AI assistant
Tim S.A. — Audit Report / Information 2019
Apr 22, 2020
5839_rns_2020-04-22_3b1623f8-6316-43ae-99c7-f23a564ebe46.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
TIM SPÓŁKA AKCYJNA SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2019 ROKU DO 31 GRUDNIA 2019 ROKU
Wrocław, 10 kwietnia 2020
Spis treści
| I. | INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE SPÓŁKI | 2 |
|---|---|---|
| II. | SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ | 20 |
| III. | SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 22 |
| IV. | SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | 23 |
| V. | SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | 25 |
| VI. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ | 26 |
| VII. | NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 46 |
| VIII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | 50 | |
| IX. | POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE | 51 |
| X. | INFORMACJE DODATKOWE | 52 |
| XI. | PODPISY | 64 |

I. INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE SPÓŁKI
Spółka TIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Jaworskiej 13, prowadzi działalność gospodarczą od 25 listopada 1987 roku. W początkowej fazie rozwoju Spółka prowadziła działalność pod firmą Spółdzielcze Przedsiębiorstwo TIM Sp. z o.o, która na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników zmieniła formę prawną na TIM Spółka Akcyjna.
W dniu 17 maja 1994 roku TIM S.A. została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej, Wydział VI Gospodarczy Rejestrowy w dziale B pod numerem 4652.
W dniu 10 grudnia 2001 roku TIM S.A. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000022407 prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS.
Spółce nadano numer statystyczny REGON 930339253.
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
Według statutu Spółki podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż artykułów elektrotechnicznych na rynku polskim.
W skład jednostki nie wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe.
Spółka jest jednostką dominującą i sporządza sprawozdanie skonsolidowane.
1. INFORMACJE DOTYCZĄCE SKŁADU OSOBOWEGO ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ SPÓŁKI
Na dzień 31 grudnia 2019 roku w skład Zarządu TIM S.A. wchodziły następujące osoby:
| Funkcja w Zarządzie | sklad | |
|---|---|---|
| Prezes Zarzadu | Krzysztof Folta | |
| Członek Zarządu | Piotr Nosal | |
| Członek Zarządu | Piotr Tokarczuk |
Dnia 25 marca 2019 roku Pani Anna Slobodzian-Puła – Członek Zarządu, złożyła rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu ze skutkiem na dzień 31 marca 2019 roku.
Dnia 1 kwietnia 2019 roku Rada Nadzorcza TIM S.A. powołała w skład Zarządu TIM S.A. Pana Piotra Nosala, powierzając mu funkcję Członka Zarządu. W związku z tym odwołana została udzielona mu 2 lipca 2018 roku przez Zarząd TIM S.A. prokura łączna.

Na dzień 31 grudnia 2019 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:
| Funkcja w Radzie Nadzorczej | Sklad |
|---|---|
| Przewodniczący Rady Nadzorczej | Krzysztof Wieczorkowski |
| Członek Rady Nadzorczej | Grzegorz Dzik |
| Członek Rady Nadzorczej | Andrzej Kusz |
| Członek Rady Nadzorczej | Krzysztof Kaczmarczyk |
| Członek Rady Nadzorczej | Leszek Mierzwa |
2. FORMAT ORAZ OGÓLNE ZASADY SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO JEDNOSTKI
2.1. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ("MSR") i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") w kształcie zatwierdzonym przez UE.
MSR i MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komisję ds. Interpretacji Sprawozdawczości finansowej ("IFRIC").
2.2. Założenie kontynuacji działalności
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności sprzez Spółkę, w dającej się przewidzieć przyszłości (co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego).
Na dzień zatwierdzania niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynowania działalności przez Spółkę jednakże w związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia WHO pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, Spółka wskazuje, że powyższa okoliczność może wpłynąć negatywnie na działalność operacyjną; w tym w szczególności na: zapewnienie dostępności oferowanych materiałów i towarów, zabezpieczenie możliwości dostarczenia zamówień do klientów, popyt na towary oferowane przez Spółkę, absencję pracowników Spółki, itp. W konsekwencji sytuacja ta może także rzutować negatywnie na przyszłą sytuację finansową, płynnościową i wyniki finansowe Spółki.
W celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnego negatywnego wpływu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność operacyjną, Zarząd TIM S.A. na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje działania zabezpieczające utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Spółka nie odnotowała istotnego negatywnego wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność i wyniki finansowe Spółki, jednak nie można wykluczyć takiego wpływu w przyszłości.
2.3. Format jednostkowego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku składa się z:
- sprawozdania z sytuacji finansowej,
- sprawozdania z całkowitych dochodów,

- sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
- sprawozdania z przepływów pieniężnych,
- not objaśniających do sprawozdania z sytuacji finansowej,
- informacji dodatkowych.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).
Dane porównywalne były zweryfikowane przez biegłego rewidenta w toku badania sprawozdania finansowego za rok 2018.
Zarząd TIM S.A. zatwierdził sprawozdanie finansowe za 2019 rok do publikacji dnia 10 kwietnia 2020 roku.
2.4. Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy, tj. od dnia 1 stycznia 2019 roku do dnia 31 grudnia 2019 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2018 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku.
2.5. Ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych zamieszczonych w raporcie
Przy sporządzeniu sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych przyjęto ogólne zasady wynikające z MSR i MSSF.
2.6. Opis istotnych zasad rachunkowości
2.6.1. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują aktywa, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania;
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jej użytkowania i sprzedaży;
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży;
- znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne;

- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży;
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat w dacie ich poniesienia. Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Spółka ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych rozkładając je równomiernie na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową. Metoda amortyzacji wartości niematerialnych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych o wartości początkowej powyżej 3500 zł są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do użytkowania. Wartości niematerialne o wartości początkowej do 3500 zł włącznie umarzane są jednorazowo w miesiącu przyjęcia ich do użytkowania.
2.6.2 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również wydatki poniesione na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są ponadto istotne komponenty - także o charakterze niematerialnym.
W momencie nabycia, Spółka wycenia środki trwałe według ceny nabycia powiększonej o poniesione koszty:
- przygotowania miejsca (użytkowania składnika aktywów);
- profesjonalnych usług, na przykład architektów i inżynierów;
- opłat notarialnych i podatku od czynności cywilnoprawnych związanych z tym zakupem;
- prowizji o ile są rozliczane efektywną stopą razem z odsetkami od zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związanych z nimi różnic kursowych od odsetek (nie kapitalizuje się różnic kursowych od rat kapitałowych); jeśli środki trwałe zakupiono płacąc wekslami, zawierającymi dyskonto, to dyskonto traktuje się jak odsetki;
- podatku VAT nie podlegającego odliczeniu;
- cła, podatku akcyzowego;
- transportu, załadunku i rozładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, prób, rozruchu technicznego (energia, surowce, płace itp.);
- nadzoru autorskiego.

Ponadto Spółka koryguje wyceny środków trwałych o szacowane koszty demontażu danego środka trwałego, a także koszty renowacji miejsca użytkowania.
Spółka aktywuje koszty finansowania zewnętrznego rzeczowych aktywów trwałych, które są ponoszone w trakcie ich budowy, montażu, aż do momentu oddania do użytkowania.
Spółka sama podejmuje decyzję co zaliczać będzie do rzeczowych aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Kryterium podstawowe to istotność oraz związek z przyszłymi przychodami, jednakże kwota nabycia lub kosztu wytworzenia danego niskocennego środka trwałego nie może przekroczyć 1.500 zł.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu
Spółka zgodnie z MSSF 16 ujmuje aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które o odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Spółka odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Spółka amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Spółka aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, Spółka ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Spółka prezentuje prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w rzeczowych aktywach trwałych.
Składniki majątku trwałego TIM S.A. klasyfikuje się według następujących zasad:
GRUPA I
Majątek trwały o wartości mniejszej lub równej 1500 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset złotych) objęty jest pozabilansową ewidencją ilościową i zalicza się w koszty w momencie zakupu lub wytworzenia.
Na majątek w grupie I składa się:
wyposażenie biur, magazynów i pomieszczeń socjalnych;
narzędzia i przyrządy oraz pozostały sprzęt do 1500 zł włącznie.

GRUPA II
Majątek trwały o wartości w przedziale powyżej 1500 zł do 3500 zł włącznie (a urządzenia informatyczne w przedziale powyżej 1500 zł do 5000 zł włącznie) objęty jest bilansową ewidencją ilościowo-wartościową i zalicza się jednorazowo w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Środki trwałe o wartości początkowej w w/w przedziale umarzane są jednorazowo, jako aktywa o małym wpływie na sytuację majątkową jednostki w dłuższym okresie.
GRUPA III
Urządzenia informatyczne o wartości początkowej powyżej 5000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) oraz pozostałe składniki majątku trwałego o wartości początkowej powyżej 3500 zł (słownie: trzy tysiące pięćset złotych) objęte są bilansową ewidencją ilościowo - wartościową i amortyzuje się na zasadach obowiązujących dla amortyzacji środków trwałych.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych z grupy III są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania.
METODY I STAWKI AMORTYZACJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH
Stawki amortyzacji dla nowo przyjętych środków trwałych zaliczanych do kluczowych z punktu widzenia działalności Spółki amortyzuje się liniowo wg następujących stawek:
- budynki, budowle, place w przedziale od 2% do 2,5%;
- wózki widłowe w magazynach centralnych w przedziale od 8% do 10% (10 lat od daty produkcji);
- wózki widłowe w oddziałach handlu przedziale od 5,5% do 6,67% (15 lat od daty produkcji);
- regały i trwałe wyposażenie magazynów w przedziale od 4% do 5%;
- przewijarki, krążkarki, suwnice, taśmociągi ruchome w przedziale od 5,5% do 6,67%;
- automatyka do sterowania w przedziale od 8% do 10%;
- samochody osobowe w przedziale od 25% do 33,3%;
- samochody ciężarowe w przedziale od 8% do 10%;
- samolot silnik w przedziale 10% do 12,5%, pozostała część w przedziale od 4,67% do 6,67%;
- serwery i pozostały sprzęt komputerowy w przedziale od 15% do 20%.
Spółka ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji, uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych rozkładając ich wartość na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową lub degresywną. Metoda amortyzacji środków trwałych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego.
Okres i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji w Spółce na koniec każdego roku obrotowego.
W Spółce późniejsze nakłady zwiększają wartość początkową środka trwałego gdy stanowią ulepszenie, czyli podnoszą jego wartość użytkową, zwiększającą przyszłe korzyści ekonomiczne. Gdy ze środka trwałego wyodrębniono część składową jako osobny składnik aktywa, to wymiana tej części na nową w ramach remontu stanowi nabycie nowego składnika środków trwałych - w przypadku gdy

ta część została całkowicie umorzona. Wszelkie inne nakłady ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
2.6.3. Prawo wieczystego użytkowania gruntu
Zgodnie z przyjęta zasadą polityki rachunkowości, Spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych prawa wieczystego użytkowania gruntu traktując, iż okres jego użytkowania jest nieokreślony.
W związku z tym, że Spółka stosując po raz pierwszy MSSF 16 podjęła decyzję o zastosowaniu praktycznego rozwiązania i nie oceniła ponownie umów pod kątem tego, czy są leasingiem, prawa użytkowania wieczystego nabyte przed 2019 rokiem są traktowane na dotychczasowych zasadach, a więc jako grunty w ramach rzeczowych aktywów trwałych.
Po wprowadzeniu zmian do zasad polityki rachunkowości Spółki od 01.01.2019 w związku z wejściem w życie wymogów MSSF 16 nowo nabyte prawa wieczystego użytkowania gruntu są ujmowane zgodnie z uregulowaniami standardu.
2.6.5. Inwestycje w jednostkach zależnych
Inwestycje w jednostkach zależnych wykazuje się w cenie nabycia. Do ceny nabycia zalicza się wydatkowaną gotówkę lub wartość księgową wkładu rzeczowego (aportu). Pozostałe koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji, takie jak opłaty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, rozlicza się w koszty okresu, w którym koszty te są ponoszone.
W sytuacji gdy istnieją przesłanki do utraty wartości inwestycji w jednostkach zależnych, Spółka wykonuje test na utratę wartości. Jeżeli test wykaże utratę wartości wówczas Spółka tworzy odpis aktualizujący pomniejszający wartość początkową.
Inwestycje w jednostkach zależnych, włączonych do skonsolidowanego sprawozdania finansowego jak i wyłącznych z konsolidacji, powinny być wykazywane w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości. W przypadku utraty wartości udziałów weryfikuje się także wartości innych aktywów np. udzielonych pożyczek, posiadanych innych papierów wartościowych (np. obligacji), należności handlowych, innych należności.
2.6.6. Zapasy
Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w normalnym toku działalności gospodarczej, znajdujące się w toku produkcji lub przeznaczone na sprzedaż w postaci materiałów, bądź materiały pomocnicze przeznaczone do zużycia w produkcji lub w związku ze świadczeniem usług.
Zapasy wykazuje się według cen nabycia/kosztów wytworzenia, nie wyższych jednak od cen sprzedaży netto (równych cenom sprzedaży pomniejszonym o koszty związane z przystosowaniem zapasów do sprzedaży i doprowadzeniem jej do skutku). W razie wzrostu wartości zapasów, w odniesieniu do których uprzednio dokonano odpisów aktualizujących wymagane jest odwrócenie tych odpisów. Spółka prowadzi ewidencję obrotów i stanów poszczególnych rodzajów zapasów przy zastosowaniu metody ilościowo-wartościowej.
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego ustala się przy zastosowaniu metody ceny średniej ważonej.
Towary na dzień bilansowy wycenione są według średnioważonych cen nabycia netto pomniejszonych o:

