AI assistant
Tim S.A. — Audit Report / Information 2018
Apr 10, 2019
5839_rns_2019-04-10_7225272f-807a-4488-8c65-94518a2d69ff.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA TIM SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2018 ROKU DO 31 GRUDNIA 2018 ROKU
Wrocław, 22 marca 2019 roku
Spis treści
| I. | INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE GRUPY KAPITAŁOWEJ 3 | |
|---|---|---|
| II. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 27 | |
| III. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 29 | |
| IV. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 30 | |
| V. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 32 | |
| VI. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ 33 | |
| VII. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 57 | |
| VIII. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 61 | |
| IX. | POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 62 | |
| X. | INFORMACJA DODATKOWA 63 | |
| XI. | PODPISY 79 |
I. INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE GRUPY KAPITAŁOWEJ
1. Informacje ogólne dotyczące Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 grudnia 2018 roku Grupa Kapitałowa TIM (zwana dalej: "Grupą") składała się z jednostki dominującej oraz 4 jednostek zależnych konsolidowanych metodą pełną. Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej jest TIM S.A. (zwana dalej: "Spółką", "Jednostką dominującą" lub "Emitentem").
Jednostki Grupy Kapitałowej TIM nie tworzą podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej TIM jest TIM S.A., która sprawuje formalny nadzór nad wszystkimi spółkami należącymi do Grupy, a także odpowiada za ich strategię i koordynację działań.
Charakterystyka Jednostki dominującej w Grupie:
Spółka TIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Jaworskiej 13 prowadzi działalność gospodarczą od 25 listopada 1987 roku. W początkowej fazie rozwoju Spółka prowadziła działalność pod firmą Spółdzielcze Przedsiębiorstwo TIM Sp. z o.o., która na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników zmieniła formę prawną na TIM Spółka Akcyjna.
W dniu 17 maja 1994 roku TIM S.A. została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, Wydział VI Gospodarczy Rejestrowy w dziale B pod numerem 4652.
W dniu 10 grudnia 2001 roku TIM S.A. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000022407 prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, Wydział VI Gospodarczy.
Spółce nadano numer statystyczny REGON 930339253.
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
Według statutu Spółki podstawowym przedmiotem jej działalności jest sprzedaż artykułów elektrotechnicznych na rynku polskim.
Informacje dotyczące składu osobowego Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej:
Na dzień 31 grudnia 2018 roku w skład Zarządu TIM S.A. wchodzili:
| Funkcja w Zarządzie | Skład |
|---|---|
| Prezes Zarządu | Krzysztof Folta |
| Członek Zarządu | Anna Słobodzian – Puła |
| Członek Zarządu | Piotr Tokarczuk |
W okresie od dnia 1 stycznia 2018 roku do dnia 13 czerwca 2018 roku w skład Rady Nadzorczej TIM S.A. wchodzili:
| Funkcja w Radzie Nadzorczej | Skład |
|---|---|
| Przewodniczący Rady Nadzorczej | Krzysztof Wieczorkowski |
| Członek Rady Nadzorczej | Grzegorz Dzik |
| Członek Rady Nadzorczej | Andrzej Kusz |
| Członek Rady Nadzorczej | Krzysztof Kaczmarczyk |
| Członek Rady Nadzorczej | Andrzej Kasperek |
W związku z wygaśnięciem mandatów członków Rady Nadzorczej TIM S.A. Grzegorza Dzika i Andrzeja Kasperka, Zwyczajne Walne Zgromadzenie TIM S.A., które odbyło się w dniu 13 czerwca 2018 roku, powołało w skład Rady Nadzorczej TIM S.A. na kolejną kadencję Grzegorza Dzika oraz Leszka Mierzwę.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:
| Funkcja w Radzie Nadzorczej | Skład |
|---|---|
| Przewodniczący Rady Nadzorczej | Krzysztof Wieczorkowski |
| Członek Rady Nadzorczej | Grzegorz Dzik |
| Członek Rady Nadzorczej | Andrzej Kusz |
| Członek Rady Nadzorczej | Krzysztof Kaczmarczyk |
| Członek Rady Nadzorczej | Leszek Mierzwa |
W dniu 2 lipca 2018 roku Zarząd TIM S.A. udzielił prokury łącznej Piotrowi Nosalowi, w ramach której Piotr Nosal został umocowany do dokonywania czynności łącznie z Członkiem Zarządu TIM S.A.
2. Struktura Grupy Kapitałowej TIM
Skład Grupy na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, w tym spółki konsolidowane na dzień 31 grudnia 2018 roku, przedstawia poniższa tabela:
| Lp. | Nazwa jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedziba | Charakter powiązania z TIM S.A. |
Akcjonariusze / Udziałowcy na dzień publikacji sprawozdania |
Metoda konsolidacji / wyceny |
|---|---|---|---|---|---|
| 22,97% Krzysztof Folta (wraz z żoną Ewą Folta) |
pełna | ||||
| TIM S.A. | Wrocław | jednostka dominująca |
13,51% Krzysztof Wieczorkowski 11,65% Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. 7,05% Nationale Naderlanden OFE 5,02% Norges Bank |
||
| 39,80% pozostali akcjonariusze | |||||
| Jednostki zależne | |||||
| 1 | ROTOPINO.PL S.A. | Bydgoszcz | jednostka zależna |
100% TIM S.A. | pełna |
| 2 | Rotopino.de GmbH | Berlin (Niemcy) |
jednostka zależna pośrednio |
100% ROTOPINO.PL S.A. | pełna |
| 3 | Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji |
Wrocław | jednostka zależna bezpośrednio |
100% TIM S.A. | pełna |
| jednostka |
Dnia 19 lutego 2018 roku zakończył się proces likwidacji Rotopino.FR SARL z siedzibą w Paryżu, Francja. Spółka została wykreślona z francuskiego rejestru handlowego.
zależna bezpośrednio
4 3LP S.A. Siechnice 100% TIM S.A. pełna
W dniu 29 czerwca 2018 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Sun Electro Sp. z o.o. podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki Sun Electro Sp. z o.o. po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. Aktualnie trwa procedura likwidacji Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji.
3. Format oraz ogólne zasady sporządzenia sprawozdania finansowego Grupy
Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z:
Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") w kształcie zatwierdzonym przez UE. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komisję ds. Interpretacji Sprawozdawczości finansowej ("IFRIC").
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji oraz podpisane przez Zarząd Jednostki dominującej dnia 22 marca 2019 roku.
Format skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku składa się z:
- skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
- skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,
- skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
- skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
- danych objaśniających,
- pozostałych informacji dodatkowych.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w tysiącach polskich złotych. Polski złoty jest walutą funkcjonalną Spółki.
Dane porównywalne były zweryfikowane przez biegłego rewidenta w toku badania sprawozdania finansowego za rok 2017.
Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy, tj. od dnia 1 stycznia 2018 roku do dnia 31 grudnia 2018 roku.
Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2017 roku.
Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów, skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.
Założenie kontynuacji działalności Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej TIM, w dającej się przewidzieć przyszłości (co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego), z wyjątkiem: Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą we Wrocławiu.
Korekty wynikające z zastrzeżeń w opinii podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań
W opinii biegłego rewidenta z badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz jednostkowego sprawozdania finansowego TIM S.A. za rok kończący się dnia 31 grudnia 2018 roku oraz za lata poprzednie nie wystąpiły zastrzeżenia, które powodowałyby konieczność dokonania korekt w przedstawionym sprawozdaniu finansowym oraz w prezentowanych danych porównywalnych.
Zmiany zasad rachunkowości
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie uległy zmianie zasady polityki rachunkowości stosowane podczas sporządzania sprawozdania finansowego za rok 2017, które miałyby istotny wpływ na przedstawione sprawozdanie finansowe. MSSF15 zmienia sposób ujęcia przychodu, MSSF9 zmienia sposób ujęcia odpisu na straty kredytowe ale wpływ na dane finansowe jest nieistotny. Szczegółowe informacje na temat wpływu MSSF15 na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie zostały zaprezentowane w sekcji Zasady sporządzania sprawozdania jednostkowego punkt 4.1.9 Przychody ze sprzedaży oraz Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji MSSF 9 "Instrumenty finansowe: klasyfikacja i wycena".
4. Opis istotnych zasad rachunkowości
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE).
Grupa analizuje zmiany MSR pod kątem działalności wszystkich Spółek z Grupy Kapitałowej i dokonuje aktualizacji zasad (polityki) rachunkowości zgodnie ze zmianami w MSR.
Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji
MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 15 Przychody z umów z klientami ("MSSF 15"), który został wydany w maju 2014 roku, a następnie zmieniony w kwietniu 2016 roku ustanawia tzw. Model Pięciu Kroków rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami. Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które- zgodnie z oczekiwaniem jednostkiprzysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Nowy standard zastąpi wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące ujmowania przychodów zgodnie z MSSF. Standard ma zastosowanie w odniesieniu do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku i później. Wcześniejsze stosowanie jest dozwolone.
W zakresie MSSF 15 Grupa dokonała wyboru zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego. MSSF 15 pozostaje bez wpływu na zasady opisane w polityce rachunkowości Grupy w punkcie 4.1.9. i prezentację danych w sprawozdaniu finansowym.
MSSF 9 "Instrumenty finansowe: klasyfikacja i wycena"
W lipcu 2014 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 9 Instrumenty finansowe ("MSSF 9"). MSSF 9 obejmuje trzy aspekty związane z instrumentami finansowymi: klasyfikację i wycenę, utratę wartości oraz rachunkowość zabezpieczeń. MSSF 9 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku i później, z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Zmiany wprowadzone przez standard w rachunkowości instrumentów finansowych obejmują przede wszystkim:
inne kategorie aktywów finansowych, od których uzależniona jest metoda wyceny aktywów:
o wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- o wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
- o wyceniane w wartości godziwej przez wynik (z opcją ujęcia skutków wyceny w pozostałych całkowitych dochodach dla instrumentów kapitałowych);
- o przydział aktywów do kategorii dokonywany jest w zależności od modelu biznesowego odnoszącego się do danego składnika aktywów oraz charakteru przepływów z niego,
- nowe zasady rachunkowości zabezpieczeń odzwierciedlające w większym stopniu zarządzanie ryzykiem, zwiększające możliwość wyznaczenia instrumentów jako pozycje zabezpieczające oraz likwidujące sztywne zasady wyznaczania efektywności w przedziale 80-125%,
- nowy model utraty wartości aktywów finansowych oparty na przewidywanych stratach i powodujący konieczność szybszego ujmowania kosztów w wyniku finansowym; ujęcie straty z tytułu utraty wartości według dotychczasowych zasad następowało dopiero, gdy wystąpiły obiektywne dowody utraty wartości, takie jak znaczące trudności finansowe dłużnika lub niedotrzymanie warunków umowy, np. opóźnienie w spłacie; nowy model zakłada, że już od momentu ujęcia aktywa finansowego jednostka szacuje oczekiwane straty kredytowe za pomocą 3-stopniowego modelu opartego na zmianach ryzyka kredytowego; standard przewiduje uproszczenia m.in. dla należności handlowych i aktywów z tytułu umowy.
Do tej pory Grupa posiadała wyłącznie aktywa zakwalifikowane do kategorii "pożyczki i należności". Zgodnie z nowym standardem wszystkie zostały zakwalifikowane jako wyceniane w zamortyzowanym koszcie, ponieważ analiza przeprowadzona przez Spółkę na dzień pierwszego zastosowania standardu wykazała, że są utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a przepływy te są wyłącznie spłatą wartości nominalnej i odsetek. Zmiana kategorii nie wpłynęła na wartość aktywów Spółki oraz jej wynik finansowy. Kategorie zobowiązań finansowych nie zmieniły się.
| MSR 39 | MSSF 9 | |||
|---|---|---|---|---|
| Klasa aktywów finansowych |
Kategoria | Wartość bilansowa | Kategoria | Wartość bilansowa |
| 2018-01-01 | 2018-01-01 | |||
| Aktywa trwałe: | ||||
| Należności i pożyczki pożyczki | i należności | 616 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
616 |
| Aktywa obrotowe: | ||||
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
pożyczki i należności |
140 858 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
140 858 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
pożyczki i należności |
13 481 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
13 481 |
Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 9 kategorie i wartości bilansowe poszczególnych klas aktywów finansowych i zobowiązań finansowych były następujące:
| MSR 39 | MSSF 9 | |||
|---|---|---|---|---|
| Klasa zobowiązań finansowych |
Kategoria | Wartość bilansowa | Kategoria | Wartość bilansowa |
| 2018-01-01 | 2018-01-01 | |||
| Zobowiązania długoterminowe: |
||||
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
- | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
- |
| Pozostałe zobowiązania |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
31 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
31 |
| Leasing fiansowy | wyceniane w zamortyzowanym |
12 688 | wyceniane w zamortyzowanym |
12 688 |
| Zobowiązania krótkoterminowe: |
||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
160 531 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
160 531 |
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
1 498 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
1 498 |
| Leasing fiansowy | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
3 790 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
3 790 |
W przypadku wszystkich klas aktywów i zobowiązań finansowych, zmiana kategorii wyceny, w związku z pierwszym zastosowaniem MSSF 9 w dniu 1 stycznia 2018 roku, następowała bez zmiany wartości bilansowej.
W 2018 roku Grupa wdrożyła stosowanie MSSF 9, który wpłynął na zmianę zasad opisanych w polityce rachunkowości Grupy odnoszących się do odpisów na oczekiwane straty kredytowe dla należności. Zmiana ta jednak nie wpłynęła istotnie na sprawozdania finansowe za 2018 rok. Z uwagi na nieistotność kwot Grupa nie zastosowała retrospektywnego przekształcenia danych dotyczących roku 2017.
W przypadku wszystkich klas aktywów i zobowiązań finansowych zmiana kategorii wyceny w związku z pierwszym zastosowaniem MSSF 9 w dniu 1 stycznia 2018 roku następowała bez zmiany wartości bilansowej.
Zmiana MSSF 2 "Płatności na bazie akcji"
Zmiany dotyczą trzech kwestii:
- o sposobu ujmowania w wycenie programu regulowanego w środkach pieniężnych warunków innych niż warunki nabywania uprawnień,
- o klasyfikacji płatności akcjami w przypadku, gdy jednostka jest zobowiązana pobrać podatek od pracownika,
o modyfikacji programu, która skutkuje zmianą z programu rozliczanego w środkach pieniężnych na program rozliczany w instrumentach kapitałowych.
Zmiana standardu pozostaje bez większego wpływu na Grupy Kapitałowej TIM.
Zmiana MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe"
W związku z wejściem w życie w 2019 roku nowego standardu dotyczącego instrumentów finansowych (MSSF 9) Rada MSR wprowadziła przejściowe (do czasu wejścia w życie nowego MSSF 17) zasady stosowania nowych zasad rachunkowości instrumentów w sprawozdaniach finansowych ubezpieczycieli. W przeciwnym wypadku ich wyniki byłyby narażone na sporą zmienność.
Zaproponowano dwa alternatywne podejścia:
- korygowanie zmienności powodowanej przez MSSF 9 dla niektórych aktywów poprzez odrębną pozycję w sprawozdaniu z wyniku i innych dochodów całkowitych,
- zwolnienie ze stosowania MSSF 9 do czasu wejścia w życie nowego standardu dotyczącego ubezpieczeń (lub roku 2021).
Zmiana pozostaje bez istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej TIM ze względu fakt, iż nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Zmiany MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach:
Zmiany wynikające z "Projektu corocznych poprawek: cykl 2014-2016", w ramach których doprecyzowano, że w sytuacjach, gdy MSR 28 dopuszcza wycenę inwestycji albo metodą praw własności albo w wartości godziwej (przez organizacje zarządzające kapitałem wysokiego ryzyka, fundusze wzajemne itd. lub udziały w jednostkach inwestycyjnych), wyboru tego można dokonać odrębnie dla każdej z takich inwestycji.
Zmiany nie będą miały wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej TIM.
Zmiana MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne"
Zmiana doprecyzowuje zasady, według których nieruchomość jest przeklasyfikowywana do lub z kategorii nieruchomości inwestycyjnych z lub do środków trwałych bądź zapasów.
Przede wszystkim zmiana klasyfikacji następuje, gdy zmieni się sposób użytkowania i zmiana ta musi być udowodniona. Standard wprost mówi, że zmiana intencji zarządu sama w sobie nie jest wystarczająca.
Grupa szacuje, że zmiana standardu nie będzie miała wpływu na jej sprawozdanie finansowe, ponieważ nie posiada ona nieruchomości inwestycyjnych.
Grupa Kapitałowa TIM szacuje, że zmiana standardu nie będzie miała wpływu na jej sprawozdanie finansowe, ponieważ nie prowadzi programu, którego dotyczą zmiany.
Nowa KIMSF 22 "Transakcje walutowe i zaliczki"
Interpretacja określa, jaki kurs należy stosować w przypadku sprzedaży lub zakupu w walucie obcej, które poprzedzone są otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w tej walucie. Zgodnie z nową
interpretacją zaliczkę na dzień jej zapłaty należy ująć po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów należy je ująć po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, gdy został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.
Grupa Kapitałowa TIM nie dokonuje istotnych transakcji będących przedmiotem Interpretacji, w związku z czym jej wejście w życie nie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku i ich wpływ na sprawozdanie Spółki.
MSSF 16 "Leasing"
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing ("MSSF 16"), który zastąpił MSR 17 Leasing, KIMSF 4 Ustalenie, czy umowa zawiera leasing, SKI 15 Leasing operacyjny – specjalne oferty promocyjne oraz SKI 27 Ocena istoty transakcji wykorzystujących formę leasingu. MSSF 16 określa zasady ujmowania dotyczące leasingu w zakresie wyceny, prezentacji i ujawniania informacji.
MSSF 16 wprowadza jednolity model rachunkowości leasingobiorcy i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa jest leasingobiorcą w przypadku umów najmu powierzchni biurowych, powierzchni magazynowych oraz samochodów, co szerzej opisano w nocie 3.
Rachunkowość leasingodawcy zgodnie z MSSF 16 pozostaje zasadniczo niezmieniona względem obecnej rachunkowości zgodnie z MSR 17. Leasingodawca dalej będzie ujmował wszystkie umowy leasingowe z zastosowaniem tych samych zasad klasyfikacji co w przypadku MSR 17, rozróżniając leasing operacyjny i leasing finansowy.
MSSF 16 wymaga, zarówno od leasingobiorcy jak i od leasingodawcy, dokonywania szerszych ujawnień niż w przypadku MSR 17.
Leasingobiorca ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania.
MSSF 16 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku i później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone w przypadku jednostek, które stosują MSSF 15 od daty lub przed datą pierwszego zastosowania MSSF 16. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie MSSF 16.
Grupa Kapitałowa wdrożyła MSSF 16 z dniem 1 stycznia 2019 roku dla umów wynajmu powierzchni biurowych, magazynów oraz samochodów z zgodnie poniższą metodologią:
niekorygowanie danych porównawczych,
ujęcie aktywa według przeliczenia wartości netto od początku trwania umowy (dla umów o niskiej wartości zastosowano uproszczenie polegające na ujęcie aktywa w kwocie bieżącą zobowiązania wynikającego z niespłaconych jeszcze rat wynajmu),
ujęcie zobowiązania finansowego w kwocie stanowiącej wartość bieżącą zobowiązania wynikającego z niespłaconych jeszcze rat wynajmu,
skutki ujawnienia są ujmowane w bieżącym okresie na zyskach zatrzymanych.
