquinimod jämförs med placebo. Studien kommer även att ge data som utvärderar "risk-benefit" fördelar med laquinimod, en tablett om dagen, jämfört med Avonex®, ett injicerbart läkemedel som i dag är etablerat på marknaden.

I juni 2009 meddelade Teva att BRAVO-studien med över 1 200 patienter var fullrekryterad. Resultaten förväntas rapporteras under tredje kvartalet 2011.

Prognosen är att laquinimod introduceras på marknaden under 2012.

Under senare delen av 2010 presenterades dessutom nya detaljerade mekanistiska data som visar att laquinimod har såväl skyddande effekt på nervfibrer som antiinflammatoriska egenskaper. Bland annat visar studier att behandling med laquinimod är förenad med en ökning av "Brain Derived Neurotrophic Factor", ett protein som har en nyckelroll i utveckling och skydd av nervfibrer.

Utöver de pågående kliniska studierna i MS bedriver Teva sedan 2009 även fas II-prövningar för laquinimod mot Crohns sjukdom och sedan 2010 mot Lupus.

TASQ

I projektet TASQ (Tumor Angiogenesis Suppression by Quinolines) utvecklar Active Biotech en angiogeneshämmande substans som angriper tumörens sätt att växa genom att hämma bildandet av blodkärl i tumören. TASQ är avsedd att ges i tablettform för behandling av prostatacancer. Efter att en inledande klinisk fas I-studie med friska frivilliga försökspersoner avslutats 2004 inleddes i slutet av samma år ett fas I-doseskaleringsprogram med prostatacancerpatienter med målet att studera säkerheten för TASQ. Programmet omfattade

e

7

totalt 32 patienter med hormonrefraktär prostatacancer. TASQ tolererades väl av alla patienter och hade milda och övergående bieffekter. Patienterna fortsatte behandlingen i en uppföljningsstudie avsedd att dokumentera långtidstolerans och säkerhet. I september 2009 publicerades resultaten från fas I-studien i British Journal of Cancer.

Det amerikanska läkemedelsverkets (FDAs) granskning av IND (Investigational New Drug)-ansökan slutfördes i augusti 2007, och en fas II "-proof of concept"-studie inleddes senare samma år. Studien var en 2:1 randomiserad, placebokontrollerad, dubbel-blind fas II-studie av 1 mg/dag TASQ jämfört med placebo. Studien omfattade 206 symptomfria patienter i USA, Kanada och Sverige med metastaserad, hormonresistent prostatacancer. Det primära kliniska målet i denna studie var att uppvisa en lägre andel patienter som försämras i sin sjukdom efter sex månaders behandling med TASQ jämfört med placebo. Sekundära mål, viktiga för denna grupp av patienter innefattar tiden fram till sjukdomsförsämring.

I december 2009 meddelades att detta mål hade uppnåtts. De detaljerade resultaten från studien presenterades den 4–8 juni 2010 på den vetenskapliga konferensen 46 Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology (ASCO).

I den grupp av patienter som behandlats med TASQ försämrades enbart 31 procent i sin sjukdom under sexmånadersperioden, jämfört med 66 procent i placebogruppen. Mediantiden till sjukdomsförsämring var 7,6 månader för TASQ-gruppen, jämfört med 3,3 månader för placebogruppen. Behandling med TASQ hade även en positiv effekt på flera biomarkörer av betydelse för prostatacancerutveckling och var allmänt väl tolererad.

Under 2010 inleddes arbetet med att planera starten av ett kliniskt fas III-program. Bolaget kunde i februari 2011 meddela att en registreringsgrundade fas III-prövning med cirka 1 200 patienter på mer än 250 sjukhus i cirka 40 länder inleds under första kvartalet 2011.

ANYARA

Inom projektet ANYARA utvecklar Active Biotech en immunologisk målsökande cancerbehandling som stimulerar immunförsvaret att avdöda tumörceller. Under 2006 avslutades framgångsrikt tre kliniska fas I-studier av ANYARA för behandling av avancerad icke-småcellig lungcancer (NSCLC), njurcancer (RCC) och cancer i bukspottkörteln (PC). Den med ANYARA observerade medianöverlevnaden 26,2 månader för patienter med avancerad njurcancer är längre än förväntat. Resultat från två fas I-studier av ANYARA är publicerade i den vetenskapliga tidskriften Journal of Clinical Oncology, där ANYARA studerats både som monoterapi och i kombination med ett etablerat cancerläkemedel (Taxotere). Resultaten visade att ANYARA tolererades väl både som monoterapi och i kombinationsbehandling.

I juli 2007 erhöll ANYARA "orphan drug"-status (särläkemedelsstatus) för indikationen njurcancer från det europeiska läkemedelsverket EMAs expertkommitté. EMAs beslut var ett viktigt steg i utvecklingen av ANYARA och innebär bland annat upp till tio års exklusivitet på marknaden efter att produkten erhållit registreringsgodkännande.

En kombinerad fas II/III-studie för behandling av njurcancer inleddes i slutet av 2006 vid cirka 50 kliniker i Europa. Studien är en randomiserad studie av ANYARA i kombination med interferon-alfa, i jämförelse med enbart interferon-alfa, i patienter med avancerad njurcancer. Det primära målet för studien är förlängd överlevnad och den omfattar drygt 500 patienter.

I maj 2008, efter att cirka 250 patienter rekryterats till studien, genomfördes en interimsanalys med positivt utfall.

Den pågående, registreringsgrundande fas II/III-studien av ANYARA är fullrekryterad sedan i juni 2009. Längden på studien är avhängig patienternas sjukdomsutveckling och resultat förväntas presenteras under 2012.

57-57

I projektet 57-57 utvecklas en ny immunmodulerande substans.

En första klinisk fas I-doseskaleringsstudie, omfattande 30 friska frivilliga försökspersoner, påbörjades vid Karolinska sjukhuset i Stockholm i slutet av 2004 och avslutades framgångsrikt 2005. Resultatet visade att 57-57 tolererades väl i samtliga dosnivåer med såväl en som flera doser och att substansen lämpar sig väl för en oral, daglig behandling.

Det kliniska utvecklingsprogrammet fortsatte med en fas Ib-studie med SLE-patienter, vilken inleddes i december 2005. Studien dokumenterade i huvudsak säkerhet och farmakokinetik, men studerade även ett antal biologiska markörer för att ge en uppfattning om 57-57s påverkan på sjukdomsförloppet. Studien avslutades under 2008 och studieresultatet bekräftar den sedan tidigare uppvisade goda säkerhetsprofilen samt visar effekt på markörer för SLE-sjukdomen. Under 2008 och 2009 har uppföljande data från den avslutade fas Ib-studien presenterats vid vetenskapliga kongresser. Resultaten visar att man genom att behandla patienter med 57-57 kan påverka signalvägar som är centrala i utvecklingen av sjukdomen. Den under 2009 inledda explorativa kliniska studien, omfattande 13 SLE-patienter i Sverige och Danmark, slutfördes under 2010 och kommer att avrapporteras under 2011. Studiens syfte var att studera 57-57s effekt på parametrar som korrelerar med sjukdomsaktivitet.

Under 2010 beslutade Active Biotech att inleda utvecklingen av 57-57 mot indikationen systemisk skleros, en ovanlig autoimmun sjukdom som kan ge "orphan medicinal products"-status (särläkemedelsstatus). I februari 2011 erhöll 57-57 detta från EMA för indikationen systemisk skleros. Förberedelser pågår för att starta en explorativ studie under 2011.

RhuDex™

RhuDex är en oralt tillgänglig substans för behandling av reumatoid artrit (RA) och har sitt ursprung i Active Biotechs patenterade CD80-antagonister, som 2002 utlicensierades till MediGene AG (MediGene). MediGene är ansvarigt för utvecklingen och kostnaderna för det kliniska programmet.

Efter prekliniskt utvecklingsarbete valdes 2004 en läkemedelskandidat med namnet RhuDex, en oralt administrerad småmolekyl primärt avsedd för behandling av RA. Fas Istudier av RhuDex påbörjades under våren 2005, vilket gav Active Biotech en mindre delmålsbetalning. I mars 2006 kunde bolaget rapportera att MediGene framgångsrikt avslutat två fas I-studier där man studerat säkerhet, tolerabilitet och farmakokinetik i friska frivilliga. En fas IIa-doseskaleringsstudie i 35 RA-patienter startade under 2007 och kunde under 2008 avrapporteras med positiva resultat. Under 2010

genomfördes ytterligare prekliniska prövningar. Medigene avser slutföra RhuDex kliniska utvecklingsplan då de prekliniska resultaten är analyserade. Om projektet löper vidare till lansering kan delmålsintäkterna uppgå till totalt 5,8 miljoner brittiska pund. Till detta ska läggas royalties på eventuell framtida försäljning.

ISI-projektet

Active Biotechs ISI-projekt startades under 2008. Tidigare arbete har visat att quinolinsubstanserna hämmar interaktionen mellan en definierad målmolekyl, S100A9, och minst två pro-inflammatoriska receptorer. Ett eget och ett kommersiellt tillgängligt bibliotek av substanser har screenats för bindning till denna målmolekyl. Nya intressanta tänkbara substanser i två olika icke-quinolinbaserade klasser av substanser har identifierats.

Målet med ISI är att definiera nya, patenterbara molekyler som binder till samma målmolekyl men med farmakologiska egenskaper som är överlägsna dem för de existerande quinolinerna. Målet är att lämna in nya patentansökningar och genomföra val av en första läkemedelskandidat 2011/2012.

Kommentarer till resultaträkningen

Koncernens nettoomsättning uppgick till 11,4 (10,8) MSEK och omfattade 7,8 (6,4) i hyresintäkter och 3,6 (4,4) i övriga intäkter. Rörelsekostnaderna uppgick till 240,3 (230,3) MSEK varav forsknings- och utvecklingskostnaderna ökade med 5,3 MSEK från 212,0 MSEK till 217,3 MSEK. Kostnadsökningen förklaras till fullo av ökade kostnader för det kliniska utvecklingsprogrammet för TASQ-projektet för vilken en fas II-studie avslutades under 2010 och planeringen för start av fas III-prövningar inleddes. Under andra halvåret 2010 kostnadsfördes cirka 45 MSEK för aktiviteter relaterade till starten av fas III-prövningar.

Kostnaderna för ANYARA-projektet var väsentligt lägre under 2010 än 2009 eftersom patienterna i den pågående njurcancerstudien med ANYARA färdigbehandlats och befinner sig i utvärderingsfas. Det lägre kostnadsutfallet i projektet 57-57 förklaras av att projektet under 2010 bedrevs i en mindre explorativ studie jämfört med ett väsentligt högre kostnadsutfall 2009.

Det kliniska utvecklingsprogrammet omfattade vid utgången av året totalt fem projekt; laquinimod och RhuDex finansieras till fullo av samarbetspartners, medan TASQ, ANYARA och 57-57 finansieras av Active Biotech. Förutom det kliniska utvecklingsprogrammet drivs även det prekliniska forskningsprojektet, ISI, som syftar till att exploatera de egna forskningsresultaten som genererats kring en målmolekyl för Q-substanserna samt deras biologiska verkningsmekanism.

Administrationskostnaderna ökade från 18,3 MSEK till 23,1 MSEK. Kostnadsökningen förklaras främst av ökade kostnader relaterade till bolagets personaloptionsprogram och var en konsekvens av den starka kursutveckling som bolagets aktie hade under året. Kostnadsutfallet för 2010 har påverkats positivt av den starkare svenska kronan då cirka 41 procent av forskningskostnaderna består av från utlandet köpta forskningstjänster, främst inom klinisk utveckling samt tillverkning av kliniskt material.

Koncernens rörelseresultat uppgick till -229,0 (-219,6) MSEK. Resultatförsämringen förklaras av ökade forskningskostnader för att säkerställa en tidsmässigt optimal klinisk utvecklingsplan för fas III-projektet TASQ.

Det finansiella nettot i koncernen uppgick till -4,7 (-4,4) MSEK. De finansiella intäkterna uppgick till 1,9 (6,3) MSEK. De finansiella kostnaderna uppgick till 6,5 (10,7) MSEK. I de finansiella kostnaderna ingick 2009 ett resultat på 3,5 MSEK avseende omvärdering av ingången ränteswap till verkligt värde. Sådan omvärdering ger inte upphov till några kassaflödeseffekter. 2010 uppgick motsvarande omvärderingsresultat till 0,4 MSEK.

Resultat efter skatt uppgick till -221,1 (-224,0) MSEK.

Kommentarer till balansräkningen

Koncernens totala tillgångar uppgick till 503,1 (498,5) MSEK, varav materiella anläggningstillgångar till 358,5 (319,0) MSEK. Bokfört värde på byggnader och mark, efter omvärdering av bolagets fastighet Forskaren 1, uppgick till 350,0 (309,4) MSEK samt inventarier, verktyg och installationer till totalt 8,5 (9,6) MSEK. Likvida medel uppgick vid årsskiftet till 131,1 (156,0) MSEK.

Kommentarer till kassaflödesanalysen

Koncernens kassaflöde för helåret 2010 uppgick till -24,9 (17,3) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -196,3 (-224,8) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -0,1 (-0,1) MSEK samt kassaflödet från finansieringsverksamheten till 171,5 (242,1) MSEK. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1,6 (4,0) MSEK, varav 1,5 (3,9) MSEK finansierades genom finansiella leasingavtal.

Likvida medel och finansiell ställning

Likvida medel uppgick per årsskiftet till 131,1 (156,0) MSEK. Under 2010 genomfördes en riktad emission till fonder förvaltade av Sectoral Asset Management Inc, en global investeringsförvaltare inom healthcare-sektorn. Emission tillförde bolaget 149,0 MSEK efter emissionskostnader. Därutöver har lösen av personaloptioner tillfört cirka 30,0 MSEK. Active Biotechs styrelse har fastställt en policy för placering av koncernens likvida medel vilken medger att dessa placeras med låg kreditrisk, främst i svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränte- och obligationsfonder med hög likviditet. Räntebärande skulder uppgick till 249,5 (255,5) MSEK, varav fastighetslån representerar 241,1 (246,7) MSEK och skuld till leasingbolag 8,4 (8,8) MSEK. Koncernens egna kapital vid utgången av året uppgick till 181,8 (188,6) MSEK. Koncernens soliditet vid utgången av året uppgick till 36,1 procent, att jämföras med 37,8 procent vid utgången av 2009.

Active Biotech-aktien

Aktiekapital och ägarstruktur

Active Biotech ABs aktiekapital uppgick i februari 2011, efter en i januari 2011 genomförd riktad nyemission till institutioner i USA och Sverige samt lösen av personaloptioner, till 258,5 MSEK uppdelat på 68 582 691 aktier. Enbart ett aktieslag förekommer. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar och berättigar till lika stor utdelning. För ytterligare information om aktieägare se sidan 39.

Bolagsstyrning

Active Biotech ABs bolagsordning anger att val av styrelse alltid ska äga rum på årsstämman. Frånsett detta innehåller bolagsordningen inte några bestämmelser om hur styrelseledamöter tillsätts eller avsätts eller om ändringar av bolagsordningen. En aktieägare kan rösta för det fulla antalet av honom eller henne ägda eller företrädda aktierna på bolagsstämma i Active Biotech. De utgivna aktierna är fritt överlåtbara, utan begränsningar till följd av lag eller Active Biotechs bolagsordning. Bolaget känner inte till några avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier i bolaget. För en utförligare beskrivning av hur Active Biotech hanterar bolagsstyrningsfrågor hänvisas till bolagsstyrningsrapporten på sidorna 41–43.

Moderbolaget

Verksamheten i moderbolaget Active Biotech AB består, efter fusionen med det av Active Biotech AB helägda dotterbolaget Active Biotech Research AB per den 23 december 2010, av koncernens forskningsverksamhet, koncernsamordnande administrativa funktioner samt kapitalförvaltning. Moderbolagets nettoomsättning för perioden uppgick till 23,2 (3,5) MSEK. Rörelsekostnaderna uppgick under perioden till 257,6 (22,2) MSEK. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1,6 MSEK under perioden. Moderbolagets likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 125,4 MSEK, att jämföras med 144,2 MSEK vid årets början. Resultatet efter skatt uppgick till -232,7 (-16,3) MSEK.

Riskpåverkande faktorer

Ett forskningsbolag som Active Biotech kännetecknas av en hög operationell och finansiell risk, då de projekt bolaget driver befinner sig i klinisk fas där ett antal parametrar påverkar sannolikheten för en kommersiell framgång. Risken är högre ju tidigare i utvecklingskedjan projekten befinner sig, men minskar successivt i takt med att de olika definierade utvecklingsfaserna passeras och sannolikheten för att nå marknaden ökar. Risknivån i projekten ska bedömas mot den potential projekten har att utvecklas till läkemedel inom de stora indikationsområden som de riktar sig mot.

Active Biotech är inriktat på utvecklingen av läkemedel men har ännu inte erhållit några godkännanden av produkter för försäljning. Verksamheten har därmed hittills gått med förlust. De av Active Biotechs projekt som kommit längst i utvecklingen mot ett färdigt läkemedel inledde fas III-prövningar under 2007, vilket betyder att det kan dröja till 2012 innan någon av dessa produkter kan ha nått fram till möjlig

Verksamhetsrisk

Även om hittills genomförda prekliniska och kliniska studier av Active Biotechs läkemedelskandidater utfallit positivt, finns det inga garantier för att fortsatta nödvändiga kliniska studier kommer att utfalla så positivt att godkännande erhålls. Det finns inga garantier för att bolaget kommer att finna nödvändiga samarbetspartners eller att dessa samarbeten i slutänden kommer att utfalla som planerat. Om godkännande erhålls finns det heller ingen garanti för att den godkända produkten kan nå en framgångsrik försäljning. Konkurrerande produkter med bättre egenskaper kan ha introducerats på marknaden eller bolaget kan visa sig ha otillräcklig förmåga att själv eller via partner marknadsföra sin produkt. Även om Active Biotech hela tiden arbetar på att förbättra sitt patentskydd av såväl substanser, metoder som användning finns det ingen garanti för att patenten verkligen kommer att ge nödvändigt skydd eller att inte konkurrenter lyckas kringgå patenten eller på annat sätt utnyttja forskningsresultat eller andra immateriella tillgångar som bolaget byggt upp. Såväl storleken som tidpunkten för koncernens framtida kapitalbehov beror på ett antal faktorer, däribland möjligheterna att ingå samarbetsavtal och graden av framgång i utvecklingsprojekten.

