AI assistant
Tim S.A. — Annual Report 2020
Apr 22, 2021
5839_rns_2021-04-22_753bb349-468e-4d2c-bd9a-8fe506851468.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer

GRUPA KAPITAŁOWA TIM SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2020 ROKU DO 31 GRUDNIA 2020 ROKU
Wrocław, 14 kwietnia 2021
Spis treści
| I. | INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE GRUPY KAPITAŁOWEJ 3 | |
|---|---|---|
| II. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 25 | |
| III. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 27 | |
| IV. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 28 | |
| V. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 30 | |
| VI. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ31 | |
| VII. | WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW55 | |
| VIII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH61 | ||
| IX. | POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 62 | |
| X. | INFORMACJA DODATKOWA 63 | |
| XI. | PODPISY76 |

I. INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE GRUPY KAPITAŁOWEJ
1. Informacje ogólne dotyczące Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa Kapitałowa TIM (zwana dalej: "Grupą") składała się z jednostki dominującej oraz 1 jednostki zależnej konsolidowanej metodą pełną.
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej jest TIM S.A. (zwana dalej: "Spółką", "Jednostką dominującą" lub "Emitentem").
TIM S.A. sprawuje formalny nadzór nad wszystkimi spółkami należącymi do Grupy, a także odpowiada za ich strategię i koordynację działań.
Grupa Kapitałowej TIM wraz z jednostką zależną nie tworzą podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
Charakterystyka Jednostki dominującej w Grupie:
Spółka TIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Jaworskiej 13 prowadzi działalność gospodarczą od 25 listopada 1987 roku. W początkowej fazie rozwoju Spółka prowadziła działalność pod firmą Spółdzielcze Przedsiębiorstwo TIM Sp. z o.o., która na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników zmieniła formę prawną na TIM Spółka Akcyjna.
W dniu 17 maja 1994 roku TIM S.A. została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, Wydział VI Gospodarczy Rejestrowy w dziale B pod numerem 4652.
W dniu 10 grudnia 2001 roku TIM S.A. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000022407 prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, Wydział VI Gospodarczy.
Spółce nadano numer statystyczny REGON 930339253.
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
Według statutu Spółki podstawowym przedmiotem jej działalności jest sprzedaż artykułów elektrotechnicznych na rynku polskim.
Informacje dotyczące składu osobowego Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej:
Na dzień 31 grudnia 2020 roku w skład Zarządu TIM S.A. wchodzili:
| Funkcja w Zarządzie | sklad |
|---|---|
| Prezes Zarzadu | Krzysztof Folta |
| Członek Zarządu | Piotr Nosal |
| Członek Zarządu | Piotr Tokarczuk |


W okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku w skład Rady Nadzorczej TIM S.A. wchodzili:
| Funkcja w Radzie Nadzorczej | sklad | |||
|---|---|---|---|---|
| Krzysztof Wieczorkowski | Przewodniczący (mandat wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdnie finansowe za 2022 rok) |
|||
| Grzegorz Dzik | Członek (mandat wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdnie finansowe za 2020 rok) |
|||
| Andrzej Kusz | Członek (mandat wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdnie finansowe za 2021 rok) |
|||
| Krzysztof Kaczmarczyk | Członek (mandat wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdnie finansowe za 2021 rok) |
|||
| Leszek Mierzwa | Członek (mandat wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdnie finansowe za 2020 rok) |

2. Struktura Grupy Kapitałowej TIM
Skład Grupy na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawia poniższa tabela:
| Lp | Nazwa jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedzība | Charakter powiązania z TIM S.A. |
Akcjanariusze na dzień publikacji sprawozdania |
Metoda konsolidacji wyceny |
|---|---|---|---|---|---|
| TIM S.A. | Wrocław | jednostka dominujaca |
23,45% Krzysztof Folta (wraz z žona Ewa Folta) 13,51% Krzysztof Wieczorkowski 7,05% Nationale Naderlanden OFF |
pełna | |
| Jednostki zależne | 55,99% pozostali akcjonariusze | ||||
| 1 | 3LP S.A. | Siechnice | jednostka zaležna bezposrednio |
100% TIM S.A. | pełna |
W dniu 29 grudnia 2020 roku w wyniku wykonania warunkowej umowy sprzedaży, Spółka dominująca dokonała sprzedaży 100% posiadanych akcji spółki zależnej Rotopino.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy. Przychód ze sprzedaży Spółki zależnej wyniósł 35 000 tys. zł. W 2020 roku TIM S.A. uzyskała zapłatę za sprzedaż akcji Rotopino.pl S.A. w kwocie 35 000 tys. zł.
Wartość zbytych aktywów netto będących w posiadaniu Grupy na moment sprzedaży przedstawiała się następująco.
| Aktywa netto na moment sprzedažy |
||
|---|---|---|
| Aktywa razem | 38 293 | |
| Wartości niematerialne | 14 660 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 2 765 | |
| Aktywa na podatek odroczony | ||
| Zapasy | 12 192 | |
| Pożyczki i należności | 7 584 | |
| Aktywa pozostałe | 260 | |
| Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 132 | |
| Aktywa razem | 38 593 | |
| Zobowiązania razem | 10 430 | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 213 | |
| Rezerwy | ||
| Kredyty i požyczki | 1 140 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 794 | |
| Pozostałe zobowiązania | 4 283 | |
| Wartosc aktywow netto | 28 163 | |
| Przychody ze sprzedaży zrealizowane w środkach pieniężnych | 35 000 | |
| Srodki pieniężne zbyte wraz z jednostką zależną | 28 313 | |
| Wpływy netto ze sprzedaży jednostek zależnych | 6 687 |

Na dzień 31 grudnia 2020 roku TIM S.A. nie sprawowała kontroli nad Spółką Rotopino.pl S.A.
3. Format oraz ogólne zasady sporządzenia sprawozdania finansowego Grupy
Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z:
Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") w kształcie zatwierdzonym przez UE. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ("RMSR") oraz Komisję ds. Interpretacji Sprawozdawczości finansowej ("IFRIC").
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji oraz podpisane przez Zarząd Jednostki dominującej dnia 14 kwietnia 2021 roku.
Format skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku składa się z:
- skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
- skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,
- skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
- skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
- danych objaśniających,
- pozostałych informacji dodatkowych.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).
Dane porównywalne były zweryfikowane przez biegłego rewidenta w toku badania sprawozdania finansowego za rok 2019.
Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy, tj. od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku.
Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na 31 grudnia 2019 roku.
Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów, skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku.


Założenie kontynuacji działalności Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej TIM, w dającej się przewidzieć przyszłości (co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego). Na dzień zatwierdzania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynowania działalności przez Grupę jednakże w związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia WHO pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, Zarząd TIM S.A. wskazuje, że powyższa okoliczność może wpłynąć negatywnie na działalność operacyjną; w tym w szczególności na: zapewnienie dostępności oferowanych materiałów i towarów, zabezpieczenie możliwości dostarczenia zamówień do klientów, popyt na towary oferowane przez Grupę, absencję pracowników Grupy, itp. W konsekwencji sytuacja ta może także mieć negatywny wpływ na przyszłą sytuację finansową, płynnościową i wyniki finansowe Grupy.
W celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnego negatywnego wpływu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność operacyjną, Grupa na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje działania zabezpieczające utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej.
W roku 2020 Grupa nie odnotowała istotnego negatywnego wpływu epidemii na popyt na towary i usługi świadczone przez Grupę, co więcej, z uwagi na wzrosty w biznesie e-commerce, który jest jednym z beneficjentów tej obiektywnie trudnej sytuacji, popyt na towary oferowane w modelu sprzedaży e-commerce oraz popyt na usługi logistyczne wzrósł. Jednocześnie Grupa nie odnotowała pogorszenia zarówno sytuacji płatniczej klientów jak i możliwości dostarczania zamówień do klientów.
Grupa nie odnotowała istotnego negatywnego wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność i wyniki finansowe Grupy, jednak nie można wykluczyć takiego wpływu w przyszłości.
Korekty wynikające z zastrzeżeń w opinii podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań
W opinii biegłego rewidenta z badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej oraz jednostkowego sprawozdania finansowego TIM S.A. za rok kończący się dnia 31 grudnia 2020 roku oraz za lata poprzednie nie wystąpiły zastrzeżenia, które powodowałyby konieczność dokonania korekt w przedstawionym sprawozdaniu finansowym oraz w prezentowanych danych porównywalnych.
Zmiany zasad rachunkowości
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie uległy zmianie zasady polityki rachunkowości stosowane podczas sporządzania sprawozdania finansowego za rok 2019, które miałyby istotny wpływ na przedstawione sprawozdanie finansowe.

Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji
Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku oraz ich wpływ na sprawozdanie Grupy:

Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:
- o precyzuje, że przejęty zespół aktywów i działań, aby być traktowanym jako przedsięwzięcie, musi obejmować również wkład i istotne procesy, które wspólnie w istotny sposób uczestniczyć będą w wypracowaniu zwrotu,
- o zawęża definicję zwrotu, a tym samym również przedsięwzięcia, skupiając się na dobrach i usługach dostarczanych odbiorcom, usuwając z definicji odniesienie do zwrotu w formie obniżenia kosztów,
- o dodaje wytyczne i przykłady ilustrujące w celu ułatwienia dokonywania oceny, czy w ramach połączenia został przejęty istotny proces,
- o pomija dokonywanie oceny, czy istnieje możliwość zastąpienia brakującego wkładu lub procesu i kontynuowania operowania przedsięwzięciem w celu uzyskiwania zwrotu
- o dodaje opcjonalną możliwość przeprowadzenia uproszczonej oceny, mającej na celu wykluczenie, że przejęty zestaw działań i aktywów jest przedsięwzięciem.
Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynęła na dane wykazywane w dotychczasowych sprawozdaniach finansowych Grupy. W 2020 roku Grupa nie dokonywała transakcji objętych zakresem MSSF 3, stąd zmiana nie miała wpływu również na dane za rok bieżący.
Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
Zmiana polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" (w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym). Dotychczasowa definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana spowoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Grupy, ponieważ dotychczas dokonywane osądy w zakresie istotności były zbieżne z tymi, jakie byłyby dokonywane przy zastosowaniu nowej definicji. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.



Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF
Rada przygotowała nową wersję założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej. Dla spójności zostały zatem odpowiednio dostosowane referencje do założeń koncepcyjnych zamieszczone w poszczególnych standardach.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później i w ocenie Grupy nie wpłynęły na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7
Rada MSR wprowadziła zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną, na przykład w przypadku zabezpieczenia instrumentem IRS. Planowane zastąpienie dotychczasowych stóp nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana do standardów określiła, że należy w szacunkach założyć, że zmiany stóp referencyjnych nie nastąpią.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później. W związku z tym, że Grupa nie stosuje instrumentów pochodnych opartych na stopach procentowych, zmiana nie ma wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy.
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2020 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe"
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.


Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych"
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
- o doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
- o intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Grupa analizuje wpływ zmian na jej sprawozdania finansowe.
Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach rocznego programu poprawek 2018 – 2020:
- o MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
- o MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
- o MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
- o MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Grupa nie zakończyła analizy ich wpływu na sprawozdanie finansowe. Pozostałe zmiany nie wpłyną na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe"
Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.


Zmiana MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć"
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSSF 16 "Leasing"
W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są "zmianą leasingu" w myśl MSSF 16. Grupa nie będzie stosować uproszczenia, zatem zmiana nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku (z możliwością wcześniejszego stosowania).
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
- o w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR będą traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
- o nie będzie konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
- o jednostka będzie zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Grupa nie zakończyła jeszcze szacowania wpływu zmiany na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Zmiany do MSR 1 i MSR 8
Zmiany dotyczą nowej definicji szacunków księgowych i ujawnienia zasad rachunkowości:
- o Zmiana do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja szacunków księgowych; obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
- o Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i Zasad Praktyki MSSF 2 ujawnianie zasad rachunkowości; obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
Grupa nie zakończyła jeszcze szacowania wpływu zmiany na jej sprawozdania finansowe.


4. Opis istotnych zasad rachunkowości
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE).
Grupa analizuje zmiany MSR pod kątem działalności wszystkich Spółek z Grupy Kapitałowej i dokonuje aktualizacji zasad (polityki) rachunkowości zgodnie ze zmianami w MSR.
4.1 Jednolity opis istotnych zasad rachunkowości
4.1.1 Zasady sporządzania sprawozdania finansowego
Inwestycje w jednostki zależne – zasady konsolidacji
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym uznaje się te jednostki w odniesieniu do których Grupa posiada władzę nad daną jednostką, podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce, ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów. Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Wartość bilansowa inwestycji w danej jednostce zależnej podlega wyłączeniu w korespondencji z kapitałem własnym danej jednostki gospodarczej. Jako wartość firmy ujmuje się nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego do jednostki przejmującej przed uzyskaniem kontroli nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przejętej jednostki zależnej. Nadwyżkę udziału Grupy w wartości godziwej aktywów netto nad ceną przejęcia, stanowiącą zysk z okazyjnego przejęcia, ujmuje się bezpośrednio w zysku lub stracie.
Zapłatę za przejęcie wycenia się w wartości godziwej stanowiącej sumę wartości godziwych przekazanych aktywów, zaciągniętych zobowiązań, wyemitowanych udziałów na dzień przejęcia. Koszty związane z przejęciem ujmuje się jako koszty okresu w którym zostały poniesione. Możliwe do zidentyfikowania aktywa, zobowiązania wycenia się na dzień przejęcia według wartości godziwej.
Rozrachunki, przychody, koszty oraz niezrealizowane zyski ujęte w aktywach, a powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami z Grupy podlegają wyłączeniu. Wyłączeniu podlegają również straty, jeśli transakcja taka nie daje dowodów na utratę wartości danego aktywa.
W transakcjach z udziałowcami niesprawującymi kontroli, udziałowcy Ci traktowani są jako udziałowcy zewnętrzni, wszelkie nabycia wpływają na kapitał skonsolidowany, a zbycia odnoszone są w wynik lub na kapitał jeśli nie stanowią utraty kontroli.
Wartość firmy jednostek zależnych
Jako wartość firmy ujmuje się nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego do jednostki przejmującej przed uzyskaniem


kontroli nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przejętej jednostki zależnej.
Wartość firmy jednostek zależnych nie jest amortyzowana, podlega ona testowi na utratę wartości. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość firmy prezentowana jest według ceny nabycia pomniejszonej o łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości.
Zyski i straty ze zbycia jednostki uwzględniają wartość bilansową wartości firmy, dotyczącą sprzedanej jednostki.
Na dzień bilansowy Grupa dokonuje testów weryfikujących wartość bilansową wartości firmy.
Inwestycje w jednostki współkontrolowane
Współkontrola jest umownie ustalonym podziałem kontroli w ramach ustalenia umownego występującym, gdy decyzje dotyczące istotnych działań wymagają jednogłośnej zgody dzielących kontrolę. Wspólne ustalenia umowne dzieli się na:
- wspólne działanie wspólne ustalenie umowne, w którym strony sprawujące współkontrolę nad ustaleniem mają prawo do aktywów i obowiązki dotyczące zobowiązań powiązane z ustaleniem,
- wspólne przedsięwzięcie wspólne ustalenie umowne, w którym strony sprawujące współkontrolę nad wspólnym ustaleniem umownym mają prawo do aktywów netto wynikających z ustalenia umownego.
Wspólne przedsięwzięcie
Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Na dzień nabycia inwestycje te ujmuje się według ceny nabycia. Ujęta w wartości aktywów netto, wartość inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach obejmuje również określoną na dzień przejęcia wartość firmy oraz zidentyfikowane, a nieujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wspólnego przedsięwzięcia aktywa i zobowiązania wycenione w wartościach godziwych.
Udział Grupy w zysku lub stracie wspólnych przedsięwzięć ujmuje się w odpowiedniej pozycji w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Wartość bilansowa inwestycji we wspólnym przedsięwzięciu koryguje się o zmiany w kapitale własnym począwszy od dnia nabycia. Gdy udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia staje się równy lub większy od udziału Grupy w tej jednostce, obejmującego ewentualne inne niezabezpieczone należności, Grupa przestaje ujmować dalsze straty chyba, że wzięła na siebie obowiązki lub dokonała płatności w imieniu wspólnego przedsięwzięcia. Niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą, a wspólnym przedsięwzięciami eliminuje się proporcjonalnie do udziału Grupy w tych jednostkach. Eliminowane są również niezrealizowane straty, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przekazywanego składnika aktywów. Tam, gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez wspólne przedsięwzięcia zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
Zyski i straty we wspólnych przedsięwzięciach z tytułu rozwodnienia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.


