AI assistant
Viaplay Group — Earnings Release 2020
Feb 9, 2021
2993_10-k_2021-02-09_787d0d41-648c-4e0b-8108-036c9d5bc3cd.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer


Viaplay når målet på 3 miljoner abonnenter med 33% årlig tillväxt och 207k nya abonnenter
- Antalet betalande Viaplay-kunder ökade med 207k från föregående kvartal, och med 33% (749k) från föregående år, till 3 020k och uppnår därmed helårsmålsättningen på 3 miljoner abonnenter. 2021 förväntas 650k nya betalande abonnenter.
- 6% organisk försäljningstillväxt. Försäljningen uppgick till 3 182 (3 825 Mkr inklusive 724 Mkr från den numera avkonsoliderade verksamheten Viasat Consumer).
- Rörelseresultatet före intressebolag och jämförelsestörande poster ökade med 22% justerat för föregående års bidrag om 111 Mkr från Viasat Consumer. Det rapporterade rörelseresultatet före intressebolag och jämförelsestörande poster uppgick till 426 (460) Mkr.
- Periodens resultat från kvarvarande verksamheter uppgick till -4 (-170) Mkr inklusive jämförelsestörande poster om -275 Mkr främst relaterade till icke-kassaflödespåverkande nedskrivningar i Studios.
- Periodens justerade resultat från kvarvarande verksamheter uppgick till 432 (389) Mkr och det justerade resultatet per aktie från kvarvarande verksamheter till 6,41 (5,78) kr.
- Periodens resultat uppgick till -633 (-159) Mkr och inkluderar jämförelsestörande poster om -895 Mkr främst relaterade till icke-kassaflödespåverkande nedskrivningar i Studios. Resultat per aktie uppgick till 9,40 (-2,36) kr.
- Tillkännagivande och presentation av nya finansiella mål och Viaplays expansionsplan på kapitalmarknadsdagen 10 november.
- Extra bolagsstämman beslutade den 25 januari 2021 om nyemission om mer än 3,5 miljarder kronor för att finansiera expansionen av Viaplay. Styrelsen kommer därför att föreslå till årsstämman 2021 att ingen utdelning lämnas för 2020.
Finansiellt sammandrag
| Helär | Helär | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| Kvarvarande verksamheter | ||||
| Nettoförsäljning | 3 182 | 3 825 | 12 003 | 14 204 |
| Organisk tillväxt | 6,1% | 4,2% | 0,1% | 6,1% |
| Rörelseresultat före intressebolag och jämförelsestörande poster | 426 | 460 | 978 | 1 44 |
| Resultat från intressebolag | -35 | 2 | 100 | 5 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | 392 | 462 | 1 077 | 1 445 |
| Jämförelsestörande poster® | -275 | -699 | 2 109 | -755 |
| Rörelseresultat | 117 | -237 | 3 186 | 690 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamheter | -4 | -170 | 2 869 | 538 |
| Periodens resultat, avvecklade verksamheter21 | -629 | 11 | -643 | 52 |
| Periodens resultat, totala verksamheter | -633 | -159 | 2 226 | 590 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr) | -9,40 | -2,36 | 33.06 | 8.77 |
| Justerat resultat från kvarvarande verksamheter3) | 432 | 389 | 957 | 1145 |
| Justerat resultat per aktie från kvarvarande verksamheter (kr)3) | 6.41 | 5,78 | 14,21 | 17,02 |
l) I samband med sammanslagningen av Viasat Consumer och Canal Digital uppstod en reavinst om 2 383 Mkr som redvisas inom jämförelsestörande poster i Kv2 2020. Viasat Consumer konsoliderades till och med början av maj och bidrog i Kv4 2019 med en försäljning om 724 Mkr och ett rörelserens andel (50%) av Allentes nettoresultat rapporteras från maj 2020 som resultat från intressebolag (se sidan of för mation). Engångskostnaden om 275Mkr under fjärde kvart fråmst tillgångar inom studio-verksamheten samt tidigare avseraade nedskrivningar. Se sidan 18 för en detaljerad beskrivning av jämförelsestörande poster.
2) Avvecklade verksamheter består av NENT Groups produktionsbolag inom non-scripted, branded entertainment och events. Engångskostnaderna för fjärde kvartalet 2020 på 620 Mkr hänför sig främst till tidigare aviserade icke-kassaflödespåverkande nedkrivningar. Se not 3 för information om avvecklade verksamheter. NENT Groups kvarvarande verksamhet om inget annat anges.
3) Periodens resultat per aktie för kvarvarande verksamheter justerat för koncernens och Allentes järförelsestörande poster samt avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar (se sidan 21 för definition).
Förklaring och avstämning av alternativa nyckeltal i denna rapport återfinns på sidorna 17-21.
Koncernchefen har ordet
"Den globala Coronapandemin gjorde år 2020 till ett utmanande år och fortsätter att påverka liv år 2021. Vi har alla anammat nya sätt att arbeta, varav några kommer att förbättra våra liv, vårt samhälle och, förhoppningsvis, vår miljö på lång sikt. Det har varit otroligt glädjande att se hur Viaplay och våra övriga produkter har förmått att underhålla miljontals människor det gångna året, och i år ser vi fram emot att kunna ta Viaplay till fem nya internationella marknader. Vi accelererade vår tillväxt inom flera områden under 2020; Viaplays kundbas ökade med 33% och vi nådde med god marginal vårt mål om 3 miljoner betalande abonnenter vid årsskiftet. Jag är också extra stolt över de framsteg vi har gjort för att bli ett företag med ännu mer mångfald och jämlikhet."
Viaplays intäkter (31% av försäljningen) ökade med 14% på organisk basis till följd av en årlig abonnenttillväxt på 33%, vi nådde vårt helårsmål och avslutade året med över 3 miljoner betalande Viaplay-abonnenter. Antalet streamade minuter på Viaplay ökade med 30% jämfört med föregående år vilket reflekterar den fortsatta och ökande populariteten för vårt originalinnehåll, vårt unika sportutbud och vårt inköpta innehåll, med nya tittarrekord i respektive kategori.
Som en följd av detta positiva momentum 2020 förväntar vi oss att antalet Viaplay-abonnenter i Norden kommer att öka med ytterligare 400k 2021, och att våra nya internationella marknader kommer att bidra med 250k. Under året fortsätter vi att öka våra investeringar i innehåll med minst 40 Viaplayoriginalproduktioner, ännu mera inköpt innehåll, och en rad nya, spännande sporträttigheter. Som en följd av detta planerar vi att genomföra prisjusteringar under året.
Ovriga abonnemangsintäkter ökade med 12%, exkluderat Viasat Consumer som avkonsoliderades i maj, drivet av tillväxt hos våra distributionspartners.
Nedgången i annonsförsäljningen förbättrades jämfört med föregående kvartal och slutade på en minskning med 1% jämfört med föregående år. Efterfrågan på reklam förväntas förbättras gradvis under 2021 och priserna förväntas gå upp.
lntäkterna från vår kvarvarande studioverksamhet minskade med 21% givet senareläggning av flertalet produktioner till följd av pandemin, vilket lett till tidigare aviserade nedskrivningar.
Vi omfokuserar vår studioverksamhet till huvudsakligen produktion av högkvalitativt originalinnehåll för Viaplay. Processen med att sälja de bolag som rapporteras under Avvecklade verksamheter har försenats av pandemin men fortskrider nu enligt plan och förväntas vara klar under första halvåret i år.
Resultatet före intressebolag och jämförelsestörande poster ökade med 22%, justerat för Viasat Consumer som har avkonsoliderats. Den starka tillväxten i kombination med besparings-åtgärder mer än kompenserade för våra investeringar i innehåll till Viaplay samt negativa valutaeffekter.
Våra intäkter från Allente, vårt samägda intressebolag med Telenor, belastades under fjärde kvartalet av tidigare flaggade icke-kassaflödespåverkande avskrivningar samt den pågående omstruktureringen av verksamheten. Allente fortsätter leverera stabila kassaflöden vilket resulterade i en extraordinär utdelning på 1,2 miljarder kronor under fjärde kvartalet. Ållente är på god väg att leverera på förväntade kostnadssynergier om minst 650 Mkr samt öka försäljningen av Viaplay-abonnemang till sin abonnentbas.
Viaplay Island har fortsatt att prestera starkt och vi förbereder oss nu för att lansera Viaplay i Baltikum i mars, Polen i augusti och USA i slutet av året, helt i linje med de planer vi presenterade på vår kapitalmarknadsdag. Vi har även flyttat registreringarna av våra streamingplattformar och sändningslicenserna för våra tv-kanaler till Sverige.
25 Januari genomfördes en extraordinär bolagsstämma på vilken styrelsen gavs bemyndigande att besluta om nyemission för att finansiera vår expansion. Förberedelser för detta pågår nu. Med anledning av denna nyemission samt expansionsplanerna föreslår styrelsen att ingen utdelning ska utgå i år.