Biorąc pod uwagę stan na dzień 31 grudnia 2018 roku Grupa dokonała szacunkowego wyliczenia wpływu wdrożenia MSSF 16 na skonsolidowane sprawozdania finansowe w 2019 roku
| Szacunek wpływu wdrożenia MSSF16 na wybrane pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w 2019 roku |
Zmiana |
|---|---|
| Aktywa trwałe | 72 525 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 72 525 |
| Aktywa razem | 72 525 |
| Razem kapitał własny | (5 118) |
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | (5 118) |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 77 643 |
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu finansowego | 77 643 |
| Pasywa razem | 72 525 |
| Szacunek wpływu wdrożenia MSSF16 na wybrane pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów w 2019 roku |
Zmiana |
| II. Koszty działalności operacyjnej | (3 230) |
| Amortyzacja | 8 277 |
| Usługi obce A. Zysk (Strata) ze sprzedaży (I-II) |
(11 507) 3 230 |
| Koszty finansowe | 5 499 |
| C. Zysk (Strata) brutto (B+I-II) | (2 269) |
Zmiana MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Zmiana polega na dopuszczeniu kwalifikowania do kategorii aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie takich instrumentów, które w przypadku wcześniejszej spłaty powodują, że jednostka otrzyma kwotę mniejszą niż suma kapitału i naliczonych odsetek (tzw. ujemne wynagrodzenie).
Grupa szacuje, że zmiana standardu nie będzie miała wpływu na jej sprawozdanie finansowe ze względu na to, że nie wystąpiły transakcje objęte zmianami.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
Nowa KIMSF 23 "Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu"
Interpretacja do MSR 12 "Podatek dochodowy" rozstrzyga podejście do sytuacji, gdy interpretacja przepisów ws. podatku dochodowego nie jest jednoznaczna i nie można definitywnie przyjąć, jakie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez organy podatkowe, w tym sądy. Kierownictwo powinno w pierwszej kolejności ocenić, czy jego interpretacja zostanie prawdopodobnie zaakceptowana przez ograny podatkowe. Jeśli tak, należy przyjąć do sporządzania sprawozdania finansowego taką interpretację. Jeśli nie, należy uwzględnić niepewność kwot związanych z podatkiem dochodowym metodą wartości najbardziej prawdopodobnej lub wartości oczekiwanej. Spółka powinna ocenić ewentualne zmiany faktów i okoliczności wpływające na ustaloną wartość. Jeśli wartość podlega korekcie, traktuje się ją jako zmianę szacunku zgodnie z MSR 8.
Interpretacja obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania Grupa dokonała wstępnej analizy wpływu zastosowania KIMSF 23 na skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy. Zgodnie z przeprowadzoną analizą zastosowanie wymienionej interpretacji nie wpłynie istotnie na skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy.
Zmiana MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach"
Zmiana standardu uściśla, że do instrumentów finansowych innych, niż wyceniane metodą praw własności, w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach należy stosować MSSF 9 nawet jeśli instrumenty te stanowią element inwestycji netto w takiej jednostce.
Spółka szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie posiada takich instrumentów finansowych.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
Zmiany MSR 12 "Podatek dochodowy", MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego", MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" i MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne"
Mniejsze poprawki do standardów, wprowadzane w ramach corocznych zmian do standardów (cykl 2015 – 2017):
MSR 12: Rada MSR uściśliła sposób ujmowania podatku dochodowego będącego konsekwencją dywidend. Podatek ujmowany jest w momencie ujęcia zobowiązania do wypłaty dywidendy jako obciążenie wyniku lub pozostałych całkowitych dochodów lub kapitałów w zależności od tego, gdzie ujęto przeszłe transakcje, które wygenerowały wynik.
MSR 23: Doprecyzowano, że zadłużenie pierwotnie przeznaczone na finansowanie składnika aktywów, który został już ukończony, zostaje zaliczone do zadłużenia ogólnego, którego koszt może być później kapitalizowany w wartości innych aktywów.
MSSF 3: Rada MSR doprecyzowała, że zasady dotyczące rozliczania połączenia przedsięwzięć realizowanego etapami, w tym konieczność wyceny udziałów, dotyczą również posiadanych wcześniej udziałów we wspólnych działalnościach.
MSSF 11: Rada doprecyzowała, że wspólnik wspólnej działalności, niesprawujący wspólnej kontroli, w sytuacji, gdy uzyska wspólną kontrolę nad wspólną działalnością będącą przedsięwzięciem, nie powinien ponownie wyceniać udziałów w tej wspólnej działalności.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
Nowy MSSF 17 "Insurance Contracts"
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Zmiana MSR 19 "Świadczenia pracownicze"
Zgodnie z wprowadzoną zmianą jeśli składnik aktywów lub zobowiązanie netto z tytułu programu określonych świadczeń są ponownie wyceniane w wyniku zmian, ograniczenia lub rozliczenia, jednostka powinna:
- o ustalić koszty bieżącego zatrudnienia i odsetki netto za okres po ponownej wycenie stosując założenia wykorzystane przy ponownej wycenie oraz
- o określić odsetki netto za pozostały okres na podstawie przecenionego aktywa lub zobowiązania netto.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub.
Grupa szacuje, że zmiana standardu nie będzie miała wpływu na jej sprawozdanie finansowe, ponieważ nie prowadzi ona programu, którego dotyczą zmiany.
Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF. Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ dotychczas dokonywane osądy w zakresie istotności były zbieżne z tymi, jakie byłyby dokonywane przy zastosowaniu nowej definicji.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.
Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu, zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów, dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces, pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakujących wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu oraz dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynie na sprawozdanie finansowe Spółki.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
4.1 Jednolity opis istotnych zasad rachunkowości
4.1.1 Zasady sporządzania sprawozdania finansowego
Inwestycje w jednostki zależne – zasady konsolidacji
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym uznaje się te jednostki w odniesieniu do których Grupa posiada władzę nad daną jednostką, podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce, ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych
zwrotów. Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Wartość bilansowa inwestycji w danej jednostce zależnej podlega wyłączeniu w korespondencji z kapitałem własnym danej jednostki gospodarczej. Jako wartość firmy ujmuje się nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego do jednostki przejmującej przed uzyskaniem kontroli nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przejętej jednostki zależnej. Nadwyżkę udziału Grupy w wartości godziwej aktywów netto nad ceną przejęcia, stanowiącą zysk z okazyjnego przejęcia, ujmuje się bezpośrednio w zysku lub stracie.
Zapłatę za przejęcie wycenia się w wartości godziwej stanowiącej sumę wartości godziwych przekazanych aktywów, zaciągniętych zobowiązań, wyemitowanych udziałów na dzień przejęcia. Koszty związane z przejęciem ujmuje się jako koszty okresu w którym zostały poniesione. Możliwe do zidentyfikowania aktywa, zobowiązania wycenia się na dzień przejęcia według wartości godziwej.
Rozrachunki, przychody, koszty oraz niezrealizowane zyski ujęte w aktywach, a powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami z Grupy podlegają wyłączeniu. Wyłączeniu podlegają również straty, jeśli transakcja taka nie daje dowodów na utratę wartości danego aktywa.
W transakcjach z udziałowcami niesprawującymi kontroli, udziałowcy Ci traktowani są jako udziałowcy zewnętrzni, wszelkie nabycia wpływają na kapitał skonsolidowany, a zbycia odnoszone są w wynik.
Wartość firmy jednostek zależnych
Wartość firmy jednostek zależnych ustala się jako nadwyżkę przekazanej sprzedającemu zapłaty nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych na dzień przejęcia kontroli.
Wartość firmy jednostek zależnych nie jest amortyzowana, podlega ona testowi na utratę wartości. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość firmy prezentowana jest według ceny nabycia pomniejszonej o łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości.
Wartość firmy jest testowana przynajmniej raz w roku pod kątem utraty wartości i wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy nie są odwracane.
Zyski i straty ze zbycia jednostki uwzględniają wartość bilansową wartości firmy, dotyczącą sprzedanej jednostki.
Na dzień bilansowy Grupa dokonuje testów weryfikujących wartość bilansową wartości firmy.
Inwestycje w jednostki współkontrolowane
Współkontrola jest umownie ustalonym podziałem kontroli w ramach ustalenia umownego występującym, gdy decyzje dotyczące istotnych działań wymagają jednogłośnej zgody dzielących kontrolę. Wspólne ustalenia umowne dzieli się na:
-
wspólne działanie – wspólne ustalenie umowne, w którym strony sprawujące współkontrolę nad wspólnym ustaleniem umownym mają prawo do aktywów, a i obowiązki dotyczące zobowiązań powiązanym z ustaleniem umownym,
-
wspólne przedsięwzięcie – wspólne ustalenie umowne, w którym strony sprawujące współkontrolę nad wspólnym ustaleniem umownym mają prawo do aktywów netto wynikających z ustalenia umownego.
Wspólne przedsięwzięcie
Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Na dzień nabycia inwestycje te ujmuje się według ceny nabycia. Ujęta w wartości aktywów netto, wartość inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach obejmuje również określoną na dzień przejęcia wartość firmy oraz zidentyfikowane, a nieujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wspólnego przedsięwzięcia aktywa i zobowiązania wycenione w wartościach godziwych.
Udział Grupy w zysku lub stracie wspólnych przedsięwzięć ujmuje się w odpowiedniej pozycji w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Wartość bilansowa inwestycji we wspólnym przedsięwzięciu koryguje się o zmiany w kapitale własnym począwszy od dnia nabycia. Gdy udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia staje się równy lub większy od udziału Grupy w tej jednostce, obejmującego ewentualne inne niezabezpieczone należności, Grupa przestaje ujmować dalsze straty chyba, że wzięła na siebie obowiązki lub dokonała płatności w imieniu wspólnego przedsięwzięcia. Niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą, a wspólnym przedsięwzięciami eliminuje się proporcjonalnie do udziału Grupy w tych jednostkach. Eliminowane są również niezrealizowane straty, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przekazywanego składnika aktywów. Tam, gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez wspólne przedsięwzięcia zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
Zyski i straty we wspólnych przedsięwzięciach z tytułu rozwodnienia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Zasady sporządzania sprawozdania jednostkowego
Jednostkowe sprawozdania finansowe jednostek powiązanych objętych konsolidacją zostały sporządzone za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki dominującej i w istotnych aspektach z zastosowaniem jednolitych zasad rachunkowości w tym zasad wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów. Zasady te zostały opisane poniżej.
4.1.2 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują aktywa, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające ww. warunków ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat w dacie ich poniesienia. Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Grupa ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych rozkładając je równomiernie na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową. Metoda amortyzacji wartości niematerialnych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych wartości początkowej powyżej 3.500 zł są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do użytkowania. Wartości niematerialne o wartości początkowej do 3.500 zł umarzane są jednorazowo w miesiącu przyjęcia ich do użytkowania.
Grupa posiada wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania obejmujące:
- Autorskie Praw Majątkowe zbiór nazw sklepów internetowych wraz z domenami i oznaczeniami graficznymi,
- Oprogramowanie spersonalizowane oprogramowanie przeznaczone do zarządzania sklepami internetowymi.
Zidentyfikowane wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania są poddawane corocznym testom na utratę wartości.
4.1.3 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element środka trwałego. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty, także o charakterze niematerialnym.
W momencie nabycia, Grupa wycenia środki trwałe według ceny nabycia powiększonej o poniesione koszty:
- przygotowania miejsca (użytkowania składnika aktywów);
- profesjonalne usługi na przykład architektów i inżynierów;
- opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych związane z tym zakupem;
- prowizje i odsetki od zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe od odsetek (nie kapitalizuje się różnic kursowych od rat kapitałowych); jeśli środki trwałe zakupiono płacąc wekslami, zawierającymi dyskonto, to dyskonto traktuje się jak odsetki;
podatek VAT nie podlegający odliczeniu;
- cło, podatek akcyzowy;
- koszty transportu, załadunku i rozładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, prób, rozruchu technicznego (energia, surowce, płace itp.);
- nadzór autorski;
- skorygowana o szacowane koszty demontażu danego środka trwałego, a także koszty renowacji miejsca użytkowania.
Grupa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego rzeczowych aktywów trwałych, które są ponoszone w trakcie ich budowy, montażu, aż do momentu oddania do użytkowania.
Grupa sama podejmuje decyzję co zaliczać będzie do rzeczowych aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Kryterium podstawowe to istotność oraz związek z przyszłymi przychodami, jednakże kwota nabycia lub kosztu wytworzenia danego niskocennego środka trwałego nie może przekroczyć 1.500 zł.
Składniki majątku trwałego Grupa klasyfikuje według następujących zasad:
GRUPA I
Majątek trwały o wartości mniejszej lub równej 1.500 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset złotych) objęty jest pozabilansową ewidencją ilościową i zalicza się w koszty w momencie zakupu lub wytworzenia.
Na majątek w grupie I składa się:
- wyposażenie biur, magazynów i pomieszczeń socjalnych;
- narzędzia i przyrządy oraz pozostały sprzęt do 1.500 zł.
GRUPA II
Majątek trwały o wartości w przedziale powyżej 1.500 zł do 3.500 zł włącznie (a urządzenia informatyczne w przedziale powyżej 1.500 zł do 5.000 zł włącznie) objęty jest bilansową ewidencją ilościowo-wartościową i zalicza się jednorazowo w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Środki trwałe o wartości początkowej w ww. przedziale umarzane są jednorazowo, jako aktywa o małym wpływie na sytuację majątkową jednostki w dłuższym okresie.
GRUPA III
Urządzenia informatyczne o wartości początkowej powyżej 5.000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) oraz pozostałe składniki majątku trwałego o wartości początkowej powyżej 3.500 zł (słownie: trzy tysiące pięćset złotych) objęte są bilansową ewidencją ilościowo-wartościową i amortyzuje się na zasadach obowiązujących dla amortyzacji środków trwałych.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych z grupy III są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania.
METODY I STAWKI AMORTYZACJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH
Stawki amortyzacji dla nowo przyjętych środków trwałych zaliczanych do kluczowych z punktu widzenia działalności Grupy amortyzuje się liniowo wg następujących stawek:
- budynki, budowle, place w przedziale od 2% do 2,5%;
- wózki widłowe w magazynach centralnych w przedziale od 8% do 10% (10 lat od daty produkcji);
- wózki widłowe w oddziałach handlu przedziale od 5,5% do 6,67% (15 lat od daty produkcji);
- regały i trwałe wyposażenie magazynów w przedziale od 4% do 5%;
- przewijarki, krążkarki, suwnice, taśmociągi ruchome w przedziale od 5,5% do 6,67%;
- automatyka do sterowania w przedziale od 8% do 10%;
- samochody osobowe w przedziale od 25% do 33,3%;
- samochody ciężarowe w przedziale od 8% do 10%;
- samolot silnik w przedziale 10% do 12,5%, pozostała część w przedziale od 4,67% do 6,67%;
- serwery i pozostały sprzęt komputerowy w przedziale od 15% do 20%.
Grupa ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych rozkładając ich wartość na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową lub degresywną. Metoda amortyzacji środków trwałych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego.
Okres i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji w Grupie na koniec każdego roku obrotowego.
W Grupie późniejsze nakłady zwiększają wartość początkową środka trwałego, gdy stanowią ulepszenie, czyli poprawiają jego wartość użytkową, zwiększającą przyszłe korzyści ekonomiczne. Gdy ze środka trwałego wyodrębniono część składową jako osobny składnik aktywa, to wymiana tej części na nową w ramach remontu stanowi nabycie nowego składnika środków trwałych, w przypadku gdy ta część została całkowicie umorzona. Wszelkie inne nakłady ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
4.1.4 Nieruchomości inwestycyjne
Przez nieruchomości inwestycyjne Grupa rozumie aktywa rzeczowe posiadane dla uzyskiwania przychodów z opłat czynszowych i/lub wzrostu wartości z wyłączeniem nieruchomości zajmowanych przez właściciela lub nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
Na moment nabycia Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się wszelkie koszty bezpośrednio związane z przeprowadzoną transakcją. Cena nabycia lub koszt wytworzenia to kwota zapłaconej gotówki lub jej ekwiwalentów lub też wartość godziwa innej formy zapłaty wniesionej za składnik aktywów w chwili jego zakupu lub wytworzenia. Jeżeli płatność za nieruchomość jest odroczona, jej ceną nabycia będzie równowartość ceny płatnej w gotówce, wszelkie koszty finansowania zewnętrznego będą kosztami finansowymi danego okresu. Różnica między ceną gotówkową a dokonaną płatnością obciąża koszty finansowe w pozycji "odsetki" w okresie trwania zobowiązania/kredytu (odsetki po dacie zakupu nie obciążają inwestycji).
Późniejsze nakłady na nieruchomość inwestycyjną, która została już ujęta w sprawozdaniu finansowym, powinny zwiększyć jej wartość bilansową, jeżeli prawdopodobne jest, że w wyniku poniesienia tych nakładów Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tą nieruchomością wyższe niż pierwotnie oszacowane korzyści.
Grupa na dzień bilansowy wycenia nieruchomości inwestycyjne według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o zakumulowaną amortyzację oraz zakumulowane odpisy z tytułu utraty wartości.
Okres, metoda amortyzacji oraz odpis z tytułu utraty nieruchomości inwestycyjnej podlegają weryfikacji wg takich samych zasad jak środki trwałe, które zostały opisane w punkcie 4.1.3.
Nieruchomości inwestycyjne amortyzuje się metodą liniową. Przyjęta stawka amortyzacji uwzględnia okres ekonomicznej użyteczności danej nieruchomości. Zmiana stawek może być dokonana na zasadach opisanych w odniesieniu do środków trwałych w punkcie 4.1.3. Wartość amortyzacji nieruchomości inwestycyjnych odnosi się w rachunku zysków i strat do odpowiednich pozycji kosztów operacyjnych.
4.1.5 Zapasy
Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w normalnym toku działalności gospodarczej, znajdujące się w toku produkcji lub przeznaczone na sprzedaż w postaci materiałów, bądź materiały pomocnicze przeznaczone do zużycia w produkcji lub w związku ze świadczeniem usług.
Zapasy wykazuje się według cen nabycia/kosztów wytworzenia, nie wyższych jednak od cen sprzedaży netto (równych cenom sprzedaży pomniejszonym o koszty związane z przystosowaniem zapasów do sprzedaży i doprowadzeniem jej do skutku). W razie wzrostu wartości zapasów, w odniesieniu do których uprzednio dokonano odpisów aktualizujących wymagane jest odwrócenie tych odpisów. Grupa prowadzi ewidencję obrotów i stanów poszczególnych rodzajów zapasów przy zastosowaniu metody ilościowo-wartościowej.
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego ustala się przy zastosowaniu metody ceny średniej ważonej.
Towary na dzień bilansowy wycenione są według średnioważonych cen nabycia netto pomniejszonych o:
- kwoty wynikające z rabatów i upustów oraz innych płatności posprzedażnych uzależnionych m.in. od wielkości zakupów odpowiadających wartości zapasów jakie na koniec okresu pozostawały w magazynach;
- dokonywane odpisy aktualizacyjne.
W przypadku towarów importowanych cena nabycia zawiera koszty należności celnych.
Grupa otrzymuje od dostawców rabaty, upusty oraz inne płatności posprzedażne uzależnione m.in. od wielkości zakupów nazywane bonusami (nie obejmuje zwrotu kosztów marketingowych). W trakcie okresu przychody z tego tytułu ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne.
Na koniec każdego kwartału, w którym spółki z Grupy otrzymały / zarachowały ww. kwoty, w celu zachowania współmierności kosztów z przychodami, dokonywane są w rachunku narastającym od początku korekty polegające na przeksięgowaniu otrzymanych kwot z pozostałych przychodów operacyjnych oraz z kosztu własnego sprzedanych towarów na zmniejszenie:
- wartości sprzedanych towarów o kwotę bonusów odpowiadającą sprzedanym towarom w danym okresie;
- wartości zapasów o kwotę bonusów odpowiadającą wartości zapasów, jakie pozostawały w magazynach Grupy.
Zapasy podlegają przeszacowaniu z tytułu trwałej utraty wartości na dzień bilansowy. Utrata wartości powstaje wówczas, gdy cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu lub koszt wytworzenia.
Odpisów z tytułu utraty wartości dokonuje się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w podziale na rodzaje zapasów.
Podstawą dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów na dzień bilansowy jest okres zalegania zapasów w magazynach. Grupa przyjmuje następujące zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów:
- w TIM S.A.:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy,
− odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 48 miesięcy.
Odpis tworzony jest dla wszystkich grup towarów za wyjątkiem opakowań (bębnów, palet).
w Rotopino.pl S.A.:
- dla towarów będących w stałej ofercie magazynowej:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 24 miesiące,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy;
- dla towarów niebędących w stałej ofercie magazynowej:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 12 miesięcy,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 24 miesiące.
