AI assistant
Wilson AS — Interim / Quarterly Report 2018
May 9, 2018
3791_rns_2018-05-09_34b583e9-9eca-4a8a-8170-cfee3701d5ff.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Oppsummering (tall i parentes 1Q 2017)
- Sterkt forbedret EBITDA i kvartalet til MEUR 12,4 (MEUR 7,2)
- Økt nettoinntjening/dag, EUR 3 574 (3 247)
- Bedret spotmarked sammenlignet med Q1 2017, men noe avtagende fra Q4 2017
- Selskapet har inngått nybyggingskontrakt på to stk. 2 600 dwt skip
- Selskapet har kjøpt og overtatt to stk. 4 000 dwt skip i kvartalet
| Endring | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Hovedtall | 1Q-2018 | 1Q-2017 | 4Q-2017 | 1Q-2017 | 4Q-2017 |
| Dagtall TC ekvivalent | 3.574 | 3.247 | 3.643 | 327 | -69 |
| Brutto fraktinntekter | 67,4 | 65,1 | 71,4 | 2,3 | -4 |
| Netto driftsinntekter | 37,6 | 33,3 | 39,6 | 4,3 | -2 |
| Sum driftskostnader | 25,2 | 26,1 | 26,4 | -0,9 | -1,2 |
| EBITDA | 12,4 | 7,2 | 13,2 | 5,2 | -0,8 |
| Driftsresultat | 6,5 | 1,6 | 7,3 | 4,9 | -0,8 |
| Resultat pr.aksje | 0,09 | 0,0 | 0,04 | 0,09 | 0,05 |
Tall i MEUR unntatt dagtall og pr.aksje
Wilson ASA – Virksomhetsbeskrivelse
Wilsons hovedvirksomhet er befraktning og operasjon av mindre tørrlastskip i størrelse 1 500 – 8 500 dwt. Innenfor sitt virksomhetsområde er Wilson en ledende europeisk aktør. Pr. 8. mai opererer konsernet 117 skip, hvorav 81 er eiermessig kontrollert. Under selskapets byggeprogram på 3 skip i Kina er to skip levert mens det tredje skipet forventes levert tredje kvartal 2018. Den 2. februar 2018 meldte selskapet en ny kontrakt om bygging av ytterligere to 2 600 dwt bulkskip. De to nye skipene forventes levert i løpet av 2019/2020.
Wilsons strategi er å tilby norsk og europeisk industri konkurransedyktige, sikre, pålitelige, fleksible og langsiktige sjøveis transporttjenester. Gjennom store volumer og langsiktige kontraktsporteføljer kan Wilson optimalisere seilingsmønsteret og over tid sikre stabil inntjening.
Resultat 1. kvartal 2018
Brutto omsetning i første kvartal 2018 er MEUR 67,4 (MEUR 65,1). Netto fraktinntekter, tilsvarende skipsinntekter på TC basis, beløp seg i kvartalet til MEUR 37,4 (MEUR 33,1). Inntjeningsnivået i kvartalet var EUR 3 574/dag (EUR 3 247/dag). Økningen i inntektsnivå skyldes bedre spotmarkedet i første kvartal 2018 sammenlignet med tilsvarende periode i 2017.
Kostnadsutviklingen i kvartalet er god. Konsernets driftskostnader inkl. TC hyre og administrasjonskostnader, men eks. avskrivninger utgjorde i 1. kvartal MEUR 25,2 (MEUR 26,1) og viste dermed en nedgang i forhold til tilsvarende periode i 2017. Nedgangen skyldes dollarsvekkelse mot euro som har gitt lavere mannskapskostnader.
Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) utgjorde i 1. kvartal 2018 MEUR 12,4 (MEUR 7,2), som er en sterk oppgang fra tilsvarende periode i fjor, men noe ned fra fjerde kvartal 2017.
Samlet avskrivning i konsernet var på MEUR 5,9 (MEUR 5,6) i kvartalet hvilket var en økning på MEUR 0,3 fra tilsvarende periode i 2017.
Driftsresultat for 1. kvartal 2018 før finans og skatt (EBIT) ble MEUR 6,5 (MEUR 1,6).