Pandemin är fortfarande i allra högsta grad närvarande och vår första prioritet är fortsatt våra medarbetares säkerhet. Vi har dock under 2020 visat att vi trots omständigheterna förmår att leverera till våra kunder och ställa om verksamheten för att motverka pandemins negativa påverkan 2021 fortsätter vi bygga ett företag som står bättre rustat än någonsin för framtiden.
Anders Jensen VD & Koncernchef
Försäljning
Koncernen
Den organiska försäljningen, exklusive den numera avkonsoliderade verksamheten Viasat Consumer och förändringar i valutaeffekter, ökade med 6% och återspeglade främst tillväxten i Viaplay. Den rapporterade försäljningen uppajck till 3 182 (3 825) Mkr. Se sidan 17 för avstämning av organisk och rapporterad försäljningstillväxt. Den organiska försäljningstillväxten exkluderar nu både valutaomräkning och transaktionseffekter, och tidigare perioder har omräknats därefter.

Viaplay-abonnenter

Försäljning per kategori
| Helår | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | % | 2020 | 2019 | % |
| Viaplay | 983 | 885 | 11,1% | 3 625 | 3 323 | 9.1% |
| Ovriga abonnemangsintäkter | 999 | 1642 | -39.2% | 4 657 | 6 367 | -26.9% |
| Reklamintäkter | 1 097 | 1160 | -5.4% | 3 433 | 4 006 | -14.3% |
| Studios och övrigt | 103 | 139 | -25.9% | 289 | 507 | -43.0% |
| Total | 3 182 | 3 825 | -16.8% | 12 003 | 14 204 | -15.5% |
Viaplays intäkter stod för 31% av koncernens försäljning och ökade med 11%. På organisk basis ökade intäkterna med 14%. Viaplays betalande kundbas ökade med föregående kvartal och avslutade perioden på 3 020k. Tillväxten drevs av fortsatt god nyförsäljning och låg churn, med fortsatt hög B2B-försäljning genom Elisa Viihde Aitio, Allente samt andra distributionspartners kampanjer vid slutet av året. Viaplay Island har fortsatt att örväntningarna, och förberedelserna närmar sig sluförandet inför lanseringen av Viaplay i Baltikum nästa månad.
Övriga abonnemangsintäkter, som stod för 31% av koncernens försäljning, ökade med 12% på organisk basis exklusive bidraget om 724 Mkr under fjärde kvartalet 2019 från den numera avkonsoliderade verksamheten Viasat Consumer. Den underliggande tillväxten återspeglade en ökning av abonnemangsintäker från distributionspartners, i huvudsak från Allente. Den rapporterade försäljningen minskade med 39%.
Reklamintäkterna minskade med 5% på rapporterad basis och 1% på organisk basis. Reklamintäkterna stod för 35% av koncernens försäljning. Detta motsvarade en ytterligare förbättring jämfört med de minskade reklamintäkterna i andra och tredje kvartalet. NENT Groups tittarandel ökade i Norge men minskade i Syerige och Danmark. TV-reklammarknaden beräknas ha vuxit i Norge men minskat i Sverige och Danmark. NENT Groups lyssnarandel ökade i Norge och minskade i för radioreklam beräknas ha ökat i Norge men minskat i Sverige.
Studios och övrigt, som främst består av intäkter från manusbaserade produktioner och innehållsdistribution från de bolag som inte ska avyttras, stod för 3% av koncernens försäljning och minskade med 26% och 21% på organisk basis som en effekt av lägre efterfrågan och uppskjutna produktioner till följd av coronapandemin
Rörelseresultat
Rörelsekostnaderna före jämförelsestörande poster minskade med 18% till 2 832 (3 435) Mkr och återspeglar nettoeffekten av avkonsolideringen av Viasat Consumer, ytterligare 215 (900) Mkr, i enlighet med förväntan, av kostnadsbesparingar för helåret från tidigare omorganiserings- och coronapandemirelaterade besparingsprogram, samt effekterna av lägre produktionsvolymer för manusbaserat innehåll
Rörelseresultatet före intressebolag och jämförelsestörande poster ökade på underliggande basis och uppgick till 426 Mkr (460 Mkr). Resultatet för fjärde kvartalet 2019 inkluderade bidrag på 111 Mkr från Viasat Consumer som avkonsoliderades i maj 2020. Allente bidrog med -38 Mkr (0) till resultat från intressebolag vilket inkluderade 289 Mkr i avskrivningar för perioden från 1 Maj - 31 december 2020 efter att Allente färdigställt förvärvsanalysen relaterad till sammanslagningen. Ållente fokuserar på att genomföra sin omstruktureringsplan och leverera de kostnadssynergierna samt att sälja in Viaplay till Canal Digitals kunder. Se sidan 6 för mer information om Allentes finansiella utveckling och ställning,
Jämförelsestörande poster uppgick till -275 (-699) Mkr och består huvudsakligen av den tidigare kommunicerade icke-kassaflödespåverkande nedskrivningen avseende NENT Studios UKs innehålls-och distributionsverksamhet som nu ska avyttras. Nedskrivningen återspeglar effekterna av coronapandemin och består främst av goodwill som uppstod vid det ursprungliga förvärvet av bolaget. Se sidan 18 för detaljer om jämförelsestörande poster. Totalt rörelseresultat uppgick till 117 (-237) Mkr.
Finansnetto och periodens resultat
Finansnetto
Koncernens räntenetto och övriga finansiella poster uppgick till -31 (-14) Mkr. Räntenettot uppgick till -17 (-11) Mkr, varav -3 (-4) Mkr var hänförligt till ränta på nettoleasingskulder. Ovriga finansiella poster uppgick till -14 (-2) Mkr och bestod i huvudsak av upplåningskostnader och effekter från valutakursförändringar på finansiella poster.
Periodens resultat
Periodens skatt uppgick till -90 (81) Mkr och periodens resultat från kvarvarande verksamheter uppgick till -4 (-170) Mkr. Periodens resultat från avvecklade verksamheter uppgick till -629 (11) Mkr och bestod av resultatet från de Studios-verksamheter som avses avyttras. I fjärde kvartalet ingår engångskostnader om 620 Mkr, främst relaterade till nedskrivning av goodwill (se not 3 för ytterligare information). Totalt uppgick därmed periodens resultat till -633 (-159) Mkr, och resultatet per aktie före utspädning uppgick till -9,40 (-2,36) kr. Koncernens justerade resultat från kvarvarande verksamheter uppgick till 432 (389) Mkr och det justerade resultatet per aktie från kvarvarande verksamhet uppgick till 6,41 (5,78) kr (se sidan 21 för ytterligare information).
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflöde från rörelsen
Koncernens kassaflöde från rörelsen, inklusive avvecklade verksamheter, uppgick till 1,631 (443) Mkr och inkluderade en extraordinär utdelning på 1,2 miljarder kronor från Allente. Förändring av rörelsekapital uppgick till -720 (253) Mkr och återspeglar tidpunkten för sporträttighetsbetalningar som skjutits upp under de första nio månaderna 2020 som en del av statliga stödåtgärder på grund av coronapandemin. Det operativa kassaflödet för kvartalet uppgick till 910 (695) Mkr.
Kassaflöde från investeringsaktiviteter
lnvesteringar i materiella tillgångar uppgick till -46 (-52) Mkr. Övriga investeringsaktiviteter uppgick till 12 (6) Mkr. Det totala kassaflödet relaterat till investeringsverksamheten uppgick till -37 (-46) Mkr.
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till följd av nettoförändringen i koncernens upplåning. Nettoförändringen i likvida medel uppgick till 13 (359) Mkr och inkluderade avvecklade verksamheter
Finansiell ställning
Koncernens totala nettoskuldsättning inklusive avvecklade verksamheter uppgick vid till 3 026 (4 139) Mkr och bestod av finansiell nettoskuld om 2 520 (3 542) Mkr, inklusive likvida medel om 2 040 (1 238) Mkr, samt netto av leasingfordringar om 505 (598) Mkr. Nettoskulden i förhållande till justerad EBITDA (rullande 12 månader) uppgick till 2,2x.
Moderbolaget
Nordic Entertainment Group AB är koncernens moderbolag med ansvar för den koncernövergripande styrningen, administrationen och finansieringen.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 14 (21) Mkr. Resultat och bokslutsdispositioner uppgick till -10 (-37) Mkr. Periodens resultat uppgick till 297 (448) Mkr. Moderbolagets resultat- och balansräkning finns på sidan 12.
Totala antalet utestående aktier uppgick vid periodens slut till 67 347 526 (67 342 244) exklusive 24 199 B-aktier samt 470 519 C-aktier som innehas av NENT Group i eget förvar.
