AI assistant
Traction — Audit Report / Information 2022
Feb 10, 2023
3120_10-k_2023-02-10_e6f9a44c-6637-4f09-951e-7bc132393c4d.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké Januari - december 2022
Perioden oktober – december
- Resultatet efter skatt uppgick till 216 (486) Mkr, vilket fördelar sig på:
- o Aktiva noterade innehav 82 (286) Mkr
- o Onoterade innehav -3 (127) Mkr
- o Finansiella placeringar 143 (76) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till 14,58 (32,85) kr
- Substansvärdet per aktie ökade med 6 (13) procent
- Avkastningen på aktiva noterade innehav uppgick till cirka 6 (19) procent
- Avkastningen på övriga noterade aktier uppgick till cirka 17 (9) procent
Perioden januari – december
- Resultatet efter skatt uppgick till -378 (1 344) Mkr, vilket fördelar sig på:
- o Aktiva noterade innehav -357 (820) Mkr
- o Onoterade innehav -27 (208) Mkr
- o Finansiella placeringar 21 (323) Mkr
- Resultat per aktie uppgick till -25,54 (90,85) kr
- Substansvärdet per aktie uppgick till 256 (286) kr/aktie
- Substansvärdet per aktie minskade med 9 (+47) procent justerat för lämnad utdelning
- Avkastningen på aktiva noterade innehav uppgick till cirka -21 (+76) procent
- Avkastningen på övriga noterade aktier uppgick till cirka 1 (+47) procent
- Stockholmsbörsen inklusive utdelningar (SBX) minskade 20 (+37) procent
Händelser efter rapportperiodens utgång
- Värdeförändring inklusive erhållen utdelning på noterade aktieinnehav efter kvartalets slut uppgår till 162 Mkr per den 9 februari 2023, varav aktiva innehav 112 Mkr och övriga noterade aktier 49 Mkr.
- Styrelsen föreslår en utdelning om 8,80 (4,85) kr/aktie
Kort om Traction
Traction är ett investmentföretag med aktiva ägarintressen i noterade och onoterade mindre- och medelstora företag. Traction bedriver också en investeringsverksamhet i syfte att uppnå en god avkastning på bolagets kapital genom finansiella placeringar i huvudsakligen andra noterade företag och räntebärande tillgångar. Tractions roll som ägare bygger på ett aktivt och långsiktigt engagemang i nära samarbete med andra aktiva delägare, entreprenörer och företagsledningar. Traction har inget fokus på enskilda branscher utan bedriver ett utvecklings- och förändringsarbete som är applicerbart i samtliga företag som ämnar prioritera affärsmässighet, långsiktighet och sunt företagande. Tractions aktie handlas på NASDAQ Stockholm (Mid Cap-listan). Mer information finns på www.traction.se.
Tractions substansvärde
Tabellen nedan visar Tractions substansvärde per den 31/12 2022.
| Innehav | Antal | Kurs | Andel | Andel | Markn. | Andel | Kr / |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| aktier | kr per | av | av | värde | av | aktie | |
| tusental | aktie | kapital | röster | Mkr | total | ||
| Aktiva noterade innehav | |||||||
| BE Group | 3 260 | 80,80 | 25% | 25% | 263 | 7% | 18 |
| Drillcon | 24 000 | 5,30 | 54% | 54% | 127 | 3% | 9 |
| Driver Group Plc | 11 023 | 3,03 | 21% | 21% | 33 | 1% | 2 |
| Hifab Group | 32 944 | 2,46 | 54% | 55% | 81 | 2% | 5 |
| Nilörngruppen | 3 000 | 84,00 | 26% | 58% | 252 | 7% | 17 |
| OEM International | 4 455 | 72,30 | 3% | 10% | 322 | 9% | 22 |
| Softronic | 11 589 | 21,55 | 22% | 20% | 250 | 7% | 17 |
| Summa | 1 329 | 35% | 90 | ||||
| Onoterade innehav | |||||||
| Onoterade innehav | 275 | 7% | 19 | ||||
| Fordringar onoterade innehav | 28 | 1% | 2 | ||||
| Summa | 304 | 8% | 21 | ||||
| Summa aktiva noterade och onoterade innehav | 1 632 | 43% | 110 | ||||
| Finansiella placeringar och likvida medel | |||||||
| Övriga noterade aktier2 | 794 | 21% | 54 | ||||
| Räntebärande placeringar1 | 1 172 | 31% | 79 | ||||
| Likvida medel | 186 | 5% | 13 | ||||
| Summa | 2 153 | 57% | 146 | ||||
| TOTALT | 3 785 | 100% | 256 |
1 Inklusive räntebärande placeringar med löptid kortare än 1 år om 605,9 Mkr samt övriga nettotillgångar/skulder om -3,3 Mkr.