Resultat av finansposter viste i kvartalet MEUR -1,8 (MEUR -1,5). Årets kvartal ble samlet påvirket av agio og verdiendring på derivater med MEUR -0,4 (MEUR 0,2). Rentekostnader i 1. kvartal 2018 utgjorde MEUR 1,3 (MEUR 1,5).
Resultat før skatt ble i kvartalet MEUR 4,7 (MEUR 0,1). Beregnet ikke betalbar skattekostnad for årets kvartal utgjorde MEUR 0,8 (MEUR 0,2). Totalresultat ble MEUR 3,9 (MEUR -0,1) for 1. kvartal 2018 hvilket er en forbedring på MEUR 4,0 fra 1. kvartal 2017.
Marked
Et fortsatt sterkt spotmarked har resultert i et inntjeningsnivå i kvartalet på EUR 327/dag høyere enn i tilsvarende periode 2017; EUR 3 574/dag i 1. kvartal 2018 mot EUR 3 247/dag i 1. kvartal 2017. Inntjeningen i kvartalet lå EUR 69 under forrige kvartal; EUR 3 643 for 4. kvartal 2017.
Kontraktsdekningen i 1. kvartal 2018 ble på 55,5 % (56 %) som er på nivå med tilsvarende kvartal i fjor.
Aktivitetsnivået, målt i antall reisedager, var i 1. kvartal 10 014, som er 4,2 % lavere enn forrige kvartal. Tilbakelevering av TC skip forklarer aktivitetsnedgangen.
Finansiering og kapitalstruktur
Konsernets bokførte egenkapital pr. 31.03.2018 var MEUR 103,6 (MEUR 98,5). Bokført egenkapitalandel utgjorde dermed 35,0 % pr. 31.03.2018 av en totalbalanse på MEUR 296,4 (MEUR 290,5). Inklusive langsiktige aksjonærlån var andelen 42,9 % pr. 31.03.2018 mot 42,8 % pr. 31.12.2017.
Rentebærende gjeld inkl. aksjonærlån og leasingforpliktelser beløp seg pr. 31.03.2018 til samlet MEUR 157,2 som er på samme nivå som pr. 31.12.2017. Pantegjeld og leasingforpliktelser utgjorde samlet MEUR 133,7 pr. 31.03. mot MEUR 133,8 pr. 31.12. Pantegjeld er på nivå med 31.12 grunnet opptrekk i første kvartal 2018 på MEUR 3,5 i forbindelse med skipsinvestering. Det har ikke vært endringer i aksjonærlånet fra hovedeier Caiano AS som var MEUR 23,5 både 31.03.2018 og 31.12.2017.
Selskapets likviditetsposisjon utgjorde pr. 31.03.2018 MEUR 12,5. I tillegg hadde konsernet ubenyttet driftskreditt tilsvarende MEUR 5,7. Likviditetsposisjon pr. 31.12.2017 var MEUR 9,8 i tillegg til nevnte driftskreditt.
Utsikter fremover
Markedet fremstår å være inne i et positivt sentiment med underliggende vekst i aktiviteten i Europa. På tross av en unormal kald vinter som har resultert i lavere produksjon og lavere etterspørsel etter blant annet gjødseltransport, har ratene festet seg til et bedre nivå gjennom kvartalet.
For 2. kvartal forventer styret at inntjeningen vil kunne opprettholdes på nivå med første kvartal, om ikke øke noe. Høyere dokkingaktivitet i løpet av andre kvartal vil redusere aktivitetsnivået, men styret forventer en EBITDA og et resultat fra drift på linje med 1. kvartal.
Prinsipper for kvartalsregnskapet
Kvartalsregnskapet er utarbeidet etter internasjonale regnskapsstandarder (IAS 34).
