AI assistant
Traction — Interim / Quarterly Report 2014
May 5, 2014
3120_10-q_2014-05-05_2a292eac-32d5-4f2c-9647-2df9b326b67c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Traction är ett investmentbolag vars verksamhet bygger på en egen metodik för utveckling och förädling av företag där Traction är ägare. Tractions ägarroll baseras på ett aktivt och långsiktigt engagemang tillsammans med en entreprenör eller företagsledning samt andra delägare. För närvarande är Traction engagerat i ett drygt 15-tal företag, varav flera är publikt noterade. Därutöver bedriver Traction en investeringsverksamhet i syfte att uppnå en god avkastning på bolagets kapital. Tractions aktier handlas på NASDAQ OMX Nordiska börs i Stockholm (Small Cap-listan). Läs mer om Traction på www.traction.se
Delårsrapport januari - mars 2014
Perioden januari - mars
- Resultat efter skatt uppgick till 74 (90) Mkr, varav:
- o Noterade aktiva innehav 58 (64) Mkr
- o Onoterade aktiva innehav 0 (2) Mkr
- o Övriga noterade innehav 12 (19) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 4,97 (5,88) kr
- Avkastning på eget kapital var 4 (5) %
- Eget kapital per aktie uppgick till 132 (127) kr
- 760 Mkr likvida placeringstillgångar
Händelser under kvartalet
- Nyemissionen i BE Group övertecknades
- Traction sålde aktier i OEM International för ca 75 Mkr vartefter ägandet uppgår till 10,4 % av rösterna och 4,9 % av kapitalet
- Traction sålde samtliga B-aktier i Catella för drygt 56 Mkr
- Traction övergick från och med 2014 till Investmentföretagsredovisning
Händelser efter rapportperiodens utgång
- Traction har återköpt 74 695 B-aktier för totalt 7,7 Mkr
- Värdeförändring på noterade innehav sedan 31 mars uppgår per den 2 maj till 22 Mkr
VD:s kommentar
Traction har under det första kvartalet avyttrat aktier i OEM International och Catella för drygt 130 Mkr. Försäljningen av aktier i OEM har skett med anledning av en stark kursutveckling det senaste halvåret där stigande värderingsmultiplar på Stockholmsbörsen bidragit till en högre värderingsnivå. OEM är ett mycket stabilt och välskött företag med god utvecklingspotential där Traction även efter försäljningen har ett stort ägarintresse.
Avyttringen av Tractions B-aktier i Catella har skett efter ett relativt kort tid som storägare. Undertecknad valdes in i bolagets styrelse under 2013 då bedömningen var att bolagets huvudägare och ledning skulle vara lyhörda för det akuta behovet av mer handfasta åtgärder; efter flera år med svag lönsamhet, ett flertal strategiskt okloka beslut och fallande aktiekurs. Istället för att arbeta i motvind har vi valt att fokusera aktiviteterna på annat.
Glädjande är att nyemissionen i BE Group övertecknades, vilket innebar att Tractions garanti ej behövde tas i anspråk.
EKONOMI KONCERNEN
PERIODEN JANUARI - MARS
Sammanfattning
Rörelseresultatet uppgick till 70 (87) Mkr, vilket inkluderar värdeförändringar om 32 (79) Mkr och erhållna utdelningar om 38 (5) Mkr. Finansnettot uppgick till 4 (4) Mkr och resultatet efter skatt till 74 (90) Mkr. Erhållen garantiersättning från BE Group uppgick till 1,8 Mkr.
Noterade aktiva innehav
Noterade aktiva innehav bidrog med 58 (64) Mkr, varav värdeförändringen uppgick till 58 (59) Mkr och utdelningar till 0 (5) Mkr. OEM International bidrog med 40 Mkr och BE Group med 16 Mkr.
Onoterade aktiva innehav
Ingen omvärdering skett av de onoterade innehaven (2) Mkr förutom av innehavet i Bricad Holding som värderats ner med 32 Mkr med anledning av erhållen utdelning med motsvarande belopp.