kwoty wynikające z rabatów i upustów oraz innych płatności posprzedażnych uzależnionych m.in. od wielkości zakupów odpowiadających wartości zapasów jakie na koniec okresu pozostawały w magazynach;
dokonywane odpisy aktualizacyjne.
W przypadku towarów importowanych cena nabycia zawiera koszty należności celnych.
Spółka otrzymuje od dostawców rabaty, upusty oraz inne płatności posprzedażne uzależnione m.in. od wielkości zakupów nazywane bonusami (nie obejmuje zwrotu kosztów marketingowych). W trakcie okresu przychody z tego tytułu ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne.
Na koniec każdego kwartału, w którym Spółka otrzymała / zarachowała ww. kwoty, w celu zachowania współmierności kosztów z przychodami, dokonywane są w rachunku narastającym od początku roku korekty polegające na przeksięgowaniu otrzymanych kwot z pozostałych przychodów operacyjnych oraz z kosztu własnego sprzedanych towarów na zmniejszenie:
- wartości sprzedanych towarów o kwotę bonusów odpowiadającą sprzedanym towarom w danym okresie;
- wartości zapasów o kwotę bonusów odpowiadającą wartości zapasów, jakie pozostawały w magazynach Spółki.
Zapasy podlegają przeszacowaniu z tytułu trwałej utraty wartości na dzień bilansowy. Utrata wartości powstaje wówczas, gdy cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu lub koszt wytworzenia.
Odpisów z tytułu utraty wartości dokonuje się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w podziale na rodzaje zapasów.
Podstawą dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów na dzień bilansowy jest okres zalegania zapasów w magazynach. Spółka przyjmuje następujące zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 48 miesięcy.
2.6.7. Należności
Należności handlowe ujmowane są w wartości wynikającej z MSSF 15 zapłat należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy).
Należności z tytułu dostaw i usług, które Spółka wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9), zalicza się do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie.

Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Dla należności z tytułu dostaw i usług Spółka stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
Na należności zagrożone, które z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną uregulowane po uwzględnieniu posiadanych zabezpieczeń, Spółka dokonuje odpisu aktualizującego stosując poniższe zasady:
odpis aktualizujący wartość należności jest tworzony i aktualizowany raz na kwartał;
- odpis aktualizujący na należności, które nie są objęte ubezpieczeniem jest tworzony w wysokości 100% wartości należności w przypadku, gdy którekolwiek ze zobowiązań dłużnika wobec TIM S.A. jest przeterminowane powyżej 180 dni. Wówczas odpis jest dokonywany w wysokości całego zobowiązania danego dłużnika wobec TIM S.A. na dzień dokonania odpisu;
- odpis aktualizujący na należności ubezpieczone w firmie ubezpieczającej jest tworzony w wysokości "udziału własnego" TIM S.A.
Odpisy aktualizujące wartość należności związanych z podstawową działalnością operacyjną odnosi się do pozostałych kosztów rodzajowych. W przypadku ustania przyczyny z powodu której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności, równowartość lub odpowiednią część dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość należności i pomniejsza pozostałe koszty rodzajowe (w przypadku należności związanych z podstawową działalnością operacyjną) lub podlega zaliczeniu do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych (w przypadku pozostałych należności).
Ponadto należności podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Szacunek ten jest określany w oparciu o podejście uproszczone bazujące na danych historycznych Spółki (dotyczące strat kredytowych), skorygowany w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
Należności wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
2.6.8 Zobowiązania i rezerwy
TIM S.A. tworzy rezerwy na pewne lub o dużym prawdopodobieństwie przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować oraz na prawdopodobne zobowiązania przypadające na bieżący okres sprawozdawczy.

Spółka nie tworzy rezerw na nagrody jubileuszowe, gdyż regulamin wynagradzania Spółki nie zawiera postanowień o wypłacie nagród jubileuszowych.
Rezerwy na świadczenia pracownicze są tworzone na niewykorzystane urlopy, premie, na odprawy dla pracowników których stanowiska są likwidowane i odprawy emerytalne. Wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy jest aktualizowana na koniec okresu sprawozdawczego (1 miesiąc).
Na dzień nabycia Spółka wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
2.6.9. Opodatkowanie
Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
2.6.10. Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
2.6.11. Podatek odroczony
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie TIM S.A. może wykorzystać.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis. Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne, zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi na dzień bilansowy.

2.6.12. Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży wykazane są w rachunku zysków i strat zgodnie z 5-stopniowym modelem ujmowania przychodów obejmującym następujące kroki:
- identyfikacja umowy z klientem,
- identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umowy,
- określenie ceny,
- przypisanie ceny do zobowiązań do wykonania świadczenia,
- ujęcie przychodu po wypełnieniu lub podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia.
Powyższy model uzależnia ujęcie przychodu od uzyskania przez klienta kontroli nad dobrem lub usługą.
Ponadto Spółka stosuje dodatkowe wymogi ujawniania informacji oraz wskazówki dotyczące następujących szczegółowych kwestii:
- łączenie kilku umów,
- zmiany umowy,
- metody pomiaru wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia,
- cena zmienna,
- prawa zwrotu,
- gwarancje,
- relacja zleceniodawca pośrednik,
- opcje nabycia kolejnych dóbr lub usług,
- bezzwrotne opłaty płatne z góry,
- licencje i tantiemy,
- umowy odkupu,
- umowy komisu,
- sprzedaż ze wstrzymaną dostawą,
- o komponenty finansowe wbudowane w umowy z klientami (płatność odroczona lub płatność z góry),
- o wynagrodzenia niepieniężne,
- o koszty umowy, w tym koszty pozyskania umowy.
Przychód rozpoznawany jest z chwilą wydania towaru:
a) w Centrum Logistycznym w Siechnicach – w przypadku odbioru osobistego,
b) w miejscu wydania towaru określonym przez klienta na etapie składania zamówienia – w przypadku dostarczenia towaru za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi przewozowe.

Prawo do zwrotu
TIM S.A. udziela wybranym klientom prawo zwrotu wybranych towarów w terminie 14 dni licząc od:
- dnia, kiedy klient wszedł w posiadanie towaru;
- dnia wystawienia faktury dotyczącej zwracanego towaru.
W związku z tym TIM S.A. szacuje odpis na podstawie wystawianych po dniu bilansowym faktur korekt. Spółka ujmuje zobowiązania z tego tytułu na koniec każdego kwartału w wyniku finansowym poprzez korektę przychodów w powiązaniu z korektą kosztu własnego sprzedaży oraz zapasów.
Bonusy potransakcyjne
TIM S.A. udziela klientom rabaty, upusty uzależnione przede wszystkim od wielkości zakupów towarów handlowych oraz terminowości regulowania zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży. Na koniec każdego kwartału, TIM S.A. bazując na umowach bonusowych, dokonuje zawiązania rezerwy na szacowane bonusy. Po dniu bilansowym sukcesywnie, wraz z wystawieniem faktur korygujących, Spólka dokonuje rozwiązania wcześniej zawiązanych szacunków.
Gwarancje
TIM S.A. jest zobowiązany sprzedać towar wolny od wad. Spółka nie udziela gwarancji na sprzedane przez siebie towary. Gwarancji udzielają producenci towarów lub ich autoryzowani przedstawiciele na terenie Polski.
2.7. Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji
Zmiany MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach"
Zmiana standardu uściśla, że do instrumentów finansowych innych, niż wyceniane metodą praw własności, w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach należy stosować MSSF 9 nawet jeśli instrumenty te stanowią element inwestycji netto w takiej jednostce.
Zmiany nie mają wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
MSSF 16 "Leasing"
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing ("MSSF 16"), który zastąpił MSR 17 Leasing, KIMSF 4 Ustalenie, czy umowa zawiera leasing, SKI 15 Leasing operacyjny – specjalne oferty promocyjne oraz SKI 27 Ocena istoty transakcji wykorzystujących formę leasingu. MSSF 16 określa zasady ujmowania dotyczące leasingu w zakresie wyceny, prezentacji i ujawniania informacji.
MSSF 16 wprowadza jednolity model rachunkowości leasingobiorcy i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych. Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.

Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Spółka jest leasingobiorcą w przypadku umów najmu powierzchni biurowych, oraz samochodów, co szerzej opisano w nocie 3.
Rachunkowość leasingodawcy zgodnie z MSSF 16 pozostaje zasadniczo niezmieniona względem obecnej rachunkowości zgodnie z MSR 17. Leasingodawca dalej będzie ujmował wszystkie umowy leasingowe z zastosowaniem tych samych zasad klasyfikacji co w przypadku MSR 17, rozróżniając leasing operacyjny i leasing finansowy.
MSSF 16 wymaga, zarówno od leasingobiorcy jak i od leasingodawcy, dokonywania szerszych ujawnień niż w przypadku MSR 17.
Leasingobiorca ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania.
MSSF 16 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku i później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone w przypadku jednostek, które stosują MSSF 15 od daty lub przed datą pierwszego zastosowania MSSF 16. Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie MSSF 16.
Spółka wdrożyła MSSF 16 z dniem 1 stycznia 2019 roku dla umów wynajmu powierzchni biurowych i samochodów, zgodnie z poniższą metodologią:
niekorygowanie danych porównawczych,
ujęcie aktywa według przeliczenia wartości netto od początku trwania umowy (dla umów o niskiej wartości zastosowano uproszczenie polegające na ujęcie aktywa w kwocie bieżącą zobowiązania wynikającego z niespłaconych jeszcze rat wynajmu),
ujęcie zobowiązania finansowego w kwocie stanowiącej wartość bieżącą zobowiązania wynikającego z niespłaconych jeszcze rat wynajmu,
skutki ujawnienia są ujmowane w bieżącym okresie na zyskach zatrzymanych.
na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 Spółka nie dokonała ponownej oceny, czy dana umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing; Spółka zastosowała standard wyłącznie do umów, które przed tym dniem zidentyfikowano jako leasingi zgodnie z MSR 17 oraz KIMSF 4,
opłaty z umów, których okres leasingu kończy się w 2019 roku, Spółka ujmuje jako koszty metodą liniową w okresie leasingu, zamiast ujmować zobowiązania z tego tytułu,
wykorzystano wiedzę zdobytą post factum przy ustalaniu okresu leasingu,
w ramach podejścia portfelowego dla wszystkich umów leasingu samochodów Spółka zastosowała różne stopy dyskontowe. Kryterium, na podstawie którego przyjęto zróżnicowanie stóp była waluta kontaktu.

Nowy standard ma istotny wpływ na sprawozdania finansowe Spółki. Na dzień pierwszego zastosowania Spółka była leasingobiorcą w 133 umowach leasingu operacyjnego, najmu i dzierżawy zawartych na okresy od roku 2015 do roku 2023 r., na podstawie których przysługiwało jej prawo do użytkowania samochodów osobowych i powierzchni biurowych. Spółka wdrożyła MSSF 16 przy zastosowaniu zmodyfikowanej metody retrospektywnej, tj. bez przekształcania danych porównawczych, z ujęciem łącznego efektu pierwszego zastosowania standardu jako korekty bilansu otwarcia zysków zatrzymanych w dniu pierwszego zastosowania.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka prezentuje wpływ wdrożenia MSSF 16 na sprawozdania finansowe w 2019 roku.
| Wpływ wdrożenia MSSF16 na wybrane pozycje sprawozdania z całkowitych dochodow w okresie 01.01.2019 do 31.12.2019 |
||
|---|---|---|
| II. Koszty działalności operacyjnej | 327 | |
| Amortyzacja | 3 440 | |
| Usługi obce | (3 113) | |
| A. Zysk (Strata) ze sprzedaży (I-II) | (327) | |
| Koszty finansowe | 349 | |
| C. Zysk (Strata) brutto (B+I-II) | (676) | |
| Wpływ wdrożenia MSSF16 na wartość BO wybranych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej |
Zmiana | |
| Aktywa trwałe | 12 347 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12347 | |
| Aktywa razem | 12 347 | |
| Razem kapitał własny | ||
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | ||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 12 347 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 9 424 | |
| Zobowiazania krótkoterminowe | 2 923 | |
| Pasywa razem | 12 347 |

| Wpływ wdrożenia MSSF16 na wartość BZ wybranych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej |
Zmiana |
|---|---|
| Aktywa trwałe | 10 079 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 079 |
| Aktywa razem | 10 079 |
| Razem kapitał własny | |
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 10 755 |
| Zobowiazania długoterminowe | 3 456 |
| Zobowiazania krótkoterminowe | 7 299 |
| Pasywa razem | 10 755 |
Zmiana MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Zmiana polega na dopuszczeniu kwalifikowania do kategorii aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie takich instrumentów, które w przypadku wcześniejszej spłaty powodują, że jednostka otrzyma kwotę mniejszą niż suma kapitału i naliczonych odsetek (tzw. ujemne wynagrodzenie).
Zmiana standardu nie miała wpływu na sprawozdanie finansowe ze względu na to, że nie wystąpiły transakcje objęte zmianami.
Nowa KIMSF 23 "Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu"
Interpretacja do MSR 12 "Podatek dochodowy" rozstrzyga podejście do sytuacji, gdy interpretacja przepisów ws. podatku dochodowego nie jest jednoznaczna i nie można definitywnie przyjąć, jakie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez organy podatkowe, w tym sądy. Kierownictwo powinno w pierwszej kolejności ocenić, czy jego interpretacja zostanie prawdopodobnie zaakceptowana przez ograny podatkowe. Jeśli tak, należy przyjąć do sporządzania sprawozdania finansowego taką interpretację. Jeśli nie, należy uwzględnić niepewność kwot związanych z podatkiem dochodowym metodą wartości najbardziej prawdopodobnej lub wartości oczekiwanej. Spółka powinna ocenić ewentualne zmiany faktów i okoliczności wpływające na ustaloną wartość. Jeśli wartość podlega korekcie, traktuje się ją jako zmianę szacunku zgodnie z MSR 8.
Interpretacja obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania Zarząd TIM S.A. dokonał analizy wpływu zastosowania KIMSF 23 na sprawozdania finansowe Spółki. Zgodnie z przeprowadzoną analizą zastosowanie wymienionej interpretacji nie wpłynie istotnie na sprawozdania finansowe Spółki.
Zmiany MSR 12 "Podatek dochodowy", MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego", MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" i MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne"
Mniejsze poprawki do standardów, wprowadzane w ramach corocznych zmian do standardów (cykl 2015 – 2017):