Myndighetskrav

Active Biotech har i dag alla erforderliga tillstånd för verksamhetens bedrivande. Verksamheten bedrivs naturligtvis enligt gällande lagar men också med hänsyn till höga miljömässiga och etiska krav. Det finns dock ingen garanti för att nya krav från myndigheter inte kan komma att försvåra verksamhetens bedrivande eller att i dag gällande tillstånd kommer att förnyas på samma villkor som tidigare eller att koncernens i dag bedömda adekvata försäkringsskydd kommer att vara tillräckligt.

Finansiella risker

Koncernen har en valutaexponering då den operativa verksamheten bedrivs i Sverige och forskningstjänster upphandlas internationellt. Resultatet exponeras för valutakursförändringar för inköp av kliniska prövningstjänster, forskningsuppdrag och produktion av kliniskt material. Rörelsens kostnader uppgick under verksamhetsåret till 240,3 MSEK, varav cirka 41 procent representerade kostnader i utländsk valuta. Andelen kostnader i utländsk valuta, huvudsakligen USD och EUR, kan komma att fluktuera då projekten efter hand kommer att befinna sig i senare utvecklingsfaser med potentiellt fler kliniska studier i utlandet. Eftersom koncernen ej använder terminer eller optioner för att säkra valutarisker kan valutakurseffekter få genomslag i resultaträkningen.

Kreditriskerna i bolaget är marginella, då bolagets verksamhet har en låg faktureringsnivå på grund av att det i nuläget i huvudsak innefattar forskning och utveckling. Finansiella risker behandlas vidare i not 16 på sidan 30–31. e

Organisation

Genomsnittligt antal anställda i koncernen uppgick till 87 (90), varav 51 (52) kvinnor. Genomsnittsåldern hos de anställda uppgick till 49 (49) år med en genomsnittlig anställningstid om 16,6 (17,9) år. Personalens utbildningsnivå är hög, 23 är disputerade och 43 har en universitets-/ högskoleutbildning.

Koncernen hade under året en genomsnittlig utbildningskostnad per anställd om 4 986 SEK. Antalet anställda vid utgången av 2010 var 83 (89) varav 69 (74) i forsknings- och utvecklingsverksamheten. Sjukfrånvaron under året uppgick till 2,6 (1,6) procent. Inrapporterade arbetsskador (inklusive färdolycksfall) uppgick till 0 (2) stycken.

Incitamentsprogram

På extra bolagsstämma den 8 december 2003 beslöts att utge ett vederlagsfritt personaloptionsprogram om sammanlagt 1 000 000 aktier för samtliga anställda i Active Biotechkoncernen. Utestående personaloptioner tillsammans med säkringar av framtida sociala avgifter omfattar vid utgången av 2010 totalt 348 034 optioner, motsvarande 428 082 aktier, vilket innebär en maximal utspädning för existerande aktieägare med 0,6 procent. Under avsnittet "Aktien" på sidan 37 och i not 5 på sidan 20–23 beskrivs incitamentsprogrammet mer utförligt.

Miljöinformation

Active Biotech bedriver sin verksamhet enligt de tillstånd som myndigheter har utfärdat för företaget. Bolaget har bland annat tillstånd från Statens strålskyddsinstitut för hantering av radioaktivt material samt från Jordbruksverket och Arbetsmiljöverket när det gäller genetiskt modifierade organismer. Företaget har anmält sin verksamhet till länsstyrelsen enligt miljöbalken. Inspektioner från Arbetsmiljöverket, Lunds miljöförvaltning och Statens strålskyddsinstitut har utfallit till full belåtenhet. Active Biotech har ett väl utarbetat program för källsortering och destruktion av miljöfarligt avfall och arbetar aktivt för att minska energiförbrukningen och användningen av miljöfarliga ämnen. Active Biotech är inte involverat i någon miljötvist.

Förslag till disposition av bolagets vinst

Styrelsen och verkställande direktören föreslår ingen utdelning för verksamhetsåret 2010. Förslag till behandling av bolagets förlust framgår av sidan 12.

Redogörelse för styrelsens arbete

Styrelsen beslutar om koncernens övergripande strategi, koncernens organisation och förvaltning enligt aktiebolagslagen. Styrelsen bestod vid årets slut av sex ledamöter valda av årsstämman, två arbetstagarrepresentanter samt två arbetstagarsuppleanter. Andra tjänstemän i bolaget deltar vid behov i styrelsens sammanträden som föredragande eller i administrativa funktioner.

Under året har sju protokollförda styrelsemöten hållits. VD har löpande informerat såväl styrelsens ordförande som övriga styrelseledamöter om utvecklingen i bolaget.

Viktiga frågor som behandlats av styrelsen inkluderar

  • utveckling av forskningsprojekten
  • affärsutvecklingsprojekt
  • strategisk inriktning
  • bokslutsinformation
  • budget och prognoser för verksamheten

● partnerskapsstrategi och partnerskapsdiskussioner Styrelsens arbete och hur Active Biotech styrs beskrivs utförligt i avsnittet "Bolagsstyrningsrapport" på sidan 41–43. Vad beträffar koncernens och moderbolagets resultat och ställning hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande bokslutskommentarer.

Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsen föreslår att årsstämman den 5 maj 2011 beslutar om följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna överensstämmer väsentligen med de principer som hittills har tillämpats. Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören och övriga personer i koncernledningen. Riktlinjerna ska gälla för anställningsavtal som ingås efter stämmans beslut om riktlinjer liksom för det fall ändringar görs i befintliga villkor efter stämmans beslut:

Active Biotech ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt övriga förmåner. Om styrelsen därutöver bedömer att nya aktierelaterade incitament (till exempel personaloptioner) bör införas, ska förslag därom föreläggas bolagsstämman för beslut.

En beskrivning av 2010 års riktlinjer och ersättningar finns i not 5 på sidan 20–23.

Fast lön

Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Omprövning bör ske årligen.

Rörlig lön

Den rörliga lönen ska, i förekommande fall, vara beroende av individens uppfyllelse av kvantitativa och kvalitativa mål. För verkställande direktören får den rörliga lönen uppgå till högst 50 procent av den fasta lönen. För övriga ledande befattningshavare får den rörliga lönen uppgå till högst 25 procent av den fasta lönen, varvid den individuella högstanivån bör fastställas bland annat mot bakgrund av vederbörandes befattning.

Pension

Pensionsförmåner ska vara avgiftsbestämda. För de ledande befattningshavare som omfattas av ITP-planen ska pensionspremien motsvara vad som gäller enligt ITP-planen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionspremien motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.

Avgångsvederlag med mera

De ledande befattningshavarnas uppsägningstid ska vara högst tolv månader. Avgångsvederlag ska ej utgå. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.

Övriga förmåner

De ledande befattningshavarna får tillerkännas sedvanliga förmåner i övrigt, såsom tjänstebil, företagshälsovård med mera.

Beredning och beslut

Verkställande direktörens ersättningar ska beredas och beslutas av styrelsen. Övriga ledande befattningshavares ersättningar ska beredas av verkställande direktören, som ska förelägga styrelsen ett förslag för godkännande. Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det.

Tidigare beslutade ersättningar

Verkställande direktören har en sådan rätt till extra ersättning som avses ovan under rubriken Avgångsvederlag med mera. Det finns i övrigt inga tidigare beslutade ersättningar som inte har förfallit till betalning. Dock kan bolagets utestående personaloptioner medföra kostnader för bolaget (sociala avgifter) enligt vad som framgår av årsredovisningen.

Avvikelse från tidigare beslutade riktlinjer

Bolagets nuvarande verkställande direktör anställdes sommaren 2008. Snart tre år har förflutit sedan anställningen. Bolaget och verkställande direktören förde mot denna bakgrund, under inledningen av 2011, en diskussion om verkställande direktörens ersättning framledes, varvid styrelsen fann skäl att tillerkänna verkställande direktören en rätt till sådan rörlig lön som avses ovan under rubriken Rörlig lön. Utrymme för sådan ersättning fanns inte i de riktlinjer som beslöts av årsstämman 2010. Styrelsen beslöt därför att utnyttja möjligheten att frångå riktlinjerna, eftersom styrelsen bedömde att det i detta fall fanns särskilda skäl som motiverade det. Det är angeläget för bolaget att säkerställa att bolaget kan behålla en verkställande ledning med erforderlig kompetens och branschkunnande och med fokus på värdeskapande för bolaget och aktieägarna. Den nu överenskomna möjligheten till rörlig, prestationsbaserad lön är en av komponenterna i en, enligt styrelsens bedömning, rimlig helhetslösning beträffande verkställande direktörens ersättning.

Händelser efter räkenskapsårets utgång

Nyemission

Styrelsen beslutade den 26 januari 2011 att, med stöd av årsstämmans bemyndigande 2010, genomföra en riktad emission av 2 500 000 aktier till internationella institutionella investerare och kvalificerade investerare i Sverige. Aktierna tecknades till en teckningskurs om 150 SEK per aktie, vilket tillförde bolaget 375 MSEK före emissionskostnader.

Utsikter för 2011

Mot bakgrund av den mycket positiva utvecklingen för projektportföljen bedömer styrelsen att tillgänglig likviditet, intäkter från existerande och förväntade samarbetsavtal samt likviden från den av styrelsen i januari 2011 genomförda emissionen uppgående till 375 MSEK före emissionskostnader, ger finansiella resurser för att finansiera bolagets verksamhet enligt nuvarande verksamhetsplan. Då tidpunkten för tecknande av ytterligare samarbetsavtal och erhållandet av delmålsersättningar från redan ingångna avtal ej kan preciseras lämnas ingen resultatprognos för 2011.

e

Förslag till behandling av bolagets förlust

Till årsstämmans behandling finns följande belopp i kronor:

Överkursfond 171 652 541
Balanserat resultat -180 031 147
Årets resultat -232 699 687
Summa -241 078 293

Styrelsen föreslår att ovan ansamlade stående förlustmedel om SEK 241 078 293 balanseras i ny räkning.

Godkännande och fastställelse

Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande den 1 april 2011. Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 5 maj 2011.

Styrelsens intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lund den 1 april 2011 Styrelsen i Active Biotech AB (publ)

mats arnhög Ordförande

klas kärre magnhild sandberg-wollheim

Peter Sjöstrand peter ström tomas nicolin

karin hallbeck anette sundstedt

tomas leanderson Verkställande direktör

Vår revisionsberättelse har lämnats den 1 april 2011

KPMG AB

david olow Auktoriserad revisor

12

e

Resultaträkning för koncernen

1 januari – 31 december
TSEK not 2010 2009
Nettoomsättning 2 11 356 10 772
Administrationskostnader 3,4 -23 061 -18 300
Forsknings- och utvecklingskostnader 3 -217 260 -212 046
Rörelseresultat 5 -228965 -219574
Finansiella intäkter 1 861 6 301
Finansiella kostnader -6 518 -10 704
Finansnetto 6 -4657 -4403
Resultatföreskatt -233622 -223977
Skatt 7 12 557
Åretsresultat -221065 -223977
Åretsresultat hänförligttill:
Moderbolagets aktieägare
-221 065 -223 977
Innehav utan bestämmande inflytande
Resultat per aktie 12
före utspädning (SEK) -3,38 -3,81
efter utspädning (SEK) -3,38 -3,81

Rapport över totalresultat för koncernen

1 januari – 31 december
TSEK 2010 2009
Åretsresultat -221065 -223977
Övrigttotalresultat
Förändring av omvärderingsreserv 46 431 -1 314
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat -12 211 346
Åretsövriga totalresultat 34220 -968
Åretstotalresultat -186845 -224945
Åretstotalresultat hänförligttill:
Moderbolagets aktieägare
-186 845 -224 945
Innehav utan bestämmande inflytande _

Rapport över kassaflöden för koncernen

1 januari – 31 december
TSEK not 20 2010 2009
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt -233 622 -223 977
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 9 772 9 603
Kassaflödefråndenlöpandeverksamheten
föreförändringar avrörelsekapital -223850 -214374
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 10 033 -13 816
Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder 17 497 3 418
Kassaflödefråndenlöpandeverksamheten -196320 -224772
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -91 -72
Kassaflödefråninvesteringsverksamheten -91 -72
Finansieringsverksamheten
Nyemission 179 831 256 208
Emissionskostnader -837 -7 200
Amortering av lån -5 191 -5 191
Amortering av leasingskuld -2 286 -1 679
Kassaflödefrånfinansieringsverksamheten 171517 242138
Årets kassaflöde -24894 17294
Likvidamedel vidåretsbörjan 156035 138741
LIKVIDAMEDE
L VID ÅRETS SLUT
131 141 156 035

Rapport över finansiell ställning för koncernen

Per den 31 december
TSEK 2010 2009
TILLGÅNGAR
Byggnader och mark 9 350 000 309 434
Inventarier, verktyg och installationer 9 8 515 9 558
Långfristiga fordringar 1 1
Summa anläggningstillgångar 358516 318993
Kundfordringar 42 547
Skattefordringar 3 882 3 882
Övriga fordringar 2 687 7 562
Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter 10 6 827 11 479
Likvida medel 20 131 141 156 035
Summaomsättningstillgångar 144579 179505
SUMMA
TILLGÅNGAR
503 095 498 498
Per den 31 december
TSEK not 2010 2009
EGET KAPITAL
Aktiekapital 248 776 241 435
Övrigt tillskjutet kapital 2 444 562 2 272 909
Reserver 68 021 33 801
Balanserat resultat inkl. årets resultat -2 579 601 -2 359 504
Summaeget kapital 11 181758 188641
SKULDER
Skulder till kreditinstitut 13 235 410 241 068
Långfristiga räntebärande skulder 13 6 260 6 888
Summa långfristiga skulder 241670 247956
Kortfristiga räntebärande skulder 13 7 791 7 523
Leverantörsskulder 27 454 13 325
Skatteskulder 34 251
Övriga skulder 14 7 767 12 999
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter 15 36 621 27 803
Summa kortfristiga skulder 79667 61901
SUMMA
SKULDER
321 337 309 856
SUMMA
EGET KAPITAL OCH SKULDER
503 095 498 498

Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 18.

Rapport över förändring i eget kapital för koncernen

Övrigt B alanserade
vinstmedel
Totalt
A ktie- tillskjutet Omvärderings inkl årets eget
TSEK N
ot 11
kapital kapital reserv resultat kapital
Ingående eget kapital 2009-01-01 193 148 2 072 188 41 698 -2 143 424 163 610
Justering av ingående balans -6 929 6 929
Justerat ingående eget kapital 2009-01-01 193 148 2 072 188 34 769 -2 136 495 163 610
Årets totalresultat -968 -223 977 -224 945
Överföring från omvärderingsreserv 968 968
Nyemission 48 287 200 721 249 008
Justerat utgående eget kapital 2009-12-31 241 435 2 272 909 33 801 -2 359 504 188 641
Justerat ingående eget kapital 2010-01-01 241 435 2 272 909 33 801 -2 359 504 188 641
Årets totalresultat 34 220 -221 065 -186 845
Överföring från omvärderingsreserv
Nyemission

7 341

171 653

968
968
178 994
Utgående eget kapital 2010-12-31 248 776 2 444 562 68 021 -2 579 601 181 758

Resultaträkning för moderbolaget

1 januari – 31 december
TSEK not 2010 2009
Nettoomsättning 2 23214 3 500
Administrationskostnader 3,4 -24162 -22 157
Forsknings- och utvecklingskostnader 3 -233484
Rörelseresultat 5 -234432 -18 657
Resultat från finansiella poster:
Ränteintäkter och liknande resultatposter 6 1739 2 327
Räntekostnader och liknande resultatposter 6 -7 -5
Resultat efterfinansiellaposter -232700 -16 335
Resultatföreskatt -232700 -16 335
Skatt 7
Åretsresultat -232700 -16 335

Rapport över totalresultat för moderbolaget

1 januari – 31 december
TSEK 2010 2009
Årets resultat -232700 -16 335
Övrigt totalresultat 0 0
Åretstotalresultat -232700 -16 335

Kassaflödesanalys för moderbolaget

1 januari – 31 december
TSEK not 20 2010 2009
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -232700 -16 335
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 196417
Kassaflödefråndenlöpandeverksamheten
föreförändringar avrörelsekapital -36283 -16 335
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar -179609 -6 665
Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder 7184 -8 474
Kassaflödefråndenlöpandeverksamheten -208708 -31 474
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -315
Fusion av dotterföretag, påverkan på likvida medel 11284
Kassaflödefråninvesteringsverksamheten 10969
Finansieringsverksamheten
Nyemission 179831 256 208
Emissionskostnader -837 -7 200
Lämnade koncernbidrag -205 000
Kassaflödefrånfinansieringsverksamheten 178994 44 008
Årets kassaflöde -18745 12 534
Likvidamedel vidåretsbörjan 144159 131 625
LIKVIDAMEDE
L VID ÅRETS SLUT
125414 144 159

Balansräkning för moderbolaget

PER DEN 31 DECEMBER

TSEK not 2010 2009
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 8 161497
Summa immateriella anläggningstillgångar 161497
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 9 294
Inventarier, verktyg och installationer 9 737 351
Summamateriella anläggningstillgångar 1031 351
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 19 40550 202 450
Andra långfristiga fordringar 1 1
Summa finansiella anläggningstillgångar 40551 202 451
Summa anläggningstillgångar 203079 202 802
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 42
Fordringar på koncernföretag 12435 7 813
Skattefordringar 3882 1 638
Övriga fordringar 2687 6 611
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 10 6827 891
Summa kortfristiga fordringar 25873 16 953
Kortfristiga placeringar 20 50 000
Kassa och bank 20 125414 94 159
Summaomsättningstillgångar 151287 161 112
SUMMA
TILLGÅNGAR
354366 363 914
PER DEN
31 DECEMBER
TSEK not 2010 2009
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 248776 241 435
Uppskrivningsfond 161497
Reservfond 118871 118 871
Fritt eget kapital
Överkursfond 171653 339 715
Balanserat resultat -180032 -341 915
Årets resultat -232700 -16 335
Summaeget kapital 11 288065 341 771
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 27453 176
Skulder till koncernföretag 1 000
Övriga skulder 14 2944 7 539
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter 15 35904 13 428
Summa kortfristiga skulder 66301 22 143
SUMMA
EGET KAPITAL OCH SKULDER
354366 363 914

Ställda säkerheter ocheventualförpliktelserför moderbolaget

PERDEN 31 DECEMBER
TSEK not 2010 2009
Ställda säkerheter 18 9490 7 399
Ansvarsförbindelser 18 241068 246 726

Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget

Bundet eget kapital Fritt eget kapital
A
ktie- U
ppskrivnings- R eserv- Överkurs- B alanserat Årets Totalt eget
TSEK Not 11
kapital
fond fond fond resultat resultat kapital
Ingående eget kapital 2009-01-01 193 148 118 871 138 994 -200 547 63 632 314 098
Årets totalresultat -16 335 -16 335
Behandling av föregående års resultat 63 632 -63 632
Lämnade koncernbidrag -205 000 -205 000
Nyemission 48 287 200 721 249 008
Utgående eget kapital 2009-12-31 241 435 118 871 339 715 -341 915 -16 335 341 771
Ingående eget kapital 2010-01-01 241 435 118 871 339 715 -341 915 -16 335 341 771
Årets totalresultat -232 700 -232 700
Behandling av föregående års resultat -339 715 323 380 16 335
Fusion av dotterföretag 161 497 -161 497
Nyemission 7 341 171 653 178 994
Utgående eget kapital 2010-12-31 248 776 161 497 118 871 171 653 -180 032 -232 700 288 065

ge t

16 Noter till de finansiella rapporterna

Not 1 • Redovisningsprinciper

Överensstämmelsemednormgivningochlag

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU . Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet "Moderbolagets redovisningsprinciper".

Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelse och VD den 1 april 2011. Koncernens resultaträkning och rapport över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 5 maj 2011.

Förutsättningar vidupprättandeavmoderbolagetsochkoncernens finansiella rapporter

Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor, SEK. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste tusental. Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom koncernens fastighet Forskaren1 samt vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde består av finansiella tillgångar klassificerade som finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 20.

De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag och dotterföretag.

Ändraderedovisningsprinciper

Under 2010 har inga ändringar av IFRS med tillämpning från och med 2010 haft någon väsentlig effekt på koncernens redovisning. Ett antal nya eller ändrade IFRS träder ikraft först under kommande räkenskapsår och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter. Nyheter eller ändringar med framtida tillämpning planeras inte att förtidstillämpas. Bolaget bedömer inte att de framtida nyheter och ändringar som publicerats kommer att ha någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning.

Segmentsrapportering

Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Då verksamheten i Active Biotech-koncernen är organiserad som en sammanhållen verksamhet, med likartade risker och möjligheter för de varor och tjänster som produceras, utgör hela koncernens verksamhet ett rörelsesegment. Hela verksamheten bedrivs i Sverige.

Klassificeringmedmera

Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.

Konsolideringsprinciper ochrörelseförvärv Dotterföretag

Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Active Biotech AB. Bestämmande inflytande innebär direkt eller indirekt en rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras.

Förvärv den 1 januari 2010 eller senare

Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.

Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande och verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, sk förvärv till lågt pris redovisas denna direkt i årets resultat.

Överförd ersättning i samband med förvärvet inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärsförbindelser. Denna typ av regleringar redovisas i resultatet. Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskillingen är klassificerad som egetkapitalinstrument, görs ingen omvärdering och reglering görs inom eget kapital. För övriga villkorade köpeskillingar omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i årets resultat.

Vid förvärv som sker i steg fastställs goodwillen den dag då bestämmande inflytande uppkommer. Tidigare innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.

Avyttringar som leder till att bestämmande inflytande förloras men där det finns ett kvarstående innehav värderas detta innehav till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.

Förvärv gjorda före 1 januari 2004 (tidpunkt för övergång till IFRS)

Vid förvärv som ägt rum före den 1 januari 2004 har goodwill, efter nedskrivningsprövning, redovisats till ett anskaffningsvärde som motsvarar redovisat värde enligt tidigare tillämpade redovisningsprinciper. Klassificeringen och den redovisningsmässiga hanteringen av rörelseförvärv som inträffade före den 1 januari 2004 har inte omprövats enligt IFRS 3 vid upprättandet av koncernens öppningsbalans enligt IFRS per den 1 januari 2004. Dotterföretags finansiella rapporter inkluderas i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör.

I de fall dotterbolagets redovisningsprinciper inte överensstämmer med koncernens redovisningsprinciper har justeringar gjorts till koncernens redovisningsprinciper. Förluster hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande fördelas till innehav utan bestämmande inflytande fast att innehav utan bestämmande inflytande kommer att redovisas som en debetpost under eget kapital.

Transaktioner som ska elimineras vid konsolidering

Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.

Utländsk valuta

Transaktioner i utländsk valuta

Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.

Redovisningavintäkter

Active Biotech erhåller för närvarande intäkter för utlicensiering av forskningsprojekt, för utförande av forskningstjänster samt hyresintäkter.

Intäkter vid utlicensiering av forskningsprojekt består av en licensavgift, delmålsvederlag samt royalties på försäljning av läkemedlet. Den initiala licensavgiften (så kallade upfront payment) erhålls när samarbetsavtalet ingås. Denna ersättning intäktsförs i sin helhet vid samarbetsavtalets ingående, under förutsättning att bolaget uppfyllt samtliga åtaganden enligt avtalet. Eventuella delmålsbetalningar intäktsredovisas om och när avtalsparterna uppfyllt överenskomna kriterier och överenskommelse med motparten erhållits. Eventuella framtida royaltyintäkter intäktsredovisas i enlighet med avtalens ekonomiska innebörd.

Fakturering av forskningstjänster intäktsförs i den redovisningsperiod som arbetet utförs. Fakturering av hyresintäkter intäktsförs i enlighet med hyresavtalen.

r t ern a

Rörelsekostnader ochfinansiella intäkter ochkostnader

Operationella leasingavtal

Kostnader avseende operationella leasingavtal redovisas i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.

Finansiella leasingavtal

Minimileaseavgifterna fördelas mellan räntekostnad och amortering på den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Variabla avgifter kostnadsförs i de perioder de uppkommer.

Finansiella intäkter och kostnader

Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar.

Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Räntekomponenten i finansiella leasingbetalningar är redovisad i resultaträkningen genom tillämpning av effektivräntemetoden. Ränteintäkter inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra skillnader mellan det ursprungliga värdet av fordran och det belopp som erhålls vid förfall.

Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.

Finansiella instrument

Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställning inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och andra egetkapitalinstrument, lånefordringar och obligationsfordringar. Bland skulder återfinns leverantörsskulder, samt låneskulder.

Redovisning i och borttagande från balansräkningen

En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapporten över finansiell ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i rapporten över finansiell ställning när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.

En finansiell tillgång tas bort från rapporten över finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från rapporten över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet fullgörs. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången.

Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.

Klassificering och värdering

Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella instrument förutom avseende de som tillhör kategorin finansiell tillgång som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader. Redovisning sker därefter beroende av hur de har klassificerats enligt nedan.

Lånefordringar och kundfordringar

Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Dessa tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid anskaffningstidpunkten. Tillgångar med kort löptid diskonteras inte. Denna kategori omfattar kundfordringar, långfristiga fordringar och övriga fordringar. Kundfordran redovisas till det belopp som beräknas inflyta, dvs. efter avdrag för osäkra fordringar som bedömts individuellt. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i rörelsens kostnader. Övriga fordringar klassificeras som långfristiga fordringar om innehavstiden är längre än ett år och om de är kortare, som övriga fordringar. Eventuella nedskrivningar på långfristiga lånefordringar redovisas som en finansiell post.

Investeringar som hålles till förfall

Investeringar som hålles till förfall är finansiella tillgångar som omfattar räntebärande värdepapper med fasta eller fastställbara betalningar och fastställd löptid som företaget har en uttrycklig avsikt och förmåga att inneha till förfall. Tillgångar i denna kategori värderas till upplupet avskaffningsvärde.

Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet

Denna kategori består av undergruppen Finansiella tillgångar och skulder som innehas för handel. I kategorin redovisas koncernens derivat med positiva eller negativa verkliga värden samt andra finansiella instrument som löpande värderas till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i årets resultat.

Andra finansiella skulder

Lån samt övriga finansiella skulder, t.ex. leverantörsskulder, ingår i denna kategori. Skulderna värderas till upplupet anskaffningsvärde. Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga skulder har en löptid kortare än ett år.

Derivat och säkringsredovisning

Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att ekonomiskt säkra de risker för ränteexponeringar som koncernen är utsatt för. För säkring av osäkerheten i mycket sannolika prognostiserade ränteflöden avseende upplåning till rörlig ränta används ränteswapar där företaget erhåller rörlig ränta och betalar fast ränta. Derivat redovisas initialt till verkligt värde innebärande att transaktionskostnader belastar periodens resultat. Koncernen har valt att inte tillämpa säkringsredovisning, vilket innebär att löpande förändringar i derivatens verkliga värde redovisas i årets resultat. Räntekuponger på ränteswapar redovisas som ränta och övrig värdeförändring av ränteswapen redovisas som övrig finansiell intäkt eller övrig finansiell kostnad.

Materiella anläggningstillgångar

Ägda tillgångar

Koncernen värderar de materiella anläggningstillgångarna enligt anskaffningsvärdemetoden med undantag för koncernens fastighet som värderas enligt omvärderingsmetoden. Materiella anläggningstillgångar som redovisas enligt anskaffningsmetoden redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering, installation, lagfarter, konsulttjänster och juristtjänster.

Koncernens fastighet redovisas till verkligt värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och justering på grund av omvärdering. Omvärdering görs med den regelbundenhet som krävs för att det redovisade värdet inte ska avvika väsentligt från vad som fastställs som verkligt värde på balansdagen. Det verkliga värdet på fastigheten baseras på värdering som är utförd av oberoende externa värderingsmän. När en tillgångs redovisade belopp ökar redovisas ökningen i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omvärderingsreserv. Om ökningen utgör en återföring av tidigare redovisad värdenedgång avseende samma tillgång redovisas ökningen som en minskad kostnad i resultaträkningen. När en tillgångs redovisade belopp minskar som en följd av en omvärdering redovisas minskningen som en kostnad i resultaträkningen. Om det finns ett saldo i omvärderingsreserven hänförligt till tillgången redovisas minskningen i första hand direkt mot omvärderingsreserven. Skillnaden mellan avskrivningen baserat på det omvärderade värdet och avskrivning enligt ursprungligt anskaffningsvärde överförs från omvärderingsreserven till balanserade vinstmedel.

Ackumulerade avskrivningar vid tidpunkten för omvärderingen elimineras mot tillgångens anskaffningsvärde (eller i förekommande fall omvärderade anskaffningsvärde) varefter det återstående nettobeloppet justeras för att nå överensstämmelse med det belopp som tillgången omvärderats till (tillgångens verkliga värde).

När en tillgång avyttras överförs omvärderingsreserven till balanserade vinstmedel utan att påverka resultaträkningen eller övrigt totalresultat.

Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder behandlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar.

Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/kostnad.

Leasade tillgångar

Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med ägandet i allt väsentligt är överförda till leasetagaren, om så ej är fallet är det fråga om operationell leasing.

Tillgångar som förhyrs enligt finansiella leasingavtal redovisas som tillgång i koncernens rapport över finansiell ställning. Förpliktelsen att betala framtida leasingavgifter redovisas som lång- och kortfristiga skulder. De leasade tillgångarna avskrivs över den avtalade leasingtiden medan leasingbetalningarna redovisas som ränta och amortering av skulderna.

app r t ern a Operationell leasing innebär att leasingavgiften kostnadsförs över löptiden med utgångspunkt från nyttjandet, vilket kan skilja sig åt från vad som de facto erlagts som leasingavgift under året.

Tillkommande utgifter

Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.

Avgörande för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till anskaffningsvärdet är om utgiften avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid sådana utgifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften till anskaffningsvärdet. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter, eller delar av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med utbytet. Reparationer kostnadsförs löpande.

Avskrivningsprinciper

Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.

Beräknade nyttjandeperioder;

– byggnader, rörelsefastigheter 35–100 år
– inventarier, verktyg och installationer 3–10 år

Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegränsad. Byggnaderna består emellertid av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar.

Nyttjandeperioderna har bedömts variera mellan 35–100 år på dessa komponenter.

Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskrivningen på byggnader

– Stomme 100 år
– Stomkompletteringar, innerväggar m.m. 50 år
– Glastak 40 år
– Brandtätning 40 år
– Installationer; värme, el, VVS, ventilation m.m. 50 år
– Hissar 35 år

Bedömning av en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen.

Immateriella tillgångar

Forskning och utveckling

Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap redovisas som kostnad då de uppkommer.

Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter eller processer, redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning, om produkten eller processen är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Övriga utgifter för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer.

Då perioden när bolagets forsknings- och utvecklingsprojekt förväntas bli registrerade som läkemedel ligger långt fram i tiden, är osäkerheten hög när eventuella framtida ekonomiska fördelar tillfaller företaget. Aktivering av utvecklingsutgifter sker endast under förutsättning att det är tekniskt och finansiellt möjligt att färdigställa tillgången, avsikten är och förutsättning finns att tillgången kan användas i verksamheten eller säljas samt kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Utgifter avseende patent-, teknologi- samt varumärkesrättigheter och andra liknade tillgångar som utgör del av forsknings- och utvecklingsverksamheten aktiveras inte utan kostnadsförs löpande mot resultatet.

Inga tillgångar av denna karaktär har förvärvats.

Nedskrivningar

De redovisade värdena för koncernens tillgångar kontrolleras vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov.

Nedskrivningsprövning för materiella och immateriella tillgångar samt andelar i dotterföretag och intresseföretag

Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas enligt IAS 36 tillgångens återvinningsvärde (se nedan). Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång ska tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov grupperas till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.

En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).

Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.

Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar

Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget om det finns objektiva bevis på att en finansiell tillgång eller grupp av tillgångar är i behov av nedskrivning. Objektiva bevis utgörs dels av observerbara förhållanden som inträffat och som har en negativ inverkan på möjligheten att återvinna anskaffningsvärdet, dels av betydande eller utdragen minskning av det verkliga värdet för en investering i en finansiell placering klassificerad som en finansiell tillgång som kan säljas.

Återvinningsvärdet för tillgångar tillhörande kategorin lånefordringar och kundfordringar vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas som nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med den effektiva ränta som gällde då tillgången redovisades första gången. Tillgångar med en kort löptid diskonteras inte. En nedskrivning belastar resultaträkningen.

Återföring av nedskrivningar

En nedskrivning reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.

Nedskrivningar av investeringar som hålles till förfall eller lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde återförs om en senare ökning av återvinningsvärdet objektivt kan hänföras till en händelse som inträffat efter det att nedskrivningen gjordes.

Ersättningartill anställda

Ersättningar till anställda efter avslutad anställning

Inom koncernen finns såväl förmånsbestämda som avgiftsbestämda pensionsplaner. I förmånsbestämda planer utgår ersättningar till anställda och före detta anställda baserat på lön vid pensioneringen och antalet tjänsteår. Koncernen bär risken för att de utfästa ersättningarna utbetalas. I avgiftsbestämda planer betalar bolaget pensionspremier till separata juridiska enheter och har inte någon rättslig eller informell förpliktelse att betala ytterligare premier (om dessa inte har tillräckliga tillgångar att utbetala utfästa ersättningar). Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en period.

Samtliga förmånsbestämda pensionsplaner tryggas genom försäkring i Alecta, som är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåren 2009 och 2010 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.

Ersättningar vid uppsägning

En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.

Kortfristiga ersättningar

Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.

En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för bonusbetalningar när koncernen har en gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.

Aktierelaterade ersättningar

På extra bolagsstämma den 8 december 2003 infördes ett personaloptionsprogram, med tilldelning åren 2003, 2005 och 2006, enligt vilket samtliga anställda i Active Biotech-koncernen erbjuds möjlighet att förvärva aktier i bolaget. Personaloptionerna har tilldelats utan vederlag. Optionsprogrammet redovisas i enlighet med IFRS 2 och UFR 7.

Ett optionsprogram möjliggör för de anställda att förvärva aktier i företaget. Det verkliga värdet på tilldelade optioner redovisas som en personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital. Det verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade optionerna beräknas enligt Black & Scholes modell och hänsyn tas till de villkor och förutsättningar som gällde vid tilldelningstidpunkten. Det belopp som redovisas som en kostnad justeras för att återspegla det verkliga antalet intjänade optioner.

Sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade instrument till anställda som ersättning för köpta tjänster kostnadsförs fördelat på de perioder under vilka tjänsterna utförs. Avsättningen för sociala avgifter baseras på optionernas verkliga värde vid rapporttillfället. Verkligt värde beräknas med samma värderingsmodell som användes när optionerna ställdes ut.

Redovisningavresultat per aktie

Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder härrör från optioner utgivna till anställda. Utspädning uppstår endast när lösenkursen är lägre än börskursen och är större ju större skillnaden är mellan lösenkursen och börskursen. Lösenkursen justeras genom ett tillägg för värdet av framtida tjänster kopplade till de eget kapital-reglerade personaloptionsprogram som redovisas som aktierelaterade ersättningar enligt IFRS 2.

Avsättningar

En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.

Skatter

Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.

Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen, hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.

Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte; temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.

Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.

Eventuellt tillkommande inkomstskatt som uppkommer vid utdelning redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas som en skuld.

Eventualförpliktelser(ansvarsförbindelser)

En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.

Moderbolagetsredovisningsprinciper

Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2. Redovisning för juridisk person. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.

Ändraderedovisningsprinciper

Om inte annat anges nedan har moderbolagets redovisningsprinciper under 2010 förändrats i enlighet med vad som anges ovan för koncernen.

RFR 2 Redovisning för juridisk person anger att ändrade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter ska tillämpas även avseende moderbolaget, med några undantag. En effekt av detta, jämfört med tidigare rapportering, är att en rapport över totalresultat tillkommit efter resultaträkningen. En annan effekt är att rapporten över förändringar i eget kapital fått ett innehåll som liknar koncernens, d.v.s. exkluderande de intäkter och kostnader som förr redovisats direkt i eget kapital men nu redovisas i övrigt totalresultat i rapporten över totalresultat. Vidare kommer även moderbolaget att redovisa en extra balansräkning, per ingången av jämförelseåret, i årsredovisningar då retroaktiva ändringar påverkat någon post i den extra balansräkningen i väsentlig utsträckning.