Nilörngruppen uppvisar en bra start på året med en omsättningsökning om 21% till 90,6 (74,6) Mkr och ett rörelseresultat om 7,0 Mkr (5,4). Orderingången ökade med 25% jämfört med motsvarande period föregående år. Föreslagen utdelning uppgår till 12 kr/aktie vilket för Tractions del motsvarar ca 23,5 Mkr.
Ankarsrum Motors uppvisar en omsättning om 54,4 (52,3) Mkr och ett rörelseresultat om 4,9 (5,2) Mkr. Såväl Ankarsrum Diecasting som Ankarsrum Kitchen uppvisar en positiv utveckling under perioden.
Övriga noterade innehav
Övriga noterade innehav bidrog med 12 (19) Mkr, varav värdeförändring uppgick till 6 (19) Mkr och utdelningar till 6 (-) Mkr.
Investeringar och försäljningar
Investeringar i aktier i noterade företag uppgick till 58 (84) Mkr, varav Tractions deltagande i BE Groups nyemission svarade för 36 Mkr. Försäljning av aktier i noterade företag har skett med 165 (15) Mkr, där OEM International stod för 75 Mkr och Catella för 56 Mkr. Ägandet i OEM International uppgår efter försäljningen till 1 133 435 aktier varav 636 000 av serie A och 497 435 av serie B, vilket motsvarar 10,4 % av rösterna och 4,9 % av kapitalet. Samtliga B-aktier i Catella har sålts och kvarvarande innehav uppgår därefter till 356 695 A-aktier, vilket motsvarar 0,4 % av kapitalet och 1,9 % av rösterna. Vidare har företagsobligationer och övriga finansiella tillgångar nettoköpts för 41 (29) Mkr.
Ändrad redovisningsprincip – investmentföretag
IASB (International Accounting Standards Board) har givit ut regler kring investmentföretag. Reglerna ingår som en del främst i IFRS 10 koncernredovisning och IAS 27, Separata finansiella rapporter. Investmentföretag är, enligt definitionen i IFRS 10, ett företag vars verksamhet som på uppdrag av investerare är att göra investeringar uteslutande för att erhålla avkastning i form av värdestegring och/eller direktavkastning. Företaget måste utvärdera i huvudsak alla sina investeringar utifrån verkligt värde. I de fall kriterierna för ett investmentföretag är uppfyllda ska innehav i dotterföretag värderas till verkligt värde med värdeförändringar i resultatet i stället för att konsolideras. Reglerna kring investmentföretag tillämpas från och med 1 januari 2014.
Koncernens jämförelsetal har räknats om, vilket innebär att koncernens ingående eget kapital för 2013 har ökat med 160 Mkr till 1 719 Mkr. Ökningen motsvaras av ingående uppvärdering av dotterbolagen till verkligt värde, vilket i tidigare rapporter även redovisats i tabellen över Tractionkoncernens substansvärde.
Omräkningen innebär att totalresultatet för helåret 2013 uppgår till 267,7 (211,8) Mkr, vilket också är hänförligt till uppvärdering av dotterbolagen under året. För första kvartalet 2013 är motsvarande siffra 90,4 (99,5) Mkr.
Nedanstående tabell redovisar effekter på eget kapital i enlighet med den nya investmentföretagsredovisningen jämfört med tidigare koncernredovisning.
| Förändring i EK hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Enligt tidigare koncernredovisning |
Justerade jämförelsetal |
|---|---|---|
| Ingående eget kapial | 1 559,40 | 1 719,40 |
| Utdelning till aktieägarna | -38,20 | -38,20 |
| Återköp av egna aktier | -47,60 | -47,60 |
| Köp av innehav utan bestämmande inflytande | -9,10 | - |
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 211,80 | 267,70 |
| Utgående eget kapital | 1 676,30 | 1 901,30 |
Likviditet och kassaflöde
Tractions likvida medel uppgick till 317 (139) Mkr. Av Tractions omsättningstillgångar utgjordes 443 (464) Mkr av finansiella placeringar i form av aktie- och räntebärande placeringar.
Eget kapital
Eget kapital uppgick per den 31 mars 2014 till 1 976 (1 901) Mkr motsvarande 132 (127) kr per aktie. Antal aktier per 31 mars uppgick till 16 400 000 varav 1 800 000 av serie A. Exklusive återköpta aktier uppgick antalet till 14 939 695 varav 1 800 000 av serie A.