Styret i Wilson ASA
Bergen, 8. mai 2018
Resultatregnskap
Konsernet
(Tall i TEUR )
| DRIFTSINNTEKTER OG DRIFTSKOSTNADER | 1. kvartal 2018 |
1. kvartal 2017 |
1.1 - 31.12. 2017 |
|---|---|---|---|
| Brutto fraktinntekter | 67 408 | 65 081 | 264 098 |
| Reiseavhengige kostnader | 29 965 | 31 979 | 123 627 |
| Netto fraktinntekter | 37 443 | 33 102 | 140 471 |
| Andre driftsinntekter | 188 | 203 | 716 |
| Netto driftsinntekter | 37 631 | 33 305 | 141 187 |
| Gevinst/(tap) ved kjøp og salg av anleggsmidler | 2 0 | 0 | 16 0 |
| Mannskapskostnader skip | 7 711 | 8 436 | 32 929 |
| Andre driftskostnader skip | 4 625 | 4 818 | 18 121 |
| T/C og BB hyrer | 8 905 | 8 558 | 36 993 |
| Administrasjonskostnader | 3 973 | 4 258 | 15 872 |
| Sum driftskostnader | 25 214 | 26 070 | 103 915 |
| Driftsresultat før avskrivninger | 12 419 0 |
7 235 0 |
37 288 0 |
| Avskrivninger | 5 873 | 5 606 | 22 798 |
| Nedskrivninger | 0 | 0 | 0 |
| Sum av - og nedskrivinger | 5.873 | 5.606 | 22.798 |
| Driftsresultat (EBIT) | 6 546 | 1 629 | 14 490 |
| FINANSINNTEKTER OG FINANSKOSTNADER | |||
| Renteinntekt | 0 | 1 | 3 |
| Resultatandel felleskontrollert virksomhet | 43 | 25 | 136 |
| Agio | - 121 | 265 | 1 262 |
| Verdiendring på derivater | - 274 | - 68 | - 752 |
| Rentekostnad | 1 312 | 1 529 | 6 193 |
| Annen finanskostnad | 163 | 191 | 774 |
| Resultat av finansposter | - 1 827 | - 1 497 | - 6 318 |
| Resultat før skatt | 4 719 | 132 | 8 172 |
| Skattekostnad | 846 | 225 | 4 341 |
| Årsresultat | 3 873 | - 93 | 3 831 |
| ANDRE INNTEKTER OG KOSTNADER | |||
| Omregningsdifferanser | 62 | - 16 | - 89 |
| Estimatavvik pensjoner | 0 | 0 | - 110 |
| Skatteeffekt pensjoner | 0 | 0 | 26 |
| Andre inntekter og kostnader etter skatt | 62 | -16 | -173 |
| Totalresultat | 3 935 | - 109 | 3 658 |
| Årsresultat - Majoritetens andel | 3 873 | - 93 | 3 831 |
| Årsresultat - Minoritetens andel | 0 | 0 | 0 |
| 3 873 | - 93 | 3 831 | |
| Totalresultat - Majoritetens andel | 3 935 | - 109 | 3 658 |
| Totalresultat - Minoritetens andel | 0 | 0 | 0 |
| 3 935 | - 109 | 3 658 |
Balanse
Konsernet
(Tall i TEUR )
| EIENDELER | 31.03.18 | 31.03.17 | 31.12.17 |
|---|---|---|---|
| Anleggsmidler | |||
| Immaterielle eiendeler | |||
| Goodwill | 17 300 | 17 300 | 17 300 |
| Sum immaterielle eiendeler | 17 300 | 17 300 | 17 300 |
| Varige driftsmidler | |||
| Fast eiendom | 167 | 187 | 172 |
| Skip | 229 837 | 231 975 | 229 106 |
| Skip under bygging | 1 870 | 1 784 | 1 838 |
| Driftsløsøre, inventar, kontormaskiner o.l. | 576 | 738 | 582 |
| Sum varige driftsmidler | 232 450 | 234 684 | 231 698 |
| Finansielle anleggsmidler | |||
| Investeringer i felleskontrollert virksomhet | 987 | 835 | 945 |
| Pensjonsmidler | 8 | 76 | 5 |
| Annen langsiktig fordring | 0 | 500 | 0 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 995 | 1 411 | 950 |
| Sum anleggsmidler | 250 745 | 253 395 | 249 948 |
| Omløpsmidler | |||
| Bunkers | 5 378 | 4 990 | 5 172 |
| Fordringer | |||
| Kundefordringer | 12 385 | 12 621 | 13 501 |