2Övriga noterade aktier där ägandet överstiger fem procent av antalet utestående aktier:
| Innehav | Antal aktier tusental |
Ägarandel | Marknadsvärde Mkr |
|---|---|---|---|
| Duroc | 2 925 | 8% | 63 |
| PION Group | 2 700 | 6% | 32 |
| Portmeirion Group Plc | 1 055 | 8% | 40 |
| TOTALT | 135 |
VD:s kommentar
Traction uppvisar för det fjärde kvartalet ett resultat om 216 (486) Mkr, vilket motsvarar en substansvärdeökning om cirka 6 procent. Substansvärdeökningen förklaras av de aktiva noterade innehavet som bidrog med 82 Mkr (+6%) men framför allt av god utveckling för Tractions finansiella placeringar som bidrog med 143 Mkr, varav noterade aktier 121 Mkr (17%). Stigande marknadsräntor bidrar momentant till räntenettot där endast en liten andel av de räntebärande placeringarna löper med fast ränta.
För helåret summerar resultatet till -378 (1 344) Mkr, motsvarande en substansvärdeminskning om cirka 9 (+47) procent justerat för lämnad utdelning. Under samma period avkastade Stockholmsbörsen inklusive utdelningar -20 (+37) procent. Sammantaget är således 2022 ett värderingsmässigt svagt år för Tractions aktiva noterade innehav samtidigt som merparten av företagen uppvisade rekordresultat. Däremot kan man ha i åtanke att värdeutvecklingen under 2021 uppgick till hela 76 procent varför en viss nedgång beaktat ett förändrat omvärldsläge inte är förvånande. Tractions finansiella aktieplaceringar utvecklades marginellt positivt (1%), och likt föregående år väsentligt bättre än marknaden i stort.
PERIODEN OKTOBER - DECEMBER
Sammanfattning
Resultatet efter skatt uppgick till 216 (486) Mkr, vilket inkluderar värdeförändringar om 196 (452) Mkr och erhållna utdelningar om 13 (29) Mkr. Finansiella intäkter uppgick till 13 (8) Mkr.
Aktiva noterade innehav
Aktiva noterade innehav bidrog med 82 (286) Mkr, motsvarande en avkastning om cirka 6 procent. Värdeförändringar uppgick till 81 (286) Mkr och utdelningar till 1 (1) Mkr. Störst bidrag till resultatet hade OEM International med 68 Mkr. Hifab bidrog med 10 Mkr, Softronic 8 Mkr och Drillcon 5 Mkr. Driver Group belastade resultatet med -9 Mkr.
| Värdeförändringar 1 (Mkr) |
2022 KV 4 |
|---|---|
| BE Group | 0 |
| Drillcon | 5 |
| Driver Group Plc | -9 |
| Hifab Group | 10 |
| Nilörngruppen | 0 |
| OEM International | 68 |
| Softronic | 8 |
| Resultat aktiva noterade innehav | 82 |
1 Inklusive utdelningar om 1 Mkr.
Onoterade innehav
Onoterade innehav påverkade resultatet med -3 (127) Mkr, varav värdeförändringar uppgick till -5 (106) Mkr, omvärdering av lånefordringar 0 (2) Mkr och utdelningar 2 (19) Mkr.