Odpis tworzony jest dla wszystkich grup towarów za wyjątkiem opakowań (bębnów, palet).
w pozostałych spółkach:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 18 miesięcy,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy.
Odpis jest tworzony jest dla wszystkich grup towarów za wyjątkiem opakowań.
4.1.6 Należności
Należności ujmowane są w wartości godziwej zapłat należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy). Należności ujmowane są w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Na należności zagrożone, które z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną uregulowane po uwzględnieniu posiadanych zabezpieczeń. Grupa dokonuje odpisu aktualizującego stosując poniższe zasady:
- odpis aktualizujący wartość należności jest tworzony i aktualizowany raz na kwartał;
- odpis aktualizujący na należności, które nie są objęte ubezpieczeniem jest tworzony w wysokości 100% wartości należności w przypadku, gdy którekolwiek ze zobowiązań dłużnika wobec Grupy jest przeterminowane powyżej 180 dni. Wówczas odpis jest dokonywany w wysokości całego zobowiązania danego dłużnika wobec Grupy na dzień dokonania odpisu;
- odpis aktualizujący na należności ubezpieczone w firmie ubezpieczającej jest tworzony w wysokości "udziału własnego" Grupy.
Odpisy aktualizujące wartość należności związanych z podstawową działalnością operacyjną odnosi się do pozostałych kosztów rodzajowych. W przypadku ustania przyczyny z powodu której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności, równowartość lub odpowiednią część dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość należności i pomniejsza pozostałe koszty rodzajowe (w przypadku należności związanych z podstawową działalnością operacyjną) lub podlega zaliczeniu do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych (w przypadku pozostałych należności).
Ponadto należności podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Szacunek ten jest określany w oparciu o podejście uproszczone bazujące na danych historycznych Grupy (dotyczące strat kredytowych), skorygowany w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
4.1.7 Zobowiązania i rezerwy
Grupa tworzy rezerwy na pewne lub o dużym prawdopodobieństwie przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować oraz na prawdopodobne zobowiązania przypadające na bieżący okres sprawozdawczy.
Grupa nie tworzy rezerw na nagrody jubileuszowe, gdyż regulamin wynagradzania nie zawiera postanowień o wypłacie nagród jubileuszowych.
Rezerwy na świadczenia pracownicze są tworzone na niewykorzystane urlopy, premie, odprawy emerytalne oraz na odprawy dla pracowników, których stanowiska są likwidowane. Wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy jest aktualizowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego (1 miesiąc).
Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
4.1.8 Opodatkowanie
Podatek dochodowy Grupy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
4.1.8.1 Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
4.1.8.2 Podatek odroczony
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia
podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie można wykorzystać.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis. Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne, zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi na dzień bilansowy.
4.1.9 Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży wykazane są w rachunku zysków i strat zgodnie z 5-stopniowym modelem ujmowania przychodów obejmującym następujące kroki:
- identyfikacja umowy z klientem,
- identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umowy,
- określenie ceny,
- przypisanie ceny do zobowiązań do wykonania świadczenia,
- ujęcie przychodu po wypełnieniu lub podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia.
Powyższy model uzależnia ujęcie przychodu od uzyskania przez klienta kontroli nad dobrem lub usługą.
Ponadto Grupa stosuje dodatkowe wymogi ujawniania informacji oraz wskazówki dotyczące następujących szczegółowych kwestii:
- łączenie kilku umów,
- zmiany umowy,
- metody pomiaru wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia,
- cena zmienna,
- prawa zwrotu,
- gwarancje,
- relacja zleceniodawca pośrednik,
- opcje nabycia kolejnych dóbr lub usług,
- bezzwrotne opłaty płatne z góry,
- licencje i tantiemy,
- umowy odkupu,
- umowy komisu,
-
sprzedaż ze wstrzymaną dostawą,
-
o komponenty finansowe wbudowane w umowy z klientami (płatność odroczona lub płatność z góry),
- o wynagrodzenia niepieniężne,
- o koszty umowy, w tym koszty pozyskania umowy.
W przypadku dostawy towaru do konsumenta (osoba fizyczna) przychód rozpoznawany jest w momencie przekazania towaru konsumentowi przez kuriera. W przypadku odbioru towaru z Centrum Logistycznego przychód rozpoznawany jest w momencie wydania towaru. W przypadku dostawy towaru dla odbiorcy, który nie jest konsumentem, za pośrednictwem firmy transportowej przychód rozpoznawany jest w chwili, gdy towar opuszcza Magazyn Centralny w Siechnicach.
Prawo do zwrotu
Grupa udziela klientom prawo zwrotu w terminie 14 dni licząc od:
- o dnia, kiedy konsument wszedł w posiadanie towaru;
- o dnia wystawienia faktury dotyczącej zwracanego towaru.
W związku z tym Grupa szacuje odpis na podstawie wystawianych po dniu bilansowym faktur korekt. Grupa ujmuje zobowiązania z tego tytułu na koniec każdego kwartału w wyniku finansowym poprzez korektę przychodów w powiązaniu z korektą kosztu własnego sprzedaży oraz zapasów.
Bonusy potransakcyjne
Grupa udziela klientom rabaty, upusty uzależnione przede wszystkim od wielkości zakupów towarów handlowych oraz terminowości regulowania zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży. Na koniec każdego kwartału Grupa bazując na umowach bonusowych dokonuje zawiązania rezerwy na szacowane bonusy. Po dniu bilansowym sukcesywnie, wraz z wystawieniem faktur korygujących, Grupa dokonuje rozwiązania wcześniej zawiązanych szacunków.
Gwarancje
Grupa. jest zobowiązana sprzedać towar wolny od wad. Grupa nie udziela gwarancji na sprzedane przez siebie towary. Gwarancji udzielają producenci towarów lub ich autoryzowani przedstawiciele na terenie Polski.
Na koniec każdego kwartału, w którym spółka z Grupy ujęła przychody ze sprzedaży towarów, obliczany jest w rachunku narastającym od początku roku dodatkowy rabat dla klientów uzależniony od wartości obrotów. Rezerwa pomniejszająca wartość przychodów ze sprzedaży naliczana jest z uwzględnieniem szacunku rocznych obrotów klientów oraz przy założeniu spełnienia dodatkowych warunków określonych w umowach.
4.1.10 Świadczenia oparte na akcjach
Płatności w formie akcji na rzecz pracowników wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień przyznania. Obecnie nie ma otwartego programu świadczeń na rzecz pracowników opartego na akcjach.
II. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Nota | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 116 204 | 110 899 | |
| Wartość firmy | 1 | 5 863 | 5 863 |
| Wartości niematerialne | 2 | 15 999 | 21 780 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 3 | 70 484 | 48 236 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 4 | 12 477 | 19 483 |
| Inwestycyjne prawa wieczystego użytkowania gruntu | 5 | 1 704 | 2 397 |
| Aktywa finansowe | 1 490 | 617 | |
| Pożyczki i należności | 1 489 | 616 | |
| Należności długoterminowe | 6 | 1 489 | 616 |
| Udziały i akcje w jednostkach pozostałych | 1 | 1 | |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i | 7 | - | 997 |
| współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności | |||
| Aktywa na podatek odroczony | 8 | 8 187 | 11 526 |
| Aktywa obrotowe | 247 503 | 255 464 | |
| Zapasy | 9 | 101 953 | 98 192 |
| Aktywa finansowe | 144 318 | 156 147 | |
| Inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności | - | - | |
| Pożyczki i należności | 142 129 | 142 666 | |
| Należności krótkoterminowe | 10 | 142 129 | 142 666 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 138 144 | 135 793 | |
| Należności publiczno-prawne | 2 721 | 1 808 | |
| Należności z tytułu podatku bieżącego | 1 092 | - | |
| Należności pozostałe | 1 264 | 5 065 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 11 | 2 189 | 13 481 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 12 | 1 232 | 1 125 |
| Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 6 315 | - | |
| Aktywa razem | 370 022 | 366 363 |
| KAPITAŁY WŁASNE I ZOBOWIĄZANIA | Nota | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|---|
| Razem kapitał własny | 155 386 | 169 312 | |
| Kapitał własny jednostki dominującej | 155 386 | 164 667 | |
| Kapitał akcyjny | 13 | 22 199 | 22 199 |
| Kapitał zapasowy, w tym ze sprzedaży akcji powyżej ich | |||
| wartości nominalnej | 14 | 72 111 | 90 096 |
| Kapitały rezerwowe | 15 | 14 461 | 14 461 |
| Fundusz dywidendowy | 16 | 36 400 | 57 489 |
| Kapitał z tytułu różnic kursowych w konsolidacji | 2 | (1) | |
| Kapitał z opcji pracowniczych | 17 | 4 705 | 4 705 |
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | (8 476) | (20 592) | |
| Wynik finansowy za rok obrotowy | 15 094 | (3 690) | |
| Odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego | (1 110) | - | |
| Kapitały przypadające udziałowcom niesprawującym kontroli | - | 4 645 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 36 121 | 23 301 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | IV.2.1 | 10 560 | 10 429 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | - | - | |
| Rezerwy długoterminowe | IV.2.1 | 199 | 153 |
| Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | - | |
| Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu finansowego | 2 5 303 |
12 688 | |
| Zobowiązania finansowe | - | - | |
| Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 59 | 31 | |
| Przychody przyszłych okresów | - | - | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 178 515 | 173 750 | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 799 | 1 498 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 20 | 157 219 | 157 624 |
| Zobowiązania publiczno-prawne, w tym: | 20 | 5 487 | 3 643 |
| Zobowiązania z tytułu podatku bieżącego | - | - | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 20 | 2 057 | 2 086 |
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu finansowego | 20 | 7 266 | 3 790 |
| Zobowiązania finansowe | 20 | - | - |
| Zobowiązania pozostałe | 20 | 2 407 | 2 907 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 21 | 3 262 | 1 871 |
| Przychody przyszłych okresów | 18 | 331 | |
| Pasywa razem | 370 022 | 366 363 |
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | Nota | 01.01.2018 - 01.01.2017 - | |
|---|---|---|---|
| 31.12.2018 | 31.12.2017 | ||
| I. Przychody ze sprzedaży Przychody ze sprzedaży, w tym: |
22 | 830 264 830 264 |
719 172 719 172 |
| przychody ze sprzedaży usług | 24 996 | 13 181 | |
| przychody ze sprzedaży materiałów i towarów | 805 268 | 705 991 | |
| II. Koszty działalności operacyjnej | 812 600 | 721 840 | |
| Amortyzacja | 11 205 | 10 428 | |
| Zużycie materiałów i energii | 10 312 | 9 190 | |
| Odpis aktualizujący i likwidacja zapasów | 4 588 | 6 651 | |
| Usługi obce | 60 486 | 50 778 | |
| Podatki i opłaty | 1 036 | 1 042 | |
| Wynagrodzenia | 40 418 | 35 069 | |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 9 033 | 8 053 | |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 5 406 | 4 542 | |
| Odpis na należności z tytułu dostaw i usług | 281 | 266 | |
| Zmiana stanu produktów | 995 | 531 | |
| Wartość sprzedanych materiałów i towarów | 669 121 | 595 556 | |
| A. Zysk (Strata) ze sprzedaży (I-II) | 17 664 | (2 668) | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 8 037 | 1 010 | |
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 4 559 | 30 | |
| Inne | 23 | 3 478 | 980 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 5 844 | 1 514 | |
| Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - | |
| Odpisy aktualizujące aktywa | - | 65 | |
| Amortyzacja aktywów trwałych niezwiązanych z | - | - | |
| Inne | 24 | 5 844 | 1 449 |
| B. Zysk (Strata) z działalności operacyjnej (A+I-II) | 19 857 | (3 172) | |
| Przychody finansowe, w tym: | 25 | 385 | 157 |
| Odsetki | 230 | 155 | |
| Koszty finansowe, w tym: | 26 | 1 504 | 1 255 |
| Odsetki | 1 180 | 760 | |
| C. Zysk (Strata) brutto (B+I-II) | 18 738 | (4 270) | |
| Podatek dochodowy | 27 | 3 601 | (431) |
| D. Udział w zysku (stracie) jednostki wycenianej | (43) | 1 | |
| metodą praw własności | |||
| E. Zysk (Strata) netto (C-I+D) | 15 094 | (3 838) | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek gospodarczych | 3 | (4) | |
| Całkowite dochody ogółem | 15 097 | (3 842) | |
| Zysk (Strata) netto | |||
| - przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego | 15 094 | (3 690) | |
| - przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli | - | (148) | |
| Całkowite dochody ogółem 2 |
|||
| - przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego | 15 097 | (3 694) | |
| - przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli | - | (148) | |
| Zysk (Strata) netto przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego |
15 094 | (3 690) | |
| Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję | 28 | 0,68 | (0,17) |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję | 28 | 0,68 | (0,17) |
Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Ka p |
ita ł p da rzy p a |
j kc j cy na a ą |
ius j dn on ar e zy |
ki do inu t os m |
j j ce ą |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 .01 .20 18 - 3 1.1 2.2 01 8 |
Ka itał p akc jny y |
Ka itał p zap aso wy |
Ka itał y rez p erw ow e |
Fu nd usz dy wid do en wy |
Ka itał p z ułu ró żn ic tyt ku ch rso wy w ko oli da cj i ns |
Ka itał cj i p z op icz h pra co wn yc |
Nie dz iel po on y nik wy fin an so wy |
Od isy p z ku zys w cią ku gu ro ob rot ow eg o (w iel ko ść uje a) mn |
Wy nik tto ne |
Ra zem |
ły nie Ud zia ko olu jąc ntr e |
Ra ze m |
| Sta nia a 1 st 20 18 n n cz y |
9 22 19 |
6 90 09 |
1 14 46 |
9 57 48 |
1) ( |
05 4 7 |
( 2) 24 28 |
- | - | 67 16 4 6 |
45 4 6 |
16 9 3 12 |
| Ca łko ite do ho dy ó łem w c og , ty w m: |
- | - | - | - | 3 | - | - | - | 4 15 09 |
7 15 09 |
- | 15 09 7 |
| k ( ) str ata tto zy s ne |
- | - | - | - | - | - | - | - | 4 15 09 |
4 15 09 |
- | 15 09 4 |
| óż nic licz ia r e z p rze en j dn k z icz h te e os ag ran ny c |
- | - | - | - | 3 | - | - | - | - | 3 | - | 3 |
| Tra kc j ła śc ic ie lam i ns a e z w |
- | ) ( 17 98 5 |
- | ( 21 08 9 ) |
- | - | 15 80 6 |
) ( 1 1 10 |
- | ) ( 24 37 8 |
( 4 6 45 ) |
( 29 02 3 ) |
| dy ide nd w a |
- | - | - | ( ) 21 08 9 |
- | - | ) ( 1 1 10 |
- | ) ( 22 19 9 |
- | ( ) 22 19 9 |
|
| ian ktu Gr tru zm a s ry up y Ka ita łow j ( kc j tra p e ns a e z dm iot i n ie ko lu j mi) ntr p o am o cy ą |
- | ( 2 1 79 ) |
- | - | - | - | - | - | - | ) ( 2 1 79 |
( 4 6 45 ) |
( 6 8 24 ) |
| kry ie s z k ita łu tra ty p o c ap za p as ow eg o |
- | ( ) 15 80 6 |
- | - | - | - | 15 80 6 |
- | - | - | - | - |
| inn e |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| St 31 dn ia 20 18 an na g ru |
9 22 19 |
1 72 11 |
1 14 46 |
0 3 6 4 0 |
2 | 05 4 7 |
( 8 4 76 ) |
) ( 1 1 10 |
94 15 0 |
6 15 5 3 8 |
- | 15 5 3 8 6 |
| Ka | ita ł p da p rzy p a |
j kc j ą cy na a |
ius j dn on ar zy e |
ki do inu t os m |
j j ą ce |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 .01 .20 17 - 3 1.1 2.2 01 7 |
Ka itał p akc jny y |
Ka itał p zap aso wy |
Ka itał p y rez erw ow e |
Fu nd usz dy wid do en wy |
Ka itał z tyt p ic ku ułu ró żn ch rso wy w ko oli da cj i ns |
Ka itał cj i p z op icz h pra co wn yc |
Nie dz iel po y wy on nik fin an so wy |
Wy nik tto ne |
Ra zem |
ły nie Ud zia ko olu jąc ntr e |
Ra ze m |
| Sta a 1 nia 20 17 st n n y cz |
9 22 19 |
0 90 07 |
1 14 13 |
9 57 48 |
3 | 05 4 7 |
( 20 26 2) |
- | 35 16 8 3 |
76 5 0 |
17 3 4 11 |
| Ca łko ite do ho dy ó łem w c og , ty w m: |
- | - | - | - | 4) ( |
- | - | ) ( 3 6 90 |
) ( 3 6 94 |
( 14 8 ) |
( 3 8 42 ) |
| k ( ) str ata tto s ne zy |
- | - | - | - | - | - | - | ) ( 3 6 90 |
) ( 3 6 90 |
( 14 8 ) |
( 3 8 38 ) |
| óż nic licz ia r e z p rze en j dn k z icz h te e os ag ran ny c |
- | - | - | - | 4) ( |
- | - | - | 4) ( |
- | ( 4) |
| Tra kc j ła ic ie lam i śc ns a e z w |
- | 26 | 0 33 |
- | - | - | ( ) 33 0 |
- | 26 | ( ) 28 3 |
( 7) 25 |
| dy ide nd w a ian ktu Gr tru zm a s ry up y |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Ka ita łow j ( kc j tra p e ns a e z dm iot i n ie ko lu j mi) ntr p o am o ą cy |
- | 26 | - | - | - | - | - | - | 26 | ) ( 28 3 |
( 25 7) |
| inn e |
- | - | 0 33 |
- | - | - | ( 33 0 ) |
- | - | - | |
| - | - | ||||||||||
| St 31 dn ia 20 17 an na g ru |
9 22 19 |
6 9 0 0 9 |
1 14 46 |
9 57 48 |
1) ( |
05 4 7 |
( 20 5 9 2) |
) ( 3 6 9 0 |
67 16 4 6 |
45 4 6 |
16 9 31 2 |
V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH Nota 31.12.2018 31.12.2017 A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej I. Zysk (Strata) netto 15 094 (3 690) II. Korekty razem 12 077 17 492 Zysk (Strata) udziałowców niesprawujacych kontroli - (148) Amortyzacja 11 205 10 428 Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych 2 (3) Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) 1 176 754 (Zysk) strata z tytułu działalności inwestycyjnej (4 625) (30) Zmiana stanu rezerw 1 568 2 576 Zmiana stanu zapasów (3 761) (8 495) Zmiana stanu należności 29 414 (8 599) Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów 30 746 22 893 |
|---|
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych 2 919 (2 015) Inne korekty 2 433 131 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+II) 27 171 13 802 |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności |
| inwestycyjnej |
| I. Wpływy 6 166 1 261 |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów 11 1 261 trwałych |
| Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne 5 885 - |
| Zbycie aktywów finansowych 270 - |
| II. Wydatki 13 253 10 350 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów 5 994 9 704 trwałych |
| Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne 410 131 |
| Na aktywa finansowe, w tym: 6 824 515 31 |
| w jednostkach powiązanych 6 824 515 |
| nabycie aktywów finansowych 6 824 515 |
| Inne wydatki inwestycyjne 25 - |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) (7 087) (9 089) |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
| I. Wpływy 26 4 650 |
| Kredyty i pożyczki 26 980 |
| Inne wpływy finansowe - 3 670 |
| II. Wydatki 31 402 4 253 |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli 22 199 - |
| Spłaty kredytów i pożyczek 725 - |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego 7 302 3 499 |
| Odsetki 1 176 754 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) (31 376) 397 |
| D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+B.III+C.III) (11 292) 5 110 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych (11 292) 5 110 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu 13 481 8 371 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+E), w tym: 2 189 13 481 |
| o ograniczonej możliwości dysponowania 63 - |
VI. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
NOTA 1
| WARTOŚĆ FIRMY | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 5 863 | 5 863 |
| Zwiększenia z tytułu nabycia podmiotów powiązanych | - | - |
| Zmniejszenia z tyt. sprzedaży podmiotów powiązanych | - | - |
| Inne zmiany | - | - |
| Wartość brutto na koniec okresu | 5 863 | 5 863 |
| Wartość netto | 5 863 | 5 863 |
| Wartości bilansowe wartości firmy przypisane do poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne |
31.12.2018 | 31.12.2017 |
| ROTOPINO.PL S.A. | 5 702 | 5 702 |
| Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji | 161 | 161 |
| Wartość netto, razem | 5 863 | 5 863 |
Na dzień 31 grudnia 2018 roku w pozycji wartości niematerialne Grupy o nieokreślonym okresie użytkowania wykazane są wartości niematerialne Rotopino.Pl S.A., które obejmują:
- Autorskie Prawa Majątkowe stanowią zbiór nazw sklepów internetowych wraz z domenami i oznaczeniami graficznymi o wartości bilansowej na dzień 31 grudnia 2018 roku wynoszącej 6.195,05 zł,
- Oprogramowanie spersonalizowane oprogramowanie przeznaczone do zarządzania sklepami internetowymi o wartości bilansowej na dzień 31 grudnia 2018 roku wynoszącej 2.235,59 zł.