Den 4 april har ytterligare 74 695 aktier återköpts till kurs 103,50 kr/st totalt 7,7 Mkr. Tractions innehav av egna aktier uppgår därefter till 1 535 000 av serie B, vilket motsvarar 9,4 % av antalet utgivna antal aktier. Styrelsen har föreslagit att årsstämman
2014 bemyndigar styrelsen att fatta beslut att vid passande tillfällen återköpa egna aktier samt makulera 400.000 av de återköpta aktierna.
Moderbolaget
AB Tractions resultat uppgick till 70 (71) Mkr. Likvida medel uppgick per den sista mars till 252 (216) Mkr. Moderbolagets soliditet var per den 31 mars 100 (100) %. Moderbolaget har inga externa lån.
Tractionkoncernens nettotillgångar
Nedan redovisas en sammanställning över Tractions nettotillgångar där dotterbolagen marknadsvärderas enligt gällande investmentföretagsredovisning.
| Innehav | Mkr | % av total | Kr / aktie |
|---|---|---|---|
| Noterade aktiva innehav | |||
| BE Group | 180 | 9% | 12 |
| Drillcon | 71 | 1% | 1 |
| Duroc | 22 | 4% | 5 |
| Hifab Group | 105 | 5% | 7 |
| Nordic Camping | 34 | 2% | 2 |
| OEM International | 132 | 7% | 9 |
| PartnerTech | 67 | 3% | 4 |
| Softronic | 83 | 4% | 6 |
| Switchcore | 21 | 1% | 1 |
| Waterman Group | 23 | 1% | 2 |
| Summa noterade aktiva innehav | 738 | 37% | 49 |
| Onoterade aktiva innehav | |||
| Ankarsrum Motors | 99 | 5% | 6 |
| Nilörngruppen | 210 | 11% | 14 |
| Recco Holding | 38 | 2% | 3 |
| Övriga onoterade innehav | 62 | 3% | 4 |
| Summa onoterade aktiva innehav | 409 | 21% | 27 |
| Summa aktiva innehav | 1 147 | 58% | 76 |
| Övriga tillgångar | |||
| Fordringar aktiva innehav | 45 | 2% | 3 |
| Övriga tillgångar netto | 24 | 1% | 2 |
| Summa övriga tillgångar | 68 | 3% | 5 |
| Finansiella placeringar | |||
| SCA | 95 | 5% | 6 |
| Swedbank | 87 | 5% | 6 |
| Övriga noterade aktier | 138 | 7% | 10 |
| Räntebärande placeringar | 123 | 6% | 8 |
| Summa finansiella placeringar | 443 | 23% | 30 |
| Likvida medel | 317 | 16% | 21 |
| TOTAL | 1 976 | 100% | 132 |
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker i form av exponering mot en viss bransch eller ett enskilt innehav liksom beroende av enskilda nyckelpersoner i de företag Traction är engagerat i eller har ägarintressen i. Till detta kommer finansiella risker som i huvudsak är prisrisker, det vill säga risken för en värdeförändring i ett finansiellt instrument på grund av förändringar i antingen aktiekurser, valutakurser eller räntor. Utöver de risker som beskrivs i Tractions årsredovisning i allmänhet med anledning av bolagets affärsinriktning kan specifikt hänvisas till förvaltningsberättelsen med tillhörande noter för en utförligare beskrivning av koncernens och moderbolagets riskexponering och riskhantering. Därtill bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen. Traction redovisar från och med 2014 enligt de nya reglerna för investmentföretag vilket innebär att innehav i operativa dotterföretag värderas till verkligt värde med värderingsförändringen i resultatet i stället för att konsolideras. Övriga centrala Tractionbolag konsolideras som tidigare. I övrigt har denna rapport upprättats enligt samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som framgår av den senaste årsredovisningen.
Nedan redogörs kortfattat för redovisningsprinciper som är av central betydelse vid upprättandet av Tractions finansiella rapporter. Jämförelsetal avser motsvarande period föregående år förutom balans och likviditetstal som hänför sig till utgången av föregående år.