Finansiella placeringar
Övriga noterade innehav bidrog med 143 (76) Mkr, fördelat på aktier 121 (64) Mkr och räntebärande placeringar 22 (11) Mkr.
Värdeförändringar på övriga noterade aktier uppgick till 110 (55) Mkr och utdelningar till 11 (9) Mkr. Innehavet i Wallenius Wilhelmsen hade störst inverkan på resultatet med +45 Mkr, följt av Swedbank, Subsea 7 och Solid Försäkring som vardera bidrog med cirka 9 Mkr.
Innehav i övriga noterade aktier uppgick till 794 (769) Mkr. De fem största innehaven per 31 december utgörs av Wallenius Wilhelmsen (77 Mkr), Duroc (63 Mkr), Swedbank (53 Mkr), Volkswagen (52 Mkr) och Essity (41 Mkr). Totalt har aktier avyttrats för netto 13 Mkr, varav Walleinus Wilhelmsen utgör 19 Mkr. Aktier i Portmeirion har förvärvats för drygt 4 Mkr varpå Tractions ägarandel uppgår till 8%.
Värdeförändringar på räntebärande placeringar uppgick till 9 (4) Mkr och ränteintäkter till 13 (8) Mkr. Tractions likvida medel uppgick per den 31 december till 186 (467) Mkr. Räntebärande placeringar uppgick till 1 175 (876) Mkr, varav 606 (369) Mkr utgörs av placeringar i certifikat och liknande instrument med löptid kortare än ett år och 569 (507) Mkr i företagsobligationer och liknande instrument.
Skatt
Koncernens skattekostnad uppgår till 5 Mkr varav 1 Mkr avser räkenskapsåret 2021 med anledning av en reviderad skatteberäkning under 2022.
PERIODEN JANUARI - DECEMBER
Sammanfattning
Resultatet efter skatt uppgick till -378 (1 344) Mkr, vilket inkluderar värdeförändringar om -529 (1 213) Mkr och erhållna utdelningar om 123 (108) Mkr. Finansiella intäkter uppgick till 43 (31) Mkr. Substansvärdet minskade under perioden med 9 (+47) procent justerat för lämnad utdelning om 72 Mkr. Under samma period avkastade Stockholmsbörsen inklusive utdelningar -20 (+37) procent.
Aktiva noterade innehav
Aktiva noterade innehav belastade resultatet med -357 (820) Mkr, motsvarande en avkastning om cirka -21 procent. Värdeförändringar uppgick till -434 (755) Mkr och utdelningar till 77 (66) Mkr. Nilörngruppen bidrog positivt till resultatet med 20 Mkr. Övriga aktiva noterade innehav påverkade resultatet negativt, varav BE Group hade störst negativ påverkan med -129 Mkr och OEM International med -76 Mkr. Under perioden har aktier i aktiva noterade innehav avyttrats för netto 17 Mkr. Under perioden genomförde OEM International en aktiesplit 1:2 och aktier har avyttrats för 21 Mkr (kurs 104,25 kr/st efter split) samt erhållna inlösenaktier för 7 Mkr. Aktier har förvärvats i BE Group för drygt 9 Mkr och i Driver Group cirka 1 Mkr.
| Värdeförändringar 1 (Mkr) |
2022 Helår |
||
|---|---|---|---|
| BE Group | -129 | ||
| Drillcon | -69 | ||
| Driver Group Plc | -31 | ||
| Hifab Group | -1 | ||
| Nilörngruppen | 20 | ||
| OEM International | -76 | ||
| Softronic | -72 | ||
| Resultat aktiva noterade innehav | -357 | ||
| 1 Inklusive utdelningar om 77 Mkr samt inlösen av aktier 7 Mkr. |
Onoterade innehav
Onoterade innehav påverkade resultatet med -27 (208) Mkr, varav värdeförändringar uppgick till -42 (186) Mkr, omvärdering av lånefordringar 1 (2) Mkr och utdelningar 12 (21) Mkr.