Test na utratę wartości Autorskich Praw Majątkowych oraz Oprogramowania, znajdujących się w posiadaniu Rotopino.pl S.A.
Wycena Autorskich Praw Majątkowych została dokonana metodą zwolnienia z opłat licencyjnych, gdzie wartość godziwa autorskiego prawa majątkowego jest obliczana jako bieżąca wartość hipotetycznych opłat pieniężnych uiszczanych jej właścicielowi, z których spółka będzie zwolniona w przypadku posiadania autorskiego prawa majątkowego na własność. Przygotowana wycena potwierdziła brak utraty wartości Autorskich Praw Majątkowych w Rotopino.pl S.A.
Wartość bilansowa Autorskich Praw Majątkowych wynosi 6.195,05 tys. zł, natomiast wartość z wyceny wyniosła 16.776,14 tys. zł. W rezultacie na dzień 31 grudnia 2018 roku nie nastąpiła utrata wartości Autorskich Praw Majątkowych będących w posiadaniu Rotopino.pl S.A.
Wycena Oprogramowania wykorzystywanego przez Rotopino.pl S.A. w bieżącej działalności została przeprowadzona w oparciu o metodę kosztów odtworzeniowych na bazie historycznych koszów faktycznie poniesionych na stworzenie Oprogramowania Rotopino.pl S.A. Ponadto suma wszystkich zaktualizowanych kosztów odtworzeniowych została skorygowana o utratę wartości Oprogramowania wynikającą z oszacowanego zużycia funkcjonalnego, technologicznego, ekonomicznego i materialnego. Wartość bilansowa Oprogramowania Rotopino.pl S.A. wynosi 2.235,59 tys. zł. Wartość godziwa tego składnika majątku na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 4.616,32 tys. zł, w związku z czym nie nastąpiła utrata wartości
Test na utratę wartości firmy
Test został przeprowadzony w oparciu o prognozy przyszłych przepływów pieniężnych pprzygotowanych przez Zarząd spółki Rotopino.pl S.A. metodą wartości użytkowej. Wycenę oparto na kalkulacji prognozowanych przepływów pieniężnych nieuwzględniających działalności finansowej ani przepływów z tytułu podatków za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku. Przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty spółki Rotopino.pl S.A. zostały zaprognozowane przez Zarząd Rotopino.pl S.A. Bieżącą wartość przepływów pieniężnych i wartości rezydualnej ustalono przy wykorzystaniu rynkowej stopy dyskontowej (WACC – średniego ważonego kosztu kapitału) przed opodatkowaniem. Koszt kapitału własnego określono za pomocą modelu CAPM. Wartość kosztu kapitału własnego na dzień 31 grudnia2018 roku została przyjęta w całym okresie szczegółowej prognozy na tym samym poziomie, zgodnie z założeniem, że rynkowa struktura finansowania przedsiębiorstw działających w branży zbliżonej do Rotopino.pl S.A. jest strukturą docelową Spółki. Koszt kapitału obcego został wyznaczony jako ogólne oprocentowanie dla kredytów (wraz z kredytami bieżącymi) przedsiębiorstw niefinansowych na koniec grudnia na podstawie danych publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Wartość rezydualna została wyznaczona na podstawie skorygowanego przepływu pieniężnego z 2023 roku. Suma zdyskontowanych przepływów pieniężnych oraz wartości rezydualnej, będąca wartością użytkową wyniosła 32.023,70 tys. zł.
Wartość firmy Rotopino.pl S.A. na dzień 31 grudnia 2018 roku oszacowana metodą wartości użytkowej wyniosła 32.023,70 tys. zł. Wartość bilansowa ośrodka wypracowującego środki pieniężne powiązanego z wartością firmy Spółki wykazywaną w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym TIM S.A. na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 17.534,00 tys. zł, zatem test nie wykazał utraty wartości firmy.
NOTA 2
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Nabyte koncesje, patenty, licencje, programy komputerowe i podobne | 8 589 | 13 401 |
| Inne wartości niematerialne | 7 194 | 7 445 |
| Wartości niematerialne w toku wytwarzania | 216 | 934 |
| Wartości niematerialne, razem | 15 999 | 21 780 |
Wszystkie wartości niematerialne są własnością Grupy i żadne nie są używane na podstawie najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu. Na dzień 31 grudnia 2018 roku wartości niematerialne nie są przedmiotem zabezpieczeń zobowiązań Grupy.
Stan na 31.12.2018
| ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Inne wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto w artości niematerialnych na początek okresu |
27 832 | 8 391 | 934 | 37 157 |
| Zw iększenia | 1 498 | 181 | 1 226 | 2 905 |
| nabycie i rozliczenie w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
1 498 | - | 1 226 | 2 724 |
| transfer z w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
- | 181 | - | 181 |
| Zmniejszenia | (9 161) | - | (1 944) | (11 105) |
| likw idacja | (9 161) | - | - | (9 161) |
| rozliczenie w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
- | - | (1 944) | (1 944) |
| Wartość brutto w artości niematerialnych na koniec okresu |
20 169 | 8 572 | 216 | 28 957 |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
14 431 | 946 | - | 15 377 |
| Amortyzacja za okres | (2 851) | 432 | - | (2 419) |
| Zw iększenia | 3 971 | 432 | - | 4 403 |
| amortyzacja okresu bieżącego | 3 971 | 432 | - | 4 403 |
| Zmniejszenia | (6 822) | - | - | (6 822) |
| likw idacja | (6 822) | - | - | (6 822) |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
11 580 | 1 378 | - | 12 958 |
| Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
8 589 | 7 194 | 216 | 15 999 |
Stan na 31.12.2017
| ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Inne wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto w artości niematerialnych na początek okresu |
24 171 | 7 426 | 2 420 | 34 017 |
| Zw iększenia | 4 122 | 1 073 | 3 771 | 8 966 |
| nabycie i rozliczenie w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
4 122 | 1 073 | 3 771 | 8 966 |
| transfer z w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
- | - | - | - |
| Zmniejszenia | (461) | (108) | (5 257) | (5 826) |
| likw idacja | (461) | (108) | (74) | (643) |
| rozliczenie w artości niematerialnych w toku w ytw arzania |
- | - | (5 183) | (5 183) |
| Wartość brutto w artości niematerialnych na koniec okresu |
27 832 | 8 391 | 934 | 37 157 |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
11 707 | 582 | - | 12 289 |
| Amortyzacja za okres | 2 724 | 364 | - | 3 088 |
| Zw iększenia | 3 183 | 428 | - | 3 611 |
| amortyzacja okresu bieżącego | 3 183 | 428 | - | 3 611 |
| Zmniejszenia | (459) | (64) | - | (523) |
| likw idacja | (459) | (64) | - | (523) |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
14 431 | 946 | - | 15 377 |
| Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
13 401 | 7 445 | 934 | 21 780 |
NOTA 3
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Środki trwałe, w tym: | 68 693 | 44 733 |
| grunty | 98 | 98 |
| budynki i budowle | 4 314 | 2 826 |
| urządzenia techniczne i maszyny | 41 682 | 20 146 |
| środki transportu | 2 181 | 2 558 |
| inne środki trwałe, w tym: wyposażenie do pozostałych usług | 20 418 | 19 105 |
| Środki trwałe w budowie | 1 791 | 3 503 |
| Rzeczowe aktywa trwałe, razem | 70 484 | 48 236 |
Na dzień 31 grudnia 2018 roku Grupa posiada umowę zakupu wózków widłowych na kwotę 254 tys. euro umowę na zakup regałów paletowych na kwotę 600 tys. zł netto, umowę na zakup dodatkowych 12 stacji pakowni do automatycznego systemu magazynowego Shuttle System na kwotę 254 tys. euro oraz umowę na zakup sprzętu IT na kwotę 515 tys. zł. Okres realizacji ww. umów przypada na I kwartał 2019 roku.
Ww. umowy dotyczą zakupu wyposażenia Centrum Logistycznego 3LP S.A. w Siechnicach. Środki trwałe własne nie stanowią przedmiotu zabezpieczeń zobowiązań.
Nieruchomości będące przedmiotem zabezpieczeń zaliczane są do nieruchomości inwestycyjnych (stosowne informacje znajdują się pod notą 4).
Stan na 31.12.2018
| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trw ałych na początek okresu |
98 | 3 606 | 33 748 | 6 035 | 26 483 | 3 503 | 73 473 |
| Zw iększenia | - | 1 637 | 24 816 | 49 | 3 550 | 28 895 | 58 947 |
| nabycie i rozliczenie środków trw ałych w budow ie |
- | 1 618 | 24 816 | 49 | 3 550 | 28 895 | 58 928 |
| inne | - | 19 | - | - | - | - | 19 |
| transfer z aktyw ów | - | - | - | - | - | - | - |
| inw estycyjnych Zmniejszenia |
- | (36) | (140) | (247) | (33) | (30 607) | (31 063) |
| zbycie | - | - | (56) | (50) | - | - | (106) |
| likw idacja | - | (36) | (71) | (197) | (33) | - | (337) |
| transfer do aktyw ów inw estycyjnych |
- | - | (13) | - | - | - | (13) |
| rozliczenie środków trw ałych w budow ie |
- | - | - | - | - | (30 607) | (30 607) |
| Wartość brutto środków trw ałych na koniec okresu |
98 | 5 207 | 58 424 | 5 837 | 30 000 | 1 791 | 101 357 |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- | 780 | 13 602 | 3 477 | 7 378 | - | 25 237 |
| Amortyzacja za okres | - | 113 | 3 140 | 179 | 2 204 | - | 5 636 |
| Zw iększenia | - | 139 | 3 260 | 406 | 2 227 | - | 6 032 |
| amortyzacja okresu bieżącego | - | 133 | 3 260 | 406 | 2 227 | - | 6 026 |
| inne, w tym transfery z innych aktyw ów |
- | 6 | - | - | - | - | 6 |
| transfer z aktyw ów inw estycyjnych |
- | - | - | - | - | - | - |
| Zmniejszenia | - | (26) | (120) | (227) | (23) | - | (396) |
| zbycie | - | - | (57) | (50) | - | - | (107) |
| likw idacja | - | (26) | (63) | (177) | (23) | - | (289) |
| transfer do aktyw ów | - | - | - | - | - | - | - |
| inw estycyjnych transfery |
- | - | - | - | - | - | - |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- | 893 | 16 742 | 3 656 | 9 582 | - | 30 873 |
| Wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
98 | 4 314 | 41 682 | 2 181 | 20 418 | 1 791 | 70 484 |
Stan na 31.12.2017
| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trw ałych na początek okresu |
- | 60 | 32 218 | 6 030 | 25 593 | 942 | 64 843 |
| Zw iększenia | 98 | 3 546 | 2 460 | 559 | 947 | 6 803 | 14 413 |
| nabycie i rozliczenie środków trw ałych w budow ie |
- | 145 | 2 460 | 559 | 947 | 6 803 | 10 914 |
| inne | - | - | - | - | - | - | - |
| transfer z aktyw ów inw estycyjnych |
98 | 3 401 | - | - | - | - | 3 499 |
| Zmniejszenia | - | - | (930) | (554) | (57) | (4 242) | (5 783) |
| zbycie | - | - | (26) | (115) | - | - | (141) |
| likw idacja | - | - | (639) | (439) | (57) | - | (1 135) |
| transfer do aktyw ów inw estycyjnych |
- | - | (265) | - | - | - | (265) |
| rozliczenie środków trw ałych w budow ie |
- | - | - | - | - | (4 242) | (4 242) |
| Wartość brutto środków trw ałych na koniec okresu |
98 | 3 606 | 33 748 | 6 035 | 26 483 | 3 503 | 73 473 |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- | 6 | 11 881 | 3 548 | 4 372 | - | 19 807 |
| Amortyzacja za okres | - | 774 | 1 721 | (71) | 3 006 | - | 5 430 |
| Zw iększenia | - | 774 | 2 583 | 300 | 3 060 | - | 6 717 |
| amortyzacja okresu bieżącego | - | 104 | 2 583 | 300 | 3 060 | - | 6 047 |
| transfer z aktyw ów inw estycyjnych |
- | 670 | - | - | - | - | 670 |
| Zmniejszenia | - | - | (862) | (371) | (54) | - | (1 287) |
| zbycie | - | - | (22) | (4) | - | - | (26) |
| likw idacja | - | - | (640) | (367) | (54) | - | (1 061) |
| transfer do aktyw ów inw estycyjnych |
- | - | (200) | - | - | - | (200) |
| Skumulow ana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- | 780 | 13 602 | 3 477 | 7 378 | - | 25 237 |
| Wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
98 | 2 826 | 20 146 | 2 558 | 19 105 | 3 503 | 48 236 |
| ŚRODKI TRWAŁE BILANSOWE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA) | 31.12.2018 | 31.12.2017 | |||||
| własne | 28 551 | 25 228 | |||||
| używane na podstawie umowy leasingu finansowego | 40 142 | 19 505 | |||||
| Środki trwałe bilansowe (bez Środków trwałych w budowie) | 68 693 | 44 733 |
W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej Grupa Kapitałowa TIM zawarła umowy dotyczące leasingu operacyjnego, który nie jest wykazywany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Przedmiotem leasingu operacyjnego jest leasing samochodów osobowych. Z tytułu wymienionych umów Grupa poniosła w 2018 roku koszty czynszów w wysokości 2.623 tys. zł. Ponadto Grupa Kapitałowa TIM posiada umowy najmu długoterminowego nieruchomości, w związku z którymi poniosła w 2018 roku koszty czynszów w wysokości 7.626 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku Grupa posiada wyleasingowanych 131 samochodów o łącznej wartości początkowej 7.808 tys. zł. Umowy leasingu samochodów zostały zawarte w latach 2015-2018 i dotyczą okresu od 2 do 5 lat.
Grupa korzysta z leasingu nieruchomości na podstawie umowy najmu z dnia 3 listopada 2015 roku oraz z dnia 23 kwietnia 2018 pomiędzy TIM S.A., a spółkami zależnymi HE Enterprises Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Umowy dotyczą nieruchomości magazynowych w Siechnicach i zostały zawarte na okres do dnia 9 sierpnia 2031 roku. z szacowanym średnim miesięcznym czynszem w wysokości 162 tys. EUR.
Z uwagi na zmianę siedziby Spółki TIM S.A. z dniem 21 grudnia 2018 roku rozwiązana została umowa najmu nieruchomości z dnia 13 czerwca 2014 roku z firmą Arkady Wrocławskie S.A. Spółka TIM S.A. na dzień 31 grudnia 2018 roku posiada nową umowę najmu nieruchomości biurowej przy ul. Jaworskiej 13 we Wrocławiu zawartą ze spółką Projekt J. Sp. z o.o.
| ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO O | 01.01.2018 - | 01.01.2017 - |
|---|---|---|
| POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
| do 1 roku | 10 687 | 11 636 |
| od 1 roku do 5 lat | 43 980 | 44 373 |
| powyżej 5 lat | 54 669 | 60 046 |
| RAZEM | 109 336 | 116 055 |
Powyższe zobowiązania obejmują raty leasingu operacyjnego wraz z podatkiem VAT 23%.
| ZMIANA STANU NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 30 638 | 33 741 |
| Zwiększenia | 410 | 396 |
| nabycie | 410 | 131 |
| inne, w tym transfery z innych aktywów | - | 265 |
| Zmniejszenia | (7 100) | (3 499) |
| sprzedaż | (858) | - |
| inne, w tym transfery do innych aktywów | - | (3 499) |
| inne | (6 242) | - |
| Wartość brutto na koniec okresu | 23 948 | 30 638 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 11 155 | 10 855 |
| Amortyzacja za okres | 316 | 300 |
| Zwiększenia: | 776 | 970 |
| amortyzacja okresu bieżącego | 776 | 770 |
| inne, w tym transfery z innych aktywów | - | 200 |
| Zmniejszenia | (460) | (670) |
| sprzedaż | (460) | - |
| inne, w tym transfery do innych aktywów | - | (670) |
| inne | - | - |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 11 471 | 11 155 |
| Wartość netto na koniec okresu | 12 477 | 19 483 |
Do nieruchomości inwestycyjnych oraz inwestycyjnego prawa wieczystego użytkowania gruntu zakwalifikowane zostały nieruchomości nie wykorzystywane do własnej działalności prowadzonej przez Grupę. Grupa czerpie korzyści z tych nieruchomości w formie czynszów. Na dzień 31 grudnia 2018 roku. jest to to nieruchomość:
nieruchomość położona w Siechnicach, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 24 (budynek biurowy) na gruncie, który znajduje się w użytkowaniu wieczystym. Wartość księgowa netto ww. nieruchomości wynosi 9,6 mln. zł, w tym prawo wieczystego użytkowania 666 tys. zł. Posiadane przez Spółkę operaty szacunkowe potwierdzają, że nie nastąpiła utrata wartości nieruchomości.
W 2018 roku dokonano przesunięcia z nieruchomości inwestycyjnych do aktywów przeznaczonych do sprzedaży nieruchomości położonej we Wrocławiu, ul. Stargardzka 8a. Wartość księgowa netto ww. nieruchomości wynosi 6.315 tys. zł, w tym prawo wieczystego użytkowania 73 tys. zł.
Przekwalifikowanie nastąpiło w związku z podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości (szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 2 informacji dodatkowej). Posiadane przez Spółkę operaty szacunkowe potwierdzają, że nie nastąpiła utrata wartości nieruchomości.
Na nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Stargardzkiej 8a, tytułem zabezpieczenia wierzytelności mBank S.A. wobec 3LP S.A. z tytułu gwarancji bankowych, ustanowiono dwie hipoteki (szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 3 informacji dodatkowej).
