AI assistant
Wilson AS — Interim / Quarterly Report 2020
May 7, 2020
3791_rns_2020-05-07_7b731a25-7d6c-40df-8d7c-331562d8c74f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Oppsummering (tall i parentes 1Q 2019)
Første kvartal 2020
- Nettoinntjening/dag, EUR 3 368 (EUR 3 548)
- EBITDA ble på MEUR 10,3 (MEUR 12,2)
- Økt usikkerhet som følge av Covid-19
- Selskapet har overtatt fire 5 000 dwt skip i kvartalet
| Endring | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Hovedtall | 1Q-2020 | 1Q-2019 | 4Q-2019 | 1Q-2019 | 4Q-2019 |
| Dagtall TC ekvivalent | 3 368 | 3 548 | 3 597 | -180 | -229 |
| Brutto fraktinntekter | 69,5 | 68,4 | 70,1 | 1,1 | -0,6 |
| Netto driftsinntekter | 34,3 | 37,1 | 36,3 | -2,8 | -2,0 |
| Sum driftskostnader | 24,1 | 24,9 | 24,2 | -0,8 | -0,1 |
| EBITDA | 10,3 | 12,2 | 12,1 | -1,9 | -1,8 |
| Driftsresultat | 2,9 | 4,4 | 3,8 | -1,5 | -1,1 |
| Resultat pr.aksje | 0,0 | 0,1 | 0,1 | -0,1 | -0,1 |
Tall i MEUR unntatt dagtall og pr.aksje
Wilson ASA – Virksomhetsbeskrivelse
Wilsons hovedvirksomhet er befraktning og operasjon av mindre tørrlastskip i størrelse 1 500 – 8 500 dwt og er innenfor sitt virksomhetsområde en ledende europeisk aktør. Pr. 7.mai opererer konsernet 114 skip, hvorav 92 er eiermessig kontrollert. Selskapet har etter balansedag inngått avtale om salg av skipet MV WILSON TRENT. Skipet forventes levert i løpet av andre kvartal 2020.
Wilsons strategi er å tilby norsk og europeisk industri konkurransedyktige, sikre, pålitelige, fleksible og langsiktige sjøveis transporttjenester. Gjennom store volumer og langsiktige kontraktsporteføljer kan Wilson optimalisere seilingsmønsteret og over tid sikre stabil inntjening.
Resultat 1. kvartal 2020
Brutto omsetning ble i første kvartal 2020 ble MEUR 69,5 (MEUR 68,4). Netto driftsinntekter, tilsvarende skipsinntekter på TC basis, beløp seg i kvartalet til MEUR 34,3 (MEUR 37,1). Inntjeningsnivået i kvartalet var EUR 3 368/dag mot EUR 3 548/dag for tilsvarende periode i 2019.
Konsernets driftskostnader inkl. TC hyre og administrasjonskostnader, men eks. avskrivninger utgjorde i 1. kvartal MEUR 24,1 (MEUR 24,9), en nedgang på MEUR 0,8 i forhold til samme periode i 2019.
Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) utgjorde i 1.kvartal 2020 MEUR 10,3 (MEUR 12,2) som er en nedgang på MEUR 1,9 fra 1.kvartal 2019, og en nedgang på MEUR 1,8 fra foregående kvartal.
Samlet avskrivning i konsernet var på MEUR 7,4 (MEUR 7,7) i kvartalet hvilket er MEUR 0,3 lavere enn fjoråret og MEUR 0,9 lavere enn forrige kvartal. Nedgangen forklares med at selskapet har endret avskrivningstid for alle skip fra 30 år til 35 år samsvarende med skipenes brukstid.
Driftsresultat før finans og skatt (EBIT) ble for 1. kvartal 2020 MEUR 2,9 (MEUR 4,4).