Redovisning och värdering av innehav
Dotterföretag
Innehav i dotterföretag, som inte är centrala Traction investmentserviceföretag, redovisas som finansiella instrument till verkligt värde via resultatet. Investmentserviceföretag konsolideras.
Intresseföretag
Såsom investmentföretag förutsätts göra, redovisas innehav i intresseföretag som finansiella instrument till verkligt värde i enlighet med IAS 39 och IAS 28 p1. Moderbolaget redovisar intresseföretag till verkligt värde i enlighet med IAS 39 och IAS 28 p1.
Noterade innehav
Såsom investmentföretag förutsätts göra redovisas alla övriga innehav som finansiella instrument till verkligt värde via resultatet i enlighet med IAS 39.
Onoterade innehav
Värderingen av onoterade innehav, vilket från och med 2014 även inkluderar onoterade dotterbolag, görs med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines" som tagits fram och publicerats gemensamt av riskkapitalorganisationerna EVCA, BVCA och ACIF.
DEFINITIONER
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslutningen.
Vinst per aktie
Periodens resultat efter utspädning dividerat med genomsnittligt antal aktier under året.
Eget kapital per aktie
Eget kapital vid periodens utgång dividerat med antalet utestående aktier.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat efter skatt i procent av eget kapital vid årets ingång justerat för återköpta aktier och utdelning.
Noterade aktiva innehav
Innehav i noterade bolag där Tractions ägande överstiger 10 procent av rösterna.
Onoterade aktiva innehav
Helägda eller delägda onoterade bolag där eventuellt resterande aktier vanligtvis ägs av en eller flera entreprenörer eller andra aktiva delägare.
Finansiella placeringar
Avser aktie- och räntebärande placeringar i företag där Traction inte är en aktiv delägare.
Centrala Traction
I Centrala Traction ingår, förutom moderbolaget AB Traction, helägda bolag som förvaltar värdepapper, bedriver utlåningsverksamhet, ställer nyemissionsgarantier samt konsultverksamhet i huvudsak till Tractions hel- och delägda innehav.
Utdelningsförslag
Styrelsen föreslår en utdelning om 2,45 (3,10) kr/aktie motsvarande 36,6 Mkr. Utdelningsförslaget är i linje med bolagets utdelningspolitik som innebär att utdelningen anpassas så att det inte uppstår någon skattekostnad i moderbolaget.
Kommande informationstillfällen
Publiceringsdatum för kommande ekonomisk information:
| 14 augusti 2014 | Delårsrapport januari – juni |
|---|---|
| 20 oktober | Delårsrapport januari – september |
| 11 februari 2015 | Bokslutskommuniké januari - december |
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Traction skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 5 maj 2014 kl. 15.00.
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 5 maj 2014
Petter Stillström Verkställande direktör
Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
AB Traction Tfn: 08-506 289 00 Box 3314 Fax: 08-506 289 30 103 66 Stockholm www.traction.se Org.nr.556029-8654
Birger Jarlsgatan 33 E-post: [email protected]
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG
| Mkr | Not | Jan - Mars | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Erhållna utdelningar | 37,9 | 5,0 | 96,4 | |
| Värdeförändring värdepapper | 31,8 | 79,4 | 159,5 | |
| Nettoomsättning | 2,4 | 4,7 | 8,6 | |
| Rörelsens kostnader | -2,2 | -2,6 | -11,7 | |