Zasady sporządzania sprawozdania
Jednostkowe sprawozdania finansowe jednostek powiązanych objętych konsolidacją zostały sporządzone za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki dominującej i w istotnych aspektach z zastosowaniem jednolitych zasad rachunkowości w tym zasad wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów. Zasady te zostały opisane poniżej.
4.1.2 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują aktywa, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające ww. warunków ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat w dacie ich poniesienia. Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Grupa ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych rozkładając je równomiernie na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową. Metoda amortyzacji wartości niematerialnych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych wartości początkowej powyżej 3.500 zł są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do użytkowania. Wartości niematerialne o wartości początkowej do 3.500 zł umarzane są jednorazowo w miesiącu przyjęcia ich do użytkowania.
Grupa posiadała wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania obejmujące:
- Autorskie Praw Majątkowe zbiór nazw sklepów internetowych wraz z domenami i oznaczeniami graficznymi,
- Oprogramowanie spersonalizowane oprogramowanie przeznaczone do zarządzania sklepami internetowymi.


Zidentyfikowane wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania poddawane były corocznym testom na utratę wartości. W związku z utratą kontroli nad Spółką zależną Rotopino.pl S.A. Grupa na dzień 31.12.2020 roku nie posiadała ww. wartości niematerialnych, które podlegałyby corocznemu testowi na utratę wartości.
4.1.3 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element środka trwałego. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty, także o charakterze niematerialnym.
W momencie nabycia, Grupa wycenia środki trwałe według ceny nabycia powiększonej o poniesione koszty:
- przygotowania miejsca (użytkowania składnika aktywów);
- profesjonalne usługi na przykład architektów i inżynierów;
- opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych związane z tym zakupem;
- prowizji, o ile są rozliczane efektywną stopą razem z odsetkami od zobowiązań zaciągniętymi w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe od odsetek (nie kapitalizuje się różnic kursowych od rat kapitałowych); jeśli środki trwałe zakupiono płacąc wekslami, zawierającymi dyskonto, to dyskonto traktuje się jak odsetki;
- podatek VAT nie podlegający odliczeniu;
- cło, podatek akcyzowy;
- koszty transportu, załadunku i rozładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, prób, rozruchu technicznego (energia, surowce, płace itp.);
- nadzór autorski;
- skorygowana o szacowane koszty demontażu danego środka trwałego, a także koszty renowacji miejsca użytkowania.
Grupa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego rzeczowych aktywów trwałych, które są ponoszone w trakcie ich budowy, montażu, aż do momentu oddania do użytkowania.
Grupa sama podejmuje decyzję co zaliczać będzie do rzeczowych aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Kryterium podstawowe to istotność oraz związek z przyszłymi przychodami, jednakże kwota nabycia lub kosztu wytworzenia danego niskocennego środka trwałego nie może przekroczyć 1.500 zł.


Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu
Grupa zgodnie z MSSF 16 ujmuje aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które o odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Grupa odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, Grupa ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa prezentuje prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w rzeczowych aktywach trwałych.
Prawo użytkowania wieczystego gruntów jest przez Grupę oceniane jako leasing zgodnie z MSSF 16 i jako taki zostało potraktowane. Okres leasingu dla takich praw jest oceniany na ogólnych zasadach, przy czym ewentualny plan sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nie jest traktowany jako zakończenie umowy leasingowej. W związku z tym, że Grupa stosując po raz pierwszy MSSF 16 podjęła decyzję o zastosowaniu praktycznego rozwiązania i nie oceniła ponownie umów pod kątem tego, czy są leasingiem, prawa użytkowania wieczystego nabyte przed 2019 rokiem są traktowane na dotychczasowych zasadach, a więc jako grunty w ramach rzeczowych aktywów trwałych.
Składniki majątku trwałego Grupa klasyfikuje według następujących zasad:
GRUPA I
Majątek trwały o wartości mniejszej lub równej 1.500 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset złotych) objęty jest pozabilansową ewidencją ilościową i zalicza się w koszty w momencie zakupu lub wytworzenia.
Na majątek w grupie I składa się:
wyposażenie biur, magazynów i pomieszczeń socjalnych;
narzędzia i przyrządy oraz pozostały sprzęt do 1.500 zł.


GRUPA II
Majątek trwały o wartości w przedziale powyżej 1.500 zł do 3.500 zł włącznie (a urządzenia informatyczne w przedziale powyżej 1.500 zł do 5.000 zł włącznie) objęty jest bilansową ewidencją ilościowo-wartościową i zalicza się jednorazowo w koszty w momencie oddania do użytkowania.
Środki trwałe o wartości początkowej w ww. przedziale umarzane są jednorazowo, jako aktywa o małym wpływie na sytuację majątkową jednostki w dłuższym okresie.
GRUPA III
Urządzenia informatyczne o wartości początkowej powyżej 5.000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) oraz pozostałe składniki majątku trwałego o wartości początkowej powyżej 3.500 zł (słownie: trzy tysiące pięćset złotych) objęte są bilansową ewidencją ilościowo-wartościową i amortyzuje się na zasadach obowiązujących dla amortyzacji środków trwałych.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych z grupy III są dokonywane od miesiąca następnego po miesiącu, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania.
METODY I STAWKI AMORTYZACJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH
Stawki amortyzacji dla nowo przyjętych środków trwałych zaliczanych do kluczowych z punktu widzenia działalności Grupy amortyzuje się liniowo wg następujących stawek:
- budynki, budowle, place w przedziale od 2% do 2,5%;
- wózki widłowe w magazynach centralnych w przedziale od 8% do 10% (10 lat od daty produkcji);
- wózki widłowe w oddziałach handlu przedziale od 5,5% do 6,67% (15 lat od daty produkcji);
- regały i trwałe wyposażenie magazynów w przedziale od 4% do 5%;
- przewijarki, krążkarki, suwnice, taśmociągi ruchome w przedziale od 5,5% do 6,67%;
- automatyka do sterowania w przedziale od 8% do 10%;
- samochody osobowe w przedziale od 25% do 33,3%;
- samochody ciężarowe w przedziale od 8% do 10%;
- serwery i pozostały sprzęt komputerowy w przedziale od 15% do 20%.
Grupa ustala okresy amortyzacji i roczne stawki amortyzacji uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych rozkładając ich wartość na przestrzeni oszacowanego okresu ich użytkowania metodą liniową lub degresywną. Metoda amortyzacji środków trwałych nie może być zmieniona w trakcie roku obrotowego.
Okres i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji w Grupie na koniec każdego roku obrotowego.
W Grupie późniejsze nakłady zwiększają wartość początkową środka trwałego, gdy stanowią ulepszenie, czyli poprawiają jego wartość użytkową, zwiększającą przyszłe korzyści ekonomiczne. Gdy ze środka trwałego wyodrębniono część składową jako osobny składnik aktywa, to wymiana tej części na nową w ramach remontu stanowi nabycie nowego składnika środków trwałych, w przypadku


gdy ta część została całkowicie umorzona. Wszelkie inne nakłady ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
4.1.4 Nieruchomości inwestycyjne
Przez nieruchomości inwestycyjne Grupa rozumie nieruchomości posiadane dla uzyskiwania przychodów z opłat czynszowych i/lub wzrostu wartości z wyłączeniem nieruchomości zajmowanych przez właściciela lub nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
Na moment nabycia Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się wszelkie koszty bezpośrednio związane z przeprowadzoną transakcją. Cena nabycia lub koszt wytworzenia to kwota zapłaconej gotówki lub jej ekwiwalentów lub też wartość godziwa innej formy zapłaty wniesionej za składnik aktywów w chwili jego zakupu lub wytworzenia. Jeżeli płatność za nieruchomość jest odroczona, jej ceną nabycia będzie równowartość ceny płatnej w gotówce. Różnica między ceną gotówkową a dokonaną płatnością obciąża koszty finansowe w pozycji "odsetki" w okresie trwania zobowiązania/kredytu (odsetki po dacie zakupu nie obciążają inwestycji).
Późniejsze nakłady na nieruchomość inwestycyjną, która została już ujęta w sprawozdaniu finansowym, powinny zwiększyć jej wartość bilansową, jeżeli prawdopodobne jest, że w wyniku poniesienia tych nakładów Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tą nieruchomością wyższe niż pierwotnie oszacowane korzyści.
Grupa na dzień bilansowy wycenia nieruchomości inwestycyjne według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o zakumulowaną amortyzację oraz zakumulowane odpisy z tytułu utraty wartości.
Okres, metoda amortyzacji oraz odpis z tytułu utraty nieruchomości inwestycyjnej podlegają weryfikacji wg takich samych zasad jak środki trwałe, które zostały opisane w punkcie 4.1.3.
Nieruchomości inwestycyjne amortyzuje się metodą liniową. Przyjęta stawka amortyzacji uwzględnia okres ekonomicznej użyteczności danej nieruchomości. Zmiana stawek może być dokonana na zasadach opisanych w odniesieniu do środków trwałych w punkcie 4.1.3. Wartość amortyzacji nieruchomości inwestycyjnych odnosi się w rachunku zysków i strat do odpowiednich pozycji kosztów operacyjnych.


4.1.5 Zapasy
Zapasy są to aktywa przeznaczone do sprzedaży w normalnym toku działalności gospodarczej, znajdujące się w toku produkcji lub przeznaczone na sprzedaż w postaci materiałów, bądź materiały pomocnicze przeznaczone do zużycia w produkcji lub w związku ze świadczeniem usług.
Zapasy wykazuje się według cen nabycia/kosztów wytworzenia, nie wyższych jednak od cen sprzedaży netto (równych cenom sprzedaży pomniejszonym o koszty związane z przystosowaniem zapasów do sprzedaży i doprowadzeniem jej do skutku). W razie wzrostu wartości zapasów, w odniesieniu do których uprzednio dokonano odpisów aktualizujących wymagane jest odwrócenie tych odpisów. Grupa prowadzi ewidencję obrotów i stanów poszczególnych rodzajów zapasów przy zastosowaniu metody ilościowo-wartościowej.
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego ustala się przy zastosowaniu metody ceny średniej ważonej.
Towary na dzień bilansowy wycenione są według średnioważonych cen nabycia netto pomniejszonych o:
- kwoty wynikające z rabatów i upustów oraz innych płatności posprzedażnych uzależnionych m.in. od wielkości zakupów odpowiadających wartości zapasów jakie na koniec okresu pozostawały w magazynach;
- dokonywane odpisy aktualizacyjne.
W przypadku towarów importowanych cena nabycia zawiera koszty należności celnych.
Grupa otrzymuje od dostawców rabaty, upusty oraz inne płatności posprzedażne uzależnione m.in. od wielkości zakupów nazywane bonusami (nie obejmuje zwrotu kosztów marketingowych). W trakcie okresu przychody z tego tytułu ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne.
Na koniec każdego kwartału, w którym spółki z Grupy otrzymały / zarachowały ww. kwoty, w celu zachowania współmierności kosztów z przychodami, dokonywane są w rachunku narastającym od początku korekty polegające na przeksięgowaniu otrzymanych kwot z pozostałych przychodów operacyjnych oraz z kosztu własnego sprzedanych towarów na zmniejszenie:
- wartości sprzedanych towarów o kwotę bonusów odpowiadającą sprzedanym towarom w danym okresie;
- wartości zapasów o kwotę bonusów odpowiadającą wartości zapasów, jakie pozostawały w magazynach Grupy.
Zapasy podlegają przeszacowaniu z tytułu utraty wartości na dzień bilansowy. Utrata wartości powstaje wówczas, gdy cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu lub koszt wytworzenia.
Odpisów z tytułu utraty wartości dokonuje się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w podziale na rodzaje zapasów.
Podstawą dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów na dzień bilansowy jest okres zalegania zapasów w magazynach. Grupa przyjmuje następujące zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość zapasów:
w TIM S.A.:


- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 48 miesięcy.
Odpis tworzony jest dla wszystkich grup towarów za wyjątkiem opakowań (bębnów, palet).
- w pozostałych spółkach:
- − odpis w wysokości 50% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 18 miesięcy,
- − odpis w wysokości 100% wartości dla towarów zalegających dłużej niż 36 miesięcy.
4.1.6 Należności
Należności z tytułu dostaw i usług ujmowane są w wartości wynikającej z MSSF 15 i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy).
Należności z tytułu dostaw i usług Grupa wycenia w cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9), zalicza się do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Dla należności z tytułu dostaw i usług Spółka stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
Na należności zagrożone, które z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną uregulowane po uwzględnieniu posiadanych zabezpieczeń Grupa dokonuje odpisu aktualizującego stosując poniższe zasady:
- odpis aktualizujący wartość należności jest tworzony i aktualizowany raz na kwartał;
- odpis aktualizujący na należności, które nie są objęte ubezpieczeniem jest tworzony w wysokości 100% wartości należności w przypadku, gdy którekolwiek ze zobowiązań dłużnika wobec Grupy jest przeterminowane powyżej 180 dni. Wówczas odpis jest dokonywany w wysokości całego zobowiązania danego dłużnika wobec Grupy na dzień dokonania odpisu;
- odpis aktualizujący na należności ubezpieczone w firmie ubezpieczającej jest tworzony w wysokości "udziału własnego" Grupy.