Finansiella placeringar
Övriga noterade innehav bidrog med 21 (323) Mkr, fördelat på aktier 4 (257) Mkr och räntebärande placeringar 17 (67) Mkr.
Värdeförändringar på övriga noterade aktier uppgick till -30 (235) Mkr och utdelningar till 34 (21) Mkr, varav innehaven i Wallenius Wilhelmsen påverkade resultatet med +52 Mkr, RPS Group +17 Mkr, Subsea 7 +14 Mkr, Duroc -30 Mkr, Portmeirion Group -27 Mkr och NCC -15 Mkr. Aktier har avyttrats i Wallenius Wilhelmsen för cirka 46 Mkr och i Stora Enso för cirka 36 Mkr. Totalt har aktier förvärvats för netto 55 Mkr, varav 21 Mkr avser konvertering av tidigare innehav av konvertibel i Arise. Värdeförändringar på räntebärande placeringar uppgick till -25 (36) Mkr och ränteintäkter till 42 (31) Mkr. Av värdeförändringen svarar konvertibler för 2 (8) Mkr.
Eget kapital/Substansvärde
Eget kapital uppgick per den 31 december till 3 785 (4 235) Mkr motsvarande 256 (286) kr per aktie. Antal aktier per 31 december uppgick till 16 000 000 varav 1 800 000 av serie A. Exklusive återköpta aktier (1 210 153 st.
motsvarande 8 procent), uppgick antalet till 14 789 847 varav 1 800 000 av serie A.
Utdelningsförslag
Styrelsen föreslår en utdelning om 8,80 (4,85) kr/aktie motsvarande 130 (72) Mkr. Utdelningsförslaget är i linje med bolagets utdelningspolitik som innebär att utdelningen anpassas så att det inte uppstår någon skattekostnad i moderbolaget.
Moderbolaget
AB Tractions resultat för 2022 uppgick till -261 (1 027) Mkr. Likvida medel uppgick till 138 (410) Mkr exklusive placeringar i certifikat och andra räntebärande placeringar med löptid understigande ett år om 606 (301) Mkr. Moderbolaget har inga externa lån.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner mellan Traction och närstående som väsentligen har påverkat koncernens och moderbolagets ställning har ägt rum under perioden. Det har förkommit sedvanliga transaktioner mellan hel- och majoritetsägda företag i Tractionkoncernen, däribland utlåning, räntedebitering, amortering, utdelning/koncernbidrag och viss debitering för utförda tjänster.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Tractions väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker i form av exponering mot en viss bransch eller ett enskilt innehav liksom beroende av enskilda nyckelpersoner i de företag där Traction har ägarintressen. Till detta kommer finansiella risker som i huvudsak är prisrisker, det vill säga risken för en värdeförändring i ett finansiellt instrument på grund av förändringar i antingen noterade eller indikativa kurser på aktier, derivat, obligationer, valutakurser eller räntor. Utöver de risker och osäkerhetsfaktorer som beskrivs i Tractions årsredovisning i allmänhet med anledning av bolagets affärsinriktning kan specifikt hänvisas till förvaltningsberättelsen med tillhörande noter för en utförligare beskrivning av koncernens och moderbolagets riskexponering och riskhantering. Därtill
bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 - Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen. Traction är ett investmentföretag enligt IFRS 10, vilket innebär att Traction tillämpar de undantag från konsolidering av dotterföretag som föreskrivs.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har använts i delårsrapporten som i den senaste årsredovisningen. Jämförelsetalen avser motsvarande period föregående år förutom balans- och likviditetstal som hänför sig till utgången av föregående år.
Valberedning
Tidigare årsstämma har beslutat att Traction inte ska ha någon valberedning vilket är en avvikelse från Svensk kod för bolagsstyrnings regler avseende valberedning. Aktieägare är dock alltid välkomna att komma med synpunkter och/eller förslag på styrelsens sammansättning till VD eller ordförande.