| Rörelseresultat | 1 | 69,9 | 86,5 | 252,8 |
| RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER | ||||
| Finansiella intäkter | 4,4 | 3,9 | 13,6 | |
| Summa finansnetto | 4,4 | 3,9 | 13,6 | |
| Resultat efter finansiella poster | 74,3 | 90,4 | 266,4 | |
| Skatt | 0,0 | 0,0 | 1,3 | |
| Periodens resultat tillika totalresultat | 74,3 | 90,4 | 267,7 | |
| Resultat per aktie (Kr) | 4,97 | 5,88 | 17,44 | |
| Antal aktier (tusental) | 14 940 | 15 364 | 14 940 | |
| D:o genomsnitt (tusental) | 14 940 | 15 364 | 15 350 |
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG
| Mkr Not |
2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 31/3 | 31/3 | 31/12 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7,4 | 0,2 | 6,7 |
| Aktier och andelar m.m. 2 |
1 147,4 | 1 147,6 | 1 219,6 |
| Uppskjuten skattefordran | 14,7 | 13,4 | 14,7 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 169,5 | 1 161,2 | 1 241,0 |
| Övriga omsättningstillgångar | 8,3 | 7,5 | 6,4 |
| Finansiella placeringar i aktiv förvaltning 3 |
443,4 | 464,0 | 404,5 |
| Lånefordringar | 44,6 | 66,4 | 48,7 |
| Likvida medel | 317,2 | 138,9 | 216,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 813,5 | 676,8 | 675,8 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 983,0 | 1 838,0 | 1 916,8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 975,6 | 1 809,8 | 1 901,3 |
| Summa eget kapital | 1 975,6 | 1 809,8 | 1 901,3 |
| Kortfristiga skulder | 7,4 | 28,2 | 15,5 |
| Summa skulder | 7,4 | 3,2 | 15,5 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 1 983,0 | 1 838,0 | 1 916,8 |
| För övriga finansiella instrument såsom kundfordringar, lånefordringar samt lång- och kortfristiga | |||
| skulder utgör det bokförda värdet en rimlig approximation av det verkliga värdet. I kortfristiga skulder ingår skuld för ingår köpta ej ännu betalda värdepapper. |
|||
| Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag | |||
| 2014 | 2013 | ||
| Mkr | 31/3 | 31/3 | 31/12 |
| Belopp hänförligt till moderbolagets aktieägare vid årets | |||
| ingång | 1 676,3 | 1 559,4 | 1 559,4 |
| Effekt vid byte av redovisningsprincip | 225,0 | 160,0 | 160,0 |
| Justerat belopp vid årets ingång | 1 901,3 | 1 719,4 | 1 719,4 |
| Utdelning till aktieägarna | - | - | -47,6 |
| Återköp av egna aktier | - | - | -38,2 |
| Periodens totalresultat | 74,3 | 90,4 | 267,7 |
| Belopp vid periodens utgång | 1 975,6 | 1 809,8 | 1 901,3 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG
| Jan - Mars | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Koncernens resultat före skatt | 74,3 | 90,4 | |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet | -31,7 | -54,4 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar i rörelsekapital | 42,6 | 36,0 | |
| Förändring av rörelsekapital | -7,0 | 0,7 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 35,6 | 36,7 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Köp av aktier i onoterade företag | - | -8,8 | |
| Köp av aktier i noterade företag | -57,6 | -84,1 | |
| Försäljning av aktier i noterade företag | 164,9 | 15,0 | |
| Köp/försäljning av materiella anläggningstillgångar | -0,7 | - | |
| Förändring övriga finansiella tillgångar | -41,2 | -28,7 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 65,4 | -106,6 | |
| Periodens kassaflöde | 101,0 | -69,9 | |