Odpisy aktualizujące wartość należności związanych z podstawową działalnością operacyjną odnosi się do pozostałych kosztów rodzajowych. W przypadku ustania przyczyny z powodu której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności, równowartość lub odpowiednią część dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość należności i pomniejsza pozostałe koszty rodzajowe (w przypadku należności związanych z podstawową działalnością operacyjną) lub podlega zaliczeniu do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych (w przypadku pozostałych należności).
Ponadto należności podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
4.1.7 Zobowiązania i rezerwy
Grupa tworzy rezerwy na pewne lub o dużym prawdopodobieństwie przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować oraz na prawdopodobne zobowiązania przypadające na bieżący okres sprawozdawczy.
Grupa nie tworzy rezerw na nagrody jubileuszowe, gdyż regulaminy wynagradzania spółek wchodzących w skład Grupy nie zawierają postanowień o wypłacie nagród jubileuszowych.
Rezerwy na świadczenia pracownicze są tworzone na niewykorzystane urlopy, premie, odprawy emerytalne oraz na odprawy dla pracowników, których stanowiska są likwidowane. Wartość rezerwy na niewykorzystane urlopy jest aktualizowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego (1 miesiąc).
Na dzień początkowego ujęcia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Spółka włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
4.1.8 Opodatkowanie
Podatek dochodowy Grupy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
4.1.8.1 Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy


nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
4.1.8.2 Podatek odroczony
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie można wykorzystać.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis. Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne, zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi na dzień bilansowy.
4.1.9 Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży wykazane są w rachunku zysków i strat zgodnie z 5-stopniowym modelem ujmowania przychodów obejmującym następujące kroki:
- identyfikacja umowy z klientem,
- identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umowy,
- określenie ceny,
- przypisanie ceny do zobowiązań do wykonania świadczenia,
- ujęcie przychodu po wypełnieniu lub podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia.
Powyższy model uzależnia ujęcie przychodu od uzyskania przez klienta kontroli nad dobrem lub usługą.
Ponadto Grupa stosuje dodatkowe wymogi ujawniania informacji oraz wskazówki dotyczące następujących szczegółowych kwestii:
- łączenie kilku umów,
- zmiany umowy,
- metody pomiaru wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia,
- cena zmienna,
- prawa zwrotu,
- gwarancje,
- relacja zleceniodawca pośrednik,


- opcje nabycia kolejnych dóbr lub usług,
- bezzwrotne opłaty płatne z góry,
- licencje i tantiemy,
- umowy odkupu,
- umowy komisu,
- sprzedaż ze wstrzymaną dostawą,
- o komponenty finansowe wbudowane w umowy z klientami (płatność odroczona lub płatność z góry),
- o wynagrodzenia niepieniężne,
- o koszty umowy, w tym koszty pozyskania umowy.
W przypadku dostawy towaru do konsumenta (osoba fizyczna) przychód rozpoznawany jest w momencie przekazania towaru konsumentowi przez kuriera. W przypadku odbioru towaru z Centrum Logistycznego przychód rozpoznawany jest w momencie wydania towaru. W przypadku dostawy towaru dla odbiorcy, który nie jest konsumentem, za pośrednictwem firmy transportowej przychód rozpoznawany jest w chwili, gdy towar opuszcza Centrum Logistyczne w Siechnicach.
Prawo do zwrotu
Grupa udziela klientom prawo zwrotu w terminie 14 dni licząc od:
- o dnia, kiedy konsument wszedł w posiadanie towaru;
- o dnia wystawienia faktury dotyczącej zwracanego towaru.
W związku z tym Grupa szacuje odpis na podstawie wystawianych po dniu bilansowym faktur korekt. Grupa ujmuje zobowiązania z tego tytułu na koniec każdego kwartału w wyniku finansowym poprzez korektę przychodów w powiązaniu z korektą kosztu własnego sprzedaży oraz zapasów.
Bonusy potransakcyjne
Grupa udziela klientom rabaty, upusty uzależnione przede wszystkim od wielkości zakupów towarów handlowych oraz terminowości regulowania zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży. Na koniec każdego kwartału Grupa bazując na umowach bonusowych dokonuje zawiązania rezerwy na szacowane bonusy. Po dniu bilansowym sukcesywnie, wraz z wystawieniem faktur korygujących, Grupa dokonuje rozwiązania wcześniej zawiązanych szacunków.
Gwarancje
Grupa jest zobowiązana sprzedać towar wolny od wad. Grupa nie udziela gwarancji na sprzedane przez siebie towary. Gwarancji udzielają producenci towarów lub ich autoryzowani przedstawiciele na terenie Polski.
Rezerwa pomniejszająca wartość przychodów ze sprzedaży naliczana jest z uwzględnieniem szacunku rocznych obrotów klientów oraz przy założeniu spełnienia dodatkowych warunków określonych w umowach.


4.1.10Świadczenia oparte na akcjach
Płatności w formie akcji na rzecz pracowników wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień przyznania.


II. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Nota | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 171 237 | 185 086 | |
| Wartość firmy | 1 | 5 702 | |
| Wartości niematerialne | 2 | 5621 | 15 034 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 3 | 141 933 | 141 801 |
| Nieruchomości inwestycyjne | র | 11 681 | 12 083 |
| Inwestycyjne prawa wieczystego użytkowania gruntu | 1 704 | 1 704 | |
| Aktywa finansowe | 5 | 201 | 201 |
| Aktywa na podatek odroczony | 6 | 10 097 | 8 561 |
| Aktywa obrotowe | 295 818 | 283 388 | |
| Zapasy | 7 | 103 273 | 96 779 |
| Aktywa finansowe | 191 248 | 185 442 | |
| Pożyczki i należności | 180 126 | 167 997 | |
| Należności krótkoterminowe | 8 | 180 126 | 167 997 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 179 978 | 166 296 | |
| Należności publiczno-prawne | 70 | 1 357 | |
| Należności z tytułu podatku bieżacego | 311 | ||
| Naležności pozostałe | 78 | 344 | |
| Srodki pienieżne i ich ekwiwalenty | 9 | 11 122 | 17 445 |
| Rozliczenia miedzyokresowe | 10 | 1 297 | 1 167 |
| Aktywa razem | 467 055 | 468 474 |


| KAPITAŁY WŁASNE I ZOBOWIĄZANIA | Nota | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| Razem kapitał własny | 163 147 | 152 653 | |
| Kapitał własny jednostki dominującej | 163 147 | 152 653 | |
| Kapitał akcyjny | 11 | 22 199 | 22 199 |
| Kapitał zapasowy, w tym ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
12 | 72 378 | 71 913 |
| Kapitały rezerwowe | 13 | 14 461 | 14 461 |
| Fundusz dywidendowy | 14 | 29 368 | 33 294 |
| Kapitał z opcji pracowniczych | 15 | 4 705 | 4 705 |
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych | (11 549) | (7 934) | |
| Wynik finansowy za rok obrotowy | 37 135 | 19 565 | |
| Odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego | (5 550) | (5 550) | |
| Zobowiązania długoterminowe | 87 891 | 102 715 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | 16 | 9 798 | 10 853 |
| Rezerwy długoterminowe | 240 | 253 | |
| Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu | 17 | 77 813 | 91 550 |
| Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 40 | 59 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 216 017 | 213 106 | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 18 | 1 639 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 18 | 182 205 | 181 840 |
| Zobowiązania publiczno-prawne, w tym: | 18 | 9719 | 7 090 |
| Zobowiązania z tytułu podatku bieżącego | 3 426 | ||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 18 | 2 909 | 2 398 |
| Zobowiazania krótkoterminowe z tytułu leasingu | 17 | 14 268 | 16 038 |
| Zobowiązania pozostałe | 18 | 369 | 586 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 19 | 6 545 | 3 510 |
| Przychody przyszłych okresów | 2 | 5 | |
| Pasywa razem | 467 055 | 468 474 |


III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| 01.01.2020 - 01.01.2019 - | |||
|---|---|---|---|
| SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODOW | Nota | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| l. Przychody ze sprzedaży | 20 | 1 064 866 | 890 035 |
| Przychody ze sprzedaży, w tym: | 1 064 866 | 890 035 | |
| przychody ze sprzedaży usług | 46 451 | 35 655 | |
| przychody ze sprzedaży materiałów i towarów | 1 018 415 | 854 380 | |
| II. Koszty działalności operacyjnej | 1 012 637 | 857 338 | |
| Amortyzacja | 22 142 | 20 474 | |
| Zużycie materiałów i energii | 20 778 | 14 266 | |
| Odpis aktualizujący i likwidacja zapasów | 4 622 | 2728 | |
| Usługi obce Podatki i opłaty |
67 258 871 |
54 894 1 092 |
|
| Wynagrodzenia | 53 822 | 45 545 | |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 9 963 | 9 300 | |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 8 051 | 7 460 | |
| Odpis na należności z tytułu dostaw i usług | 1 013 | 884 | |
| Zmiana stanu produktów | 21 | ||
| Wartość sprzedanych materiałów i towarów | 825 130 | 701 579 | |
| A. Zysk (Strata) ze sprzedaży (I-II) | 52 229 | 32 697 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 7 349 | 739 | |
| Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 6 687 | 46 | |
| Inne | 22 | 662 | 693 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 246 | 904 | |
| Strata ze zbycia niefinansowych aktywow trwałych | 218 | 191 | |
| Odpisy aktualizujące aktywa | 123 | 123 | |
| Inne | 23 | 905 | 590 |
| B. Zysk (Strata) z działalności operacyjnej (A+I-II) | 58 332 | 32 532 | |
| Przychody finansowe, w tym: | 24 | 134 | 863 |
| Odsetki | 134 | 206 647 |
|
| Różnice kursowe z wyceny zobowiązań z tytułu zadłużenia Koszty finansowe, w tym: |
25 | 13 902 | 8 168 |
| Odsetki | 7 327 | 7 812 | |
| Różnice kursowe z wyceny zobowiązań z tytułu zadłużenia | 6 310 | ||
| C. Zysk (Strata) brutto (B+I-II) | 44 564 | 25 227 | |
| Podatek dochodowy | 26 | 7 429 | 5 662 |
| D. Udział w zysku (stracie) jednostki wycenionej | |||
| metoda praw własności | |||
| 37 135 | 19 565 | ||
| E. Zysk (Strata) netto (C-I+D) | |||
| Inne dochody całkowite | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek gospodarczych | |||
| Całkowite dochody ogółem | 37 135 | 19 565 | |
| Zysk (Strata) netto | |||
| - przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego | 37 135 | 19 565 | |
| - przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli | |||
| Całkowite dochody ogółem | |||
| - przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego | 37 135 | 19 565 | |
| - przypadający na udziałowców niesprawujących kontroli | |||
| Zysk (Strata) netto przypadający na akcjonariuszy | |||
| podmiotu dominującego | 37 135 | 19 565 | |
| Podstawowy zysk (zysk) na jedną akcję | 27 | 1,67 | 0,88 |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję | 27 | 1,67 | 0,88 |

Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Kapitał | Kapitał | Kapitały | Fundusz | Kapitał z opcji akcyjny zapasowy rezerwowe dywidendowy pracowniczych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Odpisy z zysku w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) |
Wynik netto | Razem |
| Stan na 01.01.2020 w tym: | 22 199 | 71 913 | 14 461 | 33 294 | 4 705 | 6 081 | 152 653 | ||
| Niepodzielony wynik z lat ubiegłych |
(7 934) | ||||||||
| Wynik finansowy za rok obrotowy |
19 565 | ||||||||
| odpis z zysku netto w ciagu roku obrotowego |
(5 550) | ||||||||
| Całkowite dochody ogółem, w tym: |
465 | (466) | 37 135 | 37 134 | |||||
| zysk (strata) netto | 465 | (466) | 37 135 | 37 134 | |||||
| Transakcje z właścicielami | (3 926) | (17 164) | (5 550) | - | (26 640) | ||||
| dywidenda | (21 090) | (5 550) | (26 640) | ||||||
| przeniesienie na fundusz dy widendowy |
17 164 | (17 164) | |||||||
| Stan na 31.12.2020 | 22 199 | 72 378 | 14 461 | 29 368 | 4 705 | (11 549) | (5 550) | 37 135 | 163 147 |

Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
| Kapitał przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2019 - 31.12.2019 | Kapitał akcyjny |
Kapitał | Kapitały | Fundusz zapasowy rezerwowe dywidendowy kursowych w |
Kapitał z tytułu roznic konsolidacji |
Kapitał z opcji pracowniczych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Odpisy z zysku w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) |
Wynik netto |
Razem |
| 1) Stan na 31 grudnia 2018: | 22 199 | 72 111 | 14 461 | 36 400 | 2 | 4 705 | 5 508 | 155 386 | ||
| 2) Korekta w wyniku ujecia MSSF 16 |
(4 634) | (4 634) | ||||||||
| 2) inne korekty | 95 | കട | ||||||||
| Stan na 1 stycznia 2019 po przekształceniu |
22 199 | 72 111 | 14 461 | 36 400 | 2 | 4 705 | ਰੇਦੇਰੇ | - | 150 847 | |
| Całkowite dochody ogółem, w tym: |
19 565 | 19 565 | ||||||||
| zysk (strata) netto | 19 565 | 19 565 | ||||||||
| różnice z przeliczenia jednostek zagranicznych |
||||||||||
| Transakcje z właścicielami | (198) | - | (3 108) | (8 903) | (5 550) | - | (17 759) | |||
| dywidenda | (12 209) | (5 550) | - | (17 759) | ||||||
| przeniesnie na kapitał rezerwowy i zapasowy |
(198) | 198 | ||||||||
| przeniesienie na fundusz dy widendowy |
9 101 | (9 101) | ||||||||
| Stan na 31.12.2019 | 22 199 | 71 913 | 14 461 | 33 292 | 2 | 4 705 | (7 934) | (5 રૂર૦) | 19 565 | 152 653 |

V. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWOW PIENIĘŻNYCH | Nota | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
| I. Zysk (Strata) przed opodatkowaniem | 44 564 | 25 227 | |
| II. Korekty razem | (5 732) | 28 866 | |
| Amortyzacja | 22 142 | 20 474 | |
| Zyski i (straty) z tytułu różnic kursowych | 5 862 | (618) | |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 7 193 | 7 594 | |
| (Żysk) Strata z tytułu działalności inwestycyjnej | (7 056) | 370 | |
| Zmiana stanu rezerw | 3 188 | 595 | |
| Zmiana stanu zapasow | (17 693) | 5 174 | |
| Zmiana stanu naležnošci | (16 141) | (24 579) | |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 7 024 | 23 723 | |
| Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | (130) | 783 | |
| Inne korekty | (60) | র্ব | |
| Podatek dochodowy (zapłacony)/ zwrócony | (10 061) | (4 654) | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+II) | 38 832 | 54 093 | |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
| I. Wpływy | 35 151 | 7 057 | |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 20 | 6 856 | |
| Zbycie aktywów finansowych | 35 131 | 201 | |
| II. Wydatki | 12 259 | 6 125 | |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 12 202 | 6 054 | |
| Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 57 | 71 | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) | 22 892 | 932 | |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
| I. Wpływy | 8 266 | ||
| Kredyty i pozyczki | 8 266 | ||
| II. Wydatki | 68 047 | 48 035 | |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 26 640 | 17 759 | |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 499 | 7 426 | |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | 33 584 | 15 050 | |
| Odsetki | 7 324 | 7 800 | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) | (68 047) | (39 769) | |
| D. Przepływy pienieżne netto, razem (A.III+B.III+C.III) | (6 323) | 15 256 | |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | (6 323) | 15 256 | |
| F. Srodki pieniężne na początek okresu | 17 445 | 2 189 | |
| G. Srodki pieniężne na koniec okresu (F+D), w tym: | 11 122 | 17 445 |