Resultat av finansposter viste i kvartalet MEUR -1,3 (MEUR -1,3). Årets kvartal ble samlet påvirket av agio og verdiendring på derivater med MEUR 0,3 (MEUR 0,3). Rentekostnader i første kvartal ble MEUR 1,5 (MEUR 1,5) som er på samme nivå som i 2019.
Resultat før skatt ble i 1. kvartal 2020 MEUR 1,6 (MEUR 3,2). Beregnet ikke betalbar skattekostnad for årets kvartal ble MEUR 1,9 (MEUR 0,4).
Totalresultat ble for første kvartal 2020 MEUR -0,3 (MEUR 2,9) som er nedgang på MEUR 3,2 fra første kvartal 2019.
Marked
Selskapets inntjeningsnivå ble i kvartalet EUR 180/dag lavere enn i tilsvarende periode 2019; EUR 3 368/dag i 1. kvartal 2020 mot EUR 3 548 /dag i 1. kvartal 2019. Inntjeningen i kvartalet er EUR 229/dag lavere enn forrige kvartal; EUR 3 597/dag for 4. kvartal 2019. Inngangen til året var preget av mye vær som resulterte i økt tidsbruk på reisene. Økt tidsbruk på reisene og utfordrende operasjonelle forhold medførte til forsinkelser og dro dermed ned inntjeningen.
Kontraktsdekningen i 1. kvartal 2020 ble på 57,1 % (53,8 %), hvilket var 3,3 % poeng høyere enn tilsvarende kvartal i 2019 og 3,6 %-poeng høyere enn forrige kvartal.
Aktivitetsnivået, målt i antall seilingsdager, var i 1. kvartal 1,2 % høyere enn forrige kvartal og 0,4 % lavere enn 1. kvartal 2019.
Finansiering og kapitalstruktur
Konsernets bokførte egenkapital pr. 31.03.2020 var MEUR 118,6 mot MEUR 118,9 pr. 31.12.2019. Bokført egenkapitalandel utgjorde dermed 37 % pr. 31.03.2020 av en totalbalanse på MEUR 320,2.
Rentebærende gjeld inkludert leasingforpliktelser beløp seg pr. 31.03.2020 til samlet MEUR 164,6 mot MEUR 161,9 pr. 31.12.2019. Av dette er rentebærende gjeld MEUR 147,4. Selskapet har overtatt og lånt opp på fire skip i løpet av første kvartal 2020.
Selskapets likviditetsposisjon utgjorde pr. 31.03.2020 MEUR 22,1.
Utsikter fremover
Per 06.05.2020 har resultateffekten av Covid-19 vært begrenset. Likevel har situasjonen preget selskapet til en viss grad, da først og fremst gjennom operasjonelle utfordringer.
Fremover er det usikkerhet om Covid-19 pandemien vil medføre endringer på etterspørselssiden og transportbehovet til kundene. Det er derfor vanskelig å forutse hvordan utviklingen vil være og hvordan det vil slå ut for selskapet i det korte bildet. Selskapets kontraktsportefølje er godt diversifisert.
I en situasjon som er usikker for den europeiske økonomien fokuserer selskapet på de tiltak og handlinger selskapet selv kan kontrollere.