Ovrig information
Väsentliga händelser under och efter kvartalet
- 22 oktober NENT Group flyttar sina licenser till Sverige
- 30 oktober NENT Group och Elisa lanserar en kombinerad streamingtjänst i Finland
- 5 november NENT Group förlänger de exklusiva NHL-sändningsrättigheterna i Norden
- 10 november NENT Group ska bli Europas främsta streamingbolag; sätter femårsmål; lanserar Viaplay i Polen och USA och säkrar exklusiva rättigheter till Bundesliga-fotboll i Polen
- -
- 3 december NENT Group förvärvar de exklusiva UEFA Champions League och UEFA Europa League rättigheterna i Baltikum
- -
- 16 december NENT Group visar de afrikanska kvalmatcherna till FIFA World Cup 2022 i nio länder
- -
- 12 januari Valberedningens förslag till val av styrelseordförande
- 19 januari Roberta Alenius och My Perrone utses till nya medlemmar i koncernledning

- 20 januari NENT Group rapporterar en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning på SEK 900 miljoner för Studios tillgångar
- -
- 25 januari NENT Groups extra bolagsstämma stödjer föreslaget beslut
- 27 januari NENT Group toppar Nordic Business Diversity Index
- 2 februari NENT Group visar UEFA landslagsfotboll på Island
- 5 februari NENT Group förvärvar premiumfotboll till Viaplay i Baltikum
En fullständig förteckning över pressreleaser och rapporter kan hittas på www.nentgroup.com
Allente
Sammanslagningen av Viasat Consumer, NENT Groups satellit- och bredbands-TV-verksamhet, med Canal Digital, Telenor Groups satellit-TV-verksamhet, till ett nytt intressebolag, Allente, slutfördes den 5 maj, NENT Group och Telenor Group äger vardera 50% i det nybildade företaget som verkar på armlängds avstånd från sina ägare.
Sammanslagningen förväntas ge årliga kostnadssynergier om cirka 650 Mkr med full effekt från 2022. Dessutom förväntas betydande försäljningssynergier från försäljningen av Viaplay till Canal Digitals kundbas. lntegrationskostnader och andra relater förväntas uppgå till cirka 900 Mkr och förväntas tas under 2020 och 2021 och kommer att rapporteras av Allente under jämförelsestörande poster. I samband med transaktionen uppstod ett förvärvsövervärde som fördelades till tillgångar och skulder i en förvärvsanalys som slutfördes under fjärde kvartalet och resulterade i en avskrivning på -289 Mkr i Ållentes fjärde kvartal. Avskrivningen under fjärde kvartalet avsåg perioden 1 maj - 31 december och avskrivningarna förväntas på helårsbasis uppgå till cirka 330 Mkr 2021 och fortsätta fram till 2027.
Allentes intäkter uppgick under kvartalet till 1 720 Mkr. Abonnentbasen uppgick vid utgången av perioden till 1 133k, vilket motsvarar en minskning med föregående kvartal. Rörelseresultatet före avskrivningar och jämförelsestörande poster uppgick till 348 Mkr och rörelseresultatet till -86 Mkr inklusive -125 Mkr av integrationskostnader som redovisades som jämförelsestörande poster.
NENT Groups 50% andel av Allentes nettoresultat om -76 Mkr för kvartalet. Allente säkrade extern lånefinansiering om 2,5 miljarder kronor under andra halvåret och gjorde en extraordinar utdelning om 2,4 miljarder kronor till aktieägarna under fjärde kvartalet. Planen är att göra kvartalsvisa utdelningar framöver. Allentes nettoskuld uppgick till 1 301 Mkr vid periodens slut.
| 1344 | Maj-Dec | |
|---|---|---|
| (Mkr) | 20220 | 20220 |
| Nettoförsäljning | 1720 | 4 595 |
| EBITDA före jämförelsestörande poster | 348 | 808 |
| Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (PPA-relaterade) | -309 | -351 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | 40 | 458 |
| Jämförelsestörande poster | -125 | -202 |
| Rörelseresultat | -86 | 256 |
| Finansiella poster | -11 | -4 |
| Skatt | 20 | -54 |
| Periodens resultat | -76 | 198 |
| NENT Groups andel (50%) av periodens resultat | -38 | 99 |
| Nettoskuld | 1 301 | 1 301 |
| Abonnenter (tusental) | 1133 | 1133 |
Risker och osäkerheter
Koncernen och moderbolaget är utsatta för betydande risker och osäkerhetsfaktorer. Dessa faktorer inkluderar rådande ekonomiska förutsättningarna på var och en av koncernens marknader; kommersiella risker hänförliga till expansion till nya områden; politiska risker hänförliga till förändringen av lagar och förordningar i olika områden där koncernen är verksam; exponering mot valutakursförändringar i möjligheten att tillgå kapitalmarknader; samt framväxten av nya teknologier och konkurrenter. Det ökande skiftet mot online-tittande kan göra koncernen till ett mål för cyberattacker, intrång, störningar eller avbrott i koncernens tjänster.
Coronapandemin
Coronapandemin fortsätter att utgöra en väsentlig risk för NENT Groups medarbet samt finansiella utveckling och ställning. Samtidigt som situationen i viss utsträckning har lättat i de länder där NENT Group är verksamt, fortsätter majoriteten av personalen att arbeta på distans och risken för att antalet infekterade accelererar med förnyade restriktioner som följd kvarstår. Hitintills har de största effekterna varit våra medarbetares hälsa och välbefinnande, minskad efterfrågan på reklam, lägre priser för sportpaket på grund av senarelagda eller inställda sportevenemang, accelererad tillväxt i Viaplays kundbas och tittande som en effekt av att människor stannar hemma, svårigheterna att producera innehåll och den betydande volatiliteten i bolagets aktiekurs.
Koncernens första prioritering har varit att trygga våra medarbetares säkerhet och hälsa. Därför fattade NENT Group ett tidigt beslut att förbjuda alla icke-nödvändiga affärsresor och att be nästan alla anställda att stanna hemma. Koncernen har också begränsat åtkomsten och har fortsatt att följa regeringarnas och internationella hälsoorganisationers vägledning. Koncernen har dessutom använt sina kanaler för att främja information om folkhälsan och ge stöd till dem som är direkt drabbade av sjukdomen. Gruppens VPN, molhtjänster och videokonferensfaciliteter har fungerat väl vilket möjliggjort en fortsatt hög produktivitet och motivation hos våra anställda.
För det andra har NENT Group vidtagit proaktiva och kraftfulla åtgärder för att ta hand om bolagets kunder. Tillfälliga prissänkningar genomfördes tidigt för sportabonnenter, och priserna är nu tillbaka till det normala då livesänd sport har återupptagits. Koncernen har inte kostnadsfört rättigheter för senarelagda sportevenemang som inte har återupptagits och har dessutom erhållit ersättning för att årets upplaga av hockey-VM ställdes in
För det tredje har NENT Group implementerat ett antal åtgärder sina läpande kostnader med cirka 700 Mkr under 2020 utan att reducera antalet fast anställda. Kassaflöde och likviditet har också bevarats genom att inte föreslå någon utdelning för 2019 eller något aktiebaserat incitamentsprogram för 2020. Alla dessa åtgärder har säkerställt att över en miljard kronor verksamheten. Koncernen har mottagit statligt stöd inom områden som korttidspermitteringar och reducerade sociala kostnader uppgående till cirka 7 Mkr för fjärde kvartalet och 49 Mkr för fjärde kvartalet och 25 Mkr för helåret var relaterat till avvecklade verksamheter. Därutöver har statliga initiativ gjort det möjligt för koncernen att skjuta upp skattebetalningar under året, som alla betalades under fjärde kvartalet.
Åvslutningsvis utvärderar ledningen ständigt olika scenarier för den pågående utvecklingen av coronapandemin för att minska de potentiella intäkter, resultat och kassaflöde samt värdera tillgångar och skulder på ett rätt. Senarelagda produktioner på grund av pandemin har påverkat Studios verksamhet. I koncernens resultat för fjärde kvartalet ingår därför en engångskostnad på 895 Mkr, vilken främst består av nedskrivning av goodwill som uppstod vid de ursprungliga förvärven av bolagen. 620 Mkr av nedskrivningarna, som avser produktion inom redilty och dokumentär, underhållningsoch evenemangsföretag, har rapporterats inom resultat från avvecklade verksamheter och 275 Mkr av nedskrivningarna, som avser distributionsbolaget NENT Studios UK, har rapporterats inom kvarvarande verksamheten som jämförelsestörande post. Vid tidpunkten för denna rapport har inga andra justeringar eller nedskrivningar gjorts.