VI. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
NOTA 1
| WARTOSC FIRMY | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 5 702 | 5 863 |
| Zwiększenia z tytułu nabycia podmiotów powiązanych | ||
| Zmniejszenia z tytułu sprzedaży podmiotów powiązanych | (5 702) | |
| Inne zmiany | (161) | |
| Wartość brutto na koniec okresu | 5 702 | |
| Razem | 5 702 | |
| Wartości bilansowe wartości firmy przypisane do poszczególnych osrodków wypracowujących środki pieniężne |
31.12.2020 | 31.12.2019 |
| ROTOPINO.PL S.A. | 5 702 | |
| Razem | 5 702 |
NOTA 2
| WARTO SCI NIEMATERIALNE | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Nabyte koncesje, patenty, licencje, programy komputerowe i podobne | 5 217 | 6 268 |
| Inne wartości niematerialne | 6 785 | |
| Wartości niematerialne w toku wytwarzania | 404 | 1 981 |
| Razem | 5 621 | 15 034 |
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku w pozycji wartości niematerialne Grupy o nieokreślonym okresie użytkowania wykazane były wartości niematerialne Rotopino.pl S.A., które obejmowały:
- Autorskie Prawa Majątkowe stanowią zbiór nazw sklepów internetowych wraz z domenami i oznaczeniami graficznymi o wartości bilansowej na dzień 31 grudnia 2019 roku wynoszącej 6.776,00 zł,
- Oprogramowanie spersonalizowane oprogramowanie przeznaczone do zarządzania sklepami internetowymi o wartości bilansowej na dzień 31 grudnia 2019 roku wynoszącej 2.235,59 zł.
Wszystkie wartości niematerialne są własnością Grupy i żadne nie są używane na podstawie najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartości niematerialne nie są przedmiotem zabezpieczeń zobowiązań Grupy.

| ZMIANY WARTO SCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartosci |
Inne wartosci niematerialne |
Wartosci niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
20 580 | 8 546 | 1 981 | 31 107 |
| Zwiększenia | 2 992 | 1 615 | 4 607 | |
| nabycie i rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
2 992 | 1 615 | 4 607 | |
| transfer z wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
||||
| Zmniejszenia | (3 032) | (8 546) | (3 192) | (14 770) |
| likwidacja | (747) | (225) | (972) | |
| rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
(2 765) | (2 765) | ||
| sprzedaž jednostki zaležnej | (2 285) | (8 546) | (202) | (11 033) |
| Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
20 540 | 404 | 20 944 | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
14 189 | 1 761 | 15 950 | |
| Amortyzacja za okres | 1 011 | (1 761) | (750) | |
| Zwiększenia | 1 635 | 1 635 | ||
| amortyzacja okresu bieżącego | 1 635 | 1 635 | ||
| Zmniejszenia | (624) | (1 761) | (2 385) | |
| likwidacja | (624) | (624) | ||
| sprzedaž | (1 761) | (1 761) | ||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
15 200 | 15 200 | ||
| Odpisy aktualizujące na początek okresu | (123) | (123) | ||
| Zwiększenia | (123) | (123) | ||
| Wykorzystanie | 123 | 123 | ||
| Zmniejszenia | ||||
| Odpisy aktualizujące na koniec okresu | (123) | (123) | ||
| Wartosc netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
5 217 | 404 | 5 621 |

| ZMIANY WARTO SCI NIEMATERIALNYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartosci |
Inne wartosci niematerialne |
Wartosci niematerialne w toku wytwarzania |
Razem |
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
20 169 | 8 572 | 216 | 28 957 |
| Zwiekszenia | 411 | 1 915 | 2326 | |
| nabycie i rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
411 | 1 930 | 2341 | |
| transfer z wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
(15) | (15) | ||
| Zmniejszenia | (26) | (150) | (176) | |
| likwidacja | (26) | (26) | ||
| rozliczenie wartości niematerialnych w toku wytwarzania |
(150) | (150) | ||
| Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
20 580 | 8 546 | 1981 | 31 107 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
11 580 | 1 378 | 12 958 | |
| Amortyzacja za okres | 2 609 | 383 | 2 992 | |
| Zwiększenia | 2 609 | 409 | 3 018 | |
| amortyzacja okresu bieżącego | 2 609 | 409 | 3 018 | |
| Zmniejszenia | (26) | (26) | ||
| likwidacja | (26) | (26) | ||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
14 189 | 1 761 | 15 950 | |
| Odpisy aktualizujące na początek okresu | ||||
| Zwiększenia | (123) | (123) | ||
| Wykorzystanie | ||||
| Zmniejszenia Odpisy aktualizujące na koniec okresu |
(123) | (123) | ||
| Wartosc netto wartosci niematerialnych na koniec okresu |
6 268 | 6 785 | 1 981 | 15 034 |
NOTA 3
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Środki trwałe, w tym: | 140 101 | 141 603 |
| grunty | 98 | 98 |
| budynki i budowle | 73 207 | 72 704 |
| urządzenia techniczne i maszyny | 39 039 | 41 538 |
| šrodki transportu | 8 825 | 7 527 |
| inne środki trwałe, w tym: wyposażenie do pozostałych usług | 18 933 | 19 736 |
| Srodki trwałe w budowie | 1 832 | 198 |
| Rzeczowe aktywa trwałe, razem | 141 933 | 141 801 |
Środki trwałe własne nie stanowią przedmiotu zabezpieczeń zobowiązań.

| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWOW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Srodki transportu |
Inne srodki trwałe |
Srodki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
ರಿಕ | 81 735 | 61 340 | 12 861 | 31 666 | 198 | 187 898 |
| Zwiększenia | 9 951 | 2 458 | 5 254 | 1 752 | 6 018 | 25 433 | |
| nabycie i rozliczenie środków trwałych w budowie |
9 951 | 2 458 | 5 254 | 1 752 | 6 018 | 25 433 | |
| inne | |||||||
| transfer z aktywów inwestycyjnych |
|||||||
| Zmniejszenia | (180) | (707) | (2 762) | (418) | (4 385) | (8 452) | |
| zbycie | (100) | (91) | (191) | ||||
| likwidacja | (180) | (549) | (2 518) | (189) | (3 436) | ||
| zmniejszenie z tytułu sprzedaży społki zależnej |
(58) | (153) | (229) | (440) | |||
| rozliczenie środków trwałych w budowie |
(4 385) | (4 385) | |||||
| Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
පිහි | 91 506 | 63 091 | 15 353 | 33 000 | 1 831 | 204 879 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
9 031 | 19 802 | 5 334 | 11 930 | 46 097 | ||
| Amortyzacja za okres | 9 268 | 4 250 | 1 194 | 2 137 | 16 849 | ||
| Zwiększenia | 9 364 | 4 956 | 3 081 | 2 893 | 20 294 | ||
| amortyzacja okresu bieżącego | 9 364 | 4 956 | 3 081 | 2 893 | 20 294 | ||
| inne, w tym transfery z innych aktywów |
|||||||
| transfer z aktywów inwestycyjnych |
|||||||
| Zmniejszenia | (96) | (706) | (1 887) | (756) | (3 445) | ||
| zbycie | (100) | (80) | (180) | ||||
| likwidacja | (ae) | (547) | (1 775) | (547) | (2 965) | ||
| zmniejszenie z tytułu sprzedaży spółki zależnej |
(ടു) | (32) | (209) | (300) | |||
| transfery | |||||||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okres |
18 299 | 24 052 | 6 528 | 14 067 | 62 946 | ||
| Wartosc netto srodkow trwałych na koniec okresu |
ದಿಹ | 73 207 | 39 039 | 8 875 | 18 933 | 1 831 | 141 933 |

| ZMIANY RZECZOWYCH AKTYWOW TRWAŁYCH WG GRUP RODZAJOWYCH |
Grunty | Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Srodki transportu |
Inne srodki trwałe |
Srodki trwałe w budowie |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trwałych na 31 grudnia 2018 |
ರಿ 8 | 5 207 | 58 424 | 5 837 | 30 000 | 1 791 | 101 357 |
| Zmiana zasad rachunkowości dot. wdrożenia MSSF 16 |
69 014 | 3 512 | 72 526 | ||||
| Wartość brutto środków trwałych na 1 stycznia 2019 |
08 | 74 221 | 58 424 | 9 349 | 30 000 | 1 791 | 173 883 |
| Zwiększenia | 7 514 | 3 918 | 4 339 | 1 753 | 8 740 | 26 264 | |
| nabycie i rozliczenie środków trwałych w budowie |
7 514 | 3 918 | 4 205 | 1 753 | 8 740 | 26 130 | |
| inne | 134 | 134 | |||||
| Zmniejszenia | (1 002) | (827) | (87) | (10 333) | (12 249) | ||
| zbycie | (393) | (503) | (896) | ||||
| likwidacja | (ena) | (324) | (87) | (1 020) | |||
| rozliczenie środków trwałych w budowie |
(10 333) | (10 333) | |||||
| Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
ಕಿ8 | 81 735 | 61 340 | 12 861 | 31 666 | 198 | 187 898 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
833 | 16 742 | 3 656 | 9 582 | 30 873 | ||
| Amortyzacja za okres | 8 138 | 3 060 | 1 678 | 2 348 | 15 224 | ||
| Zwiększenia | 8 138 | 4 061 | 2 354 | 2 435 | 16 988 | ||
| amortyzacja okresu biežącego | 8 138 | 4 061 | 2 354 | 2 435 | 16 988 | ||
| Zmniejszenia | (1 001) | (676) | (87) | (1 764) | |||
| zbycie | (392) | (393) | (185) | ||||
| likwidacja | (ena) | (283) | (87) | (979) | |||
| transfer do aktywow inwestycyjnych |
|||||||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okres |
9 031 | 19 802 | 5 334 | 11 930 | 46 097 | ||
| Odpisy aktualizujące na początek okresu |
|||||||
| Odpisy aktualizujące na koniec okresu |
|||||||
| Wartosc netto srodkow trwałych na koniec okresu |
98 | 72704 | 41 538 | 1527 | 19 736 | 198 | 141 801 |
| SRODKI TRWAŁE BILANSOWE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA) | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| własne | 75 807 | 29 074 |
| używane na podstawie umowy leasingu | 66 126 | 112 727 |
| Srodki trwałe bilansowe (bez Srodków trwałych w budowie) | 141 933 | 141 801 |

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiada 112 wyleasingowanych samochodów o łącznej wartości początkowej 6.882 tys. zł. Umowy leasingu samochodów zostały zawarte w latach 2015-2020 i dotyczą okresu od 2 do 5 lat.
Grupa korzysta z leasingu nieruchomości na podstawie umów najmu z dnia 3 listopada 2015 roku oraz z dnia 23 kwietnia 2018 zawartych pomiędzy 3LP S.A. a spółkami: Alexandralog PLSW02 Sp. z o.o. oraz Alexandralog PLSW03 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zawartymi poprzednio przez TIM S.A., a spółkami zależnymi HE Enterprises Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Umowy dotyczą nieruchomości magazynowych w Siechnicach i zostały zawarte na okres do dnia 9 sierpnia 2031 roku. z szacowanym średnim miesięcznym czynszem w wysokości 162 tys. EUR.
W dniu 21 grudnia 2018 roku 3LP S.A. zawarła umowę najmu nieruchomości magazynowej w Wojkowicach ze Spółką HE Wrocław 2 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dla której okres wynajmu rozpoczął się 10 kwietnia 2019 roku o zakończy się 10 czerwca 2022 r. z czynszem średnim miesięcznym w wysokości 31 tys. EUR.
W dniu 17 grudnia 2019 roku spółka 3LP zawarła umowę najmu nieruchomości magazynowej w Wojkowicach ze Spółką HE Wrocław 4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dla której okres wynajmu przewidziany jest na 3 lata. Szacowany średni miesięczny czynsz wynosi 16 tys. EUR.
Na mocy aneksu nr 1 z dnia 10 lipca 2020 r., aneksu nr 2 dnia 12 sierpnia 2020 r. oraz aneksu nr 3 z dnia 30 września 2020 r. do umowy z dnia 17 grudnia 2019 zawartej przez spółkę 3LP S.A. z ze Spółką HE Wrocław 4 Sp. z o.o. wynajęto dodatkowe powierzchnie magazynowe na przewidywany okres 3 lat. Szacowany średni miesięczny czynsz dodatkowych powierzchni wynosi 25 tys. EUR.
| ZOBOWIAZANIA Z TYTUŁU UMOWY LEASINGU O POZOSTAŁYM OD DNIA | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - |
|---|---|---|
| BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| do 1 roku | 14 268 | 16 038 |
| od 1 roku do 5 lat | 40 634 | 31 942 |
| powyżej 5 lat | 37 179 | 59 608 |
| Razem | 92 081 | 107 588 |
Powyższe zobowiązania obejmują raty leasingu bez podatku VAT 23%.


| ZMIANA STANU NIERUCHOMO SCI INWESTYCY JNYCH | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 24 052 | 23 948 |
| Zwiekszenie | 58 | 104 |
| nabycie | 58 | 104 |
| inne, w tym transfery do innych aktywów | ||
| Zmniejszenie | ||
| sprzedaž | ||
| inne | ||
| transfer | ||
| Wartość brutto na koniec okresu | 24 110 | 24 052 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 11 969 | 11 471 |
| Amortyzacja za okres | 460 | 498 |
| Zwiększenia | 460 | 498 |
| amortyzacja okresu biežącego | 498 | |
| inne, w tym transfery z innych aktywów | ||
| Zmniejszenia | ||
| sprzedaž | ||
| inne | ||
| transfery | ||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 12 429 | 11 969 |
| Wartosc netto na koniec okresu | 11 681 | 12 083 |
Do nieruchomości inwestycyjnych oraz inwestycyjnego prawa wieczystego użytkowania gruntu zakwalifikowane zostały nieruchomości nie wykorzystywane do własnej działalności prowadzonej przez Grupę. Grupa czerpie korzyści z tych nieruchomości w formie czynszów. Na dzień 31 grudnia 2020 roku jest to to nieruchomość położona w Siechnicach, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 24 (budynek biurowy) na gruncie, który znajduje się w użytkowaniu wieczystym. Wartość księgowa netto ww. nieruchomości wynosi 13 383 tys. zł, w tym prawo wieczystego użytkowania 1 704 tys. zł. Posiadane przez Grupę operaty szacunkowe potwierdzają, że nie nastąpiła utrata wartości nieruchomości.
W roku 2020 przychód z tytułu czynszów i mediów wyniósł 732 tys. zł, a bezpośrednie koszty operacyjne dotyczące nieruchomości (bez amortyzacji) wyniosły 239 tys. zł.
W roku 2019 przychód z tytułu czynszów i mediów wyniósł 1.797 tys. zł, a bezpośrednie koszty operacyjne dotyczące nieruchomości (bez amortyzacji) wyniosły 1.239 tys. zł.