Prinsipper for kvartalsregnskapet
Kvartalsregnskapet er utarbeidet etter internasjonale regnskapsstandarder (IAS 34)
Styret i Wilson ASA
Bergen, 6. mai 2020
Resultatregnskap
Konsernet
(Tall i TEUR )
| DRIFTSINNTEKTER OG DRIFTSKOSTNADER | 1. kvartal 2020 |
1. kvartal 2019 |
1.1 - 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| Brutto fraktinntekter | 69 517 | 68 419 | 276 681 |
| Reiseavhengige kostnader | 35 429 | 31 425 | 130 106 |
| Netto fraktinntekter | 34 088 | 36 994 | 146 575 |
| Andre driftsinntekter | 169 | 129 | 544 |
| Netto driftsinntekter | 34 257 | 37 123 | 147 119 |
| Gevinst/(tap) ved kjøp og salg av anleggsmidler | 168 | #REF! 0 | 0 |
| Mannskapskostnader skip | 9 723 | 9 206 | 37 896 |
| Andre driftskostnader skip | 5 843 | 5 450 | 20 882 |
| T/C og BB hyrer | 4 662 | 6 259 | 21 529 |
| Administrasjonskostnader | 3 896 | 4 019 | 15 642 |
| Sum driftskostnader | 24 124 | 24 934 0 |
95 949 |
| Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) | 10 301 #REF! |
12 189 #REF! |
51 170 #REF! |
| Avskrivninger | 7 431 | 7 745 | 32 164 |
| Nedskrivninger | 0 | 0 | 0 |
| Sum av - og nedskrivinger | 7.431 | 7.745 | 32.164 |
| Driftsresultat (EBIT) | 2 870 | 4 444 | 19 006 |
| FINANSINNTEKTER OG FINANSKOSTNADER | |||
| Renteinntekt | 14 | 1 | 132 |
| Resultatandel felleskontrollert virksomhet | 29 | 47 | 358 |
| Agio | 285 | 332 | 971 |
| Verdiendring på derivater | 0 | 17 - |
- 604 |
| Rentekostnad | 1 451 | 1 484 | 5 948 |
| Annen finanskostnad | 193 | 161 | 1 226 |
| Resultat av finansposter | - 1 316 | - 1 282 | - 6 317 |
| Resultat før skatt | 1 554 | 3 162 | 12 689 |
| Skattekostnad | 1 934 | 413 | 1 437 |
| Årsresultat | - 380 | 2 749 | 11 252 |
| ANDRE INNTEKTER OG KOSTNADER | |||
| Omregningsdifferanser | 62 | 104 | 83 |
| Estimatavvik pensjoner | 0 | 0 | - 23 |
| Skatteeffekt pensjoner | 0 | 0 | 5 |
| Andre inntekter og kostnader etter skatt | 62 | 104 | 65 |
| Totalresultat | - 318 | 2 853 | 11 317 |
| Årsresultat - Majoritetens andel | - 380 | 2 749 | 11 252 |
| Årsresultat - Minoritetens andel | 0 | 0 | 0 |
| - 380 | 2 749 | 11 252 | |
| Totalresultat - Majoritetens andel | - 318 | 2 853 | 11 317 |
| Totalresultat - Minoritetens andel | 0 | 0 | 0 |
| - 318 | 2 853 | 11 317 |
Balanse
Konsernet
| (Tall i TEUR ) | ||
|---|---|---|
| EIENDELER | 31.03.20 | 31.03.19 | 31.12.19 | |
|---|---|---|---|---|
| Anleggsmidler | ||||
| Immaterielle eiendeler | ||||
| Goodwill | 17 300 | 17 300 | 17 300 | |
| Sum immaterielle eiendeler | 17 300 | 17 300 | 17 300 | |
| Varige driftsmidler | ||||
| Fast eiendom | 463 | 488 | 470 | |
| Skip | 231 467 | 237 313 | 217 644 | |
| Bruksretteiendeler | 17 975 | 12 767 | 19 594 | |
| Driftsløsøre, inventar, kontormaskiner o.l. | 1 187 | 905 | 1 213 | |
| Sum varige driftsmidler | 251 092 | 251 473 | 238 921 | |
| Finansielle anleggsmidler | ||||
| Investeringer i felleskontrollert virksomhet | 1 134 | 1 195 | 1 106 | |
| Pensjonsmidler | 14 | 0 | 17 | |
| Sum finansielle anleggsmidler | 1 148 | 1 195 | 1 123 | |
| Sum anleggsmidler | 269 540 | 269 968 | 257 344 | |
| Omløpsmidler | ||||