Skillnader mellankoncernensochmoderbolagetsredovisningsprinciper

Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.

Klassificeringochuppställningsformer

Moderbolagets resultat- och balansräkning är uppställda enligt årsredovisningslagens scheman. Skillnaden mellan IAS 1 Utformning av finansiella rapporter som tillämpas för koncernens finansiella rapporter är främst redovisning av finansiella intäkter och kostnader, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.

Dotterföretag

Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag direkt i resultatet när dessa uppkommer.

Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.

Moderbolaget redovisar alltid utdelning från dotterföretag som intäkt i årets resultat.

Finansiellagarantier

Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgensförbindelser till förmån för dotterföretag. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget en av Rådet för finansiell rapportering tillåten lättnadsregel jämfört med reglerna i IAS 39 när det gäller finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterföretag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.

Materiella anläggningstillgångar

Ägda tillgångar

Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.

Leasade tillgångar

I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.

Immateriella anläggningstillgångar

Forskning och utveckling

I moderföretaget redovisas samtliga utgifter för utveckling som kostnad i resultaträkningen.

Avskrivningsprinciper

Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod, vilket motsvarar den period under vilken den kommer att förbrukas. För goodwill är nyttjandeperioden tio år.

Skatter

I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.

Not 2 • Intäkternas fördelning

Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Forskningstjänster 2610 3 379 2610
Hyres - och serviceintäkter 8746 7 393 948
Administrativa tjänster 3 500
Fastighetsservice 19656
Summa 11356 10 772 23214 3 500

Not 3 • Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag

Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Personalkostnader 1) 89604 84 314 89604 16 373
Avskrivningar 9774 9 580 347
Nedskrivningar -296
Driftskostnader 14115 15 387 14112 2 220
Fastighetskostnader 18928 18 452 45683 980
Förvaltningskostnader 1545 1 359 1545 1 357
Externa FoU-tjänster 103659 98 686 103659
Övriga externa tjänster 2696 2 864 2696 1 227
Summa 240321 230 346 257646 22 157

1) I personalkostnader ingår kostnader avseende personaloptionsprogram med 8 259 (2 927) TSEK

Not 4 • Revisionsarvode

Koncernen och Moderbolaget
TSEK 2010 2009
KPMG AB
Revisionsuppdrag 621 561
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 8 23
Skatterådgivning 198 152
Andra uppdrag1) 56 77

1) Varav granskning av prospekt redovisat mot eget kapital 0 (77) TSEK

Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra (inklusive översikt granskning av delårsrapport).

Not 5 • Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares förmåner

Kostnaderför ersättningartill anställda Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Löner och ersättningar mm 47337 49 288 47337 7 595
Aktierelaterade ersättningar 1) (se vidare nedan) 8259 2 927 8259 2 927
Pensionskostnader, förmånsbaserade planer (se vidare nedan)
Pensionskostnader avgiftsbaserade planer 2) 3) (se vidare nedan) 10665 10 799 10665 2 625
Sociala avgifter 19657 18 252 19657 2 880
Icke monetära ersättningar 2322 2 106
Summa 88240 83 372 85918 16 027

1) Varav sociala avgifter 8 259 (2 927) TSEK

2) Av moderbolagets pensionskostnader avser 1 994 (1 434) TSEK gruppen styrelse och VD

3) I koncernens pensionskostnader ingår 3,0 (3,9) MSEK avseende ITP-plan finansierad i Alecta, se vidare i avsnittet Ersättning till anställda efter avslutad anställning

r t ern a

Medelantalet anställda 2010 2009
Antal anställda Varav kvinnor A ntal anställda Varav kvinnor
Moderbolag
Sverige 87 51(59%) 5 1 (20%)
Totalt moderbolaget 87 51(59%) 5 1 (20%)
Dotterföretag
Sverige 0 0(0%) 85 51 (60%)
Koncernentotalt 87 51(59%) 90 52 (58%)
Könsfördelningi företagsledningen 2010 2009
A ndel kvinnor
Moderbolag
Styrelsen 38% 38%
Övriga ledande befattningshavare 25% 0%
Koncernentotalt
Styrelsen 38% 38%
Övriga ledande befattningshavare 25% 0%
Personal,sjukfrånvaro 2010 2009
Totalt för koncernen och moderbolaget Sjukfrånvaro i procent
Samtliga anställda 2,6% 1,6%
Män 1,9% 0,2%
Kvinnor 3,1% 2,7%
Anställda under 30 år 0,5% 1,0%
Anställda 30-49 år 1,9% 1,9%
Anställda över 49 år 3,3% 0,9%
Sjukfrånvaro minst 60 dagar
i % av total sjukfrånvaro 60,2% 17,4%

Löner ochandraersättningarfördeladeperland ochmellanledandebefattningshavareochövriga anställda

samtsociala kostnaderi moderbolaget 2010 2009
Ledande
befattningshavare
Övriga Ledande
befattningshavare
Övriga
TSEK (10 personer) anställda Summa (9 personer) anställda Summa
Löner och andra ersättningar
Sverige 7337 40000 47337 6 537 1 058 7 595
(varav tantiem o.d)
Moderbolagettotalt 7337 40000 47337 6 537 1 058 7 595
(varav tantiem o.d)
Sociala kostnader 1) 7913 30668 38581 5 151 3 281 8 432
1) varav pensionskostnader 3234 7431 10665 2 407 218 2 625

Löner ochandraersättningar, pensionskostnaderför

ledandebefattningshavarei koncernen 2010 2009
Koncernen Ledande
befattningshavare
Ledande
befattningshavare
TSEK (10 personer) (10 personer)
Löner och andra ersättningar
(varav tantiem o.d)
7337
7 492
Pensionskostnader 3234 2 706

Avgångsvederlag, låntill ledandebefattningshavaresamt andra villkor Det finns inga avtal om avgångsvederlag eller några lån till styrelseledamöter. För VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om tolv månader från bolagets och från VD:s sida. Något avgångsvederlag utgår ej samt några lån finns ej. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid om högst tolv månader från bolagets och från den anställdes sida. Något avgångsvederlag utgår ej samt några lån finns ej. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.

Ersättningtill anställdaefter avslutadanställning Förmånsbestämda planer

Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta, vilken är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåren 2009 och 2010 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 3,0 (3,9) MSEK. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2010 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 146 (141) procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.

Avgiftsbestämda planer

I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner för anställda som helt bekostas av företagen. Betalning till dessa planer sker löpande enligt reglerna i respektive plan.

Aktierelateradeersättningar

Vid den extra bolagsstämman den 8 december 2003 beslöts att införa ett personaloptionsprogram, enligt vilket samtliga anställda i Active Biotech-koncernen ska erbjudas möjlighet att tillsammans förvärva högst 1 000 000 aktier i bolaget. Vidare beslöts, kopplat till åtagandena enligt personaloptionsprogrammet, att till ett helägt dotterföretag emittera sammanlagt 1 330 000 optionsrätter till nyteckning av aktier på villkor motsvarande de som gäller för personaloptionerna. Fullt utnyttjande av kvarvarande personaloptionerna medför en utspädningseffekt om cirka 0,6 procent av aktiekapitalet.

De huvudsakliga villkoren för personaloptionerna är följande:

Personaloptioner av serie 1 tilldelades i december 2003 och gav de anställda möjlighet att förvärva högst 330 000 aktier under perioden 1 juni 2006 till 31 maj 2009. Personaloptioner av serie 2 tilldelades i juni 2005 och gav de anställda möjlighet att förvärva högst 330 000 aktier under perioden 1 juni 2007 till 31 maj 2010. Personaloptioner av serie 3 tilldelades i juni 2006 och ger de anställda möjlighet att förvärva högst 340 000 aktier under perioden 1 juni 2008 till 31 maj 2011. Personaloptioner av serie1 förföll den 31 maj 2009 utan att någon lösen skett. Personaloptioner av serie 2 förföll den 31 maj 2010 och lösen har skett enligt tabell nedan. Lösenkursen för personaloptioner av serie 3 har ursprungligen fastställts till 68,80 SEK, men har till följd av företrädesemissioner 2007, 2008 och 2009 omräknats till 58,40 SEK. Personaloptionerna har tilldelats utan vederlag. Optionerna utgör inte värdepapper och kan ej överlåtas till tredje man. Utnyttjande av optionerna förutsätter i huvudsak att optionsinnehavaren är anställd i Active Biotech-koncernen vid utnyttjandetillfället. Styrelsen kan, efter särskilt beslut, bevilja optionsinnehavare att utnyttja sina optioner även efter anställnings upphörande.

Optionsinnehavares dödsbo har rätt att utnyttja optionerna under förutsättning att optionsinnehavaren vid tidpunkten för dödsfallet var anställd i Active Biotechkoncernen eller beviljats utnyttjande enligt särskilt beslut av styrelsen.

Emission av skuldebrev förenat med optionsrätter till nyteckning samt förfogande över optionsrätter

Kopplat till åtaganden enligt personaloptionsprogrammet ovan, har utgivning av skuldebrev förenat med optionsrätter till nyteckning skett på följande huvudsakliga villkor:

Skuldebrev om nominellt högst 1 330 SEK förenat med högst 438 900 optionsrätter av serie 1, 438 900 optionsrätter av serie 2 och 452 200 optionsrätter av serie 3 till nyteckning, har med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt tecknats av helägt dotterföretag till Active Biotech AB (publ). Skuldebrev har emitterats till en kurs motsvarande nominellt belopp, utan ränta och förföll till betalning den 31 mars 2004.

Optionsrätt av serie 1 har förfallit.

Optionsrätt av serie 2 har förfallit och lösen har skett enligt tabell nedan. Varje optionsrätt av serie 3 berättigar till nyteckning av 1,23 aktier under perioden från och med den 1 juni 2008 till och med den 31 maj 2011 till en omräknad teckningskurs av 58,40 SEK.

För det fall bolagsordningen, vid tidpunkten för fastställande av teckningskurs och utnyttjande av optioner, medger utgivande av aktier av olika slag, ska teckningskurs och genom optionerna förvärvade aktier avse aktier av serie B.

Dotterföretaget har, efter teckning av skuldebrev förenat med optionsrätter, skiljt av och förfogat över optionsrätterna för att infria de åtaganden som följer av personaloptionsprogrammet enligt ovan. Efter att serie 1 och serie 2 förfallit kandotterföretaget avyttra högst 112 200 optionsrätter i syfte att finansiera eventuella sociala avgifter med mera i samband med genomförandet av personaloptionsprogrammet.

Datumförtilldelning/personalkategori Serie1 Serie2 Serie3 Totalt Intjänandevillkor Teckningstid
Tilldelning dec-2003 / VD 11 200 11 200 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning dec-2003 / Andra ledande befattningshavare 22 500 22 500 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning dec-2003 / Övriga anställda 296 125 296 125 Kvarstå i tjänst 3 år
Utestående per 2003-12-31 329 825 329 825
Förverkade 2004 / Övriga anställda -10 375 -10 375
Utestående per 2004-12-31 319 450 319 450
Tilldelning jun-2005 / VD 11 200 11 200 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning jun-2005 / Andra ledande befattningshavare 60 500 60 500 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning jun-2005 / Övriga anställda 167 375 167 375 Kvarstå i tjänst 3 år
Förverkade 2005 / Övriga anställda -7 000 -1 500 -8 500
Utestående per 2005-12-31 312 450 237 575 550 025
Tilldelning jun-2006 / VD 11 200 11 200 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning jun-2006 / Andra ledande befattningshavare 41 100 41 100 Kvarstå i tjänst 3 år
Tilldelning jun-2006 / Övriga anställda 287 700 287 700 Kvarstå i tjänst 3 år
Utestående per 2006-12-31 312 450 237 575 340 000 890 025
Förverkade 2007 / Övriga anställda -3 375 -3 875 -9 225 -16 475
Utestående per 2007-12-31 309 075 233 700 330 775 873 550
Förverkade 2008 / Övriga anställda -2 000 -2 000 -2 315 -6 315
Utestående per 2008-12-31 307 075 231 700 328 460 867 235
Förfallna 2009 / VD -11 200 -11 200
Förfallna 2009 / Andra ledande befattningshavare -22 500 -22 500
Förfallna 2009 / Övriga anställda -273 375 -273 375
Förverkade 2009 / Övriga anställda -3 075 -3 075
Utestående per 2009-12-31 231 700 325 385 557 085
Inlösta 2010/VD -42 500 -42 500
Inlösta 2010/Andra ledande befattningshavare -17 000 -17 000
Inlösta 2010/Övriga anställda -172 200 -89 551 -261 751
Utestående per 2010-12-31 235 834 235 834

Återstående löptid

Optionernas återstående löptid är fem månader.

Optionsvärdering

Styrelsen har låtit Handelsbanken Capital Markets utföra värdering av optionerna. Det verkliga värdet av optioner som regleras med egetkapitalinstrument vid tilldelningstidpunkten har beräknats med Black & Scholes-modellen. I modellen har följande indata använts:

Serie1 Serie2 Serie3
Aktiepris SEK 60,45 39,05 57,30
Lösenpris SEK 90,70 46,90 68,80
Förväntad volatilitet % 45 42 45
Löptid år 5,42 5,00 5,00
Riskfri ränta % 4,34 2,76 3,64
Förväntad utdelning

Beräkningen resulterar i ett verkligt värde uppgående till 21,10 SEK för serie 1, 13,50 SEK för serie 2 och 22,00 SEK för serie 3. Volatilitetsantagandet baseras på framtidsbedömningar och den historiska volatiliteten för Active Biotech-aktien.

Utspädningseffekter och kostnader för programmet

Vid fullt utnyttjande av utestående optioner ökar aktiekapitalet med högst 1 614 TSEK, med förbehåll för den höjning som kan föranledas av att omräkning av antalet aktier som varje option berättigar till förvärv av kan komma att ske till följd av emissioner med mera. Utspädningseffekten vid fullt utnyttjande av utestående optionsrätter motsvarar cirka 0,6 procent. De föreslagna optionerna föranleder kostnader i form av sociala avgifter (UFR7) vilka under 2010 belastat koncernens resultat med 8 259 TSEK samt 9 119 TSEK under tidigare år samt redovisningsmässiga kostnader enligt IFRS 2 vilka ej belastat koncernens resultat under 2010 men har tidigare år belastat koncernens resultat med 13 889 TSEK.

Motiven för förslaget

Motiven för optionsprogram innebärande avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är följande: Ett aktierelaterat incitamentsprogram bidrar till medarbetarnas fortsatta fokus på värdetillväxten i bolagets projekt samt skapar förutsättningar att låta samtliga medarbetare ta del av bolagets framtida värdetillväxt skapad genom medarbetarnas insatser.

Ersättningartill ledandebefattningshavare

Riktlinjer beslutade på årsstämman den 6 maj 2010

Active Biotech skall erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt övriga förmåner. Om styrelsen därutöver bedömer att nya aktierelaterade incitament (till exempel personaloptioner) bör införas, skall förslag därom föreläggas bolagsstämman för beslut.

Fast lön

Den fasta lönen skall beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Omprövning bör ske årligen.

Ersättningar och övriga förmåner 2010

Rörlig lön

Den rörliga lönen skall, i förekommande fall, vara beroende av individens uppfyllelse av kvantitativa och kvalitativa mål. För verkställande direktören skall ingen rörlig lön utgå. För övriga ledande befattningshavare får den rörliga lönen uppgå till högst 25 procent av den fasta lönen, varvid den individuella högstanivån bör fastställas bland annat mot bakgrund av vederbörandes befattning.

Pension

Pensionsförmåner skall vara avgiftsbestämda. Pensionspremien skall motsvara lägst vad som gäller enligt ITP-planen och högst 25 procent av den fasta lönen. Avgångsvederlag m m

De ledande befattningshavarnas uppsägningstid ska vara högst 12 månader. Avgångs-

vederlag skall ej utgå. Verkställande direktören får dock ges rätt till extra ersättning om högst fyra årslöner i händelse av ägarförändring som innebär att bolaget i sin helhet förvärvas eller övertas av annan.

Övriga förmåner

De ledande befattningshavarna får tillerkännas sedvanliga förmåner i övrigt, såsom tjänstebil, företagshälsovård m.m.

Beredning och beslut

Verkställande direktörens ersättningar skall beredas och beslutas av styrelsen. Övriga ledande befattningshavares ersättningar skall beredas av verkställande direktören, som skall förelägga styrelsen ett förslag för godkännande. Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det.

Tidigare beslutade ersättningar

Verkställande direktören har en sådan rätt till extra ersättning som avses ovan under rubriken Avgångsvederlag med mera. Det finns i övrigt inga tidigare beslutade ersättningar som inte har förfallit till betalning. Dock kan bolagets utestående personaloptioner medföra kostnader för bolaget (sociala avgifter) enligt vad som framgår av årsredovisningen.