| ZMIANA STANU INWESTYCYJNEGO PRAWA WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA |
31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Wartość brutto na początek okresu | 1 704 | 1 704 |
| Zwiekszenie | ||
| nabycie | ||
| inne | ||
| Zmniejszenie | ||
| sprzedaž | ||
| inne | ||
| transfery | ||
| Wartość brutto na koniec okresu | 1 704 | 1 704 |
| Wartosc netto na koniec okresu | 1 704 | 1 704 |
Grupa nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu inwestycyjnego prawa wieczystego użytkowania gruntu. Amortyzacja nieruchomości stanowiących nieruchomości inwestycyjne jest dokonywana zgodnie z zasadami sporządzania sprawozdania opisanymi w pkt. 4.1.4.
NOTA 5
| NALEZNO SCI DŁUGOTERMINOWE | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| należności z tytułu leasingu finansowego | ||
| należności z tytułu należytego wykonania umów | 157 | 157 |
| pozostałe należności | 41 | 11 |
| Należności długoterminowe brutto | ||
| odpisy aktualizujące wartość należności długoterminowych | ||
| Należności długoterminowe netto | 201 | 201 |
| AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| różnica między podatkową i bilansową wartością przychodów ze sprzedažy |
414 | 328 |
| różnica między podatkową a bilansową wartością środków trwałych i wartości niematerialnych |
598 | 105 |
| odpisy aktualizujące zapasy i naležności | 1 184 | 840 |
| odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe | 23 | |
| przesunięcie wypłaty wynagrodzeń i składek między okresami | 344 | 267 |
| rezerwy na premie i nagrody | 785 | 329 |
| rezerwy na urlopy | 264 | 223 |
| rezerwy restrukturyzacyjne | 104 | |
| różnica między podatkową i bilansową wartością kosztów sprzedaży towarow i materiałow |
2723 | 2 738 |
| strata podatkowa | 424 | 1 768 |
| pozostałe | 244 | 60 |
| różnica między podatkową i bilansową wartością aktywów trwałych ujętych zgodnie z MSSF 16 |
3 117 | 1 776 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, razem | 10 097 | 8 561 |

Na rok 2021 oraz kolejne lata strategia działalności Grupy Kapitałowej TIM zakłada dalszy wzrost skali działalności oraz poprawę rentowności i sprzedaż aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową. Biorąc pod uwagę przygotowane na tej bazie projekcje finansowe dochód do opodatkowania jaki Grupa wygeneruje w kolejnych okresach umożliwi pełne rozliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych.
NOTA 7
| ZAPASY | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Materiały | 1 254 | 1 477 |
| Towary | 102 019 | 95 302 |
| Razem | 103 273 | 96 779 |
Na dzień 31 grudnia 2019 roku towary o wartości bilansowej 58.380 tys. zł były przedmiotem zastawu rejestrowego na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A., w związku z przyznanym Emitentowi kredytem. Zastaw rejestrowy został ustanowiony na rzecz Banku Handlowego w Warszawie S.A. do najwyższej sumy zabezpieczenia wynoszącej 20 mln zł na mocy aneksu z dnia 3 lipca 2017 roku. Na mocy aneksu z dnia 28 lutego 2018 roku suma zabezpieczenia została zwiększona do kwoty 22 mln zł.
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zastaw, o którym mowa poniżej, został wykreślony z rejestru zastawów.


Stan na 31.12.2020
| Struktura należności krótkoterminowych | Wartość na dzień 31.12.2020 |
Należności bieżące | Należności przeterminowane do 1 miesiąca |
Należności przeterminowane od 1 do 3 miesięcy |
Należności przeterminowane od 3 do 6 miesięcy |
Należności przeterminowane powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 182 456 | 163 101 | 14 972 | 1211 | 119 | 3 053 |
| Odpis aktualizujący naležności | (2 478) | (93) | (2) | (2 383) | ||
| Należności z tytułu dostaw i usług skorygowane o odpis |
179 978 | 163 008 | 14 972 | 1211 | 117 | 670 |
| Należności publiczno - prawne | 70 | 70 | ||||
| Należności pozostałe | 78 | 78 | ||||
| Razem | 180 126 | 163 156 | 14 972 | 1 211 | 117 | 670 |
W celu ograniczenia ryzyka kredytowego należności, Grupa stosuje zasadę zawierania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej i prowadzi restrykcyjną politykę w zakresie przyznawania limitów kredytowych. Wysokość limitów dla poszczególnych klientów jest wprost uzależniona od limitów kredytowych uzyskanych w ramach polisy ubezpieczeniowej w Atradius Crédito y Caución S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie. Ponadto w Grupa blokuje możliwość sprzedaży do klientów z przeterminowanymi płatnościami. Grupa dokonuje odpisów aktualizujących wartość należności zgodnie z zasadami opisanymi w pkt 4.1.6.

Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
Stan na 31.12.2019
| Struktura należności krótkoterminowych | Wartość na dzień 31.12.2019 |
Należności bieżące | Naležnošci przeterminowane do 1 miesiąca |
Należności przeterminowane od 1 do 3 miesięcy |
Należności przeterminowane od 3 do 6 miesięcy |
Naležnošci przeterminowane powyżej 6 miesięcy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług, w tym: | 168 293 | 146 258 | 15 786 | 2 635 | 1127 | 2 487 |
| Odpis aktualizujący należności | (1 997) | (246) | (1 751) | |||
| Należności z tytułu dostaw i usług skorygowane o odpis |
166 296 | 146 258 | 15 786 | 2 635 | 881 | 736 |
| Należności publiczno - prawne | 1 357 | 1 357 | ||||
| Należności pozostałe | 344 | 344 | ||||
| Razem | 167 997 | 147 959 | 15 786 | 2635 | 881 | 736 |

| Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartości należności krótkoterminowych |
31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Odpisy aktualizujące wartość należności na początek okresu | 1 567 | 2 508 |
| zwiększenie z tytułu | 1 473 | 1 847 |
| odpisów należności dochodzone na drodze sądowej | 822 | 919 |
| odpisy na należności przeterminowane | 377 | 721 |
| odpisy dokonane metoda portfelowa | 274 | 207 |
| zmniejszenie z tytułu | 562 | 2 788 |
| umorzenie należności w wyniku bezskutecznej egzekucji | 142 | 1 398 |
| zapłata należności, na które utworzono odpisy aktualizujące | 342 | 1 390 |
| zmniejszenie z tytułu sprzedaży jednostki zależnej | 78 | |
| Odnicy aktualizujace wartosci naleznosci na konier okresu | 2 478 | 1 567 |
| Srodki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Srodki pieniežne w kasie i na rachunku | 11 122 | 9541 |
| Srodki pieniężne w drodze | 81 | |
| Lokaty do 3 miesiecy | 7 823 | |
| Razem | 11 122 | 17 445 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: | 1 297 | 1 167 |
| polisy ubezpieczeniowe | 360 | 372 |
| koszty usług obcych | 747 | 756 |
| pozostałe | 190 | 39 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem | 1 297 | 1 167 |


| Kapitał akcyjny | 31.12.2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| wartość nominalna jednej akcji w PLN | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| seria/emisja | A | B | C | D | E | F |
| rodzaj akcji | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela | na okaziciela |
| rodzaj urzywilejowania akcji | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe | zwykłe |
| rodzaj ograniczenia praw do akcji | ||||||
| liczba akcji w w tys. szt. | 100 | 2 900 | 1 800 | 15 580 | 619 | 1 200 |
| PLN | 100 | 2 900 | 1 800 | 15 580 | 619 | 1 200 |
| sposób pokrycia kapitału | gotowka | gotowka | gotowka | przeniesienie środków z kapitału zapasowego |
gotowka | gotowka |
| data rejestracji | 17.05.1994 | 09.05.1997 | 21.11.1997 | 16.01.2001 | 03.04.2009 | 18.04.2007 |
| prawo do dywidendy (od daty) | 01.01.1997 | 01.01.1997 | 01.01.1997 | 01.01.2000 | 01.01.2009 | 01.01.2006 |
| liczba akcji, razem w tys. szt. | 22199 | |||||
| Kapitał akcyjny, razem w tys. PLN | 22 199 |

| Kapitał zapasowy | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 93 037 | 93 037 |
| zbycie akcji własnych jednostki zależnej | ||
| wykup udziałów niekontrolujących | ||
| pokrycie straty | (20 659) | (21 124) |
| Kapitał zapasowy, razem | 72 378 | 71 913 |
Grupa dokonała zmiany prezentacji noty dotyczącej kapitałów zapasowych w sposób przedstawiony poniżej. Przesunięcie kapitału z agio na pokrycie straty ma charakter wyłącznie prezentacyjny w celu zwiększenia przejrzystości noty.
| Dane przekształcone |
Przekształcenie | Dane opublikowane |
|
|---|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 31.12.2019 | 31.12.2019 | |
| ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej zbycie akcji własnych jednostki zależnej wykup udziałów niekontrolujących |
93 037 | 20 926 | 72 111 |
| pokrycie straty | (21 124) | (20 926) | (198) |
| Kapitał zapasowy, razem | 71 913 | 71 913 |
NOTA 13
| Kapitał rezerwowy | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 14 461 | 14 461 |
| inny | ||
| przeznaczony na pokrycie strat | ||
| Kapitał rezerwowy, razem | 14 461 | 14 461 |
NOTA 14
| Fundusz dywidendowy | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Stan na początek okresu | 33 294 | 36 400 |
| zwiekszenia | 17 164 | 9 104 |
| zmniejszenia | (21 090) | (12 210) |
| wypłata dywidendy | (21 090) | (12 210) |
| Stan na koniec okresu | 29 368 | 33 294 |
| 00 000 | 00 001 |
W dniu 20 listopada 2020 roku Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku w łącznej wysokości 26.639.040 zł. czyli 1,20 zł brutto na jedną akcję, z czego kwota w wysokości 5.549.800 zł pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie 01.01.2020 r. – 30.06.2020 r., zaś kwota w wysokości 21.089.240 zł pochodzi ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym. Do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku uprawnionych było 22.199.200 akcji na okaziciela TIM S.A.


Prawo do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku uzyskali akcjonariusze posiadający akcje spółki TIM S.A. w dniu 23 grudnia 2020 roku, natomiast wypłata nastąpiła w dniu 30 grudnia 2020 roku.
- TIM S.A. posiadał wystarczające środki na wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020, a wypłata zaliczki była zgodna z treścią art. 349 § 2 Kodeksu spółek handlowych tj.: roczne sprawozdanie finansowe spółki TIM S.A. sporządzone na dzień 31 grudnia 2019 roku wykazało zysk netto za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku w kwocie 22.714 tys. zł,
- półroczne sprawozdanie finansowe spółki TIM S.A. sporządzone na dzień 30 czerwca 2020 roku, wykazało zysk netto za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku w kwocie 11.766 tys. zł,
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TIM S.A. w dniu 5 października 2018 roku upoważniło Zarząd TIM S.A. do dysponowania środkami zgromadzonymi na funduszu dywidendowym TIM S.A., na którym zgromadzone są środki w kwocie 45 504 tys. zł, według stanu na dzień 30.06.2019 r, w celu finansowania wypłaty zaliczek na poczet dywidendy.
Powyższe sprawozdania zostały zbadane przez biegłego rewidenta – firmę Grant Thornton Polska Sp. z o.o. sp. k., z siedzibą w Poznaniu, wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 4055. Rada Nadzorcza TIM S.A., na posiedzeniu w dniu 20 listopada 2020 r., wyraziła zgodę na wypłatę akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego 2020 na wyżej wymienionych warunkach zaproponowanych przez Zarząd TIM S.A.
Ponadto Zarząd zdecydował, że składając wniosek dotyczący podziału zysku netto za rok 2020 r., zarekomenduje Walnemu Zgromadzeniu TIM SA, niezależnie od zaliczki wypłaconej 30 grudnia 2020 r., wypłatę dodatkowej kwoty dywidendy w wysokości 22 199 200 zł brutto, tj. 1 zł brutto na 1 akcję. Oznacza to, że po podjęciu odpowiedniej decyzji przez Walne Zgromadzenie TIM SA łączna wysokość dywidendy za rok 2020 wyniesie ponad 48,8 mln zł brutto (2,20 zł brutto na 1 akcję).
NOTA 15
| Kapitał z opcji pracowniczych | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Saldo na początek okresu | 4 705 | 4 705 |
| Saldo na koniec okresu | 4 705 | 4 705 |
| Kapitał z opcji pracowniczych, razem | 4 705 | 4 705 |
W dniu 23 października 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TIM S.A. podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia Programu motywacyjnego dla członków Zarządu, kluczowych menadżerów Spółki oraz członków zarządów spółek zależnych. Program motywacyjny daje możliwość Uczestnikom Programu nabycia akcji Spółki. W ramach Programu motywacyjnego uczestnikom programu przysługiwać będzie prawo do objęcia łącznie nie więcej niż 1.100.800 akcji Spółki, stanowiących

4,72% kapitału zakładowego Spółki, które Spółka wyemituje w drodze jednego lub kilku podwyższeń kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego. Tym samym Zarząd TIM S.A. został upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie wyższą niż 1.100.800 zł, poprzez emisję nie więcej niż 1.100.800 akcji zwykłych na okaziciela serii G o wartości nominalnej 1 zł począwszy od daty podjęcia pierwszej uchwały Rady Nadzorczej w sprawie przydziału akcji uczestnikom programu spełniającym warunki przyznania akcji do dnia przypadającego trzy lata od powyższej daty, przez dokonanie jednego lub kilku kolejnych podwyższeń kapitału zakładowego Spółki w granicach kapitału docelowego, wyłącznie w celu realizacji programu. Początek programu przypada na rok 2021, stąd w niniejszym sprawozdaniu Grupa nie prezentuje żadnych ujawnień. Emisja akcji dająca możliwość ich objęcia przez uczestników programu nastąpi w kolejnych latach.


Wybrane dane finansowe jednostek zależnych wg stanu na 31 grudnia 2020 roku
| Nazwa jednostki zależnej | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe |
Zobowiazania | Zobowiazania długoterminowe krótkoterminowe |
sprzedažy | Przychody ze Wynik finansowy netto |
Calkowite dochody ogolem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotopino.pl S.A. | 88 467 | 2 647 | 2 647 | ||||
| 3LP S.A. | 147 248 | 16 815 | 72 764 | 43 531 | 114 740 | (3 256) | (3 256) |
| SUMA | 147 248 | 16 815 | 72 764 | 43 531 | 203 207 | (609) | (609) |
Wybrane dane finansowe jednostek zależnych wg stanu na 31 grudnia 2019 roku
| Nazwa jednostki zależnej | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe |
Zobowiązania | Zobowiązania długoterminowe krótkoterminowe |
sprzedažy | Przychody ze Wynik finansowy netto |
Calkowite dochody ogolem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotopino.pl S.A. | 1 197 | 15 355 | 296 | 4 873 | 65 476 | 466 | 466 |
| 3LP S.A. | 148 694 | 12 655 | 88 160 | 22 163 | 86 592 | (3 419) | (3 419) |
| SUMA | 149 891 | 28 010 | 88 456 | 27 036 | 152 068 | (2 953) | (2 953) |
| REZERWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| różnica między podatkową a bilansową wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 3 880 | 5 387 |
| różnica między podatkową i bilansowa zobowiązań (bonusy otrymane) | 5 598 | 5 066 |
| pozostałe w tym: | 320 | 400 |
| dodatnie różnice kursowe z wyceny bilansowej | 123 | |
| różnica przejściowa pomiędzy bilansową i podatkową wartością towarów | 313 | 267 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, razem | 9 798 | 10 853 |

| Przepływy | Zmiany niebędące przepływem | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
Stan na 31.12.2019 |
Splata | Zaciągnięcie | Zawarcie | Różnice kursowe |
Odsetki | Reklasyfikacja | Stan na 31.12.2020 |
|
| Długoterminowe | 91 550 | (114) | (13 623) | 77 813 | |||||
| Kredyty, požyczki, inne instrumenty dłużne |
(13 623) | (13 623) | |||||||
| Leasing | 91 550 | (114) | 91 436 | ||||||
| Krotkoterminowe | 17 677 | (35 223) | 12 329 | 5 862 | 13 623 | 14 268 | |||
| Kredyty, požyczki, inne | 1 639 | (1 639) | |||||||
| Leasing | 16 038 | (33 584) | 12 329 | 5 862 | 13 623 | 14 268 | |||
| Razem | 109 227 | (35 223) | 12 329 | (114) | 5 862 | 92 081 | |||
| Przepływy | Zmiany niebędące przepływem | ||||||||
| Stan na | |||||||||
| Zobowiązania wynikające z działalności finansowej |
Stan na 31.12.2018 |
01.01.2019 z uwzględnieniem MSSF 16 |
Splata | Zaciągnięcie | Zawarcie | Roznice kursowe |
Odsetki | Reklasyfikacja | Stan na 31.12.2019 |
| Długoterminowe | 25 303 | 97 284 | 6 805 | (41) | (12 498) | 91 550 | |||
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
|||||||||
| Leasing | 25 303 | 97 284 | 6 805 | (41) | (12 498) | 91 550 | |||
| Krotkoterminowe | 8 065 | 14 338 | (15 076) | 6 659 | (742) | 12 498 | 17 677 | ||
| Kredyty, pożyczki, inne | 799 | 799 | (26) | 866 | 1639 | ||||
| Leasing | 7 266 | 13 539 | (15 050) | 5 793 | (742) | 12 498 | 16 038 |