Kommande informationstillfällen
Publiceringsdatum för kommande ekonomisk information:
| 8 maj 2023 | Delårsrapport januari-mars 2023 |
|---|---|
| 8 maj 2023 | Årsstämma 2023, kl 17.00 Stockholm |
| 14 jul 2023 | Delårsrapport januari-juni 2023 |
| 25 okt 2023 | Delårsrapport januari-september 2023 |
| 9 feb 2024 | Bokslutskommuniké 2023 |
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Traction är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom VD:s försorg, för offentliggörande den 10 februari 2023, kl. 13.00 CET.
Stockholm den 10 februari 2023
Petter Stillström verkställande direktör
Denna bokslutskommuniké har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
AB Traction Box 3314 103 66 Stockholm Org.nr 556029-8654 Tfn: 08-506 289 00 Epost: [email protected] traction.se
Årsstämma 2023
Årsstämma kommer att hållas den 8 maj 2023, kl. 17.00 om den inte sker medelst poströstning. I kallelsen kommer det att framgå hur årsstämman kommer att äga rum.
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | KV 4 | KV 4 | Helår | Helår |
| Erhållna utdelningar | 13,3 | 29,2 | 123,1 | 108,1 |
| Värdeförändringar | 195,5 | 452,2 | -529,2 | 1 212,8 |
| Finansiella intäkter / kostnader | 13,4 | 7,9 | 42,8 | 31,2 |
| Övriga intäkter | 0,3 | 0,3 | 1,2 | 1,6 |
| Rörelsens kostnader | -3,4 | -3,7 | -11,0 | -10,0 |
| Resultat före skatt | 219,1 | 485,8 | -373,1 | 1 343,7 |
| Skatt | -3,5 | - | -4,7 | - |
| Periodens resultat¹ | 215,6 | 485,8 | -377,8 | 1 343,7 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning2 (Kr) | 14,58 | 32,85 | -25,54 | 90,85 |
| Antal aktier (tusental) | 14 790 | 14 790 | 14 790 | 14 790 |
| D:o genomsnitt (tusental) | 14 790 | 14 790 | 14 790 | 14 790 |
Resultaträkning för koncernen i sammandrag
¹ Uppgiften om periodens resultat överensstämmer för Traction med totalresultatet varför någon separat rapport över totalresultat inte presenteras. 2 Det finns inga instrument som kan leda till utspädningseffekter.
Balansräkning för koncernen i sammandrag
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31-dec | 31-dec |
| TILLGÅNGAR | ||
| Lånefordringar | 28,3 | 28,8 |
| Aktier och andelar m.m. | 1 604,1 | 2 093,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 632,5 | 2 122,0 |
| Övriga omsättningstillgångar | 4,1 | 4,0 |
| Finansiella placeringar | 1 969,4 | 1 644,6 |
| Likvida medel | 186,4 | 466,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 160,0 | 2 115,5 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 792,5 | 4 237,5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 785,0 | 4 234,5 |
| Summa eget kapital | 3 785,0 | 4 234,5 |
| Kortfristiga skulder | 7,5 | 2,9 |
| Summa skulder | 7,5 | 2,9 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 792,5 | 4 237,5 |
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31-dec | 31-dec |
| Belopp hänförligt till moderbolagets aktieägare vid årets ingång | 4 234,5 | 2 920,4 |
| Utdelning till aktieägarna | -71,7 | -29,6 |
| Återköp av egna aktier | - | - |
| Periodens resultat | -377,8 | 1 343,7 |
| Belopp vid periodens utgång | 3 785,0 | 4 234,5 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag
Kassaflödesanalys för koncernen i sammandrag
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | KV 4 | KV 4 | Helår | Helår |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Koncernens resultat före skatt | 219,1 | 485,8 | -373,1 | 1 343,7 |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet | -195,5 | -469,5 | 529,2 | -1 230,1 |