MSR 12: Rada MSR uściśliła sposób ujmowania podatku dochodowego będącego konsekwencją dywidend. Podatek ujmowany jest w momencie ujęcia zobowiązania do wypłaty dywidendy jako obciążenie wyniku lub pozostałych całkowitych dochodów lub kapitałów w zależności od tego, gdzie ujęto przeszłe transakcje, które wygenerowały wynik.
MSR 23: Doprecyzowano, że zadłużenie pierwotnie przeznaczone na finansowanie składnika aktywów, który został już ukończony, zostaje zaliczone do zadłużenia ogólnego, którego koszt może być później kapitalizowany w wartości innych aktywów.
MSSF 3: Rada MSR doprecyzowała, że zasady dotyczące rozliczania połączenia przedsięwzięć realizowanego etapami, w tym konieczność wyceny udziałów, dotyczą również posiadanych wcześniej udziałów we wspólnych działalnościach.
MSSF 11: Rada doprecyzowała, że wspólnik wspólnej działalności, niesprawujący wspólnej kontroli, w sytuacji, gdy uzyska wspólną kontrolę nad wspólną działalnością będącą przedsięwzięciem, nie powinien ponownie wyceniać udziałów w tej wspólnej działalności.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdania finansowe w sposób istotny, ponieważ:
Spółka nie jest stroną transakcji będących przedmiotem zmiany MSR 12,
Wszystkie dostosowania składnika aktywów o istotnej wartości są finansowane przez Spółkę ze środków pozyskiwanych z zewnątrz specjalnie w tym celu,
Spółka nie prowadzi wspólnej działalności w rozumieniu MSSF 11.
Zmiana MSR 19 "Świadczenia pracownicze"
Zgodnie z wprowadzoną zmianą jeśli składnik aktywów lub zobowiązanie netto z tytułu programu określonych świadczeń są ponownie wyceniane w wyniku zmian, ograniczenia lub rozliczenia, jednostka powinna:
- o ustalić koszty bieżącego zatrudnienia i odsetki netto za okres po ponownej wycenie stosując założenia wykorzystane przy ponownej wycenie oraz
- o określić odsetki netto za pozostały okres na podstawie przecenionego aktywa lub zobowiązania netto.
Zmiana standardu nie wpłynęła na sprawozdania finansowe, ponieważ Spółka nie oferuje pracownikom programów określonych świadczeń po okresie zatrudnienia.
2.7.2 Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.

2.7.3 Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku i ich wpływ na sprawozdanie Spółki.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2019 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 "Insurance Contracts"
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Spółka szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.
Spółka szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ dotychczas dokonywane osądy w zakresie istotności były zbieżne z tymi, jakie byłyby dokonywane przy zastosowaniu nowej definicji.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
- o precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu,
- o zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów,
- o dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces,
- o pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakujących wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu oraz

o dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynie na sprawozdanie finansowe Spółki.
Spółka zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF
Rada przygotowała nową wersję założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej. Dla spójności zostały zatem odpowiednio dostosowane referencje do założeń koncepcyjnych zamieszczone w poszczególnych standardach.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później i w ocenie Spółki nie wpłyną na jej sprawozdania finansowe.
Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7
Rada MSR wprowadziła zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną, na przykład w przypadku zabezpieczenia instrumentem IRS. Planowane zastąpienie dotychczasowych stóp nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana do standardów określiła, że należy w szacunkach założyć, że zmiany stóp referencyjnych nie nastąpią.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później. W związku z tym, że Spółka nie stosuje instrumentów pochodnych opartych na stopach procentowych, zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych"
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Spółka analizuje wpływ zmian na jej sprawozdania finansowe.

II. SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Nota | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 112 136 | 103 468 | |
| Wartosci niematerialne | 1 | 3 360 | 3 589 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 2 | 12 979 | 1 797 |
| Nieruchomości inwestycyjne | |||
| Inwestycyjne prawa wieczystego użytkowania gruntu | |||
| Aktywa finansowe | 91 277 | 91 804 | |
| Požyczki i należności | 200 | 89 | |
| Należności długoterminowe | 3 | 200 | 89 |
| Udziały i akcje, w tym: | 4 | 91 077 | 91 715 |
| w jednostkach powiązanych | 91 076 | 91 714 | |
| w jednostkach pozostałych | 1 | 1 | |
| Aktywa na podatek odroczony | 5 | 4 520 | 6 278 |
| Aktywa obrotowe | 262 321 | 227 760 | |
| Zapasy | 6 | 84 223 | 90 047 |
| Aktywa finansowe | 177 498 | 137 190 | |
| Pożyczki i należności | 160 449 | 135 890 | |
| Požyczki | |||
| Naležności krótkoterminowe | 160 449 | 135 860 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 7 | 159 946 | 132 317 |
| Należności publiczno-prawne | 7 | 311 | 1 092 |
| Należności z tytułu podatku bieżącego | 311 | 1 092 | |
| Naležności z tytułu leasingu finansowego | |||
| Naleźności pozostałe, w tym: | 7 | 192 | 2 451 |
| cash pooling | 7 | 1 539 | |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | |||
| Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 | 17 049 | 1 330 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 9 | 600 | 523 |
| Aktywa razem | 374 457 | 331 228 |

| KAPITAŁY WŁASNE I ZOBOWIĄZANIA | Nota | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| Razem kapitał własny | 168 799 | 163 841 | |
| Kapitał akcyjny | 10 | 22 199 | 22 199 |
| Kapitał zapasowy, w tym ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
11 | 77 895 | 77 895 |
| Kapitały rezerwowe | 12 | 13 541 | 13 541 |
| Fundusz dywidendowy | 13 | 33 295 | 36 400 |
| Kapitał z opcji pracowniczych | 14 | 4 705 | 4 705 |
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | |||
| Wynik finansowy za rok obrotowy | 22714 | 10 211 | |
| Odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego | (5 550) | (1 110) | |
| Zobowiązania długoterminowe | 12 657 | 5 245 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | 15 | 5 166 | 5 086 |
| Rezerwy długoterminowe | 192 | 159 | |
| Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu | 127. | 7 299 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 193 001 | 162 142 | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 16 | 26 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 16 | 179 184 | 153 246 |
| Zobowiązania publiczno-prawne, w tym: | 16 | 5 124 | 3 797 |
| Zobowiązania z tytułu podatku biežącego | 16 | ||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 16 | 1 496 | 1 284 |
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu | 127. | 3 456 | |
| Inne zobowiązania finansowe | |||
| Zobowiązania pozostałe, w tym: | 16 | 1 098 | 1 544 |
| cash pooling | 16 | 833 | |
| Rezerwy krótkoterminowe | 17 | 2643 | 2 245 |
| Pasywa razem | 374 457 | 331 228 |

III. SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODOW | Nota | 01.01.2019- 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| I. Przychody ze sprzedaży | 18 | 798 417 | 751 476 |
| Przychody ze sprzedaży, w tym: | 798 417 | 751 476 | |
| przychody ze sprzedaży usług | 8 182 | 6 667 | |
| przychody ze sprzedaży materiałów i towarów | 790 235 | 744 809 | |
| II. Koszty działalności operacyjnej | 769 012 | 736 715 | |
| Amortyzacja | 6 258 | 4 274 | |
| Zużycie materiałów i energii | 1 836 | 1 989 | |
| Odpis aktualizujący i likwidacja zapasów | 2569 | 4 338 | |
| Usługi obce | 69 629 | 69 449 | |
| Podatki i opłaty | 303 | 150 | |
| Wynagrodzenia | 28 067 | 25 481 | |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze | 5 583 | 5670 | |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 4 982 | 3 963 | |
| Odpis na należności z tytułu dostaw i usług | 700 | 294 | |
| Zmiana stanu produktów | 432 | 943 | |
| Wartość sprzedanych materiałów i towarów | 649 353 | 620 458 | |
| A. Zysk (Strata) ze sprzedaży (I-II) | 29 405 | 14 761 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 19 | 491 | 875 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 20 | 336 | 2745 |
| B. Zysk (Strata) z działalności operacyjnej (A+I-II) | 29 560 | 12 891 | |
| Przychody finansowe, w tym: | 21 | 373 | 326 |
| Odsetki | 373 | 303 | |
| Koszty finansowe, w tym: | 21 | 727 | 703 |
| Odsetki | 590 | 26 | |
| C. Zysk (Strata) brutto (B+I-II) | 29 206 | 12 514 | |
| Podatek dochodowy | 22 | 6 492 | 2 303 |
| D. Zysk (Strata) netto (C-I) | 22 714 | 10 211 | |
| Całkowite dochody ogółem | 22 714 | 10 211 | |
| Zysk (Strata) netto na jedną akcję | 1.02 | 0.46 |

IV. SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| 01.01.2019 - 31 12.2019 | Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Fundusz dywidendowy |
Kapitał z opcji pracowniczych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik netto | Odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2019 | 22 199 | 77 895 | 13 541 | 36 400 | 4 705 | 9 101 | 163 841 | ||
| Całkowite dochody ogółem, w tym: |
22 714 | 22 714 | |||||||
| zysk (strata) netto | 22 714 | 22 714 | |||||||
| Transakcje z właścicielami | L (3 105) |
(9 101) | (5 550) | (17 756) | |||||
| dywidenda | (12 209) | - | (5 550) | (17 759) | |||||
| pokrycie straty z kapitału zapasowego |
|||||||||
| przeniesienie na fundusz dywidendowy |
9 104 | (9 101) | 3 | ||||||
| Stan na 31 grudnia 2019 | 22 199 | 77 895 | 13 541 | 33 295 | 4 705 | 22 714 | (5 550) | 168 799 |

| 01.01.2018 - 31 12.2018 | Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Fundusz dywidendowy |
Kapitał z opcji pracowniczych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik netto | Odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2019 | 22 199 | 93 037 | 13 541 | 57 489 | 4 705 | (15 142) | 175 829 | ||
| Całkowite dochody ogółem, w tym: |
10 211 | 10 211 | |||||||
| zysk (strata) netto | 10 211 | 10 211 | |||||||
| Transakcje z właścicielami | (15 142) | - | 21 089 | 15 142 | (1 110) | (22 199) | |||
| dywidenda | 21 089 | (1 110) | (22 199) | ||||||
| pokrycie straty z kapitału zapasowego |
(15 142) | 15 142 | |||||||
| Stan na 31 grudnia 2018 | 22 199 | 77 895 | 13 541 | 36 400 | 4 705 | 10 211 | (1 110) | 163 841 |

V. SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWOW PIENIĘŻNYCH | Nota | 01.01.2019 31.12.2019 |
01.01.2018 31.12.2018 |
|---|---|---|---|
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
| l. Zysk (Strata) brutto | 29 206 | 12 514 | |
| II. Korekty razem | 8 114 | 7 232 | |
| Amortyzacja | 6 258 | 4 274 | |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 217 | (55) | |
| (Żysk) Strata z tytułu działalności inwestycyjnej | 128 | (5) | |
| Zmiana stanu rezerw | 511 | 705 | |
| Zmiana stanu zapasów | 5 824 | (3 384) | |
| Zmiana stanu należności | 23 | (26 239) | (868) |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 23 | 24 360 | 1 378 |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 1 681 | 2 525 | |
| Inne korekty | 28 | 2 798 | |
| Podatek dochodowy zapłacony/ otrzymany | (4 654) | (136) | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+II) | 37 320 | 19 746 | |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
| I. Wpływy | 2 633 | 345 | |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 95 | 6 | |
| Z aktywów finansowych, w tym | 2 538 | 339 | |
| zbycie aktywów finansowych | 626 | 270 | |
| spłaty udzielonych pożyczek | 1 539 | ||
| odsetki | 373 | 69 | |
| II. Wydatki | 3 886 | 9 269 | |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 3 886 | 933 | |
| Na aktywa finansowe, w tym: | 8 363 | ||
| w jednostkach powiązanych | 8 363 | ||
| nabycie aktywow finansowych | 6 824 | ||
| wydatkı z tytułu cash pooling | 1 539 | ||
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) | (1 253) | (8 951) | |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
| I. Wpływy | 8 233 | 26 | |
| Kredyty i požyczki | 8 233 | ||
| Odsetki | 26 | ||
| II. Wydatki | 28 581 | 22 218 | |
| Nabycie akcji (udziałów) | |||
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 17 759 | 22 199 | |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 7 426 | ||
| Spłaty zobowiązań z tytułu leasingu | 2 806 | ||
| Odsetki | 590 | 19 | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) | (20 348) | (22 192) | |
| D. Przepływy pienięzne netto, razem (A.III+B.III+C.III) | 15 719 | (11 397) | |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | 15 719 | (11 397) | |
| F. Srodki pieniężne na początek okresu | 1 330 | 12 727 | |
| G. Srodki pieniężne na koniec okresu (F+D), w tym: | 17 049 | 1 330 | |
| o ograniczonej możliwości dysponowania | 63 |