Stan na 31.12.2020
| Struktura zobowiązań krótkoterminowych (bez rezerw krotkoterminowych) |
Wartosc na dzien 31.12.2020 |
Zobowiązania biežące |
Zobowiązania przeterminowane do 1 miesiąca |
Zobowiazania przeterminowane przeterminowane od 1 do 3 miesięcy od 3 do 6 miesięcy |
Zobowiazania | Zobowiązania przeterminowane powyżej 6 miesiecy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki | ||||||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 14 268 | 14 268 | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 182 205 | 178 395 | 1 196 | 653 | 386 | 1 575 |
| Zobowiązania publiczno-prawne | 9719 | 9719 | ||||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 2 909 | 2 909 | ||||
| Zobowiązania pozostałe | 369 | 369 | ||||
| Razem | 209 470 | 205 660 | 1 196 | 653 | 386 | 1 575 |

| Struktura zobowiązań krótkoterminowych (bez rezerw krotkoterminowych) |
Wartosc na dzien 31.12.2019 |
Zobowiązania bieżace |
Zobowiązania przeterminowane do 1 miesiąca |
Zobowiazania przeterminowane przeterminowane od 1 do 3 miesięcy od 3 do 6 miesięcy |
Zobowiazania | Zobowiązania przeterminowane powyżej 6 miesiecy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredyty i poźyczki | 1 639 | 1 639 | ||||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 16 038 | 16 038 | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 181 840 | 178 537 | 1 250 | 575 | 383 | 1 095 |
| Zobowiązania publiczno-prawne | 7 090 | 7 090 | ||||
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 2398 | 2 398 | ||||
| Zobowiązania pozostałe | 586 | 586 | ||||
| Razem | 209 591 | 206 288 | 1 250 | 575 | 383 | 1 095 |
Szczegółowe informacje w zakresie rezerw krótkoterminowych dotyczących 2020 roku w raz z danymi porównawczymi zawarto w nocie 19.

| Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|
| Spółka z Grupy TIM | TIM S.A. | TIM S.A. | |
| nazwa (firma) jednostki | Bank Handlowy w Warszawie Spółka Akcyjna |
mBank SA | |
| siedziba | ul. Senatorska 16, 00-923 Warszawa |
ul. Senatorska 18, 00-923 Warszawa |
|
| kwota kredytu /pożyczki wg | 10.000 | 12.000 | |
| umowy w tys. zł | (limit) | (limit) | |
| warunki oprocentowania | Oprocentowanie zmienne | Oprocentowanie zmienne | |
| termin splaty | 25.02.2022 | 29.10.2021 | |
| zabezpieczenia | Oświadczenie o poddaniu się Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 12 mln zł |
egzekucji do kwoty 18 mln zł |
Z uwagi na niewielki udział instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej Grupa nie dokonuje analizy wrażliwości na zmiany stóp, gdyż w jej ocenie ryzyko takie nie ma istotnego znaczenia dla Grupy.
Ryzyka, na które narażona jest Grupa to:
- o ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,
- o ryzyko kredytowe oraz
- o ryzyko płynności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą, w bliskiej współpracy z Zarządami spółek zależnych. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
- o zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
- o stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,
- o wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
- o osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.


Ryzyko rynkowe
Ryzyko walutowe
Ryzyko kursu walutowego w spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej TIM występuje w przypadku importu towarów oraz płatności czynszów najmu.
W TIM S.A. ryzyko walutowe nie jest istotne, ponieważ w ostatnich pięciu latach udział zakupów w walutach obcych nie przekraczał 0,5%.
Natomiast w 3LP S.A. występuje ryzyko walutowe związane z płatnościami w EUR za długoterminowy wynajem hal magazynowych. Bieżące wydatki ponoszone w EUR związane z wynajmem hal magazynowych stanowią ok 12% w relacji do kosztów działalności operacyjnej 3LP. Ponadto zmiana kursu EUR/PLN wpływa na bilansową wycenę długoterminowych zobowiązań w EURO z tytułu wynajmu hal magazynowych i może powodować powstawanie istotnych różnic kursowych uwzględnionych w przychodach lub kosztach finansowych danego okresu.
W związku z powyższym zmiana kursu EUR/PLN może istotnie wpływać na wyniki finansowe Grupy.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa Kapitałowa TIM częściowo finansuje swoją działalność kredytami oraz leasingiem finansowym. Oprocentowanie tych zobowiązań jest zmienne i zależy od stopy referencyjnej oraz od marży naliczanej przez kredytodawcę.
Wzrost stóp procentowych NBP, a w rezultacie – rynkowych stóp procentowych, może doprowadzić do wzrostu kosztów finansowania Grupy. Biorąc jednak pod uwagę niski poziom zadłużenia Grupy oraz przewidywaną niewielką zmienność rynkowych stóp procentowych, ryzyko wzrostu kosztów finansowych GK TIM jest niewielkie.
Ryzyko kredytowe
Podstawową praktyką Grupy z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym jest dążenie do zawierania transakcji wyłącznie z podmiotami o potwierdzonej wiarygodności. Potencjalni odbiorcy poddawani są przez Grupę procedurom weryfikacji przed przydzieleniem limitu kredytu kupieckiego. Bieżące monitorowanie poziomu należności z tytułu dostaw i usług w przekroju kontrahentów służy obniżaniu poziomu ryzyka kredytowego związanego z tymi aktywami. Grupa korzysta także z ubezpieczenia należności handlowych. Ponadto należy wskazać, że głównymi kontrahentami Grupy Kapitałowej TIM są pośrednicy, instalatorzy oraz przedsiębiorstwa przemysłowe. Opóźnienia w terminowym regulowaniu należności przez kluczowych klientów mogą negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe Grupy, powodując m.in. konieczność utworzenia odpisów aktualizujących bądź finansowania działalności zadłużeniem zewnętrznym.
W związku z faktem, że Grupa stawia na rozwój sprzedaży w kanale e-commerce, ryzyko kredytowe w tym kanale sprzedaży charakteryzuje się mniejszym ryzykiem, z uwagi na ograniczoną akceptowalność kredytów kupieckich. W konsekwencji Grupa otrzymuje regularnie płatności od klientów, zwiększając tym samym swoje bezpieczeństwo w zakresie terminowego spływu należności.
Ryzyko kredytowe Grupy pozostaje na umiarkowanym poziomie w związku z realizowaną polityką zarządzania ryzkiem kredytowym oraz zastosowanymi instrumentami zabezpieczającymi ekspozycję na to ryzyko.


W 2020 roku Grupa nie prowadziła negocjacji i nie dokonała ustaleń, które byłyby wynikiem znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego, w wyniku których zmianom uległyby terminy płatności ani w inny sposób zostałyby zmodyfikowane oczekiwane przepływy z posiadanych należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umowy.
Ryzyko płynności
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych dlatego Grupa TIM aktywnie zarządza ryzykiem płynności, rozumianym jako zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań oraz zabezpieczanie środków na finansowanie działalności bieżącej oraz inwestycyjnej.
Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych okresowo. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz konfrontowane jest z inwestycjami wolnych środków.
Ponadto, w celu zwiększenia efektywności procesu zarzadzania płynnością finansową Grupy, od 2018 roku niektóre spółki Grupy korzystają ze wspólnego systemu zarządzania środkami pieniężnymi tzw. cash poolingu.
| ZOBOWIĄZANIA KROTKOTERMINOWE (Z WYŁĄCZENIEM PRZYCHODOW PRZYSZŁYCH OKRESOW I REZERW KROTKOTERMINOWYCH) (struktura walutowa) |
31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| w walucie polskiej | 200 227 | 203 026 |
| w walucie obcej (wg walut i po przeliczeniu na PLN) | 9243 | 6 565 |
| wartość w tys. EUR | 2 003 | 1 535 |
| po przeliczeniu na tys. PLN | 9243 | 6 536 |
| wartość w tys. USD | 8 | |
| po przeliczeniu na tys. PLN | 29 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa), razem | 209 470 | 209 591 |


| REZERWY KROTKOTERMINOWE (wg tytułow) | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| stan na początek okresu | 3 510 | 3 262 |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 921 | 923 |
| rezerwy na premie i nagrody | 1 728 | 1 668 |
| inne | 861 | 671 |
| zwiększenia z tytułu: | 7724 | 3 748 |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 1372 | 66 |
| rezerwy na premie i nagrody | 4 088 | 1 881 |
| inne | 2 264 | 1801 |
| wykorzystanie | (4 443) | (3 452) |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | (840) | (68) |
| rezerwy na premie i nagrody | (1 582) | (1821) |
| inne | (2 021) | (1 563) |
| rozwiązanie z tytułu: | (246) | (48) |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | ||
| rezerwy na premie i nagrody | ||
| inne | (246) | (48) |
| stan na koniec okresu | 6 545 | 3 510 |
| rezerwy na zaległe urlopy i odprawy emerytalne | 1 453 | 921 |
| rezerwy na premie i nagrody | 4 234 | 1 728 |
| inne | 858 | 861 |


VII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
NOTA 20
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAZY TOWAROW (STRUKTURA RZECZOWA - RODZAJE DZIAŁALNOśćI) |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 1 018 415 | 854 380 |
| towary handlowe sprzedaż hurtowa | 929 829 | 793 885 |
| towary handlowe sprzedaż detaliczna | 88 586 | 61 249 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 46 451 | 35 655 |
| Przychody netto ze sprzedaży, razem | 1 064 866 | 890 035 |
| Przychody wg grup asortymentowych | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
| Kable i przewody | 290 355 | 254 899 |
| Aparatura i rozdzielacze | 271 215 | 233 162 |
| Oświetlenie | 94 808 | 88 471 |
| Osprzęt siłowy i elektroinstalacyjny | 141 338 | 76 025 |
| Osprzet pomocniczy | 72 108 | 74 295 |
| Mierniki, narzędzia i elektornarzędzia | 42 016 | 57 653 |
| System prowadzenia kabli | 46 011 | 40 200 |
| Pozostałe towary | 60 564 | 29 675 |
Zasady dotyczące momentu ujmowania przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów zostały szczegółowo omówione w sekcji Opis istotnych zasad rachunkowości w punkcie 4.1.9.
| PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY TOWAROW, MATERIAŁOW I USŁUG (STRUKTURA TERYTORIALNA) |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży: | ||
| Polska | 1061993 | 866 230 |
| Pozostałe kraje | 2873 | 23 805 |
| Przychody netto ze sprzedaży, razem | 1 064 866 | 890 035 |
Grupa prezentuje ujęcia przychodów od klientów zewnętrznych w podziale na kraj i pozostałe kraje. Grupa nie prezentuje przychodów od klientów zewnętrznych z przypisaniem do poszczególnych krajów. W ocenie Grupy przypisanie zagregowanych przychodów do krajów Unii europejskiej i pozostałych krajów rzetelnie obrazuje strukturę przychodów dla podziału regionalnego.

Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
| Dane przekształcone |
Przekształcenie | Dane opublikowane |
||
|---|---|---|---|---|
| II. Koszty działalności operacyjnej | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 31.12.2019 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
| Amortyzacja | 22 142 | 20 474 | 20 474 | |
| Zużycie materiałów i energii | 20 778 | 14 266 | (310) | 14 576 |
| Odpis aktualizujący i likwidacja zapasów | 4 622 | 2728 | 2728 | |
| Usługi obce | 67 258 | 54 894 | (131) | 55 025 |
| Podatkı i opłaty | 871 | 1 092 | 1 092 | |
| Wynagrodzenia | 53 822 | 45 545 | 964 | 44 581 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 9 963 | 9 300 | (44) | 9 344 |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 8 051 | 7 460 | 160 | 7 300 |
| Odpis na należności z tytułu dostaw i usług | 1 013 | 884 | 884 | |
| Zmiana stanu produktów | (639) | 639 | ||
| Wartość sprzedanych materiałów i towarów | 825 130 | 701 579 | 701 579 | |
| Razem | 1 012 637 | 857 338 | 857 338 |

| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE - INNE | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| odpisane, przedawnione zobowiązania | 155 | |
| zwrot kosztów sadowych | 106 | 146 |
| odsprzedaž usług | 32 | 86 |
| otrzymane odszkodowania | 74 | 217 |
| odwrócenie odpisów aktualizujących | 259 | |
| inne | 183 | 89 |
| Pozostałe przychody operacyjne - inne, razem | 662 | 693 |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE - INNE | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| koszty sadowe | 31 | 15 |
| wartość zlikwidowanych wartości niematerialnych i prawnych | ||
| darowizny | 416 | 52 |
| likwidacja towarów | ||
| kary umowne i odszkodowania | 350 | 169 |
| wykup innych opakowań | ||
| spisanie pozostałych wierzytelności | ਰੇ ਕੇ | |
| premia zarządu jednostki zaležnej | ||
| różnice inwentaryzacyjne | ||
| inne | 108 | 260 |
| Pozostałe koszty operacyjne - inne, razem | 005 | 590 |


| PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Przychody finansowe z tytułu odsetek | 134 | 206 |
| z tytułu udzielonych pożyczek | ||
| pozostałe odsetki | 134 | 206 |
| Zysk ze zbycia inwestycji | ||
| Aktualizacja wartości inwestycji | ||
| Inne przychody finansowe | 657 | |
| z tytułu różnic kursowych | 657 | |
| zrealizowane | 34 | |
| niezrealizowane | 623 | |
| pozostałe odsetki | ||
| Przychody finansowe, razem | 134 | 863 |
| KOSZTY FINANSOWE | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Koszty finansowe z tytułu odsetek | 7 328 | 7 812 |
| od kredytów i pożyczek | 8 | 168 |
| od leasingu | 7 320 | 7 644 |
| Strata ze zbycia inwestycji | 173 | |
| Aktualizacja wartości inwestycji | ||
| Inne koszty finansowe | 6574 | 183 |
| z tytułu różnic kursowych | 6 538 | 130 |
| zrealizowanych | (105) | 129 |
| niezrealizowanych | 6 643 | 1 |
| pozostałe, w tym: | 36 | 53 |
| prowizje od kredytu | ||
| koszty faktoringowe | 36 | 68 |
| inne | (15) | |
| Koszty finansowe, razem | 13 902 | 8 168 |