Finansiella mål
Aven om NENT Group inte tillhandahåller formella mål eller finansiell vägledning, tillhandahöll koncernen flera femåriga mål vid kapitalmarknadsdagen den 10 november 2020:
- l) Genomsnittlig årlig organisk för koncernen på 18-20 % under 2020-2025 (baserat på koncernens intäkter 2020 exklusive bidraget från det nu avkonsoliderade Viasat Consumer)
- 2) Genomsnittlig årlig organisk försäljningstillväxt om 13-15 % för den nordiska verksamheten under 2020-2025 ligen baserat på koncernens intäkter 2020 exklusive bidraget från det nu avkonsoliderade Viasat Consumer)
- 3) Rörelsemarginalmål före intressebolag och jämförelsestörande poster för den nordiska verksamheten på cirka 15 % för helåret 2025
- 4) Ett positivt rörelseresultat för Viaplays internationella verksamhet för helåret 2025
- 5) En skuldsättningsgrad, beräknad som nettoskuld i förhållande till justerad EBITDA (rullande 12 månader), mindre än 2,5x. Skuldsätningsgraden kan tillfälligt från tid till annan komma att överskrida denna nivå
Dessa mål har ersatt koncernens tidigare finansiella mål. Mot bakgrund av att extrastämman nyligen bemyndigat styrelsen att besluta om nyemission för att finansiera koncernens planerade expansion, har det beslutats att frångå koncernens årliga utdelningspolicy och ställa in utdelningen. Styrelsen kommer även fortsatt att överväga olika alternativ att fördela överskottsmedel till aktieägare när så omständigheterna tillåter.
Stockholm, 9 februari 2021
Anders Jensen VD & Koncernchef
Denna rapport har inte granskats av koncernens revisor.
| Helär | Helär | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| Kvarvarande verksamheter | ||||
| Nettoomsättning | 3 182 | 3 825 | 12 003 | 14 204 |
| Kostnad för Försäljning | -2 229 | -2 711 | -8 815 | -9 890 |
| Bruttoresultat | 953 | 1 114 | 3 188 | 4 313 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -212 | -251 | -821 | -984 |
| Administrationskostnader | -391 | -473 | -1 541 | -2 008 |
| Ovriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 76 | 68 | 151 | 121 |
| Resultatandelar från intressebolag och joint ventures | -35 | 2 | 100 | 5 |
| Jämförelsestörande poster | -275 | -699 | 2 109 | -755 |
| Rörelseresultat | 117 | -237 | 3 186 | 690 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 11 | |
| Räntekostnader | -14 | -10 | -60 | -30 |
| Leasingräntor, netto | -3 | -4 | -13 | -15 |
| Ovriga finansiella poster | -14 | -2 | -30 | ব |
| Resultat före skatt | 86 | -251 | 3 087 | 660 |
| Skatt | -90 | 81 | -218 | -122 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamheter | -4 | -170 | 2 869 | 538 |
| Periodens resultat, avvecklade verksamheter | -629 | 11 | -643 | 52 |
| Periodens resultat | -633 | -159 | 2 226 | 590 |
| POSTER SOM OMFORTS ELLER KAN OMFORAS TILL PERIODENS RESULTAT EFTER SKATT Omräkningsdifferenser Kassaflödessäkringar |
-66 -172 |
-46 -85 |
-161 -311 |
52 13 |
| Ovrigt totalresultat för perioden | -239 | -131 | -472 | 65 |
| Summa totalresultat för perioden | -871 | -290 | 1 754 | 655 |
| RESULTAT FOR PERIODEN HANFORLIGT TILL: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -632 | -159 | 2 236 | 589 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -9 | 1 | |
| SUMMA TOTALRESULTAT HANFORLIGT TILL: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -871 | -290 | 1763 | 654 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1 | -9 | - | |
| RESULTAT PER AKTIE | ||||
| Resultat per aktie före utspädning (kr), kvarvarande verksamheter | -0,01 | -2,52 | 42,60 | 7,99 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr), kvarvarande verksamheter | -0,01 | -2,51 | 42,40 | 7,97 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr) | -9,40 | -2,36 | 33.06 | 8.77 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr) | -9,35 | -2,35 | 32,90 | 8,74 |
| ANTAL AKTIER21 | ||||
| Utestående aktier vid periodens slut | 67 347 526 | 67 342 244 | 67 347 526 | 67 342 244 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 67 347 526 | 67 342 244 | 67 345 231 | 67 279 875 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 67 655 970 | 67 574 801 | 67 664 386 | 67 484 565 |
l) Koncernen har omklassificare rapporterats inom Försöljingskoshad och Administrationskostnader till att inkluderas i Kostnader för försöljning. Kostnader för försäljning inkluder för förvärvat och producerat innehåll, sporträttigheter, distributionskostnader, inklusive streeming distribution, och alla kostnade till försäljning av en produkt eller tjänst inklusive kundtjänst och försöljningsprovision Ådministrationskostnader inkluderar kostnader för centrala funktioner inklusive teknik- och utvecklingskostnader.
Historiska perioder har områknat. 2019 har -351 Mkr omklassficerats till Kostnad för försäljning från Försöljningskostnader samt Administrationskostnader och Q4 2019 -221 Mkr har omklassificerats till Kostnad för försäljning.
2) Vid beräkning av genomsnittligt antal aktier underbolagets Modern Times Group MTG ABs antal aktier för den period då NENT Group var en del av MTG.
| (Mkr) | 3 Dec 20220 |
31 Dec 2019 |
|---|---|---|
| ANLÄGGNINGSTILLGANGAR | ||
| lmmateriella tillgångar | 1 998 | 3 384 |
| Maskiner, utrustning och installationer | 96 | 165 |
| Nyttjanderättstillgångar | 360 | 566 |
| Aktier och andelar | 1720 | 142 |
| Leasingfordringar | 150 | 192 |
| Ovriga långfristiga fordringar | 176 | 171 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 501 | 4 621 |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | ||
| Varulager | 2 614 | 2 551 |
| Kundfordringar | 789 | 1 112 |
| Leasingfordringar | 30 | 34 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 998 | 4 609 |
| Ovriga kortfristiga fordringar | 682 | 532 |
| Likvida medel | 2 036 | 1 238 |
| Tillgångar som innehas för försäljning® | 1 299 | |
| Summa omsättningstillgångar | 11 449 | 10 077 |
| Summa tillgångar | 15 949 | 14 697 |
| EGET KAPITAL | ||
| Eget kapital | 3 236 | 1 434 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 7 |
| Summa eget kapital | 3 237 | 1 442 |
| LANGFRISTIGA SKULDER | ||
| Långfristiga lån | 3 300 | 1 800 |
| Långfristiga leasingskulder | 462 | 691 |
| Långfristiga avsättningar | 137 | 275 |
| Ovriga långfristiga skulder | 360 | 316 |
| Summa långfristiga skulder | 4 259 | 3 082 |
| KORTFRISTIGA SKULDER | ||
| Kortfristiga lån | 1260 | 2 980 |
| Kortfristiga leasingskulder | 104 | 132 |
| Kortfristiga avsättningar | 185 | 139 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 124 | 6 923 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning" | 781 | |
| Summa kortfristiga skulder | 8 454 | 10 174 |
| Summa skulder | 12 713 | 13 256 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 949 | 14 697 |
1) Avser norscripted produktion, branded entertsamhet som ropporteras som avvecklade verksomheter från och med Q2 2020 och NENT Studio UK från och med Q4 2020.