| Derivater | 0 | 176 | 0 |
| Andre fordringer | 15 028 | 14 213 | 10 301 |
| Sum fordringer | 27 413 | 27 010 | 23 802 |
| Skip holdt for salg | 440 | 607 | 0 |
| Bankinnskudd, kontanter o.l. | 12 468 | 4 476 | 9 768 |
| Sum omløpsmidler | 45 699 | 37 083 | 38 742 |
| SUM EIENDELER | 296 444 | 290 478 | 288 690 |
Konsernet
(Tall i TEUR )
| EGENKAPITAL OG GJELD | 31.03.18 | 31.03.17 | 31.12.17 |
|---|---|---|---|
| Egenkapital | |||
| Innskutt egenkapital | |||
| Aksjekapital (42 216 000 aksjer à kr 5,-) | 28 754 | 28 754 | 28 754 |
| Sum innskutt egenkapital | 28 754 | 28 754 | 28 754 |
| Opptjent egenkapital | |||
| Fonds i konsern | 74 212 | 69 100 | 70 722 |
| Sum opptjent egenkapital | 74 212 | 69 100 | 70 722 |
| Minoritetsinteresser | 668 | 668 | 668 |
| Sum egenkapital | 103 634 | 98 522 | 100 144 |
| Gjeld | |||
| Avsetning for forpliktelser | |||
| Utsatt skatt | 9 640 | 4 744 | 8 830 |
| Sum avsetning for forpliktelser | 9 640 | 4 744 | 8 830 |
| Annen langsiktig gjeld | |||
| Gjeld til kredittinstitusjoner (rentebærende) | 109 961 | 117 982 | 110 406 |
| Gjeld til nærstående selskap (rentebærende) | 23 458 | 23 458 | 23 458 |
| Leasingforpliktelser konsern (rentebærende) | 8 995 | 6 345 | 9 117 |
| Derivater | 41 | 0 | 0 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 142 455 | 147 785 | 142 981 |
| Kortsiktig gjeld | |||
| Første års avdrag langsiktig gjeld | 14 769 | 13 898 | 14 267 |
| Leverandørgjeld | 8 462 | 8 483 | 7 354 |
| Skyldige offentlige avgifter | 922 | 943 | 993 |
| Derivater | 1 182 | 441 | 949 |
| Annen kortsiktig gjeld | 15 380 | 15 662 | 13 172 |
| Sum kortsiktig gjeld | 40 715 | 39 427 | 36 735 |
| Sum gjeld | 192 810 | 191 956 | 188 546 |
| SUM EGENKAPITAL OG GJELD | 296 444 | 290 478 | 288 690 |
Styret i Wilson ASA
Bergen, 8. mai 2018
| Endringer i egenkapital | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01-31.03 | 01.01-31.03 | 01.01-31.12 | ||||
| (tall i TEUR ) | 2018 | 2017 | 2017 | |||
| Egenkapital ved periodens begynnelse | 100 144 | 98 631 | 98 631 | |||
| Dividende Wilson ASA | 0 | 0 | -2.145 | |||
| Endring I inntektsprinsipp IFRS 15 | - 445 | 0 | 0 | |||
| Totale inntekter og kostnader | 3 935 | - 109 | 3 658 | |||
| Egenkapital ved periodens slutt | 103 634 | 98 522 | 100 144 |
| Kontantstrømoppstilling | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (tall i TEUR ) | 01.01-31.03 2018 |
01.01-31.03 2017 |
01.01-31.12 2017 |
|||
| Kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | 9 831 | 2 605 | 26 899 | |||
| Kontantstrøm fra investeringsaktiviteter Kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter |
-7 064 - 67 |
- 868 -3 479 |
-10 041 -13 308 |
|||
| Endring i bankinnskudd, kontanter o.l. | 2 700 | -1 742 | 3 550 | |||
| Beholdning i bank ved periodens start | 9 768 | 6 218 | 6 218 | |||
| Beholdning i bank ved periodens slutt | 12 468 | 4 476 | 9 768 |
Noter til kvartalsrapporten
Note 1 – Regnskapsprinsipper
Delårsrapporteringen er utarbeidet etter kravene i IFRS for delårsrapportering.