VI. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
NOTA 1A
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Nabyte koncesje, patenty, licencje, programy komputerowe i podobne | 1 581 | 3 589 |
| Inne wartości niematerialne, w tym opłaty za kontrakty | ||
| Wartości niematerialne w toku wytwarzania | 1 779 | |
| Razem | 3 360 | 3 589 |
Wszystkie wartości niematerialne są własnością Spółki i żadne nie są używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu. Na dzień 31 grudnia 2019 roku wartości niematerialne nie są przedmiotem zabezpieczeń zobowiązań Spółki.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka nie posiada istotnych umów związanych z zakupem wartości niematerialnych.
NOTA 1B
Stan na 31.12.2019
| ZMIANY WARTOSCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje. patenty, licencje i podobne wartości |
Wartosci niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|
| Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
9 966 | 9 966 | |
| Zwiekszenia | 146 | 1 929 | 2075 |
| nabycie i rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
146 | 1 929 | 2 075 |
| Zmniejszenia | (123) | (150) | (273) |
| likwidacja | |||
| rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
(150) | (150) | |
| odpis aktualizujacy | (123) | (123) | |
| Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
9 989 | 1779 | 11 768 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
6 377 | 6377 | |
| Amortyzacja za okres | 2 031 | 2031 | |
| Zwiększenia | 2 031 | 2 031 | |
| amortyzacja okresu bieżącego | 2 031 | 2 031 | |
| Zmniejszenia | |||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
8 408 | 8 408 | |
| Wartosc netto wartosci niematerialnych na koniec okresu |
1 581 | 1779 | 3 360 |
Stan na 31.12.2018

| ZMIANY WARTOSCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje. patenty, licencje i podobne wartosci |
Wartosci niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|
| Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
19 127 | 19 127 | |
| Zwiekszenia | 837 | 837 | |
| nabycie i rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
837 | 837 | |
| Zmniejszenia | (9 161) | (837) | (9 998) |
| likwidacja | (9 161) | (9 161) | |
| rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
(837) | (837) | |
| Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
9 966 | 9 966 | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
9611 | 9611 | |
| Amortyzacja za okres | (3 234) | (3 234) | |
| Zwiększenia | 3 588 | 3 588 | |
| amortyzacja okresu biežącego | 3 588 | 3 588 | |
| Zmniejszenia | (6 822) | (6 822) | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
6 377 | 6 377 | |
| Wartosc netto wartosci niematerialnych na koniec okresu |
3 589 | 3 589 |
NOTA 2A
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Srodki trwałe, w tym: | 12 979 | 558 |
| budynki i budowle | 8 350 | |
| urządzenia techniczne i maszyny | 1 651 | 320 |
| šrodki transportu | 2 604 | 107 |
| inne środki trwałe, w tym: wyposażenie do pozostałych usług | 374 | 131 |
| Srodki trwałe w budowie | 1 239 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe, razem | 12 979 | 1 797 |

Stan na 31.12.2019
| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWOW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Srodki transportu |
Inne srodki trwałe |
Srodki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1) Wartość brutto środków trwałych na 31 grudnia 2018 roku |
12 | 6 778 | 258 | 770 | 1 239 | 9 057 | |
| 2) Zmiana zasad rachunkowości dot. wdrożenia MSSF 16 |
9 395 | 2 952 | 12 347 | ||||
| 3) Wartość brutto środków trwałych na 1 stycznia 2019 |
9 407 | 6 778 | 3 210 | 770 | 1 239 | 21 404 | |
| Zwiększenia | 973 | 1 874 | 1 214 | 325 | 2 144 | 6 530 | |
| nabycie i rozliczenie środków trwałych w budowie, w tym: |
973 | 1 874 | 1 214 | 325 | 2 144 | 6 530 | |
| leasing | 1 214 | 1 214 | |||||
| inne | |||||||
| transfer z aktywów inwestycyjnych | |||||||
| Zmniejszenia | (219) | (228) | (3 383) | (3 830) | |||
| zbycie | (22) | (168) | (190) | ||||
| likwidacja, w tym: | (197) | (60) | (257) | ||||
| leasing | (en) | (60) | |||||
| rozliczenie środków trwałych w budowie |
(3 383) | (3 383) | |||||
| Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
10 380 | 8 433 | 4 196 | 1 095 | 24 104 | ||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
12 | 6 458 | 151 | 639 | 7 260 | ||
| Amortyzacja za okres | 2 018 | 324 | 1 441 | 82 | 3 865 | ||
| Zwiększenia | 2 018 | 542 | 1 581 | 82 | 4 223 | ||
| amortyzacja okresu biežącego | 2 018 | 542 | 1 581 | 82 | 4 223 | ||
| transfer z aktywów inwestycyjnych | |||||||
| Zmniejszenia | (218) | (140) | (358) | ||||
| zbycie | (21) | (121) | (142) | ||||
| likwidacja | (197) | (19) | (216) | ||||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okres |
2 030 | 6 782 | 1 592 | 721 | 11 125 | ||
| Wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
8 350 | 1 651 | 2 604 | 374 | 12 979 |

Stan na 31.12.2018
| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWOW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Srodki transportu |
Inne srodki trwałe |
Srodki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
48 | 6 588 | 258 | 717 | 7 611 | ||
| Zwiększenia | 280 | 53 | 1 401 | 1734 | |||
| nabycie i rozliczenie środków trwałych w budowie |
280 | 53 | 1 401 | 1734 | |||
| transfer z aktywów inwestycyjnych | |||||||
| Zmniejszenia | (36) | (90) | (162) | (288) | |||
| zbycie | (56) | (56) | |||||
| likwidacja | (36) | (34) | (70) | ||||
| rozliczenie środków trwałych w budowie |
(162) | (162) | |||||
| Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
12 | 6778 | 258 | / 70 | 1 239 | 9 057 | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
30 | 5972 | 93 | 596 | 6 691 | ||
| Amortyzacja za okres | (18) | 486 | 58 | 43 | 569 | ||
| Zwiększenia | 00 | 5/7 | 58 | 43 | 686 | ||
| amortyzacja okresu biežącego | 8 | 5/7 | 58 | 43 | 686 | ||
| transfer z aktywów inwestycyjnych |
|||||||
| Zmniejszenia | (26) | (91) | (117) | ||||
| zbycie | (57) | (57) | |||||
| likwidacja | (26) | (34) | (60) | ||||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okres |
12 | 6 458 | 151 | 639 | 7 260 | ||
| Wartosc netto srodków trwałych na koniec okresu |
320 | 107 | 131 | 1 239 | 1 797 |
NOTA 2C
| SRODKI TRWAŁE BILANSOWE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA) | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| własne | 2 900 | 558 |
| używane na podstawie umowy leasingu | 10 079 | |
| Srodki trwałe bilansowe (bez Srodków trwałych w budowie) | 12 979 | 228 |
Na dzień 31 grudnia 2019 roku Spółka nie posiada istotnych umów zobowiązujących do zakupu środków trwałych.
W związku z zastosowaniem MSSF 16 Spółka ujęła na dzień pierwszego zastosowania prawa do użytkowania w kwocie 12 347 tys. PLN oraz dodatkowe zobowiązania z tytułu leasingu w kwocie 12 347 tys. PLN. Prawa do użytkowania zostały zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach Rzeczowe aktywa trwałe (9 396 tys. PLN), dla umowów najmu powierzchni biurowych, (2 952 tys. PLN), dla umowy najmu floty samochodowej.

Efekt pierwszego zastosowania standardu nie miał wpływu na zyski zatrzymane Spółki.
Z uwagi na zmianę adresu siedziby TIM S.A. z dniem 21 grudnia 2018 roku rozwiązana została umowa najmu nieruchomości z dnia 13 czerwca 2014 roku z firmą Arkady Wrocławskie S.A. Zgodnie ze Statutem TIM S.A. siedzibą TIM S.A. jest miasto Wrocław. TIM S.A. na dzień 31 grudnia 2018 roku posiada nową umowę najmu nieruchomości biurowej przy ul. Jaworskiej 13 we Wrocławiu zawartą ze spółką Projekt J. Sp. z o.o.
NOTA 2D
| ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMOWY LEASINGU O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| do 1 roku od 1 roku do 5 lat powyžej 5 lat |
3 456 7 299 |
1720 1 641 |
| Razem | 10 755 | 3 361 |
Powyższe zobowiązania obejmują raty leasingu bez podatku VAT 23%. Dane za 2018 przedstawiają łącznie zobowiązanie z tytułu leasingu operacyjnego, jakie Spółka miała wobec leasingodawców, a które nie było, zgodnie z zasadami, ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Dane za 2018 zostały sprowadzone do porównywalności i nie zawierają podatku VAT 23%.
NOTA 3
| NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Należności z tytułu leasingu | ||
| Należności z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umów | 157 | 47 |
| Pozostałe należności - kaucja | 43 | 42 |
| Należności długoterminowe netto | 200 | 89 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności długoterminowych | ||
| Należności długoterminowe brutto | 200 | 89 |

NOTA 4
| UDZIAŁY I AKCJE (tys. zł) | Rotopino.PL S.A. |
Sun Electro Sp. Z 0.0. W likwidacji |
3LP S.A. | Pozostałe |
|---|---|---|---|---|
| Udziały i akcje w jednostakch powiązanych | ||||
| Wartość 01.12.2019 | 28 303 | 637 | 62 772 | 1 |
| zwiekszenia | ||||
| - zakup | ||||
| - zmniejszenia | 637 | |||
| - sprzedaż | ||||
| - odpis na utrate wartości | ||||
| - likwidacja | 637 | |||
| Wartość (w tys. zł) na 31.12.2019 | 28 303 | 62 772 |
| UDZIAŁY I AKCJE (w tys. szt) | Rotopino.PL S.A. |
Sun Electro Sp. Z 0.0. W likwidacji |
3LP S.A. | Pozostale |
|---|---|---|---|---|
| Udziały i akcje w jednostakch powiązanych | ||||
| llość 01.12.2019 | 10 000 | 7 410 | 59 100 | 0 |
| zwiekszenia | ||||
| - zakup | ||||
| - zmniejszenia | 7 410 | |||
| - sprzedaž | ||||
| - likwidacja | 7 410 | |||
| llość (w tys. szt) 31.12.2019 | 10 000 | 59 100 | 0 |

| UDZIAŁY I AKCJE (tys. zł) | Rotopino.PL S.A. |
Sun Electro Sp. Z 0.0. W likwidacji |
Elit S.A. | 3LP S.A. | Pozostałe |
|---|---|---|---|---|---|
| Udziały i akcje w jednostakch powiązanych | |||||
| Wartość 01.12.2018 | 21 480 | 1 086 | 1 022 | 62 772 | 1 |
| - zwiększenia | 6 823 | ||||
| - zakup | 6 823 | ||||
| - zmniejszenia | 449 | 1 022 | |||
| - sprzedaž | 1 022 | ||||
| - odpis na utrate wartości | |||||
| - likwidacja | 449 | ||||
| Wartość (w tys. zł) na 31.12.2018 | 28 303 | 637 | 62772 | 1 |
| UDZIAŁY I AKCJE (tys. Zł) | Rotopino.PL S.A. |
Sun Electro Sp. Z 0.0. W likwidacji |
Elit S.A. | 3LP S.A. | Pozostałe |
|---|---|---|---|---|---|
| Udziały i akcje w jednostakch powiązanych | |||||
| llość 01.12.2018 | 7 411 | 7 411 | 1 020 | 59 100 | 0 |
| - zwiększenia | 2 589 | ||||
| - zakup | 2 589 | ||||
| - zmniejszenia | 1 020 | ||||
| - sprzedaž | 1 020 | ||||
| - likwidacja | 20 | ||||
| llosc (w tys. szt) 31.12.2018 | 10 000 | 7 411 | 59 100 | 0 |
Na aktywa finansowe w postaci akcji w spółkach zależnych składają się akcje spółki ROTOPINO.PL S.A. oraz 3LP S.A.
Dnia 16 maja 2019 roku Zarząd TIM S.A. podjął uchwałę o zakończeniu procesu przeglądu opcji strategicznych dla podmiotów zależnych i podmiotu współzależnego TIM S.A., o którego rozpoczęciu Spółka informowala raportem bieżącym nr 5/2018 z dnia 22 marca 2018 roku.
W wyniku przeglądu opcji strategicznych Spółka zrealizowała poniższe działania :
- 29 czerwca 2018 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Sun Electro Sp. z o.o. podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki Sun Electro Sp. z o.o. po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. W dniu 27 czerwca 2019 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Sun Electro Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie zakończenia postępowania likwidacyjnego Sun Electro Sp. zo.o. w likwidacji. W dniu 25 lipca 2019 roku Spółka Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji została wykreślona z rejestru przedsiębiorców.
- W dniach 18-26 września 2018 roku TIM S.A. nabył 2 502 111 akcji ROTOPINO.PL S.A. z siedzibą w Bydgoszczy po średnioważonej cenie 2,60 zł za 1 akcję, zwiększając swoje zaangażowanie w kapitale zakładowym ROTOPINO.PL S.A. z 74,1% do 99,13%. 15 listopada 2018 roku Zarząd TIM S.A. postanowił podjąć działania mające na celu wystąpienie do pozostałych akcjonariuszy ROTOPINO.PL S.A. z żądaniem sprzedaży wszystkich posiadanych przez nich akcji. 18 grudnia 2018 roku nastąpiło rozliczenie przymusowego