Koncernens rapport över kassaflöden
| Helår | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamheter | -4 | -170 | 2 869 | 538 |
| Periodens resultat, avvecklade verksamheter | -629 | 1 | -643 | 52 |
| Utdelning från intressebolag | 1 200 | 1 200 | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 966 | 629 | 1 202 | 875 |
| Ovriga justeringar för icke-kassaflödespåverkande poster | 97 | -29 | -2 428 | -72 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 631 | 443 | 2 200 | 1 393 |
| Förändringar i rörelsekapital | -720 | 253 | -674 | -791 |
| Nettokassaflöde till/från rörelsen | 90 | 695 | 1 526 | 602 |
| Förvärv av verksamheter | -15 | |||
| Avyttringar av verksamheter | -4 | -222 | ||
| lnvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar | -46 | -52 | -147 | -176 |
| Ovrig investeringsverksamhet | 12 | 6 | 2 | -99 |
| Kassaflöde använt i/från investeringsaktiviteter | -37 | -46 | -367 | -290 |
| Nya långfristiga lån | 1 500 | 2 300 | ||
| Förändring av kortfristiga lån | -720 | -30 | -1 720 | 2 480 |
| Amortering av leasingfodringar | 8 | 9 | 32 | 33 |
| Amortering av leasingskulder | -35 | -32 | -135 | -121 |
| Förändring av finansiering till/från MTG | -4 474 | |||
| Aktieägartillskott | 620 | |||
| Utdelning till aktieägare | -219 | -438 | ||
| Ovrigt kassaflöde från/använt i finansieringsaktiviteter | -12 | -18 | 22 | 75 |
| Kassaflöde från/använt i finansieringsaktiviteter | -759 | -290 | -301 | 475 |
| Total förändring i likvida medel | 113 | 359 | 858 | 787 |
| Likvida medel vid periodens början | 1936 | 889 | 1238 | 428 |
| Omräkningsdifferens likvida medel | -13 | -9 | -60 | 23 |
| Totala likvida medel vid periodens slut | 2 036 | 1 238 | 2 036 | 1 238 |
| Likvida medel som ingår i tillgångar som innehas för försäljning | র্ব | ব | ||
| Likvida medel vid periodens slut | 2 040 | 1 238 | 2 040 | 1 238 |
Rapport över koncernens förändring i eget kapital
| Helår | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| Ingăende balans | 4 082 | 1735 | 1442 | 597 |
| Periodens resultat | -633 | -159 | 2 226 | 590 |
| Ovrigt totalresultat för perioden | -239 | -131 | -472 | 65 |
| Summa totalresultat för perioden | -871 | -290 | 1 754 | ୧୧୧ |
| Effekter av aktieprogram | 5 | 4 | 21 | 15 |
| Förändringar i minoritetsintressen | 3 | -7 | 3 | -8 |
| Aktieägartillskott | 620 | |||
| Utdelning till aktieägare | - | -438 | ||
| Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande | -1 | - | -1 | |
| I ransaktioner med aktieägare i intressebolag | 18 | 18 | ||
| Utgäende balans | 3 237 | 1 442 | 3 237 | 1 442 |
Moderbolagets resultaträkning
| (Mkr) Kv4 2019 Kv4 2020 2020 2019 14 21 55 43 Nettoomsättning 14 21 55 43 Bruttoresultat -73 -252 -40 -190 Administrationskostnader Ovriga rörelseintäkter - 1 3 -2 Ovriga rörelsekostnader -7 -10 -10 -48 Jämförelsestörande poster -57 -35 -141 -258 Rörelseresultat 24 77 20 48 Räntenetto och övrigt finansnetto -10 -37 -210 -64 Resultat före skatt och bokslutsdispositioner 364 597 364 597 Koncernbidrag 354 560 301 387 Resultat före skatt -57 -112 -75 Skatt -46 Periodens resultat 297 448 255 312 Moderbolagets balansräkning 31 Dec 31 Dec |
|---|
| (Mkr) 2019 2020 |
| ANLÄGGNINSTILLGÅNGAR |
| 123 113 Finansiella tillgångar |
| 123 113 Summa anläggningstillgångar |
| OMSÅTTNINGSTILLGÅNGAR |
| Fordringar på koncernbolag 8 402 10 831 |
| 508 88 Ovriga kortfristiga fordringar |
| 1939 974 Kassa, bank och kortfristiga placeringar |
| 10 849 11 893 Summa omsättningstillgångar |
| 10 972 12 006 Summa tillgångar |
| EGET KAPITAL |
| 135 135 Bundet eget kapital |
| 2 033 1759 Fritt eget kapital |
| 2 168 1 894 Summa eget kapital |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER |
| 3 300 1 800 Långfristiga lån |
| 7 Ovriga längfristiga skulder |
| 3 307 1 800 Summa långfristiga skulder |
| KORTFRISTIGA SKULDER |
| 1 260 2 980 |
| Kortfristiga lån 3 561 5 083 Skulder till koncernbolag |
| 249 677 Ovriga kortfristiga skulder |
| 5 498 8 312 Summa kortfristiga skulder |
| 10 972 12 006 Summa eget kapital och skulder |
Nyckeltal
| Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helår | Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Nettoförsäljning | 3 430 | 3 566 | 3 383 | 3 825 14 204 | 3 370 | 2 624 | 7 878 | 3 182 | 12 003 | |
| - varav Viaplay | 792 | 833 | 814 | 885 | 3 323 | 887 | 798 | 957 | 983 | 3 625 |
| - varav Ovriga abonnemangsintäkter | 1 582 | 1 558 | 1 586 | 1642 | 6367 | 1 595 | 1033 | 1030 | 999 | 4 657 |
| - varav Reklamintäkter | 964 | 1047 | 836 | 1 160 | 4 006 | 835 | 738 | 762 | 1 097 | 3 433 |
| - varav Studios och övrigt | 03 | 128 | 147 | 139 | 507 | 53 | ર્ રે | 78 | 103 | 289 |
| Rörelseresultat före intressebolag och jämförelsestörande | ||||||||||
| poster | 284 | 432 | 265 | 460 | 1 441 | 219 | 156 | 176 | 426 | 978 |
| Resultat från intressebolag | 2 | 2 | 5 | 54 | 80 | -35 | 100 | |||
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | 284 | 434 | 265 | 462 | 1 445 | 219 | 210 | 256 | 392 | 1077 |
| Jämförelsestörande poster | -56 | -699 | -755 | 2 383 | -275 | 2 109 | ||||
| Rörelseresultat | 228 | 434 | 265 | -237 | 690 | 219 | 2 594 | 256 | 117 | 3 186 |
| Periodens resultat, totala verksamheter | 167 | 348 | 233 | -159 | 590 | 157 | 2 515 | 188 | -633 | 2276 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr) | 2.48 | 5.17 | 3.46 | -2.36 | 8.77 | 2.33 | 37.34 | 2.79 | -9.40 | 33.06 |
| Justerat resultat från kvarvarande verksamheter | 218 | 333 | 206 | 389 | 1145 | 158 | 148 | 219 | 432 | 957 |
| Justerat resultat per aktie från kvarvarande verksamheter | ||||||||||
| (kr) | 3.25 | 4.94 | 3.06 | 5.78 | 17,02 | 2.35 | 2.20 | 3,25 | 6.41 | 14.21 |
| Försäljningstillväxt | 8.0% | 6,9% | 10.5% | 5,3% | 7.6% | -1,7% -26,4% | -16.4% | -16,8% | -15.5% | |
| Organisk tillväxt" | 5.9% | 5.5% | 9.5% | 4.2% | 6.1% | -1,8% -12,6% | 10.4% | 6.1% | 0.1% | |
| Rörelsemarginal före intressebolag och jämförelsestörande | ||||||||||
| poster | 8.3% 6.7% |
12.1% 12.2% |
7.8% 7.8% |
12,0% -6.2% |
10.1% 4.9% |
6,5% | 6,0% 98.9% |
6,2% 9.1% |
13,4% 3,7% |
8.1% 26.5% |
| Rörelsemarginal Nettoskuld (Mkr) |
4 189 | 4 148 | 4 756 | 4 139 | 4 139 | 6,5% 4 754 |
4 189 | 3 865 | 3 026 | 3 026 |
| Nettoskuld / EBITDA senaste 12 månaderna | 2.2 | 2.2 | 2.5 | 2.2 | 2.2 | 2.6 | 2.6 | 2.5 | 2.2 | 2.2 |
| ROCE | 29.9% | 29.1% | 27.3% | 27.1% | 27.1% | 25.1% | 19.4% | 17.2% | 15,5% | 15,5% |
| CSOV Sverige (25-59) % | 23.1 | 22.4 | 23.3 | 23.0 | 23.0 | 23.2 | 22.4 | 226 | 21,6 | 225 |
| CSOV Norge (25-59) % | 16.2 | 14.8 | 15,6 | 16.1 | 15.7 | 17.3 | 15,3 | 12.9 | 16,9 | 15,8 |
| CSOV Danmark (25-59) % | 20.0 | 21.8 | 20.9 | 227 | 21.3 | 19.0 | 19.9 | 217 | 20,3 | 20.2 |
| CSOL Sverige (12-79) % | 45.6 | 44.8 | 47.6 | 42.3 | 45.1 | 39.4 | 39.3 | 44.6 | 39.4 | 40.7 |
| CSOL Norge (12+) % | 65.2 | 66.4 | 69.1 | 64.7 | 66,0 | 66.1 | 66.7 | 66.4 | 66.5 | 66.4 |
| Abonnenter (tusental) | 2 039 | 2 111 | 2 151 | 2 272 | 2 510 | 2 716 | 2 813 | 3 020 |
1) Den organiska försäljningstilväxten nu både valutaomräkning och transaktionseffekter och tidigare perioder har områlnats därefter.
Noter
Not 1 - Redovisningsprinciper
Koncernens delårsrapport har upprättats genom tillämpning av reglerna i IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9e kapitel Delårsrapport.