W roku 2018 przychód z tytułu czynszów i mediów wyniósł 2.127 tys. zł, a bezpośrednie koszty operacyjne dotyczące nieruchomości (bez amortyzacji) wyniosły 1.325 tys. zł. W roku 2017 przychód z tytułu opłat czynszowych wyniósł 2.039 tys. zł, a bezpośrednie koszty operacyjne (dotyczące napraw i utrzymania nieruchomości) wyniosły 1.429 tys. zł.
| ZMIANA STANU INWESTYCYJNEGO PRAWA WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA |
31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 2 397 | 2 397 |
| Zwiększenia | - | - |
| Zmniejszenia | (693) | - |
| sprzedaż | (620) | - |
| inne, w tym transfery do innych aktywów | (73) | |
| Wartość brutto na koniec okresu | 1 704 | 2 397 |
| Wartość netto na koniec okresu | 1 704 | 2 397 |
Grupa nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu inwestycyjnego prawa wieczystego użytkowania gruntu, gdyż zakłada, iż okres jego użytkowania jest nieokreślony.
| NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| należności z tytułu leasingu finansowego | - | - |
| należności z tytułu należytego wykonania umów | - | - |
| pozostałe należności | 1 489 | 616 |
| Należności długoterminowe netto | 1 489 | 616 |
| odpisy aktualizujące wartość należności długoterminowych | - | - |
| Należności długoterminowe brutto | 1 489 | 616 |
NOTA 7
| INWESTYCJE W JEDNOSTKACH STOWARZYSZONYCH I WSPÓŁKONTROLOWANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI |
31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Stan na początek roku | 997 | 738 |
| Zwiększenia: | - | 259 |
| nabycie udziałów i akcji | - | 258 |
| aktualizacja wyceny udziałów wycenionych metodą praw własności | - | 1 |
| Zmniejszenia: | (997) | - |
| aktualizacja wyceny udziałów wycenionych metodą praw własności | - | - |
| - zbycie | (997) | - |
| - otrzymana dywidenda | - | - |
| Stan na koniec okresu | - | 997 |
Na 31 grudnia 2018 rok Grupa Kapitałowa TIM nie posiadała udziałów w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych. 10 grudnia 2018 roku zawarta została pomiędzy TIM S.A., a Elettronica Italiana Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowa na mocy której TIM S.A. sprzedała firmie Elettronica Italiana Sp. z o.o posiadany pakiet akcji Elit S.A. z siedzibą w Warszawie, to jest 1.020.000 (jeden milion dwadzieścia tysięcy akcji zwykłych na okaziciela Elit S.A., o wartości nominalnej 1 jeden złoty każda, które stanowią udział w kapitale zakładowym Elit S.A. w wysokości 51% pięćdziesiąt jeden procent i uprawniają do 1.020.000 jeden milion dwadzieścia tysięcy głosów na Walnym Zgromadzeniu Elit SA, co stanowi udział w wysokości 51 % słownie: pięćdziesiąt jeden procent w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Elit S.A., za cenę 1 zł jeden złoty brutto za jedną akcję, co daje łącznie kwotę w wysokości 1.020.000 zł jeden milion dwadzieścia tysięcy złotych_ brutto. W wyniku powyższej transakcji Elettronica Italiana Sp. z o.o. posiada 100 % akcji Elit S.A. Poniżej przedstawiono bilans, wartość przychodów i wartość udziałów przed sprzedażą na dzień 10 grudnia 2018 roku (dzień sprzedaży akcji).
| AKTYWA | 10.12.2018 | PASYWA | 10.12.2018 |
|---|---|---|---|
| I. Aktywa trwałe (długoterminowe) |
10 | I. Kapitał własny | 1 863 |
| II. Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
4 561 | II. Zobowi ązania |
2 708 |
| Aktywa razem – suma I+II | 4 571 | Pasywa razem – suma I+II | 4 57 1 |
| 2018 | |
|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 15 220 |
| Zysk/Strata netto za rok obrotowy | (84) |
| Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy | - |
| Całkowite dochody razem za rok obrotowy | (84) |
| Otrzymane dywidendy od spółki współkontrolowanej | - |
| 10.12.2018 | |
| Aktywa netto spółki współkontrolowanej | 1 863 |
| Procentowy udział Grupy w udziałach spółki Elit S.A. | 51% |
| Wartość firmy | - |
| Pozostałe korekty | - |
| Wartość bilansowa udziałów w spółce Elit S.A. | 765 |
| AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| różnica między podatkową i bilansową wartością przychodów ze | 650 | 1 024 |
| sprzedaży | ||
| różnica między podatkową a bilansową wartością środków trwałych i | - | - |
| wartości niematerialnych | ||
| odpisy aktualizujące zapasy i należności | 919 | 793 |
| odpis aktualizujący rzeczowe aktywa trwałe | - | - |
| przesunięcie wypłaty wynagrodzeń i składek między okresami | 222 | 192 |
| rezerwy na premie i nagrody | 315 | 89 |
| rezerwy na urlopy | 208 | 150 |
| rezerwy restrukturyzacyjne | - | - |
| różnica między podatkową i bilansową wartością kosztów sprzedaży | ||
| towarów i materiałów | 3 016 | 2 707 |
| strata podatkowa | 2 643 | 6 393 |
| pozostałe | 214 | 178 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, razem | 8 187 | 11 526 |
Na rok 2019 oraz kolejne lata strategia działalności Grupy Kapitałowej TIM zakłada dalszy wzrost skali działalności oraz poprawę rentowności, sprzedaż aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową. Biorąc pod uwagę przygotowane na tej bazie projekcje finansowe dochód do opodatkowania jaki Grupa wygeneruje w kolejnych okresach umożliwi pełne rozliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych.
NOTA 9
| ZAPASY | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Materiały | - | 432 |
| Towary | 101 953 | 97 760 |
| Razem | 101 953 | 98 192 |
Na dzień 31 grudnia 2018 roku towary o wartości bilansowej 59.513 tys. zł są przedmiotem zastawu rejestrowego na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A., w związku z przyznanym Emitentowi kredytem (szczegóły w nocie 22). Zastaw rejestrowy został ustanowiony na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A. do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 20 mln zł na mocy aneksu z dnia 3 lipca 2017 roku. Na mocy aneksu z dnia 28 lutego 2018 roku suma zabezpieczenia została zwiększona do kwoty 22 mln zł.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku towary o wartości bilansowej 46.119 tys. zł były przedmiotem zastawu rejestrowego na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A., w związku z przyznanymi Emitentowi kredytami oraz wystawieniem gwarancji bankowej.
Stan na 31.12.2018
| St kt le żn śc i k ót ko ino h te ru ur a n a o r rm wy c |
Wa ś ć rto dz ie ń 3 2.2 0 18 1.1 na |
Na i b le żn śc o ie żą ce |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne do 1 ies ią m ca |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne d 1 d 3 o o ies ię m cy |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne że j 3 m ies ię p ow y cy |
|---|---|---|---|---|---|
| Na le żn śc i z łu do i u ług ty tu taw ty o s s m w : , |
1 4 0 6 5 2 |
1 1 6 2 0 5 |
1 6 2 2 7 |
3 4 9 0 |
4 7 3 0 |
| do ies ię 1 2 m cy |
1 4 0 6 5 2 |
1 1 6 2 0 5 |
1 6 2 2 7 |
3 4 9 0 |
4 7 3 0 |
| O dp is ktu l izu j le żn śc i a a ą cy na o |
2 5 0 8 |
4 7 |
- | - | 2 4 6 1 |
| Na le śc i z łu do i u ług ko żn ty tu taw o s s s ry g ow an e dp is o o |
1 3 8 1 4 4 |
1 1 6 1 5 8 |
1 6 2 2 7 |
3 4 9 0 |
2 2 6 9 |
| Na le i p b l icz żn śc o u no -p raw ne |
2 7 2 1 |
2 7 2 1 |
- | - | - |
| Na le żn śc i p łe ta o oz os |
1 2 6 4 |
1 1 9 6 |
- | - | 6 8 |
| Ra ze m |
14 2 1 29 |
12 0 0 75 |
16 22 7 |
3 49 0 |
2 3 3 7 |
W celu ograniczenia ryzyka kredytowego należności, Grupa stosuje zasadę zawierania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej i prowadzi restrykcyjną politykę w zakresie przyznawania limitów kredytowych. Wysokość limitów dla poszczególnych klientów jest wprost uzależniona od limitów kredytowych uzyskanych w ramach polisy ubezpieczeniowej w Atradius. Ponadto w Grupa blokuje możliwość sprzedaży do klientów z przeterminowanymi płatnościami. Grupa dokonuje odpisów aktualizujących wartość należności zgodnie z zasadami opisanymi w pkt 4.1.6.
Stan na 31.12.2017
| St ót kt le żn śc i kr ko ino h te ru ur a n a o rm wy c |
Wa ś ć rto dz ie ń 3 1.1 2.2 0 17 na |
Na i b le żn śc o ie żą ce |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne do ies ią 1 m ca |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne d 1 do 3 o ies ię m cy |
Na le żn śc i o ino te p rze rm wa ne że j 3 m ies ię p ow y cy |
|---|---|---|---|---|---|
| Na le śc i z łu do i u ług żn ty tu taw ty o s s w m : , |
1 3 8 1 5 9 |
1 1 5 6 5 5 |
1 4 6 1 7 |
2 5 8 8 |
5 2 9 9 |
| do ies ię 1 2 m cy |
1 3 8 1 5 9 |
1 1 5 6 5 5 |
1 4 6 1 7 |
2 5 8 8 |
5 2 9 9 |
| O dp is k l izu j le śc i tua żn a ą cy na o |
2 3 6 6 |
- | - | - | 2 3 6 6 |
| Na le i z łu do i u ług ko żn śc ty tu taw o s s s ry g ow an e dp is o o |
1 3 5 7 9 3 |
1 1 5 6 5 5 |
1 4 6 1 7 |
2 5 8 8 |
2 9 3 3 |
| Na le śc i p b l icz żn o u no -p raw ne |
1 8 0 8 |
1 8 0 8 |
- | - | - |
| Na le żn śc i p łe ta o oz os |
5 0 6 5 |
5 0 5 2 |
- | - | 1 3 |
| Ra ze m |
2 6 6 6 14 |
12 2 5 15 |
6 14 17 |
2 5 8 8 |
2 9 46 |
| Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych |
31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące wartość należności na początek okresu | 2 366 | 2 241 |
| zwiększenie z tytułu | 666 | 517 |
| odpisów na należności dochodzone na drodze sądowej | 666 | 517 |
| inne | - | - |
| zmniejszenie z tytułu | 524 | 392 |
| umorzenie należności w wyniku bezskutecznej egzekucji | 123 | 156 |
| zapłata należności, na które utworzono odpisy aktualizujące | 401 | 236 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności na koniec okresu | 2 508 | 2 366 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w kasie i na rachunku | 2 189 | 3 307 |
| Środki pieniężne w drodze | - | 60 |
| Lokaty do 3 miesięcy | - | 10 114 |
| Razem | 2 189 | 13 481 |
NOTA 12
.
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: | 1 232 | 1 125 |
| polisy ubezpieczeniowe | 459 | 219 |
| koszty usług obcych | 591 | 712 |
| pozostałe | 182 | 194 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem | 1 232 | 1 125 |
| Ka i ł a kc j ta p y ny |
3 1. 1 2. 2 0 1 8 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ina lna j dn j kc j i w ś ć n rto wa om e e a P L N |
1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| ia /e is j se r m a |
A | B | C | D | F | E |
| dz j kc j i ro a a |
ka ic ie la na o z |
ka ic ie la na o z |
ka ic ie la na o z |
ka ic ie la na o z |
ka ic ie la na o z |
ka ic ie la na o z |
| dz j i le j ia kc j i ro a urz ow an a y w |
k łe zw y |
k łe zw y |
k łe zw y |
k łe zw y |
k łe zw y |
k łe zw y |
| dz j icz ia do kc j i ro a og ra n en p raw a |
- | - | - | - | - | - |
| l icz ba kc j i w ty t. a s. sz w |
1 0 0 |
2 9 0 0 |
1 8 0 0 |
1 5 5 8 0 |
1 2 0 0 |
6 1 9 |
| ś ć s i i /e is j i w śc i rto rto wa er m g wa ina lne j P L N ty no m w s. |
1 0 0 |
2 9 0 0 |
1 8 0 0 |
1 5 5 8 0 |
1 2 0 0 |
6 1 9 |
| ó b p kry ia ka ita łu sp os o c p |
ów ka t g o |
ów ka t g o |
ów ka t g o |
ies ien ie p rze n d k ów ka ita łu śr o z p za p as ow eg o |
ów ka t g o |
ów ka t g o |
| da j j i ta tra re es c |
1 7. 0 5. 1 9 9 4 |
0 9. 0 5. 1 9 9 7 |
2 1. 1 1. 1 9 9 7 |
1 6. 0 1. 2 0 0 1 |
1 8. 0 4. 2 0 0 7 |
0 3. 0 4. 2 0 0 9 |
| do dy i de dy ( d da ) ty p raw o n o w |
0 1. 0 1. 1 9 9 7 |
0 1. 0 1. 1 9 9 7 |
0 1. 0 1. 1 9 9 7 |
0 1. 0 1. 2 0 0 0 |
0 1. 0 1. 2 0 0 6 |
0 1. 0 1. 2 0 0 9 |
| l icz ba kc j i, ty t. a raz em w s. sz |
2 2 1 9 9 |
|||||
| Ka i ł a kc j ta p ny ra ze m y , P L N ty s. w |
2 2 1 9 9 |
| Kapitał zapasowy | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 90 096 | 90 070 |
| zbycie akcji własnych jednostki zależnej | - | 26 |
| wykup udziałów niekontrolujących | (2 179) | |
| pokrycie straty | (15 806) | - |
| Kapitał zapasowy, razem | 72 111 | 90 096 |
NOTA 14A
| Udziały niedające kontroli | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Rotopino.pl | - | 4 685 |
| Udziały niedające kontroli razem | - | 4 685 |
NOTA 14B
| Zmiana stanu udziałów niedających kontroli | od 01.01 do 31.12.2018 |
od 01.01 do 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Saldo na początek okresu | 4 645 | 5 076 |
| Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi): |
(4 645) - |
(283) |
| - | ||
| Nabycie przez Grupę udziałów niedających kontroli (-) | (4 645) | (283) |
| Dochody całkowite: | - | (148) |
| Zysk (strata) netto za okres (+/-) | - | (148) |
| Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu | - | 4 645 |
NOTA 14C
| Transakcje kapitałowe pomiędzy Grupą, a podmiotami niekontrolującymi |
Data transakcji |
Udziały niedające |
Cena zapłacona |
Kapitał zapasowy |
|---|---|---|---|---|
| za okres od 01.01 do 31.12.2018 roku Nabycie przez GK udziałów niedających kontroli: |
||||
| Rotopino.pl S.A. | 18.09.2018 | 4 480 | 6 320 | (1 840) |
| Rotopino.pl S.A. | 18.12.2018 | 165 | 504 | (339) |
| Kapitał zapasowy za okres od 01.01 do 31.12.2018 roku | (2 179) | |||
| za okres od 01.01 do 31.12.2017 roku Nabycie przez GK udziałów niedających kontroli: |
||||
| Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji | 19.05.2017 | 283 | 257 | 26 |
| Kapitał zapasowy za okres od 01.01 do 31.12.2017 roku | 26 |
| Kapitał rezerwowy | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 14 461 | 14 131 |
| inny | - | 330 |
| przeznaczony na pokrycie strat | - | 330 |
| Kapitał rezerwowy, razem | 14 461 | 14 461 |
NOTA 16
| Fundusz dywidendowy | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 57 489 | 57 489 |
| zwiększenia | - | - |
| zmniejszenia | (21 089) | - |
| wypłata dywidendy | (21 089) | - |
| Stan na koniec okresu | 36 400 | 57 489 |
| Fundusz dywidendowy, razem | 36 400 | 57 489 |
Dnia 5 października 2018 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na którym podjęto Uchwałę nr 5/05.10.2018 roku, w sprawie wyrażenia zgody na dysponowanie przez Zarząd TIM S.A. środkami zgromadzonymi na funduszu dywidendowym TIM S.A. w celu wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Dnia 5 listopada 2018 roku Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o wypłacie w dniu 20 grudnia 2018 roku zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2018 rok, w łącznej wysokości 22.199.200 zł, czyli 1 zł na jedną akcję, z czego kwota w wysokości 1 109 960 zł pochodziła z zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie 1 stycznia 2018 roku – 30 czerwca 2018 roku, zaś kwota wysokości 21.089.240 zł pochodziła ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym.
| Kapitał z opcji pracowniczych | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 4 705 | 4 705 |
| Stan na koniec okresu | 4 705 | 4 705 |
| Kapitał z opcji pracowniczych, razem | 4 705 | 4 705 |
Wybrane dane finansowe jednostek zależnych wg stanu na 31 grudnia 2018 roku
| Na a j ed stk i za leż j zw no ne |
Ak ałe tyw a t rw |
Ak bro tyw tow a o e |
Zo bo wi ia ąz an dłu ter mi go no we |
Zo bo wi ia ąz an kró tko ter mi no we |
Prz ho dy yc ze da ży sp rze |
Wy nik fin an so wy ne tto |
Ca łko wi do ch od te y ółe og m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gru Ro ino l S .A. top pa .p |
1 4 84 |
15 458 |
36 | 5 9 89 |
61 315 |
132 | 111 |
| Su n E lec Sp tro . z o.o |
- | 826 | - | 52 | 2 5 67 |
( 12) |
( 12) |
| 3LP S. A. |
88 808 |
16 470 |
29 238 |
17 056 |
74 239 |
4 1 69 |
4 1 69 |
| S U MA |
1 4 84 |
16 28 4 |
3 6 |
6 04 1 |
6 3 8 8 2 |
12 0 |
4 2 6 8 |
Szczegółowe informacje w zakresie nabywania udziałów spółek w Grupy Kapitałowej TIM zawarto w punkcie X.8 "Informacji dodatkowej"
| O O C O G O O O C O O G O R E Z E R W A Z T Y T U Ł U D R Z N E P D A T K U D H D W E |
3 1. 1 2. 2 0 1 8 |
3 1. 1 2. 2 0 1 7 |
|---|---|---|
| ó ica ię dz da ko b i lan śc ią śr d k ów ły h i w śc i n iem ia lny h żn t to trw to te r m y p o wą a so wą w ar o a c ar a r c |
5 4 7 2 |
5 5 6 7 |
| ó ica ię dz da ko i b i lan ią ho d ów da żn śc ży t to r m y p o wą so wą w ar p rzy c ze s p rze |
5 0 4 5 |
4 8 5 2 |
| łe ta p oz os |
4 3 |
1 0 |
| Re łu dr da ku do ho do ty tu t ze rw a z o oc zo ne g o p o c we g o, ra ze m |
1 0 5 6 0 |
1 0 4 2 9 |
NOTA 20
Stan na 31.12.2018
| St kt bo ią ń k ót ko ino h te ru ur a z o w za r rm wy c ót ( be kr ko ino h) te z r ez er w rm wy c |
Wa ść rto dz ie ń 3 1.1 2.2 01 8 na |
Zo bo wi nia ą za b ie żą ce |
Zo bo ią nia w za ino te p rze rm wa ne do ies ią 1 m ca |
Zo bo ią nia w za ino te p rze rm wa ne d 1 do 3 o ies ię m cy |
Zo bo ią nia w za ino te p rze rm wa ne że j 3 m ies ię p ow cy y |
|---|---|---|---|---|---|
| Kr dy i p k i ty ży e o cz |
7 9 9 |
7 9 9 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu lea ing f ina z t tu w za n y s u ns ow eg o |
7 2 6 6 |
7 2 6 6 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu do i u ług z t tu taw za n s s w y |
1 5 7 2 1 9 |
1 5 5 0 8 0 |
3 6 2 |
8 8 9 |
8 8 8 |
| do 1 2 m ies ię cy |
1 5 6 8 8 0 |
1 5 4 7 4 1 |
3 6 2 |
8 8 9 |
8 8 8 |
| Zo bo ią ia b l icz w za n p u no -p raw ne |
5 4 8 7 |
5 4 8 7 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu ia dc icz h św ń p z t tu w za n y ze rac ow n y c |
2 0 5 7 |
2 0 5 7 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łe ta w za n p oz os |
2 4 0 7 |
2 4 0 7 |
- | - | - |
| Ra ze m |
23 17 5 5 |
3 0 9 6 17 |
3 6 2 |
8 8 9 |
8 8 8 |
Stan na 31.12.2017
| St kt bo ią ń k ót ko ino h te ru ur a z o za r rm c w wy ót ( be kr ko ino h) te z r ez er w rm wy c |
Wa ść rto dz ień 31 .12 .20 17 na |
Zo bo wi ia ąz an bie żą ce |
Zo bo wi ia ąz an ino do ete prz rm wa ne 1 m ies iąc a |
Zo bo wi ia ąz an ino od ete prz rm wa ne 1 d o 3 ies ięc m y |
Zo bo wi ia ąz an ino ete prz rm wa ne że j 3 m ies ięc po wy y |
|---|---|---|---|---|---|
| Kr dy i p k i ty ży e o cz |
1 4 9 8 |
1 4 9 8 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu lea ing f ina z t tu w za n y s u ns ow eg o |
3 7 9 0 |
3 7 9 0 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu do i u ług z t tu taw za n s s w y |
1 5 7 6 2 4 |
1 5 4 7 1 2 |
1 2 7 8 |
4 6 0 |
1 1 7 4 |
| do 1 2 m ies ię cy |
1 5 7 6 2 4 |
1 5 4 7 1 2 |
1 2 7 8 |
4 6 0 |
1 1 7 4 |
| Zo bo ią ia b l icz w za n p u no -p raw ne |
3 6 4 3 |
3 6 4 3 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łu ia dc icz h z t tu św ń p w za n y ze rac ow n y c |
2 0 8 6 |
2 0 8 6 |
- | - | - |
| Zo bo ią ia łe ta w za n p oz os |
2 9 0 7 |
2 9 0 7 |
- | - | - |
| Ra ze m |
17 1 5 48 |
16 8 6 3 6 |
1 2 78 |
46 0 |
1 1 74 |
Szczegółowe informacje w zakresie rezerw krótkoterminowych dotyczących 2018 roku w raz z danymi porównawczymi zawarto w nocie 21.