TSEK Grundlön R
/styrelsearvode
örlig
ersättning
Löne-
växling
Pensions- A
kostnad
ktierelaterad
ersättning
Övrig
ersättning
Summa
Styrelsens ordförande; Mats Arnhög 1) 250 250
Styrelseledamot; Magnhild Sandberg-Wollheim 1) 125 125
Styrelseledamot; Klas Kärre 1) 125 125
Styrelseledamot; Peter Sjöstrand 1) 125 125
Styrelseledamot; Peter Ström 1) 125 125
Styrelseledamot Tomas Nicolin 1) 125 125
Verkställande direktör 3 050 978 1 016 5 044
Andra ledande befattningshavare (3 st) 3 412 360 880 4 652
Summa 7337 1338 1896 10571

1) Inga ersättningar har utbetalats utöver styrelsearvode till styrelsemedlemmar

Ersättningar och övriga förmåner 2009

TSEK Grundlön R örlig Löne- Pensions- A ktierelaterad Övrig
/styrelsearvode ersättning växling kostnad ersättning ersättning Summa
Styrelsens ordförande; Mats Arnhög 1) 250 250
Styrelseledamot; Magnhild Sandberg-Wollheim 1) 125 125
Styrelseledamot; Klas Kärre 1) 125 125
Styrelseledamot; Peter Sjöstrand 1) 125 125
Styrelseledamot; Peter Ström 1) 125 125
Styrelseledamot Tomas Nicolin 1) 83 83
Verkställande direktör 2 967 510 924 4 401
Andra ledande befattningshavare (3 st) 3 692 274 997 4 963
Summa 7492 784 1921 10197

1) Inga ersättningar har utbetalats utöver styrelsearvode till styrelsemedlemmar

Personaloptioner

TSEK Personaloptioner serie 3
Antal Värde Förvärvspris Förmån
Verkställande direktör,
Tomas Leanderson 25 000 550 550
Andra ledande
befattningshavare (3 st) 17 290 380 380
Summa 42290 930 930

Not 6 • Finansnetto

a

24

Koncernen
TSEK 2010 2009
Kund- och lånefordringar
- Ränteintäkter från banktillgodohavanden 132 496
Övriga ränteintäkter 11 342
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
- Innehas för handel: derivat 96 3 904
- Innehas för handel: kortfristig placering 1061 1 412
Investeringar som hålles till förfall 107 147
Valutakursförändringar 454
Finansiella intäkter 1861 6 301
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
- Räntekostnader avseende banklån -5846 -6 957
- Övriga räntekostnader -249 -208
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
- Innehas för handel: derivat -423 -3 471
Valutakursförändringar -68
Finansiella kostnader -6518 -10 704
Finansnetto -4657 -4 403
Varav:
Ränteintäkter från osäkra finansiella tillgångar
Ränteintäkter från instrument värderade till
upplupet anskaffningsvärde 239 643
Räntekostnader från instrument värderade till
upplupet anskaffningsvärde -6095 -7 165
Moderbolaget Ränteintäkter och liknande resultatposter
TSEK 2010 2009
Ränteintäkter, koncernföretag
Ränteintäkter, bankmedel 1285 2 327
Valutakursdifferenser 454
Summa 1739 2 327
Moderbolaget Räntekostnader och liknande resultatposter
TSEK 2010 2009
Räntekostnader, koncernföretag
Räntekostnader, övriga -7
Valutakursdifferenser -5
Summa -7 -5

Valutakursdifferenser som

påverkat resultatet Koncernen M oderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Valutakursdifferenser som
påverkat rörelseresultatet 100 98 100 -8
Finansiella valutakursdifferenser 454 -68 454 -5
Summa 554 30 554 -13

Not 7 • Skatter

Redovisad i resultaträkningen Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande
av tidigare aktiverat värde i underskottsavdrag -346 -346
Uppskjuten skatteintäkt i under året
aktiverat skattevärde i underskottsavdrag
12557
Uppskjuten skatteintäkt hänförlig till avskrivning
av omvärdering av fastighet
346 346
Totaltredovisadskattekostnad/intäkt 12557
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt -233622 -223 977 -232700 -16 335
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget, 26,3 % 61443 58 906 61200 4 296
Ej avdragsgilla kostnader -593 -316 -590 -364
Ej skattepliktiga intäkter 3 90 3 89
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande
aktivering av uppskjuten skatt -62040 -59 082 -60613 -4 021
Ökning/minskning av temporära skillnader för vilka
uppskjuten skatt ej redovisats 1187 402
Omvärdering av uppskjuten skatt 12557
Redovisadeffektivskatt 12557
Skattepostersomredovisatsi övrigttotalresultat Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Skatt hänförlig till förändring av omvärderingsreserv -12211 346
Skattepostersomredovisatsdirekti eget kapital Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Skatt hänförlig till förändring av omvärderingsreserv -346 -346
Redovisadi rapport överfinansiellställning
Uppskjutna skattefordringar och -skulder
Uppskjuten skattefordran U ppskjuten skatteskuld N
Koncernen
Koncernen
etto
Koncernen
TSEK 2010 2009 2010 2009 2010 2009
Materiella anläggningstillgångar -24273 12 062 -24273 -12 062
Underskottsavdrag 24273 12 062 24273 12 062
Skattefordringar/-skulder 24273 12 062 -24273 -12 062
Kvittning -24273 -12 062 24273 12 062
Skattefordringar/-skulder, netto
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
----------------------------------------------------------------------------- --
B alans per J ustering av J usterad R edovisat över R edovisat i övrigt R edovisat i B alans per
TSEK 2010-01-01 ingående balans ingående balans resultaträkningen totalresultat eget kapital 2010-12-31
Materiella anläggningstillgångar -12 062 -12 062 346 -12 211 -346 -24 273
Underskottsavdrag 12 062 12 062 12 211 24 273
12 557 -12 211 -346
B alans per J ustering av J usterad R edovisat över R edovisat i övrigt R edovisat i B alans per
TSEK 2009-01-01 ingående balans ingående balans resultaträkningen totalresultat eget kapital 2009-12-31
Materiella anläggningstillgångar -14 881 2 473 -12 408 346 346 -346 -12 062
Underskottsavdrag 14 881 -2 473 12 408 -346 12 062
346 -346

Beroende av koncernens aktiviteter med stora forsknings- och utvecklingskostnader, är koncernen inte i skatteposition. Koncernens ackumulerade underskottsavdrag vid utgången av år 2010 uppgår till 2 330 MSEK och avser koncernens svenska bolag. Moderbolagets underskattsavdrag uppgår till 2 329 MSEK. Då tidpunkten för moderbolagets och de svenska dotterföretagens förväntade intäkter ännu inte kan definieras har endast så stor del av den skattemässiga effekten av underskottsavdragen redovisats som motsvarar uppskjuten skatteskuld.

Not 8 • Immateriella anläggningstillgångar

Moderbolaget Moderbolaget
TSEK Goodwill Totalt TSEK Goodwill Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans 1 januari 2009
Av- ochnedskrivningar
Ingående balans 1 januari 2009
Utgående balans 31 december 2009 Utgående balans 31 december 2009
Ingående balans 1 januari 2010
Förvärv i samband med fusion

161 497

161 497
Ingående balans 1 januari 2010
Årets avskrivningar


Utgående balans 31 december 2010 161 497 161 497 Utgående balans 31 december 2010
Redovisadevärden
1 januari 2009
31 december 2009


1 januari 2010
31 december 2010

161 497

161 497

Not 9 • Materiella anläggningstillgångar

Koncernen

Inventarier, verktyg
TSEK Byggnader och mark och installationer
Redovisat enligt omvärderingsmetoden R
edovisat enligt anskaffn metod
Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans 1 januari 2009 341 202 160 665 501 867
Övriga förvärv - 4 043 4 043
Utrangering - -29 151 -29 151
Utgående balans 31 december 2009 341 202 135 557 476 759
Ingående balans 1 januari 2010 341 202 135 557 476 759
Övriga förvärv 1 551 1 551
Omvärdering 53 897 53 897
Utgående balans 31 december 2010 395 099 137 108 532 207
Av- ochnedskrivningar
Ingående balans 1 januari 2009 -24 589 -152 726 -177 315
Årets avskrivningar -7 179 -2 401 -9 580
Utrangering - 29 128 29 128
Utgående balans 31 december 2009 -31 768 -125 999 -157 767
Ingående balans 1 januari 2010 -31 768 -125 999 -157 767
Årets avskrivningar -7 179 -2 594 -9 773
Omvärdering -6 152 -6 152
Utgående balans 31 december 2010 -45 099 -128 593 -173 692
Redovisadevärden
1 januari 2009 316 613 7 939 324 552
31 december 2009 309 434 9 558 318 992
1 januari 2010 309 434 9 558 318 992
31 december 2010 350 000 8 515 358 515

Taxeringsvärden

Koncernen 2010-12-31 2009-12-31
Taxeringsvärden, byggnader (Forskaren 1, Lunds kommun) 74 000 74 000
Taxeringsvärden, mark (Forskaren 1, Lunds kommun) 8 191 8 191
Byggnader ochmark redovisade
enligt omvärderingsmetoden
Historiskt
redovisat värde
2010-12-31
Redovisat värde
efter omvärderingar
2010-12-31
Historiskt R
redovisat värde
2009-12-31
edovisat värde
efter omvärderingar
2009-12-31
Anskaffningsvärde 296 461 395 099 296 461 341 202
Ackumulerade avskrivningar -38 755 -45 099 -31 573 -31 768
Redovisat värde 257 706 350 000 264 888 309 434

VärderingavfastighetenForskaren1

Koncernen redovisar fastigheten till marknadsvärde. Fastigheten värderades per den 31 december 2010 av PwC Sverige till 350 MSEK. Värdebedömningen förutsätter att Active Biotech nyttjar cirka 80 procent av lokalerna i egen verksamhet. Värdet av laboratorieutrustning och annan specialutrustning beaktas inte i värderingen. Värdebedömningen genomfördes med stöd av marknadssimulering via avkastningsbaserad marknadsvärdebedömning och via ortsprismetod.

Förutsättningar och antaganden vid värderingen:

  • Inflationsantagande 2,0 procent för kalkylperiod
  • Hyresökning för uthyrda lokaler enligt avtalade hyresvillkor
  • Hyresökning för interna lokaler, 100 procent av KPI
  • Årlig ökning av drift/underhåll, 100 procent av KPI
  • Direktavkastning sista årets driftnetto, 7,5 procent
  • Nominell kalkylränta, totalt kapital 9,65 procent

Finansiell leasinginomkoncernen

Koncernen leasar maskiner och andra tekniska anläggningar under olika finansiella leasingavtal där de huvudsakliga villkoren är följande: hyrestid 36-60 månader, slutrestvärde 3-10 procent av anskaffningskostnaden och en räntesats som är kopplad till en rörlig marknadsränta. Därutöver finns även avtal i koncernen avseende finansiell leasing av personbilar. Egendom leasad genom ovan nämnda avtal redovisas i koncernens balansräkning under inventarier, verktyg och installationer. Per 2010-12-31 uppgår bokfört värde avseende den egendom som omfattas av finansiella leasingavtal till 5 597 TSEK. Se även not 13, räntebärande skulder.

Operationell leasinginomkoncernen

Koncernen har operationella leasingavtal för personbilar, telefonväxel och kopieringsapparater. Betalning avseende dessa operationella leasingavtal kommer att ske enligt följande: inom ett år 860 TSEK, mellan ett och fem år 1 720 TSEK och efter fem år 0 TSEK.

Moderbolaget
TSEK Byggnader Inventarier, verktyg och
och mark installationer Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans 1 januari 2009 1 034 1 034
Utrangering -549 -549
Utgående balans 31 december 2009 485 485
Ingående balans 1 januari 2010 485 485
Förvärv i samband med fusion 564 137 417 137 981
Utgående balans 31 december 2010 564 137 902 138 466
Av- ochnedskrivningar
Ingående balans 1 januari 2009 -683 -683
Årets avskrivningar
Utrangering 549 549
Utgående balans 31 december 2009 -134 -134
Ingående balans 1 januari 2010 -134 -134
Förvärv i samband med fusion -242 -136 712 -136 954
Årets avskrivningar -28 -319 -347
Utgående balans 31 december 2010 -270 -137 165 -137 435
Redovisadevärden
1 januari 2009 351 351
31 december 2009 351 351
1 januari 2010 351 351
31 december 2010 294 737 1 031

r t ern a

Not 10 • Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

TSEK Koncernen Moderbolaget
2010 2009 2010 2009
Räntor _ 198 147
Förutbetald hyra 81 79 81 27
Förutbetalda försäkringar 990 1 139 990 527
Upplupna intäkter 189 15 189
Förutbetalda kliniska studier 4261 8 156 4261
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1306 1 892 1306 190
Summa 6827 11 479 6827 891

Not 11 • Eget kapital

Koncernenseget kapital

Specifikationaveget kapitalpostenReserver

Omvärderingsreserv Aktiekapital Stamaktier
TSEK 2010 2009 Anges i tusental aktier 2010 2009
Ingående omvärderingsreserv 33801 41 698 Emitterade per 1 januari 64052 51 242
Justering av ingående balans1) -6 929 Kontantemission 1948 12 810
Omvärdering fastighet 47745 Emitterade per 31 december - betalda 66000 64 052
Skatteeffekt av omvärdering fastighet -12557 1)Justeringen avser förskjutning mellan omvärderingsreserv och balanserade vinst
Överföring till balanserat resultat -1314 -1 314 medel, detta för att återspegla att omvärderingen av fastigheten, Forskaren 1,
Skatteeffekt överföring till balanserat resultat 346 346 motsvarar omvärderingsreserven i eget kapital, efter beaktande av uppskjuten skatt.
Utgående omvärderingsreserv 68021 33 801 Inga justeringar av andra tillgångar eller skulder har skett.

Per den 31 december 2010 omfattade det registrerade aktiekapitalet 65 999 920 stamaktier, med kvotvärde 3,77 SEK och ges ut i en serie. Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en röst per aktie.

Vid den extra bolagsstämman den 8 december 2003 beslöts att införa ett personaloptionsprogram, enligt vilket samtliga anställda i Active Biotech-koncernen erbjöds möjlighet att förvärva högst 1 000 000 aktier i bolaget. Vidare beslöts, kopplat till åtagandena enligt personaloptionsprogrammet, att till ett helägt dotterföretag emittera sammanlagt högst 1 330 000 optionsrätter till nyteckning av aktier på villkor motsvarande de som gäller för personaloptionerna.

Övrigttillskjutet kapital

Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna utöver aktiekapital. Här ingår bland annat överkursfonden som förts över till reservfond per den 31 december 2005. Avsättningar till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas också som tillskjutet kapital.

Reserver

Omvärderingsreserv

Omvärderingsreserven innefattar värdeförändringar hänförliga till materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Balanseratresultatinklusiveåretsresultat

I balanserat resultat inklusive årets resultat ingår ackumulerade resultat i moderbolaget och dess dotterföretag och intresseföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.

Utdelning

Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2010.

Kapitalhantering

Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en god kapitalstruktur och finansiell stabilitet och därigenom bibehålla marknadens förtroende hos investerare och kreditgivare, samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten. Kapital definieras som totalt eget kapital. Med hänsyn till verksamhetens inriktning definieras ej ett specifikt mål för skuldsättningsgrad. Varken moderbolaget eller något av dotterföretagen står under externa kapitalkrav.

Moderbolagetseget kapital

Bundna fonder

Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.

Reservfond

Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för täckning av balanserad förlust. Belopp som före 1 januari 2006 tillförts överkursfonden, har överförts till och ingår i reservfonden.

Fritt eget kapital

Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.

Överkursfond

När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr. o. m. 1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.

Balanserade vinstmedel

Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinstmedel och resultat efter avdrag för under året lämnad vinstutdelning.

a

Not 12 • Resultat per aktie

Före utspädning Efter utspädning
SEK 2010 2009 2010 2009
Resultat per aktie -3,38 -3,81 -3,38 -3,81

Beräkningen av de täljare och nämnare som använts i ovanstående beräkningar av resultat per aktie anges nedan.

Resultat per aktieföreutspädning

Beräkningen av resultat per aktie för 2010 har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare uppgående till -221 065 TSEK (-223 977 TSEK) och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under 2010 uppgående till 65 465 469 (58 752 574). De två komponenterna har beräknats på följande sätt:

Resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare, före utspädning

TSEK 2010 2009
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -221065 -223 977
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning
I tusental aktier 2010 2009
Totalt antal stamaktier 1 januari 64052 51 242
Effekt av nyemission 1413 7 511
Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, före utspädning 65465 58 753

Resultat per aktieefter utspädning

Beräkningen av resultat per aktie efter utspädning för 2010 har baserats på ett resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare uppgående till -221 065 TSEK (-223 977 TSEK) och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under 2010 uppgående till 65 465 469 (58 752 574). De två komponenterna har beräknats på följande sätt:

Resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare, efter utspädning

TSEK 2010 2009
Resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare -221065 -223 977
Effekt av teckningsoptioner
Resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare, efter utspädning -221065 -223 977
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning
I tusental aktier 2010 2009
Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, före utspädning 65465 58 753
Effekt av teckningsoptioner
Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, efter utspädning 65465 58 753

Instrumentsomkangepotentiell utspädningseffekt ochförändringar efter balansdagen

Företagets personaloptionsprogram anses ha utspädningseffekt endast då de leder till ett sämre resultat per aktie än före utspädning. Eftersom årets resultat för 2010 och 2009 är negativt skulle förlusten per aktie bli lägre om hänsyn togs till personaloptionsprogrammen. För ytterligare information om företagets personaloptionsprogram se not 5.

t ern a

Not 13 • Räntebärande skulder

Koncernen
TSEK 2010 2009
Långfristiga skulder
Banklån 235410 241 068
Finansiella leasingskulder 6260 6 888
Summa 241670 247 956
Kortfristiga skulder
Kortfristig del av banklån 5658 5 658
Kortfristig del av finansiella leasingskulder 2133 1 865
Summa 7791 7 523

Finansiell leasing

Den del av långfristiga räntebärande skulder som avser finansiella leasingavtal i koncernen består av framtida leasingavgifter hänförliga till avtal under finansiell leasing. Förpliktelser avseende finansiell leasing förfaller till betalning enligt följande:

TSEK Amortering Ränta Total betalning
Inom ett år 2 133 233 2 366
Mellan ett och fem år 6 260 425 6 685
Senare än fem år
8393 658 9051

Amortering som förfaller inom ett år redovisas som kortfristig skuld. Räntan på de finansiella leasingavtalen är kopplad till rörlig marknadsränta. Se vidare not 17 för information angående räntor och förfallostruktur.