| Likvida medel vid periodens början | 216,2 | 208,8 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 317,2 | 138,9 |
| Jan - Mars | Helår | ||
|---|---|---|---|
| NYCKELTAL | 2014 | 2013 | 2013 |
| Avkastning på eget kapital för perioden, % | 4 | 5 | 16 |
| Eget kapital per aktie, kr | 132 | 118 | 127 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 109,50 | 98,00 | 89,75 |
| Börskurs / Eget kapital, % | 83 | 83 | 71 |
(Not 1)
| Koncernen 2014 Perioden januari - mars |
Noterade aktiva innehav |
Onoterade aktiva innehav |
Övriga noterade innehav |
Centrala Traction |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 2,4 | 2,4 |
| Erhållna utdelningar | 0,1 | 32,2 | 5,6 | - | 37,9 |
| Rörelsens kostnader | - | - | - | -2,2 | -2,2 |
| Värdeförändringar | 58,0 | -32,1 | 5,9 | - | 31,8 |
| Rörelseresultat | 58,1 | 0,1 | 11,5 | 0,2 | 69,9 |
| Koncernen 2013 | Noterade | Onoterade | Övriga | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Perioden januari - mars | aktiva innehav |
aktiva innehav |
noterade innehav |
Centrala Traction |
Totalt |
| Nettoomsättning | - | - | - | 4,7 | 4,7 |
| Erhållna utdelningar | 5,0 | - | - | - | 5,0 |
| Rörelsens kostnader | - | - | - | -2,6 | -2,6 |
| Värdeförändringar | 58,5 | 1,5 | 19,4 | - | 79,4 |
| Rörelseresultat | 63,5 | 1,5 | 19,4 | 2,1 | 86,5 |
(Not 2)
Aktier och andelar
| Antal | Marknads- | Kurs- | Andel av | Andel av | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 000 | Börskurs | värde, Mkr | utveckling | kapital % | röster % | |
| Bolag | aktier | 31/3 2014 | 31/3 2014 | Jan - Mars% | ||
| Noterade aktiva innehav | ||||||
| BE Group | 16 382 | 11,0 | 180 | 10 | 22 | 22 |
| Drillcon | 22 255 | 3,2 | 71 | -3 | 50 | 50 |
| Duroc | 2 000 | 11,0 | 22 | 0 | 27 | 30 |
| Hifab Group | 14 547 | 7,25 | 105 | 5 | 48 | 41 |
| Nordic Camping & Resort | 2 531 | 13,6 | 34 | 19 | 31 | 31 |
| OEM International | 1 133 | 116,5 | 132 | 22 | 5 | 10 |
| PartnerTech | 2 361 | 28,5 | 67 | 21 | 19 | 19 |
| Softronic | 11 529 | 7,2 | 82 | 11 | 22 | 20 |
| Switchcore | 10 372 | 2,0 | 21 | 2 | 28 | 22 |
| Waterman Group | 3 300 | 6,86 | 23 | 23 | 11 | 11 |
| Summa aktiva innehav | 738 |
| Marknads | ||||
|---|---|---|---|---|
| värde, Mkr | Omvärdering, Jan - Mars, |
Andel av | Andel av | |
| Onoterade innehav | 31/3 2014 | Mkr | kapital, % | röster, % |
| Ankarsrum Motors | 99 | - | 100 | 100 |
| Ankarsrum Assistent | 19 | - | 100 | 100 |
| Bricad Holding* | 3 | -32 | 47 | 47 |
| Nilörngruppen | 210 | - | 68 | 59 |
| Recco Holding | 38 | - | 50 | 50 |
| Övriga onoterade innehav | 40 | - | - | - |
| Summa onoterade innehav | 409 | -32 | - | - |
| Summa aktier och andelar | 1 147 |
* Omvärderingen motsvarar erhållen utdelning under kvartalet.
(Not 3)
Finansiella placeringar
| Antal | Marknads- | Kurs | ||
|---|---|---|---|---|
| 1 000 | Börskurs | värde, Mkr | utveckling | |
| Bolag | aktier | 31/3 2014 | 31/3 2014 | Jan – Mars % |
| SCA | 500 | 190,5 | 95 | -4 |
| Swedbank | 500 | 173,7 | 87 | -4 |
| Övriga aktieplaceringar | 138 | |||
| Summa aktieplaceringar | 320 | |||
| Övriga räntebärande placeringar | 123 | |||
| Summa finansiella placeringar | 443 |
(Not 4)
Finansiella instrument
Nivå 1: Enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 2: Utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1. Nivå 3: Utifrån indata som inte är observerbara på marknaden.