| Pr ze |
ły p wy |
Zm ian ie bę dą ły y n ce p rze p we m |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zo bo ią ia i ka j w za n wy n ą ce z dz ia ła lno śc i f ina j ns ow e |
S ta n n a 3 2. 2 0 1. 1 1 7 |
Sp ła ta |
Za ią ię ie c g n c |
Za ie wa rc |
ST Lik wi da cja lea sin w gu |
O ds k i t e |
Re k las f i ka j y c a |
S ta n n a 3 2. 2 0 8 1. 1 1 |
| D łu ino te g o rm we |
1 2 6 8 8 |
( 7 4 7 2 ) |
- | 2 3 5 6 3 |
- | - | ( 3 4 7 6 ) |
2 5 3 0 3 |
| Kr dy k i, inn ży ty, e p o cz e ins d łu żn tru ty m en e |
- | - | - | - | - | - | - | - |
| Le ing f ina as ns ow y |
- 1 2 6 8 8 |
- ( ) 7 4 7 2 |
- - |
- 2 3 5 6 3 |
- - |
- - |
- ( ) 3 4 7 6 |
2 5 3 0 3 |
| Kr ó ko ino t te rm we |
5 2 8 8 |
( 7 2 5 ) |
2 6 |
- | - | - | 3 4 7 6 |
8 0 6 5 |
| Kr dy k i, inn ty, ży e p o cz e |
1 4 9 8 |
( 7 2 5 ) |
2 6 |
- | - | - | - | 7 9 9 |
| ins d łu tru ty żn m en e Le ing f ina as ns ow y |
- 3 7 9 0 |
- - |
- - |
- - |
- - |
- - |
- 3 4 7 6 |
7 2 6 6 |
| Ra ze m |
1 7 9 7 6 |
( 8 1 9 7 ) |
2 6 |
2 3 5 6 3 |
- | - | - | 3 3 3 6 8 |
| Pr ze |
ły p wy |
Zm ian ie bę dą ły y n ce p rze p we m |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zo bo ią ia i ka j w za n wy n ce z ą dz ia ła lno śc i f ina j ns ow e |
S ta n n a 3 1. 1 2. 2 0 1 6 |
Sp ła ta |
Za ią ię ie c g n c |
Za ie wa rc |
Lik wi da cja ST lea sin w gu |
O ds k i t e |
Re k las f i ka j y c a |
S ta n n a 3 1. 1 2. 2 0 1 7 |
| D łu ino te g o rm we |
1 3 2 2 0 |
- | - | - | ( 2 9 ) |
- | ( 5 0 3 ) |
1 2 6 8 8 |
| Kr dy k i, inn ty, ży e p o cz e |
- | - | - | - | - | - | - | - |
| ins d łu tru ty żn m en e Le ing f ina as ns ow y |
- 1 3 2 2 0 |
- - |
- - |
- - |
- ( ) 2 9 |
- - |
- ( ) 5 0 3 |
1 2 6 8 8 |
| Kr ó ko ino t te rm we |
3 6 6 5 |
( 4 2 0 4 ) |
3 6 7 0 |
9 8 0 |
( 3 1 ) |
7 0 5 |
5 0 3 |
5 2 8 8 |
| Kr dy k i, inn ty, ży e p o cz e |
5 1 8 |
- | - | 9 8 0 |
- | - | - | 1 4 9 8 |
| ins d łu tru ty żn m en e Le ing f ina as ns ow y |
3 1 4 7 |
( ) 4 2 0 4 |
3 6 7 0 |
- | ( ) 3 1 |
7 0 5 |
5 0 3 |
3 7 9 0 |
| Ra ze m |
1 6 8 8 5 |
( 4 2 0 4 ) |
3 6 7 0 |
9 8 0 |
( 6 0 ) |
7 0 5 |
- | 1 7 9 7 6 |
| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2018 | |||
|---|---|---|---|
| Spółka z Grupy TIM | TIM S.A | TIM S.A. | Rotopino.pl S.A. |
| nazwa (firma) jednostki | Bank Handlowy w Warszawie Spółka Akcyjna |
mBank SA | PKO Bank Polski |
| siedziba | ul. Senatorska 16, 00-923 Warszawa |
ul. Senatorska 18, 00-923 Warszawa |
ul. Puławska 15, 02- 515 Warszawa |
| kwota kredytu /pożyczki wg umowy w tys. zł |
10.000 (limit) |
12.000 (limit) |
2.000 (limit) |
| kwota wykorzystania kredytu/pożyczki na 31.12.2018 |
26 | - | 773 |
| warunki oprocentowania | Oprocentowanie zmienne | Oprocentowanie zmienne |
Oprocentowanie zmienne |
| termin spłaty | 01.02.2019 | 31.10.2019 | 16.04.2019 |
| zabezpieczenia | Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 20 mln zł wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej (przedmiot zastawu to zapas towarów – artykułów elektrotechnicznych), wraz z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji w zakresie zobowiązania wydania przedmiotu zastawu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 12 mln zł. |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 18 mln zł |
Zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 4 mln zł |
| inne | 24.01.2019 r. podpisano nową umowę o kredyt w rachunku bieżącym z limitem 10 mln PLN i terminem spłaty 31.01.2020 r. i z zabezpieczeniem w formie zastawu rejestrowego. |
Z uwagi na niewielki udział instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej Grupa nie dokonuje analizy wrażliwości na zmiany stóp, gdyż w jej ocenie ryzyko takie nie ma istotnego znaczenia dla Grupy.
Ryzyka i działania podejmowane w celu ich minimalizowania jest opisane są w pkt 8 Sprawozdania z działalności zarządu TIM S.A. w 2018 roku.
| ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE (Z WYŁĄCZENIEM PRZYCHODÓW PRZYSZŁYCH OKRESÓW I REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH) (struktura walutowa) |
31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| w walucie polskiej | 174 819 | 170 509 |
| w walucie obcej (wg walut i po przeliczeniu na zł) | 416 | 1 039 |
| wartość w tys. euro | 82 | 250 |
| po przeliczeniu na tys. zł | 348 | 1 039 |
| Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa), razem | 17 5 235 |
171 548 |
| REZERWY KRÓTKOTERMINOWE | ||
|---|---|---|
| (wg tytułów) | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
| stan na początek okresu | 1 871 | 1 478 |
| rezerwy na odprawy emerytalne i podobne | 164 | 235 |
| rezerwy na urlopy | 1 052 | 650 |
| rezerwy na nagrody | 802 | 377 |
| transfer | (153) | - |
| inne | 6 | 216 |
| zwiększenia z tytułu: | 1 610 | 1 203 |
| rezerwy na urlopy | - | 457 |
| rezerwy na nagrody | - | 425 |
| inne | 1 610 | 321 |
| wykorzystanie | (142) | 531 |
| inne | (142) | 531 |
| rozwiązanie z tytułu: | (77) | 279 |
| rezerwy na odprawy emerytalne i podobne | - | 71 |
| rezerwy na urlopy | - | 55 |
| transfer | (77) | 153 |
| stan na koniec okresu | 3 262 | 1 871 |
| rezerwy na odprawy emerytalne i podobne | 164 | 164 |
| rezerwy na urlopy | 1 052 | 1 052 |
| rezerwy na nagrody | 802 | 802 |
| transfer - przeniesienie do rezerw długoterminowych | (230) | (153) |
| inne | 1 474 | 6 |
VII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
NOTA 22
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY | 01.01.2018 - | 01.01.2017 - |
|---|---|---|
| (STRUKTURA RZECZOWA - RODZAJE DZIAŁALNOŚCI) | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 805 268 | 705 991 |
| towary handlowe sprzedaż hurtowa | 745 613 | 654 150 |
| towary handlowe sprzedaż detaliczna | 59 655 | 51 841 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 24 996 | 13 181 |
| Przychody netto ze sprzedaży, razem | 830 264 | 719 172 |
Zasady dotyczące momentu ujmowania przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów zostały szczegółowo omówione w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 4.1.9.
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I MATERIAŁÓW (STRUKTURA TERYTORIALNA) |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| przychody ze sprzedaży krajowej | 782 637 | 681 092 |
| wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów | 22 631 | 24 899 |
| Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem | 805 268 | 705 991 |
NOTA 23
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE - INNE | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| odpisane, przedawnione zobowiązania | - | 611 |
| zwrot kosztów sądowych | 81 | 94 |
| odsprzedaż usług | 874 | 103 |
| otrzymane odszkodowania | 2 176 | 44 |
| inne | 347 | 128 |
| Pozostałe przychody operacyjne - inne, razem | 3 478 | 980 |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE - INNE | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| koszty sądowe | 15 | 13 |
| wartość zlikwidowanych wartości niematerialnych i prawnych | 2 351 | - |
| darowizny | 54 | 64 |
| likwidacja towarów | 20 | - |
| kary umowne i odszkodowania | 683 | 20 |
| wykup innych opakowań | 553 | - |
| spisane pozostałych wierzytelności | 21 | 83 |
| utrzymanie najmowanych powierzchni | - | 96 |
| spisanie VAT | - | 333 |
| reklamacje | - | 226 |
| premia zarządu jednostki zależnej | 624 | - |
| różnice inwentaryzacyjne | 744 | - |
| Inne | 779 | 614 |
| Pozostałe koszty operacyjne - inne, razem | 5 844 | 1 449 |
| PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Przychody finansowe z tytułu odsetek | 230 | 155 |
| z tytułu udzielonych pożyczek | - | - |
| pozostałe odsetki | 230 | 155 |
| od jednostek powiązanych | - | - |
| od pozostałych jednostek | 230 | 155 |
| Zysk ze zbycia inwestycji | 69 | - |
| zysk ze zbycia jednostki stowarzyszonej | 69 | - |
| Aktualizacja wartrości inwestycji | - | - |
| Inne przychody finansowe | 86 | 2 |
| z tytułu różnic kursowych | 54 | - |
| zrealizowanych· | 26 | - |
| niezrealizowanych | 28 | - |
| zmniejszenie odpisu aktualizującego wartość wyceny: | - | - |
| pozostałe | 32 | 2 |
| Przychody finansowe, razem | 385 | 157 |
| KOSZTY FINANSOWE | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Koszty finansowe z tytułu odsetek | 1 180 | 760 |
| od kredytów i pożyczek | 46 | 41 |
| dla jednostek powiązanych | - | - |
| dla jednostek pozostałych | 46 | 41 |
| pozostałe odsetki | 1 134 | 719 |
| dla jednostek powiązanych | - | - |
| dla jednostek pozostałych | 1 134 | 719 |
| Strata ze zbycia inwestycji | 3 | - |
| 3 | - | |
| pozostałe | - | - |
| Aktualizacja wartości inwestycji | 48 | - |
| inne odpisy | 48 | - |
| Inne koszty finansowe | 273 | 495 |
| z tytułu różnic kursowych | 32 | 199 |
| zrealizowanych· | 43 | 83 |
| niezrealizowanych | (11) | 116 |
| utworzone rezerwy, z tytułu: | - | - |
| pozostałe, w tym: | 241 | 296 |
| prowizje od kredytu | 16 | - |
| koszty faktoringowe | - | 266 |
| inne | 225 | 30 |
| Koszty finansowe, razem | 1 504 | 1 255 |
| PODATEK DOCHODOWY | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Podatek bieżący od dochodów roku bieżącego | 136 | - |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | - | - |
| Podatek bieżący, razem | 136 | - |
| Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | 3 465 | (431) |
| Wpływ zmiany stawki podatkowej | - | - |
| Podatek odroczony, razem | 3 465 | (431) |
| Podatek dochodowy, razem | 3 601 | (431) |
| PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) brutto | 9 002 | (4 270) |
| Różnice między zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułów): |
(1 229) | 5 705 |
| różnice kursowe z wyceny bilansowej | 30 | 73 |
| bonusy od dostawców i dla klientów | (814) | 5 227 |
| rozwiązanie odpisów aktualizacyjnych | (161) | 1 061 |
| amortyzacja niepodatkowa | (3 547) | (3 245) |
| opcje pracownicze | (618) | (130) |
| wynagrodzenie z ZUS przesunięcia wypłat | 122 | 31 |
| czynsz od umów leasingu operacyjnego | - | (57) |
| odpisy aktualizujące | 752 | 161 |
| utworzenie i rozwiązanie rezerw | 1 543 | 174 |
| odpis na PFRON | 300 | 286 |
| darowizny | 41 | 16 |
| koszty reprezentacji i reklamy | 324 | 526 |
| inne | 799 | 1 582 |
| Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (zysk) | 7 773 |
1 435 |
| Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku | (14 747) | (9 853) |
| rozliczenie strat podatkowych | (14 747) | (9 853) |
| Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (zysk) po uwzględnieniu zwiększeń, zaniechań, zwolnienień, odliczeń i obniżek |
(6 974) | (8 418) |
| Podatek dochodowy według stawki 19% | - | - |
| Podatek dochodowy bieżący ujęty (wykazany) w deklaracji podatkowej okresu |
179 | - |
| wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 136 | - |
| w tym podatek dochodowy od osób prawnych | 136 | - |
| PODATEK DOCHODOWY ODROCZONY, WYKAZANY W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu powstania i odwrócenia się różnic przejściowych |
3 465 | (431) |
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu zmiany stawek podatkowych | - | - |
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu z poprzednio nieujętej straty podatkowej, ulgi podatkowej lub różnicy przejściowej poprzedniego |
- | - |
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu odpisania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub braku możliwości |
- | - |
| inne składniki podatku odroczonego (wg tytułów) | - | - |
| Podatek dochodowy odroczony, razem | 3 465 | (431) |
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w sprawozdaniu z wyniku, przedstawia się następująco
| od 01.01 do 31.12.2018 |
od 01.01 do 31.12.2017 |
|
|---|---|---|
| Wynik przed opodatkowaniem | 18 738 | (4 270) |
| Stawka podatku stosowana przez Spółkę | 19% | 19% |
| Podatek dochodowy wg stawki krajowej | 3 560 | (811) |
| Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | ||
| Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) | ||
| Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) | (192) | |
| Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) | 232 | 381 |
| Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) | ||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) |
||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | - | |
| Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-) | ||
| Podatek dochodowy | 3 601 | (431) |
| Zastosowana średnia stawka podatkowa | 19% | 10% |
NOTA 28
| WYLICZENIE ZYSKU (STRATY) NA JEDNĄ AKCJĘ | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy spółki | 15 094 | (3 690) |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w tys. szt.) | 22 199 | 22 199 |
| Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) | 0,68 | (0,17) |
| Średnia ważona liczba akcji zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję (w tys. szt.) |
22 199 | 22 199 |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł) | 0,68 | (0,17) |
Zysk na jedną akcję zwykłą (w zł) został obliczony poprzez podzielenie wyniku netto za dany okres sprawozdawczy przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku obrotowym.
VIII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Środki pieniężne w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych są zdefiniowane analogicznie jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i obejmują środki pieniężne oraz lokaty o okresie zapadalności nie dłuższym niż 3 miesiące.
NOTA 29
Zmiana stanu należności wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych różni się od bilansowej zmiany wartości należności o kwotę 750 tys. zł w związku ze zmianą stanu należności w związku ze sprzedażą udziałów w Elit S.A.
NOTA 30
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów oraz leasingu finansowego wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych różni się od bilansowej zmiany wartości zobowiązań o kwotę 192 tys. zł w związku ze zmianą stanu zobowiązań dotyczących przede wszystkim kosztu sprzedaży gruntów, zobowiązań inwestycyjnych.
NOTA 31
W sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w przepływach z działalności inwestycyjnej w pozycji "Nabycie aktywów finansowych w jednostkach powiązanych" wykazano kwotę 6.824 tys. zł wynikającą z przepływu środków pieniężnych z tytułu nabycia akcji spółki zależnej Rotopino.pl S.A.
IX. POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
NOTA 32
Podział zysku netto jednostki dominującej za rok obrotowy
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd TIM S.A. nie podjął decyzji w zakresie wniosku dotyczącego proponowanego przeznaczenia zysku wypracowanego w 2018 roku.
NOTA 33
Na dzień 31 grudnia 2018 roku w Grupie Kapitałowej TIM zatrudnionych było na podstawie umowy o pracę (w przeliczeniu na pełne etaty) 490 pracowników. Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego zatrudnienie wynosiło 503 pracowników.
| ZATRUDNIENIE PRZEZ AGENCJE PRACY TYMCZASOWEJ W GRUPIE | 01.01.2018 - | 01.01.2017 - |
|---|---|---|
| KAPITAŁOWEJ TIM | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
| Pracownicy Pionu Operacyjnego | ||
| Średnie zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty | 51 | 62 |
| Koszty w tys. zł | 6 385 | 4 910 |
| Ujęcie w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów | Koszty usług obcych |
Koszty usług obcych |
NOTA 34
| WARTOŚĆ WYPŁACONYCH WYNAGRODZEŃ BRUTTO CZŁONKOM RADY NADZORCZEJ JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ (W ZŁ) |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Krzysztof Wieczorkowski | 40 000 | 30 000 |
| Grzegorz Dzik | 26 000 | 13 000 |
| Andrzej Kusz | 36 000 | 19 500 |
| Krzysztof Kaczmarczyk | 28 000 | 13 000 |
| Andrzej Kasperek (do 13 czerwca 2018 roku) | 6 500 | 19 500 |
| Leszek Mierzwa (od 13 czerwca 2018 roku) | 29 500 | - |
| Razem | 166 000 | 95 000 |
NOTA 35
| WARTOŚĆ WYPŁACONYCH WYNAGRODZEŃ BRUTTO CZŁONKOM ZARZĄDU JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ (W ZŁ) |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Folta Krzysztof | 794 719 | 626 866 |
| Piekarczyk Artur* | 60 000 | 450 500 |
| Anna Słobodzian-Puła | 450 000 | 330 500 |
| Tokarczuk Piotr | 618 400 | 364 413 |
| Razem | 1 923 119 | 1 772 279 |
* W dniu 17 listopada 2017 roku pan Artur Piekarczyk złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu TIM S.A. ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2017 roku.
X. INFORMACJA DODATKOWA
1. RODZAJ ORAZ ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH KWOT, KTÓRE BYŁY PODAWANE W POPRZEDNICH OKRESACH BIEŻĄCEGO ROKU OBROTOWEGO LUB ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH PODAWANYCH W POPRZEDNICH LATACH OBROTOWYCH, JEŚLI WYWIERAJĄ ONE ISTOTNY WPŁYW NA BIEŻĄCY OKRES
| Stan na 31.12.2017 |
Zwiększenie | Zmniejszenie | Stan na 31.12.2018 |
|
|---|---|---|---|---|
| I. Odpisy aktualizujące wartość aktywów, w tym: |
4 665 | 4 811 | 4 278 | 5 198 |
| Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne |
- | - | - | - |
| Odpis aktualizujący środki trwałe | - | - | - | - |
| Odpis aktualizujący zapasy | 2 299 | 4 145 | 3 754 | 2 690 |
| Odpis aktualizujący należności krótkoterminowe |
2 366 | 666 | 524 | 2 508 |
| II. Aktywa na podatek odroczony | 11 526 | - | 3 339 | 8 187 |
| III. Rezerwa na podatek odroczony | 10 429 | 369 | 238 | 10 560 |
| IV. Rezerwy na przyszłe zob.- kr.term. | 1 871 | 2 484 | 1 093 | 3 262 |
| V. Rezerwy na przyszłe zob.- dł.term. | 153 | 46 | - | 199 |
Przy sporządzaniu Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego Grupa kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Odpis aktualizujący wartość zapasów został dokonany zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 4.1.5. Odpis ten uwzględnia m.in. aktualizację wartość zapasów do wartości możliwej do uzyskania (odpis na ujemną marżę) oraz szacowaną utratę wartości zapasów obliczoną na postawie okresu zalegania zapasów w magazynie (wiekowanie zapasów).