Koncernens finansiella rapporter och moderbolagets räkningar har upprättats i enlighet med samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpats vid upprättande av Årsredovisningen 2019 med undantag för nedanstående justeringar av rapporteringen.
l början av maj gick NENT Groups Viasat Consumer-verksamhet samman med Telenorkoncernens Canal Digital-verksamhet och bildade ett joint venture vid namn Allente. Som ett resultat av sammanslagningen, förlorade NENT Group kontrollen och har till följd av detta avkonsoliderat Viasat Consumer och dess dotterbolag. NENT Group äger 50% av Allente som redovisats till verkligt värde vid transaktionstidpunkten. Detta har gett upphov till en reavinst motsvarande skillnaden mellan det verkliga värdet av erhållen ersättning (50% av Allente) och de bokförda värdet av nettotillgångarna i de tidigare dotterbolagen. Reavinsten har redovisats under jämförelsestörande poster. NENT Groups andel av Allentes nettoresultat om 50% redovisas som resultat från intressebolag inom NENT Groups rörelseresultat. Se not 4 för mer information.
Under första halvåret tillkännagav NENT Group att koncernen har för avsikt att avyttra sina verksamheter inom non-scripted produktion, branded entertainment och events. Från och med kvartal 2 2020 redovisas dessa verksamheter som innehav för försäljning och avvecklade verksamheter varvid historiska perioder har räknats om. De återstående verksamheterna inom NENT Studios, som fokuserar på drama produktion samt distribution, har integrerats i det tidigare segmentet Broadcasting and Streaming. Som en konsekvens av detta redovisar NENT Group från och med kvartal 2 2020 ett segment vilket motsvarar hur utvecklingen följs upp internt.
Från och med kvartal 2 2020 har NENT Group börjat presentera intäkter från Viaplays intäkter genereras från abonnemangs- och transaktionsavgifter erhållna direkt från slutkund eller indirekt från partnerorganisationer. Viaplay kan köpas som en fristående produkt eller som en del av ett paketerbjudande via partnerorganisationer. När Viaplay säljs som en del av ett paketerbjudande, och inget separat pris är explicit kontrakterat, allokerar NENT Group en del av den totala intäkten till Viaplay baserat på Viaplays fristående försäljningspris i relation till det totala erbjudandet. Som utgångspunkt för det fristående försäljningspriserna appliceras rekommenderat retailförsäljningspris
Under 2020 har NENT Group ansökt om och erhållit statliga stöd i vissa länder till följd av COVID-19. Statliga stöd samt bidrag från stater, myndigheter och liknande redovisas när det föreligger rimlig säkerhet att bolaget kommer att uppfylla de krav som ställs för att erhålla bidraget eller stödet, samt att bidraget eller stödet kommer att erhållas. Inkomster från bidrag och stöd redovisas på samma sätt, och över samma period, som kostnaderna vilka bidraget eller stödet är avsedda att kompensera för.
Not 2 – Uppdelning av intäkter
| Helår | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| INTAKTSSTROMMAR | ||||
| Reklamintäkter | 1097 | 1 160 | 3 433 | 4 006 |
| Abonnemangsintäkter | 1822 | 2 289 | 7 575 | 8 771 |
| Produktionsintäkter | 70 | ರಿಕ | 153 | 328 |
| Licenser, royalty och övrigt | 193 | 279 | 843 | 1099 |
| Totalt | 3 182 | 3 825 | 12 003 | 14 204 |
| Vid en tidpunkt | 85 | 124 | 457 | ટોર્ |
| Over tid | 3 097 | 3 701 | 11 546 | 13 688 |
| Totalt | 3 182 | 3 825 | 12 003 | 14 204 |
Not 3 – Avvecklade verksamheter
Den 20 april 2020 tillkännagav NENT Group att processen att avyttra sina verksamheter inom non-scripted produktion, branded entertainment och events hade återupptagits. Dessa verksamheter har varit en del av segmentet Studios och redovisas från och med kvartal 2 2020 som innehav för försäljning och avvecklade verksamheter. Resultatet från dessa verksamheter redovisas på separat rad i resultaträkningen och historiska perioder har med anledning av detta räknats om. Tillgångar och skulder hänförliga till dessa verksamheter redovisas separat i koncernens balansräkning. Jämförelsestörande poster 2020 inkluderar en nedskrivning om 620 Mkr främst hänförlig till goodwill som uppkommit i samband med de ursprungliga förvärven av bolagen.
| Helår | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
| Extern försäljning | 338 | 344 | 1108 | 1 467 |
| Intern försäljning | 56 | 54 | 135 | 184 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -328 | -293 | -1 018 | -1 268 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -72 | -63 | -244 | -293 |
| Jämförelsestörande poster | -620 | -31 | -620 | -31 |
| Ovriga intäkter och kostnader | 9 | 0 | ||
| Rörelseresultat | -625 | 20 | -632 | 68 |
| Finansiella poster och skatt | -3 | -8 | - | -16 |
| Periodens resultat, avvecklade verksamheter | -629 | 11 | -643 | 52 |
Not 4 – Effekt av sammanslagningen mellan Viasat Consumer och Canal Digital
Viasat Consumer och dess dotterbolag avkonsoliderades från NENT Group efter slutförande av samgåendet med Canal Digital. NENT Group redovisar sin andel om 50% av nettoresultatet i Allente som resultat från intressebolag inom rörelseresultatet. Transaktionen medförde en icke-kassaflödes-påverkande reavinst för NENT Group vilken har redovisats som jämförelsestörande post.
| Mai | |
|---|---|
| (Mkr) | 2020 |
| Avkonsoliderade nettotillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 20 |
| Omsättningstillgångar | 731 |
| Likvida medel | 218 |
| Finansiella skulder | |
| Ovriga läng- och kortfristiga skulder | -712 |
| Bokfört värde avkonsoliderade nettotillgångar | 257 |
| Maj | |
| (Mkr) | 2020 |
| Allente verkligt värde, 50% | 2 640 |
| Bokfört värde avkonsoliderade nettotillgångar | -257 |
| Realisationsvinst | 2.383 |
Not 5 – Transaktioner med närstående
Koncernen har närstående relationer med sina dotterbolag, intressebolag och joint ventures. Alla närstående transaktioner genomförs på marknadsmässiga villkor och förhandlas på armlängds avstånd.
0.1%
Alternativa nyckeltal
Syftet med alternativa nyckeltal är att underlätta analysen av affärsresultat och branschtrender som inte direkt kan härledas från de finansiella rapporterna. NENT Group använder följande alternativa nyckeltal:
- Förändring av nettoomsättning från organisk tillväxt, förvärvade/avyttrade verksamheter samt valutakurseffekter
- Rörelseresultat före intressebolag och jämförelsestörande poster
- Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
- Nettoskuld och Nettoskuld / EBITDA
- Sysselsatt kapital och avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
- Justerat resultat och resultat per aktie från kvarvarande verksamheter
-15.5%
Avstämning av försäljningstillväxt
Tillväxt %
Då huvuddelen av koncernens försäljning sker i andra valutor än rapporteringsvalutan (svenska kronor) och valutakurserna har varit relativt rörliga och eftersom koncernen historiskt har gjort flera förvärv och avyttringar, utvärderas koncernens försäljning och utveckling på basis av dess organiska försäljningstillväxt. Organisk försäljningstillväxt representerar jämförbar eller försäljningsminskning i svenska kronor och möjliggör separata utvärderingar kring effekten av förvärv/avyttringar och kursförändringar.
| Kv4 (Mkr) | Nettoomsättning | Förvärv / avyttringar |
Nettoomsättning justerad för förvärv avyttringar |
Valutakurseffekter | Nettoomsättning justerad för förvärv / avyttringar och valutakurseffekter |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3.182 | 3,182 | 109 | 3.291 | |
| 2019 | 3.825 | -724 | 3,101 | 3.101 | |
| lillväxt | -643 | 81 | 190 | ||
| Tillväxt % | -16.8% | 26% | 6.1% | ||
| Helår (Mkr) | Nettoomsättning | Förvärv / avyttringar |
Nettoomsättning justerad för förvärv / avyttringar |
Valutakurseffekter | Nettoomsättning justerad för förvärv / avyttringar och valutakurseffekter |
| 2020 | 12.003 | 12.003 | 259 | 12.262 | |
| 2019 | 14.204 | -1.958 | 12.246 | 12.246 | |
| Tillväxt | -2.201 | -243 | 16 |
Organisk tillväxt, dvs nettoomsättning justerad för förvärv och valutakurseffekter, uppgick för fjärde kvartalet 2020 till 6,1% och för helåret 2020 till 0,1%.
-20%
Rörelseresultatet före intressebolag och jämförelsestörande poster avser rörelseresultat efter återlagda materiella poster och händelser relaterat till förändringar i koncernens struktur och verksamheter som är relevanta för en förståelse av koncernens utveckling på jämförbar basis. Detta mått används av koncernledningen för att följa och analysera underliggande resultat och för att ge jämförbara siffror mellan perioderna.