| Koncernen 2014 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | ||||
| Aktier i onoterade innehav | - | - | 409,6 | 409,6 |
| Aktier i noterade aktiva innehav | 737,8 | - | - | 737,8 |
| Finansiella placeringar | 443,4 | - | - | 443,4 |
| Summa | 1 181,2 | 409,6 | 1 590,8 | |
| Koncernen 2013 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Aktier i onoterade innehav | - | - | 449,9 | 449,9 |
| Aktier i noterade aktiva innehav | 769,7 | - | - | 769,7 |
| Finansiella placeringar | 404,5 | - | - | 404,5 |
| Summa | 1 174,2 | 449,9 | 1 624,1 |
Förändringar av finansiella tillgångar och skulder i nivå 3
| Totalt | 409,6 |
|---|---|
| Värdeförändring | -32,1 |
| Omklassificering | -3,2 |
| Försäljning/Inlösen | - |
| Inköp/aktieägartillskott | - |
| Ingående bokfört värde | 444,9 |
| Koncernen | 31/3 2014 |
Överföringar mellan nivåer
Överföringar mellan olika nivåer som skett under en rapportperiod presenteras med värdet vid rapportperiodens slut. Ingen överföring har skett till mellan nivåerna. Ökningen av tillgångarna i Nivå 3 i förhållande till årsbokslutet avser dotterbolagen som numera inte konsolideras utan värderas till verkligt värde.
Värdering av finansiella instrument i nivå 3
Värderingen av onoterade innehav görs med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidlines" som tagits fram och publicerats gemensamt av riskkapitalorganisationerna EVCA, BVCA och AFIC. För direktägda investeringar görs en samlad bedömning för att fastställa vilken värderingsmetod som är lämplig för det enskilda innehavet. Dels beaktas om det nyligen gjorts någon finansiering eller transaktion "på armlängds avstånd", och dels görs en värdering genom att applicera relevanta multiplar på bolagets nyckeltal från en utvald grupp av jämförbara bolag med avdrag för justeringar till följd av till exempel skillnad i storlek mellan det aktuella bolaget och gruppen av jämförbara bolag. I det fall det finns andra metoder som bättre återspeglar det verkliga värdet för ett enskilt innehav, används dessa, vilket innebär att enstaka innehav kan komma att värderas enligt andra än ovan beskrivna metoder.
Samtliga tillgångar i nivå 3 består av aktier i onoterade bolag och värderas enligt nedanstående värderingstekniker och icke observerbara data som använts för att fastställa det redovisade värdet. Datan i tabellen nedan representerar ett urval och således inte all indata som använts vid värderingen.
| EBIT-multiplar: | 4 - 10 |
|---|---|
| Omsättningsmultiplar: | 0,5 - 3,0 |
| Substansvärdering: | Fastställd substans. |
| Senaste transaktion: | Om nyligen avslutad nyemission/aktieförsäljning tas denna kurs i beaktande. Därutöver kan högre multiplar appliceras vid hög förväntad tillväxttakt. |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| Mkr | Jan - mars | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Erhållna utdelningar | 5,7 | 5,0 |
| Övriga rörelseintäkter | - | - |
| Summa rörelsens intäkter | 5,7 | 5,0 |
| Övriga externa kostnader | -0,2 | -0,3 |
| Personalkostnader | - | - |
| Summa rörelsens kostnader | -0,2 | -0,3 |
| Värdeförändring värdepapper | 63,6 | 65,1 |
| Rörelseresultat | 69,1 | 69,8 |
| Andelar koncernföretag | - | - |
| Finansiella intäkter / kostnader | 0,6 | 1,1 |
| Resultat före skatt | 69,7 | 70,9 |
| Skatt | - | - |
| Periodens resultat | 69,7 | 70,9 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR | ||
| MODERBOLAGET I SAMMANDRAG | ||
| Periodens resultat | 69,7 | 70,9 |
| Periodens övrigt totalresultat | - | - |
| Periodens totalresultat | 69,7 | 70,9 |
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET I SAMMANDRAG
| Mkr | 2014 | 2013 |
|---|---|---|
| 31/3 | 31/12 | |
| TILLGÅNGAR | ||
| Aktier och andelar | 783,6 | 822,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 783,6 | 822,6 |
| Fordringar på koncernföretag | 26,8 | 26,6 |
| Övriga fordringar | 0,7 | 0,6 |
| Finansiella placeringar | 319,6 | 324,9 |
| Likvida medel | 252,4 | 138,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 599,5 | 490,8 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 383,1 | 1 313,4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 1 383,1 | 1 313,4 |
| Kortfristiga skulder | - | - |
| Summa kortfristiga skulder | - | - |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 1 383,1 | 1 313,4 |
| Ställda säkerheter | - | - |
|---|---|---|
| Eventualförpliktelser | - | - |