Odpis na utratę wartości z tytułu wiekowania zapasów bazuje na złożeniu, że po 36 miesiącach zalegania w magazynie następuje 50% utrata wartości, natomiast po 48 miesiącach odpowiednio 100% utrata wartości zapasu. Niezależnie od odpisu z tytułu wiekowania szacowany jest odpis na ujemną marżę na podstawie założenia, że Spółka będzie w stanie uzyskać w przyszłości cenę sprzedaży na poziomie nie wyższym od historycznych cen sprzedaży poszczególnych towarów.
Odpis aktualizujący wartość należności nie uległ istotnej zmianie i został oszacowany zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 4.1.6.
Wartość aktywa na podatek odroczony zmniejszyła się o 3.339 tys. zł w związku z wykorzystaniem w 2018 roku straty podatkowej z lat ubiegłych. Zarząd Spółki na podstawie przygotowanych prognoz wyników finansowych zakłada, że przyszłe zyski podatkowe będą wystarczające do wykorzystania w całości pozostającego na 31 grudnia 2018 roku aktywa na podatek odroczony.
Rezerwy na przyszłe zobowiązania krótkoterminowe wzrosły o 2.484 tys. zł, ze względu na zawiązaną rezerwę na wypłatę premii w związku z realizacją przez Spółkę zakładanych na 2018 rok KPI.
Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z wyniku oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na euro, przedstawia tabela:
| tys. PLN | w tys. euro | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
| I. Przychody netto ze sprzedaży | ||||
| produktów, towarów i materiałów | 830 264 | 719 172 | 194 446 | 169 428 |
| II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 19 857 | (3 172) | 4 650 | (747) |
| III. Zysk (strata) brutto | 18 738 | (4 270) | 4 388 | (1 006) |
| IV. Zysk (strata) netto | 15 094 | (3 838) | 3 535 | (904) |
| V. Zysk (strata) udziałowców | ||||
| niesprawujących kontroli | 15 094 | (3 690) | 3 535 | (869) |
| VI. Przepływy pieniężne netto z | ||||
| działalności operacyjnej | 27 171 | 13 802 | 6 363 | 3 252 |
| VII. Przepływy pieniężne netto z | ||||
| działalności inwestycyjnej | (6 917) | (9 089) | (1 620) | (2 141) |
| VIII. Przepływy pieniężne netto z | ||||
| działalności finansowej | (31 546) | 397 | (7 388) | 93 |
| IX. Przepływy pieniężne netto, razem | (11 292) | 5 110 | (2 645) | 1 204 |
| Stan na dzień 31.12.2018 |
Stan na dzień 31.12.2017 |
Stan na dzień 31.12.2018 |
Stan na dzień 31.12.2017 |
|
|---|---|---|---|---|
| X. Aktywa, razem XI. Zobowiązania i rezerwy na |
370 022 | 366 363 | 86 052 | 87 838 |
| zobowiązania | 214 636 | 197 051 | 49 915 | 47 244 |
| XII. Zobowiązania długoterminowe | 36 121 | 23 301 | 8 400 | 5 587 |
| XIII. Zobowiązania krótkoterminowe XIV. Kapitał własny jednostki |
178 515 | 173 750 | 41 515 | 41 657 |
| dominującej | 155 386 | 164 667 | 36 136 | 39 480 |
| XV. Kapitał zakładowy | 22 199 | 22 199 | 5 163 | 5 322 |
| XVI. Liczba akcji (w tys. szt.) | 22 199 | 22 199 | 22 199 | 22 199 |
| 01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
01.01.2018 - 31.12.2018 |
01.01.2017 - 31.12.2017 |
|
|---|---|---|---|---|
| XVII. Zysk (strata) na jedną akcje zwykłą | ||||
| (w zł/euro) XVIII. Rozwodniony zysk (strata) na jedną |
0,68 | (0,17) | 0,16 | (0,04) |
| akcję zwykłą (w zł/euro) | 0,68 | (0,17) | 0,16 | (0,04) |
| Stan na dzień 31.12.2018 |
Stan na dzień 31.12.2017 |
Stan na dzień 31.12.2018 |
Stan na dzień 31.12.2017 |
|
|---|---|---|---|---|
| XIX. Wartość księgowa na jedną akcję (w | ||||
| zł/EUR) | 7,00 | 7,42 | 1,63 | 1,78 |
| XX. Rozwodniona wartość księgowa na | ||||
| jedną akcję (w zł/EUR) | 7,00 | 7,42 | 1,63 | 1,78 |
Informacje finansowe zostały przeliczone w następujący sposób:
poszczególne pozycje bilansu - według średniego kursu obowiązującego na 31.12.2018 roku, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
poszczególne pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca roku obrotowego.
Ponadto zgodnie z szczegółowa informacją w nocie nr 1 przeprowadzony został test na utratę wartości autorskich praw majątkowych oraz oprogramowania, a także test na test na utratę wartości firmy. Wykonane testy nie wykazały utraty wartości.
| 31.12.2018 | 31.12.2017 | |
|---|---|---|
| Kapitał: | ||
| Kapitał własny jednostki dominującej | 155 386,00 | 164 667,00 |
| Pożyczki podporządkowane otrzymane od właściciela | - | 0,00 |
| Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy (-) | - | 0,00 |
| Kapitał | 155 386,00 | 164 667,00 |
| Źródła finansowania ogółem: | ||
| Kapitał własny | 155 386,00 | 164 667,00 |
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 799,00 | 1 498,00 |
| Leasing finansowy | 32 569,00 | 16 478,00 |
| Źródła finansowania ogółem | 188 754,00 | 182 643,00 |
| Wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem | 0,82 | 0,90 |
| EBITDA | ||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 19 857,00 | (3 172) |
| Amortyzacja | 11 205,00 | 10 428,00 |
| EBITDA | 31 062,00 | 7 256,00 |
| Dług: | ||
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 799,00 | 1 498,00 |
| Leasing finansowy | 32 569,00 | 16 478,00 |
| Dług | 33 368,00 | 17 976,00 |
| Wskaźnik długu do EBITDA | 1,07 | 2,48 |
2. RODZAJ ORAZ KWOTY POZYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA AKTYWA, ZOBOWIĄZANIA, KAPITAŁ WŁASNY, WYNIK FINANSOWY NETTO, PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, KTÓRE SĄ NIESTANDARDOWE ZE WZGLĘDU NA ICH RODZAJ, WIELKOŚĆ LUB WPŁYW.
Dnia 9 maja 2018 roku Spółka 3LP S.A. zawarła z firmą Stillden Investments spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego części nieruchomości położonej w Siechnicach. Szczegółowe informacje znajdują się w raporcie bieżącym nr 11/2018 z 24 kwietnia 2018 roku. W związku z dokonaną transakcją sprzedaży nieruchomości Spółka 3LP S.A. zrealizowała zysk ze zbycia aktywów (pozostała działalność operacyjna) w wysokości 1.875.268,80 zł.
W związku z zakończonym w Centrum Logistycznym w Siechnicach odbiorem inwestycji automatycznego magazynu "Shuttle", zgodnie z podpisanymi umowami, zostały wystawione przez 3LP S.A. Wykonawcy inwestycji noty obciążeniowe na łączną kwotę 421 244 euro z tytułu kary umownej za niedotrzymanie terminów zakończenia testów operacyjnych. Kwota ww. kary umownej została uwzględniona w innych przychodach operacyjnych 3LP S.A. Ww. noty zostały w całości uregulowane przez Wykonawcę.
Dnia 28 września 2018 roku Spółka 3LP S.A. zawarła z firmą IPD Południe Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,98 ha oraz prawa własności położonych na niej budynków przemysłowych i magazynowych. Ponadto między stronami zawarta została przedwstępna warunkowa umowa zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej o powierzchni 1,17 ha oraz prawa własności posadowionych na niej budynków przemysłowych i magazynowych. Szczegółowe informacje znajdują się w raporcie bieżącym nr 40/2018 z 28 września 2018 roku. W związku z dokonaną transakcją sprzedaży nieruchomości Spółka 3LP S.A. zrealizowała zysk ze zbycia aktywów (pozostała działalność operacyjna) w wysokości 2 293 011,38 zł.
Dnia 5 października 2018 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia, na którym podjęto Uchwałę nr 5/05.10.2018 roku w sprawie wyrażenia zgody na dysponowanie przez Zarząd TIM S.A. środkami zgromadzonymi na funduszu dywidendowym TIM S.A. w celu wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Dnia 5 listopada 2018 r. Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2018 roku w łącznej wysokości 22.199.200 zł , czyli 1 zł na jedną akcję, z czego kwota w wysokości 1.109.960 zł pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie 1 stycznia 2018 roku – 30 czerwca 2018 roku, zaś kwota w wysokości 21.089.240 zł pochodzi ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym. Szczegółowe informacje znajdują się w raporcie bieżącym nr 46/2018 z 5 listopada 2018 roku.
W dniu 21 grudnia 2018 roku Spółka 3LP S.A. zawarła z firmą Hamfray Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży działki gruntu o numerze ewidencyjnym 544/81 położonej w Siechnicach. W związku z dokonaną transakcją sprzedaży Spółka 3LP S.A. zrealizowała zysk ze zbycia aktywów (pozostała działalność operacyjna) w wysokości 377.440,95 zł.
Transakcje zakupu akcji Rotopino.pl S.A. oraz sprzedaży akcji Elit S.A. opisane są w pkt. 8 niniejszego Sprawozdania.
3. UMOWY GWARANCJI FINANSOWEJ ORAZ ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE WEDŁUG STANU NA 31.12.2018
Dnia 14 lipca 2016 roku TIM S.A. zawarła umowy warunkowego przejęcia praw i obowiązków jako zabezpieczenie umów leasingu zawartych przez 3LP S.A. z mLeasing Sp. z o.o. Łączna wartość zabezpieczenia to 14,4 mln zł. Na ww. okoliczność TIM S.A. poręczył weksle in blanco wystawione przez 3LP S.A. tytułem zabezpieczenia.
W dniu 2 listopada 2016 roku zawarte zostało porozumienie pomiędzy TIM S.A., 3LP S.A. oraz HE Wroclaw 3 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (poprzednia nazwa HE Enterprises Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie) do umowy Najmu zawartej w dniu 3 listopada 2015 roku pomiędzy TIM S.A. a HE Enterprises Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (aktualna nazwa HE Wroclaw 3 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), przedmiotem której jest najem budynków magazynowych znajdujących się w Siechnicach, przy ul. Kwiatkowskiego 24 (dalej "Umowa Najmu"). Informację o zawarciu Umowy Najmu TIM S.A. podała do publicznej wiadomości w raporcie bieżącym nr 32/2015 z dnia 3 listopada 2015 roku.
Na mocy porozumienia z dnia 2 listopada 2016 roku, o którym mowa powyżej, 3LP S.A. przystąpiła do Umowy Najmu i oświadczyła, iż to ona wykonywała będzie wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z Umowy Najmu.
Jednym z obowiązków wynikających z Umowy Najmu jest przekazanie do Wynajmującego gwarancji bankowej na zabezpieczenie terminowej płatności zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy Najmu na warunkach określonych w Umowie Najmu.
Dnia 30 października 2018 roku mBank S.A. na zlecenie 3LP S.A. wystawiła gwarancję ważną do dnia 8 listopada 2018 roku na zabezpieczenie ww. umowy najmu. Kwota gwarancji to 2,3 mln euro. Zabezpieczeniem zobowiązań wynikających z ww. gwarancji jest hipoteka ustanowiona na rzecz mBank S.A. na prawie wieczystego użytkowania nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Stargardzkiej 8 do kwoty 3,5 mln euro oraz weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez 3LP S.A.
Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 37/2017 z 30 października 2017 roku.
Dnia 9 października 2018 roku mBank SA na zlecenie 3LP S.A. dokonał wydłużenia okresu obowiązywania powyższej gwarancji na zabezpieczenie ww. umowy najmu do dnia 7 listopada 2019 roku oraz zmniejszył kwotę gwarancji 1,1 mln euro jednocześnie obniżając wartość ustanowionej na zabezpieczenie hipoteki do kwoty 1,75 mln euro. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 45/2018 z 12 października 2018 roku.
Dnia 9 października 2018 roku mBank SA na zlecenie 3LP S.A. wystawiła gwarancję na kwotę 290 tys. euro ważną do 23 września 2019 roku na rzecz HE Wrocław 3 Bis Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (poprzednia nazwa: Stillden Investments spółka z o.o.), zabezpieczającą terminowe płatności czynszu najmu oraz opłat eksploatacyjnych, zgodnie z umową najmu z dnia 23 kwietnia 2018 roku. Zabezpieczeniem zobowiązań wynikających z ww. gwarancji jest hipoteka ustanowiona na rzecz mBank S.A. na prawie wieczystego użytkowania nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Stargardzkiej 8 do kwoty 435 tys. euro oraz weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez 3LP S.A. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 45/2018 z 12 października 2018 roku.
Dnia 24 listopada 2016 roku TIM S.A. zawarł umowę warunkowego przejęcia praw i obowiązków jako zabezpieczenie umowy leasingu zawartego przez 3LP S.A. z mLeasing Sp. z o.o. Łączna wartość zabezpieczenia to 0,6 mln zł. Na ww. okoliczność TIM S.A. poręczył weksle in blanco wystawione przez 3LP S.A. tytułem zabezpieczenia.
Dnia 24 listopada 2016 roku TIM S.A., PKO LEASING S.A. oraz 3LP S.A. zawarły umowy, na mocy których 3LP S.A. wstąpił w prawa korzystającego z leasingu, natomiast TIM S.A. solidarnie odpowiada za zobowiązania z tytułu leasingu na mocy weksli in blanco złożonych u leasingodawcy. Łączna wartość leasingowanych środków trwałych na podstawie umów z PKO Leasing S.A. to 6 mln zł.
Dnia 24 lutego 2017 roku TIM S.A. zawarł umowę warunkowego przejęcia praw i obowiązków jako zabezpieczenie za zobowiązania 3LP S.A., w związku z umowami z dnia 24 lutego 2017 roku zawartymi pomiędzy mLeasing Sp. z o.o., a TIM S.A. oraz 3LP S.A. Umowy dotyczyły transakcji leasingu zwrotnego, których przedmiotem było nabycie przez mLeasing Sp. z o.o. od 3LP S.A. aktywów wyposażenia Centrum Logistycznego w Siechnicach, w tym 3 przewijarek Kabelmat, systemu przenośników do wymienionych przewijarek oraz komputerów Dell i wag przemysłowych o łącznej wartości 3,4 mln zł. Łączna wartość zabezpieczenia to 3,1 mln zł.
Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 6/2017 z 28 lutego 2017 roku.
Na mocy aneksów z 14 czerwca 2017 roku kwota poręczeń z umów leasingu z mLeasing Sp. z o.o. zostały zmienione odpowiednio: dla umów z 14 czerwca 2016 roku z kwoty 14,4 mln zł na kwotę 11,2 mln zł, dla umowy z 24 listopada 2016 roku z kwoty 0,6 mln zł na kwotę 0,8 mln zł, dla umów z 24 lutego 2017 roku z kwoty 3,1 mln zł na kwotę 2,7 mln zł.
Dnia 14 czerwca 2017 roku TIM S.A. zawarł umowy warunkowego przejęcia praw i obowiązków z umów leasingu oraz wystawił weksel in blanco jako zabezpieczenie za zobowiązania 3LP S.A., w związku z umowami z tego samego dnia, zawartymi pomiędzy mLeasing Sp. z o.o. a TIM S.A. oraz 3LP S.A. Umowy dotyczyły transakcji leasingu finansowego, których przedmiotem jest nabycie przez mLeasing Sp. z o.o. od SSI SCHAFER sp. z o.o. i DistriSort Projects B.V. aktywów wyposażenia Centrum Logistycznego w Siechnicach, w tym systemu przenośników SSI Schafer oraz Systemu sortujacego Distri Sort o łącznej wartości 22,9 mln zł. Kwota poręczenia ww. umów to 7 mln zł.
Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 23/2018 z 14 czerwca 2017 roku.
Dnia 26 października 2017 roku TIM S.A. zawarł umowy warunkowego przejęcia praw i obowiązków z umów leasingu oraz wystawił weksel in blanco jako zabezpieczenie za zobowiązania 3LP S.A., w związku z umowami z tego samego dnia, zawartymi pomiędzy mLeasing Sp. z o.o., a TIM S.A. oraz 3LP S.A. Umowy dotyczyły transakcji leasingu zwrotnego, których przedmiotem jest nabycie przez mLeasing Sp. z o.o. od 3LP S.A. aktywów wyposażenia Centrum Logistycznego w Siechnicach, w tym dwóch wózków widłowych Linde V08- 02 seria 1110, trzech owijarek poziomych Plasticband ARTEMIS 50-3, trzech owijarek WMS Optimum 16,5 Slim-3, regałów półkowych Mecalux, regałów paletowych Mecalux, regałów paletowych przepływowych Mecalux o łącznej wartości 0,9 mln zł. Kwota poręczenia ww. umów to 0,6 mln zł.
Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 36/2018 z 27 października 2017 roku.
Dnia 7 maja 2018 roku podpisano aneksy do umów leasingu finansowego z dnia 14 czerwca 2017 roku oraz 26 października 2017 roku, których stronami są: 3LP S.A. z siedzibą w Siechnicach oraz mLeasing Sp. z o.o., jak również aneksów do umów warunkowego przejęcia praw i obowiązków z dnia 14 czerwca 2017 roku oraz 26 października 2017 roku., których stronami są: TIM S.A., 3LP S.A. oraz mLeasing Sp. z o.o.
Na mocy postanowień ww. aneksów zmienione zostały zabezpieczenia należytego wykonania postanowień ww. umów, tj. mLeasing Sp. z o.o. wyraził zgodę na wykreślenie hipoteki ustanowionej na rzecz mLeasing Sp. o.o. na nieruchomości gruntowej położonej w Siechnicach, gmina Siechnice, przy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego 24, stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 544/58 będącej w użytkowaniu wieczystym 3LP S.A., w zamian za co 3LP S.A. zobowiązała się do wpłaty kwoty 1 mln zł na rachunek mLeasing Sp. z o.o. tytułem kaucji zabezpieczającej oraz zwiększone zostało poręczenie TIM SA o łączną kwotę 1,5 mln zł.
Łączna wartość poręczeń udzielonych przez TIM S.A. w związku z umowami leasingowymi zawartymi przez 3LP S.A. z mLeasing Sp. z o.o. wynosiła na 31 grudnia 2018 roku 23.771 tys. zł.
6 lutego 2018 roku została podpisana umowa o zarządzanie środkami pieniężnymi pomiędzy mBank S.A., TIM S.A. oraz 3LP S.A. (umowa cash poolingu), umożliwiająca optymalizację zarządzania środkami pieniężnymi, ograniczenie kosztów finansowych oraz efektywne finansowanie bieżących potrzeb w zakresie kapitału obrotowego Grupy Kapitałowej TIM.
Dnia 7 maja 2018 roku TIM S.A. zawarł umowę z mFaktoring S.A. z siedzibą w Warszawie, której przedmiotem jest świadczenie przez Faktora na rzecz TIM S.A. usług faktoringowych.
Na mocy Umowy Faktor zobowiązał się do udostępnienia finansowania do łącznej kwoty dostępnego limitu w wysokości 20 mln zł (dwadzieścia milionów złotych) z przejęciem ryzyka niewypłacalności odbiorców Spółki.
Zabezpieczeniem Umowy jest cesja praw z polisy ubezpieczeniowej zawartej z Atradius Crédito y Caución S.A de Seguros y Reaseguros Spółką Akcyjną Oddziałem w Polsce, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki, cesja z rachunków bankowych Spółki prowadzonych przez mBank S.A.
Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej transakcji zawarte są w raporcie bieżącym nr 16/2018 z 11 maja 2018 roku.
26 czerwca 2018 roku Bank Handlowy w Warszawie S.A. udzielił na zlecenie TIM S.A. gwarancji z terminem ważności do 30 czerwca 2021 roku na rzecz Projekt J Sp. z o.o. do kwoty 516 tys. zł, w związku z umową najmu powierzchni biurowej.
4. INSTRUMENTY FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ TIM W PODZIALE NA POSZCZEGÓLNE KLASY I KATEGORIE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW.
| Instrumenty finansowe | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowan ego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|---|---|---|---|
| Udziały nienotowane | 1 | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług (netto) | - | 138 144 | - |
| Środki pieniężne i lokaty | - | 2 189 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | - | 157 219 |
| Kredyty | - | - | 799 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | - | - | 32 569 |
RAZEM 140 333 1 190 587
| Instrumenty finansowe | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Ogółem |
|---|---|---|---|
| Przychody z tytułu dywidendy | - | - | - |
| Przychody/koszty z tytułu odsetek ujęte w: | 230 | (1 180) | (950) |
| Przychodach finansowych | 230 | - | 230 |
| Kosztach finansowych | - | (1 180) | (1 180) |
| Koszty z tytułu faktoringu ujęte w: | - | (165) | (165) |
| Kosztach finansowych | - | (165) | (165) |
| Zysk/(strata) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | 86 | - | 86 |
| Przychodach finansowych | 86 | - | 86 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących ujęte w: | (661) | - | (661) |
| Kosztach operacyjnych | (661) | - | (661) |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących ujęte w: | 371 | - | 371 |
| Kosztach operacyjnych | 371 | - | 371 |
| Koszty z tytułu wyceny i realizacji instrumentów po | chodnych - |
- | - |
| Ogółem zysk / (strata) netto | 26 | (1 345) | (1 319) |
Wszystkie instrumenty finansowe (zaprezentowane w notach powyżej) są przez Grupę klasyfikowane do poziomu 2 hierarchii wartości godziwej. Sposób i technika wyceny instrumentów wycenianych w wartości godziwej nie zmieniły się w porównaniu do sposobu i techniki wyceny na dzień 31 grudnia 2017 roku.
Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak i w okresie porównywalnym w Grupie nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych, jak również nie miała miejsca zmiana klasyfikacji instrumentów w wyniku zmiany celu lub wykorzystania instrumentów finansowych.
W ocenie Zarządu wartość godziwa wszystkich kategorii instrumentów finansowych ujawnionych w sprawozdaniu finansowym nie odbiega znacząco od wartości księgowej.
5. PRZYCHODY I WYNIKI PRZYPADAJĄCE NA POSZCZEGÓLNE SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI
Stan na 31.12.2018
| Se ty g m en |
Pr ho dy zy c ze da ży sp rze |
Ko łas t w sz ny da h sp rze ny c ów i to wa r ług us |
Ma ża br utt r o |
Wy i k n j op er ac y ny |
Pr ho dy c zy f ina ns ow e |
Ko ty f sz ina ns ow e |
k ( Zy s ) br st rat a utt o |
k do Po da te ho do c wy |
U dz ia ł w ku zy s ( ie ) st rac j dn k i t e os ian j wy ce n e dą to me p raw łas śc i w no |
Zy k s ( ) st rat a tto ne |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ka ł o l ine ( inte ) tow na n rne y |
5 9 3 40 9 |
48 8 77 5 |
10 4 6 3 4 |
|||||||
| Ka ł o f f l ine ( dy j ) tra na cy ny |
21 8 9 9 6 |
18 0 3 12 |
3 8 6 8 4 |
|||||||
| Us ług i log isty cz ne |
14 43 6 |
14 21 4 |
22 2 |
|||||||
| Us ług i p łe ta oz os |
3 42 3 |
3 3 70 |
5 3 |
|||||||
| Ra nty ze m se g me |
8 3 0 26 4 |
6 8 6 6 72 |
3 9 2 14 5 |
|||||||
| Ra ze m |
8 3 0 26 4 |
6 8 6 6 72 |
3 9 2 14 5 |
19 8 7 5 |
3 8 5 |
0 4 1 5 |
8 18 73 |
3 6 0 1 |
( 43 ) |
0 9 15 4 |
Sprzedaż w Kanale Internetowym (online): TIM S.A., Rotopino.pl S.A.,
Sprzedaż w Kanale Tradycyjnym (offline): TIM S.A., Rotopino.pl, Sun Electro Sp. z o.o. w likwidacji,
Sprzedaż usług logistycznych: 3LP S.A.,
Sprzedaż usług pozostałych: sprzedaż usług, których nie można przyporządkować do żadnego z powyższych segmentów działalności Grupy TIM.
Zarząd Grupy Kapitałowej TIM podjął decyzję o wprowadzeniu nowego podziału segmentów działalności Grupy. W związku z nowym podziałem zmianie uległa prezentacja wyników osiąganych przez poszczególne segmenty.
Stan na 31.12.2017
| Se ty g m en |
Pr ho dy zy c ze da ży sp rze |
Ko łas t w sz ny da h sp rze ny c ów i to wa r ług us |
Ma ża br utt r o |
Wy i k n j op er ac ny y |
Pr ho dy zy c f ina ns ow e |
ty f Ko sz ina ns ow e |
k ( Zy s ) br st rat a utt o |
k do Po da te ho do c wy |
U dz ia ł w ku zy s ( ie ) st rac j dn t k i e os ian j ce n e wy dą to me p raw łas śc i w no |
Zy k s ( st rat ) a tto ne |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ka ł o l ine ( inte ) tow na n rne y |
23 5 21 8 |
43 3 76 4 |
8 8 0 5 9 |
|||||||
| Ka ł o f f l ine ( dy j ) tra na cy ny |
19 0 0 0 5 |
16 1 7 9 2 |
28 21 3 |
|||||||
| Us ług i log isty cz ne |
13 4 1 |
4 3 8 3 |
( 27 0 ) |
|||||||
| Us ług i p łe ta oz os |
3 23 1 |
3 44 3 |
( ) 21 2 |
|||||||
| Ra nty ze m se g me |
71 9 17 2 |
6 0 3 3 8 2 |
11 5 79 0 |
|||||||
| Ra ze m |
71 9 17 2 |
6 0 3 3 8 2 |
11 5 79 0 |
( 3 17 2 ) |
7 15 |
5 1 2 5 |
) ( 4 2 70 |
( 43 1 ) |
1 | ( 3 8 3 8 ) |
Podział segmentów działalności Grupy na dzień 31 grudnia 2017 roku jest analogiczny jak podział na dzień 31 grudnia 2018 roku.
Wyniki działalności poszczególnych segmentów są regularnie przeglądane przez Zarząd Grupy TIM i na podstawie oceny wyników osiąganych przez poszczególne segmenty podejmowane są w Grupie decyzje gospodarcze.
Przychody w Grupie w podziale na grupy asortymentowe, regiony geograficzne oraz sprzedaż wg segmentów w podziale na produkty za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku wraz z danymi porównywalnymi za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku, zaprezentowano w poniższych tabelach:
| Pr ho dy h ty to c g g ru p as or me n c zy w wy |
0 1. 0 1. 2 0 1 8 - |
0 1. 0 1. 2 0 1 7 - |
|---|---|---|
| 3 1. 1 2. 2 0 1 8 |
3 1. 1 2. 2 0 1 7 |
|
| Ka b le i p dy rze wo |
2 4 3 2 2 4 |
2 0 5 8 9 7 |
| Ap i ro dz ie ln ice tur ar a a z |
2 2 8 1 3 6 |
2 0 2 4 9 6 |
| O ie len ie św t |
8 4 0 9 8 |
7 3 3 2 7 |
| Os i łow i e le k ins lac j t s tro ta p rzę y y ny |
6 8 9 0 0 |
6 4 4 1 2 |
| Os icz t p p rzę om oc n y |
7 0 2 5 0 |
5 9 6 4 8 |
| M ier i k i, dz ia i e le k dz ia to n na rzę rna rzę |
5 3 9 1 3 |
4 9 8 9 9 |
| Sy dz ia ka b l i tem s p row a en |
3 4 5 7 3 |
2 9 7 6 6 |
| Po łe ta tow zo s ar y |
2 8 8 2 5 |
2 5 8 6 2 |
| Us ług i |
1 8 3 4 5 |
7 8 6 5 |
| Pr ho dy c ra ze m zy |
8 3 0 2 6 4 |
7 1 9 1 7 2 |
| ó Pr ho dy j dz tw zy c w g wo ew |
0 1. 0 1. 2 0 1 8 - 3 1. 1 2. 2 0 1 8 |
0 1. 0 1. 2 0 1 7 - 3 1. 1 2. 2 0 1 7 |
|---|---|---|
| ie l ko ls k ie w p o |
1 2 4 4 3 7 |
1 1 7 6 0 3 |
| do lno lą k ie ś s |
1 4 1 0 4 0 |
1 0 7 1 6 4 |
| iec k ie ma zo w |
9 8 3 3 7 |
8 7 7 1 1 |
| ś lą k ie s |
6 7 3 3 1 |
5 9 6 0 2 |
| k ie p om or s |
5 4 8 6 3 |
4 8 5 0 7 |
| ku j ko k ie aw s -p om or s |
4 7 5 4 6 |
4 2 9 7 2 |
| ls k ie op o |
4 0 6 2 1 |
3 3 6 3 6 |
| ł ó dz k ie |
3 8 6 2 7 |
3 3 9 1 9 |
| ho dn iop k ie za c om or s |
3 8 5 5 4 |
3 2 0 7 4 |
| łop ls k ie ma o |
3 7 4 3 7 |
3 1 6 7 6 |
| lu bu k ie s |
2 9 6 7 5 |
2 3 7 4 9 |
| lu be ls k ie |
2 6 6 8 0 |
2 1 8 0 6 |
| i ńs ko k ie wa rm -m az urs |
1 8 5 4 9 |
1 6 9 1 3 |
| d ka k ie p o rp ac |
1 6 7 5 3 |
1 3 9 6 7 |
| św ię krz k ie to s y |
1 4 4 3 0 |
1 2 8 7 5 |
| d las k ie p o |
1 0 2 7 4 |
9 2 4 2 |
| Po ls ką p oz a |
2 5 1 1 0 |
2 5 7 5 6 |
| Pr ho dy zy c ra ze m |
8 3 0 2 6 4 |
7 1 9 1 7 2 |
Okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku
| Se nty g me |
Ka ł o l ine na n ( int ) to er ne wy |
Ka ł o f f l ine na ( dy j ) tra cy ny |
i log Us ług is ty cz ne |
Us ług i łe ta p oz os |
|---|---|---|---|---|
| Pr du kty o |
||||
| Ka b le i p dy rze wo |
1 5 4 0 7 5 |
8 9 1 5 7 |
- | - |
| Ap i ro dz ie ln ice tur ar a a z |
1 8 1 8 8 3 |
4 6 2 5 5 |
- | - |
| O św ie len ie t |
4 3 4 0 0 |
4 0 7 0 0 |
- | - |
| Os i łow i e le ktr ins lac j t s ta p rzę y o y ny |
6 1 3 1 6 |
7 5 8 2 |
- | - |
| Os icz t p p rzę om oc n y |
4 6 7 9 1 |
9 1 8 8 |
- | - |
| M ier i k i, dz ia i e le kto dz ia n na rzę rna rzę |
5 8 5 3 2 |
2 6 5 3 |
- | - |
| Sy dz ia ka b l i tem s p row a en |
2 4 2 4 7 |
1 0 3 2 5 |
- | - |
| Po łe ta tow zo s ar y |
2 2 6 7 8 |
1 3 1 3 7 |
- | - |
| Us ług i |
4 8 7 |
- | 1 4 7 2 9 |
3 1 2 9 |
| Pr ho dy zy c ra ze m |
5 9 3 4 0 9 |
2 1 8 9 9 7 |
1 4 7 2 9 |
3 1 2 9 |
.
Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
Okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku
| Se nty g me |
Ka ł o l ine na n ( int ) to er ne wy |
Ka ł o f f l ine na ( dy j ) tra cy ny |
i log Us ług is ty cz ne |
Us ług i łe ta p oz os |
|---|---|---|---|---|
| Pr du kty o |
||||
| Ka b le i p dy rze wo |
1 3 4 0 3 3 |
7 1 8 6 4 |
- | - |
| Ap i ro dz ie ln ice tur ar a a z |
1 6 1 7 0 8 |
4 0 7 8 9 |
- | - |
| O św ie len ie t |
3 7 9 4 1 |
3 5 3 8 5 |
- | - |
| Os i łow i e le ktr ins lac j t s ta p rzę y o y ny |
5 7 5 2 6 |
6 8 8 6 |
- | - |
| Os icz t p p rzę om oc n y |
3 7 4 9 4 |
8 5 8 9 |
- | - |
| M ier i k i, dz ia i e le kto dz ia n na rzę rna rzę |
5 2 9 9 0 |
2 9 5 4 |
- | - |
| Sy dz ia ka b l i tem s p row a en |
1 9 9 7 1 |
9 7 9 4 |
- | - |
| Po łe ta tow zo s ar y |
1 9 5 9 6 |
1 3 7 8 3 |
- | - |
| Us ług i |
5 7 7 |
- | 4 5 3 6 |
2 7 5 6 |
| Pr ho dy zy c ra ze m |
5 2 1 8 3 6 |
1 9 0 0 4 4 |
4 5 3 6 |
2 7 5 6 |
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 15 Przychody z umów z klientami ("MSSF 15"), który został wydany w maju 2014 roku, a następnie zmieniony w kwietniu 2016 roku ustanawia tzw. Model Pięciu Kroków rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami. Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Nowy standard zastąpił wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące ujmowania przychodów zgodnie z MSSF. Standard ma zastosowanie w odniesieniu do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się od 1 stycznia 2018 roku i później.
Grupa ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania Grupa na koniec 2017 roku zakończyła proces analizy wpływu MSSF 15 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe. MSSF 15, zarówno na koniec 2017 roku, jak i obecnie pozostaje bez wpływu na zasady opisane w polityce rachunkowości Grupy i prezentację danych w sprawozdaniu finansowym.
6. PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Przychody Grupy Kapitałowej TIM charakteryzują się niewielką sezonowością - w pierwszym półroczu realizowane jest około 40-45 % wartości rocznej sprzedaży.
7. INFORMACJE O UDZIELENIU PRZEZ EMITENTA KREDYTU LUB POŻYCZKI LUB UDZIELENIU GWARANCJI
W 2018 roku TIM SA nie udzielał kredytu ani pożyczki.
Informacje o gwarancjach zamieszczone są w punkcie 3 informacji dodatkowych.
8. ZMIANY W STRUKTURZE JEDNOSTKI GOSPODARCZEJ W CIĄGU OKRESU ŁĄCZNIE Z POŁĄCZENIEM JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH, PRZEJĘCIEM, RESTRUKTURYZACJĄ I ZANIECHANIEM DZIAŁALNOŚCI
W okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku oraz do dnia publikacji, w Grupie TIM nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy oraz połączenia jednostek za wyjątkiem:
- Rotopino.FR SARL z siedzibą w Paryżu, Francja spółka na dzień 31 grudnia 2017 roku była w trakcie likwidacji. 19 lutego 2018 roku spółka została wykreślona z francuskiego rejestru handlowego. Rotopino.FR SARL nie prowadziło żadnej działalności operacyjnej
- Elit S.A. w dniu 10 grudnia 2018 roku Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o sprzedaży posiadanego pakietu akcji Elit S.A.
- TIM S.A. w dniach 18-26 września 2018 roku dokonał transakcji nabycia 2 502 111 akcji Rotopino.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy po średnioważonej cenie 2,60 zł za 1 akcję. Przed transakcją TIM S.A. posiadał 7 410 640 akcji, stanowiących 74,1 % kapitału zakładowego, dających prawo do 7 410 640 głosów na Walnym Zgromadzeniu Rotopino.pl S.A., co stanowiło udział w wysokości 74,1 % w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Rotopino.pl S.A. Po dokonaniu ww. transakcji TIM S.A. posiadła 9 912 751 akcji Rotopino.pl S.A., stanowiących 99,1% kapitału zakładowego, dających prawo do 99,1% głosów na Walnym Zgromadzeniu Rotopino.pl S.A., co stanowi udział w wysokości 99,1 % w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Rotopino.pl SA. W dniu 15 listopada 2018 roku Zarząd TIM S.A. postanowił podjąć działania mające na celu wystąpienie do pozostałych akcjonariuszy Rotopino.pl. SA. z żądaniem sprzedaży wszystkich posiadanych przez nich akcji tj. 87 249 akcji zdematerializowanych, zwykłych, na okaziciela, o wartości 0,10 złotych każda, stanowiących udział w wysokości 0, 87 % w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Rotopino.pl S.A. W dniu 18 grudnia 2018 roku nastąpiło rozliczenie Przymusowego Wykupu. W wyniku rozliczenia Przymusowego Wykupu Spółka posiada łącznie 10.000.000 akcji Rotopino.pl S.A., co odpowiada 100% kapitału zakładowego Rotopino.pl S.A.
9. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, JEŻELI POJEDYNCZO LUB ŁĄCZNIE SĄ ONE ISTOTNE I ZOSTAŁY ZAWARTE NA WARUNKACH INNYCH NIŻ RYNKOWE
W okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku spółki Grupy TIM nie zawierały istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż warunki rynkowe.
Dodatkowo z uwagi na występujące, powiązania osobowe pomiędzy podmiotami:
-
- ELEKTROTIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu,
-
- SONEL S.A. z siedzibą w Świdnicy,
Zarząd TIM S.A. podaje do publicznej wiadomości informacje o transakcjach zawartych z ww. podmiotami, zwanymi dalej "Pozostałe podmioty powiązane".
Powiązanie, o którym mowa powyżej, wynika z faktu, iż osoby zarządzające/nadzorujące TIM S.A. są członkami organów zarządzających/nadzorujących ELEKTROTIM S.A. i SONEL S.A. oraz posiadają akcje w ww. podmiotach.
Dane zbiorcze przedstawia poniższa tabela:
| Jednostki współzależne |
Kluczowe kierownictwo |
Pozostałe podmioty powiązane |
|---|---|---|
| 3 806 | 7 | 5 033 |
| 565 | - | 5 692 |
| - | - | 110 |
| 338 | - | 151 |
| - | - | - |
| - | - | - |
| - | - | - |
| 30 | - | - |
| - | - | - |
| - | - | - |
Wszystkie ww. transakcje dokonane zostały na warunkach rynkowych.
10. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ LUB JEDNOSTKĘ OD NIEJ ZALEŻNĄ NIETYPOWYCH TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA WARUNKACH RYNKOWYCH
W okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku spółki Grupy TIM nie zawierały transakcji nietypowych z podmiotami powiązanymi.
11. WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZACYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTĘPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
W okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku nie wszczęto żadnych postępowań przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego, ani organem administracji państwowej dotyczących zobowiązań lub wierzytelności, których wartość stanowi co najmniej 10% wartości kapitałów własnych Grupy.
12. WYDARZENIA, KTÓRE WYSTĄPIŁY PO DACIE BILANSOWEJ NIE UJĘTE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2018 ROKU, A MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA TO SPRAWOZDANIE
Po dniu bilansowym, tj. po 31 grudnia 2018 roku nie odnotowano istotnych zdarzeń, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na niniejsze sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku.
XI. Podpisy
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
| Data | Imię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis | |
|---|---|---|---|---|
| 2019-03-22 | Krzysztof Folta | Prezes Zarządu | ||
| 2019-03-22 | Anna Słobodzian – Puła |
Członek Zarządu | ||
| 2019-03-22 | Piotr Tokarczuk | Członek Zarządu |
PODPISY OSÓB, KTÓRYM POWIERZONO PROWADZENIE KSIĄG RACHUNKOWYCH
| Data | Imię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|---|
| 2019-03-22 | Kamila Kozub | Główny Księgowy |