Rörelseresultat före intressebolag och jämförelsestörande poster
| Kv4 | Kv4 | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Rörelseresultat | 117 | -237 | 3 186 | 690 |
| Jämförelsestörande poster | -275 | -699 | 2 109 | -755 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | 392 | 462 | 1 445 | |
| Resultatandelar från intressebolag | -35 | 100 | ||
| Rörelseresultat före intressebolag och jämförelsestörande poster | 476 | 460 | 978 | 1 441 |
Jämförelsestörande poster
| Kv4 | Kv4 | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Kostnader för separation och börsnotering av NENT Group | -56 | |||
| Nedskrivning av fri-tv innehåll och andra tillgångar | - | -540 | -540 | |
| Nedskrivning av tillgångar inom Studios | -268 | -268 | ||
| Omstrukturering NENT Group | -159 | -159 | ||
| Reavinst | 2 383 | |||
| Transaktions- och rådgivningskostnader | -8 | -8 | ||
| Totalt | -275 | -699 | 2 109 | -755 |
Jämförelsestörande poster klassificerade per funktion
| Kv4 | Kv4 | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Kostnad för försäljning | -268 | -416 - | -268 | -416 |
| Administrationskostnader | -8 | -280 | -8 | -336 |
| Ovriga rörelseintäkter | 2 383 | |||
| Ovriga rörelsekostnader | -3 | -3 | ||
| l otalt | -275 | -699 2 109 | -755 |
Avstämning av nettoskuld / EBITDA
Nettoskuld är summan av räntebärande skulder minus likvida medel och räntebärande tillgångar. Från och med den 1 januari 2019 ingår även leasingskulder efter avdrag för fordringar avseende vidareuthyrning (subleasar) i nettoskulden inkluderar även beslutad men ännu ej betald utdelning. Nettoskulden används av koncernledningen för att följa och analysera skuldutvecklingen i koncernen och utvärdera koncernen refinansieringsbehov. Nettoskuld jämfört med EBITDA ger ett nyckeltal för nettoskulden i relation till kassagenererande resultat i rörelsen, vilket ger en indikation på verksamhetens förmåga att betala sina skulder. Detta mått används vanligen av finansiella institutioner för att mäta kreditvärdighet.
Nettoskuld
| 31 mar | 30 jun 30 sep 31 dec 31 mar 30 jun 30 sep 31 dec | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 20220 |
| Kortfristiga lăn | 3 762 | 2 865 | 2 510 | 2 980 | 3 660 | 2 580 | 1980 | 1 260 |
| Långfristiga lån | 501 | 2 000 | 2 300 | 800 | 800 | 2 600 | 3 300 | 3 300 |
| l otal finansiell upplåning | 4 263 | 4 865 | 4 810 | 4 780 | 5 460 | 5 180 | 5 280 | 4 560 |
| Likvida mede | 731 | 1 572 | 889 | 1 238 | 1 267 | 1 493 | 1912 | 2 036 |
| Likvida medel som ingår i tillgångar som innehas för försäljning | 3 | 24 | ||||||
| Finansiell nettoskuld | 3 532 | 3 293 | 3 971 | 3 542 | 4 193 | 3 656 | 3 344 | 2 520 |
| Leasingskulder | 897 | 865 | 845 | 823 | 783 | 608 | 597 | 566 |
| Leasingskulder som ingår i skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning |
124 | 118 | 120 | |||||
| LeasingFordringar | 240 | 229 | 228 | 225 | 223 | 199 | 194 | 181 |
| Summa leasingskulder netto | 657 | 636 | 617 | 598 | 560 | 533 | 521 | 505 |
| Beslutad utdelning | 219 | 219 | ||||||
| Nettoskuld | 4 189 | 4 148 | 4 756 | 4 139 | 4 754 | 4 189 | 3 865 3 026 |
Nettoskuld/EBITDA före jämförelsestörande poster
| Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, kvarvarande verksamheter | 1 572 | 1 537 | 1 498 | ] 445 | 1 380 | 1157 | 1148 | 1077 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, avvecklade verksamheter | -10 | 48 | 100 | 109 | 0 | 44 | -12 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar, kvarvarande verksamheter" | 302 | 298 | 293 | 286 | 287 | 284 | 277 | 267 |
| Avskrivningar och nedskrivningar, avvecklade verksamheter" | 25 | 37 | 50 | 40 | 40 | 49 | 48 | |
| EBITDA senaste 12 månaderna | 1877 | 87 | 1 875 | 1881 | 1 826 | 1 581 | 1 518 | 1379 |
| Nettoskuld | 4 189 | 4 148 | 4 756 | 4 139 | 4 753 | 4 189 | 3 865 3 026 | |
| Totalt nettoskuld / EBITDA senaste 12 mängderna | 2.5 | 2.2 | 2.6 | 2.6 | 2.5 | 2.2 |
1) Avser endast anläggningstillgångar
Åvstämning av avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Avkastning på sysselsatt kapital är rörelseresultat före jämförelsestörande poster sätts i relation till sysselsatt kapital i verksamheten. Röre jämförelsestörande poster är det resultatmått som verksamheterna ansvarar för och består av resultat före ränta och skatt. Sysselsatt kapital är summan av anläggningstillgångar, kortfristiga fordringar och skulder reducerat för avsättningar och skulder till verkligt värde. Samtliga poster är icke räntebärande. Sysselsatt kapital motsvarar därmed summan av eget kapital och nettoskulden.
Avkastning på sysselsatt kapital
| Kvl | Kv2 | Kv3 | KV4 | Kv | KV2 | KV3 | KV4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Varulager | 2 916 | 2 852 | 2 877 | 2 551 | 2 857 | 2 853 | 2 708 | 2614 |
| Kundfordringar | 1 209 | 1243 | 112 | 981 | 897 | 970 | 789 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 797 | 4 295 | 4 477 | 4 609 | 3 918 | 3 910 | 4 053 | 3 998 |
| Ovriga kortfristiga fordringar | 732 | 865 | 909 | 532 | 920 | 517 | 462 | 682 |
| Ovriga kortfristiga skulder | -6 616 | -7 521 | -6 874 | -6 923 | -5 885 | -6 326 | -6 575 | -6 124 |
| Totalt rörelsekapital | 1940 | 1 700 | 2 633 | 1882 | 2 791 | 1 853 | 1 617 | 1959 |
| lmmateriella tillgångar | 3 434 | 3 431 | 3 424 | 3 384 | 3 304 | 2 238 | 2 257 | 1998 |
| Maskiner, utrustning och installationer | 158 | 163 | 163 | 165 | 155 | 132 | 90 | 96 |
| Nyttjanderättstillgångar | 631 | 611 | 588 | 566 | 527 | 383 | 375 | 360 |
| Aktier och andelar | 22 | 140 | 147 | 142 | 163 | 2 868 | 2 948 | 1720 |
| Övriga långfristiga fordringar | 153 | 143 | 178 | 171 | 191 | 133 | 162 | 176 |
| Sysselsatt kapital som innehas för försäljning | -46 | 1172 | 1 154 | 635 | ||||
| Avsättningar | -305 | -289 | -284 | -4 4 | -358 | -348 | -349 | -322 |
| Ovriga långfristiga skulder | -340 | -334 | -357 | -316 | -336 | -29 | -306 | -360 |
| Ovriga poster som ingår i sysselsatt kapital | 3 753 | 3 865 | 3 859 | 3 699 | 3 600 | 6 288 | 6 330 | 4 304 |
| Sysselsatt kapital | 5 693 | 5 564 | 6 492 | 5 581 | 6 391 | 8 140 | 7 947 | 6 263 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, R12, kvarvarande verksamheter") |
15/2 | 1 537 | 1 498 | 1445 | 1 380 | 1 157 | 1148 | 1077 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, KI2, avvecklade verksamheter1) |
-10 | 11 | 48 | 100 | 109 | 0 | 44 | -12 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, R12, totallt10 | 1 562 | 1 549 | 1 547 | 1 545 | 1 490 | 1248 | 1192 | 1065 |
| Sysselsatt kapital (Genomsnitt fem kvartal) | 5 177 | 5 297 | 5 638 | 5 700 | 5 944 | 6 434 | 6910 | 6 864 |
| ROCE % | 29.9% | 29.1% | 27.3% | 27.1% | 25.1% | 19,4% | 17.2% | 15.5% |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 855 | 1 564 | 1 615 | 1299 | ||||
| Likvida medel som ingår i tillgångar som innehas för försäljning | -31 | -24 | -4 | |||||
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | -901 | -485 | -555 | -78 | ||||
| Leasingskulder som ingår i Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för | 124 | 118 | 120 | |||||
| försäljning | ||||||||
| Sysselsatt kapital som innehas för försäljning | -46 | 1172 | 1 154 | 635 |

Justerat resultat från kvarvarande verksamheter
Periodens justerade resultat och resultat per aktie är koncernens resultat per aktie från kvarvarande verksamheter justerat för jämförelsestörande poster och avskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, efter skatt, för både NENT Group och dess andel om 50% av Allentes nettoresultat. Dessa nyckeltal ger ett relevant mått för att bättre förstå koncernens underliggande resultat och utveckling, Se sida 6 för mer information om Allentes resultat och sidan 19 för NENT Groups jämförelsestörande poster.