| Betald skatt | - | - | -1,2 | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 23,6 | 16,4 | 154,9 | 113,7 |
| Förändring av rörelsekapital | -2,2 | -1,9 | 1,0 | -1,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 21,4 | 14,5 | 155,9 | 112,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||||
| Köp av aktier i onoterade företag | - | -7,2 | -4,0 | -12,8 |
| Försäljning av aktier i onoterade företag | - | - | - | - |
| Köp av aktier i noterade företag | -11,1 | -65,0 | -229,5 | -308,8 |
| Försäljning av aktier i noterade företag | 23,7 | 173,8 | 192,3 | 381,6 |
| Förändring övriga finansiella tillgångar | -68,7 | -136,8 | -323,5 | 74,8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -56,1 | -35,2 | -364,6 | 134,7 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Lämnad utdelning | - | - | -71,7 | -29,6 |
| Återköp av egna aktier | - | - | - | - |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -71,7 | -29,6 |
| Periodens kassaflöde | -36,0 | -20,6 | -280,5 | 217,3 |
| Likvida medel vid periodens början | 222,3 | 487,5 | 466,9 | 249,6 |
| Likvida medel vid periodens slut | 186,4 | 466,9 | 186,4 | 466,9 |
Resultatspecifikation
| Koncernen 2022, Mkr KV 4 |
Aktiva noterade innehav |
Onoterade innehav | Finansiella placeringar / övrigt |
Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Erhållna utdelningar | 1,0 | 1,7 | 10,6 | 13,3 |
| Värdeförändringar | 80,7 | -5,0 | 119,7 | 195,5 |
| Finansiella intäkter / | ||||
| kostnader | - | 0,4 | 13,0 | 13,4 |
| Övriga intäkter | - | - | 0,3 | 0,3 |
| Rörelsens kostnader | - | - | -3,4 | -3,4 |
| Resultat före skatt | 81,7 | -2,8 | 140,2 | 219,1 |
| Koncernen 2021, Mkr | Aktiva noterade innehav |
Onoterade innehav | Finansiella placeringar / övrigt |
Totalt |
|---|---|---|---|---|
| KV 4 | ||||
| Erhållna utdelningar | 0,9 | 19,3 | 9,0 | 29,2 |
| Värdeförändringar | 285,5 | 107,7 | 59,0 | 452,2 |
| Finansiella intäkter / | ||||
| kostnader | - | 0,1 | 7,8 | 7,9 |
| Övriga intäkter | - | - | 0,3 | 0,3 |
| Rörelsens kostnader | - | - | -3,7 | -3,7 |
| Resultat före skatt | 286,4 | 127,0 | 72,3 | 485,8 |
| Koncernen 2022, Mkr | Aktiva noterade innehav |
Onoterade innehav | Finansiella placeringar / övrigt |
Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Helår | ||||
| Erhållna utdelningar | 76,9 | 12,4 | 33,8 | 123,1 |
| Värdeförändringar | -434,0 | -40,9 | -54,3 | -529,2 |
| Finansiella intäkter / | ||||
| kostnader | - | 1,3 | 41,6 | 42,8 |
| Övriga intäkter | - | - | 1,2 | 1,2 |
| Rörelsens kostnader | - | - | -11,0 | -11,0 |
| Resultat före skatt | -357,0 | -27,2 | 11,2 | -373,1 |
| Koncernen 2021, Mkr | Aktiva noterade innehav |
Onoterade innehav | Finansiella placeringar / övrigt |
|
|---|---|---|---|---|
| Helår | ||||
| Erhållna utdelningar | 65,9 | 20,7 | 21,5 | 108,1 |
| Värdeförändringar | 754,5 | 187,3 | 271,0 | 1 212,8 |
| Finansiella intäkter / | ||||
| kostnader | - | 0,3 | 30,8 | 31,2 |
| Övriga intäkter | - | - | 1,6 | 1,6 |
| Rörelsens kostnader | - | - | -10,0 | -10,0 |
| Resultat före skatt | 820,4 | 208,3 | 314,9 | 1 343,7 |
Finansiella tillgångar
| Koncernen 31 december 2022, Mkr | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | ||||
| Aktier i onoterade innehav | - | - | 275,3 | 275,3 |
| Aktier i aktiva noterade innehav | 1 328,9 | - | - | 1 328,9 |
| Finansiella placeringar | 1 969,4 | - | - | 1 969,4 |
| Summa | 3 298,3 | - | 275,3 | 3 573,6 |