Konsernet har implementert IFRS 15 ved bruk av cumulative catch-up metoden med virkning fra 01.01.2018. Etter IFRS 15 har konsernet konkludert med at inntekten skal periodiseres fra lasting til lossing. Tidligere ble fraktinntektene periodisert fra forrige reises lossing til lossing på den aktuelle reisen, som gjort i årsregnskapet for 2017. De regnskapsmessige effektene av implementeringen fremkommer av tabellen under.
| 31.03.2018 | 31.03.2018 | ||
|---|---|---|---|
| (som | IFRS 15 | (før justering | |
| rapportert) | justering | iht IFRS 15) | |
| TEUR | TEUR | TEUR | |
| Netto fraktinntekter | 37 443 | 23 | 37 420 |
| Andre fordringer | 15 028 | - 421 | 15 449 |
| Egenkapital | 103 634 | - 444 | 104 078 |
Regnskapet for øvrig er avgitt etter de samme regnskapsprinsippene som benyttet og redegjort for i årsregnskapet for 2017.
EUR benyttes som funksjonell- og rapporteringsvaluta. Tall vises i hele 1 000 (TEUR).
Note 2 – Segment informasjon
2 000 dwt / System
Netto driftsinntekter i segmentet utgjorde i 1. kvartal 2018 MEUR 7,7 (MEUR 6,0). Driftsresultatet ble MEUR 1,8 hvilket var MEUR 1,4 bedre enn tilsvarende kvartal i fjor.
Balanseført verdi skip viste pr. 31.03.2018 MEUR 32,6 mot MEUR 33,5 pr. 31.12.2017.
3 - 4 500 dwt
Netto driftsinntekter i segmentet utgjorde i 1. kvartal 2018 MEUR 19,1 (MEUR 17,1). Driftsresultatet ble MEUR 2,5 hvilket var MEUR 1,9 bedre enn tilsvarende kvartal i fjor.
Balanseført verdi skip viste pr. 31.03.2018 MEUR 95,4 mot MEUR 91,3 pr. 31.12.2017.
6 – 8 500 dwt
Segmentet viste netto driftsinntekter på MEUR 9,0 i 1. kvartal 2018 (MEUR 8,2). Driftsresultatet ble MEUR 2,4 (MEUR 0,9).
Balanseført verdi skip viste MEUR 93,5 mot MEUR 95,0 pr. 31.12.2017.
Annet
Konsernets to containerskip inngår i dette segmentet.
Samlet viste segmentet totale netto driftsinntekter på MEUR 1,8 (MEUR 2,0) for kvartalet hvilket var på nivå med 1. kvartal i fjor. Driftsresultatet viste MEUR -0,05 (MEUR -0,2) for 1. kvartal 2018.
Balanseført verdi skip viste MEUR 8,9 pr. 31.03.2018 mot MEUR 9,2 pr. 31.12.2017.