Not 14 • Övriga kortfristiga skulder

TSEK Koncernen Moderbolaget
2010 2009 2010 2009
Personalens källskatt 1286 1 415 1286 283
Moms 929 1 066 209
Derivat som innehas för säkring 3894 3 471
Övriga personalkostnader 1065 6 647 1065 6 647
Övriga kortfristiga skulder 593 400 593 400
Summa 7767 12 999 2944 7 539

Not 15 • Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Upplupen semesterskuld inkl. sociala kostnader 7010 7 263 7010 1 946
Upplupen arbetsgivaravgift 1491 1 244 1491 165
Upplupen arbetsgivaravgift personaloptionsprogram 9291 9 120 9291 9 120
Övriga upplupna personalkostnader 4813 2 428 4813 484
Upplupet styrelsearvode inkl. sociala kostnader 1111 1 111 1111 1 111
Upplupet revisionsarvode 300 340 300 300
Upplupna juridiska tjänster 32 200 32 200
Upplupen ränta 717 444
Upplupen kostnad, kliniska studier 8827 2 884 8827
Upplupna fastighetskostnader 2725 2 426 2725
Övriga poster 304 343 304 102
Summa 36621 27 803 35904 13 428

Not 16 • Värdering av finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde

Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen nedan:

Koncernen 2010

TSEK Finansiella tillgångar/
skulder värderade Finansiella A ndra Summa
Kund- och till verkligt värde I nvesteringar som tillgångar som finansiella redovisat Verkligt
lånefordringar via resultatet hålles till förfall kan säljas skulder värde värde
Andra långfristiga fordringar 1 1 1
Kundfordringar 42 42 42
Likvida medel 30 759 100 382 131 141 131 141
Summa 30802 100382 131184 131184
Långfristiga räntebärande skulder 241 670 241 670 241 670
Kortfristiga räntebärande skulder 7 791 7 791 7 791
Leverantörsskulder 27 454 27 454 27 454
Övriga skulder 3 894 717 4 611 4 611
Summa 277632 281526 281526

Koncernen 2009

TSEK Finansiella tillgångar/
skulder värderade Finansiella A ndra Summa
Kund- och till verkligt värde I nvesteringar som tillgångar som finansiella redovisat Verkligt
lånefordringar via resultatet hålles till förfall kan säljas skulder värde värde
Andra långfristiga fordringar 1 1 1
Kundfordringar 547 547 547
Likvida medel 14 623 91 412 50 000 156 035 156 036
Summa 15171 91412 50000 156583 156583
Långfristiga räntebärande skulder 247 956 247 956 247 956
Kortfristiga räntebärande skulder 7 523 7 523 7 523
Leverantörsskulder 13 325 13 325 13 325
Övriga skulder 3 471 444 3 915 3 915
Summa 3471 269251 272719 272719

Upplysningar omhur verkligt värdebestämts

Koncernen 2010

N ivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Kortfristiga placeringar, jämställda med likvida medel 100 382 100 382
Kortfristig skuld - derivat 3 894 3 894

Koncernen 2009

N ivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Kortfristiga placeringar, jämställda med likvida medel 91 412 91 412
Kortfristig skuld - derivat 3 471 3 471

Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument

Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1

Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden

n a

Moderbolaget 2010

TSEK Finansiella Andra Summa
Kund- och I nvesteringar som tillgångar som finansiella redovisat Verkligt
lånefordringar hålles till förfall kan säljas skulder värde värde
Långfristiga fordringar 1 1 1
Kortfristiga placeringar
Kassa och bank 125 414 125 414 125 414
Summa 125415 125415 125 415
Leverantörsskulder 27 454 27 454 27 454
Summa 27454 27454 27454

Moderbolaget 2009

TSEK Finansiella Andra Summa
Kund- och I nvesteringar som tillgångar som finansiella redovisat Verkligt
lånefordringar hålles till förfall kan säljas skulder värde värde
Långfristiga fordringar 1 1 1
Kortfristiga placeringar 50 000 50 000 50 000
Kassa och bank 94 159 94 159 94 159
Summa 94160 50000 144160 144 160
Leverantörsskulder 176 176 176
Summa 176 176 176

Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att fastställa verkligt värde på de finansiella instrument som redovisas i tabellen ovan.

Värdepapper

För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade köpkurs på balansdagen utan tillägg för transaktionskostnader vid anskaffningstillfället. Ej heller beaktas potentiella transaktionskostnader vid avyttring av en tillgång.

Derivatinstrument

Det verkliga värdet för ränteswapar baseras på förmedlande kreditinstituts värdering, vars rimlighet prövas genom en diskontering av beräknade framtida kassaflöden enligt kontraktets villkor och förfallodagar och med utgångspunkt i marknadsräntan för liknande instrument på balansdagen.

Verkligt värde är baserat på nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade till marknadsräntan för liknande leasingavtal.

Kundfordringar och leverantörsskulder

marknadsränta på balansdagen.

Finansiella leasingskulder

Räntebärande skulder

För kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande livslängd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.

Verkligt värde för finansiella skulder som inte är derivatinstrument beräknas baserat på framtida kassaflöden av kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell

Not 17 • Finansiella risker och finanspolicies

Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd av förändringar i valutakurser, räntenivåer, refinansierings- och kreditrisker.

Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer och regler i form av riskmandat och limiter för finansverksamheten. Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moderbolagets finansfunktion. Den övergripande målsättningen för

finansfunktionen är att tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncernens resultat genom marknadsfluktuationer. Active Biotechs styrelse har fastställt en placeringspolicy för koncernens likvida medel som med hänsyn till verksamhetens operativa risk medger en försiktig och konservativ placeringspolicy. Koncernens likvida medel ska placeras i likvida tillgångar med låg kreditrisk, främst svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränteoch obligationsfonder med hög likviditet.

Ränterisk

Ränterisk avseende upplåning

Ränterisken hänför sig till risken att Active Biotechs exponering för förändringar i marknadsräntan kan påverka nettoresultatet negativt. Räntebindningstiden på koncernens finansiella tillgångar och skulder är den mest betydande faktorn som inverkar på ränterisken. Active Biotechs uppfattning är att en kort räntebindning är riskmässigt förenlig med bolagets verksamhetsinriktning men styrelsen kan välja att förlänga räntebindningen i syfte att begränsa effekten av en eventuell ränteuppgång. Bolagets lån löper med 3 månaders räntebindning.

Koncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av eget kapital, banklån för finansiering av fastighetsinnehav samt skulder för finansiella leasingåtaganden. Utestående räntebärande skulder redovisas i not 13 och skuldernas förfallostruktur redovisas nedan.

Derivatinstrument

Derivatinstrument i form av ränteswapar används för att styra räntebindningen utan att underliggande lån förändras. Förändringen i marknadsvärdet på ränteswapar rapporteras i finansiella kostnader.

Koncernen 2010

Nom belopp Inom 1–3 3 mån 5 år och
TSEK original valuta Totalt 1 mån mån – 1 år 1 – 5 år längre
Banklån, SEK 241 068 1 414 4 244 15 807 219 603
Finansiella leasingskulder, SEK 8 393 181 540 1 412 6 260
Leverantörsskulder, SEK 8 352 8 202 150
Leverantörsskulder, EUR 2 101 18 913 17 558 1 355
Leverantörsskulder, GBP 2 20 20
Leverantörsskulder, NOK 44 51 51
Leverantörsskulder, USD 17 118 117 1
Summa 276915 26129 3460 5656 22067 219603
Koncernen 2009
Banklån, SEK 246 726 1 414 4 243 16 585 224 484
Finansiella leasingskulder, SEK 8 753 158 471 1 236 6 888
Leverantörsskulder, SEK 5 724 5 592 132
Leverantörsskulder, EUR 535 5 534 5 534
Leverantörsskulder, GBP 3 40 40
Leverantörsskulder, NOK 79 98 98
Leverantörsskulder, USD 267 1 929 1 929
Summa 268804 13351 2017 5479 23473 224484

Ränterisk avseende likvida medel

Koncernens likviditet som uppgick till 131 141 TSEK per 31 december 2010 var placerad med rörlig ränta som under 2010 fluktuerat mellan 0–2 procent.

Med likviditetsrisk avses risken att koncernen kan få problem med att fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Koncernen har för den kortsiktiga planeringen en rullande 12 månaders likviditetsplan som uppdateras löpande. För den medellånga planeringen prognostiseras löpande framtida intäkts- och kostnadsflöden baserat på projektens förväntade utvecklingsfas. Den långsiktiga likviditetsprognosen presenteras löpande för styrelsen.

Finansieringsrisk

Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av Active Biotechs kapitalbehov samt refinansieringen av utestående lån försvåras eller fördyras. Genom att Active Biotech har lån som förfaller vid olika tidpunkter kan finansieringsrisken minskas. Skulderna består av ett långfristigt fastighetslån samt i mindre omfattning finansiella leasingskulder. Bolaget har ingen kortfristig lånefinansiering i form av checkkrediter. Active Biotech säkerställer den kortsiktiga betalningsberedskapen genom att ha god likviditetsberedskap i form av kassamedel.

Valutarisker

Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar negativt påverkar koncernens resultaträkning, balansräkning och/eller kassaflöden. Valutakursrisker finns både i form av transaktions- och omräkningsrisker.

Koncernen har en valutaexponering då den operativa verksamheten huvudsakligen bedrivs i Sverige. Resultatet exponeras för valutakursförändringar vid inköp av kliniska prövningar, forskningstjänster och kliniskt material. Rörelsens kostnader uppgick för verksamhetsåret till 240,3 MSEK, varav cirka 41 procent utgjorde kostnader i utländsk valuta. Andelen kostnader i utländsk valuta, huvudsakligen USD och EUR, kan komma att fluktuera, då projekten efter hand kommer att befinna sig i senare utvecklingsfaser med potentiellt fler kliniska studier i utlandet.

Kreditrisker

Koncernen är exponerad för risken att inte få betalt av kunder. Koncernen har en begränsad kreditrisk då verksamheten har en låg faktureringsnivå på grund av att den i nuläget i huvudsak innefattar forskning och utveckling. Kreditförluster eller nedskrivning för befarade kreditförluster belastar resultatet med 0,0 MSEK.

Kreditrisker uppkommer också vid placering av likvida medel. Placering av likviditeten sker främst i svenska räntepapper med kort löptid, bankcertifikat samt ränte- och obligationsfonder med hög likviditet hos väletablerade banker.

Åldersanalys, förfallnaej nedskrivna

kundfordringar 2010 2009
TSEK R edovisat värde
ej nedskr fordran
Säkerhet Redovisat värde Säkerhet
ej nedskr fordran
Ej förfallna kundfordringar 42 547
Förfallna kundfordringar 0 – 30 dgr
Förfallna kundfordringar >30 dgr – 90 dgr
Förfallna kundfordringar >90 dgr – 180 dgr
Förfallna kundfordringar >360 dgr
42 547

Not 18 • Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och eventualtillgångar

Ställda säkerheter Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar
Fastighetsinteckning 260000 260 000
Tillgångar med äganderättsförbehåll 10092 10 444 1699 1 691
Summa 270092 270 444 1699 1 691
Övriga ställda panter och säkerheter
Pensionsförsäkringar 7791 5 708 7791 5 708
Summa ställda säkerheter 277883 276 152 9490 7 399
Eventualförpliktelser Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Borgensförbindelser till förmån för koncernföretag 241068 246 726
Summaeventualförpliktelser 241068 246 726

Not 19 • Koncernföretag

Innehav i dotterföretag
(TSEK) Org.nr. Säte A ntal / Andel N om. värde B okfört värde B okfört värde
2010-12-31 2009-12-31
Active Biotech Research 556541-8323 Lund 1 000 / 100% 100 161 900
Active Forskaren 1 KB 969646-4677 Lund 40000 40 000
Actinova AB 556532-8860 Lund 1 000 / 100% 100 100 100
Active Security Trading AB 556092-7096 Lund 400 / 100% 400 450 450
Summa 40550 202 450

Förändringavbokförda värdenaktieri dotterföretag

TSEK 2010 2009
Ingående anskaffningsvärde 202450 202 450
Fusion -161900
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 40550 202 450
Utgående bokfört värde 40550 202 450

Not 20 • Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Koncernen Moderbolaget
TSEK 2010 2009 2010 2009
Betalda räntor ocherhållenutdelning
Erhållen ränta 1312 2 198 1286 2 180
Erlagd ränta -5727 -4 314 -7
Summa -4415 -2 116 1279 2 180
Justeringarför postersominteingåri kassaflödet
Av- och nedskrivningar av tillgångar 9772 9 580 347
Utrangering av anläggningstillgång 23
Resultat fusionerat bolag före fusion 196070
Summa 9772 9 603 196417
Transaktionersomintemedför betalningar
Förvärv av tillgång genom finansiell leasing 1459 3 971
Likvidamedel
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 131141 106 035 125414 94 159
Kortfristiga placeringar 50 000 50 000
Summa 131141 156 035 125414 144 159

n a

Not 21 • Viktiga uppskattningar och bedömningar

Redovisade värden baserar sig delvis på bedömningar och uppskattningar. Det område där uppskattningar och bedömningar skulle kunna innebära justeringar i redovisade värden under kommande räkenskapsår är framförallt värderingen av fastigheten Forskaren 1 i vilken bolagets verksamhet bedrivs. På bolagets uppdrag genomförde PwC Sverige vid utgången av 2010 en värdering av fastigheten (se not 9). Bedömt marknadsvärde är baserat på antagande om framtida intäkter, kostnader, vakansgrad samt värdeutveckling av liknande fastigheter. Fastighetens marknadsvärde bedöms per den 31 december 2010 till 350 MSEK.

Not 22 • Händelser efter balansdagen

Nyemission

Styrelsen beslutade den 26 januari 2011 att med stöd av årsstämmans bemyndigande 2010, genomföra en riktad emission av 2 500 000 aktier till internationella institutionella investerare och kvalificerade investerare i Sverige. Aktierna tecknades till en teckningskurs om 150 SEK per aktie, motsvarande en emissionslikvid om cirka 375 MSEK före emissionskostnader.

Not 23 • Transaktioner med närstående

Närståenderelationer

Av not 19 framgår koncernens och moderbolagets dotterföretag.

Styrelsens sammansättning och uppgifter angående ledande befattningshavare återfinns på sidan 44 och 45.

Transaktioner mednärstående

Under året har inga transaktioner med aktieägare eller styrelseledamöter ägt rum.

Information angående transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning återfinns i not 5.

Moderbolagets försäljning av tjänster till koncernföretag under 2010 uppgår till 19 657 TSEK. Moderbolagets inköp av tjänster från dotterföretag under 2010 uppgår till 25 119 TSEK. Moderbolagets fordringar och skulder till dotterföretag per 31 december framgår av moderbolagets balansräkning.

Not 24 • Uppgifter om moderbolaget

Active Biotech AB är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade på NASDAQ OMX Nordic Exchange Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 22, Lund. Koncernredovisningen för år 2010 består av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd koncernen.

Not 25 • Fusion

Under året har dotterföretaget Active Biotech Research AB org.nr. 556541-8323 fusionerats med moderbolaget. Resultat- och balansräkningarna i Active Biotech Research AB per fusionsdagen den 23 december 2010 framgår nedan.

TSEK 2010-12-23
Nettoomsättning 21 186
Rörelseresultat -34 573
Anläggningstillgångar
Omsättningstillgångar 161 497
Obeskattade reserver
Avsättningar
Skulder 195 666

Finansiella definitioner

Andel riskbärande kapital: Eget kapital plus minoritetsintressen samt uppskjutna skatteskulder i procent av balansomslutningen.

Disponibel likviditet per aktie: Likvida medel och kortfristiga placeringar dividerat med antal aktier vid årets slut.

Eget kapital per aktie: Redovisat eget kapital i koncernen dividerat med antalet aktier vid årets slut.

Nettoskuldsättning: Räntebärande nettoskulder, det vill säga räntebärande skulder och avsättningar minus likvida medel, kortfristiga placeringar och andra räntebärande långfristiga värdepappersinnehav.

Nettoskuldsättningsgrad: Räntebärande nettoskulder dividerat med eget kapital inklusive minoritets intressen.

Resultat efter skatt per aktie: Koncernens redovisade resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Räntabilitet på eget kapital: Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Räntetäckningsgrad: Rörelseresultat efter finansiella poster ökat med finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

Soliditet: Eget kapital plus minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.

Substansvärde per aktie: Eget kapital plus övervärden i kortfristiga placeringar dividerat med antal aktier vid årets slut.

Sysselsatt kapital: Balansomslutningen minskad med icke räntebärande avsättningar och skulder.

Övervärden i kortfristiga placeringar: Skillnaden mellan de kortfristiga placeringarnas marknadsvärde och bokförda värde. Med hänsyn till koncernens skattesituation görs inget avdrag för uppskjuten skatt.

rn a

Revisionsberättelse

Till årsstämman i Active Biotech AB (publ) Org nr 556223-9227

Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Active Biotech AB (publ) för år 2010. Bolagets årsredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 6–34. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.

Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.

Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt resultaträkning och rapport över finansiell ställning för koncernen, behandlar förlusten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Malmö den 1 april 2011 KPMG AB

David Olow Auktoriserad revisor e

Finansiell utveckling i sammandrag

MSEK 2010 2009 2008 2007 2006
Resultaträkning
Nettoomsättning 11,4 10,8 53,5 12,1 66,4
Rörelsens kostnader -240,3 -230,4 -238,1 -214,8 -191,0
(varav avskrivningar) -9,8 -9,6 -11,5 -18,9 -20,0
Rörelseresultat -228,9 -219,6 -184,6 -202,7 -124,6
Finansnetto -4,7 -4,4 4,0 -5,0 -17,2
Resultatföreskatt -233,6 -224,0 -180,6 -207,7 -141,8
Skatt 12,5 -1,0 2,6
Åretsresultat -221,1 -224,0 -181,6 -207,7 -139,2
Balansräkning
Materiella anläggningstillgångar 358,5 319,0 324,6 329,7 347,7
Finansiella anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 2,5 2,8
Övriga omsättningstillgångar 13,5 23,5 9,6 18,7 14,0
Likvida medel 131,1 156,0 138,7 138,6 97,9
Summatillgångar 503,1 498,5 472,9 489,5 462,4
Eget kapital 181,8 188,6 163,6 189,6 60,4
Räntebärande avsättningar och skulder 249,5 255,5 258,4 256,1 358,7
Icke räntebärande avsättningar och skulder 71,8 54,4 50,9 43,8 43,3
Summaeget kapital ochskulder 503,1 498,5 472,9 489,5 462,4
Kassaflödesanalysisammandrag
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -223,9 -214,4 -175,3 -184,2 -117,2
Förändring av rörelsekapital 27,6 -10,3 15,8 -2,5 17,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -0,1 -0,1 7,0 0,2 25,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 171,5 242,1 152,6 227,2 -5,4
Åretskassaflöde -24,9 17,3 0,1 40,7 -80,5
Nyckeltal
Sysselsatt kapital, MSEK 431,3 441,1 422,0 445,7 419,1
Nettoskuldsättning, MSEK 118,4 99,5 119,7 117,5 259,3
Övervärden i kortfristiga placeringar, MSEK
Räntabilitet på eget kapital, % -119 -127 -103 -166 -117
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % -52 -49 -39 -45 -26
Soliditet, % 36 38 35 39 13
Andel riskbärande kapital, % 36 38 35 39 13
Nettoskuldsättningsgrad, ggr
Räntetäckningsgrad, ggr
0,65
neg
0,53
neg
0,73
neg
0,62
neg
4,29
neg
Forsknings- och utvecklingskostnader, MSEK -217,3 -212,0 -207,4 -189,7 -165,7
Medelantal anställda 87 90 90 89 89
Lönekostnader inkl. sociala avgifter, MSEK -89,6 -84,3 -88,9 -84,4 -85,2
Dataper aktie
Resultat efter skatt, SEK -3,38 -3,81 -3,66 -4,47 -3,50
Eget kapital, SEK 2,75 2,95 3,19 4,01 1,52
Substansvärde, SEK 2,75 2,95 3,19 4,01 1,52
Disponibel likviditet, SEK 1,99 2,44 2,71 2,93 2,46
Aktiens börskurs vid årets slut, SEK 169,00 100,75 31,00 58,40 77,54
Utdelning, SEK 0 0 0 0 0
Kurs/eget kapital, % 6145 3 415 972 1 456 5 101
Kurs/substansvärde, % 6145 3 415 972 1 456 5 101
Antal aktier vid periodens utgång, tusental 66000 64 052 51 242 47 300 39 795
Vägt genomsnittligt antal stamaktier före utspädning, tusental 65465 58 753 49 605 46 427 39 755
Max antal aktier vid lösen av utestående teckningsoptioner, tusental 66428 65 010 52 572 48 630 41 125

g

Aktien

Allmän information om Active Biotech-aktien

Active Biotechs aktie är noterad på Nasdaq OMX Nordiska börs Stockholm (Mid Cap). Aktien noterades den 1 december 1986 på Stockholmsbörsens dåvarande O-lista. Bolaget ombildades 1997 till ett renodlat bioteknikbolag. Aktuell kursinformation återfinns på NASDAQ OMX hemsida under beteckningen ACTI. En handelspost omfattar 200 aktier. Active Biotech-aktien ingår bland annat i NASDAQ OMX Nordiska börs i Stockholms index Pharmaceuticals, Biotech & Life Science. Diagrammet i detta avsnitt visar kursutvecklingen för Active Biotechaktien för perioden januari 2006–januari 2011.

Aktiekapital

Bolagets aktiekapital är uttryckt i svenska kronor (SEK) och fördelas på de av bolaget utgivna aktierna med ett kvotvärde som också uttrycks i svenska kronor. Aktiekapitalet i Active Biotech uppgick 31 december 2010 till 248 776 314 SEK fördelat på 65 999 920 aktier. Aktiens kvotvärde är således cirka 3,77 SEK. Aktiekapitalet och antalet aktier kan därtill komma att öka genom utnyttjande av optionsrätter, se vidare under rubriken "Personaloptioner".

Personaloptioner

Vid extra bolagsstämma den 8 december 2003 beslutades att införa ett personaloptionsprogram, enligt vilka samtliga anställda i Active Biotech-koncernen enligt en särskild plan vederlagsfritt tilldelas personaloptioner. Programmet omfattar totalt högst 1 000 000 personaloptioner, var och en berättigar till köp av cirka en aktie. För att säkra åtagandena enligt personaloptionsprogrammet beslutades att, till ett av Active Biotech helägt dotterbolag, emittera ett skuldebrev om nominellt 1 330 SEK förenat med sammanlagt högst 1 330 000 optionsrätter till nyteckning av aktier på villkor motsvarande de som gäller för personaloptionerna (se nedan).

Tilldelning av personaloptioner har genomförts vid tre tillfällen. Serie 1 om 329 825 optioner tilldelades i december 2003, serie 2 om 239 075 optioner tilldelades i juni 2005 och serie 3 om 340 000 optioner tilldelades i juni 2006. Personaloptioner av serie 1 förföll den 31 maj 2009 utan att någon lösen skett. Personaloptioner av serie 2 förföll den 31 maj 2010 och lösen har skett enligt tabell i not 5. Varje optionsrätt av serie 3 berättigar till nyteckning av 1,23 aktier under perioden 1 juni 2008–31 maj 2011 till en omräknad teckningskurs av 58,40 SEK. Lösen av personaloptioner av serie 3 framgår av tabell i not 5 på sidan 20–23.

Värdeutveckling

Den 31 december 2009 betalades aktien i 100,75 SEK och samma tidpunkt 2010 i 169,00 SEK. Som högst under året betalades aktien i 171 SEK (9 december 2010).

Aktiekapitalets utveckling

I tabellen på nästa sida redovisas förändringar i Active Biotechs aktiekapital sedan 2000 till och med den 31 december 2010.

Utdelningspolitik

Med hänsyn till Active Biotechs finansiella ställning och negativa resultat avser styrelsen inte föreslå att någon utdelning lämnas under de närmaste åren. Bolagets finansiella tillgångar kommer huvudsakligen att användas till att finansiera existerande och nya forskningsprojekt.

Svenska analytiker som följer Active Biotech

  • ABG Sundal Collier
  • Carnegie
  • Enskilda Securities
  • Handelsbanken
  • Nordea
  • Redeye
  • Öhman Fondkommission

Aktieägare

Den 28 februari 2011 uppgick antalet aktieägare i Active Biotech till 9 057 st. Tabellen på nästa sida visar bolagets tio största ägare per den 28 februari 2011.

Aktieägare

Uppgifterna bygger på för bolaget kända uppgifter per 2011-02-28

Ägare Antal aktier Andel, %
MGA Holding AB 19 224 416 28,0
Nordstjernan AB 9 839 478 14,4
Skandia fonder 2 009 177 2,9
Carlsson fonder AB 1 678 808 2.5
Pictet&CIE 1 509 026 2,2
Brummer&Partners, Fonden Zenit 1 337 209 2,0
SIX SIS AG 1 311 684 1,9
EFG Private Bank S.A 1 289 928 1,9
JP Morgan Bank 1 169 264 1,7
SHB Fonder inkl XACT 1 115 758 1,6
10 största ägarna 40 484 748 59,1
Totalt 68 582 691 100,0

Ägarstatistik per 2011-02-28

Aktieinnehav
intervall
Antal
ägare
I procent av
alla aktieägare
Antal
aktier
I procent av
aktiekapital
Medeltal per
aktieägare
1 – 1 000 7 305 80,7 1 771 566 2,6 243
1 001 – 10 000 1 447 16,0 4 209 452 6,1 2 909
10 001 – 100 000 235 2,6 6 824 958 10,0 29 042
100 001 – 70 0,8 55 776 715 81,3 796 810
Totalt 9 057 100,0 68 582 691 100,0 7 572

Aktiekapitalets utveckling

År Transaktion Förändring Förändring Totalt antal aktier Totalt aktie- Kvotvärde
antal aktier aktiekapital A-aktier B-aktier kapital SEK SEK
Ingående balans 1 963 745 9 282 547 281 157 300 25,00
2000 O mstämpling A till B 0 0 1 287 531 9 958 761 281 157 300 25,00
2001 O mstämpling A till B 0 0 1 169 691 10 076 601 281 157 300 25,00
2002 O mstämpling A till B 0 0 1 145 024 10 101 268 281 157 300 25,00
2003 N edsättning (juni) 0 -168 694 380 1 145 024 10 101 268 112 462 920 10,00
2003 Företrädesemission (juni) 22 492 584 224 925 840 1 145 024 32 593 852 337 388 760 10,00
2003 O mstämpling A till B 0 0 1 128 174 32 610 702 337 388 760 10,00
2003 O mvandling till ett aktieslag (dec)
2005 Konvertering (jan-maj)
0
1 681
0
16 810
33 738 876
33 740 557
337 388 760
337 405 570
10,00
10,00
2005 Företrädesemission (juni / juli) 5 623 426 56 234 260 39 363 983 393 639 830 10,00
2005 Konvertering (aug-sep) 228 241 2 282 410 39 592 224 395 922 240 10,00
2006 Konvertering (jan-maj) 160 644 1 606 440 39 752 868 397 528 680 10,00
2006 N edsättning (maj) 0 -247 686 499 39 752 868 149 842 181 3,77
2006 Konvertering (juni-dec) 42 553 160 397 39 795 421 150 002 578 3,77
2007 Konvertering (jan) 204 579 771 128 40 000 000 150 773 706 3,77
2007 Företrädesemission (feb) 4 000 000 15 077 371 44 000 000 165 851 077 3,77
2007 Konvertering (mars) 3 300 115 12 439 264 47 300 115 178 290 341 3,77
2008 Företrädesemission (juni) 3 941 676 14 857 527 51 241 791 193 147 869 3,77
2009 Företrädesemission (juni) 12 810 447 48 286 964 64 052 238 241 434 833 3,77
2010 R iktad nyemission (april) 1 418 000 5 344 928 65 470 238 246 779 761 3,77
2010 Personaloptioner 529 682 1 996 553 65 999 920 248 776 314 3,77
2011 R iktad nyemission (jan) 2 500 000 9 423 357 68 499 920 258 199 670 3,77
2011 Personaloptioner 82 771 311 992 68 582 691 258 511 663 3,77

akti en En viktig del av Active Biotechs strategi är att skydda sitt kunnande genom starka patent. Patentskyddet omfattar uppfinningar av kemiska substanser, biotekniska strukturer, målorgan, metoder och processer relaterade till bolagets verksamhet på viktiga marknader.

Active Biotech har byggt upp sin position på patentområdet genom strategiskt definierade patentfamiljer, främst inom områdena autoimmunitet/inflammation och cancer. Patent och patentansökningar avser främst de kommersiellt viktiga marknaderna som Europa, USA och Japan.

Antal patentfamiljer Active Biotech innehavare av patent Laquinimod, TASQ, 57-57, ANYARA, CD80/RhuDexTM och ISI 19 eller patentansökan Övriga projekt 3 Totalt 22 Varav utlicensierade Laquinimod, CD80 6 Övriga 0 Totalt 6 Active Biotech licenstagare ANYARA 2 Övriga 0 Totalt 2 Patentskydd för laquinimod (utlicensierat till Teva) Patentfamilj Prioriterat Status Utgångs-Typ av skydd område år "produkt" Europa Beviljat 2019 USA Beviljat 2019 Japan Beviljat 2019 "metod" Europa Beviljat 2023 USA Beviljat 2023 Japan Beviljat 2023 "produkt och Europa Under behandling 2025 metod" USA Beviljat 2027 Japan Under behandling 2025 Patentskydd för 57-57 Patentfamilj Prioriterat Status Utgångs-Typ av skydd område år "produkt" Europa Beviljat 2019 USA Beviljat 2019 Japan Beviljat 2019 "metod" Europa Beviljat 2023 USA Beviljat 2023 Japan Beviljat 2023 "produkt och Europa Under behandling 2025 metod" USA Beviljat 2027 Japan Under behandling 2025 Patentskydd för TASQ Patentfamilj Prioriterat Status Utgångs-Typ av skydd område år "produkt" Europa Beviljat 2019 USA Beviljat 2019 Japan Beviljat 2019 "användning" Europa Beviljat 2020 USA Beviljat 2020 Japan Beviljat 2020 "metod" Europa Beviljat 2023 USA Beviljat 2023 Japan Beviljat 2023 Patentskydd för ANYARA Patentfamilj Prioriterat Status Utgångs-Typ av skydd område år "produkt" Europa Beviljat 2011 USA Beviljat 2016 Japan Beviljat 2011 "produkt" Europa Beviljat 2015 USA Beviljat 2024 Japan Beviljat 2015 "produkt" Europa Beviljat 2017 USA Beviljat 2016 Japan Beviljat 2018 "produkt Europa Beviljat 2018 och metod" USA Beviljat 2017 "produkt" Europa Under behandling 2022 USA Beviljat 2022 Japan Beviljat 2022 "metod" Europa Under behandling 2024 USA Beviljat 2024

pat en t

0

Bolagsstyrningsrapport 2010

Active Biotech är ett publikt svenskt aktiebolag, vars aktier är upptagna till handel på NASDAQ OMX Stockholm, Mid Cap. Active Biotech ska enligt bolagsordningen bedriva forskning, utveckling, produktion, marknadsföring och försäljning av medicinska, kemiska och biotekniska produkter, utföra koncernadministrativa tjänster, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Denna bolagsstyrningsrapport beskriver Active Biotechs bolagsstyrning, vilket inkluderar ledning och förvaltning av bolagets verksamhet samt den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Bolagsstyrningen i Active Biotech utgår från gällande regler (främst aktiebolagslagen och redovisningsregelverket), bolagsordningen, NASDAQ OMX Stockholms emittentregelverk, interna riktlinjer och policies samt Svensk kod för bolagsstyrning.

Tillämpningen av koden och avvikelser

Active Biotech tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (koden). Information om koden finns på www.bolagsstyrning.se. Avvikelse från kodens punkt 2.4 första stycket andra meningen har gjorts under året. Valberedningen har således utsett styrelsens ordförande att vara ordförande i valberedningen.Valberedningen har förklarat att skälet till detta är att valberedningen har bedömt att det är naturligt att den person som indirekt är Active Biotechs klart största ägare också leder valberedningens arbete.

Aktieägare

Per den siste december 2010 uppgick antalet aktieägare i Active Biotech till 8 637. För information om bolagets största ägare samt ägarstruktur, se sidan 39 i denna årsredovisning.

Bolagsstämman

Bolagsstämman är Active Biotechs högsta beslutande organ. Rätt att närvara på bolagsstämma har den som är införd i bolagets aktiebok på avstämningsdagen för stämman samt anmäler sitt deltagande i stämman till bolaget senast kl 16.00 den dag som anges i kallelsen. Vid bolagsstämma medför varje aktie en röst. Varje röstberättigad aktieägare får rösta för sitt fulla antal aktier. Varje aktie medför lika rätt till utdelning samt till eventuellt överskott vid likvidation av bolaget. Vid årsstämman, som hålls senast sex månader efter verksamhetsårets utgång, fastställs det gångna årets bokslut, väljs styrelse och i förekommande fall revisorer samt behandlas övriga lagstadgade ärenden. Mellan årsstämmorna är styrelsen bolagets högsta beslutande organ.

Vid årsstämman den 6 maj 2010 beslöts, bland annat, att bemyndiga styrelsen att, längst intill tiden för nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om emission av nya aktier och/eller konvertibler. Bemyndigandet får inte utnyttjas i större utsträckning än att totalt högst sex miljoner aktier utges och/eller kan tillkomma genom konvertering av konvertibler utgivna med stöd av bemyndigandet. Bemyndigandet har utnyttjats vid ett tillfälle (januari 2011). För ytterligare information, se not 22 på sidan 34.

Valberedning

Vid årsstämman den 6 maj 2010 beslöts att bolagets ordförande, baserat på ägandet i slutet av september månad 2010, ska sammankalla en valberedning inför årsstämman 2011. Enligt beslutet ska valberedningen bestå av representanter för de i slutet av september månad 2010 tre största ägarna, samt styrelsens ordförande. Valberedningens ledamöter uppbär ingen ersättning från bolaget. Valberedningen ska utföra vad som åligger valberedningen enligt koden, vilket bland annat innefattar att:

  • utvärdera styrelsens sammansättning och arbete
  • framarbeta förslag till stämman avseende val av styrelse, styrelseordförande och stämmoordförande
  • framarbeta förslag till stämman avseende arvoden till styrelsens ledamöter

Valberedningens sammansättning offentliggjordes den 3 november 2010. Inför 2011 års årsstämma har valberedningen sammanträtt vid ett tillfälle, varvid samtliga ledamöter närvarade.

Ledamöter Representerar Styrelseledamot eller ej
Mats Arnhög Styrelsens ordförande O rdförande
Johnny Sommarlund MGA Holding AB Ej ledamot
Tomas Billing Nordstjernan AB Ej ledamot
Peter Thelin Brummer & Partners E j ledamot

Styrelsen

Enligt bolagsordningen ska Active Biotechs styrelse bestå av lägst tre och högst nio ledamöter, med högst nio suppleanter. Två arbetstagarrepresentanter med två suppleanter utses årligen inför årsstämman genom beslut av de fackliga organisationerna på företaget. Årsstämman 2010 valde en styrelse bestående av sex ordinarie ledamöter utan suppleanter.

Till styrelsens ordförande utsåg stämman Mats Arnhög. Årsstämman beslutade att ersättning till styrelsens ordinarie ledamöter ska utgå med 125 000 kronor per ledamot och år samt att ersättning till styrelsens ordförande ska utgå med 250 000 kronor per år. Samtliga ledamöter presenteras mer ingående på sidan 44–45 i denna årsredovisning.

Av de av årsstämman valda ledamöterna är samtliga utom styrelsens ordförande Mats Arnhög och styrelseledamoten Tomas Nicolin oberoende i förhållande till såväl bolagets större ägare som bolaget och bolagsledningen. Mats Arnhög är inte oberoende i förhållande till aktieägaren MGA Holding AB, vari han är styrelseordförande och ägare. Han är inte heller oberoende i förhållande till aktieägaren Nordstjernan AB, där han är styrelseledamot. Inte heller Tomas Nicolin är oberoende i förhållande till Nordstjernan AB, där han är styrelseledamot.

Närvaro Årlig Oberoende/beroende
Ledamot Styrelsemöten ersättning, k r Bolag Ägare
Mats Arnhög 7 av 7 250 000 beroende beroende
Klas Kärre 5 av 7 125 000 oberoende oberoende
Tomas Nicolin 7 av 7 125 000 oberoende beroende
Magnhild Sandberg 7 av 7 125 000 oberoende oberoende
Peter Sjöstrand 7 av 7 125 000 oberoende oberoende
Peter Ström 7 av 7 125 000 oberoende oberoende

Styrelsens arbete och arbetsordning

Styrelsen arbetar enligt en fastställd arbetsordning som beskriver det antal sammanträden styrelsen minst ska hålla varje år, processer för utarbetande av dagordning och protokoll samt distribution av material. Ett avsnitt i arbetsordningen reglerar arbetsfördelningen i styrelsen och beskriver styrelsens uppgifter, ordförandens uppgifter samt verkställande direktörens uppgifter. Styrelsen ska i första hand ägna sig åt övergripande och långsiktiga frågor samt frågor av osedvanlig beskaffenhet eller stor betydelse i övrigt. Ordföranden leder styrelsearbetet och representerar styrelsen såväl externt som internt.