| Bunkers | 4 506 | 5 689 | 5 973 | |
| Fordringer | ||||
| Kundefordringer | 12 942 | 13 012 | 14 202 | |
| Derivater | 0 | 587 | 0 | |
| Andre fordringer | 10 542 | 11 975 | 13 396 | |
| Sum fordringer | 23 484 | 25 574 | 27 598 | |
| Skip holdt for salg | 644 | 0 | 549 | |
| Bankinnskudd, kontanter o.l. | 22 050 | 8 783 | 25 913 | |
| Sum omløpsmidler | 50 684 | 40 046 | 60 033 | |
| SUM EIENDELER | 320 224 | 310 014 | 317 377 |
Konsernet
Group
(Tall i TEUR )
| EGENKAPITAL OG GJELD | 31.03.20 | 31.03.19 | 31.12.19 |
|---|---|---|---|
| Egenkapital | |||
| Innskutt egenkapital | |||
| Aksjekapital (43 860 182 aksjer à kr 5,-) | 29 593 | 29 593 | 29 593 |
| Overkurs | 3 141 | 3 141 | 3 141 |
| Sum innskutt egenkapital | 32 734 | 32 734 | 32 734 |
| Opptjent egenkapital | |||
| Fonds i konsern | 85 170 | 81 433 | 85 488 |
| Sum opptjent egenkapital | 85 170 | 81 433 | 85 488 |
| Minoritetsinteresser | 668 | 668 | 668 |
| Sum egenkapital | 118 572 | 114 835 | 118 890 |
| Gjeld | |||
| Avsetning for forpliktelser | |||
| Pensjonsforpliktelser | 0 | 8 | 0 |
| Utsatt skatt | 15 519 | 12 614 | 13 641 |
| Sum avsetning for forpliktelser | 15 519 | 12 622 | 13 641 |
| Annen langsiktig gjeld | |||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 131 624 | 97 514 | 129 000 |
| Gjeld til nærstående selskap | 0 | 23 458 | 0 |
| Leasingforpliktelser | 11 352 | 16 251 | 12 522 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 142 976 | 137 223 | 141 522 |
| Kortsiktig gjeld | |||
| Første års avdrag langsiktig gjeld inkl. leasingforpliktelser | 21 665 | 19 499 | 20 353 |
| Leverandørgjeld | 7 344 | 10 054 | 8 911 |
| Skyldige offentlige avgifter | 850 | 892 | 920 |
| Annen kortsiktig gjeld | 13 298 | 14 889 | 13 140 |
| Sum kortsiktig gjeld | 43 157 | 45 334 | 43 324 |
| Sum gjeld | 201 652 | 195 179 | 198 487 |
| SUM EGENKAPITAL OG GJELD | 320 224 | 310 014 | 317 377 |
Styret i Wilson ASA
Bergen, 6. mai 2020
Endringer i egenkapital
| 01.01-31.03 | 01.01-31.03 | 01.01-31.12 | |
|---|---|---|---|
| (tall i TEUR ) | 2020 | 2019 | 2019 |
| Egenkapital ved periodens begynnelse | 118 890 | 111 982 | 111 982 |
| Innskutt annen egenkapital | 0 | 0 | 0 |
| Dividende Wilson ASA | 0 | 0 | -4.409 |
| Endring I inntektsprinsipp IFRS 15 | 0 | 0 | 0 |
| Totale inntekter og kostnader | - 318 | 2 853 | 11 317 |
| Egenkapital ved periodens slutt | 118 572 | 114 835 | 118 890 |
Kontantstrømoppstilling
| (tall i TEUR ) | 01.01-31.03 2020 |
01.01-31.03 2019 |
01.01-31.12 2019 |
|---|---|---|---|
| Kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | 11 392 | 10 421 | 36 480 |
| Kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | -19 530 | -6 689 | -14 947 |
| Kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | 4 275 | -3 598 | -4 269 |
| Endring i bankinnskudd, kontanter o.l. | -3 863 | 134 | 17 264 |
| Beholdning i bank ved periodens start | 25 913 | 8 649 | 8 649 |
| Beholdning i bank ved periodens slutt | 22 050 | 8 783 | 25 913 |
Noter til kvartalsrapporten
Note 1 – Regnskapsprinsipper
Delårsrapporteringen er utarbeidet etter kravene i IFRS for delårsrapportering.