| 2 000 dwt / | 3 500 - 4 500 | 6 000 - 8 500 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.- 31.03.18 | system | dwt | dwt | Annet | Sum |
| Netto driftsinntekter | 7 741 | 19 092 | 8 955 | 1 843 | 37 631 |
| Gevinst/Tap ved salg av anleggsmidler |
2 | 2 | |||
| Driftskostnader* | 4 978 | 13 701 | 5 044 | 1 491 | 25 214 |
| Driftsresultat før avskr. (EBITDA) |
|||||
| 2 763 | 5 391 | 3 913 | 352 | 12 419 | |
| Avskrivninger | 992 | 2 929 | 1 549 | 403 | 5 873 |
| Nedskrivninger | 0 | ||||
| Driftsresultat (EBIT) | 1 771 | 2 462 | 2 364 | - 51 | 6 546 |
| Balanseført verdi skip | 32 550 | 95 356 | 93 461 | 8 910 | 230 277 |
| hvorav | |||||
| Tilgang/Avgang skip | 6 255 | 6 255 | |||
| Skip under bygging | 31 | 31 | |||
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7 628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum | |
| Driftsinntekt | 7 338 | 9 408 | 1 656 | 19 229 | 37 631 |
| i % | 20 % | 25 % | 4 % | 51 % | 100 % |
| 2 000 dwt / | 3 500 - 4 500 | 6 000 - 8 500 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.- 31.03.17 | system | dwt | dwt | Annet | Sum |
| Netto driftsinntekter Gevinst/Tap ved salg av |
6 047 | 17 084 | 8 209 | 1 965 | 33 305 |
| anleggsmidler Driftskostnader* |
4 795 | 13 886 | 5 716 | 1 673 | 0 26 070 |
| Driftsresultat før avskr. (EBITDA) |
1 252 | 3 198 | 2 493 | 292 | 7 235 |
| Avskrivninger Nedskrivninger |
865 | 2 676 | 1 585 | 480 | 5 606 0 |
| Driftsresultat (EBIT) | 387 | 522 | 908 | - 188 | 1 629 |
| Balanseført verdi skip hvorav |
28 377 | 94 239 | 100 245 | 9 721 | 232 582 |
| Tilgang/Avgang skip | 0 | ||||
| Skip under bygging | 127 | 127 | |||
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7 628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum | |
| Driftsinntekt | 7 327 | 9 325 | 1 665 | 14 987 | 33 305 |
| i % | 22 % | 28 % | 5 % | 45 % | 100 % |
| 01.01-31.12.17 | 2 000 dwt / system |
3 000-4 500 dwt |
6 000- 8 500 dwt |
Annet | Sum |
|---|---|---|---|---|---|
| Netto driftsinntekt | 27 454 | 72 293 | 34 478 | 6 962 | 141 187 |
| Gevinst/Tap ved salg av | |||||
| anleggsmidler | - 24 | 40 | 16 | ||
| Driftskostnader | 21 087 | 55 292 | 21 793 | 5 743 | 103 915 |
| Driftsresultat før avskr. | |||||
| (EBITDA) | 6 367 | 17 001 | 12 661 | 1 259 | 37 288 |
| Avskrivninger | 3 550 | 11 123 | 6 303 | 1 822 | 22 798 |
| Nedskrivninger | 0 | ||||
| Driftsresultat (EBIT) | 2 817 | 5 878 | 6 358 | - 563 | 14 490 |
| Balanseført verdi skip | 33 544 | 91 333 | 95 010 | 9 219 | 229 106 |
| hvorav | |||||
| Tilgang/ avgang skip | 6 822 | 693 | - 604 | - 608 | 6 303 |
| Skip under bygging | 181 | 181 | |||
| Balanseført verdi Goodwill | 3 678 | 7.628 | 5 994 | 0 | 17 300 |
| 01.01-31.12.17 | Import | Eksport | Innenriks | Utenriks | Sum |
| Driftsinntekt | 31 445 | 37 511 | 6 708 | 65 523 | 141 187 |
| i % | 22 % | 27 % | 5 % | 46 % | 100 % |
Note 3 – Selskapets største aksjonærer
Aksjekapitalen i selskapet er pr. 31.03.2018 TEUR 28 754 (42 216 000 aksjer à NOK 5 (EUR 0,52), totalt TNOK 211 080), fullt innbetalt.
| Navn | Aksjer | Eierandel | Stemmeandel |
|---|---|---|---|
| Caiano AS | 37.820.599 | 89,59 % | 89,59 % |
| Pareto Aksje Norge | 845.849 | 2,00 % | 2,00 % |
| Ivan AS | 623.000 | 1,48 % | 1,48 % |
| Slethei AS | 468.954 | 1,11 % | 1,11 % |
| Sum > 1 % eierandel | 39.758.402 | 94,18 % | 94,18 % |
| Sum øvrige | 2.457.598 | 5,82 % | 5,82 % |
| Totalt antall aksjer | 42.216.000 | 100,00 % | 100,00 % |
Caiano AS er kontrollert av styrets formann Kristian Eidesvik.