| Koncernen 31 december 2021, Mkr | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | ||||
| Aktier i onoterade innehav | - | - | 312,9 | 312,9 |
| Aktier i aktiva noterade innehav | 1 780,2 | - | - | 1 780,2 |
| Finansiella placeringar | 1 644,6 | - | - | 1 644,6 |
| Summa | 3 424,8 | - | 312,9 | 3 737,7 |
Nyckeltal
| 2022 Helår |
2021 Helår |
|
|---|---|---|
| Värdeförändring på substansvärdet per aktie, % | -9 | 47 |
| Substansvärde per aktie, kr | 256 | 286 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 211 | 277 |
| Substansrabatt, % | 18 | 3 |
Förändringar av finansiella tillgångar i nivå 3
| Koncernen, Mkr | Helår 2022 |
|---|---|
| Ingående bokfört värde aktier i onoterade innehav per 1 januari | 312,9 |
| Inköp/aktieägartillskott | 4,0 |
| Försäljning | - |
| Värdeförändring | -41,6 |
| Totalt | 275,3 |
Värdering av finansiella tillgångar till verkligt värde
Nivå 1: enligt priser på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
Värdering av finansiella instrument i nivå 3
Värderingen av onoterade innehav görs med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines" som tagits fram och publicerats gemensamt av riskkapitalorganisationerna EVCA, BVCA och AFIC. För direktägda investeringar görs en samlad bedömning för att fastställa vilken värderingsmetod som är lämplig för det enskilda innehavet. Dels beaktas om det nyligen gjorts någon finansiering eller transaktion "på armlängds avstånd", och dels görs en värdering genom att applicera relevanta multiplar på företagets nyckeltal från en utvald grupp av jämförbara företag med avdrag för justeringar till följd av till exempel skillnad i storlek mellan det aktuella företaget och gruppen av jämförbara företag. I det fall det finns andra metoder som bättre återspeglar det verkliga värdet för ett enskilt innehav, används dessa, vilket innebär att enstaka innehav kan komma att värderas enligt andra än ovan beskrivna metoder. Samtliga tillgångar i Nivå 3 består av aktier i onoterade företag och värderas
enligt nedanstående värderingstekniker och icke observerbara data som använts för att fastställa det redovisade värdet. Datan nedan representerar ett urval och således inte all indata som använts vid värderingen.
EBIT-multiplar: 5 – 15
Omsättningsmultiplar: 0,5 - 3,0
Substansvärdering: Fastställd substans
Senaste transaktion: Om nyligen avslutad nyemission/aktietransaktion tas denna kurs i beaktande. Därutöver kan högre multiplar appliceras vid hög förväntad tillväxttakt.
Känslighetsanalys: För att beräkna känsligheten kan konstateras att en 10 procent värdeförändring på innehaven inkl. fordringar på dessa innebär en resultateffekt om cirka 30 Mkr vilket motsvarar cirka 0,8 procent av Tractions egna kapital.
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | KV 4 | KV 4 | Helår | Helår |
| Erhållna utdelningar | 11,7 | 9,8 | 95,1 | 52,6 |
| Värdeförändringar | 186,0 | 328,1 | -369,0 | 966,4 |
| Övriga externa kostnader | -0,3 | 0,0 | -1,6 | -0,9 |
| Rörelseresultat | 197,4 | 337,9 | -275,5 | 1 018,1 |
| Övriga ränteintäkter/kostnader och liknande resultatposter |
8,2 | 1,6 | 14,8 | 9,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 205,6 | 339,5 | -260,7 | 1 027,1 |
| Skatt | - | - | - | - |
| Periodens resultat¹ | 205,6 | 339,5 | -260,7 | 1 027,1 |
Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag
¹ Uppgiften om periodens resultat överensstämmer för Traction med totalresultatet varför någon separat rapport över totalresultat inte presenteras.