Regnskapet for øvrig er avgitt etter de samme regnskapsprinsippene som benyttet og redegjort for i årsregnskapet for 2019. EUR benyttes som funksjonell- og rapporteringsvaluta. Tall vises i hele 1 000 (TEUR).
Note 2 – Segment informasjon
2 000 dwt / System
Netto driftsinntekter i segmentet utgjorde i 1. kvartal 2020 MEUR 7,3 (MEUR 7,4). Driftsresultatet ble MEUR 0,4 (MEUR 0,5) hvilket var på nivå med tilsvarende kvartal i fjor.
Balanseført verdi skip viste pr. 31.12.2020 MEUR 37,1 mot MEUR 40,6 pr. 31.12.2019.
3 - 4 500 dwt
Netto driftsinntekter beløp seg i 1. kvartal 2020 til MEUR 18,1 (MEUR 19,2). Driftsresultatet i segmentet viste MEUR 1,5 (MEUR 2,4) for kvartalet.
Balanseført verdi skip viste pr. 31.03.2020 MEUR 101,8 mot MEUR 83,1 pr. 31.12.2019. Økningen skyldes kjøp av 4 skip. Grunnet IFRS 16 klassifiseres deler av innleid tonnasje under bruksretteiendeler i balansen.
6 – 8 500 dwt
Segmentet viste netto driftsinntekter på MEUR 7,3 i 1. kvartal 2020 (MEUR 8,1). Driftsresultatet ble MEUR 1,2 (MEUR 1,1) for 1. kvartal 2020.
Balanseført verdi skip viste pr. 31.03.2020 MEUR 87,0 mot MEUR 88,6 pr. 31.12.2019.
Annet
Konsernets utleie av to containerskip inngår i dette segmentet.
Samlet viste segmentet totale netto driftsinntekter på MEUR 1,6 (MEUR 2,4). Driftsresultatet viste MEUR -0,3 (MEUR 0,5) for 1. kvartal 2020.
Balanseført verdi skip viste MEUR 6,2 pr. 31.03.2020 mot MEUR 5,8 pr. 31.12.2019.
| 2 000 dwt / | 3 500 - 4 500 | 6 000 - 8 500 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.- 31.03.20 | system | dwt | dwt | Annet | Sum |
| Netto driftsinntekter | 7 297 | 18 078 | 7 254 | 1 628 | 34 257 |
| Gevinst/Tap ved salg av anleggsmidler | 168 | 168 | |||
| Driftskostnader* | 5 152 | 12 668 | 4 819 | 1 485 | 24 124 |
| Driftsresultat før avskr. (EBITDA) | 2 145 | 5 410 | 2 603 | 143 | 10 301 |
| Avskrivninger | 1 702 | 3 939 | 1 363 | 427 | 7 431 |
| Nedskrivninger | 0 | ||||
| Driftsresultat (EBIT) | 443 | 1 471 | 1 240 | - 284 | 2 870 |
| Balanseført verdi skip og dokking | 37 138 | 101 766 | 86 964 | 6 243 | 232 111 |
| hvorav | |||||
| Tilgang/Avgang skip | 0 | ||||
| Balanseført verdi bruksretteiendeler hvorav |
1 015 | 15 455 | 0 | 1 505 | 17 975 |
| Tilgang/Avgang bruksretteiendeler | 0 | ||||
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7 628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum | |
| Driftsinntekt | 6 851 | 7 879 | 2 055 | 17 471 | 34 257 |
| i % | 20 % | 23 % | 6 % | 51 % | 100 % |
| 2 000 dwt / | 3 500 - 4 500 | 6 000 - 8 500 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.- 31.03.19 | system | dwt | dwt | Annet | Sum |