wykupu, w wyniku czego TIM posiada łącznie 10.000.000 akcji ROTOPINO.PL S.A., co odpowiada 100% kapitału zakładowego ROTOPINO.PL S.A.
• 10 grudnia 2018 roku TIM S.A. sprzedał 1 020 000 akcji Elit S.A. po cenie 1 zł za 1 akcję, zmniejszając swoje zaangażowanie z 51% do 0%.
Zarząd przeprowadził test na utratę wartości akcji spółki 3LP S.A. oraz ROTOPINO.PL S.A., które nie wykazały utraty wartości.
Test na utratę wartości akcji spółki 3LP S.A.
Przeprowadzony test na utratę wartości akcji spółki 3LP S.A. polegał na porównaniu wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. W przypadku akcji 3LP S.A. wykazywanych w sprawozdaniu finansowym TIM S.A. za wartość odzyskiwalną przyjęto wartość godziwą pomniejszoną o koszty sprzedaży. Wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży została ustalona w oparciu o prognozy przepływów pieniężnych do roku 2024 metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych oraz stosując metodę dochodową DCF zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty spółki 3LP S.A. zostały zaprognozowane przez Zarząd 3LP S.A. w oparciu o strategię i plany rozwojowe. Bieżącą wartość przepływów pieniężnych i wartości rezydualnej ustalono przy wykorzystaniu średnioważonego kosztu kapitału WACC. Otrzymany wynik wyceny został powiększony o wartość środków pieniężnych oraz aktywów nieoperacyjnych oraz pomniejszony o dług odsetkowy. Wartość godziwa kapitałów własnych 3LP S.A. na dzień 31 grudnia 2019 roku oszacowana metodą dochodową wyniosła 86.962.tys. zł. Wartość bilansowa akcji spółki 3LP S.A. wykazywanych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym TIM S.A. na dzień 31 grudnia 2019 roku wyniosła 62.772 tys. zł, zatem test nie wykazał utraty wartości akcji.
Test na utratę wartości akcji spółki ROTOPINO.PL S.A.
Test na utratę wartości akcji spółki ROTOPINO.PL S.A. został przeprowadzony na podstawie wyceny wykonanej metodą wartości godziwej w oparciu o prognozy przyszłych przepływów pieniężnych przygotowane przez Zarząd spółki Rotopino.pl S.A.. Wycenę oparto na kalkulacji prognozowanych przepływów pieniężnych generowanych dla właścicieli i wierzycieli (FCFF) na okres od 01.01.2019 roku do 31.12.2024 roku.
Bieżącą wartość przepływów pieniężnych i wartości rezydualnej ustalono przy wykorzystaniu średniego ważonego kosztu kapitału WACC. Otrzymany wynik wyceny został powiększony o wartość środków pieniężnych oraz aktywów nieoperacyjnych oraz pomniejszony o dług odsetkowy.
Wartość godziwa kapitałów własnych Rotopino.pl S.A. na dzień 31.12.2019 roku oszacowana metodą dochodową wyniosła 32.361,55 tys. PLN. Wartość bilansowa akcji Spółki wykazywanych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym TIM S.A. na dzień 31.12.2019 roku wyniosła 28 304 tys. PLN, zatem test nie wykazał utraty wartości akcji.

NOTA 5
| AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| różnica między podatkową i bilansową wartością przychodów ze sprzedaży | 328 | 646 |
| bonusy od dostawców | 2 630 | 3 016 |
| odpisy aktualizujące zapasy i naležności | 728 | 878 |
| przesunięcie wypłaty wynagrodzeń i składek między okresami | 166 | 160 |
| rezerwy na prawdopodobne koszty i pozostałe rożnice przejściowe | 232 | 200 |
| rezerwy na urlopy | 132 | 134 |
| rezerwy na premie i nagrody | 304 | 209 |
| strata podatkowa | 1 035 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, razem | 4 520 | 6 278 |
NOTA 6
| ZAPASY | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Materiały | 61 | |
| Towary | 84 162 | 90 047 |
| Razem | 84 223 / | 90 047 |
Zapasy zostały wykazane w wartości netto czyli pomniejszone o odpisy aktualizujące w wysokości 16 241 tys. zł., w 2018 roku odpis wyniósł 18 244 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku towary o wartości bilansowej 58 379 tys. zł są przedmiotem zastawu rejestrowego ustanowionego na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A., w związku z przyznanym Emitentowi kredytem (szczegóły w nocie 16D). Zastaw rejestrowy został ustanowiony na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A. do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 20 mln zł na mocy aneksu z dnia 3 lipca 2018 roku. Na mocy aneksu z dnia 28 lutego 2018 roku suma zabezpieczenia została zwiększona do kwoty 22 mln zł.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku towary o wartości bilansowej 59.513 tys. zł były przedmiotem zastawu rejestrowego ustanowionego na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A., w związku z przyznanymi Emitentowi kredytami oraz wystawieniem gwarancji bankowej.

NOTA 7
Stan na 31.12.2019
| Struktura należności krótkoterminowych | Wartość na dzień 31.12.2019 |
Należności bieżące |
Należności przeterminowane do 1 przeterminowane od 1 przeterminowane od 3 miesiąca |
Należności do 3 miesięcy |
Należności do 6 miesięcy |
Należności przeterminowane powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 161 513 | 140 714 | 15 453 | 2 509 | 534 | 2 303 |
| do 12 miesięcy | 161 513 | 140 714 | 15 453 | 2 509 | 534 | 2 303 |
| Odpis aktualizujący należności | (1 567) | (1 567) | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług skorygowane o odpis | 159 946 | 140 714 | 15 453 | 2 509 | 534 | 736 |
| Należności publiczno - prawne | 311 | 311 | ||||
| Należności pozostałe, w tym: | 192 | 192 | ||||
| cash pooling | ||||||
| Razem | 160 449 | 141 217 | 15 453 | 2 509 | 534 | 736 |
Nota nie obejmuje rezerw krótkoterminowych, które zostały ujawnione w nocie 17.
Spółka nie posiada istotnych należności spornych lub należności, od których nie dokonano odpisu aktualizującego w części nieobjętej ubezpieczeniem należności.
W celu ograniczenia ryzyka kredytowego należności, Spółka stosuje zasadę zawierania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej i prowadzi restrykcyjną politykę w zakresie przyznawania limitów kredytowych. Wysokość limitów dla poszczególnych klientów jest wprost uzależniona od limitów kredytowych uzyskanych w ramach polisy ubezpieczeniowej w Atradius Collections B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie. Ponadto Spółka wprowadziła mechanizm blokady dla realizacji zamówień klientów, dla których zidentyfikowano należności z przekroczonym terminem płatności. Spółka dokonuje odpisów aktualizujących wartość należności zgodnie z zasadami szczegółowo opisanymi w sekcji: Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 2.6.7.

Stan na 31.12.2018
| Struktura należności krótkoterminowych | Wartosc na dzien 31.12.2018 |
Naležnošci bieżące |
Naležności 1 miesiąca |
Naležnosci przeterminowane do przeterminowane od 1 przeterminowane od do 3 miesięcy |
Naležnosci 3 do 6 miesięcy |
Naležnosci przeterminowane powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 134 579 | 111 079 | 15 846 | 3 352 | 1 183 | 3 119 |
| do 12 miesięcy | 134 579 | 111 079 | 15 846 | 3 352 | 1 183 | 3 119 |
| Odpis aktualizujący należności | 2 262 | 47 | 2 215 | |||
| Należności z tytułu dostaw i usług skorygowane o od | 132 317 | 111 032 | 15 846 | 3 352 | 1 183 | 904 |
| Należności publiczno - prawne | 1 092 | 1 092 | ||||
| Należności pozostałe, w tym: | 2 451 | 2 451 | ||||
| cash pooling | 1 539 | 1 539 | ||||
| Razem | 135 860 | 114 575 | 15 846 | 3 352 | 1 183 | 904 |

NOTA 7A
| Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartości należności krótkoterminowych |
31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące wartość należności na początek okresu | 2 262 | 2 095 |
| zwiększenie z tytułu | 1 663 | 661 |
| odpisów należności dochodzone na drodze sądowej | 1 456 | 661 |
| odpisy dokonane zgodnie z MSSF 9 | 207 | |
| zmniejszenie z tytułu | 2 358 | 494 |
| zapłata należności, na które utworzono odpisy aktualizujące | 860 | 371 |
| umorzenie należności w wyniku bezskutecznej egzekucji | 1 398 | 123 |
| Odpisy aktualizujace wartości należności na koniec okresu | 1 567 | 2 262 |
NOTA 8 A
| Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Srodki pieniężne w kasie i na rachunku | 9 202 | 1 330 |
| Srodki pienieżne w drodze | 24 | |
| Lokaty do 3 miesiecy | 7 823 | |
| Razem | 17 049 | 1 330 |
NOTA 8 B
| Srodki pieniężne i inne aktywa pieniężne (struktura walutowa) | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| w walucie polskiej | 17 017 | 1 214 |
| w walucie obcej (wg walut i po przeliczeniu na PLN) | 32 | 116 |
| wartość w tys. EUR | 27 | |
| po przeliczeniu na tys. zł. | 32 | 116 |
| Srodki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem | 17 049 | 1 330 |
NOTA 9
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| polisy ubezpieczeniowe | 29 | 450 |
| opieka serwisowa | 550 | 73 |
| pozostałe | 21 | |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem | 600 | 523 |

NOTA 10
| Kapitał akcyjny | 31.12.2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| wartość nominalna jednej akcji w złotych | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| seria/emisja | A | B | C | D | E | F |
| rodzaj akcji | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela |
| rodzaj urzywilejowania akcji | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe |
| rodzaj ograniczenia praw do akcji | ||||||
| liczba akcji w tyś. szt. | 100 | 2 900 | 1 800 | 15 580 | 1 200 | 619 |
| PLN | 100 | 2 900 | 1 800 | 15 580 | 1 200 | 619 |
| sposób pokrycia kapitału | gotowka | gotowka | gotowka | przeniesienie środków z kapitału zapasowego |
gotowka | gotowka |
| data rejestracji | 17.05.1994 | 09.05.1997 | 21.11.1997 | 16.01.2001 | 18.04.2007 | 03.04.2009 |
| prawo do dywidendy (od daty) | 01.01.1997 | 01.01.1997 | 01.01.1997 | 01.01.2000 | 01.01.2006 | 01.01.2009 |
| liczba akcji, razem w tys. szt. | 22 199 | |||||
| 22 199 |

NOTA 11
| Kapitał zapasowy | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 77 895 | 93 037 |
| pokrycie straty z kapitału zapasowego | (15 142) | |
| Kapitał zapasowy, razem | 77 895 | 77 895 |
NOTA 12
W 2018 roku i 2019 roku nie było żadnych zmian w kapitale rezerwowym.
NOTA 13
| Fundusz dywidendowy | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| stan na początek okresu | 36 400 | 57 489 |
| zwiekszenia | 9 105 | |
| zmniejszenia | (12 210) | (21 089) |
| wypłata dywidendy | (12 210) | (21 089) |
| Fundusz dywidendowy. razem | 33 295 | 36 400 |
W dniu 7 listopada 2019 r. Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2019 roku w łącznej wysokości 17.759.360 zł. czyli 0,80 zł brutto na jedną akcję, z czego kwota w wysokości 5.549.800 zł pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie 01.01.2019 r. – 30.06.2019 r., zaś kwota w wysokości 12.209.560 zł pochodzi ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym. Do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2019 roku uprawnionych było 22.199.200 akcji na okaziciela TIM S.A. Prawo do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2019 roku uzyskali akcjonariusze posiadający akcje spółki TIM S.A. w dniu 13 grudnia 2019 roku, natomiast wypłata nastąpiła w dniu 20 grudnia 2019 roku.
- TIM S.A. posiadał wystarczające środki na wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2019, a wypłata zaliczki była zgodna z treścią art. 349 § 2 Kodeksu spółek handlowych tj.: roczne sprawozdanie finansowe spółki TIM S.A. sporządzone na dzień 31 grudnia 2018 roku wykazało zysk netto za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku w kwocie 10.214 tys. zł,
- półroczne sprawozdanie finansowe spółki TIM S.A. sporządzone na dzień 30 czerwca 2019 roku, wykazało zysk netto za okres od 1 stycznia 2019 roku do 30 czerwca 2019 roku w kwocie 11.779 tys. zł,
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TIM S.A. w dniu 5 października 2018r upoważniło Zarząd TIM S.A. do dysponowania środkami zgromadzonymi na funduszu dywidendowym TIM S.A., na którym zgromadzone są środki w kwocie 45 504 tys. zł, według stanu na dzień 30.06.2019 r, w celu finansowania wypłaty zaliczek na poczet dywidendy.
Powyższe sprawozdania zostały zbadane przez biegłego rewidenta – firmę Grant Thornton Polska Sp. z o.o. sp. k., z siedzibą w Poznaniu, wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania

sprawozdań finansowych pod nr 4055. Rada Nadzorcza TIM S.A., na posiedzeniu w dniu 7 listopada 2019 r., wyraziła zgodę na wypłatę akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego 2019 na wyżej wymienionych warunkach zaproponowanych przez Zarząd TIM S.A.
NOTA 14
W 2018 roku i 2019 roku nie było żadnych zmian w kapitale z opcji pracowniczych.
NOTA 15
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego spowodowana dodatnimi roznicami przejsciowymi z tytułu: |
31.12.2019 | 31.12.2018 | Wpływ na wynik za okres kończący się |
|---|---|---|---|
| szacowane bonusy od dostawców różnica przejsciowa pomiędzy amortyzacją podatkową a bilansowa |
4 856 | 5 046 | 190 |
| 33 | 40 | 7 | |
| pozostałe | 277 | (211) | |
| Razem | 5 166 | 5 086 | (80) |