Justerat resultat
| KV4 | KV4 | Helgi | Helar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||||
| Periodens resultat, kvarvarande verksamheter | -4 | -170 | 2 869 | 538 | ||||
| Justeringar | 436 | 559 | -1 912 | 607 | ||||
| Justerat resultat från kvarvarande verksamheter | 432 | 389 | 957 | 1 145 | ||||
| 67 347 526 67 342 244 | 67 345 231 | 67 279 875 | ||||||
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning Justerat resultat från kvarvarande verksamheter per aktie före utspädning (kr) |
6,41 | 5.78 | 14.21 | 17.02 | ||||
| Justeringar | ||||||||
| NENT Group | ||||||||
| Jämförelsestörande poster | -275 | -699 | 2 109 | -755 | ||||
| Skatteeffekt på jämförelsestörande poster | - | 142 | - | 154 | ||||
| Avskrivningar på övervärden (PPA) | -2 | -2 | -8 | -8 | ||||
| Skatteeffekt på avskrivningar på övervärden (PPA) | O | O | 2 | 2 | ||||
| Allente | ||||||||
| Jämförelsestörande poster | -63 | -101 | ||||||
| Skatteeffekt på jämförelsestörande poster | 14 | 22 | ||||||
| Avskrivningar på övervärden (PPA) | -145 | -145 | ||||||
| Skatteeffekt på avskrivningar på övervärden (PPA) | 32 | 32 | ||||||
| Justeringar | -436 | -259 | 1 912 | -607 | ||||
| Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kvi | Kv2 | Kv3 | Kv4 | |
| (Mkr) | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 20220 |
| 199 | ||||||||
| Periodens resultat, kvarvarande verksamheter | 172 46 |
331 2 |
204 2 |
-170 ട്ട് |
156 2 |
2 517 -2 369 |
20 | -4 436 |
| Justeringar Justerat resultat från kvarvarande verksamheter |
218 | 333 | 206 | 389 | 158 | 148 | 219 | 432 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 67 089 305 67 342 244 67 342 244 67 342 244 | 67 342 244 | 67 343 579 | 67 347 526 | 67 347 526 | |||
| Justerat resultat från kvarvarande verksamheter | 3,25 | 4,94 | 3,06 | 5,78 | 2,35 | 2,20 | 3,25 | 6,41 |
| per aktie före utspädning (kr) | ||||||||
| Justeringar | ||||||||
| NENT Group | ||||||||
| Jämförelsestörande poster | -56 | -699 | 2 383 | -275 | ||||
| Skatteeffekt på jämförelsestörande poster | 12 | 142 | - | |||||
| Avskrivningar på övervärden (PPA) | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 | -2 |
| Skatteeffekt på avskrivningar på övervärden (PPA) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Allente | ||||||||
| Jämförelsestörande poster | -16 | -23 | -63 | |||||
| Skatteeffekt på jämförelsestörande poster | 3 | 5 | 4 | |||||
| Avskrivningar på övervärden (PPA) | -145 | |||||||
| Skatteeffekt på avskrivningar på övervärden (PPA) | 32 | |||||||
| Justeringar | -46 | -2 | -2 | -259 | -2 | 2 369 | -20 | -436 |
Definitioner
Avkastning på sysselsatt kapital % (ROCE)
Avkastning på sysselsatt kapital beräknas som rörelseresultat som en procentandel av genomsnittligt sysselsatt kapital.
CSOL, Commercial Share of Listening
CSOL består av NENT Groups uppskattade andel av kommersiellt radiolyssnande i ålderskategorin 12+ år i Norge och 12-79 år i Sverige.
CSOV, Commercial Share of Viewing
CSOV består av NENT Groups uppskattade andel av kommersiellt TV-tittande i ålderskategorin 25-59 år.
EBITDA
EBITDA är resultat före räntor, skatter, avskrivningar. (Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisation).
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster avser och händelser i koncernens struktur eller verksamheter som är relevanta för förståelsen av koncernens utveckling på jämförbar basis.
Nettoskuld
Nettoskuld är summan av kort- och långfristiga räntebärande skulder minus likvida medel och räntebärande tillgångar. Från och med den 1 januari 2019 ingår även leasingskulder efter avdrag för kundfordringar avseende uthyrning i andra hand (subleasar) i nettoskulden inkluderar även beslutad men ännu ej betald utdelning.
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt är förändringen i nettoomsättning jämfört med samma period föregående år, exklusive förvärv, avyttringar och justerat för valutaomräkning och transaktionseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader är summan av Kostnad för försäljnings- och marknadsföringskostnader samt Administrationskostnader
Rörelseresultat
Rörelseresultat är resultat före räntor och skatt, också kallat EBIT (Earnings Before Interest and Tax).
Sysselsatt kapital
Sysselsatt kapital är summan av anläggningstillgångar, kortfristiga fordringar och skulder reducerat för avsättningar och skulder till verkligt värde. Samtliga poster är icke räntebärande.
Vinst per aktie
Vinst per aktie uttrycks som resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med det genomsnittliga antalet aktie.
Viaplay-abonnent
En abonnent definieras som en kund som har tillgång till Viaplay och för vilken en betalningsmetod har tillhandahållits. NENT Group rapporterar endast betalning har mottagits direkt från slutkund eller från en partnerorganisation.
23 (24)
Aktieägarinformation
Arsstämman 2021
Årsstämman 2021 kommer att hållas onsdagen den 19 maj 2021 i Stockholm. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman med skriftligt förslag till [email protected] eller till Bolagssekreteraren, Nordic Entertainment Group AB, Box 17104, 104 62 Stockholm, Sverige, senast sju veckor före årsstämman, för att ärendet ska kunna inkluderas i kallelsen till årsstämman. Information om hur och när registrering skall ske kommer att offentliggöras före årsstämman.
Mot bakgrund av att en Extra bolagstämma nyligen bemyndigade styrelsen att besluta om en nyemission för att finansiera bolagets expansionsplaner kommer styrelsen föreslå bolagets balanserade vinstmedel för verksamhetsåret som avslutades den 31 december 2020 förs över till räkenskaperna 2021 och att ingen kontantutdelning görs för 2020. Koncernens ordinarie utdelningspolicy har därmed ställts in under tiden kommande expansionsfasen. Styrelsen kommer fortsatt att överväga olika alternativ att fördela överskottsmedel tillbaka till aktieägarna när så omständigheterna tillåter.
vecka 14
22 april
19 maj
22 juli
26 oktober
Finansiell kalender 2021
2020 Års- och hållbarhetsredovisning Delårsrapport januari – mars 2021 Årsstämma Delårsrapport januari – juni Delårsrapport januari – september
Frågor?
[email protected] (eller Roberta Alenius, Head of Corporate Communications: +46 70 72 17) [email protected] (eller Matthew Hooper, Chief Corporate Affairs Officer: +44 7768 440 414) Ladda ner högupplösta bilder: Flickr
Följ oss: nentgroup.com / Facebook / Twitter / Linkedln / Instagram
Telefonkonferens
Företaget bjuder in till en telefonkonferens idag klockan 09.00 lokal tid Stockholm, 08.00 lokal tid London och 03.00 lokal tid New York. Använd följande nummer för att delta i telefonkonferensen:
| Sverige : | +46 (0) 8 566 184 67 |
|---|---|
| Storbritannien: | +44 (0) 8 444 819 752 |
| USA: | +1 6 467 413 167 |
Pinkoden för konferensen är: 7970315.
För att lyssna på konferenssamtalet online och för mer information besök: www.nentaroup.com

GO m 9 0 0 0 +46 (0)8 562 023 00 e nentgroup.com
Nordic Entertainment Group AB (publ) (NENT Group) är Nordens ledande streamingföretag och vår vision är att bli Europas främsta streamingbolag. Vår streamingtjänst Viaplay finns i varje nordiskt land och lanseras i Estland, Lettland, Litauen, Polen och USA under 2021, med lansering i ytterligare fem marknader fram till 2023. Vi driver streamingtjänster, TV-kanaler, radiostationer och produktionsbolag där vårt syfte är att förmedla berättelser, beröra människor och vidga perspektiv. Med huvudkontor i Stockholm och ett globalt perspektiv, är NENT Group noterat på Nasdaq Stockholm ( NENT A' och `NENT B'). Denna information är sådan information som Nordic Entertainment Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 9 februari 2020 kl. 07:30 CET.