| PODATEK DOCHODOWY | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Podatek biežący od dochodów roku biežącego | 10 061 | 4 654 |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | ||
| Podatek biežący, razem | 10 061 | 4 654 |
| Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | (2 632) | 1 008 |
| Wpływ zmiany stawki podatkowej | ||
| Podatek odroczony, razem | (2 632) | 1 008 |
| Podatek dochodowy, razem | 7 429 | 5 662 |
| PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) brutto | 44 564 | 25 227 |
| Różnice między zyskiem (strata) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułów): |
15 512 | 4 764 |
| różnice kursowe z wyceny bilansowej | 5785 | (639) |
| bonusy od dostawców i dla klientów | (3 659) | (4 712) |
| amortyzacja niepodatkowa | 12 528 | 10 570 |
| opcje pracownicze | ||
| wynagrodzenie z ZUS przesunięcia wypłat | 414 | 101 |
| odpisy aktualizujące | 2210 | 1 134 |
| utworzenie i rozwiązanie rezerw | 3604 | 600 |
| odpis na PFRON | 361 | 341 |
| darowizny | 385 | 48 |
| koszty reprezentacji i reklamy | 118 | 262 |
| MSSF 16 - odsetki o koszty operacyjne | (8 163) | (2 941) |
| przychody ze sprzedaży w innym okresie | 936 | |
| inne | 993 | |
| Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (zysk) | 60 076 | 29 991 |
| Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku | (7 123) | (10 992) |
| rozliczenie strat podatkowych | (6 750) | (5 496) |
| darwoizny | (373) | |
| Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (zysk) po uwzględnieniu zwiększeń, zaniechań, zwolnień, odliczeń i obniżek |
52 953 | 18 999 |
| Podatek dochodowy według stawki 19% | 10 061 | 6 046 |
| Podatek dochodowy bieżący ujęty (wykazany) w deklaracji podatkowej okresu |
10 061 | 4 654 |
| wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 10 061 | 4 654 |
| w tym podatek dochodowy od osób prawnych | 10 061 | 4 654 |


| PODATEK DOCHODOWY ODROCZONY, WYKAZANY W SPRAWOZDANIU Z CALKOWITYCH DOCHODOW |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu powstania i odwrócenia się przejsciowych różnic przejściowych |
(2 632) | 1 008 |
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu zmiany stawek podatkowych | ||
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu poprzednio ujętej straty podatkowej, ulgi podatkowej lub różnicy przejściowej poprzedniego okresu |
||
| zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu odpisania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
||
| inne składki podatku odroczonego (wg tytułów) | ||
| Podatek dochodowy odroczony, razem | (2 632) | 1 008 |
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w sprawozdaniu z wyniku, przedstawia się następująco
| 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|
|---|---|---|
| Wynik przed opodatkowaniem | 44 564 | 25 227 |
| Stawka podatku stosowana przez Spółkę | 19% | 19% |
| Podatek dochodowy wg stawki krajowej | 8 467 | 4 793 |
| Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | ||
| Stosowanie innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+1-) | ||
| Przychodów niepodlegających opodatkowaniu (-) | (1 888) | (4/0) |
| Kosztów trwale niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) | 850 | 1 3339 |
| Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) | ||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) |
||
| Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | ||
| Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+)-) | ||
| Podatek dochodowy | 7 429 | 5 662 |
| Zastosowana średnia stawka podatkowa | 17% | 19% |
NOTA 27
| WYLICZENIE ZYSKU (STRATY) NA JEDNĄ AKCJĘ | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Zysk (strata) netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy Spółki | 37 135 | 19 565 |
| Srednia ważona liczba akcji zwykłych (w tys. szt.) | 22 199 | 22 199 |
| Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) | 1,67 | 0.88 |
| Srednio ważona liczba akcji zastosowana do obliczenia rozwodnionego | ||
| zysku na jedną akcję (w tys. zł) | 22 199 | 22 199 |
| Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł) | 1.67 | 0.88 |
Zysk na jedną akcję zwykłą (w zł) został obliczony poprzez podzielenie wyniku netto za dany okres sprawozdawczy przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku obrotowym.


VIII. WYBRANE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Środki pieniężne w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych są zdefiniowane analogicznie jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i obejmują środki pieniężne oraz lokaty o okresie zapadalności nie dłuższym niż 3 miesiące.

IX. POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
Podział zysku netto jednostki dominującej za rok obrotowy
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd TIM S.A. nie podjął decyzji w zakresie wniosku dotyczącego proponowanego przeznaczenia zysku wypracowanego w 2020 roku.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku w Grupie Kapitałowej TIM zatrudnionych było na podstawie umowy o pracę (w przeliczeniu na pełne etaty) 519 pracowników. Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego zatrudnienie wynosiło 517 pracowników.
| ZATRUDNIENIE PRZEZ AGENCJE PRACY TYMCZA SOWEJ W GRUPIE | 01.01.2020 - | 01.01.2019 - |
|---|---|---|
| KAPITAŁOWEJ TIM | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| Srednie zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty | 67 | 48 |
| Koszty w tys. zł | 4 333 | 2 826 |
| Ujecie w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów | Koszty usług obcych |
Koszty usług obcych |
Wartość wynagrodzeń wypłaconych Członkom Zarządu jednostki dominującej oraz Członkom Rady Nadzorczej została zaprezentowana w tabeli 38 i 39 Sprawozdania z Działalności Grupy Kapitałowej TIM za 2020 rok.


X. INFORMACJA DODATKOWA
1. RODZAJ ORAZ ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH KWOT, KTÓRE BYŁY PODAWANE W POPRZEDNICH OKRESACH BIEŻĄCEGO ROKU OBROTOWEGO LUB ZMIANY WARTOŚCI SZACUNKOWYCH PODAWANYCH W POPRZEDNICH LATACH OBROTOWYCH, JEŚLI WYWIERAJĄ ONE ISTOTNY WPŁYW NA BIEŻĄCY OKRES
| Stan na 31.12.2019 |
Zwiększenia Zmniejszenia | Stan na 31.12.2020 |
||
|---|---|---|---|---|
| I. Odpisy aktualizujące wartość aktywów, w tym: |
4 505 | 11 056 | (8 806) | 6 755 |
| Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne |
123 | 123 | (123) | 123 |
| Odpis aktualizujący środki trwałe | ||||
| Odpis aktualizujący zapasy | 2 815 | 9 460 | (8 121) | 4 154 |
| Odpis aktualizujący naležności krotkoterminowe |
1 567 | 1 473 | (562) | 2 478 |
| II. Aktywa na podatek odroczony | 8 561 | 2 867 | (1 331) | 10 097 |
| III. Rezerwa na podatek odroczony | 10 853 | 1377 | (2 432) | 9 798 |
| IV. Rezerwy na przyszłe zob. - kr.term. | 3 345 | 7 742 | (4 542) | 6 545 |
| V. Rezerwy na przyszłe zob .- dł.term. | 252 | 17 | (29) | 240 |
Przy sporządzaniu Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego Grupa kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Odpis aktualizujący wartość zapasów został dokonany zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 4.1.5. Odpis ten uwzględnia m.in. aktualizację wartości zapasów do wartości możliwej do uzyskania (odpis na ujemną marżę) oraz szacowaną utratę wartości zapasów obliczoną na postawie okresu zalegania zapasów w magazynie (wiekowanie zapasów).
Odpis na utratę wartości z tytułu wiekowania zapasów bazuje na założeniu, że po 36 miesiącach zalegania w magazynie następuje 50% utrata wartości, natomiast po 48 miesiącach odpowiednio 100% utrata wartości zapasu. Niezależnie od odpisu z tytułu wiekowania szacowany jest odpis na ujemną marżę na podstawie założenia, że Spółka będzie w stanie uzyskać w przyszłości cenę sprzedaży na poziomie nie wyższym od historycznych cen sprzedaży poszczególnych towarów.
Odpis aktualizujący wartość należności nie uległ istotnej zmianie i został oszacowany zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 4.1.6.
Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z wyniku oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na euro, przedstawia tabela:


Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
| tys. PLN | tys. EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2019 - 31.12.2019 |
| I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
1 064 866 | 890 035 | 239 570 | 207 043 |
| II. Zysk (Strata) z działalności operacyjnej | 58 332 | 32 532 | 13 123 | 7 568 |
| III. Zysk (Strata) brutto | 44 564 | 25 227 | 10 026 | 5 868 |
| IV. Zysk (Strata) netto | 37 135 | 19 565 | 8 355 | 4 551 |
| V. Zysk (Strata) udziałowców niespełniających kontroli |
||||
| VI. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
38 832 | 54 093 | 8 736 | 12 583 |
| VII. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
22892 | 932 | 5 150 | 217 |
| VIII. Przepływy pieniężne z działalności finansowej |
(68 047) | (39 769) | (15 309) | (9 251) |
| IX. Przepływy pieniężne netto, razem | (6 323) | 15 256 | (1 423) | 3 549 |
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | Stan na dzień Stan na dzień Stan na dzień Stan na dzień 31.12.2020 |
31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| X. Aktywa, razem | 467 055 | 468 474 | 101 208 | 110 009 |
| XI. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 303 908 | 315 821 | 65 855 | 74 162 |
| XII. Zobowiązania długoterminowe | 87 891 | 102 715 | 19 045 | 24 120 |
| XIII. Zobowiązania krótkoterminowe | 216 017 | 213 106 | 46 810 | 50 043 |
| XIV. Kapitał własny jednostki dominującej | 163 147 | 152 653 | 35 353 | 35 847 |
| XV. Kapitał zakładowy | 22 199 | 22 199 | 4 810 | 5 213 |
| XVI. Liczba akcji (w tys. szt.) | 22 199 | 22 199 | 22 199 | 22 199 |
| 01.01.2020 - 01.01.2019 - 01.01.2020 - 01.01.2019 - 31.12.2020 31.12.2019 31.12.2020 31.12.2019 |
||||
|---|---|---|---|---|
| XVII. Zysk (Strata) na jedną akcje zwykłą (w zł/euro) |
1.67 | 0.68 | 0.38 | 0.21 |
| XVIII. Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/euro) |
1.67 | 0.68 | 0.38 | 0.21 |
| Stan na dzień Stan na dzień Stan na dzień Stan na dzień 31.12.2020 31.12.2019 31.12.2020 31.12.2019 |
||||
|---|---|---|---|---|
| XIX. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/euro) |
7.35 | 7.00 | 1.59 | 1.63 |
| XX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/euro) |
7.35 | 7.00 | 1.59 | 1.63 |
Informacje finansowe zostały przeliczone w następujący sposób:
- poszczególne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej według średniego kursu obowiązującego na 31.12.2020 roku, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
- poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących każdego dnia roku.

Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Kapitał: | ||
| Kapitał własny jednostki dominującej | 163 147 | 152 653 |
| Pożyczki podporządkowane otrzymane od właściciela | ||
| Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy (-) | ||
| Kapitał | 163 147 | 152 653 |
| Zródła finansowania ogółem: | ||
| Kapitał własny | 163 147 | 152 653 |
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 0 | 1 639 |
| Leasing finansowy | 92 081 | 107 588 |
| Zródła finansowania ogółem | 255 228 | 261 880 |
| Wskażnik kapitału do żródeł finansowania ogółem | 0.64 | 0,58 |
| EBITDA: | ||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 58 332 | 32 532 |
| Amortyzacja | 22 142 | 20 474 |
| EBITDA | 80 474 | 53 006 |
| Dług: | ||
| Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 0 | 1 639 |
| Leasing finansowy | 92 081 | 107 588 |
| Dług | 92 081 | 109 227 |
| Wskaźnik długu do EBITDA | 1,14 | 2,06 |
2. RODZAJ ORAZ KWOTY POZYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA AKTYWA, ZOBOWIĄZANIA, KAPITAŁ WŁASNY, WYNIK FINANSOWY NETTO, PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, KTÓRE SĄ NIESTANDARDOWE ZE WZGLĘDU NA ICH RODZAJ, WIELKOŚĆ LUB WPŁYW.
W dniu 20 listopada 2020 roku Zarząd TIM S.A. podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku w łącznej wysokości 26.639.040 zł. czyli 1,20 zł brutto na jedną akcję, z czego kwota w wysokości 5.549.800 zł pochodzi z zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie 01.01.2020 r. – 30.06.2020 r., zaś kwota w wysokości 21.089.240 zł pochodzi ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym. Do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku uprawnionych było 22.199.200 akcji na okaziciela TIM S.A. Prawo do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec 2020 roku uzyskali akcjonariusze posiadający akcje spółki TIM S.A. w dniu 23 grudnia 2020 roku, natomiast wypłata nastąpiła w dniu 30 grudnia 2020 roku.
W dniu 29 grudnia 2020 roku w wyniku wykonania warunkowej umowy sprzedaży akcji Rotopino.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, zawarta została pomiędzy TIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu jako Sprzedający a Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy jako Kupujący, umowa przenosząca własność 10 000 000 akcji na okaziciela Rotopino.pl S.A. o wartości nominalnej 0,10 zł każda akcja, o łącznej wartości nominalnej 1 000 000,00 zł. które to akcje stanowią 100% kapitału zakładowego spółki Rotopino.pl S.A. za cenę 35 000 tys. zł.
Na transakcji sprzedaży Spółki zależnej Rotopino.pl S.A. Grupa osiągnęła zysk w wysokości 6 687 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku TIM S.A. nie sprawowała kontroli nad Spółką Rotopino.pl S.A.