| Netto driftsinntekter | 7 378 | 19 168 | 8 142 | 2 435 | 37 123 |
| Gevinst/Tap ved salg av anleggsmidler | 0 | ||||
| Driftskostnader* | 5 239 | 12 553 | 5 657 | 1 485 | 24 934 |
| Driftsresultat før avskr. (EBITDA) | 2 139 | 6 615 | 2 485 | 950 | 12 189 |
| Avskrivninger | 1 657 | 4 177 | 1 413 | 498 | 7 745 |
| Nedskrivninger | 0 | 0 | |||
| Driftsresultat (EBIT) | 482 | 2 438 | 1 072 | 452 | 4 444 |
| Balanseført verdi skip hvorav |
40 905 | 98 180 | 91 597 | 6 631 | 237 313 |
| Tilgang/Avgang skip | 5 157 | 1 580 | 6 737 | ||
| Balanseført verdi bruksretteiendeler hvorav |
2 374 | 8 447 | 0 | 1 946 | 12 767 |
| Tilgang/Avgang bruksretteiendeler | 2 731 | 9 303 | 0 | 2 055 | 14 089 |
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7 628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum | |
| Driftsinntekt | 8 538 | 9 281 | 1 485 | 17 819 | 37 123 |
| i % | 23 % | 25 % | 4 % | 48 % | 100 % |
| 01.01-31.12.19 | 2 000 dwt / system |
3 000-4 500 dwt |
6 000- 8 500 dwt |
Annet | Sum |
|---|---|---|---|---|---|
| Netto driftsinntekt | 31 559 | 73 711 | 33 214 | 8 635 | 147 119 |
| Gevinst/Tap ved salg av anleggsmidler Driftskostnader |
20 538 | 47 755 | 21 943 | 5 713 | 0 95 949 |
| Driftsresultat før avskr. (EBITDA) Avskrivninger |
11 021 6 980 |
25 956 17 383 |
11 271 5 713 |
2 922 2 088 |
51 170 32 164 |
| Nedskrivninger Driftsresultat (EBIT) |
4 041 | 8 573 | 5 558 | 834 | 0 19 006 |
| Balanseført verdi skip og dokking hvorav |
40 627 | 83 101 | 88 645 | 5 820 | 218 193 |
| Tilgang/ avgang skip | 487 | 365 | 353 | 0 | 1 205 |
| Balanseført verdi bruksretteiendeler hvorav |
1 395 | 16 583 | 0 | 1 616 | 19 594 |
| Tilgang/ avgang bruksretteiendeler | 2 917 | 10 759 | 0 | 2 055 | 15 731 |
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7.628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum | |
| Driftsinntekt | 32 366 | 35 309 | 7 356 | 72 088 | 147 119 |
| i % | 22 % | 24 % | 5 % | 49 % | 100 % |
Note 3 - Selskapets største aksjonærer
Aksjekapitalen i selskapet er pr. 31.03.2020 TEUR 29 583 (43 860 182 aksjer à NOK 5 (EUR 0,68), totalt TNOK 219 300), fullt innbetalt.
| Navn | Aksjer | Eierandel | Stemmeandel |
|---|---|---|---|
| CAIANO AS | 37 955 599 | 86,5 % | 86,5 % |
| KAROS SHIPPING AS | 1 947 941 | 4,4 % | 4,4 % |
| IVAN AS | 623 000 | 1,4 % | 1,4 % |
| JAKOB HATTELAND HOLDING AS | 600 000 | 1,4 % | 1,4 % |
| SHANNON INVEST AS | 471 000 | 1,1 % | 1,1 % |
| Sum > 1 % eierandel | 41 597 540 | 94,8 % | 94,1 % |
| Sum øvrige | 2 262 642 | 5,2 % | 5,9 % |
| Totalt antall aksjer | 43 860 182 | 100,0 % | 100,0 % |
Caiano AS er kontrollert av styrets formann Kristian Eidesvik.