Balansräkning för moderbolaget i sammandrag
| 2022 | 2021 | |
|---|---|---|
| Mkr | 31-dec | 31-dec |
| TILLGÅNGAR | ||
| Aktier och andelar | 1 239,3 | 1 648,5 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 239,3 | 1 648,5 |
| Fordringar på koncernföretag | - | 187,1 |
| Finansiella placeringar | 1 673,3 | 1 137,2 |
| Kassa och bank | 137,8 | 410,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 811,1 | 1 734,2 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 050,4 | 3 382,8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 3 049,9 | 3 382,3 |
| Kortfristiga skulder | 0,5 | 0,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 0,5 | 0,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 050,4 | 3 382,8 |
Definitioner och alternativa nyckeltal
Nedanstående definitioner och alternativa nyckeltal är väsentliga för förståelse och bedömning av Tractions verksamhet. Endast resultat per aktie före och efter utspädning nedan finns definierad enligt IFRS. Samtliga alternativa nyckeltal avser koncernen. Beräkningar baseras på exakta siffror vilket innebär att avvikelse kan förekomma p.g.a. avrundning.
Tractionkoncernen
Tractionkoncernen består, förutom av moderbolaget AB Traction, av helägda företag som förvaltar värdepapper, bedriver utlåningsverksamhet, ställer nyemissionsgarantier samt bedriver konsultverksamhet till i huvudsak Tractions projektföretag.
Finansiella placeringar
Avser aktie- och räntebärande placeringar där Tractions ägande understiger 10 procent av rösterna alternativt där Traction inte har en aktiv roll genom att vara representerade i styrelsen. Finansiella placeringar framgår i förteckningen över Tractions substansvärde och i balansräkningar för koncernen och moderbolaget i denna rapport. Ett tidigare aktivt noterat innehav redovisas som finansiell placering den dag ägandet understiger 10 procent av rösterna eller om ägandet understiger 10 procent av rösterna, från den dag Tractions representant lämnar styrelsen.
Aktiva noterade innehav
Innehav i noterade företag där Tractions ägande överstiger 10 procent av rösterna alternativt där Traction har en aktiv roll genom att vara representerade i styrelsen. Aktiva innehav framgår i förteckningen över Tractions substansvärde i denna rapport. Ett innehav redovisas som aktivt från och med den dag Tractions ägande passerar 10 procent av rösterna eller den dag Traction har representation i styrelsen.
Onoterade innehav
Hel- och delägda onoterade företag där eventuellt resterande aktier vanligtvis ägs av en eller flera entreprenörer eller andra aktiva delägare. Onoterade innehav är företag vars aktier ej är föremål för organiserad daglig handel dock ej nödvändigtvis en reglerad marknad. Vid notering av ett onoterat innehav eller avnotering av ett noterat företag byter innehavet kategori den dag förändringen sker.
Eget kapital per aktie tillika substansvärde per aktie
Eget kapital vid periodens utgång dividerat med antalet utestående aktier på samma dag, innebär 3 785*1 000 000 / 14 789 847 = 256 kr.
Substansrabatt
Tractions marknadsvärde, där onoterade A-aktier värderats till samma kurs som den noterade Baktien vid periodens utgång, minus substansvärdet dividerat med substansvärdet vid periodens utgång i procent multiplicerat med -1. Innebär ((211-256)/256*100 )*-1 = 18%.
Substansvärde tillika eget kapital
Nettot av tillgångar och skulder till marknadsvärden vilket för Traction motsvarar Tractionkoncernens egna kapital. Det vill säga 3 785 Mkr per 31 december 2022.
Substansvärdeförändring per aktie inklusive lämnad utdelning i procent/Avkastning på substansvärde per aktie
Resultat per aktie dividerat med ingående eget kapital per aktie efter avdrag för lämnad utdelning per aktie under perioden i procent. Innebär för perioden följande; -25,54/(286-4,85)*100 = -9%.
Resultat per aktie före och efter utspädning
Periodens resultat efter utspädning dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden innebär -377,8*1 000 000 / 14 789 847 = -25,54 kr. Antalet aktier under perioden har inte förändrats.