Arbetsordningen namnger även de styrelseledamöter som enligt särskilt beslut utsetts att vara ledningens kontaktpersoner i händelse av krissituation. Verkställande direktör och företagsledning rapporterar vid varje ordinarie styrelsemöte om verksamheten, innefattande projektutveckling, planer och framsteg inom forskningen, finansiell rapportering med prognoser samt affärsutveckling. Styrelsen beslutar i frågor där aktiebolagslagen och bolagsordningen fordrar styrelsens beslut samt i frågor såsom policyärenden, strategi, verksamhetsbeslut (till exempel forskningsplaner), budget, affärsplaner samt väsentliga avtal.

Under 2010 hölls sju protokollförda möten. Viktiga frågor som behandlats av styrelsen inkluderar utveckling av forskningsprojekten, affärsutvecklingsprojekt, partnerstrategi och bokslutsinformation samt budget- och finansieringsfrågor.

Protokoll har förts av styrelsens sekreterare vilken under året har varit bolagets finansdirektör Hans Kolam. Styrelsens

ordförande tillser att en årlig utvärdering genomförs av styrelsens arbete där ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial, sina egna och övriga ledamöters insatser liksom uppdragets omfattning. Bedömningen är att styrelsens samlade kompetens svarar väl mot bolagets strategiska visioner och mål. Styrelsens arbete bedöms fungera mycket väl och samtliga ledamöter anses på ett konstruktivt sätt bidra till såväl den strategiska diskussionen som styrningen av bolaget. Dialogen mellan styrelse och ledning uppfattas också som god.

Ersättnings- och revisionsutskott

Bolaget har inte separata utskott för ersättnings- och revisionsfrågor. Dessa frågor behandlas istället av styrelsen i sin helhet. Löner, ersättningar, anställningsvillkor med mera för styrelse, verkställande direktör och bolagsledning framgår av not 5.

Organisation av den interna kontrollen

Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och koden för den interna kontrollen. Active Biotechs arbete med intern kontroll utformas för att ge en rimlig försäkran om att bolagets mål uppnås vad gäller ändamålsenlig och effektiv verksamhet, tillförlitlig finansiell rapportering och efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar. Active Biotechs verksamhet bedrivs huvudsakligen vid ett driftställe och bedöms därmed vara av begränsad komplexitet. Detta leder i sin tur till att organisationen är enkel och överblickbar i sin struktur. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgår från hur verksamheten bedrivs och hur organisationen är uppbyggd. Befogenheter och ansvar är dokumenterade, till exempel arbetsfördelningen mellan å ena sidan styrelsen och å andra sidan den verkställande direktören, instruktioner för attesträtt samt redovisningsoch rapporteringsinstruktioner.

Ovanstående har även till syfte att minska risken för oegentligheter och otillbörligt gynnande av annan part på företagets bekostnad. De risker som identifieras av Active Biotech avseende den finansiella rapporteringen kommuniceras månadsvis/kvartalsvis av ekonomi-/finansfunktionen till VD, som i sin tur rapporterar till styrelsen. Active Biotech har ingen intern revisionsfunktion. Styrelsen har bedömt att det inte finns särskilda omständigheter eller andra förhållanden som motiverar att en sådan funktion inrättas.

Finansiell rapportering

I enlighet med NASDAQ OMX Stockholms emittentregelverk och Active Biotechs informationspolicy, som antagits av styrelsen, lämnar bolaget löpande information om den finansiella ställningen. Den lämnade informationen består av kvartalsvisa delårsrapporter, bokslutsrapporter och årsredovisningar samt pressmeddelanden i samband

00

med väsentliga händelser. Företagsledningen träffar under året fortlöpande analytiker, investerare och media. All information som distribueras via pressmeddelanden finns tillgänglig även på bolagets webbplats, liksom annan information som bedöms vara värdefull. Styrelsen i Active Biotech säkerställer kvaliteten i den finansiella rapporteringen genom att tillse att bolaget har en ändamålsenlig organisation samt rutiner och instruktioner för sitt arbete med den finansiella rapporteringen. Styrelsen erhåller varje månad en rapport över bland annat bolagets resultat och finansiella ställning inkluderande en kommentar om utvecklingen. Styrelsen behandlar såväl delårsrapporter som årsredovisningar innan de publiceras.

Revisor

Bolaget ska ha lägst en och högst två revisorer samt högst två revisorssuppleanter. Vid årsstämman den 7 maj 2009 valdes KPMG AB till bolagets revisor för tiden intill slutet av den årsstämma som hålls 2013. Auktoriserade revisorn David Olow är huvudansvarig revisor. Uppgifter om arvoden till revisorerna framgår av not 4 på sidan 20. Delårsrapporten för perioden januari–september 2010 är översiktligt granskad av revisorn.

Policies

Informationspolicy

I syfte att fastställa riktlinjer för bolagets kommunikation har styrelsen fastslagit en informationspolicy. Denna sammanfattar övergripande mål och ansvar för Active Biotechs externa informationsgivning. Informationen till aktiemarknaden har som mål att uppnå en korrekt värdering av företagets aktie som så stabilt som möjligt återspeglar företagets underliggande värden, tillväxt och vinstkapacitet. Ett ovillkorligt krav är att informationen till aktiemarknaden följer NASDAQ OMX Stockholms emittentregelverk samt tillämpliga lagar och föreskrifter. Det ska för aktiemarknadsinformation finnas erforderlig kompetens i bolagets styrelse, ledning och hos operativt ansvariga samt en organisation som möjliggör snabb och korrekt spridning av sådan information.

Miljöpolicy

Inom Active Biotech är miljö- och säkerhetsarbetet viktigt och bolaget har därför en fastställd miljöpolicy. Miljöansvaret är decentraliserat till de olika avdelningarna inom koncernen på så sätt att varje chef och medarbetare ansvarar för uppfyllandet av målen för såväl inre som yttre miljö samt säkerhet. Detta gäller allt från den egna forskningen till kontraktstillverkning av läkemedelskandidater samt produktion. Active Biotech lägger därtill stor vikt vid att externa samarbetspartners har egna miljö- och säkerhetskrav som överensstämmer med företagets värderingar.

Ansvarsfull användning av försöksdjur

Trots en snabb utveckling av icke djurbaserade modeller för medicinsk forskning kan ännu inget alternativ helt ersätta det komplexa system som en levande organism representerar. En ansvarsfull användning av försöksdjur i vetenskaplig forskning är därför etiskt försvarbar. Active Biotech strävar efter att ersätta, minska och förfina användningen av försöksdjur så långt detta är möjligt. När alternativ saknas ska försöken planeras ändamålsenligt och genomföras med hänsyn till etiska krav. Smärta, lidande och stress ska minimeras – helst elimineras. Alla som arbetar med försöksdjuren har utbildning och kompetens för det. Djuren behandlas med omsorg och största möjliga hänsyn tas till deras hälsa och välbefinnande i en noggrann avvägning mellan såväl etiska som vetenskapliga krav. Djurhållning och skötsel bedrivs därtill på ett sätt som maximerar trivsel och förhindrar smittspridning. Allt arbete som involverar djur följer strikt aktuella lokala rutiner samt nationell och internationell lagstiftning. Lagstiftning och andra etiska hänsyn till försöksdjurens omvårdnad och välbefinnande följs noga och är ständigt grund för revidering och harmonisering av försöksdjursverksamheten inom företaget.

Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten

Till årsstämman i Active Biotech AB (Publ)

Org nr 556223-9227

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för 2010 på sidorna 41–43 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Som underlag för vårt uttalande om att bolagsstyrningsrapporten har upprättats och är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen, har vi läst bolagsstyrningsrapporten och bedömt dess lagstadgade innehåll baserat på vår kunskap om bolaget.

Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats, och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.

Malmö den 1 april 2011 KPMG AB

David Olow Auktoriserad revisor

Styrelse och revisor

Mats Arnhög, styrelseordförande

Född 1951. Styrelseledamot sedan 2000, styrelseordförande sedan 2003. Civilekonom, ekon.dr.h.c., Handelshögskolan i Stockholm.

Övriga styrelseuppdrag:

Styrelseordförande i MGA Holding AB med dotterbolag, Situation Stockholm AB, och Föreningen Carlssons skola. Styrelseledamot i Nordstjernan AB och Brofågel Support AB, ledamot i Advisory Board Handelshögskolan Stockholm, Ideella Föreningen Situation Stockholm samt Pressens Opinionsnämnd.

Innehav:

19 224 416 aktier genom MGA Holding AB.

Klas Kärre

Född 1954. Styrelseledamot sedan 2003. Professor i molekylär immunologi vid Karolinska Institutet i Stockholm. Läkarexamen, Karolinska Institutet i Stockholm.

Övriga styrelseuppdrag:

Styrelseledamot i Karolinska Institutet, Stiftelsen Wenner-Grenska Samfundet, Axel Wenner-Grens Stiftelse för Internationellt Forskarutbyte, Georg och Eva Kleins Stiftelse och medlem av Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet.

Innehav: 16 001 aktier.

Tomas Nicolin

Född 1954. Styrelseledamot sedan 2009. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm och Masterexamen i företagsekonomi från MIT Sloan School.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i SE-Banken, Nordstjernan, Nobelstiftelsen, Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse, Institutet för Näringslivsforskning, Advisory Board Handelshögskolan i Stockholm samt Centrum för Rättvisa.

Innehav: 30 000 aktier (privat samt genom bolag).

Magnhild Sandberg-Wollheim

Född 1937. Styrelseledamot sedan 2007. Docent i neurologi och överläkare vid neurologiska kliniken vid Universitetssjukhuset i Lund

Övriga styrelseuppdrag:

Styrelseledamot i Magnhild S. Wollheim AB och European MS Foundation.

Innehav: Inget.

Peter Sjöstrand

Född 1946. Styrelseledamot sedan 2000. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm och Läkarexamen, Karolinska Institutet i Stockholm.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Byggnads AB S:t Erik och Stiftelsen Oscar Hirschs Minne. Styrelseledamot i Karolinska Development AB, Peter Sjöstrand AB, Ringens Varv AB, och Sko-

lan för Teknik och Hälsa (Kungliga Tekniska Högskolan).

Innehav: Inget.

Peter Ström

Född 1952. Styrelseledamot sedan 2003. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i LIDDS AB. Styrelseledamot i Comtax AB och Oasmia Pharmaceutical AB. Styrelseledamot i Stockholm Corporate Finance.

Innehav: 24 275 aktier.

r

Ledning

Anette Sundstedt

Född 1967. Arbetstagarrepresentant sedan 2008, anställd i Bolaget sedan 2001. Biolog. Doktor i medicinsk vetenskap, Lunds Universitet. Har genomgått PTKs utbildning för bolagsstyrelseledamöter.

Övriga styrelseuppdrag: Inga.

Innehav: 445 aktier och 3 075 personaloptioner.

Tomas Leanderson Verkställande direktör

Född 1956

Innehav: 52 275 aktier och 25 000 personaloptioner.

Tomas Leanderson är anställd i Active Biotech sedan 1999. Han har innehaft ett antal akademiska forskartjänster såväl i Sverige som utomlands. Sedan 1990 är Tomas Leanderson professor i immunologi vid Lunds Universitet.

Göran Forsberg

Chef för Investerarrelationer & affärsutveckling Född 1963

Innehav: 3 693 aktier och 5 390 personaloptioner.

Göran Forsberg är anställd i Active Biotech sedan 1998. Han har arbetat inom läkemedelsindustrin under 20 år i olika befattningar inom KabiGen, Pharmacia och University of Adelaide i Australien.

Karin Hallbeck

Född 1956. Arbetstagarrepresentant sedan 2008, anställd i Bolaget sedan 1998. Laboratorieingenjör. Har genomgått PTKs utbildning för bolagsstyrelseledamöter.

Övriga styrelseuppdrag: Inga.

Innehav: 3 207 aktier och 3 075 personaloptioner.

Hans Kolam Finanschef Född 1951

Innehav: 23 510 aktier och 8 050 personaloptioner.

Hans Kolam är anställd i Active Biotech sedan 2000. Han har mer än 20 års erfarenhet från läkemedelsindustrin med olika befattningar inom Pharmacias ekonomiorganisation, senast som Vice President Finance, Europe.

Helén Tuvesson Forskningschef Född 1962

Innehav: 1 400 aktier och 3 850 personaloptioner.

Helén Tuvesson är anställd inom Active Biotech sedan 1998.

Hon har arbetat inom läkemedelsindustrin nära 20 år i olika befattningar inom Pharmacia.

Revisor KPMG AB med David Olow som huvudansvarig. Född 1963 Ordinarie revisor i Active Biotech sedan 2009.

Auktoriserad revisor KPMG.

ng

45

Ordlista

Angiogenes: Tillväxt av blodkärl.

Autoimmunitet: När kroppens immunförsvar reagerar mot kroppsegna strukturer. Autoimmuna sjukdomar uppstår när immunförsvaret börjar bekämpa den egna friska kroppen.

EMA: European Medicines Agency, europeiska läkemedelsmyndigheten.

Farmakologi: Läkemedelslära.

Farmakokinetik: Studier av hur ett läkemedel förändras i kroppen, från tillförsel till utsöndring; studerar hur och när ett läkemedel förs ut till sitt målorgan och hur det tas upp där.

Fas I-studier: de första studierna i människa utförs på en mindre grupp, normalt 20–80 friska och frivilliga personer. Syftet med dessa studier är främst att visa att substansen är säker för människor.

Fas II-studier: I fas II-studier testas substansen på patienter med den sjukdom det potentiella läkemedlet ska behandla. Normalt testas 100–300 patienter. Huvudsyftet med en fas II-studie är att visa att substansen har avsedd medicinsk effekt och att bestämma optimal dos.

Fas III-studier: I fas III testas substansen på ett stort antal patienter, ofta mellan 1 000 och 3 000 patienter. Huvudsyftet med fas IIIstudien är att visa att den nya substansen är minst lika bra eller bättre än tidigare godkända behandlingar.

FDA: Food and Drug Administration, läkemedelsmyndigheten i USA.

IND: Investigational New Drug; Ansökan för att få tillstånd att inleda läkemedelsstudier i människa, vilken inges till läkemedelsmyndighet.

Inflammation: Kroppens svar på en lokal skada.

Kliniska studier: Studier av hur ett läkemedel påverkar människor.

Läkemedelskandidat (Candidate Drug, CD): En viss bestämd substans som utses under preklinisk fas. Läkemedelskandidaten är den substans som ska gå vidare och prövas i människa i kliniska studier.

MediGene: MediGene AG, Active Biotechs samarbetspartner för RhuDexTM.

MS: Multipel skleros, en kronisk autoimmun sjukdom.

Patent: Ensamrätt till en uppfinning.

Placebo: Verkningslöst medel; "sockerpiller". Används som jämförelse, till exempel när ett nytt läkemedels effekt studeras.

Preklinik: Den del av läkemedelsutvecklingen som äger rum innan medlet prövas på människor.

Proof of concept: Innebär att en läkemedelskandidat har bevisad biologisk effekt i människa.

RA: Reumatoid artrit, ledgångsreumatism.

SLE: Systemisk lupus erythematosus, en kronisk autoimmun sjukdom.

SSc: Systemisk skleros/sklerodermi, en kronisk autoimmun sjukdom.

TASQ: Tumor Angiogenesis Suppression by Quinolines. Active Biotechs projekt mot prostatacancer.

Teva: Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Active Biotechs samarbetspartner för laquinimod.

Tumörcell: En cell med okontrollerad celldelning.

Affärsidé

Active Biotechs affärsidé är att genom specialistkunskap inom immunförsvar och cancer ta fram läkemedel där ett stort medicinskt behov föreligger.

Mål

Active Biotechs mål är att skapa värden för aktieägarna genom en framgångsrik läkemedelsutveckling.

Affärsstrategi

De viktigaste delarna i företagets affärsstrategi innefattar att:

● Driva den kliniska utvecklingen för företagets längst avancerade substanser.

Företaget utvecklar de två projekten ANYARA mot njurcancer och TASQ mot bland annat prostatacancer, i egen regi.

● Uppnå största möjliga värdetillväxt i varje projekt och att söka samarbeten med starka partners i för varje projekt rätt skede. Active Biotech har säkrat utvecklings- och kommersialiseringspartners för två av sina fem projekt; Teva för laquinimod, som för närvarande är i fas III-studier för behandling av MS, och MediGene för RhuDex, som för närvarande är i fas II-studier för behandling av RA. Bolaget har för avsikt att selektivt välja partners för de andra projekten vid för varje projekt optimal tidpunkt.

● Leda ytterligare substanser in i klinisk utveckling. Active Biotechs har stor potential att kunna generera attraktiva produktkandidater för vidare utveckling inom företagets fokusområden.

Dessutom:

  • Skapa intäkter från forskningssamarbeten, utlicensiering, produktförsäljning och royaltyströmmar.
  • Begränsa kostnaderna genom samarbeten, användande av underleverantörer och extern kompetens.
  • Behålla marknadsrättigheter för framtida försäljning på utvalda marknader.
  • Eftersträva tillväxt, såväl organiskt som genom förvärv och allianser.
  • Säkra och stärka kompetensen genom att vara en attraktiv arbetsgivare som erbjuder en kreativ atmosfär med möjlighet till individuell utveckling.
  • Skapa en organisation som, utöver medicinsk specialistkunskap, professionellt kan driva forskningsprojekt från läkemedelskandidat till registrering och marknadsintroduktion.
  • Med en aktiv patentstrategi skydda sitt kunnande genom starka patent.
  • Skapa ekonomisk uthållighet via såväl starka partners som starka och aktiva ägare.

A c t i v e B i o t e ch A B (publ)

Adress Scheelevägen 22 Box 724, 220 07 Lund Telefon 046 19 20 00 Fax 046 19 11 00 Internet www.activebiotech.com