NOTA 16 A
Stan na 31.12.2019
| Struktura zobowiązań krótkoterminowych | Wartość na dzień 31.12.2019 |
Zobowiązania bieżące |
Zobowiązania przeterminowane do 1 miesiąca |
Zobowiązania przeterminowane od 1 do 3 miesięcy |
Zobowiązania przeterminowane od 3 do 6 miesięcy |
Zobowiązania przeterminowane powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki | ||||||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 3 456 | 3 456 | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 179 184 | 175 938 | 1 210 | 558 | 383 | 1 095 |
| do 12 miesięcy | 179 184 | 175 938 | 1 210 | 558 | 383 | 1 095 |
| Zobowiązania publiczno-prawne | 5 124 | 5 124 | ||||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 1 496 | 1 496 | ||||
| Zobowiązania pozostałe, w tym: | 1 098 | 1 098 | ||||
| cash polling | 833 | 833 | ||||
| Razem | 190 358 | 187 112 | 1 210 | 558 | 383 | 1 095 |

Stan na 31.12.2018
| Struktura zobowiązań krótkoterminowych | Wartość na dzień 31.12.2018 |
Zobowiązania bieżące |
Zobowiązania 1 miesiąca |
Zobowiązania przeterminowane do przeterminowane od przeterminowane od 1 do 3 miesięcy |
Zobowiązania 3 do 6 miesiecy |
Zobowiązania przeterminowan e powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki | 26 | 26 | ||||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | ||||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 153 246 | 151 180 | 309 | 874 | 451 | 432 |
| do 12 miesięcy | 153 246 | 151 180 | 309 | 874 | 451 | 432 |
| Zobowiązania publiczno-prawne | 3 797 | 3 797 | ||||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczyci | 1 284 | 1 284 | ||||
| Zobowiązania pozostałe, w tym: | 1 544 | 1 544 | ||||
| cash polling | - | |||||
| Razem | 159 897 | 157 831 | 309 | 874 | 451 | 432 |
Nota nie obejmuje rezerw krótkoterminowych, które zostały ujawnione w nocie 20.

Nota 16 B
Stan na 31.12.2019
| Stan na | Przepływy | Zmiany niebędące przepływem | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
Stan na 31.12.2018 |
01.01.2019 z uwzglednienie m MSSF 16 |
Splata | Zaciagniecie | Roznice kursowe |
Likwidacja ST-zm. Zobowiązania leasingowego |
Reklasyfikacja | Stan na 31.12.2019 |
| Długoterminowe | 9 424 | 789 | (41) | (2 873) | 7 299 | |||
| Leasing | 9 424 | 789 | (41) | (2 873) | 7 299 | |||
| Krotkoterminowe | 26 | 2 949 | (2 832) | 402 | 64 | 2 873 | 3 456 | |
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
26 | 26 | (26) | |||||
| Leasing | 2 923 | (2 806) | 402 | 64 | 2 873 | 3 456 | ||
| Razem (długo i krótkoterminowe) | 26 | 12 373 | (2 832) | 1 191 | 64 | (41) | 10 755 |
Stan na 31.12.2018
| Przepływy | Zmiany niebędące przepływem | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
Stan na 31.12.2017 |
Splata | Zaciagniecie | Różnice kursowe |
Likwidacja ST-zm. Zobowiązania leasingowego |
Reklasyfikacja | Stan na 31.12.2018 |
| Długoterminowe | - | ||||||
| Leasinng finansowy | |||||||
| Krótkoterminowe | 26 | 26 | |||||
| Kredyty, požyczki, inne instrumenty dłużne |
26 | 26 | |||||
| Leasing finansowy | |||||||
| Razem (długo i krótkoterminowe) | 26 | 26 |

NOTA 16 C
| ZOBOWIĄZANIA KROTKOTERMINOWE (struktura walutowa) | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| w walucie polskiej | 189 110 | 159 694 |
| w walucie obcej (wg walut i po przeliczeniu na PLN) | 1 248 | 203 |
| wartość w tyś. EUR | 286 | 31 |
| po przeliczeniu na tys. zł. | 1 219 | 135 |
| wartość w tyś. USD | 00 | 18 |
| po przeliczeniu na tys. zł. | 29 | ୧୫ |
| Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa), razem | 190 358 | 159 897 |
Nota nie obejmuje rezerw krótkoterminowych, które zostały ujawnione w nocie 20.
NOTA 16 D
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia 2019 | ||
|---|---|---|
| nazwa (firma) jednostki | Bank Handlowy w Warszawie Spółka Akcyjna |
mBank SA |
| siedziba | ul. Senatorska 16. 00-923 Warszawa |
ul. Senatorska 18, 00- 923 Warszawa |
| kwota kredytu /pożyczki wg umowy w tys. Zł |
10.000 (limit) |
12.000 (limit) |
| kwota wykorzystania kredytu/pożyczki na 31.12.2019 |
||
| warunki oprocentowania | Oprocentowanie zmienne | Oprocentowanie zmienne |
| termin spłaty | 25.02.2022 | 29.10.2021 |
| zabezpieczenia | Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 22 mln zł wraz z cesja praw z polisy ubezpieczeniowej (przedmiot zastawu to zapas towarów - artykułów elektrotechnicznych), wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji w zakresie zobowiązania wydania przedmiotu zastawu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 12 mln zł. |
Oświadczenie o poddaniu sie egzekucji do kwoty 18 mln zł |
Z uwagi na niewielki udział instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej Spółka nie dokonuje analizy wrażliwości na zmiany stóp, gdyż w jej ocenie ryzyko takie nie ma istotnego znaczenia.
Ryzyka i działania podejmowane w celu ich minimalizowania są opisane w pkt 5 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej TIM w 2019 roku.
NOTA 17

| REZERWY KROTKOTERMINOWE | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| stan na początek okresu | 2 245 | 1 339 |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 547 | 718 |
| rezerwy na premie i nagrody | 1 097 | 466 |
| transfer | (122) | |
| inne | 601 | 277 |
| zwiększenia z tytułu: | 2 185 | ggg |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 45 | |
| rezerwy na premie i nagrody | 1 532 | 631 |
| inne | 653 | 323 |
| wykorzystanie | 1739 | 56 |
| rezerwy na premie i nagrody | 1 030 | |
| inne | 709 | 56 |
| rozwiązanie z tytułu: | 48 | 37 |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 48 | |
| transfer (przeniesienie do rezerw długoterminowych) | 37 | |
| stan na koniec okresu | 2 643 | 2 245 |
| rezerwy na zaległe urłopy i odprawy emerytalne | 499 | 763 |
| rezerwy na premie i nagrody | 1 599 | 1 097 |
| transfer (przeniesienie do rezerw długoterminowych) | (159) | |
| inne | 545 | 544 |

VII. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
NOTA 18A
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAZY TOWAROW, MATERIAŁOW I USŁUG (STRUKTURA RZECZOWA - RODZAJE DZIAŁALNO SCI) |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 790 235 | 744 809 |
| towary handlowe sprzedaż hurtowa | 788 419 | 741 809 |
| towary handlowe sprzedaż detaliczna | 1816 | 3 006 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 8 182 | 6 667 |
| Przychody netto ze sprzedaży, razem | 798 417 | 751 476 |
Zasady dotyczące momentu ujmowania przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów zostały szczegółowo opisane w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 2.6.12.
NOTA 18B
| PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY TOWAROW, MATERIAŁOW I USŁUG (STRUKTURA TERYTORIALNA) |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży krajowej | 787 066 | 742 919 |
| Wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów | 3 169 | 1 890 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 8 182 | 6 667 |
| Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem | 798 417 | 751 476 |
NOTA 19
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| czynsz za wynajem nieruchomości inwestycyjnej oraz odsprzedaż usług | 69 | 500 |
| przychody z tytułu noty obciążeniowej | 183 | |
| zwrot kosztów sadowych | 146 | 81 |
| odpisane, przedawnione zobowiązania | 155 | 15 |
| inne | 74 | 23 |
| zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 47 | 8 |
| otrzymane odszkodowania | 5 | |
| Pozostałe przychody operacyjne - inne, razem | 491 | 875 |

NOTA 20A
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| wartość zlikwidowanych WNiP, odpis aktualziujący WNiP | 123 | 2 351 |
| kary umowne i odszkodowania | 200 | |
| inne | 151 | 146 |
| darowizny | 48 | 41 |
| koszty sadowe | 14 | 7 |
| Pozostałe koszty operacyjne - inne, razem | 336 | 2 745 |
Koszty i przychody związane z uzyskiwanym odszkodowaniem z firmy ubezpieczeniowej prezentowane są w kosztach działalności podstawowej i ujmowane per saldem w pozycji "Pozostałe koszty rodzajowe".
NOTA 20B
| AKTUALIZACJA WARTOŚCI AKTYWÓW/KOSZTY/ | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| odpisy aktualizujące wartość należności | 700 | 167 |
| odpisy aktualizujące wartości niematerialne | 123 | |
| odpisy aktualizujące wartość zapasów | 195 | 147 |
| Odpisy aktualizujące wartość składników aktywów | 1 018 | 314 |
Zasady dokonywania odpisów aktualizujących aktywa oraz sposób ujęcia w sprawozdaniu z całkowitych dochodów zostały szczegółowo opisane w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 2.6.

NOTA 21
| PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| I. ROZNICE KURSOWE | ||
| a) ujemne rožnice kursowe | 57 | |
| - zrealizowane | 56 | |
| - niezrealizowane | 1 | |
| b) dodatnie różnice kursowe | 20 | |
| Wynik na różnicach kursowych / 1b- 1a/ | (57) | 20 |
| II.PRZYCHODY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK | ||
| a) z tytułu udzielonych pożyczek | ||
| b) pozostałe odsetki | 373 | 303 |
| - od jednostek powiązanych | 172 | 14 |
| - od pozostałych jednostek | 201 | 229 |
| Przychody finansowe z tytułu odsetek, razem | 373 | 303 |
| II.INNE PRZYCHODY FINANSOWE | ||
| IV.KOSZTY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK | ||
| a) od kredytów i pożyczek | 122 | 19 |
| - dla jednostek pozostałych | 122 | 19 |
| b) pozostałe odsetki | 468 | 7 |
| - dla jednostek powiązanych | ||
| - dla jednostek pozostałych | 468 | 7 |
| Koszty finansowe z tytułu odsetek, razem | 590 | 26 |
| V.INNE KOSZTY FINANSOWE | ||
| - prowizje od kredytu | ||
| - prowizja z umowy factoringowej | 68 | 164 |
| - pozostałe | 62 | |
| - odpis na udziały | 12 | 448 |
| Inne koszty finansowe, razem | 80 | 674 |
| VI. Aktualizacja wartości inwestycji | ||
| WYNIK Z DZIAŁALNO SCI FINAN SOWEJ //+//+///-//-//-//-//-//-//-//-//-///-//-//-///-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-//-// | (354) | (377) |
NOTA 22
| PODATEK DOCHODOWY | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Podatek bieżący od dochodów roku bieżącego | (4 654) | (136) |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | ||
| Podatek biežacy, razem | (4 654) | (136) |
| Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | (1 838) | (2 167) |
| Wpływ zmiany stawki podatkowej | ||
| Podatek odroczony, razem | (1 838) | (2 167) |
| Podatek dochodowy, razem | (6 492) | (2 303) |

| PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) brutto | 29 206 | 12 514 |
| Różnice między zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułow): |
785 | 1 607 |
| amortyzacja niepodatkowa | 3 468 | 878 |
| inne w tym: | (1 500) | 884 |
| odsetki i koszty operacyjne dotyczące MSSF 16 | (2 158) | |
| inne | 658 | 884 |
| odpisy aktualizujące należności | 700 | 449 |
| utworzenie i rozwiązanie rezerw | 432 | 377 |
| koszty reprezentacji i reklamy | 256 | 313 |
| odpis na PFRON | 140 | 127 |
| darowizny | 48 | 89 |
| wynagrodzenie z ZUS przesunięcia wypłat | 27 | 78 |
| różnice kursowe z wyceny bilansowej | (13) | |
| odpisy aktualizujące zapasy | 195 | (143) |
| przychody ze sprzedaży w innym okresie | 675 | (618) |
| bonusy od dostawców i dla klientów | (3 605) | (814) |
| koszty majątku trwałego | (51) | |
| Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (zysk) | 29 991 | 14 124 |
| Odliczenia od podstawy opodatkowania | 5 496 | 15 082 |
| rozliczenia straty za lata ubiegłe | 5 448 | 15 034 |
| darowizny | 48 | 48 |
| Podatek dochodowy według stawki 19% | 4 654 |
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w sprawozdaniu z wyniku, przedstawia się następująco:
| Nota | 01.01.2019 31.12.2019 |
01.01.2018 31.12.2018 |
|
|---|---|---|---|
| Wynik przed opodatkowaniem | 29 206 | 12 514 | |
| Stawka podatku stosowana przez Spółkę | 19% | 19% | |
| Podatek dochodowy wg stawki krajowej | 5 549 | 2 378 | |
| Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | |||
| Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+)-) | |||
| Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) | (192) | ||
| Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) | 943 | 117 | |
| Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) | |||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych roznic przejsciowych (+) |
|||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) |
|||
| Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-) | |||
| Podatek dochodowy | 6 492 | 2 303 | |
| Zastosowana średnia stawka podatkowa | 22% | 18% |