3. UMOWY GWARANCJI FINANSOWEJ ORAZ ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE WEDŁUG STANU NA 31.12.2020
| Beneficjent | Rodzaj zabezpieczenia | Przedmiot zabezpieczenia |
Strona umowy |
Wartosc poreczenia w tys. PLN |
|---|---|---|---|---|
| ALEXANDRALOG PLSW02 Sp. z 0.0. |
Gwarancja bankowa mBank S.A. zabezpieczona wekslem własnym 3LP in blanco, poręczonym przez TIM SA do kwoty 1 175 457,77 eur |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 11 101 |
| HE Wroclaw 2 Sp. z 0.0. (obecnie AlexandraLog PLSW01 Sp. z 0.0.) |
Gwarancja bankowa mBank S.A. zabezpieczona cesją z umowy o świadczenie usług logistycznych |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 736 |
| Alexandralog PLSW03 Sp. z 0.0. |
Gwarancja Bankowa mBanku S.A. zabezpieczona wekslem własnym 3LP in blanco, poręczonym przez TIM SA do kwoty 290 000 eur |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 2 685 |
| HE Wrocław 4 Sp. Z 0. 0 |
Gwarancja Bankowa mBanku S.A. zabezpieczona wekslem własnym 3LP in blanco |
Umowa najmu magazynu |
3LP S.A. | 1 005 |
| Projekt J Sp. z o.o. | Gwarancja Bankowa Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
Umowa najmu powierzchni biurowej |
TIM S.A. | 516 |
| ELIN Sp. Z 0.0. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 11 |
| ELIN Sp. Z 0.0. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 40 |
| ELIN Sp. Z 0.0. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 35 |
| ELIN Sp. Z 0.0. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | பி |
| ELIN Sp. Z 0.0. | zastaw rejestrowy | Gwarancje Bankowe Banku Handlowego w Warszawie S.A. |
TIM S.A. | 9 |
| Razem | 16 147 |


4. INSTRUMENTY FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ TIM W PODZIALE NA POSZCZEGÓLNE KLASY I KATEGORIE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW.
| Instrumenty finansowe | Aktywa finansowe wyceniane w wartosci godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|---|---|---|---|
| Udziały nienotowane | |||
| Należności z tytułu dostaw i usług (netto) | 179 978 | ||
| Srodki pieniężne i lokaty | 11 122 | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 182 205 | ||
| Kredyty | |||
| RAZEM | 191 100 | 182 205 | |
| Instrumenty finansowe | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartosci godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania finansowe wycenione według zamortyzowanego kosztu |
Ogolem |
| Przychody z tytułu dywidendy | |||
| Przychody/koszty z tytułu odsetek ujęte w: | 134 | 134 | |
| Przychodach finansowych | 134 | 134 | |
| Kosztach finansowych | |||
| Koszty z tytułu faktoringu ujęte w: | (19) | (19) | |
| Kosztach finansowych | (19) | (19) | |
| Zysk/(strata) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | |||
| Przychodach finansowych | |||
| Utworzenie odpisów aktualizujących ujęte w: | (1 395) | (1 395) | |
| Kosztach operacyjnych | (1 395) | (1 395) | |
| Rozwiązanie odpisow aktualizujących ujęte w: | 561 | 561 | |
| Kosztach operacyjnych | 561 | 561 | |
| Koszty z tytułu wyceny i realizacji instrumentów | |||
| Ogółem zysk / (strata) netto | (700) | (19) | (719) |
Wszystkie instrumenty finansowe (zaprezentowane w notach powyżej) są przez Grupę klasyfikowane do poziomu 2 hierarchii wartości godziwej. Wartość godziwa jest zbliżona do wartości bilansowej dlatego się jej nie ustala. Sposób i technika wyceny instrumentów wycenianych w wartości godziwej nie zmieniły się w porównaniu do sposobu i techniki wyceny na dzień 31 grudnia 2019 roku. Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak i w okresie porównywalnym w Grupie nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych, jak również nie miała miejsca zmiana klasyfikacji instrumentów w wyniku zmiany celu lub wykorzystania instrumentów finansowych.
W ocenie Zarządu wartość godziwa wszystkich kategorii instrumentów finansowych ujawnionych w sprawozdaniu finansowym nie odbiega znacząco od wartości księgowej

5. PRZYCHODY I WYNIKI PRZYPADAJĄCE NA POSZCZEGÓLNE SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Jednostki dominującej kieruje się liniami biznesowymi, które reprezentują głównie: działalność dystrybucja w kanale e-commerce, działalność dystrybucja w kanale off-line oraz świadczenie usług logistycznych przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii biznesowej, z uwagi na specyfikę poszczególnych kanałów dystrybucji oraz świadczonych usług wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Jednostki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Jednostki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.
Przychody ze sprzedaży i segmenty operacyjne
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd kieruje się liniami biznesowymi, które reprezentują główne usługi oraz towary sprzedawane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii biznesowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług i sprzedawanych towarów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Grupa Kapitałowa dzieli działalność na następujące segmenty operacyjne:
- Działalność dystrybucyjna e commerce,
- Działalność dystrybucyjna off-line,
- Usługi logistyczne,
Segmenty z których przychody nie przekroczyły progów istotności, prezentowane są w kategorii "Pozostałe" i obejmują następujące rodzaje działalności będące źródłem przychodów Grupy:
- Z tytułu wynajmu nieruchomości
- Inne (usługi wzajemne)

| Segmenty | Przychody ze sprzedaży |
Koszt własny sprzedanych towarow i usług |
Marža brutto |
Wynik operacyjny |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
Zysk (strata) brutto |
Podatek dochodowy |
Udział w zysku (stracie) jednostki wycenianej metodą praw własności |
Zysk (strata) netto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Działalność dystrybucyjna, e- commerce |
735 445 | 590 027 | 145 418 | |||||||
| Działalność dystrybucyjna, off-line | 282 970 | 236 206 | 46 764 | |||||||
| Usługi logistyczne | 41 886 | 38 652 | 3 234 | |||||||
| Usługi pozostałe | 4 565 | 1 708 | 2 857 | |||||||
| Razem | 1 064 866 | 866 593 | 198 273 | 58 332 | 134 | 13 902 | 44 564 | 7 429 | 37 135 | |
| CHETANAS III KANAJA INFARMATAULIIM (AMIIMAL TIM C // Dotonino B C // |
sprzedaż w Kanale Internetowym (online): TIM S.A., Rotopino.pl S.A.,
Sprzedaż w Kanale Tradycyjnym (offline): TIM S.A., Rotopino.pl S.A.,
Sprzedaż usług logistycznych: 3LP S.A.,
Sprzedaż usług pozostałych: sprzedaż usług, których nie można przyporządkować do żadnego z powyższych segmentów działalności Grupy TIM.

| Segmenty | Przychody ze sprzedažy |
Koszt własny sprzedanych towarów i usług |
Marža brutto |
Wynik operacyjny |
Przychody finansowe |
Koszty finansowe |
Zysk (strata) brutto |
Podatek dochodowy |
Udział w zysku (stracie) jednostki wycenianej metodą praw własności |
Zysk (strata) netto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Działalność dystrybucyjna, e- commerce |
623 153 | 507 071 | 116 082 | |||||||
| Działalność dystrybucyjna, off-line | 236 066 | 194 907 | 41 159 | |||||||
| Usługi logistyczne | 26 993 | 26 271 | 722 | |||||||
| Usługi pozostałe | 3 823 | 1 415 | 2 408 | |||||||
| Razem | 890 035 | 729 664 | 160 371 | 32 532 | 863 | 8 168 | 25 227 | 5 662 | 19 565 |

| Działalność dystrybucyjna, e-commerce |
Działalność dystrybucyjna, off-line |
Usługi logistyczne |
Usługi pozostałe | Eliminacje i korekty konsolidacyjne |
Ogólem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Za okres 01.01.2020 do 31.12.2020 | ||||||
| Przychody od klientów zewnętrznych | 735 445 | 282 970 | 41 886 | 4 565 | 1 064 866 | |
| Przychody między segmentami | 1 410 | 72 069 | 533 | (74 012) | ||
| Przychody ogółem | 736 855 | 282 970 | 113 955 | 5 098 | (74 012) | 1 064 866 |
| Marža brutto segmentu | 145 418 | 46 764 | 3 234 | 2 857 | (56) | 198 217 |
| Pozostałe informacje: | ||||||
| Amortyzacja | (6 644) | (15 468) | (30) | (22 142) | ||
| Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych | ||||||
| Aktywa segmentu operacyjnego | 329 879 | 150 680 | 13 383 | (26 887) | 467 055 | |
| Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego | 5 754 | 6 390 | 58 | 12 202 |
| Działalność dystrybucyjna, e-commerce |
Działalnosc dystrybucyjna, off-line |
Usługi logistyczne |
Usługi pozostałe | Eliminacje i korekty konsolidacyjne |
Ogólem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Za okres 01.01.2019 do 31.12.2019 | ||||||
| Przychody od klientów zewnętrznych | 623 153 | 236 066 | 26 993 | 3 823 | 890 035 | |
| Przychody między segmentami | 754 | 59 151 | 545 | (60 450) | ||
| Przychody ogółem | 623 907 | 236 066 | 86 144 | 4 368 | (60 450) | 890 035 |
| Marža brutto segmentu | 148 977 | 41 159 | 722 | 3823 | 20 | 194 701 |
| Pozostałe informacje: | ||||||
| Amortyzacja | (6 693) | (13 747) | (34) | (20 474) | ||
| Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych | ||||||
| Aktywa segmentu operacyjnego | 328 237 | 147 562 | 13 787 | (21 112) | 468 474 | |
| Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego | 3719 | 2 231 | 104 | 6 054 |


| Przychody za okres 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Działalność dystrybucyjna, e. dystrybucyjna, commerce |
Działalność off-line |
Usługi logistyczne |
Usługi pozostałe |
Ogolem |
|---|---|---|---|---|---|
| Region | 735 445 | 282 970 | 41 886 | 4 565 | 1 064 866 |
| Polska | 696 419 | 282 970 | 41 886 | 4 565 | 1 025 840 |
| Pozotałe kraje | 39 026 | 39 026 | |||
| Przychody ze sprzedaży ogolem |
735 445 | 282 970 | 41 886 | 4 565 | 1 064 866 |
| Przychody za okres 01.01.2019 do 31.12.2019 |
Działalność dystrybucyjna, e. dystrybucyjna, commerce |
Działalność off-line |
Usługi logistyczne |
Usługi pozostałe |
Ogólem |
|---|---|---|---|---|---|
| Region | 623 153 | 236 066 | 26 993 | 3 823 | 890 035 |
| Polska | 600 111 | 236 066 | 26 993 | 3823 | 866 993 |
| Pozotałe kraje | 23 042 | 23 042 | |||
| Przychody ze sprzedaży ogolem |
623 153 | 236 066 | 26 993 | 3 823 | 890 035 |
Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych oraz aktywa trwałe w przekroju obszarów geograficznych przedstawiają się następująco:
| od 01.01.2020 do 31.12.2020 | od 01.01.2019 do 31.12.2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | Aktywa trwałe | Przychody | Aktywa trwałe | ||
| Region | |||||
| Polska | 1 025 840 | 160 939 | 366 993 | 176 324 | |
| Pozotałe kraje | 39 026 | 23 042 | |||
| Ogołem | 1 064 866 | 160 939 | 890 035 | 176 324 |
Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych oraz aktywa trwałe (rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne wraz z wartością firmy) zaprezentowano w przekroju obszarów geograficznych, które wyodrębniane są przez Grupę według kryterium lokalizacji klientów zewnętrznych.
Stopień zależności Grupy od głównych klientów zewnętrznych dotyczy segmentu operacyjnego w zakresie usługi logistycznej. W pozostałych segmentach operacyjnych identyfikowanych przez Grupę stopień zależności Grupy jest rozproszony.


6. PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Przychody Grupy Kapitałowej TIM charakteryzują się niewielką sezonowością - w pierwszym półroczu realizowane jest około 40-45 % wartości rocznej sprzedaży.
7. INFORMACJE O UDZIELENIU PRZEZ EMITENTA KREDYTU LUB POŻYCZKI LUB UDZIELENIU GWARANCJI
W 2020 roku TIM S.A. nie udzielał kredytu ani pożyczki.
Informacje o gwarancjach zamieszczone są w punkcie 3 informacji dodatkowych.
8. ZMIANY W STRUKTURZE JEDNOSTKI GOSPODARCZEJ W CIĄGU OKRESU ŁĄCZNIE Z POŁĄCZENIEM JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH, PRZEJĘCIEM, RESTRUKTURYZACJĄ I ZANIECHANIEM DZIAŁALNOŚCI
W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku oraz do dnia publikacji, w Grupie TIM nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy oraz połączenia jednostek za wyjątkiem transakcji ujętej w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy dotyczącej sprzedaży akcji w jednostce zależnej Rotopino.pl .S.A.
9. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, JEŻELI POJEDYNCZO LUB ŁĄCZNIE SĄ ONE ISTOTNE I ZOSTAŁY ZAWARTE NA WARUNKACH INNYCH NIŻ RYNKOWE
W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku spółki Grupy TIM nie zawierały istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż warunki rynkowe.
Dodatkowo z uwagi na występujące, powiązania osobowe pomiędzy podmiotami:
-
- ELEKTROTIM S.A. z siedzibą we Wrocławiu,
-
- SONEL S.A. z siedzibą w Świdnicy,
Zarząd TIM S.A. podaje do publicznej wiadomości informacje o transakcjach zawartych z ww. podmiotami, zwanymi dalej "Pozostałe podmioty powiązane".
Powiązanie, o którym mowa powyżej, wynika z faktu, iż osoby zarządzające/nadzorujące TIM S.A. są członkami organów zarządzających/nadzorujących ELEKTROTIM S.A. i SONEL S.A. oraz/ lub posiadają akcje w ww. podmiotach.
Dane zbiorcze przedstawia poniższa tabela:


Kwoty w tys. zł, o ile nie podano inaczej
| 01.01.2020 - 31.12.2020 | Jednostki współzależne |
Kluczowe kierownictwo |
Pozostałe podmioty powiązane |
|---|---|---|---|
| Zakup towarów | 9 928 | ||
| Sprzedaż towarów | 1 944 | ||
| Zakup usług | |||
| Sprzedaž usług | |||
| Zakup nieruchomości | |||
| Sprzedaż nieruchomości | |||
| Pozostałe zakupy | |||
| Pozostała sprzedaż | |||
| Przychody finansowe | |||
| Koszty finansowe | |||
| Naleności | 606 | ||
| Zobowiązania | 664 |
| Jednostki współzależne |
Kluczowe kierownictwo |
Pozostałe podmioty powiązane |
|---|---|---|
| 5 395 | ||
| 5 164 | ||
| 882 | ||
| 280 | ||
Wszystkie ww. transakcje dokonane zostały na warunkach rynkowych.
Na dzień 31 grudnia 2019 w pozycji należności i zobowiązań wykazano pozycje dotyczące jednostki zależnej Rotopino.pl. S.A. W dniu 29 grudnia 2020 r., Spółka TIM S.A. zbyła posiadane akcje Rotopino.pl. S.A., w związku z tym w danych porównywanych za 2020 r. Grupa nie wykazuje już wartości należności i zobowiązań w pozostałych podmiotach powiązanych.


10.INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ SPÓŁKĘ LUB JEDNOSTKĘ OD NIEJ ZALEŻNĄ NIETYPOWYCH TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA WARUNKACH RYNKOWYCH
W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku spółki Grupy TIM nie zawierały transakcji nietypowych z podmiotami powiązanymi.
11.WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZACYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTĘPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
W okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019 roku nie wszczęto żadnych postępowań przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego, ani organem administracji państwowej dotyczących zobowiązań lub wierzytelności, których wartość stanowi co najmniej 10% wartości kapitałów własnych Grupy.
12.WYDARZENIA, KTÓRE WYSTĄPIŁY PO DACIE BILANSOWEJ NIE UJĘTE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2020 ROKU, A MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA TO SPRAWOZDANIE
Po dniu bilansowym, tj. po 31 grudnia 2020 roku nie odnotowano istotnych zdarzeń, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na niniejsze sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku.


13.Podpisy
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
| Data | lmię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|---|
| Krzysztof Folta | Prezes Zarzadu | Krzysztof Elektronicznie podpisany przez Krzysztof Maciej Folta Data: 2021.04.14 14:04:14 Maciej Folta +02'00' |
|
| Piotr Tokarczuk | Członek Zarzadu | Piotr Jan Elektronicznie podpisany przez Piotr Jan Tokarczuk Data: 2021.04.14 10:47:11 Tokarczuk +02'00' |
|
| Piotr Nosal | Członek Zarzadu | Elektronicznie Piotr podpisany przez Piotr Nosal Nosa Data: 2021.04.14 12:24:22 +02'00" |
PODPISY OSÓB, KTÓRYM POWIERZONO PROWADZENIE KSIĄG RACHUNKOWYCH
| Data | lmię i Nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|---|
| Beata Szynol - Karaś | Główny Księgowy | Elektronicznie podpisany Beata przez Beata Szynol-Karaś Szynol-Karać Data: 2021.04.14 09:25:52 20200: |
Wrocław 14 kwietnia 2021 r.