VIII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
NOTA 23
01.01.2019 – 31.12.2019
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | |
|---|---|
| zmiana stanu należności w przepływach pieniężnych | (869) |
|---|---|
| bilansowa zmiana stanu zobowiązan | 4 210 |
|---|---|
| zmiana stanu zobowiazań inwestycyjnych | (639) |
| zmiana stanu kredytów w rachunku bieżącym | (26) |
| zmiana stanu zobowiązań w przepływach pieniężnych | 3 545 |

IX. POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
PODZIAŁ ZYSKU NETTO JEDNOSTKI ZA ROK OBROTOWY
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd TIM S.A. nie podjął decyzji w zakresie wniosku dotyczącego proponowanego przeznaczenia zysku wypracowanego w 2019 roku.
| STRUKTURA ZATRUDNIENIA W TIM S.A. WG STANU NA 31.12.2019 W PRZELICZENIU NA PEŁNE ETATY |
31.12.2019 |
|---|---|
| Zarzad | 3 |
| Pion Biznesowy | 212 |
| Pion Wydziałów Wspomagających | 39 |
| Razem | 254 |
| WARTOŚĆ WYPŁACONYCH WYNAGRODZEŃ BRUTTO CZŁONKOM RADY NADZORCZEJ (W PLN) |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Krzysztof Wieczorkowski | 30 000 | 40 000 |
| Grzegorz Dzik | 19 500 | 26 000 |
| Andrzej Kusz | 33 500 | 36 000 |
| Krzysztof Kaczmarczyk | 40 500 | 28 000 |
| Andrzej Kasperek (do 13 czerwca 2018 roku) | 6 500 | |
| Leszek Mierzwa (od 13 czerwca 2018 roku) | 33 500 | 29 500 |
| Razem | 157 000 | 166 000 |
| WARTOSC WYPŁACONYCH WYNAGRODZEŃ BRUTTO CZŁONKOM ZARZĄDU JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ ( W PLN) |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Folta Krzysztof | 1 217 641 | 794 719 |
| Anna Słobodzian-Puła* | 311 723 | 450 000 |
| Piotr Tokarczuk | 845 050 | 618 400 |
| Piotr Nosal (od 01 kwietnia 2019 roku) | 409 103 | |
| Artur Piekarczyk* | 60 000 | |
| Razem | 2 783 517 | 1 923 119 |
* W dniu 17 listopada 2017 roku pan Artur Piekarczyk złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu TIM S.A. ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2017 roku.
* W dniu 25 marca 2019 roku pani Anna Słobodzian-Puła złożyła rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu TIM S.A. ze skutkiem na dzień 31 marca 2019 roku.

X. INFORMACJE DODATKOWE
1. RODZAJ ORAZ KWOTY ZMIAN WARTOŚCI SZACUNKOWYCH KWOT, KTÓRE BYŁY PODAWANE W POPRZEDNICH OKRESACH BIEŻĄCEGO ROKU OBROTOWEGO LUB ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH PODAWANYCH W POPRZEDNICH LATACH OBROTOWYCH, JEŚLI WYWIERAJĄ ONE ISTOTNY WPŁYW NA BIEŻĄCY OKRES
| Stan na 31.12.2018 |
Zwiększenia Zmniejszenia | Stan na 31.12.2019 |
||
|---|---|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące wartość aktywów, w tym: | 5 080 | 5 046 | 5 995 | 4 131 |
| Odpis aktualizujący inwestycje długoterminowe |
449 | 449 | ||
| Odpis aktualizujący środki trwałe | ||||
| Odpis aktualizujący zapasy | 2369 | 3 383 | 3 188 | 2 564 |
| Odpis aktualizujący naležności | ||||
| krótkoterminowe | 2 262 | 1 663 | 2 358 | 1 567 |
| Odpis aktualizujacy WNiP | 123 | 123 | ||
| Aktywa na podatek odroczony | 6 278 | 1 758 | 4 520 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | 5 086 | 80 | 5 166 | |
| Rezerwy na przyszłe zob .- kr.term. | 2245 | 2 185 | 1 787 | 2643 |
| Rezerwy na przyszłe zob .- dł.term. | 159 | 33 | 192 |
Z uwagi na wdrożenie z dniem 1 stycznia 2019 roku zasad prezentacji umów leasingowych zgodnie z MSSF16, wartość zobowiązań z tytułu leasingu i przyszłe spłaty uległy znaczącej zmianie co zostało zaprezentowane w nocie uzupełniającej do Noty 3 w części prezentującej okresy i wartości spłat w okresach do 1 roku, od 1 roku do 5 lat i powyżej 5 lat. Wszystkie umowy leasingu są zawarte na czas określony. Okres trwania leasingu przyjęto wprost z umowy, bez zakładania jego skracania lub wydłużania.
Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Zarząd Spółki kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Odpis aktualizujący wartość zapasów został dokonany zgodnie z zasadami szczegółowo opisanymi w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 2.6.6. Odpis ten uwzględnia m.in. aktualizację wartości zapasów do wartości możliwej do uzyskania (odpis na ujemną marżę) oraz szacowaną utratę wartości zapasów obliczoną na postawie okresu przechowywania zapasów w magazynie (wiekowanie zapasów).
Odpis na utratę wartości z tytułu wiekowania zapasów bazuje na założeniu, że po 36 miesiącach przechowywania zapasów w magazynie następuje 50% utrata wartości zapasów, natomiast po 48 miesiącach odpowiednio 100% utrata wartości zapasu. Niezależnie od odpisu z tytułu wiekowania zapasów szacowany jest odpis na ujemną marżę na podstawie założena, że wartość zapasów nie powinna przekraczać wysokości cen sprzedaży netto uzyskanych za towary po dniu bilansowym.
Odpis aktualizujący wartość należności nie uległ istotnej zmianie i został oszacowany zgodnie z zasadami szczegółowo opisanymi w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 2.6.7.

Wartość aktywa na podatek odroczony zmniejszyła się o 1 758 tys. zł, w tym o 1 035 tys. zł w związku z wykorzystaniem w 2019 roku straty podatkowej z lat ubiegłych.
Rezerwy na przyszłe zobowiązania krótkoterminowe wzrosły o 398 tys. zł, przede wszystkim ze względu na zawiązaną rezerwę na wypłątę premii w związku z realizacją przez Spółkę zakładanych na 2019 rok KPI.
Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z wyniku oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na EUR, przedstawia tabela:
| od 01.01 do | od 01.01 do | od 01.01 do | od 01.01 do | |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2019 | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
| tys. zł. | tys EUR | |||
| Sprawozdanie z wyniku | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 798 417 | 751 476 | 185 730 | 176 424 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 29 560 | 12 891 | 6 876 | 3 026 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 29 206 | 12 514 | 6 794 | 2 938 |
| Zysk (strata) netto | 22 714 | 10 211 | 5 284 | 2 397 |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego |
||||
| Zysk na akcje (PLN) | 1,02 | 0.46 | 0 | 0,01 |
| Rozwodniony zysk na akcję (PLN) | 1,02 | 0,46 | 0 | 0,01 |
| Sredni kurs PLN / EUR w okresie | X | X | 4,2988 | 4,2595 |
| Sprawzodanie z przepływów pieniężnych | ||||
| Srodki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
37 320 | 19 746 | 8 681 | 4 636 |
| Srodki pieniežne netto z działalności inwestycyjnej |
(1 253) | (8 951) | (291) | (2 101) |
| Srodki pieniężne netto z działalności finansowej | (20 348) | (22 192) | (4 733) | (5 210) |
| Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentow |
15 719 | (11 397) | 3 657 | (2 676) |
| Sredni kurs PLN / EUR w okresie | X | X | 4.2988 | 4.2595 |
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | ||||
| Aktywa | 374 457 | 331 228 | 87 932 | 77 030 |
| Zobowiązania długoterminowe | 12 657 | 5 245 | 2 972 | 1 220 |
| Zobowiazania krótkoterminowe | 193 001 | 162 142 | 45 321 | 37 707 |
| Kapitał własny | 168 799 | 163 841 | 39 638 | 38 103 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
||||
| Kurs PLN / EUR na koniec okresu | x | X | 4,2585 | 4,3000 |
Informacje finansowe zostały przeliczone w następujący sposób:
- poszczególne pozycje bilansu według średniego kursu obowiązującego na 31.12.2019 roku, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski,
- poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca roku obrotowego.

| ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Kapitał: | ||
| Kapitał własny | 168 799 | 163 841 |
| Pożyczki podporządkowane otrzymane od właściciela | ||
| Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy (-) | ||
| Kapitał | 168 799 | 163 841 |
| Zródła finansowania ogółem: | ||
| Kapitał własny | 168 799 | 163 841 |
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 26 | |
| Leasing finansowy | 10 755 | |
| Zródła finansowania ogółem | 179 554 | 163 867 |
| Wskażnik kapitału do żródeł finansowania ogółem | 0,94 | 1,00 |
| EBITDA | ||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 29 560 | 12 894 |
| Amortyzacja | 6 258 | 4 273 |
| EBITDA | 35 818 | 17 167 |
| Dług: | ||
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłužne | 26 | |
| Leasing finansowy | 10 755 | |
| Dług | 10 755 | 26 |
| Wskaźnik długu do EBITDA | 0,73 | 0,00 |
Spółka zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Spółkę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Spółki. Spółka monitoruje poziom kapitału na podstawie wartości bilansowej kapitałów własnych
2. RODZAJ ORAZ KWOTY POZYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA AKTYWA, ZOBOWIĄZANIA, KAPITAŁ WŁASNY, WYNIK FINANSOWY NETTO, PRZEPŁYWY ŚRODKOW PIENIĘŻNYCH, KTÓRE SĄ NIESTANDARDOWE ZE WZGLĘDU NA ICH RODZAJ, WIELKOŚĆ LUB WPŁYW
Poza zdarzeniami opisanymi w niniejszym sprawozdaniu, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku w Spółce nie wystąpiły znaczące transakcje niestandardowe wpływające na aktywa, zobowiązania, kapitał własny, wynik finansowy netto oraz przepływy środków pieniężnych.
W ocenie Zarządu wartość godziwa wszystkich kategorii instrumentów finansowych ujawnionych w sprawozdaniu finansowym nie odbiega znacząco od wartości księgowej.

3. UMOWY GWARANCJI FINANSOWEJ ORAZ ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE WEDŁUG STANU NA 31.12.2019
| Beneficjent | Rodzaj zabezpieczenia | Przedmiot zabezpieczenia |
Strona umowy |
Wartość poręczenia w tys. PLN |
|---|---|---|---|---|
| PKO Leasing S.A. | Poręczenie TIM S.A. | Umowy leasingu | 3LP S.A. | 305 |
| mLeasing S.A. | Poręczenie TIM S.A. | Umowy leasingu | 3LP S.A. | 28 139 |
| ALEXANDRALOG PLSW02 Sp. z o.o. |
Gwarancja bankowa mBank S.A. zabezpieczona wekslem własnym 3LP in blanco, poręczonym przez TIM SA do kwoty 1 175 457,77 eur |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 10 011 |
| Alexandralog PLSW03 Sp. z o.o. |
Gwarancja Bankowa mBanku S.A. zabezpieczona wekslem własnym 3LP in blanco, poręczonym przez TIM SA do kwoty 290 000 eur |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 2 470 |
| Projekt J Sp. z o.o. | Gwarancja Bankowa Banku Handlowego w Warszawie S.A |
Umowa najmu powierzchni biurowej |
TIM S.A. | 516 |
| ELIN Sp. z o.o. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 33 |
| ELIN Sp. z o.o. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 74 |
| Razem | 41 548 |

4. INSTRUMENTY FINANSOWE W PODZIALE NA POSZCZEGÓLNE KLASY I KATEGORIE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW
Stan na 31.12.2019
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|
| Akcje notowane | |||||
| Należności z tytułu dostaw i usług (netto) | 159 946 | - | - | 159 946 | |
| Srodki pieniężne i lokaty | 17 049 | - | - | 17 049 | |
| Pożyczki udzielone | - | - | |||
| Należności z tytułu cash poolingu | - | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | 179 184 | 179 184 | ||
| Kredyty | - | - | |||
| Zobowiązania z tytułu faktoringu | - | ||||
| Zobowiązania z tytułu cash poolingu | - | 833 | 833 | ||
| RAZEM | 176 995 | 180 017 | 357 012 |

| Instrumenty finansowe | Aktywalzobowiązania finansowe wyceniane w wartosci godziwej przez zysk lub stratę |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Instrumenty zabezpieczające |
Ogolem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody/koszty z tytułu odsetek ujęte w: | 373 | (266) | - | 107 | ||
| Przychodach finansowych | 373 | 373 | ||||
| Kosztach finansowych | (266) | (266) | ||||
| Koszty z tytułu faktoringu ujęte w: | (137) | (137) | ||||
| Kosztach finansowych | (137) | (137) | ||||
| Zysk/(strata) z tytułu różnic kursowych | (58) | (58) | ||||
| Przychodach finansowych | ||||||
| Utworzenie odpisów aktualizujących ujęte | (1717) | (1717) | ||||
| Kosztach operacyjnych | (1717) | (1717) | ||||
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 821 | 821 | ||||
| Kosztach operacyjnych | 821 | 821 | ||||
| Korekta sprzedaży z tytułu transakcji | ||||||
| Zyski(strata) ze zbycia instrumentów | ||||||
| Kosztach według rodzaju | ||||||
| Ogółem zysk / (strata) netto | (523) | (461) | (984) |

Dla instrumentów finansowych (zaprezentowane w notach powyżej) wartości bilansowe są zbliżone do do wartości godziwej. Sposób i technika wyceny instrumentów wycenianych w wartości godziwej nie zmieniły się w porównaniu do sposobu i techniki wyceny na dzień 31 grudnia 2018 roku.
Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak i w okresie porównywalnym w Spółce nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych, jak również nie miała miejsca zmiana klasyfikacji instrumentów w wyniku zmiany celu lub wykorzystania instrumentów finansowych.
W ocenie Zarządu wartość godziwa wszystkich kategorii instrumentów finansowych ujawnionych w sprawozdaniu finansowym nie odbiega znacząco od wartości księgowej.

5. PRZYCHODY I WYNIKI PRZYPADAJĄCE NA POSZCZEGÓLNE SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI
Stan na 31.12.2019
| Segmenty | Przychody ze sprzedazy |
Koszt własny sprzedanych towarow i usług |
Marža brutto |
Wynik operacyjny |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
Zysk (strata) brutto |
Podatek dochodowy |
Zysk (strata) netto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kanał online (internetowy) - j. pow. | |||||||||
| Kanał offline (tradycyjny) - J. pow. | 221 | (134) | 87 | ||||||
| Kanał online (internetowy) - J. poz. | 558 884 | (454 446) | 104 439 | ||||||
| Kanał offline (tradycyjny) - J. poz. | 239 312 | (194 773) | 44 538 | ||||||
| Razem | 798 417 | (649 353) | 149 064 | 29 560 | 373 | 727 | 29 206 | 6 492 | 22 714 |
Stan na 31.12.2018
| Segmenty | Przychody ze sprzedažy |
Koszt własny sprzedanych towarow i usług |
Marža bruitto |
Wynik operacyjny |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
Zysk (strata) brutto |
Podatek dochodowy |
Zysk (strata) netto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| .Kanał online (internetowy) - J. pow | 62 | (66) | (4) | ||||||
| Kanał offline (tradycyjny) - J. pow. | 1 182 | (2 067) | (885) | ||||||
| Kanał online (internetowy) - j. poz. | 532 396 | (439 745) | 92 651 | ||||||
| Kanał offline (tradycyjny) - J. poz. | 217 836 | (178 580) | 39 256 | ||||||
| Razem | 751 476 | (620 458) | 131 018 | 12 891 | 326 | 703 | 12 514 | 2 303 | 10 211 |
Wyniki działalności poszczególnych segmentów są regularnie przeglądane przez Zarząd TIM S.A. i na podstawie oceny wyników osiąganych przez poszczególne segmenty, podejmowane są decyzje gospodarcze. Krytera przyjęte przez Spółkę:
- czynniki przyjęte przyjęte do określenia segmentów sprawodawczych wynikają z przyjęcia modelu biznesowego opartego na modelu e-commerce
- segmenty nie podlegają łączeniu,
- rodzaje produktów i usług, z których pochodzą segmenty sprawozdawcze zostały zaprezentowane w poniższych notach.

| Segmenty | Kanal online (internetowy) |
Kanał online (internetowy) |
Kanal online (internetowy) |
Kanal offline (tradycyjny) |
Kanał offline (tradycyjny) |
Kanał offline (tradycyjny) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| J.pow. | j. stowarzyszone | J. poz. | J.pow. | j. stowarzyszone | J. poz | |
| Produkty | ||||||
| Kable i przewody | 155 998 | 6 | 98 895 | |||
| Aparatura i rozdzielacze | 187 950 | 10 | 50 041 | |||
| Oswietlenie | 43 069 | র্ব | 37 038 | |||
| Osprzęt siłowy i elektroinstalacyjny | 66 700 | 3 | 9322 | |||
| Osprzęt pomocniczy | 48 943 | র্ব | 11 514 | |||
| Mierniki, narzędzia i elektornarzędzia | 12 646 | 58 | 3 908 | |||
| System prowadzenia kabli | 28 920 | 1 | 11 279 | |||
| Pozostałe towary | - | 14 658 | 135 | 17 315 | ||
| Przychody razem | 558 884 | 221 | 239 312 | |||
| Okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku | ||||||
| Kanal online (internetowy) |
Kanal online (internetowy) |
Kanal online (internetowy) |
Kanał offline (tradycyjny) |
Kanał offline (tradycyjny) |
Kanał offline (tradycyjny) |
|
| Segmenty | J.pow. | j. stowarzyszone | J. poz | J.pow. | j. stowarzyszone | J. poz |
| Produkty | ||||||
| Kable i przewody | 10 | 154 075 | 272 | 57 | 89 520 | |
| Aparatura i rozdzielacze | 8 | - | 181 883 | 2 | 321 | 45 934 |
| Oświetlenie | 19 | 1 | 43 400 | 128 | 172 | 39 933 |
| Osprzęt siłowy i elektroinstalacyjny | 2 | - | 61 316 | (13) | 7 582 | |
| Osprzęt pomocniczy | 10 | 41 609 | (3) | 10 | 9 178 | |
| Mierniki, narzędzia i elektornarzędzia | 4 | 11 170 | 2 653 | |||
| System prowadzenia kabli | 2 | 24 247 | 9 | 2 | 10 323 | |
| Pozostałe towary | 6 | 14 696 | 221 | 4 | 13 133 |
| Przychody wg grup asortymentowych | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Kable i przewody | 254 899 | 243 506 |
| Aparatura | 238 001 | 228 146 |
| Oświetlenie | 80 111 | 83 650 |
| Osprzet siłowy i elektroinstalacyjny | 76 025 | 68 889 |
| Osprzet pomocniczy | 60 461 | 50 802 |
| Mierniki, narzędzia i elektornarzedzia | 16 612 | 13 827 |
| System prowadzenia kabli | 40 200 | 34 584 |
| Pozostałe | 32 108 | 28 072 |
| Przychody razem | 798 417 | 751 476 |
| Przychody wg wojewodztw | 01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
|---|---|---|
| wielkopolskie | 116 178 | 121 120 |
| dolnoślaskie | 137 231 | 120 100 |
| mazowieckie | 99 652 | 92 192 |
| slaskie | 66 125 | 63 465 |
| pomorskie | 57 762 | 51 836 |
| kujawsko-pomorskie | 47 962 | 44 938 |
| opolskie | 36 284 | 39 725 |
| łodzkie | 39 453 | 36 764 |
| zachodniopomorskie | 38 914 | 36 292 |
| małopolskie | 38 584 | 33 748 |
| lubuskie | 29 843 | 29 293 |
| lubelskie | 25 089 | 24 810 |
| warmińsko-mazurskie | 19 088 | 17 175 |
| podkarpackie | 17 571 | 15 145 |
| świętokrzyskie | 15 727 | 13 800 |
| podlaskie | 9681 | 9 163 |
| poza Polska | 3 273 | 1910 |
| Przychody razem | 798 417 | 751 476 |

6. PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Na przestrzeni ostatnich lat w pierwszym półroczu realizowane jest ok. 40% - 45% wartości rocznej sprzedaży. Jest to zależne głównie od warunków atmosferycznych.
7. INFORMACJE O UDZIELENIU PRZEZ EMITENTA KREDYTU LUB POŻYCZKI LUB UDZIELENIU GWARANCJI
6 lutego 2018 roku została podpisana umowa o zarządzanie środkami pieniężnymi pomiędzy mBank S.A., TIM S.A. oraz 3LP S.A. (umowa cash poolingu), umożliwiająca optymalizację zarządzania środkami pieniężnymi, ograniczenie kosztów finansowych oraz efektywne finansowanie bieżących potrzeb w zakresie kapitału obrotowego Grupy Kapitałowej TIM.
TIM SA nie udzielał gwarancji innych niż wymienionych w punkcie 3 informacji dodatkowych.
8. ZMIANY W STRUKTURZE JEDNOSTKI GOSPODARCZEJ W CIĄGU OKRESU ŁĄCZNIE Z POŁĄCZENIEM JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH, PRZEJĘCIEM, RESTRUKTURYZACJĄ I ZANIECHANIEM DZIAŁALNOŚCI
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku oraz do dnia publikacji, w Spółce nie wystąpiły istotne zmiany w strukturze jednostki zwiazane z połączeniem jednostek gospodarczych, przejęciem, restrukturyzacją i zaniechaniem działalności.
9. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, JEŻELI POJEDYNCZO LUB ŁĄCZNIE SĄ ONE ISTOTNE I ZOSTAŁY ZAWARTE NA WARUNKACH INNYCH NIŻ RYNKOWE
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku Spółka nie zawierała istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż warunki rynkowe.
Dodatkowo z uwagi na występujące, powiązania osobowe pomiędzy podmiotami:
-
- ELEKTROTIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu,
-
- SONEL S.A. z siedzibą w Świdnicy.
Zarząd TIM S.A. podaje do publicznej wiadomości informacje o transakcjach zawartych z ww. podmiotami, zwanymi dalej "Pozostałe podmioty powiązane".
Powiązanie, o którym mowa powyżej, wynika z faktu, iż osoby zarządzające/nadzorujące TIM S.A. są członkami organów zarządzających/nadzorujących ELEKTROTIM S.A. i SONEL S.A. oraz/lub posiadają akcje w ww. podmiotach.
Wszystkie ww. transakcje dokonane zostały na warunkach rynkowych.

| Przychody z działalności operacyjnej |
Należności | |||
|---|---|---|---|---|
| od 01.01 do 31.12.2019 |
od 01.01 do 31.12.2018 |
31.12.2019 | 31.12.2018 | |
| Sprzedaż do: | ||||
| Jednostki zależnej | 673 | 1 126 | ਦੇਰੇ | 1 637 |
| Jednostki stowarzyszonej | 566 | 24 | ||
| Kluczowego personelu kierowniczego | ||||
| Pozostałych podmiotów powiązanych | 5 162 | 5 745 | 882 | 3778 |
| Razem | ર 835 | 7 437 | 941 | 5 439 |
| Zakup (koszty, aktywa) | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| od 01.01 do 31.12.2019 |
od 01.01 do 31.12.2018 |
31.12.2019 | 31.12.2018 | |
| Zakup od: | ||||
| Jednostki dominującej | ||||
| Jednostki zaležnej | 54 951 | 54 912 | 6 386 | 4 627 |
| Jednostki stowarzyszonej | 3 806 | 74 | ||
| Kluczowego personelu kierowniczego | ||||
| Pozostałych podmiotów powiązanych | 6 395 | 5 033 | 255 | |
| Razem | 61 346 | 63 751 | 6 641 | 4 701 |
10. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ LUB JEDNOSTKĘ OD NIEJ ZALEŻNĄ NIETYPOWYCH TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, NA WARUNKACH RYNKOWYCH
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku Spółka nie zawierała transakcji nietypowych z podmiotami powiązanymi.
11. WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZACYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTĘPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku nie wszczęto żadnych postępowań przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego, ani organem administracji państwowej dotyczących zobowiązań lub wierzytelności, których wartość stanowi 10% wartości kapitałów własnych Spółki.
12. WYDARZENIA, KTÓRE WYSTĄPIŁY PO DACIE BILANSOWEJ NIE UJĘTE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2019 ROKU A MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA TO SPRAWOZDANIE
Wszystkie znane zdarzenia mające wpływ na sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku zostały w nim ujęte.

XI. PODPISY
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
| Data | Imię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|---|
| Krzysztof Folta | Prezes Zarzadu | Elektronicznie Krzysztof podpisany przez Krzysztof Maciej Folta Maciej Folta Data: 2020.04.10 12:15:56 +02'00' |
|
| Piotr Nosal | Członek Zarządu | Elektronicznie Piotr podpisany przez Piotr Nosal Nosal Data: 2020.04.10 11:39:39 +02'00' |
|
| Piotr Tokarczuk | Członek Zarzadu | Elektronicznie Piotr Jan podpisany przez Piotr Jan Tokarczuk Tokarczuk Data: 2020.04.10 1:06:03 +02'00 |
PODPISY OSÓB, KTÓRYM POWIERZONO PROWADZENIE KSIĄG RACHUNKOWYCH
| Data | lmię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|---|
| Beata Szynol-Karaś | Główny Księgowy | Elektronicznie podpisany Beata przez Beata Szynol-Karaś Szynol-Karas 2020.04.10 09:06:19 202007 |
Wrocław, 10 kwietnia 2020 r.